Evince - en to nl translation catalogue (424 entries)

en: File is corrupted
nl: Bestand is beschadigd

en: Archive is encrypted
nl: Archief is versleuteld

en: No supported images in archive
nl: Geen ondersteunde afbeeldingen in archief

en: No files in archive
nl: Geen bestanden in archief

en: Not a comic book MIME type: %s
nl: Geen stripboek-MIME-type: %s

en: libarchive lacks support for this comic book’s compression, please contact your distributor
nl: libarchive biedt geen ondersteuning voor de manier waarop dit stripboek is gecomprimeerd, neem contact op met uw leverancier

en: Can not get local path for archive
nl: Kan lokaal pad voor archief niet ophalen

en: Comic Books
nl: Stripboeken

en: Adds support for reading comic books
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van stripboeken

en: DjVu document has incorrect format
nl: DjVu-document heeft onjuiste indeling

en: The document is composed of several files. One or more of these files cannot be accessed.
nl: Dit document bestaat uit meerdere bestanden. Een van deze bestanden kan niet benaderd worden.

en: DjVu Documents
nl: DjVu-documenten

en: Adds support for reading DjVu documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van DjVu-documenten

en: DVI document has incorrect format
nl: DVI-document heeft onjuiste indeling

en: DVI Documents
nl: DVI-documenten

en: Adds support for reading DVI documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van DVI-documenten

en: PDF Documents
nl: PDF-documenten

en: Adds support for reading PDF Documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van PDF-documenten

note: translators: this is the document security state
en: Yes
nl: Ja

note: translators: this is the document security state
en: No
nl: Nee

en: Unknown font type
nl: Onbekend soort lettertype

en: This document contains non-embedded fonts that are not from the PDF Standard 14 fonts. If the substitute fonts selected by fontconfig are not the same as the fonts used to create the PDF, the rendering may not be correct.
nl: Dit document gebruikt lettertypes die niet bijgevoegd zijn en die afwijken van de 14 standaard in PDF beschikbare lettertypes. Als de door FontConfig uitgekozen vervangende lettertypes niet hetzelfde zijn als de lettertypes waarmee dit document is gemaakt, kan de weergave afwijken.

en: All fonts are either standard or embedded.
nl: Alle lettertypes zijn ofwel standaard ofwel ingevoegd.

en: No name
nl: Naamloos

note: translators: When a font type does not have encoding information or it is unknown.  Example: Encoding: None translators: Value for 'Page Scaling:' to not scale the document pages on printing translators: This is used when a document property does not have a value.  Examples: Author: None Keywords: N
en: None
nl: Geen

en: Embedded subset
nl: Ingebed deel

en: Embedded
nl: Ingebed

en: Not embedded
nl: Niet ingebed

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "Type 1 (One of the Standard 14 Fonts)"
en:  (One of the Standard 14 Fonts)
nl:  (een van de 14 standaard-lettertypes)

note: Translators: string starting with a space * because it is directly appended to the font * type. Example: * "TrueType (Not one of the Standard 14 Fonts)"
en:  (Not one of the Standard 14 Fonts)
nl:  (niet een van de 14 standaard-lettertypes)

note: Translators: string is a concatenation of previous * translated strings to indicate the fonts properties * in a PDF document. * * Example: * Type 1 (One of the standard 14 Fonts) * Not embedded * Substituting with TeXGyreTermes-Regular * (/usr/share/textmf/.../texgyretermes-regular.otf)
en: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Substituting with <b>%s</b>
    (%s)
nl: %s%s
    Encoding: %s
    %s
    Vervangen door <b>%s</b>
    (%s)

en: PostScript Documents
nl: PostScript-documenten

en: Adds support for reading PostScript documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van PostScript-documenten

en: Failed to load document “%s”
nl: Openen van document ‘%s’ is mislukt

en: Failed to save document “%s”
nl: Opslaan van document ‘%s’ is mislukt

en: TIFF Documents
nl: TIFF-documenten

en: Adds support for reading TIFF documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen TIFF-documenten

en: Invalid document
nl: Ongeldig document

en: XPS Documents
nl: XPS-documenten

en: Adds support for reading XPS documents
nl: Voegt ondersteuning toe voor het lezen van XPS-documenten

note: Manually set name and icon
en: Document Viewer
nl: Documentweergave

en: View multi-page documents
nl: Documenten weergeven

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;viewer;evince;
nl: pdf;ps;postscript;dvi;xps;djvu;tiff;document;presentation;presentatie;viewer;weergave;evince;

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: Override document restrictions
nl: Documentrestricties negeren

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
nl: Documentrestricties, zoals een beperking op kopiëren of afdrukken, negeren.

en: Automatically reload the document
nl: Het document automatisch herladen

en: The document is automatically reloaded on file change.
nl: Het document wordt automatisch herladen na een bestandswijziging.

en: The URI of the directory last used to open or save a document
nl: De URI van de laatst gebruikte map voor het openen of opslaan van een document

en: The URI of the directory last used to save a picture
nl: De URI van de laatst gebruikte map voor het opslaan van een afbeelding

en: Page cache size in MiB
nl: Cachegrootte van pagina in MiB

en: The maximum size that will be used to cache rendered pages, limits maximum zoom level.
nl: De maximale grootte die gebruikt wordt om gerenderde pagina's in de cache op te slaan beperkt het maximale zoomniveau.

en: Show a dialog to confirm that the user wants to activate the caret navigation.
nl: Een dialoogvenster tonen om te bevestigen dat de gebruiker de cursornavigatie wil activeren.

en: Allow links to change the zoom level.
nl: Koppelingen toestaan om het zoomniveau te wijzigen.

en: Check spelling when writing annotation notes or filling text forms.
nl: Controleer de spelling bij het schrijven van annotaties of het invullen van formulieren.

en: Show a side bar next to the document to help navigate the document.
nl: Toon een zijbalk naast het document als navigatiehulp.

en: Set the default zoom level to display a document.
nl: Stel het standaardzoomniveau waarmee documenten weergegeven worden in.

en: Display the document as a continuous stream of pages instead of page at a time.
nl: Geef het document weer als een doorlopende stroom pagina’s in plaats van per pagina.

en: Show two pages side by side.
nl: Twee pagina's naast elkaar tonen.

en: Show the first page (odd page) on the left (when displaying two pages side by side)
nl: Toon de eerste (oneven) pagina links (bij weergave van twee pagina’s naast elkaar)

en: Document viewer for popular document formats
nl: Documentenviewer voor populaire documentformaten

en: A document viewer for the GNOME desktop. You can view, search or annotate documents in many different formats.
nl: Weergave van documenten op het Gnome-bureaublad. U kunt documenten weergeven, doorzoeken en annoteren in diverse formaten.

en: Evince supports documents in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (with SyncTeX), and Comic Books archives (CBR, CBT, CBZ, CB7).
nl: Evince ondersteunt documenten in: PDF, PS, EPS, XPS, DjVu, TIFF, DVI (met SyncTeX), en stripboekarchieven (CBR, CBT, CBZ, CB7).

en: A clear, simple UI
nl: Een duidelijke en gemakkelijke gebruikersinterface

en: Advanced highlighting and annotation
nl: Geavanceerd markeren en annoteren

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
nl: Het GNOME-project

en: Print Preview
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Preview before printing
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Couldn’t save attachment “%s”: %s
nl: De bijlage ‘%s’ kon niet opgeslagen worden: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”: %s
nl: De bijlage ‘%s’ kon niet geopend worden: %s

en: Couldn’t open attachment “%s”
nl: De bijlage ‘%s’ kon niet geopend worden

en: File type %s (%s) is not supported
nl: Bestandstype %s (%s) wordt niet ondersteund

en: Unknown MIME Type
nl: Onbekend MIME-type

en: All Documents
nl: Alle documenten

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Failed to create a temporary file: %s
nl: Aanmaken van een tijdelijk bestand is mislukt: %s

en: Failed to create a temporary directory: %s
nl: Aanmaken van een tijdelijke map is mislukt: %s

en: This work is in the Public Domain
nl: Dit werk is in het publieke domein

en: (%d of %d)
nl: (%d van %d)

en: of %d
nl: van %d

en: Page %s
nl: Pagina %s

en: Failed to render page %d: %s
nl: Laden van pagina %d is mislukt: %s

en: Failed to render page %d
nl: Laden van pagina %d is mislukt

en: Failed to create thumbnail for page %d
nl: Aanmaken van een miniatuur voor pagina %d is mislukt

en: Failed to print page %d: %s
nl: Afdrukken van pagina %d is mislukt: %s

note: Initial state
en: Preparing preview…
nl: Voorbeeld voorbereiden…

en: Finishing…
nl: Afronden…

en: Generating preview: page %d of %d
nl: Voorbeeld maken: pagina %d van %d

note: Initial state
en: Preparing to print…
nl: Afdrukken voorbereiden…

en: Printing page %d of %d…
nl: Pagina %d van %d afdrukken…

en: Your print range selection does not include any pages
nl: Het geselecteerde afdrukbereik bevat geen enkele pagina

note: translators: Title of the print dialog
en: Print
nl: Afdrukken

en: Requested format is not supported by this printer.
nl: De printer ondersteunt het opgegeven formaat niet.

en: Invalid page selection
nl: Ongeldige paginaselectie

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Page Scaling:
nl: Schalen van pagina's:

en: Shrink to Printable Area
nl: Verkleinen tot afdrukbaar gebied

en: Fit to Printable Area
nl: Schalen naar afdrukbaar gebied

en: Scale document pages to fit the selected printer page. Select from one of the following:
    
    • “None”: No page scaling is performed.
    
    • “Shrink to Printable Area”: Document pages larger than the printable area are reduced to fit the printable area of the printer page.
    
    • “Fit to Printable Area”: Document pages are enlarged or reduced as required to fit the printable area of the printer page.
nl: Documentpagina's schalen zodat deze op de printerpagina's passen. Kies een van de volgende opties:
    
    • ‘Geen’: pagina's worden niet geschaald.
    
    • ‘Verkleinen tot afdrukbaar gebied’: Documentpagina's groter dan het afdrukbare gebied worden verkleind zodat deze op een printerpagina passen.
    
    • ‘Schalen naar afdrukbaar gebied’: Documentpagina's worden vergroot of verkleind zodat deze op het afdrukbare gebied op een printerpagina passen.

en: Auto Rotate and Center
nl: Automatisch roteren en centreren

en: Rotate printer page orientation of each page to match orientation of each document page. Document pages will be centered within the printer page.
nl: Paginaoriëntatie van printer zo roteren dat deze overeenkomt met de paginaoriëntatie van documentpagina's. Documentpagina's zullen gecentreerd worden op de printerpagina.

en: Select page size using document page size
nl: Paginagrootte kiezen aan de hand van de documentpaginagrootte

en: When enabled, each page will be printed on the same size paper as the document page.
nl: Indien ingeschakeld zal iedere pagina afgedrukt worden op dezelfde paginagrootte als de documentpagina's.

en: Draw border around pages
nl: Een rand rond pagina's tekenen

en: When enabled, a border will be drawn around each page.
nl: Als dit is ingeschakeld, wordt er een rand rond elke pagina getekend.

en: Page Handling
nl: Pagina-afhandeling

en: Scroll Up
nl: Omhoog schuiven

en: Scroll Down
nl: Omlaag schuiven

en: Scroll View Up
nl: Beeld omhoog schuiven

en: Scroll View Down
nl: Beeld omlaag schuiven

en: Document View
nl: Documentbeeld

en: Go to first page
nl: Ga naar de eerste pagina

en: Go to previous page
nl: Ga naar de vorige pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar de volgende pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar de laatste pagina

en: Go to page
nl: Ga naar pagina

en: Find
nl: Zoeken

en: Go to page %s
nl: Ga naar pagina %s

en: Go to %s on file “%s”
nl: Ga naar %s in bestand ‘%s’

en: Go to file “%s”
nl: Ga naar bestand ‘%s’

en: Launch %s
nl: %s opstarten

en: Reset form
nl: Formulier opnieuw instellen

en: Jump to page:
nl: Ga naar pagina:

en: End of presentation. Press Esc or click to exit.
nl: Einde van presentatie. Druk op Esc of klik om af te sluiten.

en: Delete the temporary file
nl: Tijdelijk bestand wissen

en: File specifying print settings
nl: Bestand met instellingen voor afdrukken

en: FILE
nl: BESTAND

en: File descriptor of input file
nl: Bestandsbeschrijving van invoerbestand

en: FD
nl: BB

en: MIME type of input file
nl: MIME-type van invoerbestand

en: File descriptor of print settings file
nl: Bestandsbeschrijving van afdrukinstellingsbestand

en: GNOME Document Previewer
nl: Gnome documentenvoorbeeldweergave

en: Failed to print document
nl: Afdrukken van het document is mislukt

en: Evince Document Viewer
nl: Evince Documentweergave

en: The selected printer “%s” could not be found
nl: Kan de geselecteerde printer ‘%s’ niet vinden

en: Previous Page
nl: Vorige pagina

en: Next Page
nl: Volgende pagina

en: Select Page or Search in the Outline
nl: Selecteer een pagina of zoek in de inhoud

en: Select page
nl: Pagina selecteren

en: _Print
nl: _Afdrukken

en: Print this Document
nl: Dit document afdrukken

en: Shrink the Document
nl: Het document verkleinen

en: Reset Zoom and Make the Page Fit in the Window
nl: Zoom opnieuw instellen en de pagina in het venster doen passen

en: Enlarge the Document
nl: Het document vergroten

en: Title:
nl: Titel:

en: Location:
nl: Locatie:

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Author:
nl: Auteur:

en: Keywords:
nl: Trefwoorden:

en: Producer:
nl: Programma:

en: Creator:
nl: Maker:

en: Created:
nl: Aangemaakt op:

en: Modified:
nl: Laatste wijziging:

en: Number of Pages:
nl: Aantal pagina's:

en: Optimized:
nl: Geoptimaliseerd:

en: Format:
nl: Formaat:

en: Security:
nl: Beveiliging:

en: Contains Javascript:
nl: Bevat Javascript:

en: Paper Size:
nl: Papierformaat:

en: Size:
nl: Afmetingen:

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Portrait (%s)
nl: %s, staand (%s)

note: Note to translators: first placeholder is the paper name (eg. * A4), second placeholder is the paper size (eg. 297x210 mm)
en: %s, Landscape (%s)
nl: %s, liggend (%s)

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Icon:
nl: Pictogram:

en: Note
nl: Notitie

en: Comment
nl: Opmerking

en: Key
nl: Sleutel

en: Help
nl: Hulp

en: New Paragraph
nl: Nieuwe alinea

en: Paragraph
nl: Alinea

en: Insert
nl: Toevoeging

en: Cross
nl: Kruis

en: Circle
nl: Cirkel

en: Markup type:
nl: Opmaaktype:

en: Highlight
nl: Gemarkeerd

en: Strike out
nl: Doorgehaald

en: Underline
nl: Onderstreept

en: Squiggly
nl: Kronkelig

en: Annotation Properties
nl: Annotatie-eigenschappen

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: Color:
nl: Kleur:

en: Opacity:
nl: Dekking:

en: Initial window state:
nl: Initiële weergave:

en: Open
nl: Openen

en: Close
nl: Sluiten

note: Translators: an annotation that looks like a "sticky note"
en: Note text
nl: Notitietekst

en: Add text annotation
nl: Tekstannotatie toevoegen

en: Highlight text
nl: Tekst markeren

en: Add highlight annotation
nl: Markeerannotatie toevoegen

en: Navigation
nl: Navigatie

en: First Page
nl: Eerste pagina

en: Last Page
nl: Laatste pagina

en: History
nl: Geschiedenis

en: Back
nl: Vorige

en: Forward
nl: Volgende

en: Remove Annotation
nl: Annotatie verwijderen

en: _Open Attachment
nl: Bijlage _openen

en: _Save Attachment As…
nl: Bijlage op_slaan als…

en: _Open Bookmark
nl: Bladwijzer _openen

en: _Rename Bookmark
nl: Bladwijzer _hernoemen

en: _Delete Bookmark
nl: Bladwijzer verwij_deren

en: Search in the outline…
nl: Zoeken in de inhoud…

en: Print this section…
nl: Dit deel afdrukken…

en: Collapse all tree
nl: Alles inklappen

en: Expand all tree
nl: Alles openklappen

en: Expand all under this element
nl: Alles onder dit element openklappen

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
nl: Het document is beveiligd en kan alleen gelezen worden door het juiste wachtwoord te geven.

en: _Unlock Document
nl: _Document vrijgeven

en: Font
nl: Lettertype

en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

en: Remove bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

en: Open…
nl: Openen…

en: Open an existing document
nl: Een bestaand document openen

en: Side pane
nl: Zijpaneel

en: Select page or search in the outline
nl: Selecteer een pagina of zoek in de inhoud

en: Annotate the document
nl: Het document annoteren

en: Annotate document
nl: Document annoteren

en: File options
nl: Bestandsopties

en: Set zoom level
nl: Het zoomniveau instellen

en: Print…
nl: Afdrukken…

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Send To…
nl: Versturen naar…

en: New _Window
nl: Nieuw venster

en: Open a C_opy
nl: Een _kopie openen

en: Open Containing _Folder
nl: Bovenliggende _map openen

en: _Save As…
nl: Op_slaan als…

en: Present as _Slideshow
nl: Als _diavoorstelling presenteren

en: _Continuous
nl: _Doorlopend

en: _Dual
nl: _Dubbel

en: _Odd Pages Left
nl: _Oneven pagina's links

en: Right to Left Document
nl: Document van rechts naar links

en: Ro_tate ⤵
nl: _Rechtsom draaien ⤵

en: Ni_ght Mode
nl: _Nachtmodus

en: Prop_erties
nl: _Eigenschappen

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Sneltoetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Document Viewer
nl: _Over Documentweergave

en: _Open Link
nl: Verwijzing _openen

en: _Copy Link Address
nl: Verwijzingsadres _kopiëren

en: _Go To
nl: _Ga naar

en: Open in New _Window
nl: In _nieuw venster openen

en: _Previous Page
nl: Vo_rige pagina

en: _Next Page
nl: V_olgende pagina

en: _Reload
nl: He_rladen

en: Auto_scroll
nl: Automatisch _schuiven

en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: _Save Image As…
nl: Afbeelding op_slaan als…

en: Copy _Image
nl: _Afbeelding kopiëren

en: Annotation _Properties…
nl: Annotatie-eigenscha_ppen…

en: R_emove Annotation
nl: Annotatie v_erwijderen

en: _Highlight Selected Text
nl: Geselecteerde tekst _markeren

en: Select or set the zoom level of the document
nl: Het zoomniveau van het document selecteren of instellen

en: Fit Pa_ge
nl: Aanpassen aan _pagina

en: Fit _Width
nl: Aanpassen aan _breedte

en: _Automatic
nl: _Automatisch

en: Password for document %s
nl: Wachtwoord voor document %s

en: Loading…
nl: Laden…

en: The document “%s” is locked and requires a password before it can be opened.
nl: Het document ‘%s’ is beveiligd en vereist een wachtwoord voordat het geopend kan worden.

en: Password required
nl: Wachtwoord vereist

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Unlock
nl: _Ontgrendelen

en: _Password:
nl: _Wachtwoord:

en: Forget password _immediately
nl: Wachtwoord direct _vergeten

en: Remember password until you _log out
nl: Wachtwoord onthouden tot _afmelden

en: Remember _forever
nl: Voor _altijd onthouden

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: General
nl: Algemeen

en: Fonts
nl: Lettertypes

en: Document License
nl: Documentlicentie

en: Gathering font information… %3d%%
nl: Lettertype-informatie verzamelen… %3d%%

en: Usage terms
nl: Gebruiksvoorwaarden

en: Text License
nl: Licentie-tekst

en: Further Information
nl: Meer informatie

en: Not found, click to change search options
nl: Niet gevonden, klik om zoekopties te wijzigen

en: Search options
nl: Zoekopties

en: _Whole Words Only
nl: Alleen gehele _woorden

en: C_ase Sensitive
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Find previous occurrence of the search string
nl: Zoeken naar vorige positie waar de zoekreeks voorkomt

en: Find next occurrence of the search string
nl: Zoeken naar volgende positie waar de zoekreeks voorkomt

en: Document contains no annotations
nl: Dit document bevat geen annotaties

en: Page %d
nl: Pagina %d

en: No Comment
nl: Geen opmerkingen

en: Annotations
nl: Annotaties

en: A file named “%s” already exists. Do you want to replace it?
nl: Er bestaat al een bestand met de naam ‘%s’. Wilt u het vervangen?

en: The file “%s” already exists. Replacing it will overwrite its contents.
nl: Het bestand ‘%s’ bestaat al. Als u het vervangt zal de inhoud overschreven worden.

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Layers
nl: Lagen

note: Translators: This is the title for the sidebar pane that * shows the Outline or Table of Contents of the document.
en: Outline
nl: Inhoud

en: Thumbnails
nl: Miniaturen

en: Find a word or phrase in the document
nl: Een woord of een zin in het document zoeken

en: Search not available for this document
nl: De zoekfunctie is niet beschikbaar voor dit document

en: Supported Image Files
nl: Ondersteunde afbeeldingsbestanden

en: The document contains no pages
nl: Het document bevat geen pagina's

en: The document contains only empty pages
nl: Het document bevat slechts lege pagina's

en: Unable to open document “%s”.
nl: Kon het document ‘%s’ niet openen.

en: Loading document from “%s”
nl: Document van ʻ%sʼ laden

en: C_ancel
nl: A_nnuleren

en: Downloading document (%d%%)
nl: Document downloaden (%d%%)

en: Failed to load remote file.
nl: Kon bestand op afstand niet laden.

en: Reloading document from %s
nl: Document van %s herladen

en: Failed to reload document.
nl: Kon document niet herladen.

en: Open Document
nl: Document openen

en: _Open
nl: _Openen

en: Saving document to %s
nl: Document opslaan naar %s

en: Saving attachment to %s
nl: Bijlage opslaan naar %s

en: Saving image to %s
nl: Afbeelding opslaan naar %s

en: The file could not be saved as “%s”.
nl: Het bestand kon niet worden opgeslagen als ‘%s’.

en: Uploading document (%d%%)
nl: Document uploaden (%d%%)

en: Uploading attachment (%d%%)
nl: Bijlage uploaden (%d%%)

en: Uploading image (%d%%)
nl: Afbeelding uploaden (%d%%)

en: Save As…
nl: Afbeelding op_slaan als…

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Could not send current document
nl: Het huidige document kon niet worden verstuurd

en: %d pending job in queue | %d pending jobs in queue
nl[0]: Eén taak in de wachtrij
nl[1]: %d taken in de wachtrij

en: Printing job “%s”
nl: Afdrukken van taak ‘%s’

en: Document contains form fields that have been filled out.
nl: Het document bevat ingevulde formuliervelden.

en: Document contains new or modified annotations.
nl: Het document bevat nieuwe of gewijzigde aantekeningen.

en: Reload document “%s”?
nl: Document ‘%s’ herladen?

en: If you reload the document, changes will be permanently lost.
nl: Als u het document opnieuw laadt, zullen wijzigingen definitief verloren gaan.

en: _No
nl: _Nee

en: Save a copy of document “%s” before closing?
nl: Kopie van document ‘%s’ opslaan alvorens af te sluiten?

en: If you don’t save a copy, changes will be permanently lost.
nl: Als u geen kopie van het document opslaat, zullen wijzigingen definitief verloren gaan.

en: Close _without Saving
nl: Sluiten _zonder opslaan

en: Save a _Copy
nl: Een _kopie opslaan

en: Wait until print job “%s” finishes before closing?
nl: Wachten tot afdruktaak ‘%s’ voltooid alvorens af te sluiten?

note: TRANS: the singular form is not really used as n_print_jobs > 1 but some languages distinguish between different plurals forms, so the ngettext is needed.
en: There is %d print job active. Wait until print finishes before closing? | There are %d print jobs active. Wait until print finishes before closing?
nl[0]: Er is %d afdruktaak actief. Wachten tot deze voltooid is alvorens af te sluiten?
nl[1]: Er zijn %d afdruktaken actief. Wachten tot deze voltooid zijn alvorens af te sluiten?

en: If you close the window, pending print jobs will not be printed.
nl: Als het venster gesloten wordt, zullen afdruktaken in de wachtrij niet meer uitgevoerd worden.

en: Cancel _print and Close
nl: Afdrukken annuleren en sl_uiten

en: Close _after Printing
nl: Sluiten na _afdrukken

en: © 1996–2023 The Evince document viewer authors
nl: © 1996–2023 De auteurs van Evince documentweergave

en: Evince is a simple document viewer for GNOME
nl: Evince is een eenvoudige documentenviewer voor Gnome

en: Running in presentation mode
nl: Diapresentatie bezig

en: The attachment could not be saved.
nl: De bijlage kon niet worden opgeslagen.

en: Enable caret navigation?
nl: Cursornavigatie inschakelen?

en: _Enable
nl: I_nschakelen

en: Pressing F7 turns the caret navigation on or off. This feature places a moveable cursor in text pages, allowing you to move around and select text with your keyboard. Do you want to enable the caret navigation?
nl: F7 schakelt de cursornavigatie in of uit. Deze functie plaatst een verplaatsbare cursor in tekstpagina's, waardoor u kunt navigeren en tekst selecteren via het toetsenbord. Wilt u de cursornavigatie inschakelen?

en: Don’t show this message again
nl: Dit bericht niet meer tonen

en: Security alert: this document has been prevented from opening the file “%s”
nl: Beveiligingswaarschuwing: dit document mocht het bestand ‘%s’ niet openen

en: Unable to open external link
nl: De externe verwijzing kon niet geopend worden

en: Couldn’t find appropriate format to save image
nl: Kon geen geschikt bestandstype voor opslaan van afbeelding vinden

en: The image could not be saved.
nl: De afbeelding kon niet worden opgeslagen.

en: Save Image
nl: Afbeelding opslaan

en: Unable to open attachment
nl: De bijlage kon niet geopend worden

en: Save Attachment
nl: Bijlage opslaan

en: Recent Documents
nl: Recente documenten

en: Password Required
nl: Wachtwoord vereist

[ctx: shortcut window]
en: Opening, closing, saving and printing
nl: Openen, sluiten, opslaan en afdrukken

[ctx: shortcut window]
en: Open a document
nl: Een document openen

[ctx: shortcut window]
en: Open a copy of the current document
nl: Een kopie van het huidige document openen

[ctx: shortcut window]
en: Save a copy of the current document
nl: Een kopie van het huidige document opslaan

[ctx: shortcut window]
en: Print the current document
nl: Het huidige document afdrukken

[ctx: shortcut window]
en: Close the current document window
nl: Het huidige documentvenster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Reload the document
nl: Document herladen

[ctx: shortcut window]
en: Window
nl: Venster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
nl: Volledig-schermmodus omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Enter presentation mode
nl: Presentatiemodus starten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle sidebar
nl: Zijbalk weergeven/verbergen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle caret navigation
nl: Cursornavigatie aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Selecting and copying text
nl: Tekst selecteren en kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Copy highlighted text
nl: Gemarkeerde tekst kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Select all the text in a document
nl: Alle tekst in een document selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Rotating and zooming
nl: Draaien en zoomen

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees counter-clockwise
nl: De pagina 90 graden tegen de klok in draaien

[ctx: shortcut window]
en: Rotate the page 90 degrees clockwise
nl: De pagina 90 graden met de klok mee draaien

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
nl: Inzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
nl: Uitzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom 1∶1
nl: 1:1 zoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in (alternative)
nl: Inzoomen (alternatief)

[ctx: shortcut window]
en: Fit page
nl: Aanpassen aan pagina

[ctx: shortcut window]
en: Fit width
nl: Aanpassen aan breedte

[ctx: shortcut window]
en: Automatic zoom
nl: Automatisch zoomen

[ctx: shortcut window]
en: Moving around the document
nl: Door het document bladeren

[ctx: shortcut window]
en: Move around a page
nl: Door een pagina gaan

[ctx: shortcut window]
en: Move up/down a page several lines at a time
nl: Een pagina meerdere regels per keer omhoog/omlaag bewegen

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page
nl: Naar de vorige pagina gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page
nl: Naar de volgende pagina gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go to page number
nl: Ga naar paginanummer

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page (fast)
nl: Naar de vorige pagina (snel)

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page (fast)
nl: Naar de volgende pagina (snel)

[ctx: shortcut window]
en: Go to previous page visited
nl: Naar de vorige bezochte pagina

[ctx: shortcut window]
en: Go to next page visited
nl: Naar de volgende bezochte pagina

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning/end of a page
nl: Naar het begin/eind van een pagina gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go to the beginning of the document
nl: Naar het begin van het document gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go to the end of the document
nl: Naar het einde van het document gaan

[ctx: shortcut window]
en: Document view and handling
nl: Documentweergave en -afhandeling

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
nl: Bladwijzer toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Remove bookmark
nl: Bladwijzer verwijderen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle night mode
nl: Nachtmodus aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle continuous scrolling
nl: Doorlopend scrollen aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle dual page
nl: Dubbele pagina aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle odd pages left
nl: Oneven pagina’s links aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Document properties
nl: Documenteigenschappen

[ctx: shortcut window]
en: Add a post-it like note
nl: Post-it-notitie toevoegen

[ctx: shortcut window]
en: Highlight text
nl: Tekst markeren

[ctx: shortcut window]
en: Finding text
nl: Tekst zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Show the search bar
nl: De zoekbalk laten zien

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next search result
nl: Naar het volgende zoekresultaat gaan

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous search result
nl: Naar het vorige zoekresultaat gaan

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Show help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle primary menu
nl: Primair menu verwisselen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nl: Venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Presentation mode
nl: Presentatiemodus

[ctx: shortcut window]
en: Toggle black screen
nl: Zwart scherm aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Toggle white screen
nl: Wit scherm aan-/uitzetten

[ctx: shortcut window]
en: Touchpad gestures
nl: Touchpadgebaren

en: GNOME Document Viewer
nl: Gnome documentweergave

en: Open a new window.
nl: Open een nieuw venster.

en: The page label of the document to display.
nl: Het paginalabel van het weer te geven document.

en: PAGE
nl: PAGINA

en: The page number of the document to display.
nl: Het paginanummer van het weer te geven document.

en: NUMBER
nl: NUMMER

en: Named destination to display.
nl: Weer te geven doelnaam.

en: DEST
nl: DOEL

en: Run evince in fullscreen mode
nl: Starten met volledig scherm

en: Run evince in presentation mode
nl: Starten als diapresentatie

en: Run evince as a previewer
nl: Starten in voorbeeldmodus

en: The word or phrase to find in the document
nl: Woord of zinsnede waarnaar gezocht moet worden

en: [FILE…]
nl: [BESTAND…]
