evolution-ews master - en to id translation catalogue (346 entries)

en: Exchange Web Services
id: Layanan Web Exchange

en: For accessing Exchange servers using Web Services
id: Untuk mengakses peladen Exchange memakai Layanan Web

en: Fetching contact photos…
id: Mengambil foto kontak…

en: Cannot save contact list, it’s only supported on EWS Server 2010 or later
id: Tak bisa menyimpan daftar kontak, itu hanya didukung pada Peladen EWS 2010 atau setelahnya

en: Failed to set contact photo:
id: Gagal mengatur foto kontak:

[ctx: FreeBusyType]
en: Free
id: Luang

[ctx: FreeBusyType]
en: Busy
id: Sibuk

[ctx: FreeBusyType]
en: Out of Office
id: Keluar Kantor

[ctx: FreeBusyType]
en: Tentative
id: Sementara

en: Cannot determine EWS ItemId
id: Tidak dapat menentukan ItemId EWS

en: Cannot create meetings organized by other users in an Exchange Web Services calendar.
id: Tidak bisa membuat pertemuan yang diorganisasi oleh pengguna lain dalam kalender Exchange Web Services.

en: Online meeting can be created only in the main user Calendar.
id: Rapat daring hanya dapat dibuat di Kalender pengguna utama.

en: Cannot find user “%s” between attendees
id: Tak bisa temukan pengguna “%s” diantara yang hadir

en: Cannot connect to the server, repeat the action once you login to the server.
id: Tidak dapat terhubung ke peladen, ulangi tindakan setelah Anda masuk ke peladen.

note: Translators: The '%s' is replaced with a UID of the collection source
en: Cannot find Microsoft365 helper source for calendar “%s”
id: Tidak dapat menemukan sumber bantuan Microsoft 365 untuk kalender “%s”

en: Invalid occurrence ID
id: ID kejadian tidak valid

en: Unable to open mimecontent temporary file!
id: Tak bisa membuka berkas temporer mimecontent!

en: Unable to generate parser from mimecontent!
id: Tak bisa menghasilkan pengurai dari mimecontent!

en: Unable to parse meeting request mimecontent!
id: Tak bisa mengura mimecontent permintaan rapat!

en: Unable to create cache file
id: Tak bisa membuat berkas singgahan

en: Unable to create cache path “%s”: %s
id: Tak bisa membuat path singgahan “%s”: %s

note: Translators: The first %s consists of the source file name, the second %s of the destination file name and the third %s of the error message.
en: Failed to move message cache file from “%s” to “%s”: %s
id: Gagal memindah berkas singgahan pesan dari “%s” to “%s”: %s

en: Could not load summary for %s
id: Tak bisa memuat ringkasan untuk %s

en: Refreshing folder “%s”
id: Menyegarkan folder “%s”

en: Cannot perform actions on the folder while in offline mode
id: Tak bisa melakukan aksi pada folder ketika dalam mode luring

en: Apply message _filters to this folder
id: Terapkan penyaring pesan ke _folder ini

en: Always check for _new mail in this folder
id: Selalu periksa pesa_n baru dalam folder ini

en: Checking for new mail
id: Sedang memeriksa surat baru

en: C_heck for new messages in all folders
id: C_ek pesan baru dalam semua folder

en: _Listen for server change notifications
id: _Dengarkan notifikasi perubahan peladen

en: Options
id: Opsi

en: _Apply filters to new messages in Inbox on this server
id: Ter_apkan penyaring pada pesan baru dalam Kotak Masuk pada peladen ini

en: Check new messages for _Junk contents
id: Periksa pesan baru untuk isi _Spam

en: Only check for Junk messages in the IN_BOX folder
id: Ha_nya periksa pesan SPAM pada folder IN_BOX

en: Synchroni_ze remote mail locally in all folders
id: _Sinkronkan surat jauh ke lokal di semua folder

en: Show _Public Folders beside user folders
id: Tampilkan Folder _Publik di sebelah folder pengguna

en: Connection
id: Koneksi

note: Translators: '%s' is preplaced with a widget, where " * user can select how long the timeout should be.
en: Connection _timeout (in seconds) %s
id: Tenggang wak_tu koneksi (dalam detik) %s

en: Numbe_r of concurrent connections to use
id: Cacah koneksi be_rsamaan untuk digunakan

en: Override _User-Agent header value
id: Timpa nilai header _User-Agent

en: Al_ways connect with HTTP/1
id: Se_lalu menyambung memakai HTTP/1

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with NTLM authentication.
id: Opsi ini akan menyambung ke peladen Exchange menggunakan sandi teks polos dengan autentikasi NTLM.

en: Basic
id: Dasar

en: This option will connect to the Exchange server using a plaintext password with Basic authentication.
id: Opsi ini akan menyambung ke peladen Exchange menggunakan sandi teks polos dengan autentikasi Dasar.

en: This option will connect to the Exchange server using a Kerberos/GSSAPI authentication.
id: Opsi ini akan menyambung ke peladen Exchange menggunakan autentikasi Kerberos/GSSAPI.

en: Session has no storage path
id: Sesi tak memiliki path penyimpanan

en: Checking “Out of Office” settings
id: Memeriksa pengaturan "Di Luar Kantor"

en: Look up Exchange server categories
id: Mencari kategori peladen Exchange

note: Translators: The "%s" is a service URL, provided by the server
en: Password will expire in %d day. Open “%s” to change it. | Password will expire in %d days. Open “%s” to change it.
id[0]: Kata sandi akan kedaluwarsa dalam %d hari. Buka "%s" untuk menggantinya.

en: Password will expire in one day. | Password will expire in %d days.
id[0]: Kata sandi akan kedaluwarsa dalam %d hari.

en: Updating foreign folder structure
id: Memutakhirkan struktur folder asing

en: Updating foreign folders
id: Memutakhirkan folder asing

en: No such folder: %s
id: Tak ada folder begitu: %s

en: Cannot list EWS public folders in offline mode
id: Tak bisa membaca daftar folder publik EWS dalam mode luring

en: Cannot find any EWS public folders
id: Tak bisa temukan folder publik EWS manapun

en: Cannot create folder “%s”, folder already exists
id: Tak bisa membuat folder “%s”, folder telah ada

en: Parent folder %s does not exist
id: Folder induk %s tidak ada

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for folders of other users only
id: Tak bisa membuat folder di bawah “%s”, itu hanya dipakai bagi folder pengguna lain

en: Cannot create folder under “%s”, it is used for public folders only
id: Tak bisa membuat folder di bawah “%s”, itu hanya dipakai bagi folder publik

en: Folder does not exist
id: Folder tidak ada

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for folders of other users only
id: Tak bisa menghapus folder “%s”, itu hanya dipakai bagi folder pengguna lain

en: Cannot remove folder “%s”, it is used for public folders only
id: Tak bisa menghapus folder “%s”, itu hanya dipakai bagi folder publik

en: Folder %s does not exist
id: Folder %s tidak ada

en: No change key record for folder %s
id: Tidak ada catatan kunci perubahan bagi folder %s

en: Cannot both rename and move a folder at the same time
id: Tak bisa sekaligus mengubah nama dan memindah folder di saat yang sama

en: Cannot find folder ID for parent folder %s
id: Tak bisa temukan ID folder bagi folder induk %s

en: Exchange server %s
id: Peladen Exchange %s

en: Exchange service for %s on %s
id: Layanan Exchange untuk %s pada %s

en: Could not locate Trash folder
id: Tak bisa temukan folder Tong Sampah

en: Could not locate Junk folder
id: Tak bisa temukan folder Sampah

en: Cannot subscribe EWS folders in offline mode
id: Tak bisa berlangganan folder EWS dalam mode luring

en: Cannot subscribe folder “%s”, no public folder available
id: Tak bisa berlangganan folder “%s”, tak ada folder publik yang tersedia

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder not found
id: Tak bisa berlangganan folder “%s”, folder tak ditemukan

en: Cannot subscribe folder “%s”, folder ID not found
id: Tak bisa berlangganan folder “%s”, ID folder tak ditemukan

en: Cannot subscribe folder “%s”, public folder root not found
id: Tak bisa berlangganan folder “%s”, root folder publik tak ditemukan

en: Cannot unsubscribe EWS folders in offline mode
id: Tak bisa berhenti berlangganan folder EWS dalam mode luring

en: You must be working online to complete this operation
id: Anda mesti daring untuk menuntaskan operasi ini

en: Unsetting the “Out of Office” status
id: Sedang menghapus status "Di Luar Kantor"

en: Foreign Folders
id: Folder Asing

en: Public Folders
id: Folder Publik

en: Invalid folder URI “%s”
id: URI folder tidak valid "%s"

en: Exchange mail delivery via %s
id: Pengantaran surel Exchange melalui %s

en: Cannot send message with no From address
id: Tak bisa mengirim pesan tanpa alamat Dari

en: Exchange server cannot send message with multiple From addresses
id: Peladen Exchange tak bisa mengirim pesan dengan alamat Dari berganda

en: Failed to read From address
id: Gagal membaca alamat Dari

en: Service not connected
id: Layanan tidak tersambung

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Office365.com server
id: Opsi ini akan memakai token akses OAuth 2.0 untuk menyambung ke peladen Office365.com

en: Cannot store this recurrence. Change it to simple single daily, weekly, monthly or yearly recurrence without exceptions and with start date.
id: Tidak dapat menyimpan perulangan ini. Ubah menjadi perulangan tunggal harian, mingguan, bulanan, atau tahunan tanpa pengecualian dan dengan tanggal mulai.

en: CreateItem call failed to return ID for new message
id: Pemanggilan CreateItem gagal mengembalikan ID bagi pesan baru

en: No response: %s
id: Tak ada respon: %s

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
id[0]: Peladen Exchange sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d:%02d menit)

en: Exchange server is busy, waiting to retry (%d second) | Exchange server is busy, waiting to retry (%d seconds)
id[0]: Peladen Exchange sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d detik)

en: Authentication failed
id: Autentikasi gagal

en: Failed to parse autodiscover response XML
id: Gagal mengurai XML respon autodiscover

en: Failed to find <Autodiscover> element
id: Gagal menemukan elemen <Autodiscover>

en: Failed to find <Response> element
id: Gagal menemukan elemen <Response>

en: Failed to find <Account> element
id: Gagal menemukan elemen <Account>

en: Failed to find <ASUrl> in autodiscover response
id: Gagal menemukan <ASUrl> dalam respon autodiscover

en: URL cannot be NULL
id: URL tak boleh NULL

en: Email address is missing a domain part
id: Alamat surel kurang bagian domain

en: Failed to parse oab XML
id: Gagal mengurai XML oab

en: Failed to find <OAB> element
id: Gagal menemukan elemen <OAB>

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 SP1 server
id: Memerlukan setidaknya peladen Microsoft Exchange 2010 SP1

en: Requires at least Microsoft Exchange 2013 server
id: Memerlukan setidaknya peladen Microsoft Exchange 2013

en: Requires at least Microsoft Exchange 2010 server
id: Memerlukan setidaknya peladen Microsoft Exchange 2010

en: Requires at least Microsoft Exchange 2007 SP1 server
id: Memerlukan setidaknya peladen Microsoft Exchange 2007 SP1

en: Password expired. Change password at “%s”.
id: Kata sandi kedaluwarsa. Ganti kata sandi di "%s".

en: Password expired.
id: Kata sandi kedaluwarsa.

en: Cannot add folder, unsupported folder type
id: Tak bisa menambah folder, tipe folder tak didukung

en: Cannot add folder, master source not found
id: Tak bisa menambah folder, sumber induk tak ditemukan

en: Cannot add folder, folder already exists as “%s”
id: Tak bisa menambah folder, folder telah ada sebagai “%s”

en: Use only _primary contact email address
id: Gunakan hanya alamat surel kontak _primer

en: When checked, the contacts looked up in the online Global Address List will contain only the primary email address
id: Saat dicentang, kontak yang dicari dalam Daftar Alamat Global daring hanya akan berisi alamat surel primer

en: _Fetch contact photos
id: Ambil _foto kontak

en: Tries to look up for user photo
id: Mencoba mencari foto pengguna

en: Online Meeting
id: Rapat Daring

en: Create the meeting as an online meeting in the main user calendar
id: Buat rapat sebagai rapat daring di kalender pengguna utama

en: Exchange Web Services autodiscovery
id: Penemuan otomatis Layanan Web Exchange

en: User: %s
id: Pengguna: %s

en: Host URL: %s
id: URL Host: %s

en: OAB URL: %s
id: URL OAB: %s

en: Requires password to continue.
id: Memerlukan kata sandi untuk melanjutkan.

en: Size
id: Ukuran

en: Unable to retrieve folder size information
id: Tak bisa mengambil informasi ukuran folder

en: Folder Sizes
id: Ukuran Folder

en: _Close
id: _Tutup

en: Fetching folder list…
id: Mengambil daftar folder…

en: Subscribe to folder of other EWS user…
id: Berlangganan ke folder pengguna EWS lain…

en: Cannot edit permissions of folder “%s”, choose other folder.
id: Tak bisa menyunting hak akses folder “%s”, pilih folder lain.

en: Folder Sizes…
id: Ukuran Folder…

en: Subscribe to folder of other user…
id: Berlangganan ke folder milik pengguna lain…

en: Permissions…
id: Izin…

en: Edit EWS folder permissions
id: Sunting hak akses folder EWS

en: Edit EWS calendar permissions
id: Sunting hak akses kalender EWS

en: Edit EWS tasks permissions
id: Sunting hak akses tugas EWS

en: Edit EWS memos permissions
id: Sunting hak akses memo EWS

en: Edit EWS contacts permissions
id: Sunting hak akses kontak EWS

[ctx: PermissionsLevel]
en: None
id: Nihil

[ctx: PermissionsLevel]
en: Owner
id: Pemilik

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Editor
id: Penyunting Penerbit

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor
id: Penyunting

[ctx: PermissionsLevel]
en: Publishing Author
id: Penulis Penerbit

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author
id: Penulis

[ctx: PermissionsLevel]
en: Nonediting Author
id: Penulis Nonpenyuntingan

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer
id: Pemeriksa

[ctx: PermissionsLevel]
en: Contributor
id: Penyumbang

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time
id: Waktu luang/sibuk

[ctx: PermissionsLevel]
en: Free/Busy time, subject, location
id: Waktu luang/sibuk, subjek, lokasi

[ctx: PermissionsLevel]
en: Custom
id: Gubahan

en: Writing folder permissions, please wait…
id: Sedang menulis hak akses folder, silakan tunggu…

[ctx: User]
en: Anonymous
id: Anonim

[ctx: User]
en: Default
id: Baku

[ctx: User]
en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Name
id: Nama

en: Permission level
id: Aras hak akses

en: Edit EWS folder permissions…
id: Sunting hak akses folder EWS…

en: Account:
id: Akun:

en: Folder name:
id: Nama folder:

en: Folder ID:
id: ID folder:

en: Permissions
id: Izin

en: Permi_ssion level:
id: Ara_s hak akses:

[ctx: Permissions]
en: Read
id: Baca

[ctx: Permissions]
en: None
id: Nihil

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time
id: Waktu luang/sibuk

[ctx: Permissions]
en: Free/Busy time, subject, location
id: Waktu luang/sibuk, subjek, lokasi

[ctx: Permissions]
en: Full Details
id: Rincian Lengkap

[ctx: Permissions]
en: Write
id: Tulis

[ctx: Permissions]
en: Create items
id: Buat butir

[ctx: Permissions]
en: Create subfolders
id: Buat subfolder

[ctx: Permissions]
en: Edit own
id: Sunting milik sendiri

[ctx: Permissions]
en: Edit all
id: Sunting semua

[ctx: Permissions]
en: Delete items
id: Hapus butir

[ctx: Permissions]
en: Own
id: Milik sendiri

[ctx: Permissions]
en: All
id: Semua

[ctx: Permissions]
en: Other
id: Lainnya

[ctx: Permissions]
en: Folder owner
id: Folder pemilik

[ctx: Permissions]
en: Folder contact
id: Folder kontak

[ctx: Permissions]
en: Folder visible
id: Folder nampak

en: Reading folder permissions, please wait…
id: Sedang membaca hak akses folder, silakan tunggu…

en: Unset on Server
id: Hapus Tatanan pada Peladen

en: Unset the “Out of Office” status
id: Menghapus status "Di Luar Kantor"

en: No users found, only one contact | No users found, only %d contacts
id[0]: Tak ditemukan pengguna, hanya %d kontak

en: No users found
id: Tak ditemukan pengguna

en: Found one user | Found %d users
id[0]: Ditemukan %d pengguna

en: Found more than 100 users, but showing only first %d | Found more than 100 users, but showing only first %d
id[0]: Ditemukan lebih dari 100 pengguna, tapi hanya menampilkan %d pertama

en: Search for a user
id: Cari seorang pengguna

en: Searching…
id: Mencari…

en: E-mail
id: Surel

en: Choose EWS user…
id: Pilih pengguna EWS…

en: _Search:
id: _Cari:

[ctx: ForeignFolder]
note: Translators: The '%s' is replaced with user name, to whom the foreign mailbox belongs. * Example result: "Mailbox — John Smith"
en: Mailbox — %s
id: Kotak surat — %s

en: Cannot test foreign folder availability when the account is offline
id: Tak bisa menguji ketersediaan folder asing ketika dalam mode luring

note: Translators: This is used as a calendar name; it constructs "User Name - Availability" string shown in UI
en: Availability
id: Ketersediaan

en: Folder “%s” not found. Either it does not exist or you do not have permission to access it.
id: Folder “%s” tak ditemukan. Entah itu tak ada atau Anda tak punya hak untuk mengaksesnya.

en: Cannot add folder, cannot determine folder’s type
id: Tak bisa menambah folder, tak bisa menentukan tipe folder

en: Contacts
id: Kontak

en: Calendar
id: Kalender

en: Free/Busy as Calendar
id: Waktu luang/sibuk sebagai Kalendar

en: Memos
id: Memo

en: Tasks
id: Tugas

en: Testing availability of folder “%s” of user “%s”, please wait…
id: Menguji ketersediaan folder “%s” dari pengguna “%s”, silakan tunggu…

en: Cannot search for user when the account is offline
id: Tidak dapat mencari pengguna saat akun luring

en: User
id: Pengguna

en: _User:
id: Pengg_una:

en: C_hoose…
id: _Pilih…

en: _Folder name:
id: Nama _folder:

en: Include _subfolders
id: Sertakan _subfolder

en: User name “%s” is ambiguous, specify it more precisely, please
id: Nama pengguna “%s” ambigu, harap nyatakan secara lebih presisi

en: Querying Autodiscover service
id: Mengquery layanan Autodiscover

en: Fetch _URL
id: _URL Ambil

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: User_name:
id: _Nama pengguna:

en: _Host URL:
id: URL _Host:

en: OAB U_RL:
id: U_RL OAB:

en: Open _Mailbox of other user
id: Buka _Kotak surat pengguna lain

en: S_earch…
id: _Cari…

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Use _protocol version 2.0 (for school and organization accounts)
id: Gunakan _protokol versi 2.0 (untuk akun sekolah dan organisasi)

en: _Override Office365 OAuth2 settings
id: Timpa setelan _OAuth2 Office365

en: Help…
id: Bantuan…

en: Application I_D:
id: I_D Aplikasi:

en: There is not set any default application ID
id: Tidak diatur ID aplikasi baku apapun

en: Default application ID is “%s”
id: ID aplikasi baku adalah "%s"

note: Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/ Translators: 'Tenant ID' here means a term used by Mi
en: _Tenant ID:
id: ID _Tenant:

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “common“
id: ID tenant baku adalah "common"

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in an Office 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant ID is “%s”
id: ID tenant baku adalah "%s"

en: _Advanced Settings
id: Peng_aturan Lanjutan

en: _Endpoint host:
id: Host _endpoint:

en: Default endpoint host is “%s”
id: Host endpoint asali adalah "%s"

en: Red_irect URI:
id: URI Pengal_ihan:

en: Default redirect URI is “%s”
id: URI pengalihan baku adalah "%s"

en: Re_source URI:
id: URI _Sumber Daya:

en: Default resource URI is derived from the Host URL, or it can eventually fall back to “%s”.
id: URI sumber daya default berasal dari URL Host, atau akhirnya dapat jatuh kembali ke "%s".

en: Host URL is not valid
id: URL host “%s” tak valid

en: Host URL cannot be empty
id: URL host tak boleh kosong

en: OAB URL is not valid
id: URL OAB “%s” tak valid

en: User name cannot be empty
id: Nama pengguna tak boleh kosong

en: Application ID cannot be empty
id: ID aplikasi tak boleh kosong

[ctx: PermissionsLevel]
en: Reviewer (can read items)
id: Pemeriksa (dapat membaca butir)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Author (can read and create items)
id: Penulis (bisa membaca dan membuat butir-butir)

[ctx: PermissionsLevel]
en: Editor (can read, create and modify items)
id: Penyunting (dapat membaca, membuat, dan mengubah butir)

en: Delegate permissions
id: Delegasikan hak

en: C_alendar
id: K_alender

en: _Delegate receives copies of meeting-related messages sent to me
id: Men_delegasikan penerimaan salinan pesan terkait rapat yang dikirim ke saya

en: _Tasks
id: _Tugas

en: C_ontacts
id: K_ontak

en: _Notes
id: Catata_n

en: _Journal
id: _Jurnal

en: Delegate “%s” has the following permissions
id: Delegasi “%s” memiliki hak berikut

en: Delegate can see my _private items
id: Delegasi dapat melihat butir-butir _pribadi saya

en: Retrieving current user permissions, please wait…
id: Mengambil info hak pengguna kini, harap tunggu…

en: Delegates
id: Delegasi

en: Delegates can send items on your behalf, including creating and responding to meeting requests. If you want to grant folder permissions without giving send-on-behalf-of permissions, close this dialog box, right-click the folder, click Permissions and change the options there.
id: Delegasi dapat mengirim butir-butir atas nama Anda, termasuk membuat dan merespon permintaan rapat. Bila Anda ingin memberi hak folder tanpa memberi hak kirim-atas-nama, tutup kotak dialog ini, klik kanan pada folder, klik Hak, dan ubah opsi di sana.

en: Deliver meeting requests addressed to me and responses to meeting requests where I am the organizer to:
id: Kirim permintaan rapat yang dialamatkan ke saya dan respon ke permintaan rapat dimana saya adalah pengelolanya ke:

note: new-line break, because GtkRadioButton doesn't allow wrapping of the inner label
en: My delegates only, but _send a copy of meeting requests
    and responses to me (recommended)
id: Hanya delegasi saya, tapi kirim _salinan permintaan rapat
    dan respon ke saya (disarankan)

en: My d_elegates only
id: Hanya d_elegasi saya

en: My delegates a_nd me
id: Delegasi saya da_n saya

en: Retrieving “Delegates” settings
id: Mengambil pengaturan "Delegasi"

en: EWS Settings
id: Pengaturan EWS

en: Folder _Sizes
id: _Ukuran Folder

en: View the size of all Exchange folders
id: Lihat ukuran semua map Exchange

en: _Reset Synchronization Tags
id: _Reset Tag Penyelarasan

en: Folders can sometimes get out of synchronization, for example after a long time not being connected to the server. By resetting the synchronization tags the folders are updated completely. This does not cause download of any already locally stored messages. The change will take effect the next time the folders are refreshed.
id: Folder kadang bisa tidak selaras, misalnya setelah lama tidak tersambung ke peladen. Dengan me-reset tag penyelarasan, folder dimutakhirkan secara lengkap. Ini tidak menyebabkan pengunduhan pesan mana pun yang sudah tersimpan secara lokal. Perubahan akan berdampak kala berikutnya folder disegarkan.

en: Locating offline address books
id: Mencari buku alamat luring

en: Global Address List
id: Daftar Alamat Global

en: Cache o_ffline address book
id: _Singgahkan buku alamat luring

en: Select ad_dress list:
id: Pilih _daftar alamat:

en: Fetch List
id: Ambil Daftar

en: Out of Office
id: Keluar Kantor

en: The messages specified below will be automatically sent to each internal and external person who sends a mail to you.
id: Pesan yang dinyatakan di bawah akan secara otomatis dikirim ke setiap orang internal dan eksternal yang mengirim surel ke Anda.

en: Do _not send Out of Office replies
id: Janga_n kirim jawaban Di Luar Kantor

en: _Send Out of Office replies
id: _Kirim jawaban Di Luar Kantor

en: Send Out of Office replies only _during this time period:
id: Kirim jawaban Di Luar Kantor hanya selama perio_da ini:

en: _From:
id: _Dari:

en: _To:
id: _Kepada:

en: Message to be sent within the organization
id: Pesan akan dikim di dalam organisasi

en: E_xternal:
id: E_ksternal:

en: Message to be sent outside the organization
id: Pesan akan dikim di luar organisasi

en: Do not reply to senders outside the organization
id: Jangan kirim jawaban ke pengirim di luar organisasi

en: Reply only to known senders outside the organization
id: Jawab hanya ke pengirim yang dikenal di luar organisasi

en: Reply to any sender outside the organization
id: Balas ke pengirim manapun di luar organisasi

en: Retrieving “Out of Office” settings
id: Mengambail pengaturan "Di Luar Kantor"

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange calendar.
id: %s (%s) telah mengundang Anda untuk melihat kalender Microsoft Exchange-nya.

note: Translators: the first %s is replaced with a user name, the second %s is replaced with an email address of that user
en: %s (%s) has invited you to view his or her Microsoft Exchange folder.
id: %s (%s) telah mengundang Anda untuk melihat folder Microsoft Exchange miliknya.

en: Click the Subscribe button to add it to Evolution.
id: Klik tombol Berlangganan untuk menambahkannya ke Evolution.

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Failed to extract sharing information from provided data.
id: Gagal mengekstrak informasi bersama dari data yang disediakan.

en: EWS Sharing Metadata
id: Metadata Bersama EWS

en: Display part as EWS sharing metadata
id: Tampilkan bagian sebagai metadata bersama EWS

en: Subscribing EWS folder…
id: Berlangganan ke folder EWS…

en: Autodiscovery query failed.
id: Query penemuan otomatis gagal.

en: The reported error was “{0}”.
id: Galat yang dilaporkan adalah “{0}”.

en: Failed to locate offline address books.
id: Gagal temukan buku alamat luring.

en: Failed to retrieve “Out of Office” settings.
id: Gagal mengambil pengaturan "Di Luar Kantor".

en: Failed to retrieve “Delegates” settings.
id: Gagal mengambil pengaturan "Delegasi".

en: Your Exchange account “{0}” has the status set as “Out of Office”.
id: Akun Exchange "{0}" memiliki status "Di Luar Kantor".

en: Failed to subscribe user folder.
id: Gagal berlangganan folder pengguna.

en: Folder had been subscribed.
id: Folder telah dilanggani.

en: Folder of user “{0}” had been subscribed successfully.
id: Folder pengguna "{0}" telah berhasil dilanggani.

en: Could not determine a suitable folder class for a new folder named “%s”
id: Tak bisa menentukan kelas folder yang cocok bagi folder baru bernama “%s”

en: Data source “%s” does not represent an Exchange Web Services folder
id: Sumber data “%s” tak merepresentasikan suatu folder Layanan Web Exchange

en: Folder ID is not set
id: ID Folder belum disetel

en: Cannot save contact list into a Microsoft 365 address book
id: Tidak dapat menyimpan daftar kontak ke dalam buku alamat Microsoft 365

en: Cannot modify organizational contact
id: Tidak dapat mengubah kontak organisasi

en: Cannot modify user contact
id: Tidak dapat mengubah kontak pengguna

en: Cannot remove organizational contact
id: Tidak dapat menghapus kontak organisasi

en: Cannot remove user contact
id: Tidak dapat menghapus kontak pengguna

en: Can store only simple events into Microsoft 365 calendar
id: Hanya dapat menyimpan acara sederhana ke dalam kalender Microsoft 365

en: Can store only simple tasks into Microsoft 365 task folder
id: Hanya dapat menyimpan tugas sederhana ke folder tugas Microsoft 365

en: Microsoft 365 calendar cannot store more than one recurrence
id: Kalender Microsoft 365 tidak dapat menyimpan lebih dari satu pengulangan

en: Microsoft 365 calendar cannot store component with RDATE, EXDATE or RRULE properties
id: Kalender Microsoft 365 tidak dapat menyimpan komponen dengan properti RDATE, EXDATE, atau RRULE

en: Unknown recurrence frequency (%d)
id: Frekuensi pengulangan tidak diketahui (%d)

en: Microsoft 365 calendar cannot store more than one event reminder
id: Kalender Microsoft 365 tidak dapat menyimpan lebih dari satu pengingat acara

en: Microsoft 365 event can have only a reminder before event start
id: Acara Microsoft 365 hanya dapat memiliki pengingat sebelum acara dimulai

en: Microsoft 365 task can have only a reminder with absolute time
id: Tugas Microsoft 365 hanya bisa memiliki pengingat dengan waktu absolut

en: Microsoft 365 task cannot have attachments.
id: Tugas Microsoft 365 tidak dapat memiliki lampiran.

en: Cannot store attachment with URI “%s”
id: Tak bisa menyimpan lampiran dengan URI "%s"

en: Failed to read attachment URI
id: Gagal membaca URI lampiran

en: Failed to get inline attachment data
id: Gagal mendapat data lampiran inline

en: Invalid folder state (missing parent store)
id: Keadaan folder tidak valid (penyimpanan induk hilang)

en: Folder “%s” doesn't correspond to any known folder
id: Folder "%s" tidak sesuai dengan folder manapun yang diketahui

en: Could not load summary for “%s”
id: Tak bisa memuat ringkasan untuk "%s"

en: For accessing Microsoft 365 server
id: Untuk mengakses peladen Microsoft 365

en: Microsoft 365 server
id: Peladen Microsoft 365

en: Mail receive via Microsoft 365
id: Surat diterima melalui Microsoft 365

en: Malformed URI: “%s”
id: URI cacat: "%s"

en: Look up Microsoft 365 categories
id: Mencari kategori Microsoft 365

en: Failed to create connection
id: Gagal membuat sambungan

en: Parent folder “%s” does not exist
id: Folder induk "%s" tidak ada

en: Cannot find “Deleted Items” folder
id: Tak bisa menemukan folder "Butir Terhapus"

en: Folder “%s” does not exist
id: Folder "%s" tidak ada

en: Mail delivery via Microsoft 365
id: Pengiriman surat melalui Microsoft 365

en: Microsoft 365 server cannot send message with multiple From addresses
id: Peladen Microsoft 365 tidak dapat mengirim pesan dengan beberapa alamat From

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the Microsoft 365 server
id: Opsi ini akan memakai token akses OAuth 2.0 untuk menyambung ke peladen Microsoft 365

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minute) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d:%02d minutes)
id[0]: Peladen Microsoft 365 sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d:%02d menit)

en: Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d second) | Microsoft 365 server is busy, waiting to retry (%d seconds)
id[0]: Peladen Microsoft 365 sedang sibuk, menunggu untuk mencoba lagi (%d detik)

en: Invalid data
id: Data tidak valid

en: Operation was cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: Failed to parse own Json data
id: Gagal mengurai data Json sendiri

en: _Override Microsoft 365 OAuth2 settings
id: Timpa setelan _OAuth2 Microsoft 365

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. Same for 'common', it's a default URL path. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “common“
id: Tenant baku adalah "common"

note: Translators: 'Tenant' here means a term used by Microsoft to identify a company or organization in a Microsoft 365 world. You probably do not want to translate it. More for example here: https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/what-is-a-tenant/
en: Default tenant is “%s”
id: Tenant baku adalah "%s"

en: _Redirect URI:
id: U_RI pengalihan:

en: Organizational Contacts
id: Kontak Organisasi

en: Organizational Users
id: Kontak Pengguna

en: Data source “%s” does not represent a Microsoft 365 folder
id: Sumber data "%s" tak merepresentasikan suatu folder Microsoft 365
