evolution - en to is translation catalogue (287 entries)

en: Loading...
is: Hleð inn...

en: Searching...
is: Leita...

en: Invalid Query '%s'
is: Ógild fyrirspurn '%s'

en: Unknown error
is: Óþekkt villa

en: The backend does not support bulk modifications
is: Þessi bakendi styður ekki magnbreytingar

en: The backend does not support bulk removals
is: Þessi bakendi styður ekki magnfjarlægingar

en: Loading…
is: Hleð inn...

note: System Group: My Contacts
en: Personal
is: Einka

note: System Group: Friends
en: Friends
is: Vinir

note: System Group: Family
en: Family
is: Fjölskylda

note: System Group: Coworkers
en: Coworkers
is: Samstarfsmenn

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
is: Ótengt

en: Reconnecting to LDAP server...
is: Endurtengist LDAP þjóni...

en: LDAP error 0x%x (%s)
is: LDAP villa 0x%x (%s)

en: Receiving LDAP search results...
is: Næ í LDAP leitarniðurstöður...

en: Error performing search
is: Villa kom upp í leit

en: Downloading contacts (%d)...
is: Hleð niður tengiliðum (%d)...

en: Adding contact to LDAP server...
is: Bæti tengilið við LDAP þjón

en: Modifying contact from LDAP server...
is: Breyti tengilið á LDAP þjóni

en: Removing contact from LDAP server...
is: Eyði tengilið af LDAP þjón

en: Loading Contacts (%d%%)
is: Hleð inn tengiliðum (%d%%)

en: Contact not found
is: Tengiliður fannst ekki

en: Contact ID already exists
is: Auðkenni tengiliðar þegar til

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
is: Einstakt auðkenni (ID)

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
is: Skrá sem

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
is: Bókar UID

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
is: Fullt nafn

en: Given Name
is: Eiginnafn

en: Family Name
is: Ættarnafn/föðurnafn

en: Nickname
is: Gælunafn

note: Email fields
en: Email 1
is: Tölvupóstur 1

en: Email 4
is: Tölvupóstur 4

en: Mailer
is: Póstþjónn

note: Address Labels
en: Home Address Label
is: Heimapóstfang

en: Work Address Label
is: Vinnupóstfang

en: Other Address Label
is: Annað heimilisfang

note: Phone fields
en: Assistant Phone
is: Sími aðstoðarmanns

en: Business Phone
is: Vinnusími

en: Business Phone 2
is: Vinnusími 2

en: Business Fax
is: Vinnufax

en: Callback Phone
is: Svarsími

en: Car Phone
is: Bílsími

en: Company Phone
is: Fyrirtækissími

en: Home Phone
is: Heimasími

en: Home Phone 2
is: Heimasími 2

en: Home Fax
is: Heimafax

en: ISDN
is: ISDN módald

en: Mobile Phone
is: Farsími

en: Other Phone
is: Annar sími

en: Other Fax
is: Annað fax

en: Pager
is: Símboði

en: Primary Phone
is: Aðalsími

en: Radio
is: Talstöð

note: Organizational fields
en: Organization
is: Stofnun:

en: Organizational Unit
is: Deild (OU)

en: Office
is: Skrifstofa

en: Title
is: Titill

en: Role
is: Hlutverk

en: Manager
is: Stjórnandi

en: Assistant
is: Aðstoðarmaður

note: Web fields
en: Homepage URL
is: Slóð á heimasíðu

en: Weblog URL
is: Slóð á blogg

note: Contact categories
en: Categories
is: Flokkar

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
is: Slóð á dagatal

en: Free/Busy URL
is: Slóð á laus/upptekinn

en: ICS Calendar
is: ICS dagatal

en: Video Conferencing URL
is: Slóð á myndfundi

note: Misc fields
en: Spouse's Name
is: Nafn maka

en: Note
is: Minnispunktur

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
is: AIM heimaskjáheiti 1

en: AIM Home Screen Name 2
is: AIM heimaskjáheiti 2

en: AIM Home Screen Name 3
is: AIM heimaskjáheiti 3

en: AIM Work Screen Name 1
is: AIM vinnuskjáheiti 1

en: AIM Work Screen Name 2
is: AIM vinnuskjáheiti 2

en: AIM Work Screen Name 3
is: AIM vinnuskjáheiti 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
is: GroupWise heimaskjáheiti 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
is: GroupWise heimaskjáheiti 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
is: GroupWise heimaskjáheiti 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
is: GroupWise vinnuskjáheiti 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
is: GroupWise vinnuskjáheiti 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
is: GroupWise vinnuskjáheiti 3

en: Jabber Home ID 1
is: Jabber heimaauðkenni 1

en: Jabber Home ID 2
is: Jabber heimaauðkenni 2

en: Jabber Home ID 3
is: Jabber heimaauðkenni 3

en: Jabber Work ID 1
is: Jabber vinnuauðkenni 1

en: Jabber Work ID 2
is: Jabber vinnuauðkenni 2

en: Jabber Work ID 3
is: Jabber vinnuauðkenni 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
is: Yahoo! heimaskjáheiti 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
is: Yahoo! heimaskjáheiti 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
is: Yahoo! heimaskjáheiti 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
is: Yahoo! vinnuskjáheiti 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
is: Yahoo! vinnuskjáheiti 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
is: Yahoo! vinnuskjáheiti 3

en: MSN Home Screen Name 1
is: MSN heimaskjáheiti 1

en: MSN Home Screen Name 2
is: MSN heimaskjáheiti 2

en: MSN Home Screen Name 3
is: MSN heimaskjáheiti 3

en: MSN Work Screen Name 1
is: MSN vinnuskjáheiti 1

en: MSN Work Screen Name 2
is: MSN vinnuskjáheiti 2

en: MSN Work Screen Name 3
is: MSN vinnuskjáheiti 3

en: ICQ Home ID 1
is: ICQ heimaauðkenni 1

en: ICQ Home ID 2
is: ICQ heimaauðkenni 2

en: ICQ Home ID 3
is: ICQ heimaauðkenni 3

en: ICQ Work ID 1
is: ICQ vinnuauðkenni 1

en: ICQ Work ID 2
is: ICQ vinnuauðkenni 2

en: ICQ Work ID 3
is: ICQ vinnuauðkenni 3

note: Last modified time
en: Last Revision
is: Síðasta endurskoðun

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
is: Nafn eða stofnun

note: Address fields
en: Address List
is: Heimilisfangalisti

en: Home Address
is: Heimilisfang

en: Work Address
is: Vinnaustaður

en: Other Address
is: Annað heimilisfang

note: Contact categories
en: Category List
is: Flokkalisti

note: Photo/Logo
en: Photo
is: Ljósmynd

en: Logo
is: Merki

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
is: Nafn

en: Email List
is: Netfangalisti

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
is: Listi yfir AIM skjáheiti

en: GroupWise ID List
is: Listi yfir GroupWise auðkenni

en: Jabber ID List
is: Listi yfir Jabber auðkenni

en: Yahoo! Screen Name List
is: Listi yfir Yahoo! skjáheiti

en: MSN Screen Name List
is: Listi yfir MSN skjáheiti

en: ICQ ID List
is: Listi yfir ICQ auðkenni

en: Wants HTML Mail
is: Vill HTML-póst

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
is: Listi

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a flag * used to determine whether when sending to Contact lists the addresses should be * shown or not to other recipients - basically whether to use BCC field or CC * message header when sending messages to this Contact list.
en: List Shows Addresses
is: Listi birtir heimilisföng

en: Birth Date
is: Fæðingardagur

en: Anniversary
is: Afmæli

note: Security fields
en: X.509 Certificate
is: X.509 skilríki

en: Gadu-Gadu Home ID 1
is: Gadu-Gadu heimaauðkenni 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
is: Gadu-Gadu heimaauðkenni 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
is: Gadu-Gadu heimaauðkenni 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
is: Gadu-Gadu vinnuauðkenni 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
is: Gadu-Gadu vinnuauðkenni 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
is: Gadu-Gadu vinnuauðkenni 3

en: Gadu-Gadu ID List
is: Gadu-Gadu tengiliðalisti

note: Geo information
en: Geographic Information
is: Landfræðiupplýsingar

en: Telephone
is: Sími

en: Skype Home Name 1
is: Skype heimanafn 1

en: Skype Home Name 2
is: Skype heimanafn 2

en: Skype Home Name 3
is: Skype heimanafn 3

en: Skype Work Name 1
is: Skype vinnunafn 1

en: Skype Work Name 2
is: Skype vinnunafn 2

en: Skype Work Name 3
is: Skype vinnunafn 3

en: Skype Name List
is: Skype nafnalisti

en: SIP address
is: SIP vistfang

en: Google Talk Home Name 1
is: Google Talk heimanafn 1

en: Google Talk Home Name 2
is: Google Talk heimanafn 2

en: Google Talk Home Name 3
is: Google Talk heimanafn 3

en: Google Talk Work Name 1
is: Google Talk vinnunafn 1

en: Google Talk Work Name 2
is: Google Talk vinnunafn 2

en: Google Talk Work Name 3
is: Google Talk vinnunafn 3

en: Google Talk Name List
is: Listi yfir Google Talk nöfn

en: Twitter Name List
is: Twitter nafnalisti

en: Unnamed List
is: Ónefndur listi

en: Unable to connect to '%s':
is: Ekki tókst að tengjast %s

en: Insufficient memory
is: Ekki nægilegt minni

en: Invalid Query
is: Ógild fyrirspurn

en: Invalid query
is: Ógild fyrirspurn

en: Invalid query: %s
is: Ógild fyrirspurn: %s

en: Success
is: Í lagi

en: Backend is busy
is: Bakendinn er upptekinn

en: Repository offline
is: Gagnasafn er ótengt

en: Permission denied
is: Aðgangi hafnað

en: Authentication Failed
is: Auðkenning mistókst

en: Authentication Required
is: Auðkenningar krafist

en: TLS not available
is: TLS er ekki tiltækt

en: Could not cancel
is: Gat ekki hætt við

note: { E_DATA_BOOK_STATUS_OTHER_ERROR,			N_("Other error") }, { OtherError,			N_("Other error") },
en: Invalid server version
is: Ógild útgáfa þjóns

en: Invalid argument
is: Ógilt viðfang

note: Translators: The string for NOT_SUPPORTED error
en: Not supported
is: Ekki stutt

en: Other error
is: Önnur villa

en: Invalid query:
is: Ógild fyrirspurn:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
is: Gat ekki bætt við tengilið:

en: Server is unreachable (%s)
is: Næ ekki sambandi við netþjón (%s)

en: Birthday
is: Fæðingardagur

en: Birthday: %s
is: Fæðingardagur: %s

en: Anniversary: %s
is: Afmæli: %s

en: Not a calendar.
is: Er ekki dagatal.

en: Weather: Fog
is: Veður: Þoka

en: Weather: Cloudy Night
is: Veður: Skýjað í nótt

en: Weather: Cloudy
is: Veður: Skýjað

en: Weather: Overcast
is: Veður: Alskýjað

en: Weather: Showers
is: Veður: Skúrir

en: Weather: Snow
is: Veður: Snjókoma

en: Weather: Clear Night
is: Veður: Heiðskír nótt

en: Weather: Sunny
is: Veður: Bjartviðri

en: Weather: Thunderstorms
is: Veður: Þrumuveður

en: Forecast
is: Veðurspá

en: Repository is offline
is: Gagnasafn er ótengt

en: No such calendar
is: Ekkert slíkt dagatal

en: Object not found
is: Hluturinn fannst ekki

en: Unknown User
is: Óþekktur notandi

en: Protocol not supported
is: Samskiptamáti ekki studdur

en: Operation has been canceled
is: Hætt hefur verið við aðgerð

en: Could not cancel operation
is: Gat ekki hætt við aðgerð

en: Authentication failed
is: Auðkenning mistókst

en: Authentication required
is: Auðkenningar krafist

en: No error
is: Engin villa

en: Unknown user
is: Óþekktur notandi

en: Invalid range
is: Ógilt svið

en: Unknown calendar property '%s'
is: Óþekktur eiginleiki dagatals '%s'

en: Untitled appointment
is: Ónefnt stefnumót

en: 1st
is: 1.

en: 2nd
is: 2.

en: 3rd
is: 3.

en: 4th
is: 4.

en: 5th
is: 5.

en: 6th
is: 6.

en: 7th
is: 7.

en: 8th
is: 8.

en: 9th
is: 9.

en: 10th
is: 10.

en: 11th
is: 11.

en: 12th
is: 12.

en: 13th
is: 13.

en: 14th
is: 14.

en: 15th
is: 15.

en: 16th
is: 16.

en: 17th
is: 17.

en: 18th
is: 18.

en: 19th
is: 19.

en: 20th
is: 20.

en: 21st
is: 21.

en: 22nd
is: 22.

en: 23rd
is: 23.

en: 24th
is: 24.

en: 25th
is: 25.

en: 26th
is: 26.

en: 27th
is: 27.

en: 28th
is: 28.

en: 29th
is: 29.

en: 30th
is: 30.

en: 31st
is: 31.

[ctx: Priority]
en: High
is: Hátt

[ctx: Priority]
en: Normal
is: Venjulegt

[ctx: Priority]
en: Low
is: Lítið

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
is: Óskilgreint

en: Complete
is: Lokið

en: Filtering folder '%s'
is: Sía möppu '%s'

en: Refreshing folder '%s'
is: Endurles möppu '%s'

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Cancelled
is: Hætt við

en: (Unknown error)
is: (Óþekkt villa)

en: parse error
is: þáttunarvilla

en: Could not load %s: %s
is: Gat ekki hlaðið '%s': %s

en: Anonymous
is: Nafnlaust

en: Authentication failed.
is: Auðkenning tókst ekki.

en: Login
is: Innskráning

en: POP before SMTP
is: POP á undan SMTP

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
is: Óstaðfest

en: Good signature
is: Gild undirritun

en: Bad signature
is: Ógild undirritun

en: Opening folder '%s'
is: Opna möppu '%s'

en: Scanning folders in '%s'
is: Skanna möppur í '%s'

en: Trash
is: Rusl

en: Junk
is: Ruslpóstur

en: Creating folder '%s'
is: Bý til möppuna '%s'...

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
is: Engin samsvörun

en: Folders
is: Möppur

en: Options
is: Valkostir

en: IMAP over SSL
is: IMAP yfir SSL

en: Search failed
is: Leit mistókst

en: Password
is: Lykilorð

en: Cannot create folder '%s': %s
is: Get ekki búið til möppu '%s': %s

en: Cannot create folder: %s: %s
is: Get ekki búið til möppu %s: %s

en: '%s' is not a regular file.
is: '%s' er ekki venjuleg skrá.

en: Not connected.
is: Ótengt.

en: Unknown reason
is: Óþekkt ástæða

en: Default POP3 port
is: Sjálfgefin POP3 gátt

en: POP3 over SSL
is: POP3 yfir SSL

en: Default SMTP port
is: Sjálfgefin SMTP gátt

en: SMTP over SSL
is: SMTP yfir SSL

en: Sending message
is: Sendi skilaboð

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
is: Afmæli

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
is: Fæðingardagur

[ctx: CategoryName]
en: Business
is: Viðskipti

[ctx: CategoryName]
en: Competition
is: Keppnir

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
is: Eftirlæti

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
is: Gjafir

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

[ctx: CategoryName]
en: Personal
is: Einka

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
is: Símtöl

[ctx: CategoryName]
note: Translators: "Status" is a category name; it can mean anything user wants to
en: Status
is: Staða

en: Unnamed
is: ónefnt

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
is: %d/%m/%y

en: HTTP Error: %s
is: HTTP villa: %s

en: Calendar
is: Dagatal
