evolution master - en to id translation catalogue (5708 entries)

en: Enable address formatting
id: Aktifkan pemformatan alamat

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
id: Apakah alamat mesti diformat sesuai standar dalam negara tujuan mereka

en: Autocomplete length
id: Panjang pelengkapan otomatis

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
id: Jumlah karakter yang harus diketikkan sebelum Evolution memulai proses auto komplit.

en: Show autocompleted name with an address
id: Tampilkan nama yang dilengkapi otomatis dengan alamat

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
id: Apakah memaksa menampilkan alamat surel dengan nama dari kontak yang dilengkapi otomatis dalam entri.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
id: URI folder yang terakhir digunakan dalam dialog pemilih nama

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
id: URI untuk folder yang terakhir digunakan dalam dialog pemilih nama.

en: Contact layout style
id: Gaya tampilan kontak

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
id: Gaya tata letak menentukan penempatan panel pratilik terhadap daftar kontak. "0" (Tilikan Klasik) menempatkan panel pratilik di bawah daftar kontak. "1" (Tilikan Vertikal) menempatkan panel pratilik di sebelah daftar kontak.

en: Contact preview pane position (horizontal)
id: Posisi panel pratinjau kontak (horisontal)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
id: Posisi panel pratinjau kontak apabila orientasinya horisontal.

en: Contact preview pane position (vertical)
id: Posisi panel pratinjau kontak (vertikal)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
id: Posisi panel pratinjau kontak apabila orientasinya vertikal.

en: Show maps
id: Tampilkan peta

en: Whether to show maps in preview pane
id: Apakah menampilkan peta dalam panel pratinjau

en: Primary address book
id: Buku alamat primer

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
id: UID dari buku alamat yang dipilih (atau "primer") pada bilah sisi dari tilikan "Kontak"

en: Show preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau

en: Whether to show the preview pane.
id: Apakah menampilkan panel pracetak.

en: Show phone numbers
id: Tampilkan nomor telepon

en: Whether to show phone numbers in the editor
id: Apakah menampilkan nomor telepon dalam penyunting

en: Show SIP addresses
id: Tampilkan alamat SIP

en: Whether to show SIP addresses in the editor
id: Apakah menampilkan alamat SIP dalam penyunting

en: Show IM addresses
id: Tampilkan alamat IM

en: Whether to show IM addresses in the editor
id: Apakah menampilkan alamat IM dalam penyunting

en: Show mailing Home addresses
id: Tampilkan alamat surat-menyurat Rumah

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
id: Apakah menampilkan alamat Rumah surat dalam penyunting

en: Show mailing Work addresses
id: Tampilkan alamat surat-menyurat Kantor

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
id: Apakah menampilkan alamat Kantor surat dalam penyunting

en: Show mailing Other addresses
id: Tampilkan alamat surat-menyurat Lainnya

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
id: Apakah menampilkan alamat Lain surat dalam penyunting

en: Show web addresses
id: Tampilkan alamat web

en: Whether to show Web Addresses in the editor
id: Apakah menampilkan Alamat Web dalam penyunting

en: Show job information
id: Tampilkan informasi pekerjaan

en: Whether to show job information in the editor
id: Apakah menampilkan informasi pekerjaan dalam penyunting

en: Show Miscellaneous information
id: Tampilkan informasi Lain-lain

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
id: Apakah menampilkan informasi Rupa-rupa dalam penyunting

en: Show notes-tab
id: Tampilkan tab catatan

en: Whether to show notes in the editor
id: Apakah menampilkan catatan dalam penyunting

en: Show Certificates tab
id: Tampilkan tab Sertifikat

en: Whether to show Certificates tab in the editor
id: Apakah menampilkan tab Sertifikat dalam penyunting

en: Where to open contact locations
id: Tempat untuk membuka lokasi kontak

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
id: Nilai yang didukung saat ini adalah "openstreetmap" dan "google"; jika tidak diketahui, gunakan "openstreetmap"

en: Preview Personal before Work information
id: Pratinjau Informasi Pribadi sebelum Kerja

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
id: Tampilkan informasi Pribadi sebelum informasi Pekerjaan di pratinjau kontak

en: Convert mail messages to Unicode
id: Konversi pesan surel ke Unikode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
id: Konversikan teks pesan ke Unicode UTF-8 untuk menyatukan token spam/ham yang berasal dari set karakter berbeda.

en: Full path command to run Bogofilter
id: Perintah path lengkap untuk menjalankan Bogofilter

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
id: Path lengkap ke suatu perintah Bogofilter. Bila tak diisi, maka path saat kompail akan dipakai, biasanya /usr/bin/bogofilter. Perintah tak boleh memuat sebarang argumen lain.

en: Save directory for reminder audio
id: Direktori untuk menyimpan berkas pengingat audio

en: Directory for saving reminder audio files
id: Direktori untuk menyimpan berkas audio pengingat

en: Birthday and anniversary reminder value
id: Nilai pengingat ulang tahun & perayaan

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
id: Banyaknya unit untuk menentukan pengingat ulang tahun atau perayaan tahunan

en: Birthday and anniversary reminder units
id: Unit pengingat ulang tahun & perayaan

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
id: Satuan sebagai pengingat ulang tahun atau perayaan tahunan, "minutes" (menit), "hours" (jam) atau "days" (hari)

en: Compress weekends in month view
id: Padatkan akhir pekan dalam tampilan bulan

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
id: Apakah untuk memadatkan akhir minggu dalam tampilan bulan, yang meletakkan Sabtu dan Minggu dalam ruang satu hari

en: Ask for confirmation when deleting items
id: Konfirmasi saat menghapus data

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
id: Apakah meminta konfirmasi pada saat menghapus janji temu atau tugas

en: Confirm expunge
id: Konfirmasi menghapus

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
id: Apakah meminta konfirmasi pada saat menghapus jadwal pertemuan dan tugas

en: Month view vertical pane position
id: Tampilan bulan posisi panel tegak

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
id: Posisi panel vertikal, antara daftar kalender dan kalender navigasi tanggal

en: Workday end hour
id: Akhir jam hari kerja

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
id: Jam dimana hari kerja berakhir, dalam bentuk dua puluh empat jam, 0 s.d 23

en: Workday end minute
id: Menit akhir hari kerja

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
id: Menit jam kerja berakhir pada, 0 s.d 59.

en: Workday start hour
id: Mulai jam hari kerja

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
id: Jam hari kerja dimulai, dalam bentuk dua puluh empat jam, 0 s.d 23.

en: Workday start minute
id: Mulai menit hari kerja

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
id: Menit jam kerja dimulai pada, 0 s.d 59.

en: Workday start time for Monday
id: Waktu awal hari kerja untuk Senin

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
id: Jam hari kerja dimulai, dalam bentuk dua puluh empat jam JJMM, 0000 sampai 2359, atau -1 untuk memakai day-start-hour dan day-start-minute

en: Workday end time for Monday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Senin

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
id: Jam saat hari kerja berakhir, dalam bentuk dua puluh empat jam JJMM, 0000 sampai 2359, atau -1 untuk memakai day-start-hour dan day-start-minute

en: Workday start time for Tuesday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Selasa

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
id: Jam saat hari kerja berakhir, dalam bentuk dua puluh empat jam JJMM, 0000 sampai 2359, atau -1 untuk memakai day-start-hour dan day-start-minute

en: Workday end time for Tuesday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Selasa

en: Workday start time for Wednesday
id: Waktu awal hari kerja untuk Rabu

en: Workday end time for Wednesday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Rabu

en: Workday start time for Thursday
id: Waktu awal hari kerja untuk Kamis

en: Workday end time for Thursday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Kamis

en: Workday start time for Friday
id: Waktu awal hari kerja untuk Jumat

en: Workday end time for Friday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Jumat

en: Workday start time for Saturday
id: Waktu awal hari kerja untuk Sabtu

en: Workday end time for Saturday
id: Waktu akhir hari kerja untuk Sabtu

en: Workday start time for Sunday
id: Waktu awal hari kerja untuk Minggu

en: Workday end time for Sunday
id: Waktu awal hari kerja untuk Minggu

en: The second timezone for a Day View
id: Zona waktu kedua bagi suatu Tilikan Hari

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
id: Menampilkan zona waktu kedua dalam Tilikan Hari, bila ditata. Nilai serupa dengan yang dipakai dalam kunci "timezone"

en: Recently used second time zones in a Day View
id: Zona waktu kedua yang dipakai terdahulu dalam Tilikan Hari

en: List of recently used second time zones in a Day View
id: Daftar zona waktu kedua yang baru-baru ini dipakai dalam Tilikan Hari

en: Maximum number of recently used timezones to remember
id: Cacah maksimal zona waktu yang baru-baru ini digunakan untuk diingat

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
id: Cacah maksimal zona waktu yang baru-baru ini digunakan untuk diingat dalam daftar "day-second-zones"

en: Default reminder value
id: Nilai baku untuk pengingat

en: Number of units for determining a default reminder
id: Cacah unit untuk menentukan pengingat baku

en: Default reminder units
id: Unit pengingat baku

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
id: Unit bagi pengingat baku, "minutes" (menit), "hours" (jam) atau "days" (hari)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
id: Tampilkan bagian kategori pada penyunting acara/rapat/tugas

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
id: Apakah menampilkan daerah kategori pada penyunting acara/rapat

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
id: Tampilkan daerah peran pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
id: Apakah menampilkan daerah peran dalam penyunting acara/tugas/rapat

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
id: Tampilkan bagian RSVP pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
id: Apakah menampilkan daerah RSVP pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Show status field in the event/task/meeting editor
id: Tampilkan bagian status pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
id: Apakah menampilkan daerah status pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Show timezone field in the event/meeting editor
id: Tampilkan zona waktu pada penyunting acara/rapat

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
id: Apakah menampilkan zona waktu pada penyunting acara/rapat

en: Show type field in the event/task/meeting editor
id: Tampilkan bagian type pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
id: Apakah menampilkan jenis pada penyunting acara/tugas/rapat

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
id: Tampilkan bilah alat di penyunting acara/tugas/memo

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
id: Apakah akan menampilkan bilah alat di penyunting acara/tugas/memo

en: Hide completed tasks
id: Sembunyikan tugas selesai

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
id: Apakah menyembunyikan tugas selesai dalam tampilan tugas

en: Hide task units
id: Sembunyikan unit tugas

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
id: Unit untuk menentukan kapan menyembunyikan tugas,  "minutes" (menit), "hours" (jam) atau "days" (hari)

en: Hide task value
id: Sembunyikan nilai tugas

en: Number of units for determining when to hide tasks
id: Cacah unit untuk menentukan kapan menyembunyikan tugas

en: Hide cancelled events
id: Sembunyikan acara yang dibatalkan

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
id: Apakah menyembunyikan acara yang dibatalkan dalam tampilan kalender

en: Hide cancelled tasks
id: Sembunyikan tugas yang dibatalkan

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
id: Apakah menyembunyikan tugas yang dibatalkan dalam tampilan tugas

en: Horizontal pane position
id: Posisi panel horisontal

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
id: Posisi dari panel horisontal, antara kalender penavigasi tanggal dan daftar tugas ketika tidak berada pada tampilan bulan, dalam piksel

en: Last reminder time
id: Waktu pengingat terakhir

en: Time the last reminder ran, in time_t
id: Waktu terakhir pengingat dijalankan, dalam time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
id: Warna Garis Marcus Bain - Tampilan Hari

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
id: Warna untuk menggambar garis Marcus Bains dalam Tampilan Hari

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
id: Warna Garis Marcus Bain - Balok waktu

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
id: Warna untuk menggambar Garis Marcus Bains di Balok waktu (nilai baku kosong)

en: Marcus Bains Line
id: Garis Marcus Bains

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
id: Apakah menggambar Garis Marcus Bains (garis pada saat ini) di kalender

en: Memo preview pane position (horizontal)
id: Posisi panel pratinjau memo (horisontal)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
id: Posisi panel pratinjau tugas apabila orientasinya horisontal

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
id: Gaya tata letak menentukan dimana menempatkan panel pratilik terhadap daftar memo. "0" (Tilikan Klasik) menempatkan panel pratilik di bawah daftar memo. "1" (Tilikan Vertikal) menempatkan panel pratilik di sebelah daftar memo

en: Memo preview pane position (vertical)
id: Posisi panel pratinjau memo (vertikal)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
id: Posisi panel pratinjau memo apabila orientasinya vertikal

en: Month view horizontal pane position
id: Tampilan bulan posisi panel datar

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
id: Posisi dari batang datar, antara penampil dan penunjuk tanggal kalender serta daftar tugas ketika pada tampilan bulan, dalam piksel

en: Scroll Month View by a week, not by a month
id: Gulung Tilikan Bulan seminggu, bukan sebulan

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
id: Apakah menggulung Tilikan Bulan seminggu, bukan sebulan

en: Let the Month View start with the current week
id: Biarkan Tampilan Bulan dimulai dengan minggu ini

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
id: Apakah tampilan bulan harus menunjukkan minggu yang dimulai dengan minggu ini, bukan minggu pertama bulan itu.

en: Preferred New button item
id: Butir tombol Baru yang disukai

en: Name of the preferred New toolbar button item
id: Nama dari butir tombol bilah alat Baru yang disukai

en: Primary calendar
id: Kalender utama

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
id: UID dari kalender yang dipilih (atau "primer") pada bilah sisi dari tilikan "Kalender"

en: Primary memo list
id: Daftar memo utama

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
id: UID dari daftar memo yang dipilih (atau "primer") pada bilah sisi dari tilikan "Memo"

en: Primary task list
id: Daftar tugas utama

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
id: UID dari daftar tugas yang dipilih (atau "primer") pada bilah sisi dari tilikan "Tugas"

en: Free/busy template URL
id: URL templat bebas/sibuk

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
id: URL template digunakan sebagai data panggil yang bebas/sibuk, %u diganti oleh bagian alamat surat pengguna dan $d diganti dengan domain

en: Recurrent Events in Italic
id: Acara Berulang dicetak Miring

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
id: Tampilkan hari dengan acara berulang dalam fonta miring di kalender bagian kiri bawah

en: Search range for time-based searching in years
id: Jangkauan pencarian untuk pencarian berbasis waktu dalam tahun

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
id: Berapa tahun pencarian berbasis waktu mencari maju atau mundur dari hari yang kini dipilih ketika mencari kemuncuan lain; nilai baku adalah sepuluh tahun

en: Show appointment end times in week and month views
id: Tampilkan akhir waktu pertemuan dalam tampilan minggu dan bulan

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
id: Apakah menampilkan akhir waktu acara dalam tampilan minggu dan bulan

en: Show appointment icons in the month view
id: Tampilkan ikon pertemuan dalam tampilan bulan

en: Whether to show icons of events in the month view
id: Apakah menampilkan ikon acara dalam tampilan bulan

en: Show the memo preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau memo

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
id: Jika "true", tampilkan panel pratinjau memo dalam jendela utama

en: Show the task preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau tugas

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
id: Jika "true", tampilkan panel pratinjau tugas dalam jendela utama

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
id: Tampilkan nomor minggu di Tampilan Hari, Tampilan Minggu Kerja, Tampilan Tahun, dan Navigator Tanggal

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
id: Apakah menampilkan nomor minggu di berbagai tempat di Kalender

en: Vertical position for the tag pane
id: Posisi vertikal bagi panel tag

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
id: Tampilkan panel Tugas dan Memo dalam tampilan kalender

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
id: Apakah menampilkan panel Tugas dan Memo di tampilan Kalender

en: Highlight tasks due today
id: Sorot tugas yang harus selesai hari ini

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
id: Apakah menyorot tugas yang mesti selesai hari ini dengan warna khusus (taks-due-today-color)

en: Tasks due today color
id: Warna tugas harus selesai hari ini

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
id: Warna latar belakang dari tugas berakhir hari ini, dalam bentuk "#rrggbb". Dipakai bersama dengan task-due-today-highlight

en: Task preview pane position (horizontal)
id: Posisi panel pratinjau tugas (horisontal)

en: Task layout style
id: Gaya tata letak tugas

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
id: Gaya tata letak menentukan dimana menempatkan panel pratilik terhadap daftar tugas. "0" (Tilikan Klasik) menempatkan panel pratilik di bawah daftar tugas. "1" (Tilikan Vertikal) menempatkan panel pratilik di sebelah daftar tugas

en: Task preview pane position (vertical)
id: Posisi panel pratinjau tugas (vertikal)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
id: Posisi panel pratinjau tugas apabila posisinya vertikal

en: Highlight overdue tasks
id: Sorot tugas yang terlambat

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
id: Apakah menyorot tugas yang terlambat dengan warna khusus (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
id: Warna tugas terlambat selesai

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
id: Warna latar belakang dari tugas yang terlambat, dalam bentuk "#rrggbb". Dipakai bersama dengan task-overdue-highlight.

en: Time divisions
id: Pembagian waktu

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
id: Interval yang ditunjukkan pada tampilan Hari dan Minggu Kerja, dalam menit

en: Timezone
id: Zona waktu

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
id: Zona waktu baku yang dipergunakan untuk penanggalan dan waktu di kalender, sebagaimana lokasi basisdata zona waktu Olsen yang tidak diterjemahkan seperti "America/New York"

en: Twenty four hour time format
id: Bentuk dua puluh empat jam

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
id: Apakah menampilkan waktu dalam bentuk 24 jam daripada am/pm

en: Birthday and anniversary reminder
id: Pengingat ulang tahun & perayaan

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
id: Apakah menata pengingat bagi ulang tahun dan perayaan tahunan

en: Default appointment reminder
id: Pengingat jadwal pertemuan utama

en: Whether to set a default reminder for appointments
id: Apakah menata pengingat default untuk pertemuan

en: Use system timezone
id: Gunakan zona waktu sistem

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
id: Menggunakan zona waktu sistem ketimbang zona waktu yang dipilih pada Evolution

en: First day of the week
id: Hari pertama dalam satu minggu

en: Monday is a work day
id: Senin adalah hari kerja

en: Tuesday is a work day
id: Selasa adalah hari kerja

en: Wednesday is a work day
id: Rabu adalah hari kerja

en: Thursday is a work day
id: Kamis adalah hari kerja

en: Friday is a work day
id: Jumat adalah hari kerja

en: Saturday is a work day
id: Sabtu adalah hari kerja

en: Sunday is a work day
id: Minggu adalah hari kerja

en: Create events, memos and tasks as Private by default
id: Membuat acara, memo, dan tugas secara baku adalah Pribadi

en: Draw events as flat, not shaded.
id: Gambarkan acara dengan datar, tidak berbayang.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
id: Apakah akan mengurutkan hari pada Tampilan Minggu dari kiri ke kanan, bukan dari atas ke bawah.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
id: Izinkan penyuntingan langsung dari Ringkasan peristiwa saat mengkliknya pada tampilan Hari, Minggu Kerja, Minggu, atau Bulan.

en: User-defined reminder times, in minutes
id: Waktu pengingat ubahan pengguna, dalam menit

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
id: Apakah akan menggunakan penyunting markdown untuk deskripsi di penyunting komponen.

en: Show week day names in the Year View
id: Tampilkan nama hari kerja di Tampilan Tahun

en: Show the preview pane in the Year View
id: Tampilkan panel pratinjau di Tampilan Tahun

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
id: Jika "true", tampilkan panel pratinjau di Tampilan Tahun

en: Year view horizontal pane position
id: Posisi panel horizontal tampilan tahun

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
id: Posisi panel horizontal, antara kalender tahun dan daftar acara untuk hari yang dipilih dalam tampilan tahun, dalam piksel

en: Layout style for the Year View
id: Gaya tata letak untuk Tampilan Tahun

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
id: Gaya tata letak menentukan tempat menempatkan panel pratinjau. “0” (Tampilan Horizontal) menempatkan panel pratinjau di bawah kalender. “1” (Tampilan Vertikal) menempatkan panel pratinjau di sebelah kalender.

en: Year view horizontal preview position
id: Posisi pratinjau horizontal tampilan tahun

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
id: Posisi pratinjau acara horizontal untuk tampilan tahun, dalam piksel

en: Year view vertical preview position
id: Posisi pratinjau vertikal tampilan tahun

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
id: Posisi pratinjau acara vertikal untuk tampilan tahun, dalam piksel

en: Shorten event time by minutes
id: Persingkat waktu acara per menit

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
id: Berapa menit untuk mempersingkat waktu acara baru. Apakah akhir atau awal acara diubah ditentukan oleh pengaturan "shorten-time-end"

en: Whether to shorten event end time
id: Apakah akan mempersingkat waktu akhir acara

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
id: Opsi pasangan untuk pengaturan "shorten-time", untuk mengubah waktu akhir atau waktu mulai

en: Background color for the 'today' day
id: Warna latar belakang untuk 'hari ini'

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
id: Biarkan kosong untuk menggunakan warna kuning yang berasal dari tema saat ini, jika tidak gunakan warna `#RRGGBB`

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
id: (Tak dipakai lagi) Awal pekan dimulai pada hari, dari Minggu (0) s.d Sabtu (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "week-start-day-name" sebagai gantinya.

en: (Deprecated) Work days
id: (Tak dipakai lagi) Hari kerja

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
id: Hari dimana awal dan akhir jam kerja mesti diindikasikan. (Kunci ini dipensiunkan di versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan kunci "work-day-monday", "work-day-tuesday", dsb. sebagai gantinya).

en: Previous Evolution version
id: Versi Evolution sebelumnya

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
id: Versi Evolution yang paling akhir dipakai, dinyatakan sebagai "mayor.minor.mikro". Ini dipakai untuk data dan pengaturan migrasi dari versi lebih lama ke versi lebih baru.

en: List of disabled plugins
id: Daftar pengaya yang dinonaktifkan

en: The list of disabled plugins in Evolution
id: Daftar pengaya yang dinonaktifkan dalam Evolution

en: The window’s X coordinate
id: Koordinat X jendela

en: The window’s Y coordinate
id: Koordinat Y jendela

en: The window’s width in pixels
id: Lebar jendela dalam piksel

en: The window’s height in pixels
id: Tinggi jendela dalam piksel

en: Whether the window is maximized
id: Apakah jendela dimaksimalkan

en: GNOME Calendar’s calendar import done
id: Impor kalender Kalender GNOME selesai

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
id: Apakah kalender dari Kalender GNOME telah diimpor atau belum

en: GNOME Calendar’s tasks import done
id: Impor tugas Kalender GNOME selesai

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
id: Apakah tugas dari Kalender GNOME telah diimpor atau belum

en: Check whether Evolution is the default mailer
id: Memeriksa apakah Evolution adalah program surel utama

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
id: Setiap saat Evolution mulai, periksa apakah dia merupakan penyurat default.

en: Default charset in which to compose messages
id: Gugus karakter utama yang digunakan untuk menulis pesan baru

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
id: Gugus karakter utama yang digunakan untuk menulis pesan. Menggunakan UTF-8, jika tidak diatur.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
id: Nama penyunting yang dipisahkan koma untuk lebih disukai dalam komposer pesan

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
id: Jika nama tidak sesuai dengan penyunting yang dikenal, maka penyunting WebKit bawaan digunakan. Mode ini opsional, dalam hal ini penyunting digunakan untuk semua mode yang didukungnya. Mode adalah "plain", "html", "markdown-plain", "markdown-html" dan "markdown". Contoh nilai: "webkit" (untuk menggunakan WebKit untuk polos dan html), "plain:first-editor,html:second-editor" (untuk menggunakan "first-editor" untuk "plain" dan "second-editor" untuk "html")

en: Path where picture gallery should search for its content
id: Path dimana galeri gambar mesti mencari isi

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
id: Nilai ini bisa berupa string kosong, yang berarti akan memakai folder Gambar pada sistem, biasanya ditata ke ~/Pictures. Folder ini juga akan dipakai ketika path yang ditata tak mengacu ke folder yang telah ada

en: Spell check inline
id: Periksa ejaan inline

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
id: Tampilkan indikator kesalahan ejaan kata pada setiap ketikan.

en: Automatic link recognition
id: Pengenalan link otomatis

en: Recognize links in text and replace them.
id: Kenali link dalam teks dan menggantinya.

en: Automatic emoticon recognition
id: Pengenalan emoticon otomatis

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
id: Kenali emotikon pada teks dan ganti dengan gambar atau karakter Unicode.

en: Unicode emoticons
id: Emotikon Unicode

en: Use Unicode characters for emoticons.
id: Gunakan karakter Unicode untuk emotikon.

en: Attribute message
id: Pesan atribut

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
id: Teks yang disisipkan ketika menjawab suatu pesan, menandai bahwa bagian pesan tersebut ditulis oleh pengarang semula

en: Forward message
id: Teruskan pesan

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
id: Teks yang disisipkan ketika meneruskan pesan, yang menyatakan bahwa berikutnya adalah pesan yang diteruskan

en: Original message
id: Pesan asli

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
id: Teks yang disisipkan ketika menjawab suatu pesan (top posting), yang menyatakan bahwa berikutnya adalah pesan semula

en: Group Reply replies to list
id: Jawaban Grup menjawab ke milis

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
id: Sebagai ganti perilaku normal "Jawab ke Semua", opsi ini akan membuat tombol bilah alat "Jawab Grup" mencoba menjawab hanya ke milis yang mengirimi anda salinan pesan yang sedang anda jawab.

en: Put the cursor at the bottom of replies
id: Letakkan kursor di bawah jawaban

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
id: Pengguna dapat memilih dimana kursor mesti berada ketika menjawab pesan. Ini menentukan apakah kursor ditempatkan di puncak pesan atau di dasar.

en: Always request read receipt
id: Selalu kirim permintaan notifikasi pembacaan surel

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
id: Apakah permintaan tanda terima telah baca ditambahkan ke setiap pesan secara default.

en: Always request Delivery Status Notification
id: Selalu minta Notifikasi Status Pengiriman

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
id: Apakah permintaan Notifikasi Status Pengiriman ditambahkan ke setiap pesan secara bawaan.

en: What mode open the composer with
id: Mode apa yang membuka komposer dengan

en: Spell checking languages
id: Bahasa untuk memeriksa ejaan

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
id: Daftar kode bahasa kamus yang dipakai untuk memeriksa ejaan.

en: List of recently used spell checking languages
id: Daftar bahasa pemeriksa ejaan yang terakhir digunakan

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
id: Daftar kode bahasa kamus yang digunakan untuk memeriksa ejaan, yang telah digunakan baru-baru ini.

en: How many recently used spell checking languages to remember
id: Berapa banyak pemeriksa ejaan bahasa yang baru digunakan untuk diingat

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
id: Tampilkan ruas "Bcc" ketika mengirim surel

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
id: Tampilkan ruas "Bcc" ketika mengirim surel. Ini dikendalikan dari menu Lihat ketika akun surel dipilih.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
id: Tampilkan ruas "Cc" ketika mengirim surel

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
id: Tampilkan ruas "Cc" ketika mengirim surel. Ini dikendalikan dari menu Tampilan ketika akun surel dipilih.

en: Show “From” override field when sending a mail message
id: Tampilkan ruas timpaan "Dari" ketika mengirim surel

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
id: Tampilkan ruas timpaan "Dari" ketika mengirim surel. Ini dikendalikan dari menu Tampilan ketika akun surel dipilih.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
id: Tampilkan ruas "Jawab Ke" ketika mengirim surel

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
id: Tampilkan ruas "Jawab Ke" ketika mengirim surel. Ini dikendalikan dari menu Tampilan ketika suatu akun news dipilih.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
id: Tampilkan ruas "Dari" ketika mengirim ke suatu newsgroup

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
id: Tampilkan ruas "Dari" ketika mengirim ke suatu newsgroup. Ini dikendalikan dari menu Tampilan ketika suatu akun news dipilih.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
id: Tampilkan ruas "Jawab Ke" ketika mengirim ke suatu newsgroup

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
id: Tampilkan ruas "Jawab Ke" ketika mengirim ke suatu newsgroup. Ini dikendalikan dari menu Tampilan ketika suatu akun news dipilih.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
id: Tandatangani jawaban secara digital ketika pesan asli ditandatangani

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
id: Secara otomatis fungsikan tanda tangan PGP atau S/MIME ketika menjawab pesan yang ditandatangani PGP atau S/MIME.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
id: Enkode nama berkas secara Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
id: Mengenkode nama berkas di tajuk surel sama seperti yang dilakukan Outlook atau GMail, untuk membiarkan mereka menampilkan dengan benar nama berkas dengan huruf UTF-8 yang dikirim oleh Evolution, karena mereka tidak mengikuti RFC 2231, tapi memakai standar RFC 2047 yang salah.

en: Send messages through Outbox folder
id: Kirim pesan melalui folder Outbox

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
id: Selalu menyimpan pesan ke folder Kotak Keluar saat mengirim, untuk membiarkan pengguna memilih kapan pesan harus dikirim.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
id: Berapa lama untuk menunda pembersihan Kotak Keluar saat mengirim pesan melalui folder Kotak Keluar

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
id: Penundaan, dalam hitungan menit, untuk menunggu folder Kotak Keluar dibersihkan. Kurang dari 0 berarti tidak pernah dibersihkan, 0 berarti segera, sisanya adalah interval penundaan dalam hitungan menit.

en: Include signature in new messages only
id: Sertakan tanda tangan di pesan baru saja

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
id: Sertakan tanda tangan yang dipilih hanya untuk pesan baru, namun tidak ada tanda tangan yang ditambahkan untuk Balasan atau Teruskan.

en: Put personalized signatures at the top of replies
id: Tambahkan tanda tangan yang dipersonalisasi di puncak jawaban

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
id: Pengguna dapat memilih dimana tanda tangan mesti diletakkan ketika menjawab pesan. Ini menentukan apakah tanda tangan ditempatkan di puncak pesan atau di dasar.

en: Do not add signature delimiter
id: Jangan tambahkan pembatas tanda tangan

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
id: Isi TRUE bila Anda tak ingin menambahkan pembatas tanda tangan sebelum tanda tangan Anda ketika menyusun surat.

en: Keep original message signature in replies
id: Pertahankan tanda tangan pesan asli dalam jawaban

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
id: Ketika diisi TRUE, mempertahankan tanda tangan asli pesan dalam jawaban, bila tidak, menghapus tanda tangan dan semua di bawahnya ketika menjawab pesan.

en: Ignore list Reply-To:
id: Abaikan daftar Jawab-Ke:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
id: Beberapa milis menata tajuk Balas-Ke: untuk mengelabui pengguna agar mengirim jawaban ke milis, walaupun mereka meminta Evolution untuk membuat jawaban privat. Menata opsi ini ke TRUE akan mencoba mengabaikan tajuk Jawab-Ke:, sehingga Evolution akan melakukan apa yang anda minta. Bila anda memakai aksi jawaban privat, ia akan menjawab secara privat, sedangkan jika anda menggunakan aksi "Jawab ke Daftar" itu akan melakukannya. Ini bekerja dengan membandingkan tajuk Jawab-Ke: dengan tajuk Daftar-Post:, bila ada.

en: List of localized “Re”
id: Daftar "Re" yang terlokalkan

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
id: Daftar yang dipisah koma dari singkatan "Re" yang dilokalkan untuk melompati dalam teks subjek ketika menjawab suatu pesan, sebagai tambahan atas prefiks standar "Re". Suatu contoh adalah "Pe,Ttg".

en: List of localized “Re” separators
id: Daftar pemisah "Re" yang terlokalisasi

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
id: Daftar yang dipisah koma atas singkatan "Re" yang dilokalkan untuk melompati dalam teks subjek ketika menjawab suatu pesan, sebagai tambahan standar “:” dan pemisah Unicode “︰”.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
id: Gunakan "Fwd"/"Re" yang terlokalisasi dalam Subjek pesan

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
id: Bila disetel ke benar (true), gunakan "Fwd"/"Re" yang dilokalkan di pesan Subjek pada balas dan teruskan seperti yang disediakan oleh terjemahan lokal saat ini, jika tidak menggunakan versi yang tidak dilisensikan.

en: Number of characters for wrapping
id: Cacah karakter yang akan dilipat

en: Will autowrap lines after given number of characters.
id: Akan otomatis melipat baris setelah diberikan cacah karakter.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
id: Cacah penerima Untuk dan CC untuk meminta “meminta-banyak-ke-cc-penerima” dari mereka

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
id: Ketika bertanya, ketika jumlah Untuk dan CC penerima mencapai nilai ini.

en: Whether to always show main toolbar
id: Apakah akan selalu menampilkan bilah alat utama

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
id: Jika diatur ke “true”, bilah alat utama akan terlihat.

en: Whether to always show edit toolbar
id: Apakah akan selalu menampilkan bilah alat sunting

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
id: Jika diatur ke “true”, bilah alat sunting akan terlihat.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
id: Apakah akan selalu menampilkan tombol Tandatangan dan Enkrip pada bilah alat

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
id: Jika diatur ke “true”, Tanda dan tombol Enkrip baik untuk PGP atau S/MIME selalu ditampilkan pada bilah alat komposer. Jika tidak, mereka akan ditampilkan hanya ketika sedang digunakan.

en: Wrap quoted text in replies
id: Melipat teks yang dikutip pada balasan

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
id: Jika diatur ke “true” teks yang dikutip dalam balasan akan dilipat.

en: Paste plain text as preformatted
id: Tempel teks biasa sebagai sudah diformat

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
id: Saat mengatur, tempelkan teks biasa ke dalam isi komposer sebagai Paragraf yang telah diformat sebelumnya. Saat tidak diatur, tempelkan sebagai paragraf Normal.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
id: Ubah waktu UTC di kredit balasan ke waktu lokal

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
id: Apakah waktu dalam kredit balasan harus dikonversi ke waktu lokal ketika berada di UTC dalam pesan.

en: Use user date format in reply credits
id: Gunakan format tanggal pengguna dalam kredit balasan

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
id: Apakah tanggal dalam kredit balasan harus ditampilkan dalam format tanggal pengguna. Jika tidak disetel, menunjukkan nilai tajuk dari pesan asli.

en: Mark replied to messages as read
id: Tandai balas pesan sebagai sudah dibaca

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
id: Saat membalas pesan dan menandainya sebagai yang dibalas, maka apakah juga menandainya sebagai sudah dibaca.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
id: Apakah memulai komposer Teks Biasa dengan mode Paragraf yang sudah diformat

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
id: Jika disetel ke true, pesan-pesan Teks Biasa yang baru akan memiliki mode Paragraf yang sudah diformat sebelumnya. Mode paragraf normal akan digunakan ketika disetel ke false.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
id: Apakah menuruti hint header pesan Content-Disposition:inline

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
id: Isi dengan "false" untuk memblokir menampilkan otomatis lampiran dengan Content-Disposition:inline.

en: Save file format for drag-and-drop operation
id: Simpan format berkas bagi operasi seret-dan-jatuhkan

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
id: Bisa berupa "mbox" atau "pdf".

en: Show image animations
id: Menampilkan gambar animasi

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
id: Bolehkan gambar bergerak di surat HTML. Banyak pengguna terganggu oleh gambar bergerak dan lebih suka melihat gambar diam.

en: Enable or disable type ahead search feature
id: Aktif atau matikan pengetikan pada fasilitas cari

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
id: Aktifkan fitur pencarian bilah sisi untuk memungkinkan pencarian nama folder secara interaktif.

en: Enable or disable magic space bar
id: Aktif atau matikan bilah spasi ajaib

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
id: Aktifkan ini untuk memakai tombol spasi untuk menggulung dalam pratilik pesan, daftar pesan, dan folder.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
id: Aktifkan untuk memakai pengaturan tilikan daftar pesan yang serupa bagi semua folder

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
id: Aktifkan untuk memakai pengaturan tilikan daftar pesan yang serupa bagi semua folder.

en: Enable to use the same search settings for all folders
id: Aktifkan untuk menggunakan pengaturan pencarian yang sama untuk semua folder

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
id: Ini dianggap hanya dalam kombinasi dengan 'global-view-setting'.

en: Mark citations in the message “Preview”
id: Tandai kutipan dalam pesan "Pratinjau"

en: Mark citations in the message “Preview”.
id: Tandai kutipan dalam pesan "Pratinjau".

en: Citation highlight color
id: Warna penanda kutipan

en: Citation highlight color.
id: Warna penanda kutipan.

en: Enable/disable caret mode
id: Aktifkan/matikan mode caret

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
id: Aktifkan moda caret, kursor akan tampak saat Anda membaca surel.

en: Default charset in which to display messages
id: Gugus karakter utama yang digunakan untuk menampilkan pesan

en: Default charset in which to display messages.
id: Gugus karakter utama yang digunakan untuk menampilkan pesan.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
id: Otomatis muat gambar untuk pesan HTML melalui HTTP

en: Show notification about missing remote content
id: Tampilkan notifikasi tentang isi remote yang hilang

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
id: Ketika pratinjau pesan menampilkan pesan yang membutuhkan untuk mengunduh konten jauh, sementara unduh tidak diperbolehkan untuk pengguna atau situs, kemudian menunjukkan notifikasi tentang hal tersebut di atas panel pratinjau.

en: Show Animations
id: Tampilkan Animasi

en: Show animated images as animations.
id: Tampilkan gambar animasi.

en: Show all message headers
id: Tampilkan seluruh header pesan

en: Show all the headers when viewing a messages.
id: Menampilkan semua tajuk saat menampilkan sebuah pesan.

en: List of headers to show when viewing a message.
id: Daftar tajuk yang ditampilkan saat melihat sebuah pesan.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
id: Setiap tajuk mewakili suatu pasangan: nama tajuk, dan suatu boolean yang mengindikasikan apakah tajuk difungsikan. Tajuk yang dinonaktifkan tak ditampilkan ketika melihat suatu pesan, tapi masih didaftar dalam Preferensi.

en: Show photo of the sender
id: Tampilkan foto pengirim

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
id: Menampilkan foto pengirim pesan di dalam panel pembaca.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
id: Cari foto pengirim di libravatar.com

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
id: Izinkan pencarian juga pada libravatar.com bagi foto pengirim ini.

en: Mark as Seen after specified timeout
id: Tandai sebagai Terlihat setelah jeda tertentu

en: Mark as Seen after specified timeout.
id: Tandai sebagai Terlihat setelah jeda tertentu.

en: Mark as Seen always after specified timeout
id: Tandai sebagai Terlihat selalu setelah jeda tertentu

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
id: Jika diatur ke true, pesan yang dipilih akan ditetapkan sebagai belum dibaca setelah batas waktu juga setelah perubahan folder.

en: Timeout for marking messages as seen
id: Tenggang waktu untuk menandai pesan sebagai telah dilihat

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
id: Tenggang waktu dalam mili detik untuk menandai pesan sebagai telah dilihat.

en: Show Attachment Bar
id: Tampilkan Baris Lampiran

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
id: Tampilkan Bilah Lampiran dibawah jendela pratinjau pesan ketika pesan memiliki lampiran.

en: Sender email-address column in the message list
id: Kolom alamat surel pengirim pada daftar pesan

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
id: Menampilkan alamat surel pengirim di kolom yang berbeda pada daftar pesan.

en: Show deleted messages in the message-list
id: Tampilkan pesan yang telah dihapus pada daftar pesan

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
id: Menampilkan pesan yang terhapus dengan tercoret dalam daftar pesan.

en: Show junk messages in the message-list
id: Tampilkan pesan sampah pada daftar-pesan

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
id: Menampilkan pesan sampah dengan tercoret merah pada daftar pesan.

en: Enable Unmatched search folder
id: Aktifkan folder pencarian Tak Cocok

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
id: Aktifkan folder pencarian Tak Cocok di dalam Folder Pencarian. Ini tak melakukan apapun bila Folder Pencarian dinonaktifkan.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
id: Sembunyikan pratilik per folder dan hapus pilihan

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
id: Kunci ini dibaca hanya sekali dan diatur ulang ke "false" setelah dibaca. Ini membatalkan pilihan atas surel di daftar dan menghapus pratilik bagi folder itu.

en: Height of the message-list pane
id: Tinggi panel daftar pesan

en: Height of the message-list pane.
id: Tinggi panel daftar pesan.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
id: Apakah tajuk pesan dilipat dalam antar muka pengguna

en: Width of the message-list pane
id: Tinggi panel daftar pesan

en: Width of the message-list pane.
id: Tinggi panel daftar pesan.

en: Layout style
id: Gaya tata letak

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
id: Gaya tata letak menentukan dimana menempatkan panel pratilik terhadap daftar pesan. "0" (Tilikan Klasik) menempatkan panel pratilik di bawah daftar pesan. "1" (Tilikan Vertikal) menempatkan panel pratilik di sebelah daftar pesan.

en: Variable width font
id: Huruf lebar bebas

en: The variable width font for mail display.
id: Fonta lebar variable untuk penampil surat.

en: Terminal font
id: Huruf jenis Terminal

en: The terminal font for mail display.
id: Fonta terminal untuk penampil surat.

en: Use custom fonts
id: Gunakan jenis huruf sendiri

en: Use custom fonts for displaying mail.
id: Menggunakan fonta ubahan (yang dipilih sendiri) untuk menampilkan surat.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
id: Padatkan tampilan alamat pada TO/CC/BCC

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
id: Padatkan tampilan alamat dalam TO/CC/BCC ke nomor yang ditentukan dalam address_count.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
id: Jumlah alamat ditampilkan dalam TO/CC/BCC

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
id: Ini menetapkan jumlah alamat yang akan ditampilkan dalam tampilan daftar pesan bawaan, di luar tampilan "...".

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
id: Tampilkan surel di bagian kepala pratinjau pesan saat nama tersedia

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
id: Saat diatur ke false, alamat surel yang berisi nama dan bagian surel di kepala seperti To/Cc/Bcc hanya akan ditampilkan dengan bagian nama, tanpa surel yang sebenarnya, dengan nama yang dapat diklik.

en: Thread the message-list based on Subject
id: Hubungkan daftar-pesan berdasarkan pada Subjek

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
id: Tentukan apakah akan kembali menampilkan dalam bentuk thread berdasarkan judul saat subjek tidak berisi kolom In-Reply-To atau References.

en: Default value for thread expand state
id: Nilai baku untuk tingkat perluasan topik

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
id: Tatanan ini menyatakan apakah thread mesti dalam keadaan terkembang atau terlipat secara default. Evolution perlu dijalankan ulang.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
id: Apakah mengurutkan thread berdasarkan pesan terakhir dalam thread itu

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
id: Pengaturan ini menyatakan apakah thread mesti diurutkan berdasarkan pesan terakhir pada setiap thread, bukan berdasarkan tanggal pesan. Evolution perlu dijalankan ulang.

en: Whether sort thread children always ascending
id: Apakah urutan anak thread selalu berurut naik

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
id: Pengaturan ini menentukan apakah simpul thread harus diurutkan selalu naik, daripada menggunakan urutan sortir yang sama seperti pada tingkat root thread.

en: Whether to compress thread level
id: Apakah akan memadatkan tingkat thread

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
id: Atur ke true untuk mengompres tingkat thread untuk percakapan datar, untuk membuat level tidak begitu dalam.

en: Whether to generate flat threads
id: Apakah akan menghasilkan utas datar

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
id: Setel ke true untuk menghasilkan utas datar. Artinya, utas hanya akan memiliki satu level, tanpa sublevel.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
id: Urutkan akun secara alfabetis dalam pohon folder

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
id: Memberitahu bagaimana mengurut akun dalam pohon folder yang dipakai dalam tampilan Surel. Ketika ditata ke true, akun akan diurutkan secara alfabetis, dengan pengecualian folder Pada Komputer Ini dan Pencarian, selain itu akun diurutkan berdasarkan urutan yang diminta oleh pengguna

en: Log filter actions
id: Aksi saringan log

en: Log filter actions to the specified log file.
id: Aksi saringan log ke berkas log yang ditentukan.

en: Logfile to log filter actions
id: Aksi berkas log ke saringan log

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
id: Jika tidak diatur, atau menjadi "stdout", maka pencatatan log dilakukan ke stdout, alih-alih sebuah berkas.

en: Flush Outbox after filtering
id: Gelontor Outbox setelah penyaringan

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
id: Apakah menggelontor Kotak Keluar setelah penyaringan dilakukan. Penggelontoran Kotak Keluar akan terjadi hanya ketika aksi penyaringan "Alihkan ke" dipakai dan kira-kira satu menit setelah pemanggilan aksi terakhir.

en: Default forward style
id: Gaya baku untuk penerusan surat

en: Default reply style
id: Gaya baku jawaban

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
id: Teruskan dan balas tag bahasa pengaitan, seperti en_US. String kosong berarti menggunakan bahasa yang sama dengan antarmuka pengguna.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
id: Konfirmasi saat mengirim menggunakan tombol akselerator (Ctrl + Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
id: Konfirmasi pengguna saat dia mencoba mengirim pesan dengan tombol akselerator.

en: Prompt on empty subject
id: Konfirmasi untuk pesan tanpa subjek

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
id: Mengonfirmasi pengguna jika akan mengirim pesan tanpa subjek.

en: Prompt when emptying the trash
id: Konfirmasi saat mengosongkan tong sampah

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
id: Konfirmasi pada saat pengguna hendak mengosongkan tong sampah.

en: Prompt when user expunges
id: Konfirmasi saat pengguna menghapus

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
id: Konfirmasi pada saat user hendak menghapus folder.

en: Prompt when user calls Empty Junk
id: Konfirmasi saat pengguna mengosongkan Sampah Kosong

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
id: Konfirmasi pengguna saat dia mencoba mengosongkan folder Sampah.

en: Prompt when user marks message as Junk
id: Konfirmasi saat pengguna menandai pesan sebagai Sampah

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
id: Mengonfirmasi pengguna saat mencoba menandai pesan sebagai Sampah.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
id: Konfirmasi sebelum mengirim ke penerima yang tidak dimasukkan sebagai alamat surel

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
id: Ini mematikan/mengaktifkan tampilan berulang yang memperingatkan bahwa Anda mencoba mengirim suatu pesan ke penerima yang tidak dimasukkan sebagai alamat surat

en: Prompt when user only fills Bcc
id: Konfirmasi saat user hanya mengisi kolom Bcc saja

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
id: Konfirmasi saat user hendak mengirim surel tanpa mengisi To atau Cc.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
id: Konfirmasi saat user mengirim surel HTML yang tidak diinginkan

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
id: Konfirmasi saat user hendak mengirim surel dalam HTML padahal alamat tujuan tidak mau menerima surel dalam HTML.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
id: Konfirmasi saat user hendak membuka 10 atau lebih pesan pada satu saat

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
id: Jika pengguna membuka 10 atau lebih pesan pada suatu saat, tanya mereka apakah memang benar-benar ingin melakukannya.

en: Prompt while marking multiple messages
id: Konfirmasi saat menandai beberapa pesan

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
id: Aktifkan atau nonaktifkan konfirmasi saat menandai beberapa pesan.

en: Prompt when deleting messages in search folder
id: Konfirmasi saat menghapus pesan dalam folder pencarian

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
id: Ini mematikan/mengaktifkan tampilan berulang yang memperingatkan bahwa menghapus pesan dari folder pencarian menghapus pesan secara permanen, bukan sekedar menghilangkannya dari hasil pencarian.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
id: Menanyakan apakah akan menyalin suatu folder dengan seret &amp; jatuhkan dalam pohon folder

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
id: Nilai yang mungkin: "never" — jangan ijinkan menyalin dengan seret &amp; jatuhkan folder dalam pohon folder, "always" — ijinkan menyalin dengan seret &amp; jatuhkan folder dalam pohon folder tanpa bertanya, atau "ask" — (atau sebarang nilai lain) akan bertanya ke pengguna.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
id: Menanyakan apakah akan memindah suatu folder dengan seret &amp; jatuhkan dalam pohon folder

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
id: Nilai yang mungkin: "never" — jangan ijinkan memindah dengan seret &amp; jatuhkan folder dalam pohon folder, "always" — ijinkan memindah dengan seret &amp; jatuhkan folder dalam pohon folder tanpa bertanya, atau "ask" — (atau sebarang nilai lain) akan bertanya ke pengguna.

en: Prompt when replying privately to list messages
id: Konfirmasi saat menjawab pesan pribadi ke daftar

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
id: Ini mematikan/mengaktifkan tampilan berulang yang memperingatkan bahwa Anda mengirim jawaban privat ke suatu pesan yang datang melalui milis.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
id: Konfirmasi saat mailing list membajak balasan pribadi

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
id: Ini mematikan/mengaktifkan tampilan berulang yang memperingatkan bahwa Anda mencoba mengirim jawaban privat ke suatu pesan yang datang melalui milis, tapi list menata tajuk Reply-To: yang mengalihkan jawaban Anda kembali ke list

en: Prompt when replying to many recipients
id: Konfirmasi saat menjawab ke banyak penerima

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
id: Ini mematikan/mengaktifkan tampilan berulang yang memperingatkan bahwa Anda mengirim jawaban ke banyak orang.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
id: Konfirmasi saat mengganti format komposer dan konten yang perlu kehilangan formatnya

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
id: Ini menonaktifkan/mengaktifkan permintaan berulang untuk memperingatkan bahwa Anda mengganti format komposer dan konten harus kehilangan formatnya.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
id: Konfirmasi Saat mengirim ke banyak penerima Ke dan CC

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
id: Aktifkan atau nonaktifkan konfirmasi saat mengirim ke banyak penerima To dan CC. “composer-many-to-cc-recips-num” mendefinisikan ambang batas.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
id: Kebijakan untuk secara otomatis menutup jendela peramban pesan ketika meneruskan atau menjawab pesan yang sedang ditampilkan.

en: Empty Trash folders on exit
id: Bersihkan Tong Sampah saat keluar

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
id: Kosongkan folder Sampah saat keluar dari Evolution.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
id: Hari paling sedikit antara mengosongkan sampah pada saat keluar

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
id: Waktu paling sedikit antara mengosongkan sampah pada saat keluar, dalam hari.

en: Last time Empty Trash was run
id: Kala terakhir Kosongkan Tong Sampah dijalankan

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
id: Kala terakhir Kosongkan Tong Sampah dijalankan, dalam hari sejak 1 Januari 1970 (Epos).

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
id: Lamanya galat ditampilkan pada baris status (dalam detik).

en: Level beyond which the message should be logged.
id: Pesan mesti dilog bila nilai level lebih dari ini.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
id: Terdapat tiga nilai yang mungkin. "0" untuk galat. "1" untuk peringatan. "2" untuk pesan awakutu.

en: Show original “Date” header value.
id: Tampilkan nilai kepala "Tanggal" yang asli.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
id: Tampilkan tajuk "Tanggal" asli (dengan waktu lokal hanya jika zona waktu berbeda). Selain itu selalu tampilkan nilai tajuk "Tanggal" dalam waktu lokal dan dalam bentuk yang lebih disukai pengguna.

en: List of Labels and their associated colors
id: Daftar label dan warne yang bersesuaian

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
id: Daftar label yang dikenal komponel surat Evolution. Daftar ini mengandung kalimat yang berisi nama:warna di mana warna menggunakan penerjemahan hex HTML.

en: Check incoming mail being junk
id: Periksa apakah surel yang datang spam atau bukan

en: Run junk test on incoming mail.
id: Menjalakan tes pesan sampah pada surat yang masuk.

en: Empty Junk folders on exit
id: Bersihkan Tong Sampah saat keluar

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
id: Kosongkan semua folder Sampah saat keluar dari Evolution.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
id: Hari minimal untuk mengosongkan sampah pada saat keluar

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
id: Waktu minimal untuk mengosongkan sampah pada saat keluar, dalam hari.

en: Last time Empty Junk was run
id: Kala terakhir Kosongkan Sampah dijalankan

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
id: Kala terakhir Kosongkan Spam dijalankan, dalam hari sejak 1 Januari 1970 (Epos).

en: The default plugin for Junk hook
id: Pengaya bawaan bagi kait Spam

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
id: Ini adalah pengaya bawaan spam, walaupun ada beberapa pengaya yang diaktifkan. Bila pengaya terdaftar bawaan dimatikan, maka ini tidak akan beralih ke pengaya lain yang tersedia.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
id: Apakah melihat di buku alamat untuk alamat pengirim

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
id: Menentukan apakah mencari alamat surel pengirim di buku alamat. Bila ditemukan, mestinya ini bukan spam. Pencarian dilakukan pada buku-buku yang ditandai bagi pelengkapan otomatis. Ini bisa lambat bila buku alamat jauh (seperti LDAP) ditandai untuk pelengkapan otomatis.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
id: Apakah melihat alamat untuk penyaringan sampah hanya pada buku alamat lokal

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
id: Opsi ini berhubungan dengan kunci lookup_addressbook dan dipakai untuk menentukan apakah mencari alamat hanya di buku alamat lokal untuk mengecualikan surat yang dikirim oleh kontak yang dikenal dari penyaringan spam.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
id: Apakah memakai tajuk ubahan untuk memeriksa spam

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
id: Apakah memakai tajuk ubahan untuk memeriksa spam. Bila opsi ini diaktifkan dan tajuk disebutkan, ini akan meningkatkan kecepatan pengujian spam.

en: Custom headers to use while checking for junk.
id: Tajuk ubahan untuk dipakai ketika memeriksa sampah.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
id: Tajuk ubahan untuk dipakai ketika memeriksa sampah. Elemen daftar adalah string dengan bentuk "namatajuk=nilai".

en: UID string of the default account.
id: Kode UID akun standar.

en: Save directory
id: Direktori simpan

en: Directory for saving mail component files.
id: Direktori untuk menyimpan berkas yang menjadi komponen surat.

en: Save format
id: Simpan format

en: Last used format when saving messages to file.
id: Format yang terakhir digunakan saat menyimpan pesan ke berkas.

en: Composer load/attach directory
id: Direktori muat/lampirkan komposer

en: Directory for loading/attaching files to composer.
id: Direktori untuk memuat/melampirkan berkas ke komposer.

en: Check for new messages on start
id: Periksa pesan baru saat awalan

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
id: Apakah memeriksa pesan baru saat Evolution dimulai. Ini termasuk juga mengirim pesan dari Outbox.

en: Check for new messages in all active accounts
id: Periksa pesan baru pada setiap akun aktif

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
id: Apakah memeriksa pesan baru dalam semua akun aktif, tanpa peduli pada opsi "Periksa pesan baru setiap X menit" ketika Evolution dimulai. Opsi ini hanya dipakai bersama dengan opsi "send_recv_on_start".

en: Server synchronization interval
id: Selang waktu sinkronisasi peladen

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
id: Mengendalikan seberapa sering perubahan lokal diselaraskan dengan peladen surat jauh. Interval mesti paling tidak 30 detik.

en: Allow expunge in virtual folders
id: Bolehkan membersihkan pada folder virtual

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
id: Aktifkan Bersihkan pada folder virtual, yang berarti Folder→Bersihkan akan dapat dipanggil pada folder virtual, sedangkan pembersihan itu sendiri akan dilakukan pada semua folder untuk semua pesan yang dihapus dalam folder virtual, tidak hanya untuk pesan yang dihapus milik folder virtual.

en: Inherit theme colors in HTML format
id: Mewarisi warna tema dalam format HTML

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
id: Bila warna tema untuk latar belakang diaktifkan, teks dan tautan dikirim dalam pesan berformat HTML yang dihasilkan.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
id: Folder Arsip untuk folder Pada Komputer Ini.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
id: Folder Arsip untuk digunakan untuk fitur Pesan|Arsip ... saat berada dalam folder Pada Komputer Ini.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
id: Apakah bilah Untuk Dilakukan terlihat pada jendela utama

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
id: Menyimpan apakah bilah Untuk Dilakukan terlihat pada jendela utama.

en: Width of the To Do bar in the main window
id: Lebar bilah Untuk Dilakukan pada jendela utama

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
id: Pertahankan lebar bilah Untuk Dilakukan untuk jendela utama.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
id: Apakah bilah Untuk Dilakukan terlihat pada sub-jendela

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
id: Menyimpan apakah bilah Untuk Dilakukan terlihat pada sub-jendela.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
id: Lebar bilah Untuk Dilakukan pada sub-jendela

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
id: Pertahankan lebar bilah Untuk Dilakukan untuk sub-jendela.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
id: Apakah bilah Untuk Dilakukan harus ditunjukkan juga tugas yang selesai

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
id: Menyimpan apakah bilah untuk dilakukan juga harus menunjukkan tugas yang telah selesai.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
id: Apakah bilah Untuk Dilakukan juga harus menampilkan tugas tanpa tanggal tenggat

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
id: Menyimpan apakah bilah Untuk Dilakukan juga harus menunjukkan tugas tanpa tanggal tenggat.

en: How many days to show in the To Do bar
id: Berapa hari untuk ditampilkan di bilah Untuk DIlakukan

en: Values out of range are clamped to the boundary.
id: Nilai di luar jangkauan dijepit ke batas.

en: Show start up wizard
id: Tampilkan wizard awal mula

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
id: Pesan ini tidak dapat dikirim karena tidak ada akun surel yang dikonfigurasi.

en: Whether go to the previous message after message deletion
id: Apakah pergi ke pesan sebelumnya setelah penghapusan pesan

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
id: Jika disetel ke benar (true), masuk ke pesan sebelumnya saat yang dihapus terpilih; atau ke pesan berikutnya, bila disetel ke salah (false).

en: Show Subject above Sender in Messages column
id: Tampilkan Subjek di atas kolom Pengirim pada Pesan

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
id: Apakah untuk menunjukkan Subjek di atas Pengirim (Dari/Ke) di kolom Pesan, biasanya ditampilkan dalam tampilan Vertikal/Lebar dari daftar pesan

en: Visually wrap long lines in composer
id: Secara visual lipat baris panjang pada komposer

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
id: Apakah secara visual membungkus teks baris yang panjang untuk menghindari pengguliran horizontal

en: Alternative reply style
id: Gaya balas alternatif

en: Composer mode to use.
id: Mode komposer untuk digunakan.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
id: Letakkan kursor di bagian bawah balasan alternatif

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
id: Ini menentukan apakah kursor ditempatkan di bagian atas pesan atau bagian bawah saat menggunakan Balasan Alternatif.

en: Put the signature at the top of the message
id: Letakkan tanda tangan di bagian atas pesan

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
id: Ini menentukan apakah tanda tangan ditempatkan di bagian atas pesan atau bagian bawah saat menggunakan Balasan Alternatif.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
id: Terapkan templat yang dipilih saat menggunakan Balasan Alternatif

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
id: URI folder templat pilihan terakhir untuk Balasan Alternatif

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
id: Pesan terakhir yang dipilih UID untuk Balasan Alternatif

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
id: Apakah Anda mempertahankan subjek pesan asli saat menerapkan templat untuk Balasan Alternatif

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
id: Apakah mengatur "body" di mailto: URI sebagai gaya paragraf yang telah terformat. Jika disetel ke "false", maka gaya paragraf Normal akan digunakan.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
id: Tutup jendela peramban pesan ketika pesan yang dipilih dihapus atau ditandai sebagai Sampah.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
id: Ciutkan folder arsip dalam Pindahkan/Salin pesan ke Folder dan Buka Folder pemilih.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
id: Di mana mencari sertifikat S/MIME penerima atau kunci PGP saat mengenkripsi pesan.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
id: Nilai "off" sepenuhnya menonaktifkan pencarian sertifikat; nilai "autocompleted" memberikan sertifikat hanya untuk kontak yang dilengkapi secara otomatis; nilai "books" menggunakan sertifikat dari kontak yang dilengkapi secara otomatis dan penelusuran di buku yang ditandai untuk pelengkapan otomatis.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
id: Apakah Kirim/Terima juga harus mengunduh pesan untuk luring.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
id: Jika diaktifkan, setiap kali Kirim/Terima dijalankan juga menjalankan sinkronisasi pesan untuk penggunaan luring. Opsi ini dinonaktifkan secara bawaan.

en: Whether display delivery notification parts inline.
id: Apakah bagian tampilan notifikasi pengiriman sebaris.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
id: Jika diaktifkan, bagian pesan/status pengiriman dan pesan/disposisi-notifikasi ditampilkan secara otomatis sebaris.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
id: Apakah warna yang tidak disetel disediakan dalam surel HTML.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
id: Jika diaktifkan, menghapus warna dalam pesan HTML, sebagai gantinya menggunakan warna tema destop.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
id: Apakah mempertahankan status perluas folder ketika memanggil Salin/Pindahkan ke Folder.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
id: Jika diaktifkan, dialog Salin/Pindahkan ke Folder akan mempertahankan status perluas folder dalam dialog, jika tidak semua folder akan diperluas.

en: Whether to print attachments.
id: Apakah akan mencetak lampiran.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
id: Jika diaktifkan, dan memungkinkan, konten lampiran dicetak dengan pesan.

en: Size limit for text attachments to show
id: Batas ukuran untuk lampiran teks untuk ditampilkan

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
id: Tentukan ukuran dalam KB, batas untuk menampilkan lampiran teks dalam pratinjau pesan. Apa pun di atas batas ini tidak akan mungkin untuk menunjukkan inline.

en: Show Preview Toolbar
id: Tampilkan Bilah Alat Pratinjau

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
id: Tampilkan bilah alat di atas panel pratinjau dalam tampilan Surel.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
id: Apakah pembuat markdown harus membersihkan teks masukan juga untuk mode 'Markdown as Plain text'

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
id: Menonaktifkan sanitasi memungkinkan untuk menggunakan penyunting Markdown sebagai penyunting teks yang sangat sederhana tanpa merusak teks masukan.

en: Show unread count in folder tree
id: Tampilkan jumlah yang belum dibaca di pohon folder

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
id: Tampilkan jumlah yang belum dibaca di sebelah nama folder di pohon folder.

en: Show insecure parts by default
id: Tampilkan bagian yang tidak aman secara bawan

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
id: Atur apakah bagian yang tidak ditandatangani/dienkripsi di samping bagian yang ditandatangani/dienkripsi harus ditampilkan setelah surel terbuka. Standarnya adalah menyembunyikan bagian yang mungkin tidak aman ini.

en: (Deprecated) Default forward style
id: (Tak dipakai lagi) Gaya baku untuk penerusan surat

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "forward-style-name" sebagai gantinya.

en: (Deprecated) Default reply style
id: (Tak dipakai lagi) Gaya baku jawaban

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "reply-style-name" sebagai gantinya.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
id: (Tak dipakai lagi) Daftar tajuk gubahan dan apakah mereka diaktifkan.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "show-headers" sebagai gantinya.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
id: (Tak dipakai lagi) Muat gambar untuk pesan HTML melalui HTTP

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "image-loading-policy" sebagai gantinya.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
id: (Tak dipakai lagi) Menanyakan apakah menutup jendela pesan ketika pengguna meneruskan atau menjawab pesan yang ditampilkan di jendela

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
id: Kunci ini dipensiunkan dalam versi 3.10 dan mestinya tak dipakai lagi. Gunakan "browser-close-on-reply-policy" sebagai gantinya.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
id: Konfirmasi sebelum mengirim saat lampiran diubah pada diska

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
id: Tanyakan apakah dapat mengirim pesan dengan lampiran yang berubah pada diska karena telah dilampirkan ke pesan.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
id: ['lampiran','melampirkan','dilampirkan','terlampir']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
id: Daftar petunjuk bagi pengaya pengingat lampiran untuk dicari di tubuh pesan

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
id: Daftar petunjuk pengaya pengaya pengingat lampiran untuk dicari di tubuh pesan.

en: Address book source
id: Sumber buku alamat

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
id: Buku alamat yang dipakai untuk menyimpan kontak yang otomatis diselaraskan.

en: Auto sync Pidgin contacts
id: Otomatis selaraskan kontak Pidgin

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
id: Apakah kontak Pidgin mesti diselaraskan secara otomatis.

en: Enable autocontacts
id: Aktifkan kontak otomatis

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
id: Apakah kontak mesti ditambahkan secara otomatis ke buku alamat pengguna.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
id: Apakah akan mengatur kolom “Berkas di bawah” sebagai “Pertama Terakhir”

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
id: Atur Berkas di bawah sebagai "Pertama Terakhir", alih-alih "Terakhir, Pertama".

en: Pidgin address book source
id: Sumber buku alamat Pidgin

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
id: Buku alamat yang dipakai untuk menyimpan kontak yang otomatis diselaraskan dari Pidgin.

en: Pidgin check interval
id: Interval pemeriksaan Pidgin

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
id: Interval pemeriksaan bagi Pidgin untuk menyelaraskan kontak.

en: Pidgin last sync MD5
id: MD5 penyelarasan terakhir Pidgin

en: Pidgin last sync MD5.
id: MD5 penyelarasan terakhir Pidgin.

en: Pidgin last sync time
id: Waktu penyelarasan terakhir Pidgin

en: Pidgin last sync time.
id: Waktu penyelarasan terakhir Pidgin.

en: List of Custom Headers
id: Daftar Tajuk Ubahan

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
id: Kunci ini menyatakan daftar dari tajuk ubahan yang dapat Anda tambahkan ke pesan keluar. Format untuk menyatakan suatu Tajuk dan nilai Tajuk adalah: Nama dari tajuk ubahan diikuti dengan "=" dan nilai-nilai dipisahkan dengan ";"

en: Default External Editor
id: Penyunting Eksternal Utama

en: The default command that must be used as the editor.
id: Perintah baku yang mesti dipakai sebagai penyunting.

en: Automatically launch when a new mail is edited
id: Otomatis luncurkan ketika surel baru sedang disunting

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
id: Otomatis luncurkan penyunting ketika tombol ditekan di komposer surel.

en: Insert Face picture by default
id: Sisipkan gambar Wajah secara default

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
id: Apakah menyisipkan gambar Wajah ke pesan keluar secara default. Gambar mesti telah ditata sebelum mencontreng ini, bila tidak, tak akan terjadi apapun.

en: Delete processed
id: Penghapusan telah diproses

en: Whether to delete processed iTip objects
id: Apakah menghapus objek iTip yang diproses

en: Preserve existing reminder by default
id: Lestarikan pengingat yang ada secara bawaan

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
id: Apakah akan menetapkan opsi untuk menyimpan pengingat yang ada secara bawaan

en: Show invitation description provided by the sender
id: Tampilkan deskripsi undangan yang disediakan oleh pengirim

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
id: Atur ke true untuk menampilkan deskripsi undangan seperti yang disediakan oleh pengirim, jika itu tersedia

en: Whether to attach components in mail messages
id: Apakah akan melampirkan komponen dalam pesan surel

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
id: Lampirkan komponen dalam pesan surel seperti undangan rapat atau tanggapan, alih-alih menyimpannya sebagai alternatif badan pesan

en: Notify new messages for Inbox only.
id: Beritahukan pesan baru hanya bagi Inbox.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
id: Apakah memberitahu pesan baru hanya pada folder Inbox.

en: Enable D-Bus messages.
id: Aktifkan pesan D-Bus.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
id: Buat pesan D-Bus bila ada pesan surel baru yang masuk.

en: Enable icon in notification area.
id: Mengaktifkan ikon pada area notifikasi.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
id: Tampilkan ikon surel baru pada area notifikasi ketika pesan baru telah datang.

en: Popup message together with the icon.
id: Popup pesan bersama dengan ikon.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
id: Apakah menampilkan pesan di atas ikon ketika pesan baru telah datang.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
id: Mengaktifkan notifikasi suara ketika pesan baru telah datang.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
id: Apakah membuat suara apapun saat tibanya pesan baru. Bila "false", kunci-kunci "notify-sound-beep", "notify-sound-file", "notify-sound-play-file", dan "notify-sound-use-theme" diabaikan.

en: Whether to emit a beep.
id: Apakah menyuarakan bip.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
id: Apakah menyuarakan bip ketika pesan baru telah datang.

en: Sound filename to be played.
id: Nama berkas suara yang diputar.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
id: Berkas suara yang akan diputar ketika pesan baru telang datang, bila "notify-sound-play-file" berisi "true".

en: Whether to play a sound file.
id: Apakah memainkan berkas suara.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
id: Apakah memutar berkas suara saat tibanya pesan baru. Nama dari berkas suara diberikan oleh kunci "notify-sound-file".

en: Use sound theme
id: Gunakan tema suara

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
id: Bunyikan suara bertema ketika pesan baru tiba, bila tidak dalam mode bip.

en: Do not notify for these accounts
id: Jangan beri tahu untuk akun ini

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
id: Berisi UID akun untuk notifikasi yang harus dihindari.

en: Mode to use when displaying mails
id: Mode yang dipakai ketika menampilkan surat

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
id: Mode untuk menampilkan surel. "normal" membuat Evolution memilih bagian terbaik yang akan ditunjukkan, "prefer_plain" membuatnya memakai bagian teks, bila ada, "prefer_source" membuatnya menggunakan bagian teks, jika ada, jika tidak menampilkan sumber HTML, dan "only_plain" memaksa Evolution untuk hanya menampilkan teks biasa

en: Whether to show suppressed HTML output
id: Apakah menampilkan keluaran HTML yang diredam

en: List of Destinations for publishing
id: Daftar Tujuan untuk publikasi

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
id: Kunci menyatakan daftar tujuan kemana mempublikasi kalender. Setiap nilai menyatakan suatu XML dengan penyiapan untuk mempublikasikan ke satu tujuan.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
id: Daftar tugas untuk penerima dan alamat yang akan digunakan dengannya

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
id: Daftar ini berformat 'recipient&lt;tab&gt;sender', di mana penerima hanya dapat menjadi bagian dari alamat dan pengirimnya adalah alamat surel lengkap, yang seharusnya cocok dengan alamat Dari dengan tepat.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
id: Daftar tugas untuk akun, penerima mana yang diterimanya

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
id: Daftar pasangan kata kunci/nilai bagi pengaya Templat untuk pergantian di dalam tubuh pesan.

en: Skip development warning dialog
id: Lewatkan dialog peringatan pengembangan

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
id: Apakah kotak peringatan versi development Evolution akan dilewatkan.

en: Initial attachment view
id: Tilikan lampiran awal

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
id: Tilikan awal bagi widget bilah lampiran. "0" adalah TIlikan Ikon, "1" adalah Tilikan Daftar.

en: Initial file chooser folder
id: Folder awal pemilih berkas

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
id: Folder awal bagi dialog GtkFileChooser.

en: Compression format used by autoar
id: Format kompresi yang digunakan oleh autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
id: Format kompresi digunakan saat mengompres direktori terlampir dengan autoar.

en: Compression filter used by autoar
id: Filter kompresi yang digunakan oleh autoar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
id: Filter kompresi digunakan saat mengompres direktori terlampir dengan autoar.

en: Start in offline mode
id: Berjalan pada modus luring

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
id: Menentukan kondisi luring atau daring saat Evolution dimulai.

en: Offline folder paths
id: Path folder luring

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
id: Daftar path folder yang akan disinkronkan ke disk untuk penggunaan luring.

en: Enable express mode
id: Aktifkan moda kilat

en: Flag that enables a much simplified user interface.
id: Flag yang mengaktifkan antarmuka pengguna yang sangat disederhanakan.

en: List of button names to hide in the window switcher
id: Daftar nama tombol untuk disembunyikan di pengalih jendela

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
id: Nilai yang valid adalah "mail" (surat), "addressbook" (buku alamat), "calendar" (kalender), "tasks" (tugas), dan "memo". Perubahan ini memerlukan mulai ulang aplikasi.

en: Window buttons are visible
id: Tombol jendela kelihatan

en: Whether the window buttons should be visible.
id: Tentukan apakah tombol jendela kelihatan atau tidak.

en: Window button style
id: Gaya tombol jendela

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
id: Gaya tombol jendela. Bisa "text" (teks), "icons" (ikon), "both" (keduanya), "toolbar" (bilah alat). Jika "toolbar" (bilah alat), gaya tombol ditentukan oleh pengaturan bilah alat GNOME.

en: Menubar is visible
id: Bilah menu kelihatan

en: Whether the menubar should be visible.
id: Apakah bilah menu harus terlihat.

en: Toolbar is visible
id: Batang tombol kelihatan

en: Whether the toolbar should be visible.
id: Tentukan apakah batang tombol kelihatan atau tidak.

en: Sidebar is visible
id: Panel samping kelihatan

en: Whether the sidebar should be visible.
id: Tentukan apakah panel samping kelihatan atau tidak.

en: Statusbar is visible
id: Panel status kelihatan

en: Whether the status bar should be visible.
id: Tentukan apakah panel status harus kelihatan.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
id: ID atau alias komponen yang ditampilkan pada saat mulai dijalankan.

en: Default sidebar width
id: Lebar panel samping awal

en: The default width for the sidebar, in pixels.
id: Lebar awal batang sisi dalam piksel.

en: Enable special WebKit developer features
id: Aktifkan fitur khusus pengembang WebKit

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
id: Setiap perubahan opsi ini memerlukan mulai ulang Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
id: Ekstensi terakhir digunakan saat mencadangkan data Evolution.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
id: Ini bisa berupa ".gz" atau ".xz" dan ini akan mempengaruhi ekstensi apa yang akan dipilih sebelumnya dalam pemilih berkas.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
id: Prefiks URI digunakan untuk mencari web dengan teks yang dipilih.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
id: Prefiks URL yang akan digunakan untuk pencarian di web. Pilihan teks yang sebenarnya lolos dan ditambahkan ke string ini. URI harus dimulai dengan https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
id: Ukuran fonta minimum yang akan digunakan oleh WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
id: Ukuran fonta minimum dalam piksel yang digunakan untuk menampilkan teks di WebKitGTK. Pengaturan ini mengontrol ukuran terkecil absolut. Nilai selain 0 berpotensi merusak tata letak halaman. Nilai negatif diperlakukan sebagai 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
id: Kumpulan karakter ilegal tambahan dalam nama berkas

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
id: Saat membuat nama berkas dari string ubahan, beberapa karakter yang tidak dapat dicetak atau dicadangkan diganti dengan garis bawah. Berikut adalah sekumpulan karakter tambahan yang akan diganti.

en: Override toolbar icon size
id: Ganti ukuran ikon bilah alat

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
id: Mengontrol ukuran ikon bilah alat. Nilai 'default' memungkinkan sistem/kode memutuskan ukuran ikon terbaik untuk bilah alat. Mengubah opsi memerlukan mulai aplikasi.

en: Whether to use header bar in the application
id: Apakah akan menggunakan bilah tajuk dalam aplikasi

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
id: Saat diaktifkan, tambahkan tombol ke bilah tajuk. Ini juga berlaku untuk dialog. Mengubah opsi memerlukan mulai ulang aplikasi.

en: Whether the markdown editor show have live preview
id: Apakah penyunting markdown memiliki pratinjau langsung

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
id: Saat diaktifkan, penyunting markdown menampilkan pratinjau di samping teks penyuntingan dan memperbaruinya saat pengguna mengetik.

en: Whether to prefer symbolic icons
id: Apakah lebih suka ikon simbolik

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
id: Mengontrol apakah aplikasi sebaiknya memilih ikon simbolik atau tidak. Nilai 'auto' mendeteksi apakah tema ikon menggunakan ikon simbolik. Perhatikan bahwa ikon simbolik tidak dapat digunakan jika tema ikon tidak menyediakannya. Demikian pula ikon warna tidak dapat digunakan, jika tidak tersedia.

en: Use only local spam tests.
id: Gunakan tes spam lokal saja.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
id: Gunakan tes spam lokal saja (tanpa DNS).

en: Full path command to run spamassassin
id: Perintah path lengkap untuk menjalankan spamassassin

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
id: Path lengkap ke suatu perintah spamassassin. Bila tak diisi, maka path saat kompail akan dipakai, biasanya /usr/bin/spamassassin. Perintah tak boleh memuat sebarang argumen lain.

en: Full path command to run sa-learn
id: Perintah path lengkap untuk menjalankan sa-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
id: Path penuh ke perintah sa-learn. Jika tidak diset, maka path waktu-kompilasi digunakan, biasanya /usr/bin/sa-learn. Perintah seharusnya tidak mengandung argumen lain.

en: Whether the text-highlight module is enabled
id: Apakah modul sorotan teks diaktifkan

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
id: Nama tema untuk digunakan, bawaan ke "bclear"

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
id: Gunakan “highlight --list-scripts=themes” untuk mendapatkan daftar tema yang terpasang dan kemudian nilai ke salah satunya. Perubahan hanya membutuhkan format ulang dari bagian pesan untuk mulai berlaku, seperti menggunakan klik kanan→Format Sebagai→....

en: Manage your email, contacts and schedule
id: Mengelola surel, kontak, dan jadwal Anda

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
id: Evolution adalah aplikasi manajemen informasi personal yang menyediakan fungsionalitas buku alamat, kalender, dan surel terintegrasi.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
id: Evolution mendukung protokol jaringan dan format data standar industri yang luas untuk pertukaran informasi, dengan penekanan pada keamanan dan kepatuhan standar. Evolution juga dapat mengintegrasi secara mulus dengan Microsoft Exchange melalui ekstensi "Exchange Web Services" (EWS).

en: Mail – Classic View
id: Surel - Tampilan Klasik

en: Mail – Vertical View
id: Surel - Tampilan Vertikal

en: Mail Composer
id: Komposer Surel

en: Calendar
id: Kalender

en: Contacts
id: Kontak

en: The Evolution Team
id: Tim Evolution

en: Evolution Mail and Calendar
id: Surat dan Kalender Evolution

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
id: surel;kalender;kontak;buku alamat;tugas;

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Compose a Message
id: Tulis Pesan

en: Mail
id: Surat

en: Memos
id: Memo

en: Tasks
id: Tugas

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
id: Pilih komponen Surat

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
id: Pilih komponen Kontak

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
id: Pilih komponen Kalender

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
id: Pilih komponen Tugas

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
id: Pilih komponen Memo

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
id: Buat sebuah butir baru dalam komponen saat ini

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
id: Berpindah fokus antar panel

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
id: Buka panduan pengguna Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
id: Bersihkan bilah pencarian

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
id: Pindahkan surel atau kontak ke folder

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
id: Salin surel atau kontak ke folder

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
id: Buka jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Close window
id: Tutup jendela

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
id: Keluar dari Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
id: Surel

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
id: Membuat pesan baru

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
id: Mengirim dan menerima pesan

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
id: Menerapkan filter ke pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
id: Buka pilihan di jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
id: Ke folder

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai sudah dibaca

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai belum dibaca

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
id: Lompat ke pesan yang belum dibaca selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
id: Lompat ke pesan yang belum dibaca sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
id: Meneruskan pesan yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
id: Balas ke pengirim

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
id: Balas ke milis

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
id: Balas ke semua penerima

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
id: Gulir naik

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
id: Gulir turun

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
id: Kalender

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
id: Membuat janji temu baru

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
id: Membuat pertemuan baru

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
id: Membuat tugas baru

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
id: Membuat memo baru

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
id: Pergi ke hari ini

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
id: Pergi ke tanggal

[ctx: shortcut window]
en: Day View
id: Tampilan Hari

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
id: Tampilan Mingguan Hari Kerja

[ctx: shortcut window]
en: Week View
id: Tampilan Per Minggu

[ctx: shortcut window]
en: Month View
id: Tampilan Per Bulan

[ctx: shortcut window]
en: List View
id: Tampilan Daftar

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
id: Kontak

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
id: Membuat kontak baru

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
id: Membuat daftar kontak baru

en: _Address Cards
id: K_artu Alamat

en: _List View
id: Tampi_lan Daftar

en: By _Company
id: Berdasarkan _Perusahaan

en: _Day View
id: Tampilan Per_hari

en: _Work Week View
id: Tampilan Per Minggu _Kerja

en: W_eek View
id: Tampilan P_erminggu

en: _Month View
id: Ta_mpilan Perbulan

en: _Year View
id: Tampilan _Tahun

en: _Messages
id: _Pesan

en: As _Sent Folder
id: _Sebagai Folder Terkirim

en: By Su_bject
id: Berdasarkan Su_bjek

en: By Se_nder
id: Berdasarkan Pe_ngirim

en: By S_tatus
id: Berdasarkan S_tatus

en: By _Follow Up Flag
id: Berdasarkan Tanda _Follow Up

en: For _Wide View
id: Untuk _Tampilan Lebar

en: As Sent Folder for Wi_de View
id: Sebagai Fol_der Terkirim untuk Tampilan Lebar

en: _Memos
id: _Memo

en: _Tasks
id: _Tugas

en: With _Due Date
id: _Dengan Tanggal Tenggat

en: With _Status
id: Dengan _Status

en: This address book could not be opened.
id: Buku alamat ini tidak dapat dibuka.

en: Failed to communicate with LDAP server.
id: Gagal berkomunikasi dengan peladen LDAP.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
id: Peladen buku alamat ini tidak memiliki basis pencarian yang disarankan.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
id: Peladen ini tidak mendukung informasi skema LDAPv3.

en: Could not get schema information for LDAP server.
id: Tidak dapat memperoleh informasi skema dari peladen LDAP.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
id: Peladen LDAP tidak menjawab dengan informasi skema yang benar.

en: Could not remove address book.
id: Buku alamat tidak dapat dihapus.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus buku alamat “{0}”?

en: This address book will be removed permanently.
id: Buku alamat ini akan dihapus permanen.

en: Do _Not Delete
id: Ja_ngan Hapus

en: Delete remote address book “{0}”?
id: Hapus buku alamat jauh “{0}”?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus secara permanen buku alamat “{0}” dari peladen. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: _Delete From Server
id: _Hapus Dari Peladen

en: Category editor not available.
id: Penyunting kategori tidak tersedia.

en: Unable to open address book “{0}”
id: Tak bisa membuka buku alamat “{0}”

en: Unable to perform search.
id: Proses pencarian tidak dapat dilakukan.

en: Failed to refresh address book “{0}”
id: Gagal menyegarkan buku alamat “{0}”

en: Would you like to save your changes?
id: Apakah Anda ingin menyimpan semua perubahan yang telah dilakukan?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
id: Anda telah melakukan perubahan pada informasi orang ini. Anda ingin menyimpan perubahan tersebut?

en: _Discard
id: _Abaikan

en: Cannot move contact.
id: Tidak dapat memindahkan kontak.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
id: Anda sedang berusaha memindahkan kontak dari satu buku alamat ke buku alamat yang lain, tetapi sayangnya, informasi ini tidak dapat dihapus dari buku alamat asalnya. Apakah Anda ingin menyalinnya saja?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
id: Gambar yang Anda pilih terlalu besar. Ubah ukurannya dan simpan?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
id: Ukuran gambar yang diharapkan hingga 96 x 96 piksel.

en: _Resize
id: Ubah Uku_ran

en: _Use as it is
id: _Pakai apa adanya

en: _Do not save
id: Jangan _disimpan

en: Unable to save {0}.
id: Tidak dapat menyimpan {0}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
id: Galat sewaktu menyimpan {0} ke {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
id: Alamat “{0}” sudah ada.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
id: Sudah ada kontak dengan alamat yang sama. Tetap tambahkan kartu baru dengan alamat yang sama tersebut?

en: _Add
id: T_ambah

en: Some addresses already exist in this contact list.
id: Beberapa alamat sudah ada dalam daftar kontak ini.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
id: Anda mencoba menambahkan alamat yang sudah menjadi bagian dari daftar. Tambahkan saja?

en: Skip duplicates
id: Lewati duplikat

en: Add with duplicates
id: Tambah dengan duplikat

en: List “{0}” is already in this contact list.
id: Daftar “{0}” sudah ada di dalam daftar kontak ini.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
id: Daftar kontak bernama “{0}” sudah ada. Tambahkan saja?

en: Failed to delete contact
id: Gagal menghapus kontak

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
id: Anda tidak memiliki izin untuk menghapus kontak dari buku alamat ini.

en: Cannot add new contact
id: Tidak dapat menambah kontak baru

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
id: “{0}” adalah buku alamat yang hanya bisa dibaca dan tidak dapat diubah. Silakan pilih buku alamat yang lain dari panel samping dalam tampilan Kontak.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
id: Tak bisa menyimpan kontak, buku alamat sedang membuka

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
id: Tak bisa menyimpan kontak ke buku alamat “{0}”, karena itu sedang membuka. Tunggu sampai terbuka, atau pilih buku alamat lain.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan kontak

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan kontak. Anda dapat mencoba lagi dengan berpindah ke kontak lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Failed to refresh list of account address books
id: Gagal menyegarkan daftar buku alamat akun

en: Do you want to unset contact image?
id: Apakah Anda ingin tidak mengatur gambar kontak?

en: Do _Not Unset
id: Janga_n Tidak DIatur

en: _Unset
id: Tidak Diat_ur

en: Contact already exists in the address book.
id: Kontak sudah ada di buku alamat.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
id: Kontak "{0}" sudah ada di buku alamat "{1}". Apakah Anda ingin menambahkan salinannya sebagai gantinya?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
id: Ba_tal

en: _Add Copy
id: T_ambah Salinan

en: Show Telephone
id: Tampilkan Telepon

en: Show SIP Address
id: Tampilkan Alamat SIP

en: Show Instant Messaging
id: Tampilkan Perpesanan Instan

en: Show Web Addresses
id: Tampilkan Alamat Web

en: Show Job section
id: Tampilkan bagian Pekerjaan

en: Show Miscellaneous
id: Tampilkan Serba neka

en: Show Home Mailing Address
id: Tampilkan Alamat Surat Rumah

en: Show Work Mailing Address
id: Tampilkan Alamat Surat Kantor

en: Show Other Mailing Address
id: Tampilkan Alamat Surat Lain

en: Show Notes
id: Tampilkan Catatan

en: Show Certificates
id: Tampilkan Sertifikat

en: Options
id: Opsi

en: _Save
id: _Simpan

en: Image
id: Foto

en: Nic_kname:
id: Nama pan_ggilan:

en: _File under:
id: _Simpan dalam:

en: _Where:
id: _Lokasi:

en: Ca_tegories...
id: Ka_tegori...

en: Full _Name...
id: _Nama Lengkap...

en: Email
id: Surel

en: _Wants to receive HTML mail
id: _Boleh dikirimi surel HTML

en: Telephone
id: Telepon

en: SIP Address
id: Alamat SIP

en: Instant Messaging
id: Pesan Instan

en: Contact
id: Kontak

en: _Home Page:
id: _Halaman Utama:

en: _Calendar:
id: _Kalender:

en: _Free/Busy:
id: _Luang/Sibuk:

en: Home Page:
id: Laman Utama:

en: Calendar:
id: Kalender:

en: Free/Busy:
id: Luang/Sibuk:

en: Web Addresses
id: Alamat Web

en: _Profession:
id: _Profesi:

[ctx: Job]
en: _Title:
id: Jabat_an:

en: _Company:
id: Per_usahaan:

en: _Department:
id: _Bagian:

en: _Office:
id: Kant_or:

en: _Manager:
id: _Manajer:

en: _Assistant:
id: _Asisten:

en: Job
id: Pekerjaan

en: _Spouse:
id: Pa_sangan hidup:

en: _Birthday:
id: Ulang _Tahun:

en: _Anniversary:
id: Pering_atan:

en: Anniversary
id: Peringatan

en: Birthday
id: Ulang Tahun

note: Other options
en: Miscellaneous
id: Lain-lain

en: Personal Information
id: Informasi Pribadi

en: _City:
id: _Kota:

en: _Zip/Postal Code:
id: Ko_de Pos:

en: _State/Province:
id: Negara bagian/Provin_si:

en: _Country:
id: _Negara:

en: _PO Box:
id: Kotak _Pos:

en: _Address:
id: _Alamat:

en: Home
id: Rumah

en: Work
id: Kantor

en: Other
id: Lainnya

en: Mailing Address
id: Alamat Surat

en: Notes
id: Catatan

en: Add _PGP
id: Tambah _PGP

en: Add _X.509
id: Tambah _X.509

en: _Remove
id: _Buang

en: Load P_GP
id: Muat P_GP

en: _Load X.509
id: Muat _X.509

en: Certificates
id: Sertifikat

en: _Undo
id: Tak _Jadi

en: Undo
id: Tak Jadi

en: _Redo
id: _Jadi Lagi

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Error adding contact
id: Galat sewaktu menambahkan kontak

en: Error modifying contact
id: Galat sewaktu mengubah kontak

en: Error removing contact
id: Galat sewaktu menghapus kontak

en: Contact Editor
id: Penyunting Kontak

en: Contact Editor — %s
id: Penyunting Kontak — %s

en: X.509 certificates
id: Sertifikat X.509

en: PGP keys
id: Kunci PGP

en: All files
id: Semua berkas

en: Open PGP key
id: Buka kunci PGP

en: Open X.509 certificate
id: Buka sertifikat X.509

en: _Open
id: _Buka

en: Chosen file is not a local file.
id: Berkas yang dipilih bukan berkas lokal.

en: Failed to load certificate: %s
id: Gagal memuat sertifikat: %s

en: Save PGP key
id: Simpan kunci PGP

en: Save X.509 certificate
id: Simpan sertifikat X.509

en: Failed to save certificate: %s
id: Gagal menyimpan sertifikat: %s

en: Please select an image for this contact
id: Pilih foto untuk orang ini

en: _No image
id: Ta_npa gambar

en: The contact data is invalid:
id: Data kontak salah:

en: “%s” has an invalid format
id: “%s” memiliki format yang salah

en: “%s” cannot be a future date
id: “%s” tak boleh berupa tanggal di masa depan

en: %s“%s” has an invalid format
id: %s“%s” memiliki format yang salah

en: %s“%s” is empty
id: %s“%s” kosong

en: Invalid contact.
id: Kontak tidak sah.

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: Failed to find contact
id: Gagal menemukan kontak

en: Contact Quick-Add
id: Tambah Kontak versi Cepat

en: _Edit Full
id: _Ubah Semua

en: _Full name
id: Nama _lengkap

en: E_mail
id: S_urel

en: _Select Address Book
id: _Pilih Buku Alamat

en: Failed to parse vCard data
id: Gagal mengurai data vCard

en: Mr.
id: Tn.

en: Mrs.
id: Ny.

en: Ms.
id: Nn.

en: Miss
id: Nona

en: Full Name
id: Nama Lengkap

en: _First:
id: _Depan:

[ctx: FullName]
en: _Title:
id: _Gelar:

en: _Middle:
id: _Tengah:

en: _Last:
id: Be_lakang:

en: _Suffix:
id: _Akhiran:

en: Contact List Editor
id: Penyunting Daftar Kontak

en: _List name:
id: Nama _daftar:

en: Members
id: Anggota

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
id: Ke_tik alamat surel atau seret salah satu kontak ke dalam daftar di bawah ini:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
id: _Sembunyikan alamat saat mengirim ke daftar ini

en: Add an email to the List
id: Menambahkan surel ke Daftar

en: Remove an email address from the List
id: Menghapus alamat surel dari Daftar

en: _Select...
id: _Pilih...

en: Insert email addresses from Address Book
id: Menyisipkan alamat surel dari Buku Alamat

en: _Top
id: _Puncak

en: _Up
id: _Naik

en: _Down
id: _Turun

en: _Bottom
id: _Dasar

en: Contact List Members
id: Anggota Daftar Alamat

en: _Members
id: _Anggota

en: Error adding list
id: Galat sewaktu menambahkan daftar

en: Error modifying list
id: Galat sewaktu mengubah daftar

en: Error removing list
id: Galat sewaktu menghapus daftar

en: Name
id: Nama

en: contains
id: berisi

en: does not contain
id: tidak berisi

en: is
id: adalah

en: is not
id: bukan

en: starts with
id: diawali dengan

en: ends with
id: diakhiri dengan

en: Phone
id: Telepon

en: Category
id: Kategori

en: Expression
id: Ekspresi

en: Name contains
id: Nama berisi

en: Email begins with
id: Surel diawali dengan

en: Email contains
id: Surel berisi

en: Phone contains
id: Foto berisi

en: Any field contains
id: Kolom berisi

en: evolution address book
id: buku alamat evolution

en: Copy _Email Address
id: Salin Alamat Sur_el

en: Copy the email address to the clipboard
id: Menyalin alamat surel ke papan klip

en: _Send New Message To…
id: Kirim Pe_san Baru Ke…

en: Send a mail message to this address
id: Kirim surel ke alamat ini

en: Click to mail %s
id: Klik untuk mengirim surat kepada %s

en: Click to open map for %s
id: Klik untuk membuka peta untuk %s

en: Open map
id: Buka peta

en: List Members:
id: Anggota Daftar:

en: Fax
id: Faks

en: Nickname
id: Nama panggilan

en: Categories
id: Kategori

en: Company
id: Perusahaan

en: Department
id: Departemen

en: Office
id: Perkantoran

en: Profession
id: Profesi

en: Position
id: Posisi

en: Manager
id: Manajer

en: Assistant
id: Asisten

en: Free/Busy
id: Luang/Sibuk

en: Address
id: Alamat

en: Home Page
id: Laman Web

en: Web Log
id: Log Web

en: Spouse
id: Pasangan Hidup

en: Personal
id: Pribadi

en: Note
id: Catatan

en: List Members
id: Daftar Anggota

en: Job Title
id: Jabatan

en: Home page
id: Laman web

en: Unnamed
id: Tanpa nama

en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: Merge Contact
id: Gabung Kontak

en: Duplicate Contact Detected
id: Ada Kontak yang Dobel

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
id: Nama atau alamat surel kontak ini sudah ada pada folder.
    Perubahan disimpan saja?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
id: Nama atau alamat surel kontak ini sudah ada pada folder.
    Tambahkan saja?

en: Changed Contact:
id: Kontak yang Diubah:

en: New Contact:
id: Kontak Baru:

en: Conflicting Contact:
id: Kontak yang Konflik:

en: Old Contact:
id: Kontak Lama:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
id: Buku alamat ini tidak dapat dibuka. Artinya buku ini tidak dapat dipergunakan dalam keadaan luring atau mungkin juga belum selesai diunduh agar dapat digunakan pada keadaan tidak terhubung. Silakan buka lagi buku alamat ini sekali lagi dalam keadaan tersambung agar isinya dapat dibaca.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
id: Kami tidak bisa membuka buku alamat ini.  Silakan periksa apakah lokasi %s ada dan cukup memiliki hak untuk mengakses.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
id: Versi Evolution ini tidak dilengkapi dengan dukungan LDAP. Bila Anda ingin menggunakan LDAP pada Evolution, silakan instal paket Evolution yang dilengkapi dengan LDAP.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
id: Buku alamat ini tidak dapat dibuka. Mungkin URI yang Anda masukan tidak benar atau peladen sedang mati atau diluar jangkauan.

en: Detailed error message:
id: Detail pesan galat:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
id: Ada banyak kartu yang cocok dengan kueri ini yang jumlahnya
    lebih banyak dari yang mampu ditampilkan oleh peladen atau Evolution.
    Silakan ubah pencariannya menjadi lebih spesifik atau tambahkan batasan
    hasil pencarian pada pengaturan peladen direktori pada buku alamat ini.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
id: Waktu proses pencarian melebihi batas waktu yang ditentukan peladen.
    Silakan gunakan kata kunci yang lain atau yang lebih spesifik
    atau tambahkan batas waktu pencarian pada pengaturan
    peladen direktori pada buku alamat ini.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
id: Program punggung untuk buku alamat ini tidak mampu menguraikan kuiri ini. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
id: Program punggung untuk buku alamat ini menolak untuk melakukan kuiri. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
id: Kuiri tidak tidak berhasil diselesaikan. %s

en: Select Address Book
id: Pilih Buku Alamat

en: list
id: daftar

en: Move contact to
id: Pindahkan kontak ke

en: Copy contact to
id: Salin kontak ke

en: Move contacts to
id: Pindahkan kontak ke

en: Copy contacts to
id: Salin kontak ke

en: Error getting book view
id: Galat ketika membuka tampilan buku

en: Search Interrupted
id: Hentikan Pencarian

en: Error modifying card
id: Galat sewaktu mengubah kartu

en: No contacts
id: Tidak ada kontak

en: %u contact | %u contacts
id[0]: %u kontak

en: Cut selected contacts to the clipboard
id: Memotong kontak yang dipilih ke dalam papan klip

en: Copy selected contacts to the clipboard
id: Menyalin kontak yang dipilih ke dalam papan klip

en: Paste contacts from the clipboard
id: Mengambil kontak dari papan klip

en: Delete selected contacts
id: Menghapus kontak yang dipilih

en: Select all visible contacts
id: Pilih semua kontak yang terlihat

en: Searching for the Contacts…
id: Mencari Kontak…

en: Failed to get contacts with unknown error
id: Gagal mendapatkan kontak dengan galat yang tidak diketahui

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar kontak ini?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar kontak ini?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar kontak (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
id: Anda yakin ingin menghapus kontak ini?

en: Are you sure you want to delete this contact?
id: Anda yakin ingin menghapus kontak ini?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
id: Anda yakin ingin menghapus kontak ini (%s)?

en: _Delete
id: _Hapus

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
id[0]: Membuka kontak %d akan juga membuka %d jendela baru.
    Yakin ingin menampilkan seluruh alamat ini?

en: _Don’t Display
id: _Jangan tampilkan

en: Display _All Contacts
id: Tampilkan Semu_a Kontak

en: File As
id: Simpan Sebagai

en: Given Name
id: Nama Asli

en: Family Name
id: Nama Keluarga

en: Email 2
id: Surel 2

en: Email 3
id: Surel 3

en: Assistant Phone
id: Telepon Asisten

en: Business Phone
id: Telepon Urusan Bisnis

en: Business Phone 2
id: Telepon Urusan Bisnis 2

en: Business Fax
id: Fax Urusan Bisnis

en: Callback Phone
id: Telepon CallBack

en: Car Phone
id: Telepon Mobil

en: Company Phone
id: Telepon Kantor

en: Home Phone
id: Telepon Rumah

en: Home Phone 2
id: Telepon Rumah 2

en: Home Fax
id: Faks Rumah

en: ISDN Phone
id: Telepon ISDN

en: Mobile Phone
id: Telepon Seluler

en: Other Phone
id: Telepon Lainnya

en: Other Fax
id: Faks Lainnya

en: Pager
id: Penyeranta/Pager

en: Primary Phone
id: Telepon Utama

en: Title
id: Judul

en: Role
id: Peranan

en: Web Site
id: Situs Web

en: Journal
id: Jurnal

en: Home Address Street
id: Jalan Alamat Rumah

en: Home Address Extended
id: Alamat Rumah yang Diperpanjang

en: Home Address PO Box
id: Kotak Pos Alamat Rumah

en: Home Address City
id: Kota Alamat Rumah

en: Home Address Zip/Postal code
id: Kode Pos Alamat Rumah

en: Home Address State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi Alamat Rumah

en: Home Address Country
id: Negara Alamat Rumah

en: Work Address Street
id: Jalan Alamat Kantor

en: Work Address Extended
id: Alamat Kantor yang Diperpanjang

en: Work Address PO Box
id: Kotak Pos Alamat Kantor

en: Work Address City
id: Kota Alamat Kantor

en: Work Address Zip/Postal code
id: Kode Pos Alamat Kantor

en: Work Address State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi Alamat Kantor

en: Work Address Country
id: Negara Alamat Kantor

en: Other Address Street
id: Jalan Alamat Lainnya

en: Other Address Extended
id: Alamat Lain yang Diperpanjang

en: Other Address PO Box
id: Kotak Pos Alamat Lainnya

en: Other Address City
id: Kota Alamat Lain

en: Other Address Zip/Postal code
id: Kode Pos Alamat Lainnya

en: Other Address State/Province
id: Negara Bagian/Provinsi Alamat Lainnya

en: Other Address Country
id: Negara Alamat Lainnya

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
id: Cari Kontak
    
    atau klik dua kali di sini untuk membuat Kontak baru.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
id: Tidak ada item untuk ditampilkan dalam tampilan ini.
    
    Klik dua kali di sini untuk membuat Kontak baru.

en: Search for the Contact.
id: Mencari Kontak.

en: There are no items to show in this view.
id: Tidak ada yang bisa ditampilkan di sini.

en: Contacts Map
id: Peta Kontak

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
id: Per_besar

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
id: P_erkecil Tampilan

note: Search button
en: _Find
id: _Cari

en: Importing…
id: Mengimpor…

en: Can’t open .csv file
id: Tak bisa membuka berkas .csv

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
id: Kontak Outlook CSV atau Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
id: Pengimpor Kontak Outlook CSV dan Tab

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
id: Kontak Mozilla CSV atau Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
id: Pengimpor Kontak Mozilla CSV dan Tab

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
id: Kontak Evolution CSV atau Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
id: Pengimpor Kontak Evolution CSV dan Tab

en: Can’t open .ldif file
id: Tak bisa membuka berkas .ldif

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
id: Format Pertukaran Data LDAP (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
id: Pengimpor LDIF Evolution

en: Evolution vCard Importer
id: Program Impor vCard Evolution

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
id: Halaman %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
id: Surel Kantor

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
id: Surel Rumah

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
id: Surel Lainnya

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
id: SIP Kantor

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
id: SIP Rumah

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
id: SIP Lainnya

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
id: Surel

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
id: Telepon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan pemberitahuan pembatalan kepada semua peserta?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
id: Jika Anda tidak mengirim pemberitahuan pembatalan, peserta lain mungkin tidak tahu rapat dibatalkan.

en: Do _not Send
id: Ja_ngan Kirim

en: _Send Notice
id: _Kirim Pemberitahuan

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan pemberitahuan penghapusan kepada penyelenggara?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
id: Jika Anda tidak mengirimkan pemberitahuan penghapusan, penyelenggara mungkin tidak mengetahui bahwa rapat telah dihapus.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
id: Anda yakin ingin menghapus pertemuan ini?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi pertemuan ini akan dihapus dan tidak akan dikembalikan menjadi semula.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
id: Jika Anda tidak mengirim pemberitahuan pembatalan, peserta lain mungkin tidak tahu tugas telah dihapus.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
id: Jika Anda tidak mengirimkan pemberitahuan penghapusan, penyelenggara mungkin tidak mengetahui tugas tersebut telah dihapus.

en: Are you sure you want to delete this task?
id: Anda yakin ingin menghapus tugas ini?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi pada tugas ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan pemberitahuan pembatalan untuk memo ini?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
id: Jika Anda tidak mengirim pemberitahuan pembatalan, peserta lain mungkin tidak tahu memo telah dihapus.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan pemberitahuan penghapusan memo ini?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
id: Jika Anda tidak mengirimkan pemberitahuan penghapusan, penyelenggara mungkin tidak mengetahui memo tersebut telah dihapus.

en: Are you sure you want to delete this memo?
id: Anda yakin ingin menghapus memo ini?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi memo ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus rapat berjudul “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus janji temu bertemu berjudul “{0}”?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi mengenai jadwal pertemuan ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
id: Anda yakin ingin menghapus janji temu ini?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
id: Anda yakin ingin menghapus tugas “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus memo “{0}”?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi memo ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
id: Anda yakin ingin menghapus {0} janji temu ini?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi tentang jadwal pertemuan ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
id: Anda yakin ingin menghapus {0} tugas ini?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi tentang tugas-tugas ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan semula.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
id: Anda yakin ingin menghapus {0} memo ini?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
id: Semua informasi tentang memo-memo ini akan dihapus dan tidak dapat dikembalikan ke semula.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
id: Apakah Anda ingin menyimpan perubahan pada pertemuan ini?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
id: Anda telah mengubah rapat ini, tapi belum disimpan.

en: _Save Changes
id: _Simpan Perubahan

en: _Discard Changes
id: _Abaikan Perubahan

en: Would you like to save your changes to this appointment?
id: Apakah Anda ingin menyimpan janji temu ini?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
id: Anda telah mengganti janji temu ini, tetapi belum lagi disimpan.

en: Would you like to save your changes to this task?
id: Apakah Anda ingin menyimpan perubahan pada tugas ini?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
id: Anda telah merubah tugas ini, tapi belum disimpan.

en: Would you like to save your changes to this memo?
id: Simpan perubahan pada memo ini?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
id: Anda telah merubah memo ini, tapi belum disimpan.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirim undangan rapat pada setiap peserta?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
id: Surat Undangan akan dikirimkan ke semua peserta dan membolehkan konfirmasi mereka.

en: _Send
id: _Kirim

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan informasi rapat terbaru pada setiap peserta?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
id: Mengirim informasi terbaru akan membantu peserta lain dalam mengatur kalender mereka.

en: Would you like to send this task to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirim tugas ini ke semua peserta?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
id: Undangan melalui surel akan dikirim ke semua peserta dan meminta mereka untuk menerima tugas ini.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
id: Sedang mengunduh. Anda ingin menyimpan tugas?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
id: Ada beberapa lampiran yang akan diunduh. Menyimpan tugas akan menyebabkan kehilangan lampiran ini.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
id: Sedang mengunduh. Apakah Anda ingin menyimpan janji temu?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
id: Ada beberapa lampiran yang akan diunduh. Menyimpan pertemuan akan menghilangkan lampiran ini.

en: Would you like to send updated task information to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirim informasi terbaru tentang tugas ini kepada semua peserta?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
id: Mengirim informasi terbaru ke semua peserta akan membantu peserta lain untuk mengatur daftar tugas mereka.

en: Would you like to send this memo to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirim memo ini ke para peserta?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
id: Undangan surel akan dikirim ke semua peserta dan memungkinkan mereka menerima memo ini.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
id: Apakah Anda ingin mengirimkan informasi memo yang diperbarui kepada peserta?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
id: Mengirim informasi terbaru yang memungkinkan peserta lain agar daftar memo mereka tetap mutakhir.

en: Editor could not be loaded.
id: Penyunting tidak dapat dimuat.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus kalender “{0}”?

en: This calendar will be removed permanently.
id: Kalender ini akan dihapus permanen.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar tugas  “{0}”?

en: This task list will be removed permanently.
id: Daftar tugas ini akan dihapus permanen.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar memo “{0}”?

en: This memo list will be removed permanently.
id: Daftar memo ini akan dihapus permanen.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus kalender jauh “{0}”?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus secara permanen kalender “{0}” dari peladen. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar tugas jauh “{0}”?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus secara permanen daftar tugas “{0}” dari peladen. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus daftar memo jauh “{0}”?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus secara permanen daftar memo “{0}” dari peladen. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
id: Anda yakin ingin menyimpan janji temu tanpa rangkuman?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
id: Menambahkan ringkasan yang bermakna ke janji temu Anda akan memberi gambaran tentang janji temu Anda.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
id: Anda yakin ingin menyimpan tugas tanpa rangkuman?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
id: Menambahkan ringkasan yang bermakna ke tugas Anda akan memberi gambaran tentang tugas Anda.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
id: Anda yakin ingin menyimpan memo tanpa rangkuman?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
id: Galat sewaktu memuat kalender “{0}”

en: The calendar is not marked for offline usage.
id: Kalender tidak ditandai untuk penggunaan offline.

en: Cannot save event
id: Tidak bisa menyimpan acara

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
id: “{0}” adalah kalender yang dapat dibaca dan tidak dapat dimodifikasi. Silakan pilih Kalender lain yang dapat menerima janji temu.

en: Cannot save task
id: Tidak bisa menyimpan tugas

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
id: “{0}” tak mendukung tugas yang diberikan, silakan pilih daftar tugas lain.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
id: Galat sewaktu memuat daftar tugas “{0}”

en: The task list is not marked for offline usage.
id: Daftar tugas tidak ditandai untuk penggunaan offline.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
id: Galat sewaktu memuat daftar memo “{0}”

en: The memo list is not marked for offline usage.
id: Daftar memo tidak ditandai untuk penggunaan luring.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
id: Gagal menambah zona waktu ke “{0}”

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
id: Gagal menyimpan lampiran

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
id: Gagal membuka kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
id: Gagal membuka daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
id: Gagal membuka daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
id: Gagal membuat acara dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
id: Gagal membuat memo dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
id: Gagal membuat tugas dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
id: Gagal mengubah acara dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
id: Gagal mengubah memo dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
id: Gagal mengubah tugas dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
id: Gagal menghapus acara dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
id: Gagal menghapus memo dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
id: Gagal menghapus tugas dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
id: Gagal memutakhirkan acara dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
id: Gagal memutakhirkan memo dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
id: Gagal memutakhirkan tugas dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
id: Gagal mengirim acara ke kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
id: Gagal mengirim memo ke daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
id: Gagal mengirim tugas ke daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
id: Galat sewaktu membuat tilikan bagi kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
id: Galat sewaktu membuat tilikan bagi daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
id: Galat sewaktu membuat tilikan bagi daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
id: Gagal menyalin suatu acara ke dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
id: Gagal menyalin suatu tugas ke dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
id: Gagal menyalin suatu memo ke dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
id: Gagal memindah suatu acara ke dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
id: Gagal memindah suatu tugas ke dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
id: Gagal memindah suatu memo ke dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
id: Gagal mengambil acara dari kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
id: Gagal mengambil tugas dari daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
id: Gagal mengambil memo dari daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
id: Menyalin suatu acara ke dalam kalender“{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
id: Menyalin suatu tugas ke dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
id: Menyalin suatu memo ke dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
id: Memindah suatu acara ke dalam kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
id: Memindah suatu tugas ke dalam daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
id: Menyalin suatu memo ke dalam daftar memo “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
id: Gagal menyegarkan kalender “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
id: Gagal menyegarkan daftar tugas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
id: Gagal menyegarkan daftar memo “{0}”

en: Failed to make an occurrence movable
id: Gagal membuat suatu kejadian dapat dipindahkan

en: Something has gone wrong when displaying the event
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan acara

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan acara. Anda dapat mencoba lagi dengan pindah ke acara lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan memo

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan memo. Anda dapat mencoba lagi dengan pindah ke memo lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Something has gone wrong when displaying the task
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan tugas

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan tugas. Anda dapat mencoba lagi dengan pindah ke tugas lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Do you want to detach event from the series?
id: Apakah Anda ingin melepaskan acara dari rangkaian?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
id: Acara "{0}" akan terlepas dari serinya dan disimpan sebagai acara mandiri baru.

en: _Detach and Create Copy
id: Lepaskan _dan Buat Salinan

en: Summary
id: Judul

en: Description
id: Keterangan

en: Any Field
id: Sebarang Kolom

en: Classification
id: Klasifikasi

en: Public
id: Publik

en: Private
id: Pribadi

en: Confidential
id: Rahasia

en: Organizer
id: Penyelenggara

en: Attendee
id: Peserta

en: Location
id: Lokasi

en: Attachments
id: Lampiran

en: Exist
id: Ada

en: Do Not Exist
id: Tidak Ada

en: Recurrence
id: Pengulangan

en: Occurs
id: Terjadi

en: Less Than
id: Kurang Dari

en: Exactly
id: Tepat

en: More Than
id: Lebih Dari

en: Summary Contains
id: Ringkasan berisi

en: Description Contains
id: Deskripsi berisi

en: with one guest | with %d guests
id[0]: dengan %d tamu

en: Comments: %s
id: Komentar: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
id: Nihil

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
id: Tentatif

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
id: Terkonfirmasi

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
id: Draf

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
id: Akhir

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
id: Belum Dimulai

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
id: Perlu Penanganan

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
id: Tengah Berlangsung

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
id: Selesai

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
id: Dibatalkan

en: Accepted
id: Diterima

en: Declined
id: Ditolak

en: Tentative
id: Sementara

en: Delegated
id: Terdelegasi

en: Needs action
id: Butuh Penanganan

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
id: Kondisi

en: No Summary
id: Tidak ada judul

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
id: Penyelenggara: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
id: Penyelenggara: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
id: Lokasi: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
id: Mulai: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
id: Mulai: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
id: Tenggat: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
id: Selesai: %s

en: Untitled
id: Tak ada judul

en: Location:
id: Lokasi:

en: Start Date:
id: Tanggal Awal:

en: End Date:
id: Tanggal Akhir:

en: Recurs:
id: Berulang:

en: Due Date:
id: Tanggal Tenggat:

en: Estimated duration:
id: Perkiraan durasi:

en: Categories:
id: Kategori:

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Priority:
id: Prioritas:

en: Classification:
id: Klasifikasi:

en: Organizer:
id: Penyelenggara:

en: Attendees:
id: Peserta:

en: Web Page:
id: Laman Web:

en: New Appointment
id: Jadwal Pertemuan Baru

en: New All Day Event
id: Acara Seluruh Hari Baru

en: New Meeting
id: Buat Pertemuan Baru

en: Go to Today
id: Lihat Hari Ini

en: Go to Date
id: Lihat Tanggal

en: It has reminders.
id: Dengan pengingat.

en: It has recurrences.
id: Berulang.

en: It is a meeting.
id: Pertemuan.

en: Calendar Event: Summary is %s.
id: Acara: Ringkasannya %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
id: Acara: Tak punya ringkasan.

en: calendar view event
id: kalender tampil acara

en: Grab Focus
id: Ambil Fokus

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
id[0]: Ada %d acara.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
id: Tidak ada acara.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
id: Tampilan Minggu Kerja: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
id: Tampilan Hari: %s. %s

en: calendar view for a work week
id: kalender tampil untuk satu minggu kerja

en: calendar view for one or more days
id: tampilan kalender untuk satu hari atau lebih

en: a table to view and select the current time range
id: tabel untuk melihat dan memilih cakupan waktu saat ini

en: Jump button
id: Tombol lompat

en: Click here, you can find more events.
id: Klik di sini untuk melihat acara.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
id: Bunyikan suara

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
id: Munculkan peringatan

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
id: Kirim surel

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
id: Jalankan program

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
id: Mesti melakukan aksi yang tak dikenal

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
id: %s %s sebelum dimulai

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
id: %s %s setelah dimulai

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
id: %s di awal

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
id: %s %s sebelum berakhir

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
id: %s %s setelah berakhir

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
id: %s di akhir

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
id: %s pada %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
id: %s untuk tipe pemicu yang tidak diketahui

en: Month View: %s. %s
id: Tampilan Bulan: %s. %s

en: Week View: %s. %s
id: Tampilan Minggu: %s. %s

en: calendar view for a month
id: kalender tampi untuk sebulan

en: calendar view for one or more weeks
id: tampilan kalender untuk satu minggu atau lebih

en: Creating view for calendar “%s”
id: Membuat tilikan bagi kalender “%s”

en: Creating view for task list “%s”
id: Membuat tilikan bagi daftar tugas “%s”

en: Creating view for memo list “%s”
id: Membuat tilikan bagi daftar memo “%s”

en: Destination is read only
id: Tujuan hanya dapat dibaca saja

en: Copying events to the calendar “%s”
id: Menyalin acara ke kalender “%s”

en: Copying memos to the memo list “%s”
id: Menyalin memo-memo ke daftar memo “%s”

en: Copying tasks to the task list “%s”
id: Menyalin tugas-tugas ke daftar tugas “%s”

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
id: _Hapus butir ini dari seluruh kotak surat penerima yang lain?

en: _Retract comment
id: Cabut komenta_r

en: Select Date
id: Pilih Tanggal

en: Select _Today
id: Pilih _Hari Ini

en: January
id: Januari

en: February
id: Februari

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: June
id: Juni

en: July
id: Juli

en: August
id: Agustus

en: October
id: Oktober

en: December
id: Desember

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
id: Anda sedang merubah acara yang berulang. Apa yang ingin Anda ganti?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
id: Anda sedang mendelegasikan acara yang berulang. Apa yang ingin Anda delegasikan?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
id: Anda sedang merubah tugas yang berulang. Bagian apa yang ingin Anda ganti?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
id: Anda sedang mengubah memo yang berulang. Apa yang ingin Anda ganti?

en: This Instance Only
id: Instance Ini Saja

en: This and Prior Instances
id: Instance Ini dan Sebelumnya

en: This and Future Instances
id: Instance Ini dan Akan Datang

en: All Instances
id: Semua Instance

en: Send my reminders with this event
id: Kirim pengingat saya dengan acara ini

en: Notify new attendees _only
id: Beritahu peserta baru s_aja

en: Cut selected events to the clipboard
id: Ambil acara yang sudah dipilih ke dalam clipboard

en: Copy selected events to the clipboard
id: Salin acara yang sudah dipilih ke dalam clipboard

en: Paste events from the clipboard
id: Tempelkan acara dari clipboard

en: Delete selected events
id: Hapus acara yang dipilih

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
id: Teks yang ditempelkan tak memuat data iCalendar yang valid

en: Default calendar not found
id: Kalender baku tak ditemukan

en: Default memo list not found
id: Daftar memo baku tak ditemukan

en: Default task list not found
id: Daftar tugas baku tak ditemukan

en: No suitable component found
id: Tak ditemukan komponen yang sesuai

en: Pasting iCalendar data
id: Menempelkan data iCalendar

en: %A %d %b %Y
id: %A, %d %b %Y

note: strftime format %a = abbreviated weekday name, %d = day of month, * %b = abbreviated month name. Don't use any other specifiers. strftime format %a = abbreviated weekday name, * %d = day of month, %b = abbreviated month name. * You can change the order but don't change the * specifiers or add anythi
en: %a %d %b
id: %a, %d %b

en: %a %d %b %Y
id: %a, %d %b %Y

en: %d appointment | %d appointments
id[0]: %d janji temu

en: %d selected
id: %d yang terpilih

en: Start Date
id: Tanggal Awal

en: End Date
id: Tanggal Akhir

en: Created
id: Dibuat

en: Last modified
id: Modifikasi terakhir

en: Source
id: Sumber

en: Type
id: Tipe

en: Unknown
id: Tidak dikenal

en: Source with UID “%s” not found
id: Sumber dengan UID “%s” tak ditemukan

en: Creating an event
id: Membuat suatu acara

en: Creating a memo
id: Membuat suatu memo

en: Creating a task
id: Membuat suatu tugas

en: Recurring
id: Berulang

en: Assigned
id: Telah ditugaskan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak ada

en: Free
id: Luang

en: Busy
id: Sibuk

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
id: Posisi geografis harus diketikkan dalam bentuk seperti:
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
id: Dalam Proses

en: Modifying an event
id: Mengubah suatu acara

en: Modifying a memo
id: Mengubah suatu memo

en: Modifying a task
id: Mengubah suatu tutas

en: Removing an event
id: Menghapus sebuah acara

en: Removing a memo
id: Menghapus sebuah memo

en: Removing a task
id: Menghapus sebuah tugas

en: Deleting an event | Deleting %d events
id[0]: Menghapus %d acara

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
id[0]: Menghapus %d memo

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
id[0]: Menghapus %d tugas

en: Pasting an event | Pasting %d events
id[0]: Menempel %d acara

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
id[0]: Menempel %d memo

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
id[0]: Menempel %d tugas

en: Updating an event
id: Memperbarui sebuah acara

en: Updating a memo
id: Memperbarui sebuah memo

en: Updating a task
id: Memperbarui sebuah tugas

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
id: Membuat acara dibuang dalam kalender “%s”

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
id: Membuat memo dibuang dalam daftar memo “%s”

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
id: Membuat tugas dibuang dalam daftar tugas “%s”

en: Purging events in the calendar “%s”
id: Membuang acara dalam kalender “%s”

en: Purging memos in the memo list “%s”
id: Membuang memo dalam daftar memo “%s”

en: Purging tasks in the task list “%s”
id: Membuang tugas dalam daftar tugas “%s”

en: Purging events
id: Menghapus acara

en: Purging memos
id: Menghapus memo

en: Purging tasks
id: Menghapus tugas

en: Expunging completed tasks
id: Bersihkan tugas selesai

en: Moving an event | Moving %d events
id[0]: Memindah %d acara

en: Copying an event | Copying %d events
id[0]: Menyalin %d acara

en: Moving a memo | Moving %d memos
id[0]: Memindahkan %d memo

en: Copying a memo | Copying %d memos
id[0]: Menyalin %d memo

en: Moving a task | Moving %d tasks
id[0]: Memindahkan %d tugas

en: Copying a task | Copying %d tasks
id[0]: Menyalin %d tugas

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
id: %a %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
id: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
id: Tanggal harus dimasukkan dalam bentuk:
    %s

en: Event’s time is in the past
id: Waktu acara adalah di masa lalu

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
id: Kegiatan tidak dapat disunting, karena kalender yang dipilih tidak bisa dibuka

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
id: Kegiatan tidak dapat disunting, karena kalender yang dipilih hanya bisa dibaca

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
id: Perubahan yang dilakukan pada acara tidak akan dikirim ke peserta, karena Anda bukan penyelenggara

en: Start date is not a valid date
id: Tanggal awal bukan tanggal yang valid

en: Start time is not a valid time
id: Waktu awal bukan waktu yang valid

en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: End date is not a valid date
id: Tanggal akhir bukan tanggal yang valid

en: End time is not a valid time
id: Waktu akhir bukan waktu yang valid

en: _Categories
id: _Kategori

en: Toggles whether to display categories
id: Apakah akan menampilkan kategori

en: Time _Zone
id: _Zona Waktu

en: Toggles whether the time zone is displayed
id: Apakah menampilkan daerah zona waktu

en: All _Day Event
id: Acara _Sehari Penuh

en: Toggles whether to have All Day Event
id: Apakah akan mengadakan Acara Satu Harian

en: Show Time as _Busy
id: Tampilkan waktu sebagai waktu si_buk

en: Toggles whether to show time as busy
id: Apakah menampilkan waktu sebagai sibuk

en: Pu_blic
id: Pu_blik

en: Classify as public
id: Ditentukan sebagai publik (umum)

en: _Private
id: _Pribadi

en: Classify as private
id: Ditentukan sebagai pribadi

en: _Confidential
id: _Rahasia

en: Classify as confidential
id: Ditentukan sebagai rahasia

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
id: Waktu _mulai:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
id: Waktu b_erakhir:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
id: Acara _sehari penuh

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
id: Umum

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
id: Pengingat

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
id: Pengulangan

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
id: Lampiran

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
id: Jadwal

en: Meeting — %s
id: Rapat — %s

en: Appointment — %s
id: Janji Temu — %s

en: New note
id: Catatan baru

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
id: Memo tidak dapat disunting, karena daftar memo yang dipilih tidak bisa dibuka

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
id: Memo tidak dapat disunting, karena memo yang dipilih hanya bisa dibaca

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
id: Perubahan yang dilakukan pada memo tidak akan dikirim ke peserta, karena Anda bukan penyelenggara

en: _List:
id: _Daftar:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
id: Tanggal _mulai:

en: Assigned Memo — %s
id: Memo yang Diberikan — %s

en: Attachment | Attachments
id[0]: Lampiran

en: Could not load “%s”
id: Tidak dapat memuat “%s”

en: Could not load the attachment
id: Tidak dapat memuat lampiran

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
id: Beberapa lampiran masih diunduh. Mohon tunggu sampai unduhan selesai.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
id: Lampiran “%s” tidak bisa ditemukan, harap hapus dari daftar

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
id: Lampiran “%s” tak memiliki URI yang valid, harap hapus dari daftar

en: _Attachment…
id: L_ampiran…

en: Attach a file
id: Lampirkan berkas

en: _Attachments
id: L_ampiran

en: Show attachments
id: Tampilkan lampian

en: Icon View
id: Tampilan Ikon

en: List View
id: Tampilan Daftar

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
id: Tidak dapat menemukan peserta “%s” dalam daftar hadir

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
id: Tidak cukup hak untuk menghapus peserta “%s”

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
id[0]: Gagal menghapus peserta yang dipilih

en: Organizer address is not a valid user mail address
id: Alamat penyelenggara bukan alamat surel pengguna yang valid

en: A_ttendees
id: Peser_ta

en: Toggles whether the Attendees are displayed
id: Jungkitkan apakah Peserta ditampilkan

en: R_ole Field
id: D_aerah Pesan

en: Toggles whether the Role field is displayed
id: Apakah daerah peran diampilkan

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
id: Apakah daerah RSVP ditampilkan

en: _Status Field
id: Daerah _Status

en: Toggles whether the Status field is displayed
id: Apakah menampilkan daerah Status

en: _Type Field
id: Daerah Ke_tik

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
id: Apakah daerah pengetikan para peserta ditampilkan

en: An organizer is required.
id: Penyelenggara harus dipilih.

en: At least one attendee is required.
id: Paling tidak harus ada seorang peserta.

en: Or_ganizer:
id: Penyelen_ggara:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
id: Timpa warna acara. Jika tidak diatur, maka warna kalender digunakan.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
id: Timpa warna memo. Jika tidak diatur, maka warna daftar memo digunakan.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
id: Timpa warna tugas. Jika tidak diatur, maka warna daftar tugas digunakan.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
id: P_eserta…

en: _Edit
id: _Sunting

en: Add exception
id: Tambah pengecualian

en: Modify exception
id: Modifikasi pengecualian

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
id: pada hari

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
id: pertama

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
id: kedua

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
id: ketiga

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
id: keempat

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
id: kelima

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
id: terakhir

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
id: Tanggal Lainnya

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
id: 1 sampai 10

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
id: 11 sampai 20

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
id: 21 sampai 31

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
id: hari

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
id: Senin

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
id: Sabtu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
id: pada

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
id: kali

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
id: Janji ini ber_ulang

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
id: Tugas ini berulang

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
id: Memo ini berulang

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
id: Pertemuan ini ber_ulang

en: Recurrence exception date is invalid
id: Pengecualian tanggal pengulangan tidak valid

en: End time of the recurrence is before the start
id: Waktu akhir dari pengulangan sebelum acara dimulai

en: R_ecurrence
id: P_engulangan

en: Set or unset recurrence
id: Atur atau tidak pengulangan

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
id: Setiap

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
id: hari

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
id: minggu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
id: bulan

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
id: tahun

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
id: untuk

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
id: hingga

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
id: selamanya

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
id: Janji temu ini berisi perulangan yang tidak dapat diubah oleh Evolution.

en: Exceptions
id: Pengecualian

en: A_dd
id: Tam_bah

en: Re_move
id: B_uang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Send To
id: Kirim Ke

en: _Reminders
id: _Pengingat

en: Set or unset reminders
id: Atur atau tidak pengingat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
id: Tak ada

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
id: %s sebelumnya

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
id: di awal

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
id: Ubahan

en: Add predefined time…
id: Tambahkan waktu terpradefinisi…

en: Remove predefined times
id: Hapus waktu terpradefinisi

en: Set a custom predefined time to
id: Atur suatu waktu terpradefinisi ubahan ke

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
id: har_i

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
id: _jam

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
id: _menit

en: _Add time
id: T_ambahkan waktu

en: Reminders
id: Pengingat

en: _Reminder
id: _Pengingat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
id: menit

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
id: jam

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
id: hari

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
id: sebelum

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
id: sesudah

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
id: awal

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
id: akhir

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
id: Ulangi _pengingat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
id: kali lagi setiap

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
id: menit

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
id: jam

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
id: hari

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
id: _Pesan ubahan

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
id: _Suara pengingat ubahan

en: Select a sound file
id: Pilih berkas suara

en: _Arguments:
id: _Argumen:

en: _Send To:
id: _Kirim Ke:

en: _Schedule
id: _Jadwal

en: Query free / busy information for the attendees
id: Berikan informasi bebas / sibuk untuk peserta

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
id: Ringka_san:

en: Click here to open the URL
id: Klik di sini untuk membuka URL

en: Click here to open map
id: Klik di sini untuk membuka peta

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
id: _Lokasi:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
id: _Kategori…

en: Edit as text
id: Sunting sebagai teks

en: View as text
id: Tampilkan sebagai teks

en: View as HTML
id: Lihat sebagai HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
id: _Keterangan:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
id: Laman _Web:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
id: Tanggal t_enggat:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
id: Tanggal _selesai:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
id: Publik

[ctx: ECompEditor]
en: Private
id: Pribadi

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
id: Rahasia

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
id: K_lasifikasi:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
id: Belum didefinisikan

[ctx: ECompEditor]
en: High
id: Tinggi

[ctx: ECompEditor]
en: Low
id: Rendah

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
id: Pr_ioritas:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
id: Persentase selesai:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
id: _Zona waktu:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
id: Tampilkan waktu sebagai waktu si_buk

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
id: Nihil

en: Esti_mated duration:
id: Perkiraa_n durasi:

en: Task’s start date is in the past
id: Tanggal mulai tugas berada di masa lampau

en: Task’s due date is in the past
id: Tanggal jatuh tempo tugas adalah di masa lalu

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
id: Tugas tidak dapat disunting, karena daftar tugas yang dipilih tidak dapat dibuka

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
id: Tugas tidak dapat diubah, karena tugas yang dipilih hanya bisa dibaca

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
id: Perubahan yang dilakukan pada tugas tidak akan dikirim ke peserta, karena Anda bukan penyelenggara

en: Due date is not a valid date
id: Tanggal tenggat bukan tanggal yang valid

en: Completed date is not a valid date
id: Tanggal selesai bukan tanggal yang valid

en: Completed date cannot be in the future
id: Tanggal selesai tidak bisa di masa depan

en: Due date cannot be the same as the Start date
id: Tanggal selesai tidak bisa sama dengan tanggal Mulai

en: Start date is required for recurring tasks
id: Tanggal mulai diperlukan untuk tugas yang berulang

en: All _Day Task
id: Tugas Sepanjang H_ari

en: Toggles whether to have All Day Task
id: Jungkitkan apakah memiliki Acara Sehari Penuh

en: Assigned Task — %s
id: Tugas yang Diberikan — %s

en: Task — %s
id: Tugas — %s

en: attachment
id: lampiran

en: Sending notifications to attendees…
id: Mengirimkan notifikasi ke peserta…

en: Saving changes…
id: Menyimpan perubaha…

en: Save and Close
id: Simpan dan Tutup

note: == Button box ==
en: _Close
id: _Tutup

en: Close the current window
id: Tutup jendela ini

note: copy menu item
en: _Copy
id: _Salin

en: Copy the selection
id: Salin bagian yang dipilih

note: cut menu item
en: Cu_t
id: Po_tong

en: Cut the selection
id: Potong bagian yang dipilih

en: Delete the selection
id: Hapus yang dipilih

en: View help
id: Tilik bantuan

note: paste menu item
en: _Paste
id: Tem_pel

en: Paste the clipboard
id: Tempel isi clipboard

en: _Print…
id: _Cetak…

en: Pre_view…
id: Pratin_jau…

en: Select _All
id: Pilih Semu_a

en: Select all text
id: Pilih semua teks

en: _Classification
id: K_lasifikasi

en: _File
id: _Berkas

en: _Insert
id: _Masukkan

en: _Options
id: _Opsi

en: _View
id: _Tampilan

en: Save current changes
id: Simpan perubahan kini

en: Save current changes and close editor
id: Simpan perubahan kini dan tutup penyunting

en: Show _toolbar
id: Tampilkan bilah ala_t

note: strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, * %B = full month name. Don't use any other specifiers. strftime format %A = full weekday name, %d = day of * month, %B = full month name. You can change the * order but don't change the specifiers or add * anything.
en: %A %d %B
id: %A, %d %B

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
id: Minggu %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
id: %02i pembagi menit

en: Show the second time zone
id: Tampilkan detik zona waktu

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
id: Nihil

en: Select…
id: Pilih…

[ctx: estimated-duration]
en: None
id: Nihil

en: Set an estimated duration for
id: Atur perkiraan durasi untuk

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
id: _hari

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
id: _jam

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
id: _menit

en: _Set
id: A_tur

en: Chan_ge…
id: _Ubah…

en: Required Participants
id: Partisipan Wajib

en: Optional Participants
id: Peserta Tambahan

en: Resources
id: Sumber daya

en: Chair Persons
id: Pimpinan

en: Attendees
id: Peserta

en: Individual
id: Pribadi

en: Group
id: Grup

en: Resource
id: Sumber

en: Room
id: Ruangan

en: Chair
id: Pimpinan

en: Required Participant
id: Peserta Wajib

en: Optional Participant
id: Peserta Tambahan

en: Non-Participant
id: Bukan Peserta

en: Needs Action
id: Butuh Penanganan

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
id: Konfirmasi/RSVP

en: Completed
id: Selesai

en: In Process
id: Dalam Proses

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
id: Masukkan sandi untuk mengakses informasi bebas/sibuk pada peladen %s sebagai pengguna %s

en: Failure reason: %s
id: Alasan kegagalan: %s

en: Enter password
id: Masukkan sandi

en: Out of Office
id: Keluar Kantor

en: No Information
id: Tidak Ada Informasi

en: Atte_ndees…
id: P_eserta…

en: O_ptions
id: O_psi

en: Show _only working hours
id: Tampilkan _jam kerja saja

en: Show _zoomed out
id: Tampilkan _zoom keluar

en: _Update free/busy
id: Perbar_ui data waktu luang/sibuk

en: _Autopick
id: Pili_h otomatis

en: _All people and resources
id: Semu_a orang dan sumber daya

en: All _people and one resource
id: Semua oran_g dan satu sumber daya

en: _Required people
id: O_rang -orang yang dibutuhkan

en: Required people and _one resource
id: _Orang-orang yang dibutuhkan dan satu sumber daya

en: _Start time:
id: Waktu _mulai:

en: _End time:
id: Waktu b_erakhir:

en: Summary: %s
    Location: %s
id: Ringkasan: %s
    Lokasi: %s

en: Summary: %s
id: Keterangan: %s

en: Click here to add an attendee
id: Klik di sini untuk menambahkan peserta

en: Member
id: Anggota

en: Delegated To
id: Didelegasikan Kepada

en: Delegated From
id: Didelegasikan Dari

en: Language
id: Bahasa

en: Cut selected memos to the clipboard
id: Pindahkan memo terpilih ke clipboard

en: Copy selected memos to the clipboard
id: Salin memo terpilih ke clipboard

en: Paste memos from the clipboard
id: Tempelkan memo dari clipboard

en: Delete selected memos
id: Hapus memo yang dipilih

en: Select all visible memos
id: Pilih semua memo yang terlihat

en: Click to add a memo
id: Klik untuk menambahkan memo

en: Undefined
id: Belum didefinisikan

en: Cut selected tasks to the clipboard
id: Memotong tugas yang dipilih ke dalam papan klip

en: Copy selected tasks to the clipboard
id: Menyalin tugas yang dipilih ke dalam papan klip

en: Paste tasks from the clipboard
id: Mengambil tugas dari papan klip

en: Delete selected tasks
id: Menghapus tugas yang dipilih

en: Select all visible tasks
id: Pilih semua tugas yang terlihat

en: Click to add a task
id: Klik untuk menambahkan tugas

en: Start date
id: Tanggal awal

en: Completion date
id: Tanggal penyelesaian

en: Complete
id: Selesai

en: Due date
id: Tanggal tenggat

en: % Complete
id: %s Selesai

en: Priority
id: Prioritas

en: Estimated duration
id: Perkiraan durasi

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
id: Nihil

en: Select Timezone
id: Pilih Zona Waktu

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
id: Waktu: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
id: Hari ini

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
id: Besok

en: Tasks without Due date
id: Tugas tanpa Tanggal Tenggat

en: New _Appointment…
id: J_anji Baru…

en: New _Meeting…
id: Perte_muan Baru…

en: New _Task…
id: _Tugas Baru…

en: _New Assigned Task…
id: Tugas Baru yang Diberika_n…

en: _Open…
id: _Buka…

en: _Delete This Instance…
id: Ha_pus Instance Ini…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
id: Hap_us Kejadian Ini dan Di Masa Mendatang…

en: D_elete All Instances…
id: Hapus S_emua Instance…

en: _Delete…
id: _Hapus…

en: _Show Tasks without Due date
id: Tampilkan Tuga_s tanpa Tanggal Tenggat

en: To Do
id: Untuk Dilakukan

en: %u event | %u events
id[0]: %u acara

en: An organizer must be set.
id: Penyelenggara harus dipilih.

en: At least one attendee is necessary
id: Paling tidak harus ada satu orang peserta

en: Event information
id: Informasi acara

en: Task information
id: Informasi tugas

en: Memo information
id: Informasi memo

en: Free/Busy information
id: Informasi luang/sibuk

en: Calendar information
id: Informasi kalender

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
id: Diterima

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
id: Terima Sementara

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
id: Ditolak

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
id: Terdelegasi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
id: Batal

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
id: Perbarui

en: Free/Busy information (%s to %s)
id: Informasi Luang/Sibuk (%s sampai %s)

en: iCalendar information
id: Informasi iCalendar

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
id: Tak bisa memesan suatu sumber daya, acara baru bersamaan dengan lainnya.

en: Unable to book a resource, error:
id: Tak bisa memesan suatu sumber daya, galat:

en: You must be an attendee of the event.
id: Anda harus menjadi peserta acara ini.

en: Sending an event
id: Mengirim suatu acara

en: Sending a memo
id: Mengirim sebuah memo

en: Sending a task
id: Mengirim sebuah tugas

en: Original Appointment
id: Pertemuan Asli

en: %d day | %d days
id[0]: %d hari

en: %d hour | %d hours
id[0]: %d jam

en: %d minute | %d minutes
id[0]: %d menit

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
id: Sen

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
id: Sel

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
id: Rab

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
id: Kam

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
id: Jum

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
id: Sab

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
id: Min

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
id:  ke

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
id:  (Selesai

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
id: Selesai

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
id:  (Tenggat

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
id: Tenggat

en: Appointment
id: Janji Temu

en: Task
id: Tugas

en: Attendees:
id: Peserta:

en: Estimated duration: %s
id: Perkiraan durasi: %s

en: Priority: %s
id: Prioritas: %s

en: Percent Complete: %i
id: Persen selesai: %i

en: Categories: %s
id: Kategori: %s

en: Contacts:
id: Kontak:

en: Not Started
id: Belum Dimulai

en: In progress
id: Dalam Proses

en: % Completed
id: %s Selesai

en: is greater than
id: lebih besar dari

en: is less than
id: kurang dari

en: Current State
id: Status Saat Ini

en: is Overdue
id: sudah Terlambat

en: is Scheduled
id: Terjadwal

en: is not Scheduled
id: tidak Terjadwal

en: Due In
id: Tenggat Pada

en: Next Days
id: Hari Berikutnya

en: Previous Days
id: Hari Sebelumnya

en: Appointments and Meetings
id: Janji Temu dan Rapat

en: New Calendar
id: Kalender Baru

en: New Task List
id: Daftar Tugas Baru

en: Cre_ate new calendar
id: Membu_at kalender baru

en: Cre_ate new task list
id: Membu_at daftar tugas baru

en: Opening calendar
id: Membuka kalender

en: iCalendar files (.ics)
id: Berkas iCalendar (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
id: Program import iCalendar milik Evolution

en: vCalendar files (.vcs)
id: Berkas vCalendar (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
id: Program impor vCalendar ke Evolution

en: Calendar Events
id: Acara Kalender

en: GNOME Calendar
id: Kalender GNOME

en: Evolution Calendar intelligent importer
id: Program import Kalender Evolution yang pintar

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
id: Rapat

[ctx: iCalImp]
en: Event
id: Kegiatan

[ctx: iCalImp]
en: Task
id: Tugas

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
id: adalah instance

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
id: berulang

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
id: punya pengingat

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
id: punya lampian

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
id: Publik

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
id: Pribadi

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
id: Rahasia

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
id: Klasifikasi

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
id: Ringkasan

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
id: Lokasi

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
id: Mulai

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
id: Tenggat

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
id: Akhir

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
id: Kategori

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
id: Selesai

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
id: Penyelenggara

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
id: Peserta

[ctx: iCalImp]
en: Description
id: Deskripsi

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
id: Jenis

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
id: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
id: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
id: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
id: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
id: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
id: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
id: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
id: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
id: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
id: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
id: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
id: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
id: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
id: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
id: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
id: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
id: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
id: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
id: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
id: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
id: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
id: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
id: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
id: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
id: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
id: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
id: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
id: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
id: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
id: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
id: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
id: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
id: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
id: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
id: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
id: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
id: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
id: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
id: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
id: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
id: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
id: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
id: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
id: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
id: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
id: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
id: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
id: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
id: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
id: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
id: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
id: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
id: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
id: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
id: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
id: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
id: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
id: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
id: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
id: Amerika/Barbados

en: America/Belem
id: Amerika/Belem

en: America/Belize
id: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
id: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
id: Amerika/Bogota

en: America/Boise
id: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
id: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
id: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
id: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
id: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
id: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
id: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
id: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
id: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
id: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
id: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
id: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
id: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
id: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
id: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
id: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
id: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
id: Amerika/Denver

en: America/Detroit
id: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
id: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
id: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
id: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
id: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
id: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
id: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
id: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
id: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
id: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
id: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
id: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
id: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
id: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
id: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
id: Amerika/Halifax

en: America/Havana
id: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
id: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
id: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
id: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
id: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
id: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
id: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
id: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
id: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
id: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
id: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
id: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
id: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
id: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
id: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
id: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
id: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
id: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
id: Amerika/Maceio

en: America/Managua
id: Amerika/Managua

en: America/Manaus
id: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
id: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
id: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
id: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
id: Amerika/Menominee

en: America/Merida
id: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
id: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
id: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
id: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
id: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
id: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
id: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
id: Amerika/Nassau

en: America/New_York
id: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
id: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
id: Amerika/Nome

en: America/Noronha
id: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
id: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
id: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
id: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
id: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
id: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
id: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
id: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
id: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
id: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
id: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
id: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
id: Amerika/Recife

en: America/Regina
id: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
id: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
id: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
id: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
id: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
id: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
id: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
id: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
id: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
id: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
id: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
id: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
id: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
id: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
id: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
id: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
id: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
id: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
id: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
id: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
id: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
id: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
id: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
id: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
id: Antartika/Casey

en: Antarctica/Davis
id: Antartika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
id: Antartika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
id: Antartika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
id: Antartika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
id: Antartika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
id: Antartika/Kutub_Selatan

en: Antarctica/Syowa
id: Antartika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
id: Antartika/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
id: Arktik/Longyearbyen

en: Asia/Kathmandu
id: Asia/Katmandu

en: Asia/Singapore
id: Asia/Singapura

en: Asia/Tehran
id: Asia/Teheran

en: Atlantic/Azores
id: Atlantik/Azores

en: Atlantic/Bermuda
id: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
id: Atlantik/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
id: Atlantik/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
id: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
id: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
id: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
id: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
id: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
id: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
id: Atlantik/Stanley

en: Europe/Amsterdam
id: Eropa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
id: Eropa/Andorra

en: Europe/Athens
id: Eropa/Atena

en: Europe/Belfast
id: Eropa/Belfast

en: Europe/Belgrade
id: Eropa/Beograd

en: Europe/Berlin
id: Eropa/Berlin

en: Europe/Bratislava
id: Eropa/Bratislava

en: Europe/Brussels
id: Eropa/Brussels

en: Europe/Bucharest
id: Eropa/Bukares

en: Europe/Budapest
id: Eropa/Budapest

en: Europe/Chisinau
id: Eropa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
id: Eropa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
id: Eropa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
id: Eropa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
id: Eropa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
id: Eropa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
id: Eropa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
id: Eropa/Kiev

en: Europe/Lisbon
id: Eropa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
id: Eropa/Ljubljana

en: Europe/London
id: Eropa/London

en: Europe/Luxembourg
id: Eropa/Luxembourg

en: Europe/Madrid
id: Eropa/Madrid

en: Europe/Malta
id: Eropa/Malta

en: Europe/Minsk
id: Eropa/Minsk

en: Europe/Monaco
id: Eropa/Monako

en: Europe/Moscow
id: Eropa/Moskow

en: Europe/Nicosia
id: Eropa/Nicosia

en: Europe/Oslo
id: Eropa/Oslo

en: Europe/Paris
id: Eropa/Paris

en: Europe/Prague
id: Eropa/Praha

en: Europe/Riga
id: Eropa/Riga

en: Europe/Rome
id: Eropa/Roma

en: Europe/Samara
id: Eropa/Samara

en: Europe/San_Marino
id: Eropa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
id: Eropa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
id: Eropa/Simferopol

en: Europe/Skopje
id: Eropa/Skopje

en: Europe/Sofia
id: Eropa/Sofia

en: Europe/Stockholm
id: Eropa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
id: Eropa/Tallinn

en: Europe/Tirane
id: Eropa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
id: Eropa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
id: Eropa/Vaduz

en: Europe/Vatican
id: Eropa/Vatikan

en: Europe/Vienna
id: Eropa/Wina

en: Europe/Vilnius
id: Eropa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
id: Eropa/Warsawa

en: Europe/Zagreb
id: Eropa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
id: Eropa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
id: Eropa/Zurich

en: Indian/Antananarivo
id: Hindia/Antananarivo

en: Indian/Chagos
id: Hindia/Chagos

en: Indian/Christmas
id: Hindia/Christmas

en: Indian/Cocos
id: Hindia/Cocos

en: Indian/Comoro
id: Hindia/Komoro

en: Indian/Kerguelen
id: Hindia/Kerguelen

en: Indian/Mahe
id: Hindia/Mahe

en: Indian/Maldives
id: Hindia/Maldives

en: Indian/Mauritius
id: Hindia/Mauritius

en: Indian/Mayotte
id: Hindia/Mayotte

en: Indian/Reunion
id: Hindia/Reunion

en: Pacific/Apia
id: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
id: Pasifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
id: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Easter
id: Pasifik/Easter

en: Pacific/Efate
id: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
id: Pasifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
id: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
id: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
id: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
id: Pasifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
id: Pasifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
id: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
id: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
id: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
id: Pasifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
id: Pasifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
id: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
id: Pasifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
id: Pasifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
id: Pasifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
id: Pasifik/Midway

en: Pacific/Nauru
id: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
id: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
id: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
id: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
id: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
id: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
id: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
id: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
id: Pasifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
id: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
id: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
id: Pasifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
id: Pasifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
id: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
id: Pasifik/Truk

en: Pacific/Wake
id: Pasifik/Wake

en: Pacific/Wallis
id: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
id: Pasifik/Yap

en: Save as…
id: Simpan sebagai…

en: Close the current file
id: Menutup berkas yang aktif saat ini

en: New _Message
id: _Pesan Baru

en: Open New Message window
id: Buka jendela pesan baru

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: Configure Evolution
id: Konfigurasi Evolution

en: Save the current file
id: Menyimpan berkas ini

en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai…

en: Save the current file with a different name
id: Simpan file aktif sekarang dengan nama yang berbeda

en: Character _Encoding
id: Pengkodean Karakt_er

en: Print Pre_view
id: _Pratinjau Cetak

en: Save as _Draft
id: Simpan sebagai _Rancangan

en: Save as draft
id: Menyimpan sebagai rancangan pesan

en: S_end
id: _Kirim

en: Send this message
id: Mengirim pesan ini

en: _Main toolbar
id: Bilah alat uta_ma

en: Main toolbar
id: Bilah alat utama

en: Edit _toolbar
id: Sunting bilah ala_t

en: Edit toolbar
id: Sunting bilah alat

en: PGP _Encrypt
id: _Enkripsi PGP

en: Encrypt this message with PGP
id: Mengenkripsi pesan ini dengan PGP

en: PGP _Sign
id: _Tanda tangani PGP

en: Sign this message with your PGP key
id: Menandatangani pesan ini dengan kunci PGP

en: _Picture Gallery
id: _Galeri Gambar

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
id: Tampilkan koleksi gambar yang dapat Anda seret ke pesan Anda

en: _Prioritize Message
id: _Prioritaskan Pesan

en: Set the message priority to high
id: Buat prioritas pesan tinggi

en: Re_quest Read Receipt
id: Minta _Penerimaan Baca

en: Get delivery notification when your message is read
id: Dapatkan pengiriman notifikasi ketika pesan Anda dibaca

en: Request _Delivery Status Notification
id: Minta Notifikasi Status _Pengiriman

en: Get delivery status notification for the message
id: Dapatkan notifikasi status pengiriman untuk pesan tersebut

en: S/MIME En_crypt
id: _Enkripsi S/MIME

en: Encrypt this message with S/MIME
id: Mengenkripsi pesan ini dengan S/MIME

en: S/MIME Sig_n
id: Ta_nda tangani S/MIME

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
id: Tanda tangani pesan ini dengan Sertifikat Tanda Tangan S/MIME

en: _Bcc Field
id: Kolom _Bcc

en: Toggles whether the BCC field is displayed
id: Atur untuk menampilkan/menyembunyikan kolom Bcc

en: _Cc Field
id: Kolom _Tembusan

en: Toggles whether the CC field is displayed
id: Atur untuk menampilkan/menyembunyikan kolom Tembusan

en: _From Override Field
id: _Dari Kolom Timpa

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
id: Jungkitkan apakah menimpa kolom Dari untuk mengganti nama atau alamat surel ditampilkan

en: _Reply-To Field
id: Kolom _Alamat Balasan

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
id: Atur untuk menampilkan/menyembunyikan kolom Reply-To

en: Visually _Wrap Long Lines
id: Secara Visual _Lipat Baris Panjang

en: Attach
id: Lampirkan

en: Save Draft
id: Simpan Draf

en: _Name:
id: _Nama:

en: Enter the recipients of the message
id: Isi daftar penerima pesan surel ini

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
id: Isi alamat-alamat yang akan menerima salinan karbon (Cc) pesan surel ini

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
id: Isi alamat-alamat yang akan menerima salinan karbon (bcc) pesan surel ini tanpa muncul di daftar penerima pesan

en: Fr_om:
id: _Dari:

en: _Reply-To:
id: _Alamat Balasan:

en: _To:
id: Un_tuk:

en: _Cc:
id: _Tembusan:

en: _Post To:
id: _Kirim Ke:

en: S_ubject:
id: S_ubjek:

en: Si_gnature:
id: Tanda tan_gan:

en: Click here for the address book
id: Klik untuk membuka buku alamat

en: Click here to select folders to post to
id: Klik disini untuk memilih folder tempat posting

en: Send
id: Kirim

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
id: Tidak dapat menandatangani pesan keluar: Sertifikat untuk tanda tangan belum diset untuk akun ini

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
id: Tidak dapat mengacak pesan keluar: Sertifikat enkripsi belum diset untuk akun ini

en: Compose Message
id: Tulis Pesan Baru

en: Reading text content…
id: Membaca konten teks…

en: Send _without encryption
id: Kirim _tanpa enkripsi

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
id[0]: Tinjau lampiran sebelum mengirim.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
id[0]: Lampiran %d ditambahkan oleh aplikasi eksternal. Pastikan itu tidak mengandung informasi sensitif apa pun sebelum mengirim pesan.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
id: Komposer mengandung badan bukan teks, sehingga tidak dapat disunting.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
id: Anda tidak dapat melampirkan berkas “{0}” pada pesan ini.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
id: Berkas “{0}” bukanlah berkas reguler dan tidak dapat dikirim melalui pesan.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
id: Tidak dapat mengambil pesan yang dilampirkan dari {0}.

en: Because “{1}”.
id: Karena "{1}".

en: Do you want to recover unfinished messages?
id: Pulihkan pesan yang belum selesai?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
id: Terakhir kali digunakan, Evolution mati mendadak saat Anda sedang menulis surel baru. Bila Anda inginkan, Evolution dapat menampilkan kembali surel yang belum selesai ditulis tersebut.

en: _Do not Recover
id: _Jangan Kembalikan

en: _Recover
id: _Kembalikan

en: Do you want to recover last saved version of the message?
id: Apakah Anda ingin memulihkan versi pesan tersimpan terakhir?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
id: Memulihkan pesan akan memungkinkan Anda melanjutkan penyimpanannya untuk yang terakhir kalinya.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
id: Tidak dapat menyimpan ke berkas simpan otomatis “{0}”.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
id: Galat menyimpan ke berkas simpan otomatis karena “{1}”.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
id: Anda yakin ingin membuang pesan berjudul “{0}” yang sedang Anda tulis?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
id: Menutup jendela komposer ini akan membuang pesan secara permanen, kecuali Jika Anda memilih untuk menyimpan pesan di folder Draf Anda. Ini akan memungkinkan Anda melanjutkan pesan di kemudian hari.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
id: _Lanjutkan pengeditan

en: _Save Draft
id: _Simpan Draf

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
id: Anda yakin ingin membuang pesan yang sedang Anda susun?

en: Could not create message.
id: Tidak dapat membuat pesan.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
id: Anda mungkin perlu untuk memilih opsi surel yang berbeda.
    
    Rincian galat: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
id: Tidak dapat membaca berkas tanda tangan “{0}”.

en: All accounts have been removed.
id: Semua akun telah dihapus.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
id: Anda harus mengonfigurasi akun sebelum dapat menulis pesan baru.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
id: Terjadi galat ketika menyimpan ke folder Kotak Keluar Anda.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
id: Galat yang dilaporkan adalah “{0}”. Pesan belum terkirim.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
id: Terjadi galat ketika menyimpan ke folder Draf Anda.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
id: Galat yang dilaporkan adalah “{0}”. Pesan boleh jadi tak tersimpan.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
id: Terjadi galat ketika mengirim. Anda ingin melanjutkan dengan cara bagaimana?

en: The reported error was “{0}”.
id: Galat yang dilaporkan adalah “{0}”.

en: _Save to Outbox
id: _Simpan ke Outbox

en: _Try Again
id: Coba _Lagi

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
id: Pesan Anda terkirim, tapi terjadi galat saat paska pemrosesan.

en: Saving message to Outbox.
id: Menyimpan pesan ke Outbox.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
id: Pesan akan disimpan ke folder Kotak keluar lokal Anda, karena layanan tujuan kini tak tersedia. Anda dapat mengirim pesan dengan mengklik tombol Kirim/Terima pada bilah perkakas Evolution.

en: Are you sure you want to send the message?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
id: Sebuah akselerator papan tik untuk mengirim pesan telah ditekan. Entah membatalkan pengiriman pesan, jika hal itu dilakukan oleh kecelakaan, atau mengirim pesan.

en: Are you sure you want to change the composer format?
id: Apakah Anda yakin ingin mengubah format komposer?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
id: Beralih ke format Teks Biasa akan menyebabkan teks kehilangan semua format HTML. Apakah Anda ingin melanjutkan?

en: _Don’t lose formatting
id: Jangan kehilangan format

en: Lose _formatting
id: Kehilangan format

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
id: Terjadi galat ketika menyimpan ke folder Templat Anda.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
id: Apakah Anda yakin Anda ingin mengkonversi pesan ke dalam rapat?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
id: Dengan mengkonversi pesan ke dalam rapat, pesan yang disusun akan ditutup dan perubahan yang selesai dilakukan dibuang.

en: Convert to _Meeting
id: Konversi ke _Rapat

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
id: Apakah Anda yakin Anda ingin mengkonversi acara ke dalam pesan?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
id: Dengan mengkonversi acara menjadi pesan, jendela penyuntingan akan ditutup dan perubahan yang selesai dilakukan dibuang.

en: Convert to _Message
id: Konversi ke Pesa_n

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
id: Apakah Anda yakin Anda ingin mengkonversi memo ke dalam pesan?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
id: Dengan mengkonversi memo menjadi pesan, jendela penyuntingan akan ditutup dan perubahan yang selesai dilakukan dibuang.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
id: Apakah Anda yakin Anda ingin mengkonversi tugas ke dalam pesan?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
id: Dengan mengkonversi tugas menjadi pesan, jendela penyuntingan akan ditutup dan perubahan yang selesai dilakukan dibuang.

en: Something has gone wrong when editing the message
id: Ada yang tidak beres saat menyunting pesan

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menyunting pesan. Anda dapat mencoba lagi dengan menutup jendela komposer dan membuka yang baru. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: An error occurred while creating message composer.
id: Galat saat membuat komposer pesan.

en: Message Redirection
id: Pengalihan Pesan

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
id: Pesan ini adalah pengalihan, yang memungkinkan Anda mengubah penerima, subjek, dan atribut pesan lainnya, tetapi bukan konten pesan.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
id: Tidak menambahkan kunci publik OpenPGP ke dalam surel.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
id: Kunci publik OpenPGP untuk “{0}” terlalu besar untuk transfer.

en: Toggle View Inline
id: Jungkitkan Tampilan Sebaris

en: Open in default application
id: Buka di Aplikasi Bawaan

en: Display as attachment
id: Tampilkan sebagai lampiran

en: Audio Player
id: Pemutar Audio

en: Play the attachment in embedded audio player
id: Mainkan lampiran dalam pemutar audio tertanam

en: From
id: Dari

en: (no subject)
id: (tanpa subjek)

en: Remote content download had been blocked for this message.
id: Unduhan konten jauh telah diblokir untuk pesan ini.

en: Import OpenPGP key provided in this message
id: Impor kunci OpenPGP yang disediakan dalam pesan ini

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
id: Pesan ini dikirim oleh %s atas nama %s

en: Regular Image
id: Gambar Biasa

en: Display part as an image
id: Tampilkan bagian sebagai gambar

en: RFC822 message
id: Pesan RFC822

en: Format part as an RFC822 message
id: Format bagian sebagai pesan RFC822

en: Size
id: Ukuran

en: Subject
id: Subjek

en: Display part as enriched text
id: Tampilkan bagian sebagai teks diperkaya

en: Format part as HTML
id: Format bagian sebagai HTML

en: Plain Text
id: Teks Biasa

en: Format part as plain text
id: Format bagian sebagai teks biasa

en: Unsigned
id: Tidak Ditandatangani

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
id: Pesan ini tidak ditandatangani. Keabsahan isi pesan ini tidak dijamin.

en: Valid signature
id: Tanda tangan sah

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
id: Tanda tangan valid, tetapi alamat pengirim dan alamat penandatangan tidak cocok

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
id: Pesan ini ditandatangani dan sah, artinya pesan ini benar-benar dikirim oleh orang ini.

en: Invalid signature
id: Tanda tangan tidak sah

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
id: Tanda tangan tidak dapat diperiksa keabsahannya, mungkin data tanda tangan digitalnya terubah pada saat melalui pengiriman.

en: Valid signature, but cannot verify sender
id: Tanda tangan valid, tapi tak bisa memastikan pengirim

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
id: Pesan ini ditandatangani dengan tanda tangan yang sah, namun pengirim pesan ini tidak dapat diverifikasi kebenarannya.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
id: Pesan ini ditandatangani, tapi kunci publik tidak dalam ring kunci Anda

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
id: Pesan ini ditandatangani secara digital, namun kunci publik yang sesuai tidak ada dalam ring kunci Anda. Jika Anda ingin dapat memverifikasi keaslian pesan dari orang ini, Anda harus mendapatkan kunci publik melalui metode tepercaya dan menambahkannya ke ring kunci Anda. Sampai saat itu, tidak ada jaminan bahwa pesan ini benar-benar berasal dari orang itu dan hal itu tiba dengan tidak berubah.

en: Unencrypted
id: Tidak terenkripsi

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
id: Pesan ini tidak dienkripsi. Isi pesan dapat dilihat ketika dikirim melalui Internet.

en: Encrypted, weak
id: Dienkripsi, lemah

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
id: Pesan ini dienkripsi, dengan algoritma pengacakan yang lemah. Akan sulit, tetapi bukan tidak mungkin bagi yang tidak berhak untuk melihat isinya dalam waktu yang singkat.

en: Encrypted
id: Dienkripsi

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
id: Pesan ini terenkripsi. Orang yang tidak berhak akan cukup mengalami kesulitan dalam membuka pesan ini.

en: Encrypted, strong
id: Dienkripsi, kuat

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
id: Pesan ini dienkripsi dengan algoritma yang kuat. Akan sangat sulit bagi yang tidak berhak untuk melihat isi pesan tersebut dalam waktu yang singkat.

en: View Certificate
id: Lihat Sertifikat

en: Import Certificate
id: Impor Sertifikat

note: image
en: Details
id: Rincian

en: Digital Signature
id: Tanda tangan digital

en: Signer: | Signers:
id[0]: Penandatangan:

en: Encryption
id: Enkripsi

en: Encrypted by:
id: Dienkripsi oleh:

en: Display source of a MIME part
id: Tampilkan sumber dari suatu bagian MIME

en: Markdown Text
id: Teks Markdown

en: Format part as markdown text
id: Format bagian sebagai teks markdown

en: To
id: Untuk

en: Security
id: Keamanan

en: GPG signed
id: Ditandatangani GPG

en: partially GPG signed
id: sebagian ditandatangani GPG

en: GPG encrypted
id: Dienkripsi GPG

en: partially GPG encrypted
id: sebagian dienkripsi GPG

en: S/MIME signed
id: Ditandatangani S/MIME

en: partially S/MIME signed
id: sebagian ditandatangani S/MIME

en: S/MIME encrypted
id: Dienkripsi S/MIME

en: partially S/MIME encrypted
id: sebagian dienkripsi S/MIME

en: Show parts not being secured
id: Tampilkan bagian yang tidak diamankan

en: Hide parts not being secured
id: Sembunyikan bagian yang tidak diamankan

en: Error parsing MBOX part: %s
id: Galat saat mengurai bagian MBOX: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
id: Tidak dapat mengurai pesan PGP/MIME: %s

en: Could not parse PGP message: %s
id: Tidak dapat mengurai pesan PGP: %s

en: Error verifying signature: %s
id: Galat sewaktu memverifikasi tanda tangan: %s

en: Malformed external-body part
id: Bagian badan-luar rusak

en: Pointer to FTP site (%s)
id: Mengarah ke situs FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
id: Mengarah ke berkas lokal (%s) valid pada situs "%s"

en: Pointer to local file (%s)
id: Mengarah ke berkas lokal (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
id: Mengarah ke data di lokasi lain (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
id: Mengarah ke data eksternal yang tidak diketahui (tipe "%s")

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
id: Tidak dapat mengurai pesan MIME. Pesan ditampilkan apa adanya.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
id: Tipe enkripsi ini tidak dapat dipakai pada multipart/encrypted

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
id: Tidak dapat mengurai pesan PGP/MIME: %s

en: Unsupported signature format
id: Jenis tanda tangan tidak dapat dibaca

en: Reply-To
id: Balas-Ke

en: Date
id: Tanggal

en: Face
id: Wajah

en: Failed to import certificate: %s
id: Gagal mengimpor sertifikat: %s

en: %s attachment
id: Lampiran %s

en: Calendar: from %s to %s
id: Kalender: dari %s hingga %s

en: evolution calendar item
id: butir kalender evolution

en: Mail Accounts
id: Akun Surat

en: Address Books
id: Buku Alamat

en: Calendars
id: Kalender

en: Memo Lists
id: Daftar Memo

en: Task Lists
id: Daftar Tugas

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Account Name
id: Nama akun

en: Collection _Account
id: _Akun Koleksi

en: _Mail Account
id: Aku_n Surat

en: Address _Book
id: _Buku Alamat

en: _Calendar
id: _Kalender

en: M_emo List
id: Daftar M_emo

en: _Task List
id: Daftar _Tugas

en: Evolution Accounts
id: Akun Evolution

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
id: Sega_rkan

en: Initiates refresh of account sources
id: Inisiasi menyegarkan sumber akun

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
id: %s (dibatalkan)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
id: %s (selesai)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
id: %s (menunggu)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
id: %s (membatalkan)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
id: %s (%d%% selesai)

en: Cancel
id: Batal

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
id: Tutup pesan ini (Escape)

en: _Dismiss
id: _Tutup

en: Failed to create a thread:
id: Gagal membuat suatu thread:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
id: Pesan terlampir

en: Operation was cancelled
id: Operasi dibatalkan

en: A load operation is already in progress
id: Operasi muat tengah berjalan

en: A save operation is already in progress
id: Operasi simpan tengah berjalan

en: Could not open “%s”
id: Tidak dapat membuka “%s”

en: Could not open the attachment
id: Tidak dapat membuka lampiran

en: Attachment contents not loaded
id: Isi lampiran tidak dimuat

en: Could not save “%s”
id: Tidak dapat menyimpan “%s”

en: Could not save the attachment
id: Tidak dapat menyimpan lampiran

en: Attachment Properties
id: Properti Lampiran

en: F_ilename:
id: Nama f_ile:

en: _Description:
id: _Keterangan:

en: MIME Type:
id: Tipe MIME:

en: _Suggest automatic display of attachment
id: _Sarankan fasilitas penampilan lampiran otomatis

en: Could not set as background
id: Tidak dapat dijadikan sebagai latar belakang

en: Set as _Background
id: Set jadi Latar _Belakang

en: Loading
id: Memuat

en: Saving
id: Menyimpan

en: Hide Attachment _Bar
id: Sembunyikan _Baris Lampiran

en: Show Attachment _Bar
id: Tampilkan _Baris Lampiran

en: Add Attachment
id: Tambahkan Lampiran

en: A_ttach
id: _Lampirkan

en: Archive selected directories using this format:
id: Arsip memilih direktori memakai format ini:

en: Save Attachment | Save Attachments
id[0]: Simpan Lampiran

en: Do _not extract files from the attachment
id: Janga_n ekstrak berkas dari lampiran

en: Save extracted files _only
id: H_anya simpan berkas yang diekstrak saja

en: Save extracted files and the original _archive
id: Simpan berkas yang diekstrak dan _arsip asli

en: Open With Other Application…
id: Buka Dengan Aplikasi Lain…

en: S_ave All
id: Simp_an Semua

en: Sa_ve As
id: S_impan Sebagai

en: Save _As
id: Simp_an Sebagai

en: A_dd Attachment…
id: Tam_bah Lampiran…

en: _Properties
id: _Properti

en: Re_load
id: Muat U_lang

en: Reload attachment content
id: Muat ulang konten lampiran

en: Open With “%s”
id: Buka Dengan “%s”

en: Open this attachment in %s
id: Membuka lampiran ini dengan %s

en: Open With Default Application
id: Buka Dengan Aplikasi Bawaan

en: Open this attachment in default application
id: Buka lampiran ini di aplikasi bawaan

en: Mark as default address book
id: Tandai sebagai buku alamat baku

en: Autocomplete with this address book
id: Lengkapi otomatis dengan buku alamat ini

en: Copy book content locally for offline operation
id: Salin isi buku secara lokal untuk operasi luring

en: Previous month
id: Bulan sebelumnya

en: Next month
id: Bulan selanjutnya

en: Previous year
id: Tahun selanjutnya

en: Next year
id: Tahun berikutnya

en: Month Calendar
id: Kalender Bulan

en: Mark as default calendar
id: Tandai sebagai kalender baku

en: Mark as default task list
id: Tandai sebagai daftar tugas baku

en: Mark as default memo list
id: Tanda sebagai daftar memo baku

en: Color:
id: Warna:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
id: Salin isi kalender ke sistem lokal untuk operasi luring

en: Copy task list contents locally for offline operation
id: Salin isi daftar tugas ke sistem lokal untuk operasi luring

en: Copy memo list contents locally for offline operation
id: Salin isi daftar memo ke sistem lokal untuk operasi luring

en: Currently _used categories:
id: Kategori yang kini _dipakai:

en: _Available Categories:
id: K_ategori Yang Tersedia:

[ctx: category]
en: _New
id: _Baru

[ctx: category]
en: _Edit
id: _Sunting

[ctx: category]
en: _Delete
id: _Hapus

en: Icon
id: Ikon

en: Create category “%s”
id: Buat kategori "%s"

en: Category Icon
id: Ikon Kategori

en: _No Image
id: Ta_npa Gambar

en: Category _Name
id: _Nama Kategori

en: Category _Icon
id: _Ikon Kategori

en: _Unset icon
id: Ikon Tidak Diat_ur

en: Category Properties
id: Properti Kategori

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
id: Telah ada kategori “%s” dalam konfigurasi. Harap pakai nama lain

en: popup list
id: daftar popup

en: Now
id: Saat Ini

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
id: Nihil

en: OK
id: Oke

en: The time must be in the format: %s
id: Waktu harus dalam bentuk: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
id: Nilai persen harus di antara 0 dan 100

en: Arabic
id: Arab

en: Baltic
id: Balkan

en: Central European
id: Eropa Tengah

en: Chinese
id: Bahasa Mandarin

en: Cyrillic
id: Sirilik

en: Greek
id: Yunani

en: Hebrew
id: Ibrani

en: Japanese
id: Jepang

en: Korean
id: Korea

en: Turkish
id: Turki

en: Unicode
id: Unikode

en: Western European
id: Eropa Barat

en: Western European, New
id: Eropa Barat, Gaya Baru

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
id: Tradisional

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
id: Sederhana

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
id: Ukraina

en: Character Encoding
id: Enkode Karakter

en: Enter the character set to use
id: Masukkan karakter yang hendak digunakan

en: Other…
id: Lainnya…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
id: Tak bisa membuat suatu objek klien dari nama ekstensi “%s”

[ctx: Status]
en: Offline
id: Luring

[ctx: Status]
en: Online
id: Daring

[ctx: Status]
en: Unreachable
id: Tidak dapat dijangkau

[ctx: Status]
en: Failed to connect
id: Gagal menyambung

en: _Finish
id: _Selesai

en: _Look Up
id: _Pencarian

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: New Collection Account
id: Akun Koleksi Baru

en: _Previous
id: _Sebelumnya

en: Looking up details, please wait…
id: Melihat rincian, mohon tunggu…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
id: Memerlukan kata sandi untuk melanjutkan. %s.

en: View certificate
id: Lihat Sertifikat

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
id: Tidak menemukan kandidat. Ini juga bisa berarti bahwa peladen tidak memberikan informasi apapun tentang konfigurasinya dengan menggunakan metode pencarian yang dipilih. Masukkan akun secara manual atau ganti pengaturan di atas.

en: Found one candidate | Found %d candidates
id[0]: Ditemukan %d kandidat

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
id: Nama pengguna berisi huruf, yang dapat mencegah masuk. Pastikan peladen menerima nama pengguna tertulis tersebut.

en: _Username:
id: Pengg_una:

en: _Password:
id: _Sandi:

en: _Remember password
id: Ingat _sandi

en: Collection
id: Koleksi

en: Mail Receive
id: Terima Surel

en: Mail Send
id: Kirim Surel

en: Address Book
id: Buku Alamat

en: Memo List
id: Daftar Memo

en: Task List
id: Daftar Tugas

en: Looking up LDAP server’s search base…
id: Melihat basis pencarian peladen LDAP…

en: Failed to store password:
id: Gagal menyimpan kata sandi:

en: Failed to create sources:
id: Gagal membuat sumber:

en: Saving account settings, please wait…
id: Menyimpan pengaturan akun, mohon tunggu…

en: User details
id: Rincian Pengguna

en: _Email Address or User name:
id: Alamat Sur_el atau Nama Pengguna:

en: _Advanced Options
id: Opsi L_anjutan

en: _Server:
id: _Peladen:

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
id: Tanda titik koma (";") memisahkan daftar peladen untuk mencari informasi, selain domain alamat surel.

en: Select which parts should be configured:
id: Pilih bagian mana yang harus dikonfigurasi:

en: Account Information
id: Informasi Akun

en: Choose custom color
id: Pilih warna gubahan

en: black
id: hitam

en: light brown
id: coklat terang

en: brown gold
id: emas coklat

en: dark green #2
id: hijau gelap #2

en: dark blue
id: biru gelap

en: purple #2
id: ungu #2

en: very dark gray
id: kelabu sangat tua

en: dark red
id: merah gelap

en: red-orange
id: oranye-merah

en: gold
id: emas

en: dark green
id: hijau gelap

en: dull blue
id: biru dull

en: blue
id: biru

en: dull purple
id: ungu dull

en: dark grey
id: kelabu gelap

en: red
id: merah

en: orange
id: oranye

en: lime
id: limau

en: dull green
id: hijau dull

en: dull blue #2
id: biru dull #2

en: sky blue #2
id: biru langit #2

en: purple
id: ungu

en: gray
id: kelabu

en: bright orange
id: oranye terang

en: yellow
id: kuning

en: green
id: hijau

en: bright blue
id: biru terang

en: red purple
id: ungu merah

en: light grey
id: kelabu terang

en: light orange
id: oranye terang

en: light yellow
id: kuning terang

en: light green
id: hijau terang

en: light cyan
id: cyan terang

en: light blue
id: biru terang

en: light purple
id: ungu terang

en: white
id: putih

en: Running…
id: Berjalan…

en: Date and Time
id: Tanggal dan Waktu

en: Text entry to input date
id: Isian teks untuk mengisi tanggal

en: Click this button to show a calendar
id: Klik tombol ini untuk menampilkan kalender

en: Drop-down combination box to select time
id: Kotak kombo untuk memilih waktu

en: Time
id: Waktu

en: No_w
id: Saa_t Ini

en: _Today
id: THari ini

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
id: _Nihil

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
id: Nihil

en: Invalid Date Value
id: Date Value tidak sah

en: Invalid Time Value
id: Time Value tidak sah

en: Yesterday
id: Kemarin

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
id: Sen Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
id: Sel Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
id: Rab Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
id: Kam Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
id: Jum Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
id: Sab Depan

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
id: Mgg Depan

en: Use locale default
id: Gunakan locale baku

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
id: hari

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
id: minggu

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
id: bulan

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
id: tahun

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
id: Jangan menyinkronkan surel lokal yang lebih lama dari

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
id: Tandi pesan sebagai sudah dibaca setelah %s seconds

note: Translators: :-)
en: _Smile
id: _Senyum

note: Translators: :-(
en: S_ad
id: S_edih

note: Translators: ;-)
en: _Wink
id: _Kedip

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
id: Li_dah

note: Translators: :-))
en: Laug_h
id: _Tertawa

note: Translators: :-|
en: _Plain
id: _Polos

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
id: Menye_ringai

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
id: _Malu

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
id: Senyum Le_bar

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
id: _Tak pasti

note: Translators: :-O
en: S_urprise
id: Kej_utan

note: Translators: :-S
en: W_orried
id: Khaw_atir

note: Translators: :-*
en: _Kiss
id: _Cium

note: Translators: X-(
en: A_ngry
id: Ma_rah

note: Translators: B-)
en: _Cool
id: _Keren

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
id: _Bidadari

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
id: Me_nangis

note: Translators: :-Q
en: S_ick
id: Sak_it

note: Translators: |-)
en: Tire_d
id: Lela_h

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
id: _Monyet

en: (Unknown Filename)
id: (Nama Berkas Tak Dikenal)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
id: Menulis "%s"

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
id: Menulis "%s" pada %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
id[0]: %d detik yang lalu

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
id[0]: %d detik yang akan datang

en: 1 minute ago | %d minutes ago
id[0]: %d menit yang lalu

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
id[0]: %d menit yang akan datang

en: 1 hour ago | %d hours ago
id[0]: %d jam yang lalu

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
id[0]: %d jam yang akan datang

en: 1 day ago | %d days ago
id[0]: %d hari yang lalu

en: 1 day in the future | %d days in the future
id[0]: %d hari yang akan datang

en: 1 week ago | %d weeks ago
id[0]: %d minggu yang lalu

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
id[0]: %d minggu yang akan datang

en: 1 month ago | %d months ago
id[0]: %d bulan yang lalu

en: 1 month in the future | %d months in the future
id[0]: %d bulan yang akan datang

en: 1 year ago | %d years ago
id[0]: %d tahun yang lalu

en: 1 year in the future | %d years in the future
id[0]: %d tahun yang akan datang

en: <click here to select a date>
id: <klik di sini untuk memilih tanggal>

en: now
id: sekarang

en: Select a time to compare against
id: Pilih tanggal pembanding

en: Choose a File
id: Pilih berkas

en: R_ule name:
id: Nama at_uran:

en: all the following conditions
id: semua kondisi berikut

en: any of the following conditions
id: sebarang syarat berikut

en: _Find items which match:
id: _Temukan objek yang cocok:

en: Find items that meet the following conditions
id: Temukan objek yang memenuhi kondisi berikut

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
id: Nihil

en: All related
id: Semua yg berhubungan

en: Replies
id: Balasan

en: Replies and parents
id: Balasan dan induk

en: No reply or parent
id: Tidak ada balasan ataupun orang tua

en: I_nclude threads:
id: Ter_masuk ulir diskusi:

en: A_dd Condition
id: _Tambah Syarat

en: Incoming
id: Masuk

en: Outgoing
id: Keluar

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
id: Baru-baru Ini

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
id: Senyum & Orang

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
id: Tubuh & Pakaian

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
id: Hewan & Alam

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
id: Makanan & Minuman

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
id: Perjalanan & Tempat

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
id: Aktivitas

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
id: Objek

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
id: Simbol

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
id: Penanda

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
id: Tak Ada Hasil yang Ditemukan

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
id: Coba pencarian lain

en: Failed to insert HTML file.
id: Gagal menyisipkan berkas HTML.

en: Failed to insert text file.
id: Gagal menyisipkan berkas teks.

en: Insert HTML File
id: Sisipkan Berkas HTML

en: HTML file
id: Berkas HTML

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
id: Sisipkan Citra

en: Image files
id: Berkas gambar

en: Insert text file
id: Sisipkan berkas teks

en: Text file
id: Berkas teks

en: Copy selected text to the clipboard
id: Salin teks yang dipilih ke papan klip

en: Cut selected text to the clipboard
id: Potong teks yang dipilih ke papan klip

en: Paste text from the clipboard
id: Tempel teks dari papan klip

en: Redo the last undone action
id: Jadikan lagi aksi terakhir yang dibatalkan

en: Undo the last action
id: Batalkan aksi terakhir

en: _Paragraph Style
id: Gaya _Paragraf

en: _Alignment
id: Perata_an

en: Current _Languages
id: _Bahasa Saat Ini

en: _Increase Indent
id: Majukan _Indentasi

en: Increase Indent
id: Majukan Indentasi

en: Insert Emoji
id: Sisipkan Emoji

en: Insert E_moji
id: Sisipkan E_moji

en: _HTML File…
id: Berkas _HTML…

en: Te_xt File…
id: Berkas Te_ks…

en: Paste _Quotation
id: Tempel _Kutipan

en: _Find…
id: _Cari…

en: Search for text
id: Cari teks

en: Find A_gain
id: Cari La_gi

en: Re_place…
id: _Ganti…

en: Search for and replace text
id: Cari dan ganti teks

en: Check _Spelling…
id: Perik_sa Ejaan…

en: _Decrease Indent
id: Mun_durkan Indentasi

en: Decrease Indent
id: Mundurkan Indentasi

en: _Wrap Lines
id: _Lipat baris

note: Center
en: _Center
id: T_engah

en: Center Alignment
id: Rata Tengah

note: Justified
en: _Justified
id: _Rata Kiri Kanan

en: Align Justified
id: Ratakan Kiri Kanan

note: Left
en: _Left
id: K_iri

en: Left Alignment
id: Rata Kiri

note: Right
en: _Right
id: Kan_an

en: Right Alignment
id: Rata Kanan

en: HTML editing mode
id: Mode penyuntingan HTML

en: Plain _Text
id: _Teks Biasa

en: Plain text editing mode
id: Mode penyuntingan teks biasa

en: Markdown editing mode
id: Mode penyuntingan markdown

en: Ma_rkdown as Plain Text
id: Ma_rkdown sebagai Teks Polos

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
id: Mode penyuntingan markdown, diekspor sebagai Teks Polos (Plain Text)

en: Mar_kdown as HTML
id: Mar_kdown sebagai HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
id: Mode penyuntingan markdown, diekspor sebagai HTML

en: Heading _1
id: Tajuk _1

en: Heading _2
id: Tajuk _2

en: Heading _3
id: Tajuk _3

en: Heading _4
id: Tajuk _4

en: Heading _5
id: Tajuk _5

en: Heading _6
id: Tajuk _6

en: _Preformatted
id: Terpraformat

en: A_ddress
id: _Alamat

en: _Bulleted List
id: Daftar _Bulet

en: _Roman Numeral List
id: Daftar Bernomor _Romawi

en: Numbered _List
id: Daftar Ber_nomor

en: _Alphabetical List
id: Daftar _Alfabetis

en: _Image…
id: _Gambar…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
id: Sisipkan Citra

en: _Link…
id: _Tautan…

en: Insert Link
id: Sisip Taut

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
id: Atu_ran…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
id: Sisip Aturan

en: _Table…
id: _Tabel…

en: Insert Table
id: Sisip Tabel

en: _Cell…
id: _Sel…

en: Pa_ge…
id: _Halaman…

en: Font _Size
id: _Ukuran Fonta

en: _Font Style
id: Gaya _Fonta

en: Paste As _Text
id: Tempel Sebagai _Teks

en: _Bold
id: Te_bal

en: Bold
id: Tebal

en: _Italic
id: M_iring

en: Italic
id: Miring

en: _Strikethrough
id: Gari_s coret

en: Strikethrough
id: Dicoret

en: Subs_cript
id: Subs_krip

en: Subscript
id: Subskrip

en: Su_perscript
id: Su_perskrip

en: Superscript
id: Superskrip

en: _Underline
id: _Garis bawah

en: Underline
id: Garis bawah

en: Copy _Link Location
id: Salin _Lokasi Tautan

en: Copy the link to the clipboard
id: Menyalin tautan pada papan klip

en: _Open Link in Browser
id: Buka Link dalam Br_owser

en: Open the link in a web browser
id: Membuka tautan pada peramban web

en: Cell Contents
id: Isi Sel

en: Column
id: Kolom

en: Row
id: Baris

en: Table
id: Tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
id: Hapus Tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
id: Sisip Tabel

en: Properties
id: Properti

en: Delete Rule
id: Hapus Aturan

en: Delete Image
id: Hapus Gambar

en: Column After
id: Kolom Setelah

en: Column Before
id: Kolom Sebelum

en: Insert _Link
id: Sisip _Taut

en: Row Above
id: Baris Di Atas

en: Row Below
id: Baris Di Bawah

en: Cell…
id: Sel…

en: Image…
id: Gambar…

en: Link…
id: Tautan…

en: Page…
id: Halaman…

en: Paragraph…
id: Paragraf…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
id: Atu_ran…

en: Table…
id: Tabel…

en: Text…
id: Teks…

en: Remove Link
id: Hapus Taut

en: Add Word to Dictionary
id: Tambahkan Kata ke Kamus

en: Ignore Misspelled Word
id: Abaikan Kata Salah Eja

en: Add Word To
id: Tambahkan Kata Ke

en: More Suggestions
id: Lebih Banyak Saran

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
id: Kamus %s

en: _Emoticon
id: _Emotikon

en: Insert Emoticon
id: Memasukkan Emotikon

en: Re_place
id: _Ganti

en: _Image
id: C_itra

en: _Link
id: _Taut

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
id: Atu_ran

en: _Table
id: _Tabel

en: Editing Mode
id: Mode Penyuntingan

en: Paragraph Style
id: Gaya Paragraf

en: Font Color
id: Warna Fonta

en: Background Color
id: Warna Latar Belakang

en: Font Size
id: Ukuran Fonta

en: Font Name
id: Nama Fonta

en: Failed to obtain content of editor
id: Gagal mendapatkan konten editor

en: <b>Scope</b>
id: <b>Ruang Lingkup</b>

en: C_ell
id: S_el

en: _Row
id: Ba_ris

en: Col_umn
id: K_olom

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
id: <b>Perataan &amp; Perilaku</b>

en: Left
id: Kiri

en: Center
id: Tengah

en: Right
id: Kanan

en: _Horizontal:
id: _Horisontal:

en: Top
id: Atas

en: Middle
id: Tengah

en: Bottom
id: Bawah

en: _Vertical:
id: _Vertikal:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
id: _Lipat Teks

note: Header Style
en: _Header Style
id: Gaya _Kepala

en: <b>Layout</b>
id: <b>Tata Letak</b>

note: Width
en: _Width
id: _Lebar

en: Row S_pan:
id: Caku_p Baris:

en: Co_lumn Span:
id: Cakup Ko_lom:

en: <b>Background</b>
id: <b>Latar Belakang</b>

en: Transparent
id: Transparan

en: C_olor:
id: _Warna:

en: Images
id: Citra

en: Choose Background Image
id: Pilih Citra Latar Belakang

en: _Image:
id: C_itra:

en: _Remove image
id: Hapus cit_ra

en: Cell Properties
id: Properti Sel

en: No match found
id: Tak ditemukan kecocokan

en: Search _backwards
id: Cari _mundur

en: Case _Sensitive
id: Peka Huruf Be_sar Kecil

en: _Wrap Search
id: Pencarian _Wrap

en: Find
id: Cari

en: <b>Size</b>
id: <b>Ukuran</b>

note: Width
en: _Width:
id: _Lebar:

en: _Size:
id: _Ukuran:

en: <b>Style</b>
id: <b>Gaya</b>

en: _Alignment:
id: Perata_an:

note: Shaded
en: S_haded
id: B_erbayang

en: Rule properties
id: Properti aturan

en: <b>General</b>
id: <b>Umum</b>

en: _Source:
id: _Sumber:

en: _Height:
id: _Tinggi:

en: Preserve aspect ratio
id: Pertahankan rasio aspek

en: _X-Padding:
id: _X-Pengganjal:

en: _Y-Padding:
id: _Y-Pengganjal:

en: _Border:
id: _Batas:

en: <b>Link</b>
id: <b>Taut</b>

en: _Test URL…
id: _Tes URL…

en: Image Properties
id: Properti Citra

en: _Remove Link
id: _Hapus Taut

en: Link Properties
id: Properti Taut

en: Perforated Paper
id: Kertas Berlubang

en: Blue Ink
id: Tinta Biru

en: Paper
id: Kertas

en: Ribbon
id: Pita

en: Midnight
id: Tengah Malam

en: Draft
id: Draf

en: Graph Paper
id: Kertas Grafik

note: == Colors ==
en: Colors
id: Warna

en: _Text:
id: _Teks:

en: _Link:
id: T_aut:

en: _Visited Link:
id: _Taut Telah Dikunjungi:

en: _Background:
id: Latar _Belakang:

note: == Text ==
en: Text
id: Teks

en: _Font Name:
id: Nama _Fonta:

note: == Background Image ==
en: Background Image
id: Gambar Latar Belakang

en: _Template:
id: _Templat:

en: Select a file
id: Pilih sebuah file

en: _Custom:
id: _Ubahan:

en: Page Properties
id: Properti Halaman

en: _Style:
id: _Gaya:

en: <b>Alignment</b>
id: <b>Perataan</b>

en: Paragraph Properties
id: Properti Paragraf

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
id[0]: %d kemunculan diganti

en: R_eplace:
id: G_anti:

en: _With:
id: _Dengan:

en: _Case sensitive
id: Peka huruf besar ke_cil

en: Wra_p search
id: Pencarian wra_p

en: _Skip
id: _Lewati

en: _Replace
id: _Ganti

en: Replace _All
id: Ganti Semu_a

[ctx: dialog-title]
en: Replace
id: Ganti

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
id: <b>Saran bagi “%s”</b>

en: <b>Suggestions</b>
id: <b>Saran</b>

note: Replace
en: Replace
id: Ganti

note: Replace All
en: Replace All
id: Ganti Semua

note: Ignore
en: Ignore
id: Abaikan

note: Skip
en: Skip
id: Lewati

note: Back
en: Back
id: Mundur

en: <b>Dictionary</b>
id: <b>Kamus</b>

note: Add Word button
en: Add word
id: Tambah kata

en: Spell Checking
id: Pemeriksaan Ejaan

en: _Rows:
id: Ba_ris:

en: C_olumns:
id: K_olom:

en: _Spacing:
id: _Spasi:

en: _Padding:
id: _Pengganjal:

en: _Color:
id: _Warna:

en: Image:
id: Citra:

en: Table Properties
id: Properti Tabel

en: Si_ze:
id: Ukura_n:

en: Text Properties
id: Properti Teks

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
id: Pilih file yang hendak diimpor ke dalam Evolution, dan pilih jenis filenya dari dalam daftar.

en: File _type:
id: _Jenis berkas:

en: Pre_view:
id: Pratin_jau:

en: Choose the destination for this import
id: Pilih tujuan impor ini

en: Choose the type of importer to run:
id: Pilih jenis program impor yang akan dijalankan:

en: Import data and settings from _older programs
id: Impor data dan pengaturan dari pr_ogram-program lama

en: Import a _single file
id: Mengimpor _satu berkas

en: Please select the information that you would like to import:
id: Pilih informasi mana saja yang hendak diimpor:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
id: Evolution dapat mengimpor konfigurasi dari aplikasi berikut ini: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Tidak ada pengaturan diimpor yang ditemukan. Bila hendak mencoba lagi, klik pada tombol "Mundur".

en: From %s:
id: Dari %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
id: _Batalkan Import

en: Preview data to be imported
id: Pratilik data yang akan diimpor

en: Import Data
id: Impor Data

en: Select what type of file you want to import from the list.
id: Pilih jenis berkas apa yang ingin Anda impor dari daftar.

en: Evolution Import Assistant
id: Program Bantu Impor Evolution

en: Import Location
id: Impor dari Lokasi

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
id: Selamat datang pada Program Bantu Impor Evolution.
    Dengan program ini Anda akan dipandu dalam mengimpor
    berkas-berkas eksternal ke dalam Evolution.

en: Importer Type
id: Jenis Pengimpor

en: Select Information to Import
id: Pilih Informasi untuk impor

en: Select a File
id: Pilih Berkas

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
id: Klik "Terapkan" untuk mengimpor berkas pada Evolution.

note: Translators: This is part of
en: minutes
id: menit

en: hours
id: jam

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
id: hari

en: Autogenerated
id: Otomatis

en: Close
id: Tutup

en: _Save and Close
id: _Simpan dan Tutup

en: Edit Signature
id: Ubah tanda tangan

en: Save
id: Simpan

en: _Signature Name:
id: Nama _Tanda Tangan:

en: Add _Script
id: Tambahkan _Skrip

en: Add Signature Script
id: Tambahkan skrip tanda tangan

en: Edit Signature Script
id: Ubah skrip tanda tangan

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
id: Keluaran skrip ini akan dipakai sebagai tanda tangan
    Anda. Nama yang tuliskan hanya akan digunakan
    untuk keperluan tampilan saja.

en: S_cript:
id: _Skrip:

en: Script file must be executable.
id: Berkas skrip harus bisa dieksekusi.

en: World Map
id: Peta Dunia

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
id: Widget peta interaktif untuk memilih zona waktu menggunakan mouse. Bila Anda hanya menggunakan papan ketik, pilihlah zona waktu dari kotak kombo di bawah ini.

en: _Write
id: _Tulis

en: _Preview
id: _Pratinjau

en: Add bold text
id: Tambah teks tebal

en: Add italic text
id: Tambah teks miring

en: Insert a quote
id: Sisipkan kutipan

en: Insert code
id: Sisipkan kode

en: Add a link
id: Tambah tautan

en: Add a bullet list
id: Tambah daftar poin

en: Add a numbered list
id: Tambah daftar bernomor

en: Add a header
id: Tambah tajuk

en: Open online common mark documentation
id: Buka dokumentasi tanda umum daring

en: Show preview beside text
id: Tampilkan pratinjau di samping teks

en: Could not open the link.
id: Tidak dapat membuka tautan.

en: Could not display help for Evolution.
id: Tidak dapat menampilkan bantuan untuk Evolution.

en: Opening calendar “%s”
id: Membuka kalender “%s”

en: Opening memo list “%s”
id: Membuka daftar memo “%s”

en: Opening task list “%s”
id: Membuka daftar tugas “%s”

en: Opening address book “%s”
id: Membuka buku alamat “%s”

en: _Do not show this message again
id: _Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
id: Peladen buku alamat ini mungkin tidak dapat dhubungi atau nama peladen salah tulis atau koneksi jaringan sedang mati.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
id: Gagal menetapkan versi protokol ke LDAPv3 (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
id: Gagal menetapkan opsi batas waktu koneksi (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
id: Gagal menggunakan STARTTLS (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
id: Gagal saat mengautentikasi dengan peladen LDAP (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
id: Versi peladen LDAP ini mungkin sudah cukup tua dan tidak mendukung fungsionalitas ini atau bisa juga belum dikonfigurasikan dengan benar. Silakan hubungi bagian IT atau administrator untuk mengaktifkan pencarian pada LDAP.
    
    Detail galat (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
id: Versi peladen LDAP ini mungkin sudah cukup tua dan tidak mendukung fungsionalitas ini atau bisa juga belum dikonfigurasikan dengan benar. Silakan hubungi bagian IT atau administrator untuk mengaktifkan pencarian pada LDAP.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
id: Evolution belum dikompil dengan dukungan LDAP

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
id: Tak dikenal (%s)

en: Click to call %s
id: Klik untuk memanggil %s

en: Click to hide/unhide addresses
id: Klik untuk sembunyi/tampilkan alamat

en: Go to the section %s of the message
id: Pergi ke bagian %s dari pesan

en: Go to the beginning of the message
id: Pergi ke awal pesan

en: Click to open %s
id: Klik untuk membuka %s

en: Show Contacts
id: Tampilkan Kontak

en: Address B_ook:
id: B_uku Alamat:

en: Cat_egory:
id: Kat_egori:

en: _Search:
id: _Cari:

en: Any Category
id: Kategori Apa Saja

en: Co_ntacts
id: Ko_ntak

en: Search
id: Cari

en: Select Contacts from Address Book
id: Pilih Kontak dari Buku Alamat

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
id: _Kembangkan %s Inline

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
id: Sal_in %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
id: _Potong %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
id: _Sunting %s

en: _Delete %s
id: _Hapus %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
id: Evolution sedang daring. Klik tombol ini untuk bekerja luring.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
id: Evolution sedang luring. Klik tombol ini untuk bekerja daring.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
id: Evolution bekerja luring, karena jaringan tidak tersedia.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
id: Ring kunci tak dapat dipakai: tak ada nama host atau pengguna

en: You have the Caps Lock key on.
id: Tombol Caps Lock menyala.

en: _Remember this passphrase
id: Ingat f_rasa sandi ini

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
id: Ingat f_rasa sandi ini selama sisa sesi ini

en: _Remember this password
id: Ingat _sandi ini

en: _Remember this password for the remainder of this session
id: _Ingat sandi ini selama sisa sesi ini

en: Help
id: Bantuan

en: Evolution Preferences
id: Preferensi Evolution

en: An error occurred while printing
id: Terjadi galat ketika mencetak

en: The printing system reported the following details about the error:
id: Sistem pencetakan memberi laporan berikut terkait galat yang terjadi:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
id: Sistem pencetakan tidak memberi laporan apa pun terkait galat yang terjadi.

en: _Method:
id: _Metode:

en: Defer to Desktop Settings
id: Mengikut ke Pengaturan Desktop

en: _Open Desktop Settings
id: Buka Pengaturan Deskt_op

en: _HTTP Proxy:
id: Proksi _HTTP:

en: H_TTPS Proxy:
id: Proksi H_TTPS:

en: _Socks Proxy:
id: Proksi _Socks:

en: _Ignore Hosts:
id: Aba_ikan Host:

en: Automatic
id: Otomatis

en: Configuration _URL:
id: _URL Konfigurasi:

en: No proxy
id: Tanpa proksi

en: Use a direct connection, no proxying required.
id: Gunakan koneksi langsung, tak perlu proksi.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
id: Berpindah ke Preferensi Proksi Dasar

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
id: Berpindah ke Preferensi Proksi Tingkat Lanjut

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
id: Terapkan pengaturan proksi ubahan ke akun-akun ini:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
id: <b>Preferensi Proksi Tingkat Lanjut</b> memungkinkan Anda mendefinisikan proksi jaringan alternatif dan menerapkan mereka ke akun-akun tertentu

en: Custom Proxy
id: Proksi Ubahan

en: Create a new proxy profile
id: Membuat suatu profil proksi baru

en: Delete the selected proxy profile
id: Hapus profil proksi yang dipilih

en: Add Rule
id: Tambah Aturan

en: Edit Rule
id: Ganti Aturan

en: Matches: %u
id: Kecocokan: %u

en: Close the find bar
id: Tutup baris pencarian

en: Fin_d:
id: _Cari:

en: Clear the search
id: Bersihkan pencairan

en: Find the previous occurrence of the phrase
id: Temukan kemunculan sebelumnya dari frasa

en: Find the next occurrence of the phrase
id: Temukan kemunculan berikutnya dari frasa

en: Mat_ch case
id: Cocok _huruf

en: Reached bottom of page, continued from top
id: Mencapai dasar halaman, melanjutkan dari puncak

en: Reached top of page, continued from bottom
id: Mencapai puncak halaman, melanjutkan dari dasar

en: When de_leted:
id: Saat _dihapus:

en: Standard
id: Standar

en: Proprietary
id: Properti

en: Secret
id: Rahasia

en: Top Secret
id: Sangat Rahasia

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
id: Tak ada

en: Mail Receipt
id: Tanda Terima Surat

en: Send Options
id: Opsi Pengiriman

en: R_eply requested
id: Harap _dibalas

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
id: _Dalam

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
id: hari

en: _When convenient
id: _Sebisanya

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
id: _Tunda pengiriman surel

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
id: Sesud_ah

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
id: hari

en: _Set expiration date
id: Tentukan tanggal kadaluwar_sa

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
id: _Hingga

en: Delivery Options
id: Opsi Pengiriman

en: _Priority:
id: _Prioritas:

en: _Classification:
id: K_lasifikasi:

en: Gene_ral Options
id: _Opsi Umum

en: Creat_e a sent item to track information
id: Buat butir yang dikirim untuk m_elacak informasi

en: _Delivered
id: Saat _terkirim

en: Deli_vered and opened
id: Saat ter_kirim dan dibuka

en: _All information
id: Semu_a informasi

en: A_uto-delete sent item
id: Hap_us otomatis butir terkirim

en: Status Tracking
id: Pelacakan Status

en: _When opened:
id: _Saat dibuka:

en: When decli_ned:
id: Saat di_tolak:

en: When co_mpleted:
id: Saat _selesai:

en: When acce_pted:
id: Saat di_terima:

en: Return Notification
id: Notifikasi Retur

en: Sta_tus Tracking
id: Pelacakan Sta_tus

en: Type:
id: Tipe:

en: Name:
id: Nama:

en: Name cannot be empty
id: Nama tak boleh kosong

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
id: Segarkan setiap

en: Refresh content on metered network
id: Segarkan konten pada jaringan berkuota

en: Use a secure connection
id: Gunakan koneksi aman

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
id: Hapus pena_taan kepercayaan bagi sertifikat SSL/TLS

en: User:
id: Pengguna:

en: Show
id: Tampilkan

en: Group name
id: Nama grup

en: _Hide
id: _Sembunyikan

en: _Show
id: _Tampilkan

en: Manage Groups
id: Kelola Grup

en: Available Groups:
id: Tampilkan di grup:

en: Select destination
id: Pilih tujuan

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
id: (tak ada saran)

en: More…
id: Lebih banyak…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
id: Tambahkan "%s" ke Kamus

note: - Ignore All
en: Ignore All
id: Abaikan Semua

en: Spelling Suggestions
id: Saran Ejaan

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
id: Berkas bernama "{0}" sudah ada. Ingin menimpanya?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
id: Berkas sudah ada dalam "{0}". Menggantikannya akan menimpa isinya.

en: Cannot save file “{0}”.
id: Tidak dapat menyimpan berkas "{0}".

en: Cannot open file “{0}”.
id: Tidak dapat membuka berkas "{0}".

en: Failed to remove data source “{0}”.
id: Gagal menghapus sumber data “{0}”.

en: The reported error was “{1}”.
id: Galat yang dilaporkan adalah “{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
id: Gagal memutakhirkan sumber data “{0}”.

en: Failed to delete resource “{0}”.
id: Gagal menghapus sumber daya “{0}”.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
id: Backend buku alamat yang melayani “{0}” tiba-tiba tertutup.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
id: Beberapa dari kontak Anda mungkin tak tersedia sampai Evolution dijalankan ulang.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
id: Backend kalender yang melayani “{0}” tiba-tiba tertutup.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
id: Sebagian dari janji temu Anda mungkin tidak akan ada sampai Evolution dijalankan ulang.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
id: Backend daftar memo yang melayani “{0}” tiba-tiba tertutup.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
id: Sebagian dari memo Anda mungkin tidak tersedia sampai Evolution dijalankan ulang.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
id: Backend daftar tugas yang melayani “{0}” tiba-tiba tertutup.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
id: Beberapa tugas Anda mungkin tak akan tersedia sampai Evolution dijalankan ulang.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
id: Backend buku alamat yang melayani “{0}” menemui suatu galat.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
id: Backend kalender yang melayani “{0}” menemui suatu galat.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
id: Backend daftar memo yang melayani “{0}” menemui suatu galat.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
id: Backend daftar tugas yang melayani “{0}” menemui suatu galat.

en: Something has gone wrong
id: Ada yang tidak beres

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan konten. Anda dapat mencoba lagi dengan membuka kembali jendela. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOM.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus koleksi jauh “{0}”?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
id: Ini akan menghapus secara permanen koleksi “{0}” dari peladen. Apakah Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Failed to refresh list of account sources
id: Gagal menyegarkan daftar sumber akun

en: click to add
id: klik untuk menambah

en: Move selected column names to top
id: Memindahkan nama kolom yang dipilih ke puncak

en: Move selected column names up one row
id: Memindahkan nama kolom yang dipilih satu baris naik

en: Move selected column names down one row
id: Memindahkan nama kolom yang dipilih satu baris turun

en: Move selected column names to bottom
id: Memindahkan nama kolom yang dipilih ke dasar

en: Select all column names
id: Pilih semua nama kolom

en: (Ascending)
id: (Naik)

en: (Descending)
id: (Turun)

en: Not sorted
id: Tak terurut

en: No grouping
id: Tak ada kelompok

en: Show Fields
id: Tampilkan Kolom

en: Choose the order of information to appear in the message list.
id: Pilih urutan kemunculan informasi dalam daftar pesan.

en: Clear _All
id: Hapus Semu_a

en: _Show field in View
id: _Tampilkan kolom pada Tilikan

en: Ascending
id: Naik

en: Descending
id: Turun

en: Group Items By
id: Kelompokkan Berdasarkan

en: Show _field in View
id: _Tampilkan kolom pada Tilikan

en: Then By
id: Lalu Berdasarkan

en: Show field i_n View
id: Tampilkan kolom pada Tilika_n

en: Show field in _View
id: _Tampilkan kolom pada Tilikan

en: Sort
id: Urutan

en: Clear All
id: Hapus Semua

en: Sort Items By
id: Urutkan Data Berdasarkan

en: _Apply
id: Ter_apkan

en: _Sort...
id: _Urutkan...

en: _Group By...
id: _Kelompokkan Berdasarkan...

en: _Fields Shown...
id: _Kolom yang Tampak...

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
id: Untuk menambahkan kolom dalam tabel, ambil
    kolom yang diinginkan dan letakkan pada lokasi yang Anda inginkan.

en: Add a Column
id: Tambah Kolom

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
id[0]: %s: %s (%d butir)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
id[0]: %s (%d butir)

en: Customize Current View
id: Sesuaikan Tampilan

en: Sort _Ascending
id: Urutkan _Ascending

en: Sort _Descending
id: Urutkan _Descending

en: _Reset sort
id: _Reset urutan

en: Group By This _Field
id: _Kelompokkan Berdasar Kolom Ini

en: Group By _Box
id: Kelompokkan _Berdasar Kotak

en: Remove This _Column
id: Hapus _Kolom Ini

en: Add a C_olumn…
id: Tambah K_olom…

en: A_lignment
id: Pen_yesuaian

en: B_est Fit
id: P_enempatan terbaik

en: Format Column_s…
id: Format Kolo_m…

en: Custo_mize Current View…
id: Sesuaikan Ta_mpilan Sekarang…

en: _Sort By
id: _Urutkan

note: Custom
en: _Custom
id: _Sesuaikan

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Input Methods
id: Metode Masukan

en: Select a Time Zone
id: Pilih Zona Waktu

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
id: Gunakan tombol kiri mouse untuk memperbesar area pada peta dan pilih zona waktunya
    Gunakan tombol kanan mouse untuk mengembalikan ukuran semula.

en: Time Zones
id: Zona Waktu

en: _Selection
id: _Seleksi

en: Timezone drop-down combination box
id: Kotak kombo drop-down zona waktu

en: Enter a URL here
id: Masukkan URL di sini

en: Evolution Source Viewer
id: Penilik Sumber Evolution

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
id: Nama Tampilan

en: Flags
id: Penanda

en: Identity
id: Identitas

en: Address book
id: Buku alamat

en: Events
id: Acara

en: Loading…
id: Memuat…

en: Searching collection children…
id: Mencari anak koleksi…

en: Failed to search for collection children
id: Gagal mencari anak koleksi

en: Searching for user home, please wait…
id: Mencari rumah pengguna, mohon tunggu…

en: Failed to search for user home
id: Gagal mencari folder rumah

en: At least one component type should be set
id: Setidaknya satu jenis komponen harus ditetapkan

en: Failed to get selected collection HREF
id: Gagal mendapatkan koleksi HREF yang dipilih

en: Failed to save changes
id: Gagal menyimpan perubahan

en: Creating new book…
id: Membuat buku baru…

en: Failed to create new book
id: Gagal membuat buku baru

en: Creating new calendar…
id: Membuat kalender baru…

en: Failed to create new calendar
id: Gagal membuat kalender baru

en: Creating new collection…
id: Membuat koleksi baru…

en: Failed to create new collection
id: Gagal membuat koleksi baru

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
id: Tidak diperbolehkan membuat buku di bawah buku atau kalender lain

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
id: Tidak diperbolehkan membuat kalender di bawah buku atau kalender lain

en: Deleting book…
id: Menghapus buku…

en: Failed to delete book
id: Gagal menghapus buku

en: Deleting calendar…
id: Menghapus kalender…

en: Failed to delete calendar
id: Gagal menghapus kalender

en: Deleting collection…
id: Menghapus koleksi…

en: Failed to delete collection
id: Gagal menghapus koleksi

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
id: _Urutan:

en: Use -1 to not set the sort order
id: Gunakan -1 untuk tidak mengatur susunan urutan

en: For Components:
id: Untuk Komponen:

en: _Events
id: _Acara

en: WebDAV server:
id: Peladen WebDAV:

en: Create _Book
id: Buat _Buku

en: Create _Calendar
id: Buat K_alender

en: Create Collectio_n
id: Buat Koleks_i

en: _Copy Link Location
id: _Salin Lokasi Tautan

en: _Copy Email Address
id: _Salin Alamat Surel

en: Copy _Raw Email Address
id: Salin Alamat Sur_el Mentah

en: Copy the raw email address to the clipboard
id: Menyalin alamat surel mentah ke papan klip

en: _Copy Image
id: Sal_in Gambar

en: Copy the image to the clipboard
id: Salin gambar ke papan klip

en: Save _Image…
id: S_impan Gambar…

en: Save the image to a file
id: Simpan gambar ke suatu berkas

en: Search _Web…
id: Cari di _Web…

en: Search the Web with the selected text
id: Cari di Web dengan teks yang dipilih

en: Select all text and images
id: Pilih semua teks dan gambar

en: Copying image to clipboard
id: Menyalin gambar ke papan klip

en: Save Image
id: Simpan Gambar

en: Saving image to “%s”
id: Menyimpan gambar ke “%s”

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
id: Tidak bisa mendapatkan URI "%s", tidak tahu cara mengunduhnya.

en: Undo “Insert text”
id: Tak Jadi ”Sisip teks”

en: Redo “Insert text”
id: Jadi Lagi ”Sisip teks”

en: Undo “Delete text”
id: Tak Jadi ”Hapus teks”

en: Redo “Delete text”
id: Jadi Lagi ”Hapus teks”

en: Missing date.
id: Tanggal belum diisi.

en: You must choose a date.
id: Anda harus mengisi tanggal.

en: Missing filename.
id: Kurang nama berkas.

en: You must specify a filename.
id: Anda harus menuliskan nama berkas.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
id: Berkas “{0}” tidak ada atau bukan berkas biasa.

en: Bad regular expression “{0}”.
id: Ekspresi reguler buruk “{0}”.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
id: Tidak dapat mengompilasi ekspresi reguler “{1}”.

en: Missing name.
id: Nama tidak diisi.

en: You must name this filter.
id: Anda harus mengisi nama pada filter ini.

en: Name “{0}” already used.
id: Nama “{0}” sudah terpakai.

en: Please choose another name.
id: Silakan pilih nama lain.

en: Missing condition.
id: Kondisi kurang.

en: Filter should have at least one condition.
id: Penyaring mesti memiliki paling tidak satu kondisi.

en: Missing value.
id: Kurang nilai.

en: One or more values cannot be empty.
id: Satu nilai atau lebih tak boleh kosong.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus tugas “{0}”?

en: _Keep
id: _Pertahankan

en: the current time
id: saat ini

en: the time you specify
id: waktu yang Anda tentukan

en: a time relative to the current time
id: waktu relatif dari waktu saat ini

en: seconds
id: detik

en: weeks
id: minggu

en: months
id: bulan

en: years
id: tahun

en: ago
id: yang lalu

en: in the future
id: di masa depan

en: Compare against
id: Bandingkan dengan

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
id: Tanggal pesan akan dibandingkan dengan
    waktu saat ini saat penyaringan dilakukan.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
id: Tanggal pesan akan dibandingkan dengan
    awal hari yang ditentukan.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
id: Tanggal pesan akan dibandingkan dengan
    waktu relatif saat penyaringan dilakukan.

en: Show filters for mail:
id: Tampilkan penyaring untuk surel:

en: _Filter Rules
id: Aturan _Saringan

en: Rule Name
id: Nama Aturan

en: Table Cell
id: Sel Tabel

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
id: popup kan sebuah anak

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
id: mulai menyunting sel ini

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
id: jungkit sel

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
id: kembangkan baris pada ETree yang mengandung sel ini

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
id: runtuhkan baris dalam ETree yang mengandung sel ini

en: click
id: klik

en: sort
id: urutkan

en: Save Current View
id: Simpan Tampilan Sekarang

en: _Create new view
id: _Buat tampilan baru

en: _Replace existing view
id: _Ganti tampilan saat ini

en: Do you wish to save your changes?
id: Anda ingin menyimpan perubahan?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
id: Tanda tangan ini telah diubah tapi belum disimpan.

en: _Discard changes
id: _Abaikan perubahan

en: Blank Signature
id: Tanda tangan Kosong

en: Please provide a unique name to identify this signature.
id: Mohon sediakan nama unik untuk mengidentifikasi tanda tangan ini.

en: Unable to copy image to clipboard.
id: Tak bisa menyalin gambar ke papan klip.

en: Unable to save image.
id: Tidak dapat menyimpan gambar.

en: Could not load signature.
id: Tak dapat memuat tanda tangan.

en: Could not save signature.
id: Tak dapat menyimpan tanda tangan.

en: Could not get selected text.
id: Tidak dapat mendapatkan teks yang dipilih.

en: Saving message to folder “%s”
id: Simpan pesan ke dalam folder “%s”

en: Forwarded messages
id: Pesan yang diteruskan

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
id[0]: Mengambil %d pesan

en: Scanning messages for duplicates
id: Memindai pesan untuk duplikat

en: Removing folder “%s”
id: Menghapus folder “%s”

en: File “%s” has been removed.
id: Berkas "%s" telah dihapus.

en: File has been removed.
id: Berkas telah dihapus.

en: Removing attachments
id: Membuang lampiran

en: Saving %d message | Saving %d messages
id[0]: Menyimpan %d pesan

en: Invalid folder URI “%s”
id: URI folder “%s” tidak valid

note: Some local folders
en: Inbox
id: Kotak Masuk

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
id: Rancangan

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
id: Terkirim

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
id: Palet

en: User cancelled operation
id: Pengguna membatalkan operasi

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
id: Tak diberikan alamat tujuan, penerusan pesan telah dibatalkan.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
id: Tak ditemukan identitas untuk dipakai, pesan batal diteruskan.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
id: Sumber yang sesuai untuk layanan dengan UID "%s" tidak ditemukan

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
id: Mencari sertifikat S/MIME penerima di buku alamat…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
id: Mencari kunci PGP penerima di buku alamat…

en: Waiting for “%s”
id: Menunggu “%s”

en: No mail transport service available
id: Tak ada layanan transport surat yang tidak tersedia

en: Posting message to “%s”
id: Posting pesan ke “%s”

en: Failed to apply outgoing filters: %s
id: Gagal untuk melakukan filter keluar: %s

en: Storing sent message to “%s”
id: Menyimpan pesan terkirim ke “%s”

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
id: Gagal menambah ke %s: %s
    Ganti menambah ke folder lokal "Terkirim".

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
id: Gagal menambah ke folder "Terkirim" lokal: %s

en: Sending message
id: Mengirim pesan

en: Disconnecting from “%s”
id: Koneksi putus dari “%s”

en: Reconnecting to “%s”
id: Menyambung ulang ke “%s”

en: Preparing account “%s” for offline
id: Menyiapkan akun “%s” untuk luring

en: Filtering Selected Messages
id: Penyaringan Pesan yang Dipilih

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
id: Gagal menyaring pesan yang dipilih. Satu alasan bisa jadi karena lokasi folder yang ditata pada satu atau lebih penyaring tak valid. Harap periksa penyaring Anda dalam Sunting→Penyaring Pesan.
    Galat asli adalah: %s

en: Fetching mail from “%s”
id: Mengambil surel dari “%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
id: Gagal menerapkan saringan keluar. Satu alasan bisa jadi karena lokasi folder yang ditata pada satu atau lebih penyaring tak valid. Harap periksa penyaring Anda dalam Sunting→Penyaring Pesan.
    Galat asli adalah: %s

en: Sending message %d of %d
id: Mengirim %d dari %d pesan

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
id[0]: Gagal mengirim pesan ke-%d dari %d

en: Cancelled.
id: Dibatalkan.

en: Complete.
id: Selesai.

en: Moving messages to “%s”
id: Pindahkan pesan ke “%s”

en: Copying messages to “%s”
id: Menyalin pesan ke “%s”

en: Storing folder “%s”
id: Menyimpan folder “%s”

en: Expunging and storing account “%s”
id: Membersihkan dan menyimpan akun “%s”

en: Storing account “%s”
id: Menyimpan akun “%s”

en: Emptying trash in “%s”
id: Mengosongkan tempat sampah pada “%s”

en: Processing folder changes in “%s”
id: Memproses perubahan folder di "%s"

en: Could not create spool directory “%s”: %s
id: Tidak dapat membuat direktori spool “%s”: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
id: Mencoba untuk memindahkan surel sumber bukan mbox “%s”

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
id: Trs: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
id: Tidak Ada Subjek

en: Forwarded message — %s
id: Pesan yang diteruskan — %s

en: Forwarded message
id: Pesan yang diteruskan

en: Setting up Search Folder: %s
id: Membuat Saringan Folder: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
id: Memutakhirkan Folder Pencarian untuk “%s : %s”

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
id[0]: Folder Pencarian "%s" 
    telah diubah pada akun untuk folder yang dihapus
    "%s".

en: Open _Online Accounts
id: Buka Akun _Daring

en: This account was created through the Online Accounts service.
id: Akun ini dibuat melalui layanan Akun Daring.

en: _Reset Order
id: _Reset Urutan

en: You can drag and drop account names to reorder them.
id: Anda dapat menyeret dan menjatuhkan nama akun untuk mengubah urutan mereka.

en: De_fault
id: _Standar

en: Invalid URI: “%s”
id: URI tidak valid: “%s”

en: User: %s
id: Pengguna: %s

en: Security method: %s
id: Metode keamanan: %s

en: Authentication mechanism: %s
id: Mekanisme autentikasi: %s

en: No email address provided
id: Tak ada alamat surel yang diberikan

en: Missing domain in email address
id: Kurang domain dalam alamat surel

en: IMAP server
id: Peladen IMAP

en: POP3 server
id: Peladen POP3

en: SMTP server
id: Peladen SMTP

en: Close this window
id: Menutup jendela ini

en: (No Subject)
id: (Tidak Ada Subjek)

en: Forward
id: Teruskan

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
id: Balasan Grup

en: Reply
id: Balas

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
id: Kem_bali

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
id: _Lewati Pencarian

en: Evolution Account Assistant
id: Asisten Akun Evolution

en: _Revise Details
id: _Revisi Rincian

en: Querying authentication types…
id: Kueri jenis autentikasi…

en: Check for Supported Types
id: Periksa Tipe yang Didukung

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
id: Gunakan pengaturan global

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
id: Lampiran

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
id: Inline (Gaya Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
id: Dikutip

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
id: Jangan Kutip

en: Use global setting
id: Gunakan pengaturan global

en: Composing Messages
id: Menulis Pesan Baru

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
id: _Selalu kirim tembusan (cc) ke:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
id: Selalu kirimkan tem_busan bayangan (bcc) ke:

en: Re_ply style:
id: Cara mem_balas:

en: Lang_uage:
id: Ba_hasa:

en: Language for Reply and Forward attribution text
id: Bahasa untuk Balas dan Teruskan teks atribusi

en: Start _typing at the bottom
id: Menge_tik balasan dimulai dari bawah

en: _Keep signature above the original message
id: Pertahan_kan tanda tangan di atas pesan asli

en: Message Receipts
id: Pesan Penerimaan

en: S_end message receipts:
id: Kirim nota p_esan:

en: Never
id: Jangan pernah

en: Always
id: Selalu

en: Ask for each message
id: Konfirmasi dulu untuk setiap surel yang dikirim

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
id: Selamat, konfigurasi surel Anda sudah lengkap.
    
    Sekarang Anda siap untuk mulai mengirim dan menerima surel dengan Evolution.
    
    Klik tombol "Terapkan" untuk menyimpan konfigurasi.

en: Done
id: Selesai

en: Checking server settings…
id: Memeriksa pengaturan peladen…

en: Special Folders
id: Folder Khusus

en: Draft Messages _Folder:
id: _Folder Pesan Draft:

en: Choose a folder for saving draft messages.
id: Pilih folder tempat menyimpan pesan draf.

en: Sent _Messages Folder:
id: Folder E_mail Terkirim:

en: Choose a folder for saving sent messages.
id: Pilih folder tempat menyimpan pesan yang telah terkirim.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
id: Simpan pesan t_erkirim ke folder Terkirim

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
id: Simp_an balasan dan teruskan di folder pesan asli

en: Archi_ve Folder:
id: _Folder Arsip:

en: Choose a folder to archive messages to.
id: Pilih folder tempat mengarsipkan pesan.

en: _Templates Folder:
id: Folder _Templat:

en: Choose a folder to use for template messages.
id: Pilih folder yang akan digunakan untuk pesan Templat.

en: _Restore Defaults
id: Kembalikan _Baku

en: _Lookup Folders
id: _Lihat Folder

en: Use a Real Folder for _Trash:
id: Pakai Folder Nyata bagi _Tong Sampah:

en: Choose a folder for deleted messages.
id: Pilih folder bagi pesan yang dihapus.

en: Use a Real Folder for _Junk:
id: Pakai Folder Nyata bagi _Spam:

en: Choose a folder for junk messages.
id: Pilih folder bagi pesan sampah.

en: Defaults
id: Standar

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
id: Masukkanlah nama dan alamat surel Anda di bawah ini. Pada kolom "tambahan", Anda tidak perlu mengisinya dengan lengkap, kecuali bila ingin menyertakan informasi tersebut pada pesan yang Anda kirim.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
id: Ketikkan nama yang hendak Anda pakai untuk mengacu ke akun ini.
    Misalnya: "Kantor" atau "Rumah".

en: Required Information
id: Memerlukan Informasi

en: Full Nam_e:
id: Nama L_engkap:

en: Email _Address:
id: _Alamat Surel:

en: Optional Information
id: Informasi Opsional

en: Re_ply-To:
id: _Balas ke:

en: Or_ganization:
id: Or_ganisasi:

en: Add Ne_w Signature…
id: _Tambah Tanda Tangan Baru…

en: A_liases:
id: A_lias:

en: Edi_t
id: Sun_ting

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
id: Cari rincian peladen surel berdasarkan a_lamat surel yang dimasukkan

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
id: Nama Lengkap seharusnya tidak kosong

en: Email Address cannot be empty
id: Alamat Surel tak boleh kosong

en: Email Address is not a valid email
id: Alamat Surel bukan surel yang valid

en: Reply To is not a valid email
id: Jawab Ke bukan surel yang valid

en: Account Name cannot be empty
id: Nama Akun tak boleh kosong

en: Looking up account details…
id: Melihat rincian akun…

en: Advanced Options
id: Opsi Lanjutan

en: Checking for New Mail
id: Sedang memeriksa Surel Baru

en: Check for _new messages every
id: Periksa pesan _baru setiap

en: Receiving Options
id: Opsi Pengambilan

en: Receiving Email
id: Pengambilan Surel

en: Use sender e-mail address
id: Gunakan alamat surel pengirim

en: General
id: Umum

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
id: Jangan tan_da tangani usulan pertemuan (agar bisa dibaca pada Outlook)

en: OpenPGP _Key ID:
id: ID _Kunci OpenPGP:

en: Si_gning algorithm:
id: Al_goritma tanda tangan:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
id: _Selalu bubuhkan tanda tangan pada surel keluar saat menggunakan akun ini

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
id: Selalu enk_ripsi surel keluar saat menggunakan akun ini

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
id: Selalu enkripsi pesan yang dikiri_m untuk diri sendiri saat mengirim pesan terenkripsi

en: Ad_vanced Options
id: _Opsi Lanjutan

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
id: Selalu _percaya kunci pada keyring saat mengacak

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
id: Lebih suka tandatangan/enkrip d_idalam untuk pesan teks biasa

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
id: _Cari kunci untuk enkripsi di Direktori Kunci Web (Web Key Directory (WKD))

en: Send own _public key in outgoing mails
id: Kirim kunci _publik sendiri di surat keluar

en: Advertise encryption is pre_ferred
id: _Enkripsi iklan lebih disukai

en: Secure MIME (S/MIME)
id: MIME Aman (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
id: Sertifikat ta_nda tangan:

en: Select
id: Pilih

en: _Clear
id: _Kosongkan

en: Signing _algorithm:
id: _Algoritma tanda tangan:

en: Always sign outgoing messages when using this account
id: Selalu bubuhkan tanda tangan pada email keluar saat menggunakan akun ini

en: Encryption certificate:
id: Sertifikat enkripsi:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
id: Selalu enkripsi surel keluar saat menggunakan akun ini

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
id: Selalu enkripsi pesan yang dikirim untuk diri sendiri saat mengirim pesan terenkripsi

en: Sending Email
id: Pengiriman Surel

en: Server _Type:
id: _Tipe Peladen:

en: Description:
id: Keterangan:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
id: Ini adalah ringkasan dari pengaturan yang akan dipakai untuk mengakses surel Anda.

en: Personal Details
id: Detail Pribadi

en: Full Name:
id: Nama Lengkap:

en: Email Address:
id: Alamat Surel:

en: Receiving
id: Menerima

en: Sending
id: Mengirim

en: Server Type:
id: Tipe Peladen:

en: Server:
id: Peladen:

en: Username:
id: Nama pengguna:

en: Security:
id: Keamanan:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
id: Tidak dapat menerima dan mengirim bagian yang diatur ke None

en: Account Summary
id: Ringkasan Akun

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
id: Selamat datang pada Asisten Konfigurasi Surel Evolution.
    
    Klik "Maju" untuk mulai.

en: Welcome
id: Selamat Datang

en: Account Editor
id: Penyunting Akun

en: _Add to Address Book…
id: Tambah ke Buku _Alamat…

en: _To This Address
id: Ke Alama_t Ini

en: _From This Address
id: _Dari Alamat Ini

en: Send _Reply To…
id: Ki_rim Balasan Ke…

en: Send a reply message to this address
id: Kirim pesan balasan ke alamat ini

en: Create Search _Folder
id: Buat Folder _Pencarian

en: Hid_e All
id: S_embunyikan Semua

en: _View Inline
id: _Lihat Langsung

en: Vie_w All Inline
id: _Lihat Langsung

en: _Zoom to 100%
id: _Zum ke 100%

en: Zoom the image to its natural size
id: Zum citra ke ukuran alaminya

en: _Zoom to window
id: _Zum ke jendela

en: Zoom large images to not be wider than the window width
id: Perbesar gambar besar agar tidak lebih lebar dari lebar jendela

en: Create Folder
id: Buat folder

en: Specify where to create the folder:
id: Tentukan lokasi folder baru:

en: C_reate
id: _Buat

en: Folder _name:
id: _Nama folder:

en: Folder Sort Order
id: Urutan Sortir Folder

en: Reset current level
id: Atur ulang level saat ini

en: Reset sort order in the current level to the defaults
id: Setel ulang urutan sortir di level saat ini ke bawaan

en: Reset all levels
id: Atur ulang semua level

en: Reset sort order in all levels to their defaults
id: Setel ulang urutan sortir di semua level ke bawaan

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
id: Dijawab

[ctx: ffe]
en: Deleted
id: Dihapus

[ctx: ffe]
en: Draft
id: Draf

[ctx: ffe]
en: Flagged
id: Ada flag

[ctx: ffe]
en: Seen
id: Dilihat

[ctx: ffe]
en: Attachment
id: Lampiran

[ctx: ffe]
en: no
id: tidak

[ctx: ffe]
en: not
id: tidak

en: Junk filtering software:
id: Perangkat lunak penyaring sampah:

en: _Label name:
id: Nama _Label:

en: I_mportant
id: _Penting

note: red
en: _Work
id: _Kantor

note: orange
en: _Personal
id: _Pribadi

note: green
en: _To Do
id: Un_tuk Dilakukan

note: blue
en: _Later
id: _Nanti

en: Add Label
id: Tambah Label

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
id: Catatan: Garis bawah pada nama label digunakan
    sebagai identifair mnemonik di dalam menu.

en: Color
id: Warna

en: Message Note
id: Catatan Pesan

en: Cannot find message in its folder summary
id: Tidak dapat menemukan pesan dalam ringkasan folder tersebut

en: Failed to convert text to message
id: Gagal mengonversi teks menjadi pesan

en: Storing changes…
id: Menyimpan perubahan…

en: Edit Message Note
id: Sunting Catatan Pesan

en: Retrieving message…
id: Mengambil pesan…

en: Move selected headers to top
id: Memindahkan tajuk yang dipilih ke puncak

en: Move selected headers up one row
id: Memindahkan tajuk yang dipilih naik satu baris

en: Move selected headers down one row
id: Memindahkan tajuk yang dipilih turun satu baris

en: Move selected headers to bottom
id: Memindahkan tajuk yang dipilih ke dasar

en: Select all headers
id: Pilih semua tajuk

en: Header Name
id: Nama Tajuk

en: Header Value
id: Nilai Tajuk

en: Headers
id: Tajuk

en: Page %d of %d
id: Halaman %d dari %d

en: Move to Folder
id: Pindahkan ke Folder

en: Copy to Folder
id: Salin ke Folder

en: _Move
id: _Pindahkan

en: C_opy
id: _Salin

en: Deleting message note…
id: Menghapus catatan pesan…

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
id[0]: Apakah Anda yakin ingin menandai pesan %d sebagai Sampah?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
id[0]: Pesan akan ditampilkan di folder Sampah.

en: _Do not ask me again.
id: Jangan _tanya saya lagi.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
id: Sel_alu abaikan Reply-To: untuk milis.

en: Failed to retrieve message:
id: Gagal mengambil pesan:

en: Retrieving message “%s”
id: Mengambil pesan “%s”

en: A_dd Sender to Address Book
id: Masukkan Pengirim ke _Dalam Buku Alamat

en: Add sender to address book
id: Tambahkan pengirim ke buku alamat

en: _Archive
id: _Arsip

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
id: Memindahkan pesan yang dipilih ke folder Arsip untuk akun

en: Check for _Junk
id: _Saring Pesan Sampah

en: Filter the selected messages for junk status
id: Menyaring pesan yang dipilih dari pesan-pesan sampah

en: Assign C_olor…
id: Tetapkan W_arna…

en: Assign color for the selected messages
id: Tetapkan warna untuk pesan yang dipilih

en: Unse_t Color
id: Kosongkan Wa_rna

en: Unset color for the selected messages
id: Kosongkan warna untuk pesan yang dipilih

en: _Copy to Folder…
id: _Salin ke Folder…

en: Copy selected messages to another folder
id: Menyalin pesan yang dipilih ke folder yang lain

en: _Delete Message
id: _Hapus Pesan

en: Mark the selected messages for deletion
id: Tandai pesan terpilih sebagai dihapus

en: _Add note…
id: T_ambah catatan…

en: Add a note for the selected message
id: Menambah catatan bagi pesan yang dipilih

en: Delete no_te
id: Hapus cata_tan

en: Delete the note for the selected message
id: Menghapus catatan bagi pesan yang dipilih

en: _Edit note…
id: Su_nting catatan…

en: Edit a note for the selected message
id: Menyunting catatan bagi pesan yang dipilih

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
id: Buat Aturan Penyaringan untuk Mi_lis…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
id: Buat aturan filter berdasarkan milis pada surel ini

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
id: Buat Aturan Penyaringan untuk Pene_rima…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
id: Buat aturan filter berdasarkan penerima surel ini

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
id: Buat Aturan Penyaringan untuk Pe_ngirim…

en: Create a rule to filter messages from this sender
id: Buat aturan filter berdasarkan pengirim surel ini

en: Create a Filter Rule for _Subject…
id: Buat Aturan Penyaringan untuk _Subjek…

en: Create a rule to filter messages with this subject
id: Membuat aturan saring berdasarkan subjek pesan ini

en: A_pply Filters
id: Tera_pkan Penyaring

en: Apply filter rules to the selected messages
id: Lakukan penyaringan dengan filter pesan-pesan yang sedang dipilih

en: _Find in Message…
id: Cari _dalam Pesan…

en: Search for text in the body of the displayed message
id: Cari pada badan teks surel yang sedang dibuka

en: _Clear Flag
id: Hap_us Tanda

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
id: Hapus bendera follow-up dari pesan-pesan yang dipilih

en: _Flag Completed
id: _Tanda Selesai

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
id: Tandai tindak lanjut telah beres pada pesan-pesan yang dipilih

en: Follow _Up…
id: Tindak Lanj_ut…

en: Flag the selected messages for follow-up
id: Tandai pesan-pesan yang dipilih untuk ditindaklanjuti

en: _Forward
id: _Teruskan

en: Forward the selected message to someone
id: Meneruskan pesan yang dipilih ke orang lain

en: _Attached
id: Terl_ampir

en: Forward the selected message to someone as an attachment
id: Meneruskan pesan ini ke orang lain sebagai lampiran

en: Forward As _Attached
id: Terusk_an Sebagai Lampiran

en: _Inline
id: _Teks Pesan

en: Forward the selected message in the body of a new message
id: Meneruskan pesan ini sebagai bagian teks untuk pesan yang baru

en: Forward As _Inline
id: Teruskan Sebaga_i Teks Pesan

en: _Quoted
id: _Kutipan

en: Forward the selected message quoted like a reply
id: Meneruskan pesan ini dalam bentuk kutipan

en: Forward As _Quoted
id: Teruskan Sebagai _Kutipan

en: _New Label
id: _Label Baru

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
id: N_ihil

en: _Load Images
id: Tampi_lkan Gambar

en: Force images in HTML mail to be loaded
id: Tampilkan gambar pada surel HTML

en: _Ignore Subthread
id: Aba_ikan Sub Ulir

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
id: Tandai surel baru di subthread seperti yang dibaca secara otomatis

en: _Ignore Thread
id: Aba_ikan Ulir

en: Mark new mails in this thread as read automatically
id: Tandai surel baru di thread ini seperti yang dibaca secara otomatis

en: _Important
id: Pent_ing

en: Mark the selected messages as important
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai penting

en: _Junk
id: _Sampah

en: Mark the selected messages as junk
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai sampah

en: _Not Junk
id: Buka_n Sampah

en: Mark the selected messages as not being junk
id: Menandai pesan yang dipilih bukan sebagai sampah

en: _Read
id: Sudah _Dibaca

en: Mark the selected messages as having been read
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai sudah dibaca

en: Do not _Ignore Subthread
id: Jangan Aba_ikan Sub Ulir

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
id: Jangan tandai surel baru di subthread seperti yang dibaca secara otomatis

en: Do not _Ignore Thread
id: Jangan Aba_ikan Ulir

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
id: Jangan tandai surel baru di thread ini seperti yang dibaca secara otomatis

en: Uni_mportant
id: Tidak Pe_nting

en: Mark the selected messages as unimportant
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai tidak penting

en: _Unread
id: Bel_um Dibaca

en: Mark the selected messages as not having been read
id: Menandai pesan yang dipilih sebagai belum dibaca

en: _Edit as New Message…
id: Sunting s_ebagai Pesan Baru…

en: Open the selected messages in the composer for editing
id: Membuka pesan yang dipilih pada komposer untuk disunting

en: Compose _New Message
id: _Buat Pesan Baru

en: Open a window for composing a mail message
id: Membuka jendela untuk membuat pesan baru

en: _Open in New Window
id: Buka dalam Je_ndela Baru

en: Open the selected messages in a new window
id: Membuka pesan yang dipilih pada jendela yang baru

en: _Move to Folder…
id: _Pindahkan ke Folder…

en: Move selected messages to another folder
id: Memindahkan pesan yang dipilih ke folder yang lain

en: _Next Message
id: Pesa_n Berikutnya

en: Display the next message
id: Membuka pesan selanjutnya

en: Next _Important Message
id: Pesan Pent_ing Selanjutnya

en: Display the next important message
id: Membuka pesan penting selanjutnya

en: Next _Thread
id: Ulir Diskusi Beriku_tnya

en: Display the next thread
id: Tampilkan topik selanjutnya

en: Next _Unread Message
id: Pesan Bel_um Dibaca Selanjutnya

en: Display the next unread message
id: Membuka pesan yang belum dibaca selanjutnya

en: _Previous Message
id: _Pesan Sebelumnya

en: Display the previous message
id: Membuka pesan sebelumnya

en: Pr_evious Important Message
id: P_esan Penting Sebelumnya

en: Display the previous important message
id: Membuka pesan penting sebelumnya

en: Previous T_hread
id: Ulir _Sebelumnya

en: Display the previous thread
id: Tampilkan ulir sebelumnya

en: P_revious Unread Message
id: Pesan _Belum Dibaca Sebelumnya

en: Display the previous unread message
id: Membuka pesan yang belum dibaca sebelumnya

en: Print this message
id: Mencetak pesan ini

en: Preview the message to be printed
id: Melihat pratinjau pesan sebelum dicetak

en: Re_direct
id: Re_direksi

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
id: Meredireksi (bounce) pesan ini kepada orang lain

en: Remo_ve Attachments
id: Buan_g Lampiran

en: Remove attachments
id: Buang lampiran

en: Remove Du_plicate Messages
id: Hapus Pesan Du_plikat

en: Checks selected messages for duplicates
id: Periksa apakah ada duplikat pada pesan-pesan yang dipilih

en: Reply to _All
id: B_alas ke Semua

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
id: Menulis balasan ke semua penerima pesan ini

en: Al_ternative Reply…
id: Balasan Al_ternatif…

en: Choose reply options for the selected message
id: Pilih opsi balasan untuk pesan yang dipilih

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
id: Balas ke milis atau ke semua penerima

en: Reply to _List
id: Balas ke Mi_lis

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
id: Menulis balasan kepada milis pesan ini

en: _Reply to Sender
id: Balas ke Pengi_rim

en: Compose a reply to the sender of the selected message
id: Menulis balasan kepada pengirim pesan ini

en: Repl_y with Template
id: Ba_las dengan Templat

en: _Save to File…
id: _Simpan ke Berkas…

en: Save selected messages as an mbox file
id: Menyimpan pesan yang dipilih sebagai berkas mbox

en: _Message Source
id: Kode Asli Pesa_n

en: Show the raw email source of the message
id: Tampilkan isi surel dalam bentuk aslinya

en: _Undelete Message
id: Penghap_usan

en: Undelete the selected messages
id: Jangan hapus pesan terpilih

en: _Normal Size
id: Ukuran _Normal

en: Reset the text to its original size
id: Mengembalikan teks pada ukuran semula

en: _Zoom In
id: _Perbesar Tampilan

en: Increase the text size
id: Memperbesar ukuran teks

en: Decrease the text size
id: Memperkecil ukuran teks

en: Cre_ate
id: Bu_at

en: Ch_aracter Encoding
id: Enkode K_arakter

en: F_orward As
id: Ter_uskan Sebagai

en: _Group Reply
id: _Grup Reply

en: _Go To
id: _Buka

en: Mar_k As
id: Tan_dai sebagai

en: _Message
id: _Pesan

en: _Zoom
id: _Zum

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
id: Buat Folder Pencarian dari Mi_lis…

en: Create a search folder for this mailing list
id: Membuat Folder Pencarian untuk mailing list ini

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
id: Buat Folder Pencarian dari Pene_rima…

en: Create a search folder for these recipients
id: Membuat Folder Pencarian untuk penerima ini

en: Create a Search Folder from Sen_der…
id: Buat Folder Pencarian dari Pe_ngirim…

en: Create a search folder for this sender
id: Membuat Folder Pencarian untuk pengirim ini

en: Create a Search Folder from S_ubject…
id: Buat Saringan Folder berdasarkan S_ubjek…

en: Create a search folder for this subject
id: Membuat Folder Pencarian untuk subjek ini

en: Mark for Follo_w Up…
id: Tandai untuk Tindak Lan_juti…

en: Mark as _Important
id: Tandai sebaga_i Penting

en: Mark as _Junk
id: _Tandai sebagai Sampah

en: Mark as _Not Junk
id: Ta_ndai sebagai Bukan Sampah

en: Mar_k as Read
id: Tandai _sebagai Sudah Dibaca

en: Mark as Uni_mportant
id: Tandai s_ebagai Tidak Penting

en: Mark as _Unread
id: Tandai sebagai Bel_um Dibaca

en: _Caret Mode
id: _Modus Caret

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
id: Tampilkan kursor berkedip dalam badan pesan yang sedang dibuka ini

en: All Message _Headers
id: Semua _Kepala Pesan

en: Show messages with all email headers
id: Menampilkan pesan dengan semua tajuk surat

en: Retrieving message
id: Mengambil pesan

en: Delete
id: Hapus

en: Next
id: Selanjutnya

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Do not warn me again
id: Jangan peringatkan saya lagi

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
id: Menghapus pesan di folder Sampah “%s”…

en: Refreshing folder “%s”
id: Menyegarkan folder “%s”

en: Marking thread to be ignored
id: Menandai thread untuk diabaikan

en: Unmarking thread from being ignored
id: Cabut tanda thread dari yang diabaikan

en: Marking subthread to be ignored
id: Menandai subthread untuk diabaikan

en: Unmarking subthread from being ignored
id: Cabut tanda subthread dari yang diabaikan

en: Printing
id: Mencetak

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
id[0]: Folder “%s” memuat %u pesan duplikat. Anda yakin ingin menghapusnya?

en: Save Message | Save Messages
id[0]: Simpan Pesan

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
id[0]: Pesan

en: Parsing message
id: Mengurai pesan

en: Allow remote content for anyone from %s
id: Ijinkan isi jarak jauh bagi siapapun dari %s

en: Allow remote content for %s
id: Ijinkan isi jarak jauh bagi %s

en: Allow remote content from %s
id: Ijinkan isi jarak jauh dari %s

en: Do not show this message again
id: Jangan tampilkan pesan ini lagi

en: Load remote content
id: Muat berkas jauh

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
id: Anda dapat mengunduh konten jauh secara manual, atau menyetel untuk mengingat untuk mengunduh konten jauh untuk pengirim ini atau situs bekas.

en: The message has no text content.
id: Pesan ini tak memiliki isi teks.

en: Flag to Follow Up
id: Tandai untuk Ditindak Lanjuti

en: Cl_ear
id: B_ersihkan

en: No Title
id: Tanpa Judul

en: Book '%s' not found
id: Buku '%s' tidak ditemukan

en: No data source found for UID “%s”
id: Tidak ada sumber data yang ditemukan untuk UID “%s”

en: %s authentication failed
id: autentikasi %s gagal

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
id[0]: Apakah Anda yakin Anda ingin mengirim pesan dengan %d Untuk dan penerima CC?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
id[0]: Anda mencoba mengirim pesan ke penerima %d di kolom Ke and CC. Hal ini akan mengakibatkan semua penerima melihat alamat surel satu sama lain. Dalam beberapa kasus perilaku ini tidak diinginkan, terutama jika mereka tidak mengenal satu sama lain atau jika privasi menjadi perhatian. Pertimbangkan untuk menambahkan penerima ke kolom BCC.

en: Attachment changed | %d attachments changed
id[0]: %d lampiran diubah

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
id: Lampiran "%s" berubah setelah ditambahkan ke pesan. Apakah Anda tetap ingin mengirim pesan?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
id[0]: %d lampiran berubah setelah ditambahkan ke pesan. Apakah Anda tetap ingin mengirim pesan?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
id: Menunggu lampiran untuk memuat…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
id: Pada hari ${AbbrevWeekdayName}, tanggal ${Day}/${Month}/${Year}, pukul ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} menulis:

en: -------- Forwarded Message --------
id: -------- Pesan yang Diteruskan --------

en: -----Original Message-----
id: -----Isi Pesan Asli-----

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
id: Bls: %s

en: an unknown sender
id: pengirim tidak diketahui

en: Alternative Reply
id: Balasan Alternatif

en: _Reply
id: _Balas

en: Recipients:
id: Penerima:

en: Reply to _Sender
id: Balas ke Pengirim

en: Reply style:
id: Cara membalas:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
id: _Bawaan

en: Attach_ment
id: La_mpiran

en: Inline (_Outlook style)
id: Inline (Gaya _Outlook)

en: _Quote
id: _Kutip

en: Do _Not Quote
id: Janga_n Kutip

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
id: _Format pesan di

en: Apply t_emplate
id: Terapkan t_emplat

en: Preserve original message S_ubject
id: Pertahankan S_ubjek pesan asli

en: one recipient | %d recipients
id[0]: %d penerima

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
id: Tujuan posting

en: Choose folders to post the message to.
id: Pilih folder tempat melakukan posting.

en: Description of Filters
id: Deskripsi Filter

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
id: %s (%s, untuk akun %s)

en: enabled
id: diaktifkan

en: disabled
id: dinonaktifkan

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
id: %s (%s, untuk akun apapun)

en: If all the following conditions are met
id: Jika semua kondisi berikut terpenuhi

en: If any of the following conditions are met
id: Jika salah satu dari kondisi berikut terpenuhi

note: and now for the action area
en: Then
id: Lalu Berdasarkan

en: De_scribe Filters…
id: Penjela_san Penyaringan…

en: Select Folder
id: Pilih Folder

en: Default Account
id: Akun Bawaan

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
id: Apa saja

en: Rul_e type:
id: _Jenis Aturan:

en: _For Account:
id: _Untuk Akun:

en: Add Ac_tion
id: _Tambah aksi

en: Select Custom Icon
id: Pilih Ikon Sendiri

en: _Use custom icon
id: Gunakan ikon sendiri

en: Use te_xt color
id: Gunakan warna te_ks

en: Path:
id: Jalur:

en: Unread messages: | Unread messages:
id[0]: Pesan belum terbaca:

en: Total messages: | Total messages:
id[0]: Total pesan:

en: Quota usage (%s):
id: Total pesan (%s):

en: Quota usage
id: Kuota terpakai

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
id: Pengganti Akun _Kirim:

en: Archive this folder using these settings:
id: Arsipkan folder ini menggunakan pengaturan ini:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
id: Hapus pesan secara otomatis yang waktunya lebih tua dari

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
id: hari

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
id: minggu

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
id: bulan

en: Move messages to the default archive _folder
id: Pindahkan pesan ke _folder arsip bawaan

en: _Move messages to:
id: Pindahkan pesa_n ke:

en: Archive folder
id: Folder arsip

en: Select folder to use for Archive
id: Pilih folder yang akan digunakan untuk Arsip

en: _Delete messages
id: _Hapus pesan

en: Server Tag
id: Penanda Peladen

en: Appearance
id: Penampilan

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
id: Arsip

en: Labels
id: Label

en: Folder Properties
id: Properti Folder

en: Gathering folder properties
id: Mengumpulkan properti folder

en: <click here to select a folder>
id: <klik di sini untuk memilih folder>

en: Create a new folder
id: Membuat suatu folder baru

en: Folder names cannot contain “/”
id: Nama folder tidak boleh berisi karakter “/”

en: Mail Folder Tree
id: Pohon Folder Surat

en: Moving folder %s
id: Memindahkan folder %s

en: Copying folder %s
id: Menyalin folder %s

en: Moving messages into folder %s
id: Memindahkan semua pesan ke dalam folder %s

en: Copying messages into folder %s
id: Menyalin pesan ke dalam folder %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
id: Tidak dapat menyimpan pesan pada penyimpanan tingkat atas

en: Trash
id: Tong Sampah

en: Junk
id: Pesan Sampah

en: Moving folder “%s”
id: Memindahkan folder “%s”

en: Copying folder “%s”
id: Menyalin folder “%s”

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
id: Memindahkan folder “%s” (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
id: Menyalin folder “%s” (%d/%d)

en: Move Folder To
id: Pindahkan Folder Ke

en: Copy Folder To
id: Salin Folder

en: _Subscribe
id: Ber_langganan

en: Su_bscribe To Shown
id: _Berlangganan Ke Yang Ditampilkan

en: Subscribe To _All
id: Berlangganan Ke Semu_a

en: _Unsubscribe
id: _Berhenti Langganan

en: Unsu_bscribe From Hidden
id: _Berhenti Berlangganan Dari Yang Tersembunyi

en: Unsubscribe From _All
id: Berhenti Berlangganan Dari Semu_a

en: %d unread,  | %d unread,
id[0]: %d belum dibaca,

en: Folder Subscriptions
id: Langganan Folder

en: _Account:
id: _Akun:

en: Clear Search
id: Bersihkan Pencairan

en: Sho_w items that contain:
id: Tampilkan butir _yang memuat:

en: Subscribe to the selected folder
id: Berlangganan ke folder yang dipilih

en: Su_bscribe
id: _Berlangganan

en: Unsubscribe from the selected folder
id: Berhenti langganan dari folder yang dipilih

en: Collapse all folders
id: Lipat semua folder

en: C_ollapse All
id: Lip_at Semua

en: Expand all folders
id: Kembangkan semua folder

en: E_xpand All
id: _Kembangkan Semua

en: Refresh the folder list
id: Segarkan daftar folder

en: Stop the current operation
id: Hentikan operasi saat ini

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
id[0]: Anda yakin ingin membuka sekaligus %d pesan?

en: Message Filters
id: Penyaringan Pesan

en: Messages from %s
id: Pesan dari %s

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
id: Bls

en: Deleting old messages
id: Sedang menghapus pesan lama

[ctx: trust]
en: _Unknown
id: T_idak dikenal

[ctx: trust]
en: _Never
id: Ja_ngan pernah

[ctx: trust]
en: _Marginal
id: Terb_atas

[ctx: trust]
en: _Full
id: Se_penuhnya

[ctx: trust]
en: _Ultimate
id: T_ertinggi

en: Key ID: %s
id: ID Kunci: %s

en: Fingerprint: %s
id: Sidik jari: %s

en: Created: %s
id: Dibuat: %s

en: User ID: %s
id: ID Pengguna: %s

en: Set trust level for the key:
id: Tetapkan tingkat kepercayaan untuk kunci:

en: Search _Folders
id: Cari _Folder

en: Add Folder
id: Tambah Folder

en: Search Folder Sources
id: Sumber Folder Pencarian

en: Automatically update on any _source folder change
id: Otomatis mutakhirkan saat ada perubahan folder _sumber

en: All local folders
id: Semua folder lokal

en: All active remote folders
id: Semua folder remote aktif

en: All local and active remote folders
id: Semua lokal dan folder remote aktif

en: Specific folders
id: Folder tertentu

en: include subfolders
id: sertakan sub folder

en: Sender
id: Pengirim

en: does not start with
id: tidak diawali dengan

en: does not end with
id: tidak diakhiri dengan

en: sounds like
id: bunyinya mirip dengan

en: does not sound like
id: bunyinya tidak mirip dengan

en: Recipients
id: Penerima

en: Sender or Recipients
id: Pengirim atau Penerima

en: has words
id: memuat kata

en: does not have words
id: tak memuat kata

en: Specific header
id: Tajuk tertentu

en: exists
id: ada

en: does not exist
id: tidak ada

en: Message Body
id: Badan Pesan

en: Free Form Expression
id: Bentuk Ekspresi Bebas

en: Date sent
id: Tanggal dikirim

en: is before
id: sebelum

en: is after
id: setelah

en: Date received
id: Tanggal diterima

en: Score
id: Nilai

en: Size (kB)
id: Ukuran (kB)

en: is greater than or equal to
id: lebih dari atau sama dengan

en: is less than or equal to
id: kurang dari atau sama dengan

en: Replied to
id: Balas ke

en: Important
id: Penting

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
id: Baca

en: Follow Up
id: Tindak Lanjut

en: is Flagged
id: di Tandai

en: is not Flagged
id: tidak Ditandai

en: is Completed
id: selesai

en: is not Completed
id: tidak Selesai

en: Follow Up Due By
id: Tindak Lanjut Jatuh Tempo

en: Contain iCalendar Data
id: Mengandung Data iCalendar

en: Do Not Contain iCalendar Data
id: Jangan Mengandung Data iCalendar

en: Mailing list
id: Milis

en: Regex Match
id: Regex yang Cocok

en: Message Header
id: Kepala Pesan

en: Source Account
id: Asal Akun

en: Pipe to Program
id: Kirimkan ke Program melalui Pipe

en: returns
id: hasil

en: does not return
id: tidak kembali

en: returns greater than
id: hasil lebih besar dari

en: returns less than
id: hasil lebih kecil dari

en: Junk Test
id: Uji Pesan Sampah

en: Message is Junk
id: Pesan ini Sampah

en: Message is not Junk
id: Pesan ini Bukan Sampah

en: Message Location
id: Lokasi Pesan

en: contains Sender
id: berisi Pengirim

en: does not contain Sender
id: tidak berisi Pengirim

en: Match All
id: Cocok Semua

en: Stop Processing
id: Stop Pemrosesan

en: Set Label
id: Atur Label

en: Assign Color
id: Pilih Warna

en: Unset Color
id: Kosongkan Warna

en: Assign Score
id: Pilih Skor

en: Adjust Score
id: Atur Skor

en: Deleted
id: Dihapus

en: Unset Status
id: Status

en: Learn as Junk
id: Pelajari sebagai Sampah

en: Beep
id: Bunyi Bip

en: Play Sound
id: Bunyikan Suara

en: Run Program
id: Jalankan Program

en: Forward to
id: Teruskan

en: with
id: dengan

en: Importing Elm data
id: Mengimpor data Elm

en: Evolution Elm importer
id: Program pengimpor data Elm Evolution

en: Import mail from Elm.
id: Impor dari Elm.

en: _Destination folder:
id: Folder _tujuan:

en: Select folder
id: Pilih folder

en: Select folder to import into
id: Pilih folder tujuan impor

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
id: Subjek

en: Showing only first few messages, more will be imported
id: Hanya menampilkan beberapa pesan pertama, lebih banyak lagi yang akan diimpor

en: Berkeley Mailbox (mbox)
id: Kotak Surat Berkeley (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
id: Folder pengimpor format Kotak Surat Berkeley

en: %d Address | %d Addresses
id[0]: %d Alamat

en: Evolution KMail importer
id: Pengimpor KMail Evolution

en: Import mail and contacts from KMail.
id: Impor surat dan kontak dari KMail.

en: Importing mailbox
id: Mengimpor kotak surat

en: Importing mail and contacts from KMail
id: Mengimpor surat dan kontak dari KMail

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
id: Mengimpor “%s”

en: Scanning %s
id: Menelusuri %s

en: Importing Pine data
id: Mengimpor data Pine

en: Evolution Pine importer
id: Program Impor Pine Evolution

en: Import mail from Pine.
id: Impor dari Pine.

en: Mail to %s
id: Surat ke %s

en: Mail from %s
id: Surat dari %s

en: Subject is %s
id: Subjeknya %s

en: %s mailing list
id: milis %s

en: Add Filter Rule
id: TAmbahkan Aturan Filter

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
id[0]: Aturan penyaringan "%s" telah diubah pada akun untuk folder yang dihapus
    "%s".

en: Open Message Filters
id: Buka Penyaringan Pesan

en: Set custom junk header
id: Atur tajuk spam ubahan

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
id: Semua surel baru yang kepalanya cocok dengan isi yang diberikan akan otomatis disaring sebagai sampah

en: Header name
id: Nama tajuk

en: Header content
id: Isi tajuk

en: Default Behavior
id: Perilaku Bawaan

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
id: For_mat pesan di

en: Automatically insert _emoticons
id: Masukkan emotikon secara otomatis

en: Use Un_icode characters for emoticons
id: Gunakan karakter Unicode untuk emotikon

en: Always request rea_d receipt
id: Selalu pinta nota bahwa pesan telah di_baca

en: Always request Deli_very Status Notification
id: Selalu minta _Notifikasi Status Pengiriman

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
id: Enkode nama berkas secara _Outlook/GMail

en: Send messages through Outbo_x folder
id: Kirim pesan melalui folder Outbo_x

en: Number of characters for word w_rapping:
id: Cacah karakte_r lipat kata:

en: Ch_aracter encoding:
id: Pengkodean k_arakter:

en: Replies and Forwards
id: Balasan dan Terusan

en: _Reply style:
id: Cara mem_balas:

en: _Forward style:
id: Cara meneru_skan surel:

en: _Language:
id: _Bahasa:

en: Include si_gnature in new messages only
id: Sertakan tanda tan_gan di pesan baru saja

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
id: Abaika_n Reply-To: untuk milis

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
id: Jawaban Gr_up hanya dikirim ke milis, bila mungkin

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
id: Tandatangani pesan _secara digital ketika pesan asli ditandatangani (PGP atau S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
id: _Lipat teks yang dikutip pada balasan

en: Sig_natures
id: Ta_nda tangan

en: Signatures
id: Tanda tangan

en: _Languages
id: _Bahasa

en: Languages Table
id: Tabel Bahasa

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
id: Daftar bahasa yang ada di sini adalah bahasa-bahasa yang Anda miliki data kamusnya.

en: Check spelling while I _type
id: Periksa ejaan saa_t mengetik

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
id: Untuk membantu menghindari kecelakaan surel dan kejadian memalukan, tanyakan konfirmasi sebelum melakukan aksi-aksi berikut yang dicontreng:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
id: M_engirim surel dengan isi baris subjek kosong

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
id: Mengirim surel hanya kolom _Bcc yang diisi

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
id: Mengirim pesan ke banyak Un_tuk dan penerima CC

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
id: Mengirim jawaban _privat ke pesan milis

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
id: Mengirim balasan ke sejumlah besar pe_nerima

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
id: Mengijinkan suatu _milis untuk mengarahkan jawaban privat ke milis

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
id: Mengirim pesan dengan pene_rima yang tak dimasukkan sebagai alamat surel

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
id: Mengirim pesan menggunakan tombol akselerator (Ctrl + Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
id: Sebelum _format komposer berubah dari HTML menjadi Teks Biasa

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
id: Mengirim pesan dengan l_ampiran yang berubah sejak dilampirkan

en: Confirmations
id: Konfirmasi

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
id: Pakai untuk Folder

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
id: Pakai untuk Penerima

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
id: Akun

en: Send account overrides
id: Menggantikan akun untuk pengiriman

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
id: Tugaskan akun mana yang mesti dipakai sebagai akun saat mengirim bagi masing-masing folder atau penerima, suatu penimpa bagi deteksi akun kirim yang biasa. Daftar penerima dapat memuat nama atau alamat parsial. Bagian nama dan alamat dibandingkan secara terpisah.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
id: Penimpaan _folder memiliki preseden di atas Penimpaan penerima

en: Send Account
id: Akun Kirim

en: Start up
id: Awal mula

en: Check for new _messages on start
id: _Periksa pesan baru saat awalan

en: Check for new messa_ges in all active accounts
id: Periksa pesan _baru pada setiap akun aktif

en: Message Display
id: Tampilan Pesan

en: _Use the same fonts as other applications
id: G_unakan jenis huruf yang sama dengan aplikasi lain

en: S_tandard Font:
id: Jenis Huruf S_tandar:

en: Select HTML fixed width font
id: Pilih jenis huruf dengan lebar tetap untuk HTML

en: Select HTML variable width font
id: Pilih jenis huruf dengan lebar bebas

en: Fix_ed Width Font:
id: Fonta L_ebar Tetap:

en: Minimum Font _Size:
id: _Ukuran Fonta Minimal:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
id: (dalam piksel)

en: _Mark messages as read after
id: _Anggap pesan sudah dibaca setelah

en: Highlight _quotations with
id: _Sorot kutipan dengan

en: Pick a color
id: Pilih warna

en: color
id: warna

en: Default character e_ncoding:
id: _Gugus karakter utama:

en: Apply the same _view settings to all folders
id: _Terapkan tatanan tilikan yang sama untuk semua folder

en: F_all back to threading messages by subject
id: Ke pilih_an terakhir yaitu ulir pesan berdasar subjek

en: Group messages to _flat threads
id: _Pesan grup ke utas datar

en: Delete Mail
id: Hapus Surel

en: Empty _trash folders
id: Kosongkan folder _tong sampah

en: Confirm _when expunging a folder
id: Konfirmasi _saat menghapus folder

en: Confirm when emptying a _Junk folder
id: Konfirmasikan saat mengosongkan folder _Sampah

en: Go to the previ_ous message after message deletion
id: Buka pesan sebel_umnya setelah penghapusan pesan

en: Archive Mail
id: Arsipkan Surat

en: Archive folder to use for On This Computer messages
id: Folder arsip yang digunakan untuk pesan Pada Komputer Ini

en: On This Computer A_rchive folder:
id: Folder A_rsip Pada Komputer Ini:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
id: _Tampilkan gambar bergerak

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
id: _Warna yang tidak disetel disediakan dalam surel HTML pada pratinjau pesan

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
id: _Meminta konfirmasi saat hendak mengirim surel HTML ke kontak yang tak menginginkannya

en: Loading Remote Content
id: Memuat Konten Jarak Jauh

en: _Never load remote content from the Internet
id: Tidak per_nah memuat konten jarak jauh dari Internet

en: _Load remote content only in messages from contacts
id: Memuat konten jauh hanya da_lam pesan dari kontak

en: _Always load remote content from the Internet
id: Sel_alu memuat konten jauh dari Internet

en: Notify about _missing remote content in the message preview
id: Beritahukan tentang hilangnya konten jauh pada pratinjau pesan

en: Add
id: Tambah

en: Remove
id: Buang

en: Allow for sites:
id: Izinkan untuk situs:

en: Allow for senders:
id: Izinkan untuk pengirim:

en: HTML Messages
id: Pesan HTML

en: Sender Photograph
id: Foto Pengirim

en: _Show the photograph of sender in the message preview
id: Tampilkan foto pengirim pada pratilik pe_san

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
id: Cari libra_vatar.com untuk foto pengirim

en: Displayed Message Headers
id: Tajuk Pesan yang Ditampilkan

en: Show _full mail addresses in message preview
id: Tam_pilkan alamat surel lengkap di pratinjau pesan

en: Mail Headers Table
id: Tabel Tajuk Surel

en: Re_set
id: Atu_r Ulang

en: Message List User Headers
id: Tajuk Pengguna Daftar Pesan

en: Message List User Headers Table
id: Tabel Tajuk Pengguna Daftar Pesan

en: Date/Time Format
id: Format Tanggal/Waktu

en: Check incoming _messages for junk
id: Periksa pesan _masuk dari sampah

en: _Delete junk messages
id: _Hapus pesan sampah

en: _Prompt before marking message as junk
id: Konfirmasi sebelum menandai _pesan sebagai sampah

en: Junk Test Options
id: Opsi Uji Pesan Sampah

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
id: Jangan tandai pesan sebagai sampah apabila pengirimnya terdapat di bu_ku alamat saya

en: _Lookup in local address book only
id: _Lihat di buku alamat lokal saja

en: Check cu_stom headers for junk
id: Perik_sa tajuk ubahan untuk pesan sampah

en: No encryption
id: Tanpa enkripsi

en: TLS encryption
id: Enkripsi TLS

en: SSL encryption
id: Enkripsi SSL

en: Call
id: Panggil

en: Do Not Forward
id: Jangan Teruskan

en: For Your Information
id: Sekedar Informasi

en: No Response Necessary
id: Tidak Perlu Direspon

en: Reply to All
id: Balas ke Semua

en: Review
id: Tinjau

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
id: Pesan yang dipilih untuk ditindaklanjuti adalah sebagai berikut.
    Silakan pilih tindakan yang Anda ingin lakukan dari menu "Tandai".

en: _Flag:
id: _Tandai:

en: _Due By:
id: Tenggat Pa_da:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
id: _Selesai

en: License Agreement
id: Perjanjian Lisensi

en: _No
id: _Tidak

en: _Accept License
id: Terim_a Lisensi

en: _Tick this to accept the license agreement
id: Beri tanda centang untuk menerima perjanjian lisensi

en: Invalid authentication
id: Autentikasi invalid

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
id: Peladen ini tidak dapat menggunakan jenis autentikasi ini dan bahkan tidak menggunakan autentikasi sama sekali.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
id: Log masuk Anda ke peladen Anda “{0}” sebagai “{0}” gagal.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
id: Silakan periksa apakah sandi telah ditulis dengan benar. Harap diingat biasanya kata sandi membedakan antara huruf besar dan kecil, periksa apakah tombol CapsLock menyala atau tidak.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan dalam bentuk HTML?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
id: Pastikan bahwa penerima dibolehkan atau dapat menerima surel dalam bentuk HTML:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan tanpa subjek?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
id: Berilah judul pada kolom Subject untuk menggambarkan isi pesan Anda dalam surel3 ini.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan dengan penerima hanya pada kolom BCC?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
id: Daftar kontak yang dikirim ini diatur untuk menyembunyikan daftar penerimanya.
    
    Beberapa jenis sistem surel akan menambahkan kolom Apparently-To pada kepala surat yang penerimanya hanya dicantumkan pada kolom Bcc. Apabila kolom Apparently-To ini ditambahkan pada tajuk, maka daftar penerima sureljustru akan ditampilkan di sana. Untuk menghindarinya, silakan isi paling tidak satu penerima pada kolom To atau Cc.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
id: Beberapa jenis sistem surel akan menambahkan kolom Apparently-To pada kepala surat yang penerimanya hanya dicantumkan pada kolom Bcc. Apabila kolom Apparently-To ini ditambahkan pada tajuk, maka daftar penerima surel justru akan ditampilkan di sana. Untuk menghindarinya, silakan isi paling tidak satu penerima pada kolom To atau Cc.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan dengan alamat tidak valid?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
id: Penerima berikut tak dikenali sebagai alamat surat yang valid:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
id: Anda yakin ingin mengirim pesan dengan alamat-alamat tidak valid?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
id: Para penerima berikut tak dikenali sebagai alamat surat yang valid:
    {0}

en: Send private reply?
id: Kirim balasan pribadi?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
id: Anda menjawab secara privat suatu pesan yang datang melalui milis, tapi milis mencoba mengarahkan jawaban Anda kembali ke milis. Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Reply _Privately
id: Balas Secara _Pribadi

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
id: Anda menjawab suatu pesan yang datang melalui milis, tapi Anda menjawab secara privat ke pengirim, bukan ke milis. Anda yakin ingin melanjutkan?

en: Send reply to all recipients?
id: Kirim jawaban ke semua penerima?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
id: Anda menjawab suatu pesan yang dikirim ke banyak penerima. Anda yakin ingin menjawab ke mereka SEMUA?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
id: Pesan ini tidak dapat dikirim karena Anda belum menentukan penerimanya

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
id: Silakan masukkan alamat surel yang benar pada kolom To. Anda dapat mencari alamat seseorang dengan menekan tombol di samping isian kolom To.

en: Use default drafts folder?
id: Gunakan folder draf utama?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
id: Tidak dapat membuka folder rancangan untuk akun ini. Gunakan folder rancangan milik sistem?
    
    Galat yang dilaporkan adalah “{0}”.

en: Use _Default
id: Gunakan Stan_dar

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen semua pesan yang telah dibuang dari folder "{0}"?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
id: Jika dihapus, semua pesan tidak dapat dikembalikan lagi.

en: _Expunge
id: _Hapus

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
id: Anda yakin ingin menghapus permanen semua pesan yang telah dibuang dari semua folder?

en: _Empty Trash
id: Kosongkan T_empat Sampah

en: Opening too many messages at once may take a long time.
id: Membuka banyak pesan sekaligus dapat memperlambat sistem.

en: _Open Messages
id: B_uka Pesan

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
id: Anda memiliki surel yang belum dikirim, benar ingin keluar saja?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
id: Bila Anda keluar, surel-surel tersebut tidak akan dikirim sampai Evolution dijalankan lagi.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
id: Galat ketika {0}.

en: Error while performing operation.
id: Galat ketika melakukan operasi.

en: Enter password.
id: Masukkan sandi.

en: Error loading filter definitions.
id: Galat saat membuka definisi filter.

en: Cannot save to directory “{0}”.
id: Tidak dapat menyimpan ke direktori  "{0}".

en: Cannot save to file “{0}”.
id: Tidak dapat menyimpan ke berkas "{0}".

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
id: TIdak dapat menyimpan direktori simpan, karena "{1}"

en: Cannot create temporary save directory.
id: Tidak dapat membuat direktori penyimpanan sementara.

en: File exists but cannot overwrite it.
id: Berkas sudah ada tapi tidak dapat ditimpa.

en: File exists but is not a regular file.
id: Berkas sudah ada tapi bukan merupakan berkas biasa.

en: Cannot delete folder “{0}”.
id: Tidak dapat menghapus folder "{0}".

en: Cannot delete system folder “{0}”.
id: TIdak dapat menghapus folder sistem "{0}".

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
id: Keberadaan folder sistem digunakan oleh Evolution untuk dapat bekerja dengan benar, dan tidak dapat diganti namanya, dipinahkan, ataupun dihapus.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
id: Gagal membersihkan folder “{0}”.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
id: Gagal menyegarkan folder “{0}”.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
id: Tidak dapat mengubah nama atau memindahkan folder sistem "{0}".

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
id: Benar ingin menghapus folder "{0}" dan semua subfolder?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
id: Bila Anda menghapus folder, maka semua isi dan isi sub folder akan dihapus secara permanen.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
id: Benar ingin berhenti berlangganan folder "{0}"?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
id: Jika Anda berhenti berlangganan folder, mungkin tidak terlihat di Evolution, saat masih tersedia di peladen. Anda bisa berlangganan ulang di Folder→Langganan... menu.

en: Do _Not Unsubscribe
id: Janga_n Berhenti Langganan

en: Really delete folder “{0}”?
id: Benar ingin menghapus folder "{0}"?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
id: Apabila Anda menghapus folder ini, semua isinya juga ikut dihapus permanen.

en: These messages are not copies.
id: Pesan-pesan ini bukan salinan.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
id: Pesan yang ditampilkan dalam Folder Pencarian bukan salinan. Menghapus mereka dari Folder Pencarian akan menghapus pesan sebenarnya dimana mereka berada. Apakah Anda yakin hendak menghapus pesan-pesan ini?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
id: Tidak dapat mengubah nama "{0}" ke "{1}".

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
id: Folder dengan nama "{1}" sudah ada. Silakan gunakan nama lain.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
id: Tidak dapat memindahkan folder "{0}" ke "{1}".

en: Cannot open source folder. Error: {2}
id: Tidak dapat membuka folder sumber. Galat: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
id: Tidak dapat membuka folder target. Galat {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
id: Tidak dapat menyalin folder "{0}" ke "{1}".

en: Cannot create folder “{0}”.
id: Tidak dapat membuat folder "{0}".

en: Cannot open folder. Error: {1}
id: Tidak dapat membuka folder. Galat: {1}

en: Cannot save changes to account.
id: Tidak dapat menyimpan perubahan akun.

en: You have not filled in all of the required information.
id: Anda belum mengisi semua informasi yang dibutuhkan.

en: You may not create two accounts with the same name.
id: Anda tidak boleh membuat dua akun dengan nama yang sama.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
id: Anda yakin ingin menghapus akun “{0}”?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
id: Jika diteruskan, informasi akun akan dihapus permanen.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
id: Anda yakin ingin menghapus akun dan proksinya ini?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
id: Jika diteruskan, informasi akun dan
    semua informasi proksi akan dihapus permanen.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
id: Anda yakin ingin mematikan akun ini dan menghapus seluruh proksinya?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
id: Jika diteruskan, semua akun proksi akan dihapus secara permanen.

en: Do _Not Disable
id: Jangan Di_nonaktifkan

en: _Disable
id: _Matikan

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
id: Tidak dapat mengedit Folder Pencarian "{0}" karena tidak ada.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
id: Folder ini sepertinya telah ditambahkan secara implisit, tapi silakan buka pengatur saringan folder untuk menambahkannya secara eksplisit bila perlu.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
id: Tidak dapat menambahkan Folder Pencarian "{0}".

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
id: Folder dengan nama "{0}" sudah ada. Silakan gunakan nama lain.

en: Search Folders automatically updated.
id: Saringan Folder otomatis diperbarui.

en: Mail filters automatically updated.
id: Filter surel telah secara otomatis diperbarui.

en: Missing folder.
id: Folder hilang.

en: You must specify a folder.
id: Anda harus memilih folder dulu.

en: You must name this Search Folder.
id: Saringan Folder ini harus diberi nama.

en: No folder selected.
id: Tidak ada folder yang dipilih.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
id: Anda harus memilih paling tidak satu buah folder sebagai sumber.
    Caranya, pilih folder dan/atau pilih semua folder lokal, atau pilih semua 
    folder pada peladen atau keduanya.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
id: Masalah saat memindah folder surat lama "{0}".

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
id: Folder tidak-kosong pada "{1}" sudah ada.
    
    Anda boleh mengabaikan folder ini, menimpa atau menambahkan isinya, atau keluar.

en: _Overwrite
id: _Timpa

en: _Append
id: T_ambahkan

en: Evolution’s local mail format has changed.
id: Format surat lokal Evolution telah berubah.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
id: Format surel lokal Evolution telah berubah dari mbox ke Maildir. Surel lokal Anda mesti dimigrasi ke format baru sebelum Evolution dapat melanjutkan. Apakah Anda ingin memigrasi sekarang?
    
    Suatu akun mbox akan dibuat untuk melestarikan folder mbox lama. Anda dapat menghapus akun tersebut setelah memastikan bahwa data termigrasi dengan aman. Harap pastikan ada cukup ruang disk bila Anda memilih untuk memigrasi sekarang.

en: _Exit Evolution
id: K_eluar Evolution

en: _Migrate Now
id: _Migrasi Sekarang

en: Unable to read license file.
id: Berkas lisensi tidak dapat dibuka.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
id: Tidak dapat membaca berkas lisensi “{0}”, karena masalah pemasangan. Anda tidak akan bisa menggunakan penyedia ini sampai Anda bisa menerima lisensinya.

en: Please wait.
id: Silakan tunggu.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
id: Mencari peladen untuk daftar mekanisme autentikasi yang didukung.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
id: Gagal kueri peladen untuk mendapat daftar mekanisme autentikasi yang didukung.

en: Failed to get server setup.
id: Gagal mendapatkan tataan peladen.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
id: Sinkronisasi folder lokal untuk penggunaan luring?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
id: Anda ingin sinkronisasi folder lokal yang ditandai untuk penggunaan luring?

en: Do _Not Synchronize
id: Ja_ngan Selaraskan

en: _Synchronize
id: _Selaraskan

en: Do you want to mark all messages as read?
id: Anda ingin menandai semua pesan sebagai terbaca?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
id: Ini akan menandai semua pesan sebagai telah dibaca pada folder yang dipilih.

en: Also mark messages in subfolders?
id: Juga tandai pesan dalam subfolder?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
id: Hanya menandai pesan telah dibaca pada folder sekarang, atau seluruh folder (termasuk subfoldernya)?

en: In Current Folder and _Subfolders
id: Folder Ini dan _Subfoldernya

en: In Current _Folder Only
id: Hanya _Folder ini

en: _Always In Current Folder Only
id: Sel_alu Di Folder Saat Ini Saja

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
id: Mestikah Evolution menutup jendela ini ketika menjawab atau meneruskan?

en: _Yes, Always
id: _Ya, Selalu

en: _No, Never
id: Janga_n Pernah

en: Copy folder in folder tree.
id: Menyalin folder dalam pohon folder.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
id: Anda yakin ingin menyalin folder “{0}” ke folder “{1}”?

en: Do _not copy
id: Ja_ngan salin

en: _Always copy
id: Sel_alu salin

en: N_ever copy
id: Jangan p_ernah salin

en: Move folder in folder tree.
id: Memindahkan folder dalam pohon folder.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
id: Anda yakin ingin memindah folder “{0}” ke folder “{1}”?

en: Do _not move
id: Ja_ngan pindah

en: _Always move
id: Sel_alu pindah

en: N_ever move
id: Jangan p_ernah pindah

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
id: Pesan ini tidak dapat dikirim, karena akun yang Anda pilih untuk mengirim pesan tidak aktif

en: Please enable the account or send using another account.
id: Aktifkanlah akun terkait atau kirim dengan akun yang lain.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
id: Pesan ini tidak dapat dikirim karena tidak ada akun surel yang dikonfigurasi

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
id: Belum ditemukan akun surel aktif untuk mengirim pesan. Mohon buat atau aktifkan dulu.

en: Mail Deletion Failed
id: Gagal Menghapus Surat

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
id: Anda tidak memiliki hak yang cukup untuk menghapus surat ini.

en: “Check Junk” Failed
id: Gagal "Memeriksa Pesan Sampah"

en: “Report Junk” Failed
id: Gagal "Melaporkan Pesan Sampah"

en: “Report Not Junk” Failed
id: Gagal "Melaporkan Bukan Pesan Sampah"

en: Remove duplicate messages?
id: Buang pesan duplikat?

en: No duplicate messages found.
id: Tak ditemukan pesan duplikat.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
id: Folder “{0}”. tak memuat pesan duplikat apapun.

en: Failed to connect account “{0}”.
id: Gagal menyambung akun surel “{0}”.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
id: Gagal memutus akun “{0}”.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
id: Gagal berhenti berlangganan dari folder “{0}”.

en: Unable to retrieve message.
id: Tak bisa mengambil pesan.

en: Message is not available in offline mode.
id: Pesan ini tidak tersedia dalam mode luring.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
id: Ini bisa jadi karena pesan belum diunduh. Folder, atau akun, dapat ditandai untuk sinkronisasi luring. Kemudian, setelah akun daring lagi, gunakan Berkas → Unduh Pesan untuk Pemakaian Luring, ketika folder ini dipilih, untuk memastikan semua pesan dalam folder akan tersedia dalam mode luring.

en: Failed to open folder.
id: Gagal membuka folder.

en: Failed to find duplicate messages.
id: Gagal menemukan pesan-pesan duplikat.

en: Failed to retrieve messages.
id: Gagal saat mengambil pesan.

en: Failed to mark messages as read.
id: Gagal menandai pesan sebagai sudah dibaca.

en: Failed to remove attachments from messages.
id: Gagal menghapus lampiran dari pesan.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
id: Gagal mengunduh pesan untuk penilikan luring untuk akun “{0}”.

en: Failed to save messages to disk.
id: Gagal menyimpan pesan ke disk.

en: Hidden file is attached.
id: Berkas tersembunyi dilampirkan.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
id: Lampiran bernama {0} adalah berkas tersembunyi dan mungkin memuat data yang sensitif. Harap periksa sebelum mengirimnya.

en: Printing failed.
id: Pencetakan gagal.

en: The printer replied “{0}”.
id: Pencetak menjawab “{0}”.

en: Could not perform this operation on {0}.
id: Tidak dapat melaksanakan operasi ini pada {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
id: Anda mesti bekerja daring untuk menyelesaikan operasi ini.

en: Message from “{0}” account:
id: Pesan dari akun “{0}”:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
id: Gagal menandai thread untuk diabaikan dalam folder “{0}”

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
id: Gagal menghapus tanda dari yang diabaikan di folder “{0}”

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
id: Gagal menandai subthread untuk diabaikan dalam folder “{0}”

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
id: Gagal menghapus tanda subthread dari yang diabaikan di folder “{0}”

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
id: {0}, diselesaikan pada {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
id: {0} sampai {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
id: Terlampaui: {0} sampai {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
id: Catatan Pesan ini telah berubah, tetapi belum disimpan.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
id: Gagal untuk menghapus catatan pesan di folder “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
id: Gagal untuk menyimpan catatan pesan di folder “{0}”

en: Something has gone wrong when displaying the message
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan pesan

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan pesan. Anda dapat mencoba lagi dengan berpindah ke pesan lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
id: Ada yang tidak beres saat menampilkan tanda tangan

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
id: WebKitWebProcess mogok saat menampilkan tanda tangan. Anda dapat mencoba lagi dengan pindah ke tanda tangan lain dan kembali. Jika masalah berlanjut, harap ajukan laporan kutu di GitLab GNOME.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
id: Anda yakin ingin menghapus semua pesan di folder Sampah?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
id: Pesan ini akan ditampilkan di folder Tong Sampah, yang akan dihapus secara permanen nanti.

en: _Empty Junk
id: _Kosongkan Sampah

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
id: Gagal mengosongkan folder Sampah "{0}"

en: Cannot archive messages
id: Tidak dapat mengarsipkan pesan

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
id: Tidak ada folder arsip yang dikonfigurasi. Harap konfigurasikan satu untuk akun agar dapat mengarsipkan pesan.

en: Failed to generate message list
id: Gagal menghasilkan daftar pesan

en: _Mark as Junk
id: Tandai sebagai Sa_mpah

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
id: Label “{0}” sudah ada

en: Choose a different name, please.
id: Mohon pilih nama yang berbeda.

en: _Import
id: _Impor

en: Failed to import OpenPGP key
id: Gagal mengimpor kunci OpenPGP

en: Canceling…
id: Membatalkan…

en: Edit Message
id: Ubah Pesan

en: Open Outbox Folder
id: Buka Folder Kotak Keluar

en: Send & Receive Mail
id: Kirim & Ambil Surat

en: Cancel _All
id: B_atalkan Semua

en: Updating…
id: Memutakhirkan…

en: Waiting…
id: Menunggu…

en: Checking for new mail at “%s”
id: Periksa surel baru pada “%s”

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
id: Menghapus dan membersihkan sampah pada “%s”

en: Deleting junk at “%s”
id: Menghapus sampah (junk) pada “%s”

en: Expunging trash at “%s”
id: Membersihkan sampah pada “%s”

en: Search Folders
id: Cari Folder

en: Edit Search Folder
id: Ubah Folder Pencarian

en: New Search Folder
id: Pilih Folder Pencarian

en: Unseen
id: Belum dilihat

en: Seen
id: Sudah dilihat

en: Answered
id: Sudah dijawab

note: and unread
en: Forwarded
id: Teruskan

en: Lowest
id: Paling Rendah

en: Lower
id: Bawah

en: Higher
id: Lebih Tinggi

en: Highest
id: Paling Tinggi

en: Generating message list
id: Membuat daftar pesan

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
id: Hari ini %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
id: Kemarin %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
id: %d %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
id: %d %b %Y

en: User Header 1
id: Tajuk Pengguna 1

en: User Header 2
id: Tajuk Pengguna 2

en: User Header 3
id: Tajuk Pengguna 3

en: Select all visible messages
id: Memilih semua pesan yang dapat Anda lihat sekarang

en: Messages
id: Pesan

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
id: Tindak-lanjut

en: Generating message list…
id: Membuat daftar pesan…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
id: Tak ada pesan yang memenuhi kriteria pencarian Anda. Ubah kriteria pencarian dengan memilih penyaring baru Tampilkan pesan dari daftar drop down di atas atau dengan menjalankan pencarian baru dengan cara membersihkannya memakai butir menu Cari→Bersihkan atau dengan mengubah kueri di atas.

en: There are no messages in this folder.
id: Tidak ada pesan di dalam folder ini.

en: Flagged
id: Ada flag

en: Received
id: Diterima

en: Flag Status
id: Status Flag

en: Follow Up Flag
id: Tanda Untuk Ditindaklanjuti

en: Due By
id: Tenggat Pada

en: Messages To
id: Pesan Ke

en: Subject — Trimmed
id: Subjek — Disingkat

en: Sender Mail
id: Surat Pengirim

en: Recipients Mail
id: Surat Penerima

en: Any header
id: Sebarang kepala

en: Subject or Addresses contains
id: Subjek atau Alamat berisi

en: Recipients contain
id: Penerima berisi

en: Message contains
id: Pesan berisi

en: Subject contains
id: Subjek berisi

en: Sender contains
id: Pengirim berisi

en: Body contains
id: Badan pesan berisi

en: Free form expression
id: Bentuk ekspresi bebas

en: Edit Collection
id: Sunting Koleksi

en: Use for
id: Pakai untuk

en: _Mail
id: E_mail

en: C_alendar
id: K_alender

en: New Address Book
id: Buku Alamat Baru

en: New Memo List
id: Daftar Memo Baru

en: Address Book Properties
id: Properti Buku Alamat

en: Calendar Properties
id: Properti Kalender

en: Memo List Properties
id: Properti Daftar Tugas

en: Task List Properties
id: Properti Daftar Tugas

en: _Browse
id: Ram_ban

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
id: Ramban peladen WebDAV (CalDAV atau CardDAV) dan buat, sunting atau hapus buku alamat, kalender, daftar memo atau daftar tugas di sana

en: Title Bar Mode
id: Mode Bilah Judul

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
id: _Standar

en: Toolbar Icon Size
id: Ukuran Ikon Bilah Alat

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
id: Tampilan Ikon

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
id: Deteksi _Otomatis

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
id: K_ecil

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
id: _Lebih suka simbolik

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
id: _Besar

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
id: Lebih suka _reguler

en: Layout
id: Tata letak

en: Show M_enu Bar
id: Tampilkan Bilah M_enu

en: Show _Tool Bar
id: Tampilkan Bilah Ala_t

en: Show Side _Bar
id: Tampilkan _Panel Samping

en: Show Stat_us Bar
id: Tampilkan Bilah Status

en: Note: Some changes will not take effect until restart
id: Catatan: Ada perubahan yang tidak langsung aktif hingga Anda menjalankan ulang Evolution

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
id: _Tabel kolom:

en: _Format address according to standard of its destination country
id: _Format alamat sesuai standar dari negara tujuannya

en: _Preview Personal information before Work information
id: _Pratinjau Informasi Pribadi sebelum Informasi Pekerjaan

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
id: Buka peta de_ngan

en: Autocompletion
id: Auto komplet

en: Always _show address of the autocompleted contact
id: _Selalu tampilkan alamat dari kontak yang dilengkapi otomatis

en: Multiple vCards
id: vCard Ganda

en: vCard for %s
id: vCard untuk %s

en: Contact information
id: Informasi kontak

en: Contact information for %s
id: Informasi kontak untuk %s

[ctx: New]
en: _Contact
id: _Kontak

en: Create a new contact
id: Membuat kontak baru

[ctx: New]
en: Contact _List
id: _Daftar Kontak

en: Create a new contact list
id: Membuat daftar kontak baru

[ctx: New]
en: Address _Book
id: _Buku Alamat

en: Create a new address book
id: Membuat buku alamat baru

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
id: Simpan sebagai vCard

en: Retrieving selected contacts…
id: Mengambil kontak yang dipilih...

en: Co_py All Contacts To…
id: Salin Semua _Kontak…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
id: Menyalin kontak dari buku alamat yang dipilih

en: D_elete Address Book
id: _Hapus Buku Alamat

en: Delete the selected address book
id: Menghapus buku alamat yang dipilih

en: _Manage Address Book groups…
id: _Mengelola grup Buku Alamat…

en: Manage task list groups order and visibility
id: Kelola urutan grup dan kenampakan daftar tugas

en: Mo_ve All Contacts To…
id: Pindahkan _Semua Kontak Ke…

en: Move the contacts of the selected address book to another
id: Memindahkan kontak dari buku alamat yang dipilih

en: _New Address Book
id: _Buku Alamat Baru

en: Address _Book Properties
id: Properti _Buku Alamat

en: Show properties of the selected address book
id: Menampilkan properti buku alamat yang dipilih

en: Re_fresh
id: Per_barui

en: Refresh the selected address book
id: Segarkan buku alamat yang dipilih

en: Re_fresh list of account address books
id: Sega_rkan daftar buku alamat akun

en: Address Book _Map
id: Peta Buku Ala_mat

en: Show map with all contacts from selected address book
id: Tampilkan peta dengan semua kontak dari buku alamat yang dipilih

en: _Rename…
id: _Ubah Nama…

en: Rename the selected address book
id: Mengubah nama buku alamat yang dipilih

en: Stop loading
id: Hentikan pemuatan

en: _Copy Contact To…
id: _Salin Kontak Ke…

en: Copy selected contacts to another address book
id: Menyalin kontak yang dipilih kepada buku alamat yang lain

en: _Delete Contact
id: _Hapus Kontak

en: _Find in Contact…
id: Cari _dalam Kontak…

en: Search for text in the displayed contact
id: Mencari teks pada kontak yang ditampilkan

en: _Forward Contact…
id: _Meneruskan Kontak…

en: Send selected contacts to another person
id: Mengirim kontak yang dipilih kepada orang lain

en: _Move Contact To…
id: _Pindahkan Kontak Ke…

en: Move selected contacts to another address book
id: Memindahkan kontak kepada buku alamat lain

en: _New Contact…
id: Ko_ntak Baru…

en: New Contact _List…
id: Daftar _Kontak Baru…

en: _Open Contact
id: Buka K_ontak

en: View the current contact
id: Melihat kontak ini

en: _Send Message to Contact…
id: _Kirim Pesan ke Kontak…

en: Send a message to the selected contacts
id: Mengirim pesan kepada kontak yang dipilih

en: _Actions
id: _Aksi

en: _Sort Cards By
id: Urutkan K_artu Menurut

en: _Manage groups…
id: _Mengelola Grup…

en: Address Book Map
id: Peta Buku Alamat

en: Contact _Preview
id: _Pratinjau Kontak

en: Show contact preview window
id: Menampilkan jendela pratinjau kontak

en: Show _Maps
id: Ta_mpilkan Peta

en: Show maps in contact preview window
id: Tampilkan peta di jendela pratinjau kontak

en: _Classic View
id: Tampilan _Klasik

en: Show contact preview below the contact list
id: Menampilkan pratinjau kontak di bawah daftar kontak

en: _Vertical View
id: Tampilan _Vertikal

en: Show contact preview alongside the contact list
id: Menampilkan pratinjau kontak di samping daftar kontak

en: Unmatched
id: Tidak cocok

en: Advanced Search
id: Pencarian Lebih Lanjut

en: _File Under
id: Berkas Di Bawa_h

en: _Given Name
id: _Nama Asli

en: Family _Name
id: _Nama Keluarga

en: Print all shown contacts
id: Mencetak semua kontak yang ditampilkan

en: Preview the contacts to be printed
id: Mempratinjau kontak yang akan dicetak

en: Print selected contacts
id: Cetak kontak yang sudah dipilih

en: S_ave Address Book as vCard
id: Simpan Buku _Alamat sebagai VCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
id: Menyimpan kontak dari buku alamat yang dipilih sebagai vCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
id: _Simpan sebagai vCard…

en: Save selected contacts as a vCard
id: Menyimpan kontak yang dipilih sebagai vCard

en: _Forward Contacts
id: _Meneruskan Alamat

en: _Forward Contact
id: _Meneruskan Alamat

en: _Send Message to Contacts
id: _Kirim Pesan ke Kontak

en: _Send Message to List
id: _Kirim Pesan ke Daftar

en: _Send Message to Contact
id: _Kirim Pesan ke Kontak

en: Failed to launch command “%s”:
id: Gagal meluncurkan perintah "%s":

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
id: Anda dapat mengembalikan data Evolution dari berkas cadangan.
    
    Pengembalian tersebut meliputi semua pengaturan pribadi Anda, penyaringan pesan, dll.

en: _Restore from a backup file:
id: Kembalikan dari be_rkas cadangan:

en: Choose a backup file to restore
id: Pilih berkas cadangan yang hendak dikembalikan

en: Backup Files
id: Berkas Cadangan

en: All Files (*)
id: Semua Berkas (*)

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
id: Mengembalikan dari Cadangan

en: Select name of the Evolution backup file
id: Pilih nama berkas cadangan Evolution

en: _Restart Evolution after backup
id: _Jalankan ulang Evolution setelah membuat cadangan

en: Re_start Evolution after restore
id: _Jalankan ulang Evolution setelah mengembalikan cadangan

en: Select name of the Evolution backup file to restore
id: Pilih nama cadangan Evolution yang akan di restore

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
id: Memeriksa isi berkas cadangan "%s", mohon tunggu…

en: _Back up Evolution Data…
id: _Cadangkan Data Evolution…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
id: Back up data dan pengaturan Evolution ke berkas arsip

en: R_estore Evolution Data…
id: M_engembalikan Data Evolution…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
id: Mengembalikan data serta pengaturan Evolution yang sebelumnya disimpan sebagai arsip cadangan

en: Back up Evolution directory
id: Back up direktori Evolution

en: Restore Evolution directory
id: Direktori untuk restore Evolution

en: Check Evolution Back up
id: Periksa Cadangan Evolution

en: Restart Evolution
id: Jalankan ulang Evolution

en: With Graphical User Interface
id: Dengan Antarmuka Grafik

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
id: Mematikan Evolution

en: Backing Evolution accounts and settings
id: Membuat cadangan akun dan pengaturan Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
id: Membuat cadangan data Evolution (Surat, Kontak, Kalender, Tugas, Memo)

en: Checking validity of the archive
id: Memeriksa validitas arsip

en: Back up complete
id: Backup lengkap

en: Restarting Evolution
id: Jalankan ulang Evolution

en: Back up current Evolution data
id: Buat cadangan data Evolution saat ini

en: Extracting files from back up
id: Mengekstrak berkas dari cadangan

en: Loading Evolution settings
id: Memuat pengaturan Evolution

en: Removing temporary back up files
id: Membuang berkas cadangan temporer

en: Reloading registry service
id: Memuat ulang layanan registri

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
id: Gagal memverifikasi berkas cadangan "%s", arsip rusak.

en: Evolution Back Up
id: Back Up Evolution

en: Backing up to the file %s
id: Membuat cadangan ke berkas %s

en: Evolution Restore
id: Pengembalian Evolution

en: Restoring from the file %s
id: Mengembalikan dari berkas %s

en: Backing up Evolution Data
id: Mencadangkan Data Evolution

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
id: Mohon tunggu sembari Evolution membuat cadangan data Anda.

en: Restoring Evolution Data
id: Mengembalikan Data Evolution

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
id: Mohon tunggu sembari Evolution mengembalikan data Anda.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
id: Ini akan berlangsung beberapa saat tergantung pada jumlah data yang dicadangkan.

en: Invalid Evolution backup file
id: Berkas cadangan Evolution yang tak valid

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
id: Berkas “{0}” bukan berkas cadangan Evolution yang valid.

en: Are you sure you want to close Evolution?
id: Anda yakin ingin menutup Evolution?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
id: Untuk membuat cadangan data dan pengaturan Anda, Anda mesti terlebih dahulu menutup Evolution. Pastikan bahwa Anda telah menyimpan data sebelum melanjutkan.

en: Close and _Back up Evolution
id: Tutup dan _Cadangkan Evolution

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
id: Anda yakin ingin merestore Evolution dari berkas backup yang dipilih?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
id: Untuk mengembalikan data dan pengaturan Anda, Anda mesti terlebih dahulu menutup Evolution. Pastikan bahwa Anda menyimpan data yang belum tersimpan sebelum melanjutkan. Ini akan menghapus semua data dan pengaturan Evolution Anda saat ini dan mengembalikan mereka dari cadangan Anda.

en: Close and _Restore Evolution
id: Tutup dan _Kembalikan Evolution

en: Insufficient Permissions
id: Hak akses tidak cukup

en: The selected folder is not writable.
id: Folder yang dipilih tidak dapat ditulis.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
id: Gagal menspawn BogoFilter (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
id: Gagal menstream isi pesan surat ke Bogofilter:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
id: BogoFilter mungkin crash atau gagal memroses suatu pesan surat

en: Bogofilter Options
id: Opsi Bogofilter

en: Convert message text to _Unicode
id: Konversi teks pesan ke _Unikode

en: Junk filter using Bogofilter
id: Penyaring sampah memakai Bogofilter

en: Choose an Address Book
id: Pilih Buku Alamat

en: Find Address Books
id: Temukan Buku Alamat

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
id: Hindari IfMatch (diperlukan pada Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
id: URL bukan http:// atau https:// yang valid

en: Default User Address Book
id: Buku Alamat Pengguna Bawaan

en: Address Book:
id: Buku Alamat:

en: User name cannot be empty
id: Nama pengguna tak boleh kosong

en: Looking up server search bases, please wait…
id: Melihat basis pencarian peladen, mohon tunggu…

en: Standard LDAP Port
id: Port LDAP Standar

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
id: LDAP di atas SSL (usang)

en: Microsoft Global Catalog
id: Katalog Global Microsoft

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
id: Katalog Global Microsoft di atas SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
id: Menyambung ke LDAP

en: Server Information
id: Informasi peladen

en: Port number is not valid
id: Nomor port tak valid

en: StartTLS (recommended)
id: StartTLS (disarankan)

en: Encryption:
id: Enkripsi:

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Anonymous
id: Anonim

en: Username can be left empty
id: Nama pengguna dapat dibiarkan kosong

en: Using email address
id: Menggunakan alamat surel

en: requires anonymous access to your LDAP server
id: membutuhkan akses anonim ke peladen LDAP Anda

en: Using distinguished name (DN)
id: Menggunakan distinguished name (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
id: sebagai contoh: uid=pengguna,dc=contoh,dc=com

en: Method:
id: Metode:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
id: Ini adalah metode Evolution yang akan digunakan untuk mengautentikasi Anda.

note: Page 2
en: Using LDAP
id: Memakai LDAP

en: Searching
id: Mencari

en: Search Base:
id: Basis Pencarian:

en: Find Possible Search Bases
id: _Cari Basis Pencarian Yang Mungki

en: One Level
id: Satu Tingkat

en: Subtree
id: Sub pohon

en: Search Scope:
id: Lingkup Pencarian:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
id: Lingkup pencarian menentukan seberapa dalam proses pencarian akan dilakukan dalam pohon direktori. Lingkup pencarian jenis "Sub Pohon" akan mencari semua data di bawah basis pencarian. Lingkup pencarian jenis "Satu Tingkat" hanya akan mencari satu tingkat di bawah basis pencarian saja.

en: Search Filter:
id: Saringan Pencarian:

en: Downloading
id: Mengunduh

en: Limit:
id: Batas:

en: contacts
id: kontak

en: Browse until limit is reached
id: Ramban ini sampai batas tercapai

en: Server address cannot be empty
id: Alamat peladen tak boleh kosong

en: Choose a Calendar
id: Pilih Kalender

en: Choose a Memo List
id: Pilih Daftar Memo

en: Choose a Task List
id: Pilih Daftar Tugas

en: Find Calendars
id: Temukan Kalender

en: Find Memo Lists
id: Temukan Daftar Memo

en: Find Task Lists
id: Temukan Daftar Tugas

en: Email:
id: Surel:

en: Server handles meeting invitations
id: Peladen mengangani undangan pertemuan

en: Choose which address books to use.
id: Pilih buku alamat mana yang akan dipakai.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
id: Gunakan pada kalender Ulang Tahun dan Peringatan Tahunan

en: Enable Calendars to synchronize
id: Aktifkan Kalender untuk sinkronisasi

en: Default User Calendar
id: Kalender Pengguna Bawaan

en: Use an existing iCalendar (ics) file
id: Pakai berkas iCalendar (ics) yang ada

en: iCalendar File
id: Berkas iCalendar

en: Choose an iCalendar file
id: Pilih berkas iCalendar

en: File:
id: Berkas:

en: Allow Evolution to update the file
id: Ijinkan Evolution memutakhirkan berkas

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
id: Celcius (°C)

en: Units:
id: Unit:

en: Location cannot be empty
id: Lokasi tak boleh kosong

en: Choose Notes
id: Pilih Catatan

en: Find Notes
id: Temukan Catatan

en: File extension for new notes:
id: Ekstensi berkas untuk catatan baru:

en: I_mport
id: I_mpor

en: Importing an event
id: Mengimpor sebuah peristiwa

en: Importing a memo
id: Mengimpor sebuah memo

en: Importing a task
id: Mengimpor suatu tugas

en: Select a Calendar
id: Pilih Kalender

en: Select a Memo List
id: Pilih sebuah Daftar Memo

en: Select a Task List
id: Pilih Daftar Tugas

en: I_mport to Calendar
id: I_mport ke Kalender

en: I_mport to Memo List
id: I_mpor ke Daftar Memo

en: I_mport to Task List
id: I_mpor ke Daftar Tugas

en: Copying an event into the calendar “%s”
id: Menyalin acara ke kalender “%s”

en: Moving an event into the calendar “%s”
id: Memindahkan acara ke kalender “%s”

en: Copying a memo into the memo list “%s”
id: Menyalin memo ke dalam daftar memo “%s”

en: Moving a memo into the memo list “%s”
id: Memindahkan memo ke dalam daftar memo “%s”

en: Copying a task into the task list “%s”
id: Menyalin tugas ke dalam daftar tugas “%s”

en: Moving a task into the task list “%s”
id: Memindahkan tugas ke dalam daftar tugas “%s”

en: Calendar Selector
id: Selektor Kalender

en: Memo List Selector
id: Pemilih Daftar Memo

en: Task List Selector
id: Pemilih Daftar Tugas

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
id: Gunakan zona waktu si_stem (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
id: Pilih Kalender untuk Notifikasi dari Pengingat

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
id: Daftar Tugas yang Dipilih untuk Notifikasi Pengingat

en: Meeting Invitations
id: Undangan Rapat

en: _Delete message after acting
id: _Hapus pesan setelah beraksi

en: Delete _meeting from calendar on Decline
id: Hapus rapat dari kale_nder saat Ditolak

en: _Preserve existing reminder by default
id: Lestarikan _pengingat yang ada secara bawaan

en: _Show invitation description provided by the sender
id: Tampilkan de_skripsi undangan yang diberikan oleh pengirim

en: _Always attach components in mail messages
id: Selalu lampirkan komponen dalam pesan surel

en: Conflict Search
id: Pencarian Bermasalah

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
id: Cari adanya jadwal pertemuan yang bentrok pada kalender

en: Ti_me and date:
id: _Waktu dan tanggal:

en: _Date only:
id: _Hanya tanggal:

en: Minutes
id: Menit

en: Hours
id: Jam

en: Days
id: Hari

en: 60 minutes
id: 60 menit

en: 30 minutes
id: 30 menit

en: 15 minutes
id: 15 menit

en: 10 minutes
id: 10 menit

en: 05 minutes
id: 05 menit

en: (Shown in a Day View)
id: (Tampilkan dalam Tampilan Hari)

en: Time _zone:
id: _Zona waktu:

en: Time format:
id: Format waktu:

en: _12 hour (AM/PM)
id: _12 jam (AM/PM)

en: _24 hour
id: _24 jam

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
id: Persingkat _waktu acara dengan

en: End events earlier
id: Akhiri acara lebih awal

en: Start events later
id: Mulai acara nanti

en: Work Week
id: Minggu Kerja

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
id: Mingg_u dimulai pada:

en: Work days:
id: Hari kerja:

en: _Day begins:
id: Awa_l hari:

note: Monday
en: _Mon
id: Se_n

en: Monday
id: Senin

note: Tuesday
en: _Tue
id: Se_l

en: Tuesday
id: Selasa

note: Wednesday
en: _Wed
id: _Rab

en: Wednesday
id: Rabu

note: Thursday
en: T_hu
id: _Kam

en: Thursday
id: Kamis

note: Friday
en: _Fri
id: _Jum

en: Friday
id: Jumat

note: Saturday
en: _Sat
id: Sa_b

en: Saturday
id: Sabtu

note: Sunday
en: S_un
id: _Min

en: Sunday
id: Minggu

en: Day _ends:
id: A_khir hari:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
id: Buat acara, memo, dan tugas sebagai _Pribadi secara baku

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
id: Gunakan ma_rkdown untuk Deskripsi di penyunting komponen

en: View Options
id: Opsi Tilik

en: _Time divisions:
id: Pembagian wak_tu:

en: _Show appointment end times in week and month view
id: _Tampilkan akhir waktu pertemuan pada tampilan minggu dan bulan

en: Show appointment _icons in the month view
id: Tampilkan _ikon janji temu dalam tampilan bulan

en: _Compress weekends in month view
id: Pada_tkan akhir pekan pada tampilan bulan

en: Show week _numbers
id: Tampilkan _nomor minggu

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
id: Tampilkan acara b_erulang dalam cetak miring di kalender kiri bawah

en: Sc_roll Month View by a week
id: Guli_r Tilikan Bulan seminggu

en: Start Month View with the c_urrent week
id: Mulai Tampilan Bulan dengan mingg_u ini

en: Order days in Week View from _left to right
id: Mengurutkan hari dalam ti_likan Minggu dari kiri ke kanan

en: Allo_w direct edit of event Summary
id: Izinkan penyuntingan langsung dari Ringkasan acara

en: Hi_de cancelled events
id: Sembunyikan acara yang _dibatalkan

en: _Ask for confirmation when deleting items
id: Konfirm_asi saat menghapus data

en: Display
id: Tampilan

en: Highlight t_asks due today
id: Sorot tug_as yang harus selesai hari ini

en: Highlight _overdue tasks
id: Sorot tugas yang terlambat

en: _Hide completed tasks after
id: S_embunyikan tugas selesai setelah

en: Hid_e cancelled tasks
id: S_embunyikan tugas yang dibatalkan

en: To Do bar
id: Bilah Untuk Dilakukan

en: Show Tasks without _Due date
id: Tampilkan Tugas tanpa Tanggal Tenggat

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
id: Tampilkan

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
id: har_i

en: Display Reminders window with _notifications
id: Tampilkan pengingat pada hanya bagian _notifikasi

en: Keep reminder notification _window always on top
id: Pertahankan pengingat _jendela notifikasi selalu di atas

en: Enable de_sktop notifications
id: Aktifkan notifikasi de_stop

en: Enable _audio notifications
id: Aktifkan notifikasi _audio

en: Display reminders for completed _tasks
id: Tampilan pengingat untuk _tugas selesai

en: Display reminders for _past events
id: Tampilan pengingat untuk _peristiwa masa lalu

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
id: Mengatur pengingat bawaan

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
id: sebelum setiap janji temu baru

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
id: Tampilkan _pengingat

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
id: sebelum setiap perayaan/ulang tahun

en: Select the sources for reminder notification:
id: Pilih sumber untuk notifikasi pengingat:

en: Default Free/Busy Server
id: Peladen Luang/Sibuk Utama

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
id: %u dan %d akan diganti dengan pengguna dan domain dari alamat surel.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
id: Tentukan nama pengguna log masuk sebagai bagian dari URL jika peladen memerlukan autentikasi, seperti: https://USER@example.com/

en: Publishing Information
id: Informasi Publikasi

[ctx: New]
en: _Appointment
id: J_anji Temu

en: Create a new appointment
id: Membuat janji temu baru

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
id: Jadwal _Pertemuan Sehari Penuh

en: Create a new all-day appointment
id: Buat jadwal pertemuan seharian penuh

[ctx: New]
en: M_eeting
id: P_ertemuan

en: Create a new meeting request
id: Membuat usulan pertemuan

[ctx: New]
en: Cale_ndar
id: Kale_nder

en: Create a new calendar
id: Membuat kalender baru

en: Calendar and Tasks
id: Kalender dan Tugas

en: Print
id: Cetak

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
id: Proses ini akan menghapus secara permanen semua acara yang waktunya lebih tua dari waktu yang Anda tentukan. Semua yang dihapus tidak dapat dikembalikan ke semula.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
id: Hapus acara yang waktunya lebih tua dari

en: Making an occurrence movable
id: Membuat suatu perulangan dapat dipindah

en: Save as iCalendar
id: Simpan sebagai iCalendar

en: _Copy…
id: _Salin…

en: D_elete Calendar
id: Hapus Kal_ender

en: Delete the selected calendar
id: Hapus kalender terpilih

en: Go Back
id: Mundur

en: Go Forward
id: Maju

en: Select today
id: Pilih hari ini

en: Select _Date
id: Pilih _Tanggal

en: Select a specific date
id: Pilih tanggal yang diinginkan

en: _Manage Calendar groups…
id: _Mengelola grup Kalender…

en: Manage Calendar groups order and visibility
id: Kelola urutan grup dan kenampakan Kalender

en: _New Calendar
id: Kale_nder Baru

en: Purg_e
id: _Hapus

en: Purge old appointments and meetings
id: Hapus jadwal pertemuan dan rapat yang sudah lewat

en: Refresh the selected calendar
id: Menyegarkan atau memuat ulang kalender yang dipilih

en: Re_fresh list of account calendars
id: Sega_rkan daftar dari kalender akun

en: Rename the selected calendar
id: Mengubah nama kalender yang dipilih

en: Find _Next
id: Cari Selajut_nya

en: Find next occurrence of the current search string
id: Temukan kemunculan berikutnya dari string yang dicari

en: Find _Previous
id: Cari Se_belumnya

en: Find previous occurrence of the current search string
id: Temukan kemunculan sebelumnya dari string yang dicari

en: Stop _Running Search
id: Hentikan Penca_rian yang Sedang Berjalan

en: Stop currently running search
id: Hentikan pencarian yang sedang berjalan

en: Sho_w All Calendars
id: Tampilka_n Semua Kalender

en: Show _Only This Calendar
id: _Tampilkan Hanya Kalender INi

en: Cop_y to Calendar…
id: _Salin ke Kalender…

en: _Delegate Meeting…
id: _Delegasikan Pertemuan…

en: _Delete Appointment
id: _Hapus pertemuan

en: Delete selected appointments
id: Menghapus janji temu yang dipilih

en: Delete This _Occurrence
id: Hapus _Kejadian Ini

en: Delete this occurrence
id: Hapus kejadian ini

en: Delete This and F_uture Occurrences
id: Hap_us Kejadian Ini dan Di Masa Mendatang

en: Delete this and any future occurrences
id: Hapus kejadian ini dan di masa mendatang

en: Delete All Occ_urrences
id: Hapus Sem_ua Kejadian

en: Delete all occurrences
id: Hapus Semua Kejadian

en: Edit as Ne_w…
id: Sunting s_ebagai Baru…

en: Edit the current appointment as new
id: Sunting janji temu saat ini sebagai baru

en: New All Day _Event…
id: Acara Baru S_epanjang Hari…

en: Create a new all day event
id: Membuat kegiatan sehari penuh yang baru

en: _Forward as iCalendar…
id: _Meneruskan dalam bentuk iCalendar…

en: Create a new meeting
id: Membuat pertemua baru

en: Send _RSVP
id: Kirim _RSVP

en: Send a meeting response
id: Kirim respons rapat

en: _Accept
id: Terim_a

en: Accept meeting request
id: Terima permintaan rapat

en: A_ccept this instance
id: Terima instan_ce ini

en: Accept meeting request for selected instance only
id: Terima permintaan rapat hanya untuk instance yang dipilih

en: _Decline
id: _Tolak

en: Decline meeting request
id: Tolak permintaan rapat

en: D_ecline this instance
id: Tolak instance ini

en: Decline meeting request for selected instance only
id: Tolak permintaan rapat hanya untuk instans yang dipilih

en: _Tentatively accept
id: _Terima secara tentatif

en: Tentatively accept meeting request
id: Terima permintaan rapat secara tentatif

en: Te_ntatively accept this instance
id: _Terima instance ini secara tentatif

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
id: Terima permintaan rapat secara tentatif hanya untuk instans yang dipilih

en: Mo_ve to Calendar…
id: Pin_dahkan ke Kalender…

en: Make this Occurrence _Movable
id: Kejadian Ini Dapat _Dipindahkan

en: _Open Appointment
id: B_uka Jadwal Pertemuan

en: View the current appointment
id: Lihat jadwal janji temu mendatang

en: _Schedule Meeting…
id: _Jadwalkan Pertemuan…

en: Converts an appointment to a meeting
id: Mengubah janji temu menjadi pertemuan

en: Conv_ert to Appointment…
id: Konv_ersi ke Janji…

en: Converts a meeting to an appointment
id: Mengubah pertemuan menjadi janji temu

en: Quit
id: Keluar

en: Show Event _Preview
id: Tampilkan _Pratinjau Acara

en: Show event preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau acara

en: Show T_asks and Memos pane
id: Tampilkan panel Tug_as dan Memo

en: Show Tasks and Memos pane
id: Tampilkan panel Tugas dan Memo

en: Day
id: Hari

en: Show one day
id: Menampilkan satu hari

en: List
id: Daftar

en: Show as list
id: Menampilkan dalam daftar

en: Month
id: Bulan

en: Show one month
id: Menampilkan satu bulan

en: Week
id: Minggu

en: Show one week
id: Menampilkan satu minggu

en: Show one work week
id: Menampilkan satu minggu kerja

en: Year
id: Tahun

en: Show as year
id: Tampilkan sebagai tahun

en: _Horizontal View
id: Tampilan _Horizontal

en: Show event preview below the calendar
id: Tampilkan pratinjau acara di bawah kalender

en: Show event preview alongside the calendar
id: Tampilkan pratinjau acara di samping kalender

en: Active Appointments
id: Janji yang Aktif

en: Next 7 Days’ Appointments
id: Janji 7 Hari Mendatang

en: Occurs Less Than 5 Times
id: Terjadi Kurang Dari 5 Kali

en: Without Category
id: Tanpa Kategori

en: Show events with no category set
id: Tampilkan acara tanpa set kategori

en: Description contains
id: Deskripsi berisi

en: Summary contains
id: Ringkasan berisi

en: Print…
id: Cetak…

en: Print this calendar
id: Cetak kalender ini

en: Preview the calendar to be printed
id: Pratinjau kalender sebelum dicetak

en: _Save as iCalendar…
id: _Simpan sebagai iCalendar…

en: Go To
id: Buka

en: New _Memo
id: _Memo baru

en: Create a new memo
id: Membuat memo baru

en: _Open Memo
id: Buka Mem_o

en: View the selected memo
id: Melihat memo yang dipilih

en: Open _Web Page
id: Buka Laman _Web

en: Print the selected memo
id: Cetak memo yang dipilih

en: Searching next matching event
id: Mencari acara selanjutnya yang cocok

en: Searching previous matching event
id: Mencari acara sebelumnya yang cocok

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
id[0]: Tak bisa temukan acara yang cocok dalam %d tahun mendatang

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
id[0]: Tak bisa temukan acara yang cocok dalam %d tahun lalu

en: Cannot search with no active calendar
id: Tak bisa mencari tanpa kalender aktif

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
id: tugas

en: _Assign Task
id: Tug_askan

en: _Mark as Complete
id: _Tandai Sudah Selesai

en: Mark selected tasks as complete
id: Tandai bahwa tugas ini telah selesai dilaksanakan

en: _Mark as Incomplete
id: _Tandai Belum Selesai

en: Mark selected tasks as incomplete
id: Tandai tugas yang dipilih sebagai belum selesai

en: New _Task
id: _Tugas Baru

en: Create a new task
id: Membuat tugas baru

en: _Open Task
id: _Buka Tugas

en: View the selected task
id: Melihat tugas yang dipilih

en: Print the selected task
id: Cetak tugas yang dipilih

[ctx: New]
en: _Shared Memo
id: _Berbagi memo

en: Create a new shared memo
id: Buat memo bersama yang baru

[ctx: New]
en: Memo Li_st
id: Daftar _Memo

en: Create a new memo list
id: Membuat daftar memo baru

en: Print Memos
id: Cetak Memo

en: _Delete Memo
id: _Hapus Memo

en: _Find in Memo…
id: Cari _dalam Memo…

en: Search for text in the displayed memo
id: Mencari teks pada memo yang ditampilkan

en: D_elete Memo List
id: Hapus Daftar M_emo

en: Delete the selected memo list
id: Hapus daftar memo yang dipilih

en: _Manage Memo List groups…
id: _Mengelola grup Daftar _Memo…

en: Manage Memo List groups order and visibility
id: Kelola urutan grup dan kenampakan Daftar Memo

en: _New Memo List
id: _Daftar Memo Baru

en: Refresh the selected memo list
id: Segarkan daftar memo yang dipilih

en: Re_fresh list of account memo lists
id: Sega_rkan daftar dari daftar memo akun

en: Rename the selected memo list
id: Mengubah nama daftar memo yang dipilih

en: Show _Only This Memo List
id: Tampilkan Hanya Daftar Mem_o Ini

en: Sho_w All Memo Lists
id: Tampilka_n Semua Daftar Memo

en: Memo _Preview
id: _Pratinjau Memo

en: Show memo preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau memo

en: Show memo preview below the memo list
id: Menampilkan pratinjau memo di bawah daftar memo

en: Show memo preview alongside the memo list
id: Menampilkan pratinjau memo di samping daftar memo

en: Show memos with no category set
id: Tampilkan memo  tanpa set kategori

en: Print the list of memos
id: Cetak daftar memo

en: Preview the list of memos to be printed
id: Pratinjau daftar memo yang akan dicetak

en: Delete Memos
id: Hapus memo

en: Delete Memo
id: Hapus Memo

[ctx: New]
en: _Task
id: _Tugas

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
id: Tugas yang _Diberikan

en: Create a new assigned task
id: Buat sebuah penugasan

[ctx: New]
en: Tas_k List
id: Daftar Tu_gas

en: Create a new task list
id: Membuat daftar tugas baru

en: Print Tasks
id: Cetak Tugas

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
id: Proses ini akan menghapus semua tugas yang telah ditandai selesai. Jika terus, anda tidak akan bisa mengembalikannya lagi.
    
    Yakin ingin menghapus tugas ini?

en: Do not ask me again
id: Jangan tanya saya lagi

en: _Delete Task
id: Hapus _Tugas

en: _Find in Task…
id: Cari _dalam Tugas…

en: Search for text in the displayed task
id: Cari pada teks dalam tugas yang ditampilkan

en: D_elete Task List
id: Hapus Daftar _Tugas

en: Delete the selected task list
id: Menghapus daftar tugas yang dipilih

en: _Manage Task List groups…
id: _Mengelola grup Daftar Tugas…

en: _New Task List
id: _Daftar Tugas Baru

en: Refresh the selected task list
id: Segarkan daftar tugas yang dipilih

en: Re_fresh list of account task lists
id: Sega_rkan daftar dari daftar tugas akun

en: Rename the selected task list
id: Mengubah nama daftar tugas yang dipilih

en: Sho_w All Task Lists
id: Tampilka_n Semua Daftar Tugas

en: Show _Only This Task List
id: Tampilkan Hanya D_aftar Tugas Ini Saja

en: Mar_k as Incomplete
id: Tandai sebagai Ta_k Lengkap

en: Delete completed tasks
id: Hapus tugas yang telah dilaksanakan

en: Task _Preview
id: _Pratinjau Tugas

en: Show task preview pane
id: Tampilkan panel pratinjau tugas

en: Show task preview below the task list
id: Menampilkan pratinjau kontak di bawah daftar kontak

en: Show task preview alongside the task list
id: Menampilkan pratinjau kontak di samping daftar kontak

en: Active Tasks
id: Tugas Aktif

en: Cancelled Tasks
id: Tugas yang Dibatalkan

en: Completed Tasks
id: Tugas Lengkap

en: Uncompleted Tasks
id: Tugas yang Belum Selesai

en: Scheduled Tasks
id: Tugas yang Dijadwalkan

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
id: Tampilkan tugas yang dijadwalkan, alias tugas dengan tanggal tenggat

en: Next 7 Days’ Tasks
id: Tugas 7 Hari Mendatang

en: Overdue Tasks
id: Tugas Terlambat

en: Tasks with Attachments
id: Tugas dengan Lampiran

en: Show tasks with no category set
id: Tampilkan tugas tanpa set kategori

en: Started Tasks
id: Tugas yang Dimulai

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
id: Filter untuk tugas yang tidak memiliki tanggal mulai atau tanggal mulai lebih awal dari waktu filter dipilih

en: Print the list of tasks
id: Cetak daftar tugas

en: Preview the list of tasks to be printed
id: Pratinjau daftar tugas yang akan dicetak

en: Delete Tasks
id: Hapus Tugas

en: Delete Task
id: Hapus Tugas

en: %d task | %d tasks
id[0]: %d tugas

en: Convert to M_eeting
id: Konversi ke R_apat

en: Convert the message to a meeting request
id: Membuat usulan rapat

en: Convert to M_essage
id: Konversi ke P_esan

en: Convert to the mail message
id: Konversi ke pesan surel

en: Look up configuration with e-mail domain
id: Cari konfigurasi dengan domain surel

en: Looking up IMAP server…
id: Melihat peladen IMAP…

en: Looking up POP3 server…
id: Melihat peladen POP3…

en: Looking up SMTP server…
id: Melihat peladen SMTP…

en: CalDAV server
id: Peladen CalDAV

en: Looking up CalDAV server…
id: Melihat peladen CalDAV…

en: CardDAV server
id: Peladen CardDAV

en: Looking up CardDAV server…
id: Melihat peladen CardDAV…

en: LDAP server
id: Peladen LDAP

en: Looking up LDAP server…
id: Melihat peladen LDAP…

en: Look up in SRV records
id: Cari di SRV record

en: CalDAV and CardDAV server
id: Peladen CalDAV dan CardDAV

en: Requires password to continue.
id: Memerlukan kata sandi untuk melanjutkan.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
id: Cari peladen CalDAV/CardDAV

en: Display part as an invitation
id: Tampilkan bagian sebagai undangan

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
id: Hari ini %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
id: Hari ini %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
id: Hari ini %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
id: Besok %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
id: Besok %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
id: Besok %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
id: Besok %l:%M:%S %p

en: An unknown person
id: Orang tidak dikenal

en: Please respond on behalf of %s
id: Mohon merespon atas nama %s

en: Received on behalf of %s
id: Diterima atas nama %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
id: %s melalui %s telah menerbitkan informasi rapat berikut:

en: %s has published the following meeting information:
id: %s telah menerbitkan informasi rapat berikut:

en: The following meeting information has been published:
id: Informasi rapat berikut telah dipublikasikan:

en: %s has delegated the following meeting to you:
id: %s telah mendelegasikan rapat berikut kepada Anda:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
id: %s melalui %s meminta kehadiran Anda para rapat berikut:

en: %s requests your presence at the following meeting:
id: %s meminta kehadiran Anda pada rapat berikut:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
id: %s melalui %s berharap menambah ke rapat yang ada:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
id: %s berharap menambah ke rapat yang ada:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
id: %s melalui %s berharap menerima informasi terakhir bagi rapat berikut:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
id: %s berharap menerima informasi terakhir bagi rapat berikut:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
id: %s melalui %s telah mengirim balik respon rapat berikit:

en: %s has sent back the following meeting response:
id: %s telah mengirim balik respon rapat berikit:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
id: %s melalui %s telah membatalkan rapat berikut:

en: %s has cancelled the following meeting:
id: %s telah membatalkan rapat berikut:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
id: %s melalui %s telah mengusulkan perubahan rapat berikut.

en: %s has proposed the following meeting changes:
id: %s telah mengusulkan perubahan berikut pada rapat:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
id: %s melalui %s telah menolak perubahan rapat berikut:

en: %s has declined the following meeting changes:
id: %s telah menolak perubahan berikut pada rapat:

en: %s through %s has published the following task:
id: %s melalui %s telah menerbitkan tugas berikut:

en: %s has published the following task:
id: %s telah menerbitkan tugas berikut:

en: The following task has been published:
id: Tugas berikut telah diterbitkan:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
id: %s meminta ditugaskannya %s ke tugas berikut:

en: %s through %s has assigned you a task:
id: %s melalui %s telah memberi Anda tugas:

en: %s has assigned you a task:
id: %s telah memberi Anda tugas:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
id: %s melalui %s berharap menambah ke tugas yang ada:

en: %s wishes to add to an existing task:
id: %s berharap menambah ke tugas yang telah ada:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
id: %s melalui %s berharap menerima informasi terakhir untuk penugasan berikut:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
id: %s berharap menerima informasi terakhir untuk penugasan berikut:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
id: %s melalui %s telah mengirim balik respon penugasan berikut:

en: %s has sent back the following assigned task response:
id: %s telah mengirim balik respon penugasan berikut:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
id: %s melalui %s telah membatalkan penugasan berikut:

en: %s has cancelled the following assigned task:
id: %s telah membatalkan penugasan berikut:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
id: %s melalui %s telah mengusulkan perubahan penugasan berikut:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
id: %s telah mengusulkan perubahan penugasan berikut:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
id: %s melalui %s telah menolak penugasan berikut:

en: %s has declined the following assigned task:
id: %s telah menolak penugasan berikut:

en: %s through %s has published the following memo:
id: %s melalui %s telah menerbitkan memo berikut:

en: %s has published the following memo:
id: %s telah menerbitkan memo berikut:

en: The following memo has been published:
id: Memo berikut telah diterbitkan:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
id: %s melalui %s berharap menambah ke memo yang ada:

en: %s wishes to add to an existing memo:
id: %s berharap menambah ke memo yang ada:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
id: %s melalui %s telah membatalkan memo bersama berikut:

en: %s has cancelled the following shared memo:
id: %s telah membatalkan memo bersama berikut:

en: All day:
id: Seharian:

en: Start day:
id: Tanggal mulai:

en: Start time:
id: Waktu mulai:

en: End day:
id: Tanggal akhir:

en: End time:
id: Waktu berakhir:

en: Ope_n Calendar
id: Buka Kale_nder

en: _Decline all
id: Tolak _semua

en: _Tentative all
id: Semen_tara smua

en: _Tentative
id: Semen_tara

en: Acce_pt all
id: _Terima semua

en: Acce_pt
id: _Terima

en: Send _Information
id: Kirim _Informasi

en: _Update Attendee Status
id: Perbar_ui Status Responden

en: _Update
id: Pembar_uan

en: Im_port
id: Im_por

en: Due date:
id: Tanggal tenggat:

en: Comment:
id: Komentar:

en: Show description provided by the sender
id: Tampilkan deskripsi yang disediakan oleh pengirim

en: Hide description provided by the sender
id: Sembunyikan deskripsi yang disediakan oleh pengirim

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
id: Kirim balasan ke penyelenggara

note: Updates
en: Send _updates to attendees
id: Kirim pembar_uan ke peserta

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
id: Ter_apkan keseluruh instance

en: Show time as _free
id: Tampilkan waktu sebagai _bebas

en: _Preserve my reminder
id: Lestarikan _pengingat saya

en: _Tasks:
id: _Tugas:

en: _Memos:
id: _Memo:

en: Sa_ve
id: _Simpan

en: Attendee status updated
id: Status peserta diperbarui

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
id: Janji “%s” dalam kalender “%s” konflik dengan rapat ini

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
id: Tugas "%s" di daftar tugas "%s" konflik dengan tugas ini

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
id: Memo "%s" di daftar memo "%s" konflik dengan memo ini

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
id[0]: Kalender “%s” mengandung janji temu %d yang bertentangan dengan rapat ini

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
id[0]: Daftar tugas "%s" berisi %d tugas yang konflik dengan tugas ini

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
id[0]: Daftar memo "%s" berisi %d memo yang konflik dengan memo ini

en: Found the appointment in the calendar “%s”
id: Menemukan janji temu pada kalender “%s”

en: Found the task in the task list “%s”
id: Menemukan tugas di daftar tugas “%s”

en: Found the memo in the memo list “%s”
id: Menemukan memo di daftar memo “%s”

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
id: Undangan rapat ini sudah usang. Ini telah diperbarui.

en: Unable to find any calendars
id: Gagal menemukan kalender apapun

en: Unable to find this meeting in any calendar
id: Gagal menemukan rapat ini pada kalender

en: Unable to find this task in any task list
id: Gagal menemukan tugas ini pada daftar tugas

en: Unable to find this memo in any memo list
id: Gagal menemukan memo ini dalam daftar memo mana pun

en: Searching for an existing version of this appointment
id: Mencari versi yang ada untuk pertemuan ini

en: Searching for an existing version of this task
id: Mencari versi yang ada dari tugas ini

en: Searching for an existing version of this memo
id: Mencari versi yang ada dari memo ini

en: Opening the calendar. Please wait…
id: Membuka kalender. Mohon tunggu…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
id: Tidak dapat mengirim butir ke kalender “%s”. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
id: Tidak dapat mengirim butir ke daftar tugas “%s”. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
id: Tidak dapat mengirim butir ke daftar memo “%s”. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
id: Kirim ke kalender “%s” sebagai diterima

en: Sent to task list “%s” as accepted
id: Kirim ke daftar tugas “%s” sebagai diterima

en: Sent to memo list “%s” as accepted
id: Kirim ke daftar memo “%s” sebagai diterima

en: Sent to calendar “%s” as tentative
id: Kirim ke kalender “%s” sebagai tentatif

en: Sent to task list “%s” as tentative
id: Kirim ke daftar tugas “%s” sebagai tentatif

en: Sent to memo list “%s” as tentative
id: Kirim ke daftar memo “%s” sebagai tentatif

en: Sent to calendar “%s” as declined
id: Kirim ke kalender “%s” sebagai ditolak

en: Sent to task list “%s” as declined
id: Kirim ke daftar tugas “%s” sebagai ditolak

en: Sent to memo list “%s” as declined
id: Kirim ke daftar memo “%s” sebagai ditolak

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
id: Kirim ke kalender “%s” sebagai dibatalkan

en: Sent to task list “%s” as cancelled
id: Kirim ke daftar tugas “%s” sebagai dibatalkan

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
id: Kirim ke daftar memo “%s” sebagai dibatalkan

en: Imported to calendar “%s”
id: Diimpor ke kalender "%s"

en: Imported to task list “%s”
id: Diimpor ke daftar tugas "%s"

en: Imported to memo list “%s”
id: Diimpor ke daftar memo "%s"

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
id: Menyimpan perubahan ke kalender. Tunggu sebentar…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
id: Menyimpan perubahan ke daftar tugas. Tunggu sebentar…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
id: Menyimpan perubahan ke daftar memo. Tunggu sebentar…

en: Unable to parse item
id: Butir tidak dapat diuraikan

en: Organizer has removed the delegate %s
id: Pengatur telah menghapus delegasi %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
id: Mengirim pemberitahuan pembatalan kepada delegasi

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
id: Tidak dapat mengirim pemberitahuan pembatalan kepada delegasi

en: Unable to update attendee. %s
id: Data peserta %s tidak dapat diperbarui

en: The meeting is invalid and cannot be updated
id: Rapat tak valid dan tak dapat dimutakhirkan

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
id: Status peserta tidak dapat diperbarui karena berisi status yang tidak dikenal

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
id: Status peserta tidak dapat diubah karena sudah tidak ada lagi

en: Meeting information sent
id: Informasi pertemuan dikirim

en: Task information sent
id: Informasi tugas dikirim

en: Memo information sent
id: Informasi memo dikirim

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
id: Tak bisa mengirim informasi rapat, rapat tak ada

en: Unable to send task information, the task does not exist
id: Gagal mengirim informasi tugas, tugas tak ada

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
id: Tak bisa mengirim informasi memo, memo tak ada

en: Save Calendar
id: Simpan Kalender

en: The calendar attached is not valid
id: Data kalender berikut salah

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
id: Pesan ini katanya berisi kalender, tapi kalendernya bukan merupakan iCalendar yang benar.

en: The item in the calendar is not valid
id: Butir dalam kalender ini tidak benar

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
id: Pesan ini berisi kalender, tapi ternyata tidak terdapat informasi tentang acara, tugas atau informasi jadwal sibuk/bebasnya

en: The calendar attached contains multiple items
id: Kalender yang terlampir terdiri dari banyak objek

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
id: Untuk memproses seluruh objek, berkas harus disimpan dan kalender telah diimport

[ctx: cal-itip]
en: None
id: Nihil

en: Tentatively Accepted
id: Sementara Terima

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
id: Balasan diperoleh bukan dari peserta. Tambahkan beliau sebagai peserta?

en: This meeting has been delegated
id: Rapat ini telah didelegasikan

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
id: "{0}" telah mendelegasikan rapat. Apakah Anda ingin menambahkan delegasi "{1}"?

en: Google Features
id: Fitur Google

en: Add Ca_lendar to this account
id: Tambah Ka_lender ke akun ini

en: Add Con_tacts to this account
id: Tambah Kon_tak ke akun ini

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
id: Akses IMAP

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
id: Kalender untuk menyelaraskan

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
id: Anda mungkin perlu mengaktifkan %s dan %s

en: Mail _Directory:
id: _Direktori Surel:

en: Choose a MH mail directory
id: Pilih direktori surel MH

en: MH mail directory cannot be empty
id: Direktori surat MH tak boleh kosong

en: Local Delivery _File:
id: _Berkas Pengiriman Lokal:

en: Choose a local delivery file
id: Pilih berkas pengiriman lokal

en: Local delivery file cannot be empty
id: Berkas pengiriman lokal tak boleh kosong

en: Choose a Maildir mail directory
id: Pilih direktori surel Maildir

en: Maildir mail directory cannot be empty
id: Direktori surat Maildir tak boleh kosong

en: Spool _File:
id: _Berkas Spool:

en: Choose a mbox spool file
id: Pilih berkas spool mbox

en: Mbox spool file cannot be empty
id: Berkas spool mbox tak boleh kosong

en: Spool _Directory:
id: _Direktori Spool:

en: Choose a mbox spool directory
id: Pilih direktori spool mbox

en: Mbox spool directory cannot be empty
id: Direktori Mbox spool tidak boleh kosong

en: Configuration
id: Konfigurasi

note: do not reference
en: User_name:
id: Nama Pe_ngguna:

en: _Forget password
id: _Lupakan sandi

en: Encryption _method:
id: _Metoda enkripsi:

en: STARTTLS after connecting
id: STARTTLS setelah menyambung

en: TLS on a dedicated port
id: TLS pada port tersendiri

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
id: G_unakan biner gubahan, menggantikan "sendmail"

en: _Custom binary:
id: _Biner ubahan:

en: U_se custom arguments
id: _Gunakan argumen ubahan

en: Cus_tom arguments:
id: _Argumen ubahan:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
id: Argumen baku adalah “-i -f %F -- %R“, dimana
       %F — adalah singkatan dari alamat sumber
       %R — adalah singkatan dari alamat penerima

en: Send mail also when in offline _mode
id: Kirim surat juga ketika dalam _mode luring

en: Custom binary cannot be empty
id: Biner ubahan tak boleh kosong

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
id: Autentikasi harus dilakukan _peladen

en: T_ype:
id: _Jenis:

en: Yahoo! Features
id: Fitur Yahoo!

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
id: Tambah Tugas dan Ka_lender ke akun ini

en: Import OpenP_GP key…
id: Impor kunci OpenP_GP…

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
id: Impor kunci Pretty Good Privacy (OpenPGP)

en: %d attached message | %d attached messages
id[0]: %d pesan terlampir

[ctx: New]
en: _Mail Message
id: _Pesan Surat

en: Compose a new mail message
id: Membuat pesan surel baru

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
id: Ak_un Surel

en: Create a new mail account
id: Buat akun surel baru

[ctx: New]
en: Mail _Folder
id: _Folder Surat

en: Create a new mail folder
id: Membuat folder surat baru

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
id: Met_oda untuk mendeteksi keadaan daring:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
id: Baku (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
id: Baku

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
id: Sel_alu Daring

en: _Limit operations in Power Saver mode
id: _Batasi operasi dalam mode Penghemat Daya

en: Mail Preferences
id: Preferensi Surat

en: Composer Preferences
id: Preferensi Komposer

en: Network Preferences
id: Preferensi Jaringan

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
id: Nihil

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
id: Termasuk dalam Auto komplet

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
id: Apa saja

en: Marking messages as read…
id: Menandai pesan sebagai sudah dibaca…

en: Go to Folder
id: Ke Folder

en: _Select
id: _Pilih

en: _Disable Account
id: _Nonaktifkan Akun

en: Disable this account
id: Menonaktifkan akun ini

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
id: Menghapus permanen semua pesan dari semua folder yang telah dihapus

en: Empty _Junk
id: Kosongkan _Sampah

en: Delete all Junk messages from all folders
id: Hapus semua pesan Sampah dari semua folder

en: Edit properties of this account
id: Sunting properti akun ini

en: Refresh list of folders of this account
id: Segarkan daftar folder akun ini

en: _Download Messages for Offline Usage
id: Un_duh Pesan untuk Keperluan Luring

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
id: Unduh pesan dari akun dan folder yang ditandai untuk penggunaan luring

en: _Copy Folder To…
id: _Salin Folder Ke…

en: Copy the selected folder into another folder
id: Salin folder terpilih ke folder lain

en: Permanently remove this folder
id: Menghapus permanen folder ini

en: Edit Sort _Order…
id: Sunting Urutkan _Urutan…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
id: Ubah urutan sortir folder dalam pohon folder

en: E_xpunge
id: _Hapus

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
id: Hapus semua pesan yang telah ditandai untuk dihapus dari dalam folder ini

en: Mar_k All Messages as Read
id: _Tandai Semua Pesan Sudah Dibaca

en: Mark all messages in the folder as read
id: Tandai semua pesan dalam folder sebagai sudah dibaca

en: _Move Folder To…
id: _Pindahkan Folder Ke…

en: Move the selected folder into another folder
id: Pindahkan folder terpilih ini ke folder lain

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
id: _Baru…

en: Create a new folder for storing mail
id: Membuat folder baru untuk menyimpan surat

en: Change the properties of this folder
id: Mengubah properti folder ini

en: Refresh the folder
id: Perbarui folder

en: Change the name of this folder
id: Mengubah nama folder ini

en: Select Message _Thread
id: Pilih _Topik Pesan

en: Select all messages in the same thread as the selected message
id: Pilih semua pesan dalam thread yang sama dengan pesan yang sedang dipilih

en: Select Message S_ubthread
id: Pilih S_ubtopik Pesan

en: Select all replies to the currently selected message
id: Pilih semua jawaban atas pesan yang sedang dipilih

en: Empty _Trash
id: Kosongkan _Tempat Sampah

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
id: Hapus permanen semua pesan yang dihapus dari semua akun

en: Go to _Folder
id: Ke _Folder

en: Opens a dialog to select a folder to go to
id: Membuka dialog untuk memilih folder untuk pergi ke

en: _Manage Subscriptions
id: _Kelola Langganan

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
id: Masuk atau keluar dari keanggotaan folder pada peladen

en: Send / _Receive
id: Ki_rim / Terima

en: Send queued items and retrieve new items
id: Mengirim dan mengambil surel

en: R_eceive All
id: T_erima Semua

en: Receive new items from all accounts
id: Terima butir-butir baru dari semua akun

en: _Send All
id: Kirim _Semua

en: Send queued items in all accounts
id: Kirim butir dalam antrian pada semua akun

en: Cancel the current mail operation
id: Membatalkan operasi surat yang sedang berlangsung

en: Collapse All _Threads
id: Runtuhkan Seluruh _Topik

en: Collapse all message threads
id: Runtuh seluruh topik pesan

en: E_xpand All Threads
id: Kembangkan Seluruh Susunan

en: Expand all message threads
id: Perlihatkan seluruh topik pesan

en: _Message Filters
id: _Penyaring Pesan

en: Create or edit rules for filtering new mail
id: Buat atau ganti seting penyaring email baru

en: _Subscriptions…
id: _Langganan…

en: C_reate Search Folder From Search…
id: Buat Sa_ringan Folder dari Hasil Pencarian…

en: Search F_olders
id: F_older Pencarian

en: Create or edit search folder definitions
id: Buat atau sunting definisi folder pencarian

en: _New Folder…
id: _Folder Baru…

en: Show Message _Preview
id: Tampilkan _Pratinjau Pesan

en: Show message preview pane
id: Tampilkan panel pratilik pesan

en: Show _Attachment Bar
id: Tampilkan _Bilah Lampiran

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
id: Tampilkan Bilah Lampiran dibawah panel pesan pratinjau apabila pesan memiliki lampiran

en: Show _Deleted Messages
id: Tampilkan Pesan yang _Dihapus

en: Show deleted messages with a line through them
id: Tampilkan pesan yang dihapus dengan coretan

en: Show _Junk Messages
id: Tampilkan Pesan _Sampah

en: Show junk messages with a red line through them
id: Tampilkan pesan sampah dengan garis merah yang melaluinya

en: Show _Preview Tool Bar
id: Tampilkan Bilah Alat Pratinjau

en: Show tool bar above the preview panel
id: Tampilkan bilah alat di atas panel pratinjau

en: _Group By Threads
id: _Kelompokkan Oleh Topik

en: Threaded message list
id: Daftar Pesan dalam Thread

en: Show To _Do Bar
id: Tampilkan Bilah Untuk _Dilakukan

en: Show To Do bar with appointments and tasks
id: Tampilkan bilah Untuk Dilakukan dengan janji temu dan tugas

en: _Unmatched Folder Enabled
id: _Aktifkan Folder yang tak Cocok

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
id: Menjungkit apakah folder pencarian Tak cocok diaktifkan

en: Show message preview below the message list
id: Tampilkan preview pesan di bawah daftar pesan

en: Show message preview alongside the message list
id: Tampilkan pratilik pesan di samping daftar pesan

en: All Messages
id: Seluruh Pesan

en: Important Messages
id: Pesan Penting

en: Last 5 Days’ Messages
id: Pesan 5 Hari Terakhir

en: Messages Not Junk
id: Pesan Bukan Sampah

en: Messages with Attachments
id: Pesan dengan Lampiran

en: Messages with Notes
id: Pesan dengan Catatan

en: No Label
id: Tanpa Label

en: Read Messages
id: Baca Pesan

en: Unread Messages
id: Pesan Belum Terbaca

en: Message Thread
id: Thread Pesan

en: Subject or Addresses contain
id: Subjek atau Alamat berisi

en: All Accounts
id: Semua Akun

en: Current Account
id: Akun Saat ini

en: Current Folder
id: Folder Saat ini

en: Current Folder and Subfolders
id: Pencarian Folder dan Subfolder

en: Current Folder and Subfolders Search
id: Pencarian Folder dan Subfolder Saat Ini

en: All Account Search
id: Pencarian Semua Akun

en: Account Search
id: Pencarian Akun

en: %d selected,  | %d selected,
id[0]: %d yang terpilih,

en: %d deleted | %d deleted
id[0]: %d dihapus

en: %d junk | %d junk
id[0]: %d pesan sampah

en: %d draft | %d drafts
id[0]: %d rancangan

en: %d unsent | %d unsent
id[0]: %d belum dikirim

en: %d sent | %d sent
id[0]: %d terkirim

en: %d unread | %d unread
id[0]: %d belum dibaca

en: Send / Receive
id: Kirim / Terima

en: Select Folder to Add
id: Pilih Folder untuk Ditambah

en: Recipient
id: Penerima

en: Keep in Outbox
id: Pertahankan di Kotak Keluar

en: Send immediately
id: Kirim seketika

en: Send after 1 minute
id: Kirim setelah 1 menit

en: Send after 5 minutes
id: Kirim setelah 5 menit

en: Language(s)
id: Bahasa

en: Same as user interface
id: Sama seperti antarmuka pengguna

en: On exit, every time
id: Saat keluar, setiap kali

en: Once per day
id: Sekali sehari

en: Once per week
id: Sekali seminggu

en: Once per month
id: Sekali sebulan

en: Immediately, on folder leave
id: Seketika, saat meninggalkan folder

en: Header
id: Tajuk

en: Contains Value
id: Berisi Nilai

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
id: Tajuk

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
id: Judul

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
id: _Tanggal tajuk:

en: Show _original header value
id: Tampilkan _nilai tajuk yang asli

en: Do _not change settings
id: Jangan mengubah pengatura_n

en: _Set as default email client
id: Atur sebagai klien _surel bawaan

en: Do you want to make Evolution your default email client?
id: Apakah Anda ingin menjadikan Evolution klien surel baku Anda?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
id: Pesan Anda kepada %s tentang "%s" pada %s telah ditampilkan. Ini tidak menjamin pesan sudah dibaca atau dimengerti.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
id: Baca: %s

en: Send a read receipt to “%s”
id: Kirim nota pesan diterima ke “%s”

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
id: Beritahu Pe_ngirim

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
id: Pengirim ingin diberitahu ketika Anda telah membaca pesan ini.

en: Sender has been notified that you have read this message.
id: Pengirim telah diberitahu bahwa Anda telah membaca pesan ini.

en: Evolution is currently offline.
id: Evolution sedang luring.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
id: Klik "Bekerja Daring" untuk kembali ke mode daring.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
id: Evolution bekerja luring, karena jaringan tidak tersedia.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
id: Evolution akan kembali ke modus daring ketika koneksi jaringan terjalin.

en: Author(s)
id: Pembuat

en: Overview
id: Tinjau

en: Plugin
id: Pengaya

en: Plugins
id: Pengaya

en: Display plain text version
id: Tampilkan versi teks biasa

en: Display plain text version of multipart/alternative message
id: Tampilkan versi teks biasa dari pesan multi bagian/alternatif

en: Display HTML version
id: Tampilkan versi HTML

en: Display HTML version of multipart/alternative message
id: Tampilkan versi HTML dari pesan multi bagian/alternatif

en: Show HTML if present
id: Tampilkan HTML bila ada

en: Let Evolution choose the best part to show.
id: Biarkan Evolution memilih bagian terbaik untuk ditampilkan.

en: Show plain text if present
id: Tampilkan teks biasa bila ada

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
id: Tampilkan bagian teks biasa, bila ada, atau biarkan Evolution memilih bagian terbaik untuk ditampilkan.

en: Show plain text if present, or HTML source
id: Tampilkan teks biasa bila ada, atau sumber HTML

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
id: Tampilkan bagian teks biasa, bila ada, selain itu sumber bagian HTML.

en: Only ever show plain text
id: Hanya pernah tampilkan teks biasa

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
id: Selalu tampilkan bagian teks biasa dan buat lampiran dari bagian lain, bila diminta.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
id: Tampilkan bagian HTML yang disemb_unyikan sebagai lampiran

en: HTML _Mode
id: _Mode HTML

en: Prefer Plain Text
id: Pilih teks biasa

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
id: Mode Teks Biasa

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
id: Menampilkan pesan sebagai teks biasa, meskipun mengandung isi HTML.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
id: Tidak dapat menambahkan pesan ke folder Berita dan Blog

en: Message is not available
id: Pesan tidak tersedia

en: Invalid Feed URL “%s”.
id: URL Umpan Tidak Valid "%s".

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
id: Gagal mengunduh umpan, kode galat, %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
id: URL Umpan Tidak Valid.

en: Apply message _filters to this folder
id: Terapkan pesan penyarin_g ke folder ini

en: _Download complete articles
id: Un_duh artikel lengkap

en: Download feed _enclosures
id: Unduh l_ampiran umpan

en: Enclosures:
id: Lampiran:

en: News and Blogs
id: Berita dan Blog

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
id: Ini adalah penyedia untuk membaca berita dan blog RSS.

en: Folder '%s' not found
id: Folder '%s' tidak ditemukan

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
id: Tidak dapat membuat folder di toko Berita dan Blog.

en: Unknown author
id: Penulis tidak dikenal

en: Failed to fetch feed icon: %s
id: Gagal mengambil ikon umpan: %s

en: Fetching feed icon…
id: Mengambil ikon umpan…

en: Failed to read feed information.
id: Gagal membaca informasi umpan.

en: Failed to fetch feed information: %s
id: Gagal mengambil informasi umpan: %s

en: Fetching feed information…
id: Mengambil informasi umpan…

en: Invalid Feed URL
id: URL Umpan Tidak Valid

en: Choose Feed Image
id: Pilih Gambar Umpan

en: Feed _URL:
id: _URL Umpan:

en: _Fetch
id: Ambil

en: C_ontent:
id: _Isi:

en: Import RSS Feeds
id: Impor Umpan RSS

en: Export RSS Feeds
id: Mengekspor Umpan RSS

en: Export
id: Ekspor

en: OPML files
id: Berkas OPML

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
id: umpan.opml

en: Failed to export RSS feeds:
id: Gagal mengekspor umpan RSS:

en: Failed to read file content:
id: Gagal membaca konten berkas:

en: Failed to add feed:
id: Gagal menambahkan umpan:

en: No RSS feeds found
id: Tidak ada umpan RSS yang ditemukan

en: No new RSS feeds imported
id: Tidak ada umpan RSS baru yang diimpor

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
id[0]: Umpan %d yang diimpor

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
id: Gagal mengimpor data, berkas tidak berisi data OPML yang valid.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
id: Gagal mengurai konten berkas. Yang diharapkan adalah berkas OPML.

en: Download _feed enclosures
id: Unduh lampiran ump_an

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
id: Janga_n mengunduh lampiran yang lebih besar dari

en: Feeds
id: Umpan

en: Content
id: Isi

en: E_xport
id: E_kspor

en: Re_load feed articles
id: Muat u_lang artikel umpan

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
id: Muat ulang semua artikel umpan dari peladen, perbarui yang ada dan tambahkan yang hilang

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
id: Gagal menspawn SpamAssassin (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
id: Gagal menstream isi pesan surat ke SpamAssassin:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
id: Gagal menulis “%s” ke SpamAssassin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
id: Gagal membaca keluaran dari SpamAssassin:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
id: SpamAssassin mungkin crash atau gagal memroses suatu pesan surat

en: SpamAssassin Options
id: Opsi SpamAssasin

en: I_nclude remote tests
id: Lakuka_n penyaringan dari peladen

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
id: Ini akan membuat SpamAssasin bekerja lebih baik, namun lebih lambat.

en: Junk filter using SpamAssassin
id: Penyaring sampah memakai SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
id: Mengimpor berkas

en: Import cancelled.
id: Impor dibatalkan.

en: Import complete.
id: Impor selesai.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
id: Selamat datang di Evolution.
    
    Beberapa layar berikut ini akan memungkinkan Evolution menyambung ke akun surel Anda, dan mengimpor berkas dari aplikasi lain.

en: Do not _show this wizard again
id: Jangan _tampilkan wizard ini lagi

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
id: buat akun koleksi

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
id: Atau, Anda dapat %s (surel, kontak, dan kalender) sebagai gantinya.

en: Loading accounts…
id: Memuat akun…

en: _Format as…
id: _Format sebagai…

en: _Other languages
id: Bahasa _lain

en: Text Highlight
id: Penyorotan Teks

en: Syntax highlighting of mail parts
id: Penyorotan sintaks dari bagian surel

en: _Plain text
id: Teks _biasa

en: _ActionScript
id: Skrip_Aksi

en: _DOS Batch
id: Batch _DOS

en: _RPM Spec
id: Spek _RPM

en: Show F_ull vCard
id: Tampilkan vCard _Lengkap

en: Show Com_pact vCard
id: Tam_pilkan vCard Ringkas

en: Save _To Addressbook
id: Simpan Ke Buku Alama_t

en: There is one other contact.
id: Ada satu kontak lainnya.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
id[0]: Ada satu %d kontak lainnya.

en: Addressbook Contact
id: Kontak Buku Alamat

en: Display the part as an addressbook contact
id: Tampilkan bagian sebagai kontak buku alamat

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
id: Ctrl-klik untuk membuka tautan "%s"

en: _Do not show this message again.
id: _Jangan tampilkan pesan ini lagi.

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Message has no attachments
id: Pesan tak punya lampiran

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
id: Evolution telah menemukan beberapa kata kunci yang menunjukkan bahwa pesan ini mestinya memuat lampiran, tapi tak menemukannya.

en: _Add Attachment...
id: T_ambah Lampiran...

en: _Edit Message
id: Ubah _pesan

en: Attachment Reminder
id: Pengingat Lampiran

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
id: Mengingatkan Anda ketika Anda lupa untuk menambahkan lampiran ke suatu pesan surel.

en: Automatic Contacts
id: Kontak Otomatis

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
id: Buat entri ke _buku alamat saat mengirim surel

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
id: At_ur Berkas di bawah sebagai "Pertama Terakhir", alih-alih "Terakhir, Pertama"

en: Select Address book for Automatic Contacts
id: Pilih buku Alamat untuk Kontak Otomatis

en: Instant Messaging Contacts
id: Alamat Pesan Instant

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
id: _Selaraskan gambar dan info kontak dari daftar sobat Pidgin

en: Select Address book for Pidgin buddy list
id: Pilih Buku Alamat untuk daftar teman di Pidgin

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
id: Lakukan sinkronisasi dengan _daftar teman sekarang

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
id: Membawa gruntwork keluar dari mengelola buku alamat Anda.
    
    Otomatis mengisi buku alamat Anda dengan nama dan alamat email saat Anda membalas pesan. Juga mengisi informasi kontak IM dari daftar teman Anda.

en: Importing Outlook Express data
id: Mengimpor data Outlook Express

en: Outlook DBX import
id: Impor DBX Outlook

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
id: Folder pribadi Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
id: Impor pesan Outlook Express dari berkas DBX

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
id: Keamanan:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
id: Pribadi

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
id: Belum terklasifikasi

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
id: Dilindungi

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
id: Konfidensial

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
id: Rahasia

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
id: Sangat rahasia

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
id: Tidak ada

en: _Custom Header
id: _Tajuk Ubahan

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
id: Format untuk menyatakan nilai kunci Tajuk Ubahan adalah:
    Nama dari nilai kunci Tajuk Ubahan, dipisahkan dengan ";".

en: Key
id: Kunci

en: Values
id: Nilai

en: Custom Header
id: Tajuk Ubahan

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
id: Tambahkan tajuk ubahan ke pesan surel keluar.

en: Email Custom Header
id: Tajuk Ubahan Surel

en: Command to be executed to launch the editor:
id: Perintah yang dieksekusi untuk meluncurkan penyunting:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
id: Untuk XEmacs, gunakan "xemacs"
    Untuk Vim gunakan "gvim -f"

en: _Automatically launch when a new mail is edited
id: Otom_atis luncurkan ketika surel baru sedang disunting

en: Compose in External Editor
id: Susun di Penyunting Luar

en: External Editor
id: Penyunting Eksternal

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
id: Gunakan penyunting eksternal untuk menyusun pesan surat teks polos.

en: Editor not launchable
id: Penyunting tak dapat diluncurkan

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
id: Penyunting eksternal yang ditata dalam preferensi pengaya Anda tak dapat diluncurkan. Cobalah memakai penyunting lain.

en: Cannot create Temporary File
id: Tidak dapat membuat Berkas Temporer

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
id: Evolution tidak dapat membuat berkas sementara untuk menyimpan surel Anda. Coba lagi nanti.

en: External editor still running
id: Penyunting eksternal masih berjalan

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
id: Penyunting eksternal masih berjalan. Jendela komposer surel tak dapat ditutup selama penyunting aktif.

en: Select a Face Picture
id: Pilih Gambar Wajah

en: _Insert Face picture by default
id: S_isipkan gambar Wajah secara default

en: Load new _Face picture
id: Muat gambar _Wajah yang baru

en: Change Face Image
id: Ubah Gambar Wajah

en: Include _Face
id: Sertakan _Wajah

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
id: Lampirkan gambar kecil wajah Anda ke pesan keluar.

en: Failed Read
id: Gagal Membaca

en: The file cannot be read
id: Berkas tidak dapat dibaca

en: Invalid Image Size
id: Ukuran Gambar Tidak Sah

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
id: Pilih gambar PNG berukuran 48 × 48 piksel, yang ukuran berkasnya tidak melebihi 723 byte.

en: Incorrect Face Image Byte Size
id: Ukuran Byte Gambar Wajah Salah

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
id: Ukuran gambar Wajah adalah {0} byte, sedangkan seharusnya tidak lebih dari 723 byte. Pilih gambar PNG berukuran 48 × 48 piksel, yang ukuran filenya tidak melebihi 723 byte.

en: Not an image
id: Bukan sebuah gambar

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
id: Berkas yang Anda pilih bukan berkas .png yang sah. Galat: {0}

en: Get List _Archive
id: Dapatkan _Arsip Daftar

en: Get an archive of the list this message belongs to
id: Dapatkan arsip dari pesan daftar ini milik siapa

en: Copy _Message Archive URL
id: Salin URL Arsip Pesa_n

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
id: Salin URL langsung untuk pesan yang dipilih pada arsip tersebut

en: Get List _Usage Information
id: Dapatkan Informasi Pengg_unaan Daftar

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
id: Cari informasi tentang milis ini

en: Contact List _Owner
id: Hubungi _Pemilik Daftar

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
id: Hubungi pemilik milis ini

en: _Post Message to List
id: _Kirim pesan ke Daftar

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
id: Kirim pesan ke milis ini

en: _Subscribe to List
id: _Berlangganan ke Daftar

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
id: Langganan milis ini

en: _Unsubscribe from List
id: _Stop langganan dari daftar

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
id: Berhenti langganan milis yang memiliki pesan ini

en: Mailing _List
id: Mi_lis

en: Mailing List Actions
id: Tindakan Untuk Milis

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
id: Melakukan aksi milis umum (daftar, lepas, dsb.).

en: Action not available
id: Tidak ada tindakan

en: This message does not contain the header information required for this action.
id: Surel ini tidak berisi kepala informasi yang dibutuhkan untuk tindakan ini.

en: Posting not allowed
id: Tidak boleh mengirim surel

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
id: Anda tidak diperbolehkan mengirim surel ke milis ini. Mungkin karena ini adalah milis satu arah. Silakan kontak pemilik milis untuk lebih jelasnya.

en: Send e-mail message to mailing list?
id: Kirim surel ke milis ini?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
id: Surel akan dikirim ke URL "{0}". Anda dapat langsung mengirimnya secara otomatis atau lihat dan mengubahnya terlebih dahulu.
    
    Jawaban dari milis akan segera Anda peroleh setelah surel ini terkirim.

en: _Send message
id: _Kirim email

en: _Edit message
id: Ubah _email

en: Malformed header
id: Tajuk pesan rusak

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
id: Kepala surel ini pada bagian {0} rusak dan tidak dapat diproses.
    
    Bagian: {1}

en: No e-mail action
id: Tanpa aksi e-surat

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
id: Aksi tidak dapat dilakukan. Bagian kepala aksi ini tidak memuat aksi apapun yang dapat diproses.
    
    Header: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
id[0]: Anda menerima %d pesan baru.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
id: Dari: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
id: Subjek: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
id[0]: (dan %d lainnya)

en: New email in Evolution
id: Surel baru dalam Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
id: Tampilkan %s

en: _Play sound when a new message arrives
id: _Putar berkas suara saat datanganya pesan baru

en: _Beep
id: _Bunyi Bip

en: Use sound _theme
id: Gunakan _tema suara

en: Play _file:
id: Putar _berkas:

en: Select sound file
id: Pilih berkas suara

en: Select _accounts for which enable notifications:
id: Pilih _akun untuk mengaktifkan notifikasi:

en: Mail Notification
id: Notifikasi Surat

en: Notify new messages for _Inbox only
id: Beritahukan pesan baru hanya bagi _Inbox

en: Show _notification when a new message arrives
id: Tampilkan _notifikasi saat datangnya pesan baru

en: Accounts
id: Akun

en: Notifies you when new mail messages arrive.
id: Memberitahukan Anda bila ada pesan baru yang masuk.

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
id: Ba_tal

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
id: _Sunting

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
id: _Baru

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
id: Kalender yang dipilih telah memuat acara “%s”. Apakah Anda ingin menyunting acara lama?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
id: Daftar tugas yang dipilih telah memuat acara “%s”. Apakah Anda ingin menyunting tugas lama?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
id: Daftar memo yang dipilih telah memuat memo “%s”. Apakah Anda ingin menyunting memo lama?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
id[0]: Anda telah memilih %d surat untuk dikonversi ke acara. Anda benar-benar ingin menambahkan semua?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
id[0]: Anda telah memilih %d surat untuk dikonversi ke tugas. Anda benar-benar ingin menambahkan semua?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
id[0]: Anda telah memilih %d surat untuk dikonversi ke memo. Anda benar-benar ingin menambahkan semua?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
id: Apakah Anda hendak melanjutkan konversi surel sisanya?

en: [No Summary]
id: [Tanpa Judul]

en: Invalid object returned from a server
id: Objek tak valid dikembalikan dari peladen

en: An error occurred during processing: %s
id: Terjadi galat saat pemrosesan: %s

en: Cannot open calendar. %s
id: Tidak dapat membuka kalender. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
id: Kalender yang dipilih hanya-baca, jadi tak bisa membuat acara disana. Silakan pilih kalender lain.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
id: Daftar tugas yang dipilih hanya-baca, jadi tak bisa membuat tugas disana. Silakan pilih daftar tugas lain.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
id: Daftar memo yang dipilih hanya-baca, jadi tak bisa membuat memo disana. Silakan pilih daftar memo lain.

en: Cannot create component: %s
id: Tidak dapat membuat komponen: %s

en: Create an _Appointment
id: Buat J_adwal Pertemuan

en: Create a new event from the selected message
id: Membuat kegiatan baru dari pesan yang dipilih

en: Create a Mem_o
id: Buat Mem_o

en: Create a new memo from the selected message
id: Membuat memo baru dari pesan yang dipilih

en: Create a _Task
id: Buat _Tugas

en: Create a new task from the selected message
id: Membuat tugas baru dari pesan yang dipilih

en: Create a _Meeting
id: Buat Perte_muan

en: Create a new meeting from the selected message
id: Membuat janji temu baru dari pesan yang dipilih

en: Mail-to-Task
id: Surat ke Tugas

en: Convert a mail message to a task.
id: Mengubah pesan surat menjadi tugas.

en: Outlook PST import
id: Impor PST Outlook

en: Import Outlook messages from PST file
id: Mengimpor pesan Outlook dari berkas PST

en: Outlook personal folders (.pst)
id: Folder pribadi Outlook (.pst)

en: Destination folder:
id: Folder tujuan:

en: _Address Book
id: Buku _Alamat

en: A_ppointments
id: _Janji Temu

en: _Journal entries
id: Isi _jurnal

en: Importing Outlook data
id: Mengimpor data Outlook

en: Calendar Publishing
id: Penerbitan Kalender

en: Locations
id: Lokasi

en: Publish calendars to the web.
id: Menerbitkan kalender pada web.

en: Could not open %s:
id: Tidak dapat membuka %s:

en: There was an error while publishing to %s:
id: Ada galat ketika menerbitkan ke %s:

en: Publishing to %s finished successfully
id: Selesai menerbitkan ke %s dengan sukses

en: Mount of %s failed:
id: Pemuatan %s gagal:

en: Are you sure you want to remove this location?
id: Anda yakin ingin membuang lokasi ini?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
id: Tidak dapat membuat thread publikasi.

en: _Publish Calendar Information
id: _Terbitkan Informasi Kalender

en: Free/Busy with Details
id: Luang/Sibuk dengan Detail

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Manual (via Actions menu)
id: Manual (via menu Aksi)

en: Secure FTP (SFTP)
id: FTP Aman (SFTP)

en: Public FTP
id: FTP Publik

en: FTP (with login)
id: FTP (dengan log masuk)

en: Windows share
id: Jaringan berbagi Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
id: WebDAV Aman (HTTPS)

en: Custom Location
id: Lokasi Ubahan

en: _Publish as:
id: _Terbitkan sebagai:

en: Publishing _Frequency:
id: _Frekuensi Publikasi:

en: Time _duration:
id: _Durasi waktu:

en: Sources
id: Sumber

en: Service _type:
id: _Jenis layanan:

en: _File:
id: _Berkas:

en: Publishing Location
id: Lokasi Publikasi

en: Invalid source UID “%s”
id: UID sumber “%s” tidak valid

en: New Location
id: Lokasi Baru

en: Edit Location
id: Edit Lokasi

en: Description List
id: Daftar Keterangan

en: Categories List
id: Daftar Kategori

en: Comment List
id: Daftar Komentar

en: Contact List
id: Daftar Kontak

en: Start
id: Awal

en: End
id: Akhir

en: Due
id: Tenggat

en: percent Done
id: persen Selesai

en: Attendees List
id: Daftar Peserta

en: Modified
id: Diubah

en: A_dvanced options for the CSV format
id: _Opsi lanjutan untuk format CSV

en: Prepend a _header
id: Tamba_hkan judul

en: _Value delimiter:
id: Pembatas _nilai:

en: _Record delimiter:
id: Pembatas _baris:

en: _Encapsulate values with:
id: _Enkapsulasi nilai dengan:

en: Comma separated values (.csv)
id: Nilai dipisah koma (.csv)

en: Save Selected
id: Simpan Pilihan

en: Save a calendar or task list to disk.
id: Simpan kalender atau daftar tugas ke disk.

en: Select destination file
id: Pilih berkas tujuan

en: _Save As
id: _Simpan Sebagai

en: Save the selected calendar to disk
id: Simpan kalender yang dipilih ke disk

en: Save the selected memo list to disk
id: Simpan memo pilihan dalam disk

en: Save the selected task list to disk
id: Simpan tugas pilihan dalam disk

en: Sender Validation
id: Validasi Pengirim

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
id: Validasi pengirim sebelum mengirim surel ke daftar penerima dan untuk mereka yang ditetapkan akun pengirim yang diharapkan.

en: Confirm sender address
id: Konfirmasi alamat pengirim

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
id: Pesan berisi penerima "{0}" yang diatur untuk menggunakan akun pengirim "{1}", tetapi akun "{2}" digunakan sebagai gantinya.

en: _Send Anyway
id: Kirim _Saja

en: Confirm recipient address
id: Konfirmasi alamat penerima

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
id: Pesan berisi penerima "{0}", yang tidak cocok dengan pola penerima "{1}" untuk akun "{2}".

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
id: Tetapkan akun mana yang harus digunakan untuk pola penerima tertentu.
    Misalnya, menetapkan penerima sebagai "@company.org" untuk akun "me@company.org" akan memperingatkan ketika penerima yang berisi "@company.org" tidak digunakan dengan akun "me@company.org".

en: Recipient Contains
id: Penerima Berisi

en: Account to Use
id: Akun yang Digunakan

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
id: Tetapkan pola penerima mana yang dapat digunakan untuk akun tertentu.
    Misalnya, mengatur akun "me@company.org" untuk penerima "@company.org" akan memperingatkan jika salah satu penerima tidak berisi "@company.org" saat mengirim dengan akun "me@company.org".

en: Allow Recipients Which Contain
id: Izinkan Penerima yang Berisi

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
id: Pengaya templat berbasis draf. Anda dapat memakai variabel seperti $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] atau $ORIG[reply-credits], yang akan digantikan dengan nilai-nilai dari surel yang sedang Anda jawab.

en: Saving message template
id: Menyimpan templat pesan

en: Save _Template
id: Simpan _Templat

en: Replace opened Template message
id: Ganti pesan Templat yang dibuka

en: Save as _New Template
id: Simpa_n sebagai Templat Baru

en: Save as Template
id: Menyimpan sebegai Palet

en: Preparing to go offline…
id: Bersiap untuk meninggalkan jaringan…

en: Preparing to go online…
id: Bersiap untuk terhubung ke jaringan…

en: Preparing to quit
id: Bersiap untuk keluar

en: Preparing to quit…
id: Bersiap untuk keluar…

en: Open _Settings
id: Buka _Pengaturan

en: Credentials are required to connect to the destination host.
id: Kredensial diminta untuk terhubung ke host tujuan.

en: Searches
id: Pencarian

en: Save Search
id: Simpan Pencarian

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
id: Baru

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
id: _Tampilkan:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
id: _Cari:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
id: dala_m

en: Mail Message (eml)
id: Pesan Surat (eml)

en: Website
id: Situs Web

en: Saving user interface state
id: Menyimpan keadaan antar muka pengguna

en: Categories Editor
id: Penyunting Kategori

en: Bug Buddy is not installed.
id: Bug Buddy belum dipasang.

en: Bug Buddy could not be run.
id: Bug Buddy tidak dapat dijalankan.

en: Collect_ion Account
id: Akun Koleks_i

en: Create a new collection account
id: Buat akun koleksi baru

en: _About
id: Tent_ang

en: Show information about Evolution
id: Tampilkan informasi tentang Evolution

en: _Accounts
id: _Akun

en: Configure Evolution Accounts
id: Konfigurasi Akun Evolution

en: _Close Window
id: Tutup _Jendela

en: _Contents
id: _Isi

en: Open the Evolution User Guide
id: Buka Evolution Groupware Suite

en: I_mport…
id: I_mpor…

en: Import data from other programs
id: Mengimpor data dari program yang lain

en: New _Window
id: _Jendela Baru

en: Create a new window displaying this view
id: Buat jendela baru untuk menampilkan tampilan ini

en: Available Cate_gories
id: Kate_gori Yang Tersedia

en: Manage available categories
id: Kelola kategori yang tersedia

en: _Quit
id: _Keluar

en: Exit the program
id: Keluar dari Evolution

en: _Saved Searches
id: Pencarian Ter_simpan

en: _Advanced Search…
id: Penc_arian Lebih Lanjut…

en: Construct a more advanced search
id: Bangun suatu pencarian dengan tingkat lebih lanjut

en: Clear the current search parameters
id: Bersihkan paramater pencarian saat ini

en: _Edit Saved Searches…
id: Ubah P_encarian Tersimpan…

en: Manage your saved searches
id: Kelola pencarian Anda yang disimpan

en: Click here to change the search type
id: Klik di sini untuk mengubah tipe pencarian

en: _Find Now
id: _Cari

en: Execute the current search parameters
id: Eksekusi parameter pencarian saat ini

en: _Save Search…
id: _Simpan Pencarian…

en: Save the current search parameters
id: Simpan parameter pencarian saat ini

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan _Ketik

en: Show keyboard shortcuts
id: Tampilkan pintasan papan ketik

en: Show _WebKit GPU information
id: Tampilkan informasi GPU _WebKit

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
id: Tampilkan halaman informasi GPU WebKit di panel pratinjau

en: Submit _Bug Report…
id: Kirim Laporan _Kutu…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
id: Kirim laporan bug dengan menggunakan program Bug Buddy

en: _Work Offline
id: Bekerja _Luring

en: Put Evolution into offline mode
id: Jalankan Evolution dalam mode luring

en: _Work Online
id: Bekerja _Daring

en: Put Evolution into online mode
id: Jalankan Evolution dalam mode online

en: Lay_out
id: Su_sunan

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
id: _Baru

en: _Search
id: _Cari

en: _Switcher Appearance
id: _Tampilan Modul

en: _Window
id: _Jendela

en: Show _Menu Bar
id: Tampilkan Bilah _Menu

en: Show the menu bar
id: Menampilkan bilah menu

en: Show the side bar
id: Tampilkan Panel Samping

en: Show _Buttons
id: Tampilkan Button

en: Show the switcher buttons
id: Menampilkan tombol pengganti

en: Show _Status Bar
id: Tampilkan Baris _Status

en: Show the status bar
id: Tampilkan baris status

en: Show the tool bar
id: Menampilkan bilah alat

en: _Icons Only
id: Hanya _Ikon

en: Display window buttons with icons only
id: Tampilkan tombol-tombol pada jendela menggunakan ikon saja

en: _Text Only
id: Hanya _Teks

en: Display window buttons with text only
id: Tampilkan tombol-tombol pada jendela menggunakan teks saja

en: Icons _and Text
id: Ikon d_an Teks

en: Display window buttons with icons and text
id: Tampilkan tombol-tombol pada jendela menggunakan ikon dan teks

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
id: Tampilkan tombol pada jendela dengan menggunakan setelan kotak tombol desktop

en: Delete Current View
id: Hapus Tampilan Sekarang

en: Save Custom View…
id: Simpan Tampilan Kustom…

en: Save current custom view
id: Simpan tampilan kustom saat ini

en: C_urrent View
id: T_ampilan Saat Ini

en: Custom View
id: Tampilan Sendiri

en: Current view is a customized view
id: Tilikan kini adalah tilikan ubahan

en: Page Set_up…
id: At_ur Halaman…

en: Change the page settings for your current printer
id: Sesuaikan pengaturan halaman dengan printer saat ini

en: Switch to %s
id: Berpindah ke %s

en: Select view: %s
id: Pilih tampilan: %s

en: Delete view: %s
id: Hapus tampilan: %s

en: Execute these search parameters
id: Eksekusi parameter pencarian

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
id: Hi.  Terima kasih untuk mencoba pra terbitan Evolution Groupwise ini.
    
    Versi Evolution ini belum selesai. Sudah hampir, tetapi beberapa fasilitas belum selesai ataupun belum bekerja sebagaimana mestinya.
    
    Jika Anda ingin versi stabil Evolution, kami sarankan Anda membuang versi ini, dan memasang versi %s saja.
    
    Jika Anda menemukan kutu, tolong beritahukan pada kami di 
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Produk ini datang tanpa jaminan dan sebagainya.
    
    Kami harap Anda menikmati hasil kerja keras kami, dan kami dengan sabar menanti kontribusi dari Anda!

en: Thanks
    The Evolution Team
id: Terima kasih
    Tim Evolution

en: Do not tell me again
id: Jangan beritahu saya lagi

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
id: Memulai Evolution menampilkan komponen yang dinyatakan. Opsi tersedia adalah "mail" (surat), "calendar" (kalender), "contacts" (kontak), "tasks" (tugas), dan "memos" (memo)

en: Apply the given geometry to the main window
id: Menerapkan geometri ubahan pada jendela utama

en: Start in online mode
id: Berjalan pada modus daring

en: Ignore network availability
id: Abaikan ketersediaan jaringan

en: Forcibly shut down Evolution
id: Mematikan paksa Evolution

en: Disable loading of any plugins.
id: Tidak memuat pengaya apa pun.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
id: Menonaktifkan panel pratinjau untuk Surat, Kontak, dan Tugas.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
id: URI impor atau nama berkas diberikan sebagai sisa argumen.

en: Request a running Evolution process to quit
id: Menutup proses Evolution yang tengah berjalan

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
id: Tak bisa memulai Evolution.  Instance Evolution lain mungkin sedang berjalan dan tak responsif. Galat sistem: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
id: — PIM dan Klien Surel Evolution

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
id: %s: --online dan --offline tidak dapat digunakan bersamaan.
      Jalankan "%s --help" untuk membaca informasi lengkapnya.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
id: %s: --force-online dan --offline tidak dapat digunakan bersama-sama.
      Jalankan "%s --help" untuk informasi lebih lanjut.

en: Importing...
id: Mengimpor...

en: Upgrade from previous version failed:
id: Upgrade dari versi sebelumnya mengalami kegagalan:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
id: {0}
    
    Bila Anda ingin melanjutkan, mungkin tidak semua data lama Anda dapat diakses.

en: Continue Anyway
id: Lanjutkan Saja

en: Quit Now
id: Keluar Sekarang

en: Cannot upgrade directly from version {0}
id: Tidak dapat update langsung dari versi {0}

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
id: Evolution tak lagi mendukung peningkatan langsung dari versi {0}. Namun Anda dapat mencoba terlebih dahulu meningkatkan ke Evolution 2, lalu meningkatkan ke Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
id: Tutup Evolution dengan pekerjaan latar belakang yang tertunda?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
id: Evolution memakan waktu yang sangat lama untuk menutup, kemungkinan masalah koneksi jaringan. Apakah anda ingin membatalkan semua operasi yang tertunda dan menutup seketika, atau tetap menunggu?

en: _Close Immediately
id: _Tutup Seketika

en: Keep _Waiting
id: Tetap _Menunggu

en: Failed to get values from “{0}”
id: Gagal mendapat nilai dari "{0}"

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
id: Gagal meminta autentikasi untuk "{0}"

en: Failed to connect “{0}”
id: Gagal menyambung "{0}"

en: _Reconnect
id: _Sambung ulang

en: Failed to connect address book “{0}”
id: Gagal menyambung buku alamat "{0}"

en: Failed to connect calendar “{0}”
id: Gagal menyambung kalender "{0}"

en: Failed to connect mail account “{0}”
id: Gagal menyambung akun surel "{0}"

en: Failed to connect memo list “{0}”
id: Gagal menyambung daftar memo "{0}"

en: Failed to connect task list “{0}”
id: Gagal menyambung daftar tugas "{0}"

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
id: Gagal meminta kredensial untuk "{0}"

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
id: Gagal menyelesaikan permintaan trust untuk "{0}"

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk "{0}" tidak dipercaya.

en: Reason: {1}
id: Alasan: {1}

en: _View Certificate
id: Lihat Serti_fikat

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk buku alamat "{0}" tak terpercaya.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk kalender "{0}" tak terpercaya.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk akun surel "{0}" tak terpercaya.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk daftar memo "{0}" tak terpercaya.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
id: Sertifikat SSL untuk daftar tugas "{0}" tak terpercaya.

en: Menu Bar is hidden
id: Bilah Menu disembunyikan

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
id: Tekan tombol "Alt" untuk mengakses Bilah Menu lagi.

en: _Show Menu Bar
id: Tampilkan Bilah _Menu

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
id: Sertifikat "%s" adalah sertifikat CA.
    
    Ubah pengaturan trust:

en: Certificate Name
id: Nama Sertifikat

en: Issued To Organization
id: Diterbitkan Untuk Organisasi

en: Issued To Organizational Unit
id: Diterbitkan Untuk Unit Organisasi

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Purposes
id: Kegunaan

en: Issued By Organization
id: Diterbitkan Oleh Organisasi

en: Issued By Organizational Unit
id: Diterbitkan Oleh Unit Organisasi

en: Issued
id: Diterbitkan

en: Expires
id: Kadaluwarsa

en: SHA256 Fingerprint
id: Sidikjari SHA256

en: SHA1 Fingerprint
id: Sidikjari SHA1

en: MD5 Fingerprint
id: Sidikjari MD5

en: Email Address
id: Alamat Surel

en: Select a file to backup your key and certificate…
id: Pilih sebuah berkas untuk menyimpan cadangan kunci dan sertifikat Anda…

en: Backup Certificate
id: Backup Sertifikat

note: filename selection
en: _File name:
id: Nama _berkas:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
id: Harap pilih suatu berkas…

en: _Include certificate chain in the backup
id: Sertakan ranta_i sertifikat dalam cadangan

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
id: Sandi backup sertifikat yang anda setel di sini melindungi berkas backup yang akan anda buat.
    Anda harus menyetel sandi ini untuk meneruskan backup.

en: _Repeat Password:
id: _Ulangi Sandi:

en: Passwords do not match
id: Sandi tidak cocok

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
id: Penting:
    Jika anda lupa sandi backup sertifikat anda, anda tidak akan dapat memulihkan backup ini lagi.
    Harap rekam ini di lokasi yang aman.

en: No file name provided
id: Nama berkas tak diberikan

en: Failed to backup key and certificate
id: Gagal membackup kunci dan sertifikat

en: Select a certificate to import…
id: Impor sertifikat…

en: Failed to import certificate
id: Gagal mengimpor sertifikat

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
id: Tanyakan ketika dipakai

[ctx: CamelTrust]
en: Never
id: Jangan pernah

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
id: Terbatas

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
id: Sepenuhnya

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
id: Tertinggi

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
id: Untuk Sementara

en: Change certificate trust
id: Ubah trust sertifikat

en: Change trust for the host “%s”:
id: Ubah trust untuk host '%s':

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
id: T_anyakan ketika dipakai

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
id: Ja_ngan pernah percayai sertifikat ini

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
id: Percayai un_tuk sementara (hanya sesi ini)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
id: _Dipercaya secara terbatas

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
id: Dipercaya se_penuhnya

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
id: Dipercaya se_tinggi-tingginya

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
id: Sebelum mempercayai situs ini, Anda mesti memeriksa sertifikatnya serta kebijakan dan prosedurnya (bila ada).

en: _Display certificate
id: _Tampilkan sertifikat

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
id: Anda memiliki sertifikat pada berkas yang mengidentifikasi peladen surel ini:

en: Host name
id: Nama host

en: Issuer
id: Penerbit

en: Fingerprint
id: Sidikjari

en: _Edit Trust
id: S_unting Trust

en: All PKCS12 files
id: Semua berkas PKCS12

en: All email certificate files
id: Semua berkas sertifikat surel

en: All CA certificate files
id: Semua berkas sertifikat CA

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
id: Karena Anda sudah mempercayai otoritas sertifikat yang mengeluarkan sertifikat ini, maka secara otomatis sertifikat ini berarti otentik, kecuali bila disebut lain

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
id: Karena Anda tidak mempercayai otoritas sertifikat yang mengeluarkan sertifikat ini, maka secara otomatis sertifikat ini berarti tidak otentik, kecuali bila disebut lain

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
id: Masukkan sandi untuk "%s", token "%s"

en: Enter the password for “%s”
id: Masukkan sandi untuk "%s"

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
id: Masukkan sandi untuk database sertifikat

en: Enter new password
id: Masukkan sandi baru

en: Select certificate
id: Pilih sertifikat

en: You have certificates from these organizations that identify you:
id: Anda memiliki sertifikat dari pengelola berikut ini:

en: Certificates Table
id: Tabel Sertifikat

en: Backup _All
id: Cadangkan Semu_a

en: Your Certificates
id: Sertifikat Anda

en: You have certificates on file that identify these people:
id: Anda memiliki sertifikat pada berkas yang mengidentifikasi orang-orang ini:

en: Contact Certificates
id: Sertifikat Kontak

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
id: Anda memiliki sertifikat pada berkas yang mengidentifikasi otoritas sertifikat ini:

en: Authorities
id: Otoritas

en: Certificate Authority Trust
id: Otoritas Pengelola Sertifikat

en: Trust this CA to identify _websites.
id: Percayai CA ini untuk mengidentifikasi situs _web.

en: Trust this CA to identify _email users.
id: P_ercayai CA ini untuk mengidentifikasi pengirim surel.

en: Trust this CA to identify _software developers.
id: Percayai CA ini untuk mengidentifika_si para pengembang perangkat lunak.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
id: Sebelum mempercayai CA ini untuk keperluan apa saja, silakan periksa sertifikat ini dan kebijakan dan prosedurnya (bila ada).

en: Email Certificate Trust Settings
id: Pengaturan Sertifikat Email

en: _Edit CA Trust
id: _Ubah Trust CA

en: Trust the authenticity of this certificate
id: Percaya pada keabsahan sertifikat ini

en: Do not trust the authenticity of this certificate
id: Jangan percayai keabsahan sertifikat ini

en: C_ertificate:
id: S_ertifikat:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
id: Tandatangani

en: Encrypt
id: Enkripsi

en: Certificate already exists
id: Sertifikat sudah ada

en: PKCS12 File Password
id: Sandi Berkas PKCS12

en: Enter password for PKCS12 file:
id: Ketikkan sandi untuk berkas PKCS12:

en: Unable to create export context, err_code: %i
id: Tak bisa membuat konteks ekspor, galat: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
id: Tak bisa mempersiapkan integritas sandi, galat: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
id: Tak bisa membuat tas aman, galat: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
id: Tak bisa menambah kunci/cert ke simpanan, galat: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
id: Tak bisa menulis simpanan ke diska, galat: %i

en: Imported Certificate
id: Sertifikat Yang Diimpor
