evolution-data-server master - en to id translation catalogue (1485 entries)

en: Given URL “%s” doesn’t reference CardDAV address book
id: URL yang diberikan "%s" tidak mereferensikan buku alamat CardDAV

en: Server didn’t return object’s href
id: Peladen tidak mengembalikan berkas objek

en: Server didn’t return object’s ETag
id: Peladen tidak mengembalikan ETag objek

en: Received object is not a valid vCard
id: Objek yang diterima bukan vCard yang valid

en: Missing information about component URL, local cache is possibly incomplete or broken. You can try to remove it and restart background evolution-data-server processes. Cache file: %s
id: Informasi yang hilang tentang URL komponen, singgahan lokal mungkin tidak lengkap atau rusak. Anda dapat mencoba menghapusnya dan memulai ulang proses evolution-data-server di latar belakang. Berkas singgahan: %s

en: Object to save is not a valid vCard
id: Objek yang akan disimpan bukan vCard yang valid

en: Failed to remove file “%s”: %s
id: Gagal menghapus berkas "%s": %s

en: Failed to make directory %s: %s
id: Gagal membuat direktori %s: %s

en: Failed to create hardlink for resource “%s”: %s
id: Gagal membuat hardlink bagi sumberdaya "%s": %s

en: No UID in the contact
id: Tak ada UID dalam kontak

en: Conflicting UIDs found in added contacts
id: UID yang konflik ditemukan dalam kontak yang ditambahkan

en: Loading...
id: Memuat...

en: Searching...
id: Mencari...

en: Tried to modify contact “%s” with out of sync revision
id: Mencoba mengubah kontak "%s" dengan revisi yang tak selaras

en: Contact “%s” not found
id: Kontak "%s" tidak ditemukan

en: Query “%s” not supported
id: Kueri "%s" tidak didukung

en: Invalid Query “%s”
id: Kueri "%s" Tidak Valid

en: Requested to delete an unrelated cursor
id: Diminta untuk menghapus kursor yang tak berhubungan

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
id: Gagal mengubah nama basis data lama dari "%s" menjadi "%s": %s

en: Unknown error
id: Kesalahan tidak dikenal

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
id: Tidak terhubung

en: Failed to bind using either v3 or v2 binds
id: Gagal mengikat memakai pengikatan v3 atau v2

en: Reconnecting to LDAP server...
id: Sambung-ulang ke peladen LDAP...

en: Invalid DN syntax
id: Sintaks DN tidak sah

en: LDAP error 0x%x (%s)
id: Galat LDAP 0x%x (%s)

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
id: %s: NULL dikembalikan dari ldap_first_entry

en: %s: Unhandled result type %d returned
id: %s: Hasil tipe %d yang tak ditangani dikembalikan

en: %s: Unhandled search result type %d returned
id: %s: Hasil pencarian tipe %d yang tak ditangani dikembalikan

en: LDAP contact lists cannot be empty.
id: Daftar kontak LDAP tidak boleh kosong.

en: Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but one member could not be recognized. | Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but %d members could not be recognized.
id[0]: Daftar kontak dalam buku alamat LDAP mengharuskan setiap anggota berasal dari buku alamat LDAP yang sama, tetapi %d anggota tidak dapat dikenali.

en: Receiving LDAP search results...
id: Menerima hasil pencarian LDAP...

en: Error performing search
id: Kesalahan saat melakukan pencarian

en: Downloading contacts (%d)...
id: Mengunduh kontak (%d)...

en: Refreshing…
id: Menyegarkan…

en: The backend does not support bulk additions
id: Backend tak mendukung penambahan masal

en: Adding contact to LDAP server...
id: Menambahkan kontak ke peladen LDAP...

en: The backend does not support bulk modifications
id: Backend tak mendukung pengubahan masal

en: Modifying contact from LDAP server...
id: Mengubah kontak dari peladen LDAP...

en: Removing contact from LDAP server...
id: Menghapus kontak dari peladen LDAP...

en: Failed to get the DN for user “%s”
id: Gagal mendapat DN bagi pengguna "%s"

en: No such book
id: Buku tidak ada

en: Contact not found
id: Kontak tidak ditemukan

en: Contact ID already exists
id: ID kontak sudah ada

en: No such source
id: Sumber tidak ada

en: No space
id: Tidak ada ruang

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
id: ID Unik

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
id: Berkas Pada

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
id: UID Buku

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
id: Nama Lengkap

en: Given Name
id: Nama Asli

en: Family Name
id: Nama Keluarga

en: Nickname
id: Nama Panggilan

note: Email fields
en: Email 1
id: Surel 1

en: Email 2
id: Surel 2

en: Email 3
id: Surel 3

en: Email 4
id: Surel 4

note: Address Labels
en: Home Address Label
id: Label Alamat Rumah

en: Work Address Label
id: Label Alamat Kantor

en: Other Address Label
id: Label Alamat Lain

note: Phone fields
en: Assistant Phone
id: Telepon Asisten

en: Business Phone
id: Telepon Urusan Bisnis

en: Business Phone 2
id: Telepon Urusan Bisnis 2

en: Business Fax
id: Faks Urusan Bisnis

en: Callback Phone
id: Telepon CallBack

en: Car Phone
id: Telepon Mobil

en: Company Phone
id: Telepon Kantor

en: Home Phone
id: Telepon Rumah

en: Home Phone 2
id: Telepon Rumah 2

en: Home Fax
id: Fax Rumah

en: Mobile Phone
id: Telepon Seluler

en: Other Phone
id: Telepon Lainnya

en: Other Fax
id: Fax Lainnya

en: Pager
id: Penyeranta

en: Primary Phone
id: Telepon Utama

note: Organizational fields
en: Organization
id: Organisasi

en: Organizational Unit
id: Unit Organisasi

en: Office
id: Kantor

en: Title
id: Gelar

en: Role
id: Peranan

en: Manager
id: Manajer

en: Assistant
id: Asisten

note: Web fields
en: Homepage URL
id: URL Halaman Web

en: Weblog URL
id: URL Weblog

note: Contact categories
en: Categories
id: Kategori

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
id: URI Kalender

en: Free/Busy URL
id: URL Luang/Sibuk

en: ICS Calendar
id: Kalender ICS

en: Video Conferencing URL
id: URL Konferensi Video

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
id: Nama Pasangan

en: Note
id: Catatan

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
id: AIM Login Rumah 1

en: AIM Home Screen Name 2
id: AIM Login Rumah 2

en: AIM Home Screen Name 3
id: AIM Login Rumah 3

en: AIM Work Screen Name 1
id: AIM Kantor 1

en: AIM Work Screen Name 2
id: AIM Kantor 2

en: AIM Work Screen Name 3
id: AIM Kantor 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
id: Nama Layar Rumah GroupWise 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
id: Nama Layar Rumah GroupWise 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
id: Nama Layar Rumah GroupWise 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
id: Nama Layar Kantor GroupWise 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
id: Nama Layar Kantor Groupwise 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
id: Nama Layar Kantor Groupwise 3

en: Jabber Home ID 1
id: ID Jabber Rumah 1

en: Jabber Home ID 2
id: ID Jabber Rumah 2

en: Jabber Home ID 3
id: ID Jabber Rumah 3

en: Jabber Work ID 1
id: ID Jabber Kantor 1

en: Jabber Work ID 2
id: ID Jabber Kantor 2

en: Jabber Work ID 3
id: ID Jabber Kantor 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
id: Nama Yahoo! Rumah 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
id: Nama Yahoo! Rumah 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
id: Nama Yahoo! Rumah 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
id: Nama Yahoo! Kantor 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
id: Nama Yahoo! Kantor 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
id: Nama Yahoo! Kantor 3

en: MSN Home Screen Name 1
id: Nama MSN Rumah 1

en: MSN Home Screen Name 2
id: Nama MSN Rumah 2

en: MSN Home Screen Name 3
id: Nama MSN Rumah 3

en: MSN Work Screen Name 1
id: Nama MSN Kantor 1

en: MSN Work Screen Name 2
id: Nama MSN Kantor 2

en: MSN Work Screen Name 3
id: Nama MSN Kantor 3

en: ICQ Home ID 1
id: ID ICQ Rumah 1

en: ICQ Home ID 2
id: ID ICQ Rumah 2

en: ICQ Home ID 3
id: ID ICQ Rumah 3

en: ICQ Work ID 1
id: ID ICQ Kantor 1

en: ICQ Work ID 2
id: ID ICQ Kantor 2

en: ICQ Work ID 3
id: ID ICQ Kantor 3

note: Last modified time
en: Last Revision
id: Revisi Terakhir

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
id: Nama atau Organisasi

note: Address fields
en: Address List
id: Daftar Alamat

en: Home Address
id: Alamat Rumah

en: Work Address
id: Alamat Kantor

en: Other Address
id: Alamat Lain

note: Contact categories
en: Category List
id: Daftar Kategori

note: Photo/Logo
en: Photo
id: Foto

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
id: Nama

en: Email List
id: Daftar Surel

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
id: Daftar Nama Login AIM

en: GroupWise ID List
id: Daftar IS GroupWise

en: Jabber ID List
id: Daftar ID Jabber

en: Yahoo! Screen Name List
id: Daftar Nama Layar Yahoo!

en: MSN Screen Name List
id: Daftar Nama MSN

en: ICQ ID List
id: Daftar ID ICQ

en: Wants HTML Mail
id: Ingin Email HTML

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
id: Daftar

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a flag * used to determine whether when sending to Contact lists the addresses should be * shown or not to other recipients - basically whether to use BCC field or CC * message header when sending messages to this Contact list.
en: List Shows Addresses
id: Daftar Menampilkan Alamat

en: Birth Date
id: Tanggal Lahir

en: Anniversary
id: Peringatan

note: Security fields
en: X.509 Certificate
id: Sertifikat X.509

en: PGP Certificate
id: Sertifikat PGP

en: Gadu-Gadu Home ID 1
id: Gadu-Gadu Rumah ID 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
id: Gadu-Gadu Rumah ID 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
id: Gadu-Gadu Rumah ID 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
id: Gadu-Gadu Kantor ID 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
id: Gadu-Gadu Kantor ID 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
id: Gadu-Gadu Kantor ID 3

en: Gadu-Gadu ID List
id: Gadu-Gadu Daftar ID

note: Geo information
en: Geographic Information
id: Informasi Geofrafis

en: Telephone
id: Telepon

en: Skype Home Name 1
id: Skype Rumah Nama 1

en: Skype Home Name 2
id: Skype Rumah Nama 2

en: Skype Home Name 3
id: Skype Rumah Nama 3

en: Skype Work Name 1
id: Skype Kantor Nama 1

en: Skype Work Name 2
id: Skype Kantor Nama 2

en: Skype Work Name 3
id: Skype Kantor Nama 3

en: Skype Name List
id: Skype Daftar Nama

en: SIP address
id: Alamat SIP

en: Google Talk Home Name 1
id: Google Talk Rumah Nama 1

en: Google Talk Home Name 2
id: Google Talk Rumah Nama 2

en: Google Talk Home Name 3
id: Google Talk Rumah Nama 3

en: Google Talk Work Name 1
id: Google Talk Kantor Nama 1

en: Google Talk Work Name 2
id: Google Talk Kantor Nama 2

en: Google Talk Work Name 3
id: Google Talk Kantor Nama 3

en: Google Talk Name List
id: Google Talk Daftar Nama

en: Twitter Name List
id: Daftar Nama Twitter

en: Matrix Home ID 1
id: ID Matrix Rumah 1

en: Matrix Home ID 2
id: ID Matrix Rumah 2

en: Matrix Home ID 3
id: ID Matrix Rumah 3

en: Matrix Work ID 1
id: ID Matrix Kantor 1

en: Matrix Work ID 2
id: ID Matrix Kantor 2

en: Matrix Work ID 3
id: ID Matrix Kantor 3

en: Matrix ID List
id: Daftar ID Matrix

en: Unnamed List
id: Daftar Belum Berjudul

en: The library was built without phone number support.
id: Pustaka dibangun tanpa dukungan nomor telepon.

en: The phone number parser reported a yet unknown error code.
id: Pengurai nomor telepon melaporkan kode galat yang belum diketahui.

en: Not a phone number
id: Bukan suatu nomor telepon

en: Invalid country calling code
id: Kode pemanggilan negara yang tidak sah

en: Remaining text after the country calling code is too short for a phone number
id: Teks tersisa setelah kode pemanggilan negara terlalu pendek bagi suatu nomor telepon

en: Text is too short for a phone number
id: Teks terlalu pendek bagi suatu nomor telepon

en: Text is too long for a phone number
id: Teks terlalu panjang bagi suatu nomor telepon

en: Unknown book property “%s”
id: Properti buku "%s" tidak dikenal

en: Cannot change value of book property “%s”
id: Tidak dapat membuat mengubah nilai dari properti buku "%s"

en: Unable to connect to “%s”:
id: Tidak bisa menyambung ke "%s":

en: Client disappeared
id: Klien menghilang

en: Addressbook backend does not support cursors
id: Backend buku alamat tidak mendukung kursor

en: Error introspecting unknown summary field “%s”
id: Galat saat introspeksi ruas ringkasan "%s" yang tak dikenal

en: Error parsing regular expression
id: Galat saat mengurai ekspresi reguler

en: Insufficient memory
id: Memori tidak cukup

en: Invalid contact field “%d” specified in summary
id: Ruas kontak "%d" yang tak valid dinyatakan dalam ringkasan

en: Contact field “%s” of type “%s” specified in summary, but only boolean, string and string list field types are supported
id: Ruas kontak "%s" bertipe "%s" dinyatakan dalam ringkasan, tapi hanya tipe boolean, string, dan daftar string yang didukung

en: Full search_contacts are not stored in cache. vcards cannot be returned.
id: search_contacts lengkap tak disimpan dalam singgahan. vcard tak bisa dikembalikan.

en: Query contained unsupported elements
id: Kuiri memuat elemen yang tak didukung

en: Invalid Query
id: Kuiri Tidak Valid

en: Full search_contacts are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
id: search_contacts lengkap tak disimpan dalam singgahan. Maka hanya kueri ringkasan yang didukung.

en: Invalid query
id: Kuiri tidak sah

en: Full vcards are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
id: vcard lengkap tak disimpan dalam singgahan. Maka hanya kueri ringkasan yang didukung.

en: Unable to remove the db file: errno %d
id: Tidak bisa menghapus berkas db: errno %d

en: Only summary queries are supported by EbSdbCursor
id: Hanya kueri ringkasan yang didukung oleh EbSdbCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSdbCursor
id: Paling tidak satu ruas pengurutan mesti dinyatakan untuk memakai EbSdbCursor

en: Cannot sort by a field that is not in the summary
id: Tak bisa mengurut berdasarkan ruas yang tak ada dalam ringkasan

en: Cannot sort by a field which may have multiple values
id: Tak bisa mengurut berdasarkan ruas yang mungkin bisa memiliki nilai berganda

en: Tried to step a cursor in reverse, but cursor is already at the beginning of the contact list
id: Mencoba melangkahkan kursor mundur, tapi kursor sudah berada di awal daftar kontak

en: Tried to step a cursor forwards, but cursor is already at the end of the contact list
id: Mencoba melangkahkan kursor maju, tapi kursor sudah berada di akhir daftar kontak

en: Unsupported contact field “%d” specified in summary
id: Ruas kontak "%d" yang tak didukung dinyatakan dalam ringkasan

en: Invalid query: %s
id: Query tidak valid: %s

en: Invalid query for a book cursor
id: Kueri tidak valid bagi kursor buku

en: Can’t open database %s: %s
id: Tidak dapat membuka basis data %s: %s

en: Object “%s” not found
id: Objek "%s" tidak ditemukan

en: Object with extra “%s” not found
id: Objek dengan ekstra "%s" tidak ditemukan

en: Search by email not supported
id: Pencarian melalui surel tidak didukung

en: No email address provided
id: Tak ada alamat surel yang diberikan

en: At least one sort field must be specified to use a cursor
id: Paling tidak satu ruas pengurutan mesti dinyatakan untuk memakai kursor

en: Cannot sort by a field that is not a string type
id: Tak bisa mengurut berdasarkan ruas yang bukan bertipe string

en: Contact field “%s” not in summary
id: Ruas kontak "%s" tidak ada dalam ringkasan

en: Preloaded object for UID “%s” is invalid
id: Objek pramuat untuk UID "%s" tidak valid

en: Received object for UID “%s” is invalid
id: Objek yang diterima untuk UID "%s" tidak valid

en: Refresh skipped due to enabled Power Saver mode. Disable Power Saver mode and repeat the action.
id: Penyegaran dilewati karena mode Penghemat Daya yang diaktifkan. Nonaktifkan mode Penghemat Daya dan ulangi tindakan tersebut.

en: Refresh skipped due to being disabled on metered network.
id: Penyegaran dilewati karena dinonaktifkan pada jaringan berkuota.

en: Failed to create cache “%s”:
id: Gagal membuat singgahan "%s":

en: Cannot upgrade contacts database from a legacy database with more than one addressbook. Delete one of the entries in the “folders” table first.
id: Tidak bisa meningkatkan basis data kontak dari basis data warisan dengan lebih dari satu buku alamat. Hapus satu entri dalam tabel "folders" terlebih dahulu.

en: Invalid query for EbSqlCursor
id: Query tidak valid bagi EbSqlCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSqlCursor
id: Paling tidak satu ruas pengurutan mesti dinyatakan untuk memakai EbSqlCursor

en: Invalid query:
id: Query tidak valid:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
id: Tidak dapat membuka buku:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh address book:
id: Tidak dapat menyegarkan kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
id: Tidak dapat mendapat kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
id: Tidak dapat memperoleh daftar kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list uids:
id: Tidak dapat memperoleh uid daftar kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
id: Tidak dapat menambah kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify contacts:
id: Tidak dapat mengubah kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
id: Tidak dapat menghapus kontak:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot find email address:
id: Tidak dapat menemukan alamat surel:

en: Cursor does not support setting the search expression
id: Kursor tak mendukung penataan ekspresi pencarian

en: Cursor does not support step
id: Kursor tak mendukung langkah

en: Cursor does not support alphabetic indexes
id: Kursor tak mendukung indeks alfabetis

en: Unrecognized cursor origin
id: Asal kursor tak dikenali

en: Out of sync revision while moving cursor
id: Revisi tak selaras ketika memindah kursor

en: Alphabetic index was set for incorrect locale
id: Indeks alfabetik ditata bagi locale yang salah

en: Given URL “%s” doesn’t reference CalDAV calendar
id: URL yang diberikan "%s" tidak mengacu pada kalender CalDAV

en: Failed to parse response data
id: Gagal mengurai data tanggapan

en: Birthday
id: Ulang tahun

en: Birthday: %s
id: Ulang Tahun: %s

en: Anniversary: %s
id: Peringatan: %s

en: Cannot get URI
id: Tidak bisa mendapatkan URI

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
id: Tidak dapat menyimpan data kalender: URI tidak benar.

en: Cannot save calendar data
id: Tidak dapat menyimpan data kalender

en: Cannot parse ISC file “%s”
id: Tidak dapat mengurai berkas ISC "%s"

en: File “%s” is not a VCALENDAR component
id: Berkas “%s” bukan komponen VCALENDAR

note: FIXME This should be doable once all the recurid stuff is done
en: Unsupported method
id: Metode tidak didukung

en: URI not set
id: URI tidak diatur

en: Malformed URI “%s”: %s
id: URI salah bentuk “%s”: %s

en: Bad file format.
id: Format berkas tidak benar.

en: Not a calendar.
id: Bukan kalender.

en: Could not retrieve weather data
id: Tidak dapat mengambil data cuaca

en: Weather: Fog
id: Cuaca: Berkabut

en: Weather: Cloudy Night
id: Cuaca: Malam Berawan

en: Weather: Cloudy
id: Cuaca: Berawan

en: Weather: Overcast
id: Cuaca: Berawan

en: Weather: Showers
id: Cuaca: Hujan

en: Weather: Snow
id: Cuaca: Bersalju

en: Weather: Clear Night
id: Cuaca: Malam Cerah

en: Weather: Sunny
id: Cuaca: Terang

en: Weather: Thunderstorms
id: Cuaca: Badai petir

en: Forecast
id: Prakiraan

en: Could not create cache file
id: Tidak dapat membuat berkas cache

en: Could not create cache file:
id: Tidak dapat membuat berkas cache:

en: New note
id: Catatan baru

en: No such calendar
id: Kalender tidak ada

en: Object not found
id: Objek tidak ditemukan

en: Invalid object
id: Objek tidak sah

en: Unknown user
id: Pengguna tak dikenal

en: Object ID already exists
id: ID objek sudah ada

en: Invalid range
id: Jangkauan tidak sah

en: Unknown calendar property “%s”
id: Properti kalender tidak dikenal "%s"

en: Cannot change value of calendar property “%s”
id: Tidak dapat mengubah properti kalender "%s"

en: Untitled appointment
id: Pertemuan tak berjudul

en: 1st
id: 1

en: 2nd
id: 2

en: 3rd
id: 3

en: 4th
id: 4

en: 5th
id: 5

en: 6th
id: 6

en: 7th
id: 7

en: 8th
id: 8

en: 9th
id: 9

en: 10th
id: 10

en: 11th
id: 11

en: 12th
id: 12

en: 13th
id: 13

en: 14th
id: 14

en: 15th
id: 15

en: 16th
id: 16

en: 17th
id: 17

en: 18th
id: 18

en: 19th
id: 19

en: 20th
id: 20

en: 21st
id: 21

en: 22nd
id: 22

en: 23rd
id: 23

en: 24th
id: 24

en: 25th
id: 25

en: 26th
id: 26

en: 27th
id: 27

en: 28th
id: 28

en: 29th
id: 29

en: 30th
id: 30

en: 31st
id: 31

en: every day forever | every %d days forever
id[0]: setiap %d hari selamanya

en: Every day forever | Every %d days forever
id[0]: Setiap %d hari selamanya

en: every day | every %d days
id[0]: setiap %d hari

en: Every day | Every %d days
id[0]: Setiap %d hari

en: every week | every %d weeks
id[0]: setiap %d minggu

en: Every week | Every %d weeks
id[0]: Setiap %d minggu

[ctx: recur-description]
en: on Sunday
id: pada hari Minggu

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
id: , Minggu

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
id:  dan Minggu

[ctx: recur-description]
en: on Monday
id: pada hari Senin

[ctx: recur-description]
en: , Monday
id: , Senin

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
id:  dan Senin

[ctx: recur-description]
en: on Tuesday
id: pada hari Selasa

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
id: , Selasa

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
id:  dan Selasa

[ctx: recur-description]
en: on Wednesday
id: pada hari Rabu

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
id: , Rabu

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
id:  dan Rabu

[ctx: recur-description]
en: on Thursday
id: pada hari Kamis

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
id: , Kamis

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
id:  dan Kamis

[ctx: recur-description]
en: on Friday
id: pada hari Jumat

[ctx: recur-description]
en: , Friday
id: , Jumat

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
id:  dan Jumat

[ctx: recur-description]
en: on Saturday
id: pada hari Sabtu

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
id: , Sabtu

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
id:  dan Sabtu

en: every month | every %d months
id[0]: setiap %d bulan

en: Every month | Every %d months
id[0]: Setiap %d bulan

[ctx: recur-description]
en: on the last Sunday
id: pada hari Minggu terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Monday
id: pada hari Senin terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Tuesday
id: pada hari Selasa terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Wednesday
id: pada hari Rabu terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Thursday
id: pada hari Kamis terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Friday
id: pada hari Jumat terakhir

[ctx: recur-description]
en: on the last Saturday
id: pada hari Sabtu terakhir

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 1st day
id: pada hari ke-1

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 2nd day
id: pada hari ke-2

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 3rd day
id: pada hari ke-3

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 4th day
id: pada hari ke-4

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 5th day
id: pada hari ke-5

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 6th day
id: pada hari ke-6

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 7th day
id: pada hari ke-7

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 8th day
id: pada hari ke-8

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 9th day
id: pada hari ke-9

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 10th day
id: pada hari ke-10

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 11th day
id: pada hari ke-11

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 12th day
id: pada hari ke-12

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 13th day
id: pada hari ke-13

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 14th day
id: pada hari ke-14

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 15th day
id: pada hari ke-15

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 16th day
id: pada hari ke-16

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 17th day
id: pada hari ke-17

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 18th day
id: pada hari ke-18

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 19th day
id: pada hari ke-19

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 20th day
id: pada hari ke-20

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 21st day
id: pada hari ke-21

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 22nd day
id: pada hari ke-22

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 23rd day
id: pada hari ke-23

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 24th day
id: pada hari ke-24

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 25th day
id: pada hari ke-25

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 26th day
id: pada hari ke-26

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 27th day
id: pada hari ke-27

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 28th day
id: pada hari ke-28

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 29th day
id: pada hari ke-29

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 30th day
id: pada hari ke-30

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 31st day
id: pada hari ke-30

[ctx: recur-description]
en: on the first Monday
id: pada hari Senin pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Monday
id: pada hari Senin kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Monday
id: pada hari Senin ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Monday
id: pada hari Senin keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Monday
id: pada hari Senin kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Tuesday
id: pada hari Selasa pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Tuesday
id: pada hari Selasa kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Tuesday
id: pada hari Selasa ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Tuesday
id: pada hari Selasa keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Tuesday
id: pada hari Selasa kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Wednesday
id: pada hari Rabu pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Wednesday
id: pada hari Rabu kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Wednesday
id: pada hari Rabu ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Wednesday
id: pada hari Rabu keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Wednesday
id: pada hari Rabu kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Thursday
id: pada hari Kamis pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Thursday
id: pada hari Kamis kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Thursday
id: pada hari Kamis ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Thursday
id: pada hari Kamis keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Thursday
id: pada hari Kamis kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Friday
id: pada hari Jumat pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Friday
id: pada hari Jumat kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Friday
id: pada hari Jumat ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Friday
id: pada hari Jumat keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Friday
id: pada hari Jumat kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Saturday
id: pada hari Sabtu pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Saturday
id: pada hari Sabtu kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Saturday
id: pada hari Sabtu ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Saturday
id: pada hari Sabtu keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Saturday
id: pada hari Sabtu kelima

[ctx: recur-description]
en: on the first Sunday
id: pada hari Minggu pertama

[ctx: recur-description]
en: on the second Sunday
id: pada hari Minggu kedua

[ctx: recur-description]
en: on the third Sunday
id: pada hari Minggu ketiga

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Sunday
id: pada hari Minggu keempat

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Sunday
id: pada hari Minggu kelima

en: every year forever | every %d years forever
id[0]: setiap %d tahun selamanya

en: Every year forever | Every %d years forever
id[0]: Setiap %d tahun selamanya

en: every year | every %d years
id[0]: setiap %d tahun

en: Every year | Every %d years
id[0]: Setiap %d tahun

note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days for 10 occurrences"
en: for one occurrence | for %d occurrences
id[0]: untuk %d kejadian

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The '%s' is replaced with actual date, thus it can create something like "until Mon 15.1.2018". The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days until Mon 15.1
en: until %s
id: hingga %s

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 2 months on Tuesday, Thursday and Friday forever"
en: forever
id: selamanya

note: Translators: This text is appended at the end of complete recur description using "%s%s" in context "recur-description"
en: , with one exception | , with %d exceptions
id[0]: , dengan %d pengecualian

[ctx: recur-description]
en: The meeting recurs
id: Pertemuan ini berulang

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
id: Pertemuan berulang

[ctx: recur-description]
en: The task recurs
id: Tugas ini berulang

[ctx: recur-description]
note: if (i_cal_component_isa (comp) == I_CAL_VJOURNAL_COMPONENT)
en: The memo recurs
id: Memo ini berulang

[ctx: Priority]
en: High
id: Tinggi

[ctx: Priority]
en: Low
id: Rendah

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
id: Tak terdefinisi

en: %d week | %d weeks
id[0]: %d minggu

en: %d day | %d days
id[0]: %d hari

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

en: No Summary
id: Tidak Ada Ringkasan

en: “%s” expects one argument
id: "%s" membutuhkan satu argumen

en: “%s” expects the first argument to be a string
id: "%s" mengharuskan argumen pertama berupa string

en: “%s” expects two or three arguments
id: "%s" mengharapkan dua atau tiga argumen

en: “%s” expects the first argument to be a time_t
id: "%s" mengharuskan argumen pertama berupa time_t

en: “%s” expects the second argument to be a time_t
id: "%s" mengharuskan argumen kedua berupa time_t

en: “%s” expects the third argument to be a string
id: "%s" mengharapkan argumen ketiga berupa string

en: “%s” expects none or two arguments
id: "%s" mengharapkan tanpa atau dua argumen

en: “%s” expects two arguments
id: "%s" mengharapkan dua argumen

en: “%s” expects no arguments
id: "%s" tidak memerlukan argumen

en: “%s” expects the second argument to be a string
id: "%s" mengharapkan argumen kedua berupa string

en: “%s” expects the first argument to be either “any”, “summary”, or “description”, or “location”, or “attendee”, or “organizer”, or “classification”
id: "%s" mengharapkan argumen pertama berupa "any", "summary", "description", "location", "attendee", "organizer", atau "classification"

en: “%s” expects at least one argument
id: "%s" membutuhkan paling tidak satu argumen

en: “%s” expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
id: "%s" mengharapkan semua argumen berupa string atau satu dan hanya satu argumen berupa boolean false (#f)

en: “%s” expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
id: "%s" mengharapkan argumen pertama berupa string tanggal/waktu ISO 8601

en: “%s” expects the second argument to be an integer
id: "%s" mengharapkan argumen kedua berupa integer

en: Failed to create SQLite function, error code “%d”: %s
id: Gagal membuat fungsi SQLite, kode kesalahan “%d”: %s

en: Object “%s”, “%s” not found
id: Objek "%s", "%s" tidak ditemukan

en: Cannot add timezone without tzid
id: Tidak dapat menambah zona waktu tanpa tzid

en: Cannot add timezone without component
id: Tidak dapat menambah zona waktu tanpa komponen

en: Cannot add timezone with invalid component
id: Tidak dapat menambah zona waktu dengan komponen yang tidak valid

en: Received object for UID “%s” doesn’t contain any expected component
id: Objek yang diterima untuk UID "%s" tidak mengandung komponen yang diharapkan

en: Cannot modify all instances from a detached instance. Modify a series instance instead.
id: Tidak dapat memodifikasi semua instansi dari instansi yang terpisah. Sebagai gantinya, Anda dapat memodifikasi instansi seri.

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open calendar:
id: Tidak dapat membuka kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh calendar:
id: Tidak dapat menyegarkan kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object path:
id: Tidak dapat mengambil path objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object list:
id: Tidak dapat mengambil daftar objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar free/busy list:
id: Tidak dapat mengambil daftar bebas/sibuk kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot create calendar object:
id: Tidak dapat membuat objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify calendar object:
id: Tidak dapat mengubah objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove calendar object:
id: Tidak dapat menghapus objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot receive calendar objects:
id: Tidak dapat menerima objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot send calendar objects:
id: Tidak dapat mengirim objek kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve attachment uris:
id: Tidak dapat mengambil URI lampiran:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not discard reminder:
id: Tidak bisa membuang pengingat:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve calendar time zone:
id: Tidak dapat mengambil zona waktu kalender:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not add calendar time zone:
id: Tidak dapat menambahkan zona waktu kalender:

en: Signing is not supported by this cipher
id: Penandatanganan tidak didukung oleh cipher ini

en: Verifying is not supported by this cipher
id: Verifikasi tidak didukung oleh cipher ini

en: Encryption is not supported by this cipher
id: Enkripsi tidak didukung oleh cipher ini

en: Decryption is not supported by this cipher
id: Dekripsi tidak didukung oleh cipher ini

en: Signing message
id: Menandatangani pesan

en: Encrypting message
id: Menyandikan pesan

en: Decrypting message
id: Mendekripsi pesan

en: Unable to create cache path
id: Tidak bisa membuat alur cache

en: Empty cache file
id: Berkas singgahan kosong

en: Could not remove cache entry: %s: %s
id: Tidak dapat membuang isi cache: %s: %s

en: Could not rename “%s” to %s: %s
id: Tidak bisa mengubah nama "%s" menjadi %s: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Transferring filtered messages in “%s : %s”
id: Mentransfer pesan yang disaring di “%s : %s”

en: Failed to create child process “%s”: %s
id: Gagal membuat proses anak "%s": %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
id: Diterima aliran pesan invalid dari %s: %s

en: Syncing folders
id: Mensinkronkan folder-folder

en: Error parsing filter: %s: %s
id: Kesalahan saat mengurai penyaring: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
id: Kesalahan saat mengeksekusi penyaring: %s: %s

en: Unable to open spool folder
id: Tidak bisa membuka folder spool

en: Unable to process spool folder
id: Tidak bisa memproses folder spool

en: Getting message %d (%d%%)
id: Mengambil pesan %d (%d%%)

en: Failed on message %d
id: Gagal pada pesan %d

en: Failed to transfer messages: %s
id: Gagal mentransfer pesan: %s

en: Syncing folder
id: Mensinkronkan folder

en: Complete
id: Selesai

en: Getting message %d of %d
id: Mengambil pesan %d dari %d

en: Failed at message %d of %d
id: Gagal pada pesan %d dari %d

en: Execution of filter “%s” failed:
id: Eksekusi penyaring "%s" gagal:

en: Error parsing filter “%s”: %s: %s
id: Galat saat mengurai penyaring "%s": %s: %s

en: Error executing filter “%s”: %s: %s
id: Galat saat mengeksekusi penyaring "%s": %s: %s

en: Failed to retrieve message
id: Gagal mengambil pesan

en: Invalid arguments to (system-flag)
id: Argumen invalid untuk (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
id: Argumen invalid untuk (user-tag)

en: Invalid arguments to (message-location)
id: Argumen invalid untuk (message-location)

en: Error executing filter search: %s: %s
id: Kesalahan saat mengeksekusi saringan pencarian: %s: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Storing changes in folder “%s : %s”
id: Menyimpan perubahan dalam folder "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new spam message in “%s : %s” | Learning new spam messages in “%s : %s”
id[0]: Mempelajari pesan sampah baru dalam "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new ham message in “%s : %s” | Learning new ham messages in “%s : %s”
id[0]: Mempelajari pesan ham baru dalam "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering new message in “%s : %s” | Filtering new messages in “%s : %s”
id[0]: Menyaring pesan baru dalam "%s : %s"

en: Moving messages
id: Memindahkan pesan

en: Copying messages
id: Menyalin pesan

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Quota information not supported for folder “%s : %s”
id: Informasi kuota tidak didukung bagi folder "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering folder “%s : %s”
id: Menyaring folder "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Expunging folder “%s : %s”
id: Membersihkan folder "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving message “%s” in “%s : %s”
id: Mengambil pesan "%s" di "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving quota information for “%s : %s”
id: Mengambil informasi kuota untuk "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Refreshing folder “%s : %s”
id: Menyegarkan folder "%s : %s"

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
id: (%s) membutuhkan hasil bool tunggal

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
id: (%s) tidak diperbolehkan di dalam %s

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
id: (%s) membutuhkan tipe string yang cocok

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
id: (%s) mengharapkan hasil berupa larik

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
id: (%s) membutuhkan set folder

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
id: Tidak bisa mengurai ekspresi pencarian: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
id: Salah saat mengeksekusi ekspresi pencarian: %s:
    %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Release unused memory for folder “%s : %s”
id: Melepas memori tak terpakai bagi folder "%s : %s"

note: Translators: The '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Output from %s:
id: Keluaran dari %s:

en: Failed to execute gpg: %s
id: Gagal mengeksekusi gpg: %s

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
id: Ditemukan pesan status GnuPG yang tak diharapkan:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
id: Gagal mengurai petunjuk userid gpg.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
id: Gagal mengurai permintaan sandi gpg.

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: “%s”
id: Anda butuh PIN untuk membuka kunci untuk
    SmartCard Anda: "%s"

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: “%s”
id: Anda butuh frasa sandi untuk membuka kunci untuk
    pengguna: "%s"

en: Unexpected request from GnuPG for “%s”
id: Permintaan tak diharapkan dari GnuPG bagi "%s"

en: Note the encrypted content doesn’t contain information about a recipient, thus there will be a password prompt for each of stored private key.
id: Catat bahwa isi terenkripsi tak memuat informasi tentang penerima, sehingga akan ada permintaan kata sandi bagi setiap kunci privat yang disimpan.

en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
id: Gagal membuka kunci rahasia: 3 sandi yang dimasukkan semuanya salah.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
id: Respon tak diharapkan dari GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
id: Gagal menyandikan: Penerima yang disebutkan tidak valid.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified. A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
id: Gagal mengenkripsi: Penerima %s yang tidak valid dinyatakan. Satu masalah umum adalah bahwa %s tidak memiliki kunci publik yang terimpor bagi penerima ini.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The public key for recipient %s was not found.
id: Gagal mengenkripsi: Kunci publik untuk penerima %s tidak ditemukan.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is revoked.
id: Gagal mengenkripsi: Kunci untuk penerima %s dicabut.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is expired.
id: Gagal mengenkripsi: Kunci untuk penerima %s kedaluwarsa.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is not trusted.
id: Gagal mengenkripsi: Kunci untuk penerima %s tidak dipercaya.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is disabled.
id: Gagal mengenkripsi: Kunci untuk penerima %s dinonaktifkan.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified (code %d). A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
id: Gagal mengenkripsi: %s penerima tidak valid yang ditentukan (kode %d). Masalah umum adalah %s tidak mengimpor kunci publik untuk penerima ini.

en: Failed to pass command to GPG: %s
id: Gagal meneruskan perintah ke GPG: %s

en: Could not generate signing data:
id: Tidak dapat menjangkitkan data penandatanganan:

en: Failed to execute gpg.
id: Gagal mengeksekusi gpg.

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
id: Tidak bisa memverifikasi tandatangan pesan: Format pesan salah

en: Cannot verify message signature:
id: Tidak dapat memverifikasi tanda tangan pesan:

en: Could not generate encrypting data:
id: Tidak dapat menghasilkan data yang dienkripsi:

en: This is a digitally encrypted message part
id: Ini adalah bagian pesan yang telah disandikan secara digital

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
id: Tidak bisa mendekripsi pesan: Format pesan salah

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
id: Gagal mendekripsikan bagian MIME: kesalahan protokol

en: Failed to decrypt MIME part: Secret key not found
id: Gagal mendekripsikan bagian MIME: Kunci rahasia tak ditemukan

en: GPG blob contains unencrypted text: %s
id: Gumpalan GPG berisi teks tidak terenkripsi:%s

en: Encrypted content
id: Isi dalam bentuk sandi

en: Public key “%s” was not found
id: Kunci publik “%s” tidak ditemukan

en: No public key was found in the provided data
id: Tidak ada kunci publik yang ditemukan dalam data yang disediakan

en: Key information was not found in the provided data
id: Informasi kunci tidak ditemukan dalam data yang disediakan

en: Synchronizing junk database
id: Menyelaraskan basis data sampah

en: Could not create lock file for %s: %s
id: Tidak bisa membuat berkas kunci untuk %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s.  Try again later.
id: Kehabisan waktu saat mencoba mengambil berkas kunci pada %s. Coba lagi nanti.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
id: Gagal mengunci dengan fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
id: Gagal mengunci dengan flock(2): %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
id: Tidak bisa membangun pipa pembantu penguncian: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
id: Tidak bisa mencabang pembantu penguncian: %s

en: Could not lock “%s”: protocol error with lock-helper
id: Tidak bisa mengunci "%s": kesalahan protokol pada lock-helper

en: Could not lock “%s”
id: Tidak bisa mengunci "%s"

en: Could not open mail file %s: %s
id: Tidak bisa membuka berkas surat %s: %s

en: Could not check mail file %s: %s
id: Tidak bisa mengecek berkas surat %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
id: Tidak bisa membuka berkas surat sementara %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
id: Gagal menyimpan surat dalam berkas sementara %s: %s

en: Could not create pipe: %s
id: Tidak bisa membuat pipa: %s

en: Could not fork: %s
id: Tidak bisa mencabang: %s

en: Movemail program failed: %s
id: Program Movemail gagal: %s

en: (Unknown error)
id: (Kesalahan tidak dikenal)

en: Error reading mail file: %s
id: Kesalahan saat membaca berkas surat: %s

en: Error writing mail temp file: %s
id: Kesalahan saat menulis berkas surat sementara: %s

en: Error copying mail temp file: %s
id: Kesalahan saat menyalin berkas surat sementara: %s

en: No content available
id: Tidak ada isi

en: No signature available
id: Tidak tersedia tanda tangan

en: parse error
id: kesalahan mengurai

en: Resolving: %s
id: Mencari nama: %s

en: Host lookup failed
id: Pencarian host gagal

en: Host lookup “%s” failed. Check your host name for spelling errors.
id: Pencarian host "%s" gagal. Periksalah apakah nama host Anda salah eja.

en: Host lookup “%s” failed: %s
id: Pencarian host "%s" gagal: %s

en: Checking reachability of account “%s”
id: Memeriksa kemampuan mencapai akun "%s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Downloading new messages for offline mode in “%s : %s”
id: Mengunduh pesan baru untuk mode luring dalam "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Checking download of new messages for offline in “%s : %s”
id: Memeriksa pengunduhan pesan baru bagi luring dalam "%s : %s"

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Syncing messages in folder “%s : %s” to disk
id: Menyelaraskan pesan-pesan dalam folder "%s : %s" ke diska

note: Translators: The first “%d” is the sequence number of the message, the second “%d” is the total number of messages to synchronize. The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is m
en: Syncing message %d of %d in folder “%s : %s” to disk
id: Menyelaraskan pesan %d dari %d dalam folder "%s : %s" ke diska

en: Copy folder content locally for _offline operation
id: Salin isi folder secara lokal untuk _operasi luring

en: Syncing messages in account “%s” to disk
id: Menyelaraskan pesan-pesan dalam akun "%s" ke diska

en: Virtual folder email provider
id: Penyedia folder surel virtual

en: For reading mail as a query of another set of folders
id: Untuk membaca surat sebagai query dari seperangkat folder lain

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
id: Tidak bisa membuka %s: Pemuatan modul tidak didukung pada sistem ini.

en: Could not load %s: %s
id: Tidak bisa membuka %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
id: Tidak bisa membuka %s: Tidak ada kode inisialisasi dalam modul.

en: No provider available for protocol “%s”
id: Tidak ada penyedia untuk protokol "%s"

en: Anonymous
id: Anonim

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
id: Opsi ini akan terhubung ke peladen menggunakan login anonim.

en: Authentication failed.
id: Autentikasi gagal.

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an email address as the trace information, but the provided value is not a valid email address.
en: Invalid email address trace information:
    %s
id: Informasi pelacak alamat surel tidak sah:
    %s

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an opaque trace information, but the provided value looks like an email address.
en: Invalid opaque trace information:
    %s
id: Informasi pelacak opaque invalid:
    %s

en: Invalid argument
id: Argumen tidak sah

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen menggunakan kata sandi CRAM-MD5 yang aman, (bila peladen mendukungnya).

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen menggunakan kata sandi DIGEST-MD5 yang aman, bila peladen mendukungnya.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
id: Tantangan peladen terlalu panjang (>2048 oktet)

en: Server challenge invalid
id: Tantangan peladen invalid

en: Server challenge contained invalid “Quality of Protection” token
id: Tantangan peladen berisi token "Quality of Protection" yang tidak valid

en: Server response did not contain authorization data
id: Respon peladen tidak berisi data otorisasi

en: Server response contained incomplete authorization data
id: Respon peladen berisi data otorisasi yang tidak lengkap

en: Server response does not match
id: Respon peladen tidak cocok

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen menggunakan autentikasi Kerberos 5.

en: (Unknown GSSAPI mechanism code: %x)
id: (Kode mekanisme GSSAPI yang tak dikenal: %x)

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
id: Mekanisme yang diberikan tidak didukung oleh kredensial yang tersedia, atau tidak dikenali oleh implementasi.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
id: Parameter target_name yang diberikan salah.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
id: Parameter target_name yang diberikan berisi tipe nama yang invalid atau tidak didukung.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
id: input_token berisi pengikatan kanal yang berbeda dengan yang telah ditentukan via parameter input_chan_bindings.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
id: input_token berisi tanda tangan invalid, atau tanda tangan yang tidak bisa diverifikasi.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
id: Credential yang diberikan invalid untuk inisiasi konteks, atau Credential handle tidak merujuk credential apapun.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
id: Handle konteks yang diberikan tidak merujuk ke konteks yang valid.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
id: Pengecekan konsistensi pada input_token gagal.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
id: Pengecekan konsistensi pada data gagal.

en: The referenced credentials have expired.
id: Data acuan telah kedaluwarsa.

en: Bad authentication response from server.
id: Balasan autentikasi dari peladen tidak benar.

en: Could not get session bus:
id: Tidak bisa mendapatkan bus sesi:

en: Cannot ask for Kerberos ticket. Obtain the ticket manually, like on command line with “kinit” or open “Online Accounts” in “Settings” and add the Kerberos account there. Reported error was: %s
id: Tidak dapat meminta tiket Kerberos. Dapatkan tiket secara manual, seperti pada baris perintah dengan "kinit" atau buka "Akun Daring" di "Pengaturan" dan tambahkan akun Kerberos di sana. Kesalahan yang dilaporkan adalah: %s

en: Unsupported security layer.
id: Lapisan keamanan tidak didukung.

en: This option will connect to the server using a simple password.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen menggunakan kata sandi sederhana.

en: Unknown authentication state.
id: Status autentikasi tak dikenal.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen berbasis-Windows menggunakan NTLM / Secure Password Authentication.

en: POP before SMTP
id: POP sebelum SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
id: Opsi ini akan mengotorisasi koneksi POP sebelum koneksi SMTP tersambung

en: POP Source UID
id: UID Sumber POP

en: POP Before SMTP authentication using an unknown transport
id: Autentikasi POP Sebelum SMTP menggunakan transport tak dikenal

en: POP Before SMTP authentication attempted with a %s service
id: Autentikasi POP Sebelum SMTP dicoba dengan layanan %s

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
id: Opsi ini akan memakai token akses OAuth 2.0 untuk menyambung ke peladen

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Google server
id: Opsi ini akan memakai token akses OAuth 2.0 untuk menyambung ke peladen Google

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Outlook.com server
id: Opsi ini akan menggunakan token akses OAuth 2.0 untuk terhubung ke peladen Outlook.com

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Yahoo! server
id: Opsi ini akan memakai token akses OAuth 2.0 untuk menyambung ke peladen Yahoo!

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
id: Kompilasi ekspresi reguler gagal:%s: %s

en: Invalid GType registered for protocol “%s”
id: GType yang tidak valid terdaftar untuk protokol "%s"

en: No support for %s authentication
id: Tak ada dukungan bagi autentikasi %s

en: %s authentication failed
id: Autentikasi %s gagal

en: Forwarding messages is not supported
id: Meneruskan pesan tidak didukung

en: Cannot find certificate for “%s”
id: Tidak bisa menemukan sertifikat untuk "%s"

en: Cannot create CMS message
id: Tidak bisa membuat pesan CMS

en: Cannot create CMS signed data
id: Tidak bisa membuat data yang ditandatangani CMS

en: Cannot attach CMS signed data
id: Tidak bisa memasang data yang ditandatangani CMS

en: Cannot attach CMS data
id: Tidak bisa memasang data CMS

en: Cannot create CMS Signer information
id: Tidak bisa membuat informasi CMS Signer

en: Cannot find certificate chain
id: Tidak bisa menemukan rantai sertifikasi

en: Cannot add CMS Signing time
id: Tidak bisa menambahkan waktu CMS Signing

en: Encryption certificate for “%s” does not exist
id: Sertifikat penyandian untuk "%s" tidak ada

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
id: Tidak bisa menambahkan atribut SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
id: Tidak bisa menambahkan atribut MS SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add encryption certificate
id: Tidak bisa menambahkan sertifikat penyandian

en: Cannot add CMS Signer information
id: Tidak bisa menambahkan informasi CMS Signer

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
id: Belum diverifikasi

en: Good signature
id: Tandatangan yang baik

en: Bad signature
id: Tandatangan yang buruk

en: Content tampered with or altered in transit
id: Konten dirusak oleh atau terganggu dalam transit

en: Signing certificate not found
id: Sertifikat tandatangan tidak ditemukan

en: Signing certificate not trusted
id: Sertifikat tandatangan tidak dipercaya

en: Signature algorithm unknown
id: Algoritma tandatangan tidak dikenal

en: Signature algorithm unsupported
id: Algoritma tandatangan tidak didukung

en: Malformed signature
id: Tandatangan salah

en: Processing error
id: Kesalahan pemrosesan

en: No signed data in signature
id: Tidak ada data yang ditandatangani

en: Digests missing from enveloped data
id: Digest hilang dari data yang diamplopkan

en: Cannot calculate digests
id: Tidak bisa menghitung digest

en: Cannot set message digests
id: Tidak bisa menyeting digest pesan

en: Certificate import failed
id: Impor sertifikat gagal

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
id: Sertifikat hanya pesan, tidak bisa memverifikasi sertifikat

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
id: Sertifikat hanya pesan, sertifikat telah diimpor dan diverifikasi

en: Cannot find signature digests
id: Tidak bisa menemukan digest tandatangan

en: Signature algorithm disabled
id: Algoritma tanda tangan dinonaktifkan

en: Certificate signature algorithm disabled
id: Algoritma tanda tangan sertifikat dinonaktifkan

en: Signer: %s <%s>: %s
id: Penandatangan: %s <%s>: %s

en: Cannot create encoder context
id: Tidak bisa membuat konteks encoder

en: Failed to add data to CMS encoder
id: Gagal menambahkan data ke CMS encoder

en: Failed to encode data
id: Gagal mengkodekan data

en: Decoder failed
id: Decoder gagal

en: No valid or appropriate certificate for “%s” was found
id: Tidak ada sertifikat yang valid atau sesuai untuk "%s" ditemukan

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
id: Tidak bisa menemukan algoritma penyandian penyimpanan umum

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
id: Tidak bisa mengalokasikan slot untuk penyandian kunci penyimpanan

en: Cannot create CMS Message
id: Tidak bisa membuat CMS Message

en: Cannot create CMS Enveloped data
id: Tidak bisa membuat data CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS Enveloped data
id: Tidak bisa memasang data CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS data object
id: Tidak bisa membuat data CMS Enveloped

en: Cannot create CMS Recipient information
id: Tidak bisa membuat informasi CMS Recipient

en: Cannot add CMS Recipient information
id: Tidak bisa menambah informasi CMS Recipient

en: Failed to add data to encoder
id: Gagal menambahkan data ke encoder

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
id: S/MIME Decrypt: Tidak ditemukan konten terenkripsi

en: Opening folder “%s”
id: Membuka folder  "%s"

en: Scanning folders in “%s”
id: Memindai folder di "%s"

en: Trash
id: Tempat Sampah

en: Junk
id: Sampah

en: Cannot create folder: %s: folder exists
id: Tidak bisa membuat folder: %s: folder sudah ada

en: Creating folder “%s”
id: Membuat folder "%s"

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
id: Tidak bisa menghapus folder: %s: Operasi invalid

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
id: Tidak bisa menamai-ulang folder: %s: Operasi invalid

en: Cannot write with no base stream
id: Tak bisa menulis tanpa arus basis

en: Stream type “%s” is not seekable
id: Stream bertipe "%s" tak dapat di-seek

en: Only reset to beginning is supported with CamelStreamFilter
id: Hanya reset ke awal didukung dengan CamelStreamFilter

en: Only reset to beginning is supported with CamelHttpStream
id: Hanya reset ke awal didukung dengan CamelHttpStream

en: Connection cancelled
id: Koneksi telah dibatalkan

en: Could not connect with command “%s”: %s
id: Tidak bisa terhubung dengan perintah "%s": %s

en: Subscribing to folder “%s”
id: Berlangganan folder "%s"

en: Unsubscribing from folder “%s”
id: Berhenti berlangganan dari folder "%s"

en: Could not parse URL “%s”
id: Tidak dapat mengurai URL "%s"

en: Updating folder “%s”
id: Memutakhirkan folder "%s"

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
id: Tidak bisa menyalin atau memindah pesan ke Folder Virtual

note: Translators: The first “%s” is replaced with a message UID, the second “%s” is replaced with an account name and the third “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No such message %s in “%s : %s”
id: Tidak ada pesan %s dalam "%s : %s"

en: Error storing “%s”:
id: Galat ketika menyimpan "%s":

en: Updating search folder “%s”
id: Memutakhirkan folder pencarin "%s"

en: Automatically _update on change in source folders
id: Secara otomatis m_utakhirkan pada perubahan di folder sumber

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
id: Tidak cocok

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
id: Tidak bisa menghapus folder: %s: Tidak ada folder semacam itu

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
id: Tidak bisa menamai-ulang folder: %s: Tidak ada folder semacam itu

en: Enable _Unmatched folder
id: Aktifkan folder yang tak dicocokkan

en: Updating Unmatched search folder
id: Memutakhirkan folder pencarian yang tak dicocokkan

en: Cannot copy messages to the Trash folder
id: Tidak dapat menyalin pesan ke folder Tempat Sampah

en: Cannot copy messages to the Junk folder
id: Tidak bisa menyalin pesan-pesan ke folder Junk

en: You must be working online to complete this operation (%s)
id: Anda mesti daring untuk menuntaskan operasi ini (%s)

en: You must be working online to complete this operation
id: Anda tersambung ke jaringan untuk menuntaskan operasi ini

en: No destination folder specified
id: Folder tujuan tak dinyatakan

en: Unable to move junk messages
id: Tidak bisa memindah pesan sampah

en: Unable to move deleted messages
id: Tidak bisa memindah pesan yang dihapus

en: Unable to move messages to Inbox
id: Tidak bisa memindah pesan ke Kotak Masuk

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No quota information available for folder “%s : %s”
id: Tak tersedia informasi kuota bagi folder "%s : %s"

note: transfer ownership to 'rcf' Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Removing stale cache files in folder “%s : %s”
id: Menghapus berkas singgahan basi dalam folder “%s : %s”

en: Apply message _filters to this folder
id: Terapkan _penyaring pesan ke folder ini

en: Always check for _new mail in this folder
id: Selalu periksa pesa_n baru dalam folder ini

en: Could not create folder summary for %s
id: Tidak bisa membuat ringkasan folder untuk %s

en: Could not create cache for %s:
id: Tidak dapat membuat singgahan untuk %s:

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No IMAP mailbox available for folder “%s : %s”
id: Tak tersedia kotak surat IMAP bagi folder "%s : %s"

en: Source stream returned no data
id: Stream sumber tak mengembalikan data

en: Checking for New Mail
id: Mengecek Surat Baru

en: C_heck for new messages in all folders
id: _Periksa pesan baru dalam semua folder

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
id: P_eriksa pesan baru dalam folder yang dilanggani

en: Use _Quick Resync if the server supports it
id: Pakai Resync _Cepat bila peladen mendukungnya

en: _Listen for server change notifications
id: _Dengarkan notifikasi perubahan peladen

en: Folders
id: Folder

en: _Show only subscribed folders
id: _Tampilkan folder yang dilanggan saja

en: Options
id: Pilihan

en: Apply _filters to new messages in all folders
id: Tera_pkan penyaring pada pesan baru di semua folder

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
id: Ter_apkan penyaring pada pesan baru di dalam Kotak Masuk pada peladen ini

en: Check new messages for _Junk contents
id: Peri_ksa pesan baru dari isi tak berguna (pesan sampah)

en: Only check for Junk messages in the In_box folder
id: Hanya periksa pesan Sampah pada folder _Kotak Masuk

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
id: _Selaraskan surat jauh secara lokal dalam semua folder

en: Numbe_r of concurrent connections to use
id: Cacah koneksi konkur_en yang akan dipakai

en: Enable full folder update on _metered network
id: Aktifkan pe_mbaruan folder lengkap pada jaringan berkuota

en: Send client I_D to the server
id: Mengirim I_D klien ke peladen

en: O_verride server-supplied folder namespace
id: T_impa namespace folder yang diberikan peladen

en: Ignore other users namespace
id: Abaikan namespace pengguna lain

en: Ignore shared folders namespace
id: Abaikan namespace folder bersama

en: Use shell command for connecting to the server
id: Gunakan perintah shell untuk menyambungkan ke peladen

en: Command:
id: Perintah:

en: Download large messages in chunks
id: Unduh pesan besar dalam potongan

note: Translators: This constructs either "Fetch new messages in ascending order" or "Fetch new messages in descending order"
en: Fetch new messages in
id: Ambil pesan baru di

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in ascending order"
en: ascending order
id: urutan naik

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in descending order"
en: descending order
id: urutan turun

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value
en: Store folder changes after %s second(s)
id: Simpan perubahan folder setelah %s detik

en: Single client mode
id: Mode klien tunggal

en: Default IMAP port
id: Port IMAP baku

en: IMAP over TLS
id: IMAP di atas TLS

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
id: Untuk membaca dan menyimpan surat pada peladen IMAP.

en: Error writing to cache stream
id: Galat saat menulis ke stream singgahan

en: Failed to get capabilities
id: Gagal memperoleh kapabilitas

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
id: Gagal konek ke peladen IMAP %s dalam mode aman: %s

en: STARTTLS not supported
id: STARTTLS tidak didukung

en: Failed to issue STARTTLS
id: Gagal menerbitkan STARTTLS

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
id: Gagal menyambung ke peladen IMAP %s dalam mode aman:

en: IMAP server %s does not support %s authentication
id: Peladen IMAP %s tidak mendukung autentikasi %s

en: Plaintext authentication disallowed on insecure connections. Change encryption to STARTTLS or TLS for account “%s”.
id: Autentikasi teks biasa tidak diizinkan pada sambungan tidak aman. Ubah enkripsi ke STARTTLS atau TLS untuk akun “%s”.

en: Cannot authenticate without a username
id: Tak bisa mengautentikasi tanpa nama pengguna

en: Authentication password not available
id: Kata sandi autentikasi tak tersedia

en: Failed to authenticate
id: Gagal mengautentikasi

en: Failed to issue ID
id: Gagal menerbitkan ID

en: Failed to issue ENABLE UTF8=ACCEPT
id: Gagal menerbitkan ENABLE UTF8=ACCEPT

en: Failed to issue NAMESPACE
id: Gagal menerbitkan NAMESPACE

en: Failed to enable QResync
id: Gagal memfungsikan QResync

en: Failed to issue NOTIFY
id: Gagal menerbitkan NOTIFY

en: Failed to select mailbox
id: Gagal memilih kotak surat

en: Cannot issue command, no stream available
id: Tak bisa menerbitkan perintah, tak ada stream yang tersedia

en: Cannot get message with message ID %s: %s
id: Tidak dapat memperoleh pesan dengan ID %s: %s

en: No such message available.
id: Tidak ada pesan yang tersedia.

en: Error fetching message
id: Galat saat mengambil pesan

en: Error performing NOOP
id: Galat saat melaksanakan NOOP

en: Failed to close the tmp stream
id: Gagal menutup stream tmp

en: Failed to copy the tmp file
id: Galat menyalin berkas tmp

en: Error moving messages
id: Galat saat memindah pesan

en: Error copying messages
id: Galat saat menyalin pesan

en: Cannot create spool file:
id: Tidak bisa membuat berkas spool:

en: Error appending message
id: Galat saat menambahkan pesan di belakang

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Scanning for changed messages in “%s : %s”
id: Memindai pesan-pesan yang berubah dalam "%s : %s"

en: Error scanning changes
id: Galat saat memindai perubahan

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Fetching summary information for new messages in “%s : %s”
id: Mengambil ringkasan informasi untuk pesan baru dalam "%s : %s"

en: Error fetching message info
id: Galat saat mengambil info pesan

en: Error running STATUS
id: Galat saat menjalankan STATUS

en: Error syncing changes
id: Galat saat menyelaraskan perubahan

en: Error expunging message
id: Galat saat menghapus pesan-pesan lama

en: Error fetching folders
id: Galat saat mengambil folder

en: Error fetching subscribed folders
id: Galat saat mengambil folder yang dilanggani

en: Error creating folder
id: Galat saat membuat folder

en: Error deleting folder
id: Galat saat menghapus folder

en: Error renaming folder
id: Galat saat mengubah nama folder

en: Error subscribing to folder
id: Galat saat berlangganan ke folder

en: Error unsubscribing from folder
id: Galat saat berhenti langganan dari folder

en: IMAP server does not support quotas
id: Peladen IMAP tidak mendukung kuota

en: Error retrieving quota information
id: Galat saat mengambil informasi kuota

en: Search failed
id: Pencarian gagal

note: Blocks, until the DONE is issued or on inactivity timeout, error, ...
en: Error running IDLE
id: Galat saat menjalankan IDLE

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
id: Kotak Masuk

en: IMAP server %s
id: Peladen IMAP %s

en: IMAP service for %s on %s
id: Layanan IMAP untuk %s pada %s

en: No IMAPx connection object provided
id: Tak ada objek koneksi IMAPx yang disediakan

en: Password
id: Kata sandi

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
id: Opsi ini akan menghubungi peladen IMAP menggunakan kata sandi teks biasa.

en: No such folder %s
id: Tidak ada folder semacam %s

en: No IMAP namespace for folder path “%s”
id: Tak ada ruang nama IMAP bagi path folder "%s"

en: Retrieving folder list for “%s”
id: Mengambil daftar folder untuk "%s"

en: The account does not support folder hierarchy. Create the folder on the account level instead.
id: Akun tidak mendukung hierarki folder. Buat folder di tingkat akun sebagai gantinya.

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
id: Folder bernama "%s" tidak valid karena memuat karakter "%c"

[ctx: IMAPDefaults]
note: Translators: The strings in "IMAPDefaults" context are folder names as can be presented by the server; There's checked for the localized version of it and for the non-localized version as well. It's always the folder name (eventually path) as provided by the server, when returned in given localizati
en: [Gmail]/Drafts
id: [Gmail]/Draf

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
id: Draf

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
id: Draf

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
id: Templat

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
id: Arsip

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
id: [Gmail]/Surat Terkirim

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
id: Terkirim

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
id: Butir Terkirim

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
id: Pesan Terkirim

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
id: Sampah

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
id: Surel Sampah

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
id: Surel Sampah

[ctx: IMAPDefaults]
en: Bulk Mail
id: Surel Masal

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Trash
id: [Gmail]/Tong Sampah

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
id: Tong Sampah

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
id: Butir Dihapus

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
id: Pesan Dihapus

note: Translators: This is used for a folder description, for * folders being under /var/spool/mail.  The first %s is * replaced with a relative path under /var/spool/mail, * the second %s is replaced with a protocol name, like * mbox/maldir/... * folders being under /var/mail.  The first %s is replaced *
en: mailbox: %s (%s)
id: kotak surat: %s (%s)

en: _Index message body data
id: _Indeks data isi pesan

note: Translators: The first %s is replaced with a message ID, * the second %s is replaced with the folder path, * the third %s is replaced with a detailed error string
en: Cannot get message %s from folder %s
    %s
id: Tidak dapat memperoleh pesan %s dari folder %s
    %s

en: _Use the “.folders” folder summary file (exmh)
id: G_unakan berkas ringkasan (exmh) folder ".folders"

en: MH-format mail directories
id: Direktori surat berformat MH

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
id: Untuk penyimpanan surat lokal dalam direktori surat seperti-MH.

en: Apply _filters to new messages
id: Ter_apkan penyaring ke pesan-pesan baru

en: Local delivery
id: Penyerahan lokal

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
id: Untuk mengambil (memindah) surat lokal dari spool berformat mbox standar ke dalam folder yang diatur Evolution.

en: _Apply filters to new messages in Inbox
id: Ter_apkan penyaring pada pesan baru di Inbox

en: Maildir-format mail directories
id: Direktori surat berformat maildir

en: For storing local mail in maildir directories.
id: Untuk menyimpan surat lokal dalam direktori maildir.

en: _Listen for change notifications
id: _Dengarkan notifikasi perubahan

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
id: _Simpan header status dalam format Elm/Pine/Mutt

en: Standard Unix mbox spool file
id: Berkas spool mbox Unix standar

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
id: Untuk membaca dan menyimpan surat lokal dalam berkas spool mbox standar eksternal.
    Juga bisa untuk membaca pohon folder bergaya Elm, Pine, atau Mutt.

en: Standard Unix mbox spool directory
id: Direktori spool mbox Unix standar

en: Could not rename folder %s to %s: %s
id: Tidak bisa menamai-ulang folder %s menjadi %s: %s

en: Local mail file %s
id: Berkas surat lokal %s

en: Store root %s is not an absolute path
id: Root penyimpanan %s bukan lokasi absolut

en: Store root %s is not a regular directory
id: Root penyimpanan %s bukan direktori biasa

en: Cannot get folder: %s: %s
id: Tidak bisa mengambil folder: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
id: Penyimpanan lokal tidak punya inbox

en: Could not delete folder index file “%s”: %s
id: Tidak dapat menghapus berkas indeks folder "%s": %s

en: Could not delete folder meta file “%s”: %s
id: Tidak dapat menghapus berkas meta folder "%s": %s

en: Could not rename “%s”: %s
id: Tidak bisa mengubah nama  "%s": %s

en: No such message
id: Tidak ada pesan semacam itu

en: Cannot append message to maildir folder: %s:
id: Tidak dapat menambahkan pesan ke folder maildir: %s:

en: Cannot get message %s from folder %s:
id: Tidak dapat memperoleh pesan %s dari folder %s:

en: Cannot transfer message to destination folder: %s
id: Tidak dapat mengirim pesan menuju folder tujuan: %s

en: Cannot create folder containing “%s”
id: Tidak bisa membuat folder yang mengandung "%s"

en: Folder %s already exists
id: Folder %s sudah ada

en: Cannot create folder “%s”: %s
id: Tidak bisa membuat folder "%s": %s

en: Cannot get folder “%s”: %s
id: Tidak bisa mendapat folder "%s": %s

en: Cannot get folder “%s”: folder does not exist.
id: Tidak dapat memperoleh folder "%s": folder tidak ada.

en: Cannot get folder “%s”: not a maildir directory.
id: Tidak bisa memperoleh folder "%s": bukan direktori maildir.

en: Could not delete folder “%s”: %s
id: Tidak dapat menghapus folder "%s": %s

en: not a maildir directory
id: bukan direktori maildir

en: Could not scan folder “%s”: %s
id: Tidak bisa memindai folder "%s": %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
id: Tidak bisa membuka lokasi direktori maildir: %s: %s

en: Checking folder consistency
id: Mengecek konsistensi folder

en: Checking for new messages
id: Mengecek pesan baru

en: Storing folder
id: Menyimpan folder

en: Cannot open mailbox: %s:
id: Tidak dapat membuka mailbox: %s:

en: Cannot append message to mbox file: %s:
id: Tidak dapat menambahkan pesan pada berkas mbox: %s:

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
id: Folder tampaknya tidak bisa diperbaiki.

en: Cannot create folder lock on %s: %s
id: Tidak bisa membuat kunci folder pada %s: %s

en: Cannot create a folder by this name.
id: Tidak bisa membuat folder dengan nama ini.

en: Cannot get folder “%s”: not a regular file.
id: Tidak bisa memperoleh folder "%s": bukan berkas reguler.

en: Cannot create directory “%s”: %s.
id: Tidak bisa membuat direktori "%s": %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
id: Tidak bisa membuat folder: %s: %s

en: Folder already exists
id: Folder sudah ada

en: Could not delete folder “%s”:
    %s
id: Tidak bisa menghapus folder "%s":
    %s

en: “%s” is not a regular file.
id: "%s" bukan berkas reguler.

en: Folder “%s” is not empty. Not deleted.
id: Folder "%s" tidak kosong. Tidak dihapus.

en: Could not delete folder summary file “%s”: %s
id: Tidak bisa menghapus berkas ringkasan folder "%s": %s

en: The new folder name is illegal.
id: Nama folder baru ilegal.

en: Could not rename “%s”: “%s”: %s
id: Tidak bisa mengubah nama "%s": "%s": %s

en: Could not open folder: %s: %s
id: Tidak bisa membuka folder: %s: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
id: Tidak bisa mengecek folder: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
id: Tidak bisa membuka berkas: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
id: Tidak bisa membuka mailbox sementara: %s

en: Could not close source folder %s: %s
id: Tidak bisa menutup folder sumber `%s': %s

en: Could not close temporary folder: %s
id: Tidak dapat menutup folder temporer: %s

en: Could not rename folder: %s
id: Tidak bisa menamai-ulang folder: %s

en: Could not store folder: %s
id: Tidak bisa menyimpan folder: %s

en: MBOX file is corrupted, please fix it. (Expected a From line, but didn’t get it.)
id: Berkas MBOX rusak, silakan diperbaiki. (Berharap baris From, tapi tak memperolehnya.)

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
id: Ringkasan dan folder tidak cocok, bahkan setelah sinkronisasi

en: Unknown error: %s
id: Kesalahan tidak dikenal: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
id: Gagal menulis ke mailbox sementara: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
id: Gagal menulis ke mailbox sementara: %s: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s:
id: Tidak dapat menambahkan pesan pada folder mh: %s:

en: Could not create folder “%s”: %s
id: Tidak bisa membuat folder "%s": %s

en: Cannot get folder “%s”: not a directory.
id: Tidak bisa mengambil folder "%s": bukan direktori.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
id: Tidak bisa membuka lokasi direktori MH: %s: %s

en: Spool “%s” cannot be opened: %s
id: Spool "%s" tidak bisa dibuka: %s

en: Spool “%s” is not a regular file or directory
id: Spool "%s" bukan berkas atau direktori biasa

en: Spool mail file %s
id: Spool berkas surat %s

en: Spool folder tree %s
id: Spool pohon folder %s

en: Invalid spool
id: Spool tak valid

en: Folder “%s/%s” does not exist.
id: Folder "%s/%s" tidak ada.

en: Could not open folder “%s”:
    %s
id: Tidak dapat membuka folder "%s":
    %s

en: Folder “%s” does not exist.
id: Folder "%s" tidak ada.

en: Could not create folder “%s”:
    %s
id: Tidak dapat membuat folder "%s":
    %s

en: “%s” is not a mailbox file.
id: "%s" bukan berkas mailbox.

en: Store does not support an INBOX
id: Penyimpanan tidak mendukung INBOX

en: Spool folders cannot be deleted
id: Folder spool tidak bisa dihapus

en: Spool folders cannot be renamed
id: Folder spool tidak bisa dinamai-ulang

en: Refreshing spool folder
id: Menyegarkan folder spool

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
id: Tidak bisa mensinkronkan folder sementara %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
id: Tidak bisa mensinkronkan folder spool %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in “%s”
id: Tidak bisa menyelaraskan folder spool %s: %s
    Folder mungkin rusak, salinan disimpan di "%s"

en: Internal error: UID in invalid format: %s
id: Kesalahan internal: UID dalam format salah: %s

en: Cannot get message %s: %s
id: Tidak bisa mengambil pesan %s: %s

en: Cannot get message %s:
id: Tidak dapat memperoleh pesan %s:

en: Posting failed: %s
id: Gagal posting: %s

en: Posting failed:
id: Gagal posting:

en: This message is not currently available
id: Pesan ini sekarang tidak ada

en: You cannot copy messages from a NNTP folder
id: Anda tak bisa menyalin pesan-pesan dari folder NNTP

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
id: Tampilkan folder dalam notasi _singkat (mis. c.o.linux ketimbang comp.os.linux)

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
id: Dalam _dialog berlangganan, tampilkan nama folder terkait

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value to use
en: Download only up to %s latest messages
id: Unduh hanya sampai %s pesan terbaru

en: Default NNTP port
id: Port NNTP baku

en: NNTP over TLS
id: NNTP di atas TLS

en: USENET news
id: Berita USENET

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
id: Ini adalah penyedia untuk membaca dari dan memposting ke newsgroup USENET.

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
id: Opsi ini akan mennyambung ke peladen NNTP secara anonim, tanpa autentikasi.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
id: Opsi ini akan mengotentifikasi dengan peladen NNTP menggunakan kata sandi teks biasa.

en: Could not read greeting from %s:
id: Tidak bisa membaca sapaan dari %s:

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
id: Peladen NNTP %s menghasilkan kode kesalahan %d: %s

en: Failed to issue STARTTLS for NNTP server %s:
id: Gagal menerbitkan STARTTLS bagi peladen NNTP %s:

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
id: Peladen NNTP %s tidak mendukung STARTTLS: %s

en: Failed to connect to NNTP server %s in secure mode:
id: Gagal menyambung ke peladen NNTP %s dalam mode aman:

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
id: Kesalahan saat mengambil newsgroups:
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
id: Anda tidak bisa mebuat folder dalam penyimpanan Berita: berlangganan saja.

en: You cannot rename a folder in a News store.
id: Anda tidak bisa menamai-ulang folder dalam penyimpanan Berita.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
id: Anda tidak bisa menghapus folder dalam penyimpanan Berita: berhenti langganan saja.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
id: Tidak bisa berlangganan ke newsgroup ini:
    
    Tidak ada newsgroup semacam itu.Item yang dipilih mungkin folder induk.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
id: Tidak bisa berhenti langganan ke newsgroup ini:
    
    Tidak ada newsgroup semacam itu!

en: NNTP Command failed:
id: Perintah NNTP gagal:

en: Not connected.
id: Tidak terhubung.

en: No such folder: %s
id: Tidak ada folder semacam ini: %s

en: %s: Scanning new messages
id: %s: Memindai pesan-pesan baru

en: Unexpected server response from xover: %s
id: Respon peladen tak diharapkan dari xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
id: Respon peladen tak diharapkan dari head: %s

en: Operation failed: %s
id: Operasi gagal:  %s

en: %s: Scanning existing messages
id: %s: Memindai pesan yang ada

en: Unexpected server response from listgroup: %s
id: Respon peladen tak diharapkan dari listgroup: %s

en: No message with UID %s
id: Tidak ada pesan dengan UID %s

en: Retrieving POP message %d
id: Mengambil pesan POP %d

en: Unknown reason
id: Alasan tidak dikenal

en: Retrieving POP summary
id: Mengambil ringkasan POP

en: Cannot get POP summary:
id: Tidak bisa mengambil ringkasan POP:

en: Expunging old messages
id: Mencoret pesan-pesan lama

en: Expunging deleted messages
id: Mencoret pesan-pesan yang dihapus

en: Message Storage
id: Penyimpanan Pesan

en: _Leave messages on server
id: Tinggalkan pesan pada peladen

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
id: _Hapus setelah %s hari

en: Hint: Use 0 days to keep messages on the server indefinitely.
id: Petunjuk: Gunakan 0 hari untuk mempertahankan pesan pada peladen selamanya.

en: Delete _expunged from local Inbox
id: Hapus _expunged dari Kotak Masuk lokal

en: Disable _support for all POP3 extensions
id: Nonantifkan dukungan untuk semua ek_stensi POP3

en: Enable _UTF-8 extension, when the server supports it
id: Aktifkan ekstensi UTF-8, ketika peladen mendukungnya

en: Default POP3 port
id: Port POP3 baku

en: POP3 over TLS
id: POP3 di atas TLS

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
id: Untuk koneksi ke dan mengunduh surat dari peladen POP.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
id: Opsi ini akan konek ke peladen POP menggunakan kata sandi teks biasa. Ini satu-satunya opsi yang didukung oleh banyak peladen POP.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
id: Opsi ini akan konek ke peladen POP menggunakan kata sandi terenkripsi via protokol APOP. Ini mungkin tidak bekerja bagi semua pengguna bahkan pada peladen yang mengklaim mendukungnya.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
id: Gagal membaca salam valid dari peladen POP %s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
id: Gagal konek ke peladen POP %s dalam moda aman: %s

en: STLS not supported by server
id: STLS tidak didukung oleh peladen

note: Translators: Last %s is an optional * explanation beginning with ": " separator.
en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
id: Gagal menyambung ke peladen POP %s dalam mode aman%s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
id: Gagal menyambung ke peladen POP %s dalam moda aman:

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
id: Tidak bisa login ke peladen POP %s: SASL Protocol salah

en: Failed to authenticate on POP server %s:
id: Gagal mengautentikasi pada peladen POP %s:

en: POP3 server %s
id: Peladen POP3 %s

en: POP3 server for %s on %s
id: Peladen POP3 untuk %s pada %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error enabling UTF-8 mode:
id: Tidak bisa menyambung ke peladen POP %s.
    Galat saat mengaktifkan mode UTF-8:

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password:
id: Tidak bisa menyambung ke peladen POP %s.
    Galat saat mengirim kata sandi:

note: Translators: Do not translate APOP.
en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
id: Tidak bisa menyambung ke peladen POP %s	Menerima ID APOP yang tidak valid. Diduga ada serangan pemalsuan. Silakan kontak admin Anda.

note: Translators: Last %s is an optional explanation * beginning with ": " separator.
en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
id: Tidak bisa menyambung ke peladen POP %s.
    Galat saat mengirim nama pengguna%s

en: No such folder “%s”.
id: Tidak ada folder "%s".

en: POP3 stores have no folder hierarchy
id: Penyimpanan POP3 tak punya hirarki folder

en: For delivering mail by passing it to the “sendmail” program on the local system.
id: Untuk pengiriman surat dengan melewatkannya ke program "sendmail" pada sistem lokal.

en: Mail delivery via the sendmail program
id: Pengiriman surat dilakukan menggunakan program sendmail

en: Failed to read From address
id: Gagal membaca alamat Dari

en: Message send in offline mode is disabled
id: Pengiriman pesan dalam mode luring dimatikan

en: Could not parse recipient list
id: Tidak bisa mengurai daftar penerima

en: Could not parse arguments
id: Tidak bisa mengurai argumen

en: Could not create pipe to “%s”: %s: mail not sent
id: Tidak bisa membuat pipa ke "%s": %s: surat tidak terkirim

en: Could not fork “%s”: %s: mail not sent
id: Tidak bisa fork "%s": %s: surat tidak terkirim

en: Could not send message:
id: Tidak bisa mengirim pesan:

en: “%s” exited with signal %s: mail not sent.
id: "%s" keluar dengan sinyal %s: surat tidak terkirim.

en: Could not execute “%s”: mail not sent.
id: Tidak bisa mengeksekusi "%s": surat tidak terkirim.

en: “%s” exited with status %d: mail not sent.
id: "%s" keluar dengan status %d: surat tidak terkirim.

en: Send Options
id: Opsi Pengiriman

en: _Re-encode message before send
id: Enkode ulang pesan sebelum diki_rim

en: Default SMTP port
id: Port SMTP baku

en: SMTP over TLS
id: SMTP di atas TLS

en: Message submission port
id: Port pengiriman pesan

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
id: Mengirimkan surat dengan cara menguhubungi peladen surel menggunakan SMTP.

en: Welcome response error:
id: Respon sambutan galat:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
id: Gagal konek ke peladen SMTP %s dalam mode aman: %s

en: STARTTLS command failed:
id: Perintah STARTTLS gagal:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
id: Gagal menyambung ke peladen SMTP %s dalam mode aman:

en: SMTP server %s
id: Peladen SMTP %s

en: SMTP mail delivery via %s
id: Penyerahan surat SMTP via %s

en: SMTP server %s does not support %s authentication
id: Peladen SMTP %s tidak mendukung autentikasi %s

en: No SASL mechanism was specified
id: Tak ada mekanisme SASL yang dinyatakan

en: AUTH command failed: Not connected.
id: Perintah AUTH gagal: Tak tersambung.

en: AUTH command failed:
id: Perintah AUTH gagal:

en: Cannot send message: service not connected.
id: Tidak bisa mengirim pesan: layanan tidak terhubung.

en: Cannot send message: sender address not valid.
id: Tidak bisa mengirim pesan:  alamat pengirim salah.

en: Sending message
id: Mengirim pesan

en: Cannot send message: no recipients defined.
id: Tidak bisa mengirim pesan: penerima tidak disebutkan.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
id: Tidak bisa mengirim pesan: satu atau beberapa penerima salah

en: Syntax error, command unrecognized
id: Salah sintaks, perintah tak dikenal

en: Syntax error in parameters or arguments
id: Salah sintaks dalam parameter atau argumen

en: Command not implemented
id: Perintah tidak diimplementasikan

en: Command parameter not implemented
id: Parameter perintah tidak diimplementasikan

en: System status, or system help reply
id: Status sistem, atau jawaban bantuan sistem

en: Help message
id: Pesan bantuan

en: Service ready
id: Layanan siap

en: Service closing transmission channel
id: Layanan kanal transmisi sedang ditutup

en: Service not available, closing transmission channel
id: Layanan tidak tersedia, kanal transmisi sedang ditutup

en: Requested mail action okay, completed
id: Aksi surat yang diminta berhasil, selesai

en: User not local; will forward to <forward-path>
id: Pengguna tidak lokal; akan diteruskan ke <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
id: Tindakan yang diminta tidak dapat dipenuhi: kotak surat tidak tersedia

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
id: Tindakan yang diminta tidak dapat dipenuhi: kotak surat tidak tersedia

en: Requested action aborted: error in processing
id: Tindakan yang diminta dibatalkan: kesalahan dalam pemrosesan

en: User not local; please try <forward-path>
id: Pengguna tidak berada pada sistem lokal; harap coba <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
id: Permintaan tidak dipenuhi: penyimpanan sistem tidak cukup

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
id: Permintaan surat dibatalkan: melebihi alokasi penyimpanan

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
id: Permintaan tidak dipenuhi: nama kotak surat tidak diperkenankan

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
id: Awali input surat ; akhiri dengan <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
id: Transaksi gagal

en: A password transition is needed
id: Diperlukan transisi kata sandi

en: Authentication mechanism is too weak
id: Mekanisme autentikasi terlalu lemah

en: Encryption required for requested authentication mechanism
id: Penyandian diperlukan untuk mekanisme autentikasi yang diminta

en: Temporary authentication failure
id: Autentikasi temporer gagal

en: Authentication required
id: Autentikasi diperlukan

en: SMTP Greeting
id: Sambutan SMTP

en: HELO command failed:
id: Perintah HELO gagal:

en: MAIL FROM command failed:
id: Perintah MAIL FROM gagal:

en: RCPT TO command failed:
id: Perintah RCPT TO gagal:

en: RCPT TO <%s> failed:
id: RCPT TO <%s> gagal:

en: DATA command failed:
id: Perintah DATA gagal:

en: RSET command failed:
id: Perintah RSET gagal:

en: QUIT command failed:
id: Perintah QUIT gagal:

en: Contact UID of a user
id: UID kontak dari suatu pengguna

en: Birthday and anniversary reminder
id: Pengingat ulang tahun dan perayaan tahunan

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
id: Apakah menata pengingat bagi ulang tahun dan perayaan tahunan

en: Birthday and anniversary reminder value
id: Nilai pengingat ulang tahun dan perayaan tahunan

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
id: Cacah unit untuk menentukan suatu pengingat hari ulang tahun atau perayaan tahunan

en: Birthday and anniversary reminder units
id: Unit pengingat ulang tahun dan perayaan tahunan

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
id: Unit bagi pengingat ulang tahun atau perayaan tahunan, "minutes" (menit), "hours" (jam), atau "days" (hari)

en: Past reminders for EReminderWatcher
id: Pengingat sebelumnya untuk EReminderWatcher

en: Snoozed reminders for EReminderWatcher
id: Menunda pengingat untuk EReminderWatcher

en: How many days the reminders-past can hold back. Reminders older than these days are automatically removed from the list of the past reminders. Use '0' to not remove old reminders.
id: Berapa hari pengingat-masa lalu dapat bertahan. Pengingat yang lebih lama dari hari ini secara otomatis dihapus dari daftar pengingat sebelumnya. Gunakan '0' untuk tidak menghapus pengingat lama.

en: Reminder programs
id: Program pengingat

en: Programs that are allowed to be run by reminders
id: Program yang boleh dijalankan oleh pengingat

en: Enable desktop notifications
id: Aktifkan notifikasi destop

en: When set to true, the desktop/system notifications are shown
id: Saat diatur ke true, notifikasi destop/sistem ditampilkan

en: Enable audio notifications
id: Aktifkan notifikasi audio

en: When set to true, the audio reminders will be played, otherwise audio reminders will be silently ignored
id: Saat diatur ke true, pengingat audio akan diputar, jika tidak, pengingat audio akan diabaikan secara diam-diam

en: Show reminders in notification tray only
id: Tampilkan pengingat dalam bilah pemberitahuan saja

en: When set to true, the reminders are shown only in the notification tray, otherwise the reminders dialog is shown immediately
id: Ketika diatur ke true, pengingat ditampilkan hanya pada bilah notifikasi, jika tidak dialog pengingat ditampilkan segera

en: Show reminder notification dialog always on top
id: Tampilkan dialog pemberitahuan pengingat selalu di atas

en: Whether or not to show reminder notification dialog always on top. Note this works only as a hint for the window manager, which may or may not obey it.
id: Apakah menampilkan dialog pemberitahuan pengingat selalu di atas atau tidak. Perhatikan ini hanya berfungsi sebagai petunjuk untuk pengatur jendela, yang mungkin atau mungkin tidak menaatinya.

en: X position of the reminder notification dialog
id: Posisi X dialog pemberitahuan pengingat

en: Y position of the reminder notification dialog
id: Posisi Y dialog pemberitahuan pengingat

en: Width of the reminder notification dialog
id: Lebar dialog pemberitahuan pengingat

en: Height of the reminder notification dialog
id: Tinggi dialog pemberitahuan pengingat

en: Size in pixels of the event list in the reminder notification dialog
id: Ukuran dalam piksel daftar acara dalam dialog pemberitahuan pengingat

en: Show reminder notification for completed tasks
id: Tampilkan pemberitahuan pengingat untuk tugas yang sudah selesai

en: Show reminder notification for past events
id: Tampilkan pemberitahuan pengingat untuk acara sebelumnya

en: The last used snooze time, in minutes
id: Waktu jeda terakhir yang digunakan, dalam hitungan menit

en: User-defined snooze times, in minutes
id: Waktu jeda pengguna, dalam hitungan menit

en: Delete meeting from calendar on Decline
id: Hapus rapat dari kalender saat Ditolak

en: Whether the migration of old setting was already done
id: Apakah migrasi pengaturan lama telah dilakukan

en: An absolute path where the gpg (or gpg2) binary is
id: Path absolut tempat biner gpg (atau gpg2)

en: An example is “/usr/bin/gpg”; when it is left empty, or an incorrect value is set, then it will be searched for. Change requires restart of the application.
id: Contoh adalah "/usr/bin/gpg"; bila tidak diisi, atau nilai yang salah diisikan, maka itu akan dicari. Perubahan memerlukan start ulang aplikasi.

en: Whether to load photos of signers/encrypters
id: Apakah memuat foto penandatangan/pengenkripsi

en: When set to “true”, tries to load also photo of the signers/encrypters, if available in the key/certificate.
id: Ketika diisi "true", mencoba juga memuat foto penandatangan/pengenkripsi, bila tersedia dalam kunci/sertifikat.

en: Override SMTP HELO/EHLO argument
id: Timpa Argumen SMTP HELO/EHLO

en: When not empty, it's used as the SMTP HELO/EHLO argument, instead of the local host name/IP.
id: Ketika tidak kosong, itu digunakan sebagai argumen SMTP HELO EHLO, alih-alih nama host/IP lokal.

en: Array of user header names
id: Array nama tajuk pengguna

en: These headers can be stored in the folder summary, possibly being visible in the GUI. The value can contain a pipe character ('|'), which delimits the display name from the header name. Example: 'Spam Score|X-Spam-Score'
id: Tajuk ini dapat disimpan dalam ringkasan folder, mungkin terlihat di GUI. Nilai dapat berisi karakter pipa ('|'), yang membatasi nama tampilan dari nama tajuk. Contoh: 'Spam Score|X-Spam-Score'

en: GIO name of the GNetworkMonitor to use for an ENetworkMonitor instance
id: Nama GIO dari GNetworkMonitor yang akan dipakai bagi instansi ENetworkMonitor

en: When set to an unknown value, then the default GNetworkMonitor is used in the background. A special value “always-online” is used for no network monitoring.
id: Ketika ditata ke nilai yang tak dikenal, maka GNetworkMonitor baku dipakai di latar belakang. Suatu nilai khusus "always-online" dipakai untuk tanpa pemantauan jaringan.

en: A full path to a directory where .source files with preconfigured options can be stored
id: Path lengkap ke suatu direktori dimana berkas .source dengan opsi terprakonfigurasi dapat disimpan

en: This directory, if filled with an existing path, is checked additionally to XDG configure directories.
id: Direktori ini, bila diisi dengan path yang ada, diperiksa sebagai tambahan ke direktori yang dikonfigurasi XDG.

en: A list of variables which can be part of the autoconfig .source files
id: Daftar variabel yang bisa menjadi bagian dari berkas .source autoconfig

en: Each item of the array is expected to be of the form: name=value. These variables are checked before environment variables, but after the predefined USER, REALNAME and HOST variables.
id: Setiap butir larik diharapkan ada dalam bentuk: nama=nilai. Variabel-variabel ini diperiksa sebelum variabel lingkungan, tapi setelah variabel terpradefinisi USER, REALNAME, dan HOST.

en: A list of hints for OAuth2 services
id: Daftar petunjuk untuk layanan OAuth2

en: Users can extend the list of supported protocols and hostnames for defined OAuth2 services, in addition to those hard-coded. Each line can be of the form: servicename[-protocol]:hostname1,hostname2,... where “servicename” is the actual service name; the “-protocol” is optional, and if written, then the service can be used only if both “protocol” and “hostnameX” match; the “hostnameX” is the actual host name to compare with, case insensitively. Each line can contain multiple values, separated by comma. There can be provided multiple lines for one OAuth2 service. Note that the actual URL where the token is requested and refreshed cannot be changed here, the hostname is to allow other servers, where the OAuth2 service can be used. Examples: Company:mail.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for “mail.company.com” host Company-CalDAV:caldav.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for any “CalDAV” source, which reads data from “caldav.company.com” host
id: Pengguna dapat memperluas daftar dari protokol dan nama host yang didukung untuk layanan OAuth2 yang didefinisikan, sebagai tambahan dari yang sudah ditanam. Setiap baris dapat berbentuk: namalayanan[-protokol]:namahost1,namahost2,... dimana "namalayanan" adalah nama layanan sebenarnya; "-protokol" opsional, dan bila ditulis, maka layanan hanya dapat dipakai bila "protokol" dan "namahostX" cocok; "namahostX" adalah nama host sebenarnya yang akan dibandingkan, tidak membedakan huruf besar kecil. Setiap baris dapat memuat beberapa nilai, dipisahkan oleh koma. Bisa disediakan beberapa baris untuk satu layanan OAuth2. Perhatikan bahwa URL sebenarnya dimana token diminta dan disegarkan tidak dapat diubah di sini, nama host untuk mengizinkan peladen lain, dimana layanan OAuth2 dapat dipakai. Contoh: Company:mail.company.com - memfungsikan autentikasi OAuth2 "Company" untuk "mail.company.com" host Company-CalDAV:caldav.company.com - memfungsikan autentikasi OAuth2 'Company' untuk sebarang sumber "CalDAV", yang membaca data dari host "caldav.companycaldav.com"

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
id: ID klien OAuth2 yang akan digunakan untuk terhubung ke peladen Google, bukan yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client ID for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: ID klien OAuth2 yang ditentukan pengguna untuk peladen Google. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
id: Klien OAuth2 rahasia untuk digunakan untuk terhubung ke peladen Google, alih-alih yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client secret for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: Klien OAuth2 rahasia yang ditentukan pengguna untuk peladen Google. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
id: ID klien OAuth2 yang akan digunakan untuk menyambung ke peladen Outlook, bukan yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client ID for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: ID klien OAuth2 yang ditentukan pengguna untuk peladen Outlook. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
id: Klien OAuth2 rahasia untuk digunakan untuk terhubung ke peladen Outlook, bukan yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client secret for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: Klien OAuth2 rahasia yang ditentukan pengguna untuk peladen Outlook. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
id: ID klien OAuth2 yang akan digunakan untuk terhubung ke peladen Yahoo!, bukan yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client ID for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: ID klien OAuth2 yang ditentukan pengguna untuk peladen Yahoo!. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
id: Klien OAuth2 rahasia untuk digunakan untuk terhubung ke peladen Yahoo!, alih-alih yang disediakan saat membangun

en: User-specified OAuth2 client secret for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
id: Klien OAuth2 rahasia yang ditentukan pengguna untuk peladen Yahoo!. String kosong berarti menggunakan yang disediakan selama waktu pembuatan. Perubahan ini membutuhkan mulai ulang.

en: Whether to limit operations in Power Saver mode
id: Apakah akan membatasi operasi dalam mode Penghemat Daya

en: When set to “true”, possibly expensive operations required to refresh books/calendars/mail accounts/... are skipped when the machine is in the Power Saver mode.
id: Saat disetel ke "true", kemungkinan operasi mahal yang diperlukan untuk menyegarkan buku/kalender/akun surel/... akan dilewati saat mesin berada dalam mode Penghemat Daya.

en: (Deprecated) Proxy type to use
id: (Usang) Tipe proksi yang akan dipakai

en: This key was deprecated in version 3.12 and should no longer be used. Proxy settings are now integrated into Evolution-Data-Server’s account system. See the ESourceProxy API documentation for details.
id: Kunci ini usang sejak versi 3.12 dan mestinya tidak dipakai lagi. Pengaturan proksi kini terintegrasi ke dalam sistem akun Evolution-Data-Server. Lihat dokumentasi API ESourceProxy untuk rincian.

en: (Deprecated) Whether to use http-proxy
id: (Usang) Apakah memakai http-proxy

en: (Deprecated) Whether proxy server requires authentication
id: (Usang) Apakah peladen proksi perlu autentikasi

en: (Deprecated) Host name for HTTP requests
id: (Usang) Nama host bagi permintaan HTTP

en: (Deprecated) Port number for HTTP requests
id: (Usang) Nomor port bagi permintaan HTTP

en: (Deprecated) Proxy authentication user name
id: (Usang) Nama pengguna autentikasi proksi

en: (Deprecated) Proxy authentication password
id: (Usang) Kata sandi autentikasi proksi

en: (Deprecated) List of hosts to connect to without proxy
id: (Usang) Daftar host yang dihubungi tanpa proksi

en: (Deprecated) Host name for HTTPS requests
id: (Usang) Nama host bagi permintaan HTTPS

en: (Deprecated) Port number for HTTPS requests
id: (Usang) Nomor port bagi permintaan HTTPS

en: (Deprecated) Host name for SOCKS requests
id: (Usang) Nama host bagi permintaan SOCKS

en: (Deprecated) Port number for SOCKS requests
id: (Usang) Nomor port bagi permintaan SOCKS

en: (Deprecated) Automatic proxy configuration URL
id: (Usang) URL konfigurasi proksi otomatis

en: Evolution Alarm Notify
id: Pemberitahuan Alarm Evolution

en: Calendar event notifications
id: Notifikasi acara kalender

en: Out of memory
id: Kehabisan memori

en: Can not make parent directory: %s
id: Tidak dapat membuat direktori induk: %s

en: %s does not support creating remote resources
id: %s tak mendukung pembuatan sumber daya remote

en: %s does not support deleting remote resources
id: %s tak mendukung penghapusan sumber daya remote

en: No such source for UID “%s”
id: Tak ada sumber sedemikian bagi UID "%s"

en: Backend factory for source “%s” and extension “%s” cannot be found.
id: Pabrik backend bagi sumber "%s" dan ekstensi "%s" tidak dapat ditemukan.

en: Data source is missing a [%s] group
id: Sumber data kekurangan grup [%s]

en: Failed to lookup credentials:
id: Gagal mencari kredensial:

en: Data source “%s” does not support creating remote resources
id: Sumber data "%s" tidak mendukung pembuatan sumber daya remote

en: Data source “%s” has no collection backend to create the remote resource
id: Sumber data "%s" tidak punya backend koleksi untuk membuat sumber daya remote

en: Data source “%s” does not support deleting remote resources
id: Sumber data "%s" tidak mendukung penghapusan sumber daya remote

en: Data source “%s” has no collection backend to delete the remote resource
id: Sumber data "%s" tidak punya backend koleksi untuk menghapus sumber daya remote

en: Data source “%s” does not support OAuth 2.0 authentication
id: Sumber data "%s" tidak mendukung autentikasi OAuth 2.0

en: File must have a “.source” extension
id: Berkas mesti memiliki ekstensi ".source"

en: UID “%s” is already in use
id: UID "%s" telah dipakai

en: Cannot find corresponding collection backend for source “%s”
id: Tidak dapat menemukan backend kumpulan terkait untuk sumber “%s”

en: Source “%s” is not a collection source
id: Sumber "%s" bukan sumber koleksi

en: Cannot find source “%s”
id: Tidak dapat menemukan sumber “%s”

en: Module “%s” for source UID “%s” cannot be loaded
id: Modul "%s" bagi UID sumber "%s" tidak dapat dimuat

en: Failed to create backend of type “%s” for source UID “%s”
id: Gagal membuat backend bertipe "%s" bagi UID sumber "%s"

en: Extension dialog “%s” not found.
id: Dialog ekstensi "%s" tidak ditemukan.

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
id: Peringatan

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
id: Tanggal Lahir

[ctx: CategoryName]
en: Business
id: Bisnis

[ctx: CategoryName]
en: Competition
id: Kompetisi

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
id: Favorit

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
id: Hadiah

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
id: Tujuan

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
id: Hari Libur

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
id: Kartu Hari Libur

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
id: Kontak Penting

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
id: Ide

[ctx: CategoryName]
en: International
id: Internasional

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
id: Nasabah Kunci

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
id: Serba neka

[ctx: CategoryName]
en: Personal
id: Pribadi

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
id: Panggilan Telepon

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
id: Strategi

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
id: Pemasok

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
id: Waktu & Pengeluaran

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
id: Sedang menunggu

en: Backend is busy
id: Program backend sibuk

en: Source not loaded
id: Sumber tidak dimuat

en: Source already loaded
id: Sumber sudah dimuat

en: Authentication failed
id: Autentikasi gagal

en: Repository offline
id: Repositori luring

note: Translators: This means that the EClient does not * support offline mode, or it's not set to by a user, * thus it is unavailable while user is not connected.
en: Offline unavailable
id: Luring tidak tersedia

en: Permission denied
id: Akses ditolak

en: Could not cancel
id: Tidak dapat dibatalkan

en: Not supported
id: Tidak didukung

en: Unsupported authentication method
id: Metode autentikasi tidak didukung

en: TLS not available
id: TLS tidak tersedia

en: Search size limit exceeded
id: Batas ukuran pencarian terlampaui

en: Search time limit exceeded
id: Batas waktu pencarian terlampaui

en: Query refused
id: Query ditolak

en: D-Bus error
id: Galat D-Bus

en: Other error
id: Galat lainnya

en: Backend is not opened yet
id: Program backend belum dibuka

en: Object is out of sync
id: Objek tak selaras

en: Timeout was reached
id: Habis waktu

en: Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
id[0]: Peladen Google sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d:%02d menit)

en: Google server is busy, waiting to retry (%d second) | Google server is busy, waiting to retry (%d seconds)
id[0]: Peladen Google sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d detik)

en: No JSON object returned by the server
id: Tidak ada objek JSON yang dikembalikan oleh peladen

en: Failed to call %s:
id: Gagal memanggil %s:

en: Malformed, no message body set
id: Bentuknya salah, tidak ada set pesan

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID and the third is the name of the OAuth service.
en: Source “%s” (%s) is not valid for “%s” OAuth2 service
id: Sumber "%s": (%s) tidak valid bagi layanan OAuth2 "%s"

en: OAuth2 secret not found
id: Rahasia OAuth2 tidak ditemukan

en: Received incorrect response from server “%s”.
id: Menerima respons yang salah dari peladen "%s".

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
    
    Detailed error: %s
id: Gagal menyegarkan token akses. Silakan masuk ke peladen lagi.
    
    Detail galat: %s

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
id: Gagal menyegarkan token akses. Harap masuk ke peladen lagi.

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID.
en: Source “%s” (%s) is not a valid OAuth2 source
id: Sumber "%s" (%s) bukan sumber OAuth2 yang valid

en: The access token is expired and it failed to refresh it. Sign to the server again, please.
id: Token akses sudah kedaluwarsa dan gagal menyegarkannya. Harap masuk ke peladen lagi.

en: Failed with HTTP error %d: %s
id: Gagal dengan kesalahan HTTP %d: %s

en: Failed to setup authentication
id: Gagal menyiapkan autentikasi

en: Too many redirects
id: Terlalu banyak pengalihan

en: Source file is missing a [%s] group
id: Berkas sumber kekurangan grup [%s]

en: Data source “%s” is not removable
id: Sumber data "%s" tidak dapat dilepas pasang

en: Data source “%s” is not writable
id: Sumber data "%s" tidak dapat ditulisi

en: Unnamed
id: Tanpa nama

en: Credentials lookup is not supported
id: Pencarian kredensian tidak didukung

en: Credentials store is not supported
id: Penyimpanan kredensial tidak didukung

en: Credentials delete is not supported
id: Penghapusan kredensial tidak didukung

en: Password not found
id: Kata sandi tidak ditemukan

en: Signature script must be a local file
id: Skrip tanda tangan mesti berupa berkas lokal

en: Source “%s” does not support proxy lookups
id: Sumber "%s" tidak mendukung pencarian proksi

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
id: %a, %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
id: %a, %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
id: %a, %d/%m/%Y %I:%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
id: %a, %d/%m/%Y %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
id: %a, %d/%m/%Y %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
id: %a, %d/%m/%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
id: %a, %d/%m/%Y

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
id: %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
id: %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
id: %d/%m/%Y %I:%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
id: %d/%m/%Y %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
id: %d/%m/%Y %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
id: %d/%m/%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
id: %d/%m/%Y

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format, * and no colon.
en: %H%M
id: %H:%M

en: Notes
id: Catatan

en: Cannot determine destination URL without WebDAV extension
id: Tidak bisa menentukan URL tujuan tanpa ekstensi WebDAV

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request. The used URI was: %s
id: Peladen merespons dengan halaman HTML, yang bisa berarti ada kesalahan pada peladen atau dengan permintaan klien. URI yang digunakan adalah: %s

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request.
id: Peladen merespons dengan halaman HTML, yang bisa berarti ada kesalahan pada peladen atau dengan permintaan klien.

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with
en: %s: HTTP error code %d (%s): %s
id: %s: kode kesalahan HTTP %d (%s): %s

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with detailed error text, as returned by the server.
en: Failed with HTTP error code %d (%s): %s
id: Gagal dengan kode kesalahan HTTP %d (%s): %s

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: %s: HTTP error code %d (%s)
id: %s: kode kesalahan HTTP %d (%s)

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: Failed with HTTP error code %d (%s)
id: Gagal dengan kode kesalahan HTTP %d (%s)

en: Failed to post data
id: Gagal mengirim data

en: Failed to get input XML content
id: Gagal mendapatkan masukan konten XML

en: Failed to get properties
id: Gagal mendapatkan properti

en: Failed to update properties
id: Gagal memperbarui properti

en: Failed to issue REPORT
id: Gagal menerbitkan REPORT

en: Failed to create collection
id: Gagal membuat koleksi

en: Failed to get XML request content
id: Gagal mendapatkan konten permintaan XML

en: Failed to create address book
id: Gagal membuat buku alamat

en: Failed to create calendar
id: Gagal membuat kalender

en: Failed to read resource
id: Gagal membaca sumber

en: Failed to put data
id: Gagal memasukkan data

en: Failed to put data to server, error code %d (%s)
id: Gagal memasukkan data ke peladen, kode kesalahan %d (%s)

en: Failed to delete resource
id: Gagal menghapus sumber

en: Failed to copy resource
id: Gagal menyalin sumber daya

en: Failed to move resource
id: Gagal memindahkan sumber daya

en: Failed to lock resource
id: Gagal mengunci sumber daya

en: Expected application/xml response, but none returned
id: Respon aplikasi/xml yang diharapkan, namun tidak ada yang kembali

en: Expected application/xml response, but %s returned
id: Respon aplikasi/xml yang diharapkan, namun %s dikembalikan

en: Failed to parse XML data
id: Gagal mengurai data XML

en: Failed to refresh lock
id: Gagal menyegarkan kunci

en: Failed to unlock
id: Gagal membuka kunci

en: Expected multistatus response, but %d returned (%s)
id: Respons multistatus yang diharapkan, namun %d kembali (%s)

en: XML data does not have root node
id: Data XML tidak memiliki simpul akar

en: XML data doesn't have required structure (%s)
id: Data XML tidak memiliki struktur yang diperlukan (%s)

en: Failed to get access control list
id: Gagal mendapatkan daftar kontrol akses

en: Cannot store protected nor inherited Access Control Entry.
id: Tidak dapat menyimpan Entri Kontrol Akses yang dilindungi atau tidak diwarisi.

en: Provided invalid principal kind for Access Control Entry.
id: Menyediakan jenis prinsipal tidak valid untuk Entri Kontrol Akses.

en: Cannot store property-based Access Control Entry.
id: Tidak dapat menyimpan Entri Kontrol Akses berbasis properti.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not None.
id: Entri Kontrol Akses hanya bisa untuk Izin (Grant) atau Tolak (Deny), tapi bukan tak satupun (None).

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not both.
id: Entri Kontrol Akses hanya bisa untuk Izin (Grant) atau Tolak (Deny), tapi tidak keduanya.

en: Access Control Entry privilege cannot be NULL.
id: Hak khusus Entri Kontrol Akses tidak bisa NULL.

en: Could not open the link.
id: Tidak bisa membuka tautan.

en: Copy _Link Location
id: Salin _Lokasi Tautan

en: O_pen Link in Browser
id: Buka Tautan dalam _Peramban

note: To Translators: The text is concatenated to a form: "Ctrl-click to open a link http://www.example.com"
en: Ctrl-click to open a link
id: Ctrl-klik untuk membuka tautan

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
id: Tanda Tangan Digital

en: Key Encipherment
id: Enkripsi Kunci

en: Certificate
id: Sertifikat

en: Identity
id: Identitas

en: Issuer
id: Penerbit

en: Expires on
id: Kedaluwarsa pada

en: Subject
id: Subyek

en: Common Name
id: Nama Umum

en: Email
id: Surel

en: Organization Unit
id: Unit Organisasi

en: Country
id: Negara

en: State
id: Kondisi

en: Locality
id: Lokalitas

en: Domain Component Name
id: Nama Komponen Domain

en: Alternative Emails
id: Surel Alternatif

en: SHA-256 Fingerprint
id: Sidik jari SHA-256

en: Details
id: Rincian

en: Not Before
id: Tidak Sebelum

en: Not After
id: Tidak Setelah

en: Usage
id: Pemakaian

en: Version
id: Versi

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Key ID
id: ID Kunci

en: Signature Algorithm
id: Algoritma Tanda Tangan

en: Public Key
id: Kunci Publik

en: Algorithm
id: Algoritma

en: Credentials prompt was cancelled
id: Permintaan kredensial dibatalkan

en: Source “%s” doesn’t support prompt for credentials
id: Sumber "%s" tidak mendukung permintaan kredensial

en: Failed to obtain access token from address “%s”: %s
id: Gagal mendapatkan token akses dari alamat "%s": %s

en: Requesting access token, please wait…
id: Meminta token akses, harap tunggu…

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Address Book authentication request".
en: %s Address Book authentication request
id: Permintaan autentikasi Buku Alamat %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Calendar authentication request".
en: %s Calendar authentication request
id: Permintaan autentikasi Kalender %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Memo List authentication request".
en: %s Memo List authentication request
id: Permintaan autentikasi Daftar Memo %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Task List authentication request".
en: %s Task List authentication request
id: Permintaan autentikasi Daftar Tugas %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Mail authentication request".
en: %s Mail authentication request
id: Permintaan autentikasi Surel %s

note: generic account prompt Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google account authentication request".
en: %s account authentication request
id: Permintaan autentikasi akun %s

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your address book “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses buku alamat "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your calendar “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses kalender "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail account “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses akun surel "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail transport “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses transpor surel "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your memo list “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses daftar memo "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your task list “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses daftar tugas "%s" Anda.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your account “%s”.
id: Log masuk ke akun %s Anda dan terima persyaratan untuk mengakses akun "%s" Anda.

en: Failed to open browser: %s
id: Gagal membuka peramban: %s

en: _Cancel
id: _Batal

en: Click here to open the URL
id: Klik di sini untuk membuka URL

en: Open the above URL in a browser and go through the OAuth2 wizard there. Copy the resulting authorization code, or the URL the OAuth2 wizard finished with, below to continue the authentication process.
id: Buka URL di atas di peramban dan buka wizard OAuth2 di sana. Salin kode otorisasi yang dihasilkan, atau URL yang diselesaikan dengan wisaya OAuth2, di bawah ini untuk melanjutkan proses autentikasi.

en: _Authorization code:
id: Kode Otoris_asi:

en: C_ontinue
id: L_anjutkan

en: Address book authentication request
id: Permintaan autentikasi buku alamat

en: Calendar authentication request
id: Permintaan autentikasi kalender

en: Mail authentication request
id: Permintaan autentikasi surel

note: generic account prompt
en: Authentication request
id: Permintaan autentikasi

en: Please enter the password for address book “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk buku alamat "%s".

en: Please enter the password for calendar “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk kalender "%s".

en: Please enter the password for mail account “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk akun surel "%s".

en: Please enter the password for mail transport “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk transpor surat "%s".

en: Please enter the password for memo list “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk daftar memo "%s".

en: Please enter the password for task list “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk daftar tugas "%s".

en: Please enter the password for account “%s”.
id: Masukkan kata sandi untuk akun "%s".

en: _User Name:
id: Nama Pengg_una:

en: _Password:
id: Kata _Sandi:

note: Remember password check
en: _Add this password to your keyring
id: T_ambahkan kata sandi ini ke ring kunci Anda

note: Translators: meaning as "Snooze, until event start time"
en: until start time
id: sampai waktu mulai

en: Add custom time…
id: Tambahkan waktu khusus…

en: Clear custom times
id: Hapus waktu khusus

[ctx: overdue]
en: now
id: sekarang

en: %d year | %d years
id[0]: %d tahun

[ctx: overdue]
en: overdue
id: terlambat

en: Failed to launch URI “%s”:
id: Gagal meluncurkan URI “%s”:

en: No reminder is selected.
id: Tidak ada pengingat yang dipilih.

en: No details are available.
id: Tidak ada rincian yang tersedia.

en: Multiple reminders are selected.
id: Beberapa pengingat dipilih.

en: Failed to dismiss reminder:
id: Gagal menutup pengingat:

en: Failed to dismiss all:
id: Gagal menutup semua:

en: Set a custom snooze time for
id: Atur waktu jeda khusus untuk

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
id: ha_ri

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
id: _jam

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
id: _menit

en: _Add Snooze time
id: T_ambahkan waktu Jeda

en: _Dismiss
id: _Tutup

en: Dismiss _All
id: Tutup Semu_a

en: _Snooze
id: _Jeda

en: Certificate trust...
id: Kepercayaan sertifikat...

en: _Reject
id: _Tolak

en: Accept _Temporarily
id: _Terima Sementara

en: _Accept Permanently
id: Terim_a Seterusnya

en: Temporarily reject the certificate
id: Tolak sertifikat untuk sementara waktu

en: Permanently reject the certificate
id: Tolak sertifikat secara permanen

en: Temporarily accept the certificate
id: Terima sertifikat untuk sementara waktu

en: Permanently accept the certificate
id: Terima sertifikat secara permanen

en: SSL/TLS certificate for “%s” is not trusted. Do you wish to accept it?
id: Sertifikat SSL/TLS bagi "%s" tidak terpercaya. Apakah Anda hendak menerimanya?

en: Reason:
id: Alasan:

en: Detailed error:
id: Galat terrinci:

en: The signing certificate authority is not known.
id: Certificate authority yang menandatangani tak dikenal.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
id: Sertifikat tak cocok dengan identitas yang diharapkan dari situs tempat diambilnya.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
id: Waktu aktivasi sertifikat masih di masa depan.

en: The certificate has expired.
id: Sertifikat telah kedaluwarsa.

en: The certificate has been revoked according to the connection’s certificate revocation list.
id: Sertifikat telah dicabut menurut daftar pencabutan sertifikat milik koneksi.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
id: Algoritma sertifikat dianggap tidak aman.

en: Supports
id: Dukungan

en: _User mail:
id: Surel pengg_una:

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
id: Kontak

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
id: Acara

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
id: Memo

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
id: Tugas

en: Invalid URL
id: URL Tak Valid

en: Cancel
id: Batal

en: Searching server sources...
id: Mencari sumber peladen...

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain a password for “%s”
id: Tidak bisa temukan akun yang bersangkutan di layanan org.gnome.OnlineAccount tempat memperoleh suatu kata sandi bagi "%s"

en: Failed to get password from GOA:
id: Gagal memperoleh kata sandi dari GOA:

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
id: Kode: %u — Respon yang tak diharapkan dari peladen

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
id: Gagal mengurai XML respon autodiscover

note: TODO: more specific
en: Failed to find Autodiscover element
id: Gagal menemukan elemen Autodiscover

note: TODO: more specific
en: Failed to find Response element
id: Gagal menemukan elemen Respon

note: TODO: more specific
en: Failed to find Account element
id: Gagal menemukan elemen Akun

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
id: Gagal menemukan ASUrl dan OABUrl dalam respon autodiscover

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an access token for “%s”
id: Tidak bisa menemukan akun yang bersangkutan di layanan org.gnome.OnlineAccount tempat memperoleh suatu token akses bagi "%s"

en: Failed to obtain an access token for “%s”:
id: Gagal mendapat suatu token akses bagi "%s":

en: Keep running after the last client is closed
id: Tetap berjalan setelah klien terakhir ditutup

en: Wait running until at least one client is connected
id: Tunggu berjalan sampai paling tidak satu klien terhubung

en: Overrides compile-time backend per process option; use 1 to enable, 0 to disable, any other value is to use compile-time option
id: Timpa opsi per proses backend waktu-kompail; gunakan 1 untuk mengaktifkan, 0 menonaktifkan, sebarang nilai lain untuk memakai opsi waktu-kompail

en: Reminders
id: Pengingat

en: Warning
id: Peringatan

en: _No
id: _Tidak

en: _Yes
id: _Ya

en: A calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
id: Pengingat kalender akan memicu. Pengingat ini dikonfigurasi untuk menjalankan program berikut:
    
             %s
    
    Apakah Anda yakin ingin menjalankan program ini?

en: Do not ask me about this program again
id: Jangan tanya saya tentang program ini lagi

en: Display Reminders window with _notifications
id: Tampilkan jendela Pengingat dengan _notifikasi

en: Keep reminder notification window always on _top
id: Jaga jendela pemberitahuan pengingat selalu di a_tas

en: Enable _desktop notifications
id: Aktifkan notifikasi _destop

en: Enable _audio notifications
id: Aktifkan notifikasi _audio

en: Display reminders for _completed tasks
id: Tampil_kan pengingat untuk menyelesaikan tugas

en: Display reminders for _past events
id: Tampilkan _pengingat untuk acara masa lalu

en: Reminders Options:
id: Opsi Pengingat:

en: You have %d reminder | You have %d reminders
id[0]: Anda memiliki %d pengingat

en: Don’t migrate user data from previous versions of Evolution
id: Jangan migrasikan data pengguna dari versi Evolution sebelumnya

en: Can not open file
id: Tidak dapat membuka berkas

en: Failed to open client “%s”: %s
id: Gagal membuka klien "%s": %s

en: Unhandled error
id: Kesalahan tak tertangani

en: Specify the output file instead of standard output
id: Nyatakan berkas keluaran sebagai pengganti keluaran standar

en: OUTPUTFILE
id: BERKASKELUARAN

en: List local address book folders
id: Tampilkan daftar folder buku alamat lokal

en: Show cards as vcard or csv file
id: Tampilkan kartu sebagai berkas csv atau vcard

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
id: Kesalahan argumen baris perintah, harap pakai opsi --help untuk melihat cara pakai.

en: Only support csv or vcard format.
id: Hanya mendukung format csv atau vcard.

en: Show only enabled sources
id: Tampilkan hanya sumber yang diaktifkan

en: Show source’s UID
id: Tampilkan UID sumber

en: Show source’s authentication information
id: Tampilkan informasi autentikasi sumber

en: Write in machine readable format (one source per line, without localized property names and tab as separator)
id: Tuliskan dalam format yang dapat dibaca mesin (satu sumber per baris, tanpa nama properti terlokalisasi dan tab sebagai pemisah)

en: Limit only to sources with given extension name
id: Batasi hanya untuk sumber dengan nama ekstensi yang diberikan

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en: Collection
id: Koleksi

en: Collection/GNOME Online Accounts
id: Koleksi/Akun Daring GNOME

en: Collection/Ubuntu Online Accounts
id: Koleksi/Akun Daring Ubuntu

en: Address Book
id: Buku Alamat

en: Calendar
id: Kalender

en: Memo List
id: Daftar Memo

en: Task List
id: Daftar Tugas

en: Mail Account
id: Akun Surel

en: Mail Transport
id: Transpor Surel

en: Mail Identity
id: Identitas Surel

en: Mail Submission
id: Pengiriman Surel

en: Mail Signature
id: Tandatangan Surel

en: Proxy
id: Proksi

en: Parent UID: %s
id: UID Induk: %s

en: Enabled: %s
id: Diaktifkan: %s

en: Calendar enabled: %s
id: Kalender diaktifkan: %s

en: Contacts enabled: %s
id: Kontak diaktifkan: %s

en: Mail enabled: %s
id: Surel diaktifkan: %s

en: MIME Type: %s
id: Tipe MIME: %s

en: Auth User: %s
id: Pengguna Auth: %s

en: Auth Method: %s
id: Metode Auth: %s

en: Auth Proxy UID: %s
id: Proksi UID Auth : %s

en: Failed to parse arguments: Unknown error
id: Gagal mengurai argumen: Kesalahan tidak dikenal

en: Failed to connect to source registry: %s
id: Gagal terhubung ke sumber registri: %s

en: No sources had been found
id: Tidak ada sumber yang ditemukan

en: Birthdays & Anniversaries
id: Ulang Tahun & Perayaan Tahunan

en: Contacts
id: Kontak

en: On LDAP Servers
id: Pada Peladen LDAP

en: On This Computer
id: Pada Komputer Ini

en: Personal
id: Pribadi

en: Default Proxy Settings
id: Pengaturan Proksi Bawaan

en: Search Folders
id: Cari Folder

en: Weather
id: Cuaca

en: On The Web
id: Di Web

en: WebDAV Notes
id: Catatan WebDAV
