evolution-data-server - en to fa translation catalogue (650 entries)

en: Failed to remove file “%s”: %s
fa: شکست در برداشتن پروندهٔ «%s»: %s

en: Failed to make directory %s: %s
fa: شکست در ایجاد شاخهٔ %s: %s

en: Failed to create hardlink for resource “%s”: %s
fa: شکست در ایجاد پیوند سخت برای منبع «%s»: %s

en: Loading...
fa: در حال بار کردن...

en: Searching...
fa: جست‌وجو…

en: Query “%s” not supported
fa: پرسش‌وجوی «%s» پشتیبانی نمی‌شود

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
fa: شکست در تغییر نام پایگاه دادهٔ قدیمی «%s» به «%s»: %s

en: Unknown error
fa: خطای ناشناخته

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
fa: وصل نشده

en: Reconnecting to LDAP server...
fa: در حال اتصال مجدد به کارساز LDAP...

en: Receiving LDAP search results...
fa: در حال دریافت نتایج جست‌وجوی LDAP...

en: Error performing search
fa: خطا در انجام جست و جو

en: Downloading contacts (%d)...
fa: بارگیری آشنایان (%Id)‏…

en: Adding contact to LDAP server...
fa: در حال اضافه کردن آشنا به کارساز LDAP...

en: Modifying contact from LDAP server...
fa: در حال تغییر دادن آشنا از کارساز LDAP...

en: Removing contact from LDAP server...
fa: در حال حذف آشنا از کارساز LDAP...

en: No such book
fa: چنین دفتری وجود ندارد

en: Contact not found
fa: آشنا پیدا نشد

en: Contact ID already exists
fa: شناسهٔ آشنا از پیش وجود دارد

en: No such source
fa: چنین منبعی وجود ندارد

en: No space
fa: بدون فضا

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
fa: شناسهٔ یکتا

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
fa: پرونده در دستِ

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
fa: شناسهٔ یکتای دفترچه

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
fa: نام کامل

en: Given Name
fa: نام کوچک

en: Family Name
fa: نام خانوادگی

en: Nickname
fa: لقب

note: Email fields
en: Email 1
fa: رایانامه ۱

en: Email 2
fa: رایانامه ۲

en: Email 3
fa: رایانامه ۳

en: Email 4
fa: رایانامه ۴

en: Mailer
fa: نامه‌رسان

note: Address Labels
en: Home Address Label
fa: برچسب نشانی خانه

en: Work Address Label
fa: برچسب نشانی محل کار

en: Other Address Label
fa: برچسب نشانی‌های دیگر

note: Phone fields
en: Assistant Phone
fa: تلفن دستیار

en: Business Phone
fa: تلفن کاری

en: Business Phone 2
fa: تلفن کاری ۲

en: Business Fax
fa: دورنگار کاری

en: Callback Phone
fa: تلفن پاسخ

en: Car Phone
fa: تلفن ماشین

en: Company Phone
fa: تلفن شرکت

en: Home Phone
fa: تلفن خانه

en: Home Phone 2
fa: تلفن خانهٔ ۲

en: Home Fax
fa: دورنگار خانه

en: Mobile Phone
fa: تلفن همراه

en: Other Phone
fa: تلفن دیگر

en: Other Fax
fa: دورنگار دیگر

en: Pager
fa: پی‌جو

en: Primary Phone
fa: تلفن اصلی

en: Radio
fa: رادیو

en: Telex
fa: تلکس

note: Organizational fields
en: Organization
fa: سازمان

en: Organizational Unit
fa: واحد سازمانی

en: Office
fa: دفتر

en: Title
fa: عنوان

en: Role
fa: نقش

en: Manager
fa: مدیر

en: Assistant
fa: دستیار

note: Web fields
en: Homepage URL
fa: نشانی اینترنتی صفحهٔ آغازه

en: Weblog URL
fa: نشانی اینترنتی وبلاگ

note: Contact categories
en: Categories
fa: مقولات

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
fa: نشانی اینترنتی تقویم

en: Free/Busy URL
fa: نشانی اینترنتی آزاد/مشغول

en: ICS Calendar
fa: تقویم ICS

en: Video Conferencing URL
fa: نشانی اینترنتی اجلاس تصویری

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
fa: نام همسر

en: Note
fa: یادداشت

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
fa: نام نمایشی ایم خانگی ۱

en: AIM Home Screen Name 2
fa: نام نمایشی ایم خانگی ۲

en: AIM Home Screen Name 3
fa: نام نمایشی ایم خانگی ۳

en: AIM Work Screen Name 1
fa: نام نمایشی ایم کاری ۱

en: AIM Work Screen Name 2
fa: نام نمایشی ایم کاری ۲

en: AIM Work Screen Name 3
fa: نام نمایشی ایم کاری ۳

en: GroupWise Home Screen Name 1
fa: نام نمایشی خانگی گروپ‌وایز ۱

en: GroupWise Home Screen Name 2
fa: نام نمایشی خانگی گروپ‌وایز ۲

en: GroupWise Home Screen Name 3
fa: نام نمایشی خانگی گروپ‌وایز ۳

en: GroupWise Work Screen Name 1
fa: نام نمایشی کاری گروپ‌وایز ۱

en: GroupWise Work Screen Name 2
fa: نام نمایشی کاری گروپ‌وایز ۲

en: GroupWise Work Screen Name 3
fa: نام نمایشی کاری گروپ‌وایز ۳

en: Jabber Home ID 1
fa: شناسهٔ خانگی جبر ۱

en: Jabber Home ID 2
fa: شناسهٔ خانگی جبر ۲

en: Jabber Home ID 3
fa: شناسهٔ خانگی جبر ۳

en: Jabber Work ID 1
fa: شناسهٔ کاری جبر ۱

en: Jabber Work ID 2
fa: شناسهٔ کاری جبر ۲

en: Jabber Work ID 3
fa: شناسهٔ کاری جبر ۳

en: Yahoo! Home Screen Name 1
fa: نام نمایشی خانگی یاهو! ۱

en: Yahoo! Home Screen Name 2
fa: نام نمایشی خانگی یاهو! ۱

en: Yahoo! Home Screen Name 3
fa: نام نمایشی خانگی یاهو! ۳

en: Yahoo! Work Screen Name 1
fa: نام نمایشی کاری یاهو! ۱

en: Yahoo! Work Screen Name 2
fa: نام نمایشی کاری یاهو! ۲

en: Yahoo! Work Screen Name 3
fa: نام نمایشی کاری یاهو! ۳

en: MSN Home Screen Name 1
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۱

en: MSN Home Screen Name 2
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۲

en: MSN Home Screen Name 3
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۳

en: MSN Work Screen Name 1
fa: نام نمایشی کاری ام‌اس‌ان ۱

en: MSN Work Screen Name 2
fa: نام نمایشی کاری ام‌اس‌ان ۲

en: MSN Work Screen Name 3
fa: نام نمایشی کاری ام‌اس‌ان ۳

en: ICQ Home ID 1
fa: شناسهٔ خانگی آی‌سیک‌یو ۱

en: ICQ Home ID 2
fa: شناسهٔ خانگی آی‌سیک‌یو ۲

en: ICQ Home ID 3
fa: شناسهٔ خانگی آی‌سیک‌یو ۳

en: ICQ Work ID 1
fa: شناسهٔ کاری آی‌سیک‌یو ۱

en: ICQ Work ID 2
fa: شناسهٔ کاری آی‌سیک‌یو ۲

en: ICQ Work ID 3
fa: شناسهٔ کاری آی‌سیک‌یو ۳

note: Last modified time
en: Last Revision
fa: آخرین تجدید نظر

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
fa: نام یا سازمان

note: Address fields
en: Address List
fa: سیاههٔ نشانی

en: Home Address
fa: نشانی خانه

en: Work Address
fa: نشانی محل کار

en: Other Address
fa: نشانی‌های دیگر

note: Contact categories
en: Category List
fa: سیاههٔ دسته

note: Photo/Logo
en: Photo
fa: عکس

en: Logo
fa: نشان

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
fa: نام

en: Email List
fa: سیاههٔ رایانامه

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
fa: سیاههٔ نام‌های نمایشی ایم

en: GroupWise ID List
fa: سیاههٔ شناسه‌های گروپ‌وایز

en: Jabber ID List
fa: سیاههٔ شناسه‌های جبر

en: Yahoo! Screen Name List
fa: سیاههٔ نام‌های نمایشی یاهو

en: MSN Screen Name List
fa: سیاههٔ نام‌های نمایشی ام‌اس‌ان

en: ICQ ID List
fa: سیاههٔ شناسه‌های آی‌سیک‌یو

en: Wants HTML Mail
fa: می‌خواهد نامهٔ HTML دریافت کند

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
fa: سیاهه

en: Birth Date
fa: تاریخ تولد

en: Anniversary
fa: سالگرد ازدواج

note: Security fields
en: X.509 Certificate
fa: گواهینامهٔ X.509

en: PGP Certificate
fa: گواهی PGP

en: Gadu-Gadu Home ID 1
fa: شناسهٔ خانگی گادوکادو ۱

en: Gadu-Gadu Home ID 2
fa: شناسهٔ خانگی گادوکادو ۲

en: Gadu-Gadu Home ID 3
fa: شناسهٔ خانگی گادوکادو ۳

en: Gadu-Gadu Work ID 1
fa: شناسهٔ کاری گادوکادو ۱

en: Gadu-Gadu Work ID 2
fa: شناسهٔ کاری گادوکادو ۲

en: Gadu-Gadu Work ID 3
fa: شناسهٔ کاری گادوکادو ۳

en: Gadu-Gadu ID List
fa: سیاههٔ شناسه‌های گادوگادو

note: Geo information
en: Geographic Information
fa: اطّلاعات جغرافیایی

en: Telephone
fa: تلفن

en: Skype Home Name 1
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۱

en: Skype Home Name 2
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۲

en: Skype Home Name 3
fa: نام نمایشی خانگی ام‌اس‌ان ۳

en: Skype Work Name 1
fa: نام کاری اسکایپ ۱

en: Skype Work Name 2
fa: نام کاری اسکایپ ۲

en: Skype Work Name 3
fa: نام کاری اسکایپ ۳

en: Skype Name List
fa: سیاههٔ نام‌های اسکایپ

en: SIP address
fa: نشانی سیپ

en: Google Talk Home Name 1
fa: نام گوگل تاک خانه ۱

en: Google Talk Home Name 2
fa: نام گوگل تاک خانه ۲

en: Google Talk Home Name 3
fa: نام گوگل تاک خانه ۳

en: Google Talk Work Name 1
fa: نام گوگل تاک کاری ۱

en: Google Talk Work Name 2
fa: نام گوگل تاک کاری ۲

en: Google Talk Work Name 3
fa: نام گوگل تاک کاری ۳

en: Matrix Home ID 1
fa: شناسهٔ خانگی ماتریکس ۱

en: Matrix Home ID 2
fa: شناسهٔ خانگی ماتریکس ۲

en: Matrix Home ID 3
fa: شناسهٔ خانگی ماتریکس ۳

en: Matrix Work ID 1
fa: شناسهٔ کاری ماتریکس ۱

en: Matrix Work ID 2
fa: شناسهٔ کاری ماتریکس ۲

en: Matrix Work ID 3
fa: شناسهٔ کاری ماتریکس ۳

en: Matrix ID List
fa: سیاههٔ شناسه‌های ماتریکس

en: Unnamed List
fa: سیاههٔ بی‌نام

en: Invalid country calling code
fa: کد تماس کشور نامعتبر

en: Unable to connect to “%s”:
fa: ناتوان در وصل شدن به «%s»:

en: Error parsing regular expression
fa: خطا در تجزیهٔ عبارت بی‌قاعده

en: Invalid Query
fa: پرس‌وجوی نامعتبر

en: Invalid query
fa: پرس‌وجوی نامعتبر

en: Invalid query: %s
fa: پرس‌وجوی نامعتبر: %s

en: Can’t open database %s: %s
fa: نمی‌توان پایگاه دادهٔ %s را گشود: %s

en: No email address provided
fa: هیچ نشانی رایانامه‌ای فراهم نشده

en: Invalid query:
fa: پرس‌وجوی نامعتبر:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
fa: نمی‌توان دفترچه را گشود:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
fa: نمی‌توان آشنا را گرفت:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
fa: نمی‌توان سیاههٔ آشنایان را گرفت:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list uids:
fa: نمی‌توان شناسه‌های یکتای سیاههٔ آشنایان را گرفت:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
fa: نمی‌توان آشنا افزود:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
fa: نمی‌توان آشنایان را برداشت:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot find email address:
fa: نمی‌توان نشانی رایانامه را یافت:

en: Failed to parse response data
fa: تجزیهٔ داده‌های پاسخ شکست خورد

en: Birthday
fa: روز تولد

en: Birthday: %s
fa: روز تولد: %s

en: Anniversary: %s
fa: سالگرد ازدواج: %s

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
fa: نمی‌توان دادهٔ تقویم را ذخیره کرد: نشانی بدشکل.

en: Cannot save calendar data
fa: نمی‌توان دادهٔ تقویم را ذخیره کرد

note: FIXME This should be doable once all the recurid stuff is done
en: Unsupported method
fa: روش پشتیبانی نشده

en: URI not set
fa: نشانی تنظیم نشده

en: Bad file format.
fa: قالب پرونده نامناسب است.

en: Not a calendar.
fa: تقویم نیست.

en: Could not retrieve weather data
fa: بازیابی داده‌های وضع هوا ممکن نبود

en: Weather: Fog
fa: آب‌و‌هوا: مه

en: Weather: Cloudy Night
fa: آب‌وهوا: شب ابری

en: Weather: Cloudy
fa: آب‌وهوا: ابری

en: Weather: Overcast
fa: آب‌و‌هوا: پوشیده از ابر

en: Weather: Showers
fa: آب‌وهوا: بارش

en: Weather: Snow
fa: آب‌وهوا: برف

en: Weather: Clear Night
fa: آب‌وهوا: شب صاف

en: Weather: Sunny
fa: آب‌وهوا: آفتابی

en: Weather: Thunderstorms
fa: آب‌و‌هوا: توفان و تندر

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °F
fa: %I.1f °ف

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: %.1f °C
fa: %I.1f °س

en: %.1f
fa: %I.1f

en: Could not create cache file
fa: ایجاد پروندهٔ حافظهٔ نهان ممکن نبود

en: New note
fa: یادداشت جدید

en: No such calendar
fa: چنین تقویمی وجود ندارد

en: Object not found
fa: شیء پیدا نشد

en: Invalid object
fa: شیء نامعتبر

en: Unknown user
fa: کاربر ناشناس

en: Object ID already exists
fa: شناسهٔ شیء از قبل وجود دارد

en: Invalid range
fa: دامنهٔ نامعتبر

en: Untitled appointment
fa: قرار بی‌عنوان

en: 1st
fa: نخست

en: 2nd
fa: دوم

en: 3rd
fa: سوم

en: 4th
fa: چهارم

en: 5th
fa: پنجم

en: 6th
fa: ششم

en: 7th
fa: هفتم

en: 8th
fa: هشتم

en: 9th
fa: نهم

en: 10th
fa: دهم

en: 11th
fa: یازدهم

en: 12th
fa: دوازدهم

en: 13th
fa: سیزدهم

en: 14th
fa: چهاردهم

en: 15th
fa: پانزدهم

en: 16th
fa: شانزدهم

en: 17th
fa: هفدهم

en: 18th
fa: هجدهم

en: 19th
fa: نوزدهم

en: 20th
fa: بیستم

en: 21st
fa: بیست و یکم

en: 22nd
fa: بیست و دوم

en: 23rd
fa: بیست و سوم

en: 24th
fa: بیست و چهارم

en: 25th
fa: بیست و پنجم

en: 26th
fa: بیست و ششم

en: 27th
fa: بیست و هفتم

en: 28th
fa: بیست و هشتم

en: 29th
fa: بیست و نهم

en: 30th
fa: سی‌ام

en: 31st
fa: سی و یکم

en: every day forever | every %d days forever
fa[0]: هر %Id روز تا ابد
fa[1]: هر %Id روز تا ابد

en: Every day forever | Every %d days forever
fa[0]: هر %Id روز تا ابد
fa[1]: هر %Id روز تا ابد

en: every week | every %d weeks
fa[0]: هر %Id هفته
fa[1]: هر %Id هفته

en: Every week | Every %d weeks
fa[0]: هر %Id هفته
fa[1]: هر %Id هفته

[ctx: recur-description]
en: on Friday
fa: در جمعه

en: every month | every %d months
fa[0]: هر %Id ماه
fa[1]: هر %Id ماه

en: Every month | Every %d months
fa[0]: هر %Id ماه
fa[1]: هر %Id ماه

en: every year forever | every %d years forever
fa[0]: هر %Id سال تا ابد
fa[1]: هر %Id سال تا ابد

en: Every year forever | Every %d years forever
fa[0]: هر %Id سال تا ابد
fa[1]: هر %Id سال تا ابد

en: every year | every %d years
fa[0]: هر %Id سال
fa[1]: هر %Id سال

en: Every year | Every %d years
fa[0]: هر %Id سال
fa[1]: هر %Id سال

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 2 months on Tuesday, Thursday and Friday forever"
en: forever
fa: برای همیشه

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
fa: تکرار قرار

[ctx: Priority]
en: High
fa: بالا

[ctx: Priority]
en: Normal
fa: عادی

[ctx: Priority]
en: Low
fa: پایین

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: %d week | %d weeks
fa[0]: %Id هفته
fa[1]: %Id هفته

en: %d day | %d days
fa[0]: %d روز
fa[1]: %d روز

en: %d hour | %d hours
fa[0]: %Id ساعت
fa[1]: %Id ساعت

en: %d minute | %d minutes
fa[0]: %Id دقیقه
fa[1]: %Id دقیقه

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
fa[0]: %Id ثانیه
fa[1]: %Id ثانیه

en: No Summary
fa: بدون خلاصه

en: attachment.dat
fa: پیوست.dat

en: Signing message
fa: امضا کردن پیام

en: Encrypting message
fa: رمزنگاری پیام

en: Decrypting message
fa: رمزگشایی پیام

en: Unable to create cache path
fa: ناتوان در ایجاد مسیر اانباره

en: Could not remove cache entry: %s: %s
fa: ناتوان در برداشتن ورودی انباره: %s: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
fa: جریان پیام نامعتبر از %s دریافت شد: %s

en: Syncing folders
fa: همگام سازی شاخه‌ها

en: Error parsing filter: %s: %s
fa: خطا در تجزیهٔ صافی: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
fa: خطا در اجرای صافی: %s: %s

en: Unable to open spool folder
fa: گشودن شاخهٔ قرقره مقدور نیست

en: Unable to process spool folder
fa: پردازش شاخهٔ قرقره مقدور نیست

en: Getting message %d (%d%%)
fa: در حال گرفتن پیام %Id (٪%Id)

en: Failed on message %d
fa: شکست در پیام %Id

en: Syncing folder
fa: در حال همگام‌سازی شاخه

en: Complete
fa: انجام شده

en: Getting message %d of %d
fa: در حال دریافت پیام %Id از %Id

en: Failed at message %d of %d
fa: شکست در پیام %Id از %Id

en: Failed to retrieve message
fa: بازیابی پیام شکست خورد

en: Invalid arguments to (system-flag)
fa: آرکومان های نامعتبر برای (sysyem-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
fa: آرگومان‌های نامعتبر برای (user-tag)

en: Error executing filter search: %s: %s
fa: خطا در اجرای صافی جست‌وجو: %s: %s

en: Moving messages
fa: در حال جابه‌جایی پیام‌ها

en: Copying messages
fa: در حال نسخه‌برداری از پیام‌ها

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
fa: (%s) یک نتیجهٔ بولی تکی لازم دارد

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
fa: (%s) داخل %s مجاز نیست

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
fa: (%s) یک رشتهٔ نوع تطابق لازم دارد

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
fa: (%s) یک نتیجهٔ آرایه‌ای انتظار دارد

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
fa: (%s) لازم دارد که شاخه تنظیم شده باشد

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
fa: نمی‌توان عبارت جست‌وجو را تجزیه کرد: %s:
    ‏%s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
fa: خطا در اجرای عبارت جست‌وجو: %s:
    ‏%s

en: Failed to execute gpg: %s
fa: اجرای gpg شکست خورد: %s

en: Unknown
fa: نامعلوم

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
fa: با پیام وضعیت GnuPG غیرمنتظره‌ای برخورد شد:
    
    ‏%s

en: Failed to parse gpg userid hint.
fa: تجزیهٔ راهنمای شناسهٔ کاربر gpg شکست خورد.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
fa: تجزیهٔ درخواست اسم شب gpg شکست خورد.

en: Cancelled
fa: لغو شده

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
fa: گشودن کلید سری شکست خورد: ۳ اسم شب غلط داده شد.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
fa: پاسخ غیرمنتظره از GnuPG‏: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
fa: رمزنگاری شکست خورد: گیرندهٔ معتبری مشخص نشده است.

en: Failed to execute gpg.
fa: اجرای gpg شکست خورد.

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
fa: نمی‌توان امضای پیام را تأیید کرد: قالب پیام نادرست است

en: This is a digitally encrypted message part
fa: این قسمت از پیام به طور دیجیتال رمزنگاری شده است

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
fa: نمی‌توان پیام را رمزگشایی کرد: قالب پیام نادرست است

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
fa: رمزگشایی قسمت MIME شکست خورد: خطای قرارداد

en: Encrypted content
fa: محتویات رمزنگاری شده

en: Could not create lock file for %s: %s
fa: ایجاد پروندهٔ قفل برای %s ممکن نبود: %s

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
fa: گرفتن قفل با استفاده از fcntl(2) شکست خورد: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
fa: گرفتن قفل با استفاده از flock(2) شکست خورد: %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
fa: نمی‌توان لولهٔ کمک قفل کننده را ساهت: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
fa: نمی‌توان کمک قفل کننده را منشعب کرد: %s

en: Could not open mail file %s: %s
fa: گشودن پروندهٔ نامهٔ %s ممکن نبود: %s

en: Could not check mail file %s: %s
fa: بررسی پروندهٔ نامهٔ %s ممکن نبود: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
fa: گشودن پروندهٔ موقت نامهٔ %s ممکن نبود: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
fa: ذخیرهٔ نامه در پروندهٔ موقت %s شکست خورد: %s

en: Could not create pipe: %s
fa: ایجاد لوله ممکن نبود: %s

en: Could not fork: %s
fa: دادن انشعاب ممکن نبود: %s

en: Movemail program failed: %s
fa: برنامهٔ movemail شکست خورد: %s

en: (Unknown error)
fa: (خطای نامعلوم)

en: Error reading mail file: %s
fa: خطا در خواندن پروندهٔ نامه: %s

en: Error writing mail temp file: %s
fa: خطا در نوشتن پروندهٔ موقت نامه: %s

en: Error copying mail temp file: %s
fa: خطا در نسخه‌برداری از پروندهٔ موقت نامه: %s

en: parse error
fa: خطا در تجزیه

en: Resolving: %s
fa: در حال تحویل: %s

en: Host lookup failed
fa: گشتن به دنیال میزبان شکست خورد

en: Virtual folder email provider
fa: فراهم‌کنندهٔ رایانامهٔ شاخهٔ مجازی

en: For reading mail as a query of another set of folders
fa: برای خواندن نامه به عنوان پرس و جویی از یک مجموعه شاخهٔ دیگر

en: Could not load %s: %s
fa: بار کردن %s ممکن نبود: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
fa: نمی‌توان %s را بار کرد: کد راه‌اندازی در پیمانه وجود ندارد.

en: Anonymous
fa: گمنامانه

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
fa: این گزینه با استفاده از ورود گمنامانه به سیستم به کارساز متصل خواهد شد.

en: Authentication failed.
fa: تأیید هویت شکست خورد.

en: Invalid argument
fa: آرگومان نامعتبر

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
fa: این گزینه در صورت پشتیبانی کارساز، با استفاده از یک گذرواژهٔ امن CRAM-MD5 به آن متصل خواهد شد.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
fa: این گزینه در صورت پشتیبانی کارساز، با استفاده از یک گذرواژهٔ امن DIGEST-MD4 به آن متصل خواهد شد.

en: Server response did not contain authorization data
fa: پاسخ کارساز حاوی داده‌های تأیید هویت نبود

en: Server response contained incomplete authorization data
fa: پاسخ کارساز حاوی داده‌های تأیید هویت ناقص بود

en: Server response does not match
fa: پاسخ کارساز مطابقت نمی‌کند

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
fa: این گزینه با استفاده از تأیید هویت Kerberos 5 به کارساز متصل می‌شود.

en: Bad authentication response from server.
fa: پاسخ تأیید هویت نامناسب از کارساز.

en: Unsupported security layer.
fa: لایهٔ امنیتی پشتیبانی نشده.

en: Login
fa: ورود به سیستم

en: This option will connect to the server using a simple password.
fa: این گزینه با استفاده از گذرواژهٔ ساده به کارساز متصل می‌شود.

en: Unknown authentication state.
fa: وضعیت تأیید هویت نامعلوم.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
fa: این گزینه با استفاده از تأیید هویت با گذرواژهٔ امن یا NTLM به کارسازی ویندوزی وصل خواهد شد.

en: POP before SMTP
fa: POP قبل از SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
fa: این گزینه پیش از تلاش برای اتصال SMTP یک اتصال POP را تأیید هویت خواهد کرد

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
fa: ترجمهٔ عبارت منظم شکست خورد: %s‏: %s

en: %s authentication failed
fa: تأیید هویت %s شکست خورد

en: Cannot create CMS message
fa: نمی‌توان پیام CMS را ایجاد کرد

en: Cannot create CMS signed data
fa: نمی‌توان داده‌های امضا شدهٔ CMS را ایجاد کرد

en: Cannot attach CMS signed data
fa: نمی‌توان داده‌های امضا شدهٔ CMS را پیوست کرد

en: Cannot attach CMS data
fa: نمی‌توان داده‌های CMS را پیوست کرد

en: Cannot create CMS Signer information
fa: نمی‌توان اطلاعات امضا کنندهٔ CMS را ایجاد کرد

en: Cannot add CMS Signing time
fa: نمی‌توان زمان امضای CMS را اضافه کرد

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
fa: نمی‌توان مشخصهٔ SMIMEEncKeyPrefs را اضافه کرد

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
fa: نمی‌توان مشخصهی MS SMIMEEncKeyPrefs را اضافه کرد

en: Cannot add encryption certificate
fa: نمی‌توان گواهی رمزنگاری را اضافه کرد

en: Cannot add CMS Signer information
fa: نمی‌توان اطلاعات امضا کنندهٔ CMS را اضافه کرد

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
fa: تأیید نشده

en: Good signature
fa: امضای مناسب

en: Bad signature
fa: امضای نامناسب

en: Signing certificate not found
fa: گواهی امضا پیدا نشد

en: Signing certificate not trusted
fa: گواهی امضا مورد اعتماد نیست

en: Signature algorithm unknown
fa: الگوریتم امضای نامعلوم

en: Signature algorithm unsupported
fa: الگوریتم امضای پشتیبانی نشده

en: Malformed signature
fa: امضای معیوب

en: Processing error
fa: خطای پردازش

en: No signed data in signature
fa: داده‌های امضا شده در امضا نیست

en: Signer: %s <%s>: %s
fa: امضا کننده: %s ‏<%s>‏: %s

en: Failed to add data to CMS encoder
fa: اضافه‌کردن داده‌ها به رمزنگار CMS شکست خورد

en: Failed to encode data
fa: کدگذاری داده‌ها شکست خورد

en: Decoder failed
fa: کدگشا شکست خورد

en: Cannot create CMS Message
fa: نمی‌توان پیام CMS را ایجاد کرد

en: Cannot attach CMS data object
fa: نمی‌توان شیء داده‌ای CMS را ایجاد کرد

en: Cannot create CMS Recipient information
fa: نمی‌توان اطلاعات گیرندهٔ CMS را ایجاد کرد

en: Trash
fa: زباله‌دان

en: Junk
fa: آشغال

en: Cannot create folder: %s: folder exists
fa: نمی‌توان شاخه را ایجاد کرد: %s: شاخه وجود دارد

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
fa: نمی‌توان شاخه را حذف کرد: %s: عملیات نامعتبر

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
fa: نمی‌توان نام شاخه را تغییر داد: %s: عملیات نامعتبر

en: Connection cancelled
fa: از اتصال لغو شد

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
fa: نمی‌توان پیام‌ها را در شاخه‌ای مجازی رونوشت یا جابه‌جا کرد

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
fa: تطبیق نیافته

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
fa: نمی‌توان شاخه را حذف کرد: %s: چنین شاخه‌ای وجود ندارد

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
fa: نمی‌توان نام شاخه را تغییر داد: %s: شاخه وجود ندارد

en: Cannot copy messages to the Trash folder
fa: نمی‌توان از پیام‌ها در شاخهٔ زباله‌دان نسخه‌برداری کرد

en: Cannot copy messages to the Junk folder
fa: نمی‌توان از پیام در شاخهٔ آشغال نسخه‌برداری کرد

en: You must be working online to complete this operation
fa: برای تکمیل این عملیات باید برخط کار کنید

en: Apply message _filters to this folder
fa: اعمال _پالایه‌های پیام به این شاخه

en: Checking for New Mail
fa: بررسی به دنبال نامهٔ جدید

en: C_heck for new messages in all folders
fa: ‌_بررسی به دنبال نامه‌های جدید در همهٔ شاخه‌ها

en: Folders
fa: شاخه‌ها

en: _Show only subscribed folders
fa: _نشان دادن فقط شاخه‌های آبونه شده

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Check new messages for _Junk contents
fa: بررسی پیام‌های جدید به دنبال محتویات آش_غال

en: Namespace:
fa: فضانام:

en: Command:
fa: فرمان:

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in ascending order"
en: ascending order
fa: ترتیب پیش‌رونده

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in descending order"
en: descending order
fa: ترتیب پس‌رونده

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
fa: برای خواندن و ذخیرهٔ نامه روی کارسازهای IMAP.

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
fa: اتصال به کارساز IMAP ‏%s در حالت امن شکست خورد: %s

en: STARTTLS not supported
fa: پشتیبانی نمی‌شود STARTTLS

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
fa: دریافتی

en: IMAP server %s
fa: ‏‏کارساز IMAP ‏%s

en: IMAP service for %s on %s
fa: سرویس IMAP برای %s در %s

en: Password
fa: گذرواژه

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
fa: این گزینه با استفاده از گذرواژهٔ متن ساده به کارساز IMAP متصل خواهد شد.

en: No such folder %s
fa: شاخهٔ %s وجود ندارد

[ctx: IMAPDefaults]
note: Translators: The strings in "IMAPDefaults" context are folder names as can be presented by the server; There's checked for the localized version of it and for the non-localized version as well. It's always the folder name (eventually path) as provided by the server, when returned in given localizati
en: [Gmail]/Drafts
fa: [جی‌میل]/پیش‌نویس‌ها

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
fa: پیش‌نویس‌ها

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
fa: پیش‌نویس

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
fa: قالب‌ها

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
fa: بایگانی

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
fa: [جی‌میل]/نامه‌های فرستاده

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
fa: فرستاده

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
fa: موارد فرستاده

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
fa: پیام‌های فرستاده

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Spam
fa: [جی‌میل]/هرزنامه

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
fa: هرزنامه

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
fa: رایانامهٔ هرز

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
fa: رایانامهٔ هرز

[ctx: IMAPDefaults]
en: Spam
fa: هرزنامه

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
fa: زباله‌دان

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
fa: موارد حذف شده

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
fa: پیام‌های حذف شده

note: Translators: This is used for a folder description, * for folders being under $HOME.  The first %s is replaced * with a relative path under $HOME, the second %s is * replaced with a protocol name, like mbox/maldir/...
en: ~%s (%s)
fa: ~%s ‏(%s)‏

note: Translators: This is used for a folder description. * The first %s is replaced with a folder's full path, * the second %s is replaced with a protocol name, like * mbox/maldir/...
en: %s (%s)
fa: ‏%s (%s)

en: MH-format mail directories
fa: شاخه‌های نامه با قالب MH

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
fa: برای ذخیرهٔ نامه‌های محلّی در شاخه‌های نامهٔ شبهMH.

en: Local delivery
fa: تحویل محلی

en: Maildir-format mail directories
fa: شاخه‌های نامه با قالب maildir

en: For storing local mail in maildir directories.
fa: برای ذخیرهٔ نامه‌های محلی در شاخه‌های maildir.

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
fa: برای خواندن و ذخیره کردن نامه‌های محلی در پرونده‌های قرقرهٔ mbox استاندارد خارجی.
    ممکن است برای خواندن درخت شاخه‌هایی به سبک Elm، ‏Pine یا Mutt به کار رود.

en: Could not rename folder %s to %s: %s
fa: تغییر نام شاخهٔ %s به %s ممکن نبود: %s

en: Local mail file %s
fa: پروندهٔ نامهٔ محلی %s

en: Cannot get folder: %s: %s
fa: نمی‌توان شاخه را گرفت: %s‏: %s

en: No such message
fa: چنین پیامی وجود ندارد

en: not a maildir directory
fa: شاخهٔ maildir نیست

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
fa: نمی‌توان مسیر شاخهٔ maildir را باز کرد: %s‏: %s

en: Checking folder consistency
fa: در حال بررسی همخوانی شاخه

en: Checking for new messages
fa: در حال بررسی به دنبال پیام‌های جدید

en: Storing folder
fa: در حال ذخیره‌سازی شاخه

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
fa: به نظر می‌رسد شاخه مخدوش شده و قابل بازیابی نیست.

en: Cannot create folder lock on %s: %s
fa: نمی‌توان قفل شاخه را روی %s ایجاد کرد: %s

en: Cannot create a folder by this name.
fa: نمی‌توان شاخه‌ای با این نام ایجاد کرد.

en: Cannot create folder: %s: %s
fa: نمی‌توان شاخه را ایجاد کرد: %s: %s

en: Folder already exists
fa: شاخه از قبل وجود دارد

en: The new folder name is illegal.
fa: نام جدید شاخه غیرمجاز است.

en: Could not open folder: %s: %s
fa: گشودن شاخه ممکن نبود: %s‏: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
fa: نمی‌توان شاخه را بررسی کرد: %s‏: %s

en: Could not open file: %s: %s
fa: گشودن پرونده ممکن نبود: %s‏: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
fa: نمی‌توان نامه‌دان موقت را باز کرد: %s

en: Could not close source folder %s: %s
fa: گشودن شاخهٔ مبدأ %s ممکن نبود: %s

en: Could not rename folder: %s
fa: تغییر نام شاخه ممکن نبود: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
fa: خلاصه و پوشه حتی پس از همگام‌سازی مطابقت نمی‌کنند

en: Unknown error: %s
fa: خطای نامعلوم: %s

en: Spool mail file %s
fa: پروندهٔ نامهٔ قرقرهٔ %s

en: Spool folder tree %s
fa: درخت شاخهٔ قرقرهٔ %s

en: Spool folders cannot be deleted
fa: شاخه‌های قرقره را نمی‌توان حذف کرد

en: Spool folders cannot be renamed
fa: نمی‌توان نام شاخه‌های قرقره را تغییر داد

en: Cannot get message %s: %s
fa: دسترسی به پیام %s ممکن نیست: %s

en: Posting failed: %s
fa: پست شکست خورد: %s

en: This message is not currently available
fa: این پیام در حال حاضر قابل دسترسی نیست

en: USENET news
fa: اخبار USENET

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
fa: این گزینه با استفاده از یک گذرواژهٔ متنی ساده با کارساز NNTP تأیید هویت می‌کند.

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
fa: کارساز NNTP ‏%s کد خطای %Id را بازگرداند: %s

en: USENET News via %s
fa: اخبار USENET از طریق %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
fa: خطا در بازیابی گروه خبری: 
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
fa: نمی‌توانید در یک News store شاخه‌ای ایجاد کنید. در عوض مشترک آن شوید.

en: You cannot rename a folder in a News store.
fa: نمی‌توان  نام شاخه‌ای را در یک News store تغییر دهید.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
fa: نمی‌توانید در فروشگاه خبری، شاخه‌ای را حذف کنید: به‌جاش نامشترک شوید.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
fa: نمی‌توانید مشترک این گروه خبری بشوید:
    
    چنین گروه خبری‌ای وجود ندارد. مورد انتخاب شده احتمالاً یک شاخهٔ والد می‌باشد.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
fa: نمی‌توانید اشتراک خود از گروه خبری را قطع کنید:
    
    گروه خبری وجود ندارد!

en: Not connected.
fa: اتصال برقرار نیست.

en: No such folder: %s
fa: چنین شاخه‌ای وجود ندارد: %s

en: %s: Scanning new messages
fa: ‏%s: در حال پویش پیام‌های جدید

en: Unexpected server response from xover: %s
fa: پاسخ غیرمنتظرهٔ کارساز از xover: %s

en: Operation failed: %s
fa: عملیات شکست خورد: %s

en: Retrieving POP message %d
fa: در حال بازیابی پیام %Id POP

en: Unknown reason
fa: دلیل نامعلوم

en: Retrieving POP summary
fa: در حال بازیابی خلاصهٔ POP

en: Expunging deleted messages
fa: در حال پاکسازی پیام‌های حذف شده

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
fa: برای اتصال و بارگیری نامه از کارسازهای POP‎.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
fa: این گزینه با استفاده از یک گذرواژهٔ متنی ساده به کارساز POP متصل خواهد شد. این تنها گزینهٔ پشتیبانی شده برای بسیاری از کارسازهای POP است.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
fa: این گزینه با استفاده از گذرواژهٔ رمزبندی شده از طریق قرارداد APOP به کارساز POP متصل می‌شود.ممکن است این روش برای همهٔ کاربران قابل استفاده نباشد، حتی در کارسازهایی که ادعای پشتیبانی آن را دارند.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
fa: خواندن خوش‌آمد معتبر از کارساز POP ‏%s شکست خورد

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
fa: اتصال به کارساز  POP ‏%s در حالت امن شکست خورد: %s

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
fa: ورود به سیستم POP ‏%s شکست خورد: خطا در پروتکل SASL

en: Mail delivery via the sendmail program
fa: ارسال نامه از طریق برنامهٔ sendmail

en: Could not parse recipient list
fa: تجزیهٔ سیاههٔ گیرندگان ممکن نبود

en: Send Options
fa: گزینه‌ها ارسال

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
fa: برای رساندن نامه از طریق اتصال به یک mailhub دوردست با استفاده از SMTP.

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
fa: اتصال به کارساز SMTP ‏%s در حالت امن شکست خورد: %s

en: SMTP server %s
fa: کارساز %s SMTP

en: SMTP mail delivery via %s
fa: تحویل نامهٔ SMTP از طریق %s

en: Cannot send message: service not connected.
fa: نمی‌توان پیام را ارسال کرد: سرویس متصل نیست.

en: Cannot send message: sender address not valid.
fa: نمی‌توان پیام را ارسال کرد: نشانی فرستنده معتبر نیست.

en: Sending message
fa: در حال ارسال پیام

en: Cannot send message: no recipients defined.
fa: نمی‌توان پیام را ارسال کرد: گیرنده‌ای معین نشده است.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
fa: نمی‌توان پیام را ارسال کرد: دست کم یکی از گیرنده‌ها معتبر نیست

en: Syntax error, command unrecognized
fa: خطای نحوی، فرمان شناخته نشد

en: Syntax error in parameters or arguments
fa: خطای نحوی در پارامترها یا آرگومان‌ها

en: Command not implemented
fa: فرمان پیاده‌سازی نشده است

en: Command parameter not implemented
fa: پارامتر فرمان پیاده سازی نشده است

en: System status, or system help reply
fa: وضعیت سیستم، یا پاسخ راهنمای سیستم

en: Help message
fa: پیام راهنما

en: Service ready
fa: سرویس آماده است

en: Service closing transmission channel
fa: سرویس در حال بستن کانال مخابره است

en: Service not available, closing transmission channel
fa: سرویس موجود نیست، کانال مخابره بسته می‌شود

en: Requested mail action okay, completed
fa: عمل پست درخواست شده درست است، انجام شد

en: User not local; will forward to <forward-path>
fa: کاربر محلی نیست؛ به <مسیر-ارجاع> ارجاع خواهد شد

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
fa: عمل پست درخواست شده انجام نشد: جعبه نامه قابل دسترسی نیست

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
fa: کنش درخواستی انجام نشد: صندوق نامه ناموجود

en: Requested action aborted: error in processing
fa: عمل درخواست شده قطع شد: خطا در حال پردازش است

en: User not local; please try <forward-path>
fa: کاربر محلی نیست؛ لطفاً <مسیر-ارجاع> را امتحان کنید

en: Requested action not taken: insufficient system storage
fa: عمل درخواست شده انجام نشد: حافظهٔ سیستم کافی نیست

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
fa: عمل پست درخواست شده قطع شد: تجاوز از حافظهٔ تخصیص یافته

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
fa: عمل درخواست شده انجام نشد: نام نامه‌دان مجاز نیست

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
fa: شروع ورود نامه؛ پایان با <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
fa: تراکنش شکست خورد

en: A password transition is needed
fa: گذار گذرواژه لازم است

en: Authentication mechanism is too weak
fa: سازوکار تأیید هویت ضعیف است

en: Encryption required for requested authentication mechanism
fa: برای سازوکار تأیید هویت خواسته شده رمزنگاری لازم است

en: Temporary authentication failure
fa: شکست در تأیید هویت موقت

en: Authentication required
fa: تأیید هویت لازم است

en: SMTP Greeting
fa: خوش‌آمدِ SMTP

en: Birthday and anniversary reminder
fa: یادآور روزهای تولد و سالگردها

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
fa: این که یادآوری برای تولّدها و سالگردها تنظیم شود یا نه

en: Birthday and anniversary reminder value
fa: مقدار یادآور تولد و سالگرد

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
fa: تعداد یکاهای قابل تعیین برای یک یادآور تولّد یا سالگرد

en: Birthday and anniversary reminder units
fa: یکاهای یادآور تولد و سالگرد

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
fa: یکاهای یادآور تولد یا سالگرد، «دقیقه»، «ساعت» یا «روز»

en: Out of memory
fa: خارج از حافظه

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
fa: سالگرد

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
fa: تولّد

[ctx: CategoryName]
en: Business
fa: کسب‌وکار

[ctx: CategoryName]
en: Competition
fa: رقابت

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
fa: محبوب‌ها

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
fa: هدیه‌ها

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
fa: اهداف

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
fa: تعطیلات

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
fa: کارت‌های تعطیلات

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
fa: آشنایان پرکاربرد

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
fa: ‌ایده‌ها

[ctx: CategoryName]
en: International
fa: بین‌المللی

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
fa: مشتریِ کلیدی

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
fa: گوناگون

[ctx: CategoryName]
en: Personal
fa: شخصی

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
fa: تماس‌های تلفنی

[ctx: CategoryName]
note: Translators: "Status" is a category name; it can mean anything user wants to
en: Status
fa: وضعیت

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
fa: راهکارها

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
fa: تأمين‌کننده‌گان

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
fa: زمان و هزینه‌ها

[ctx: CategoryName]
en: VIP
fa: شخص بسیار مهم

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
fa: منتظر

en: Backend is busy
fa: پسانه مشغول است

en: Authentication failed
fa: تأیید هویت شکست خورد

en: Permission denied
fa: اجازه داده نشد

en: TLS not available
fa: ‫TLS در دسترس نیست

en: Timeout was reached
fa: زمان به پایان رسید

[ctx: OAuth2Service]
note: Translators: This is a user-visible string, display name of an OAuth2 service.
en: Google
fa: گوگل

en: Unnamed
fa: بی‌نام

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH:%OM:%OS

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH:%OM:%OS

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH:%OM

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH:%OM

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
fa: %A %Oy/%Om/%Od %OH

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
fa: %A %Oy/%Om/%Od

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fa: %Oy/%Om/%Od %OH:%OM:%OS

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
fa: %Oy/%Om/%Od %OH:%OM:%OS

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
fa: %Oy/%Om/%Od %OH:%OM

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
fa: %Oy/%Om/%Od %OH:%OM

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
fa: %Oy/%Om/%Od %OH

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
fa: %Oy/%Om/%Od %OH

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
fa: %Oy/%Om/%Od

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
fa: %OH:%OM:%OS

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
fa: %OH:%OM:%OS

note: strptime format for time of day, without seconds, * in 12-hour format. strftime format of a time in 12-hour format, * without seconds.
en: %I:%M %p
fa: %OH:%OM

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format, * without seconds.
en: %H:%M
fa: %OH:%OM

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format, * and no colon.
en: %H%M
fa: %OH%OM

note: strptime format for hour and AM/PM, 12-hour format.
en: %I %p
fa: %OH

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Could not open the link.
fa: نتوانست پیوند را بگشاید.

en: Copy _Link Location
fa: رونوشت از مکان _پیوند

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
fa: امضای دیجیتالی

en: Certificate
fa: گواهی

en: Identity
fa: هویت

en: Issuer
fa: صادرکننده

en: Subject
fa: موضوع

en: Common Name
fa: نام مصطلح

en: Email
fa: رایانامه

en: Organization Unit
fa: واحد سازمانی

en: Country
fa: کشور

en: State
fa: ایالت

en: Locality
fa: محلّیّت

en: Details
fa: جزئیات

en: Usage
fa: استفاده

en: Version
fa: نگارش

en: Serial Number
fa: شمارهٔ سریال

en: Key ID
fa: شناسه کلید

en: Signature Algorithm
fa: الگوریتم امضا

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: Algorithm
fa: الگوریتم

en: _Cancel
fa: _لغو

en: URL:
fa: نشانی اینترنتی:

en: Click here to open the URL
fa: کلیک برای گشودن نشانی اینترنتی

en: C_ontinue
fa: _ادامه

en: _OK
fa: _تأیید

en: _Password:
fa: کلمهٔ _عبور:

[ctx: overdue]
en: now
fa: اکنون

en: %d year | %d years
fa[0]: %Id سال
fa[1]: %Id سال

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
fa: روز

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
fa: _ساعت

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
fa: _دقیقه

en: _Dismiss
fa: _دور انداختن

en: The signing certificate authority is not known.
fa: هویت امضا کنندهٔ گواهینامه شناخته شده نیست.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
fa: گواهینامه با هویت مورد انتظار از پایگاهی که از آن صادر شده هم‌خوانی ندارد.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
fa: زمان فعّال‌سازی گواهی‌نامه هم‌چنان در آینده است.

en: The certificate has expired.
fa: گواهینامه منقضی شده است.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
fa: الگوریتم گواهی‌نامه ناامن به‌نظر می‌رسد.

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
fa: آشنایان

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
fa: رویدادها

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
fa: یادداشت‌ها

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
fa: تکلیف‌ها

en: Cancel
fa: لغو

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
fa: کد: %Iu - پاسخ غیرمنتظره از کارساز

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
fa: تجزیهٔ XML پاسخ کشف خودکار با شکست مواجه شد

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
fa: یافتن ASUrl و OABUrl در پاسخ کشف خودکار با شکست مواجه شد

en: Reminders
fa: یادآوری‌ها

en: Warning
fa: هشدار

en: _Yes
fa: _بله

en: Display Reminders window with _notifications
fa: نمایش پنجرهٔ یادآور با _آگاهی‌ها

en: Enable _audio notifications
fa: به کار انداختن آگاهی‌‌های _صوتی

en: Display reminders for _past events
fa: نمایش یادآور برای رویدادهای _گذشته

en: yes
fa: بله

en: Collection
fa: مجموعه

en: Address Book
fa: دفترچهٔ نشانی

en: Calendar
fa: تقویم

en: Memo List
fa: سیاههٔ یادداشت

en: Task List
fa: سیاههٔ تکلیف

en: Proxy
fa: پیشکار

en: Contacts
fa: آشنا‌ها

en: Google
fa: گوگل

en: On This Computer
fa: در این کامپیوتر

en: Personal
fa: شخصی

en: Search Folders
fa: شاخه‌های جست‌وجو

en: Weather
fa: آب‌وهوا
