evolution-data-server master - en to ie translation catalogue (236 entries)

en: Unknown error
ie: Ínconosset errore

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
ie: Ne conexet

en: LDAP error 0x%x (%s)
ie: Errore de LDAP 0x%x (%s)

en: Refreshing…
ie: Refriscante…

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
ie: Nómine complet

en: Nickname
ie: Pseudonim

en: Home Phone
ie: Hem-telefon

en: Home Phone 2
ie: Hem-telefon 2

en: Mobile Phone
ie: Mobil telefon

en: Other Phone
ie: Altri telefon

note: Organizational fields
en: Organization
ie: Organisation

en: Organizational Unit
ie: Unité de organisation

en: Office
ie: Oficie

en: Title
ie: Titul

en: Role
ie: Rol

en: Manager
ie: Gerente

en: Assistant
ie: Assistente

en: ICS Calendar
ie: Calendare ICS

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
ie: Nómine del marito/a

note: Address fields
en: Address List
ie: Liste de adresses

en: Home Address
ie: Hem-adresse

note: Contact categories
en: Category List
ie: Liste de categories

note: Photo/Logo
en: Photo
ie: Foto

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
ie: Nómine

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
ie: Liste

note: Security fields
en: X.509 Certificate
ie: Certificate X.509

en: PGP Certificate
ie: Certificate PGP

en: Telephone
ie: Telefon

en: The library was built without phone number support.
ie: Li biblioteca esset constructet sin li supporte por telefon-numerós.

en: Not a phone number
ie: Ne es un telefon-numeró

en: Insufficient memory
ie: Memorie exhaustet

en: Birthday
ie: Aniversarie

en: Not a calendar.
ie: Ne es un calendare.

en: Forecast
ie: Prognose

en: New note
ie: Nov note

en: Invalid object
ie: Ínvalid object

en: Unknown user
ie: Ínconosset usator

en: 1st
ie: 1-im

en: 2nd
ie: 2-im

en: 3rd
ie: 3-im

en: 4th
ie: 4-im

en: 5th
ie: 5-im

en: 6th
ie: 6-im

en: 7th
ie: 7-im

en: 8th
ie: 8-im

en: 9th
ie: 9-im

en: 10th
ie: 10-im

en: 11th
ie: 11-im

en: 12th
ie: 12-im

en: 13th
ie: 13-im

en: 14th
ie: 14-im

en: 15th
ie: 15-im

en: 16th
ie: 16-im

en: 17th
ie: 17-im

en: 18th
ie: 18-im

en: 19th
ie: 19-im

en: 20th
ie: 20-im

en: 21st
ie: 21-im

en: 22nd
ie: 22-im

en: 23rd
ie: 23-im

en: 24th
ie: 24-im

en: 25th
ie: 25-im

en: 26th
ie: 26-im

en: 27th
ie: 27-im

en: 28th
ie: 28-im

en: 29th
ie: 29-im

en: 30th
ie: 30-im

en: 31st
ie: 31-im

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
ie: , soledí

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
ie:  e soledí

[ctx: recur-description]
en: , Monday
ie: , lunedí

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
ie:  e lunedí

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
ie: , mardí

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
ie:  e mardí

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
ie: , mercurdí

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
ie:  e mercurdí

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
ie: , jovedí

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
ie:  e jovedí

[ctx: recur-description]
en: , Friday
ie: , venerdí

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
ie:  e venerdí

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
ie: , saturdí

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
ie:  e saturdí

note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days for 10 occurrences"
en: for one occurrence | for %d occurrences
ie[0]: por singul vez
ie[1]: por %d vezes

[ctx: Priority]
en: High
ie: Alt

[ctx: Priority]
en: Low
ie: Bass

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
ie: Índefinit

en: %d week | %d weeks
ie[0]: %d semane
ie[1]: %d semanes

en: %d day | %d days
ie[0]: %d die
ie[1]: %d dies

en: %d hour | %d hours
ie[0]: %d hor
ie[1]: %d hores

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
ie[0]: %d seconde
ie[1]: %d secondes

en: attachment.dat
ie: atachament.dat

en: Syncing folder
ie: Sincronisante un fólder

en: Complete
ie: Compleet

en: Failed to retrieve message
ie: Ne successat obtener un missage

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Cancelled
ie: Anullat

en: Encrypted content
ie: Ciffrat contenete

en: (Unknown error)
ie: (Ínconosset errore)

en: parse error
ie: errore de analise

en: Anonymous
ie: Anonim

en: Authentication failed.
ie: Autentication ne successat.

en: Invalid argument
ie: Ínvalid argument

en: POP before SMTP
ie: POP ante SMTP

en: No support for %s authentication
ie: Autentication %s ne es supportat

en: %s authentication failed
ie: Autentication %s ne successat

en: This certificate is valid.
ie: Ti certificate es valid.

en: This certificate is not valid.
ie: Ti certificate es ínvalid.

en: Invalid module name.
ie: Ínvalid nómine de module.

en: CRL already exists.
ie: CRL ja existe.

en: NSS is not initialized.
ie: NSS ne es inicialisat.

en: Unknown error.
ie: Ínconosset errore.

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
ie: Ínverificat

en: Good signature
ie: Signature valid

en: Bad signature
ie: Signature ínvalid

en: Signature algorithm unknown
ie: Algoritme de signature es ínconosset

en: Signature algorithm unsupported
ie: Algoritme de signature es ínsupportat

en: Decoder failed
ie: Decodificator ne successat

en: Trash
ie: Paper-corb

en: Updating folder “%s”
ie: Actualisante un fólder «%s»

en: Folders
ie: Fólderes

en: _Show only subscribed folders
ie: Mon_strar solmen abonnat fólderes

en: Options
ie: Parametres

en: Command:
ie: Comande:

note: Translators: This constructs either "Fetch new messages in ascending order" or "Fetch new messages in descending order"
en: Fetch new messages in
ie: Obtener nov missages

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in ascending order"
en: ascending order
ie: secun ascension

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in descending order"
en: descending order
ie: secun descension

en: Default IMAP port
ie: Portu IMAP predefinit

en: IMAP over TLS
ie: IMAP sur TLS

en: Failed to get capabilities
ie: Ne successat obtener capabilitás

en: STARTTLS not supported
ie: STARTTLS ne es supportat

en: Failed to authenticate
ie: Autentication ne successat

en: Failed to select mailbox
ie: Selection de un lettre-bux ne successat

en: No such message available.
ie: Li missage es índisponibil.

en: Search failed
ie: Sercha ne successat

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
ie: Recivet

en: Password
ie: Contrasigne

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
ie: Li nómine de fólder «%s» es ínvalid por que it contene li caracter «%c»

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
ie: Paper-corb

en: _Use the “.folders” folder summary file (exmh)
ie: _Usar li file de compendie «.folders» (exmh)

en: Apply _filters to new messages
ie: Applicar li _filtres a nov missages

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
ie: U_sar li formate de Elm/Pine/Mutt por cap-lineas de statu

en: Folder already exists
ie: Li fólder ja existe

en: “%s” is not a regular file.
ie: «%s» ne es un regulari file.

en: Unknown error: %s
ie: Ínconosset errore: %s

en: Folder “%s” does not exist.
ie: Li fólder «%s» ne existe.

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
ie: Mon_strar abbreviat nómines de fólderes (p.ex c.o.linux in vice de comp.os.linux)

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value to use
en: Download only up to %s latest messages
ie: Descargar ad maxim %s ultim missages

en: NNTP over TLS
ie: NNTP trans TLS

en: USENET news
ie: Novas de USENET

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
ie: Servitor NNTP %s retrodat un code de errore %d: %s

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
ie: Servitor NNTP %s ne supporta STARTTLS: %s

en: Not connected.
ie: Ne conexet.

en: Unknown reason
ie: Ínconosset cause

en: _Leave messages on server
ie: Re_tener li missages sur li servitor

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
ie: R_emover pos %s die(s)

en: Disable _support for all POP3 extensions
ie: Depermi_sser omni extensiones de POP3

en: Default POP3 port
ie: Portu POP3 predefinit

en: POP3 over TLS
ie: POP3 trans TLS

en: POP3 server %s
ie: Servitor POP3 %s

en: POP3 stores have no folder hierarchy
ie: Magazines POP3 ne have un hierarchie de fólderes

en: _Re-encode message before send
ie: _Recodificar missages ante que inviar

en: Default SMTP port
ie: Predefinit portu de SMTP

en: SMTP over TLS
ie: SMTP trans TLS

en: SMTP server %s
ie: Servitor SMTP %s

en: SMTP server %s does not support %s authentication
ie: Servitor SMTP %s ne supporte autentification %s

en: Authentication required
ie: Autentication es besonat

en: HELO command failed:
ie: Comande HELO ne successat:

en: QUIT command failed:
ie: Comande QUIT ne successat:

en: Out of memory
ie: Memorie exhaustet

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
ie: Aniversarie

[ctx: CategoryName]
en: Competition
ie: Competitores

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
ie: Idées

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
ie: Diversi

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
ie: Atendente

en: Authentication failed
ie: Autentication ne successat

en: Permission denied
ie: Permission refusat

en: Not supported
ie: Ne es suportat

en: TLS not available
ie: TLS es índisponibil

en: D-Bus error
ie: Errore de D-Bus

en: Other error
ie: Altri errore

en: Failed to call %s:
ie: Ne successat invocar %s:

en: OAuth2 secret not found
ie: Li secrete de OAuth2 ne es trovat

en: Too many redirects
ie: Tro mult redirectiones

en: Unnamed
ie: Sin nómine

en: Copy _Link Location
ie: Copiar li _localisation

en: O_pen Link in Browser
ie: A_perter in li Navigator

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
ie: Digital signature

en: Identity
ie: Identité

en: Issuer
ie: Emissor

en: Expires on
ie: Expira

en: Subject
ie: Subjecte

en: Common Name
ie: Comun nómine

en: Email
ie: E-post

en: Organization Unit
ie: Unité de organisation

en: Country
ie: Land

en: Locality
ie: Localitá

en: SHA-256 Fingerprint
ie: Fingre-print SHA256

en: Details
ie: Detallies

en: Not Before
ie: Ne ante

en: Not After
ie: Ne pos

en: Serial Number
ie: Nró serial

en: Key ID
ie: Clave ID

en: Public Key
ie: Clave public

en: Algorithm
ie: Algoritme

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Authorization code:
ie: Code de _autorisation:

en: C_ontinue
ie: C_ontinuar

en: Please enter the password for address book “%s”.
ie: Provide li contrasigne por li adressarium «%s».

en: _User Name:
ie: Nómine de _usator:

en: _Password:
ie: _Contrasigne:

en: %d year | %d years
ie[0]: %d annu
ie[1]: %d annus

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
ie: d_ies

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
ie: _hores

en: _Dismiss
ie: _Demisser

en: _Reject
ie: _Rejecter

en: Accept _Temporarily
ie: Acceptar _temporarimen

en: _Accept Permanently
ie: _Acceptar permanentmen

en: Reason:
ie: Cause:

en: The certificate has expired.
ie: Li certificate ha expirat.

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
ie: Contactes

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
ie: Evenimentes

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
ie: Memorandums

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
ie: Taches

en: Invalid URL
ie: Ínvalid URL

en: Cancel
ie: Anullar

en: Warning
ie: Avise

en: Address Book
ie: Adressarium

en: Calendar
ie: Calendare

en: Memo List
ie: Memorandum

en: Task List
ie: Liste de taches

en: Mail Account
ie: Conto de e-post

en: MIME Type: %s
ie: MIME-tip: %s

en: Contacts
ie: Contactes

en: On This Computer
ie: Sur ti-ci computator

en: Search Folders
ie: Folderes de sercha

en: Weather
ie: Tempe
