evolution - en to nl translation catalogue (5644 entries)

en: Enable address formatting
nl: Adresopmaak inschakelen

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
nl: Adres opmaken volgens de standaard van het land van bestemming

en: Autocomplete length
nl: Lengte automatisch aanvullen

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
nl: Het aantal tekens dat getypt moet worden voordat Evolution het zal pogen automatisch aan te vullen.

en: Show autocompleted name with an address
nl: Aangevulde naam tonen met een adres

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
nl: Of het e-mailadres getoond wordt bij de aangevulde naam in het invoerveld.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
nl: URI voor de laatst gebruikte map in de dialoog ‘namen selecteren’

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
nl: URI voor de laatst gebruikte map in de dialoog ‘namen selecteren’.

en: Contact layout style
nl: Opmaakprofiel contact

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
nl: Het opmaakprofiel bepaalt waar het voorbeeldpaneel geplaatst wordt in relatie tot de contactenlijst.  ‘0’ (klassieke weergave) plaatst het voorbeeldpaneel onder de takenlijst.  ‘1’ (verticale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel naast de contactenlijst.

en: Contact preview pane position (horizontal)
nl: Paneelpositie contactvoorbeeld (horizontaal)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
nl: Positie van het horizontale contactvoorbeeldpaneel.

en: Contact preview pane position (vertical)
nl: Paneelpositie contactvoorbeeld (verticaal)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
nl: Positie van het verticale contactvoorbeeldpaneel.

en: Show maps
nl: Kaarten tonen

en: Whether to show maps in preview pane
nl: Of er kaarten getoond moeten worden in de voorbeeldweergave

en: Primary address book
nl: Standaard adresboek

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
nl: UID van het geselecteerde (of ‘standaard’) adresboek in de zijbalk van het ‘Contacten’-overzicht

en: Show preview pane
nl: Het voorbeeldpaneel tonen

en: Whether to show the preview pane.
nl: Of het voorbeeldpaneel wordt getoond.

en: Show phone numbers
nl: Telefoonnummers tonen

en: Whether to show phone numbers in the editor
nl: Of telefoonnummers getoond worden in de editor

en: Show SIP addresses
nl: SIP-adressen tonen

en: Whether to show SIP addresses in the editor
nl: Of SIP-adressen getoond worden in de editor

en: Show IM addresses
nl: IM-adressen tonen

en: Whether to show IM addresses in the editor
nl: Of IM-adressen getoond worden in de editor

en: Show mailing Home addresses
nl: Persoonlijke e-mailadressen tonen

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
nl: Of thuis-e-mailadressen getoond worden in de editor

en: Show mailing Work addresses
nl: Werk-e-mailadressen tonen

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
nl: Of werk-e-mailadressen getoond worden in de editor

en: Show mailing Other addresses
nl: Andere e-mailadressen tonen

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
nl: Of ‘andere’ e-mailadressen getoond worden in de editor

en: Show web addresses
nl: Webadressen tonen

en: Whether to show Web Addresses in the editor
nl: Of websiteadressen getoond worden in de editor

en: Show job information
nl: Werkinformatie tonen

en: Whether to show job information in the editor
nl: Of werkinformatie getoond wordt in de editor

en: Show Miscellaneous information
nl: Overige informatie tonen

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
nl: Of andere informatie getoond wordt in de editor

en: Show notes-tab
nl: Notities-tabblad tonen

en: Whether to show notes in the editor
nl: Of notities getoond worden in de editor

en: Show Certificates tab
nl: Certificaten-tabblad tonen

en: Whether to show Certificates tab in the editor
nl: Of het certificaten-tabblad getoond wordt in de editor

en: Where to open contact locations
nl: Waar contactlocaties worden geopend

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
nl: Momenteel ondersteunde waardes zijn ‘openstreetmap’ en ‘google’. Bij een onbekende waarde wordt ‘openstreetmap’ gebruikt

en: Preview Personal before Work information
nl: Persoonlijke informatie vóór Werk-informatie in voorbeeldweergave

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
nl: Toon de Persoonlijke informatie vóór de Werk-informatie in de voorbeeldweergave voor contacten

en: Convert mail messages to Unicode
nl: E-mail omzetten naar Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
nl: Berichten naar UTF-8 omzetten om spamdetectie te verbeteren.

en: Full path command to run Bogofilter
nl: Opdracht om Bogofilter te draaien, volledig pad

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
nl: Volledig pad naar een Bogofilter-opdracht. Indien niet ingesteld, dan wordt een compile-time-pad gebruikt, gebruikelijkerwijs /usr/bin/bogofilter. De opdracht mag geen andere parameters bevatten.

en: Save directory for reminder audio
nl: Map voor het opslaan van alarmgeluiden

en: Directory for saving reminder audio files
nl: Map voor het opslaan van herinneringsgeluidsbestanden

en: Birthday and anniversary reminder value
nl: Herinneringswaarde Verjaardagen & gedenkdagen

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
nl: Aantal eenheden voor het bepalen van een verjaardags- of gedenkdagherinnering

en: Birthday and anniversary reminder units
nl: Tijdseenheid voor herinnering Verjaardagen & gedenkdagen

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
nl: Tijdseenheden voor een verjaardags-, of gedenkdagherinnering, ‘minutes’, ‘hours’ of ‘days’

en: Compress weekends in month view
nl: Weekeinden comprimeren in maandweergave

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
nl: Of weekeinden in de maandweergave worden gecomprimeerd waardoor zaterdag en zondag de ruimte krijgen van één weekdag

en: Ask for confirmation when deleting items
nl: Vragen om bevestiging bij het wissen van items

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
nl: Of om bevestiging wordt gevraagd bij het wissen van een afspraak of taak

en: Confirm expunge
nl: Bevestigen bij het leegmaken

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
nl: Of om bevestiging wordt gevraagd bij het definitief verwijderen van afspraken en taken

en: Month view vertical pane position
nl: Maandweergave, verticale paneelpositie

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
nl: Positie van het verticale paneel, tussen de agendalijst en de datumkiezer-agenda

en: Workday end hour
nl: Werkdag laatste uur

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
nl: Het uur waarop de werkdag eindigt, in 24-uursnotatie, 0 tot 23

en: Workday end minute
nl: Werkdag laatste minuut

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
nl: Minuut waarop de werkdag eindigt, 0 tot 59.

en: Workday start hour
nl: Werkdag-beginuur

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
nl: Het uur waarop de werkdag begint, in 24-uursnotatie, 0 tot 23.

en: Workday start minute
nl: Werkdag-beginminuut

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
nl: Minuut waarop de werkdag begint, 0 tot 59.

en: Workday start time for Monday
nl: Beginuur werkdag op maandag

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
nl: Het tijdstip waarop de werkdag begint, in 24-uursnotatie UUMM, 0000 tot 2359, of -1 om dag-start-uur en dag-start-minuut te gebruiken

en: Workday end time for Monday
nl: Einduur werkdag op maandag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
nl: Het tijdstip waarop de werkdag eindigt, in 24-uursnotatie UUMM, 0000 tot 2359, of -1 om dag-einde-uur en dag-einde-minuut te gebruiken

en: Workday start time for Tuesday
nl: Beginuur werkdag op dinsdag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
nl: Het tijdstip waarop de werkdag eindigt, in 24-uursnotatie UUMM, 0000 tot 2359, of -1 om dag-start-uur en dag-start-minuut te gebruiken

en: Workday end time for Tuesday
nl: Einduur werkdag op dinsdag

en: Workday start time for Wednesday
nl: Beginuur werkdag op woensdag

en: Workday end time for Wednesday
nl: Einduur werkdag op woensdag

en: Workday start time for Thursday
nl: Beginuur werkdag op donderdag

en: Workday end time for Thursday
nl: Einduur werkdag op donderdag

en: Workday start time for Friday
nl: Beginuur werkdag op vrijdag

en: Workday end time for Friday
nl: Einduur werkdag op vrijdag

en: Workday start time for Saturday
nl: Beginuur werkdag op zaterdag

en: Workday end time for Saturday
nl: Einduur werkdag op zaterdag

en: Workday start time for Sunday
nl: Beginuur werkdag op zondag

en: Workday end time for Sunday
nl: Einduur werkdag op zondag

en: The second timezone for a Day View
nl: De tweede tijdzone voor een dagweergave

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
nl: Toont de tweede tijdzone in een dagweergave, indien ingesteld. Waarde is gelijk aan die gebruikt in een ‘tijdzone’-sleutel

en: Recently used second time zones in a Day View
nl: Recentelijk gebruikte tweede tijdzones in een dagweergave

en: List of recently used second time zones in a Day View
nl: Lijst met recentelijk gebruikte tweede tijdzones in een dagweergave

en: Maximum number of recently used timezones to remember
nl: Maximum aantal recentelijk gebruikte tijdzones

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
nl: Maximum aantal recentelijk gebruikte tijdzones in een ‘day-second-zones’-lijst

en: Default reminder value
nl: Standaard herinneringswaarde

en: Number of units for determining a default reminder
nl: Aantal eenheden voor het bepalen van een standaard herinnering

en: Default reminder units
nl: Standaard herinneringseenheden

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
nl: Eenheid voor een standaard herinnering, ‘minutes’, ‘hours’ of ‘days’

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
nl: Het categorieën-veld tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
nl: Of het categorieën-veld getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
nl: Het rol-veld tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
nl: Of het rol-veld getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
nl: Het RSVP-veld tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
nl: Of het RSVP-veld getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Show status field in the event/task/meeting editor
nl: Het statusveld tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
nl: Of het status-veld getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Show timezone field in the event/meeting editor
nl: Het tijdzoneveld tonen in de agendanotitie/bijeenkomst-editor

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
nl: Of het tijdzoneveld getoond wordt in de agendanotitie/bijeenkomsteneditor

en: Show type field in the event/task/meeting editor
nl: Het typeveld tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
nl: Of het typeveld getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
nl: De werkbalk tonen in de agendanotitie/taak/bijeenkomst-editor

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
nl: Of de werkbalk getoond wordt in de agendanotitie/taken/bijeenkomsten-editor

en: Hide completed tasks
nl: Voltooide taken verbergen

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
nl: Of voltooide taken verborgen worden in de takenweergave

en: Hide task units
nl: Taakeenheden verbergen

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
nl: Eenheden voor het bepalen wanneer taken worden verborgen, ‘minutes’, ‘hours’ of ‘days’

en: Hide task value
nl: Taakwaarde verbergen

en: Number of units for determining when to hide tasks
nl: Aantal eenheden voor het bepalen wanneer taken verborgen moeten worden

en: Hide cancelled events
nl: Geannuleerde afspraken verbergen

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
nl: Of geannuleerde afspraken verborgen worden in de agendaweergave

en: Hide cancelled tasks
nl: Geannuleerde taken verbergen

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
nl: Of geannuleerde taken verborgen worden in de takenweergave

en: Horizontal pane position
nl: Horizontale paneelpositie

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
nl: Positie van het horizontale paneel, tussen de datumkiezer-agenda en de takenlijst, wanneer niet in maandweergave, in pixels

en: Last reminder time
nl: Laatste herinneringstijd

en: Time the last reminder ran, in time_t
nl: Tijdstip van de laatste herinnering, in time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
nl: Kleur van lijn van Marcus Bains — Dagweergave

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
nl: Kleur van de ‘lijn van Marcus Bains’ in de dagweergave

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
nl: Kleur van lijn van Marcus Bains — Tijdbalk

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
nl: Kleur van de lijn van Marcus Bains in de tijdbalk (leeg voor standaard)

en: Marcus Bains Line
nl: Lijn van Marcus Bains

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
nl: Of de lijn van Marcus Bains (lijn op de huidige tijd) wordt getoond in de agenda

en: Memo preview pane position (horizontal)
nl: Positie memovoorbeeldpaneel (horizontaal)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
nl: Positie van het horizontale takenvoorbeeldpaneel

en: Memo layout style
nl: Memo-opmaakprofiel

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
nl: Het opmaakprofiel bepaalt waar het voorbeeldpaneel geplaatst wordt in relatie tot de memolijst. ‘0’ (klassieke weergave) plaatst het voorbeeldpaneel onder de memolijst. ‘1’ (verticale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel naast de memolijst

en: Memo preview pane position (vertical)
nl: Positie memovoorbeeldpaneel (verticaal)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
nl: Positie van het verticale memovoorbeeldpaneel

en: Month view horizontal pane position
nl: Maandweergave, horizontale paneelpositie

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
nl: Positie van het horizontale paneel, tussen het weergavegedeelte en de datumkiezer-agenda en de takenlijst, bij maandweergave, in pixels

en: Scroll Month View by a week, not by a month
nl: Of een maandweergave per week, niet per maand, wordt geschoven

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
nl: Of een maandweergave per week, niet per maand, wordt geschoven

en: Let the Month View start with the current week
nl: Begin de maandweergave met de huidige week

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
nl: Of de maandweergave de weken moet weergeven beginnend met de huidige week in plaats van de eerste week van de maand.

en: Preferred New button item
nl: Gewenste Nieuwe knop-item

en: Name of the preferred New toolbar button item
nl: Naam van het gewenste Nieuwe werkbalkknop-item

en: Primary calendar
nl: Standaard agenda

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
nl: UID van de geselecteerde (of ‘standaard’) agenda in de zijbalk van het ‘agenda’-overzicht

en: Primary memo list
nl: Standaard memolijst

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
nl: UID van de geselecteerde (of ‘standaard’) memo in de zijbalk van het ‘Memo’s’-overzicht

en: Primary task list
nl: Standaard takenlijst

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
nl: UID van de geselecteerde (of ‘standaard’) taak in de zijbalk van het ‘taken’-overzicht

en: Free/busy template URL
nl: Vrij/bezet sjabloon-URL

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
nl: De URL-sjabloon die gebruikt wordt als vrij/bezet fallback, %u wordt vervangen door het gebruikersnaam-deel van het mailadres en %d wordt vervangen door het domein

en: Recurrent Events in Italic
nl: Terugkerende gebeurtenissen in cursief

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
nl: Dagen met terugkerende gebeurtenissen in cursief tonen in agenda linksonder

en: Search range for time-based searching in years
nl: Zoekbereik voor op tijd gebaseerd zoeken in jaren

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
nl: Hoeveel jaar vooruit of terug moet het op tijd gebaseerd zoeken gaan vanaf de geselecteerde dag bij het zoeken naar een volgende overeenkomst; de standaard is tien jaar

en: Show appointment end times in week and month views
nl: Eindtijden van afspraken tonen in week- en maandweergave

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
nl: Of de eindtijden van afspraken worden getoond in week- en maandweergave

en: Show appointment icons in the month view
nl: Afspraakpictogrammen tonen in de maandweergave

en: Whether to show icons of events in the month view
nl: Of pictogrammen van afspraken in de maandweergave worden getoond

en: Show the memo preview pane
nl: Het memovoorbeeldpaneel tonen

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
nl: Indien aangevinkt, het memovoorbeeldpaneel in het hoofdvenster tonen

en: Show the task preview pane
nl: Het takenvoorbeeldpaneel tonen

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
nl: Indien aangevinkt, het takenvoorbeeldpaneel  in het hoofdvenster tonen

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
nl: De weeknummers tonen in de dagweergave, werkweekweergave, jaarweergave en datumkiezer

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
nl: Of weeknummers getoond worden op verschillende plaatsen in de agenda

en: Vertical position for the tag pane
nl: Positie van verticale labelpaneel

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
nl: Taken- en memopaneel tonen in de agenda

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
nl: Of het taken- en memopaneel getoond wordt in de agenda

en: Highlight tasks due today
nl: Taken die vandaag verlopen markeren

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
nl: Taken die vandaag verlopen markeren met een speciale kleur (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
nl: Kleur van taken die vandaag verlopen

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
nl: Achtergrondkleur voor taken die vandaag gedaan moeten worden, in ‘#rrggbb’-formaat. Wordt samen met taak-verloopt-vandaag-markeren gebruikt

en: Task preview pane position (horizontal)
nl: Positie takenvoorbeeldpaneel (horizontaal)

en: Task layout style
nl: Taken-opmaakprofiel

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
nl: Het opmaakprofiel bepaalt waar het voorbeeldpaneel geplaatst wordt in relatie tot de takenlijst.  ‘0’ (klassieke weergave) plaatst het voorbeeldpaneel onder de takenlijst.  ‘1’ (verticale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel naast de takenlijst

en: Task preview pane position (vertical)
nl: Positie takenvoorbeeldpaneel (verticaal)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
nl: Positie van het verticale takenvoorbeeldpaneel

en: Highlight overdue tasks
nl: Verlopen taken markeren

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
nl: Taken die verlopen zijn markeren met een speciale kleur (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
nl: Kleur van verlopen taken

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
nl: Achtergrondkleur voor taken die al gedaan hadden moeten zijn, in ‘rrggbb’-formaat. Wordt samen met taak-verlopen-markeren gebruikt.

en: Time divisions
nl: Tijdonderverdeling

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
nl: Getoonde tijdsintervals in dag- en werkweekweergave, in minuten

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
nl: De standaard tijdzone voor de datum en tijd in de agenda, als een onvertaalde Olson tijdzone databaselocatie zoals ‘Europa/Amsterdam’

en: Twenty four hour time format
nl: 24-uursnotatie van tijd

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
nl: Of de tijd in een 24-uursnotatie getoond wordt in plaats van als am/pm

en: Birthday and anniversary reminder
nl: Herinnering Verjaardagen & gedenkdagen

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
nl: Of een standaard herinnering ingesteld wordt voor verjaardagen en gedenkdagen

en: Default appointment reminder
nl: Standaard afspraakherinnering

en: Whether to set a default reminder for appointments
nl: Of een standaard herinnering ingesteld wordt voor afspraken

en: Use system timezone
nl: Systeemtijdzone gebruiken

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
nl: De systeemtijdzone gebruiken in plaats van de tijdzone die in Evolution is geselecteerd

en: First day of the week
nl: Eerste dag van de week

en: Monday is a work day
nl: Maandag is een werkdag

en: Tuesday is a work day
nl: Dinsdag is een werkdag

en: Wednesday is a work day
nl: Woensdag is een werkdag

en: Thursday is a work day
nl: Donderdag is een werkdag

en: Friday is a work day
nl: Vrijdag is een werkdag

en: Saturday is a work day
nl: Zaterdag is een werkdag

en: Sunday is a work day
nl: Zondag is een werkdag

en: Create events, memos and tasks as Private by default
nl: Afspraken, memo’s en taken standaard als Privé aanmaken

en: Draw events as flat, not shaded.
nl: Afspraken plat tekenen, zonder schaduw.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
nl: Of de dagen in de weekweergave van links naar rechts in plaats van boven naar onder moeten worden gerangschikt.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
nl: Hiermee kunt u de samenvatting van een afspraak rechtstreeks bewerken indien u hierop klikt in het dag-, werkweek-, week- of maandoverzicht.

en: User-defined reminder times, in minutes
nl: Door de gebruiker ingestelde herinneringstijden, in minuten

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
nl: Of de markdown-bewerkmodus gebruikt wordt voor de beschrijving in de componenteditor.

en: Show week day names in the Year View
nl: Namen van weekdagen tonen in jaarweergave

en: Show the preview pane in the Year View
nl: Voorbeeldpaneel tonen in jaarweergave

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
nl: Indien aangevinkt, het voorbeeldpaneel in de jaarweergave tonen

en: Year view horizontal pane position
nl: Jaarweergave, horizontale paneelpositie

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
nl: Positie van het horizontale paneel, tussen de jaarkalender en de lijst met afspraken voor de geselecteerde dag in de jaarweergave, in pixels

en: Layout style for the Year View
nl: Opmaakprofiel voor de jaarweergave

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
nl: Het opmaakprofiel bepaalt waar het voorbeeldpaneel geplaatst wordt. ‘0’ (horizontale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel onder de agenda. ‘1’ (verticale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel naast de agenda.

en: Year view horizontal preview position
nl: Jaarweergave, horizontale voorbeeldpositie

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
nl: Positie van het horizontale afspraakvoorbeeld bij jaarweergave, in pixels

en: Year view vertical preview position
nl: Jaarweergave, verticale voorbeeldpositie

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
nl: Positie van het verticale afspraakvoorbeeld bij jaarweergave, in pixels

en: Shorten event time by minutes
nl: Afspraaktijd inkorten met minuten

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
nl: Het aantal minuten waarmee de nieuwe afspraaktijd ingekort moet worden. Of het de begin- of eindtijd is die gewijzigd wordt, wordt bepaald door de instelling ‘shorten-time-end’

en: Whether to shorten event end time
nl: Of de afspra

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
nl: Een koppeloptie voor de instelling ‘shorten-time’, om de eind- of begintijd te wijzigen

en: Background color for the 'today' day
nl: Achtergrondkleur voor de dag ‘today’ (vandaag)

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
nl: Laat dit leeg om een gele kleur te gebruiken op basis van het huidige thema, en gebruik anders een kleur in het formaat `#RRGGBB`

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
nl: (Wordt niet meer gebruikt) Weekdag waarmee de week begint, van zondag (0) tot zaterdag (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
nl: Deze sleutel is verouderd per versie 3.10 en dient niet langer te worden gebruikt. Gebruik in plaats daarvan ‘week-start-day-name’.

en: (Deprecated) Work days
nl: (Verouderd) Werkdagen

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
nl: Dagen waarop het begin en einde van werkuren moet worden aangegeven. (Deze sleutel is verouderd per versie 3.10 en dient niet langer te worden gebruikt. Gebruik in plaats daarvan de sleutels ‘work-day-monday’, ‘work-day-tuesday’, enz.)

en: Previous Evolution version
nl: Vorige versie van Evolution

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
nl: De meest recent gebruikte versie van Evolution, uitgedrukt als ‘major.minor.micro’. Dit wordt gebruikt voor het overzetten van gegevens en instellingen van oudere naar nieuwere versies.

en: List of disabled plugins
nl: Lijst van uitgeschakelde plug-ins

en: The list of disabled plugins in Evolution
nl: Lijst van uitgeschakelde plug-ins in Evolution

en: The window’s X coordinate
nl: X-coördinaat van venster

en: The window’s Y coordinate
nl: Y-coördinaat van venster

en: The window’s width in pixels
nl: Vensterbreedte in beeldpunten

en: The window’s height in pixels
nl: Vensterhoogte in beeldpunten

en: Whether the window is maximized
nl: Of het venster gemaximaliseerd moet zijn

en: GNOME Calendar’s calendar import done
nl: Importeren van agenda uit GNOME Agenda voltooid

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
nl: Of agenda uit GNOME Agenda wel of niet geïmporteerd is

en: GNOME Calendar’s tasks import done
nl: Importeren van taken uit GNOME Agenda voltooid

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
nl: Of taken uit GNOME Agenda wel of niet geïmporteerd zijn

en: Check whether Evolution is the default mailer
nl: Controleren of Evolution het standaard mailprogramma is

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
nl: Elke keer als Evolution wordt opgestart, controleren of het het standaard mailprogramma is.

en: Default charset in which to compose messages
nl: Standaard tekenset voor het opstellen van berichten

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
nl: Standaard tekenset voor het opstellen van berichten. Gebruikt UTF-8, indien niet ingesteld.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
nl: Namen van de voorkeurseditor in het opstelvenster, gescheiden door komma’s

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
nl: Als de naam niet overeenkomt met een geïnstalleerde tekstverwerker wordt de ingebouwde WebKit-editor gebruikt. De modus is optioneel, in welk geval de editor voor alle modi die hij ondersteunt gebruikt wordt. Mogelijk modi zijn ‘plain’ (platte tekst), ‘html’, ‘markdown-plain’ (Markdown als platte tekst), ‘markdown-html’ (Markdown als HTML) en ‘markdown’. Voorbeeldwaarden zijn: ‘webkit’ (om WebKit te gebruiken voor platte tekst en HTML), ‘plain:eerste-verwerker,html:tweede-verwerker’ (om ‘eerste-verwerker’ te gebruiken voor ‘plain’ en ‘second-editor’ voor ‘html’)

en: Path where picture gallery should search for its content
nl: Pad naar de inhoud waarvan fotogalerie moet zoeken

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
nl: Deze waarde kan een lege tekenreeks zijn, hetgeen betekent dat de systeem-afbeeldingenmap gebruikt wordt, doorgaans is dat ~/Afbeeldingen. Deze map zal ook gebruikt worden wanneer het ingestelde pad niet verwijst naar de bestaande map

en: Spell check inline
nl: Spellingscontrole in bericht

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
nl: Spellingsfouten aanduiden tijdens het typen.

en: Automatic link recognition
nl: Automatisch herkennen van koppelingen

en: Recognize links in text and replace them.
nl: Herkennen en vervangen van koppelingen in de tekst.

en: Automatic emoticon recognition
nl: Automatisch herkennen van smileys

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
nl: Herkennen van smileys in de tekst en deze vervangen door afbeeldingen of Unicode-tekens.

en: Unicode emoticons
nl: Unicode-smileys

en: Use Unicode characters for emoticons.
nl: Unicode-tekens gebruiken voor voor smileys.

en: Attribute message
nl: Bericht toeschrijven

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
nl: De tekst die wordt ingevoegd wanneer een antwoord op een bericht wordt verstuurd, met de mededeling dat het bericht van de originele auteur is

en: Forward message
nl: Bericht doorsturen

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
nl: De tekst die wordt ingevoegd wanneer een bericht wordt doorgestuurd, met de mededeling dat het doorgestuurde bericht volgt

en: Original message
nl: Oorspronkelijke bericht

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
nl: De tekst die wordt ingevoegd wanneer een antwoord op een bericht wordt verstuurd (bovenaan het bericht), met de mededeling dat het originele bericht volgt

en: Group Reply replies to list
nl: Groepsbeantwoording antwoordt naar lijst

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
nl: In plaats van het normale ‘Allen beantwoorden’-gedrag, laat deze optie de werkbalkknop ‘Groepsbeantwoording’ proberen alleen antwoord te sturen naar de mailinglijst via welke u de kopie ontving van het bericht waarop u antwoordt.

en: Put the cursor at the bottom of replies
nl: Plaats de cursor onderaan antwoorden

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
nl: Gebruikers hebben verschillende meningen over waar de cursor zich moet bevinden wanneer men een bericht beantwoordt. Dit bepaalt of de cursor aan de boven- of onderzijde van het bericht wordt geplaatst.

en: Always request read receipt
nl: Altijd leesbevestiging vragen

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
nl: Of standaard aan elk bericht een leesbevestiging toegevoegd wordt.

en: What mode open the composer with
nl: In welke modus het opstelvenster geopend wordt

en: Spell checking languages
nl: Talen voor spellingscontrole

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
nl: Lijst met taalcodes die gebruikt worden voor spellingscontrole.

en: List of recently used spell checking languages
nl: Lijst van recent gebruikte talen voor spellingscontrole

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
nl: Lijst met taalcodes die recent gebruikt werden voor spellingscontrole.

en: How many recently used spell checking languages to remember
nl: Hoe veel recent gebruikte talen voor spellingscontrole onthouden worden

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
nl: Het veld ‘Bcc’ tonen bij versturen van e-mailbericht

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
nl: Het veld ‘Bcc’ tonen bij versturen van e-mailbericht. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een e-mailaccount is gekozen.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
nl: Het veld ‘Cc’ tonen bij versturen van e-mailbericht

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
nl: Het veld ‘Cc’ tonen bij versturen van e-mailbericht. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een e-mailaccount is gekozen.

en: Show “From” override field when sending a mail message
nl: Het veld ‘Van’ tonen bij versturen van e-mailbericht

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
nl: Het veld ‘Van’ tonen bij versturen van e-mailbericht. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een e-mailaccount is gekozen.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
nl: Bij het versturen van een e-mailbericht het veld ‘Beantwoorden aan’ tonen

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
nl: Het veld ‘Antwoord naar’ tonen bij versturen van e-mailbericht. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een e-mailaccount is gekozen.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
nl: Het veld ‘Van’ tonen bij posten naar een nieuwsgroep

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
nl: Het veld ‘Van’ tonen bij posten naar een nieuwsgroep. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een nieuwsaccount is gekozen.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
nl: Het veld ‘Antwoord naar’ tonen bij posten naar een nieuwsgroep

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
nl: Het veld ‘Antwoord naar’ tonen bij posten naar een nieuwsgroep. Dit wordt bediend vanuit het menu Beeld wanneer er een nieuwsaccount is gekozen.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
nl: Antwoorden digitaal ondertekenen wanneer het oorspronkelijke bericht ondertekend is

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
nl: Automatisch PGP- of S/MIME-ondertekening inschakelen bij antwoorden op een bericht dat ook ondertekend is met PGP of S/MIME.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
nl: Bestandsnamen coderen op de manier van Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
nl: Bestandsnamen in de mail-koptekst op dezelfde manier coderen als Outlook of GMail dat doen, zodat bestandsnamen met UTF-8 letters die door Evolution verzonden worden correct worden weergeven. Dit is omdat deze programma’s de incorrecte standaard RFC 2047 volgen en niet de standaard RFC 2231.

en: Send messages through Outbox folder
nl: Berichten verzenden via Postvak UIT

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
nl: Berichten altijd opslaan naar de Postvak UIT-map bij versturen, om een gebruiker te laten bepalen wanneer berichten worden verstuurd.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
nl: Hoe lang er gewacht moet worden om berichten in Postvak UIT te verzenden

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
nl: Een vertraging, in minuten, om te wachten tot berichten in Postvak UIT verzonden worden. Minder dan 0 betekent nooit verzenden, 0 betekent onmiddellijk verzenden, de rest is het vertragingsinterval in minuten.

en: Include signature in new messages only
nl: Handtekening alleen in nieuwe berichten bijvoegen

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
nl: Geselecteerde ondertekening enkel invoegen bij nieuwe berichten, maar geen ondertekening toevoegen voor Antwoorden of Doorsturen.

en: Put personalized signatures at the top of replies
nl: Persoonlijke ondertekening boven antwoord plaatsen

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
nl: Gebruikers hebben verschillende meningen over waar de ondertekening zich moet bevinden wanneer men een bericht beantwoordt. Dit bepaalt of de ondertekening aan de boven- of onderzijde van het bericht wordt geplaatst.

en: Do not add signature delimiter
nl: Geen ondertekeningbegrenzer toevoegen

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
nl: Inschakelen in geval u geen ondertekeningbegrenzer vóór uw ondertekening wilt toevoegen wanneer u een bericht samenstelt.

en: Keep original message signature in replies
nl: Handtekening van oorspronkelijk bericht behouden in antwoorden

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
nl: Indien WAAR wordt de handtekening van het oorspronkelijke bericht behouden in antwoorden, zo niet wordt de handtekening en alles daaronder gewist bij het beantwoorden van het bericht.

en: Ignore list Reply-To:
nl: Antwoord naar: voor mailinglijsten negeren

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
nl: Sommige mailinglijsten stellen een Antwoord naar:-kopregel in om gebruikers antwoord te laten sturen naar de lijst, zelfs wanneer zij Evolution vragen privé te antwoorden. Met het inschakelen van deze optie zal een poging worden gedaan dergelijke Antwoord naar:-kopregels te negeren, zodat Evolution zal doen wat u vraagt. Als u kiest voor privé antwoorden, dan zal er een privé-antwoord worden gestuurd en als u kiest voor ‘Antwoord naar lijst’, dan zal dat gedaan worden. Het werkt door de Antwoord naar:-kopregel te vergelijken met een Lijst-post:-kopregel, als die er is.

en: List of localized “Re”
nl: Lijst van gelokaliseerde ‘Re’

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
nl: Komma-gescheiden lijst van gelokaliseerde ‘Re’-afkortingen die overgeslagen moeten worden in een onderwerptekst wanneer een bericht beantwoord wordt, als aanvulling op het standaard ‘Re’-voorvoegsel. Een voorbeeld: ‘SV.AV’.

en: List of localized “Re” separators
nl: Lijst van gelokaliseerde ‘Re’-scheidingstekens

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
nl: Een lijst van gelokaliseerde ‘Re’-scheidingstekens die overgeslagen moeten worden in een onderwerptekst wanneer een bericht beantwoord wordt, als aanvulling op de standaard ‘:’ en de Unicode-‘:’-scheidingstekens.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
nl: Vertaalde ‘Fwd’/‘Re’ in berichtonderwerp gebruiken

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
nl: Indien waar worden gelokaliseerde vormen van ‘Fwd’/‘Re’, zoals aangeboden door de huidige vertaling, gebruikt in het berichtonderwerp bij beantwoorden en doorsturen, zo niet wordt de niet-gelokaliseerde versie gebruikt.

en: Number of characters for wrapping
nl: Hoeveelheid tekens voor tekstomloop

en: Will autowrap lines after given number of characters.
nl: Slaat regels automatisch om na een gegeven aantal tekens.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
nl: Aantal Aan- en CC-ontvangers om ‘prompt-on-many-to-cc-recips’ aan te vragen

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
nl: Wanneer te vragen indien het aantal Aan- en CC-ontvangers deze waarde bereikt.

en: Whether to always show main toolbar
nl: Of de hoofdwerkbalk altijd getoond wordt

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
nl: Indien ingeschakeld zal de hoofdwerkbalk zichtbaar zijn.

en: Whether to always show edit toolbar
nl: Of de bewerkingswerkbalk altijd getoond wordt

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
nl: Indien ingeschakeld zal de bewerkingswerkbalk zichtbaar zijn.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
nl: Of de knoppen Ondertekenen en Versleutelen altijd getoond worden in de werkbalk

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
nl: Indien ingeschakeld worden de Ondertekenen- en Versleutelen-knoppen voor PGP of S/MIME altijd getoond in de opstelwerkbalk. Anders worden ze alleen getoond wanneer gebruikt.

en: Wrap quoted text in replies
nl: Geciteerde tekst met tekstomloop in antwoorden

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
nl: Indien ingeschakeld zal aangehaalde tekst met oploop zijn.

en: Paste plain text as preformatted
nl: Platte tekst plakken als voorgeformatteerd

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
nl: Indien ingeschakeld wordt platte tekst in de verwerker geplakt als voorgeformatteerde alinea. Indien uitgeschakeld wordt de tekst geplakt als normale alinea.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
nl: UTC-tijd in antwoorden omzetten naar lokale tijd

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
nl: Of de tijd in antwoorden omgezet moet worden naar de lokale tijd, indien de tijd in het bericht in UTC is.

en: Use user date format in reply credits
nl: Datumindeling van gebruiker gebruiken in antwoorden

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
nl: Of de tijd in antwoorden weergegeven moet worden met de datumindeling van de gebruiker. Indien niet ingesteld wordt de kopwaarde van het oorspronkelijke bericht gebruikt.

en: Mark replied to messages as read
nl: Beantwoorde berichten markeren als gelezen

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
nl: Of een bericht dat wordt beantwoord en als dusdanig wordt gemarkeerd, ook als gelezen gemarkeerd moet worden.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
nl: Of de plattetekstopsteller gestart moet worden in voorgeformatteerde paragraafmodus

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
nl: Indien waar, zullen nieuwe berichten zonder opmaak de voorgeformatteerde paragraafmodus vooraf geselecteerd hebben. De normale paragraafmodus zal gebruikt worden indien ingesteld op onwaar.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
nl: Of de berichtkopaanwijzing Content-Disposition:inline wordt opgevolgd

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
nl: Stel in op ‘false’ om automatische weergave van bijlagen met Content-Disposition:inline te blokkeren.

en: Save file format for drag-and-drop operation
nl: Bestandsformaat voor de actie slepen en neerzetten opslaan

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
nl: Kan ‘mbox’ of ‘pdf’ zijn.

en: Show image animations
nl: Bewegende afbeeldingen tonen

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
nl: Bewegende afbeeldingen inschakelen in HTML-berichten. Velen vinden bewegende afbeeldingen onprettig en zien liever een statische afbeelding in plaats daarvan.

en: Enable or disable type ahead search feature
nl: De functie ‘zoeken-terwijl-u-typt’ aan/uitzetten

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
nl: De zoekfunctie in het zijpaneel inschakelen voor het interactief zoeken naar mapnamen.

en: Enable or disable magic space bar
nl: De magische spatiebalk aan/uitzetten

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
nl: Indien ingeschakeld wordt de spatiebalk gebruikt om door de berichten te schuiven in de voorbeeldweergave, de berichtenlijst en mappen.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
nl: Het gebruik van gelijksoortige weergaveinstellingen van de berichtenlijst voor alle mappen inschakelen

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
nl: Het gebruik van gelijksoortige berichten-lijstweergaveinstellingen voor alle mappen inschakelen.

en: Enable to use the same search settings for all folders
nl: Het gebruik van dezelfde zoekinstellingen voor alle mappen inschakelen

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
nl: Dit wordt enkel in acht genomen in combinatie met de ‘global-view-setting’.

en: Mark citations in the message “Preview”
nl: Citaten in de voorbeeldweergave van het bericht markeren

en: Mark citations in the message “Preview”.
nl: Citaten in de voorbeeldweergave van het bericht markeren.

en: Citation highlight color
nl: Markeerkleur citaat

en: Citation highlight color.
nl: Markeerkleur citaat.

en: Enable/disable caret mode
nl: Aanzetten/uitzetten cursormodus

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
nl: Cursormodus gebruiken zodat u een cursor ziet bij het lezen van e-mail.

en: Default charset in which to display messages
nl: Standaard tekenset voor het weergeven van berichten

en: Default charset in which to display messages.
nl: Standaard tekenset voor het weergeven van berichten.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
nl: Automatisch afbeeldingen voor HTML-berichten via HTTP laden

en: Show notification about missing remote content
nl: Melding tonen over ontbrekende externe inhoud

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
nl: Wanneer het berichtenvoorbeeld een bericht toont dat inhoud op afstand moet downloaden, terwijl de download niet wordt toegestaan voor de gebruiker of de website, laat er dan een melding over zien aan de bovenkant van het voorbeeldpaneel.

en: Show Animations
nl: Bewegende afbeeldingen tonen

en: Show animated images as animations.
nl: Bewegende afbeeldingen tonen als animaties.

en: Show all message headers
nl: Alle berichtkoppen tonen

en: Show all the headers when viewing a messages.
nl: Bij het bekijken van berichten alle koppen tonen.

en: List of headers to show when viewing a message.
nl: Lijst van kopregels om weer te geven bij bekijken van een bericht.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
nl: Elke kopregel wordt als paar vertegenwoordigd: de kopnaam, en booleaanse waarde die aangeeft of de kop is ingeschakeld. Uitgeschakelde kopregels worden niet getoond bij het weergeven van een bericht, maar worden nog wel aangegeven in de Voorkeuren.

en: Show photo of the sender
nl: Foto van afzender weergeven

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
nl: De foto van de afzender tonen in de berichtweergave.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
nl: libravatar.org doorzoeken op een foto van de afzender

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
nl: Laat toe te zoeken op libravatar.org voor een foto van de afzender.

en: Mark as Seen after specified timeout
nl: Als gelezen markeren na een bepaalde tijdslimiet

en: Mark as Seen after specified timeout.
nl: Als gelezen markeren na een bepaalde tijdslimiet.

en: Mark as Seen always after specified timeout
nl: Altijd als gelezen markeren na een bepaalde tijdslimiet

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
nl: Indien ingeschakeld zal het geselecteerde bericht als ongelezen worden ingesteld na de tijdslimiet, ook na de mapwijziging.

en: Timeout for marking messages as seen
nl: Tijdslimiet voor het markeren van berichten als gelezen

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
nl: Tijdslimiet voor het markeren van berichten als ‘gelezen’ in milliseconden.

en: Show Attachment Bar
nl: Bijlagenbalk tonen

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
nl: Bijlagenbalk onder het e-mailvoorbeeldvenster weergeven als het bericht bijlagen bevat.

en: Sender email-address column in the message list
nl: De kolom met de e-mail van de afzender in de berichtenlijst

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
nl: De e-mail van de afzender tonen in een afzonderlijke kolom in de berichtenlijst.

en: Show deleted messages in the message-list
nl: Verwijderde berichten tonen in de berichtenlijst

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
nl: Verwijderde berichten (doorgestreept) tonen in de berichtenlijst.

en: Show junk messages in the message-list
nl: Spamberichten tonen in de berichtenlijst

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
nl: Spamberichten (doorgestreept) tonen in de berichtenlijst.

en: Enable Unmatched search folder
nl: Zoekmap met niet-overeenkomende berichten inschakelen

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
nl: Zoekmap met niet-overeenkomende berichten inschakelen binnen Zoekmappen. Deze doet niets als Zoekmappen uitgeschakeld is.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
nl: Verbergt de voorbeeldweergave per map en maakt de selectie ongedaan

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
nl: Deze sleutel wordt slechts een keer gelezen en na het lezen op ‘onwaar’ gezet. Dit deselecteert de e-mail uit de lijst en verwijdert de voorbeeldweergave voor die map.

en: Height of the message-list pane
nl: Hoogte van het berichtenlijstpaneel

en: Height of the message-list pane.
nl: Hoogte van het berichtenlijstpaneel.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
nl: Of berichtkoppen ingeklapt zijn in de gebruikersinterface

en: Width of the message-list pane
nl: Breedte van het berichtenlijstpaneel

en: Width of the message-list pane.
nl: Breedte van het berichtenlijstpaneel.

en: Layout style
nl: Opmaakprofiel

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
nl: Het opmaakprofiel bepaalt waar het voorbeeldpaneel geplaatst wordt in relatie tot de berichtenlijst. ‘0’ (Klassieke weergave) plaatst het voorbeeldpaneel onder de berichtenlijst.  ‘1’ (verticale weergave) plaatst het voorbeeldpaneel naast de berichtenlijst.

en: Variable width font
nl: Lettertype met variabele breedte

en: The variable width font for mail display.
nl: Het lettertype met variabele breedte voor de tekstinhoud van e-mail.

en: Terminal font
nl: Terminal-lettertype

en: The terminal font for mail display.
nl: Het terminal-lettertype voor de tekstinhoud van e-mail.

en: Use custom fonts
nl: Zelfgekozen lettertypes gebruiken

en: Use custom fonts for displaying mail.
nl: Zelfgekozen lettertypes gebruiken voor de berichtinhoud.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
nl: Compact weergeven van adressen in Aan/CC/BCC

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
nl: De adressen in het veld ‘Aan/CC/BCC’ weergeven tot het aantal dat in address_count wordt aangegeven.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
nl: Het aantal adressen dat getoond wordt in TO/CC/BCC

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
nl: Dit bepaalt hoeveel adressen weergegeven worden in de standaard berichtenlijst, waarna ‘…’ getoond zal worden.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
nl: E-mails weergeven in het kopdeel van het berichtvoorbeeld als de naam beschikbaar is

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
nl: Indien onwaar, zullen e-mailadressen die zowel de naam als de e-maildelen in hoofdingen zoals Aan/Cc/Bcc hebben enkel worden weergegeven als naam, zonder het e-mailadres, en zal de naam klikbaar zijn.

en: Thread the message-list based on Subject
nl: Conversatiestructuur gebaseerd op onderwerp tonen in de berichtenlijst

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
nl: Of teruggevallen wordt op conversatiestructuur op onderwerp wanneer de berichten geen kopregels ‘In-Reply-To’ of ‘References’ bevatten.

en: Default value for thread expand state
nl: Geeft aan of conversaties standaard opengeklapt worden

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
nl: Deze instelling bepaalt of conversaties standaard open- of dichtgeklapt getoond moeten worden. Evolution moet hiervoor opnieuw gestart worden.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
nl: Of conversaties gesorteerd worden op het laatste bericht in de conversatie

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
nl: Deze instelling bepaalt of conversaties standaard gesorteerd worden op het laatste bericht in elke conversaties, in plaats van op de datum van het bericht. Evolution moet hiervoor opnieuw gestart worden.

en: Whether sort thread children always ascending
nl: Of antwoorden in conversaties altijd oplopend worden gesorteerd

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
nl: Deze instelling bepaalt of antwoorden in conversaties standaard oplopend gesorteerd worden, in plaats van op dezelfde volgorde als op het conversatie-hoofdniveau.

en: Whether to compress thread level
nl: Of het conversatiestructuurniveau gecomprimeerd moet worden

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
nl: Schakel dit in om conversatiestructuurniveaus te comprimeren voor platte gesprekken om het niveau niet zo diep te maken.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
nl: Accounts op alfabetische volgorde sorteren in een mappenboom

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
nl: Bepaalt hoe accounts moeten worden gesorteerd in een mappenboom in een berichtenoverzicht. Als dit ingesteld is op ‘true’, dan worden accounts gesorteerd op alfabetische volgorde, met uitzondering van Op deze computer en Zoekmappen; in het andere geval worden accounts gesorteerd op basis van een door de gebruiker opgegeven volgorde

en: Log filter actions
nl: Filter acties bijhouden

en: Log filter actions to the specified log file.
nl: Filter acties bijhouden in het gespecificeerde log bestand.

en: Logfile to log filter actions
nl: Logbestand voor filteracties

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
nl: Indien niet ingesteld, of ingesteld op ‘stdout’, zullen de logboeken naar stdout worden verstuurd, in plaats van naar een bestand.

en: Flush Outbox after filtering
nl: Postvak UIT legen na filteren

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
nl: Of Postvak UIT moet worden geleegd nadat er gefilterd is. Het legen van de map Postvak UIT gebeurt alleen als er een ‘Doorsturen naar’-filteractie werd gebruikt en ongeveer een minuut na het aanroepen van de laatste actie.

en: Default forward style
nl: Standaard manier van doorsturen

en: Default reply style
nl: Standaard manier van antwoorden

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
nl: Taalattributielabel voor Doorsturen en Antwoorden, zoals nl_NL. Bij een lege tekenreeks wordt dezelfde taal als in de gebruikersinterface gebruikt.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
nl: Bevestiging vragen voor verzenden bij het gebruik van sneltoets (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker probeert om een bericht te versturen met een sneltoets.

en: Prompt on empty subject
nl: Waarschuwen wanneer geen onderwerp is ingevuld

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker probeert om een bericht zonder onderwerp te versturen.

en: Prompt when emptying the trash
nl: Waarschuwen wanneer de prullenbak geleegd wordt

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker de prullenbak wil leegmaken.

en: Prompt when user expunges
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker opruimt

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker een map probeert op te ruimen.

en: Prompt when user calls Empty Junk
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker spamberichten opruimt

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker de Spammap probeert op te ruimen.

en: Prompt when user marks message as Junk
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker berichten als spam markeert

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
nl: Geef een waarschuwing wanneer de gebruiker een bericht als spam probeert te markeren.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
nl: Waarschuwen voordat het bericht verstuurd wordt naar geadresseerden waarvan geen e-mailadres is ingevoerd

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
nl: Het activeert/deactiveert de herhaalde waarschuwingen dat u een bericht probeert te sturen naar geadresseerden waarvan geen e-mailadres is ingevoerd

en: Prompt when user only fills Bcc
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker enkel het Bcc-veld invult

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
nl: Waarschuwen wanneer berichten worden verstuurd zonder Aan of Cc-geadresseerden.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
nl: Waarschuwen als de gebruiker ongewenste HTML probeert te versturen

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
nl: Waarschuwen wanneer HTML-berichten verstuurd worden naar contacten die dat niet willen.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
nl: Waarschuwen wanneer de gebruiker 10 of meer berichten tegelijkertijd probeert te openen

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
nl: Als een gebruiker 10 of meer berichten tegelijkertijd probeert te openen, vraag de gebruiker dan of hij dat werkelijk wilt doen.

en: Prompt while marking multiple messages
nl: Waarschuwen wanneer er meerder berichten worden gemarkeerd

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
nl: Bij het markeren van meerdere berichten tegelijk de waarschuwing in- of uitschakelen.

en: Prompt when deleting messages in search folder
nl: Waarschuwen wanneer berichten worden verwijderd uit de zoekmap

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
nl: Het activeert/deactiveert de dialoogvensters die waarschuwen dat verwijderen van berichten uit de zoekmap resulteert in het verwijderen van de oorspronkelijke e-mail, en dus niet alleen uit het zoekresultaat.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
nl: Vraagt of een map moet worden gekopieerd via slepen en neerzetten in de mappenboom

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
nl: Mogelijke waarden zijn: ‘nooit’ — niet kopiëren bij slepen en neerzetten van mappen in mappenboom, ‘altijd’ — kopiëren bij slepen en neerzetten van mappen in mappenboom zonder vragen, of ‘vragen’ — (of elke andere waarde) gebruiker vragen.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
nl: Vraagt of een map moet worden verplaatst via slepen en neerzetten in de mappenboom

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
nl: Mogelijke waarden zijn: ‘nooit’ — niet verplaatsen bij slepen en neerzetten van mappen in mappenboom, ‘altijd’ — verplaatsen bij slepen en neerzetten van mappen in mappenboom zonder vragen, of ‘vragen’ — (of elke andere waarde) gebruiker vragen.

en: Prompt when replying privately to list messages
nl: Waarschuwen wanneer lijstberichten privé worden beantwoord

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
nl: Het activeert/deactiveert de herhaalde waarschuwingen dat u u een privé-antwoord stuurt op een bericht dat via de mailinglijst ontvangen werd.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
nl: Waarschuwen wanneer de mailinglijst persoonlijke antwoorden onderschept

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
nl: Het activeert/deactiveert de herhaalde waarschuwingen dat u probeert een privé-antwoord te sturen op een bericht dat via de mailinglijst ontvangen werd, terwijl in de lijst Antwoord naar: ingesteld is op het sturen van een antwoord naar de lijst

en: Prompt when replying to many recipients
nl: Waarschuwen wanneer antwoord wordt gestuurd naar vele geadresseerden

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
nl: Het deactiveert/activeert de dialoogvensters die  waarschuwen dat u een antwoord aan vele mensen stuurt.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
nl: Waarschuwen als het opstelformaat wordt gewijzigd en de inhoud zijn opmaak verliest

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
nl: Het activeert/deactiveert de herhaalde waarschuwingen dat u de opstelformaat wijzigt en dat de inhoud zijn opmaak verliest.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
nl: Waarschuwen wanneer er verzonden wordt naar veel ‘Aan’- en ’Cc’-geadresseerden

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
nl: Wel of niet een bevestiging weergeven bij het versturen naar veel Aan- en CC-ontvangers. De ‘composer-many-to-cc-recips-num’ bepaalt de drempelwaarde.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
nl: Beleid met betrekking tot het automatisch sluiten van het berichtenbrowservenster bij het doorsturen of antwoorden van het weergegeven bericht.

en: Empty Trash folders on exit
nl: Prullenbakken legen bij afsluiten

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
nl: Alle prullenbakken legen bij het afsluiten van Evolution.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
nl: Minimum aantal dagen tussen het legen van de prullenbak bij het afsluiten

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
nl: Minimumtijd tussen het legen van de prullenbak bij afsluiten, in dagen.

en: Last time Empty Trash was run
nl: De laatste keer dat de prullenbak geleegd was

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
nl: De vorige keer dat de prullenbak werd geleegd, in dagen sinds 1 januari 1970 (epoch).

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
nl: Hoeveel seconden de fout zichtbaar is in de statusbalk.

en: Level beyond which the message should be logged.
nl: Niveau waarboven het bericht gelogd moet worden.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
nl: Dit kan drie waardes aannemen: ‘0’ voor fouten, ‘1’ voor waarschuwingen, ‘2’ voor debug-berichten.

en: Show original “Date” header value.
nl: Waarde van oorspronkelijke ‘Datum’-kopregel tonen.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
nl: Oorspronkelijke ‘Datum’-kopregel tonen (met lokale tijd alleen als de tijdzone verschilt). Toon anders altijd de waarde van de ‘Datum’-kopregel in een door gebruiker gekozen opmaak en lokale tijdzone.

en: List of Labels and their associated colors
nl: Lijst met labels en de bijpassende kleuren

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
nl: Lijst met labels die bij het mail onderdeel van Evolution bekend zijn. De lijst bestaat uit tekenreeksen met naam:kleur waarbij kleur in HTML hex-codering is.

en: Check incoming mail being junk
nl: Binnengekomen e-mail op spam controleren

en: Run junk test on incoming mail.
nl: Binnengekomen e-mail op spam controleren.

en: Empty Junk folders on exit
nl: Mappen met spam legen bij afsluiten

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
nl: Alle mappen met spam legen bij afsluiten van Evolution.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
nl: Minimum aantal dagen tussen het legen van de spammap bij het afsluiten

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
nl: Minimumtijd tussen het legen van de spammap bij afsluiten, in dagen.

en: Last time Empty Junk was run
nl: De laatste keer dat de spammap geleegd was

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
nl: De vorige keer dat de spammap werd geleegd, in dagen sinds 1 januari 1970 (epoch).

en: The default plugin for Junk hook
nl: De standaard plug-in voor spamafhandeling

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
nl: Dit is de standaard spamplug-in, al zijn er meerdere ingeschakeld. Als de standaard plug-in uitgeschakeld is, wordt er niet overgestapt op een andere.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
nl: Bepaalt of het adres van de afzender opgezocht wordt in het adresboek

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
nl: Bepaalt of het adres van de afzender opgezocht wordt in het adresboek. Indien aanwezig zou de e-mail geen spam zijn. Het doorzoekt de adresboeken die aangevinkt zijn voor automatisch aanvullen. Het kan traag zijn wanneer adresboeken (zoals LDAP) aangevinkt zijn voor automatisch aanvullen.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
nl: Bepaalt of adressen voor het filteren van spam alleen opgezocht worden in het lokale adresboek

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
nl: Deze optie is gerelateerd aan de sleutel lookup_addressbook en wordt gebruikt om te bepalen of adressen alleen opgezocht worden in het lokale adresboek, om mail van bekende contacten uit te sluiten van spamfiltering.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
nl: Bepaalt of zelfgemaakte kopregels gebruikt worden voor de controle op spam

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
nl: Bepaalt of zelfgemaakte kopregels gebruikt worden voor de controle op spam. Indien ingeschakeld en de kopregels zijn vermeld, zal het de spamcontrole versnellen.

en: Custom headers to use while checking for junk.
nl: Zelfgemaakte kopregels voor spamcontrole.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
nl: Zelfgemaakte kopregels die gebruikt worden bij de controle op spam. De items in de lijst zijn in de vorm ‘kopregelnaam=waarde’.

en: UID string of the default account.
nl: UID tekenreeks van het standaard account.

en: Save directory
nl: Map opslaan

en: Directory for saving mail component files.
nl: Map waar e-mailcomponenten worden opgeslagen.

en: Composer load/attach directory
nl: Bijlagenmap die gebruikt wordt bij het opstellen van berichten

en: Directory for loading/attaching files to composer.
nl: Map waar bijlagen/bestanden vandaan worden gehaald.

en: Check for new messages on start
nl: Controleren op nieuwe post bij starten

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
nl: Of er op nieuwe berichten moet worden gecontroleerd bij het opstarten van Evolution. Dit houdt ook het versturen van berichten uit Postvak UIT in.

en: Check for new messages in all active accounts
nl: Controleren op nieuwe post in alle actieve accounts

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
nl: Of er op nieuwe berichten gecontroleerd moet worden in alle actieve accounts, ongeacht de accountoptie ‘elke X minuten op nieuwe berichten controleren’ wanneer Evolution gestart wordt. Deze optie wordt alleen gebruikt samen met de optie ‘send_recv_on_start’.

en: Server synchronization interval
nl: Synchronisatie-interval

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
nl: Bepaalt hoe vaak lokale wijzigingen gesynchroniseerd worden met de server.

en: Allow expunge in virtual folders
nl: Opruimen toestaan in virtuele mappen

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
nl: Schakelt Opruimen in voor virtuele mappen, wat betekent dat Map->Opruimen oproepbaar is in virtuele mappen, terwijl het opruimen zelf wordt gedaan in alle mappen voor alle verwijderde berichten in de virtuele map, niet alleen voor verwijderde berichten die horen bij de virtuele map.

en: Inherit theme colors in HTML format
nl: Themakleuren overnemen in HTML-formaat

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
nl: Indien ingeschakeld zullen de themakleuren voor achtergrond, tekst en koppelingen worden verstuurd in resulterend HTML-geformatteerd bericht.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
nl: Een archiefmap voor berichten op deze computer.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
nl: Archiefmap voor berichten op deze computer te gebruiken voor de Berichten|Archiveren…-functie.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
nl: Of de takenbalk zichtbaar is in het hoofdvenster

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
nl: Slaat op of de takenbalk zichtbaar is in het hoofdvenster.

en: Width of the To Do bar in the main window
nl: Breedte van de takenbalk in het hoofdvenster

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
nl: Bevat de breedte van de takenbalk voor het hoofdvenster.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
nl: Of de takenbalk zichtbaar is in een subvenster

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
nl: Slaat op of de takenbalk zichtbaar is in een subvenster.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
nl: Breedte van de takenbalk in een subvenster

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
nl: Bevat de breedte van de takenbalk voor een subvenster.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
nl: Of de takenbalk ook voltooide taken moet weergeven

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
nl: Slaat op of de takenbalk ook voltooide taken moet weergeven.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
nl: Of de takenbalk ook taken zonder verloopdatum moet weergeven

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
nl: Slaat op of de takenbalk ook taken zonder verloopdatum moet weergeven.

en: How many days to show in the To Do bar
nl: Hoeveel dagen er weergegeven moeten worden in de takenbalk

en: Values out of range are clamped to the boundary.
nl: Waarden buiten het bereik worden aangepast naar de dichtstbijzijnde limietwaarde.

en: Show start up wizard
nl: De opstartassistent tonen

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
nl: Of de opstartassistent moet worden getoond als er geen e-mailaccount is ingesteld.

en: Whether go to the previous message after message deletion
nl: Of naar het vorig bericht gegaan moet worden nadat bericht verwijderd is

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
nl: Indien waar, wordt het vorige bericht geopend bij verwijderen van het geselecteerde; indien onwaar, het volgende.

en: Show Subject above Sender in Messages column
nl: Onderwerp boven afzender weergeven in berichtenkolom

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
nl: Of het onderwerp in de Berichtenkolom boven de afzender (Van/Aan) wordt weergegeven, meestal in de verticale/brede weergave van de berichtenlijst

en: Visually wrap long lines in composer
nl: Tekstomloop voor lange regels in opstelvenster

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
nl: Of lange regels tekst met tekstomloop moeten worden weergegeven om horizontaal scrollen te vermijden

en: Alternative reply style
nl: Alternatieve manier van antwoorden

en: Composer mode to use.
nl: De te gebruiken bewerkmodus.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
nl: Plaats de cursor onderaan alternatieve antwoorden

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
nl: Dit bepaalt of de cursor bovenaan of onderaan het bericht wordt geplaatst bij Alternatief antwoord.

en: Put the signature at the top of the message
nl: De ondertekening boven het bericht plaatsen

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
nl: Dit bepaalt of de ondertekening bovenaan of onderaan het bericht wordt geplaatst bij Alternatief antwoord.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
nl: Gekozen sjabloon gebruiken bij Alternatief antwoord

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
nl: Map-URI van laatst gekozen sjabloon voor Alternatief antwoord

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
nl: Bericht-UID van laatst gekozen sjabloon voor Alternatief antwoord

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
nl: Of het onderwerp van het oorspronkelijke bericht behouden moet blijven bij het toepassen van het sjabloon voor Alternatief antwoord

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
nl: Of ‘body’ in een mailto:-URI ingesteld moet worden als voorgeformatteerde paragraafstijl. Indien onwaar, wordt de normale paragraafstijl gebruikt.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
nl: Sluit het berichtvenster wanneer het geselecteerde bericht is verwijderd of gemarkeerd als ongewenst.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
nl: Archiefmappen in de selecties voor ‘Berichten verplaatsen/kopiëren naar map’ en ‘Ga naar map’ dichtklappen.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
nl: Waar er gezocht moet worden naar S/MIME-certificaten of PGP-sleutels van de ontvanger bij het versleutelen van berichten.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
nl: De waarde ‘off’ (uit) schakelt het opzoeken van certificaten volledig uit; de waarde ‘autocompleted’ (automatisch aangevuld) levert enkel certificaten voor automatisch aangevulde contacten; de waarde ‘books’ (boeken) gebruikt certificaten van automatisch aangevulde contacten en zoekt in boeken gemarkeerd voor automatisch aanvullen.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
nl: Of verzenden/ontvangen ook berichten moet downloaden om offline te bekijken.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
nl: Indien ingeschakeld worden berichten bij uitvoeren van verzenden/ontvangen ook gesynchroniseerd voor offline lezen. Deze optie is standaard uitgeschakeld.

en: Whether display delivery notification parts inline.
nl: Bepaalt of leesbevestigingen in het bericht weergegeven worden.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
nl: Indien ingeschakeld worden de leesbevestigingen en indelingsmeldingen automatisch in het bericht weergegeven.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
nl: Of kleuren in HTML-mails genegeerd moeten worden.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
nl: Indien ingeschakeld worden kleuren in HTML-berichten genegeerd en de bureaubladthemakleuren gebruikt.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
nl: Bepaalt of de opengeklapte staat van mappen behouden moet worden bij het uitvoeren van ‘Kopiëren/verplaatsen naar map’.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
nl: Indien ingeschakeld behoudt het dialoogvenster ‘Kopiëren/verplaatsen naar map’ de opengeklapte staat van de mappen in het dialoogvenster, anders worden alle mappen opengeklapt.

en: Whether to print attachments.
nl: Of bijlagen afgedrukt moeten worden.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
nl: Indien ingeschakeld en mogelijk wordt de inhoud van bijlagen mee afgedrukt met het bericht.

en: Size limit for text attachments to show
nl: Groottelimiet voor weer te geven tekstbijlagen

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
nl: Bepaalt de grootte in KB, de limiet om tekstbijlagen in het berichtvoorbeeld weer te geven. Alles boven deze limiet zal niet in het bericht weergegeven kunnen worden.

en: Show Preview Toolbar
nl: Voorbeeldwerkbalk tonen

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
nl: Werkbalk boven voorbeeldpaneel in de e-mailweergave tonen.

en: (Deprecated) Default forward style
nl: (Wordt niet meer gebruikt) Standaard manier van doorsturen

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
nl: Deze sleutel is uitgefaseerd sinds versie 3.10 en zou niet meer gebruikt moeten worden. Gebruik ‘forward-style-name’ in plaats hiervan.

en: (Deprecated) Default reply style
nl: (Wordt niet meer gebruikt) Standaard manier van antwoorden

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
nl: Deze sleutel is uitgefaseerd sinds versie 3.10 en zou niet meer gebruikt moeten worden. Gebruik ‘reply-style-name’ in plaats hiervan.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
nl: (Wordt niet meer gebruikt) Lijst van aangepaste koppen en of ze ingeschakeld zijn.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
nl: Deze sleutel is uitgefaseerd sinds versie 3.10 en zou niet meer gebruikt moeten worden. Gebruik ‘show-style-name’ in plaats hiervan.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
nl: (Wordt niet meer gebruikt) Afbeeldingen voor HTML-berichten via http laden

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
nl: Deze sleutel is uitgefaseerd sinds versie 3.10 en zou niet meer gebruikt moeten worden. Gebruik ‘image-style-name’ in plaats hiervan.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
nl: (Niet meer in gebruik) Vraagt of het berichtenvenster moet worden gesloten wanneer de gebruiker het bericht dat in het venster wordt getoond doorstuurt of beantwoordt

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
nl: Deze sleutel is uitgefaseerd sinds versie 3.10 en zou niet meer gebruikt moeten worden. Gebruik ‘browser-close-on-reply-policy’ in plaats hiervan.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
nl: [‘attachment’ (bijlage), ‘attaching’,‘attached’,‘bijgevoegd’,‘enclosed’,‘ingesloten’]

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
nl: Lijst met trefwoorden waarnaar door de bijlageherinneringsplug-in gezocht moet worden in de tekst van het bericht

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
nl: Lijst met trefwoorden waarnaar door de bijlageherinneringsplug-in gezocht moet worden in de tekst van het bericht.

en: Address book source
nl: Adresboekbron

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
nl: Het adresboek dat gebruikt moet worden voor het automatisch opslaan van gesynchroniseerde contacten.

en: Auto sync Pidgin contacts
nl: Pidgin-contacten automatisch synchroniseren

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
nl: Of Pidgin-contacten automatisch gesynchroniseerd moeten worden.

en: Enable autocontacts
nl: Autocontacten inschakelen

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
nl: Of contacten automatisch aan het adresboek van gebruiker toegevoegd moeten worden.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
nl: Of het veld ‘Opslaan als’ ingesteld is op ‘Voornaam Achternaam’

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
nl: ‘Opslaan als’ instellen op ‘Voornaam Achternaam’, in plaats van ‘Achternaam, Voornaam’.

en: Pidgin address book source
nl: Bron Pidgin-adresboek

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
nl: Het adresboek dat gebruikt moet worden voor het automatisch opslaan van gesynchroniseerde Pidgin-contacten.

en: Pidgin check interval
nl: Pidgin controle-interval

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
nl: Controle-interval voor het synchroniseren van Pidgin-contacten.

en: Pidgin last sync MD5
nl: Pidgin laatste sync MD5

en: Pidgin last sync MD5.
nl: Pidgin laatste sync MD5.

en: Pidgin last sync time
nl: Pidgin laatste synchronisatie

en: Pidgin last sync time.
nl: Pidgin laatste synchronisatie.

en: List of Custom Headers
nl: Lijst van aangepaste berichtkoppen

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
nl: De sleutel specificeert de lijst met aangepaste koppen die u aan een uitgaand bericht kunt toevoegen. De schrijfwijze voor het specificeren van een kop en de kopwaarde is: naam van de aangepaste kop, gevolgd door ‘=’ en de waarden gescheiden door ‘;’

en: Default External Editor
nl: Standaard externe editor

en: The default command that must be used as the editor.
nl: De standaardopdracht om te gebruiken als editor.

en: Automatically launch when a new mail is edited
nl: Automatisch starten bij opstellen van een nieuw e-mailbericht

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
nl: Automatisch editor starten na indrukken van een toets bij bericht opstellen.

en: Insert Face picture by default
nl: Gelaatsfoto invoegen als standaard

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
nl: Of er standaard een gelaatsfoto wordt ingevoegd in uitgaande berichten. De foto moet worden ingesteld voordat u dit aanvinkt, anders gebeurt er niets.

en: Delete processed
nl: Verwijderen verwerkt

en: Whether to delete processed iTip objects
nl: Of verwerkte iTip-objecten verwijderd moeten worden

en: Preserve existing reminder by default
nl: Bestaande herinnering standaard behouden

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
nl: Bepaalt of de optie om bestaande herinneringen standaard te behouden vooraf ingesteld wordt

en: Show invitation description provided by the sender
nl: Uitnodigingsbeschrijving aangeleverd door afzender tonen

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
nl: Stel in op waar om de uitnodigingsbeschrijving te tonen zoals deze werd aangeleverd door de afzender, indien beschikbaar

en: Notify new messages for Inbox only.
nl: Alleen melden bij nieuwe berichten in Postvak IN.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
nl: Of alleen melding gemaakt wordt bij nieuwe e-mail in de map Postvak IN.

en: Enable D-Bus messages.
nl: D-Busberichten gebruiken.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
nl: Genereert een D-Busbericht bij binnenkomst van nieuwe e-mail.

en: Enable icon in notification area.
nl: Pictogram gebruiken in mededelingengebied.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
nl: E-mailpictogram tonen in het mededelingengebied wanneer nieuwe berichten zijn binnengekomen.

en: Popup message together with the icon.
nl: Bericht geven tegelijk met het pictogram.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
nl: Of een bericht getoond wordt over het pictogram bij binnenkomst van nieuwe e-mail.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
nl: Hoorbare notificaties inschakelen wanneer nieuwe berichten binnenkomen.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
nl: Of er een geluid moet klinken wanneer er een nieuw bericht binnenkomt. Als dit ‘False’ is, worden ‘notify-sound-beep’, ‘notify-sound-file’, ‘notify-sound-play-file’ en ‘notify-sound-use-theme’ genegeerd.

en: Whether to emit a beep.
nl: Of er een piepsignaal moet worden gegeven.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
nl: Of er een piepsignaal moet worden gegeven bij binnenkomst van nieuwe berichten.

en: Sound filename to be played.
nl: Geluidsbestand om af te spelen.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
nl: Het geluidsbestand dat afgespeeld wordt wanneer er nieuwe berichten binnenkomen, als ‘notify-sound-play-file’ ‘true’ is.

en: Whether to play a sound file.
nl: Of er een geluidsbestand moet worden afspelen.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
nl: Of er een geluidsbestand moet worden afgespeeld wanneer er nieuwe berichten binnenkomen. De naam van het geluidsbestand wordt verkregen via ‘notify-sound-file’.

en: Use sound theme
nl: Geluidsthema gebruiken

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
nl: Het geluidsthema afspelen wanneer er nieuwe berichten binnenkomen, tenzij in piepmodus.

en: Do not notify for these accounts
nl: Geen meldingen weergeven voor deze accounts

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
nl: Bevat UID’s van accounts waarvoor meldingen gemeden moeten worden.

en: Mode to use when displaying mails
nl: Te gebruiken modus bij tonen van e-mailberichten

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
nl: De te gebruiken modus voor het weergeven van berichten. Bij ‘normaal’ kiest Evolution het beste deel om te tonen. Bij ‘tekstvoorkeur’ wordt het tekstgedeelte gebruikt, indien aanwezig, anders wordt de HTML-broncode weergegeven, en bij ‘alleen tekst’ wordt Evolution gedwongen alleen platte tekst te tonen

en: Whether to show suppressed HTML output
nl: Of onderdrukte HTML-uitvoer moet worden getoond

en: List of Destinations for publishing
nl: Lijst met doelmappen voor publicatie

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
nl: De sleutel specificeert de lijst met doelmappen waar agenda’s worden gepubliceerd. Elke waarde specificeert een XML met instellingen voor het publiceren naar een doelmap.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
nl: Lijst van opdrachten voor de geadresseerde en het adres dat ermee gebruikt dient te worden

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
nl: De lijst is van het formaat ‘geadresseerde&lt;tab&gt;afzender’, waarbij de geadresseerde ook een deel van een adres kan zijn, en de afzender een volledig e-mailadres is, dat exact dient overeen te komen met het Van-adres.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
nl: Lijst van opdrachten voor een account, welke geadresseerde deze aanvaardt

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
nl: Lijst met trefwoord/waarde-combinaties voor de Sjabloonplug-in waarmee de tekstinhoud van het bericht wordt omgezet.

en: Skip development warning dialog
nl: Waarschuwingsdialoog voor instabiele versie overslaan

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
nl: Of het waarschuwingsdialoog voor de ontwikkelingsversies van Evolution wordt overgeslagen.

en: Initial attachment view
nl: Bijlageweergave bij aanvang

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
nl: Weergave bij aanvang voor bijlagewerkbalk-widgets. ‘0’ is Pictogrammenweergave, ‘1’ is Lijstweergave.

en: Initial file chooser folder
nl: Initiële map voor bestandsselectie

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
nl: Initiële map voor GtkFileChooser-dialogen.

en: Compression format used by autoar
nl: Compressieformaat gebruikt door autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
nl: Compressieformaat dat wordt gebruikt bij het inpakken van bijgevoegde mappen met autoar.

en: Compression filter used by autoar
nl: Compressiefilter gebruikt door autoar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
nl: Compressiefilter dat wordt gebruikt bij het inpakken van bijgevoegde mappen met autoar.

en: Start in offline mode
nl: Beginnen in offline stand

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
nl: Of Evolution opstart in offline-modus in plaats van online-modus.

en: Offline folder paths
nl: Offline-mappaden

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
nl: Lijst met paden voor de mappen die gesynchroniseerd dienen te worden voor offline-gebruik.

en: Enable express mode
nl: Expresmodus inschakelen

en: Flag that enables a much simplified user interface.
nl: Vlag die een sterk vereenvoudigde gebruikersinterface inschakelt.

en: List of button names to hide in the window switcher
nl: Lijst van te verbergen knopnamen in de vensterwisselaar

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
nl: Geldige waarden zijn ‘mail’, ‘addressbook’, ‘calendar’, ‘tasks’ en ‘memos’. Een wijziging vereist het herstarten van de toepassing.

en: Window buttons are visible
nl: Vensterknoppen zijn zichtbaar

en: Whether the window buttons should be visible.
nl: Of de vensterknoppen zichtbaar zijn.

en: Window button style
nl: Vensterknoppenstijl

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
nl: De stijl van de vensterknoppen. Kan zijn ‘text’, ‘icons’, ‘both’, of ‘toolbar’. Bij ‘toolbar’ wordt de stijl bepaald door de instelling van GNOME voor werkbalken.

en: Menubar is visible
nl: Menubalk is zichtbaar

en: Whether the menubar should be visible.
nl: Of de memubalk zichtbaar is.

en: Toolbar is visible
nl: Werkbalk is zichtbaar

en: Whether the toolbar should be visible.
nl: Of de werkbalk zichtbaar is.

en: Sidebar is visible
nl: Zijpaneel is zichtbaar

en: Whether the sidebar should be visible.
nl: Of het zijpaneel zichtbaar is.

en: Statusbar is visible
nl: Statusbalk is zichtbaar

en: Whether the status bar should be visible.
nl: Of de statusbalk zichtbaar is.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
nl: ID of alias van het component dat bij het opstarten moet worden weergegeven.

en: Default sidebar width
nl: Standaardbreedte van zijpaneel

en: The default width for the sidebar, in pixels.
nl: De standaardbreedte van het zijpaneel in pixels.

en: Enable special WebKit developer features
nl: Speciale WebKit-ontwikkelaarsfuncties aanzetten

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
nl: Deze optie wijzigen vereist een herstart van Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
nl: De laatst gebruikte bestandsextensie bij het aanmaken van een reservekopie van Evolution-gegevens.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
nl: Dit kan ‘.gz’ of ‘.xz’ zijn en beïnvloedt welke extensie vooraf geselecteerd zal zijn in de bestandskiezer.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
nl: Voorvoegsel van de te gebruiken URI om geselecteerde tekst op het web te zoeken.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
nl: Het voorvoegsel van een URI die voor webzoekopdrachten gebruikt moet worden. De eigenlijke tekstselectie wordt aan deze tekenreeks toegevoegd. De URI zou moeten beginnen met https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
nl: Minimale lettergrootte te gebruiken door WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
nl: De minimale lettergrootte in pixels te gebruiken om tekst in WebKitGTK mee weer te geven. Deze instelling bepaalt de absoluut kleinste grootte. Waarden verschillend van 0 kunnen mogelijk leiden tot onjuiste paginaindelingen. Negatieve waarden worden behandeld als 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
nl: Set van extra illegale tekens in de bestandsnaam

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
nl: Bij het genereren van bestandsnamen uit aangepaste tekenreeksen worden sommige niet-afdrukbare of voorbehouden tekens vervangen door een underscore. Dit is een set van extra tekens die op die manier vervangen dienen te worden.

en: Override toolbar icon size
nl: Werkbalkpictogramgrootte overschrijven

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
nl: Bepaalt de werkbalkpictogramgrootte. De waarde ‘default’ (standaard) laat het systeem/de code de beste pictogramgrootte voor de werkbalk bepalen. Als u deze optie wijzigt moet de toepassing opnieuw gestart worden.

en: Whether to use header bar in the application
nl: Of de toepassing een headerbar moet gebruiken

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
nl: Indien ingeschakeld worden er knoppen aan de headerbalk toegevoegd. Dit is ook van toepassing op dialoogvensters. Als u deze optie wijzigt moet de toepassing opnieuw gestart worden.

en: Whether the markdown editor show have live preview
nl: Of de markdownopsteller een live voorbeeldweergave heeft

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
nl: Indien ingeschakeld zal de markdownopsteller naast het tekstveld een voorbeeldweergave tonen die bijgewerkt wordt terwijl de gebruiker typt.

en: Use only local spam tests.
nl: Gebruik alleen lokale testen op spam.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
nl: Gebruik alleen de lokale testen op spam (geen DNS).

en: Full path command to run spamassassin
nl: Volledig opdrachtpad om spamassassin uit te voeren

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
nl: Volledig pad naar een spamassassin-opdracht. Indien niet ingesteld wordt een pad gebruikt dat tijdens compileren is ingesteld, normaal gesproken /usr/bin/spamassassin. De opdracht zou geen andere argumenten moeten bevatten.

en: Full path command to run sa-learn
nl: Volledig opdrachtpad om sa-learn uit te voeren

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
nl: Volledig pad naar een spamassassin-opdracht. Indien niet ingesteld wordt een pad gebruikt dat tijdens compileren is ingesteld, normaal gesproken /usr/bin/sa-learn. De opdracht zou geen andere argumenten moeten bevatten.

en: Whether the text-highlight module is enabled
nl: Of de tekstmarkeringsmodus is ingeschakeld

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
nl: Te gebruiken themanaam, standaard ingesteld op ‘bclear’

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
nl: Gebruik ‘highlight --list-scripts=themes’ om de lijst met geïnstalleerde thema’s en de waarde van één ervan te verkrijgen. De wijziging vereist slechts een herformattering van het berichtdeel om in gebruik genomen te worden, zoals rechterklik → Formatteren als → …

en: Manage your email, contacts and schedule
nl: Uw e-mail, adresboek en agenda beheren

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
nl: Evolution is een beheertoepassing voor persoonlijk informatie die geïntegreerde e-mail-, agenda- en adresboekfunctionaliteit levert.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
nl: Evolution ondersteunt veel industrie-gegevensformaten en netwerkprotocollen voor informatie-uitwisseling, met een nadruk op veiligheid en het naleven van standaarden. Evolution kan ook goed met Microsoft Exchange integreren door middel van de uitbreiding ‘Exchange Web Services’ (EWS).

en: Mail – Classic View
nl: E-mail – klassieke weergave

en: Mail – Vertical View
nl: E-mail – verticale weergave

en: Mail Composer
nl: E-mailopsteller

en: Calendar
nl: Agenda

en: Contacts
nl: Contacten

en: The Evolution Team
nl: Het Evolution-team

en: Groupware Suite
nl: Groupware-suite

en: Evolution Mail and Calendar
nl: Evolution e-mail en agenda

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
nl: mail;calendar;kalender;agenda;contact;addressbook;adresboek;task;taak;e-mail;email;

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: Compose a Message
nl: Een nieuw bericht opstellen

en: Mail
nl: Post

en: Memos
nl: Memo’s

en: Tasks
nl: Taken

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
nl: E-mailonderdeel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
nl: Contactenonderdeel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
nl: Agenda-onderdeel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
nl: Takenonderdeel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
nl: Memo-onderdeel selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
nl: Een nieuw item in het huidige onderdeel aanmaken

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
nl: Focus wisselen tussen panelen

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
nl: Evolution-gebruikershandleiding openen

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
nl: Zoekbalk legen

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
nl: E-mails of contacten naar map verplaatsen

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
nl: E-mails of contacten naar map kopiëren

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
nl: Nieuw venster openen

[ctx: shortcut window]
en: Close window
nl: Venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
nl: Evolution afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Mail
nl: E-mail

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
nl: Een nieuw bericht opstellen

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
nl: Berichten verzenden en ontvangen

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
nl: Filters toepassen op selectie

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
nl: Selectie openen in een nieuw venster

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
nl: Ga naar map

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
nl: Geselecteerde berichten markeren als gelezen

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
nl: Geselecteerde berichten markeren als ongelezen

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
nl: Spring naar het volgende ongelezen bericht

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
nl: Spring naar het vorige ongelezen bericht

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
nl: Geselecteerde berichten doorsturen

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
nl: Afzender beantwoorden

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
nl: Lijst beantwoorden

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
nl: Alle geadresseerden beantwoorden

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
nl: Omhoog schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
nl: Omlaag schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
nl: Agenda

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
nl: Een nieuwe afspraak maken

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
nl: Een nieuwe bijmaken

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
nl: Nieuwe taak aanmaken

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
nl: Nieuwe memo aanmaken

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
nl: Ga naar vandaag

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
nl: Ga naar datum

[ctx: shortcut window]
en: Day View
nl: Dagweergave

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
nl: Werkweekweergave

[ctx: shortcut window]
en: Week View
nl: Weekweergave

[ctx: shortcut window]
en: Month View
nl: Maandweergave

[ctx: shortcut window]
en: List View
nl: Lijstweergave

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
nl: Contacten

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
nl: Nieuw contact maken

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
nl: Nieuwe contactenlijst aanmaken

en: _Address Cards
nl: _Adreskaarten

en: _List View
nl: _Lijstweergave

en: By _Company
nl: Op _bedrijf

en: _Day View
nl: _Dagweergave

en: _Work Week View
nl: _Werkweekweergave

en: W_eek View
nl: W_eekweergave

en: _Month View
nl: _Maandweergave

en: _Year View
nl: _Jaarweergave

en: _Messages
nl: Be_richten

en: As _Sent Folder
nl: Als bij ver_zonden berichten

en: By Su_bject
nl: Op onder_werp

en: By Se_nder
nl: Op afze_nder

en: By S_tatus
nl: Op s_tatus

en: By _Follow Up Flag
nl: Op op_volgingsmarkering

en: For _Wide View
nl: Als _breedbeeld

en: As Sent Folder for Wi_de View
nl: Als bij verzonden berichten in breedbeeld

en: _Memos
nl: _Memo’s

en: _Tasks
nl: _Taken

en: With _Due Date
nl: Met _verloopdatum

en: With _Status
nl: Met _status

en: This address book could not be opened.
nl: Openen van dit adresboek is mislukt.

en: Failed to communicate with LDAP server.
nl: Communiceren met LDAP-server is mislukt.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
nl: Deze adresboekserver heeft geen suggestie voor een zoekbasis.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
nl: Deze server ondersteunt geen LDAPv3-schema-informatie.

en: Could not get schema information for LDAP server.
nl: Kon geen schema-informatie verkrijgen voor de LDAP-server.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
nl: Het antwoord van de LDAP-server bevatte geen geldige schema-informatie.

en: Could not remove address book.
nl: Kon het adresboek niet verwijderen.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u adresboek ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This address book will be removed permanently.
nl: Dit adresboek zal definitief worden verwijderd.

en: Do _Not Delete
nl: _Niet verwijderen

en: Delete remote address book “{0}”?
nl: Extern adresboek ‘{0}’ verwijderen?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
nl: Dit zal het adresboek ‘{0}’ definitief van de server verwijderen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: _Delete From Server
nl: Van server _verwijderen

en: Category editor not available.
nl: Categoriebewerker niet beschikbaar.

en: Unable to open address book “{0}”
nl: Kan adresboek ‘{0}’ niet openen

en: Unable to perform search.
nl: Fout bij het zoeken.

en: Failed to refresh address book “{0}”
nl: Verversen van adresboek ‘{0}’ mislukt

en: Would you like to save your changes?
nl: Wilt u uw wijzigingen opslaan?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
nl: U heeft wijzigingen aangebracht in dit contact. Wilt u deze wijzigingen opslaan?

en: _Discard
nl: _Verwerpen

en: Cannot move contact.
nl: Kan contact niet verplaatsen.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
nl: U probeert een contact te verplaatsen naar een ander adresboek, maar deze kan niet verwijderd worden. Wilt u in plaats van verplaatsen een kopie maken?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
nl: De afbeelding die u heeft uitgekozen is groot. Wilt u hem verkleinen en opslaan?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
nl: De verwachte afbeeldingsgrootte is maximaal 96 x 96 pixels.

en: _Resize
nl: He_rschalen

en: _Use as it is
nl: _Zo gebruiken

en: _Do not save
nl: _Niet opslaan

en: Unable to save {0}.
nl: Kon {0} niet opslaan.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
nl: Fout bij het opslaan van {0} in {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
nl: Adres ‘{0}’ bestaat al.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
nl: Er bestaat al een contact met dit e-mailadres. Wilt u toch een nieuwe kaart met ditzelfde adres toevoegen?

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Some addresses already exist in this contact list.
nl: Sommige adressen komen al voor in deze contactenlijst.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
nl: U probeert adressen toe te voegen die al deel uitmaken van deze lijst. Wilt u ze toch toevoegen?

en: Skip duplicates
nl: Duplicaten overslaan

en: Add with duplicates
nl: Toevoegen met duplicaten

en: List “{0}” is already in this contact list.
nl: De lijst ‘{0}’ bevindt zich al in deze contactenlijst.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
nl: Er bestaat al een contactenlijst met de naam ‘{0}’ in deze contactenlijst. Wilt u hem toch toevoegen?

en: Failed to delete contact
nl: Verwijderen van contact is mislukt

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
nl: U heeft onvoldoende rechten om het contact uit dit adresboek te verwijderen.

en: Cannot add new contact
nl: Kan geen nieuw contact toevoegen

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
nl: ‘{0}’ is een alleen-lezen adresboek en kan niet worden bewerkt. Selecteer in de contactenweergave een ander adresboek uit het zijpaneel.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
nl: Kan contact niet opslaan, adresboek is nog aan het openen

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
nl: Kan contact niet opslaan in het adresboek ‘{0}’ omdat het nog aan het openen is. Wacht ofwel tot het geopend is, of selecteer een ander adresboek.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van het contact

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van het contact. U kunt het opnieuw proberen door naar een ander contact te gaan en weer terug te gaan naar dit contact. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Failed to refresh list of account address books
nl: Vernieuwen van lijst met accountadresboeken mislukt

en: Do you want to unset contact image?
nl: Wilt u de contactafbeelding uitzetten?

en: Do _Not Unset
nl: _Niet uitzetten

en: _Unset
nl: _Uitzetten

en: Contact already exists in the address book.
nl: Contact bestaat al in adresboek.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
nl: Contact ‘{0}’ bestaat al in adresboek ‘{1}’. Wilt u er een kopie van toevoegen?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
nl: Annuleren

en: _Add Copy
nl: _Kopie toevoegen

en: Show Telephone
nl: Telefoon tonen

en: Show SIP Address
nl: SIP-adres tonen

en: Show Instant Messaging
nl: Instant Messaging tonen

en: Show Web Addresses
nl: Webadressen tonen

en: Show Job section
nl: Werk-sectie tonen

en: Show Miscellaneous
nl: Overig tonen

en: Show Home Mailing Address
nl: E-mailadres thuis tonen

en: Show Work Mailing Address
nl: E-mailadres werk tonen

en: Show Other Mailing Address
nl: Ander e-mailadres tonen

en: Show Notes
nl: Notities tonen

en: Show Certificates
nl: Certificaten tonen

en: Options
nl: Opties

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Image
nl: Foto

en: Nic_kname:
nl: _Bijnaam:

en: _File under:
nl: Op_slaan als:

en: _Where:
nl: _Waar:

en: Ca_tegories...
nl: Categorieë_n…

en: Full _Name...
nl: Volledige naam…

en: Email
nl: E-mail

en: _Wants to receive HTML mail
nl: Bij voorkeur _HTML-berichten

en: Telephone
nl: Telefoon

en: SIP Address
nl: SIP-adres

en: _Home Page:
nl: _Startpagina:

en: _Calendar:
nl: _Agenda:

en: _Free/Busy:
nl: V_rij/Bezet:

en: _Video Chat:
nl: _Video-chat:

en: Home Page:
nl: Startpagina:

en: Calendar:
nl: Agenda:

en: Free/Busy:
nl: Vrij/Bezet:

en: Video Chat:
nl: Video-chat:

en: Web Addresses
nl: Webadressen

en: _Profession:
nl: _Beroep:

[ctx: Job]
en: _Title:
nl: _Titel:

en: _Company:
nl: _Bedrijf:

en: _Department:
nl: A_fdeling:

en: _Office:
nl: _Kantoor:

en: _Assistant:
nl: A_ssistent:

en: Job
nl: Taak

en: _Spouse:
nl: Pa_rtner:

en: _Birthday:
nl: _Geboortedatum:

en: _Anniversary:
nl: Ver_jaardag:

en: Anniversary
nl: Verjaardag

en: Birthday
nl: Geboortedatum

note: Other options
en: Miscellaneous
nl: Overig

en: Personal Information
nl: Persoonlijke informatie

en: _City:
nl: _Plaats:

en: _Zip/Postal Code:
nl: Post_code:

en: _State/Province:
nl: _Staat/Provincie:

en: _Country:
nl: _Land:

en: _PO Box:
nl: _Postbus:

en: _Address:
nl: _Adres:

en: Home
nl: Thuis

en: Work
nl: Werk

en: Other
nl: Overige

en: Mailing Address
nl: Postadres

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Add _PGP
nl: _PGP toevoegen

en: Add _X.509
nl: _X.509 toevoegen

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: Load P_GP
nl: P_GP laden

en: _Load X.509
nl: X.509 _laden

en: Certificates
nl: Certificaten

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: _Redo
nl: Op_nieuw

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Error adding contact
nl: Fout bij toevoegen kaart

en: Error modifying contact
nl: Fout bij aanpassen van kaart

en: Error removing contact
nl: Fout bij verwijderen kaart

en: Contact Editor
nl: Contacten bewerken

en: Contact Editor — %s
nl: Contacten-editor — %s

en: X.509 certificates
nl: X.509-certificaten

en: PGP keys
nl: PGP-sleutels

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Open PGP key
nl: PGP-sleutel openen

en: Open X.509 certificate
nl: X.509-certificaat openen

en: _Open
nl: _Openen

en: Chosen file is not a local file.
nl: Het gekozen bestand is geen lokaal bestand.

en: Failed to load certificate: %s
nl: Certificaat importeren is mislukt: %s

en: Save PGP key
nl: PGP-sleutel opslaan

en: Save X.509 certificate
nl: X.509-certificaat opslaan

en: Failed to save certificate: %s
nl: Certificaat opslaan is mislukt: %s

en: Please select an image for this contact
nl: Selecteer een afbeelding selecteren voor dit contact

en: _No image
nl: _Geen afbeelding

en: The contact data is invalid:
nl: De contactgegevens zijn ongeldig:

en: “%s” has an invalid format
nl: ‘%s’ heeft een ongeldige opmaak

en: “%s” cannot be a future date
nl: ‘%s’ kan geen datum in de toekomst zijn

en: %s“%s” has an invalid format
nl: %s‘%s’ heeft een ongeldige opmaak

en: %s“%s” is empty
nl: %s‘%s’ is leeg

en: Invalid contact.
nl: Ongeldig contact.

en: _Help
nl: _Hulp

en: _OK
nl: _Oké

en: Contact Quick-Add
nl: Contact snel toevoegen

en: _Edit Full
nl: Volledig be_werken

en: _Full name
nl: _Volledige naam

en: E_mail
nl: E-_mail

en: _Select Address Book
nl: _Adresboek selecteren

en: Mr.
nl: Dhr.

en: Mrs.
nl: Mevr.

en: Ms.
nl: Mevr.

en: Miss
nl: Mjfr.

en: Sr.
nl: Dhr.

en: Esq.
nl: Dhr.

en: Full Name
nl: Volledige naam

en: _First:
nl: _Voornaam:

[ctx: FullName]
en: _Title:
nl: _Titel:

en: _Middle:
nl: Tweede naa_m:

en: _Last:
nl: _Achternaam:

en: _Suffix:
nl: Achtervoeg_sel:

en: Contact List Editor
nl: Contactenlijst bewerken

en: _List name:
nl: _Lijstnaam:

en: Members
nl: Leden

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
nl: _Typ een e-mailadres in of sleep een contact naar de onderstaande lijst:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
nl: De adressen _verbergen bij het sturen van post naar deze lijst

en: Add an email to the List
nl: Een e-mail toevoegen aan de lijst

en: Remove an email address from the List
nl: Een e-mailadres uit de lijst verwijderen

en: _Select...
nl: S_electeren…

en: Insert email addresses from Address Book
nl: E-mailadressen vanuit het adresboek invoegen

en: _Up
nl: _Naar boven

en: _Down
nl: Naar bene_den

en: _Bottom
nl: _Onderzijde

en: Contact List Members
nl: Leden contactenlijst

en: _Members
nl: _Leden

en: Error adding list
nl: Fout bij toevoegen lijst

en: Error modifying list
nl: Fout bij aanpassen lijst

en: Error removing list
nl: Fout bij verwijderen lijst

en: Name contains
nl: Naam bevat

en: Email begins with
nl: E-mail begint met

en: Any field contains
nl: Een veld bevat

en: evolution address book
nl: evolution adresboek

en: Copy _Email Address
nl: _E-mailadres kopiëren

en: Copy the email address to the clipboard
nl: Kopieer de e-mailadressen naar het klembord

en: _Send New Message To…
nl: Nieuw bericht ver_zenden naar…

en: Send a mail message to this address
nl: E-mailbericht naar dit adres sturen

en: Click to mail %s
nl: Klik hier om mail te versturen naar %s

en: Click to open map for %s
nl: Klik om de kaart voor %s te openen

en: Open map
nl: Map openen

en: List Members:
nl: Lijstleden:

en: Phone
nl: Telefoon

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Categories
nl: Categorieën

en: Company
nl: Bedrijf

en: Department
nl: Afdeling

en: Office
nl: Kantoor

en: Profession
nl: Beroep

en: Position
nl: Positie

en: Assistant
nl: Assistent

en: Video Chat
nl: Video-chat

en: Free/Busy
nl: Vrij/Bezet

en: Address
nl: Adres

en: Home Page
nl: Startpagina

en: Web Log
nl: Weblog

en: Spouse
nl: Echtgeno(o)t(e)

en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Note
nl: Opmerkingen

en: List Members
nl: Lijstleden

en: Job Title
nl: Functie

en: Home page
nl: Startpagina

en: Unnamed
nl: Naamloos

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Merge Contact
nl: Contact samenvoegen

en: _Merge
nl: Sa_menvoegen

en: Duplicate Contact Detected
nl: Duplicaatcontact gevonden

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
nl: De naam of het e-mailadres van dit contact bestaat al in
    deze map. Wilt u de wijzigingen toch opslaan?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
nl: De naam of het e-mailadres van dit contact bestaat al in
    deze map. Wilt u het toch toevoegen?

en: Changed Contact:
nl: Gewijzigd contact:

en: New Contact:
nl: Nieuw contact:

en: Conflicting Contact:
nl: Conflicterend contact:

en: Old Contact:
nl: Oud contact:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
nl: Kan dit adresboek niet openen. Dit betekent dat het niet aangemerkt is voor offline gebruik of nog niet is gedownload voor offline gebruik. Om de inhoud te downloaden moet u het adresboek eenmalig online laden.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
nl: Kan dit adresboek niet openen.  Controleer of het pad %s bestaat en of u er toegangsrechten voor heeft.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
nl: Deze versie van Evolution heeft geen ondersteuning voor LDAP meegecompileerd.  Indien u LDAP in Evolution wilt gebruiken moet u een Evolution-pakket met LDAP-ondersteuning installeren.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
nl: Kan dit adresboek niet openen.  Dit kan komen doordat u een ongeldige URI heeft opgegeven of doordat de server onbereikbaar is.

en: Detailed error message:
nl: Details:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
nl: Er zijn meer resultaten gevonden dan weergegeven kunnen
    worden. Probeer uw opdracht specifieker te maken of verhoog
    de limiet voor resultaten in de voorkeuren van dit adresboek.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
nl: Deze zoekopdracht duurt langer dan de limiet van de server, of de
    ingestelde limiet voor dit adresboek.
    Wees specifieker bij uw zoekopdracht of verhoog de limiet bij de
    instellingen van deze adresboekserver.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
nl: De backend voor dit adresboek kon deze opdracht niet verwerken. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
nl: De backend voor dit adresboek weigerde deze opdracht te verwerken. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
nl: De zoekopdracht is niet succesvol voltooid. %s

en: Select Address Book
nl: Adresboek selecteren

en: list
nl: lijst

en: Move contact to
nl: Contact verplaatsen naar

en: Copy contact to
nl: Contact kopiëren naar

en: Move contacts to
nl: Contacten verplaatsen naar

en: Copy contacts to
nl: Contacten kopiëren naar

en: No contacts
nl: Geen contacten

en: %d contact | %d contacts
nl[0]: %d contact
nl[1]: %d contacten

en: Error getting book view
nl: Fout bij weergave boekvorm

en: Search Interrupted
nl: Zoeken onderbroken

en: Error modifying card
nl: Fout bij aanpassen van kaart

en: Cut selected contacts to the clipboard
nl: De geselecteerde contacten naar klembord verplaatsen

en: Copy selected contacts to the clipboard
nl: De geselecteerde contacten naar klembord kopiëren

en: Paste contacts from the clipboard
nl: Contacten vanaf het klembord plakken

en: Delete selected contacts
nl: Geselecteerde contacten verwijderen

en: Select all visible contacts
nl: Alle zichtbare contacten selecteren

en: Searching for the Contacts…
nl: Zoeken naar contacten…

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
nl: Weet u zeker dat u deze contactenlijsten wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
nl: Weet u zeker dat u deze contactenlijst wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
nl: Weet u zeker dat u deze contactenlijst (%s) wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
nl: Weet u zeker dat u deze contacten wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this contact?
nl: Weet u zeker dat u dit contact wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
nl: Weet u zeker dat u het contact (%s) wilt verwijderen?

en: _Delete
nl: _Verwijderen

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
nl[0]: %d contacten weergeven zal %d nieuwe vensters openen.
    Wilt u echt al deze contacten weergeven?
nl[1]: %d contacten weergeven zal %d nieuwe vensters openen.
    Wilt u echt al deze contacten weergeven?

en: _Don’t Display
nl: _Niet weergeven

en: Display _All Contacts
nl: _Alle contacten weergeven

en: File As
nl: Opslaan als

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Family Name
nl: Achternaam

en: Email 2
nl: E-mail 2

en: Email 3
nl: E-mail 3

en: Assistant Phone
nl: Assistent Telefoon

en: Business Phone
nl: Bedrijfstelefoon

en: Business Phone 2
nl: Bedrijfstelefoon-2

en: Business Fax
nl: Bedrijfsfax

en: Callback Phone
nl: Terugbeltelefoon

en: Car Phone
nl: Autotelefoon

en: Company Phone
nl: Bedrijfstelefoon

en: Home Phone
nl: Telefoon thuis

en: Home Phone 2
nl: Telefoon 2 thuis

en: Home Fax
nl: Fax thuis

en: ISDN Phone
nl: ISDN telefoon

en: Mobile Phone
nl: Mobiele telefoon

en: Other Phone
nl: Andere telefoon

en: Other Fax
nl: Andere Fax

en: Pager
nl: Pieper

en: Primary Phone
nl: Eerste telefoon

en: Title
nl: Functie

en: Role
nl: Rol

en: Web Site
nl: Website

en: Journal
nl: Journaal

en: Open
nl: Openen

en: Contact List:
nl: Contactenlijst:

en: evolution minicard
nl: evolution minikaart

en: New Contact
nl: Nieuw contact

en: New Contact List
nl: Nieuwe contactenlijst

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
nl[0]: huidige adresboekmap %s heeft %d kaart
nl[1]: huidige adresboekmap %s heeft %d kaarten

en: Contacts Map
nl: Contactenkaart

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
nl: _Inzoomen

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
nl: _Uitzoomen

note: Search button
en: _Find
nl: _Zoeken

en: 
    
    Searching for the Contacts…
nl: 
    
    Zoeken naar contacten…

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
nl: 
    
    Zoek naar het contact
    
    of dubbelklik hier om een nieuw contact te maken.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
nl: 
    
    Er zijn geen items om weer te geven.
    
    Dubbelklik hier om een nieuw contact te maken.

en: 
    
    Search for the Contact.
nl: 
    
    Zoeken naar het contact.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
nl: 
    
    Er zijn geen items om te tonen in deze weergave.

en: Importing…
nl: Bezig met importeren…

en: Can’t open .csv file
nl: Kan .csv-bestand niet openen

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
nl: Outlook-contacten CSV of tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
nl: Outlook-contacten CSV en tab importeerprogramma

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
nl: Mozilla-contacten CSV of tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
nl: Mozilla-contacten CSV en tab importeerprogramma

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
nl: Evolution-contacten CSV of tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
nl: Evolution-contacten CSV en tab importeerprogramma

en: Can’t open .ldif file
nl: Kan .ldif-bestand niet openen

en: Evolution LDIF importer
nl: Evolution LDIF importeerprogramma

en: Evolution vCard Importer
nl: Evolution vCard importeerprogramma

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
nl: Pagina %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
nl: E-mail werk

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
nl: E-mail thuis

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
nl: E-mail overig

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
nl: Werk SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
nl: SIP thuis

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
nl: Overige SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Google Talk
nl: Google

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
nl: E-mail

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
nl: Telefoon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
nl: Wilt u alle deelnemers een annuleringsbericht sturen?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
nl: Indien u geen annuleringsbericht verstuurt, kan het zijn dat de andere deelnemers niet weten dat de bijeenkomst afgelast is.

en: Do _not Send
nl: _Niet versturen

en: _Send Notice
nl: _Melding versturen

en: Are you sure you want to delete this meeting?
nl: Weet u zeker dat u deze bijeenkomst wilt verwijderen?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze bijeenkomst zal verwijderd worden en kan niet hersteld worden.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
nl: Indien u geen annuleringsbericht verstuurt, kan het zijn dat de andere deelnemers niet weten dat de taak verwijderd is.

en: Are you sure you want to delete this task?
nl: Weet u zeker dat u deze taak wilt verwijderen?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze taak zal worden verwijderd en kan niet hersteld worden.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
nl: Wilt u een annuleringsbericht voor deze memo versturen?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
nl: Indien u geen annuleringsbericht verstuurt, kan het zijn dat de andere deelnemers niet weten dat de memo verwijderd is.

en: Are you sure you want to delete this memo?
nl: Weet u zeker dat u deze memo wilt verwijderen?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze memo zal verwijderd worden en kan niet hersteld worden.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de bijeenkomst genaamd ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u afspraak genaamd ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze afspraak zullen worden verwijderd en kunnen niet hersteld worden.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
nl: Weet u zeker dat u deze afspraak wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
nl: Weet u zeker dat u de taak ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de memo ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie in deze memo zal verwijderd worden en kan niet hersteld worden.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
nl: Weet u zeker dat u deze {0} afspraken wilt verwijderen?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze afspraken zal worden verwijderd en kan niet hersteld worden.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
nl: Weet u zeker dat u deze {0} taken wilt verwijderen?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie over deze taken zal worden verwijderd en kan niet hersteld worden.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
nl: Weet u zeker dat u deze {0} memo’s wilt verwijderen?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
nl: Alle informatie in deze memo’s zal worden verwijderd en kan niet hersteld worden.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
nl: Wilt u de wijzigingen voor deze bijeenkomst opslaan?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
nl: U heeft deze bijeenkomst gewijzigd maar nog niet opgeslagen.

en: _Save Changes
nl: Wijzigingen op_slaan

en: _Discard Changes
nl: Wijzigingen _verwerpen

en: Would you like to save your changes to this appointment?
nl: Wilt u de wijzigingen voor deze afspraak opslaan?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
nl: U heeft deze afspraak gewijzigd maar nog niet opgeslagen.

en: Would you like to save your changes to this task?
nl: Wilt u de wijzigingen voor deze taak opslaan?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
nl: U heeft deze taak gewijzigd maar nog niet opgeslagen.

en: Would you like to save your changes to this memo?
nl: Wilt u de wijzigingen voor deze memo opslaan?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
nl: U heeft deze memo gewijzigd maar nog niet opgeslagen.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
nl: Wilt u uitnodigingen sturen voor de bijeenkomst naar alle deelnemers?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
nl: E-mailuitnodigingen worden naar alle deelnemers verzonden zodat ze antwoord kunnen geven.

en: _Send
nl: V_erzenden

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
nl: Wilt u alle deelnemers de vernieuwde informatie over de bijeenkomst sturen?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
nl: Het versturen van vernieuwde informatie zorgt ervoor dat de andere deelnemers hun agenda up-to-date kunnen houden.

en: Would you like to send this task to participants?
nl: Wilt u deze taak versturen naar de deelnemers?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
nl: E-mailuitnodigingen zullen verstuurd worden naar alle deelnemers en zij kunnen deze ook accepteren.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
nl: Bezig met downloaden. Wilt u deze taak opslaan?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
nl: Er worden nog enkele bijlagen gedownload. Het opslaan van de taak zou resulteren in het verlies van deze bijlagen.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
nl: Bezig met downloaden. Wilt u deze afspraak opslaan?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
nl: Er worden nog enkele bijlagen gedownload. Het opslaan van de afspraak zou resulteren in het verlies van deze bijlagen.

en: Would you like to send updated task information to participants?
nl: Wilt u alle deelnemers de vernieuwde informatie over de taak sturen?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
nl: Het versturen van vernieuwde informatie zorgt ervoor dat de deelnemers hun takenlijst up-to-date kunnen houden.

en: Would you like to send this memo to participants?
nl: Wilt u deze memo versturen naar de deelnemers?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
nl: E-mailuitnodigingen zullen verstuurd worden naar alle deelnemers en zij kunnen deze memo ook accepteren.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
nl: Wilt u alle deelnemers de vernieuwde memo-informatie over de bijeenkomst sturen?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
nl: Het versturen van vernieuwde informatie zorgt ervoor dat de deelnemers hun memolijst up-to-date kunnen houden.

en: Editor could not be loaded.
nl: De editor kon niet worden geladen.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de agenda ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This calendar will be removed permanently.
nl: Deze agenda zal definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de takenlijst ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This task list will be removed permanently.
nl: Deze takenlijst zal definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de memolijst ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This memo list will be removed permanently.
nl: Deze memolijst zal definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de externe agenda ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
nl: Dit zal de agenda ‘{0}’ definitief van de server verwijderen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de externe takenlijst ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
nl: Dit zal de takenlijst ‘{0}’ definitief van de server verwijderen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de externe memolijst ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
nl: Dit zal de memolijst ‘{0}’ definitief van de server verwijderen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
nl: Weet u zeker dat u de afspraak wilt versturen zonder samenvatting?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
nl: Het toevoegen van een samenvatting aan uw afspraakbericht zal de geadresseerden een hint geven waar de afspraak over gaat.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
nl: Weet u zeker dat u de taak zonder samenvatting wilt versturen?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
nl: Het toevoegen van een samenvatting aan uw taakbericht zal de geadresseerden een hint geven waar uw taak over gaat.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
nl: Weet u zeker dat u deze memo zonder onderwerp wilt opslaan?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
nl: Fout bij laden van agenda ‘{0}’

en: The calendar is not marked for offline usage.
nl: De agenda is niet aangemerkt voor offline gebruik.

en: Cannot save event
nl: Kan agendanotitie niet opslaan

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
nl: ‘{0}’ is een alleen-lezen agenda. Ga naar agendaweergave en selecteer een agenda die afspraken kan accepteren.

en: Cannot save task
nl: Kan taak niet opslaan

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
nl: ‘{0}’ ondersteunt geen toegewezen taken; gelieve een andere takenlijst te kiezen.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
nl: Fout bij laden van takenlijst ‘{0}’

en: The task list is not marked for offline usage.
nl: De takenlijst is niet aangemerkt voor offline gebruik.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
nl: Fout bij laden van memolijst ‘{0}’

en: The memo list is not marked for offline usage.
nl: De memolijst is niet aangemerkt voor offline gebruik.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
nl: Kon tijdzone niet toevoegen aan ‘{0}’

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
nl: Opslaan van bijlagen mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
nl: Openen van agenda ‘{0}’ mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
nl: Openen van memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
nl: Openen van takenlijst ‘{0}’ mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
nl: Afspraak maken in agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
nl: Memo maken in memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
nl: Taak maken in takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
nl: Afspraak wijzigen in agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
nl: Memo wijzigen in memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
nl: Taak wijzigen in takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
nl: Afspraak verwijderen uit agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
nl: Memo verwijderen uit memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
nl: Taak verwijderen uit takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
nl: Afspraak bijwerken in agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
nl: Memo bijwerken in memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
nl: Taak bijwerken in takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
nl: Afspraak verzenden naar agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
nl: Memo verzenden naar memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
nl: Taak verzenden naar takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
nl: Fout bij het maken van weergave voor agenda ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
nl: Fout bij het maken van weergave voor takenlijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
nl: Fout bij het maken van weergave voor memolijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
nl: Afspraak kopiëren naar agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
nl: Taak kopiëren naar takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
nl: Memo kopiëren naar memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
nl: Afspraak verplaatsen naar agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
nl: Taak verplaatsen naar takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
nl: Memo verplaatsen naar memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
nl: Afspraak laden uit agenda ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
nl: Taak laden uit takenlijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
nl: Memo laden uit memolijst ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
nl: Bezig met kopiëren van afspraak naar agenda ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
nl: Bezig met kopiëren van taak naar takenlijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
nl: Bezig met kopiëren van memo naar memolijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
nl: Bezig met verplaatsen van afspraak naar agenda ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
nl: Bezig met verplaatsen van taak naar takenlijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
nl: Bezig met verplaatsen van memo naar memolijst ‘{0}’

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
nl: Verversen van agenda ‘{0}’ mislukt

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
nl: Verversen van takenlijst ‘{0}’ mislukt

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
nl: Verversen van memolijst ‘{0}’ mislukt

en: Failed to make an occurrence movable
nl: Een instantie verplaatsbaar maken is mislukt

en: Something has gone wrong when displaying the event
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van de afspraak

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van de afspraak. U kunt het opnieuw proberen door naar een andere afspraak te gaan en weer terug te gaan naar deze afspraak. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van de memo

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van de memo. U kunt het opnieuw proberen door naar een andere memo te gaan en weer terug te gaan naar deze memo. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the task
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van de taak

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van de taak. U kunt het opnieuw proberen door naar een andere taak te gaan en weer terug te gaan naar deze taak. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Do you want to detach event from the series?
nl: Wilt u de afspraak loskoppelen van de serie?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
nl: De afspraak ‘{0}’ zal losgekoppeld worden van de serie, en opgeslagen worden als nieuwe, losstaande afspraak.

en: _Detach and Create Copy
nl: _Loskoppelen en kopie aanmaken

en: Summary
nl: Samenvatting

en: contains
nl: bevat

en: does not contain
nl: bevat niet

en: Description
nl: Omschrijving

en: Any Field
nl: Alle velden

en: Classification
nl: Classificatie

en: is not
nl: is niet

en: Public
nl: Openbaar

en: Private
nl: Privé

en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

en: Organizer
nl: Organisator

en: Attendee
nl: Aanwezige

en: Location
nl: Locatie

en: Category
nl: Categorie

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Exist
nl: Bestaat

en: Do Not Exist
nl: Bestaat niet

en: Recurrence
nl: Herhaling

en: Occurs
nl: Doet zich voor

en: Less Than
nl: Minder dan

en: Exactly
nl: Exact

en: More Than
nl: Meer dan

en: Expression
nl: Expressie

en: Summary Contains
nl: Samenvatting bevat

en: Description Contains
nl: Omschrijving bevat

en: with one guest | with %d guests
nl[0]: met één gast
nl[1]: met %d gasten

en: Comments: %s
nl: Commentaren: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
nl: Geen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
nl: Voorlopig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
nl: Bevestigd

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
nl: Eindversie

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
nl: Niet begonnen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
nl: Heeft actie nodig

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
nl: In behandeling

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
nl: Voltooid

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Accepted
nl: Geaccepteerd

en: Declined
nl: Afgewezen

en: Tentative
nl: Voorlopig

en: Delegated
nl: Overgedragen

en: Needs action
nl: Heeft actie nodig

en: No Summary
nl: Geen samenvatting

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
nl: Organisator: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
nl: Organisator: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
nl: Locatie: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
nl: Begin: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
nl: Begin: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
nl: Verloopdatum: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
nl: Voltooid: %s

en: New Appointment
nl: Nieuwe afspraak

en: New All Day Event
nl: Nieuwe dag-omvattende afspraak

en: New Meeting
nl: Nieuwe bijeenkomst

en: Go to Today
nl: Ga naar vandaag

en: Go to Date
nl: Ga naar datum

en: It has reminders.
nl: Heeft herinneringen.

en: It has recurrences.
nl: Het herhaalt zich.

en: It is a meeting.
nl: Het is een bijeenkomst.

en: Calendar Event: Summary is %s.
nl: Agendanotitie: samenvatting is %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
nl: Agendanotitie: bevat geen samenvatting.

en: calendar view event
nl: agendanotitie weergeven

en: Grab Focus
nl: Focus grijpen

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
nl[0]: Het heeft %d agendanotitie.
nl[1]: Het heeft %d agendanotities.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
nl: Het heeft geen agendanotities.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
nl: Werkweekweergave: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
nl: Dagweergave: %s. %s

en: calendar view for a work week
nl: agendaweergave voor een werkweek

en: calendar view for one or more days
nl: agendaweergave voor één of meer dagen

en: a table to view and select the current time range
nl: een tabel om de huidige tijdsperiode weer te geven en te selecteren

en: Jump button
nl: Springknop

en: Click here, you can find more events.
nl: Klik hier voor meer notities.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
nl: Speel een geluid af

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
nl: Geef een waarschuwing

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
nl: Verstuur een bericht

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
nl: Start een programma

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
nl: Opdracht om uit te voeren onbekend

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
nl: %s %s voor het begin

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
nl: %s %s na het begin

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
nl: %s bij begin

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
nl: %s %s voor het einde

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
nl: %s %s na afloop

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
nl: %s bij afloop

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
nl: %s bij %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
nl: %s voor een onbekend triggertype

en: Month View: %s. %s
nl: Maandweergave: %s. %s

en: Week View: %s. %s
nl: Weekweergave: %s. %s

en: calendar view for a month
nl: agendaweergave voor een maand

en: calendar view for one or more weeks
nl: agendaweergave voor één of meer weken

en: Untitled
nl: Naamloos

en: Categories:
nl: Categorieën:

en: Location:
nl: Locatie:

en: Start Date:
nl: Begindatum:

en: End Date:
nl: Einddatum:

en: Recurs:
nl: Keert terug:

en: Due Date:
nl: Verloopdatum:

en: Estimated duration:
nl: Geschatte duur:

en: High
nl: Hoog

en: Normal
nl: Normaal

en: Low
nl: Laag

en: Priority:
nl: Prioriteit:

en: Classification:
nl: Classificatie:

en: Organizer:
nl: Organisator:

en: Attendees:
nl: Aanwezigen:

en: Web Page:
nl: Webpagina:

en: Creating view for calendar “%s”
nl: Aanmaken van weergave voor agenda ‘%s’

en: Creating view for task list “%s”
nl: Aanmaken van weergave voor takenlijst ‘%s’

en: Creating view for memo list “%s”
nl: Aanmaken van weergave voor memolijst ‘%s’

en: Destination is read only
nl: Doelmap is ‘alleen-lezen’

en: Copying events to the calendar “%s”
nl: Bezig met afspraken kopiëren naar agenda ‘%s’

en: Copying memos to the memo list “%s”
nl: Bezig met memo’s kopiëren naar memolijst ‘%s’

en: Copying tasks to the task list “%s”
nl: Bezig met taken kopiëren naar takenlijst ‘%s’

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
nl: Dit item _verwijderen uit de postvakken van alle andere geadresseerden?

en: _Retract comment
nl: Commentaar _intrekken

en: Select Date
nl: Selecteer datum

en: Select _Today
nl: Selec_teer vandaag

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
nl: U bent een terugkerende gebeurtenis aan het aanpassen. Welke wilt u aanpassen?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
nl: U bent een terugkerende gebeurtenis aan het delegeren. Welke wilt u delegeren?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
nl: U bent een terugkerende taak aan het aanpassen. Welke wilt u aanpassen?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
nl: U bent een terugkerende memo aan het aanpassen. Welke wilt u aanpassen?

en: This Instance Only
nl: Alleen deze

en: This and Prior Instances
nl: Deze, en alle vorige

en: This and Future Instances
nl: Deze, en alle komende

en: All Instances
nl: Alle keren

en: Send my reminders with this event
nl: Mijn herinneringen met deze agendanotitie versturen

en: Notify new attendees _only
nl: _Alleen nieuwe deelnemers uitnodigen

en: Cut selected events to the clipboard
nl: De geselecteerde gebeurtenissen naar het klembord verplaatsen

en: Copy selected events to the clipboard
nl: De geselecteerde gebeurtenissen naar klembord kopiëren

en: Paste events from the clipboard
nl: Gebeurtenissen vanaf het klembord plakken

en: Delete selected events
nl: De geselecteerde gebeurtenissen verwijderen

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
nl: Geplakte tekst bevat geen geldige iCalendar-gegevens

en: Default calendar not found
nl: Standaardagenda niet gevonden

en: Default memo list not found
nl: Standaard-memolijst niet gevonden

en: Default task list not found
nl: Standaard-takenlijst niet gevonden

en: No suitable component found
nl: Geen geschikt onderdeel gevonden

en: Pasting iCalendar data
nl: iCalendar-gegevens plakken

en: %d appointment | %d appointments
nl[0]: %d afspraak
nl[1]: %d afspraken

en: %d selected
nl: %d geselecteerd

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Last modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Source
nl: Bron

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Source with UID “%s” not found
nl: Bron met UID ‘%s’ niet gevonden

en: Creating an event
nl: Een activiteit wordt aangemaakt

en: Creating a memo
nl: Een memo aanmaken

en: Creating a task
nl: Een taak aanmaken

en: Recurring
nl: Terugkerend

en: Assigned
nl: Toegewezen

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Free
nl: Vrij

en: Busy
nl: Bezet

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
nl: De geografische positie moet ingevoerd worden in de vorm: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
nl: In behandeling

en: Modifying an event
nl: Afspraak wordt bewerkt

en: Modifying a memo
nl: Bewerken van een memo

en: Modifying a task
nl: Taak wordt aangepast

en: Removing an event
nl: Afspraak wordt verwijderd

en: Removing a memo
nl: Memo wordt verwijderd

en: Removing a task
nl: Taak wordt verwijderd

en: Deleting an event | Deleting %d events
nl[0]: Afspraak wordt verwijderd
nl[1]: %d afspraken worden verwijderd

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
nl[0]: Verwijderen van een memo
nl[1]: Verwijderen van %d memo’s

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
nl[0]: Taak wordt verwijderd
nl[1]: %d taken worden verwijderd

en: Pasting an event | Pasting %d events
nl[0]: Afspraak wordt gekopieerd
nl[1]: %d afspraken worden gekopieerd

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
nl[0]: Kopiëren van een memo
nl[1]: Kopiëren van %d memo’s

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
nl[0]: Taak wordt gekopieerd
nl[1]: %d taken worden gekopieerd

en: Updating an event
nl: Een afspraak bijwerken

en: Updating a memo
nl: Een memo bijwerken

en: Updating a task
nl: Een taak bijwerken

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
nl: Ophalen van te verwijderen afspraken in agenda ‘%s’

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
nl: Ophalen van te verwijderen memo’s in memolijst ‘%s’

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
nl: Ophalen van te verwijderen taken in de takenlijst ‘%s’

en: Purging events in the calendar “%s”
nl: Verwijderen van afspraken in agenda ‘%s’

en: Purging memos in the memo list “%s”
nl: Verwijderen van memo’s in memolijst ‘%s’

en: Purging tasks in the task list “%s”
nl: Verwijderen van taken in takenlijst ‘%s’

en: Purging events
nl: Verwijderen van afspraken

en: Purging memos
nl: Verwijderen van memo’s

en: Purging tasks
nl: Verwijderen van taken

en: Expunging completed tasks
nl: Voltooide taken opruimen

en: Moving an event | Moving %d events
nl[0]: Afspraak wordt verplaatst
nl[1]: %d afspraken worden verplaatst

en: Copying an event | Copying %d events
nl[0]: Kopiëren van een gebeurtenis
nl[1]: Kopiëren van %d gebeurtenissen

en: Moving a memo | Moving %d memos
nl[0]: Verplaatsen van een memo
nl[1]: Verplaatsen van %d memo’s

en: Copying a memo | Copying %d memos
nl[0]: Kopiëren van een memo
nl[1]: Kopiëren van %d memo’s

en: Moving a task | Moving %d tasks
nl[0]: Verplaatsen van een taak
nl[1]: Verplaatsen van %d taken

en: Copying a task | Copying %d tasks
nl[0]: Kopiëren van een taak
nl[1]: Kopiëren van %d taken

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
nl: %a %d-%m-%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
nl: %a %d-%m-%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
nl: De datum moet op de volgende manier ingevoerd worden: 
    %s

en: Event’s time is in the past
nl: De tijd van de gebeurtenis ligt in het verleden

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
nl: De gebeurtenis kan niet worden bewerkt omdat de geselecteerde agenda niet geopend kan worden

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
nl: De taak kan niet worden bewerkt omdat de geselecteerde agenda alleen lezen is

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
nl: Wijzigingen aan de afspraak zullen niet naar de aanwezigen gestuurd worden omdat u niet de organisator bent

en: Start date is not a valid date
nl: Begindatum is geen geldige datum

en: Start time is not a valid time
nl: Begintijd is geen geldig tijdstip

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: End date is not a valid date
nl: Einddatum is geen geldige datum

en: End time is not a valid time
nl: Eindtijd is geen geldig tijdstip

en: _Categories
nl: _Categorieën

en: Toggles whether to display categories
nl: Schakelt de weergave van categorieën aan/uit

en: Time _Zone
nl: Tijd_zone

en: Toggles whether the time zone is displayed
nl: Schakelt de weergave van de tijdzone aan/uit

en: All _Day Event
nl: Afspraak voor de hele _dag

en: Toggles whether to have All Day Event
nl: Schakelt in/uit of de afspraak voor de hele dag is

en: Show Time as _Busy
nl: _Tijd tonen als bezet

en: Toggles whether to show time as busy
nl: Schakelt de weergave van tijd die bezet is aan/uit

en: Pu_blic
nl: _Openbaar

en: Classify as public
nl: Markeren als openbaar

en: _Private
nl: _Privé

en: Classify as private
nl: Markeren als privé

en: _Confidential
nl: _Vertrouwelijk

en: Classify as confidential
nl: Markeren als vertrouwelijk

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
nl: _Begintijd:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
nl: _Eindtijd:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
nl: Afspraak voor de hele _dag

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
nl: Herinneringen

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
nl: Herhaling

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
nl: Bijlagen

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
nl: Planning

en: Meeting — %s
nl: Bijeenkomst — %s

en: Appointment — %s
nl: Afspraak — %s

en: New note
nl: Nieuwe notitie

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
nl: De memo kan niet worden bewerkt, omdat de geselecteerde memolijst niet kan worden geopend

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
nl: De memo kan niet worden bewerkt, omdat de geselecteerde memolijst ‘alleen-lezen’ is

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
nl: Wijzigingen aan de memo zullen niet naar de aanwezigen gestuurd worden omdat u niet de organisator bent

en: _List:
nl: _Lijst:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
nl: Be_gindatum:

en: Assigned Memo — %s
nl: Toegewezen memo — %s

en: Attachment | Attachments
nl[0]: Bijlage
nl[1]: Bijlagen

en: Could not load “%s”
nl: Kon ‘%s’ niet laden

en: Could not load the attachment
nl: Kon de bijlage niet laden

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
nl: Er worden nog enkele bijlagen gedownload. Wacht alstublieft totdat de download klaar is.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
nl: Bijlage ‘%s’ kan niet gevonden worden, gelieve deze van de lijst te verwijderen

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
nl: Bijlage ‘%s’ heeft geen geldige URI, gelieve deze te verwijderen

en: _Attachment…
nl: Bijl_age…

en: Attach a file
nl: Een bestand toevoegen als bijlage

en: _Attachments
nl: Bijl_agen

en: Show attachments
nl: Bijlagen tonen

en: Icon View
nl: Pictogramweergave

en: List View
nl: Lijstweergave

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
nl: Kan aanwezige ‘%s’ niet vinden in de lijst met aanwezigen

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
nl: Onvoldoende rechten om aanwezige ‘%s’ te verwijderen

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
nl[0]: Verwijderen van geselecteerde aanwezige is mislukt
nl[1]: Verwijderen van geselecteerde aanwezigen is mislukt

en: Organizer address is not a valid user mail address
nl: E-mailadres van organisator is geen geldig e-mailadres

en: A_ttendees
nl: Aanwe_zigen

en: Toggles whether the Attendees are displayed
nl: Schakelt weergave van aanwezigen aan/uit

en: R_ole Field
nl: _Rol-veld

en: Toggles whether the Role field is displayed
nl: Schakelt de weergave van het rol-veld aan/uit

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
nl: Schakelt de weergave van het RSVP-veld aan/uit

en: _Status Field
nl: _Statusveld

en: Toggles whether the Status field is displayed
nl: Schakelt de weergave van het status-veld aan/uit

en: _Type Field
nl: _Typeveld

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
nl: Schakelt weergave van type aanwezige aan/uit

en: An organizer is required.
nl: Er moet een organisator ingesteld worden.

en: At least one attendee is required.
nl: Er is minstens één aanwezige nodig.

en: Or_ganizer:
nl: _Organisator:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
nl: Overschrijft de kleur van de afspraak. Indien niet ingesteld, wordt de kleur van de agenda gebruikt.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
nl: Overschrijft de kleur van de memo. Indien niet ingesteld, wordt de kleur van de memolijst gebruikt.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
nl: Overschrijft de kleur van de taak. Indien niet ingesteld, wordt de kleur van de takenlijst gebruikt.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
nl: Aa_nwezigen…

en: _Edit
nl: Be_werken

en: Add exception
nl: Uitzondering toevoegen

en: Modify exception
nl: Uitzondering aanpassen

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
nl: op

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
nl: eerste

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
nl: tweede

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
nl: derde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
nl: vierde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
nl: vijfde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
nl: laatste

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
nl: Andere datum

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
nl: 1e tot de 10e

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
nl: 11e tot de 20e

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
nl: 21e tot de 31e

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
nl: dag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
nl: Maandag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
nl: Dinsdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
nl: Woensdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
nl: Donderdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
nl: Vrijdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
nl: Zaterdag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
nl: Zondag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
nl: op de

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
nl: instanties

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
nl: Deze afspraak he_rhaalt zich

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
nl: Deze taak he_rhaalt zich

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
nl: Deze memo he_rhaalt zich

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
nl: Dit component he_rhaalt zich

en: Recurrence exception date is invalid
nl: Herhalingsuitzonderingsdatum is ongeldig

en: End time of the recurrence is before the start
nl: Eindtijd van de herhaling is eerder dan de begintijd

en: R_ecurrence
nl: H_erhaling

en: Set or unset recurrence
nl: Herhaling instellen of uitzetten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
nl: Elke

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
nl: dag(en)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
nl: we(e)k(en)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
nl: maand(en)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
nl: ja(a)r(en)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
nl: voor

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
nl: tot

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
nl: eeuwig

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
nl: Deze afspraak bevat herhalingen die Evolution niet kan bewerken.

en: Exceptions
nl: Uitzonderingen

en: A_dd
nl: _Toevoegen

en: Re_move
nl: Ver_wijderen

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Send To
nl: Aan

en: _Reminders
nl: _Herinneringen

en: Set or unset reminders
nl: Herinneringen instellen of uitzetten

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
nl: Geen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
nl: %s voordien

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
nl: bij het begin

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
nl: Aangepast

en: Add predefined time…
nl: Voorafbepaalde tijd toevoegen…

en: Remove predefined times
nl: Voorafbepaalde tijden verwijderen

en: Set a custom predefined time to
nl: Stel een aangepaste voorafbepaalde tijd in om

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
nl: da_gen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
nl: _uur

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
nl: _minuten

en: _Add time
nl: _Eindtijd toevoegen

en: Reminders
nl: Herinneringen

en: _Reminder
nl: _Herinnering

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
nl: minu(u)t(en)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
nl: u(u)r(en)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
nl: dag(en)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
nl: voor

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
nl: na

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
nl: begin

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
nl: einde

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
nl: De herinnering _herhalen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
nl: keer meer elke

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
nl: minuten

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
nl: uur

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
nl: dagen

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
nl: Aangepast _bericht

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
nl: Aangepast herinnerings_geluid

en: Select a sound file
nl: Selecteer een geluidsbestand

en: _Program:
nl: _Programma:

en: _Arguments:
nl: _Argumenten:

en: _Send To:
nl: _Aan:

en: _Schedule
nl: _Planning

en: Query free / busy information for the attendees
nl: Vrij/bezet-informatie van de aanwezigen bevragen

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
nl: _Samenvatting:

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
nl: _Locatie:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
nl: _Categorieën…

en: Edit as text
nl: Bewerken als tekst

en: View as text
nl: Bekijken als tekst

en: View as HTML
nl: Weergeven als HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
nl: _Omschrijving:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
nl: _Webpagina:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
nl: Verloop_datum:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
nl: Voltooiings_datum:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
nl: Openbaar

[ctx: ECompEditor]
en: Private
nl: Privé

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
nl: C_lassificatie:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

[ctx: ECompEditor]
en: High
nl: Hoog

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
nl: Normaal

[ctx: ECompEditor]
en: Low
nl: Laag

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
nl: Priorit_eit:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
nl: Procent voltooid:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
nl: Tijd_zone:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
nl: _Tijd tonen als bezet

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
nl: Geen

en: Esti_mated duration:
nl: _Geschatte duur:

en: Task’s start date is in the past
nl: De begindatum van de taak ligt in het verleden

en: Task’s due date is in the past
nl: De verloopdatum van de taak ligt in het verleden

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
nl: De taak kan niet worden bewerkt omdat de geselecteerde takenlijst niet geopend kan worden

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
nl: De taak kan niet worden bewerkt omdat de geselecteerde takenlijst alleen lezen is

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
nl: Wijzigingen aan de taak zullen niet naar de aanwezigen gestuurd worden omdat u niet de organisator bent

en: Due date is not a valid date
nl: Verloopdatum is geen geldige datum

en: Completed date is not a valid date
nl: Voltooiingsdatum is geen geldige datum

en: Completed date cannot be in the future
nl: Voltooiingsdatum kan niet in de toekomst zijn

en: Due date cannot be the same as the Start date
nl: Verloopdatum kan niet gelijk zijn aan begindatum

en: Start date is required for recurring tasks
nl: Begindatum is vereist voor terugkerende taken

en: All _Day Task
nl: Taak voor de hele _dag

en: Toggles whether to have All Day Task
nl: Schakelt in/uit of de taak voor de hele dag is

en: Assigned Task — %s
nl: Toegewezen taak — %s

en: Task — %s
nl: Taak — %s

en: attachment
nl: bijlage

en: Sending notifications to attendees…
nl: Meldingen naar de aanwezigen sturen…

en: Saving changes…
nl: Wijzigingen opslaan…

en: Save and Close
nl: Opslaan en sluiten

note: == Button box ==
en: _Close
nl: Sl_uiten

en: Close the current window
nl: Het huidige venster sluiten

note: copy menu item
en: _Copy
nl: _Kopiëren

en: Copy the selection
nl: Selectie kopiëren

note: cut menu item
en: Cu_t
nl: K_nippen

en: Cut the selection
nl: Selectie knippen

en: Delete the selection
nl: Selectie wissen

en: View help
nl: Hulp weergeven

note: paste menu item
en: _Paste
nl: _Plakken

en: Paste the clipboard
nl: Plakken vanuit klembord

en: _Print…
nl: _Afdrukken…

en: Pre_view…
nl: _Voorbeeld…

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: Select all text
nl: Alle tekst selecteren

en: _Classification
nl: _Classificatie

en: _File
nl: _Bestand

en: _Insert
nl: I_nvoegen

en: _Options
nl: _Opties

en: _View
nl: Beel_d

en: Save current changes
nl: Huidige wijzigingen opslaan

en: Save current changes and close editor
nl: Huidige wijzigingen opslaan en de editor sluiten

en: Show _toolbar
nl: Werkbalk _tonen

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
nl: %02i minuten delingen

en: Show the second time zone
nl: De tweede tijdzone tonen

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
nl: Geen

en: Select…
nl: Selecteren…

[ctx: estimated-duration]
en: None
nl: Geen

en: Set an estimated duration for
nl: Stel een geschatte duur in voor

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
nl: _dagen

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
nl: _uur

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
nl: _minuten

en: _Set
nl: In_stellen

en: Chan_ge…
nl: Wijzi_gen…

en: Required Participants
nl: Vereiste deelnemers

en: Optional Participants
nl: Optionele deelnemers

en: Resources
nl: Hulpbronnen

en: Chair Persons
nl: Voorzitters

en: Attendees
nl: Aanwezigen

en: Individual
nl: Persoon

en: Group
nl: Groep

en: Resource
nl: Hulpbron

en: Room
nl: Kamer

en: Chair
nl: Voorzitter

en: Required Participant
nl: Vereiste deelnemer

en: Optional Participant
nl: Optionele deelnemer

en: Non-Participant
nl: Niet-deelnemer

en: Needs Action
nl: Heeft actie nodig

en: Completed
nl: Voltooid

en: In Process
nl: In uitvoer

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
nl: Voer het wachtwoord in om toegang te krijgen tot vrij/bezet-informatie van gebruiker %s op server %s

en: Failure reason: %s
nl: Reden van mislukking: %s

en: Enter password
nl: Wachtwoord invoeren

en: Out of Office
nl: Afwezig

en: No Information
nl: Geen informatie

en: Atte_ndees…
nl: Aa_nwezigen…

en: O_ptions
nl: O_pties

en: Show _only working hours
nl: Alleen kantooruren t_onen

en: Show _zoomed out
nl: Uitge_zoomd tonen

en: _Update free/busy
nl: Vrij/Bezet _actualiseren

en: _Autopick
nl: _Automatisch uitzoeken

en: _All people and resources
nl: _Alle mensen en hulpbronnen

en: All _people and one resource
nl: Alle _mensen en één hulpbron

en: _Required people
nl: _Vereiste mensen

en: Required people and _one resource
nl: Vereiste mensen en één hulpbr_on

en: _Start time:
nl: _Begintijd:

en: _End time:
nl: _Eindtijd:

en: Summary: %s
    Location: %s
nl: Overzicht: %s
    Locatie: %s

en: Summary: %s
nl: Samenvatting: %s

en: Click here to add an attendee
nl: Klik hier om een lid toe te voegen

en: Member
nl: Lid

en: Delegated To
nl: Overgedragen aan

en: Delegated From
nl: Overgedragen van

en: Common Name
nl: Algemene naam

en: Language
nl: Taal

en: Cut selected memos to the clipboard
nl: De geselecteerde memo’s naar het klembord verplaatsen

en: Copy selected memos to the clipboard
nl: De geselecteerde memo’s naar het klembord kopiëren

en: Paste memos from the clipboard
nl: Memo’s vanaf het klembord plakken

en: Delete selected memos
nl: De geselecteerde memo’s verwijderen

en: Select all visible memos
nl: Alle zichtbare memo’s selecteren

en: Click to add a memo
nl: Klik hier om een memo toe te voegen

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Cut selected tasks to the clipboard
nl: De geselecteerde taken naar het klembord verplaatsen

en: Copy selected tasks to the clipboard
nl: De geselecteerde taken naar het klembord kopiëren

en: Paste tasks from the clipboard
nl: Taken vanaf het klembord plakken

en: Delete selected tasks
nl: De geselecteerde taken verwijderen

en: Select all visible tasks
nl: Alle zichtbare taken selecteren

en: Click to add a task
nl: Klik hier om een taak toe te voegen

en: Start date
nl: Begindatum

en: Completion date
nl: Voltooiingsdatum

en: Complete
nl: Voltooid

en: Due date
nl: Verloopdatum

en: % Complete
nl: % voltooid

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Estimated duration
nl: Geschatte duur

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
nl: Geen

en: Select Timezone
nl: Een tijdzone selecteren

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
nl: Tijd: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
nl: Vandaag

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
nl: Morgen

en: Tasks without Due date
nl: Taken zonder verloopdatum

en: New _Appointment…
nl: Nieuwe _afspraak…

en: New _Meeting…
nl: Nieuwe bijeenko_mst…

en: New _Task…
nl: Nieuwe _taak…

en: _New Assigned Task…
nl: _Nieuwe toegewezen taak…

en: _Open…
nl: _Openen…

en: _Delete This Instance…
nl: _Deze instantie verwijderen…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
nl: Deze en toekomstige instanties _verwijderen…

en: D_elete All Instances…
nl: All_e instanties verwijderen…

en: _Delete…
nl: Verwij_deren…

en: _Show Tasks without Due date
nl: Taken _tonen zonder verloopdatum

en: To Do
nl: Taken

en: %u event | %u events
nl[0]: %u afspraak
nl[1]: %u afspraken

en: An organizer must be set.
nl: Er moet een organisator ingesteld worden.

en: At least one attendee is necessary
nl: Er is minstens één bezoeker nodig

en: Event information
nl: Agendanotitie-informatie

en: Task information
nl: Taakinformatie

en: Memo information
nl: Memo-informatie

en: Free/Busy information
nl: Vrij/Bezet-informatie

en: Calendar information
nl: Agenda-informatie

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
nl: Geaccepteerd

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
nl: Voorlopig geaccepteerd

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
nl: Afgewezen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
nl: Overgedragen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
nl: Bijgewerkt

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
nl: Verversen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
nl: Tegenvoorstel

en: Free/Busy information (%s to %s)
nl: Vrij/Bezet-informatie (%s tot %s)

en: iCalendar information
nl: iCalendar-informatie

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
nl: Kan geen bron noteren, de nieuwe gebeurtenis botst met een andere.

en: Unable to book a resource, error:
nl: Kan een bron niet noteren, fout:

en: You must be an attendee of the event.
nl: U moet een bezoeker zijn van het evenement.

en: Sending an event
nl: Afspraak versturen

en: Sending a memo
nl: Memo versturen

en: Sending a task
nl: Taak versturen

[ctx: Location]
note: Translator: This is used as a placeholder when an event doesn't have set a location
en: Unspecified
nl: Niet opgegeven

en: %d day | %d days
nl[0]: %d dag
nl[1]: %d dagen

en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uren

en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
nl: Ma

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
nl: Di

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
nl: Wo

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
nl: Do

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
nl: Vr

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
nl: Za

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
nl: Zo

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
nl:  tot

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
nl:  (Voltooid

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
nl: Voltooid

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
nl:  (Verloopt

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
nl: Verloopdatum

en: Appointment
nl: Afspraak

en: Task
nl: Taak

en: Attendees:
nl: Aanwezigen:

en: Estimated duration: %s
nl: Geschatte duur: %s

en: Priority: %s
nl: Prioriteit: %s

en: Percent Complete: %i
nl: Procent voltooid: %i

en: Categories: %s
nl: Categorieën: %s

en: Contacts:
nl: Contacten:

en: Not Started
nl: Niet gestart

en: In progress
nl: In behandeling

en: % Completed
nl: % voltooid

en: is greater than
nl: is groter dan

en: is less than
nl: is kleiner dan

en: Current State
nl: Huidige status

en: is Overdue
nl: is verlopen

en: is Scheduled
nl: is gepland

en: is not Scheduled
nl: is niet gepland

en: Due In
nl: Verloopt over

en: Next Days
nl: Volgende dagen

en: Previous Days
nl: Vorige dagen

en: Appointments and Meetings
nl: Afspraken en bijeenkomsten

en: New Calendar
nl: Nieuwe agenda

en: New Task List
nl: Nieuwe takenlijst

en: Cre_ate new calendar
nl: Nieuwe _agenda aanmaken

en: Cre_ate new task list
nl: Nieuwe _takenlijst toevoegen

en: Opening calendar
nl: Agenda openen

en: iCalendar files (.ics)
nl: iCalendar-agendabestanden (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
nl: Evolution iCalendar-import

en: Reminder!
nl: Herinnering!

en: vCalendar files (.vcs)
nl: vCalendar-bestanden(.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
nl: Evolution vCalendar-importeerprogramma

en: Calendar Events
nl: Agendanotities

en: GNOME Calendar
nl: GNOME Agenda

en: Evolution Calendar intelligent importer
nl: Evolution agenda, intelligente import

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
nl: Bijeenkomst

[ctx: iCalImp]
en: Event
nl: Gebeurtenis

[ctx: iCalImp]
en: Task
nl: Taak

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
nl: is een instantie

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
nl: heeft herhalingen

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
nl: heeft herinneringen

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
nl: bevat bijlagen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
nl: Openbaar

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
nl: Privé

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
nl: Classificatie

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
nl: Samenvatting

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
nl: Locatie

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
nl: Begin

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
nl: Verloopt

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
nl: Eind

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
nl: Voltooid

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
nl: Organisator

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
nl: Aanwezigen

[ctx: iCalImp]
en: Description
nl: Omschrijving

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
nl: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
nl: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nl: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
nl: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
nl: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nl: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nl: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nl: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nl: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nl: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nl: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nl: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nl: Afrika/Cairo

en: Africa/Casablanca
nl: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nl: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nl: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nl: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nl: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nl: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
nl: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nl: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
nl: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nl: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
nl: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nl: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nl: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nl: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
nl: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nl: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nl: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nl: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nl: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
nl: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nl: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nl: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nl: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nl: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nl: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nl: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nl: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
nl: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nl: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nl: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nl: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nl: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nl: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nl: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
nl: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
nl: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
nl: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
nl: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nl: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
nl: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nl: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nl: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nl: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nl: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
nl: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nl: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
nl: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nl: Amerika/Belem

en: America/Belize
nl: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
nl: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nl: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nl: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nl: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
nl: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
nl: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nl: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
nl: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nl: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nl: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nl: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nl: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
nl: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nl: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
nl: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nl: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nl: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nl: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nl: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
nl: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nl: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nl: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nl: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nl: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nl: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
nl: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nl: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
nl: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nl: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
nl: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nl: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nl: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nl: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nl: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nl: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nl: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nl: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
nl: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nl: Amerika/Indischa/Indischapolis

en: America/Indiana/Knox
nl: Amerika/Indischa/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nl: Amerika/Indischa/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
nl: Amerika/Indischa/Vevay

en: America/Indianapolis
nl: Amerika/Indischapolis

en: America/Inuvik
nl: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nl: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nl: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
nl: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nl: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nl: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nl: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
nl: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nl: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nl: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
nl: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nl: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nl: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nl: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
nl: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
nl: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
nl: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nl: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nl: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nl: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
nl: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
nl: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nl: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nl: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nl: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nl: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nl: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
nl: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nl: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nl: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nl: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
nl: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nl: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nl: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nl: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nl: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nl: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
nl: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nl: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nl: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
nl: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
nl: Amerika/Recife

en: America/Regina
nl: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
nl: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
nl: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
nl: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nl: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nl: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
nl: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nl: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
nl: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
nl: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
nl: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
nl: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
nl: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
nl: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
nl: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nl: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nl: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
nl: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
nl: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nl: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
nl: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nl: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nl: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nl: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/South_Pole
nl: Antarctica/Zuidpool

en: Antarctica/Vostok
nl: Antarctica/Wostok

en: Asia/Aden
nl: Azië/Aden

en: Asia/Almaty
nl: Azië/Almaty

en: Asia/Amman
nl: Azië/Amman

en: Asia/Anadyr
nl: Azië/Anadyr

en: Asia/Aqtau
nl: Azië/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
nl: Azië/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
nl: Azië/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
nl: Azië/Baghdad

en: Asia/Bahrain
nl: Azië/Bahrein

en: Asia/Baku
nl: Azië/Baku

en: Asia/Bangkok
nl: Azië/Bangkok

en: Asia/Beirut
nl: Azië/Beiroet

en: Asia/Bishkek
nl: Azië/Bishkek

en: Asia/Brunei
nl: Azië/Brunei

en: Asia/Calcutta
nl: Azië/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
nl: Azië/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
nl: Azië/Chongqing

en: Asia/Colombo
nl: Azië/Colombo

en: Asia/Damascus
nl: Azië/Damascus

en: Asia/Dhaka
nl: Azië/Dhaka

en: Asia/Dili
nl: Azië/Dili

en: Asia/Dubai
nl: Azië/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nl: Azië/Dushanbe

en: Asia/Gaza
nl: Azië/Gaza

en: Asia/Harbin
nl: Azië/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
nl: Azië/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
nl: Azië/Hovd

en: Asia/Irkutsk
nl: Azië/Irkoetsk

en: Asia/Istanbul
nl: Azië/Istanbul

en: Asia/Jakarta
nl: Azië/Jakarta

en: Asia/Jayapura
nl: Azië/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
nl: Azië/Jeruzalem

en: Asia/Kabul
nl: Azië/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nl: Azië/Kamchatka

en: Asia/Karachi
nl: Azië/Karachi

en: Asia/Kashgar
nl: Azië/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
nl: Azië/Kathmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
nl: Azië/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nl: Azië/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
nl: Azië/Kuching

en: Asia/Kuwait
nl: Azië/Koeweit

en: Asia/Macao
nl: Azië/Macao

en: Asia/Macau
nl: Azië/Macau

en: Asia/Magadan
nl: Azië/Magadan

en: Asia/Makassar
nl: Azië/Makassar

en: Asia/Manila
nl: Azië/Manilla

en: Asia/Muscat
nl: Azië/Muscaat

en: Asia/Nicosia
nl: Azië/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
nl: Azië/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
nl: Azië/Omsk

en: Asia/Oral
nl: Azië/Oeral

en: Asia/Phnom_Penh
nl: Azië/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nl: Azië/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
nl: Azië/Pyongyang

en: Asia/Qatar
nl: Azië/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
nl: Azië/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
nl: Azië/Rangoon

en: Asia/Riyadh
nl: Azië/Riyadh

en: Asia/Saigon
nl: Azië/Saigon

en: Asia/Sakhalin
nl: Azië/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
nl: Azië/Samarkand

en: Asia/Seoul
nl: Azië/Seoul

en: Asia/Shanghai
nl: Azië/Shanghai

en: Asia/Singapore
nl: Azië/Singapore

en: Asia/Taipei
nl: Azië/Taipei

en: Asia/Tashkent
nl: Azië/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
nl: Azië/Tbilisi

en: Asia/Tehran
nl: Azië/Teheran

en: Asia/Thimphu
nl: Azië/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nl: Azië/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
nl: Azië/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
nl: Azië/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
nl: Azië/Urumqi

en: Asia/Vientiane
nl: Azië/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nl: Azië/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
nl: Azië/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nl: Azië/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nl: Azië/Yerevan

en: Atlantic/Azores
nl: Atlantisch/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nl: Atlantisch/Bermuda

en: Atlantic/Canary
nl: Atlantisch/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
nl: Atlantisch/Kaapverdische_Eilanden

en: Atlantic/Faeroe
nl: Atlantisch/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
nl: Atlantisch/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
nl: Atlantisch/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nl: Atlantisch/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nl: Atlantisch/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
nl: Atlantisch/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
nl: Atlantisch/Stanley

en: Australia/Adelaide
nl: Australië/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nl: Australië/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nl: Australië/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
nl: Australië/Darwin

en: Australia/Hobart
nl: Australië/Hobart

en: Australia/Lindeman
nl: Australië/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nl: Australië/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nl: Australië/Melbourne

en: Australia/Perth
nl: Australië/Perth

en: Australia/Sydney
nl: Australië/Sydney

en: Europe/Amsterdam
nl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nl: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nl: Europa/Athene

en: Europe/Belfast
nl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nl: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
nl: Europa/Berlijn

en: Europe/Bratislava
nl: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nl: Europa/Brussel

en: Europe/Bucharest
nl: Europa/Boekarest

en: Europe/Budapest
nl: Europa/Boedapest

en: Europe/Chisinau
nl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
nl: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nl: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nl: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
nl: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
nl: Europa/Istanboel

en: Europe/Kaliningrad
nl: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nl: Europa/Kiëv

en: Europe/Lisbon
nl: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nl: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nl: Europa/Londen

en: Europe/Luxembourg
nl: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nl: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nl: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
nl: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nl: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nl: Europa/Moskou

en: Europe/Nicosia
nl: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
nl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nl: Europa/Parijs

en: Europe/Prague
nl: Europa/Praag

en: Europe/Riga
nl: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nl: Europa/Rome

en: Europe/Samara
nl: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nl: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nl: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
nl: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nl: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nl: Europa/Stokholm

en: Europe/Tallinn
nl: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nl: Europa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
nl: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
nl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nl: Europa/Vaticaan

en: Europe/Vienna
nl: Europa/Wenen

en: Europe/Vilnius
nl: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
nl: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nl: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nl: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
nl: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
nl: Indisch/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nl: Indisch/Chagos

en: Indian/Christmas
nl: Indisch/Christmas

en: Indian/Cocos
nl: Indisch/Cocos

en: Indian/Comoro
nl: Indisch/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nl: Indisch/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nl: Indisch/Mahe

en: Indian/Maldives
nl: Indisch/Malediven

en: Indian/Mauritius
nl: Indisch/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nl: Indisch/Mayotte

en: Indian/Reunion
nl: Indisch/Reunion

en: Pacific/Easter
nl: Pacific/Paaseiland

en: Pacific/Guadalcanal
nl: Pacific/Guadalkanaal

en: Save as…
nl: Opslaan als…

en: Close the current file
nl: Het huidige bestand sluiten

en: New _Message
nl: Nieuw _bericht

en: Open New Message window
nl: Nieuw berichtenvenster openen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: Configure Evolution
nl: Evolution configureren

en: Save the current file
nl: Huidige bestand opslaan

en: Save _As…
nl: Opslaan _als…

en: Save the current file with a different name
nl: Het huidige bestand opslaan onder een andere naam

en: Character _Encoding
nl: Tekenset_codering

en: Print Pre_view
nl: Afdruk_voorbeeld

en: Save as _Draft
nl: Als _concept opslaan

en: Save as draft
nl: Als concept opslaan

en: S_end
nl: Vers_turen

en: Send this message
nl: Dit bericht versturen

en: _Main toolbar
nl: _Hoofdwerkbalk

en: Main toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Edit _toolbar
nl: Werkbalk be_werken

en: Edit toolbar
nl: Werkbalk bewerken

en: PGP _Encrypt
nl: Ver_sleutelen met PGP

en: Encrypt this message with PGP
nl: Dit bericht versleutelen met PGP

en: PGP _Sign
nl: _Ondertekenen met PGP

en: Sign this message with your PGP key
nl: Dit bericht ondertekenen met uw PGP-sleutel

en: _Picture Gallery
nl: _Fotogalerie

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
nl: Een verzameling foto’s tonen die u naar uw bericht kunt slepen

en: _Prioritize Message
nl: _Prioriteit instellen

en: Set the message priority to high
nl: Dit bericht een hoge prioriteit geven

en: Re_quest Read Receipt
nl: _Leesbevestiging vragen

en: Get delivery notification when your message is read
nl: Ontvang een leesbevestiging wanneer uw bericht wordt gelezen

en: S/MIME En_crypt
nl: _Versleutelen met S/MIME

en: Encrypt this message with S/MIME
nl: Dit bericht versleutelen met S/MIME

en: S/MIME Sig_n
nl: S/MIME Onder_tekening

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
nl: Dit bericht ondertekenen met uw S/MIME Ondertekeningscertificaat

en: _Bcc Field
nl: _Bcc-veld

en: Toggles whether the BCC field is displayed
nl: Schakel BCC-weergave aan/uit

en: _Cc Field
nl: _Cc-veld

en: Toggles whether the CC field is displayed
nl: Schakel CC-weergave aan/uit

en: _From Override Field
nl: _Van-vervangveld

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
nl: Schakelt het van-vervangveld in of uit dat dient om de weergegeven naam of e-mailadres te wijzigen

en: _Reply-To Field
nl: Antwoo_rdadresveld

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
nl: Schakel Antwoordadresweergave aan/uit

en: Visually _Wrap Long Lines
nl: _Tekstomloop voor lange regels

en: Attach
nl: Bijvoegen

en: Save Draft
nl: Concept opslaan

en: _Name:
nl: _Naam:

en: Enter the recipients of the message
nl: Voer de geadresseerden in

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
nl: Geef de adressen die een kopie van het bericht moeten krijgen

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
nl: Invoeren van adressen die een kopie van het bericht krijgen zonder dat ze op de geadresseerdenlijst van het bericht verschijnen

en: Fr_om:
nl: _Van:

en: _Reply-To:
nl: A_ntwoordadres:

en: _To:
nl: _Aan:

en: _Post To:
nl: _Posten naar:

en: S_ubject:
nl: _Onderwerp:

en: Si_gnature:
nl: _Handtekening:

en: Click here for the address book
nl: Klik hier voor het adresboek

en: Click here to select folders to post to
nl: Klik hier om een map te selecteren waarnaar gepost moet worden

en: Send
nl: Verzenden

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
nl: Kan uitgaand bericht niet ondertekenen: geen ondertekeningscertificaat voor deze account

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
nl: Kan uitgaand bericht niet versleutelen: geen versleutelingscertificaat ingesteld voor deze account

en: Compose Message
nl: Een nieuw bericht opstellen

en: Reading text content…
nl: Tekstinhoud lezen…

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
nl[0]: Bijlage nakijken vóór verzenden.
nl[1]: Bijlagen nakijken vóór verzenden.

en: There had been added %d attachment. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | There had been added %d attachments. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
nl[0]: Er is %d bijlage toegevoegd. Zorg ervoor dat deze geen gevoelige informatie bevat vooraleer u het bericht verstuurt.
nl[1]: Er zijn %d bijlagen toegevoegd. Zorg ervoor dat deze geen gevoelige informatie bevatten vooraleer u het bericht verstuurt.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
nl: Dit is berichtinhoud wat geen tekst is, en kan daarom niet bewerkt worden.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
nl: U kunt het bestand ‘{0}’ niet als bijlage meesturen met dit bericht.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
nl: Het bestand ‘{0}’ is geen normaal bestand en kan niet verstuurd worden in een bericht.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
nl: Kon geen berichten terugkrijgen in {0} om bij te voegen.

en: Because “{1}”.
nl: Doordat ‘{1}’.

en: Do you want to recover unfinished messages?
nl: Wilt u de onafgemaakte berichten herstellen?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
nl: Evolution is onverwacht afgebroken terwijl u een bericht aan het opstellen was. Het herstellen van het bericht stelt u in staat verder te gaan waar u gebleven was.

en: _Do not Recover
nl: _Niet herstellen

en: _Recover
nl: _Herstellen

en: Do you want to recover last saved version of the message?
nl: Wilt u de laatst opgeslagen versie van het bericht herstellen?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
nl: Als u het bericht herstelt kunt u verder gaan vanaf het moment dat het voor het laatst is opgeslagen.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
nl: Kon niet opslaan naar auto-opslaan bestand ‘{0}’.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
nl: Fout bij opslaan naar auto-opslaan vanwege ‘{1}’.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
nl: Weet u zeker dat u het bericht met titel ‘{0}’ dat u aan het opstellen bent, wilt weggooien?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
nl: Het afsluiten van het opstelvenster heeft tot gevolg dat het bericht definitief wordt weggegooid, tenzij u besluit het bericht op te slaan in de map Concepten. Dit geeft u de mogelijkheid om op een later tijdstip verder te gaan met het bericht.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
nl: _Doorgaan met bewerken

en: _Save Draft
nl: _Concept opslaan

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
nl: Weet u zeker dat u het bericht dat u aan het opstellen bent wil weggooien?

en: Could not create message.
nl: Kon bericht niet aanmaken.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
nl: U zult mogelijk andere mailopties moeten kiezen.
    
    Gedetailleerde foutmelding: ‘{0}’

en: Could not read signature file “{0}”.
nl: Kon ondertekeningsbestand ‘{0}’ niet lezen.

en: All accounts have been removed.
nl: Alle accounts zijn verwijderd.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
nl: U dient een account in te stellen voordat u post kunt versturen.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
nl: Er is een fout opgetreden bij het opslaan naar de map Postvak UIT.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
nl: De gerapporteerde fout was ‘{0}’. Het bericht is niet verstuurd.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
nl: Er is een fout opgetreden bij het opslaan naar de map Concepten.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
nl: De gerapporteerde fout was ‘{0}’. Het bericht is waarschijnlijk niet opgeslagen.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
nl: Er is een fout opgetreden bij het verzenden. Hoe wilt u verdergaan?

en: The reported error was “{0}”.
nl: De gerapporteerde fout was ‘{0}’.

en: _Save to Outbox
nl: _Opslaan in Postvak UIT

en: _Try Again
nl: Opnie_uw proberen

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
nl: Uw bericht werd verstuurd, maar er is een fout opgetreden tijdens de naverwerking.

en: Saving message to Outbox.
nl: Bericht wordt opgeslagen in de map Postvak UIT.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
nl: Omdat de doelbestemming momenteel onbereikbaar is, zal het bericht opgeslagen worden in uw lokale Postvak UIT-map. U kunt het bericht versturen door te klikken op de knop Versturen & ontvangen in de werkbalk van Evolution.

en: Are you sure you want to send the message?
nl: Weet u zeker dat u het bericht wil versturen?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
nl: Een sneltoets om het bericht te versturen is ingedrukt. U kunt het versturen van het bericht annuleren als u per ongeluk op deze sneltoets heeft gedrukt, of het bericht versturen.

en: Are you sure you want to change the composer format?
nl: Weet u zeker dat u het opstelformaat wilt wijzigen?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
nl: Omschakelen naar het plattetekstformaat zorgt ervoor dat alle HTML-opmaak verloren gaat. Wilt u doorgaan?

en: _Don’t lose formatting
nl: Opmaak _niet verliezen

en: Lose _formatting
nl: Opmaak ver_liezen

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
nl: Er is een fout opgetreden bij het opslaan naar de map Sjablonen.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
nl: Weet u zeker dat u het bericht wilt omzetten in een afspraak?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
nl: Door het bericht in een afspraak om te zetten zal het opgestelde bericht worden gesloten, waarbij wijzigingen worden verworpen.

en: Convert to _Meeting
nl: Naar _bijeenkomst omzetten

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
nl: Weet u zeker dat u de afspraak wilt omzetten in een bericht?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
nl: Door de afspraak in een gebeurtenis om te zetten zal het bewerkingsvenster worden gesloten, waarbij wijzigingen worden verworpen.

en: Convert to _Message
nl: Naar _bericht omzetten

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
nl: Weet u zeker dat u de memo wilt omzetten in een bericht?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
nl: Door de memo in een bericht om te zetten zal het bewerkingsvenster worden gesloten, waarbij wijzigingen worden verworpen.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
nl: Weet u zeker dat u de taak wilt omzetten in een bericht?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
nl: Door de taak in een bericht om te zetten zal het bewerkingsvenster worden gesloten, waarbij wijzigingen worden verworpen.

en: Something has gone wrong when editing the message
nl: Er ging iets verkeerd bij het het bewerken van het bericht

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het bewerken van het bericht. U kunt het opnieuw proberen door het opstelvenster te sluiten en opnieuw te openen. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: An error occurred while creating message composer.
nl: Er is een fout opgetreden bij het aanmaken van de berichtopsteller.

en: Toggle View Inline
nl: In bericht weergeven

en: Open in default application
nl: Openen in standaardtoepassing

en: Display as attachment
nl: Als bijlage weergeven

en: Audio Player
nl: Mediaspeler

en: Play the attachment in embedded audio player
nl: De bijlage afspelen in ingebedde mediaspeler

en: From
nl: Van

en: (no subject)
nl: (Geen onderwerp)

en: Remote content download had been blocked for this message.
nl: Externe inhoud is geblokkeerd voor dit bericht.

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
nl: Dit bericht is verstuurd door %s namens %s

en: Regular Image
nl: Normale afbeelding

en: Display part as an image
nl: Deel als afbeelding weergeven

en: RFC822 message
nl: RFC822-bericht

en: Format part as an RFC822 message
nl: Deel als RFC822-bericht opmaken

en: Name
nl: Naam

en: Size
nl: Grootte

en: Subject
nl: Onderwerp

note: pseudo-header
en: Mailer
nl: E-mailprogramma

en: Richtext
nl: Opgemaakte tekst

en: Display part as enriched text
nl: Deel als opgemaakte tekst weergeven

en: Format part as HTML
nl: Deel opmaken met HTML

en: Plain Text
nl: Platte tekst

en: Format part as plain text
nl: Deel opmaken met platte tekst

en: Unsigned
nl: Niet ondertekend

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
nl: Dit bericht is niet ondertekend. Er kan niet worden aangetoond dat het authentiek is.

en: Valid signature
nl: Geldige handtekening

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
nl: Geldige handtekening, maar afzenderadres en handtekeningadres zijn niet gelijk

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
nl: Dit bericht is ondertekend en geldig, hetgeen betekent dat het zeer waarschijnlijk authentiek is.

en: Invalid signature
nl: Ongeldige handtekening

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
nl: De ondertekening van dit bericht kan niet worden geverifieerd; het is onderweg mogelijk gewijzigd.

en: Valid signature, but cannot verify sender
nl: Geldige handtekening, kan afzender niet verifiëren

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
nl: Dit bericht is ondertekend met een geldige handtekening maar de afzender van het bericht kan niet worden geverifieerd.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
nl: Dit bericht is ondertekend, maar de publieke sleutel zit niet in uw sleutelbos

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
nl: Dit bericht is digitaal ondertekend, maar de bijbehorende publieke sleutel zit niet in uw sleutelbos. Als u de echtheid van de berichten van deze persoon wilt kunnen verifiëren, zult u de publieke sleutel moeten verkrijgen op een vertrouwde manier en deze aan uw sleutelbos moeten toevoegen. Tot dan is er geen garantie dat dit bericht echt door die persoon verstuur is of dat het ongewijzigd is aangekomen.

en: Unencrypted
nl: Niet versleuteld

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
nl: Dit bericht is niet versleuteld.  De inhoud van het bericht kan tijdens de weg die het over het internet aflegt, mogelijk door anderen gelezen worden.

en: Encrypted, weak
nl: Versleuteld, zwak

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
nl: Dit bericht is wel versleuteld, maar met een zwak versleutelingsalgoritme. Het zal voor een buitenstaander moeilijk zijn, maar niet onmogelijk, om binnen een redelijke tijd de inhoud van dit bericht te ontcijferen.

en: Encrypted
nl: Versleuteld

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
nl: Dit bericht is versleuteld. Het zal voor een buitenstaander moeilijk zijn om de inhoud van het bericht te ontcijferen.

en: Encrypted, strong
nl: Versleuteld, sterk

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
nl: Dit bericht is versleuteld met een sterk versleutelingsalgoritme. Het zal voor een buitenstaander zeer moeilijk zijn om binnen een redelijke tijd de inhoud van het bericht te ontcijferen.

en: View Certificate
nl: Certificaat weergeven

en: Import Certificate
nl: Certificaat importeren

en: Details
nl: Gegevens

en: Digital Signature
nl: Digitale ondertekening

en: Signer: | Signers:
nl[0]: Ondertekenaar:
nl[1]: Ondertekenaars:

en: Encryption
nl: Versleuteling

en: Encrypted by:
nl: Versleuteld door:

en: Display source of a MIME part
nl: Bron van MIME-deel weergeven

en: Markdown Text
nl: Markdown-tekst

en: Format part as markdown text
nl: Deel opmaken met Markdown-tekst

en: To
nl: Aan

en: GPG signed
nl: GPG-ondertekening

en: partially GPG signed
nl: deels ondertekend met GPG

en: GPG encrypted
nl: Versleuteld met GPG

en: partially GPG encrypted
nl: deels versleuteld met GPG

en: S/MIME signed
nl: S/MIME-ondertekening

en: partially S/MIME signed
nl: deels ondertekend met S/MIME

en: S/MIME encrypted
nl: Versleuteld met S/MIME

en: partially S/MIME encrypted
nl: deels versleuteld met S/MIME

en: Security
nl: Beveiliging

en: Error parsing MBOX part: %s
nl: Fout bij ontleden van MBOX-deel: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
nl: Ontleden van S/MIME-bericht is mislukt: %s

en: Could not parse PGP message: %s
nl: Ontleden van PGP-bericht is mislukt: %s

en: Error verifying signature: %s
nl: Fout bij het verifiëren van ondertekening: %s

en: Malformed external-body part
nl: Misvormd extern-berichtgedeelte

en: Pointer to FTP site (%s)
nl: Verwijzing naar FTP site (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
nl: Verwijzing naar lokaal bestand (%s) geldig bij site ‘%s’

en: Pointer to local file (%s)
nl: Verwijzing naar lokaal bestand (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
nl: Verwijzing naar externe gegevens (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
nl: Verwijzing naar onbekende externe gegevens (‘%s’-type)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
nl: Kon MIME-bericht niet verwerken. Onbewerkte weergave.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
nl: Dit type versleuteling voor multipart/encrypted is niet mogelijk

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
nl: Ontleden van PGP/MIME-bericht is mislukt: %s

en: Unsupported signature format
nl: Handtekening in niet ondersteund formaat

en: Reply-To
nl: Antwoord-naar

en: Date
nl: Datum

en: Newsgroups
nl: Nieuwsgroepen

en: Face
nl: Gezicht

en: Failed to import certificate: %s
nl: Certificaat importeren is mislukt: %s

en: %s attachment
nl: %s bijlage

en: Calendar: from %s to %s
nl: Agenda: van %s tot %s

en: evolution calendar item
nl: evolution agenda-item

en: Mail Accounts
nl: E-mailaccounts

en: Address Books
nl: Adresboeken

en: Calendars
nl: Agenda’s

en: Memo Lists
nl: Memolijsten

en: Task Lists
nl: Takenlijsten

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Account Name
nl: Accountnaam

en: Collection _Account
nl: Verzamelings_account

en: _Mail Account
nl: E-mailaccount

en: Address _Book
nl: Adres_boek

en: _Calendar
nl: _Agenda

en: M_emo List
nl: Memo_lijst

en: _Task List
nl: _Takenlijst

en: Evolution Accounts
nl: Evolution-accounts

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
nl: Ve_rversen

en: Initiates refresh of account sources
nl: Start het vernieuwen van accountbronnen

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
nl: %s (geannuleerd)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
nl: %s (voltooid)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
nl: %s (wachten)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
nl: %s (wordt geannuleerd)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
nl: %s (%d%% voltooid)

en: Cancel
nl: Annuleren

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
nl: Dit bericht sluiten (Escape)

en: _Dismiss
nl: _Verwerpen

en: Failed to create a thread:
nl: Aanmaken van thread is mislukt:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
nl: Bijgevoegd bericht

en: Operation was cancelled
nl: Bewerking geannuleerd

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
nl: bijlage.dat

en: A load operation is already in progress
nl: Laden is al bezig

en: A save operation is already in progress
nl: Opslaan is al bezig

en: Could not open “%s”
nl: Kon ‘%s’ niet openen

en: Could not open the attachment
nl: Kon de bijlage niet openen

en: Attachment contents not loaded
nl: Bijlage-inhoud niet geladen

en: Could not save “%s”
nl: Kon ‘%s’ niet opslaan

en: Could not save the attachment
nl: Kon de bijlage niet opslaan

en: Attachment Properties
nl: Bijlage-eigenschappen

en: F_ilename:
nl: B_estandsnaam:

en: _Description:
nl: _Omschrijving:

en: MIME Type:
nl: MIME-type:

en: _Suggest automatic display of attachment
nl: _Probeer bijlage automatisch weer te geven

en: Could not set as background
nl: Kon achtergrond niet instellen

en: Set as _Background
nl: Als _achtergrond instellen

en: Loading
nl: Laden

en: Saving
nl: Opslaan

en: Hide Attachment _Bar
nl: Bijlagenbal_k verbergen

en: Show Attachment _Bar
nl: Bijlagenbal_k tonen

en: Add Attachment
nl: Bijlage toevoegen

en: A_ttach
nl: _Bijlage toevoegen

en: Archive selected directories using this format:
nl: Geselecteerde directories inpakken met dit formaat:

en: Save Attachment | Save Attachments
nl[0]: Bijlage opslaan
nl[1]: Bijlagen opslaan

en: Do _not extract files from the attachment
nl: Bestanden uit de bijlage _niet uitpakken

en: Save extracted files _only
nl: Alleen uitgepakte bestanden _opslaan

en: Save extracted files and the original _archive
nl: Uitgepakte bestanden en het oorspronkelijke _archief opslaan

en: Open With Other Application…
nl: Met andere toepassing openen…

en: S_ave All
nl: _Alles opslaan

en: Sa_ve As
nl: Ops_laan als

en: Save _As
nl: Opslaan _als

en: A_dd Attachment…
nl: _Bijlage toevoegen…

en: _Properties
nl: _Eigenschappen

en: Open With “%s”
nl: Openen met ‘%s’

en: Open this attachment in %s
nl: Deze bijlage openen in %s

en: Open With Default Application
nl: Openen met standaardtoepassing

en: Open this attachment in default application
nl: Deze bijlage openen met de standaardtoepassing

en: Mark as default address book
nl: Aanmerken als standaard adresboek

en: Autocomplete with this address book
nl: Auto-aanvullen met dit adresboek

en: Copy book content locally for offline operation
nl: De inhoud van het adresboek lokaal kopiëren voor offline gebruik

en: Previous month
nl: Vorige maand

en: Next month
nl: Volgende maand

en: Previous year
nl: Vorig jaar

en: Next year
nl: Volgend jaar

en: Month Calendar
nl: Maandkalender

en: Mark as default calendar
nl: Aanmerken als standaard agenda

en: Mark as default task list
nl: Aanmerken als standaard takenlijst

en: Mark as default memo list
nl: Aanmerken als standaard memolijst

en: Color:
nl: Kleur:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
nl: De inhoud van de agenda lokaal kopiëren voor offline gebruik

en: Copy task list contents locally for offline operation
nl: De inhoud van de takenlijst lokaal kopiëren voor offline gebruik

en: Copy memo list contents locally for offline operation
nl: De inhoud van de memolijst lokaal kopiëren voor offline gebruik

en: Currently _used categories:
nl: Momenteel _gebruikte categorieën:

en: _Available Categories:
nl: _Beschikbare categorieën:

[ctx: category]
en: _New
nl: _Nieuw

[ctx: category]
en: _Edit
nl: Be_werken

[ctx: category]
en: _Delete
nl: _Verwijderen

en: Icon
nl: Pictogram

en: Create category “%s”
nl: Categorie ‘%s’ aanmaken

en: Category Icon
nl: Categoriepictogram

en: _No Image
nl: _Geen afbeelding

en: Category _Name
nl: Categorie_naam

en: Category _Icon
nl: Categorie_pictogram

en: _Unset icon
nl: Pictogram _uitzetten

en: Category Properties
nl: Categorie-eigenschappen

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
nl: Er is al een categorie ‘%s’ in de configuratie. Gebruik een andere naam

en: popup list
nl: pop-uplijst

en: Now
nl: Nu

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
nl: Geen

en: The time must be in the format: %s
nl: De datum moet ingevoerd worden in het formaat: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
nl: Het percentage mag niet kleiner zijn dan 0 en niet groter dan 100

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Baltic
nl: Baltisch

en: Central European
nl: Centraal-Europees

en: Chinese
nl: Chinees

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Thai
nl: Thais

en: Turkish
nl: Turks

en: Western European
nl: West-Europees

en: Western European, New
nl: West-Europees, Nieuw

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
nl: Traditioneel

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
nl: Gesimplificeerd

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
nl: Oekraïens

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
nl: Visueel

en: Character Encoding
nl: Tekensetcodering

en: Enter the character set to use
nl: Kies de te gebruiken tekenset

en: Other…
nl: Overige…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
nl: Aanmaken van client-object van extensienaam ‘%s’ is niet mogelijk

[ctx: Status]
en: Unreachable
nl: Onbereikbaar

[ctx: Status]
en: Failed to connect
nl: Verbinding mislukt

en: _Finish
nl: _Voltooien

en: _Look Up
nl: O_pzoeken

en: _Next
nl: V_olgende

en: New Collection Account
nl: Nieuwe verzamelingsaccount

en: _Previous
nl: Vo_rige

en: Looking up details, please wait…
nl: Details opzoeken, even geduld…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
nl: Vereist wachtwoord om verder te gaan. %s.

en: View certificate
nl: Certificaat weergeven

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
nl: Geen kandidaten gevonden. Het kan ook betekenen dat de server geen informatie verstrekt over de configuratie met de geselecteerde opzoekmethodes. Voer de account handmatig in of wijzig bovenstaande instellingen.

en: Found one candidate | Found %d candidates
nl[0]: Eén kandidaat gevonden
nl[1]: %d kandidaten gevonden

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
nl: Gebruikersnaam bevat letters die het aanmelden kunnen verhinden. Zorg dat de server de gebruikersnaam kan aanvaarden.

en: _Username:
nl: _Gebruikersnaam:

en: _Password:
nl: Wa_chtwoord:

en: _Remember password
nl: Wachtwoord o_nthouden

en: Collection
nl: Verzameling

en: Mail Receive
nl: E-mail ontvangen

en: Mail Send
nl: E-mail versturen

en: Address Book
nl: Adresboek

en: Memo List
nl: Memolijst

en: Task List
nl: Takenlijst

en: Looking up LDAP server’s search base…
nl: Zoekbasis van LDAP-server opzoeken…

en: Failed to store password:
nl: Opslaan van wachtwoord mislukt:

en: Failed to create sources:
nl: Aanmaken van bronnen mislukt:

en: Saving account settings, please wait…
nl: Accountinstellingen opslaan, even geduld…

en: User details
nl: Gebruikersdetails

en: _Email Address or User name:
nl: _E-mailadres of gebruikersnaam:

en: _Advanced Options
nl: _Geavanceerde opties

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
nl: Lijst van servers, gescheiden door puntkomma’s (‘;’) om te doorzoeken op informatie, bovenop het domein van het e-mailadres.

en: Select which parts should be configured:
nl: Selecteer welke gedeeltes moeten worden geconfigureerd:

en: Account Information
nl: Accountinformatie

en: Choose custom color
nl: Zelfgekozen kleur kiezen

en: Default
nl: Standaard

en: black
nl: zwart

en: light brown
nl: lichtbruin

en: brown gold
nl: bruingoud

en: dark green #2
nl: donkergroen #2

en: navy
nl: marine

en: dark blue
nl: donkerblauw

en: purple #2
nl: paars #2

en: very dark gray
nl: zeer donkergrijs

en: dark red
nl: donkerrood

en: red-orange
nl: rood-oranje

en: gold
nl: goud

en: dark green
nl: donkergroen

en: dull blue
nl: zacht blauw

en: blue
nl: blauw

en: dull purple
nl: zacht paars

en: dark grey
nl: donkergrijs

en: red
nl: rood

en: orange
nl: oranje

en: lime
nl: limoen

en: dull green
nl: zacht groen

en: dull blue #2
nl: zacht blauw #2

en: sky blue #2
nl: hemelblauw #2

en: purple
nl: paars

en: gray
nl: grijs

en: bright orange
nl: fel oranje

en: yellow
nl: geel

en: green
nl: groen

en: cyan
nl: cyaan

en: bright blue
nl: helder blauw

en: red purple
nl: roodpaars

en: light grey
nl: lichtgrijs

en: pink
nl: roze

en: light orange
nl: licht oranje

en: light yellow
nl: lichtgeel

en: light green
nl: lichtgroen

en: light cyan
nl: lichtcyaan

en: light blue
nl: lichtblauw

en: light purple
nl: lichtpaars

en: white
nl: wit

en: Running…
nl: Wordt verwerkt…

en: Date and Time
nl: Datum en tijd

en: Text entry to input date
nl: Tekstveld voor invoeren datum

en: Click this button to show a calendar
nl: Klik op deze knop om een agenda te tonen

en: Drop-down combination box to select time
nl: Dropdownmenu om de tijd te selecteren

en: Time
nl: Tijd

en: No_w
nl: N_u

en: _Today
nl: _Vandaag

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
nl: _Geen

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
nl: Geen

en: Invalid Date Value
nl: Ongeldige datum

en: Invalid Time Value
nl: Ongeldige tijd

en: Yesterday
nl: Gisteren

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
nl: Volgende ma

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
nl: Volgende di

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
nl: Volgende wo

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
nl: Volgende do

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
nl: Volgende vr

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
nl: Volgende za

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
nl: Volgende zo

en: Use locale default
nl: Gebruik standaard taalinstelling

en: Format:
nl: Formaat:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
nl: dagen

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
nl: weken

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
nl: maanden

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
nl: jaar

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
nl: Geen e-mails lokaal synchroniseren die ouder zijn dan

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
nl: Berichten markeren als gelezen na %s seconden

note: Translators: :-)
en: _Smile
nl: Gliml_ach

note: Translators: :-(
en: S_ad
nl: Tr_iest

note: Translators: ;-)
en: _Wink
nl: _Knipoog

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
nl: Ton_g

note: Translators: :-))
en: Laug_h
nl: Lac_h

note: Translators: :-|
en: _Plain
nl: _Platte tekst

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
nl: Gri_jns

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
nl: V_erlegen

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
nl: Gr_ote glimlach

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
nl: On_zeker

note: Translators: :-O
en: S_urprise
nl: Ve_rrassing

note: Translators: :-S
en: W_orried
nl: Bezorg_d

note: Translators: :-*
en: _Kiss
nl: _Kus

note: Translators: X-(
en: A_ngry
nl: _Boos

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
nl: Enge_l

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
nl: _Huilen

note: Translators: :-Q
en: S_ick
nl: Zi_ek

note: Translators: |-)
en: Tire_d
nl: _Moe

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
nl: _Duiveltje

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
nl: _Aap

en: (Unknown Filename)
nl: (Onbekende bestandsnaam)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
nl: Schrijven van ‘%s’

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
nl: Kopiëren van ‘%s’ naar %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
nl[0]: 1 seconde geleden
nl[1]: %d seconden geleden

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
nl[0]: 1 seconde in de toekomst
nl[1]: %d seconden in de toekomst

en: 1 minute ago | %d minutes ago
nl[0]: 1 minuut geleden
nl[1]: %d minuten geleden

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
nl[0]: 1 minuut in de toekomst
nl[1]: %d minuten in de toekomst

en: 1 hour ago | %d hours ago
nl[0]: 1 uur geleden
nl[1]: %d uur geleden

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
nl[0]: 1 uur in de toekomst
nl[1]: %d uren in de toekomst

en: 1 day ago | %d days ago
nl[0]: 1 dag geleden
nl[1]: %d dagen geleden

en: 1 day in the future | %d days in the future
nl[0]: 1 dag in de toekomst
nl[1]: %d dagen in de toekomst

en: 1 week ago | %d weeks ago
nl[0]: 1 week geleden
nl[1]: %d weken geleden

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
nl[0]: 1 week in de toekomst
nl[1]: %d weken in de toekomst

en: 1 month ago | %d months ago
nl[0]: 1 maand geleden
nl[1]: %d maanden geleden

en: 1 month in the future | %d months in the future
nl[0]: 1 maand in de toekomst
nl[1]: %d maanden in de toekomst

en: 1 year ago | %d years ago
nl[0]: 1 jaar geleden
nl[1]: %d jaren geleden

en: 1 year in the future | %d years in the future
nl[0]: 1 jaar in de toekomst
nl[1]: %d jaren in de toekomst

en: <click here to select a date>
nl: <klik hier om een datum te selecteren>

en: now
nl: nu

note: strftime for date filter display, only needs to show a day date (i.e. no time)
en: %d-%b-%Y
nl: %d/%b/%Y

en: Select a time to compare against
nl: Selecteer een tijd om mee te vergelijken

en: Choose a File
nl: Kies een bestand

en: R_ule name:
nl: _Regelnaam:

en: all the following conditions
nl: alle volgende voorwaarden

en: any of the following conditions
nl: een van de volgende voorwaarden

en: _Find items which match:
nl: Overeenkomende items _zoeken:

en: Find items that meet the following conditions
nl: Items zoeken die aan de volgende voorwaarden voldoen

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
nl: Geen

en: All related
nl: Alles gerelateerd

en: Replies
nl: Antwoorden

en: Replies and parents
nl: Antwoorden en referenties

en: No reply or parent
nl: Geen antwoord of referentie

en: I_nclude threads:
nl: _Conversaties bijsluiten:

en: A_dd Condition
nl: V_oorwaarde toevoegen

en: Incoming
nl: Inkomend

en: Outgoing
nl: Uitgaand

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
nl: Smileys en personen

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
nl: Lichaam en kledij

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
nl: Dieren en natuur

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
nl: Eten en drinken

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
nl: Reizen en plaatsen

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
nl: Activiteiten

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
nl: Objecten

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
nl: Symbolen

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
nl: Vlaggen

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Failed to insert HTML file.
nl: Invoegen van HTML-bestand mislukt.

en: Failed to insert text file.
nl: Invoegen van tekstbestand mislukt.

en: Insert HTML File
nl: HTML-bestand invoegen

en: HTML file
nl: HTML-bestand

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
nl: Afbeelding invoegen

en: Image files
nl: Afbeeldingsbestanden

en: Insert text file
nl: Tekstbestand invoegen

en: Text file
nl: Tekstbestand

en: Copy selected text to the clipboard
nl: Geselecteerde tekst naar klembord kopiëren

en: Cut selected text to the clipboard
nl: Geselecteerde tekst naar het klembord knippen

en: Paste text from the clipboard
nl: Tekst vanaf het klembord plakken

en: Redo the last undone action
nl: Laatste ongedaan gemaakte actie opnieuw uitvoeren

en: Undo the last action
nl: Laatste actie ongedaan maken

en: For_mat
nl: Op_maak

en: _Paragraph Style
nl: _Paragraafstijl

en: _Alignment
nl: _Uitlijning

en: Current _Languages
nl: Huidige _talen

en: _Increase Indent
nl: Indentatie ver_groten

en: Increase Indent
nl: Indentatie vergroten

en: Insert Emoji
nl: Emoji invoegen

en: Insert E_moji
nl: E_moji invoegen

en: _HTML File…
nl: _HTML-bestand…

en: Te_xt File…
nl: Tekst_bestand…

en: Paste _Quotation
nl: _Citaat plakken

en: _Find…
nl: _Zoeken…

en: Search for text
nl: Tekst zoeken

en: Find A_gain
nl: _Opnieuw zoeken

en: Re_place…
nl: _Vervangen…

en: Search for and replace text
nl: Tekst zoeken en vervangen

en: Check _Spelling…
nl: _Spelling controleren…

en: _Decrease Indent
nl: Indentatie ver_kleinen

en: Decrease Indent
nl: Indentatie verkleinen

en: _Wrap Lines
nl: _Tekstomloop

note: Center
en: _Center
nl: _Midden

en: Center Alignment
nl: Uitlijning in het midden

note: Justified
en: _Justified
nl: _Uitgevuld

en: Align Justified
nl: Uitgevulde uitlijning

note: Left
en: _Left
nl: _Links

en: Left Alignment
nl: Uitlijning links

note: Right
en: _Right
nl: _Rechts

en: Right Alignment
nl: Uitlijning rechts

en: HTML editing mode
nl: HTML-bewerkmodus

en: Plain _Text
nl: Platte _tekst

en: Plain text editing mode
nl: Plattetekst-bewerkmodus

en: Markdown editing mode
nl: Markdown-bewerkmodus

en: Ma_rkdown as Plain Text
nl: Ma_rkdown als platte tekst

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
nl: Markdown-bewerkmodus, geëxporteerd als platte tekst

en: Mar_kdown as HTML
nl: Mar_kdown als HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
nl: Markdown-bewerkmodus, geëxporteerd als HTML

en: _Normal
nl: _Normaal

en: Heading _1
nl: Kop _1

en: Heading _2
nl: Kop _2

en: Heading _3
nl: Kop _3

en: Heading _4
nl: Kop _4

en: Heading _5
nl: Kop _5

en: Heading _6
nl: Kop _6

en: _Preformatted
nl: Voorge_formatteerd

en: A_ddress
nl: A_dres

en: _Bulleted List
nl: _Puntenlijst

en: _Roman Numeral List
nl: _Romeinse genummerde lijst

en: Numbered _List
nl: Genummerde _lijst

en: _Alphabetical List
nl: _Alfabetische lijst

en: _Image…
nl: Afbeeld_ing…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
nl: Afbeelding invoegen

en: _Link…
nl: Koppe_ling…

en: Insert Link
nl: Koppeling invoegen

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
nl: _Regel…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
nl: Regel invoegen

en: _Table…
nl: _Tabel…

en: Insert Table
nl: Tabel invoegen

en: _Cell…
nl: _Cel…

en: Pa_ge…
nl: Pa_gina…

en: Font _Size
nl: Letter_grootte

en: _Font Style
nl: _Lettertypestijl

en: Paste As _Text
nl: Plakken als _tekst

en: _Bold
nl: _Vet

en: Bold
nl: Vet

en: _Italic
nl: Curs_ief

en: Italic
nl: Cursief

en: _Strikethrough
nl: _Doorgehaald

en: Strikethrough
nl: Doorgehaald

en: _Underline
nl: _Onderstrepen

en: Underline
nl: Onderstrepen

en: Copy _Link Location
nl: Verwijzings_locatie kopiëren

en: Copy the link to the clipboard
nl: De koppeling naar het klembord kopiëren

en: _Open Link in Browser
nl: Koppeling in browser _openen

en: Open the link in a web browser
nl: Koppeling in browser openen

en: Cell Contents
nl: Celinhoud

en: Column
nl: Kolom

en: Row
nl: Rij

en: Table
nl: Tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
nl: Verwijderen uit tabel

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
nl: Invoegen in tabel

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Delete Rule
nl: Regel verwijderen

en: Delete Image
nl: Afbeelding verwijderen

en: Column After
nl: Volgende kolom

en: Column Before
nl: Vorige kolom

en: Insert _Link
nl: Koppe_ling invoegen

en: Row Above
nl: Bovenliggende rij

en: Row Below
nl: Onderliggende rij

en: Cell…
nl: Cel…

en: Image…
nl: Afbeelding…

en: Link…
nl: Koppeling…

en: Page…
nl: Pagina…

en: Paragraph…
nl: Alinea…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
nl: Regel…

en: Table…
nl: Tabel…

en: Text…
nl: Tekst…

en: Remove Link
nl: Koppeling verwijderen

en: Add Word to Dictionary
nl: Woord toevoegen aan woordenboek

en: Ignore Misspelled Word
nl: Verkeerd gespeld woord negeren

en: Add Word To
nl: Woord toevoegen aan

en: More Suggestions
nl: Meer suggesties

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
nl: %s woordenboek

en: Insert Emoticon
nl: Smiley invoegen

en: Re_place
nl: _Vervangen

en: _Image
nl: _Afbeelding

en: _Link
nl: Koppe_ling

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
nl: _Regel

en: _Table
nl: _Tabel

en: Editing Mode
nl: Bewerkingsmodus

en: Paragraph Style
nl: Paragraaf-stijl

en: Font Color
nl: Lettertypekleur

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: Font Name
nl: Lettertypenaam

en: Failed to obtain content of editor
nl: Verkrijgen van inhoud van editor mislukt

en: <b>Scope</b>
nl: <b>Toepassingsgebied</b>

en: C_ell
nl: C_el

en: _Row
nl: _Rij

en: Col_umn
nl: Kol_om

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
nl: <b>Uitlijning &amp; Gedrag</b>

en: Left
nl: Links

en: Center
nl: Midden

en: Right
nl: Rechts

en: _Horizontal:
nl: _Horizontaal:

en: Top
nl: Bovenzijde

en: Middle
nl: Tweede naam

en: Bottom
nl: Onderzijde

en: _Vertical:
nl: _Verticaal:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
nl: Tekst_omloop

note: Header Style
en: _Header Style
nl: _Kopstijl

en: <b>Layout</b>
nl: <b>Indeling</b>

note: Width
en: _Width
nl: _Breedte

en: Row S_pan:
nl: Aantal _rijen hoog:

en: Co_lumn Span:
nl: Aantal _kolommen breed:

en: <b>Background</b>
nl: <b>Achtergrond</b>

en: Transparent
nl: Transparant

en: C_olor:
nl: Kl_eur:

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Choose Background Image
nl: Achtergrondafbeelding kiezen

en: _Image:
nl: _Afbeelding:

en: _Remove image
nl: Afbeelding ve_rwijderen

en: Cell Properties
nl: Celeigenschappen

en: No match found
nl: Geen overeenkomend resultaat gevonden

en: Search _backwards
nl: Achter_waarts zoeken

en: Case _Sensitive
nl: Hoofdletter_gevoelig

en: _Wrap Search
nl: Doo_rgaan na documenteinde

en: Find
nl: Zoeken

en: <b>Size</b>
nl: <b>Grootte</b>

note: Width
en: _Width:
nl: _Breedte:

en: _Size:
nl: _Grootte:

en: <b>Style</b>
nl: <b>Stijl</b>

en: _Alignment:
nl: _Uitlijning:

note: Shaded
en: S_haded
nl: Sc_haduw

en: Rule properties
nl: Regeleigenschappen

en: <b>General</b>
nl: <b>Algemeen</b>

en: _Source:
nl: _Bron:

en: _Height:
nl: _Hoogte:

en: Preserve aspect ratio
nl: Beeldverhouding behouden

en: _Border:
nl: _Rand:

en: <b>Link</b>
nl: <b>Koppeling</b>

en: _Test URL…
nl: _Test-URL…

en: Image Properties
nl: Afbeeldingseigenschappen

en: _Remove Link
nl: Koppeling _verwijderen

en: Link Properties
nl: Koppelingseigenschappen

en: Perforated Paper
nl: Geperforeerd papier

en: Blue Ink
nl: Blauwe inkt

en: Paper
nl: Papier

en: Ribbon
nl: Lint

en: Midnight
nl: Middernacht

en: Draft
nl: Concept

en: Graph Paper
nl: Grafiekpapier

note: == Colors ==
en: Colors
nl: Kleuren

en: _Text:
nl: _Tekst:

en: _Link:
nl: Koppe_ling:

en: _Visited Link:
nl: _Bezochte koppeling:

en: _Background:
nl: _Achtergrond:

note: == Text ==
en: Text
nl: Tekst

en: _Font Name:
nl: _Lettertypenaam:

note: == Background Image ==
en: Background Image
nl: Achtergrondafbeelding

en: _Template:
nl: _Sjabloon:

en: Select a file
nl: Een bestand kiezen

en: _Custom:
nl: _Aangepast:

en: Page Properties
nl: Pagina-eigenschappen

en: _Style:
nl: _Stijl:

en: <b>Alignment</b>
nl: <b>Uitlijning</b>

en: Paragraph Properties
nl: Alinea-eigenschappen

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
nl[0]: %d instantie vervangen
nl[1]: %d instanties vervangen

en: R_eplace:
nl: V_ervangen:

en: _With:
nl: _Met:

en: _Case sensitive
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Wra_p search
nl: Doo_rgaan na documenteinde

en: _Skip
nl: Over_slaan

en: _Replace
nl: _Vervangen

en: Replace _All
nl: _Alles vervangen

[ctx: dialog-title]
en: Replace
nl: Vervangen

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
nl: <b>Suggesties voor ‘%s’</b>

en: <b>Suggestions</b>
nl: <b>Suggesties</b>

note: Replace
en: Replace
nl: Vervangen

note: Replace All
en: Replace All
nl: Alles vervangen

note: Ignore
en: Ignore
nl: Negeren

note: Skip
en: Skip
nl: Overslaan

note: Back
en: Back
nl: Terug

en: <b>Dictionary</b>
nl: <b>Woordenboek</b>

note: Add Word button
en: Add word
nl: Woord toevoegen

en: Spell Checking
nl: Spellingscontrole

en: _Rows:
nl: _Rijen:

en: C_olumns:
nl: K_olommen:

en: _Spacing:
nl: _Spatiëring:

en: _Color:
nl: _Kleur:

en: Image:
nl: Afbeelding:

en: Table Properties
nl: Tabeleigenschappen

en: Si_ze:
nl: _Grootte:

en: Text Properties
nl: Teksteigenschappen

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
nl: Kies het bestand dat u wilt importeren in Evolution, en kies het bijbehorende bestandstype uit de lijst.

en: File _type:
nl: Bestands_type:

en: Pre_view:
nl: _Voorbeeld:

en: Choose the destination for this import
nl: Kies de doelmap voor deze import

en: Choose the type of importer to run:
nl: Kies welk type importeerfilter u wilt gebruiken:

en: Import data and settings from _older programs
nl: Informatie en instellingen importeren van _oudere programma’s

en: Import a _single file
nl: Een enkel bestand i_mporteren

en: Please select the information that you would like to import:
nl: Kies de informatie die u wilt importeren:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
nl: Evolution heeft geprobeerd de instellingen van de volgende mailtoepassingen over te nemen: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Er is echter niets gevonden dat geïmporteerd kon worden. Klik op ‘Terug’ indien u opnieuw wil proberen.

en: From %s:
nl: Van %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
nl: _Importeren annuleren

en: Preview data to be imported
nl: Voorbeeld van de te importeren gegevens

en: Import Data
nl: Gegevens importeren

en: Select what type of file you want to import from the list.
nl: Kies uit de lijst welk type bestand u wilt importeren.

en: Evolution Import Assistant
nl: Evolution Import Assistent

en: Import Location
nl: Locatie importeren

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
nl: Welkom bij de Evolution importassistent.
    Deze assistent helpt u bij het importeren van externe bestanden in Evolution.

en: Importer Type
nl: Type importeerprogramma

en: Select Information to Import
nl: Selecteer de informatie die geïmporteerd moet worden

en: Select a File
nl: Een bestand kiezen

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
nl: Klik op ‘Toepassen’ om te beginnen met het importeren van het bestand in Evolution.

note: Translators: This is part of
en: minutes
nl: minuten

en: hours
nl: uur

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
nl: dagen

en: Autogenerated
nl: Automatisch gegenereerd

en: Close
nl: Sluiten

en: _Save and Close
nl: Op_slaan en sluiten

en: Edit Signature
nl: Handtekening bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: _Signature Name:
nl: _Naam handtekening:

en: Add _Script
nl: _Script toevoegen

en: Add Signature Script
nl: Handtekeningscript toevoegen

en: Edit Signature Script
nl: Handtekeningscript bewerken

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
nl: De uitvoer van dit script zal gebruikt worden als
    uw ondertekening. De naam die u hier geeft zal
    uitsluitend voor weergavedoeleinden gebruikt worden.

en: S_cript:
nl: _Script:

en: Script file must be executable.
nl: Het scriptbestand moet uitvoerbaar zijn.

en: World Map
nl: Wereldkaart

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
nl: Interactieve kaart voor het met de muis selecteren van de tijdzone. Toetsenbordgebruikers moeten de tijdzone kiezen met het dropdownmenu hieronder.

en: _Write
nl: _Schrijven

en: _Preview
nl: _Berichtenweergave

en: Add bold text
nl: Vetgedrukte tekst toevoegen

en: Add italic text
nl: Cursieve tekst toevoegen

en: Insert a quote
nl: Citaat invoegen

en: Insert code
nl: Codeblok invoegen

en: Add a link
nl: Verwijzing toevoegen

en: Add a bullet list
nl: Opsomming toevoegen

en: Add a numbered list
nl: Genummerde lijst toevoegen

en: Add a header
nl: Kop toevoegen

en: Open online common mark documentation
nl: Online documentatie van CommonMark openen

en: Show preview beside text
nl: Voorbeeld naast tekst tonen

en: Could not open the link.
nl: Kon de koppeling niet openen.

en: Could not display help for Evolution.
nl: Kan hulptekst voor Evolution niet weergeven.

en: Opening calendar “%s”
nl: Agenda openen op ‘%s’

en: Opening memo list “%s”
nl: Openen van memolijst ‘%s’

en: Opening task list “%s”
nl: Openen van takenlijst ‘%s’

en: Opening address book “%s”
nl: Openen van adresboek ‘%s’

en: _Do not show this message again
nl: _Dit bericht niet meer tonen

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
nl: Deze adresboekserver is onbereikbaar. Misschien heeft u de naam van de server verkeerd ingetypt of is er geen netwerkverbinding.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
nl: Protocolversie op LDAPv3 instellen mislukt (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
nl: Kon verbindingstime-outoptie niet instellen (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
nl: Gebruiken van STARTTLS (%d) is mislukt: %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
nl: Uitvoeren van aanmeldingscontrole bij de LDAP-server is mislukt (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
nl: Deze LDAP-server gebruikt mogelijk een oudere versie van LDAP die geen ondersteuning heeft voor deze functionaliteit, of hij is mogelijk verkeerd geconfigureerd. Vraag uw systeembeheerder om een ondersteunde zoekbasis.
    
    Foutmelding (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
nl: Deze LDAP-server gebruikt mogelijk een oudere versie van LDAP die geen ondersteuning heeft voor deze functionaliteit, of hij is mogelijk verkeerd geconfigureerd. Vraag uw systeembeheerder om een ondersteunde zoekbasis.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
nl: Evolution is niet gecompileerd met LDAP-ondersteuning

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
nl: Onbekend (%s)

en: Click to call %s
nl: Klik om %s te bellen

en: Click to hide/unhide addresses
nl: Klik om adressen te tonen/verbergen

en: Go to the section %s of the message
nl: Ga naar deel %s van het bericht

en: Go to the beginning of the message
nl: Ga naar het begin van het bericht

en: Click to open %s
nl: Klik hier om %s te openen

en: Show Contacts
nl: Contacten weergeven

en: Address B_ook:
nl: Adres_boek:

en: Cat_egory:
nl: Cat_egorie:

en: _Search:
nl: _Zoeken:

en: Any Category
nl: Elke categorie

en: Co_ntacts
nl: Co_ntacten

en: Search
nl: Zoeken

en: Select Contacts from Address Book
nl: Contacten selecteren uit adresboek

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
nl: %s in bericht _openklappen

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
nl: %s _kopiëren

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
nl: %s k_nippen

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
nl: %s be_werken

en: _Delete %s
nl: %s _verwijderen

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
nl: Evolution is momenteel online. Klik op deze knop om offline te werken.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
nl: Evolution is momenteel offline. Klik op deze knop om online te werken.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
nl: Evolution is momenteel offline omdat het netwerk niet beschikbaar is.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
nl: Sleutelbos is onbruikbaar: er is geen gebruiker of hostnaam

en: You have the Caps Lock key on.
nl: De Caps Lock-toets staat aan.

en: _Remember this passphrase
nl: Deze wachtwoordzin o_nthouden

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
nl: Deze wachtwoordzin o_nthouden gedurende de hele sessie

en: _Remember this password
nl: Dit wachtwoord o_nthouden

en: _Remember this password for the remainder of this session
nl: Dit wachtwoord o_nthouden gedurende de hele sessie

en: Help
nl: Hulp

en: Evolution Preferences
nl: Evolution voorkeuren

en: An error occurred while printing
nl: Er is een fout opgetreden bij het afdrukken

en: The printing system reported the following details about the error:
nl: Het afdruksysteem gaf de volgende informatie over de fout:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
nl: Het afdruksysteem gaf geen aanvullende informatie over de fout.

en: _Method:
nl: _Methode:

en: Defer to Desktop Settings
nl: Terugvallen op bureaublad-instellingen

en: _Open Desktop Settings
nl: Bureaubladinstellingen _openen

en: Manual
nl: Handmatig

en: _HTTP Proxy:
nl: _HTTP-proxy:

en: H_TTPS Proxy:
nl: H_TTPS-proxy:

en: _Socks Proxy:
nl: _SOCKS-proxy:

en: _Ignore Hosts:
nl: Hosts _negeren:

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Configuration _URL:
nl: Configuratie-_URL:

en: No proxy
nl: Geen proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
nl: Gebruik een directe verbinding, geen proxy vereist.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
nl: Verander naar basis proxyvoorkeuren

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
nl: Verander naar geavanceerde proxyvoorkeuren

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
nl: Aangepaste proxy-instellingen toepassen voor deze accounts:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
nl: U kunt met <b>Geavanceerde Proxy-voorkeuren</b> alternatieve netwerkproxy’s definiëren en toepassen op specifieke accounts

en: Custom Proxy
nl: Aangepaste proxy

en: Create a new proxy profile
nl: Een nieuw proxy-profiel maken

en: Delete the selected proxy profile
nl: Het geselecteerde proxy-profiel verwijderen

en: Add Rule
nl: Regel toevoegen

en: Edit Rule
nl: Regel bewerken

en: Matches: %u
nl: Zoekresultaten: %u

en: Close the find bar
nl: De zoekbalk sluiten

en: Fin_d:
nl: _Zoeken:

en: Clear the search
nl: Zoekopdracht wissen

en: Find the previous occurrence of the phrase
nl: Het vorige voorkomen van de tekst zoeken

en: Find the next occurrence of the phrase
nl: Het volgende voorkomen van de tekst zoeken

en: Mat_ch case
nl: _Hoofdlettergevoelig

en: Reached bottom of page, continued from top
nl: Onderzijde bereikt; zoeken wordt voortgezet vanaf bovenzijde

en: Reached top of page, continued from bottom
nl: Bovenzijde bereikt; zoeken wordt voortgezet vanaf onderzijde

en: When de_leted:
nl: Wanneer _verwijderd:

en: Standard
nl: Standaard

en: Proprietary
nl: Niet-vrij

en: Secret
nl: Geheim

en: Top Secret
nl: Topgeheim

en: For Your Eyes Only
nl: Alleen voor u bestemd

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
nl: Geen

en: Mail Receipt
nl: Leesbevestiging

en: Send Options
nl: Verzendopties

en: R_eply requested
nl: _Antwoord verwacht

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
nl: _Binnen

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
nl: dagen

en: _When convenient
nl: _Wanneer het uitkomt

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
nl: Bezorging ver_tragen

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
nl: _Na

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
nl: dagen

en: _Set expiration date
nl: Verloo_pdatum instellen

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
nl: _Tot

en: Delivery Options
nl: Bezorgingsopties

en: _Priority:
nl: _Prioriteit:

en: _Classification:
nl: _Classificatie:

en: Gene_ral Options
nl: _Algemene opties

en: Creat_e a sent item to track information
nl: _Een ‘verzonden’ item aanmaken om status te volgen

en: _Delivered
nl: _Bezorgd

en: Deli_vered and opened
nl: Be_zorgd en gelezen

en: _All information
nl: A_lle informatie

en: A_uto-delete sent item
nl: Verzonden item a_utomatisch verwijderen

en: Status Tracking
nl: Status volgen

en: _When opened:
nl: Bij _openen:

en: When decli_ned:
nl: Bij a_fwijzing:

en: When co_mpleted:
nl: Bij _voltooien:

en: When acce_pted:
nl: Bij _accepteren:

en: Return Notification
nl: Bezorgingsmelding

en: Sta_tus Tracking
nl: _Status volgen

en: Name:
nl: Naam:

en: Name cannot be empty
nl: Naam kan niet leeg zijn

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
nl: Elke verversen

en: Use a secure connection
nl: Beveiligde verbinding gebruiken

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
nl: _Vertrouwdheid SSL/TLS-certificaat niet ingesteld

en: User:
nl: Gebruiker:

en: Show
nl: Tonen

en: Group name
nl: Groepsnaam

en: _Hide
nl: _Verbergen

en: _Show
nl: _Tonen

en: Manage Groups
nl: Beheer groepen

en: Available Groups:
nl: Beschikbare groepen:

en: Select destination
nl: Doelmap selecteren

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
nl: (Geen suggesties)

en: More…
nl: Meer…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
nl: ‘%s’ toevoegen aan woordenboek

note: - Ignore All
en: Ignore All
nl: Alles negeren

en: Spelling Suggestions
nl: Spellingsuggesties

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
nl: Een bestand genaamd ‘{0}’ bestaat al. Wilt u het vervangen?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
nl: Het bestand bestaat al in ‘{0}’.  Bij vervangen zal de inhoud worden overschreven.

en: Cannot save file “{0}”.
nl: Kan bestand ‘{0}’ niet opslaan.

en: Cannot open file “{0}”.
nl: Kan bestand ‘{0}’ niet openen.

en: Failed to remove data source “{0}”.
nl: Databron ‘{0}’ verwijderen is mislukt.

en: The reported error was “{1}”.
nl: De gerapporteerde fout was ‘{1}’.

en: Failed to update data source “{0}”.
nl: Bijwerken van databron ‘{0}’ is mislukt.

en: Failed to delete resource “{0}”.
nl: Verwijderen van bron ‘{0}’ is mislukt.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
nl: De backenddienst voor het adresboek ‘{0}’ is plotseling gesloten.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
nl: Sommige van uw contacten zullen niet beschikbaar zijn totdat Evolution herstart is.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
nl: De backenddienst voor de agenda ‘{0}’ is plotseling gesloten.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
nl: Sommige van uw afspraken zullen niet beschikbaar zijn totdat Evolution opnieuw gestart is.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
nl: De backenddienst voor de memolijst ‘{0}’ is plotseling gesloten.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
nl: Sommige van uw memo’s zullen niet beschikbaar zijn totdat Evolution herstart is.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
nl: De backenddienst voor de takenlijst ‘{0}’ is plotseling gesloten.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
nl: Sommige van uw taken zullen niet beschikbaar zijn totdat Evolution herstart is.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
nl: De backenddienst voor het adresboek ‘{0}’ heeft een fout aangetroffen.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
nl: De backenddienst voor de agenda ‘{0}’ heeft een fout aangetroffen.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
nl: De backenddienst voor de memolijst ‘{0}’ heeft een fout aangetroffen.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
nl: De backenddienst voor de takenlijst ‘{0}’ heeft een fout aangetroffen.

en: Something has gone wrong
nl: Er is iets verkeerd gegaan

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van de inhoud. U kunt het opnieuw proberen het venster opnieuw te openen. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de externe verzameling ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
nl: Dit zal de verzameling ‘{0}’ definitief van de server verwijderen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Failed to refresh list of account sources
nl: Vernieuwen van lijst met accountbronnen mislukt

en: click to add
nl: klik om toe te voegen

en: Move selected column names to top
nl: Geselecteerde kolomnamen naar bovenkant verplaatsen

en: Move selected column names up one row
nl: Geselecteerde kolomnamen één rij omhoog verplaatsen

en: Move selected column names down one row
nl: Geselecteerde kolomnamen één rij omlaag verplaatsen

en: Move selected column names to bottom
nl: Geselecteerde kolomnamen naar onderkant verplaatsen

en: Select all column names
nl: Alle kolomnamen selecteren

en: (Ascending)
nl: (oplopend)

en: (Descending)
nl: (aflopend)

en: Not sorted
nl: Ongesorteerd

en: No grouping
nl: Niet gegroepeerd

en: Show Fields
nl: Velden tonen

en: Choose the order of information to appear in the message list.
nl: Kies de volgorde van informatie om te verschijnen in de berichtenlijst.

en: Clear _All
nl: _Alles wissen

en: _Show field in View
nl: _Veld tonen in weergave

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Group Items By
nl: Items groeperen op

en: Show _field in View
nl: V_eld tonen in weergave

en: Then By
nl: Daarna op

en: Show field i_n View
nl: Vel_d tonen in weergave

en: Show field in _View
nl: Veld _tonen in weergave

en: Sort
nl: Sorteren

en: Clear All
nl: Alles wissen

en: Sort Items By
nl: Items sorteren op

en: _Apply
nl: _Toepassen

en: _Sort...
nl: _Sorteren…

en: _Group By...
nl: _Groeperen op…

en: _Fields Shown...
nl: Getoonde _velden…

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
nl: Om een kolom aan uw tabel toe te voegen, sleept u
    het naar de plaats waar u het wilt laten verschijnen.

en: Add a Column
nl: Kolom toevoegen

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
nl[0]: %s : %s (%d item)
nl[1]: %s : %s (%d items)

en: Customize Current View
nl: Huidige weergave aanpassen

en: Sort _Ascending
nl: _Oplopend sorteren

en: Sort _Descending
nl: _Aflopend sorteren

en: _Reset sort
nl: Volgo_rde herstellen

en: Group By This _Field
nl: Groeperen op dit _veld

en: Group By _Box
nl: Groeperen op _box

en: Remove This _Column
nl: Deze _kolom verwijderen

en: Add a C_olumn…
nl: K_olom toevoegen…

en: A_lignment
nl: _Uitlijning

en: B_est Fit
nl: Best _passend

en: Format Column_s…
nl: Kolommen aanpa_ssen…

en: Custo_mize Current View…
nl: Huidige weergave aa_npassen…

en: _Sort By
nl: _Sorteren op

note: Custom
en: _Custom
nl: _Aangepast

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Input Methods
nl: Invoermethodes

en: Select a Time Zone
nl: Een tijdzone kiezen

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
nl: Gebruik de linker muisknop om in te zoomen op een gedeelte van de kaart en selecteer een tijdzone.
    Gebruik de rechter muisknop om uit te zoomen.

en: Time Zones
nl: Tijdzones

en: _Selection
nl: _Selectie

en: Timezone drop-down combination box
nl: Dropdownmenu tijdzone

en: Click here to open the URL
nl: Klik hier om naar de URL te gaan

en: Enter a URL here
nl: Voer hier een URL in

en: Evolution Source Viewer
nl: Evolution bronviewer

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
nl: Naam weergeven

en: Flags
nl: Vlaggen

en: Identity
nl: Identiteit

en: Address book
nl: Adresboek

en: Events
nl: Afspraken

en: Loading…
nl: Laden…

en: Searching collection children…
nl: Onderliggende verzamelingen zoeken…

en: Failed to search for collection children
nl: Onderliggende verzamelingen zoeken mislukt

en: Searching for user home, please wait…
nl: Zoeken naar persoonlijke map van gebruiker, even geduld…

en: Failed to search for user home
nl: Fout bij het zoeken

en: At least one component type should be set
nl: Ten minste één componenttype moet worden ingesteld

en: Failed to get selected collection HREF
nl: Verkrijgen van geselecteerde verzameling HREF is mislukt

en: Failed to save changes
nl: Opslaan van wijzigingen mislukt

en: Creating new book…
nl: Nieuw boek aanmaken…

en: Failed to create new book
nl: Aanmaken van nieuw boek is mislukt

en: Creating new calendar…
nl: Nieuwe _agenda aanmaken…

en: Failed to create new calendar
nl: Aanmaken van nieuwe agenda is mislukt

en: Creating new collection…
nl: Nieuwe verzameling aanmaken…

en: Failed to create new collection
nl: Aanmaken van nieuwe verzameling is mislukt

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
nl: Het is niet toegestaan om een boek onder een ander boek of agenda te maken

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
nl: Het is niet toegestaan om een agenda onder een ander boek of agenda te maken

en: Deleting book…
nl: Boek verwijderen…

en: Failed to delete book
nl: Verwijderen van boek is mislukt

en: Deleting calendar…
nl: Agenda verwijderen…

en: Failed to delete calendar
nl: Verwijderen van agenda is mislukt

en: Deleting collection…
nl: Verzameling verwijderen…

en: Failed to delete collection
nl: Verwijderen van verzameling is mislukt

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
nl: Volg_orde:

en: Use -1 to not set the sort order
nl: Gebruik -1 om geen sorteervolgorde in te stellen

en: For Components:
nl: Voor onderdelen:

en: _Events
nl: _Gebeurtenissen

en: WebDAV server:
nl: WebDAV-server:

en: Create _Book
nl: _Boek aanmaken

en: Create _Calendar
nl: _Agenda aanmaken

en: Create Collectio_n
nl: _Verzameling aanmaken

en: _Copy Link Location
nl: Locatie van koppeling _kopiëren

en: _Copy Email Address
nl: E-mail_adres kopiëren

en: Copy _Raw Email Address
nl: Ruw e-mail_adres kopiëren

en: Copy the raw email address to the clipboard
nl: Ruw e-mailadres naar het klembord kopiëren

en: _Copy Image
nl: Afbeelding _kopiëren

en: Copy the image to the clipboard
nl: De afbeelding naar het klembord kopiëren

en: Save _Image…
nl: Afbeeld_ing opslaan…

en: Save the image to a file
nl: De afbeelding opslaan in een bestand

en: Search _Web…
nl: _Web doorzoeken…

en: Search the Web with the selected text
nl: De geselecteerde tekst zoeken op het web

en: Select all text and images
nl: De gehele tekst en afbeeldingen selecteren

en: Copying image to clipboard
nl: De afbeelding wordt naar het klembord gekopieerd

en: Save Image
nl: Afbeelding opslaan

en: Saving image to “%s”
nl: Afbeelding wordt opgeslagen naar ‘%s’

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
nl: Kan URI ‘%s’ niet verkrijgen. Niet bekend hoe te downloaden.

en: Undo “Insert text”
nl: ‘Tekst invoegen’ ongedaan maken

en: Redo “Insert text”
nl: ‘Tekst invoegen’ herhalen

en: Undo “Delete text”
nl: ‘Tekst verwijderen’ ongedaan maken

en: Redo “Delete text”
nl: ‘Tekst verwijderen’ herhalen

en: Missing date.
nl: Datum ontbreekt.

en: You must choose a date.
nl: U dient een datum te kiezen.

en: Missing filename.
nl: Bestandsnaam ontbreekt.

en: You must specify a filename.
nl: U dient een bestandsnaam op te geven.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
nl: Het bestand ‘{0}’ bestaat niet of is geen normaal bestand.

en: Bad regular expression “{0}”.
nl: Foutieve reguliere expressie ‘{0}’.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
nl: Kon de reguliere expressie ‘{1}’ niet compileren.

en: Missing name.
nl: Naam ontbreekt.

en: You must name this filter.
nl: U moet deze filter een naam geven.

en: Name “{0}” already used.
nl: Naam ‘{0}’ wordt al gebruikt.

en: Please choose another name.
nl: Kies een andere naam.

en: Missing condition.
nl: Voorwaarde ontbreekt.

en: Filter should have at least one condition.
nl: De filter moet minstens een voorwaarde hebben.

en: Missing value.
nl: Waarde ontbreekt.

en: One or more values cannot be empty.
nl: Een of meer waarden kunnen niet leeg zijn.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de regel ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: _Keep
nl: _Behouden

en: the current time
nl: de huidige tijd

en: the time you specify
nl: de tijd die u specificeert

en: a time relative to the current time
nl: een tijd relatief aan de huidige tijd

en: seconds
nl: seconden

en: weeks
nl: weken

en: months
nl: maanden

en: years
nl: jaren

en: ago
nl: geleden

en: in the future
nl: in de toekomst

en: Compare against
nl: Vergelijken met

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden met
    de huidige tijd.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden
    met het begin van de dag die u hier invoert.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
nl: De datum van het bericht zal vergeleken worden met
    een tijd relatief aan het moment dat de filter wordt gestart.

en: Show filters for mail:
nl: Filters voor mail tonen:

en: _Filter Rules
nl: _Filterregels

en: Rule Name
nl: Regelnaam

en: Table Cell
nl: Tabelcel

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
nl: een dochter genereren

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
nl: deze cel bewerken

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
nl: de cel omschakelen

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
nl: de rij in de ETree die deze cel bevat openklappen

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
nl: de rij in de ETree die deze cel bevat dichtklappen

en: click
nl: klikken

en: sort
nl: sorteren

en: Save Current View
nl: Huidige weergave opslaan

en: _Create new view
nl: Nieuwe weergave _aanmaken

en: _Replace existing view
nl: Bestaande weergave _vervangen

en: Do you wish to save your changes?
nl: Wilt u de wijzigingen opslaan?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
nl: Deze handtekening is gewijzigd, maar nog niet opgeslagen.

en: _Discard changes
nl: _Veranderingen ongedaan maken

en: Blank Signature
nl: Lege handtekening

en: Please provide a unique name to identify this signature.
nl: Geef aan deze handtekening een unieke naam.

en: Unable to copy image to clipboard.
nl: Kan de afbeelding niet naar het klembord kopiëren.

en: Unable to save image.
nl: Kon afbeelding niet opslaan.

en: Could not load signature.
nl: Kon handtekeningbestand niet laden.

en: Could not save signature.
nl: Kon handtekening niet opslaan.

en: Could not get selected text.
nl: Kon geselecteerde tekst niet verkrijgen.

en: Saving message to folder “%s”
nl: Bericht wordt opgeslagen in map ‘%s’

en: Forwarded messages
nl: Doorgestuurde berichten

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
nl[0]: Ophalen van %d bericht
nl[1]: Ophalen van %d berichten

en: Scanning messages for duplicates
nl: Berichten controleren op duplicaten

en: Removing folder “%s”
nl: Verwijderen van map  ‘%s’

en: File “%s” has been removed.
nl: Bestand ‘%s’ is verwijderd.

en: File has been removed.
nl: Bestand is verwijderd.

en: Removing attachments
nl: Bijlages worden verwijderd

en: Saving %d message | Saving %d messages
nl[0]: Opslaan van %d bericht
nl[1]: Opslaan van %d berichten

en: Invalid folder URI “%s”
nl: Ongeldige map-URI ‘%s’

note: Some local folders
en: Inbox
nl: Postvak IN

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
nl: Concepten

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
nl: Postvak UIT

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
nl: Verzonden

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
nl: Sjablonen

en: User cancelled operation
nl: Gebruiker heeft actie afgebroken

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
nl: Geen doeladres opgegeven, doorsturen van het bericht is geannuleerd.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
nl: Geen identiteit gevonden om te gebruiken, doorsturen van het bericht is geannuleerd.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
nl: Overeenkomstige bron voor dienst met UID ‘%s’ niet gevonden

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
nl: Opzoeken van S/MIME-certificaten van ontvanger in adresboeken…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
nl: Opzoeken van PGP-sleutels van ontvanger in adresboeken…

en: Waiting for “%s”
nl: Bezig met wachten op ‘%s’

en: No mail transport service available
nl: Geen mail-transportservice beschikbaar

en: Posting message to “%s”
nl: Bericht wordt geplaatst op ‘%s’

en: Failed to apply outgoing filters: %s
nl: Fout bij het toepassen van uitgaande filters: %s

en: Storing sent message to “%s”
nl: Verzonden bericht opslaan op ‘%s’

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
nl: Toevoegen aan %s is mislukt: %s
    In plaats daarvan toevoegen aan de lokale ‘Verzonden’-map.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
nl: Fout bij toevoegen aan lokale ‘Verzonden’-map: %s

en: Sending message
nl: Bericht versturen

en: Disconnecting from “%s”
nl: Verbreken van ‘%s’

en: Reconnecting to “%s”
nl: Bezig opnieuw te verbinden met ‘%s’

en: Preparing account “%s” for offline
nl: Voorbereiden van account ‘%s’ voor offline gebruik

en: Filtering Selected Messages
nl: Geselecteerde berichten filteren

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
nl: Filteren van geselecteerde berichten is mislukt. Een reden kan zijn dat de maplocatie die is ingesteld in één of meer filters ongeldig is. Controleer de filters onder Bewerken→Berichtenfilters.
    De oorspronkelijke foutmelding was: %s

en: Fetching mail from “%s”
nl: Berichten ophalen van ‘%s’

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
nl: Toepassen van uitgaande filters is mislukt. Een reden kan zijn dat de maplocatie die is ingesteld in één of meer filters ongeldig is. Controleer de filters onder Bewerken→Berichtenfilters.
    De oorspronkelijke foutmelding was: %s

en: Sending message %d of %d
nl: Bericht %d van %d wordt verzonden

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
nl[0]: Het verzenden van een bericht is mislukt
nl[1]: Het verzenden van %d van %d berichten is mislukt

en: Cancelled.
nl: Geannuleerd.

en: Complete.
nl: Voltooid.

en: Moving messages to “%s”
nl: Berichten worden verplaatst naar ‘%s’

en: Copying messages to “%s”
nl: Berichten worden gekopieerd naar ‘%s’

en: Storing folder “%s”
nl: Opslaan van map ‘%s’

en: Expunging and storing account “%s”
nl: Opruimen en opslaan van account ‘%s’

en: Storing account “%s”
nl: Opslaan van account ‘%s’

en: Emptying trash in “%s”
nl: Prullenbak van ‘%s’ wordt geleegd

en: Processing folder changes in “%s”
nl: Mapveranderingen in ‘%s’ worden verwerkt

en: Could not create spool directory “%s”: %s
nl: Kan de spool-map ‘%s’ niet aanmaken: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
nl: Poging tot movemail op een niet-mbox-bron ‘%s’

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
nl: Geen onderwerp

en: Forwarded message — %s
nl: Doorgestuurd bericht — %s

en: Forwarded message
nl: Doorgestuurd bericht

en: Setting up Search Folder: %s
nl: Instellen van zoekmap: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
nl: Zoekmappen bijwerken voor ‘%s : %s’

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
nl[0]: De zoekmap ‘s’ is bijgewerkt omdat deze gebruik maakte van de net verwijderde map
    ‘%s’.
nl[1]: De volgende zoekmappen
    %s zijn bijgewerkt omdat deze gebruik maakten van de net verwijderde map
    ‘%s’.

en: Open _Online Accounts
nl: _Online accounts openen

en: This account was created through the Online Accounts service.
nl: Deze account is gemaakt met de Online-accounts-service.

en: _Reset Order
nl: _Volgorde herstellen

en: You can drag and drop account names to reorder them.
nl: U kunt accountnamen slepen en neerzetten om ze te herschikken.

en: De_fault
nl: _Standaard

en: Invalid URI: “%s”
nl: Ongeldige URI: ‘%s’

en: User: %s
nl: Gebruiker: %s

en: Security method: %s
nl: Beveiligingsmethode: %s

en: Authentication mechanism: %s
nl: Manier van authentificatie: %s

en: No email address provided
nl: Geen e-mailadres opgegeven

en: Missing domain in email address
nl: Ontbrekend domein in e-mailadres

en: IMAP server
nl: IMAP-server

en: POP3 server
nl: POP3-server

en: SMTP server
nl: SMTP-server

en: Close this window
nl: Dit venster sluiten

en: (No Subject)
nl: (Geen onderwerp)

en: Forward
nl: Doorsturen

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
nl: Groep beantwoorden

en: Reply
nl: Beantwoorden

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
nl: _Terug

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
nl: Opzoeken _overslaan

en: Evolution Account Assistant
nl: Evolution account-assistent

en: _Revise Details
nl: _Details herzien

en: Querying authentication types…
nl: Aanmeldingscontroletypes opvragen…

en: Check for Supported Types
nl: Op ondersteunde types controleren

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
nl: Gebruik standaardinstelling

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
nl: Bijlage

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
nl: In bericht (Outlook-stijl)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
nl: Geciteerd

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
nl: Niet citeren

en: Use global setting
nl: Gebruik standaardinstelling

en: Composing Messages
nl: Berichten opstellen

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
nl: Altijd een _kopie (cc) naar:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
nl: Altijd een _blinde kopie (bcc) naar:

en: Re_ply style:
nl: _Antwoordstijl:

en: Lang_uage:
nl: Taa_l:

en: Language for Reply and Forward attribution text
nl: Taal voor attributietekst voor Antwoorden en Doorsturen

en: Start _typing at the bottom
nl: _Onderaan beginnen met typen

en: _Keep signature above the original message
nl: _Handtekening boven oorspronkelijke bericht

en: Message Receipts
nl: Leesbevestiging

en: S_end message receipts:
nl: O_ntvangstbevestiging versturen:

en: Never
nl: Nooit

en: Always
nl: Altijd

en: Ask for each message
nl: Voor elk bericht vragen

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
nl: Gefeliciteerd, uw e-mailconfiguratie is voltooid.
    
    U kunt nu e-mail versturen en ontvangen met Evolution.
    
    Klik op ‘Toepassen’ om uw instellingen op te slaan.

en: Done
nl: Klaar

en: Checking server settings…
nl: Serverinstellingen controleren…

en: Special Folders
nl: Speciale mappen

en: Draft Messages _Folder:
nl: Concepten_map:

en: Choose a folder for saving draft messages.
nl: Een map kiezen waarin concepten bewaard moeten worden.

en: Sent _Messages Folder:
nl: _Verzonden berichtenmap:

en: Choose a folder for saving sent messages.
nl: Een map kiezen waarin verzonden berichten bewaard moet worden.

en: S_ave replies in the folder of the message being replied to
nl: Antwoorden _opslaan in de map met het bericht dat beantwoord wordt

en: Archi_ve Folder:
nl: Archie_fmap:

en: Choose a folder to archive messages to.
nl: Kies een map waar berichten moeten worden gearchiveerd.

en: _Templates Folder:
nl: _Sjabloonmap:

en: Choose a folder to use for template messages.
nl: Een map kiezen waarin berichtsjablonen bewaard moeten worden.

en: _Restore Defaults
nl: _Standaardinstellingen herstellen

en: _Lookup Folders
nl: Op_zoekmappen

en: Use a Real Folder for _Trash:
nl: Een echte map gebruiken voor de _Prullenbak:

en: Choose a folder for deleted messages.
nl: Een map kiezen waarin verwijderde berichten bewaard moeten worden.

en: Use a Real Folder for _Junk:
nl: Een echte map gebruiken voor _spam:

en: Choose a folder for junk messages.
nl: Een map kiezen waarin spamberichten bewaard moeten worden.

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
nl: Voer uw naam en e-mailadres in. De ‘optionele’ velden hoeven niet te worden ingevuld, tenzij u wilt dat deze informatie wordt meegezonden bij de berichten die u verstuurt.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
nl: De naam hierboven zal worden gebruikt om deze account te herkennen.
    Gebruik bijvoorbeeld: ‘Zakelijk’ of ‘Privé’.

en: Required Information
nl: Benodigde informatie

en: Full Nam_e:
nl: _Volledige naam:

en: Email _Address:
nl: E-mail_adres:

en: Optional Information
nl: Optionele informatie

en: Re_ply-To:
nl: Ant_woordadres:

en: Or_ganization:
nl: Or_ganisatie:

en: Add Ne_w Signature…
nl: Nieu_we handtekening toevoegen…

en: A_liases:
nl: A_liassen:

en: Edi_t
nl: Be_werken

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
nl: Mailserver-details opzoeken op basis van het ingevoerde e-mailadres

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
nl: Volledige naam mag niet leeg zijn

en: Email Address cannot be empty
nl: E-mailadres kan niet leeg zijn

en: Email Address is not a valid email
nl: E-mailadres is geen geldig e-mailadres

en: Reply To is not a valid email
nl: Antwoorden aan is geen geldig e-mailadres

en: Account Name cannot be empty
nl: Accountnaam kan niet leeg zijn

en: Looking up account details…
nl: Bezig met opzoeken van accountgegevens…

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Checking for New Mail
nl: Controleren op nieuwe e-mail

en: Check for _new messages every
nl: Automatisch controleren op _nieuwe post, iedere

en: Receiving Options
nl: Ontvangstinstellingen

en: Receiving Email
nl: E-mail ontvangen

en: General
nl: Algemeen

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
nl: _Aanvragen voor bijeenkomsten niet ondertekenen (voor Outlook compatibiliteit)

en: OpenPGP _Key ID:
nl: ID OpenPGP-_sleutel:

en: Si_gning algorithm:
nl: Onder_tekeningsalgoritme:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
nl: Bij deze account, de uitgaande berichten altijd _ondertekenen

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
nl: Bij deze account, de uitgaande berichten altijd _versleutelen

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
nl: Bij het versturen van versleutelde berichten, altijd naar _mijzelf versleuteld versturen

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
nl: Sleutels in mijn sleutelbos altijd _vertrouwen bij versleutelen

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
nl: Voorkeur aan _inline ondertekenen/versleutelen voor platte tekstberichten

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
nl: Vers_leutelingssleutels opzoeken in Web Key Directory (WKD)

en: Secure MIME (S/MIME)
nl: Veilig MIME (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
nl: Handtekenings_certificaat:

en: Select
nl: Selecteren

en: _Clear
nl: Wi_ssen

en: Signing _algorithm:
nl: Handtekening_algoritme:

en: Always sign outgoing messages when using this account
nl: Bij deze account, de uitgaande berichten altijd ondertekenen

en: Encryption certificate:
nl: Versleutelingscertificaat:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
nl: Bij deze account, de uitgaande berichten altijd versleutelen

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
nl: Bij het versturen van versleutelde berichten, altijd naar mijzelf versleuteld versturen

en: Sending Email
nl: E-mail versturen

en: Server _Type:
nl: Server_type:

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
nl: Dit is een samenvatting van de instellingen die gebruikt zullen worden om toegang te krijgen tot uw e-mail.

en: Personal Details
nl: Persoonlijke gegevens

en: Full Name:
nl: Volledige naam:

en: Email Address:
nl: E-mailadres:

en: Receiving
nl: Ontvangen

en: Sending
nl: Versturen

en: Server Type:
nl: Servertype:

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Security:
nl: Beveiliging:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
nl: Ontvangst- en verstuurgedeeltes kunnen niet beide None zijn

en: Account Summary
nl: Accountoverzicht

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
nl: Welkom bij de assistent voor Evolution e-mailconfiguratie.
    
    Klik op ‘Volgende’ om te beginnen.

en: Welcome
nl: Welkom

en: Account Editor
nl: Accountbeheer

en: _Add to Address Book…
nl: Toevoegen aan _adresboek…

en: _To This Address
nl: _Naar dit adres

en: _From This Address
nl: Van dit _adres

en: Send _Reply To…
nl: Antwoo_rden aan…

en: Send a reply message to this address
nl: Een antwoordbericht naar dit adres sturen

en: Create Search _Folder
nl: _Zoekmap aanmaken

en: Hid_e All
nl: _Alles verbergen

en: _View Inline
nl: In bericht weerge_ven

en: Vie_w All Inline
nl: Alles in bericht weerge_ven

en: _Zoom to 100%
nl: In_zoomen tot 100%

en: Zoom the image to its natural size
nl: De afbeelding naar haar oorspronkelijke afmetingen terugbrengen

en: _Zoom to window
nl: _Naar venster zoomen

en: Zoom large images to not be wider than the window width
nl: Grote afbeeldingen zodanig zoomen dat ze niet breder zijn dan de vensterbreedte

en: Create Folder
nl: Map aanmaken

en: Specify where to create the folder:
nl: Geef aan waar de map moet komen:

en: C_reate
nl: _Aanmaken

en: Folder _name:
nl: _Naam van de map:

en: Folder Sort Order
nl: Sorteervolgorde voor map

en: Reset current level
nl: Huidig niveau terugzetten op standaardwaarden

en: Reset sort order in the current level to the defaults
nl: Sorteervolgorde in huidig niveau terugzetten naar standaardwaarden

en: Reset all levels
nl: Alle niveaus terugzetten op standaardwaarden

en: Reset sort order in all levels to their defaults
nl: Sorteervolgorde in alle niveaus terugzetten naar standaardwaarden

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
nl: Beantwoord

[ctx: ffe]
en: Deleted
nl: Verwijderd

[ctx: ffe]
en: Draft
nl: Concept

[ctx: ffe]
en: Flagged
nl: Gemarkeerd

[ctx: ffe]
en: Seen
nl: Gelezen

[ctx: ffe]
en: Attachment
nl: Bijlage

[ctx: ffe]
en: no
nl: nee

[ctx: ffe]
en: not
nl: niet

[ctx: ffe]
en: false
nl: uitgeschakeld

en: Junk filtering software:
nl: Spamfiltersoftware:

en: _Label name:
nl: Label_naam:

en: I_mportant
nl: _Belangrijk

note: red
en: _Work
nl: _Werk

note: orange
en: _Personal
nl: _Privé

note: green
en: _To Do
nl: _Te doen

en: Add Label
nl: Label toevoegen

en: Edit Label
nl: Label bewerken

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
nl: Opmerking: Het liggende streepje in het label
    wordt gebruikt als sneltoets in het menu.

en: Color
nl: Kleur

en: Message Note
nl: Berichtnotitie

en: Cannot find message in its folder summary
nl: Kan bericht niet vinden in zijn mapsamenvatting

en: Failed to convert text to message
nl: Omzetten van tekst naar bericht mislukt

en: Storing changes…
nl: Wijzigingen opslaan…

en: Edit Message Note
nl: Berichtnotitie bewerken

en: Retrieving message…
nl: Bericht ophalen…

en: Move selected headers to top
nl: Geselecteerde berichtkoppen naar bovenkant verplaatsen

en: Move selected headers up one row
nl: Geselecteerde berichtkoppen één rij omhoog verplaatsen

en: Move selected headers down one row
nl: Geselecteerde berichtkoppen één rij omlaag verplaatsen

en: Move selected headers to bottom
nl: Geselecteerde berichtkoppen naar onderkant verplaatsen

en: Select all headers
nl: Alle koppen selecteren

en: Header Name
nl: Naam berichtkop

en: Header Value
nl: Waarde berichtkop

en: Headers
nl: Berichtkoppen

en: Page %d of %d
nl: Pagina %d van %d

en: Move to Folder
nl: Naar map verplaatsen

en: Copy to Folder
nl: Naar map kopiëren

en: _Move
nl: _Verplaatsen

en: C_opy
nl: _Kopiëren

en: Deleting message note…
nl: Verwijderen van berichtnotitie…

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
nl[0]: Weet u zeker dat u %d bericht als spam wilt markeren?
nl[1]: Weet u zeker dat u %d berichten als spam wilt markeren?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
nl[0]: Het bericht zal in de map Spam weergegeven worden.
nl[1]: De berichten zullen in de map Spam weergegeven worden.

en: _Do not ask me again.
nl: _Niet opnieuw vragen.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
nl: Antwoord naar: _altijd negeren voor mailinglijsten.

en: Failed to retrieve message:
nl: Ophalen van bericht is mislukt:

en: Retrieving message “%s”
nl: Ophalen van bericht ‘%s’

en: A_dd Sender to Address Book
nl: Afzender aan a_dresboek toevoegen

en: Add sender to address book
nl: Afzender aan adresboek toevoegen

en: _Archive…
nl: _Archiveren…

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
nl: Geselecteerde berichten naar de archiefmap van deze account verplaatsen

en: Check for _Junk
nl: Controleren op _spam

en: Filter the selected messages for junk status
nl: Filter de geselecteerde berichten op spamstatus

en: Assign C_olor…
nl: Kleur t_oewijzen…

en: Assign color for the selected messages
nl: Kleur toewijzen aan de geselecteerde berichten

en: Unse_t Color
nl: Kleur ui_tzetten

en: Unset color for the selected messages
nl: Kleur verwijderen van de geselecteerde berichten

en: _Copy to Folder…
nl: _Kopiëren naar map…

en: Copy selected messages to another folder
nl: Kopieer het bericht naar een andere map

en: _Delete Message
nl: Berichten verwij_deren

en: Mark the selected messages for deletion
nl: Geselecteerde berichten om te verwijderen markeren

en: _Add note…
nl: Notitie _toevoegen…

en: Add a note for the selected message
nl: Een notitie toevoegen voor het geselecteerde bericht

en: Delete no_te
nl: Notitie _verwijderen

en: Delete the note for the selected message
nl: De notitie verwijderen voor het geselecteerde bericht

en: _Edit note…
nl: Notitie b_ewerken…

en: Edit a note for the selected message
nl: Een notitie bewerken voor het geselecteerde bericht

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
nl: Filterregel voor mailing_lijst aanmaken…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
nl: Maak een regel om de berichten naar deze e-maillijst te filteren

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
nl: Filterregel voor _geadresseerden aanmaken…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
nl: Maak een regel om de berichten van deze geadresseerden te filteren

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
nl: Filterregel voor _afzender aanmaken…

en: Create a rule to filter messages from this sender
nl: Maak een regel om de berichten van deze afzender te filteren

en: Create a Filter Rule for _Subject…
nl: Filterregel voor _onderwerp aanmaken…

en: Create a rule to filter messages with this subject
nl: Maak een regel om de berichten met dit onderwerp te filteren

en: A_pply Filters
nl: Filters _toepassen

en: Apply filter rules to the selected messages
nl: Filterregels toepassen op geselecteerde berichten

en: _Find in Message…
nl: _Zoeken in bericht…

en: Search for text in the body of the displayed message
nl: Zoek naar tekst in de inhoud van het weergegeven bericht

en: _Clear Flag
nl: Vlag _wissen

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
nl: Verwijder de vervolgactie-vlag uit de geselecteerde berichten

en: _Flag Completed
nl: Markeren als _voltooid

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
nl: Markeer de vervolgactie-vlag als voltooid voor de geselecteerde berichten

en: Follow _Up…
nl: _Antwoord…

en: Flag the selected messages for follow-up
nl: Geselecteerde berichten markeren voor vervolgactie

en: _Forward
nl: _Doorsturen

en: Forward the selected message to someone
nl: Het bericht doorsturen naar iemand

en: _Attached
nl: _Bijgevoegd

en: Forward the selected message to someone as an attachment
nl: Het bericht als bijlage naar iemand doorsturen

en: Forward As _Attached
nl: Doorsturen als _Bijgevoegd

en: _Inline
nl: _In bericht

en: Forward the selected message in the body of a new message
nl: Het geselecteerde bericht doorsturen in de inhoud van een nieuw bericht

en: Forward As _Inline
nl: Doorsturen als _In bericht

en: _Quoted
nl: Ge_citeerd

en: Forward the selected message quoted like a reply
nl: Het bericht geciteerd doorsturen alsof het een antwoord is

en: Forward As _Quoted
nl: Doorsturen als Ge_citeerd

en: _New Label
nl: _Nieuw label

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
nl: _Geen

en: _Load Images
nl: _Afbeeldingen laden

en: Force images in HTML mail to be loaded
nl: Afbeeldingen in HTML-berichten altijd laden

en: _Ignore Subthread
nl: Subconversat_ie negeren

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
nl: Nieuwe e-mails in een subconversatie automatisch markeren als gelezen

en: _Ignore Thread
nl: _Conversatie negeren

en: Mark new mails in this thread as read automatically
nl: Nieuwe e-mails in deze conversatie markeren als gelezen

en: _Important
nl: _Belangrijk

en: Mark the selected messages as important
nl: Geselecteerde berichten als belangrijk markeren

en: _Junk
nl: _Spam

en: Mark the selected messages as junk
nl: Geselecteerde berichten als spam markeren

en: _Not Junk
nl: _Geen spam

en: Mark the selected messages as not being junk
nl: Geselecteerde berichten als geen-spam markeren

en: _Read
nl: _Gelezen

en: Mark the selected messages as having been read
nl: Geselecteerde berichten als gelezen markeren

en: Do not _Ignore Subthread
nl: Subconversatie n_iet negeren

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
nl: Nieuwe e-mails in een subconversatie niet automatisch markeren als gelezen

en: Do not _Ignore Thread
nl: Conversatie n_iet negeren

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
nl: Nieuwe e-mails in deze conversatie niet automatisch markeren als gelezen

en: Uni_mportant
nl: _Niet belangrijk

en: Mark the selected messages as unimportant
nl: Geselecteerde berichten als onbelangrijk markeren

en: _Unread
nl: O_ngelezen

en: Mark the selected messages as not having been read
nl: Geselecteerde berichten als ongelezen markeren

en: _Edit as New Message…
nl: B_ewerken als nieuw bericht…

en: Open the selected messages in the composer for editing
nl: Geselecteerde berichten openen in een opstelvenster om te bewerken

en: Compose _New Message
nl: _Nieuw bericht opstellen

en: Open a window for composing a mail message
nl: Venster openen om een e-mail op te stellen

en: _Open in New Window
nl: In nieuw venster _openen

en: Open the selected messages in a new window
nl: Geselecteerde berichten openen in een nieuw venster

en: _Move to Folder…
nl: Verplaatsen naar _map…

en: Move selected messages to another folder
nl: Geselecteerde berichten verplaatsen naar een andere map

en: _Next Message
nl: V_olgende bericht

en: Display the next message
nl: Toon het volgende bericht

en: Next _Important Message
nl: Volgende _belangrijke bericht

en: Display the next important message
nl: Toon het volgende belangrijke bericht

en: Next _Thread
nl: Volgende _conversatie

en: Display the next thread
nl: Toon de volgende conversatie

en: Next _Unread Message
nl: Volgende o_ngelezen bericht

en: Display the next unread message
nl: Toon het volgende ongelezen bericht

en: _Previous Message
nl: Vo_rige bericht

en: Display the previous message
nl: Toon het vorige bericht

en: Pr_evious Important Message
nl: Vorige b_elangrijke bericht

en: Display the previous important message
nl: Toon het vorige belangrijke bericht

en: Previous T_hread
nl: Vo_rige conversatie

en: Display the previous thread
nl: Toon de vorige conversatie

en: P_revious Unread Message
nl: Vorige on_gelezen bericht

en: Display the previous unread message
nl: Toon het vorige ongelezen bericht

en: Print this message
nl: Druk dit bericht af

en: Preview the message to be printed
nl: Geeft een afdrukvoorbeeld van het bericht

en: Re_direct
nl: Doorsturen

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
nl: Stuur het geselecteerde bericht door naar iemand

en: Remo_ve Attachments
nl: Bijlages _verwijderen

en: Remove attachments
nl: Bijlages verwijderen

en: Remove Du_plicate Messages
nl: _Duplicaten verwijderen

en: Checks selected messages for duplicates
nl: Geselecteerde berichten aanvinken om te dupliceren

en: Reply to _All
nl: _Allen beantwoorden

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
nl: Stuur antwoord naar alle geadresseerden van dit bericht

en: Al_ternative Reply…
nl: Al_ternatief antwoord…

en: Choose reply options for the selected message
nl: Kies antwoordopties voor het geselecteerde bericht

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
nl: Stuur antwoord naar de mailinglijst, of naar alle geadresseerden

en: Reply to _List
nl: _Lijst beantwoorden

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
nl: Geef een antwoord voor de mailinglijst van het geselecteerde bericht

en: _Reply to Sender
nl: _Afzender beantwoorden

en: Compose a reply to the sender of the selected message
nl: Beantwoord dit bericht

en: Repl_y with Template
nl: _Beantwoorden met sjabloon

en: _Save as mbox…
nl: Op_slaan als mbox…

en: Save selected messages as an mbox file
nl: Geselecteerde berichten opslaan als mboxbestand

en: _Message Source
nl: _Berichtenbron

en: Show the raw email source of the message
nl: Brontekst van het bericht weergeven

en: _Undelete Message
nl: Bericht _terughalen

en: Undelete the selected messages
nl: Verwijderen van de geselecteerde berichten ongedaan maken

en: _Normal Size
nl: _Normale afmeting

en: Reset the text to its original size
nl: De tekst zijn oorspronkelijke grootte geven

en: _Zoom In
nl: In_zoomen

en: Increase the text size
nl: Tekst groter maken

en: Decrease the text size
nl: Tekst verkleinen

en: Cre_ate
nl: _Aanmaken

en: Ch_aracter Encoding
nl: _Tekencodering

en: F_orward As
nl: D_oorsturen als

en: _Group Reply
nl: _Groep beantwoorden

en: _Go To
nl: _Ga naar

en: Mar_k As
nl: Mar_keren als

en: _Message
nl: B_erichten

en: _Zoom
nl: _Zoomen

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
nl: Zoekmap aanmaken op mailing_lijst…

en: Create a search folder for this mailing list
nl: Een zoekmap aanmaken voor deze mailinglijst

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
nl: Zoekmap aanmaken op _geadresseerden…

en: Create a search folder for these recipients
nl: Een zoekmap aanmaken voor deze geadresseerden

en: Create a Search Folder from Sen_der…
nl: Zoekmap aanmaken op _afzender…

en: Create a search folder for this sender
nl: Een zoekmap aanmaken voor deze afzender

en: Create a Search Folder from S_ubject…
nl: Zoekmap aanmaken op _onderwerp…

en: Create a search folder for this subject
nl: Een zoekmap aanmaken voor dit onderwerp

en: Mark for Follo_w Up…
nl: Markeren voor vervolg_actie…

en: Mark as _Important
nl: Markeren als belan_grijk

en: Mark as _Junk
nl: Markeren als _spam

en: Mark as _Not Junk
nl: Markeren als _geen-spam

en: Mar_k as Read
nl: Als gelezen mar_keren

en: Mark as Uni_mportant
nl: Markeren als _onbelangrijk

en: Mark as _Unread
nl: Markeren als o_ngelezen

en: _Caret Mode
nl: _Cursor-modus

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
nl: Een knipperende cursor tonen in de inhoud van weergegeven berichten

en: All Message _Headers
nl: Alle bericht_koppen

en: Show messages with all email headers
nl: Berichten weergeven met alle berichtkoppen

en: Retrieving message
nl: Ophalen van bericht

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: Do not warn me again
nl: Niet opnieuw waarschuwen

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
nl: Berichten in spammap ‘%s’ verwijderen…

en: Refreshing folder “%s”
nl: Verversen van map ‘%s’

en: Marking thread to be ignored
nl: Conversatie markeren om te negeren

en: Unmarking thread from being ignored
nl: Conversatie markeren om niet te negeren

en: Marking subthread to be ignored
nl: Subconversatie markeren om te negeren

en: Unmarking subthread from being ignored
nl: Subconversatie markeren om niet te negeren

en: Printing
nl: Afdrukken

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
nl[0]: Map ‘%s’ bevat %u duplicaat. Weet u zeker dat u dit wilt verwijderen?
nl[1]: Map ‘%s’ bevat %u duplicaten. Weet u zeker dat u die wilt verwijderen?

en: Save Message | Save Messages
nl[0]: Bericht opslaan
nl[1]: Berichten opslaan

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
nl[0]: Bericht
nl[1]: Berichten

en: Parsing message
nl: Bericht ontleden

en: Allow remote content for anyone from %s
nl: Externe inhoud toestaan voor iedereen uit %s

en: Allow remote content for %s
nl: Externe inhoud toestaan voor %s

en: Allow remote content from %s
nl: Externe inhoud toestaan uit %s

en: Do not show this message again
nl: Dit bericht niet meer tonen

en: Load remote content
nl: Externe inhoud laden

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
nl: U kunt externe inhoud handmatig downloaden, of instellen om het downloaden van externe inhoud voor deze afzender of gebruikte sites te onthouden.

en: The message has no text content.
nl: Het bericht heeft geen tekstinhoud.

en: Flag to Follow Up
nl: Markeren voor vervolgactie

en: Cl_ear
nl: Wiss_en

en: No Title
nl: Geen titel

en: Book '%s' not found
nl: Boek ‘%s’ niet gevonden

en: No data source found for UID “%s”
nl: Geen databron gevonden voor UID ‘%s’

en: %s authentication failed
nl: Aanmeldingscontrole %s is mislukt

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
nl[0]: Weet u zeker dat u een bericht met %d ‘Aan’ en ‘Cc’-geadresseerden wilt versturen?
nl[1]: Weet u zeker dat u een bericht met %d ‘Aan’ en ‘Cc’-geadresseerden wilt versturen?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
nl[0]: U probeert een bericht te versturen aan %d ontvangers in de velden ‘Aan’ en ‘Cc’. Dit zorgt ervoor dat alle ontvangers alle e-mailadressen kunnen zien. In sommige gevallen is dit niet gewenst, vooral als ze elkaar niet kennen of als privacy een zorg is. Overweeg ontvangers in het ‘Bcc’-veld toe te voegen.
nl[1]: U probeert een bericht te versturen aan %d ontvangers in de velden ‘Aan’ en ‘Cc’. Dit zorgt ervoor dat alle ontvangers alle e-mailadressen kunnen zien. In sommige gevallen is dit niet gewenst, vooral als ze elkaar niet kennen of als privacy een zorg is. Overweeg ontvangers in het ‘Bcc’-veld toe te voegen.

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
nl: Bezig met laden van bijlagen…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
nl: ${Sender} schreef op ${AbbrevWeekdayName} ${Day}-${Month}-${Year} om ${24Hour}:${Minute} [${TimeZone}]:

en: -------- Forwarded Message --------
nl: ------- Doorgestuurd bericht -------

en: -----Original Message-----
nl: -----Oorspronkelijk bericht-----

en: an unknown sender
nl: een onbekende afzender

en: Alternative Reply
nl: Alternatief antwoord

en: _Reply
nl: _Beantwoorden

en: Recipients:
nl: Geadresseerden:

en: Reply to _Sender
nl: Af_zender beantwoorden

en: Reply style:
nl: Antwoordstijl:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
nl: Stan_daard

en: Attach_ment
nl: _Bijlage

en: Inline (_Outlook style)
nl: In bericht (_Outlook-stijl)

en: _Quote
nl: _Citeren

en: Do _Not Quote
nl: _Niet citeren

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
nl: Berichten opma_ken met

en: Apply t_emplate
nl: Sjabloon toepass_en

en: Preserve original message S_ubject
nl: Onderwerp van oorspronkelijk bericht beho_uden

en: one recipient | %d recipients
nl[0]: één geadresseerde
nl[1]: %d geadresseerden

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
nl: Doel van bericht

en: Choose folders to post the message to.
nl: Kies een map waar het bericht geplaatst moet worden.

en: Description of Filters
nl: Omschrijving van filters

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
nl: %s (%s, voor account %s)

en: enabled
nl: ingeschakeld

en: disabled
nl: uitgeschakeld

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
nl: %s (%s, voor alle accounts)

en: If all the following conditions are met
nl: Indien aan alle volgende voorwaarden is voldaan

en: If any of the following conditions are met
nl: Indien aan een van de volgende voorwaarden is voldaan

note: and now for the action area
en: Then
nl: Daarna

en: De_scribe Filters…
nl: Be_schrijf filters…

en: Select Folder
nl: Map selecteren

en: Default Account
nl: Standaardaccount

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
nl: Alle

en: Rul_e type:
nl: R_egeltype:

en: _For Account:
nl: _Voor account:

en: Add Ac_tion
nl: A_ctie toevoegen

en: Select Custom Icon
nl: Aangepast pictogram selecteren

en: _Use custom icon
nl: Aangepast pictogram gebr_uiken

en: Use te_xt color
nl: Tekst_kleur gebruiken

en: Path:
nl: Pad:

en: Unread messages: | Unread messages:
nl[0]: Ongelezen berichten:
nl[1]: Ongelezen berichten:

en: Total messages: | Total messages:
nl[0]: Totaal aantal berichten:
nl[1]: Totaal aantal berichten:

en: Quota usage (%s):
nl: Quota-gebruik (%s):

en: Quota usage
nl: Quota-gebruik

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
nl: Vervanging _afzenderaccount:

en: Archive this folder using these settings:
nl: Deze map archiveren met deze instellingen:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
nl: Automatisch beri_chten opruimen ouder dan

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
nl: dagen

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
nl: weken

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
nl: maanden

en: Move messages to the default archive _folder
nl: Berichten naar de standaard archief_map verplaatsen

en: _Move messages to:
nl: _Berichten verplaatsen naar:

en: Archive folder
nl: Archief-map

en: Select folder to use for Archive
nl: Selecteer de map om te gebruiken voor Archief

en: _Delete messages
nl: Berichten verwij_deren

en: Server Tag
nl: Serverlabel

en: Appearance
nl: Uiterlijk

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
nl: Archief

en: Folder Properties
nl: Map-eigenschappen

en: Gathering folder properties
nl: Mapeigenschappen ophalen

en: <click here to select a folder>
nl: <klik hier om een map te selecteren>

en: Create a new folder
nl: Nieuwe map aanmaken

en: Folder names cannot contain “/”
nl: Mapnaam mag het teken: ‘/’ niet bevatten

en: Mail Folder Tree
nl: Mailmappen-boom

en: Moving folder %s
nl: Verplaatsen van map %s

en: Copying folder %s
nl: Kopiëren van map %s

en: Moving messages into folder %s
nl: Berichten worden verplaatst naar map %s

en: Copying messages into folder %s
nl: Berichten worden gekopieerd naar map %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
nl: Kan bericht(en) niet neerzetten in hoogste niveau-opslag

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
nl: NIET-OVEREENKOMEND

en: Trash
nl: Prullenbak

en: Junk
nl: Spam

en: Moving folder “%s”
nl: Map ‘%s’ verplaatsen

en: Copying folder “%s”
nl: Map ‘%s’ kopiëren

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
nl: Map ‘%s’ verplaatsen (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
nl: Map ‘%s’ kopiëren (%d/%d)

en: Move Folder To
nl: Map verplaatsen naar

en: Copy Folder To
nl: Map kopiëren naar

en: _Subscribe
nl: A_bonneren

en: Su_bscribe To Shown
nl: A_bonneren op het getoonde

en: Subscribe To _All
nl: Abonneren op _alles

en: _Unsubscribe
nl: _Opzeggen

en: Unsu_bscribe From Hidden
nl: Verborgen op_zeggen

en: Unsubscribe From _All
nl: _Alles opzeggen

en: %d unread,  | %d unread,
nl[0]: %d ongelezen,
nl[1]: %d ongelezen,

en: %d total | %d total
nl[0]: %d in totaal
nl[1]: %d in totaal

en: Folder Subscriptions
nl: Mapabonnementen

en: Clear Search
nl: Zoekopdracht wissen

en: Sho_w items that contain:
nl: Alleen items t_onen met:

en: Subscribe to the selected folder
nl: Uitschrijven bij de geselecteerde map

en: Su_bscribe
nl: A_bonneren

en: Unsubscribe from the selected folder
nl: Abonnement op de geselecteerde map opzeggen

en: Collapse all folders
nl: Alle mappen dichtklappen

en: C_ollapse All
nl: Alles _dichtklappen

en: Expand all folders
nl: Alle mappen openklappen

en: E_xpand All
nl: Alles _openklappen

en: Refresh the folder list
nl: Mappenlijst verversen

en: Stop the current operation
nl: Stop de huidige bewerking

en: _Stop
nl: _Stoppen

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
nl[0]: Weet u zeker dat u %d bericht tegelijk wilt openen?
nl[1]: Weet u zeker dat u %d berichten tegelijk wilt openen?

en: Message Filters
nl: Berichtenfilters

en: Messages from %s
nl: Berichten van %s

en: Deleting old messages
nl: Oude berichten verwijderen

en: Search _Folders
nl: Zoek_mappen

en: Add Folder
nl: Map toevoegen

en: Search Folder Sources
nl: Zoekmapbronnen

en: Automatically update on any _source folder change
nl: Bij elke bronmapwijziging automatisch bijwerken

en: All local folders
nl: Alle lokale mappen

en: All active remote folders
nl: Alle actieve niet-lokale mappen

en: All local and active remote folders
nl: Alle lokale en actieve niet-lokale mappen

en: Specific folders
nl: Specifieke mappen

en: include subfolders
nl: inclusief submappen

en: Sender
nl: Afzender

en: starts with
nl: begint met

en: does not start with
nl: begint niet met

en: ends with
nl: eindigt op

en: does not end with
nl: eindigt niet op

en: sounds like
nl: klinkt als

en: does not sound like
nl: klinkt niet als

en: Recipients
nl: Geadresseerden

en: Sender or Recipients
nl: Afzender of geadresseerden

en: has words
nl: bevat woorden

en: does not have words
nl: bevat geen woorden

en: Specific header
nl: Specifieke kop

en: exists
nl: bestaat

en: does not exist
nl: bestaat niet

en: Message Body
nl: Berichtinhoud

en: Free Form Expression
nl: Vrijevorm-expressie

en: Date sent
nl: Verzendingsdatum

en: is before
nl: is voor

en: is after
nl: is na

en: Date received
nl: Ontvangstdatum

en: Size (kB)
nl: Grootte (kB)

en: is greater than or equal to
nl: is groter dan of gelijk aan

en: is less than or equal to
nl: is kleiner dan of gelijk aan

en: Replied to
nl: Beantwoord aan

en: Important
nl: Belangrijk

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
nl: Gelezen

en: Follow Up
nl: Antwoord

en: is Flagged
nl: is gemarkeerd

en: is not Flagged
nl: is niet gemarkeerd

en: is Completed
nl: is voltooid

en: is not Completed
nl: is niet voltooid

en: Mailing list
nl: Mailinglijst

en: Regex Match
nl: Overeenkomende regex

en: Message Header
nl: Berichtkop

en: Source Account
nl: Bron-account

en: Pipe to Program
nl: Naar programma doorsluizen

en: returns
nl: komt terug

en: does not return
nl: komt niet terug

en: returns greater than
nl: geeft groter dan

en: returns less than
nl: geeft kleiner dan

en: Junk Test
nl: Spamtest

en: Message is Junk
nl: Bericht is spam

en: Message is not Junk
nl: Bericht is geen spam

en: Message Location
nl: Locatie bericht

en: contains Sender
nl: bevat Afzender

en: does not contain Sender
nl: bevat Afzender niet

en: Match All
nl: Alles meenemen

en: Stop Processing
nl: Verwerking stoppen

en: Set Label
nl: Label instellen

en: Assign Color
nl: Geef Kleur

en: Unset Color
nl: Kleur uitzetten

en: Assign Score
nl: Geef Score

en: Adjust Score
nl: Score aanpassen

en: Set Status
nl: Status instellen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Unset Status
nl: Status herstellen

en: Learn as Junk
nl: Markeren als spam

en: Beep
nl: Piep

en: Play Sound
nl: Geluid afspelen

en: Run Program
nl: Start een programma

en: Forward to
nl: Doorsturen naar

en: with
nl: met

en: Importing Elm data
nl: Importeren van Elm informatie

en: Evolution Elm importer
nl: Evolution Elm-import

en: Import mail from Elm.
nl: E-mail importeren uit Elm.

en: _Destination folder:
nl: _Doelmap:

en: Select folder
nl: Map selecteren

en: Select folder to import into
nl: Selecteer map waar in geïmporteerd moet worden

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
nl: Onderwerp

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
nl: Van

en: Showing only first few messages, more will be imported
nl: Enkel de eerste berichten worden weergegeven, er worden er meer geïmporteerd

en: Berkeley Mailbox (mbox)
nl: Berkeley-postbus (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
nl: Importeerprogramma voor Berkeley Mailbox-formaat

en: %d Address | %d Addresses
nl[0]: %d adres
nl[1]: %d adressen

en: Evolution KMail importer
nl: Evolution KMail-import

en: Import mail and contacts from KMail.
nl: E-mail en contacten importeren uit KMail.

en: Importing mailbox
nl: Importeren van mailbox

en: Importing mail and contacts from KMail
nl: Bezig met importeren van e-mail en contacten uit KMail

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
nl: Importeren ‘%s’

en: Scanning %s
nl: %s wordt doorzocht

en: Importing Pine data
nl: Importeren van pine-gegevens

en: Evolution Pine importer
nl: Evolution pine-importeerprogramma

en: Import mail from Pine.
nl: E-mail importeren uit Pine.

en: Mail to %s
nl: Post versturen naar %s

en: Mail from %s
nl: Post ophalen van %s

en: Subject is %s
nl: Onderwerp is %s

en: %s mailing list
nl: %s mailinglijst

en: Add Filter Rule
nl: Filterregel toevoegen

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
nl[0]: De filterregel ‘%s’ is bijgewerkt omdat deze gebruik maakte van de net verwijderde map
    ‘%s’.
nl[1]: De volgende filterregels
    %s zijn bijgewerkt omdat ze gebruik maakten van de net verwijderde map
    ‘%s’.

en: Open Message Filters
nl: Berichtenfilters openen

en: Set custom junk header
nl: Zelfgemaakte spamberichtkop instellen

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
nl: Alle nieuwe e-mails waarvan de kop overeenkomt met de opgegeven inhoud zullen automatisch als spam worden gefilterd

en: Header name
nl: Berichtkop naam

en: Header content
nl: Inhoud kop

en: Default Behavior
nl: Standaardgedrag

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
nl: Berichten op_maken met

en: Automatically insert _emoticons
nl: Automatisch _smileys invoegen

en: Use Un_icode characters for emoticons
nl: Unicode-tekens voor smile_ys gebruiken

en: Always request rea_d receipt
nl: Altijd lees_bevestiging vragen

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
nl: Bestandsnamen coderen op de manier van Outlook/GMail

en: Send messages through Outbo_x folder
nl: Berichten verzenden via de map Postvak UIT

en: Number of characters for word w_rapping:
nl: Hoeveelheid tekens voor tekstomloop:

en: Ch_aracter encoding:
nl: _Tekencodering:

en: Replies and Forwards
nl: Antwoorden en doorsturen

en: _Reply style:
nl: _Antwoordstijl:

en: _Forward style:
nl: _Doorstuurstijl:

en: _Language:
nl: Taa_l:

en: Include si_gnature in new messages only
nl: _Handtekening alleen in nieuwe berichten bijvoegen

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
nl: Antwoord naar: _negeren voor mailinglijsten

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
nl: _Groepsbeantwoording gaat alleen naar mailinglijst, indien mogelijk

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
nl: Berichten digitaal _ondertekenen wanneer het oorspronkelijke bericht ondertekend is (PGP of S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
nl: Geciteerde tekst met tekstomloop in antwoorden

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
nl: In bericht

en: Sig_natures
nl: _Handtekeningen

en: Signatures
nl: Handtekeningen

en: _Languages
nl: _Talen

en: Languages Table
nl: Talentabel

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
nl: De lijst met talen hierboven, geeft enkel aan voor welke talen een woordenboek beschikbaar is.

en: Check spelling while I _type
nl: Spelling controleren terwijl ik _typ

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
nl: Om ongewenste situaties met e-mail  te helpen voorkomen, kunt u om bevestiging vragen voordat de volgende aangevinkte acties worden uitgevoerd:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
nl: Een bericht zonder onderwerp versturen

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
nl: Een bericht versturen met alleen _Bcc-geadresseerden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
nl: Een bericht versturen naar veel _Aan- en CC-geadresseerden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
nl: Een privé-antwoord sturen op een bericht van de mailinglijst

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
nl: Antwoord sturen naar een groot aantal geadresseerden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
nl: Toestaan dat een _mailinglijst een privé-antwoord terug naar de lijst stuurt

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
nl: Een bericht versturen waarin geen e-mailadres van de _geadresseerden is ingevoerd

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
nl: Een bericht met _sneltoets versturen (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
nl: Voordat het opstel_formaat verandert van HTML naar platte tekst

en: Confirmations
nl: Bevestigingen

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
nl: Gebruiken voor mappen

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
nl: Gebruiken voor geadresseerden

en: Send account overrides
nl: Afzenderaccountvervangingen

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
nl: Toewijzen welk account moet worden gebruikt als verzendaccount voor bijbehorende mappen of ontvangers, dit negeert de gebruikelijke detectie van verzendaccount. De lijst van ontvangers kan gedeeltelijke adressen of namen bevatten. De naam- en adres-gedeeltes worden gescheiden vergeleken.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
nl: _Map negeren heeft voorrang boven Ontvanger negeren

en: Send Account
nl: Verstuuraccount

en: Start up
nl: Opstart

en: Check for new _messages on start
nl: Controleren op _nieuwe post bij opstarten

en: Check for new messa_ges in all active accounts
nl: Controleren op _nieuwe post in alle actieve accounts

en: Message Display
nl: Weergave bericht

en: _Use the same fonts as other applications
nl: _Hetzelfde lettertype gebruiken als bij andere programma’s

en: S_tandard Font:
nl: S_tandaardlettertype:

en: Select HTML fixed width font
nl: Kies HTML-lettertype met gelijke breedte

en: Select HTML variable width font
nl: Kies HTML-lettertype met variabele breedte

en: Fix_ed Width Font:
nl: Vaste _breedte-lettertype:

en: Minimum Font _Size:
nl: Minimale letter_grootte:

en: _Mark messages as read after
nl: Berichten markeren als _gelezen na

en: Highlight _quotations with
nl: Citaten _accentueren met

en: Pick a color
nl: Kies een kleur

en: color
nl: kleur

en: Default character e_ncoding:
nl: Standaard teken_set:

en: Apply the same _view settings to all folders
nl: Dezelfde _weergave-instellingen toepassen op alle mappen

en: F_all back to threading messages by subject
nl: Terugvallen naar conversatieweergave per _onderwerp

en: Delete Mail
nl: E-mail verwijderen

en: Empty _trash folders
nl: _Prullenbak legen

en: Confirm _when expunging a folder
nl: Bevestiging vragen bij het opruimen van een _map

en: Confirm when emptying a _Junk folder
nl: Bevestiging vragen bij het opruimen van een _spammap

en: Go to the previ_ous message after message deletion
nl: Ga naar _vorig bericht nadat bericht verwijderd is

en: Archive Mail
nl: E-mail archiveren

en: Archive folder to use for On This Computer messages
nl: Te gebruiken archiefmap voor berichten Op deze computer

en: On This Computer A_rchive folder:
nl: Op deze computer a_rchiefmap:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
nl: _Bewegende afbeeldingen tonen

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
nl: Kleuren in HTML-mails negeren in berichtvoorbeeld_weergave

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
nl: _Waarschuwen wanneer HTML-berichten worden verzonden naar contacten die dat niet willen

en: Loading Remote Content
nl: Externe inhoud laden

en: _Never load remote content from the Internet
nl: _Nooit externe inhoud van het internet ophalen

en: _Load remote content only in messages from contacts
nl: _Externe inhoud alleen ophalen als de afzender in het adresboek staat

en: _Always load remote content from the Internet
nl: _Altijd externe inhoud van het internet ophalen

en: Notify about _missing remote content in the message preview
nl: Melding geven over _ontbrekende externe inhoud in het berichtenvoorbeeld

en: Add
nl: Toevoegen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Allow for sites:
nl: Toestaan voor sites:

en: Allow for senders:
nl: Toestaan voor verzenders:

en: HTML Messages
nl: HTML-berichten

en: Sender Photograph
nl: Foto van afzender

en: _Show the photograph of sender in the message preview
nl: _Foto van de afzender in het e-mailvoorbeeldvenster weergeven

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
nl: Zoeken op libra_vatar.org naar een foto van de afzender

en: Displayed Message Headers
nl: Getoonde berichtkoppen

en: Show _full mail addresses in message preview
nl: _Volledige e-mailadressen tonen in berichtvoorbeeld

en: Mail Headers Table
nl: Berichtkoppentabel

en: Re_set
nl: Opnieuw in_stellen

en: Message List User Headers
nl: Berichtlijstgebruikersheaders

en: Message List User Headers Table
nl: Berichtlijstgebruikersheaderstabel

en: Date/Time Format
nl: Datum/tijdnotatie

en: Check incoming _messages for junk
nl: _Binnengekomen e-mail controleren op spam

en: _Delete junk messages
nl: Spam ver_wijderen

en: _Prompt before marking message as junk
nl: _Waarschuwen bij markeren als spam

en: Junk Test Options
nl: Spam-testinstellingen

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
nl: _Berichten niet markeren als spam als de afzender in mijn adresboek staat

en: _Lookup in local address book only
nl: Alleen op_zoeken in lokale adresboek

en: Check cu_stom headers for junk
nl: Aa_ngepaste kopregels controleren op spam

en: No encryption
nl: Geen versleuteling

en: TLS encryption
nl: TLS-versleuteling

en: SSL encryption
nl: SSL-versleuteling

en: Call
nl: Bellen

en: Do Not Forward
nl: Niet doorsturen

en: Follow-Up
nl: Vervolg

en: For Your Information
nl: Ter informatie

en: No Response Necessary
nl: Geen antwoord nodig

en: Reply to All
nl: Allen beantwoorden

en: Review
nl: Beoordelen

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
nl: De door u gekozen berichten staan in de lijst hieronder.
    Kies een vervolgactie uit het ‘Vlag’-menu.

en: _Flag:
nl: _Vlag:

en: _Due By:
nl: _Verloopdatum:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
nl: _Voltooid

en: License Agreement
nl: Overeenkomst

en: _No
nl: _Nee

en: _Accept License
nl: Overeenkomst _accepteren

en: _Tick this to accept the license agreement
nl: Aan_vinken om de licentieovereenkomst te accepteren

en: Invalid authentication
nl: Ongeldige authenticatie

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
nl: Deze server ondersteunt dit type aanmeldingscontrole niet en ondersteunt mogelijk geheel geen aanmeldingscontrole.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
nl: Uw aanmelding bij uw server ‘{0}’ als ‘{0}’ is mislukt.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
nl: Controleer of uw wachtwoord juist is. Onthoud dat veel wachtwoorden hoofdlettergevoelig zijn; misschien staat ‘Caps Lock’ aan.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
nl: Weet u zeker dat een bericht in HTML-formaat wilt versturen?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
nl: Controleer of de volgende geadresseerden HTML e-mail kunnen, en willen ontvangen:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
nl: Weet u zeker dat u een bericht zonder onderwerp wilt versturen?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
nl: Het toevoegen van een onderwerp aan uw bericht zal de geadresseerden een hint geven waar uw bericht over gaat.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
nl: Weet u zeker dat u een bericht met alleen BCC-geadresseerden wilt versturen?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
nl: De contactenlijst waarnaar u verzendt is zo ingesteld dat de geadresseerden onzichtbaar zijn.
    
    Veel emailsystemen voegen een ‘Apparently-To’ header toe aan berichten die alleen BCC-geadresseerden bevatten. Deze header zal, indien toegevoegd, de gehele adreslijst in uw bericht tonen. Om dit te vermijden moet u tenminste één geadresseerde opgeven in het veld ‘Aan:’ of ‘CC:’.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
nl: Veel e-mailsystemen voegen een ‘Apparently-To’-header toe aan berichten die alleen BCC-geadresseerden bevatten. Deze header zal, indien toegevoegd, toch alle geadresseerden in uw bericht tonen.  Om dit te vermijden moet u tenminste één geadresseerde geven in het veld ‘Aan:’ of ‘CC:’.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
nl: Weet u zeker dat u een bericht met een ongeldig adres wilt versturen?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
nl: Het adres van de volgende geadresseerde werd niet herkend als geldig e-mailadres:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
nl: Weet u zeker dat u een bericht met ongeldige adressen wilt versturen?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
nl: Het adres van de volgende geadresseerden werd niet herkend als geldig e-mailadres:
    {0}

en: Send private reply?
nl: Privé-antwoord sturen?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
nl: U stuurt privé antwoord op een bericht dat via een mailinglijst werd ontvangen, maar de lijst probeert uw antwoord terug naar de lijst te sturen. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Reply _Privately
nl: _Privé antwoorden

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
nl: U beantwoordt een bericht dat via een mailinglijst werd ontvangen, maar u antwoordt privé naar de afzender, niet naar de lijst. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: Send reply to all recipients?
nl: Antwoord sturen naar alle geadresseerden?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
nl: U beantwoordt een bericht dat naar vele geadresseerden werd verstuurd.  Weet u zeker dat u aan ALLEN een antwoord wilt sturen?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
nl: Dit bericht kan niet worden verzonden omdat u geen adres heeft ingevuld

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
nl: Zet een geldig e-mailadres in het veld ‘Aan:’. U kunt zoeken naar een e-mailadres door te klikken op de knop ‘Aan:’ naast het invoerveld.

en: Use default drafts folder?
nl: Standaard conceptenmap gebruiken?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
nl: Kan de map Concepten voor deze account niet openen. In plaats daarvan de systeem-map Concepten gebruiken?
    
    De fout is ‘{0}’.

en: Use _Default
nl: _Standaard gebruiken

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u alle verwijderde berichten uit map ‘{0}’ definitief wilt weggooien?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
nl: Indien u doorzet zult u deze berichten niet meer kunnen herstellen.

en: _Expunge
nl: _Opruimen

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
nl: Weet u zeker dat u alle verwijderde berichten van alle mappen definitief wilt weggooien?

en: _Empty Trash
nl: _Prullenbak legen

en: Opening too many messages at once may take a long time.
nl: Teveel berichten tegelijk openen kan lang duren.

en: _Open Messages
nl: Berichten _openen

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
nl: Er staan nog berichten in de wachtrij. Wilt u toch afsluiten?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
nl: Indien u nu afsluit, zullen deze berichten pas worden verzonden wanneer Evolution opnieuw wordt opgestart.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
nl: Fout tijdens {0}.

en: Error while performing operation.
nl: Fout bij het uitvoeren van de bewerking.

en: Enter password.
nl: Wachtwoord geven.

en: Error loading filter definitions.
nl: Fout bij het laden van filterdefinities.

en: Cannot save to directory “{0}”.
nl: Kan niet in map ‘{0}’ opslaan.

en: Cannot save to file “{0}”.
nl: Kan niet in bestand ‘{0}’ opslaan.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
nl: Kan de opslagmap niet aanmaken, vanwege ‘{1}’

en: Cannot create temporary save directory.
nl: Kon tijdelijke opslagmap niet aanmaken.

en: File exists but cannot overwrite it.
nl: Het bestand bestaat, maar kan niet worden overschreven.

en: File exists but is not a regular file.
nl: Het bestand bestaat maar is geen normaal bestand.

en: Cannot delete folder “{0}”.
nl: Kan de map ‘{0}’ niet verwijderen.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
nl: Kan de systeemmap ‘{0}’ niet verwijderen.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
nl: Systeemmappen zijn vereist om Evolution correct te laten functioneren en kunnen niet hernoemd, verplaatst of verwijderd worden.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
nl: Opruimen van map ‘{0}’ is mislukt.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
nl: Verversen van map ‘{0}’ is mislukt.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
nl: Kan systeemmap ‘{0}’ niet hernoemen of verplaatsen.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
nl: De map ‘{0}’ en alle submappen echt verwijderen?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
nl: Indien u deze map verwijdert, zal de gehele inhoud inclusief alle submappen definitief worden verwijderd.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
nl: Wilt u werkelijk het abonnement op de map ‘{0}’ opzeggen?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
nl: Als u het abonnement op de map opzegt is het wellicht niet meer zichtbaar in Evolution, terwijl het wel beschikbaar is op de server. U kunt u zich opnieuw abonneren in het menu Mappen→Abonnementen….

en: Do _Not Unsubscribe
nl: _Niet opzeggen

en: Really delete folder “{0}”?
nl: Wilt u werkelijk de map ‘{0}’ verwijderen?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
nl: Indien u deze map verwijdert, zal de gehele inhoud inclusief alle submappen definitief worden verwijderd.

en: These messages are not copies.
nl: Deze berichten zijn geen kopieën.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
nl: Berichten die in de zoekmappen worden getoond zijn geen kopieën. Verwijderen van berichten uit een zoekmap zal de berichten verwijderen uit de map of mappen waar ze zich fysiek bevinden. Wilt u echt deze berichten verwijderen?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
nl: Kan ‘{0}’ niet hernoemen naar ‘{1}’.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
nl: Een map genaamd ‘{1}’ bestaat al. Gebruik een andere naam.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
nl: Kan de map ‘{0}’ niet verplaatsen naar ‘{1}’.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
nl: Kan de bron niet openen. Fout: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
nl: Kan het doel niet openen. Fout: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
nl: Kan map ‘{0}’ niet naar ‘{1}’ kopiëren.

en: Cannot create folder “{0}”.
nl: Kan de map ‘{0}’ niet aanmaken.

en: Cannot open folder. Error: {1}
nl: Kan de map niet openen. Fout: {1}

en: Cannot save changes to account.
nl: Kan de wijzigingen niet naar de account opslaan.

en: You have not filled in all of the required information.
nl: U heeft niet alle informatie ingevuld die nodig is.

en: You may not create two accounts with the same name.
nl: U kunt niet meerdere accounts met dezelfde naam maken.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
nl: Weet u zeker dat u de account ‘{0}’ wilt verwijderen?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
nl: Indien u verdergaat, zal de accountinformatie definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
nl: Weet u zeker dat u deze account en al zijn proxy’s wilt verwijderen?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
nl: Als u verdergaat, zal de accountinformatie
    en alle proxy-informatie definitief worden verwijderd.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
nl: Weet u zeker dat u deze account en al zijn proxy’s wilt verwijderen?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
nl: Indien u verdergaat, zullen alle proxy-accounts definitief worden verwijderd.

en: Do _Not Disable
nl: Niet uitzetten

en: _Disable
nl: _Uitzetten

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
nl: Kan de zoekmap ‘{0}’ niet bewerken omdat deze niet bestaat.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
nl: Deze map is mogelijk impliciet toegevoegd.
    Ga, indien nodig, naar de zoekmap-editor om haar expliciet toe te voegen.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
nl: Kan zoekmap ‘{0}’ niet toevoegen.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
nl: Een map genaamd ‘{0}’ bestaat al. Gebruik een andere naam.

en: Search Folders automatically updated.
nl: Zoekmappen automatisch bijgewerkt.

en: Mail filters automatically updated.
nl: Mailfilters automatisch bijgewerkt.

en: Missing folder.
nl: Ontbrekende map.

en: You must specify a folder.
nl: U moet een map geven.

en: You must name this Search Folder.
nl: U moet deze zoekmap een naam geven.

en: No folder selected.
nl: Geen map geselecteerd.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
nl: U moet tenminste één map opgeven als bron.
    Ofwel door individuele mappen te selecteren, en/of door alle lokale mappen te selecteren, alle mappen op afstand, of beide.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
nl: Problemen bij migreren van oude berichtenmap ‘{0}’.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
nl: Er bestaat al een niet-lege map op ‘{1}’.
    
    U kunt er voor kiezen deze map te negeren, te overschrijven of de inhoud toe te voegen, of om af te sluiten.

en: _Overwrite
nl: _Overschrijven

en: _Append
nl: _Bijvoegen

en: Evolution’s local mail format has changed.
nl: De lokale mailindeling van Evolution is gewijzigd.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
nl: De lokale mailindeling van Evolution is gewijzigd van mbox naar Maildir. Uw lokale mail dient overgezet te worden naar de nieuwe indeling voordat Evolution verder kan. Wilt u nu overzetten?
    
    Er zal een mbox-account worden aangemaakt om de oude mboxmappen te bewaren. U kunt de account verwijderen nadat u er zich van verzekerd heeft dat de gegevens veilig zijn overgezet. Zorg ervoor dat er genoeg schijfruimte is als u nu kiest voor overzetten.

en: _Exit Evolution
nl: Evolution _afsluiten

en: _Migrate Now
nl: Nu _overzetten

en: Unable to read license file.
nl: Kon het licentiebestand niet lezen.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
nl: Kan het licentiebestand ‘{0}’ niet lezen, vanwege een installatieprobleem. U kunt deze provider niet gebruiken totdat u haar licentie kunt accepteren.

en: Please wait.
nl: Een ogenblik geduld.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
nl: De server wordt gevraagd om een lijst met ondersteunde aanmeldingsmechanismen.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
nl: Aanvraag bij de server om een lijst met ondersteunde aanmeldingsmechanismen is mislukt.

en: Failed to get server setup.
nl: Serveropstelling ophalen mislukt.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
nl: Mappen synchroniseren voor offline gebruik?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
nl: Wilt u de als zodanig aangemerkte mappen lokaal opslaan?

en: Do _Not Synchronize
nl: _Niet synchroniseren

en: _Synchronize
nl: _Synchroniseren

en: Do you want to mark all messages as read?
nl: Wilt u alle berichten markeren als gelezen?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
nl: Hiermee zullen alle berichten in de geselecteerde map als gelezen worden gemarkeerd.

en: Also mark messages in subfolders?
nl: Ook de berichten in submappen?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
nl: Wilt u de berichten in alleen de huidige map aanmerken als ‘gelezen’, of ook in alle submappen?

en: In Current Folder and _Subfolders
nl: In huidige map en _submappen

en: In Current _Folder Only
nl: Alleen in _huidige map

en: _Always In Current Folder Only
nl: _Altijd alleen in huidige map

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
nl: Moet Evolution dit venster sluiten bij beantwoorden of doorsturen?

en: _Yes, Always
nl: _Ja, altijd

en: _No, Never
nl: _Nee, nooit

en: Copy folder in folder tree.
nl: Kopiëren van map in mappenboom.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
nl: Weet u zeker dat u de map ‘{0}’ wilt kopiëren naar de map ‘{1}’?

en: Do _not copy
nl: _Niet kopiëren

en: _Always copy
nl: _Altijd kopiëren

en: N_ever copy
nl: Nooit kopiër_en

en: Move folder in folder tree.
nl: Verplaatsen van map in mappenboom.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
nl: Weet u zeker dat u de map ‘{0}’ wilt verplaatsen naar de map ‘{1}’?

en: Do _not move
nl: _Niet verplaatsen

en: _Always move
nl: _Altijd verplaatsen

en: N_ever move
nl: Nooit verplaats_en

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
nl: Dit bericht kan niet worden verzonden omdat de account waarmee u wilt verzenden niet actief is

en: Please enable the account or send using another account.
nl: Activeer deze account of probeer via een andere account te verzenden.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
nl: Dit bericht kan niet worden verzonden omdat er geen e-mailaccount is ingesteld

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
nl: Er is geen actieve e-mailaccount gevonden waarmee het bericht kan worden verzonden. Maak er eerst één of zet er één aan.

en: Mail Deletion Failed
nl: Verwijderen van mail is mislukt

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
nl: U heeft onvoldoende rechten om deze e-mail te verwijderen.

en: “Check Junk” Failed
nl: ‘Controleren op spam’ is mislukt

en: “Report Junk” Failed
nl: ‘Aanmerken als spam’ is mislukt

en: “Report Not Junk” Failed
nl: Aanmerken als ‘Niet spam’ is mislukt

en: Remove duplicate messages?
nl: Duplicaten verwijderen?

en: No duplicate messages found.
nl: Geen duplicaten gevonden.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
nl: Map ‘{0}’ bevat geen duplicaten.

en: Failed to connect account “{0}”.
nl: Met e-mailaccount ‘{0}’ verbinden mislukt.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
nl: Verbinding verbreken van account ‘{0}’ is mislukt.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
nl: Opzeggen mapabonnement ‘{0}’ is mislukt.

en: Unable to retrieve message.
nl: Ophalen van bericht is mislukt.

en: Message is not available in offline mode.
nl: Bericht is niet beschikbaar in offlinestand.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
nl: Dit kan omdat het bericht nog niet gedownload is. De map of de account kunnen ingesteld worden voor offline synchronisatie. Gebruik dan, wanneer de account weer online komt en deze map is geselecteerd, Bestand→Berichten ophalen voor offline gebruik, om ervoor te zorgen dat alle berichten in de map beschikbaar zullen zijn in offline-modus.

en: Failed to open folder.
nl: Openen van de map is mislukt.

en: Failed to find duplicate messages.
nl: Vinden van duplicaatberichten is mislukt.

en: Failed to retrieve messages.
nl: Ophalen van berichten is mislukt.

en: Failed to mark messages as read.
nl: Berichten markeren als gelezen mislukt.

en: Failed to remove attachments from messages.
nl: Verwijderen van bijlagen uit berichten is mislukt.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
nl: Downloaden van berichten om offline te bekijken is mislukt voor account ‘{0}’.

en: Failed to save messages to disk.
nl: Berichten op schijf opslaan is mislukt.

en: Hidden file is attached.
nl: Verborgen bestand is bijgesloten.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
nl: De bijlage met de naam {0} is een verborgen bestand en kan gevoelige informatie bevatten. Kijk hem na alvorens hem te versturen.

en: Printing failed.
nl: Afdrukken is mislukt.

en: The printer replied “{0}”.
nl: Het antwoord van de printer was ‘{0}’.

en: Could not perform this operation on {0}.
nl: Fout bij het uitvoeren van de bewerking op {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
nl: U dient online te werken om deze bewerking te voltooien.

en: Message from “{0}” account:
nl: Bericht van account ‘{0}’:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
nl: Markeren van conversatie om te negeren in map ‘{0}’ is mislukt

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
nl: Markeren van conversatie om niet te negeren in map ‘{0}’ is mislukt

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
nl: Markeren van subconversatie om te negeren in map ‘{0}’ is mislukt

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
nl: Markeren van subconversatie om niet te negeren in map ‘{0}’ is mislukt

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
nl: {0}, voltooid op {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
nl: {0} tegen {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
nl: Vervallen: {0} tegen {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
nl: Deze berichtnotitie is gewijzigd, maar niet opgeslagen.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
nl: Verwijderen van berichtnotitie in map ‘{0}’ mislukt

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
nl: Opslaan van berichtnotitie in map ‘{0}’ mislukt

en: Something has gone wrong when displaying the message
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van het bericht

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van het bericht. U kunt het opnieuw proberen door naar een ander bericht te gaan en weer terug te gaan naar dit bericht. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
nl: Er ging iets verkeerd bij het het weergeven van de handtekening

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
nl: Er is een WebKitWebProcess gecrasht bij het weergeven van de handtekening. U kunt het opnieuw proberen door naar een andere handtekening te gaan en weer terug te gaan naar deze handtekening. Als het probleem blijft aanhouden, dien dan een foutrapport in bij GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
nl: Weet u zeker dat u alle berichten in de spammap wilt verwijderen?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
nl: Deze berichten zullen worden weergegeven in de Prullenbak, waar zij later permanent verwijderd kunnen worden.

en: _Empty Junk
nl: _Spam verwijderen

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
nl: Leeggooien van spammap ‘{0}’ is mislukt

en: Cannot archive messages
nl: Kan berichten niet archiveren

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
nl: Er is geen archiefmap ingesteld. Stel er een in voor deze account om berichten te kunnen archiveren.

en: Failed to generate message list
nl: Genereren van berichtenlijst is mislukt

en: _Mark as Junk
nl: _Markeren als spam

en: Canceling…
nl: Annuleren…

en: Edit Message
nl: Bericht bewerken

en: Open Outbox Folder
nl: Postvak UIT openen

en: Send & Receive Mail
nl: E-mail versturen & ontvangen

en: Cancel _All
nl: _Alles annuleren

en: Updating…
nl: Bezig met bijwerken…

en: Waiting…
nl: Aan het wachten…

en: Checking for new mail at “%s”
nl: Controleren op nieuwe e-mail op ‘%s’

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
nl: Spam verwijderen en prullenbak legen op ‘%s’

en: Deleting junk at “%s”
nl: Spam verwijderen op ‘%s’

en: Expunging trash at “%s”
nl: Prullenbak legen op ‘%s’

en: Search Folders
nl: Zoekmappen

en: Edit Search Folder
nl: Zoekmap bewerken

en: New Search Folder
nl: Nieuwe zoekmap

en: Unseen
nl: Ongelezen

en: Seen
nl: Gelezen

en: Answered
nl: Beantwoord

note: and unread
en: Forwarded
nl: Doorgestuurd

en: Lowest
nl: Laagste

en: Lower
nl: Laag

en: Higher
nl: Hoog

en: Highest
nl: Hoogste

en: Generating message list
nl: Genereren van berichtenlijst

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
nl: Vandaag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
nl: Gisteren %l:%M %p

en: User Header 1
nl: Gebruikersheader 1

en: User Header 2
nl: Gebruikersheader 2

en: User Header 3
nl: Gebruikersheader 3

en: Select all visible messages
nl: Selecteer alle zichtbare berichten

en: Messages
nl: Berichten

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
nl: Vervolg

en: Generating message list…
nl: Genereren van berichtenlijst…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
nl: Geen enkel bericht voldoet aan uw zoekcriteria. Wijzig de zoekcriteria door een nieuw ‘Bericht tonen’-filter te kiezen uit bovenstaande keuzelijst, of door een nieuwe zoekopdracht te starten door deze leeg te maken via het menuonderdeel Zoeken→Wissen of door bovenstaande zoekopdracht te wijzigen.

en: There are no messages in this folder.
nl: Er zijn momenteel geen berichten in deze map.

en: Flagged
nl: Gemarkeerd

en: Received
nl: Ontvangen

en: Flag Status
nl: Markering Status

en: Follow Up Flag
nl: Antwoord Markering

en: Due By
nl: Verloopdatum

en: Messages To
nl: Berichten aan

en: Subject — Trimmed
nl: Onderwerp — Afgekort

en: Sender Mail
nl: E-mail afzender

en: Recipients Mail
nl: E-mail geadresseerden

en: Any header
nl: Elke berichtkop

en: Subject or Addresses contains
nl: Onderwerp of adressen bevat

en: Recipients contain
nl: Geadresseerden bevatten

en: Message contains
nl: Bericht bevat

en: Subject contains
nl: Onderwerp bevat

en: Sender contains
nl: Afzender bevat

en: Body contains
nl: Inhoud bevat

en: Free form expression
nl: Vrijevorm-expressie

en: Edit Collection
nl: Verzameling bewerken

en: Use for
nl: Gebruiken voor

en: _Mail
nl: _Post

en: C_alendar
nl: _Agenda

en: New Address Book
nl: Nieuw adresboek

en: New Memo List
nl: Nieuwe memolijst

en: Address Book Properties
nl: Adresboekeigenschappen

en: Calendar Properties
nl: Agenda-eigenschappen

en: Memo List Properties
nl: Eigenschappen memolijst

en: Task List Properties
nl: Takenlijst-eigenschappen

en: _Browse
nl: _Bladeren

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
nl: Door een WebDAV (CalDAV of CardDAV) server bladeren en daar adresboeken, agenda’s, memolijsten of takenlijsten maken, bewerken of verwijderen

en: Title Bar Mode
nl: Titelbalkmodus

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
nl: _Standaard

en: Toolbar Icon Size
nl: Werkbalkpictogramgrootte

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
nl: Kl_ein

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
nl: _Groot

en: Layout
nl: Opmaak

en: Show M_enu Bar
nl: M_enubalk tonen

en: Show _Tool Bar
nl: Werk_balk tonen

en: Show Side _Bar
nl: _Zijbalk tonen

en: Show Stat_us Bar
nl: Stat_usbalk

en: Note: Some changes will not take effect until restart
nl: Merk op: bepaalde wijzigingen zijn pas van kracht na een herstart

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
nl: _Tabelkolom:

en: _Format address according to standard of its destination country
nl: Adres _opmaken volgens de standaard van het land van bestemming

en: _Preview Personal information before Work information
nl: Persoonlijke informatie vóór Werk-informatie in voorbeeldweergave

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
nl: _Kaarten openen met

en: Autocompletion
nl: Automatisch aanvullen

en: Always _show address of the autocompleted contact
nl: Al_tijd het adres tonen van het aangevulde contact

en: Multiple vCards
nl: Meerdere vCards

en: vCard for %s
nl: vCard voor %s

en: Contact information
nl: Contactinformatie

en: Contact information for %s
nl: Contactinformatie voor %s

en: Create a new contact
nl: Nieuw contact maken

[ctx: New]
en: Contact _List
nl: Contacten_lijst

en: Create a new contact list
nl: Maak een nieuwe contactenlijst

[ctx: New]
en: Address _Book
nl: Adres_boek

en: Create a new address book
nl: Nieuw adresboek aanmaken

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
nl: Opslaan als vCard

en: Co_py All Contacts To…
nl: Alle contacten ko_piëren naar…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
nl: Kopieer de contacten in het geselecteerde adresboek naar een ander adresboek

en: D_elete Address Book
nl: Adresboek _verwijderen

en: Delete the selected address book
nl: Het geselecteerde adresboek verwijderen

en: _Manage Address Book groups…
nl: Adresboekgroepen _beheren…

en: Manage task list groups order and visibility
nl: Volgorde en zichtbaarheid van agendagroepen beheren

en: Mo_ve All Contacts To…
nl: Alle contacten _verplaatsen naar…

en: Move the contacts of the selected address book to another
nl: Verplaats de contacten in het geselecteerde adresboek naar een ander adresboek

en: _New Address Book
nl: _Nieuw adresboek

en: Address _Book Properties
nl: Adres_boek eigenschappen

en: Show properties of the selected address book
nl: De eigenschappen van het geselecteerde adresboek tonen

en: Re_fresh
nl: _Vernieuwen

en: Refresh the selected address book
nl: Het geselecteerde adresboek vernieuwen

en: Re_fresh list of account address books
nl: De lijst met accountadresboeken _vernieuwen

en: Address Book _Map
nl: Adresboek_kaart

en: Show map with all contacts from selected address book
nl: Toon een kaart met alle contacten uit het geselecteerde adresboek

en: _Rename…
nl: _Hernoemen…

en: Rename the selected address book
nl: Het geselecteerde adresboek hernoemen

en: Stop loading
nl: Stoppen met laden

en: _Copy Contact To…
nl: _Contact kopiëren naar…

en: Copy selected contacts to another address book
nl: De geselecteerde contacten kopiëren naar een ander adresboek

en: _Delete Contact
nl: Contact _verwijderen

en: _Find in Contact…
nl: In contact _zoeken…

en: Search for text in the displayed contact
nl: Naar tekst zoeken in het weergegeven contact

en: _Forward Contact…
nl: Contact _doorsturen…

en: Send selected contacts to another person
nl: De geselecteerde contacten naar iemand anders sturen

en: _Move Contact To…
nl: Contact ver_plaatsen naar…

en: Move selected contacts to another address book
nl: De geselecteerde contacten naar een ander adresboek verplaatsen

en: _New Contact…
nl: _Nieuw contact…

en: New Contact _List…
nl: Nieuwe contacten_lijst…

en: _Open Contact
nl: Contact _openen

en: View the current contact
nl: Huidige contact tonen

en: _Send Message to Contact…
nl: Bericht naar contact _sturen…

en: Send a message to the selected contacts
nl: Stuur een bericht naar de geselecteerde contacten

en: _Actions
nl: _Acties

en: _Manage groups…
nl: _Beheer groepen…

en: Address Book Map
nl: Adresboekkaart

en: Contact _Preview
nl: Contacten_weergave

en: Show contact preview window
nl: Voorbeeldvenster contacten tonen

en: Show _Maps
nl: _Kaarten tonen

en: Show maps in contact preview window
nl: Kaarten tonen in contactenvoorbeeldvenster

en: _Classic View
nl: _Klassieke weergave

en: Show contact preview below the contact list
nl: Het contact onder de contactenlijst tonen

en: _Vertical View
nl: _Verticale weergave

en: Show contact preview alongside the contact list
nl: Contactenvoorbeeld naast contactenlijst tonen

en: Unmatched
nl: Niet-overeenkomend

en: Advanced Search
nl: Uitgebreid zoeken

en: Print all shown contacts
nl: Alle getoonde contacten afdrukken

en: Preview the contacts to be printed
nl: Geeft een voorbeeld van de af te drukken contacten

en: Print selected contacts
nl: Geselecteerde contacten afdrukken

en: S_ave Address Book as vCard
nl: Adresboek op_slaan als vCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
nl: De contacten in het geselecteerde adresboek opslaan als vCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
nl: Op_slaan als vCard…

en: Save selected contacts as a vCard
nl: De geselecteerde contacten opslaan als een vCard

en: _Forward Contacts
nl: Contacten _doorsturen

en: _Forward Contact
nl: Contact _doorsturen

en: _Send Message to Contacts
nl: Bericht naar contacten _sturen

en: _Send Message to List
nl: Bericht naar lijst _sturen

en: _Send Message to Contact
nl: Bericht naar contact _sturen

en: Failed to launch command “%s”:
nl: Uitvoeren van opdracht ‘%s’ mislukt:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
nl: U kunt Evolution terugzetten vanaf een reservekopie.
    
    Hiermee kunt u al uw persoonlijke gegevens, instellingen, e-mail-filters, enz. herstellen.

en: _Restore from a backup file:
nl: _Reservekopie terugzetten:

en: Choose a backup file to restore
nl: Een bestand kiezen om terug te zetten

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
nl: Reservekopie terugzetten

en: Select name of the Evolution backup file
nl: De naam van de Evolution-reservekopie selecteren

en: _Restart Evolution after backup
nl: Evolution _herstarten na het maken van de reservekopie

en: Re_start Evolution after restore
nl: Evolution _herstarten na de hersteloperatie

en: Select name of the Evolution backup file to restore
nl: Het reservekopiebestand waarmee Evolution hersteld wordt selecteren

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
nl: Inhoud van reservekopiebestand ‘%s’ controleren, even geduld…

en: _Back up Evolution Data…
nl: _Reservekopie maken van Evolution-gegevens…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
nl: Reservekopie maken van Evolution-gegevens en -instellingen

en: R_estore Evolution Data…
nl: _Evolution-gegevens herstellen…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
nl: Evolution-gegevens en -instellingen herstellen vanuit een reservekopie

en: Back up Evolution directory
nl: Map Evolution-reservekopie

en: Restore Evolution directory
nl: Evolution-map herstellen

en: Check Evolution Back up
nl: Reservekopie Evolution controleren

en: Restart Evolution
nl: Evolution herstarten

en: With Graphical User Interface
nl: Met grafische bedieningsinterface

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
nl: Evolution wordt afgesloten

en: Backing Evolution accounts and settings
nl: Evolution-accounts en -instellingen wegschrijven

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
nl: Verwerken van Evolution-gegevens (e-mails, contacten, agenda, taken, memo’s)

en: Checking validity of the archive
nl: Geldigheid van archief wordt gecontroleerd

en: Back up complete
nl: Reservekopie voltooid

en: Restarting Evolution
nl: Evolution wordt opnieuw gestart

en: Back up current Evolution data
nl: Reservekopie maken van Evolution-gegevens

en: Extracting files from back up
nl: Uitpakken van bestanden uit reservekopie

en: Loading Evolution settings
nl: Laden van Evolution-instellingen

en: Removing temporary back up files
nl: Verwijderen van tijdelijke reservekopiebestanden

en: Reloading registry service
nl: Registerdienst opnieuw laden

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
nl: Kon back-upbestand ‘%s’ niet verifiëren, het archief is beschadigd.

en: Evolution Back Up
nl: Evolution-reservekopie

en: Backing up to the file %s
nl: Reservekopie maken naar het bestand %s

en: Evolution Restore
nl: Evolution herstellen

en: Restoring from the file %s
nl: Reservekopie terugzetten van het bestand %s

en: Backing up Evolution Data
nl: Reservekopie maken van Evolution-gegevens

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
nl: Even geduld a.u.b. Evolution maakt een reservekopie van uw gegevens.

en: Restoring Evolution Data
nl: Evolution-gegevens worden hersteld

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
nl: Even geduld a.u.b. Evolution is bezig met het terugzetten van uw gegevens.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
nl: Dit kan even duren en hangt af van de hoeveelheid gegevens in uw account.

en: Invalid Evolution backup file
nl: Ongeldig Evolution-reservekopiebestand

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
nl: Bestand ‘{0}’ is geen geldig Evolution-reservekopiebestand.

en: Are you sure you want to close Evolution?
nl: Weet u zeker dat u Evolution wilt afsluiten?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
nl: Om een reservekopie te maken van uw gegevens en instellingen dient u eerst Evolution af te sluiten. Zorg ervoor dat u niet-opgeslagen gegevens opslaat voordat u verdergaat.

en: Close and _Back up Evolution
nl: Evolution afsluiten en reserve_kopie maken

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
nl: Weet u zeker dat u Evolution wilt herstellen met het geselecteerde reservekopiebestand?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
nl: Om uw gegevens en instellingen te herstellen dient u eerst Evolution af te sluiten. Zorg ervoor dat u niet-opgeslagen gegevens opslaat voordat u verdergaat. Hiermee zullen al uw huidige gegevens en instellingen van Evolution worden verwijderd, waarna ze worden teruggezet van uw reservekopie.

en: Close and _Restore Evolution
nl: Evolution afsluiten en he_rstellen

en: Insufficient Permissions
nl: Onvoldoende rechten

en: The selected folder is not writable.
nl: De gekozen map is niet beschrijfbaar.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
nl: Spawnen Bogofilter (%s) is mislukt:

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
nl: Streamen van mailberichtinhoud naar Bogofilter is mislukt:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
nl: Bogofilter is of vastgelopen of kon een mailbericht niet verwerken

en: Bogofilter Options
nl: Bogofilter-opties

en: Convert message text to _Unicode
nl: Tekst van het bericht omzetten naar _Unicode

en: Junk filter using Bogofilter
nl: Spamfilter gebruikmakend van Bogofilter

en: Choose an Address Book
nl: Kies een adresboek

en: Find Address Books
nl: Adresboeken vinden

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
nl: IfMatch vermijden (nodig voor Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
nl: URL is geen geldige http:// of https:// URL

en: Default User Address Book
nl: Standaardadresboek van gebruiker

en: Address Book:
nl: Adresboek:

en: User name cannot be empty
nl: Gebruikersnaam kan niet leeg zijn

en: Looking up server search bases, please wait…
nl: Serverzoekbasis opzoeken, even geduld…

en: Standard LDAP Port
nl: Standaard LDAP-poort

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
nl: LDAP via SSL/TLS (verouderd)

en: Microsoft Global Catalog
nl: Microsoft globale catalogus

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
nl: Microsoft globale catalogus via SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
nl: Verbinden met LDAP

en: Server Information
nl: Server-informatie

en: Port:
nl: Poort:

en: Port number is not valid
nl: Poortnummer is ongeldig

en: StartTLS (recommended)
nl: StartTLS (aanbevolen)

en: Encryption:
nl: Versleuteling:

en: Authentication
nl: Aanmeldingscontrole

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: Username can be left empty
nl: Gebruikersnaam mag leeg zijn

en: Using email address
nl: E-mail adres wordt gebruikt

en: requires anonymous access to your LDAP server
nl: vereist anonieme toegang tot uw LDAP-server

en: Using distinguished name (DN)
nl: Unieke naam (DN) wordt gebruikt

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
nl: bijvoorbeeld: uid=gebruiker,dc=voorbeeld,dc=com

en: Method:
nl: Methode:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
nl: Dit is de methode die Evolution zal gebruiken om u aan te melden.

note: Page 2
en: Using LDAP
nl: LDAP gebruiken

en: Searching
nl: Zoeken

en: Search Base:
nl: Zoekbasis:

en: Find Possible Search Bases
nl: Zoeken naar ondersteunde zoekbases

en: One Level
nl: Eén niveau

en: Subtree
nl: Sub

en: Search Scope:
nl: Zoekgebied:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
nl: De zoekdiepte bepaalt hoe ver de zoekopdracht doorzoekt in een boomstructuur. Een zoekdiepte van ‘sub’ zal alle takken onder uw zoekbasis afzoeken. Een zoekdiepte van ‘één’ zal slechts één niveau dieper dan uw zoekbasis gaan.

en: Search Filter:
nl: Zoekfilter:

en: Downloading
nl: Downloaden

en: Limit:
nl: Limiet:

en: contacts
nl: contacten

en: Browse until limit is reached
nl: Bladeren tot de limiet bereikt is

en: Server address cannot be empty
nl: Serveradres kan niet leeg zijn

en: Choose a Calendar
nl: Een agenda kiezen

en: Choose a Memo List
nl: Een memolijst kiezen

en: Choose a Task List
nl: Een takenlijst kiezen

en: Find Calendars
nl: Agenda’s zoeken

en: Find Memo Lists
nl: Memolijsten zoeken

en: Find Task Lists
nl: Takenlijsten zoeken

en: Email:
nl: E-mail:

en: Server handles meeting invitations
nl: Bijeenkomstuitnodigingen worden door de server afgehandeld

en: Choose which address books to use.
nl: Kies het adresboek dat gebruikt moet worden.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
nl: In Verjaardagen- & gedenkdagen-agenda gebruiken

en: Enable Calendars to synchronize
nl: Agenda’s aanzetten om te synchroniseren

en: Default User Calendar
nl: Standaard gebruikersagenda

en: Use an existing iCalendar (ics) file
nl: Een bestaand iCalendar-bestand (ics) gebruiken

en: iCalendar File
nl: iCalendar-bestand

en: Choose an iCalendar file
nl: Een iCalendar-bestand kiezen

en: File:
nl: Bestand:

en: Allow Evolution to update the file
nl: Evolution toestaan een bestand bij te werken

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
nl: Celsius (°C)

en: Units:
nl: Eenheden:

en: Location cannot be empty
nl: Locatie kan niet leeg zijn

en: Choose Notes
nl: Notities kiezen

en: Find Notes
nl: Notities zoeken

en: File extension for new notes:
nl: Bestandsextensie voor nieuwe notities:

en: I_mport
nl: I_mporteren

en: Importing an event
nl: Importeren van een gebeurtenis

en: Importing a memo
nl: Importeren van een memo

en: Importing a task
nl: Importeren van een taak

en: Select a Calendar
nl: Agenda selecteren

en: Select a Memo List
nl: Een memolijst selecteren

en: Select a Task List
nl: Takenlijst selecteren

en: I_mport to Calendar
nl: I_mporteren naar agenda

en: I_mport to Memo List
nl: I_mporteren naar memolijst

en: I_mport to Task List
nl: I_mporteren naar takenlijst

en: Copying an event into the calendar “%s”
nl: Bezig met kopiëren van afspraak naar agenda ‘%s’

en: Moving an event into the calendar “%s”
nl: Bezig met verplaatsen van afspraak naar agenda ‘%s’

en: Copying a memo into the memo list “%s”
nl: Bezig met kopiëren van memo naar memolijst ‘%s’

en: Moving a memo into the memo list “%s”
nl: Bezig met verplaatsen van memo naar memolijst ‘%s’

en: Copying a task into the task list “%s”
nl: Bezig met kopiëren van taak naar takenlijst ‘%s’

en: Moving a task into the task list “%s”
nl: Bezig met verplaatsen van taak naar takenlijst ‘%s’

en: Calendar Selector
nl: Agendaselectie

en: Memo List Selector
nl: Memolijstselectie

en: Task List Selector
nl: Takenlijstselectie

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
nl: Geselecteerde agenda’s voor herinneringsmeldingen

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
nl: Geselecteerde takenlijsten voor herinneringsmeldingen

en: Meeting Invitations
nl: Bijeenkomstuitnodigingen

en: _Delete message after acting
nl: _Bericht verwijderen na actie

en: _Preserve existing reminder by default
nl: _Bestaande herinnering standaard behouden

en: _Show invitation description provided by the sender
nl: Uitnodigingsbe_schrijving aangeleverd door afzender tonen

en: Conflict Search
nl: Dubbele afspraken zoeken

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
nl: Selecteer de agenda’s waarbinnen naar dubbele afspraken moet worden gezocht

en: Ti_me and date:
nl: Datum en _tijd:

en: _Date only:
nl: Alleen _datum:

en: Minutes
nl: Minuten

en: Hours
nl: Uur

en: Days
nl: Dagen

en: 60 minutes
nl: 60 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 05 minutes
nl: 05 minuten

en: Se_cond zone:
nl: _Tweede zone:

en: (Shown in a Day View)
nl: (Getoond in dagweergave)

en: Time _zone:
nl: Tijd_zone:

en: Use s_ystem time zone
nl: De s_ysteemtijdzone gebruiken

en: Time format:
nl: Tijdsformaat:

en: _12 hour (AM/PM)
nl: _12-uurs (am/pm)

en: _24 hour
nl: _24-uurs

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
nl: Afspraaktijd ink_orten met

en: End events earlier
nl: Afspraken vroeger beëindigen

en: Start events later
nl: Afspraken later beginnen

en: Work Week
nl: Werkweek

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
nl: W_eek begint:

en: Work days:
nl: Werkdagen:

en: _Day begins:
nl: _Dag begint:

note: Monday
en: _Mon
nl: _Maa

en: Monday
nl: Maandag

note: Tuesday
en: _Tue
nl: _Din

en: Tuesday
nl: Dinsdag

note: Wednesday
en: _Wed
nl: _Woe

en: Wednesday
nl: Woensdag

note: Thursday
en: T_hu
nl: _Don

en: Thursday
nl: Donderdag

note: Friday
en: _Fri
nl: _Vrij

en: Friday
nl: Vrijdag

note: Saturday
en: _Sat
nl: _Zat

en: Saturday
nl: Zaterdag

note: Sunday
en: S_un
nl: _Zon

en: Sunday
nl: Zondag

en: Day _ends:
nl: Dag _eindigt:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
nl: Afspraken, memo’s en taken standaard als _Privé aanmaken

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
nl: Ma_rkdown gebruiken voor beschrijving in de componenteditor

en: View Options
nl: Bekijk opties

en: _Time divisions:
nl: Tijd_onderverdeling:

en: _Show appointment end times in week and month view
nl: _Eindtijden van afspraken tonen in week- en maandweergave

en: Show appointment _icons in the month view
nl: Afspraakpictogrammen tonen in de maandweergave

en: _Compress weekends in month view
nl: Weekeinden _comprimeren in maandweergave

en: Show week _numbers
nl: Week_nummers tonen

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
nl: _Terugkerende gebeurtenissen in cursief tonen in de agenda linksonder

en: Sc_roll Month View by a week
nl: Maandweergave per week _schuiven

en: Start Month View with the c_urrent week
nl: Maandweergave beginnen met de h_uidige week

en: Order days in Week View from _left to right
nl: Dagen in weekweergave van links naar rechts rangschikken

en: Allo_w direct edit of event Summary
nl: Rechtstreeks be_werken van afspraaksamenvatting toestaan

en: Hi_de cancelled events
nl: Geannuleer_de afspraken verbergen

en: Alerts
nl: Waarschuwingen

en: _Ask for confirmation when deleting items
nl: _Bevestiging vragen bij het wissen van items

en: Display
nl: Weergave

en: Highlight t_asks due today
nl: T_aken die vandaag verlopen markeren

en: Highlight _overdue tasks
nl: Verl_open taken markeren

en: _Hide completed tasks after
nl: Voltooide _taken verbergen na

en: Hid_e cancelled tasks
nl: Geannuleerd_e taken verbergen

en: To Do bar
nl: Takenbalk

en: Show Tasks without _Due date
nl: Taken tonen zonder _verloopdatum

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
nl: Tonen

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
nl: da_gen

en: Display Reminders window with _notifications
nl: Herinneringen alleen in het mededelingengebied to_nen

en: Keep reminder notification _window always on top
nl: _Herinneringenvenster altijd bovenop houden

en: Enable de_sktop notifications
nl: Bureaubladmeldingen in_schakelen

en: Enable _audio notifications
nl: Meldingen met geluid insch_akelen

en: Display reminders for completed _tasks
nl: Herinneringen weergeven voor _voltooide taken

en: Display reminders for _past events
nl: Herinneringen weergeven voor _afgelopen afspraken

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
nl: _Standaardherinnering instellen op

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
nl: voor het begin van elke nieuwe afspraak

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
nl: He_rinnering geven

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
nl: voor elke verjaardag/jubileum

en: Select the sources for reminder notification:
nl: Selecteer de bronnen waarvoor een herinnering moet worden gegeven:

en: Default Free/Busy Server
nl: Standaard vrij/bezet-server

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
nl: %u en %d zullen worden vervangen door gebruiker en domein van het e-mailadres.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
nl: Voer de gebruikersnaam in als deel van de URL ingeval de server aanmeldingscontrole vereist, zoals: https://GEBRUIKER@voorbeeld.com/

en: Publishing Information
nl: Informatie publiceren

[ctx: New]
en: _Appointment
nl: _Afspraak

en: Create a new appointment
nl: Een nieuwe afspraak maken

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
nl: _Dag-omvattende afspraak

en: Create a new all-day appointment
nl: Een nieuwe dagomvattende afspraak maken

[ctx: New]
en: M_eeting
nl: Bij_eenkomst

en: Create a new meeting request
nl: Een nieuw bijeenkomstverzoek maken

[ctx: New]
en: Cale_ndar
nl: A_genda

en: Create a new calendar
nl: Een nieuwe agenda aanmaken

en: Calendar and Tasks
nl: Agenda en taken

en: Print
nl: Afdrukken

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
nl: Deze bewerking zal alle taken die ouder zijn de gespecificeerde tijd definitief verwijderen. Als u doorgaat zult u ze niet meer kunnen herstellen.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
nl: Verwijderen van items ouder dan

en: Making an occurrence movable
nl: Een instantie verplaatsbaar maken

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
nl: afspraak

en: Save as iCalendar
nl: Opslaan als iCalendar

en: _Copy…
nl: _Kopiëren…

en: D_elete Calendar
nl: Agenda _verwijderen

en: Delete the selected calendar
nl: De geselecteerde agenda verwijderen

en: Go Back
nl: Ga terug

en: Go Forward
nl: Ga vooruit

en: Select today
nl: Selecteer vandaag

en: Select _Date
nl: Selecteer _Datum

en: Select a specific date
nl: Selecteer een specifieke datum

en: _Manage Calendar groups…
nl: _Agendagroepen beheren…

en: Manage Calendar groups order and visibility
nl: Volgorde en zichtbaarheid van agendagroepen beheren

en: _New Calendar
nl: _Nieuwe agenda

en: Purg_e
nl: L_egen

en: Purge old appointments and meetings
nl: Oude afspraken en agendanotities verwijderen

en: Refresh the selected calendar
nl: De geselecteerde agenda vernieuwen

en: Re_fresh list of account calendars
nl: De lijst met accountagenda’s _vernieuwen

en: Rename the selected calendar
nl: De geselecteerde agenda hernoemen

en: Find _Next
nl: _Volgende zoeken

en: Find next occurrence of the current search string
nl: Zoeken naar de volgende overeenkomst met de huidige zoekopdracht

en: Find _Previous
nl: Vo_rige zoeken

en: Find previous occurrence of the current search string
nl: Zoeken naar de vorige overeenkomst met de huidige zoekopdracht

en: Stop _Running Search
nl: _Zoeken stoppen

en: Stop currently running search
nl: Huidige zoeken stoppen

en: Sho_w All Calendars
nl: Alle agenda’s _weergeven

en: Show _Only This Calendar
nl: _Alleen deze agenda tonen

en: Cop_y to Calendar…
nl: Kop_iëren naar agenda…

en: _Delegate Meeting…
nl: Bijeenkomst _delegeren…

en: _Delete Appointment
nl: _Afspraak verwijderen

en: Delete selected appointments
nl: De geselecteerde afspraken verwijderen

en: Delete This _Occurrence
nl: Deze instantie _verwijderen

en: Delete this occurrence
nl: Deze instantie verwijderen

en: Delete This and F_uture Occurrences
nl: Deze en toekomstige instanties _verwijderen

en: Delete this and any future occurrences
nl: Deze en alle toekomstige instanties verwijderen

en: Delete All Occ_urrences
nl: Alle instanties ve_rwijderen

en: Delete all occurrences
nl: Alle instanties verwijderen

en: Edit as Ne_w…
nl: Be_werken als nieuw…

en: Edit the current appointment as new
nl: De huidige afspraak als nieuw bewerken

en: New All Day _Event…
nl: Nieuw_e dagomvattende afspraak…

en: Create a new all day event
nl: Maak een nieuwe dagomvattende agendanotitie

en: _Forward as iCalendar…
nl: _Doorsturen als iCalendar…

en: Create a new meeting
nl: Maak een nieuw bijeenkomstverzoek

en: Send _RSVP
nl: _RSVP versturen

en: Send a meeting response
nl: Bijeenkomstantwoord versturen

en: _Accept
nl: _Accepteren

en: Accept meeting request
nl: Bijeenkomstverzoek accepteren

en: A_ccept this instance
nl: Deze instantie a_ccepteren

en: Accept meeting request for selected instance only
nl: Bijeenkomstverzoek enkel voor de geselecteerde instantie accepteren

en: _Decline
nl: Af_wijzen

en: Decline meeting request
nl: Bijeenkomstverzoek afwijzen

en: D_ecline this instance
nl: D_eze instantie afwijzen

en: Decline meeting request for selected instance only
nl: Bijeenkomstverzoek enkel voor de geselecteerde instantie afwijzen

en: _Tentatively accept
nl: Voorlopig accep_teren

en: Tentatively accept meeting request
nl: Bijeenkomstverzoek voorlopig accepteren

en: Te_ntatively accept this instance
nl: Deze i_nstantie voorlopig accepteren

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
nl: Bijeenkomstverzoek enkel voor de geselecteerde instantie voorlopig accepteren

en: Mo_ve to Calendar…
nl: _Verplaatsen naar agenda…

en: Make this Occurrence _Movable
nl: _Maak deze instantie verplaatsbaar

en: _Open Appointment
nl: Afspraak _openen

en: View the current appointment
nl: Huidige afspraak weergeven

en: _Schedule Meeting…
nl: Bijeenkom_st plannen…

en: Converts an appointment to a meeting
nl: Zet een afspraak om in een bijeenkomst

en: Conv_ert to Appointment…
nl: Omz_etten naar afspraak…

en: Converts a meeting to an appointment
nl: Zet een bijeenkomst om in een afspraak

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Show Event _Preview
nl: Afs_praakvoorbeeld tonen

en: Show event preview pane
nl: Het afspraakvoorbeeldpaneel tonen

en: Show T_asks and Memos pane
nl: Taken- en memopaneel tonen

en: Show Tasks and Memos pane
nl: Het taken- en memopaneel tonen

en: Day
nl: Dag

en: Show one day
nl: Één dag tonen

en: List
nl: Lijst

en: Show as list
nl: Lijstweergave

en: Month
nl: Maand

en: Show one month
nl: Één maand tonen

en: Show one week
nl: Één week tonen

en: Show one work week
nl: Eén werkweek tonen

en: Year
nl: Jaar

en: Show as year
nl: Tonen als jaar

en: _Horizontal View
nl: _Horizontale weergave

en: Show event preview below the calendar
nl: Afspraakvoorbeeld onder de agenda weergeven

en: Show event preview alongside the calendar
nl: Afspraakvoorbeeld naast de agenda weergeven

en: Active Appointments
nl: Actieve afspraken

en: Next 7 Days’ Appointments
nl: Afspraken van de komende 7 dagen

en: Occurs Less Than 5 Times
nl: Komt minder dan 5 keer voor

en: Description contains
nl: Omschrijving bevat

en: Summary contains
nl: Samenvatting bevat

en: Print…
nl: Afdrukken…

en: Print this calendar
nl: Deze agenda afdrukken

en: Preview the calendar to be printed
nl: Geeft een afdrukvoorbeeld van de agenda

en: _Save as iCalendar…
nl: Op_slaan als iCalendar…

en: Go To
nl: Ga naar

en: New _Memo
nl: Nieuwe _memo

en: Create a new memo
nl: Maak een nieuwe memo aan

en: _Open Memo
nl: Memo _openen

en: View the selected memo
nl: De geselecteerde memo weergeven

en: Open _Web Page
nl: _website openen

en: Print the selected memo
nl: De geselecteerde memo afdrukken

en: Searching next matching event
nl: Volgende overeenkomende gebeurtenis zoeken

en: Searching previous matching event
nl: Vorige overeenkomende gebeurtenis zoeken

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
nl[0]: Kan geen overeenkomende gebeurtenis vinden in %d jaar
nl[1]: Kan geen overeenkomende gebeurtenis vinden in de komende %d jaar

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
nl[0]: Kan geen overeenkomende gebeurtenis vinden in %d jaar
nl[1]: Kan geen overeenkomende gebeurtenis vinden in de komende %d jaar

en: Cannot search with no active calendar
nl: Zoeken zonder actieve agenda is niet mogelijk

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
nl: taak

en: _Assign Task
nl: Taak _toewijzen

en: _Mark as Complete
nl: _Markeren als voltooid

en: Mark selected tasks as complete
nl: Geselecteerde taken als voltooid markeren

en: _Mark as Incomplete
nl: Markeren als _onvoltooid

en: Mark selected tasks as incomplete
nl: Geselecteerde taken als onvoltooid markeren

en: New _Task
nl: Nieuwe _taak

en: Create a new task
nl: Nieuwe taak aanmaken

en: _Open Task
nl: _Open taak

en: View the selected task
nl: De geselecteerde taak weergeven

en: Print the selected task
nl: De geselecteerde taak afdrukken

[ctx: New]
en: _Shared Memo
nl: _Gedeelde memo

en: Create a new shared memo
nl: Maak een nieuwe gedeelde memo aan

[ctx: New]
en: Memo Li_st
nl: Memo_lijst

en: Create a new memo list
nl: Een nieuwe memolijst aanmaken

en: Print Memos
nl: Memo’s afdrukken

en: _Delete Memo
nl: Memo verwij_deren

en: _Find in Memo…
nl: _Zoeken in memo…

en: Search for text in the displayed memo
nl: Zoek naar tekst in de weergegeven memo

en: D_elete Memo List
nl: Memolijst ver_wijderen

en: Delete the selected memo list
nl: De geselecteerde memolijst verwijderen

en: _Manage Memo List groups…
nl: _Memolijst-groepen beheren…

en: Manage Memo List groups order and visibility
nl: Volgorde en zichtbaarheid van memolijst-groepen beheren

en: _New Memo List
nl: _Nieuwe memolijst

en: Refresh the selected memo list
nl: De geselecteerde memolijst vernieuwen

en: Re_fresh list of account memo lists
nl: De lijst met accountmemolijsten _vernieuwen

en: Rename the selected memo list
nl: De geselecteerde memolijst hernoemen

en: Show _Only This Memo List
nl: _Alleen deze memolijst tonen

en: Sho_w All Memo Lists
nl: _Alle memolijsten tonen

en: Memo _Preview
nl: _Memovoorbeeldweergave

en: Show memo preview pane
nl: Het memovoorbeeldpaneel tonen

en: Show memo preview below the memo list
nl: Memovoorbeeld onder de memolijst weergeven

en: Show memo preview alongside the memo list
nl: Memovoorbeeld naast de memolijst weergeven

en: Print the list of memos
nl: De memolijst afdrukken

en: Preview the list of memos to be printed
nl: Geeft een voorbeeld van de af te drukken memo’s

en: Delete Memos
nl: Memo’s verwijderen

en: Delete Memo
nl: Memo verwijderen

en: %d memo | %d memos
nl[0]: %d memo
nl[1]: %d memo’s

[ctx: New]
en: _Task
nl: _Taak

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
nl: Toegewe_zen taak

en: Create a new assigned task
nl: Nieuwe toegewezen taak aanmaken

[ctx: New]
en: Tas_k List
nl: Ta_kenlijst

en: Create a new task list
nl: Nieuwe takenlijst toevoegen

en: Print Tasks
nl: Taken afdrukken

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
nl: Deze bewerking zal alle taken die als ‘voltooid’ gemarkeerd zijn, definitief verwijderen. Als u doorgaat zult u ze niet meer kunnen herstellen.
    
    De taken echt verwijderen?

en: Do not ask me again
nl: Niet opnieuw vragen

en: _Delete Task
nl: Taak _verwijderen

en: _Find in Task…
nl: _Zoeken in taak…

en: Search for text in the displayed task
nl: Naar tekst zoeken in de weergegeven taak

en: D_elete Task List
nl: Takenlijst verwijderen

en: Delete the selected task list
nl: De geselecteerde takenlijst verwijderen

en: _Manage Task List groups…
nl: _Takenlijst-groepen beheren…

en: _New Task List
nl: _Nieuwe takenlijst

en: Refresh the selected task list
nl: De geselecteerde takenlijst vernieuwen

en: Re_fresh list of account task lists
nl: De lijst met accounttakenlijsten _vernieuwen

en: Rename the selected task list
nl: De geselecteerde takenlijst hernoemen

en: Sho_w All Task Lists
nl: _Alle takenlijsten tonen

en: Show _Only This Task List
nl: _Alleen deze takenlijst tonen

en: Mar_k as Incomplete
nl: Markeren als _onvoltooid

en: Delete completed tasks
nl: Voltooide taken verwijderen

en: Task _Preview
nl: Taken_weergave

en: Show task preview pane
nl: Het taakvoorbeeldpaneel tonen

en: Show task preview below the task list
nl: Taakvoorbeeld onder de takenlijst weergeven

en: Show task preview alongside the task list
nl: Taakvoorbeeld naast de takenlijst weergeven

en: Active Tasks
nl: Actieve taken

en: Cancelled Tasks
nl: Geannuleerde taken

en: Completed Tasks
nl: Voltooide taken

en: Uncompleted Tasks
nl: Onvoltooide taken

en: Scheduled Tasks
nl: Geplande taken

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
nl: Geplande taken tonen, dit zijn taken met een verloopdatum

en: Next 7 Days’ Tasks
nl: Taken voor de komende 7 dagen

en: Overdue Tasks
nl: Verlopen taken

en: Tasks with Attachments
nl: Taken met bijlagen

en: Started Tasks
nl: Begonnen taken

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
nl: Filters voor taken die geen startdatum hebben of waarvan de startdatum vroeger is dan het tijdstip waarop de filter geselecteerd is

en: Print the list of tasks
nl: De takenlijst afdrukken

en: Preview the list of tasks to be printed
nl: Geeft een voorbeeld van de af te drukken taken

en: Delete Tasks
nl: Taken verwijderen

en: Delete Task
nl: Taak verwijderen

en: %d task | %d tasks
nl[0]: %d taak
nl[1]: %d taken

en: Convert to M_eeting
nl: Omzetten naar _bijeenkomst

en: Convert the message to a meeting request
nl: Het bericht naar een bijeenkomstverzoek omzetten

en: Convert to M_essage
nl: Naar _bericht omzetten

en: Convert to the mail message
nl: Omzetten naar het e-mailbericht

en: Look up configuration with e-mail domain
nl: Configuratie met e-maildomein opzoeken

en: Looking up IMAP server…
nl: IMAP-server opzoeken…

en: Looking up POP3 server…
nl: POP3-server opzoeken…

en: Looking up SMTP server…
nl: SMTP-server opzoeken…

en: CalDAV server
nl: CalDAV-server

en: Looking up CalDAV server…
nl: CalDAV-server opzoeken…

en: CardDAV server
nl: CardDAV-server

en: Looking up CardDAV server…
nl: CardDAV-server opzoeken…

en: LDAP server
nl: LDAP-server

en: Looking up LDAP server…
nl: LDAP-server opzoeken…

en: Look up in SRV records
nl: Opzoeken in SRV-records

en: CalDAV and CardDAV server
nl: CalDAV- en CardDAV-server

en: Requires password to continue.
nl: Vereist wachtwoord om verder te gaan.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
nl: Een CalDAV/CardDAV-server opzoeken

en: Display part as an invitation
nl: Gedeelte weergeven als uitnodiging

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
nl: Vandaag %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
nl: Vandaag %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
nl: Vandaag %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
nl: Morgen %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
nl: Morgen %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
nl: Morgen %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
nl: Morgen %l:%M:%S %p

en: An unknown person
nl: Een onbekend persoon

en: Please respond on behalf of %s
nl: Reageer namens %s

en: Received on behalf of %s
nl: Ontvangen namens %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
nl: %s heeft via %s de volgende bijeenkomstgegevens beschikbaar gesteld:

en: %s has published the following meeting information:
nl: %s heeft de volgende bijeenkomstgegevens beschikbaar gesteld:

en: The following meeting information has been published:
nl: De volgende bijeenkomstgegevens zijn beschikbaar gesteld:

en: %s has delegated the following meeting to you:
nl: %s heeft de volgende bijeenkomst aan u gedelegeerd:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
nl: %s vraagt u via %s bij de volgende bijeenkomst aanwezig te zijn:

en: %s requests your presence at the following meeting:
nl: %s verzoekt u bij de volgende bijeenkomst aanwezig te zijn:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
nl: %s wil via %s graag aan een bestaande bijeenkomst bijdragen:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
nl: %s wil graag aan een bestaande bijeenkomst bijdragen:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
nl: %s wil via %s graag de laatste informatie ontvangen voor de volgende bijeenkomst:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
nl: %s wil graag de laatste informatie ontvangen voor de volgende bijeenkomst:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
nl: %s heeft via %s het volgende antwoord teruggestuurd:

en: %s has sent back the following meeting response:
nl: %s heeft het volgende antwoord teruggestuurd:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
nl: %s heeft via %s de volgende bijeenkomst geannuleerd:

en: %s has cancelled the following meeting:
nl: %s heeft de volgende bijeenkomst geannuleerd:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
nl: %s stelt via %s de volgende bijeenkomstwijzigingen voor.

en: %s has proposed the following meeting changes:
nl: %s stelt de volgende bijeenkomstwijzigingen voor:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
nl: %s heeft via %s de volgende bijeenkomstwijzigingen afgewezen:

en: %s has declined the following meeting changes:
nl: %s heeft de volgende bijeenkomstwijzigingen afgewezen:

en: %s through %s has published the following task:
nl: %s heeft via %s de volgende taak beschikbaar gesteld:

en: %s has published the following task:
nl: %s heeft de volgende taak beschikbaar gesteld:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
nl: %s verzoekt dat %s de volgende taak wordt toegewezen:

en: %s through %s has assigned you a task:
nl: %s heeft via %s u een taak toegewezen:

en: %s has assigned you a task:
nl: %s heeft u een taak toegewezen:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
nl: %s wil via %s aan een bestaande taak iets toevoegen:

en: %s wishes to add to an existing task:
nl: %s wil aan een bestaande taak iets toevoegen:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
nl: %s wil via %s graag de laatste informatie voor de volgende toegewezen taak ontvangen:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
nl: %s wil graag de laatste informatie voor de volgende toegewezen taak ontvangen:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
nl: %s heeft via %s het volgende antwoord teruggestuurd:

en: %s has sent back the following assigned task response:
nl: %s heeft het volgende antwoord teruggestuurd:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
nl: %s heeft via %s de volgende toegewezen taak geannuleerd:

en: %s has cancelled the following assigned task:
nl: %s heeft de volgende toegewezen taak geannuleerd:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
nl: %s stelt via %s de volgende wijzigingen bij de taakverdeling voor:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
nl: %s stelt de volgende wijzigingen bij de taakverdeling voor:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
nl: %s heeft via %s de volgende toegewezen taak afgewezen:

en: %s has declined the following assigned task:
nl: %s heeft de volgende toegewezen taak afgewezen:

en: %s through %s has published the following memo:
nl: %s heeft via %s de volgende memo beschikbaar gesteld:

en: %s has published the following memo:
nl: %s heeft de volgende memo beschikbaar gesteld:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
nl: %s wil via %s graag aan een bestaande memo bijdragen:

en: %s wishes to add to an existing memo:
nl: %s wil graag aan een bestaande memo bijdragen:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
nl: %s heeft via %s de volgende gedeelde memo geannuleerd:

en: %s has cancelled the following shared memo:
nl: %s heeft de volgende gedeelde memo geannuleerd:

en: All day:
nl: De hele dag:

en: Start day:
nl: Begindag:

en: Start time:
nl: Begintijd:

en: End day:
nl: Einddag:

en: End time:
nl: Eindtijd:

en: Ope_n Calendar
nl: Agenda ope_nen

en: _Decline all
nl: Alles af_wijzen

en: _Tentative all
nl: Alles _voorlopig

en: _Tentative
nl: _Voorlopig

en: Acce_pt all
nl: Alles aanvaar_den

en: Acce_pt
nl: A_ccepteren

en: Send _Information
nl: _Informatie verzenden

en: _Update Attendee Status
nl: _Aanwezigheidsstatus bijwerken

en: _Update
nl: _Bijwerken

en: Im_port
nl: Im_porteren

en: Due date:
nl: Verloopdatum:

en: Comment:
nl: Commentaar:

en: Show description provided by the sender
nl: Beschrijving aangeleverd door afzender tonen

en: Hide description provided by the sender
nl: Beschrijving geleverd door afzender verbergen

note: RSVP area
en: Send reply to sender
nl: Afzender beantwoorden

note: Updates
en: Send _updates to attendees
nl: _Updates naar de aanwezigen sturen

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
nl: _Op elk geval toepassen

en: Show time as _free
nl: Tijd tonen als _vrij

en: _Preserve my reminder
nl: _Mijn herinnering behouden

en: _Inherit reminder
nl: He_rinnering bijvoegen

en: _Tasks:
nl: _Taken:

en: _Memos:
nl: _Memo’s:

en: Sa_ve
nl: O_pslaan

en: Attendee status updated
nl: Aanwezigheidsstatus ververst

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
nl: Een afspraak ‘%s‘ in de agenda ‘%s’ valt gelijk met deze bijeenkomst

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
nl: Een taak ‘%s‘ in de takenlijst ‘%s’ conflicteert met deze taak

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
nl: Een memo ‘%s‘ in de memolijst ‘%s’ conflicteert met deze memo

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
nl[0]: De agenda ‘%s’ bevat een afspraak die gelijk valt met deze bijeenkomst
nl[1]: De agenda ‘%s’ bevat %d afspraken die gelijk vallen met deze bijeenkomst

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
nl[0]: De takenlijst ‘%s’ bevat een taak die met deze taak conflicteert
nl[1]: De takenlijst ‘%s’ bevat %d taken die met deze taak conflicteren

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
nl[0]: De memolijst ‘%s’ bevat een memo die met deze memo conflicteert
nl[1]: De memolijst ‘%s’ bevat %d memo’s die met deze memo conflicteren

en: Found the appointment in the calendar “%s”
nl: De afspraak is gevonden in de agenda ‘%s’

en: Found the task in the task list “%s”
nl: Taak gevonden in takenlijst ‘%s’

en: Found the memo in the memo list “%s”
nl: Memo gevonden in memolijst ‘%s’

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
nl: De bijeenkomstuitnodiging is verouderd omdat het is bijgewerkt.

en: Unable to find any calendars
nl: Kon geen enkele agenda vinden

en: Unable to find this meeting in any calendar
nl: Kon deze bijeenkomst in geen enkele agenda terugvinden

en: Unable to find this task in any task list
nl: Kon deze taak in geen enkele takenlijst terugvinden

en: Unable to find this memo in any memo list
nl: Kon deze memo in geen enkele memolijst terugvinden

en: Searching for an existing version of this appointment
nl: Bezig met zoeken naar een bestaande versie van deze afspraak

en: Searching for an existing version of this task
nl: Bezig met zoeken naar een bestaande versie van deze taak

en: Searching for an existing version of this memo
nl: Bezig met zoeken naar een bestaande versie van deze memo

en: Opening the calendar. Please wait…
nl: Agenda openen. Even geduld…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
nl: Kan item niet naar agenda ‘%s’ versturen. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
nl: Kan item niet naar takenlijst ‘%s’ versturen. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
nl: Kan item niet naar memolijst ‘%s’ versturen. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
nl: Verzonden aan agenda ‘%s’ als geaccepteerd

en: Sent to task list “%s” as accepted
nl: Verzonden aan takenlijst ‘%s’ als geaccepteerd

en: Sent to memo list “%s” as accepted
nl: Verzonden aan memolijst ‘%s’ als geaccepteerd

en: Sent to calendar “%s” as tentative
nl: Verzonden aan agenda ‘%s’ als voorlopig

en: Sent to task list “%s” as tentative
nl: Verzonden aan takenlijst ‘%s’ als voorlopig

en: Sent to memo list “%s” as tentative
nl: Verzonden aan memolijst ‘%s’ als voorlopig

en: Sent to calendar “%s” as declined
nl: Verzonden aan agenda ‘%s’ als afgewezen

en: Sent to task list “%s” as declined
nl: Verzonden aan takenlijst ‘%s’ als afgewezen

en: Sent to memo list “%s” as declined
nl: Verzonden aan memolijst ‘%s’ als afgewezen

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
nl: Verzonden aan agenda ‘%s’ als geannuleerd

en: Sent to task list “%s” as cancelled
nl: Verzonden aan takenlijst ‘%s’ als geannuleerd

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
nl: Verzonden aan memolijst ‘%s’ als geannuleerd

en: Imported to calendar “%s”
nl: Geïmporteerd in agenda ‘%s’

en: Imported to task list “%s”
nl: Geïmporteerd in takenlijst ‘%s’

en: Imported to memo list “%s”
nl: Geïmporteerd in memolijst ‘%s’

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
nl: Wijzigingen in agenda opslaan. Even geduld…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
nl: Wijzigingen in takenlijst opslaan. Even geduld…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
nl: Wijzigingen in memolijst opslaan. Even geduld…

en: Unable to parse item
nl: Kan het item niet verwerken

en: Organizer has removed the delegate %s
nl: Organisator heeft de gedelegeerde %s verwijderd

en: Sent a cancellation notice to the delegate
nl: Een annuleringsbericht is aan de gedelegeerde verstuurd

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
nl: Kon het annuleringsbericht voor de gedelegeerde niet verzenden

en: Unable to update attendee. %s
nl: Kon aanwezige niet updaten. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
nl: De bijeenkomst is ongeldig en kan niet worden bijgewerkt

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
nl: Aanwezigheidsstatus kon niet ververst worden omdat de status ongeldig is

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
nl: Bezoekerstatus kan niet ververst worden omdat het object niet meer bestaat

en: Meeting information sent
nl: Bijeenkomstinformatie verzonden

en: Task information sent
nl: Taakinformatie verzonden

en: Memo information sent
nl: Memoinformatie verzonden

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
nl: Kan bijeenkomstinformatie niet verzenden, de bijeenkomst bestaat niet

en: Unable to send task information, the task does not exist
nl: Kan taakinformatie niet verzenden, de taak bestaat niet

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
nl: Kan memo-informatie niet verzenden, de memo bestaat niet

en: Save Calendar
nl: Agenda opslaan

en: The calendar attached is not valid
nl: De bijgevoegde agenda is niet geldig

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
nl: Het bericht claimt dat het een agenda bevat, maar de agenda is geen geldige iCalendar.

en: The item in the calendar is not valid
nl: Het item in de agenda is niet geldig

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
nl: Het bericht bevat een agenda, maar de agenda bevat geen aantekeningen, taken of vrij/bezet-informatie

en: The calendar attached contains multiple items
nl: De bijgevoegde agenda bevat meerdere items

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
nl: Om al deze items te verwerken, moet het bestand worden opgeslagen en de agenda worden geïmporteerd

[ctx: cal-itip]
en: None
nl: Geen

en: Tentatively Accepted
nl: Voorlopig geaccepteerd

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
nl: Dit antwoord is niet van één van de huidige aanwezigen. De afzender toevoegen als aanwezige?

en: This meeting has been delegated
nl: Deze bijeenkomst is gedelegeerd

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
nl: ‘{0}’ heeft de bijeenkomst gedelegeerd. Wilt u de gedelegeerde ‘{1}’ toevoegen?

en: Google Features
nl: Google-functies

en: Add Ca_lendar to this account
nl: _Agenda toevoegen aan deze account

en: Add Con_tacts to this account
nl: Con_tacten toevoegen aan deze account

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
nl: IMAP-toegang

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
nl: Agenda’s om te synchroniseren

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
nl: U dient mogelijk %s en %s in te schakelen

en: Mail _Directory:
nl: E-mail_map:

en: Choose a MH mail directory
nl: Een MH-e-mailmap kiezen

en: MH mail directory cannot be empty
nl: MH-mailmap kan niet leeg zijn

en: Local Delivery _File:
nl: _Bestand lokale bezorging:

en: Choose a local delivery file
nl: Een lokale bezorging-bestand kiezen

en: Local delivery file cannot be empty
nl: Bestand voor lokale bezorging kan niet leeg zijn

en: Choose a Maildir mail directory
nl: Een Maildir-e-mailmap kiezen

en: Maildir mail directory cannot be empty
nl: Maildir-e-mailmap kan niet leeg zijn

en: Spool _File:
nl: Spool-_bestand:

en: Choose a mbox spool file
nl: Een mbox-spoolbestand kiezen

en: Mbox spool file cannot be empty
nl: Mbox-spoelbestand kan niet leeg zijn

en: Spool _Directory:
nl: Spoolmap:

en: Choose a mbox spool directory
nl: Een mbox-spoolmap kiezen

en: Mbox spool directory cannot be empty
nl: Mbox-spoelmap kan niet leeg zijn

en: Configuration
nl: Configuratie

en: _Port:
nl: _Poort:

note: do not reference
en: User_name:
nl: Gebruikers_naam:

en: _Forget password
nl: Wachtwoord ver_geten

en: Encryption _method:
nl: Versleutelings_methode:

en: STARTTLS after connecting
nl: STARTTLS na maken van verbinding

en: TLS on a dedicated port
nl: TLS op een toegewijde poort

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
nl: Aangepaste binary _gebruiken, in plaats van ‘sendmail’

en: _Custom binary:
nl: _Aangepaste binary:

en: U_se custom arguments
nl: Zelf_gekozen argumenten gebruiken

en: Cus_tom arguments:
nl: Aange_paste argumenten:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
nl: Standaard argumenten zijn ‘-i -f %F -- %R’, waarbij
       %F — staat voor het From-adres
       %R — staat voor de adressen van de geadresseerden

en: Send mail also when in offline _mode
nl: E-mails ook verzenden wanneer in offlinestand

en: Custom binary cannot be empty
nl: Aangepast binair bestand kan niet leeg zijn

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
nl: Server _eist aanmeldingscontrole

en: Yahoo! Features
nl: Yahoo!-functies

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
nl: _Agenda en taken toevoegen aan deze account

en: %d attached message | %d attached messages
nl[0]: %d bijgevoegd bericht
nl[1]: %d bijgevoegde berichten

[ctx: New]
en: _Mail Message
nl: Be_richt

en: Compose a new mail message
nl: Een nieuwe e-mail opstellen

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
nl: E-mailacco_unt

en: Create a new mail account
nl: Een nieuw e-mailaccount aanmaken

[ctx: New]
en: Mail _Folder
nl: E-mail_map

en: Create a new mail folder
nl: Nieuwe e-mailmap aanmaken

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: base
nl: basis

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: networkmanager
nl: netwerkbeheerder

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
nl: Methode om _online-status vast te stellen:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
nl: Standaard (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
nl: Standaard

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
nl: Altijd online

en: _Limit operations in Power Saver mode
nl: Beperk hande_lingen in de energiebesparingsmodus

en: Mail Preferences
nl: E-mailvoorkeuren

en: Composer Preferences
nl: Voorkeuren berichten opstellen

en: Network Preferences
nl: Netwerkvoorkeuren

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
nl: Geen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
nl: Alles uit Automatisch aanvullen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
nl: Alle

en: Marking messages as read…
nl: Berichten worden gemarkeerd als gelezen…

en: Go to Folder
nl: Ga naar map

en: _Select
nl: _Selecteren

en: _Disable Account
nl: Account _uitschakelen

en: Disable this account
nl: Dit account uitschakelen

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
nl: Alle verwijderde berichten definitief uit alle mappen verwijderen

en: Empty _Junk
nl: _Spam weggooien

en: Delete all Junk messages from all folders
nl: Alle spamberichten verwijderen uit alle mappen

en: Edit properties of this account
nl: De eigenschappen van deze account bewerken

en: Refresh list of folders of this account
nl: Mappenlijst van deze account verversen

en: _Download Messages for Offline Usage
nl: _Berichten ophalen voor offline gebruik

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
nl: Berichten ophalen van accounts/mappen die zijn gemarkeerd voor offline gebruik

en: Fl_ush Outbox
nl: Postvak UIT -legen

en: _Copy Folder To…
nl: Map _kopiëren naar…

en: Copy the selected folder into another folder
nl: Kopieer de geselecteerde map naar een andere map

en: Permanently remove this folder
nl: Deze map definitief verwijderen

en: Edit Sort _Order…
nl: S_orteervolgorde bewerken…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
nl: Wijzig de sorteervolgorde van de mappen in de mappenboom

en: E_xpunge
nl: Op_ruimen

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
nl: Alle verwijderde berichten definitief uit deze map verwijderen

en: Mar_k All Messages as Read
nl: Alle berichten markeren als _gelezen

en: Mark all messages in the folder as read
nl: Alle berichten in de map als gelezen markeren

en: _Move Folder To…
nl: _Map verplaatsen naar…

en: Move the selected folder into another folder
nl: De geselecteerde map naar een andere map verplaatsen

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
nl: _Nieuw…

en: Create a new folder for storing mail
nl: Een nieuwe map aanmaken voor het opslaan van berichten

en: Change the properties of this folder
nl: De eigenschappen van deze map wijzigen

en: Refresh the folder
nl: Map verversen

en: Change the name of this folder
nl: De naam van deze map wijzigen

en: Select Message _Thread
nl: _Conversatie selecteren

en: Select all messages in the same thread as the selected message
nl: Selecteer alle berichten die bij de conversatie van het geselecteerde bericht horen

en: Select Message S_ubthread
nl: _Subconversatie selecteren

en: Select all replies to the currently selected message
nl: Selecteer alle antwoorden op het geselecteerde bericht

en: Empty _Trash
nl: _Prullenbak legen

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
nl: Alle verwijderde berichten definitief van alle accounts verwijderen

en: Go to _Folder
nl: Ga naar _map

en: Opens a dialog to select a folder to go to
nl: Opent een venster om een map te selecteren om naartoe te gaan

en: _Manage Subscriptions
nl: _Abonnementenbeheer

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
nl: Abonneren of abonnement opzeggen voor mappen op externe servers

en: Send / _Receive
nl: Versturen & _ontvangen

en: Send queued items and retrieve new items
nl: Items in de wachtrij versturen en nieuwe items ophalen

en: R_eceive All
nl: _alles ontvangen

en: Receive new items from all accounts
nl: Nieuwe items van alle accounts ontvangen

en: _Send All
nl: Alles v_ersturen

en: Send queued items in all accounts
nl: Items in de wachtrij in alle accounts versturen

en: Cancel the current mail operation
nl: Stop de huidige e-mailbewerking

en: Collapse All _Threads
nl: _Alle conversaties dichtklappen

en: Collapse all message threads
nl: Alle conversaties dichtklappen

en: E_xpand All Threads
nl: Alle _conversaties openklappen

en: Expand all message threads
nl: Alle conversaties openklappen

en: _Message Filters
nl: _Berichtenfilters

en: Create or edit rules for filtering new mail
nl: Regels maken of bewerken om nieuwe berichten te filteren

en: _Subscriptions…
nl: _Abonnementen…

en: F_older
nl: _Mappen

en: C_reate Search Folder From Search…
nl: Zoekmap maken van zoekopd_racht…

en: Search F_olders
nl: _Zoekmappen

en: Create or edit search folder definitions
nl: Zoekmapdefinities aanmaken of bewerken

en: _New Folder…
nl: _Nieuwe map…

en: Show Message _Preview
nl: _Berichtinhoud weergeven

en: Show message preview pane
nl: E-mailvoorbeeldvenster tonen

en: Show _Attachment Bar
nl: Bijlagenbal_k tonen

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
nl: Bijlagenbalk onder het e-mailvoorbeeldvenster weergeven als het bericht bijlagen bevat

en: Show _Deleted Messages
nl: _Verwijderde berichten tonen

en: Show deleted messages with a line through them
nl: Verwijderde berichten (doorgestreept) tonen

en: Show _Junk Messages
nl: _Spamberichten tonen

en: Show junk messages with a red line through them
nl: Spamberichten doorgestreept met een rode lijn tonen

en: Show _Preview Tool Bar
nl: Voorbeeldwerk_balk tonen

en: Show tool bar above the preview panel
nl: Werkbalk boven het voorbeeldpaneel tonen

en: _Group By Threads
nl: _Groeperen op conversatie

en: Threaded message list
nl: Lijst met conversaties

en: Show To _Do Bar
nl: _Takenbalk weergeven

en: Show To Do bar with appointments and tasks
nl: Takenbalk weergeven met afspraken en taken

en: _Unmatched Folder Enabled
nl: Map met niet-overeenkomende berichten ingeschakeld

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
nl: Zoekmap met niet-overeenkomende berichten in- of uitschakelen

en: Show message preview below the message list
nl: E-mailvoorbeeldvenster onder de berichtenlijst weergeven

en: Show message preview alongside the message list
nl: E-mailvoorbeeldvenster naast de berichtenlijst weergeven

en: All Messages
nl: Alle berichten

en: Important Messages
nl: Belangrijke berichten

en: Last 5 Days’ Messages
nl: Berichten van de laatste 5 dagen

en: Messages Not Junk
nl: Berichten zijn geen spam

en: Messages with Attachments
nl: Berichten met bijlagen

en: Messages with Notes
nl: Berichten met notities

en: No Label
nl: Geen label

en: Read Messages
nl: Gelezen berichten

en: Unread Messages
nl: Ongelezen berichten

en: Message Thread
nl: Conversatie

en: Subject or Addresses contain
nl: Onderwerp of adressen bevat

en: All Accounts
nl: Alle accounts

en: Current Account
nl: Huidige account

en: Current Folder
nl: Huidige map

en: Current Folder and Subfolders
nl: Huidige map en submappen

en: Current Folder and Subfolders Search
nl: Zoeken in huidige map en submappen

en: All Account Search
nl: Zoekopdracht in alle accounts

en: Account Search
nl: Zoekopdracht in account

en: %d selected,  | %d selected,
nl[0]: %d geselecteerd,
nl[1]: %d geselecteerd,

en: %d deleted | %d deleted
nl[0]: %d verwijderd
nl[1]: %d verwijderd

en: %d junk | %d junk
nl[0]: %d spam
nl[1]: %d spam

en: %d draft | %d drafts
nl[0]: %d concept
nl[1]: %d concepten

en: %d unsent | %d unsent
nl[0]: %d niet verzonden
nl[1]: %d niet verzonden

en: %d sent | %d sent
nl[0]: %d verzonden
nl[1]: %d verzonden

en: %d unread | %d unread
nl[0]: %d ongelezen
nl[1]: %d ongelezen

en: Send / Receive
nl: Versturen & ontvangen

en: Select Folder to Add
nl: Selecteer map om toe te voegen

en: Folder
nl: Map

en: Recipient
nl: Geadresseerde

en: Keep in Outbox
nl: Bewaren in Postvak UIT

en: Send immediately
nl: Onmiddellijk versturen

en: Send after 5 minutes
nl: Versturen binnen 5 minuten

en: Language(s)
nl: Taal

en: Same as user interface
nl: Zelfde als gebruikersinterface

en: On exit, every time
nl: Bij verlaten, elke keer

en: Once per day
nl: Een keer per dag

en: Once per week
nl: Een keer per week

en: Once per month
nl: Een keer per maand

en: Immediately, on folder leave
nl: Onmiddellijk, bij het verlaten van de map

en: Header
nl: Kop

en: Contains Value
nl: Bevat waarde

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
nl: _Datum kop:

en: Show _original header value
nl: _Oorspronkelijke waarde berichtkop tonen

en: Do _not change settings
nl: Instellingen _niet wijzigen

en: _Set as default email client
nl: _Instellen als standaard e-mailprogramma

en: Do you want to make Evolution your default email client?
nl: Wilt u dat Evolution uw standaard mailprogramma wordt?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
nl: Uw bericht aan %s over ‘%s’ op %s is weergegeven. Dit betekent niet dat het bericht ook daadwerkelijk gelezen dan wel begrepen is.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
nl: Lezen: %s

en: Send a read receipt to “%s”
nl: Leesbevestiging versturen naar ‘%s’

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
nl: _Afzender verwittigen

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
nl: De afzender vraagt om een leesbevestiging.

en: Sender has been notified that you have read this message.
nl: Leesbevestiging is verstuurd naar afzender.

en: Evolution is currently offline.
nl: Evolution is momenteel offline.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
nl: Klik op ‘Online werken’ om terug te keren naar de online-modus.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
nl: Evolution is momenteel offline omdat het netwerk niet beschikbaar is.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
nl: Evolution zal terugkeren naar online zodra er een netwerkverbinding tot stand is gebracht.

en: Author(s)
nl: Auteur(s)

en: Overview
nl: Overzicht

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Display plain text version
nl: Platte tekst-versie tonen

en: Display plain text version of multipart/alternative message
nl: Platte tekst-versie tonen van samengesteld/alternatief bericht

en: Display HTML version
nl: HTML-versie tonen

en: Display HTML version of multipart/alternative message
nl: HTML-versie tonen van samengesteld/alternatief bericht

en: Show HTML if present
nl: HTML tonen indien aanwezig

en: Let Evolution choose the best part to show.
nl: Laat Evolution kiezen wat het beste is om te tonen.

en: Show plain text if present
nl: Gewone tekst tonen indien aanwezig

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
nl: Gewone tekst tonen indien aanwezig. Laat anders Evolution kiezen wat het beste is om te tonen.

en: Show plain text if present, or HTML source
nl: Gewone tekst tonen indien aanwezig, of anders HTML-bron

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
nl: Gewone tekst tonen indien aanwezig. Laat anders de HTML-deelbron zien.

en: Only ever show plain text
nl: Alleen maar gewone tekst tonen

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
nl: Toon altijd alleen gewone tekst en maak bijlagen van andere delen als daarom gevraagd wordt.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
nl: _Onderdrukte HTML-delen tonen als bijlagen

en: HTML _Mode
nl: HTML-_modus

en: Prefer Plain Text
nl: Voorkeur voor gewone tekst

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
nl: Plattetekstmodus

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
nl: E-mailberichten bekijken als platte tekst, zelfs als ze HTML-inhoud hebben.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
nl: Kan bericht niet toevoegen aan Nieuws en blogs-map

en: Message is not available
nl: Bericht is niet beschikbaar

en: Invalid Feed URL “%s”.
nl: Ongeldige feed-URL: ‘%s’.

en: Invalid Feed URL.
nl: Ongeldige feed-URL.

en: Apply message _filters to this folder
nl: Berichten_filters op deze map toepassen

en: _Download complete articles
nl: Volledige artikels _downloaden

en: Download feed _enclosures
nl: Feed_bijlagen downloaden

en: Enclosures:
nl: Bijlagen:

en: News and Blogs
nl: Nieuws en blogs

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
nl: Dit is een provider voor het lezen van RSS-nieuws en blogs.

en: Folder '%s' not found
nl: Map ‘%s’ niet gevonden

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
nl: Kan geen map aanmaken in een Nieuws en blog-opslag.

en: Unknown author
nl: Onbekende auteur

en: Failed to fetch feed icon: %s
nl: Ophalen van feedpictogram is mislukt: %s

en: Fetching feed icon…
nl: Feedpictogram ophalen…

en: Failed to read feed information.
nl: Lezen van feedinformatie is mislukt.

en: Failed to fetch feed information: %s
nl: Ophalen van feedinformatie is mislukt: %s

en: Fetching feed information…
nl: Feedinformatie ophalen…

en: Invalid Feed URL
nl: Ongeldige feed-URL

en: Choose Feed Image
nl: Feedafbeelding kiezen

en: Feed _URL:
nl: Feed-_URL:

en: _Fetch
nl: _Ophalen

en: C_ontent:
nl: Inh_oud:

en: Import RSS Feeds
nl: RSS-feeds importeren

en: Export RSS Feeds
nl: RSS-feeds exporteren

en: _Import
nl: _Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: OPML files
nl: OPML-bestanden

en: Failed to export RSS feeds:
nl: Exporteren van RSS-feeds is mislukt:

en: Failed to read file content:
nl: Lezen van bestandsinhoud is mislukt:

en: Failed to add feed:
nl: Toevoegen van feed is mislukt:

en: No RSS feeds found
nl: Geen RSS-feeds gevonden

en: No new RSS feeds imported
nl: Geen nieuwe RSS-feeds geïmporteerd

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
nl[0]: %d feed geïmporteerd
nl[1]: %d feeds geïmporteerd

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
nl: Kon gegevens niet importeren, het bestand bevat geen geldige OPML-gegevens.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
nl: Kon bestandsinhoud niet verwerken. Er wordt een OPML-bestand verwacht.

en: Download _feed enclosures
nl: _Feedbijlagen downloaden

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
nl: Geen bijlag_en downloaden groter dan

en: Content
nl: Inhoud

en: E_xport
nl: E_xporteren

en: Re_load feed articles
nl: Feedartikels opnieuw _laden

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
nl: Laad alle feedartikels opnieuw in van de server, werk bestaande artikels bij en voeg ontbrekende artikels toe

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
nl: Spawnen SpamAssassin (%s) is mislukt:

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
nl: Streamen van mailberichtinhoud naar SpamAssassin is mislukt:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
nl: Schrijven van ‘%s’ naar SpamAssassin is mislukt:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
nl: Uitvoer van SpamAssassin lezen is mislukt:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
nl: SpamAssassin is of vastgelopen of kon een mailbericht niet verwerken

en: SpamAssassin Options
nl: SpamAssassin-opties

en: I_nclude remote tests
nl: E_xterne testen uitvoeren

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
nl: Dit zal het SpamAssassin betrouwbaarder maken, maar ook trager.

en: Junk filter using SpamAssassin
nl: Spamfilter gebruikmakend van SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
nl: Bestanden importeren

en: Import cancelled.
nl: I_mporteren geannuleerd.

en: Import complete.
nl: Importeren voltooid.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
nl: Welkom bij Evolution.
    
    In de volgende schermen zal Evolution verbinding maken met uw e-mailaccounts, en zullen gegevens van andere programma’s worden geïmporteerd.

en: Do not _show this wizard again
nl: Deze assistent niet meer _weergeven

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
nl: een verzamelingsaccount aanmaken

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
nl: In plaats daarvan kunt ook ook %s (e-mail, contacten en agenda’s).

en: Loading accounts…
nl: Accounts laden…

en: _Format as…
nl: _Opmaken als…

en: _Other languages
nl: _Andere talen

en: Text Highlight
nl: Tekstmarkering

en: Syntax highlighting of mail parts
nl: Syntax-markering van e-maildelen

en: _Plain text
nl: _Platte tekst

en: Show F_ull vCard
nl: Vo_lledige vCard tonen

en: Show Com_pact vCard
nl: _Compacte vCard tonen

en: Save _To Addressbook
nl: _Opslaan in adresboek

en: There is one other contact.
nl: Er is één ander contact.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
nl[0]: Er is %d ander contact.
nl[1]: Er zijn %d andere contacten.

en: Addressbook Contact
nl: Adresboekcontact

en: Display the part as an addressbook contact
nl: Deel als adresboekcontact tonen

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
nl: Ctrl-klik om een koppeling te openen ‘%s’

en: _Do not show this message again.
nl: _Dit bericht niet meer tonen.

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: Message has no attachments
nl: Bericht heeft geen bijlage

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
nl: Evolution heeft enkele trefwoorden gevonden die suggereren dat dit bericht een bijlage zou moeten hebben. Er is echter geen bijlage.

en: _Add Attachment...
nl: _Bijlage toevoegen…

en: _Edit Message
nl: Bericht be_werken

en: Attachment Reminder
nl: Bijlageherinnering

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
nl: Herinnert u eraan wanneer u vergeten bent een bijlage aan een e-mailbericht toe te voegen.

en: Automatic Contacts
nl: Automatische contacten

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
nl: _Adresboekitems aanmaken bij versturen van e-mailberichten

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
nl: ‘_Opslaan als’ instellen op ‘Voornaam Achternaam’, in plaats van ‘Achternaam, Voornaam’.

en: Select Address book for Automatic Contacts
nl: Selecteer het adresboek voor automatische contacten

en: Instant Messaging Contacts
nl: Contacten voor expresberichten

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
nl: Contactinformatie en -afbeeldingen _synchroniseren met Pidgin contactenlijst

en: Select Address book for Pidgin buddy list
nl: Selecteer het adresboek voor de buddylijst van Pidgin

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
nl: Met _buddylijst synchroniseren

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
nl: Bespaart u werk bij het beheren van uw adresboek.
    
    Vult uw adresboek automatisch met namen en e-mailadressen wanneer u een e-mail beantwoordt. Ook wordt IM-contactinformatie toegevoegd uit uw vriendenlijsten.

en: Importing Outlook Express data
nl: Outlook Express-gegevens importeren

en: Outlook DBX import
nl: Outlook DBX-import

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
nl: Outlook Express 5/6 persoonlijke mappen (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
nl: Outlook Express-berichten importeren uit DBX-bestand

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
nl: Beveiliging:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
nl: Persoonlijk

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
nl: Niet geclassificeerd

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
nl: Beveiligd

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
nl: Vertrouwelijk

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
nl: Geheim

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
nl: Topgeheim

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
nl: Geen

en: _Custom Header
nl: _Eigen berichtkoppen

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
nl: De opmaak voor eigen berichtkoppen is:
    Naam van de kop‘;’Waarde van de kop.

en: Key
nl: Sleutel

en: Values
nl: Waarden

en: Custom Header
nl: Eigen berichtkoppen

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
nl: Eigen berichtkoppen toevoegen aan uitgaande berichten.

en: Email Custom Header
nl: Eigen berichtkoppen

en: Command to be executed to launch the editor:
nl: Uit te voeren opdracht om de editor te starten:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
nl: Voor XEmacs: gebruik ‘xemacs’
    Voor Vim: gebruik ‘gvim -f’

en: _Automatically launch when a new mail is edited
nl: _Automatisch starten bij bewerken van een nieuw e-mailbericht

en: Compose in External Editor
nl: Opstellen in externe editor

en: External Editor
nl: Externe editor

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
nl: Gebruik een externe editor voor het opstellen van tekstberichten.

en: Editor not launchable
nl: Editor kan niet opgestart worden

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
nl: De externe editor genoemd in uw plug-in-voorkeuren kan niet opgestart worden. Probeer een andere editor in te stellen.

en: Cannot create Temporary File
nl: Kan geen tijdelijk bestand aanmaken

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
nl: Evolution kan geen tijdelijk bestand aanmaken om uw mail op te slaan. Probeer het later nog eens.

en: External editor still running
nl: Externe editor draait nog

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
nl: De externe editor draait nog. Het opstelvenster kan niet sluiten zolang de editor actief is.

en: Select a Face Picture
nl: Selecteer een foto

en: _Insert Face picture by default
nl: Gelaatsfoto _invoegen als standaard

en: Load new _Face picture
nl: Nieuwe _gelaatsfoto laden

en: Change Face Image
nl: Gelaatsfoto wijzigen

en: Include _Face
nl: _Gelaatsfoto insluiten

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
nl: Een gelaatsfotootje toevoegen aan uitgaande berichten.

en: Failed Read
nl: Lezen is mislukt

en: The file cannot be read
nl: Het bestand kan niet gelezen worden

en: Invalid Image Size
nl: Ongeldige afbeeldingsgrootte

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
nl: Selecteer een PNG-bestand met een grootte van 48 bij 48 pixels, waarvan de bestandsgrootte niet groter is dan 723 bytes.

en: Incorrect Face Image Byte Size
nl: Onjuiste gelaatsfoto-bestandsgrootte

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
nl: De gelaatsfoto-grootte is {0} bytes, maar mag niet meer zijn dan 723 bytes. Selecteer een PNG-bestand met een grootte van 48 bij 48 pixels, waarvan de bestandsgrootte niet groter is dan 723 bytes.

en: Not an image
nl: Geen afbeelding

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
nl: Het door u geselecteerde bestand is waarschijnlijk geen geldig PNG-bestand. Fout: {0}

en: Get List _Archive
nl: Lijst_archief ophalen

en: Get an archive of the list this message belongs to
nl: Een archief ophalen van de lijst waar dit bericht bijhoort

en: Copy _Message Archive URL
nl: _Berichtarchief-URL kopiëren

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
nl: Directe URL kopiëren voor het geselecteerde bericht in zijn archief

en: Get List _Usage Information
nl: _Lijstgebruik-informatie ophalen

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
nl: Informatie ophalen over het gebruik van de lijst waar dit bericht bijhoort

en: Contact List _Owner
nl: _Contact opnemen met lijsteigenaar

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
nl: Contact opnemen met de eigenaar van de mailinglijst waar dit bericht bijhoort

en: _Post Message to List
nl: _Bericht aan lijst versturen

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
nl: Maak een bericht voor de mailinglijst waartoe dit bericht behoort

en: _Subscribe to List
nl: A_bonneren op lijst

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
nl: Abonneren op de mailinglijst waartoe dit bericht behoort

en: _Unsubscribe from List
nl: _Abonnement op de lijst opzeggen

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
nl: Abonnement op de mailinglijst waartoe dit bericht behoort opzeggen

en: Mailing _List
nl: M_ailinglijst

en: Mailing List Actions
nl: Mailinglijst acties

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
nl: Biedt veelgebruikte mailinglijstfuncties (abonneren, opzeggen, enz.).

en: Action not available
nl: Actie is niet beschikbaar

en: This message does not contain the header information required for this action.
nl: Dit bericht mist de koptekst-informatie die vereist is voor deze actie.

en: Posting not allowed
nl: Mail sturen niet toegestaan

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
nl: Berichten sturen aan deze mailinglijst is niet toegestaan. Mogelijk is dit een ‘alleen-lezen’ mailinglijst. Neem contact op met de lijsteigenaar voor details.

en: Send e-mail message to mailing list?
nl: E-mailbericht aan mailinglijst sturen?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
nl: Er zal een e-mail worden verzonden naar de URL  ‘{0}’. U kunt het bericht automatisch verzenden, of het eerst bekijken en aanpassen.
    
    Als het goed is ontvangt u antwoord van de mailinglijst kort nadat het bericht is verzonden.

en: _Send message
nl: Bericht v_ersturen

en: _Edit message
nl: Bericht be_werken

en: Malformed header
nl: Misvormde header

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
nl: De {0} header van dit bericht is misvormd en kon niet worden verwerkt
    
    Header: {1}

en: No e-mail action
nl: Geen e-mailactie

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
nl: De actie kon niet worden uitgevoerd. De header voor deze actie bevatte geen enkele actie die uitgevoerd kon worden.
    
    Header: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
nl[0]: U heeft %d nieuw bericht ontvangen.
nl[1]: U heeft %d nieuwe berichten ontvangen.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
nl: Van: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
nl: Onderwerp: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
nl: Map: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
nl[0]: (en %d andere)
nl[1]: (en %d andere)

en: New email in Evolution
nl: Nieuwe e-mail in Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
nl: %s tonen

en: _Play sound when a new message arrives
nl: _Geluid afspelen bij binnenkomst van nieuwe e-mail

en: _Beep
nl: _Piepen

en: Use sound _theme
nl: Geluids_thema gebruiken

en: Play _file:
nl: _Geluidsbestand afspelen:

en: Select sound file
nl: Selecteer een geluidsbestand

en: Select _accounts for which enable notifications:
nl: Selecteer de _accounts waarvoor meldingen moeten worden gegeven:

en: Mail Notification
nl: E-mailmelding

en: Notify new messages for _Inbox only
nl: _Alleen melden bij nieuwe berichten in Postvak IN

en: Show _notification when a new message arrives
nl: _Melding tonen wanneer er een nieuw bericht binnenkomt

en: Notifies you when new mail messages arrive.
nl: Geluid afspelen bij binnenkomst van nieuwe berichten.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
nl: Gemaakt op basis van een e-mail door %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
nl: Annuleren

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
nl: Be_werken

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
nl: _Nieuw

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
nl: De geselecteerde agenda bevat reeds afspraak ‘%s’. Wilt u de oude afspraak bewerken?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
nl: De geselecteerde takenlijst bevat reeds taak ‘%s’. Wilt u de oude taak bewerken?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
nl: De geselecteerde memolijst bevat reeds memo ‘%s’. Wilt u de oude memo bewerken?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
nl[0]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar activiteiten. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?
nl[1]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar activiteiten. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
nl[0]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar taken. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?
nl[1]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar taken. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
nl[0]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar memo’s. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?
nl[1]: U heeft %d mails geselecteerd om geconverteerd te worden naar memo’s. Wilt u deze werkelijk allemaal toevoegen?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
nl: Wilt u doorgaan met het converteren van de resterende mails?

en: [No Summary]
nl: [Geen samenvatting]

en: Invalid object returned from a server
nl: Ongeldig object teruggestuurd van een server

en: An error occurred during processing: %s
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de verwerking: %s

en: Cannot open calendar. %s
nl: Kan agenda niet openen. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
nl: De geselecteerde agenda is ‘alleen-lezen’ dus kan de afspraak hier niet aangemaakt worden. Selecteer een andere agenda.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
nl: De geselecteerde takenlijst is ‘alleen-lezen’ dus kan de taak hier niet aangemaakt worden. Selecteer een andere takenlijst.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
nl: De geselecteerde memolijst is ‘alleen-lezen’ dus kan de memo hier niet aangemaakt worden. Selecteer een andere memolijst.

en: Cannot create component: %s
nl: Kan onderdeel niet aanmaken: %s

en: Create an _Appointment
nl: _Afspraak maken

en: Create a new event from the selected message
nl: Een nieuwe activiteit aanmaken voor het geselecteerde bericht

en: Create a Mem_o
nl: Een mem_o aanmaken

en: Create a new memo from the selected message
nl: Een nieuwe memo aanmaken voor het geselecteerde bericht

en: Create a _Task
nl: Een _taak aanmaken

en: Create a new task from the selected message
nl: Een nieuwe taak aanmaken voor het geselecteerde bericht

en: Create a _Meeting
nl: Een _bijeenkomst aanmaken

en: Create a new meeting from the selected message
nl: Een nieuwe bijeenkomst aanmaken voor het geselecteerde bericht

en: Mail-to-Task
nl: Bericht-naar-taak

en: Convert a mail message to a task.
nl: Een bericht omzetten naar een taak.

en: Outlook PST import
nl: Outlook PST-import

en: Import Outlook messages from PST file
nl: Outlook-berichten importeren uit PST-bestand

en: Outlook personal folders (.pst)
nl: Outlook persoonlijke mappen (.pst)

en: Destination folder:
nl: Doelmap:

en: _Address Book
nl: _Adresboek

en: A_ppointments
nl: A_fspraken

en: _Journal entries
nl: _Dagboekaantekeningen

en: Importing Outlook data
nl: Outlookgegevens importeren

en: Calendar Publishing
nl: Agenda publiceren

en: Locations
nl: Locaties

en: Publish calendars to the web.
nl: Hiermee kunnen agenda’s worden gepubliceerd op het web.

en: Could not open %s:
nl: Kon %s niet openen:

en: There was an error while publishing to %s:
nl: Er is een fout opgetreden bij het publiceren van %s:

en: Publishing to %s finished successfully
nl: Publiceren naar %s met succes voltooid

en: Mount of %s failed:
nl: Aankoppelen van %s is mislukt:

en: Are you sure you want to remove this location?
nl: Weet u zeker dat u deze locatie wilt verwijderen?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
nl: Kon ‘publicatiethread’ niet aanmaken.

en: _Publish Calendar Information
nl: Agenda-informatie _publiceren

en: Free/Busy with Details
nl: Vrij/Bezet met details

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Manual (via Actions menu)
nl: Handmatig (via menu Acties)

en: Secure FTP (SFTP)
nl: Beveiligd FTP (SFTP)

en: Public FTP
nl: Openbaar FTP

en: FTP (with login)
nl: FTP (met aanmelden)

en: Windows share
nl: Windows-netwerk

en: Secure WebDAV (HTTPS)
nl: Beveiligd WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
nl: Aangepaste locatie

en: _Publish as:
nl: _Publiceren als:

en: Publishing _Frequency:
nl: Publicatie_frequentie:

en: Time _duration:
nl: Tijds_duur:

en: Sources
nl: Bronnen

en: Service _type:
nl: Service_type:

en: _File:
nl: _Bestand:

en: P_ort:
nl: _Poort:

en: Publishing Location
nl: Publicatielocatie

en: Invalid source UID “%s”
nl: Ongeldige bron-UID ‘%s’

en: New Location
nl: Nieuwe locatie

en: Edit Location
nl: Locatie bewerken

en: Description List
nl: Omschrijvinglijst

en: Categories List
nl: Categorieënlijst

en: Comment List
nl: Commentaarlijst

en: Contact List
nl: Contactenlijst

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Eind

en: Due
nl: Verloopt

en: percent Done
nl: percentage voltooid

en: Attendees List
nl: Aanwezigenlijst

en: Modified
nl: Aangepast

en: A_dvanced options for the CSV format
nl: E_xtra opties voor het CSV-formaat

en: Prepend a _header
nl: Vooraan een _header invoegen

en: _Value delimiter:
nl: _Scheidingsteken:

en: _Record delimiter:
nl: _Record-scheidingsteken:

en: _Encapsulate values with:
nl: _Waarden omringen met:

en: Comma separated values (.csv)
nl: Comma separated value formaat (.csv)

en: Save Selected
nl: Geselecteerden opslaan

en: Save a calendar or task list to disk.
nl: Een agenda of takenlijst opslaan op schijf.

en: RDF (.rdf)
nl: RDF-formaat (.rdf)

en: _Format:
nl: Formaat:

en: Select destination file
nl: Doelbestand selecteren

en: _Save As
nl: Op_slaan als

en: Save the selected calendar to disk
nl: De geselecteerde agenda opslaan op schijf

en: Save the selected memo list to disk
nl: De geselecteerde memolijst opslaan op schijf

en: Save the selected task list to disk
nl: De geselecteerde takenlijst opslaan op schijf

en: Sender Validation
nl: Afzendervalidatie

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
nl: Bevestigt de afzender vooraleer u een e-mail verstuurt naar een lijst met geadresseerden en de voor hen verwachte afzender.

en: Confirm sender address
nl: Bevestig adres van afzender

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
nl: Het bericht bevat geadresseerde ‘{0}’, waarvoor afzenderaccount ‘{1}’ is ingesteld, maar account ‘{2}’ wordt gebruikt.

en: _Send Anyway
nl: Toch ver_zenden

en: Confirm recipient address
nl: Bevestig adres van geadresseerde

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
nl: Het bericht bevat geadresseerde ‘{0}’, die niet overeenkomt met geadresseerdenpatroon ‘{1}’ voor account ‘{2}’.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
nl: Stel in welke account voor bepaalde geadresseerdenpatronen gebruikt dient te worden.
    Bijvoorbeeld: de geadresseerde instellen op ‘@bedrijf.org’ voor account ‘ik@bedrijf.org’ zal een waarschuwing geven wanneer een geadresseerde ‘@bedrijf.org’ niet gebruikt wordt met de account ‘ik@bedrijf.org’.

en: Recipient Contains
nl: Geadresseerde bevat

en: Account to Use
nl: Te gebruiken account

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
nl: Stel in geadresseerdenpatronen voor een bepaalde account gebruikt kunnen worden.
    Bijvoorbeeld: de account ‘ik@bedrijf.org’ instellen voor geadresseerden ‘@bedrijf.org’ zal een waarschuwing geven wanneer u een e-mail probeert te sturen met de account ‘ik@bedrijf.org’ naar een geadresseerde niet ‘@bedrijf.org’.

en: Allow Recipients Which Contain
nl: Geadresseerden toestaan die het volgende bevatten:

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
nl: Plug-in voor concept-gebaseerd sjabloon. U kunt variabelen gebruiken zoals $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] of $ORIG[reply-credits]; deze zullen vervangen worden door waarden uit een e-mailbericht dat u beantwoordt.

en: Saving message template
nl: Berichtsjabloon wordt opgeslagen

en: Save as _Template
nl: Als s_jabloon opslaan

en: Save as Template
nl: Als sjabloon opslaan

en: Preparing to go offline…
nl: Voorbereiden voor offline-gebruik…

en: Preparing to go online…
nl: Voorbereiden om online te gaan…

en: Preparing to quit
nl: Voorbereiden voor afsluiten

en: Preparing to quit…
nl: Voorbereiden voor afsluiten…

en: Open _Settings
nl: Instellingen _openen

en: Credentials are required to connect to the destination host.
nl: Verificatie is benodigd om met de bestemming-host te verbinden.

en: Searches
nl: Zoekenopdrachten

en: Save Search
nl: Zoekopdracht opslaan

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
nl: Nieuw

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
nl: _Tonen:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
nl: _Zoeken naar:

en: All Files (*)
nl: Alle bestanden (*)

en: Saving user interface state
nl: Status gebruikersinterface wordt opgeslagen

en: Categories Editor
nl: Categorieën-editor

en: Bug Buddy is not installed.
nl: Bug-buddy is niet geïnstalleerd.

en: Bug Buddy could not be run.
nl: Bug-buddy kon niet worden gestart.

en: Collect_ion Account
nl: Verzamel_ingsaccount

en: Create a new collection account
nl: Een nieuwe verzamelingsaccount aanmaken

en: _About
nl: I_nfo

en: Show information about Evolution
nl: Informatie tonen over Evolution

en: Configure Evolution Accounts
nl: Evolution-accounts configureren

en: _Close Window
nl: Venster sl_uiten

en: _Contents
nl: _Inhoud

en: Open the Evolution User Guide
nl: Evolution-gebruikershandleiding openen

en: I_mport…
nl: I_mporteren…

en: Import data from other programs
nl: Importeer gegevens van andere programma’s

en: New _Window
nl: Nieu_w venster

en: Create a new window displaying this view
nl: Een nieuw venster voor deze weergave creëren

en: Available Cate_gories
nl: _Beschikbare categorieën

en: Manage available categories
nl: Beschikbare categorieën beheren

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: Exit the program
nl: Programma verlaten

en: _Saved Searches
nl: Opge_slagen zoekopdrachten

en: _Advanced Search…
nl: _Uitgebreid zoeken…

en: Construct a more advanced search
nl: Stel een uitgebreidere zoekactie samen

en: Clear the current search parameters
nl: Maak de huidige zoekparameters leeg

en: _Edit Saved Searches…
nl: Opgeslagen zoekopdrachten b_ewerken…

en: Manage your saved searches
nl: Uw opgeslagen zoekopdrachten beheren

en: Click here to change the search type
nl: Klik hier om het zoektype te wijzigen

en: _Find Now
nl: Nu _zoeken

en: Execute the current search parameters
nl: Voer de huidige zoekparameters uit

en: _Save Search…
nl: Zoekopdracht op_slaan…

en: Save the current search parameters
nl: Huidige zoekparameters opslaan

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: Show keyboard shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

en: Show _WebKit GPU information
nl: _WebKit-GPU-informatie tonen

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
nl: WebKit-GPU-informatiepagina in het voorbeeldpaneel tonen

en: Submit _Bug Report…
nl: _Foutmelding insturen…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
nl: Foutmelding insturen met Bug Buddy

en: _Work Offline
nl: _Offline werken

en: Put Evolution into offline mode
nl: Evolution in offline-modus brengen

en: _Work Online
nl: _Online werken

en: Put Evolution into online mode
nl: Evolution in online-modus brengen

en: Lay_out
nl: I_ndeling

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
nl: _Nieuw

en: _Search
nl: _Zoeken

en: _Switcher Appearance
nl: _Wisselaar uiterlijk

en: _Window
nl: _Onderdeel

en: Show _Menu Bar
nl: _Menubalk tonen

en: Show the menu bar
nl: De menubalk tonen

en: Show the side bar
nl: De zijbalk tonen

en: Show _Buttons
nl: _Knoppen tonen

en: Show the switcher buttons
nl: Wisselknoppen tonen

en: Show _Status Bar
nl: _Statusbalk tonen

en: Show the status bar
nl: De statusbalk tonen

en: Show the tool bar
nl: De werkbalk tonen

en: _Icons Only
nl: Alleen _pictogrammen

en: Display window buttons with icons only
nl: Vensterknoppen weergeven met alleen pictogrammen

en: _Text Only
nl: Alleen _tekst

en: Display window buttons with text only
nl: Vensterknoppen weergeven met alleen tekst

en: Icons _and Text
nl: Pictogrammen _en tekst

en: Display window buttons with icons and text
nl: Vensterknoppen weergeven met pictogrammen en tekst

en: Tool_bar Style
nl: _Werkbalkstijl

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
nl: Vensterknoppen weergeven volgens de werkomgevingsinstelling voor werkbalken

en: Delete Current View
nl: Huidige weergave verwijderen

en: Save Custom View…
nl: Aangepaste weergave opslaan…

en: Save current custom view
nl: Huidige weergave opslaan

en: C_urrent View
nl: H_uidige weergave

en: Custom View
nl: Aangepaste weergave

en: Current view is a customized view
nl: Huidige weergave is aangepast

en: Page Set_up…
nl: Pagina-_instellingen…

en: Change the page settings for your current printer
nl: Pagina-instellingen configureren voor de huidige printer

en: Switch to %s
nl: Omschakelen naar %s

en: Select view: %s
nl: Weergave %s selecteren

en: Delete view: %s
nl: Weergave verwijderen: %s

en: Execute these search parameters
nl: Deze zoekparameters uitvoeren

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
nl: Hallo.  Bedankt voor het downloaden en uitproberen van deze proefversie
    van het Evolution-softwarepakket.
    
    Deze versie van Evolution is nog niet helemaal af. We zijn er bijna,
    maar sommige functies zijn nog niet af of werken niet naar behoren.
    
    Als u een stabiele versie van Evolution wilt gebruiken, kunt u beter deze
    versie verwijderen en versie %s installeren.
    
    Wilt u, als u fouten tegenkomt, deze alstublieft melden op
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Dit product wordt geleverd zonder enige garantie en is niet bedoeld voor mensen
    die licht ontvlambaar en agressief zijn.
    
    Wij hopen dat u met veel plezier gebruik zult maken van de resultaten van ons
    harde werk en we wachten in spanning op uw bijdrage!

en: Thanks
    The Evolution Team
nl: Bedankt!
    Het Evolution-team

en: Do not tell me again
nl: Dit bericht niet meer weergeven

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
nl: Evolution starten waarbij het opgegeven onderdeel wordt getoond. Beschikbare opties zijn:  ‘mail’, ‘calendar’, ‘contacts’, ‘tasks’ en ‘memos’

en: Apply the given geometry to the main window
nl: Pas de gegeven afmetingen toe op het hoofdvenster

en: Start in online mode
nl: Beginnen in online modus

en: Ignore network availability
nl: Beschikbaarheid netwerk negeren

en: Forcibly shut down Evolution
nl: Evolution geforceerd afsluiten

en: Disable loading of any plugins.
nl: Het laden van plug-ins deactiveren.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
nl: Voorbeeldpaneel van Post, Adresboek en Taken uitzetten.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
nl: URI’s of bestandsnamen opgegeven als rest van argumenten importeren.

en: Request a running Evolution process to quit
nl: Verzoek een draaiend Evolution-proces te stoppen

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
nl: Kan Evolution niet starten. Misschien reageert een andere Evolution-instantie niet. Systeemfout: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
nl: — Het Evolution PIM- en e-mailprogramma

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
nl: %s: --online en --offline kan niet tegelijk worden gebruikt.
      Gebruik ‘%s --help’ voor meer informatie.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
nl: %s: --force-online en --offline kan niet tegelijk worden gebruikt.
      Gebruik ‘%s --help’ voor meer informatie.

en: Importing...
nl: Importeren…

en: Upgrade from previous version failed:
nl: Upgrade vanaf vorige versie is mislukt:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
nl: {0}
    
    Indien u besluit door te gaan heeft u mogelijk geen toegang meer tot bepaalde delen van uw oude gegevens.

en: Continue Anyway
nl: Toch doorgaan

en: Quit Now
nl: Nu afsluiten

en: Cannot upgrade directly from version {0}
nl: Kan niet rechtstreeks van versie {0} upgraden

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
nl: Evolution ondersteunt niet langer het rechtstreeks opwaarderen van versie {0}. U kunt dit omzeilen door eerst op te waarderen naar Evolution 2 en daarna naar Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
nl: Evolution sluiten met resterende achtergrondbewerkingen?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
nl: Evolution doet er lang over om af te sluiten, mogelijk door netwerkverbindingsproblemen. Wilt u alle nog gaande bewerkingen annuleren en meteen sluiten, of blijven wachten?

en: _Close Immediately
nl: Onmiddellijk s_luiten

en: Keep _Waiting
nl: Blijf _wachten

en: Failed to get values from “{0}”
nl: Kon geen waardes uit ‘{0}’ krijgen

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
nl: Authentificatie voor ‘{0}’ aanroepen mislukt

en: Failed to connect “{0}”
nl: Kon niet verbinden met ‘{0}’

en: _Reconnect
nl: Opnieuw ve_rbinden

en: Failed to connect address book “{0}”
nl: Met adresboek ‘{0}’ verbinden mislukt

en: Failed to connect calendar “{0}”
nl: Met agenda ‘{0}’ verbinden mislukt

en: Failed to connect mail account “{0}”
nl: Met e-mailaccount ‘{0}’ verbinden mislukt

en: Failed to connect memo list “{0}”
nl: Met memolijst ‘{0}’ verbinden mislukt

en: Failed to connect task list “{0}”
nl: Met takenlijst ‘{0}’ verbinden mislukt

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
nl: Vragen om aanmeldgegevens voor ‘{0}’ mislukt

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
nl: Vertrouwensaanvraag afmaken voor ‘{0}’ mislukt

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: Reason: {1}
nl: Reden: {1}

en: _View Certificate
nl: Certificaat _weergeven

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor adresboek ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor agenda ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor e-mailaccount ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor memolijst ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
nl: SSL-certificaat voor takenlijst ‘{0}’ wordt niet vertrouwd.

en: Menu Bar is hidden
nl: Menubalk is verborgen

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
nl: Druk op de ‘Alt’-toets om opnieuw toegang te krijgen tot de menubalk.

en: _Show Menu Bar
nl: Menubalk _tonen

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
nl: Certificaat ‘%s’ is een CA-certificaat.
    
    Vertrouwensinstellingen bewerken:

en: Certificate Name
nl: Naam certificaat

en: Issued To Organization
nl: Afgegeven aan organisatie

en: Issued To Organizational Unit
nl: Afgegeven aan organisatie-afdeling

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Purposes
nl: Doelen

en: Issued By
nl: Afgegeven door

en: Issued By Organization
nl: Afgegeven door organisatie

en: Issued By Organizational Unit
nl: Afgegeven door organisatie-afdeling

en: Issued
nl: Afgegeven

en: Expires
nl: Verloopt

en: SHA256 Fingerprint
nl: SHA256-vingerafdruk

en: SHA1 Fingerprint
nl: SHA1-vingerafdruk

en: MD5 Fingerprint
nl: MD5-vingerafdruk

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Select a file to backup your key and certificate…
nl: Selecteer een bestand om reservekopie van uw sleutel en certificaat naar weg te schrijven…

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
nl: %s-reservekopie.p12

en: Backup Certificate
nl: Reservekopiecertificaat

note: filename selection
en: _File name:
nl: B_estandsnaam:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
nl: Gelieve een bestand te selecteren…

en: _Include certificate chain in the backup
nl: Certificaat-ketting in de reservekopie _bijvoegen

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
nl: Het certificaatbackupwachtwoord dat u hier instelt beschermt het reservekopie-bestand dat u wil aanmaken.
    U moet dit wachtwoord instellen om door te gaan met de reservekopie.

en: _Repeat Password:
nl: Wachtwoord he_rhalen:

en: Passwords do not match
nl: Wachtwoorden komen niet overeen

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
nl: Belangrijk:
    Indien u uw certificaatreservekopiewachtwoord vergeet zal u deze reservekopie later niet kunnen herstellen.
    Hou het bij op een veilige plaats.

en: No file name provided
nl: Geen bestandsnaam opgegeven

en: Failed to backup key and certificate
nl: Aanmaken van reservekopie van sleutel en certificaat is mislukt

en: Select a certificate to import…
nl: Selecteer een certificaat om te importeren…

en: Failed to import certificate
nl: Certificaat importeren is mislukt

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
nl: Vragen bij gebruik

[ctx: CamelTrust]
en: Never
nl: Nooit

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
nl: Enigszins

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
nl: Volledig

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
nl: Ultiem

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
nl: Tijdelijk

en: Change certificate trust
nl: Certificaatsvertrouwen wijzigen

en: Change trust for the host “%s”:
nl: Vertrouwen voor host ‘%s’ wijzigen:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
nl: Vr_agen bij gebruik

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
nl: Dit certificaat _nooit vertrouwen

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
nl: _Tijdelijk vertrouwd (alleen voor deze sessie)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
nl: _Enigszins vertouwd

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
nl: _Volledig vertrouwd

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
nl: _Ultiem vertrouwd

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
nl: Voordat u deze site vertrouwt is het raadzaam dat u het certificaat, de regelgeving en procedures van deze CA bestudeert, mits aanwezig.

en: _Display certificate
nl: Certificaat _weergeven

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
nl: U heeft certificaten in uw bestand die deze e-mailservers identificeren:

en: Host name
nl: Hostnaam

en: Issuer
nl: Uitgever

en: Fingerprint
nl: Vingerafdruk

en: Trust
nl: Vertrouwen

en: _Edit Trust
nl: B_ewerk vertrouwen

en: All PKCS12 files
nl: Alle PKCS12-bestanden

en: All email certificate files
nl: Alle e-mailcertificaten

en: All CA certificate files
nl: Alle CA-certificaten

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
nl: Omdat u de certificaatautoriteit vertrouwt die dit certificaat heeft afgegeven, vertrouwt u de geldigheid van dit certificaat; tenzij het hier anders is aangegeven

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
nl: Omdat u de certificaatautoriteit die dit certificaat heeft afgegeven niet vertrouwt, vertrouwt u de geldigheid van dit certificaat niet; tenzij het hier anders is aangegeven

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
nl: Geef het wachtwoord voor ‘%s’, token ‘%s’

en: Enter the password for “%s”
nl: Geef het wachtwoord voor ‘%s’

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
nl: Geef een nieuw wachtwoord voor de certificaatdatabase

en: Enter new password
nl: Geef een nieuw wachtwoord

en: Select certificate
nl: Selecteer certificaat

en: You have certificates from these organizations that identify you:
nl: U hebt certificaten van deze organisaties die u indentificeren:

en: Certificates Table
nl: Certificatentabel

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
nl: _Reservekopie maken

en: Backup _All
nl: Van _alles een reservekopie maken

en: Your Certificates
nl: Uw certificaten

en: You have certificates on file that identify these people:
nl: U heeft certificaten in uw bestand die deze personen identificeren:

en: Contact Certificates
nl: Contactcertificaten

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
nl: U hebt certificaten in uw bestand die deze certificaat authoriteiten identificeren:

en: Authorities
nl: Authoriteiten

en: Certificate Authority Trust
nl: Vertrouwen Certificaat Authoriteit

en: Trust this CA to identify _websites.
nl: Deze CA vertrouwen voor het identificeren van _websites.

en: Trust this CA to identify _email users.
nl: Deze CA vertrouwen voor het identificeren van _e-mailgebruikers.

en: Trust this CA to identify _software developers.
nl: Deze CA vertrouwen voor het identificeren van _software-ontwikkelaars.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
nl: Voordat u deze CA vertrouwt is het raadzaam dat u het certificaat, de regelgeving en procedures van deze CA bestudeert, mits aanwezig.

en: Email Certificate Trust Settings
nl: Email certificaat vertrouwens-instellingen

en: _Edit CA Trust
nl: B_ewerk CA vertrouwen

en: Trust the authenticity of this certificate
nl: Vertrouw de authenticiteit van dit certificaat

en: Do not trust the authenticity of this certificate
nl: De echtheid van dit certificaat niet vertrouwen

en: C_ertificate:
nl: C_ertificaat:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
nl: Ondertekenen

en: Encrypt
nl: Versleutelen

en: Certificate already exists
nl: Certificaat bestaat reeds

en: PKCS12 File Password
nl: PKCS12 Bestand wachtwoord

en: Enter password for PKCS12 file:
nl: Voer uw wachtwoord in voor PKCS12 bestand:

en: Unable to create export context, err_code: %i
nl: Kon export-context niet aanmaken, err_code: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
nl: Kon wachtwoordintegriteit niet instellen, err_code: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
nl: Kon veilige tas niet aanmaken, err_code: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
nl: Kon sleutel/certificaat niet aan de winkel toevoegen, err_code: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
nl: Kon winkel niet naar schijf wegschrijven, err_code: %i

en: Imported Certificate
nl: Geïmporteerd certificaat
