evolution-ews master - en to ja translation catalogue (220 entries)

en: The backend does not support bulk additions
ja: バックエンドでは大量追加には対応していません

en: Cannot save contact list, it's only supported on EWS Server 2010 or later
ja: 連絡先一覧を保存できません、EWS Server 2010 またはそれ以降のみの対応となります

en: The backend does not support bulk modifications
ja: バックエンドでは大量変更には対応していません

en: Wait till syncing is done
ja: 同期が完了するまで待機する

en: Downloading contacts in %s %d%% completed...
ja: %s に連絡先をダウンロード中 %d%% 完了...

en: Syncing contacts...
ja: 連絡先を同期中...

en: Searching...
ja: 検索中...

en: EWS does not support bulk removals
ja: EWS では大量削除には対応していません

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: EWS does not support bulk additions
ja: EWS では大量追加には対応していません

en: EWS does not support bulk modifications
ja: EWS では大量変更には対応していません

en: Unable to open mimecontent temporary file!
ja: mimecontent の一時ファイルを開けません!

en: Unable to generate parser from mimecontent!
ja: mimecontent からパーサーを生成できません!

en: Unable to parse meeting request mimecontent!
ja: ミーティングリクエストの mimecontent を解析できません!

en: Unable to create cache file
ja: キャッシュファイルを作成できません

en: Unable to create cache path
ja: キャッシュパスを作成できません

en: Failed to move message cache file
ja: メッセージキャッシュファイルの移動に失敗しました

en: Could not load summary for %s
ja: %s の概要をロードできませんでした

en: Cant perform actions on the folder while in offline mode
ja: オフラインモードではこのフォルダーで動作を行なうことができません

en: Checking for new mail
ja: 新しいメールをチェック中

en: C_heck for new messages in all folders
ja: すべてのフォルダーで新しいメッセージがないかチェックする(_H)

en: Options
ja: オプション

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
ja: このサーバー上の受信箱にある新しいメッセージにフィルターを適用する(_A)

en: Check new messages for _Junk contents
ja: 新しいメッセージにジャンクコンテンツがないかチェックする(_J)

en: Only check for Junk messages in the IN_BOX folder
ja: 受信箱フォルダーにあるジャンクメッセージだけをチェックする(_B)

en: Automatically synchroni_ze remote mail locally
ja: ローカルにリモートメールを自動同期する(_Z)

en: Connection
ja: 接続

note: Translators: '%s' is preplaced with a widget, where " * user can select how long the timeout should be.
en: Connection _timeout (in seconds) %s
ja: 接続タイムアウト (秒単位) %s(_T)

en: For accessing Exchange servers using Web Services
ja: Web サービスを使用して Exchange サーバーにアクセスする

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with NTLM authentication.
ja: プレーンテキストのパスワードを使った NTLM 認証で Exchange サーバーに接続します。

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with Basic authentication.
ja: プレーンテキストのパスワードを使った Basic 認証で Exchange サーバーに接続します。

en: Session has no storage path
ja: セッションにストレージパスがありません

en: Checking "Out of Office" settings
ja: "不在" 設定のチェック中

en: You must be working online to complete this operation
ja: この動作を完了するにはオンラインで作業する必要があります

en: No such folder: %s
ja: そのようなフォルダーはありません: %s

en: Cannot list EWS public folders in offline mode
ja: オフラインモードでは EWS パブリックフォルダーは表示できません

en: Cannot find any EWS public folders
ja: EWS パブリックフォルダーが見つかりません

en: Cannot create folder '%s', folder already exists
ja: フォルダー %s は作成できません、フォルダーはすでに存在しています

en: Parent folder %s does not exist
ja: 親フォルダー %s は存在しません

en: Cannot create folder under '%s', it is used for folders of other users only
ja: '%s' の配下にフォルダーは作成できません、他のユーザーのフォルダー専用となります

en: Cannot create folder under '%s', it is used for public folders only
ja: '%s' の配下にフォルダーは作成できません、パブリックフォルダー専用となります

en: Folder does not exist
ja: フォルダーは存在しません

en: Cannot remove folder '%s', it is used for folders of other users only
ja: '%s' フォルダー削除できません、他のユーザーのフォルダー専用となります

en: Cannot remove folder '%s', it is used for public folders only
ja: '%s' フォルダーは削除できません、パブリックフォルダー専用となります

en: Folder %s does not exist
ja: フォルダー %s は存在しません

en: No change key record for folder %s
ja: フォルダー %s のキー変更記録はありません

en: Cannot both rename and move a folder at the same time
ja: フォルダー名の変更と移動は同時には行なえません

en: Cannot find folder ID for parent folder %s
ja: 親フォルダー %s のフォルダー ID が見つかりません

en: Exchange server %s
ja: Exchange サーバー %s

en: Exchange service for %s on %s
ja: %s (%s 上) の Exchange サービス

en: Could not locate Trash folder
ja: ゴミ箱フォルダーが見つかりませんでした

en: Could not locate Junk folder
ja: ジャンクフォルダーが見つかりませんでした

en: Cannot subscribe EWS folders in offline mode
ja: オフラインモードでは EWS フォルダーをサブスクライブできません

en: Cannot subscribe folder '%s', no public folder available
ja: '%s' フォルダーをサブスクライブできません、使用可能なパブリックフォルダーがありません

en: Cannot subscribe folder '%s', folder not found
ja: '%s' フォルダーをサブスクライブできません、フォルダーが見つかりません

en: Cannot unsubscribe EWS folders in offline mode
ja: オフラインモードでは EWS フォルダーのサブスクライブを解除できません

en: Unsetting the "Out of Office" status
ja: "不在" 状態をオフにしています

en: Exchange mail delivery via %s
ja: %s 経由の Exchange メール配信

en: Cannot send message with no From address
ja: 差出人のアドレスがないメッセージは送信できません

en: Exchange server cannot send message with multiple From addresses
ja: Exchange サーバーでは差出人アドレスが複数のメッセージの送信はできません

en: Failed to read From address
ja: 差出人のアドレスの読み取りに失敗しました

en: Exchange server cannot send message as '%s', when the account was configured for address '%s'
ja: Exchange サーバーでは '%s' のメッセージは送信できません (アカウントが '%s' アドレスに設定された場合)

en: Service not connected
ja: サービスは接続されていません

en: Global Address List
ja: グローバルアドレス一覧

en: Could not determine a suitable folder class for a new folder named '%s'
ja: '%s' と言う名前の新しいフォルダーに適したフォルダークラスを確定できませんでした

en: Data source '%s' does not represent an Exchange Web Services folder
ja: データソース '%s' は Exchange Web Services フォルダーを表していません

en: Folder
ja: フォルダー

en: Size
ja: サイズ

en: Unable to retrieve folder size information
ja: フォルダーサイズに関する情報を取得できません

en: Folder Sizes
ja: フォルダーサイズ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Fetching folder list…
ja: フォルダーの一覧をフェッチ中...

en: Cannot edit permissions of folder '%s', choose other folder.
ja: フォルダー '%s' のパーミッションを編集できません、他のフォルダーを選択してください。

en: Folder Sizes...
ja: フォルダーサイズ...

en: Subscribe to folder of other user...
ja: 他のユーザーのフォルダーをサブスクライブする...

en: Permissions...
ja: パーミッション...

en: Edit EWS folder permissions
ja: EWS フォルダーのパーミッションを編集

en: Edit EWS calendar permissions
ja: EWS カレンダーのパーミッションを編集

en: Edit EWS tasks permissions
ja: EWS タスクのパーミッションを編集

en: Edit EWS contacts permissions
ja: EWS 連絡先のパーミッションを編集

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
ja: なし

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
ja: 所有者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Editor
ja: 発行編集者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor
ja: 編集者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Author
ja: 発行作成者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
ja: 作成者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
ja: 参照者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Contributor
ja: 寄稿者

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time
ja: 空き時間情報

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time, subject, location
ja: 空き時間情報、件名、場所

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
ja: カスタム

en: Writing folder permissions, please wait...
ja: フォルダーのパーミッションを書き込んでいます、お待ちください...

[ctx: User]
en: Anonymous
ja: 匿名

[ctx: User]
en: Default
ja: デフォルト

[ctx: User]
en: Unknown
ja: 不明

en: Name
ja: 名前

en: Permission level
ja: パーミッションレベル

en: Edit EWS folder permissions...
ja: EWS フォルダーのパーミッションを編集...

en: Account:
ja: アカウント:

en: Folder name:
ja: フォルダー名:

en: Folder ID:
ja: フォルダー ID:

en: Permissions
ja: パーミッション

en: Permi_ssion level:
ja: パーミッションレベル(_S):

[ctx: Permissions]
en: Read
ja: 読み込み

[ctx: Permissions]
en: None
ja: なし

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time
ja: 空き時間情報

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time, subject, location
ja: 空き時間情報、件名、場所

[ctx: Permissions]
en: Full Details
ja: 全詳細

[ctx: Permissions]
en: Write
ja: 書き込み

[ctx: Permissions]
en: Create items
ja: アイテムの作成

[ctx: Permissions]
en: Create subfolders
ja: サブフォルダーの作成

[ctx: Permissions]
en: Edit all
ja: すべてを編集

[ctx: Permissions]
en: Delete items
ja: アイテムの削除

[ctx: Permissions]
en: All
ja: すべて

[ctx: Permissions]
en: Other
ja: その他

[ctx: Permissions]
en: Folder owner
ja: フォルダーの所有者

en: Reading folder permissions, please wait...
ja: フォルダーのパーミッションを読み込んでいます、お待ちください...

en: Unset on Server
ja: サーバーでオフにする

en: Unset the "Out of Office" status
ja: "不在" 状態をオフにする

en: No users found, only one contact | No users found, only %d contacts
ja[0]: ユーザーが見つかりません、%d 件の連絡先のみ

en: No users found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Found one user | Found %d users
ja[0]: %d ユーザーが見つかりました

en: Found more than 100 users, but showing only first %d | Found more than 100 users, but showing only first %d
ja[0]: ユーザーが 100 名以上見つかりましたが、最初の %d 名のみを表示しています

en: Search for a user
ja: ユーザーの検索

en: E-mail
ja: メール

en: Choose EWS user...
ja: EWS ユーザーの選択...

en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: Cannot add folder, folder already exists as '%s'
ja: フォルダーを追加できません、フォルダーは '%s' としてすでに存在しています

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox - John Smith"
en: Mailbox - %s
ja: メールボックス - %s

en: User '%s' was not found on the server
ja: ユーザー '%s' はサーバー上には見つかりませんでした

en: User name '%s' is ambiguous, specify it more precisely, please
ja: ユーザー名 '%s' では不明瞭です、具体的に指定してください

en: Folder '%s' not found. Either it does not exist or you do not have permission to access it.
ja: フォルダー '%s' は見つかりませんでした。このフォルダーは存在していないか、このフォルダーにアクセスするパーミッションがありません。

en: Cannot add folder, cannot determine folder's type
ja: フォルダーを追加できません、フォルダーのタイプを確定できません

note: convert well-known names to their non-localized form
en: Inbox
ja: 受信箱

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Memos
ja: メモ

en: Tasks
ja: タスク

en: Testing availability of folder '%s' of user '%s', please wait...
ja: フォルダー '%s' (ユーザー '%s') の可用性をテスト中、お待ちください...

en: Subscribe to folder of other EWS user...
ja: 他の EWS ユーザーのフォルダーをサブスクライブする...

en: User
ja: ユーザー

en: _User:
ja: ユーザー(_U):

en: C_hoose...
ja: 選択(_H)...

en: _Folder name:
ja: フォルダー名(_F):

en: Include _subfolders
ja: サブフォルダーを含む(_S)

en: Querying Autodiscover service
ja: Autodiscover サービスの問い合わせ中

en: Fetch _URL
ja: URL のフェッチ(_U)

en: Configuration
ja: 設定

en: User_name:
ja: ユーザー名(_N):

en: _Host URL:
ja: ホストの URL(_H):

en: OAB U_RL:
ja: OAB の URL(_R):

en: Open _Mailbox of other user
ja: 他のユーザーのメールボックスを開く(_M)

en: S_earch...
ja: 検索(_E)...

en: Authentication
ja: 認証

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer (can read items)
ja: 参照者 (アイテムの読み取りが可能)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author (can read and create items)
ja: 作成者 (アイテムの読み取りと作成が可能)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor (can read, create and modify items)
ja: 編集者 (アイテムの読み取り、作成、変更が可能)

en: Delegate permissions
ja: 代理人のパーミッション

en: C_alendar
ja: カレンダー(_A)

en: _Delegate receives copies of meeting-related messages sent to me
ja: 自分に送信されたミーティング関連のメッセージのコピーを代理人に送信する(_D)

en: _Tasks
ja: タスク(_T)

en: _Inbox
ja: 受信箱(_I)

en: C_ontacts
ja: 連絡先(_O)

en: _Notes
ja: メモ(_N)

en: _Journal
ja: ジャーナル(_J)

en: Delegate '%s' has the following permissions
ja: 代理人 '%s' は次のパーミッションを持ちます

en: Delegate can see my _private items
ja: 代理人は自分のプライベートアイテムを見ることができる(_P)

en: Retrieving current user permissions, please wait...
ja: 現在のユーザーのパーミッションを取得しています、お待ちください...

en: Delegates
ja: 代理人

en: Delegates can send items on your behalf, including creating and responding to meeting requests. If you want to grant folder permissions without giving send-on-behalf-of permissions, close this dialog box, right-click the folder, click Permissions and change the options there.
ja: ミーティングのリクエストに対して応答するなど、代理人はユーザーの代理としてアイテムを送信することができます。代理としてアイテムの送信を許可するパーミッションを与える代わりにフォルダーのパーミッションを付与したい場合には、このダイアログボックスを閉じてからフォルダーを右クリックし、パーミッションをクリックしてオプションを変更します。

en: Deliver meeting requests addressed to me and responses to meeting requests where I am the organizer to:
ja: 自分に宛てられたミーティングリクエスト、および自分がオーガナイザーであるミーティングリクエストに対する応答を次のユーザーに配信します。

note: new-line break, because GtkRadioButton doesn't allow wrapping of the inner label
en: My delegates only, but _send a copy of meeting requests
    and responses to me (recommended)
ja: 自分の代理人のみ、ただしミーティングリクエストおよび応答の
    コピーを自分にも送信する(推奨)(_S)

en: My d_elegates only
ja: 自分の代理人のみ(_E)

en: My delegates a_nd me
ja: 自分の代理人と自分(_N)

en: Retrieving "Delegates" settings
ja: "代理人" 設定を取得中

en: EWS Settings
ja: EWS 設定

en: View the size of all Exchange folders
ja: Exchange フォルダーのサイズを表示

en: Folder _Sizes
ja: フォルダーサイズ(_S)

en: Locating offline address books
ja: オフラインのアドレス帳を検索中

en: Cache o_ffline address book
ja: オフラインアドレス帳をキャッシュ(_F)

en: Select ad_dress list:
ja: アドレス一覧の選択(_D):

en: Fetch List
ja: 一覧のフェッチ

en: Out of Office
ja: 不在

en: The messages specified below will be automatically sent to each internal and external person who sends a mail to you.
ja: 以下のメッセージは、ユーザーにメールを送信した内部および外部の送信者に自動的に送信されます。

en: Do _not send Out of Office replies
ja: 不在の返信を送信しない(_N)

en: _Send Out of Office replies
ja: 不在の返信を送信する(_S)

en: Send Out of Office replies only _during this time period:
ja: 次の期間だけ不在の返信を送信する(_D):

en: _From:
ja: 開始(_F):

en: _To:
ja: 終了(_T):

en: I_nternal:
ja: 内部(_N):

en: Message to be sent within the organization
ja: 組織内に送信するメッセージ

en: E_xternal:
ja: 外部(_X):

en: Message to be sent outside the organization
ja: 組織外に送信するメッセージ

en: Do not reply to senders outside the organization
ja: 組織外の送信者には返信しない

en: Reply only to known senders outside the organization
ja: 組織外からの送信の場合、知っている人にのみ返信する

en: Reply to any sender outside the organization
ja: 組織外からの送信の場合、すべての送信者に返信する

en: Retrieving "Out of Office" settings
ja: "不在" 設定を取得中

en: Autodiscovery query failed.
ja: Autodiscovery クエリーに失敗しました。

en: The reported error was &quot;{0}&quot;.
ja: 報告されたエラーは &quot;{0}&quot; でした。

en: Failed to locate offline address books.
ja: オフラインアドレス帳の検索に失敗しました。

en: Failed to retrieve &quot;Out of Office&quot; settings.
ja: &quot;不在&quot; 設定の取得に失敗しました。

en: Failed to retrieve &quot;Delegates&quot; settings.
ja: &quot;代理人&quot; 設定の取得に失敗しました。

en: Your Exchange account "{0}" has the status set as "Out of Office".
ja: ユーザーの Exchange アカウント "{0}" には "不在" 状態が設定されています。

en: Operation Cancelled
ja: 動作は取り消されました

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

en: No response: %s
ja: 応答なし: %s

en: Failed to parse autodiscover response XML
ja: autodiscover 応答 XML の解析に失敗しました

en: Failed to find <Autodiscover> element
ja: <Autodiscover> エレメントの検索に失敗しました

en: Failed to find <Response> element
ja: <Response> エレメントの検索に失敗しました

en: Failed to find <Account> element
ja: <Account> エレメントの検索に失敗しました

en: Failed to find <ASUrl> and <OABUrl> in autodiscover response
ja: autodiscover 応答内の <ASUrl> と <OABUrl> の検索に失敗しました

en: URL cannot be NULL
ja: URL は NULL にはできません

en: URL '%s' is not valid
ja: URL '%s' は無効です

en: Email address is missing a domain part
ja: メールアドレスにドメイン部分がありません

en: Failed to parse oab XML
ja: oab XML の解析に失敗しました

en: Failed to find <OAB> element
ja: <OAB> エレメントの検索に失敗しました

en: No items found
ja: アイテムが見つかりませんでした

en: Cannot add folder, unsupported folder type
ja: フォルダーを追加できません、未対応のフォルダータイプです

en: Cannot add folder, master source not found
ja: フォルダーを追加できません、マスターソースが見つかりません

en: CreateItem call failed to return ID for new message
ja: CreateItem コールは新しいメッセージの ID を返すのに失敗しました
