Evolution - en to br translation catalogue (1152 entries)

en: New Contact
br: Darempred nevez

en: New Contact List
br: Roll an darempredoù nevez

en: Open
br: Digeriñ

en: Contact List:
br: Roll an darempredoù

en: Contact:
br: Darempred :

en: evolution minicard
br: Kartennig Evolution

en: It has alarms.
br: Alarmoù en deus.

en: It has recurrences.
br: Adwezhioù en deus.

en: It is a meeting.
br: Un emvod eo.

en: Calendar Event: Summary is %s.
br: Degouezh deiziadurel: ar berrskrid 'zo %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
br: Degouezh deiziadurel: n'eus berrskrid ebet.

en: calendar view event
br: Gwelout degouezhioù an deiziadur

en: Grab Focus
br: Tapout ar Fokus

en: New Appointment
br: Emgav nevez

en: New All Day Event
br: Degouezh nevez war un devezh a-bezh

en: New Meeting
br: Emvod nevez

en: Go to Today
br: Mont d'an deiz a hiziv

en: Go to Date
br: Mont d'an deiziad

en: a table to view and select the current time range
br: un daolenn 'benn diskouez pe dibab stumm an eur

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
br[0]: %d degouezh en deus.
br[1]: %d degouezh en deus.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
br: N'en deus degouezhioù ebet.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
br: Sell labour sizhuniek: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
br: Sell bemdeziek: %s. %s

en: calendar view for a work week
br: Sell an deiziadur evit ur sizhunvezh labour

en: calendar view for one or more days
br: Sell an deiziadur evit unan pe meur a zeiz

en: Gnome Calendar
br: Deiziadur Gnome

en: search bar
br: Barrenn enklask

en: evolution calendar search bar
br: Barrenn enklask deiziadur Evolution

en: Jump button
br: Afell sailh

en: Click here, you can find more events.
br: En ur glikañ amañ, e c'hallez kavout muioc'h a zegouezhioù.

en: Month View: %s. %s
br: Sell mizieg: %s. %s

en: Week View: %s. %s
br: Sell sizhunieg: %s. %s

en: calendar view for a month
br: Sell an deiziadur evit ur mizvezh

en: calendar view for one or more weeks
br: Sell an deiziadur evit unan pe muioc'h a sizhunioù

en: popup
br: prenestr-trumm

note: action name
en: popup a child
br: diskouez ur mab

en: edit
br: kemmañ

en: begin editing this cell
br: kregiñ gant embann ar gell-mañ

en: expand
br: astenn

en: expands the row in the ETree containing this cell
br: astenn al linenn e-barzh an ETree a zalc'h ar gell-mañ

en: collapse
br: bihanaat

en: Table Cell
br: Kell an daolenn

en: click to add
br: klikit evit ouzhpennañ

en: click
br: klikit

en: sort
br: rummañ

en: Calendar: from %s to %s
br: Deiziadur: eus %s beteg %s

en: evolution calendar item
br: Elfenn an deiziadur Evolution

en: Combo Button
br: Afell dibunus

en: Activate Default
br: Implij an dibab dre-ziouer

en: Popup Menu
br: Lañser prenestroù trumm

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
br: Un darempred a zo anezhañ dija gant ar chomlec'h-mañ. C'hoant az pefe ouzhpennañ ur gartenn nevez gant ar memes chomlec'h memestra?

en: Address '{0}' already exists.
br: Ar chomlec'h '{0}' a zo anezhañ dija.

en: Cannot move contact.
br: N'eus ket tu da zilec'hiañ an darempred.

en: Category editor not available.
br: An embanner rummadoù n'eo ket hegerz.

en: Check to make sure your password is spelled correctly and that you are using a supported login method. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
br: Gwiriekait hag eñ eo bet distaget mad ho ker-tremen hag emaoc'h oc'h implijout un doare mad d'en em lugañ. Dalc'hit sonj o deus ar gerioù-kuzh doujans deus stummoù al lizherennoù; marteze emañ ho 'caps lock' lakaet war implij.

en: Could not get schema information for LDAP server.
br: Dic'houest da gaout keloù war stumm an tres evit ar sevijer LDAP.

en: Delete address book '{0}'?
br: Dilemel ar c'harned chomlec'h '{0}'?

en: Error saving {0} to {1}: {2}
br: Fazi o wareziñ {0} war-du {1}: {2}

en: Failed to authenticate with LDAP server.
br: Fazi oc'h en em kinnig da servijer LDAP.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
br: Ne respont ket LDAP gant keloù ur stumm-tres mad.

en: Server Version
br: Aozerezh ar servijer

en: Some features may not work properly with your current server
br: Marteze ne 'z' a ket traoù 'zo en dro gant stad a vremañ ho servijer

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
br: Bras a walc'h eo ar skeudenn ho peus dibabet. Daoust ha c'hoant 'pefe adventañ ha gwareziñ anezhi?

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
br: Sur walc'h e implij ar servijer LDAP se un aozerezh LDAP kozhoc'h n'eo ket evit gouzañv seurt urzhioù pe n'eo ket bet stummet mad. Goulennit digant ho aozer-sistem 'benn kaout an urzhioù diazez asantet.

en: This address book will be removed permanently.
br: Skarzhet 'vo ar c'harned-chomlec'h se da viken.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
br: N'eo ket ar c'harned-chomlec'h se 'vit gouzañv keloù stumm-tres LDAPv3.

en: Unable to perform search.
br: Dic'houest da gas an enklask da benn.

en: Unable to save {0}.
br: Dic'houest da wareziñ {0}.

en: Would you like to save your changes?
br: C'hoant 'pefe gwareziñ ar cheñchamantoù?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
br: Kemmet eo bet an darempred se. C'hoant 'pefe gwareziñ ar cheñchamantoù?

en: Your contacts for {0} will not be available until Evolution is restarted.
br: Ne vo ket tu deoc'h kaout darempredoù {0} araog bezañ digoret Evolution en dro.

en: _Add
br: _Ouzhpennañ

en: _Discard
br: _Nullañ

en: _Resize
br: Ad_mentañ

en: Default Sync Address:
br: Chomlec'h kenlusk a ziouer:

en: Could not read pilot's Address application block
br: Dic'houest da lenn blok blenier arload ar chomlec'hioù

en: C_ontacts
br: D_arempredoù

en: Certificates
br: Testennioù

note: Create the contacts group
en: Contacts
br: Darempredoù

en: Evolution Address Book
br: Karned-chomlec'h Evolution

note: create the local source group On This Computer is always first and Search Folders is always last
en: On This Computer
br: War an urzhiater-mañ

note: ensure the source name is in current locale, not read from configuration Create the default Person addressbook Create the default Person calendar Create the default Person task list orange
en: Personal
br: Personelaet

[ctx: New]
en: _Contact
br: _Darempred

en: Create a new contact
br: Krouiñ un darempred nevez

[ctx: New]
en: Contact _List
br: Ro_ll an darempredoù

en: Create a new contact list
br: Krouiñ roll an darempredoù nevez

en: New Address Book
br: Karned chomlec'h nevez

[ctx: New]
en: Address _Book
br: _Karned chomlec'hioù

en: Create a new address book
br: Krouiñ ur c'harned chomlec'h nevez

en: Base
br: Diazez

en: _Type:
br: Seurt :

en: General
br: Hollek

en: Address Book
br: Karned chomlec'h

en: Server Information
br: Titour ar servijer

en: Authentication
br: Dilesadur

en: Details
br: Munud

en: Searching
br: O klask

en: Downloading
br: O pellgargañ

en: Address Book Properties
br: Perzhioù ar c'harned chomlec'h

en: LDAP Servers
br: Servijeroù LDAP

en: Rename Folder
br: Adenvel ar renkell

en: _New Address Book
br: Karned chomlec'h nevez

en: _Rename...
br: _Adenvel...

en: _Delete
br: Dilemel

en: _Properties
br: _Perzhioù

en: Enter password for %s (user %s)
br: Roit ar ger-tremen evit %s (implijer %s)

en: Enter password
br: Roit ar ger-tremen

en: <b>Authentication</b>
br: <b>Dilesa</b>

en: <b>Downloading</b>
br: <b>O pellgargañ</b>

en: <b>Searching</b>
br: <b>O klask</b>

en: Search Filter
br: Sil klask

en: Search _filter:
br: _Sil klask :

en: _Name:
br: Anv :

en: _Port:
br: Porzh :

en: _Server:
br: Servijer :

en: cards
br: kartennoù

en: minutes
br: munutoù

en: <b>Email</b>
br: <b>Postel</b>

en: <b>Home</b>
br: <b>Chomlec'h</b>

en: <b>Instant Messaging</b>
br: <b>Postelerezh prim</b>

en: <b>Job</b>
br: <b>Micher</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
br: <b>A bep seurt</b>

en: <b>Notes</b>
br: <b>Notennoù</b>

en: <b>Other</b>
br: <b>All</b>

en: <b>Telephone</b>
br: <b>Pellgomz</b>

en: <b>Web Addresses</b>
br: <b>Gwiadva</b>

en: <b>Work</b>
br: <b>Labour</b>

en: Ca_tegories...
br: _Rummadoù...

en: Contact
br: Darempred

en: Contact Editor
br: Kemmer an darempredoù

en: Full _Name...
br: Anv leun...

en: Image
br: Skeudenn

en: Mailing Address
br: Chomlec'h postel

en: Notes
br: Notennoù

en: Personal Information
br: Titouroù personelaet

en: Telephone
br: Pellgomz

en: _Address:
br: Chomlec'hioù

en: _Anniversary:
br: _Deiz-ha-bloaz:

en: _Assistant:
br: _Skoazeller:

en: _Birthday:
br: _Deiz-ha-bloaz:

en: _Calendar:
br: Deiziadur :

en: _City:
br: Kêr :

en: _Company:
br: _Embregerezh:

en: _Country:
br: Bro :

en: _Department:
br: Departament :

en: _File under:
br: Restr dindan :

en: _Home Page:
br: _Lec'hienn web:

en: _Manager:
br: _Merour:

en: _Office:
br: _Burev:

en: _Profession:
br: Micher :

en: _State/Province:
br: _Rannvro:

en: _Title:
br: Titl :

en: _Video Chat:
br: _Flap video:

en: _Wants to receive HTML mail
br: A c'houlenn _resev posteloù HTML

en: _Web Log:
br: _Blog:

en: _Where:
br: Pelec'h :

en: _Zip/Postal Code:
br: _Kod-post:

en: Name
br: Anv

en: Editable
br: Kemmadus

note: red
en: Work
br: Labour

en: Home
br: Kêr

en: Other
br: All

en: Is New Contact
br: A zo un darempred nevez

en: Required Fields
br: Takadoù ret

en: Changed
br: Kemmet

en: Contact Editor - %s
br: Kemmer an darempredoù - %s

en: Please select an image for this contact
br: Diuzit ur skeudenn evit an darempred-mañ

en: _No image
br: Skeude_nn ebet

en: The contact data is invalid:
br: Direizh eo titouroù an darempred:

en: %s'%s' is empty
br: %s'%s' zo goullo

en: Invalid contact.
br: Darempred siek.

en: Contact Quick-Add
br: Ouzhpennañ prim un darempred

en: _Full name
br: Anv leun

en: E_mail
br: Post_el

en: _Select Address Book
br: Diuzit ur c'harned chomlec'h

en: Full Name
br: Anv leun

en: _First:
br: _Kentañ:

en: _Last:
br: _Diwezhañ:

en: _Middle:
br: _Kreiz:

en: _Suffix:
br: _Lostger:

en: Contact List Editor
br: Kemmer roll an darempredoù

en: Select...
br: Diuzañ...

en: _Hide addresses when sending mail to this list
br: _Kuzhat ar chomlec'hioù pa vez kaset posteloù d'ar roll-mañ

en: _List name:
br: Anv ar _roll:

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
br: _Skrivit ur chomlec'h postel pe stlejit un darempred diouzh ar roll dindan:

en: Contact List Members
br: Implijerion eus ar roll darempredoù

en: _Members
br: Implijerion

en: Book
br: Levr

en: Is New List
br: Roll nevez eo

en: Changed Contact:
br: Darempred kemmet :

en: Duplicate Contact Detected
br: Kavet ez eus bet un darempred eilet

en: New Contact:
br: Darempred nevez :

en: Original Contact:
br: Darempred orin:

en: _Merge
br: _Toueziañ

en: Email
br: Postel

en: Any field contains
br: Kement takad gant

en: Email begins with
br: Postel o kregiñ gant

en: No contacts
br: Darempred ebet

en: %d contact | %d contacts
br[0]: %d darempred
br[1]: %d darempred

en: Query
br: Goulenn

en: Error getting book view
br: Fazi en ur gargañ sell ar c'harned

en: Model
br: Skouer

en: Error modifying card
br: Fazi o kemmañ ar gartenn

en: Name begins with
br: Anv o kregiñ gant

en: Source
br: Tarzh

en: Type
br: Seurt

en: _Open
br: Digeriñ

en: _New Contact...
br: Darempred nevez...

en: New Contact _List...
br: Roll darempredoù nevez

en: _Forward Contact
br: _Treuzkas an darempred

en: _Forward Contacts
br: _Treuzkas darempredoù

en: Send _Message to Contact
br: Kas ur ge_mennadenn d'an darempred

en: Send _Message to List
br: Kas ur ge_mennadenn d'ar roll

en: Send _Message to Contacts
br: Kas ur ge_mennadenn d'an darempredoù

en: _Print
br: _Moullañ

en: Cop_y to Address Book...
br: _Eilañ er c'harned-chomlec'hioù...

en: Mo_ve to Address Book...
br: K_as d'ar c'harned chomlec'hioù...

en: Cu_t
br: _Troc'hañ

en: _Copy
br: _Eilañ

en: P_aste
br: Peg_añ

note: All, unmatched, separator
en: Any Category
br: An holl rummadoù

en: Assistant
br: Skoazeller

en: Assistant Phone
br: Pellgomz ar skoazeller

en: Business Fax
br: Faks labour

en: Business Phone
br: Pellgomz labour

en: Business Phone 2
br: Pellgomz labour 2

en: Car Phone
br: Pellgomz karr

en: Categories
br: Rummadoù

en: Company Phone
br: Pellgomz embregerezh

en: Email 2
br: Postel 2

en: Email 3
br: Postel 3

en: Family Name
br: Anv-familh

en: File As
br: Restr evel

en: Given Name
br: Anv-bihan

en: Home Fax
br: Faks ar gêr

en: Home Phone
br: Pellgomz ar gêr

en: Home Phone 2
br: Pellgomz ar gêr 2

en: ISDN Phone
br: Pellgomz ISDN

en: Journal
br: Kazetenn

en: Manager
br: Ardoer

en: Mobile Phone
br: Pellgomzer hezoug

en: Nickname
br: Lesanv

en: Note
br: Notenn

en: Office
br: Burev

en: Other Fax
br: Faks all

en: Other Phone
br: Pellgomzer all

en: Radio
br: Skingomz

en: Role
br: Perzh

en: Title
br: Titl

en: Unit
br: Unanenn

en: Web Site
br: Gwiadva

en: Width
br: Led

en: Height
br: Uhelder

en: Field
br: Takad

en: Field Name
br: Takad an anv

en: Column Width
br: Ledander ar bann

en: 
    
    Searching for the Contacts...
br: 
    
    Klask an darempredoù...

en: 
    
    Search for the Contact.
br: 
    
    Klask an darempred.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
br: 
    
    N'eus elfenn ebet da ziskouez er sell-mañ.

en: Selected
br: Diuzet

en: _Open Link in Browser
br: _Digeriñ an ere er furcher web

en: _Copy Link Location
br: _Eilañ lec'hiadur an ere

en: _Send New Message To...
br: _Kas ur gemennadenn nevez da ...

en: Copy _Email Address
br: Eilañ ar chomlec'h _postel

en: (map)
br: (kartenn)

en: map
br: Kartenn

en: List Members
br: Roll an implijerion

en: Department
br: Departamant

en: Profession
br: Micher

en: Position
br: Lec'h

en: Video Chat
br: Flap video

en: Calendar
br: Deiziadur

en: Phone
br: Pellgomz

en: Fax
br: Faks

en: Address
br: Chomlec'h

en: Birthday
br: Deiz-ha-bloaz

en: Anniversary
br: Deiz-ha-bloaz

en: Job Title
br: Titl al labour :

en: Home page
br: Lec'hienn web

note: E_BOOK_ERROR_OK
en: Success
br: Berzh

note: E_BOOK_ERROR_REPOSITORY_OFFLINE
en: Repository offline
br: Pakadva ezlinenn

note: E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_BOOK
en: Address Book does not exist
br: N'eus ket eus ar c'harned chomlec'hioù

note: E_BOOK_ERROR_URI_NOT_LOADED E_BOOK_ERROR_URI_ALREADY_LOADED E_BOOK_ERROR_PERMISSION_DENIED
en: Permission denied
br: Nac'het eo bet an aotre

note: E_BOOK_ERROR_CONTACT_NOT_FOUND
en: Contact not found
br: N'eo ket kavet an darempred

note: E_BOOK_ERROR_CONTACT_ID_ALREADY_EXISTS
en: Contact ID already exists
br: Bez ez eus eus an ID darempred dija

note: E_BOOK_ERROR_PROTOCOL_NOT_SUPPORTED
en: Protocol not supported
br: Dic'houzañvet eo ar protokol

note: E_BOOK_ERROR_CANCELLED
en: Canceled
br: Nullet

note: E_BOOK_ERROR_COULD_NOT_CANCEL
en: Could not cancel
br: Dibosupl eo nullañ

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_FAILED
en: Authentication Failed
br: Sac'het an diskleriadenn

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_REQUIRED
en: Authentication Required
br: Ret eo en em ziskleriañ

note: E_BOOK_ERROR_TLS_NOT_AVAILABLE
en: TLS not Available
br: Dihegerz eo an TLS

note: E_BOOK_ERROR_CORBA_EXCEPTION E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_SOURCE
en: No such source
br: N'eus ket eus an tarzh-mañ

note: E_BOOK_ERROR_OFFLINE_UNAVAILABLE
en: Not available in offline mode
br: Dihegerz er mod ezlinenn

note: E_BOOK_ERROR_OTHER_ERROR
en: Other error
br: Fazi all

note: E_BOOK_ERROR_INVALID_SERVER_VERSION
en: Invalid server version
br: Direizh eo aozadur ar servijer

en: Error adding list
br: Fazi oc'h ouzhpennañ ar roll

en: Error adding contact
br: Fazi oc'h ouzhpennañ an darempred

en: Error modifying list
br: Fazi o kemmañ ar roll

en: Error modifying contact
br: Fazi o kemmañ an darempred

en: Error removing list
br: Fazi o tilemel ar roll

en: Error removing contact
br: Fazi o tilemel an darempred

en: _Don't Display
br: Ne skrammañ ket

en: Display _All Contacts
br: Skr_ammañ an holl darempredoù

en: Overwrite
br: Skrivañ war

note: more than one, finding the total number of contacts might * hit performance while saving large number of contacts
en: contact | contacts
br[0]: Darempred
br[1]: Darempredoù

en: Select Address Book
br: Diuzit ur c'harned chomlec'h

en: list
br: roll

en: Move contact to
br: Kas an darempred davet

en: Copy contact to
br: Eilañ an darempred davet

en: Move contacts to
br: Kas an darempredoù davet

en: Copy contacts to
br: Eilañ an darempredoù davet

en: Multiple vCards
br: Lies vCards

en: vCard for %s
br: vCards evit %s

en: Contact information
br: Titouroù an darempred

en: Contact information for %s
br: Titouroù an darempred %s

en: Querying Address Book...
br: O c'houlennata ar c'harned chomlec'hioù...

en: Card View
br: Sell kartenn

en: Importing...
br: Oc'h enporzhiañ...

en: Outlook CSV or Tab (.csv, .tab)
br: Outlook CSV pe Tab (.csv, .tab)

en: Outlook CSV and Tab Importer
br: Enporzhier Outlook CSV ha Tab

en: Mozilla CSV or Tab (.csv, .tab)
br: Mozilla CSV pe Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla CSV and Tab Importer
br: Enporzhier Mozilla CSV ha Tab

en: Evolution CSV or Tab (.csv, .tab)
br: Evolution CSV pe Tab (.csv, .tab)

en: Evolution CSV and Tab Importer
br: Enporzhier Evolution CSV ha Tab

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
br: LDAP Data Interchange Furmad (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
br: Enporzhier Evolution LDIF

en: Can not open file
br: N'eus ket tu da zigeriñ ar restr

en: failed to open book
br: C'hwitet digeriñ al levr

en: OUTPUTFILE
br: RESTREC'HANKAD

en: Show cards as vcard or csv file
br: Diskouez kartennoù evel vcard pe restr csv

en: NUMBER
br: NIVER

en: Do _not Send
br: Chom hep kas

en: Error loading calendar
br: Fazi o kargañ an deiziadur

note: For Translators: {0} is specify the backend server
en: Error on '{0}'
br: Fazi war '{0}'

en: _Discard Changes
br: _Nullañ ar c'hemmoù

en: _Save
br: En_rollañ

en: _Save Changes
br: _Enrollañ ar c'hemmoù

en: _Send
br: Ka_s

en: Could not start evolution-data-server
br: Ne oa ket tu da lañsiñ evolution-data-server

en: Calendar and Tasks
br: Deiziadur ha traoù d'ober

en: Calendars
br: Deiziadurioù

en: Evolution Calendar and Tasks
br: Deizhiadur ha traoù d'ober Evolution

en: Evolution Calendar/Task editor
br: Kemmer Evolution evit an deiziadur/traoù d'ober

en: Tasks
br: Traoù d'ober

en: _Calendars
br: Deiziadurioù

note: Tasks
en: _Tasks
br: Traoù d'ober

en: minute | minutes
br[0]: vunutenn
br[1]: a vunutennoù

en: hours | hours
br[0]: eurvezh
br[1]: eurvezh

en: Appointments
br: Emgavioù

note: Location
en: Location:
br: Lec'hiadur :

en: _Edit
br: K_emmañ

en: location of appointment
br: lec'hiadur hag emgav

en: You have %d alarms
br: %d alarm hoc'h eus

en: Warning
br: Diwallit

en: invalid time
br: eur direizh

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d hours before start of appointment"
en: %d hour | %d hours
br[0]: %d eurvezh
br[1]: %d eurvezh

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d minutes before start of appointment"
en: %d minute | %d minutes
br[0]: %d vunutenn
br[1]: %d a vunutennoù

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third") Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d seconds before start of appointment"
en: %d second | %d seconds
br[0]: %d eilenn
br[1]: %d eilenn

en: Alarm programs
br: Goulevioù alarm

en: Work days
br: Deizioù labour

en: Category is
br: Rummad eo

en: Print
br: Moullañ

en: days
br: deizioù

note: Create the Webcal source group
en: On The Web
br: War ar gwiad

en: Weather
br: Amzer

en: _New Calendar
br: Deiziadur nevez

en: _Copy...
br: _Eilañ...

en: New appointment
br: Emgav nevez

en: Create a new appointment
br: Krouiñ un emgav nevez

en: New meeting
br: Emvod nevez

en: New calendar
br: Deiziadur nevez

[ctx: New]
en: Cale_ndar
br: Dei_ziadur

en: Create a new calendar
br: Krouiñ un deiziadur nevez

en: Category
br: Rummad

en: Description
br: Deskrivadur

en: Location
br: Lec'hiadur

en: Public
br: Foran

en: is
br: zo

en: Error while opening the calendar
br: Fazi o tigeriñ an deiziadur

en: Unknown error
br: Fazi dianav

en: Edit Alarm
br: Kemmañ an alarm

en: Send an email
br: Kas ur postel

en: <b>Options</b>
br: <b>Dibarzhioù</b>

en: <b>Repeat</b>
br: <b>Adober</b>

en: Add Alarm
br: Ouzhpennañ un alarm

en: Custom _message
br: _Kemennadenn personelaet

en: Mes_sage:
br: Ke_mennadenn :

en: Select A File
br: Diuzañ ur restr

en: Send To:
br: Kas da :

en: _Program:
br: _Goulev :

en: _Sound:
br: _Son :

en: A_dd
br: _Ouzhpennañ

en: Alarms
br: Alarmoù

note: an empty string is the same as 'None'
en: None
br: Hini ebet

en: 60 minutes
    30 minutes
    15 minutes
    10 minutes
    05 minutes
br: 60 a vunutenn
    30 a vunutenn
    15 a vunutenn
    10 a vunutenn
    05 a vunutenn

en: <span weight="bold">General</span>
br: <span weight="bold">Hollek</span>

en: <span weight="bold">Task List</span>
br: <span weight="bold">Roll al labourioù</span>

en: Display
br: Diskouez

en: Friday
br: D'ar gwener

en: Minutes
    Hours
    Days
br: Munutennoù
    Eurvezhioù
    Devezhioù

en: Monday
br: D'al lun

en: Monday
    Tuesday
    Wednesday
    Thursday
    Friday
    Saturday
    Sunday
br: Lun
    Meurzh
    Merc'her
    Yaou
    Gwener
    Sadorn
    Sul

en: Pick a color
br: Dibab ul liv

note: Sunday
en: S_un
br: _Heol

en: Saturday
br: D'ar sadorn

en: Sunday
br: D'ar sul

note: Thursday
en: T_hu
br: _Yao

en: Template:
br: Patrom :

en: Thursday
br: D'ar yaou

en: Time format:
br: Mentrezh an eur :

en: Tuesday
br: D'ar meurzh

en: Wednesday
br: D'ar merc'her

en: _12 hour (AM/PM)
br: _12 eurvezh (AM/PM)

en: _24 hour
br: _24 eurvezh

note: Friday
en: _Fri
br: _Gwe

note: Monday
en: _Mon
br: _Lun

note: Saturday
en: _Sat
br: _Sad

note: Tuesday
en: _Tue
br: _Meu

note: Wednesday
en: _Wed
br: _Mer

en: Type:
br: Rizh :

en: Calendar Properties
br: Perzhioù an deiziadur

en: New Calendar
br: Deiziadur nevez

en: Task List Properties
br: Perzhioù roll al labourioù

en: This task has been changed.
br: Kemmet eo bet al labour-mañ.

en:  to
br:  da

en:  (Completed
br: ( Echu

en: Completed
br: Echu

en: Edit Appointment
br: Kemmañ an emgav

en: Meeting - %s
br: Emvod - %s

en: Appointment - %s
br: Emgav - %s

en: Task - %s
br: Labour - %s

en: _File
br: _Restr

en: _Help
br: _Skoazell

en: _Insert
br: E_nlakaat

en: _Options
br: _Dibarzhioù

en: _View
br: _Gwelout

en: _Categories
br: R_ummadoù

en: Pu_blic
br: _Foran

en: _Private
br: _Prevez

en: Save
br: Enrollañ

en: Contacts...
br: Darempredoù...

en: _Alarms
br: _Alarmoù

en: Send Options
br: Dibarzhioù kas

en: Appoint_ment
br: _Emgav

en: _Remove
br: _Dilemel

en: _Add
br: _Ouzhpennañ

en: Unable to open the calendar '%s'.
br: N'eus ket tu da zigeriñ an deiziadur '%s'.

en: %d day before appointment | %d days before appointment
br[0]: %d devezh a-raok an emgav
br[1]: %d devezh a-raok an emgav

en: %d hour before appointment | %d hours before appointment
br[0]: %d eurvezh a-raok an emgav
br[1]: %d eurvezh a-raok an emgav

en: Customize
br: Personalaet

en: Custom Alarm:
br: Alarm personelaet :

en: _Description:
br: _Deskrivadur :

en: _Location:
br: Lec'hiadur :

en: To
br: Da

en: _Group:
br: _Strollad :

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
br: kentañ

note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
br: eilenn

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
br: diwezhañ

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
br: Deiziad all

note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always foll
en: day
br: deiz

en: <b>Exceptions</b>
br: <b>Nemedennoù</b>

en: <b>Preview</b>
br: <b>Alberz</b>

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
br: <span weight="bold">A bep seurt</span>

en: Stat_us:
br: Sta_d :

en: _Send Options
br: Dibarzhioù ka_s

en: _Task
br: _Labour

en: Task Details
br: Munudoù al labour

en: Categor_ies...
br: Ru_mmadoù...

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d days before start of appointment"
en: %d day | %d days
br[0]: %d deiz
br[1]: %d deiz

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d weeks before start of appointment"
en: %d week | %d weeks
br[0]: %d sizhun
br[1]: %d sizhun

en: I_mport
br: E_nporzhiañ

en: Click to open %s
br: Klikit evit digeriñ %s

en: Untitled
br: Dizanv

en: Description:
br: Deskrivadur :

en: Summary:
br: Diverradenn :

note: write status Status
en: Status:
br: Stad :

note: Pass TRUE as is_utc, so it gets converted to the current timezone.
en: Completed
br: Echu

en: High
br: Uhel

en: Normal
br: Reizh

en: Low
br: Izel

en: Busy
br: Ac'hubet

en: Yes
br: Ya

en: No
br: Ket

note: This is the default filename used for temporary file creation
en: Unknown
br: Dianav

en: Start:
br: Loc'hañ :

en: Undefined
br: Andespizet

en: Save as...
br: Enrollañ dindan...

en: New _Task
br: _Labour nevez

en: _Save As...
br: _Enrollañ dindan...

en: C_ut
br: _Troc'hañ

en: _Paste
br: _Pegañ

en: _Delete Selected Tasks
br: _Dilemel al labourioù diuzet

en: Click to add a task
br: Klikit evit ouzhpennañ ul labour nevez

en: % Complete
br: % Echu

en: Complete
br: Echu

note: To Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
br: Stad

en: New _Appointment...
br: E_mgav nevez...

en: New _Meeting
br: _Emvod nevez

en: Select T_oday
br: Diuziñ an deiz a _hiriv

en: _Select Date...
br: _Diuz an deiziad...

en: _Reply
br: _Respont

en: Reply to _All
br: Respont d'_an holl

note: To Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting"
en: Location: %s
br: Lec'hiadur : %s

note: To Translators: It will display "Time: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Time: %s %s
br: Eur : %s %s

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
br: %a %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
br: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
br: Sizhun %d

note: For Translators : 'and' is part of the sentence 'event recurring every week on (dayname) and (dayname)'
en:  and
br:  ha

en: Update
br: Hizivaat

en: Accept
br: Asañtiñ

en: Cancel
br: Nullañ

en: --to--
br: --da--

en: Date:
br: Deizad :

en: Group
br: Strollañ

en: Room
br: Sal

en: O_ptions
br: Dibar_zhioù

en: Language
br: Yezh

en: Member
br: Ezel

en: Opening %s
br: O tigeriñ %s

en: January
    February
    March
    April
    May
    June
    July
    August
    September
    October
    November
    December
br: January
    a viz C'hwevrer
    a viz Meurzh
    a viz April
    a viz Mae
    June
    July
    a viz Eost
    a viz Gwengolo
    October
    November
    December

en: Select Date
br: Diuz an deiziad

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
br: Nullañ

en: , %d selected | , %d selected
br[0]: %d diuzet
br[1]: %d diuzet

en: 1st
br: 1añ

en: 2nd
br: 2

en: 3rd
br: 3

en: 4th
br: 4

en: 5th
br: 5

en: 6th
br: 6

en: 7th
br: 7

en: 8th
br: 8

en: 9th
br: 9

en: 10th
br: 10

en: 11th
br: 11

en: 12th
br: 12

en: 13th
br: 13

en: 14th
br: 14

en: 15th
br: 15

en: 16th
br: 16

en: 17th
br: 17

en: 18th
br: 18

en: 19th
br: 19

en: 20th
br: 20

en: 21st
br: 21

en: 22nd
br: 22

en: 23rd
br: 23

en: 24th
br: 24

en: 25th
br: 25

en: 26th
br: 26

en: 27th
br: 27

en: 28th
br: 28

en: 29th
br: 29

en: 30th
br: 30

en: 31st
br: 31

en: Su
br: Sul

en: Mo
br: Lun

en: Tu
br: Meu

en: We
br: Mer

en: Th
br: Yao

en: Fr
br: Gwe

en: Sa
br: Sad

en: Appointment
br: Emgav

en: Task
br: Labour

en: Status: %s
br: Stad : %s

en: URL: %s
br: URL : %s

en: Categories: %s
br: Rummadoù: %s

en: Contacts:
br: Darempredoù :

en: %d task | %d tasks
br[0]: %d labour
br[1]: %d labour

en: New task
br: Labour nevez

[ctx: New]
en: _Task
br: _Labour

en: Create a new task
br: Krouiñ ul labour nevez

en: % Completed
br: % echu

en: Cancelled
br: Nullet

en: Indian/Maldives
br: Indez/Inizi Maldivez

en: _Close
br: _Serriñ

en: Close the current file
br: Serriñ ar restr red

en: _Print...
br: _Moullañ...

en: Print Pre_view
br: Alberz ar moullañ

en: Save the current file
br: Enrollañ ar restr red

en: Save _As...
br: Enrollañ _dindan...

en: Save the current file with a different name
br: Enrollañ ar restr red dindan un anv all

en: S_end
br: _Kas

en: Send this message
br: Kas ar gemennadenn-mañ

en: Character _Encoding
br: Bonegadur ar arouezennoù

en: _Security
br: Diogel_roez

en: Show
br: Diskouez

en: Hide
br: Kuzhat

en: From
br: Gant

en: _Reply-To:
br: _Respont-da :

en: _To:
br: _Da :

en: S_ubject:
br: D_anvez :

en: Si_gnature:
br: _Sinadur :

en: Compose Message
br: Skrivañ ar gemennadenn

en: calendar information
br: titouroù an deiziadur

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
br: Hiziv

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
br: Warc'hoazh

en: Yesterday
br: Dec'h

en: %d days ago
br: %d a zeizioù zo

en: Format:
br: Mentrezh :

en: Evolution Error
br: Fazi gant Evolution

en: Evolution Information
br: Titour gant Evolution

en: Component
br: Elfenn

note: Translators: This is the second part of the sentence * "Show _errors in the status bar for" - XXX - "second(s)."
en: second(s).
br: eilenn

en: Time
br: Amzer

en: Messages
br: Kemennadennoù

en: Close this window
br: Serriñ ar prenestr-mañ

en: Error
br: Fazi

en: Errors
br: Fazioù

en: Debug
br: Diveugañ

en: Enabled
br: Gweredekaet

en: Overwrite file?
br: Flastrañ ar restr ?

en: _Overwrite
br: _Flastrañ

en: I_mportant
br: _A-bouez

note: orange
en: _Personal
br: _Personel

note: blue
en: _Later
br: _Diwezatoc'h

en: Label _Name:
br: A_nv ar skritellig :

en: Edit Label
br: Embann ar skritellig

en: Add Label
br: OUzhpennañ ur skritellig

en: GConf error: %s
br: Fazi GConf : %s

en: now
br: bremañ

en: Choose a file
br: Dibabit ur restr

en: Add Rule
br: Ouzhpennañ ur reolenn

en: Edit Rule
br: Kemmañ ar reolenn

en: Rule name
br: Anv ar reolenn

en: Evolution Mail
br: Posteloù gant Evolution

en: Mail
br: Posteloù

en: Mail Preferences
br: Gwellvezioù ar posteliñ

en: _Mail
br: _Posteloù

en: _Forward
br: _War-raok

en: Fin_d:
br: _Klask :

en: Select Folder
br: Diuzañ un teuliad

en: Never
br: Morse

en: Always
br: Atav

en: Identity
br: Hennader

en: Receiving Email
br: O resev ar posteloù

en: Sending Email
br: O kas ar postel

en: Defaults
br: Dre ziouer

note: Security settings
en: Security
br: Diogelroez

note: Most sections for this is auto-generated from the camel config Most sections for this is auto-generated fromt the camel config
en: Receiving Options
br: O kargañ an dibaboù

note: translators: default account indicator
en: [Default]
br: [Dre ziouer]

en: Account name
br: Anv ar gont

en: Protocol
br: Komenad

en: Unnamed
br: Dianv

en: Language(s)
br: Yezh(où)

en: Delete
br: Dilemel

en: Deleted
br: Dilamet

en: Draft
br: Brouilhed

en: Important
br: Pouezus

en: Junk
br: Lastez

en: Label
br: Skritellig

en: Play Sound
br: Seniñ ar son

note: Translators: "Read" as in "has been read" (message-tag-followup.c)
en: Read
br: Lenn

en: Sender
br: Kaser

en: Set Status
br: Arventenniñ ar stad

en: Size (kB)
br: Ment (kB)

en: Subject
br: Danvez

en: No Label
br: Skritellig ebet

en: Messages with Attachments
br: Kemennadenn gant kenstagadurioù

en: Account Search
br: Klask ur gont

note: translators: standard local mailbox names
en: Inbox
br: Boest degemer

en: Folder Properties
br: Perzhioù an teuliad

en: <click here to select a folder>
br: <klikañ amañ evit diuzañ un teuliad>

en: C_reate
br: K_rouiñ

en: Folder _name:
br: _Anv an teuliad :

note: load store to mail component
en: Search Folders
br: Klask teuliadoù

en: Drafts
br: Brouilhedoù

en: Templates
br: Patromoù

en: Outbox
br: Ket kaset

en: Sent
br: Kaset

en: Loading...
br: O kargañ...

en: Copying folder %s
br: Oc'h eilañ an teuliad %s

en: _Move
br: _Dilec'hiañ

en: Open in _New Window
br: Digeriñ e-barzh ur prenestr _nevez

note: FIXME: need to disable for nochildren folders
en: _New Folder...
br: Teuliad _nevez...

en: _Move...
br: _Dilec'hiañ

en: _Empty Trash
br: Goullond_eriñ al lastez

en: Select folder
br: Dibab un teuliad

en: C_opy
br: _Eilañ

en: Creating folder `%s'
br: O krouiñ an teuliad `%s'

en: Create folder
br: Krouiñ un teuliad

note: EM_POPUP_EDIT was used here. This is changed to EM_POPUP_SELECT_ONE as Edit-as-new-messaeg need not be restricted to Sent-Items folder alone
en: _Edit as New Message...
br: K_emmañ evel ur gemanedenn nevez...

en: Mar_k as Read
br: Mer_kañ evel lennet

en: Mark as _Junk
br: Merk evel lastez

en: _Label
br: Skrite_llig

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date is not permitted.
en: _None
br: _Hini ebet

en: _New Label
br: Skritellig _nevez

note: default charset used in mail view we changed user, thus reset the chosen calendar combo too, because other user means other calendars subscribed
en: Default
br: Dre ziouer

en: Unsigned
br: Disinet

en: Invalid signature
br: Sinadur didalvoudek

en: Encrypted
br: Enrinek

en: _View Certificate
br: G_welout an testeni

note: To Translators: the "by" is part of the string, like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: by
br: gant

en: _View Inline
br: G_welout enlinnen

en: _Hide
br: _Kuzhat

en: O_pen With
br: Di_geriñ gant

en: Page %d of %d
br: Pajenn %d diwar %d

en: Retrieving `%s'
br: Oc'h adtapout `%s'

en: Reply-To
br: Respont-da

en: Date
br: Deiziad

en: Header
br: Talbenn

en: Color
br: Liv

en: Tag
br: Klav

note: blue
en: Later
br: Diwezhatoc'h

en: Save As...
br: Enrollañ dindan...

en: untitled_image.%s
br: Skeudenn d_izanv.%s

note: make it first item
en: _Add to Address Book
br: _Ouzhpennañ d'ar c'harned chomlec'hioù

en: Folder
br: Teuliad

en: No server has been selected
br: N'eus bet diuzet servijer ebet

en: Message Filters
br: Siloù ar c'hemennadennoù

en: message
br: kemennadenn

en: Save Message...
br: Enrollañ ar gemennadenn...

en: Add address
br: Ouzhpennañ ar chomlec'h

note: Drop filename for messages from a mailbox
en: Messages from %s
br: Kemennadennoù gant %s

en: Search _Folders
br: Klask en _teuliadoù

en: Terminal font
br: Nodrezh an termenell

en: Destination folder:
br: Teuliad pal :

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing `%s'
br: Oc'h enporzhiañ `%s'

en: Scanning %s
br: O c'hwilervañ %s

en: Mail to %s
br: Postel da %s

en: Mail from %s
br: Postel gant %s

en: %d sent | %d sent
br[0]: %d kaset
br[1]: %d kaset

en: New Mail Message
br: Postel nevez

[ctx: New]
en: _Mail Message
br: _Postel

en: Compose a new mail message
br: Skrivañ ur postel nevez

en: New Mail Folder
br: Teuliad postel nevez

[ctx: New]
en: Mail _Folder
br: _Teuliad postel

en: Create a new mail folder
br: Krouiñ un teuliad postel nevez

en: <b>Sig_natures</b>
br: <b>Si_nadurioù</b>

en: <b>_Languages</b>
br: <b>_Yezhoù</b>

en: <span weight="bold">Delete Mail</span>
br: <span weight="bold">Dilemel ar postel</span>

en: <span weight="bold">Labels</span>
br: <span weight="bold">Skritelligoù</span>

en: <span weight="bold">Options</span>
br: <span weight="bold">Dibarzhioù</span>

en: <span weight="bold">Security</span>
br: <span weight="bold">Diogelroez</span>

en: Add Ne_w Signature...
br: Ouzhpennañ ur sinadur nevez...

en: Add _Script
br: Ouzhpennañ ur _skript

en: Baltic (ISO-8859-13)
br: Balteg (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
br: Balteg (ISO-8859-4)

en: Cle_ar
br: Sk_arzhañ

en: De_fault
br: Dre-ziouer :

en: Done
br: Graet eo

en: Drafts _Folder:
br: _Teuliad ar brouilhedoù :

en: Email Accounts
br: Kontoù postel

en: Email _Address:
br: _Chomlec'h postel :

en: Font Properties
br: Perzhioù an nodrezh

en: Full Nam_e:
br: Anv-_familh :

en: HTML Messages
br: Kemennadoù HTML

en: H_TTP Proxy:
br: Proksi H_TTP :

en: Headers
br: Talbennoù

en: KB
br: Ke

en: Labels
br: Skritelligoù

en: No _Proxy for:
br: Proksi ebet evit :

en: PGP/GPG _Key ID:
br: Hennader (ID) an alc'hwez PGP/GPG :

en: Pass_word:
br: _Ger-Tremen :

en: Port:
br: Porzh :

en: Re_ply-To:
br: Res_pont-da :

en: Remember _password
br: Derc'hel soñj ar _ger-tremen

en: S_elect...
br: _Diuzañ...

en: S_tandard Font:
br: Nodrezh dre _ziouer :

en: Sending Mail
br: O kas ar posteloù

en: Server _Type:
br: _Rizh an dafariad :

en: Signat_ure:
br: Sinad_ur :

en: Signatures
br: Sinadurioù

en: Spell Checking
br: Difaziañ ar reizhskritur

en: T_ype:
br: R_izh :

en: Us_ername:
br: Anv an arveriad :

en: User_name:
br: _Anv implijer :

en: _Add Signature
br: OUzhpennañ ur sinadur

en: _Default junk plugin:
br: Enlugellad lastez dre _ziouer :

en: _Manual proxy configuration:
br: Keflu_niadur proksi dre zorn :

en: _Path:
br: _Treug :

en: _Script:
br: _Skript :

en: _Select...
br: _Diuzañ...

en: addresses
br: chomlec'hioù

en: color
br: liv

en: description
br: deskrivadur

en: seconds
br: eilenn

en: Co_mpleted
br: _Echuet

en: S_erver:
br: _Dafariad :

en: Security Information
br: Stlennoù diogelroez

en: _Flag:
br: _Baniell :

en: Canceled.
br: Nullet.

en: Complete.
br: Echu.

en: Canceling...
br: O nullañ...

en: Send & Receive Mail
br: Kas ha resev ar posteloù

en: Updating...
br: Oc'h hizivaat...

en: Waiting...
br: O c'hortoz...

en: Enter Passphrase for %s
br: Roit al lavarenn-tremen evit '%s'

en: Enter Passphrase
br: Roit al lavarenn-tremen

en: Enter Password for %s
br: Roit ho ker-tremen evit %s

en: Enter Password
br: Roit ho ker-tremen

en: _Save and Close
br: En_rollañ ha serrinñ

en: Edit Signature
br: Kemmañ ar sinadur

en: _Signature Name:
br: Anv ar _sinadur :

en: Invalid folder: `%s'
br: Teuliad didalvoudek : `%s'

en: New Search Folder
br: Teuliad klask nevez

en: Cannot create folder "{0}".
br: N'haller ket krouiñ an teuliad "{0}".

en: Delete "{0}"?
br: Dilemel "{0}"?

en: Delete account?
br: Dilemel ar gont ?

en: Discard changes?
br: Nullañ ar c'hemmoù ?

en: Enter password.
br: Roit ho ker-tremen

en: Ignore
br: Leuzkez a-gostez

en: Invalid authentication
br: Didalvoudek eo an dilesa

en: Please wait.
br: Gortozit mar plij.

en: Synchronize
br: Sinkronaat

en: Use _Default
br: Arverañ an arventennoù dre ziouer

en: _Discard changes
br: _Nullañ ar c'hemmoù

en: _Do not Synchronize
br: _Ne sinkronaat ket

en: _Open Messages
br: _Digeriñ kemennadennoù

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
br: Hiziv %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
br: Dec'h %l:%M %p

en: Received
br: Resevet

en: Size
br: Ment

en: Call
br: Gervel

en: Forward
br: War-lerc'h

en: Reply
br: Respont

en: Reply to All
br: Respont d'an holl

en: Body contains
br: Korf a endalc'h

en: Sender contains
br: Kaser a endalc'h

en: Subject contains
br: Danvez a endalc'h

en: Subject or Addresses contains
br: Danvez pe chomlec'hioù a endalc'h

en: _Edit Message
br: K_emmañ ar gemennadenn

en: _URL:
br: _URL :

en: Use _SSL
br: Arverañ _SSL

en: weeks
br: sizhunvezhioù

en: File _name:
br: A_nv ar restr :

en: Userna_me:
br: A_nv an arveriad :

en: Select a location
br: Diuzit ul lec'hiadur

en: Security:
br: Diogelroez :

en: Key
br: Alc'hwez

en: _Account:
br: _Kont :

en: _Folder Name:
br: Anv an teuliad :

en: _User:
br: Ar_veriad :

en: Change Password
br: Kemmañ ar ger-tremen

note: Miscelleneous settings
en: Miscelleneous
br: A bep seurt

en: Folders Size
br: Ment an teuliadoù

en: A_uthenticate
br: Di_lesa

note: FIXME: Take care of i18n
en: Size:
br: Ment :

en: Confirm Password:
br: Kadarnaat ar ger-tremen :

en: Current Password:
br: Ger-tremen red :

en: New Password:
br: Ger-tremen nevez :

en: Custom
br: Personelaet

en: Editor (read, create, edit)
br: Kemmer (lenn, krouiñ, kemmañ)

en: Permissions for %s
br: Aotreoù evit %s

note: Translators: This is used for permissions for <user> for the folder Calendar.
en: C_alendar:
br: D_eiziadur :

note: Translators: This is used for permissions for <user> for the folder Contacts.
en: Co_ntacts:
br: _Darempredoù :

en: Permissions for
br: Aotreoù evit

note: Translators: This is used for permissions for <user> for the folder Inbox.
en: _Inbox:
br: _Boest degemer :

note: Translators: This is used for permissions for <user> for the folder Tasks.
en: _Tasks:
br: _Labourioù :

en: Permissions...
br: Aotreoù...

en: Folder Name
br: Anv an teuliad

en: Folder Size
br: Ment an teuliad

note: FIXME Limit to one user
en: User
br: Arveriad

en: <b>Status:</b>
br: <b>Stad :</b>

en: _Change Password
br: _Kemmañ ar ger-tremen

en: (Permission denied.)
br: (Aotre nac'het.)

en: Add User:
br: Ouzhpennañ un arveriad :

en: Add User
br: Ouzphennañ un arveriad

en: <b>Permissions</b>
br: <b>Aotreoù</b>

en: Create subfolders
br: Krouiñ is-teuliadoù

en: _User
br: Ar_veriad

en: Select User
br: Dibab un arveriad

en: Address Book...
br: Karned chomlec'hioù...

en: Cannot display folders.
br: N'eus ket tu da ziskouez ar renkelloù

en: Could not change password.
br: Ne oa ket tu da gemmañ ar ger-tremen.

en: Unknown error.
br: Fazi dianav.

en: Unknown type
br: Rizh dianav

en: PNG files
br: Restroù PNG

en: <b>Server</b>
br: <b>Dafariad</b>

en: Email:
br: Postel :

en: _Disable
br: _Deweredekaat

en: _Enable
br: Gw_eredekaat

en: <b>Users:</b>
br: <b>Arveriaded :</b>

en: Con_tacts...
br: Da_rempredoù...

en: Message
br: Kemennadenn

en: <b>Name</b>
br: <b>Anv</b>

en: Add/Edit
br: Ouzhpennañ/Kemmañ

en: Con_tacts
br: _Darempredoù

en: _Write
br: _Skrivañ

note: To Translators: In this case, Proxy does not mean something like 'HTTP Proxy', but a GroupWise feature by which one person can send/read mails/appointments using another person's identity without knowing his password, for example if that other person is on vacation
en: Proxy
br: Proksi

en: <b>Account Name</b>
br: <b>Anv ar gont</b>

en: Users
br: Arveriaded

en: Add
br: Ouzhpennañ

en: Modify
br: Kemmañ

note: Subject
en: Subject:
br: Danvez :

en: Recipient:
br: Degeme_rer :

en: Deleted:
br: Dilamet :

en: Completed:
br: Echu :

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
br: Hiziv %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
br: Hiziv %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
br: Hiziv %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
br: Warc'hoazh %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
br: Warc'hoazh %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
br: Warc'hoazh %l:%M %p

note: strftime format of a time, in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
br: Warc'hoazh %l:%M:%S %p

note: Everything gets the open button
en: _Open Calendar
br: _Digeriñ an deiziadur

note: FIXME Is this really the right button?
en: _Send Information
br: _Kas an titouroù

en: _Update
br: _Hizivaat

note: Comment
en: Comment:
br: Evezhiadenn :

en: New email
br: Postel nevez

en: _Edit message
br: K_emmañ ar gemennadenn

en: _Send message
br: Ka_s ur c'hemennad

note: Setup the ui
en: Plugin Manager
br: Ardoer enlugelladoù

en: _Plugins
br: _Enlugelladoù

en: Author(s)
br: Aozour(ion)

en: Configuration
br: Kefluniad

en: Plugin
br: Enlugellad

en: Locations
br: Lec'hiadurioù

en: E_nable
br: _Gweredekaat

en: P_ort:
br: _Porzh

en: Service _type:
br: Ri_zh gwazerzh :

en: _File:
br: _Restr :

en: _Password:
br: _Ger-tremen :

en: _Remember password
br: Derc'hel soñj ar _ger-tremen

en: _Username:
br: _Anv an ar_veriad :

en: New Location
br: Lec'hiadur nevez

en: Edit Location
br: Embann al lec'hiadur

en: Categories List
br: Roll ar rummadoù

en: Comment List
br: Roll an evezhiadennoù

en: Contact List
br: Roll an darempredoù

en: Start
br: Loc'hañ

en: End
br: Dibenn

en: Modified
br: Kemmet

en: RDF format (.rdf)
br: Mentrezh RDF (.rdf)

en: _Format:
br: _Mentrezh :

en: Welcome
br: Donedigezh vat

en: Importing files
br: Oc'h enporzhiañ restroù

en: From %s:
br: Eus %s :

en: Please wait
br: Gortozit mar plij

en: No title
br: Titl ebet

en: Save as _Template
br: Enrollañ evel ur pa_trom

en: Save as Template
br: Enrollañ evel ur patrom

en: There is one other contact.
br: Ez eus un darempred all.

en: URL:
br: URL :

en: Toolbar is visible
br: Hewel eo ar varrenn-ostilhoù

en: F_ilename:
br: _Anv ar restr :

en: Select a file
br: Diuzit ur restr

en: File _type:
br: _Rizh ar restr:

en: _Import
br: _Enporzhiañ

en: Evolution Preferences
br: Gwellvezioù Evolution

en: _Work Offline
br: _Labourat ezlinenn

en: Work Offline
br: Labourat ezlinenn

en: Unknown system error.
br: Fazi reizhiad dianav.

en: OK
br: Mat eo

en: New
br: Nevez

en: Import File
br: Enporzhiañ ar restr

en: Select a File
br: Diuzit ur restr

en: Continue
br: Kenderc'hel

en: All files
br: An holl restroù

en: Certificate Name
br: Anv an testeni

en: Purposes
br: Palioù

en: Expires
br: Echuiñ a ra

en: E-Mail Address
br: Chomlec'h postel

en: Certificate Viewer: %s
br: Skrammer testeni : %s

en: Enter the password for `%s'
br: Roit ar ger-tremen evit `%s'

en: Select certificate
br: Diuzañ an testeni

en: <b>Fingerprints</b>
br: <b>Roudoù biz</b>

en: <b>Validity</b>
br: <b>Talvoudegezh</b>

en: Authorities
br: Aotrouniezhoù

en: Certificate
br: Testeni

en: Certificate details
br: Munudoù an testeni

en: Common Name (CN)
br: Anv boutin (AB)

en: Edit
br: Kemmañ

en: Import
br: Enporzhiañ

en: SHA1 Fingerprint
br: Roudoù biz SHA1

en: SSL Client Certificate
br: Testeni an arval SSL

en: SSL Server Certificate
br: Testeni an dafariad SSL

en: View
br: Gwelout

en: Your Certificates
br: Ho testenioù

en: _Edit CA Trust
br: K_emmañ fiziañs e-keñver an aotrouniezh testeniañ

note: x509 certificate usage types
en: Sign
br: Sinañ

en: Encrypt
br: Enrinegañ

en: Version
br: Handelv

en: Version 1
br: Handelv 1

en: Version 2
br: Handelv 2

en: Version 3
br: Handelv 3

en: Subject's Public Key
br: Alc'hwez foran an danvez

en: Error: Unable to process extension
br: Fazi : N'haller ket keweriañ an askouezh

en: Object Signer
br: Sinour an ergorenn

en: SSL Certificate Authority
br: Aotrouniezh testeniañ SSL

en: Email Certificate Authority
br: Aotrouniezh testeniañ ar postel

en: Signing
br: O sinañ

en: Key Encipherment
br: Alc'hwez an enrinegadur

en: Data Encipherment
br: Enrinegadur ar roadennoù

en: Key Agreement
br: Emglev an alc'hwez

en: Certificate Signer
br: Siner an testeni

en: Critical
br: Eizik

en: Not Critical
br: Ket eizik

en: Extensions
br: Askouezhioù

en: Certificate Signature Algorithm
br: Treol sinadur an testenioù

en: Imported Certificate
br: Testeni bet enporzhiet

en: Copy
br: Eilañ

en: Copy the selection
br: Eilañ an diuzad

en: Cut
br: Troc'hañ

en: Cut the selection
br: Troc'hañ an diuzad

en: Paste
br: Pegañ

en: Paste the clipboard
br: Pegañ ar golver

en: Save as VCard...
br: Enrollañ evel ur VCard...

en: Select _All
br: Diuz_añ pep tra

en: Send message to contact
br: Kas ur gemennadenn d'an darempred

en: St_op
br: Pa_ouez

en: Stop
br: Paouez

en: _Copy Contact to...
br: Eilañ an darempred en...

en: _Copy Folder Contacts To
br: _Eilañ an teuliad darempredoù en

en: _Delete Contact
br: _Dilemel an darempred

en: _Forward Contact...
br: _Treuzkas an darempred...

en: _Move Contact to...
br: Dilec'hiañ an darempred da...

en: _New
br: _Nevez

en: _Rename
br: _Adenvel

en: _Send Message to Contact...
br: Ka_s ur gemennadenn d'an darempred...

en: Day
br: Deiz

en: Go To
br: Mont da

en: Go back
br: Mont war-gil

en: Go forward
br: Mont war-raok

en: List
br: Roll

en: Month
br: Miz

en: Next
br: War-lerc'h

en: Previous
br: Kent

en: Select _Date
br: Diuzañ an _deiziad

en: Week
br: Sizhun

en: Empty _Trash
br: Goullonderiñ al las_tez

en: F_older
br: _Teuliad

en: _Message Filters
br: Siloù ar c'he_mennadennoù

en: _New...
br: _Nevez...

en: _Preview
br: Al_berz

en: _Message
br: Ke_mennadenn

en: Check for _Junk
br: Gwiriañ al _lastez

en: Compose _New Message
br: Skrivañ ur gemennadenn _nevez

en: Create R_ule
br: Krouiñ ur re_ol

en: Mar_k as
br: Mer_k evel

en: Not Junk
br: Ket lastez

en: Print this message
br: Moulañ ar gemennadenn-mañ

en: Select _All Text
br: Diuzañ an destenn a-_bezh

en: Zoom _Out
br: Zoom _bihanaat

en: _Delete Message
br: _Dilemel ar gemennadenn

en: _Find in Message...
br: _Klask er gemennadenn...

en: _Go To
br: _Mont da

en: _Important
br: _A-bouez

en: _Junk
br: _Lastez

en: _Load Images
br: _Kargañ ar skeudennoù

en: _Message Source
br: Tarzh ar ge_mennadenn

en: _Normal Size
br: Me_nt reizh

en: _Not Junk
br: _Ket lastez

en: _Open in New Window
br: _Digeriñ e-barzh ur prenestr nevez

note: Translators: "Read" as in "has been read" (evolution-mail-message.xml)
en: _Read
br: _Lenn

en: _Save Message...
br: _Enrollañ ar gemennadenn...

en: _Zoom
br: _Zoum

en: _Zoom In
br: _Zoom brasaat

en: Close
br: Serriñ

en: Main toolbar
br: Barrenn kentañ an ostilhoù

en: View the selected task
br: Gwelout al labour diuzet

en: _Open Task
br: _Digeriñ ul labour

en: About Evolution...
br: A-zivout Evolution...

en: Exit the program
br: Kuitaat ar goulev

en: I_mport...
br: _Enporzhiañ...

en: Icons _and Text
br: _Arlun ha testenn

en: Lay_out
br: Treuzf_ollenn

en: New _Window
br: _Prenestr nevez

en: Prefere_nces
br: _Gwellvezioù

en: Send / Receive
br: Kas / Resev

en: Send / _Receive
br: Kas / _Resev

en: Show _Status Bar
br: Diskouez ar varrenn _stad

en: Show information about Evolution
br: Diskouez an titouroù diwar-benn Evolution

en: View/Hide the Side Bar
br: Diskouez/Kuzhat ar varrenn gostez

en: View/Hide the Status Bar
br: Diskouez/Kuzhat ar varrenn stad

en: Work _Offline
br: Labourat e_zlinenn

en: _About
br: _A-zivout

en: _Close Window
br: _Serriñ ar prenestr

en: _Icons Only
br: Arlun_ioù hepkenn

en: _Quit
br: _Kuitaat

en: _Text Only
br: _Testenn hepken

en: _Window
br: _Prenestr

en: _Messages
br: _Kemennadennoù

en: <b>_Selection</b>
br: <b>Diuzad</b>

en: Table
br: Taolenn

en: Save Current View
br: Enrollañ ar sell red

en: _Create new view
br: _Krouiñ ur sell nevez

note: bonobo displays this string so it must be in locale
en: Custom View
br: Sell personelaet

en: Save Custom View
br: Enrollañ ar sell personelaet

en: C_urrent View
br: _Sell red

en: _Filename:
br: Anv ar _restr :

en: MIME Type:
br: Rizh MIME :

en: _Send To...
br: Ka_set da...

en: Loading
br: O kargañ

en: Saving
br: Oc'h enrollañ

en: S_ave All
br: _Enrollañ pep tra

en: Open with "%s"
br: Digeriñ gant "%s"

en: Now
br: Bremañ

en: Ukrainian
br: Ukraineg

en: Date and Time
br: An deiziad hag an eur

en: No_w
br: Bre_mañ

en: _Today
br: _Hiziv

note: FIXME: get the toplevel window...
en: Advanced Search
br: Klask kempleshoc'h

note: FIXME: get the toplevel window...
en: Save Search
br: Enrollañ ar c'hlask

en: _Searches
br: Kla_skoù

en: Searches
br: Klaskoù

en: _Save Search...
br: En_rollañ ar c'hlask

en: _Edit Saved Searches...
br: K_emmañ ar c'hlaskoù enrollet...

en: _Advanced Search...
br: Kl_ask kempleshoc'h...

en: Current Account
br: Kont bremanel

en: Current Folder
br: Teuliad bremanel

en: Choose Image
br: Dibab ur skeudenn

en: World Map
br: Kertann ar bed

en: Online
br: Enlinenn

en: Sync with:
br: Sink gant :

en: Sync Categories:
br: Sink ar rummadoù :

en: Column width
br: Led ar bannoù

en: Search
br: Klask

en: _Search
br: _Klask

en: _Clear
br: _Skarzhañ

en: Text
br: Testenn

note: To Translators: The "Show: " label is followed by the Quick Search Dropdown Menu where you can choose to display "All Messages", "Unread Messages", "Message with 'Important' Label" and so on...
en: Sho_w:
br: Dis_kouez :

en: Sear_ch:
br: _Klask :

en: Gene_ral Options
br: Dibarzioù _hollek

en: R_eply requested
br: Respont goulennet

en: _After:
br: _War-lerc'h :

en: _All information
br: An _holl ditouroù

en: _Set expiration date
br: _Lakaat un deiziad echuiñ

en: _Until:
br: _Betek :

en: _When opened:
br: Pa vez d_igoret :

note: For Translator only: %s is status message that is displayed (eg "moving items", "updating objects"); %d is a number between 0 and 100, describing the percentage of operation complete
en: %s (%d%% complete)
br: %s (%d%% graet)

en: Click here to go to URL
br: Klikit amañ evit mont d'an URL

en: State
br: Stad

en: (Ascending)
br: (War gresk)

en: (Descending)
br: (War zigresk)

en: Not sorted
br: Ket rummet

en: No grouping
br: Chom hep strollañ

en: Ascending
br: War gresk

en: Clear All
br: Skarzhañ pep tra

en: Descending
br: War zigresk

en: Group Items By
br: Strollañ an elfennoù dre

en: Move _Down
br: _Diskenn

en: Move _Up
br: _Pignat

en: Sort
br: Rummañ

en: Sort Items By
br: Rummañ an elfennoù dre

en: _Fields Shown...
br: _Takadoù hewel...

en: _Group By...
br: _Strollañ dre...

en: _Show these fields in order:
br: _Diskouez an takadoù-mañ en urzh:

en: _Sort...
br: _Rummañ...

en: Add a column...
br: Ouzhpennañ ur bann...

en: %s : %s (%d item) | %s : %s (%d items)
br[0]: %s : %s (%d elfenn)
br[1]: %s : %s (%d elfenn)

en: %s (%d item) | %s (%d items)
br[0]: %s (%d elfenn)
br[1]: %s (%d elfenn)

en: _Sort By
br: _Rummañ dre

note: Custom
en: _Custom
br: Personel_aat

en: Table header
br: Talbenn an daolenn

en: Sort Info
br: Kemmañ an titouroù

en: Always search
br: Klask atav

en: Use click to add
br: Klikit evit ouzhpennañ

en: Tree
br: Gwezenn

en: Retro Look
br: Neuz mod kozh

en: Bold
br: Tev

en: Anchor
br: Eor

en: Cursor position
br: Lec'hiadur ar biz-red
