evolution-data-server - en to fi translation catalogue (1100 entries)

en: Server didn’t return object’s href
fi: Palvelin ei palauttanut objektin href:iä

en: Server didn’t return object’s ETag
fi: Palvelin ei palauttanut objektin ETagia

en: Received object is not a valid vCard
fi: Vastaanotettu objekti ei ole kelvollinen vCard

en: Object to save is not a valid vCard
fi: Tallennettava objekti ei ole kelvollinen vCard

en: Failed to remove file “%s”: %s
fi: Tiedoston “%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed to make directory %s: %s
fi: Kansion "%s" luominen epäonnistui: %s

en: No UID in the contact
fi: UID puuttuu yhteystiedosta

en: Conflicting UIDs found in added contacts
fi: Ristiriitaiset UID:t löytyneet lisätyistä yhteystiedoista

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Contact “%s” not found
fi: Yhteystietoa “%s” ei löydy

en: Query “%s” not supported
fi: Kysely “%s” ei ole tuettu

en: Invalid Query “%s”
fi: Virheellinen kysely “%s”

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
fi: Vanhan tietokannan “%s” nimen muuttaminen muotoon “%s” epäonnistui: %s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Reconnecting to LDAP server...
fi: Odotetaan uudelleen yhteyttä LDAP-palvelimeen...

en: Invalid DN syntax
fi: Virheellinen DN-syntaksi

en: LDAP error 0x%x (%s)
fi: LDAP-virhe 0x%x (%s)

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
fi: %s: ldap_first_entry palautti arvon NULL

en: LDAP contact lists cannot be empty.
fi: LDAP-kontaktilistat eivät voi olla tyhjiä.

en: Receiving LDAP search results...
fi: Vastaanotetaan LDAP-haun tuloksia...

en: Error performing search
fi: Virhe suoritettaessa hakua

en: Downloading contacts (%d)...
fi: Ladataan yhteystietoja (%d)...

en: Refreshing…
fi: Päivitetään…

en: The backend does not support bulk additions
fi: Taustapalvelu ei tue massalisäyksiä

en: Adding contact to LDAP server...
fi: Lisätään yhteystieto LDAP-palvelimelle...

en: The backend does not support bulk modifications
fi: Taustapalvelu ei tue massamuokkauksia

en: Modifying contact from LDAP server...
fi: Muokataan yhteystietoa LDAP-palvelimella...

en: Removing contact from LDAP server...
fi: Poistetaan yhteystieto LDAP-palvelimelta...

en: Contact not found
fi: Yhteystietoa ei löytynyt

en: Contact ID already exists
fi: Yhteystiedon tunniste on jo olemassa

en: No such source
fi: Lähdettä ei ole olemassa

en: No space
fi: Ei tilaa

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
fi: Yksilöllinen tunniste

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
fi: Tallenna kohtaan

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
fi: Koko nimi

en: Given Name
fi: Sukunimi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Nickname
fi: Lempinimi

note: Email fields
en: Email 1
fi: 1. sähköposti

en: Email 2
fi: 2. sähköposti

en: Email 3
fi: 3. sähköposti

en: Email 4
fi: 4. sähköposti

en: Mailer
fi: Postittaja

note: Address Labels
en: Home Address Label
fi: Kotiosoite

en: Work Address Label
fi: Työosoite

en: Other Address Label
fi: Muu osoite

note: Phone fields
en: Assistant Phone
fi: Apulaisen puhelin

en: Business Phone
fi: Työpuhelin

en: Business Phone 2
fi: Työpuhelin 2

en: Business Fax
fi: Työ/faksi

en: Callback Phone
fi: Takaisinsoitto

en: Car Phone
fi: Autopuhelin

en: Company Phone
fi: Yrityksen puhelin

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Home Phone 2
fi: Kotipuhelin 2

en: Home Fax
fi: Koti/faksi

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Other Phone
fi: Muu puhelin

en: Other Fax
fi: Muu faksi

en: Primary Phone
fi: Ensisijainen puhelin

note: Organizational fields
en: Organization
fi: Organisaatio

en: Organizational Unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Office
fi: Asema

en: Title
fi: Titteli

en: Role
fi: Rooli

en: Manager
fi: Johtaja

en: Assistant
fi: Apulainen

note: Web fields
en: Homepage URL
fi: Kotisivun URL

en: Weblog URL
fi: Weblogin URL

note: Contact categories
en: Categories
fi: Ryhmät

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
fi: Kalenterin URL

en: Free/Busy URL
fi: Vapaa/varattu URL

en: ICS Calendar
fi: ICS-kalenteri

en: Video Conferencing URL
fi: Videoneuvottelun URL

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
fi: Puolison nimi

en: Note
fi: Huomio

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
fi: AIM-kotinimi 1

en: AIM Home Screen Name 2
fi: AIM-kotinimi 2

en: AIM Home Screen Name 3
fi: AIM-kotinimi 3

en: AIM Work Screen Name 1
fi: AIM-työnimi 1

en: AIM Work Screen Name 2
fi: AIM-työnimi 2

en: AIM Work Screen Name 3
fi: AIM-työnimi 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
fi: GroupWise-kotinimi 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
fi: GroupWise-kotinimi 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
fi: GroupWise-kotinimi 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
fi: GroupWise-työnimi 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
fi: GroupWise-työnimi 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
fi: GroupWise-työnimi 3

en: Jabber Home ID 1
fi: Jabber koti ID 1

en: Jabber Home ID 2
fi: Jabber koti ID 2

en: Jabber Home ID 3
fi: Jabber koti ID 3

en: Jabber Work ID 1
fi: Jabber työ ID 1

en: Jabber Work ID 2
fi: Jabber työ ID 2

en: Jabber Work ID 3
fi: Jabber työ ID 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
fi: Yahoo!-kotinimi 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
fi: Yahoo!-kotinimi 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
fi: Yahoo!-kotinimi 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
fi: Yahoo!-työnimi 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
fi: Yahoo!-työnimi 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
fi: Yahoo!-työnimi 3

en: MSN Home Screen Name 1
fi: MSN-kotinimi 1

en: MSN Home Screen Name 2
fi: MSN-kotinimi 2

en: MSN Home Screen Name 3
fi: MSN-kotinimi 3

en: MSN Work Screen Name 1
fi: MSN-työnimi 1

en: MSN Work Screen Name 2
fi: MSN-työnimi 2

en: ICQ Home ID 1
fi: ICQ koti ID 1

en: ICQ Home ID 2
fi: ICQ koti ID 2

en: ICQ Home ID 3
fi: ICQ koti ID 3

en: ICQ Work ID 1
fi: ICQ työ ID 1

en: ICQ Work ID 2
fi: ICQ työ ID 2

en: ICQ Work ID 3
fi: ICQ työ ID 3

note: Last modified time
en: Last Revision
fi: Viimeisin tarkistettu versio

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
fi: Nimi tai Org

note: Address fields
en: Address List
fi: Osoitelista

en: Home Address
fi: Kotiosoite

en: Work Address
fi: Työosoite

en: Other Address
fi: Muu osoite

note: Contact categories
en: Category List
fi: Ryhmäluettelo

note: Photo/Logo
en: Photo
fi: Valokuva

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
fi: Nimi

en: Email List
fi: Sähköpostilista

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
fi: AIM näyttönimien lista

en: GroupWise ID List
fi: GroupWise-ID-lista

en: Jabber ID List
fi: Jabber-ID-lista

en: Yahoo! Screen Name List
fi: Yahoo!-näyttönimien lista

en: MSN Screen Name List
fi: MSN-näyttönimien lista

en: ICQ ID List
fi: ICQ ID lista

en: Wants HTML Mail
fi: Tahtoo HTML-postia

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
fi: Lista

en: Birth Date
fi: Syntymäpäivä

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

note: Security fields
en: X.509 Certificate
fi: X.509-varmenne

en: PGP Certificate
fi: PGP-varmenne

en: Gadu-Gadu Home ID 1
fi: Gadu-Gadu koti ID 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
fi: Gadu-Gadu koti ID 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
fi: Gadu-Gadu koti ID 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
fi: Gadu-Gadu työ ID 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
fi: Gadu-Gadu työ ID 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
fi: Gadu-Gadu työ ID 3

en: Gadu-Gadu ID List
fi: Gadu-Gadu ID lista

note: Geo information
en: Geographic Information
fi: Maantieteelliset tiedot

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Skype Home Name 1
fi: Skype-kotinimi 1

en: Skype Home Name 2
fi: Skype-kotinimi 2

en: Skype Home Name 3
fi: Skype-kotinimi 3

en: Skype Work Name 1
fi: Skype-työnimi 1

en: Skype Work Name 2
fi: Skype-työnimi 2

en: Skype Work Name 3
fi: Skype-työnimi 3

en: Skype Name List
fi: Skype-nimilista

en: SIP address
fi: SIP-osoite

en: Google Talk Home Name 1
fi: Google Talk -kotinimi 1

en: Google Talk Home Name 2
fi: Google Talk -kotinimi 2

en: Google Talk Home Name 3
fi: Google Talk -kotinimi 3

en: Google Talk Work Name 1
fi: Google Talk -työnimi 1

en: Google Talk Work Name 2
fi: Google Talk -työnimi 2

en: Google Talk Work Name 3
fi: Google Talk -työnimi 3

en: Google Talk Name List
fi: Google Talk -nimilista

en: Twitter Name List
fi: Twitter-nimilista

en: Unnamed List
fi: Nimeämätön lista

en: The library was built without phone number support.
fi: Kirjasto koostettiin ilman puhelinnumerotukea.

en: Not a phone number
fi: Ei puhelinnumero

en: Invalid country calling code
fi: Virheellinen maakoodi

en: Text is too short for a phone number
fi: Teksti on liian lyhyt puhelinnumeroksi

en: Text is too long for a phone number
fi: Teksti on liian pitkä puhelinnumeroksi

en: Unknown book property “%s”
fi: Tuntematon kirjan ominaisuus “%s”

en: Unable to connect to “%s”:
fi: Ei voitu muodostaa yhteyttä kohteeseen “%s”:

en: Insufficient memory
fi: Muisti ei riitä

en: Query contained unsupported elements
fi: Kysely sisälsi ei-tuettuja elementtejä

en: Invalid Query
fi: Virheellinen kysely

en: Invalid query
fi: Virheellinen kysely

en: Invalid query: %s
fi: Virheellinen kysely: %s

en: Can’t open database %s: %s
fi: Tietokantaa %s ei voi avata: %s

en: Object “%s” not found
fi: Objektia “%s” ei löydy

en: Search by email not supported
fi: Sähköpostiosoitteella etsiminen ei ole tuettu

en: Invalid query:
fi: Virheellinen haku:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
fi: Kirjan avaaminen epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh address book:
fi: Osoitekirjan päivitys epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
fi: Yhteystiedon hakeminen epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
fi: Yhteystietoluettelon haku epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
fi: Yhteystiedon lisäys epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify contacts:
fi: Yhteystietojen muokkaaminen epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
fi: Yhteystietojen poisto epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot find email address:
fi: Sähköpostiosoitetta ei löydy:

en: Given URL “%s” doesn’t reference CalDAV calendar
fi: Annettu osoite “%s” ei viittaa CalDAV-kalenteriin

en: Failed to parse response data
fi: Vastausdatan jäsentäminen epäonnistui

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Birthday: %s
fi: Syntymäpäivä: %s

en: Anniversary: %s
fi: Vuosipäivä: %s

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
fi: Kalenteritietoja ei voi tallentaa: virheellinen URI.

en: Cannot save calendar data
fi: Kalenteritietoja ei voi tallentaa

en: Cannot parse ISC file “%s”
fi: ISC-tiedostoa “%s” ei voi jäsentää

en: File “%s” is not a VCALENDAR component
fi: Tiedosto “%s” ei ole VCALENDAR-komponentti

note: FIXME This should be doable once all the recurid stuff is done
en: Unsupported method
fi: Menetelmä ei ole tuettu

en: URI not set
fi: URIa ei ole asetettu

en: Bad file format.
fi: Virheellinen tiedostomuoto.

en: Not a calendar.
fi: Ei kalenteri.

en: Could not retrieve weather data
fi: Säätietoja ei voitu hakea

en: Weather: Fog
fi: Sää: sumuista

en: Weather: Cloudy Night
fi: Sää: pilvinen yö

en: Weather: Cloudy
fi: Sää: pilvistä

en: Weather: Overcast
fi: Sää: poutaista

en: Weather: Showers
fi: Sää: sadekuuroja

en: Weather: Snow
fi: Sää: sadetta

en: Weather: Clear Night
fi: Sää: kirkas yö

en: Weather: Sunny
fi: Sää: Aurinkoista

en: Weather: Thunderstorms
fi: Sää: ukkosta

en: Forecast
fi: Sääennuste

en: Could not create cache file
fi: Välimuistitiedostoa ei voitu luoda

en: New note
fi: Uusi muistilappu

en: No such calendar
fi: Kalenteria ei ole olemassa

en: Object not found
fi: Kohdetta ei löydy

en: Invalid object
fi: Virheellinen kohde

en: Unknown user
fi: Tuntematon käyttäjä

en: Object ID already exists
fi: OID on jo olemassa

en: Invalid range
fi: Virheellinen alue

en: Unknown calendar property “%s”
fi: Tuntematon kalenteriominaisuus “%s”

en: Cannot change value of calendar property “%s”
fi: Kalenteriominaisuuden “%s” arvon muuttaminen ei onnistu

en: Untitled appointment
fi: Nimeämätön tapaaminen

en: 1st
fi: 1.

en: 2nd
fi: 2.

en: 3rd
fi: 3.

en: 4th
fi: 4.

en: 5th
fi: 5.

en: 6th
fi: 6.

en: 7th
fi: 7.

en: 8th
fi: 8.

en: 9th
fi: 9.

en: 10th
fi: 10.

en: 11th
fi: 11.

en: 12th
fi: 12.

en: 13th
fi: 13.

en: 14th
fi: 14.

en: 15th
fi: 15.

en: 16th
fi: 16.

en: 17th
fi: 17.

en: 18th
fi: 18.

en: 19th
fi: 19.

en: 20th
fi: 20.

en: 21st
fi: 21.

en: 22nd
fi: 22.

en: 23rd
fi: 23.

en: 24th
fi: 24.

en: 25th
fi: 25.

en: 26th
fi: 26.

en: 27th
fi: 27.

en: 28th
fi: 28.

en: 29th
fi: 29.

en: 30th
fi: 30.

en: 31st
fi: 31.

en: every day forever | every %d days forever
fi[0]: joka päivä ikuisesti
fi[1]: joka %d päivä ikuisesti

en: Every day forever | Every %d days forever
fi[0]: Joka päivä ikuisesti
fi[1]: Joka %d päivä ikuisesti

en: every day | every %d days
fi[0]: joka päivä
fi[1]: joka %d päivä

en: Every day | Every %d days
fi[0]: Joka päivä
fi[1]: Joka %d päivä

en: every week | every %d weeks
fi[0]: joka viikko
fi[1]: joka %d viikko

en: Every week | Every %d weeks
fi[0]: Joka viikko
fi[1]: Joka %d viikko

[ctx: recur-description]
en: on Sunday
fi: sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
fi: , sunnuntai

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
fi:  ja sunnuntai

[ctx: recur-description]
en: on Monday
fi: maanantaina

[ctx: recur-description]
en: , Monday
fi: , maanantai

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
fi:  ja maanantai

[ctx: recur-description]
en: on Tuesday
fi: tiistaina

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
fi: , tiistai

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
fi:  ja tiistai

[ctx: recur-description]
en: on Wednesday
fi: keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
fi: , keskiviikko

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
fi:  ja keskiviikko

[ctx: recur-description]
en: on Thursday
fi: torstaina

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
fi: , torstai

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
fi:  ja torstai

[ctx: recur-description]
en: on Friday
fi: perjantaina

[ctx: recur-description]
en: , Friday
fi: , perjantai

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
fi:  ja perjantai

[ctx: recur-description]
en: on Saturday
fi: lauantaina

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
fi: , lauantai

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
fi:  ja lauantai

en: every month | every %d months
fi[0]: joka kuukausi
fi[1]: joka %d kuukausi

en: Every month | Every %d months
fi[0]: Joka kuukausi
fi[1]: Joka %d kuukausi

[ctx: recur-description]
en: on the last Sunday
fi: viimeisenä sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: on the last Monday
fi: viimeisenä maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the last Tuesday
fi: viimeisenä tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the last Wednesday
fi: viimeisenä keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the last Thursday
fi: viimeisenä torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the last Friday
fi: viimeisenä perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the last Saturday
fi: viimeisenä lauantaina

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 1st day
fi: 1. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 2nd day
fi: 2. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 3rd day
fi: 3. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 4th day
fi: 4. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 5th day
fi: 5. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 6th day
fi: 6. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 7th day
fi: 7. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 8th day
fi: 8. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 9th day
fi: 9. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 10th day
fi: 10. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 11th day
fi: 11. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 12th day
fi: 12. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 13th day
fi: 13. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 14th day
fi: 14. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 15th day
fi: 15. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 16th day
fi: 16. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 17th day
fi: 17. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 18th day
fi: 18. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 19th day
fi: 19. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 20th day
fi: 20. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 21st day
fi: 21. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 22nd day
fi: 22. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 23rd day
fi: 23. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 24th day
fi: 24. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 25th day
fi: 25. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 26th day
fi: 26. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 27th day
fi: 27. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 28th day
fi: 28. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 29th day
fi: 29. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 30th day
fi: 30. päivänä

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 31st day
fi: 31. päivänä

[ctx: recur-description]
en: on the first Monday
fi: ensimmäisenä maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Monday
fi: toisena maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Monday
fi: kolmantena maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Monday
fi: neljäntenä maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Monday
fi: viidentenä maanantaina

[ctx: recur-description]
en: on the first Tuesday
fi: ensimmäisenä tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Tuesday
fi: toisena tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Tuesday
fi: kolmantena tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Tuesday
fi: neljäntenä tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Tuesday
fi: viidentenä tiistaina

[ctx: recur-description]
en: on the first Wednesday
fi: ensimmäisenä keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the second Wednesday
fi: toisena keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the third Wednesday
fi: kolmantena keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Wednesday
fi: neljäntenä keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Wednesday
fi: viidentenä keskiviikkona

[ctx: recur-description]
en: on the first Thursday
fi: ensimmäisenä torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Thursday
fi: toisena torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Thursday
fi: kolmantena torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Thursday
fi: neljäntenä torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Thursday
fi: viidentenä torstaina

[ctx: recur-description]
en: on the first Friday
fi: ensimmäisenä perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Friday
fi: toisena perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Friday
fi: kolmantena perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Friday
fi: neljäntenä perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Friday
fi: viidentenä perjantaina

[ctx: recur-description]
en: on the first Saturday
fi: ensimmäisenä lauantaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Saturday
fi: toisena lauantaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Saturday
fi: kolmantena lauantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Saturday
fi: neljäntenä lauantaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Saturday
fi: viidentenä lauantaina

[ctx: recur-description]
en: on the first Sunday
fi: ensimmäisenä sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: on the second Sunday
fi: toisena sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: on the third Sunday
fi: kolmantena sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Sunday
fi: neljäntenä sunnuntaina

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Sunday
fi: viidentenä sunnuntaina

en: every year forever | every %d years forever
fi[0]: joka vuosi ikuisesti
fi[1]: joka %d vuosi ikuisesti

en: Every year forever | Every %d years forever
fi[0]: Joka vuosi ikuisesti
fi[1]: Joka %d vuosi ikuisesti

en: every year | every %d years
fi[0]: joka vuosi
fi[1]: joka %d vuosi

en: Every year | Every %d years
fi[0]: Joka vuosi
fi[1]: Joka %d vuosi

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The '%s' is replaced with actual date, thus it can create something like "until Mon 15.1.2018". The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days until Mon 15.1
en: until %s
fi: päättyen %s

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 2 months on Tuesday, Thursday and Friday forever"
en: forever
fi: ikuisesti

note: Translators: This text is appended at the end of complete recur description using "%s%s" in context "recur-description"
en: , with one exception | , with %d exceptions
fi[0]: , yhdellä poikkeuksella
fi[1]: , %d poikkeuksella

[ctx: recur-description]
en: The meeting recurs
fi: Tapaaminen toistuu

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
fi: Tapaaminen toistuu

[ctx: recur-description]
en: The task recurs
fi: Tehtävä toistuu

[ctx: Priority]
en: High
fi: Korkea

[ctx: Priority]
en: Normal
fi: Tavallinen

[ctx: Priority]
en: Low
fi: Matala

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
fi: Määrittämätön

en: %d week | %d weeks
fi[0]: %d viikko
fi[1]: %d viikkoa

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: No Summary
fi: Ei yhteenvetoa

en: Failed to create SQLite function, error code “%d”: %s
fi: Ei voitu luoda SQLite-funktiota, virhekoodi “%d”: %s

en: Object “%s”, “%s” not found
fi: Objekti “%s”, “%s” ei löydy

en: Cannot add timezone without tzid
fi: Aikavyöhykettä ilman tzid:tä ei voi lisätä

en: attachment.dat
fi: liite.dat

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open calendar:
fi: Kalenterin avaus epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh calendar:
fi: Kalenterin päivitys epäonnistui:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot create calendar object:
fi: Ei voida luoda kalenteriobjektia:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify calendar object:
fi: Kalenteriobjektia ei voi muokata:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove calendar object:
fi: Kalenteriobjektia ei voi poistaa:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot receive calendar objects:
fi: Ei voida vastaanottaa kalenteriobjekteja:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot send calendar objects:
fi: Kalenteriobjekteja ei voi lähettää:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve calendar time zone:
fi: Ei voitu noutaa kalenterin aikavyöhykettä:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not add calendar time zone:
fi: Kalenterin aikavyöhykettä ei voi lisätä:

en: Signing is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue allekirjoitusta

en: Verifying is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue varmennusta

en: Encryption is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue tiedon salausta

en: Decryption is not supported by this cipher
fi: Tämä salakirjoitusmenetelmä ei tue salauksen purkua

en: Signing message
fi: Allekirjoitetaan viestiä

en: Encrypting message
fi: Salataan viestiä

en: Decrypting message
fi: Puretaan viestin salausta

en: Unable to create cache path
fi: Välimuistipolun luonti epäonnistui

en: Could not remove cache entry: %s: %s
fi: Tietoa ei voitu avata välimuistista: %s: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
fi: Virheellinen viestivirta lähteestä %s: %s

en: Syncing folders
fi: Synkronoidaan kansiota

en: Error parsing filter: %s: %s
fi: Virhe jäsennettäessä suodatinta: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
fi: Virhe suoritettaessa suodatinta: %s: %s

en: Unable to open spool folder
fi: Saapuvien viestien kansiota ei voitu avata

en: Unable to process spool folder
fi: Saapuvien viestien kansiota ei voitu käsitellä

en: Getting message %d (%d%%)
fi: Haetaan viestiä %d (%d %%)

en: Failed on message %d
fi: Virhe viestin %d kohdalla

en: Syncing folder
fi: Synkronoidaan kansiota

en: Complete
fi: Valmis

en: Getting message %d of %d
fi: Haetaan viestiä %d / %d

en: Failed at message %d of %d
fi: Virhe viestin %d/%d kohdalla

en: Failed to retrieve message
fi: Viestiä ei voitu hakea

en: Invalid arguments to (system-flag)
fi: Virheellisiä argumentteja (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
fi: Virheellisiä argumentteja (user-tag)

en: Error executing filter search: %s: %s
fi: Virhe suoritettaessa suodatinhakua: %s: %s

en: Moving messages
fi: Siirretään viestejä

en: Copying messages
fi: Kopioidaan viestejä

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Quota information not supported for folder “%s : %s”
fi: Kiintiötiedot eivät ole tuettuja kansiolle “%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering folder “%s : %s”
fi: Suodatetaan kansiota “%s : %s”

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Refreshing folder “%s : %s”
fi: Päivitetään kansiota “%s : %s”

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
fi: (%s) vaatii yhden totuusarvoisen tuloksen

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
fi: (%s) ei ole sallittu kohdan %s sisällä

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
fi: (%s) vaatii vertaustyypin merkkijonon

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
fi: (%s) olettaa tuloksena olevan taulukon

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
fi: (%s) vaatii kansion asettamisen

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
fi: Hakulauseketta ei voi tulkita: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
fi: Virhe suoritettaessa hakulauseketta: %s:
    %s

en: Failed to execute gpg: %s
fi: gpg:n suoritus epäonnistui: %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
fi: Odottamaton GnuPG-tilaviesti havaittu:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
fi: gpg-käyttäjätunnisteen vihjeen tulkitseminen epäonnistui.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
fi: gpg-salalausepyynnön tulkinta epäonnistui.

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: “%s”
fi: Tarvitset PIN-koodin avataksesi
    älykorttisi: “%s”

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: “%s”
fi: Tarvitse salalauseen avataksesi avaimen
    käyttäjälle: “%s”

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
fi: Salaisen avaimen avaus epäonnistui: 3 virheellistä salalausetta syötetty.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
fi: Odottamaton vastaus GnuPG:ltä: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
fi: Salaus epäonnistui: kelvollisia vastaanottajia ei ole määritelty.

en: Could not generate signing data:
fi: Allekirjoitustietoa ei voitu luoda:

en: Failed to execute gpg.
fi: gpg:n suoritus epäonnistui.

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
fi: Viestin allekirjoitusta ei voi tarkistaa: virheellinen viestin muoto

en: Cannot verify message signature:
fi: Viestin allekirjoitusta ei voi vahvistaa:

en: This is a digitally encrypted message part
fi: Digitaalisesti salattu viestin osa

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
fi: Viestin salausta ei voi purkaa: virheellinen viestin muoto

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
fi: MIME-osan salauksen purku epäonnistui: protokollavirhe

en: Failed to decrypt MIME part: Secret key not found
fi: MIME-osan salauksen purku epäonnistui: salaista avainta ei löytynyt

en: Encrypted content
fi: Salattu sisältö

en: Could not create lock file for %s: %s
fi: Lukkotiedostoa %s:lle ei voitu luoda: %s

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
fi: Lukitseminen käyttäen fcntl(2) kutsua epäonnistui: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
fi: Lukitseminen käyttäen flock(2) kutsua epäonnistui: %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
fi: Lukitsevan apulaisen putkea ei voi luoda: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
fi: Lukitsevaa apulaista ei voi käynnistää: %s

en: Could not open mail file %s: %s
fi: Sähköpostitiedostoa %s ei voitu avata: %s

en: Could not check mail file %s: %s
fi: Sähköpostitiedostoa %s ei voitu tarkistaa: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
fi: Tilapäistä sähköpostitiedostoa %s ei voitu avata: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
fi: Viestin tallentaminen väliaikaistiedostoon %s epäonnistui: %s

en: Could not create pipe: %s
fi: Putken luonti epäonnistui: %s

en: Could not fork: %s
fi: Haaroitus epäonnistui: %s

en: Movemail program failed: %s
fi: Ohjelma movemail epäonnistui: %s

en: (Unknown error)
fi: (tuntematon virhe)

en: Error reading mail file: %s
fi: Virhe luettaessa viestitiedostoa: %s

en: Error writing mail temp file: %s
fi: Virhe kirjoitettaessa väliaikaista viestitiedostoa: %s

en: Error copying mail temp file: %s
fi: Virhe kopioitaessa viestin väliaikaistiedostoa: %s

en: No content available
fi: Ei sisältöä saatavilla

en: No signature available
fi: Ei allekirjoitusta saatavilla

en: parse error
fi: Virhe tulkittaessa

en: Resolving: %s
fi: Ratkaistaan: %s

en: Host lookup failed
fi: Palvelimen osoitteen haku epäonnistui

en: Checking reachability of account “%s”
fi: Tarkistetaan tilin “%s” tavoitettavuutta

en: Virtual folder email provider
fi: Virtuaalikansion sähköpostitarjoaja

en: For reading mail as a query of another set of folders
fi: Sähköpostien lukuun hakuna joukosta muita kansioita

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
fi: Moduulin %s lataaminen epäonnistui: Järjestelmäsi ei tue moduulien lataamista.

en: Could not load %s: %s
fi: %s ei voitu ladata: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
fi: %s ei voitu ladata: moduulissa ei ole alustuskoodia.

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
fi: Tämä valitsin kirjautuu palvelimelle anonyymisti.

en: Authentication failed.
fi: Todennus epäonnistui.

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an email address as the trace information, but the provided value is not a valid email address.
en: Invalid email address trace information:
    %s
fi: Virheellinen sähköpostiosoitteen seurantatieto:
    %s

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an opaque trace information, but the provided value looks like an email address.
en: Invalid opaque trace information:
    %s
fi: Virheellinen läpinäkyvän seurannan tieto:
    %s

en: Invalid argument
fi: Virheellinen argumentti

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
fi: Tämä valinta yhdistää palvelimeen käyttäen turvallista CRAM-MD5-salasanaa, jos palvelin tukee tätä.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
fi: Tämä valinta ottaa yhteyttä palvelimeen käyttäen turvallista DIGEST-MD5-salasanaa, jos palvelin tukee tätä.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
fi: Palvelimen haaste liian pitkä (>2048 tavua)

en: Server challenge invalid
fi: Palvelimen haaste on virheellinen

en: Server challenge contained invalid “Quality of Protection” token
fi: Palvelimen haaste sisälsi virheellisen "Quality of Protection"-poletin

en: Server response did not contain authorization data
fi: Palvelimen vaste ei sisältänyt todennustietoa

en: Server response contained incomplete authorization data
fi: Palvelimen vaste sisälsi vajaata todennustietoa

en: Server response does not match
fi: Palvelimen vaste ei vastaa haluttua

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää palvelimeen käyttäen Kerberos 5 -tunnistautumista.

en: (Unknown GSSAPI mechanism code: %x)
fi: (Tuntematon GSSAPI-mekanismikoodi: %x)

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
fi: Annettu valtuustieto ei tue määriteltyä mekanismia, tai se on toteutukselle tuntematon.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
fi: Määritelty target_name parametri oli väärin muotoiltu.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
fi: Määritelty target_name parametri sisälsi virheellisen tai tukemattoman tyyppisen nimen.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
fi: input_token sisältää eri kanavasidontoja kun mitä on määritelty input_chan_bindings parametrissa.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
fi: input_token sisältää virheellisen allekirjoituksen tai allekirjoituksen, jota ei voi varmentaa.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
fi: Annetut valtuustiedot eivät ole kelvollisia tämän tilan alustamisessa tai valtuustiedon kahva ei viitannut mihinkään valtuustietoihin.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
fi: Määritelty tilakahva ei viittaa kelvolliseen tilaan.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
fi: input_check:ille tehdyt eheystarkistukset epäonnistuivat.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
fi: Valtuustiedoille tehdyt eheystarkistukset epäonnistuivat.

en: The referenced credentials have expired.
fi: Viitatut valtuustiedot ovat vanhentuneet.

en: Bad authentication response from server.
fi: Virheellinen vastaus varmennukseen palvelimelta.

en: Unsupported security layer.
fi: Turvakerros ei ole tuettu.

en: Login
fi: Kirjautuminen

en: This option will connect to the server using a simple password.
fi: Tämä valitsin yhdistää palvelimeen yksinkertaista salasanaa käyttäen.

en: Unknown authentication state.
fi: Tuntematon todennustila.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
fi: Tämä valinta yhdistää Windows-palvelimeen käyttäen NTLM/Secure Password-tunnistautumista.

en: PLAIN
fi: SELVÄKIELINEN

en: POP before SMTP
fi: POP ennen SMTP:tä

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
fi: Tämä vaihtoehto valtuuttaa POP-yhteyden, ennen kuin yrittää SMTP:n käyttöä

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
fi: Tämä valinta käyttää OAuth 2.0 -pääsyavainta palvelimeen yhdistämiseksi

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Google server
fi: Tämä valinta käyttää OAuth 2.0 -pääsyavainta Google-palvelimeen yhdistämiseksi

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Outlook.com server
fi: Tämä valinta käyttää OAuth 2.0 -pääsyavainta Outlook.com-palvelimeen yhdistämiseksi

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Yahoo! server
fi: Tämä valinta käyttää OAuth 2.0 -pääsyavainta Yahoo!-palvelimeen yhdistämiseksi

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
fi: Säännöllisen lausekkeen käännös epäonnistui: %s: %s

en: No support for %s authentication
fi: Tunnistautumismenetelmä %s ei ole tuettu

en: %s authentication failed
fi: %s-tunnistautuminen epäonnistui

en: Forwarding messages is not supported
fi: Viestien edelleenlähetystä ei tueta

en: Cannot find certificate for “%s”
fi: Varmennetta kohteelle “%s” ei löydy

en: Cannot create CMS message
fi: CMS-viestiä ei voi luoda

en: Cannot create CMS signed data
fi: CMS-allekirjoitettua tietoa ei voitu luoda

en: Cannot attach CMS signed data
fi: CMS-allekirjoitettua tietoa ei voi liittää

en: Cannot attach CMS data
fi: CMS-tietoa ei voi liittää

en: Cannot create CMS Signer information
fi: CMS-allekirjoitustietoa ei voitu luoda

en: Cannot find certificate chain
fi: Varmenneketjua ei löydy

en: Cannot add CMS Signing time
fi: CMS-allekirjoitusaikaa ei voi lisätä

en: Encryption certificate for “%s” does not exist
fi: Salausvarmennetta kohteelle “%s” ei ole olemassa

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
fi: SMIMEEncKeyPrefs-attribuuttia ei voi lisätä

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
fi: MS SMIMEEncKeyPrefs -attribuuttia ei voi lisätä

en: Cannot add encryption certificate
fi: Salausvarmennetta ei voi lisätä

en: Cannot add CMS Signer information
fi: CMS-allekirjoittajatietoa ei voi lisätä

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
fi: Varmistamaton

en: Good signature
fi: Hyväksytty allekirjoitus

en: Bad signature
fi: Hylätty allekirjoitus

en: Content tampered with or altered in transit
fi: Sisältöä muutettu siirrettäessä

en: Signing certificate not found
fi: Allekirjoitusvarmennetta ei löytynyt

en: Signing certificate not trusted
fi: Allekirjoitusvarmenteeseen ei luoteta

en: Signature algorithm unknown
fi: Allekirjoituksen algoritmi on tuntematon

en: Signature algorithm unsupported
fi: Allekirjoituksen algoritmi ei ole tuettu

en: Malformed signature
fi: Virhe allekirjoituksen muodossa

en: Processing error
fi: Virhe käsittelyssä

en: No signed data in signature
fi: Allekirjoituksessa ei ole allekirjoitettua tietoa

en: Digests missing from enveloped data
fi: Viestin kuoresta ei ole tiivisteitä

en: Cannot calculate digests
fi: Tiivisteitä ei voi laskea

en: Cannot set message digests
fi: Viestin tiivisteitä ei voi asettaa

en: Certificate import failed
fi: Varmenteen tuonti epäonnistui

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
fi: Viesti on itsessään varmenne, varmenteita ei voi tarkistaa

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
fi: Viesti on itsessään varmenne, varmenteet tuotu ja tarkistettu

en: Cannot find signature digests
fi: Allekirjoitustiivisteitä ei löydy

en: Signer: %s <%s>: %s
fi: Allekirjoittaja: %s <%s>: %s

en: Cannot create encoder context
fi: Kooderin kontekstia ei voi luoda

en: Failed to add data to CMS encoder
fi: CMS-kooderiin ei voitu lisätä tietoa

en: Failed to encode data
fi: Tiedon koodaus epäonnistui

en: Decoder failed
fi: Purkaja epäonnistui

en: No valid or appropriate certificate for “%s” was found
fi: Kohteelle “%s” ei löydy kelvollista tai sopivaa varmennetta

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
fi: Yhteistä massasalausalgoritmia ei löydy

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
fi: Lokeroa massasalausavaimelle ei voi varata

en: Cannot create CMS Message
fi: CMS-viestiä ei voi luoda

en: Cannot create CMS Enveloped data
fi: CMS-käärittyä tietoa ei voi luoda

en: Cannot attach CMS Enveloped data
fi: CMS-käärittyä tietoa ei voi liittää

en: Cannot attach CMS data object
fi: CMS-tieto-oliota ei voi liittää

en: Cannot create CMS Recipient information
fi: CMS-vastaanottajatietoja ei voi luoda

en: Cannot add CMS Recipient information
fi: CMS-vastaanottajatietoja ei voi lisätä

en: Failed to add data to encoder
fi: Tiedon lisäys koodaajaan epäonnistui

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
fi: S/MIME-purku: salauskontekstia ei löytynyt

en: Opening folder “%s”
fi: Avataan kansiota “%s”

en: Trash
fi: Roskakori

en: Junk
fi: Roskaposti

en: Cannot create folder: %s: folder exists
fi: Kansiota ei voi luoda: %s: kansio on olemassa

en: Creating folder “%s”
fi: Luodaan kansiota “%s”

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
fi: Kansion poistaminen ei onnistu: %s: Virheellinen tapahtuma

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
fi: Kansion nimeäminen ei onnistu: %s: virheellinen toiminto

en: Connection cancelled
fi: Yhteys peruutettu

en: Could not connect with command “%s”: %s
fi: Yhdistäminen komennolla “%s” epäonnistui: %s

en: Subscribing to folder “%s”
fi: Tilataan kansio “%s”

en: Could not parse URL “%s”
fi: Ei voitu jäsentää URL:ää “%s”

en: Updating folder “%s”
fi: Päivitetään kansiota “%s”

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
fi: Viestien kopioiminen tai siirtäminen ei onnistu virtuaalisiin kansioihin

en: Updating search folder “%s”
fi: Päivitetään hakukansiota “%s”

en: Automatically _update on change in source folders
fi: Päivitä _automaattisesti muutosten tapahtuessa lähdekansioissa

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
fi: Ei vastaavaa

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
fi: Kansion poistaminen ei onnistu: %s: Kansiota ei ole

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
fi: Kansion nimeäminen ei onnistu: %s: kansiota ei löydy

en: Cannot copy messages to the Trash folder
fi: Viestejä ei voi kopioida roskakoriin

en: Cannot copy messages to the Junk folder
fi: Viestejä ei voi kopioida roskapostikansioon

en: You must be working online to complete this operation (%s)
fi: Sinun täytyy olla yhteydellisessä tilassa suorittaaksesi tämän toiminnon loppuun (%s)

en: You must be working online to complete this operation
fi: Sinun täytyy olla yhteydellisessä tilassa suorittaaksesi tämän toiminnon loppuun

en: No destination folder specified
fi: Kohdekansiota ei määritelty

en: Unable to move deleted messages
fi: Poistettuja viestejä ei voitu siirtää

en: Unable to move messages to Inbox
fi: Viestejä ei voitu siirtää Saapuneet-kansioon

en: Apply message _filters to this folder
fi: Toteuta v_iestisuodattimet tässä kansiossa

en: Always check for _new mail in this folder
fi: Etsi aina uusia _viestejä tästä kansiosta

en: Checking for New Mail
fi: Haetaan uusia viestejä

en: C_heck for new messages in all folders
fi: Etsi uusia viestejä kaikista kansioista

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
fi: _Etsi uusia viestejä tilatuista kansioista

en: _Listen for server change notifications
fi: _Kuuntele palvelimen muutosilmoituksia

en: Folders
fi: Kansiot

en: _Show only subscribed folders
fi: _Näytä ainoastaan tilatut kansiot

en: Options
fi: Asetukset

en: Apply _filters to new messages in all folders
fi: _Käytä suodattimia uusille viesteille kaikissa kansioissa

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
fi: Käytä suodattimia uusille viesteille saapuvien kansiossa tällä palvelimella

en: Check new messages for _Junk contents
fi: _Etsi roskapostia uusista viesteistä

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
fi: _Synkronoi sähköposti etäpalvelimelta paikallisesti kaikkiin kansioihin

en: Numbe_r of concurrent connections to use
fi: Samanaikaisesti käytettävien yhteyksien _määrä

en: Enable full folder update on _metered network
fi: Käytä kansion täydellistä päivitystä _käytön mukaan laskutettavalla verkkoyhteydellä

en: O_verride server-supplied folder namespace
fi: Ohita pal_velimen tarjoama kansioiden nimiavaruus

en: Namespace:
fi: Nimiavaruus:

en: Command:
fi: Komento:

en: Default IMAP port
fi: IMAP:in oletusportti

en: IMAP over TLS
fi: IMAP TLS:llä

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
fi: Sähköpostien luku ja tallennus IMAP-palvelimilta.

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
fi: IMAP-palvelimeen %s yhdistäminen turvallisessa muodossa epäonnistui: %s

en: STARTTLS not supported
fi: STARTTLS laajennos ei ole käytettävissä

en: Failed to issue STARTTLS
fi: STARTTLS epäonnistui

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
fi: IMAP-palvelimeen %s yhdistäminen turvallisessa tilassa epäonnistui:

en: IMAP server %s does not support %s authentication
fi: IMAP-palvelin %s ei tue tunnistautumismenetelmää %s

en: Cannot authenticate without a username
fi: Tunnistautuminen ilman käyttäjätunnusta ei ole mahdollista

en: Authentication password not available
fi: Tunnistautumissalasanaa ei käytettävissä

en: Failed to authenticate
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Failed to enable QResync
fi: QResyncin ottaminen käyttöön epäonnistui

en: Failed to select mailbox
fi: Postilaatikon valinta epäonnistui

en: Cannot get message with message ID %s: %s
fi: Viestiä tunnisteella %s ei voi noutaa: %s

en: No such message available.
fi: Tämä viesti ei ole saatavilla.

en: Error fetching message
fi: Virhe viestiä noutaessa

en: Error performing NOOP
fi: Virhe suoritettaessa NOOP

en: Error moving messages
fi: Virhe viestejä siirtäessä

en: Error copying messages
fi: Virhe viestejä kopioitaessa

en: Error running STATUS
fi: Virhe suorittaessa STATUS

en: Error syncing changes
fi: Virhe muutoksia synkronoidessa

en: Error fetching folders
fi: Virhe kansioita noutaessa

en: Error fetching subscribed folders
fi: Virhe tilattuja kansioita noutaessa

en: Error creating folder
fi: Virhe luotaessa kansiota

en: Error deleting folder
fi: Virhe kansiota poistaessa

en: Error renaming folder
fi: Virhe kansion nimeä muutettaessa

en: Error subscribing to folder
fi: Virhe kansiota tilatessa

en: IMAP server does not support quotas
fi: IMAP-palvelin ei tue quota-tilarajoja

en: Error retrieving quota information
fi: Virhe haettaessa kiintiötietoja

en: Search failed
fi: Haku epäonnistui

note: Blocks, until the DONE is issued or on inactivity timeout, error, ...
en: Error running IDLE
fi: Virhe suoritettaessa IDLE

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
fi: Saapuneet

en: IMAP server %s
fi: Imap-palvelin %s

en: IMAP service for %s on %s
fi: IMAP-palvelin %s:lle palvelimella %s

en: Password
fi: Salasana

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
fi: Ota yhteys IMAP-palvelimeen selväkielistä salasanaa käyttäen.

en: No such folder %s
fi: Kansioita %s ei ole olemassa

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
fi: Kansion nimi “%s” ei ole kelvollinen koska se sisältää merkin “%c”

[ctx: IMAPDefaults]
note: Translators: The strings in "IMAPDefaults" context are folder names as can be presented by the server; There's checked for the localized version of it and for the non-localized version as well. It's always the folder name (eventually path) as provided by the server, when returned in given localizati
en: [Gmail]/Drafts
fi: [Gmail]/Luonnokset

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
fi: Luonnokset

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
fi: Luonnos

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
fi: Mallit

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
fi: Arkisto

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
fi: [Gmail]/Lähetetyt

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
fi: Lähetetyt

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
fi: Lähetetyt kohteet

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
fi: Lähetetyt viestit

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Spam
fi: [Gmail]/Roskaposti

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
fi: Roskaposti

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
fi: Roskaposti

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
fi: Roskaposti

[ctx: IMAPDefaults]
en: Spam
fi: Roskaposti

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Trash
fi: [Gmail]/Roskakori

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
fi: Roskakori

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
fi: Poistetut kohteet

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
fi: Poistetut viestit

note: Translators: This is used for a folder description, for * folders being under /var/spool/mail.  The first %s is * replaced with a relative path under /var/spool/mail, * the second %s is replaced with a protocol name, like * mbox/maldir/... * folders being under /var/mail.  The first %s is replaced *
en: mailbox: %s (%s)
fi: postilaatikko: %s (%s)

en: _Index message body data
fi: _Indeksoi viestin rungon tiedot

en: MH-format mail directories
fi: MH-muotoisia sähköpostihakemistoja

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
fi: Sähköpostin tallennus MH-muotoisiin hakemistoihin paikallisesti.

en: Apply _filters to new messages
fi: _Käytä suodattimia uusille viesteille

en: Local delivery
fi: Paikallinen toimitus

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
fi: Sähköpostin siirto paikallisista mbox-muotoisista saapuvien kansioista Evolutionin hallinnoimiin kansioihin.

en: _Apply filters to new messages in Inbox
fi: _Käytä suodattimia uusille viesteille saapuvien kansiossa

en: Maildir-format mail directories
fi: Maildir-muotoisia sähköpostikansioita

en: For storing local mail in maildir directories.
fi: Sähköpostin tallennus maildir-muotoisiin hakemistoihin paikallisesti.

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
fi: _Tallenna tila-otsakkeet Elm/Pine/Mutt-muodossa

en: Standard Unix mbox spool file
fi: Tavallinen Unixin mbox-kansio

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
fi: Sähköpostin tallennus ulkoisiin tavallisiin mbox-muotoisiin sähköpostitiedostoihin.
    Tällä voidaan myös lukea hakemisto Elm, Pine tai Mutt-tyylisiä kansioita.

en: Standard Unix mbox spool directory
fi: Tavallinen Unixin mbox-muotoinen saapuvien hakemisto

en: Could not rename folder %s to %s: %s
fi: Hakemistoa %s ei voitu uudelleennimetä seuraavaksi: %s: %s

en: Local mail file %s
fi: Paikallinen viestitiedosto %s

en: Store root %s is not an absolute path
fi: Säilön juuri %s ei ole absoluuttinen polku

en: Store root %s is not a regular directory
fi: Säilön juuri %s ei ole tavallinen hakemisto

en: Cannot get folder: %s: %s
fi: Kansion hakeminen ei onnistu: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
fi: Paikallisissa säilöissä ei ole saapuvien viestien kansiota

en: Could not rename “%s”: %s
fi: Uudelleennimeäminen epäonnistui “%s”: %s

en: No such message
fi: Ei tällaista viestiä

en: Folder %s already exists
fi: Kansio %s on jo olemassa

en: Cannot create folder “%s”: %s
fi: Kansiota “%s” ei voi luoda:: %s

en: Could not delete folder “%s”: %s
fi: Ei voitu poistaa kansiota “%s”: %s

en: not a maildir directory
fi: ei maildir-hakemisto

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
fi: Maildir-kansiota ei voi avata: %s: %s

en: Checking folder consistency
fi: Tarkastetaan kansion yhdenmukaisuutta

en: Checking for new messages
fi: Etsitään uusia viestejä

en: Storing folder
fi: Tallennetaan kansiota

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
fi: Kansio näyttäisi olevan peruuttamattomasti vaurioitunut.

en: Cannot create folder lock on %s: %s
fi: Kansion "%s" lukkoa ei voi varata: %s

en: Cannot create a folder by this name.
fi: Tämännimistä kansiota ei voi luoda.

en: Cannot create directory “%s”: %s.
fi: Ei voi luoda kansiota “%s”: %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
fi: Kansiota ei voi luoda: %s: %s

en: Folder already exists
fi: Kansio on jo olemassa

en: Could not delete folder “%s”:
    %s
fi: Kansiota “%s” ei voitu poistaa:
    %s

en: “%s” is not a regular file.
fi: “%s” ei ole tavallinen tiedosto.

en: Folder “%s” is not empty. Not deleted.
fi: Kansio “%s” ei ole tyhjä, sitä ei poistettu.

en: The new folder name is illegal.
fi: Kansion nimi ei ole sallittu.

en: Could not rename “%s”: “%s”: %s
fi: Ei voitu nimetä uudelleen “%s”: “%s”: %s

en: Could not open folder: %s: %s
fi: Kansiota ei voitu avata: %s: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
fi: Kansion tarkistus ei onnistu: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
fi: Tiedostoa ei voitu avata: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
fi: Väliaikaista sähköpostilaatikkoa ei voi avata: %s

en: Could not close source folder %s: %s
fi: Lähdekansiota %s ei voitu sulkea: %s

en: Could not close temporary folder: %s
fi: Väliaikaiskansiota ei voitu sulkea: %s

en: Could not rename folder: %s
fi: Kansiota ei voitu uudelleen nimetä: %s

en: Could not store folder: %s
fi: Kansiota ei voitu tallentaa: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
fi: Yhteenveto ja kansio ovat ristiriidassa synkronoinnin jälkeenkin

en: Unknown error: %s
fi: Tuntematon virhe: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
fi: Väliaikaiseen postikansioon kirjoitus epäonnistui: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
fi: Väliaikaiseen postikansioon kirjoitus epäonnistui: %s: %s

en: Could not create folder “%s”: %s
fi: Kansiota “%s” ei voi luoda: %s

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
fi: MH-kansion polku ei voi avata: %s: %s

en: Spool mail file %s
fi: Saapuvan sähköpostin tiedosto %s

en: Spool folder tree %s
fi: Sähköpostilähde %s

en: Folder “%s/%s” does not exist.
fi: Kansiota “%s/%s” ei ole olemassa.

en: Could not open folder “%s”:
    %s
fi: Kansiota “%s” ei voi avata:
    %s

en: Folder “%s” does not exist.
fi: Kansiota “%s” ei ole olemassa.

en: Could not create folder “%s”:
    %s
fi: Kansiota “%s” ei voi luoda:
    %s

en: “%s” is not a mailbox file.
fi: “%s” ei ole mailbox-tiedosto.

en: Store does not support an INBOX
fi: Kansio ei tue INBOXia

en: Spool folders cannot be deleted
fi: Saapuvan sähköpostin kansioita ei voi poistaa

en: Spool folders cannot be renamed
fi: Saapuvan sähköpostin kansioita ei voi uudelleennimetä

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
fi: Väliaikaishakemistoa %s ei voitu synkronoida: %s

en: Internal error: UID in invalid format: %s
fi: Sisäinen virhe: UID on virheellisessä muodossa: %s

en: Cannot get message %s: %s
fi: Viestin %s hakeminen ei onnistu: %s

en: Cannot get message %s:
fi: Viestin %s hakeminen ei onnistu:

en: Posting failed: %s
fi: Postitus epäonnistui: %s

en: Posting failed:
fi: Postitus epäonnistui:

en: This message is not currently available
fi: Tämä viesti ei ole juuri nyt saatavilla

en: You cannot copy messages from a NNTP folder
fi: Et voi kopioida viestejä NNTP-kansiosta

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
fi: Näytä kansiot lyhyessä muodossa (esim. c.o.linux eikä comp.os.linux)

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
fi: Näytä _tilauslomakkeessa suhteelliset kansionimet

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value to use
en: Download only up to %s latest messages
fi: Lataa vain uusimmat %s viestiä

en: Default NNTP port
fi: NNTP:n oletusportti

en: NNTP over TLS
fi: NNTP TLS:llä

en: USENET news
fi: Keskusteluryhmät

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
fi: Tämän tarjoajan avulla voit lukea ja postittaa USENET-uutisryhmiin.

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
fi: Tämä valinta yhdistää NNTP-palvelimeen anonyymisti ilman tunnistautumista.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
fi: Tämä vaihtoehto tunnistautuu NNTP-palvelimelle käyttäen selväkielistä salasanaa.

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
fi: NNTP-palvelin %s palautti virhekoodin %d: %s

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
fi: NNTP-palvelin %s ei tue STARTTLS:ää: %s

en: Failed to connect to NNTP server %s in secure mode:
fi: Yhdistäminen NNTP-palvelimeen %s suojatussa tilassa epäonnistui:

en: USENET News via %s
fi: USENET uutisryhmät palvelimelta %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
fi: Uutisryhmien haku epäonnistui:
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
fi: Et voi luoda kansioita uutisryhmien alle: tilaa sen sijaan ryhmiä.

en: You cannot rename a folder in a News store.
fi: Et voi nimetä kansiota Uutisryhmissä.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
fi: Et voi poistaa kansiota uutisryhmistä: lopeta sen sijaan ryhmän tilaaminen.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
fi: Et voi tilata tätä uutisryhmää:
    
    Uutisryhmää ei ole olemassa. Valittu kohta on luultavasti ylempi kansio.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
fi: Et voi lopettaa uutisryhmän tilausta:
    
    Uutisryhmää ei ole olemassa!

en: NNTP Command failed:
fi: NNTP-komento epäonnistui:

en: Not connected.
fi: Ei yhteyttä.

en: No such folder: %s
fi: Kansiota ei ole: %s

en: %s: Scanning new messages
fi: %s: Etsii uusia viestejä

en: Unexpected server response from xover: %s
fi: Odottamaton palvelimen vastaus xover:ilta: %s

en: Unexpected server response from head: %s
fi: Odottamaton palvelimen vastaus head:ilta: %s

en: Operation failed: %s
fi: Toiminto epäonnistui: %s

en: %s: Scanning existing messages
fi: %s: Läpikäydään olemassa olevia viestejä

en: No message with UID %s
fi: Ei viestejä tunnisteella %s

en: Retrieving POP message %d
fi: Haetaan POP-viestiä %d

en: Unknown reason
fi: Tuntematon syy

en: Retrieving POP summary
fi: Haetaan POP-yhteenvetoa

en: Expunging old messages
fi: Poistetaan vanhoja viestejä pysyvästi

en: Expunging deleted messages
fi: Poistetaan poistetut viestit pysyvästi

en: Message Storage
fi: Viestisäilö

en: _Leave messages on server
fi: _Jätä viestit palvelimelle

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
fi: Poista %s päivän kuluttua

en: Disable _support for all POP3 extensions
fi: Poista _käytöstä tuki POP3-laajennoksille

en: Enable _UTF-8 extension, when the server supports it
fi: Käytä _UTF-8-laajennusta, kun palvelin tukee sitä

en: Default POP3 port
fi: POP3:n oletusportti

en: POP3 over TLS
fi: POP3 TLS:llä

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
fi: Yhteyksien ottoon ja postien hakuun POP-palvelimilta.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää POP-palvelimeen selväkielisellä salasanalla. Tämä on ainoa tapa, jota monet POP-palvelimet tukevat.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
fi: Tämä vaihtoehto yhdistää POP-palvelimeen käyttäen salattua salasanaa APOP-protokollan avulla. Tämä ei välttämättä toimi kaikille käyttäjille edes palvelimilla, jotka väittävät sitä tukevansa.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
fi: POP-palvelimelta %s ei saatu luettua kelvollista tervehdystä

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui: %s

en: STLS not supported by server
fi: Palvelin ei tue STLS-laajennosta

note: Translators: Last %s is an optional * explanation beginning with ": " separator.
en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
fi: Yhteys POP-palvelimeen %s epäonnistui suojatussa tilassa%s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
fi: Yhdistäminen POP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui:

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
fi: POP-palvelimeen %s kirjautuminen epäonnistui: SASL protokollavirhe

en: Failed to authenticate on POP server %s:
fi: Tunnistautuminen POP-palvelimelle %s epäonnistui:

en: POP3 server %s
fi: POP3-palvelin %s

note: Translators: Do not translate APOP.
en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
fi: POP-palvelimeen %s ei saatu yhteyttä:	Vastaanotettiin virheellinen APOP-tunniste. Voidaan epäillä yhteyden kaappaamista, ota yhteyttä ylläpitäjääsi.

note: Translators: Last %s is an optional explanation * beginning with ": " separator.
en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
fi: Ei voitu yhdistää POP-palvelimeen %s.
    Virhe lähettäessä käyttäjätunnusta%s

en: No such folder “%s”.
fi: Kansioita “%s” ei ole olemassa.

en: POP3 stores have no folder hierarchy
fi: POP3 ei tue kansiohierarkiaa

en: Mail delivery via the sendmail program
fi: Sähköpostin lähetys ohjelman sendmail avulla

en: Could not parse recipient list
fi: Vastaanottajalistan tulkitseminen epäonnistui

en: Could not send message:
fi: Viestin lähettäminen epäonnistui:

en: “%s” exited with signal %s: mail not sent.
fi: “%s” sulkeutui signaalilla %s: sähköpostia ei lähetetty.

en: Could not execute “%s”: mail not sent.
fi: Ei voitu suorittaa “%s”: sähköpostia ei lähetetty.

en: “%s” exited with status %d: mail not sent.
fi: “%s” sulkeutui tilakoodilla %d: sähköpostia ei lähetetty.

en: Default SMTP port
fi: SMTP:n oletusportti

en: SMTP over TLS
fi: SMTP TLS:llä

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
fi: Sähköpostin lähetys ottamalla yhteyttä sähköpostipalvelimeen SMTP-protokollalla.

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
fi: Yhdistäminen SMTP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui: %s

en: STARTTLS command failed:
fi: STARTTLS-komento epäonnistui:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
fi: Yhdistäminen SMTP-palvelimeen %s turvallisessa tilassa epäonnistui:

en: SMTP server %s
fi: SMTP-palvelin %s

en: SMTP mail delivery via %s
fi: SMTP postinvälitys %s:n kautta

en: SMTP server %s does not support %s authentication
fi: SMTP-palvelin %s ei tue tunnistautumismenetelmää %s

en: No SASL mechanism was specified
fi: SASL-mekanismia ei määritetty

en: AUTH command failed: Not connected.
fi: AUTH-komento epäonnistui: Ei yhdistetty.

en: AUTH command failed:
fi: AUTH-komento epäonnistui:

en: Cannot send message: service not connected.
fi: Viestiä ei voi lähettää: palveluun ei ole yhteyttä.

en: Cannot send message: sender address not valid.
fi: Viestiä ei voi lähettää: lähettäjän osoite on epäkelpo.

en: Sending message
fi: Lähetetään viestiä

en: Cannot send message: no recipients defined.
fi: Viestiä ei voi lähettää: vastaanottajia ei ole määritelty.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
fi: Viestiä ei voi lähettää: yksi tai useampi viallinen vastaanottaja

en: Syntax error, command unrecognized
fi: Syntaksivirhe, tuntematon komento

en: Syntax error in parameters or arguments
fi: Syntaksivirhe parametreissa tai argumenteissa

en: Command not implemented
fi: Komentoa ei ole toteutettu

en: Command parameter not implemented
fi: Komennon parametria ei ole toteutettu

en: System status, or system help reply
fi: Järjestelmän tila tai järjestelmän ohjevastaus

en: Help message
fi: Ohjeviesti

en: Service ready
fi: Palvelu valmis

en: Service closing transmission channel
fi: Palvelu sulkee siirtokanavaa

en: Service not available, closing transmission channel
fi: Palvelu ei ole käytettävissä, suljetaan siirtokanava

en: Requested mail action okay, completed
fi: Pyydetty sähköpostikäsky ok, valmis

en: User not local; will forward to <forward-path>
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen, uudelleenohjaus osoitteeseen <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fi: Pyydettyä sähköpostikäskyä ei suoritettu: postilaatikko ei käytettävissä

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: postilaatikko ei käytettävissä

en: Requested action aborted: error in processing
fi: Pyydetty toimenpide keskeytetty: virhe käsittelyssä

en: User not local; please try <forward-path>
fi: Käyttäjä ei ole paikallinen: kokeile <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: järjestelmän levytila ei riitä

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: varattu levytila ylitetty

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fi: Pyydettyä toimenpidettä ei suoritettu: postilaatikon nimi ei ole sallittu

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
fi: Aloita sähköpostin kirjoittaminen: lopeta <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
fi: Tapahtuma epäonnistui

en: A password transition is needed
fi: Vaaditaan salasanatransaktio

en: Authentication mechanism is too weak
fi: Todennusmenetelmä on liian heikko

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fi: Pyydetty todennusmenetelmä vaatii salausta

en: Temporary authentication failure
fi: Väliaikainen todennusvirhe

en: Authentication required
fi: Todennus vaaditaan

en: SMTP Greeting
fi: SMTP tervehdys

en: HELO command failed:
fi: HELO-komento epäonnistui:

en: MAIL FROM command failed:
fi: MAIL FROM -komento epäonnistui:

en: RCPT TO command failed:
fi: RCPT TO -komento epäonnistui:

en: RCPT TO <%s> failed:
fi: RCPT TO <%s> epäonnistui:

en: DATA command failed:
fi: DATA-komento epäonnistui:

en: RSET command failed:
fi: RSET-komento epäonnistui:

en: QUIT command failed:
fi: QUIT-komento epäonnistui:

en: Birthday and anniversary reminder
fi: Syntymä- ja juhlapäivien muistutin

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
fi: Asetetaanko muistutus syntymä- ja juhlapäivistä

en: Reminder programs
fi: Muistutusohjelmat

en: Programs that are allowed to be run by reminders
fi: Ohjelmat, jotka on sallittu suoritettaviksi muistutusten toimesta

en: Enable desktop notifications
fi: Käytä työpöytäilmoituksia

en: Enable audio notifications
fi: Käytä ääni-ilmoituksia

en: Show reminder notification for completed tasks
fi: Näytä muistutusilmoitus suoritetuista tehtävistä

en: Show reminder notification for past events
fi: Näytä muistutusilmoitus menneistä tapahtumista

en: The last used snooze time, in minutes
fi: Viimeksi käytetty torkkuaika, minuuteissa

en: User-defined snooze times, in minutes
fi: Käyttäjän määrittämät torkkuajat, minuuteissa

en: Calendar event notifications
fi: Kalenteritapahtuman muistutukset

en: Out of memory
fi: Muisti on loppu

en: %s does not support creating remote resources
fi: %s ei tue etäresurssien luomista

en: %s does not support deleting remote resources
fi: %s ei tue etäresurssien poistamista

en: Data source “%s” does not support creating remote resources
fi: Datalähde “%s” ei tue etäresurssien luomista

en: Data source “%s” does not support deleting remote resources
fi: Datalähde “%s” ei tue etäresurssien poistamista

en: Data source “%s” does not support OAuth 2.0 authentication
fi: Datalähde “%s” ei tue OAuth 2.0 -tunnistusta

en: File must have a “.source” extension
fi: Tiedostolla tulee olla “.source”-pääte

en: UID “%s” is already in use
fi: UID “%s” on jo käytössä

en: Source “%s” is not a collection source
fi: Lähde “%s” ei ole kokoelmalähde

en: Cannot find source “%s”
fi: Lähdettä “%s” ei löydy

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

[ctx: CategoryName]
en: Business
fi: Työ

[ctx: CategoryName]
en: Competition
fi: Kilpailu

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
fi: Suosikit

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
fi: Lahjat

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
fi: Tavoitteet

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
fi: Lomapäivä

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
fi: Lomakortit

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
fi: Tärkeät yhteystiedot

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
fi: Ideat

[ctx: CategoryName]
en: International
fi: Kansainväliset

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
fi: Avainasiakas

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

[ctx: CategoryName]
en: Personal
fi: Henkilökohtaiset

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
fi: Puhelut

[ctx: CategoryName]
note: Translators: "Status" is a category name; it can mean anything user wants to
en: Status
fi: Tila

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
fi: Strategiat

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
fi: Toimittajat

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
fi: Aika ja kulut

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
fi: Odottaa

en: Backend is busy
fi: Taustajärjestelmä on käytössä

en: Source not loaded
fi: Lähdettä ei ole ladattu

en: Source already loaded
fi: Lähde on jo ladattu

en: Authentication failed
fi: Todennus epäonnistui

en: Repository offline
fi: Lähde poissa käytöstä

note: Translators: This means that the EClient does not * support offline mode, or it's not set to by a user, * thus it is unavailable while user is not connected.
en: Offline unavailable
fi: Yhteydetön tila ei ole käytettävissä

en: Permission denied
fi: Lupa evätty

en: Could not cancel
fi: Ei voi perua

en: Not supported
fi: Ei tuettu

en: Unsupported authentication method
fi: Tunnistautumismenetelmä ei ole tuettu

en: TLS not available
fi: TLS ei käytettävissä

en: Search size limit exceeded
fi: Haun kokorajoitus ylitettiin

en: Search time limit exceeded
fi: Haun aikaraja ylitettiin

en: Query refused
fi: Kyselyä ei hyväksytty

en: D-Bus error
fi: D-Bus-virhe

en: Other error
fi: Muu virhe

en: Backend is not opened yet
fi: Taustapalvelu ei vielä käynnissä

en: No JSON object returned by the server
fi: Palvelin ei palauttanut JSON-objektia

en: OAuth2 secret not found
fi: OAuth2-salaisuutta ei löytynyt

en: Received incorrect response from server “%s”.
fi: Vastaanotettiin virheellinen vastaus palvelimelta “%s”.

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
fi: Pääsypoletin päivittäminen epäonnistui. Kirjaudu uudelleen palvelimelle.

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID.
en: Source “%s” (%s) is not a valid OAuth2 source
fi: Lähde “%s” (%s) ei ole kelvollinen OAuth2-lähde

en: The access token is expired and it failed to refresh it. Sign to the server again, please.
fi: Pääsypoletti on vanhentunut ja sen päivittäminen epäonnistui. Kirjaudu uudelleen palvelimelle.

en: Failed with HTTP error %d: %s
fi: Epäonnistui HTTP-virheellä %d: %s

en: Too many redirects
fi: Liian monta uudelleenohjausta

en: Data source “%s” is not writable
fi: Datalähde “%s” ei ole kirjoitettavissa

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: Password not found
fi: Salasanaa ei löydy

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fi: %a %d.%m.%Y %I.%M.%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
fi: %a %d.%m.%Y %H.%M.%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
fi: %a %d.%m.%Y %I.%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
fi: %a %d.%m.%Y %H.%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
fi: %a %d.%m.%Y %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
fi: %a %d.%m.%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
fi: %a %d.%m.%Y

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fi: %d.%m.%Y %I.%M.%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
fi: %d.%m.%Y %H.%M.%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
fi: %d.%m.%Y %I.%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
fi: %d.%m.%Y %H.%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
fi: %d.%m.%Y %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
fi: %d.%m.%Y %H

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
fi: %d.%m.%Y

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
fi: %I.%M.%S %P

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
fi: %H.%M.%S

note: strptime format for time of day, without seconds, * in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format, * without seconds.
en: %I:%M %p
fi: %I.%M %p

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format, * without seconds.
en: %H:%M
fi: %H.%M

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request. The used URI was: %s
fi: Palvelin vastasi lähettämällä HTML-sivun, mikä tarkoittaa että palvelimella tai asiakkaan pyynnössä on virhe. Käytetty URI oli: %s

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request.
fi: Palvelin vastasi lähettämällä HTML-sivun, mikä tarkoittaa että palvelimella tai asiakkaan pyynnössä on virhe.

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with
en: %s: HTTP error code %d (%s): %s
fi: %s: HTTP-virhekoodi %d (%s): %s

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with detailed error text, as returned by the server.
en: Failed with HTTP error code %d (%s): %s
fi: Epäonnistui HTTP-virhekoodilla %d (%s): %s

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: %s: HTTP error code %d (%s)
fi: %s: HTTP-virhekoodi %d (%s)

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: Failed with HTTP error code %d (%s)
fi: Epäonnistui HTTP-virhekoodilla %d (%s)

en: Failed to get properties
fi: Ominaisuuksien saaminen epäonnistui

en: Failed to update properties
fi: Ominaisuuksien päivittäminen epäonnistui

en: Failed to create collection
fi: Kokoelman luominen epäonnistui

en: Failed to get XML request content
fi: XML-pyynnön sisällön saaminen epäonnistui

en: Failed to create address book
fi: Osoitekirjan luominen epäonnistui

en: Failed to create calendar
fi: Kalenterin luominen epäonnistui

en: Failed to read resource
fi: Resurssin lukeminen epäonnistui

en: Failed to delete resource
fi: Resurssin poistaminen epäonnistui

en: Failed to copy resource
fi: Resurssin kopioiminen epäonnistui

en: Failed to move resource
fi: Resurssin siirtäminen epäonnistui

en: Failed to lock resource
fi: Resurssin lukitseminen epäonnistui

en: Expected application/xml response, but none returned
fi: Odotettiin application/xml-vastausta, ei saatu minkäänlaista vastausta

en: Expected application/xml response, but %s returned
fi: Odotettiin application/xml-vastausta, mutta saatiin %s

en: Failed to parse XML data
fi: XML-datan jäsentäminen epäonnistui

en: Failed to refresh lock
fi: Lukon päivittäminen epäonnistui

en: Failed to unlock
fi: Lukituksen avaaminen epäonnistui

en: XML data does not have root node
fi: XML-datassa ei ole juurisolmua

en: XML data doesn't have required structure (%s)
fi: XML-datassa ei ole vaadittua rakennetta (%s)

en: Could not open the link.
fi: Linkkiä ei voitu avata.

en: Copy _Link Location
fi: _Kopioi linkin sijainti

en: O_pen Link in Browser
fi: _Avaa linkki selaimessa

note: To Translators: The text is concatenated to a form: "Ctrl-click to open a link http://www.example.com"
en: Ctrl-click to open a link
fi: Napsauta CTRL pohjassa avataksesi linkin

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
fi: Digitaalinen allekirjoitus

en: Certificate
fi: Varmenne

en: Identity
fi: Identiteetti

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Expires on
fi: Vanhenee

en: Subject
fi: Aihe

en: Common Name
fi: Yleinen nimi

en: Email
fi: Sähköposti

en: Organization Unit
fi: Organisaatioyksikkö

en: Country
fi: Maa

en: SHA-256 Fingerprint
fi: SHA-256-sormenjälki

en: Details
fi: Tiedot

en: Not Before
fi: Ei ennen

en: Not After
fi: Ei jälkeen

en: Usage
fi: Käyttö

en: Version
fi: Versio

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: Key ID
fi: Avaimen tunniste

en: Signature Algorithm
fi: Allekirjoituksen algoritmi

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Algorithm
fi: Algoritmi

en: Requesting access token, please wait…
fi: Pyydetään pääsypolettia, odota hetki…

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Address Book authentication request".
en: %s Address Book authentication request
fi: %s-osoitekirjan tunnistautumispyyntö

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Calendar authentication request".
en: %s Calendar authentication request
fi: %s-kalenterin tunnistautumispyyntö

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Task List authentication request".
en: %s Task List authentication request
fi: %s-tehtävälistan tunnistautumispyyntö

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Mail authentication request".
en: %s Mail authentication request
fi: %s-sähköpostin tunnistautumispyyntö

note: generic account prompt Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google account authentication request".
en: %s account authentication request
fi: %s-tilin tunnistautumispyyntö

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your address book “%s”.
fi: Kirjaudu %s-tilillesi ja hyväksy ehdot käyttääksesi osoitekirjaasi “%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your calendar “%s”.
fi: Kirjaudu %s-tilillesi ja hyväksy ehdot käyttääksesi kalenteriasi “%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail account “%s”.
fi: Kirjaudu %s-tilillesi ja hyväksy ehdot käyttääksesi sähköpostitiliäsi “%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your task list “%s”.
fi: Kirjaudu %s-tilillesi ja hyväksy ehdot käyttääksesi tehtävälistaasi “%s”.

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your account “%s”.
fi: Kirjaudu %s-tilillesi ja hyväksy ehdot käyttääksesi tiliäsi “%s”.

en: Failed to open browser: %s
fi: Selaimen avaaminen epäonnistui: %s

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Click here to open the URL
fi: Napsauta tästä avataksesi verkko-osoitteen

en: _Authorization code:
fi: _Valtuutuskoodi:

en: C_ontinue
fi: _Jatka

en: Address book authentication request
fi: Osoitekirjan tunnistautumispyyntö

en: Calendar authentication request
fi: Kalenterin tunnistautumispyyntö

en: Mail authentication request
fi: Sähköpostin tunnistautumispyyntö

note: generic account prompt
en: Authentication request
fi: Todennuspyyntö

en: Please enter the password for address book “%s”.
fi: Anna osoitekirjan “%s” salasana.

en: Please enter the password for calendar “%s”.
fi: Anna kalenterin “%s” salasana.

en: Please enter the password for mail account “%s”.
fi: Anna sähköpostitilin “%s” salasana.

en: Please enter the password for account “%s”.
fi: Anna tilin “%s” salasana.

en: _User Name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

note: Remember password check
en: _Add this password to your keyring
fi: _Lisää tämä salasana avainnippuusi

en: Add custom time…
fi: Lisää mukautettu aika…

en: Clear custom times
fi: Tyhjennä mukautetut ajat

[ctx: overdue]
en: now
fi: nyt

en: %d year | %d years
fi[0]: %d vuosi
fi[1]: %d vuotta

en: Failed to launch URI “%s”:
fi: URI:n “%s” käynnistäminen epäonnistui:

en: No reminder is selected.
fi: Muistutusta ei ole valittu.

en: No details are available.
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla.

en: Multiple reminders are selected.
fi: Useita muistutuksia on valittu.

en: Failed to dismiss reminder:
fi: Muistutuksen hylkääminen epäonnistui:

en: Set a custom snooze time for
fi: Aseta mukautettu torkkuaika, jonka kesto on

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
fi: _päivää

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
fi: _tuntia

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
fi: _minuuttia

en: _Add Snooze time
fi: _Lisää torkkuaika

en: _Dismiss
fi: _Hylkää

en: Dismiss _All
fi: Hylk_ää kaikki

en: _Snooze
fi: _Torkku

en: Certificate trust...
fi: Varmenteen luotto...

en: _Reject
fi: _Hylkää

en: Accept _Temporarily
fi: Hyväksy _väliaikaisesti

en: _Accept Permanently
fi: _Hyväksy pysyvästi

en: Temporarily reject the certificate
fi: Hylkää varmenne väliaikaisesti

en: Permanently reject the certificate
fi: Hylkää varmenne pysyvästi

en: Temporarily accept the certificate
fi: Hyväksy varmenne väliaikaisesti

en: Permanently accept the certificate
fi: Hyväksy varmenne pysyvästi

en: SSL/TLS certificate for “%s” is not trusted. Do you wish to accept it?
fi: SSL/TLS-varmenne “%s” ei ole luotettu. Haluatko hyväksyä sen?

en: Reason:
fi: Syy:

en: Detailed error:
fi: Yksityiskohtainen virhe:

en: The signing certificate authority is not known.
fi: Varmenteen allekirjoittajataho ei ole tunnettu.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
fi: Varmenne ei vastaa sen sivuston identiteettiä, jolta varmenne vastaanotettiin.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
fi: Varmenteen aktivointiaika on yhä tulevaisuudessa.

en: The certificate has expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
fi: Varmenteen algoritmia ei mielletä turvalliseksi.

en: _User mail:
fi: _Käyttäjän sähköposti:

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
fi: Yhteystiedot

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
fi: Tapahtumat

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
fi: Tehtävät

en: Invalid URL
fi: Virheellinen osoite

en: Cancel
fi: Peru

en: Searching server sources...
fi: Etsitään palvelinlähteitä...

en: Failed to get password from GOA:
fi: Salasanaa ei saatu GOA:lta:

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
fi: Koodi: %u — Odottamaton vastaus palvelimelta

note: TODO: more specific
en: Failed to find Autodiscover element
fi: Autodiscover-elementtiä ei löydy

note: TODO: more specific
en: Failed to find Response element
fi: Response-elementtiä ei löydy

note: TODO: more specific
en: Failed to find Account element
fi: Account-elementtiä ei löydy

en: Failed to obtain an access token for “%s”:
fi: Pääsypoletin saaminen kohteelle “%s” epäonnistui:

en: Keep running after the last client is closed
fi: Pidä käynnissä viimeisen asiakassovelluksen sulkeutuessa

en: Reminders
fi: Muistutukset

en: Warning
fi: Varoitus

en: _No
fi: _Ei

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: Do not ask me about this program again
fi: Älä kysy uudestaan tästä ohjelmasta

en: Keep reminder notification window always on _top
fi: Pidä muistutusilmoitusikkuna aina _päällimmäisenä

en: Enable _desktop notifications
fi: Käytä _työpöytäilmoituksia

en: Enable _audio notifications
fi: Käytä _ääni-ilmoituksia

en: Display reminders for _completed tasks
fi: _Näytä muistutukset valmistuneista tehtävistä

en: Display reminders for _past events
fi: Näytä _muistutukset menneistä tapahtumista

en: Reminders Options:
fi: Muistutusvalinnat:

en: You have %d reminder | You have %d reminders
fi[0]: Sinulla on %d muistutus
fi[1]: Sinulla on %d muistutusta

en: Don’t migrate user data from previous versions of Evolution
fi: Älä muunna käyttäjätietoja Evolutionin aiemmista versioista

en: Can not open file
fi: Tiedoston avaaminen ei onnistu

en: Show cards as vcard or csv file
fi: Näytä kortit vcard- tai csv-tiedostona

en: Only support csv or vcard format.
fi: Tue vain csv- tai vcard-muotoa.

en: Show only enabled sources
fi: Näytä vain käytössä olevat lähteet

en: Show source’s UID
fi: Näytä lähteen UID

en: Show source’s authentication information
fi: Näytä lähteen tunnistamistiedot

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Collection/GNOME Online Accounts
fi: Kokoelma/GNOME-verkkotilit

en: Collection/Ubuntu Online Accounts
fi: Kokoelma/Ubuntu-verkkotilit

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Task List
fi: Tehtävälista

en: Mail Account
fi: Sähköpostitili

en: Enabled: %s
fi: Käytössä: %s

en: Backend: %s
fi: Taustaosa: %s

en: Calendar enabled: %s
fi: Kalenteri käytössä: %s

en: Contacts enabled: %s
fi: Yhteystiedot käytössä: %s

en: Mail enabled: %s
fi: Sähköposti käytössä: %s

en: MIME Type: %s
fi: MIME-tyyppi: %s

en: Failed to parse arguments: Unknown error
fi: Argumenttien jäsentäminen epäonnistui: tuntematon virhe

en: Failed to connect to source registry: %s
fi: Yhteyden muodostaminen lähderekisteriin epäonnistui: %s

en: No sources had been found
fi: Lähteitä ei oltu löydetty

en: Birthdays & Anniversaries
fi: Syntymä- ja juhlapäivät

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: On LDAP Servers
fi: LDAP-palvelimilla

en: On This Computer
fi: Tällä tietokoneella

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Default Proxy Settings
fi: Välityspalvelimen oletusasetukset

en: Search Folders
fi: Hakukansiot

en: Weather
fi: Sää

en: On The Web
fi: Verkossa
