evolution-ews master - en to es_ES translation catalogue (331 entries)

en: Exchange Web Services
es_ES: Servicios web Exchange

en: For accessing Exchange servers using Web Services
es_ES: Para acceder a servidores Exchange usando servicios web

en: Fetching contact photos…
es_ES: Obteniendo fotos del contacto…

en: Failed to update GAL:
es_ES: Falló al actualizar GAL:

en: Cannot save contact list, it’s only supported on EWS Server 2010 or later
es_ES: No se puede guardar la lista de contactos. Esto sólo se soporta en EWS server 2010 o posterior

en: Failed to set contact photo:
es_ES: Falló al establecer la foto del contacto:

[ctx: FreeBusyType]
en: Free
es_ES: Libre

[ctx: FreeBusyType]
en: Busy
es_ES: Ocupado

[ctx: FreeBusyType]
en: Out of Office
es_ES: Fuera de la oficina

[ctx: FreeBusyType]
en: Tentative
es_ES: Provisional

en: Cannot determine EWS ItemId
es_ES: No se puede determinar el ItemId de EWS

en: Cannot create meetings organized by other users in an Exchange Web Services calendar.
es_ES: No se pueden crear reuniones organizadas por otros usuarios en un calendario de servicios web de Exchange.

en: Cannot find user “%s” between attendees
es_ES: No se puede encontrar al usuario «%s» entre los asistentes

en: Invalid occurrence ID
es_ES: ID de ocurrencia no válido

en: Unable to open mimecontent temporary file!
es_ES: No se pudo abrir el archivo temporal de contenido MIME.

en: Unable to generate parser from mimecontent!
es_ES: No se pudo generar analizador desde el contenido MIME.

en: Unable to parse meeting request mimecontent!
es_ES: No se pudo analizar el contenido MIME de la petición de encuentro.

en: Unable to create cache file
es_ES: No se pudo crear el archivo de la caché

en: Unable to create cache path “%s”: %s
es_ES: No se pudo crear la ruta de la caché «%s»: %s

note: Translators: The first %s consists of the source file name, the second %s of the destination file name and the third %s of the error message.
en: Failed to move message cache file from “%s” to “%s”: %s
es_ES: Falló al mover el archivo de la caché de mensajes de «%s» a «%s»: %s

en: Could not load summary for %s
es_ES: No se pudo cargar el resumen para %s

en: Refreshing folder “%s”
es_ES: Actualizando carpeta «%s»

en: Cannot perform actions on the folder while in offline mode
es_ES: No se pueden realizar las acciones sobre la carpeta estando en modo desconectado

en: Checking for new mail
es_ES: Comprobar si hay correo nuevo

en: C_heck for new messages in all folders
es_ES: C_omprobar si hay mensajes nuevos en todas las carpetas

en: _Listen for server change notifications
es_ES: _Escuchar para cambios en el servidor de notificaciones

en: Options
es_ES: Opciones

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
es_ES: _Aplicar filtros a los mensajes nuevos de la Bandeja de entrada en este servidor

en: Check new messages for _Junk contents
es_ES: Comprobar si el contenido de los mensajes nuevos es _spam

en: Only check for Junk messages in the IN_BOX folder
es_ES: Sólo verificar spam en la carpeta _Bandeja de entrada

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
es_ES: Sincroni_zar automáticamente el correo remoto de manera local

en: Show _Public Folders beside user folders
es_ES: Mostrar carpeta _Público junto a las carpetas del usuario

en: Connection
es_ES: Conexión

note: Translators: '%s' is preplaced with a widget, where " * user can select how long the timeout should be.
en: Connection _timeout (in seconds) %s
es_ES: _Tiempo de espera (en segundos) de la conexión %s

en: Numbe_r of concurrent connections to use
es_ES: Núme_ro de conexiones simultáneas que usar

en: Override _User-Agent header value
es_ES: Omitir el valor de la cabecera _User-Agent

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with NTLM authentication.
es_ES: Esta opción conectará al servidor de Exchange usando una contraseña de texto plano con autenticación NTLM.

en: Basic
es_ES: Básica

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with Basic authentication.
es_ES: Esta opción conectará al servidor de Exchange usando una contraseña de texto plano con autenticación básica.

en: This option will connect to the Exchange server using a Kerberos/GSSAPI authentication.
es_ES: Esta opción conectará al servidor de Exchange usando autenticación Kerberos/GSSAPI.

en: Session has no storage path
es_ES: La sesión no tiene ruta de almacenamiento

en: Checking “Out of Office” settings
es_ES: Comprobando la configuración de «Estoy fuera de la oficina»

en: Look up Exchange server categories
es_ES: Buscar categorías de servidor Exchange

note: Translators: The "%s" is a service URL, provided by the server
en: Password will expire in %d day. Open “%s” to change it. | Password will expire in %d days. Open “%s” to change it.
es_ES[0]: La contraseña caducará en %d día. Abra «%s para cambiarla».
es_ES[1]: La contraseña caducará en %d días. Abra «%s para cambiarla».

en: Password will expire in one day. | Password will expire in %d days.
es_ES[0]: La contraseña caducará en un día.
es_ES[1]: La contraseña caducará en %d días.

en: Updating foreign folder structure
es_ES: Actualizando la estructura de carpetas externas

en: Updating foreign folders
es_ES: Actualizando carpetas externas

en: No such folder: %s
es_ES: No existe la carpeta: %s

en: Cannot list EWS public folders in offline mode
es_ES: No se pueden listar las carpetas EWS en modo desconectado

en: Cannot find any EWS public folders
es_ES: No se puede encontrar ninguna carpeta EWS pública

en: Cannot create folder “%s”, folder already exists
es_ES: No se puede crear la carpeta «%s», la carpeta ya existe

en: Parent folder %s does not exist
es_ES: La carpeta padre %s no existe

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for folders of other users only
es_ES: No se puede crear la carpeta bajo «%s», sólo la usan carpetas de otros usuarios

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for public folders only
es_ES: No se puede crear la carpeta bajo «%s», se usa sólo para carpetas públicas

en: Folder does not exist
es_ES: La carpeta no existe

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for folders of other users only
es_ES: No se puede eliminar la carpeta «%s», sólo la usan carpetas de otros usuarios

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for public folders only
es_ES: No se puede quitar la carpeta «%s», se usa sólo para carpetas públicas

en: Folder %s does not exist
es_ES: La carpeta %s no existe

en: No change key record for folder %s
es_ES: No hay cambios en registros clave de la carpeta %s

en: Cannot both rename and move a folder at the same time
es_ES: No se puede renombrar y mover una carpeta al mismo tiempo

en: Cannot find folder ID for parent folder %s
es_ES: No se puede encontrar el ID de carpeta para la carpeta padre %s

note: convert well-known names to their non-localized form
en: Inbox
es_ES: Bandeja de entrada

en: Exchange server %s
es_ES: Servidor Exchange %s

en: Exchange service for %s on %s
es_ES: Servicio Exchange para %s en %s

en: Could not locate Trash folder
es_ES: No se pudo localizar la carpeta de la Papelera

en: Could not locate Junk folder
es_ES: No se puedo encontrar la carpeta de Correo no deseado

en: Cannot subscribe EWS folders in offline mode
es_ES: No se puede suscribir a las carpetas EWS en modo desconectado

en: Cannot subscribe folder “%s”, no public folder available
es_ES: No se puede suscribir a la carpeta «%s», no hay ninguna carpeta pública disponible

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder not found
es_ES: No se puede suscribir a la carpeta «%s», no se ha encontrado la carpeta

en: Cannot unsubscribe EWS folders in offline mode
es_ES: No se puede desuscribir de las carpetas EWS en modo desconectado

en: You must be working online to complete this operation
es_ES: Debe estar conectado para completar esta operación

en: Unsetting the “Out of Office” status
es_ES: Quitando el estado de «Estoy fuera de la oficina»

en: Foreign Folders
es_ES: Carpetas externas

en: Public Folders
es_ES: Carpetas públicas

en: Exchange mail delivery via %s
es_ES: Correo Exchange entregado por %s

en: Cannot send message with no From address
es_ES: No se puede enviar un mensaje sin una dirección en «Para»

en: Exchange server cannot send message with multiple From addresses
es_ES: El servidor Exchange no puede enviar un mensaje con varias direcciones «Para»

en: Failed to read From address
es_ES: Falló al la dirección «Para»

en: Service not connected
es_ES: Servicio no conectado

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Office365.com server
es_ES: Esta opción usará un testigo de acceso OAuth 2.0 para conectar al servidor de Office365.com

en: Cannot store this recurrence. Change it to simple single daily, weekly, monthly or yearly recurrence without exceptions and with start date.
es_ES: No se puede guardar esta repetición. Cámbiela a de un sólo día, semanal, mensual o anual sin excepciones y con fecha de inicio.

en: CreateItem call failed to return ID for new message
es_ES: CreateItem falló al devolver el ID para el mensaje nuevo

en: Operation Cancelled
es_ES: Operación cancelada

en: Authentication failed
es_ES: Falló la autenticación

en: No response: %s
es_ES: Sin respuesta: %s

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
es_ES[0]: El servidor de Exchange está ocupado, esperando para reintentar (%d:%02d minuto)
es_ES[1]: El servidor de Exchange está ocupado, esperando para reintentar (%d:%02d minutos)

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d second) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d seconds)
es_ES[0]: El servidor de Exchange está ocupado, esperando para reintentar (%d segundo)
es_ES[1]: El servidor de Exchange está ocupado, esperando para reintentar (%d segundos)

en: Failed to parse autodiscover response XML
es_ES: Falló al analizar la respuesta XML de la autodetección

en: Failed to find <Autodiscover> element
es_ES: Falló al buscar el elemento <Autodiscover>

en: Failed to find <Response> element
es_ES: Falló al buscar el elemento<Response>

en: Failed to find <Account> element
es_ES: Falló al buscar el elemento <Account>

en: Failed to find <ASUrl> in autodiscover response
es_ES: Falló al buscar <ASUrl> en la respuesta de la autodetección

en: URL cannot be NULL
es_ES: El URL no puede ser NULL

en: URL “%s” is not valid
es_ES: El URL «%s» no es válido

en: Email address is missing a domain part
es_ES: Falta el dominio en la dirección de correo-e

en: Failed to parse oab XML
es_ES: Falló al analizar el XML oab

en: Failed to find <OAB> element
es_ES: Falló al buscar el elemento <OAB>

en: No items found
es_ES: No se encontraron elementos

en: Requires at least Microsoft Exchange 2007 SP1 server
es_ES: Requiere al menos un servidor Microsoft Exchange 2007 SP1

en: Password expired. Change password at “%s”.
es_ES: La contraseña ha caducado. Cámbiela en «%s».

en: Password expired.
es_ES: La contraseña ha caducado.

en: Unknown error
es_ES: Error desconocido

en: Cannot add folder, unsupported folder type
es_ES: No se puede añadir la carpeta, tipo de carpeta no soportado

en: Cannot add folder, master source not found
es_ES: No se puede añadir la carpeta, fuente principal no encontrada

en: Cannot add folder, folder already exists as “%s”
es_ES: No se puede añadir la carpeta, la carpeta ya existe como «%s»

en: Use only _primary contact email address
es_ES: Usar sólo direcciones _principales de correo-e de contactos

en: When checked, the contacts looked up in the online Global Address List will contain only the primary email address
es_ES: Cuando está activada el contacto buscado en la lista global de direcciones contendrá sólo la dirección de correo-e principal

en: _Fetch contact photos
es_ES: _Obtener fotos del contacto

en: Tries to look up for user photo
es_ES: Intenta buscar las fotos del usuario

en: Exchange Web Services autodiscovery
es_ES: Descubrimiento automático de servicios web de Exchange

en: User: %s
es_ES: Usuario: %s

en: Host URL: %s
es_ES: URL del equipo: %s

en: OAB URL: %s
es_ES: URL OAB: %s

en: Requires password to continue.
es_ES: Se necesita una contraseña para continuar.

en: Folder
es_ES: Carpeta

en: Size
es_ES: Tamaño

en: Unable to retrieve folder size information
es_ES: No se pudo obtener la información sobre el tamaño de la carpeta

en: Folder Sizes
es_ES: Tamaño de carpetas

en: _Close
es_ES: _Cerrar

en: Fetching folder list…
es_ES: Obteniendo lista de carpetas…

en: Subscribe to folder of other EWS user…
es_ES: Suscribirse a la carpeta de otro usuario EWS…

en: Cannot edit permissions of folder “%s”, choose other folder.
es_ES: No se pueden editar los permisos de la carpeta «%s», elija otra carpeta.

en: Folder Sizes…
es_ES: Tamaño de carpetas…

en: Subscribe to folder of other user…
es_ES: Suscribirse a la carpeta de otro usuario…

en: Permissions…
es_ES: Permisos…

en: Edit EWS folder permissions
es_ES: Editar permisos de la carpeta EWS

en: Edit EWS calendar permissions
es_ES: Editar permisos del calendario EWS

en: Edit EWS tasks permissions
es_ES: Editar permisos de las tareas EWS

en: Edit EWS memos permissions
es_ES: Editar permisos de notas EWS

en: Edit EWS contacts permissions
es_ES: Editar permisos de contactos EWS

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
es_ES: Nadie

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
es_ES: Propietario

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Editor
es_ES: Editor de la publicación

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Author
es_ES: Autor de la publicación

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
es_ES: Autor

[ctx: PermissionsLevel]
en: Nonediting Author
es_ES: Autor no editor

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
es_ES: Revisor

[ctx: PermissionsLevel]
en: Contributor
es_ES: Contribuidor

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time
es_ES: Tiempo libre/ocupado

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time, subject, location
es_ES: Tiempo libre/ocupado, asunto, ubicación

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
es_ES: Personalizado

en: Writing folder permissions, please wait…
es_ES: Escribiendo permisos de la carpeta, espere…

[ctx: User]
en: Anonymous
es_ES: Anónimo

[ctx: User]
en: Default
es_ES: Predeterminado

[ctx: User]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Name
es_ES: Nombre

en: Permission level
es_ES: Nivel de permisos

en: Edit EWS folder permissions…
es_ES: Editar permisos de la carpeta EWS…

en: Account:
es_ES: Cuenta:

en: Folder name:
es_ES: Nombre de carpeta:

en: Folder ID:
es_ES: ID de la carpeta:

en: Permissions
es_ES: Permisos

en: Permi_ssion level:
es_ES: Nivel de permi_sos:

[ctx: Permissions]
en: Read
es_ES: Leer

[ctx: Permissions]
en: None
es_ES: Nadie

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time
es_ES: Tiempo libre/ocupado

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time, subject, location
es_ES: Tiempo libre/ocupado, asunto, ubicación

[ctx: Permissions]
en: Full Details
es_ES: Detalles completos

[ctx: Permissions]
en: Write
es_ES: Escritura

[ctx: Permissions]
en: Create items
es_ES: Crear elementos

[ctx: Permissions]
en: Create subfolders
es_ES: Crear subcarpetas

[ctx: Permissions]
en: Edit own
es_ES: Edición propia

[ctx: Permissions]
en: Edit all
es_ES: Editar todo

[ctx: Permissions]
en: Delete items
es_ES: Eliminar elementos

[ctx: Permissions]
en: Own
es_ES: Propio

[ctx: Permissions]
en: All
es_ES: Todos

[ctx: Permissions]
en: Other
es_ES: Otro

[ctx: Permissions]
en: Folder owner
es_ES: Propietario de la carpeta

[ctx: Permissions]
en: Folder contact
es_ES: Contacto de la carpeta

[ctx: Permissions]
en: Folder visible
es_ES: Carpeta visible

en: Reading folder permissions, please wait…
es_ES: Leyendo permisos de la carpeta, espere…

en: Unset on Server
es_ES: Quitar del servidor

en: Unset the “Out of Office” status
es_ES: Quitar el estado de «Estoy fuera de la oficina»

en: No users found, only one contact | No users found, only %d contacts
es_ES[0]: No se encontraron usuarios, sólo un contacto
es_ES[1]: No se encontraron usuarios, sólo %d contactos

en: No users found
es_ES: No se encontraron usuarios

en: Found one user | Found %d users
es_ES[0]: Se encontró un usuario
es_ES[1]: Se encontraron %d usuarios

en: Found more than 100 users, but showing only first %d | Found more than 100 users, but showing only first %d
es_ES[0]: Se encontraron más de 100 usuarios, sin embargo se muestran sólo los %d primeros
es_ES[1]: Se encontraron más de 100 usuarios, sin embargo se muestran sólo los %d primeros

en: Search for a user
es_ES: Buscar un usuario

en: Searching…
es_ES: Buscando…

en: E-mail
es_ES: Correo-e

en: Choose EWS user…
es_ES: Elegir usuario EWS…

en: _Search:
es_ES: Bu_scar:

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox — John Smith"
en: Mailbox — %s
es_ES: Buzón - %s

en: Cannot test foreign folder availability when the account is offline
es_ES: No se puede probar la disponibilidad de la carpeta externa con la cuenta desconectada

note: Translators: This is used as a calendar name; it constructs "User Name - Availability" string shown in UI
en: Availability
es_ES: Disponibilidad

en: Folder “%s” not found. Either it does not exist or you do not have permission to access it.
es_ES: No se encontró la carpeta «%s». O no existe o no tiene permiso para acceder a ella.

en: Cannot add folder, cannot determine folder’s type
es_ES: No se puede añadir la carpeta, no se puede determinar el tipo de carpeta

en: Contacts
es_ES: Contactos

en: Calendar
es_ES: Calendario

en: Free/Busy as Calendar
es_ES: Libre/ocupado como calendario

en: Memos
es_ES: Notas

en: Tasks
es_ES: Tareas

en: Testing availability of folder “%s” of user “%s”, please wait…
es_ES: Verificando la disponibilidad de la carpeta «%s» del usuario «%s», espere…

en: Cannot search for user when the account is offline
es_ES: No se puede buscar cuando la cuenta está desconectada

en: User
es_ES: Usuario

en: _User:
es_ES: _Usuario:

en: C_hoose…
es_ES: E_legir…

en: _Folder name:
es_ES: Nombre de la _carpeta:

en: Include _subfolders
es_ES: Incluir _subcarpetas

en: User name “%s” is ambiguous, specify it more precisely, please
es_ES: El nombre de usuario «%s» es ambiguo, especifíquelo de forma más precisa

en: Querying Autodiscover service
es_ES: Consultando servicio de autodetección

en: Fetch _URL
es_ES: Obtener _URL

en: Configuration
es_ES: Configuración

en: User_name:
es_ES: Nombre de _usuario:

en: _Host URL:
es_ES: URL del _equipo:

en: OAB U_RL:
es_ES: U_RL OAB:

en: Open _Mailbox of other user
es_ES: Abrir la b_andeja de entrada de otro usuario

en: S_earch…
es_ES: _Buscar…

en: Authentication
es_ES: Autenticación

en: _Override Office365 OAuth2 settings
es_ES: _Omitir configuración OAuth2 de Office365

en: Help…
es_ES: Ayuda…

en: Application I_D:
es_ES: I_D de aplicación:

en: There is not set any default application ID
es_ES: No se ha establecido ningún ID de aplicación predeterminado

en: Default application ID is “%s”
es_ES: El ID predeterminado de la aplicación es «%s»

note: Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/ Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Mi
en: _Tenant ID:
es_ES: ID del «tenant»:

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “common“
es_ES: El «tenant» predeterminado es «common»

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “%s”
es_ES: El ID predeterminado del «tenant» es «%s»

en: _Advanced Settings
es_ES: _Configuración avanzada

en: _Endpoint host:
es_ES: Equipo de punto _final:

en: Default endpoint host is “%s”
es_ES: El equipo de punto final es «%s»

en: Red_irect URI:
es_ES: URI de _redirección:

en: Default redirect URI is “%s”
es_ES: El URI de redirección predeterminado es «%s»

en: Re_source URI:
es_ES: URI del r_ecurso:

en: Default resource URI is derived from the Host URL, or it can eventually fall back to “%s”.
es_ES: El URI de recurso predeterminado deriva el URL del equipo o, en ocasiones, puede ser «%s».

en: Host URL is not valid
es_ES: El URL del equipo no es válido

en: Host URL cannot be empty
es_ES: El URL del equipo no puede estar vacío

en: OAB URL is not valid
es_ES: El URL de OAB no es válido

en: User name cannot be empty
es_ES: El nombre de usuario no puede estar vacío

en: Application ID cannot be empty
es_ES: El ID de la aplicación no puede estar vacío

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer (can read items)
es_ES: Revisor (puede leer elementos)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author (can read and create items)
es_ES: Autor (puede leer y crear elementos)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor (can read, create and modify items)
es_ES: Editor (puede leer, crear y modificar elementos)

en: Delegate permissions
es_ES: Permisos de delegado

en: C_alendar
es_ES: C_alendario

en: _Delegate receives copies of meeting-related messages sent to me
es_ES: El _delegado recibe copias de los mensajes relacionados con la reunión que me envían

en: _Tasks
es_ES: _Tareas

en: _Inbox
es_ES: _Bandeja de entrada

en: C_ontacts
es_ES: C_ontactos

en: _Notes
es_ES: _Notas

en: _Journal
es_ES: _Diario

en: Delegate “%s” has the following permissions
es_ES: El delegado «%s» tiene los siguientes permisos

en: Delegate can see my _private items
es_ES: El delegado puede ver mis elementos _privados

en: Retrieving current user permissions, please wait…
es_ES: Obteniendo los permisos actuales del usuario, espere…

en: Delegates
es_ES: Delegados

en: Delegates can send items on your behalf, including creating and responding to meeting requests. If you want to grant folder permissions without giving send-on-behalf-of permissions, close this dialog box, right-click the folder, click Permissions and change the options there.
es_ES: Los delegados pueden enviar elementos en su nombre, incluyendo la creación y respuesta de solicitud de reuniones. Si desea conceder permisos de carpeta sin dar permisos de «enviar en nombre de», cierre este cuadro de diálogo, pulse con el botón derecho en la carpeta, pulse en Permisos y cambie las ahí opciones.

en: Deliver meeting requests addressed to me and responses to meeting requests where I am the organizer to:
es_ES: Entregar las solicitudes de reunión dirigidas a mí y las respuestas a las solicitudes de reunión donde yo soy el organizador:

note: new-line break, because GtkRadioButton doesn't allow wrapping of the inner label
en: My delegates only, but _send a copy of meeting requests
    and responses to me (recommended)
es_ES: Sólo mis delegados, pero _enviar una copia de las peticiones de reunión
    y responderme (recomendado)

en: My d_elegates only
es_ES: Sólo mis _delegados

en: My delegates a_nd me
es_ES: Mis delegados _y yo

en: Retrieving “Delegates” settings
es_ES: Obteniendo la configuración de «Delegados»

en: EWS Settings
es_ES: Configuración de EWS

en: Folder _Sizes
es_ES: _Tamaño de carpetas

en: View the size of all Exchange folders
es_ES: Ver el tamaño de todas las carpetas de Exchange

en: _Reset Synchronization Tags
es_ES: _Restablecer las etiquetas de sincronización

en: Folders can sometimes get out of synchronization, for example after a long time not being connected to the server. By resetting the synchronization tags the folders are updated completely. This does not cause download of any already locally stored messages. The change will take effect the next time the folders are refreshed.
es_ES: Las carpetas a veces pueden perder la sincronización , por ejemplo, después de un largo tiempo sin conectarse al servidor. Al restablecer las etiquetas de sincronización, las carpetas se actualizan completamente. Esto no causa la descarga de los mensajes que ya están almacenados localmente. El cambio se produce la próxima vez que las carpetas se actualicen.

en: Locating offline address books
es_ES: Buscando libretas de direcciones sin conexión

en: Global Address List
es_ES: Lista global de direcciones

en: Cache o_ffline address book
es_ES: Caché de libro de direcciones _sin conexión

en: Select ad_dress list:
es_ES: Seleccionar lista de _direcciones:

en: Fetch List
es_ES: Obtener lista

en: Out of Office
es_ES: Fuera de la oficina

en: The messages specified below will be automatically sent to each internal and external person who sends a mail to you.
es_ES: Los mensajes especificados más abajo se enviarán a todo el personal interno y externo que le envíe un correo.

en: Do _not send Out of Office replies
es_ES: _No enviar respuestas «Estoy fuera de la oficina»

en: _Send Out of Office replies
es_ES: _Enviar respuestas «Estoy fuera de la oficina»

en: Send Out of Office replies only _during this time period:
es_ES: _Enviar respuestas «Estoy fuera de la oficina» solo durante este período de tiempo:

en: _From:
es_ES: _De:

en: _To:
es_ES: _Para:

en: I_nternal:
es_ES: I_nterno:

en: Message to be sent within the organization
es_ES: Mensaje que enviar dentro de la organización

en: E_xternal:
es_ES: E_xterno:

en: Message to be sent outside the organization
es_ES: Mensaje que enviar fuera de la organización

en: Do not reply to senders outside the organization
es_ES: No responder a los remitentes fuera de la organización

en: Reply only to known senders outside the organization
es_ES: Responder sólo a los remitentes fuera de la organización

en: Reply to any sender outside the organization
es_ES: Responder a cualquier remitente fuera de la organización

en: Retrieving “Out of Office” settings
es_ES: Obteniendo la configuración de «Estoy fuera de la oficina»

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange calendar.
es_ES: %s (%s) le ha invitado a ver su calendario de Microsoft Exchange.

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange folder.
es_ES: %s (%s) le ha invitado a ver su carpeta de Microsoft Exchange.

en: Click the Subscribe button to add it to Evolution.
es_ES: Pulse el botón Suscribirse para añadirlo a Evolution.

en: Subscribe
es_ES: Suscribirse

en: Failed to extract sharing information from provided data.
es_ES: Falló al extraer la información de compartición de los datos proporcionados.

en: EWS Sharing Metadata
es_ES: Metadatos de compartición de EWS

en: Display part as EWS sharing metadata
es_ES: Mostrar parte como metadatos de compartición de EWS

en: Subscribing EWS folder…
es_ES: Suscribiéndose a la carpeta de EWS…

en: Autodiscovery query failed.
es_ES: Falló la consulta de autodetección.

en: The reported error was “{0}”.
es_ES: El error devuelto fue «{0}».

en: Failed to locate offline address books.
es_ES: Falló al buscar libretas de direcciones sin conexión.

en: Failed to retrieve “Out of Office” settings.
es_ES: Falló al obtener la configuración de «Estoy fuera de la oficina».

en: Failed to retrieve “Delegates” settings.
es_ES: Falló al obtener la configuración de «Delegados».

en: Your Exchange account “{0}” has the status set as “Out of Office”.
es_ES: Su cuenta de Exchange «{0}» tiene establecido el estado de «Estoy fuera de la oficina».

en: Failed to subscribe user folder.
es_ES: Falló al suscribirse a la carpeta de usuario.

en: Folder had been subscribed.
es_ES: Se ha suscrito a la carpeta.

en: Folder of user “{0}” had been subscribed successfully.
es_ES: La carpeta del usuario «{0}» se ha suscrito correctamente.

en: Could not determine a suitable folder class for a new folder named “%s”
es_ES: No se pudo determinar una clase de carpeta apropiada para una nueva carpeta llamada «%s»

en: Data source “%s” does not represent an Exchange Web Services folder
es_ES: El origen de los datos «%s» no representa una carpeta de servicios web de Exchange

en: Folder ID is not set
es_ES: El ID de la carpeta no existe

en: Cannot save contact list into a Microsoft 365 address book
es_ES: No se puede guardar la lista de contactos en una libreta de direcciones de Microsoft 365

en: Microsoft 365 calendar cannot store more than one recurrence
es_ES: El calendario de Microsoft 365 no puede guardar más de una repetición

en: Microsoft 365 calendar cannot store component with RDATE, EXDATE or RRULE properties
es_ES: El calendario de Microsoft 365 no puede almacenar componentes con propiedades RDATE, EXDATE o RRULE

en: Unknown recurrence frequency (%d)
es_ES: Frecuencia de repetición desconocida (%d)

en: Microsoft 365 calendar cannot store more that one event reminder
es_ES: El calendario de Microsoft 365 no puede guardar más de un recordatorio de evento

en: Microsoft 365 event can have only a reminder before event start
es_ES: El calendario de Microsoft 365 sólo puede tener un recordatorio antes de que empiece el evento

en: Microsoft 365 task can have only a reminder with absolute time
es_ES: Una tarea de Microsoft 365 sólo puede tener un recordatorio con una fecha absoluta

en: Cannot store attachment with URI “%s”
es_ES: No se puede almacenar el elemento con URI «%s»

en: Failed to read attachment URI
es_ES: Falló al leer el URI del adjunto

en: Failed to get inline attachment data
es_ES: Falló al obtener los datos adjuntos en línea

en: Can store only simple events into Microsoft 365 calendar
es_ES: Sólo puede almacenar eventos simples en un calendario de Microsoft 365

en: Can store only simple tasks into Microsoft 365 task folder
es_ES: Sólo puede almacenar tareas simples en una carpeta de tareas de Microsoft 365

en: Invalid folder state (missing parent store)
es_ES: Estado de la carpeta no válido (falta el almacenamiento padre)

en: Cannot add messages into a Microsoft 365 account from another account. Only messages from the same account can be moved/copied between the Microsoft 365 folders.
es_ES: No se pueden añadir mensajes a una cuenta de Microsoft 365 desde otra cuenta. Sólo se pueden mover/copiar mensajes de la misma cuenta entre carpetas de Microsoft 365.

en: Folder “%s” doesn't correspond to any known folder
es_ES: La carpeta «%s» no corresponde a ninguna carpeta conocida

en: Could not load summary for “%s”
es_ES: No se pudo cargar el resumen para «%s»

en: For accessing Microsoft 365 server
es_ES: Para acceder al servidor de Microsoft 365

en: Microsoft 365 server
es_ES: Servidor de Microsoft 365

en: Mail receive via Microsoft 365
es_ES: Recibir correo mediante Microsoft 365

en: Malformed URI: “%s”
es_ES: URI malformado: «%s»

en: Look up Microsoft 365 categories
es_ES: Buscar categorías de v

en: Failed to create connection
es_ES: Falló al crear la conexión

en: Parent folder “%s” does not exist
es_ES: La carpeta padre «%s» no existe

en: Cannot find “Deleted Items” folder
es_ES: No se puede encontrar la carpeta «Elementos eliminados»

en: Folder “%s” does not exist
es_ES: La carpeta «%s» no existe

en: Mail delivery via Microsoft 365
es_ES: Envía de correo con Microsoft 365

en: Microsoft 365 server cannot send message with multiple From addresses
es_ES: El servidor de Microsoft 365 no puede enviar un mensaje con varias direcciones «Para»

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Microsoft 365 server
es_ES: Esta opción usará un testigo de acceso OAuth 2.0 para conectar al servidor de Microsoft 365

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
es_ES[0]: El servidor de Microsoft 365 está ocupado, esperando para reintentar (%d:%02d minuto)
es_ES[1]: El servidor de Microsoft 365 está ocupado, esperando para reintentar (%d:%02d minutos)

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d second) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d seconds)
es_ES[0]: El servidor de Microsoft 365 está ocupado, esperando para reintentar (%d segundo)
es_ES[1]: El servidor de Microsoft 365 está ocupado, esperando para reintentar (%d segundos)

en: Failed to parse own Json data
es_ES: Falló al analizar el los datos Json

en: _Override Microsoft 365 OAuth2 settings
es_ES: _Omitir configuración OAuth2 de Microsoft 365

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “common“
es_ES: El inquilino predeterminado es «common»

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “%s”
es_ES: El inquilino predeterminado es «%s»

en: _Redirect URI:
es_ES: _Redireccionar URI:

en: Data source “%s” does not represent a Microsoft 365 folder
es_ES: El origen de los datos «%s» no representa una carpeta de Microsoft 365
