evince master - en to ja translation catalogue (419 entries)

en: File is corrupted
ja: ファイルが壊れています

en: Archive is encrypted
ja: アーカイブが暗号化されています

en: No supported images in archive
ja: サポートしている画像がアーカイブに含まれていません

en: No files in archive
ja: アーカイブにファイルが含まれていません

en: Not a comic book MIME type: %s
ja: コミックブックの MIME 型ではありません: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
ja: libarchive がこのコミックブックの圧縮方式をサポートしていません。ディストリビューターに問い合わせてください。

en: Can not get local path for archive
ja: アーカイブのローカルパスを取得できません

en: Comic Books
ja: コミックブック

en: Adds support for reading comic books
ja: コミックブックの読み取りサポートを追加する

en: DjVu document has incorrect format
ja: DjVu ドキュメントの書式が壊れています

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
ja: そのドキュメントは複数のファイルを結合したものです。それらのファイルは個別にアクセスすることはできません。

en: DjVu Documents
ja: DjVu ドキュメント

en: Adds support for reading DjVu documents
ja: DjVu ドキュメントの読み取りサポートを追加する

en: DVI document has incorrect format
ja: DVI ドキュメントの書式が壊れています

en: DVI Documents
ja: DVI ドキュメント

en: Adds support for reading DVI documents
ja: DVI ドキュメントの読み取りサポートを追加する

en: PDF Documents
ja: PDF ドキュメント

en: Adds support for reading PDF Documents
ja: PDF ドキュメントの読み取りサポートを追加する

note: translators: this is the document security state
en: Yes
ja: はい

note: translators: this is the document security state
en: No
ja: いいえ

en: Unknown font type
ja: 不明なフォントの種類です

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
ja: このドキュメントには、PDF 標準の 14 フォント以外に埋め込みでないフォントが含まれています。fontconfig による代替フォントが PDF 生成に使われたフォントと異なる場合、適切なレンダリングがおこなわれない可能性があります。

en: All fonts are either standard or embedded.
ja: すべてのフォントは標準または埋め込みです。

en: No name
ja: 名前なし

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
ja: なし

en: Embedded subset
ja: 埋め込みのサブセット

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Not embedded
ja: 埋め込みではない

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
ja:  (標準 14 フォントの一つ)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
ja:  (標準 14 フォントの一つではない)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
ja: %s%s
    エンコーディング: %s
    %s
    代替フォントは <b>%s</b>
    (%s)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * TrueType (CID) * Encoding: Custom * Embedded subset
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
ja: %s%s
    エンコーディング: %s
    %s

en: PostScript Documents
ja: PostScript ドキュメント

en: Adds support for reading PostScript documents
ja: PostScript ドキュメントの読み取りサポートを追加する

en: Failed to load document “%s”
ja: ドキュメント“%s”の読み込みに失敗しました

en: Failed to save document “%s”
ja: ドキュメント“%s”の保存に失敗しました

en: TIFF Documents
ja: TIFF ドキュメント

en: Adds support for reading TIFF documents
ja: TIFF ドキュメントの読み取りサポートを追加する

en: Invalid document
ja: 不正なドキュメントです

en: XPS Documents
ja: XPS ドキュメント

en: Adds support for reading XPS documents
ja: XPS ドキュメントの読み取りサポートを追加する

en: View multi-page documents
ja: 複数ページのドキュメントを表示します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
ja: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;ポストスクリプト;ドキュメント;文書;プレゼンテーション;ビューアー;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Override document restrictions
ja: ドキュメントの制限を上書きします

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
ja: コピーや印刷を制限するようなドキュメントの制限を上書きします。

en: Automatically reload the document
ja: 自動的にドキュメントを再読み込みします

en: The document is automatically reloaded on file change.
ja: このドキュメントはファイルが変更されると自動的に再読み込みされます。

en: The URI of the directory last used to open or save a document
ja: 最後にドキュメントを開いたり保存したりしたディレクトリの URI

en: The URI of the directory last used to save a picture
ja: 最後に画像を保存したディレクトリのURI

en: Page cache size in MiB
ja: ページキャッシュサイズ (MiB)

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
ja: 描画ページのキャッシュに使用される最大サイズです。この値によって最大ズームレベルが制限されます。

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
ja: キャレット移動を有効にするかどうか確認ダイアログを表示する

en: Allow links to change the zoom level.
ja: リンクによるズームレベルの変更を許可する

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
ja: 注釈メモを書くときやテキストフォームに入力するときにスペルをチェックします。

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
ja: ドキュメント内の移動を助けるるために、ドキュメントの横にサイドバーを表示します。

en: Set the default zoom level to display a document.
ja: ドキュメントを表示するときのデフォルトのズームレベルを設定します。

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
ja: ドキュメントを表示する時に 1 ページずつ表示するのではなく、ページを連続した流れで表示します。

en: Show two pages side by side.
ja: 2 ページを見開きで表示します。

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
ja: (2 ページを見開きで表示する時に) 最初のページ (奇数ページ) を左に表示する

en: Document viewer for popular document formats
ja: 人気の高い文書フォーマット用のドキュメントビューアー

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
ja: GNOME デスクトップ用のドキュメントビューアーです。さまざまな形式の文書を表示したり、文書内を検索したり、文書に注釈を付けたりすることができます。

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
ja: Evince は次の文書をサポートしています: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (SyncTeX 利用), Comic Books アーカイブ (CBR, CBT, CBZ, CB7)。

en: A clear, simple UI
ja: 単純明快な UI

en: Advanced highlighting and annotation
ja: 高度なハイライトと注釈

en: Print Preview
ja: 印刷プレビューアー

en: Preview before printing
ja: 印刷前にプレビューします

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
ja: 添付ファイル“%s”を保存できませんでした: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
ja: 添付ファイル“%s”を開けませんでした: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
ja: 添付ファイル“%s”を開けませんでした

en: File type %s (%s) is not supported
ja: ファイルタイプ %s (%s) はサポートしていません

en: Unknown MIME Type
ja: 不明な MIME 型です

en: All Documents
ja: すべてのドキュメント

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Failed to create a temporary file: %s
ja: 一時ファイルの作成に失敗しました: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
ja: 一時ディレクトリの作成に失敗しました: %s

en: This work is in the Public Domain
ja: この作品はパブリックドメインです

en: (%d of %d)
ja: (%d / %d)

en: of %d
ja: / %d

en: Page %s
ja: %s ページ

en: Failed to render page %d: %s
ja: %d ページの描画に失敗しました: %s

en: Failed to render page %d
ja: %d ページの描画に失敗しました

en: Failed to create thumbnail for page %d
ja: %d ページのサムネイルの作成に失敗しました

en: Failed to print page %d: %s
ja: %d ページの印刷に失敗しました: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
ja: プレビューの準備中…

en: Finishing…
ja: 終了中…

en: Generating preview: page %d of %d
ja: %d / %d のプレビューを生成中…

note: Initial state
en: Preparing to print…
ja: 印刷の準備中…

en: Printing page %d of %d…
ja: %d / %d を印刷中…

en: Your print range selection does not include any pages
ja: 選択した印刷範囲にページが含まれていません

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
ja: 印刷

en: Requested format is not supported by this printer.
ja: このプリンターは要求されたフォーマットをサポートしていません。

en: Invalid page selection
ja: ページの選択が間違ってます

en: Warning
ja: 警告

en: Page Scaling:
ja: ページの拡大縮小:

en: Shrink to Printable Area
ja: 印刷可能な領域に合わせて縮小

en: Fit to Printable Area
ja: 印刷可能な領域に合わせる

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
ja: 選択されたプリンターページに合わせてドキュメントページを拡大縮小します。以下から 1 つ選択してください:
    
    • “なし”: ページの拡大縮小は行われません。
    
    • “印刷可能な領域に合わせて縮小”: 印刷可能な領域よりドキュメントページが大きな場合はプリンターページの印刷可能な領域に合わせて縮小します。
    
    • “印刷可能な領域に合わせる”: 必要に応じてプリンターページの印刷可能な領域に合わせてドキュメントページの拡大または縮小を行います。

en: Auto Rotate and Center
ja: 自動回転して中央揃え

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
ja: 各ページのプリンターページ方向を回転して各ドキュメントページの方向に合わせます。ドキュメントページはプリンターページ内の中央に配置されます。

en: Select page size using document page size
ja: ドキュメントのページサイズを利用してページサイズを選択する

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
ja: 有効にした場合、各ページはドキュメントページと同じサイズの紙に印刷されます。

en: Draw border around pages
ja: ページの周りに境界線を描く

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
ja: 有効にすると、各ページの周りに境界線が描かれます。

en: Page Handling
ja: ページの取り扱い

en: Scroll Up
ja: 上にスクロールする

en: Scroll Down
ja: 下にスクロールする

en: Scroll View Up
ja: 表示を上にスクロールします

en: Scroll View Down
ja: 表示を下にスクロールします

en: Document View
ja: ドキュメントビューアー

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ移動します

en: Go to previous page
ja: 前のページへ移動します

en: Go to next page
ja: 次のページへ移動します

en: Go to last page
ja: 最後のページへ移動します

en: Go to page
ja: 指定したページへ移動します

en: Find
ja: 検索

en: Go to page %s
ja: %s ページへ移動します

en: Go to %s on file “%s”
ja: ファイル“%2$s”の %1$s へ移動します

en: Go to file “%s”
ja: ファイル“%s”へ移動します

en: Launch %s
ja: %s を起動

en: Reset form
ja: フォームをリセット

en: Jump to page:
ja: 移動先のページ:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
ja: プレゼンテーションの最後です。Esc を押すかクリックで終了します。

en: Delete the temporary file
ja: 一時ファイルを削除する

en: File specifying print settings
ja: 印刷設定ファイルを指定する

en: File descriptor of input file
ja: 入力ファイルのファイルディスクリプターを指定する

en: MIME type of input file
ja: 入力ファイルの MIME タイプを指定する

en: File descriptor of print settings file
ja: 印刷設定ファイルのファイルディスクリプターを指定する

en: GNOME Document Previewer
ja: GNOME ドキュメントプレビューアー

en: Failed to print document
ja: ドキュメントの印刷に失敗しました

en: Evince Document Viewer
ja: Evince ドキュメントビューアー

en: The selected printer “%s” could not be found
ja: 選択したプリンター“%s”が見つかりませんでした

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Select Page or Search in the Outline
ja: ページを指定するかアウトライン内で検索

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Print this Document
ja: このドキュメントを印刷

en: Shrink the Document
ja: このドキュメントを縮小

en: Reset Zoom and Make the Page Fit in the Window
ja: ズームをリセットしてウィンドウにページを合わせる

en: Enlarge the Document
ja: このドキュメントを拡大

en: %.0f × %.0f mm
ja: %.0f × %.0f ミリ

en: %.2f × %.2f inch
ja: %.2f × %.2f インチ

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
ja: %s の縦置き (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
ja: %s の横置き (%s)

en: Title
ja: タイトル

en: Location
ja: 保存場所

en: Subject
ja: サブタイトル

en: Author
ja: 作者

en: Keywords
ja: キーワード

en: Producer
ja: 作成ツール

en: Creator
ja: 作成者

en: Created
ja: 作成日時

en: Modified
ja: 更新日時

en: Number of Pages
ja: ページ数

en: Optimized
ja: 表示の最適化

en: Format
ja: フォーマット

en: Security
ja: セキュリティ

en: Contains Javascript
ja: Javascript

en: Paper Size
ja: ページサイズ

en: Size
ja: サイズ

en: Unknown
ja: 不明

en: Document Properties
ja: ドキュメントのプロパティ

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Note
ja: ノート

en: Comment
ja: コメント

en: Key
ja: 鍵

en: Help
ja: ヘルプ

en: New Paragraph
ja: 新しい段落

en: Paragraph
ja: 段落

en: Insert
ja: 挿入

en: Cross
ja: クロス

en: Circle
ja: 円

en: Markup type:
ja: マークアップの種類:

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Strike out
ja: 取り消し線

en: Underline
ja: 下線

en: Squiggly
ja: 波線

en: Annotation Properties
ja: 注釈のプロパティ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: Author:
ja: 作者:

en: Color:
ja: 色:

en: Opacity:
ja: 不透明度:

en: Initial window state:
ja: 初期ウィンドウ状態:

en: Open
ja: 開く

en: Close
ja: 閉じる

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
ja: テキストをメモ

en: Add text annotation
ja: テキスト注釈を追加します

en: Highlight text
ja: テキストをハイライト

en: Add highlight annotation
ja: ハイライト注釈を追加します

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: First Page
ja: 先頭のページ

en: Last Page
ja: 最後のページ

en: History
ja: 履歴

en: Back
ja: 戻る

en: Forward
ja: 進む

en: _Open Attachment
ja: 添付ファイルを開く(_O)

en: _Save Attachment As…
ja: 名前を付けて添付ファイルを保存(_S)…

en: _Open Bookmark
ja: ブックマークを開く(_O)

en: _Rename Bookmark
ja: ブックマーク名を変更(_R)

en: _Delete Bookmark
ja: ブックマークを削除(_D)

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
ja: このドキュメントはロックされているため、正しいパスワードを入力したときのみ読み込み可能です。

en: _Unlock Document
ja: ドキュメントのロックを解除(_U)

en: Font
ja: フォント

en: No Recent Documents
ja: 最近閲覧したドキュメントはありません

en: Find previous occurrence of the search string
ja: ドキュメントの先頭に向かって検索します

en: Find next occurrence of the search string
ja: ドキュメントの最後に向かって検索します

en: No Annotations
ja: 注釈はありません

en: Remove Annotation
ja: 注釈を削除

en: Add bookmark
ja: ブックマークに追加

en: Remove bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Search in the Outline…
ja: アウトライン内を検索…

en: Collapse all Tree
ja: ツリーをすべて畳む

en: Expand all Tree
ja: ツリーをすべて展開

en: Expand all Under This Element
ja: このエレメント以下をすべて展開

en: Print This Section…
ja: このセクションを印刷…

en: Open…
ja: 開く…

en: Open an existing document
ja: ドキュメントを開きます

en: Side pane
ja: サイドペイン

en: Select page or search in the outline
ja: ページを指定するかアウトライン内で検索します

en: Select page
ja: 直接ページを指定します

en: Annotate the document
ja: ドキュメントに注釈を付けます

en: Annotate document
ja: ドキュメントに注釈を付ける

en: File options
ja: ファイルオプション

en: Set zoom level
ja: ズームレベルを設定

en: Print…
ja: 印刷…

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Send To…
ja: 送る…

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: Open a C_opy
ja: コピーを開く(_O)

en: Open Containing _Folder
ja: ファイルがあるフォルダーを開く(_F)

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存(_S)…

en: Present as _Slideshow
ja: スライドショーとして提示(_S)

en: _Continuous
ja: 連続ページ(_C)

en: _Dual
ja: 見開きページ(_D)

en: _Odd Pages Left
ja: 奇数ページを左に(_O)

en: Right to Left Document
ja: 右横書きのドキュメント

en: Ro_tate ⤵
ja: 回転 ⤵(_T)

en: Ni_ght Mode
ja: 夜間モード(_G)

en: Prop_erties
ja: プロパティ(_E)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About Evince
ja: Evinceについて(_A)

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Outline
ja: アウトライン

en: Annotations
ja: 注釈

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Layers
ja: レイヤー

en: Loading…
ja: 読み込み中…

en: Save Current Settings as Defa_ult
ja: 現在の設定をデフォルトとして保存(_U)

en: Fit Pa_ge
ja: ページに合わせる(_G)

en: Fit _Width
ja: 幅に合わせる(_W)

en: _Automatic
ja: 自動(_A)

en: _Open Link
ja: リンクを開く(_O)

en: _Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー(_C)

en: _Go To
ja: 移動(_G)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: _Previous Page
ja: 前のページ(_P)

en: _Next Page
ja: 次のページ(_N)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Auto_scroll
ja: 自動スクロール(_S)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: _Save Image As…
ja: 名前を付けて画像を保存(_S)…

en: Copy _Image
ja: 画像をコピー(_I)

en: Annotation _Properties
ja: 注釈のプロパティ(_P)

en: R_emove Annotation
ja: 注釈を削除(_E)

en: _Highlight Selected Text
ja: 選択したテキストをハイライト(_H)

en: Annotation Properties…
ja: 注釈のプロパティ…

en: Select or set the zoom level of the document
ja: ドキュメントのズームレベルを選択するか入力します

en: Password for document %s
ja: ドキュメント %s のパスワード

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
ja: ロックされているドキュメント“%s”を開くにはパスワードが必要です。

en: Password required
ja: パスワードが必要です

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Unlock
ja: ロックを解除(_U)

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: Forget password _immediately
ja: 今すぐパスワードを破棄する(_I)

en: Remember password until you _log out
ja: ログアウトするまでパスワードを記憶する(_L)

en: Remember _forever
ja: パスワードを記憶する(_F)

en: Properties
ja: プロパティ

en: General
ja: 全般

en: Fonts
ja: フォント

en: Document License
ja: ドキュメントのライセンス

en: Usage terms
ja: 利用規約

en: Text License
ja: テキストのライセンス

en: Further Information
ja: より詳しい情報

en: Page %d
ja: %d ページ

en: No Comment
ja: コメント無し

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
ja: ファイル“%s”はすでに存在します。置換しますか?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
ja: ファイルは“%s”にすでに存在します。ファイルを置換してその内容を上書きします。

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Find a word or phrase in the document
ja: このドキュメントの中にある単語や語句を検索します

en: Search not available for this document
ja: このドキュメントは検索できません

en: Supported Image Files
ja: サポートする画像ファイル

en: The document contains no pages
ja: ドキュメントにはページがありません

en: The document contains only empty pages
ja: ドキュメントには空のページしかありません

en: Unable to open document “%s”.
ja: ドキュメント“%s”を開けません。

en: Loading document from “%s”
ja: “%s”からドキュメントを読み込み中

en: C_ancel
ja: キャンセル(_A)

en: Downloading document (%d%%)
ja: ドキュメントをダウンロード中 (%d%%)

en: Failed to load remote file.
ja: リモートファイルの読み込みに失敗しました。

en: Reloading document from %s
ja: %s からドキュメントを再読み込み中

en: Failed to reload document.
ja: ドキュメントの再読み込みに失敗しました。

en: Open Document
ja: ドキュメントを開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Saving document to %s
ja: %s にドキュメントを保存中

en: Saving attachment to %s
ja: %s に添付ファイルを保存中

en: Saving image to %s
ja: %s に画像を保存中

en: The file could not be saved as “%s”.
ja: ファイルを“%s”として保存できませんでした。

en: Uploading document (%d%%)
ja: ドキュメントをアップロード中 (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
ja: 添付ファイルをアップロード中 (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
ja: 画像をアップロード中 (%d%%)

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Could not send current document
ja: 現在のドキュメントを送信できませんでした

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
ja[0]: 保留中の印刷ジョブが %d 個あります

en: Printing job “%s”
ja: 印刷ジョブ“%s”

en: Document contains form fields that have been filled out.
ja: ドキュメントには内容を埋めたフォームフィールドが含まれています。

en: Document contains new or modified annotations.
ja: ドキュメントには新規または変更された注釈が含まれています。

en: Reload document “%s”?
ja: ドキュメント“%s”を再読み込みしますか?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
ja: ドキュメントを再読み込みした場合、変更点は失われます。

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: Save a copy of document “%s” before closing?
ja: ドキュメント“%s”を閉じる前に名前を付けて保存しますか?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
ja: 名前を付けて保存しない場合、変更点は失われます。

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: Save a _Copy
ja: 名前を付けて保存(_C)

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
ja: 印刷ジョブ“%s”が完了するまで閉じずに待機しますか?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
ja[0]: 現在 %d 個の印刷ジョブがあります。すべてのジョブが完了するまで、閉じずに待機しますか?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
ja: ウィンドウを閉じた場合、保留中の印刷ジョブは破棄されます。

en: Cancel _print and Close
ja: キャンセルして閉じる(_P)

en: Close _after Printing
ja: 印刷してから閉じる(_A)

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
ja: Evince は GNOME のシンプルなドキュメントビューアーです

en: Running in presentation mode
ja: プレゼンテーションモードで実行中です

en: The attachment could not be saved.
ja: 添付ファイルを保存できませんでした。

en: Enable caret navigation?
ja: キャレット移動を有効にしますか?

en: _Enable
ja: 有効(_E)

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
ja: F7 を押すとキャレット移動の有効無効を切り替えます。この機能を有効にすると、移動可能なカーソルがテキストページに表示され、キーボード操作で移動したり、テキストを選択したりできるようになります。キャレット移動を有効にしますか?

en: Don’t show this message again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
ja: セキュリティ警告: “%s”からこのドキュメントを開けませんでした

en: Unable to open file “%s”
ja: ファイル“%s”を開けません。

en: Unable to open external link
ja: 外部へのリンクを開けません

en: Couldn’t find appropriate format to save image
ja: 画像を保存するのに適切な形式が見つかりませんでした

en: The image could not be saved.
ja: 画像を保存できませんでした。

en: Save Image
ja: 画像を保存

en: Unable to open attachment
ja: 添付ファイルを開けません

en: Save Attachment
ja: 添付ファイルを保存

en: Recent Documents
ja: 最近使用したドキュメント

en: Password Required
ja: パスワードが必要です

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
ja: 開く, 閉じる, 保存, 印刷

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
ja: ドキュメントを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
ja: 現在のドキュメントのコピーを開く

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
ja: 現在のドキュメントのコピーを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
ja: 現在のドキュメントを印刷する

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
ja: 現在のドキュメントのウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
ja: ドキュメントを再読み込みする

[ctx: shortcut window]
en: Window
ja: ウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーンを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
ja: プレゼンテーションモードに入る

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
ja: サイドバーを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
ja: キャレット移動を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
ja: テキストの選択とコピー

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
ja: ハイライトされたテキストをコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
ja: ドキュメント内のすべてのテキストを選択する

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
ja: 回転とズーム

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
ja: ページを反時計周りに 90 度回転する

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
ja: ページを時計周りに 90 度回転する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
ja: 等倍で表示する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
ja: ページに合わせる

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
ja: 幅に合わせる

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
ja: 自動ズーム

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
ja: 移動

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
ja: 移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
ja: 上/下に複数行移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
ja: 前のページへ戻る

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
ja: 次のページへ進む

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
ja: 指定したページへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
ja: 前のページへ戻る (高速)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
ja: 次のページへ進む (高速)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
ja: 履歴の前のページへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
ja: 履歴の次のページへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
ja: ページの先頭/末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
ja: ドキュメントの先頭へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
ja: ドキュメントの末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
ja: ドキュメントの表示と処理

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
ja: ブックマークに追加する

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
ja: ブックマークを削除する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
ja: 夜間モードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
ja: 連続ページを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
ja: 見開きページを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
ja: 奇数ページを左にする

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
ja: プロパティを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
ja: 付箋 (メモ) を追加する

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
ja: テキストをハイライトする

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
ja: テキストの検索

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
ja: 検索バーを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
ja: 次の検索結果に進む

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
ja: 前の検索結果に戻る

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ja: ヘルプを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
ja: プライマリメニューの表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
ja: プレゼンテーションモード

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
ja: 黒い画面を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
ja: 白い画面を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
ja: タッチパッドジェスチャー

en: Open a new window.
ja: 新しいウィンドウを開く

en: The page label of the document to display.
ja: 表示するドキュメントのページラベル

en: The page number of the document to display.
ja: 表示するドキュメントのページ番号

en: Named destination to display.
ja: 表示する Named destination

en: Run evince in fullscreen mode
ja: フルスクリーンモードで起動する

en: Run evince in presentation mode
ja: プレゼンテーションモードで起動する

en: Run evince as a previewer
ja: プレビューアーで起動する

en: The word or phrase to find in the document
ja: ドキュメントの中から単語や語句を検索する

en: [FILE…]
ja: [ファイル…]
