evince master - en to id translation catalogue (430 entries)

en: File is corrupted
id: Berkas rusak

en: Archive is encrypted
id: Arsip dienkripsi

en: No supported images in archive
id: Tidak ada gambar yang didukung dalam arsip

en: No files in archive
id: Tidak ada berkas dalam arsip

en: Not a comic book MIME type: %s
id: Bukan jenis MIME buku komik: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
id: libarchive tidak mendukung kompresi buku komik ini, silakan hubungi distributor Anda

en: Can not get local path for archive
id: Tidak dapat mendapatkan path lokal untuk arsip

en: Comic Books
id: Buku Komik

en: Adds support for reading comic books
id: Menambahkan dukungan untuk membaca buku komik

en: DjVu document has incorrect format
id: Format dokumen DjVu salah

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
id: Dokumen ini terdiri dari sejumlah berkas. Satu atau lebih berkas tersebut tidak dapat diakses.

en: DjVu Documents
id: Dokumen DjVu

en: Adds support for reading DjVu documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen DjVu

en: DVI document has incorrect format
id: Format dokumen DVI salah

en: DVI Documents
id: Dokumen DVI

en: Adds support for reading DVI documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen DVI

en: PDF Documents
id: Dokumen PDF

en: Adds support for reading PDF Documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen PDF

note: translators: this is the document security state
en: Yes
id: Ya

note: translators: this is the document security state
en: No
id: Tidak

en: Type 1
id: Jenis 1

en: Type 1C
id: Jenis 1C

en: Type 3
id: Jenis 3

en: Type 1 (CID)
id: Jenis 1 (CID)

en: Type 1C (CID)
id: Jenis 1C (CID)

en: Unknown font type
id: Jenis fonta tidak dikenal

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
id: Dokumen ini memuat fonta tak tertanam yang bukan dari fonta 14 Standar PDF. Jika fonta pengganti yang dipilih oleh fontconfig tidak sama dengan fonta yang dipakai untuk membuat PDF, perenderan mungkin jadi tak benar.

en: All fonts are either standard or embedded.
id: Semua fonta standar atau tertanam.

en: No name
id: Tidak ada nama

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
id: Nihil

en: Embedded subset
id: Subset yang tertanam

en: Embedded
id: Tertanam

en: Not embedded
id: Tidak tertanam

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
id:  (Satu dari Standar 14 Fonta)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
id:  (Bukan satu dari Standar 14 Fonta)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
id: %s%s
    Enkoding: %s
    %s
    Ganti dengan <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
id: %s%s
    Enkoding: %s
    %s

en: PostScript Documents
id: Dokumen PostScript

en: Adds support for reading PostScript documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen PostScript

en: Failed to load document “%s”
id: Gagal memuat dokumen “%s”

en: Failed to save document “%s”
id: Gagal menyimpan dokumen “%s”

en: TIFF Documents
id: Dokumen TIFF

en: Adds support for reading TIFF documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen TIFF

en: Invalid document
id: Dokumen tidak valid

en: XPS Documents
id: Dokumen XPS

en: Adds support for reading XPS documents
id: Menambahkan dukungan untuk membaca dokumen XPS

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
id: Penampil Dokumen

en: View multi-page documents
id: Lihat dokumen halaman banyak

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
id: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;dokumen;presentasi;peninjau;evince;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Override document restrictions
id: Timpa restriksi dokumen

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
id: Timpa restriksi dokumen, seperti larangan untuk menyalin atau mencetak.

en: Automatically reload the document
id: Otomatis memuat ulang dokumen

en: The document is automatically reloaded on file change.
id: Dokumen otomatis dimuat ulang ketika berkas berubah.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
id: URI dari direktori yang terakhir dipakai untuk membuka atau menyimpan dokumen

en: The URI of the directory last used to save a picture
id: URI dari direktori yang terakhir dipakai untuk menyimpan gambar

en: Page cache size in MiB
id: Ukuran tembolok halaman dalam MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
id: Ukuran maksimum yang akan dipakai untuk tembolok halaman yang dirender, membatasi level zum maksimum.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
id: Tampilkan dialog untuk mengkonfirmasi bahwa pengguna ingin mengaktifkan navigasi "caret".

en: Allow links to change the zoom level.
id: Izinkan tautan mengubah level zum.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
id: Periksa ejaan saat menulis catatan anotasi atau mengisi formulir teks.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
id: Menampilkan bilah sisi di sebelah dokumen untuk membantu menavigasi dokumen.

en: Set the default zoom level to display a document.
id: Memilih tingkat zum baku untuk menampilkan suatu dokumen.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
id: Menampilkan dokumen secara halaman-halaman berkesinambungan bukan satu halaman setiap saat.

en: Show two pages side by side.
id: Menampilkan dua halaman bersisian.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
id: Tampilkan halaman pertama (halama ganjil) di kiri (ketika menampilkan dua halaman bersisian)

en: Document viewer for popular document formats
id: Penampil dokumen bagi format-format dokumen populer

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
id: Penampil dokumen untuk destop GNOME. Anda dapat melihat, mencari atau membubuhi keterangan dokumen dalam berbagai format.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
id: Evince mendukung dokumen dalam: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (dengan SyncTeX), dan arsip-arsip Comic Books (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
id: Antarmuka (UI) yang jelas dan sederhana

en: Advanced highlighting and annotation
id: Sorotan dan anotasi lanjutan

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Print Preview
id: Pratinjau Cetak

en: Preview before printing
id: Pratinjau sebelum mencetak

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
id: Tidak dapat menyimpan lampiran “%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
id: Tidak dapat membuka lampiran “%s”: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
id: Tidak dapat membuka lampiran “%s”

en: File type %s (%s) is not supported
id: Jenis berkas %s (%s) tidak didukung

en: Unknown MIME Type
id: Jenis MIME Tidak Dikenal

en: All Documents
id: Semua Dokumen

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Failed to create a temporary file: %s
id: Gagal membuat berkas sementara: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
id: Gagal membuat direktori sementara: %s

en: This work is in the Public Domain
id: Karya ini berada di Ranah Publik

en: (%d of %d)
id: (%d dari %d)

en: of %d
id: dari %d

en: Page %s
id: Halaman %s

en: Not found, click to change search options
id: Tidak ditemukan, klik untuk mengubah opsi pencarian

en: Search options
id: Opsi pencarian

en: _Whole Words Only
id: Hanya _Seluruh Kata

en: C_ase Sensitive
id: Sesuai Bes_ar/Kecil Huruf

en: Find previous occurrence of the search string
id: Menuju kata yang ditemukan sebelumnya

en: Find next occurrence of the search string
id: Menuju kata yang ditemukan berikutnya

en: Failed to render page %d: %s
id: Gagal merender halaman %d: %s

en: Failed to render page %d
id: Gagal merender halaman %d

en: Failed to create thumbnail for page %d
id: Gagal membuat gambar mini untuk halaman %d

en: Failed to print page %d: %s
id: Gagal mencetak halaman %d: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
id: Menyiapkan pratinjau…

en: Finishing…
id: Menyelesaikan…

en: Generating preview: page %d of %d
id: Membuat pratinjau: halaman %d dari %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
id: Bersiap mencetak…

en: Printing page %d of %d…
id: Mencetak halaman %d dari %d…

en: Your print range selection does not include any pages
id: Pemilihan jangkauan cetak Anda tidak menyertakan halaman apapun

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
id: Cetak

en: Requested format is not supported by this printer.
id: Format yang diminta tidak didukung oleh pencetak ini.

en: Invalid page selection
id: Pemilihan halaman tidak sah

en: Warning
id: Peringatan

en: Page Scaling:
id: Skala Halaman:

en: Shrink to Printable Area
id: Perkecil ke Area yang Dapat Dicetak

en: Fit to Printable Area
id: Paskan ke Area yang Dapat Dicetak

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
id: Skalakan halaman dokumen agar pas dengan halaman pencetak yang dipilih. Pilih satu dari berikut:
    
    • "Nihil": Tidak dilakukan penskalaan halaman.
    
    • "Perkecil ke Area yang Dapat Dicetak": Halaman dokumen yang lebih besar dari area yang dapat dicetak akan diperkecil hingga pas dengan area yang dapat dicetak dari halaman pencetak.
    
    • "Paskan ke Area yang Dapat Dicetak": Halaman dokumen diperbesar atau diperkecil seperlunya agar pas dengan area yang dapat dicetak dari halaman pencetak.

en: Auto Rotate and Center
id: Otomatis Putar dan ke Tengah

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
id: Putar orientasi halaman pencetak dari setiap halaman agar cocok dengan orientasi setiap halaman dokumen. Halaman dokumen akan diletakkan di tengah halaman pencetak.

en: Select page size using document page size
id: Pilih ukuran halaman sesuai ukuran halaman dokumen

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
id: Bila diaktifkan, setiap halaman akan dicetak dengan ukuran kertas yang sama dengan halaman dokumen.

en: Draw border around pages
id: Menggambar batas di sekitar halaman

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
id: Saat diaktifkan, batas akan digambar di sekitar setiap halaman.

en: Page Handling
id: Penanganan Halaman

en: Scroll Up
id: Gulir Naik

en: Scroll Down
id: Gulir Turun

en: Scroll View Up
id: Gulir Tampilan Naik

en: Scroll View Down
id: Gulir Tampilan Turun

en: Document View
id: Tampilan Dokumen

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to previous page
id: Pergi ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Pergi ke halaman selanjutnya

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Go to page
id: Pergi ke halaman

en: Find
id: Cari

en: Go to page %s
id: Pergi ke halaman %s

en: Go to %s on file “%s”
id: Pergi ke %s pada berkas “%s”

en: Go to file “%s”
id: Pergi ke berkas “%s”

en: Launch %s
id: Luncurkan %s

en: Reset form
id: Reset formulir

en: Jump to page:
id: Lompat ke halaman:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
id: Akhir dari presentasi. Tekan Esc atau klik untuk keluar.

en: Delete the temporary file
id: Hapus berkas sementara

en: File specifying print settings
id: Berkas yang menyatakan pengaturan cetak

en: FILE
id: BERKAS

en: File descriptor of input file
id: Deskriptor berkas dari berkas masukan

en: MIME type of input file
id: Jenis berkas masukan MIME

en: TYPE
id: TIPE

en: File descriptor of print settings file
id: Deskriptor berkas dari berkas pengaturan cetak

en: GNOME Document Previewer
id: Peninjau Dokumen GNOME

en: Select page or search in the outline
id: Pilih halaman atau cari dalam kerangka

en: Select page
id: Pilih halaman

en: Failed to print document
id: Gagal mencetak dokumen

en: Evince Document Viewer
id: Penampil Dokumen Evince

en: The selected printer “%s” could not be found
id: Pencetak '%s' yang dipilih tidak ditemukan

en: _Print
id: C_etak

en: Print this document
id: Cetak dokumen ini

en: Previous Page
id: Halaman Sebelumnya

en: Next Page
id: Halaman Selanjutnya

en: Enlarge the document
id: Perbesar tampilan dokumen

en: Shrink the document
id: Perkecil tampilan dokumen

en: Reset zoom and make the page fit in the window
id: Atur ulang zum dan buat halaman pas di jendela

en: Document
id: Dokumen

en: Title:
id: Judul:

en: Location:
id: Lokasi:

en: Subject:
id: Subjek:

en: Author:
id: Penulis:

en: Keywords:
id: Kata Kunci:

en: Producer:
id: Produsen:

en: Creator:
id: Pembuat:

en: Created:
id: Dibuat:

en: Modified:
id: Diubah:

en: Number of Pages:
id: Jumlah Halaman:

en: Optimized:
id: Dioptimalkan:

en: Security:
id: Keamanan:

en: Contains Javascript:
id: Berisi Javascript:

en: Paper Size:
id: Ukuran Kertas:

en: Size:
id: Ukuran:

en: %.2f × %.2f inch
id: %.2f × %.2f inci

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
id: %s, Tegak (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
id: %s, Tumbang (%s)

en: Unknown
id: Tidak Dikenal

en: Icon:
id: Ikon:

en: Note
id: Catatan

en: Comment
id: Komentar

en: Key
id: Kunci

en: Help
id: Bantuan

en: New Paragraph
id: Paragraf Baru

en: Paragraph
id: Paragraf

en: Insert
id: Sisip

en: Cross
id: Silang

en: Circle
id: Lingkaran

en: Markup type:
id: Tipe penanda:

en: Highlight
id: Sorot

en: Strike out
id: Coret

en: Underline
id: Garis bawah

en: Squiggly
id: Berlekuk-lekuk

en: Annotation Properties
id: Properti Anotasi

en: _Close
id: _Tutup

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: Color:
id: Warna:

en: Opacity:
id: Kelegapan:

en: Initial window state:
id: Kondisi awal jendela:

en: Open
id: Buka

en: Close
id: Tutup

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
id: Catatan teks

en: Add text annotation
id: Menambahkan teks anotasi

en: Highlight text
id: Sorot teks

en: Add highlight annotation
id: Tambahkan anotasi penyorotan

en: _Open Link
id: _Buka Taut

en: _Copy Link Address
id: _Salin Alamat Taut

en: _Go To
id: _Ke

en: Open in New _Window
id: Buka di _Jendela Baru

en: _Previous Page
id: Halaman _Sebelumnya

en: _Next Page
id: Halaman Sela_njutnya

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: Auto_scroll
id: Menggulung Otomati_s

en: _Copy
id: _Salin

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: _Save Image As…
id: _Simpan Gambar Sebagai…

en: Copy _Image
id: Salin _Gambar

en: _Open Attachment
id: _Buka Lampiran

en: _Save Attachment As…
id: _Simpan Lampiran Sebagai…

en: Annotation _Properties
id: _Properti Anotasi

en: R_emove Annotation
id: Bu_ang Anotasi

en: _Highlight Selected Text
id: Sorot Teks yang Dipili_h

en: Open Containing _Folder
id: Buka _Folder Pemuat

en: Navigation
id: Navigasi

en: First Page
id: Halaman Pertama

en: Last Page
id: Halaman Terakhir

en: History
id: Riwayat

en: Back
id: Kembali

en: Forward
id: Maju

en: Remove Annotation
id: Buang Anotasi

en: _Open Bookmark
id: _Buka Markah

en: _Rename Bookmark
id: _Ubah Nama Markah

en: _Delete Bookmark
id: _Hapus Markah

en: Search in the outline…
id: Cari dalam kerangka…

en: Print this section…
id: Cetak bagian ini…

en: Collapse all tree
id: Ciutkan semua pohon

en: Expand all tree
id: Perluas semua pohon

en: Expand all under this element
id: Perluas semua di bawah elemen ini

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
id: Dokumen ini dalam keadaan terkunci dan harus dibuka dengan sandi.

en: _Unlock Document
id: B_uka Kunci Dokumen

en: Font
id: Fonta

en: Add bookmark
id: Tambah markah

en: Remove bookmark
id: Buang markah

en: Open…
id: Buka…

en: Open an existing document
id: Buka dokumen yang ada

en: Side pane
id: Panel samping

en: Annotate the document
id: Anotasikan dokumen

en: Annotate document
id: Anotasikan dokumen

en: File options
id: Opsi berkas

en: Set zoom level
id: Mengatur tingkat zum

en: Print…
id: Cetak…

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Send To…
id: Kirim Ke…

en: New _Window
id: Jendela _Baru

en: Open a C_opy
id: Bu_ka Salinan

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

en: Present as _Slideshow
id: Tampilkan sebagai _Salindia

en: _Continuous
id: _Berkelanjutan

en: _Dual
id: Gan_da

en: _Odd Pages Left
id: Halaman _Ganjil Kiri

en: Right to Left Document
id: Dokumen Kanan ke Kiri

en: Ro_tate ⤵
id: Pu_tar ⤵

en: Ni_ght Mode
id: Mode ma_lam

en: Prop_erties
id: Prop_erti

en: _Keyboard Shortcuts
id: _Tombol Pintas

en: _Help
id: _Bantuan

en: _About Document Viewer
id: Tent_ang Penampil Dokumen

en: Select or set the zoom level of the document
id: Memilih tingkat zum dokumen

en: Fit Pa_ge
id: Pas Hala_man

en: Fit _Width
id: Pas _Lebar

en: _Automatic
id: Otom_atis

en: Password for document %s
id: Sandi untuk dokumen %s

en: Loading…
id: Memuat…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
id: Dokumen  “%s” dalam keadaan terkunci dan harus dibuka dengan sandi.

en: Password required
id: Memerlukan sandi

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Unlock
id: B_uka Kunci

en: _Password:
id: _Sandi:

en: Forget password _immediately
id: Lupakan sandi seket_ika

en: Remember password until you _log out
id: Ingat sandi sampai Anda _log keluar

en: Remember _forever
id: Ingat _selamanya

en: Properties
id: Properti

en: General
id: Umum

en: Fonts
id: Fonta

en: Document License
id: Lisensi Dokumen

en: Gathering font information… %3d%%
id: Mengumpulkan informasi fonta… %3d%%

en: Usage terms
id: Persyaratan penggunaan

en: Text License
id: Lisensi Teks

en: Further Information
id: Informasi Lebih Lanjut

en: Document contains no annotations
id: Dokumen tidak memiliki anotasi

en: Page %d
id: Halaman %d

en: No Comment
id: Tidak Ada Komentar

en: Annotations
id: Anotasi

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
id: Berkas bernama "%s" sudah ada. Apakah Anda ingin menggantinya?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
id: Berkas "%s" sudah ada. Menggantinya itu akan menimpa isinya.

en: _Replace
id: _Ganti

en: Attachments
id: Lampiran

en: Bookmarks
id: Penanda Taut

en: Layers
id: Lapisan

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
id: Garis Besar

en: Thumbnails
id: Gambar Mini

en: Find a word or phrase in the document
id: Temukan kata atau frasa dalam dokumen

en: Search not available for this document
id: Pencarian tidak tersedia untuk dokumen ini

en: Supported Image Files
id: Berkas Gambar Yang Didukung

en: The document contains no pages
id: Dokumen tidak memiliki halaman

en: The document contains only empty pages
id: Dokumen hanya memiliki halaman kosong

en: Unable to open document “%s”.
id: Tidak dapat membuka dokumen “%s”.

en: Loading document from “%s”
id: Memuat dokumen dari “%s”

en: C_ancel
id: B_atal

en: Downloading document (%d%%)
id: Mengunduh dokumen (%d%%)

en: Failed to load remote file.
id: Gagal memuat berkas jauh.

en: Reloading document from %s
id: Memuat ulang dokumen dari %s

en: Failed to reload document.
id: Gagal memuat ulang dokumen.

en: Open Document
id: Buka Dokumen

en: _Open
id: Bu_ka

en: Saving document to %s
id: Menyimpan dokumen ke %s

en: Saving attachment to %s
id: Menyimpan lampiran ke %s

en: Saving image to %s
id: Menyimpan gambar ke %s

en: The file could not be saved as “%s”.
id: Berkas tidak dapat disimpan sebagai “%s”.

en: Uploading document (%d%%)
id: Mengunggah dokumen (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
id: Mengunggah lampiran (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
id: Mengunggah gambar (%d%%)

en: Save As…
id: Simpan Sebagai…

en: _Save
id: _Simpan

en: Could not send current document
id: Tidak bisa mengirim dokumen kini

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
id[0]: %d tugas tertunda di antrian

en: Printing job “%s”
id: Tugas mencetak “%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
id: Dokumen mengandung ruas formulir yang telah diisi.

en: Document contains new or modified annotations.
id: Dokumen mengandung anotasi baru atau anotasi yang dimodifikasi.

en: Reload document “%s”?
id: Muat ulang dokumen “%s”?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
id: Jika Anda memuat ulang dokumen, perubahan akan hilang secara permanen.

en: _No
id: _Tidak

en: Save a copy of document “%s” before closing?
id: Simpan salinan dokumen “%s” sebelum ditutup?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
id: Jika Anda tidak menyimpan salinan, perubahan akan hilang secara permanen.

en: Close _without Saving
id: Tutup _tanpa menyimpan

en: Save a _Copy
id: Simpan _Salinan

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
id: Tunggu sampai tugas pencetakan “%s” selesai sebelum menutup?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
id[0]: Ada %d tugas pencetakan aktif. Tunggu sampai pencetakan selesai sebelum menutup?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
id: Bila Anda menutup jendela, tugas pencetakan yang ditunda tidak akan dicetak.

en: Cancel _print and Close
id: Batal _Mencetak dan Keluar

en: Close _after Printing
id: Tutup _setelah Mencetak

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
id: © 1996–2023 Penulis penampil dokumen Evince

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
id: Evince adalah penampil dokumen bagi destop GNOME

en: Running in presentation mode
id: Berjalan dalam mode presentasi

en: The attachment could not be saved.
id: Lampiran tidak dapat disimpan.

en: Enable caret navigation?
id: Fungsikan navigasi caret?

en: _Enable
id: _Fungsikan

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
id: Menekan F7 menyalakan atau mematikan navigasi caret. Fitur ini menempatkan kursor yang dapat digerakkan pada teks halaman, memungkinkan Anda berpindah dan memilih teks dengan papan ketik Anda. Apakah Anda ingin menyalakan navigasi caret?

en: Don’t show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
id: Peringatan keamanan: dokumen ini telah dicegah untuk membuka berkas "%s"

en: Unable to open external link
id: Tidak dapat membuka tautan eksternal

en: Couldn’t find appropriate format to save image
id: Tidak dapat menemukan format yang cocok tepat menyimpan gambar

en: The image could not be saved.
id: Gambar tidak dapat disimpan.

en: Save Image
id: Simpan Gambar

en: Unable to open attachment
id: Tidak dapat membuka lampiran

en: Save Attachment
id: Simpan Lampiran

en: Recent Documents
id: Dokumen Baru-baru Ini

en: Password Required
id: Perlu Sandi

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
id: Membuka, menutup, menyimpan dan mencetak

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
id: Membuka dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
id: Membuka salinan dokumen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
id: Menyimpan salinan dokumen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
id: Mencetak dokumen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
id: Menutup dokumen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
id: Memuat ulang dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Window
id: Jendela

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
id: Jungkitkan layar penuh

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
id: Masuk mode presentasi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
id: Jungkitkan bilah sisi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
id: Jungkitkan navigasi caret

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
id: Memilih dan menyalin teks

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
id: Menyalin teks yang disorot

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
id: Memilih semua teks pada dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
id: Memutar dan memperbesar

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
id: Memutar halaman 90 derajat berlawan arah jam

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
id: Memutar halaman 90 derajat searah jam

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
id: Memperbesar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
id: Memperkecil

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
id: Sesuaikan 1:1

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
id: Memperbesar (alternatif)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
id: Pas halaman

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
id: Pas lebar

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
id: Zum otomatis

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
id: Berpindah pada dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
id: Berpindah pada halaman

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
id: Naik/turun halaman beberapa baris sekaligus

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
id: Menuju halaman sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
id: Menuju halaman selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
id: Menuju nomor halaman

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
id: Pergi ke halaman sebelumnya (cepat)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
id: Pergi ke halaman selanjutnya (cepat)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
id: Pergi ke halaman sebelumnya yang dikunjungi

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
id: Pergi ke halaman selanjutnya yang dikunjungi

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
id: Menuju awal/akhir halaman

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
id: Menuju awal dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
id: Menuju akhir dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
id: Tampilan dan penanganan dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
id: Tambah markah

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
id: Buang markah

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
id: Jungkitkan mode malam

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
id: Jungkitkan gulir berkelanjutan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
id: Jungkitkan layar ganda

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
id: Jungkitkan halaman ganjil ke kiri

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
id: Properti dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
id: Tambahkan post-it seperti catatan

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
id: Sorot teks

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
id: Mencari teks

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
id: Menampilkan bilah cari

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
id: Menuju pencarian selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
id: Menuju pencarian sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
id: Jungkitkan menu primer

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
id: Tombol Pintas

[ctx: shortcut window]
en: Close window
id: Tutup jendela

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
id: Mode presentasi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
id: Jungkitkan layar hitam

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
id: Jungkitkan layar putih

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
id: Gestur papan sentuh

en: GNOME Document Viewer
id: Penampil Dokumen GNOME

en: Open a new window.
id: Buka jendela baru.

en: The page label of the document to display.
id: Label halaman dari dokumen yang ingin ditampilkan.

en: PAGE
id: HALAMAN

en: The page number of the document to display.
id: Nomor halaman dari dokumen yang ingin ditampilkan.

en: NUMBER
id: NOMOR

en: Named destination to display.
id: Tujuan yang dinamai untuk ditampilkan.

en: DEST
id: TUJUAN

en: Run evince in fullscreen mode
id: Menjalankan evince dalam mode layar penuh

en: Run evince in presentation mode
id: Menjalankan evince dalam mode presentasi

en: Run evince as a previewer
id: Menjalankan evince sebagai pemratinjau

en: The word or phrase to find in the document
id: Kata atau frasa yang akan dicari dalam dokumen

en: [FILE…]
id: [BERKAS…]
