evolution-ews master - en to fa translation catalogue (54 entries)

[ctx: FreeBusyType]
en: Free
fa: آزاد

[ctx: FreeBusyType]
en: Busy
fa: مشغول

[ctx: FreeBusyType]
en: Out of Office
fa: خارج از دفتر

[ctx: FreeBusyType]
en: Tentative
fa: احتمالی

en: Refreshing folder “%s”
fa: تازه کردن شاخهٔ «%s»

en: Apply message _filters to this folder
fa: اعمال _پالایه‌های پیام به این شاخه

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Basic
fa: ابتدایی

[ctx: PublicFolders]
note: Translators: This composes a "Public Folders" folder name for case when * user has such in his store already. The %s is replaced with "Public Folders", * the %d with counter, thus it composes name like "Public Folders_1"
en: %s_%d
fa: %s_%Id

[ctx: ForeignFolders]
note: Translators: This composes a "Foreign Folders" folder name for case when * user has such in his store already. The %s is replaced with "Foreign Folders", * the %d with counter, thus it composes name like "Foreign Folders_1"
en: %s_%d
fa: %s_%Id

note: convert well-known names to their non-localized form
en: Inbox
fa: دریافتی

en: Invalid folder URI “%s”
fa: نشانی شاخهٔ نامعتبر «%s»

en: Authentication failed
fa: تصدیق شکست خورد

en: Failed to parse autodiscover response XML
fa: تجزیهٔ XML پاسخ کشف خودکار با شکست مواجه شد

[ctx: OAuth2Service]
note: Translators: This is a user-visible string, display name of an OAuth2 service.
en: Office365
fa: آفیس۳۶۵

en: User: %s
fa: کاربر: %s

en: Requires password to continue.
fa: برای ادامه نیاز به گذرواژه است.

en: Folder
fa: شاخه‌

en: Size
fa: اندازه

en: _Close
fa: _بستن

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
fa: مالک

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
fa: نگارنده

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
fa: بازبین

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
fa: سفارشی

[ctx: User]
en: Anonymous
fa: ناشناس

[ctx: User]
en: Default
fa: پیش‌گزیده

[ctx: User]
en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Name
fa: نام

en: Permissions
fa: اجازه‌ها

[ctx: Permissions]
en: Read
fa: خوانده

[ctx: Permissions]
en: None
fa: هیچ‌کدام

[ctx: Permissions]
en: All
fa: همه

[ctx: Permissions]
en: Other
fa: موارد دیگر

en: Searching…
fa: درحال جست‌وجو…

en: E-mail
fa: رایانامه

en: _Search:
fa: _جست‌وجو:

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox — John Smith"
en: Mailbox — %s
fa: صندوق پستی — %s

en: Contacts
fa: آشنایان

en: Calendar
fa: تقویم

en: Memos
fa: یادداشت‌ها

en: Tasks
fa: تکلیف‌ها

en: User
fa: کاربر

en: Configuration
fa: پیکربندی

en: User_name:
fa: نام کاربر:

en: Authentication
fa: تأیید هویت

en: User name cannot be empty
fa: نام کاربری نمی‌تواند خالی باشد

en: C_alendar
fa: _تقویم

en: _Tasks
fa: ت_کلیف‌ها

en: Out of Office
fa: خارج از دفتر

en: Subscribe
fa: مشترک شدن

en: The reported error was “{0}”.
fa: خطای گزارش شده «{0}» بود.

[ctx: OAuth2Service]
note: Translators: This is a user-visible string, display name of an OAuth2 service.
en: Microsoft365
fa: مایکروسافت۳۶۵

en: Operation was cancelled
fa: عملیات لغو شده بود
