evolution master - en to ja translation catalogue (4009 entries)

en: Manage your email, contacts and schedule
ja: メールや連絡先、予定などを管理します

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
ja: Evolution は個人情報管理アプリケーションで、メール、カレンダー、アドレス帳の機能を総合的に提供しています。

en: Evolution Alarm Notify
ja: Evolution アラーム通知

en: Calendar event notifications
ja: カレンダーのイベント通知

en: Groupware Suite
ja: グループウェアスイートです。

en: Evolution Mail and Calendar
ja: Evolution のメールとカレンダー

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
ja: email;calendar;contact;addressbook;task;mail;E-メール;Eメール;電子メール;電子メイル;カレンダー;暦;コンタクト;連絡先;相手;相手先;アドレス帳;電話帳;タスク;作業;仕事;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: Contacts
ja: 連絡先

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Mail
ja: メール

en: Memos
ja: メモ

en: Tasks
ja: タスク

en: Enable address formatting
ja: アドレスの表示形式を有効にする

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
ja: アドレスを送信先の国の標準に合わせた形式にするかどうか

en: Autocomplete length
ja: 自動補完の長さ

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
ja: Evolution が自動補完を行う前に入力しておく必要のある文字数です。

en: Show autocompleted name with an address
ja: 自動補完した連絡先にメールアドレスを付けるかどうか

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
ja: エントリで自動補完した連絡先の名前にメールアドレスを強制的に表示するかどうかです。

en: URI for the folder last used in the select names dialog
ja: 名前選択ダイアログで最後に使用したフォルダーの URI

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
ja: 名前選択ダイアログで最後に使用したフォルダーの URI です。

en: Contact layout style
ja: 連絡先のレイアウトスタイル

en: Contact preview pane position (horizontal)
ja: 連絡先のプレビューペインの位置 (水平)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
ja: 水平に配置した時の連絡先のプレビューペインの位置です。

en: Contact preview pane position (vertical)
ja: 連絡先のプレビューペインの位置 (垂直)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
ja: 垂直に配置した時の連絡先のプレビューペインの位置です。

en: Show maps
ja: mapを表示する

en: Whether to show maps in preview pane
ja: プレビューペインにmapを表示するかどうか

en: Primary address book
ja: 主アドレス帳

en: Show preview pane
ja: プレビューペインを表示するかどうか

en: Whether to show the preview pane.
ja: プレビューペインを表示するかどうかです。

en: Convert mail messages to Unicode
ja: メールの本文を Unicode に変換するかどうか

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
ja: メールの本文を Unicode の UTF-8 に変換して、いろいろな文字集合から構成された "スパム" や "ハム" の語句を一元化するかどうかです。

en: Save directory for reminder audio
ja: リマインダー音のファイルを保存するディレクトリ

en: Directory for saving reminder audio files
ja: リマインダー音のファイルを保存するディレクトリ

en: Birthday and anniversary reminder value
ja: 誕生日と記念日のリマインダーの値

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
ja: 誕生日や記念日のリマインダーを決定する単位の数。

en: Birthday and anniversary reminder units
ja: 誕生日と記念日のリマインダーの単位

en: Compress weekends in month view
ja: 月間ビューで週末を丸めるかどうか

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
ja: 月間ビューで週末を短く表示 (土曜日と日曜日をまとめて表示) するかどうかです。

en: Ask for confirmation when deleting items
ja: アイテムを削除する時に確認するかどうか

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
ja: 予定またはタスクを削除する際に確認するかどうかです。

en: Confirm expunge
ja: 抹消する前に確認するかどうか

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
ja: 予定とタスクを抹消 (完全に削除) する際に確認するかどうかです。

en: Month view vertical pane position
ja: 月間ビューの垂直ペインの位置

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
ja: カレンダービューとカレンダー本体とを分割する垂直ペインの位置です。

en: Workday end hour
ja: 平日の終了時刻 (時)

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
ja: 平日の終了時刻 (24時間制の書式: 0〜23) です。

en: Workday end minute
ja: 平日の終了時刻 (分)

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
ja: 平日の終了時刻 (分: 0〜59) です。

en: Workday start hour
ja: 平日の開始時刻 (時)

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
ja: 平日の開始時刻 (24時間制の書式: 0〜23) です。

en: Workday start minute
ja: 平日の開始時刻 (分)

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
ja: 平日の開始時刻 (分: 0〜59) です。

en: The second timezone for a Day View
ja: 日間ビューで表示する2番目のタイムゾーン

en: Recently used second time zones in a Day View
ja: 日間ビューで現在使用している2番目のタイムゾーン

en: List of recently used second time zones in a Day View
ja: 日間ビューで現在使用しているタイムゾーンのリストです。

en: Maximum number of recently used timezones to remember
ja: 同時に使用するタイムゾーンの個数 (最大値)

en: Default reminder value
ja: リマインダーのデフォルトの値

en: Number of units for determining a default reminder
ja: デフォルトのリマインダーを決定する単位の数。

en: Default reminder units
ja: リマインダーの単位 (デフォルト)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
ja: イベント/会議/タスクエディターの中にカテゴリを表示するかどうか

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
ja: イベント/会議のエディターでカテゴリの項目を表示するかどうかです。

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議エディターの中に役割を表示するかどうか

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議のエディターで役割の項目を表示するかどうかです。

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議エディターの中に RSVP を表示するかどうか

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議のエディターで RSVP の項目を表示するかどうかです。

en: Show status field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議エディターの中にステータスを表示するかどうか

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議のエディターでステータスの項目を表示するかどうかです。

en: Show timezone field in the event/meeting editor
ja: イベント/会議エディターの中にタイムゾーンを表示するかどうか

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
ja: イベント/会議のエディターでタイムゾーンの項目を表示するかどうかです。

en: Show type field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議エディターの中に種類を表示するかどうか

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
ja: イベント/タスク/会議のエディターで種類の項目を表示するかどうかです。

en: Hide completed tasks
ja: 完了したタスクを隠すかどうか

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
ja: タスクビューで完了したタスクを隠すかどうかです。

en: Hide task units
ja: 隠すタスクの単位

en: Hide task value
ja: タスクの値を隠すかどうか

en: Number of units for determining when to hide tasks
ja: いつタスクを隠すかを決定する単位の数。

en: Horizontal pane position
ja: 水平方向ペインの位置

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
ja: 月間ビュー以外でカレンダーとタスクの一覧の間にある水平方向ペインの位置です (ピクセル単位)。

en: Last reminder time
ja: 最後のリマインダー時刻

en: Time the last reminder ran, in time_t
ja: 最後にリマインダーを表示した時間 (time_t 単位) です。

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
ja: 日間ビューの中に描画する "Marcus Bains line" の色です。

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
ja: 時間バーの中に描画する "Marcus Bains Line" の色です (デフォルトは空)。

en: Marcus Bains Line
ja: Marcus Bains Line を表示するかどうか

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
ja: カレンダーの中に "Marcus Bains Line" (現在時刻での線) を描画するかどうかです。

en: Memo preview pane position (horizontal)
ja: メモのプレビューペインの位置 (水平)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
ja: 水平方向に配置された場合のメモのプレビューペインの位置です。

en: Memo layout style
ja: メモのレイアウトスタイル

en: Memo preview pane position (vertical)
ja: メモのプレビューペインの位置 (垂直)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
ja: 垂直方向に配置された場合のメモのプレビューペインの位置です。

en: Month view horizontal pane position
ja: 月間ビューの水平ペインの位置

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
ja: 月間ビュー以外でビューとカレンダーとタスクの一覧の間にある水平方向ペインの位置です (ピクセル単位)。

en: Scroll Month View by a week, not by a month
ja: 月間ビューを月単位でなく、週単位でスクロールするかどうか

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
ja: 月間ビューを月単位でなく、週単位でスクロールするかどうか

en: Reminder programs
ja: リマインダープログラム

en: Programs that are allowed to be run by reminders
ja: リマインダーが実行するプログラムです。

en: Show display reminders in notification tray
ja: パネルの通知領域にリマインダーを表示するかどうか

en: Whether or not to use the notification tray for display reminders
ja: リマインダーを表示する際に "パネルの通知領域" を利用するかどうかです。

en: Preferred New button item
ja: 新しいボタンの望ましい項目

en: Name of the preferred New toolbar button item
ja: 新しいツールバーボタンの望ましい項目の名前

en: Primary calendar
ja: 優先カレンダー

en: Primary memo list
ja: 優先メモの一覧

en: Primary task list
ja: 優先タスクの一覧

en: Free/busy template URL
ja: スケジュールテンプレートの URL

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
ja: スケジュールデータの代替えとして使用する URL テンプレートでは、%u はメールアドレスのユーザー部分に、%d はドメイン名にそれぞれ置き換えられます。

en: Recurrent Events in Italic
ja: 繰り返しの日付をイタリック体で

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
ja: 繰り返しのイベントをカレンダーの左下にイタリック体で表示する。

en: Search range for time-based searching in years
ja: 年単位で時間を元に検索する範囲

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
ja: 他の出来事を検索するときに現在選択している日を基準に前後何年間を検索対象とするか。デフォルトは10年です。

en: Show appointment end times in week and month views
ja: 週間と月間ビューの中に予定の期日を表示するかどうか

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
ja: 週間と月間ビューで予定の期日を表示するかどうかです。

en: Show the memo preview pane
ja: メモのプレビューペインを表示

en: Show the task preview pane
ja: タスクのプレビューペインを表示

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, and Date Navigator
ja: 日間ビューと平日ビューとカレンダーで週番号を表示するかどうか

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
ja: カレンダーの各所に週番号を表示するかどうかです。

en: Vertical position for the tag pane
ja: タグペインの垂直方向の位置

en: Highlight tasks due today
ja: 今日が期限のタスクの強調表示

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
ja: 今日が期限のタスクを特別な色で強調表示するかどうか (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
ja: 今日が期限のタスクの色

en: Task preview pane position (horizontal)
ja: タスクのプレビューペインの位置 (水平)

en: Task layout style
ja: タスクのレイアウトスタイル

en: Task preview pane position (vertical)
ja: タスクのプレビューペインの位置 (垂直)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
ja: 垂直方向に配置された場合のタスクプレビューのペインの位置です。

en: Highlight overdue tasks
ja: 期限を過ぎたタスクの色

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
ja: 期限を過ぎたタスクを特別な色で強調表示するかどうか (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
ja: 期限を過ぎたタスクの色

en: Time divisions
ja: 時分割の単位

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
ja: 日間と平日ビューで表示する時間の間隔 (分単位) です。

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Twenty four hour time format
ja: 時刻の書式を24時間制にするかどうか

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
ja: 時刻を午前/午後の代わりに 24時間制で表示するかどうかです。

en: Birthday and anniversary reminder
ja: 誕生日と記念日のリマインダー

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
ja: 誕生日や記念日にリマインダーを指定するかどうか。

en: Default appointment reminder
ja: デフォルトで予定のリマインダーを指定するかどうか

en: Whether to set a default reminder for appointments
ja: 予定にデフォルトのリマインダーを指定するかどうかです。

en: Use system timezone
ja: システムのタイムゾーンを使用する

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
ja: Evolution で選択したタイムゾーンではなく、システムのタイムゾーンを使用する

en: First day of the week
ja: 週の開始日

en: Monday is a work day
ja: 月曜日は作業日

en: Tuesday is a work day
ja: 火曜日は作業日

en: Wednesday is a work day
ja: 水曜日は作業日

en: Thursday is a work day
ja: 木曜日は作業日

en: Friday is a work day
ja: 金曜日は作業日

en: Saturday is a work day
ja: 土曜日は作業日

en: Sunday is a work day
ja: 日曜日は作業日

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
ja: (非推奨) 一週間の始まりを表す曜日で、日曜日 (0) から土曜日 (6) で指定します。

en: (Deprecated) Work days
ja: (非推奨) 作業日

en: Previous Evolution version
ja: Evolution の以前のバージョン

en: List of disabled plugins
ja: 無効にされているプラグイン一覧

en: The list of disabled plugins in Evolution
ja: Evolution で無効にされているプラグインの一覧

en: Whether the window is maximized
ja: ウィンドウが最大化されているかどうか

en: Check whether Evolution is the default mailer
ja: デフォルトのメーラーをチェックするかどうか

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
ja: Evolution を起動するたびに、デフォルトのメーラーかどうかを確認します。

en: Default charset in which to compose messages
ja: メッセージ作成時のデフォルトの文字集合

en: Path where picture gallery should search for its content
ja: 画像ギャラリの内容を検索する場所のパス

en: Spell check inline
ja: インラインでスペルをチェックするかどうか

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
ja: 必要であれば入力した単語の上にスペル間違いを表すマークを描画します。

en: Automatic link recognition
ja: リンクを自動的に識別するかどうか

en: Recognize links in text and replace them.
ja: 文字列の中に含まれているリンク情報を識別して URI タグで置き換えます。

en: Automatic emoticon recognition
ja: 顔文字を自動的に識別するかどうか

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
ja: 文字列の中に含まれている顔文字の情報を識別して画像またはユニコードに置き換えるかどうかです。

en: Unicode emoticons
ja: Unicode 顔文字

en: Attribute message
ja: 属性メッセージ

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
ja: メッセージに返信する時に挿入されるテキストで、元のメッセージの送信者を表わすメッセージです。

en: Forward message
ja: 転送メッセージ

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
ja: メッセージを転送する時に挿入されるテキスト。続きに転送しようとするメッセージがあることを示すものです。

en: Original message
ja: オリジナルのメッセージ。

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
ja: メッセージに返信する時に挿入されるテキスト。続きに元のメッセージがあることを示すものです。

en: Group Reply replies to list
ja: 「グループに返信」でメーリングリストへ返信

en: Put the cursor at the bottom of replies
ja: 返信時は最下部で入力を開始する

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
ja: ユーザーはメッセージに返信するとき、カーソルがどこにいってしまったのかに対してとても神経質です。これはカーソルがメッセージの上か、それとも下のどちらに移動するかを決定します。

en: Always request read receipt
ja: 常に開封通知を要求するかどうか

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
ja: デフォルトですべてのメッセージに開封通知の要求を追加するかどうかです。

en: Send HTML mail by default
ja: デフォルトで HTML メールを送信するかどうか

en: Send HTML mail by default.
ja: デフォルトで HTML 形式のメールを送信するかどうかです。

en: Spell checking languages
ja: スペルをチェックする言語

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
ja: スペルチェックで使用する辞書の言語コードを要素とするリストです。

en: Digitally sign replies when the original message is signed
ja: オリジナルのメッセージが署名されている場合デジタル署名して返信する

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
ja: PGP や S/MIME で署名されているメッセージに返信する場合は自動で PGP や S/MIME 署名を有効にします。

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
ja: Outlook/GMail 同様にエンコードしたファイル名を使用するかどうか

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
ja: メールのヘッダー中のファイル名を Outlook や GMail と同じ方法でエンコードし、Evolution から送る UTF-8 の文字のファイル名が Outlook や GMail でも正しく表示できるようにします。Outlook や GMailは RFC 2231 の規格には準拠していませんが、不正確な RFC 2047 の規格を使っています。

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
ja: ユーザーはメッセージに返信するとき、署名がどこにいってしまったのかに対してとても神経質です。これは署名がメッセージの上か、それとも下のどちらに配置されるかを決定します。

en: Do not add signature delimiter
ja: 署名の区切りを追加しない

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
ja: メール作成時に署名の前に区切り文字を付加したくない時に、TRUE にします

en: Ignore list Reply-To:
ja: メーリングリストの Reply-To: を無視

en: Save file format for drag-and-drop operation
ja: ドラッグ & ドロップ操作で保存する場合のファイル形式

en: Show image animations
ja: アニメーションを表示する

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
ja: HTML メールでアニメーション画像を有効にする。多くのユーザーはアニメーション画像を鬱陶しいと感じ、静止画像を好みます。

en: Enable or disable type ahead search feature
ja: インクリメンタル検索の機能を有効にするかどうか

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
ja: フォルダーの対話的な検索ができるようにサイドバーでの検索機能を有効にする。

en: Enable or disable magic space bar
ja: マジックスペースバーを有効にするかどうか

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
ja: これを有効にすると、スペースバーのキーを使ってメッセージのプレビューやメッセージの一覧、メッセージのフォルダーをスクロールできるようになります。

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
ja: すべてのフォルダーに同様のメッセージの一覧ビューの設定を使う

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
ja: これを有効にすると、すべてのフォルダーに同様のメッセージの一覧ビューの設定を使うようになります。

en: Citation highlight color
ja: 引用を強調表示する時の色

en: Citation highlight color.
ja: 引用を強調表示する時の色です。

en: Enable/disable caret mode
ja: キャレットモードにするかどうか

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
ja: キャレットモードを有効にするかどうかです (有効にするとメールを読む際にカーソルが表示されます)。

en: Default charset in which to display messages
ja: メッセージ表示時のデフォルトの文字集合

en: Default charset in which to display messages.
ja: メッセージを表示する際に使用するデフォルトの文字集合です。

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
ja: HTML のメッセージにある画像を自動で読み込むかどうか

en: Show Animations
ja: アニメーションを表示するかどうか

en: Show animated images as animations.
ja: アニメーション画像を動かします。

en: Show all message headers
ja: すべてのメッセージヘッダーを表示

en: Show all the headers when viewing a messages.
ja: メッセージを表示する時にすべてのヘッダーを表示します。

en: List of headers to show when viewing a message.
ja: メッセージを表示する時に表示するヘッダー一覧。

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
ja: ヘッダーはそれぞれ1つの組になっています: ヘッダーの名前とそのヘッダーが有効であることを示す論理値です。無効化されているヘッダーはメッセージを表示する時には表示されませんが、Preferences の一覧には残っています。

en: Show photo of the sender
ja: 送信者の FACE を表示するかどうか

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
ja: メッセージのプレビューに送信者の FACE を表示するかどうかです。

en: Mark as Seen after specified timeout
ja: 指定した時間が経過したら既読マークを付与するかどうか

en: Mark as Seen after specified timeout.
ja: 指定した時間が経過したら既読マークを付与するかどうかです。

en: Timeout for marking messages as seen
ja: 既読マークを付与するまでの時間

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
ja: メッセージを選択してから既読マークを付与するまでの時間(ミリ秒)です。

en: Sender email-address column in the message list
ja: メッセージの一覧に差出人のアドレスを表示するかどうか

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
ja: メッセージの一覧に差出人のメールアドレスを表す項目を表示するかどうかです。

en: Show deleted messages in the message-list
ja: メッセージの一覧に削除したメッセージを表示するかどうか

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
ja: メッセージの一覧に削除したメッセージを (打ち消し線を付けて) 表示するかどうかです。

en: Enable Unmatched search folder
ja: 一致していない仮想フォルダーを有効にするかどうか

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
ja: 仮想フォルダー内の一致していない仮想フォルダーを有効にします。仮想フォルダーが無効になっている場合は何も起きません。

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
ja: フォルダー毎のプレビューを隠し選択を解除するかどうか

en: Height of the message-list pane
ja: メッセージの一覧ペインのウィンドウの高さ

en: Height of the message-list pane.
ja: メッセージの一覧ペインのウィンドウの高さです。

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
ja: ユーザーインターフェース内でメッセージのヘッダーを畳んだ状態にするかどうか

en: Width of the message-list pane
ja: メッセージの一覧ペインの幅

en: Width of the message-list pane.
ja: メッセージの一覧ペインの幅です。

en: Layout style
ja: レイアウトスタイル

en: Variable width font
ja: 可変幅のフォント

en: The variable width font for mail display.
ja: メールを表示する際の可変幅フォントです。

en: Terminal font
ja: 端末のフォント

en: The terminal font for mail display.
ja: メールを表示する際の固定幅フォントです。

en: Use custom fonts
ja: カスタムフォントを使用するかどうか

en: Use custom fonts for displaying mail.
ja: メールを表示する際に独自のフォントを使用するかどうかです。

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
ja: 差出人/Cc/Bcc でメールアドレスの表示を隠すかどうか

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
ja: To/Cc/Bcc のメールアドレスが address_count で指定した数だけ表示します。

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
ja: 差出人/Cc/Bcc で表示を制限するメールアドレスの個数

en: Thread the message-list based on Subject
ja: メッセージの一覧を件名でスレッド表示するかどうか

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
ja: メッセージに In-Reply-To または References ヘッダーが無い場合に、件名によるスレッド表示に戻すかどうかを指定します。

en: Default value for thread expand state
ja: デフォルトでスレッドを展開した状態にするかどうか

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
ja: メールのスレッドをデフォルトで展開した状態にするか、または畳んだ状態にするかを指定します。反映するには再起動が必要です。

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
ja: スレッドの中にあるメールを最新のメッセージを基点に並べ替えるかどうか

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
ja: フォルダーツリーでアカウントをアルファベット順にする

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
ja: メール表示でフォルダーツリー内のアカウントを表示する順序を指定します。true にするとアカウントは「On This Computer and Search folders」の例外を除いて、アルファベット順にユーザーにより指定された順序で並べ替えられます。

en: Log filter actions
ja: ログをフィルタリングするかどうか

en: Log filter actions to the specified log file.
ja: 指定したログファイルに対してログのフィルタリング処理を行うかどうかです。

en: Logfile to log filter actions
ja: フィルタリングするログファイル

en: Logfile to log filter actions.
ja: フィルタリング処理の対象となるログファイルです。

en: Flush Outbox after filtering
ja: フィルターした後、送信トレイを空にする

en: Default forward style
ja: デフォルトの転送スタイル

en: Default reply style
ja: デフォルトの返信スタイル

en: Prompt on empty subject
ja: 件名が空の場合は警告するかどうか

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
ja: 送信するメールの件名が空の場合は送信前に警告するかどうかです。

en: Prompt when emptying the trash
ja: ゴミ箱を空にするときに確認

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
ja: ゴミ箱を空にしようとしたときにユーザーに警告するかどうかです。

en: Prompt when user expunges
ja: 完全に削除する場合は警告するかどうか

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
ja: フォルダーを完全に抹消する前にユーザーに警告するかどうかです。

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
ja: 受信者としてメールアドレスが入力されていないのに送ろうとする前に確認

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
ja: 受信者にメールアドレスが入力されていないメッセージを送ろうとした時に繰り返し警告するかどうか

en: Prompt when user only fills Bcc
ja: ユーザーが Bcc しか入力なかったら警告するかどうか

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
ja: ユーザーが To/Cc 先を付けずに送信しようとする時に確認するかどうかです。

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
ja: HTML をユーザーが送信する前に警告するかどうか

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
ja: HTML 形式を希望しない連絡先へ HTML メールを送信する前に確認するかどうかです。

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
ja: 10 通以上のメッセージを一度に開こうとしたら確認するかどうか

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
ja: 一度に 10 通以上のメッセージを開こうとした時に確認ダイアログを表示するかどうかです。

en: Prompt while marking multiple messages
ja: 複数のメッセージにマークする場合は確認するかどうか

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
ja: 複数のメッセージにマークを付与する際に毎回確認するかどうか。

en: Prompt when deleting messages in search folder
ja: 仮想フォルダーでメッセージを削除する際に確認するかどうか

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
ja: 仮想フォルダーからメッセージを削除する際に、単に削除するのではなく警告ダイアログを表示するかどうかです。

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
ja: フォルダーツリー内でフォルダーをドラッグ &amp; ドロップしたときにコピーするかどうか尋ねる

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
ja: フォルダーツリー内でフォルダーをドラッグ &amp; ドロップしたときに移動するかどうか尋ねる

en: Prompt when replying privately to list messages
ja: メーリングリストのメッセージにプライベートに返信しようとしている時に確認

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
ja: メーリングリスト経由のメッセージへの返事をプライベートで送ろうとすると、警告を表示するかどうか。

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
ja: メーリングリストがプライベート宛の返信の設定を上書きしている時に確認

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
ja: メーリングリスト経由で受け取ったメールに Reply-To: でメーリングリスト宛に返信するように指定されているにもかかわらず、返信を私信として送ろうとした時に繰り返し警告するのを無効にしたり、有効にしたりします

en: Prompt when replying to many recipients
ja: たくさんの相手に返信しようとしている時に確認

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
ja: たくさんの人に返信を送ろうとしたら、警告を表示するかどうか。

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
ja: 表示しているメッセージについて転送や返信するときにメッセージ閲覧ウィンドウを自動的に閉じるポリシー

en: Empty Trash folders on exit
ja: 終了時にゴミ箱フォルダーを空にするかどうか

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
ja: Evolution を終了する時にゴミ箱フォルダーを空にするかどうかです。

en: Minimum days between emptying the trash on exit
ja: 終了時にゴミ箱を空にするまでの最短の日数

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
ja: 終了時にゴミ箱のフォルダーを空にするまでの最短の日数です。

en: Last time Empty Trash was run
ja: 最後にゴミ箱を空にした時間

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
ja: 最後にゴミ箱を空にした時間 (1970-01-01 からの経過日数) です。

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
ja: ステータスバーにエラーを表示しておく時間 (秒単位)

en: Level beyond which the message should be logged.
ja: ログを記録すべきメッセージレベルの最小値

en: List of Labels and their associated colors
ja: ラベルと対応する色のリスト

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
ja: Evolution メール作成ウィンドウで利用するラベルのリストです。このリストには name:color という形式で HTML で使用する色 (16形式) が含まれています。

en: Check incoming mail being junk
ja: 受信メールがジャンクかどうかをチェックするかどうか

en: Run junk test on incoming mail.
ja: メールを受信したらジャンクのテストを実施するかどうかです。

en: Empty Junk folders on exit
ja: 終了時にジャンクフォルダーを空にするかどうか

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
ja: Evolution を終了する時にジャンクフォルダーを空にするかどうかです。

en: Minimum days between emptying the junk on exit
ja: 終了時にジャンクを空にするまでの最短の日数

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
ja: 終了時にジャンクフォルダーを空にするまでの最短の日数です。

en: Last time Empty Junk was run
ja: 最後にジャンクフォルダーを空にした時間

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
ja: 最後にジャンクフォルダーを空にした時間 (1970-01-01 からの経過日数) です。

en: The default plugin for Junk hook
ja: ジャンクメールのテストで使用するデフォルトのプラグイン

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
ja: 差出人をアドレス帳から検索するかどうか

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
ja: ジャンクフィルタリングする際にローカルのアドレス帳だけ検索するかどうか

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
ja: このオプションは lookup_addressbook キーに関連したものであり、ローカルのアドレス帳の中からだけメールアドレスの検索を行い、ジャンクメールのフィルタリングを行う際に連絡先にあるアドレスから送信されたメールを対象外にするかどうかを指定します。

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
ja: 独自のヘッダーを利用してジャンクをチェックするかどうか

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
ja: 独自のヘッダーを利用してジャンクメールをチェックするかどうかです。このオプションを有効にしてそのヘッダーが記述された場合、ジャンクメールをチェックするスピードが改善されます。

en: Custom headers to use while checking for junk.
ja: ジャンクかどうかをチェックする際に使用する独自のヘッダー

en: UID string of the default account.
ja: デフォルトのアカウントを表す UID (文字列)

en: Save directory
ja: 保存先のフォルダー

en: Directory for saving mail component files.
ja: メールに添付されたファイルを保存する先のフォルダーです。

en: Composer load/attach directory
ja: Composer 読み込み/保存ディレクトリ

en: Directory for loading/attaching files to composer.
ja: メールに添付されたファイルを読み込む/保存する先のフォルダーです。

en: Check for new messages on start
ja: 起動時に新着メッセージをチェックする

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
ja: Evolution が起動した時に新着メッセージをチェックするかどうか。このオプションは送信トレイからメッセージを送信することにもなります。

en: Check for new messages in all active accounts
ja: アクティブなアカウントの新着メールをチェックする

en: Server synchronization interval
ja: サーバーと同期する間隔

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
ja: どれぐらいの間隔でローカルでの変更点をリモートのメールサーバーと同期するかを指定します。この値は 30秒以上にしてください。

en: (Deprecated) Default forward style
ja: (非推奨) デフォルトの転送スタイル

en: (Deprecated) Default reply style
ja: (非推奨) デフォルトの返信スタイル

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
ja: (非推奨) 独自のヘッダーとそれらを有効にするかどうかのリスト

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
ja: (非推奨) HTML のメッセージにある画像を読み込むかどうか

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
ja: (非推奨) ウィンドウで表示しているメッセージを転送、あるいは返信する時にメッセージウィンドウを閉じるかどうか確認

note: Translators: This is the a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
ja: ['attachment','attaching','attached','enclosed','添付','アタッチ']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
ja: 添付し忘れ防止プラグインでメッセージの本文から検索する一連のキーワード

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
ja: 添付し忘れ防止プラグインでメッセージの本文から検索する一連のキーワード

en: Address book source
ja: アドレス帳のソース

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
ja: 連絡先の自動同期に使用するアドレス帳を選択してください:

en: Auto sync Pidgin contacts
ja: Pidgin の連絡先の自動同期

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
ja: Pidgin の連絡先を自動的に同期するかどうか

en: Enable autocontacts
ja: 連絡先自動収集の有効化

en: Pidgin address book source
ja: Pidgin アドレス帳のソース

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
ja: Pidgin から連絡先を自動的に同期するのに使用するアドレス帳

en: Pidgin check interval
ja: Pidgin チェック間隔

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
ja: Pidgin をチェックして連絡先を同期する間隔

en: Pidgin last sync MD5
ja: Pidgin 最終同期時の MD5

en: Pidgin last sync MD5.
ja: Pidgin 最終同期時の MD5

en: Pidgin last sync time
ja: Pidgin 最終同期時刻

en: Pidgin last sync time.
ja: Pidgin 最終同期時刻

en: List of Custom Headers
ja: 独自ヘッダーのリスト

en: Default External Editor
ja: デフォルトの外部エディター

en: The default command that must be used as the editor.
ja: デフォルトで使用するエディターのコマンドです。

en: Automatically launch when a new mail is edited
ja: 新規メールの作成時に自動的に起動

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
ja: メールの作成ウィンドウでキーが押されたら自動的にエディターを起動

en: Insert Face picture by default
ja: デフォルトで顔画像を添付

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
ja: デフォルトで送信するメッセージに顔画像を添付するかどうか。この項目をチェックする前に、画像が設定されているかどうか確認してください。さもなければ、何も起こりません。

en: Delete processed
ja: 処理済みを削除

en: Whether to delete processed iTip objects
ja: 処理済みの iTip オブジェクトを削除するかどうか

en: Notify new messages for Inbox only.
ja: 受信箱のみ新着メッセージを通知するかどうか

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
ja: 受信箱 (Inbox) フォルダーのみ新着メッセージを通知するかどうかです。

en: Enable D-Bus messages.
ja: D-Bus メッセージを有効にする

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたらD-Bus メッセージを生成する。

en: Enable icon in notification area.
ja: 通知領域にアイコンを表示するかどうか

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたらパネルの通知領域にアイコンを表示して通知するかどうかです。

en: Popup message together with the icon.
ja: アイコンとともにメッセージを表示する

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたときにアイコンに重ねてメッセージを表示するかどうか。

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたときに音による通知を有効にする。

en: Whether to emit a beep.
ja: ビープ音を鳴らすかどうか

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたらビープ音を鳴らすかどうかです。

en: Sound filename to be played.
ja: 演奏する音声ファイル

en: Whether to play a sound file.
ja: 音声ファイルを演奏するかどうか

en: Use sound theme
ja: サウンドテーマを使用

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
ja: ビープモードでない場合、新しいメッセージが届いた時にテーマの音を鳴らします。

en: Mode to use when displaying mails
ja: メールの表示モード

en: Whether to show suppressed HTML output
ja: 隠された HTML 出力を表示するかどうか

en: List of Destinations for publishing
ja: スケジュールを公開するサーバー URL 一覧

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
ja: このキーはカレンダーを公開する先の一覧を指定します。値はそれぞれ1つの公開先を設定する1つの XML を指定します。

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
ja: テンプレートプラグインがメッセージの本文を代用するために使用するキーと値のペアを要素とするリストです。

en: Skip development warning dialog
ja: 開発版であることを警告するダイアログをスキップするかどうか

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
ja: Evolution の開発バージョンである旨を警告するダイアログを表示しないようにするかどうかです。

en: Initial attachment view
ja: 添付表示の初期状態

en: Initial file chooser folder
ja: 初期ファイル選択フォルダー

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
ja: GtkFileChooser ダイアログの初期フォルダー

en: Start in offline mode
ja: オフラインモードで起動するかどうか

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
ja: オンラインモードではなく、オフラインモードで Evolution を起動するかどうかです。

en: Offline folder paths
ja: オフライン時フォルダーパス

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
ja: オフライン時用にローカルディスクと同期するフォルダーのパスのリスト

en: Enable express mode
ja: エクスプレスモードを有効にする

en: Flag that enables a much simplified user interface.
ja: より簡易化されたインターフェースを有効にするフラグ

en: Window buttons are visible
ja: ウィンドウボタンを表示するかどうか

en: Whether the window buttons should be visible.
ja: ウィンドウボタンを表示するかどうかです。

en: Window button style
ja: ウィンドウボタンのスタイル

en: Toolbar is visible
ja: ツールバーを表示するかどうか

en: Whether the toolbar should be visible.
ja: ツールバーを表示するかどうかです。

en: Sidebar is visible
ja: サイドバーを表示するかどうか

en: Whether the sidebar should be visible.
ja: サイドバーを表示するかどうかです。

en: Statusbar is visible
ja: ステータスバーを表示するかどうか

en: Whether the status bar should be visible.
ja: ステータスバーを表示するかどうかです。

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
ja: 起動時にデフォルトで表示するコンポーネントの ID/エイリアスです。

en: Default sidebar width
ja: サイドバーの幅 (デフォルト)

en: The default width for the sidebar, in pixels.
ja: サイドバーのデフォルトの幅です (ピクセル単位)

en: Use only local spam tests.
ja: ジャンクのテストはローカルのみにするかどうか

en: Use only the local spam tests (no DNS).
ja: (DNS を使用せずに) ローカルの受信箱に対してのみジャンクメールのテストをするかどうかです。

en: _Address Cards
ja: アドレスカード(_A)

en: _List View
ja: 一覧ビュー(_L)

en: By _Company
ja: 会社の一覧(_C)

en: _Day View
ja: 日間ビュー(_D)

en: _Work Week View
ja: 平日ビュー(_W)

en: W_eek View
ja: 週間ビュー(_E)

en: _Month View
ja: 月間ビュー(_M)

en: _Messages
ja: メッセージ表示(_M)

en: As _Sent Folder
ja: 送信済フォルダー表示(_S)

en: By Su_bject
ja: 件名順(_B)

en: By Se_nder
ja: 差出人順(_N)

en: By S_tatus
ja: ステータス順(_T)

en: By _Follow Up Flag
ja: フォローアップフラグ順(_F)

en: For _Wide View
ja: ワイドビュー向け(_W)

en: As Sent Folder for Wi_de View
ja: ワイド表示の送信済フォルダー表示(_D)

en: _Memos
ja: メモ(_M)

en: _Tasks
ja: タスク(_T)

en: With _Due Date
ja: 期日(_D)

en: With _Status
ja: ステータス(_S)

en: This address book could not be opened.
ja: このアドレス帳を開けませんでした。

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
ja: このアドレス帳サーバーとは通信できないか、またはサーバー名が間違っているか、あるいはお使いのネットワークがダウンしている可能性があります。

en: Failed to authenticate with LDAP server.
ja: LDAP サーバーを使った認証に失敗しました。

en: Check to make sure your password is spelled correctly and that you are using a supported login method. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
ja: パスワードのつづりが正しいか、そしてサポートされているログイン方法を利用しているか確認してください。パスワードは大文字/小文字を区別することに留意してください ([Caps Lock] キーが押下されているかもしれません)。

en: This address book server does not have any suggested search bases.
ja: このアドレス帳サーバーには推奨される検索ベースがありません。

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
ja: この LDAP サーバーは古いバージョンの LDAP を使用している可能性があるため、この機能を利用できないか、あるいは設定ミスかもしれません。サポートしている検索ベースについては、システム管理者にお尋ねください。

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
ja: このサーバーは LDAPv3 スキーマ情報をサポートしていません。

en: Could not get schema information for LDAP server.
ja: LDAP サーバーのスキーマ情報を取得できませんでした。

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
ja: LDAP サーバーが妥当なスキーマ情報を返しませんでした。

en: Could not remove address book.
ja: アドレス帳を削除できませんでした。

en: This address book will be removed permanently.
ja: このアドレス帳は完全に削除されます。

en: Do _Not Delete
ja: 削除しない(_N)

en: _Delete From Server
ja: サーバーから削除(_D)

en: Category editor not available.
ja: カテゴリエディターは利用できません。

en: Unable to perform search.
ja: 検索を実施できません。

en: Would you like to save your changes?
ja: 変更した部分を保存しますか?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
ja: この連絡先を変更しています。これらの変更を保存しますか?

en: _Discard
ja: 破棄する(_D)

en: Cannot move contact.
ja: 連絡先を移動できません。

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
ja: あるアドレス帳から別のアドレス帳へ連絡先を移動する際に、その連絡先を移動元から削除できませんでした。連絡先を移動する代わりにコピーしますか?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
ja: 選択した画像が大きすぎます。サイズを変更してから保存しますか?

en: _Resize
ja: 大きさを変更する(_R)

en: _Use as it is
ja: そのまま使う(_U)

en: _Do not save
ja: 保存しない(_D)

en: Unable to save {0}.
ja: {0}を保存できません。

en: Error saving {0} to {1}: {2}
ja: {0}を{1}へ保存する際にエラーが発生しました: {2}

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
ja: このアドレスは既に連絡先に存在しています。とにかく同じアドレスを新しいカードに追加しますか?

en: _Add
ja: 追加する(_A)

en: Some addresses already exist in this contact list.
ja: アドレスのうちのいくつかは既にこの連絡先一覧にあります。

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
ja: この一覧の一部と同じアドレスを追加しようとしています。とにかく追加しますか?

en: Skip duplicates
ja: 重複をスキップする

en: Add with duplicates
ja: 重複したものを追加する

en: Failed to delete contact
ja: 連絡先の削除に失敗しました

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
ja: このアドレス帳にある連絡先を削除するために必要な権限がありません。

en: Cannot add new contact
ja: 新しい連絡先を追加できません

en: Cannot save a contact, address book is still opening
ja: 連絡先を保存できません。アドレス帳が開いたままです

en: Show Telephone
ja: 電話を表示

en: Show Instant Messaging
ja: インスタントメッセンジャーを表示

en: Show Web Addresses
ja: ウェブアドレスを表示

en: Show Job section
ja: 仕事を表示

en: Show Miscellaneous
ja: その他を表示

en: Show Home Mailing Address
ja: 自宅メールアドレスを表示

en: Show Work Mailing Address
ja: 仕事メールアドレスを表示

en: Show Other Mailing Address
ja: その他のメールアドレスを表示

en: Show Notes
ja: 注釈を表示

en: Contact Editor
ja: 連絡先エディター

en: Options
ja: オプション

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Image
ja: 画像

en: Nic_kname:
ja: ニックネーム(_K):

en: _File under:
ja: ファイルのグループ(_F);

en: _Where:
ja: ファイルの場所(_W):

en: Ca_tegories...
ja: カテゴリ(_T)...

en: Full _Name...
ja: 氏名(_N)...

en: Email
ja: メール

en: _Wants to receive HTML mail
ja: HTML メールの受信を許可する(_W)

en: Telephone
ja: 電話

en: Instant Messaging
ja: インスタントメッセンジャー

en: Contact
ja: 連絡先

en: _Home Page:
ja: ホームページ(_H):

en: _Calendar:
ja: カレンダー(_C):

en: _Free/Busy:
ja: スケジュール(_F):

en: _Video Chat:
ja: ビデオチャット(_V):

en: Home Page:
ja: ホームページ:

en: Calendar:
ja: カレンダー:

en: Free/Busy:
ja: スケジュール:

en: Video Chat:
ja: ビデオチャット:

en: _Blog:
ja: ブログ(_B):

note: Translators: an accessibility name
en: Blog:
ja: ブログ:

en: Web Addresses
ja: ウェブのアドレス

en: _Profession:
ja: 団体(_P):

[ctx: Job]
en: _Title:
ja: 敬称(前つけ)(_T):

en: _Company:
ja: 会社(_C):

en: _Department:
ja: 担当部署(_D):

en: _Office:
ja: オフィス(_O):

en: _Manager:
ja: マネージャー(_M):

en: _Assistant:
ja: アシスタント(_A):

en: Job
ja: 仕事

en: _Spouse:
ja: 配偶者(_S):

en: _Birthday:
ja: 誕生日(_B):

en: _Anniversary:
ja: 記念日(_A):

en: Anniversary
ja: 記念日

en: Birthday
ja: 誕生日

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Personal Information
ja: 個人の情報

en: _City:
ja: 市(_C):

en: _Zip/Postal Code:
ja: 郵便番号(_Z):

en: _State/Province:
ja: 県/州(_S):

en: _Country:
ja: 国(_C):

en: _PO Box:
ja: 私書箱(_P):

en: _Address:
ja: 住所(_A):

en: Home
ja: 自宅

en: Work
ja: 仕事

en: Other
ja: その他

en: Mailing Address
ja: 住所

en: Notes
ja: 注釈

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Certificates
ja: 証明書

en: _Redo
ja: やり直し(_R)

en: Error adding contact
ja: 連絡先を追加する際にエラーが発生しました

en: Error modifying contact
ja: 連絡先を修正する際にエラーが発生しました

en: Error removing contact
ja: 連絡先を削除する際にエラーが発生しました

en: All files
ja: すべてのファイル

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Please select an image for this contact
ja: この連絡先の画像を選択してください

en: _No image
ja: 画像なし(_N)

en: The contact data is invalid:
ja: 連絡先データが間違っています:

en: Invalid contact.
ja: 連絡先が正しくありません。

en: Contact Quick-Add
ja: 連絡先の簡易追加

en: _Edit Full
ja: すべて編集(_E)

en: _Full name
ja: 氏名(_F)

en: E_mail
ja: メール(_M)

en: _Select Address Book
ja: アドレス帳の選択(_S)

en: Mr.
ja: ミスター

en: Mrs.
ja: ミセス

en: Ms.
ja: 夫人

en: Miss
ja: ミス

en: Dr.
ja: ドクター

en: Sr.
ja: 伯爵

en: Jr.
ja: ジュニア

en: I
ja: 一代目

en: II
ja: 二代目

en: III
ja: 三代目

en: Esq.
ja: 様

en: Full Name
ja: 氏名

en: _First:
ja: 名(_F):

[ctx: FullName]
en: _Title:
ja: 敬称(前つけ)(_T):

en: _Middle:
ja: ミドルネーム(_M):

en: _Last:
ja: 姓(_L):

en: _Suffix:
ja: 敬称(後つけ)(_S):

en: Contact List Editor
ja: 連絡先の一覧エディター

en: _List name:
ja: 一覧の名前(_L):

en: Members
ja: メンバー

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
ja: メールアドレスを入力するか、連絡先を下の一覧の中にドラッグしてください(_T):

en: _Hide addresses when sending mail to this list
ja: メールをこの一覧に送信したらアドレスを隠す(_H)

en: Add an email to the List
ja: 一覧にメールアドレスを追加

en: Remove an email address from the List
ja: メールアドレスを一覧から削除

en: _Select...
ja: 選択(_S)...

en: Insert email addresses from Address Book
ja: アドレス帳からメールアドレスを挿入

en: _Top
ja: 上段(_T)

en: _Bottom
ja: 下段(_B)

en: Contact List Members
ja: 連絡先の一覧のメンバー

en: _Members
ja: メンバー(_M)

en: Error adding list
ja: 一覧を追加する際にエラーが発生しました

en: Error modifying list
ja: 一覧を修正する際にエラーが発生しました

en: Error removing list
ja: 一覧を削除する際にエラーが発生しました

en: Name contains
ja: 氏名が次を含む

en: Email begins with
ja: メールが次で始まる

en: Any field contains
ja: いずれかの項目が次を含む

en: evolution address book
ja: Evolution アドレス帳

en: Copy _Email Address
ja: メールアドレスのコピー(_E)

en: Copy the email address to the clipboard
ja: メールアドレスをクリップボードにコピー

en: _Send New Message To...
ja: 新しいメッセージの送信(_S)...

en: Send a mail message to this address
ja: このアドレスにメールのメッセージを送信

en: Click to mail %s
ja: クリックすると %s さんにメールします

en: Open map
ja: 地図を開く

en: List Members:
ja: リストのメンバー:

en: Nickname
ja: あだ名

en: Company
ja: 会社

en: Department
ja: 担当部署

en: Office
ja: 事務所

en: Profession
ja: 団体

en: Position
ja: 役職

en: Manager
ja: マネージャー

en: Assistant
ja: アシスタント

en: Video Chat
ja: ビデオチャット

en: Free/Busy
ja: スケジュール

en: Phone
ja: 電話

en: Fax
ja: FAX

en: Address
ja: 住所

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Web Log
ja: ブログ

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話

en: Spouse
ja: 配偶者

en: Personal
ja: プライベート

en: Note
ja: ノート

en: List Members
ja: メンバーのリスト化

en: Job Title
ja: 勤務先

en: Home page
ja: ホームページ

en: Blog
ja: ブログ

en: Cancelled
ja: キャンセルされた

en: Merge Contact
ja: 連絡先のマージ

en: _Merge
ja: マージする(_M)

en: Duplicate Contact Detected
ja: 重複する連絡先を検出しました

en: Changed Contact:
ja: 変更後の連絡先:

en: New Contact:
ja: 新しい連絡先:

en: Conflicting Contact:
ja: 重複している連絡先:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
ja: このアドレス帳を開けませんでした。考えられる原因としては、このアドレス帳がオフライン用にマークされていないか、またはオフライン用に未だダウンロードしていないかのどちらかです。まずはオンラインモードでアドレス帳を読み込んでアドレス帳の内容をダウンロードしてみてください。

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
ja: このアドレス帳を開けませんでした。%s というパスが存在しているか、そしてそのパスへのアクセス権が正しいか確認してください。

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
ja: このバージョンの Evolution は LDAP のサポートが無効になっています。Evolution で LDAP を利用するには、LDAP を有効にした Evolution パッケージをインストールする必要があります。

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
ja: このアドレス帳を開けませんでした。考えられる原因としては誤った URI を指定したか、またはサーバーがダウンしているかのどちらかです。

en: Detailed error message:
ja: エラーの詳細:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
ja: サーバー側で設定されている検索結果の個数またはクライアント側で
    設定されている表示可能な個数以上の検索結果が見つかりました。
    さらにキーワードを追加して絞り込み検索を行うか、このアドレス帳の
    ディレクトリサーバーに対する設定で検索結果の上限を上げてみてください。

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
ja: この検索にかかった時間がサーバーの制限時間または
    このアドレス帳に対して設定した制限時間を越えました。
    さらにキーワードを追加して絞り込み検索を行うか、このアドレス帳の
    ディレクトリサーバーに対する設定で制限時間の上限を上げてみてください。

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
ja: このアドレス帳のバックエンドは、この問い合わせを解析できませんでした。 %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
ja: このアドレス帳のバックエンドは、この問い合わせの実行を拒否しました。 %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
ja: この問い合わせは完全に終了しませんでした。 %s

en: Select Address Book
ja: アドレス帳の選択

en: list
ja: 一覧

en: Move contact to
ja: 連絡先の移動先

en: Copy contact to
ja: 連絡先のコピー先

en: Move contacts to
ja: 複数の連絡先の移動先

en: Copy contacts to
ja: 複数の連絡先のコピー先

en: No contacts
ja: 連絡先なし

en: %d contact | %d contacts
ja[0]: %d個の連絡先

en: Error getting book view
ja: ブックビューの取得でエラーが発生しました

en: Search Interrupted
ja: 検索が中断されました

en: Error modifying card
ja: カードの修正中にエラーが発生しました

en: Cut selected contacts to the clipboard
ja: 選択した連絡先をカットして、クリップボードにコピーします

en: Copy selected contacts to the clipboard
ja: 選択した連絡先をコピーして、クリップボードにコピーします

en: Paste contacts from the clipboard
ja: クリップボードからタスクを貼り付けます

en: Delete selected contacts
ja: 選択した連絡先を削除します

en: Select all visible contacts
ja: すべての表示されている連絡先を選択します

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
ja: これらの連絡先の一覧を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
ja: この連絡先の一覧を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
ja: この連絡先の一覧 (%s) を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
ja: これらの連絡先を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this contact?
ja: この連絡先を本当に削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
ja: この連絡先 (%s) を本当に削除してもよろしいですか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
ja[0]: %d 個の連絡先を %d 個の新しいウィンドウで開こうとしています。
    本当にこれらの連絡先をすべて表示してもよろしいですか?

en: Display _All Contacts
ja: すべての連絡先の表示(_A)

en: File As
ja: 別名

en: Given Name
ja: クリスチャンネーム

en: Family Name
ja: 苗字

en: Email 2
ja: メール2

en: Email 3
ja: メール3

en: Assistant Phone
ja: アシスタントの電話

en: Business Phone
ja: 仕事の電話

en: Business Phone 2
ja: 仕事の電話2

en: Business Fax
ja: 仕事の FAX

en: Callback Phone
ja: 得意先の電話

en: Car Phone
ja: 車載電話

en: Company Phone
ja: 会社の電話

en: Home Phone
ja: 自宅の電話

en: Home Phone 2
ja: 自宅の電話2

en: Home Fax
ja: 自宅の FAX

en: ISDN Phone
ja: ISDN 電話

en: Other Phone
ja: その他の電話

en: Other Fax
ja: その他の FAX

en: Pager
ja: ポケベル

en: Primary Phone
ja: 電話

en: Radio
ja: ラジオ

en: Telex
ja: テレックス

en: Unit
ja: 単位

en: Title
ja: 敬称 (前つけ)

en: Role
ja: 役割

en: Web Site
ja: ウェブサイト

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Open
ja: 開く

en: Contact List:
ja: 連絡先の一覧:

en: Contact:
ja: 連絡先:

en: evolution minicard
ja: Evolution ミニカード

en: New Contact
ja: 新しい連絡先

en: New Contact List
ja: 新しい連絡先の一覧

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
ja[0]: このアドレス帳フォルダー (%s) には %d個のカードがあります

en: Contacts Map
ja: 連絡先の地図

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

note: Search button
en: _Find
ja: 検索(_F)

en: 
    
    Searching for the Contacts...
ja: 
    
    連絡先の検索中...

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
ja: 
    
    連絡先の検索
    
    または、ダブルクリックして新しい連絡先を作成してください。

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
ja: 
    
    このビューの中に表示できるアイテムはありません。
    
    ダブルクリックをして新しい連絡先を作成してください。

en: 
    
    Search for the Contact.
ja: 
    
    連絡先の検索です。

en: 
    
    There are no items to show in this view.
ja: 
    
    このビューの中に表示できるアイテムはありません。

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
ja: Outlook の連絡先 CSV/Tab ファイル (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
ja: Outlook 連絡先 CSV/Tab インポーター

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
ja: Mozilla の連絡先 CSV/Tab ファイル (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
ja: Mozilla 連絡先 CSV/Tab インポーター

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
ja: Evolution の連絡先 CSV/Tab ファイル (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
ja: Evolution 連絡先 CSV/Tab インポーター

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
ja: LDAP データ交換フォーマット (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
ja: Evolution LDIF インポーター

en: vCard (.vcf, .gcrd)
ja: vCard (.vcf、.gcrd)

en: Evolution vCard Importer
ja: Evolution vCard インポーター

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
ja: ページ %d

en: minute | minutes
ja[0]: 分間

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: day | days
ja[0]: 日

en: Start time
ja: 開始時刻

en: Appointments
ja: 予定

en: Dismiss _All
ja: すべて停止(_A)

en: _Snooze
ja: 再通知(_S)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: _Dismiss
ja: 停止(_D)

en: Location:
ja: 場所:

en: location of appointment
ja: 予定の場所

en: Snooze _time:
ja: 再通知時間(_T):

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
ja: 日

en: hours
ja: 時間

en: minutes
ja: 分

en: No summary available.
ja: サマリはありません。

en: No description available.
ja: 説明はありません。

en: No location information available.
ja: 場所の情報はありません。

en: Evolution Reminders
ja: Evolution リマインダー

en: You have %d reminder | You have %d reminders
ja[0]: %d個のリマインダーがあります

en: Warning
ja: 警告

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
ja: Evolution カレンダーのリマインダーが呼び出されました。このリマインダーは次のプログラムを起動するように設定されています。
    
            %s
    
    本当に、このプログラムを起動してもよろしいですか?

en: Do not ask me about this program again.
ja: このメッセージを二度と表示しない

en: invalid time
ja: 時間が正しくありません

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d days before start"
en: %d day | %d days
ja[0]: %d日間

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d hours before start"
en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d時間

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d minutes before start"
en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d分間

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third") Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d seconds before start"
en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d秒間

en: Would you like to send all the participants a cancelation notice?
ja: 出席者全員に会議キャンセル通知を送信しますか?

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
ja: キャンセル通知を送信しないと、会議がキャンセルされたことが他の出席者には周知されないかもしれません。

en: Do _not Send
ja: 送信しない(_N)

en: _Send Notice
ja: 通知する(_S)

en: Are you sure you want to delete this meeting?
ja: 本当にこの会議を削除してもよろしいですか?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
ja: この会議のすべての情報が削除されるので復旧できなくなります。

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
ja: キャンセル通知を送信しないと、タスクが削除されたことが他の出席者には周知されないかもしれません。

en: Are you sure you want to delete this task?
ja: 本当にこのタスクを削除してもよろしいですか?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
ja: このタスクのすべての情報が削除されるので復旧できなくなります。

en: Would you like to send a cancelation notice for this memo?
ja: このメモのキャンセル通知を送信しますか?

en: If you do not send a cancelation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
ja: キャンセル通知を送信しないと、メモが削除されたことが他の出席者には周知されないかもしれません。

en: Are you sure you want to delete this memo?
ja: 本当にこのメモを削除してもよろしいですか?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
ja: このメモのすべての情報が削除されるので復旧できなくなります。

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
ja: この予定の情報がすべて削除されるので復旧できなくなります。

en: Are you sure you want to delete this appointment?
ja: 本当にこの予定を削除してもよろしいですか?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
ja: このメモにあるすべての情報が削除されるので復旧できなくなります。

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
ja: 本当に {0}個の予定を削除してもよろしいですか?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
ja: これらの予定の情報がすべて削除されるので復旧できなくなります。

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
ja: 本当に {0}個のタスクを削除してもよろしいですか?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
ja: これらのタスクの情報がすべて削除されるので復旧できなくなります。

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
ja: 本当に {0}個のメモを削除してもよろしいですか?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
ja: これらのメモの情報がすべて削除されるので復旧できなくなります。

en: Would you like to save your changes to this meeting?
ja: この会議の変更を保存しますか?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
ja: この会議は変更されていますが、まだ保存していません。

en: _Save Changes
ja: 変更を保存する(_S)

en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄する(_D)

en: Would you like to save your changes to this appointment?
ja: この予定の変更を保存しますか?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
ja: この予定は変更されていますが、まだ保存していません。

en: Would you like to save your changes to this task?
ja: このタスクの変更を保存しますか?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
ja: このタスクは変更されていますが、まだ保存していません。

en: Would you like to save your changes to this memo?
ja: このメモの変更を保存しますか?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
ja: このメモは変更されていますが、まだ保存していません。

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
ja: 会議開催通知を出席者へ送信しますか?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
ja: すべての出席者へ会議開催通知を送信するので返事をお願いできるようになります。

en: _Send
ja: 送信する(_S)

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
ja: 更新した会議の情報を出席者へ送信しますか?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
ja: 更新した情報を送信すると、他の出席者が自分たちのカレンダー情報を更新できるようになります。

en: Would you like to send this task to participants?
ja: このタスクを出席者へ送信しますか?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
ja: すべての出席者へ会議開催通知を送信するので、このタスクを受諾することができます。

en: Download in progress. Do you want to save the task?
ja: ダウンロード中です。タスクを保存しますか?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
ja: 添付ファイルをダウンロードしています。ここでタスクを保存してしまうと、いくつかの添付ファイルが失われてしまいます。

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
ja: ダウンロード中です。予定を保存しますか?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
ja: 添付ファイルをダウンロードしています。ここで予定を保存してしまうと、いくつかの添付ファイルが失われてしまいます。

en: Would you like to send updated task information to participants?
ja: 更新したタスク情報を出席者へ送信しますか?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
ja: 更新した情報を送信すると、他の出席者が自分たちのタスクの一覧を更新できるようになります。

en: Editor could not be loaded.
ja: エディターを読み込めませんでした。

en: This calendar will be removed permanently.
ja: このカレンダーは完全に削除されます。

en: This task list will be removed permanently.
ja: このタスクの一覧は完全に削除されます。

en: This memo list will be removed permanently.
ja: このメモの一覧は完全に削除されます。

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
ja: 本当にサマリのない予定を保存してもよろしいですか?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
ja: 予定に意味のあるサマリを追加しておくと、何についての予定だったのかがわかりやすくなります。

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
ja: 本当にサマリのないタスクを保存してもよろしいですか?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
ja: タスクに意味のあるサマリを追加しておくと、何についてのタスクだったのかがわかりやすくなります。

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
ja: 本当にサマリのないメモを保存してもよろしいですか?

en: The calendar is not marked for offline usage.
ja: カレンダーがオフライン使用になっていません。

en: Cannot save event
ja: イベントを保存できません

en: Cannot save task
ja: タスクを保存できません

en: The task list is not marked for offline usage.
ja: タスクの一覧がオフライン使用になっていません。

en: The memo list is not marked for offline usage.
ja: メモの一覧がオフライン使用になっていません。

en: Summary
ja: サマリ

en: contains
ja: が次を含む

en: does not contain
ja: が次を含まない

en: Description
ja: 説明

en: Any Field
ja: いずれかの項目

en: Classification
ja: 区分

en: is
ja: が次である

en: is not
ja: が次ではない

en: Public
ja: 公開

en: Private
ja: 非公開

en: Confidential
ja: 機密

en: Organizer
ja: 主催者

en: Attendee
ja: 出席者

en: Location
ja: 場所

en: Category
ja: カテゴリ

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Exist
ja: がある

en: Do Not Exist
ja: がない

en: Recurrence
ja: 繰り返し

en: Occurs
ja: 発生

en: Less Than
ja: 次より小さい

en: Exactly
ja: 次に一致

en: More Than
ja: 次より大きい

en: Summary Contains
ja: サマリが次のものを含む

en: Description Contains
ja: 説明が次のものを含む

en: New Appointment
ja: 新しい予定

en: New All Day Event
ja: 新しい終日のイベント

en: New Meeting
ja: 新しい会議

en: Go to Today
ja: 今日へ移動

en: Go to Date
ja: 指定日へ移動

en: It has reminders.
ja: リマインダーがあります。

en: It has recurrences.
ja: 繰り返しがあります。

en: It is a meeting.
ja: 会議です。

en: Calendar Event: Summary is %s.
ja: カレンダーのイベント: サマリは %s

en: Calendar Event: It has no summary.
ja: カレンダーのイベント: サマリなし。

en: calendar view event
ja: カレンダーの表示イベント

en: Grab Focus
ja: フォーカスの取得

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
ja[0]: %d個のイベントあり

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
ja: イベントなし

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
ja: 平日ビュー: %s (%s)

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
ja: 日間ビュー: %s (%s)

en: calendar view for a work week
ja: 平日のカレンダー表示

en: calendar view for one or more days
ja: 一日以上のカレンダー表示

en: a table to view and select the current time range
ja: 現在時刻の範囲を表示/選択するためのテーブル

en: Jump button
ja: ジャンプボタン

en: Click here, you can find more events.
ja: ここをクリックすると、他のイベントを検索できます

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d weeks before start"
en: %d week | %d weeks
ja[0]: %d週間

en: Month View: %s. %s
ja: 月間ビュー: %s (%s)

en: Week View: %s. %s
ja: 週間ビュー: %s (%s)

en: calendar view for a month
ja: 一ヶ月のカレンダー表示

en: calendar view for one or more weeks
ja: 一週間以上のカレンダー表示

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Categories:
ja: カテゴリ:

en: Summary:
ja: サマリ:

en: Start Date:
ja: 開始日:

en: End Date:
ja: 終了日:

en: Due Date:
ja: 期日:

en: Status:
ja: ステータス:

en: In Progress
ja: 進行中

en: Completed
ja: 完了

en: Not Started
ja: 開始していない

en: Priority:
ja: 優先度:

en: High
ja: 高い

en: Normal
ja: 普通

en: Low
ja: 低い

en: Description:
ja: 説明:

en: Web Page:
ja: ウェブページ:

en: Destination is read only
ja: 転送先は読み込み専用

en: _Retract comment
ja: コメントを取り消し(_R)

en: Select Date
ja: 日付の選択

en: Select _Today
ja: 今日にする(_T)

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
ja: 繰り返しのイベントを修正中です。何を修正しますか?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
ja: 繰り返しのイベントを委任中です。何を委任しますか?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
ja: 繰り返しのタスクを修正中です。何を修正しますか?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
ja: 繰り返しのメモを修正中です。何を修正しますか?

en: This Instance Only
ja: このインスタンスのみ

en: This and Prior Instances
ja: これと以前のインスタンス

en: This and Future Instances
ja: これと将来のインスタンス

en: All Instances
ja: すべてのインスタンス

en: Send my reminders with this event
ja: このイベントと一緒にリマインダーを送信する

en: Notify new attendees _only
ja: 新しい参加者のみに通知(_O)

en: Cut selected events to the clipboard
ja: 選択したイベントを切り取ってクリップボードにコピーします

en: Copy selected events to the clipboard
ja: 選択したイベントをクリップボードにコピーします

en: Paste events from the clipboard
ja: クリップボードからイベントを貼り付けます

en: Delete selected events
ja: 選択したイベントを削除します

note: To Translators: It will display "Organiser: NameOfTheUser <email@ofuser.com>" Translators: It will display * "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>" To Translators: It will display
en: Organizer: %s <%s>
ja: 主催者: %s <%s>

note: With SunOne accouts, there may be no ':' in organiser.value With SunOne accounts, there may be no ':' in * organizer.value.
en: Organizer: %s
ja: 主催者: %s

note: To Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting"
en: Location: %s
ja: 場所: %s

note: To Translators: It will display "Time: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Time: %s %s
ja: 時刻: %s %s

en: %d %b %Y
ja: %Y年%B%e日

note: strftime format %d = day of month, %b = abbreviated month name. * Don't use any other specifiers. strftime format %d = day of month, %b = abbreviated * month name. You can change the order but don't * change the specifiers or add anything.
en: %d %b
ja: %B%e日

en: %A %d %b %Y
ja: %Y年%B%e日 %A

note: strftime format %a = abbreviated weekday name, %d = day of month, * %b = abbreviated month name. Don't use any other specifiers. strftime format %a = abbreviated weekday name, * %d = day of month, %b = abbreviated month name. * You can change the order but don't change the * specifiers or add anythi
en: %a %d %b
ja: %m/%d (%a)

en: %a %d %b %Y
ja: %Y/%m/%d (%a)

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Created
ja: 作成済

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Source
ja: ソース

en: Unknown
ja: 不明

en: Recurring
ja: 繰り返し

en: Assigned
ja: 割当て済み

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Accepted
ja: 受諾済

en: Declined
ja: 辞退済

en: Tentative
ja: 仮承認

en: Delegated
ja: 委任済

en: Needs action
ja: 要アクション

note: To Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
ja: 状態

en: Free
ja: 予定なし

en: Busy
ja: 予定あり

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
ja: 地理的な位置は書式に合わせて入力してください: 
    
    45.436845,125.862501

[ctx: cal-task-status]
note: Translators: "None" for task's status
en: None
ja: なし

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
ja: %Y/%m/%d (%a) %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
ja: %Y/%m/%d (%a) %p%l:%M:%S

en: The date must be entered in the format: 
    %s
ja: 日付は書式に合わせて入力してください: 
    %s

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
ja: イベントを編集できません。選択したイベントは読み込み専用です

en: Event cannot be fully edited, because you are not the organizer
ja: イベントのすべてを編集することはできません。あなたは主催者ではありません

en: Unknown error
ja: 原因不明のエラー

en: _Categories
ja: カテゴリ(_C)

en: Toggles whether to display categories
ja: カテゴリの表示/非表示を切り替えます

en: Time _Zone
ja: タイムゾーン(_Z)

en: Toggles whether the time zone is displayed
ja: タイムゾーンの表示/非表示を切り替えます

en: All _Day Event
ja: 終日のイベントにする(_D)

en: Toggles whether to have All Day Event
ja: 終日のイベントにするかどうかを切り替えます

en: Show Time as _Busy
ja: 予定ありにする(_B)

en: Toggles whether to show time as busy
ja: 予定ありとして時刻を表示するかどうかを切り替えます

en: Pu_blic
ja: 公開(_B)

en: Classify as public
ja: 公開として分類

en: _Private
ja: 非公開(_P)

en: Classify as private
ja: 非公開としての分類

en: _Confidential
ja: 極秘(_C)

en: Classify as confidential
ja: 極秘としての分類

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
ja: 終日のイベントにする(_Y)

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
ja: 全般

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
ja: リマインダー

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
ja: メモは編集できません。選択したメモは読み込み専用です

en: Memo cannot be fully edited, because you are not the organizer
ja: メモのすべてを編集することはできません。あなたは主催者ではありません

en: _List:
ja: 一覧(_L):

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
ja: 開始日(_R):

en: Attachment | Attachments
ja[0]: 添付ファイル

en: Could not load the attachment
ja: 添付ファイルを読み込めませんでした

en: _Attachment...
ja: ファイルの添付(_A)...

en: Attach a file
ja: ファイルを添付します

en: _Attachments
ja: 添付ファイル(_A)

en: Show attachments
ja: 添付ファイルを表示

en: Icon View
ja: アイコンビュー

en: List View
ja: 一覧ビュー

en: A_ttendees
ja: 出席者(_T)

en: R_ole Field
ja: 役割(_O)

en: Toggles whether the Role field is displayed
ja: 役割の表示/非表示を切り替えます

en: _RSVP
ja: RSVP(_R)

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
ja: RSVP の表示/非表示を切り替えます

en: _Status Field
ja: ステータス(_S)

en: Toggles whether the Status field is displayed
ja: ステータスの表示/非表示を切り替えます

en: _Type Field
ja: 種類(_T)

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
ja: 出席者の種類の表示/非表示を切り替えます

en: An organizer is required.
ja: 主催者が必要です。

en: At least one attendee is required.
ja: 最低一名の出席者が必要です。

en: Or_ganizer:
ja: 主催者(_G):

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees...
ja: 出席者(_N)...

en: Add exception
ja: 対象外の日の追加

en: Modify exception
ja: 対象外の日の変更

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
ja: の

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
ja: この予定には Evolution が編集できない繰り返しがあります。

en: Exceptions
ja: 対象外の日

en: A_dd
ja: 追加(_D)

en: Preview
ja: プレビュー

en: _Reminders
ja: リマインダー(_R)

en: Reminders
ja: リマインダー

en: _Reminder
ja: リマインダー(_R)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
ja: なし

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Predefined reminder's description
en: 15 minutes before
ja: 15分前

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Predefined reminder's description
en: 1 hour before
ja: 1時間前

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Predefined reminder's description
en: 1 day before
ja: 1日前

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
ja: カスタム

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
ja: 分

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
ja: 時間

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
ja: 日

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
ja: 前

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
ja: 後

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
ja: 開始

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
ja: リマインダーを繰り返す(_P)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
ja: 回 /

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
ja: 分

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
ja: 時間

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
ja: 日

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
ja: メッセージをカスタマイズ(_M)

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
ja: リマインダー音をカスタマイズする(_S)

en: Select a sound file
ja: 音声ファイルの選択

en: _Program:
ja: プログラム(_P):

en: _Arguments:
ja: 引数(_A):

en: Query free / busy information for the attendees
ja: この出席者の予定を調べてみます

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
ja: サマリ(_S):

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories...
ja: カテゴリ(_C)...

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
ja: 説明(_D):

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
ja: ウェブページ(_W):

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
ja: 期日(_U):

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
ja: 完了日(_C):

[ctx: ECompEditor]
en: Public
ja: 公開

[ctx: ECompEditor]
en: Private
ja: 非公開

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
ja: 機密

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
ja: 分類(_L)

[ctx: ECompEditor]
en: Not Started
ja: 開始していない

[ctx: ECompEditor]
en: In Progress
ja: 進行中

[ctx: ECompEditor]
en: Completed
ja: 完了

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
ja: ステータス(_S):

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
ja: 未定義

[ctx: ECompEditor]
en: High
ja: 高い

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
ja: 普通

[ctx: ECompEditor]
en: Low
ja: 低い

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
ja: 優先度(_Y):

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
ja: 達成率:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
ja: タイムゾーン(_Z):

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
ja: タスクは完全には編集できません。選択したタスクの一覧は読み込み専用です

en: Task cannot be fully edited, because you are not the organizer
ja: タスクのすべてを編集することはできません。あなたは主催者ではありません

en: attachment
ja: 添付

en: Saving changes...
ja: 変更を保存中...

en: No Summary
ja: サマリ無し

note: == Button box ==
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Close the current window
ja: 現在のウィンドウを閉じます

note: copy menu item
en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: 選択した連絡先/予定をコピーします

note: cut menu item
en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択した連絡先/予定を切り取ります

en: Delete the selection
ja: 選択したものを削除

en: View help
ja: ヘルプを表示する

note: paste menu item
en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードへ貼り付けます

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Pre_view...
ja: プレビュー(_V)...

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select all text
ja: すべての文字列を選択します

en: _Classification
ja: 区分(_C)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Insert
ja: 添付(_I)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Save current changes
ja: 現在の変更を保存

en: Save and Close
ja: 保存して閉じる

en: Save current changes and close editor
ja: 現在の変更を保存してエディターを閉じる

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
ja: 午前

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
ja: 午後

note: strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, * %B = full month name. Don't use any other specifiers. strftime format %A = full weekday name, %d = day of * month, %B = full month name. You can change the * order but don't change the specifiers or add * anything.
en: %A %d %B
ja: %B%e日 %A

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
ja: 第%d週

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
ja: %02i分間隔

en: Show the second time zone
ja: 別のタイムゾーンを表示する

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
ja: なし

en: Select...
ja: 選択...

en: Chair Persons
ja: 議長

en: Required Participants
ja: 必須の参加者

en: Optional Participants
ja: 任意の参加者

en: Resources
ja: リソース

en: Attendees
ja: 出席者

en: Individual
ja: 個人

en: Group
ja: グループ

en: Resource
ja: リソース

en: Room
ja: ルーム

en: Chair
ja: 議長

en: Required Participant
ja: 必須の参加者

en: Optional Participant
ja: 任意の参加者

en: Non-Participant
ja: 不参加者

en: Needs Action
ja: 要アクション

en: Attendee
ja: 出席者

en: Type
ja: 種類

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
ja: 返信の有無

en: In Process
ja: 進行中

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
ja: サーバー %s にユーザー %s でスケジュール情報にアクセスするためのパスワードを入力してください

en: Failure reason: %s
ja: 失敗しました。原因: %s

en: Enter password
ja: パスワードの入力

en: Out of Office
ja: 外出中

en: No Information
ja: 情報なし

en: Atte_ndees...
ja: 出席者(_N)...

en: O_ptions
ja: オプション(_P)

en: Show _only working hours
ja: 仕事中の時間だけ表示する(_O)

en: Show _zoomed out
ja: 縮小して表示する(_Z)

en: _Update free/busy
ja: スケジュールの更新(_U)

en: _Autopick
ja: 自動ピックアップ(_A)

en: _All people and resources
ja: すべての人達とリソース(_A)

en: All _people and one resource
ja: すべての人達とひとつのリソース(_P)

en: _Required people
ja: 必須な人達(_R)

en: Required people and _one resource
ja: 必須な人達とひとつのリソース(_O)

en: _Start time:
ja: 開始時刻(_S):

en: _End time:
ja: 終了時刻(_E):

en: Summary: %s
    Location: %s
ja: サマリ: %s
    場所: %s

en: Summary: %s
ja: サマリ: %s

en: Click here to add an attendee
ja: <ここをクリックして出席者を追加してください>

en: Member
ja: メンバー

en: Delegated To
ja: 委任先

en: Delegated From
ja: 委任元

en: Common Name
ja: 共通の名前

en: Language
ja: 言語

en: * No Summary *
ja: * サマリ無し *

note: Translators: This is followed by an event's start date/time
en: Start:
ja: 開始:

note: Translators: This is followed by an event's due date/time
en: Due:
ja: 期日:

en: Cut selected memos to the clipboard
ja: 選択したメモを切り取ってクリップボードにコピーします

en: Copy selected memos to the clipboard
ja: 選択したメモをクリップボードにコピーします

en: Paste memos from the clipboard
ja: クリップボードからメモを貼り付けます

en: Delete selected memos
ja: 選択したメモを削除します

en: Select all visible memos
ja: すべての表示されているメモを選択します

en: Click to add a memo
ja: <ここをクリックしてメモを追加してください>

en: Undefined
ja: 未定義

en: Cut selected tasks to the clipboard
ja: 選択したタスクを切り取ってクリップボードにコピーします

en: Copy selected tasks to the clipboard
ja: 選択したタスクをクリップボードにコピーします

en: Paste tasks from the clipboard
ja: クリップボードからタスクを貼り付けます

en: Delete selected tasks
ja: 選択したタスクを削除します

en: Select all visible tasks
ja: すべての表示されているタスクを選択します

en: Click to add a task
ja: <ここをクリックしてタスクを追加してください>

en: Start date
ja: 開始日

en: Completion date
ja: 完了日

en: Complete
ja: 完了の状態

en: Due date
ja: 期日

en: % Complete
ja: 完了 (%)

en: Priority
ja: 優先度

en: Select Timezone
ja: タイムゾーンの選択

note: strftime format %d = day of month, %B = full * month name. You can change the order but don't * change the specifiers or add anything.
en: %d %B
ja: %B%e日

en: An organizer must be set.
ja: 主催者をセットしてください

en: At least one attendee is necessary
ja: 最低一名の出席者が必要です

en: Event information
ja: イベントの情報

en: Task information
ja: タスクの情報

en: Memo information
ja: メモの情報

en: Free/Busy information
ja: スケジュールの情報

en: Calendar information
ja: カレンダーの情報

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
ja: 受諾済

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
ja: (仮)受諾済

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
ja: 辞退済

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
ja: 委任済

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
ja: 更新済

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
ja: 更新

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
ja: 反対案

en: Free/Busy information (%s to %s)
ja: スケジュールの情報 (%s から %s)

en: iCalendar information
ja: iCalendar 情報

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
ja: リソースを予約できません。新しいイベントが他のとかちあってます。

en: You must be an attendee of the event.
ja: イベントに出席しなければなりません。

en: 1st
ja: 1日

en: 2nd
ja: 2日

en: 3rd
ja: 3日

en: 4th
ja: 4日

en: 5th
ja: 5日

en: 6th
ja: 6日

en: 7th
ja: 7日

en: 8th
ja: 8日

en: 9th
ja: 9日

en: 10th
ja: 10日

en: 11th
ja: 11日

en: 12th
ja: 12日

en: 13th
ja: 13日

en: 14th
ja: 14日

en: 15th
ja: 15日

en: 16th
ja: 16日

en: 17th
ja: 17日

en: 18th
ja: 18日

en: 19th
ja: 19日

en: 20th
ja: 20日

en: 21st
ja: 21日

en: 22nd
ja: 22日

en: 23rd
ja: 23日

en: 24th
ja: 24日

en: 25th
ja: 25日

en: 26th
ja: 26日

en: 27th
ja: 27日

en: 28th
ja: 28日

en: 29th
ja: 29日

en: 30th
ja: 30日

en: 31st
ja: 31日

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
ja: 月

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
ja: 火

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
ja: 水

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
ja: 木

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
ja: 金

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
ja: 土

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
ja: 日

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
ja:  から

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
ja:  (完了

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
ja: 完了しました

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
ja:  (期日

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
ja: 期日

en: Appointment
ja: 予定

en: Task
ja: タスク

en: Memo
ja: メモ

en: Attendees:
ja: 出席者:

en: Status: %s
ja: 状態: %s

en: Priority: %s
ja: 優先度: %s

en: Percent Complete: %i
ja: 達成率: %i

en: Categories: %s
ja: カテゴリ: %s

en: Contacts:
ja: 連絡先:

en: In progress
ja: 進行中である

en: % Completed
ja: 進捗率

en: is greater than
ja: が次より大きい

en: is less than
ja: が次より小さい

en: Appointments and Meetings
ja: 予定と会議

en: New Calendar
ja: 新しいカレンダー

en: New Task List
ja: 新しいタスクの一覧

en: Opening calendar
ja: カレンダーを開く

en: iCalendar files (.ics)
ja: iCalendar ファイル (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
ja: Evolution iCalendar インポーター

en: Reminder!
ja: リマインダーです!

en: vCalendar files (.vcs)
ja: vCalendar ファイル (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
ja: Evolution vCalendar インポーター

en: Calendar Events
ja: カレンダーのイベント

en: Evolution Calendar intelligent importer
ja: Evolution カレンダーの高度なインポート用ツール

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
ja: 会議

[ctx: iCalImp]
en: Event
ja: イベント

[ctx: iCalImp]
en: Task
ja: タスク

[ctx: iCalImp]
en: Memo
ja: メモ

[ctx: iCalImp]
en: has recurrences
ja: 繰り返しあり

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
ja: 繰り返しのインスタンス

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
ja: リマインダーあり

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
ja: 添付ファイルあり

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
ja: 公開

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
ja: 非公開

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
ja: 極秘

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
ja: 区分

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
ja: サマリ

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
ja: 場所

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
ja: 開始

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
ja: 期日

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
ja: 終了

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
ja: カテゴリ

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
ja: 完了

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
ja: 主催者

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
ja: 出席者

[ctx: iCalImp]
en: Description
ja: 説明

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
ja: 種類

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
ja: アフリカ/アビジャン

en: Africa/Accra
ja: アフリカ/アッカ

en: Africa/Addis_Ababa
ja: アフリカ/アジスアベバ

en: Africa/Algiers
ja: アフリカ/アルジェリア

en: Africa/Asmera
ja: アフリカ/アスメラ

en: Africa/Bamako
ja: アフリカ/バマコ

en: Africa/Bangui
ja: アフリカ/バングイ

en: Africa/Banjul
ja: アフリカ/バンジュル

en: Africa/Bissau
ja: アフリカ/ビサウ

en: Africa/Blantyre
ja: アフリカ/ブランティール

en: Africa/Brazzaville
ja: アフリカ/ブラッザビル

en: Africa/Bujumbura
ja: アフリカ/ブジュンブラ

en: Africa/Cairo
ja: アフリカ/カイロ

en: Africa/Casablanca
ja: アフリカ/カサブランカ

en: Africa/Ceuta
ja: アフリカ/セウタ

en: Africa/Conakry
ja: アフリカ/コナクリ

en: Africa/Dakar
ja: アフリカ/ダカール

en: Africa/Dar_es_Salaam
ja: アフリカ/ダッサラーム

en: Africa/Djibouti
ja: アフリカ/ジブチ

en: Africa/Douala
ja: アフリカ/ドゥアーラ

en: Africa/El_Aaiun
ja: アフリカ/アイウン

en: Africa/Freetown
ja: アフリカ/フリータウン

en: Africa/Gaborone
ja: アフリカ/ガボローネ

en: Africa/Harare
ja: アフリカ/ハラレ

en: Africa/Johannesburg
ja: アフリカ/ヨハネスブルグ

en: Africa/Kampala
ja: アフリカ/カンパラ

en: Africa/Khartoum
ja: アフリカ/ハルツーム

en: Africa/Kigali
ja: アフリカ/キガリ

en: Africa/Kinshasa
ja: アフリカ/キンシャサ

en: Africa/Lagos
ja: アフリカ/ラゴス

en: Africa/Libreville
ja: アフリカ/リーブルヴィル

en: Africa/Lome
ja: アフリカ/ロメ

en: Africa/Luanda
ja: アフリカ/ルアンダ

en: Africa/Lubumbashi
ja: アフリカ/ルブンバシ

en: Africa/Lusaka
ja: アフリカ/ルサカ

en: Africa/Malabo
ja: アフリカ/マラボ

en: Africa/Maputo
ja: アフリカ/マプト

en: Africa/Maseru
ja: アフリカ/マセル

en: Africa/Mbabane
ja: アフリカ/ムババネ

en: Africa/Mogadishu
ja: アフリカ/モガディシュ

en: Africa/Monrovia
ja: アフリカ/モンロビア

en: Africa/Nairobi
ja: アフリカ/ナイロビ

en: Africa/Ndjamena
ja: アフリカ/ウンジャメナ

en: Africa/Niamey
ja: アフリカ/ニアメ

en: Africa/Nouakchott
ja: アフリカ/ヌアクショット

en: Africa/Ouagadougou
ja: アフリカ/ワガドゥグー

en: Africa/Porto-Novo
ja: アフリカ/ポルトノボ

en: Africa/Sao_Tome
ja: アフリカ/サントメ

en: Africa/Timbuktu
ja: アフリカ/ティンブクトゥ

en: Africa/Tripoli
ja: アフリカ/トリポリ

en: Africa/Tunis
ja: アフリカ/チュニス

en: Africa/Windhoek
ja: アフリカ/ヴィントホーク

en: America/Adak
ja: アメリカ/エイダック

en: America/Anchorage
ja: アメリカ/アンカーレッジ

en: America/Anguilla
ja: アメリカ/アングイラ

en: America/Antigua
ja: アメリカ/アンチグア

en: America/Araguaina
ja: アメリカ/アラグアイナ

en: America/Aruba
ja: アメリカ/アルバ

en: America/Asuncion
ja: アメリカ/アスンシオン

en: America/Barbados
ja: アメリカ/バルバドス

en: America/Belem
ja: アメリカ/ベレン

en: America/Belize
ja: アメリカ/ベリーズ

en: America/Boa_Vista
ja: アメリカ/ボアビスタ

en: America/Bogota
ja: アメリカ/ボゴタ

en: America/Boise
ja: アメリカ/ボイシ

en: America/Buenos_Aires
ja: アメリカ/ブイノスアイレス

en: America/Cambridge_Bay
ja: アメリカ/キャンブリッジベイ

en: America/Cancun
ja: アメリカ/カンクン

en: America/Caracas
ja: アメリカ/カラッカス

en: America/Catamarca
ja: アメリカ/カタマルカ

en: America/Cayenne
ja: アメリカ/カイエンヌ

en: America/Cayman
ja: アメリカ/カイマン

en: America/Chicago
ja: アメリカ/シカゴ

en: America/Chihuahua
ja: アメリカ/チワワ

en: America/Cordoba
ja: アメリカ/コルドバ

en: America/Costa_Rica
ja: アメリカ/コスタリカ

en: America/Cuiaba
ja: アメリカ/クイアバ

en: America/Curacao
ja: アメリカ/キュラーソ

en: America/Danmarkshavn
ja: アメリカ/Danmarkshavn

en: America/Dawson
ja: アメリカ/ドースン

en: America/Dawson_Creek
ja: アメリカ/ドースンクリーク

en: America/Denver
ja: アメリカ/デンバー

en: America/Detroit
ja: アメリカ/デトロイト

en: America/Dominica
ja: アメリカ/ドミニカ

en: America/Edmonton
ja: アメリカ/エドモートン

en: America/Eirunepe
ja: アメリカ/エイルネペ

en: America/El_Salvador
ja: アメリカ/エルサルバドル

en: America/Fortaleza
ja: アメリカ/フォルタレザ

en: America/Glace_Bay
ja: アメリカ/グレースベイ

en: America/Godthab
ja: アメリカ/ゴッドホーブ

en: America/Goose_Bay
ja: アメリカ/グースベイ

en: America/Grand_Turk
ja: アメリカ/グランドターク

en: America/Grenada
ja: アメリカ/グレナダ

en: America/Guadeloupe
ja: アメリカ/グアドループ

en: America/Guatemala
ja: アメリカ/グアテマラ

en: America/Guayaquil
ja: アメリカ/グアヤキル

en: America/Guyana
ja: アメリカ/ガイアナ

en: America/Halifax
ja: アメリカ/ハリファックス

en: America/Havana
ja: アメリカ/ハバナ

en: America/Hermosillo
ja: アメリカ/エルモシージョ

en: America/Indiana/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナ/インディアナポリス

en: America/Indiana/Knox
ja: アメリカ/インディアナ/ノックス

en: America/Indiana/Marengo
ja: アメリカ/インディアナ/マレンゴ

en: America/Indiana/Vevay
ja: アメリカ/インディアナ/Vevay

en: America/Indianapolis
ja: アメリカ/インディアナポリス

en: America/Inuvik
ja: アメリカ/Inuvik

en: America/Iqaluit
ja: アメリカ/Iqaluit

en: America/Jamaica
ja: アメリカ/ジャマイカ

en: America/Jujuy
ja: アメリカ/フフイ

en: America/Juneau
ja: アメリカ/ジュノー

en: America/Kentucky/Louisville
ja: アメリカ/ケンタッキー/ルイスビル

en: America/Kentucky/Monticello
ja: アメリカ/ケンタッキー/モンティセロ

en: America/La_Paz
ja: アメリカ/ラパス

en: America/Lima
ja: アメリカ/リマ

en: America/Los_Angeles
ja: アメリカ/ロサンジェルス

en: America/Louisville
ja: アメリカ/ルイスビル

en: America/Maceio
ja: アメリカ/マセイオ

en: America/Managua
ja: アメリカ/マナグア

en: America/Manaus
ja: アメリカ/マナウス

en: America/Martinique
ja: アメリカ/マルチニーク

en: America/Mazatlan
ja: アメリカ/マサトラン

en: America/Mendoza
ja: アメリカ/メンドーサ

en: America/Menominee
ja: アメリカ/メノミニー

en: America/Merida
ja: アメリカ/メリダ

en: America/Mexico_City
ja: アメリカ/メキシコシティ

en: America/Miquelon
ja: アメリカ/ミクロン

en: America/Monterrey
ja: アメリカ/モンテレー

en: America/Montevideo
ja: アメリカ/モンテビデオ

en: America/Montreal
ja: アメリカ/モントリオール

en: America/Montserrat
ja: アメリカ/モントセラト

en: America/Nassau
ja: アメリカ/ナッサウ

en: America/New_York
ja: アメリカ/ニューヨーク

en: America/Nipigon
ja: アメリカ/ニピゴン

en: America/Nome
ja: アメリカ/ノーム

en: America/Noronha
ja: アメリカ/ノロニャ

en: America/North_Dakota/Center
ja: アメリカ/ノースダコタ/中央

en: America/Panama
ja: アメリカ/パナマ

en: America/Pangnirtung
ja: アメリカ/パンナータング

en: America/Paramaribo
ja: アメリカ/パラマリボ

en: America/Phoenix
ja: アメリカ/フェニックス

en: America/Port-au-Prince
ja: アメリカ/ポルトープランス

en: America/Port_of_Spain
ja: アメリカ/ポートオブスペイン

en: America/Porto_Velho
ja: アメリカ/ポルトベリョ

en: America/Puerto_Rico
ja: アメリカ/プエルトリコ

en: America/Rainy_River
ja: アメリカ/レイニーリバー

en: America/Rankin_Inlet
ja: アメリカ/ランキン湾

en: America/Recife
ja: アメリカ/レシフェ

en: America/Regina
ja: アメリカ/リジャイナ

en: America/Rio_Branco
ja: アメリカ/リオブランコ

en: America/Rosario
ja: アメリカ/ロザリオ

en: America/Santiago
ja: アメリカ/サンチアゴ

en: America/Santo_Domingo
ja: アメリカ/サントドミンゴ

en: America/Sao_Paulo
ja: アメリカ/サンパウロ

en: America/Scoresbysund
ja: アメリカ/Scoresbysund

en: America/Shiprock
ja: アメリカ/シップロック

en: America/St_Johns
ja: アメリカ/セントジョーンズ

en: America/St_Kitts
ja: アメリカ/セントキッツ

en: America/St_Lucia
ja: アメリカ/セントルシア

en: America/St_Thomas
ja: アメリカ/セントトーマス

en: America/St_Vincent
ja: アメリカ/セントビンセント

en: America/Swift_Current
ja: アメリカ/スウィフトカレント

en: America/Tegucigalpa
ja: アメリカ/テグシガルパ

en: America/Thule
ja: アメリカ/チューレ

en: America/Thunder_Bay
ja: アメリカ/サンダーベイ

en: America/Tijuana
ja: アメリカ/ティファナ

en: America/Tortola
ja: アメリカ/トルトラ

en: America/Vancouver
ja: アメリカ/バンクーバー

en: America/Whitehorse
ja: アメリカ/ホワイトホース

en: America/Winnipeg
ja: アメリカ/ウィニペグ

en: America/Yakutat
ja: アメリカ/ヤクタット

en: America/Yellowknife
ja: アメリカ/イエローナイフ

en: Antarctica/Casey
ja: 南極大陸/キャセイ

en: Antarctica/Davis
ja: 南極大陸/デービス

en: Antarctica/DumontDUrville
ja: 南極大陸/デュモンデュルヴィル

en: Antarctica/Mawson
ja: 南極大陸/モーソン

en: Antarctica/McMurdo
ja: 南極大陸/マックマード基地

en: Antarctica/Palmer
ja: 南極大陸/パーマー

en: Antarctica/South_Pole
ja: 南極大陸/南極

en: Antarctica/Syowa
ja: 南極大陸/昭和基地

en: Antarctica/Vostok
ja: 南極大陸/ボストーク

en: Arctic/Longyearbyen
ja: 北極/ロングイールビュアン

en: Asia/Aden
ja: アジア/アデン

en: Asia/Almaty
ja: アジア/アルマティ

en: Asia/Amman
ja: アジア/アンマン

en: Asia/Anadyr
ja: アジア/アナジル

en: Asia/Aqtau
ja: アジア/アクタウ

en: Asia/Aqtobe
ja: アジア/アクトベ

en: Asia/Ashgabat
ja: アジア/アシガバード

en: Asia/Baghdad
ja: アジア/バグダッド

en: Asia/Bahrain
ja: アジア/バーレン

en: Asia/Baku
ja: アジア/バクー

en: Asia/Bangkok
ja: アジア/バンコック

en: Asia/Beirut
ja: アジア/ベイルート

en: Asia/Bishkek
ja: アジア/ビシュケク

en: Asia/Brunei
ja: アジア/ブルネイ

en: Asia/Calcutta
ja: アジア/カルカッタ

en: Asia/Choibalsan
ja: アジア/チョイバルサン

en: Asia/Chongqing
ja: アジア/重慶

en: Asia/Colombo
ja: アジア/コロンボ

en: Asia/Damascus
ja: アジア/ダマスカス

en: Asia/Dhaka
ja: アジア/ダッカ

en: Asia/Dili
ja: アジア/ディリ

en: Asia/Dubai
ja: アジア/ドバイ

en: Asia/Dushanbe
ja: アジア/ドゥシャンベ

en: Asia/Gaza
ja: アジア/ガザ

en: Asia/Harbin
ja: アジア/ハルピン

en: Asia/Hong_Kong
ja: アジア/香港

en: Asia/Hovd
ja: アジア/ホブド

en: Asia/Irkutsk
ja: アジア/イルクツーク

en: Asia/Istanbul
ja: アジア/イスタンブール

en: Asia/Jakarta
ja: アジア/ジャカルタ

en: Asia/Jayapura
ja: アジア/ジャヤプラ

en: Asia/Jerusalem
ja: アジア/エルサレム

en: Asia/Kabul
ja: アジア/カブール

en: Asia/Kamchatka
ja: アジア/カムチャッカ

en: Asia/Karachi
ja: アジア/カラチ

en: Asia/Kashgar
ja: アジア/カシュガル

en: Asia/Krasnoyarsk
ja: アジア/クラスノヤルスク

en: Asia/Kuala_Lumpur
ja: アジア/クアラルンプール

en: Asia/Kuching
ja: アジア/クチン

en: Asia/Kuwait
ja: アジア/クェート

en: Asia/Macao
ja: アジア/マカオ

en: Asia/Macau
ja: アジア/マカウ

en: Asia/Magadan
ja: アジア/マガダン

en: Asia/Makassar
ja: アジア/マカザール

en: Asia/Manila
ja: アジア/マニラ

en: Asia/Muscat
ja: アジア/マスカット

en: Asia/Nicosia
ja: アジア/ニコシア

en: Asia/Novosibirsk
ja: アジア/ノヴォシビルスク

en: Asia/Omsk
ja: アジア/オムスク

en: Asia/Oral
ja: アジア/オラル

en: Asia/Phnom_Penh
ja: アジア/プノンペン

en: Asia/Pontianak
ja: アジア/ポンティアナク

en: Asia/Pyongyang
ja: アジア/平壌

en: Asia/Qatar
ja: アジア/カタール

en: Asia/Qyzylorda
ja: アジア/キジルオルダ

en: Asia/Rangoon
ja: アジア/ラングーン

en: Asia/Riyadh
ja: アジア/リャド

en: Asia/Saigon
ja: アジア/サイゴン

en: Asia/Sakhalin
ja: アジア/サハリン

en: Asia/Samarkand
ja: アジア/サマルカンド

en: Asia/Seoul
ja: アジア/ソウル

en: Asia/Shanghai
ja: アジア/上海

en: Asia/Singapore
ja: アジア/シンガポール

en: Asia/Taipei
ja: アジア/台北

en: Asia/Tashkent
ja: アジア/タシケント

en: Asia/Tbilisi
ja: アジア/トビリシ

en: Asia/Tehran
ja: アジア/テヘラン

en: Asia/Thimphu
ja: アジア/ティンプー

en: Asia/Tokyo
ja: アジア/東京

en: Asia/Ujung_Pandang
ja: アジア/ウジュンパンダン

en: Asia/Ulaanbaatar
ja: アジア/ウランバタール

en: Asia/Urumqi
ja: アジア/ウルムチ

en: Asia/Vientiane
ja: アジア/ビエンチャン

en: Asia/Vladivostok
ja: アジア/ウラジオストック

en: Asia/Yakutsk
ja: アジア/イヤクツーク

en: Asia/Yekaterinburg
ja: アジア/エカテリンブルク

en: Asia/Yerevan
ja: アジア/エレバン

en: Atlantic/Azores
ja: 大西洋/アゾーレス

en: Atlantic/Bermuda
ja: 大西洋/バーミューダ

en: Atlantic/Canary
ja: 大西洋/カナリア

en: Atlantic/Cape_Verde
ja: 大西洋/ケープバーデ

en: Atlantic/Faeroe
ja: 大西洋/フェロー

en: Atlantic/Jan_Mayen
ja: 大西洋/ヤンマイエン

en: Atlantic/Madeira
ja: 大西洋/マデイラ

en: Atlantic/Reykjavik
ja: 大西洋/レイキャビク

en: Atlantic/South_Georgia
ja: 大西洋/サウスジョージア

en: Atlantic/St_Helena
ja: 大西洋/セントヘレナ

en: Atlantic/Stanley
ja: 大西洋/スタンリー

en: Australia/Adelaide
ja: オーストラリア/アデレード

en: Australia/Brisbane
ja: オーストラリア/ブリスベン

en: Australia/Broken_Hill
ja: オーストラリア/ブロークンヒル

en: Australia/Darwin
ja: オーストラリア/ダーウィン

en: Australia/Hobart
ja: オーストラリア/ホバート

en: Australia/Lindeman
ja: オーストラリア/リンデマン

en: Australia/Lord_Howe
ja: オーストラリア/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
ja: オーストラリア/メルボルン

en: Australia/Perth
ja: オーストラリア/パース

en: Australia/Sydney
ja: オーストラリア/シドニー

en: Europe/Amsterdam
ja: ヨーロッパ/アムステルダム

en: Europe/Andorra
ja: ヨーロッパ/アンドラ

en: Europe/Athens
ja: ヨーロッパ/アテネ

en: Europe/Belfast
ja: ヨーロッパ/ベルファウスト

en: Europe/Belgrade
ja: ヨーロッパ/ベルグラード

en: Europe/Berlin
ja: ヨーロッパ/ベルリン

en: Europe/Bratislava
ja: ヨーロッパ/ブラチスラバ

en: Europe/Brussels
ja: ヨーロッパ/ブリュッセル

en: Europe/Bucharest
ja: ヨーロッパ/ブカレスト

en: Europe/Budapest
ja: ヨーロッパ/ブダペスト

en: Europe/Chisinau
ja: ヨーロッパ/キシニョフ

en: Europe/Copenhagen
ja: ヨーロッパ/コペンハーゲン

en: Europe/Dublin
ja: ヨーロッパ/ダブリン

en: Europe/Gibraltar
ja: ヨーロッパ/ジブラルタル

en: Europe/Helsinki
ja: ヨーロッパ/ヘルシンキ

en: Europe/Istanbul
ja: ヨーロッパ/イスタンブール

en: Europe/Kaliningrad
ja: ヨーロッパ/カリーニングラード

en: Europe/Kiev
ja: ヨーロッパ/キエフ

en: Europe/Lisbon
ja: ヨーロッパ/リスボン

en: Europe/Ljubljana
ja: ヨーロッパ/リュブリャナ

en: Europe/London
ja: ヨーロッパ/ロンドン

en: Europe/Luxembourg
ja: ヨーロッパ/ルクセンブルグ

en: Europe/Madrid
ja: ヨーロッパ/マドリッド

en: Europe/Malta
ja: ヨーロッパ/マルタ

en: Europe/Minsk
ja: ヨーロッパ/ミンスク

en: Europe/Monaco
ja: ヨーロッパ/モナコ

en: Europe/Moscow
ja: ヨーロッパ/モスクワ

en: Europe/Nicosia
ja: ヨーロッパ/ニコシア

en: Europe/Oslo
ja: ヨーロッパ/オスロ

en: Europe/Paris
ja: ヨーロッパ/パリ

en: Europe/Prague
ja: ヨーロッパ/プラハ

en: Europe/Riga
ja: ヨーロッパ/リガ

en: Europe/Rome
ja: ヨーロッパ/ローマ

en: Europe/Samara
ja: ヨーロッパ/サマラ

en: Europe/San_Marino
ja: ヨーロッパ/サンマリノ

en: Europe/Sarajevo
ja: ヨーロッパ/サラエボ

en: Europe/Simferopol
ja: ヨーロッパ/シンフェローポリ

en: Europe/Skopje
ja: ヨーロッパ/Skopje

en: Europe/Sofia
ja: ヨーロッパ/ソフィア

en: Europe/Stockholm
ja: ヨーロッパ/ストックホルム

en: Europe/Tallinn
ja: ヨーロッパ/タリン

en: Europe/Tirane
ja: ヨーロッパ/チラネ

en: Europe/Uzhgorod
ja: ヨーロッパ/ウジゴロド

en: Europe/Vaduz
ja: ヨーロッパ/ファドゥーツ

en: Europe/Vatican
ja: ヨーロッパ/バチカン

en: Europe/Vienna
ja: ヨーロッパ/ウィーン

en: Europe/Vilnius
ja: ヨーロッパ/ヴィリニュス

en: Europe/Warsaw
ja: ヨーロッパ/ワルシャワ

en: Europe/Zagreb
ja: ヨーロッパ/ザグレフ

en: Europe/Zaporozhye
ja: ヨーロッパ/ザポロジェ

en: Europe/Zurich
ja: ヨーロッパ/チューリッヒ

en: Indian/Antananarivo
ja: インド/アンタナナリボ

en: Indian/Chagos
ja: インド/チャゴス

en: Indian/Christmas
ja: インド/クリスマス

en: Indian/Cocos
ja: インド/ココス

en: Indian/Comoro
ja: インド/コモロス

en: Indian/Kerguelen
ja: インド/ケルゲレーヌ

en: Indian/Mahe
ja: インド/マエ

en: Indian/Maldives
ja: インド/モルジブ

en: Indian/Mauritius
ja: インド/マリシャス

en: Indian/Mayotte
ja: インド/マイヨット

en: Indian/Reunion
ja: インド/レユニオン

en: Pacific/Apia
ja: 太平洋/アピア

en: Pacific/Auckland
ja: 太平洋/オークランド

en: Pacific/Chatham
ja: 太平洋/チャタム

en: Pacific/Easter
ja: 太平洋/イースター

en: Pacific/Efate
ja: 太平洋/エファテ

en: Pacific/Enderbury
ja: 太平洋/エンダベリー

en: Pacific/Fakaofo
ja: 太平洋/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
ja: 太平洋/フィジー

en: Pacific/Funafuti
ja: 太平洋/フナフティ

en: Pacific/Galapagos
ja: 太平洋/ガラパゴス

en: Pacific/Gambier
ja: 太平洋/ガンビア

en: Pacific/Guadalcanal
ja: 太平洋/ガダルカナル

en: Pacific/Guam
ja: 太平洋/グアム

en: Pacific/Honolulu
ja: 太平洋/ホノルル

en: Pacific/Johnston
ja: 太平洋/ジョンストン

en: Pacific/Kiritimati
ja: 太平洋/キリティマティ

en: Pacific/Kosrae
ja: 太平洋/コシャエ

en: Pacific/Kwajalein
ja: 太平洋/クワゼリン

en: Pacific/Majuro
ja: 太平洋/マジュロ

en: Pacific/Marquesas
ja: 太平洋/マルケサス

en: Pacific/Midway
ja: 太平洋/ミッドウエイ

en: Pacific/Nauru
ja: 太平洋/ナウル

en: Pacific/Niue
ja: 太平洋/ニウエ

en: Pacific/Norfolk
ja: 太平洋/ノーフォーク

en: Pacific/Noumea
ja: 太平洋/ヌーメア

en: Pacific/Pago_Pago
ja: 太平洋/パゴパゴ

en: Pacific/Palau
ja: 太平洋/パラオ

en: Pacific/Pitcairn
ja: 太平洋/ピトルケルン

en: Pacific/Ponape
ja: 太平洋/ポナペ

en: Pacific/Port_Moresby
ja: 太平洋/ポートモレスビー

en: Pacific/Rarotonga
ja: 太平洋/ラロトンガ

en: Pacific/Saipan
ja: 太平洋/サイパン

en: Pacific/Tahiti
ja: 太平洋/タヒチ

en: Pacific/Tarawa
ja: 太平洋/タラワ

en: Pacific/Tongatapu
ja: 太平洋/トンガ

en: Pacific/Truk
ja: 太平洋/トラック

en: Pacific/Wake
ja: 太平洋/ウェーキ

en: Pacific/Wallis
ja: 太平洋/ウォーリス

en: Pacific/Yap
ja: 太平洋/ヤップ

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Close the current file
ja: 現在のファイルを閉じます

en: New _Message
ja: 新しいメッセージ(_M)

en: Open New Message window
ja: 新しいメッセージ作成ウィンドウを開きます

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: Configure Evolution
ja: Evolution の設定

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存します

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Save the current file with a different name
ja: 名前を付けて現在のファイルを保存します

en: Character _Encoding
ja: 文字のエンコーディング(_E)

en: Print Pre_view
ja: 印刷プレビュー(_V)

en: Save as _Draft
ja: 下書きとして保存(_D)

en: Save as draft
ja: 下書きとして保存します

en: S_end
ja: 送信(_E)

en: Send this message
ja: メッセージを送信します

en: PGP _Encrypt
ja: PGP による暗号化(_E)

en: Encrypt this message with PGP
ja: PGP でこのメッセージを暗号化します

en: PGP _Sign
ja: PGP の署名(_S)

en: Sign this message with your PGP key
ja: PGP 鍵でこのメッセージに署名します

en: _Picture Gallery
ja: 画像ギャラリー(_P)

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
ja: メッセージにドラッグできる画像のコレクションを表示

en: _Prioritize Message
ja: メッセージの優先度を上げる(_P)

en: Set the message priority to high
ja: メッセージの優先度を高くします

en: Re_quest Read Receipt
ja: 開封通知を要求する(_Q)

en: Get delivery notification when your message is read
ja: 相手がメッセージを読んだ時に配送通知を取得します

en: S/MIME En_crypt
ja: S/MIME による暗号化(_C)

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Certificate
ja: このメッセージを S/MIME 暗号認証を用いて暗号化します

en: S/MIME Sig_n
ja: S/MIME の署名(_N)

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
ja: S/MIME 署名証明書でこのメッセージに署名します

en: _Bcc Field
ja: Bcc(_B)

en: Toggles whether the BCC field is displayed
ja: Bcc の表示/非表示を切り替えます

en: _Cc Field
ja: Cc(_C)

en: Toggles whether the CC field is displayed
ja: Cc の表示/非表示を切り替えます

en: _Reply-To Field
ja: 返信先(_R)

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
ja: 返信先の表示/非表示を切り替えます

en: Attach
ja: 添付

en: Save Draft
ja: 下書きを保存します

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Enter the recipients of the message
ja: メッセージの宛先を入力します

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
ja: メッセージのカーボンコピー (Cc) を受けとる人のアドレスを入力します

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
ja: メッセージの宛先には入れずにカーボンコピー (Bcc) としてメッセージを受け取る人のアドレスを入力します

en: Fr_om:
ja: 差出人(_O):

en: _Reply-To:
ja: 返信先(_R):

en: _To:
ja: 宛先(_T):

en: _Cc:
ja: Cc(_C):

en: _Bcc:
ja: Bcc(_B):

en: _Post To:
ja: 送信先(_P):

en: S_ubject:
ja: 件名(_U):

en: Si_gnature:
ja: 署名(_G):

en: Click here for the address book
ja: ここをクリックするとアドレス帳が表示されます

en: Click here to select folders to post to
ja: <ここをクリックして投稿するフォルダーを選択してください>

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
ja: 送信メッセージに署名できません: このアカウントに対して署名付きの証明書がセットされていません

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
ja: 送信するメッセージを暗号化できません: このアカウントに対して暗号化された証明書がセットされていません

en: Compose Message
ja: メッセージの作成

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
ja: メール作成ウィンドウのメッセージの中に編集のできない、文字列ではないものが含まれています。

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
ja: {0}から添付されたメッセージを受け取れませんでした。

en: Do you want to recover unfinished messages?
ja: 完了していないメッセージを復旧しますか?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
ja: 新しいメッセージを作成する際に Evolution が不意に終了しました。メッセージを復旧すると、作成していたところから続行できるかもしれません。

en: _Do not Recover
ja: 復旧しない(_D)

en: _Recover
ja: 復旧する(_R)

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
ja: このウィンドウを閉じると、編集中のメッセージを完全に抹消することになります。ここで保存しておくと、後でメッセージの作成を続行することができます。

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
ja: 編集を続行する(_C)

en: _Save Draft
ja: 下書きを保存する(_S)

en: Could not create message.
ja: メッセージを作成できませんでした。

en: All accounts have been removed.
ja: すべてのアカウントが削除されています。

en: You need to configure an account before you can compose mail.
ja: メールを作成する前にアカウントを設定してください。

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
ja: 送信トレイに保存する際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
ja: 下書きフォルダーへの保存の際にエラーが発生しました。

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
ja: 送信中にエラーが発生しました。 どうしますか?

en: _Save to Outbox
ja: 送信トレイに保存(_S)

en: _Try Again
ja: 再度試す(_T)

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
ja: メッセージは送信されました。しかしエラーが送信後の処理中に発生しました。

en: Saving message to Outbox.
ja: メッセージを送信トレイに保存中。

en: Lose _formatting
ja: フォーマットを消去(_F)

en: Display as attachment
ja: 添付ファイルとして表示

en: Audio Player
ja: 音楽プレーヤー

en: Play the attachment in embedded audio player
ja: 組み込み音楽プレーヤーで添付ファイルを再生

en: From
ja: 差出人

en: (no subject)
ja: (件名無し)

note: Translators: This message suggests to the receipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
ja: このメッセージは %s さんが %s さんに代わって送信したものです

en: Regular Image
ja: 普通の画像

en: Display part as an image
ja: その部分を画像として表示

en: RFC822 message
ja: RFC822 メッセージ

en: Format part as an RFC822 message
ja: その部分を RFC822 メッセージとして整形

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Subject
ja: 件名

note: pseudo-header
en: Mailer
ja: メーラー

en: Richtext
ja: リッチテキスト

en: Display part as enriched text
ja: 表現力豊かなテキストの一部として表示

en: Format part as HTML
ja: その部分を HTML として整形

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: Format part as plain text
ja: その部分をプレーンテキストとして整形

en: Unsigned
ja: 署名なし

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
ja: このメッセージは署名されていません。このメッセージの信頼性を保証できません。

en: Valid signature
ja: 妥当な署名

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
ja: このメッセージには署名が付与されています。このメッセージは非常に信頼できるものであることを意味します。

en: Invalid signature
ja: 無効な署名です

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
ja: 転送中に改竄されているので、このメッセージの署名を検証できません。

en: Valid signature, but cannot verify sender
ja: 署名は妥当ですが、差出人を検証できません

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
ja: このメッセージには妥当な署名が付与されていますが、メッセージの差出人を検証できません。

en: Unencrypted
ja: 暗号化なし

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
ja: このメッセージは暗号化されていません。その内容がインターネットを介して閲覧される可能性があります。

en: Encrypted, weak
ja: 暗号化済み (レベルは不十分)

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
ja: このメッセージは暗号化されていますが、その暗号化アルゴリズムのレベルが不十分です。(現実的には困難ですが)、このメッセージの内容を部外者が閲覧する可能性があります。

en: Encrypted
ja: 暗号化済み

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
ja: このメッセージは暗号化されています。このメッセージの内容を部外者が閲覧することは困難と思われます。

en: Encrypted, strong
ja: 暗号化済み (レベルは強力)

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
ja: このメッセージは強力なアルゴリズムで暗号化されています。このメッセージの内容を部外者が閲覧することは非常に困難と思われます。

en: Display source of a MIME part
ja: MIME 部分のソースを表示

en: To
ja: 宛先

en: GPG signed
ja: GPG 署名済み

en: S/MIME signed
ja: S/MIME 署名済み

en: Security
ja: セキュリティ

en: Error parsing MBOX part: %s
ja: MBOX 部分の解析エラー: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
ja: PGP/MIME メッセージを解析できませんでした: %s

en: Could not parse PGP message: %s
ja: PGP メッセージを解析できませんでした: %s

en: Error verifying signature: %s
ja: 署名を検証する際にエラーが発生しました: %s

en: Malformed external-body part
ja: External-Body の部分が壊れています

en: Pointer to FTP site (%s)
ja: FTP サイト (%s) を指しています

en: Pointer to local file (%s)
ja: ローカルファイル (%s) にリンクしています

en: Pointer to remote data (%s)
ja: リモートデータ (%s) にリンクしています

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
ja: MIME メッセージを解析できませんでした。ソースを表示します。

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
ja: サポートしていない S/MIME の暗号化の種類

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
ja: PGP/MIME メッセージを解析できませんでした: %s

en: Unsupported signature format
ja: サポートしていない署名の書式

en: Reply-To
ja: 返信先

en: Date
ja: 日付

en: Newsgroups
ja: ニュースグループ

en: Face
ja: フェイス

en: _View Certificate
ja: 証明書の表示(_V)

en: This certificate is not viewable
ja: この証明書は表示可能な形式ではありません

en: %s attachment
ja: 添付ファイル: %s

en: %d %B %Y
ja: %Y年%B%e日

en: Calendar: from %s to %s
ja: カレンダー: %s 〜 %s

en: evolution calendar item
ja: Evolution カレンダーのアイテム

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
ja: %s (キャンセルされた)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
ja: %s (完了)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
ja: %s (実行待ち)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
ja: %s (キャンセルされた)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
ja: %s (%d%% 完了)

en: Cancel
ja: キャンセル

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
ja: メッセージを閉じる (エスケープ)

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
ja: 添付メッセージ

en: A load operation is already in progress
ja: 読み込み操作が既に進行中

en: A save operation is already in progress
ja: 保存操作が既に進行中

en: Could not open the attachment
ja: 添付ファイルを開けませんでした

en: Attachment contents not loaded
ja: 添付内容を読み込みませんでした

en: Could not save the attachment
ja: 添付ファイルを保存できませんでした

en: Attachment Properties
ja: 添付ファイルのプロパティ

en: F_ilename:
ja: ファイル名(_I):

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: MIME Type:
ja: MIME 型

en: _Suggest automatic display of attachment
ja: 添付ファイルを自動的に表示するか提示する(_S)

en: Could not set as background
ja: 壁紙にセットできませんでした

en: Set as _Background
ja: 壁紙にセットする(_B)

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Saving
ja: 保存中

en: Hide Attachment _Bar
ja: 添付ファイルバーを隠す(_B)

en: Show Attachment _Bar
ja: 添付ファイルバーを表示する(_B)

en: Add Attachment
ja: 添付ファイルの追加

en: A_ttach
ja: 添付する(_T)

en: Save Attachment | Save Attachments
ja[0]: 添付ファイルの保存

en: Open With Other Application...
ja: 他のアプリケーションで開く...

en: S_ave All
ja: すべて保存する(_A)

en: Sa_ve As
ja: 名前を付けて保存(_V)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: A_dd Attachment...
ja: 添付ファイルの追加(_D)...

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: Open this attachment in %s
ja: この添付ファイルを %s で開く

en: Mark as default address book
ja: デフォルトのアドレス帳にする

en: Autocomplete with this address book
ja: このアドレス帳で自動補完

en: Copy book content locally for offline operation
ja: オフライン用に連絡先の内容をローカルへコピーする

note: To Translators: The text is concatenated to a form: "Ctrl-click to open a link http://www.example.com"
en: Ctrl-click to open a link
ja: Ctrl を押しながらクリックするとリンクを開きます

en: Previous month
ja: 前月へ

en: Next month
ja: 翌月へ

en: Previous year
ja: 前年へ

en: Next year
ja: 翌年へ

en: Month Calendar
ja: 月別カレンダー

[ctx: CalItem]
note: This is a strftime() format. %B = Month name.
en: %B
ja: %m月

[ctx: CalItem]
note: This is a strftime() format. %Y = Year.
en: %Y
ja: %Y年

[ctx: CalItem]
note: This is a strftime() format. %B = Month name, %Y = Year.
en: %B %Y
ja: %Y年%m月

en: Mark as default calendar
ja: デフォルトのカレンダーにする

en: Mark as default task list
ja: デフォルトのタスク一覧にする

en: Mark as default memo list
ja: デフォルトのメモ一覧にする

en: Color:
ja: 色:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
ja: オフライン用にカレンダーの内容をローカルへコピーする

en: Copy task list contents locally for offline operation
ja: オフライン用にタスク一覧の内容をローカルへコピーする

en: Copy memo list contents locally for offline operation
ja: オフライン用にメモ一覧の内容をローカルへコピーする

en: Currently _used categories:
ja: 現在利用しているカテゴリ(_U):

en: _Available Categories:
ja: 利用可能な項目(_A)

en: Icon
ja: アイコン

en: Category Icon
ja: カテゴリアイコン

en: _No Image
ja: 画像なし(_N)

en: Category _Name
ja: カテゴリ名(_N)

en: Category _Icon
ja: カテゴリアイコン(_I)

en: Category Properties
ja: カテゴリのプロパティ

en: popup list
ja: ポップアップの一覧

en: Now
ja: 今

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
ja: 今日

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
ja: なし

en: The time must be in the format: %s
ja: 時間はフォーマットに入れなければなりません: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
ja: パーセント値は 0 と 100 を含めた、その間になければなりません

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Baltic
ja: バルト語

en: Central European
ja: 中欧

en: Chinese
ja: 中国語

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Greek
ja: ギリシア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Unicode
ja: ユニコード

en: Western European
ja: 西欧

en: Western European, New
ja: 西欧 (New)

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
ja: 繁体字中国語

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
ja: 簡体字中国語

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
ja: 表示

en: Character Encoding
ja: エンコーディング

en: Enter the character set to use
ja: 使用する文字集合を指定してください

en: Other...
ja: その他...

en: Choose custom color
ja: カスタムフォントの選択

en: Default
ja: デフォルト

en: Date and Time
ja: 日付と時刻

en: Text entry to input date
ja: 日付を入力するためのエントリです

en: Click this button to show a calendar
ja: このボタンをクリックするとカレンダーを表示します

en: Drop-down combination box to select time
ja: 時刻を選択するためのドロップダウン式のコンボボックスです

en: Time
ja: 時刻

en: No_w
ja: 今すぐ(_W)

en: _Today
ja: 今日(_T)

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
ja: なし(_N)

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
ja: なし

en: Invalid Date Value
ja: 不正な日付

en: Invalid Time Value
ja: 不正な時刻

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
ja: 明日

en: Yesterday
ja: 昨日

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
ja: 次の月曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
ja: 次の火曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
ja: 次の水曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
ja: 次の木曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
ja: 次の金曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
ja: 次の土曜

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
ja: 次の日曜

en: Use locale default
ja: システムのデフォルトを使用

en: Format:
ja: フォーマット:

note: Translators: :-)
en: _Smile
ja: スマイル(_S)

note: Translators: :-(
en: S_ad
ja: 悲しい(_A)

note: Translators: ;-)
en: _Wink
ja: ウインク(_W)

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
ja: アッカンべー(_G)

note: Translators: :-))
en: Laug_h
ja: 笑顔(_H)

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
ja: 大笑い(_B)

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
ja: 不確か(_T)

note: Translators: :-O
en: S_urprise
ja: びっくり(_U)

note: Translators: :-S
en: W_orried
ja: 心配(_O)

note: Translators: :-*
en: _Kiss
ja: キス(_K)

note: Translators: X-(
en: A_ngry
ja: 怒った(_N)

note: Translators: B-)
en: _Cool
ja: クール(_C)

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
ja: 天使(_L)

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
ja: 泣いた(_Y)

note: Translators: :-Q
en: S_ick
ja: 気分悪い(_I)

note: Translators: |-)
en: Tire_d
ja: つかれた(_D)

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
ja: 悪魔(_V)

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
ja: サル(_M)

en: (Unknown Filename)
ja: (ファイル名不明)

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
ja[0]: %d秒前

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
ja[0]: %d秒後

en: 1 minute ago | %d minutes ago
ja[0]: %d分前

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
ja[0]: %d分後

en: 1 hour ago | %d hours ago
ja[0]: %d時間前

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
ja[0]: %d時間後

en: 1 day ago | %d days ago
ja[0]: %d日前

en: 1 day in the future | %d days in the future
ja[0]: %d日後

en: 1 week ago | %d weeks ago
ja[0]: %d週間前

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
ja[0]: %d週間後

en: 1 month ago | %d months ago
ja[0]: %dヶ月前

en: 1 month in the future | %d months in the future
ja[0]: %dヶ月後

en: 1 year ago | %d years ago
ja[0]: %d年前

en: 1 year in the future | %d years in the future
ja[0]: %d年後

en: <click here to select a date>
ja: <ここをクリックして日付を選択してください>

en: now
ja: 現在

note: strftime for date filter display, only needs to show a day date (i.e. no time)
en: %d-%b-%Y
ja: %Y-%m-%d

en: Select a time to compare against
ja: 比較するもう1つの時間の選択

en: Choose a File
ja: ファイルの選択

en: R_ule name:
ja: ルール名(_U):

en: all the following conditions
ja: 次の条件を全て満足したアイテムを検索します

en: any of the following conditions
ja: 次の条件のどれかを満足したアイテムを検索します

en: _Find items which match:
ja: 検索する条件(_F):

en: Find items that meet the following conditions
ja: 次の条件を満足したアイテムを検索します

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
ja: なし

en: All related
ja: 関係するものすべて

en: Replies
ja: 返信だけ

en: Replies and parents
ja: 返信とその親

en: No reply or parent
ja: 返信とその親以外

en: I_nclude threads:
ja:  スレッドの種類(_N):

en: A_dd Condition
ja: 条件の追加(_D)

en: Incoming
ja: 受信したメッセージ

en: Outgoing
ja: 送信するメッセージ

en: Insert HTML File
ja: HTML ファイルを挿入

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
ja: 画像の挿入

en: Insert text file
ja: テキストファイルを挿入

en: _Alignment
ja: 配置(_A)

en: _Increase Indent
ja: インデントを増加(_I)

en: Increase Indent
ja: インデントを増加

en: _HTML File...
ja: HTML ファイル(_H)...

en: Te_xt File...
ja: テキストファイル(_X)...

en: Paste _Quotation
ja: 貼り付けて引用(_Q)

en: _Find...
ja: 検索(_F)...

en: Search for text
ja: テキストの検索

en: Find A_gain
ja: 再検索(_G)

en: Re_place...
ja: 置き換え(_P)...

en: Search for and replace text
ja: 文字列の検索と置換

en: _Decrease Indent
ja: インデントを減少(_D)

en: Decrease Indent
ja: インデントを減少

note: Center
en: _Center
ja: 中央(_C)

en: Center Alignment
ja: 中央揃え

note: Left
en: _Left
ja: 左(_L)

en: Left Alignment
ja: 左揃え

note: Right
en: _Right
ja: 右(_R)

en: Right Alignment
ja: 右揃え

en: Plain _Text
ja: プレーンテキスト(_T)

en: _Bulleted List
ja: 箇条記号付きリスト(_B)

en: _Roman Numeral List
ja: ローマ数字のリスト(_R)

en: Numbered _List
ja: 数字付きリスト(_L)

en: _Alphabetical List
ja: アルファベットのリスト(_A)

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: _Link...
ja: リンク(_L)...

en: Insert Link
ja: リンクを挿入

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule...
ja: 水平線(_R)...

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
ja: 水平線を挿入

en: _Table...
ja: テーブル(_T)...

en: Insert Table
ja: テーブルを挿入

en: _Cell...
ja: セル(_C)...

en: Pa_ge...
ja: ページ(_G)...

en: Font _Size
ja: フォントのサイズ(_S)

en: _Font Style
ja: フォントのスタイル(_F)

en: Paste As _Text
ja: テキストとして貼り付け(_T)

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: Bold
ja: 太字

en: _Italic
ja: 斜体(_I)

en: Italic
ja: 斜体

en: _Plain Text
ja: プレーンテキスト(_P)

en: _Strikethrough
ja: ストライク(_S)

en: Strikethrough
ja: ストライク

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: Underline
ja: 下線

en: Cell Contents
ja: セルの内容

en: Column
ja: 列

en: Row
ja: 行

en: Table
ja: テーブル

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
ja: テーブルの削除

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
ja: テーブルの挿入

en: Properties
ja: プロパティ

en: Row Above
ja: 行の上

en: Row Below
ja: 行の下

en: Cell...
ja: セル...

en: Image...
ja: 画像...

en: Link...
ja: リンク...

en: Page...
ja: ページ...

en: Paragraph...
ja: パラグラフ...

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule...
ja: 水平線...

en: Table...
ja: テーブル...

en: Text...
ja: テキスト...

en: Remove Link
ja: リンクの削除

en: _Emoticon
ja: 顔文字(_E)

en: Insert Emoticon
ja: 顔文字の挿入

en: Re_place
ja: 置き換え(_P)

en: _Image
ja: 画像(_I)

en: _Link
ja: リンク(_L)

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
ja: 水平線(_R)

en: _Table
ja: テーブル(_T)

en: Paragraph Style
ja: パラグラフのスタイル

en: Editing Mode
ja: 編集モード

en: Font Color
ja: フォント色

en: Font Size
ja: フォントのサイズ

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: _Horizontal:
ja: 水平位置(_H):

en: Top
ja: 上段

en: Middle
ja: 中段

en: Bottom
ja: 下段

en: _Vertical:
ja: 垂直位置(_V):

en: <b>Layout</b>
ja: <b>レイアウト</b>

note: Width
en: _Width
ja: 幅(_W)

en: Row S_pan:
ja: 行スパン(_P):

en: Co_lumn Span:
ja: 列スパン(_L):

en: <b>Background</b>
ja: <b>背景</b>

en: Transparent
ja: 透明

en: _Image:
ja: 画像(_I):

en: _Remove image
ja: 画像を削除(_R)

en: Cell Properties
ja: セルのプロパティ

en: No match found
ja: 見つかりませんでした

en: Search _backwards
ja: 先頭に向かって検索(_B)

en: Case _Sensitive
ja: 大文字/小文字を区別(_S)

en: <b>Size</b>
ja: <b>サイズ</b>

note: Width
en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: <b>Style</b>
ja: <b>スタイル</b>

en: _Alignment:
ja: 配置(_A):

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: _Source:
ja: ソース(_S):

en: _Height:
ja: 高さ(_H):

en: _X-Padding:
ja: 左右の余白(_X):

en: _Y-Padding:
ja: 上下の余白(_Y):

en: <b>Link</b>
ja: <b>リンク</b>

en: _Test URL...
ja: URL テスト(_T)...

en: Image Properties
ja: 画像のプロパティ

en: _Remove Link
ja: リンクを削除(_R)

en: Link Properties
ja: リンクのプロパティ

en: Perforated Paper
ja: ルーズリーフ

en: Paper
ja: 紙

en: Ribbon
ja: リボン

en: Midnight
ja: 夜中

en: Draft
ja: 下書き

en: Graph Paper
ja: 方眼紙

en: <b>Colors</b>
ja: <b>色</b>

en: _Text:
ja: テキスト(_T):

en: _Link:
ja: リンク(_L):

en: _Background:
ja: 背景(_B):

en: <b>Background Image</b>
ja: <b>背景画像</b>

en: _Template:
ja: テンプレート(_T):

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: _Custom:
ja: カスタム(_C):

en: Page Properties
ja: ページのプロパティ

en: _Style:
ja: スタイル(_S):

en: <b>Alignment</b>
ja: <b>配置</b>

en: Paragraph Properties
ja: パラグラフのプロパティ

en: R_eplace:
ja: 置き換え(_E)

en: _With:
ja: 置き換え先(_W):

en: _Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(_C)"

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Replace
ja: 置き換え(_R)

en: Replace _All
ja: すべて置き換え(_A)

[ctx: dialog-title]
en: Replace
ja: 置き換え

note: Ignore
en: Ignore
ja: 無視する

en: Spell Checking
ja: スペルチェック

en: _Rows:
ja: 行の数(_R):

en: C_olumns:
ja: 列の数(_O):

en: _Spacing:
ja: セル間隔幅(_S):

en: _Padding:
ja: 余白幅(_P):

en: Table Properties
ja: テーブルのプロパティ

en: Si_ze:
ja: サイズ(_Z):

en: Text Properties
ja: テキストのプロパティ

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
ja: Evolution に取り込むファイルを選択し、プルダウンリストからそのファイルの種類を選択してください。

en: File _type:
ja: ファイルの種類(_T):

en: Choose the destination for this import
ja: インポート先の選択

en: Choose the type of importer to run:
ja: インポートの種類を選択してください:

en: Import data and settings from _older programs
ja: 以前のバージョンからデータとその設定をインポートする(_O)

en: Import a _single file
ja: 一個のファイルをインポートする(_S)

en: Please select the information that you would like to import:
ja: インポートしたい情報を選択してください:

en: From %s:
ja: 差出人 %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
ja: 元に戻す(_C)

en: Preview data to be imported
ja: インポートするデータのプレビューを表示します

en: Import Data
ja: データのインポート

en: Select what type of file you want to import from the list.
ja: 一覧からどの種類のファイルをインポートしたいのか選択してください

en: Evolution Import Assistant
ja: Evolution インポートアシスタント

en: Import Location
ja: インポートする場所

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
ja: Evolution インポートアシスタントへようこそ。
    このアシスタントを使って、外部のファイルを Evolution へインポートする手順をご案内します。

en: Importer Type
ja: インポートの種類

en: Select Information to Import
ja: インポートする情報の選択

en: Select a File
ja: ファイルの選択

en: Autogenerated
ja: 自動生成

en: Close
ja: 閉じる

en: _Save and Close
ja: 保存して閉じる(_S)

en: Edit Signature
ja: 署名の編集

en: _Signature Name:
ja: 署名の名称(_S):

en: Unnamed
ja: 名前なし

en: Add _Script
ja: スクリプトの追加(_S)

en: Add Signature Script
ja: 署名スクリプトの追加

en: Edit Signature Script
ja: 署名スクリプトの編集

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
ja: このスクリプトの出力は署名として
    使用されます。指定した "名前" は
    表示の目的でのみ使用されます。

en: S_cript:
ja: スクリプト(_C):

en: Script file must be executable.
ja: スクリプトファイルは実行可能でなければなりません。

en: World Map
ja: 世界地図

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
ja: マウスでタイムゾーンを選択するための地図ウィジェットです。キーボードをご利用の際は、この下にあるタイムゾーン選択用のドロップダウン式コンボボックスをご利用ください。

en: Could not open the link.
ja: リンクを開けませんでした

en: Could not display help for Evolution.
ja: Evolution のヘルプを表示できませんでした。

en: _Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない(_D)

en: Show Contacts
ja: 連絡先を表示

en: Address B_ook:
ja: アドレス帳(_O):

en: Cat_egory:
ja: カテゴリ(_E):

en: _Search:
ja: 検索(_S):

en: Any Category
ja: 任意のカテゴリ

en: Co_ntacts
ja: 連絡先(_N)

en: Search
ja: 検索

en: Address Book
ja: アドレス帳

en: Select Contacts from Address Book
ja: アドレス帳から連絡先を選択

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
ja: %s をインラインに展開(_X)

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
ja: %s をコピー(_Y)

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
ja: %s を切り取り(_U)

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
ja: %s を編集(_E)

en: _Delete %s
ja: %s を削除(_D)

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
ja: Evolution は現在オンラインです。このボタンをクリックしてオフライン動作させられます。

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
ja: Evolution は現在オフラインです。このボタンをクリックしてオンラインで動作させることができます。

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
ja: ネットワークに接続できないため、Evolution は現在オフラインです。

en: Keyring key is unusable: no user or host name
ja: キーリングのキーが使えません: ユーザーかホストの名前がありません

en: You have the Caps Lock key on.
ja: Caps Lock キーがオンになっています。

en: _Remember this passphrase
ja: このパスフレーズを記憶する(_R)

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
ja: このセッションのリマインダー用にこのパスフレーズを記憶します(_R)

en: _Remember this password
ja: このパスワードを記憶する(_R)

en: _Remember this password for the remainder of this session
ja: このセッションのリマインダー用にこのパスワードを記憶します(_R)

en: Evolution Preferences
ja: Evolution の設定

en: An error occurred while printing
ja: 印刷する際にエラーが発生しました

en: The printing system reported the following details about the error:
ja: エラーに関して印刷システムから次のような詳細情報が報告されました:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
ja: 印刷システムはエラーに関して何も詳細を報告してきませんでした。

en: _Method:
ja: メソッド(_M):

en: Defer to Desktop Settings
ja: デスクトップ設定に従う

en: _Open Desktop Settings
ja: デスクトップ設定を開く(_O)

en: Manual
ja: マニュアル

en: _HTTP Proxy:
ja: HTTP プロキシ(_H):

en: H_TTPS Proxy:
ja: HTTPS プロキシ(_T):

en: _Socks Proxy:
ja: Socks プロキシ(_S):

en: _Ignore Hosts:
ja: 無視するホスト(_I):

en: Automatic
ja: 自動設定

en: Configuration _URL:
ja: 設定用URL(_U):

en: Use a direct connection, no proxying required.
ja: プロキシ不要で直接接続します。

en: Switch to Basic Proxy Preferences
ja: 基礎的なプロキシ設定に切り替え

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
ja: 詳細なプロキシ設定に切り替え

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
ja: 以下のアカウントに独自のプロキシ設定を適用します:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
ja: <b>詳細なプロキシ設定</b>ではネットワークの代替プロキシを定義して特定のアカウントに適用することができます。

en: Custom Proxy
ja: 独自のプロキシ設定

en: Create a new proxy profile
ja: 新しいプロキシのプロファイルを作成します

en: Delete the selected proxy profile
ja: 選択したプロキシのプロファイルを削除します

en: Add Rule
ja: ルールの追加

en: Edit Rule
ja: ルールの編集

en: Matches: %u
ja: 検索結果: %u個

en: Close the find bar
ja: 検索バーを閉じます

en: Fin_d:
ja: 検索(_D):

en: Clear the search
ja: 検索をクリア

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: Find the previous occurrence of the phrase
ja: フレーズの前の出現位置を検索

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: Find the next occurrence of the phrase
ja: フレーズの次の出現位置を検索

en: Mat_ch case
ja: 大文字小文字を区別して一致(_C)

en: Reached bottom of page, continued from top
ja: ページの末尾に到達しました。先頭から続行します

en: Reached top of page, continued from bottom
ja: ページの先頭に到達しました。末尾から続行します

en: When de_leted:
ja: 削除した時(_L):

en: Standard
ja: 標準

en: Proprietary
ja: 独占

en: Secret
ja: 機密

en: Top Secret
ja: 極秘

en: For Your Eyes Only
ja: 親展

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
ja: 送らない

en: Mail Receipt
ja: 開封通知を送る

en: Send Options
ja: 送信オプション

en: R_eply requested
ja: 返信を要求する(_E)

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
ja: 指定した日数以内(_T):

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
ja: 日

en: _When convenient
ja: 都合の良い時(_W)

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
ja: メッセージの配送を遅らせる(_D)

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
ja: 次の日以降(_A):

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
ja: 日

en: _Set expiration date
ja: 廃棄する日数を設定(_S)

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
ja: 以下の日数(_U)

en: Delivery Options
ja: 配信オプション

en: _Priority:
ja: 優先度(_P):

en: _Classification:
ja: 分類(_C)

en: Gene_ral Options
ja: 全般のオプション(_R)

en: Creat_e a sent item to track information
ja: 追跡情報に対する送信アイテムを作成する(_E)

en: _Delivered
ja: 配送したもの(_D)

en: Deli_vered and opened
ja: 配送後とメールを開いた後(_V)

en: _All information
ja: すべての情報(_A)

en: A_uto-delete sent item
ja: 送信アイテムを自動的に削除する(_U)

en: Status Tracking
ja: ステータスの追跡

en: _When opened:
ja: 開いた時(_W):

en: When decli_ned:
ja: 辞退した時(_N):

en: When co_mpleted:
ja: 完了した時(_M):

en: When acce_pted:
ja: 受諾した時(_P):

en: Return Notification
ja: 開封通知

en: Sta_tus Tracking
ja: ステータスの追跡(_T)

en: Type:
ja: 種類:

en: Name:
ja: 名前:

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
ja: 更新間隔

en: Use a secure connection
ja: セキュアな接続の利用

en: User
ja: ユーザー

en: _Hide
ja: 隠す(_H)

en: _Destination
ja: インポート元(_D):

en: Select destination
ja: インポート元の選択

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
ja: (提案無し)

en: More...
ja: さらに...

note: - Ignore All
en: Ignore All
ja: 全て無視する

en: Spelling Suggestions
ja: つづりの提案

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
ja: Evolution を再起動するまで利用できない連絡先があるかもしれません。

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
ja: Evolution を再起動するまで利用できない予定があるかもしれません。

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
ja: Evolution を再起動するまで利用できないメモがあるかもしれません。

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
ja: Evolution を再起動するまで利用できないタスクがあるかもしれません。

en: click to add
ja: クリックして追加する

en: Move selected column names to top
ja: 選択した行を最上部に移動

en: Move selected column names up one row
ja: 選択した行を1つ上に移動

en: Move selected column names down one row
ja: 選択した行を1つ下に移動

en: Move selected column names to bottom
ja: 選択した行を最下部に移動

en: Select all column names
ja: 行をすべて選択

en: (Ascending)
ja: (昇順)

en: (Descending)
ja: (降順)

en: Not sorted
ja: 並べ替えなし

en: No grouping
ja: グループなし

en: Show Fields
ja: 表示する項目

en: Choose the order of information to appear in the message list.
ja: メッセージ一覧に表示する情報の順序を選択してください。

en: Clear _All
ja: すべてクリア(_A)

en: _Show field in View
ja: ビューに表示する項目(_S)

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Group Items By
ja: グループ化

en: Show _field in View
ja: ビューに表示する項目(_F)

en: Then By
ja: 追加の条件

en: Show field i_n View
ja: ビューに表示する項目(_N)

en: Show field in _View
ja: ビューに表示する項目(_V)

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Clear All
ja: すべてクリア

en: Sort Items By
ja: 次で並べ替え

en: _Sort...
ja: 並べ替え(_S)...

en: _Group By...
ja: グループ化(_G)...

en: _Fields Shown...
ja: 表示する項目(_F)...

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
ja: 表へ追加したい項目を選択して、
    表示させたい場所にドラッグしてください。

en: Add a Column
ja: 項目の追加

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
ja[0]: %s : %s (%d個のアイテム)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
ja[0]: %s (%d個のアイテム)

en: Customize Current View
ja: ビューのカスタマイズ

en: Sort _Ascending
ja: 昇順で並べ替え(_A)

en: Sort _Descending
ja: 降順で並べ替え(_D)

en: Group By This _Field
ja: この項目でグループ化(_F)

en: Group By _Box
ja: ボックスでグループ化(_B)

en: Remove This _Column
ja: この項目の削除(_C)

en: Add a C_olumn...
ja: 項目の追加(_O)...

en: A_lignment
ja: 配置(_L)

en: B_est Fit
ja: 最適な配置(_E)

en: Format Column_s...
ja: 項目のフォーマット(_S)...

en: Custo_mize Current View...
ja: ビューのカスタマイズ(_M)...

en: _Sort By
ja: 並べ替え(_S)

note: Custom
en: _Custom
ja: カスタム(_C)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Input Methods
ja: 入力メソッド

en: Select a Time Zone
ja: タイムゾーンの選択

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
ja: 地図の任意のエリアを拡大する場合はマウスの左ボタンを使い、タイムゾーンを選択してください。
    エリアを縮小する場合はマウスの右ボタンを使ってください。

en: Time Zones
ja: タイムゾーン

en: _Selection
ja: 選択(_S)

en: Timezone drop-down combination box
ja: タイムゾーンを選択するためのドロップダウン式のコンボボックスです

en: Click here to open the URL
ja: ここをクリックすると URL を開きます

en: Enter a URL here
ja: ここで URL を入力してください

en: Evolution Source Viewer
ja: Evolution ソースビューアー

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
ja: 表示名

en: Flags
ja: フラグ

en: Identity
ja: 身元情報

en: _Copy Link Location
ja: リンク先のコピー(_C)

en: Copy the link to the clipboard
ja: リンク先をクリップボードにコピーします。

en: _Open Link in Browser
ja: リンクをブラウザーで開く(_O)

en: Open the link in a web browser
ja: リンクをブラウザーで開きます

en: _Copy Email Address
ja: メールアドレスのコピー(_C)

en: _Copy Image
ja: 画像をコピー(_C)

en: Copy the image to the clipboard
ja: 画像をクリップボードにコピーします。

en: Save _Image...
ja: 画像を保存(_I)...

en: Save the image to a file
ja: 画像をファイルに保存します

en: Select all text and images
ja: すべてのテキストと画像を選択します

en: Click to call %s
ja: クリックすると %s さんを呼び出します

en: Click to hide/unhide addresses
ja: クリックするとメールアドレスの表示/非表示を切り替えます

en: Click to open %s
ja: クリックすると %s を開きます

en: Copying image to clipboard
ja: 画像をクリップボードにコピー中

en: Save Image
ja: 画像の保存

en: Missing date.
ja: 日付がありません。

en: You must choose a date.
ja: 日付を指定してください。

en: Missing filename.
ja: ファイル名がありません。

en: You must specify a filename.
ja: ファイル名を指定してください。

en: Missing name.
ja: 名前がありません。

en: You must name this filter.
ja: このフィルターに名前を付けてください。

en: Please choose another name.
ja: 別の名前を指定してください。

en: the current time
ja: 現在時刻

en: the time you specify
ja: 指定した時間

en: a time relative to the current time
ja: 現在時刻との相対時間

en: seconds
ja: 秒

en: weeks
ja: 週

en: months
ja: 月

en: years
ja: 年

en: ago
ja: 前

en: in the future
ja: 先

en: Compare against
ja: 次の条件で比較する:

en: Show filters for mail:
ja: フィルターの対象:

en: _Filter Rules
ja: フィルターのルール(_F)

en: Table Cell
ja: テーブルのセル

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
ja: 子ウィジットをポップアップします

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
ja: セルを切り替えます

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
ja: このセルを格納する ETree オブジェクトの行を展開します

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
ja: このセルを格納する ETree オブジェクトの行を畳みます

en: click
ja: クリック

en: sort
ja: 並べ替え

en: Save Current View
ja: このビューの保存

en: _Create new view
ja: 新しいビューの作成(_C)

en: _Replace existing view
ja: 既存のビューと置き換え(_R)

en: Do you wish to save your changes?
ja: 変更点を保存しますか?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
ja: この署名は変更されていますが保存されていません。

en: _Discard changes
ja: 破棄する(_D)

en: Blank Signature
ja: 空の署名

en: Please provide an unique name to identify this signature.
ja: この署名を一意に識別するために重複しない名前を指定してください。

en: Unable to copy image to clipboard.
ja: 画像をクリップボードにコピーできません。

en: Unable to save image.
ja: 画像を保存できません。

en: Could not load signature.
ja: 署名を読み込めませんでした。

en: Could not save signature.
ja: 署名を保存できませんでした。

en: This option will use an OAuth 2.0 access token to connect to the server
ja: このオプションではサーバーへの接続に OAuth 2.0 アクセストークンを使います

en: Forwarded messages
ja: 転送メッセージ

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
ja[0]: %d通のメッセージの受信中

en: Scanning messages for duplicates
ja: 重複メッセージを検索

en: File has been removed.
ja: ファイルが削除されています。

en: Removing attachments
ja: 添付ファイルを削除中

en: Saving %d message | Saving %d messages
ja[0]: %d通のメッセージの保存中

note: Some local folders
en: Inbox
ja: 受信箱

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
ja: 下書き

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
ja: 送信トレイ

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
ja: 送信済み

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
ja: テンプレート

en: User cancelled operation
ja: ユーザーによって操作がキャンセルされました

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
ja: 宛先が指定されていないのでメッセージの転送をキャンセルしました。

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
ja: 利用できる識別子がないのでメッセージの転送をキャンセルしました。

en: No mail transport service available
ja: 利用できるメール転送サービスがありません

en: Failed to apply outgoing filters: %s
ja: 出力フィルターの適用に失敗しました: %s

en: Sending message
ja: メッセージの送信中

en: Filtering Selected Messages
ja: 選択したメッセージのフィルタリング

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit->Message Filters.
    Original error was: %s
ja: 選択したメッセージの振り分けに失敗しました。理由としてはフィルターでセットされているフォルダーの位置に不正なものがあることが考えられます。編集->フィルターの定義でフィルターをチェックしてください。
    元のエラー: %s

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit->Message Filters.
    Original error was: %s
ja: 出力フィルターの適用に失敗しました。理由としてはフィルターでセットされているフォルダーの位置に不正なものがあることが考えられます。編集->フィルターの定義でフィルターをチェックしてください。
    元のエラー: %s

en: Sending message %d of %d
ja: %d / %d 通のメッセージの送信中

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
ja[0]: %d / %d 通のメッセージ送信に失敗しました

en: Complete.
ja: 完了しました

en: Forwarded message
ja: 転送するメッセージ

en: Setting up Search Folder: %s
ja: 仮想フォルダーの設定: %s

en: Open _Online Accounts
ja: オンラインアカウントを開く(_O)

en: This account was created through the Online Accounts service.
ja: この設定は GNOME オンラインアカウントサービス経由で作成されました。

en: _Reset Order
ja: 順番のリセット(_R)

en: You can drag and drop account names to reorder them.
ja: アカウント名をドラッグ&ドロップして並べかえることができます。

en: De_fault
ja: デフォルト(_F)

en: Enabled
ja: 有効

en: Account Name
ja: アカウント名

en: No email address provided
ja: メールアドレスが入力されていません

en: Missing domain in email address
ja: メールアドレスにドメインがありません

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: (No Subject)
ja: (件名無し)

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
ja: 検索をスキップ(_S)

en: Evolution Account Assistant
ja: Evolution アカウントアシスタント

en: Check for Supported Types
ja: サポートしているかチェック

en: Done
ja: 完了

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
ja: 添付ファイル

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
ja: インラインにする (Outlook 形式)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
ja: 引用する

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
ja: 何も引用しない

en: Special Folders
ja: 特別なフォルダー

en: Draft Messages _Folder:
ja: 下書きフォルダー(_F):

en: Choose a folder for saving draft messages.
ja: 下書きを保存するフォルダーを選択してください。

en: Sent _Messages Folder:
ja: 送信済フォルダー(_M):

en: Choose a folder for saving sent messages.
ja: 送信済みメッセージを保存するフォルダーを選択してください。

en: S_ave replies in the folder of the message being replied to
ja: 返信を返信元メッセージのフォルダーに保存する(_A)

en: _Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す(_R)

en: Use a Real Folder for _Trash:
ja: ゴミ箱として実フォルダーを使う(_T):

en: Choose a folder for deleted messages.
ja: 削除したメッセージのフォルダーを選択してください。

en: Use a Real Folder for _Junk:
ja: ジャンクとして実フォルダーを使う(_J):

en: Choose a folder for junk messages.
ja: ジャンクメッセージのフォルダーを選択してください。

en: Composing Messages
ja: メッセージの作成

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
ja: 常に使用する CC 先(_S):

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
ja: 常に使用する Bcc 先(_B):

en: Message Receipts
ja: メッセージの開封通知

en: S_end message receipts:
ja: 開封通知の送信(_E):

en: Never
ja: しない

en: Always
ja: 常に

en: Ask for each message
ja: 送信する度に確認する

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Account Information
ja: アカウント情報

en: Required Information
ja: 必須情報

en: Full Nam_e:
ja: 氏名(_E):

en: Email _Address:
ja: メールアドレス(_A):

en: Optional Information
ja: 追加情報

en: Re_ply-To:
ja: 返信先(_P):

en: Or_ganization:
ja: 組織(_G):

en: Add Ne_w Signature...
ja: 新しい署名の追加(_W)...

en: Add
ja: 追加

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: Looking up account details...
ja: アカウント詳細の検索中...

en: Checking for New Mail
ja: 新着メールの確認

en: Check for _new messages every
ja: 新着メールをチェックする周期(_N):

en: Receiving Options
ja: 受信のオプション

en: Receiving Email
ja: メールの受信

en: General
ja: 全般

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
ja: 会議開催要求には署名しない (Outlook 互換用)(_D)

en: OpenPGP _Key ID:
ja: OpenPGP 鍵の ID(_K):

en: Si_gning algorithm:
ja: 署名アルゴリズム(_G):

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
ja: このアカウントを使用する場合は常に送信メッセージに署名を付与する(_W)

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
ja: 暗号化したメッセージを送信する場合は常にメール全体を暗号化する(_M)

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
ja: 暗号解読時には常に信用キーを使用する(_T)

en: Sig_ning certificate:
ja: 署名する証明書(_N):

en: Select
ja: 選択

en: Signing _algorithm:
ja: 署名アルゴリズム(_A)

en: Always sign outgoing messages when using this account
ja: このアカウントを使用する場合は常に送信メッセージに電子署名する

en: Encryption certificate:
ja: 暗号化する証明書:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
ja: このアカウントを使用する場合は常に送信メッセージを暗号化する

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
ja: 暗号化したメッセージを送信する場合は常に自分宛にも暗号化する

en: Sending Email
ja: メールの送信

en: Server _Type:
ja: サーバー種別(_T):

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
ja: メールにアクセスするのに使われる設定の概要です。

en: Personal Details
ja: 個人の詳細

en: Full Name:
ja: 氏名:

en: Email Address:
ja: メールアドレス:

en: Receiving
ja: 受信

en: Sending
ja: 送信

en: Server Type:
ja: サーバー種別:

en: Server:
ja: サーバー:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Security:
ja: セキュリティ:

en: Account Summary
ja: アカウントの概要

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Account Editor
ja: アカウントエディター

en: _Add to Address Book...
ja: アドレス帳に追加(_A)...

en: _To This Address
ja: このアドレスへ(_T)

en: _From This Address
ja: このアドレスら(_F)

en: Send _Reply To...
ja: 返信する(_R)...

en: Send a reply message to this address
ja: このアドレスに返信

en: Create Search _Folder
ja: 仮想フォルダーの作成(_F)

en: Hid_e All
ja: すべて隠す(_E)

en: _View Inline
ja: インライン表示(_V)

en: Vie_w All Inline
ja: すべてインラインで表示(_W)

en: Create Folder
ja: フォルダーの作成

en: Specify where to create the folder:
ja: フォルダーを作成する場所を指定してください:

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Folder _name:
ja: フォルダー名(_N):

en: Junk filtering software:
ja: ジャンクフィルターのソフトウェア:

en: _Label name:
ja: ラベルの名前(_L):

en: I_mportant
ja: 重要(_M)

note: red
en: _Work
ja: 仕事(_W)

note: orange
en: _Personal
ja: 個人(_P)

note: green
en: _To Do
ja: ToDo(_T)

note: blue
en: _Later
ja: 保留(_L)

en: Add Label
ja: ラベルの追加

en: Edit Label
ja: ラベルの編集

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
ja: 注記: ラベルの中にあるアンダースコア (下線) は
    メニューの中でニーモニックとして使用されます。

en: Color
ja: 色

en: Move selected headers to top
ja: 選択したヘッダーを最上部へ移動します

en: Move selected headers up one row
ja: 選択したヘッダーを1つ上へ移動します

en: Move selected headers down one row
ja: 選択したヘッダーを1つ下へ移動します

en: Move selected headers to bottom
ja: 選択したヘッダーを最下部へ移動します

en: Select all headers
ja: ヘッダーをすべて選択

en: Header Name
ja: ヘッダーの名前

en: Header Value
ja: ヘッダーの値

en: Headers
ja: ヘッダー

en: Page %d of %d
ja: %d / %d ページ

en: Move to Folder
ja: フォルダーへ移動する

en: Copy to Folder
ja: フォルダーへコピーする

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: C_opy
ja: コピー(_O)

en: _Do not ask me again.
ja: 次回からこのメッセージを表示しない(_D)

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
ja: メーリングリストで常に Reply-To: を無視する(_A)

en: Failed to retrieve message:
ja: メッセージの取得に失敗しました:

en: A_dd Sender to Address Book
ja: 差出人をアドレス帳へ追加(_D)

en: Add sender to address book
ja: 差出人をアドレス帳に追加します

en: Check for _Junk
ja: ジャンクかチェックする(_J)

en: Filter the selected messages for junk status
ja: 選択したメッセージがジャンクであるかどうかを確認します

en: _Copy to Folder...
ja: フォルダーへコピー(_C)...

en: Copy selected messages to another folder
ja: 選択したメッセージを別のフォルダーへコピーします

en: _Delete Message
ja: 削除マークの付与(_D)

en: Mark the selected messages for deletion
ja: 選択したメッセージに削除マークを付けます

en: Create a Filter Rule for Mailing _List...
ja: メーリングリストのフィルタールールを作成(_L)...

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
ja: このメーリングリストへのメッセージをフィルターするルールを作成します

en: Create a Filter Rule for _Recipients...
ja: 宛先のフィルターを作成(_R)...

en: Create a rule to filter messages to these recipients
ja: これらの宛先へのメッセージをフィルターするルールを作成します

en: Create a Filter Rule for Se_nder...
ja: 差出人のフィルタールールを作成(_N)...

en: Create a rule to filter messages from this sender
ja: この差出人からのメッセージをフィルターするルールを作成します

en: Create a Filter Rule for _Subject...
ja: 件名のフィルタールールを作成(_S)...

en: Create a rule to filter messages with this subject
ja: この件名のメッセージをフィルターするルールを作成します

en: A_pply Filters
ja: フィルターの適用(_P)

en: Apply filter rules to the selected messages
ja: 選択したメッセージに対してフィルタールールを適用します

en: _Find in Message...
ja: メッセージから検索(_F)...

en: Search for text in the body of the displayed message
ja: 表示したメッセージ本文に含まれる文字列を検索します

en: _Clear Flag
ja: フラグの解除(_C)

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
ja: 選択したメッセージからフォローアップマークを削除します

en: _Flag Completed
ja: 完了フラグ(_F)

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
ja: 選択したメッセージのフォローアップマークを「完了した」にします

en: Follow _Up...
ja: フォローアップ(_U)...

en: Flag the selected messages for follow-up
ja: 選択したメッセージにフォローアップマークを付けます

en: _Attached
ja: 添付する(_A)

en: Forward the selected message to someone as an attachment
ja: 選択したメッセージを添付して誰かに転送します

en: Forward As _Attached
ja: 添付として転送(_A)

en: _Inline
ja: インライン(_I)

en: Forward the selected message in the body of a new message
ja: 選択したメッセージを新しいメッセージの本文に挿入して転送します

en: Forward As _Inline
ja: インラインで転送(_I)

en: _Quoted
ja: 引用する(_Q)

en: Forward the selected message quoted like a reply
ja: 選択したメッセージを返信のように引用して転送します

en: Forward As _Quoted
ja: 引用として転送(_Q)

en: _Load Images
ja: 画像の読み込み(_L)

en: Force images in HTML mail to be loaded
ja: HTML メールの画像を強制的に読み込みます

en: _Important
ja: 重要(_I)

en: Mark the selected messages as important
ja: 選択したメッセージに重要マークを付けます

en: _Junk
ja: ジャンク(_J)

en: Mark the selected messages as junk
ja: 選択したメッセージにジャンクマークを付けます

en: _Not Junk
ja: ジャンクではない(_N)

en: Mark the selected messages as not being junk
ja: 選択したメッセージのジャンクマークを外します

en: _Read
ja: 既読(_R)

en: Mark the selected messages as having been read
ja: 選択したメッセージに既読マークを付けます

en: Uni_mportant
ja: 重要ではない(_M)

en: Mark the selected messages as unimportant
ja: 選択したメッセージの重要マークを外します

en: _Unread
ja: 未読(_U)

en: Mark the selected messages as not having been read
ja: 選択したメッセージに未読マークを付けます

en: _Edit as New Message...
ja: 新規のメッセージとして編集(_E)...

en: Open the selected messages in the composer for editing
ja: 選択したメッセージを開いて編集します

en: Compose _New Message
ja: 新しいメッセージの作成(_N)

en: Open a window for composing a mail message
ja: メッセージを作成するためのウィンドウを開きます

en: _Open in New Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_O)

en: Open the selected messages in a new window
ja: 選択したメッセージを新しいウィンドウの中で開きます

en: _Move to Folder...
ja: フォルダーへ移動(_M)...

en: Move selected messages to another folder
ja: 選択したメッセージを別のフォルダーへ移動します

en: _Next Message
ja: 次のメッセージへ(_N)

en: Display the next message
ja: 次のメッセージを表示します

en: Next _Important Message
ja: 次の重要なメッセージへ(_I)

en: Display the next important message
ja: 次の重要なメッセージを表示します

en: Next _Thread
ja: 次のスレッドへ(_T)

en: Display the next thread
ja: 次のスレッドを表示します

en: Next _Unread Message
ja: 次の未読メッセージへ(_U)

en: Display the next unread message
ja: 次の未読メッセージを表示します

en: _Previous Message
ja: 前のメッセージへ(_P)

en: Display the previous message
ja: 前のメッセージを表示します

en: Pr_evious Important Message
ja: 前の重要なメッセージへ(_E)

en: Display the previous important message
ja: 前の重要なメッセージを表示します

en: Previous T_hread
ja: 前のスレッドへ(_H)

en: Display the previous thread
ja: 前のスレッドを表示します

en: P_revious Unread Message
ja: 前の未読メッセージへ(_R)

en: Display the previous unread message
ja: 前の未読メッセージを表示します

en: Print this message
ja: メッセージを印刷します

en: Preview the message to be printed
ja: 印刷されるメッセージのプレビューを表示します

en: Re_direct
ja: リダイレクト(_D)

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
ja: 選択したメッセージを誰かに転送します

en: Remo_ve Attachments
ja: 添付ファイルの削除(_V)

en: Remove attachments
ja: 添付ファイルを削除します

en: Remove Du_plicate Messages
ja: 重複したメッセージの削除(_P)

en: Checks selected messages for duplicates
ja: 選択したメッセージに削除マークを付けます

en: Reply to _All
ja: 全員へ返信(_A)

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
ja: 選択したメッセージのすべての宛先へ返信します

en: Reply to _List
ja: メーリングリストへ返信(_L)

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
ja: 選択したメッセージのメーリングリストへ返信します

en: _Reply to Sender
ja: 差出人へ返信(_R)

en: Compose a reply to the sender of the selected message
ja: 選択したメッセージの差出人へ返信します

en: _Save as mbox...
ja: mbox 形式で保存(_S)...

en: Save selected messages as an mbox file
ja: 選択したメッセージ mbox 形式のファイルで保存します

en: _Message Source
ja: メッセージのソース(_M)

en: Show the raw email source of the message
ja: メッセージのソースを表示します

en: _Undelete Message
ja: 削除マークの解除(_U)

en: Undelete the selected messages
ja: 選択したメッセージの削除を取り消します

en: _Normal Size
ja: 通常のサイズ(_N)

en: Reset the text to its original size
ja: 文字のサイズを初期サイズに戻します

en: _Zoom In
ja: 拡大(_Z)

en: Increase the text size
ja: 文字のサイズを大きくします

en: Decrease the text size
ja: 文字のサイズを小さくします

en: Cre_ate
ja: 作成(_A)

en: Ch_aracter Encoding
ja: エンコーディング(_A)

en: F_orward As
ja: 別の形式で転送(_O)

en: _Group Reply
ja: グループに返信(_G)

en: _Go To
ja: ジャンプ(_G)

en: Mar_k As
ja: マークの付与(_K)

en: _Message
ja: メッセージ(_M)

en: _Zoom
ja: ズーム(_Z)

en: Create a Search Folder from Mailing _List...
ja: メーリングリストから仮想フォルダーを作成(_L)...

en: Create a search folder for this mailing list
ja: このメーリングリストに対する仮想フォルダーを作成します

en: Create a Search Folder from Recipien_ts...
ja: 宛先から仮想フォルダーを作成(_T)...

en: Create a search folder for these recipients
ja: これらの宛先に対する仮想フォルダーを作成します

en: Create a Search Folder from Sen_der...
ja: 差出人から仮想フォルダーを作成(_D)...

en: Create a search folder for this sender
ja: この差出人に対する仮想フォルダーを作成します

en: Create a Search Folder from S_ubject...
ja: 件名から仮想フォルダーを作成(_U)...

en: Create a search folder for this subject
ja: この件名に対する仮想フォルダーを作成します

en: Mark for Follo_w Up...
ja: フォローアップとしてマーク(_W)...

en: Mark as _Important
ja: 重要としてマーク(_I)

en: Mark as _Junk
ja: ジャンクとしてマーク(_J)

en: Mark as _Not Junk
ja: ジャンクではないとしてマーク(_N)

en: Mar_k as Read
ja: 既読としてマーク(_K)

en: Mark as Uni_mportant
ja: 重要でないとしてマーク(_M)

en: Mark as _Unread
ja: 未読としてマーク(_U)

en: _Caret Mode
ja: カーソルモード(_C)

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
ja: 表示したメッセージの本文に点滅するカーソルを表示します

en: All Message _Headers
ja: メッセージのヘッダー情報(_H)

en: Show messages with all email headers
ja: メールヘッダーも含めてメッセージをすべて表示します

en: Retrieving message
ja: メッセージの受信中

en: _Forward
ja: 転送(_F)

en: Forward the selected message to someone
ja: 選択したメッセージを誰かに転送します

note: For Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
ja: グループに返信

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
ja: メーリングリスト、あるいはすべての宛先に返信します

en: Delete
ja: 削除する

en: Next
ja: 次へ

en: Previous
ja: 前へ

en: Reply
ja: 返信

en: Allow remote content from %s
ja: %s からのリモートコンテンツを許可する

en: Do not show this message again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Load remote content
ja: リモートコンテンツをロードする

en: Do not warn me again
ja: 次回から警告を表示しない

en: Printing
ja: 印刷

en: Save Message | Save Messages
ja[0]: メッセージの保存

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
ja[0]: メッセージ

en: Parsing message
ja: メッセージの解析中

en: The message has no text content.
ja: このメッセージにはテキストの内容がありません。

en: Flag to Follow Up
ja: フォローアップするフラグ

en: %s authentication failed
ja: %s の認証が失敗しました

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
ja: ${Year}-${Month}-${Day} (${AbbrevWeekdayName}) の ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone} に ${Sender} さんは書きました:

en: -------- Forwarded Message --------
ja: -------- 転送するメッセージ --------

en: -----Original Message-----
ja: -------- オリジナルのメッセージ --------

en: an unknown sender
ja: 差出人が不明

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
ja: 送信先を指定します

en: Choose folders to post the message to.
ja: メッセージを投稿するフォルダーを選択してください。

en: Select Folder
ja: フォルダーの選択

note: and now for the action area
en: Then
ja: 条件を満足した時のアクション

en: Add Ac_tion
ja: アクションの追加(_T)

en: Unread messages: | Unread messages:
ja[0]: 未読のメッセージ数:

en: Total messages: | Total messages:
ja[0]: メッセージの総数:

en: Quota usage (%s):
ja: クォータの使用量 (%s):

en: Quota usage
ja: クォータの使用量

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
ja: 送信アカウントの優先(_S):

en: Label
ja: ラベル

en: Labels
ja: ラベル

en: Folder Properties
ja: フォルダーのプロパティ

en: <click here to select a folder>
ja: <ここをクリックしてフォルダーを選択してください>

en: Mail Folder Tree
ja: メールフォルダーのツリー

en: Moving folder %s
ja: フォルダー %s の移動中

en: Copying folder %s
ja: フォルダー %s のコピー中

en: Moving messages into folder %s
ja: フォルダー %s へメッセージの移動中

en: Copying messages into folder %s
ja: フォルダー %s へメッセージのコピー中

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
ja: メッセージをトップレベルの中に移せません

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
ja: 該当しないもの

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Move Folder To
ja: フォルダーの移動

en: Copy Folder To
ja: フォルダーのコピー

en: _Subscribe
ja: 購読(_S)

en: Su_bscribe To Shown
ja: 表示したものを購読(_B)

en: Subscribe To _All
ja: すべてを購読(_A)

en: _Unsubscribe
ja: 購読の停止(_U)

en: Unsubscribe From _All
ja: すべての購読停止(_A)

en: %d unread,  | %d unread,
ja[0]: 未読 %d通,

en: %d total | %d total
ja[0]: 合計 %d通

en: Folder Subscriptions
ja: フォルダーの購読

en: _Account:
ja: アカウント(_A):

en: Clear Search
ja: 検索をクリア

en: Sho_w items that contain:
ja: 以下を含むアイテムを表示(_W):

en: Subscribe to the selected folder
ja: 選択したフォルダーを購読します

en: Su_bscribe
ja: 購読(_B)

en: Unsubscribe from the selected folder
ja: 選択したフォルダーの購読を停止します

en: Collapse all folders
ja: すべてのフォルダーを畳む

en: C_ollapse All
ja: すべて畳む(_O)

en: Expand all folders
ja: すべてのフォルダーを展開する

en: E_xpand All
ja: すべてを展開(_X)

en: Refresh the folder list
ja: フォルダーの一覧を更新します

en: _Refresh
ja: 更新(_R)

en: Stop the current operation
ja: 現在の操作を取り消します

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
ja[0]: 本当に %d 通のメッセージを一度に開いてもよろしいですか?

en: Message Filters
ja: フィルターの定義

en: Messages from %s
ja: %s さんからのメッセージ

en: Search _Folders
ja: 仮想フォルダー(_F)

en: Add Folder
ja: フォルダーを追加

en: Search Folder Sources
ja: 仮想フォルダーのソース

en: Automatically update on any _source folder change
ja: ソースフォルダーに何か変更があれば自動的に更新(_S)

en: All local folders
ja: ローカルフォルダーすべて

en: All active remote folders
ja: 利用可能なリモートフォルダーのすべて

en: All local and active remote folders
ja: ローカルと利用可能なリモートフォルダーのすべて

en: Specific folders
ja: 指定したフォルダーだけ

en: include subfolders
ja: サブフォルダーを含める

en: Sender
ja: 差出人

en: starts with
ja: が次で始まる

en: does not start with
ja: が次で始まらない

en: ends with
ja: が次で終わる

en: does not end with
ja: が次で終わらない

en: sounds like
ja: が次のようである

en: does not sound like
ja: が次のようではない

en: Recipients
ja: 宛先

en: CC
ja: Cc

en: BCC
ja: Bcc

en: Sender or Recipients
ja: 差出人または宛先

en: has words
ja: が次の語を含む

en: does not have words
ja: という語を含まない

en: Specific header
ja: 指定したヘッダー

en: exists
ja: が存在する

en: does not exist
ja: が存在しない

en: Message Body
ja: メッセージの本文

en: Expression
ja: 表現

en: Date sent
ja: 送信日

en: is before
ja: が次の日より前にある

en: is after
ja: が次の日より後にある

en: Date received
ja: 受信日

en: Score
ja: スコア

en: Size (kB)
ja: サイズ (KB)

en: Replied to
ja: 返信済

en: Important
ja: 重要

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
ja: 既読

en: Junk
ja: ジャンク

en: Follow Up
ja: フォローアップ

en: is Flagged
ja: にフラグが付いている

en: is not Flagged
ja: にフラグが付いていない

en: Mailing list
ja: メーリングリスト

en: Regex Match
ja: 次に対する正規表現

en: Message Header
ja: メッセージのヘッダー

en: Source Account
ja: ソースのアカウント

en: Pipe to Program
ja: 次のプログラムに渡す

en: returns
ja: が次の値を返す

en: does not return
ja: が次の値を返さない

en: returns greater than
ja: が次より大きい値を返す

en: returns less than
ja: が次より小さい値を返す

en: Junk Test
ja: ジャンクテストの結果

en: Message is Junk
ja: がジャンクである

en: Message is not Junk
ja: がジャンクではない

en: Message Location
ja: メールの場所

en: Match All
ja: すべてに一致する

en: Stop Processing
ja: 読み込みを停止する

en: Set Label
ja: ラベルを付与する

en: Assign Color
ja: 色を付ける

en: Unset Color
ja: 色の指定を解除

en: Assign Score
ja: スコアを付ける

en: Adjust Score
ja: スコアを調整する

en: Set Status
ja: ステータスをセットする

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Unset Status
ja: ステータスを外す

en: Beep
ja: ビープ音を鳴らす

en: Play Sound
ja: サウンドを演奏する

en: Run Program
ja: プログラムを実行する

en: Forward to
ja: 転送

en: Importing Elm data
ja: Elm データのインポート

en: Evolution Elm importer
ja: Evolution Elm インポーター

en: Import mail from Elm.
ja: Elm からのメールのインポート

en: _Destination folder:
ja: インポート先フォルダー(_D):

en: Select folder
ja: フォルダーの選択

en: Select folder to import into
ja: インポート先フォルダーの選択

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
ja: 件名

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
ja: 差出人

en: Berkeley Mailbox (mbox)
ja: バークレー Mailbox (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
ja: バークレー Mailbox 形式のフォルダーをインポートします

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Importing mailbox
ja: mailbox のインポート

en: Scanning %s
ja: %s の解析

en: Importing Pine data
ja: Pine データのインポート

en: Evolution Pine importer
ja: Evolution Pine インポーター

en: Import mail from Pine.
ja: Pine からのメールのインポート

en: Mail to %s
ja: 宛先が %s のメール

en: Mail from %s
ja: 差出人が %s のメール

en: Subject is %s
ja: 件名が %s のメール

en: %s mailing list
ja: メーリングリストが %s のメール

en: Add Filter Rule
ja: フィルタールールの追加

en: Set custom junk header
ja: 独自のジャンクヘッダーを設定

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
ja: ヘッダーが指定した内容と一致したすべての新しいメールは、ジャンクとして自動的にフィルターされます

en: Header name
ja: ヘッダー名

en: Header content
ja: ヘッダーの内容

en: Default Behavior
ja: デフォルトの動作

en: For_mat messages in HTML
ja: HTML メッセージを整形する(_M)

en: Always request rea_d receipt
ja: 常に開封通知を要求する(_D)

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
ja: ファイル名を Outlook や GMail と同じ方法でエンコード(_O)

en: Send messages through Outbo_x folder
ja: 送信したメッセージを送信トレイからどうするか(_X)

en: Ch_aracter encoding:
ja: 文字コード(_A):

en: Replies and Forwards
ja: 返信と転送

en: _Reply style:
ja: 返信方法(_R):

en: _Forward style:
ja: 転送方式(_F):

en: Start _typing at the bottom on replying
ja: 返信時は最下部で入力を開始する(_T)

en: _Keep signature above the original message on replying
ja: 返信時に署名をオリジナルのメッセージの上に保つ(_K)

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
ja: メーリングリストでは Reply-To: を無視する(_N)

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
ja: 「グループに返信」は可能ならメーリングリストのみに送信(_U)

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
ja: 元のメッセージが署名されていたら、メッセージをデジタル署名する(PGP または S/MIME)(_S)

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
ja: インラインにする

en: Sig_natures
ja: 署名(_N)

en: Signatures
ja: 署名

en: _Languages
ja: 言語(_L)

en: Languages Table
ja: 言語の一覧

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
ja: お使いのシステムにインストールした辞書 (言語) だけ一覧に表示されます。

en: Check spelling while I _type
ja: 入力時にスペルチェックする(_T)

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
ja: メールの事故や問題を回避するのに役立てるために、以下でチェックマークをつけたアクションの前には確認をします:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
ja: 件名が空のメッセージを送信(_E)

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
ja: Bcc 受信者のみ指定されているメッセージを送信(_B)

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
ja: メーリングリストのメッセージにプライベートな返信を送信(_P)

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
ja: たくさんの宛先に返信を送る(_N)

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
ja: メーリングリストが私信での返信をメーリングリスト宛に誘導するのを許可(_M)

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
ja: メールアドレスが受信者に指定されてないメッセージを送信します(_R)

en: Confirmations
ja: 確認

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
ja: アカウント

en: Send account overrides
ja: 送信アカウントの優先

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
ja: フォルダーや宛先それぞれの送信アカウントとして利用するアカウントを割り当て、通常の送信アカウント選択よりも優先します。宛先一覧にはアドレスや名前の一部を指定できます。名前とアドレス部は別々に比較されます。

en: Send Account
ja: 送信アカウント

en: Start up
ja: 起動

en: Check for new _messages on start
ja: 起動時に新着メッセージをチェック(_M)

en: Check for new messa_ges in all active accounts
ja: すべてのアカウントの新着メッセージをチェック(_G)

en: Message Display
ja: メッセージの表示

en: _Use the same fonts as other applications
ja: 他のアプリと同じフォントを使う(_U)

en: S_tandard Font:
ja: 標準フォント(_T):

en: Select HTML fixed width font
ja: 固定幅フォントの選択 (HTML 表示)

en: Select HTML variable width font
ja: 可変幅フォントの選択 (HTML 表示)

en: Fix_ed Width Font:
ja: 固定幅のフォント(_E):

en: _Mark messages as read after
ja: 指定時間経過後にメッセージを既読にする(_M)

en: Highlight _quotations with
ja: 次の色で引用を強調表示する(_Q):

en: Pick a color
ja: 色の選択

en: color
ja: 色

en: Default character e_ncoding:
ja: デフォルトの文字エンコード(_N):

en: Apply the same _view settings to all folders
ja: 同じ表示設定をすべてのフォルダーに適用する(_V)

en: F_all back to threading messages by subject
ja: 件名によるスレッド表示に戻す(_A)

en: Delete Mail
ja: メールを削除

en: Empty _trash folders
ja: ゴミ箱フォルダーを空にする(_T)

en: Confirm _when expunging a folder
ja: フォルダーを抹消する前に確認する(_W)

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
ja: アニメーション画像を動かす(_S)

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
ja: HTML 形式を希望していない連絡先に送信する場合は確認する(_P)

en: Loading Remote Content
ja: リモートコンテンツをロード

en: _Never load remote content from the Internet
ja: リモートコンテンツを読み込まない(_N)

en: _Load remote content only in messages from contacts
ja: 連絡先に登録されている差出人のメッセージでのみリモートコンテンツを読み込む(_L)

en: _Always load remote content from the Internet
ja: 常にリモートコンテンツを読み込む(_A)

en: HTML Messages
ja: HTML メッセージ

en: Sender Photograph
ja: 送信者の写真

en: _Show the photograph of sender in the message preview
ja: プレビュー時に送信者の写真を表示する(_S)

en: Displayed Message Headers
ja: 表示されるメッセージのヘッダー

en: Mail Headers Table
ja: メールヘッダーの一覧

en: Date/Time Format
ja: 日付/時刻の形式

en: Check incoming _messages for junk
ja: 受信したメールがジャンクかどうかチェックする(_M)

en: _Delete junk messages
ja: ジャンクメールを削除する(_D)

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
ja: 差出人がアドレス帳にある場合はジャンクメールにしない(_K)

en: _Lookup in local address book only
ja: ローカルにあるアドレス帳のみ検索する(_L)

en: Check cu_stom headers for junk
ja: 独自のヘッダーもチェックする(_S)

en: No encryption
ja: 暗号化しない

en: TLS encryption
ja: TLS で暗号化する

en: SSL encryption
ja: SSL 暗号化

en: Call
ja: 呼び出す

en: Do Not Forward
ja: 転送しない

en: Follow-Up
ja: フォローアップ

en: For Your Information
ja: F.Y.I

en: Forward
ja: 転送

en: No Response Necessary
ja: 返信の必要なし

en: Reply to All
ja: 全員へ返信

en: Review
ja: レビュー

en: _Flag:
ja: フラグ付き(_F):

en: _Due By:
ja: 期日(_D):

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
ja: 完了した(_M)

en: License Agreement
ja: ライセンス同意書

en: _Accept License
ja: ライセンスを受諾する(_A)

en: _Tick this to accept the license agreement
ja: ライセンス同意書を受諾する場合はここをチェックする(_T)

en: Security Information
ja: セキュリティ情報

en: Digital Signature
ja: 電子署名

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Invalid authentication
ja: 無効な認証

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
ja: このサーバーではこの種類の認証をサポートしていないので、すべての認証をサポートしていないかもしれません。

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
ja: パスワードの綴りが正しいか確認してください。パスワードは大/小文字を区別することに留意してください ([Caps Lock] キーが押下されているかもしれません)。

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
ja: 本当に HTML 形式でメッセージを送信してもよろしいですか?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
ja: 次の宛先が HTML 形式のメールを受信できるかどうかを確認してください:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
ja: 件名を付けずにメッセージを送信してもよろしいですか?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
ja: メッセージに件名を追加しておくと、メッセージを受け取る人がメールの内容を理解しやすくなります。

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
ja: Bcc のみ付与してメッセージを送信してもよろしいですか?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
ja: 送信しようとする宛先を隠すように設定されます。
    
    一般的なメールシステムは、Bcc として宛先を指定した場合にのみヘッダー "Apparently-To" をメッセージに追加します。このヘッダーが追加されるとすべての宛先が記述されます。これを回避するために、少なくとも "宛先:" または "Cc:" に宛先を追加してください。

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
ja: 一般的なメールシステムでは、Bcc として宛先を指定した場合にのみヘッダー "Apparently-To" をメッセージに追加します。このヘッダーが追加されるとすべての宛先が記述されます。これを回避するために、少なくとも "宛先" または "Cc:" に宛先を追加してください。

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
ja: 正しくないアドレスでメッセージを送信してもよろしいですか?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
ja: 以下の受信者は正しいメールアドレスであるとは認識できませんでした:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
ja: 正しくないアドレスでメッセージを送信してもよろしいですか?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
ja: 以下の受信者は正しいメールアドレスであるとは認識できませんでした:
    {0}

en: Send private reply?
ja: プライベートな返信を送信しますか?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
ja: メーリングリスト経由で届いたメールにプライベートに返信しようとしています。しかし、メーリングリストは返信をメーリングリストに誘導しています。本当に処理を続けますか?

en: Reply _Privately
ja: プライベートに返信(_P)

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
ja: メーリングリスト経由で届いたメールに返信しようとしています。しかし、メーリングリストへではなく送信者にプライベートに返信しようとしています。本当に処理を続けますか?

en: Send reply to all recipients?
ja: すべての宛先に返信を送りますか?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
ja: 多くの宛先に送られたメッセージに返信しようとしています。それらの宛先すべてに返信しますか?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
ja: 宛先を指定していないので、このメッセージを送信することはできません

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
ja: "宛先" のフィールドに正しいメールアドレスを入力してください。ボタン [宛先] をクリックして表示されるダイアログで、メールアドレスを検索できます。

en: Use default drafts folder?
ja: デフォルトの下書きフォルダーを使用しますか?

en: Use _Default
ja: デフォルトを使用する(_D)

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
ja: 続行すると、これらのメッセージを復旧することができなくなります。

en: _Expunge
ja: 抹消する(_E)

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
ja: すべてのフォルダーにある削除マーク付きメッセージのすべてを完全に抹消してもよろしいですか?

en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: Opening too many messages at once may take a long time.
ja: 一度にたくさんのメッセージを開くには時間がかかります。

en: _Open Messages
ja: メッセージを開く(_O)

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
ja: 送信していないメッセージがあります。それでも終了しますか?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
ja: 終了すると、これらのメッセージは Evolution を再起動するまで送信されません。

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
ja: {0}にエラーが発生しました

en: Error while performing operation.
ja: 操作を実行する際にエラーが発生しました。

en: Enter password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Error loading filter definitions.
ja: フィルター定義を読み込む際にエラーが発生しました。

en: Cannot create temporary save directory.
ja: 作業フォルダーを作成できません。

en: File exists but cannot overwrite it.
ja: ファイルが存在していますが、上書きできません。

en: File exists but is not a regular file.
ja: ファイルが存在していますが、通常のファイルではありません。

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
ja: Evolution を正しく機能させるためにシステムフォルダーは必要なため、名前の変更や移動または削除することはできません。

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
ja: このフォルダーを削除すると、そのフォルダーの内容がすべて完全に削除されます。

en: These messages are not copies.
ja: これらのメッセージはコピーではありません。

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
ja: 検索フォルダーに表示されているメッセージはコピーではありません。検索フォルダーから削除を行うと実際のメッセージ、あるいは物理的に存在しているフォルダーが削除されます。本当にこれらのメッセージを削除しますか?

en: Cannot open source folder. Error: {2}
ja: ソースフォルダーを開けません。エラー: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
ja: ターゲットフォルダーを開けません。エラー: {2}

en: Cannot open folder. Error: {1}
ja: フォルダーを開けません。エラー: {1}

en: Cannot save changes to account.
ja: 変更したアカウント情報を保存できません。

en: You have not filled in all of the required information.
ja: 必要な情報のすべてを埋めていません。

en: You may not create two accounts with the same name.
ja: 同じ名前のアカウントを二つ作れません。

en: Are you sure you want to delete this account?
ja: このアカウントを削除してもよろしいですか?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
ja: 続行すると、アカウント情報が完全に削除されます。

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
ja: このアカウントとすべてのプロキシを削除してもよろしいですか?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
ja: 続行すると、アカウント情報と
    すべてのプロキシ情報が完全に削除されます。

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
ja: このアカウントを無効にしてそのプロキシの設定をすべて削除してもよろしいですか?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
ja: 続行すると、すべてのプロキシアカウントが完全に削除されます。

en: Do _Not Disable
ja: 無効にしない(_N)

en: _Disable
ja: 無効にする(_D)

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
ja: このフォルダーは自動的に追加されたかもしれません。
    必要であれば、仮想フォルダーのエディターを起動して明示的に追加してください。

en: Search Folders automatically updated.
ja: 仮想フォルダーを自動的に更新しました。

en: Mail filters automatically updated.
ja: メールのフィルターが自動的に更新されました。

en: Missing folder.
ja: フォルダーがありません。

en: You must specify a folder.
ja: フォルダーを指定してください。

en: You must name this Search Folder.
ja: この仮想フォルダーに名前を付けてください。

en: No folder selected.
ja: フォルダーが選択されていません。

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
ja: ソースのフォルダーを少なくとも一つ指定してください。
    フォルダーをそれぞれ個々に選択する、かつ/またはすべてのローカルフォルダー、すべてのリモートフォルダー、またはその両方を選択してください。

en: _Overwrite
ja: 上書きする(_O)

en: _Append
ja: 追加する(_A)

en: _Exit Evolution
ja: Evolution を終了(_E)

en: _Migrate Now
ja: すぐに移行(_M)

en: Unable to read license file.
ja: ライセンスファイルを読み込めません。

en: Please wait.
ja: 少々お待ちください。

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
ja: サポートしている認証メカニズムの一覧をサーバーに問い合わせています。

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
ja: サポートしている認証メカニズムの一覧のサーバー問い合わせに失敗しました。

en: Synchronize folders locally for offline usage?
ja: オフラインで参照するためにローカルのフォルダーと同期しますか?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
ja: オフライン時にメールを閲覧するためにローカルのフォルダーと同期しておきますか?

en: Do _Not Synchronize
ja: 同期しない(_N)

en: _Synchronize
ja: 同期(_S)

en: Do you want to mark all messages as read?
ja: すべてのメッセージに既読マークを付与しますか?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
ja: 選択したフォルダー中のすべてのメッセージを既読としてマークします。

en: Also mark messages in subfolders?
ja: 同様にサブフォルダーのメッセージにも付与しますか?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
ja: このフォルダーにあるメッセージだけ既読マークを付与するか、サブフォルダーの中のメッセージも同様に既読マークを付与しますか?

en: In Current Folder and _Subfolders
ja: このフォルダーとサブフォルダー(_S)

en: In Current _Folder Only
ja: このフォルダーだけ(_F)

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
ja: 返信や転送の際、Evolution にこのウィンドウを閉じさせますか?

en: _Yes, Always
ja: はい、常に(_Y)

en: _No, Never
ja: いいえ、しない(_N)

en: Copy folder in folder tree.
ja: フォルダーツリー中のフォルダーをコピー

en: Move folder in folder tree.
ja: フォルダーツリー中のフォルダーを移動

en: Do _not move
ja: 移動しない(_N)

en: _Always move
ja: 常に移動(_A)

en: N_ever move
ja: 今後とも移動しない(_E)

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
ja: 選択したアカウントが有効ではないので、このメッセージを送信することはできません

en: Please enable the account or send using another account.
ja: アカウントを有効にするか、または別のアカウントで送信してみてください。

en: Mail Deletion Failed
ja: メールの削除に失敗しました

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
ja: このメールを削除するために必要な権限がありません。

en: Remove duplicate messages?
ja: 重複したメッセージを削除しますか?

en: No duplicate messages found.
ja: 重複したメッセージが見つかりませんでした。

en: Unable to retrieve message.
ja: メッセージを取得できません。

en: Failed to open folder.
ja: フォルダーを開けませんでした

en: Failed to find duplicate messages.
ja: 重複したメッセージの検索に失敗しました。

en: Failed to retrieve messages.
ja: メッセージを取得できません。

en: Failed to mark messages as read.
ja: メッセージを既読にするのに失敗しました

en: Failed to remove attachments from messages.
ja: メッセージから添付ファイルの削除に失敗しました。

en: Failed to download messages for offline viewing.
ja: オフライン表示用のメッセージのダウンロードに失敗しました。

en: Failed to save messages to disk.
ja: ディスクへのメッセージ保存に失敗しました

en: Hidden file is attached.
ja: 隠しファイルが添付されました。

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
ja: 添付ファイル {0} は、隠しファイルなので機密データを含んでいるかもしれません。送信前に確認をしてください。

en: Printing failed.
ja: 印刷に失敗しました。

en: Could not perform this operation on {0}.
ja: この操作を {0} で実行できませんでした。

en: You must be working online to complete this operation.
ja: この操作を完了させるにはオンラインでの作業が必要です。

en: Remote content download had been blocked for this message.
ja: このメッセージのリモートコンテンツのダウンロードがブロックされました。

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
ja: 手動でリモートコンテンツできます。あるいは、この送信者または使用サイトのリモートコンテンツをダウンロードするように記憶を設定できます。

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
ja: 期限切れ: {0} by {1}

en: Canceling...
ja: キャンセル中...

en: Send & Receive Mail
ja: メールの送信と受信

en: Cancel _All
ja: すべてキャンセル(_A)

en: Updating...
ja: 更新中...

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: Search Folders
ja: 仮想フォルダー

en: Edit Search Folder
ja: フォルダーの編集

en: New Search Folder
ja: 新しい仮想フォルダー

en: Unseen
ja: 未読

en: Seen
ja: 既読

en: Answered
ja: 返答済み

en: Forwarded
ja: 転送済み

en: Multiple Unseen Messages
ja: 複数の未読メッセージ

en: Multiple Messages
ja: 複数のメッセージ

en: Lowest
ja: 最も低い

en: Lower
ja: 低い

en: Higher
ja: 高い

en: Highest
ja: 最も高い

en: Generating message list
ja: メッセージの一覧の作成中

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
ja: 今日の%p%l:%M

en: Yesterday %l:%M %p
ja: 昨日の%p%l:%M

en: %a %l:%M %p
ja: %p%l:%M (%a)

en: %b %d %l:%M %p
ja: %B%e日 %p%l:%M

en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%e日

en: Select all visible messages
ja: すべてのメッセージを選択します

en: Messages
ja: メッセージ

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
ja: フォローアップ

en: There are no messages in this folder.
ja: このフォルダーにメッセージはありません。

en: Flagged
ja: フラグ

en: Received
ja: 受信済み

en: Flag Status
ja: フラグの状態

en: Follow Up Flag
ja: フラグのフォローアップ

en: Due By
ja: 期日

en: Any header
ja: 任意のヘッダー

en: Subject or Addresses contains
ja: 以下を含む件名あるいはアドレス

en: Recipients contain
ja: 宛先

en: Message contains
ja: メール全体

en: Subject contains
ja: 件名

en: Sender contains
ja: 差出人

en: Body contains
ja: メッセージの本文

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
ja: 表の項目(_T):

en: Address formatting
ja: アドレスの整形

en: _Format address according to standard of its destination country
ja: アドレスを送信先の国の標準に合わせた形式に整形(_F)

en: Autocompletion
ja: 自動補完

en: Always _show address of the autocompleted contact
ja: 自動補完した連絡先にメールアドレスを表示する(_S)

en: Multiple vCards
ja: 複数の vCard

en: vCard for %s
ja: %s の vCard

en: Contact information
ja: 連絡先の情報

en: Contact information for %s
ja: %s の連絡先の情報

en: New Address Book
ja: 新しいアドレス帳

[ctx: New]
en: _Contact
ja: 連絡先(_C)

en: Create a new contact
ja: 新しい連絡先を作成します

[ctx: New]
en: Contact _List
ja: 連絡先の一覧(_L)

en: Create a new contact list
ja: 新しい連絡先の一覧を作成します

[ctx: New]
en: Address _Book
ja: アドレス帳(_B)

en: Create a new address book
ja: 新しいアドレス帳を作成します

en: Address Book Properties
ja: アドレス帳のプロパティ

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
ja: vCard 形式で保存

en: Co_py All Contacts To...
ja: すべての連絡先のコピー(_P)...

en: Copy the contacts of the selected address book to another
ja: 選択したアドレス帳の連絡先を別へコピーします

en: D_elete Address Book
ja: アドレス帳の削除(_E)

en: Delete the selected address book
ja: 選択したアドレス帳を削除します

en: Mo_ve All Contacts To...
ja: すべての連絡先の移動(_V)...

en: Move the contacts of the selected address book to another
ja: 選択したアドレス帳の連絡先を別へ移動します

en: _New Address Book
ja: 新しいアドレス帳(_N)

en: Address _Book Properties
ja: アドレス帳のプロパティ(_B)

en: Show properties of the selected address book
ja: 選択したアドレス帳のプロパティを表示します

en: Re_fresh
ja: 更新(_F)

en: Refresh the selected address book
ja: 選択したアドレス帳を更新します

en: Address Book _Map
ja: アドレス帳地図(_M)

en: Show map with all contacts from selected address book
ja: 選択したアドレス帳の全連絡先の地図を表示します

en: _Rename...
ja: 名前の変更(_R)...

en: Rename the selected address book
ja: 選択したアドレス帳の名前を変更します

en: Stop loading
ja: 読み込みを停止します

en: _Copy Contact To...
ja: 連絡先のコピー(_C)...

en: Copy selected contacts to another address book
ja: 選択したアドレス帳の連絡先を別のアドレス帳コピーします

en: _Delete Contact
ja: 連絡先の削除(_D)

en: _Find in Contact...
ja: 連絡先の検索(_F)...

en: Search for text in the displayed contact
ja: 表示されている連絡先中の文字列を検索します

en: _Forward Contact...
ja: 連絡先の転送(_F)...

en: Send selected contacts to another person
ja: 選択した連絡先を別の人に送信します

en: _Move Contact To...
ja: 連絡先の移動(_M)...

en: Move selected contacts to another address book
ja: 選択した連絡先を別のアドレス帳へ移動します

en: _New Contact...
ja: 新しい連絡先(_N)...

en: New Contact _List...
ja: 新しい連絡先の一覧(_L)...

en: _Open Contact
ja: 連絡先を開く(_O)

en: View the current contact
ja: この連絡先を表示します

en: _Send Message to Contact...
ja: 連絡先へメールの送信(_S)...

en: Send a message to the selected contacts
ja: 選択した連絡先へメールを送信します

en: _Actions
ja: アクション(_A)

en: _Preview
ja: プレビュー(_P)

en: Address Book Map
ja: アドレス帳の地図

en: Contact _Preview
ja: 連絡先のプレビュー(_P)

en: Show contact preview window
ja: 連絡先プレビューウィンドウの表示/非表示を切り替えます

en: Show _Maps
ja: 地図を表示(_M)

en: Show maps in contact preview window
ja: 連絡先プレビューウィンドウに地図を表示する

en: _Classic View
ja: クラッシックな表示(_C)

en: Show contact preview below the contact list
ja: 連絡先の一覧の下に連絡先のプレビューを表示します

en: _Vertical View
ja: 縦型の表示(_V)

en: Show contact preview alongside the contact list
ja: 連絡先の一覧の横に連絡先のプレビューを表示します

en: Unmatched
ja: 該当しないもの

en: Advanced Search
ja: 拡張検索

en: Print all shown contacts
ja: 表示されている連絡先すべてを印刷します

en: Preview the contacts to be printed
ja: 印刷する連絡先のプレビューを表示します

en: Print selected contacts
ja: 選択した連絡先を印刷します

en: S_ave Address Book as vCard
ja: アドレス帳を vCard 形式で保存(_A)

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
ja: 選択したアドレス帳の連絡先を vCard 形式で保存します

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard...
ja: vCard 形式で保存(_S)...

en: Save selected contacts as a vCard
ja: 選択した連絡先を vCard 形式で保存します

en: _Forward Contacts
ja: 複数の連絡先の転送(_F)

en: _Forward Contact
ja: 連絡先の転送(_F)

en: _Send Message to Contacts
ja: 複数の連絡先へメッセージを送信(_S)

en: _Send Message to List
ja: 一覧へメッセージの送信(_S)

en: _Send Message to Contact
ja: 連絡先へメッセージの送信(_S)

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
ja: Evolution をバックアップファイルからリストアできます。
    
    個人の設定やメールフィルターなども一緒にリストアします。

en: _Restore from a backup file:
ja: バックアップファイルからリストアする(_R):

en: Choose a backup file to restore
ja: リストアするバックアップファイルを選択してください

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
ja: バックアップからのリストア

en: Select name of the Evolution backup file
ja: Evolution のバックアップファイルの名前の選択

en: _Restart Evolution after backup
ja: バックアップの後で Evolution を再起動(_R)

en: Re_start Evolution after restore
ja: リストアした後に Evolution を再起動(_S)

en: Select name of the Evolution backup file to restore
ja: リストアする Evolution バックアップファイルの名前の選択

en: _Back up Evolution Data...
ja: Evolution データのバックアップ(_B)...

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
ja: Evolution のデータと設定をアーカイブファイルにバックアップします

en: R_estore Evolution Data...
ja: Evolution データのリストア(_E)...

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
ja: Evolution のデータと設定をアーカイブファイルからリストアします

en: Back up Evolution directory
ja: Evolution フォルダーのバックアップ

en: Restore Evolution directory
ja: Evolution フォルダーのリストア

en: Check Evolution Back up
ja: Evolution のバックアップの確認

en: Restart Evolution
ja: Evolution の再起動

en: With Graphical User Interface
ja: GUI を表示する

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
ja: Evolution のシャットダウン中

en: Backing Evolution accounts and settings
ja: Evolution アカウントと設定のバックアップ中

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
ja: Evolution のデータ (メール、連絡先、カレンダー、タスク、メモ) をバックアップしています

en: Back up complete
ja: バックアップが完了しました

en: Restarting Evolution
ja: Evolution のリストア中

en: Back up current Evolution data
ja: 現在の Evolution データをバックアップする

en: Extracting files from back up
ja: バックアップからファイルを展開しています

en: Loading Evolution settings
ja: Evolution の設定を読み込んでいます

en: Removing temporary back up files
ja: 作業用のバックアップファイルを削除しています

en: Reloading registry service
ja: レジストリサービスのリロード中

en: Evolution Back Up
ja: Evolution のバックアップ

en: Evolution Restore
ja: Evolution のリストア

en: Backing up Evolution Data
ja: Evolution データのバックアップ中

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
ja: データのバックアップが完了するまで少々お待ちください。

en: Restoring Evolution Data
ja: Evolution データのリストア中

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
ja: データのリストアが完了するまで少々お待ちください。

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
ja: アカウントのデータ量に応じて時間がかかるかもしれません。

en: Invalid Evolution backup file
ja: バックアップファイルが壊れています

en: Are you sure you want to close Evolution?
ja: 本当に Evolution を閉じてもよろしいですか?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
ja: データや設定をバックアップするには、まず Evolution を閉じる必要があります。先に進むには、まず保存してないデータを保存したか確認してください。

en: Close and _Back up Evolution
ja: Evolution を閉じてバックアップ(_B)

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
ja: 選択したバックアップファイルから、本当に Evolution の構成をリストアしてもよろしいですか?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
ja: データや設定をリストアするには、まず Evolution を閉じる必要があります。先に進むには、まず保存していないデータを保存したか確認してください。この操作で現在の Evolution のデータと設定はすべて削除され、バックアップからリストアされます。

en: Close and _Restore Evolution
ja: Evolution を閉じてリストア(_R)

en: Insufficient Permissions
ja: 権限が適当ではありません

en: The selected folder is not writable.
ja: 選択したフォルダーは書き込み可能ではありません。

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
ja: Bogofilter の起動に失敗しました (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
ja: Bogofilter へのメッセージ内容の受け渡しに失敗しました:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
ja: Bogofilter がクラッシュしたか、メールメッセージの処理に失敗しました

en: Bogofilter Options
ja: Bogofilter のオプション

en: Convert message text to _Unicode
ja: メッセージを Unicode に変換する(_U)

en: Standard LDAP Port
ja: 標準のLDAPポート番号

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
ja: LDAP へ接続中

en: Server Information
ja: サーバーの情報

en: Port:
ja: ポート番号:

en: StartTLS (recommended)
ja: StartTLS (推奨)

en: Encryption:
ja: 暗号化:

en: Authentication
ja: 認証

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Using email address
ja: メールアドレスを使う

en: Using distinguished name (DN)
ja: 識別名 (DN) を使用

en: Method:
ja: メソッド:

note: Page 2
en: Using LDAP
ja: LDAP を使用

en: Searching
ja: 検索

en: Search Base:
ja: 検索ベース:

en: Find Possible Search Bases
ja: 利用可能な検索ベースを探す

en: One Level
ja: 指定ベースのみ

en: Subtree
ja: サブツリー

en: Search Scope:
ja: 検索範囲:

en: Search Filter:
ja: 検索フィルター:

en: Downloading
ja: ダウンロード

en: Limit:
ja: 上限:

en: contacts
ja: 連絡先

en: Browse until limit is reached
ja: ダウンロードの上限に到達するまでアドレス帳を閲覧する

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
ja: If-Match リクエストを使用しない (Apache HTTP Server 2.2.8 未満で必要)

en: Choose a Calendar
ja: カレンダーを選択してください

en: Choose a Memo List
ja: メモ一覧を選択してください

en: Choose a Task List
ja: タスク一覧を選択してください

en: Find Calendars
ja: カレンダーを検索

en: Find Memo Lists
ja: メモ一覧を検索

en: Find Task Lists
ja: タスク一覧を検索

en: Email:
ja: メール:

en: Server handles meeting invitations
ja: サーバーが会議の招待を処理

en: Choose which address books to use.
ja: どのアドレス帳を使うのか選択する。

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
ja: 誕生日と記念日のカレンダーで使用

en: Default User Calendar
ja: デフォルトのユーザーカレンダー

en: Use an existing iCalendar (ics) file
ja: 既存の iCalendar (ics) ファイルを利用

en: iCalendar File
ja: iCalendar ファイル

en: Choose an iCalendar file
ja: iCalendar ファイルを選択してください

en: File:
ja: ファイル:

en: Allow Evolution to update the file
ja: Evolution がファイルを更新するのを許可

en: I_mport
ja: インポート(_M)

en: Select a Calendar
ja: カレンダーの選択

en: Select a Task List
ja: タスクの一覧の選択

en: I_mport to Calendar
ja: カレンダーへのインポート(_M)

en: New Memo List
ja: 新しいメモの一覧

en: Calendar Selector
ja: カレンダーの選択

en: Memo List Selector
ja: メモの一覧の選択

en: Task List Selector
ja: タスクの一覧の選択

en: Meeting Invitations
ja: 会議への招待

en: _Delete message after acting
ja: 会議開催後にメッセージを削除する(_D)

en: Conflict Search
ja: 重複するイベントの検索

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
ja: 重複する会議を検索するカレンダーを選択してください:

en: Ti_me and date:
ja: 時刻と日付(_M):

en: _Date only:
ja: 日付のみ(_D):

en: Minutes
ja: 分

en: Hours
ja: 時間

en: Days
ja: 日

en: 60 minutes
ja: 60分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 05 minutes
ja: 05分

en: Se_cond zone:
ja: 別のタイムゾーン(_C):

en: (Shown in a Day View)
ja: (日間ビューに表示されます)

en: Time _zone:
ja: タイムゾーン(_Z):

en: Use s_ystem time zone
ja: システムのタイムゾーンを使用する(_Y)

en: Time format:
ja: 時刻の書式:

en: _12 hour (AM/PM)
ja: 12 時間制 (午前/午後)(_1)

en: _24 hour
ja: 24 時間制(_2)

en: Work Week
ja: 平日

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
ja: 週の開始(_K):

en: Work days:
ja: 平日:

en: _Day begins:
ja: 一日の開始(_D):

note: Monday
en: _Mon
ja: 月(_M)

en: Monday
ja: 月曜日

note: Tuesday
en: _Tue
ja: 火(_T)

en: Tuesday
ja: 火曜日

note: Wednesday
en: _Wed
ja: 水(_W)

en: Wednesday
ja: 水曜日

note: Thursday
en: T_hu
ja: 木(_H)

en: Thursday
ja: 木曜日

note: Friday
en: _Fri
ja: 金(_F)

en: Friday
ja: 金曜日

note: Saturday
en: _Sat
ja: 土(_S)

en: Saturday
ja: 土曜日

note: Sunday
en: S_un
ja: 日(_U)

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Day _ends:
ja: 一日の終了(_E):

en: View Options
ja: 表示のオプション

en: _Time divisions:
ja: 時間を分割する単位(_T):

en: _Show appointment end times in week and month view
ja: 週間と月間ビューの中に予定の期日を表示する(_S)

en: _Compress weekends in month view
ja: 月間ビューで週末を省略して表示する(_C)

en: Show week _numbers
ja: 週番号を表示する(_N)

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
ja: 繰り返しのイベントをカレンダーの左下にイタリック体で表示(_E)

en: Sc_roll Month View by a week
ja: 月間ビューを週単位でスクロールする(_R)

en: Alerts
ja: 警告

en: _Ask for confirmation when deleting items
ja: アイテムを削除する時に確認する(_A)

en: Display
ja: 表示

en: Task List
ja: タスクの一覧

en: Highlight t_asks due today
ja: 今日が期限のタスクの色(_A)

en: Highlight _overdue tasks
ja: 期限を過ぎたタスクの色(_O)

en: _Hide completed tasks after
ja: 完了したタスクを隠す期間(_H)

en: Display reminders in _notification area only
ja: リマインダーを通知領域のみに表示する(_N)

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
ja: リマインダーを記念日や誕生日の(_R)

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
ja: 前に表示する

en: Default Free/Busy Server
ja: デフォルトのスケジュールサーバー

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
ja: %u と %d を指定すると、メールアドレスのユーザー名とドメイン名で置き換えられます。

en: Publishing Information
ja: 公開する情報

[ctx: New]
en: _Appointment
ja: 予定(_A)

en: Create a new appointment
ja: 新しい予定を作成します

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
ja: 終日の予定(_P)

en: Create a new all-day appointment
ja: 新しい終日の予定を作成します

[ctx: New]
en: M_eeting
ja: 会議(_E)

en: Create a new meeting request
ja: 新しい会議を召集します

[ctx: New]
en: Cale_ndar
ja: カレンダー(_N)

en: Create a new calendar
ja: 新しいカレンダーを作成します

en: Calendar and Tasks
ja: カレンダーとタスク

en: Print
ja: 印刷

en: Calendar Properties
ja: カレンダーのプロパティ

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
ja: この操作は選択したイベントより古いイベントをすべて完全に削除します。続行すると、これらのイベントを復旧できなくなります。

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
ja: 次より古いイベントを抹消する:

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
ja: イベント

en: Save as iCalendar
ja: iCalendar 形式で保存

en: _Copy...
ja: コピー(_C)...

en: D_elete Calendar
ja: カレンダーの削除(_E)

en: Delete the selected calendar
ja: 選択したカレンダーを削除

en: Go Back
ja: 前へ戻る

en: Go Forward
ja: 次へ進む

en: Select today
ja: 今日に移動します

en: Select _Date
ja: 日付の選択(_D)

en: Select a specific date
ja: 指定した日に移動します

en: _New Calendar
ja: 新しいカレンダー(_N)

en: Purg_e
ja: 抹消(_E)

en: Purge old appointments and meetings
ja: 古い予定と会議を完全に削除します

en: Refresh the selected calendar
ja: 選択したカレンダーを更新

en: Rename the selected calendar
ja: 選択したカレンダーの名前を変更します

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Find next occurrence of the current search string
ja: 現在検索中の文字列の次の出現位置を検索

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Find previous occurrence of the current search string
ja: 現在検索中の文字列の前の出現位置を検索

en: Stop _Running Search
ja: 実行中の検索を中止(_R)

en: Stop currently running search
ja: 現在実行中の検索を中止する

en: Show _Only This Calendar
ja: このカレンダーだけ表示する(_O)

en: Cop_y to Calendar...
ja: カレンダーへコピー(_Y)...

en: _Delegate Meeting...
ja: 会議の委任(_D)...

en: _Delete Appointment
ja: 予定を削除(_D)

en: Delete selected appointments
ja: 選択した予定を削除します

en: Delete This _Occurrence
ja: このイベントの削除(_O)

en: Delete this occurrence
ja: このイベントを削除します

en: Delete All Occ_urrences
ja: すべてのイベントの削除(_U)

en: Delete all occurrences
ja: すべてのイベントを削除します

en: New All Day _Event...
ja: 新しい終日のイベント(_E)...

en: Create a new all day event
ja: 新しい終日の予定を作成します

en: _Forward as iCalendar...
ja: iCalendar 形式で転送(_F)...

en: New _Meeting...
ja: 新しい会議(_M)...

en: Create a new meeting
ja: 新しい会議を作成します

en: Mo_ve to Calendar...
ja: カレンダーへ移動(_V)...

en: New _Appointment...
ja: 新しい予定(_A)...

en: Make this Occurrence _Movable
ja: このイベントを移動可能にする(_M)

en: _Open Appointment
ja: 予定を開く(_O)

en: View the current appointment
ja: 現在の予定の表示

en: _Reply
ja: 返信(_R)

en: _Schedule Meeting...
ja: 会議のスケジュール(_S)...

en: Converts an appointment to a meeting
ja: 約束を会議に変更します

en: Conv_ert to Appointment...
ja: 約束へ変更(_E)...

en: Converts a meeting to an appointment
ja: 会議を約束へ変更します

en: Quit
ja: 終了

en: Day
ja: 日

en: Show one day
ja: 1日を表示します

en: List
ja: 一覧

en: Show as list
ja: 一覧形式で表示します

en: Month
ja: 月

en: Show one month
ja: 1ヶ月を表示します

en: Week
ja: 週

en: Show one week
ja: 1週間を表示します

en: Show one work week
ja: 平日1週間を表示します

en: Active Appointments
ja: 実行中の予定

en: Occurs Less Than 5 Times
ja: 5回未満

en: Description contains
ja: 説明が次のものを含む

en: Summary contains
ja: サマリが次のものを含む

en: Print...
ja: 印刷...

en: Print this calendar
ja: このカレンダーを印刷します

en: Preview the calendar to be printed
ja: 印刷されるカレンダーのプレビューを表示します

en: _Save as iCalendar...
ja: iCalendar 形式で保存(_S)...

en: Go To
ja: 移動

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
ja: メモ

en: New _Memo
ja: 新しいメモ(_M)

en: Create a new memo
ja: 新しいメモを作成します

en: _Open Memo
ja: メモを開く(_O)

en: View the selected memo
ja: 選択したメモを表示します

en: Open _Web Page
ja: ウェブページを開く(_W)

en: Print the selected memo
ja: 選択したメモを印刷します

en: Searching next matching event
ja: 一致する次のイベントを検索

en: Searching previous matching event
ja: 一致する前のイベントを検索

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
ja[0]: 一致するイベントは次の %d 年以内には見つかりませんでした

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
ja[0]: 一致するイベントは前の %d 年以内には見つかりませんでした

en: Cannot search with no active calendar
ja: アクティブなカレンダーが1つもない場合は検索できません

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
ja: タスク

en: _Assign Task
ja: タスクの割当て(_A)

en: _Mark as Complete
ja: 完了としてマーク(_M)

en: Mark selected tasks as complete
ja: 選択したタスクに完了マークを付与します

en: _Mark as Incomplete
ja: 未完了としてマーク(_M)

en: Mark selected tasks as incomplete
ja: 選択したタスクに未完とのマークを付与します

en: New _Task
ja: 新しいタスク(_T)

en: Create a new task
ja: 新しいタスクを作成します

en: _Open Task
ja: タスクを開く(_O)

en: View the selected task
ja: 選択したタスクを表示します

en: Print the selected task
ja: 選択したタスクを印刷します

[ctx: New]
en: Mem_o
ja: メモ(_O)

[ctx: New]
en: _Shared Memo
ja: メモの共有(_S)

en: Create a new shared memo
ja: 新しい共有メモを作成します

[ctx: New]
en: Memo Li_st
ja: メモの一覧(_S)

en: Create a new memo list
ja: 新しいメモの一覧を作成します

en: Print Memos
ja: メモの印刷

en: Memo List Properties
ja: タスクの一覧のプロパティ

en: _Delete Memo
ja: メモの削除(_D)

en: _Find in Memo...
ja: メモから検索(_F)...

en: Search for text in the displayed memo
ja: 表示したメモに含まれる文字列を検索します

en: D_elete Memo List
ja: メモの一覧の削除(_E)

en: Delete the selected memo list
ja: 選択したメモの一覧を削除します

en: _New Memo List
ja: 新しいメモの一覧(_N)

en: Refresh the selected memo list
ja: 選択したメモの一覧を更新

en: Rename the selected memo list
ja: 選択したメモの一覧の名前を変更

en: Show _Only This Memo List
ja: このメモの一覧だけ表示(_O)

en: Memo _Preview
ja: メモのプレビュー(_P)

en: Show memo preview pane
ja: メモのプレビューペインを表示するかどうか

en: Show memo preview below the memo list
ja: メモの一覧の下にメモのプレビューを表示します

en: Show memo preview alongside the memo list
ja: メモの一覧の横にメモのプレビューを表示します

en: Print the list of memos
ja: メモの一覧を印刷します

en: Preview the list of memos to be printed
ja: 印刷するメモの一覧のプレビューを表示します

en: Delete Memos
ja: 複数のメモの削除

en: Delete Memo
ja: メモの削除

en: %d memo | %d memos
ja[0]: %d個のメモ

en: %d selected
ja: %d個 選択済

[ctx: New]
en: _Task
ja: タスク(_T)

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
ja: タスクの割当て(_D)

en: Create a new assigned task
ja: 新しいタスクの割り当てを作成します

[ctx: New]
en: Tas_k List
ja: タスクの一覧(_K)

en: Create a new task list
ja: 新しいタスクの一覧を作成します

en: Print Tasks
ja: タスクの印刷

en: Task List Properties
ja: タスクの一覧のプロパティ

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
ja: この操作は完了マーク付きのタスクをすべて完全に削除します。続行すると、これらのタスクを復旧できなくなります。
    
    本当にこれらのタスクを削除しますか?

en: Do not ask me again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: _Delete Task
ja: タスク削除(_D)

en: _Find in Task...
ja: タスクから検索(_F)...

en: Search for text in the displayed task
ja: 表示されているタスクから文字列を検索します

en: D_elete Task List
ja: タスクの一覧の削除(_E)

en: Delete the selected task list
ja: 選択したタスクの一覧を削除します

en: _New Task List
ja: 新しいタスクの一覧(_N)

en: Refresh the selected task list
ja: 選択したタスクの一覧を更新

en: Rename the selected task list
ja: 選択したタスクの一覧の名前を変更

en: Show _Only This Task List
ja: このタスクの一覧だけ表示(_O)

en: Mar_k as Incomplete
ja: 未完了としてマーク(_K)

en: Delete completed tasks
ja: 完了したタスクを削除します

en: Task _Preview
ja: タスクのプレビュー(_P)

en: Show task preview pane
ja: タスクのプレビューペインを表示する

en: Show task preview below the task list
ja: タスクの一覧の下にタスクのプレビューを表示します

en: Show task preview alongside the task list
ja: タスクの一覧の横にタスクのプレビューを表示します

en: Active Tasks
ja: 実行中のタスク

en: Completed Tasks
ja: 完了したタスク

en: Overdue Tasks
ja: 期限を過ぎたタスク

en: Tasks with Attachments
ja: 添付ありのタスク

en: Print the list of tasks
ja: タスクの一覧を印刷します

en: Preview the list of tasks to be printed
ja: タスクの一覧の印刷プレビューを表示します

en: Delete Tasks
ja: タスクを削除

en: Delete Task
ja: タスクを委任

en: %d task | %d tasks
ja[0]: %d個のタスク

en: Display part as an invitation
ja: 招待状として表示

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
ja: 今日の%k:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
ja: 今日の%k:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
ja: 今日の%p%l:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
ja: 明日の%k:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
ja: 明日の%k:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
ja: 明日の%p%l:%M

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
ja: 明日の%p%l:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A %H:%M
ja: %Aの%k:%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format.
en: %A %H:%M:%S
ja: %Aの%k:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A %l:%M %p
ja: %Aの%p%l:%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
ja: %Aの%p%l:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
ja: %B%e日 %A

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
ja: %B%e日 %A %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
ja: %B%e日 %A %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
ja: %B%e日 %A %p%l:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
ja: %B%e日 %A %p%l:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
ja: %Y年%B%e日 %A

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
ja: %Y年%B%e日 %A %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
ja: %Y年%B%e日 %A %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
ja: %Y年%B%e日 %A %p%l:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
ja: %Y年%B%e日 %A %p%l:%M:%S

en: An unknown person
ja: 身元が不明な人

en: Please respond on behalf of %s
ja: %s さんに代わって返信してください

en: Received on behalf of %s
ja: %s に代わって受信しました

en: %s through %s has published the following meeting information:
ja: %s さんは %s さんをとおして次の会議召集通知を公開しました:

en: %s has published the following meeting information:
ja: %s さんが次の会議召集通知を公開しました:

en: %s has delegated the following meeting to you:
ja: %s さんが次の会議をあなたに委任しました:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
ja: %s さんは %s さんをとおして次の会議への出席を要求してきました:

en: %s requests your presence at the following meeting:
ja: %s さんが会議への出席を要求しています:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
ja: %s さんは %s さんをとおして既存の会議への参加を希望しています:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
ja: %s さんは既存の会議への参加を希望しています:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
ja: %s さんは %s さんを通して次の会議の最新情報を希望しています:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
ja: %s さんは次の会議の最新情報を希望しています:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
ja: %s さんがは %s さんを通して次の会議の返事を返してきました:

en: %s has sent back the following meeting response:
ja: %s さんが次の会議の返事を返してきました:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
ja: %s さんは %s さんを通して会議の変更を提案してきました:

en: %s has proposed the following meeting changes:
ja: %s さんが会議の変更を提案してきました:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
ja: %s さんは %s さんをとおして会議の変更を断ってきました:

en: %s has declined the following meeting changes:
ja: %s さんが会議の変更を断ってきました:

en: %s through %s has published the following task:
ja: %s さんは %s さんが次のタスクを公開したと考えています:

en: %s has published the following task:
ja: %s さんが次のタスク情報を公開しました:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
ja: %s さんが次のタスクに対する %s の割り当てを要求しています:

en: %s through %s has assigned you a task:
ja: %s さんは %s さんをとおしてあなたにタスクを割り当てました:

en: %s has assigned you a task:
ja: %s さんはタスクをあなたに割り当てました:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
ja: %s さんは %s さんをとおして既存のタスクへの追加を希望しています:

en: %s wishes to add to an existing task:
ja: %s さんは既存のタスクへの追加を希望しています:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
ja: %s さんは %s さんを通して次のタスク割り当てに関する最新情報を希望しています:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
ja: %s さんは次のタスク割り当てに関する最新情報を希望しています:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
ja: %s さんは %s さんを通して次のタスク割り当てに対する回答を返してきました:

en: %s has sent back the following assigned task response:
ja: %s さんは次のタスク割り当てに対する回答を返してきました:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
ja: %s さんは %s さんを通してタスク割り当ての変更を提案してきました:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
ja: %s さんがタスク割り当ての変更を提案してきました:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
ja: %s さんは %s さんを通して次のタスクを辞退しました:

en: %s has declined the following assigned task:
ja: %s さんは次のタスクを辞退しました:

en: %s through %s has published the following memo:
ja: %s さんは %s さんを通して次のメモを公開しました:

en: %s has published the following memo:
ja: %s さんが次のメモ情報を公開しました:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
ja: %s さんは %s さんを通して既存のメモへの追加を希望しています:

en: %s wishes to add to an existing memo:
ja: %s さんは既存のメモへの追加を希望しています:

en: All day:
ja: 終日:

en: Start day:
ja: 開始日:

en: Start time:
ja: 開始時刻:

en: End day:
ja: 終了日:

en: End time:
ja: 終了時刻:

en: Ope_n Calendar
ja: カレンダーを開く(_N)

en: _Decline all
ja: すべて辞退する(_D)

en: _Decline
ja: 辞退する(_D)

en: _Tentative all
ja: すべて仮承認する(_T)

en: _Tentative
ja: 仮承認する(_T)

en: Acce_pt all
ja: すべて受諾する(_P)

en: Acce_pt
ja: 受諾する(_P)

en: Send _Information
ja: 情報を送信する(_I)

en: _Update Attendee Status
ja: 出席者の状態を更新する(_U)

en: _Update
ja: 更新する(_U)

en: Comment:
ja: コメント:

note: RSVP area
en: Send reply to sender
ja: 差出人に返信する

note: Updates
en: Send _updates to attendees
ja: 更新情報を出席者へ送信する(_U)

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
ja: すべてのインスタンスに適用する(_A)

en: Show time as _free
ja: 予定なしの時間を表示する(_F)

en: _Preserve my reminder
ja: リマインダーを保存しておく(_P)

en: _Inherit reminder
ja: リマインダーを継承する(_I)

en: _Tasks:
ja: タスク(_T):

en: _Memos:
ja: メモ(_M):

en: Sa_ve
ja: 保存(_V)

en: Attendee status updated
ja: 出席状況を更新しました

en: Unable to find any calendars
ja: カレンダーが見つかりませんでした

en: Unable to find this meeting in any calendar
ja: この会議の予定を記録したカレンダーが見つかりませんでした

en: Unable to find this task in any task list
ja: このタスクを記録したタスクの一覧が見つかりませんでした

en: Unable to find this memo in any memo list
ja: このタスクを記録したタスクの一覧が見つかりませんでした

en: Opening the calendar. Please wait...
ja: カレンダーを開いています。お待ちください...

en: Searching for an existing version of this appointment
ja: この予定の既存バージョンの検索

en: Saving changes to the calendar. Please wait...
ja: カレンダーの変更を保存しています。お待ちください...

en: Unable to parse item
ja: アイテムを解析できません

en: Organizer has removed the delegate %s
ja: Organizer が %s への委譲を削除しました

en: Sent a cancelation notice to the delegate
ja: DeleGate へキャンセル通知を送信しました

en: Could not send the cancelation notice to the delegate
ja: DeleGate へキャンセル通知を送信できませんでした

en: Unable to update attendee. %s
ja: 出席者 %s を更新できません

en: The meeting is invalid and cannot be updated
ja: この会議は不正で更新できません

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
ja: 不正なステータスのため出席状況が更新できませんでした

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
ja: アイテムがまだ存在していないので出席状況を更新できませんでした

en: Meeting information sent
ja: 会議の情報の送信

en: Task information sent
ja: タスク情報の送信

en: Memo information sent
ja: メモ情報の送信

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
ja: 会議が存在しないので、その会議の情報を送信できません

en: Unable to send task information, the task does not exist
ja: タスクが存在しないので、そのタスクの情報を送信できません

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
ja: メモが存在しないので、そのメモの情報を送信できません

en: Save Calendar
ja: カレンダーを保存

en: The calendar attached is not valid
ja: 添付されたカレンダーが不正です

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
ja: メッセージにカレンダーが添付されていますが、そのカレンダーは妥当な iCalendar 形式ではありません。

en: The item in the calendar is not valid
ja: カレンダーのアイテムが不正です

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
ja: メッセージにカレンダーが添付されていますが、そのカレンダーにはイベントまたタスク、スケジュールが含まれていません。

en: The calendar attached contains multiple items
ja: 添付されたカレンダーには複数のアイテムが含まれています

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
ja: これらのアイテムのすべてを処理するには、ファイルを保存してカレンダーをインポートしてください

[ctx: cal-itip]
en: None
ja: なし

en: Tentatively Accepted
ja: 仮承認済

en: This meeting recurs
ja: この会議を繰り返す

en: This task recurs
ja: このタスクを繰り返す

en: This memo recurs
ja: このメモを繰り返す

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
ja: これは現在の出席者からの応答ではありません。この送信者を出席者として追加しますか?

en: This meeting has been delegated
ja: この会議は委任されました

en: Add Google Ca_lendar to this account
ja: Google カレンダーをこのアカウントに追加(_L)

en: Add Google Con_tacts to this account
ja: Google コンタクトをこのアカウントに追加(_T)

en: Mail _Directory:
ja: 保存先のフォルダー(_D):

en: Choose a MH mail directory
ja: MH メールディレクトリを選択してください

en: Local Delivery _File:
ja: ローカル配送ファイル(_F):

en: Choose a local delivery file
ja: ローカル配送ファイルを選択してください

en: Choose a Maildir mail directory
ja: Maildir メールディレクトリを選択してください

en: Spool _File:
ja: スプールファイル(_F):

en: Choose a mbox spool file
ja: mbox スプールファイルを選択してください

en: Spool _Directory:
ja: スプール用ディレクトリ(_D):

en: Choose a mbox spool directory
ja: mbox スプール用ディレクトリを選択してください

en: Configuration
ja: 設定

en: _Server:
ja: サーバー(_S):

en: _Port:
ja: ポート番号(_P):

note: do not reference
en: User_name:
ja: ユーザー名(_N):

en: Encryption _method:
ja: 暗号化方法(_M):

en: STARTTLS after connecting
ja: 接続後に STARTTLS

en: TLS on a dedicated port
ja: 専用のポートで TLS

en: _Custom binary:
ja: 独自バイナリー(_C):

en: U_se custom arguments
ja: 独自の引数を使用する(_S)

en: Cus_tom arguments:
ja: 独自の引数(_T):

en: Send mail also when in offline _mode
ja: オフラインモードでもメールを送る(_M)

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
ja: サーバー認証を行う(_V)

en: T_ype:
ja: 種別(_Y):

en: Add Yahoo! Ca_lendar and Tasks to this account
ja: Yahoo!カレンダーとタスクをアカウントに追加する(_L)

en: %d attached message | %d attached messages
ja[0]: %d 個の添付メッセージ

[ctx: New]
en: _Mail Message
ja: メッセージ(_M)

en: Compose a new mail message
ja: 新しいメッセージを作成します

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
ja: メールのアカウント(_U)

en: Create a new mail account
ja: 新しいメールアカウントを作成します

[ctx: New]
en: Mail _Folder
ja: メールのフォルダー(_F)

en: Create a new mail folder
ja: 新しいメールフォルダーを作成します

en: Mail Accounts
ja: メールのアカウント

en: Mail Preferences
ja: メールの設定

en: Composer Preferences
ja: コンポーザーの設定

en: Network Preferences
ja: ネットワークの設定

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
ja: なし

en: Marking messages as read...
ja: メッセージを既読にする...

en: Go to Folder
ja: フォルダーへ移動する

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Disable Account
ja: アカウントの無効化(_D)

en: Disable this account
ja: このアカウントの無効にする

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
ja: すべてのフォルダーで削除マークが付いたメッセージを完全に削除します

en: Edit properties of this account
ja: このアカウントのプロパティを編集

en: Refresh list of folders of this account
ja: このアカウントのフォルダー一覧を更新します

en: _Download Messages for Offline Usage
ja: メッセージのダウンロード(_D)

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
ja: オフラインで参照するために指定したアカウントやフォルダーにあるメッセージをダウンロードします

en: Fl_ush Outbox
ja: 送信トレイのフラッシュ(_U)

en: _Copy Folder To...
ja: フォルダーのコピー(_C)...

en: Copy the selected folder into another folder
ja: 選択したフォルダーを別のフォルダーへコピーします

en: Permanently remove this folder
ja: このフォルダーを完全に削除します

en: E_xpunge
ja: 抹消(_X)

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
ja: このフォルダーで削除マークが付いたメッセージを完全に削除します

en: Mar_k All Messages as Read
ja: すべて既読にする(_K)

en: Mark all messages in the folder as read
ja: フォルダーにあるすべてのメッセージに既読マークを付与します

en: _Move Folder To...
ja: フォルダーの移動(_M)...

en: Move the selected folder into another folder
ja: 選択したフォルダーを別のフォルダーへ移動します

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: Create a new folder for storing mail
ja: メールを格納するための新しいフォルダーを生成します

en: Change the properties of this folder
ja: このフォルダーの設定を変更します

en: Refresh the folder
ja: フォルダーの中身を更新します

en: Change the name of this folder
ja: このフォルダーの名前を変更します

en: Select Message _Thread
ja: スレッドグループの選択(_T)

en: Select all messages in the same thread as the selected message
ja: 選択したメッセージと同じスレッドのメッセージをすべて選択します

en: Select Message S_ubthread
ja: サブスレッドの選択(_U)

en: Select all replies to the currently selected message
ja: 選択したメッセージに対する返信をすべて選択します

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
ja: すべてのアカウントで削除マークが付いたメッセージを完全に削除します

en: Go to _Folder
ja: フォルダーへ移動する(_F)

en: Opens a dialog to select a folder to go to
ja: ダイアログを開いて選択したフォルダーに移動します

en: _New Label
ja: 新しいラベル(_N)

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
ja: なし(_O)

en: _Manage Subscriptions
ja: 購読を管理(_M)

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
ja: リモートサーバーにあるフォルダーの購読の開始/停止を切り替えます

en: Send / _Receive
ja: 送受信(_R)

en: Send queued items and retrieve new items
ja: キューにあるメッセージを送信して新着メッセージを受信します

en: R_eceive All
ja: すべて受信(_E)

en: Receive new items from all accounts
ja: すべてのアカウントの新しいアイテムを受信します

en: _Send All
ja: すべて送信(_S)

en: Send queued items in all accounts
ja: すべてのアカウントのキューにあるメッセージを送信します

en: Cancel the current mail operation
ja: 現在のメール操作を取り消します

en: Collapse All _Threads
ja: すべてのスレッドを折り畳む(_T)

en: Collapse all message threads
ja: メッセージの全スレッドを折り畳んで表示します

en: E_xpand All Threads
ja: すべてのスレッドを展開する(_X)

en: Expand all message threads
ja: メッセージの全スレッドを展開して表示します

en: _Message Filters
ja: フィルターの定義(_M)

en: Create or edit rules for filtering new mail
ja: 新着メールをフィルターするルールを作成したり編集します

en: _Subscriptions...
ja: 購読(_S)...

en: F_older
ja: フォルダー(_O)

en: _Label
ja: ラベル(_L)

en: C_reate Search Folder From Search...
ja: 検索結果から仮想フォルダーの作成(_R)...

en: Search F_olders
ja: 仮想フォルダーの編集(_O)

en: Create or edit search folder definitions
ja: 仮想フォルダーの定義を作成したり編集します

en: _New Folder...
ja: 新しいフォルダー(_N)...

en: Show Message _Preview
ja: メッセージのプレビュー表示(_P)

en: Show message preview pane
ja: メッセージのプレビューウィンドウを表示します

en: Show _Deleted Messages
ja: 削除したメッセージを表示(_D)

en: Show deleted messages with a line through them
ja: 削除したメッセージを打ち消し線を付けて表示する

en: Show _Junk Messages
ja: ジャンクメッセージを表示(_J)

en: Show junk messages with a red line through them
ja: ジャンクメッセージを赤い打ち消し線を付けて表示する

en: _Group By Threads
ja: スレッドでグループ化(_G)

en: Threaded message list
ja: メッセージの一覧をスレッド表示

en: _Unmatched Folder Enabled
ja: 一致していないフォルダーの有効化(_U)

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
ja: 一致していない仮想フォルダーの有効/無効を切り替えます

en: Show message preview below the message list
ja: メッセージの一覧の下にメッセージのプレビューを表示します

en: Show message preview alongside the message list
ja: メッセージの一覧の横にメッセージのプレビューを表示します

en: All Messages
ja: すべてのメッセージ

en: Important Messages
ja: 重要なメッセージ

en: Messages Not Junk
ja: ジャンクではないメッセージ

en: Messages with Attachments
ja: 添付ありのメッセージ

en: No Label
ja: ラベルなしのメッセージ

en: Read Messages
ja: 既読のメッセージ

en: Unread Messages
ja: 未読のメッセージ

en: Subject or Addresses contain
ja: 件名またはアドレス

en: All Accounts
ja: すべてのアカウント

en: Current Account
ja: 現在のアカウント

en: Current Folder
ja: 現在のフォルダー

en: All Account Search
ja: すべてのアカウントの検索

en: Account Search
ja: アカウントの検索

en: %d selected,  | %d selected,
ja[0]:  選択済 %d通、

en: %d deleted | %d deleted
ja[0]: 削除済 %d通

en: %d junk | %d junk
ja[0]: ジャンク %d通

en: %d draft | %d drafts
ja[0]: 下書き %d通

en: %d unsent | %d unsent
ja[0]: 未送信 %d通

en: %d sent | %d sent
ja[0]: 送信済 %d通

en: Send / Receive
ja: 送信 / 受信

en: Select Folder to Add
ja: 追加するフォルダーの選択

en: Folder
ja: フォルダー

en: Recipient
ja: 宛先

en: Keep in Outbox
ja: 送信トレイに保管したまま

en: Send immediately
ja: ただちに送信する

en: Send after 5 minutes
ja: 5分後に送信する

en: Language(s)
ja: 言語

en: On exit, every time
ja: 終了時、毎回

en: Immediately, on folder leave
ja: フォルダーから離れるとき、直ちに

en: Header
ja: ヘッダー

en: Contains Value
ja: ジャンクと判定する値

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
ja: 日付のヘッダー(_D):

en: Show _original header value
ja: 元のヘッダーの値を表示(_O):

en: Do you want to make Evolution your default email client?
ja: Evolution をデフォルトのメーラーにしますか?

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
ja: 送信者に通知(_N)

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
ja: 送信者はこのメッセージを読んだことについての通知を希望しています。

en: Sender has been notified that you have read this message.
ja: このメッセージを読んだことについて送信者に通知されました。

en: Evolution is currently offline.
ja: Evolution は現在オフラインです。

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
ja: ネットワークの問題のため、Evolution は現在オフラインです。

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
ja: ネットワークの接続が確立すると、Evolution はオンラインモードに復帰します。

en: Author(s)
ja: 作者

en: Plugin Manager
ja: プラグインマネージャー

en: Note: Some changes will not take effect until restart
ja: 注記: プラグインに対するいくつかの変更は再起動するまで有効になりません。

en: Overview
ja: 概要

en: Plugin
ja: プラグイン

en: _Plugins
ja: プラグイン(_P)

en: Enable and disable plugins
ja: プラグインの有効/無効を管理します

en: Display plain text version
ja: プレーンテキスト版を表示

en: Display plain text version of multipart/alternative message
ja: multipart/alternative メッセージのプレーンテキスト版を表示します

en: Display HTML version
ja: HTML 版を表示

en: Display HTML version of multipart/alternative message
ja: multipart/alternative メッセージの HTML 版を表示します

en: Show HTML if present
ja: 可能ならば HTML を表示する

en: Let Evolution choose the best part to show.
ja: Evolution に表示するのに最適なパートを選択させます。

en: Show plain text if present
ja: 存在するならプレーンテキストを表示する

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
ja: 存在しているなら、プレーンテキストのパートを表示する。そうでない場合、表示するのに適したパートを Evolution に選択させます。

en: Only ever show plain text
ja: プレーンテキストのみを常に表示

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
ja: 常にプレーンテキストのみ表示し、要求があれば他のパートは添付ファイルにします。

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
ja: 表示されなかった HTML パートを添付として表示(_U)

en: HTML _Mode
ja: HTML モード(_M)

en: Prefer Plain Text
ja: プレーンテキストを優先

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
ja: プレーンテキストモード

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
ja: HTML の内容を含んでいても、メールメッセージをプレーンテキストとして表示します。

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
ja: SpamAssassin の起動に失敗しました (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
ja: SpamAssassin にメッセージの内容を受け渡すのに失敗しました:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
ja: SpamAssassin から出力を読み取るのに失敗しました:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
ja: SpamAssassin がクラッシュしたか、メールメッセージの処理に失敗しました

en: SpamAssassin Options
ja: SpamAssassin のオプション

en: I_nclude remote tests
ja: リモートサーバーもテストする(_N)

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
ja: これは SpamAssassin の信頼性を上げますが低速になります

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
ja: ファイルのインポート

en: Import cancelled.
ja: インポートをキャンセルしました。

en: Import complete.
ja: インポート完了。

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
ja: Evolution へようこそ。
    
    これ以降のステップでは Evolution をお使いのメールアカウントへ接続して、他のアプリケーションからファイルをインポートできるようにします。

en: Loading accounts...
ja: アカウントの読み込み中...

en: _Format as...
ja: 言語を指定して整形(_F)...

en: _Other languages
ja: 他の言語(_O)

en: Text Highlight
ja: テキストの強調表示

en: Syntax highlighting of mail parts
ja: メール中の構文を強調表示します

en: _Plain text
ja: プレーンテキスト(_P)

en: _Assembler
ja: アセンブラ(_A)

en: _Cascade Style Sheet
ja: カスケードスタイルシート(_CSS)

en: _Patch/diff
ja: パッチ/diff(_P)

en: _DOS Batch
ja: _DOS バッチ

en: Show F_ull vCard
ja: すべての vCard の表示(_U)

en: Show Com_pact vCard
ja: vCard の表示 (簡易)(_P)

en: Save _To Addressbook
ja: アドレス帳に保存(_T)

en: There is one other contact.
ja: 他に 1個の連絡先があります。

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
ja[0]: 他に %d個の連絡先があります。

en: Addressbook Contact
ja: アドレス帳の連絡先

en: Display the part as an addressbook contact
ja: アドレス帳の連絡先として表示

en: _Do not show this message again.
ja: 次回からこのメッセージを表示しない(_D)

en: Keywords
ja: キーワード

en: Message has no attachments
ja: メッセージにはファイルが添付されていません

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
ja: メッセージの内容から、このメールには何かファイルが添付されているはずなのですが、実際には何も添付されていないようです。

en: _Add Attachment...
ja: 添付ファイルの追加(_A)...

en: _Edit Message
ja: メッセージの編集(_E)

en: Attachment Reminder
ja: 添付し忘れの防止

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
ja: メールのメッセージに添付し忘れた時に通知します。

en: Automatic Contacts
ja: 連絡先の自動生成

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
ja: メッセージを送ったらアドレス帳に登録する(_A)

en: Select Address book for Automatic Contacts
ja: 連絡先の自動登録に使用するアドレス帳を選択してください:

en: Instant Messaging Contacts
ja: インスタントメッセンジャーの連絡先

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
ja: Pidgin の仲間リストから連絡先とその画像を同期(_S)

en: Select Address book for Pidgin buddy list
ja: Pidgin の仲間リストとして使用するアドレス帳を選択してください:

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
ja: 今すぐ仲間リストを同期する(_B)

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
ja: アドレス帳の管理の仕事のうち、面倒くさい仕事を代行します。
    
    メッセージに返信した際に氏名とメールアドレスを自動的にアドレス帳に追加します。また、仲間リストから自動的にインスタントメッセンジャーの連絡先情報を追加します。

en: Importing Outlook Express data
ja: Outlook Express のデータのインポート中

en: Outlook DBX import
ja: Outlook DBX のインポート

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
ja: Outlook Express 5/6 の個人のフォルダー (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
ja: DBX ファイルから Outlook Express のメッセージをインポートする

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
ja: セキュリティ:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
ja: 個人的

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
ja: 未分類

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
ja: 保護済

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
ja: 部外秘

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
ja: 機密

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
ja: 極秘

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
ja: なし

en: _Custom Header
ja: 独自のヘッダー(_C)

en: Key
ja: キー

en: Values
ja: 値

en: Custom Header
ja: 独自のヘッダー

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
ja: 送信するメールのメッセージに独自のヘッダーを付加します。

en: Email Custom Header
ja: メールの独自ヘッダー

en: Command to be executed to launch the editor:
ja: 起動するエディターのコマンド:

en: _Automatically launch when a new mail is edited
ja: 新規メールの作成時に自動的に起動(_A)

en: Compose in External Editor
ja: 外部エディターで文章を作成

en: External Editor
ja: 外部エディター

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
ja: プレーンテキストのメールの作成で外部エディターを利用するプラグインです。

en: Editor not launchable
ja: エディターを起動できません

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
ja: プラグインの設定で指定した外部エディターを起動できません。別のエディターを指定してみてください。

en: Cannot create Temporary File
ja: 作業用のファイルを作成できません。

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
ja: メールを保存するための作業ファイルを生成できませんでした (あとでもう一度実行してみてください)。

en: External editor still running
ja: 外部エディターがまだ動作中です

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
ja: 外部エディターがまだ動作中です。外部エディターが動作中の間はメール作成ウィンドウを閉じることができません。

en: Select a Face Picture
ja: 顔写真の選択

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: _Insert Face picture by default
ja: 顔写真をデフォルトで添付(_I)

en: Load new _Face picture
ja: 新しい顔写真を読み込み(_F)

en: Include _Face
ja: 顔を挿入(_F)

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
ja: 送信するメッセージに小さなあなたの顔画像を添付する

en: Failed Read
ja: 読み込みに失敗

en: The file cannot be read
ja: そのアイテムは読めません

en: Invalid Image Size
ja: 不正な画像サイズ

en: Not an image
ja: 画像ではありません

en: Get List _Archive
ja: アーカイブの取得(_A)

en: Get an archive of the list this message belongs to
ja: このメーリングリストの過去メールをまとめたアーカイブを取得します

en: Get List _Usage Information
ja: 使用方法の取得(_U)

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
ja: このメーリングリストの使い方について情報を取得します

en: Contact List _Owner
ja: 管理者に連絡する(_O)

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
ja: このメーリングリストの管理者へメールを送信します

en: _Post Message to List
ja: メーリングリストへ投稿(_P)

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
ja: このメーリングリストへメッセージを投稿します

en: _Subscribe to List
ja: メーリングリストの購読(_S)

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
ja: このメーリングリストを購読します

en: _Unsubscribe from List
ja: メーリングリストの購読停止(_U)

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
ja: このメッセージが送られてきたメーリングリストの購読を停止します

en: Mailing _List
ja: メーリングリスト(_L)

en: Mailing List Actions
ja: メーリングリストの操作

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
ja: メーリングリストに共通なコマンド (購読とか購読解除など) を実行します。

en: Action not available
ja: その操作は利用できません

en: This message does not contain the header information required for this action.
ja: このメッセージには、その操作に必要なヘッダー情報が含まれていません。

en: Posting not allowed
ja: 投稿できません

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
ja: このメーリングリストへ投稿できません。おそらく閲覧専用のメーリングリストのようです。詳細はメーリングリストの管理者に問い合わせてください。

en: Send e-mail message to mailing list?
ja: メーリングリストへメッセージを送信しますか?

en: _Send message
ja: 送信する(_S)

en: _Edit message
ja: 編集する(_E)

en: Malformed header
ja: おかしなヘッダーです

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
ja: このメッセージ {0} のヘッダーが壊れているので処理できませんでした。
    
    ヘッダー: {1}

en: No e-mail action
ja: 実行できません

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
ja: その操作を実行できませんでした。ヘッダーの中に実行できる操作が含まれていないようです。
    
    ヘッダー: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
ja[0]: %d通の新しいメッセージが届いています

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
ja: 差出人: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
ja: 件名: %s

en: New email in Evolution
ja: Evolution に新しいメールがあります

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
ja: %s を表示

en: _Play sound when a new message arrives
ja: 新しいメッセージが届いたら演奏する(_P)

en: _Beep
ja: ビープ音を鳴らす(_B)

en: Use sound _theme
ja: サウンドテーマを使用(_T)

en: Play _file:
ja: ファイルを再生(_F):

en: Select sound file
ja: 音声ファイルの選択

en: Notify new messages for _Inbox only
ja: 受信箱の新着メッセージだけ通知する(_I)

en: Show _notification when a new message arrives
ja: 新しいメッセージが届いたらパネルの通知領域にアイコンを表示して通知する(_N)

en: Mail Notification
ja: 新着メールの通知

en: Notifies you when new mail messages arrive.
ja: 新しいメールが届いたら通知するかどうか。

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
ja: %s からのメールにより作成

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
ja[0]: %d通のメールをイベントに変換するよう選択しました。これらすべてを本当に追加しますか?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
ja[0]: %d通のメールをタスクに変換するよう選択しました。これらすべてを本当に追加しますか?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
ja[0]: %d通のメールをメモに変換するよう選択しました。これらすべてを本当に追加しますか?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
ja: 残りのメールの変換を続けてよろしいですか?

en: [No Summary]
ja: [サマリ無し]

en: Invalid object returned from a server
ja: サーバーから正しくないオブジェクトが返ってきました

en: An error occurred during processing: %s
ja: 処理中にエラーが発生しました: %s

en: Cannot open calendar. %s
ja: カレンダーを開けません: %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
ja: 選択したカレンダーは読み込み専用のためイベントを生成できません。他のカレンダーを選択してください。

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
ja: 選択したタスク一覧は読み込み専用のためタスクを生成できません。他のタスク一覧を選択してください。

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
ja: 選択したメモ一覧は読み込み専用のためメモを生成できません。他のメモ一覧を選択してください。

en: Create an _Appointment
ja: 新しい予定の作成(_A)

en: Create a new event from the selected message
ja: 選択したメッセージから新しいイベントを作成します

en: Create a Mem_o
ja: メモの作成(_O)

en: Create a new memo from the selected message
ja: 選択したメッセージから新しいメモを作成します

en: Create a _Task
ja: タスクの作成(_T)

en: Create a new task from the selected message
ja: 選択したメッセージから新しいタスクを作成します

en: Create a _Meeting
ja: 会議の作成(_M)

en: Create a new meeting from the selected message
ja: 選択したメッセージから新しい会議を作成します

en: Convert a mail message to a task.
ja: メールメッセージからタスクに変換します。

en: Outlook PST import
ja: Outlook PST のインポート

en: Import Outlook messages from PST file
ja: PST ファイルから Outlook のメッセージをインポートするプラグインです。

en: Outlook personal folders (.pst)
ja: Outlook の個人のフォルダー (.pst)

en: _Mail
ja: メール(_M)

en: Destination folder:
ja: 転送先フォルダー:

en: _Address Book
ja: アドレス帳(_A)

en: A_ppointments
ja: 予定(_P)

en: _Journal entries
ja: ジャーナルのエントリ(_J)

en: Importing Outlook data
ja: Outlook データのインポート中

en: Calendar Publishing
ja: カレンダーの公開

en: Locations
ja: 公開する場所

en: Publish calendars to the web.
ja: カレンダーをウェブ上に公開します。

en: Could not open %s:
ja: %s を開けませんでした:

en: There was an error while publishing to %s:
ja: %s に公開中にエラーが発生しました:

en: Publishing to %s finished successfully
ja: %s への公開が正常に終了しました

en: Mount of %s failed:
ja: %s のマウントに失敗しました。

en: Are you sure you want to remove this location?
ja: 本当にこの場所を削除してもよろしいですか?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
ja: 公開のためのプログラムのスレッドを作成できませんでした。

en: _Publish Calendar Information
ja: カレンダー情報を公開する(_P)

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Manual (via Actions menu)
ja: 手動 (メニューから)

en: Secure FTP (SFTP)
ja: セキュア FTP (SFTP)

en: Public FTP
ja: 公開 FTP

en: FTP (with login)
ja: FTP (ログインが必要)

en: Windows share
ja: Windows共有

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ja: セキュア WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
ja: 場所をカスタマイズ

en: _Publish as:
ja: 公開方法(_P):

en: Publishing _Frequency:
ja: 公開する頻度(_F):

en: Time _duration:
ja: 期間(_D):

en: Sources
ja: ソース

en: Service _type:
ja: サービスの種類(_T):

en: _File:
ja: ファイル(_F):

en: P_ort:
ja: ポート番号(_O):

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Remember password
ja: このパスワードを記憶する(_R)

en: Publishing Location
ja: 公開する場所

en: New Location
ja: 新しい場所

en: Edit Location
ja: 場所の編集

en: Description List
ja: 説明の一覧

en: Categories List
ja: カテゴリの一覧

en: Comment List
ja: コメントの一覧

en: Contact List
ja: 連絡先の一覧

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: Due
ja: 期日

en: percent Done
ja: %% 完了

en: Attendees List
ja: 出席者の一覧

en: Modified
ja: 変更済

en: A_dvanced options for the CSV format
ja: CSV 形式の拡張オプション(_D)

en: Prepend a _header
ja: ヘッダーを付与する(_H)

en: _Value delimiter:
ja: 数値の区切り(_V):

en: _Record delimiter:
ja: レコードの区切り(_R):

en: _Encapsulate values with:
ja: 数値のカプセル化(_E):

en: Comma separated values (.csv)
ja: CSV (.csv)

en: Save Selected
ja: 選択したアイテムの保存

en: Save a calendar or task list to disk.
ja: カレンダーやタスクの一覧をディスクに保存します。

en: _Format:
ja: 形式(_F):

en: Select destination file
ja: 保存先の選択

en: Save the selected calendar to disk
ja: 選択したカレンダーをディスクに保存します

en: Save the selected memo list to disk
ja: 選択したメモの一覧をディスクに保存します

en: Save the selected task list to disk
ja: 選択したタスクの一覧をディスクに保存します

en: No Title
ja: タイトルなし

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to] or $ORIG[body], which will be replaced by values from an email you are replying to.
ja: テンプレートプラグインを元にした草稿です。$ORIG[subject]、$ORIG[from]、$ORIG[to]、$ORIG[body] の様な変数が使えます。これは返信するメールの値に置き換えられます。

en: Save as _Template
ja: テンプレートとして保存(_T)

en: Save as Template
ja: テンプレートとして保存します

en: Preparing to go offline...
ja: オフラインの準備中...

en: Preparing to go online...
ja: オンラインの準備中...

en: Preparing to quit
ja: 終了の準備中

en: Preparing to quit...
ja: 終了の準備中...

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: Quick _Reference
ja: クィックリファレンス(_R)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Searches
ja: 検索

en: Save Search
ja: 検索結果の保存

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
ja: 表示(_W):

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
ja: 検索(_C):

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
ja: 検索対象(_N):

en: All Files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Evolution Website
ja: Evolution のウェブサイト

en: Saving user interface state
ja: ユーザーインターフェースの状態を保存中

en: Categories Editor
ja: カテゴリエディター

en: Bug Buddy is not installed.
ja: Bug Buddy がインストールされていません。

en: Bug Buddy could not be run.
ja: Bug Buddy を実行できませんでした

en: Show information about Evolution
ja: Evolution についての情報を表示します

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Open the Evolution User Guide
ja: Evolution ユーザーガイドを開く

en: I_mport...
ja: インポート(_M)...

en: Import data from other programs
ja: 他のプログラムからデータを取り込みます

en: Create a new window displaying this view
ja: このビューを表示する新しいウィンドウを作成します

en: Available Cate_gories
ja: 利用可能な項目(_G)

en: Manage available categories
ja: 利用可能なカテゴリを管理する

en: _Quick Reference
ja: クィックリファレンス(_Q)

en: Exit the program
ja: プログラムを終了します

en: _Advanced Search...
ja: 高度な検索(_A)...

en: Construct a more advanced search
ja: より高度な検索を設定

en: Clear the current search parameters
ja: この検索条件を消去します

en: _Edit Saved Searches...
ja: 保存した検索結果の編集(_E)...

en: Manage your saved searches
ja: 保存した検索条件を管理

en: Click here to change the search type
ja: ここをクリックして検索の種類を変更してください

en: _Find Now
ja: 今すぐ検索(_F)

en: Execute the current search parameters
ja: 現在の検索条件を保存します

en: _Save Search...
ja: 検索条件の保存(_S)...

en: Save the current search parameters
ja: 現在の検索条件を保存します

en: Submit _Bug Report...
ja: バグ報告の提出(_B)...

en: Submit a bug report using Bug Buddy
ja: Bug Buddy を使ってバグを報告します

en: _Work Offline
ja: オフラインで動作(_W)

en: Put Evolution into offline mode
ja: Evolution をオフラインモードにする

en: _Work Online
ja: オンラインで動作(_W)

en: Put Evolution into online mode
ja: Evolution をオンラインモードにする

en: Lay_out
ja: 配置(_O)

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
ja: 新規(_N)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Switcher Appearance
ja: ボタンのスタイル(_S)

en: _Window
ja: ウィンドウ(_W)

en: Show Side _Bar
ja: サイドバーを表示する(_B)

en: Show the side bar
ja: サイドバーを表示する

en: Show _Buttons
ja: ボタンを表示(_B)

en: Show the switcher buttons
ja: 切替ボタンを表示

en: Show _Status Bar
ja: ステータスバーを表示する(_S)

en: Show the status bar
ja: ステータスバーを表示する

en: Show _Tool Bar
ja: ツールバーを表示(_T)

en: Show the tool bar
ja: ツールバーを表示する

en: _Icons Only
ja: アイコンのみ(_I)

en: Display window buttons with icons only
ja: アイコンのみ付けてウィンドウボタンを表示します

en: _Text Only
ja: ラベルのみ(_T)

en: Display window buttons with text only
ja: ラベルのみ付けてウィンドウボタンを表示します

en: Icons _and Text
ja: アイコンとラベル(_A)

en: Display window buttons with icons and text
ja: アイコンとラベルを付けてウィンドウボタンを表示します

en: Tool_bar Style
ja: ツールバーのスタイル(_B)

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
ja: デスクトップの設定に従ってウィンドウボタンを表示します

en: Delete Current View
ja: このビューの削除

en: Save Custom View...
ja: カスタム表示の保存...

en: Save current custom view
ja: 現在のビューを保存します

en: C_urrent View
ja: 現在のビュー(_U)

en: Custom View
ja: ビューのカスタマイズ

en: Current view is a customized view
ja: 現在のビューはカスタマイズしたビューです

en: Page Set_up...
ja: ページの設定(_U)...

en: Change the page settings for your current printer
ja: 現在のプリンターのページ設定を変更する

en: Switch to %s
ja: %sに切り替えます

en: Select view: %s
ja: ビューの選択: %s

en: Delete view: %s
ja: ビューの削除: %s

en: Execute these search parameters
ja: この検索条件で検索を実行

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
ja: 新規

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them to us at bugzilla.gnome.org.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
ja: やぁ。
    わざわざ Evolution グループウェアスイートの
    【プレビュー版】をダウンロードしてくれてありがとう。
    
    残念ながら、このバージョンはまだ完成していません。
    完成はまもなくですが、いくつかの機能が未実装であるか
    あるいは正常に動作しないかのどちらかです。
    
    もし安定版の Evolution を使いたいとお考えなら
    このバージョンをアンインストールして、
    【バージョン %s】のインストールを強くお勧めます。
    
    バグを発見した場合は、bugzilla.gnome.org まで報告してください。
    この製品は無保証であり、いかなる個人的な怒りにも対応できません。
    
    私たちの激務の成果に満足してくれることを願い、
    そしてあなたの貢献を熱心に待つことにします!

en: Thanks
    The Evolution Team
ja: 感謝します
    Evolution 開発チーム

en: Do not tell me again
ja: 次回からこのメッセージを表示しない

en: Apply the given geometry to the main window
ja: 指定した座標をメインウィンドウに適用する

en: Start in online mode
ja: オンラインモードで起動する

en: Ignore network availability
ja: ネットワークが利用可能かどうか無視する

en: Forcibly shut down Evolution
ja: Evolution を強制的に終了する

en: Disable loading of any plugins.
ja: プラグインを読み込まない

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
ja: メール/連絡先/タスクのプレビューペインを無効にして起動する

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
ja: 残りの引数で指定した URI やファイルをインポートする。

en: Request a running Evolution process to quit
ja: 実行中の Evolution のプロセスを終了するよう要求する

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
ja: Evolution を起動できません。他の Evolution が反応しなくなっているかもしれません。システムエラー: %s

en: Upgrade from previous version failed:
ja: 前のバージョンからのアップグレードに失敗しました:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
ja: {0}
    
    続行すると、いくつかの古いデータへアクセスできなくなるかもしれません。

en: Continue Anyway
ja: ともかく続行する

en: Quit Now
ja: すぐに終了

en: Cannot upgrade directly from version {0}
ja: バージョン {0} から直接アップグレードできません

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
ja: Evolution はバージョン {0} からの直接のアップグレードをもうサポートしていません。しかしながら、とりあえずの方法として、Evolution 2 にアップグレードし、それから Evolution 3 へアップグレードするのを試みてください。

en: Certificate Name
ja: 証明書の名前

en: Issued To Organization
ja: 発行先の組織

en: Issued To Organizational Unit
ja: 発行先の部署 (OU)

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: Purposes
ja: 利用の目的

en: Issued By
ja: 発行元

en: Issued By Organization
ja: 発行した組織

en: Issued By Organizational Unit
ja: 発行した部署 (OU)

en: Issued
ja: 発行対象

en: Expires
ja: 有効期限

en: SHA1 Fingerprint
ja: SHA1 指紋

en: MD5 Fingerprint
ja: MD5 指紋

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Select a certificate to import...
ja: インポートする証明書の選択...

en: Failed to import certificate
ja: 証明書のインポートに失敗しました

en: Issuer
ja: 発行者

en: All PKCS12 files
ja: すべての PKCS12 ファイル

en: All email certificate files
ja: すべてのメール認証ファイル

en: All CA certificate files
ja: すべての CA 認証ファイル

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
ja: この証明書を発行した認証局を信用したので、ここで表示された他のものを除いて、この証明書の信憑性を信用することになります。

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
ja: この証明書を発行した認証局を信用しなかったので、ここで表示された他のものを除いて、この証明書の信憑性を信用しないことになります。

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
ja: データベースを証明する新しいパスワードを入力してください

en: Enter new password
ja: 新しいパスワードの入力

en: Select certificate
ja: 証明書の選択

en: You have certificates from these organizations that identify you:
ja: 次の組織からあなたの身元を確認できる証明書があります:

en: Certificates Table
ja: 証明書の一覧

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
ja: バックアップ(_B)

en: Backup _All
ja: すべてバックアップ(_A)

en: Your Certificates
ja: ユーザーの証明書

en: You have certificates on file that identify these people:
ja: 次の人達の身元を確認できる証明書 (ファイル) があります:

en: Contact Certificates
ja: 連絡先の証明書

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
ja: 次の認証局を確認できる証明書 (ファイル) があります:

en: Authorities
ja: 認証局

en: Certificate Authority Trust
ja: 認証局の信頼性

en: Trust this CA to identify _websites.
ja: この認証局をウェブサイトを識別するために信用します。(_W)

en: Trust this CA to identify _email users.
ja: この認証局をメールのユーザーを識別するために信用します。(_E)

en: Trust this CA to identify _software developers.
ja: この認証局をソフトウェア開発者を識別するために信用します。(_S)

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
ja: 認証局 (CA) を信用する前に、(可能であれば) その証明書やポリシー、そして手続きをよく調べる必要があります。

en: Email Certificate Trust Settings
ja: メール証明書の信憑性の設定

en: _Edit CA Trust
ja: CA トラストの編集(_E)

en: Trust the authenticity of this certificate
ja: この証明書を信用する

en: Do not trust the authenticity of this certificate
ja: この証明書の信憑性を問わない

en: %d/%m/%Y
ja: %Y/%m/%d

note: x509 certificate usage types
en: Sign
ja: 署名

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Certificate already exists
ja: 既に証明書があります

en: PKCS12 File Password
ja: PKCS12 ファイルのパスワード

en: Enter password for PKCS12 file:
ja: PKCS12 ファイルのパスワードを入力してください:

en: Imported Certificate
ja: インポートした証明書
