evolution-ews master - en to da translation catalogue (343 entries)

en: Exchange Web Services
da: Exchange Web-tjenester

en: For accessing Exchange servers using Web Services
da: For adgang til Exchangeservere der bruger internettjenester

en: Fetching contact photos…
da: Henter kontaktfotoer …

en: Failed to update GAL:
da: Kunne ikke opdatere GAL:

en: Cannot save contact list, it’s only supported on EWS Server 2010 or later
da: Kan ikke gemme kontaktliste. Dette er kun understøttet på EWS Server 2010 eller senere

en: Failed to set contact photo:
da: Kunne ikke sætte kontaktfoto:

[ctx: FreeBusyType]
en: Free
da: Ledig

[ctx: FreeBusyType]
en: Busy
da: Optaget

[ctx: FreeBusyType]
en: Out of Office
da: Ikke på kontoret

[ctx: FreeBusyType]
en: Tentative
da: Foreløbig

en: Cannot determine EWS ItemId
da: Kan ikke bestemme EWS-elementID

en: Cannot create meetings organized by other users in an Exchange Web Services calendar.
da: Kan ikke oprette møder arrangeret af andre brugere i en Exchange Web Services-kalender.

en: Online meeting can be created only in the main user Calendar.
da: Onlinemøde kan kun oprettes i hovedbrugerkalenderen.

en: Cannot find user “%s” between attendees
da: Kan ikke finde brugeren “%s” mellem deltagerne

en: Cannot connect to the server, repeat the action once you login to the server.
da: Kan ikke forbinde til serveren. Gentag handlingen, når du får logget på serveren.

note: Translators: The '%s' is replaced with a UID of the collection source
en: Cannot find Microsoft365 helper source for calendar “%s”
da: Kan ikke finde Microsoft365-hjælpekilde til kalenderen “%s”

en: Invalid occurrence ID
da: Ugyldig hændelses-ID

en: Unable to open mimecontent temporary file!
da: Kan ikke åbne midlertidig fil for MIME-indhold (mimecontent)!

en: Unable to generate parser from mimecontent!
da: Kan ikke oprette fortolker fra MIME-indhold (mimecontent)!

en: Unable to parse meeting request mimecontent!
da: Kan ikke fortolke mødeanmodning fra MIME-indhold (mimecontent)!

en: Unable to create cache file
da: Kan ikke oprette cachefil

en: Unable to create cache path “%s”: %s
da: Kan ikke oprette cachestien “%s”: %s

note: Translators: The first %s consists of the source file name, the second %s of the destination file name and the third %s of the error message.
en: Failed to move message cache file from “%s” to “%s”: %s
da: Kunne ikke flytte beskedcachefilen fra “%s” til “%s”: %s

en: Could not load summary for %s
da: Kunne ikke indlæse referat for %s

en: Refreshing folder “%s”
da: Opdaterer mappen “%s”

en: Cannot perform actions on the folder while in offline mode
da: Kan ikke udføre handlinger på mappen i frakoblet tilstand

en: Apply message _filters to this folder
da: Anvend _brevfiltre på denne mappe

en: Always check for _new mail in this folder
da: Se altid efter _ny post i denne mappe

en: Checking for new mail
da: Kontrollerer for ny post

en: C_heck for new messages in all folders
da: _Kontroller for nye beskeder i alle mapper

en: _Listen for server change notifications
da: _Lyt efter serverændringspåmindelser

en: Options
da: Indstillinger

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
da: _Anvend filtre for nye beskeder i Indbakken på denne server

en: Check new messages for _Junk contents
da: Kontroller nye beskeder for _spamindhold

en: Only check for Junk messages in the IN_BOX folder
da: Kontroller kun for spambeskeder i mappen _INDBAKKE (INBOX)

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
da: _Synkroniser ekstern post lokalt i alle mapper

en: Show _Public Folders beside user folders
da: Vis _offentlige mapper ved siden af brugermapper

en: Connection
da: Forbindelse

note: Translators: '%s' is preplaced with a widget, where " * user can select how long the timeout should be.
en: Connection _timeout (in seconds) %s
da: _Tidsudløb for forbindelse (i sekunder) %s

en: Numbe_r of concurrent connections to use
da: A_ntal samtidige forbindelser som skal bruges

en: Override _User-Agent header value
da: Overskriv _User-Agent-teksthovedværdi

en: Al_ways connect with HTTP/1
da: Fo_rbind altid med HTTP/1

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with NTLM authentication.
da: Denne indstilling vil forbinde til Exchangeserveren med brug af en adgangskode i klartekst og med NTLM-godkendelse.

en: Basic
da: Basis

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with Basic authentication.
da: Denne indstilling vil forbinde til Exchangeserveren med brug af en adgangskode i klartekst og med basisgodkendelse.

en: This option will connect to the Exchange server using a Kerberos/GSSAPI authentication.
da: Denne indstilling vil forbinde til Exchangeserveren med brug af Kerberos/GSSAPI-godkendelse.

en: Session has no storage path
da: Session har ingen lagersti

en: Checking “Out of Office” settings
da: Kontrollerer indstillinger for “Ikke på kontoret”

en: Look up Exchange server categories
da: Slå Exchange-serverkategorier op

note: Translators: The "%s" is a service URL, provided by the server
en: Password will expire in %d day. Open “%s” to change it. | Password will expire in %d days. Open “%s” to change it.
da[0]: Adgangskoden udløber om %d dag. Åbn “%s” for at ændre det.
da[1]: Adgangskoden udløber om %d dage. Åbn “%s” for at ændre det.

en: Password will expire in one day. | Password will expire in %d days.
da[0]: Adgangskoden udløber om en dag.
da[1]: Adgangskoden udløber om %d dage.

en: Updating foreign folder structure
da: Opdaterer fremmed mappestruktur

en: Updating foreign folders
da: Opdaterer fremmede mapper

en: No such folder: %s
da: Ingen sådan mappe: %s

en: Cannot list EWS public folders in offline mode
da: Kan ikke vise offentlige EWS-mapper i frakoblet tilstand

en: Cannot find any EWS public folders
da: Kan ikke finde offentlige EWS-mapper

en: Cannot create folder “%s”, folder already exists
da: Kan ikke oprette mappen “%s”. Mappen findes allerede

en: Parent folder %s does not exist
da: Overmappe %s findes ikke

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for folders of other users only
da: Kan ikke oprette mappen under “%s”. Den bruges kun for mapper til andre brugere

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for public folders only
da: Kan ikke oprette mappen under “%s”. Den bruges kun for offentlige mapper

en: Folder does not exist
da: Mappe findes ikke

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for folders of other users only
da: Kan ikke fjerne mappen “%s”. Den bruges kun for mapper til andre brugere

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for public folders only
da: Kan ikke fjerne mappen “%s”. Den bruges kun for offentlige mapper

en: Folder %s does not exist
da: Mappen %s findes ikke

en: No change key record for folder %s
da: Ingen change-nøglepost for mappe %s

en: Cannot both rename and move a folder at the same time
da: Kan ikke både omdøbe og flytte en mappe på samme tid

en: Cannot find folder ID for parent folder %s
da: Kan ikke finde mappe-ID for overmappe %s

note: convert well-known names to their non-localized form
en: Inbox
da: Indbakke

en: Exchange server %s
da: Exchangeserver %s

en: Exchange service for %s on %s
da: Exchangetjeneste for %s på %s

en: Could not locate Trash folder
da: Kunne ikke finde papirkurvens mappe

en: Could not locate Junk folder
da: Kunne ikke finde mappe for spam

en: Cannot subscribe EWS folders in offline mode
da: Kan ikke abonnere på EWS-mapper i frakoblet tilstand

en: Cannot subscribe folder “%s”, no public folder available
da: Kan ikke abonnere på mappen “%s”, ingen offentlig mappe tilgængelig

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder not found
da: Kan ikke abonnere på mappen “%s”: mappen blev ikke fundet

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder ID not found
da: Kan ikke abonnere på mappen “%s”: mappe-id blev ikke fundet

en: Cannot subscribe folder “%s”, public folder root not found
da: Kan ikke abonnere på mappen “%s”: offentlig rodmappe blev ikke fundet

en: Cannot unsubscribe EWS folders in offline mode
da: Kan ikke fjerne abonnement for EWS-mapper i frakoblet tilstand

en: You must be working online to complete this operation
da: Du skal være på nettet for at fuldføre denne handling

en: Unsetting the “Out of Office” status
da: Nulstil status for “Ikke på kontoret”

en: Foreign Folders
da: Fremmede mapper

en: Public Folders
da: Offentlige mapper

en: Invalid folder URI “%s”
da: Ugyldig mappe-URI “%s”

en: Exchange mail delivery via %s
da: Exchangepostlevering via %s

en: Cannot send message with no From address
da: Kan ikke sende besked uden en Fra-adresse

en: Exchange server cannot send message with multiple From addresses
da: Exchangeserver kan ikke sende en besked med flere Fra-adresser

en: Failed to read From address
da: Kunne ikke læse Fra-adresse

en: Service not connected
da: Tjeneste ikke forbundet

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Office365.com server
da: Denne indstilling vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at forbinde til Office365-serveren

en: Cannot store this recurrence. Change it to simple single daily, weekly, monthly or yearly recurrence without exceptions and with start date.
da: Kan ikke gemme denne gentagelse. Ændr den til simpel enkel daglig, ugentlig, månedlig eller årlig gentagelse uden undtagelser og med begyndelsesdato.

en: CreateItem call failed to return ID for new message
da: CreateItem-kald returnerede ikke ID for ny besked

en: No response: %s
da: Intet svar: %s

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
da[0]: Exchange-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d:%02d minut)
da[1]: Exchange-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d:%02d minutter)

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d second) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d seconds)
da[0]: Exchange-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d sekund)
da[1]: Exchange-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d sekunder)

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Failed to parse autodiscover response XML
da: Kunne ikke fortolke svar-XML for autodiscover

en: Failed to find <Autodiscover> element
da: Kunne ikke finde <Autodiscover>-element

en: Failed to find <Response> element
da: Kunne ikke finde <Response>-element

en: Failed to find <Account> element
da: Kunne ikke finde <Account>-element

en: Failed to find <ASUrl> in autodiscover response
da: Kunne ikke finde <ASUrl> i autodiscoversvar

en: URL cannot be NULL
da: Adresse kan ikke være NULL

en: Email address is missing a domain part
da: E-post-adresse mangler en domænedel

en: Failed to parse oab XML
da: Kunne ikke fortolke oab-XML

en: Failed to find <OAB> element
da: Kunne ikke finde <OAB>-element

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 SP1 server
da: Kræver mindst Microsoft Exchange 2010 SP1-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2013 server
da: Kræver mindst Microsoft Exchange 2013-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 server
da: Kræver mindst Microsoft Exchange 2010-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2007 SP1 server
da: Kræver mindst Microsoft Exchange 2007 SP1-server

en: Password expired. Change password at “%s”.
da: Adgangskode udløbet. Ændr adgangskode på “%s”.

en: Password expired.
da: Adgangskode udløbet.

en: Cannot add folder, unsupported folder type
da: Kan ikke tilføje mappe. Mappetype er ikke understøttet

en: Cannot add folder, master source not found
da: Kan ikke tilføje mappe. Hovedkilde blev ikke fundet

en: Cannot add folder, folder already exists as “%s”
da: Kan ikke tilføje mappe. Mappe findes allerede som “%s”

en: Use only _primary contact email address
da: Brug kun kontakts _primære e-mailadresse

en: When checked, the contacts looked up in the online Global Address List will contain only the primary email address
da: Når markeret, vil kontakter slået op i den online globale adresseliste kun indeholde den primære e-mailadresse

en: _Fetch contact photos
da: _Hent kontaktfotoer

en: Tries to look up for user photo
da: Prøver at lede efter brugerens foto

en: Online Meeting
da: Onlinemøde

en: Create the meeting as an online meeting in the main user calendar
da: Opret møde som onlinemøde i hovedbrugerkalenderen

en: Exchange Web Services autodiscovery
da: Automatisk registrering af Exchange Web-tjenester

en: User: %s
da: Bruger: %s

en: Host URL: %s
da: Værts-URL: %s

en: OAB URL: %s
da: OAB-URL: %s

en: Requires password to continue.
da: Kræver adgangskode for at fortsætte.

en: Folder
da: Mappe

en: Size
da: Størrelse

en: Unable to retrieve folder size information
da: Kan ikke hente information om mappestørrelse

en: Folder Sizes
da: Mappestørrrelser

en: _Close
da: _Luk

en: Fetching folder list…
da: Henter mappeliste …

en: Subscribe to folder of other EWS user…
da: Abonner på mappe for anden EWS-bruger …

en: Cannot edit permissions of folder “%s”, choose other folder.
da: Kan ikke redigere rettigheder for mappen “%s”. Vælg en anden mappe.

en: Folder Sizes…
da: Mappestørrelser …

en: Subscribe to folder of other user…
da: Abonner på mappe for anden bruger …

en: Permissions…
da: Rettigheder …

en: Edit EWS folder permissions
da: Rediger EWS-mapperettigheder

en: Edit EWS calendar permissions
da: Rediger EWS-kalenderrettigheder

en: Edit EWS tasks permissions
da: Rediger EWS-opgaverettigheder

en: Edit EWS memos permissions
da: Rediger EWS-memorettigheder

en: Edit EWS contacts permissions
da: Rediger EWS-kontaktrettigheder

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
da: Ingen

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Editor
da: Udgivende redaktør

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor
da: Redaktør

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Author
da: Udgivende forfatter

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
da: Forfatter

[ctx: PermissionsLevel]
en: Nonediting Author
da: Ikkeredigerende forfatter

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
da: Gennemlæser

[ctx: PermissionsLevel]
en: Contributor
da: Bidragyder

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time
da: Ledig/optaget tid

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time, subject, location
da: Ledig/optaget tid, emne, sted

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
da: Tilpassede

en: Writing folder permissions, please wait…
da: Skriver mapperettigheder, vent venligst …

[ctx: User]
en: Anonymous
da: Anonym

[ctx: User]
en: Default
da: Standard

[ctx: User]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Name
da: Navn

en: Permission level
da: Rettighedsniveau

en: Edit EWS folder permissions…
da: Rediger EWS-mapperettigheder …

en: Account:
da: Konto:

en: Folder name:
da: Mappenavn:

en: Folder ID:
da: Mappe-id:

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Permi_ssion level:
da: _Rettighedsniveau:

[ctx: Permissions]
en: Read
da: Læst

[ctx: Permissions]
en: None
da: Ingen

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time
da: Ledig/optaget tid

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time, subject, location
da: Ledig/optaget tid, emne, sted

[ctx: Permissions]
en: Full Details
da: Alle detaljer

[ctx: Permissions]
en: Write
da: Skriv

[ctx: Permissions]
en: Create items
da: Opret punkter

[ctx: Permissions]
en: Create subfolders
da: Opret undermapper

[ctx: Permissions]
en: Edit own
da: Rediger egne

[ctx: Permissions]
en: Edit all
da: Rediger alle

[ctx: Permissions]
en: Delete items
da: Slet punkter

[ctx: Permissions]
en: Own
da: Egne

[ctx: Permissions]
en: All
da: Alle

[ctx: Permissions]
en: Other
da: Andre

[ctx: Permissions]
en: Folder owner
da: Mappeejer

[ctx: Permissions]
en: Folder contact
da: Mappekontakt

[ctx: Permissions]
en: Folder visible
da: Mappe synlig

en: Reading folder permissions, please wait…
da: Læser mapperettigheder, vent venligst …

en: Unset on Server
da: Nulstil på server

en: Unset the “Out of Office” status
da: Nulstil status for “Ikke på kontoret”

en: No users found, only one contact | No users found, only %d contacts
da[0]: Ingen brugere fundet, kun en kontakt
da[1]: Ingen brugere fundet, kun %d kontakter

en: No users found
da: Ingen brugere fundet

en: Found one user | Found %d users
da[0]: Fandt en bruger
da[1]: Fandt %d brugere

en: Found more than 100 users, but showing only first %d | Found more than 100 users, but showing only first %d
da[0]: Fandt mere end 100 brugere, men viser kun de første %d
da[1]: Fandt mere end 100 brugere, men viser kun de første %d

en: Search for a user
da: Søg efter en bruger

en: Searching…
da: Søger …

en: E-mail
da: E-post

en: Choose EWS user…
da: Vælg EWS-bruger …

en: _Search:
da: _Søg:

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox — John Smith"
en: Mailbox — %s
da: Postkasse — %s

en: Cannot test foreign folder availability when the account is offline
da: Kan ikke teste tilgængelighed for fremmed mappe, når kontoen er offline

note: Translators: This is used as a calendar name; it constructs "User Name - Availability" string shown in UI
en: Availability
da: Tilgængelighed

en: Folder “%s” not found. Either it does not exist or you do not have permission to access it.
da: Mappen “%s” blev ikke fundet. Enten findes den ikke, eller du har ikke rettigheder til at tilgå den.

en: Cannot add folder, cannot determine folder’s type
da: Kan ikke tilføje mappe, kan ikke bestemme mappens type

en: Contacts
da: Kontakter

en: Calendar
da: Kalender

en: Free/Busy as Calendar
da: Ledig/optaget som kalender

en: Memos
da: Memoer

en: Tasks
da: Opgaver

en: Testing availability of folder “%s” of user “%s”, please wait…
da: Tester tilgængelighed for mappen “%s” for brugeren “%s”, vent venligst …

en: Cannot search for user when the account is offline
da: Kan ikke søge efter brugeren, når kontoen er offline

en: User
da: Bruger

en: _User:
da: _Bruger:

en: C_hoose…
da: _Vælg …

en: _Folder name:
da: _Mappenavn:

en: Include _subfolders
da: Inkluder _undermapper

en: User name “%s” is ambiguous, specify it more precisely, please
da: Brugernavnet “%s” er tvetydigt. Angiv det mere præcist

en: Querying Autodiscover service
da: Forespørger autoopdagtjeneste

en: Fetch _URL
da: Hent _URL

en: Configuration
da: Konfiguration

en: User_name:
da: _Brugernavn:

en: _Host URL:
da: _Værts-URL:

en: Open _Mailbox of other user
da: Åbn _postkasse for anden bruger

en: S_earch…
da: _Søg …

en: Authentication
da: Godkendelse

en: _Override Office365 OAuth2 settings
da: _Tilsidesæt Office365-indstillinger for OAuth2

en: Help…
da: Hjælp …

en: Application I_D:
da: Program-i_d:

en: There is not set any default application ID
da: Der er ikke angivet et standard-id for programmet

en: Default application ID is “%s”
da: Standard-id for programmet er “%s”

note: Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/ Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Mi
en: _Tenant ID:
da: _Lejer-ID:

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “common“
da: Standardlejer-ID er “fælles”

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “%s”
da: Standardlejer-ID er “%s”

en: _Advanced Settings
da: _Avancerede indstillinger

en: _Endpoint host:
da: _Slutpunktsvært:

en: Default endpoint host is “%s”
da: Standardslutpunktsvært er “%s”

en: Red_irect URI:
da: _Omdirigerings-URI:

en: Default redirect URI is “%s”
da: Standardomdirigerings-URI er “%s”

en: Re_source URI:
da: _Ressource-URI:

en: Default resource URI is derived from the Host URL, or it can eventually fall back to “%s”.
da: Standardressource-URI'en afledes fra værts-URL'en, eller kan i sidste ende blive “%s”.

en: Use _protocol version 2.0 (for school and organization accounts)
da: Brug _protokolversion 2.0 (til skole- og organisationskonti)

en: Host URL is not valid
da: Værts-URL'en er ikke gyldig

en: Host URL cannot be empty
da: Værtsadressen kan ikke være tom

en: OAB URL is not valid
da: OAB-URL'en er ikke gyldig

en: User name cannot be empty
da: Brugernavn kan ikke være tomt

en: Application ID cannot be empty
da: Program-id kan ikke være tomt

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer (can read items)
da: Gennemlæser (kan læse punkter)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author (can read and create items)
da: Forfatter (kan læse og oprette punkter)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor (can read, create and modify items)
da: Redaktør (kan læse, oprette og ændre punkter)

en: Delegate permissions
da: Delegerets rettigheder

en: C_alendar
da: _Kalender

en: _Delegate receives copies of meeting-related messages sent to me
da: _Delegeret modtager kopier af møderelaterede beskeder sendt til mig

en: _Tasks
da: _Opgaver

en: _Inbox
da: _Indbakke

en: C_ontacts
da: K_ontakter

en: _Notes
da: _Noter

en: Delegate “%s” has the following permissions
da: Delegeret “%s” har følgende rettigheder

en: Delegate can see my _private items
da: Delegeret kan se mine _private punkter

en: Retrieving current user permissions, please wait…
da: Modtager nuværende brugerrettigheder, vent venligst …

en: Delegates
da: Delegerede

en: Delegates can send items on your behalf, including creating and responding to meeting requests. If you want to grant folder permissions without giving send-on-behalf-of permissions, close this dialog box, right-click the folder, click Permissions and change the options there.
da: Delegerede kan sende punkter på dine vegne, inklusive oprettelse og svar på mødeforespørgsler. Hvis du ønsker at tildele mapperettigheder uden at give send på vegne af-rettigheder, så luk denne dialogboks, højreklik på mappen, klik på rettigheder og ændr indstillingerne der.

en: Deliver meeting requests addressed to me and responses to meeting requests where I am the organizer to:
da: Send mødeforespørgsler adresseret til mig og svar på mødeforespørgsler hvor jeg er organisator til:

note: new-line break, because GtkRadioButton doesn't allow wrapping of the inner label
en: My delegates only, but _send a copy of meeting requests
    and responses to me (recommended)
da: Kun mine delegerede, men _send en kopi af mødeforespørgsler
    og svar til mig (anbefales)

en: My d_elegates only
da: Kun mine _delegerede

en: My delegates a_nd me
da: Mine delegerede og _mig

en: Retrieving “Delegates” settings
da: Modtager indstillinger for “Delegerede”

en: EWS Settings
da: EWS-indstillinger

en: Folder _Sizes
da: Mappe_størrelser

en: View the size of all Exchange folders
da: Vis størrelsen for alle Exchangemapper

en: _Reset Synchronization Tags
da: _Nulstil synkroniseringsmærker

en: Folders can sometimes get out of synchronization, for example after a long time not being connected to the server. By resetting the synchronization tags the folders are updated completely. This does not cause download of any already locally stored messages. The change will take effect the next time the folders are refreshed.
da: Det kan ske, at mapper ikke længere er synkroniserede, f.eks. efter i lang tid ikke at have været forbundet til serveren. Ved at nulstille synkroniseringsmærkerne opdateres mapperne helt. Lokalt gemte breve hentes ikke igen. Ændringen vil træde i kraft, næste gange mapperne genopfriskes.

en: Locating offline address books
da: Finder frakoblede adressebøger

en: Global Address List
da: Global adresseliste

en: Cache o_ffline address book
da: Cache _frakoblet adressebog

en: Select ad_dress list:
da: Vælg _adresseliste:

en: Fetch List
da: Hent liste

en: Out of Office
da: Ikke på kontoret

en: The messages specified below will be automatically sent to each internal and external person who sends a mail to you.
da: Beskederne angivet nedenfor vil automatisk blive sendt til hver intern og ekstern person, som sender post til dig.

en: Do _not send Out of Office replies
da: Undlad at sende _Ikke på kontoret-svar

en: _Send Out of Office replies
da: _Send Ikke på kontoret-svar

en: Send Out of Office replies only _during this time period:
da: Send kun Ikke på kontoret-svar _i denne tidsperiode:

en: _From:
da: _Fra:

en: _To:
da: _Til:

en: I_nternal:
da: I_ntern:

en: Message to be sent within the organization
da: Besked der skal sendes inden for organisationen

en: E_xternal:
da: E_kstern:

en: Message to be sent outside the organization
da: Besked der skal sendes uden for organisationen

en: Do not reply to senders outside the organization
da: Svar ikke på afsendere uden for organisationen

en: Reply only to known senders outside the organization
da: Svar kun på kendte afsendere uden for organisationen

en: Reply to any sender outside the organization
da: Svar alle afsendere uden for organisationen

en: Retrieving “Out of Office” settings
da: Henter indstillinger for “Ikke på kontoret”

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange calendar.
da: %s (%s) har inviteret dig til at se hans/hendes Microsoft Exchange-kalender.

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange folder.
da: %s (%s) har inviteret dig til at se hans/hendes Microsoft Exchange-mappe.

en: Click the Subscribe button to add it to Evolution.
da: Klik på knappen Tilmeld for at tilføje den til Evolution.

en: Subscribe
da: Tilmeld

en: Failed to extract sharing information from provided data.
da: Kunne ikke udtrække delingsinformation fra de givne data.

en: EWS Sharing Metadata
da: EWS-delingsmetadata

en: Display part as EWS sharing metadata
da: Vis del som EWS-delingsmetadata

en: Subscribing EWS folder…
da: Tilmelder EWS-mappe …

en: Autodiscovery query failed.
da: Autoopdag-forespørgsel mislykkedes.

en: The reported error was “{0}”.
da: Den rapporterede fejl var “{0}”.

en: Failed to locate offline address books.
da: Kunne ikke finde frakoblede adressebøger.

en: Failed to retrieve “Out of Office” settings.
da: Indstillinger for “Ikke på kontoret” kunne ikke hentes.

en: Failed to retrieve “Delegates” settings.
da: Indstillinger for “Delegerede” kunne ikke hentes.

en: Your Exchange account “{0}” has the status set as “Out of Office”.
da: Din Exchangekonto “{0}” har statussen “Ikke på kontoret”.

en: Failed to subscribe user folder.
da: Kunne ikke tilmelde brugermappe.

en: Folder had been subscribed.
da: Mappen er blevet tilmeldt.

en: Folder of user “{0}” had been subscribed successfully.
da: Mappe tilhørende brugeren “{0}” er blevet tilmeldt.

en: Could not determine a suitable folder class for a new folder named “%s”
da: Kunne ikke bestemme en egnet mappeklasse for en ny mappe navngivet “%s”

en: Data source “%s” does not represent an Exchange Web Services folder
da: Datakilden “%s” repræsenterer ikke en mappe for Exchange Web Services

en: Folder ID is not set
da: Mappe-ID er ikke angivet

en: Cannot save contact list into a Microsoft 365 address book
da: Kan ikke gemme kontaktlisten i en Microsoft 365-adressebog

en: Can store only simple events into Microsoft 365 calendar
da: Kan kun gemme enkle begivenheder i Microsoft 365-kalender

en: Can store only simple tasks into Microsoft 365 task folder
da: Kan kun gemme enkle opgaver i Microsoft 365-opgavemappen

en: Microsoft 365 calendar cannot store more than one recurrence
da: Microsoft 365-kalender kan ikke gemme mere end en gentagelse

en: Microsoft 365 calendar cannot store component with RDATE, EXDATE or RRULE properties
da: Microsoft 365-kalender kan ikke gemme komponent med RDATE-, EXDATE- eller RRULE-egenskaber

en: Unknown recurrence frequency (%d)
da: Ukendt gentagelseshyppighed (%d)

en: Microsoft 365 calendar cannot store more that one event reminder
da: Microsoft 365-kalender kan ikke gemme mere end en begivenhedspåmindelse

en: Microsoft 365 event can have only a reminder before event start
da: Microsoft 365-begivenhed kan kun have en påmindelse før, begivenheden finder sted

en: Microsoft 365 task can have only a reminder with absolute time
da: Microsoft 365-opgave kan kun have en påmindelse i absolut tid

en: Microsoft 365 task cannot have attachments.
da: Microsoft 365-opgave kan ikke have vedhæftede filer.

en: Cannot store attachment with URI “%s”
da: Kan ikke gemme vedhæftet fil med URI'en “%s”

en: Failed to read attachment URI
da: Kunne ikke læse den vedhæftede fils URI

en: Failed to get inline attachment data
da: Kunne ikke hente data fra inkluderet vedhæftet fil

en: Invalid folder state (missing parent store)
da: Ugyldig mappetilstand (manglende ophavslager)

en: Folder “%s” doesn't correspond to any known folder
da: Mappen “%s” svarer ikke til en kendt mappe

en: Could not load summary for “%s”
da: Kunne ikke indlæse referat for “%s”

en: For accessing Microsoft 365 server
da: Til at få adgang til Microsoft 365-server

en: Microsoft 365 server
da: Microsoft 365-server

en: Mail receive via Microsoft 365
da: Modtagelse af mail via Microsoft 365

en: Malformed URI: “%s”
da: Forkert udformet URI “%s”

en: Look up Microsoft 365 categories
da: Slå Microsoft 365-kategorier op

en: Failed to create connection
da: Kunne ikke oprette forbindelse

en: Parent folder “%s” does not exist
da: Overmappen “%s” findes ikke

en: Cannot find “Deleted Items” folder
da: Kan ikke finde mappen “Slettede elementer”

en: Folder “%s” does not exist
da: Mappen “%s” findes ikke

en: Mail delivery via Microsoft 365
da: Maillevering via Microsoft 365

en: Microsoft 365 server cannot send message with multiple From addresses
da: Microsoft 365-server kan ikke sende en besked med flere Fra-adresser

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Microsoft 365 server
da: Denne indstilling vil bruge et OAuth 2.0-adgangssymbol til at forbinde til Microsoft 365-serveren

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
da[0]: Microsoft 365-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d:%02d minut)
da[1]: Microsoft 365-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d:%02d minutter)

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d second) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d seconds)
da[0]: Microsoft 365-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d sekund)
da[1]: Microsoft 365-serveren er optaget. Venter på at forsøge igen (%d sekunder)

en: Invalid data
da: Ugyldige data

en: Operation was cancelled
da: Handlingen blev afbrudt

en: Failed to parse own Json data
da: Kunne ikke fortolke egne Json-data

en: _Override Microsoft 365 OAuth2 settings
da: _Tilsidesæt Microsoft 365-indstillinger for OAuth2

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “common“
da: Standardlejer er “fælles”

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “%s”
da: Standardlejer er “%s”

en: _Redirect URI:
da: _Omdirigerings-URI:

en: Data source “%s” does not represent a Microsoft 365 folder
da: Datakilden “%s” repræsenterer ikke en Microsoft 365-mappe
