evolution-ews master - en to nl translation catalogue (336 entries)

en: Exchange Web Services
nl: Exchange-webdiensten

en: For accessing Exchange servers using Web Services
nl: Voor toegang tot Exchange-servers met webdiensten

en: Fetching contact photos…
nl: Contactfoto’s ophalen…

en: Failed to update GAL:
nl: Bijwerken van GAL mislukt:

en: Cannot save contact list, it’s only supported on EWS Server 2010 or later
nl: Kan contactlijst niet opslaan, dit wordt enkel ondersteund door EWS Server 2010 of recenter

en: Failed to set contact photo:
nl: Instellen van contactfoto mislukt:

[ctx: FreeBusyType]
en: Free
nl: Vrij

[ctx: FreeBusyType]
en: Busy
nl: Bezet

[ctx: FreeBusyType]
en: Out of Office
nl: Afwezig

[ctx: FreeBusyType]
en: Tentative
nl: Voorlopig

en: Cannot determine EWS ItemId
nl: Kan EWS-ItemId niet bepalen

en: Cannot create meetings organized by other users in an Exchange Web Services calendar.
nl: Kan geen afspraken georganiseerd door andere gebruikers aanmaken in een Exchange-agenda.

en: Online meeting can be created only in the main user Calendar.
nl: Een online afspraak kan enkel aangemaakt worden in de agenda van de hoofdgebruiker.

en: Cannot find user “%s” between attendees
nl: Kan gebruiker ‘%s’ niet tussen aanwezigen vinden

en: Cannot connect to the server, repeat the action once you login to the server.
nl: Kan geen verbinding maken met de server, herhaal de bewerking wanneer u zich aanmeldt bij de server.

note: Translators: The '%s' is replaced with a UID of the collection source
en: Cannot find Microsoft365 helper source for calendar “%s”
nl: Kan Microsoft365-hulpbron voor agenda ‘%s’ niet vinden

en: Invalid occurrence ID
nl: Ongeldige voorkomens-ID

en: Unable to open mimecontent temporary file!
nl: Kan tijdelijk mime-inhoudsbestand niet openen!

en: Unable to generate parser from mimecontent!
nl: Kan parser niet genereren uit mime-inhoud!

en: Unable to parse meeting request mimecontent!
nl: Kan mime-inhoud van afspraakverzoek niet ontleden!

en: Unable to create cache file
nl: Kan cachebestand niet aanmaken

en: Unable to create cache path “%s”: %s
nl: Kan cachepad ‘%s’ niet aanmaken: %s

note: Translators: The first %s consists of the source file name, the second %s of the destination file name and the third %s of the error message.
en: Failed to move message cache file from “%s” to “%s”: %s
nl: Verplaatsen van berichtcachebestand van ‘%s’ naar ‘%s’ mislukt: %s

en: Could not load summary for %s
nl: Kon overzicht voor %s niet laden

en: Refreshing folder “%s”
nl: Vernieuwen van map ‘%s’

en: Cannot perform actions on the folder while in offline mode
nl: Kan acties op map niet uitvoeren in offlinemodus

en: Checking for new mail
nl: Controleren op nieuwe e-mail

en: C_heck for new messages in all folders
nl: Alle mappen op nieuwe berichten _controleren

en: _Listen for server change notifications
nl: Naar wijzigingsnotificaties van server _luisteren

en: Options
nl: Opties

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
nl: _Filters toepassen op alle nieuwe berichten in het Postvak IN op deze server

en: Check new messages for _Junk contents
nl: Nieuwe berichten op _spam controleren

en: Only check for Junk messages in the IN_BOX folder
nl: Alleen postvak _IN op spam controleren

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
nl: Lokaal synchroni_seren met e-mail op afstand in alle mappen

en: Show _Public Folders beside user folders
nl: O_penbare mappen oplijsten naast gebruikersmappen

en: Connection
nl: Verbinding

note: Translators: '%s' is preplaced with a widget, where " * user can select how long the timeout should be.
en: Connection _timeout (in seconds) %s
nl: Verbindings_time-out (in seconden) %s

en: Numbe_r of concurrent connections to use
nl: Aantal gelijktijdig te geb_ruiken verbindingen

en: Override _User-Agent header value
nl: Gebr_uikersagent-headerwaarde overschrijven

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with NTLM authentication.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de Exchange-server gebruik maken van een onversleuteld wachtwoord met NTLM-aanmeldingscontrole.

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with Basic authentication.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de Exchange-server gebruik maken van een onversleuteld wachtwoord met Basic-aanmeldingscontrole.

en: This option will connect to the Exchange server using a Kerberos/GSSAPI authentication.
nl: Deze optie zal bij het verbinden met de Exchange-server gebruik maken van Kerberos/GSSAPI-aanmeldingscontrole.

en: Session has no storage path
nl: Sessie heeft geen opslagpad

en: Checking “Out of Office” settings
nl: ‘Afwezig’-instellingen controleren

en: Look up Exchange server categories
nl: Exchange-servercategorieën opzoeken

note: Translators: The "%s" is a service URL, provided by the server
en: Password will expire in %d day. Open “%s” to change it. | Password will expire in %d days. Open “%s” to change it.
nl[0]: Wachtwoord verloopt over %d dag. Open ‘%s’ om het te wijzigen.
nl[1]: Wachtwoord verloopt over %d dagen. Open ‘%s’ om het te wijzigen.

en: Password will expire in one day. | Password will expire in %d days.
nl[0]: Wachtwoord verloopt over één dag.
nl[1]: Wachtwoord verloopt over %d dagen.

en: Updating foreign folder structure
nl: Externe mapstructuur wordt bijgewerkt

en: Updating foreign folders
nl: Externe mappen worden bijgewerkt

en: No such folder: %s
nl: Map bestaat niet: %s

en: Cannot list EWS public folders in offline mode
nl: Kan openbare EWS-mappen niet oplijsten in offlinemodus

en: Cannot find any EWS public folders
nl: Kan geen openbare EWS-mappen vinden

en: Cannot create folder “%s”, folder already exists
nl: Kan map ‘%s’ niet aanmaken, map bestaat al

en: Parent folder %s does not exist
nl: Bovenliggende map %s bestaat niet

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for folders of other users only
nl: Kan map niet aanmaken onder ‘%s’, deze wordt enkel gebruikt voor mappen van andere gebruikers

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for public folders only
nl: Kan map niet aanmaken onder ‘%s’, deze wordt enkel gebruikt voor openbare mappen

en: Folder does not exist
nl: Map bestaat niet

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for folders of other users only
nl: Kan map ‘%s’ niet verwijderen, deze wordt enkel gebruikt voor mappen van andere gebruikers

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for public folders only
nl: Kan map ‘%s’ niet verwijderen, deze wordt enkel gebruikt voor openbare mappen

en: Folder %s does not exist
nl: Map %s bestaat niet

en: No change key record for folder %s
nl: Geen vermelding van wijzigingssleutel voor map %s

en: Cannot both rename and move a folder at the same time
nl: Kan een map niet tegelijk hernoemen en verplaatsen

en: Cannot find folder ID for parent folder %s
nl: Kan map-ID voor bovenliggende map %s niet vinden

note: convert well-known names to their non-localized form
en: Inbox
nl: Postvak IN

en: Exchange server %s
nl: Exchange-server %s

en: Exchange service for %s on %s
nl: Exchange-dienst voor %s op %s

en: Could not locate Trash folder
nl: Kan Prullenbak-map niet vinden

en: Could not locate Junk folder
nl: Kan Spam-map niet vinden

en: Cannot subscribe EWS folders in offline mode
nl: Kan niet abonneren op EWS-mappen in offlinemodus

en: Cannot subscribe folder “%s”, no public folder available
nl: Kan niet abonneren op map ‘%s’, geen openbare map beschikbaar

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder not found
nl: Kan niet abonneren op map ‘%s’, map niet gevonden

en: Cannot unsubscribe EWS folders in offline mode
nl: Kan abonnement op EWS-mappen niet opzeggen in offlinemodus

en: You must be working online to complete this operation
nl: U moet online werken om deze bewerking te voltooien

en: Unsetting the “Out of Office” status
nl: ‘Afwezig’-status wordt uitgezet

en: Foreign Folders
nl: Externe mappen

en: Public Folders
nl: Openbare mappen

en: Invalid folder URI “%s”
nl: Ongeldige map-URI ‘%s’

en: Exchange mail delivery via %s
nl: Exchange-postaflevering via %s

en: Cannot send message with no From address
nl: Kan bericht niet versturen zonder afzenderadres

en: Exchange server cannot send message with multiple From addresses
nl: Exchange-server kan geen bericht versturen met meerdere afzenderadressen

en: Failed to read From address
nl: Lezen ‘Van’-adres is mislukt

en: Service not connected
nl: Dienst niet verbonden

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Office365.com server
nl: Deze optie zal een OAuth 2.0-toegangstoken gebruiken om verbinding te maken met de Office365.com-server

en: Cannot store this recurrence. Change it to simple single daily, weekly, monthly or yearly recurrence without exceptions and with start date.
nl: Kan dit voorkomen niet opslaan. Pas het aan naar een eenvoudig enkel dagelijks, wekelijks, maandelijks of jaarlijks voorkomen zonder uitzonderingen en met begindatum.

en: CreateItem call failed to return ID for new message
nl: CreateItem-oproep gaf geen ID voor nieuw bericht weer

en: No response: %s
nl: Geen antwoord: %s

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
nl[0]: Exchange-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d:%02d minuut)
nl[1]: Exchange-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d:%02d minuten)

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d second) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d seconds)
nl[0]: Exchange-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d seconde)
nl[1]: Exchange-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d seconden)

en: Authentication failed
nl: Authenticatie mislukt

en: Failed to parse autodiscover response XML
nl: Ontleden van autodiscover-respons-XML is mislukt

en: Failed to find <Autodiscover> element
nl: Kon <Autodiscover>-element niet vinden

en: Failed to find <Response> element
nl: Kon <Response>-element niet vinden

en: Failed to find <Account> element
nl: Kon <Account>-element niet vinden

en: Failed to find <ASUrl> in autodiscover response
nl: Kon <ASUrl> niet vinden in autodiscover-respons

en: URL cannot be NULL
nl: URL kan niet NULL zijn

en: Email address is missing a domain part
nl: Domein ontbreekt in e-mailadres

en: Failed to parse oab XML
nl: Ontleden van oab-XLM mislukt

en: Failed to find <OAB> element
nl: Kan <OAB>-element niet vinden

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 SP1 server
nl: Vereist minstens Microsoft Exchange 2010 SP1-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2013 server
nl: Vereist minstens Microsoft Exchange 2013-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 server
nl: Vereist minstens Microsoft Exchange 2010-server

en: Requires at least Microsoft Exchange 2007 SP1 server
nl: Vereist minstens Microsoft Exchange 2007 SP1-server

en: Password expired. Change password at “%s”.
nl: Wachtwoord verlopen. Wijzig het wachtwoord op ‘%s’.

en: Password expired.
nl: Wachtwoord verlopen.

en: Cannot add folder, unsupported folder type
nl: Kan map niet toevoegen, maptype wordt niet ondersteund

en: Cannot add folder, master source not found
nl: Kan map niet toevoegen, hoofdbron niet gevonden

en: Cannot add folder, folder already exists as “%s”
nl: Kan map niet toevoegen, map bestaat al als ‘%s’

en: Use only _primary contact email address
nl: Enkel _primair e-mailadres van contact gebruiken

en: When checked, the contacts looked up in the online Global Address List will contain only the primary email address
nl: Indien ingeschakeld zullen de contacten opgezocht in de globale adreslijst enkel het primaire e-mailadres bevatten

en: _Fetch contact photos
nl: Contact_foto’s ophalen

en: Tries to look up for user photo
nl: Probeert gebruikersfoto’s op te zoeken

en: Online Meeting
nl: Online afspraak

en: Create the meeting as an online meeting in the main user calendar
nl: Maak de afspraak aan als online afspraak in de agenda van de hoofdgebruiker

en: Exchange Web Services autodiscovery
nl: Exchange-webdiensten automatisch ontdekken

en: User: %s
nl: Gebruiker: %s

en: Host URL: %s
nl: Host-URL: %s

en: OAB URL: %s
nl: OAB-URL: %s

en: Requires password to continue.
nl: Vereist wachtwoord om verder te gaan.

en: Folder
nl: Map

en: Size
nl: Grootte

en: Unable to retrieve folder size information
nl: Kan informatie over mapgrootte niet verkrijgen

en: Folder Sizes
nl: Mapgroottes

en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Fetching folder list…
nl: Maplijst ophalen…

en: Subscribe to folder of other EWS user…
nl: Abonneren op map van andere EWS-gebruiker…

en: Cannot edit permissions of folder “%s”, choose other folder.
nl: Kan rechten van map ‘%s’ niet bewerken, kies een andere map.

en: Folder Sizes…
nl: Mapgroottes…

en: Subscribe to folder of other user…
nl: Abonneren op map van andere gebruiker…

en: Permissions…
nl: Rechten…

en: Edit EWS folder permissions
nl: EWS-maprechten bewerken

en: Edit EWS calendar permissions
nl: EWS-agendarechten bewerken

en: Edit EWS tasks permissions
nl: EWS-takenrechten bewerken

en: Edit EWS memos permissions
nl: EWS-memorechten bewerken

en: Edit EWS contacts permissions
nl: EWS-contactrechten bewerken

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
nl: Geen

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
nl: Eigenaar

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Editor
nl: Publicerende redacteur

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor
nl: Redacteur

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Author
nl: Publicerende auteur

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
nl: Auteur

[ctx: PermissionsLevel]
en: Nonediting Author
nl: Niet-redacterende auteur

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
nl: Tweede lezer

[ctx: PermissionsLevel]
en: Contributor
nl: Bijdrager

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time
nl: Vrij/bezet tijdstip

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time, subject, location
nl: Vrij/bezet tijdstip, onderwerp, locatie

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
nl: Aangepast

en: Writing folder permissions, please wait…
nl: Maprechten schrijven, even geduld…

[ctx: User]
en: Anonymous
nl: Anoniem

[ctx: User]
en: Default
nl: Standaard

[ctx: User]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Name
nl: Naam

en: Permission level
nl: Rechtenniveau

en: Edit EWS folder permissions…
nl: EWS-maprechten bewerken…

en: Folder name:
nl: Mapnaam:

en: Folder ID:
nl: Map-ID:

en: Permissions
nl: Rechten

en: Permi_ssion level:
nl: Rechten_niveau:

[ctx: Permissions]
en: Read
nl: Lezen

[ctx: Permissions]
en: None
nl: Geen

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time
nl: Vrij/bezet tijdstip

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time, subject, location
nl: Vrij/bezet tijdstip, onderwerp, locatie

[ctx: Permissions]
en: Full Details
nl: Volledige details

[ctx: Permissions]
en: Write
nl: Schrijven

[ctx: Permissions]
en: Create items
nl: Items aanmaken

[ctx: Permissions]
en: Create subfolders
nl: Submappen aanmaken

[ctx: Permissions]
en: Edit own
nl: Eigen bewerken

[ctx: Permissions]
en: Edit all
nl: Alles bewerken

[ctx: Permissions]
en: Delete items
nl: Items verwijderen

[ctx: Permissions]
en: Own
nl: Eigen

[ctx: Permissions]
en: All
nl: Alles

[ctx: Permissions]
en: Other
nl: Overige

[ctx: Permissions]
en: Folder owner
nl: Mapeigenaar

[ctx: Permissions]
en: Folder contact
nl: Mapcontact

[ctx: Permissions]
en: Folder visible
nl: Map zichtbaar

en: Reading folder permissions, please wait…
nl: Maprechten lezen, even geduld…

en: Unset on Server
nl: Uitzetten op server

en: Unset the “Out of Office” status
nl: Zet de ‘Afwezig’-status uit

en: No users found, only one contact | No users found, only %d contacts
nl[0]: Geen gebruikers gevonden, enkel één contact
nl[1]: Geen gebruikers gevonden, enkel %d contacten

en: No users found
nl: Geen gebruikers gevonden

en: Found one user | Found %d users
nl[0]: Eén gebruiker gevonden
nl[1]: %d gebruikers gevonden

en: Found more than 100 users, but showing only first %d | Found more than 100 users, but showing only first %d
nl[0]: Meer dan 100 gebruikers gevonden, enkel de eerste %d worden weergegeven
nl[1]: Meer dan 100 gebruikers gevonden, enkel de eerste %d worden weergegeven

en: Search for a user
nl: Zoeken naar een gebruiker

en: Searching…
nl: Bezig met zoeken…

en: Choose EWS user…
nl: EWS-gebruiker kiezen…

en: _Search:
nl: _Zoeken:

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox — John Smith"
en: Mailbox — %s
nl: Postbus — %s

en: Cannot test foreign folder availability when the account is offline
nl: Kan beschikbaarheid van externe mappen niet testen wanneer de account offline is

note: Translators: This is used as a calendar name; it constructs "User Name - Availability" string shown in UI
en: Availability
nl: Beschikbaarheid

en: Folder “%s” not found. Either it does not exist or you do not have permission to access it.
nl: Map ‘%s’ niet gevonden. Ofwel bestaat ze niet, ofwel heeft u er geen toegang toe.

en: Cannot add folder, cannot determine folder’s type
nl: Kan map niet toevoegen, kan maptype niet bepalen

en: Contacts
nl: Contacten

en: Calendar
nl: Agenda

en: Free/Busy as Calendar
nl: Vrij/bezet als agenda

en: Memos
nl: Memo’s

en: Tasks
nl: Taken

en: Testing availability of folder “%s” of user “%s”, please wait…
nl: Beschikbaarheid van map ‘%s’ wordt getest voor gebruikt ‘%s’, even geduld…

en: Cannot search for user when the account is offline
nl: Kan niet zoeken naar gebruiker wanneer de account offline is

en: User
nl: Gebruiker

en: _User:
nl: Gebr_uiker:

en: C_hoose…
nl: _Kiezen…

en: _Folder name:
nl: _Mapnaam:

en: Include _subfolders
nl: Inclusief _submappen

en: User name “%s” is ambiguous, specify it more precisely, please
nl: Gebruikersnaam ‘%s’ is dubbelzinnig, specificeer deze preciezer

en: Querying Autodiscover service
nl: Auto-ontdekkingsdienst opvragen

en: Fetch _URL
nl: Ophaal-_URL

en: Configuration
nl: Configuratie

en: User_name:
nl: Gebruikers_naam:

en: _Host URL:
nl: _Host-URL:

en: OAB U_RL:
nl: OAB-U_RL:

en: Open _Mailbox of other user
nl: Postbus va_n andere gebruiker openen

en: S_earch…
nl: Zoek_en…

en: Authentication
nl: Aanmeldingscontrole

en: _Override Office365 OAuth2 settings
nl: Office365-OAuth2-instellingen _overschrijven

en: Help…
nl: Hulp…

en: Application I_D:
nl: Toepassings-I_D:

en: There is not set any default application ID
nl: Er is geen standaard-toepassings-ID ingesteld

en: Default application ID is “%s”
nl: Standaard-toepassings-ID is ‘%s’

note: Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/ Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Mi
en: _Tenant ID:
nl: _Tenant-ID:

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “common“
nl: Standaard-tenant-ID is ‘common’

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “%s”
nl: Standaard-tenant-ID is ‘%s’

en: _Advanced Settings
nl: Ge_avanceerde instellingen

en: _Endpoint host:
nl: _Eindpunthost:

en: Default endpoint host is “%s”
nl: Standaardeindpunthost is ‘%s’

en: Red_irect URI:
nl: Doorverw_ijzings-URI:

en: Default redirect URI is “%s”
nl: Standaard-doorverwijzings-URI is ‘%s’

en: Re_source URI:
nl: _Bron-URI:

en: Default resource URI is derived from the Host URL, or it can eventually fall back to “%s”.
nl: De standaardbron-URI wordt afgeluid uit de host-URL, of kan uiteindelijk terugvallen op ‘%s’.

en: Host URL is not valid
nl: Host-URL is ongeldig

en: Host URL cannot be empty
nl: Host-URL kan niet leeg zijn

en: OAB URL is not valid
nl: OAB-URL is ongeldig

en: User name cannot be empty
nl: Gebruikersnaam kan niet leeg zijn

en: Application ID cannot be empty
nl: Toepassings-ID kan niet leeg zijn

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer (can read items)
nl: Tweede lezer (kan items lezen)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author (can read and create items)
nl: Auteur (kan items lezen en bewerken)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor (can read, create and modify items)
nl: Redacteur (kan items lezen, aanmaken en wijzigen)

en: Delegate permissions
nl: Rechten delegeren

en: C_alendar
nl: _Agenda

en: _Delegate receives copies of meeting-related messages sent to me
nl: Afgevaar_digde ontvangt kopieën van afspraak-gerelateerde berichten die naar mij worden verstuurd

en: _Tasks
nl: _Taken

en: _Inbox
nl: Postvak _IN

en: C_ontacts
nl: C_ontacten

en: _Notes
nl: _Notities

en: _Journal
nl: _Journaal

en: Delegate “%s” has the following permissions
nl: Afgevaardigde ‘%s’ heeft volgende rechten

en: Delegate can see my _private items
nl: Afgevaardigde kan mijn privé-items zien

en: Retrieving current user permissions, please wait…
nl: Huidige gebruikersrechten worden opgehaald, even geduld…

en: Delegates
nl: Afgevaardigden

en: Delegates can send items on your behalf, including creating and responding to meeting requests. If you want to grant folder permissions without giving send-on-behalf-of permissions, close this dialog box, right-click the folder, click Permissions and change the options there.
nl: Afgevaardigden kunnen in uw naam items versturen en afspraakverzoeken aanmaken en beantwoorden. Als u maprechten wilt toewijzen zonder rechten om in uw naam te versturen, sluit dan dit dialoogvenster, rechterklik op de map, klik op Rechten en pas daar de opties aan.

en: Deliver meeting requests addressed to me and responses to meeting requests where I am the organizer to:
nl: Aan mij gerichte afspraakverzoeken en antwoorden op afspraakverzoeken waarvan ik de organisator ben afleveren aan:

note: new-line break, because GtkRadioButton doesn't allow wrapping of the inner label
en: My delegates only, but _send a copy of meeting requests
    and responses to me (recommended)
nl: Enkel mijn afgevaardigden, maar _stuur mij een kopie van
    afspraakverzoeken en -antwoorden (aanbevolen)

en: My d_elegates only
nl: _Enkel mijn afgevaardigden

en: My delegates a_nd me
nl: Mij_n afgevaardigden en ik

en: Retrieving “Delegates” settings
nl: Bezig met verkrijgen van ‘Afgevaardigden’-instellingen

en: EWS Settings
nl: EWS-instellingen

en: Folder _Sizes
nl: Mapgrootte_s

en: View the size of all Exchange folders
nl: Toon de grootte van alle Exchange-mappen

en: _Reset Synchronization Tags
nl: Synch_ronisatietags opnieuw instellen

en: Folders can sometimes get out of synchronization, for example after a long time not being connected to the server. By resetting the synchronization tags the folders are updated completely. This does not cause download of any already locally stored messages. The change will take effect the next time the folders are refreshed.
nl: Het kan soms gebeuren dat mappen niet meer correct synchroniseren, bijvoorbeeld als er al lange tijd geen verbinding meer gemaakt is met de server. Door de synchronisatietags opnieuw in te stellen worden de mappen volledig bijgewerkt. Berichten die al lokaal opgeslagen waren worden niet opnieuw gedownload. De wijziging wordt doorgevoerd wanneer de mappen de volgende keer worden vernieuwd.

en: Locating offline address books
nl: Bezig met lokaliseren van offline adresboeken

en: Global Address List
nl: Globale adreslijst

en: Cache o_ffline address book
nl: O_ffline adresboek opslaan in cachegeheugen

en: Select ad_dress list:
nl: Selecteer een a_dreslijst:

en: Fetch List
nl: Lijst ophalen

en: Out of Office
nl: Afwezig

en: The messages specified below will be automatically sent to each internal and external person who sends a mail to you.
nl: De hieronder opgegeven berichten zullen automatisch worden verzonden naar elke interne en externe persoon die u een e-mail stuurt.

en: Do _not send Out of Office replies
nl: Gee_n ‘Afwezig’-antwoorden versturen

en: _Send Out of Office replies
nl: ‘Afwezig’-antwoorden ver_sturen

en: Send Out of Office replies only _during this time period:
nl: ‘Afwezig’-antwoorden enkel tij_dens deze tijdsperiode versturen:

en: _From:
nl: _Van:

en: _To:
nl: _Aan:

en: I_nternal:
nl: I_ntern:

en: Message to be sent within the organization
nl: Bericht om binnen de organisatie te verzenden

en: E_xternal:
nl: E_xtern:

en: Message to be sent outside the organization
nl: Bericht om buiten de organisatie te verzenden

en: Do not reply to senders outside the organization
nl: Afzenders buiten de organisatie niet beantwoorden

en: Reply only to known senders outside the organization
nl: Enkel bekende afzenders buiten de organisatie beantwoorden

en: Reply to any sender outside the organization
nl: Alle afzenders buiten de organisatie beantwoorden

en: Retrieving “Out of Office” settings
nl: Bezig met verkrijgen van ‘Afwezig’-instellingen

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange calendar.
nl: %s (%s) heeft u uitgenodigd om zijn of haar Microsoft Exchange-agenda te bekijken.

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange folder.
nl: %s (%s) heeft u uitgenodigd om zijn of haar Microsoft Exchange-map te bekijken.

en: Click the Subscribe button to add it to Evolution.
nl: Klik op de knop ‘Abonneren’ om deze toe te voegen aan Evolution.

en: Subscribe
nl: Abonneren

en: Failed to extract sharing information from provided data.
nl: Uitpakken van deelinformatie uit geleverde gegevens is mislukt.

en: EWS Sharing Metadata
nl: EWS-deelmetadata

en: Display part as EWS sharing metadata
nl: Een deel weergeven als EWS-deelmetadata

en: Subscribing EWS folder…
nl: Abonneren op EWS-map…

en: Autodiscovery query failed.
nl: Auto-ontdekkingszoekopdracht mislukt.

en: The reported error was “{0}”.
nl: De gerapporteerde fout was ‘{0}’.

en: Failed to locate offline address books.
nl: Lokaliseren van offline adresboeken mislukt.

en: Failed to retrieve “Out of Office” settings.
nl: Verkrijgen van ‘Afwezig’-instellingen mislukt.

en: Failed to retrieve “Delegates” settings.
nl: Verkrijgen van ‘Afgevaardigden’-instellingen mislukt.

en: Your Exchange account “{0}” has the status set as “Out of Office”.
nl: De status van uw Exchange-account ‘{0}’ is ingesteld op ‘Afwezig’.

en: Failed to subscribe user folder.
nl: Abonneren op gebruikersmap is mislukt.

en: Folder had been subscribed.
nl: Geabonneerd op map.

en: Folder of user “{0}” had been subscribed successfully.
nl: Abonnement op map van gebruiker ‘{0}’ opgezegd.

en: Could not determine a suitable folder class for a new folder named “%s”
nl: Kan geen geschikte mapklasse bepalen voor een nieuwe map met de naam ‘%s’

en: Data source “%s” does not represent an Exchange Web Services folder
nl: Gegevensbron ‘%s’ stelt geen Exchange-webdienstenmap voor

en: Folder ID is not set
nl: Map-ID is niet ingesteld

en: Cannot save contact list into a Microsoft 365 address book
nl: Kan contactenlijst niet opslaan in een Microsoft 365-adresboek

en: Can store only simple events into Microsoft 365 calendar
nl: Kan enkel eenvoudige afspraken opslaan in Microsoft 365-agenda

en: Can store only simple tasks into Microsoft 365 task folder
nl: Kan enkel eenvoudige taken opslaan in Microsoft 365-takenmap

en: Microsoft 365 calendar cannot store more than one recurrence
nl: Microsoft 365-agenda kan niet meer dan één voorkomen opslaan

en: Microsoft 365 calendar cannot store component with RDATE, EXDATE or RRULE properties
nl: Microsoft 365-agenda kan geen onderdeel met RDATE-, EXDATE- of RRULE-eigenschappen opslaan

en: Unknown recurrence frequency (%d)
nl: Onbekende voorkomensfrequentie (%d)

en: Microsoft 365 calendar cannot store more that one event reminder
nl: Microsoft 365-agenda kan niet meer dan één afspraakherinnering opslaan

en: Microsoft 365 event can have only a reminder before event start
nl: Microsoft 365-afspraak kan maar één herinnering hebben voor aanvang van de afspraak

en: Microsoft 365 task can have only a reminder with absolute time
nl: Microsoft 365-taak kan enkel een herinnering met een absoluut tijdstip hebben

en: Cannot store attachment with URI “%s”
nl: Kan bijlage met URI ‘%s’ niet opslaan

en: Failed to read attachment URI
nl: Lezen bijlage-URI is mislukt

en: Failed to get inline attachment data
nl: Ophalen van bijlagegevens in bericht is mislukt

en: Invalid folder state (missing parent store)
nl: Ongeldige mapstatus (bovenliggende opslag ontbreekt)

en: Cannot add messages into a Microsoft 365 account from another account. Only messages from the same account can be moved/copied between the Microsoft 365 folders.
nl: Kan geen berichten toevoegen aan een Microsoft 365-account van een andere account. Enkel berichten van dezelfde account kunnen verplaatst/gekopieerd worden tussen de Microsoft 365-mappen.

en: Folder “%s” doesn't correspond to any known folder
nl: Map ‘%s’ komt niet overeen met enige bekende map

en: Could not load summary for “%s”
nl: Kon overzicht voor ‘%s’ niet laden

en: For accessing Microsoft 365 server
nl: Voor toegang tot Microsoft 365-servers

en: Microsoft 365 server
nl: Microsoft 365-server

en: Mail receive via Microsoft 365
nl: E-mails ontvangen via Microsoft 365

en: Malformed URI: “%s”
nl: Misvormde URI: ‘%s’

en: Look up Microsoft 365 categories
nl: Microsoft 365-servercategorieën opzoeken

en: Failed to create connection
nl: Aanmaken van verbinding is mislukt

en: Parent folder “%s” does not exist
nl: Bovenliggende map ‘%s’ bestaat niet

en: Cannot find “Deleted Items” folder
nl: Kan map ‘Verwijderde items’ niet vinden

en: Folder “%s” does not exist
nl: Map ‘%s’ bestaat niet

en: Mail delivery via Microsoft 365
nl: Postaflevering via Microsoft 365

en: Microsoft 365 server cannot send message with multiple From addresses
nl: Microsoft 365-server kan geen bericht versturen met meerdere afzenderadressen

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Microsoft 365 server
nl: Deze optie zal een OAuth 2.0-toegangstoken gebruiken om verbinding te maken met de Microsoft 365-server

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
nl[0]: Microsoft 365-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d:%02d minuut)
nl[1]: Microsoft 365-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d:%02d minuten)

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d second) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d seconds)
nl[0]: Microsoft 365-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d seconde)
nl[1]: Microsoft 365-server is bezig, wachten om opnieuw te proberen (%d seconden)

en: Invalid data
nl: Ongeldige gegevens

en: Operation was cancelled
nl: Bewerking is geannuleerd

en: Failed to parse own Json data
nl: Ontleden van eigen JSON-gegevens is mislukt

en: _Override Microsoft 365 OAuth2 settings
nl: Microsoft 365-OAuth2-instellingen _overschrijven

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “common“
nl: Standaard-tenant is ‘common’

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “%s”
nl: Standaard-tenant is ‘%s’

en: _Redirect URI:
nl: Doo_rverwijzings-URI:

en: Data source “%s” does not represent a Microsoft 365 folder
nl: Gegevensbron ‘%s’ stelt geen Microsoft 365-map voor
