evolution master - en to da translation catalogue (5778 entries)

en: Enable address formatting
da: Aktivér adresseformatering

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
da: Hvorvidt adresser skal formateres efter destinationslandets standarder

en: Autocomplete length
da: Antal tegn til automatisk fuldførelse

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
da: Antal tegn som skal skrives før Evolution forsøger automatisk fuldførelse.

en: Show autocompleted name with an address
da: Vis autofuldført navn med en adresse

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
da: Hvorvidt det skal gennemtvinges, at der vises en adresse sammen med det autofuldførte navn.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
da: URI for mappen der sidst blev brugt i “vælg navne”-dialogen

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
da: URI for mappen der sidst blev brugt i “vælg navne”-dialogen.

en: Contact layout style
da: Layoutstil for kontaktperson

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
da: Layoutstilen bestemmer hvor forhåndsvisningsruden skal placeres i forhold til kontaktlisten. “0” (Klassisk visning) placerer forhåndsvisningspanelet under kontaktlisten. “1” (Lodret visning) placerer forhåndsvisningspanelet ved siden af kontaktlisten.

en: Contact preview pane position (horizontal)
da: Placering af ruden til forhåndsvisning af kontaktpersoner (vandret)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
da: Position af ruden til forhåndsvisning af kontaktpersoner, når ruden er vendt vandret.

en: Contact preview pane position (vertical)
da: Placering af ruden til forhåndsvisning af kontaktpersoner (lodret)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
da: Position af ruden til forhåndsvisning af kontaktpersoner, når ruden vender lodret.

en: Show maps
da: Vis kort

en: Whether to show maps in preview pane
da: Om kort skal vises i forhåndsvisningsruden

en: Primary address book
da: Primær adressebog

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
da: UID'en for den valgte (eller “primære”) adressebog i sidepanelet i “Kontaktpersoner”-visningen

en: Show preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden

en: Whether to show the preview pane.
da: Om forhåndsvisningsruden vises.

en: Show phone numbers
da: Vis telefonnumre

en: Whether to show phone numbers in the editor
da: Om der skal vises telefonnumre i redigeringen

en: Show SIP addresses
da: Vis SIP-adresser

en: Whether to show SIP addresses in the editor
da: Om der skal vises SIP-adresser i redigeringen

en: Show IM addresses
da: Vis IM-adresser

en: Whether to show IM addresses in the editor
da: Om der skal vises IM-adresser i redigeringen

en: Show mailing Home addresses
da: Vis postadresser til hjem

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
da: Om der skal vises hjemmepostadresser i redigeringen

en: Show mailing Work addresses
da: Vis postadresser til arbejde

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
da: Om der skal vises arbejdspostadresser i redigeringen

en: Show mailing Other addresses
da: Vis andre postadresser

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
da: Om der skal vises postadresser af andre typer i redigeringen

en: Show web addresses
da: Vis webadresser

en: Whether to show Web Addresses in the editor
da: Om der skal vises webadresser i redigeringen

en: Show job information
da: Vis arbejdsinformation

en: Whether to show job information in the editor
da: Om der skal vises arbejdsinformation i redigeringen

en: Show Miscellaneous information
da: Vis diverse oplysninger

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
da: Om der skal vises diverse yderligere oplysninger i redigeringen

en: Show notes-tab
da: Vis fanebladet noter

en: Whether to show notes in the editor
da: Om der skal vises noter i redigeringen

en: Show Certificates tab
da: Vis fanebladet certifikater

en: Whether to show Certificates tab in the editor
da: Om fanebladet ceritifkater skal vises i redigeringsvinduet

en: Where to open contact locations
da: Hvor kontaktpersonplaceringer skal åbnes

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
da: Aktuelt understøttede værdier er “openstreetmap” og “google”; hvis ukendt er angivet, bruges “openstreetmap”

en: Preview Personal before Work information
da: Forhåndsvis personlig information før arbejdsinformation

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
da: Vis personlig information før arbejdsinformation i forhåndsvisningen af kontaktpersoner

en: Convert mail messages to Unicode
da: Konvertér brevtekst til Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
da: Konvertér brevtekst til Unicode UTF-8 for at forene spam-tekstbidder som kommer fra forskellige tegnsæt.

en: Full path command to run Bogofilter
da: Fuld sti til at køre Bogofilter-kommando

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
da: Fuld sti til en Bogofilter-kommando. Hvis ikke givet, vil der blive brugt en sti, der blev bestemt under kompilering, normalt /usr/bin/bogofilter. Kommandoen må ikke indeholde nogen andre argumenter.

en: Save directory for reminder audio
da: Mappe hvor påmindelseslyd gemmes

en: Directory for saving reminder audio files
da: Mappe hvor påmindelseslydfiler skal gemmes i

en: Birthday and anniversary reminder value
da: Værdi for påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
da: Antal enheder til bestemmelse af en påmindelse for fødselsdag eller mærkedag

en: Birthday and anniversary reminder units
da: Enheder for påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
da: Enheder for en påmindelse om fødselsdag eller mærkedag, “minutter”, “timer” eller “dage”

en: Compress weekends in month view
da: Komprimér weekender i månedsoversigt

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
da: Om weekender skal komprimeres i månedsoversigten, hvilket vil give lørdag og søndag samme plads som en enkelt ugedag

en: Ask for confirmation when deleting items
da: Spørg efter bekræftelse ved sletning af punkter

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
da: Om der spørges efter bekræftelse ved sletning af en aftale eller opgave

en: Confirm expunge
da: Bekræft tømning

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
da: Om der spørges efter bekræftelse ved sletning af aftaler og opgaver

en: Month view vertical pane position
da: Lodret placering for rude med månedsoversigt

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
da: Placeringen af den lodrette rude mellem kalenderlisterne og kalenderen til datonavigering

en: Workday end hour
da: Time for arbejdsdagens afslutning

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
da: Timen for arbejdsdagens afslutning, i 24-timersformat, 0 - 23

en: Workday end minute
da: Minut for arbejdsdagens afslutning

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
da: Det minut som arbejdsdagen slutter på, 0 - 59.

en: Workday start hour
da: Time for arbejdsdagens start

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
da: Timen hvorpå arbejdsdagen starter, i 24-timersformat, 0 - 23.

en: Workday start minute
da: Minut for arbejdsdagens start

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
da: Minut hvorpå arbejdsdagen starter, 0 - 59.

en: Workday start time for Monday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for mandag

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
da: Det tidspunkt hvor arbejdsdagen starter i 24-timers format HHMM, 0000 til 2359, eller -1 for at bruge day-start-hour og day-start-minute

en: Workday end time for Monday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for mandag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
da: Det tidspunkt hvor arbejdsdagen slutter i 24-timers format HHMM, 0000 til 2359, eller -1 for at bruge day-end-hour og day-end-minute

en: Workday start time for Tuesday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for tirsdag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
da: Det tidspunkt hvor arbejdsdagen slutter i 24-timers format HHMM, 0000 til 2359, eller -1 for at bruge day-start-hour og day-start-minute

en: Workday end time for Tuesday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for tirsdag

en: Workday start time for Wednesday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for onsdag

en: Workday end time for Wednesday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for onsdag

en: Workday start time for Thursday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for torsdag

en: Workday end time for Thursday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for torsdag

en: Workday start time for Friday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for fredag

en: Workday end time for Friday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for fredag

en: Workday start time for Saturday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for lørdag

en: Workday end time for Saturday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for lørdag

en: Workday start time for Sunday
da: Arbejdsdagens starttidspunkt for søndag

en: Workday end time for Sunday
da: Arbejdsdagens sluttidspunkt for søndag

en: The second timezone for a Day View
da: Den anden tidszone for dagsvisningen

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
da: Vis den sekundære tidszone i dagsvisningen, hvis angivet. Værdier er ligesom de, der bliver brugt i “timezone”-nøglen

en: Recently used second time zones in a Day View
da: Nyligt brugte sekundære tidszoner brugt i dagsvisning

en: List of recently used second time zones in a Day View
da: Liste af nyligt brugte sekundære tidszoner i dagsvisning

en: Maximum number of recently used timezones to remember
da: Maksimalt antal af nyligt brugte tidszoner, der skal huskes

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
da: Maksimalt antal af nyligt brugte tidszoner, der skal huskes i en “dags-sekundære-zoner”-liste

en: Default reminder value
da: Værdier der anvendes som standard ved påmindelser

en: Number of units for determining a default reminder
da: Antal enheder til bestemmelse for en standardpåmindelse

en: Default reminder units
da: Tidsenheder der anvendes som standard ved påmindelser

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
da: Enheder for en standardpåmindelse, “minutter”, “timer” eller “dage”

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
da: Vis feltet kategorier ved redigering af begivenhed/møde/opgave

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
da: Vælg om kategori-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/møde

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
da: Vis rolle-feltet ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
da: Vælg om rolle-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
da: Vis SU-feltet ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
da: Vælg om SU-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Show status field in the event/task/meeting editor
da: Vis status-feltet ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
da: Vælg om status-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Show timezone field in the event/meeting editor
da: Vis tidszone-feltet ved redigering af begivenhed/møde

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
da: Vælg om tidszone-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/møde

en: Show type field in the event/task/meeting editor
da: Vis type-feltet ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
da: Vælg om type-feltet skal vises ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
da: Vis værktøjslinje ved redigering af begivenhed/opgave/memo

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
da: Om værktøjslinjen skal vises ved redigering af begivenhed/opgave/møde

en: Hide completed tasks
da: Skjul fuldførte opgaver

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
da: Om løste opgaver skal skjules i opgaveoversigten

en: Hide task units
da: Skjul opgave-enheder

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
da: Enheder for at bestemme hvornår opgaver skal skjules, “minutter”, “timer” eller “dage”

en: Hide task value
da: Skjul opgaveværdi

en: Number of units for determining when to hide tasks
da: Antal enheder for at bestemme hvornår opgaver skal skjules

en: Hide cancelled events
da: Skjul annullerede begivenheder

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
da: Om annullerede begivenheder skal skjules i kalendervisningen

en: Hide cancelled tasks
da: Skjul annullerede opgaver

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
da: Om annullerede opgaver skal skjules i opgaveoversigten

en: Horizontal pane position
da: Rudens vandrette placering

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
da: Placering i billedpunkter af den vandrette rude mellem kalenderen til datonavigering og opgavelisten når man ikke befinder sig i månedsoversigten

en: Last reminder time
da: Seneste tidspunkt for påmindelse

en: Time the last reminder ran, in time_t
da: Udførselstidspunkt for forrige påmindelse, i time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
da: Farve for Marcus Bains-linje — dagsoversigt

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
da: Farven der bruges til at tegne Marcus Bains-linjen i dagsoversigten

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
da: Farve for Marcus Bains-linje — tidslinje

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
da: Farven der bruges til at tegne Marcus Bains-linjen i tidslinjen (tom for standard)

en: Marcus Bains Line
da: Marcus Bains-linje

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
da: Om Marcus Bains-linjen (linje ved aktuel tid) skal tegnes i kalenderen

en: Memo preview pane position (horizontal)
da: Position af ruden til forhåndsvisning af memo (vandret)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
da: Position af ruden til forhåndsvisning, når ruden vender vandret

en: Memo layout style
da: Layoutstil for memo

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
da: Layoutstilen afgør hvor forhåndsvisningsruden skal placeres i forhold til memolisten. “0” (Klassisk visning) placerer forhåndsvisningspanelet under memolisten. “1” (Lodret visning) placerer forhåndsvisningspanelet ved siden af memolisten

en: Memo preview pane position (vertical)
da: Position for ruden til forhåndsvisning af memo (lodret)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
da: Position af ruden til forhåndsvisning af memoer, når ruden vender lodret

en: Month view horizontal pane position
da: Vandret placering for rude med månedsoversigt

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
da: Placeringen i billedpunkter af den vandrette rude mellem visningen og kalenderen til datonavigering og opgavelisten, i månedsoversigten

en: Scroll Month View by a week, not by a month
da: Rul månedsoversigten med en uge ad gangen i stedet for en måned

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
da: Hvorvidt månedsoversigten skal rulles med en uge ad gangen i stedet for en måned

en: Let the Month View start with the current week
da: Lad månedsvisningen begynde med den nuværende uge

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
da: Hvorvidt månedsvisningen skal vise uger begyndende med den nuværende uge i stedet for månedens første uge.

en: Preferred New button item
da: Foretrukket element for ny knap

en: Name of the preferred New toolbar button item
da: Navnet på foretrukket element til ny knap på værktøjslinje

en: Primary calendar
da: Primær kalender

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
da: UID'en for den valgte (eller “primære”) kalender i sidepanelet i “Kalender”-visningen

en: Primary memo list
da: Primær memoliste

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
da: UID'en for den valgte (eller “primære”) memoliste i sidepanelet i “Memo”-visningen

en: Primary task list
da: Primær opgaveliste

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
da: UID'en for den valgte (eller “primære”) opgaveliste i sidepanelet i “Opgave”-visningen

en: Free/busy template URL
da: Skabelon-adresse for ledig/optaget

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
da: Adresseskabelonen der skal bruges som ledig/optaget-data, ved tilbagefald, %u udskiftes med brugerdelen af e-mailadressen, mens %d udskiftes med domænet

en: Recurrent Events in Italic
da: Tilbagevendende aftaler i kursiv

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
da: Vis dage med tilbagevendende begivenheder med kursiv skrifttype i kalenderen nederst til venstre

en: Search range for time-based searching in years
da: Søgeomfang for tidsbaseret søgning i år

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
da: Hvor mange år kan den tidsbaserede søgning gå frem eller tilbage fra den aktuelt valgte dag, når der søges efter en anden forekomst; standard er ti år

en: Show appointment end times in week and month views
da: Vis sluttiderne for aftaler i uge- og månedsoversigterne

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
da: Om sluttiderne for begivenheder i uge- og månedsoversigterne skal vises

en: Show appointment icons in the month view
da: Vis aftaleikoner i månedsoversigten

en: Whether to show icons of events in the month view
da: Om der skal vises ikoner for begivenheder i månedsoversigten

en: Show the memo preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden til memoer

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
da: Hvis sat til “true” vil ruden til forhåndsvisning af memoer bliver vist i hovedvinduet

en: Show the task preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden til opgaver

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
da: Hvis sat til “true” vil ruden til forhåndsvisning af opgaver bliver vist i hovedvinduet

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
da: Vis ugenumre i dags-, arbejdsuge- og årsoversigt samt datonavigation

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
da: Om ugenumre skal vises forskellige steder i kalenderen

en: Vertical position for the tag pane
da: Lodret position for mærke-vinduet

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
da: Vis rude for opgaver og memoer i kalendervisningen

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
da: Om rude for opgaver og memoer skal vises i kalendervisningen

en: Highlight tasks due today
da: Fremhæv opgaver som skal udføres i dag

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
da: Om opgaver som skal udføres i dag skal fremhæves med en særlig farve (farve for dagens opgaver)

en: Tasks due today color
da: Farve for opgaver som skal udføres i dag

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
da: Baggrundsfarve for opgaver som skal udføres i dag, i “#rrggbb”-format. Bruges sammen med fremhævelse af opgaver som skal udføres i dag

en: Task preview pane position (horizontal)
da: Placering af ruden til forhåndsvisning af opgaver (vandret)

en: Task layout style
da: Layoutstil for opgaver

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
da: Layoutstilen afgør hvor forhåndsvisningsruden skal placeres i forhold til opgavelisten. “0” (Klassisk visning) placerer forhåndsvisningspanelet under opgavelisten. “1” (Lodret visning) placerer forhåndsvisningspanelet ved siden af opgavelisten

en: Task preview pane position (vertical)
da: Placering af ruden til forhåndsvisning af opgaver (lodret)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
da: Position af ruden til forhåndsvisning af opgaver, når ruden vender lodret

en: Highlight overdue tasks
da: Fremhæv opgaver der tidsmæssigt er overskredet

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
da: Om opgaver, der tidsmæssigt er overskredet, skal fremhæves med en særlig farve (farve for opgaver, der tidsmæssigt er overskredet)

en: Overdue tasks color
da: Farve for opgaver der tidsmæssigt er overskredet

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
da: Baggrundsfarve for opgaver der tidsmæssigt er overskredet, i “#rrggbb”-format. Bruges sammen med fremhævelse af opgaver, der tidsmæssigt er overskredet.

en: Time divisions
da: Tidsinddelinger

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
da: Tidsintervaller der vises i dag- og arbejdsugeoversigter, i minutter

en: Timezone
da: Tidszone

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
da: Standardtidszonen til brug for datoer og klokkeslæt i kalenderen, som et uoversat Olson-tidszone-database-sted som f.eks. “America/New York”

en: Twenty four hour time format
da: 24-timersformat

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
da: Om tider skal vises i 24-timersformat i stedet for am/pm

en: Birthday and anniversary reminder
da: Påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
da: Om der skal gives en påmindelse om fødselsdage og mærkedage

en: Default appointment reminder
da: Standardaftalepåmindelse

en: Whether to set a default reminder for appointments
da: Om aftaler skal have en standardpåmindelse

en: Use system timezone
da: Benyt systemets tidszone

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
da: Brug systemets tidszone i stedet for den som er valgt i Evolution

en: First day of the week
da: Ugens første dag

en: Monday is a work day
da: Mandag er en hverdag

en: Tuesday is a work day
da: Tirsdag er en hverdag

en: Wednesday is a work day
da: Onsdag er en hverdag

en: Thursday is a work day
da: Torsdag er en hverdag

en: Friday is a work day
da: Fredag er en hverdag

en: Saturday is a work day
da: Lørdag er en hverdag

en: Sunday is a work day
da: Søndag er en hverdag

en: Create events, memos and tasks as Private by default
da: Opret som udgangspunkt private begivenheder, memoer og opgaver

en: Draw events as flat, not shaded.
da: Optegn begivenheder som flade, ikke skyggede.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
da: Om dagene i ugevisningen skal sorteres fra venstre mod højre i stedet for fra top til bund.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
da: Tillad direkte redigering af begivenhedssammendrag, når der klikkes på det i dag-, arbejdsuge-, uge- eller månedsvisning.

en: User-defined reminder times, in minutes
da: Brugerdefinerede påmindelsestidspunkter, i minutter

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
da: Om markdown-redigeringsprogrammet skal bruges til beskrivelsen i komponent-redigeringsprogrammet.

en: Show week day names in the Year View
da: Vis ugedages navne i årsvisningen

en: Show the preview pane in the Year View
da: Vis forhåndsvisningsruden i årsoversigten

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
da: Hvis sat til “true” vil ruden til forhåndsvisning blive vist i årsoversigten

en: Year view horizontal pane position
da: Vandret placering for rude med årsoversigt

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
da: Placering i billedpunkter af den vandrette rude mellem årskalenderen og opgavelisten for den valgte dag i månedsoversigten

en: Layout style for the Year View
da: Layoutstil for årsvisningen

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
da: Layoutstilen afgør hvor forhåndsvisningsruden skal placeres. “0” (Vandret visning) placerer forhåndsvisningsruden under kalenderen. “1” (Lodret visning) placerer forhåndsvisningsruden ved siden af kalenderen.

en: Year view horizontal preview position
da: Vandret placering af rude i årsoversigt

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
da: Placeringen i billedpunkter af den vandrette forhåndsvisning af begivenheder i årsoversigten

en: Year view vertical preview position
da: Lodret placering af rude i årsoversigt

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
da: Placeringen i billedpunkter af den lodrette forhåndsvisning af begivenheder i årsoversigten

en: Shorten event time by minutes
da: Afkort varighed af begivenhed (i minutter)

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
da: Hvor mange minutter en ny begivenhed skal afkortes med. Hvorvidt start- eller sluttidspunktet ændres, bestemmes af indstillingen “shorten-time-end”

en: Whether to shorten event end time
da: Om begivenhedens sluttidspunkt skal rykkes tilbage

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
da: To muligheder for at indstille “shorten-time”: ændre start- eller sluttidspunkt

en: Background color for the 'today' day
da: Baggrundsfarve for dags dato

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
da: Hvis tom bruges en gul farve fra det nuværende tema, ellers angiv farven på formen “#RRGGBB”

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
da: (Forældet) Begyndelsesdag for ugen, fra søndag (0) til lørdag (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “week-start-day-name” i stedet.

en: (Deprecated) Work days
da: (Forældet) Hverdage

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
da: Dage hvor der skal angives start- og sluttidspunkt for arbejdsskema. (Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug nøglerne “work-day-monday”, “work-day-tuesday” osv. i stedet.)

en: Previous Evolution version
da: Foregående version af Evolution

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
da: Den senest anvendte version af Evolution, udtrykt som “major.minor.micro”. Dette bruges ved overflytning af data og indstillinger fra ældre til nyere versioner.

en: List of disabled plugins
da: Liste over deaktiverede udvidelsesmoduler

en: The list of disabled plugins in Evolution
da: Listen over deaktiverede udvidelsesmoduler i Evolution

en: The window’s X coordinate
da: Vinduets X-koordinat

en: The window’s Y coordinate
da: Vinduets Y-koordinat

en: The window’s width in pixels
da: Vinduets bredde i billedpunkter

en: The window’s height in pixels
da: Vinduets højde i billedpunkter

en: Whether the window is maximized
da: Om vinduet er maksimeret

en: GNOME Calendar’s calendar import done
da: GNOME Kalenders kalenderimportering færdig

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
da: Om kalenderen fra GNOME Kalender er blevet importeret eller ej

en: GNOME Calendar’s tasks import done
da: GNOME Kalenders opgaveimportering færdig

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
da: Om opgaver fra GNOME Kalender er blevet importeret eller ej

en: Check whether Evolution is the default mailer
da: Kontrollér om Evolution er standard-e-mailprogram

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
da: Kontrollér om Evolution er standard-e-mailprogram hver gang programmet starter.

en: Default charset in which to compose messages
da: Standardtegnkodning ved skrivning af breve

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
da: Standardtegnkodning ved skrivning af breve. Bruger UTF-8 hvis ikke angivet.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
da: Kommaadskilte navne på de foretrukne redigeringsprogrammer til breve

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
da: Hvis navnet ikke svarer til noget kendt redigeringsprogram, bruges det indbyggede WebKit-redigeringsprogram. Tilstanden er valgfri, og i så fald anvendes redigeringsprogrammet i alle de tilstande, det understøtter. Tilstandene er “plain”, “html”, “markdown-plain”, “markdown-html” og “markdown”. Eksempelværdier: “webkit” (for at bruge WebKit til plain og html), “plain:første-redigeringsprogram,html:andet-redigeringsprogram” (for at bruge “første-redigeringsprogram” til “plain” og “andet-redigeringsprogram” til “html”)

en: Path where picture gallery should search for its content
da: Den sti som skal gennemsøges efter indhold til billedgalleriet

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
da: Denne værdi kan være en tom streng, hvilket betyder at den vil bruge systemets billedmappe, som regel indstillet til ~/Billeder. Denne mappe vil også blive brugt hvis den angivne sti peger på en ikke-eksisterende mappe

en: Spell check inline
da: Integreret stavekontrol

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
da: Vis indikatorer for stavefejl mens du skriver.

en: Automatic link recognition
da: Automatisk genkendelse af links

en: Recognize links in text and replace them.
da: Genkend links i tekst og erstat dem.

en: Automatic emoticon recognition
da: Automatisk genkendelse af smileyer

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
da: Genkend smileyer i tekst og erstat dem med billeder eller Unicode-tegn.

en: Unicode emoticons
da: Unicode-smileyer

en: Use Unicode characters for emoticons.
da: Brug Unicode-tegn til smileyer.

en: Attribute message
da: Tilskrivningsmeddelelse

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
da: Teksten der indsættes når der svares på et brev, som tilskriver brevet den oprindelige forfatter

en: Forward message
da: Videresend brev

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
da: Teksten der indsættes ved videresendelse af et brev, som forklarer at det videresendte brev følger

en: Original message
da: Oprindeligt brev

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
da: Teksten der indsættes når der svares på brev (topindsendelse), som forklarer at det oprindelige brev følger

en: Group Reply replies to list
da: Gruppesvar svarer til liste

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
da: Frem for den normale “Svar til alle”-opførsel, kan denne indstilling bruges til at få “Gruppesvar”-værktøjsknappen til kun at svare til den e-mailliste hvorfra du modtog brevet, du svarer på.

en: Put the cursor at the bottom of replies
da: Sæt markøren i bunden af svar

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
da: Brugere bliver helt vilde, når det drejer sig om hvor markøren skal placeres når man svarer på et brev. Denne indstilling bestemmer, hvorvidt markøren placeres i toppen af brevet eller i bunden.

en: Always request read receipt
da: Anmod altid om kvittering for at brevet er læst

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
da: Hvorvidt der vedhæftes en anmodning om en kvittering for at brevet er læst til alle breve som standard.

en: Always request Delivery Status Notification
da: Anmod altid om underretning om afleveringsstatus

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
da: Hvorvidt der tilføjes en anmodning om afleveringsstatus til alle breve som standard.

en: What mode open the composer with
da: Hvilken tilstand redigeringen åbner med

en: Spell checking languages
da: Stavekontrolsprog

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
da: Liste over ordbogssprogkoder som bruges ved stavekontrol.

en: List of recently used spell checking languages
da: Liste over nyligt brugte sprog til stavekontrol

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
da: Liste over ordbogssprogkoder brugt til stavekontrol, som er anvendt for nylig.

en: How many recently used spell checking languages to remember
da: Hvor mange nyligt anvendte sprog til stavekontrol som skal huskes

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
da: Vis “Bcc”-felt ved afsendelse af brev

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
da: Vis “Bcc”-feltet ved afsendelse af en e-mail. Dette indstilles i “Vis”-menuen når en e-mailkonto er valgt.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
da: Vis “Cc”-felt ved afsendelse af brev

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
da: Vis “Cc”-feltet ved afsendelse af et brev. Dette indstilles i “Vis”-menuen når en e-mailkonto er valgt.

en: Show “From” override field when sending a mail message
da: Vis “Fra”-ændringsfeltet ved afsendelse af brev

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
da: Vis “Fra”-ændringsfeltet ved afsendelse af et brev. Dette indstilles i “Vis”-menuen, når der er valgt en e-mailkonto.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
da: Vis “Svar til”-felt ved afsendelse af brev

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
da: Vis “Svar til”-feltet ved afsendelse af et brev. Dette kontrolleres fra “Vis”-menuen, når der er valgt en e-mailkonto.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
da: Vis “Fra”-felt ved indsendelse til en nyhedsgruppe

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
da: Vis “Fra”-feltet ved indsendelse til en nyhedsgruppe. Dette indstilles i “Vis”-menuen, når der er valgt en nyhedsgruppekonto.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
da: Vis “Svar til”-felt ved indsendelse til en nyhedsgruppe

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
da: Vis “Svar til”-feltet ved indsendelse til en nyhedsgruppe. Dette kontrolleres fra “Vis”-menuen, når der er valgt en nyhedsgruppekonto.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
da: Signér svar digitalt, når det oprindelige brev er signeret

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
da: Aktivér automatisk PGP- eller S/MIME-signaturer, når der svares på et brev, som også er PGP- eller S/MIME-signeret.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
da: Indkod filnavne på en Outlook/GMail-måde

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
da: Indkod filnavne i brevhoveder på samme måde som Outlook eller GMail gør, for på korrekt vis at lade dem vise filnavne med UTF-8-indkodede breve som bliver sendt af Evolution. Dette er nødvendigt fordi de ikke følger RFC 2231, men bruger den ukorrekte RFC 2047-standard.

en: Send messages through Outbox folder
da: Send breve gennem udbakkemappen

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
da: Gem altid breve i udbakken ved afsendelse, så brugeren kan vælge hvornår brevene skal sendes.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
da: Hvor længe tømning af udbakken skal udsættes, når breve sendes gennem udbakkemappen

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
da: En forsinkelse (i minutter) før udbakkemappen tømmes. Mindre end 0 betyder aldrig, 0 betyder straks, og et positivt tal er forsinkelsen i minutter.

en: Include signature in new messages only
da: Inkludér kun signatur i nye breve

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
da: Inkludér kun den valgte signatur i nye breve, men tilføj ingen signatur ved svar eller videresend.

en: Put personalized signatures at the top of replies
da: Indsæt en personlig signatur i toppen af svar

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
da: Brugere bliver helt vilde, når det drejer sig om hvor deres signatur skal placeres henne, når man svarer på et brev. Denne indstilling bestemmer, hvorvidt signaturen placeres i toppen af brevet eller i bunden.

en: Do not add signature delimiter
da: Tilføj ikke signaturadskiller

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
da: Indstil til TRUE hvis du ikke vil tilføje en signaturadskiller før din signatur, når du skriver et brev.

en: Keep original message signature in replies
da: Bevar signaturen i det oprindelige brev i svar

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
da: Når sat til TRUE, bevares signaturen i det oprindelige brev. Ellers fjernes signaturen og alt under den, når der svares på brevet.

en: Ignore list Reply-To:
da: Ignorér listens Reply-To (svar til):

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
da: Visse e-maillister angiver en Reply-To:-linje (svar til) i brevhovedet, for at få brugere til at sende svar til listen, selv når de beder Evolution om at sende et privat svar. Hvis du sætter denne indstilling til sand, vil Evolution forsøge at ignorere sådanne Reply-To:-linjer, og gøre hvad du bad om. Hvis du bruger den private svarhandling, vil den svare privat. Hvis du bruger “Svar til liste”-handlingen, vil den gøre dette. Det virker ved at sammenligne Reply-To:-linjen med en List-Post:-linje, hvis der er en.

en: List of localized “Re”
da: Liste over lokaliseret “Re”

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
da: Kommasepareret liste over lokaliserede “Re”-forkortelser, der skal springes over i en emne-tekst ved besvarelse af et brev, som tilføjelse til standard-“Re”-præfikset. For eksempel “SV,AV”.

en: List of localized “Re” separators
da: Liste over lokaliserede “Re”-adskillere

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
da: En liste over lokaliserede “Re”-adskillere, der skal springes over i en emne-tekst ved besvarelse af et brev, som tilføjelse til standardadskilleren “:” og unicodeadskilleren “︰”.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
da: Brug lokaliseret “Vs”/“Sv” i brevets emne

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
da: Når sat til TRUE, bruges lokaliseret “Vs”/“Sv” i brevets emne ved svar og videresending som givet af systemets regionsindstillinger, og ellers bruges den ikke-lokaliserede version.

en: Number of characters for wrapping
da: Antal tegn til ombrydning

en: Will autowrap lines after given number of characters.
da: Vil autoombryde linjer efter et givet antal tegn.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
da: Antal af Til- eller CC-modtagere hvorfra der skal spørges om “prompt-on-many-to-cc-recips”

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
da: Hvornår der skal spørges, når antallet af Til- eller CC-modtagere har nået denne værdi.

en: Whether to always show main toolbar
da: Om hovedværktøjslinjen altid skal vises

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
da: Hvis sat til “true”, vil hovedværktøjslinjen altid være synlig.

en: Whether to always show edit toolbar
da: Om redigeringsværktøjslinjen altid skal vises

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
da: Hvis sat til “true”, vil redigeringsværktøjslinjen altid være synlig.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
da: Om der altid skal vises Signér- og Kryptér-knapper i værktøjslinjen

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
da: Hvis sat til 'true' vil Signer- og Kryptér-knapperne for enten PGP eller S/MIME altid blive vist i skrivevinduets værktøjslinje. Ellers vil de kun blive vist når de bliver brugt.

en: Wrap quoted text in replies
da: Ombryd citeret tekst i svar

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
da: Hvis sat til “true”, vil citeret tekst i svar blive ombrudt.

en: Paste plain text as preformatted
da: Indsæt almindelig tekst som forudformateret

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
da: Når indstillet indsættes almindelig tekst i redigeringsvinduet som et forudformateret afsnit. Hvis den ikke er indstillet, indsættes den som et normalt afsnit.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
da: Konvertér UTC-tid i svaranerkendelser til lokal tid

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
da: Om tiden i svaranerkendelser skal konverteres til lokal tid, når det er i UTC i brevet.

en: Use user date format in reply credits
da: Anvend brugerdatoformat i svaranerkendelser

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
da: Om datoen i svaranerkendelser skal vises i brugerdatoformatet. Er den ikke indstillet, vises det oprindelige brevs brevhovedværdi.

en: Mark replied to messages as read
da: Markér besvarede breve som læst

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
da: Når der svares på et brev, som markeres som besvaret, skal det da også markeres som læst.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
da: Om redigering af almindelig tekst skal startes i forudformateret afsnitstilstand

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
da: Når sat til true, vil nye breve med almindelig tekst starte med forudformateret afsnitstilstand. Den normale afsnitstilstand vil blive anvendt, hvis sat til falsk.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
da: Om fiffet Content-Disposition:inline i brevhovedet skal adlydes

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
da: Slå fra for at blokere automatisk visning af bilag med Content-Disposition: inline.

en: Save file format for drag-and-drop operation
da: Gem filformat for træk og slip-handlinger

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
da: Kan være enten “mbox” eller “pdf”.

en: Show image animations
da: Vis billedanimationer

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
da: Aktivér animerede billeder i HTML-e-mails. Mange brugere finder animerede billeder irriterende og foretrækker at se på et statisk billede.

en: Enable or disable type ahead search feature
da: Aktivér eller deaktivér tast-og-find søgefunktionen

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
da: Slå søgefunktionen i sidepanelet til, hvilket giver mulighed for interaktiv søgning i mappenavne.

en: Enable or disable magic space bar
da: Slå magisk mellemrumstast til eller fra

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
da: Slå denne til for at bruge mellemrumstasten til at rulle ned gennem brev-forhåndsvisning, brevindeks og mapper.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
da: Aktivér for at bruge en tilsvarende indstillinger for visning af brevlisten i alle mapper

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
da: Slå til for at bruge tilsvarende indstillinger for visning af brevlister for alle mapper.

en: Enable to use the same search settings for all folders
da: Aktivér for at bruge de samme søgeindstillinger i alle mapper

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
da: Dette tages kun i betragtning i kombination med “global-view-setting”.

en: Mark citations in the message “Preview”
da: Markér citater i forhåndsvisningen af breve

en: Mark citations in the message “Preview”.
da: Markér citater i forhåndsvisningen af breve.

en: Citation highlight color
da: Farve til fremhævning af citater

en: Citation highlight color.
da: Farve til fremhævning af citater.

en: Enable/disable caret mode
da: Aktivér/deaktivér markørtilstand

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
da: Aktivér markørtilstand således at du kan se en markør ved læsning af e-mail.

en: Default charset in which to display messages
da: Standardtegnkodning ved visning af breve

en: Default charset in which to display messages.
da: Standardtegnkodning ved visning af breve.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
da: Indlæs automatisk billeder for HTML-breve via HTTP

en: Show notification about missing remote content
da: Vis påmindelse om manglende fjernindhold

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
da: Når beskedforhåndsvisning viser en besked som kræver at der hentes fjernindhold, mens det ikke tillades at hente data for brugeren eller fjernstedet, så vis en påmindelse om det over forhåndsvisningspanelet.

en: Show Animations
da: Vis animationer

en: Show animated images as animations.
da: Vis animerede billeder som animationer.

en: Show all message headers
da: Vis alle brevhoveder

en: Show all the headers when viewing a messages.
da: Vis alle brevhoveder når et brev vises.

en: List of headers to show when viewing a message.
da: Liste af synlige brevhoveder når et brev vises.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
da: Hvert brevhoved repræsenteres som et par: brevhovednavnet samt en boolesk variabel, som angiver om brevhovedet er slået til. Deaktiverede brevhoveder vises ikke sammen med beskeder, men vises stadig i Indstillinger.

en: Show photo of the sender
da: Vis foto af afsenderen

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
da: Vis afsenderens foto i brevlæsningsruden.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
da: Søg på libravatar.org efter afsenderens billede

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
da: Tillad også søgning på libravatar.org efter afsenderens billede.

en: Mark as Seen after specified timeout
da: Markér som set efter angivet tidsgrænse

en: Mark as Seen after specified timeout.
da: Markér som set efter angivet tidsgrænse.

en: Mark as Seen always after specified timeout
da: Markér altid som set efter angivet tidsgrænse

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
da: Hvis sat til true, vil det valgte brev blive markeret som ulæst efter udløbstiden, også efter et mappeskift.

en: Timeout for marking messages as seen
da: Tidsgrænse for at markere brev som set

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
da: Tidsgrænse i millisekunder for at markere brev som set.

en: Show Attachment Bar
da: Vis bilagslinje

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
da: Vis bilagslinje under forhåndsvisningsruden til breve, når brevet har bilag.

en: Sender email-address column in the message list
da: Kolonnen for afsender-e-mailadresser i brevliste

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
da: Vis afsenderens e-mailadresse i en separat kolonne i brevindeks.

en: Show deleted messages in the message-list
da: Vis slettede breve i brevlisten

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
da: Vis slettede breve med gennemstregning i brevlisten.

en: Show junk messages in the message-list
da: Vis spambreve i brevlisten

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
da: Vis spambreve (med rød gennemstregning) i brevlisten.

en: Enable Unmatched search folder
da: Aktivér Ikke-fundet-søgemappen

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
da: Aktivér umatchede-søgemappen i søgemapperne. Har ingen virkning, hvis søgemapper ikke er aktiverede.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
da: Skjuler per-mappe-forhåndsvisning og fjerner markeringen

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
da: Denne nøgle læses kun en gang og sættes til “false” efter at den er læst. Dette fravælger brevene i listen og fjerner forhåndsvisning for den mappe.

en: Height of the message-list pane
da: Højden på ruden med brevindekset

en: Height of the message-list pane.
da: Højden på ruden med brevindekset.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
da: Om brevhoveder sammenfoldes i brugergrænsefladen

en: Width of the message-list pane
da: Bredden på ruden med brevindeks

en: Width of the message-list pane.
da: Bredden på ruden med brevindeks.

en: Layout style
da: Layoutstil

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
da: Layoutstilen afgør hvor forhåndsvisningsruden skal placeres i forhold til brevlisten. “0” (Klassisk visning) placerer forhåndsvisningspanelet under brevlisten. “1” (Lodret visning) placerer forhåndsvisningspanelet ved siden af brevlisten.

en: Variable width font
da: Skrifttype med variabel bredde

en: The variable width font for mail display.
da: Skrifttypen med variabel bredde til visning af e-mail.

en: Terminal font
da: Terminalskrifttype

en: The terminal font for mail display.
da: Terminalskrifttypen ved visning af brev.

en: Use custom fonts
da: Brug tilpassede skrifttyper

en: Use custom fonts for displaying mail.
da: Benyt tilpassede skrifttyper til e-mailvisning.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
da: Begræns antallet af synlige adresser i TO/CC/BCC

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
da: Begræns synlige adresser i TO/CC/BCC til det antal der er angivet i address_count.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
da: Antal adresser der skal vises i TO/CC/BCC

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
da: Dette bestemmer antallet af adresser der som standard vises i brevindekset. Efter dette antal vises “…”.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
da: Vis e-mail i brevhoveddelen af brevforhåndsvisningen når navnet er tilgængeligt

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
da: Når sat til falsk, vil e-mailadresserne, som indeholder både navne- og e-maildelene i brevhovedet såsom Til/Cc/Bcc, kun vises med navnedelen uden den egentlige e-mailadresse og med navnet gjort klikbart.

en: Thread the message-list based on Subject
da: Benyt trådning i brevindekset, baseret på emne

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
da: Vælg, om der skal benyttes emnebaseret trådning, når breve ikke indeholder linjerne “In-Reply-To” eller “References” i brevhoved.

en: Default value for thread expand state
da: Standardværdi for udfoldningen af en tråd

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
da: Denne indstilling angiver hvorvidt tråde som standard skal være foldet ud eller foldet sammen. Evolution kræver så en genstart.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
da: Hvorvidt sortering baseres på det sidste brev i tråden

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
da: Denne valgmulighed specificerer hvorvidt tråde skal sorteres efter sidste e-brev i tråden i stedet for brevets dato. Dette kræver en genstart af Evolution.

en: Whether sort thread children always ascending
da: Om trådunderelementer skal sorteres stigende

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
da: Denne valgmulighed specificerer, hvorvidt trådunderelementer altid skal sorteres stigende, i stedet for at bruge samme sorteringsrækkefølge som på rodniveauet for tråden.

en: Whether to compress thread level
da: Om trådniveau skal komprimeres

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
da: Sæt til true for at komprimere trådniveauer for flade samtaler, så niveauet ikke er så dybt.

en: Whether to generate flat threads
da: Om der skal oprettes flade tråde

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
da: Sæt til true (sand) for at oprette flade tråde. Tråden vil da kun have et niveau og ingen underniveauer.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
da: Sortér konti alfabetisk i et mappetræ

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
da: Angiver hvordan konti skal sorteres i et mappetræ i e-mailvisning. Hvis sat til true, sorteres konti alfabetisk, undtagen “På denne computer” og søgemapper. Ellers sorteres konti som angivet af en bruger

en: Log filter actions
da: Log filterhandlinger

en: Log filter actions to the specified log file.
da: Log filterhandlinger til den angivne logfil.

en: Logfile to log filter actions
da: Logfilen for filterhandlinger

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
da: Hvis ikke angivet eller sat til “stdout” sker logning til stdout i stedet for til en fil.

en: Flush Outbox after filtering
da: Tøm udbakke efter filtrering

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
da: Om udbakken skal tømmes når filtrering er færdiggjort. Tømning af udbakken vil kun finde sted når der er brugt en “Videresend til”-filterhandling, og cirka et minut efter sidste handlingsaktivering.

en: Default forward style
da: Standardstil for videresending

en: Default reply style
da: Standardstil for svar

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
da: Sprogkode til videresendelse og svar, f.eks. en_US. Tom streng betyder, at brugergrænsefladens sprog anvendes.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
da: Spørg ved afsendelse når der bruges genvejstast (Ctrl+Retur)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
da: Spørg brugeren, når han eller hun forsøger at sende breve med tastaturgenvej.

en: Prompt on empty subject
da: Spørg ved tomt emne

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
da: Spørg brugeren, når han eller hun forsøger at sende breve uden emne.

en: Prompt when emptying the trash
da: Spørg, når papirkurven skal tømmes

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
da: Spørg brugeren, når han eller hun prøver at tømme papirkurven.

en: Prompt when user expunges
da: Spørg, når brugeren tømmer

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
da: Spørg brugeren når han eller hun prøver at tømme en mappe.

en: Prompt when user calls Empty Junk
da: Spørg, når brugeren kalder tøm spam

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
da: Spørg brugeren, når han eller hun prøver at tømme en spammappe.

en: Prompt when user marks message as Junk
da: Spørg, når brugeren markerer brev som spam

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
da: Spørg brugeren, når han eller hun forsøger at markere et brev som spam.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
da: Spørg, før der sendes til modtagere, som ikke er skrevet ind som mailadresser

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
da: Deaktiverer/aktiverer de gentagne advarsler om, at du prøver at sende et brev til modtagere, som ikke er skrevet ind som e-mailadresser

en: Prompt when user only fills Bcc
da: Spørg, når brugeren kun udfylder Bcc-feltet

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
da: Spørg, når der sendes breve uden modtagere i Til- eller Cc-felterne.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
da: Spørg, når brugeren prøver at sende uønsket HTML

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
da: Spørg, når breve i HTML-format sendes til modtagere, der måske ikke vil have mail formateret som HTML.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
da: Spørg, når brugeren forsøger at åbne 10 eller flere breve på en gang

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
da: Hvis en bruger forsøger at åbne 10 eller flere breve på en gang, så spørg, om brugeren virkelig ønsker det.

en: Prompt while marking multiple messages
da: Spørg, når flere breve markeres

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
da: Deaktiverer/aktiverer prompten, mens der markeres flere breve.

en: Prompt when deleting messages in search folder
da: Spørg, når breve slettes i søgemappe

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
da: Deaktiverer/aktiverer de gentagne advarsler om, at hvis et brev slettes i en søgemappe, slettes brevet rigtigt og ikke kun i søgeresultatet.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
da: Spørger, om en mappe skal kopieres ved træk og slip i mappetræet

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
da: Mulige værdier er: “aldrig” — for ikke at tillade kopiering med træk og slip i mappetræet, “altid” — for at tillade kopiering med træk og slip i mappetræet uden bekræftelse eller “spørg” — (eller enhver anden værdi) for at spørge brugeren.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
da: Spørger, om en mappe skal flyttes ved træk og slip i mappetræet

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
da: Mulige værdier er: “aldrig” — for ikke at tillade flytning med træk og slip i mappetræet, “altid” — for at tillade flytning med træk og slip i mappetræet uden bekræftelse eller “spørg” — (eller enhver anden værdi) for at spørge brugeren.

en: Prompt when replying privately to list messages
da: Spørg, når der svares privat på breve fra postlister

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
da: Deaktiverer/aktiverer de gentagne advarsler om, at du sender et privat svar på et brev, der ankom via en e-mailliste.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
da: Spørg, når e-mailliste overtager private svar

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
da: Den aktiverer/deaktiverer de gentagne forespørgsler med advarsler om, at du forsøger at sende et privat svar på et brev, der blev leveret via en e-mailliste, men hvor listen angiver en Reply-To:-linje (svar til) i posthovedet, som omdirigerer dit svar tilbage til listen

en: Prompt when replying to many recipients
da: Spørg, når der svares til mange modtagere

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
da: Deaktiverer/aktiverer de gentagne forespørgsler, som advarer om, at du sender til mange mennesker.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
da: Spørg ved skift af skriveformat, hvor indholdet vil miste dets formatering

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
da: Deaktiverer/aktiverer de gentagne advarsler om, at du er ved at skifte skriveformat, og at indholdet vil miste dets formatering.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
da: Spørg ved afsendelse til mange Til- og CC-modtagere

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
da: Slå dialogen ved afsendelse til mange Til- eller CC-modtagere til eller fra. “composer-many-to-cc-recips-num” definerer tærsklen.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
da: Politik for automatisk lukning af brevbrowservinduet når der videresendes eller svares på et vist brev.

en: Empty Trash folders on exit
da: Tøm papirkurvsmapper ved afslutning

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
da: Tøm alle papirkurvsmapper når Evolution afslutter.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
da: Minimum antal dage mellem tømning af papirkurv ved afslutning

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
da: Minimum tid mellem tømning af papirkurv ved afslutning i dage.

en: Last time Empty Trash was run
da: Sidste gang tøm papirkurv blev udført

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
da: Sidste gang papirkurven blev tømt, målt i dage siden første januar 1970 (epoken).

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
da: Antallet af sekunder fejlen skal vises i statuslinjen.

en: Level beyond which the message should be logged.
da: Over dette niveau logges brevet.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
da: Denne kan have tre forskellige værdier. “0” for fejl. “1” for advarsler. “2” for fejlsøgningsbeskeder.

en: Show original “Date” header value.
da: Vis oprindelig brevhovedværdi “Date”.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
da: Vis oprindelig brevhovedværdi “Date” (udelukkende med lokaltidsangivelse hvis tidszonerne er forskellige). Ellers vil værdien altid blive vist i et brugerindstillet format og med lokal tidszone.

en: List of Labels and their associated colors
da: Liste over etiketter og deres associerede farver

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
da: Liste over etiketter som Evolutions e-mailkomponent kender. Listen indeholder strenge på formen navn:farve, hvor farve benytter sig af HTML-hex-kodning.

en: Check incoming mail being junk
da: Kontrollér om indgående breve er spam

en: Run junk test on incoming mail.
da: Udfør spamtest på indgående post.

en: Empty Junk folders on exit
da: Tøm spammapper ved afslutning

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
da: Tøm alle spammapper når Evolution afslutter.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
da: Minimum antal dage mellem tømning af spammapper ved afslutning

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
da: Minimum tid mellem tømning af spammapper ved afslutning i dage.

en: Last time Empty Junk was run
da: Sidste gang tøm spam blev udført

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
da: Sidste gang spammapperne blev tømt, målt i dage siden første januar 1970 (epoken).

en: The default plugin for Junk hook
da: Standardudvidelsesmodulet for spam-funktion

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
da: Dette er standard-spam-udvidelsesmodulet, selv om der er flere af slagsen aktiveret. Hvis standardudvidelsesmodulet er deaktiveret vil der ikke automatisk benyttes et af de andre.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
da: Afgør hvorvidt der skal søges efter afsenderadresse i adressebog

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
da: Afgør hvorvidt der skal søges efter afsenderadresse i adressebogen. Hvis den bliver fundet skulle det ikke være spam. Der søges i bøger markeret til autofuldførelse. Dette kan være langsomt, hvis fjerne adressebøger (som f.eks. ldap) er markeret til autofuldførelse.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
da: Afgør hvorvidt der kun skal søges efter adresser i den lokale adressebog i forbindelse med spamfiltrering

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
da: Denne valgmulighed er relateret til nøglen lookup_adressbook og bruges til at afgøre, hvorvidt der kun skal kigges i den lokale adressebog, når post som er modtaget fra kendte kontaktpersoner, skal ekskluderes fra spamfiltreringen.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
da: Afgør om der skal anvendes brugertilpassede brevhoveder til at kontrollere for spam

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
da: Afgør om der skal anvendes brugertilpassede brevhoveder til at kontrollere for spam. Hvis denne valgmulighed er slået til og brevhovederne er nævnt vil det forbedre spam-søgningshastigheden.

en: Custom headers to use while checking for junk.
da: Tilpassede brevhoveder der skal bruges mens der kontrolleres for spam.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
da: Tilpassede brevhoveder der skal bruges, mens der kontrolleres for spam. Listeelementerne er strenge på formen “brevhovednavn=værdi”.

en: UID string of the default account.
da: Standardkontoens UID-streng.

en: Save directory
da: Gem mappe

en: Directory for saving mail component files.
da: Mappe hvor e-mailkomponentfilerne skal gemmes.

en: Save format
da: Gem format

en: Last used format when saving messages to file.
da: Senest brugte format når breve gemmes som en fil.

en: Composer load/attach directory
da: Indlæsnings- og bilagsmappe for skrivevindue

en: Directory for loading/attaching files to composer.
da: Mappe til at indlæse/vedhæfte filer i skrivevindue.

en: Check for new messages on start
da: Kontrollér om der er nye breve ved opstart

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
da: Hvorvidt Evolution skal kontrollere om der er nye breve ved opstart. Dette omfatter også afsendelse af breve fra udbakken.

en: Check for new messages in all active accounts
da: Kontrollér om der er nye breve i alle aktive konti

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
da: Hvorvidt der skal kontrolleres om der er nye breve i alle aktive konti, når Evolution startes, uafhængigt af disse kontis “Kontrollér om der er nye breve hver X minutter”-indstilling. Denne indstilling bruges kun sammen med indstillingen “send_recv_on_start”.

en: Server synchronization interval
da: Synkroniseringsinterval for server

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
da: Kontrollerer hvor ofte lokale ændringer synkroniseres med den fjerne postserver. Intervallet skal være mindst 30 sekunder.

en: Allow expunge in virtual folders
da: Tillad tømning i virtuelle mapper

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
da: Slår tømning til i virtuelle mapper, hvilket betyder at Mappe→Tøm vil kunne kaldes i virtuelle mapper, mens tømningen selv udføres i alle mapper for alle slettede beskeder inden i den virtuelle mappe, dvs. ikke blot for slettede breve tilhørende den virtuelle mappe.

en: Inherit theme colors in HTML format
da: Nedarv temafarver i HTML-format

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
da: Hvis slået til, vil temafarver for baggrund, tekst og links blive sendt med i det resulterede HTML-formaterede brev.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
da: En arkivmappe til lokale mapper.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
da: En arkivmappe som skal bruges til “Breve|Arkivér …”-funktionen fra mapper på denne computer.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
da: Om gøremålslinjen er synlig i hovedvinduet

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
da: Gemmer om gøremålslinjen er synlig i hovedvinduet.

en: Width of the To Do bar in the main window
da: Bredden på gøremålslinjen i hovedvinduet

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
da: Indeholder gøremålslinjens bredde i hovedvinduet.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
da: Om gøremålslinjen er synlig i et undervindue

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
da: Gemmer om gøremålslinjen er synlig i et undervindue.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
da: Bredden på gøremålslinjen i et undervindue

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
da: Indeholder gøremålslinjens bredde i et undervindue.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
da: Om gøremålslinjen også skal vise fuldførte opgaver

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
da: Gemmer om gøremålslinjen også skal vise fuldførte opgaver.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
da: Om gøremålslinjen også skal vise opgaver uden forfaldsdato

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
da: Gemmer om gøremålslinjen også skal vise opgaver uden forfaldsdato.

en: How many days to show in the To Do bar
da: Hvor mange dage der skal vises i gøremålslinjen

en: Values out of range are clamped to the boundary.
da: Værdier uden for intervallet sættes til en af grænseværdierne.

en: Show start up wizard
da: Vis opstartsguiden

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
da: Om opstartsguiden skal vises, når der ikke er konfigureret en e-mailkonto.

en: Whether go to the previous message after message deletion
da: Om det forrige brev skal vises efter sletning af brev

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
da: Hvis true springes til forrige brev ved sletning af det valgte brev. Hvis false springes til næste.

en: Show Subject above Sender in Messages column
da: Vis emne over afsender i brevkolonnen

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
da: Om emnet skal vises over afsenderen (fra/til) i brevkolonnen. Vises normalt i den lodrette/brede visning i brevlisten.

en: Visually wrap long lines in composer
da: Visuel ombrydning af lange linjer i redigering

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
da: Om lange tekstlinjer skal ombrydes visuelt for at undgå vandret rulning

en: Alternative reply style
da: Alternativ svarstil

en: Composer mode to use.
da: Redigeringstilstand der skal bruges.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
da: Sæt markøren i bunden af alternative svar

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
da: Bestemmer om markøren placeres øverst eller nederst i brevet, når Alternativt svar bruges.

en: Put the signature at the top of the message
da: Indsæt signaturen øverst i brevet

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
da: Bestemmer om signaturen placeres øverst eller nederst i brevet, når Alternativt svar bruges.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
da: Anvend valgte skabelon, når Alternativt svar bruges

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
da: URI til mappe til sidst valgte skabelon til Alternativt svar

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
da: Sidst valgte skabelons brev-UID til Alternativt svar

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
da: Hvorvidt det originale brevs emne skal bevares, når skabelonen til Alternativt svar anvendes

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
da: Hvorvidt “kroppen” i mailto:-URI skal indstilles som forudformateret afsnitsstil. Hvis sat til “false”, vil normal afsnitsstil blive anvendt.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
da: Luk brevbrowservinduet når det valgte brev slettes eller markeres som spam.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
da: Sammenfold arkivmapper i vælgeren til Flyt/kopiér brev til mappe og Gå til mappe.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
da: Hvor modtagers S/MIME-certifikater eller PGP-nøgler skal findes, når breve krypteres.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
da: Værdien “off” forhindrer helt, at der ledes efter certifikater; værdien “autocompleted” giver kun certifikater for autofuldførte kontaktpersoner; værdien “books” bruger certifikater fra autofuldførte kontaktpersoner og søger i bøger markeret til autofuldførelse.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
da: Om send/modtag også skal hente beskeder til offline brug.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
da: Når aktiveret, vil kørsel af send/modtag medføre, at breve synkroniseres til offline brug. Indstillingen er som standard deaktiveret.

en: Whether display delivery notification parts inline.
da: Om dele med leveringsunderretning skal vises indlejret.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
da: Når aktiveret, vises dele med brev/leveringsstatus og brev/dispositionsunderretning automatisk indlejret.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
da: Hvorvidt farver i HTML-mails skal nulstilles.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
da: Når aktiveret, nulstilles farver i HTML-breve, hvorved skrivebordets temafarver bruges.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
da: Om mappernes udfoldningstilstand skal bevares når kopier/flyt til mappe kaldes.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
da: Når aktiveret, bevarer dialogen kopier/flyt til mappe mappernes udfoldningstilstand i dialogen, ellers udfoldes alle mapperne.

en: Whether to print attachments.
da: Om bilag skal udskrives.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
da: Når aktiveret, og hvis muligt, udskrives indholdet af bilag sammen med brevet.

en: Size limit for text attachments to show
da: Størrelsesgrænse for visning af tekstbilag

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
da: Angiver hvor store (i kB) tekstbilag, der vises i brevforhåndsvisningen. Alt over denne størrelse vil ikke kunne vises indlejret.

en: Show Preview Toolbar
da: Vis forhåndsvisningsværktøjslinjen

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
da: Vis værktøjslinjen oven over forhåndsvisningspanelet i e-mail-visningen.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
da: Om markdown-redigeringsværktøjet skal rense inputtekst også for tilstanden “Markdown som almindelig tekst”

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
da: Deaktiveres rensningen, kan markdown-redigeringsværktøjet bruges som et simpelt tekstredigeringsværktøj, uden at inputteksten forvanskes.

en: Show unread count in folder tree
da: Vis antal ulæste i mappetræ

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
da: Vis antal ulæste ved siden af mappens navn i mappetræet.

en: Show insecure parts by default
da: Vis som standard usikre dele

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
da: Angiv, om ikkesignerede/krypterede dele ved siden af signerede/krypterede dele skal vises, når mailen er åbnet. Standardindstillingen er at skjule disse muligvis usikre dele.

en: (Deprecated) Default forward style
da: (Forældet) Standardstil for videresending

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “forward-style-name” i stedet.

en: (Deprecated) Default reply style
da: (Forældet) Standardstil for svar

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “reply-style-name” i stedet.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
da: (Forældet) Liste over tilpassede hoveder og om de er aktiveret.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “show-headers” i stedet.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
da: (Forældet) Indlæs billeder for HTML-breve via HTTP

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “image-loading-policy” i stedet.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
da: (Forældet) Spørger hvorvidt brevvinduet skal lukkes, når brugeren videresender eller svarer på brevet i vinduet

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
da: Denne nøgle er forældet siden version 3.10 og bør ikke længere bruges. Brug “browser-close-on-reply-policy” i stedet.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
da: Spørg, inden der sendes, når bilag er ændret på disken

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
da: Spørg, om brevet kan sendes med bilag, som er ændret på disken, siden de blev vedhæftet brevet.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
da: ['vedhæftet','vedhæftning','vedlagt','medsendt','bilag']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
da: Liste af spor som udvidelsesmodulet til påmindelse om bilag skal kigge efter i brevkroppen

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
da: Liste af spor som udvidelsesmodulet til påmindelse om bilag skal kigge efter i brevkroppen.

en: Address book source
da: Adressebogskilde

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
da: Adressebog til opbevaring af automatisk synkroniserede kontaktpersoner.

en: Auto sync Pidgin contacts
da: Automatisk synkronisering af Pidgin-kontaktpersoner

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
da: Om Pidgin-kontaktpersoner skal synkroniseres automatisk.

en: Enable autocontacts
da: Aktivér automatiske kontaktpersoner

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
da: Om kontaktpersoner skal tilføjes automatisk til brugerens adressebog.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
da: Hvorvidt feltet “Arkivér under” skal indstilles til “Fornavn efternavn”

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
da: Indstil Arkivér under som “Fornavn efternavn” i stedet for “Efternavn, fornavn”.

en: Pidgin address book source
da: Pidgin-adressebogskilde

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
da: Adressebog som skal bruges til opbevaring af automatisk synkroniserede kontaktpersoner fra Pidgin.

en: Pidgin check interval
da: Interval for kontrol af Pidgin

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
da: Interval for synkronisering af Pidgin-kontaktpersoner.

en: Pidgin last sync MD5
da: MD5 for seneste Pidgin-synkronisering

en: Pidgin last sync MD5.
da: MD5 for seneste Pidgin-synkronisering.

en: Pidgin last sync time
da: Tidspunkt for seneste Pidgin-synkronisering

en: Pidgin last sync time.
da: Tidspunkt for seneste Pidgin-synkronisering.

en: List of Custom Headers
da: Liste over tilpassede brevhoveder

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
da: Denne nøgle specificerer listen over tilpassede brevhoveder som du kan tilføje til en udgående besked. Formatet som et brevhoved og dets værdier anføres i er: Navnet på det tilpassede brevhoved, efterfulgt af et “=” og værdierne separeret med et “;”

en: Default External Editor
da: Eksternt standard-tekstredigeringsprogram

en: The default command that must be used as the editor.
da: Standardkommandoen som skal bruges som tekstredigeringsprogram.

en: Automatically launch when a new mail is edited
da: Start automatisk når et nyt brev redigeres

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
da: Start redigeringsprogram automatisk når der trykkes en tast i brevredigeringen.

en: Insert Face picture by default
da: Indsæt ansigtsbillede som standard

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
da: Hvorvidt et ansigtsbillede som standard skal tilføjes udgående breve. Billedet bør indstilles før dette vælges, ellers vil der ikke ske noget.

en: Delete processed
da: Slet behandlede

en: Whether to delete processed iTip objects
da: Hvorvidt behandlede iTip-objekter skal slettes

en: Preserve existing reminder by default
da: Bevar eksisterende påmindelse som standard

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
da: Om indstillingen skal forudindstilles for at bevare eksisterende påmindelse som standard

en: Show invitation description provided by the sender
da: Vis invitationsbeskrivelsen fra afsenderen

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
da: Sæt til true for at vise invitationsbeskrivelsen fra afsenderen, hvis den er tilgængelig

en: Whether to attach components in mail messages
da: Om komponenter skal vedhæftes breve

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
da: Vedhæft komponenter i breve såsom mødeinvitationer eller svar i stedet for at gemme dem som et alternativ til brødteksten

en: Notify new messages for Inbox only.
da: Påmind kun om nye breve i indbakke.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
da: Om der kun skal påmindes for nye breve i indbakken.

en: Enable D-Bus messages.
da: Slå D-Bus-beskeder til.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
da: Genererer en D-BUS-besked når nye breve ankommer.

en: Enable icon in notification area.
da: Aktivér ikon i påmindelsesområde.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
da: Påmind brugeren om at der er ankommet nye e-mails ved hjælp af et ikon i påmindelsesområdet.

en: Popup message together with the icon.
da: Vis pop op-besked sammen med ikonet.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
da: Om der skal vises besked over ikonet når der kommer nye breve.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
da: Aktivér påmindelse ved hjælp af lyd, når nye e-mails ankommer.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
da: Om der skal afspilles en lyd, når der kommer nye breve. Hvis “false”, vil nøglerne “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” og “notify-sound-use-theme” blive ignoreret.

en: Whether to emit a beep.
da: Om der skal lyde et bip.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
da: Om der skal lyde et bip, når nye breve ankommer.

en: Sound filename to be played.
da: Navn på lydfil som skal spilles.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
da: Lydfilen der skal afspilles når nye breve ankommer, hvis “notify-sound-play-file” er “true”.

en: Whether to play a sound file.
da: Om der skal afspilles en lydfil.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
da: Om der skal afspilles en lydfil når nye breve ankommer. Lydfilens navn angives af nøglen “notify-sound-file”.

en: Use sound theme
da: Brug lydtema

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
da: Afspil temalyd når nye breve ankommer, hvis ikke i bip-tilstand.

en: Do not notify for these accounts
da: Påmind ikke for disse konti

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
da: Indeholder UID'er for konti for hvilke, påmindelser skal undgås.

en: Mode to use when displaying mails
da: Visningstilstand for breve

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
da: Visningstilstand for breve. “normal” får Evolution til at vise af den bedste del, “prefer_plain” får den til at bruge tekstdelen, hvis den findes, “prefer_source” får den til at bruge tekstdelen, hvis den findes, og ellers vises HTML-kildekoden, mens “only_plain” tvinger Evolution til kun at vise almindelig tekst

en: Whether to show suppressed HTML output
da: Hvorvidt undertrykt HTML-output skal vises

en: List of Destinations for publishing
da: Liste med destinationer for udgivelse

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
da: Nøglen angiver listen med destinationer, hvor kalendere skal udgives. Hver værdi angiver en XML med indstillinger for udgivelse på én destination.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
da: Liste over tildelinger for modtageren og den adresse der skal bruges med den

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
da: Listen er i formatet 'modtager&lt;tabulator&gt;afsender', hvor modtageren kun kan være del af adressen, og afsenderen er en fuld e-mailadresse som skal være præcist det samme som fra-adressen.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
da: Liste over tildelinger for en konto over, hvilke modtagere den accepterer

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
da: Liste af nøgleord/værdi-par som skabelonudvidelsesmodulet kan substituere ind i en brevkrop.

en: Skip development warning dialog
da: Spring advarselsdialogen for udviklingsversionen over

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
da: Vælg om advarselsdialogen i udviklingsversionen af Evolution springes over.

en: Initial attachment view
da: Indledende bilagsvisning

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
da: Indledende visning for bilagslinje-kontroller. “0” er ikonvisning, “1” er listeoversigt.

en: Initial file chooser folder
da: Indledende filvælgermappe

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
da: Indledende mappe til GtkFileChooser-dialoger.

en: Compression format used by autoar
da: Komprimeringsformat som bruges af autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
da: Komprimeringsformat til komprimering af vedhæftede kataloger med autoar.

en: Compression filter used by autoar
da: Komprimeringsfilter til autoar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
da: Komprimeringsfilter til komprimering af vedhæftede kataloger med autoar.

en: Start in offline mode
da: Start i offlinetilstand

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
da: Om Evolution starter i offlinetilstand i stedet for onlinetilstand.

en: Offline folder paths
da: Sti til offline-mapper

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
da: Liste over stier til mapper, der skal synkroniseres til disken til offline brug.

en: Enable express mode
da: Slå eksprestilstand til

en: Flag that enables a much simplified user interface.
da: Statusflag som aktiverer en meget simplificeret brugergrænseflade.

en: List of button names to hide in the window switcher
da: Liste af knapnavne, som skal skjules i vinduesskifteren

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
da: Gyldige værdier er “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” og “memos”. Ændring af dette kræver at programmet genstartes.

en: Window buttons are visible
da: Vinduesknapper er synlige

en: Whether the window buttons should be visible.
da: Vælg om vinduesknapperne skal være synlige.

en: Window button style
da: Vinduesknap-stil

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
da: Stilen for vinduesknapperne. Kan være “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. Hvis “toolbar” er sat, vil knappernes stil blive afgjort af indstillingerne for GNOME's værktøjslinje.

en: Menubar is visible
da: Menulinje er synlig

en: Whether the menubar should be visible.
da: Vælg om menulinjen skal være synlig.

en: Toolbar is visible
da: Værktøjslinjen er synlig

en: Whether the toolbar should be visible.
da: Vælg om værktøjslinjen skal være synlig.

en: Sidebar is visible
da: Sidepanel er synlig

en: Whether the sidebar should be visible.
da: Vælg om sidepanelet skal være synligt.

en: Statusbar is visible
da: Statuslinjen er synlig

en: Whether the status bar should be visible.
da: Vælg om statuslinjen skal være synlig.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
da: Identifikation eller alias for komponenten der skal vises ved opstart.

en: Default sidebar width
da: Standardbredde på sidepanel

en: The default width for the sidebar, in pixels.
da: Standardbredden på sidepanelet, i billedpunkter.

en: Enable special WebKit developer features
da: Aktivér særlige WebKit-udviklerfunktioner

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
da: Enhver ændring af denne indstilling kræver genstart af Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
da: Den seneste filendelse, der blev brugt, da der blev taget sikkerhedskopi af Evolutiondata.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
da: Det kan være enten “.gz” eller“.xz”, og det påvirker, hvilken filendelse der vil være forvalgt i filvælgeren.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
da: URI'ens præfiks der bruges til søgning på nettet med markeret tekst.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
da: URI'ens præfiks der bruges til søgninger på nettet. Tekstmarkeringen undviges og tilføjes til slutningen af strengen. URI'en skal begynde med https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
da: Mindste skriftstørrelse der skal bruges af WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
da: Den mindste skriftstørrelse i pixel brugt til at vise tekst i WebKitGTK. Denne indstilling styrer den absolut mindste størrelse. Andre værdier end 0 kan muligvis ødelægge sidelayouts. Negative værdier behandles som 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
da: Sæt med yderligere forbudte tegn i filnavnet

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
da: Når der genereres filnavne fra tilpassede strenge, erstattes visse tegn, som ikke kan vises eller som er reserveret, med underscore. Her er et sæt med yderligere tegn som skal erstattes.

en: Override toolbar icon size
da: Tilsidesæt værktøjslinjes ikonstørrelse

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
da: Styrer størrelsen på ikoner i værktøjslinjen. “Standardværdien” lader systemet/koden bestemme, hvad der er den bedste ikonstørrelse for værktøjslinjen. Ændres indstillingen, skal programmet genstartes.

en: Whether to use header bar in the application
da: Om der skal bruges overskriftslinje i programmet

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
da: Når aktiveret tilføjes knapper til overskriftslinjen. Dette gælder også for dialoger. Ændres indstillingen, skal programmet genstartes.

en: Whether the markdown editor show have live preview
da: Om markdown-redigeringsprogrammet skal have live-forhåndsvisning

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
da: Når aktiveret vil markdown-redigeringsprogrammet have en forhåndsvisning ved siden af redigeringen af teksten, og den opdateres, mens der skrives.

en: Whether to prefer symbolic icons
da: Om symbolske ikoner skal foretrækkes

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
da: Styrer, om programmet skal foretrække symbolske ikoner eller ej. Værdien “auto” registrerer, om ikontemaet bruger symbolske ikoner. Bemærk, at de symbolske ikoner ikke kan bruges, hvis ikontemaet ikke tilbyder dem. På samme måde kan farveikonerne ikke bruges, hvis de ikke er tilgængelige.

en: Use only local spam tests.
da: Benyt kun lokale spam-test.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
da: Benyt kun de lokale spam-test (ingen DNS).

en: Full path command to run spamassassin
da: Fuld sti til kommando for spamassassin

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
da: Fuld sti til kommandoen for spamassassin. Hvis ikke givet, vil der blive brugt en sti bestemt under kompilering, normalt /usr/bin/spamassassin. Kommandoen må ikke indeholde nogen andre argumenter.

en: Full path command to run sa-learn
da: Fuld sti til kommandoen sa-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
da: Fuld sti til kommandoen for sa-learn. Hvis ikke givet, vil der blive brugt en sti bestemt under kompilering, normalt /usr/bin/sa-learn. Kommandoen må ikke indeholde nogen andre argumenter.

en: Whether the text-highlight module is enabled
da: Om tekstfremhævningsmodulet er slået til eller fra

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
da: Det anvendte temas navn; som standard “bclear”

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
da: Brug “highlight --list-scripts=themes” for at få en liste over installerede temaer og værdien på en af dem. Ændringen kræver kun genformatering af beskeddelen for at træde i kraft, som f.eks. højreklik→Formatér som→ …

en: Manage your email, contacts and schedule
da: Håndtér dine e-mails, kontaktpersoner og din tidsplan

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
da: Evolution er et program til håndtering af personlig information, som indeholder integreret funktionalitet til e-mails, kalender og adressebøger.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
da: Evolution understøtter en bred vifte af industristandardiserede dataformater og netværksprotokoller til informationsudveksling, med fokus på overensstemmelse med standarderne og sikkerhed. Evolution kan også på nem vis integreres med Microsoft Exchange ved hjælp at “Exchange Web Services”-udvidelsen (EWS).

en: Mail – Classic View
da: Mail – klassisk oversigt

en: Mail – Vertical View
da: Mail – lodret oversigt

en: Mail Composer
da: Brevredigering

en: Calendar
da: Kalender

en: Contacts
da: Adressebog

en: The Evolution Team
da: Evolution-holdet

en: Groupware Suite
da: Samarbejdsprogramsuite

en: Evolution Mail and Calendar
da: Evolutions E-mail og Kalender

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
da: email;e-mail;epost;e-post;kalender;kontakt;kontaktperson;adressebog;opgave;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Compose a Message
da: Skriv et brev

en: Mail
da: E-mail

en: Memos
da: Memoer

en: Tasks
da: Opgaver

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
da: Vælg komponenten e-mail

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
da: Vælg komponenten kontaktpersoner

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
da: Vælg komponenten kalender

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
da: Vælg komponenten opgaver

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
da: Vælg komponenten memoer

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
da: Opret et nyt element i den nuværende komponent

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
da: Gennemløb fokus mellem ruderne

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
da: Åbn Evolutions brugervejledning

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
da: Ryd søgelinje

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
da: Flyt e-mails eller kontaktpersoner til mappe

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
da: Kopiér e-mails eller kontaktpersoner til mappe

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
da: Åbn nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Close window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
da: Afslut Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
da: E-mail

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
da: Opret et nyt brev

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
da: Send og modtag breve

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
da: Anvend filtre på de valgte

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
da: Åbn de valgte i nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
da: Gå til mappe

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
da: Markér valgte breve som læst

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
da: Markér valgte breve som ulæst

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
da: Hop til det næste ulæste brev

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
da: Hop til det forrige ulæste brev

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
da: Videresend valgte breve

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
da: Svar til afsender

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
da: Svar til listen

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
da: Svar til alle modtagerne

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
da: Rul op

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
da: Rul ned

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
da: Kalender

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
da: Opret en ny aftale

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
da: Opret et ny møde

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
da: Opret en ny opgave

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
da: Opret et nyt memo

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
da: Gå til dags dato

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
da: Gå til dato

[ctx: shortcut window]
en: Day View
da: Dagsoversigt

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
da: Arbejdsugeoversigt

[ctx: shortcut window]
en: Week View
da: Ugeoversigt

[ctx: shortcut window]
en: Month View
da: Månedsoversigt

[ctx: shortcut window]
en: List View
da: Listeoversigt

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
da: Kontaktpersoner

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
da: Opret en ny kontaktperson

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
da: Opret en ny kontaktliste

en: _Address Cards
da: _Adressekort

en: _List View
da: _Listeoversigt

en: By _Company
da: Efter _firma

en: _Day View
da: _Dagsoversigt

en: _Work Week View
da: _Arbejdsugeoversigt

en: W_eek View
da: _Ugeoversigt

en: _Month View
da: _Månedsoversigt

en: _Year View
da: _Årsoversigt

en: _Messages
da: _Breve

en: As _Sent Folder
da: Som Sendt-_mappen

en: By Su_bject
da: Efter _emne

en: By Se_nder
da: Efter _afsender

en: By S_tatus
da: Efter _status

en: By _Follow Up Flag
da: Efter _følg-op-markering

en: For _Wide View
da: Til _bredformat

en: As Sent Folder for Wi_de View
da: Som Sendt-mappen til b_redformat

en: _Memos
da: _Memoer

en: _Tasks
da: _Opgaver

en: With _Due Date
da: Med _forfaldsdato

en: With _Status
da: Med _status

en: This address book could not be opened.
da: Denne adressebog kunne ikke åbnes.

en: Failed to communicate with LDAP server.
da: Kunne ikke kommunikere med LDAP-serveren.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
da: Denne adressebogsserver har ingen foreslåede søgebaser.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
da: Denne server understøtter ikke LDAPv3-skemainformation.

en: Could not get schema information for LDAP server.
da: Kunne ikke hente schema-information fra LDAP-serveren.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
da: LDAP-serveren svarede ikke med gyldig skemainformation.

en: Could not remove address book.
da: Kunne ikke fjerne adressebogen.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette adressebogen “{0}”?

en: This address book will be removed permanently.
da: Denne adressebog vil blive fjernet permanent.

en: Do _Not Delete
da: _Undlad at slette

en: Delete remote address book “{0}”?
da: Slet ekstern adressebog “{0}”?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
da: Dette vil fjerne adressebogen “{0}” fra serveren for bestandigt. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: _Delete From Server
da: _Slet fra server

en: Category editor not available.
da: Kategori-redigering ikke tilgængelig.

en: Unable to open address book “{0}”
da: Kan ikke åbne adressebogen “{0}”

en: Unable to perform search.
da: Kan ikke udføre søgningen.

en: Failed to refresh address book “{0}”
da: Kunne ikke opdatere adressebogen “{0}”

en: Would you like to save your changes?
da: Vil du gemme dine ændringer?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
da: Du har ændret denne kontaktperson. Vil du gemme disse ændringer?

en: _Discard
da: _Forkast

en: Cannot move contact.
da: Kan ikke flytte kontaktperson.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
da: Du forsøger at flytte en kontaktperson fra en adressebog til en anden, men den kan ikke flyttes fra kilden. Vil du gemme en kopi i stedet?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
da: Billedet du har valgt er stort. Vil du ændre dets størrelse og gemme det?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
da: Den forventede billedstørrelse er op til 96 × 96 pixel.

en: _Resize
da: Ænd_r størrelse

en: _Use as it is
da: _Brug som det er

en: _Do not save
da: _Gem ikke

en: Unable to save {0}.
da: Kan ikke gemme {0}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
da: Fejl ved forsøg på at gemme {0} til {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
da: Adressen “{0}” findes allerede.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
da: En kontaktperson med denne adresse findes allerede. Vil du tilføje et nyt visitkort med den samme adresse alligevel?

en: _Add
da: _Tilføj

en: Some addresses already exist in this contact list.
da: Nogle adresser eksisterer allerede i denne kontaktliste.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
da: Du prøver at tilføje adresser som allerede er en del af denne liste. Ønsker du at tilføje dem alligevel?

en: Skip duplicates
da: Spring duplikater over

en: Add with duplicates
da: Tilføj med duplikater

en: List “{0}” is already in this contact list.
da: Liste “{0}” er allerede i denne kontaktliste.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
da: En kontaktliste ved navn “{0}” er allerede i denne kontaktliste. Ønsker du at tilføje den alligevel?

en: Failed to delete contact
da: Kunne ikke slette kontaktperson

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at slette kontaktpersoner i denne adressebog.

en: Cannot add new contact
da: Kan ikke tilføje ny kontaktperson

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
da: “{0}” er en skrivebeskyttet adressebog og kan ikke ændres. Vælg venligst en anden adressebog fra sidepanelet i kontakpersonsvisning.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
da: Kan ikke gemme en kontaktperson idet adressebogen er ved at blive åbnet

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
da: Kan ikke gemme en kontaktperson i adressebogen '{0}' fordi den stadig er ved at blive åbnet. Vent enten indtil den er åbnet eller vælg en anden adressebog.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
da: Noget gik galt under visning af kontaktpersonen

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af kontaktpersonen. Du kan prøve igen ved at flytte til en anden kontaktperson og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Failed to refresh list of account address books
da: Kunne ikke opdatere liste over kontoens adressebøger

en: Do you want to unset contact image?
da: Ønsker du at fjerne billedet af kontaktpersonen?

en: Do _Not Unset
da: Fjern _ikke

en: _Unset
da: _Fjern

en: Contact already exists in the address book.
da: Kontaktpersonen er allerede i adressebogen.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
da: Kontaktpersonen “{0}” findes allerede i adressebogen “{1}”. Vil du i stedet tilføje en kopi af vedkommende?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Add Copy
da: _Tilføj kopi

en: Show Telephone
da: Vis telefon

en: Show SIP Address
da: Vis SIP-adresse

en: Show Instant Messaging
da: Vis lynbeskeder

en: Show Web Addresses
da: Vis webadresser

en: Show Job section
da: Vis jobafsnit

en: Show Miscellaneous
da: Vis diverse

en: Show Home Mailing Address
da: Vis hjemmepostadresse

en: Show Work Mailing Address
da: Vis arbejdspostadresse

en: Show Other Mailing Address
da: Vis anden postadresse

en: Show Notes
da: Vis noter

en: Show Certificates
da: Vis certifikater

en: Options
da: Indstillinger

en: _Save
da: _Gem

en: Image
da: Billede

en: Nic_kname:
da: Kalde_navn:

en: _File under:
da: _Arkivér under:

en: _Where:
da: _Hvor:

en: Ca_tegories...
da: Ka_tegorier …

en: Full _Name...
da: _Fulde navn …

en: Email
da: E-mail

en: _Wants to receive HTML mail
da: _Ønsker at modtage breve i HTML-format

en: Telephone
da: Telefon

en: SIP Address
da: SIP-adresse

en: Instant Messaging
da: Lynbeskeder

en: Contact
da: Kontaktperson

en: _Home Page:
da: _Hjemmeside:

en: _Calendar:
da: _Kalender:

en: _Free/Busy:
da: _Ledig/optaget:

en: _Video Chat:
da: _Video-samtale:

en: Home Page:
da: Hjemmeside:

en: Calendar:
da: Kalender:

en: Free/Busy:
da: Ledig/optaget:

en: Video Chat:
da: Video-samtale:

en: Web Addresses
da: Webadresser

en: _Profession:
da: _Erhverv:

[ctx: Job]
en: _Title:
da: _Titel:

en: _Company:
da: _Firma:

en: _Department:
da: _Afdeling:

en: _Office:
da: Kont_or:

en: _Manager:
da: _Leder:

en: _Assistant:
da: _Assistent:

en: _Spouse:
da: _Ægtefælle:

en: _Birthday:
da: _Fødselsdag:

en: _Anniversary:
da: _Mærkedag:

en: Anniversary
da: Mærkedag

en: Birthday
da: Fødselsdag

note: Other options
en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Personal Information
da: Personlige oplysninger

en: _City:
da: B_y:

en: _Zip/Postal Code:
da: _Postnummer:

en: _State/Province:
da: _Stat/provins:

en: _Country:
da: _Land:

en: _PO Box:
da: _Postboks:

en: _Address:
da: _Adresse:

en: Home
da: Hjem

en: Work
da: Arbejde

en: Other
da: Anden

en: Mailing Address
da: Postadresse

en: Notes
da: Noter

en: Add _PGP
da: Tilføj _PGP

en: Add _X.509
da: Tilføj _X.509

en: _Remove
da: _Fjern

en: Load P_GP
da: Indlæs P_GP

en: _Load X.509
da: _Indlæs X.509

en: Certificates
da: Certifikater

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo
da: Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: Redo
da: Omgør

en: Error adding contact
da: Fejl ved tilføjelse af kontaktperson

en: Error modifying contact
da: Fejl ved ændring af kontaktperson

en: Error removing contact
da: Fejl ved fjernelse af kontaktperson

en: Contact Editor
da: Redigering af kontaktperson

en: Contact Editor — %s
da: Redigering af kontaktperson — %s

en: X.509 certificates
da: X.509-certifikater

en: PGP keys
da: PGP-nøgler

en: All files
da: Alle filer

en: Open PGP key
da: Åbn PGP-nøgle

en: Open X.509 certificate
da: Åbn X-509-certifikat

en: _Open
da: _Åbn

en: Chosen file is not a local file.
da: Den valgte fil er ikke en lokal fil.

en: Failed to load certificate: %s
da: Kunne ikke indlæse certifikat: %s

en: Save PGP key
da: Gem PGP-nøgle

en: Save X.509 certificate
da: Gem X.509-certifikat

en: Failed to save certificate: %s
da: Kunne ikke gemme certifikat: %s

en: Please select an image for this contact
da: Vælg venligst et billede til denne kontaktperson

en: _No image
da: _Intet billede

en: The contact data is invalid:
da: Data om kontaktperson er ugyldige:

en: “%s” has an invalid format
da: “%s” har et ugyldigt format

en: “%s” cannot be a future date
da: “%s” kan ikke være en fremtidig dato

en: %s“%s” has an invalid format
da: %s“%s” har et ugyldigt format

en: %s“%s” is empty
da: %s“%s” er tom

en: Invalid contact.
da: Ugyldig kontaktperson.

en: _Help
da: _Hjælp

en: Failed to find contact
da: Kunne ikke finde kontaktperson

en: Contact Quick-Add
da: Hurtig tilføjelse af kontaktperson

en: _Edit Full
da: _Redigér alt

en: _Full name
da: _Fulde navn

en: E_mail
da: E-_mail

en: _Select Address Book
da: _Vælg adressebog

en: Failed to parse vCard data
da: Kunne ikke fortolke vCard-data

en: Mr.
da: Hr.

en: Mrs.
da: Fru

en: Ms.
da: Fr.

en: Miss
da: Frk.

en: Esq.
da: Hr.

en: Full Name
da: Fulde navn

en: _First:
da: _Fornavn:

[ctx: FullName]
en: _Title:
da: _Titel:

en: _Middle:
da: _Mellemnavn:

en: _Last:
da: _Efternavn:

en: _Suffix:
da: _Suffiks:

en: Contact List Editor
da: Redigering af liste over kontaktpersoner

en: _List name:
da: _Listenavn:

en: Members
da: Medlemmer

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
da: _Skriv en e-mailadresse eller træk en kontaktperson ind i listen nedenfor:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
da: _Skjul adresser når du sender post til denne liste

en: Add an email to the List
da: Føj en e-mailadresse til listen

en: Remove an email address from the List
da: Fjern en e-mailadresse fra listen

en: _Select...
da: _Vælg …

en: Insert email addresses from Address Book
da: Indsæt e-mailadresser fra adressebogen

en: _Top
da: _Øverst

en: _Up
da: _Op

en: _Down
da: _Ned

en: _Bottom
da: _Nederst

en: Contact List Members
da: Medlemmer af liste over kontaktpersoner

en: _Members
da: _Medlemmer

en: Error adding list
da: Fejl ved tilføjelse af liste

en: Error modifying list
da: Fejl ved ændring af liste

en: Error removing list
da: Fejl ved fjernelse af liste

en: Name
da: Navn

en: contains
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: is
da: er

en: is not
da: er ikke

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: slutter med

en: Phone
da: Telefon

en: Category
da: Kategori

en: Expression
da: Udtryk

en: Name contains
da: Navn indeholder

en: Email begins with
da: E-mailadresse begynder med

en: Email contains
da: E-mail indeholder

en: Phone contains
da: Telefon indeholder

en: Any field contains
da: Et felt indeholder

en: evolution address book
da: evolution-adressebog

en: Copy _Email Address
da: Kopiér e-mail_adresse

en: Copy the email address to the clipboard
da: Kopiér e-mailadressen til udklipsholderen

en: _Send New Message To…
da: _Send nyt brev til …

en: Send a mail message to this address
da: Send et e-brev til denne adresse

en: Click to mail %s
da: Klik for at skrive til %s

en: Click to open map for %s
da: Klik for at åbne kortet til %s

en: Open map
da: Åbn kort

en: List Members:
da: Listemedlemer:

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Categories
da: Kategorier

en: Company
da: Firma

en: Department
da: Afdeling

en: Office
da: Kontor

en: Manager
da: Leder

en: Assistant
da: Assistent

en: Video Chat
da: Video-samtale

en: Free/Busy
da: Ledig/optaget

en: Address
da: Adresse

en: Home Page
da: Hjemmeside

en: Web Log
da: Weblog

en: Spouse
da: Ægtefælle

en: Personal
da: Personlig

en: List Members
da: Listemedlemer

en: Job Title
da: Jobtitel

en: Home page
da: Hjemmeside

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Merge Contact
da: Flet kontaktperson

en: _Merge
da: _Flet

en: Duplicate Contact Detected
da: Dublet af kontaktperson fundet

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
da: Navnet eller e-mailadressen for denne kontaktperson eksisterer allerede i denne mappe.
    Ønsker du at gemme ændringerne alligevel?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
da: Navnet eller e-mailadressen for denne kontaktperson eksisterer allerede
    i denne mappe. Vil du tilføje den alligevel?

en: Changed Contact:
da: Ændret kontaktperson:

en: New Contact:
da: Ny kontaktperson:

en: Conflicting Contact:
da: Kontaktperson i konflikt:

en: Old Contact:
da: Gammel kontaktperson:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
da: Denne adressebog kan ikke åbnes. Dette betyder enten, at bogen ikke er markeret til offline brug eller ikke er blevet hentet ned til offline brug. Indlæs venligst bogen i onlinetilstand for at overføre dens indhold.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
da: Denne adressebog kan ikke åbnes. Kontrollér venligst at stien %s findes og at rettigheder er indstillet, så der er adgang til den.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
da: Denne udgave af Evolution har ikke LDAP-understøttelse indbygget. For at bruge LDAP i Evolution, skal der være installeret en Evolutionpakke med LDAP indbygget.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
da: Denne adressebog kan ikke åbnes. Dette betyder enten, at du har angivet en ukorrekt adresse, eller at serveren ikke kan nås.

en: Detailed error message:
da: Detaljeret fejlbesked:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
da: Flere kort matchede denne forespørgsel end enten serveren er
    konfigureret til at returnere eller Evolution er konfigureret at vise.
    Gør din søgning mere specifik eller forøg resultatgrænsen i
    katalogserverens indstillinger for denne adressebog.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
da: Udførelsen af denne forespørgsel overskred serverens tidsgrænse
    eller den tidsgrænse, som er konfigureret for denne adressebog.
    Gør din søgning mere specifik eller forøg tidsgrænsen i
    katalogserverens indstillinger for denne adressebog.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
da: Motoren for denne adressebog kunne ikke fortolke forespørgslen. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
da: Motoren for denne adressebog nægtede at gennemføre denne forespørgsel. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
da: Denne forespørgsel blev ikke fuldført korrekt. %s

note: This is a filename. Translators take note.
en: card.vcf
da: kort.vcf

en: Select Address Book
da: Vælg adressebog

en: list
da: liste

en: Move contact to
da: Flyt kontaktperson til

en: Copy contact to
da: Kopiér kontaktperson til

en: Move contacts to
da: Flyt kontaktpersoner til

en: Copy contacts to
da: Kopiér kontaktpersoner til

en: Error getting book view
da: Fejl ved bogvisning

en: Search Interrupted
da: Søgning afbrudt

en: Error modifying card
da: Fejl ved ændring af kort

en: No contacts
da: Ingen kontaktpersoner

en: %u contact | %u contacts
da[0]: %u kontaktperson
da[1]: %u kontaktpersoner

en: Cut selected contacts to the clipboard
da: Klip markerede kontaktpersoner til udklipsholderen

en: Copy selected contacts to the clipboard
da: Kopiér markerede kontaktpersoner til udklipsholderen

en: Paste contacts from the clipboard
da: Indsæt markerede kontaktpersoner fra udklipsholderen

en: Delete selected contacts
da: Slet de valgte kontaktpersoner

en: Select all visible contacts
da: Vælg alle synlige kontaktpersoner

en: Searching for the Contacts…
da: Søger efter kontaktpersonerne …

en: Failed to get contacts with unknown error
da: Kunne ikke hente kontaktpersoner med ukendt fejl

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse lister over kontaktpersoner?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne liste over kontaktpersoner?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne liste over kontaktpersoner (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse kontaktpersoner?

en: Are you sure you want to delete this contact?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne kontaktperson?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne kontaktpersonen (%s)?

en: _Delete
da: _Slet

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
da[0]: Ved at åbne %d kontaktperson vil yderligere %d nyt vindue åbnes.
    Ønsker du virkelig at vise alle disse kontaktpersoner?
da[1]: Ved at åbne %d kontaktpersoner vil yderligere %d nye vinduer åbnes.
    Ønsker du virkelig at vise alle disse kontaktpersoner?

en: _Don’t Display
da: Vis _ikke

en: Display _All Contacts
da: Vis _alle kontaktpersoner

en: File As
da: Gem som

en: Given Name
da: Fornavn

en: Family Name
da: Efternavn

en: Email 2
da: E-mail 2

en: Email 3
da: E-mail 3

en: Assistant Phone
da: Assistents telefon

en: Business Phone
da: Arbejdstelefon

en: Business Phone 2
da: Arbejdstelefon 2

en: Business Fax
da: Fax på arbejde

en: Callback Phone
da: Telefon for tilbageringning

en: Car Phone
da: Biltelefon

en: Company Phone
da: Firmatelefon

en: Home Phone
da: Hjemmetelefon

en: Home Phone 2
da: Hjemmetelefon 2

en: Home Fax
da: Fax hjemme

en: ISDN Phone
da: ISDN-telefon

en: Mobile Phone
da: Mobiltelefon

en: Other Phone
da: Anden telefon

en: Other Fax
da: Anden fax

en: Pager
da: Personsøger

en: Primary Phone
da: Primær telefon

note: Translators: This is a vcard standard and stands for the type of phone used by the hearing impaired. TTY stands for "teletype" (familiar from Unix device names), and TDD is "Telecommunications Device for Deaf". However, you probably want to leave this abbreviation unchanged unless you know that ther
en: TTYTDD
da: TTYTTD

en: Unit
da: Enhed

en: Title
da: Titel

en: Role
da: Rolle

en: Web Site
da: Websted

en: Home Address Street
da: Vejnavn (hjemmeadresse)

en: Home Address Extended
da: Udvidet hjemmeadresse

en: Home Address PO Box
da: Postboks (hjemmeadresse)

en: Home Address City
da: By (hjemmeadresse)

en: Home Address Zip/Postal code
da: Postnummer (hjemmeadresse)

en: Home Address State/Province
da: Stat/provins (hjemmeadresse)

en: Home Address Country
da: Land (hjemmeadresse)

en: Work Address Street
da: Vejnavn (arbejdsadresse)

en: Work Address Extended
da: Udvidet arbejdsadresse

en: Work Address PO Box
da: Postboks (arbejdsadresse)

en: Work Address City
da: By (arbejdsadresse)

en: Work Address Zip/Postal code
da: Postnummer (arbejdsadresse)

en: Work Address State/Province
da: Stat/provins (arbejdsadresse)

en: Work Address Country
da: Land (arbejdsadresse)

en: Other Address Street
da: Vejnavn (anden)

en: Other Address Extended
da: Udvidet adresse (anden)

en: Other Address PO Box
da: Postboks (anden)

en: Other Address City
da: By (anden)

en: Other Address Zip/Postal code
da: Postnummer (anden)

en: Other Address State/Province
da: Stat/provins (anden)

en: Other Address Country
da: Land (andet)

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
da: Søg efter kontaktpersonen
    
    eller dobbeltklik her for at oprette en ny kontaktperson.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
da: Der findes ingen objekter at vise i denne oversigt.
    
    Dobbeltklik her for at oprette en ny kontaktperson.

en: Search for the Contact.
da: Søg efter kontaktpersonen.

en: There are no items to show in this view.
da: Der findes ingen objekter at vise i denne oversigt.

en: Contacts Map
da: Kort over kontaktpersoner

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
da: Zoom _ind

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

note: Search button
en: _Find
da: _Søg

en: Importing…
da: Importerer …

en: Can’t open .csv file
da: Kan ikke åbne .csv-fil

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
da: Outlook kontaktpersoner CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
da: Outlook kontaktpersoner CSV- og Tab-importør

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
da: Mozilla kontaktpersoner CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
da: Mozilla kontaktpersoner CSV- og Tab-importør

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
da: Evolution kontaktpersoner CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
da: Evolution kontaktpersoner CSV- og Tab-importør

en: Can’t open .ldif file
da: Kan ikke åbne .ldif-fil

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
da: LDAP-dataudvekslingsformat (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
da: Evolution LDIF-importør

en: Evolution vCard Importer
da: Evolution vCard-importør

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
da: Side %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
da: Arbejds-e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
da: Hjemme-e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
da: Anden e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
da: Arbejds-SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
da: Hjemme-SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
da: Anden SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
da: E-mail

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
da: Telefon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
da: Vil du sende en aflysningsnotits til alle deltagerne?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
da: Hvis du ikke sender afbud, vil de andre deltagere måske ikke vide at mødet er aflyst.

en: Do _not Send
da: Send _ikke

en: _Send Notice
da: _Send notits

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
da: Vil du sende en slettenotits til organisatoren?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
da: Hvis du ikke sender en slettenotits, får organisatoren måske ikke at vide, at mødet er blevet slettet.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette møde?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
da: Al information om dette møde vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
da: Hvis du ikke underretter de øvrige deltagere om, at du har slettet opgaven, vil de måske ikke vide det.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
da: Hvis du ikke sender en slettenotits, får organisatoren måske ikke at vide, at opgaven er blevet slettet.

en: Are you sure you want to delete this task?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne opgave?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
da: Al information om denne opgave vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
da: Vil du sende en aflysningsnotits for dette memo?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
da: Hvis du ikke sender en aflysningsnotits, får de øvrige deltagere måske ikke at vide, at dette memo er blevet slettet.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
da: Vil du sende en slettenotits for dette memo?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
da: Hvis du ikke sender en slettenotits, får organisatoren måske ikke at vide, at dette memo er blevet slettet.

en: Are you sure you want to delete this memo?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette memo?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
da: Al information om dette memo vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette mødet med titlen “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette aftalen med titlen “{0}”?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
da: Al information i denne aftale vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne aftale?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
da: Er du sikker på, at du vil slette opgaven “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette memoet “{0}”?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
da: Al information i dette memo vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse {0} aftaler?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
da: Al information om disse aftaler vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse {0} opgaver?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
da: Al information om disse opgaver vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
da: Er du sikker på, at du vil slette disse {0} memoer?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
da: Al information i disse memoer vil blive slettet og vil ikke kunne genoprettes.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
da: Vil du gemme dine ændringer til dette møde?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
da: Du har lavet ændringer af dette møde, men ikke gemt dem endnu.

en: _Save Changes
da: _Gem ændringer

en: _Discard Changes
da: _Forkast ændringer

en: Would you like to save your changes to this appointment?
da: Vil du gemme dine ændringer for denne aftale?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
da: Du har ændret denne aftale, men ikke gemt ændringerne endnu.

en: Would you like to save your changes to this task?
da: Vil du gemme dine ændringer af opgaven?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
da: Du har lavet ændringer af opgaven, men ikke gemt dem endnu.

en: Would you like to save your changes to this memo?
da: Vil du gemme dine ændringer af dette memo?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
da: Du har lavet ændringer af memoet, men ikke gemt dem endnu.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
da: Vil du sende mødeinvitationer til deltagerne?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
da: E-mailinvitationer bliver sendt til alle deltagerne, således at de kan svare.

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
da: Vil du sende opdateret mødeinformation til alle deltagerne?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
da: Ved at sende opdateret information vil andre deltagere kunne holde deres kalendere opdateret.

en: Would you like to send this task to participants?
da: Vil du sende denne opgave til deltagerne?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
da: E-mailinvitationer sendes til alle deltagerne således at de kan godkende denne opgave.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
da: Overføring i gang. Vil du gemme opgaven?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
da: Nogle bilag er ved at blive hentet. Gem er du denne opgave nu, vil bilagene ikke blive gemt sammen med opgaven.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
da: Overføring i gang. Vil du gemme aftalen?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
da: Nogle bilag er ved at blive hentet. Gemmer du denne aftale nu, vil bilagene ikke blive gemt sammen med aftalen.

en: Would you like to send updated task information to participants?
da: Vil du sende opdateret opgaveinformation til deltagerne?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
da: Ved at sende opdateret information, vil de andre deltagere kunne opdatere deres opgavelister.

en: Would you like to send this memo to participants?
da: Vil du sende dette memo til deltagerne?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
da: E-mail-invitationer sendes til alle deltagerne således at de kan godkende dette memo.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
da: Vil du sende opdateret memoinformation til deltagerne?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
da: Ved at sende opdateret information, vil de andre deltagere kunne opdatere deres memolister.

en: Editor could not be loaded.
da: Redigeringsprogram kunne ikke indlæses.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette kalenderen “{0}”?

en: This calendar will be removed permanently.
da: Denne kalender vil blive fjernet permanent.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette opgavelisten “{0}”?

en: This task list will be removed permanently.
da: Denne opgaveliste vil blive fjernet permanent.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette memolisten “{0}”?

en: This memo list will be removed permanently.
da: Denne memoliste vil blive fjernet permanent.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette den eksterne kalender “{0}”?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
da: Dette vil fjerne kalenderen “{0}” fra serveren for bestandigt. Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette den eksterne opgaveliste “{0}”?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
da: Dette vil fjerne opgavelisten “{0}” fra serveren for bestandigt. Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette den eksterne memoliste “{0}”?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
da: Dette vil fjerne memolisten “{0}” fra serveren for bestandigt. Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
da: Er du sikker på, at du vil gemme aftalen uden et sammendrag?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
da: Hvis du giver din aftale et meningsfyldt sammendrag, vil det give dig en idé om, hvad din aftale handler om.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
da: Er du sikker på, at du vil gemme opgaven uden et sammendrag?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
da: Hvis du giver opgaven et meningsfyldt sammendrag, vil det give dig en idé om, hvad opgaven handler om.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
da: Er du sikker på, at du vil gemme dette memo uden et sammendrag?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
da: Fejl ved indlæsning af kalenderen “{0}”

en: The calendar is not marked for offline usage.
da: Kalenderen er ikke markeret til brug i offlinetilstand.

en: Cannot save event
da: Kan ikke gemme begivenhed

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
da: “{0}” er en skrivebeskyttet kalender og kan ikke ændres. Vælg en anden kalender, som kan acceptere aftaler.

en: Cannot save task
da: Kan ikke gemme opgave

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
da: “{0}” understøtter ikke tildelte opgaver, vælg en anden opgaveliste.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
da: Fejl ved indlæsning af opgavelisten “{0}”

en: The task list is not marked for offline usage.
da: Opgavelisten er ikke markeret til brug i offlinetilstand.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
da: Fejl ved indlæsning af memolisten “{0}”

en: The memo list is not marked for offline usage.
da: Memolisten er ikke markeret til offline brug.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
da: Kunne ikke føje tidszone til “{0}”

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
da: Kunne ikke gemme bilag

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
da: Kunne ikke åbne kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
da: Kunne ikke åbne memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
da: Kunne ikke åbne opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
da: Kunne ikke oprette en begivenhed i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
da: Kunne ikke oprette et memo i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
da: Kunne ikke oprette en opgave i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
da: Kunne ikke ændre en begivenhed i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
da: Kunne ikke ændre et memo i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
da: Kunne ikke ændre en opgave i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
da: Kunne ikke slette en begivenhed i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
da: Kunne ikke slette et memo i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
da: Kunne ikke slette en opgave i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
da: Kunne ikke opdatere en begivenhed i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
da: Kunne ikke opdatere et memo i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
da: Kunne ikke opdatere en opgave i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
da: Kunne ikke sende en begivenhed til kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
da: Kunne ikke sende et memo til memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
da: Kunne ikke sende en opgave til opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
da: Fejl ved oprettelse af visning for kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
da: Fejl ved oprettelse af visning for opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
da: Fejl ved oprettelse af visning for memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
da: Kunne ikke kopiere en begivenhed ind i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
da: Kunne ikke kopiere en opgave ind i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
da: Kunne ikke kopiere et memo ind i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
da: Kunne ikke flytte en begivenhed ind i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
da: Kunne ikke flytte en opgave ind i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
da: Kunne ikke flytte et memo ind i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
da: Kunne ikke hente en begivenhed fra kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
da: Kunne ikke hente en opgave fra opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
da: Kunne ikke hente et memo fra memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
da: Kopierer en begivenhed ind i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
da: Kopierer en opgave ind i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
da: Kopierer et memo ind i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
da: Flytter en begivenhed ind i kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
da: Flytter en opgave ind i opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
da: Flytter et memo ind i memolisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
da: Kunne ikke opdatere kalenderen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
da: Kunne ikke opdatere opgavelisten “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
da: Kunne ikke opdatere memolisten “{0}”

en: Failed to make an occurrence movable
da: Kunne ikke gøre en hændelse flytbar

en: Something has gone wrong when displaying the event
da: Noget gik galt under visning af begivenheden

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af begivenheden. Du kan prøve igen ved at flytte til en anden begivenhed og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
da: Noget gik galt under visning af memoet

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af memoet. Du kan prøve igen ved at flytte til et andet memo og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Something has gone wrong when displaying the task
da: Noget gik galt under visning af opgaven

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af opgaven. Du kan prøve igen ved at flytte til en anden opgave og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Do you want to detach event from the series?
da: Vil du løsrive begivenheden fra serien?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
da: Begivenheden “{0}” vil blive løsrevet fra dens serie og gemt som en ny enkeltstående begivenhed.

en: _Detach and Create Copy
da: _Løsriv og opret kopi

en: Summary
da: Sammendrag

en: Description
da: Beskrivelse

en: Any Field
da: Ethvert felt

en: Classification
da: Klassificering

en: Public
da: Offentlig

en: Private
da: Privat

en: Confidential
da: Fortroligt

en: Organizer
da: Organisator

en: Attendee
da: Deltager

en: Location
da: Sted

en: Attachments
da: Bilag

en: Exist
da: Eksisterer

en: Do Not Exist
da: Eksisterer ikke

en: Recurrence
da: Gentagelse

en: Occurs
da: Forekommer

en: Less Than
da: Mindre end

en: Exactly
da: Nøjagtig

en: More Than
da: Mere end

en: Summary Contains
da: Sammendrag indeholder

en: Description Contains
da: Beskrivelse indeholder

en: with one guest | with %d guests
da[0]: med en gæst
da[1]: med %d gæster

en: Comments: %s
da: Kommentarer: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
da: Ingen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
da: Foreløbig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
da: Bekræftet

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
da: Endelig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
da: Ikke begyndt

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
da: Kræver handling

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
da: I gang

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
da: Fuldført

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
da: Annulleret

en: Accepted
da: Accepteret

en: Declined
da: Afslået

en: Tentative
da: Foreløbig

en: Delegated
da: Uddelegeret

en: Needs action
da: Kræver handling

en: No Summary
da: Intet sammendrag

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
da: Organisator: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
da: Organisator: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
da: Sted: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
da: Forfalder: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
da: Fuldført: %s

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Location:
da: Sted:

en: Start Date:
da: Startdato:

en: End Date:
da: Slutdato:

en: Recurs:
da: Gentages:

en: Due Date:
da: Forfaldsdato:

en: Estimated duration:
da: Forventet varighed:

en: Categories:
da: Kategorier:

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Priority:
da: Prioritet:

en: Classification:
da: Klassificering:

en: Organizer:
da: Organisator:

en: Attendees:
da: Deltagere:

en: Web Page:
da: Hjemmeside:

en: New Appointment
da: Ny aftale

en: New All Day Event
da: Ny heldagsbegivenhed

en: New Meeting
da: Nyt møde

en: Go to Today
da: Gå til dags dato

en: Go to Date
da: Gå til dato

en: It has reminders.
da: Den har påmindelser.

en: It has recurrences.
da: Den er tilbagevendende.

en: It is a meeting.
da: Det er et møde.

en: Calendar Event: Summary is %s.
da: Kalenderbegivenhed: Sammendrag er %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
da: Kalenderbegivenhed: Den har intet sammendrag.

en: calendar view event
da: begivenhed i kalenderoversigt

en: Grab Focus
da: Tag fokus

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
da[0]: Den har %d begivenhed.
da[1]: Den har %d begivenheder.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
da: Den har ingen begivenheder.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
da: Arbejdsugeoversigt: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
da: Dagsoversigt: %s. %s

en: calendar view for a work week
da: kalenderoversigt for en arbejdsuge

en: calendar view for one or more days
da: kalenderoversigt for en eller flere dage

en: a table to view and select the current time range
da: en tabel til at vise og vælge det nuværende tidsinterval

en: Jump button
da: Hopknap

en: Click here, you can find more events.
da: Klik her, for at finde flere begivenheder.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
da: Afspil en lyd

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
da: Vis en advarsel

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
da: Send et brev

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
da: Kør et program

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
da: Ukendt handling som skal udføres

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
da: %s %s før begyndelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
da: %s %s efter begyndelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
da: %s ved begyndelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
da: %s %s før afslutning

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
da: %s %s efter afslutning

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
da: %s til slut

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
da: %s klokken %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
da: %s for en ukendt udløsertype

en: Month View: %s. %s
da: Månedsoversigt: %s. %s

en: Week View: %s. %s
da: Ugeoversigt: %s. %s

en: calendar view for a month
da: kalenderoversigt for en måned

en: calendar view for one or more weeks
da: kalenderoversigt for en eller flere uger

en: Creating view for calendar “%s”
da: Opretter visning for kalenderen “%s”

en: Creating view for task list “%s”
da: Opretter visning for opgavelisten “%s”

en: Creating view for memo list “%s”
da: Opretter visning for memolisten “%s”

en: Destination is read only
da: Mål er skrivebeskyttet

en: Copying events to the calendar “%s”
da: Kopierer begivenheder til kalenderen “%s”

en: Copying memos to the memo list “%s”
da: Kopierer memoer til memolisten “%s”

en: Copying tasks to the task list “%s”
da: Kopierer opgaver til opgavelisten “%s”

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
da: _Slet dette element fra alle øvrige modtageres brevbakker?

en: _Retract comment
da: _Tilbagetræk kommentar

en: Select Date
da: Vælg dato

en: Select _Today
da: Vælg _dags dato

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
da: Du ændrer en tilbagevendende begivenhed. Hvad ønsker du at ændre?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
da: Du uddelegerer en tilbagevendende begivenhed. Hvad ønsker du at uddelegere?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
da: Du ændrer en tilbagevendende opgave. Hvad vil du ændre?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
da: Du ændrer et tilbagevendende memo. Hvad ønsker du at ændre?

en: This Instance Only
da: Kun dette tilfælde

en: This and Prior Instances
da: Dette og tidligere tilfælde

en: This and Future Instances
da: Dette og fremtidige tilfælde

en: All Instances
da: Alle tilfælde

en: Send my reminders with this event
da: Send mine påmindelser med denne begivenhed

en: Notify new attendees _only
da: Påmind _kun nye deltagere

en: Cut selected events to the clipboard
da: Klip markerede begivenheder til udklipsholderen

en: Copy selected events to the clipboard
da: Kopier markerede begivenheder til udklipsholderen

en: Paste events from the clipboard
da: Indsæt begivenheder fra udklipsholderen

en: Delete selected events
da: Slet valgte begivenheder

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
da: Indsat tekst indeholder ikke gyldige iCalendar-data

en: Default calendar not found
da: Standardkalenderen blev ikke fundet

en: Default memo list not found
da: Standardmemolisten blev ikke fundet

en: Default task list not found
da: Standardopgavelisten blev ikke fundet

en: No suitable component found
da: Ingen passende komponent fundet

en: Pasting iCalendar data
da: Indsætter iCalendar-data

en: %A %d %b %Y
da: %A, %d. %b %Y

en: %a %d %b %Y
da: %a, %d. %b %Y

en: %d appointment | %d appointments
da[0]: %d aftale
da[1]: %d aftaler

en: %d selected
da: %d valgt

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Created
da: Oprettet

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Source
da: Kilde

en: Unknown
da: Ukendt

en: Source with UID “%s” not found
da: Kilde med UID “%s” blev ikke fundet

en: Creating an event
da: Opretter en begivenhed

en: Creating a memo
da: Opretter et memo

en: Creating a task
da: Opretter en opgave

en: Recurring
da: Tilbagevendende

en: Assigned
da: Tildelt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Free
da: Ledig

en: Busy
da: Optaget

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
da: Den geografiske position skal angives i formatet: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
da: I gang

en: Modifying an event
da: Ændring af begivenhed

en: Modifying a memo
da: Ændring af memo

en: Modifying a task
da: Ændring af opgave

en: Removing an event
da: Fjernelse af begivenhed

en: Removing a memo
da: Fjernelse af memo

en: Removing a task
da: Fjernelse af opgave

en: Deleting an event | Deleting %d events
da[0]: Sletter en begivenhed
da[1]: Sletter %d begivenheder

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
da[0]: Sletter et memo
da[1]: Sletter %d memoer

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
da[0]: Sletter en opgave
da[1]: Sletter %d opgaver

en: Pasting an event | Pasting %d events
da[0]: Indsætter en begivenhed
da[1]: Indsætter %d begivenheder

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
da[0]: Indsætter et memo
da[1]: Indsætter %d memoer

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
da[0]: Indsætter en opgave
da[1]: Indsætter %d opgaver

en: Updating an event
da: Opdaterer en begivenhed

en: Updating a memo
da: Opdaterer et memo

en: Updating a task
da: Opdaterer en opgave

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
da: Henter begivenheder som skal slettes i kalenderen “%s”

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
da: Henter memoer som skal slettes i memolisten “%s”

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
da: Henter opgaver som skal slettes i opgavelisten “%s”

en: Purging events in the calendar “%s”
da: Sletter begivenheder i kalenderen “%s”

en: Purging memos in the memo list “%s”
da: Sletter memoer i memolisten “%s”

en: Purging tasks in the task list “%s”
da: Sletter opgaver fra opgavelisten “%s”

en: Purging events
da: Sletter begivenheder

en: Purging memos
da: Sletter memoer

en: Purging tasks
da: Sletter opgaver

en: Expunging completed tasks
da: Tømmer fuldførte opgaver

en: Moving an event | Moving %d events
da[0]: Flytter en begivenhed
da[1]: Flytter %d begivenheder

en: Copying an event | Copying %d events
da[0]: Kopierer en begivenhed
da[1]: Kopierer %d begivenheder

en: Moving a memo | Moving %d memos
da[0]: Flytter et memo
da[1]: Flytter %d memoer

en: Copying a memo | Copying %d memos
da[0]: Kopierer et memo
da[1]: Kopierer %d memoer

en: Moving a task | Moving %d tasks
da[0]: Flytter en opgave
da[1]: Flytter %d opgaver

en: Copying a task | Copying %d tasks
da[0]: Kopierer en opgave
da[1]: Kopierer %d opgaver

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
da: %a %d/%m-%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
da: %a %d/%m-%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
da: Datoen skal angives i formatet: 
    %s

en: Event’s time is in the past
da: Begivenhedens tidspunkt er i fortiden

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
da: Begivenheden kan ikke redigeres, fordi den valgte kalender ikke kunne åbnes

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
da: Begivenheden kan ikke redigeres, fordi den valgte kalender er skrivebeskyttet

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
da: Ændringer til begivenheden vil ikke blive sendt til deltagerne, fordi du ikke er organisatoren

en: Start date is not a valid date
da: Startdato er ikke en gyldig dato

en: Start time is not a valid time
da: Starttidspunkt er ikke et gyldigt klokkeslæt

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: End date is not a valid date
da: Slutdato er ikke en gyldig dato

en: End time is not a valid time
da: Sluttidspunkt er ikke et gyldigt klokkeslæt

en: _Categories
da: _Kategorier

en: Toggles whether to display categories
da: Slå visning af kategorier til/fra

en: Time _Zone
da: Tids_zone

en: Toggles whether the time zone is displayed
da: Slå visning af Tidszone-feltet til/fra

en: All _Day Event
da: _Heldagsbegivenhed

en: Toggles whether to have All Day Event
da: Slå visning af heldagsbegivenhed til/fra

en: Show Time as _Busy
da: Vis tid som _optaget

en: Toggles whether to show time as busy
da: Slå visning af tid som optaget til/fra

en: Pu_blic
da: Of_fentlig

en: Classify as public
da: Klassificér som offentlig

en: _Private
da: _Privat

en: Classify as private
da: Klassificér som privat

en: _Confidential
da: _Fortroligt

en: Classify as confidential
da: Klassificér som fortroligt

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
da: _Starttidspunkt:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
da: S_luttidspunkt:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
da: _Heldagsbegivenhed

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
da: Generelt

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
da: Påmindelser

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
da: Gentagelse

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
da: Bilag

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
da: Skema

en: Meeting — %s
da: Møde — %s

en: Appointment — %s
da: Aftale — %s

en: New note
da: Ny note

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
da: Memo kan ikke redigeres, fordi den valgte memoliste ikke kunne åbnes

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
da: Memo kan ikke redigeres, fordi den valgte memoliste er skrivebeskyttet

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
da: Ændringer til memoet vil ikke blive sendt til deltagerne, fordi du ikke er organisatoren

en: _List:
da: _Liste:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
da: Sta_rtdato:

en: Assigned Memo — %s
da: Tildelt memo — %s

en: Attachment | Attachments
da[0]: Bilag
da[1]: Bilag

en: Could not load “%s”
da: Kunne ikke indlæse “%s”

en: Could not load the attachment
da: Kunne ikke indlæse bilag

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
da: Nogle bilag er ved at blive hentet. Vent venligst indtil de er hentet færdig.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
da: Bilaget “%s” kan ikke findes. Fjern det venligst fra listen

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
da: Bilaget “%s” har ikke en gyldig URI. Fjern det venligst fra listen

en: _Attachment…
da: _Bilag …

en: Attach a file
da: Vedhæft en fil

en: _Attachments
da: _Bilag

en: Show attachments
da: Vis bilag

en: Icon View
da: Ikonvisning

en: List View
da: Listeoversigt

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
da: Kan ikke finde deltageren “%s” i deltagerlisten

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
da: Ikke tilstrækkelige rettigheder til at slette deltageren “%s”

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
da[0]: Kunne ikke slette den valgte deltager
da[1]: Kunne ikke slette de valgte deltagere

en: Organizer address is not a valid user mail address
da: Organisatoradressen er ikke en gyldig brugermailadresse

en: A_ttendees
da: _Deltagere

en: Toggles whether the Attendees are displayed
da: Slå visning af deltagere til/fra

en: R_ole Field
da: _Rolle-felt

en: Toggles whether the Role field is displayed
da: Slå visning af Rolle-feltet til/fra

en: _RSVP
da: _SU

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
da: Slå visning af SU-feltet til/fra

en: _Status Field
da: _Status-felt

en: Toggles whether the Status field is displayed
da: Slå visning af Status-feltet til/fra

en: _Type Field
da: _Type-felt

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
da: Slå visning af deltagertype til/fra

en: An organizer is required.
da: En organisator er påkrævet.

en: At least one attendee is required.
da: Mindst en deltager er nødvendig.

en: Or_ganizer:
da: Or_ganisator:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
da: Tilsidesæt begivenhedens farve. Hvis ikke angivet, bruges kalenderens farve.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
da: Tilsidesæt memoets farve. Hvis ikke angivet, bruges memolistens farve.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
da: Tilsidesæt opgavens farve. Hvis ikke angivet, bruges opgavelistens farve.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
da: D_eltagere …

en: _Edit
da: R_edigér

en: Add exception
da: Tilføj undtagelse

en: Modify exception
da: Undtagelse fra redigering

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
da: på

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
da: første

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
da: anden

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
da: tredje

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
da: fjerde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
da: femte

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
da: sidste

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
da: Anden dato

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
da: 1. til 10.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
da: 11. til 20.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
da: 21. til 31.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
da: dag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
da: Lørdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
da: den

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
da: gentagelser

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
da: Denne aftale gen_tages

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
da: Denne opgave gen_tages

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
da: Dette memo gen_tages

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
da: Denne komponent gen_tages

en: Recurrence exception date is invalid
da: Dato for undtagelse fra gentagelse er ugyldig

en: End time of the recurrence is before the start
da: Sluttidspunkt for den tilbagevendende begivenhed er før start

en: R_ecurrence
da: _Gentagelse

en: Set or unset recurrence
da: Angiv eller fjern gentagelse

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
da: Hver

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
da: dag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
da: uge

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
da: måned

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
da: år

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
da: i alt

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
da: indtil

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
da: altid

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
da: Denne aftale har tilbagevendende elementer som ikke kan redigeres af Evolution.

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: A_dd
da: _Tilføj

en: Re_move
da: _Fjern

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Send To
da: Send til

en: _Reminders
da: _Påmindelser

en: Set or unset reminders
da: Angiv eller fjern påmindelser

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
da: Ingen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
da: %s inden

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
da: ved begyndelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
da: Tilpasset

en: Add predefined time…
da: Tilføj forudindstillet tidspunkt …

en: Remove predefined times
da: Fjern foruddefinerede tidspunkter

en: Set a custom predefined time to
da: Indstil et tilpasset foruddefineret tidspunkt til

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
da: _dage

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
da: _timer

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
da: _minutter

en: _Add time
da: _Tilføj tidspunkt

en: Reminders
da: Påmindelser

en: _Reminder
da: _Påmindelse

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
da: minutter

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
da: timer

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
da: dage

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
da: før

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
da: efter

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
da: slut

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
da: _Gentag påmindelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
da: ekstra gange hver

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
da: minutter

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
da: timer

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
da: dage

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
da: Brugertilpasset _brev

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
da: Brugertilpasset påmindelses_lyd

en: Select a sound file
da: Vælg lydfil

en: _Arguments:
da: _Argumenter:

en: _Send To:
da: _Send til:

en: _Schedule
da: _Skema

en: Query free / busy information for the attendees
da: Forespørg om deltagere er ledige eller optagede

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
da: _Sammendrag:

en: Click here to open the URL
da: Klik her for at åbne adressen

en: Click here to open map
da: Klik her for at åbne kortet

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
da: _Sted:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
da: _Kategorier …

en: Edit as text
da: Redigér som tekst

en: View as text
da: Vis som tekst

en: View as HTML
da: Vis som HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
da: _Beskrivelse:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
da: _Hjemmeside:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
da: _Forfaldsdato:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
da: Dato for _fuldførelse:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
da: Offentlig

[ctx: ECompEditor]
en: Private
da: Privat

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
da: Fortroligt

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
da: K_lassificering:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: ECompEditor]
en: High
da: Høj

[ctx: ECompEditor]
en: Low
da: Lav

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
da: Priorit_et:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
da: Procentdel fuldført:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
da: Tids_zone:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
da: Vis tid som _optaget

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
da: Ingen

en: Esti_mated duration:
da: Forventet _varighed:

en: Task’s start date is in the past
da: Opgavens startdato er i fortiden

en: Task’s due date is in the past
da: Opgavens forfaldsdato er i fortiden

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
da: Opgaven kan ikke redigeres, idet den valgte opgaveliste ikke kunne åbnes

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
da: Opgaven kan ikke redigeres, idet den valgte opgaveliste er skrivebeskyttet

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
da: Ændringer til opgaven vil ikke blive sendt til deltagerne, fordi du ikke er organisatoren

en: Due date is not a valid date
da: Forfaldsdatoen er ikke en gyldig dato

en: Completed date is not a valid date
da: Fuldførelsesdato er ikke en gyldig dato

en: Completed date cannot be in the future
da: Fuldførelsesdato kan ikke være i fremtiden

en: Due date cannot be the same as the Start date
da: Forfaldsdatoen kan ikke være den samme som startdatoen

en: Start date is required for recurring tasks
da: Startdato er krævet til tilbagevendende opgaver

en: All _Day Task
da: _Heldagsopgave

en: Toggles whether to have All Day Task
da: Slå heldagsopgave til/fra

en: Assigned Task — %s
da: Tildelt opgave — %s

en: Task — %s
da: Opgave — %s

en: attachment
da: bilag

en: Sending notifications to attendees…
da: Sender påmindelser til deltagerne …

en: Saving changes…
da: Gemmer ændringer …

en: Save and Close
da: Gem og luk

note: == Button box ==
en: _Close
da: _Luk

en: Close the current window
da: Luk det aktive vindue

note: copy menu item
en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy the selection
da: Kopier det valgte

note: cut menu item
en: Cu_t
da: K_lip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

en: Delete the selection
da: Slet det markerede

en: View help
da: Vis hjælp

note: paste menu item
en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt udklipsholderen

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: Pre_view…
da: Forhånds_visning …

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select all text
da: Vælg hele teksten

en: _Classification
da: K_lassificering

en: _File
da: _Fil

en: _Insert
da: _Indsæt

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Save current changes
da: Gem nuværende ændringer

en: Save current changes and close editor
da: Gem de aktuelle ændringer og luk redigeringsprogrammet

en: Show _toolbar
da: Vis _værktøjslinje

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
da: Uge %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
da: %02i-minutters inddeling

en: Show the second time zone
da: Vis den sekundære tidszone

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
da: Ingen

en: Select…
da: Vælg …

[ctx: estimated-duration]
en: None
da: Ingen

en: Set an estimated duration for
da: Angiv en forventet varighed for

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
da: _dage

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
da: _timer

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
da: _minutter

en: _Set
da: An_giv

en: Chan_ge…
da: _Ændr …

en: Required Participants
da: Obligatoriske deltagere

en: Optional Participants
da: Valgfrie deltagere

en: Resources
da: Ressourcer

en: Chair Persons
da: Formænd

en: Attendees
da: Deltagere

en: Individual
da: Individuel

en: Group
da: Gruppe

en: Resource
da: Ressource

en: Room
da: Rum

en: Chair
da: Formand

en: Required Participant
da: Obligatorisk deltager

en: Optional Participant
da: Valgfri deltager

en: Non-Participant
da: Ikke-deltager

en: Needs Action
da: Kræver handling

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
da: SU

en: Completed
da: Fuldført

en: In Process
da: I gang

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
da: Angiv adgangskode for at få adgang til fri/optaget-information på serveren %s som brugeren %s

en: Failure reason: %s
da: Grund til fejl: %s

en: Enter password
da: Indtast adgangskode

en: Out of Office
da: Ude

en: No Information
da: Ingen information

en: Atte_ndees…
da: D_eltagere …

en: O_ptions
da: _Valgmuligheder

en: Show _only working hours
da: Vis _kun arbejdstid

en: Show _zoomed out
da: Vis _zoomet ud

en: _Update free/busy
da: _Opdatér ledig/optaget

en: _Autopick
da: _Autovælg

en: >_>
da: _>>

en: _All people and resources
da: _Alle mennesker og ressourcer

en: All _people and one resource
da: Alle _personer og en enkelt ressource

en: _Required people
da: _Obligatoriske personer

en: Required people and _one resource
da: Obligatoriske personer og _en enkelt ressource

en: _Start time:
da: _Starttidspunkt:

en: _End time:
da: S_luttidspunkt:

en: Summary: %s
    Location: %s
da: Sammenfatning: %s
    Sted: %s

en: Summary: %s
da: Sammendrag: %s

en: Click here to add an attendee
da: Klik her for at tilføje en deltager

en: Member
da: Medlem

en: Delegated To
da: Uddelegeret til

en: Delegated From
da: Uddelegeret fra

en: Common Name
da: Normalt navn

en: Language
da: Sprog

en: Cut selected memos to the clipboard
da: Klip markerede memoer til udklipsholderen

en: Copy selected memos to the clipboard
da: Kopiér markerede memoer til udklipsholderen

en: Paste memos from the clipboard
da: Indsæt memoer fra udklipsholderen

en: Delete selected memos
da: Slet valgte memo

en: Select all visible memos
da: Vælg alle synlige memoer

en: Click to add a memo
da: Klik for at tilføje et memo

en: Undefined
da: Udefineret

en: Cut selected tasks to the clipboard
da: Klip markerede opgaver til udklipsholderen

en: Copy selected tasks to the clipboard
da: Kopiér markerede opgaver til udklipsholderen

en: Paste tasks from the clipboard
da: Indsæt opgaver fra udklipsholderen

en: Delete selected tasks
da: Slet valgte opgaver

en: Select all visible tasks
da: Vælg alle synlige opgaver

en: Click to add a task
da: Klik for at tilføje en opgave

en: Start date
da: Startdato

en: Completion date
da: Fuldførelsesdato

en: Complete
da: Fuldført

en: Due date
da: Forfaldsdato

en: % Complete
da: % fuldført

en: Priority
da: Prioritet

en: Estimated duration
da: Forventet varighed

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
da: Ingen

en: Select Timezone
da: Vælg en tidszone

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
da: Tid: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
da: I dag

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
da: I morgen

en: Tasks without Due date
da: Opgaver uden forfaldsdato

en: New _Appointment…
da: Ny _aftale …

en: New _Meeting…
da: Nyt _møde …

en: New _Task…
da: Ny _opgave …

en: _New Assigned Task…
da: _Ny tildelt opgave …

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Delete This Instance…
da: Slet denne _forekomst …

en: Delete This and F_uture Occurrences…
da: Slet denne og fremtidige _forekomster …

en: D_elete All Instances…
da: S_let alle forekomster …

en: _Delete…
da: _Slet …

en: _Show Tasks without Due date
da: _Vis opgaver uden forfaldsdato

en: To Do
da: Gøremål

en: %u event | %u events
da[0]: %u begivenhed
da[1]: %u begivenheder

en: An organizer must be set.
da: En organisator skal angives.

en: At least one attendee is necessary
da: Mindst en deltager er nødvendig

en: Event information
da: Kalenderinformation

en: Task information
da: Opgaveinformation

en: Memo information
da: Memoinformation

en: Free/Busy information
da: Ledig/optaget-information

en: Calendar information
da: Kalenderinformation

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
da: Accepteret

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
da: Foreløbigt accepteret

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
da: Afslået

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
da: Uddelegeret

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
da: Opdateret

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
da: Aflys

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
da: Modforslag

en: Free/Busy information (%s to %s)
da: Ledig/optaget-information (%s til %s)

en: iCalendar information
da: iCalendar-information

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
da: Ikke i stand til at reservere en ressource, den nye begivenhed kolliderer med en anden.

en: Unable to book a resource, error:
da: Kan ikke reservere en ressource. Fejl:

en: You must be an attendee of the event.
da: Du må være en deltager i arrangementet.

en: Sending an event
da: Sender en begivenhed

en: Sending a memo
da: Sender et memo

en: Sending a task
da: Sender en opgave

en: Original Appointment
da: Oprindelig aftale

en: %d day | %d days
da[0]: %d dag
da[1]: %d dage

en: %d hour | %d hours
da[0]: %d time
da[1]: %d timer

en: %d minute | %d minutes
da[0]: %d minut
da[1]: %d minutter

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
da: Ma

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
da: Ti

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
da: On

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
da: To

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
da: Lø

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
da: Sø

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
da:  til

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
da:  (Fuldført

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
da: Fuldført

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
da:  (Forfalder

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
da: Forfalder

en: Appointment
da: Aftale

en: Task
da: Opgave

en: Attendees:
da: Deltagere:

en: Estimated duration: %s
da: Forventet varighed: %s

en: Priority: %s
da: Prioritet: %s

en: Percent Complete: %i
da: Fuldført i procent: %i

en: URL: %s
da: Adresse: %s

en: Categories: %s
da: Kategorier: %s

en: Contacts:
da: Kontaktpersoner:

en: Not Started
da: Ikke begyndt

en: In progress
da: I gang

en: % Completed
da: % fuldført

en: is greater than
da: er større end

en: is less than
da: er mindre end

en: Current State
da: Aktuel tilstand

en: is Overdue
da: er tidsmæssigt overskredet

en: is Scheduled
da: er planlagt

en: is not Scheduled
da: er ikke planlagt

en: Due In
da: Forfalder om

en: Next Days
da: Næste dage

en: Previous Days
da: Foregående dage

en: Appointments and Meetings
da: Aftaler og møder

en: New Calendar
da: Ny kalender

en: New Task List
da: Ny opgaveliste

en: Cre_ate new calendar
da: _Opret en ny kalender

en: Cre_ate new task list
da: _Opret en ny opgaveliste

en: Opening calendar
da: Åbner kalender

en: iCalendar files (.ics)
da: iCalendar-filer (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
da: Evolution iCalendar-importør

en: vCalendar files (.vcs)
da: vCalendar-filer (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
da: Evolution vCalendar-importør

en: Calendar Events
da: Kalenderbegivenheder

en: GNOME Calendar
da: GNOME Kalender

en: Evolution Calendar intelligent importer
da: Evolution intelligent kalender-importør

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
da: Møde

[ctx: iCalImp]
en: Event
da: Begivenhed

[ctx: iCalImp]
en: Task
da: Opgave

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
da: er en instans

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
da: er tilbagevendende

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
da: har påmindelser

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
da: har bilag

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
da: Offentlig

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
da: Privat

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
da: Fortroligt

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
da: Klassificering

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
da: Sammendrag

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
da: Sted

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
da: Forfalder

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
da: Fuldført

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's URL
en: URL
da: Adresse

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
da: Organisator

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
da: Deltagere

[ctx: iCalImp]
en: Description
da: Beskrivelse

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
da: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
da: Afrika/Akkra

en: Africa/Addis_Ababa
da: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
da: Afrika/Algier

en: Africa/Asmera
da: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
da: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
da: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
da: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
da: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
da: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
da: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
da: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
da: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
da: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
da: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
da: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
da: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
da: Afrika/Dar_es_salaam

en: Africa/Djibouti
da: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
da: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
da: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
da: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
da: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
da: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
da: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
da: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
da: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
da: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
da: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
da: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
da: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
da: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
da: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
da: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
da: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
da: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
da: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
da: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
da: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
da: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
da: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
da: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
da: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
da: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
da: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
da: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
da: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
da: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
da: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
da: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
da: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
da: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
da: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
da: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
da: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
da: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
da: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
da: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
da: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
da: Amerika/Barbados

en: America/Belem
da: Amerika/Belem

en: America/Belize
da: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
da: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
da: Amerika/Bogota

en: America/Boise
da: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
da: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
da: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
da: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
da: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
da: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
da: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
da: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
da: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
da: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
da: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
da: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
da: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
da: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
da: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
da: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
da: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
da: Amerika/Denver

en: America/Detroit
da: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
da: Amerika/Dominika

en: America/Edmonton
da: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
da: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
da: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
da: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
da: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
da: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
da: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
da: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
da: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
da: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
da: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
da: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
da: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
da: Amerika/Halifax

en: America/Havana
da: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
da: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
da: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
da: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
da: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
da: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
da: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
da: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
da: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
da: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
da: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
da: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
da: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
da: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
da: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
da: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
da: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
da: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
da: Amerika/Maceio

en: America/Managua
da: Amerika/Managua

en: America/Manaus
da: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
da: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
da: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
da: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
da: Amerika/Menominee

en: America/Merida
da: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
da: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
da: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
da: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
da: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
da: Amerika/Montréal

en: America/Montserrat
da: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
da: Amerika/Nassau

en: America/New_York
da: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
da: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
da: Amerika/Nome

en: America/Noronha
da: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
da: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
da: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
da: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
da: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
da: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
da: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
da: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
da: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
da: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
da: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
da: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
da: Amerika/Recife

en: America/Regina
da: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
da: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
da: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
da: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
da: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
da: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
da: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
da: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
da: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
da: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
da: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
da: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
da: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
da: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
da: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
da: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
da: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
da: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
da: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
da: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
da: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
da: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
da: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
da: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
da: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
da: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
da: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
da: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
da: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
da: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
da: Antarktis/Syd_polen

en: Antarctica/Syowa
da: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
da: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
da: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
da: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
da: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
da: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
da: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
da: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
da: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
da: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
da: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
da: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
da: Asien/Bakuc

en: Asia/Bangkok
da: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
da: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
da: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
da: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
da: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
da: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
da: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
da: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
da: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
da: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
da: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
da: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
da: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
da: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
da: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
da: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
da: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
da: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
da: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
da: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
da: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
da: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
da: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
da: Asien/Kamchatka

en: Asia/Karachi
da: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
da: Asien/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
da: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
da: Asien/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
da: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
da: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
da: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
da: Asien/Macao

en: Asia/Macau
da: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
da: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
da: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
da: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
da: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
da: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
da: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
da: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
da: Asien/Ural

en: Asia/Phnom_Penh
da: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
da: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
da: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
da: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
da: Asien/Kzyl-Orda

en: Asia/Rangoon
da: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
da: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
da: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
da: Asien/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
da: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
da: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
da: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
da: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
da: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
da: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
da: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
da: Asien/Teheran

en: Asia/Thimphu
da: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
da: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
da: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
da: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
da: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
da: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
da: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
da: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
da: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
da: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
da: Atlanten/Azorene

en: Atlantic/Bermuda
da: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
da: Atlanten/Kanarieøerne

en: Atlantic/Cape_Verde
da: Atlanten/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
da: Atlanten/Færøerne

en: Atlantic/Jan_Mayen
da: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
da: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
da: Atlanten/Reykjavík

en: Atlantic/South_Georgia
da: Atlanten/Syd-_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
da: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
da: Atlanten/Stanley

en: Australia/Adelaide
da: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
da: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
da: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
da: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
da: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
da: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
da: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
da: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
da: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
da: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
da: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
da: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
da: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
da: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
da: Europa/Beograd

en: Europe/Berlin
da: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
da: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
da: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
da: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
da: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
da: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
da: Europa/København

en: Europe/Dublin
da: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
da: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
da: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
da: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
da: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
da: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
da: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
da: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
da: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
da: Europa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
da: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
da: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
da: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
da: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
da: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
da: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
da: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
da: Europa/Paris

en: Europe/Prague
da: Europa/Prag

en: Europe/Riga
da: Europa/Riga

en: Europe/Rome
da: Europa/Rom

en: Europe/Samara
da: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
da: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
da: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
da: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
da: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
da: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
da: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
da: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
da: Europa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
da: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
da: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
da: Europa/Vatikanet

en: Europe/Vienna
da: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
da: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
da: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
da: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
da: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
da: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
da: Indiske hav/Antananarivo

en: Indian/Chagos
da: Indiske hav/Chagos

en: Indian/Christmas
da: Indiske hav/Juleøen

en: Indian/Cocos
da: Indiske hav/Cocos

en: Indian/Comoro
da: Indiske hav/Comorerne

en: Indian/Kerguelen
da: Indiske hav/Kerguelen

en: Indian/Mahe
da: Indiske hav/Mahe

en: Indian/Maldives
da: Indiske hav/Maldiverne

en: Indian/Mauritius
da: Indiske hav/Mauritius

en: Indian/Mayotte
da: Indiske hav/Mayotte

en: Indian/Reunion
da: Indiske hav/Reunion

en: Pacific/Apia
da: Stillehavet/Apia

en: Pacific/Auckland
da: Stillehavet/Auckland

en: Pacific/Chatham
da: Stillehavet/Chatham

en: Pacific/Easter
da: Stillehavet/Påskeøen

en: Pacific/Efate
da: Stillehavet/Efate

en: Pacific/Enderbury
da: Stillehavet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
da: Stillehavet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
da: Stillehavet/Fijiøerne

en: Pacific/Funafuti
da: Stillehavet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
da: Stillehavet/Galapagos

en: Pacific/Gambier
da: Stillehavet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
da: Stillehavet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
da: Stillehavet/Guam

en: Pacific/Honolulu
da: Stillehavet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
da: Stillehavet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
da: Stillehavet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
da: Stillehavet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
da: Stillehavet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
da: Stillehavet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
da: Stillehavet/Marquesas

en: Pacific/Midway
da: Stillehavet/Midway

en: Pacific/Nauru
da: Stillehavet/Nauru

en: Pacific/Niue
da: Stillehavet/Niue

en: Pacific/Norfolk
da: Stillehavet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
da: Stillehavet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
da: Stillehavet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
da: Stillehavet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
da: Stillehavet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
da: Stillehavet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
da: Stillehavet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
da: Stillehavet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
da: Stillehavet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
da: Stillehavet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
da: Stillehavet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
da: Stillehavet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
da: Stillehavet/Truk

en: Pacific/Wake
da: Stillehavet/Wake

en: Pacific/Wallis
da: Stillehavet/Wallis

en: Pacific/Yap
da: Stillehavet/Yap

en: Save as…
da: Gem som …

en: Close the current file
da: Luk aktiv fil

en: New _Message
da: Nyt _brev

en: Open New Message window
da: Åbn vinduet “Nyt brev”

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Configure Evolution
da: Konfigurér Evolution

en: Save the current file
da: Gem aktiv fil

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Save the current file with a different name
da: Gem aktiv fil med et nyt navn

en: Character _Encoding
da: Tegn_kodning

en: Print Pre_view
da: V_is udskrift

en: Save as _Draft
da: Gem som _kladde

en: Save as draft
da: Gem som kladde

en: Send this message
da: Send dette brev

en: _Main toolbar
da: _Hovedværktøjslinje

en: Main toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Edit _toolbar
da: _Redigeringsværktøjslinje

en: Edit toolbar
da: Redigeringsværktøjslinje

en: PGP _Encrypt
da: _Kryptér med PGP

en: Encrypt this message with PGP
da: Kryptér dette brev med PGP

en: PGP _Sign
da: _Signér med PGP

en: Sign this message with your PGP key
da: Underskriv dette brev med din PGP-nøgle

en: _Picture Gallery
da: _Billedgalleri

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
da: Vis en samling af billeder, som du kan trække til dit brev

en: _Prioritize Message
da: _Prioritér brev

en: Set the message priority to high
da: Angiv brevets prioritet som høj

en: Re_quest Read Receipt
da: _Anmod om kvittering for at brevet er læst

en: Get delivery notification when your message is read
da: Anmod om kvittering for at dit brev er blevet åbnet

en: Request _Delivery Status Notification
da: An_mod om underretning om afleveringsstatus

en: Get delivery status notification for the message
da: Få underretning om afleveringsstatus for brevet

en: S/MIME En_crypt
da: Kry_ptér med S/MIME

en: Encrypt this message with S/MIME
da: Kryptér dette brev med S/MIME

en: S/MIME Sig_n
da: Sig_nér med S/MIME

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
da: Signér dette brev med dit S/MIME-signaturcertifikat

en: _Bcc Field
da: _Bcc-felt

en: Toggles whether the BCC field is displayed
da: Slå visning af BCC-feltet til/fra

en: _Cc Field
da: _Cc-felt

en: Toggles whether the CC field is displayed
da: Slå visning af CC-feltet til/fra

en: _From Override Field
da: Ændr _Fra-felt

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
da: Slår visning til og fra for funktionen ændr Fra-felt, som bruges til at ændre navn eller e-mailadresse

en: _Reply-To Field
da: Sva_r-til felt

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
da: Slå visning af Svar-til-feltet til/fra

en: Visually _Wrap Long Lines
da: S_ynlig ombrydning af lange linjer

en: Attach
da: Vedhæft

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: _Name:
da: _Navn:

en: Enter the recipients of the message
da: Indtast brevets modtagere

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
da: Indtast adresserne som skal modtage en kopi af brevet

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
da: Indtast adresserne som skal modtage en kopi af brevet, uden at blive vist i listen over modtagere

en: Fr_om:
da: _Fra:

en: _Reply-To:
da: _Svar-til:

en: _To:
da: _Til:

en: _Post To:
da: _Send-til:

en: S_ubject:
da: _Emne:

en: Si_gnature:
da: Si_gnatur:

en: Click here for the address book
da: Klik her for at se adressebogen

en: Click here to select folders to post to
da: Klik her for at vælge mapper at sende til

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
da: Kan ikke underskrive udgående brev: Intet signaturcertifikat for denne konto

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
da: Kan ikke kryptere udgående brev: Intet krypteringscertifikat for denne konto

en: Compose Message
da: Skriv brev

en: Reading text content…
da: Læser tekstindhold …

en: Send _without encryption
da: Send _uden kryptering

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
da[0]: Gennemse bilag, før det sendes.
da[1]: Gennemse bilag, før de sendes.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
da[0]: %d bilag blev tilføjet af et eksternt program. Sikr dig, at det ikke indeholder følsomme oplysninger, før brevet sendes.
da[1]: %d bilag blev tilføjet af et eksternt program. Sikr dig, at de ikke indeholder følsomme oplysninger, før brevet sendes.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
da: Redigeringsvinduet indeholder et brev, som ikke er tekst, og som ikke kan redigeres.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
da: Du kan ikke vedhæfte filen “{0}” til dette brev.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
da: Filen “{0}” er ikke en normal fil, og kan ikke sendes i et brev.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
da: Kunne ikke hente brevene der skulle vedhæftes fra {0}.

en: Because “{1}”.
da: Fordi “{1}”.

en: Do you want to recover unfinished messages?
da: Vil du genoprette uafsluttede breve?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
da: Evolution afsluttede uventet mens du var ved at skrive et nyt brev. Genoprettelse af brevet vil lade dig fortsætte hvor du slap.

en: _Do not Recover
da: Gendan _ikke

en: _Recover
da: _Genopret

en: Do you want to recover last saved version of the message?
da: Vil du genoprette den sidst gemte version af brevet?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
da: Genoprettelse af brevet lader dig fortsætte, hvor det blev gemt sidste gang.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
da: Kunne ikke automatisk gemme til filen “{0}”.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
da: Fejl i forsøget på automatisk at gemme filen, fordi “{1}”.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
da: Er du sikker på, at du vil kassere brevet med titlen “{0}”, som du er ved at skrive?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
da: Hvis du lukker skrivevinduet vil beskeden forkastes permanent, med mindre du vælger at gemme brevet i mappen Kladder. Dette vil lade dig fortsætte med at skrive brevet på et senere tidspunkt.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
da: _Fortsæt med at redigere

en: _Save Draft
da: _Gem kladde

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
da: Er du sikker på, at du vil kassere brevet, du er ved at skrive?

en: Could not create message.
da: Kunne ikke oprette brev.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
da: Du er måske nødt til at vælge andre e-mailindstillinger.
    
    Detaljeret fejl: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
da: Kunne ikke læse signaturfilen “{0}”.

en: All accounts have been removed.
da: Alle konti er blevet fjernet.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
da: Du skal konfigurere en konto inden du kan skrive e-mails.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
da: Der opstod en fejl under gemning til din udbakke.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
da: Den oplyste fejl var “{0}”. Brevet er ikke blevet sendt.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
da: Der opstod en fejl under gemning til din Kladde-mappe.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
da: Den oplyste fejl var “{0}”. Brevet er højst sandsynligt ikke blevet gemt.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
da: Der opstod en fejl under afsending. Hvordan ønsker du at fortsætte?

en: The reported error was “{0}”.
da: Den oplyste fejl var “{0}”.

en: _Save to Outbox
da: _Gem i udbakke

en: _Try Again
da: _Prøv igen

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
da: Dit brev blev sendt, men der opstod en fejl under efterbehandling.

en: Saving message to Outbox.
da: Gemmer brev i udbakken.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
da: Brevet vil blive gemt i din lokale udbakke, da destinationstjenesten i øjeblikket ikke er tilgængelig. Når du igen kommer på nettet, kan du sende brevet ved at trykke på “Send/Modtag”-knappen i Evolutions værktøjslinje.

en: Are you sure you want to send the message?
da: Er du sikker på, at du vil sende brevet?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
da: Der blev trykket på en tastaturgenvej til at sende brevet. Annullér enten afsendelse af brevet, hvis dette ikke var med vilje, eller send det.

en: Are you sure you want to change the composer format?
da: Er du sikker på, at du vil ændre skriveformatet?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
da: Hvis du skifter til almindeligt tekstformat, vil teksten miste al formatering. Vil du fortsætte?

en: _Don’t lose formatting
da: _Behold formatering

en: Lose _formatting
da: Mist _formatering

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
da: Der opstod en fejl under gemning til din Skabeloner-mappe.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
da: Er du sikker på, at du vil konvertere brevet til et møde?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
da: Ved at konvertere brevet til et møde vil det forfattede brev blive lukket, og ændringerne forkastet.

en: Convert to _Meeting
da: Konvertér til _møde

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
da: Er du sikker på, at du vil konvertere begivenheden til et brev?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
da: Ved at konvertere begivenheden til et brev vil redigeringsvinduet blive lukket, og ændringerne forkastet.

en: Convert to _Message
da: Konvertér til _brev

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
da: Er du sikker på, at du vil konvertere memoet til et brev?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
da: Ved at konvertere memoet til et brev vil redigeringsvinduet blive lukket, og ændringerne forkastet.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
da: Er du sikker på, at du vil konvertere opgaven til et brev?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
da: Ved at konvertere opgaven til et brev vil redigeringsvinduet blive lukket, og ændringerne forkastet.

en: Something has gone wrong when editing the message
da: Noget gik galt under redigering af brevet

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under redigering af brevet. Du kan prøve igen ved at lukke redigeringsvinduet og åbne et nyt. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: An error occurred while creating message composer.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af brevredigering.

en: Message Redirection
da: Omdirigering af brev

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
da: Dette brev er omdirigeret, hvilket giver dig mulighed for at ændre modtagere, emne og andre attributter for brevet, men ikke indholdet af beskeden.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
da: Tilføjer ikke den offentlige OpenPGP-nøgle til e-mailen.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
da: Den offentlige OpenPGP-nøgle for “{0}” er for stor til overførslen.

en: Toggle View Inline
da: Slå vis integreret til og fra

en: Open in default application
da: Åbn i standardprogram

en: Display as attachment
da: Vis som bilag

en: Audio Player
da: Lydafspiller

en: Play the attachment in embedded audio player
da: Afspil den vedhæftede fil i den indlejrede lydafspiller

en: From
da: Fra

en: (no subject)
da: (intet emne)

en: Remote content download had been blocked for this message.
da: Indlæsning af fjernindhold er blevet blokeret for dette brev.

en: Import OpenPGP key provided in this message
da: Importér den OpenPGP-nøgle, som er i dette brev

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
da: Dette brev blev sendt af %s på vegne af %s

en: Regular Image
da: Almindeligt billede

en: Display part as an image
da: Vis del som et billede

en: RFC822 message
da: RFC822-brev

en: Format part as an RFC822 message
da: Formaterer del som et RFC822-brev

en: Size
da: Størrelse

en: Subject
da: Emne

note: pseudo-header
en: Mailer
da: E-mailprogram

en: Display part as enriched text
da: Vis del som rich text

en: Format part as HTML
da: Formatér del som HTML

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: Format part as plain text
da: Formatér del som almindelig tekst

en: Unsigned
da: Ikke signeret

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
da: Dette brev er ikke signeret. Der er ingen garanti for at dette brev er autentisk.

en: Valid signature
da: Gyldig signatur

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
da: Gyldig signatur, men afsenderadressen og underskriverens adresse er ikke ens

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
da: Dette brev er signeret og er gyldigt, hvilket sandsynligvis betyder at dette brev er autentisk.

en: Invalid signature
da: Ugyldig signatur

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
da: Signaturen for dette brev kan ikke verificeres. Den kan være ændret under overføringen.

en: Valid signature, but cannot verify sender
da: Gyldig signatur, men kunne ikke verificere afsenderen

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
da: Dette brev er signeret med en gyldig signatur, men afsenderen af brevet kan ikke verificeres.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
da: Dette brev er digitalt underskrevet, men den offentlige nøgle findes ikke i din nøglering.

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
da: Dette brev er digitalt signeret, men den tilsvarende offentlige nøgle findes ikke i din nøglering. Hvis du vil kunne verificere at breve fra denne person er ægte, skal du hente nøglen på en betroet måde og føje den til nøgleringen. Indtil da er der ingen garanti for at brevet nødvendigvis kom fra den person, og at den er modtaget uændret.

en: Unencrypted
da: Ikke krypteret

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
da: Dette brev er ikke krypteret. Indholdet af brevet kan ses ved overførslen over internettet.

en: Encrypted, weak
da: Krypteret, svag

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
da: Dette brev er krypteret, men med en svag krypteringsalgoritme. Det er vanskeligt, men i praksis ikke umuligt for en udenforstående at se indholdet af brevet.

en: Encrypted
da: Krypteret

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
da: Dette brev er krypteret. Det vil være vanskeligt for en udenforstående at se indholdet i brevet.

en: Encrypted, strong
da: Krypteret, stærk

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
da: Dette brev er krypteret med en stærk algoritme. Det vil være meget vanskeligt for en udenforstående at kunne komme til at se indholdet af brevet i løbet af en kortere tidshorisont.

en: View Certificate
da: Vis certifikat

en: Import Certificate
da: Importér certifikat

note: image
en: Details
da: Detaljer

en: Digital Signature
da: Digital signatur

en: Signer: | Signers:
da[0]: Underskriver:
da[1]: Underskrivere:

en: Encryption
da: Kryptering

en: Encrypted by:
da: Krypteret af:

en: Display source of a MIME part
da: Vis kilde til en MIME-del

en: Markdown Text
da: Markdown-tekst

en: Format part as markdown text
da: Formatér del som markdown-tekst

en: To
da: Til

en: Security
da: Sikkerhed

en: GPG signed
da: GPG-signeret

en: partially GPG signed
da: delvist GPG-signeret

en: GPG encrypted
da: GPG-krypteret

en: partially GPG encrypted
da: delvist GPG-krypteret

en: S/MIME signed
da: S/MIME-signeret

en: partially S/MIME signed
da: delvist S/MIME-signeret

en: S/MIME encrypted
da: S/MIME-krypteret

en: partially S/MIME encrypted
da: delvist S/MIME-krypteret

en: Show parts not being secured
da: Vis dele som ikke er sikrede

en: Hide parts not being secured
da: Skjul dele som ikke er sikrede

en: Error parsing MBOX part: %s
da: Fejl under fortolkning af MBOX-del: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
da: Kunne ikke fortolke S/MIME-brev: %s

en: Could not parse PGP message: %s
da: Kunne ikke fortolke PGP-brev: %s

en: Error verifying signature: %s
da: Fejl ved verifikation af signatur: %s

en: Malformed external-body part
da: Forkert udformet ydre del af brevindhold

en: Pointer to FTP site (%s)
da: Peger til FTP-server (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
da: Peger til lokal fil (%s) gyldig på netsted “%s”

en: Pointer to local file (%s)
da: Peger til lokal fil (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
da: Peger til eksterne data (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
da: Peger til ukendt ekstern data (“%s”-type)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
da: Kunne ikke læse MIME-brev. Viser rå brevtekst.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
da: Krypteringstype for multipart/encrypted som ikke er understøttet

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
da: Kunne ikke fortolke PGP/MIME-brev: %s

en: Unsupported signature format
da: Signatur-formatet er ikke understøttet

en: Reply-To
da: Svar-til

en: Date
da: Dato

en: Newsgroups
da: Nyhedsgrupper

en: Face
da: Ansigt

en: Failed to import certificate: %s
da: Kunne ikke importere certifikatet: %s

en: %s attachment
da: %s-bilag

en: %d %B %Y
da: %d. %B %Y

en: Calendar: from %s to %s
da: Kalender: fra %s til %s

en: evolution calendar item
da: evolution-kalenderelement

en: Mail Accounts
da: E-mailkonti

en: Address Books
da: Adressebøger

en: Calendars
da: Kalendere

en: Memo Lists
da: Memolister

en: Task Lists
da: Opgavelister

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Collection _Account
da: Sa_mlingskonto

en: _Mail Account
da: E-_mailkonto

en: Address _Book
da: Adresse_bog

en: _Calendar
da: _Kalender

en: M_emo List
da: M_emoliste

en: _Task List
da: _Opgaveliste

en: Evolution Accounts
da: Evolution-konti

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
da: _Opdatér

en: Initiates refresh of account sources
da: Igangsætter opdatering af kontokilder

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
da: %s (aflyst)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
da: %s (fuldført)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
da: %s (venter)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
da: %s (aflyser)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
da: %s (%d%% fuldført)

en: Cancel
da: Annullér

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
da: Luk dette brev (Esc)

en: _Dismiss
da: _Forkast

en: Failed to create a thread:
da: Kunne ikke oprette en tråd:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
da: Vedhæftet besked

en: Operation was cancelled
da: Operationen blev annulleret

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
da: bilag.dat

en: A load operation is already in progress
da: En indlæsningshandling er allerede i gang

en: A save operation is already in progress
da: En gemmehandling er allerede i gang

en: Could not open “%s”
da: Kunne ikke åbne “%s”

en: Could not open the attachment
da: Kunne ikke åbne bilaget

en: Attachment contents not loaded
da: Bilagsindhold ikke indlæst

en: Could not save “%s”
da: Kunne ikke gemme “%s”

en: Could not save the attachment
da: Kunne ikke gemme bilaget

en: Attachment Properties
da: Egenskaber for bilag

en: F_ilename:
da: _Filnavn:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: MIME Type:
da: MIME-type:

en: _Suggest automatic display of attachment
da: F_oreslå automatisk visning af bilag

en: Could not set as background
da: Kunne ikke sætte som baggrund

en: Set as _Background
da: Vælg som _baggrund

en: Loading
da: Indlæser

en: Saving
da: Gemmer

en: Hide Attachment _Bar
da: _Skjul bilagslinje

en: Show Attachment _Bar
da: _Vis bilagslinje

en: Add Attachment
da: Tilføj bilag

en: A_ttach
da: _Vedhæft

en: Archive selected directories using this format:
da: Arkivér valgte kataloger med dette format:

en: Save Attachment | Save Attachments
da[0]: Gem bilag
da[1]: Gem bilag

en: Do _not extract files from the attachment
da: _Pak ikke filer ud fra bilaget

en: Save extracted files _only
da: Gem _kun udpakkede filer

en: Save extracted files and the original _archive
da: Gem udpakkede filer og original_arkivet

en: Open With Other Application…
da: Åbn med et andet program …

en: S_ave All
da: _Gem alt

en: Sa_ve As
da: Gem s_om

en: Save _As
da: Gem _som

en: A_dd Attachment…
da: Til_føj bilag …

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Re_load
da: G_enindlæs

en: Reload attachment content
da: Genindlæs bilagets indhold

en: Open With “%s”
da: Åbn med “%s”

en: Open this attachment in %s
da: Åbn dette bilag i %s

en: Open With Default Application
da: Åbn med standardprogram

en: Open this attachment in default application
da: Åbn dette bilag i standardprogrammet

en: Mark as default address book
da: Markér som standardadressebog

en: Autocomplete with this address book
da: Autofuldfør med denne adressebog

en: Copy book content locally for offline operation
da: Kopiér bogindholdet lokalt til brug offline

en: Previous month
da: Foregående måned

en: Next month
da: Næste måned

en: Previous year
da: Foregående år

en: Next year
da: Næste år

en: Month Calendar
da: Månedskalender

en: Mark as default calendar
da: Markér som standardkalender

en: Mark as default task list
da: Markér som standardopgaveliste

en: Mark as default memo list
da: Markér som standardmemoliste

en: Color:
da: Farve:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
da: Kopiér kalenderindhold lokalt til brug offline

en: Copy task list contents locally for offline operation
da: Kopiér opgavelistens indhold lokalt til brug offline

en: Copy memo list contents locally for offline operation
da: Kopiér memolistens indhold lokalt til brug offline

en: Currently _used categories:
da: Aktuelt br_ugte kategorier:

en: _Available Categories:
da: Tilgængelige k_ategorier:

[ctx: category]
en: _New
da: _Ny

[ctx: category]
en: _Edit
da: _Redigér

[ctx: category]
en: _Delete
da: _Slet

en: Icon
da: Ikon

en: Create category “%s”
da: Opret kategorien “%s”

en: Category Icon
da: Kategoriikon

en: _No Image
da: _Intet billede

en: Category _Name
da: Kategori_navn

en: Category _Icon
da: Kategori_ikon

en: _Unset icon
da: _Fjern ikon

en: Category Properties
da: Kategoriegenskaber

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
da: Kategorien “%s” findes allerede i konfigurationen. Brug venligst et andet navn

en: popup list
da: pop op-liste

en: Now
da: Nu

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
da: Ingen

en: The time must be in the format: %s
da: Datoen skal skrives ind på formatet: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
da: Procentværdien skal være mellem 0 og 100, begge inklusive

en: Arabic
da: Arabisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Chinese
da: Kinesisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Unicode
da: UCS

en: Western European
da: Vesteuropæisk

en: Western European, New
da: Vesteuropæisk, ny

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
da: Traditionel

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
da: Forenklet

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
da: Ukrainsk

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
da: Visuel

en: Character Encoding
da: Tegnkodning

en: Enter the character set to use
da: Indtast tegnsæt som skal bruges

en: Other…
da: Anden …

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
da: Kan ikke oprette et klientobjekt ud fra filendelsen “%s”

[ctx: Status]
en: Unreachable
da: Utilgængelig

[ctx: Status]
en: Failed to connect
da: Kunne ikke forbinde

en: _Finish
da: _Færdig

en: _Look Up
da: _Slå op

en: _Next
da: _Næste

en: New Collection Account
da: Ny samlingskonto

en: _Previous
da: _Forrige

en: Looking up details, please wait…
da: Slår detaljer op. Vent venligst …

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
da: Adgangskode er påkrævet for at fortsætte. %s.

en: View certificate
da: Vis certifikat

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
da: Ingen kandidater fundet. Det kan også skyldes, at serveren ikke giver informationer om sin konfiguration med den valgte opslagsmetode. Indtast kontoen manuelt eller ændr indstillingerne ovenfor.

en: Found one candidate | Found %d candidates
da[0]: Fandt en kandidat
da[1]: Fandt %d kandidater

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
da: Brugernavnet indeholder bogstaver, som kan forhindre, at der kan logges ind. Sikr dig, at serveren tillader denne slags bogstaver.

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: Collection
da: Samling

en: Mail Receive
da: Brevmodtagelse

en: Mail Send
da: Brevafsending

en: Address Book
da: Adressebog

en: Memo List
da: Memoliste

en: Task List
da: Opgaveliste

en: Looking up LDAP server’s search base…
da: Slår LDAP-serverens søgebase op …

en: Failed to store password:
da: Kunne ikke gemme adgangskode:

en: Failed to create sources:
da: Kunne ikke oprette kilder:

en: Saving account settings, please wait…
da: Gemmer kontoindstillinger. Vent venligst …

en: User details
da: Brugerdetaljer

en: _Email Address or User name:
da: _E-mailadresse eller brugernavn:

en: _Advanced Options
da: _Avancerede indstillinger

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
da: Semikolon-adskilt (“;”) liste over servere til informationsopslag ud over e-mailadressens domæne.

en: Select which parts should be configured:
da: Vælg hvilke dele der skal konfigureres:

en: Account Information
da: Kontoinformation

en: Choose custom color
da: Vælg farve

en: Default
da: Standard

en: Running…
da: Kører …

en: Date and Time
da: Dato og klokkeslæt

en: Text entry to input date
da: Tekstindtastningsfelt til indtastning af dato

en: Click this button to show a calendar
da: Klik på denne knap for at vise en kalender

en: Drop-down combination box to select time
da: Rullegardin-kombinationsfelt for valg af tid

en: Time
da: Tid

en: No_w
da: N_u

en: _Today
da: I _dag

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
da: _Ingen

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
da: Ingen

en: Invalid Date Value
da: Ugyldig datoværdi

en: Invalid Time Value
da: Ugyldig tidsværdi

en: Yesterday
da: I går

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
da: Næste Man

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
da: Næste Tirs

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
da: Næste Ons

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
da: Næste Tors

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
da: Næste Fre

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
da: Næste Lør

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
da: Næste Søn

en: Use locale default
da: Benyt lokaliseringsstandard

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
da: dage

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
da: uger

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
da: måneder

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
da: år

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
da: Synkronisér ikke breve lokalt ældre end

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
da: Markér breve som læste efter %s sekunder

note: Translators: :-)
en: _Smile
da: _Smil

note: Translators: :-(
en: S_ad
da: _Ked af det

note: Translators: ;-)
en: _Wink
da: _Blink

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
da: Række _tunge

note: Translators: :-))
en: Laug_h
da: _Latter

note: Translators: :-|
en: _Plain
da: _Ligeglad

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
da: Sm_ørret grin

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
da: _Pinligt

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
da: _Stort smil

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
da: _Usikker

note: Translators: :-O
en: S_urprise
da: _Overrasket

note: Translators: :-S
en: W_orried
da: _Bekymret

note: Translators: :-*
en: _Kiss
da: _Kys

note: Translators: X-(
en: A_ngry
da: _Sur

note: Translators: B-)
en: _Cool
da: _Smart

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
da: _Engel

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
da: _Græder

note: Translators: :-Q
en: S_ick
da: S_yg

note: Translators: |-)
en: Tire_d
da: Tr_æt

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
da: D_jævelsk

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
da: _Abe

en: (Unknown Filename)
da: (Ukendt filnavn)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
da: Skriver “%s”

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
da: Skriver “%s” til %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
da[0]: 1 sekund siden
da[1]: %d sekunder siden

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
da[0]: 1 sekund ude i fremtiden
da[1]: %d sekunder ude i fremtiden

en: 1 minute ago | %d minutes ago
da[0]: 1 minut siden
da[1]: %d minutter siden

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
da[0]: 1 minut ude i fremtiden
da[1]: %d minutter ude i fremtiden

en: 1 hour ago | %d hours ago
da[0]: 1 time siden
da[1]: %d timer siden

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
da[0]: 1 time ude i fremtiden
da[1]: %d timer ude i fremtiden

en: 1 day ago | %d days ago
da[0]: 1 dag siden
da[1]: %d dage siden

en: 1 day in the future | %d days in the future
da[0]: 1 dag ude i fremtiden
da[1]: %d dage ude i fremtiden

en: 1 week ago | %d weeks ago
da[0]: 1 uge siden
da[1]: %d uger siden

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
da[0]: 1 uge ude i fremtiden
da[1]: %d uger ude i fremtiden

en: 1 month ago | %d months ago
da[0]: 1 måned siden
da[1]: %d måneder siden

en: 1 month in the future | %d months in the future
da[0]: 1 måned ude i fremtiden
da[1]: %d måneder ude i fremtiden

en: 1 year ago | %d years ago
da[0]: 1 år siden
da[1]: %d år siden

en: 1 year in the future | %d years in the future
da[0]: 1 år ude i fremtiden
da[1]: %d år ude i fremtiden

en: <click here to select a date>
da: <klik her for at vælge en dato>

en: now
da: nu

note: strftime for date filter display, only needs to show a day date (i.e. no time)
en: %d-%b-%Y
da: %d %b %Y

en: Select a time to compare against
da: Vælg en tid at sammenligne med

en: Choose a File
da: Vælg en fil

en: R_ule name:
da: R_egelnavn:

en: all the following conditions
da: alle de følgende betingelser

en: any of the following conditions
da: mindst en af følgende betingelser

en: _Find items which match:
da: _Find matchende elementer:

en: Find items that meet the following conditions
da: Find punkter der opfylder følgende betingelser

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
da: Ingen

en: All related
da: Alle relaterede

en: Replies
da: Svar

en: Replies and parents
da: Svar og forældre

en: No reply or parent
da: Intet svar eller forældre

en: I_nclude threads:
da: I_nkludér tråde:

en: A_dd Condition
da: T_ilføj betingelse

en: Incoming
da: Indgående

en: Outgoing
da: Udgående

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
da: Seneste

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
da: Smileyer og personer

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
da: Krop og tøj

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
da: Dyr og natur

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
da: Mad og drikke

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
da: Rejser og steder

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
da: Objekter

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
da: Symboler

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
da: Flag

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: Failed to insert HTML file.
da: Kunne ikke indsætte HTML-fil.

en: Failed to insert text file.
da: Kunne ikke indsætte tekstfil.

en: Insert HTML File
da: Indsæt HTML-fil

en: HTML file
da: HTML-fil

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: Image files
da: Billedfiler

en: Insert text file
da: Indsæt tekstfil

en: Text file
da: Tekstfil

en: Copy selected text to the clipboard
da: Kopiér den markerede tekst til udklipsholderen

en: Cut selected text to the clipboard
da: Klip den markerede tekst til udklipsholderen

en: Paste text from the clipboard
da: Indsæt tekst fra udklipsholderen

en: Redo the last undone action
da: Omgør den sidste fortrudte handling

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: For_mat
da: For_matér

en: _Paragraph Style
da: _Afsnitsstil

en: _Alignment
da: J_ustering

en: Current _Languages
da: Nuværende _sprog

en: _Increase Indent
da: _Forøg indrykning

en: Increase Indent
da: Forøg indrykning

en: Insert Emoji
da: Indsæt emoji

en: Insert E_moji
da: Indsæt _emoji

en: _HTML File…
da: _HTML-fil …

en: Te_xt File…
da: _Tekstfil …

en: Paste _Quotation
da: Indsæt _citat

en: _Find…
da: _Find …

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: Find A_gain
da: Find i_gen

en: Re_place…
da: E_rstat …

en: Search for and replace text
da: Søg efter og erstat tekst

en: Check _Spelling…
da: _Stavekontrol …

en: _Decrease Indent
da: _Formindsk indrykning

en: Decrease Indent
da: Formindsk indrykning

en: _Wrap Lines
da: _Ombryd linjer

note: Center
en: _Center
da: _Centreret

en: Center Alignment
da: Centerjustering

note: Justified
en: _Justified
da: _Lige margener

en: Align Justified
da: Justér med lige margener

note: Left
en: _Left
da: _Venstre

en: Left Alignment
da: Venstrejustering

note: Right
en: _Right
da: _Højre

en: Right Alignment
da: Højrejustering

en: HTML editing mode
da: HTML-redigeringstilstand

en: Plain _Text
da: Almindelig _tekst

en: Plain text editing mode
da: Almindelig tekstredigeringstilstand

en: Markdown editing mode
da: Markdown-redigeringstilstand

en: Ma_rkdown as Plain Text
da: Ma_rkdown som almindelig tekst

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
da: Markdown-redigeringstilstand eksporteret som almindelig tekst

en: Mar_kdown as HTML
da: Mar_kdown som HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
da: Markdown-redigeringstilstand eksporteret som HTML

en: Heading _1
da: Overskrift _1

en: Heading _2
da: Overskrift _2

en: Heading _3
da: Overskrift _3

en: Heading _4
da: Overskrift _4

en: Heading _5
da: Overskrift _5

en: Heading _6
da: Overskrift _6

en: _Preformatted
da: _Forudformateret

en: A_ddress
da: A_dresse

en: _Bulleted List
da: _Punktliste

en: _Roman Numeral List
da: _Romertalsliste

en: Numbered _List
da: Nummereret _liste

en: _Alphabetical List
da: _Alfabetisk liste

en: _Image…
da: _Billede …

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: _Link…
da: _Link …

en: Insert Link
da: Indsæt link

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
da: Vandret _linje …

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
da: Indsæt vandret linje

en: _Table…
da: _Tabel …

en: Insert Table
da: Indsæt tabel

en: _Cell…
da: _Celle …

en: Pa_ge…
da: S_ide …

en: Font _Size
da: Skrift_størrelse

en: _Font Style
da: _Skriftstil

en: Paste As _Text
da: Indsæt som _tekst

en: _Bold
da: _Fed

en: Bold
da: Fed

en: _Italic
da: _Kursiv

en: Italic
da: Kursiv

en: _Strikethrough
da: _Gennemstreget

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Subs_cript
da: _Sænket skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Su_perscript
da: _Hævet skrift

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: _Underline
da: _Understreget

en: Underline
da: Understreget

en: Copy _Link Location
da: Kopiér linkadresse

en: Copy the link to the clipboard
da: Kopiér linket til udklipsholderen

en: _Open Link in Browser
da: _Åbn link i browser

en: Open the link in a web browser
da: Åbn linket i webbrowseren

en: Cell Contents
da: Celleindhold

en: Column
da: Kolonne

en: Row
da: Række

en: Table
da: Tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
da: Slet i tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
da: Indsæt i tabel

en: Properties
da: Egenskaber

en: Delete Rule
da: Slet regel

en: Delete Image
da: Slet billede

en: Column After
da: Kolonne efter

en: Column Before
da: Kolonne før

en: Insert _Link
da: Indsæt _link

en: Row Above
da: Række over

en: Row Below
da: Række under

en: Cell…
da: Celle …

en: Image…
da: Billede …

en: Link…
da: Link …

en: Page…
da: Side …

en: Paragraph…
da: Afsnit …

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
da: Vandret linje …

en: Table…
da: Tabel …

en: Text…
da: Tekst …

en: Remove Link
da: Fjern link

en: Add Word to Dictionary
da: Føj ord til ordbog

en: Ignore Misspelled Word
da: Ignorér stavefejl

en: Add Word To
da: Føj ord til

en: More Suggestions
da: Flere forslag

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
da: Ordbogen %s

en: _Emoticon
da: _Smiley

en: Insert Emoticon
da: Indsæt smiley

en: Re_place
da: E_rstat

en: _Image
da: _Billede

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
da: Vandret _linje

en: _Table
da: _Tabel

en: Editing Mode
da: Redigeringstilstand

en: Paragraph Style
da: Afsnitsstil

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Font Name
da: Skrifttypenavn

en: Failed to obtain content of editor
da: Kunne ikke hente redigeringens indhold

en: <b>Scope</b>
da: <b>Område</b>

en: C_ell
da: C_elle

en: _Row
da: _Række

en: Col_umn
da: _Kolonne

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
da: <b>Justering &amp; opførsel</b>

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centreret

en: Right
da: Højre

en: _Horizontal:
da: _Vandret:

en: Top
da: Øverst

en: Middle
da: Midt

en: Bottom
da: Nederst

en: _Vertical:
da: _Lodret:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
da: _Ombryd tekst

note: Header Style
en: _Header Style
da: _Overskriftsstil

note: Width
en: _Width
da: _Bredde

en: Row S_pan:
da: Række_udspænding:

en: Co_lumn Span:
da: _Kolonneudspænding:

en: <b>Background</b>
da: <b>Baggrund</b>

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: C_olor:
da: _Farve:

en: Images
da: Billeder

en: Choose Background Image
da: Vælg baggrundsbillede

en: _Image:
da: _Billede:

en: _Remove image
da: _Fjern billede

en: Cell Properties
da: Celleegenskaber

en: No match found
da: Ingen søgeresultater

en: Search _backwards
da: Søge _baglæns

en: Case _Sensitive
da: _Skeln mellem store/små bogstaver

en: _Wrap Search
da: _Ombryd søgning

en: <b>Size</b>
da: <b>Størrelse</b>

note: Width
en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Size:
da: _Størrelse:

en: <b>Style</b>
da: <b>Stil</b>

en: _Alignment:
da: J_ustering:

note: Shaded
en: S_haded
da: Sk_ygge

en: Rule properties
da: Linjeegenskaber

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: _Source:
da: _Kilde:

en: _Height:
da: _Højde:

en: Preserve aspect ratio
da: Bevar højde-/breddeforhold

en: _X-Padding:
da: _X-udfyldning:

en: _Y-Padding:
da: _Y-udfyldning:

en: _Border:
da: _Kant:

en: _URL:
da: _Adresse:

en: _Test URL…
da: _Afprøv URL …

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: _Remove Link
da: _Fjern link

en: Link Properties
da: Linkegenskaber

en: Perforated Paper
da: Gennemhullet papir

en: Blue Ink
da: Blå blæk

en: Paper
da: Papir

en: Ribbon
da: Bånd

en: Midnight
da: Midnat

en: Draft
da: Kladde

en: Graph Paper
da: Grafpapir

note: == Colors ==
en: Colors
da: Farver

en: _Text:
da: _Tekst:

en: _Visited Link:
da: Be_søgt link:

en: _Background:
da: _Baggrund:

note: == Text ==
en: Text
da: Tekst

en: _Font Name:
da: _Skrifttypenavn:

note: == Background Image ==
en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: _Template:
da: _Skabelon:

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: _Custom:
da: _Tilpasset:

en: Page Properties
da: Sideegenskaber

en: _Style:
da: _Stil:

en: <b>Alignment</b>
da: <b>Justering</b>

en: Paragraph Properties
da: Afsnitsegenskaber

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
da[0]: %d forekomst erstattet
da[1]: %d forekomster erstattet

en: R_eplace:
da: E_rstat:

en: _With:
da: _Med:

en: _Case sensitive
da: _Skeln mellem store/små bogstaver

en: Wra_p search
da: Ombry_d søgning

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Replace
da: E_rstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

[ctx: dialog-title]
en: Replace
da: Erstat

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
da: <b>Forslag til “%s”</b>

en: <b>Suggestions</b>
da: <b>Forslag</b>

note: Replace
en: Replace
da: Erstat

note: Replace All
en: Replace All
da: Erstat alle

note: Ignore
en: Ignore
da: Ignorér

note: Skip
en: Skip
da: Spring over

note: Back
en: Back
da: Tilbage

en: <b>Dictionary</b>
da: <b>Ordbog</b>

note: Add Word button
en: Add word
da: Tilføj ord

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: _Rows:
da: _Rækker:

en: C_olumns:
da: _Kolonner:

en: _Spacing:
da: _Mellemrum:

en: _Padding:
da: _Udfyldning:

en: _Color:
da: _Farve:

en: Image:
da: Billede:

en: Table Properties
da: Tabelegenskaber

en: Si_ze:
da: St_ørrelse:

en: Text Properties
da: Tekstegenskaber

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
da: Vælg filen du ønsker at importere i Evolution, og vælg hvilken type fil det er fra listen.

en: File _type:
da: Fil_type:

en: Pre_view:
da: _Forhåndsvisning:

en: Choose the destination for this import
da: Vælg målet for denne importering

en: Choose the type of importer to run:
da: Vælg type importerer som skal køres:

en: Import data and settings from _older programs
da: Importér data og indstillinger fra _ældre programmer

en: Import a _single file
da: Importér en _enkelt fil

en: Please select the information that you would like to import:
da: Venligst vælg information du ønsker at importere:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
da: Evolution undersøgte om indstillinger kunne importeres fra følgende programmer: Pine, Netscape, Elm, iCalendar og KMail. Ingen indstillinger som kunne importeres blev fundet. Hvis du vil prøve igen, kan du klikke på knappen “Tilbage”.

en: From %s:
da: Fra %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
da: _Annullér import

en: Preview data to be imported
da: Forhåndsvis data som skal importeres

en: Import Data
da: Importér data

en: Select what type of file you want to import from the list.
da: Vælg fra listen den type fil, som du ønsker at importere.

en: Evolution Import Assistant
da: Importeringsassistent til Evolution

en: Import Location
da: Importér sted

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
da: Velkommen til Evolutions importeringsassistent
    Gennem denne assistent vil du blive guidet gennem proceduren for import af eksterne filer til Evolution.

en: Importer Type
da: Importér type

en: Select Information to Import
da: Vælg information som skal importeres

en: Select a File
da: Vælg en fil

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
da: Klik “Anvend” for at starte import af filen til Evolution.

note: Translators: This is part of
en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
da: dage

en: Autogenerated
da: Automatisk genereret

en: Close
da: Luk

en: _Save and Close
da: _Gem og luk

en: Edit Signature
da: Redigér signatur

en: Save
da: Gem

en: _Signature Name:
da: _Signaturnavn:

en: Add _Script
da: Tilføj _script

en: Add Signature Script
da: Tilføj signaturscript

en: Edit Signature Script
da: Redigér signaturscript

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
da: Uddata fra dette script vil blive brugt som
    din signatur. Navnet du angiver, vil kun blive
    brugt ved visning.

en: Script file must be executable.
da: Scriptfilen skal være eksekverbar.

en: World Map
da: Verdenskort

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
da: Musebaseret interaktiv kort-kontrol til at vælge tidszone. Tastaturbrugere bør i stedet vælge tidszonen fra rullegardin-kombinationsfeltet nedenfor.

en: _Write
da: _Skriv

en: _Preview
da: Forhå_ndsvisning

en: Add bold text
da: Tilføj fed tekst

en: Add italic text
da: Tilføj kursiv tekst

en: Insert a quote
da: Indsæt et citat

en: Insert code
da: Indsæt kode

en: Add a link
da: Tilføj et link

en: Add a bullet list
da: Tilføj en punktliste

en: Add a numbered list
da: Tilføj en nummereret liste

en: Add a header
da: Tilføj en overskrift

en: Open online common mark documentation
da: Åbn CommonMark-dokumentation online

en: Show preview beside text
da: Vis forhåndsvisning ved siden af teksten

en: Could not open the link.
da: Kunne ikke åbne linket.

en: Could not display help for Evolution.
da: Kunne ikke vise hjælp for Evolution.

en: Opening calendar “%s”
da: Åbner kalenderen “%s”

en: Opening memo list “%s”
da: Åbner memoliste “%s”

en: Opening task list “%s”
da: Åbner opgaveliste “%s”

en: Opening address book “%s”
da: Åbner adressebogen “%s”

en: _Do not show this message again
da: _Vis ikke denne meddelelse igen

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
da: Denne adressebogsserver kan være utilgængelig, servernavnet kan være stavet forkert eller din netværksforbindelse kan være nede.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
da: Kunne ikke indstille protokolversionen til LDAPv3 (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
da: Kunne ikke angive indstillingen for forbindelsens udløbstid (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
da: Kunne ikke bruge STARTTLS (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
da: Godkendelse på LDAP-server (%d) mislykkedes: %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
da: Denne LDAP-server anvender måske en ældre version af LDAP der ikke understøtter denne funktionalitet eller den er måske fejlkonfigureret. Spørg din administrator om de søgebaser som understøttes.
    
    Detaljeret fejl (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
da: Denne LDAP-server anvender måske en ældre version af LDAP der ikke understøtter denne funktionalitet eller den er måske fejlkonfigureret. Spørg din administrator om de søgebaser som understøttes.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
da: Evolution er ikke blevet kompileret med understøttelse af LDAP

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
da: Ukendt (%s)

en: Click to call %s
da: Klik for at ringe til %s

en: Click to hide/unhide addresses
da: Klik for at vise/skjule adresser

en: Go to the section %s of the message
da: Gå til afsnittet %s i brevet

en: Go to the beginning of the message
da: Gå til brevets begyndelse

en: Click to open %s
da: Klik for at åbne %s

en: Show Contacts
da: Vis kontaktpersoner

en: Address B_ook:
da: Adresse_bog:

en: Cat_egory:
da: Kat_egori:

en: _Search:
da: _Søg:

en: Any Category
da: Alle kategorier

en: Co_ntacts
da: Ko_ntaktpersoner

en: Search
da: Søg

en: Select Contacts from Address Book
da: Vælg kontaktpersoner fra adressebog

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
da: _Udfold %s alle indlejret

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
da: Kop_iér %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
da: Klip %s _ud

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
da: R_edigér %s

en: _Delete %s
da: _Slet %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
da: Evolution er nu online. Klik på denne knap for at arbejde offline.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
da: Evolution er nu offline. Klik på denne knap for at arbejde online.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
da: Evolution er offline, fordi der ikke er noget netværk tilgængeligt.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
da: Nøglen i nøgleringen kan ikke bruges: intet bruger- eller værtsnavn

en: You have the Caps Lock key on.
da: Du har aktiveret Caps Lock.

en: _Remember this passphrase
da: _Husk denne adgangskode

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
da: _Husk denne adgangskode i resten af indeværende session

en: _Remember this password
da: _Husk denne adgangskode

en: _Remember this password for the remainder of this session
da: _Husk denne adgangskode i resten af indeværende session

en: Help
da: Hjælp

en: Evolution Preferences
da: Evolution-indstillinger

en: An error occurred while printing
da: Der opstod en fejl under udskrivning

en: The printing system reported the following details about the error:
da: Udskriftssystemet gav følgende information om fejlen:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
da: Udskriftssystemet gav ikke yderligere information om fejlen.

en: _Method:
da: _Metode:

en: Defer to Desktop Settings
da: Ret ind efter skrivebordsindstillingerne

en: _Open Desktop Settings
da: _Åbn skrivebordsindstillinger

en: Manual
da: Manuel

en: _HTTP Proxy:
da: _HTTP-proxy:

en: H_TTPS Proxy:
da: H_TTPS-proxy:

en: _Socks Proxy:
da: _Socks-proxy:

en: _Ignore Hosts:
da: _Ignorér værter:

en: Automatic
da: Automatisk

en: Configuration _URL:
da: Konfigurations-_URL:

en: No proxy
da: Ingen proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
da: Brug en direkte forbindelse, ingen videresendelse vha. proxy påkrævet.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
da: Skift til basale proxyindstillinger

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
da: Skift til avancerede proxyindstillinger

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
da: Anvend tilpassede proxyindstillinger på disse konti:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
da: <b>Avancerede proxyindstillinger</b> giver dig mulighed for at definere alternative netværksproxyer og at anvende dem for specifikke konti

en: Custom Proxy
da: Brugertilpasset proxy

en: Create a new proxy profile
da: Opret en ny proxyprofil

en: Delete the selected proxy profile
da: Slet den valgte proxyprofil

en: Add Rule
da: Tilføj regel

en: Edit Rule
da: Redigér regel

en: Matches: %u
da: Matcher: %u

en: Close the find bar
da: Luk søgelinjen

en: Clear the search
da: Ryd søgning

en: Find the previous occurrence of the phrase
da: Find det foregående sted med denne frase

en: Find the next occurrence of the phrase
da: Find det næste sted med denne frase

en: Mat_ch case
da: _Forskel på store/små bogstaver

en: Reached bottom of page, continued from top
da: Nåede bunden af siden, fortsætter fra toppen

en: Reached top of page, continued from bottom
da: Nåede toppen af siden, fortsætter fra bunden

en: When de_leted:
da: Ved s_letning:

en: Proprietary
da: Proprietær

en: Secret
da: Hemmeligt

en: Top Secret
da: Strengt fortroligt

en: For Your Eyes Only
da: Som kun du må se

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
da: Ingen

en: Mail Receipt
da: Kvittering for brev

en: Send Options
da: Afsendelsesindstillinger

en: R_eply requested
da: _Svar forespurgt

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
da: _Inden for

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
da: dage

en: _When convenient
da: _Når det er belejligt

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
da: _Forsink levering af brev

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
da: _Efter

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
da: dage

en: _Set expiration date
da: _Sæt udløbsdato

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
da: _Indtil

en: Delivery Options
da: Valgmuligheder for levering

en: _Priority:
da: _Prioritet:

en: _Classification:
da: _Klassificering:

en: Gene_ral Options
da: Gene_relle valgmuligheder

en: Creat_e a sent item to track information
da: Opret _et sendt-element for at spore information

en: _Delivered
da: _Leveret

en: Deli_vered and opened
da: Le_veret og åbnet

en: _All information
da: _Al information

en: A_uto-delete sent item
da: Slet a_utomatisk sendte poster

en: Status Tracking
da: Statussporing

en: _When opened:
da: _Ved åbning:

en: When decli_ned:
da: Ved afvis_ning:

en: When co_mpleted:
da: Ved _fuldførelse:

en: When acce_pted:
da: Ved _godkendelse:

en: Return Notification
da: Returnér påmindelse

en: Sta_tus Tracking
da: Sta_tussporing

en: Name:
da: Navn:

en: Name cannot be empty
da: Navnet kan ikke være tomt

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
da: Opdateringsinterval

en: Refresh content on metered network
da: Opdatér indhold på forbrugsafregnet netværk

en: Use a secure connection
da: Brug sikker forbindelse

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
da: Nulstil _tillid for SSL/TLS-certifikat

en: User:
da: Bruger:

en: Show
da: Vis

en: Group name
da: Gruppenavn

en: _Hide
da: _Skjul

en: _Show
da: _Vis

en: Manage Groups
da: Håndtér grupper

en: Available Groups:
da: Tilgængelige grupper:

en: Select destination
da: Vælg destination

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
da: (ingen forslag)

en: More…
da: Flere …

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
da: Tilføj “%s” til ordbog

note: - Ignore All
en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Spelling Suggestions
da: Forslag til stavning

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
da: En fil med navnet “{0}” findes allerede. Vil du erstatte den?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i “{0}”. Erstatter du den, vil indholdet blive overskrevet.

en: Cannot save file “{0}”.
da: Kan ikke gemme filen “{0}”.

en: Cannot open file “{0}”.
da: Kan ikke åbne filen “{0}”.

en: Failed to remove data source “{0}”.
da: Kunne ikke fjerne datakilden “{0}”.

en: The reported error was “{1}”.
da: Den oplyste fejl var “{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
da: Kunne ikke opdatere datakilden “{0}”.

en: Failed to delete resource “{0}”.
da: Kunne ikke slette ressourcen “{0}”.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
da: Adressebogsmotoren som betjente “{0}” afsluttede uventet.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
da: Nogle af dine kontaktpersoner er muligvis ikke tilgængelige før Evolution genstartes.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
da: Kalendertjenestemotoren som betjente “{0}” afsluttede uventet.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
da: Nogle af dine aftaler er muligvis ikke tilgængelige før Evolution genstartes.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
da: Memolistetjenestenmotoren som betjente “{0}” afsluttede uventet.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
da: Nogle af dine memoer er muligvis ikke tilgængelige før Evolution genstartes.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
da: Opgavelistetjenestemotoren som betjente “{0}” afsluttede uventet.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
da: Nogle af dine opgaver er muligvis ikke tilgængelige før Evolution genstartes.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
da: Der opstod en fejl i adressebogstjenestemotoren som betjente “{0}”.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
da: Der opstod en fejl i kalendertjenestemotoren som betjente “{0}”.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
da: Der opstod en fejl i memolistetjenestemotoren som betjente “{0}”.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
da: Der opstod en fejl i opgavelistetjenestemotoren som betjente “{0}”.

en: Something has gone wrong
da: Noget gik galt

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af indholdet. Du kan prøve igen ved at genåbne vinduet. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette den eksterne samling “{0}”?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
da: Dette vil fjerne samlingen “{0}” fra serveren for bestandigt. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Failed to refresh list of account sources
da: Kunne ikke opdatere listen over kontokilder

en: click to add
da: tilføj ved at klikke

en: Move selected column names to top
da: Flyt de valgte kolonnenavne øverst

en: Move selected column names up one row
da: Flyt de valgte kolonnenavne opad én række

en: Move selected column names down one row
da: Flyt de valgte kolonnenavne nedad én række

en: Move selected column names to bottom
da: Flyt de valgte kolonnenavne nederst

en: Select all column names
da: Vælg alle kolonnenavne

en: (Ascending)
da: (Stigende)

en: (Descending)
da: (Faldende)

en: Not sorted
da: Ikke sorteret

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Show Fields
da: Vis felter

en: Choose the order of information to appear in the message list.
da: Vælg rækkefølgen hvori informationer vises i brevlisten.

en: Clear _All
da: Tøm _alt

en: _Show field in View
da: _Vis felt i oversigt

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Group Items By
da: Gruppér punkter efter

en: Show _field in View
da: Vis _felt i oversigt

en: Then By
da: Så efter

en: Show field i_n View
da: Vis felt _i oversigt

en: Show field in _View
da: Vis felt i _oversigt

en: Sort
da: Sortér

en: Clear All
da: Tøm alt

en: Sort Items By
da: Sortér punkter efter

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Sort...
da: _Sortér …

en: _Group By...
da: _Gruppér efter …

en: _Fields Shown...
da: Viste _felter …

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
da: For at tilføje en kolonne i din tabel, træk
    den hen til stedet hvor du vil have den.

en: Add a Column
da: Tilføj kolonne

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
da[0]: %s: %s (%d punkt)
da[1]: %s: %s (%d punkter)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
da[0]: %s (%d punkt)
da[1]: %s (%d punkter)

en: Customize Current View
da: Tilpas aktuel oversigt

en: Sort _Ascending
da: Sortér _stigende

en: Sort _Descending
da: Sortér _faldende

en: _Reset sort
da: _Nulstil rækkefølge

en: Group By This _Field
da: Gruppér efter dette _felt

en: Group By _Box
da: Gruppér efter _boks

en: Remove This _Column
da: Fjern denne _kolonne

en: Add a C_olumn…
da: Tilføj k_olonne …

en: A_lignment
da: J_ustering

en: B_est Fit
da: B_edste tilpasning

en: Format Column_s…
da: Formatér kolonne_r …

en: Custo_mize Current View…
da: _Tilpas aktuel oversigt …

en: _Sort By
da: _Sortér efter

note: Custom
en: _Custom
da: _Tilpasset

en: Select All
da: Markér alt

en: Input Methods
da: Indtastningsmetoder

en: Select a Time Zone
da: Vælg en tidszone

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
da: Brug venstre museknap til at zoome ind på et område af kortet og vælg en tidszone.
    Brug højre museknap til at zoome ud.

en: Time Zones
da: Tidszoner

en: _Selection
da: _Markering

en: Timezone drop-down combination box
da: Rullegardin-kombinationsboks til tidszoner

en: Enter a URL here
da: Indtast en adresse her

en: Evolution Source Viewer
da: Evolution kildefremviser

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
da: Vist navn

en: Flags
da: Flag

en: Identity
da: Identitet

en: Address book
da: Adressebog

en: Events
da: Begivenheder

en: Loading…
da: Indlæser …

en: Searching collection children…
da: Søger i samlingens underelementer …

en: Failed to search for collection children
da: Kunne ikke søge efter samlingens underelementer

en: Searching for user home, please wait…
da: Søger efter brugerens hjem. Vent venligst …

en: Failed to search for user home
da: Kunne ikke søge efter brugerens hjem

en: At least one component type should be set
da: Mindst en komponenttype skal angives

en: Failed to get selected collection HREF
da: Kunne ikke hente den valgte samling HREF

en: Failed to save changes
da: Kunne ikke gemme ændringer

en: Creating new book…
da: Opretter ny bog …

en: Failed to create new book
da: Kunne ikke oprette en ny bog

en: Creating new calendar…
da: Opretter en ny kalender …

en: Failed to create new calendar
da: Kunne ikke oprette en ny kalender

en: Creating new collection…
da: Opretter en ny samling …

en: Failed to create new collection
da: Kunne ikke oprette en ny samling

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
da: Det er ikke tilladt at oprette bøger under en anden bog eller kalender

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
da: Det er ikke tilladt at oprette kalendere under en anden bog eller kalender

en: Deleting book…
da: Sletter bog …

en: Failed to delete book
da: Kunne ikke slette bogen

en: Deleting calendar…
da: Sletter kalender …

en: Failed to delete calendar
da: Kunne ikke slette kalenderen

en: Deleting collection…
da: Sletter samling …

en: Failed to delete collection
da: Kunne ikke slette samlingen

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
da: _Rækkefølge:

en: Use -1 to not set the sort order
da: Brug -1 for ikke at angive sorteringsrækkefølgen

en: For Components:
da: For komponenter:

en: _Events
da: _Begivenheder

en: WebDAV server:
da: WebDAV-server:

en: Create _Book
da: Opret _bog

en: Create _Calendar
da: Opret _kalender

en: Create Collectio_n
da: Opret _samling

en: _Copy Link Location
da: _Kopiér linkadresse

en: _Copy Email Address
da: _Kopiér e-mailadresse

en: Copy _Raw Email Address
da: Kopiér _rå e-mailadresse

en: Copy the raw email address to the clipboard
da: Kopiér den rå e-mailadressen til udklipsholderen

en: _Copy Image
da: _Kopier billede

en: Copy the image to the clipboard
da: Kopiér billedet til udklipsholderen

en: Save _Image…
da: Gem _billede …

en: Save the image to a file
da: Gem billedet til en fil

en: Search _Web…
da: Søg på _nettet …

en: Search the Web with the selected text
da: Søg på nettet med den markerede tekst

en: Select all text and images
da: Vælg al tekst og billeder

en: Copying image to clipboard
da: Kopierer billedet til udklipsholderen

en: Save Image
da: Gem billede

en: Saving image to “%s”
da: Gemmer billede til “%s”

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
da: Kan ikke hente URI “%s”. Ved ikke hvordan den skal downloades.

en: Undo “Insert text”
da: Fortryd “Indsæt tekst”

en: Redo “Insert text”
da: Omgør “Indsæt tekst”

en: Undo “Delete text”
da: Fortryd “Slet tekst”

en: Redo “Delete text”
da: Omgør “Slet tekst”

en: Missing date.
da: Dato mangler.

en: You must choose a date.
da: Du skal vælge en dato.

en: Missing filename.
da: Filnavn mangler.

en: You must specify a filename.
da: Du skal angive et filnavn.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
da: Filen “{0}” findes ikke eller er ingen almindelig fil.

en: Bad regular expression “{0}”.
da: Fejl i regulært udtryk “{0}”.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
da: Kunne ikke oversætte det regulære udtryk “{1}”.

en: Missing name.
da: Navn mangler.

en: You must name this filter.
da: Du skal give navn til dette filter.

en: Name “{0}” already used.
da: Navnet “{0}” er allerede brugt.

en: Please choose another name.
da: Vælg venligst et andet navn.

en: Missing condition.
da: Manglende betingelse.

en: Filter should have at least one condition.
da: Et filter bør have mindst en betingelse.

en: Missing value.
da: Manglende værdi.

en: One or more values cannot be empty.
da: En eller flere værdier må ikke være tomme.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne reglen “{0}”?

en: _Keep
da: _Behold

en: the current time
da: den aktuelle tid

en: the time you specify
da: den tid du angiver

en: a time relative to the current time
da: et tidspunkt relativt til det nuværende tidspunkt

en: seconds
da: sekunder

en: weeks
da: uger

en: months
da: måneder

en: years
da: år

en: ago
da: siden

en: in the future
da: i fremtiden

en: Compare against
da: Sammenlign med

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
da: Brevets datering vil blive sammenlignet med
    det aktuelle tidspunkt når filtreringen sker.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
da: Brevets datering vil blive sammenlignet med
    den angivne datos begyndelse.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
da: Brevets datering vil blive sammenlignet med
    en tid som er relativ til når filtrering sker.

en: Show filters for mail:
da: Vis filtre for e-mails:

en: _Filter Rules
da: _Filterregler

en: Rule Name
da: Regelnavn

en: Table Cell
da: Tabelcelle

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
da: pop et barn op

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
da: begynd at redigere denne celle

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
da: slå cellen til og fra

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
da: udvid rækken i ETree'et der indeholder denne celle

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
da: sammenfolder rækken i ETree'et der indeholder denne celle

en: click
da: klik

en: sort
da: sortér

en: Save Current View
da: Gem nuværende oversigt

en: _Create new view
da: _Opret ny oversigt

en: _Replace existing view
da: _Erstat eksisterende oversigt

en: Do you wish to save your changes?
da: Ønsker du at gemme dine ændringer?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
da: Denne signatur er ændret, men er ikke blevet gemt.

en: _Discard changes
da: _Forkast ændringer

en: Blank Signature
da: Tom signatur

en: Please provide a unique name to identify this signature.
da: Indtast venligst et entydigt navn til identifikation af denne signatur.

en: Unable to copy image to clipboard.
da: Kan ikke kopiere billedet til udklipsholderen.

en: Unable to save image.
da: Kan ikke gemme billede.

en: Could not load signature.
da: Kunne ikke indlæse signaturen.

en: Could not save signature.
da: Kunne ikke gemme signaturen.

en: Could not get selected text.
da: Kunne ikke hente markeret tekst.

en: Saving message to folder “%s”
da: Gemmer brev i mappen “%s”

en: Forwarded messages
da: Videresendte breve

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
da[0]: Henter %d brev
da[1]: Henter %d breve

en: Scanning messages for duplicates
da: Skanner breve for duplikater

en: Removing folder “%s”
da: Fjerner mappen “%s”

en: File “%s” has been removed.
da: Filen “%s” er blevet fjernet.

en: File has been removed.
da: Filen er blevet fjernet.

en: Removing attachments
da: Fjerner bilag

en: Saving %d message | Saving %d messages
da[0]: Gemmer %d brev
da[1]: Gemmer %d breve

en: Invalid folder URI “%s”
da: Ugyldig mappe-URI: “%s”

note: Some local folders
en: Inbox
da: Indbakke

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
da: Kladder

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
da: Udbakke

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
da: Afsendte

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
da: Skabeloner

en: User cancelled operation
da: Operation afbrudt af bruger

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
da: Ingen modtageradresse er angivet. Videresendelse af brevet er blevet annulleret.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
da: Der blev ikke fundet en brugbar identitet. Videresendelse af brevet er blevet annulleret.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
da: Tilhørende kilde for tjenesten med UID “%s” blev ikke fundet

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
da: Søger modtagers S/MIME-certifikater i adressebøgerne …

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
da: Søger modtagers PGP-nøgler i adressebøgerne …

en: Waiting for “%s”
da: Venter på “%s”

en: No mail transport service available
da: Ingen e-mailtransporttjeneste tilgængelig

en: Posting message to “%s”
da: Indsender brev i “%s”

en: Failed to apply outgoing filters: %s
da: Det mislykkedes at anvende de udgående filtre: %s

en: Storing sent message to “%s”
da: Gemmer afsendt brev i “%s”

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
da: Kunne ikke føje til %s: %s
    Føjer til lokal “Afsendte”-mappe i stedet.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
da: Kunne ikke føje til den lokale “Afsendte”-mappe: %s

en: Sending message
da: Sender brev

en: Disconnecting from “%s”
da: Afkobler fra “%s”

en: Reconnecting to “%s”
da: Genopkobler til “%s”

en: Preparing account “%s” for offline
da: Forbereder kontoen “%s” til offlinetilstand

en: Filtering Selected Messages
da: Filtrerer valgte breve

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
da: Kunne ikke filtrere de valgte breve. Årsagen kan være, at mappeplaceringen i et eller flere filtre er ugyldig. Kontrollér venligst dine filtre i Redigér→Brevfiltre.
    Den oprindelige fejl var: %s

en: Fetching mail from “%s”
da: Henter e-mails fra “%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
da: Kunne ikke anvende de udgående filtre. Årsagen kan være, at mappeplaceringen i et eller flere filtre er ugyldig. Kontrollér venligst dine filtre i Redigér→Brevfiltre.
    Den oprindelige fejl var: %s

en: Sending message %d of %d
da: Sender brev %d af %d

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
da[0]: Det lykkedes ikke at sende et brev
da[1]: Det lykkedes ikke at sende %d af %d breve

en: Cancelled.
da: Annulleret.

en: Complete.
da: Fuldført.

en: Moving messages to “%s”
da: Flytter breve til “%s”

en: Copying messages to “%s”
da: Kopierer breve til “%s”

en: Storing folder “%s”
da: Gemmer mappen “%s”

en: Expunging and storing account “%s”
da: Tømmer og arkiverer kontoen “%s”

en: Storing account “%s”
da: Arkiverer konto “%s”

en: Emptying trash in “%s”
da: Tømmer papirkurv i “%s”

en: Processing folder changes in “%s”
da: Behandler mappeændringer i “%s”

en: Could not create spool directory “%s”: %s
da: Kunne ikke oprette kø-mappe “%s”: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
da: Prøver at bruge movemail på en kilde som ikke er i mbox-format “%s”

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
da: Vs: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
da: Intet emne

en: Forwarded message — %s
da: Videresendt brev — %s

en: Forwarded message
da: Videresendt brev

en: Setting up Search Folder: %s
da: Opsætter søgemappe: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
da: Opdaterer søgemapper for “%s” : %s

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
da[0]: Søgemappen “%s” er blevet ændret så den tager højde for den slettede mappe
    “%s”.
da[1]: Følgende søgemapper
    %s er blevet ændret så de tager højde for den slettede mappe
    “%s”.

en: Open _Online Accounts
da: Åbn _onlinekonti

en: This account was created through the Online Accounts service.
da: Denne brugerkonto blev oprettet gennem onlinekontotjenesten.

en: _Reset Order
da: _Nulstil rækkefølge

en: You can drag and drop account names to reorder them.
da: Du kan trække og slippe kontonavne for at sortere dem.

en: De_fault
da: _Standard

en: Invalid URI: “%s”
da: Ugyldig URI: “%s”

en: Host: %s:%d
da: Vært: %s:%d

en: User: %s
da: Bruger: %s

en: Security method: %s
da: Sikkerhedsmetode: %s

en: Authentication mechanism: %s
da: Godkendelsesmekanisme: %s

en: No email address provided
da: Ingen e-mailadresse angivet

en: Missing domain in email address
da: Mangler domæne i e-mailadressen

en: IMAP server
da: IMAP-server

en: POP3 server
da: POP3-server

en: SMTP server
da: SMTP-server

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: (No Subject)
da: (Intet emne)

en: Forward
da: Videresend

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
da: Gruppesvar

en: Reply
da: Svar

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
da: Til_bage

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
da: _Spring over opslag

en: Evolution Account Assistant
da: Evolutions konto-vejleder

en: _Revise Details
da: _Gennemse detaljer

en: Querying authentication types…
da: Forespørger om godkendelsestyper …

en: Check for Supported Types
da: Kontrollér understøttede typer

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
da: Brug global indstilling

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
da: Bilag

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
da: Indlejret (som i Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
da: Citeret

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
da: Citér ikke

en: Use global setting
da: Brug global indstilling

en: Composing Messages
da: Skriver breve

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
da: Send _altid en kopi (cc) til:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
da: Send altid en _blindkopi (bcc) til:

en: Re_ply style:
da: _Svarstil:

en: Lang_uage:
da: S_prog:

en: Language for Reply and Forward attribution text
da: Sprog til citeret tekst i svar og videresend

en: Start _typing at the bottom
da: Påbegynd _skrivning i bunden

en: _Keep signature above the original message
da: _Hold signaturen over det oprindelige brev

en: Message Receipts
da: Brevkvitteringer

en: S_end message receipts:
da: S_end kvitteringer for breve:

en: Never
da: Aldrig

en: Always
da: Altid

en: Ask for each message
da: Spørg for hver enkelt brev

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
da: Tillykke, din e-mailkonfiguration er nu fuldført.
    
    Du kan nu sende og modtage e-mails med Evolution. 
    
    Klik på “Anvend” for at gemme dine indstillinger.

en: Done
da: Færdig

en: Checking server settings…
da: Kontrollerer serverindstillinger …

en: Special Folders
da: Specielle mapper

en: Draft Messages _Folder:
da: Mappe til _kladder:

en: Choose a folder for saving draft messages.
da: Vælg en mappe til opbevaring af kladder.

en: Sent _Messages Folder:
da: Mappe til sendte _breve:

en: Choose a folder for saving sent messages.
da: Vælg en mappe til sendte breve.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
da: G_em sendte breve i mappen Sendt

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
da: Gem s_var og videresendelser i det oprindelige brevs mappe

en: Archi_ve Folder:
da: _Arkivmappe:

en: Choose a folder to archive messages to.
da: Vælg en mappe, der skal arkiveres breve i.

en: _Templates Folder:
da: _Skabelonmappe:

en: Choose a folder to use for template messages.
da: Vælg en mappe til brevskabeloner.

en: _Restore Defaults
da: Genop_ret standardindstillinger

en: _Lookup Folders
da: _Slå mapper op

en: Use a Real Folder for _Trash:
da: Brug en rig_tig mappe som papirkurv:

en: Choose a folder for deleted messages.
da: Vælg en mappe til slettede breve.

en: Use a Real Folder for _Junk:
da: Brug en rigt_ig mappe til spam:

en: Choose a folder for junk messages.
da: Vælg en mappe til spam.

en: Defaults
da: Standarder

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
da: Angiv dit navn og din e-mailadresse nedenfor. De “valgfrie” felter nedenfor behøver ikke at blive udfyldt, medmindre du ønsker at inkludere disse oplysninger i de e-mails du sender.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
da: Navnet ovenfor vil blive brugt til at identificere denne konto.
    For eksempel: “Arbejde” eller “Personligt”.

en: Required Information
da: Påkrævet information

en: Full Nam_e:
da: Fuld_e navn:

en: Email _Address:
da: E-mail_adresse:

en: Optional Information
da: Valgfri information

en: Re_ply-To:
da: Sva_r-til:

en: Or_ganization:
da: Or_ganisation:

en: Add Ne_w Signature…
da: Tilføj _ny signatur …

en: A_liases:
da: A_liasser:

en: Edi_t
da: Redi_gér

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
da: _Slå postserverdetaljer op baseret på den indtastede e-mailadresse

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
da: Fulde navn kan ikke være tomt

en: Email Address cannot be empty
da: E-mailadresse kan ikke være tom

en: Email Address is not a valid email
da: E-mailadressen er ikke en gyldig e-mailadresse

en: Reply To is not a valid email
da: Svar-til er ikke en gyldig e-mail

en: Account Name cannot be empty
da: Kontonavn kan ikke være tomt

en: Looking up account details…
da: Ser efter detaljer for kontoen …

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Checking for New Mail
da: Kontrollerer om der er nye e-mails

en: Check for _new messages every
da: Hent _nye breve automatisk med mellemrum på

en: Receiving Options
da: Modtagelsesindstillinger

en: Receiving Email
da: Modtagelse af e-mails

en: Use sender e-mail address
da: Brug afsenders e-mailadresse

en: General
da: Generelt

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
da: Signér _ikke mødeindkaldelser (for kompatibilitet med Outlook)

en: OpenPGP _Key ID:
da: OpenPGP-_nøgle-id:

en: Si_gning algorithm:
da: _Underskriftsalgoritme:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
da: Signér _altid udgående breve når denne konto benyttes

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
da: K_ryptér altid udgående breve når denne konto benyttes

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
da: Kryptér altid til _mig selv når der sendes krypterede breve

en: Ad_vanced Options
da: A_vancerede indstillinger

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
da: _Stol altid på nøgler i min nøglering ved kryptering

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
da: Foretræk _integreret underskrift/kryptering for klartekstbreve

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
da: _Slå nøgler til kryptering op i Web Key Directory (WKD)

en: Send own _public key in outgoing mails
da: Send _egen offentlige nøgle i udgående mails

en: Advertise encryption is pre_ferred
da: Bekendtgør, at _kryptering er foretrukket

en: Sig_ning certificate:
da: Un_derskrivende certifikat:

en: Select
da: Vælg

en: _Clear
da: _Tøm

en: Signing _algorithm:
da: Underskrifts_algoritme:

en: Always sign outgoing messages when using this account
da: Signér altid udgående breve når denne konto benyttes

en: Encryption certificate:
da: Krypteringscertifikat:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
da: Kryptér altid udgående breve når denne konto benyttes

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
da: Kryptér altid til mig selv når der sendes krypterede breve

en: Sending Email
da: Afsendelse af e-mails

en: Server _Type:
da: Server_type:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
da: Dette er en oversigt over de indstillinger der vil blive brugt til at tilgå dine breve.

en: Personal Details
da: Personlige detaljer

en: Full Name:
da: Fulde navn:

en: Email Address:
da: E-mailadresse:

en: Receiving
da: Modtager

en: Sending
da: Sender

en: Server Type:
da: Servertype:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Security:
da: Sikkerhed:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
da: Modtager- og afsenderdelen kan ikke begge være angivet til Ingen

en: Account Summary
da: Kontooversigt

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
da: Velkommen til assistenten for konfiguration af Evolution e-mail.
    
    Klik “Næste” for at begynde.

en: Welcome
da: Velkommen

en: Account Editor
da: Kontoredigeringsværktøj

en: _Add to Address Book…
da: _Føj til adressebogen …

en: _To This Address
da: _Til denne adresse

en: _From This Address
da: _Fra denne adresse

en: Send _Reply To…
da: Send sva_r til …

en: Send a reply message to this address
da: Send et svarbrev til denne adresse

en: Create Search _Folder
da: Opret søge_mappe

en: Hid_e All
da: _Skjul alle

en: _View Inline
da: _Vis integreret

en: Vie_w All Inline
da: _Vis alle integreret

en: _Zoom to 100%
da: _Zoom til 100 %

en: Zoom the image to its natural size
da: Zoom billedet til den naturlige størrelse

en: _Zoom to window
da: _Zoom til vindue

en: Zoom large images to not be wider than the window width
da: Zoom således at store billeder ikke er bredere end bredden på vinduet

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Specify where to create the folder:
da: Angiver hvor mappen skal oprettes:

en: C_reate
da: Op_ret

en: Folder _name:
da: Mappe_navn:

en: Folder Sort Order
da: Sorteringsrækkefølge for mapper

en: Reset current level
da: Nulstil nuværende niveau

en: Reset sort order in the current level to the defaults
da: Nulstil sorteringsrækkefølge for det nuværende niveau til standardværdien

en: Reset all levels
da: Nulstil alle niveauer

en: Reset sort order in all levels to their defaults
da: Nulstil sorteringsrækkefølge i alle niveauer til deres standardværdi

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
da: Besvaret

[ctx: ffe]
en: Deleted
da: Slettet

[ctx: ffe]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: ffe]
en: Flagged
da: Markeret

[ctx: ffe]
en: Seen
da: Læst

[ctx: ffe]
en: Attachment
da: Bilag

[ctx: ffe]
en: no
da: nej

[ctx: ffe]
en: not
da: ikke

[ctx: ffe]
en: false
da: falsk

en: Junk filtering software:
da: Spamfilter-software:

en: _Label name:
da: Etiket_navn:

en: I_mportant
da: _Vigtig

note: red
en: _Work
da: A_rbejde

note: orange
en: _Personal
da: _Personligt

note: green
en: _To Do
da: _Gøremål

note: blue
en: _Later
da: _Senere

en: Add Label
da: Tilføj etiket

en: Edit Label
da: Redigér etiket

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
da: Bemærk: Bundstreger i etiketnavnet bliver
    brugt som mnemoteknisk id i menuen.

en: Color
da: Farve

en: Message Note
da: Brevnote

en: Cannot find message in its folder summary
da: Kan ikke finde brev i dets mappesammendrag

en: Failed to convert text to message
da: Kunne ikke konvertere tekst til brev

en: Storing changes…
da: Gemmer ændringer …

en: Edit Message Note
da: Redigér brevnote

en: Retrieving message…
da: Henter brev …

en: Move selected headers to top
da: Flyt de valgte brevhoveder øverst

en: Move selected headers up one row
da: Flyt de valgte brevhoveder opad én række

en: Move selected headers down one row
da: Flyt de valgte brevhoveder nedad én række

en: Move selected headers to bottom
da: Flyt de valgte brevhoveder nederst

en: Select all headers
da: Vælg alle brevhoveder

en: Header Name
da: Navn for brevhoved

en: Header Value
da: Værdi for brevhoved

en: Headers
da: Brevhoved

en: Page %d of %d
da: Side %d af %d

en: Move to Folder
da: Flyt til mappe

en: Copy to Folder
da: Kopier til mappe

en: _Move
da: _Flyt

en: C_opy
da: _Kopiér

en: Deleting message note…
da: Sletter brevnote …

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
da[0]: Er du sikker på, at du vil markere %d brev som spam?
da[1]: Er du sikker på, at du vil markere %d breve som spam?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
da[0]: Brevet vil blive vist i spammappen.
da[1]: Brevene vil blive vist i spammappen.

en: _Do not ask me again.
da: _Spørg mig ikke igen.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
da: Ignorér _altid Reply-To: (svar til) for e-maillister.

en: Failed to retrieve message:
da: Kunne ikke hente brev:

en: Retrieving message “%s”
da: Henter brev “%s”

en: A_dd Sender to Address Book
da: Føj afsender til adresse_bog

en: Add sender to address book
da: Føj afsender til adressebog

en: _Archive
da: _Arkiv

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
da: Flyt de valgte breve til kontoens arkivmappe

en: Check for _Junk
da: Se efter _spam

en: Filter the selected messages for junk status
da: Filtrér de valgte breve til spamstatus

en: Assign C_olor…
da: Tilkn_yt farve …

en: Assign color for the selected messages
da: Tilknyt farve til de valgte breve

en: Unse_t Color
da: N_ulstil farve

en: Unset color for the selected messages
da: Nulstil farven på de valgte breve

en: _Copy to Folder…
da: Kop_iér til mappe …

en: Copy selected messages to another folder
da: Kopiér valgte breve til en anden mappe

en: _Delete Message
da: _Slet brev

en: Mark the selected messages for deletion
da: Markér de valgte breve til sletning

en: _Add note…
da: _Tilføj note …

en: Add a note for the selected message
da: Tilføj en note for det valgte brev

en: Delete no_te
da: Slet no_te

en: Delete the note for the selected message
da: Slet noten for det valgte brev

en: _Edit note…
da: _Redigér note …

en: Edit a note for the selected message
da: Redigér en note for det valgte brev

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
da: Opret en filterregel for e-mail_liste …

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
da: Lav en regel for at filtrere breve til denne e-mailliste

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
da: Opret en filterregel for modtage_re …

en: Create a rule to filter messages to these recipients
da: Lav en regel til at filtrere breve til disse modtagere

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
da: Opret en filterregel for afse_nder …

en: Create a rule to filter messages from this sender
da: Lav en regel til at filtrere breve fra denne afsender

en: Create a Filter Rule for _Subject…
da: Opret en filterregel for e_mne …

en: Create a rule to filter messages with this subject
da: Lav en regel for filtrering af breve med dette emne

en: A_pply Filters
da: Anvend _filtre

en: Apply filter rules to the selected messages
da: Aktivér filterregler på de valgte breve

en: _Find in Message…
da: _Søg efter i brev …

en: Search for text in the body of the displayed message
da: Søg efter tekst i kroppen af det viste brev

en: _Clear Flag
da: _Fjern markering

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
da: Fjern opfølgningsflaget fra de valgte breve

en: _Flag Completed
da: _Markering sat

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
da: Indstil opfølgningsflaget til færdiggjort på de valgte breve

en: Follow _Up…
da: Følg _op …

en: Flag the selected messages for follow-up
da: Markér (flag) markerede breve til opfølgning

en: _Forward
da: _Videresend

en: Forward the selected message to someone
da: Videresend det valgte brev til en eller anden

en: _Attached
da: _Vedlagt

en: Forward the selected message to someone as an attachment
da: Videresend det valgte brev til nogen som et bilag

en: Forward As _Attached
da: Videresend som ved_hæftet

en: _Inline
da: _Indlejret

en: Forward the selected message in the body of a new message
da: Videresend det valgte brev i kroppen af et nyt brev

en: Forward As _Inline
da: Videresend som _indlejret

en: _Quoted
da: _Citeret

en: Forward the selected message quoted like a reply
da: Videresend det valgte brev, citeret som et svar

en: Forward As _Quoted
da: Videresend som _citeret

en: _New Label
da: _Ny etiket

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
da: I_ngen

en: _Load Images
da: _Indlæs billeder

en: Force images in HTML mail to be loaded
da: Tvungen indlæsning af billeder i HTML-breve

en: _Ignore Subthread
da: _Ignorér undertråd

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
da: Markér automatisk nye breve i en undertråd som læst

en: _Ignore Thread
da: _Ignorér tråd

en: Mark new mails in this thread as read automatically
da: Markér automatisk nye breve i denne tråd som læst

en: _Important
da: _Vigtig

en: Mark the selected messages as important
da: Markér de valgte breve som vigtige

en: _Junk
da: _Spam

en: Mark the selected messages as junk
da: Markér de valgte breve som spam

en: _Not Junk
da: _Ikke spam

en: Mark the selected messages as not being junk
da: Markér de valgte breve som ikke værende spam

en: _Read
da: _Læse

en: Mark the selected messages as having been read
da: Markér de valgte breve som værende læste

en: Do not _Ignore Subthread
da: _Ignorér ikke undertråd

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
da: Markér ikke automatisk nye breve i en undertråd som læst

en: Do not _Ignore Thread
da: _Ignorér ikke tråd

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
da: Markér ikke automatisk nye breve i denne tråd som læst

en: Uni_mportant
da: _Ikke vigtig

en: Mark the selected messages as unimportant
da: Markér de valgte breve som uvigtige

en: _Unread
da: _Ulæst

en: Mark the selected messages as not having been read
da: Markér de valgte breve som værende ulæste

en: _Edit as New Message…
da: R_edigér som nyt brev …

en: Open the selected messages in the composer for editing
da: Åbn de valgte breve i redigeringsvinduet

en: Compose _New Message
da: Skriv _nyt brev

en: Open a window for composing a mail message
da: Åbn et vindue for at skrive et brev

en: _Open in New Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: Open the selected messages in a new window
da: Åbn de valgte breve i et nyt vindue

en: _Move to Folder…
da: Fl_yt til mappe …

en: Move selected messages to another folder
da: Flyt de valgte breve til en anden mappe

en: _Next Message
da: _Næste brev

en: Display the next message
da: Vis næste brev

en: Next _Important Message
da: Næste _vigtige brev

en: Display the next important message
da: Vis næste vigtige brev

en: Next _Thread
da: Næste _tråd

en: Display the next thread
da: Vis næste tråd

en: Next _Unread Message
da: Næste _ulæste brev

en: Display the next unread message
da: Vis næste ulæste brev

en: _Previous Message
da: _Foregående brev

en: Display the previous message
da: Vis forrige brev

en: Pr_evious Important Message
da: Fo_regående vigtige brev

en: Display the previous important message
da: Vis forrige vigtige brev

en: Previous T_hread
da: Forrige tr_åd

en: Display the previous thread
da: Viser den forrige tråd

en: P_revious Unread Message
da: F_oregående ulæste brev

en: Display the previous unread message
da: Vis forrige ulæste brev

en: Print this message
da: Udskriv dette brev

en: Preview the message to be printed
da: Forhåndsvis brevet som skal udskrives

en: Re_direct
da: _Omdirigér

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
da: Omdirigér (bounce) det markerede brev til en eller anden

en: Remo_ve Attachments
da: Fjer_n bilag

en: Remove attachments
da: Fjern bilag

en: Remove Du_plicate Messages
da: Fjern du_plikerede breve

en: Checks selected messages for duplicates
da: Kontrollér de valgte breve for duplikater

en: Reply to _All
da: Svar til _alle

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
da: Skriv et svar til alle modtagerne af det valgte brev

en: Al_ternative Reply…
da: Al_ternativt svar …

en: Choose reply options for the selected message
da: Vælg svarmuligheder til det valgte brev

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
da: Skriv et svar til e-maillisten eller til alle modtagere

en: Reply to _List
da: Svar til _listen

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
da: Skriv et svar til e-maillisten for det valgte brev

en: _Reply to Sender
da: Sva_r til afsender

en: Compose a reply to the sender of the selected message
da: Skriv et svar til afsenderen af det valgte brev

en: Repl_y with Template
da: Svar med _skabelon

en: _Save to File…
da: _Gem til fil …

en: Save selected messages as an mbox file
da: Gem de valgte breve som en mbox-fil

en: _Message Source
da: _Brevkildetekst

en: Show the raw email source of the message
da: Vis brevet i sin rå form

en: _Undelete Message
da: _Fortryd sletning af brev

en: Undelete the selected messages
da: Fortryd sletning af de valgte breve

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: Reset the text to its original size
da: Nulstil tekststørrelsen til den oprindelige

en: _Zoom In
da: Zoom _ind

en: Increase the text size
da: Forøg tekstens størrelse

en: Decrease the text size
da: Formindsk tekstens størrelse

en: Cre_ate
da: Opre_t

en: Ch_aracter Encoding
da: Tegnk_odning

en: F_orward As
da: Videresend s_om

en: _Label
da: _Etiket

en: _Group Reply
da: _Gruppesvar

en: _Go To
da: _Gå til

en: Mar_k As
da: Mar_kér som

en: _Message
da: _Brev

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
da: Opret en søgemappe ud fra e-mail_liste …

en: Create a search folder for this mailing list
da: Opret en søgemappe for denne e-mailliste

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
da: Opret en søgemappe ud fra _modtagere …

en: Create a search folder for these recipients
da: Opret en søgemappe for disse modtagere

en: Create a Search Folder from Sen_der…
da: Opret en søgemappe ud fra afse_nder …

en: Create a search folder for this sender
da: Opret en søgemappe for denne afsender

en: Create a Search Folder from S_ubject…
da: Opret en søgemappe ud fra e_mne …

en: Create a search folder for this subject
da: Opret en søgemappe for dette emne

en: Mark for Follo_w Up…
da: Markér til opføl_gning …

en: Mark as _Important
da: Markér som v_igtig

en: Mark as _Junk
da: Markér som spa_m

en: Mark as _Not Junk
da: Markér som værende _ikke-spam

en: Mar_k as Read
da: Mar_kér som læst

en: Mark as Uni_mportant
da: Markér som _ikke vigtigt

en: Mark as _Unread
da: Markér som ulæs_t

en: _Caret Mode
da: Markør_tilstand

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
da: Vis en blinkende markør i kroppen af viste breve

en: All Message _Headers
da: Hele brev_hovedet

en: Show messages with all email headers
da: Vis breve med det fulde brevhoved

en: Retrieving message
da: Henter brev

en: Delete
da: Slet

en: Next
da: Næste

en: Previous
da: Forrige

en: Do not warn me again
da: Advar mig ikke igen

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
da: Sletter breve i spammappen “%s” …

en: Refreshing folder “%s”
da: Genopfrisker mappen “%s”

en: Marking thread to be ignored
da: Markerer at tråd skal ignoreres

en: Unmarking thread from being ignored
da: Fjerner markering af tråd som ignoreret

en: Marking subthread to be ignored
da: Markerer at undertråd skal ignoreres

en: Unmarking subthread from being ignored
da: Fjerner markering af undertråd som ignoreret

en: Printing
da: Udskriver

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
da[0]: Mappen “%s” indeholder %u duplikeret brev. Er du sikker på, at du vil slette det?
da[1]: Mappen “%s” indeholder %u duplikerede breve. Er du sikker på, at du vil slette dem?

en: Save Message | Save Messages
da[0]: Gem breve
da[1]: Gem brev

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
da[0]: Brev
da[1]: Breve

en: Parsing message
da: Fortolker brev

en: Allow remote content for anyone from %s
da: Tillad fjernindhold for alle from %s

en: Allow remote content for %s
da: Tillad fjernindhold for %s

en: Allow remote content from %s
da: Tillad fjernindhold for %s

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Load remote content
da: Indlæs fjernindhold

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
da: Du kan hente fjernindhold manuelt eller indstille til at hente fjernindhold ned automatisk for denne afsender eller de anvendte websteder.

en: The message has no text content.
da: Brevet har intet tekstindhold.

en: Flag to Follow Up
da: Markér til opfølgning

en: Cl_ear
da: R_yd

en: No Title
da: Ingen titel

en: Book '%s' not found
da: Adressebogen “%s” ikke fundet

en: No data source found for UID “%s”
da: Ingen datakilde fundet for UID “%s”

en: %s authentication failed
da: %s-godkendelse mislykkedes

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
da[0]: Er du sikker på, at du vil sende et brev med %d Til- og CC-modtager?
da[1]: Er du sikker på, at du vil sende et brev med %d Til- og CC-modtagere?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
da[0]: Du prøver at sende en brev til %d modtager i Til- og CC-felterne. Det ville resultere i, at alle modtagerne kan se hinandens e-mailadresser. I visse tilfælde er denne opførsel ikke ønskværdig, specielt hvis de ikke kender hinanden eller hvis privatliv er en bekymring. Overvej at tilføje modtagere til BCC-feltet i stedet.
da[1]: Du prøver at sende en brev til %d modtagere i Til- og CC-felterne. Det ville resultere i, at alle modtagerne kan se hinandens e-mailadresser. I visse tilfælde er denne opførsel ikke ønskværdig, specielt hvis de ikke kender hinanden eller hvis privatliv er en bekymring. Overvej at tilføje modtagere til BCC-feltet i stedet.

en: Attachment changed | %d attachments changed
da[0]: Bilag ændret
da[1]: %d bilag ændret

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
da: Bilaget “%s” blev ændret, efter det blev tilføjet brevet. Vil du alligevel sende brevet?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
da[0]: Et bilag blev ændret, efter det blev tilføjet brevet. Vil du alligevel sende brevet?
da[1]: %d bilag blev ændret, efter de blev tilføjet brevet. Vil du alligevel sende brevet?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
da: Venter på indlæsning af bilag …

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
da: ${AbbrevWeekdayName}, ${Day} ${Month} ${Year} kl. ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, skrev ${Sender}:

en: -------- Forwarded Message --------
da: -------- Videresendt brev --------

en: -----Original Message-----
da: -----Oprindeligt brev-----

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
da: Sv: %s

en: an unknown sender
da: en ukendt afsender

en: Alternative Reply
da: Alternativt svar

en: _Reply
da: _Svar

en: Recipients:
da: Modtagere:

en: Reply to _Sender
da: Sva_r til afsender

en: Reply style:
da: Svarstil:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
da: _Standard

en: Attach_ment
da: _Bilag

en: Inline (_Outlook style)
da: Indlejret (som i _Outlook)

en: _Quote
da: _Citér

en: Do _Not Quote
da: C_itér ikke

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
da: For_matér brev som

en: Apply t_emplate
da: Anvend _skabelon

en: Preserve original message S_ubject
da: _Bevar brevets oprindelige emne

en: one recipient | %d recipients
da[0]: en modtager
da[1]: %d modtagere

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
da: Indsendelsessted for breve

en: Choose folders to post the message to.
da: Vælg mapperne som brevet skal sendes til.

en: Description of Filters
da: Beskrivelse af filtre

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
da: %s (%s for kontoen %s)

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
da: %s (%s for alle konti)

en: If all the following conditions are met
da: Hvis alle de følgende betingelser er opfyldt

en: If any of the following conditions are met
da: Hvis en af de følgende betingelser er opfyldt

note: and now for the action area
en: Then
da: Så

en: De_scribe Filters…
da: _Beskriv filtre …

en: Select Folder
da: Vælg mappe

en: Default Account
da: Standardkonto

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
da: Enhver

en: Rul_e type:
da: Regel_type:

en: _For Account:
da: _For konto:

en: Add Ac_tion
da: Tilføj hand_ling

en: Select Custom Icon
da: Vælg tilpasset ikon

en: _Use custom icon
da: _Brug tilpasset ikon

en: Use te_xt color
da: Nulstil _tekstfarve

en: Path:
da: Sti:

en: Unread messages: | Unread messages:
da[0]: Ulæste breve:
da[1]: Ulæste breve:

en: Total messages: | Total messages:
da[0]: Totalt breve:
da[1]: Totalt breve:

en: Quota usage (%s):
da: Kvote-brug (%s):

en: Quota usage
da: Kvote-brug

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
da: Ændring af af_sendelseskonto:

en: Archive this folder using these settings:
da: Arkivér denne mappe ved brug af disse indstillinger:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
da: _Ryd automatisk op i breve som er ældre end

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
da: dage

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
da: uger

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
da: måneder

en: Move messages to the default archive _folder
da: Flyt breve til standardarkiv_mappen

en: _Move messages to:
da: _Flyt breve til:

en: Archive folder
da: Arkivmappe

en: Select folder to use for Archive
da: Vælg mappen der skal bruges som arkiv

en: _Delete messages
da: _Slet breve

en: Server Tag
da: Servermærke

en: Label
da: Etiket

en: Appearance
da: Udseende

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
da: Arkiv

en: Labels
da: Etiketter

en: Folder Properties
da: Mappeegenskaber

en: Gathering folder properties
da: Indsamler mappeegenskaber

en: <click here to select a folder>
da: <klik her for at vælge en mappe>

en: Create a new folder
da: Opret en ny mappe

en: Folder names cannot contain “/”
da: Mappenavne må ikke indeholde “/”

en: Mail Folder Tree
da: Træ over brevmapper

en: Moving folder %s
da: Flytter mappen %s

en: Copying folder %s
da: Kopierer mappen %s

en: Moving messages into folder %s
da: Flytter breve til mappen %s

en: Copying messages into folder %s
da: Kopierer breve til mappen %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
da: Kan ikke droppe breve til rodniveau

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
da: MATCHEDE_IKKE

en: Trash
da: Papirkurv

en: Junk
da: Spam

en: Moving folder “%s”
da: Flytter mappen “%s”

en: Copying folder “%s”
da: Kopierer mappen “%s”

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
da: Flytter mappen “%s” (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
da: Kopierer mappen “%s” (%d/%d)

en: Move Folder To
da: Flyt mappe til

en: Copy Folder To
da: Kopiér mappe til

en: _Subscribe
da: _Tilmeld

en: Su_bscribe To Shown
da: Til_meld til viste

en: Subscribe To _All
da: Tilmeld til _alle

en: _Unsubscribe
da: _Afmeld abonnement

en: Unsu_bscribe From Hidden
da: A_fmeld Fra skjulte

en: Unsubscribe From _All
da: Afmeld fra _alle

en: %d unread,  | %d unread,
da[0]: %d ulæst,
da[1]: %d ulæste,

en: %d total | %d total
da[0]: %d totalt
da[1]: %d totalt

en: Folder Subscriptions
da: Mappeabonnementer

en: _Account:
da: _Konto:

en: Clear Search
da: Ryd søgningen

en: Sho_w items that contain:
da: _Vis elementer der indeholder:

en: Subscribe to the selected folder
da: Abonnér på den valgte mappe

en: Su_bscribe
da: A_bonnér

en: Unsubscribe from the selected folder
da: Fjern abonnement for den valgte mappe

en: Collapse all folders
da: Sammenfold alle mapper

en: C_ollapse All
da: Sammenfold _alle

en: Expand all folders
da: Udfold alle mapper

en: E_xpand All
da: _Udfold alle

en: Refresh the folder list
da: Opdatér mappelisten

en: Stop the current operation
da: Afbryd den nuværende handling

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
da[0]: Er du sikker på, at du vil åbne %d brev på en gang?
da[1]: Er du sikker på, at du vil åbne %d breve på en gang?

en: Message Filters
da: Brevfiltre

en: Messages from %s
da: Breve fra %s

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
da: Sv

en: Deleting old messages
da: Sletter gamle breve

[ctx: trust]
en: _Unknown
da: _Ukendt

[ctx: trust]
en: _Never
da: _Aldrig

[ctx: trust]
en: _Full
da: _Fuld

[ctx: trust]
en: _Ultimate
da: _Ultimativ

en: Key ID: %s
da: Nøgle-id: %s

en: Fingerprint: %s
da: Fingeraftryk: %s

en: Created: %s
da: Oprettet: %s

en: User ID: %s
da: Bruger-id: %s

en: Set trust level for the key:
da: Angiv tillidsniveau for denne nøgle:

en: Search _Folders
da: Søg i _mapper

en: Add Folder
da: Tilføj mappe

en: Search Folder Sources
da: Søgemappe-kilder

en: Automatically update on any _source folder change
da: Opdatér automati_sk ved alle ændringer i kildemappen

en: All local folders
da: Alle lokale mapper

en: All active remote folders
da: Alle aktive, eksterne mapper

en: All local and active remote folders
da: Alle lokale og aktive, eksterne mapper

en: Specific folders
da: Specifikke mapper

en: include subfolders
da: medtag undermapper

en: Sender
da: Afsender

en: does not start with
da: starter ikke med

en: does not end with
da: slutter ikke med

en: sounds like
da: lyder som

en: does not sound like
da: ligner ikke

en: Recipients
da: Modtagere

en: Sender or Recipients
da: Afsender eller modtagere

en: has words
da: har ord

en: does not have words
da: har ikke ord

en: Specific header
da: Nærmere angivet linje i brevhoved

en: exists
da: eksisterer

en: does not exist
da: eksisterer ikke

en: Message Body
da: Brevindhold

en: Free Form Expression
da: Frit udtryk

en: Date sent
da: Dato sendt

en: is before
da: er inden

en: is after
da: er efter

en: Date received
da: Dato modtaget

en: Score
da: Point

en: Size (kB)
da: Størrelse (kB)

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: Replied to
da: Svaret til

en: Important
da: Vigtig

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
da: Læst

en: Follow Up
da: Følg op

en: is Flagged
da: har markering

en: is not Flagged
da: har ingen markering

en: is Completed
da: er fuldført

en: is not Completed
da: er ikke fuldført

en: Follow Up Due By
da: Opfølgning inden

en: Contain iCalendar Data
da: Indeholder iCalendar-data

en: Do Not Contain iCalendar Data
da: Indholder ikke iCalendar-data

en: Mailing list
da: E-mailliste

en: Regex Match
da: Træffer på regulært udtryk

en: Message Header
da: Brevhoved

en: Source Account
da: Kildekonto

en: Pipe to Program
da: Videreled til programmet

en: returns
da: returnerer

en: does not return
da: returnerer ikke

en: returns greater than
da: returnerer større end

en: returns less than
da: returnerer mindre end

en: Junk Test
da: Spamtest

en: Message is Junk
da: Brevet er spam

en: Message is not Junk
da: Brevet er ikke-spam

en: Message Location
da: Brevplacering

en: contains Sender
da: indeholder Afsender

en: does not contain Sender
da: indeholder ikke Afsender

en: Match All
da: Match alt

en: Stop Processing
da: Stop behandling

en: Set Label
da: Brug etiket

en: Assign Color
da: Tilknyt farve

en: Unset Color
da: Nulstil farve

en: Assign Score
da: Giv point

en: Adjust Score
da: Justér point

en: Set Status
da: Sæt status

en: Deleted
da: Slettet

en: Unset Status
da: Nulstil status

en: Learn as Junk
da: Lær som spam

en: Beep
da: Bip

en: Play Sound
da: Afspil lyd

en: Run Program
da: Kør program

en: Forward to
da: Videresend til

en: with
da: med

en: Importing Elm data
da: Importerer Elm-data

en: Evolution Elm importer
da: Evolution elm-importør

en: Import mail from Elm.
da: Importér e-mails fra Elm.

en: _Destination folder:
da: _Destinationsmappe:

en: Select folder
da: Vælg mappe

en: Select folder to import into
da: Vælg mappen der skal importeres til

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
da: Emne

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
da: Fra

en: Showing only first few messages, more will be imported
da: Viser kun de første breve; flere importeres

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
da: Importør til mapper i Berkeley Mailbox-formatet (mbox)

en: %d Address | %d Addresses
da[0]: %d adresse
da[1]: %d adresser

en: Evolution KMail importer
da: Evolutions KMail-importør

en: Import mail and contacts from KMail.
da: Importér e-mails og kontakter fra KMail.

en: Importing mailbox
da: Importerer brevbakke

en: Importing mail and contacts from KMail
da: Importerer e-mails og kontakter fra KMail

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
da: Importerer “%s”

en: Scanning %s
da: Søger i %s

en: Importing Pine data
da: Importerer Pine-data

en: Evolution Pine importer
da: Evolution Pine-importør

en: Import mail from Pine.
da: Importér e-mails fra Pine.

en: Mail to %s
da: E-mail til %s

en: Mail from %s
da: E-mail fra %s

en: Subject is %s
da: Emne er %s

en: %s mailing list
da: %s e-mailliste

en: Add Filter Rule
da: Tilføj filterregel

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
da[0]: Filterreglen “%s” er blevet ændret så den tager højde for den slettede mappe
    “%s”.
da[1]: Følgende filterregler
    “%s” er blevet ændret så de tager højde for den slettede mappe
    “%s”.

en: Open Message Filters
da: Åbn brevfiltre

en: Set custom junk header
da: Indstil tilpasset spam-brevhoved

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
da: Alle nye e-mails hvis hoved matcher den angivne kontaktperson vil automatisk blive sorteret fra som spam

en: Header name
da: Navn for brevhoved

en: Header content
da: Indhold af brevhoved

en: Default Behavior
da: Standardopførsel

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
da: For_matér breve som

en: Automatically insert _emoticons
da: Indsæt s_miley-billeder automatisk

en: Use Un_icode characters for emoticons
da: Brug Un_icode-tegn til smileyer

en: Always request rea_d receipt
da: Anmod altid om kvittering for at brevet er l_æst

en: Always request Deli_very Status Notification
da: Anmod altid om _underretning om afleveringsstatus

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
da: Indkod filnavne på en _Outlook/GMail-måde

en: Send messages through Outbo_x folder
da: Send breve gennem udba_kkemappen

en: Number of characters for word w_rapping:
da: Antal tegn for ord_ombrydning:

en: Ch_aracter encoding:
da: Tegnk_odning:

en: Replies and Forwards
da: Svar og videresendelser

en: _Reply style:
da: _Svarstil:

en: _Forward style:
da: _Videresendelsesformat:

en: _Language:
da: _Sprog:

en: Include si_gnature in new messages only
da: Inkludér kun si_gnatur i nye breve

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
da: Ig_norér Reply-To: (svar til) for e-maillister

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
da: Gr_uppesvar går kun til e-mailliste, hvis muligt

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
da: _Signér breve digitalt, når det oprindelige brev er signeret (PGP eller S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
da: _Ombryd citeret tekst i svar

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
da: Indlejret

en: Sig_natures
da: Under_skrifter

en: Signatures
da: Underskrifter

en: _Languages
da: _Sprog

en: Languages Table
da: Sprogtabel

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
da: Listen med sprog viser kun de sprog for hvilke en ordbog er installeret.

en: Check spelling while I _type
da: Kontrollér stavning mens jeg skri_ver

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
da: For at undgå e-mailrelaterede uheld eller pinlige episoder, så spørg om bekræftelse ved følgende markerede handlinger:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
da: Der sendes et brev med en t_om emnelinje

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
da: Der sendes et brev hvor der kun er _Bcc'ere angivet

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
da: Der sendes et brev hvor der er mange _Til- og CC-modtagere

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
da: Der sendes et _privat svar til et brev fra e-mailliste

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
da: Der sendes et svar til et stort a_ntal modtagere

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
da: Tillad at en e-_mailliste omdirigerer et privat svar til listen

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
da: Der sendes et brev med modtage_re som ikke er skrevet som e-mailadresser

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
da: Afsendelse af brev med _tastaturgenvej (Ctrl+Retur)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
da: F_ør redigeringsformat ændres fra HTML til almindelig tekst

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
da: Der sendes et brev med _bilag, som er ændret, siden de blev vedhæftet

en: Confirmations
da: Bekræftelser

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
da: Anvend på mapper

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
da: Anvend for modtagere

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
da: Konto

en: Send account overrides
da: Ændringer af afsendelseskonto

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
da: Indstil hvilken konto der skal bruges som afsendelseskontoen for de respektive mapper eller modtagere, hvilket vil overskrive den normale detektering af afsendelseskonto. Listen af modtagere kan indeholde delvise adresser eller navne. Navne- og adresse-delene sammenlignes hver for sig.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
da: _Mappetilsidesættelse har prioritet over modtagertilsidesættelse

en: Send Account
da: Afsendelseskonto

en: Start up
da: Opstart

en: Check for new _messages on start
da: Kontrollér o_m der er nye breve ved opstart

en: Check for new messa_ges in all active accounts
da: Kontrollér om der er nye breve i _alle aktive konti

en: Message Display
da: Brevvisning

en: _Use the same fonts as other applications
da: Br_ug de samme skrifttyper som andre programmer

en: S_tandard Font:
da: Stan_dard-skrifttype:

en: Select HTML fixed width font
da: Vælg HTML-skrifttype med fast bredde

en: Select HTML variable width font
da: Vælg HTML-skrifttype med variabel bredde

en: Fix_ed Width Font:
da: Skrifttype med _fast bredde:

en: Minimum Font _Size:
da: Mindste skrift_størrelse:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
da: (i pixel)

en: _Mark messages as read after
da: Markér breve som l_æste efter

en: Highlight _quotations with
da: Markér _citat med

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: color
da: farve

en: Default character e_ncoding:
da: Standardtegn_kodning:

en: Apply the same _view settings to all folders
da: Anvend samme _visningsindstillinger på alle mapper

en: F_all back to threading messages by subject
da: G_å tilbage til at vise breve trådet efter emne

en: Group messages to _flat threads
da: _Gruppér breve som flade tråde

en: Delete Mail
da: Slet e-mail

en: Empty _trash folders
da: _Tøm papirkurvsmapper

en: Confirm _when expunging a folder
da: Bekræft _når en mappe tømmes

en: Confirm when emptying a _Junk folder
da: Bekræft _når en spammappe tømmes

en: Go to the previ_ous message after message deletion
da: G_å til forrige brev efter sletning af brev

en: Archive Mail
da: Arkivér e-mail

en: Archive folder to use for On This Computer messages
da: Arkivmappe som skal bruges til lokalt lagrede breve

en: On This Computer A_rchive folder:
da: Lokal _arkivmappe:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
da: _Vis animerede billeder

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
da: N_ulstil farver i HTML-mails i brevforhåndsvisningen

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
da: _Spørg når HTML-breve sendes til kontaktpersoner som ikke vil have dem

en: Loading Remote Content
da: Indlæser fjernindhold

en: _Never load remote content from the Internet
da: Indlæs _aldrig fjernindhold fra internettet

en: _Load remote content only in messages from contacts
da: _Indlæs kun fjernindhold i breve fra kontaktpersoner

en: _Always load remote content from the Internet
da: Indlæs al_tid fjernindhold fra internettet

en: Notify about _missing remote content in the message preview
da: Påmind om _manglende fjernindhold i brevforhåndsvisning

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Allow for sites:
da: Tillad for websteder:

en: Allow for senders:
da: Tillad for afsendere:

en: HTML Messages
da: HTML-Breve

en: Sender Photograph
da: Afsenderfoto

en: _Show the photograph of sender in the message preview
da: _Vis afsenderens foto i forhåndsvisning af e-breve

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
da: Søg på libra_vatar.org efter afsenderens billede

en: Displayed Message Headers
da: Viste brevhoveder

en: Show _full mail addresses in message preview
da: Vis den f_ulde e-mailadresse i brevforhåndsvisningen

en: Mail Headers Table
da: Brevhovedtabel

en: Re_set
da: _Nulstil

en: Message List User Headers
da: Brevlistebrugerhoveder

en: Message List User Headers Table
da: Tabel over brevlistebrugerhoveder

en: Date/Time Format
da: Dato/Tidsformat

en: Check incoming _messages for junk
da: Kontrollér _indgående breve for spam

en: _Delete junk messages
da: _Slet spam

en: _Prompt before marking message as junk
da: _Spørg, før brevet markeres som spam

en: Junk Test Options
da: Spamtest-indstillinger

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
da: Mar_ker ikke breve som spam hvis afsenderen er i min adressebog

en: _Lookup in local address book only
da: _Søg kun i lokale adressebøger

en: Check cu_stom headers for junk
da: K_ontrollér tilpassede brevhoveder for spam

en: No encryption
da: Ingen kryptering

en: TLS encryption
da: TLS-kryptering

en: SSL encryption
da: SSL-kryptering

en: Call
da: Ring

en: Do Not Forward
da: Videresend ikke

en: Follow-Up
da: Følg op

en: For Your Information
da: Til din oplysning

en: No Response Necessary
da: Intet svar er påkrævet

en: Reply to All
da: Svar til alle

en: Review
da: Gennemse

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
da: De breve som du vil følge op på vises nedenfor.
    Vælg en opfølgningshandling fra menupunktet “Markering”.

en: _Flag:
da: _Markering:

en: _Due By:
da: _Forfalder den:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
da: _Fuldført

en: License Agreement
da: Licensaftale

en: _No
da: _Nej

en: _Accept License
da: _Acceptér licens

en: _Tick this to accept the license agreement
da: _Afkryds dette for at acceptere licensaftalen

en: Invalid authentication
da: Ugyldig godkendelse

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
da: Denne server understøtter ikke denne type godkendelse og understøtter måske ikke godkendelse overhovedet.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
da: Dit login på serveren “{0}” som “{0}” mislykkedes.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
da: Kontrollér at din adgangskode er skrevet korrekt. Husk at mange adgangskoder er versalfølsomme. Din “Caps Lock” kan være aktiveret.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
da: Er du sikker på, at du vil sende et brev i HTML-formatet?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
da: Kontrollér venligst at følgende modtagere ønsker og kan modtage HTML-breve:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
da: Er du sikker på, at du vil sende et brev uden emne?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
da: Hvis du giver dine breve en forståelig emnelinje, vil dine modtagere få en idé om, hvad dit brev handler om.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
da: Er du sikker på, at du vil sende et brev der kun har BCC-modtagere?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
da: Kontaktlisten du sender til er konfigureret til at skjule liste-modtagere.
    
    Mange e-mailsystemer føjer et Apparently-To-hoved til breve, der kun har Bcc-modtagere. Dette hoved, hvis tilføjet, vil liste alle dine modtagere i dit brev. For at undgå dette bør du tilføje mindst en Til:- eller Cc:-modtager.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
da: Mange e-mailsystemer føjer et Apparently-To-hoved til breve, der kun har Bcc-modtagere. Dette hoved, hvis tilføjet, vil liste alle dine modtagere i dit brev alligevel. For at undgå dette bør du tilføje mindst en Til:- eller Cc:-modtager.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
da: Er du sikker på, at du vil sende et brev med en ugyldig adresse?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
da: Følgende modtager blev ikke genkendt som en gyldig e-mailadresse:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
da: Er du sikker på, at du vil sende et brev med en ugyldige adresser?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
da: Følgende modtagere blev ikke genkendt som gyldige e-mailadresser:
    {0}

en: Send private reply?
da: Send privat svar?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
da: Du svarer privat på et brev, der blev sendt via en e-mailliste, men listen prøver at omdirigere dit svar tilbage til listen. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Reply _Privately
da: Svar _privat

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
da: Du svarer på et brev, der blev sendt via en e-mailliste, men du svarer privat til afsenderen; ikke til listen. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Send reply to all recipients?
da: Send svar til alle modtagere?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
da: Du svarer på et brev, der blev sendt til mange modtagere. Er du sikker på, at du vil svare til dem ALLE?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
da: Dette brev kan ikke sendes fordi du ikke har angivet nogen modtagere

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
da: Vær så venlig at indtaste en gyldig e-mailadresse i Til:-feltet. Du kan søge efter e-mailadresser ved at klikke på Til:-knappen ved siden af indtastningsfeltet.

en: Use default drafts folder?
da: Benyt standardkladdemappen?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
da: Kan ikke åbne kladdemappen for denne konto. Vil du bruge systemets kladdemappe i stedet?
    
    Den rapporterede fejl var “{0}”.

en: Use _Default
da: Benyt _standard

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle de slettede breve i mappen “{0}” permanent?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
da: Hvis du fortsætter vil du ikke kunne genoprette disse breve.

en: _Expunge
da: _Tøm

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle de slettede breve i alle mapperne, permanent?

en: _Empty Trash
da: _Tøm papirkurv

en: Opening too many messages at once may take a long time.
da: At åbne for mange breve på en gang, kan tage lang tid.

en: _Open Messages
da: _Åbn breve

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
da: Du har usendte breve, vil du afslutte alligevel?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
da: Hvis du afslutter vil disse breve ikke blive sendt før Evolution genstartes.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
da: Fejl ved {0}.

en: Error while performing operation.
da: Fejl ved udførsel af handling.

en: Enter password.
da: Indtast adgangskode.

en: Error loading filter definitions.
da: Fejl ved indlæsning af filter-definitionerne.

en: Cannot save to directory “{0}”.
da: Kan ikke gemme i kataloget “{0}”.

en: Cannot save to file “{0}”.
da: Kan ikke gemme filen “{0}”.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
da: Kan ikke oprette gemmekataloget, fordi “{1}”

en: Cannot create temporary save directory.
da: Kan ikke oprette midlertidigt gemmekatalog.

en: File exists but cannot overwrite it.
da: Filen findes, men kunne ikke overskrive den.

en: File exists but is not a regular file.
da: Filen findes, men er ikke en almindelig fil.

en: Cannot delete folder “{0}”.
da: Kan ikke slette mappen “{0}”.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
da: Kan ikke slette systemmappen “{0}”.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
da: Systemmapper kræves for at Evolution kan fungere korrekt, og du kan ikke omdøbe, flytte eller slette disse.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
da: Kunne ikke tømme mappen “{0}”.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
da: Kunne ikke opdatere mappen “{0}”.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
da: Kan ikke omdøbe eller flytte systemmappen “{0}”.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
da: Er du sikker på, at du vil slette mappen “{0}” og alle dens undermapper?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
da: Hvis du sletter mappen, vil alt indholdet i denne slettes permanent.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil afmelde mappen “{0}”?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
da: Hvis du afmelder mappen, vil den måske ikke være synlig i Evolution, men stadig være tilgængelig på serveren. Du kan gentilmelde i menuen Mappe→Abonnementer …

en: Do _Not Unsubscribe
da: Afmeld _ikke

en: Really delete folder “{0}”?
da: Sikker på at du vil slette mappen “{0}”?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
da: Hvis du sletter mappen, vil alt indholdet i denne slettes permanent.

en: These messages are not copies.
da: Disse breve er ikke kopier.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
da: Breve i søgemapper er ikke kopier. Sletning af et brev fra en søgemappe vil slette det rigtige brev fra den eller de mapper, som det fysisk ligger i. Ønsker du virkelig at gøre dette?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
da: Kan ikke omdøbe “{0}” til “{1}”.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
da: En mappe med navnet “{1}” findes allerede. Brug venligst et andet navn.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
da: Kan ikke flytte mappen “{0}” til “{1}”.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
da: Kan ikke åbne kildemappen. Fejl: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
da: Kan ikke åbne målmappen. Fejl: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
da: Kan ikke kopiere mappen “{0}” til “{1}”.

en: Cannot create folder “{0}”.
da: Kan ikke oprette mappen “{0}”.

en: Cannot open folder. Error: {1}
da: Kan ikke åbne mappen. Fejl: {1}

en: Cannot save changes to account.
da: Kan ikke gemme ændringerne til kontoen.

en: You have not filled in all of the required information.
da: Du har ikke udfyldt al nødvendig information.

en: You may not create two accounts with the same name.
da: Du kan ikke oprette to konti med samme navn.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
da: Er du sikker på, at du vil slette kontoen “{0}”?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
da: Hvis du fortsætter vil kontoinformationen blive slettet permanent.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne konto og alle dens mellemværter?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
da: Hvis du fortsætter, vil kontoinformationen og
    al proxy-information blive slettet permanent.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
da: Er du sikker på, at du vil deaktivere denne konto og slette alle dens mellemværter?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
da: Hvis du fortsætter, vil alle proxy-konti blive slettet permanent.

en: Do _Not Disable
da: _Undlad at deaktivere

en: _Disable
da: _Deaktivér

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
da: Kan ikke redigere søgemappen “{0}”, for den findes ikke.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
da: Denne mappe er muligvis blevet tilføjet implicit,
    brug søgemappe-redigeringen for at tilføje den eksplicit, om nødvendigt.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
da: Kan ikke tilføje søgemappen “{0}”.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
da: En mappe med navnet “{0}” findes allerede. Brug venligst et andet navn.

en: Search Folders automatically updated.
da: Søgemapper opdateret automatisk.

en: Mail filters automatically updated.
da: E-mailfiltre opdateret automatisk.

en: Missing folder.
da: Manglende mappe.

en: You must specify a folder.
da: Du skal angive en mappe.

en: You must name this Search Folder.
da: Du skal navngive denne søgemappe.

en: No folder selected.
da: Ingen mappe valgt.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
da: Du skal angive mindst en mappe som værende kilde.
    Enten ved at vælge mapperne individuelt, og/eller ved at vælge alle lokale mapper, alle eksterne mapper eller begge.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
da: Problem ved overflytning af den gamle brevmappe “{0}”.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
da: Der findes allerede en ikke-tom mappe på “{1}”.
    
    Du kan vælge at ignorere denne mappe, overskrive dens indhold, tilføje dens indhold eller afslutte.

en: _Overwrite
da: _Overskriv

en: _Append
da: _Tilføj

en: Evolution’s local mail format has changed.
da: Evolutions lokale e-mailformat er blevet ændret.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
da: Evolutions lokale e-mailformat er blevet ændret fra mbox til Maildir. Dine lokale e-mails skal migreres til det nye format før Evolution kan fortsætte. Ønsker du at migrere nu?
    
    Der vil blive oprettet en mbox-konto for at bevare dine gamle mbox-mapper. Du kan slette denne konto efter at du har sikret dig at dine e-mails er blevet sikkert migreret. Du bedes kontrollere at der er nok diskplads hvis du ønsker at migrere nu.

en: _Exit Evolution
da: Afslut _Evolution

en: _Migrate Now
da: _Migrér nu

en: Unable to read license file.
da: Kan ikke læse licens-fil.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
da: Kan ikke læse licens-filen “{0}” pga. et installationsproblem. Du vil ikke kunne bruge denne udbyder, før du kan acceptere hans licens.

en: Please wait.
da: Vent venligst.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
da: Forespørger serveren om en liste af understøttede godkendelsesmekanismer.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
da: Kunne ikke forespørge serveren om en liste af understøttede godkendelsesmekanismer.

en: Failed to get server setup.
da: Kunne ikke hente serveropsætning.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
da: Synkronisér mapperne lokalt til brug i offlinetilstand?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
da: Ønsker du lokalt at synkronisere mapperne, som er markeret til brug i offlinetilstand?

en: Do _Not Synchronize
da: Synkronisér _ikke

en: _Synchronize
da: _Synkronisér

en: Do you want to mark all messages as read?
da: Vil du markere alle breve som læst?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
da: Dette vil markere alle breve som læst i den valgte mappe.

en: Also mark messages in subfolders?
da: Markér også breve i undermapper?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
da: Ønsker du udelukkende at markere breve som læst i den aktuelle mappe, eller både i den aktuelle mappe og dens undermapper?

en: In Current Folder and _Subfolders
da: I aktuelle mappe og _undermapper

en: In Current _Folder Only
da: Kun i aktuel _mappe

en: _Always In Current Folder Only
da: Altid kun i aktuelle _mappe

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
da: Skal Evolution lukke dette vindue når der svares eller videresendes?

en: _Yes, Always
da: _Ja, altid

en: _No, Never
da: _Nej, aldrig

en: Copy folder in folder tree.
da: Kopier mappe i mappetræet.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
da: Er du sikker på, at du vil kopiere mappen “{0}” til mappen “{1}”?

en: Do _not copy
da: Kopiér _ikke

en: _Always copy
da: Kopiér _altid

en: N_ever copy
da: Kopiér al_drig

en: Move folder in folder tree.
da: Flyt mappe i mappetræet.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
da: Er du sikker på, at du vil flytte mappen “{0}” til mappen “{1}”?

en: Do _not move
da: Flyt _ikke

en: _Always move
da: Flyt _altid

en: N_ever move
da: Flyt al_drig

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
da: Dette brev kan ikke sendes fordi den konto du har valgt at sende med, ikke er aktiveret

en: Please enable the account or send using another account.
da: Aktivér venligst kontoen, eller send via en anden konto.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
da: Dette brev kan ikke sendes, fordi der ikke er konfigureret en e-mailkonto

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
da: Der kunne ikke findes nogen aktiv e-mailkonto at sende brevet fra. Opret eller aktivér en først.

en: Mail Deletion Failed
da: Sletning af e-mail mislykkede

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
da: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at slette denne e-mail.

en: “Check Junk” Failed
da: “Spamcheck” mislykkede

en: “Report Junk” Failed
da: “Indrapportér spam” mislykkede

en: “Report Not Junk” Failed
da: “Indrapportér som ikke-spam” mislykkede

en: Remove duplicate messages?
da: Fjern duplikerede breve?

en: No duplicate messages found.
da: Ingen duplikerede breve fundet.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
da: Mappen “{0}” indeholder ikke nogen duplikerede breve.

en: Failed to connect account “{0}”.
da: Kunne ikke forbinde kontoen “{0}”.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
da: Kunne ikke afbryde forbindelsen for kontoen “{0}”.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
da: Kunne ikke afmelde abonnementet på mappen “{0}”.

en: Unable to retrieve message.
da: Kunne ikke indhente brevet.

en: Message is not available in offline mode.
da: Brevet er ikke tilgængeligt i offlinetilstand.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
da: Dette kan skyldes, at brevet ikke er hentet endnu. Mappen eller kontoen kan markeres til offlinesynkronisering. Vælg denne mappe, når kontoen er online igen, og tryk Fil→Hent breve ned til offlinetilstand. Dette sikrer, at alle brevene i mappen vil være tilgængelige i offlinetilstand.

en: Failed to open folder.
da: Kunne ikke åbne mappe.

en: Failed to find duplicate messages.
da: Kunne ikke finde duplikerede breve.

en: Failed to retrieve messages.
da: Kunne ikke hente breve.

en: Failed to mark messages as read.
da: Kunne ikke markere breve som læst.

en: Failed to remove attachments from messages.
da: Kunne ikke fjerne bilag fra breve.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
da: Kunne ikke hente breve fra kontoen “{0}” til offline visning.

en: Failed to save messages to disk.
da: Kunne ikke gemme breve til disken.

en: Hidden file is attached.
da: Skjult fil vedhæftet.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
da: Bilaget ved navn {0} er en skjult fil og kan indeholde følsomme data. Gennemse den inden afsendelse.

en: Printing failed.
da: Udskrivning mislykkedes.

en: The printer replied “{0}”.
da: Printeren svarede “{0}”.

en: Could not perform this operation on {0}.
da: Kunne ikke udføre denne handling på {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
da: Du skal være forbundet til internettet for at fuldføre denne handling.

en: Message from “{0}” account:
da: Brev fra kontoen “{0}”:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
da: Kunne ikke markere undertråd som ignoreret i mappen “{0}”

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
da: Kunne ikke fjerne markering af tråd som værende ignoreret i mappen “{0}”

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
da: Kunne ikke markere undertråd som ignoreret i mappen “{0}”

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
da: Kunne ikke fjerne markering af undertråd som værende ignoreret i mappen “{0}”

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
da: {0}, Fuldført den {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
da: {0} før {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
da: Tidsmæssigt overskredet: {0} by {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
da: Denne brevnote er blevet ændret, men er ikke blevet gemt.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
da: Kunne ikke slette en brevnote i mappen “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
da: Kunne ikke gemme brevnote i mappen “{0}”

en: Something has gone wrong when displaying the message
da: Noget gik galt under visning af brevet

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af brevet. Du kan prøve igen ved at flytte til et andet brev og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
da: Noget gik galt under visning af signaturen

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
da: En WebKitWebProcess gik ned under visning af signaturen. Du kan prøve igen ved at flytte til en anden signatur og tilbage igen. Indsend venligst en fejlrapport i GNOME GitLab, hvis problemet varer ved.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle brevene i spammappen?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
da: Disse breve vil blive vist i papirkurvsmappen, hvorfra de kan slettes permanent senere.

en: _Empty Junk
da: _Tøm spam

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
da: Kunne ikke tømme spammappen “{0}”

en: Cannot archive messages
da: Kan ikke arkivere breve

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
da: Der er ikke konfigureret en mappe til arkivering. Konfigurér en til kontoen, så du kan arkivere breve.

en: Failed to generate message list
da: Det lykkedes ikke at generere en brevliste

en: _Mark as Junk
da: Markér som spa_m

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
da: Etiket med navnet “{0}” findes allerede

en: Choose a different name, please.
da: Vælg venligst et andet navn.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
da: Vil du importere OpenPGP-nøgle?

en: _Import
da: I_mportér

en: Failed to import OpenPGP key
da: Kunne ikke importere OpenPGP-nøgle

en: Canceling…
da: Afbryder …

en: Edit Message
da: Redigér brev

en: Open Outbox Folder
da: Åbn udbakkemappen

en: Send & Receive Mail
da: Send og modtag e-mails

en: Cancel _All
da: Afbryd _alle

en: Updating…
da: Opdaterer …

en: Waiting…
da: Venter …

en: Checking for new mail at “%s”
da: Kontrollerer om der er nye e-mails for “%s”

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
da: Sletter spam og tømmer papirkurv for “%s”

en: Deleting junk at “%s”
da: Sletter spam for “%s”

en: Expunging trash at “%s”
da: Tømmer papirkurv for “%s”

en: Search Folders
da: Søgemapper

en: Edit Search Folder
da: Redigér søgemappe

en: New Search Folder
da: Ny søgemappe

en: Unseen
da: Ulæst

en: Seen
da: Læst

en: Answered
da: Besvaret

note: and unread
en: Forwarded
da: Videresendt

en: Lowest
da: Lavest

en: Lower
da: Lavere

en: Higher
da: Højere

en: Highest
da: Højest

en: Generating message list
da: Danner brevindeks

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
da: I dag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
da: I går %H:%M

en: %a %l:%M %p
da: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
da: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
da: %d %b %Y

en: User Header 1
da: Brugerhoved 1

en: User Header 2
da: Brugerhoved 2

en: User Header 3
da: Brugerhoved 3

en: Select all visible messages
da: Vælg alle synlige breve

en: Messages
da: Breve

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
da: Følg op

en: Generating message list…
da: Danner brevindeks …

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
da: Der er intet brev, som opfylder dine søgekriterier. Du kan ændre søgekriterierne ved at vælge et nyt filter for brevvisning fra rullegardinslisten ovenfor, eller ved at gennemføre en ny søgning, enten ved at rense den med menupunktet Søg→Ryd eller ved at ændre søgningen ovenfor.

en: There are no messages in this folder.
da: Der er ingen breve i denne mappe.

en: Flagged
da: Markeret

en: Received
da: Modtaget

en: Flag Status
da: Markeringsstatus

en: Follow Up Flag
da: Følg-op-markering

en: Due By
da: Skal afleveres den

en: Messages To
da: Breve til

en: Subject — Trimmed
da: Emne — Trimmet

en: UID
da: Bruger-id

en: Sender Mail
da: Afsenders mail

en: Recipients Mail
da: Modtageres mail

en: Any header
da: Vilkårligt hoved

en: Subject or Addresses contains
da: Emne eller adresser indeholder

en: Recipients contain
da: Modtagere indeholder

en: Message contains
da: Brev indeholder

en: Subject contains
da: Emne indeholder

en: Sender contains
da: Afsender indeholder

en: Body contains
da: Brevindhold indeholder

en: Free form expression
da: Frit udtryk

en: Edit Collection
da: Redigér samling

en: Use for
da: Anvend på

en: _Mail
da: E-_mail

en: C_alendar
da: K_alender

en: New Address Book
da: Ny adressebog

en: New Memo List
da: Ny memoliste

en: Address Book Properties
da: Egenskaber for adressebog

en: Calendar Properties
da: Kalenderegenskaber

en: Memo List Properties
da: Opgavelisteegenskaber

en: Task List Properties
da: Opgavelisteegenskaber

en: _Browse
da: _Gennemse

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
da: Gennemse en WebDAV-server (CalDAV or CardDAV) og opret, redigér eller slet adressebøger, kalendere, memo- eller opgavelister der

en: Title Bar Mode
da: Titellinjes tilstand

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse for værktøjslinje

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
da: Ikonudseende

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
da: A_utomatisk registrering

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
da: _Lille

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
da: _Foretræk symbolske

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
da: _Stor

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
da: Foretræk _regulære

en: Show M_enu Bar
da: Vis _menulinje

en: Show _Tool Bar
da: Vis _værktøjslinje

en: Show Side _Bar
da: Vis side_panel

en: Show Stat_us Bar
da: Vis stat_uslinje

en: Note: Some changes will not take effect until restart
da: NB: Visse ændringer vil ikke træde i kraft før der genstartes

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
da: _Tabelkolonne:

en: _Format address according to standard of its destination country
da: _Formatér adresse ifølge standard i modtagelseslandet

en: _Preview Personal information before Work information
da: _Forhåndsvis personlig information før arbejdsinformation

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
da: Åbn _kort med

en: Autocompletion
da: Automatisk fuldførelse

en: Always _show address of the autocompleted contact
da: _Vis altid den autofuldførte kontaktpersons adresse

en: Multiple vCards
da: Flere vCards

en: Contact information
da: Information om kontaktperson

en: Contact information for %s
da: Information om kontaktpersonen %s

[ctx: New]
en: _Contact
da: _Kontaktperson

en: Create a new contact
da: Opret en ny kontaktperson

[ctx: New]
en: Contact _List
da: Kontakt_liste

en: Create a new contact list
da: Opret en ny kontaktliste

[ctx: New]
en: Address _Book
da: Adresse_bog

en: Create a new address book
da: Opret en ny adressebog

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
da: Gem som vCard

en: Retrieving selected contacts…
da: Henter valgte kontaktpersoner …

en: Co_py All Contacts To…
da: _Kopiér alle kontaktpersoner til …

en: Copy the contacts of the selected address book to another
da: Kopiér kontaktpersonerne i den valgte adressebog til en anden adressebog

en: D_elete Address Book
da: Sl_et adressebog

en: Delete the selected address book
da: Slet den valgte adressebog

en: _Manage Address Book groups…
da: _Håndtér adressebogsgrupper …

en: Manage task list groups order and visibility
da: Håndtér ordning og synlighed af opgavelistegrupper

en: Mo_ve All Contacts To…
da: Fl_yt alle kontaktpersoner til …

en: Move the contacts of the selected address book to another
da: Flyt kontaktpersonerne i den valgte adressebog til en anden adressebog

en: _New Address Book
da: _Ny adressebog

en: Address _Book Properties
da: Egenskaber for adresse_bog

en: Show properties of the selected address book
da: Vis egenskaber for den valgte adressebog

en: Re_fresh
da: Genop_frisk

en: Refresh the selected address book
da: Opdatér den valgte adressebog

en: Re_fresh list of account address books
da: O_pdatér listen over kontoens adressebøger

en: Address Book _Map
da: Adressebogs_kort

en: Show map with all contacts from selected address book
da: Vis kort med alle kontaktpersoner fra den valgte adressebog

en: _Rename…
da: _Omdøb …

en: Rename the selected address book
da: Omdøb den valgte adressebog

en: Stop loading
da: Stop indlæsning

en: _Copy Contact To…
da: _Kopiér kontaktperson til …

en: Copy selected contacts to another address book
da: Kopiér de valgte kontaktpersoner til en anden adressebog

en: _Delete Contact
da: _Slet kontaktperson

en: _Find in Contact…
da: _Søg hos kontaktperson …

en: Search for text in the displayed contact
da: Søg efter tekst i den viste kontaktperson

en: _Forward Contact…
da: _Videresend kontaktperson …

en: Send selected contacts to another person
da: Send valgte kontaktpersoner til en anden person

en: _Move Contact To…
da: _Flyt kontaktperson til …

en: Move selected contacts to another address book
da: Flyt de valgte kontaktpersoner til en anden adressebog

en: _New Contact…
da: _Ny kontaktperson …

en: New Contact _List…
da: Ny kontakt_liste …

en: _Open Contact
da: _Åbn kontaktperson

en: View the current contact
da: Vis den aktuelle kontaktperson

en: _Send Message to Contact…
da: _Send brev til kontaktperson …

en: Send a message to the selected contacts
da: Send et brev til de valgte kontaktpersoner

en: _Actions
da: H_andlinger

en: _Sort Cards By
da: _Sortér kort efter

en: _Manage groups…
da: _Håndtér grupper …

en: Address Book Map
da: Adressebogskort

en: Contact _Preview
da: _Vis udskrift af kontaktperson

en: Show contact preview window
da: Vis vinduet med forhåndsvisning af kontaktperson

en: Show _Maps
da: Vis _kort

en: Show maps in contact preview window
da: Vis kort i vinduet med forhåndsvisning af kontaktperson

en: _Classic View
da: K_lassisk oversigt

en: Show contact preview below the contact list
da: Vis kontaktforhåndsvisningen under kontaktlisten

en: _Vertical View
da: _Lodret oversigt

en: Show contact preview alongside the contact list
da: Vis kontaktforhåndsvisningen ved siden af kontaktlisten

en: Unmatched
da: Ingen træffere

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: _File Under
da: _Arkivér under

en: _Given Name
da: _Fornavn

en: Family _Name
da: _Efternavn

en: Print all shown contacts
da: Udskriv alle viste kontaktpersoner

en: Preview the contacts to be printed
da: Forhåndsvis de kontaktpersoner som vil blive udskrevet

en: Print selected contacts
da: Udskriv valgte kontaktpersoner

en: S_ave Address Book as vCard
da: Gem adressebog som _VCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
da: Gem kontaktpersonerne i den valgte adressebog som et vCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
da: _Gem som vCard …

en: Save selected contacts as a vCard
da: Gem de valgte kontaktpersoner som et vCard

en: _Forward Contacts
da: Vider_esend kontaktpersoner

en: _Forward Contact
da: _Videresend kontaktperson

en: _Send Message to Contacts
da: _Send brev til kontaktpersoner

en: _Send Message to List
da: _Send brev til liste

en: _Send Message to Contact
da: _Send brev til kontaktperson

en: Failed to launch command “%s”:
da: Kunne ikke køre kommandoen “%s”:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
da: Du kan genoprette Evolution fra en sikkerhedskopi.
    
    Dette vil genoprette alle dine personlige data, indstillinger, e-mailfiltre osv.

en: _Restore from a backup file:
da: _Genopret fra en sikkerhedskopi:

en: Choose a backup file to restore
da: Vælg en sikkerhedskopi til genopretningen

en: Backup Files
da: Sikkerhedskopiér filer

en: All Files (*)
da: Alle filer (*)

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
da: Genopret fra sikkerhedskopi

en: Select name of the Evolution backup file
da: Vælg navn til Evolutions sikkerhedskopifil

en: _Restart Evolution after backup
da: _Genstart Evolution efter sikkerhedskopiering

en: Re_start Evolution after restore
da: _Genstart Evolution efter genoprettelse

en: Select name of the Evolution backup file to restore
da: Vælg navn for den Evolution-sikkerhedskopifil som der skal genoprettes fra

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
da: Undersøger indholdet af sikkerhedskopifilen “%s”, vent venligst …

en: _Back up Evolution Data…
da: Tag _sikkerhedskopi af Evolution-data …

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
da: Opret en sikkerhedskopi af Evolution-data og indstillinger i en arkivfil

en: R_estore Evolution Data…
da: G_enopret Evolution-data …

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
da: Genopret Evolution-data og -indstillinger fra en arkivfil

en: Back up Evolution directory
da: Tag en sikkerhedskopi af Evolution-mappen

en: Restore Evolution directory
da: Genopret Evolution-mappen

en: Check Evolution Back up
da: Kontrollér Evolution-sikkerhedskopi

en: Restart Evolution
da: Genstart Evolution

en: With Graphical User Interface
da: Med grafisk brugergrænseflade

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
da: Lukker Evolution ned

en: Backing Evolution accounts and settings
da: Tager sikkerhedskopi af Evolution-konti og indstillinger

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
da: Tager sikkerhedskopi af Evolution-data (Breve, kontaktpersoner, kalender, opgaver og memoer)

en: Checking validity of the archive
da: Undersøger arkivets validitet

en: Back up complete
da: Sikkerhedskopiering fuldført

en: Restarting Evolution
da: Genstarter Evolution

en: Back up current Evolution data
da: Tag en sikkerhedskopi af nuværende Evolution-data

en: Extracting files from back up
da: Pakker filer ud fra sikkerhedskopi

en: Loading Evolution settings
da: Indlæser Evolution-indstillinger

en: Removing temporary back up files
da: Fjerner midlertidige sikkerhedskopifiler

en: Reloading registry service
da: Genindlæser registreringstjeneste

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
da: Kunne ikke bekræfte sikkerhedskopifilen “%s”. Arkivet er ødelagt.

en: Evolution Back Up
da: Evolution-sikkerhedskopiering

en: Backing up to the file %s
da: Tager sikkerhedskopi til filen %s

en: Evolution Restore
da: Evolution-genoprettelse

en: Restoring from the file %s
da: Genopretter fra filen %s

en: Backing up Evolution Data
da: Tager sikkerhedskopi af Evolution-data

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
da: Vent venligst mens Evolution laver en sikkerhedskopi af dine data.

en: Restoring Evolution Data
da: Gendanner Evolution-data

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
da: Vent venligst mens Evolution gendanner dine data.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
da: Dette kan tage nogen tid alt efter mængden af data i din konto.

en: Invalid Evolution backup file
da: Ugyldig Evolution-sikkerhedskopifil

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
da: Filen “{0}” er ikke en gyldig Evolution-sikkerhedskopifil.

en: Are you sure you want to close Evolution?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte Evolution?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
da: For at tage sikkerhedskopier af dine data og indstillinger, skal du først lukke Evolution. Kontrollér venligst at du gemmer eventuelle ugemte data, før du fortsætter.

en: Close and _Back up Evolution
da: Luk Evolution og opret _sikkerhedskopi

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
da: Er du sikker på, at du vil genoprette Evolution fra den valgte sikkerhedskopifil?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
da: For at genoprette dine data og indstillinger, skal du først lukke Evolution. Kontrollér venligst at du har gemt eventuelle ugemte data, før du fortsætter. Dette vil slette alle dine aktuelle data og indstillinger i Evolution, og gendanne dem fra din sikkerhedskopi.

en: Close and _Restore Evolution
da: Luk og _gendan evolution

en: Insufficient Permissions
da: Utilstrækkelige rettigheder

en: The selected folder is not writable.
da: Der kan ikke skrives til den valgte mappe.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
da: Kunne ikke starte Bogofilter (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
da: Det lykkedes ikke at streame brevindhold til Bogofilter:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
da: Enten lukkede Bogofilter ned eller det mislykkede i behandlingen af en e-mail

en: Bogofilter Options
da: Bogofilter-indstillinger

en: Convert message text to _Unicode
da: Konvertér brevtekst til _Unicode

en: Junk filter using Bogofilter
da: Spamfilter med Bogofilter

en: Choose an Address Book
da: Vælg en adressebog

en: Find Address Books
da: Find adressebøger

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
da: Undgå IfMatch (påkrævet i Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
da: URL er ikke en gyldig http://- eller https://-URL

en: Default User Address Book
da: Standard-brugeradressebog

en: Address Book:
da: Adressebog:

en: User name cannot be empty
da: Brugernavn kan ikke være tomt

en: Looking up server search bases, please wait…
da: Slår serversøgebaser op. Vent venligst …

en: Standard LDAP Port
da: Standard-LDAP-port

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
da: LDAP over SSL/TLS (forældet)

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
da: Forbinder til LDAP

en: Server Information
da: Serverinformation

en: Port number is not valid
da: Portnummeret er ugyldigt

en: StartTLS (recommended)
da: StartTLS (Anbefales)

en: Encryption:
da: Kryptering:

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Anonymous
da: Anonym

en: Username can be left empty
da: Brugernavn kan være tomt

en: Using email address
da: Bruger e-mailadresse

en: requires anonymous access to your LDAP server
da: kræver anonym adgang til din LDAP-server

en: Using distinguished name (DN)
da: Benytter “distinguished name” (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
da: for eksempel: uid=bruger,dc=eksempel,dc=dk

en: Method:
da: Metode:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
da: Denne metode vil Evolution bruge til at godkende dig på.

note: Page 2
en: Using LDAP
da: Brug LDAP

en: Searching
da: Søgning

en: Search Base:
da: Søgebasis:

en: Find Possible Search Bases
da: Find mulige søgebaser

en: One Level
da: Ét niveau

en: Subtree
da: Undertræ

en: Search Scope:
da: Søgeomfang:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
da: Søgeomfanget angiver hvor dybt du ønsker at søgningen skal gå ned i mappestrukturen. Søgeomfanget “undertræ” vil inkludere alle poster under din søgebasis. Søgeomfanget “ét niveau” inkluderer kun poster som er ét niveau under din søgebasis.

en: Search Filter:
da: Søgefilter:

en: Downloading
da: Henter

en: Limit:
da: Grænse:

en: contacts
da: kontaktpersoner

en: Browse until limit is reached
da: Gennemse til grænsen er nået

en: Server address cannot be empty
da: Serveradressen kan ikke være tom

en: Choose a Calendar
da: Vælg kalender

en: Choose a Memo List
da: Vælg en memoliste

en: Choose a Task List
da: Vælg en opgaveliste

en: Find Calendars
da: Find kalendere

en: Find Memo Lists
da: Find memolister

en: Find Task Lists
da: Find opgavelister

en: Email:
da: E-mail:

en: Server handles meeting invitations
da: Serveren håndterer mødeinvitationer

en: Choose which address books to use.
da: Vælg hvilken adressebog der skal bruges.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
da: Brug i kalenderen “Fødselsdage og mærkedage”

en: Enable Calendars to synchronize
da: Aktivér kalendere for at synkronisere

en: Default User Calendar
da: Standardbrugerkalender

en: Use an existing iCalendar (ics) file
da: Brug en eksisterende iCalendar-fil (ics)

en: iCalendar File
da: iCalendar-fil

en: Choose an iCalendar file
da: Vælg en iCalendar-fil

en: File:
da: Fil:

en: Allow Evolution to update the file
da: Tillad at Evolution opdaterer filen

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
da: Celcius (°C)

en: Units:
da: Enheder:

en: Location cannot be empty
da: Sted kan ikke være tomt

en: Choose Notes
da: Vælg noter

en: Find Notes
da: Find noter

en: File extension for new notes:
da: Filendelse til nye noter:

en: I_mport
da: I_mportér

en: Importing an event
da: Importerer en begivenhed

en: Importing a memo
da: Importerer et memo

en: Importing a task
da: Importerer en opgave

en: Select a Calendar
da: Vælg en kalender

en: Select a Memo List
da: Vælg en memoliste

en: Select a Task List
da: Vælg en opgaveliste

en: I_mport to Calendar
da: I_mportér til kalender

en: I_mport to Memo List
da: I_mportér til memoliste

en: I_mport to Task List
da: I_mportér til opgaveliste

en: Copying an event into the calendar “%s”
da: Kopierer en begivenhed ind i kalenderen “%s”

en: Moving an event into the calendar “%s”
da: Flytter en begivenhed ind i kalenderen “%s”

en: Copying a memo into the memo list “%s”
da: Kopierer et memo ind i memolisten “%s”

en: Moving a memo into the memo list “%s”
da: Flytter et memo ind i memolisten “%s”

en: Copying a task into the task list “%s”
da: Kopierer en opgave ind i opgavelisten “%s”

en: Moving a task into the task list “%s”
da: Flytter en opgave ind i opgavelisten “%s”

en: Calendar Selector
da: Kalendervælger

en: Memo List Selector
da: Listevælger for memo

en: Task List Selector
da: Opgavelistevælger

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
da: Brug s_ystemets tidszone (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
da: Valgte kalendere for påmindelsesunderretning

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
da: Markerede opgavelister for påmindelsesunderretninger

en: Meeting Invitations
da: Mødeinvitationer

en: _Delete message after acting
da: _Slet brev efter handling

en: Delete _meeting from calendar on Decline
da: Slet _møde fra kalenderen ved afvisning

en: _Preserve existing reminder by default
da: _Bevar eksisterende påmindelse som standard

en: _Show invitation description provided by the sender
da: _Vis invitationsbeskrivelsen fra afsenderen

en: _Always attach components in mail messages
da: _Vedhæft altid komponenter til breve

en: Conflict Search
da: Konfliktsøgning

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
da: Vælg kalendere for at søge efter mødekonflikter

en: Ti_me and date:
da: Ti_d og dato:

en: _Date only:
da: Kun _dato:

en: Minutes
da: Minutter

en: Hours
da: Timer

en: Days
da: Dage

en: 60 minutes
da: 60 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 05 minutes
da: 05 minutter

en: Se_cond zone:
da: An_den zone:

en: (Shown in a Day View)
da: (Vises i dagsvisning)

en: Time _zone:
da: Tids_zone:

en: Time format:
da: Tidsformat:

en: _12 hour (AM/PM)
da: _12 timer (AM/PM)

en: _24 hour
da: _24 timer

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
da: A_fkort begivenheds varighed med

en: End events earlier
da: Afslut begivenheder tidligere

en: Start events later
da: Start begivenheder senere

en: Work Week
da: Arbejdsuge

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
da: _Ugen starter:

en: Work days:
da: Arbejdsdage:

en: _Day begins:
da: _Dagen begynder:

note: Monday
en: _Mon
da: _Man

en: Monday
da: Mandag

note: Tuesday
en: _Tue
da: T_irs

en: Tuesday
da: Tirsdag

note: Wednesday
en: _Wed
da: _Ons

en: Wednesday
da: Onsdag

note: Thursday
en: T_hu
da: T_ors

en: Thursday
da: Torsdag

note: Friday
en: _Fri
da: _Fre

en: Friday
da: Fredag

note: Saturday
en: _Sat
da: L_ør

en: Saturday
da: Lørdag

note: Sunday
en: S_un
da: _Søn

en: Sunday
da: Søndag

en: Day _ends:
da: Dagen _slutter:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
da: Opret som udgangspunkt _private begivenheder, memoer og opgaver

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
da: Brug ma_rkdown til beskrivelsen i komponent-redigeringsprogrammet

en: View Options
da: Visningsindstillinger

en: _Time divisions:
da: _Tidsinddelinger:

en: _Show appointment end times in week and month view
da: _Vis sluttiderne for aftaler i uge- og månedsoversigt

en: Show appointment _icons in the month view
da: Vis aftale_ikoner i månedsoversigten

en: _Compress weekends in month view
da: _Komprimér weekender i månedsoversigt

en: Show week _numbers
da: Vis uge_numre

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
da: Vis tilbag_evendende begivenheder i kursiv i kalenderen nederst til venstre

en: Sc_roll Month View by a week
da: _Rul månedsoversigten med en uge ad gangen

en: Start Month View with the c_urrent week
da: _Begynd månedsvisningen med den nuværende uge

en: Order days in Week View from _left to right
da: Sortér dage i ugevisning fra _venstre mod højre

en: Allo_w direct edit of event Summary
da: Tilla_d direkte redigering af begivenhedssammendrag

en: Hi_de cancelled events
da: _Skjul annullerede begivenheder

en: Alerts
da: Påmindelser

en: _Ask for confirmation when deleting items
da: Spørg efter bekræftelse ved sletning _af punkter

en: Display
da: Vis

en: Highlight t_asks due today
da: Fremhæv opg_aver som skal udføres i dag

en: Highlight _overdue tasks
da: Fremhæv _opgaver der tidsmæssigt er overskredet

en: _Hide completed tasks after
da: Sk_jul fuldførte opgaver efter

en: Hid_e cancelled tasks
da: Sk_jul annullerede opgaver

en: To Do bar
da: Gøremålslinje

en: Show Tasks without _Due date
da: Vis opgaver _uden forfaldsdato

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
da: Vis

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
da: _dage

en: Display Reminders window with _notifications
da: Vis påmindelsesvindue med _underretninger

en: Keep reminder notification _window always on top
da: Sørg for at _vinduet med påmindelsesunderretninger altid er øverst

en: Enable de_sktop notifications
da: Slå _skrivebordspåmindelser til

en: Enable _audio notifications
da: Slå _lydpåmindelser til

en: Display reminders for completed _tasks
da: Vis påmindelser for fuldførte _opgaver

en: Display reminders for _past events
da: Vis påmindelser for tidligere _begivenheder

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
da: Indstil _standardpåmindelse til

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
da: før hver ny aftale

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
da: Vis en på_mindelse

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
da: før hver mærkedag/fødselsdag

en: Select the sources for reminder notification:
da: Vælg kilderne for påmindelsesunderretning:

en: Default Free/Busy Server
da: Standardserver ved ledig/optaget

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
da: %u og %d vil blive udskiftet med bruger og domæne fra e-mailadressen.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
da: Angiv brugernavnet til login som en del af URL'en (f.eks. https://bruger@eksempel.dk/), hvis serveren kræver godkendelse

en: Publishing Information
da: Offentliggørelsesinformation

[ctx: New]
en: _Appointment
da: _Aftale

en: Create a new appointment
da: Opret en ny aftale

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
da: _Heldagsaftale

en: Create a new all-day appointment
da: Opret en ny heldagsaftale

[ctx: New]
en: M_eeting
da: Mød_e

en: Create a new meeting request
da: Opret en ny mødeindkaldelse

[ctx: New]
en: Cale_ndar
da: Kale_nder

en: Create a new calendar
da: Opret en ny kalender

en: Calendar and Tasks
da: Kalender og opgaver

en: Print
da: Udskriv

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
da: Denne handling vil permanent fjerne alle begivenheder der er ældre end den valgte tid. Hvis du fortsætter vil du ikke længere kunne tilvejebringe disse begivenheder.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
da: Fjern begivenheder der er ældre end

en: Making an occurrence movable
da: Gør denne hændelse flytbar

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
da: begivenhed

en: Save as iCalendar
da: Gem som iCalendar

en: _Copy…
da: Kop_iér …

en: D_elete Calendar
da: Sl_et kalender

en: Delete the selected calendar
da: Slet den valgte kalender

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Go Forward
da: Gå fremad

en: Select today
da: Vælg dags dato

en: Select _Date
da: Vælg _dato

en: Select a specific date
da: Vælg en specifik dato

en: _Manage Calendar groups…
da: _Håndtér kalendergrupper …

en: Manage Calendar groups order and visibility
da: Håndtér ordning og synlighed af kalendergrupper

en: _New Calendar
da: _Ny kalender

en: Purg_e
da: _Fjern

en: Purge old appointments and meetings
da: Fjern gamle aftaler og møder

en: Refresh the selected calendar
da: Genopfrisk den valgte kalender

en: Re_fresh list of account calendars
da: O_pdatér listen over kontoens kalendere

en: Rename the selected calendar
da: Omdøb den valgte kalender

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find next occurrence of the current search string
da: Find næste forekomst af den aktuelle søgestreng

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: Find previous occurrence of the current search string
da: Find forrige forekomst af den aktuelle søgestreng

en: Stop _Running Search
da: Stands igangvæ_rende søgning

en: Stop currently running search
da: Standser den aktuelt igangværende søgning

en: Sho_w All Calendars
da: _Vis alle kalendere

en: Show _Only This Calendar
da: Vis _kun denne kalender

en: Cop_y to Calendar…
da: _Kopiér til kalender …

en: _Delegate Meeting…
da: Udde_legér møde …

en: _Delete Appointment
da: _Slet aftalen

en: Delete selected appointments
da: Slet de valgte aftaler

en: Delete This _Occurrence
da: Slet denne _forekomst

en: Delete this occurrence
da: Slet denne forekomst

en: Delete This and F_uture Occurrences
da: Slet denne og fremtidige _forekomster

en: Delete this and any future occurrences
da: Slet denne og enhver fremtidig forekomst

en: Delete All Occ_urrences
da: Slet alle _forekomster

en: Delete all occurrences
da: Slet alle forekomster

en: Edit as Ne_w…
da: Redigér som n_y …

en: Edit the current appointment as new
da: Redigér den aktuelle aftale som ny

en: New All Day _Event…
da: Ny heldags_begivenhed …

en: Create a new all day event
da: Opret en ny heldagsbegivenhed

en: _Forward as iCalendar…
da: _Videresend som iCalendar …

en: Create a new meeting
da: Opret et ny møde

en: Send a meeting response
da: Send et mødesvar

en: _Accept
da: Acce_ptér

en: Accept meeting request
da: Acceptér mødeindkaldelse

en: A_ccept this instance
da: Acceptér denne _forekomst

en: Accept meeting request for selected instance only
da: Acceptér kun mødeindkaldelse for den valgte forekomst

en: _Decline
da: _Afslå

en: Decline meeting request
da: Afslå mødeindkaldelse

en: D_ecline this instance
da: Afslå denne forekomst

en: Decline meeting request for selected instance only
da: Afslå kun mødeindkaldelse for den valgte forekomst

en: _Tentatively accept
da: _Foreløbigt accepteret

en: Tentatively accept meeting request
da: Foreløbig accept af mødeindkaldelse

en: Te_ntatively accept this instance
da: Fo_reløbig accept af denne forekomst

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
da: Acceptér foreløbigt kun mødeindkaldelse for den valgte forekomst

en: Mo_ve to Calendar…
da: Fl_yt til kalender …

en: Make this Occurrence _Movable
da: Gør denne hændelse _flytbar

en: _Open Appointment
da: _Åbn aftale

en: View the current appointment
da: Vis den aktuelle aftale

en: _Schedule Meeting…
da: _Planlæg møde …

en: Converts an appointment to a meeting
da: Konverterer en aftale til en begivenhed

en: Conv_ert to Appointment…
da: Konv_ertér til en aftale …

en: Converts a meeting to an appointment
da: Konverterer et møde til en aftale

en: Quit
da: Afslut

en: Show Event _Preview
da: _Forhåndsvisning af begivenhed

en: Show event preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden til begivenheder

en: Show T_asks and Memos pane
da: Vis o_pgave- og memorude

en: Show Tasks and Memos pane
da: Vis opgave- og memorude

en: Day
da: Dag

en: Show one day
da: Vis en dag

en: List
da: Liste

en: Show as list
da: Vis som liste

en: Month
da: Måned

en: Show one month
da: Vis en måned

en: Week
da: Uge

en: Show one week
da: Vis en uge

en: Show one work week
da: Vis en arbejdsuge

en: Year
da: År

en: Show as year
da: Vis som år

en: _Horizontal View
da: _Vandret visning

en: Show event preview below the calendar
da: Forhåndsvisning af begivenheden under kalenderen

en: Show event preview alongside the calendar
da: Forhåndsvisning af begivenheden ved siden af kalenderen

en: Active Appointments
da: Aktive aftaler

en: Next 7 Days’ Appointments
da: Næste 7 dages aftaler

en: Occurs Less Than 5 Times
da: Sker under 5 gange

en: Without Category
da: Uden kategori

en: Show events with no category set
da: Vis begivenheder uden angivet kategori

en: Description contains
da: Beskrivelse indeholder

en: Summary contains
da: Sammendrag indeholder

en: Print…
da: Udskriv …

en: Print this calendar
da: Udskriv denne kalender

en: Preview the calendar to be printed
da: Forhåndsvis kalenderen som skal skrives ud

en: _Save as iCalendar…
da: _Gem som iCalendar …

en: Go To
da: Gå til

en: New _Memo
da: Nyt _memo

en: Create a new memo
da: Opret et nyt memo

en: _Open Memo
da: _Åbn memo

en: View the selected memo
da: Vis det valgte memo

en: Open _Web Page
da: Åbn _hjemmeside

en: Print the selected memo
da: Udskriv det valgte memo

en: Searching next matching event
da: Søger efter næste matchende begivenhed

en: Searching previous matching event
da: Søger efter foregående matchende begivenhed

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
da[0]: Kan ikke finde matchende begivenhed i det næste %d år
da[1]: Kan ikke finde matchende begivenhed i de næste %d år

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
da[0]: Kan ikke finde matchende begivenhed i det foregående %d år
da[1]: Kan ikke finde matchende begivenhed i de foregående %d år

en: Cannot search with no active calendar
da: Kan ikke søge uden en aktiv kalender

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
da: opgave

en: _Assign Task
da: _Tildel opgave

en: _Mark as Complete
da: _Markér som fuldført

en: Mark selected tasks as complete
da: Markér de valgte opgaver som fuldførte

en: _Mark as Incomplete
da: _Markér som ikke-fuldført

en: Mark selected tasks as incomplete
da: Markér de valgte opgaver som ikke-fuldførte

en: New _Task
da: _Ny opgave

en: Create a new task
da: Opret en ny opgave

en: _Open Task
da: _Åbn opgave

en: View the selected task
da: Vis den valgte opgave

en: Print the selected task
da: Udskriv den valgte opgave

[ctx: New]
en: _Shared Memo
da: _Fælles memo

en: Create a new shared memo
da: Opret et nyt fælles memo

[ctx: New]
en: Memo Li_st
da: Memoli_ste

en: Create a new memo list
da: Opret en ny memoliste

en: Print Memos
da: Udskriv memoer

en: _Delete Memo
da: _Slet memo

en: _Find in Memo…
da: _Søg i memo …

en: Search for text in the displayed memo
da: Søg efter tekst i det viste memo

en: D_elete Memo List
da: Sl_et memoliste

en: Delete the selected memo list
da: Slet den valgte memoliste

en: _Manage Memo List groups…
da: _Håndtér memolistegrupper …

en: Manage Memo List groups order and visibility
da: Håndtér ordning og synlighed for memolistegrupper

en: _New Memo List
da: N_y memoliste

en: Refresh the selected memo list
da: Genopfrisk den valgte memoliste

en: Re_fresh list of account memo lists
da: O_pdatér listen over kontoens memolister

en: Rename the selected memo list
da: Omdøb den valgte memoliste

en: Show _Only This Memo List
da: Vis _kun denne memoliste

en: Sho_w All Memo Lists
da: _Vis alle memolister

en: Memo _Preview
da: Memo_forhåndsvisning

en: Show memo preview pane
da: Vis memoforhåndsvisningsruden

en: Show memo preview below the memo list
da: Vis memoforhåndsvisningen under memolisten

en: Show memo preview alongside the memo list
da: Vis memoforhåndsvisningen ved siden af memolisten

en: Show memos with no category set
da: Vis memoer uden angivet kategori

en: Print the list of memos
da: Udskriv listen over memoer

en: Preview the list of memos to be printed
da: Vis listen over memoer, som vil blive udskrevet

en: Delete Memos
da: Slet memoer

en: Delete Memo
da: Slet memo

en: %d memo | %d memos
da[0]: %d memo
da[1]: %d memoer

[ctx: New]
en: _Task
da: _Opgave

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
da: Til_delt opgave

en: Create a new assigned task
da: Opret en ny tildelt opgave

[ctx: New]
en: Tas_k List
da: Opga_veliste

en: Create a new task list
da: Opret en ny opgaveliste

en: Print Tasks
da: Udskriv opgaver

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
da: Denne handling vil permanent fjerne alle opgaver der er markeret som fuldførte. Hvis du fortsætter, vil du ikke længere kunne tilvejebringe disse opgaver.
    
    Vil du virkelig fjerne disse opgaver?

en: Do not ask me again
da: Spørg mig ikke igen

en: _Delete Task
da: _Slet opgave

en: _Find in Task…
da: _Søg i opgave …

en: Search for text in the displayed task
da: Søg efter tekst i den viste opgave

en: D_elete Task List
da: Sl_et opgaveliste

en: Delete the selected task list
da: Slet den valgte opgaveliste

en: _Manage Task List groups…
da: _Håndtér opgavelistegrupper …

en: _New Task List
da: _Ny opgaveliste

en: Refresh the selected task list
da: Genopfrisk den valgte opgaveliste

en: Re_fresh list of account task lists
da: O_pdatér listen over kontoens opgavelister

en: Rename the selected task list
da: Omdøb den valgte opgaveliste

en: Sho_w All Task Lists
da: _Vis alle opgavelister

en: Show _Only This Task List
da: Vis _kun denne opgaveliste

en: Mar_k as Incomplete
da: Mar_kér som ikke-fuldført

en: Delete completed tasks
da: Fjern fuldførte opgaver

en: Task _Preview
da: _Vis opgave

en: Show task preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden til opgaver

en: Show task preview below the task list
da: Vis opgaveforhåndsvisningen under opgavelisten

en: Show task preview alongside the task list
da: Vis opgaveforhåndsvisningen ved siden af opgavelisten

en: Active Tasks
da: Aktive opgaver

en: Cancelled Tasks
da: Annullerede opgaver

en: Completed Tasks
da: Fuldførte opgaver

en: Uncompleted Tasks
da: Opgaver som ikke er fuldførte

en: Scheduled Tasks
da: Planlagte opgaver

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
da: Vis planlagte opgaver — dem med en forfaldsdato

en: Next 7 Days’ Tasks
da: Næste 7 dages opgaver

en: Overdue Tasks
da: Opgaver der tidsmæssigt er overskredet

en: Tasks with Attachments
da: Opgaver med bilag

en: Show tasks with no category set
da: Vis opgaver uden angivet kategori

en: Started Tasks
da: Påbegyndte opgaver

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
da: Filtre til opgaver som enten ikke har en startdato eller hvor startdatoen er tidligere end tidspunktet hvor filteret blev valgt

en: Print the list of tasks
da: Udskriv listen med opgaver

en: Preview the list of tasks to be printed
da: Viser listen af opgaver som vil blive udskrevet

en: Delete Tasks
da: Slet opgaver

en: Delete Task
da: Slet opgave

en: %d task | %d tasks
da[0]: %d opgave
da[1]: %d opgaver

en: Convert to M_eeting
da: Kon_vertér til møde

en: Convert the message to a meeting request
da: Konvertér brevet til en mødeindkaldelse

en: Convert to M_essage
da: Konvertér til bre_v

en: Convert to the mail message
da: Konvertér til brevet

en: Look up configuration with e-mail domain
da: Slå konfigurationen op med e-maildomæne

en: Looking up IMAP server…
da: Slår IMAP-serveren op …

en: Looking up POP3 server…
da: Slår POP3-serveren op …

en: Looking up SMTP server…
da: Slår SMTP-serveren op …

en: CalDAV server
da: CalDAV-server

en: Looking up CalDAV server…
da: Slår CalDAV-serveren op …

en: CardDAV server
da: CardDAV-server

en: Looking up CardDAV server…
da: Slår CardDAV-serveren op …

en: LDAP server
da: LDAP-server

en: Looking up LDAP server…
da: Slår LDAP-serveren op …

en: Look up in SRV records
da: Slå op i SRV-poster

en: CalDAV and CardDAV server
da: CalDAV- og CardDAV-server

en: Requires password to continue.
da: Adgangskode er påkrævet for at fortsætte.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
da: Slå op efter en CalDAV-/CardDAV-server

en: Display part as an invitation
da: Vis del som en invitation

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
da: I dag %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
da: I dag %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
da: I dag %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
da: I morgen %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
da: I morgen %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
da: I morgen %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
da: I morgen %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
da: %A %e. %B

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
da: %A %e. %B, %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
da: %A %e. %B, %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
da: %A %e. %B %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
da: %A %e. %B %Y, %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
da: %A %e. %B %Y, %H:%M:%S

en: An unknown person
da: En ukendt person

en: Please respond on behalf of %s
da: Svar venligst på vegne af %s

en: Received on behalf of %s
da: Modtaget på vegne af %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
da: %s har gennem %s offentliggjort følgende mødeinformation:

en: %s has published the following meeting information:
da: %s har offentliggjort følgende mødeinformation:

en: The following meeting information has been published:
da: Følgende mødeinformation er offentliggjort:

en: %s has delegated the following meeting to you:
da: %s har uddelegeret det følgende møde til dig:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
da: %s har gennem %s bedt om din tilstedeværelse ved følgende møde:

en: %s requests your presence at the following meeting:
da: %s beder om din tilstedeværelse ved det følgende møde:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
da: %s udtrykker gennem %s ønske om at føje noget til et eksisterende møde:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
da: %s ønsker at føje noget til et eksisterende møde:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
da: %s udtrykker gennem %s ønske om at modtage den seneste information om det følgende møde:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
da: %s ønsker at modtage den seneste information om følgende møde:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
da: %s har sendt følgende mødetilbagemelding gennem %s:

en: %s has sent back the following meeting response:
da: %s har sendt følgende mødetilbagemelding:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
da: %s har gennem %s aflyst følgende møde:

en: %s has cancelled the following meeting:
da: %s har aflyst følgende møde:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
da: %s har foreslået følgende mødeændringer gennem %s.

en: %s has proposed the following meeting changes:
da: %s har foreslået følgende mødeændringer:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
da: %s har gennem %s afvist følgende mødeændringer:

en: %s has declined the following meeting changes:
da: %s har afvist følgende mødeændringer:

en: %s through %s has published the following task:
da: %s har gennem %s offentliggjort følgende opgave:

en: %s has published the following task:
da: %s har offentliggjort følgende opgave:

en: The following task has been published:
da: Følgende opgave er offentliggjort:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
da: %s ønsker, at %s tildeles følgende opgave:

en: %s through %s has assigned you a task:
da: %s har gennem %s tildelt dig en opgave:

en: %s has assigned you a task:
da: %s har tildelt dig en opgave:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
da: %s har gennem %s udtrykt ønske om at føje noget til en eksisterende opgave:

en: %s wishes to add to an existing task:
da: %s ønsker at føje noget til en eksisterende opgave:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
da: %s ønsker at modtage den seneste information om følgende opgavetildeling gennem %s:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
da: %s ønsker at modtage den seneste information om følgende opgavetildeling:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
da: %s har sendt en tilbagemelding om følgende opgavetildeling gennem %s:

en: %s has sent back the following assigned task response:
da: %s har sendt en tilbagemelding om følgende opgavetildeling:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
da: %s har gennem %s aflyst følgende opgavetildeling:

en: %s has cancelled the following assigned task:
da: %s har aflyst følgende opgavetildeling:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
da: %s har foreslået følgende ændringer i opgavetildelinger gennem %s:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
da: %s har foreslået følgende ændringer i opgavetildelinger:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
da: %s har gennem %s afslået følgende opgavetildeling:

en: %s has declined the following assigned task:
da: %s har afslået følgende opgavetildeling:

en: %s through %s has published the following memo:
da: %s har gennem %s offentliggjort følgende memo:

en: %s has published the following memo:
da: %s har offentliggjort følgende memo:

en: The following memo has been published:
da: Følgende memo er offentliggjort:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
da: %s ønsker gennem %s at føje noget til et eksisterende memo:

en: %s wishes to add to an existing memo:
da: %s ønsker at føje noget til et eksisterende memo:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
da: %s har gennem %s aflyst følgende fælles memo:

en: %s has cancelled the following shared memo:
da: %s har aflyst følgende fælles memo:

en: All day:
da: Hele dagen:

en: Start day:
da: Startdag:

en: Start time:
da: Starttid:

en: End day:
da: Slutdag:

en: End time:
da: Sluttid:

en: Ope_n Calendar
da: Åb_n kalender

en: _Decline all
da: Af_slå alle

en: _Tentative all
da: _Alle foreløbige

en: _Tentative
da: _Foreløbig

en: Acce_pt all
da: Acce_ptér alle

en: Acce_pt
da: Acce_ptér

en: Send _Information
da: Send _information

en: _Update Attendee Status
da: _Opdatér status for deltager

en: _Update
da: _Opdatér

en: Im_port
da: I_mportér

en: Due date:
da: Forfaldsdato:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Show description provided by the sender
da: Vis beskrivelsen givet af afsenderen

en: Hide description provided by the sender
da: Skjul beskrivelsen givet af afsenderen

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
da: Send svar til organisatoren

note: Updates
en: Send _updates to attendees
da: Send o_pdateringer til deltagere

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
da: An_vend på alle forekomster

en: Show time as _free
da: Vis tid som _fri

en: _Preserve my reminder
da: _Bevar min påmindelse

en: _Inherit reminder
da: _Nedarv påmindelse

en: _Tasks:
da: _Opgaver:

en: _Memos:
da: _Memoer:

en: Sa_ve
da: _Gem

en: Attendee status updated
da: Deltagerstatus opdateret

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
da: Aftalen “%s” i kalenderen “%s” er i konflikt med dette møde

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
da: Opgaven “%s” i opgavelisten “%s” er i konflikt med denne opgave

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
da: Memoet “%s” i memolisten “%s” er i konflikt med dette memo

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
da[0]: Kalenderen “%s” indeholder en aftale, som er i konflikt med dette møde
da[1]: Kalenderen “%s” indeholder %d aftaler, som er i konflikt med dette møde

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
da[0]: Opgavelisten “%s” indeholder en opgave som er i konflikt med denne opgave
da[1]: Opgavelisten “%s” indeholder %d opgaver som er i konflikt med denne opgave

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
da[0]: Memolisten “%s” indeholder et memo som er i konflikt med dette memo
da[1]: Memolisten “%s” indeholder %d memoer som er i konflikt med dette memo

en: Found the appointment in the calendar “%s”
da: Fandt aftalen i kalenderen “%s”

en: Found the task in the task list “%s”
da: Fandt opgaven i opgavelisten “%s”

en: Found the memo in the memo list “%s”
da: Fandt memoet i memolisten “%s”

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
da: Mødeindkaldelsen er forældet. Den var blevet opdateret.

en: Unable to find any calendars
da: Kunne ikke finde nogen kalendere

en: Unable to find this meeting in any calendar
da: Kunne ikke finde dette møde i nogen kalender

en: Unable to find this task in any task list
da: Kunne ikke finde denne opgave i nogen opgaveliste

en: Unable to find this memo in any memo list
da: Kunne ikke finde dette memo i nogen memoliste

en: Searching for an existing version of this appointment
da: Søger efter en eksisterende udgave af denne aftale

en: Searching for an existing version of this task
da: Søger efter en eksisterende udgave af denne opgave

en: Searching for an existing version of this memo
da: Søger efter en eksisterende udgave af dette memo

en: Opening the calendar. Please wait…
da: Åbner kalenderen. Vent venligst …

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
da: Kan ikke sende elementet til kalenderen “%s”. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
da: Kan ikke sende elementet til opgavelisten “%s”. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
da: Kan ikke sende elementet til memolisten “%s”. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
da: Sendt til kalenderen “%s” som accepteret

en: Sent to task list “%s” as accepted
da: Sendt til opgavelisten “%s” som accepteret

en: Sent to memo list “%s” as accepted
da: Sendt til memolisten “%s” som accepteret

en: Sent to calendar “%s” as tentative
da: Sendt til kalenderen “%s” som foreløbig

en: Sent to task list “%s” as tentative
da: Sendt til opgavelisten “%s” som foreløbig

en: Sent to memo list “%s” as tentative
da: Sendt til memolisten “%s” som foreløbig

en: Sent to calendar “%s” as declined
da: Sendt til kalenderen “%s” som afslået

en: Sent to task list “%s” as declined
da: Sendt til opgavelisten “%s” som afslået

en: Sent to memo list “%s” as declined
da: Sendt til memolisten “%s” som afslået

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
da: Sendt til kalenderen “%s” som annulleret

en: Sent to task list “%s” as cancelled
da: Sendt til opgavelisten “%s” som annulleret

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
da: Sendt til memolisten “%s” som annulleret

en: Imported to calendar “%s”
da: Importeret til kalenderen “%s”

en: Imported to task list “%s”
da: Importeret til opgavelisten “%s”

en: Imported to memo list “%s”
da: Importeret til memolisten “%s”

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
da: Gemmer ændringer i kalenderen. Vent venligst …

en: Saving changes to the task list. Please wait…
da: Gemmer ændringer i opgavelisten. Vent venligst …

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
da: Gemmer ændringer i memolisten. Vent venligst …

en: Unable to parse item
da: Kan ikke fortolke elementet

en: Organizer has removed the delegate %s
da: Organisator har fjernet delegat %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
da: Sendte en aflysningsnotits til delegaten

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
da: Kunne ikke sende en aflysningsnotits til delegaten

en: Unable to update attendee. %s
da: Kunne ikke opdatere deltager. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
da: Mødet er ugyldigt og kan ikke opdateres

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
da: Deltagerstatus kunne ikke opdateres pga. ugyldig status

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
da: Deltagerstatus kan ikke opdateres, fordi elementet ikke længere eksisterer

en: Meeting information sent
da: Mødeinformation afsendt

en: Task information sent
da: Opgaveinformation afsendt

en: Memo information sent
da: Memoinformation afsendt

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
da: Ude af stand til at sende mødeinformation, mødet eksisterer ikke

en: Unable to send task information, the task does not exist
da: Ude af stand til at sende opgaveinformation, opgaven eksisterer ikke

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
da: Ude af stand til at sende memoinformation, memoet eksisterer ikke

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
da: kalender.ics

en: Save Calendar
da: Gem kalender

en: The calendar attached is not valid
da: Den vedlagte kalender er ikke gyldig

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
da: Brevet påstår at indeholde en kalender, men kalenderen er ikke i et gyldigt iCalender-format.

en: The item in the calendar is not valid
da: Posten i kalenderen er ikke gyldig

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
da: Brevet indeholder en kalender, men kalenderen indeholder ikke nogen begivenheder eller ledig/optaget-information

en: The calendar attached contains multiple items
da: Den vedlagte kalender indeholder flere punkter

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
da: For at gennemarbejde alle disse punkter skal filen gemmes og kalenderen importeres

[ctx: cal-itip]
en: None
da: Intet

en: Tentatively Accepted
da: Foreløbigt godtaget

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
da: Dette svar er ikke fra en nuværende mødedeltager. Tilføj afsender som mødedeltager?

en: This meeting has been delegated
da: Dette møde er blevet uddelegeret

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
da: “{0}” har uddelegeret mødet. Vil du tilføje delegaten “{1}”?

en: Google Features
da: Google-funktioner

en: Add Ca_lendar to this account
da: Tilføj Google-ka_lender til denne konto

en: Add Con_tacts to this account
da: Tilføj kon_takter til denne konto

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
da: IMAP-adgang

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
da: Kalendere der skal synkroniseres

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
da: Det kan være nødvendigt at aktivere %s og %s

en: Mail _Directory:
da: E-mailma_ppe:

en: Choose a MH mail directory
da: Vælg en MH-e-mailmappe

en: MH mail directory cannot be empty
da: MH-mail-katalog kan ikke være tomt

en: Local Delivery _File:
da: Lokal leverings_fil:

en: Choose a local delivery file
da: Vælg en lokal leveringsfil

en: Local delivery file cannot be empty
da: Lokal leveringsfil kan ikke være tom

en: Choose a Maildir mail directory
da: Vælg en Maildir-e-mailmappe

en: Maildir mail directory cannot be empty
da: Maildir-mailkatalog kan ikke være tomt

en: Spool _File:
da: Kø_fil:

en: Choose a mbox spool file
da: Vælg en mbox-køfil

en: Mbox spool file cannot be empty
da: Mbox-spool-fil kan ikke være tom

en: Spool _Directory:
da: Kø_mappe:

en: Choose a mbox spool directory
da: Vælg en mbox-kømappe

en: Mbox spool directory cannot be empty
da: Mbox-spool-katalog kan ikke være tomt

en: Configuration
da: Konfiguration

note: do not reference
en: User_name:
da: Bruger_navn:

en: _Forget password
da: _Glem adgangskode

en: Encryption _method:
da: Krypterings_metode:

en: STARTTLS after connecting
da: STARTTLS efter forbindelse

en: TLS on a dedicated port
da: TLS på en dedikeret port

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
da: Anvend br_ugertilpasset program i stedet for “sendmail”

en: _Custom binary:
da: Bru_gertilpasset program:

en: U_se custom arguments
da: Brug tilpa_ssede argumenter

en: Cus_tom arguments:
da: _Tilpassede argumenter:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
da: Standardargumenter er “-i -f %F --%R”, hvor
       %F — står for fra-adressen
       %R — står for modtageradresser

en: Send mail also when in offline _mode
da: Send også brev i offline_tilstand

en: Custom binary cannot be empty
da: Brugerangivet programfil kan ikke være tom

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
da: Server kræver _godkendelse

en: Yahoo! Features
da: Yahoo!-funktioner

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
da: Tilføj Yahoo!-ka_lender og -opgaver til denne konto

en: Import OpenP_GP key…
da: Importér OpenP_GP-nøgle …

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
da: Importér Pretty Good Privacy-nøgle (OpenPGP)

en: %d attached message | %d attached messages
da[0]: %d vedhæftet besked
da[1]: %d vedhæftede beskeder

[ctx: New]
en: _Mail Message
da: _Brevbesked

en: Compose a new mail message
da: Skriv et nyt brev

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
da: E-mailk_onto

en: Create a new mail account
da: Opret en ny e-mailkonto

[ctx: New]
en: Mail _Folder
da: _Brevmappe

en: Create a new mail folder
da: Opret en ny brevmappe

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: networkmanager
da: netværkshåndtering

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
da: Metode til at bestemme om _online:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
da: Standard (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
da: Standard

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
da: Altid online

en: _Limit operations in Power Saver mode
da: _Begræns handlinger i strømsparetilstand

en: Mail Preferences
da: E-mailindstillinger

en: Composer Preferences
da: Redigeringsindstillinger

en: Network Preferences
da: Netværksindstillinger

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
da: Ingen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
da: Medtaget i automatisk fuldførelse

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
da: Enhver

en: Marking messages as read…
da: Markerer breve som læst …

en: Go to Folder
da: Gå til mappe

en: _Select
da: _Vælg

en: _Disable Account
da: _Deaktivér konto

en: Disable this account
da: Deaktivér denne konto

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
da: Fjern alle slettede breve permanent fra alle mapper

en: Empty _Junk
da: T_øm spam

en: Delete all Junk messages from all folders
da: Slet alle spambreve i alle mapper

en: Edit properties of this account
da: Redigér egenskaberne for denne konto

en: Refresh list of folders of this account
da: Opdatér mappelisten for denne konto

en: _Download Messages for Offline Usage
da: _Hent breve ned til offlinetilstand

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
da: Hent breve for kontoer og mapper, der er markeret til brug i offlinetilstand

en: Fl_ush Outbox
da: T_øm udbakke

en: _Copy Folder To…
da: _Kopiér mappe til …

en: Copy the selected folder into another folder
da: Kopiér den valgte mappe til en anden mappe

en: Permanently remove this folder
da: Fjern denne mappe permanent

en: Edit Sort _Order…
da: Redigér _sorteringsrækkefølge …

en: Change sort order of the folders in the folder tree
da: Skift sorteringsrækkefølge på mapperne i mappetræet

en: E_xpunge
da: _Tøm

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
da: Fjern alle slettede breve fra denne mappe permanent

en: Mar_k All Messages as Read
da: Mar_kér alle breve som værende læst

en: Mark all messages in the folder as read
da: Markér alle breve i denne mappe som læst

en: _Move Folder To…
da: _Flyt mappe til …

en: Move the selected folder into another folder
da: Flyt den valgte mappe til en anden mappe

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
da: _Ny …

en: Create a new folder for storing mail
da: Opret en ny mappe til at gemme e-mails i

en: Change the properties of this folder
da: Ret egenskaberne for denne mappe

en: Refresh the folder
da: Opdatér mappen

en: Change the name of this folder
da: Ret navnet på denne mappe

en: Select Message _Thread
da: Vælg brev_tråd

en: Select all messages in the same thread as the selected message
da: Vælg alle breve i samme tråd som det valgte brev

en: Select Message S_ubthread
da: Vælg brevets u_ndertråd

en: Select all replies to the currently selected message
da: Vælg alle svar til det valgte brev

en: Empty _Trash
da: _Tøm papirkurven

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
da: Fjern alle slettede breve permanent fra alle konti

en: Go to _Folder
da: Gå til _mappe

en: Opens a dialog to select a folder to go to
da: Åbner en dialog for at vælge en mappe at gå til

en: _Manage Subscriptions
da: _Håndtér abonnementer

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
da: Abonnér eller fjern abonnement på mapper på eksterne servere

en: Send / _Receive
da: Send/_modtag

en: Send queued items and retrieve new items
da: Send udgående breve og hent nye breve

en: R_eceive All
da: Mo_dtag alle

en: Receive new items from all accounts
da: Modtag nye elementer fra alle konti

en: _Send All
da: _Send alle

en: Send queued items in all accounts
da: Send elementer i kø for alle konti

en: Cancel the current mail operation
da: Afbryd igangværende handling

en: Collapse All _Threads
da: Sammenfold alle _tråde

en: Collapse all message threads
da: Sammenfold alle brevtråde

en: E_xpand All Threads
da: _Udfold alle tråde

en: Expand all message threads
da: Udfold alle brevtråde

en: _Message Filters
da: _Brevfiltre

en: Create or edit rules for filtering new mail
da: Opret eller redigér regler for filtrering af nye e-mails

en: _Subscriptions…
da: _Abonnementer …

en: F_older
da: M_appe

en: C_reate Search Folder From Search…
da: Opret _søgemappe fra søgning …

en: Search F_olders
da: Søg i _mapper

en: Create or edit search folder definitions
da: Opret eller redigér definitioner af søgemapper

en: _New Folder…
da: _Ny mappe …

en: Show Message _Preview
da: _Vis brev

en: Show message preview pane
da: Vis forhåndsvisningsruden til breve

en: Show _Attachment Bar
da: _Vis bilagslinje

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
da: Vis bilagslinje under forhåndsvisningsruden til breve, når brevet har bilag

en: Show _Deleted Messages
da: Vis _slettede breve

en: Show deleted messages with a line through them
da: Vis slettede breve med gennemstregning

en: Show _Junk Messages
da: Vis _spambreve

en: Show junk messages with a red line through them
da: Vis spambreve med rød gennemstregning

en: Show _Preview Tool Bar
da: Vis _værktøjslinje til forhåndsvisning

en: Show tool bar above the preview panel
da: Vis værktøjslinje over forhåndsvisningsruden

en: _Group By Threads
da: _Gruppér efter tråde

en: Threaded message list
da: Trådet brevliste

en: Show To _Do Bar
da: Vis _gøremålslinjen

en: Show To Do bar with appointments and tasks
da: Vis gøremålslinjen med aftaler og opgaver

en: _Unmatched Folder Enabled
da: Mappen _umatchede aktiveret

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
da: Aktivér/deaktivér søgemappen umatchede

en: Show message preview below the message list
da: Vis forhåndsvisningsruden til breve under brevlisten

en: Show message preview alongside the message list
da: Vis forhåndsvisningsruden til breve ved siden af brevlisten

en: All Messages
da: Alle breve

en: Important Messages
da: Vigtige breve

en: Last 5 Days’ Messages
da: Breve fra de sidste 5 dage

en: Messages Not Junk
da: Breve som ikke er spam

en: Messages with Attachments
da: Breve med bilag

en: Messages with Notes
da: Breve med noter

en: No Label
da: Ingen etiket

en: Read Messages
da: Læste breve

en: Unread Messages
da: Ulæste breve

en: Message Thread
da: Brevtråd

en: Subject or Addresses contain
da: Emne eller adresser indeholder

en: All Accounts
da: Alle konti

en: Current Account
da: Aktuel konto

en: Current Folder
da: Aktuel mappe

en: Current Folder and Subfolders
da: Aktuelle mappe og undermapper

en: Current Folder and Subfolders Search
da: Søgning i aktuelle mappe og undermapper

en: All Account Search
da: Søgning i alle konti

en: Account Search
da: Kontosøgning

en: %d selected,  | %d selected,
da[0]: %d markeret,
da[1]: %d markeret,

en: %d deleted | %d deleted
da[0]: %d slettet
da[1]: %d slettet

en: %d junk | %d junk
da[0]: %d spam
da[1]: %d spam

en: %d draft | %d drafts
da[0]: %d kladde
da[1]: %d kladder

en: %d unsent | %d unsent
da[0]: %d usendt
da[1]: %d usendte

en: %d sent | %d sent
da[0]: %d sendt
da[1]: %d sendte

en: %d unread | %d unread
da[0]: %d ulæst
da[1]: %d ulæste

en: Send / Receive
da: Send/modtag

en: Select Folder to Add
da: Vælg mappe at tilføje

en: Folder
da: Mappe

en: Recipient
da: Modtager

en: Keep in Outbox
da: Behold i udbakke

en: Send immediately
da: Send omgående

en: Send after 1 minute
da: Send efter 1 minut

en: Send after 5 minutes
da: Send efter 5 minutter

en: Language(s)
da: Sprog

en: Same as user interface
da: Samme som brugergrænsefladen

en: On exit, every time
da: Ved afslutning, hver gang

en: Once per day
da: En gang om dagen

en: Once per week
da: En gang om ugen

en: Once per month
da: En gang om måneden

en: Immediately, on folder leave
da: Straks, når mappen forlades

en: Header
da: Teksthoved

en: Contains Value
da: Indeholder værdi

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
da: Teksthoved

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
da: Titel

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
da: _Dato-brevhovedværdi:

en: Show _original header value
da: Vis _oprindelig brevhovedværdi

en: Do _not change settings
da: S_kift ikke indstillinger

en: _Set as default email client
da: A_ngiv som standard-e-mailklient

en: Do you want to make Evolution your default email client?
da: Vil du gøre Evolution til standard-e-mailklient?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
da: Dit brev til %s om “%s” fra %s er blevet vist. Der er ingen garanti for, at brevet er blevet læst eller forstået.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
da: Læst: %s

en: Send a read receipt to “%s”
da: Send en kvittering for at brevet er læst til “%s”

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
da: Se_nd kvittering til afsender

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
da: Afsender ønsker at få besked om at du har læst dette brev.

en: Sender has been notified that you have read this message.
da: Afsender er gjort opmærksom på at du har læst dette brev.

en: Evolution is currently offline.
da: Evolution i øjeblikket offline.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
da: Tryk på “Arbejd online” for at returnere til online-tilstand.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
da: Evolution er i øjeblikket offline, fordi nettet er nede.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
da: Evolution vil returnere til online-tilstand når nettet igen bliver tilgængeligt.

en: Author(s)
da: Forfatter(e)

en: Overview
da: Oversigt

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Display plain text version
da: Vis som almindelig tekst

en: Display plain text version of multipart/alternative message
da: Vis et flerdelt/alternativt brev som almindelig tekst

en: Display HTML version
da: Vis HTML-udgave

en: Display HTML version of multipart/alternative message
da: Vis flerdelt/alternativt brev som HTML

en: Show HTML if present
da: Vis HTML hvis det er tilstede

en: Let Evolution choose the best part to show.
da: Lad Evolution vælge den bedste del at vise.

en: Show plain text if present
da: Vis almindelig tekst hvis det er til stede

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
da: Vis almindelig tekst hvis det er til stede og lad eller Evolution vælge den bedste del at vise.

en: Show plain text if present, or HTML source
da: Vis almindelig tekst hvis den findes, ellers HTML-kilde

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
da: Vis den almindelige tekstdel, hvis den findes, og ellers HTML-dels-kildekoden.

en: Only ever show plain text
da: Vis altid kun almindelig tekst

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
da: Vis altid almindelig tekst og behandl andre dele som bilag, hvis det forespørges.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
da: Vis _undertrykte HTML-dele som bilag

en: HTML _Mode
da: HTML-_tilstand

en: Prefer Plain Text
da: Fortræk almindelig tekst

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
da: Almindelig teksttilstand

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
da: Vis breve som almindelig tekst, selv om de indeholder HTML-indhold.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
da: Kan ikke tilføje brev til mappen med nyheder og blogs

en: Message is not available
da: Brevet er ikke tilgængeligt

en: Invalid Feed URL “%s”.
da: Ugyldig nyhedskilde-URL: “%s”.

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
da: Kunne ikke hente nyhedskilder. Fejlkode %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
da: Ugyldig nyhedskilde-URL.

en: Apply message _filters to this folder
da: Anvend _brevfiltre på denne mappe

en: _Download complete articles
da: _Hent hele artikler

en: Download feed _enclosures
da: Hent _nyhedskildevedhæftninger

en: Enclosures:
da: Vedhæftninger:

en: News and Blogs
da: Nyheder og blogs

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
da: Dette er en udbyder til at læse RSS-nyheder og blogs.

en: Folder '%s' not found
da: Mappen “%s” blev ikke fundet

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
da: Kan ikke oprette en mappe i et lager til nyheder og blogs.

en: Unknown author
da: Ukendt forfatter

en: Failed to fetch feed icon: %s
da: Kunne ikke hente nyhedskildeikon: %s

en: Fetching feed icon…
da: Henter nyhedskildeikon …

en: Failed to read feed information.
da: Kunne ikke læse nyhedskildeoplysninger.

en: Failed to fetch feed information: %s
da: Kunne ikke hente nyhedskildeoplysninger: %s

en: Fetching feed information…
da: Henter nyhedskildeoplysninger …

en: Invalid Feed URL
da: Ugyldig nyhedskilde-URL

en: Choose Feed Image
da: Vælg nyhedskildebillede

en: Feed _URL:
da: Nyhedskilde-_URL:

en: _Fetch
da: _Hent

en: C_ontent:
da: _Indhold:

en: Import RSS Feeds
da: Importér RSS-nyhedskilder

en: Export RSS Feeds
da: Eksportér RSS-nyhedskilder

en: Export
da: _Eksportér

en: OPML files
da: OPML-fil

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
da: nyhedskilder.opml

en: Failed to export RSS feeds:
da: Kunne ikke eksportere RSS-nyhedskilder:

en: Failed to read file content:
da: Kunne ikke læse filens indhold:

en: Failed to add feed:
da: Kunne ikke tilføje nyhedskilde:

en: No RSS feeds found
da: Ingen RSS-nyhedskilder fundet

en: No new RSS feeds imported
da: Ingen nye RSS-nyhedskilder importeret

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
da[0]: Importerede %d nyhedskilde
da[1]: Importerede %d nyhedskilder

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
da: Kunne ikke importere data. Filen indeholder ikke gyldige OPML-data.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
da: Kunne ikke fortolke filens indhold; forventede en OPML-fil.

en: Download _feed enclosures
da: _Hent nyhedskildevedhæftninger

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
da: H_ent ikke vedhæftninger større end

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: KB
da: kB

en: Feeds
da: Nyhedskilder

en: Content
da: Indhold

en: E_xport
da: E_ksportér

en: Re_load feed articles
da: G_enindlæs nyhedskildeartikler

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
da: Genindlæs alle nyhedskildeartikler fra serveren (opdatér eksisterende og tilføj manglende)

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
da: Kunne ikke starte SpamAssassin (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
da: Kunne ikke sende brevindhold til SpamAssassin:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
da: Kunne ikke skrive “%s” til SpamAssassin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
da: Kunne ikke læse uddata fra SpamAssassin:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
da: Enten lukkede SpamAssassin ned eller det var ude af stand til at behandle en brevbesked

en: SpamAssassin Options
da: SpamAssassin-indstillinger

en: I_nclude remote tests
da: _Inkludér fjerntest

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
da: Dette vil gøre SpamAssassin mere pålidelig, men langsommere.

en: Junk filter using SpamAssassin
da: Spamfilter med SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
da: Importér filer

en: Import cancelled.
da: Import annulleret.

en: Import complete.
da: Import fuldført.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
da: Velkommen til Evolution.
    
    De næste par skærme vil tillade at Evolution sætter sig i forbindelse med dine e-mailkonti og importerer filer fra andre programmer.

en: Do not _show this wizard again
da: Vis ikke denne _guide igen

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
da: oprette en samlingskonto

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
da: Alternativt kan du i stedet %s (e-mail, kontaktpersoner og kalender).

en: Loading accounts…
da: Indlæser konti …

en: _Format as…
da: _Formatér som …

en: _Other languages
da: Andre spr_og

en: Text Highlight
da: Tekstfremhævelse

en: Syntax highlighting of mail parts
da: Syntaksfremhævelse af brevdele

en: _Plain text
da: Al_mindelig tekst

en: _Visual Basic
da: _Visual basic

en: _DOS Batch
da: _DOS batch

en: _RPM Spec
da: _RPM-spec

en: Show F_ull vCard
da: Vis F_uldt vCard

en: Show Com_pact vCard
da: Vis kom_pakt vCard

en: Save _To Addressbook
da: Gem _i adressebog

en: There is one other contact.
da: Der er én anden kontaktperson.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
da[0]: Der er %d anden kontaktperson.
da[1]: Der er %d andre kontaktpersoner.

en: Addressbook Contact
da: Adressebogs-kontaktperson

en: Display the part as an addressbook contact
da: Vis delen som en adressebogs-kontaktperson

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
da: Ctrl+klik for at åbne linket “%s”

en: _Do not show this message again.
da: _Vis ikke denne meddelelse igen.

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Message has no attachments
da: Brev har ikke noget bilag

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
da: Evolution has fundet nogle nøgleord som antyder at dette brev skulle have et bilag vedhæftet, men kan ikke finde noget.

en: _Add Attachment...
da: _Tilføj bilag …

en: _Edit Message
da: Re_digér brev

en: Attachment Reminder
da: Bilagspåmindelse

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
da: Minder dig om det, når du har glemt at tilføje et bilag til et brev.

en: Automatic Contacts
da: Automatisk tilføjede kontaktpersoner

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
da: Dan _adressebogselementer ved afsendelse af e-mails

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
da: Indstil Arkivér _under som “Fornavn efternavn” i stedet for “Efternavn, fornavn”.

en: Select Address book for Automatic Contacts
da: Vælg adressebog til automatisk tilføjede kontaktpersoner

en: Instant Messaging Contacts
da: Kontaktpersoner for lynbeskeder

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
da: _Synkronisér information om kontaktpersoner og billeder fra en Pidgin-venneliste

en: Select Address book for Pidgin buddy list
da: Vælg adressebog til Pidgin-venneliste

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
da: Synkronisér med _venneliste nu

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
da: Fjern det manuelle arbejde fra vedligeholdelse af adressebogen.
    
    Tilføj automatisk navne og adresser til din adressebog, efterhånden som du svarer på breve. Tilføjer også kontaktinformation fra din IM-venneliste.

en: Importing Outlook Express data
da: Importerer Outlook Express-data

en: Outlook DBX import
da: Outlook DBX-import

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
da: Personlige mapper for Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
da: Importér Outlook Express-brev fra DBX-fil

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
da: Sikkerhed:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
da: Personlig

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
da: Ikke klassificeret

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
da: Beskyttet

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
da: Fortroligt

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
da: Hemmeligt

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
da: Strengt fortroligt

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
da: Intet

en: _Custom Header
da: _Tilpasset brevhoved

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
da: Formatet som specificeringen af nøgleværdier i et tilpasset brevhoved anføres i:
    Navne på nøgleværdier for de tilpassede brevhoveder separeres med “;”.

en: Key
da: Nøgle

en: Values
da: Værdier

en: Custom Header
da: Tilpasset brevhoved

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
da: Tilføj tilpasset brevhoved til udgående beskeder.

en: Email Custom Header
da: Tilpasset brevhoved for e-mails

en: Command to be executed to launch the editor:
da: Kommando som skal køres for at starte tekstredigeringsprogrammet:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
da: Brug “xemacs” for XEmacs
    Brug “gvim -f” for Vim

en: _Automatically launch when a new mail is edited
da: _Start automatisk når et nyt brev redigeres

en: Compose in External Editor
da: Skriv brev i eksternt tekstredigeringsprogram

en: External Editor
da: Eksternt tekstredigeringsprogram

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
da: Brug et eksternt tekstredigeringsprogram til brevredigering af breve med almindelig tekst.

en: Editor not launchable
da: Redigeringsprogram kan ikke startes

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
da: Det eksterne tekstredigeringsprogram som er valgt i indstillingerne for dit udvidelsesmodul kan ikke startes. Prøv at vælge et andet tekstredigeringsprogram.

en: Cannot create Temporary File
da: Kan ikke oprette midlertidig fil

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
da: Evolution er ikke i stand til at oprette en midlertidig fil som dine e-mails kan gemmes i. Prøv igen senere.

en: External editor still running
da: Eksternt tekstredigeringsprogram kører stadig

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
da: Det eksterne tekstredigeringsprogram kører stadig. Brevredigeringsvinduet kan ikke lukkes, så længe tekstredigeringsprogrammet er aktivt.

en: Select a Face Picture
da: Vælg et ansigtsbillede

en: _Insert Face picture by default
da: _Indsæt ansigtsbillede som standard

en: Load new _Face picture
da: Indlæs nyt _ansigtsbillede

en: Change Face Image
da: Vælg ansigtsbillede

en: Include _Face
da: Inkludér _ansigt

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
da: Vedhæft et lille billede af dit ansigt til udgående breve.

en: Failed Read
da: Mislykket læsning

en: The file cannot be read
da: Filen kan ikke læses

en: Invalid Image Size
da: Ugyldig billedstørrelse

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
da: Vælg venligst et PNG-billede med størrelsen 48 × 48 pixels, hvis størrelse ikke overskrider 723 byte.

en: Incorrect Face Image Byte Size
da: Ukorrekt størrelse af ansigtsbillede

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
da: Ansigtsbilledet er {0} byte, men det må ikke være mere end 723 byte. Vælg venligst et PNG-billede med størrelsen 48 × 48 pixels, hvis størrelse ikke overskrider 723 byte.

en: Not an image
da: Ikke et billede

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
da: Filen du valgte, ser ikke ud til at være et gyldigt PNG-billede. Fejl: {0}

en: Get List _Archive
da: Hent _arkiv over lister

en: Get an archive of the list this message belongs to
da: Hent et arkiv over listen dette brev tilhører

en: Copy _Message Archive URL
da: Kopiér _brevarkivs-URL

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
da: Kopiér direkte URL for den valgte besked i dens arkiv

en: Get List _Usage Information
da: Hent information om _brug af lister

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
da: Hent information om brugen af listen som dette brev tilhøre

en: Contact List _Owner
da: Kontaktlistens _ejer

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
da: Kontakt ejeren af den e-mailliste som dette brev tilhører

en: _Post Message to List
da: _Send brev til liste

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
da: Send et brev til den e-mailliste som dette brev tilhører

en: _Subscribe to List
da: _Abonnér på e-maillisten

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
da: Tilmeld dig den e-mailliste som dette brev tilhører

en: _Unsubscribe from List
da: _Frameld liste

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
da: Afmeld dig den e-mailliste som dette brev tilhører

en: Mailing _List
da: _E-mailliste

en: Mailing List Actions
da: E-maillistehandlinger

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
da: Udfør almindelige e-maillisteopgaver (abonnér, afmeld abonnement osv.).

en: Action not available
da: Handling ikke tilgængelig

en: This message does not contain the header information required for this action.
da: Brevet indeholder ikke påkrævet oplysning i brevhoved til denne handling.

en: Posting not allowed
da: Indsendelse ikke tilladt

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
da: Indsendelse til denne e-mailliste er ikke tilladt. Dette er sandsynligvis en skrivebeskyttet e-mailliste. Kontakt ejeren af listen for detaljer.

en: Send e-mail message to mailing list?
da: Send brev til e-mailliste?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
da: En e-mail vil blive sendt til adressen “{0}”. Du kan enten sende den automatisk eller se og ændre den først.
    
    Du burde modtage et svar fra e-maillisten kort efter at e-mailen er blevet sendt.

en: _Send message
da: _Send brev

en: _Edit message
da: Re_digér brev

en: Malformed header
da: Forkert udformet brevhoved

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
da: {0}-hovedet på dette brev er forkert udformet og kunne ikke behandles.
    
    Hoved: {1}

en: No e-mail action
da: Ingen e-mailhandling

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
da: Handlingen kunne ikke udføres. Hovedet for denne handling indeholdt ikke nogen handlinger, der kunne behandles.
    
    Hoved: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
da[0]: Du har modtaget %d nyt brev.
da[1]: Du har modtaget %d nye breve.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
da: Fra: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
da: Emne: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
da: Mappe: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
da[0]: (og %d mere)
da[1]: (og %d mere)

en: New email in Evolution
da: Nye e-mails i Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
da: Vis %s

en: _Play sound when a new message arrives
da: _Afspil lydfil når et nyt brev ankommer

en: _Beep
da: _Bip

en: Use sound _theme
da: Brug lyd_tema

en: Play _file:
da: Afspil _fil:

en: Select sound file
da: Vælg lydfil

en: Select _accounts for which enable notifications:
da: V_ælg konti for hvilke, påmindelser skal aktiveres:

en: Mail Notification
da: Underretning om nye e-mails

en: Notify new messages for _Inbox only
da: Påmind kun om nye breve i _indbakke

en: Show _notification when a new message arrives
da: Vis p_åmindelse når et nyt brev ankommer

en: Accounts
da: Konti

en: Notifies you when new mail messages arrive.
da: Gør dig opmærksom på at nye breve ankommer.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
da: Oprettet ud fra et brev fra %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
da: _Annullér

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
da: _Redigér

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
da: _Ny

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
da: Den valgte kalender indeholder allerede begivenheden “%s”. Vil du redigere den gamle begivenhed?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
da: Den valgte opgaveliste indeholder allerede opgaven “%s”. Vil du redigere den gamle opgave?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
da: Den valgte kalender indeholder allerede memoet “%s”. Vil du redigere det gamle memo?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
da[0]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til begivenheder. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?
da[1]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til begivenheder. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
da[0]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til opgaver. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?
da[1]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til opgaver. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
da[0]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til memoer. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?
da[1]: Du har valgt %d breve, som skal konverteres til memoer. Ønsker du virkelig at tilføje dem alle sammen?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
da: Ønsker du at fortsætte med at konvertere de tilbageværende breve?

en: [No Summary]
da: [Intet sammendrag]

en: Invalid object returned from a server
da: Serveren returnerede et ugyldigt objekt

en: An error occurred during processing: %s
da: Der opstod en fejl under behandling: %s

en: Cannot open calendar. %s
da: Kan ikke åbne kalenderen. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
da: Den valgte kalender er skrivebeskyttet, og der kan derfor ikke oprettes nogen begivenhed i den. Vælg venligst en anden kalender.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
da: Den valgte opgaveliste er skrivebeskyttet, og der kan derfor ikke oprettes nogen opgave i den. Vælg venligst en anden opgaveliste.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
da: Den valgte memoliste er skrivebeskyttet, og der kan derfor ikke oprettes nogen opgave i den. Vælg venligst en anden memoliste.

en: Cannot create component: %s
da: Kan ikke oprette komponent: %s

en: Create an _Appointment
da: Opret en _aftale

en: Create a new event from the selected message
da: Opret en ny begivenhed ud fra det valgte brev

en: Create a Mem_o
da: Opret et nyt mem_o

en: Create a new memo from the selected message
da: Opret et nyt memo ud fra det valgte brev

en: Create a _Task
da: Opret en _opgave

en: Create a new task from the selected message
da: Opret en ny opgave ud fra det valgte brev

en: Create a _Meeting
da: Opret et _møde

en: Create a new meeting from the selected message
da: Opret et nyt møde ud fra det valgte brev

en: Mail-to-Task
da: Brev-til-opgave

en: Convert a mail message to a task.
da: Konvertér et brev til en opgave.

en: Outlook PST import
da: Outlook PST-import

en: Import Outlook messages from PST file
da: Importér Outlook-breve fra PST-fil

en: Outlook personal folders (.pst)
da: Outlook personlige mapper (.pst)

en: Destination folder:
da: Destinationsmappe:

en: _Address Book
da: _Adressebog

en: A_ppointments
da: A_ftaler

en: _Journal entries
da: _Journalindgange

en: Importing Outlook data
da: Importerer Outlook-data

en: Calendar Publishing
da: Offentliggørelse af kalendere

en: Locations
da: Steder

en: Publish calendars to the web.
da: Offentliggøre kalendere på nettet.

en: Could not open %s:
da: Kunne ikke åbne %s:

en: There was an error while publishing to %s:
da: Der opstod en fejl under offentliggørelsen til %s:

en: Publishing to %s finished successfully
da: Offentliggørelse til %s blev fuldført

en: Mount of %s failed:
da: Mislykkedes i at montere %s:

en: Are you sure you want to remove this location?
da: Er du sikker på, at du vil slette dette sted?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
da: Kunne ikke oprette offentliggørelsestråd.

en: _Publish Calendar Information
da: Information om kalender-_offentliggørelse

en: Free/Busy with Details
da: Ledig/optaget med detaljer

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Manual (via Actions menu)
da: Manuel (via menuen Handlinger)

en: Secure FTP (SFTP)
da: Sikker FTP (SSH)

en: Public FTP
da: Offentlig FTP

en: FTP (with login)
da: FTP (med login)

en: Windows share
da: Windows-deling

en: Secure WebDAV (HTTPS)
da: Sikker WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
da: Tilpasset placering

en: _Publish as:
da: _Offentliggør som:

en: Publishing _Frequency:
da: Offentliggørelses_hyppighed:

en: Time _duration:
da: _Varighed:

en: Sources
da: Kilder

en: Service _type:
da: Tjeneste_type:

en: _File:
da: _Fil:

en: P_ort:
da: _Port:

en: Publishing Location
da: Offentliggørelsessted

en: Invalid source UID “%s”
da: Ugyldig kilde-UID “%s”

en: New Location
da: Nyt sted

en: Edit Location
da: Redigér sted

note: Translators: the %F %T is the third argument for a * strftime function.  It lets you define the formatting * of the date in the csv-file.
en: %F %T
da: %d-%m-%Y %T

en: Description List
da: Beskrivelsesliste

en: Categories List
da: Kategoriliste

en: Comment List
da: Kommentarliste

en: Contact List
da: Liste over kontaktpersoner

en: Due
da: Forfalder

en: percent Done
da: procent færdig

en: URL
da: Adresse

en: Attendees List
da: Deltagerliste

en: Modified
da: Ændret

en: A_dvanced options for the CSV format
da: A_vancerede indstillinger for CSV-formatet

en: Prepend a _header
da: Foranstil et _hoved

en: _Value delimiter:
da: _Værdiadskiller:

en: _Record delimiter:
da: _Posteringsadskiller:

en: _Encapsulate values with:
da: _Indkapsl værdier med:

en: Comma separated values (.csv)
da: Kommaseparerede værdier (.csv)

en: Save Selected
da: Gem de markerede

en: Save a calendar or task list to disk.
da: Gem en kalender eller opgaveliste til disken.

en: Select destination file
da: Vælg en målfil

en: _Save As
da: Gem _som

en: Save the selected calendar to disk
da: Gem den valgte kalender til disken

en: Save the selected memo list to disk
da: Gem den valgte memoliste til disken

en: Save the selected task list to disk
da: Gem den valgte opgaveliste til disken

en: Sender Validation
da: Validering af afsender

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
da: Validerer afsenderen mod en liste over modtagere og deres tildelte forventede afsendelseskonto, inden der afsendes en e-mail.

en: Confirm sender address
da: Bekræft afsenderadresse

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
da: Brevet indholder modtageren “{0}”, for hvilken det er sat til at bruge afsenderkontoen “{1}”, men kontoen “{2}” er brugt i stedet.

en: _Send Anyway
da: _Send alligevel

en: Confirm recipient address
da: Bekræft modtageradresse

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
da: Brevet indholder modtageren “{0}”, som ikke stemmer overens med modtagermønsteret “{1}” til kontoen “{2}”.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
da: Angiv, hvilken konto der skal bruges til bestemte modtagermønstre.
    For eksempel vil indstilling af modtager som “@firma.dk” for kontoen “mig@firma.dk” advare, når en modtager, der indeholder “@firma.dk” ikke bruges med kontoen “mig@firma.dk”.

en: Recipient Contains
da: Modtager indeholder

en: Account to Use
da: Konto som skal bruges

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
da: Angiv, hvilke modtagemønstre der kan bruges til bestemte konti.
    For eksempel vil indstilling af kontoen “mig@firma.dk” for modtagere “@firma.dk” advare, når en modtager ikke indeholder “@firma.dk”, når der sendes fra kontoen “mig@firma.dk”.

en: Allow Recipients Which Contain
da: Tillad modtagere, som indeholder

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
da: Kladdebaseret skabelonudvidelsesmodul. Du kan bruge variable som $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] eller $ORIG[reply-credits], som vil blive erstattet med værdier fra et brev, du svarer på.

en: Saving message template
da: Gemmer brevskabelon

en: Save _Template
da: Gem _skabelon

en: Replace opened Template message
da: Erstat det åbnede skabelonbrev

en: Save as _New Template
da: Gem som _ny skabelon

en: Save as Template
da: Gem som skabelon

en: Preparing to go offline…
da: Forbereder at gå i offlinetilstand …

en: Preparing to go online…
da: Forbereder at gå i onlinetilstand …

en: Preparing to quit
da: Forbereder afslutning

en: Preparing to quit…
da: Forbereder afslutning …

en: Open _Settings
da: Åbn _indstillinger

en: Credentials are required to connect to the destination host.
da: Der kræves legitimationsoplysninger for at forbinde til destinationsværten.

en: Searches
da: Søgninger

en: Save Search
da: Gem søgning

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
da: Ny

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
da: _Vis:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
da: Sø_g:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
da: _i

en: Mail Message (eml)
da: Brevbesked (eml)

en: Website
da: Websted

en: Saving user interface state
da: Gemmer tilstand af brugergrænsefladen

en: Categories Editor
da: Kategoriredigering

en: Bug Buddy is not installed.
da: Bug Buddy er ikke installeret.

en: Bug Buddy could not be run.
da: Bug Buddy kunne ikke køres.

en: Collect_ion Account
da: Sa_mlingskonto

en: Create a new collection account
da: Opret en ny samlingskonto

en: _About
da: _Om

en: Show information about Evolution
da: Vis information om Evolution

en: _Accounts
da: _Konti

en: Configure Evolution Accounts
da: Konfigurér Evolution-konti

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open the Evolution User Guide
da: Åbn Evolutions brugervejledning

en: I_mport…
da: I_mportér …

en: Import data from other programs
da: Importér data fra andre programmer

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Create a new window displaying this view
da: Opret et nyt vindue som har denne visning

en: Available Cate_gories
da: Tilgængelige kate_gorier

en: Manage available categories
da: Håndtér tilgængelige kategorier

en: _Quit
da: _Afslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: _Saved Searches
da: _Gemte søgninger

en: _Advanced Search…
da: _Avanceret søgning …

en: Construct a more advanced search
da: Konstruer en mere avanceret søgning

en: Clear the current search parameters
da: Ryd de aktuelle søgeparametre

en: _Edit Saved Searches…
da: _Redigér gemte søgninger …

en: Manage your saved searches
da: Håndtér dine gemte søgninger

en: Click here to change the search type
da: Klik her for at ændre søgningstypen

en: _Find Now
da: _Søg nu

en: Execute the current search parameters
da: Udfør de aktuelle søgeparametre

en: _Save Search…
da: _Gem søgning …

en: Save the current search parameters
da: Gem de aktuelle søgeparametre

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: Show keyboard shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

en: Show _WebKit GPU information
da: Vis GPU-information for _WebKit

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
da: Vis GPU-information for _WebKit i forhåndsvisningspanelet

en: Submit _Bug Report…
da: Indsend _fejlrapport …

en: Submit a bug report using Bug Buddy
da: Indsend en fejlrapport med Bug Buddy

en: _Work Offline
da: Ar_bejd offline

en: Put Evolution into offline mode
da: Sæt Evolution i offline-tilstand

en: _Work Online
da: _Arbejd online

en: Put Evolution into online mode
da: Sæt Evolution i online-tilstand

en: Lay_out
da: La_yout

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
da: _Ny

en: _Search
da: _Søg

en: _Switcher Appearance
da: V_ælger-udseende

en: _Window
da: _Vindue

en: Show _Menu Bar
da: Vis _menulinje

en: Show the menu bar
da: Vis menulinjen

en: Show the side bar
da: Vis sidepanelet

en: Show _Buttons
da: Vis _knapper

en: Show the switcher buttons
da: Vis omskifteknapperne

en: Show _Status Bar
da: Vis stat_uslinje

en: Show the status bar
da: Vis statuslinjen

en: Show the tool bar
da: Vis værktøjslinjen

en: _Icons Only
da: Kun _ikoner

en: Display window buttons with icons only
da: Vis vinduesknapper kun med ikoner

en: _Text Only
da: Kun _tekst

en: Display window buttons with text only
da: Vis vinduesknapper kun med tekst

en: Icons _and Text
da: Ikoner _og tekst

en: Display window buttons with icons and text
da: Vis vinduesknapper med ikoner og tekst

en: Tool_bar Style
da: Værktøjs_linjestil

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
da: Vis vinduesknapper vha. indstillingerne for skrivebordets værktøjslinje

en: Delete Current View
da: Slet nuværende oversigt

en: Save Custom View…
da: Gem tilpasset oversigt …

en: Save current custom view
da: Gem nuværende tilpassede oversigt

en: C_urrent View
da: _Aktuel oversigt

en: Custom View
da: Tilpasset oversigt

en: Current view is a customized view
da: Nuværende oversigt er en tilpasset oversigt

en: Page Set_up…
da: Side_opsætning …

en: Change the page settings for your current printer
da: Ændr sideindstillingerne for din aktuelle printer

en: Switch to %s
da: Skift til %s

en: Select view: %s
da: Vælg oversigt: %s

en: Delete view: %s
da: Slet oversigt: %s

en: Execute these search parameters
da: Udfør disse søgeparametre

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
da: Hej. Tak for at du tog dig tid til at hente denne forudgave
    af samarbejdsprogramsuiten Evolution.
    
    Denne version af Evolution er ikke færdig endnu. Det begynder at nærme sig,
    men der findes steder hvor funktioner enten mangler eller kun fungerer delvis.
    
    Hvis du vil have en stabil version af Evolution, anbefaler vi dig at
    afinstallere denne version og installere version %s i stedet.
    
    Hvis du finder fejl i programmet, beder vi om, at du rapporterer dem på
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Dette produkt leveres uden garanti og er ikke beregnet for
    personer, der let får vredesudbrud.
    
    Vi håber, at du vil være fornøjet med resultatet af vort hårde arbejde, og vi
    venter med spænding på dine bidrag!

en: Thanks
    The Evolution Team
da: Tak
    Evolution-holdet

en: Do not tell me again
da: Fortæl mig det ikke igen

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
da: Start Evolution i den viste komponent. Tilgængelige muligheder er “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks” og “memos”

en: Apply the given geometry to the main window
da: Anvend den angivne geometri på hovedvinduet

en: Start in online mode
da: Start i onlinetilstand

en: Ignore network availability
da: Ignorér hvorvidt netværket er tilgængeligt

en: Forcibly shut down Evolution
da: Gennemtving nedlukning af Evolution

en: Disable loading of any plugins.
da: Deaktivér indlæsning af alle udvidelsesmoduler.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
da: Deaktivér forhåndsvisnings-rude for e-mail, kontaktpersoner og opgaver.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
da: Importér URI'er eller filnavne som angivet med resten af argumenterne.

en: Request a running Evolution process to quit
da: Anmod en kørende Evolutionproces om at afslutte

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
da: Kan ikke starte Evolution. En anden forekomst af Evolution er muligvis ophørt med at svare. Systemfejl: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
da: — Evolution, en PIM og e-mailklient

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
da: %s: --online og --offline kan ikke bruges sammen.
      Brug “%s --help” for mere information.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
da: %s: --force-online og --offline kan ikke bruges sammen.
      Brug “%s --help” for mere information.

en: Importing...
da: Importerer …

en: Upgrade from previous version failed:
da: Opgradering fra forrige version mislykkedes:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
da: {0}
    
    Hvis du vælger at fortsætte, vil du måske ikke få adgang til alle dine gamle data.

en: Continue Anyway
da: Fortsæt alligevel

en: Quit Now
da: Afslut nu

en: Cannot upgrade directly from version {0}
da: Kan ikke opgradere direkte fra version {0}

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
da: Evolution understøtter ikke længere direkte opgradering fra version {0}. Du kan måske omgå dette ved først at opgradere til Evolution 2, og derefter opgradere til Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
da: Luk Evolution med ventende baggrundshandlinger?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
da: Evolution tager lang tid om at lukke ned, måske på grund af problemer med netværksforbindelsen. Vil du annullere alle ventende handlinger og lukke med det samme, eller fortsætte med at vente?

en: _Close Immediately
da: _Luk med det samme

en: Keep _Waiting
da: Fortsæt med at _vente

en: Failed to get values from “{0}”
da: Kunne ikke hente værdier fra “{0}”

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
da: Kunne ikke godkende for “{0}”

en: Failed to connect “{0}”
da: Kunne ikke forbinde “{0}”

en: _Reconnect
da: _Genforbind

en: Failed to connect address book “{0}”
da: Kunne ikke forbinde adressebogen “{0}”

en: Failed to connect calendar “{0}”
da: Kunne ikke forbinde kalenderen “{0}”

en: Failed to connect mail account “{0}”
da: Kunne ikke forbinde e-mailkontoen “{0}”

en: Failed to connect memo list “{0}”
da: Kunne ikke forbinde memolisten “{0}”

en: Failed to connect task list “{0}”
da: Kunne ikke forbinde opgavelisten “{0}”

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
da: Kunne ikke forespørge om legitimationsoplysninger for “{0}”

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
da: Kunne ikke færdiggøre spørgsmål om troværdighed for “{0}”

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for “{0}” er ubetroet.

en: Reason: {1}
da: Årsag: {1}

en: _View Certificate
da: _Vis certifikat

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for adressebogen “{0}” er ubetroet.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for kalenderen “{0}” er ubetroet.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for e-mailkontoen “{0}” er ubetroet.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for memolisten “{0}” er ubetroet.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
da: SSL-certifikatet for opgavelisten “{0}” er ubetroet.

en: Menu Bar is hidden
da: Menulinje er skjult

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
da: Tryk på tasten “Alt” for at få adgang til menulinjen igen.

en: _Show Menu Bar
da: Vis _menulinje

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
da: Certifikatet “%s” er et CA-certifikat.
    
    Redigér troværdighedsopsætning:

en: Certificate Name
da: Certifikat-navn

en: Issued To Organization
da: Udstedt til organisation

en: Issued To Organizational Unit
da: Udstedt til organisationsenhed

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Purposes
da: Formål

en: Issued By
da: Udstedt af

en: Issued By Organization
da: Udstedt af organisation

en: Issued By Organizational Unit
da: Udstedt af organisationsenhed

en: Issued
da: Udstedt

en: Expires
da: Udløber

en: SHA256 Fingerprint
da: SHA256-fingeraftryk

en: SHA1 Fingerprint
da: SHA1-fingeraftryk

en: MD5 Fingerprint
da: MD5-fingeraftryk

en: Email Address
da: E-mailadresse

en: Select a file to backup your key and certificate…
da: Vælg en fil til sikkerhedskopiering af din nøgle og dit certifikat …

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
da: %s-sikkerhedskopi.p12

en: Backup Certificate
da: Sikkerhedskopi af certifikat

note: filename selection
en: _File name:
da: _Filnavn:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
da: Vælg venligst en fil …

en: _Include certificate chain in the backup
da: _Inkludér certifikatkæde i sikkerhedskopien

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
da: Adgangskoden, du angiver her, beskytter den certifikatsikkerhedskopi, du er ved at oprette.
    Du skal angive denne adgangskode for at fortsætte med sikkerhedskopieringen.

en: _Repeat Password:
da: _Gentag adgangskode:

en: Passwords do not match
da: Adgangskoderne stemmer ikke overens

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
da: Vigtigt:
    Hvis du glemmer adgangskoden til sikkerhedskopien af dit certifikat, vil du ikke kunne genoprette sikkerhedskopien senere.
    Gem den venligst et sikkert sted.

en: No file name provided
da: Intet filnavn givet

en: Failed to backup key and certificate
da: Kunne ikke sikkerhedskopiere nøgle og certifikat

en: Select a certificate to import…
da: Vælg et certifikat at importere …

en: Failed to import certificate
da: Kunne ikke importere certifikat

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
da: Spørg ved brug

[ctx: CamelTrust]
en: Never
da: Aldrig

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
da: Marginalt

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
da: Fuldt

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
da: Ultimativt

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
da: Midlertidigt

en: Change certificate trust
da: Ændr troværdighed for certifikat

en: Change trust for the host “%s”:
da: Ændr troværdighed for værten “%s”:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
da: _Spørg ved brug

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
da: Hav _aldrig tillid til dette certifikat

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
da: _Midlertidigt betroet (kun denne session)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
da: _Marginal betroet

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
da: _Fuldt ud betroet

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
da: _Ultimativt betroet

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
da: Før du stoler på dette websted, bør du undersøge dets certifikat, regelsæt og procedurer (hvis de er tilgængelige).

en: _Display certificate
da: _Vis certifikat

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
da: Du har certifikatfiler som identificerer disse e-mailservere:

en: Host name
da: Værtsnavn

en: Issuer
da: Udsteder

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Trust
da: Troværdighed

en: _Edit Trust
da: _Redigér troværdighed

en: All PKCS12 files
da: Alle PKCS12-filer

en: All email certificate files
da: Alle e-mailcertifikatfiler

en: All CA certificate files
da: Alle CA-certifikatsfiler

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
da: Fordi du stoler på certificeringsmyndigheden som har udstedt dette certifikat, så stoler du også på at dette certifikat er autentisk, med mindre du angiver det her

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
da: Fordi du ikke stoler på certificeringsmyndigheden som har udstedet dette certifikat, så stoler du heller ikke på at dette certifikat er autentisk, med mindre du angiver det her

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
da: Indtast adgangskoden for “%s”, adgangstegn “%s”

en: Enter the password for “%s”
da: Indtast adgangskoden for “%s”

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
da: Indtast ny adgangskode for certifikat-databasen

en: Enter new password
da: Indtast ny adgangskode

en: Select certificate
da: Vælg certifikat

en: You have certificates from these organizations that identify you:
da: Du har certifikater som identificerer dig fra disse organisationer:

en: Certificates Table
da: Certifikat-tabel

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
da: _Sikkerhedskopi

en: Backup _All
da: Sikkerhedskopiér _alle

en: Your Certificates
da: Dine certifikater

en: You have certificates on file that identify these people:
da: Du har arkiverede certifikater som identificerer disse mennesker:

en: Contact Certificates
da: Kontaktpersoners certifikater

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
da: Du har certifikater på filer som identificerer disse certifikat-myndigheder:

en: Authorities
da: Myndigheder

en: Certificate Authority Trust
da: Troværdighed for certificeringsmyndighed

en: Trust this CA to identify _websites.
da: Stol på at denne CA kan identificere _websteder.

en: Trust this CA to identify _email users.
da: Stol på at denne CA kan identificere _e-mailbrugere.

en: Trust this CA to identify _software developers.
da: Stol på at denne CA kan identificere _programmører.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
da: Før du stoler på denne CA til noget formål, bør du undersøge dens certifikat, regelsæt og procedurer (hvis de er tilgængelige).

en: Email Certificate Trust Settings
da: Opsætning af troværdighed for e-mailcertifikat

en: _Edit CA Trust
da: _Redigér troværdighed for certificeringsmyndighed

en: Trust the authenticity of this certificate
da: Stol på at dette certifikat er autentisk

en: Do not trust the authenticity of this certificate
da: Stol ikke på at dette certifikat er autentisk

en: C_ertificate:
da: C_ertifikat:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
da: Underskriv

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Certificate already exists
da: Certifikatet findes allerede

en: PKCS12 File Password
da: Adgangskode for PKCS12-fil

en: Enter password for PKCS12 file:
da: Indtast adgangskode for PKCS12-filen:

en: Unable to create export context, err_code: %i
da: Kan ikke oprette eksportkontekst. Fejlkode: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
da: Kan ikke opsætte adgangskodeintegritet. Fejlkode: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
da: Kan ikke oprette “safe bag”. Fejlkode: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
da: Kan ikke føje nøgle/certifikat til lageret. Fejlkode: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
da: Kan ikke skrive lageret til disken. Fejlkode: %i

en: Imported Certificate
da: Importeret certifikat
