evolution 0.66.9 - en to wa translation catalogue (573 entries)

en: Delete
wa: Disfacer

en: Properties...
wa: Prôpietés...

en: Basic
wa: Di båze

en: Details
wa: Detays

en: General
wa: Djenerå

en: One
wa: Onk

en: _Name:
wa: _No:

en: _Port:
wa: _Pôrt:

en: minutes
wa: munutes

en: Remove All
wa: Oister ttafwait

en: Remove
wa: Oister

en: Name
wa: No

en: Source
wa: Sourdant

en: Full _Name...
wa: _No en etir...

en: United States
wa: Etats Unis

en: Afghanistan
wa: Afganistan

en: Albania
wa: Albaneye

en: Algeria
wa: Aldjereye

en: American Samoa
wa: Samowa amerikinne

en: Andorra
wa: Andore

en: Anguilla
wa: Anguila

en: Antarctica
wa: Antartike

en: Antigua And Barbuda
wa: Antigwa eyet Barbuda

en: Argentina
wa: Årdjintene

en: Armenia
wa: Årmeneye

en: Australia
wa: Ôstraleye

en: Austria
wa: Ôtriche

en: Azerbaijan
wa: Azerbaydjan

en: Bahrain
wa: Bahreyn

en: Barbados
wa: Barbades

en: Belgium
wa: Beldjike

en: Bermuda
wa: Bermude

en: Bhutan
wa: Boutan

en: Bolivia
wa: Boliveye

en: Bosnia And Herzegowina
wa: Bosneye eyet Herzegovine

en: Bouvet Island
wa: Iye Bouvet

en: Brazil
wa: Braezi

en: British Indian Ocean Territory
wa: Teritweres britanikes di l' Oceyan Indyin

en: Brunei Darussalam
wa: Bruney

en: Bulgaria
wa: Bulgåreye

en: Burkina Faso
wa: Bourkina Fasso

en: Burundi
wa: Bouroundi

en: Cambodia
wa: Cambodje

en: Cameroon
wa: Camrone

en: Cape Verde
wa: Cap Vert

en: Cayman Islands
wa: Iyes Cayman

en: Central African Republic
wa: Cintrafrike

en: Chad
wa: Tchad

en: Chile
wa: Tchili

en: China
wa: Chine

en: Christmas Island
wa: Iye Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
wa: Iyes Cocos (Keeling)

en: Colombia
wa: Colombeye

en: Comoros
wa: Comores

en: Cook Islands
wa: Iyes Cook

en: Cote d'Ivoire
wa: Coisse d' Ivwere

en: Croatia
wa: Crowåceye

en: Cyprus
wa: Chipe

en: Czech Republic
wa: Tchekeye

en: Denmark
wa: Daenmåtche

en: Dominica
wa: Dominike

en: Dominican Republic
wa: Republike Dominikinne

en: Ecuador
wa: Ecwåteur

en: Egypt
wa: Edjipe

en: Equatorial Guinea
wa: Guineye Ecwåtoriåle

en: Eritrea
wa: Eritreye

en: Estonia
wa: Estoneye

en: Ethiopia
wa: Etiopeye

en: Falkland Islands
wa: Iyes Malouwines

en: Faroe Islands
wa: Iyes Faeroyé

en: Fiji
wa: Fidji

en: Finland
wa: Finlande

en: French Guiana
wa: Guyane francesse

en: French Polynesia
wa: Polineseye francesse

en: Gambia
wa: Gambeye

en: Georgia
wa: Djeordjeye

en: Germany
wa: Almagne

en: Ghana
wa: Gana

en: Gibraltar
wa: Djibraltar

en: Greece
wa: Grece

en: Greenland
wa: Groenlande

en: Grenada
wa: Grenade

en: Guadeloupe
wa: Gwadeloupe

en: Guam
wa: Gwam

en: Guatemala
wa: Gwatemala

en: Guinea
wa: Guineye

en: Guyana
wa: Guyane

en: Haiti
wa: Hayti

en: Hungary
wa: Hongreye

en: Iceland
wa: Izlande

en: India
wa: Inde

en: Indonesia
wa: Indoneseye

en: Ireland
wa: Irlande

en: Israel
wa: Israyel

en: Italy
wa: Itåleye

en: Jamaica
wa: Djamayike

en: Japan
wa: Djapon

en: Jersey
wa: Djersey

en: Jordan
wa: Djordaneye

en: Kazakhstan
wa: Kazaxhstan

en: Korea, Republic Of
wa: Coreye

en: Kuwait
wa: Kuweyt

en: Kyrgyzstan
wa: Kirguizstan

en: Laos
wa: Lawos

en: Latvia
wa: Letoneye

en: Lebanon
wa: Liban

en: Lesotho
wa: Lessoto

en: Libya
wa: Libeye

en: Liechtenstein
wa: Lîchtensteyn

en: Lithuania
wa: Litwaneye

en: Luxembourg
wa: Lucsimbork

en: Macedonia
wa: Macedoneye

en: Malaysia
wa: Malaiseye

en: Malta
wa: Male

en: Marshall Islands
wa: Iyes Marshall

en: Martinique
wa: Martinike

en: Mauritania
wa: Moritanreye

en: Mauritius
wa: Iye Môrice

en: Mayotte
wa: Mayote

en: Mexico
wa: Mecsike

en: Micronesia
wa: Micronezeye

en: Mongolia
wa: Mongoleye

en: Morocco
wa: Marok

en: Mozambique
wa: Mozambike

en: Myanmar
wa: Birmaneye

en: Namibia
wa: Namibeye

en: Nauru
wa: Nawouro

en: Netherlands
wa: Olande

en: Netherlands Antilles
wa: Antiyes neyerlandesses

en: New Caledonia
wa: Nouve Caledonreye

en: New Zealand
wa: Nouve Zelande

en: Nicaragua
wa: Nicaragwa

en: Niger
wa: Nidjer

en: Nigeria
wa: Nidjeria

en: Niue
wa: Niuwé

en: Norfolk Island
wa: Iye Norfolk

en: Northern Mariana Islands
wa: Iyes Marianes bijhreces

en: Norway
wa: Norvedje

en: Palau
wa: Palawou

en: Papua New Guinea
wa: Papouwazeye Nouve Guinêye

en: Paraguay
wa: Paragway

en: Peru
wa: Perou

en: Philippines
wa: Filipenes

en: Poland
wa: Pologne

en: Puerto Rico
wa: Porto Rico

en: Qatar
wa: Katar

en: Reunion
wa: Reyunion

en: Romania
wa: Roumaneye

en: Russian Federation
wa: Russeye

en: Samoa
wa: Samowa

en: San Marino
wa: Sint Marin

en: Saudi Arabia
wa: Arabeye Sawoudite

en: Seychelles
wa: Secheles

en: Sierra Leone
wa: Siera Leyone

en: Singapore
wa: Singapour

en: Slovakia
wa: Eslovakeye

en: Slovenia
wa: Esloveneye

en: Solomon Islands
wa: Iyes Solomon

en: Somalia
wa: Somaleye

en: South Africa
wa: Nonne Afrike

en: Spain
wa: Espagne

en: St. Helena
wa: Sinte Helene

en: Sudan
wa: Soudan

en: Swaziland
wa: Suwazilande

en: Sweden
wa: Suwede

en: Switzerland
wa: Swisse

en: Tajikistan
wa: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
wa: Tanzaneye

en: Thailand
wa: Taylande

en: Tunisia
wa: Tunizeye

en: Turkey
wa: Turkeye

en: Turkmenistan
wa: Turcmenistan

en: Tuvalu
wa: Touvalou

en: Uganda
wa: Ouganda

en: Ukraine
wa: Ucrinne

en: United Arab Emirates
wa: Emirats Arabes Unis

en: United Kingdom
wa: Rweyåme Uni

en: United States Minor Outlying Islands
wa: Iyes mineures des Estats Unis

en: Uruguay
wa: Ourougway

en: Uzbekistan
wa: Ouzbekistan

en: Vanuatu
wa: Vanouatou

en: Venezuela
wa: Venezwela

en: Viet Nam
wa: Vietnam

en: Virgin Islands, British
wa: Iyes Viedjes britanikes

en: Virgin Islands, U.S.
wa: Iyes Viedjes etazunyinnes

en: Western Sahara
wa: Sara Coûtchantrece

en: Zambia
wa: Zambeye

en: Zimbabwe
wa: Zimbawè

en: Home
wa: Måjhon

en: Other
wa: Ôte

en: Address _2:
wa: Adresse _2:

en: Countr_y:
wa: Pa_yis:

en: _Address:
wa: _Adresse:

en: _PO Box:
wa: _Boesse poståle:

en: _State/Province:
wa: _Estat/Province:

en: _ZIP Code:
wa: _Côde postå:

en: Full Name
wa: No etir

en: Miss
wa: Mle

en: Mr.
wa: M.

en: Mrs.
wa: Mme

en: Ms.
wa: Mme

en: _First:
wa: _Prumî:

en: _Last:
wa: _Dierin:

en: _Middle:
wa: _Mitan:

en: _Suffix:
wa: _Betchete:

en: _Title:
wa: _Tite:

en: _Account name:
wa: No do _conte:

en: Members
wa: Mimbes

en: Advanced...
wa: Po les spepieus...

en: Type
wa: Sôre

en: Print
wa: Imprimer

en: Cut
wa: Côper

en: Copy
wa: Copyî

en: Paste
wa: Claper

note: All, unmatched, separator
en: Any Category
wa: Tot l' minme kéne categoreye

en: Business Fax
wa: Facs å buro

en: Business Phone
wa: Telefone å buro

en: Categories
wa: Categoreyes

en: Email
wa: Emile

en: Email 2
wa: Emile 2

en: Email 3
wa: Emile 3

en: Family Name
wa: No d' famile

en: Home Fax
wa: Facs al måjhon

en: Home Phone
wa: Telefone al måjhon

en: Manager
wa: Manaedjeu

en: Mobile Phone
wa: Telefone axhlåve

en: Note
wa: Rawete

en: Office
wa: Buro

en: Organization
wa: Organizåcion

en: Other Fax
wa: Ôte facs

en: Pager
wa: Pådjeu

en: Title
wa: Tite

en: Web Site
wa: Waibe

en: E-mail
wa: Emile

note: E_BOOK_ERROR_OK
en: Success
wa: Succès

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
wa: %s egzisteye dedja
    El voloz spotchî?

en: list
wa: djivêye

en: VCard for %s
wa: VCard da %s

note: * This is the code for the UI thingie that lets you manipulate the e-mail * addresses (and *only* the e-mail addresses) associated with an existing * contact.
en: (none)
wa: (nouk)

en: Body
wa: Coir

en: Bottom:
wa: Al valeye:

en: Dimensions:
wa: Grandeu:

en: F_ont...
wa: _Fonte...

en: Fonts
wa: Fontes

en: Footer:
wa: Pînote:

en: Format
wa: Cogne

en: Header
wa: Tiestire

en: Header/Footer
wa: Tiestire/Pînote

en: Headings
wa: Tiestires

en: Headings for each letter
wa: Tiestires po tchaeke lete

en: Height:
wa: Hôteu:

en: Landscape
wa: Di coûtchî

en: Left:
wa: Hintche:

en: Margins
wa: Mådjes

en: Number of columns:
wa: Nombe di colones:

en: Options
wa: Tchuzes

en: Orientation
wa: Plaeçmint

en: Page
wa: Pådje

en: Paper
wa: Papî

en: Portrait
wa: D' astampé

en: Preview:
wa: Vey divant:

en: Right:
wa: Droete:

en: Sections:
wa: Seccions:

en: Size:
wa: Grandeu:

en: Top:
wa: Al copete:

en: Type:
wa: Sôre:

en: Width:
wa: Lårdjeu:

en: _Font...
wa: _Fonte...

en: Input File
wa: Fitchî d' intrêye

en: Send
wa: Evoyî

en: Default Priority:
wa: Prumiristé prémetowe:

en: Tasks
wa: Bouyes

en: Open
wa: Drovi

en: No description available.
wa: Nou discrijhaedje

en: Warning
wa: Adviertixhmint

en: Could not initialize Bonobo
wa: Dji n' sai inicyî Bonobo

en: Calendar
wa: Calindrî

en: days
wa: djoûs

en: New appointment
wa: Novea radjoû

en: Create a new appointment
wa: Fé on novea radjoû

en: Day View
wa: Vey djoû

en: Work Week View
wa: Vey samwinne d' ovraedje

en: Week View
wa: Vey samwinne

en: Month View
wa: Vey moes

en: Play a sound
wa: Djouwer on son

en: Run a program
wa: Enonder on programe

en: day(s)
wa: djoû(s)

en: hour(s)
wa: eure(s)

en: hours
wa: eures

en: minute(s)
wa: munutes(s)

en: A_dd
wa: _Radjouter

en: Alarms
wa: Abranles

note: FIXME: This routine should just be a "toggled" event handler on the checkbox cell renderer which has "activatable" set.
en: Enabled
wa: En alaedje

en: Disable
wa: Dismete

en: Enable
wa: Mete en alaedje

en: Days
wa: Djoûs

en: Display
wa: Håynaedje

en: Friday
wa: Vinrdi

en: Hours
wa: Eures

en: Minutes
wa: Munutes

en: Monday
wa: Londi

en: Saturday
wa: Semdi

en: Sunday
wa: Dimegne

en: Thursday
wa: Djudi

en: Time format:
wa: Cogne di l' eure:

en: Tuesday
wa: Mårdi

en: Wednesday
wa: Merkidi

en: _Edit
wa: _Candjî

en: Pick a color
wa: Tchoezixhoz ene coleur

en: weeks
wa: samwinnes

en: Appointment
wa: Radjoû

en: Recurrence
wa: Recurince

en: Ca_tegories...
wa: _Categoreyes...

en: Confidential
wa: Catchimint

en: Private
wa: Privé

en: Public
wa: Publike

note: an empty string is the same as 'None' add a "None" option to the stores menu Put the "None" and "UTC" entries at the top of the combo's list. When "None" is selected we want the field to be cleared. Note that we don't show this here, since by default a 'None' date is not permitted.
en: None
wa: Nouk

en: _Remove
wa: _Oister

en: Language
wa: Lingaedje

en: Member
wa: Mimbe

en: Status
wa: Estat

en: second
wa: segonde

en: day
wa: djoû

en: Every
wa: Tchaeke

en: forever
wa: tofer

en: month(s)
wa: moes

en: week(s)
wa: samwinne(s)

en: year(s)
wa: anêye(s)

note: Pass TRUE as is_utc, so it gets converted to the current timezone.
en: Completed
wa: Tot fwait

en: High
wa: Hôte

en: In Progress
wa: En alaedje

en: Low
wa: Basse

en: Normal
wa: Normåle

en: Not Started
wa: Nén co enondé

en: Undefined
wa: Nén defineye

en: _Priority:
wa: _Prumiristé:

en: Task
wa: Bouye

en: %s at %s
wa: %s a %s

en: Untitled
wa: Sins tite

en: Summary:
wa: Rascourti:

note: write status
en: Status:
wa: Sitatut:

en: Description:
wa: Discrijhaedje:

en: Summary
wa: Rascourti

en: Free
wa: Libe

en: Busy
wa: Ocupé

en: W
wa: O

en: Yes
wa: Oyi

en: No
wa: Neni

note: This is the default filename used for temporary file creation
en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: _Open
wa: _Drovi

en: _Save As...
wa: Schaper et r_lomer...

en: _Print...
wa: _Imprimer...

en: C_ut
wa: Cô_per

en: _Copy
wa: _Copyî

en: _Paste
wa: C_laper

note: FIXME: need to disable for undeletable folders
en: _Delete
wa: _Disfacer

en: Save as...
wa: Schaper et rlomer...

en: Priority
wa: Prumiristé

en: %02i minute divisions
wa: divizions di %02i munutes

note: strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, %B = full month name. Don't use any other specifiers. strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, %B = full month name. You can change the order but don't change the specifiers or add anything.
en: %A %d %B
wa: %A %d di %B

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
wa: AM

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
wa: PM

en: Update
wa: Mete a djoû

en: OK
wa: I Va

en: Accept
wa: Accepter

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Group
wa: Groupe

en: Resource
wa: Rissource

en: April
wa: Avri

en: August
wa: Awousse

en: December
wa: Decimbe

en: February
wa: Fevrî

en: January
wa: Djanvî

en: July
wa: Djulete

en: June
wa: Djun

en: March
wa: Måss

en: November
wa: Nôvimbe

en: October
wa: Octôbe

en: September
wa: Setimbe

en: 1st
wa: 1î

en: 2nd
wa: 2

en: 3rd
wa: 3

en: 4th
wa: 4

en: 5th
wa: 5

en: 6th
wa: 6

en: 7th
wa: 7

en: 8th
wa: 8

en: 9th
wa: 9

en: 10th
wa: 10

en: 11th
wa: 11

en: 12th
wa: 12

en: 13th
wa: 13

en: 14th
wa: 14

en: 15th
wa: 15

en: 16th
wa: 16

en: 17th
wa: 17

en: 18th
wa: 18

en: 19th
wa: 19

en: 20th
wa: 20

en: 21st
wa: 21

en: 22nd
wa: 22

en: 23rd
wa: 23

en: 24th
wa: 24

en: 25th
wa: 25

en: 26th
wa: 26

en: 27th
wa: 27

en: 28th
wa: 28

en: 29th
wa: 29

en: 30th
wa: 30

en: 31st
wa: 31

en: Su
wa: Dim

en: Mo
wa: Lon

en: Tu
wa: Mår

en: We
wa: Mer

en: Th
wa: Dju

en: Fr
wa: Vin

en: Sa
wa: Sem

en: %a %b %d
wa: %a %d di %b

en: %a %b %d %Y
wa: %a %d di %b %Y

en: URL: %s
wa: Hårdêye: %s

en: Print Preview
wa: Vey divant

en: Print Setup
wa: Apontiaedje del sicrirece

en: New task
wa: Novele bouye

en: Europe/Belgrade
wa: Urope/Belgråde

en: Europe/Berlin
wa: Urope/Berlin

en: Europe/Brussels
wa: Urope/Brussele

en: Europe/Kiev
wa: Urope/Kiyev

en: Europe/Lisbon
wa: Urope/Lisbone

en: Europe/London
wa: Urobe/Londe

en: Europe/Luxembourg
wa: Urope/Lussimbork-veye

en: Europe/Madrid
wa: Urope/Madrid

en: Europe/Minsk
wa: Urope/Minsk

en: Europe/Monaco
wa: Urope/Monaco

en: Europe/Moscow
wa: Urope/Moscou

en: Europe/Paris
wa: Urope/Paris

en: Anonymous
wa: Anonime

en: Trash
wa: Batch

en: Password
wa: Sicret

en: Operation cancelled
wa: Operåcion rinonceye

en: Unknown error
wa: Aroke nén cnoxhowe

en: Folders
wa: Ridants

note: Inbox is always first
en: Inbox
wa: Messaedjes en intrêye

en: File name:
wa: No do fitchî:

note: * Reply-To: * * Create this before we call create_from_optionmenu, * because that causes from_changed to be called, which * expects the reply_to fields to be initialized.
en: Reply-To:
wa: Responde a:

note: * From
en: From:
wa: Di:

note: * Subject
en: Subject:
wa: Sudjet:

en: To:
wa: A:

en: Open file
wa: Drovi on fitchî

en: now
wa: asteure

en: Test
wa: Sayî

en: Incoming
wa: Intrêye

en: months
wa: moes

en: seconds
wa: segondes

en: years
wa: anêyes

en: Mail
wa: Emile

en: _Mail
wa: _Emile

en: Select Folder
wa: Tchoezi ridant

en: contains
wa: contént

en: Deleted
wa: Disfacé

en: Draft
wa: Brouyon

en: Read
wa: Lere

en: Score
wa: Ponts

en: Sender
wa: Evoyeu

en: Subject
wa: Sudjet

en: Loading...
wa: Dji tchedje...

en: _View
wa: _Vey

en: _Copy...
wa: C_opyî...

en: _Move...
wa: _Bodjî...

en: _Rename...
wa: _Rilomer...

en: _Print
wa: _Imprimer

en: _Forward
wa: En _avant

note: default charset used in mail view
en: Default
wa: Prémetou

en: Page %d of %d
wa: Pådje %d di %d

en: From
wa: Di

en: To
wa: A

en: Save As...
wa: Schaper et rlomer...

en: Folder
wa: Ridant

en: Filters
wa: Passetes

en: _Add
wa: _Radjouter

en: Please wait
wa: Tårdjîz on pô, s' i vs plait

en: Settings
wa: Apontiaedjes

en: Addressbook
wa: Calpin d' adresses

en: _Host:
wa: _Lodjoe:

en: _Path:
wa: _Tchimin:

en: Identity
wa: Idintité

en: Attachment
wa: Ataetchmint

en: Defaults
wa: Prémetowès valixhances

en: Done
wa: Fwait

en: Mail Configuration
wa: Apontiaedje di l' emilaedje

en: Security
wa: Såvrité

en: description
wa: discrijhaedje

en: Case Sensitive
wa: Grandès <> ptitès letes

en: Find:
wa: Trover:

en: Enter Password
wa: Tapez li scret

en: Name:
wa: No:

en: Size
wa: Grandeu

en: Forward
wa: En avant

en: Reply
wa: Responde

en: Automatic
wa: Otomatike

en: Select a file
wa: Tchoezi on fitchî

en: _Work Offline
wa: Ovrer _foû raloyaedje

en: Generic error
wa: Aroke djenerike

en: New
wa: Novea

en: Welcome
wa: Bénvnowe

en: Import
wa: Abaguer

en: Don't ask me again
wa: Nén dmander li côp ki vint

en: Copy the selection
wa: Copyî li tchuze

en: Cut the selection
wa: Côper li tchuze

en: Paste the clipboard
wa: Aclaper çu k' i gn a e tchapea emacralé

en: Print Pre_view
wa: _Vey divant

en: Select All
wa: Tchoezi totafwait

en: Stop
wa: Arester

en: _Select All
wa: _Tchoezi Totafwait

en: Day
wa: Djoû

en: Go back
wa: Rivni en erî

en: Go forward
wa: Aler pus lon

en: Month
wa: Moes

en: Next
wa: Shuvant

en: Previous
wa: Di dvant

en: Today
wa: Ouy

en: Week
wa: Samwinne

en: Close
wa: Clôre

en: Delete this item
wa: Disfacer ci cayet ci

en: Main toolbar
wa: Mwaisse bår ås usteyes

en: Save _As...
wa: Schaper et r_lomer...

en: _File
wa: _Fitchî

en: Cu_t
wa: Cô_per

en: Select _All
wa: Tchoezi _tot

en: _Save
wa: _Schaper

en: Meeting
wa: Raploû

en: Empty _Trash
wa: _Vudî l' batch

en: _Filters...
wa: _Passetes...

en: _Folder
wa: _Ridant

en: _Invert Selection
wa: Tchoezi çu ki n' esteut _nén tchoezi

en: Decrease the text size
wa: Raptiti l' tecse

en: Increase the text size
wa: Ragrandi l' tecse

en: Move
wa: Bodjî

en: _Tools
wa: _Usteyes

en: _Undelete
wa: _Disrafacer

en: Close this window
wa: Clôre ci purnea chal

en: _Close
wa: _Clôre

en: Attach
wa: Atatchî

en: Close the current file
wa: Clôre ci fitchî chal

en: Open a file
wa: Drovi on fitchî

en: Save
wa: Schaper

en: Save As
wa: Schaper et rlomer

en: Save the current file
wa: Schaper li fitchî do moumint

en: Save the current file with a different name
wa: Schaper ci fitchî ci dzo on novea no

en: _Insert
wa: _Sititchî

en: _Open...
wa: _Drovi...

en: Subscribe
wa: M' abouner

en: Unsubscribe
wa: Mi disabouner

en: E_xit
wa: Moussî _foû

en: Exit the program
wa: Moussî foû di ci programe chal

en: Submit Bug Report
wa: Evoyî on Rapoirt di Bug

en: _Help
wa: _Aidance

en: _New
wa: _Novea

note: bonobo displays this string so it must be in locale
en: Custom View
wa: Håyner a vosse môde

en: Now
wa: Asteure

en: Baltic
wa: Baltike

en: Central European
wa: Europe cintråle

en: Chinese
wa: Chinwès

en: Cyrillic
wa: Cirilike

en: Greek
wa: Grek

en: Hebrew
wa: Hebreu

en: Japanese
wa: Djaponès

en: Korean
wa: Coreyin

en: Turkish
wa: Turk

en: Unicode
wa: Unicôde

en: Western European
wa: Europe di l' ouwess

en: Ukrainian
wa: Ucrinnyin

en: Other...
wa: Ôte...

en: _Search
wa: _Cweri
