evolution-data-server - en to it translation catalogue (1470 entries)

en: Given URL “%s” doesn’t reference CardDAV address book
it: L'URL specificato «%s» non si riferisce alla rubrica CardDAV

en: Server didn’t return object’s href
it: Il server non ha restituito l'href dell'oggetto

en: Server didn’t return object’s ETag
it: Il server non ha restituito l'ETag dell'oggetto

en: Received object is not a valid vCard
it: L'oggetto ricevuto non è una vCard valida

en: Missing information about vCard URL, local cache is possibly incomplete or broken. Remove it, please.
it: Informazioni mancanti sull'URL della vCard, la cache locale è probabilmente incompleta o rovinata. Rimuoverla.

en: Object to save is not a valid vCard
it: L'oggetto da salvare non è una vCard valida

en: Failed to remove file “%s”: %s
it: Rimozione del file «%s» non riuscita: %s

en: Failed to make directory %s: %s
it: Creazione della directory %s non riuscita: %s

en: Failed to create hardlink for resource “%s”: %s
it: Creazione collegamento fisico per la risorsa «%s» non riuscito: %s

en: No UID in the contact
it: Nessun UID nel contatto

en: Conflicting UIDs found in added contacts
it: Trovati UID in conflitto tra i contatti aggiunti

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Searching...
it: Ricerca...

en: Tried to modify contact “%s” with out of sync revision
it: Tentato di modificare il contatto «%s» con una revisione non sincronizzata

en: Contact “%s” not found
it: Contatto «%s» non trovato

en: Query “%s” not supported
it: Interrogazione «%s» non supportata

en: Invalid Query “%s”
it: Interrogazione «%s» non valida

en: Requested to delete an unrelated cursor
it: Richiesta l'eliminazione di un cursore non correlato

en: Failed to rename old database from “%s” to “%s”: %s
it: Impossibile rinominare il vecchio database da «%s» a «%s»: %s

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

note: Translators: An error message shown to a user when trying to do an * operation on the LDAP address book which is not connected to the server
en: Not connected
it: Non connesso

en: Failed to bind using either v3 or v2 binds
it: Bind non riuscito usando sia i bind v3 che v2

en: Reconnecting to LDAP server...
it: Riconnessione al server LDAP...

en: Invalid DN syntax
it: Sintassi DN non valida

en: LDAP error 0x%x (%s)
it: Errore LDAP 0x%x (%s)

en: %s: NULL returned from ldap_first_entry
it: %s: restituito NULL da ldap_first_entry

en: %s: Unhandled result type %d returned
it: %s: restituito tipo di risultato %d non gestito

en: %s: Unhandled search result type %d returned
it: %s: restituito tipo di risultato di ricerca %d non gestito

en: LDAP contact lists cannot be empty.
it: Gli elenchi dei contatti LDAP non possono essere vuoti.

en: Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but one member could not be recognized. | Contact lists in LDAP address books require each member to be from the same LDAP address book, but %d members could not be recognized.
it[0]: Gli elenchi di contatti nelle rubriche LDAP richiedono che ciascun membro deve essere della stessa rubrica LDAP, ma non è stato possibile riconoscere un membro.
it[1]: Gli elenchi di contatti nelle rubriche LDAP richiedono che ciascun membro deve essere della stessa rubrica LDAP, ma non è stato possibile riconoscere %d membri.

en: Receiving LDAP search results...
it: Ricezione risultati della ricerca LDAP...

en: Error performing search
it: Errore nell'eseguire la ricerca

en: Downloading contacts (%d)...
it: Scaricamento contatti (%d)...

en: Refreshing…
it: Aggiornamento…

en: The backend does not support bulk additions
it: Il backend non supporta le aggiunte in serie

en: Adding contact to LDAP server...
it: Aggiunta contatto al server LDAP...

en: The backend does not support bulk modifications
it: Il backend non supporta le modifiche in serie

en: Modifying contact from LDAP server...
it: Modifica contatto dal server LDAP...

en: Removing contact from LDAP server...
it: Rimozione del contatto dal server LDAP...

en: Failed to get the DN for user “%s”
it: Recupero del DN per l'utente «%s» non riuscito

en: No such book
it: Rubrica inesistente

en: Contact not found
it: Contatto non trovato

en: Contact ID already exists
it: L'ID del contatto esiste già

en: No such source
it: Sorgente inesistente

en: No space
it: Spazio non sufficiente

note: Dummy row as EContactField starts from 1
en: Unique ID
it: ID univoco

note: FILE_AS is not really a structured field - we use a getter/setter * so we can generate its value if necessary in the getter Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * preferred user's description (or display name) of the contact. Note 'File' is a verb here.
en: File Under
it: Registra come

note: URI of the book to which the contact belongs to
en: Book UID
it: UID rubrica

note: Name fields FN isn't really a structured field - we use a getter/setter * so we can set the N property (since evo 1.4 works fine with * vcards that don't even have a N attribute.  *sigh*)
en: Full Name
it: Nome completo

en: Given Name
it: Nome

en: Family Name
it: Cognome

en: Nickname
it: Soprannome

en: Mailer
it: Gestore di posta

note: Address Labels
en: Home Address Label
it: Etichetta indirizzo abitazione

en: Work Address Label
it: Etichetta indirizzo lavoro

en: Other Address Label
it: Etichetta altro indirizzo

note: Phone fields
en: Assistant Phone
it: Telefono assistente

en: Business Phone
it: Telefono ufficio

en: Business Phone 2
it: Telefono ufficio 2

en: Business Fax
it: Fax ufficio

en: Callback Phone
it: Telefono a cui richiamare

en: Car Phone
it: Telefono auto

en: Company Phone
it: Telefono ditta

en: Home Phone
it: Telefono abitazione

en: Home Phone 2
it: Telefono abitazione 2

en: Home Fax
it: Fax abitazione

en: Mobile Phone
it: Telefono cellulare

en: Other Phone
it: Altro telefono

en: Other Fax
it: Altro fax

en: Pager
it: Cercapersone

en: Primary Phone
it: Telefono principale

note: Organizational fields
en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizational Unit
it: Unità organizzativa

en: Office
it: Ufficio

en: Title
it: Titolo

en: Role
it: Qualifica

en: Assistant
it: Assistente

note: Web fields
en: Homepage URL
it: URL della homepage

en: Weblog URL
it: URL del blog

note: Contact categories
en: Categories
it: Categorie

note: Collaboration fields
en: Calendar URI
it: URI del calendario

en: Free/Busy URL
it: URL per libero/occupato

en: ICS Calendar
it: Calendario ICS

en: Video Conferencing URL
it: URL per video conferenza

note: Misc fields
en: Spouse’s Name
it: Nome del coniuge

en: Note
it: Annotazione

note: Instant messaging fields
en: AIM Home Screen Name 1
it: Nominativo pubblico AIM personale 1

en: AIM Home Screen Name 2
it: Nominativo pubblico AIM personale 2

en: AIM Home Screen Name 3
it: Nominativo pubblico AIM personale 3

en: AIM Work Screen Name 1
it: Nominativo pubblico AIM lavoro 1

en: AIM Work Screen Name 2
it: Nominativo pubblico AIM lavoro 2

en: AIM Work Screen Name 3
it: Nominativo pubblico AIM lavoro 3

en: GroupWise Home Screen Name 1
it: Nominativo pubblico GroupWise personale 1

en: GroupWise Home Screen Name 2
it: Nominativo pubblico GroupWise personale 2

en: GroupWise Home Screen Name 3
it: Nominativo pubblico GroupWise personale 3

en: GroupWise Work Screen Name 1
it: Nominativo pubblico GroupWise lavoro 1

en: GroupWise Work Screen Name 2
it: Nominativo pubblico GroupWise lavoro 2

en: GroupWise Work Screen Name 3
it: Nominativo pubblico GroupWise lavoro 3

en: Jabber Home ID 1
it: ID Jabber personale 1

en: Jabber Home ID 2
it: ID Jabber personale 2

en: Jabber Home ID 3
it: ID Jabber personale 3

en: Jabber Work ID 1
it: ID Jabber lavoro 1

en: Jabber Work ID 2
it: ID Jabber lavoro 2

en: Jabber Work ID 3
it: ID Jabber lavoro 3

en: Yahoo! Home Screen Name 1
it: Nominativo pubblico Yahoo! personale 1

en: Yahoo! Home Screen Name 2
it: Nominativo pubblico Yahoo! personale 2

en: Yahoo! Home Screen Name 3
it: Nominativo pubblico Yahoo! personale 3

en: Yahoo! Work Screen Name 1
it: Nominativo pubblico Yahoo! lavoro 1

en: Yahoo! Work Screen Name 2
it: Nominativo pubblico Yahoo! lavoro 2

en: Yahoo! Work Screen Name 3
it: Nominativo pubblico Yahoo! lavoro 3

en: MSN Home Screen Name 1
it: Nominativo pubblico MSN personale 1

en: MSN Home Screen Name 2
it: Nominativo pubblico MSN personale 2

en: MSN Home Screen Name 3
it: Nominativo pubblico MSN personale 3

en: MSN Work Screen Name 1
it: Nominativo pubblico MSN lavoro 1

en: MSN Work Screen Name 2
it: Nominativo pubblico MSN lavoro 2

en: MSN Work Screen Name 3
it: Nominativo pubblico MSN lavoro 3

en: ICQ Home ID 1
it: ID ICQ personale 1

en: ICQ Home ID 2
it: ID ICQ personale 2

en: ICQ Home ID 3
it: ID ICQ personale 3

en: ICQ Work ID 1
it: ID ICQ lavoro 1

en: ICQ Work ID 2
it: ID ICQ lavoro 2

en: ICQ Work ID 3
it: ID ICQ lavoro 3

note: Last modified time
en: Last Revision
it: Ultima revisione

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * virtual field, which returns either name of the contact or the organization * name, recognized by multiple other fields, where the first filled is used.
en: Name or Org
it: Nome o organizzazione

note: Address fields
en: Address List
it: Elenco indirizzi

en: Home Address
it: Indirizzo abitazione

en: Work Address
it: Indirizzo lavoro

en: Other Address
it: Altro indirizzo

note: Contact categories
en: Category List
it: Elenco delle categorie

note: Photo/Logo
en: Photo
it: Fotografia

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a name * of the contact, as specified in http://tools.ietf.org/html/rfc6350#section-6.2.2
en: Name
it: Nome

en: Email List
it: Elenco delle email

note: Instant messaging fields
en: AIM Screen Name List
it: Elenco dei nominativi pubblici AIM

en: GroupWise ID List
it: Elenco degli ID GroupWise

en: Jabber ID List
it: Elenco degli ID Jabber

en: Yahoo! Screen Name List
it: Elenco dei nominativi pubblici Yahoo!

en: MSN Screen Name List
it: Elenco dei nominativi pubblici MSN

en: ICQ ID List
it: Elenco degli ID ICQ

en: Wants HTML Mail
it: Vuole posta in HTML

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a * field describing whether it's a Contact list (list of email addresses) or a * regular contact for one person/organization/...
en: List
it: Elenco

note: Translators: This is an EContact field description, in this case it's a flag * used to determine whether when sending to Contact lists the addresses should be * shown or not to other recipients - basically whether to use BCC field or CC * message header when sending messages to this Contact list.
en: List Shows Addresses
it: Elenco mostra indirizzi

en: Birth Date
it: Data di nascita

en: Anniversary
it: Anniversario

note: Security fields
en: X.509 Certificate
it: Certificato X.509

en: PGP Certificate
it: Certificato PGP

en: Gadu-Gadu Home ID 1
it: ID Gadu-Gadu personale 1

en: Gadu-Gadu Home ID 2
it: ID Gadu-Gadu personale 2

en: Gadu-Gadu Home ID 3
it: ID Gadu-Gadu personale 3

en: Gadu-Gadu Work ID 1
it: ID Gadu-Gadu lavoro 1

en: Gadu-Gadu Work ID 2
it: ID Gadu-Gadu lavoro 2

en: Gadu-Gadu Work ID 3
it: ID Gadu-Gadu lavoro 3

en: Gadu-Gadu ID List
it: Elenco degli ID Gadu-Gadu

note: Geo information
en: Geographic Information
it: Informazioni geografiche

en: Telephone
it: Telefono

en: Skype Home Name 1
it: Nominativo Skype personale 1

en: Skype Home Name 2
it: Nominativo Skype personale 2

en: Skype Home Name 3
it: Nominativo Skype personale 3

en: Skype Work Name 1
it: Nominativo Skype lavoro 1

en: Skype Work Name 2
it: Nominativo Skype lavoro 2

en: Skype Work Name 3
it: Nominativo Skype lavoro 3

en: Skype Name List
it: Elenco dei nominativi Skype

en: SIP address
it: Indirizzo SIP

en: Google Talk Home Name 1
it: Nominativo Google Talk personale 1

en: Google Talk Home Name 2
it: Nominativo Google Talk personale 2

en: Google Talk Home Name 3
it: Nominativo Google Talk personale 3

en: Google Talk Work Name 1
it: Nominativo Google Talk lavoro 1

en: Google Talk Work Name 2
it: Nominativo Google Talk lavoro 2

en: Google Talk Work Name 3
it: Nominativo Google Talk lavoro 3

en: Google Talk Name List
it: Elenco dei nominativi Google Talk

en: Twitter Name List
it: Elenco dei nominativi Twitter

en: Matrix Home ID 1
it: Matrix identificativo casa 1

en: Matrix Home ID 2
it: Matrix identificativo casa 2

en: Matrix Home ID 3
it: Matrix identificativo casa 3

en: Matrix Work ID 1
it: Matrix identificativo lavoro 1

en: Matrix Work ID 2
it: Matrix identificativo lavoro 2

en: Matrix Work ID 3
it: Matrix identificativo lavoro 3

en: Matrix ID List
it: Elenco identificativi Matrix

en: Unnamed List
it: Elenco senza nome

en: The library was built without phone number support.
it: La libreria è stata compilata senza il supporto ai numeri di telefono.

en: The phone number parser reported a yet unknown error code.
it: L'analizzatore dei numeri di telefono ha segnalato ancora un codice d'errore sconosciuto.

en: Not a phone number
it: Non è un numero di telefono

en: Invalid country calling code
it: Codice di chiamata internazionale non valido

en: Remaining text after the country calling code is too short for a phone number
it: Il testo dopo il codice di chiamata internazionale è troppo corto per essere un numero di telefono

en: Text is too short for a phone number
it: Testo troppo corto per essere un numero di telefono

en: Text is too long for a phone number
it: Testo troppo lungo per essere un numero di telefono

en: Unknown book property “%s”
it: Proprietà di rubrica «%s» sconosciuta

en: Cannot change value of book property “%s”
it: Impossibile cambiare valore della proprietà di rubrica «%s»

en: Unable to connect to “%s”:
it: Impossibile connettersi a «%s»:

en: Client disappeared
it: Client scomparso

en: Addressbook backend does not support cursors
it: Il backend della rubrica non supporta i cursori

en: Error introspecting unknown summary field “%s”
it: Errore nell'eseguire l'introspezione del campo di riepilogo «%s»

en: Error parsing regular expression
it: Errore nell'analizzare l'espressione regolare

en: Insufficient memory
it: Memoria non sufficiente

en: Invalid contact field “%d” specified in summary
it: Campo «%d» del contatto specificato nel riepilogo non valido

en: Contact field “%s” of type “%s” specified in summary, but only boolean, string and string list field types are supported
it: Nel sommario è specificato il campo di contatto «%s» di tipo «%s», ma sono supportati solo campi di tipo booleano, stringa e lista di stringhe

en: Full search_contacts are not stored in cache. vcards cannot be returned.
it: Nella cache non sono memorizzati i search_contacts completi. Impossibile restituire vcards.

en: Query contained unsupported elements
it: La query conteneva elementi non supportati

en: Invalid Query
it: Interrogazione non valida

en: Full search_contacts are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
it: Nella cache non sono memorizzati i search_contacts completi. Sono supportate solo le interrogazioni di riepilogo.

en: Invalid query
it: Interrogazione non valida

en: Full vcards are not stored in cache. Hence only summary query is supported.
it: Nella cache non sono memorizzati i vcards completi. Sono supportate solo le interrogazioni di riepilogo.

en: Unable to remove the db file: errno %d
it: Impossibile rimuovere il file del database: errore numero %d

en: Only summary queries are supported by EbSdbCursor
it: Solo le interrogazioni di riepilogo sono supportate da EbSdbCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSdbCursor
it: Deve essere specificato almeno un campo di ordinamento per usare EbSdbCursor

en: Cannot sort by a field that is not in the summary
it: Impossibile ordinare per un campo che non è nel riepilogo

en: Cannot sort by a field which may have multiple values
it: Impossibile ordinare per un campo che potrebbe avere valori multipli

en: Tried to step a cursor in reverse, but cursor is already at the beginning of the contact list
it: Si è cercato di passare un cursore in senso inverso, ma il cursore è già alla fine dell'elenco dei contatti

en: Tried to step a cursor forwards, but cursor is already at the end of the contact list
it: Si è cercato di passare un cursore in avanti, ma il cursore è già all'inizio dell'elenco dei contatti

en: Unsupported contact field “%d” specified in summary
it: Campo «%d» del contatto specificato nel riepilogo non supportato

en: Invalid query: %s
it: Interrogazione non valida: %s

en: Invalid query for a book cursor
it: Interrogazione non valida per un cursore della rubrica

en: Can’t open database %s: %s
it: Impossibile aprire il database %s: %s

en: Object “%s” not found
it: Oggetto «%s» non trovato

en: Object with extra “%s” not found
it: Oggetto con extra «%s» non trovato

en: Search by email not supported
it: La ricerca per email non è supportata

en: No email address provided
it: Non è stato fornito nessun indirizzo email

en: At least one sort field must be specified to use a cursor
it: Deve essere specificato almeno un campo di ordinamento per usare un cursore

en: Cannot sort by a field that is not a string type
it: Impossibile ordinare per un campo che non è un tipo di stringa

en: Preloaded object for UID “%s” is invalid
it: L'oggetto precaricato per l'UID «%s» non è valido

en: Received object for UID “%s” is invalid
it: La ricezione dell'oggetto per l'UID «%s» non è valida

en: Refresh skipped due to enabled Power Saver mode. Disable Power Saver mode and repeat the action.
it: L'aggiornamento e stato saltato perché è abilitata la modalità risparmio energetico. Disabilitarla e ripetere l'azione.

en: Failed to create cache “%s”:
it: Creazione della cache «%s» non riuscita:

en: Cannot upgrade contacts database from a legacy database with more than one addressbook. Delete one of the entries in the “folders” table first.
it: Impossibile aggiornare il database dei contatti da un database datato con più di una rubrica. Eliminare prima una delle voci nella tabella delle «cartelle».

en: Invalid query for EbSqlCursor
it: Interrogazione non valida per EbSqlCursor

en: At least one sort field must be specified to use an EbSqlCursor
it: Almeno un campo di ordinamento deve essere specificato per usare un EbSqlCursor

en: Invalid query:
it: Interrogazione non valida:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open book:
it: Impossibile aprire la rubrica:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh address book:
it: Impossibile aggiornare il calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact:
it: Impossibile ottenere il contatto:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list:
it: Impossibile ottenere l'elenco dei contatti:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot get contact list uids:
it: Impossibile ottenere gli UID dell'elenco di contatti:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot add contact:
it: Impossibile aggiungere il contatto:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify contacts:
it: Impossibile modificare i contatti:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove contacts:
it: Impossibile rimuovere i contatti:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot find email address:
it: Impossibile trovare l'indirizzo email:

en: Cursor does not support setting the search expression
it: Il cursore non supporta l'impostazione dell'espressione di ricerca

en: Cursor does not support step
it: Il cursore non supporta il passare

en: Cursor does not support alphabetic indexes
it: Il cursore non supporta l'indicizzazione alfabetica

en: Unrecognized cursor origin
it: Origine del cursore non rilevata

en: Out of sync revision while moving cursor
it: Revisione non sincronizzata durante il movimento del cursore

en: Alphabetic index was set for incorrect locale
it: L'indice alfabetico è stato impostato per una localizzazione non corretta

en: Given URL “%s” doesn’t reference CalDAV calendar
it: L'URL specificato «%s» non si riferisce al calendario CalDAV

en: Missing information about component URL, local cache is possibly incomplete or broken. Remove it, please.
it: Informazioni mancanti sull'URL del componente, la cache locale è probabilmente incompleta o rovinata. Rimuoverla.

en: Failed to parse response data
it: Analisi dei dati di risposta non riuscita

en: Birthday
it: Compleanno

en: Birthday: %s
it: Compleanno: %s

en: Anniversary: %s
it: Anniversario: %s

en: Cannot get URI
it: Impossibile ottenere l'URI

en: Cannot save calendar data: Malformed URI.
it: Impossibile salvare i dati del calendario: URI malformato.

en: Cannot save calendar data
it: Impossibile salvare i dati del calendario

en: Cannot parse ISC file “%s”
it: Impossibile analizzare il file ISC «%s»

en: File “%s” is not a VCALENDAR component
it: Il file «%s» non è un componente VCALENDAR valido

note: FIXME This should be doable once all the recurid stuff is done
en: Unsupported method
it: Metodo non supportato

en: URI not set
it: URI non impostato

en: Malformed URI “%s”: %s
it: URI «%s» malformato: %s

en: Bad file format.
it: Formato di file errato.

en: Not a calendar.
it: Non è un calendario.

en: Could not retrieve weather data
it: Impossibile recuperare i dati meteo

en: Weather: Fog
it: Meteo: nebbia

en: Weather: Cloudy Night
it: Meteo: nuvoloso (notte)

en: Weather: Cloudy
it: Meteo: nuvoloso

en: Weather: Overcast
it: Meteo: coperto

en: Weather: Showers
it: Meteo: acquazzoni

en: Weather: Snow
it: Meteo: neve

en: Weather: Clear Night
it: Meteo: sereno (notte)

en: Weather: Sunny
it: Meteo: soleggiato

en: Weather: Thunderstorms
it: Meteo: temporali

en: Forecast
it: Previsioni meteo

en: Could not create cache file
it: Impossibile creare il file cache

en: Could not create cache file:
it: Impossibile creare il file cache:

en: New note
it: Nuova nota

en: No such calendar
it: Calendario inesistente

en: Object not found
it: Oggetto non trovato

en: Invalid object
it: Oggetto non valido

en: Unknown user
it: Utente sconosciuto

en: Object ID already exists
it: L'ID dell'oggetto esiste già

en: Invalid range
it: Intervallo non valido

en: Unknown calendar property “%s”
it: Proprietà di calendario «%s» sconosciuta

en: Cannot change value of calendar property “%s”
it: Impossibile cambiare valore della proprietà di calendario «%s»

en: Untitled appointment
it: Appuntamento senza titolo

en: 1st
it: 1°

en: 2nd
it: 2°

en: 3rd
it: 3°

en: 4th
it: 4°

en: 5th
it: 5°

en: 6th
it: 6°

en: 7th
it: 7°

en: 8th
it: 8°

en: 9th
it: 9°

en: 10th
it: 10°

en: 11th
it: 11°

en: 12th
it: 12°

en: 13th
it: 13°

en: 14th
it: 14°

en: 15th
it: 15°

en: 16th
it: 16°

en: 17th
it: 17°

en: 18th
it: 18°

en: 19th
it: 19°

en: 20th
it: 20°

en: 21st
it: 21°

en: 22nd
it: 22°

en: 23rd
it: 23°

en: 24th
it: 24°

en: 25th
it: 25°

en: 26th
it: 26°

en: 27th
it: 27°

en: 28th
it: 28°

en: 29th
it: 29°

en: 30th
it: 30°

en: 31st
it: 31°

en: every day forever | every %d days forever
it[0]: ogni giorno per sempre
it[1]: ogni %d giorni per sempre

en: Every day forever | Every %d days forever
it[0]: Ogni giorno per sempre
it[1]: Ogni %d giorni per sempre

en: every day | every %d days
it[0]: ogni giorno
it[1]: ogni %d giorni

en: Every day | Every %d days
it[0]: Ogni giorno
it[1]: Ogni %d giorni

en: every week | every %d weeks
it[0]: ogni settimana
it[1]: ogni %d settimane

en: Every week | Every %d weeks
it[0]: Ogni settimana
it[1]: Ogni %d settimane

[ctx: recur-description]
en: on Sunday
it: di domenica

[ctx: recur-description]
en: , Sunday
it: , domenica

[ctx: recur-description]
en:  and Sunday
it: e domenica

[ctx: recur-description]
en: on Monday
it: di lunedì

[ctx: recur-description]
en: , Monday
it: , lunedì

[ctx: recur-description]
en:  and Monday
it: e lunedì

[ctx: recur-description]
en: on Tuesday
it: di martedì

[ctx: recur-description]
en: , Tuesday
it: , martedì

[ctx: recur-description]
en:  and Tuesday
it: e martedì

[ctx: recur-description]
en: on Wednesday
it: di mercoledì

[ctx: recur-description]
en: , Wednesday
it: , mercoledì

[ctx: recur-description]
en:  and Wednesday
it: e mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on Thursday
it: di giovedì

[ctx: recur-description]
en: , Thursday
it: , giovedì

[ctx: recur-description]
en:  and Thursday
it: e giovedì

[ctx: recur-description]
en: on Friday
it: di vernerdì

[ctx: recur-description]
en: , Friday
it: , venerdì

[ctx: recur-description]
en:  and Friday
it: e venerdì

[ctx: recur-description]
en: on Saturday
it: di sabato

[ctx: recur-description]
en: , Saturday
it: , sabato

[ctx: recur-description]
en:  and Saturday
it: e sabato

en: every month | every %d months
it[0]: ogni mese
it[1]: ogni %d mesi

en: Every month | Every %d months
it[0]: Ogni mese
it[1]: Ogni %d mesi

[ctx: recur-description]
en: on the last Sunday
it: l'ultima domenica

[ctx: recur-description]
en: on the last Monday
it: l'ultimo lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the last Tuesday
it: l'ultimo martedì

[ctx: recur-description]
en: on the last Wednesday
it: l'ultimo mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the last Thursday
it: l'ultimo giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the last Friday
it: l'ultimo venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the last Saturday
it: l'ultimo sabato

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 1st day
it: il 1° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 2nd day
it: il 2° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 3rd day
it: il 3° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 4th day
it: il 4° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 5th day
it: il 5° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 6th day
it: il 6° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 7th day
it: il 7° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 8th day
it: lo 8° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 9th day
it: il 9° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 10th day
it: il 10° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 11th day
it: lo 11° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 12th day
it: il 12° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 13th day
it: il 13° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 14th day
it: il 14° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 15th day
it: il 15° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 16th day
it: il 16° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 17th day
it: il 17° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 18th day
it: il 18° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 19th day
it: il 19° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 20th day
it: il 20° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 21st day
it: il 21° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 22nd day
it: il 22° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 23rd day
it: il 23° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 24th day
it: il 24° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 25th day
it: il 25° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 26th day
it: il 26° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 27th day
it: il 27° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 28th day
it: il 28° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 29th day
it: il 29° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 30th day
it: il 30° giorno

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is added to a monthly recurrence, forming something like "Every month on the Xth day"
en: on the 31st day
it: il 31° giorno

[ctx: recur-description]
en: on the first Monday
it: il primo lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the second Monday
it: il secondo lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the third Monday
it: il terno lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Monday
it: il quarto lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Monday
it: il quinto lunedì

[ctx: recur-description]
en: on the first Tuesday
it: il primo martedì

[ctx: recur-description]
en: on the second Tuesday
it: il secondo martedì

[ctx: recur-description]
en: on the third Tuesday
it: il terzo martedì

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Tuesday
it: il quarto martedì

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Tuesday
it: il quinto martedì

[ctx: recur-description]
en: on the first Wednesday
it: il primo mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the second Wednesday
it: il secondo mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the third Wednesday
it: il terzo mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Wednesday
it: il quarto mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Wednesday
it: il quinto mercoledì

[ctx: recur-description]
en: on the first Thursday
it: il primo giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the second Thursday
it: il secondo giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the third Thursday
it: il terzo giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Thursday
it: il quarto giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Thursday
it: il quinto giovedì

[ctx: recur-description]
en: on the first Friday
it: il primo venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the second Friday
it: il secondo venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the third Friday
it: il terzo venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Friday
it: il quarto venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Friday
it: il quinto venerdì

[ctx: recur-description]
en: on the first Saturday
it: il primo sabato

[ctx: recur-description]
en: on the second Saturday
it: il secondo sabato

[ctx: recur-description]
en: on the third Saturday
it: il terzo sabato

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Saturday
it: il quarto sabato

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Saturday
it: il quinto sabato

[ctx: recur-description]
en: on the first Sunday
it: la prima domenica

[ctx: recur-description]
en: on the second Sunday
it: la seconda domenica

[ctx: recur-description]
en: on the third Sunday
it: la terza domenica

[ctx: recur-description]
en: on the fourth Sunday
it: la quarta domenica

[ctx: recur-description]
en: on the fifth Sunday
it: la quinta domenica

en: every year forever | every %d years forever
it[0]: ogni anno per sempre
it[1]: ogni %d anni per sempre

en: Every year forever | Every %d years forever
it[0]: Ogni anno per sempre
it[1]: Ogni %d anni per sempre

en: every year | every %d years
it[0]: ogni anno
it[1]: ogni %d anni

en: Every year | Every %d years
it[0]: Ogni anno
it[1]: Ogni %d anni

note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days for 10 occurrences"
en: for one occurrence | for %d occurrences
it[0]: per una occorrenza
it[1]: per %d occorrenze

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The '%s' is replaced with actual date, thus it can create something like "until Mon 15.1.2018". The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 3 days until Mon 15.1
en: until %s
it: fino a %s

[ctx: recur-description]
note: Translators: This is one of the last possible parts of a recurrence description. The text is appended at the end of the complete recurrence description, making it for example: "Every 2 months on Tuesday, Thursday and Friday forever"
en: forever
it: per sempre

note: Translators: This text is appended at the end of complete recur description using "%s%s" in context "recur-description"
en: , with one exception | , with %d exceptions
it[0]: , con una eccezione
it[1]: , con %d eccezioni

[ctx: recur-description]
en: The meeting recurs
it: La riunione si ripete

[ctx: recur-description]
en: The appointment recurs
it: L'appuntamento si ripete

[ctx: recur-description]
en: The task recurs
it: L'attività di ripete

[ctx: recur-description]
note: if (i_cal_component_isa (comp) == I_CAL_VJOURNAL_COMPONENT)
en: The memo recurs
it: Il memo si ripete

[ctx: Priority]
en: High
it: Alta

[ctx: Priority]
en: Normal
it: Normale

[ctx: Priority]
en: Low
it: Bassa

[ctx: Priority]
note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
it: Non definita

en: %d week | %d weeks
it[0]: %d settimana
it[1]: %d settimane

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d hour | %d hours
it[0]: %d ora
it[1]: %d ore

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

note: Translators: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: No Summary
it: Nessun riepilogo

en: “%s” expects one argument
it: «%s» prevede un argomento

en: “%s” expects the first argument to be a string
it: «%s» prevede che il primo argomento sia una stringa

en: “%s” expects two or three arguments
it: «%s» prevede due o tre argomenti

en: “%s” expects the first argument to be a time_t
it: «%s» prevede che il primo argomento sia un time_t

en: “%s” expects the second argument to be a time_t
it: «%s» prevede che il secondo argomento sia un time_t

en: “%s” expects the third argument to be a string
it: «%s» prevede che il terzo argomento sia una stringa

en: “%s” expects none or two arguments
it: «%s» prevede due argomenti o nessuno

en: “%s” expects two arguments
it: «%s» prevede due argomenti

en: “%s” expects no arguments
it: «%s» non prevede alcun argomento

en: “%s” expects the second argument to be a string
it: «%s» prevede che il secondo argomento sia una stringa

en: “%s” expects the first argument to be either “any”, “summary”, or “description”, or “location”, or “attendee”, or “organizer”, or “classification”
it: «%s» prevede che il primo argomento sia uno tra "any", "summary", "description", "location", "attendee", "organizer" o "classification"

en: “%s” expects at least one argument
it: «%s» prevede almeno un argomento

en: “%s” expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
it: «%s» prevede che tutti gli argomenti siano stringhe o uno e soltanto uno falso booleano (#f)

en: “%s” expects the first argument to be an ISO 8601 date/time string
it: «%s» prevede che il primo argomento sia una stringa data/ora ISO 8601

en: “%s” expects the second argument to be an integer
it: «%s» prevede che il secondo argomento sia un intero

en: Failed to create SQLite function, error code “%d”: %s
it: Creazione della funzione SQLite non riuscita, codice di errore «%d»: %s

en: Object “%s”, “%s” not found
it: Oggetto «%s», «%s» non trovato

en: Cannot add timezone without tzid
it: Impossibile aggiungere il fuso orario senza tzid

en: Cannot add timezone without component
it: Impossibile aggiungere il fuso orario senza un componente

en: Cannot add timezone with invalid component
it: Impossibile aggiungere il fuso orario con un componente non valido

en: Received object for UID “%s” doesn’t contain any expected component
it: L'oggetto ricevuto per l'UID «%s» non contiene alcun componente atteso

en: attachment.dat
it: allegato.dat

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot open calendar:
it: Impossibile aprire il calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot refresh calendar:
it: Impossibile aggiornare il calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object path:
it: Impossibile recuperare il percorso dell'oggetto di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar object list:
it: Impossibile recuperare l'elenco degli oggetti di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot retrieve calendar free/busy list:
it: Impossibile recuperare l'elenco libero/occupato del calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot create calendar object:
it: Impossibile creare l'oggetto di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot modify calendar object:
it: Impossibile modificare l'oggetto di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot remove calendar object:
it: Impossibile rimuovere l'oggetto di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot receive calendar objects:
it: Impossibile ricevere oggetti di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Cannot send calendar objects:
it: Impossibile inviare oggetti di calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve attachment uris:
it: Impossibile recuperare gli URI degli allegati:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not discard reminder:
it: Impossibile scartare il promemoria:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not retrieve calendar time zone:
it: Impossibile recuperare il fuso orario del calendario:

note: Translators: This is prefix to a detailed error message
en: Could not add calendar time zone:
it: Impossibile aggiungere il fuso orario del calendario:

en: Signing is not supported by this cipher
it: Questo cifrario non consente la firma

en: Verifying is not supported by this cipher
it: Questo cifrario non consente la verifica

en: Encryption is not supported by this cipher
it: Questo cifrario non supporta la cifratura

en: Decryption is not supported by this cipher
it: Questo cifrario non supporta la decifratura

en: Signing message
it: Firma messaggio

en: Encrypting message
it: Cifratura messaggio

en: Decrypting message
it: Decifratura messaggio

en: Unable to create cache path
it: Impossibile creare il percorso per la cache

en: Empty cache file
it: File cache vuoto

en: Could not remove cache entry: %s: %s
it: Impossibile rimuovere la voce cache: %s: %s

en: Could not rename “%s” to %s: %s
it: Impossibile rinominare «%s» in %s: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Transferring filtered messages in “%s : %s”
it: Trasferimento dei messaggi filtrati in «%s : %s»

en: Failed to create child process “%s”: %s
it: Creazione del processo figlio «%s» non riuscita: %s

en: Invalid message stream received from %s: %s
it: Flusso di messaggi non valido ricevuto da %s: %s

en: Syncing folders
it: Sincronizzazione cartelle

en: Error parsing filter: %s: %s
it: Errore nell'analizzare il filtro: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
it: Errore nell'eseguire il filtro: %s: %s

en: Unable to open spool folder
it: Impossibile aprire la cartella di spool

en: Unable to process spool folder
it: Impossibile esaminare la cartella di spool

en: Getting message %d (%d%%)
it: Ricezione del messaggio %d (%d%%)

en: Failed on message %d
it: Non riuscito al messaggio %d

en: Failed to transfer messages: %s
it: Trasferimento dei messaggi non riuscito: %s

en: Syncing folder
it: Sincronizzazione cartella

en: Complete
it: Completato

en: Getting message %d of %d
it: Ricezione del messaggio %d di %d

en: Failed at message %d of %d
it: Non riuscito al messaggio %d di %d

en: Execution of filter “%s” failed:
it: Esecuzione del filtro «%s» non riuscita:

en: Error parsing filter “%s”: %s: %s
it: Errore nell'analizzare il filtro «%s»: %s: %s

en: Error executing filter “%s”: %s: %s
it: Errore nell'eseguire il filtro «%s»: %s: %s

en: Failed to retrieve message
it: Recupero del messaggio non riuscito

en: Invalid arguments to (system-flag)
it: Argomenti non validi per (system-flag)

en: Invalid arguments to (user-tag)
it: Argomenti non validi per (user-tag)

en: Invalid arguments to (message-location)
it: Argomenti non validi per (message-location)

en: Error executing filter search: %s: %s
it: Errore nell'eseguire la ricerca nei filtri: %s: %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Storing changes in folder “%s : %s”
it: Salvataggio delle modifiche nella cartella «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new spam message in “%s : %s” | Learning new spam messages in “%s : %s”
it[0]: Apprendimento nuovo messaggio di spam in «%s : %s»
it[1]: Apprendimento nuovi messaggi di spam in «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Learning new ham message in “%s : %s” | Learning new ham messages in “%s : %s”
it[0]: Apprendimento nuovo messaggio attendibile in «%s : %s»
it[1]: Apprendimento nuovi messaggi attendibili in «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering new message in “%s : %s” | Filtering new messages in “%s : %s”
it[0]: Filtraggio nuovo messaggio in «%s : %s»
it[1]: Filtraggio nuovi messaggi in «%s : %s»

en: Moving messages
it: Spostamento messaggi

en: Copying messages
it: Copia messaggi

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Quota information not supported for folder “%s : %s”
it: Informazioni sulla quota non supportate per la cartella «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Filtering folder “%s : %s”
it: Filtraggio cartella «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Expunging folder “%s : %s”
it: Svuotamento cartella «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving message “%s” in “%s : %s”
it: Ricezione messaggio «%s» in «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Retrieving quota information for “%s : %s”
it: Recupero informazioni di quota per «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Refreshing folder “%s : %s”
it: Aggiornamento cartella «%s : %s»

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a single bool result
it: (%s) richiede un singolo risultato booleano

note: Translators: Each '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) not allowed inside %s
it: (%s) non consentito all'interno di %s

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires a match type string
it: (%s) richiede una stringa di tipo match

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) expects an array result
it: (%s) attende un risultato array

note: Translators: The '%s' is an element type name, part of an expressing language
en: (%s) requires the folder set
it: (%s) richiede il set di cartelle

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
it: Impossibile analizzare l'espressione di ricerca: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
it: Errore nell'eseguire l'espressione di ricerca: %s:
    %s

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Release unused memory for folder “%s : %s”
it: Rilasciare memoria inutilizzata per la cartella «%s : %s»

note: Translators: The '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Output from %s:
it: Output da %s:

en: Failed to execute gpg: %s
it: Esecuzione di gpg non riuscita: %s

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unexpected GnuPG status message encountered:
    
    %s
it: È stato riscontrato un messaggio di stato GnuPG inatteso:
    
    %s

en: Failed to parse gpg userid hint.
it: Analisi suggerimento ID utente gpg non riuscita.

en: Failed to parse gpg passphrase request.
it: Analisi richiesta passphrase gpg non riuscita.

en: You need a PIN to unlock the key for your
    SmartCard: “%s”
it: È necessario un PIN per sbloccare la chiave
    della SmartCard: «%s»

en: You need a passphrase to unlock the key for
    user: “%s”
it: È necessaria una passphrase per sbloccare la chiave
    per l'utente: «%s»

en: Unexpected request from GnuPG for “%s”
it: Richiesta inattesa da GnuPG per «%s»

en: Note the encrypted content doesn’t contain information about a recipient, thus there will be a password prompt for each of stored private key.
it: Notare che il contenuto cifrato non contiene informazioni su un destinatario, perciò verrà chiesta una password per ciascuna delle chiavi private memorizzate.

en: Cancelled
it: Annullato

en: Failed to unlock secret key: 3 bad passphrases given.
it: Sblocco della chiave segreta non riuscito: sono state fornite 3 passphrase errate.

en: Unexpected response from GnuPG: %s
it: Risposta inattesa da GnuPG: %s

en: Failed to encrypt: No valid recipients specified.
it: Cifratura non riuscita: nessun destinatario valido specificato.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified. A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
it: Cifratura non riuscita: il destinatario specificato %s non è valido. Un problema comune è che %s non ha importato la chiave pubblica per questo destinatario.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The public key for recipient %s was not found.
it: Cifratura non riuscita: non è stata trovata alcuna chiave pubblica per il destinatario %s.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is revoked.
it: Cifratura non riuscita: la chiave del destinatario %s è revocata.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is expired.
it: Cifratura non riuscita: la chiave del destinatario %s è scaduta.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is not trusted.
it: Cifratura non riuscita: la chiave del destinatario %s non è attendibile.

note: Translators: The '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'
en: Failed to encrypt: The key for recipient %s is disabled.
it: Cifratura non riuscita: la chiave del destinatario %s è disabilitata.

note: Translators: The first '%s' is replaced with the e-mail address, like '<user@example.com>'; the second '%s' is replaced with the actual path and filename of the used gpg, like '/usr/bin/gpg2'
en: Failed to encrypt: Invalid recipient %s specified (code %d). A common issue is that the %s doesn’t have imported public key for this recipient.
it: Cifratura non riuscita: il destinatario specificato %s non è valido (codice %d). Un problema comune è che %s non ha importato la chiave pubblica per questo destinatario.

en: Could not generate signing data:
it: Impossibile generare i dati per la firma:

en: Failed to execute gpg.
it: Esecuzione di gpg non riuscita.

en: Cannot verify message signature: Incorrect message format
it: Impossibile verificare la firma del messaggio: formato messaggio non corretto

en: Cannot verify message signature:
it: Impossibile verificare la firma del messaggio:

en: Could not generate encrypting data:
it: Impossibile generare i dati per la cifratura:

en: This is a digitally encrypted message part
it: Questa è una parte del messaggio cifrata digitalmente

en: Cannot decrypt message: Incorrect message format
it: Impossibile decifrare il messaggio: formato del messaggio non valido

en: Failed to decrypt MIME part: protocol error
it: Decifratura della parte MIME non riuscita: errore di protocollo

en: Failed to decrypt MIME part: Secret key not found
it: Decifratura della parte MIME non riuscita: chiave segreta non trovata

en: GPG blob contains unencrypted text: %s
it: Il blob GPG contiene testo non cifrato: %s

en: Encrypted content
it: Contenuto cifrato

en: Synchronizing junk database
it: Sincronizzazione database indesiderata

en: Could not create lock file for %s: %s
it: Impossibile creare il file di blocco per %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s.  Try again later.
it: Tempo scaduto nel tentativo di ottenere il file di lock su %s. Riprovare più tardi.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
it: Recupero del lock usando fcntl(2) non riuscito: %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
it: Recupero del lock usando flock(2) non riuscito: %s

en: Cannot build locking helper pipe: %s
it: Impossibile creare una pipe helper di blocco: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
it: Impossibile eseguire un fork per l'helper di blocco: %s

en: Could not lock “%s”: protocol error with lock-helper
it: Impossibile bloccare «%s»: errore di protocollo con il lock-helper

en: Could not lock “%s”
it: Impossibile bloccare «%s»

en: Could not open mail file %s: %s
it: Impossibile aprire il file di posta %s: %s

en: Could not check mail file %s: %s
it: Impossibile controllare il file di posta %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
it: Impossibile aprire il file di posta temporaneo %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
it: Archiviazione della posta nel file temporaneo %s non riuscita: %s

en: Could not create pipe: %s
it: Impossibile creare la pipe: %s

en: Could not fork: %s
it: Impossibile effettuare fork: %s

en: Movemail program failed: %s
it: Programma movemail non riuscito: %s

en: (Unknown error)
it: (Errore sconosciuto)

en: Error reading mail file: %s
it: Errore nel leggere il file di posta: %s

en: Error writing mail temp file: %s
it: Errore nello scrivere il file temporaneo di posta: %s

en: Error copying mail temp file: %s
it: Errore nel copiare il file temporaneo di posta: %s

en: No content available
it: Nessuna contenuto disponibile

en: No signature available
it: Nessuna firma disponibile

en: parse error
it: errore di analisi

en: Resolving: %s
it: Risoluzione: %s

en: Host lookup failed
it: Ricerca dell'host non riuscita

en: Host lookup “%s” failed. Check your host name for spelling errors.
it: Ricerca dell'host «%s» non riuscita. Assicurarsi che il proprio nome host non contenga errori di battitura.

en: Host lookup “%s” failed: %s
it: Ricerca dell'host «%s» non riuscita: %s

en: Checking reachability of account “%s”
it: Verifica della raggiungibilità dell'account «%s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Downloading new messages for offline mode in “%s : %s”
it: Scaricamento dei nuovi messaggi per la modalità fuori rete in «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Checking download of new messages for offline in “%s : %s”
it: Controllo dei nuovi messaggi per la modalità fuori rete in «%s : %s»

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Syncing messages in folder “%s : %s” to disk
it: Sincronizzazione dei messaggi nella cartella «%s : %s» su disco

note: Translators: The first “%d” is the sequence number of the message, the second “%d” is the total number of messages to synchronize. The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is m
en: Syncing message %d of %d in folder “%s : %s” to disk
it: Sincronizzazione di %d su %d messaggi nella cartella «%s : %s» su disco

en: Copy folder content locally for _offline operation
it: Copiare localmente il contenuto della cartella per operazioni _fuori rete

en: Syncing messages in account “%s” to disk
it: Sincronizzazione dei messaggi nell'account «%s» su disco

en: Virtual folder email provider
it: Fornitore di cartelle email virtuali

en: For reading mail as a query of another set of folders
it: Per leggere la posta come una interrogazione su altro gruppo di cartelle

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
it: Impossibile caricare %s: il sistema in uso non supporta il caricamento dei moduli.

en: Could not load %s: %s
it: Impossibile caricare %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
it: Impossibile caricare %s: nessun codice di inizializzazione nel modulo.

en: No provider available for protocol “%s”
it: Nessun fornitore disponibile per il protocollo «%s»

en: Anonymous
it: Anonimo

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
it: Opzione per connessioni al server usando un accesso anonimo.

en: Authentication failed.
it: Autenticazione non riuscita.

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an email address as the trace information, but the provided value is not a valid email address.
en: Invalid email address trace information:
    %s
it: Informazioni tracciamento dell'indirizzo email non valide:
    %s

note: Translators: the 'trace information' term comes from https://tools.ietf.org/html/rfc4505 In this case the user set to use an opaque trace information, but the provided value looks like an email address.
en: Invalid opaque trace information:
    %s
it: Informazioni di tracciamento opaco non valide:
    %s

en: Invalid argument
it: Argomento non valido

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
it: Opzione per connessioni al server usando una password sicura CRAM-MD5, se il server la supporta.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
it: Opzione per connessioni al server usando una password sicura DIGEST-MD5, se il server la supporta.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
it: Server challenge troppo lungo (>2048 byte)

en: Server challenge invalid
it: Server challenge non valido

en: Server challenge contained invalid “Quality of Protection” token
it: Il server challenge conteneva il token «Quality of Protection» non valido

en: Server response did not contain authorization data
it: La risposta del server non conteneva dati per l'autorizzazione

en: Server response contained incomplete authorization data
it: La risposta del server conteneva dati incompleti per l'autorizzazione

en: Server response does not match
it: La risposta del server non corrisponde

en: This option will connect to the server using Kerberos 5 authentication.
it: Opzione per connessioni al server usando Kerberos 5 per l'autenticazione.

en: (Unknown GSSAPI mechanism code: %x)
it: (Codice meccanismo GSSAPI sconosciuto: %x)

en: The specified mechanism is not supported by the provided credential, or is unrecognized by the implementation.
it: Il meccanismo specificato non è supportato dalle credenziali fornite o non è stato riconosciuto dall'implementazione.

en: The provided target_name parameter was ill-formed.
it: Il parametro target_name fornito era malformato.

en: The provided target_name parameter contained an invalid or unsupported type of name.
it: Il parametro target_name fornito conteneva un tipo di nome non valido o non supportato.

en: The input_token contains different channel bindings to those specified via the input_chan_bindings parameter.
it: L'input_token contiene connessioni di canale diverse da quelle specificate attraverso il parametro input_chan_bindings.

en: The input_token contains an invalid signature, or a signature that could not be verified.
it: L'input_token contiene una firma non valida o una firma che non può essere verificata.

en: The supplied credentials were not valid for context initiation, or the credential handle did not reference any credentials.
it: Le credenziali fornite non erano valide per l'inizializzazione del contenuto o l'handle delle credenziali non si riferisce ad alcuna credenziale.

en: The supplied context handle did not refer to a valid context.
it: L'handle del contenuto fornito non si riferisce a un contesto valido.

en: The consistency checks performed on the input_token failed.
it: Verifiche di coerenza eseguite su "input_token" non riuscite.

en: The consistency checks performed on the credential failed.
it: Verifiche di coerenza eseguite su "credential" non riuscite.

en: The referenced credentials have expired.
it: Le credenziali di riferimento sono scadute.

en: Bad authentication response from server.
it: Risposta di autenticazione dal server errata.

en: Could not get session bus:
it: Impossibile recuperare la sessione bus:

en: Cannot ask for Kerberos ticket. Obtain the ticket manually, like on command line with “kinit” or open “Online Accounts” in “Settings” and add the Kerberos account there. Reported error was: %s
it: Impossibile richiedere il ticket Kerberos. Ottenere il ticket manualmente, tramite linea di comando con «kinit» o aprire gli «Account online» in «Impostazioni» e aggiungere lì l'account Kerberos. L'errore segnalato era: %s

en: Unsupported security layer.
it: Livello di sicurezza non supportato.

en: This option will connect to the server using a simple password.
it: Opzione per connessioni al server usando una semplice password.

en: Unknown authentication state.
it: Stato di autenticazione sconosciuto.

en: This option will connect to a Windows-based server using NTLM / Secure Password Authentication.
it: Opzione per connessioni ad un server di tipo Windows usando NTLM / Secure Password Authentication.

en: PLAIN
it: IN CHIARO

en: POP before SMTP
it: POP prima di SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
it: Opzione per autorizzare una connessione POP prima di tentare SMTP

en: POP Source UID
it: UID sorgente POP

en: POP Before SMTP authentication using an unknown transport
it: Autenticazione POP prima di SMTP usando un trasporto sconosciuto

en: POP Before SMTP authentication attempted with a %s service
it: Tentata autenticazione POP prima di SMTP con un servizio %s

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
it: Questa opzione userà un token di accesso OAuth 2.0 per connettersi al server

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Google server
it: Questa opzione userà un token di accesso OAuth 2.0 per connettersi al server Google

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Outlook.com server
it: Questa opzione userà un token di accesso OAuth 2.0 per connettersi al server Outlook.com

en: OAuth2 (Yahoo!)
it: OAuth2 (Yahoo)

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Yahoo! server
it: Questa opzione userà un token di accesso OAuth 2.0 per connettersi al server Outlook.com

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
it: Compilazione dell'espressione regolare non riuscita: %s: %s

en: Invalid GType registered for protocol “%s”
it: GType non valido registrato per il protocollo «%s»

en: No support for %s authentication
it: Nessun supporto per l'autenticazione %s

en: %s authentication failed
it: Autenticazione %s non riuscita

en: Forwarding messages is not supported
it: Inoltro dei messaggi non supportato

en: Cannot find certificate for “%s”
it: Impossibile trovare il certificato per «%s»

en: Cannot create CMS message
it: Impossibile creare il messaggio CMS

en: Cannot create CMS signed data
it: Impossibile creare i dati firmati CMS

en: Cannot attach CMS signed data
it: Impossibile allegare i dati firmati CMS

en: Cannot attach CMS data
it: Impossibile allegare i dati CMS

en: Cannot create CMS Signer information
it: Impossibile creare le informazioni CMS Signer

en: Cannot find certificate chain
it: Impossibile trovare la catena di certificazione

en: Cannot add CMS Signing time
it: Impossibile aggiungere la data CMS Signing

en: Encryption certificate for “%s” does not exist
it: Il certificato di cifratura per «%s» non esiste

en: Cannot add SMIMEEncKeyPrefs attribute
it: Impossibile aggiungere l'attributo SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add MS SMIMEEncKeyPrefs attribute
it: Impossibile aggiungere l'attributo MS SMIMEEncKeyPrefs

en: Cannot add encryption certificate
it: Impossibile aggiungere il certificato di cifratura

en: Cannot add CMS Signer information
it: Impossibile aggiungere le informazioni CMS Signer

note: Translators: A fallback message when couldn't verify an SMIME signature
en: Unverified
it: Non verificata

en: Good signature
it: Firma corretta

en: Bad signature
it: Firma errata

en: Content tampered with or altered in transit
it: Il contenuto è stato manomesso o modificato durante il transito

en: Signing certificate not found
it: Certificato di firma non trovato

en: Signing certificate not trusted
it: Certificato di firma non fidato

en: Signature algorithm unknown
it: Algoritmo di firma sconosciuto

en: Signature algorithm unsupported
it: Algoritmo di firma non supportato

en: Malformed signature
it: Firma malformata

en: Processing error
it: Errore di elaborazione

en: No signed data in signature
it: Nessun dato firmato nella firma

en: Digests missing from enveloped data
it: Digest mancanti dai dati raccolti (enveloped)

en: Cannot calculate digests
it: Impossibile calcolare i digest

en: Cannot set message digests
it: Impossibile impostare i digest di messaggio

en: Certificate import failed
it: Importazione certificato non riuscita

en: Certificate is the only message, cannot verify certificates
it: Il certificato è il solo messaggio, impossibile verificare i certificati

en: Certificate is the only message, certificates imported and verified
it: Il certificato è il solo messaggio, certificati importati e verificati

en: Cannot find signature digests
it: Impossibile trovare i digest della firma

en: Signer: %s <%s>: %s
it: Firmatario: %s <%s>: %s

en: Cannot create encoder context
it: Impossibile creare il contesto del codificatore

en: Failed to add data to CMS encoder
it: Aggiunta dei dati al codificatore CMS non riuscita

en: Failed to encode data
it: Codifica dei dati non riuscita

en: Decoder failed
it: Decodificatore non riuscito

en: No valid or appropriate certificate for “%s” was found
it: Non è stato trovato alcun certificato valido o appropriato per «%s»

en: Cannot find common bulk encryption algorithm
it: Impossibile trovare un algoritmo di cifratura in serie comune

en: Cannot allocate slot for encryption bulk key
it: Impossibile allocare spazio per la chiave di cifratura in serie

en: Cannot create CMS Message
it: Impossibile creare il CMS Message

en: Cannot create CMS Enveloped data
it: Impossibile creare i dati CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS Enveloped data
it: Impossibile allegare i dati CMS Enveloped

en: Cannot attach CMS data object
it: Impossibile allegare l'oggetto dati CMS

en: Cannot create CMS Recipient information
it: Impossibile creare le informazioni CMS Recipient

en: Cannot add CMS Recipient information
it: Impossibile aggiungere le informazioni CMS Recipient

en: Failed to add data to encoder
it: Aggiunta dei dati al codificatore non riuscita

en: S/MIME Decrypt: No encrypted content found
it: Decifratura S/MIME: non è stato trovato alcun contenuto cifrato

en: Opening folder “%s”
it: Apertura cartella «%s»

en: Scanning folders in “%s”
it: Scansione cartelle in «%s»

en: Trash
it: Cestino

en: Junk
it: Indesiderata

en: Cannot create folder: %s: folder exists
it: Impossibile creare la cartella «%s»: la cartella esiste già

en: Creating folder “%s”
it: Creazione cartella «%s»

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
it: Impossibile eliminare la cartella: %s: operazione non valida

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
it: Impossibile rinominare la cartella: %s: operazione non valida

en: Cannot write with no base stream
it: Impossibile scrivere senza un flusso base

en: Stream type “%s” is not seekable
it: Il tipo di flusso «%s» non è ricercabile

en: Only reset to beginning is supported with CamelStreamFilter
it: Con CamelStreamFilter è supportato solo l'azzeramento all'inizio

en: Only reset to beginning is supported with CamelHttpStream
it: Con CamelHttpStream è supportato solo l'azzeramento all'inizio

en: Connection cancelled
it: Connessione annullata

en: Could not connect with command “%s”: %s
it: Impossibile connettersi con il comando «%s»: %s

en: Subscribing to folder “%s”
it: Sottoscrizione alla cartella «%s»

en: Unsubscribing from folder “%s”
it: Annullamento sottoscrizione alla cartella «%s»

en: Could not parse URL “%s”
it: Impossibile analizzare l'URL «%s»

en: Updating folder “%s”
it: Aggiornamento della cartella «%s»

en: Cannot copy or move messages into a Virtual Folder
it: Impossibile copiare o spostare i messaggi all'interno di una cartella virtuale

note: Translators: The first “%s” is replaced with a message UID, the second “%s” is replaced with an account name and the third “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No such message %s in “%s : %s”
it: Messaggio «%s» in «%s : %s» inesistente

en: Error storing “%s”:
it: Errore nell'archiviare «%s»:

en: Updating search folder “%s”
it: Aggiornamento della cartella di ricerca «%s»

en: Automatically _update on change in source folders
it: A_ggiornamento automatico con modifiche nelle cartelle sorgenti

note: Translators: 'Unmatched' is a folder name under Search folders where are shown * all messages not belonging into any other configured search folder
en: Unmatched
it: Non corrispondenti

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
it: Impossibile eliminare la cartella: %s: cartella inesistente

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
it: Impossibile rinominare la cartella: %s: cartella inesistente

en: Enable _Unmatched folder
it: Abilitare cartella «_Non corrispondenti»

en: Updating Unmatched search folder
it: Aggiornamento cartella di ricerca «Non corrispondenti»

en: Cannot copy messages to the Trash folder
it: Impossibile copiare i messaggi nella cartella «Cestino»

en: Cannot copy messages to the Junk folder
it: Impossibile copiare i messaggi nella cartella «Indesiderata»

en: You must be working online to complete this operation (%s)
it: È necessario lavorare in rete per completare questa operazione (%s)

en: You must be working online to complete this operation
it: È necessario lavorare in rete per completare questa operazione

en: No destination folder specified
it: Nessuna cartella di destinazione specificata

en: Unable to move junk messages
it: Impossibile spostare i messaggi indesiderati

en: Unable to move deleted messages
it: Impossibile spostare i messaggi eliminati

en: Unable to move messages to Inbox
it: Impossibile spostare i messaggi nella cartella In arrivo

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No quota information available for folder “%s : %s”
it: Informazioni sulla quota non disponibili per la cartella «%s : %s»

note: transfer ownership to 'rcf' Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Removing stale cache files in folder “%s : %s”
it: Rimozione dei file di cache datati nella cartella «%s : %s»

en: Apply message _filters to this folder
it: _Applicare i filtri di messaggio a questa cartella

en: Always check for _new mail in this folder
it: Controllare sempre per la _nuova posta in questa cartella

en: Could not create folder summary for %s
it: Impossibile creare l'indice di cartella per %s

en: Could not create cache for %s:
it: Impossibile creare la cache per %s:

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: No IMAP mailbox available for folder “%s : %s”
it: Nessuna mailbox IMAP disponibile per la cartella «%s : %s»

en: Source stream returned no data
it: Il flusso sorgente non ha restituito alcun dato

en: Checking for New Mail
it: Controllo nuova posta

en: C_heck for new messages in all folders
it: Controllare la presen_za di nuovi messaggi in tutte le cartelle

en: Ch_eck for new messages in subscribed folders
it: Controllare la pr_esenza di nuovi messaggi nelle cartelle sottoscritte

en: Use _Quick Resync if the server supports it
it: Usare _Quick Resync se il server lo supporta

en: _Listen for server change notifications
it: _Restare in ascolto per le notifiche di modifica del server

en: Folders
it: Cartelle

en: _Show only subscribed folders
it: Mostrare _solo le cartelle a cui si è effettuata la sottoscrizione

en: Options
it: Opzioni

en: Apply _filters to new messages in all folders
it: Applicare i _filtri ai nuovi messaggi in tutte le cartelle

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
it: A_pplicare i filtri ai nuovi messaggi in «In arrivo» su questo server

en: Check new messages for _Junk contents
it: Controllare i contenuti in_desiderati nei nuovi messaggi

en: Only check for Junk messages in the In_box folder
it: Controllare solo per i messaggi indesiderati nella cartella «In arrivo»

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
it: Sincroni_zzare localmente la posta remota in tutte le cartelle

en: Numbe_r of concurrent connections to use
it: Nume_ro di connessioni simultanee da usare

en: Enable full folder update on _metered network
it: Abilitare l'aggiornamento completo della cartella su rete a consu_mo

en: Send client I_D to the server
it: Inviare l'i_dentificato del client al server

en: O_verride server-supplied folder namespace
it: So_vrascrivere lo spazio nomi cartelle fornito dal server

en: Namespace:
it: Spazio dei nomi:

en: Ignore other users namespace
it: Ignorare lo spazio dei nomi di altri utenti

en: Ignore shared folders namespace
it: Ignorare lo spazio dei nomi delle cartelle condivise

en: Use shell command for connecting to the server
it: Usare il comando shell per connettersi al server

en: Command:
it: Comando:

en: Download large messages in chunks
it: Scaricare i messaggi grandi in tronconi

note: Translators: This constructs either "Fetch new messages in ascending order" or "Fetch new messages in descending order"
en: Fetch new messages in
it: Recuperare nuovi messaggi in

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in ascending order"
en: ascending order
it: ordine crescente

note: Translators: This constructs "Fetch new messages in descending order"
en: descending order
it: ordine discendente

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value
en: Store folder changes after %s second(s)
it: Memorizzare le modifiche alla cartella dopo %s secondi

en: Default IMAP port
it: Porta predefinita IMAP

en: IMAP over TLS
it: IMAP su TLS

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
it: Per leggere e memorizzare la posta su server IMAP.

en: Error writing to cache stream
it: Errore nello scrivere sul flusso di cache

en: Failed to get capabilities
it: Recupero della capacità non riuscito

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode: %s
it: Connessione al server IMAP %s in modalità sicura non riuscita: %s

en: STARTTLS not supported
it: STARTTLS non supportato

en: Failed to issue STARTTLS
it: Emissione STARTTLS non riuscita

en: Failed to connect to IMAP server %s in secure mode:
it: Connessione al server IMAP %s in modalità sicura non riuscita:

en: IMAP server %s does not support %s authentication
it: Il server IMAP %s non supporta l'autenticazione %s

en: Plaintext authentication disallowed on insecure connections. Change encryption to STARTTLS or TLS for account “%s”.
it: L'autenticazione in chiaro è disabilitata sulle connessioni non sicure. Cambiare la crittografia a STARTTLS o TLS per l'account «%s».

en: Cannot authenticate without a username
it: Impossibile effettuare l'autenticazione senza un nome utente

en: Authentication password not available
it: Password di autenticazione non disponibile

en: Failed to authenticate
it: Autenticazione non riuscita

en: Failed to issue ID
it: Emissione ID non riuscita

en: Failed to issue ENABLE UTF8=ACCEPT
it: Emissione ENABLE UTF8=ACCEPT non riuscita

en: Failed to issue NAMESPACE
it: Emissione NAMESPACE non riuscita

en: Failed to enable QResync
it: Abilitazione QResync non riuscita

en: Failed to issue NOTIFY
it: Emissione NOTIFY non riuscita

en: Failed to select mailbox
it: Selezione mailbox non riuscita

en: Cannot issue command, no stream available
it: Impossibile emettere il comando, nessun flusso disponibile

en: Cannot get message with message ID %s: %s
it: Impossibile ottenere il messaggio avente ID %s: %s

en: No such message available.
it: Nessun messaggio disponibile.

en: Error fetching message
it: Errore nel recuperare il messaggio

en: Error performing NOOP
it: Errore nell'eseguire NOOP

en: Failed to close the tmp stream
it: Chiusura del flusso tmp non riuscita

en: Failed to copy the tmp file
it: Copia del file tmp non riuscito

en: Error moving messages
it: Errore nello spostare i messaggi

en: Error copying messages
it: Errore nel copiare i messaggi

en: Cannot create spool file:
it: Impossibile creare il file di spool:

en: Error appending message
it: Errore nell'accodare il messaggio

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Scanning for changed messages in “%s : %s”
it: Scansione per messaggi modificati in «%s : %s»

en: Error scanning changes
it: Errore nella scansione delle modifiche

note: Translators: The first “%s” is replaced with an account name and the second “%s” is replaced with a full path name. The spaces around “:” are intentional, as the whole “%s : %s” is meant as an absolute identification of the folder.
en: Fetching summary information for new messages in “%s : %s”
it: Recupero informazioni di indice per nuovi messaggi in «%s : %s»

en: Error fetching message info
it: Errore nel recuperare le informazioni del messaggio

en: Error running STATUS
it: Errore nell'eseguire STATUS

en: Error syncing changes
it: Errore nel sincronizzare le modifiche

en: Error expunging message
it: Errore nel rimuovere il messaggio

en: Error fetching folders
it: Errore nel recuperare le cartelle

en: Error fetching subscribed folders
it: Errore nel recuperare le cartelle sottoscritte

en: Error creating folder
it: Errore nel creare la cartella

en: Error deleting folder
it: Errore nell'eliminare la cartella

en: Error renaming folder
it: Errore nel rinominare la cartella

en: Error subscribing to folder
it: Errore nell'eseguire la sottoscrizione alla cartella

en: Error unsubscribing from folder
it: Errore nell'eseguire l'annullamento alla sottoscrizione dalla cartella

en: IMAP server does not support quotas
it: Il server IMAP non supporta le quote

en: Error retrieving quota information
it: Errore nel recuperare le informazioni sulla quota

en: Search failed
it: Ricerca non riuscita

note: Blocks, until the DONE is issued or on inactivity timeout, error, ...
en: Error running IDLE
it: Errore nell'eseguire IDLE

note: create a dummy "." parent inbox, use to scan, then put back at the top level
en: Inbox
it: In arrivo

en: IMAP server %s
it: Server IMAP %s

en: IMAP service for %s on %s
it: Servizio IMAP per %s su %s

en: No IMAPx connection object provided
it: Non è stato fornito nessun oggetto di connessione IMAPx

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
it: Opzione per connessioni al server IMAP usando una password di testo semplice.

en: No such folder %s
it: Cartella %s inesistente

en: No IMAP namespace for folder path “%s”
it: Nessun spazio nomi IMAP per il percorso della cartella «%s»

en: Retrieving folder list for “%s”
it: Recupero elenco cartelle per «%s»

en: The account does not support folder hierarchy. Create the folder on the account level instead.
it: L'account non supporta la gerarchia delle cartelle. Creare invece la cartella a livello di account.

en: The folder name “%s” is invalid because it contains the character “%c”
it: Il nome della cartella «%s» non è valido perché contiene il carattere «%c»

[ctx: IMAPDefaults]
note: Translators: The strings in "IMAPDefaults" context are folder names as can be presented by the server; There's checked for the localized version of it and for the non-localized version as well. It's always the folder name (eventually path) as provided by the server, when returned in given localizati
en: [Gmail]/Drafts
it: [Gmail]/Bozze

[ctx: IMAPDefaults]
en: Drafts
it: Bozze

[ctx: IMAPDefaults]
en: Draft
it: Bozza

[ctx: IMAPDefaults]
en: Templates
it: Modelli

[ctx: IMAPDefaults]
en: Archive
it: Archivio

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Sent Mail
it: [Gmail]/Posta inviata

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent
it: Inviata

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Items
it: Oggetti inviati

[ctx: IMAPDefaults]
en: Sent Messages
it: Messaggi inviati

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk
it: Indesiderata

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk E-mail
it: E-mail indesiderata

[ctx: IMAPDefaults]
en: Junk Email
it: EMail indesiderata

[ctx: IMAPDefaults]
en: Bulk Mail
it: Mail di massa

[ctx: IMAPDefaults]
en: [Gmail]/Trash
it: [Gmail]/Cestino

[ctx: IMAPDefaults]
en: Trash
it: Cestino

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Items
it: Oggetti eliminati

[ctx: IMAPDefaults]
en: Deleted Messages
it: Messaggi eliminati

en: _Index message body data
it: _Indicizzare i dati nel corpo dei messaggi

note: Translators: The first %s is replaced with a message ID, * the second %s is replaced with the folder path, * the third %s is replaced with a detailed error string
en: Cannot get message %s from folder %s
    %s
it: Impossibile ottenere il messaggio: %s dalla cartella: %s
    %s

en: _Use the “.folders” folder summary file (exmh)
it: _Usare il file indice delle cartelle «.folders» (exmh)

en: MH-format mail directories
it: Directory di posta in formato MH

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
it: Per memorizzare la posta locale in directory tipo MH

en: Apply _filters to new messages
it: Applicare i _filtri ai nuovi messaggi

en: Local delivery
it: Consegne locali

en: For retrieving (moving) local mail from standard mbox-formatted spools into folders managed by Evolution.
it: Per ricevere (spostare) la posta locale dallo spool nel formato standard mbox sulle cartelle gestite da Evolution.

en: _Apply filters to new messages in Inbox
it: _Applicare i filtri ai nuovi messaggi in «In arrivo»

en: Maildir-format mail directories
it: Directory in formato Maildir

en: For storing local mail in maildir directories.
it: Per memorizzare la posta locale in directory maildir.

en: _Listen for change notifications
it: _Restare in ascolto per le notifiche di modifica

en: _Store status headers in Elm/Pine/Mutt format
it: Arc_hiviare le intestazioni di stato nel formato Elm/Pine/Mutt

en: Standard Unix mbox spool file
it: File spool mbox stardard Unix

en: For reading and storing local mail in external standard mbox spool files.
    May also be used to read a tree of Elm, Pine, or Mutt style folders.
it: Per leggere e memorizzare la posta in file di spool esterni standard mbox.
    Può anche essere usata per leggere un albero di cartelle stile Elm, Pine o Mutt.

en: Standard Unix mbox spool directory
it: Directory spool mbox standard Unix

en: Could not rename folder %s to %s: %s
it: Impossibile rinominare la cartella «%s» come «%s»: %s

en: Local mail file %s
it: File di posta locale: %s

en: Store root %s is not an absolute path
it: La radice di archiviazione %s non è un percorso assoluto

en: Store root %s is not a regular directory
it: La radice di archiviazione %s non è una directory normale

en: Cannot get folder: %s: %s
it: Impossibile ottenere la cartella: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
it: Gli archivi locali non hanno una inbox

en: Could not delete folder index file “%s”: %s
it: Impossibile eliminare il file indice della cartella «%s»: %s

en: Could not delete folder meta file “%s”: %s
it: Impossibile eliminare il meta file della cartella «%s»: %s

en: Could not rename “%s”: %s
it: Impossibile rinominare la cartella «%s»: %s

en: No such message
it: Messaggio inesistente

en: Cannot append message to maildir folder: %s:
it: Impossibile accodare il messaggio sulla cartella maildir: %s:

en: Cannot get message %s from folder %s:
it: Impossibile ottenere il messaggio: %s dalla cartella «%s»:

en: Cannot transfer message to destination folder: %s
it: Impossibile trasferire il messaggio nella cartella di destinazione: %s

en: Cannot create folder containing “%s”
it: Impossibile creare la cartella contenitrice «%s»

en: Folder %s already exists
it: La cartella «%s» esiste già

en: Cannot create folder “%s”: %s
it: Impossibile creare la cartella: «%s»: %s

en: Cannot get folder “%s”: %s
it: Impossibile ottenere la cartella: «%s»: %s

en: Cannot get folder “%s”: folder does not exist.
it: Impossibile ottenere la cartella «%s»: la cartella non esiste.

en: Cannot get folder “%s”: not a maildir directory.
it: Impossibile ottenere la cartella «%s»: non è una directory maildir.

en: Could not delete folder “%s”: %s
it: Impossibile eliminare la cartella «%s»: %s

en: not a maildir directory
it: non è una directory maildir

en: Could not scan folder “%s”: %s
it: Impossibile scansionare la cartella «%s»: %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
it: Impossibile aprire il percorso della directory maildir: %s: %s

en: Checking folder consistency
it: Controllo coerenza cartella

en: Checking for new messages
it: Controllo nuovi messaggi

en: Storing folder
it: Archiviazione cartella

en: Cannot open mailbox: %s:
it: Impossibile aprire la mailbox: %s:

en: Cannot append message to mbox file: %s:
it: Impossibile accodare il messaggio sul file mbox: %s:

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
it: La cartella sembra essere irrimediabilmente danneggiata.

en: Cannot create folder lock on %s: %s
it: Impossibile creare il lock di cartella per %s: %s

en: Cannot create a folder by this name.
it: Impossibile creare una cartella con questo nome.

en: Cannot get folder “%s”: not a regular file.
it: Impossibile ottenere la cartella «%s»: non è un file regolare.

en: Cannot create directory “%s”: %s.
it: Impossibile creare la directory «%s»: %s.

en: Cannot create folder: %s: %s
it: Impossibile creare la cartella: %s: %s

en: Folder already exists
it: La cartella esiste già

en: Could not delete folder “%s”:
    %s
it: Impossibile eliminare la cartella «%s»:
    %s

en: “%s” is not a regular file.
it: «%s» non è un file regolare.

en: Folder “%s” is not empty. Not deleted.
it: La cartella «%s» non è vuota. Non è stata eliminata.

en: Could not delete folder summary file “%s”: %s
it: Impossibile eliminare il file dell'indice della cartella «%s»: %s

en: The new folder name is illegal.
it: Il nuovo nome della cartella non è lecito.

en: Could not rename “%s”: “%s”: %s
it: Impossibile rinominare «%s» come «%s»: %s

en: Could not open folder: %s: %s
it: Impossibile aprire la cartella: %s: %s

en: Cannot check folder: %s: %s
it: Impossibile controllare la cartella: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
it: Impossibile aprire il file: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
it: Impossibile aprire la mailbox temporanea: %s

en: Could not close source folder %s: %s
it: Impossibile chiudere la cartella sorgente %s: %s

en: Could not close temporary folder: %s
it: Impossibile chiudere la cartella temporanea: %s

en: Could not rename folder: %s
it: Impossibile rinominare la cartella: %s

en: Could not store folder: %s
it: Impossibile archiviare la cartella: %s

en: MBOX file is corrupted, please fix it. (Expected a From line, but didn’t get it.)
it: Il file MBOX è danneggiato, correggerlo (attesa una riga From, ma non è stata ottenuta).

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
it: Indice e cartella non corrispondono, anche dopo una sincronizzazione

en: Unknown error: %s
it: Errore sconosciuto: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s
it: Scrittura su mailbox temporanea non riuscita: %s

en: Writing to temporary mailbox failed: %s: %s
it: Scrittura su mailbox temporanea %s non riuscita: %s

en: Cannot append message to mh folder: %s:
it: Impossibile accodare il messaggio sulla cartella mh: %s:

en: Could not create folder “%s”: %s
it: Impossibile creare la cartella «%s»: %s

en: Cannot get folder “%s”: not a directory.
it: Impossibile ottenere la cartella «%s»: non è una directory

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
it: Impossibile aprire il percorso della directory MH: %s: %s

en: Spool “%s” cannot be opened: %s
it: Impossibile aprire lo spool «%s»: %s

en: Spool “%s” is not a regular file or directory
it: Lo spool «%s» non è un file normale o una directory

en: Spool mail file %s
it: File spool di posta %s

en: Spool folder tree %s
it: Albero di cartelle spool %s

en: Invalid spool
it: Spool non valido

en: Folder “%s/%s” does not exist.
it: La cartella «%s/%s» non esiste.

en: Could not open folder “%s”:
    %s
it: Impossibile aprire la cartella «%s»:
    %s

en: Folder “%s” does not exist.
it: La cartella «%s» non esiste.

en: Could not create folder “%s”:
    %s
it: Impossibile creare la cartella «%s»:
    %s

en: “%s” is not a mailbox file.
it: «%s» non è un file mailbox.

en: Store does not support an INBOX
it: L'archivio non supporta una INBOX

en: Spool folders cannot be deleted
it: Le cartelle spool non possono essere eliminate

en: Spool folders cannot be renamed
it: Le cartelle spool non possono essere rinominate

en: Refreshing spool folder
it: Aggiornamento cartella spool

en: Could not synchronize temporary folder %s: %s
it: Impossibile sincronizzare la cartella temporanea %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
it: Impossibile sincronizzare la cartella spool %s: %s

en: Could not synchronize spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in “%s”
it: Impossibile sincronizzare la cartella spool %s: %s
    La cartella potrebbe essere danneggiata, copia salvata in «%s»

en: Internal error: UID in invalid format: %s
it: Errore interno: UID in formato non valido: %s

en: Cannot get message %s: %s
it: Impossibile ottenere il messaggio «%s»: %s

en: Cannot get message %s:
it: Impossibile ottenere il messaggio «%s»:

en: Posting failed: %s
it: Pubblicazione non riuscita: %s

en: Posting failed:
it: Pubblicazione non riuscita:

en: This message is not currently available
it: Questo messaggio non è al momento disponibile

en: You cannot copy messages from a NNTP folder
it: Impossibile copiare messaggi da una cartella NNTP

en: _Show folders in short notation (e.g. c.o.linux rather than comp.os.linux)
it: _Mostrare le cartelle in notazione breve (per esempio c.o.linux invece che comp.os.linux)

en: In the subscription _dialog, show relative folder names
it: Nel _dialogo per la sottoscrizione, mostrare i nomi relativi delle cartelle

note: Translators: The '%s' is replaced with a spin button with the actual value to use
en: Download only up to %s latest messages
it: Scaricare solo fino a %s messaggi recenti

en: Default NNTP port
it: Porta predefinita NNTP

en: NNTP over TLS
it: NNTP su TLS

en: USENET news
it: News USENET

en: This is a provider for reading from and posting to USENET newsgroups.
it: Questo è un provider per la lettura e la pubblicazione su newsgroup USENET.

en: This option will connect to the NNTP server anonymously, without authentication.
it: Questa opzione consente di connettersi al server NNTP in forma anonima, senza autenticazione.

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
it: Opzione per l'autenticazione con il server NNTP usando una password in testo semplice.

en: Could not read greeting from %s:
it: Impossibile leggere i saluti da %s:

en: NNTP server %s returned error code %d: %s
it: Il server NNTP %s ha restituito il codice di errore %d: %s

en: Failed to issue STARTTLS for NNTP server %s:
it: Emissione STARTTLS per il server NNTP %s non riuscita:

en: NNTP server %s doesn’t support STARTTLS: %s
it: Il server NNTP %s non supporta STARTTLS: %s

en: Failed to connect to NNTP server %s in secure mode:
it: Connessione al server NNTP %s in modalità sicura non riuscita:

en: USENET News via %s
it: News USENET via %s

en: Error retrieving newsgroups:
    
    %s
it: Errore nella ricezione dei newsgroup.
    
    %s

en: You cannot create a folder in a News store: subscribe instead.
it: Impossibile creare una cartella in un archivio di news: piuttosto effettuare una sottoscrizione.

en: You cannot rename a folder in a News store.
it: Impossibile rinominare una cartella in un archivio di news.

en: You cannot remove a folder in a News store: unsubscribe instead.
it: Impossibile rimuovere una cartella in un archivio di news: piuttosto annullare la sottoscrizione.

en: You cannot subscribe to this newsgroup:
    
    No such newsgroup. The selected item is a probably a parent folder.
it: Impossibile effettuare la sottoscrizione a questo newsgroup.
    
    Newsgroup inesistente. L'elemento selezionato è probabilmente una cartella di livello superiore.

en: You cannot unsubscribe to this newsgroup:
    
    newsgroup does not exist!
it: Impossibile annullare la sottoscrizione a questo newsgroup.
    
    Il newsgroup non esiste!

en: NNTP Command failed:
it: Comando NNTP non riuscito:

en: Not connected.
it: Non connesso.

en: No such folder: %s
it: Cartella inesistente: %s

en: %s: Scanning new messages
it: %s: scansione nuovi messaggi

en: Unexpected server response from xover: %s
it: Risposta server inattesa dallo xover: %s

en: Unexpected server response from head: %s
it: Risposta server inattesa dall'intestazione: %s

en: Operation failed: %s
it: Operazione non riuscita: %s

en: %s: Scanning existing messages
it: %s: scansione messaggi esistenti

en: Unexpected server response from listgroup: %s
it: Risposta server inattesa dalla lista gruppo: %s

en: No message with UID %s
it: Nessun messaggio con UID %s

en: Retrieving POP message %d
it: Ricezione messaggio POP %d

en: Unknown reason
it: Motivo sconosciuto

en: Retrieving POP summary
it: Ricezione indice POP

en: Cannot get POP summary:
it: Impossibile ottenere l'indice POP:

en: Expunging old messages
it: Rimozione vecchi messaggi

en: Expunging deleted messages
it: Rimozione messaggi eliminati

en: Message Storage
it: Archivio messaggi

en: _Leave messages on server
it: _Lasciare i messaggi sul server

note: Translators: '%s' is replaced with a widget, where user can * select how many days can be message left on the server.
en: _Delete after %s day(s)
it: Eli_minare dopo %s giorni

en: Hint: Use 0 days to keep messages on the server indefinitely.
it: Suggerimento: usare 0 giorni per mantenere i messaggi sul server definitivamente.

en: Delete _expunged from local Inbox
it: _Eliminare i messaggi rimossi dalla cartella «In arrivo» locale

en: Disable _support for all POP3 extensions
it: Disabilitare il _supporto per tutte le estensioni POP3

en: Enable _UTF-8 extension, when the server supports it
it: Abilitare l'estensione _UTF-8 quando il server la supporta

en: Default POP3 port
it: Porta predefinita POP3

en: POP3 over TLS
it: POP3 su TLS

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
it: Per connettersi e scaricare la posta da server POP.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
it: Opzione per connessioni al server POP usando una password di testo semplice. Questa è la sola opzione supportata da molti server POP.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
it: Opzione per connessioni al server POP usando una password cifrata attraverso il protocollo APOP. Potrebbe non funzionare per tutti gli utenti anche su server che affermano di supportarlo.

en: Failed to read a valid greeting from POP server %s
it: Lettura di un messaggio di benvenuto valido dal server POP %s non riuscita

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode: %s
it: Connessione al server POP %s in modalità sicura non riuscita: %s

en: STLS not supported by server
it: STLS non supportato dal server

note: Translators: Last %s is an optional * explanation beginning with ": " separator.
en: Failed to connect to POP server %s in secure mode%s
it: Connessione al server POP %s in modalità sicura non riuscita%s

en: Failed to connect to POP server %s in secure mode:
it: Connessione al server POP %s in modalità sicura non riuscita:

en: Cannot login to POP server %s: SASL Protocol error
it: Impossibile effettuare l'accesso sul server POP %s: errore di protocollo SASL

en: Failed to authenticate on POP server %s:
it: Autenticazione sul server POP %s non riuscita:

en: POP3 server %s
it: Server POP3 %s

en: POP3 server for %s on %s
it: Servizio POP3 per %s su %s

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error enabling UTF-8 mode:
it: Impossibile connettersi al server POP %s.
    Errore nell'abilitare la modalità UTF-8:

en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending password:
it: Impossibile connettersi al server POP %s.
    Errore nell'inviare la password:

note: Translators: Do not translate APOP.
en: Unable to connect to POP server %s:	Invalid APOP ID received. Impersonation attack suspected. Please contact your admin.
it: Impossibile connettersi al server POP %s:	Ricevuto ID APOP non valido. Possibile attacco di sostituzione di persona. Contattare il proprio amministratore.

note: Translators: Last %s is an optional explanation * beginning with ": " separator.
en: Unable to connect to POP server %s.
    Error sending username%s
it: Impossibile connettersi al server POP %s.
    Errore nell'inviare il nome utente%s

en: No such folder “%s”.
it: Cartella «%s» inesistente

en: POP3 stores have no folder hierarchy
it: L'archivio POP3 non ha gerarchia di cartelle

en: For delivering mail by passing it to the “sendmail” program on the local system.
it: Per consegnare la posta passandola al programma «sendmail» sul sistema locale.

en: Mail delivery via the sendmail program
it: Consegna della posta attraverso il programma sendmail

en: Failed to read From address
it: Lettura dell'indirizzo "Da" non riuscita

en: Message send in offline mode is disabled
it: L'invio di messaggi in modalità fuori rete è disabilitata

en: Could not parse recipient list
it: Impossibile analizzare l'elenco dei destinatari

en: Could not parse arguments
it: Impossibile analizzare i parametri

en: Could not create pipe to “%s”: %s: mail not sent
it: Impossibile creare la pipe verso «%s»: %s: posta non inviata

en: Could not fork “%s”: %s: mail not sent
it: Impossibile effettuare il fork di «%s»: %s: posta non inviata

en: Could not send message:
it: Impossibile inviare il messaggio:

en: “%s” exited with signal %s: mail not sent.
it: «%s» uscito con segnale %s: posta non inviata.

en: Could not execute “%s”: mail not sent.
it: Impossibile eseguire «%s»: posta non inviata.

en: “%s” exited with status %d: mail not sent.
it: «%s» uscito con stato %d: posta non inviata.

en: Send Options
it: Opzioni di invio

en: _Re-encode message before send
it: _Ricodificare il messaggio prima di inviarlo

en: Default SMTP port
it: Porta predefinita SMTP

en: SMTP over TLS
it: SMTP su TLS

en: Message submission port
it: Porta invio messaggi

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
it: Per consegnare la posta connettendosi a un mailhub remoto usando SMTP.

en: Welcome response error:
it: Errore nella risposta di benvenuto:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode: %s
it: Connessione al server SMTP %s in modalità sicura non riuscita: %s

en: STARTTLS command failed:
it: Comando STARTTLS non riuscito:

en: Failed to connect to SMTP server %s in secure mode:
it: Connessione al server SMTP %s in modalità sicura non riuscita:

en: SMTP server %s
it: Server SMTP %s

en: SMTP mail delivery via %s
it: Posta SMTP consegnata attraverso %s

en: SMTP server %s does not support %s authentication
it: Il server SMTP %s non supporta l'autenticazione %s

en: No SASL mechanism was specified
it: Non è stato specificato alcun meccanismo SASL

en: AUTH command failed: Not connected.
it: Comando AUTH non riuscito: non connesso.

en: AUTH command failed:
it: Comando AUTH non riuscito:

en: Cannot send message: service not connected.
it: Impossibile inviare il messaggio: servizio non connesso.

en: Cannot send message: sender address not valid.
it: Impossibile inviare il messaggio: indirizzo mittente non valido.

en: Sending message
it: Invio messaggio

en: Cannot send message: no recipients defined.
it: Impossibile inviare il messaggio: nessun destinatario definito.

en: Cannot send message: one or more invalid recipients
it: Impossibile inviare il messaggio: uno o più destinatari non validi

en: Syntax error, command unrecognized
it: Errore di sintassi, comando non riconosciuto

en: Syntax error in parameters or arguments
it: Errore di sintassi nei parametri o negli argomenti

en: Command not implemented
it: Comando non implementato

en: Command parameter not implemented
it: Parametro del comando non implementato

en: System status, or system help reply
it: Stato del sistema o risposta di aiuto del sistema

en: Help message
it: Messaggio di aiuto

en: Service ready
it: Servizio pronto

en: Service closing transmission channel
it: Il servizio sta chiudendo il canale di trasmissione

en: Service not available, closing transmission channel
it: Servizio non disponibile, chiusura del canale di trasmissione

en: Requested mail action okay, completed
it: L'azione di posta richiesta è corretta, completata

en: User not local; will forward to <forward-path>
it: Utente non locale; verrà inoltrata a <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
it: Azione di posta richiesta non intrapresa: mailbox non disponibile

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
it: Azione richiesta non intrapresa: mailbox non disponibile

en: Requested action aborted: error in processing
it: Azione richiesta interrotta: errore nell'elaborazione

en: User not local; please try <forward-path>
it: Utente non locale; tentare <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
it: Azione richiesta non intrapresa: archivio di sistema non sufficiente

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
it: Azione di posta richiesta interrotta: allocazione dell'archivio superata

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
it: Azione richiesta non intrapresa: nome della mailbox non consentito

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
it: Iniziare a inserire la posta; terminare con <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
it: Transazione non riuscita

en: A password transition is needed
it: È necessario passare attraverso la verifica della password

en: Authentication mechanism is too weak
it: Il meccanismo di autenticazione è troppo debole

en: Encryption required for requested authentication mechanism
it: Il meccanismo di autenticazione richiesto richiede la cifratura

en: Temporary authentication failure
it: Autenticazione temporaneamente non riuscita

en: Authentication required
it: Autenticazione richiesta

en: SMTP Greeting
it: Messaggio di benvenuto SMTP

en: HELO command failed:
it: Comando HELO non riuscito:

en: MAIL FROM command failed:
it: Comando MAIL FROM non riuscito:

en: RCPT TO command failed:
it: Comando RSET non riuscito:

en: RCPT TO <%s> failed:
it: RCPT TO <%s> non riuscito:

en: DATA command failed:
it: Comando DATA non riuscito:

en: RSET command failed:
it: Comando RSET non riuscito:

en: QUIT command failed:
it: Comando QUIT non riuscito:

en: Contact UID of a user
it: UID contatto di un utente

en: Birthday and anniversary reminder
it: Promemoria compleanni e anniversari

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
it: Indica se impostare o meno un promemoria per compleanni e anniversari

en: Birthday and anniversary reminder value
it: Valore promemoria compleanni e anniversari

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
it: Numero di unità per determinare il promemoria di un compleanno o anniversario

en: Birthday and anniversary reminder units
it: Unità per il promemoria di compleanni e anniversari

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
it: L'unità per il promemoria di un compleanno o anniversario: "minutes", "hours" o "days"

en: Past reminders for EReminderWatcher
it: Promemoria passati per EReminderWatcher

en: Snoozed reminders for EReminderWatcher
it: Promemoria ripetuti per EReminderWatcher

en: How many days the reminders-past can hold back. Reminders older than these days are automatically removed from the list of the past reminders. Use '0' to not remove old reminders.
it: Quanti giorni possono trattenere i promemoria. I promemoria più vecchi di questi giorni sono automaticamente rimossi dall'elenco dei promemoria passati. Usare "0" per non rimuovere i vecchi promemoria.

en: Reminder programs
it: Programmi di promemoria

en: Programs that are allowed to be run by reminders
it: Programmi che possono essere eseguiti dai promemoria

en: Enable desktop notifications
it: Abilita le notifiche desktop

en: When set to true, the desktop/system notifications are shown
it: Quando impostata a VERO, vengono mostrate le notifiche desktop o del sistema

en: Enable audio notifications
it: Abilita le notifiche audio

en: When set to true, the audio reminders will be played, otherwise audio reminders will be silently ignored
it: Quando impostata a VERO, vengono riprodotti i promemoria audio, altrimenti i promemoria audio saranno ignorati silenziosamente

en: Show reminders in notification tray only
it: Mostra i promemoria solo nell'area di notifica

en: When set to true, the reminders are shown only in the notification tray, otherwise the reminders dialog is shown immediately
it: Se impostata a VERO, i promemoria sono mostrati solo nell'area di notifica, altrimenti le finestre dei promemoria saranno mostrate immediatamente

en: Show reminder notification dialog always on top
it: Mostra le finestre di notifica dei promemoria sempre in cima

en: Whether or not to show reminder notification dialog always on top. Note this works only as a hint for the window manager, which may or may not obey it.
it: Indica se mostrare o no le finestre di notifica dei promemoria sempre in cima. Notare che questo funziona solo con un suggerimento per il gestore delle finestre che potrebbe non obbedire.

en: X position of the reminder notification dialog
it: Posizione X della finestra di notifica del promemoria

en: Y position of the reminder notification dialog
it: Posizione Y della finestra di notifica del promemoria

en: Width of the reminder notification dialog
it: Larghezza della finestra di notifica del promemoria

en: Height of the reminder notification dialog
it: Altezza della finestra di notifica del promemoria

en: Size in pixels of the event list in the reminder notification dialog
it: Dimensioni in pixel dell'elenco degli eventi nella finestra di dialogo di notifica del promemoria

en: Show reminder notification for completed tasks
it: Mostra la notifica del promemoria per le attività completate

en: Show reminder notification for past events
it: Mostra la notifica del promemoria per gli eventi passati

en: The last used snooze time, in minutes
it: L'ultimo tempo a ripetizione usato, in minuti

en: User-defined snooze times, in minutes
it: Tempi a ripetizione definiti dall'utente, in minuti

en: Whether the migration of old setting was already done
it: Indica se la migrazione delle vecchie impostazioni è già stata fatta

en: An absolute path where the gpg (or gpg2) binary is
it: Un percorso assoluto dove è il binario di gpg (o gpg2)

en: An example is “/usr/bin/gpg”; when it is left empty, or an incorrect value is set, then it will be searched for. Change requires restart of the application.
it: Un esempio è "/usr/bin/gpg"; se non è inserito, o non esiste, allora verrà cercato. La  modifica richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Whether to load photos of signers/encrypters
it: Indica se caricare le foto dei firmatari/cifratori

en: When set to “true”, tries to load also photo of the signers/encrypters, if available in the key/certificate.
it: Quando impostata a "true", prova a caricare anche la foto dei firmatari/cifratori, se disponibili nella chiave/certificato.

en: Override SMTP HELO/EHLO argument
it: Sovrascrive l'argomento SMTP HELO/EHLO

en: When not empty, it's used as the SMTP HELO/EHLO argument, instead of the local host name/IP.
it: Quando non è vuota, viene usato come argomento SMTP HELO/EHLO, invece del nome/IP locale.

en: Array of user header names
it: Gamma dei nomi di intestazione utente

en: These headers can be stored in the folder summary, possibly being visible in the GUI. The value can contain a pipe character ('|'), which delimits the display name from the header name. Example: 'Spam Score|X-Spam-Score'
it: Queste intestazioni possono essere archiviate nel riepilogo della cartella, ed eventualmente essere visibili nell'interfaccia grafica. Il valore può contenere il carattere barra verticale ("|"), che delimita il nome da mostrare dal nome dell'intestazione. Esempio: "Span Score|X-Spam-Score"

en: GIO name of the GNetworkMonitor to use for an ENetworkMonitor instance
it: Nome GIO del GNetworkMonitor da usare per un'istanza di ENetworkMonitor

en: When set to an unknown value, then the default GNetworkMonitor is used in the background. A special value “always-online” is used for no network monitoring.
it: Quando è impostata su un valore sconosciuto, viene usato in modo predefinito in background GNetworkMonitor. Un valore speciale "always-online" è usato nessun monitoraggio della rete.

en: A full path to a directory where .source files with preconfigured options can be stored
it: Un percorso completo di una directory in cui i file ".source" con opzioni preconfigurate possono essere salvati

en: This directory, if filled with an existing path, is checked additionally to XDG configure directories.
it: Questa directory, se compilata con un percorso esistente, viene controllata in aggiunta alle directory configurate di XDG.

en: A list of variables which can be part of the autoconfig .source files
it: Un elenco di variabili che possono far parte dei file autoconfig ".source"

en: Each item of the array is expected to be of the form: name=value. These variables are checked before environment variables, but after the predefined USER, REALNAME and HOST variables.
it: Si attende che ogni elemento dell'elenco sia della forma: nome=valore. Queste variabili sono verificate prima delle variabili d'ambiente, ma dopo le variabili predefinite USER, REALNAME e HOST.

en: A list of hints for OAuth2 services
it: Un elenco di suggerimenti di servizi OAuth2

en: Users can extend the list of supported protocols and hostnames for defined OAuth2 services, in addition to those hard-coded. Each line can be of the form: servicename[-protocol]:hostname1,hostname2,... where “servicename” is the actual service name; the “-protocol” is optional, and if written, then the service can be used only if both “protocol” and “hostnameX” match; the “hostnameX” is the actual host name to compare with, case insensitively. Each line can contain multiple values, separated by comma. There can be provided multiple lines for one OAuth2 service. Note that the actual URL where the token is requested and refreshed cannot be changed here, the hostname is to allow other servers, where the OAuth2 service can be used. Examples: Company:mail.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for “mail.company.com” host Company-CalDAV:caldav.company.com — enables “Company” OAuth2 authentication for any “CalDAV” source, which reads data from “caldav.company.com” host
it: Gli utenti possono estendere l'elenco dei protocolli e dei nomi host supportati per i servizi OAuth2 definiti, in aggiunta a quelli incorporati. Ogni riga può avere la forma: nomeservizio[-protocol]:nomehost1,nomehost2,... dove "nomeservizio" è il nome del servizio effettivo; il "-protocol" è facoltativo, e se scritto, il servizio può essere usato solo se sia "protocol", sia "nomehostX", corrispondono; il 'nomehostX' è il nome host effettivo da confrontare, senza far caso a maiuscole o minuscole. Ogni riga può contenere più valori, separati da una virgola. Possono essere fornite più righe per un servizio OAuth2. Da notare che l'URL effettivo in cui il token è richiesto e aggiornato non può essere modificato qui, il nome host deve consentire altri server, dove è possibile usare il servizio OAuth2. Esempi: Azienda:posta.azienda.it - abilita l'autenticazione OAuth2 "Azienda" per l'host Azienda "posta.azienda.it" - CalDAV:caldav.azienda.it - abilita l'autenticazione OAuth2 per qualsiasi fonte "CalDAV", il quale legge i dati  dall'host "caldav.azienda.com"

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
it: Un identificativo del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Google, invece di quello fornito durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client ID for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Un identificativo del client di OAuth2 specificato dall'utente per i server di Google. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Google servers, instead of the one provided during build time
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Google, invece di quella fornito durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client secret for Google servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 specificata dall'utente per i server di Google. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
it: Un identificativo del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Outlook, invece di quello fornito durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client ID for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Un identificativo del client di OAuth2 specificato dall'utente per i server di Outlook. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Outlook servers, instead of the one provided during build time
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Outlook, invece di quella fornita durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client secret for Outlook servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 specificata dall'utente per i server di Outlook. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio.

en: An OAuth2 client ID to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
it: Un identificativo del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Yahoo!, invece di quello fornito durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client ID for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 specificata dall'utente per i server di Yahoo!. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio.

en: An OAuth2 client secret to use to connect to Yahoo! servers, instead of the one provided during build time
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 da usare per connettersi ai server di Yahoo!, invece di quella fornita durante il periodo di compilazione

en: User-specified OAuth2 client secret for Yahoo! servers. Empty string means to use the one provided during build time. Change of this requires restart.
it: Una chiave segreta del client di OAuth2 specificata dall'utente per i server di Yahoo!. La stringa vuota significa usare quella fornita durante il tempo di compilazione. Cambiare la stringa richiede il riavvio.

en: Whether to limit operations in Power Saver mode
it: Indica se limitare le operazioni nella modalità risparmio energetico

en: When set to “true”, possibly expensive operations required to refresh books/calendars/mail accounts/... are skipped when the machine is in the Power Saver mode.
it: Quando impostata a VERO, le possibili esose operazioni richieste per aggiornare le rubriche/calendari/account di posta/eccetera vengono saltate quando la macchina è in modalità risparmio energetico.

en: (Deprecated) Proxy type to use
it: (Deprecato) Tipo di proxy da usare

en: This key was deprecated in version 3.12 and should no longer be used. Proxy settings are now integrated into Evolution-Data-Server’s account system. See the ESourceProxy API documentation for details.
it: Questa chiave è stata resa deprecata nella versione 3.12 e non deve essere più usata. Le impostazioni del proxy sono ora integrate nel sistema di account di Evolution-Data-Server. Vedere la documentazione ESourceProxy API per i dettagli.

en: (Deprecated) Whether to use http-proxy
it: (Deprecato) Indica se usare il proxy http

en: (Deprecated) Whether proxy server requires authentication
it: (Deprecato) Indica se il proxy server richiede autenticazione

en: (Deprecated) Host name for HTTP requests
it: (Deprecato) Nome host per le richieste HTTP

en: (Deprecated) Port number for HTTP requests
it: (Deprecato) Numero porta per richieste HTTP

en: (Deprecated) Proxy authentication user name
it: (Deprecato) Nome utente autenticazione proxy

en: (Deprecated) Proxy authentication password
it: (Deprecato) Password autenticazione proxy

en: (Deprecated) List of hosts to connect to without proxy
it: (Deprecato) Elenco di host a cui connettersi senza proxy

en: (Deprecated) Host name for HTTPS requests
it: (Deprecato) Nome host per le richieste HTTPS

en: (Deprecated) Port number for HTTPS requests
it: (Deprecato) Numero porta per richieste HTTPS

en: (Deprecated) Host name for SOCKS requests
it: (Deprecato) Nome host per le richieste SOCKS

en: (Deprecated) Port number for SOCKS requests
it: (Deprecato) Numero porta per richieste SOCKS

en: (Deprecated) Automatic proxy configuration URL
it: (Deprecato) URL configurazione automatica proxy

en: Evolution Alarm Notify
it: Notifica allarmi Evolution

en: Calendar event notifications
it: Notifiche degli eventi di calendario

en: Out of memory
it: Memoria esaurita

en: Can not make parent directory: %s
it: Impossibile creare la directory parente: %s

en: %s does not support creating remote resources
it: %s non supporta la creazione di risorse remote

en: %s does not support deleting remote resources
it: %s non supporta l'eliminazione di risorse remote

en: No such source for UID “%s”
it: Nessuna sorgente per l'UID «%s»

en: Backend factory for source “%s” and extension “%s” cannot be found.
it: Impossibile trovare la sorgente «%s» e l'estensione «%s» per il sistema di backend.

en: Data source is missing a [%s] group
it: Alla sorgente dati manca un gruppo [%s]

en: Failed to lookup credentials:
it: Ricerca delle credenziali non riuscita:

en: Data source “%s” does not support creating remote resources
it: La sorgenti dati «%s» non supporta la creazione di risorse remote

en: Data source “%s” has no collection backend to create the remote resource
it: La sorgenti dati «%s» non dispone di un backend per la creazione della risorsa remota

en: Data source “%s” does not support deleting remote resources
it: La sorgenti dati «%s» non supporta l'eliminazione di risorse remote

en: Data source “%s” has no collection backend to delete the remote resource
it: La sorgente dati «%s» non dispone di un backend per l'eliminazione della risorsa remota

en: Data source “%s” does not support OAuth 2.0 authentication
it: La sorgente dati «%s» non supporta l'autenticazione OAuth 2.0

en: File must have a “.source” extension
it: Il file deve avere un'estensione «.source»

en: UID “%s” is already in use
it: L'UID «%s» è già in uso

en: Cannot find corresponding collection backend for source “%s”
it: Impossibile trovare il corrispondente backend di raccolta per la sorgente «%s»

en: Source “%s” is not a collection source
it: La sorgente «%s» non è una sorgente di raccolta

en: Cannot find source “%s”
it: Impossibile trovare la sorgente «%s»

en: Module “%s” for source UID “%s” cannot be loaded
it: Impossibile caricare il modulo «%s» per la sorgente UID «%s»

en: Failed to create backend of type “%s” for source UID “%s”
it: Creazione del backend di tipo «%s» per la sorgente UID «%s» non riuscita

en: Extension dialog “%s” not found.
it: Finestra di estensione «%s» non trovata.

[ctx: CategoryName]
en: Anniversary
it: Anniversario

[ctx: CategoryName]
en: Birthday
it: Compleanno

[ctx: CategoryName]
en: Business
it: Affari

[ctx: CategoryName]
en: Competition
it: Competizione

[ctx: CategoryName]
en: Favorites
it: Preferiti

[ctx: CategoryName]
en: Gifts
it: Regali

[ctx: CategoryName]
en: Goals/Objectives
it: Obiettivi

[ctx: CategoryName]
en: Holiday
it: Vacanze

[ctx: CategoryName]
en: Holiday Cards
it: Cartoline

[ctx: CategoryName]
note: important people (e.g. new business partners)
en: Hot Contacts
it: Contatti importanti

[ctx: CategoryName]
en: Ideas
it: Idee

[ctx: CategoryName]
en: International
it: Internazionale

[ctx: CategoryName]
en: Key Customer
it: Cliente importante

[ctx: CategoryName]
en: Miscellaneous
it: Varie

[ctx: CategoryName]
en: Personal
it: Personale

[ctx: CategoryName]
en: Phone Calls
it: Chiamate telefoniche

[ctx: CategoryName]
note: Translators: "Status" is a category name; it can mean anything user wants to
en: Status
it: Stato

[ctx: CategoryName]
en: Strategies
it: Strategie

[ctx: CategoryName]
en: Suppliers
it: Fornitori

[ctx: CategoryName]
en: Time & Expenses
it: Tempo e spese

[ctx: CategoryName]
en: Waiting
it: In attesa

en: Backend is busy
it: Il backend è occupato

en: Source not loaded
it: Sorgente non caricata

en: Source already loaded
it: Sorgente già caricata

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Repository offline
it: Repository fuori rete

note: Translators: This means that the EClient does not * support offline mode, or it's not set to by a user, * thus it is unavailable while user is not connected.
en: Offline unavailable
it: Fuori rete non disponibile

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Could not cancel
it: Impossibile annullare

en: Not supported
it: Non supportato

en: Unsupported authentication method
it: Metodo di autenticazione non supportato

en: TLS not available
it: TLS non disponibile

en: Search size limit exceeded
it: Limite dimensione ricerca superato

en: Search time limit exceeded
it: Limite tempo ricerca superato

en: Query refused
it: Interrogazione rifiutata

en: D-Bus error
it: Errore D-Bus

en: Other error
it: Altro errore

en: Backend is not opened yet
it: Il backend non è ancora aperto

en: Object is out of sync
it: Oggetto non sincronizzato

en: Timeout was reached
it: È stato raggiunto il timeout

en: Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Google server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
it[0]: I server di Google sono occupati, in attesa di ritentare (%d:%02d minuto)
it[1]: I server di Google sono occupati, in attesa di ritentare (%d:%02d minuti)

en: Google server is busy, waiting to retry (%d second) | Google server is busy, waiting to retry (%d seconds)
it[0]: I server di Google sono occupati, in attesa di ritentare (%d secondo)
it[1]: I server di Google sono occupati, in attesa di ritentare (%d secondi)

en: No JSON object returned by the server
it: Nessun oggetto JSON restituito dal server

en: Failed to call %s:
it: Chiamata non riuscita a %s:

en: Malformed, no message body set
it: Malformato, non è impostato nessun corpo del messaggio

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID and the third is the name of the OAuth service.
en: Source “%s” (%s) is not valid for “%s” OAuth2 service
it: La sorgente «%s» (%s) per il servizio OAuth" «%s» non è valida

en: OAuth2 secret not found
it: Chiave segreta OAuth2 non trovata

en: Received incorrect response from server “%s”.
it: Ricevuto responso non corretto dal server «%s».

en: Failed to refresh access token. Sign to the server again, please.
it: Aggiornamento del token di accesso non riuscito. Iscriversi di nuovo al server.

note: Translators: The first %s is a display name of the source, the second is its UID.
en: Source “%s” (%s) is not a valid OAuth2 source
it: La sorgente «%s» (%s) è una sorgente OAuth2 non valida

en: The access token is expired and it failed to refresh it. Sign to the server again, please.
it: Il token di accesso è scaduto e non è riuscito l'aggiornamento. Iscriversi di nuovo al server.

en: Failed with HTTP error %d: %s
it: Non riuscita con errore HTTP %d: %s

en: Failed to setup authentication
it: Impostazione dell'autenticazione non riuscita

en: Too many redirects
it: Troppe ridirezioni

en: Source file is missing a [%s] group
it: Al file sorgente manca un gruppo [%s]

en: Data source “%s” is not removable
it: La sorgente dati «%s» non è rimovibile

en: Data source “%s” is not writable
it: La sorgente dati «%s» non è scrivibile

en: Unnamed
it: Senza nome

en: Credentials lookup is not supported
it: La ricerca delle credenziali non è supportata

en: Credentials store is not supported
it: Il salvataggio delle credenziali non è supportato

en: Credentials delete is not supported
it: L'eliminazione delle credenziali non è supportata

en: Password not found
it: Password non trovata

en: Signature script must be a local file
it: Lo script della firma deve essere un file locale

en: Source “%s” does not support proxy lookups
it: La sorgente «%s» non supporta i controlli proxy

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
it: %a %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
it: %a %d/%m/%Y, %k:%M:%S

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
it: %a %d/%m/%Y, %I:%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
it: %a %d/%m/%Y, %k:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
it: %a %d/%m/%Y, %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, * in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
it: %a %d/%m/%Y, %k

note: strptime format of a weekday and a date. strftime format of a weekday and a date.
en: %a %m/%d/%Y
it: %a %d/%m/%Y

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
it: %d/%m/%Y, %I:%M:%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
it: %d/%m/%Y, %k:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
it: %d/%m/%Y, %I:%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
it: %d/%m/%Y, %k:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
it: %d/%m/%Y, %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, * without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
it: %d/%m/%Y, %k

note: strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale.
en: %m/%d/%Y
it: %d/%m/%Y

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
it: %k:%M:%S

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format. strftime format of a time in 24-hour format, * without seconds.
en: %H:%M
it: %k:%M

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format, * and no colon.
en: %H%M
it: %k%M

en: Notes
it: Note

en: Cannot determine destination URL without WebDAV extension
it: Impossibile determinare l'URL di destinazione senza l'estensione WebDAV

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request. The used URI was: %s
it: Il server ha risposto con una pagina HTML, il che vuol dire che c'è un errore sul server o con la richiesta del client. L'URI usato era: %s

en: The server responded with an HTML page, which can mean there’s an error on the server or with the client request.
it: Il server ha risposto con una pagina HTML, il che vuol dire che c'è un errore sul server o con la richiesta del client.

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with
en: %s: HTTP error code %d (%s): %s
it: %s: codice di errore HTTP %d (%s): %s

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text). The last '%s' is replaced with detailed error text, as returned by the server.
en: Failed with HTTP error code %d (%s): %s
it: Richiesta non riuscita con codice di errore HTTP %d (%s): %s

note: Translators: The first '%s' is replaced with error prefix, as provided by the caller, which can be in a form: "Failed with something". The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The second '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: %s: HTTP error code %d (%s)
it: %s: codice di errore HTTP %d (%s)

note: Translators: The '%d' is replaced with actual HTTP status code. The '%s' is replaced with a reason phrase of the error (user readable text).
en: Failed with HTTP error code %d (%s)
it: Richiesta non riuscita con codice di errore HTTP %d (%s)

en: Failed to post data
it: Pubblicazione dei dati non riuscita

en: Failed to get input XML content
it: Recupero dell'input del contenuto XML non riuscito

en: Failed to get properties
it: Recupero delle proprietà non riuscito

en: Failed to update properties
it: Aggiornamento delle proprietà non riuscito

en: Failed to issue REPORT
it: Emissione REPORT non riuscita

en: Failed to create collection
it: Creazione della raccolta non riuscita

en: Failed to get XML request content
it: Recupero della richiesta del contenuto XML non riuscito

en: Failed to create address book
it: Creazione della rubrica non riuscita

en: Failed to create calendar
it: Creazione del calendario non riuscita

en: Failed to read resource
it: Lettura della risorsa non riuscita

en: Failed to put data
it: Caricamento dei dati non riuscito

en: Failed to put data to server, error code %d (%s)
it: Caricamento dei dati sul server non riuscito, codice di errore %d (%s)

en: Failed to delete resource
it: Eliminazione risorsa non riuscita

en: Failed to copy resource
it: Copia risorsa non riuscita

en: Failed to move resource
it: Spostamento della risorsa non riuscito

en: Failed to lock resource
it: Blocco della risorsa non riuscito

en: Expected application/xml response, but none returned
it: Atteso responso applicazione/xml, ma nessun risultato

en: Expected application/xml response, but %s returned
it: Atteso responso applicazione/xml, ma %s restituito

en: Failed to parse XML data
it: Analisi dei dati XML non riuscita

en: Failed to refresh lock
it: Aggiornamento del blocco non riuscito

en: Failed to unlock
it: Sblocco non riuscito

en: Expected multistatus response, but %d returned (%s)
it: Atteso responso multistato, ma %d restituito (%s)

en: XML data does not have root node
it: I dati XML non hanno un nodo root

en: XML data doesn't have required structure (%s)
it: I dati XML non hanno la struttura richiesta (%s)

en: Failed to get access control list
it: Recupero elenco di controllo degli accessi non riuscito

en: Cannot store protected nor inherited Access Control Entry.
it: Impossibile salvare la voce degli accessi di controllo protetta o ereditata.

en: Provided invalid principal kind for Access Control Entry.
it: Fornito tipo di voce degli accessi di controllo principale non valida.

en: Cannot store property-based Access Control Entry.
it: Impossibile salvare la proprietà base della voce degli accessi di controllo.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not None.
it: La voce degli accessi di controllo può essere solo Grant o Deny, ma non None.

en: Access Control Entry can be only to Grant or Deny, but not both.
it: La voce degli accessi di controllo può essere solo Grant o Deny, ma non ambedue.

en: Access Control Entry privilege cannot be NULL.
it: il privilegio della voce degli accessi di controllo non può essere NULL.

en: Could not open the link.
it: Impossibile aprire il collegamento.

en: Copy _Link Location
it: Copia posizione _collegamento

en: O_pen Link in Browser
it: A_pri collegamento nel browser

note: To Translators: The text is concatenated to a form: "Ctrl-click to open a link http://www.example.com"
en: Ctrl-click to open a link
it: Ctrl-clic per aprire il collegamento

note: x509 certificate usage types
en: Digital Signature
it: Firma digitale

en: Key Encipherment
it: Scomposizione chiave

en: Certificate
it: Certificato

en: Identity
it: Identità

en: Issuer
it: Emittente

en: Expires on
it: Scade il

en: Subject
it: Oggetto

en: Common Name
it: Nome comune

en: Organization Unit
it: Unità organizzativa

en: Country
it: Nazione

en: State
it: Stato

en: Locality
it: Località

en: Domain Component Name
it: Nome componente di dominio

en: Alternative Emails
it: Email alternative

en: Details
it: Dettagli

en: Not Before
it: Non prima

en: Not After
it: Non dopo

en: Usage
it: Utilizzo

en: Version
it: Versione

en: Serial Number
it: Numero seriale

en: Key ID
it: Identificativo chiave

en: Signature Algorithm
it: Algoritmo della firma

en: SHA-256 Fingerprint
it: Impronta digitale SHA-256

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: Credentials prompt was cancelled
it: LE credenziali di prompt sono state annullate

en: Source “%s” doesn’t support prompt for credentials
it: La sorgente «%s» non supporta il prompt per le credenziali

en: Failed to obtain access token from address “%s”: %s
it: Recupero del token di accesso dall'indirizzo «%s» non riuscito: %s

en: Requesting access token, please wait…
it: Richiesta del token d'accesso, attendere…

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Address Book authentication request".
en: %s Address Book authentication request
it: Richiesta autenticazione per la rubrica %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Calendar authentication request".
en: %s Calendar authentication request
it: Richiesta autenticazione per il calendario %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Memo List authentication request".
en: %s Memo List authentication request
it: Richiesta autenticazione per l'elenco memo %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Task List authentication request".
en: %s Task List authentication request
it: Richiesta autenticazione per l'elenco attività %s

note: Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google Mail authentication request".
en: %s Mail authentication request
it: Richiesta autenticazione per la posta %s

note: generic account prompt Translators: The %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Google account authentication request".
en: %s account authentication request
it: Richiesta autenticazione per l'account %s

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your address book “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere alla rubrica «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your calendar “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere al calendario «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail account “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere all'account di posta «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your mail transport “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere al trasferimento di posta «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your memo list “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere agli elenco memo «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your task list “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere alle attività «%s».

note: Translators: The first %s is replaced with an OAuth2 service display name, like the strings from "OAuth2Service" translation context, thus it can form a string like "Login to your Google account and...". The second %s is the actual source display name, like "On This Computer : Personal".
en: Login to your %s account and accept conditions in order to access your account “%s”.
it: Accedere all'account %s e accettare le condizioni per poter accedere all'account «%s».

en: Failed to open browser: %s
it: Apertura del browser non riuscita: %s

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Click here to open the URL
it: Fare clic qui per aprire l'URL

en: Open the above URL in a browser and go through the OAuth2 wizard there. Copy the resulting authorization code below to continue the authentication process.
it: Aprire l'URL qui sopra in un browser per eseguire una procedura guidata di OAuth2. Poi copiare il risultante codice di autorizzazione qui sotto per continuare il processo di autenticazione.

en: _Authorization code:
it: Codice di _autorizzazione:

en: C_ontinue
it: C_ontinua

en: Address book authentication request
it: Richiesta autenticazione rubrica

en: Calendar authentication request
it: Richiesta autenticazione calendario

en: Mail authentication request
it: Richiesta autenticazione posta

note: generic account prompt
en: Authentication request
it: Richiesta autenticazione

en: Please enter the password for address book “%s”.
it: Inserire la password per la rubrica «%s».

en: Please enter the password for calendar “%s”.
it: Inserire la password per il calendario «%s».

en: Please enter the password for mail account “%s”.
it: Inserire la password per l'account di posta «%s».

en: Please enter the password for mail transport “%s”.
it: Inserire la password per il trasferimento di posta «%s».

en: Please enter the password for memo list “%s”.
it: Inserire la password per l'elenco di memo «%s».

en: Please enter the password for task list “%s”.
it: Inserire la password per l'elenco di attività «%s».

en: Please enter the password for account “%s”.
it: Inserire la password per l'account «%s».

en: _User Name:
it: Nome _utente:

en: _Password:
it: Pass_word:

note: Remember password check
en: _Add this password to your keyring
it: _Aggiungere questa password al proprio portachiavi

note: Translators: meaning as "Snooze, until event start time"
en: until start time
it: fino all'ora d'inizio

en: Add custom time…
it: Aggiungi orario personalizzato…

en: Clear custom times
it: Pulisci orari personalizzati

[ctx: overdue]
en: now
it: adesso

en: %d year | %d years
it[0]: %d anno
it[1]: %d anni

[ctx: overdue]
en: overdue
it: scaduto

en: Failed to launch URI “%s”:
it: Lancio dell'URI «%s» non riuscito

en: No reminder is selected.
it: Nessun promemoria è selezionato.

en: No details are available.
it: Nessun dettaglio è disponibile.

en: Multiple reminders are selected.
it: Più promemoria sono selezionati.

en: Failed to dismiss reminder:
it: Rimozione del promemoria non riuscita:

en: Failed to dismiss all:
it: Rimozione di tutto non riuscita:

en: Set a custom snooze time for
it: Imposta un tempo a ripetizione per

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
it: giorn_i

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
it: _ore

[ctx: reminders-snooze]
note: Translators: this is part of: "Set a custom snooze time for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
it: _minuti

en: _Add Snooze time
it: _Aggiungi un tempo a ripetizione

en: _Dismiss
it: _Rimuovi

en: Dismiss _All
it: Rimuovi _tutto

en: _Snooze
it: Ri_petizione

en: Certificate trust...
it: Fiducia certificato...

en: _Reject
it: _Rifiuta

en: Accept _Temporarily
it: Accetta _temporaneamente

en: _Accept Permanently
it: _Accetta permanentemente

en: SSL/TLS certificate for “%s” is not trusted. Do you wish to accept it?
it: Il certificato SSL/TLS per «%s» non è fidato. Accettarlo?

en: Reason:
it: Motivo:

en: Detailed error:
it: Errore dettagliato:

en: The signing certificate authority is not known.
it: L'autorità di certificazione della firma è sconosciuta.

en: The certificate does not match the expected identity of the site that it was retrieved from.
it: L'identità indicata nel certificato non corrisponde a quella attesa per il sito da cui il certificato è stato recuperato.

en: The certificate’s activation time is still in the future.
it: La data di attivazione del certificato è nel futuro.

en: The certificate has expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: The certificate has been revoked according to the connection’s certificate revocation list.
it: Il certificato è stato revocato in accordo all'elenco di revoca del certificato della connessione.

en: The certificate’s algorithm is considered insecure.
it: L'algoritmo del certificato è considerato non sicuro.

en: Supports
it: Fornitori

en: _User mail:
it: Mail _utente:

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Contacts
it: Contatti

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Events
it: Eventi

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Memos
it: Memo

[ctx: WebDAVDiscover]
en: Tasks
it: Attività

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Cancel
it: Annulla

en: Searching server sources...
it: Ricerca sorgente server...

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain a password for “%s”
it: Impossibile trovare nel servizio org.gnome.OnlineAccounts un account corrispondente da cui ottenere una password per «%s»

en: Failed to get password from GOA:
it: Recupero della password da GOA non riuscito:

note: TODO: more specific
en: Code: %u — Unexpected response from server
it: Codice: %u — Risposta inattesa dal server

note: TODO: more specific
en: Failed to parse autodiscover response XML
it: Analisi XML risposta autodiscover non riuscita

note: TODO: more specific
en: Failed to find Autodiscover element
it: Ricerca elemento Autodiscover non riuscita

note: TODO: more specific
en: Failed to find Response element
it: Ricerca elemento Response non riuscita

note: TODO: more specific
en: Failed to find Account element
it: Ricerca elemento Account non riuscita

note: TODO: more specific
en: Failed to find ASUrl and OABUrl in autodiscover response
it: Ricerca di ASUrl e OABUrl nella risposta autodiscover non riuscita

en: Cannot find a corresponding account in the org.gnome.OnlineAccounts service from which to obtain an access token for “%s”
it: Impossibile trovare nel servizio org.gnome.OnlineAccounts un account corrispondente da cui ottenere un token d'accesso per «%s»

en: Failed to obtain an access token for “%s”:
it: Recupero del token di accesso per «%s» non riuscito:

en: Keep running after the last client is closed
it: Resta in esecuzione dopo la chiusura dell'ultimo client

en: Wait running until at least one client is connected
it: Attendi in esecuzione finché è connesso almeno un client

en: Overrides compile-time backend per process option; use 1 to enable, 0 to disable, any other value is to use compile-time option
it: Sostituisce l'opzione backend in fase di compilazione per processo; usare 1 per abilitare, 0 per disabilitare, qualsiasi altro valore è usato in fase di compilazione dell'opzione

en: Reminders
it: Promemoria

en: Warning
it: Avviso

en: _Yes
it: _Sì

en: A calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
it: Un promemoria del calendario sta per essere attivato. Il promemoria è configurato per eseguire il programma seguente:
    
            %s
    
    Eseguire veramente questo programma?

en: Do not ask me about this program again
it: Non chiedere di nuovo su questo programma

en: Display Reminders window with _notifications
it: Mostrare le finestre dei promemoria con le _notifiche

en: Keep reminder notification window always on _top
it: Mantenere la finestra di notifica del promemoria sempre in c_ima

en: Enable _desktop notifications
it: Abilitare le notifiche _desktop

en: Enable _audio notifications
it: Abilitare le notifiche _audio

en: Display reminders for _completed tasks
it: Mostrare i promemoria per le attività _completate

en: Display reminders for _past events
it: Mostrare i promemoria per gli eventi _passati

en: Reminders Options:
it: Opzioni promemoria:

en: You have %d reminder | You have %d reminders
it[0]: È presente %d promemoria
it[1]: Sono presenti %d promemoria

en: Don’t migrate user data from previous versions of Evolution
it: Non migrare i dati utente dalle precedenti versioni di Evolution

en: Can not open file
it: Impossibile aprire il file

en: Failed to open client “%s”: %s
it: Impossibile aprire il client «%s»: %s

en: Unhandled error
it: Errore non gestito

en: Specify the output file instead of standard output
it: Specificare il file di output invece di quello standard

en: List local address book folders
it: Elenco delle cartelle della rubrica locale

en: Show cards as vcard or csv file
it: Mostra le tessere come vcard o file csv

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
it: Argomenti errati nella riga di comando. Usare l'opzione --help per le istruzioni sull'uso.

en: Only support csv or vcard format.
it: Supporta solo il formato csv o vcard.

en: Show only enabled sources
it: Mostra solo le sorgenti abilitate

en: Show source’s UID
it: Mostra le UID delle sorgenti

en: Show source’s authentication information
it: Mostra le informazioni di autenticazione delle sorgenti

en: Write in machine readable format (one source per line, without localized property names and tab as separator)
it: Scrive in formato leggibile dalla macchina (una sorgente per riga, senza nomi di proprietà localizzati e schede come separatori)

en: Limit only to sources with given extension name
it: Limita solo a sorgenti con un nome di estensione specificato

en: yes
it: sì

en: Collection
it: Raccolta

en: Collection/GNOME Online Accounts
it: Raccolta/Account online GNOME

en: Collection/Ubuntu Online Accounts
it: Raccolta/Account online Ubuntu

en: Address Book
it: Rubrica

en: Calendar
it: Calendario

en: Memo List
it: Elenco memo

en: Task List
it: Elenco attività

en: Mail Account
it: Account di posta

en: Mail Transport
it: Transport di posta

en: Mail Identity
it: Identità della posta

en: Mail Submission
it: Consegna della posta

en: Mail Signature
it: Firma della posta

en: Parent UID: %s
it: UID parente: %s

en: Enabled: %s
it: Abilitata: %s

en: Calendar enabled: %s
it: Calendario abilitato: %s

en: Contacts enabled: %s
it: Contatti abilitati: %s

en: Mail enabled: %s
it: Posta abilitata: %s

en: MIME Type: %s
it: Tipo di MIME: %s

en: Auth Host: %s:%d
it: Host di autenticazione: %s:%d

en: Auth Host: %s
it: Host di autenticazione: %s

en: Auth User: %s
it: Utente di autenticazione: %s

en: Auth Method: %s
it: Metodo di autenticazione: %s

en: Auth Proxy UID: %s
it: Proxy UID di autenticazione: %s

en: Failed to parse arguments: Unknown error
it: Analisi degli argomenti non riuscita: errore sconosciuto

en: Failed to connect to source registry: %s
it: Connessione al registro sorgente non riuscita: %s

en: No sources had been found
it: Non è stata trovata nessuna sorgente

en: Birthdays & Anniversaries
it: Compleanni e anniversari

en: Contacts
it: Contatti

en: On LDAP Servers
it: Su server LDAP

en: On This Computer
it: Su questo computer

en: Personal
it: Personale

en: Default Proxy Settings
it: Impostazioni proxy predefinite

en: Search Folders
it: Cerca cartelle

en: Weather
it: Meteo

en: On The Web
it: Sul web

en: WebDAV Notes
it: Note WebDAV
