evolution - en to ka translation catalogue (1778 entries)

en: Enable address formatting
ka: მისამართის ფორმატირების ჩართვა

en: Autocomplete length
ka: თვითშევსების სგრძე

en: Show autocompleted name with an address
ka: ავტომატურად შევსებული სახელის მისამართთან ერთად ჩვენება

en: Contact layout style
ka: კონტაქტის განლაგების სტილი

en: Contact preview pane position (horizontal)
ka: კონტაქტის გადახედვის პანელის პოზიცია (თარაზულად)

en: Contact preview pane position (vertical)
ka: კონტაქტის გადახედვის პანელის პოზიცია (შვეულად)

en: Show maps
ka: რუკების ჩვენება

en: Whether to show maps in preview pane
ka: გადახედვის პანელში რუკების ჩვენება

en: Primary address book
ka: მისამართების ძირითადი წიგნაკი

en: Show preview pane
ka: გადახედვის პანელის ჩვენება

en: Whether to show the preview pane.
ka: გადახედვის პანელის ჩვენების გადართვა.

en: Show phone numbers
ka: ტელეფონის ნომრების ჩვენება

en: Whether to show phone numbers in the editor
ka: რედაქტორში ტელეფონის ნომრის ჩვენება

en: Show SIP addresses
ka: SIP მისამართების ჩვენება

en: Whether to show SIP addresses in the editor
ka: რედაქტორში SIP მისამართების ჩვენება

en: Show IM addresses
ka: IM მისამართების ჩვენება

en: Whether to show IM addresses in the editor
ka: რედაქტორში IM მისამართების ჩვენება

en: Show mailing Home addresses
ka: სახლის ფოსტის მისამართების ჩვენება

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
ka: რედაქტორში სახლის საფოსტო მისამართების ჩვენება

en: Show mailing Work addresses
ka: სამსახურის ფოსტის მისამართების ჩვენება

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
ka: რედაქტორში სამსახურის საფოსტო მისამართების ჩვენება

en: Show mailing Other addresses
ka: სხვა ფოსტის მისამართების ჩვენება

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
ka: რედაქტორში სხვა საფოსტო მისამართების ჩვენება

en: Show web addresses
ka: ვებ-მისამართების ჩვენება

en: Whether to show Web Addresses in the editor
ka: რედაქტორში ვებ-მისამართების ჩევნება

en: Show job information
ka: დავალების ინფორმაციის ჩვენება

en: Whether to show job information in the editor
ka: რედაქტორში დავალების ინფორმაციის ჩვენება

en: Show Miscellaneous information
ka: სხვა ინფორმაციის ჩვენება

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
ka: რედაქტორში სხვადასხვა ინფორმაციის ჩვენება

en: Show notes-tab
ka: შენიშვნების ჩანართის ჩვენება

en: Whether to show notes in the editor
ka: რედაქტორში შენიშვნების ჩვენება

en: Show Certificates tab
ka: სერტიფიკატის ჩანართის ჩვენება

en: Whether to show Certificates tab in the editor
ka: რედაქტორში სერტიფიკატების ჩანართის ჩვენება

en: Where to open contact locations
ka: სად გავხსნათ საკონტაქტო ადგილები

en: Convert mail messages to Unicode
ka: ელფოსტის შეტყობინებების უნიკოდში გადაყვანა

en: Confirm expunge
ka: დაადასტურეთ გაძევება

en: Workday end hour
ka: სამუშაო დღის ბოლო საათი

en: Workday start hour
ka: სამუშაო დღის დაწყების საათი

en: Workday start minute
ka: სამუშაო დღის დაწყების წუთი

en: Workday start time for Monday
ka: სამუშაო დღე ორშაბათისთვის

en: Workday end time for Monday
ka: სამუშაო დღე ორშაბათისთვის

en: Workday start time for Tuesday
ka: სამუშაო დღის დაწყების დრო სამშაბათს

en: Workday end time for Tuesday
ka: სამუშაო დღის დასრულების დრო სამშაბათს

en: Workday start time for Wednesday
ka: სამუშაო დღე დაწყების დრო ოთხშაბათს

en: Workday end time for Wednesday
ka: სამუშაო დღე დასრულდება დრო ოთხშაბათს

en: Workday start time for Thursday
ka: სამუშაო დღის დაწყების დრო ხუთშაბათს

en: Workday end time for Thursday
ka: სამუშაო დღის დასრულების დრო ხუთშაბათს

en: Workday start time for Friday
ka: სამუშაო დღის დაწყების დრო პარასკევს

en: Workday end time for Friday
ka: სამუშაო დღის დასრულების დრო პარასკევს

en: Workday start time for Saturday
ka: სამუშაო დღის დაწყების დრო შაბათს

en: Workday end time for Saturday
ka: სამუშაო დღის დასრულების დრო შაბათს

en: Workday start time for Sunday
ka: სამუშაო დღის დაწყების დრო კვირას

en: Workday end time for Sunday
ka: სამუშაო დღის დასრულების დრო კვირას

en: Hide completed tasks
ka: დასრულებული ამოცანების დამალვა

en: Primary calendar
ka: ძირითადი კალენდარი

en: Task layout style
ka: ამოცანის განლაგების სტილი

en: Timezone
ka: დროის ზონა

en: Use system timezone
ka: სისტემის დროის სარტყელის გამოყენება

en: The window’s X coordinate
ka: ფანჯრის X კოორდინატი

en: The window’s Y coordinate
ka: ფანჯრის Y კოორდინატი

en: The window’s width in pixels
ka: ფანჯრის სიგანე პიქსელებში

en: The window’s height in pixels
ka: ფანჯრის სიმაღლე პიქსელებში

en: Spell checking languages
ka: მართლწერის შემოწმების ენები

en: Show image animations
ka: სურათის ანიმაციების ჩვენება

en: Layout style
ka: განლაგების სტილი

en: Variable width font
ka: ცვალებადი სიგანის ფონტი

en: Terminal font
ka: ტერმინალის ფონტი

en: Use custom fonts
ka: ფონტის ხელით მითითება

en: Log filter actions
ka: ჟურნალის ფილტრის ქმდებები

en: Save directory
ka: დირექტორიის შენახვა

en: Save format
ka: შენახვის ფორმატი

en: Show Preview Toolbar
ka: მინიატურის პანელის ჩვენება

en: Calendar
ka: კალენდარი

en: Contacts
ka: კონტაქტები

en: New Window
ka: ახალი ფანჯარა

en: Mail
ka: წერილი

en: Memos
ka: ჩანაწერები

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

[ctx: shortcut window]
en: General
ka: ძირითადი

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ka: გამართვა

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
ka: ახალ ფანჯრის გახსნა

[ctx: shortcut window]
en: Close window
ka: ფანჯრის დახურვა

[ctx: shortcut window]
en: Mail
ka: წერილი

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
ka: საქაღალდეზე გადასვლა

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
ka: მაღლა აწევა

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
ka: დაბლა ჩამოწევა

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
ka: კალენდარი

[ctx: shortcut window]
en: Day View
ka: დღის ხედი

[ctx: shortcut window]
en: Week View
ka: კვირის ხედი

[ctx: shortcut window]
en: Month View
ka: თვის ხედი

[ctx: shortcut window]
en: List View
ka: სიის ხედი

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
ka: კონტაქტები

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
ka: ახალი კონტაქტის შექმნა

en: _List View
ka: _სიის ხედი

en: _Messages
ka: შეტყობინებები

en: _Tasks
ka: _ამოცანები

en: _Delete From Server
ka: _სერვერიდან წაშლა

en: Category editor not available.
ka: კატეგორიის რედაქტორი მიუწვდომელია.

en: Would you like to save your changes?
ka: გნებავთ თქვენი ცვლილებების შენახვა?

en: _Discard
ka: _მოცილება

en: _Resize
ka: ზომის შეცვლა

en: _Add
ka: დ_ამატება

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
ka: _გაუქმება

en: _Add Copy
ka: _ასლის დამატება

en: Show Notes
ka: ჩანაწერების ჩვენება

en: Show Certificates
ka: სერტიფიკატის ჩვენება

en: Options
ka: გამართვა

en: _Save
ka: _შენახვა

en: Image
ka: სურათი

en: Ca_tegories...
ka: _კატეგორიები...

en: Full _Name...
ka: _სრული სახელი...

en: Email
ka: ელ-ფოსტა

en: Telephone
ka: ტელეფონი

en: SIP Address
ka: SIP მისამართი

en: Instant Messaging
ka: მოკლე-შეტყობინება

en: Contact
ka: კონტაქტი

en: _Home Page:
ka: _საწყისი გვერდი:

en: _Calendar:
ka: _კალენდარი:

en: _Free/Busy:
ka: _თავისუფალი/დაკავებული:

en: Home Page:
ka: პირადი ვებგვერდი:

en: Calendar:
ka: კალენდარი:

en: Free/Busy:
ka: თავისუფალი/დაკავებული:

en: Web Addresses
ka: ვებ მისამართები

en: _Profession:
ka: _პროფესია:

[ctx: Job]
en: _Title:
ka: _სათაური:

en: _Company:
ka: _კომპანია:

en: _Department:
ka: _განყოფილება:

en: _Office:
ka: _ოფისი:

en: _Manager:
ka: მ_მართველი:

en: _Assistant:
ka: _დამხმარე:

en: Job
ka: დავალება

en: _Spouse:
ka: _მეუღლე:

en: _Birthday:
ka: _დაბადების დღე:

en: _Anniversary:
ka: _დღეობა:

en: Anniversary
ka: აღნიშვნა

en: Birthday
ka: დაბადების დღე

note: Other options
en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

en: Personal Information
ka: პირადი ინფორმაცია

en: _City:
ka: _ქალაქი:

en: _State/Province:
ka: მხარე/პრ_ოვინცია:

en: _Country:
ka: ქვ_ეყანა:

en: _Address:
ka: მის_ამართი:

en: Home
ka: საწყისი

en: Work
ka: სამუშაო

en: Other
ka: სხვები

en: Notes
ka: შენიშვნები

en: _Remove
ka: _წაშლა

en: Certificates
ka: სერტიფიკატები

en: _Undo
ka: _დაბრუნება

en: Undo
ka: დაბრუნება

en: _Redo
ka: _გამეორება

en: Redo
ka: ბრძანების აღდგენა

en: Error adding contact
ka: კონტაქტის დამატების შეცდომა

en: Contact Editor
ka: კონტაქტების რედაქტორი

en: PGP keys
ka: PGP გასაღები

en: All files
ka: ყველა ფაილი

en: _Open
ka: გახსნა

en: Invalid contact.
ka: არასწორი კონტაქტი.

en: _Help
ka: და_ხმარება

en: _OK
ka: _დიახ

en: Failed to find contact
ka: კონტაქტის პოვნა ვერ მოხერხდა

en: _Full name
ka: _სრული სახელი

en: E_mail
ka: _ელფოსტა

en: _Select Address Book
ka: _არჩიეთ მისამართების წიგნი

en: Mr.
ka: ბნ.

en: Mrs.
ka: ქნ.

en: Ms.
ka: ქნ.

en: Miss
ka: ქნ

en: Dr.
ka: დრ.

en: Sr.
ka: უფრ.

en: Jr.
ka: უმც.

en: Full Name
ka: სრული სახელი

en: _First:
ka: _პირველი:

[ctx: FullName]
en: _Title:
ka: _სათაური:

en: _Middle:
ka: _შუა:

en: _Last:
ka: _ბოლო:

en: _Suffix:
ka: _სუფიქსი:

en: _List name:
ka: _სიის სახელი:

en: Members
ka: წევრები

en: _Select...
ka: _აირჩიეთ...

en: _Top
ka: _თავში

en: _Up
ka: მაღლა

en: _Down
ka: _დაბლა

en: _Bottom
ka: _ბოლოში

en: contains
ka: შეიცავს

en: does not contain
ka: არ შეიცავს

en: is
ka: არის

en: is not
ka: არ არის

en: starts with
ka: იწყება

en: ends with
ka: მთავრდება

en: Phone
ka: ტელეფონი

en: Category
ka: კატეგორია

en: Expression
ka: გამოსახულება

en: Name contains
ka: სახელი შეიცავს

en: Email contains
ka: ელფოსტა შეიცავს

en: Phone contains
ka: ტელეფონი შეიცავს

en: Fax
ka: ფაქსი

en: Nickname
ka: მეტსახელი

en: Categories
ka: კატეგორიები

en: Company
ka: კომპანია

en: Department
ka: დეპარტამენტი

en: Office
ka: ოფისი

en: Profession
ka: პროფესია

en: Position
ka: თანამდებობა

en: Manager
ka: მმართველი

en: Assistant
ka: დამხმარე

en: Video Chat
ka: ვიდეო საუბარი

en: Free/Busy
ka: თავისუფალი/დაკავებული

en: Address
ka: მისამართი

en: Home Page
ka: საწყისი გვერდი

en: Spouse
ka: მეუღლე

en: Personal
ka: პერსონალური

en: Note
ka: შენიშვნა

en: Job Title
ka: პროფესია

en: Home page
ka: საწყისი გვერდი

en: Blog
ka: ბლოგი

en: Unnamed
ka: უსახელო

en: Cancelled
ka: შეწყვეტილია

en: _Merge
ka: შ_ერწყმა

en: Select Address Book
ka: არჩიეთ მისამართების წიგნი

en: list
ka: სია

en: No contacts
ka: კონტაქტების გარეშე

en: %u contact | %u contacts
ka[0]: %u კონტაქტი

en: _Delete
ka: _წაშლა

en: File As
ka: ფაილი როგორც

en: Given Name
ka: სახელი

en: Family Name
ka: საოჯახო სახელი

en: Email 2
ka: ელფოსტა 2

en: Email 3
ka: ელფოსტა 3

en: Assistant Phone
ka: დამხმარის ტელეფონი

en: Business Phone
ka: სამსახურის ტელეფონი

en: Business Phone 2
ka: სამსახურის ტელეფონი 2

en: Business Fax
ka: სამსახურის ფაქსი

en: Callback Phone
ka: გადასარეკი ტელეფონის ნომერი

en: Car Phone
ka: მანქანის ტელეფონი

en: Company Phone
ka: კომპანიის ტელეფონის ნომერი

en: Home Phone
ka: სახლის ტელეფონი

en: Home Phone 2
ka: სახლის ტელეფონი 2

en: Home Fax
ka: სახლის ფაქსი

en: ISDN Phone
ka: ISDN ტელეფონი

en: Mobile Phone
ka: მობილური ტელეფონი

en: Other Phone
ka: სხვა ტელეფონი

en: Other Fax
ka: სხვა ფაქსი

en: Pager
ka: პეიჯერი

en: Primary Phone
ka: ძირითადი ტელეფონი

en: Radio
ka: რადიო

en: Unit
ka: განყოფილება

en: Title
ka: სათაური

en: Role
ka: როლი

en: Web Site
ka: ვებგვერდი

en: Journal
ka: ჟურნალი

en: Home Address Street
ka: სახლის მისამართი ქუჩა

en: Home Address PO Box
ka: სახლის საფოსტო ყუთი

en: Home Address City
ka: სახლის მისამართი ქალაქი

en: Home Address State/Province
ka: სახლის მისამართი მხარე/პროვინცია

en: Home Address Country
ka: სახლის მისამართი ქვეყანა

en: Work Address Street
ka: სამსახურის მისამართი ქუჩა

en: Work Address PO Box
ka: სამსახურის საფოსტო ყუთი

en: Work Address City
ka: სამსახურის მისამართი ქალაქი

en: Work Address State/Province
ka: სამსახურის მისამართი მხარე/პროვინცია

en: Other Address Street
ka: სხვა მისამართი ქუჩა

en: Other Address PO Box
ka: სხვა საფოსტო ყუთი

en: Other Address State/Province
ka: სხვა მისამართ მხარე/პროვინცია

en: Search for the Contact.
ka: კონტაქტის ძებნა.

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
ka: გა_დიდება

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
ka: და_პატარავება

note: Search button
en: _Find
ka: _ძებნა

en: Importing…
ka: შემოტანა…

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
ka: %d გვერდი

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
ka: სხვა SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
ka: ელ-ფოსტა

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an IM address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels. * IM=Instant Messaging
en: IM
ka: მოკ-შე

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
ka: ტელეფონი

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
ka: გნებავთ ორგანიზატორს წაშლის გაფრთხილება გაუგზავნოთ?

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
ka: გნებავთ ორგანიზატორს ამ შენიშვნის წაშლის გაფრთხილება გაუგზავნოთ?

en: _Save Changes
ka: ცვლილებების _შენახვა

en: _Discard Changes
ka: _ცვლილებების გაუქმება

en: _Send
ka: _გაგზავნა

en: Summary
ka: შეჯამება

en: Description
ka: აღწერა

en: Any Field
ka: ნებისმიერი ველი

en: Classification
ka: კლასიფიკაცია

en: Public
ka: საჯარო

en: Private
ka: პირადი

en: Confidential
ka: Კონფიდენციალური

en: Organizer
ka: ორგანიზატორი

en: Attendee
ka: მონაწილე

en: Location
ka: მდებარეობა

en: Attachments
ka: დანართი

en: Exist
ka: არსებობს

en: Do Not Exist
ka: არ არსებობს

en: Recurrence
ka: გამეორებადობა

en: Occurs
ka: ხდება

en: Less Than
ka: ნაკლები, ვიდრე

en: Exactly
ka: ზუსტად

en: More Than
ka: მეტი, ვიდრე

en: Comments: %s
ka: კომენტარი: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
ka: სავარაუდო

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
ka: დადასტურდა

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
ka: მონახაზი

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
ka: საბოლოო

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
ka: არ დაწყებულა

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
ka: სჭირდება მოქმედება

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
ka: მიმდინარეობს

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
ka: დასრულებულია

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
ka: შეწყვეტილია

en: Accepted
ka: მიღებულია

en: Declined
ka: უარყოფილია

en: Tentative
ka: სავარაუდო

en: Delegated
ka: დელეგირებული

en: Needs action
ka: საჭიროებს ქმედებას

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
ka: სტატუსი

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
ka: მდებარეობა: %s

en: Untitled
ka: უსახელო

en: Location:
ka: მდებარეობა:

en: Start Date:
ka: დაწყების თარიღი:

en: End Date:
ka: დასრულების თარიღი:

en: Status:
ka: მდგომარეობა:

en: Categories:
ka: კატეგორიები:

en: High
ka: მაღალი

en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

en: Low
ka: დაბალი

en: Priority:
ka: პრიორიტეტი:

en: Organizer:
ka: ორგანიზატორი:

en: Attendees:
ka: დამსწრეები:

en: New Meeting
ka: ახალი შეხვედრა

en: Go to Today
ka: დღევანდელზე გადასვლა

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
ka: ხმის დაკვრა

en: Select Date
ka: აირჩიეთ თარიღი

en: January
ka: იანვარი

en: February
ka: თებერვალი

en: March
ka: მარტი

en: April
ka: აპრილი

en: May
ka: მაისი

en: June
ka: ივნისი

en: July
ka: ივლისი

en: August
ka: აგვისტო

en: September
ka: სექტემბერი

en: October
ka: ოქტომბერი

en: November
ka: ნოემბერი

en: December
ka: დეკემბერი

[ctx: BirthdaySummary]
note: Translators: the '%s' stands for a component summary, the '%d' for the years. The string is used for Birthday & Anniversary events where the first year is know, constructing a summary which also shows how many years the birthday or anniversary is for. Example: "Birthday: John Doe (13)"
en: %s (%d)
ka: %s(%d)

en: %d selected
ka: %d მონიშნულია

en: Start Date
ka: დაწყების თარიღი

en: End Date
ka: დასასრული თარიღი

en: Created
ka: შექმნილია

en: Last modified
ka: ბოლო ცვლილება

en: Source
ka: წყარო

en: Type
ka: ტიპი

en: Unknown
ka: უცნობია

en: Creating a task
ka: დავალების შექმნა

en: Assigned
ka: მინიჭებულია

en: Yes
ka: დიახ

en: Free
ka: თავისუფალი

en: Busy
ka: დაკავებულია

en: In Progress
ka: მიმდინარეობს

en: Unknown error
ka: უცნობი შეცდომა

en: _Categories
ka: კატეგორიები

en: Time _Zone
ka: დროის სარტყელი

en: Pu_blic
ka: საჯარო

en: _Private
ka: პირადი

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
ka: ძირითადი

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
ka: შეხსენებები

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
ka: გამეორებადობა

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
ka: დანართი

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
ka: განრიგი

en: New note
ka: ახალი შენიშვნა

en: Attachment | Attachments
ka[0]: დანართი

en: Attach a file
ka: ფაილის მიმაგრება

en: Icon View
ka: ხატულებით ჩვენება

en: List View
ka: სიის ხედი

en: _Edit
ka: ჩასწორება

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
ka: პირველი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
ka: წამი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
ka: მესამე

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
ka: მეოთხე

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
ka: მეხუთე

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
ka: ბოლო

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
ka: დღე

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
ka: ორშაბათი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
ka: სამშაბათი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
ka: პარასკევი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
ka: შაბათი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
ka: კვირა

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
ka: შემთხვევა

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
ka: ყოველ

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
ka: დღე(ები)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
ka: კვირა

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
ka: თვე

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
ka: წელი

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
ka: ვისთვის

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
ka: დასასრულის დრო

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
ka: სამუდამოდ

en: Exceptions
ka: გამონაკლისები

en: A_dd
ka: _დამატება

en: Re_move
ka: _წაშლა

en: Preview
ka: გადახედვა

en: Send To
ka: გაგზავნა

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
ka: არცერთი

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
ka: ხელით

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
ka: _წუთი

en: Reminders
ka: შეხსენებები

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
ka: წუთი

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
ka: საათი

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
ka: დღე(ები)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
ka: მითითებულ დრომდე

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
ka: მითითებულ დროის შემდეგ

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
ka: დაწყება

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
ka: დასასრული

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
ka: წუთი

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
ka: საათი

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
ka: დღე

en: _Schedule
ka: _დაგეგმვა

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
ka: _მდებარეობა:

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
ka: _აღწერილობა:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
ka: საჯარო

[ctx: ECompEditor]
en: Private
ka: პირადი

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
ka: Კონფიდენციალური

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
ka: _სტატუსი:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
ka: გაურკვეველი

[ctx: ECompEditor]
en: High
ka: მაღალი

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
ka: ჩვეულებრივი

[ctx: ECompEditor]
en: Low
ka: დაბალი

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
ka: არცერთი

en: attachment
ka: მიმაგრება

note: == Button box ==
en: _Close
ka: _დახურვა

en: Close the current window
ka: მიმდინარე ფანჯრის დახურვა

note: copy menu item
en: _Copy
ka: კოპირება

note: cut menu item
en: Cu_t
ka: ამო_ჭრა

note: paste menu item
en: _Paste
ka: _ჩასმა

en: _Print…
ka: _ბეჭდვა…

en: Select _All
ka: ყველაფრის _მონიშვნა

en: Select all text
ka: მთელი ტექსტის არჩევა

en: _File
ka: _ფაილი

en: _Insert
ka: _ჩასმა

en: _Options
ka: _პარამეტრები

en: _View
ka: ხ_ედი

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
ka: კვირა %d

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
ka: არცერთი

[ctx: estimated-duration]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
ka: _წუთი

en: _Set
ka: _დაყენება

en: Resources
ka: რესურსები

en: Attendees
ka: დამსწრეები

en: Individual
ka: ინდივიდუალური

en: Group
ka: ჯგუფი

en: Resource
ka: რესურსი

en: Room
ka: ოთახი

en: Optional Participant
ka: არასავალდებულო მონაწილე

en: Completed
ka: დასრულებულია

en: Enter password
ka: შეიყვანეთ პაროლი

en: O_ptions
ka: მორგება

en: Member
ka: წევრი

en: Common Name
ka: სახელი

en: Language
ka: ენა

en: Undefined
ka: გაურკვეველი

en: Start date
ka: საწყისი თარიღი

en: Complete
ka: დასრულებულია

en: Due date
ka: თარიღამდე

en: % Complete
ka: % დასრულებულია

en: Priority
ka: პრიორიტეტი

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
ka: არცერთი

en: Select Timezone
ka: აირჩიეთ დროის სარტყელი

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
ka: დრო: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
ka: დღეს

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
ka: ხვალ

en: _Open…
ka: _გახსნა…

en: _Delete…
ka: _წაშლა…

en: To Do
ka: გასაკეთებელი

en: %u event | %u events
ka[0]: %u მოვლენა

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
ka: მიღებულია

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
ka: უარყოფილია

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
ka: დელეგირებული

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
ka: განახლდა

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
ka: განახლება

en: %d day | %d days
ka[0]: %d დღე

en: %d hour | %d hours
ka[0]: %d საათი

en: %d minute | %d minutes
ka[0]: %d წუთი

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
ka[0]: %d წამი

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
ka: ორშ

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
ka: სამშ

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
ka: ოთხშ

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
ka: ხუთშ

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
ka: პარ

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
ka: შაბ

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
ka: კვი

en: Task
ka: დავალება

en: Memo
ka: მემორანდუმი

en: Status: %s
ka: სტატუსი: %s

en: Priority: %s
ka: პრიორიტეტი: %s

en: Not Started
ka: არ დაწყებულა

en: In progress
ka: პროცესშია

en: % Completed
ka: % დასრულებული

en: is greater than
ka: მეტი, ვიდრე

en: is less than
ka: ნაკლები, ვიდრე

en: Current State
ka: მიმდინარე მდგომარეობა

en: New Calendar
ka: ახალი კალენდარი

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
ka: შეხვედრა

[ctx: iCalImp]
en: Event
ka: გაფრთხილება

[ctx: iCalImp]
en: Task
ka: დავალება

[ctx: iCalImp]
en: Memo
ka: მემორანდუმი

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
ka: საჯარო

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
ka: პირადი

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
ka: Კონფიდენციალური

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
ka: კლასიფიკაცია

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
ka: შეჯამება

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
ka: მდებარეობა

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
ka: დაწყება

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
ka: ვადა

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
ka: დასასრული

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
ka: კატეგორიები

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
ka: დასრულებულია

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's URL
en: URL
ka: ბმული

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
ka: ორგანიზატორი

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
ka: დამსწრეები

[ctx: iCalImp]
en: Description
ka: აღწერა

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
ka: ტიპი

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
ka: აფრიკა/აბიჯანი

en: Africa/Accra
ka: აფრიკა/აკრა

en: Africa/Addis_Ababa
ka: აფრიკა/ადის აბება

en: Africa/Algiers
ka: აფრიკა/ალჟირი

en: Africa/Asmera
ka: აფრიკა/ასმერა

en: Africa/Bamako
ka: აფრიკა/ბამაკო

en: Africa/Bangui
ka: აფრიკა/აფრიკა

en: Africa/Banjul
ka: აფრიკა/ბანჯული

en: Africa/Bissau
ka: აფრიკა/ბისაუ

en: Africa/Blantyre
ka: აფრიკა/ბლანტირე

en: Africa/Brazzaville
ka: აფრიკა/ბრაზავილი

en: Africa/Bujumbura
ka: აფრიკა/ბუჟუმბურა

en: Africa/Cairo
ka: აფრიკა/ქაირო

en: Africa/Casablanca
ka: აფრიკა/კასაბლანკა

en: Africa/Ceuta
ka: აფრიკა/სეუტა

en: Africa/Conakry
ka: აფრიკა/კონაკრი

en: Africa/Dakar
ka: აფრიკა/დაკარი

en: Africa/Dar_es_Salaam
ka: აფრიკა/დარ ეს სალაამი

en: Africa/Djibouti
ka: აფრიკა/ჯიბუტი

en: Africa/Douala
ka: აფრიკა/დუალა

en: Africa/El_Aaiun
ka: აფრიკა/ელ ააიუნი

en: Africa/Freetown
ka: აფრიკა/ფრითაუნი

en: Africa/Gaborone
ka: აფრიკა/გაბონი

en: Africa/Harare
ka: აფრიკა/ჰარარე

en: Africa/Johannesburg
ka: აფრიკა/იოჰანესბურგი

en: Africa/Kampala
ka: აფრიკა/კამპალა

en: Africa/Khartoum
ka: აფრიკა/ხართუმი

en: Africa/Kigali
ka: აფრიკა/კიგალი

en: Africa/Kinshasa
ka: აფრიკა/კინშასა

en: Africa/Lagos
ka: აფრიკა/ლაგოსი

en: Africa/Libreville
ka: აფრიკა/ლიბერვილი

en: Africa/Lome
ka: აფრიკა/ლომი

en: Africa/Luanda
ka: აფრიკა/ლუანდა

en: Africa/Lubumbashi
ka: აფრიკა/ლუბუმბაში

en: Africa/Lusaka
ka: აფრიკა/ლუსაკა

en: Africa/Malabo
ka: აფრიკა/მალაბო

en: Africa/Maputo
ka: აფრიკა/მაპუტუ

en: Africa/Maseru
ka: აფრიკა/მასერუ

en: Africa/Mbabane
ka: აფრიკა/მბაბანე

en: Africa/Mogadishu
ka: აფრიკა/მოგადიშუ

en: Africa/Monrovia
ka: აფრიკა/მონროვია

en: Africa/Nairobi
ka: აფრიკა/ნაირობი

en: Africa/Ndjamena
ka: აფრიკა/ნჯამენა

en: Africa/Niamey
ka: აფრიკა/ნიამეი

en: Africa/Nouakchott
ka: აფრიკა/ნოიაკჩოტი

en: Africa/Ouagadougou
ka: აფრიკა/უაგადუგუ

en: Africa/Porto-Novo
ka: აფრიკა/პორტო ნოვო

en: Africa/Sao_Tome
ka: აფრიკა/საო ტომე

en: Africa/Timbuktu
ka: აფრიკა/არა აფრიკა

en: Africa/Tripoli
ka: აფრიკა/ტრიპოლი

en: Africa/Tunis
ka: აფრიკა/ტუნისი

en: Africa/Windhoek
ka: აფრიკა/ვინდჰოეკი

en: America/Adak
ka: ამერიკა/ადაკი

en: America/Anchorage
ka: ამერიკა/ანკორჯი

en: America/Anguilla
ka: ამერიკა/ამერიკა

en: America/Antigua
ka: ამერიკა/ამერიკა

en: America/Araguaina
ka: ამერიკა/არაგვიანა

en: America/Aruba
ka: ამერიკა/არუბა

en: America/Asuncion
ka: ამერიკა/ასუნსიონი

en: America/Barbados
ka: ამერიკა/ბარბადოსი

en: America/Belem
ka: ამერიკა/ბელემი

en: America/Belize
ka: ამერიკა/ბელიზი

en: America/Boa_Vista
ka: ამერიკა/ბოა ვისტა

en: America/Bogota
ka: ამერიკა/ბოგოტა

en: America/Boise
ka: ამერიკა/ბოისე

en: America/Buenos_Aires
ka: ამერიკა/ბუენოს აირესი(სითი)

en: America/Cambridge_Bay
ka: ამერიკა/კემბრიჯის სრუტე

en: America/Cancun
ka: ამერიკა/კანკუნი

en: America/Caracas
ka: ამერიკა/კარაკასი

en: America/Catamarca
ka: ამერიკა/კატამარკა

en: America/Cayenne
ka: ამერიკა/კაიენი

en: America/Cayman
ka: ამერიკა/კეიმენი

en: America/Chicago
ka: ამერიკა/ჩიკაგო

en: America/Chihuahua
ka: ამერიკა/ჩიხუახუა

en: America/Cordoba
ka: ამერიკა/კორდობა

en: America/Costa_Rica
ka: ამერიკა/არა-კოსტა რიკა

en: America/Cuiaba
ka: ამერიკა/კუიაბა

en: America/Curacao
ka: ამერიკა/კურაკაო

en: America/Danmarkshavn
ka: ამერიკა/დანმარკსჰავნი

en: America/Dawson
ka: ამერიკა/დოსონი

en: America/Dawson_Creek
ka: ამერიკა/დოსონ კრიკი

en: America/Denver
ka: ამერიკა/დენვერი

en: America/Detroit
ka: ამერიკა/დეტროიტი

en: America/Dominica
ka: ამერიკა/დომინიკა

en: America/Edmonton
ka: ამერიკა/ედმონტონი

en: America/Eirunepe
ka: ამერიკა/ეირუნეპე

en: America/El_Salvador
ka: ამერიკა/არა-ელ სალვადორი

en: America/Fortaleza
ka: ამერიკა/ფორტალესა

en: America/Glace_Bay
ka: ამერიკა/გლეისის სრუტე

en: America/Godthab
ka: ამერიკა/ნუუკი

en: America/Goose_Bay
ka: ამერიკა/ბატების სრუტე

en: America/Grand_Turk
ka: ამერიკა/გრანდ ტურკი

en: America/Grenada
ka: ამერიკა/გრენადა

en: America/Guadeloupe
ka: ამერიკა/გვადალუპე

en: America/Guatemala
ka: ამერიკა/არა-გვატემალა

en: America/Guayaquil
ka: ამერიკა/გუაიაკილი

en: America/Guyana
ka: ამერიკა/არა-გვიანა

en: America/Halifax
ka: ამერიკა/ჰალიფაქსი

en: America/Havana
ka: ამერიკა/ჰავანა

en: America/Hermosillo
ka: ამერიკა/ერმოსილო

en: America/Indiana/Indianapolis
ka: ამერიკა/ინდიანა/ინდიანაპოლისი

en: America/Indiana/Knox
ka: ამერიკა/ინდიანა/კნოქსი

en: America/Indiana/Marengo
ka: ამერიკა/ინდიანა/მარენგო

en: America/Indiana/Vevay
ka: ამერიკა/ინდიანა/ვევაი

en: America/Indianapolis
ka: ამერიკა/ინდიანაპოლისი

en: America/Inuvik
ka: ამერიკა/ინუვიკი

en: America/Iqaluit
ka: ამერიკა/იკალუიტი

en: America/Jamaica
ka: ამერიკა/იამაიკა

en: America/Jujuy
ka: ამერიკა/ხუხუი

en: America/Juneau
ka: ამერიკა/ჯუნო

en: America/Kentucky/Louisville
ka: ამერიკა/კენტუკი/ლუსვილი

en: America/Kentucky/Monticello
ka: ამერიკა/კენტუკი/მონტიჩელო

en: America/La_Paz
ka: ამერიკა/ლა პასი

en: America/Lima
ka: ამერიკა/ლიმა

en: America/Los_Angeles
ka: ამერიკა/ლოს ანჯელესი

en: America/Louisville
ka: ამერიკა/ლუისვილი

en: America/Maceio
ka: ამერიკა/მასეიო

en: America/Managua
ka: ამერიკა/მანაგუა

en: America/Manaus
ka: ამერიკა/მანაუსი

en: America/Martinique
ka: ამერიკა/მარტინიკა

en: America/Mazatlan
ka: ამერიკა/მაზალტანი

en: America/Mendoza
ka: ამერიკა/მენდოზა

en: America/Menominee
ka: ამერიკა/მენომინი

en: America/Merida
ka: ამერიკა/მერიდა

en: America/Mexico_City
ka: ამერიკა/მეხიკო სითი

en: America/Miquelon
ka: ამერიკა/მიქველონი

en: America/Monterrey
ka: ამერიკა/მონტერეი

en: America/Montevideo
ka: ამერიკა/მონტევიდეო

en: America/Montreal
ka: ამერიკა/მონტრეალი

en: America/Montserrat
ka: ამერიკა/მონტსერატი

en: America/Nassau
ka: ამერიკა/ნასაუ

en: America/New_York
ka: ამერიკა/ნიუ იორკი

en: America/Nipigon
ka: ამერიკა/ნიპიგონი

en: America/Nome
ka: ამერიკა/ნომე

en: America/Noronha
ka: ამერიკა/ნორონია

en: America/North_Dakota/Center
ka: ამერიკა/ჩრდილოეთი_დაკოტა/ცენტრი

en: America/Panama
ka: ამერიკა/პანამა

en: America/Pangnirtung
ka: ამერიკა/პანგნირტანგი

en: America/Paramaribo
ka: ამერიკა/პარამარიბო

en: America/Phoenix
ka: ამერიკა/ფენიქსი

en: America/Port-au-Prince
ka: ამერიკა/პორტ-აუ-პრინსი

en: America/Port_of_Spain
ka: ამერიკა/ესპანეთის პორტი

en: America/Porto_Velho
ka: ამერიკა/პორტო ველო

en: America/Puerto_Rico
ka: ამერიკა/პუერტო რიკო

en: America/Rainy_River
ka: ამერიკა/რეინი რივერი

en: America/Rankin_Inlet
ka: ამერიკა/რანკინ ინლეტი

en: America/Recife
ka: ამერიკა/რესიფე

en: America/Regina
ka: ამერიკა/რეგინა

en: America/Rio_Branco
ka: ამერიკა/რიო ბრანკო

en: America/Rosario
ka: ამერიკა/პუერტო დელ როზარიო

en: America/Santiago
ka: ამერიკა/სანტიაგო

en: America/Santo_Domingo
ka: ამერიკა/სანტო დომინიგო

en: America/Sao_Paulo
ka: ამერიკა/საო პაულო

en: America/Scoresbysund
ka: იტოკორტოორმიიტიამერიკა/

en: America/Shiprock
ka: ამერიკა/შიპროკი

en: America/St_Johns
ka: ამერიკა/სენტ. ჯონსი

en: America/St_Kitts
ka: ამერიკა/სენტ კიტსი

en: America/St_Lucia
ka: ამერიკა/სტ. ლუცია

en: America/St_Thomas
ka: ამერიკა/სტ. თომასი

en: America/St_Vincent
ka: ამერიკა/წმ. ვინსენტი

en: America/Swift_Current
ka: ამერიკა/სუიფტ კარენტი

en: America/Tegucigalpa
ka: ამერიკა/ტეგუსიგალპა

en: America/Thule
ka: ამერიკა/თულე

en: America/Thunder_Bay
ka: ამერიკა/თანდერ ბეი

en: America/Tijuana
ka: ამერიკა/ტიხუანა

en: America/Tortola
ka: ამერიკა/ტორტოლა

en: America/Vancouver
ka: ამერიკა/ვანკუვერი

en: America/Whitehorse
ka: ამერიკა/ვაითჰორსი

en: America/Winnipeg
ka: ამერიკა/ვინიპეგი

en: America/Yakutat
ka: ამერიკა/იაკუტატი

en: America/Yellowknife
ka: ამერიკა/იელოუნაიფი

en: Antarctica/Casey
ka: ანტარქტიკა/კეისი

en: Antarctica/Davis
ka: ანტარქტიკა/დევისი

en: Antarctica/DumontDUrville
ka: ანტარქტიკა/დუმონდურვილი

en: Antarctica/Mawson
ka: ანტარქტიკა/მოუსონი

en: Antarctica/McMurdo
ka: ანტარქტიკა/მაკმურდო

en: Antarctica/Palmer
ka: ანტარქტიკა/პალმერი

en: Antarctica/South_Pole
ka: ანტარქტიკა/სამხრეთი პოლუსი

en: Antarctica/Syowa
ka: ანტარქტიკა/საიოვა

en: Antarctica/Vostok
ka: ანტარქტიკა/ვოსტოკი

en: Arctic/Longyearbyen
ka: არქტიკა/ლონგიეარბაინი

en: Asia/Aden
ka: აზია/ადენი

en: Asia/Almaty
ka: აზია/ალმათი

en: Asia/Amman
ka: აზია/ამანი

en: Asia/Anadyr
ka: აზია/ანადირი

en: Asia/Aqtau
ka: აზია/აქტაუ

en: Asia/Aqtobe
ka: აზია/აქტობი

en: Asia/Ashgabat
ka: აზია/აშხაბადი

en: Asia/Baghdad
ka: აზია/ბაღდადი

en: Asia/Bahrain
ka: აზია/ბაჰრეინი

en: Asia/Baku
ka: აზია/ბაქო

en: Asia/Bangkok
ka: აზია/ბანკოკი

en: Asia/Beirut
ka: აზია/ბეირუტი

en: Asia/Bishkek
ka: აზია/ბიშკეკი

en: Asia/Brunei
ka: აზია/ბრუნეი

en: Asia/Calcutta
ka: აზია/კალკუტა

en: Asia/Choibalsan
ka: აზია/ჩოიბალსანი

en: Asia/Chongqing
ka: აზია/ჩონგკინგი

en: Asia/Colombo
ka: აზია/კოლომბო

en: Asia/Damascus
ka: აზია/დამასკო

en: Asia/Dhaka
ka: აზია/დაკა

en: Asia/Dili
ka: აზია/დილი

en: Asia/Dubai
ka: აზია/დუბაი

en: Asia/Dushanbe
ka: აზია/დუშანბე

en: Asia/Gaza
ka: აზია/ღაზა

en: Asia/Harbin
ka: აზია/ჰარბინი

en: Asia/Hong_Kong
ka: აზია/ჰონგკონგი

en: Asia/Hovd
ka: აზია/ჰოვდი

en: Asia/Irkutsk
ka: აზია/ირკუტსკი

en: Asia/Istanbul
ka: აზია/ისტანბული

en: Asia/Jakarta
ka: აზია/ჯაკარტა

en: Asia/Jayapura
ka: აზია/ჯაიაპურა

en: Asia/Jerusalem
ka: აზია/იერუსალიმი

en: Asia/Kabul
ka: აზია/ქაბული

en: Asia/Kamchatka
ka: აზია/კამჩატკა

en: Asia/Karachi
ka: აზია/კარაჩი

en: Asia/Kashgar
ka: აზია/კაშგარი

en: Asia/Kathmandu
ka: აზია/კატმანდუ

en: Asia/Krasnoyarsk
ka: აზია/კრასნოიარსკი

en: Asia/Kuala_Lumpur
ka: აზია/კუალა ლუმპური

en: Asia/Kuching
ka: აზია/კუჩინგი

en: Asia/Kuwait
ka: აზია/ქუვეიტი

en: Asia/Macao
ka: აზია/მაკაო

en: Asia/Macau
ka: აზია/მაკაუ

en: Asia/Magadan
ka: აზია/მაგადანი

en: Asia/Makassar
ka: აზია/მაკასარი

en: Asia/Manila
ka: აზია/მანილა

en: Asia/Muscat
ka: აზია/მუსკატი

en: Asia/Nicosia
ka: აზია/ნიკოსია

en: Asia/Novosibirsk
ka: აზია/ნოვოსიბირსკი

en: Asia/Omsk
ka: აზია/ომსკი

en: Asia/Oral
ka: აზია/ორალი

en: Asia/Phnom_Penh
ka: აზია/ფნომ ფენჰი

en: Asia/Pontianak
ka: აზია/პონტიანაკი

en: Asia/Pyongyang
ka: აზია/ფხენიანი

en: Asia/Qatar
ka: აზია/ყატარი

en: Asia/Qyzylorda
ka: აზია/ყიზილორდა

en: Asia/Rangoon
ka: აზია/რენგუნი

en: Asia/Riyadh
ka: აზია/რიადი

en: Asia/Saigon
ka: აზია/საიგონი

en: Asia/Sakhalin
ka: აზია/სახალინი

en: Asia/Samarkand
ka: აზია/სამარყანდი

en: Asia/Seoul
ka: აზია/სეული

en: Asia/Shanghai
ka: აზია/შანხაი

en: Asia/Singapore
ka: აზია/სინგაპური

en: Asia/Taipei
ka: აზია/ტაიპეი

en: Asia/Tashkent
ka: აზია/ტაშკენტი

en: Asia/Tbilisi
ka: აზია/თბილისი

en: Asia/Tehran
ka: აზია/თეირანი

en: Asia/Thimphu
ka: აზია/თხიმფხუ

en: Asia/Tokyo
ka: აზია/ტოკიო

en: Asia/Ujung_Pandang
ka: აზია/მაკასარი

en: Asia/Ulaanbaatar
ka: აზია/ულაანბატორი

en: Asia/Urumqi
ka: აზია/ურუმქი

en: Asia/Vientiane
ka: აზია/ვიენტიანი

en: Asia/Vladivostok
ka: აზია/ვლადივოსტოკი

en: Asia/Yakutsk
ka: აზია/იაკუტსკი

en: Asia/Yekaterinburg
ka: აზია/ეკატერინბურგი

en: Asia/Yerevan
ka: აზია/ერევანი

en: Atlantic/Azores
ka: ატლანტიკა/აზორები

en: Atlantic/Bermuda
ka: ატლანტიკა/ბერმუდა

en: Atlantic/Canary
ka: ატლანტიკა/კანარის კუნძულები

en: Atlantic/Cape_Verde
ka: კაბო ატლანტიკა/ვერდე

en: Atlantic/Faeroe
ka: ატლანტიკა/ფარერი

en: Atlantic/Jan_Mayen
ka: ატლანტიკა/იან მაიენი

en: Atlantic/Madeira
ka: ატლანტიკა/მადეირა

en: Atlantic/Reykjavik
ka: ატლანტიკა/რეიკიავიკი

en: Atlantic/South_Georgia
ka: ატლანტიკა/სამხრეთ ჯორჯია

en: Atlantic/St_Helena
ka: ატლანტიკა/სენტ. ჰელენა

en: Atlantic/Stanley
ka: ატლანტიკა/სტენლი

en: Australia/Adelaide
ka: ავსტრალია/ადელაიდე

en: Australia/Brisbane
ka: ავსტრალია/ბრიზბონი

en: Australia/Broken_Hill
ka: ავსტრალია/ბროუქენ ჰილი

en: Australia/Darwin
ka: ავსტრალია/დარვინი

en: Australia/Hobart
ka: ავსტრალია/ჰობარტი

en: Australia/Lindeman
ka: ავსტრალია/ლინდერმანი

en: Australia/Lord_Howe
ka: ავსტრალია/ლორდ ლოუვი

en: Australia/Melbourne
ka: ავსტრალია/მელბურნი

en: Australia/Perth
ka: ავსტრალია/პერტი

en: Australia/Sydney
ka: სიდნეიავსტრალია/

en: Europe/Amsterdam
ka: ევროპა/ამსტერდამი

en: Europe/Andorra
ka: ევროპა/ანდორა

en: Europe/Athens
ka: ევროპა/ათენი

en: Europe/Belfast
ka: ევროპა/ბელფასტი

en: Europe/Belgrade
ka: ევროპა/ბელგრადი

en: Europe/Berlin
ka: ევროპა/ბერლინი

en: Europe/Bratislava
ka: ევროპა/ბრატისლავა

en: Europe/Brussels
ka: ევროპა/ბრუსელი

en: Europe/Bucharest
ka: ევროპა/ბუქარესტი

en: Europe/Budapest
ka: ევროპა/ბუდაპეშტი

en: Europe/Chisinau
ka: ევროპა/ჩინსაუ

en: Europe/Copenhagen
ka: ევროპა/კოპენჰაგენი

en: Europe/Dublin
ka: ევროპა/დუბლინი

en: Europe/Gibraltar
ka: ევროპა/გიბრალტარი

en: Europe/Helsinki
ka: ევროპა/ჰელსინკი

en: Europe/Istanbul
ka: ევროპა/ისტანბული

en: Europe/Kaliningrad
ka: ევროპა/კალინინგრადი

en: Europe/Kiev
ka: ევროპა/კიევი

en: Europe/Lisbon
ka: ევროპა/ლისაბონი

en: Europe/Ljubljana
ka: ევროპა/ლუბლიანა

en: Europe/London
ka: ევროპა/ლონდონი

en: Europe/Luxembourg
ka: ევროპა/ლუქსემბურგი

en: Europe/Madrid
ka: ევროპა/მადრიდი

en: Europe/Malta
ka: ევროპა/მალტა

en: Europe/Minsk
ka: ევროპა/მინსკი

en: Europe/Monaco
ka: ევროპა/მონაკო

en: Europe/Moscow
ka: ევროპა/მოსკოვი

en: Europe/Nicosia
ka: ევროპა/ნიკოსია

en: Europe/Oslo
ka: ევროპა/ოსლო

en: Europe/Paris
ka: ევროპა/პარიზი

en: Europe/Prague
ka: ევროპა/პრაღა

en: Europe/Riga
ka: ევროპა/რიგა

en: Europe/Rome
ka: ევროპა/რომი

en: Europe/Samara
ka: ევროპა/სამარა

en: Europe/San_Marino
ka: ევროპა/სან მარინო

en: Europe/Sarajevo
ka: ევროპა/სარაევო

en: Europe/Simferopol
ka: ევროპა/სიმფეროპოლი

en: Europe/Skopje
ka: ევროპა/სკოპიე

en: Europe/Sofia
ka: ევროპა/სოფია

en: Europe/Stockholm
ka: ევროპა/სტოქჰოლმი

en: Europe/Tallinn
ka: ევროპა/ტალინი

en: Europe/Tirane
ka: ევროპა/ტირანა

en: Europe/Uzhgorod
ka: ევროპა/უჟგოროდი

en: Europe/Vaduz
ka: ევროპა/ვადუზი

en: Europe/Vatican
ka: ევროპა/ვატიკანი

en: Europe/Vienna
ka: ევროპა/ვენა

en: Europe/Vilnius
ka: ევროპა/ვილნუსი

en: Europe/Warsaw
ka: ევროპა/ვარშავა

en: Europe/Zagreb
ka: ევროპა/ზაგრები

en: Europe/Zaporozhye
ka: ევროპა/ზაპოროჟიე

en: Europe/Zurich
ka: ევროპა/ციურიხი

en: Indian/Antananarivo
ka: ინდოეთი/ანტანანარივო

en: Indian/Chagos
ka: ინდოეთი/ჩაგოსი

en: Indian/Christmas
ka: ინდოეთი/აღდგომა

en: Indian/Cocos
ka: ინდოეთი/კოკოსი

en: Indian/Comoro
ka: ინდოეთი/კომორო

en: Indian/Kerguelen
ka: ინდოეთი/კერგელენი

en: Indian/Mahe
ka: ინდოეთი/მაჰე

en: Indian/Maldives
ka: ინდოეთი/მალდივები

en: Indian/Mauritius
ka: ინდოეთი/მავრიკი

en: Indian/Mayotte
ka: ინდოეთი/მეიოტი

en: Indian/Reunion
ka: ინდოეთი/რეიუნიონი

en: Pacific/Apia
ka: წყნარი ოკეანე/აპია

en: Pacific/Auckland
ka: წყნარი ოკეანე/ოკლენდი

en: Pacific/Chatham
ka: წყნარი ოკეანე/ჩატამი

en: Pacific/Easter
ka: წყნარი ოკეანე/აღდგომის კუნძული

en: Pacific/Efate
ka: წყნარი ოკეანე/ეფატე

en: Pacific/Enderbury
ka: წყნარი ოკეანე/ენდერბური

en: Pacific/Fakaofo
ka: წყნარი ოკეანე/ფაკაოფო

en: Pacific/Fiji
ka: წყნარი ოკეანე/ფიჯი

en: Pacific/Funafuti
ka: წყნარი ოკეანე/ფუნაფუტი

en: Pacific/Galapagos
ka: წყნარი ოკეანე/გალაპაგოსი

en: Pacific/Gambier
ka: წყნარი ოკეანე/გამბიე

en: Pacific/Guadalcanal
ka: წყნარი ოკეანე/გვადალკანალი

en: Pacific/Guam
ka: წყნარი ოკეანე/გუამი

en: Pacific/Honolulu
ka: წყნარი ოკეანე/ჰონოლულუ

en: Pacific/Johnston
ka: წყნარი ოკეანე/ჯონსტონი

en: Pacific/Kiritimati
ka: წყნარი ოკეანე/კირიტიმატი

en: Pacific/Kosrae
ka: წყნარი ოკეანე/კოსრაე

en: Pacific/Kwajalein
ka: წყნარი ოკეანე/კვაჯალეინი

en: Pacific/Majuro
ka: წყნარი ოკეანე/მაჯურო

en: Pacific/Marquesas
ka: წყნარი ოკეანე/მარკიზის კუნძულები

en: Pacific/Midway
ka: წყნარი ოკეანე/მიდვეი

en: Pacific/Nauru
ka: წყნარი ოკეანე/ნაურუ

en: Pacific/Niue
ka: წყნარი ოკეანე/ნიუე

en: Pacific/Norfolk
ka: წყნარი ოკეანე/ნორფოლკი

en: Pacific/Noumea
ka: წყნარი ოკეანე/ნუმეა

en: Pacific/Pago_Pago
ka: წყნარი ოკეანე/პაგო პაგო

en: Pacific/Palau
ka: წყნარი ოკეანე/პალაუ

en: Pacific/Pitcairn
ka: წყნარი ოკეანე/პიტკერნი

en: Pacific/Ponape
ka: წყნარი ოკეანე/წყნარი ოკეანე

en: Pacific/Port_Moresby
ka: წყნარი ოკეანე/პორტ მორესბი

en: Pacific/Rarotonga
ka: წყნარი ოკეანე/რაროტონგა

en: Pacific/Saipan
ka: წყნარი ოკეანე/სეიპანი

en: Pacific/Tahiti
ka: წყნარი ოკეანე/ტაიტი

en: Pacific/Tarawa
ka: წყნარი ოკეანე/ტარავა

en: Pacific/Tongatapu
ka: წყნარი ოკეანე/ტონგატაპუ

en: Pacific/Truk
ka: წყნარი ოკეანე/ტრაკ ატოლი

en: Pacific/Wake
ka: წყნარი ოკეანე/ვაკე

en: Pacific/Wallis
ka: წყნარი ოკეანე/ამბლესტონი

en: Pacific/Yap
ka: წყნარი ოკეანე/იაპი

en: Save as…
ka: შენახვა, როგორც…

en: Close the current file
ka: მიმდინარე ფაილის დახურვა

en: New _Message
ka: ახალი _შეტყობინება

en: Open New Message window
ka: ახალი შეტყოვიბინების ფანჯრის გახსნა

en: _Preferences
ka: გამართვა

en: Configure Evolution
ka: Evolution-ის მორგება

en: Save the current file
ka: მიმდინარე ფაილის შენახვა

en: Save _As…
ka: _შენახვა, როგორც…

en: Save the current file with a different name
ka: მიმდინარე ფაილის სხვა სახელით შენახვა

en: Character _Encoding
ka: სიმბოლოების კოდირება

en: Print Pre_view
ka: ბეჭდვის გადახედვა

en: Save as _Draft
ka: მონახაზად შენახვა

en: Save as draft
ka: მონახაზად შენახვა

en: S_end
ka: გაგზავნა

en: Send this message
ka: შეტყობინების გაგზავნა

en: Main toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: Attach
ka: მიმაგრება

en: _Name:
ka: სახელი:

en: S_ubject:
ka: _თემა:

en: Send
ka: გაგზავნა

en: Compose Message
ka: შეტყობინების შედგენა

en: Send _without encryption
ka: _გაგზავნა დაშიფვრის გარეშე

en: _Recover
ka: _აღდგენა

en: _Try Again
ka: _თავიდან სცადეთ

en: Message Redirection
ka: შეტყობინების გადამისამართება

en: Audio Player
ka: მუსიკის დამკვრელი

en: From
ka: URI-დან

en: (no subject)
ka: (სათაურის გარეშე)

en: Size
ka: ზომა

en: Subject
ka: შინაარსი

en: Plain Text
ka: უბრალო ტექსტი

en: Invalid signature
ka: არასწორი ხელმოწერა

en: Unencrypted
ka: დაუშიფრავი

en: Encrypted
ka: დაშიფრული

en: Import Certificate
ka: სერტიფიკატის შემოტანა

note: image
en: Details
ka: დეტალები

en: Digital Signature
ka: ციფრული ხელმოწერა

en: Signer: | Signers:
ka[0]: ხელმომწერი:

en: Encryption
ka: დაშიფვრა

en: Cc
ka: ასლი

en: Bcc
ka: ფარულიასლი

en: Security
ka: უსაფრთხოება

en: Reply-To
ka: უპასუხეთ

en: Date
ka: თარიღი

en: Face
ka: სახე

en: Mail Accounts
ka: ელფოსტის ანგარიშები

en: Address Books
ka: მისამართების წიგნები

en: Calendars
ka: კალენდრები

en: Task Lists
ka: ამოცანების სიები

en: Enabled
ka: ჩართულია

en: Account Name
ka: ანგარიშის სახელი

en: _Calendar
ka: კალე_ნდარი

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
ka: _განახლება

en: Cancel
ka: გაუქმება

en: _Dismiss
ka: _მოცილება

en: Operation was cancelled
ka: ოპერაცია გაუქმდა

en: Could not open “%s”
ka: %s-ის გახსნის შეცდომა

en: Attachment Properties
ka: მიმაგრების თვისებები

en: _Description:
ka: _აღწერილობა:

en: MIME Type:
ka: MIME ტიპი:

en: Set as _Background
ka: ფონად დაყენე_ბა

en: Loading
ka: იტვირთება

en: Saving
ka: Შენახვა

en: Add Attachment
ka: მიმაგრების დამატება

en: Save Attachment | Save Attachments
ka[0]: მიმაგრებული ფაილის შენახვა

en: Save _As
ka: _შენახვა, როგორც

en: _Properties
ka: _პარამეტრები

en: Open With Default Application
ka: ნაგულისხმები პროგრამით გახსნა

en: Previous month
ka: წინა თვე

en: Next month
ka: შემდეგი თვე

en: Previous year
ka: წინა წელი

en: Next year
ka: გაისად

en: Color:
ka: ფერი:

[ctx: category]
en: _New
ka: _ახალი

[ctx: category]
en: _Edit
ka: ჩასწორება

[ctx: category]
en: _Delete
ka: _წაშლა

en: Icon
ka: ხატულა

en: Now
ka: ახლა

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
ka: არცერთი

en: OK
ka: დიახ

en: Arabic
ka: არაბული

en: Baltic
ka: ბალტიისპირეთის

en: Central European
ka: ცენტრალურ ევროპული

en: Chinese
ka: ჩინური

en: Cyrillic
ka: კირილიცა

en: Greek
ka: ბერძნული

en: Hebrew
ka: ივრითი

en: Japanese
ka: იაპონური

en: Korean
ka: კორეული

en: Thai
ka: ტაილანდური

en: Turkish
ka: თურქული

en: Unicode
ka: უნიკოდი

en: Western European
ka: დასავლეთ ევროპული

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
ka: ტრადიციული

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
ka: გამარტივებული

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
ka: უკრაინული

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
ka: ვიზუალი

en: Other…
ka: სხვა…

[ctx: Status]
en: Offline
ka: გათიშული

[ctx: Status]
en: Online
ka: ონლაინ

[ctx: Status]
en: Unreachable
ka: მიუწვდომელი

[ctx: Status]
en: Failed to connect
ka: კავშირის შეცდომა

en: _Finish
ka: დასასრული

en: _Next
ka: _შემდეგი

en: _Previous
ka: _წინა

en: _Username:
ka: მომხმარებელი:

en: _Password:
ka: _პაროლი:

en: _Remember password
ka: პაროლის დამახსოვრება

en: Collection
ka: კოლექცია

en: Address Book
ka: მისამართების წიგნი

en: _Advanced Options
ka: დ_ამატებითი პარამეტრები

en: _Server:
ka: _სერვერი:

en: Account Information
ka: ანგარიშის ინფორმაცია

en: Default
ka: ნაგულისხმები

en: black
ka: შავი

en: navy
ka: მუქი ლურჯი

en: gold
ka: ოქროსფერი

en: blue
ka: ლურჯი

en: dark grey
ka: მუქი ნაცრისფერი

en: red
ka: წითელი

en: orange
ka: ნარინჯისფერი

en: lime
ka: ლაიმი

en: purple
ka: იისფერი

en: gray
ka: ნაცრისფერი

en: magenta
ka: ალისფერი

en: yellow
ka: ყვითელი

en: green
ka: მწვანე

en: cyan
ka: ცისფერი

en: light grey
ka: ღია ნაცრისფერი

en: pink
ka: ვარდისფერი

en: light yellow
ka: ღია ყვითელი

en: light green
ka: ღია მწვანე

en: light cyan
ka: ღია ცისფერი

en: light blue
ka: ღია ლურჯი

en: white
ka: თეთრი

en: Date and Time
ka: თარიღი და დრო

en: Time
ka: დრო

en: _Today
ka: _დღეს

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
ka: არ_ცერთი

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
ka: არცერთი

en: Yesterday
ka: გუშინ

en: Format:
ka: ფორმატი:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
ka: დღე

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
ka: კვირა

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
ka: თვე

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
ka: წელი

en: 1 hour ago | %d hours ago
ka[0]: %d საათის წინ

en: 1 day ago | %d days ago
ka[0]: %d დღის წინ

en: 1 week ago | %d weeks ago
ka[0]: %d კვირის წინ

en: 1 month ago | %d months ago
ka[0]: %d თვის წინ

en: 1 year ago | %d years ago
ka[0]: %d წლის წინ

en: now
ka: ახლა

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
ka: არცერთი

en: Incoming
ka: შემომავალი

en: Outgoing
ka: გამავალი

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
ka: Ბოლო

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
ka: სიცილაკები და ხალხი

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
ka: სხეული და ტანსაცმელი

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
ka: ცხოველები & ბუნება

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
ka: საჭმელ-სასმელი

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
ka: მოგზაურობა & ადგილები

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
ka: ქმედებები

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
ka: ობიექტები

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
ka: სიმბოლოები

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
ka: ალმები

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
ka: ძებნამ ვერაფერი იპოვა

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
ka: სცადეთ სხვა ძებნა

en: HTML file
ka: HTML ფაილები

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
ka: გამოსახულების დამატება

en: Image files
ka: ასლის ფალები

en: Text file
ka: ტექსტური ფაილი

en: Undo the last action
ka: ბოლო მოქმედების გაუქმება

en: For_mat
ka: _ფორმატი

en: _Alignment
ka: _სწორება

en: Increase Indent
ka: დაშორების გაზრდა

en: Insert Emoji
ka: ემოჯის ჩასმა

en: _Find…
ka: _ძიება…

en: Search for text
ka: ტექსტის ძიება

en: Decrease Indent
ka: შეწევის შემცირება

en: _Wrap Lines
ka: სიტყვების _გადატანა

note: Center
en: _Center
ka: ცენტრი

note: Left
en: _Left
ka: მარც_ხნივ

note: Right
en: _Right
ka: მარ_ჯვნივ

en: _Markdown
ka: _მარკდაუნი

en: _Normal
ka: _ნორმალური

en: Numbered _List
ka: დანომრილი სია

en: _Alphabetical List
ka: ანბანით დალაგებული

en: _Image…
ka: _გამოსახულება…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
ka: გამოსახულების დამატება

en: _Link…
ka: _ბმული…

en: Insert Link
ka: ბმულის დამატება

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
ka: _წესი…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
ka: წესის დამატება

en: _Table…
ka: _ცხრილი…

en: Insert Table
ka: ცხრილის ჩასმა

en: _Cell…
ka: _უჯრედი…

en: Pa_ge…
ka: _გვერდი…

en: Font _Size
ka: _ფონტის ზომა

en: _Font Style
ka: _ფონტის სტილი

en: Paste As _Text
ka: ტექსტის სახით _ჩასმა

en: _Bold
ka: _სქელი

en: Bold
ka: გასქელება

en: _Italic
ka: _დახრილი

en: Italic
ka: დახრა

en: _Strikethrough
ka: _ხაზგადასმული

en: Strikethrough
ka: ხაზგადასმული

en: Subs_cript
ka: ქვედა _ხაზზე

en: Subscript
ka: ქვედა ხაზზე

en: Su_perscript
ka: ზედა _ხაზზე

en: Superscript
ka: ზედა ხაზზე

en: _Underline
ka: _ხაზგასმული

en: Underline
ka: ხაზგასმული

en: Copy _Link Location
ka: ბმულის _მდებარეობის კოპირება

en: Copy the link to the clipboard
ka: ბმულის ბაფერში კოპირება

en: _Open Link in Browser
ka: ბმულის _ნაგულისხმევ ვებ ბრაუზერში გახსნა

en: Open the link in a web browser
ka: ბმულის ნაგულისხმევ ვებ ბრაუზერში გახსნა

en: Cell Contents
ka: უჯრედის შემცველობა

en: Column
ka: სვეტი

en: Row
ka: მწკრივი

en: Table
ka: ცხრილი

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
ka: ცხრილის წაშლა

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
ka: ცხრილის ჩასმა

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Delete Rule
ka: წესის წაშლა

en: Delete Image
ka: გამოსახულების წაშლა

en: Column After
ka: სვეტი შემდეგ

en: Column Before
ka: სვეტი მანამდე

en: Insert _Link
ka: ბმულის _ჩასმა

en: Row Above
ka: მწკრივი ზემოთ

en: Row Below
ka: მწკრივი ქვემოთ

en: Cell…
ka: უჯრედი…

en: Image…
ka: გამოსახულება…

en: Link…
ka: Ბმული…

en: Page…
ka: გვერდი…

en: Paragraph…
ka: პარაგრაფი…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
ka: წესი…

en: Table…
ka: ცხრილი…

en: Text…
ka: ტექსტი…

en: Remove Link
ka: ბმულის წაშლა

en: Add Word to Dictionary
ka: სიტყვის ლექსიკონში ჩამატება

en: Ignore Misspelled Word
ka: არასწორად დაწერილი სიტყვების გამოტოვება

en: Add Word To
ka: სიტყვის დამატება

en: More Suggestions
ka: მეტი შეთავაზება

en: Re_place
ka: _ჩანაცვლება

en: _Image
ka: _ასლი

en: _Table
ka: _ცხრილი

en: Font Color
ka: ფონტის ფერი

en: Background Color
ka: ფონის ფერი

en: Font Size
ka: ფონტის ზომა

en: Font Name
ka: ფონტის სახელი

en: Left
ka: მარცხნივ

en: Center
ka: ცენტრი

en: Right
ka: მარჯვენა

en: _Horizontal:
ka: _ჰორიზონტალური:

en: Top
ka: თავში

en: Middle
ka: შუა

en: Bottom
ka: ქვემოთ

en: _Vertical:
ka: _ვერტიკალური:

note: Width
en: _Width
ka: _სიგანე

en: <b>Background</b>
ka: <b>ფონი</b>

en: Transparent
ka: გამჭვირვალე

en: C_olor:
ka: ფერი:

en: Images
ka: ასლები

en: _Image:
ka: _სურათი:

en: Cell Properties
ka: უჯრედის თვისებები

en: No match found
ka: დამთხვევა ვერ ვიპოვე

en: Search _backwards
ka: _უკან ძებნა

en: Find
ka: ძიება

en: <b>Size</b>
ka: <b>ზომა</b>

note: Width
en: _Width:
ka: სიგა_ნე:

en: _Size:
ka: _ზომა:

en: _Alignment:
ka: _სწორება:

en: <b>General</b>
ka: <b>საერთო</b>

en: _Source:
ka: _წყარო:

en: _Height:
ka: _სიმაღლე:

en: Preserve aspect ratio
ka: პროპორციების შენარჩუნება

en: _Border:
ka: _საზღვარი:

en: Image Properties
ka: გამოსახულების თვისებები

en: Paper
ka: ქაღალდი

en: Ribbon
ka: ლენტა

en: Draft
ka: მონახაზი

note: == Colors ==
en: Colors
ka: ფერები

en: _Text:
ka: ტექსტი:

en: _Background:
ka: _ფონი:

note: == Text ==
en: Text
ka: ტექსტი

note: == Background Image ==
en: Background Image
ka: ფონის სურათი

en: _Template:
ka: ნიმ_უში:

en: Select a file
ka: აირჩიეთ ფაილი

en: Page Properties
ka: გვერდის თვისებები

en: _Style:
ka: _სტილი:

en: _Case sensitive
ka: _დიდი და პატარა ასოების განსხვავება

en: _Skip
ka: _გამოტოვება

en: _Replace
ka: _შეცვლა

en: Replace _All
ka: ყველ_აფრის ჩანაცვლება

[ctx: dialog-title]
en: Replace
ka: _გამოცვლა

note: Replace
en: Replace
ka: _გამოცვლა

note: Replace All
en: Replace All
ka: ყველას ჩანაცვლება

note: Ignore
en: Ignore
ka: იგნორი

note: Skip
en: Skip
ka: გამოტოვება

note: Back
en: Back
ka: უკან

note: Add Word button
en: Add word
ka: სიტყვის დამატება

en: Spell Checking
ka: მართლწერის შემოწმება

en: _Rows:
ka: _მწკრივები:

en: C_olumns:
ka: _სვეტები:

en: Image:
ka: გამოსახულება:

en: Table Properties
ka: ცხრილის თვისებები

en: Si_ze:
ka: ზო_მა:

en: Text Properties
ka: ტექსტის თვისებები

en: Import Data
ka: მონაცემების შემოტანა

en: Select a File
ka: ფაილის არჩევა

note: Translators: This is part of
en: minutes
ka: წუთი

en: hours
ka: საათი

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
ka: დღე

en: Close
ka: დახურვა

en: Save
ka: შენახვა

en: World Map
ka: მსოფლიო რუკა

en: _Write
ka: _ჩაწერა

en: _Preview
ka: _მინიატურა

en: Add bold text
ka: დაამატე მუქი ტექსტი

en: Add italic text
ka: კურსივი ტექსტის დამატება

en: Insert a quote
ka: ციტატის ჩასმა

en: Insert code
ka: Ჩაწერეთ კოდი

en: Add a link
ka: ბმულის დამატება

en: Add a bullet list
ka: დაამატე დაუნომრავი სია

en: Add a numbered list
ka: დაამატე დანომრილი სია

en: Show preview beside text
ka: ტექსტის ხატულის გვერდით ჩვენება

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
ka: უცნობი (%s)

en: Search
ka: ძებნა\

en: You have the Caps Lock key on.
ka: Caps Lock ჩართულია.

en: Help
ka: დახმარება

en: _Method:
ka: მეთოდი:

en: Manual
ka: ხელით

en: Automatic
ka: ავტომატური

en: No proxy
ka: პროქსის გარეშე

en: Add Rule
ka: წესის დამატება

en: Edit Rule
ka: წესის ჩასწორება

en: Standard
ka: სტანდარტული

en: Proprietary
ka: დახურული კოდი

en: Secret
ka: სამხედრო საიდუმლო

en: Top Secret
ka: უმაღლესი დონის საიდუმლო

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
ka: არცერთი

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
ka: დღე

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
ka: _შემდეგ

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
ka: დღე

en: _Priority:
ka: _პრიორიტეტი:

en: Type:
ka: ტიპი:

en: Name:
ka: სახელი:

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
ka: განახლება

en: User:
ka: მომხმარებელი:

en: Show
ka: ჩვენება

en: Group name
ka: ჯგუფის სახელი

en: _Hide
ka: _დამალვა

en: _Show
ka: _ჩვენება

en: Available Groups:
ka: ხელმისაწვდომი ჯგუფები:

en: Select destination
ka: აირჩიეთ სამიზნე

en: More…
ka: მეტი…

note: - Ignore All
en: Ignore All
ka: ყველას იგნორირება

en: No grouping
ka: არცერთი ჯგუფი

en: Ascending
ka: ზრდის მიხედვით

en: Descending
ka: Დაღმავალი

en: Sort
ka: სორტი

en: Clear All
ka: ყველას გასუფთავება

en: _Apply
ka: _გადატარება

note: Custom
en: _Custom
ka: _ხელით

en: Select All
ka: ყველაფრის მონიშვნა

en: Input Methods
ka: შეტანის მეთოდები

en: Time Zones
ka: დროის სარტყლები

en: _Selection
ka: მონიშნული

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
ka: საჩვენებელი სახელი

en: Flags
ka: ალმები

en: Identity
ka: იდენტიფიკაცია

en: Events
ka: მოვლენები

en: Loading…
ka: ჩატვირთვა…

en: _Copy Link Location
ka: _ბმულის კოპირება

en: _Copy Email Address
ka: _ელ-ფოსტის მისამართის კოპირება

en: _Copy Image
ka: გამოსახულების _კოპირება

en: Copying image to clipboard
ka: გამოსახულების ბუფერში კოპირება

en: Save Image
ka: გამოსახულების შენახვა

en: _Keep
ka: დატოვება

en: seconds
ka: წამი

en: weeks
ka: კვირა

en: months
ka: თვე

en: years
ka: წელი

en: ago
ka: წინ

en: in the future
ka: მომავალში

en: sort
ka: დალაგება

note: Some local folders
en: Inbox
ka: საფოსტო ყუთი

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
ka: მონახაზები

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
ka: გამავლები

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
ka: გაგზავნილია

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
ka: შაბლონები

en: User cancelled operation
ka: მომხმარებელმა ოპერაცია გააუქმა

en: Cancelled.
ka: გაუქმდა.

en: Complete.
ka: დასრულებულია.

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
ka: სათაურის გარეშე

en: De_fault
ka: _ნაგულისხმები

en: User: %s
ka: მომხმარებელი: %s

en: Security method: %s
ka: უსაფრთხოების მეთოდი: %s

en: IMAP server
ka: IMAP სერვერი

en: Close this window
ka: ამ ფანჯრის დახურვა

en: Forward
ka: წინ

en: Reply
ka: პასუხი

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
ka: უკან

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
ka: დანართი

en: Message Receipts
ka: შეტყობინების მიმღებები

en: Never
ka: არასდროს

en: Always
ka: ყოველთვის

en: Done
ka: დასრულებულია

en: _Restore Defaults
ka: _ნაგულისხმევი მნიშვნელობების აღდგენა

en: Defaults
ka: ნაგულისხმევი მნიშვნელობები

en: Advanced Options
ka: დამატებითი პარამეტრები

en: General
ka: ძირითადი

en: Ad_vanced Options
ka: დამატ_ებითი პარამეტრები

en: _Clear
ka: გასუფთავება

en: Description:
ka: აღწერილობა:

en: Personal Details
ka: პირადი დეტალები

en: Full Name:
ka: სრული სახელი:

en: Email Address:
ka: ელფოსტის მისამართი:

en: Receiving
ka: მიღება

en: Sending
ka: გაგზავნა

en: Server:
ka: სერვერი:

en: Username:
ka: მომხმარებლის სახელი:

en: Security:
ka: უსაფრთხოება:

en: Welcome
ka: კეთილი იყოს თქვენი მობრძანება

en: Create Folder
ka: საქაღალდის შექმნა

en: C_reate
ka: _შექმნა

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
ka: პასუხ გაცემული

[ctx: ffe]
en: Deleted
ka: წაშლილია

[ctx: ffe]
en: Draft
ka: მონახაზი

[ctx: ffe]
en: Flagged
ka: ალმის სტატუსი

[ctx: ffe]
en: Seen
ka: ნანახი

[ctx: ffe]
en: Attachment
ka: დანართი

[ctx: ffe]
en: false
ka: მცდარი

note: orange
en: _Personal
ka: _პირადი

en: Add Label
ka: ჭდის დამატება

en: Edit Label
ka: ჭდის ჩასწორება

en: Color
ka: ფერი

en: Headers
ka: სათაურები

en: Page %d of %d
ka: %d-ე გვერდი %d-დან

en: _Move
ka: _გადაადგილება

en: C_opy
ka: _კოპირება

en: _Archive
ka: _დაარქივება

en: _Forward
ka: _გადაგზავნა

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
ka: არა_ფერი

en: _Read
ka: _კითხვა

en: _Save to File…
ka: _ფაილში შენახვა…

en: _Normal Size
ka: _ნორმალური ზომა

en: _Zoom In
ka: _გადიდება

en: Cre_ate
ka: _შექმნა

en: _Label
ka: _ჭდე

en: _Go To
ka: _გადასვლა

en: _Message
ka: _შეტყობინება

en: _Zoom
ka: _გადიდება

en: Delete
ka: წაშლა

en: Next
ka: შემდეგი

en: Previous
ka: წინა

en: Refreshing folder “%s”
ka: საქაღალდის ("%s") განახლება

en: Printing
ka: დაბეჭდვა

en: Save Message | Save Messages
ka[0]: შეტყობინების შენახვა

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
ka[0]: შეტყობინება

en: Do not show this message again
ka: მეტჯერ აღარ აჩვენო ეს გაფრთხილება

en: Load remote content
ka: დაშორებული შემცველობის ჩატვირთვა

en: Cl_ear
ka: _გასუფთავება

en: No Title
ka: სათაურის გარეშე

en: Attachment changed | %d attachments changed
ka[0]: %d დანართი შეიცვალა

en: an unknown sender
ka: უცნობი გამომგზავნი

en: _Reply
ka: _პასუხი

en: Recipients:
ka: მიმღები:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
ka: _ნაგულისხმები

en: enabled
ka: ჩართულია

en: disabled
ka: გამორთულია

note: and now for the action area
en: Then
ka: მაშინ

en: Select Folder
ka: აირჩიეთ საქაღალდე

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
ka: ნებისმიერი

en: Rul_e type:
ka: _წესის ტიპი:

en: _For Account:
ka: _ანგარიშისთვის:

en: Add Ac_tion
ka: _ქმედების დამატება

en: Select Custom Icon
ka: ხსვა პიქტოგრამის ამორჩევა

en: Path:
ka: ბილიკი:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
ka: დღე

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
ka: კვირა

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
ka: თვე

en: Archive folder
ka: არქივის საქაღალდე

en: _Delete messages
ka: შეტყობინებების _წაშლა

en: Server Tag
ka: სერვერის ჭდე

en: Label
ka: ჭდე

en: Appearance
ka: გარემოს იერსახე

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
ka: არქივი

en: Labels
ka: ჭდეები

en: Folder Properties
ka: საქაღალდის თვისებები

en: Create a new folder
ka: ახალი საქაღალდის შექმნა

en: Folder names cannot contain “/”
ka: საქაღალდის სახელი არ შეიძლება "/"-ს შეიცავდეს

en: Trash
ka: ნაგავი

en: _Subscribe
ka: _გამოწერა

en: _Unsubscribe
ka: გამოწერის _გაუქმება

en: %d total | %d total
ka[0]: %d სულ

en: _Account:
ka: _ანგარიში:

en: Collapse all folders
ka: ყველა საქაღალდის ჩაკეცვა

en: Expand all folders
ka: ყველა საქაღალდის ამოკეცვა

en: _Stop
ka: _შეჩერება

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
ka: რე

[ctx: trust]
en: _Unknown
ka: _უცნობი

[ctx: trust]
en: _Never
ka: _არასდროს

[ctx: trust]
en: _Marginal
ka: _შეზღუდული

[ctx: trust]
en: _Full
ka: _სრული

[ctx: trust]
en: _Ultimate
ka: _სრული

en: Fingerprint: %s
ka: ანაბეჭდი: %s

en: Created: %s
ka: შექმნილია: %s

en: User ID: %s
ka: მომხმარებლის ID: %s

en: Add Folder
ka: საქაღალდის დამატება

en: Sender
ka: გამგზავნი

en: does not start with
ka: არ იწყება

en: does not end with
ka: არ მთავრდება

en: Recipients
ka: მიმღები

en: BCC
ka: ფარული ასლი

en: exists
ka: არსებობს

en: does not exist
ka: არ არსებობს

en: Message Body
ka: შეტყობინების შემცველობა

en: is before
ka: არის მანამდე

en: is after
ka: არის შემდეგ

en: Score
ka: ქულები

en: Important
ka: მნიშვნელოვანი

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
ka: წაკითხვა

en: Contain iCalendar Data
ka: შეიცავს iCalendar-ის მონაცემებს

en: Mailing list
ka: დაგზავნის სია

en: Set Label
ka: ჭდის დადება

en: Set Status
ka: სტატუსის დაყენება

en: Deleted
ka: წაშლილია

en: Beep
ka: პიპინი

en: Play Sound
ka: ხმის დაკვრა

en: Run Program
ka: პროგრამის გაშვება

en: Forward to
ka: გადაგზავნა

en: _Destination folder:
ka: _დანიშნულების საქაღალდე:

en: Select folder
ka: საქაღალდეს არჩევა

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
ka: შინაარსი

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
ka: URI-დან

en: Default Behavior
ka: ნაგულისხმევი ქცევა

en: _Language:
ka: ე_ნა:

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
ka: ხაზში

en: Signatures
ka: ხელმოწერები

en: _Languages
ka: _ენები

en: Languages Table
ka: ენების ცხილი

en: Confirmations
ka: დადასტურებები

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
ka: ანგარიში

en: Pick a color
ka: აირჩიეთ ფერი

en: color
ka: ფერი

en: Delete Mail
ka: ელფოსტის წაშლა

en: Add
ka: დამატება

en: Remove
ka: წაშლა

en: HTML Messages
ka: HTML შეტყობინებები

en: Re_set
ka: საწყის მნიშვ_ნელობაზე დაბრუნება

en: No encryption
ka: დაშიფვრის გარეშე

en: TLS encryption
ka: TLS დაშიფვრა

en: SSL encryption
ka: SSL დაშიფვრა

en: Call
ka: ზარი

en: Reply to All
ka: ყველასთვის პასუხი

en: Review
ka: Მიმოხილვა

en: License Agreement
ka: სა&ლიცენზიო შეთანხმება

en: _Empty Trash
ka: ნაგვის _ყუთის დაცარიელება

en: _Disable
ka: _გამორთვა

en: No folder selected.
ka: საქაღალდე არჩეული არაა.

en: _Overwrite
ka: _ზედგადაწერა

en: _Synchronize
ka: _სინქრონიზაცია

en: _Import
ka: _შემოტანა

en: Canceling…
ka: გაუქმება…

en: Edit Message
ka: შეტყობინების შეცვლა

en: Updating…
ka: მიმდინარეობს განახლება…

en: Waiting…
ka: მოლოდინი…

en: Search Folders
ka: საქაღალდეების ძებნა

en: Unseen
ka: უხილავი

en: Seen
ka: ნანახი

en: Answered
ka: პასუხ გაცემული

note: and unread
en: Forwarded
ka: გადაგზავნილი

en: Lowest
ka: უმდაბლესი

en: Lower
ka: დაწევა

en: Highest
ka: უმაღლესი

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
ka: დღეს %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
ka: გუშინ %l:%M %p

en: Messages
ka: შეტყობინებები

en: Flagged
ka: ალმის სტატუსი

en: Received
ka: მიღებულია

en: Use for
ka: გამოყენება

en: _Mail
ka: _ფოსტა

en: C_alendar
ka: _კალენდარი

en: _Browse
ka: _დათვალიერება

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
ka: _სტანდარტული

en: Toolbar Icon Size
ka: ხელსაწყოების ზოლის ხატულის ზომა

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
ka: _პატარა

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
ka: _დიდი

en: Layout
ka: განლაგება

en: Autocompletion
ka: ავტომატური დასრულება

en: Contact information
ka: საკონტაქტო ინფორმაცია

[ctx: New]
en: _Contact
ka: _კონტაქტი

en: Create a new contact
ka: ახალი კონტაქტის შექმნა

en: Re_fresh
ka: _განახლება

en: _Rename…
ka: _გადარქმევა…

en: Stop loading
ka: ჩატვირთვის შეჩერება

en: _Actions
ka: მოქმედებები

en: Advanced Search
ka: გაფართოებული ძებნა

en: _File Under
ka: ფაილის _სახელი

en: _Given Name
ka: _მინიჭებული სახელი

en: Family _Name
ka: საოჯახო _სახელი

en: Backup Files
ka: მარქაფის ფაილები

en: All Files (*)
ka: ყველა ფაილი (*)

en: Insufficient Permissions
ka: არასაკმარისი წვდომები

en: Choose an Address Book
ka: აირჩიეთ მისამართები

en: URL:
ka: მისამართი:

en: Address Book:
ka: მისამართების წიგნი:

en: User name cannot be empty
ka: მომხმარებლის სახელი ცარიელი არ შეიძლება იყოს

en: Server Information
ka: ინფორმაცია სერვერის შესახებ

en: Port:
ka: პორტი:

en: Encryption:
ka: შიფრაცია:

en: Authentication
ka: ავთენტიკაცია

en: Anonymous
ka: ანონიმურად

en: Method:
ka: მეთოდი:

en: Searching
ka: ძებნა

en: Subtree
ka: ქვეხე

en: Downloading
ka: გადმოწერა

en: Limit:
ka: ლიმიტი:

en: Choose a Calendar
ka: აირჩიეთ კალენდარი

en: Email:
ka: ელფოტა:

en: File:
ka: ფაილი:

en: Units:
ka: ერთეულები:

en: I_mport
ka: შემოტანა

en: Select a Calendar
ka: კალენდრის არჩევა

en: Minutes
ka: წუთი

en: Hours
ka: საათი

en: Days
ka: დღე

en: 60 minutes
ka: 60 წუთი

en: 30 minutes
ka: 30 წუთი

en: 15 minutes
ka: 15 წუთი

en: 10 minutes
ka: 10 წუთი

en: Time format:
ka: დროის ფორმატი:

en: Start events later
ka: მოვლენების მოგვიანებით დაწყება

en: Monday
ka: ორშაბათი

en: Tuesday
ka: სამშაბათი

en: Wednesday
ka: ოთხშაბათი

en: Thursday
ka: ხუთშაბათი

en: Friday
ka: პარასკევი

en: Saturday
ka: შაბათი

en: Sunday
ka: კვირა

en: View Options
ka: პარამეტრების ნახვა

en: Alerts
ka: შეტყობინებები

en: Display
ka: ეკრანი

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
ka: ჩვენება

[ctx: New]
en: Cale_ndar
ka: კალე_ნდარი

en: Print
ka: ბეჭდვა

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
ka: მოვლენა

en: Go Back
ka: უკან დაბრუნება

en: Go Forward
ka: წინ გადასვლა

en: Find _Next
ka: შემდეგის _პოვნა

en: Find _Previous
ka: წინას პოვნა

en: _Accept
ka: _თანხმობა

en: Quit
ka: გასვლა

en: Day
ka: დღე

en: List
ka: სია

en: Month
ka: თვე

en: Week
ka: კვირა

en: Year
ka: წელი

en: Without Category
ka: კატეგორიის გარეშე

en: Print…
ka: ბეჭდვა…

en: Go To
ka: გადასვლა

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
ka: ამოცანა

en: Do not ask me again
ka: აღარ მკითხო

en: Active Tasks
ka: აქტიური ამოცანები

en: Completed Tasks
ka: დასრულებული ამოცანები

en: Scheduled Tasks
ka: დაგეგმილი ამოცანები

en: Delete Tasks
ka: ამოცანების წაშლა

en: Delete Task
ka: ამოცანის წაშლა

en: LDAP server
ka: ldap სერვერი

en: Requires password to continue.
ka: პაროლის გარეშე გაგრძელება შეუძლებელია.

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
ka: %a %H:%M

en: All day:
ka: მთელი დღე:

en: Start time:
ka: დაწყების დრო:

en: End time:
ka: დასრულების დრო:

en: _Update
ka: _განახლება

en: Im_port
ka: _შემოტანა

en: Comment:
ka: კომენტარი:

en: Sa_ve
ka: _შენახვა

en: Imported to calendar “%s”
ka: შემოტანილია კალენდარში "%s"

[ctx: cal-itip]
en: None
ka: არცერთი

en: Configuration
ka: გამართვა

en: _Port:
ka: _პორტი:

note: do not reference
en: User_name:
ka: _მომხმარებლის სახელი:

en: STARTTLS after connecting
ka: STARTTLS დაკავშირების შემდეგ

en: T_ype:
ka: ტი_პი:

[ctx: New]
en: _Mail Message
ka: _ელფოსტის შეტყობინებ

en: Compose a new mail message
ka: ახალი შეტყობინების შედგენა

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
ka: ელფოსტის _ანგარიში

en: Create a new mail account
ka: ახალი ელფოსტის ანგარიშის შექმნა

[ctx: New]
en: Mail _Folder
ka: ელფოსტის _საქაღალდე

en: Create a new mail folder
ka: ახალი ელფოსტის საქაღალდის შექმნა

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: base
ka: ფუძე

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
ka: ნაგულისხმევი (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
ka: ნაგულისხმები

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
ka: ყოველთვის ხაზზე

en: Mail Preferences
ka: ელფოსტის გამართვა

en: Composer Preferences
ka: რედაქტორის მორგება

en: Network Preferences
ka: ქსელის მორგება

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
ka: არცერთი

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
ka: ავტომატური დასრულება

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
ka: ნებისმიერი

en: Go to Folder
ka: საქაღალდეზე გადასვლა

en: _Select
ka: _მონიშვნა

en: _Disable Account
ka: _ანგარიშის გამორთვა

en: Disable this account
ka: ამ ანგარიშის გამორთვა

en: Empty _Junk
ka: ნაგვის ყუთის _დაცარიელება

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
ka: _ახალი…

en: Empty _Trash
ka: სა_ნაგვე ყუთის დაცარიელება

en: Go to _Folder
ka: საქაღალდეზე _გადასვლა

en: _Manage Subscriptions
ka: გამოწერების _მართვა

en: Send / _Receive
ka: გაგზავნა / _მიღება

en: R_eceive All
ka: _ყველას მიღება

en: _Send All
ka: ყველას _გაგზავნა

en: F_older
ka: _საქაღალდე

en: Search F_olders
ka: საქაღალდეების _ძებნა

en: _New Folder…
ka: _ახალი საქაღალდე…

en: Show _Preview Tool Bar
ka: _გადახედვის ზოლის ჩვენება

en: Show tool bar above the preview panel
ka: ხელსაწყოების ზოლის გადახედვის პანელის ზემოთ ჩვენება

en: All Messages
ka: ყველა შეტყობინება

en: Unread Messages
ka: წაუკითხავი შეტყობინებები

en: Folder
ka: საქაღალდე

en: Recipient
ka: მიმღები

en: Header
ka: სათაური

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
ka: თავსართი

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
ka: სათაური

en: Author(s)
ka: ავტორი(ებ)ი

en: Overview
ka: მიმოხილვა

en: Plugin
ka: დამატება

en: Plugins
ka: დამატებები

en: Unknown author
ka: უცნობი შეცდომა

en: Markdown
ka: მარკდაუნი

en: Choose Feed Image
ka: აირჩიეთ ლენტის გამოსახულება

en: Feed _URL:
ka: ლენტის _URL:

en: C_ontent:
ka: შემცველობა:

en: Export
ka: გატანა

en: OPML files
ka: OPML ფაილები

en: No RSS feeds found
ka: RSS ლენტა ვერ ვიპოვე

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: KB
ka: კბ

en: Feeds
ka: ლენტები

en: Content
ka: შემცველობა

en: E_xport
ka: _გატანა

en: SpamAssassin Options
ka: SpamAssassin-ის მორგება

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
ka: ფაილების შემოტანა

en: Import cancelled.
ka: შემოტანა გაუქმდა.

en: Import complete.
ka: შემოტანა დასრულდა.

en: Do not _show this wizard again
ka: _ეს ოსტატი აღარ მაჩვენო

en: Loading accounts…
ka: ანგარიშების ჩატვირთვა…

en: _Other languages
ka: _სხვა ენები

en: Text Highlight
ka: ტექსტის გამოკვეთა

en: Syntax highlighting of mail parts
ka: ელფოსტის ნაწილების სინტაქსის გამოკვეთა

en: _Plain text
ka: _უბრალო ტექსტი

en: _Assembler
ka: _ასემბლერი

en: _Cascade Style Sheet
ka: _კასკადური სტილის ფურცლები

en: _Go
ka: გადასვლა

en: Keywords
ka: საკვანძო სიტყვები

en: _Edit Message
ka: შეტყობინების _ჩასწორება

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
ka: უსაფრთხოება:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
ka: პერსონალური

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
ka: არასაიდუმლო

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
ka: დაცული

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
ka: Კონფიდენციალური

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
ka: სამხედრო საიდუმლო

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
ka: ზესაიდუმლო

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
ka: არცერთი

en: Key
ka: გასაღები

en: Values
ka: მნიშვნელობები

en: External Editor
ka: გარე რედაქტორი

en: Editor not launchable
ka: რედაქტორი გაშვებადი არაა

en: Cannot create Temporary File
ka: დროებითი ფაილის შექმნის შეცდომა

en: External editor still running
ka: გარე რედაქტორი ჯერ კიდევ გაშვებულია

en: Select a Face Picture
ka: აირჩიეთ სახის სურათი

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
ka: ვისგან: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
ka: სათაური: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
ka: საქაღალდე: %s

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
ka: %s-ის ჩვენება

en: Accounts
ka: ანგარიშები

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
ka: _გაუქმება

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
ka: ჩასწორება

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
ka: _ახალი

en: Destination folder:
ka: დანიშნულების საქაღალდე:

en: _Address Book
ka: მისამართების _წიგნი

en: _Journal entries
ka: _ჟურნალის ჩანაწერები

en: Locations
ka: მდებარეობები

en: Mount of %s failed:
ka: %s-ის მიმაგრების შეცდომა:

en: Daily
ka: დღიურად

en: Weekly
ka: კვირაში ერთხელ

en: Public FTP
ka: FTP (საჯარო)

en: FTP (with login)
ka: FTP (ავთენტიფიკაციით)

en: Windows share
ka: Windows share (ზიარი)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
ka: დაცული WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
ka: მდებარეობის ხელით მითითება

en: Sources
ka: წყაროები

en: Service _type:
ka: სერვისის _ტიპი:

en: _File:
ka: ფაილი:

en: P_ort:
ka: _პორტი:

en: New Location
ka: ახალი მდებარეობა

en: Edit Location
ka: მდებარეობის ჩასწორება

en: Description List
ka: აღწერის სია

en: Categories List
ka: კატეგორიების სია

en: Comment List
ka: კომენტარების სია

en: Contact List
ka: კონტაქტების სია

en: Start
ka: დაწყება

en: End
ka: დასასრული

en: Due
ka: ვადა

en: percent Done
ka: შესრულებული პროცენტი

en: URL
ka: ბმული

en: Attendees List
ka: დამსწრეთა სია

en: Modified
ka: შეცვლილია

en: Save Selected
ka: მონიშნულის შენახვა

en: _Format:
ka: _ფორატი:

en: Select destination file
ka: აირჩიეთ სამიზნე ფაილი

en: _Save As
ka: _შენახვა, როგორც

en: Sender Validation
ka: გამგზავნის გადამოწმება

en: Save _Template
ka: _შაბლონის შენახვა

en: Save as _New Template
ka: _ახალ შაბლონად შენახვა

en: Save as Template
ka: შაბლონად შენახვა

en: Searches
ka: ძებნები

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
ka: ახალი

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
ka: _ჩვენება:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
ka: _ძებნა:

en: Mail Message (eml)
ka: ელფოსტის შეტყობინება (eml)

en: Website
ka: ვებგვერდი

en: Categories Editor
ka: კატეგორიების რედაქტორი

en: _About
ka: _შესახებ

en: _Accounts
ka: _ანგარიშები

en: _Close Window
ka: _დახურე ფანჯარა

en: _Contents
ka: _შინაარსი

en: I_mport…
ka: _შემოტანა…

en: New _Window
ka: ახალი _ფანჯარა

en: Available Cate_gories
ka: ხელმისაწვდომი _კატეგორიები

en: _Quit
ka: _გასვლა

en: Exit the program
ka: პროგრამიდან გასვლა

en: _Keyboard Shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობები

en: Show keyboard shortcuts
ka: კლავიატურის მალსახმობების ჩვენება

en: Lay_out
ka: _განლაგება

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
ka: _ახალი

en: _Search
ka: ძებნა

en: _Window
ka: _ფანჯარა

en: Show the status bar
ka: სტატუსის ზოლის ჩვენება

en: Importing...
ka: შემოტანა...

en: Continue Anyway
ka: მაინც გაგრძელება

en: Quit Now
ka: ახლავე გასვლა

en: Certificate Name
ka: სერტიფიკატის სახელი

en: Serial Number
ka: სერიული ნომერი

en: Issued By
ka: გამომცემელი

en: Issued
ka: გამოშვება

en: Expires
ka: იწურება

en: SHA256 Fingerprint
ka: SHA256 ანაბეჭდი

en: SHA1 Fingerprint
ka: SHA1 ანაბეჭდი

en: MD5 Fingerprint
ka: MD5 ანაბეჭდი

en: Email Address
ka: ელ-ფოსტის მისამართი

note: filename selection
en: _File name:
ka: ფაილის _სახელი:

en: Passwords do not match
ka: პაროლები არ ემთხვევა

[ctx: CamelTrust]
en: Never
ka: არასდროს

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
ka: შეზღუდულად

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
ka: სრულად

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
ka: მთლიანად

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
ka: დროებით

en: Host name
ka: ჰოსტის სახელი

en: Issuer
ka: გამომცემელი

en: Fingerprint
ka: თითის ანაბეჭდი

en: Trust
ka: ნდობა

en: _Edit Trust
ka: ნდობის _ჩასწორება

en: All PKCS12 files
ka: ყველა PKCS12 ფაილი

en: All email certificate files
ka: ყველა ელფოსტის სერტიფიკატის ფაილი

en: Enter new password
ka: შეიყვანეთ ახალი პაროლი

en: Select certificate
ka: აირჩიეთ სერტიფიკატი

en: Certificates Table
ka: სერთიფიკატების ცხრილი

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
ka: _მარქაფი

en: Your Certificates
ka: თქვენი სერტიფიკატები

en: Authorities
ka: ხელისუფლება

note: x509 certificate usage types
en: Sign
ka: ხელმოწერა

en: Encrypt
ka: დაშიფრვა

en: Certificate already exists
ka: სერტიფიკატი უკვე არსებობს

en: PKCS12 File Password
ka: PKCS12 ფაილის პაროლი
