evolution - en to pt_BR translation catalogue (5689 entries)

en: Enable address formatting
pt_BR: Habilitar formatação de endereço

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
pt_BR: Se endereços devem ser formatados de acordo com o padrão de seu país de destino

en: Autocomplete length
pt_BR: Comprimento do preenchimento automático

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
pt_BR: O número de caracteres que deve ser digitado antes que o Evolution tente completar automaticamente.

en: Show autocompleted name with an address
pt_BR: Mostrar nome completado automaticamente com um endereço

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
pt_BR: Se deve forçar a exibição do endereço de e-mail com nome do contato completado automaticamente na entrada.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
pt_BR: URI para a última pasta usada no diálogo de seleção de nomes

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
pt_BR: URI para a última pasta usada no diálogo de seleção de nomes.

en: Contact layout style
pt_BR: Estilo de disposição de contato

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
pt_BR: O estilo de disposição determina onde colocar o painel de visualização em relação à lista de contatos. “0” (visualização clássica) coloca o painel de visualização abaixo da lista de contatos. “1” (visualização vertical) coloca o painel de visualização próximo à lista de contatos.

en: Contact preview pane position (horizontal)
pt_BR: Posição do painel de visualização de contato (horizontal)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
pt_BR: Posição do painel de visualização de contatos quando orientado horizontalmente.

en: Contact preview pane position (vertical)
pt_BR: Visualização da posição do painel de contatos (vertical)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
pt_BR: Posição do painel de visualização de contatos quando orientado verticalmente.

en: Show maps
pt_BR: Mostrar mapas

en: Whether to show maps in preview pane
pt_BR: Se deve mostrar mapas no painel de visualização

en: Primary address book
pt_BR: Catálogo de endereços principal

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
pt_BR: O UID do catálogo de endereços selecionado (ou “principal”) na barra lateral da visão de “Contatos”

en: Show preview pane
pt_BR: Mostrar o painel de visualização

en: Whether to show the preview pane.
pt_BR: Se deve mostrar o painel de visualização.

en: Show phone numbers
pt_BR: Mostrar números de telefone

en: Whether to show phone numbers in the editor
pt_BR: Se deve mostrar números de telefone no editor

en: Show SIP addresses
pt_BR: Mostrar endereços SIP

en: Whether to show SIP addresses in the editor
pt_BR: Se deve mostrar endereços SIP no editor

en: Show IM addresses
pt_BR: Mostrar endereços IM

en: Whether to show IM addresses in the editor
pt_BR: Se deve mostrar endereços de mensageiros instantâneos no editor

en: Show mailing Home addresses
pt_BR: Mostrar endereço de e-mail de casa

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
pt_BR: Se deve mostrar os endereços residenciais no editor

en: Show mailing Work addresses
pt_BR: Mostrar endereço profissional

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
pt_BR: Se deve mostrar os endereços profissionais no editor

en: Show mailing Other addresses
pt_BR: Mostrar outros endereços

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
pt_BR: Se deve mostrar outros endereços no editor

en: Show web addresses
pt_BR: Mostrar endereços Web

en: Whether to show Web Addresses in the editor
pt_BR: Se deve mostrar endereços Web no editor

en: Show job information
pt_BR: Mostrar informações do trabalho

en: Whether to show job information in the editor
pt_BR: Se deve mostrar informações profissionais no editor

en: Show Miscellaneous information
pt_BR: Mostrar informações diversas

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
pt_BR: Se deve mostrar informações Diversas no editor

en: Show notes-tab
pt_BR: Mostrar notas

en: Whether to show notes in the editor
pt_BR: Se deve mostrar notas no editor

en: Show Certificates tab
pt_BR: Mostrar certificados

en: Whether to show Certificates tab in the editor
pt_BR: Se deve mostrar a aba Certificados no editor

en: Where to open contact locations
pt_BR: Onde abrir locais de contato

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
pt_BR: Valores atualmente aceito são “openstreetmap” e “google”; se a definição for desconhecida, usa “openstreetmap”

en: Preview Personal before Work information
pt_BR: Visualizar informações pessoais antes das do trabalho

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
pt_BR: Mostrar a informação Pessoal antes da informação Trabalho na visualização de contatos

en: Convert mail messages to Unicode
pt_BR: Converter mensagem para Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
pt_BR: Converter a mensagem de texto para Unicode UTF-8 para unificar os tokens spam/ham oriundos de diferentes conjuntos de caracteres.

en: Full path command to run Bogofilter
pt_BR: Caminho completo para a execução do Bogofilter

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
pt_BR: Caminho completo para a execução do Bogofilter. Se não definido, um caminho em tempo de compilação é usado, normalmente /usr/bin/bogofilter. O comando não deve ter outros argumentos.

en: Save directory for reminder audio
pt_BR: Salvar o diretório para áudio de lembrete

en: Directory for saving reminder audio files
pt_BR: Diretório para salvar arquivos de áudio de lembrete

en: Birthday and anniversary reminder value
pt_BR: Valor do lembrete de aniversário e bodas

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
pt_BR: Número de unidades para determinar o lembrete de aniversário e bodas

en: Birthday and anniversary reminder units
pt_BR: Unidades de lembrete de aniversário e bodas

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
pt_BR: Unidades para o lembrete de aniversário e bodas, “minutes”, “hours” ou “days”

en: Compress weekends in month view
pt_BR: Comprimir finais de semana na visão de mês

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
pt_BR: Se deve comprimir os finais de semana na visão de mês, colocando Sábado e Domingo no espaço de um dia da semana

en: Ask for confirmation when deleting items
pt_BR: Pedir confirmação ao excluir itens

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
pt_BR: Se deve pedir confirmação ao excluir compromissos e tarefas

en: Confirm expunge
pt_BR: Confirmar ao excluir permanentemente uma pasta

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
pt_BR: Se deve pedir confirmação ao excluir compromissos e tarefas permanentemente

en: Month view vertical pane position
pt_BR: Posição do painel vertical na visão de mês

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
pt_BR: Posição do painel vertical, entre as listas de agendas e a agenda de navegação de datas

en: Workday end hour
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
pt_BR: Hora em que o dia de trabalho termina, em formato de 24 horas, 0 a 23

en: Workday end minute
pt_BR: Minuto em que termina o dia de trabalho

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
pt_BR: Minuto em que termina o dia de trabalho, 0 a 59.

en: Workday start hour
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
pt_BR: Hora em que o dia de trabalho começa, em formato de 24 horas, 0 a 23.

en: Workday start minute
pt_BR: Minuto em que começa o dia de trabalho

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
pt_BR: Minuto em que começa o dia de trabalho, 0 a 59.

en: Workday start time for Monday
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho na segunda-feira

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
pt_BR: Hora em que o dia de trabalho começa, em formato de vinte e quatro horas HHMM, 0000 a 2359, ou -1 para usar hora inicial do dia ou minuto inicial do dia

en: Workday end time for Monday
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho na segunda-feira

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
pt_BR: Hora em que o dia de trabalho termina, em formato de vinte e quatro horas HHMM, 0000 a 2359, ou -1 para usar hora final do dia ou minuto final do dia

en: Workday start time for Tuesday
pt_BR: Minuto em que começa o dia de trabalho na terça-feira

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
pt_BR: Hora em que o dia de trabalho termina, em formato de vinte e quatro horas HHMM, 0000 a 2359, ou -1 para usar hora inicial do dia ou minuto inicial do dia

en: Workday end time for Tuesday
pt_BR: Minuto em que termina o dia de trabalho na terça-feira

en: Workday start time for Wednesday
pt_BR: Minuto em que começa o dia de trabalho na quarta-feira

en: Workday end time for Wednesday
pt_BR: Minuto em que termina o dia de trabalho na quarta-feira

en: Workday start time for Thursday
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho na quinta-feira

en: Workday end time for Thursday
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho na quinta-feira

en: Workday start time for Friday
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho na sexta-feira

en: Workday end time for Friday
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho na sexta-feira

en: Workday start time for Saturday
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho no sábado

en: Workday end time for Saturday
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho no sábado

en: Workday start time for Sunday
pt_BR: Hora em que começa o dia de trabalho no domingo

en: Workday end time for Sunday
pt_BR: Hora em que termina o dia de trabalho no domingo

en: The second timezone for a Day View
pt_BR: O fuso horário secundário para a Visão de Dia

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
pt_BR: Mostra o fuso horário secundário na Visão de Dia. Seu valor é similar ao usado em uma chave “timezone”

en: Recently used second time zones in a Day View
pt_BR: Fusos horários secundários recentemente usados na Visão de Dia

en: List of recently used second time zones in a Day View
pt_BR: Lista dos fuso horários usados recentemente na Visão do dia

en: Maximum number of recently used timezones to remember
pt_BR: Número máximo de fusos horários usados recentemente a serem lembrados

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
pt_BR: Número máximo de fusos horários a serem lembrados na lista “day_second_zones”

en: Default reminder value
pt_BR: Valor de lembrete padrão

en: Number of units for determining a default reminder
pt_BR: Número de unidades para determinar o lembrete padrão

en: Default reminder units
pt_BR: Unidades de lembrete padrão

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
pt_BR: Unidades para um lembrete padrão, “minutes”, “hours” ou “days”

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
pt_BR: Mostrar campo categorias no editor de eventos, reuniões e tarefas

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
pt_BR: Se deve mostrar o campo de categorias no editor de eventos e reuniões

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Mostrar o campo função no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Se deve mostrar o campo função no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Mostrar o campo RSVP no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
pt_BR: SE deve mostrar o campo RSVP no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Show status field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Mostrar o campo estado no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Se deve mostrar o campo estado no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Show timezone field in the event/meeting editor
pt_BR: Mostrar o campo fuso horário no editor de eventos e reuniões

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
pt_BR: Se deve mostrar o campo fuso horário no editor de eventos e reuniões

en: Show type field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Mostrar campo tipo no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
pt_BR: Se deve mostrar o campo tipo no editor de eventos, tarefas e reuniões

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
pt_BR: Mostrar barra de ferramentas no editor de eventos/tarefas/memorandos

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
pt_BR: Se deve mostrar a barra de ferramentas no editor de eventos/tarefas/memorandos

en: Hide completed tasks
pt_BR: Ocultar tarefas concluídas

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
pt_BR: Se deve ocultar as tarefas concluídas na exibição de tarefas

en: Hide task units
pt_BR: Unidades para ocultar tarefas

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
pt_BR: Unidades para determinar quando ocultar as tarefas, “minutes”, “hours” ou “days”

en: Hide task value
pt_BR: Valor para ocultar tarefas

en: Number of units for determining when to hide tasks
pt_BR: Número de unidades para determinar quando ocultar tarefas

en: Hide cancelled events
pt_BR: Ocultar eventos cancelados

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
pt_BR: Se deve ocultar os eventos cancelados na exibição de agenda

en: Hide cancelled tasks
pt_BR: Ocultar tarefas canceladas

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
pt_BR: Se deve ocultar as tarefas canceladas na exibição de tarefas

en: Horizontal pane position
pt_BR: Posição do painel horizontal

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
pt_BR: Posição do painel horizontal, entre a agenda de navegação de datas e a lista de tarefas quando não estiver em modo de visão de mês, em pixels

en: Last reminder time
pt_BR: Última hora do lembrete

en: Time the last reminder ran, in time_t
pt_BR: Hora que do último lembrete decorreu, em time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
pt_BR: Cor da linha Marcus Bains — exibição de dia

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
pt_BR: Cor utilizada para desenhar a linha Marcus Bains na exibição de dia

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
pt_BR: Cor da linha Marcus Bains — barra de tempo

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
pt_BR: Cor utilizada para desenhar a linha Marcus Bains na barra de Tempo (vazia por padrão)

en: Marcus Bains Line
pt_BR: Linha Marcus Bains

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
pt_BR: Se deve desenhar a linha Marcus Bains (linha que marca o tempo atual) na agenda

en: Memo preview pane position (horizontal)
pt_BR: Posição do painel de visualização de memorando (horizontal)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
pt_BR: Posição do painel de visualização de tarefa quando orientado horizontalmente

en: Memo layout style
pt_BR: Estilo do disposição do memorando

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
pt_BR: O estilo de disposição determina a posição do painel de visualização em relação à lista de memorandos. “0” (visão clássica) posiciona o painel de visualização embaixo da lista de memorandos. “1” (visão vertical) posiciona o painel de visualização próximo à lista de memorandos

en: Memo preview pane position (vertical)
pt_BR: Posição do painel de visualização de memorando (vertical)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
pt_BR: Posição do painel de visualização de memorando quando orientado verticalmente

en: Month view horizontal pane position
pt_BR: Posição do painel horizontal na visão de mês

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
pt_BR: Posição do painel horizontal, entre a exibição e a agenda de navegação de datas e a lista de tarefas em modo de visão de mês, em pixels

en: Scroll Month View by a week, not by a month
pt_BR: Rolar a visão de mês por semana, não por mês

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
pt_BR: Se deve rolar a visão de mês por semana, não por mês

en: Let the Month View start with the current week
pt_BR: Deixar a visão de mês iniciar com a semana atual

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
pt_BR: Se a visão de mês deve mostrar semanas iniciando com a semana atual em vez da primeira semana do mês.

en: Preferred New button item
pt_BR: Novo botão item preferido

en: Name of the preferred New toolbar button item
pt_BR: Nome do novo botão de item preferido da barra de ferramentas

en: Primary calendar
pt_BR: Agenda principal

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
pt_BR: O UID da agenda selecionada (ou “principal”) na barra lateral da visão “Agenda”

en: Primary memo list
pt_BR: Lista de memorandos principal

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
pt_BR: O UID da lista de memorando selecionada (ou “principal”) na barra lateral da visão de “Memorandos”

en: Primary task list
pt_BR: Lista de tarefas principal

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
pt_BR: O UID da lista de tarefa selecionada (ou “principal”) na barra lateral da visão de “Tarefas”

en: Free/busy template URL
pt_BR: Modelo de URL de disponibilidade

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
pt_BR: O modelo de URL a se usado como padrão para dados de disponibilidade, %u é substituído pela parte referente ao usuário do endereço de e-mail e %d é substituído pelo domínio

en: Recurrent Events in Italic
pt_BR: Recorrência de eventos em itálico

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
pt_BR: Exibe dias com recorrência de eventos em fonte itálico na parte inferior esquerda da agenda

en: Search range for time-based searching in years
pt_BR: Faixa de pesquisas para a pesquisa baseada no tempo, em anos

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
pt_BR: Quantos anos pode a busca baseada no tempo ir para frente ou para trás, a partir do dia selecionado, quando estiver buscando por outra ocorrência; o padrão é dez anos

en: Show appointment end times in week and month views
pt_BR: Mostrar hora de término de compromissos nas exibições de semana e mês

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
pt_BR: Se deve exibir a hora de término de compromissos nas exibições de semana e mês

en: Show appointment icons in the month view
pt_BR: Mostrar ícones de compromissos na visão de mês

en: Whether to show icons of events in the month view
pt_BR: Se deve mostrar ícones de eventos na visão de mês

en: Show the memo preview pane
pt_BR: Mostrar o painel de visualização de memorando

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
pt_BR: Se “true”, mostra o painel de visualização de memorando na janela principal

en: Show the task preview pane
pt_BR: Mostrar o painel de visualização de tarefas

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
pt_BR: Se “true”, mostra o painel de visualização de tarefas na janela principal

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
pt_BR: Mostrar os números da semana nas visualizações de Dia, Dias de Úteis, Ano e no Navegador de Datas

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
pt_BR: Se deve mostrar o número da semana em vários lugares na agenda

en: Vertical position for the tag pane
pt_BR: Posição vertical para painel de etiqueta

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
pt_BR: Mostrar o painel de tarefas e memorandos na visão de agenda

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
pt_BR: Se deve mostrar o painel de tarefas e memorandos na visão na agenda

en: Highlight tasks due today
pt_BR: Realçar tarefas com prazo para hoje

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
pt_BR: Se deve realçar as tarefas com prazo para hoje com uma cor especial (cor-tarefa-para-hoje)

en: Tasks due today color
pt_BR: Cor para tarefas com prazo para hoje

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
pt_BR: Cor de plano de fundo das tarefas com prazo para hoje, no formato “#rrggbb”. Usada junto com realce-tarefa-para-hoje

en: Task preview pane position (horizontal)
pt_BR: Posição do painel de visualização de tarefas (horizontal)

en: Task layout style
pt_BR: Estilo do disposição de tarefas

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
pt_BR: O estilo de disposição determina a posição da visualização do painel em relação da lista de tarefas. “0” (visão clássica) lugares para o painel de visualização da lista de tarefas. “1” (visão vertical) lugares para visualizar o painel para a próxima lista de tarefas

en: Task preview pane position (vertical)
pt_BR: Visualização da posição do painel de tarefas (vertical)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
pt_BR: Posição do painel de visualização de tarefa quando orientado verticalmente

en: Highlight overdue tasks
pt_BR: Destacar tarefas atrasadas

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
pt_BR: Se deve realçar as tarefas atrasadas com uma cor especial (cor-tarefas-vencidas)

en: Overdue tasks color
pt_BR: Cor para tarefas atrasadas

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
pt_BR: Cor de plano de fundo das tarefas atrasadas, no formato “#rrggbb”. Usada junto com realce-tarefas-vencidas.

en: Time divisions
pt_BR: Frações de tempo

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
pt_BR: Intervalos mostrados nas exibições de dia e semana útil, em minutos

en: Timezone
pt_BR: Fuso horário

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
pt_BR: O fuso horário padrão a ser usado para datas e horas na agenda, como um fuso horário não traduzido do banco de dados Olson de fusos como, por exemplo, “America/Sao_Paulo”

en: Twenty four hour time format
pt_BR: Formato de hora em vinte e quatro horas

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
pt_BR: Se deve mostrar as horas no formato 24h em vez de usar de 12h

en: Birthday and anniversary reminder
pt_BR: Lembrete de aniversário e bodas

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
pt_BR: Se deve definir um lembrete para aniversários e bodas

en: Default appointment reminder
pt_BR: Lembrete de compromisso padrão

en: Whether to set a default reminder for appointments
pt_BR: Se deve definir um lembrete padrão para compromissos

en: Use system timezone
pt_BR: Usar fuso horário do sistema

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
pt_BR: Usa o fuso horário do sistema invés do fuso horário selecionado no Evolution

en: First day of the week
pt_BR: Primeiro dia da semana

en: Monday is a work day
pt_BR: Segunda-feira é um dia útil

en: Tuesday is a work day
pt_BR: Terça-feira é um dia útil

en: Wednesday is a work day
pt_BR: Quarta-feira é um dia útil

en: Thursday is a work day
pt_BR: Quinta-feira é um dia útil

en: Friday is a work day
pt_BR: Sexta-feira é um dia útil

en: Saturday is a work day
pt_BR: Sábado é um dia útil

en: Sunday is a work day
pt_BR: Domingo é um dia útil

en: Create events, memos and tasks as Private by default
pt_BR: Criar eventos, memorandos e tarefas como Privado por padrão

en: Draw events as flat, not shaded.
pt_BR: Desenhar eventos como planos, e não sombreados.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
pt_BR: Se deve ordenar os dias na visão de semana da esquerda para a direita, em vez de cima para baixo.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
pt_BR: Permitir edição direta do Resumo de evento ao clicar nele na visão de dia, semana útil, semana, mês.

en: User-defined reminder times, in minutes
pt_BR: Tempos de lembrete definidos pelo usuário, em minutos

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
pt_BR: Se deve usar o editor markdown para a descrição no editor de componentes.

en: Show week day names in the Year View
pt_BR: Mostrar nomes de dias da semana na Visualização por Data

en: Show the preview pane in the Year View
pt_BR: Mostrar o painel de visualização na Visualização de Ano

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
pt_BR: Se "true", mostra o painel de visualização na Visualização de Ano

en: Year view horizontal pane position
pt_BR: Posição do painel horizontal da visualização do ano

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
pt_BR: Posição do painel horizontal, entre o calendário anual e a lista de eventos para o dia selecionado na visualização do ano, em pixels

en: Layout style for the Year View
pt_BR: Estilo de disposição de visualização por ano

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
pt_BR: O estilo de layout determina onde colocar o painel de visualização. “0” (Visão Horizontal) coloca o painel de visualização abaixo do calendário. “1” (Visão Vertical) coloca o painel de visualização ao lado do calendário.

en: Year view horizontal preview position
pt_BR: Posição de visualização horizontal da visualização de ano

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
pt_BR: Posição da visualização horizontal do evento para a visualização do ano, em pixels

en: Year view vertical preview position
pt_BR: Posição de visualização vertical da visualização de ano

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
pt_BR: Posição da visualização vertical do evento para a visualização do ano, em pixels

en: Shorten event time by minutes
pt_BR: Reduza o tempo do evento em minutos

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
pt_BR: Por quantos minutos a se encurtar o novo tempo do evento. Se a alteração de quando o evento termina ou começa é determinada pela configuração de "encurtar-tempo-final"

en: Whether to shorten event end time
pt_BR: Se deve encurtar o término do evento

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
pt_BR: Uma opção pareada de configuração de "encurtar-tempo", seja para alterar o término ou início

en: Background color for the 'today' day
pt_BR: Cor de fundo para o dia de "hoje"

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
pt_BR: Deixe vazio para usar uma cor amarela derivada do tema atual, caso contrário use a cor da forma "#RRGGBB"

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
pt_BR: (Obsoleto) Primeiro dia da semana, de Domingo (0) a Sábado (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, use “week-start-day-name”.

en: (Deprecated) Work days
pt_BR: (Obsoleto) Dias úteis

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
pt_BR: Dias onde o início e o fim das horas úteis devem ser indicadas. (Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser usada. Em vez disso, use as chaves “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, entre outras.)

en: Previous Evolution version
pt_BR: Versão anterior do Evolution

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
pt_BR: A versão mais recentemente usada do Evolution, expressada como “maior.menor.micro”. Isso é usado para migração de dados e configurações de versões mais antigas para mais novas.

en: List of disabled plugins
pt_BR: Lista dos plug-ins desativados

en: The list of disabled plugins in Evolution
pt_BR: A lista de plug-ins desativados no Evolution

en: The window’s X coordinate
pt_BR: Coordenada X da janela

en: The window’s Y coordinate
pt_BR: Coordenada Y da janela

en: The window’s width in pixels
pt_BR: Largura da janela em pixels

en: The window’s height in pixels
pt_BR: Altura da janela em pixels

en: Whether the window is maximized
pt_BR: Se a janela está maximizada

en: GNOME Calendar’s calendar import done
pt_BR: Importação de agenda do GNOME Calendário concluída

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
pt_BR: Se a agenda do GNOME Calendário foi importada

en: GNOME Calendar’s tasks import done
pt_BR: Importação de tarefas do GNOME Calendário concluída

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
pt_BR: Se as tarefas da agenda do GNOME Calendário foram importadas

en: Check whether Evolution is the default mailer
pt_BR: Verificar se o Evolution é o aplicativo de correio padrão

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
pt_BR: Toda fez que o Evolution for iniciado, verifica se ele é o aplicativo padrão de correio.

en: Default charset in which to compose messages
pt_BR: Conjunto de caracteres padrão para redigir mensagens

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
pt_BR: Conjunto de caracteres padrão a ser usada para redigir mensagens. Usa UTF-8, se não for definido.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
pt_BR: Nomes separados por vírgulas de editores a serem preferidos no compositor de mensagens

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
pt_BR: Se o nome não corresponder a nenhum editor conhecido, o editor WebKit embutido será usado. O modo é opcional, neste caso o editor é usado para todos os modos aos quais ele oferece suporte. Os modos são “plain”, “html”, “markdown-plain”, “markdown-html” e “markdown”. Valores de exemplo: “webkit” (para usar WebKit para plain e html), “plain:first-editor,html:second-editor” (para usar “first-editor” para “plain” e “second-editor” para “ html”)

en: Path where picture gallery should search for its content
pt_BR: Caminho na qual a galeria de imagens deve procurar por conteúdo

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
pt_BR: Este valor pode ser uma expressão vazia, que significa que ele irá usar a pasta de imagens do sistema, usualmente definido em ~/Imagens. Esta pasta será também usada quando é definido um caminho que aponta para uma pasta inexistente

en: Spell check inline
pt_BR: Verificar ortografia durante a digitação

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
pt_BR: Exibir indicadores de erros ortográficos enquanto você digita.

en: Automatic link recognition
pt_BR: Reconhecimento automático de links

en: Recognize links in text and replace them.
pt_BR: Reconhecer links no texto e substituí-los.

en: Automatic emoticon recognition
pt_BR: Reconhecimento automático de emoticon

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
pt_BR: Reconhecer emoticons no texto e substituí-los por imagens ou caracteres Unicode.

en: Unicode emoticons
pt_BR: Emoticons Unicode

en: Use Unicode characters for emoticons.
pt_BR: Usa caracteres Unicode em emoticons.

en: Attribute message
pt_BR: Mensagem de atributo

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
pt_BR: O texto que é inserido quando é respondida uma mensagem, atribuindo a mensagem ao autor original

en: Forward message
pt_BR: Mensagem encaminhada

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
pt_BR: O texto que é inserido quando é encaminhada uma mensagem dizendo que segue uma mensagem encaminhada

en: Original message
pt_BR: Mensagem original

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
pt_BR: O texto que é inserido quando se responde uma mensagem (publicação por cima), dizendo que segue a mensagem original

en: Group Reply replies to list
pt_BR: Responder ao grupo responde para lista

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
pt_BR: Ao invés do comportamento normal de “Responder a todos”, esta opção fará o botão da barra de ferramentas “Responder ao grupo” tentar responder somente para a lista de discussão a qual você recebeu a cópia da mensagem que você está respondendo.

en: Put the cursor at the bottom of replies
pt_BR: Posicionar o cursor no final de respostas

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
pt_BR: Usuários ficam todos irritados sobre onde o cursor deve ser posicionado quando respondendo a uma mensagem. Isto determina se o cursor é posicionado na parte superior ou inferior da mensagem.

en: Always request read receipt
pt_BR: Sempre solicitar um recibo de leitura

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
pt_BR: Se um pedido de recibo de leitura é adicionado a cada mensagem por padrão.

en: What mode open the composer with
pt_BR: Com qual modo abrir o redator

en: Spell checking languages
pt_BR: Idiomas da verificação ortográfica

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
pt_BR: Lista dos códigos de idiomas de dicionários usados para verificação ortográfica.

en: List of recently used spell checking languages
pt_BR: Lista de idiomas da verificação ortográfica usados recentemente

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
pt_BR: Lista dos códigos de idiomas de dicionários usados para verificação ortográfica, que foram usados recentemente.

en: How many recently used spell checking languages to remember
pt_BR: Quantos idiomas de verificação ortográfica usados recentemente deve-se lembrar

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
pt_BR: Mostrar o campo “Cco” quando enviando uma mensagem

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
pt_BR: Mostrar o campo “Cco” quando enviando uma mensagem. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
pt_BR: Mostrar o campo “Cc” quando enviando uma mensagem

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
pt_BR: Mostrar o campo “Cc” quando enviando uma mensagem. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Show “From” override field when sending a mail message
pt_BR: Mostrar os campos para sobrescrever o “De” quando enviando uma mensagem

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
pt_BR: Mostrar os campos para sobrescrever o “De” quando enviando uma mensagem. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
pt_BR: Mostrar o campo “Responder para” ao enviar uma mensagem

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
pt_BR: Mostrar o campo “Responder para” quando enviando uma mensagem. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
pt_BR: Mostrar o campo “De” quando enviando uma mensagem a um newsgroup

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
pt_BR: Mostrar o campo “De” quando enviando uma mensagem a um newsgroup. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
pt_BR: Mostrar o campo “Responder para” quando enviando uma mensagem a um newsgroup

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
pt_BR: Mostrar o campo “Responder para” quando enviando uma mensagem a um newsgroup. Isto é controlado do menu Ver quando uma conta de e-mail é escolhida.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
pt_BR: Assinar digitalmente as respostas quando a mensagem original estiver assinada

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
pt_BR: Ativar automaticamente assinaturas PGP ou S/MIME ao responder a uma mensagem que é também for assinada via PGP ou S/MIME.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
pt_BR: Codificar nomes de arquivos da mesma forma que o Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
pt_BR: Codifica os nomes dos arquivos nos cabeçalhos dos e-mails da mesma forma que o Outlook ou GMail, permitindo-os assim mostrar de forma correta os nomes de arquivos com letras em UTF-8 enviados pelo Evolution, porque eles não seguem o padrão RFC 2231, e sim o incorreto padrão RFC 2047.

en: Send messages through Outbox folder
pt_BR: Enviar mensagens pela pasta Caixa de Saída

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
pt_BR: Sempre salvar mensagens na caixa de saída ao enviar, para permitir que o usuário escolha quando a mensagem deve ser enviada.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
pt_BR: Quanto tempo atrasar a liberação da Caixa de saída ao enviar mensagens pela pasta Caixa de Saída

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
pt_BR: Um atraso, em minutos, para aguardar a liberação da pasta de Caixa de Saída. Menos que 0 significa nunca descarregar, 0 indica imediatamente e o resto é o intervalo de atraso em minutos.

en: Include signature in new messages only
pt_BR: Inclui assinatura apenas em novas mensagens

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
pt_BR: Inclui assinatura selecionada apenas para novas mensagens, mas não adiciona assinaturas para Respostas e Encaminhamentos.

en: Put personalized signatures at the top of replies
pt_BR: Coloque assinaturas personalizadas no começo das respostas

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
pt_BR: Usuários ficam todos irritados sobre onde suas assinaturas devem ser posicionadas quando respondendo a uma mensagem. Isto determina se as assinaturas são posicionadas na parte superior ou inferior da mensagem.

en: Do not add signature delimiter
pt_BR: Não adicione delimitador de assinatura

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
pt_BR: Defina como VERDADEIRO se você não deseja adicionar um delimitador de assinatura antes da sua assinatura quando estiver redigindo uma mensagem.

en: Keep original message signature in replies
pt_BR: Manter assinatura de mensagem original nas respostas

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
pt_BR: Quando definido para VERDADEIRO, mantém a assinatura da mensagem original nas respostas; do contrário, remove a assinatura e tudo abaixo dela ao responder a mensagem.

en: Ignore list Reply-To:
pt_BR: Ignorar lista “Responder para”:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
pt_BR: Algumas listas de discussão definem um cabeçalho de “Responder para:” como truque para os usuários responderem a lista, mesmo quando estas solicitam ao Evolution realizar uma resposta particular. Definindo esta opção para VERDADEIRO serão feitas tentativas para ignorar tais cabeçalhos de “Responder para:”, de modo que o Evolution fará conforme você solicita. Se você usa a ação de resposta particular, será respondido de forma particular, enquanto se você usar a ação “Responder a lista”, será respondido à lista. Isto funciona comparando o cabeçalho do “Responder para:” com o cabeçalho de “Responder a lista”, se existir um.

en: List of localized “Re”
pt_BR: Lista de “Re” localizadas

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
pt_BR: Lista separada por vírgulas de abreviações “Re” localizadas para ignorar o texto do assunto ao responder a uma mensagem, como um acréscimo para o prefixo padrão “Re”. Um exemplo é “SV, AV”.

en: List of localized “Re” separators
pt_BR: Lista de separadores de “Re” localizadas

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
pt_BR: Uma lista de separadores de “Re” localizados, usada para ignorar no texto do assunto ao responder a uma mensagem, como um acréscimo aos separadores padrões “:” e o Unicode “︰”.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
pt_BR: Usar “Fwd”/“Re” localizado no Assunto da mensagem

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
pt_BR: Quando definido para verdadeiro, usa “Fwd”/“Re” localizado no Assunto da mensagem na reposta ou encaminhamento conforme fornecido pela tradução da localidade atual; do contrário, usa a versão não traduzida.

en: Number of characters for wrapping
pt_BR: Número de caracteres para quebrar linhas

en: Will autowrap lines after given number of characters.
pt_BR: Irá quebrar linhas automaticamente depois de um número definido de caracteres.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
pt_BR: Número de destinatários Para e Cc de onde se solicitará “prompt-on-many-to-cc-recips”

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
pt_BR: Quando solicitar, quando o número de destinatário de Para e Cc alcançar este valor.

en: Whether to always show main toolbar
pt_BR: Se deve sempre mostrar a barra de ferramentas principal

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
pt_BR: Se definido como “true”, a barra de ferramentas principal ficará visível.

en: Whether to always show edit toolbar
pt_BR: Se deve sempre mostrar a barra de ferramentas de edição

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
pt_BR: Se definido como "true", a barra de ferramentas de edição ficará visível.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
pt_BR: Se os botões Assinar e Criptografar devem serem sempre exibidos na barra de ferramentas

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
pt_BR: Se definido como “true”, os botões Assinar e Criptografar para PGP ou S/MIME serão sempre exibidos na barra de ferramentas da janela de composição. Caso contrário, eles são exibidos apenas quando usados.

en: Wrap quoted text in replies
pt_BR: Aplicar quebra de linhas em textos citados nas respostas

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
pt_BR: Se definido como “true”, textos citados nas respostas sofrerá quebra de linhas.

en: Paste plain text as preformatted
pt_BR: Colar texto simples como pré-formatado

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
pt_BR: Quando definido, cola um texto simples no corpo do redator como parágrafo pré-formatado. Quando não definido, cola-o como parágrafo normal.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
pt_BR: Converter horário UTC em créditos de resposta para horário local

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
pt_BR: Se o horário em créditos de resposta deve ser convertido para horário local quando estiver em UTC na mensagem.

en: Use user date format in reply credits
pt_BR: Usar formato de data do usuário em créditos de resposta

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
pt_BR: Se a data nos créditos de resposta deve ser mostrada no formato de data do usuário. Se não definido, mostra o valor do cabeçalho da mensagem original.

en: Mark replied to messages as read
pt_BR: Marcar mensagens respondidas como lidas

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
pt_BR: Ao responder uma mensagem e marcá-la como respondida, se deve também marcá-la como lida.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
pt_BR: Se deve iniciar o redator em texto simples com modo de parágrafo Pré-formatado

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
pt_BR: Ao definir para verdadeiro, novas mensagens em texto simples terão o modo de parágrafo Pré-formatado pré-selecionado. O modo parágrafo Normal será usado ao definir para falso.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
pt_BR: Se deve, ou não, obedecer a dica de cabeçalho de mensagem com disposição de conteúdo incorporado (Content-Disposition:inline )

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
pt_BR: Defina como “false” para bloquear a exibição automática de anexos com “Content-Disposition: inline” (disposição de conteúdo incorporado).

en: Save file format for drag-and-drop operation
pt_BR: Salvar o formato de arquivo para operação de arrastar e soltar

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
pt_BR: Pode ser tanto “mbox” quanto “pdf”.

en: Show image animations
pt_BR: Mostrar animações de imagens

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
pt_BR: Habilita animação de imagens nas mensagens em HTML. Muitos usuários não gostam de imagens animadas e preferem ver imagens estáticas.

en: Enable or disable type ahead search feature
pt_BR: Habilitar ou desabilitar o recurso de pesquisa à medida que se escreve

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
pt_BR: Habilitar o recurso de barra de busca lateral para permitir uma busca de interativa de nomes de pastas.

en: Enable or disable magic space bar
pt_BR: Habilitar ou desabilitar a barra de espaço mágica

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
pt_BR: Habilite isto para usar a tecla barra de espaço para rolar na visualização de mensagens, lista de mensagens e pastas.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
pt_BR: Habilite para usar as configurações de visão de lista de mensagens similares para todas as pastas

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
pt_BR: Habilite para usar as configurações de visão de lista de mensagens similares para todas as pastas.

en: Enable to use the same search settings for all folders
pt_BR: Habilite para usar as mesmas configurações de pesquisa para todas as pastas

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
pt_BR: Isso é considerado apenas em combinação com “global-view-setting”.

en: Mark citations in the message “Preview”
pt_BR: Marcar citações na “Visualização” da mensagem

en: Mark citations in the message “Preview”.
pt_BR: Marcar citações na “Visualização” da mensagem.

en: Citation highlight color
pt_BR: Cor de ênfase de citação

en: Citation highlight color.
pt_BR: Cor de ênfase de citação.

en: Enable/disable caret mode
pt_BR: Habilitar/desabilitar o modo cursor

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
pt_BR: Habilitar o modo cursor, de forma que você veja um cursor ao ler correio.

en: Default charset in which to display messages
pt_BR: Conjunto de caracteres padrão para exibir mensagens

en: Default charset in which to display messages.
pt_BR: Conjunto de caracteres padrão para exibir mensagens.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
pt_BR: Automaticamente carrega imagens de mensagens HTML através de HTTP

en: Show notification about missing remote content
pt_BR: Mostrar notificação sobre a falta de conteúdo remoto

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
pt_BR: Quando a visualização de mensagem mostra uma mensagem que requer baixar um conteúdo remoto, enquanto o download não é permitido pelo usuário ou pelo site, então mostra uma notificação sobre isso no topo do painel de visualização.

en: Show Animations
pt_BR: Mostrar animações

en: Show animated images as animations.
pt_BR: Mostrar imagens animadas como animações.

en: Show all message headers
pt_BR: Exibe todos os cabeçalhos das mensagens

en: Show all the headers when viewing a messages.
pt_BR: Mostrar todos os cabeçalhos ao visualizar uma mensagem.

en: List of headers to show when viewing a message.
pt_BR: Lista de todos os cabeçalhos a serem mostrados ao visualizar uma mensagem.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
pt_BR: Cada cabeçalho é representado como um par: o nome do cabeçalho e um boolean indicando se o cabeçalho está habilitado. Cabeçalhos desabilitados não são mostrados ao se ver uma mensagem, mas ainda são listados nas Preferências.

en: Show photo of the sender
pt_BR: Mostrar foto do remetente

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
pt_BR: Mostra a foto do remetente no painel de leitura da mensagem.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
pt_BR: Procurar no libravatar.org a foto do remetente

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
pt_BR: Permite a busca no libravatar.org da foto do remetente.

en: Mark as Seen after specified timeout
pt_BR: Marcar como lida após o tempo limite especificado

en: Mark as Seen after specified timeout.
pt_BR: Marcar como lida após o tempo limite especificado.

en: Mark as Seen always after specified timeout
pt_BR: Marcar como lida sempre após o tempo limite especificado

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
pt_BR: Se definir para verdadeiro, a mensagem selecionada será definida como não legível após o tempo limite e também após alteração da pasta.

en: Timeout for marking messages as seen
pt_BR: Tempo limite para marcar a mensagem como lida

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
pt_BR: Tempo limite em milissegundos para marcar a mensagem como lida.

en: Show Attachment Bar
pt_BR: Mostrar barra de anexos

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
pt_BR: Mostra a barra de anexos abaixo do painel de visualização de mensagem quando a mensagem possui anexos.

en: Sender email-address column in the message list
pt_BR: Mostrar coluna do e-mail do remetente na lista de mensagens

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
pt_BR: Mostra o e-mail do remetente em uma coluna separada na lista de mensagens.

en: Show deleted messages in the message-list
pt_BR: Mostrar mensagens excluídas na lista de mensagens

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
pt_BR: Mostrar mensagens excluídas (riscadas) na lista de mensagens.

en: Show junk messages in the message-list
pt_BR: Mostrar mensagens spam na lista de mensagens

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
pt_BR: Mostra mensagens spam (riscadas de vermelho) na lista de mensagens.

en: Enable Unmatched search folder
pt_BR: Habilita a pasta de pesquisa não combinadas

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
pt_BR: Habilitar pasta de pesquisa não combinada dentro de Pastas de pesquisas. Ele não faz nada, se as Pastas de pesquisas estiverem desabilitadas.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
pt_BR: Oculta a visualização por pasta e remove a seleção

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
pt_BR: Esta chave é lida apenas uma vez e restaurada para “false” depois de lida. Isto desmarca o e-mail na lista e remove a visualização para aquela pasta.

en: Height of the message-list pane
pt_BR: Altura do painel de lista de mensagens

en: Height of the message-list pane.
pt_BR: Altura do painel de lista de mensagens.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
pt_BR: Se deve recolher cabeçalhos de mensagens na interface do usuário

en: Width of the message-list pane
pt_BR: Largura do painel de lista de mensagens

en: Width of the message-list pane.
pt_BR: Largura do painel de lista de mensagens.

en: Layout style
pt_BR: Disposição

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
pt_BR: O estilo de disposição determina a posição do painel de visualização em relação à lista de tarefas. “0” (visão clássica) lugares para o painel de visualização da lista de tarefas. “1” (visão vertical) lugares para visualizar o painel para a próxima lista de tarefas.

en: Variable width font
pt_BR: Fonte de largura variável

en: The variable width font for mail display.
pt_BR: A fonte de largura variável para exibição de correio.

en: Terminal font
pt_BR: Fonte do terminal

en: The terminal font for mail display.
pt_BR: A fonte do terminal para exibição de correio.

en: Use custom fonts
pt_BR: Usar fontes personalizadas

en: Use custom fonts for displaying mail.
pt_BR: Usa fontes personalizadas para exibir as mensagens.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
pt_BR: Comprimir exibição de endereços em PARA/CC/CCO

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
pt_BR: Comprimir exibição de endereços em PARA/CC/CCO para o número especificado em address_count.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
pt_BR: Número de endereços a serem exibidos nos campos PARA/CC/CCO

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
pt_BR: Esta opção define o número de endereços mostrados na visualização em lista de mensagens, além desse número será mostrado “...”.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
pt_BR: Mostra e-mails na parte de cabeçalhos da visualização de mensagem quando nome está disponível

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
pt_BR: Quando definido como falso, os endereços de e-mail que contêm o nome e as partes de e-mail nos cabeçalhos, como Para/Cc/Cco, serão mostrados apenas com a parte do nome, sem o e-mail real, com o nome clicável.

en: Thread the message-list based on Subject
pt_BR: Encadear a lista de mensagens baseado no assunto

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
pt_BR: Se deve retornar encadeamentos por assunto quando as mensagens não possuírem cabeçalhos “Em resposta para” ou “References”.

en: Default value for thread expand state
pt_BR: Valor padrão para o estado de expansão da discussão

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
pt_BR: Esta configuração especifica se as discussões devem ser expandidas ou recolhidas por padrão. É necessário reinicializar o Evolution.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
pt_BR: Se deve ordenar discussões com base na última mensagem nela

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
pt_BR: Esta configuração especifica se as discussões devem ser ordenadas com base na última mensagem em cada discussão, ao invés de ordenar por data de mensagem. É necessário reinicializar o Evolution.

en: Whether sort thread children always ascending
pt_BR: Se deve ordenar continuações de discussões sempre na ascendência

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
pt_BR: Esta configuração especifica se as continuações de discussões devem ser ordenadas sempre na ascendência, ao invés de usar a mesma organização de ordem que o nível raiz de discussões.

en: Whether to compress thread level
pt_BR: Se deve comprimir o nível de discussão

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
pt_BR: Defina como verdadeiro para compactar níveis de discussão para conversas planas, para tornar o nível não tão profundo.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
pt_BR: Ordenar contas em ordem alfabética em uma árvore de pastas

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
pt_BR: Informa como classificar contas em uma árvore de pastas usadas em um modo de exibição e-mail. Quando definido como verdadeiros contas são classificadas em ordem alfabética, com exceção de On This Computer e Search Folders, caso contrário contas são classificadas com base em uma ordem dada pelo usuário

en: Log filter actions
pt_BR: Registrar ações dos filtros

en: Log filter actions to the specified log file.
pt_BR: Registrar ações dos filtros no arquivo de registro especificado.

en: Logfile to log filter actions
pt_BR: Arquivo de registro onde registrar ações dos filtros

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
pt_BR: Se não definida, ou sendo “stdout”, então o registro é feito para stdout, em vez de um arquivo.

en: Flush Outbox after filtering
pt_BR: Descarregar caixa de saída após filtrar

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
pt_BR: Se a caixa de saída deve ser descarregada após completar a ação de filtrar. A função de descarregar caixa de saída somente irá acontecer quando for usado algum filtro de ação “Encaminhar para” e aproximadamente um minuto após a última ação de invocação.

en: Default forward style
pt_BR: Estilo de encaminhamento padrão

en: Default reply style
pt_BR: Estilo padrão de resposta

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
pt_BR: Tag de idioma de atribuição para encaminhamento e resposta, como pt_BR. Uma string vazia significa usar o mesmo idioma que a interface do usuário.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
pt_BR: Confirmar em caso de enviar com atalho (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
pt_BR: Pede confirmação ao usuário quando ele/ela enviar uma mensagem pelo atalho de teclado.

en: Prompt on empty subject
pt_BR: Perguntar em caso de assunto vazio

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
pt_BR: Pergunta ao usuário quando ele/ela tenta enviar uma mensagem com assunto vazio.

en: Prompt when emptying the trash
pt_BR: Perguntar ao esvaziar a lixeira

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
pt_BR: Pergunta ao usuário quando ele/ela tenta esvaziar a lixeira.

en: Prompt when user expunges
pt_BR: Perguntar quando o usuário excluir permanentemente

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
pt_BR: Pergunta ao usuário quando ele tenta excluir permanentemente uma pasta.

en: Prompt when user calls Empty Junk
pt_BR: Perguntar quando o usuário executa esvaziamento de spam

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
pt_BR: Pergunta ao usuário quando ele ou ela tenta esvaziar uma pasta de spam.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
pt_BR: Perguntar antes de enviar para destinatários que não possuírem um endereço de e-mail inseridos

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
pt_BR: Desabilita/habilita as confirmações que se repetem para avisar que você está tentando enviar uma mensagem para destinatários com endereços de e-mail não inseridos

en: Prompt when user only fills Bcc
pt_BR: Perguntar quando o usuário preenche apenas o Cco

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
pt_BR: Perguntar quando o usuário tenta enviar uma mensagem sem destinatários “Para” ou “Cc”.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
pt_BR: Perguntar quando o usuário tenta enviar HTML indesejado

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
pt_BR: Perguntar quando o usuário tenta enviar mensagem HTML para contatos que não as desejam.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
pt_BR: Perguntar quando o usuário tentar abrir 10 ou mais mensagens de uma vez

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
pt_BR: Se um usuário tentar abrir 10 ou mais mensagens ao mesmo tempo, perguntar ao usuário se ele realmente deseja fazê-lo.

en: Prompt while marking multiple messages
pt_BR: Perguntar quando várias mensagens forem marcadas

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
pt_BR: Habilita ou desabilita o aviso quando várias mensagens são marcadas.

en: Prompt when deleting messages in search folder
pt_BR: Perguntar ao excluir mensagens na pasta de pesquisa

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
pt_BR: Desabilita/habilita as confirmações que se repetem para avisar que excluir mensagens de uma pasta de pesquisa acarreta em exclusão permanente da mensagem, isto não é simplesmente removê-la dos resultados de pesquisa.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
pt_BR: Pergunta se deve ser copiada uma pasta ao arrastar &amp; soltar dentro da árvore de pastas

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
pt_BR: Valores possíveis são: “never” — para nunca copiar ao arrastar &amp; soltar pastas dentro da árvore de pastas, “always” — para sempre mover ao arrastar &amp; soltar pastas dentro da árvore de pastas sem perguntar ou “ask” — (ou qualquer outro valor) irá perguntar ao usuário.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
pt_BR: Pergunta se deve ser movida uma pasta ao arrastar &amp; soltar na árvore de pastas

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
pt_BR: Valores possíveis são: “never” — para nunca mover ao arrastar &amp; soltar pastas dentro da árvore de pastas, “always” — para sempre mover ao arrastar &amp; soltar pastas dentro da árvore de pastas sem perguntar ou “ask” — (ou qualquer outro valor) irá perguntar ao usuário.

en: Prompt when replying privately to list messages
pt_BR: Perguntar ao responder de forma particular à listas de mensagens

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
pt_BR: Desabilita/habilita as confirmações que se repetem para avisar que você está enviando uma resposta particular a uma mensagem proveniente de uma lista de discussão.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
pt_BR: Perguntar quando listas de discussão interceptarem respostas particulares

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
pt_BR: Desabilita/habilita as confirmações que se repetem para avisar que você está tentando enviar uma resposta particular para uma mensagem que foi recebida através de lista de discussão, mas as listas definem um cabeçalho de “Resposta para:” que redireciona sua resposta de volta para a lista

en: Prompt when replying to many recipients
pt_BR: Perguntar ao responder para muitos destinatários

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
pt_BR: Habilita/Desabilita as confirmações que se repetem para avisar que você está enviando uma resposta para muitas pessoas.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
pt_BR: Perguntar ao se alternar o formato do redator e o conteúdo precisar perder sua formatação

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
pt_BR: Isso desabilita/habilita as solicitações de confirmação que se repetem para avisar que você está alternando entre formato do redator e o conteúdo precisa perder sua formatação.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
pt_BR: Solicitar confirmação ao enviar para muitos destinatários Para e CC

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
pt_BR: Habilita e desabilita o pergunta ao enviar para muitos destinatários em Para e Cc. O “composer-many-to-cc-recips-num” define o limite.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
pt_BR: Política para fechamento automático de janela de navegador de mensagem ao encaminhar ou responder à mensagem exibida.

en: Empty Trash folders on exit
pt_BR: Esvaziar pastas lixeira ao sair

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
pt_BR: Esvaziar todas as pastas lixeiras ao sair do Evolution.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
pt_BR: Número mínimo em dias para esvaziar a lixeira ao sair

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
pt_BR: Tempo mínimo em dias para esvaziar a lixeira ao sair.

en: Last time Empty Trash was run
pt_BR: A última vez que a lixeira foi esvaziada

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
pt_BR: A última vez que a lixeira foi esvaziada, em dias desde 1 de Janeiro de 1970 (época).

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
pt_BR: Tempo em segundos que o erro deve ser mostrado na barra de estado.

en: Level beyond which the message should be logged.
pt_BR: Nível além de que a mensagem dever ser registrada.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
pt_BR: Isso admite três valores possíveis: “0” para erros, “1” para avisos. “2” para mensagens de depuração.

en: Show original “Date” header value.
pt_BR: Exibe o valor original do cabeçalho de “Data”.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
pt_BR: Exibe o cabeçalho original de “Data” (com uma hora local somente se o fuso horário for diferente). Caso contrário, sempre exibe o valor do cabeçalho “Data” no formato preferido do usuário e no fuso horário local.

en: List of Labels and their associated colors
pt_BR: Lista de rótulos e suas respectivas cores

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
pt_BR: Lista de rótulos que o componente de correio do Evolution conhece. A lista contém strings contendo nome:cor, onde cor usa a codificação hexadecimal HTML.

en: Check incoming mail being junk
pt_BR: Verificar se as mensagens recebidas são spam

en: Run junk test on incoming mail.
pt_BR: Executar teste de spam em mensagens recebidas.

en: Empty Junk folders on exit
pt_BR: Esvaziar pastas de spam ao sair

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
pt_BR: Esvaziar todas as pastas de spam ao sair do Evolution.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
pt_BR: Número mínimo de dias para esvaziar o spam ao sair

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
pt_BR: Tempo mínimo em dias para esvaziar o spam ao sair.

en: Last time Empty Junk was run
pt_BR: A última vez que o spam foi esvaziado

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
pt_BR: A última vez que o spam foi esvaziado, em dias, desde 1 de Janeiro de 1970 (época).

en: The default plugin for Junk hook
pt_BR: O plug-in padrão associado ao Spam

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
pt_BR: Este é o plug-in de spam padrão, mesmo que existam múltiplos plug-ins habilitados. Se o plug-in padrão listado estiver desabilitado, então este não retornará a outros plug-ins disponíveis.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
pt_BR: Determina se deve procurar no catálogo de endereços de e-mail do remetente

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
pt_BR: Procura no catálogo de endereços o e-mail do remetente. Se localizado, não será classificado como spam. A procura é feita nos catálogos marcados para preenchimento automático, e pode ser lenta se catálogos de endereços remotos (como LDAP) estiverem marcados para preenchimento automático.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
pt_BR: Determina se deve procurar para filtro de spam no catálogo local endereços apenas

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
pt_BR: Essa opção está relacionada à chave lookup_addressbook e é usada para determinar se deve procurar os endereços apenas no catálogo de endereços local para excluir e-mails enviados por contatos conhecidos do filtro de spam.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
pt_BR: Utilizar cabeçalhos personalizados para procurar por spam

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
pt_BR: Utiliza cabeçalhos personalizados para procurar por spam. Se esta opção estiver habilitada e os cabeçalhos forem mencionados, a verificação de spam será mais rápida.

en: Custom headers to use while checking for junk.
pt_BR: Cabeçalhos personalizados para uso ao verificar spam.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
pt_BR: Cabeçalhos personalizados para uso ao verificar spam. Os elementos da lista são expressões no formato “nome_do_cabeçalho=valor”.

en: UID string of the default account.
pt_BR: Texto UID da conta padrão.

en: Save directory
pt_BR: Salvar diretório

en: Directory for saving mail component files.
pt_BR: Diretório para salvar arquivos de e-mail.

en: Composer load/attach directory
pt_BR: Diretório de carga/anexo do redator

en: Directory for loading/attaching files to composer.
pt_BR: Diretório para carregar/anexar arquivos no redator.

en: Check for new messages on start
pt_BR: Verificar novas mensagens ao iniciar

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
pt_BR: Verificar por novas mensagens quando o Evolution for iniciado. Isto inclui também o envio de mensagens da caixa de saída.

en: Check for new messages in all active accounts
pt_BR: Verificar novas mensagens em todas as contas ativas

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
pt_BR: Verificar por novas mensagens em todas as contas ativas independente da opção “Verificar por novas mensagens a cada X minutos” quando o Evolution for iniciado. Esta opção é usada somente junto com a opção “send_recv_on_start”.

en: Server synchronization interval
pt_BR: Intervalo da sincronização do servidor

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
pt_BR: Controla com que frequência as alterações locais são sincronizadas com o servidor remoto de e-mails. O intervalo deve ser de pelo menos 30 segundos.

en: Allow expunge in virtual folders
pt_BR: Permitir a exclusão permanente em pastas virtuais

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
pt_BR: Habilitar a exclusão permanente em pastas virtuais, o que significa que o item de menu “Pasta”→“Excluir permanentemente” estará disponível em pastas virtuais, enquanto a exclusão real será feita em todas as pastas para todas as mensagens relacionadas pela pasta virtual, e não apenas na pasta virtual.

en: Inherit theme colors in HTML format
pt_BR: Herdar cores de temas no formato HTML

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
pt_BR: Quando habilitado, as cores de tema do plano de fundo, texto e links são enviados na mensagem formatada em HTML.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
pt_BR: Uma pasta de arquivamento para pastas de On This Computer.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
pt_BR: Uma pasta de arquivamento para o recurso Mensagem|Arquivar… quando em uma pasta de On This Computer.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
pt_BR: Se a barra de tarefas está visível na janela principal

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
pt_BR: Armazena se a barra de tarefas está visível na janela principal.

en: Width of the To Do bar in the main window
pt_BR: Largura da barra de tarefas na janela principal

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
pt_BR: Mantém a largura da barra de tarefas para a janela principal.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
pt_BR: Se a barra de tarefas está visível em uma subjanela

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
pt_BR: Armazena se a barra de tarefas está visível em uma subjanela.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
pt_BR: Largura da barra de tarefas em uma subjanela

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
pt_BR: Mantém a largura da barra de tarefas para uma subjanela.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
pt_BR: Se a barra de tarefas deve mostrar também tarefas completas

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
pt_BR: Armazena se a barra de tarefas deve mostrar também tarefas completas.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
pt_BR: Se a barra de tarefas deve mostrar também tarefas sem data para conclusão

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
pt_BR: Armazena se a barra de tarefas deve mostrar também tarefas sem data para conclusão.

en: How many days to show in the To Do bar
pt_BR: Quantos dias para mostrar na barra de tarefas pendentes

en: Values out of range are clamped to the boundary.
pt_BR: Os valores fora do intervalo são fixados no limite.

en: Show start up wizard
pt_BR: Mostrar o assistente de inicialização

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
pt_BR: Se deve mostrar o assistente de inicialização quando não há conta de correio configurada.

en: Whether go to the previous message after message deletion
pt_BR: Se deve ir para a mensagem anterior após a exclusão de uma mensagem

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
pt_BR: Se definido para verdadeiro, vai para a mensagem anterior quando a selecionada é excluída; ou para a mensagem seguinte, quando estiver definido para falso.

en: Show Subject above Sender in Messages column
pt_BR: Mostrar Assunto acima de Remetente na coluna Mensagens

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
pt_BR: Se deve mostrar o Assunto em cima do Remetente (De/Para) na coluna de Mensagens, geralmente mostrado na visão vertical/ampla da lista de mensagens

en: Visually wrap long lines in composer
pt_BR: Quebrar visualmente linhas longas no redator

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
pt_BR: Se deve quebrar visualmente as linhas longas de texto para evitar relamento horizontal

en: Alternative reply style
pt_BR: Estilo de resposta alternativa

en: Composer mode to use.
pt_BR: Modo de redator para usar.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
pt_BR: Posicionar o cursor no final de respostas alternativas

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
pt_BR: Isso determina se o cursor é colocado na parte superior da mensagem ou na parte inferior ao usar resposta alternativa.

en: Put the signature at the top of the message
pt_BR: Colocar a assinatura no começo da mensagem

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
pt_BR: Isso determina se a assinatura é colocada no começo da mensagem ou na parte inferior ao usar resposta alternativa.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
pt_BR: Aplicar modelo escolhido ao usar resposta alternativa

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
pt_BR: URI da pasta do último modelo escolhido para a resposta alternativa

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
pt_BR: UID da mensagem do último modelo escolhido para a resposta alternativa

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
pt_BR: Se deve preservar o assunto da mensagem original ao aplicar o modelo para resposta alternativa

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
pt_BR: Se deve definir “body” na URI de mailto: como estilo de parágrafo Pré-formatado. Se definido como “falso”, o estilo de parágrafo Normal será usado.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
pt_BR: Fechar a janela do navegador de mensagens quando a mensagem selecionada for excluída ou marcada como spam.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
pt_BR: Recolher pastas de arquivamento nos seletores Mover/Copiar mensagem para pasta e Ir para pasta.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
pt_BR: Onde procurar certificados S/MIME do destinatário ou chaves PGP ao criptografar mensagens.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
pt_BR: O valor “off” desativa completamente a pesquisa de certificados; o valor “autocompleted” fornece certificados apenas para contatos preenchidos automaticamente; o valor “books” usa certificados de contatos preenchidos automaticamente e pesquisas em catálogos marcados para preenchimento automático.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
pt_BR: Se Enviar/Receber deve também baixar mensagens para visualização desconectado.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
pt_BR: Se habilitado, sempre que Enviar/Receber é executado, ele também executa sincronização de mensagens para uso desconectado. A opção está desabilitada por padrão.

en: Whether display delivery notification parts inline.
pt_BR: Se deve exibir partes de notificação de entrega embutidas.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
pt_BR: Se habilitado, as partes “message/delivery-status” e “message/disposition-notification” são mostradas automaticamente embutidas.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
pt_BR: Se deve-se remover definição de cores fornecidas em e-mails em HTML.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
pt_BR: Se habilitado, remove definição de cores em e-mails em HTML, forçando o uso das cores do tema do ambiente.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
pt_BR: Se deve preservar o estado de expansão das pastas ao chamar Copiar/Mover para pasta.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
pt_BR: Se habilitado, a caixa de diálogo de Copiar/Mover para pasta preservará o estado de expansão das pastas na caixa de diálogo, caso contrário, todas as pastas serão expandidas.

en: Whether to print attachments.
pt_BR: Se deseja imprimir anexos.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
pt_BR: Se habilitado e caso seja possível, o conteúdo do anexo será impresso com a mensagem.

en: Size limit for text attachments to show
pt_BR: Tamanho limite de anexados em texto para mostrar

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
pt_BR: Define o tamanho em KB, o limite para mostrar anexos de texto na visualização da mensagem. Qualquer coisa acima desse limite não será possível mostrar em linha.

en: (Deprecated) Default forward style
pt_BR: (Obsoleto) Estilo de encaminhamento padrão

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, utilize “forward-style-name”.

en: (Deprecated) Default reply style
pt_BR: (Obsoleto) Estilo padrão de resposta

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, utilize “reply-style-name”.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
pt_BR: (Obsoleto) Lista de cabeçalhos personalizados e se eles estão habilitados.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, utilize “show-headers”.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
pt_BR: (Obsoleto) Carregar imagens de mensagens HTML usando HTTP

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, utilize “image-loading-policy”.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
pt_BR: (Obsoleto) Perguntar se deseja fechar a janela de mensagem quando o usuário encaminhar ou responder uma mensagem exibida

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
pt_BR: Esta chave tornou-se obsoleta na versão 3.10 e não deve mais ser utilizada. Em vez disso, utilize “browser-close-on-reply-policy”.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
pt_BR: ['anexo','anexar','anexando','anexado','anexada','anexei','anexou','attachment']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
pt_BR: Lista de indícios para o plug-in de lembrete de anexo procurar no corpo da mensagem

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
pt_BR: Lista de indícios para o plug-in de lembrete de anexo para procurar no corpo da mensagem.

en: Address book source
pt_BR: Origem do catálogo de endereços

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
pt_BR: Catálogo de endereços usado para armazenar automaticamente contatos sincronizados.

en: Auto sync Pidgin contacts
pt_BR: Sincronizar automaticamente contatos do Pidgin

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
pt_BR: Se os contatos do Pidgin devem ser sincronizados automaticamente.

en: Enable autocontacts
pt_BR: Ativar contatos automáticos

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
pt_BR: Se os contatos devem ser adicionados automaticamente ao catálogo de endereços do usuário.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
pt_BR: Se deve-se definir o campo “Arquivar em” como “Nome sobrenome”

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
pt_BR: Define “Arquivar em” como “Nome Sobrenome”, em vez de “Sobrenome, Nome”.

en: Pidgin address book source
pt_BR: Origem do catálogo de endereços do Pidgin

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
pt_BR: Catálogo de endereços usado para armazenar automaticamente contatos sincronizados do Pidgin.

en: Pidgin check interval
pt_BR: Intervalo de verificação do Pidgin

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
pt_BR: Intervalo de verificação para sincronização de contatos do Pidgin.

en: Pidgin last sync MD5
pt_BR: MD5 da última sincronização do Pidgin

en: Pidgin last sync MD5.
pt_BR: MD5 da última sincronização do Pidgin.

en: Pidgin last sync time
pt_BR: Hora da última sincronização do Pidgin

en: Pidgin last sync time.
pt_BR: Hora da última sincronização do Pidgin.

en: List of Custom Headers
pt_BR: Lista de cabeçalhos personalizados

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
pt_BR: A chave especifica a lista de cabeçalhos personalizados que você pode adicionar a uma mensagem enviada. O formato para especificar um cabeçalho e valor de cabeçalho é: Nome do cabeçalho personalizado seguido por “=” e os valores separados por “;”

en: Default External Editor
pt_BR: Editor externo padrão

en: The default command that must be used as the editor.
pt_BR: O comando padrão que deve ser usado como o editor.

en: Automatically launch when a new mail is edited
pt_BR: Iniciar automaticamente quando uma nova mensagem for editada

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
pt_BR: Automaticamente iniciar o editor quando a tecla for pressionada no compositor de mensagens.

en: Insert Face picture by default
pt_BR: Inserir imagem da face por padrão

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
pt_BR: Inserir imagem da face para mensagens de saída por padrão. A foto deve ser definida antes de definir esta configuração, ou então nada irá acontecer.

en: Delete processed
pt_BR: Exclusão processada

en: Whether to delete processed iTip objects
pt_BR: Se deve excluir objetos iTip processados

en: Preserve existing reminder by default
pt_BR: Preservar lembrete existente por padrão

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
pt_BR: Se deve predefinir a opção de preservar lembrete existente por padrão

en: Show invitation description provided by the sender
pt_BR: Mostrar a descrição do convite fornecida pelo remetente

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
pt_BR: Definido como true para mostrar descrição do convite como fornecido pelo remetente, se tal está disponível

en: Notify new messages for Inbox only.
pt_BR: Mensagem de notificação apenas na Caixa de Entrada.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
pt_BR: Se deve notificar novas mensagens apenas na caixa de entrada.

en: Enable D-Bus messages.
pt_BR: Habilitar mensagens D-Bus.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
pt_BR: Gera uma mensagem D-Bus quando uma nova mensagem chegar.

en: Enable icon in notification area.
pt_BR: Habilitar ícone na área de notificação.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
pt_BR: Mostrar uma ícone de novo e-mail na área de notificação quando novas mensagens chegarem.

en: Popup message together with the icon.
pt_BR: Mensagem instantânea junto com ícone.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
pt_BR: Se deve mostrar uma mensagem sobre o ícone quando uma nova mensagem chegar.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
pt_BR: Habilitar notificações audíveis quando novas mensagens chegarem.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
pt_BR: Se deve fazer um som, de qualquer tipo, quando novas mensagens forem recebidas. Se “false”, as teclas “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” e “notify-sound-use-theme” são ignoradas.

en: Whether to emit a beep.
pt_BR: Se deve emitir um bip.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
pt_BR: Se deve emitir um bip quando novas mensagens chegarem.

en: Sound filename to be played.
pt_BR: Nome do arquivo de som a ser tocado.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
pt_BR: Arquivo de som a ser reproduzido quando novas mensagens chegarem, se “notify-sound-play-file” for “true”.

en: Whether to play a sound file.
pt_BR: Reproduzir ou não um arquivo de som.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
pt_BR: Se deve tocar um som de um arquivo quando uma nova mensagem for recebida. O nome do arquivo de som é dado pela tecla “notify-sound-file”.

en: Use sound theme
pt_BR: Usar tema de som

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
pt_BR: Arquivo de som a ser tocado quando novas mensagens chegarem, do contrário será tocado um beep.

en: Do not notify for these accounts
pt_BR: Não notifica para essas contas

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
pt_BR: Contém UIDs de contas para as quais as notificações devem ser evitadas.

en: Mode to use when displaying mails
pt_BR: Modo para usar ao exibir e-mails

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
pt_BR: O modo a ser usado para exibir mensagens. “normal” faz o Evolution escolher a melhor parte para mostrar; “prefer_plain” o faz usar a parte de texto, se presente; “prefer_source” o faz usar a parte de texto, se presente, do contrário mostra fonte HTML; e “only plain” força o Evolution mostrar somente texto sem formatação

en: Whether to show suppressed HTML output
pt_BR: Mostrar saída HTML suprimida

en: List of Destinations for publishing
pt_BR: Lista de destinatários para publicação

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
pt_BR: A chave especifica a lista de destinos para onde publicar as agendas. Cada valor especifica um XML com configuração para publicação de um destino.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
pt_BR: Lista de atribuições para o destinatário e o endereço a ser usado com ela

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
pt_BR: A lista tem o formato “destinatário&lt;tab&gt;remetente”, em que o destinatário pode ser apenas parte do endereço e o remetente é um endereço de e-mail completo, que deve corresponder precisamente ao endereço De.

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
pt_BR: Lista de pares teclado/valores para o plug-in de modelo para substituir no corpo de uma mensagem.

en: Skip development warning dialog
pt_BR: Ignorar diálogo de alerta de desenvolvimento

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
pt_BR: Se o diálogo de alerta em versões de desenvolvimento do Evolution deve ou não ser ignorado.

en: Initial attachment view
pt_BR: Visualização inicial de anexo

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
pt_BR: Visualização inicial para componentes barra de anexos. “0” é visualização de ícones, “1” é visualização de listas.

en: Initial file chooser folder
pt_BR: Pasta inicial do seletor de arquivos

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
pt_BR: Pasta inicial para diálogos GtkFileChooser (seletor de arquivos).

en: Compression format used by autoar
pt_BR: Formato de compressão usado pelo autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
pt_BR: Formato de compressão usado ao comprimir diretórios anexados com autoar.

en: Compression filter used by autoar
pt_BR: Filtro de compressão usado pelo autoar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
pt_BR: Filtro de compressão usado ao comprimir diretórios anexados com autoar.

en: Start in offline mode
pt_BR: Iniciar no modo desconectado

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
pt_BR: Se o Evolution deve iniciar em modo desconectado em vez de modo conectado.

en: Offline folder paths
pt_BR: Caminhos de pastas off-line

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
pt_BR: Lista de caminhos para as pastas a serem sincronizadas para uso desconectado.

en: Enable express mode
pt_BR: Habilitar modo expresso

en: Flag that enables a much simplified user interface.
pt_BR: Opção que habilita uma interface de usuário mais simplificada.

en: List of button names to hide in the window switcher
pt_BR: Lista de nomes de botões para ocultar no alternador de janela

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
pt_BR: Valores válidos são “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” e “memos”. Alteração requer reinicialização do aplicativo.

en: Window buttons are visible
pt_BR: Botões de janela são visíveis

en: Whether the window buttons should be visible.
pt_BR: Se os botões de janela devem estar visíveis.

en: Window button style
pt_BR: Estilo dos botões de janela

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
pt_BR: O estilo de botões de janela. Pode ser “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. Se definido como “toolbar”, o estilo dos botões é determinado pela configuração da barra de ferramentas do GNOME.

en: Menubar is visible
pt_BR: A barra de menu está visível

en: Whether the menubar should be visible.
pt_BR: Se a barra de menu deve estar visível.

en: Toolbar is visible
pt_BR: A barra de ferramentas está visível

en: Whether the toolbar should be visible.
pt_BR: Se a barra de ferramentas deve estar visível.

en: Sidebar is visible
pt_BR: A barra lateral está visível

en: Whether the sidebar should be visible.
pt_BR: Se a barra lateral deve estar visível.

en: Statusbar is visible
pt_BR: A barra de estado está visível

en: Whether the status bar should be visible.
pt_BR: Se a barra de estado deve estar visível.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
pt_BR: ID ou apelido do componente a ser mostrado por padrão no início.

en: Default sidebar width
pt_BR: Largura padrão da barra lateral

en: The default width for the sidebar, in pixels.
pt_BR: A largura padrão para a barra lateral, em pixels.

en: Enable special WebKit developer features
pt_BR: Habilitar recursos especiais de desenvolvedor do WebKit

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
pt_BR: Qualquer alteração nesta opção requer reinício do Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
pt_BR: A última extensão sendo usada ao fazer backup os dados do Evolution.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
pt_BR: Pode ser “.gz” ou “.xz” e influencia em qual extensão estará pré-selecionada no seletor de arquivos.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
pt_BR: Prefixar a URI a ser usada para pesquisar na web com o texto selecionado.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
pt_BR: O prefixo de uma URL a ser usado para pesquisas na web. A seleção de texto real é escapada e anexada a essa string. A URI deve começar com https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
pt_BR: Tamanho mínimo da fonte para usar pelo WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
pt_BR: O tamanho mínimo da fonte em pixels usado para exibir texto no WebKitGTK. Esta configuração controla o menor tamanho absoluto. Valores diferentes de 0 podem quebrar layouts de página. Os valores negativos são tratados como 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
pt_BR: Conjunto de caracteres adicionais ilegais no nome do arquivo

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
pt_BR: Ao gerar nomes de arquivo a partir de strings personalizadas, alguns caracteres não imprimíveis ou reservados são substituídos por um sublinhado. Aqui está um conjunto de caracteres adicionais a serem substituídos.

en: Override toolbar icon size
pt_BR: Substituir o tamanho do ícone da barra de ferramentas

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
pt_BR: Controla o tamanho do ícone da barra de ferramentas. O valor “default” permite que o sistema/código decida qual é o melhor tamanho de ícone para a barra de ferramentas. Alterar a opção requer a reinicialização do aplicativo.

en: Whether to use header bar in the application
pt_BR: Se deve usar a barra de cabeçalho no aplicativo

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
pt_BR: Quando habilitado, adiciona botões à barra de cabeçalho. Isso também se aplica aos diálogos. Alterar a opção requer a reinicialização do aplicativo.

en: Use only local spam tests.
pt_BR: Usar apenas testes de SPAM locais.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
pt_BR: Usa apenas os testes de SPAM locais (sem DNS).

en: Full path command to run spamassassin
pt_BR: Caminho completo do comando para executar spamassassin

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
pt_BR: O caminho completo para um comando de spamassassin. Se não estiver definido, então um caminho em tempo de compilação é usado, geralmente /usr/bin/spamassassin. O comando não deve conter quaisquer argumentos.

en: Full path command to run sa-learn
pt_BR: Caminho completo para o comando para executa as-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
pt_BR: O caminho completo para um comando de sa-learn. Se não estiver definido, então um caminho em tempo de compilação é usado, geralmente /usr/bin/sa-learn. O comando não deve conter quaisquer argumentos.

en: Whether the text-highlight module is enabled
pt_BR: Se o módulo de realce de texto está habilitado

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
pt_BR: Nome do tema a usar, sendo padrão “bclear”

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
pt_BR: Use “highlight --list-scripts=themes” para obter a lista de temas instalados e, então, o valor para um deles. A alteração requer apenas reformatação de parte da mensagem para ter efeito, como usar clique com botão direito e Formatar como…

en: Manage your email, contacts and schedule
pt_BR: Gerencie seus e-mails, contatos e programação

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
pt_BR: Evolution é um aplicativo de gerenciamento de informações pessoais que provê funcionalidades de correio, agenda e catálogo de endereços.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
pt_BR: Evolution tem suporte uma ampla gama de formatos de dados padrão da indústria e protocolos de rede para troca de informações, com ênfase em padrões de conformidade e segurança. O Evolution também pode integrar perfeitamente com o Microsoft Exchange por meio da extensão “Exchange Web Services” (EWS).

en: The Evolution Team
pt_BR: A Equipe do Evolution

en: Groupware Suite
pt_BR: Suíte de Groupware

en: Evolution Mail and Calendar
pt_BR: Correio e agenda do Evolution

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
pt_BR: correio;email;calendário;agenda;contato;catálogo de endereços;tarefa;

en: New Window
pt_BR: Nova janela

en: Compose a Message
pt_BR: Redigir um mensagem

en: Contacts
pt_BR: Contatos

en: Calendar
pt_BR: Agenda

en: Mail
pt_BR: Correio

en: Memos
pt_BR: Memorandos

en: Tasks
pt_BR: Tarefas

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
pt_BR: Seleciona o componente Correio

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
pt_BR: Seleciona o componente Contatos

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
pt_BR: Seleciona o componente Agenda

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
pt_BR: Seleciona o componente Tarefas

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
pt_BR: Seleciona o componente Memorandos

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
pt_BR: Cria um novo item no componente atual

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
pt_BR: Alterna o foco entre os painéis

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
pt_BR: Abre o guia do usuário do Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
pt_BR: Limpa a barra de pesquisa

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
pt_BR: Move e-mails e contatos para pasta

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
pt_BR: Copia e-mails ou contatos para pasta

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt_BR: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
pt_BR: Abre em uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Close window
pt_BR: Fecha a janela

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
pt_BR: Sai do Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
pt_BR: Correio

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
pt_BR: Cria uma nova mensagem

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
pt_BR: Envia e recebe mensagens

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
pt_BR: Aplica filtros para seleção

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
pt_BR: Abre a seleção em nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
pt_BR: Vai para a pasta

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
pt_BR: Marca mensagens selecionadas como lidas

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
pt_BR: Marca mensagens selecionadas como não lidas

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
pt_BR: Exibe a próxima mensagem não lida

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
pt_BR: Exibe a mensagem não lida anterior

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
pt_BR: Encaminha as mensagens selecionadas

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
pt_BR: Responde ao remetente

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
pt_BR: Responde à lista

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
pt_BR: Responde a todos os destinatários

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
pt_BR: Rola para cima

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
pt_BR: Rola para baixo

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
pt_BR: Agenda

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
pt_BR: Cria um novo compromisso

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
pt_BR: Cria uma nova reunião

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
pt_BR: Cria uma nova tarefa

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
pt_BR: Cria um novo memorando

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
pt_BR: Vai para hoje

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
pt_BR: Vai para uma data

[ctx: shortcut window]
en: Day View
pt_BR: Visão de dia

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
pt_BR: Visão de semana útil

[ctx: shortcut window]
en: Week View
pt_BR: Visão de semana

[ctx: shortcut window]
en: Month View
pt_BR: Visão de mês

[ctx: shortcut window]
en: List View
pt_BR: Visualização de listas

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
pt_BR: Contatos

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
pt_BR: Cria um novo contato

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
pt_BR: Cria uma nova lista de contatos

en: _Address Cards
pt_BR: _Cartões de endereço

en: _List View
pt_BR: _Visão em lista

en: By _Company
pt_BR: Por _empresa

en: _Day View
pt_BR: _Visualização por data

en: _Work Week View
pt_BR: _Visão de semana de trabalho

en: W_eek View
pt_BR: Vi_são de semanal

en: _Month View
pt_BR: _Visão de mensal

en: _Year View
pt_BR: _Visualização por Ano

en: _Messages
pt_BR: _Mensagens

en: As _Sent Folder
pt_BR: Como _pasta _nviadas

en: By Su_bject
pt_BR: Por as_sunto

en: By Se_nder
pt_BR: Por _remetente

en: By S_tatus
pt_BR: Por es_tados

en: By _Follow Up Flag
pt_BR: Pela _marca de acompanhamento

en: For _Wide View
pt_BR: Para _visão ampla

en: As Sent Folder for Wi_de View
pt_BR: Como pasta de Enviadas para a vi_são ampla

en: _Memos
pt_BR: _Memorandos

en: _Tasks
pt_BR: _Tarefas

en: With _Due Date
pt_BR: Com _data para conclusão

en: With _Status
pt_BR: Com e_stados

en: This address book could not be opened.
pt_BR: Este catálogo de endereços não pôde ser aberto.

en: Failed to communicate with LDAP server.
pt_BR: Falha ao se comunicar com o servidor LDAP.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
pt_BR: Este servidor de catálogo de endereços não possui qualquer base de pesquisa sugerida.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
pt_BR: Este servidor não suporta informação de esquema LDAPv3.

en: Could not get schema information for LDAP server.
pt_BR: Não foi possível obter informação de esquema do servidor LDAP.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
pt_BR: O servidor LDAP não respondeu com informação de esquema válido.

en: Could not remove address book.
pt_BR: Não foi possível remover o catálogo de endereços.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir o catálogo de endereços “{0}”?

en: This address book will be removed permanently.
pt_BR: Este catálogo de endereços será removido permanentemente.

en: Do _Not Delete
pt_BR: _Não excluir

en: Delete remote address book “{0}”?
pt_BR: Excluir o catálogo de endereços remotos “{0}”?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Isso vai remover permanentemente o catálogo de endereços “{0}” do servidor. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: _Delete From Server
pt_BR: _Excluir do servidor

en: Category editor not available.
pt_BR: O editor de categorias não está disponível.

en: Unable to open address book “{0}”
pt_BR: Não foi possível abrir o catálogo de endereços “{0}”

en: Unable to perform search.
pt_BR: Não foi possível realizar pesquisa.

en: Failed to refresh address book “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar o catálogo de endereços “{0}”

en: Would you like to save your changes?
pt_BR: Você deseja salvar suas alterações?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
pt_BR: Você fez modificações neste contato. Deseja salvar estas alterações?

en: _Discard
pt_BR: _Descartar

en: Cannot move contact.
pt_BR: Não é possível mover o contato.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
pt_BR: Você está tentando mover um contato de um catálogo de endereços para outro, mas ele não pode ser removido da origem. Ao invés disso você deseja salvar uma cópia?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
pt_BR: A imagem que você selecionou é grande. Você deseja alterar o seu tamanho e armazená-la?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
pt_BR: Esperava-se uma imagem com tamanho até 96 × 96 pixels.

en: _Resize
pt_BR: _Redefinir

en: _Use as it is
pt_BR: _Usar como está

en: _Do not save
pt_BR: _Não salvar

en: Unable to save {0}.
pt_BR: Não foi possível salvar {0}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
pt_BR: Erro ao salvar {0} para {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
pt_BR: O endereço “{0}” já existe.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
pt_BR: Já existe um contato com este endereço. Ainda assim você deseja adicionar um novo contato com o mesmo endereço?

en: _Add
pt_BR: _Adicionar

en: Some addresses already exist in this contact list.
pt_BR: Alguns endereços já existem nesta lista de contato.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
pt_BR: Você está tentando adicionar endereços que já fazem parte dessa lista. Gostaria de adicioná-los assim mesmo?

en: Skip duplicates
pt_BR: Pular duplicados

en: Add with duplicates
pt_BR: Adicionar como duplicados

en: List “{0}” is already in this contact list.
pt_BR: Lista “{0}” já está nesta lista de contatos.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
pt_BR: Uma lista de contatos chamada “{0}” já está nesta lista de contatos. Você gostaria de adicioná-la assim mesmo?

en: Failed to delete contact
pt_BR: Falha ao excluir contatos

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
pt_BR: Você não possui permissão para excluir os contatos neste catálogo de endereços.

en: Cannot add new contact
pt_BR: Não foi possível adicionar um novo contato

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
pt_BR: “{0}” é um catálogo de endereços somente leitura e não pode ser modificado. Por favor, selecione outro catálogo de endereços da barra lateral na exibição de contatos.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
pt_BR: Não foi possível salvar um contato, pois o catálogo de endereços ainda está sendo aberto

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
pt_BR: Não foi possível salvar um contato no catálogo de endereços “{0}”, pois ele ainda está sendo aberto. Espere até que ele seja aberto ou selecione um catálogo de endereços diferente.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir o contato

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir o contato. Você pode tentar novamente movendo para outro contato e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Failed to refresh list of account address books
pt_BR: Falha ao atualizar a lista de catálogos de endereços da conta

en: Do you want to unset contact image?
pt_BR: Você deseja remover definição da imagem de contato?

en: Do _Not Unset
pt_BR: _Não remover definição

en: _Unset
pt_BR: _Remover definição

en: Contact already exists in the address book.
pt_BR: O contato já existe no catálogo de endereços.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
pt_BR: O contato “{0}” já existe no catálogo de endereços “{1}”. Deseja adicionar uma cópia dele em vez disso?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Add Copy
pt_BR: _Adicionar cópia

en: Show Telephone
pt_BR: Mostrar telefone

en: Show SIP Address
pt_BR: Mostrar endereço SIP

en: Show Instant Messaging
pt_BR: Mostrar mensageiro instantâneo

en: Show Web Addresses
pt_BR: Mostrar endereços Web

en: Show Job section
pt_BR: Mostrar dados profissionais

en: Show Miscellaneous
pt_BR: Mostrar informações diversas

en: Show Home Mailing Address
pt_BR: Mostrar endereço residencial

en: Show Work Mailing Address
pt_BR: Mostrar endereço profissional

en: Show Other Mailing Address
pt_BR: Mostrar outros endereços

en: Show Notes
pt_BR: Mostrar notas

en: Show Certificates
pt_BR: Mostrar certificados

en: Options
pt_BR: Opções

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Nic_kname:
pt_BR: _Apelido:

en: _File under:
pt_BR: A_rquivar em:

en: _Where:
pt_BR: On_de:

en: Ca_tegories...
pt_BR: Ca_tegorias…

en: Full _Name...
pt_BR: _Nome completo…

en: Email
pt_BR: E-mail

en: _Wants to receive HTML mail
pt_BR: Dese_ja receber correio HTML

en: Telephone
pt_BR: Telefone

en: SIP Address
pt_BR: Endereço SIP

en: Instant Messaging
pt_BR: Mensagens instantâneas

en: Contact
pt_BR: Contato

en: _Home Page:
pt_BR: _Página web:

en: _Calendar:
pt_BR: Agen_da:

en: _Free/Busy:
pt_BR: Disponibi_lidade:

en: _Video Chat:
pt_BR: Bate-papo com _vídeo:

en: Home Page:
pt_BR: Página web:

en: Calendar:
pt_BR: Agenda:

en: Free/Busy:
pt_BR: Disponibilidade:

en: Video Chat:
pt_BR: Bate-papo com vídeo:

en: Web Addresses
pt_BR: Endereços Web

en: _Profession:
pt_BR: _Profissão:

[ctx: Job]
en: _Title:
pt_BR: _Cargo:

en: _Company:
pt_BR: Em_presa:

en: _Department:
pt_BR: _Departamento:

en: _Office:
pt_BR: Escritóri_o:

en: _Manager:
pt_BR: _Gerente:

en: _Assistant:
pt_BR: _Assistente:

en: Job
pt_BR: Trabalho

en: _Spouse:
pt_BR: Côn_juge:

en: _Birthday:
pt_BR: Aniver_sário:

en: _Anniversary:
pt_BR: Bod_as:

en: Anniversary
pt_BR: Bodas

en: Birthday
pt_BR: Aniversário

note: Other options
en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Personal Information
pt_BR: Informações pessoais

en: _City:
pt_BR: _Cidade:

en: _Zip/Postal Code:
pt_BR: CEP/Códi_go postal:

en: _State/Province:
pt_BR: E_stado/Província:

en: _Country:
pt_BR: _País:

en: _PO Box:
pt_BR: Caixa _postal:

en: _Address:
pt_BR: _Endereço:

en: Home
pt_BR: Casa

en: Work
pt_BR: Trabalho

en: Other
pt_BR: Outro

en: Mailing Address
pt_BR: Endereço de correio

en: Notes
pt_BR: Notas

en: Add _PGP
pt_BR: Adicionar _PGP

en: Add _X.509
pt_BR: Adicionar _X.509

en: _Remove
pt_BR: _Remover

en: Load P_GP
pt_BR: Carregar P_GP

en: _Load X.509
pt_BR: _Carregar X.509

en: Certificates
pt_BR: Certificados

en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: _Redo
pt_BR: _Refazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Error adding contact
pt_BR: Erro ao adicionar contato

en: Error modifying contact
pt_BR: Erro ao modificar contato

en: Error removing contact
pt_BR: Erro ao remover contato

en: Contact Editor
pt_BR: Editor de contatos

en: Contact Editor — %s
pt_BR: Editor de contatos — %s

en: X.509 certificates
pt_BR: Certificados X.509

en: PGP keys
pt_BR: Chaves PGP

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: Open PGP key
pt_BR: Abrir chave PGP

en: Open X.509 certificate
pt_BR: Abrir certificado X.509

en: _Open
pt_BR: A_brir

en: Chosen file is not a local file.
pt_BR: O arquivo escolhido não é um arquivo local.

en: Failed to load certificate: %s
pt_BR: Falha ao carregar o certificado: %s

en: Save PGP key
pt_BR: Salvar chave PGP

en: Save X.509 certificate
pt_BR: Salvar certificado X.509

en: Failed to save certificate: %s
pt_BR: Falha ao salvar o certificado: %s

en: Please select an image for this contact
pt_BR: Por favor, selecione uma imagem para este contato

en: _No image
pt_BR: _Sem imagem

en: The contact data is invalid:
pt_BR: Os dados do contato são inválidos:

en: “%s” has an invalid format
pt_BR: “%s” possui um formato inválido

en: “%s” cannot be a future date
pt_BR: “%s” não pode ser uma data futura

en: %s“%s” has an invalid format
pt_BR: %s“%s” possui um formato inválido

en: %s“%s” is empty
pt_BR: %s“%s” está vazio

en: Invalid contact.
pt_BR: Contato inválido.

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: Contact Quick-Add
pt_BR: Adição rápida de contato

en: _Edit Full
pt_BR: _Editar completo

en: _Full name
pt_BR: Nome _completo

en: E_mail
pt_BR: E-mai_l

en: _Select Address Book
pt_BR: _Selecionar catálogo de endereços

en: Mr.
pt_BR: Sr.

en: Mrs.
pt_BR: Sra.

en: Ms.
pt_BR: Srta.

en: Miss
pt_BR: Senhorita

en: Full Name
pt_BR: Nome completo

en: _First:
pt_BR: _Nome:

[ctx: FullName]
en: _Title:
pt_BR: _Tratamento:

en: _Middle:
pt_BR: Nome do _meio:

en: _Last:
pt_BR: _Sobrenome:

en: _Suffix:
pt_BR: S_ufixo:

en: Contact List Editor
pt_BR: Editor de lista de contatos

en: _List name:
pt_BR: _Nome da lista:

en: Members
pt_BR: Membros

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
pt_BR: _Digite um endereço de e-mail ou arraste um contato para a lista abaixo:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
pt_BR: _Ocultar endereços ao enviar correio para esta lista

en: Add an email to the List
pt_BR: Adicionar um e-mail à lista

en: Remove an email address from the List
pt_BR: Remover um endereço de e-mail da lista

en: _Select...
pt_BR: _Selecionar…

en: Insert email addresses from Address Book
pt_BR: Inserir endereço e-mail do catálogo de endereços

en: _Top
pt_BR: _Superior

en: _Up
pt_BR: _Acima

en: _Down
pt_BR: A_baixo

en: _Bottom
pt_BR: I_nferior

en: Contact List Members
pt_BR: Membros da lista de contatos

en: _Members
pt_BR: _Membros

en: Error adding list
pt_BR: Erro ao adicionar lista

en: Error modifying list
pt_BR: Erro ao modificar lista

en: Error removing list
pt_BR: Erro ao remover lista

en: Name contains
pt_BR: Nome contém

en: Email begins with
pt_BR: E-mail começa com

en: Any field contains
pt_BR: Qualquer campo contém

en: evolution address book
pt_BR: catálogo de endereços do Evolution

en: Copy _Email Address
pt_BR: Copiar _endereço de e-mail

en: Copy the email address to the clipboard
pt_BR: Copia o endereço de e-mail para a área de transferência

en: _Send New Message To…
pt_BR: En_viar nova mensagem para…

en: Send a mail message to this address
pt_BR: Envia uma mensagem para estes endereços

en: Click to mail %s
pt_BR: Clique para enviar correio para %s

en: Click to open map for %s
pt_BR: Clique para abrir o mapa para %s

en: Open map
pt_BR: Abrir mapa

en: List Members:
pt_BR: Listar membros:

en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Nickname
pt_BR: Apelido

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Company
pt_BR: Empresa

en: Department
pt_BR: Departamento

en: Office
pt_BR: Escritório

en: Profession
pt_BR: Profissão

en: Position
pt_BR: Cargo

en: Manager
pt_BR: Gerente

en: Assistant
pt_BR: Assistente

en: Video Chat
pt_BR: Bate-papo com vídeo

en: Free/Busy
pt_BR: Disponibilidade

en: Address
pt_BR: Endereço

en: Home Page
pt_BR: Página web

en: Web Log
pt_BR: Web log

en: Spouse
pt_BR: Cônjuge

en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Note
pt_BR: Nota

en: List Members
pt_BR: Listar membros

en: Job Title
pt_BR: Função

en: Home page
pt_BR: Página web

en: Unnamed
pt_BR: Sem nome

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Merge Contact
pt_BR: Juntar contatos

en: _Merge
pt_BR: _Juntar

en: Duplicate Contact Detected
pt_BR: Detectado um contato duplicado

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
pt_BR: O nome ou o endereço de e-mail deste contato já existe
    nesta pasta. Você gostaria de salvar as alterações assim mesmo?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
pt_BR: O nome ou o endereço de e-mail deste contato já existe
    nesta pasta. Você gostaria de adicioná-lo assim mesmo?

en: Changed Contact:
pt_BR: Contato alterado:

en: New Contact:
pt_BR: Novo contato:

en: Conflicting Contact:
pt_BR: Contato conflitante:

en: Old Contact:
pt_BR: Contato antigo:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
pt_BR: Não foi possível abrir esse catálogo de endereços. Isso significa que esse catálogo não está marcado para uso desconectado ou ainda não foi baixado para uso desconectado. Por favor, carregue o catálogo de endereços quando estiver no modo conectado para baixar seu conteúdo.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
pt_BR: Não foi possível abrir este catálogo de endereços. Por favor, verifique se o caminho %s existe e se você possui as permissões para acessá-lo.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
pt_BR: Esta versão do Evolution não foi compilada com suporte a LDAP. Para usar LDAP no Evolution, você deve instalar um pacote do Evolution com LDAP habilitado.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
pt_BR: Não foi possível abrir este catálogo de endereços. Isto significa que você digitou um URI incorreto ou que o servidor está fora do ar.

en: Detailed error message:
pt_BR: Mensagem de erro detalhada:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
pt_BR: A consulta encontrou mais cartões que o servidor está configurado 
    para retornar, ou que o Evolution está configurado para exibir.
    Por favor, torne a sua pesquisa mais específica ou aumente o limite 
    nas preferências do servidor de diretório para este catálogo de endereços.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
pt_BR: O tempo para executar esta consulta excedeu o limite do servidor ou o
    limite que você configurou para este catálogo de endereços. Por favor,
    torne a sua pesquisa mais específica ou aumente o limite de tempo nas
    preferências do servidor de diretório para este catálogo de endereços.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
pt_BR: O backend para este catálogo de endereços não pôde analisar esta consulta. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
pt_BR: O backend para este catálogo de endereços se recusou a processar esta consulta. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
pt_BR: Esta consulta não foi concluída com sucesso. %s

en: Select Address Book
pt_BR: Selecionar catálogo de endereços

en: list
pt_BR: lista

en: Move contact to
pt_BR: Mover contato para

en: Copy contact to
pt_BR: Copiar contato para

en: Move contacts to
pt_BR: Mover contatos para

en: Copy contacts to
pt_BR: Copiar contatos para

en: No contacts
pt_BR: Sem contatos

en: %d contact | %d contacts
pt_BR[0]: %d contato
pt_BR[1]: %d contatos

en: Error getting book view
pt_BR: Erro ao obter exibição do catálogo

en: Search Interrupted
pt_BR: Pesquisa interrompida

en: Error modifying card
pt_BR: Erro ao modificar o cartão

en: Cut selected contacts to the clipboard
pt_BR: Recortar os contatos selecionados para a área de transferência

en: Copy selected contacts to the clipboard
pt_BR: Copia os contatos selecionados para a área de transferência

en: Paste contacts from the clipboard
pt_BR: Cola os contatos da área de transferência

en: Delete selected contacts
pt_BR: Exclui os contatos selecionados

en: Select all visible contacts
pt_BR: Seleciona todos os contatos visíveis

en: Searching for the Contacts…
pt_BR: Pesquisando por contatos…

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estas listas de contatos?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estas listas de contatos?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a lista de contatos (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estes contatos?

en: Are you sure you want to delete this contact?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir este contato?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir este contato (%s)?

en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
pt_BR[0]: Abrir %d contatos também abrirá %d novas janelas.
    Você realmente deseja exibir todos estes contatos?
pt_BR[1]: Abrir %d contatos também abrirá %d novas janelas.
    Você realmente deseja exibir todos estes contatos?

en: _Don’t Display
pt_BR: Não _mostrar

en: Display _All Contacts
pt_BR: Mostr_ar todos os contatos

en: File As
pt_BR: Arquivar como

en: Given Name
pt_BR: Primeiro nome

en: Family Name
pt_BR: Sobrenome

en: Email 2
pt_BR: E-mail 2

en: Email 3
pt_BR: E-mail 3

en: Assistant Phone
pt_BR: Telefone do assistente

en: Business Phone
pt_BR: Telefone comercial

en: Business Phone 2
pt_BR: Telefone comercial 2

en: Business Fax
pt_BR: Fax comercial

en: Callback Phone
pt_BR: Telefone de retorno

en: Car Phone
pt_BR: Telefone do carro

en: Company Phone
pt_BR: Telefone da empresa

en: Home Phone
pt_BR: Telefone residencial

en: Home Phone 2
pt_BR: Telefone residencial 2

en: Home Fax
pt_BR: Fax residencial

en: ISDN Phone
pt_BR: Fone ISDN

en: Mobile Phone
pt_BR: Telefone celular

en: Other Phone
pt_BR: Outro telefone

en: Other Fax
pt_BR: Outro fax

en: Primary Phone
pt_BR: Telefone principal

en: Radio
pt_BR: Rádio

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Title
pt_BR: Tratamento

en: Role
pt_BR: Função

en: Web Site
pt_BR: Site da web

en: Journal
pt_BR: Diário

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Contact List:
pt_BR: Lista de contatos:

en: Contact:
pt_BR: Contato:

en: evolution minicard
pt_BR: minicartão do Evolution

en: New Contact
pt_BR: Novo contato

en: New Contact List
pt_BR: Nova lista de contatos

en: current address book folder %s has %d card | current address book folder %s has %d cards
pt_BR[0]: pasta atual do catálogo de endereços %s possui %d cartão
pt_BR[1]: pasta atual do catálogo de endereços %s possui %d cartões

en: Contacts Map
pt_BR: Mapa de contatos

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
pt_BR: _Ampliar

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
pt_BR: _Reduzir

note: Search button
en: _Find
pt_BR: _Localizar

en: 
    
    Searching for the Contacts…
pt_BR: 
    
    Pesquisando por contatos…

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
pt_BR: 
    
    Pesquisa pelo contato
    
    ou clique duas vezes aqui para criar um novo contato.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
pt_BR: 
    
    Não há itens neste modo de exibição.
    
    Clique duas vezes aqui para criar um novo contato.

en: 
    
    Search for the Contact.
pt_BR: 
    
    Pesquisa pelo contato.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
pt_BR: 
    
    Não há itens neste modo de exibição.

en: Importing…
pt_BR: Importando…

en: Can’t open .csv file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo .csv

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
pt_BR: Contatos do Outlook CSV ou Tab (CSV, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
pt_BR: Importador de contatos CSV e Tab do Outlook

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
pt_BR: Contatos do Mozilla CSV ou Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
pt_BR: Importador de contatos CSV e Tab do Mozilla

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
pt_BR: Contatos CSV ou Tab do Evolution (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
pt_BR: Importador de contatos CSV e Tab do Evolution

en: Can’t open .ldif file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo .ldif

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
pt_BR: Formato de troca de dados LDAP (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
pt_BR: Importador LDIF do Evolution

en: Evolution vCard Importer
pt_BR: Importador vCard do Evolution

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
pt_BR: Página %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
pt_BR: E-mail profissional

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
pt_BR: E-mail particular

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
pt_BR: Outro e-mail

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
pt_BR: Endereço SIP profissional

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
pt_BR: Endereço SIP particular

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
pt_BR: Outro endereço SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
pt_BR: E-mail

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
pt_BR: Telefone

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
pt_BR: Você deseja enviar um aviso de cancelamento a todos os participantes?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
pt_BR: Se você não enviar um aviso de cancelamento, os outros participantes poderão não saber que a reunião foi cancelada.

en: Do _not Send
pt_BR: _Não enviar

en: _Send Notice
pt_BR: _Enviar notificação

en: Are you sure you want to delete this meeting?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta reunião?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre esta reunião serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
pt_BR: Se você não enviar um aviso de cancelamento, os outros participantes poderão não saber que a tarefa foi excluída.

en: Are you sure you want to delete this task?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta tarefa?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre esta tarefa serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
pt_BR: Você deseja enviar um aviso de cancelamento para este memorando?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
pt_BR: Se você não enviar um aviso de cancelamento, os outros participantes poderão não saber que o memorando foi excluído.

en: Are you sure you want to delete this memo?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir este memorando?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre este memorando serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a reunião com o título “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir o compromisso com o título “{0}”?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre este compromisso serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir este compromisso?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a tarefa “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir o memorando “{0}”?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre este memorando serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estes {0} compromissos?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre estes compromissos serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estas {0} tarefas?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre estas tarefas serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir estes {0} memorandos?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
pt_BR: Todas as informações sobre estes memorandos serão excluídas e não poderão ser recuperadas.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
pt_BR: Você deseja salvar as alterações realizadas para esta reunião?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
pt_BR: Você fez alterações nesta reunião, mas ainda não as salvou.

en: _Save Changes
pt_BR: _Salvar alterações

en: _Discard Changes
pt_BR: _Descartar alterações

en: Would you like to save your changes to this appointment?
pt_BR: Você deseja salvar as alterações realizadas neste compromisso?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
pt_BR: Você fez alterações neste compromisso, mas ainda não as salvou.

en: Would you like to save your changes to this task?
pt_BR: Você deseja salvar as alterações realizadas nesta tarefa?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
pt_BR: Você fez alterações nesta tarefa, mas ainda não as salvou.

en: Would you like to save your changes to this memo?
pt_BR: Você deseja salvar as alterações realizadas neste memorando?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
pt_BR: Você fez alterações neste memorando mas ainda não as salvou.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
pt_BR: Você deseja enviar convites de reunião aos participantes?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
pt_BR: Convites serão enviados por e-mail a todos os participantes, permitindo que eles respondam.

en: _Send
pt_BR: _Enviar

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
pt_BR: Você deseja enviar informações atualizadas de reunião aos participantes?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
pt_BR: Enviar informações atualizadas permite que os outros participantes mantenham as suas agendas atualizadas.

en: Would you like to send this task to participants?
pt_BR: Você deseja enviar esta tarefa aos participantes?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
pt_BR: Convites serão enviados por e-mail a todos os participantes, permitindo que eles aceitem esta tarefa.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
pt_BR: Transferência em progresso. Você deseja salvar a tarefa?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
pt_BR: Existem alguns anexos sendo baixados. Salvar a tarefa agora causará a perda desses anexos.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
pt_BR: Transferência em progresso. Você deseja salvar o compromisso?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
pt_BR: Existem alguns anexos sendo baixados. Salvar o compromisso agora causará a perda desses anexos.

en: Would you like to send updated task information to participants?
pt_BR: Você deseja enviar informação atualizada de tarefa aos participantes?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
pt_BR: Enviar informações atualizadas permite que os outros participantes mantenham as suas listas de tarefas atualizadas.

en: Would you like to send this memo to participants?
pt_BR: Você deseja enviar este memorando aos participantes?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
pt_BR: Convites serão enviados por e-mail a todos os participantes, permitindo que eles aceitem este memorando.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
pt_BR: Você deseja enviar informações atualizadas do memorando aos participantes?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
pt_BR: Enviar informações atualizadas permite que os outros participantes mantenham as suas listas de memorandos atualizadas.

en: Editor could not be loaded.
pt_BR: O editor não pôde ser carregado.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a agenda “{0}”?

en: This calendar will be removed permanently.
pt_BR: Esta agenda será removida permanentemente.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a lista de tarefas “{0}”?

en: This task list will be removed permanently.
pt_BR: Esta lista de tarefas será removida permanentemente.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a lista de memorando “{0}”?

en: This memo list will be removed permanently.
pt_BR: Esta lista de memorandos será removida permanentemente.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a agenda remota “{0}”?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Isto irá remover permanentemente a agenda “{0}” do servidor. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a lista de tarefas remota “{0}”?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Isto irá remover permanentemente a lista de tarefas “{0}” do servidor. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a lista de memorando remotas “{0}”?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Isto irá remover permanentemente a lista de memorandos “{0}” do servidor. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja salvar o compromisso sem um resumo?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
pt_BR: Adicionar um resumo explicativo ao seu compromisso dará uma ideia do que o compromisso se trata.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja salvar a tarefa sem um resumo?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
pt_BR: Adicionar um resumo explicativo à sua tarefa dará uma ideia do que a sua tarefa se trata.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja salvar o memorando sem um resumo?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
pt_BR: Ocorreu erro ao carregar a agenda “{0}”

en: The calendar is not marked for offline usage.
pt_BR: A agenda não está configurada para uso desconectado.

en: Cannot save event
pt_BR: Não foi possível salvar o evento

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
pt_BR: “{0}” é uma agenda somente de leitura e não pode ser modificada. Por favor, selecione outra agenda que aceite marcação de compromissos.

en: Cannot save task
pt_BR: Não foi possível tarefa

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
pt_BR: “{0}” não suporta atribuição de tarefas, por favor, selecione uma lista de tarefas diferente.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
pt_BR: Ocorreu erro ao carregar a lista de tarefas “{0}”

en: The task list is not marked for offline usage.
pt_BR: A lista de tarefas não está configurada para uso desconectado.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
pt_BR: Ocorreu erro ao carregar a lista de memorandos “{0}”

en: The memo list is not marked for offline usage.
pt_BR: A lista de memorandos não está configurada para uso desconectado.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
pt_BR: Falha ao adicionar fuso horário a “{0}”

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
pt_BR: Falha ao salvar os anexos

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao abrir a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao abrir a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
pt_BR: Falha ao abrir a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao criar um evento na agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao criar um memorando na lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao criar uma tarefa na lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao modificar um evento na agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao modificar um memorando na lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao modificar uma tarefa na lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao excluir um evento da agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao excluir um memorando da lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao excluir uma tarefa da lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar um evento na agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar um memorando na lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar uma tarefa na lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao enviar um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao enviar um memorando para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao enviar uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
pt_BR: Erro ao criar visualização para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
pt_BR: Erro ao criar visualização para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
pt_BR: Erro ao criar visualização para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao copiar um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao copiar uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao copiar um memorando para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao mover um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao mover uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao mover um memorando para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao obter um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
pt_BR: Falha ao obter uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao obter um memorando da lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
pt_BR: Copiando um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
pt_BR: Copiando uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
pt_BR: Copiando um memorando para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
pt_BR: Movendo um evento para a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
pt_BR: Movendo uma tarefa para a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
pt_BR: Movendo um memorando para a lista de memorandos “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar a agenda “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar a lista de tarefas “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao atualizar a lista de memorandos “{0}”

en: Failed to make an occurrence movable
pt_BR: Falha ao tornar móvel uma ocorrência

en: Something has gone wrong when displaying the event
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir o evento

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir o evento. Você pode tentar novamente movendo para outro evento e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir o memorando

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir o memorando. Você pode tentar novamente movendo para outro memorando e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the task
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir a tarefa

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir a tarefa. Você pode tentar novamente movendo para outra tarefa e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Do you want to detach event from the series?
pt_BR: Você quer separar o evento da série?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
pt_BR: O evento “{0}” será separado de sua série e salvo como um novo evento autônomo.

en: _Detach and Create Copy
pt_BR: _Desanexar e criar cópia

en: Summary
pt_BR: Resumo

en: contains
pt_BR: contém

en: does not contain
pt_BR: não contém

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Any Field
pt_BR: Qualquer campo

en: Classification
pt_BR: Classificação

en: is
pt_BR: é

en: is not
pt_BR: não é

en: Public
pt_BR: Público

en: Private
pt_BR: Particular

en: Confidential
pt_BR: Confidencial

en: Organizer
pt_BR: Organizador

en: Attendee
pt_BR: Participante

en: Location
pt_BR: Local

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Attachments
pt_BR: Anexos

en: Exist
pt_BR: Existe

en: Do Not Exist
pt_BR: Não existe

en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

en: Occurs
pt_BR: Ocorre

en: Less Than
pt_BR: É menor que

en: Exactly
pt_BR: Exatamente

en: More Than
pt_BR: É maior que

en: Expression
pt_BR: Expressão

en: Summary Contains
pt_BR: O resumo contém

en: Description Contains
pt_BR: A descrição contém

en: with one guest | with %d guests
pt_BR[0]: com um convidado
pt_BR[1]: com %d convidados

en: Comments: %s
pt_BR: Comentários: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
pt_BR: Tentativa

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
pt_BR: Confirmada

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
pt_BR: Rascunho

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
pt_BR: Não iniciada

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
pt_BR: Precisa de ação

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
pt_BR: Em progresso

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
pt_BR: Concluída

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Accepted
pt_BR: Aceito

en: Declined
pt_BR: Recusado

en: Tentative
pt_BR: Preliminar

en: Delegated
pt_BR: Representado

en: Needs action
pt_BR: Precisa de ação

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
pt_BR: Estado

en: No Summary
pt_BR: Sem resumo

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
pt_BR: Organizador: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
pt_BR: Organizador: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
pt_BR: Local: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
pt_BR: Início: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
pt_BR: Início: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
pt_BR: Prazo: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
pt_BR: Concluída: %s

en: New Appointment
pt_BR: Novo compromisso

en: New All Day Event
pt_BR: Novo evento de dia inteiro

en: New Meeting
pt_BR: Nova reunião

en: Go to Today
pt_BR: Ir para hoje

en: Go to Date
pt_BR: Ir para data

en: It has reminders.
pt_BR: Tem lembretes.

en: It has recurrences.
pt_BR: Tem recorrências.

en: It is a meeting.
pt_BR: É uma reunião.

en: Calendar Event: Summary is %s.
pt_BR: Evento de agenda: o resumo é %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
pt_BR: Evento de agenda: não tem resumo.

en: calendar view event
pt_BR: exibição de evento da agenda

en: Grab Focus
pt_BR: Capturar foco

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
pt_BR[0]: Tem %d evento.
pt_BR[1]: Tem %d eventos.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
pt_BR: Não tem eventos.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
pt_BR: Exibição de semana útil: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
pt_BR: Exibição de dia: %s. %s

en: calendar view for a work week
pt_BR: exibição de agenda para uma semana útil

en: calendar view for one or more days
pt_BR: exibição de agenda para um ou mais dias

en: a table to view and select the current time range
pt_BR: uma tabela para ver e selecionar o intervalo de tempo vigente

en: Jump button
pt_BR: Botão de salto

en: Click here, you can find more events.
pt_BR: Clique aqui, você pode localizar mais eventos.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
pt_BR: Tocar um som

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
pt_BR: Exibir um alerta

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
pt_BR: Enviar um e-mail

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
pt_BR: Executar um programa

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
pt_BR: Ação desconhecida a ser executada

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
pt_BR: %s %s antes do início

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
pt_BR: %s %s após o início

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
pt_BR: %s ao iniciar

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
pt_BR: %s %s antes do término

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
pt_BR: %s %s após o término

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
pt_BR: %s ao terminar

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
pt_BR: %s às %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
pt_BR: %s para um tipo de gatilho desconhecido

en: Month View: %s. %s
pt_BR: Visão de mês: %s. %s

en: Week View: %s. %s
pt_BR: Visão de semana: %s. %s

en: calendar view for a month
pt_BR: exibição de agenda para um mês

en: calendar view for one or more weeks
pt_BR: exibição de agenda para uma ou mais semanas

en: Untitled
pt_BR: Sem título

en: Categories:
pt_BR: Categorias:

en: Location:
pt_BR: Local:

en: Start Date:
pt_BR: Data de início:

en: End Date:
pt_BR: Data de término:

en: Recurs:
pt_BR: Repete:

en: Due Date:
pt_BR: Data para conclusão:

en: Estimated duration:
pt_BR: Duração estimada:

en: Status:
pt_BR: Estado:

en: High
pt_BR: Alta

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Priority:
pt_BR: Prioridade:

en: Classification:
pt_BR: Classificação:

en: Organizer:
pt_BR: Organizador(a):

en: Attendees:
pt_BR: Participantes:

en: Web Page:
pt_BR: Página da Web:

en: Creating view for calendar “%s”
pt_BR: Criando visualização para a agenda “%s”

en: Creating view for task list “%s”
pt_BR: Criando visualização para a lista de tarefas “%s”

en: Creating view for memo list “%s”
pt_BR: Criando visualização para a lista de memorandos “%s”

en: Destination is read only
pt_BR: O destino é apenas para leitura

en: Copying events to the calendar “%s”
pt_BR: Copiando eventos para a agenda “%s”

en: Copying memos to the memo list “%s”
pt_BR: Copiando memorandos para a lista de memorandos “%s”

en: Copying tasks to the task list “%s”
pt_BR: Copiando tarefas para a lista de tarefas “%s”

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
pt_BR: _Excluir esse item nas caixas de correio de todos os outros destinatários?

en: _Retract comment
pt_BR: _Retratar comentário

en: Select Date
pt_BR: Selecionar data

en: Select _Today
pt_BR: Selecionar _hoje

en: January
pt_BR: Janeiro

en: February
pt_BR: Fevereiro

en: March
pt_BR: Março

en: April
pt_BR: Abril

en: May
pt_BR: Maio

en: June
pt_BR: Junho

en: July
pt_BR: Julho

en: August
pt_BR: Agosto

en: September
pt_BR: Setembro

en: October
pt_BR: Outubro

en: November
pt_BR: Novembro

en: December
pt_BR: Dezembro

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
pt_BR: Você está modificando um evento recorrente. O que você deseja modificar?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
pt_BR: Você está delegando um evento recorrente. O que você deseja delegar?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
pt_BR: Você está modificando uma tarefa recorrente. O que você deseja modificar?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
pt_BR: Você está modificando um evento recorrente. O que você deseja modificar?

en: This Instance Only
pt_BR: Apenas esta instância

en: This and Prior Instances
pt_BR: Esta instância e as anteriores

en: This and Future Instances
pt_BR: Esta instância e as próximas

en: All Instances
pt_BR: Todas as instâncias

en: Send my reminders with this event
pt_BR: Enviar meus lembretes com este evento

en: Notify new attendees _only
pt_BR: Notificar s_omente os novos participantes

en: Cut selected events to the clipboard
pt_BR: Recortar os eventos selecionados para a área de transferência

en: Copy selected events to the clipboard
pt_BR: Copiar os eventos selecionados para a área de transferência

en: Paste events from the clipboard
pt_BR: Colar os eventos da área de transferência

en: Delete selected events
pt_BR: Exclui os eventos selecionados

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
pt_BR: O texto colado não contém dados iCalendar válidos

en: Default calendar not found
pt_BR: Agenda padrão não encontrada

en: Default memo list not found
pt_BR: Lista de memorandos padrão não encontrada

en: Default task list not found
pt_BR: Lista de tarefas padrão não encontrada

en: No suitable component found
pt_BR: Nenhum componente adequado encontrado

en: Pasting iCalendar data
pt_BR: Colando dados iCalendar

en: %d appointment | %d appointments
pt_BR[0]: %d compromisso
pt_BR[1]: %d compromissos

en: %d selected
pt_BR: %d selecionada

en: Start Date
pt_BR: Data de início

en: End Date
pt_BR: Data de término

en: Created
pt_BR: Criado

en: Last modified
pt_BR: Modificado

en: Source
pt_BR: Origem

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Source with UID “%s” not found
pt_BR: Fonte com UID “%s” não encontrada

en: Creating an event
pt_BR: Criando um evento

en: Creating a memo
pt_BR: Criando um memorando

en: Creating a task
pt_BR: Criando uma tarefa

en: Recurring
pt_BR: Repetindo

en: Assigned
pt_BR: Atribuído

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Free
pt_BR: Livre

en: Busy
pt_BR: Ocupado

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
pt_BR: A posição geográfica deve ser digitada no formato: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
pt_BR: Em progresso

en: Modifying an event
pt_BR: Modificando um evento

en: Modifying a memo
pt_BR: Modificando um memorando

en: Modifying a task
pt_BR: Modificando uma tarefa

en: Removing an event
pt_BR: Removendo um evento

en: Removing a memo
pt_BR: Removendo um memorando

en: Removing a task
pt_BR: Removendo uma tarefa

en: Deleting an event | Deleting %d events
pt_BR[0]: Excluindo um evento
pt_BR[1]: Excluindo %d eventos

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
pt_BR[0]: Excluindo um memorando
pt_BR[1]: Excluindo %d memorandos

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
pt_BR[0]: Excluindo uma tarefa
pt_BR[1]: Excluindo %d tarefas

en: Pasting an event | Pasting %d events
pt_BR[0]: Colando um evento
pt_BR[1]: Colando %d eventos

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
pt_BR[0]: Colando um memorando
pt_BR[1]: Colando %d memorandos

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
pt_BR[0]: Colando uma tarefa
pt_BR[1]: Colando %d tarefas

en: Updating an event
pt_BR: Atualizando um evento

en: Updating a memo
pt_BR: Atualizando um memorando

en: Updating a task
pt_BR: Atualizando uma tarefa

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
pt_BR: Obtendo eventos para eliminar na agenda “%s”

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
pt_BR: Obtendo memorandos para eliminar na lista de memorandos “%s”

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
pt_BR: Obtendo tarefas para eliminar na lista de tarefas “%s”

en: Purging events in the calendar “%s”
pt_BR: Eliminando eventos na agenda “%s”

en: Purging memos in the memo list “%s”
pt_BR: Eliminando memorandos na lista de memorandos “%s”

en: Purging tasks in the task list “%s”
pt_BR: Eliminando tarefas na lista de tarefas “%s”

en: Purging events
pt_BR: Eliminando eventos

en: Purging memos
pt_BR: Eliminando memorandos

en: Purging tasks
pt_BR: Eliminando tarefas

en: Expunging completed tasks
pt_BR: Apagando tarefas concluídas

en: Moving an event | Moving %d events
pt_BR[0]: Movendo um evento
pt_BR[1]: Movendo %d eventos

en: Copying an event | Copying %d events
pt_BR[0]: Copiando um evento
pt_BR[1]: Copiando %d eventos

en: Moving a memo | Moving %d memos
pt_BR[0]: Movendo um memorando
pt_BR[1]: Movendo %d memorandos

en: Copying a memo | Copying %d memos
pt_BR[0]: Copiando um memorando
pt_BR[1]: Copiando %d memorandos

en: Moving a task | Moving %d tasks
pt_BR[0]: Movendo uma tarefa
pt_BR[1]: Movendo %d tarefas

en: Copying a task | Copying %d tasks
pt_BR[0]: Copiando uma tarefa
pt_BR[1]: Copiando %d tarefas

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
pt_BR: %a %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
pt_BR: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
pt_BR: A data deve ser digitada no formato: 
    %s

en: Event’s time is in the past
pt_BR: A hora do evento está no passado

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
pt_BR: O evento não pode ser editado porque a agenda selecionada é apenas para leitura

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
pt_BR: O evento não pode ser editado porque a agenda selecionada é apenas para leitura

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
pt_BR: As alterações feitas ao evento não serão enviadas para os participantes porque você não é o organizador

en: Start date is not a valid date
pt_BR: A data de início não é uma data válida

en: Start time is not a valid time
pt_BR: A hora de início não é uma hora válida

en: Unknown error
pt_BR: Erro desconhecido

en: End date is not a valid date
pt_BR: A data de término não é uma data válida

en: End time is not a valid time
pt_BR: A hora de término não é uma hora válida

en: _Categories
pt_BR: _Categorias

en: Toggles whether to display categories
pt_BR: Alterna entre exibir ou não as categorias

en: Time _Zone
pt_BR: F_uso horário

en: Toggles whether the time zone is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o fuso horário

en: All _Day Event
pt_BR: Evento de _dia inteiro

en: Toggles whether to have All Day Event
pt_BR: Alterna entre possuir ou não um evento de dia inteiro

en: Show Time as _Busy
pt_BR: Exi_bir hora como ocupado

en: Toggles whether to show time as busy
pt_BR: Alterna entre mostrar ou não o horário como ocupado

en: Pu_blic
pt_BR: Pú_blico

en: Classify as public
pt_BR: Classificar como público

en: _Private
pt_BR: _Particular

en: Classify as private
pt_BR: Classificar como particular

en: _Confidential
pt_BR: _Confidencial

en: Classify as confidential
pt_BR: Classificar como confidencial

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
pt_BR: _Hora de início:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
pt_BR: Hora de tér_mino:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
pt_BR: Evento de _dia inteiro

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
pt_BR: Lembretes

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
pt_BR: Recorrência

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
pt_BR: Anexos

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
pt_BR: Programar

en: Meeting — %s
pt_BR: Reunião — %s

en: Appointment — %s
pt_BR: Compromisso — %s

en: New note
pt_BR: Nova nota

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
pt_BR: O memorando não pode ser editado porque a lista de memorandos selecionada não pôde ser aberta

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
pt_BR: O memorando não pode ser editado porque a lista de memorandos selecionada é apenas para leitura

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
pt_BR: As alterações feitas ao memorando não serão enviadas para os participantes porque você não é o organizador

en: _List:
pt_BR: _Lista:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
pt_BR: _Data de início:

en: Assigned Memo — %s
pt_BR: Memorando atribuído — %s

en: Memo — %s
pt_BR: Memorandos — %s

en: Attachment | Attachments
pt_BR[0]: Anexo
pt_BR[1]: Anexos

en: Could not load “%s”
pt_BR: Não foi possível carregar “%s”

en: Could not load the attachment
pt_BR: Não foi possível carregar o anexo

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
pt_BR: Alguns anexos ainda estão sendo baixados. Por favor aguarde até terminar de baixar.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
pt_BR: O anexo “%s” não pôde ser encontrado, por favor remova-o da lista

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
pt_BR: O anexo “%s” não possui uma URI válida, por favor remova-o da lista

en: _Attachment…
pt_BR: _Anexos…

en: Attach a file
pt_BR: Anexar um arquivo

en: _Attachments
pt_BR: _Anexos

en: Show attachments
pt_BR: Mostra anexos

en: Icon View
pt_BR: Visualização de ícones

en: List View
pt_BR: Visualização de listas

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
pt_BR: Não foi possível localizar o participante “%s” na lista de participantes

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
pt_BR: Sem permissões suficientes para excluir o participante “%s”

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
pt_BR[0]: Falha ao excluir o participante selecionado
pt_BR[1]: Falha ao excluir os participantes selecionados

en: Organizer address is not a valid user mail address
pt_BR: O endereço do organizador não é um endereço de e-mail de usuário válido

en: A_ttendees
pt_BR: Par_ticipantes

en: Toggles whether the Attendees are displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não os participantes

en: R_ole Field
pt_BR: Campo f_unção

en: Toggles whether the Role field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não campo Função

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo RSVP

en: _Status Field
pt_BR: _Campo Status

en: Toggles whether the Status field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo Status

en: _Type Field
pt_BR: Campo _tipo

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo Tipo de participante

en: An organizer is required.
pt_BR: É necessário um organizador.

en: At least one attendee is required.
pt_BR: É necessário pelo menos um participante.

en: Or_ganizer:
pt_BR: Or_ganizador:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
pt_BR: Substitui a cor do evento. Se não estiver definido, a cor do calendário é usada.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
pt_BR: Substitui a cor do memorando. Se não estiver definido, a cor da lista de memorandos é usada.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
pt_BR: Substitui a cor da tarefa. Se não estiver definido, a cor da lista de tarefas é usada.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
pt_BR: Participa_ntes…

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Add exception
pt_BR: Adicionar exceção

en: Modify exception
pt_BR: Modificar exceção

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
pt_BR: no

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
pt_BR: primeiro

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
pt_BR: segundo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
pt_BR: terceiro

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
pt_BR: quarto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
pt_BR: quinto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
pt_BR: último

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
pt_BR: Outra data

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
pt_BR: 1º ao 10º

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
pt_BR: 11º ao 20º

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
pt_BR: 21º ao 31º

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
pt_BR: dia

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
pt_BR: Sábado

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
pt_BR: Domingo

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
pt_BR: no(a)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
pt_BR: ocorrências

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
pt_BR: Este compromisso se _repete

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
pt_BR: Esta tarefa se _repete

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
pt_BR: Este memorando se _repete

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
pt_BR: Este componente se _repete

en: Recurrence exception date is invalid
pt_BR: A data de exceção à recorrência é inválida

en: End time of the recurrence is before the start
pt_BR: O período de término da recorrência é anterior ao de início

en: R_ecurrence
pt_BR: R_ecorrência

en: Set or unset recurrence
pt_BR: Define ou remove recorrência

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
pt_BR: A cada

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
pt_BR: dia(s)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
pt_BR: semana(s)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
pt_BR: mês(es)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
pt_BR: ano(s)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
pt_BR: por

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
pt_BR: até

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
pt_BR: para sempre

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
pt_BR: Este compromisso possui recorrências que o Evolution não pode editar.

en: Exceptions
pt_BR: Exceções

en: A_dd
pt_BR: A_dicionar

en: Re_move
pt_BR: Re_mover

en: Preview
pt_BR: Visualizar

en: Send To
pt_BR: Enviar para

en: _Reminders
pt_BR: Lemb_retes

en: Set or unset reminders
pt_BR: Define ou remove lembretes

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
pt_BR: %s antes

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
pt_BR: ao iniciar

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Add predefined time…
pt_BR: Adicionar tempo predefinido…

en: Remove predefined times
pt_BR: Remover tempos predefinidos

en: Set a custom predefined time to
pt_BR: Definir um tempo personalizado para

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
pt_BR: _dias

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
pt_BR: _horas

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
pt_BR: _minutos

en: _Add time
pt_BR: _Adicionar tempo

en: Reminders
pt_BR: Lembretes

en: _Reminder
pt_BR: _Lembrete

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
pt_BR: minuto(s)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
pt_BR: hora(s)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
pt_BR: dia(s)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
pt_BR: antes de

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
pt_BR: após

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
pt_BR: iniciar

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
pt_BR: terminar

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
pt_BR: _Repetir o lembrete

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
pt_BR: quantidade de vezes extras a cada

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
pt_BR: minutos

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
pt_BR: horas

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
pt_BR: dias

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
pt_BR: Mensagem _personalizada

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
pt_BR: _Som do lembrete personalizado

en: Select a sound file
pt_BR: Selecionar um arquivo de som

en: _Program:
pt_BR: _Programa:

en: _Arguments:
pt_BR: _Argumentos:

en: _Send To:
pt_BR: _Enviar para:

en: _Schedule
pt_BR: _Programar

en: Query free / busy information for the attendees
pt_BR: Consultar informações de disponibilidade dos participantes

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
pt_BR: Re_sumo:

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
pt_BR: _Local:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
pt_BR: _Categorias…

en: Edit as text
pt_BR: Editar como texto

en: View as text
pt_BR: Ver como texto

en: View as HTML
pt_BR: Ver como HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
pt_BR: _Descrição:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
pt_BR: Página _web:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
pt_BR: Data de pra_zo:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
pt_BR: Data de _conclusão:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
pt_BR: Público

[ctx: ECompEditor]
en: Private
pt_BR: Privado

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
pt_BR: Confidencial

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
pt_BR: C_lassificação:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
pt_BR: E_stado:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
pt_BR: Indefinida

[ctx: ECompEditor]
en: High
pt_BR: Alta

[ctx: ECompEditor]
en: Low
pt_BR: Baixa

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
pt_BR: Priorida_de:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
pt_BR: _Porcentagem concluída:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
pt_BR: F_uso horário:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
pt_BR: Exi_bir hora como ocupado

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: Esti_mated duration:
pt_BR: Duração esti_mada:

en: Task’s start date is in the past
pt_BR: A data de início da tarefa está no passado

en: Task’s due date is in the past
pt_BR: A data para conclusão da tarefa está no passado

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
pt_BR: A tarefa não pode ser editada porque a lista de tarefas selecionada não pôde ser aberta

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
pt_BR: A tarefa não pode ser editada porque a lista de tarefas selecionada é apenas para leitura

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
pt_BR: As alterações feitas à tarefa não serão enviadas para os participantes porque você não é o organizador

en: Due date is not a valid date
pt_BR: A data para conclusão não é uma data válida

en: Completed date is not a valid date
pt_BR: A data de conclusão não é uma data válida

en: Completed date cannot be in the future
pt_BR: A data de conclusão não pode estar no futuro

en: Due date cannot be the same as the Start date
pt_BR: A data para conclusão não pode ser igual à data de início

en: Start date is required for recurring tasks
pt_BR: Uma data inicial é necessária para tarefas recorrentes

en: All _Day Task
pt_BR: Tarefa de _dia inteiro

en: Toggles whether to have All Day Task
pt_BR: Alterna entre possuir ou não uma tarefa de dia inteiro

en: Assigned Task — %s
pt_BR: Tarefa atribuída — %s

en: Task — %s
pt_BR: Tarefa — %s

en: attachment
pt_BR: anexo

en: Sending notifications to attendees…
pt_BR: Enviar notificações aos participantes…

en: Saving changes…
pt_BR: Salvando alterações…

en: Save and Close
pt_BR: Salvar e fechar

note: == Button box ==
en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: Close the current window
pt_BR: Fechar a janela atual

note: copy menu item
en: _Copy
pt_BR: Cop_iar

en: Copy the selection
pt_BR: Copia a seleção

note: cut menu item
en: Cu_t
pt_BR: Recor_tar

en: Cut the selection
pt_BR: Recorta a seleção

en: Delete the selection
pt_BR: Exclui a seleção

en: View help
pt_BR: Ver a ajuda

note: paste menu item
en: _Paste
pt_BR: C_olar

en: Paste the clipboard
pt_BR: Cola o conteúdo da área de transferência

en: _Print…
pt_BR: Im_primir…

en: Pre_view…
pt_BR: _Visualizar…

en: Select _All
pt_BR: Selecionar _tudo

en: Select all text
pt_BR: Selecionar todo o texto

en: _Classification
pt_BR: C_lassificação

en: _File
pt_BR: _Arquivo

en: _Insert
pt_BR: _Inserir

en: _Options
pt_BR: _Opções

en: _View
pt_BR: _Ver

en: Save current changes
pt_BR: Salva as alterações atuais

en: Save current changes and close editor
pt_BR: Salva as alterações atuais e fecha o editor

en: Show _toolbar
pt_BR: Mostrar barra de ferramen_tas

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
pt_BR: Semana %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
pt_BR: %02i frações de minuto

en: Show the second time zone
pt_BR: Mostrar o fuso horário secundário

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Select…
pt_BR: Selecionar…

[ctx: estimated-duration]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Set an estimated duration for
pt_BR: Definir uma duração estimada para

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
pt_BR: _dias

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
pt_BR: _horas

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
pt_BR: _minutos

en: _Set
pt_BR: _Definir

en: Chan_ge…
pt_BR: Mu_dar…

en: Required Participants
pt_BR: Participantes necessários

en: Optional Participants
pt_BR: Participantes opcionais

en: Resources
pt_BR: Recursos

en: Chair Persons
pt_BR: Administradores

en: Attendees
pt_BR: Participantes

en: Individual
pt_BR: Indivíduo

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Resource
pt_BR: Recurso

en: Room
pt_BR: Sala

en: Chair
pt_BR: Moderador

en: Required Participant
pt_BR: Participante necessário

en: Optional Participant
pt_BR: Participante opcional

en: Non-Participant
pt_BR: Não participante

en: Needs Action
pt_BR: Necessita ação

en: Completed
pt_BR: Concluída

en: In Process
pt_BR: Em andamento

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
pt_BR: Digite a senha para acessar informações de disponibilidade no servidor %s como usuário %s

en: Failure reason: %s
pt_BR: Razão da falha: %s

en: Enter password
pt_BR: Digite a senha

en: Out of Office
pt_BR: Fora do escritório

en: No Information
pt_BR: Sem informação

en: Atte_ndees…
pt_BR: Participa_ntes…

en: O_ptions
pt_BR: O_pções

en: Show _only working hours
pt_BR: Mostrar apenas _horas de expediente

en: Show _zoomed out
pt_BR: Mostrar com _menos ampliação

en: _Update free/busy
pt_BR: _Atualizar disponibilidade

en: _Autopick
pt_BR: Auto_sseleção

en: _All people and resources
pt_BR: Todas as _pessoas e recursos

en: All _people and one resource
pt_BR: Todas as pessoas e um _recurso

en: _Required people
pt_BR: Pessoas _necessárias

en: Required people and _one resource
pt_BR: Pessoas necessárias e _um recurso

en: _Start time:
pt_BR: _Hora de início:

en: _End time:
pt_BR: Hora de tér_mino:

en: Summary: %s
    Location: %s
pt_BR: Resumo: %s
    Local: %s

en: Summary: %s
pt_BR: Resumo: %s

en: Click here to add an attendee
pt_BR: Clicar aqui para adicionar um participante

en: Member
pt_BR: Membro

en: Delegated To
pt_BR: Representante

en: Delegated From
pt_BR: Representado

en: Common Name
pt_BR: Nome comum

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Cut selected memos to the clipboard
pt_BR: Recorta os memorandos selecionadas para a área de transferência

en: Copy selected memos to the clipboard
pt_BR: Copia os memorandos selecionadas para a área de transferência

en: Paste memos from the clipboard
pt_BR: Cola memorandos da área de transferência

en: Delete selected memos
pt_BR: Exclui os memorandos selecionados

en: Select all visible memos
pt_BR: Seleciona todos os memorandos visíveis

en: Click to add a memo
pt_BR: Clique para adicionar um memorando

en: Undefined
pt_BR: Indefinida

en: Cut selected tasks to the clipboard
pt_BR: Recortar as tarefas selecionadas para a área de transferência

en: Copy selected tasks to the clipboard
pt_BR: Copiar as tarefas selecionadas para a área de transferência

en: Paste tasks from the clipboard
pt_BR: Cola as tarefas da área de transferência

en: Delete selected tasks
pt_BR: Exclui as tarefas selecionadas

en: Select all visible tasks
pt_BR: Seleciona todas as tarefas visíveis

en: Click to add a task
pt_BR: Clique para adicionar uma tarefa

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Completion date
pt_BR: Data de conclusão

en: Complete
pt_BR: Concluída

en: Due date
pt_BR: Data de conclusão

en: % Complete
pt_BR: % Concluído

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Estimated duration
pt_BR: Duração estimada

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Select Timezone
pt_BR: Selecionar um fuso horário

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
pt_BR: Data: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
pt_BR: Hoje

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
pt_BR: Amanhã

en: Tasks without Due date
pt_BR: Tarefas sem data para conclusão

en: New _Appointment…
pt_BR: Novo _compromisso…

en: New _Meeting…
pt_BR: Nova _reunião…

en: New _Task…
pt_BR: Nova _tarefa…

en: _New Assigned Task…
pt_BR: _Nova tarefa atribuída…

en: _Open…
pt_BR: A_brir…

en: _Delete This Instance…
pt_BR: E_xcluir esta instância…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
pt_BR: Excluir esta e ocorrências f_uturas…

en: D_elete All Instances…
pt_BR: _Excluir todas as instâncias…

en: _Delete…
pt_BR: E_xcluir…

en: _Show Tasks without Due date
pt_BR: _Mostrar tarefas sem data para conclusão

en: To Do
pt_BR: Tarefas

en: %u event | %u events
pt_BR[0]: %u evento
pt_BR[1]: %u eventos

en: An organizer must be set.
pt_BR: É necessário configurar um organizador.

en: At least one attendee is necessary
pt_BR: É necessário pelo menos um participante

en: Event information
pt_BR: Informações do evento

en: Task information
pt_BR: Informações da tarefa

en: Memo information
pt_BR: Informações do memorando

en: Free/Busy information
pt_BR: Informações de disponibilidade

en: Calendar information
pt_BR: Informações da agenda

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
pt_BR: Aceita

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
pt_BR: Aceita preliminarmente

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
pt_BR: Recusada

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
pt_BR: Delegada

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
pt_BR: Atualizada

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
pt_BR: Atualizar

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
pt_BR: Contraproposta

en: Free/Busy information (%s to %s)
pt_BR: Informações de disponibilidade (%s para %s)

en: iCalendar information
pt_BR: Informações do iCalendar

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
pt_BR: Não foi possível agendar um recurso, o novo evento coincide com algum outro.

en: Unable to book a resource, error:
pt_BR: Não foi possível reservar um recurso, erro:

en: You must be an attendee of the event.
pt_BR: Você deve ser um participante do evento.

en: Sending an event
pt_BR: Enviar um evento

en: Sending a memo
pt_BR: Enviar um memorando

en: Sending a task
pt_BR: Enviar uma tarefa

[ctx: Location]
note: Translator: This is used as a placeholder when an event doesn't have set a location
en: Unspecified
pt_BR: Não especificada

en: %d day | %d days
pt_BR[0]: %d dia
pt_BR[1]: %d dias

en: %d hour | %d hours
pt_BR[0]: %d hora
pt_BR[1]: %d horas

en: %d minute | %d minutes
pt_BR[0]: %d minuto
pt_BR[1]: %d minutos

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
pt_BR[0]: %d segundo
pt_BR[1]: %d segundos

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
pt_BR: S

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
pt_BR: T

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
pt_BR: Q

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
pt_BR: Q

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
pt_BR: S

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
pt_BR: S

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
pt_BR: D

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
pt_BR:  para

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
pt_BR:  (Concluída

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
pt_BR: Concluída

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
pt_BR:  (Prazo

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
pt_BR: Prazo

en: Appointment
pt_BR: Compromisso

en: Task
pt_BR: Tarefa

en: Memo
pt_BR: Memorando

en: Attendees:
pt_BR: Participantes:

en: Estimated duration: %s
pt_BR: Duração estimada: %s

en: Status: %s
pt_BR: Estado: %s

en: Priority: %s
pt_BR: Prioridade: %s

en: Percent Complete: %i
pt_BR: Porcentagem concluída: %i

en: Categories: %s
pt_BR: Categorias: %s

en: Contacts:
pt_BR: Contatos:

en: Not Started
pt_BR: Não iniciada

en: In progress
pt_BR: Em progresso

en: % Completed
pt_BR: % concluído

en: is greater than
pt_BR: é maior que

en: is less than
pt_BR: é menor que

en: Current State
pt_BR: Estado atual

en: is Overdue
pt_BR: está atrasada

en: is Scheduled
pt_BR: está programada

en: is not Scheduled
pt_BR: não está programada

en: Due In
pt_BR: Prazo

en: Next Days
pt_BR: Próximos dias

en: Previous Days
pt_BR: Dias anteriores

en: Appointments and Meetings
pt_BR: Compromissos e reuniões

en: New Calendar
pt_BR: Nova agenda

en: New Task List
pt_BR: Nova lista de tarefas

en: Cre_ate new calendar
pt_BR: Cri_ar uma nova agenda

en: Cre_ate new task list
pt_BR: Cri_ar uma nova lista de tarefas

en: Opening calendar
pt_BR: Abrindo agenda

en: iCalendar files (.ics)
pt_BR: Arquivos iCalendar (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
pt_BR: Importador iCalendar do Evolution

en: Reminder!
pt_BR: Lembrete!

en: vCalendar files (.vcs)
pt_BR: Arquivos vCalendar (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
pt_BR: Importador vCalendar do Evolution

en: Calendar Events
pt_BR: Eventos de agenda

en: GNOME Calendar
pt_BR: GNOME Calendário

en: Evolution Calendar intelligent importer
pt_BR: Importador inteligente da agenda do Evolution

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
pt_BR: Reunião

[ctx: iCalImp]
en: Event
pt_BR: Evento

[ctx: iCalImp]
en: Task
pt_BR: Tarefa

[ctx: iCalImp]
en: Memo
pt_BR: Memorando

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
pt_BR: em uma instância

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
pt_BR: tem recorrências

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
pt_BR: tem lembretes

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
pt_BR: tem anexos

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
pt_BR: Público

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
pt_BR: Particular

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
pt_BR: Confidencial

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
pt_BR: Classificação

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
pt_BR: Resumo

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
pt_BR: Local

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
pt_BR: Início

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
pt_BR: Prazo

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
pt_BR: Fim

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
pt_BR: Concluída

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
pt_BR: Organizador

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
pt_BR: Participantes

[ctx: iCalImp]
en: Description
pt_BR: Descrição

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
pt_BR: Tipo

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
pt_BR: África/Abidjã

en: Africa/Accra
pt_BR: África/Acra

en: Africa/Addis_Ababa
pt_BR: África/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
pt_BR: África/Argélia

en: Africa/Asmera
pt_BR: África/Asmara

en: Africa/Bamako
pt_BR: África/Bamaco

en: Africa/Bangui
pt_BR: África/Bangui

en: Africa/Banjul
pt_BR: África/Banjul

en: Africa/Bissau
pt_BR: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
pt_BR: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt_BR: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt_BR: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt_BR: África/Cairo

en: Africa/Casablanca
pt_BR: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pt_BR: África/Ceuta

en: Africa/Conakry
pt_BR: África/Conacri

en: Africa/Dakar
pt_BR: África/Dacar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt_BR: África/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
pt_BR: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt_BR: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pt_BR: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pt_BR: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
pt_BR: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt_BR: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt_BR: África/Joanesburgo

en: Africa/Kampala
pt_BR: África/Campala

en: Africa/Khartoum
pt_BR: África/Cartum

en: Africa/Kigali
pt_BR: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt_BR: África/Kinshasa

en: Africa/Lagos
pt_BR: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt_BR: África/Libreville

en: Africa/Lome
pt_BR: África/Lome

en: Africa/Luanda
pt_BR: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt_BR: África/Lumbubashi

en: Africa/Lusaka
pt_BR: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt_BR: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt_BR: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt_BR: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt_BR: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt_BR: África/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
pt_BR: África/Monróvia

en: Africa/Nairobi
pt_BR: África/Nairóbi

en: Africa/Ndjamena
pt_BR: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
pt_BR: África/Niamei

en: Africa/Nouakchott
pt_BR: África/Nuakchott

en: Africa/Ouagadougou
pt_BR: África/Uagadugu

en: Africa/Porto-Novo
pt_BR: África/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
pt_BR: África/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
pt_BR: África/Tombouctou

en: Africa/Tripoli
pt_BR: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
pt_BR: África/Túnis

en: Africa/Windhoek
pt_BR: África/Windhoek

en: America/Adak
pt_BR: América/Adak

en: America/Anchorage
pt_BR: América/Anchorage

en: America/Anguilla
pt_BR: América/Anguila

en: America/Antigua
pt_BR: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt_BR: América/Araguaína

en: America/Aruba
pt_BR: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt_BR: América/Assunção

en: America/Barbados
pt_BR: América/Barbados

en: America/Belem
pt_BR: América/Belém

en: America/Belize
pt_BR: América/Belize

en: America/Boa_Vista
pt_BR: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt_BR: América/Bogotá

en: America/Boise
pt_BR: América/Boise

en: America/Buenos_Aires
pt_BR: América/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
pt_BR: América/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
pt_BR: América/Cancun

en: America/Caracas
pt_BR: América/Caracas

en: America/Catamarca
pt_BR: América/Catamarca

en: America/Cayenne
pt_BR: América/Caiena

en: America/Cayman
pt_BR: América/Caimã

en: America/Chicago
pt_BR: América/Chicago

en: America/Chihuahua
pt_BR: América/Chihuahua

en: America/Cordoba
pt_BR: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
pt_BR: América/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
pt_BR: América/Cuiabá

en: America/Curacao
pt_BR: América/Curaçao

en: America/Danmarkshavn
pt_BR: América/Danmarkshavn

en: America/Dawson
pt_BR: América/Dawson

en: America/Dawson_Creek
pt_BR: América/Dawson_Creek

en: America/Denver
pt_BR: América/Denver

en: America/Detroit
pt_BR: América/Detroit

en: America/Dominica
pt_BR: América/Dominica

en: America/Edmonton
pt_BR: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
pt_BR: América/Eirunepe

en: America/El_Salvador
pt_BR: América/El_Salvador

en: America/Fortaleza
pt_BR: América/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
pt_BR: América/Glace_Bay

en: America/Godthab
pt_BR: América/Godthab

en: America/Goose_Bay
pt_BR: América/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
pt_BR: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
pt_BR: América/Granada

en: America/Guadeloupe
pt_BR: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
pt_BR: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
pt_BR: América/Guaiaquil

en: America/Guyana
pt_BR: América/Guiana

en: America/Halifax
pt_BR: América/Halifax

en: America/Havana
pt_BR: América/Havana

en: America/Hermosillo
pt_BR: América/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
pt_BR: América/Indiana/Indianápolis

en: America/Indiana/Knox
pt_BR: América/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
pt_BR: América/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
pt_BR: América/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
pt_BR: América/Indianápolis

en: America/Inuvik
pt_BR: América/Inuvik

en: America/Iqaluit
pt_BR: América/Iqaluit

en: America/Jamaica
pt_BR: América/Jamaica

en: America/Jujuy
pt_BR: América/Jujuy

en: America/Juneau
pt_BR: América/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
pt_BR: América/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pt_BR: América/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
pt_BR: América/La_Paz

en: America/Lima
pt_BR: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt_BR: América/Los_Angeles

en: America/Louisville
pt_BR: América/Louisville

en: America/Maceio
pt_BR: América/Maceió

en: America/Managua
pt_BR: América/Manágua

en: America/Manaus
pt_BR: América/Manaus

en: America/Martinique
pt_BR: América/Martinica

en: America/Mazatlan
pt_BR: América/Mazatlan

en: America/Mendoza
pt_BR: América/Mendoza

en: America/Menominee
pt_BR: América/Menominee

en: America/Merida
pt_BR: América/Merida

en: America/Mexico_City
pt_BR: América/Cidade_do_México

en: America/Miquelon
pt_BR: América/Miquelon

en: America/Monterrey
pt_BR: América/Monterrey

en: America/Montevideo
pt_BR: América/Montevidéu

en: America/Montreal
pt_BR: América/Montreal

en: America/Montserrat
pt_BR: América/Montserrat

en: America/Nassau
pt_BR: América/Nassau

en: America/New_York
pt_BR: América/Nova_Iorque

en: America/Nipigon
pt_BR: América/Nipigon

en: America/Nome
pt_BR: América/Nome

en: America/Noronha
pt_BR: América/Fernando de Noronha

en: America/North_Dakota/Center
pt_BR: América/North_Dakota/Center

en: America/Panama
pt_BR: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
pt_BR: América/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
pt_BR: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt_BR: América/Fênix

en: America/Port-au-Prince
pt_BR: América/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
pt_BR: América/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
pt_BR: América/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pt_BR: América/Porto_Rico

en: America/Rainy_River
pt_BR: América/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
pt_BR: América/Rankin_Inlet

en: America/Recife
pt_BR: América/Recife

en: America/Regina
pt_BR: América/Regina

en: America/Rio_Branco
pt_BR: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt_BR: América/Rosário

en: America/Santiago
pt_BR: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt_BR: América/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt_BR: América/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
pt_BR: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pt_BR: América/Shiprock

en: America/St_Johns
pt_BR: América/St_Johns

en: America/St_Kitts
pt_BR: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pt_BR: América/Santa_Lúcia

en: America/St_Thomas
pt_BR: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pt_BR: América/São_Vicente

en: America/Swift_Current
pt_BR: América/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
pt_BR: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
pt_BR: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
pt_BR: América/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
pt_BR: América/Tijuana

en: America/Tortola
pt_BR: América/Tortola

en: America/Vancouver
pt_BR: América/Vancouver

en: America/Whitehorse
pt_BR: América/Whitehorse

en: America/Winnipeg
pt_BR: América/Winnipeg

en: America/Yakutat
pt_BR: América/Yakutat

en: America/Yellowknife
pt_BR: América/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
pt_BR: Antártica/Casey

en: Antarctica/Davis
pt_BR: Antártica/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
pt_BR: Antártica/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
pt_BR: Antártica/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
pt_BR: Antártica/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
pt_BR: Antártica/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
pt_BR: Antártica/Polo_Sul

en: Antarctica/Syowa
pt_BR: Antártica/Syowa

en: Antarctica/Vostok
pt_BR: Antártica/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
pt_BR: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Aden
pt_BR: Ásia/Áden

en: Asia/Almaty
pt_BR: Ásia/Almaty

en: Asia/Amman
pt_BR: Ásia/Amã

en: Asia/Anadyr
pt_BR: Ásia/Anadir

en: Asia/Aqtau
pt_BR: Ásia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
pt_BR: Ásia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
pt_BR: Ásia/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
pt_BR: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt_BR: Ásia/Barein

en: Asia/Baku
pt_BR: Ásia/Baku

en: Asia/Bangkok
pt_BR: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beirut
pt_BR: Ásia/Beirute

en: Asia/Bishkek
pt_BR: Ásia/Bishkek

en: Asia/Brunei
pt_BR: Ásia/Brunei

en: Asia/Calcutta
pt_BR: Ásia/Calcutá

en: Asia/Choibalsan
pt_BR: Ásia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
pt_BR: Ásia/Chongqing

en: Asia/Colombo
pt_BR: Ásia/Colombo

en: Asia/Damascus
pt_BR: Ásia/Damasco

en: Asia/Dhaka
pt_BR: Ásia/Daca

en: Asia/Dili
pt_BR: Ásia/Dili

en: Asia/Dubai
pt_BR: Ásia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
pt_BR: Ásia/Dushanbê

en: Asia/Gaza
pt_BR: Ásia/Gaza

en: Asia/Harbin
pt_BR: Ásia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
pt_BR: Ásia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
pt_BR: Ásia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pt_BR: Ásia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
pt_BR: Ásia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
pt_BR: Ásia/Jacarta

en: Asia/Jayapura
pt_BR: Ásia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
pt_BR: Ásia/Jerusalém

en: Asia/Kabul
pt_BR: Ásia/Cabul

en: Asia/Kamchatka
pt_BR: Ásia/Kamchatka

en: Asia/Karachi
pt_BR: Ásia/Karachi

en: Asia/Kashgar
pt_BR: Ásia/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
pt_BR: Ásia/Catmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
pt_BR: Ásia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
pt_BR: Ásia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
pt_BR: Ásia/Kuching

en: Asia/Kuwait
pt_BR: Ásia/Kuwait

en: Asia/Macao
pt_BR: Ásia/Macau

en: Asia/Macau
pt_BR: Ásia/Macau

en: Asia/Magadan
pt_BR: Ásia/Magadan

en: Asia/Makassar
pt_BR: Ásia/Makassar

en: Asia/Manila
pt_BR: Ásia/Manila

en: Asia/Muscat
pt_BR: Ásia/Mascate

en: Asia/Nicosia
pt_BR: Ásia/Nicósia

en: Asia/Novosibirsk
pt_BR: Ásia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
pt_BR: Ásia/Omsk

en: Asia/Oral
pt_BR: Ásia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
pt_BR: Ásia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pt_BR: Ásia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
pt_BR: Ásia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pt_BR: Ásia/Catar

en: Asia/Qyzylorda
pt_BR: Ásia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
pt_BR: Ásia/Yangun

en: Asia/Riyadh
pt_BR: Ásia/Riad

en: Asia/Saigon
pt_BR: Ásia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
pt_BR: Ásia/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
pt_BR: Ásia/Samarkand

en: Asia/Seoul
pt_BR: Ásia/Seul

en: Asia/Shanghai
pt_BR: Ásia/Xangai

en: Asia/Singapore
pt_BR: Ásia/Cingapura

en: Asia/Taipei
pt_BR: Ásia/Taipé

en: Asia/Tashkent
pt_BR: Ásia/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
pt_BR: Ásia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
pt_BR: Ásia/Teerã

en: Asia/Thimphu
pt_BR: Ásia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
pt_BR: Ásia/Tóquio

en: Asia/Ujung_Pandang
pt_BR: Ásia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
pt_BR: Ásia/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
pt_BR: Ásia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
pt_BR: Ásia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pt_BR: Ásia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
pt_BR: Ásia/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
pt_BR: Ásia/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
pt_BR: Ásia/Yerevan

en: Atlantic/Azores
pt_BR: Atlântico/Açores

en: Atlantic/Bermuda
pt_BR: Atlântico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
pt_BR: Atlântico/Canárias

en: Atlantic/Cape_Verde
pt_BR: Atlântico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
pt_BR: Atlântico/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
pt_BR: Atlântico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pt_BR: Atlântico/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
pt_BR: Atlântico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
pt_BR: Atlântico/Geórgia_do_Sul

en: Atlantic/St_Helena
pt_BR: Atlântico/Santa_Helena

en: Atlantic/Stanley
pt_BR: Atlântico/Stanley

en: Australia/Adelaide
pt_BR: Austrália/Adelaide

en: Australia/Brisbane
pt_BR: Austrália/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
pt_BR: Austrália/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
pt_BR: Austrália/Darwin

en: Australia/Hobart
pt_BR: Austrália/Hobart

en: Australia/Lindeman
pt_BR: Austrália/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
pt_BR: Austrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
pt_BR: Austrália/Melbourne

en: Australia/Perth
pt_BR: Austrália/Perth

en: Australia/Sydney
pt_BR: Austrália/Sidnei

en: Europe/Amsterdam
pt_BR: Europa/Amsterdã

en: Europe/Andorra
pt_BR: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
pt_BR: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
pt_BR: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pt_BR: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
pt_BR: Europa/Berlim

en: Europe/Bratislava
pt_BR: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
pt_BR: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
pt_BR: Europa/Bucareste

en: Europe/Budapest
pt_BR: Europa/Budapeste

en: Europe/Chisinau
pt_BR: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
pt_BR: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
pt_BR: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pt_BR: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
pt_BR: Europa/Helsinque

en: Europe/Istanbul
pt_BR: Europa/Instanbul

en: Europe/Kaliningrad
pt_BR: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pt_BR: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt_BR: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt_BR: Europa/Liubliana

en: Europe/London
pt_BR: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt_BR: Europa/Luxenburgo

en: Europe/Madrid
pt_BR: Europa/Madri

en: Europe/Malta
pt_BR: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
pt_BR: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt_BR: Europa/Mônaco

en: Europe/Moscow
pt_BR: Europa/Moscou

en: Europe/Nicosia
pt_BR: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
pt_BR: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt_BR: Europa/Paris

en: Europe/Prague
pt_BR: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt_BR: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt_BR: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt_BR: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
pt_BR: Europa/São_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt_BR: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
pt_BR: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
pt_BR: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt_BR: Europa/Sófia

en: Europe/Stockholm
pt_BR: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tallinn
pt_BR: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
pt_BR: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
pt_BR: Europa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
pt_BR: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt_BR: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt_BR: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt_BR: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
pt_BR: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt_BR: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt_BR: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt_BR: Europa/Zurique

en: Indian/Antananarivo
pt_BR: Índico/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt_BR: Índico/Chagos

en: Indian/Christmas
pt_BR: Índico/Christmas

en: Indian/Cocos
pt_BR: Índico/Cocos

en: Indian/Comoro
pt_BR: Índico/Comores

en: Indian/Kerguelen
pt_BR: Índico/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt_BR: Índico/Mahe

en: Indian/Maldives
pt_BR: Índico/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt_BR: Índico/Maurício

en: Indian/Mayotte
pt_BR: Índico/Mayote

en: Indian/Reunion
pt_BR: Índico/Reunião

en: Pacific/Apia
pt_BR: Pacífico/Ápia

en: Pacific/Auckland
pt_BR: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt_BR: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Easter
pt_BR: Pacífico/Ilha de Páscoa

en: Pacific/Efate
pt_BR: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt_BR: Pacífico/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
pt_BR: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt_BR: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt_BR: Pacífico/Funafati

en: Pacific/Galapagos
pt_BR: Pacífico/Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt_BR: Pacífico/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt_BR: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt_BR: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt_BR: Pacífico/Honolulu

en: Pacific/Johnston
pt_BR: Pacífico/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt_BR: Pacífico/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
pt_BR: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt_BR: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt_BR: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt_BR: Pacífico/Marquesas

en: Pacific/Midway
pt_BR: Pacífico/Midway

en: Pacific/Nauru
pt_BR: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
pt_BR: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
pt_BR: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pt_BR: Pacífico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
pt_BR: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pt_BR: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pt_BR: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
pt_BR: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pt_BR: Pacífico/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
pt_BR: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pt_BR: Pacífico/Saipan

en: Pacific/Tahiti
pt_BR: Pacífico/Taiti

en: Pacific/Tarawa
pt_BR: Pacífico/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
pt_BR: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pt_BR: Pacífico/Truk

en: Pacific/Wake
pt_BR: Pacífico/Wake

en: Pacific/Wallis
pt_BR: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
pt_BR: Pacífico/Yap

en: Save as…
pt_BR: Salvar como…

en: Close the current file
pt_BR: Fecha o arquivo atual

en: New _Message
pt_BR: Nova _mensagem

en: Open New Message window
pt_BR: Abrir nova janela de mensagem

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: Configure Evolution
pt_BR: Configurar Evolution

en: Save the current file
pt_BR: Salvar o arquivo atual

en: Save _As…
pt_BR: Salvar co_mo…

en: Save the current file with a different name
pt_BR: Salvar o arquivo atual com um nome diferente

en: Character _Encoding
pt_BR: Codificação de caract_eres

en: Print Pre_view
pt_BR: _Visualizar impressão

en: Save as _Draft
pt_BR: Salvar como _rascunho

en: Save as draft
pt_BR: Salvar como rascunho

en: S_end
pt_BR: _Enviar

en: Send this message
pt_BR: Enviar esta mensagem

en: _Main toolbar
pt_BR: Barra de ferra_mentas principal

en: Main toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: Edit _toolbar
pt_BR: Editar barra de ferramen_tas

en: Edit toolbar
pt_BR: Editar barra de ferramentas

en: PGP _Encrypt
pt_BR: C_riptografar com PGP

en: Encrypt this message with PGP
pt_BR: Criptografar esta mensagem com PGP

en: PGP _Sign
pt_BR: A_ssinar com PGP

en: Sign this message with your PGP key
pt_BR: Assinar esta mensagem com a sua chave PGP

en: _Picture Gallery
pt_BR: Galeria de _imagem

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
pt_BR: Exibir uma coleção de imagens que você pode arrastar para a sua mensagem

en: _Prioritize Message
pt_BR: _Priorizar mensagem

en: Set the message priority to high
pt_BR: Mudar a prioridade da mensagem para alta

en: Re_quest Read Receipt
pt_BR: _Solicitar recibo de leitura

en: Get delivery notification when your message is read
pt_BR: Receber notificação de entrega quando sua mensagem for lida

en: S/MIME En_crypt
pt_BR: _Criptografar com S/MIME

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Certificate
pt_BR: Criptografar esta mensagem usando o seu Certificado de Criptografia S/MIME

en: S/MIME Sig_n
pt_BR: Assi_nar S/MIME

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
pt_BR: Assinar esta mensagem com o seu certificado de assinatura S/MIME

en: _Bcc Field
pt_BR: Campo Cc_o

en: Toggles whether the BCC field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo Cco

en: _Cc Field
pt_BR: Campo _CC

en: Toggles whether the CC field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo CC

en: _From Override Field
pt_BR: Substituição do campo “_De”

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não a substituição do campo “De” para alterar nome ou endereço de e-mail

en: _Reply-To Field
pt_BR: Campo “_Responder para”

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
pt_BR: Alterna entre exibir ou não o campo “Responder para”

en: Visually _Wrap Long Lines
pt_BR: _Quebrar visualmente linhas linhas

en: Attach
pt_BR: Anexar

en: Save Draft
pt_BR: Salvar rascunho

en: _Name:
pt_BR: _Nome:

en: Enter the recipients of the message
pt_BR: Digite os destinatários da mensagem

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
pt_BR: Digite os endereços que receberão uma cópia da mensagem

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
pt_BR: Digite os endereços que receberão uma cópia da mensagem sem aparecer na lista de destinatários da mensagem

en: Fr_om:
pt_BR: _De:

en: _Reply-To:
pt_BR: _Responder para:

en: _To:
pt_BR: _Para:

en: _Cc:
pt_BR: _CC:

en: _Bcc:
pt_BR: Cc_o:

en: _Post To:
pt_BR: _Publicar em:

en: S_ubject:
pt_BR: Ass_unto:

en: Si_gnature:
pt_BR: Assi_natura:

en: Click here for the address book
pt_BR: Clique aqui para abrir o catálogo de endereços

en: Click here to select folders to post to
pt_BR: Clique aqui para selecionar as pastas onde publicar

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
pt_BR: Não foi possível assinar a mensagem a ser enviada: Não existe certificado de assinatura configurado para esta conta

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
pt_BR: Não foi possível criptografar a mensagem a ser enviada: Não existe certificado de criptografia configurado para esta conta

en: Compose Message
pt_BR: Redigir mensagem

en: Reading text content…
pt_BR: Lendo conteúdo de texto…

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
pt_BR[0]: Revisar anexo antes de enviar.
pt_BR[1]: Revisar anexos antes de enviar.

en: There had been added %d attachment. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | There had been added %d attachments. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
pt_BR[0]: %d anexo foi adicionado. Certifique-se de que não contenha informações confidenciais antes de enviar a mensagem.
pt_BR[1]: %d anexos foram adicionados. Certifique-se de que não contenha informações confidenciais antes de enviar a mensagem.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
pt_BR: O redator contém um corpo de mensagem não texto, o qual não pode ser editado.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
pt_BR: Você não pode anexar o arquivo “{0}” à esta mensagem.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
pt_BR: O arquivo “{0}” não é um arquivo comum e não pode ser enviado em uma mensagem.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
pt_BR: Não foi possível buscar as mensagens a anexar a partir de {0}.

en: Because “{1}”.
pt_BR: Devido a “{1}”.

en: Do you want to recover unfinished messages?
pt_BR: Você deseja recuperar as mensagens não concluídas?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
pt_BR: O Evolution saiu de forma inesperada enquanto você redigia uma nova mensagem. Recuperar a mensagem permitirá que você continue de onde você parou.

en: _Do not Recover
pt_BR: Não _recuperar

en: _Recover
pt_BR: _Recuperar

en: Do you want to recover last saved version of the message?
pt_BR: Você deseja recuperar a última versão salva da mensagem?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
pt_BR: Recuperar a mensagem permitirá que você continue onde ela foi salva na última vez.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
pt_BR: Não foi possível salvar automaticamente o arquivo de recuperação “{0}”.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
pt_BR: Erro ao salvar automaticamente o arquivo de recuperação devido a “{1}”.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja descartar a mensagem, intitulada “{0}”, que você está redigindo?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
pt_BR: Fechar esta janela de redator descartará permanentemente a mensagem, a não ser que você decida salvar a mensagem na sua pasta de rascunhos. Isto permitirá que você continue a mensagem mais tarde.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
pt_BR: _Continuar editando

en: _Save Draft
pt_BR: _Salvar rascunho

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja descartar a mensagem que você está redigindo?

en: Could not create message.
pt_BR: Não foi possível criar a mensagem.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
pt_BR: Você pode precisar selecionar opções de correio diferentes.
    
    Erro detalhado: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo de assinatura “{0}”.

en: All accounts have been removed.
pt_BR: Todas as contas foram removidas.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
pt_BR: Você deve configurar uma conta antes de poder redigir uma mensagem.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar na sua pasta de saída.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
pt_BR: O erro informado foi “{0}”. A mensagem pode não ter sido enviada.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar na sua pasta de rascunhos.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
pt_BR: O erro informado foi “{0}”. A mensagem pode não ter sido salva.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
pt_BR: Ocorreu um erro ao enviar. O que você gostaria de fazer?

en: The reported error was “{0}”.
pt_BR: O erro informado foi “{0}”.

en: _Save to Outbox
pt_BR: _Salvar para caixa de saída

en: _Try Again
pt_BR: _Tentar novamente

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
pt_BR: Sua mensagem foi enviada, mas um erro ocorreu durante o processamento.

en: Saving message to Outbox.
pt_BR: Salvando mensagem na caixa de saída.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
pt_BR: As mensagens serão salvas na sua pasta de saída local, pelo fato do serviço de destino estar indisponível no momento. Você pode enviar a mensagem clicando no botão Enviar/receber na barra de ferramentas do Evolution.

en: Are you sure you want to send the message?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar a mensagem?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
pt_BR: Um atalho para enviar a mensagem foi pressionado. Cancele o envio da mensagem, se o atalho foi pressionado por acidente, ou envie a mensagem.

en: Are you sure you want to change the composer format?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja alterar o formato do redator?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
pt_BR: Alternar para formato texto plano causará toda a formatação do texto ser perdida. Você deseja continuar?

en: _Don’t lose formatting
pt_BR: _Não perder a formatação

en: Lose _formatting
pt_BR: Perder a _formatação

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
pt_BR: Ocorreu um erro ao salvar na sua pasta de Modelos.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja converter a mensagem em uma reunião?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
pt_BR: Ao converter a mensagem na reunião, a mensagem redigida será fechada e as alterações feitas descartadas.

en: Convert to _Meeting
pt_BR: Converter em u_ma reunião

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja converter o evento em uma mensagem?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
pt_BR: Ao converter o evento na mensagem, a janela de edição será fechada e as alterações feitas descartadas.

en: Convert to _Message
pt_BR: Converter para _mensagem

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja converter o memorando em uma mensagem?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
pt_BR: Ao converter o memorando na mensagem, a janela de edição será fechada e as alterações feitas descartadas.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja converter a tarefa em uma mensagem?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
pt_BR: Ao converter a tarefa na mensagem, a janela de edição será fechada e as alterações feitas descartadas.

en: Something has gone wrong when editing the message
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao editar a mensagem

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao editar a mensagem. Você pode tentar novamente fechando a janela do compositor e abrindo uma nova. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: An error occurred while creating message composer.
pt_BR: Ocorreu um erro ao criar o redator de mensagem.

en: Toggle View Inline
pt_BR: Alternar ver embutido

en: Open in default application
pt_BR: Abrir no aplicativo padrão

en: Display as attachment
pt_BR: Exibir como anexo

en: Audio Player
pt_BR: Reprodutor de Áudio

en: Play the attachment in embedded audio player
pt_BR: Reproduzir o anexo no reprodutor de áudio embutido

en: From
pt_BR: De

en: (no subject)
pt_BR: (sem assunto)

en: Remote content download had been blocked for this message.
pt_BR: Download de conteúdo remoto foi bloqueado para esta mensagem.

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
pt_BR: Esta mensagem foi enviada por %s em nome de %s

en: Regular Image
pt_BR: Imagem regular

en: Display part as an image
pt_BR: Exibir parte como uma mensagem

en: RFC822 message
pt_BR: Mensagem RFC822

en: Format part as an RFC822 message
pt_BR: Formatar parte como uma mensagem RFC822

en: Name
pt_BR: Nome

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Subject
pt_BR: Assunto

note: pseudo-header
en: Mailer
pt_BR: Programa de correio

en: Display part as enriched text
pt_BR: Exibir parte como Richtext

en: Format part as HTML
pt_BR: Formatar parte em HTML

en: Plain Text
pt_BR: Texto simples

en: Format part as plain text
pt_BR: Formatar parte como um texto simples

en: Unsigned
pt_BR: Não assinada

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
pt_BR: Esta mensagem não está assinada. Não há garantias de que esta mensagem seja autêntica.

en: Valid signature
pt_BR: Assinatura válida

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
pt_BR: Assinatura válida, mas o endereço do remetente e endereço do assinador não correspondem

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
pt_BR: Esta mensagem está assinada e é válida. É muito provável que esta mensagem seja autêntica.

en: Invalid signature
pt_BR: Assinatura inválida

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
pt_BR: Não é possível verificar a assinatura desta mensagem. Ela pode ter sido alterada em trânsito.

en: Valid signature, but cannot verify sender
pt_BR: Assinatura válida, mas não é possível verificar o remetente

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
pt_BR: Esta mensagem está assinada com uma assinatura válida, mas o remetente não pode ser verificado.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
pt_BR: Esta mensagem está assinada, mas a chave pública não está em seu chaveiro

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
pt_BR: Esta mensagem foi assinada digitalmente, mas a chave pública correspondente não está presente em seu chaveiro. Se você quer ser capaz de verificar a autenticidade das mensagens desta pessoa você deve obter a chave pública utilizando um método confiável e adicionar ela a seu chaveiro. Antes disso, não existe garantia que essa mensagem realmente veio dessa pessoa e que chegou inalterado.

en: Unencrypted
pt_BR: Não criptografada

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
pt_BR: Esta mensagem não está criptografada. O seu conteúdo pode ser visto em trânsito através da Internet.

en: Encrypted, weak
pt_BR: Criptografada, fraca

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
pt_BR: Esta mensagem está criptografada, mas com um algoritmo de criptografia fraco. Seria difícil, mas não impossível, que um estranho conseguisse ver o conteúdo desta mensagem em uma quantidade de tempo razoável.

en: Encrypted
pt_BR: Criptografada

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
pt_BR: Esta mensagem está criptografada. Seria difícil que um estranho conseguisse ver o conteúdo desta mensagem.

en: Encrypted, strong
pt_BR: Criptografada, forte

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
pt_BR: Esta mensagem está criptografada com um algoritmo de criptografia forte. Seria muito difícil para um estranho conseguir ver o conteúdo desta mensagem em uma quantidade de tempo razoável.

en: View Certificate
pt_BR: Ver certificado

en: Import Certificate
pt_BR: Importar certificado

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Digital Signature
pt_BR: Editar assinatura

en: Signer: | Signers:
pt_BR[0]: Assinante:
pt_BR[1]: Assinantes:

en: Encryption
pt_BR: Criptografia

en: Encrypted by:
pt_BR: Criptografado por:

en: Display source of a MIME part
pt_BR: Exibir origem de uma parte MIME

en: Markdown Text
pt_BR: Texto Markdown

en: Format part as markdown text
pt_BR: Formatar parte como texto markdown

en: To
pt_BR: Para

en: Bcc
pt_BR: Cco

en: GPG signed
pt_BR: Assinado com GPG

en: partially GPG signed
pt_BR: parcialmente assinado com GPG

en: GPG encrypted
pt_BR: Criptografado com GPG

en: partially GPG encrypted
pt_BR: parcialmente criptografado com GPG

en: S/MIME signed
pt_BR: Assinado com S/MIME

en: partially S/MIME signed
pt_BR: parcialmente assinado com S/MIME

en: S/MIME encrypted
pt_BR: Criptografado com S/MIME

en: partially S/MIME encrypted
pt_BR: parcialmente criptografado com S/MIME

en: Security
pt_BR: Segurança

en: Error parsing MBOX part: %s
pt_BR: Erro ao interpretar parte MBOX: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
pt_BR: Não foi possível analisar a mensagem S/MIME: %s

en: Could not parse PGP message: %s
pt_BR: Não foi possível analisar a mensagem PGP: %s

en: Error verifying signature: %s
pt_BR: Erro ao verificar assinatura: %s

en: Malformed external-body part
pt_BR: Parte external-body malformada

en: Pointer to FTP site (%s)
pt_BR: Ponteiro para site FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
pt_BR: Ponteiro para arquivo local (%s) válido no site “%s”

en: Pointer to local file (%s)
pt_BR: Ponteiro para arquivo local (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
pt_BR: Ponteiro para dados remotos (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
pt_BR: Ponteiro para dados externos desconhecidos (tipo “%s”)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
pt_BR: Não foi possível analisar a mensagem MIME. Exibindo como a origem.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
pt_BR: Tipo de criptografia sem suporte para multiparte/criptografado

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
pt_BR: Não foi possível analisar a mensagem PGP/MIME: %s

en: Unsupported signature format
pt_BR: Formato de assinatura sem suporte

en: Reply-To
pt_BR: Responder para

en: Date
pt_BR: Data

en: Newsgroups
pt_BR: Grupos de notícias

en: Failed to import certificate: %s
pt_BR: Falha ao importar o certificado: %s

en: %s attachment
pt_BR: anexo %s

en: %d %B %Y
pt_BR: %d de %B de %Y

en: Calendar: from %s to %s
pt_BR: Agenda: de %s a %s

en: evolution calendar item
pt_BR: item de agenda do Evolution

en: Mail Accounts
pt_BR: Contas de correio

en: Address Books
pt_BR: Catálogos de endereços

en: Calendars
pt_BR: Agendas

en: Memo Lists
pt_BR: Listas de memorandos

en: Task Lists
pt_BR: Listas de tarefas

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Account Name
pt_BR: Nome da conta

en: Collection _Account
pt_BR: Coleção de cont_as

en: _Mail Account
pt_BR: Conta de _correio

en: Address _Book
pt_BR: Catálogo de _endereços

en: _Calendar
pt_BR: Agen_da

en: M_emo List
pt_BR: Lista de m_emorandos

en: _Task List
pt_BR: Lista de _tarefas

en: Evolution Accounts
pt_BR: Contas do Evolution

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
pt_BR: _Atualizar

en: Initiates refresh of account sources
pt_BR: Inicia a atualização de fontes de conta

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
pt_BR: %s (cancelado)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
pt_BR: %s (concluído)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
pt_BR: %s (aguardando)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
pt_BR: %s (cancelando)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
pt_BR: %s (%d%% concluído)

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
pt_BR: Fechar esta mensagem (Esc)

en: _Dismiss
pt_BR: _Descartar

en: Failed to create a thread:
pt_BR: Falha ao criar uma discussão:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
pt_BR: Mensagem anexada

en: Operation was cancelled
pt_BR: A operação foi cancelada

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
pt_BR: anexo.dat

en: A load operation is already in progress
pt_BR: Um processo de carregamento já está em progresso

en: A save operation is already in progress
pt_BR: Uma operação de salvar já está em progresso

en: Could not open “%s”
pt_BR: Não foi possível abrir “%s”

en: Could not open the attachment
pt_BR: Não foi possível abrir o anexo

en: Attachment contents not loaded
pt_BR: Não foi possível carregar o conteúdo do anexo

en: Could not save “%s”
pt_BR: Não foi possível salvar “%s”

en: Could not save the attachment
pt_BR: Não foi possível salvar o anexo

en: Attachment Properties
pt_BR: Propriedades do anexo

en: F_ilename:
pt_BR: _Nome do arquivo:

en: _Description:
pt_BR: _Descrição:

en: MIME Type:
pt_BR: Tipo MIME:

en: _Suggest automatic display of attachment
pt_BR: _Sugerir exibição automática do anexo

en: Could not set as background
pt_BR: Não foi possível definir como plano de fundo

en: Set as _Background
pt_BR: Usar como imagem de plano de _fundo

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Saving
pt_BR: Salvando

en: Hide Attachment _Bar
pt_BR: Ocultar _barra de anexos

en: Show Attachment _Bar
pt_BR: Mostrar _barra de anexos

en: Add Attachment
pt_BR: Adicionar um anexo

en: A_ttach
pt_BR: Ane_xar

en: Archive selected directories using this format:
pt_BR: Arquivar diretórios selecionados usando este formato:

en: Save Attachment | Save Attachments
pt_BR[0]: Salvar anexo
pt_BR[1]: Salvar anexos

en: Do _not extract files from the attachment
pt_BR: _Não extrair arquivos de anexo

en: Save extracted files _only
pt_BR: _Apenas salvar arquivos extraídos

en: Save extracted files and the original _archive
pt_BR: Salvar arquivos extraídos e o pacote _original

en: Open With Other Application…
pt_BR: Abrir com outro aplicativo…

en: S_ave All
pt_BR: Salvar _tudo

en: Sa_ve As
pt_BR: Sal_var como

en: Save _As
pt_BR: Salvar co_mo

en: A_dd Attachment…
pt_BR: A_dicionar anexo…

en: _Properties
pt_BR: _Propriedades

en: Open With “%s”
pt_BR: Abrir com “%s”

en: Open this attachment in %s
pt_BR: Abrir este anexo em %s

en: Open With Default Application
pt_BR: Abrir com aplicativo padrão

en: Open this attachment in default application
pt_BR: Abrir este anexo no aplicativo padrão

en: Mark as default address book
pt_BR: Marcar como catálogo de endereços padrão

en: Autocomplete with this address book
pt_BR: Completar automaticamente com este catálogo de endereços

en: Copy book content locally for offline operation
pt_BR: Copiar o conteúdo do catálogo localmente para funcionamento desconectado

en: Previous month
pt_BR: Mês anterior

en: Next month
pt_BR: Próximo mês

en: Previous year
pt_BR: Ano anterior

en: Next year
pt_BR: Próximo ano

en: Month Calendar
pt_BR: Agenda mensal

en: Mark as default calendar
pt_BR: Marcar como agenda padrão

en: Mark as default task list
pt_BR: Marcar como lista de tarefas padrão

en: Mark as default memo list
pt_BR: Marcar como lista de memorandos padrão

en: Color:
pt_BR: Cor:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
pt_BR: Copiar localmente o conteúdo da agenda para operações desconectadas

en: Copy task list contents locally for offline operation
pt_BR: Copiar localmente o conteúdo da lista de tarefas para operações desconectadas

en: Copy memo list contents locally for offline operation
pt_BR: Copiar localmente o conteúdo da lista de memorandos para operações desconectadas

en: Currently _used categories:
pt_BR: Categorias atualmente _usadas:

en: _Available Categories:
pt_BR: Cate_gorias disponíveis:

[ctx: category]
en: _New
pt_BR: _Nova

[ctx: category]
en: _Edit
pt_BR: _Editar

[ctx: category]
en: _Delete
pt_BR: E_xcluir

en: Icon
pt_BR: Ícones

en: Create category “%s”
pt_BR: Criar categoria “%s”

en: Category Icon
pt_BR: Ícone da categoria

en: _No Image
pt_BR: _Nenhuma imagem

en: Category _Name
pt_BR: _Nome da categoria

en: Category _Icon
pt_BR: Ícone da categor_ia

en: _Unset icon
pt_BR: _Remover definição de ícone

en: Category Properties
pt_BR: Propriedades da categoria

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
pt_BR: Já existe uma categoria “%s” na configuração. Por favor use outro nome

en: popup list
pt_BR: lista suspensa

en: Now
pt_BR: Agora

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
pt_BR: Nenhum

en: The time must be in the format: %s
pt_BR: A hora deve estar no formato: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
pt_BR: O valor percentual deve estar entre 0 e 100, inclusive

en: Arabic
pt_BR: Árabe

en: Baltic
pt_BR: Báltico

en: Central European
pt_BR: Centro europeu

en: Chinese
pt_BR: Chinês

en: Cyrillic
pt_BR: Cirílico

en: Greek
pt_BR: Grego

en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

en: Japanese
pt_BR: Japonês

en: Korean
pt_BR: Coreano

en: Thai
pt_BR: Tailândia

en: Turkish
pt_BR: Turco

en: Western European
pt_BR: Europeu Ocidental

en: Western European, New
pt_BR: Europeu Ocidental, Novo

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
pt_BR: Tradicional

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
pt_BR: Simplificado

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
pt_BR: Ucraniano

en: Character Encoding
pt_BR: Codificação de caracteres

en: Enter the character set to use
pt_BR: Digite o conjunto de caracteres a ser usado

en: Other…
pt_BR: Outro…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
pt_BR: Não foi possível criar um objeto cliente a partir do nome de extensão “%s”

[ctx: Status]
en: Offline
pt_BR: Desconectado

[ctx: Status]
en: Online
pt_BR: Conectado

[ctx: Status]
en: Unreachable
pt_BR: Inacessível

[ctx: Status]
en: Failed to connect
pt_BR: Falha ao conectar

en: _Finish
pt_BR: _Finalizar

en: _Look Up
pt_BR: _Procurar

en: _Next
pt_BR: Próxi_ma

en: New Collection Account
pt_BR: Nova coleção de contas

en: _Previous
pt_BR: Anterio_r

en: Looking up details, please wait…
pt_BR: Procurando detalhes, por favor aguarde…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
pt_BR: Requer senha para continuar. %s.

en: View certificate
pt_BR: Ver certificado

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
pt_BR: Nenhum candidato encontrado. Isso também pode significar que o servidor não fornece nenhuma informação sobre sua configuração usando os métodos de pesquisa selecionados. Digite a conta manualmente ou mude as configurações acima.

en: Found one candidate | Found %d candidates
pt_BR[0]: Encontrado um candidato
pt_BR[1]: Encontrado %d candidatos

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
pt_BR: O nome de usuário contém letras que podem impedir a autenticação. Certifique-se que o servidor aceita nome de usuário escrito assim.

en: _Username:
pt_BR: Nome do _usuário:

en: _Password:
pt_BR: S_enha:

en: _Remember password
pt_BR: _Lembrar senha

en: Collection
pt_BR: Coleção

en: Mail Receive
pt_BR: Recebimento de e-mail

en: Mail Send
pt_BR: Envio de e-mail

en: Address Book
pt_BR: Catálogo de endereços

en: Memo List
pt_BR: Lista de memorandos

en: Task List
pt_BR: Lista de tarefas

en: Looking up LDAP server’s search base…
pt_BR: Procurando na base de pesquisa do servidor LDAP…

en: Failed to store password:
pt_BR: Falha ao armazenar a senha:

en: Failed to create sources:
pt_BR: Falha ao criar os fontes:

en: Saving account settings, please wait…
pt_BR: Salvando configurações da conta, por favor aguarde…

en: User details
pt_BR: Detalhes do usuário

en: _Email Address or User name:
pt_BR: Endereço de _e-mail ou nome de usuário:

en: _Advanced Options
pt_BR: Opções _avançadas

en: _Server:
pt_BR: _Servidor:

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
pt_BR: Lista separada por ponto e vírgula (“;”) de servidores para procurar por informações, além do domínio do endereço de e-mail.

en: Select which parts should be configured:
pt_BR: Selecione quais partes devem ser configuradas:

en: Account Information
pt_BR: Informações da conta

en: Choose custom color
pt_BR: Escolher cor personalizada

en: Default
pt_BR: Padrão

en: black
pt_BR: preto

en: light brown
pt_BR: marrom claro

en: brown gold
pt_BR: marrom dourado

en: dark green #2
pt_BR: verde escuro #2

en: navy
pt_BR: azul-marinho

en: dark blue
pt_BR: azul escuro

en: purple #2
pt_BR: roxo #2

en: very dark gray
pt_BR: cinza bem escuro

en: dark red
pt_BR: vermelho escuro

en: red-orange
pt_BR: vermelho alaranjado

en: gold
pt_BR: dourado

en: dark green
pt_BR: verde claro

en: dull blue
pt_BR: azul fosco

en: blue
pt_BR: azul

en: dull purple
pt_BR: roxo fosco

en: dark grey
pt_BR: cinza escuro

en: red
pt_BR: vermelho

en: orange
pt_BR: laranja

en: lime
pt_BR: verde limão

en: dull green
pt_BR: verde fosco

en: dull blue #2
pt_BR: azul fosco #2

en: sky blue #2
pt_BR: azul celeste #2

en: purple
pt_BR: roxo

en: gray
pt_BR: cinza

en: bright orange
pt_BR: laranja brilhante

en: yellow
pt_BR: amarelo

en: green
pt_BR: verde

en: cyan
pt_BR: ciano

en: bright blue
pt_BR: azul brilhante

en: red purple
pt_BR: roxo avermelhado

en: light grey
pt_BR: cinza claro

en: pink
pt_BR: rosa

en: light orange
pt_BR: laranja claro

en: light yellow
pt_BR: amarelo claro

en: light green
pt_BR: verde claro

en: light cyan
pt_BR: ciano claro

en: light blue
pt_BR: azul claro

en: light purple
pt_BR: roxo claro

en: white
pt_BR: branco

en: Running…
pt_BR: Executando…

en: Date and Time
pt_BR: Data e hora

en: Text entry to input date
pt_BR: Entrada de texto para digitar data

en: Click this button to show a calendar
pt_BR: Clique neste botão para mostrar uma agenda

en: Drop-down combination box to select time
pt_BR: Caixa desdobrável de seleção para selecionar o horário

en: Time
pt_BR: Hora

en: No_w
pt_BR: _Agora

en: _Today
pt_BR: _Hoje

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
pt_BR: _Nenhum

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Invalid Date Value
pt_BR: Data inválida

en: Invalid Time Value
pt_BR: Hora inválida

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
pt_BR: Próxima Seg

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
pt_BR: Próxima Ter

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
pt_BR: Próxima Qua

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
pt_BR: Próxima Qui

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
pt_BR: Próxima Sex

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
pt_BR: Próximo Sab

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
pt_BR: Próximo Dom

en: Use locale default
pt_BR: Usar localização padrão

en: Format:
pt_BR: Formato:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
pt_BR: dias

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
pt_BR: semanas

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
pt_BR: meses

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
pt_BR: anos

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
pt_BR: Não sincronizar localmente e-mails mais antigos que

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
pt_BR: Marcar mensagens como lidas após %s segundos

note: Translators: :-)
en: _Smile
pt_BR: _Sorriso

note: Translators: :-(
en: S_ad
pt_BR: _Triste

note: Translators: ;-)
en: _Wink
pt_BR: _Piscadela

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
pt_BR: Mostrando a _língua

note: Translators: :-))
en: Laug_h
pt_BR: _Riso

note: Translators: :-|
en: _Plain
pt_BR: _Indeciso

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
pt_BR: Pouco s_urpreso

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
pt_BR: _Envergonhado

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
pt_BR: Sorriso _aberto

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
pt_BR: _Confuso

note: Translators: :-O
en: S_urprise
pt_BR: S_urpreso

note: Translators: :-S
en: W_orried
pt_BR: _Preocupado

note: Translators: :-*
en: _Kiss
pt_BR: _Beijo

note: Translators: X-(
en: A_ngry
pt_BR: Com ra_iva

note: Translators: B-)
en: _Cool
pt_BR: _Bem

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
pt_BR: An_jo

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
pt_BR: C_horando

note: Translators: :-Q
en: S_ick
pt_BR: _Doente

note: Translators: |-)
en: Tire_d
pt_BR: Ca_nsado

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
pt_BR: _Maldoso

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
pt_BR: Cara de _macaco

en: (Unknown Filename)
pt_BR: (Nome de arquivo desconhecido)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
pt_BR: Escrevendo “%s”

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
pt_BR: Escrevendo “%s” para %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
pt_BR[0]: 1 segundo atrás
pt_BR[1]: %d segundos atrás

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
pt_BR[0]: 1 segundo no futuro
pt_BR[1]: %d segundos no futuro

en: 1 minute ago | %d minutes ago
pt_BR[0]: 1 minuto atrás
pt_BR[1]: %d minutos atrás

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
pt_BR[0]: 1 minuto no futuro
pt_BR[1]: %d minutos no futuro

en: 1 hour ago | %d hours ago
pt_BR[0]: 1 hora atrás
pt_BR[1]: %d horas atrás

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
pt_BR[0]: 1 hora no futuro
pt_BR[1]: %d horas no futuro

en: 1 day ago | %d days ago
pt_BR[0]: 1 dia atrás
pt_BR[1]: %d dias atrás

en: 1 day in the future | %d days in the future
pt_BR[0]: 1 dia no futuro
pt_BR[1]: %d dias no futuro

en: 1 week ago | %d weeks ago
pt_BR[0]: 1 semana atrás
pt_BR[1]: %d semanas atrás

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
pt_BR[0]: 1 semana no futuro
pt_BR[1]: %d semanas no futuro

en: 1 month ago | %d months ago
pt_BR[0]: 1 mês atrás
pt_BR[1]: %d meses atrás

en: 1 month in the future | %d months in the future
pt_BR[0]: 1 mês no futuro
pt_BR[1]: %d meses no futuro

en: 1 year ago | %d years ago
pt_BR[0]: 1 ano atrás
pt_BR[1]: %d anos atrás

en: 1 year in the future | %d years in the future
pt_BR[0]: 1 ano no futuro
pt_BR[1]: %d anos no futuro

en: <click here to select a date>
pt_BR: <clique aqui para selecionar uma data>

en: now
pt_BR: agora

en: Select a time to compare against
pt_BR: Selecionar um momento para comparar com

en: Choose a File
pt_BR: Escolher um arquivo

en: R_ule name:
pt_BR: _Nome da regra:

en: all the following conditions
pt_BR: todos os critérios a seguir

en: any of the following conditions
pt_BR: qualquer um dos critérios a seguir

en: _Find items which match:
pt_BR: _Localizar itens correspondentes a:

en: Find items that meet the following conditions
pt_BR: Localizar itens que atendam aos seguintes critérios

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
pt_BR: Nenhuma

en: All related
pt_BR: Tudo relacionado

en: Replies
pt_BR: Respostas

en: Replies and parents
pt_BR: Respostas e anteriores

en: No reply or parent
pt_BR: Nenhuma réplica ou parente

en: I_nclude threads:
pt_BR: I_ncluir discussões:

en: A_dd Condition
pt_BR: A_dicionar critério

en: Incoming
pt_BR: Recebidas

en: Outgoing
pt_BR: Enviadas

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
pt_BR: Recente

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
pt_BR: Smileys & pessoas

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
pt_BR: Corpo & roupas

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
pt_BR: Animais & natureza

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
pt_BR: Comida & bebida

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
pt_BR: Viagem & lugares

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
pt_BR: Atividades

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
pt_BR: Objetos

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
pt_BR: Símbolos

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
pt_BR: Bandeiras

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente

en: Failed to insert HTML file.
pt_BR: Falha ao inserir o arquivo HTML.

en: Failed to insert text file.
pt_BR: Falha ao inserir o arquivo texto.

en: Insert HTML File
pt_BR: Inserir arquivo HTML

en: HTML file
pt_BR: Arquivo HTML

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
pt_BR: Inserir imagem

en: Image files
pt_BR: Arquivos de imagem

en: Insert text file
pt_BR: Inserir arquivo texto

en: Text file
pt_BR: Arquivo de texto

en: Copy selected text to the clipboard
pt_BR: Copiar o texto selecionado para a área de transferência

en: Cut selected text to the clipboard
pt_BR: Recortar o texto selecionado para a área de transferência

en: Paste text from the clipboard
pt_BR: Colar o texto da área de transferência

en: Redo the last undone action
pt_BR: Refazer a última ação desfeita

en: Undo the last action
pt_BR: Desfazer a última ação

en: For_mat
pt_BR: For_mato

en: _Paragraph Style
pt_BR: Estilo do _parágrafo

en: _Alignment
pt_BR: A_linhamento

en: Current _Languages
pt_BR: Idi_omas atuais

en: _Increase Indent
pt_BR: _Aumentar recuo

en: Increase Indent
pt_BR: Aumentar recuo

en: Insert Emoji
pt_BR: Inserir emoji

en: Insert E_moji
pt_BR: Inserir e_moji

en: _HTML File…
pt_BR: Arquivo _HTML…

en: Te_xt File…
pt_BR: Arquivo de _texto…

en: Paste _Quotation
pt_BR: Colar _citação

en: _Find…
pt_BR: _Localizar…

en: Search for text
pt_BR: Pesquisa por texto

en: Find A_gain
pt_BR: Buscar _novamente

en: Re_place…
pt_BR: _Substituir…

en: Search for and replace text
pt_BR: Pesquisar e substituir texto

en: Check _Spelling…
pt_BR: _Verificar ortografia…

en: _Decrease Indent
pt_BR: _Diminuir recuo

en: Decrease Indent
pt_BR: Diminuir recuo

en: _Wrap Lines
pt_BR: _Quebrar linhas

note: Center
en: _Center
pt_BR: _Centralizar

en: Center Alignment
pt_BR: Alinhamento centralizado

note: Justified
en: _Justified
pt_BR: _Justificado

en: Align Justified
pt_BR: Alinhamento justificado

note: Left
en: _Left
pt_BR: Es_querda

en: Left Alignment
pt_BR: Alinhar à esquerda

note: Right
en: _Right
pt_BR: Di_reita

en: Right Alignment
pt_BR: Alinhar à direita

en: HTML editing mode
pt_BR: Modo de edição de HTML

en: Plain _Text
pt_BR: _Texto simples

en: Plain text editing mode
pt_BR: Modo de edição de texto simples

en: Markdown editing mode
pt_BR: Modo de edição de Markdown

en: Ma_rkdown as Plain Text
pt_BR: Ma_rkdown como texto simples

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
pt_BR: Modo de edição de Markdown, exportado como texto simples

en: Mar_kdown as HTML
pt_BR: Mar_kdown como HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
pt_BR: Modo de edição de Markdown, exportado como HTML

en: Heading _1
pt_BR: Título _1

en: Heading _2
pt_BR: Título _2

en: Heading _3
pt_BR: Título _3

en: Heading _4
pt_BR: Título _4

en: Heading _5
pt_BR: Título _5

en: Heading _6
pt_BR: Título _6

en: _Preformatted
pt_BR: _Pré-formatado

en: A_ddress
pt_BR: En_dereço

en: _Bulleted List
pt_BR: _Lista com marcadores

en: _Roman Numeral List
pt_BR: Lista com numerais _romanos

en: Numbered _List
pt_BR: Lista _numerada

en: _Alphabetical List
pt_BR: Lista _alfabética

en: _Image…
pt_BR: _Imagem…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
pt_BR: Inserir imagem

en: Insert Link
pt_BR: Inserir link

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
pt_BR: _Linha divisória…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
pt_BR: Inserir linha divisória

en: _Table…
pt_BR: _Tabela…

en: Insert Table
pt_BR: Inserir tabela

en: _Cell…
pt_BR: _Célula…

en: Pa_ge…
pt_BR: Pág_ina…

en: Font _Size
pt_BR: _Tamanho da fonte

en: _Font Style
pt_BR: Estilo da _fonte

en: Paste As _Text
pt_BR: Colar como _texto

en: _Bold
pt_BR: _Negrito

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: _Italic
pt_BR: _Itálico

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: _Strikethrough
pt_BR: _Tachar

en: Strikethrough
pt_BR: Riscar

en: Subs_cript
pt_BR: Subs_crito

en: Subscript
pt_BR: Subscrito

en: Su_perscript
pt_BR: So_brescrito

en: Superscript
pt_BR: Sobrescrito

en: _Underline
pt_BR: _Sublinhar

en: Underline
pt_BR: Sublinhar

en: Copy _Link Location
pt_BR: Copiar local do _link

en: Copy the link to the clipboard
pt_BR: Copia coisas para a área de transferência

en: _Open Link in Browser
pt_BR: Abrir atalho n_o navegador

en: Open the link in a web browser
pt_BR: Abre o atalho em um navegador

en: Cell Contents
pt_BR: Conteúdos da célula

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Row
pt_BR: Linha

en: Table
pt_BR: Tabela

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
pt_BR: Excluir da tabela

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
pt_BR: Inserir na tabela

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Delete Rule
pt_BR: Excluir regras

en: Delete Image
pt_BR: Excluir imagem

en: Column After
pt_BR: Coluna após

en: Column Before
pt_BR: Coluna antes

en: Insert _Link
pt_BR: Inserir _link

en: Row Above
pt_BR: Linha acima

en: Row Below
pt_BR: Linha abaixo

en: Cell…
pt_BR: Célula…

en: Image…
pt_BR: Imagem…

en: Link…
pt_BR: _Link…

en: Page…
pt_BR: Página…

en: Paragraph…
pt_BR: Parágrafo…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
pt_BR: Linha divisória…

en: Table…
pt_BR: Tabela…

en: Text…
pt_BR: Texto…

en: Remove Link
pt_BR: Remover link

en: Add Word to Dictionary
pt_BR: Adicionar palavra ao dicionário

en: Ignore Misspelled Word
pt_BR: Ignorar palavra incorreta

en: Add Word To
pt_BR: Adicionar palavra ao

en: More Suggestions
pt_BR: Mais sugestões

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
pt_BR: Dicionário “%s”

en: Insert Emoticon
pt_BR: Inserir emoticon

en: Re_place
pt_BR: _Substituir

en: _Image
pt_BR: _Imagem

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
pt_BR: _Linha divisória

en: _Table
pt_BR: _Tabela

en: Editing Mode
pt_BR: Modo de edição

en: Paragraph Style
pt_BR: Estilo do parágrafo

en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

en: Background Color
pt_BR: Cor de fundo

en: Font Size
pt_BR: Tamanho da fonte

en: Font Name
pt_BR: Nome da fonte

en: Failed to obtain content of editor
pt_BR: Falha ao obter o conteúdo do editor

en: <b>Scope</b>
pt_BR: <b>Escopo</b>

en: C_ell
pt_BR: _Célula

en: _Row
pt_BR: _Linha

en: Col_umn
pt_BR: Co_luna

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
pt_BR: <b>Alinhamento &amp; comportamento</b>

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centralizado

en: Right
pt_BR: Direita

en: Top
pt_BR: Superior

en: Middle
pt_BR: Meio

en: Bottom
pt_BR: Inferior

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
pt_BR: _Quebrar linhas

note: Header Style
en: _Header Style
pt_BR: _Estilo de cabeçalho

note: Width
en: _Width
pt_BR: _Largura

en: Row S_pan:
pt_BR: _Linhas ocupadas:

en: Co_lumn Span:
pt_BR: Co_lunas ocupadas:

en: <b>Background</b>
pt_BR: <b>Plano de fundo</b>

en: Transparent
pt_BR: Transparente

en: C_olor:
pt_BR: C_or:

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Choose Background Image
pt_BR: Escolha a imagem de plano de fundo

en: _Image:
pt_BR: _Imagem:

en: _Remove image
pt_BR: _Remover imagem

en: Cell Properties
pt_BR: Propriedades da célula

en: No match found
pt_BR: Nenhuma ocorrência encontrada

en: Search _backwards
pt_BR: Pesquisar para _trás

en: Case _Sensitive
pt_BR: Diferenciar _maiúsculas de minúsculas

en: _Wrap Search
pt_BR: _Recomeçar ao final

en: Find
pt_BR: Localizar

en: <b>Size</b>
pt_BR: <b>Tamanho</b>

note: Width
en: _Width:
pt_BR: _Largura:

en: _Size:
pt_BR: _Tamanho:

en: <b>Style</b>
pt_BR: <b>Estilo</b>

en: _Alignment:
pt_BR: _Alinhamento:

note: Shaded
en: S_haded
pt_BR: _Sombrear

en: Rule properties
pt_BR: Propriedades da linha divisória

en: <b>General</b>
pt_BR: <b>Geral</b>

en: _Source:
pt_BR: _Fonte:

en: _Height:
pt_BR: _Altura:

en: Preserve aspect ratio
pt_BR: Preservar a taxa de proporção

en: _X-Padding:
pt_BR: Espaçamento _horizontal:

en: _Y-Padding:
pt_BR: Espaçamento _vertical:

en: _Border:
pt_BR: _Borda:

en: _Test URL…
pt_BR: _Testar URL…

en: Image Properties
pt_BR: Propriedades da imagem

en: _Remove Link
pt_BR: _Remover link

en: Link Properties
pt_BR: Propriedades do link

en: Perforated Paper
pt_BR: Papel perfurado

en: Blue Ink
pt_BR: Tinta azul

en: Paper
pt_BR: Papel

en: Ribbon
pt_BR: Fita

en: Midnight
pt_BR: Meia-noite

en: Draft
pt_BR: Rascunho

en: Graph Paper
pt_BR: Papel de gráfico

note: == Colors ==
en: Colors
pt_BR: Cores

en: _Text:
pt_BR: _Texto:

en: _Visited Link:
pt_BR: Link _visitado:

en: _Background:
pt_BR: Plano de _fundo:

note: == Text ==
en: Text
pt_BR: Texto

en: _Font Name:
pt_BR: _Nome da fonte:

note: == Background Image ==
en: Background Image
pt_BR: Imagem de plano de fundo

en: _Template:
pt_BR: _Modelo:

en: Select a file
pt_BR: Selecionar um arquivo

en: _Custom:
pt_BR: _Personalizado:

en: Page Properties
pt_BR: Propriedades da página

en: _Style:
pt_BR: _Estilo:

en: <b>Alignment</b>
pt_BR: <b>Alinhamento</b>

en: Paragraph Properties
pt_BR: Propriedades do parágrafo

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
pt_BR[0]: %d ocorrência substituída
pt_BR[1]: %d ocorrências substituídas

en: R_eplace:
pt_BR: _Substituir:

en: _With:
pt_BR: _Com:

en: _Case sensitive
pt_BR: Diferenciar _maiúsculas de minúsculas

en: Wra_p search
pt_BR: _Recomeçar ao final

en: _Skip
pt_BR: _Ignorar

en: _Replace
pt_BR: _Substituir

en: Replace _All
pt_BR: Substituir t_odas

[ctx: dialog-title]
en: Replace
pt_BR: Substituir

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
pt_BR: <b>Sugestões para “%s”</b>

en: <b>Suggestions</b>
pt_BR: <b>Sugestões</b>

note: Replace
en: Replace
pt_BR: Substituir

note: Replace All
en: Replace All
pt_BR: Substituir tudo

note: Ignore
en: Ignore
pt_BR: Ignorar

note: Skip
en: Skip
pt_BR: Pular

note: Back
en: Back
pt_BR: Voltar

en: <b>Dictionary</b>
pt_BR: <b>Dicionário</b>

note: Add Word button
en: Add word
pt_BR: Adicionar palavra

en: Spell Checking
pt_BR: Verificação ortográfica

en: _Rows:
pt_BR: _Linhas:

en: C_olumns:
pt_BR: Co_lunas:

en: _Spacing:
pt_BR: _Espaçamento:

en: _Padding:
pt_BR: _Preenchimento:

en: _Color:
pt_BR: _Cor:

en: Image:
pt_BR: Imagem:

en: Table Properties
pt_BR: Propriedades da tabela

en: Si_ze:
pt_BR: _Tamanho:

en: Text Properties
pt_BR: Propriedades do texto

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
pt_BR: Escolha o arquivo que você deseja importar para o Evolution e selecione o tipo de arquivo na lista.

en: File _type:
pt_BR: _Tipo do arquivo:

en: Pre_view:
pt_BR: _Visualizar:

en: Choose the destination for this import
pt_BR: Escolher o destino para esta importação

en: Choose the type of importer to run:
pt_BR: Escolha o tipo de importador a executar:

en: Import data and settings from _older programs
pt_BR: Importar _dados e configurações de programas antigos

en: Import a _single file
pt_BR: Importar _um único arquivo

en: Please select the information that you would like to import:
pt_BR: Por favor, selecione as informações que você deseja importar:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
pt_BR: O Evolution verificou a existência de configurações a serem importadas dos seguintes aplicativos: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Nenhuma configuração que possa ser importada foi localizada. Se você deseja tentar novamente, por favor clique no botão “Voltar”.

en: From %s:
pt_BR: De %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
pt_BR: _Cancelar importação

en: Preview data to be imported
pt_BR: Visualizar os dados a serem importados

en: Import Data
pt_BR: Importar data

en: Select what type of file you want to import from the list.
pt_BR: Selecione da lista qual o tipo de arquivo você deseja importar.

en: Evolution Import Assistant
pt_BR: Assistente de importação do Evolution

en: Import Location
pt_BR: Importar local

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
pt_BR: Bem-vindo ao Assistente de importação do Evolution.
    Este assistente irá guiá-lo através do processo de importação de arquivos externos para o Evolution.

en: Importer Type
pt_BR: Importar tipo

en: Select Information to Import
pt_BR: Escolha quais informações importar

en: Select a File
pt_BR: Selecionar um arquivo

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
pt_BR: Clique em “Aplicar” para começar a importar o arquivo para o Evolution.

note: Translators: This is part of
en: minutes
pt_BR: minutos

en: hours
pt_BR: horas

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
pt_BR: dias

en: Autogenerated
pt_BR: Gerado automaticamente

en: Close
pt_BR: Fechar

en: _Save and Close
pt_BR: _Salvar e fechar

en: Edit Signature
pt_BR: Edita assinatura

en: Save
pt_BR: Salvar

en: _Signature Name:
pt_BR: Nome da a_ssinatura:

en: Add _Script
pt_BR: Adicionar _script

en: Add Signature Script
pt_BR: Adiciona script de assinatura

en: Edit Signature Script
pt_BR: Editar script de assinatura

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
pt_BR: A saída deste script será usada como a sua
    assinatura. O nome que você especificar será
    usado apenas com o propósito de exibição.

en: Script file must be executable.
pt_BR: O arquivo de script deve ser executável.

en: World Map
pt_BR: Mapa-múndi

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
pt_BR: Widget de mapa interativo baseado no mouse para seleção de fuso horário. Os usuários de teclado devem selecionar o fuso horário usando a caixa desdobrável de seleção abaixo.

en: Add bold text
pt_BR: Adicionar texto em negrito

en: Add italic text
pt_BR: Adicionar texto em itálico

en: Insert a quote
pt_BR: Inserir citação

en: Insert code
pt_BR: Inserir código

en: Add a link
pt_BR: Adicionar um link

en: Add a bullet list
pt_BR: Adicionar uma lista em marcadores

en: Add a numbered list
pt_BR: Adicionar uma lista numerada

en: Add a header
pt_BR: Adicionar um cabeçalho

en: Open online common mark documentation
pt_BR: Abrir a documentação de marcação comum online

en: _Write
pt_BR: _Escrever

en: _Preview
pt_BR: _Visualização

en: Could not open the link.
pt_BR: Não foi possível abrir o link.

en: Could not display help for Evolution.
pt_BR: Não foi possível exibir a ajuda do Evolution.

en: Opening calendar “%s”
pt_BR: Abrindo agenda “%s”

en: Opening memo list “%s”
pt_BR: Abrindo lista de memorandos “%s”

en: Opening task list “%s”
pt_BR: Abrindo lista de tarefas “%s”

en: Opening address book “%s”
pt_BR: Abrindo catálogo de endereços “%s”

en: _Do not show this message again
pt_BR: Não mostrar esta mensagem no_vamente

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
pt_BR: Este servidor de catálogo de endereços pode ser inalcançável, seu nome pode estar errado ou a sua conexão de rede pode ter caído.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
pt_BR: Falha ao definir a versão do protocolo para LDAPv3 (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
pt_BR: Não foi possível usar STARTTLS (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
pt_BR: Falha ao autenticar-se com o servidor LDAP (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
pt_BR: Este servidor LDAP pode estar usando uma versão antiga de LDAP que não suporta esta funcionalidade ou ele pode estar mal configurado. Pergunte ao seu administrador quais são as bases de pesquisa com suporte.
    
    Erro detalhado (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
pt_BR: Este servidor LDAP pode estar usando uma versão antiga de LDAP que não suporta esta funcionalidade ou ele pode estar mal configurado. Pergunte ao seu administrador quais são as bases de pesquisa com suporte.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
pt_BR: O evolution não foi compilado com suporte a LDAP

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
pt_BR: Desconhecido (%s)

en: Click to call %s
pt_BR: Clique para chamar %s

en: Click to hide/unhide addresses
pt_BR: Clique para ocultar/mostrar endereços

en: Go to the section %s of the message
pt_BR: Ir para a seção %s da mensagem

en: Go to the beginning of the message
pt_BR: Ir para o início da mensagem

en: Click to open %s
pt_BR: Clique para abrir %s

en: Show Contacts
pt_BR: Mostrar contatos

en: Address B_ook:
pt_BR: Catál_ogo de endereços:

en: Cat_egory:
pt_BR: Cat_egoria:

en: _Search:
pt_BR: _Pesquisar:

en: Any Category
pt_BR: Qualquer categoria

en: Co_ntacts
pt_BR: Co_ntatos

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Select Contacts from Address Book
pt_BR: Selecionar contatos do catálogo de endereços

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
pt_BR: E_xpandir %s embutida

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
pt_BR: Cop_iar %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
pt_BR: Recor_tar %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
pt_BR: _Editar %s

en: _Delete %s
pt_BR: E_xcluir %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
pt_BR: O Evolution está atualmente conectado.  Clique neste botão para trabalhar desconectado.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
pt_BR: O Evolution está atualmente desconectado.  Clique neste botão para trabalhar conectado.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
pt_BR: O Evolution está atualmente desconectado porque a rede não está disponível.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
pt_BR: A chave do chaveiro é inutilizável: nenhum usuário ou nome de máquina

en: You have the Caps Lock key on.
pt_BR: Você está com a tecla Caps Lock ativada.

en: _Remember this passphrase
pt_BR: _Lembrar desta frase secreta

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
pt_BR: _Lembrar desta frase secreta durante o tempo restante desta sessão

en: _Remember this password
pt_BR: _Lembrar desta senha

en: _Remember this password for the remainder of this session
pt_BR: _Lembrar desta senha durante o tempo restante desta sessão

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Evolution Preferences
pt_BR: Preferências do Evolution

en: An error occurred while printing
pt_BR: Ocorreu um erro ao imprimir

en: The printing system reported the following details about the error:
pt_BR: O sistema de impressão relatou os seguintes detalhes sobre o erro:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
pt_BR: O sistema de impressão não relatou nenhum detalhe adicional sobre o erro.

en: _Method:
pt_BR: _Método:

en: Defer to Desktop Settings
pt_BR: Delegar às configurações do sistema

en: _Open Desktop Settings
pt_BR: _Abrir configurações do sistema

en: _HTTP Proxy:
pt_BR: Proxy _HTTP:

en: H_TTPS Proxy:
pt_BR: Proxy H_TTPS:

en: _Socks Proxy:
pt_BR: Proxy _SOCKS:

en: _Ignore Hosts:
pt_BR: _Ignorar máquinas:

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Configuration _URL:
pt_BR: _URL de configuração:

en: No proxy
pt_BR: Sem Proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
pt_BR: Usar uma conexão direta, proxy não é necessário.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
pt_BR: Alternar para preferências básicas de proxy

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
pt_BR: Alternar para preferências avançadas de proxy

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
pt_BR: Aplicar configurações personalizadas de proxy a essas contas:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
pt_BR: As <b>preferências avançadas de proxy</b> permitem que você defina proxys de rede alternativos e aplique-as a contas específicas

en: Custom Proxy
pt_BR: Personalizar proxy

en: Create a new proxy profile
pt_BR: Cria um novo perfil de proxy

en: Delete the selected proxy profile
pt_BR: Exclui o perfil do proxy selecionado

en: Add Rule
pt_BR: Adicionar regra

en: Edit Rule
pt_BR: Editar regra

en: Matches: %u
pt_BR: Ocorrências: %u

en: Close the find bar
pt_BR: Fecha a barra de pesquisa

en: Fin_d:
pt_BR: Locali_zar:

en: Clear the search
pt_BR: Fecha a pesquisa

en: Find the previous occurrence of the phrase
pt_BR: Localiza a ocorrência anterior da frase

en: Find the next occurrence of the phrase
pt_BR: Localiza a próxima ocorrência da frase

en: Mat_ch case
pt_BR: Diferen_ciar maiúsculas de minúsculas

en: Reached bottom of page, continued from top
pt_BR: Ao chegar no final da página, continua do começo

en: Reached top of page, continued from bottom
pt_BR: Ao chegar no começo da página, continua do final

en: When de_leted:
pt_BR: Quando exc_luída:

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Proprietary
pt_BR: Proprietário

en: Secret
pt_BR: Secreto

en: Top Secret
pt_BR: Altamente secreto

en: For Your Eyes Only
pt_BR: Somente para sua visão

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Mail Receipt
pt_BR: Recebimento de mensagem

en: Send Options
pt_BR: Opções de envio

en: R_eply requested
pt_BR: R_esposta solicitada

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
pt_BR: De_ntro

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
pt_BR: dias

en: _When convenient
pt_BR: _Quando conveniente

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
pt_BR: A_trasar entrega da mensagem

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
pt_BR: De_pois

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
pt_BR: dias

en: _Set expiration date
pt_BR: _Definir a data de vencimento

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
pt_BR: _Até

en: Delivery Options
pt_BR: Opções de entrega

en: _Priority:
pt_BR: _Prioridade:

en: _Classification:
pt_BR: _Classificação:

en: Gene_ral Options
pt_BR: Opções ge_rais

en: Creat_e a sent item to track information
pt_BR: Criar um it_em de envio para acompanhar o estado

en: _Delivered
pt_BR: Entre_gue

en: Deli_vered and opened
pt_BR: Entre_gue e aberta

en: _All information
pt_BR: Tod_as informações

en: A_uto-delete sent item
pt_BR: E_xcluir automaticamente item enviado

en: Status Tracking
pt_BR: Acompanhamento de estado

en: _When opened:
pt_BR: _Quando aberto:

en: When decli_ned:
pt_BR: Quando _recusado:

en: When co_mpleted:
pt_BR: Quando co_mpletado:

en: When acce_pted:
pt_BR: Quando a_ceito:

en: Return Notification
pt_BR: Retornar notificação

en: Sta_tus Tracking
pt_BR: Acompanhamento de es_tado

en: Type:
pt_BR: Tipo:

en: Name:
pt_BR: Nome:

en: Name cannot be empty
pt_BR: O nome não pode estar vazio

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
pt_BR: Atualiza a cada

en: Use a secure connection
pt_BR: Usar conexão segura

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
pt_BR: Desmarcar _confiança em certificado SSL/TLS

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Group name
pt_BR: Nome do grupo

en: _Hide
pt_BR: _Ocultar

en: _Show
pt_BR: _Mostrar

en: Manage Groups
pt_BR: Gerenciar grupos

en: Available Groups:
pt_BR: Grupos disponíveis:

en: Select destination
pt_BR: Selecionar destino

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
pt_BR: (sem sugestões)

en: More…
pt_BR: Mais…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
pt_BR: Adicionar “%s” ao dicionário

note: - Ignore All
en: Ignore All
pt_BR: Ignorar todos

en: Spelling Suggestions
pt_BR: Sugestões de ortografia

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
pt_BR: Um arquivo chamado “{0}” já existe. Deseja substitui-lo?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
pt_BR: O arquivo já existe em “{0}”. Substituí-lo irá sobrescrever o seu conteúdo.

en: Cannot save file “{0}”.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo “{0}”.

en: Cannot open file “{0}”.
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo “{0}”.

en: Failed to remove data source “{0}”.
pt_BR: Falha ao remover fonte de dados “{0}”.

en: The reported error was “{1}”.
pt_BR: O erro informado foi “{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
pt_BR: Falha ao atualizar fonte de dados “{0}”.

en: Failed to delete resource “{0}”.
pt_BR: Falha ao excluir recurso “{0}”.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
pt_BR: O backend do catálogo de endereços, a serviço de “{0}”, encerrou inesperadamente.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
pt_BR: Alguns de seus contatos podem não estar disponíveis até que o Evolution seja reiniciado.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
pt_BR: O backend da agenda, a serviço de “{0}”, encerrou inesperadamente.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
pt_BR: Alguns de seus compromissos podem não estar disponíveis até que o Evolution seja reiniciado.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
pt_BR: O backend da lista de memorandos, a serviço de “{0}”, encerrou inesperadamente.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
pt_BR: Alguns de seus memorandos podem não estar disponíveis até que o Evolution seja reiniciado.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
pt_BR: O backend da lista de tarefas, a serviço de “{0}”, encerrou inesperadamente.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
pt_BR: Algumas de suas tarefas podem não estar disponíveis até que o Evolution seja reiniciado.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
pt_BR: O backend do catálogo de endereços, a serviço de “{0}”, encontrou um erro.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
pt_BR: O backend da agenda, a serviço de “{0}”, encontrou um erro.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
pt_BR: O backend da lista de memorandos, a serviço de “{0}”, encontrou um erro.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
pt_BR: O backend da lista de tarefas, a serviço de “{0}”, encontrou um erro.

en: Something has gone wrong
pt_BR: Alguma coisa deu errado

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir o conteúdo. Você pode tentar novamente reabrindo a janela. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a coleção remota “{0}”?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Isto irá remover permanentemente a coleção “{0}” do servidor. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Failed to refresh list of account sources
pt_BR: Falha ao atualizar a lista de fontes de conta

en: click to add
pt_BR: clique para adicionar

en: Move selected column names to top
pt_BR: Mover a coluna selecionada para parte superior

en: Move selected column names up one row
pt_BR: Mover a coluna selecionada uma linha para cima

en: Move selected column names down one row
pt_BR: Mover a coluna selecionada uma linha para baixo

en: Move selected column names to bottom
pt_BR: Mover a coluna selecionada para parte inferior

en: Select all column names
pt_BR: Seleciona todos os nomes de coluna

en: (Ascending)
pt_BR: (Crescente)

en: (Descending)
pt_BR: (Decrescente)

en: Not sorted
pt_BR: Não ordenado

en: No grouping
pt_BR: Sem agrupamento

en: Show Fields
pt_BR: Mostrar campos

en: Choose the order of information to appear in the message list.
pt_BR: Escolha a ordem da informação para aparecer na lista de mensagens.

en: Clear _All
pt_BR: Limpar _tudo

en: _Show field in View
pt_BR: Mo_strar o campo na Visão

en: Ascending
pt_BR: Crescente

en: Descending
pt_BR: Decrescente

en: Group Items By
pt_BR: Agrupar itens por

en: Show _field in View
pt_BR: _Mostrar o campo na Visão

en: Then By
pt_BR: Então por

en: Show field i_n View
pt_BR: Mostrar o campo _na Visão

en: Show field in _View
pt_BR: Mostrar o campo na _Visão

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Clear All
pt_BR: Limpa tudo

en: Sort Items By
pt_BR: Ordenar os itens por

en: _Apply
pt_BR: A_plicar

en: _Sort...
pt_BR: _Ordenar…

en: _Group By...
pt_BR: A_grupar por…

en: _Fields Shown...
pt_BR: _Campos mostrados…

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
pt_BR: Para adicionar uma coluna à sua tabela,
    arraste-a para o local onde deve aparecer.

en: Add a Column
pt_BR: Adicionar uma coluna

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
pt_BR[0]: %s: %s (%d item)
pt_BR[1]: %s: %s (%d itens)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
pt_BR[0]: %s (%d item)
pt_BR[1]: %s (%d itens)

en: Customize Current View
pt_BR: Personalizar visão atual

en: Sort _Ascending
pt_BR: Ordem _crescente

en: Sort _Descending
pt_BR: Ordem _decrescente

en: _Reset sort
pt_BR: _Redefinir ordenação

en: Group By This _Field
pt_BR: Agrupar por este _campo

en: Group By _Box
pt_BR: Agrupar por c_aixa

en: Remove This _Column
pt_BR: Remover esta _coluna

en: Add a C_olumn…
pt_BR: Adicionar uma c_oluna…

en: A_lignment
pt_BR: A_linhamento

en: B_est Fit
pt_BR: M_elhor ajuste

en: Format Column_s…
pt_BR: Formatar coluna_s…

en: Custo_mize Current View…
pt_BR: Personali_zar visão atual…

en: _Sort By
pt_BR: _Ordenar por

note: Custom
en: _Custom
pt_BR: _Personalizar

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Input Methods
pt_BR: Métodos de entrada

en: Select a Time Zone
pt_BR: Selecionar um fuso horário

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
pt_BR: Use o botão esquerdo do mouse para ampliar uma área do mapa e selecionar um fuso horário.
    Use o botão direito do mouse para reduzi-la.

en: Time Zones
pt_BR: Fuso horário

en: _Selection
pt_BR: _Seleção

en: Timezone drop-down combination box
pt_BR: Caixa desdobrável de seleção de fuso horário

en: Click here to open the URL
pt_BR: Clique aqui para abrir a URL

en: Enter a URL here
pt_BR: Digite uma URL aqui

en: Evolution Source Viewer
pt_BR: Visualizador de origens do Evolution

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
pt_BR: Nome de exibição

en: Flags
pt_BR: Marcas

en: Identity
pt_BR: Identidade

en: Address book
pt_BR: Catálogo de endereços

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Loading…
pt_BR: Carregando…

en: Searching collection children…
pt_BR: Pesquisando filhos da coleção…

en: Failed to search for collection children
pt_BR: Falha ao pesquisar por filhos da coleção

en: Searching for user home, please wait…
pt_BR: Pesquisando pela pasta pessoal do usuário, por favor aguarde…

en: Failed to search for user home
pt_BR: Falha ao pesquisar pela pasta pessoal do usuário

en: At least one component type should be set
pt_BR: Pelo menos um tipo de componente deve ser definido

en: Failed to get selected collection HREF
pt_BR: Falha ao obter HREF de coleção selecionada

en: Failed to save changes
pt_BR: Falha ao salvar as alterações

en: Creating new book…
pt_BR: Criando novo catálogo…

en: Failed to create new book
pt_BR: Falha ao criar novo catálogo

en: Creating new calendar…
pt_BR: Criando nova agenda…

en: Failed to create new calendar
pt_BR: Falha ao criar nova agenda

en: Creating new collection…
pt_BR: Criando nova coleção…

en: Failed to create new collection
pt_BR: Falha ao criar nova coleção

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
pt_BR: Não é permitido criar catálogo sob outro catálogo ou agenda

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
pt_BR: Não é permitido criar agenda sob outro catálogo ou agenda

en: Deleting book…
pt_BR: Excluindo catálogo…

en: Failed to delete book
pt_BR: Falha ao excluir catálogo

en: Deleting calendar…
pt_BR: Excluindo agenda…

en: Failed to delete calendar
pt_BR: Falha ao excluir agenda

en: Deleting collection…
pt_BR: Excluindo coleção…

en: Failed to delete collection
pt_BR: Falha ao excluir coleção

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
pt_BR: _Ordem:

en: Use -1 to not set the sort order
pt_BR: Use -1 para não definir uma ordem de classificação

en: For Components:
pt_BR: Para componentes:

en: _Events
pt_BR: _Eventos

en: WebDAV server:
pt_BR: Servidor WebDAV:

en: Create _Book
pt_BR: Criar _catálogo

en: Create _Calendar
pt_BR: Criar _agenda

en: Create Collectio_n
pt_BR: Criar coleçã_o

en: _Copy Link Location
pt_BR: Copiar local do _link

en: _Copy Email Address
pt_BR: _Copiar endereço de e-mail

en: Copy _Raw Email Address
pt_BR: Copiar endereço de e-mail não t_ratado

en: Copy the raw email address to the clipboard
pt_BR: Copia o endereço de e-mail não tratado (raw) para a área de transferência

en: _Copy Image
pt_BR: _Copiar imagem

en: Copy the image to the clipboard
pt_BR: Copiar a imagem para a área de transferência

en: Save _Image…
pt_BR: Salvar _imagem…

en: Save the image to a file
pt_BR: Salvar a imagem em um arquivo

en: Search _Web…
pt_BR: Pesquisas na _web…

en: Search the Web with the selected text
pt_BR: Pesquisa na web com o texto selecionado

en: Select all text and images
pt_BR: Selecionar todo o texto e imagens

en: Copying image to clipboard
pt_BR: Copiando a imagem para a área de transferência

en: Save Image
pt_BR: Salvar mensagem

en: Saving image to “%s”
pt_BR: Salvando a imagem para “%s”

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
pt_BR: Não foi possível obter o URI de “%s”, desconhece-se como baixá-lo.

en: Undo “Insert text”
pt_BR: Desfazer “inserir texto”

en: Redo “Insert text”
pt_BR: Refazer “inserir texto”

en: Undo “Delete text”
pt_BR: Desfazer “excluir texto”

en: Redo “Delete text”
pt_BR: Refazer “excluir texto”

en: Missing date.
pt_BR: Data faltando.

en: You must choose a date.
pt_BR: Você deve escolher uma data.

en: Missing filename.
pt_BR: Nome do arquivo faltando.

en: You must specify a filename.
pt_BR: Você deve especificar um nome de arquivo.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
pt_BR: O arquivo “{0}” não existe ou não é um arquivo comum.

en: Bad regular expression “{0}”.
pt_BR: Expressão regular inválida “{0}”.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
pt_BR: Não foi possível compilar a expressão regular “{1}”.

en: Missing name.
pt_BR: Nome faltando.

en: You must name this filter.
pt_BR: Você deve nomear este filtro.

en: Name “{0}” already used.
pt_BR: O nome “{0}” já está em uso.

en: Please choose another name.
pt_BR: Por favor, selecione outro nome.

en: Missing condition.
pt_BR: Condição faltando.

en: Filter should have at least one condition.
pt_BR: O filtro deve possuir ao menos uma condição.

en: Missing value.
pt_BR: Valor faltando.

en: One or more values cannot be empty.
pt_BR: Um ou mais valores não podem estar vazios.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover a regra “{0}”?

en: _Keep
pt_BR: _Manter

en: the current time
pt_BR: o instante atual

en: the time you specify
pt_BR: um instante especificado por você

en: a time relative to the current time
pt_BR: um horário relativo ao horário atual

en: seconds
pt_BR: segundos

en: weeks
pt_BR: semanas

en: months
pt_BR: meses

en: years
pt_BR: anos

en: ago
pt_BR: atrás

en: in the future
pt_BR: no futuro

en: Compare against
pt_BR: Comparar com

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
pt_BR: A data da mensagem será comparada com
    o instante atual quando a filtragem ocorrer.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
pt_BR: A data da mensagem será comparada com
    o início do dia especificado.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
pt_BR: A data da mensagem será comparada com um
    instante relativo a quando a filtragem ocorrer.

en: Show filters for mail:
pt_BR: Mostrar filtros para correio:

en: _Filter Rules
pt_BR: _Regras de filtro

en: Rule Name
pt_BR: Nome da regra

en: Table Cell
pt_BR: Célula de tabela

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
pt_BR: abrir uma janela popup

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
pt_BR: editar esta célula

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
pt_BR: alternar esta célula

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
pt_BR: expandir a linha na ETree contendo esta célula

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
pt_BR: recolhe a linha na ETree contendo esta célula

en: click
pt_BR: clicar

en: sort
pt_BR: ordenar

en: Save Current View
pt_BR: Salvar a visão atual

en: _Create new view
pt_BR: _Criar uma nova visão

en: _Replace existing view
pt_BR: Substitui_r a visão existente

en: Do you wish to save your changes?
pt_BR: Você deseja salvar suas alterações?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
pt_BR: Esta assinatura foi alterada, mas não foi salva.

en: _Discard changes
pt_BR: _Descartar alterações

en: Blank Signature
pt_BR: Assinatura em branco

en: Please provide a unique name to identify this signature.
pt_BR: Por favor, forneça um nome único para identificar esta assinatura.

en: Unable to copy image to clipboard.
pt_BR: Não foi possível copiar a imagem para a área de transferência.

en: Unable to save image.
pt_BR: Não foi possível salvar a imagem.

en: Could not load signature.
pt_BR: Não foi possível carregar a assinatura.

en: Could not save signature.
pt_BR: Não foi possível salvar a assinatura.

en: Could not get selected text.
pt_BR: Não foi possível obter o texto selecionado.

en: Saving message to folder “%s”
pt_BR: Salvando mensagem na pasta “%s”

en: Forwarded messages
pt_BR: Mensagens encaminhadas

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
pt_BR[0]: Buscando %d mensagem
pt_BR[1]: Buscando %d mensagens

en: Scanning messages for duplicates
pt_BR: Verificar por mensagens duplicadas

en: Removing folder “%s”
pt_BR: Removendo pasta “%s”

en: File “%s” has been removed.
pt_BR: Arquivo “%s” foi removido.

en: File has been removed.
pt_BR: Arquivo foi removido.

en: Removing attachments
pt_BR: Removendo anexos

en: Saving %d message | Saving %d messages
pt_BR[0]: Salvando %d mensagem
pt_BR[1]: Salvando %d mensagens

en: Invalid folder URI “%s”
pt_BR: URI da pasta inválida “%s”

note: Some local folders
en: Inbox
pt_BR: Entrada

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
pt_BR: Rascunhos

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
pt_BR: Saída

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
pt_BR: Enviadas

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
pt_BR: Modelos

en: User cancelled operation
pt_BR: O usuário cancelou a operação

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
pt_BR: Nenhum e-mail de destino foi fornecido, o encaminhamento da mensagem foi cancelado.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
pt_BR: Não foi encontrada nenhuma conta válida para uso, o encaminhamento da mensagem foi cancelado.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
pt_BR: Fonte correspondente para serviço com UID “%s” não encontrado

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
pt_BR: Procurando certificados S/MIME do destinatário nos catálogos de endereços…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
pt_BR: Procurando chaves PGP do destinatário nos catálogos de endereços…

en: Waiting for “%s”
pt_BR: Esperando por “%s”

en: No mail transport service available
pt_BR: Nenhum serviço de transporte de correio disponível

en: Posting message to “%s”
pt_BR: Postando mensagem para “%s”

en: Failed to apply outgoing filters: %s
pt_BR: Falha ao aplicar filtros de saída: %s

en: Storing sent message to “%s”
pt_BR: Armazenando mensagem enviada para “%s”

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
pt_BR: Falha ao acrescentar a %s: %s
    Acrescentando à pasta local “Enviadas” no lugar.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
pt_BR: Falha ao acrescentar à pasta local “Enviadas”: %s

en: Sending message
pt_BR: Enviando mensagem

en: Disconnecting from “%s”
pt_BR: Desconectando de “%s”

en: Reconnecting to “%s”
pt_BR: Reconectando a “%s”

en: Preparing account “%s” for offline
pt_BR: Preparando conta “%s” para desconexão

en: Filtering Selected Messages
pt_BR: Filtrar mensagens selecionadas

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
pt_BR: Falha ao filtrar as mensagens selecionadas. Um motivo pode ser que o local de pasta definido em um ou mais filtros é inválido. Por favor verifique seus filtros em Editar→Filtros de mensagens.
    O erro original foi: %s

en: Fetching mail from “%s”
pt_BR: Obtendo correio de “%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
pt_BR: Falha ao aplicar filtros de saída. Um motivo pode ser que o local de pasta definido em um ou mais filtros é inválido. Por favor verifique seus filtros em Editar→Filtros de mensagens.
    O erro original foi: %s

en: Sending message %d of %d
pt_BR: Enviando mensagem %d de %d

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
pt_BR[0]: Falha ao enviar uma mensagem
pt_BR[1]: Falha ao enviar %d de %d mensagens

en: Cancelled.
pt_BR: Cancelado.

en: Complete.
pt_BR: Concluída.

en: Moving messages to “%s”
pt_BR: Movendo mensagens para “%s”

en: Copying messages to “%s”
pt_BR: Copiando mensagens para “%s”

en: Storing folder “%s”
pt_BR: Armazenando pasta “%s”

en: Expunging and storing account “%s”
pt_BR: Excluindo permanentemente e armazenando conta “%s”

en: Storing account “%s”
pt_BR: Armazenando a conta “%s”

en: Emptying trash in “%s”
pt_BR: Esvaziando a lixeira em “%s”

en: Processing folder changes in “%s”
pt_BR: Processando as mudanças na pasta “%s”

en: Could not create spool directory “%s”: %s
pt_BR: Não foi possível criar o diretório de fila “%s”: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
pt_BR: Tentando mover correio sobre uma origem “%s” que não é mbox

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
pt_BR: Enc: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
pt_BR: Sem assunto

en: Forwarded message — %s
pt_BR: Mensagem encaminhada — %s

en: Forwarded message
pt_BR: Mensagem encaminhada

en: Setting up Search Folder: %s
pt_BR: Preparando pasta de pesquisa: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
pt_BR: Atualizando pastas de pesquisa para “%s : %s”

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
pt_BR[0]: A pasta de pesquisa “%s” foi modificada para a conta, para a pasta excluída
    “%s”.
pt_BR[1]: As seguintes pastas de pesquisa
    %s foram modificadas para a conta, para a pasta excluída
    “%s”.

en: Open _Online Accounts
pt_BR: Abrir contas _on-line

en: This account was created through the Online Accounts service.
pt_BR: Esta conta foi criada por meio do serviço de contas on-line.

en: _Reset Order
pt_BR: _Redefinir ordem

en: You can drag and drop account names to reorder them.
pt_BR: Você pode arrastar e soltar os nomes de conta para reordená-los.

en: De_fault
pt_BR: _Padrão

en: Invalid URI: “%s”
pt_BR: URI inválida: “%s”

en: Host: %s:%d
pt_BR: Servidor: %s:%d

en: User: %s
pt_BR: Usuário: %s

en: Security method: %s
pt_BR: Método de segurança: %s

en: Authentication mechanism: %s
pt_BR: Mecanismo de autenticação: %s

en: No email address provided
pt_BR: Nenhum endereço de e-mail foi fornecido

en: Missing domain in email address
pt_BR: Faltando domínio no endereço de e-mail

en: IMAP server
pt_BR: Servidor IMAP

en: POP3 server
pt_BR: Servidor POP3

en: SMTP server
pt_BR: Servidor SMTP

en: Close this window
pt_BR: Fecha esta janela

en: (No Subject)
pt_BR: (Sem assunto)

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
pt_BR: _Voltar

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
pt_BR: _Ignorar procura

en: Evolution Account Assistant
pt_BR: Assistente de contas do Evolution

en: _Revise Details
pt_BR: _Revisar detalhes

en: Querying authentication types…
pt_BR: Consultando tipos de autenticação…

en: Check for Supported Types
pt_BR: Verificar por tipos com suporte

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
pt_BR: Usar configuração global

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
pt_BR: Anexo

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
pt_BR: Embutido (estilo Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
pt_BR: Citado

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
pt_BR: Não faça citação

en: Use global setting
pt_BR: Usar configuração global

en: Composing Messages
pt_BR: Redigir mensagens

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
pt_BR: _Enviar sempre uma cópia (CC) para:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
pt_BR: Enviar sempre uma cópia _oculta (Cco) para:

en: Re_ply style:
pt_BR: Estilo de res_posta:

en: Lang_uage:
pt_BR: I_dioma:

en: Language for Reply and Forward attribution text
pt_BR: Idioma para texto de atribuição de resposta e encaminhamento

en: Start _typing at the bottom
pt_BR: Iniciar digi_tando embaixo

en: _Keep signature above the original message
pt_BR: _Manter assinatura sobre a mensagem original

en: Message Receipts
pt_BR: Confirmações de mensagens

en: S_end message receipts:
pt_BR: Enviar confirmaçõe_s de mensagens:

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Ask for each message
pt_BR: Perguntar para cada mensagem

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
pt_BR: Parabéns, sua configuração de correio está concluída.
    
    Agora você está pronto para enviar e receber e-mails 
    utilizando o Evolution. 
    
    Clique em “Aplicar” para salvar suas configurações.

en: Done
pt_BR: Terminado

en: Checking server settings…
pt_BR: Verificando configurações do servidor…

en: Special Folders
pt_BR: Pastas especiais

en: Draft Messages _Folder:
pt_BR: Pasta de rascunhos de _mensagens:

en: Choose a folder for saving draft messages.
pt_BR: Escolha a pasta onde salvar os rascunhos.

en: Sent _Messages Folder:
pt_BR: Pasta de _mensagens enviadas:

en: Choose a folder for saving sent messages.
pt_BR: Escolha a pasta onde salvar as mensagens enviadas.

en: S_ave replies in the folder of the message being replied to
pt_BR: S_alvar respostas na pasta da mensagem sendo respondida

en: Archi_ve Folder:
pt_BR: Pasta de arqui_vamento:

en: Choose a folder to archive messages to.
pt_BR: Escolha uma pastas onde arquivar mensagens.

en: _Templates Folder:
pt_BR: Pasta de _modelos:

en: Choose a folder to use for template messages.
pt_BR: Escolha uma pasta para os modelos de mensagens.

en: _Restore Defaults
pt_BR: _Restaurar padrões

en: _Lookup Folders
pt_BR: _Procurar pastas

en: Use a Real Folder for _Trash:
pt_BR: Usar uma pasta real para a _lixeira:

en: Choose a folder for deleted messages.
pt_BR: Escolha uma pasta para mensagens excluídas.

en: Use a Real Folder for _Junk:
pt_BR: Usar uma pasta real para _lixo eletrônico:

en: Choose a folder for junk messages.
pt_BR: Escolha uma pasta onde descartar mensagens.

en: Defaults
pt_BR: Padrões

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
pt_BR: Por favor, digite seu nome e endereço de e-mail abaixo. Os campos em “Informações opcionais”, mais abaixo, não precisam ser preenchidos, a menos que você queira estas informações incluídas em toda mensagem de correio enviada.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
pt_BR: O nome acima será usado para identificar esta conta.
    Use, por exemplo, “Trabalho” ou “Pessoal”.

en: Required Information
pt_BR: Informação solicitada

en: Full Nam_e:
pt_BR: Nome _completo:

en: Email _Address:
pt_BR: Endereço de e-m_ail:

en: Optional Information
pt_BR: Informações opcionais

en: Re_ply-To:
pt_BR: _Responder a:

en: Or_ganization:
pt_BR: _Empresa:

en: Add Ne_w Signature…
pt_BR: Adicionar nova a_ssinatura…

en: A_liases:
pt_BR: Ape_lidos:

en: Edi_t
pt_BR: Edi_tar

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
pt_BR: _Procurar detalhes do servidor de e-mail baseado no endereço de e-mail informado

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
pt_BR: O nome completo não deve estar vazio

en: Email Address cannot be empty
pt_BR: O endereço de e-mail não pode estar vazio

en: Email Address is not a valid email
pt_BR: O endereço de e-mail não é um e-mail válido

en: Reply To is not a valid email
pt_BR: Responder A não é um e-mail válido

en: Account Name cannot be empty
pt_BR: O nome da conta não pode estar vazio

en: Looking up account details…
pt_BR: Procurando detalhes da conta…

en: Advanced Options
pt_BR: Opções avançadas

en: Checking for New Mail
pt_BR: Verificando novas mensagens

en: Check for _new messages every
pt_BR: Verificar _novas mensagens a cada

en: Receiving Options
pt_BR: Opções de recepção

en: Receiving Email
pt_BR: Recebimento de e-mail

en: General
pt_BR: Geral

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
pt_BR: _Não assinar pedidos de reunião (para compatibilidade com o Outlook)

en: OpenPGP _Key ID:
pt_BR: ID da C_have OpenPGP:

en: Si_gning algorithm:
pt_BR: Algoritmo de assi_natura:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
pt_BR: _Sempre assinar mensagens enviadas ao usar esta conta

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
pt_BR: Sempre c_riptografar mensagens enviadas ao usar esta conta

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
pt_BR: Sempre criptografar para mim _mesmo ao enviar mensagens criptografadas

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
pt_BR: Con_fiar sempre nas chaves em meu chaveiro ao criptografar

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
pt_BR: Preferir assinatura/criptografia em l_inha para mensagens em texto simples

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
pt_BR: _Chaves de pesquisa para criptografia no Web Key Directory (WKD)

en: Secure MIME (S/MIME)
pt_BR: MIME seguro (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
pt_BR: Certificado de assi_natura:

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: _Clear
pt_BR: Lim_par

en: Signing _algorithm:
pt_BR: Algoritmo de assi_natura:

en: Always sign outgoing messages when using this account
pt_BR: Sempre assinar mensagens enviadas ao usar esta conta

en: Encryption certificate:
pt_BR: Certificado de criptografia:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
pt_BR: Sempre criptografar mensagens enviadas ao usar esta conta

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
pt_BR: Sempre criptografar para mim mesmo ao enviar mensagens criptografadas

en: Sending Email
pt_BR: Envio de e-mail

en: Server _Type:
pt_BR: _Tipo do servidor:

en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
pt_BR: Este é um resumo das configurações que serão usadas para acessar seu e-mail.

en: Personal Details
pt_BR: Detalhes pessoais

en: Full Name:
pt_BR: Nome completo:

en: Email Address:
pt_BR: Endereço de e-mail:

en: Receiving
pt_BR: Recebimento

en: Sending
pt_BR: Envio

en: Server Type:
pt_BR: Tipo do servidor:

en: Server:
pt_BR: Servidor:

en: Username:
pt_BR: Nome do usuário:

en: Security:
pt_BR: Segurança:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
pt_BR: Não é possível ter partes de recebimento e envio definidos para Nenhum

en: Account Summary
pt_BR: Resumo da conta

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
pt_BR: Bem-vindo ao assistente de configurações de correio do Evolution.
    
    Pressione “Próximo” para iniciar.

en: Welcome
pt_BR: Bem-vindo

en: Account Editor
pt_BR: Editor de contas

en: _Add to Address Book…
pt_BR: _Adicionar ao catálogo de endereços…

en: _To This Address
pt_BR: Para es_te endereço

en: _From This Address
pt_BR: _Deste endereço

en: Send _Reply To…
pt_BR: Enviar _resposta para…

en: Send a reply message to this address
pt_BR: Enviar uma mensagem de resposta para este endereço

en: Create Search _Folder
pt_BR: Criar pasta de _pesquisa

en: Hid_e All
pt_BR: Oculta_r tudo

en: _View Inline
pt_BR: _Ver embutido

en: Vie_w All Inline
pt_BR: Ver tudo e_mbutido

en: _Zoom to 100%
pt_BR: Am_pliar para 100%

en: Zoom the image to its natural size
pt_BR: Restaurar a imagem para seu tamanho natural

en: _Zoom to window
pt_BR: Aj_ustar à janela

en: Zoom large images to not be wider than the window width
pt_BR: Amplia imagens grandes para não ser maior que a largura da janela

en: Create Folder
pt_BR: Criar pasta

en: Specify where to create the folder:
pt_BR: Especificar onde criar a pasta:

en: C_reate
pt_BR: C_riar

en: Folder _name:
pt_BR: _Nome da pasta:

en: Folder Sort Order
pt_BR: Ordem de classificação da pasta

en: Reset current level
pt_BR: Redefinir o nível atual

en: Reset sort order in the current level to the defaults
pt_BR: Redefine ordem de classificação no nível atual para o padrão

en: Reset all levels
pt_BR: Redefinir todos os níveis

en: Reset sort order in all levels to their defaults
pt_BR: Redefine a ordem de classificação de todos os níveis para seus padrões

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
pt_BR: Respondida

[ctx: ffe]
en: Deleted
pt_BR: Excluída

[ctx: ffe]
en: Draft
pt_BR: Rascunho

[ctx: ffe]
en: Flagged
pt_BR: Marcada

[ctx: ffe]
en: Seen
pt_BR: Lida

[ctx: ffe]
en: Attachment
pt_BR: Anexo

[ctx: ffe]
en: no
pt_BR: não

[ctx: ffe]
en: not
pt_BR: não

[ctx: ffe]
en: false
pt_BR: falso

en: Junk filtering software:
pt_BR: Software de filtragem de lixo:

en: _Label name:
pt_BR: _Nome do rótulo:

en: I_mportant
pt_BR: I_mportante

note: red
en: _Work
pt_BR: _Trabalho

note: orange
en: _Personal
pt_BR: _Pessoal

note: green
en: _To Do
pt_BR: A fa_zer

note: blue
en: _Later
pt_BR: Mais _tarde

en: Add Label
pt_BR: Adicionar rótulo

en: Edit Label
pt_BR: Editar rótulo

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
pt_BR: Nota: O sublinhado no nome do rótulo indica que ele é usado
    como identificador mnemônico no menu.

en: Color
pt_BR: Cor

en: Message Note
pt_BR: Nota de mensagem

en: Cannot find message in its folder summary
pt_BR: Não foi possível localizar a mensagem em sua pasta de resumo

en: Failed to convert text to message
pt_BR: Falha ao converter texto para mensagem

en: Storing changes…
pt_BR: Armazenando alterações…

en: Edit Message Note
pt_BR: Editar nota de mensagem

en: Retrieving message…
pt_BR: Buscando mensagem…

en: Move selected headers to top
pt_BR: Mover os cabeçalhos selecionados para a parte superior

en: Move selected headers up one row
pt_BR: Mover os cabeçalhos selecionados uma linha para cima

en: Move selected headers down one row
pt_BR: Mover os cabeçalhos selecionados uma linha para baixo

en: Move selected headers to bottom
pt_BR: Mover os cabeçalhos selecionados para a parte inferior

en: Select all headers
pt_BR: Selecionar todos os cabeçalhos

en: Header Name
pt_BR: Nome de cabeçalho

en: Header Value
pt_BR: Valor de cabeçalho

en: Headers
pt_BR: Cabeçalhos

en: Page %d of %d
pt_BR: Página %d de %d

en: Move to Folder
pt_BR: Mover para pasta

en: Copy to Folder
pt_BR: Copiar para pasta

en: _Move
pt_BR: _Mover

en: C_opy
pt_BR: C_opiar

en: Deleting message note…
pt_BR: Excluindo nota de mensagem…

en: _Do not ask me again.
pt_BR: _Não me pergunte novamente.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
pt_BR: _Sempre ignorar cabeçalhos de “Responder para:” em listas de discussão.

en: Failed to retrieve message:
pt_BR: Falha ao recuperar as mensagem:

en: Retrieving message “%s”
pt_BR: Recuperando mensagem “%s”

en: A_dd Sender to Address Book
pt_BR: A_dicionar remetente ao catálogo de endereços

en: Add sender to address book
pt_BR: Adiciona o remetente ao catálogo de endereços

en: _Archive…
pt_BR: _Arquivamento…

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
pt_BR: Arquivar as mensagens selecionadas

en: Check for _Junk
pt_BR: Verificar por _spam

en: Filter the selected messages for junk status
pt_BR: Filtra as mensagens selecionadas pelo estado de spam

en: Assign C_olor…
pt_BR: Atribuir c_or…

en: Assign color for the selected messages
pt_BR: Atribui cor para as mensagens selecionadas

en: Unse_t Color
pt_BR: _Desconfigurar cor

en: Unset color for the selected messages
pt_BR: Desfaz atribuição de cor para as mensagens selecionadas

en: _Copy to Folder…
pt_BR: _Copiar para pasta…

en: Copy selected messages to another folder
pt_BR: Copia as mensagens selecionadas para outra pasta

en: _Delete Message
pt_BR: E_xcluir mensagem

en: Mark the selected messages for deletion
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas para exclusão

en: _Add note…
pt_BR: _Adicionar nota…

en: Add a note for the selected message
pt_BR: Adiciona uma nota para a mensagem selecionada

en: Delete no_te
pt_BR: Excluir no_ta

en: Delete the note for the selected message
pt_BR: Exclui a nota da mensagem selecionada

en: _Edit note…
pt_BR: _Editar nota…

en: Edit a note for the selected message
pt_BR: Edita uma nota para a mensagem selecionada

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
pt_BR: Criar uma regra de filtro por _lista de discussão…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
pt_BR: Cria uma regra para filtrar mensagens para esta lista de discussão

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
pt_BR: Criar uma regra de filtro por _destinatários…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
pt_BR: Cria uma regra para filtrar mensagens para estes destinatários

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
pt_BR: Criar uma regra de filtro por _remetente…

en: Create a rule to filter messages from this sender
pt_BR: Cria uma regra para filtrar mensagens deste remetente

en: Create a Filter Rule for _Subject…
pt_BR: Criar uma regra de filtro por _assunto…

en: Create a rule to filter messages with this subject
pt_BR: Cria uma regra para filtrar mensagens com este assunto

en: A_pply Filters
pt_BR: A_plicar filtros

en: Apply filter rules to the selected messages
pt_BR: Aplica as regras de filtro às mensagens selecionadas

en: _Find in Message…
pt_BR: _Localizar na mensagem…

en: Search for text in the body of the displayed message
pt_BR: Pesquisa texto no corpo da mensagem exibida

en: _Clear Flag
pt_BR: Lim_par marca

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
pt_BR: Remove o sinalizador de acompanhamento das mensagens selecionadas

en: _Flag Completed
pt_BR: Marcar como concl_uída

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
pt_BR: Define o sinalizador de acompanhamento nas mensagens selecionadas

en: Follow _Up…
pt_BR: Ac_ompanhar…

en: Flag the selected messages for follow-up
pt_BR: Sinaliza as mensagens selecionadas para acompanhamento

en: _Forward
pt_BR: E_ncaminhar

en: Forward the selected message to someone
pt_BR: Encaminha a mensagem selecionada a alguém

en: _Attached
pt_BR: _Anexada

en: Forward the selected message to someone as an attachment
pt_BR: Encaminha a mensagem selecionada a alguém como um anexo

en: Forward As _Attached
pt_BR: Encaminhar como _anexada

en: _Inline
pt_BR: _Embutida

en: Forward the selected message in the body of a new message
pt_BR: Encaminha a mensagem selecionada no corpo da nova mensagem

en: Forward As _Inline
pt_BR: Encaminhar como _inline

en: _Quoted
pt_BR: _Citada

en: Forward the selected message quoted like a reply
pt_BR: Encaminha a mensagem selecionada citada como uma resposta

en: Forward As _Quoted
pt_BR: Encaminhar como _citada

en: _New Label
pt_BR: _Novo rótulo

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
pt_BR: N_enhum

en: _Load Images
pt_BR: Carregar _imagens

en: Force images in HTML mail to be loaded
pt_BR: Força as imagens em correio HTML a serem carregadas

en: _Ignore Subthread
pt_BR: _Ignorar sub-discussão

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
pt_BR: Marcar novos e-mails em uma sub-discussão como lidos automaticamente

en: _Ignore Thread
pt_BR: _Ignorar discussão

en: Mark new mails in this thread as read automatically
pt_BR: Marcar novos e-mails nesta discussão como lidos automaticamente

en: _Important
pt_BR: _Importante

en: Mark the selected messages as important
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como importantes

en: _Junk
pt_BR: _Spam

en: Mark the selected messages as junk
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como spam

en: _Not Junk
pt_BR: _Não é spam

en: Mark the selected messages as not being junk
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como não sendo spam

en: _Read
pt_BR: _Lida

en: Mark the selected messages as having been read
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como lidas

en: Do not _Ignore Subthread
pt_BR: Não _ignorar subdiscussão

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
pt_BR: Não marcar novos e-mails em uma sub-discussão como lidos automaticamente

en: Do not _Ignore Thread
pt_BR: Não _ignorar discussão

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
pt_BR: Não marcar novos e-mails nesta discussão como lidos automaticamente

en: Uni_mportant
pt_BR: Não i_mportante

en: Mark the selected messages as unimportant
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como sem importância

en: _Unread
pt_BR: _Não lida

en: Mark the selected messages as not having been read
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas como não lidas

en: _Edit as New Message…
pt_BR: _Editar como nova mensagem…

en: Open the selected messages in the composer for editing
pt_BR: Abre as mensagens selecionadas no redator para edição

en: Compose _New Message
pt_BR: Redigir _nova mensagem

en: Open a window for composing a mail message
pt_BR: Abre uma janela para redigir uma mensagem

en: _Open in New Window
pt_BR: Abrir em n_ova janela

en: Open the selected messages in a new window
pt_BR: Abre a mensagem selecionada em uma nova janela

en: _Move to Folder…
pt_BR: _Mover para a pasta…

en: Move selected messages to another folder
pt_BR: Mover as mensagens selecionadas para outra pasta

en: _Next Message
pt_BR: _Próxima mensagem

en: Display the next message
pt_BR: Exibe a próxima mensagem

en: Next _Important Message
pt_BR: Próxima mensagem _importante

en: Display the next important message
pt_BR: Exibe a próxima mensagem importante

en: Next _Thread
pt_BR: Próxima disc_ussão

en: Display the next thread
pt_BR: Exibe a próxima discussão

en: Next _Unread Message
pt_BR: Próxima mensagem _não lida

en: Display the next unread message
pt_BR: Exibe a próxima mensagem não lida

en: _Previous Message
pt_BR: _Mensagem anterior

en: Display the previous message
pt_BR: Exibe a mensagem anterior

en: Pr_evious Important Message
pt_BR: Mensagem im_portante anterior

en: Display the previous important message
pt_BR: Exibe a mensagem importante anterior

en: Previous T_hread
pt_BR: Discussão an_terior

en: Display the previous thread
pt_BR: Exibe a discussão anterior

en: P_revious Unread Message
pt_BR: Mensagem não lida an_terior

en: Display the previous unread message
pt_BR: Exibe a mensagem não lida anterior

en: Print this message
pt_BR: Imprime esta mensagem

en: Preview the message to be printed
pt_BR: Visualiza a mensagem a ser impressa

en: Re_direct
pt_BR: _Redirecionada

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
pt_BR: Redireciona (bounce) a mensagem selecionada para alguém

en: Remo_ve Attachments
pt_BR: Remo_ver anexos

en: Remove attachments
pt_BR: Remove os anexos

en: Remove Du_plicate Messages
pt_BR: Remove as mensagens du_plicadas

en: Checks selected messages for duplicates
pt_BR: Marca as mensagens selecionadas para duplicação

en: Reply to _All
pt_BR: Responder a _todos

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
pt_BR: Redige uma resposta para todos os destinatários da mensagem selecionada

en: Al_ternative Reply…
pt_BR: Resposta alter_nativa…

en: Choose reply options for the selected message
pt_BR: Escolha opções de resposta para a mensagem selecionada

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
pt_BR: Responder ao grupo

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
pt_BR: Redige uma resposta à lista de discussão, ou a todos os destinatários

en: Reply to _List
pt_BR: Responder à _lista

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
pt_BR: Redige uma resposta à lista de discussão da mensagem selecionada

en: _Reply to Sender
pt_BR: Responder ao _remetente

en: Compose a reply to the sender of the selected message
pt_BR: Redige uma resposta ao remetente da mensagem selecionada

en: Repl_y with Template
pt_BR: Responder com _modelo

en: _Save as mbox…
pt_BR: _Salvar como mbox…

en: Save selected messages as an mbox file
pt_BR: Salva a mensagem selecionada como um arquivo mbox

en: _Message Source
pt_BR: _Código-fonte da mensagem

en: Show the raw email source of the message
pt_BR: Mostra o código-fonte bruto da mensagem

en: _Undelete Message
pt_BR: _Desfazer exclusão da mensagem

en: Undelete the selected messages
pt_BR: Desfaz a exclusão das mensagens selecionadas

en: _Normal Size
pt_BR: Tamanho _normal

en: Reset the text to its original size
pt_BR: Restaura o tamanho original do texto

en: _Zoom In
pt_BR: _Ampliar

en: Increase the text size
pt_BR: Aumenta o tamanho do texto

en: Decrease the text size
pt_BR: Diminui o tamanho do texto

en: Cre_ate
pt_BR: Cri_ar

en: Ch_aracter Encoding
pt_BR: C_odificação de caracteres

en: F_orward As
pt_BR: E_ncaminhar como

en: _Label
pt_BR: _Rótulo

en: _Group Reply
pt_BR: _Responder ao grupo

en: _Go To
pt_BR: _Ir para

en: Mar_k As
pt_BR: M_arcar como

en: _Message
pt_BR: _Mensagem

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
pt_BR: Criar uma pasta de pesquisa a partir de _lista de discussão…

en: Create a search folder for this mailing list
pt_BR: Cria uma pasta de pesquisa para esta lista de discussão

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
pt_BR: Criar uma pasta de pesquisa a partir de des_tinatários…

en: Create a search folder for these recipients
pt_BR: Cria uma pasta de pesquisa para estes destinatários

en: Create a Search Folder from Sen_der…
pt_BR: Criar uma pasta _de pesquisa a partir de remetente…

en: Create a search folder for this sender
pt_BR: Cria uma pasta de pesquisa para este remetente

en: Create a Search Folder from S_ubject…
pt_BR: Criar uma pasta de pesquisa a partir de ass_unto…

en: Create a search folder for this subject
pt_BR: Cria uma pasta de pesquisa para este assunto

en: Mark for Follo_w Up…
pt_BR: Marcar como _lembrete…

en: Mark as _Important
pt_BR: Marcar como _importante

en: Mark as _Junk
pt_BR: Marcar como _spam

en: Mark as _Not Junk
pt_BR: Marcar como _não spam

en: Mar_k as Read
pt_BR: Marcar como li_da

en: Mark as Uni_mportant
pt_BR: Marcar como sem _importância

en: Mark as _Unread
pt_BR: Marcar como _não lida

en: _Caret Mode
pt_BR: Modo _cursor

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
pt_BR: Mostra um cursor intermitente no corpo das mensagens exibidas

en: All Message _Headers
pt_BR: Todos os ca_beçalhos de mensagem

en: Show messages with all email headers
pt_BR: Mostra a mensagem com todos os cabeçalhos de e-mail

en: Retrieving message
pt_BR: Buscando mensagem

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Reply
pt_BR: Responder

en: Do not warn me again
pt_BR: Não me avise novamente

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
pt_BR: Excluindo mensagens na pasta de spam “%s”…

en: Refreshing folder “%s”
pt_BR: Atualizando pasta “%s”

en: Marking thread to be ignored
pt_BR: Marcando discussão para ser ignorada

en: Unmarking thread from being ignored
pt_BR: Marcando discussão como sendo NÃO ignorada

en: Marking subthread to be ignored
pt_BR: Marcando sub-discussão para ser ignorada

en: Unmarking subthread from being ignored
pt_BR: Marcando subdiscussão como sendo NÃO ignorada

en: Printing
pt_BR: Imprimindo

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
pt_BR[0]: Pasta “%s” contém %u mensagem duplicada. Você tem certeza que deseja apagá-la?
pt_BR[1]: Pasta “%s” contém %u mensagens duplicadas. Você tem certeza que deseja apagá-las?

en: Save Message | Save Messages
pt_BR[0]: Salvar mensagem
pt_BR[1]: Salvar mensagens

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
pt_BR[0]: Mensagem
pt_BR[1]: Mensagens

en: Parsing message
pt_BR: Analisando mensagem

en: Allow remote content for anyone from %s
pt_BR: Permitir conteúdo remoto para qualquer um de %s

en: Allow remote content for %s
pt_BR: Permitir conteúdo remoto para %s

en: Allow remote content from %s
pt_BR: Permitir conteúdo remoto de %s

en: Do not show this message again
pt_BR: Não mostrar esta mensagem novamente

en: Load remote content
pt_BR: Carregar conteúdo remoto

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
pt_BR: Você pode baixar o conteúdo remoto manualmente, ou definir para lembrar de baixar conteúdo remoto para este remetente ou sites comuns.

en: The message has no text content.
pt_BR: A mensagem não possui conteúdo de texto.

en: Flag to Follow Up
pt_BR: Marcar como acompanhamento

en: Cl_ear
pt_BR: _Limpar

en: No Title
pt_BR: Sem título

en: Book '%s' not found
pt_BR: Livro “%s” não encontrado

en: No data source found for UID “%s”
pt_BR: Nenhuma fonte de dados encontrada para o UID “%s”

en: %s authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação de %s

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
pt_BR[0]: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem com %d destinatário no Para e CC?
pt_BR[1]: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem com %d destinatários no Para e CC?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
pt_BR[0]: Você está tentando enviar uma mensagem para %d destinatário nos campos Para e CC. Isso resultaria em todos os destinatários verem os endereços de e-mail de cada um. Em alguns casos este comportamento é indesejado, especialmente se eles não sabem um do outro ou se a privacidade é uma preocupação. Considere adicionar destinatários para o campo CCO.
pt_BR[1]: Você está tentando enviar uma mensagem para %d destinatários nos campos Para e CC. Isso resultaria em todos os destinatários verem os endereços de e-mail de cada um. Em alguns casos este comportamento é indesejado, especialmente se eles não sabem um do outro ou se a privacidade é uma preocupação. Considere adicionar destinatários para o campo CCO.

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
pt_BR: Aguardando os anexos carregarem…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
pt_BR: Em ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} às ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} escreveu:

en: -------- Forwarded Message --------
pt_BR: -------- Mensagem encaminhada --------

en: -----Original Message-----
pt_BR: -------- Mensagem original --------

en: an unknown sender
pt_BR: um remetente desconhecido

en: Alternative Reply
pt_BR: Resposta alternativa

en: _Reply
pt_BR: _Responder

en: Recipients:
pt_BR: Destinatários:

en: Reply to _Sender
pt_BR: Responder ao _remetente

en: Reply style:
pt_BR: Estilo de resposta:

en: _Default
pt_BR: _Padrão

en: Attach_ment
pt_BR: Ane_xo

en: Inline (_Outlook style)
pt_BR: Embutido (estilo _Outlook)

en: _Quote
pt_BR: _Citar

en: Do _Not Quote
pt_BR: _Não fazer citação

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
pt_BR: _Formatar mensagem em

en: Apply t_emplate
pt_BR: Aplicar mod_elo

en: Preserve original message S_ubject
pt_BR: Preservar ass_unto da mensagem original

en: one recipient | %d recipients
pt_BR[0]: um destinatário
pt_BR[1]: %d destinatários

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
pt_BR: Publicando destino

en: Choose folders to post the message to.
pt_BR: Escolha as pastas onde publicar a mensagem.

en: Description of Filters
pt_BR: Descrição de filtros

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
pt_BR: %s (%s, para a conta %s)

en: enabled
pt_BR: habilitada

en: disabled
pt_BR: desabilitada

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
pt_BR: %s (%s, para qualquer conta)

en: If all the following conditions are met
pt_BR: Se todas as condições a seguir forem atendidas

en: If any of the following conditions are met
pt_BR: Se qualquer uma das condições a seguir forem atendidas

note: and now for the action area
en: Then
pt_BR: Então

en: De_scribe Filters…
pt_BR: De_screver filtros…

en: Select Folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Default Account
pt_BR: Conta padrão

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Rul_e type:
pt_BR: Tipo de r_egra:

en: _For Account:
pt_BR: _Para a conta:

en: Add Ac_tion
pt_BR: Adicionar açã_o

en: Select Custom Icon
pt_BR: Selecionar ícone personalizado

en: _Use custom icon
pt_BR: _Usar ícone personalizado

en: Use te_xt color
pt_BR: Usar cor de te_xto

en: Path:
pt_BR: Caminho:

en: Unread messages: | Unread messages:
pt_BR[0]: Mensagem não lida:
pt_BR[1]: Mensagens não lidas:

en: Total messages: | Total messages:
pt_BR[0]: Total de mensagem:
pt_BR[1]: Total de mensagens:

en: Quota usage (%s):
pt_BR: Uso da cota (%s):

en: Quota usage
pt_BR: Uso da cota

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
pt_BR: _Substituição de conta de envio:

en: Archive this folder using these settings:
pt_BR: Arquivar esta pasta usando essas configurações:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
pt_BR: A_pagar automaticamente mensagens mais antigas que

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
pt_BR: dias

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
pt_BR: semanas

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
pt_BR: meses

en: Move messages to the default archive _folder
pt_BR: Mover as mensagens para a _pasta de arquivo padrão

en: _Move messages to:
pt_BR: _Mover mensagens para:

en: Archive folder
pt_BR: Pasta de arquivamento

en: Select folder to use for Archive
pt_BR: Selecione uma pasta para usar para Arquivamento

en: _Delete messages
pt_BR: E_xcluir mensagens

en: Server Tag
pt_BR: Etiqueta do servidor

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Appearance
pt_BR: Aparência

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
pt_BR: Arquivamento

en: Labels
pt_BR: Rótulo

en: Folder Properties
pt_BR: Propriedades da pasta

en: Gathering folder properties
pt_BR: Reunindo propriedades da pasta

en: <click here to select a folder>
pt_BR: <clique aqui para selecionar uma pasta>

en: Create a new folder
pt_BR: Criar uma nova pasta

en: Folder names cannot contain “/”
pt_BR: O nome da pasta não pode conter o caractere “/”

en: Mail Folder Tree
pt_BR: Árvore de pastas de correio

en: Moving folder %s
pt_BR: Movendo pasta %s

en: Copying folder %s
pt_BR: Copiando pasta %s

en: Moving messages into folder %s
pt_BR: Movendo mensagens para pasta %s

en: Copying messages into folder %s
pt_BR: Copiando mensagens para pasta %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
pt_BR: Não foi possível depositar mensagem(ns) no repositório topo

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
pt_BR: SEM OCORRÊNCIA

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Junk
pt_BR: Spam

en: Moving folder “%s”
pt_BR: Movendo pasta “%s”

en: Copying folder “%s”
pt_BR: Copiando pasta “%s”

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
pt_BR: Movendo pasta “%s” (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
pt_BR: Copiando pasta “%s” (%d/%d)

en: Move Folder To
pt_BR: Mover pasta para

en: Copy Folder To
pt_BR: Copiar pasta para

en: _Subscribe
pt_BR: In_screver

en: Su_bscribe To Shown
pt_BR: Assinar para exi_bidos

en: Subscribe To _All
pt_BR: Inscrever em to_dos

en: _Unsubscribe
pt_BR: _Cancelar a inscrição

en: Unsu_bscribe From Hidden
pt_BR: _Desinscrever-se de oculto

en: Unsubscribe From _All
pt_BR: Desinscrever-se de tod_as

en: %d unread,  | %d unread,
pt_BR[0]: %d não lida,
pt_BR[1]: %d não lidas,

en: %d total | %d total
pt_BR[0]: %d ao total
pt_BR[1]: %d ao total

en: Folder Subscriptions
pt_BR: Inscrições de pastas

en: _Account:
pt_BR: Cont_a:

en: Clear Search
pt_BR: Limpar pesquisa

en: Sho_w items that contain:
pt_BR: Exibir it_ens contendo:

en: Subscribe to the selected folder
pt_BR: Inscreve-se na pasta selecionada

en: Su_bscribe
pt_BR: Ins_crito

en: Unsubscribe from the selected folder
pt_BR: Cancela a inscrição da pasta selecionada

en: Collapse all folders
pt_BR: Recolher todas as pastas

en: C_ollapse All
pt_BR: Recolher t_odas

en: Expand all folders
pt_BR: Expandir todas as pastas

en: E_xpand All
pt_BR: E_xpandir todas

en: Refresh the folder list
pt_BR: Atualizar a lista de pastas

en: Stop the current operation
pt_BR: Parar a operação atual

en: _Stop
pt_BR: Pa_rar

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
pt_BR[0]: Você tem certeza de que deseja abrir %d mensagem de uma vez?
pt_BR[1]: Você tem certeza de que deseja abrir %d mensagens de uma vez?

en: Message Filters
pt_BR: Filtros de mensagens

en: Messages from %s
pt_BR: Mensagens de %s

en: Deleting old messages
pt_BR: Excluindo mensagens antigas

en: Search _Folders
pt_BR: Pastas de P_esquisa

en: Add Folder
pt_BR: Adicionar pasta

en: Search Folder Sources
pt_BR: Origens da pasta de pesquisa

en: Automatically update on any _source folder change
pt_BR: Atualizar automaticamente a cada alteração na pasta de _origem

en: All local folders
pt_BR: Todas as pastas locais

en: All active remote folders
pt_BR: Todas as pastas remotas ativas

en: All local and active remote folders
pt_BR: Todas as pastas locais e remotas ativas

en: Specific folders
pt_BR: Apenas pastas específicas

en: include subfolders
pt_BR: incluir subpastas

en: Sender
pt_BR: Remetente

en: starts with
pt_BR: começa com

en: does not start with
pt_BR: não começa com

en: ends with
pt_BR: termina com

en: does not end with
pt_BR: não termina com

en: sounds like
pt_BR: se parece como

en: does not sound like
pt_BR: não se parece como

en: Recipients
pt_BR: Destinatários

en: BCC
pt_BR: CCO

en: Sender or Recipients
pt_BR: Remetente ou destinatários

en: has words
pt_BR: possui palavras

en: does not have words
pt_BR: não possui palavras

en: Specific header
pt_BR: Cabeçalho específico

en: exists
pt_BR: existe

en: does not exist
pt_BR: não existe

en: Message Body
pt_BR: Corpo da mensagem

en: Free Form Expression
pt_BR: Expressão de formulário livre

en: Date sent
pt_BR: Data de envio

en: is before
pt_BR: é antes

en: is after
pt_BR: é após

en: Date received
pt_BR: Data de recebimento

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: Size (kB)
pt_BR: Tamanho (kB)

en: is greater than or equal to
pt_BR: é maior que ou igual a

en: is less than or equal to
pt_BR: é menor ou igual a

en: Replied to
pt_BR: Em resposta a

en: Important
pt_BR: Importante

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
pt_BR: Lida

en: Follow Up
pt_BR: Acompanhamento

en: is Flagged
pt_BR: está marcada

en: is not Flagged
pt_BR: não está marcada

en: is Completed
pt_BR: está concluída

en: is not Completed
pt_BR: não está concluída

en: Mailing list
pt_BR: Lista de discussão

en: Regex Match
pt_BR: Coincidir expr. regular

en: Message Header
pt_BR: Cabeçalho da mensagem

en: Source Account
pt_BR: Conta de origem

en: Pipe to Program
pt_BR: Enviar (pipe) para um programa

en: returns
pt_BR: retorna

en: does not return
pt_BR: não retorna

en: returns greater than
pt_BR: retorna maior que

en: returns less than
pt_BR: retorna menor que

en: Junk Test
pt_BR: Teste de spam

en: Message is Junk
pt_BR: Mensagem é spam

en: Message is not Junk
pt_BR: Mensagem não é spam

en: Message Location
pt_BR: Local da mensagem

en: contains Sender
pt_BR: contém Remetente

en: does not contain Sender
pt_BR: não contém Remetente

en: Match All
pt_BR: Coincidir com tudo

en: Stop Processing
pt_BR: Parar o processamento

en: Set Label
pt_BR: Definir rótulo

en: Assign Color
pt_BR: Atribuir cor

en: Unset Color
pt_BR: Cor não definida

en: Assign Score
pt_BR: Atribuir pontuação

en: Adjust Score
pt_BR: Ajustar pontuação

en: Set Status
pt_BR: Definir estado

en: Deleted
pt_BR: Excluída

en: Unset Status
pt_BR: Reverter estado

en: Beep
pt_BR: Bip

en: Play Sound
pt_BR: Reproduzir som

en: Run Program
pt_BR: Executar um programa

en: Forward to
pt_BR: Encaminhar para

en: with
pt_BR: com

en: Importing Elm data
pt_BR: Importando dados do Elm

en: Evolution Elm importer
pt_BR: Importador Elm do Evolution

en: Import mail from Elm.
pt_BR: Importar caixa de correio do Elm.

en: _Destination folder:
pt_BR: Pasta _destino:

en: Select folder
pt_BR: Selecionar pasta

en: Select folder to import into
pt_BR: Selecionar pasta para onde importar

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
pt_BR: Assunto

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
pt_BR: De

en: Berkeley Mailbox (mbox)
pt_BR: Berkeley mailbox (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
pt_BR: Importador de pastas no formato Berkeley Mailbox

en: %d Address | %d Addresses
pt_BR[0]: %d endereço
pt_BR[1]: %d endereços

en: Evolution KMail importer
pt_BR: Importador KMail do Evolution

en: Import mail and contacts from KMail.
pt_BR: Importar caixa de correio e contatos do KMail.

en: Importing mailbox
pt_BR: Importando caixa de correio

en: Importing mail and contacts from KMail
pt_BR: Importar caixa de correio e contatos do KMail

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
pt_BR: Importando “%s”

en: Scanning %s
pt_BR: Varrendo %s

en: Importing Pine data
pt_BR: Importando dados do Pine

en: Evolution Pine importer
pt_BR: Importador Pine do Evolution

en: Import mail from Pine.
pt_BR: Importar caixa de correio do Pine.

en: Mail to %s
pt_BR: Correio para %s

en: Mail from %s
pt_BR: Correio de %s

en: Subject is %s
pt_BR: Assunto é %s

en: %s mailing list
pt_BR: Lista de discussão %s

en: Add Filter Rule
pt_BR: Adicionar regra de filtro

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
pt_BR[0]: A regra do filtro “%s” foi modificada para a conta, para a pasta excluída
    “%s”.
pt_BR[1]: As seguintes regras de filtro
    %s foram modificadas para a conta, para a pasta excluída
    “%s”.

en: Open Message Filters
pt_BR: Abrir filtros de mensagens

en: Set custom junk header
pt_BR: Definir cabeçalho personalizado de lixo

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
pt_BR: Todos os novos e-mails com cabeçalho que correspondem ao conteúdo serão automaticamente filtrados como lixo eletrônico

en: Header name
pt_BR: Nome de cabeçalho

en: Header content
pt_BR: Conteúdo de cabeçalho

en: Default Behavior
pt_BR: Comportamento padrão

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
pt_BR: For_matar mensagens em

en: Automatically insert _emoticons
pt_BR: Inserir automaticamente _emoticons

en: Use Un_icode characters for emoticons
pt_BR: Usar caracteres Un_icode em emoticons

en: Always request rea_d receipt
pt_BR: Sempre solicitar um recibo _de leitura

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
pt_BR: Codificar nomes de arquivos da mesma forma que o _Outlook/GMail

en: Send messages through Outbo_x folder
pt_BR: Enviar mensagens pela pasta Caixa de _saída

en: Number of characters for word w_rapping:
pt_BR: Número de caracteres para _quebrar linhas:

en: Ch_aracter encoding:
pt_BR: C_odificação de caracteres:

en: Replies and Forwards
pt_BR: Respostas e encaminhamentos

en: _Reply style:
pt_BR: Estilo de _resposta:

en: _Forward style:
pt_BR: Estilo de _encaminhamento:

en: _Language:
pt_BR: Idi_oma:

en: Include si_gnature in new messages only
pt_BR: Ignorar a_ssinatura apenas em novas mensagens

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
pt_BR: Ig_norar cabeçalhos “Responder para:” para listas de discussão

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
pt_BR: Responder ao gr_upo irá responder somente para listas de discussão, se possível

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
pt_BR: As_sinar digitalmente as mensagens quando a mensagem original estiver assinada (PGP ou S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
pt_BR: Aplicar _quebra de linhas em texto citado em respostas

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
pt_BR: Embutido

en: Sig_natures
pt_BR: Assi_naturas

en: Signatures
pt_BR: Assinaturas

en: _Languages
pt_BR: Idi_oma

en: Languages Table
pt_BR: Tabela de idiomas

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
pt_BR: A lista de idiomas aqui reflete apenas os idiomas para os quais você tem um dicionário instalado.

en: Check spelling while I _type
pt_BR: Verificar a ortografia enquanto eu _digito

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
pt_BR: Para ajudar contra acidentes e embaraços por e-mail, peça confirmação antes de realizar as seguintes ações marcadas:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
pt_BR: Enviar uma mensagem com um a_ssunto vazio

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
pt_BR: Enviar uma mensagem com apenas destinatários Cc_o

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
pt_BR: Enviar uma mensagem para muitos destinatários _Para e CC

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
pt_BR: Enviar uma resposta _particular para listas de discussão

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
pt_BR: Enviar resposta para um grande _número de destinatários

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
pt_BR: Permitir que uma _lista de discussão redirecione uma resposta particular para a lista

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
pt_BR: Enviar uma mensagem com _destinatários sem endereço de e-mail

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
pt_BR: Enviar uma mensagem usando uma _tecla de atalho (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
pt_BR: Antes do _formato do redator ser alterado de HTML para texto simples

en: Confirmations
pt_BR: Confirmações

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
pt_BR: Usar para pastas

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
pt_BR: Usar para destinatários

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
pt_BR: Conta

en: Send account overrides
pt_BR: Envia substituições de conta

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
pt_BR: Defina qual conta deveria ser usado como uma conta de envio para respectivas pastas ou recipientes, um substituição para detecção de conta padrão para envio. A lista de recipientes pode conter nomes ou endereços parciais. As partes de endereço e o nome são comparados separadamente.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
pt_BR: Su_bstituição de pasta tem precedência sobre substituição de destinatário

en: Send Account
pt_BR: Conta de envio

en: Start up
pt_BR: Início

en: Check for new _messages on start
pt_BR: Verificar novas _mensagens ao iniciar

en: Check for new messa_ges in all active accounts
pt_BR: Verificar novas mensa_gens em todas as contas ativas

en: Message Display
pt_BR: Exibição da mensagem

en: _Use the same fonts as other applications
pt_BR: _Usar as mesmas fontes que outros aplicativos usam

en: S_tandard Font:
pt_BR: Fonte _padrão:

en: Select HTML fixed width font
pt_BR: Selecionar fonte HTML de largura fixa

en: Select HTML variable width font
pt_BR: Selecionar fonte HTML de largura variável

en: Fix_ed Width Font:
pt_BR: _Fonte de largura fixa:

en: Minimum Font _Size:
pt_BR: _Tamanho mínimo da fonte:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
pt_BR: (em pixels)

en: _Mark messages as read after
pt_BR: _Marcar mensagens como lidas após

en: Highlight _quotations with
pt_BR: _Realçar citações com

en: Pick a color
pt_BR: Escolha uma cor

en: color
pt_BR: cor

en: Default character e_ncoding:
pt_BR: Co_dificação de caracteres padrão:

en: Apply the same _view settings to all folders
pt_BR: Aplicar a mesma configuração de _visão para todas as pastas

en: F_all back to threading messages by subject
pt_BR: Retorn_ar discussões por assunto

en: Delete Mail
pt_BR: Apagar mensagem

en: Empty _trash folders
pt_BR: _Esvaziar pastas de lixo

en: Confirm _when expunging a folder
pt_BR: C_onfirmar ao excluir permanentemente uma pasta

en: Confirm when emptying a _Junk folder
pt_BR: Confirmar ao esvaziar uma pasta spa_m

en: Go to the previ_ous message after message deletion
pt_BR: Ir para a mensagem an_terior após a exclusão de uma mensagem

en: Archive Mail
pt_BR: Arquivar mensagens

en: Archive folder to use for On This Computer messages
pt_BR: Pasta de arquivamento a ser usada para mensagens de On This Computer

en: On This Computer A_rchive folder:
pt_BR: Pasta de a_rquivamento em On This Computer:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
pt_BR: Mo_strar imagens animadas

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
pt_BR: Remover definição de cores fornecidas em e-mails em HTML na _visualização da mensagem.

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
pt_BR: _Perguntar ao enviar e-mails em HTML para contatos que não os desejam

en: Loading Remote Content
pt_BR: Carregando conteúdo remoto

en: _Never load remote content from the Internet
pt_BR: _Nunca carregar conteúdo remoto da Internet

en: _Load remote content only in messages from contacts
pt_BR: _Carregar conteúdo remoto apenas nas mensagens dos contatos

en: _Always load remote content from the Internet
pt_BR: _Sempre carregar conteúdo remoto da Internet

en: Notify about _missing remote content in the message preview
pt_BR: Notificar sobre a _falta de conteúdo remoto na visualização da mensagem

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Allow for sites:
pt_BR: Permitir para os sites:

en: Allow for senders:
pt_BR: Permitir para destinatários:

en: HTML Messages
pt_BR: Mensagens HTML

en: Sender Photograph
pt_BR: Foto do remetente

en: _Show the photograph of sender in the message preview
pt_BR: Mo_strar a foto do remetente na visualização do e-mail

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
pt_BR: Procurar no libra_vatar.org a foto do remetente

en: Displayed Message Headers
pt_BR: Cabeçalhos das mensagens exibidas

en: Show _full mail addresses in message preview
pt_BR: Mostrar endereços de e-mail _completos na pré-visualização de mensagens

en: Mail Headers Table
pt_BR: Tabela de cabeçalhos de correio

en: Re_set
pt_BR: _Redefinir

en: Message List User Headers
pt_BR: Cabeçalho de usuários da lista de mensagens

en: Message List User Headers Table
pt_BR: Tabela de cabeçalho de usuários da lista de mensagens

en: Date/Time Format
pt_BR: Formato de data/hora

en: Check incoming _messages for junk
pt_BR: Procurar em mensagens _recebidas por spam

en: _Delete junk messages
pt_BR: _Excluir mensagens marcadas como spam

en: Junk Test Options
pt_BR: Opções de teste de spam

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
pt_BR: Não mar_car mensagens como spam se o remetente estiver no meu catálogo de endereços

en: _Lookup in local address book only
pt_BR: P_rocurar apenas em catálogos de endereços locais

en: Check cu_stom headers for junk
pt_BR: Verificar cabeçalhos per_sonalizados por spam

en: No encryption
pt_BR: Sem criptografia

en: TLS encryption
pt_BR: Criptografia TLS

en: SSL encryption
pt_BR: Criptografia SSL

en: Call
pt_BR: Ligar

en: Do Not Forward
pt_BR: Não encaminhar

en: Follow-Up
pt_BR: Lembrete

en: For Your Information
pt_BR: Para seu conhecimento

en: Forward
pt_BR: Encaminhar

en: No Response Necessary
pt_BR: Não é necessário responder

en: Reply to All
pt_BR: Responder a todos

en: Review
pt_BR: Revisar

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
pt_BR: As mensagens que você selecionou para acompanhar estão relacionadas abaixo.
    Por favor, selecione uma ação de acompanhamento no menu “Marca”.

en: _Flag:
pt_BR: _Marca:

en: _Due By:
pt_BR: _Prazo:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
pt_BR: Co_ncluída

en: License Agreement
pt_BR: Acordo de licença

en: _No
pt_BR: _Não

en: _Accept License
pt_BR: _Aceitar licença

en: _Tick this to accept the license agreement
pt_BR: Marque aqui para acei_tar o acordo de licença

en: Invalid authentication
pt_BR: Autenticação inválida

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
pt_BR: Este servidor não suporta este tipo de autenticação e pode não suportar a autenticação de forma alguma.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
pt_BR: Falha no início de sessão no servidor “{0}” como “{0}”.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
pt_BR: Verifique se a sua senha está correta. Lembre-se que várias senhas diferenciam maiúsculas de minúsculas; sua tecla caps lock pode estar ligada.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem em formato HTML?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
pt_BR: Por favor, verifique se os seguintes destinatários desejam e são capazes de receber e-mail HTML:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem sem assunto?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
pt_BR: Adicionar uma linha de Assunto explicativa às suas mensagens dará aos seus destinatários uma ideia do que se trata a mensagem.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem apenas com destinatários CCO?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
pt_BR: A lista de contatos para a qual você está enviando está configurada para ocultar os destinatários da lista.
    
    Muitos sistemas de e-mail adicionam um cabeçalho “Apparently-To” às mensagens que contém apenas destinatários CCO. Este cabeçalho, se adicionado, listará todos os destinatários de sua mensagem. Para evitar isto, você deve adicionar pelo menos um destinatário “Para:” ou “Cc:”.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
pt_BR: Muitos sistemas de e-mail adicionam um cabeçalho “Apparently-To” às mensagens que contém apenas destinatários CCO. Este cabeçalho, se adicionado, listará todos os destinatários de sua mensagem. Para evitar isto, você deve adicionar pelo menos um destinatário “Para:” ou “Cc:”.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem com endereço inválido?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
pt_BR: Os seguintes destinatários não foram reconhecidos como um endereço de e-mail válido:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja enviar uma mensagem com endereços inválidos?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
pt_BR: Os seguintes destinatários não foram reconhecidos como um endereço de e-mail válido:
    {0}

en: Send private reply?
pt_BR: Enviar resposta particular?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Você está respondendo em particular uma mensagem que foi recebida através de uma lista de discussão, porém a lista está tentando redirecionar sua resposta de volta para ela. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Reply _Privately
pt_BR: Responder em _particular

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
pt_BR: Você está respondendo uma mensagem que foi recebida através de uma lista de discussão, mas você está respondendo em particular para o remetente, e não para a lista. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Send reply to all recipients?
pt_BR: Enviar resposta para todos os destinatários?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
pt_BR: Você está respondendo uma mensagem que foi enviada para muitos destinatários. Você tem certeza de que deseja responder para TODOS eles?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
pt_BR: Esta mensagem não pode ser enviada pois você não especificou nenhum destinatário

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
pt_BR: Por favor, digite um endereço de e-mail válido no campo Para:. Você pode pesquisar endereços de e-mail clicando no botão Para: próximo à caixa de entrada.

en: Use default drafts folder?
pt_BR: Usar pasta de rascunhos padrão?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
pt_BR: Não foi possível abrir a pasta de rascunhos para esta conta. Usar a pasta de rascunhos do sistema?
    
    O erro relatado foi “{0}”.

en: Use _Default
pt_BR: Usar _padrão

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover permanentemente todas as mensagens excluídas na pasta “{0}”?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
pt_BR: Se você continuar, você não será capaz de recuperar estas mensagens.

en: _Expunge
pt_BR: _Excluir permanentemente

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja remover permanentemente todas as mensagens excluídas em todas as pastas?

en: _Empty Trash
pt_BR: Es_vaziar lixeira

en: Opening too many messages at once may take a long time.
pt_BR: Abrir muitas mensagens ao mesmo tempo pode levar um longo tempo.

en: _Open Messages
pt_BR: A_brir mensagens

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
pt_BR: Você possui mensagens ainda não enviadas. Você deseja sair assim mesmo?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
pt_BR: Se você sair, estas mensagens não serão enviadas até que o Evolution seja iniciado novamente.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
pt_BR: Erro {0}.

en: Error while performing operation.
pt_BR: Ocorreu erro ao efetuar operação.

en: Enter password.
pt_BR: Digite a senha.

en: Error loading filter definitions.
pt_BR: Erro ao carregar definições de filtro.

en: Cannot save to directory “{0}”.
pt_BR: Não foi possível salvar para o diretório “{0}”.

en: Cannot save to file “{0}”.
pt_BR: Não foi possível salvar para o arquivo “{0}”.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
pt_BR: Não foi possível criar o diretório para salvar, pois “{1}”

en: Cannot create temporary save directory.
pt_BR: Não foi possível criar o diretório temporário.

en: File exists but cannot overwrite it.
pt_BR: O arquivo existe, mas não é possível sobrescrevê-lo.

en: File exists but is not a regular file.
pt_BR: O arquivo existe, mas não é um arquivo comum.

en: Cannot delete folder “{0}”.
pt_BR: Não foi possível excluir a pasta “{0}”.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
pt_BR: Não foi possível excluir a pasta do sistema “{0}”.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
pt_BR: Pastas de sistema são necessárias para o Evolution funcionar corretamente e não podem ser renomeadas, movidas ou excluídas.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
pt_BR: Falha ao expurgar a pasta “{0}”.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
pt_BR: Falha ao atualizar a pasta “{0}”.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
pt_BR: Não foi possível renomear ou mover a pasta do sistema “{0}”.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
pt_BR: Realmente excluir a pasta “{0}” e todas as suas subpastas?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
pt_BR: Se você excluir a pasta, todo o seu conteúdo e o conteúdo das suas subpastas serão excluído permanentemente.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
pt_BR: Realmente cancelar a inscrição da pasta “{0}”?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
pt_BR: Se você cancelar a inscrição da pasta, ela pode não ser visível no Evolution, enquanto ainda está disponível no servidor. Você pode inscrever-se novamente no menu de Pasta→Inscrições… .

en: Do _Not Unsubscribe
pt_BR: _Não cancelar a inscrição

en: Really delete folder “{0}”?
pt_BR: Realmente excluir a pasta “{0}”?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
pt_BR: Se você excluir a pasta, todo o seu conteúdo será excluído permanentemente.

en: These messages are not copies.
pt_BR: Essas mensagens não são cópias.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
pt_BR: Mensagens mostradas nas pastas de pesquisa não são cópias. Excluí-las de uma pasta de pesquisa excluirá as mensagens reais da pasta ou pastas onde residem fisicamente. Você realmente deseja excluir estas mensagens?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
pt_BR: Não foi possível renomear “{0}” para “{1}”.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
pt_BR: Uma pasta chamada “{1}” já existe. Por favor, use um nome diferente.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
pt_BR: Não foi possível mover a pasta “{0}” para “{1}”.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
pt_BR: Não foi possível abrir pasta de origem. Erro: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
pt_BR: Não foi possível abrir pasta de destino. Erro: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
pt_BR: Não foi possível copiar a pasta “{0}” para “{1}”.

en: Cannot create folder “{0}”.
pt_BR: Não foi possível criar a pasta “{0}”.

en: Cannot open folder. Error: {1}
pt_BR: Não foi possível abrir pasta. Erro: {1}

en: Cannot save changes to account.
pt_BR: Não foi possível salvar alterações a conta.

en: You have not filled in all of the required information.
pt_BR: Você não preencheu todas as informações necessárias.

en: You may not create two accounts with the same name.
pt_BR: Você não pode criar duas contas com o mesmo nome.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir a conta “{0}”?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
pt_BR: Se você continuar as informações da conta serão excluídas permanentemente.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta conta e todos os seus proxies?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
pt_BR: Se você continuar, as informações da conta e
    todas as informações do proxy serão excluídas
    permanentemente.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja desabilitar esta conta e excluir todos os seus proxies?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
pt_BR: Se você continuar as informações da conta serão excluídas permanentemente.

en: Do _Not Disable
pt_BR: _Não desabilitar

en: _Disable
pt_BR: _Desabilitar

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
pt_BR: Não foi possível editar a pasta de pesquisa “{0}” pois ela não existe.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
pt_BR: Esta pasta pode ter sido adicionada implicitamente,
    vá para o editor de Pasta de Pesquisa para adicioná-la explicitamente, caso seja requerido.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
pt_BR: Não foi possível adicionar a pasta de pesquisa “{0}”.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
pt_BR: Uma pasta chamada “{0}” já existe. Por favor, use um nome diferente.

en: Search Folders automatically updated.
pt_BR: Pastas de Pesquisa atualizadas automaticamente.

en: Mail filters automatically updated.
pt_BR: Filtros de correio atualizados automaticamente.

en: Missing folder.
pt_BR: Pasta faltando.

en: You must specify a folder.
pt_BR: Você deve especificar uma pasta.

en: You must name this Search Folder.
pt_BR: Você deve nomear esta Pasta de Pesquisa.

en: No folder selected.
pt_BR: Nenhuma pasta selecionada.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
pt_BR: Você deve especificar pelo menos uma pasta como origem.
    Faça isso selecionando as pastas individualmente e/ou selecionando todas as pastas locais, todas as pastas remotas ou ambas.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
pt_BR: Problema ao migrar a pasta de correio antiga “{0}”.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
pt_BR: Uma pasta não vazia em “{1}” já existe.
    
    Você pode escolher entre ignorar esta pasta, acrescentar ao seu conteúdo, sobrescrevê-la ou sair.

en: _Overwrite
pt_BR: S_obrescrever

en: _Append
pt_BR: _Adicionar

en: Evolution’s local mail format has changed.
pt_BR: O formato de e-mail local do Evolution foi alterado.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
pt_BR: O formato de e-mail local do Evolution foi alterado de mbox para Maildir. Seu e-mail local deve ser migrado para o novo formato antes do Evolution continuar. Você deseja migrar agora?
    
    Uma conta mbox será criada para preservar as antigas pastas mbox. Você pode apagar a conta depois de se certificar que os dados foram migrados com segurança. Por favor, tenha certeza que há espaço em disco suficiente se você decidir migrar agora.

en: _Exit Evolution
pt_BR: _Sair do Evolution

en: _Migrate Now
pt_BR: _Migrar agora

en: Unable to read license file.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo de licença.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
pt_BR: Não foi possível ler o arquivo de licença “{0}”, devido a um problema de instalação. Você não será capaz de usar este provedor até que você possa aceitar a sua licença.

en: Please wait.
pt_BR: Por favor, aguarde.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
pt_BR: Consultando servidor para obter a lista de mecanismos de autenticação com suporte.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
pt_BR: Falha ao consultar servidor para obter uma lista de mecanismos de autenticação aceitos.

en: Failed to get server setup.
pt_BR: Falha ao obter configuração do servidor.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
pt_BR: Sincronizar pastas localmente para uso desconectado?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
pt_BR: Você deseja sincronizar localmente as pastas marcadas para uso desconectado?

en: Do _Not Synchronize
pt_BR: _Não sincronizar

en: _Synchronize
pt_BR: _Sincronizar

en: Do you want to mark all messages as read?
pt_BR: Marcar todas as mensagens como lidas?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
pt_BR: Marcar todas as mensagens como lidas na pasta selecionada.

en: Also mark messages in subfolders?
pt_BR: Marcar também as mensagens em subpastas?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
pt_BR: Você deseja marcar como lidas apenas as mensagens da pasta atual, ou também nas subpastas?

en: In Current Folder and _Subfolders
pt_BR: Na pasta atual e _subpastas

en: In Current _Folder Only
pt_BR: Somente na _pasta atual

en: _Always In Current Folder Only
pt_BR: Sempre na pasta _atual apenas

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
pt_BR: O Evolution deve fechar esta janela ao responder ou encaminhar?

en: _Yes, Always
pt_BR: S_im, sempre

en: _No, Never
pt_BR: _Não, nunca

en: Copy folder in folder tree.
pt_BR: Copia pasta para árvore de pastas.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja copiar a pasta “{0}” para a pasta “{1}”?

en: Do _not copy
pt_BR: _Não copiar

en: _Always copy
pt_BR: _Sempre copiar

en: N_ever copy
pt_BR: N_unca copiar

en: Move folder in folder tree.
pt_BR: Move pasta para árvore de pastas.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja mover a pasta “{0}” para pasta “{1}”?

en: Do _not move
pt_BR: _Não mover

en: _Always move
pt_BR: _Sempre mover

en: N_ever move
pt_BR: N_unca mover

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
pt_BR: Esta mensagem não pode ser enviada pois a conta que você escolheu para mandá-la não está habilitada

en: Please enable the account or send using another account.
pt_BR: Por favor, habilite a conta ou envie usando outra conta.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
pt_BR: Esta mensagem não pode ser enviada porque nenhuma conta de correio foi configurada

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
pt_BR: Não foi localizada qualquer conta de correio ativa para enviar a mensagem. Criar e habilitar um primeiro, por favor.

en: Mail Deletion Failed
pt_BR: Falha na exclusão de e-mail

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
pt_BR: Você não possui permissão para excluir esse e-mail.

en: “Check Junk” Failed
pt_BR: Falha ao “verificar spam”

en: “Report Junk” Failed
pt_BR: Falha ao “relatar spam”

en: “Report Not Junk” Failed
pt_BR: Falha ao “relatar o que não é spam”

en: Remove duplicate messages?
pt_BR: Remover mensagens duplicadas?

en: No duplicate messages found.
pt_BR: Sem mensagens duplicadas encontradas.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
pt_BR: A pasta “{0}” não contém nenhuma mensagem duplicada.

en: Failed to connect account “{0}”.
pt_BR: Falha ao conectar à conta de correio “{0}”.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
pt_BR: Não foi possível desconectar a conta “{0}”.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
pt_BR: Falha ao cancelar a inscrição da pasta “{0}”.

en: Unable to retrieve message.
pt_BR: Não é possível recuperar a mensagem.

en: Message is not available in offline mode.
pt_BR: Mensagem não disponível no modo desconectado.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
pt_BR: Isso pode se dar por causa da mensagem não ter sido baixada ainda. A pasta, ou a conta, pode ser marcada para sincronização desconectada. Então, assim que a conta estiver conectada novamente, use Arquivo→ixar mensagens para uso desconectado, quando pasta estiver selecionada, para certificar que todas as mensagens na pasta estarão disponíveis no modo desconectado.

en: Failed to open folder.
pt_BR: Falha ao abrir a pasta.

en: Failed to find duplicate messages.
pt_BR: Falha ao localizar mensagens duplicadas.

en: Failed to retrieve messages.
pt_BR: Falha ao recuperar as mensagens.

en: Failed to mark messages as read.
pt_BR: Falha ao marcar mensagens como lidas.

en: Failed to remove attachments from messages.
pt_BR: Falha ao remover anexos das mensagens.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
pt_BR: Falha ao baixar mensagens para visualização desconectado par a conta “{0}”.

en: Failed to save messages to disk.
pt_BR: Falha ao salvar mensagens em disco.

en: Hidden file is attached.
pt_BR: Arquivo oculto anexado.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
pt_BR: O anexo chamado {0} é um arquivo oculto e pode conter dados confidenciais. Por favor, revise-o antes de enviar.

en: Printing failed.
pt_BR: Falha na impressão.

en: The printer replied “{0}”.
pt_BR: A impressora respondeu “{0}”.

en: Could not perform this operation on {0}.
pt_BR: Não foi possível realizar esta operação em {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
pt_BR: Você deve estar trabalhando online para completar esta operação.

en: Message from “{0}” account:
pt_BR: Mensagem da conta “{0}”:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao marcar a discussão para ser ignorada na pasta “{0}”

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao marcar discussão como sendo não ignorada na pasta “{0}”

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao marcar subdiscussão para ser ignorada na pasta “{0}”

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao marcar subdiscussão como sendo não ignorada na pasta “{0}”

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
pt_BR: {0}, Concluído em {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
pt_BR: {0} até {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
pt_BR: Atrasado: {0} até {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
pt_BR: Esta nota de mensagem foi alterada, mas não foi salva.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao excluir nota de mensagem da pasta “{0}”

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
pt_BR: Falha ao armazenar a nota de mensagem na pasta “{0}”

en: Something has gone wrong when displaying the message
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir a mensagem

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir a mensagem. Você pode tentar novamente movendo para outra mensagem e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
pt_BR: Alguma coisa deu errado ao exibir a assinatura

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
pt_BR: Um WebKitWebProcess travou ao exibir a assinatura. Você pode tentar novamente movendo para outra assinatura e voltando. Se o problema persistir, envie um relatório de bug no GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir todas as mensagens na pasta de spam?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
pt_BR: Essas mensagens serão mostradas na pasta Lixeira, na qual elas podem ser excluídas permanentemente posteriormente.

en: _Empty Junk
pt_BR: _Esvaziar spam

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
pt_BR: Falha ao esvaziar a pasta de spam “{0}”

en: Cannot archive messages
pt_BR: Não é possível arquivar mensagens

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
pt_BR: Nenhuma pasta de arquivo está configurada. Configure uma para a conta atual para poder arquivar mensagens.

en: Failed to generate message list
pt_BR: Falha ao gerar uma lista de mensagens

en: Canceling…
pt_BR: Cancelando…

en: Edit Message
pt_BR: Editar mensagem

en: Open Outbox Folder
pt_BR: Abrir pasta Caixa de Saída

en: Send & Receive Mail
pt_BR: Enviar e receber correio

en: Cancel _All
pt_BR: Cancelar _tudo

en: Updating…
pt_BR: Atualizando…

en: Waiting…
pt_BR: Aguardando…

en: Checking for new mail at “%s”
pt_BR: Verificando novas mensagens em “%s”

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
pt_BR: Excluindo spams e apagando lixo em “%s”

en: Deleting junk at “%s”
pt_BR: Excluindo spam em “%s”

en: Expunging trash at “%s”
pt_BR: Apagando a lixeira em “%s”

en: Search Folders
pt_BR: Pastas de pesquisa

en: Edit Search Folder
pt_BR: Editar pasta de pesquisa

en: New Search Folder
pt_BR: Nova pasta de pesquisa

en: Unseen
pt_BR: Não lida

en: Seen
pt_BR: Lida

en: Answered
pt_BR: Respondida

note: and unread
en: Forwarded
pt_BR: Encaminhado

en: Lowest
pt_BR: Mínima

en: Lower
pt_BR: Menor

en: Higher
pt_BR: Maior

en: Highest
pt_BR: Máxima

en: Generating message list
pt_BR: Gerando lista de mensagens

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
pt_BR: Hoje, %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
pt_BR: Ontem, %l:%M %p

en: %a %l:%M %p
pt_BR: %a, %l:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
pt_BR: %d de %b, %l:%M %p

en: %b %d %Y
pt_BR: %d de %b de %Y

en: User Header 1
pt_BR: Cabeçalho de usuário 1

en: User Header 2
pt_BR: Cabeçalho de usuário 2

en: User Header 3
pt_BR: Cabeçalho de usuário 3

en: Select all visible messages
pt_BR: Seleciona todas as mensagens visíveis

en: Messages
pt_BR: Mensagens

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
pt_BR: Lembrete

en: Generating message list…
pt_BR: Gerando lista de mensagens…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
pt_BR: Nenhuma mensagem satisfaz seus critérios de pesquisa. Altere os critérios de pesquisa selecionando um novo filtro de Mostrar mensagem, da lista suspensa acima ou executando uma nova pesquisa, seja limpando-o com Pesquisar→Limpar, seja alterando a consulta acima.

en: There are no messages in this folder.
pt_BR: Não há mensagens nesta pasta.

en: Flagged
pt_BR: Marcada

en: Received
pt_BR: Recebida

en: Flag Status
pt_BR: Marcar estado

en: Follow Up Flag
pt_BR: Marca de acompanhamento

en: Due By
pt_BR: Prazo

en: Messages To
pt_BR: Mensagens para

en: Subject — Trimmed
pt_BR: Assunto — cortado

en: Sender Mail
pt_BR: E-mail do remetente

en: Recipients Mail
pt_BR: E-mail dos destinatários

en: Any header
pt_BR: Qualquer cabeçalho

en: Subject or Addresses contains
pt_BR: Assunto ou endereços contém

en: Recipients contain
pt_BR: Destinatários contêm

en: Message contains
pt_BR: Mensagem contém

en: Subject contains
pt_BR: Assunto contém

en: Sender contains
pt_BR: Remetente contém

en: Body contains
pt_BR: Corpo contém

en: Free form expression
pt_BR: Expressão de formulário livre

en: Edit Collection
pt_BR: Editar coleção

en: Use for
pt_BR: Usar para

en: _Mail
pt_BR: _Correio

en: C_alendar
pt_BR: _Agenda

en: New Address Book
pt_BR: Novo catálogo de endereços

en: New Memo List
pt_BR: Nova lista de memorandos

en: Address Book Properties
pt_BR: Propriedades do catálogo de endereços

en: Calendar Properties
pt_BR: Propriedades da agenda

en: Memo List Properties
pt_BR: Propriedades da lista de memorandos

en: Task List Properties
pt_BR: Propriedades da lista de tarefas

en: _Browse
pt_BR: _Navegar

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
pt_BR: Navega por um servidor WebDAV (CalDAV ou CardDAV) e cria, edita e exclui catálogos de endereço, agendas, listas de memorando ou listas de tarefas lá

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
pt_BR: Coluna da _tabela:

en: _Format address according to standard of its destination country
pt_BR: _Formatar endereço de acordo com a norma do seu país de destino

en: _Preview Personal information before Work information
pt_BR: Visualizar informação Pessoal antes de informação Trabalho

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
pt_BR: Abrir _mapa com

en: Autocompletion
pt_BR: Completar automaticamente

en: Always _show address of the autocompleted contact
pt_BR: _Sempre mostrar o e-mail do contato

en: Multiple vCards
pt_BR: Vários vCards

en: vCard for %s
pt_BR: vCard para %s

en: Contact information
pt_BR: Informações de contato

en: Contact information for %s
pt_BR: Informações de contato para %s

[ctx: New]
en: _Contact
pt_BR: _Contato

en: Create a new contact
pt_BR: Cria um novo contato

[ctx: New]
en: Contact _List
pt_BR: _Lista de contatos

en: Create a new contact list
pt_BR: Cria uma nova lista de contatos

[ctx: New]
en: Address _Book
pt_BR: Catálogo de _endereços

en: Create a new address book
pt_BR: Cria um novo catálogo de endereços

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
pt_BR: Salvar como vCard

en: Co_py All Contacts To…
pt_BR: Co_piar todos os contatos para…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
pt_BR: Copia os contatos do catálogo de endereços para outro

en: D_elete Address Book
pt_BR: Remov_er catálogo de endereços

en: Delete the selected address book
pt_BR: Exclui o catálogo de endereços selecionado

en: _Manage Address Book groups…
pt_BR: _Gerenciar grupos de catálogo de endereços…

en: Manage task list groups order and visibility
pt_BR: Gerencia ordem e visibilidade de grupos de lista de tarefas

en: Mo_ve All Contacts To…
pt_BR: Mo_ver todos os contatos para…

en: Move the contacts of the selected address book to another
pt_BR: Move os contatos do catálogo de endereços para outro

en: _New Address Book
pt_BR: _Novo catálogo de endereços

en: Address _Book Properties
pt_BR: Propriedades do _catálogo de endereços

en: Show properties of the selected address book
pt_BR: Exibe as propriedades do catálogo de endereços selecionado

en: Re_fresh
pt_BR: Atuali_zar

en: Refresh the selected address book
pt_BR: Renova o catálogo de endereços selecionado

en: Re_fresh list of account address books
pt_BR: Atuali_za a lista de catálogos de endereços da conta

en: Address Book _Map
pt_BR: _Mapa do catálogo de endereços

en: Show map with all contacts from selected address book
pt_BR: Mostrar mapa com todos os contatos do catálogo de endereços selecionados

en: _Rename…
pt_BR: _Renomear…

en: Rename the selected address book
pt_BR: Renomeia o catálogo de endereços selecionado

en: Stop loading
pt_BR: Parar o carregamento

en: _Copy Contact To…
pt_BR: _Copiar contato para…

en: Copy selected contacts to another address book
pt_BR: Copiar os contatos selecionados para outro catálogo de endereços

en: _Delete Contact
pt_BR: E_xcluir contato

en: _Find in Contact…
pt_BR: _Localizar em contato…

en: Search for text in the displayed contact
pt_BR: Pesquisa texto no contato exibido

en: _Forward Contact…
pt_BR: _Encaminhar contato…

en: Send selected contacts to another person
pt_BR: Envia os contatos selecionados para outra pessoa

en: _Move Contact To…
pt_BR: _Mover contato para…

en: Move selected contacts to another address book
pt_BR: Move os contatos selecionados para outro catálogo de endereços

en: _New Contact…
pt_BR: _Novo contato…

en: New Contact _List…
pt_BR: Nova _lista de contatos…

en: _Open Contact
pt_BR: _Abrir contato

en: View the current contact
pt_BR: Ver o contato atual

en: _Send Message to Contact…
pt_BR: Enviar _mensagem ao contato…

en: Send a message to the selected contacts
pt_BR: Envia uma mensagem aos contatos selecionados

en: _Actions
pt_BR: Açõe_s

en: _Manage groups…
pt_BR: _Gerenciar grupos…

en: Address Book Map
pt_BR: Mapa do catálogo de endereços

en: Contact _Preview
pt_BR: _Visualização dos contatos

en: Show contact preview window
pt_BR: Mostra a janela de visualização de contatos

en: Show _Maps
pt_BR: Mostrar _mapas

en: Show maps in contact preview window
pt_BR: Mostrar mapas na janela de visualização de contato

en: _Classic View
pt_BR: Visão _clássica

en: Show contact preview below the contact list
pt_BR: Exibe a visualização de contato abaixo da lista de contatos

en: _Vertical View
pt_BR: Visão _vertical

en: Show contact preview alongside the contact list
pt_BR: Exibe a visualização de contato ao lado da lista de contatos

en: Unmatched
pt_BR: Não combinadas

en: Advanced Search
pt_BR: Pesquisa avançada

en: Print all shown contacts
pt_BR: Imprimir todos os contatos exibidos

en: Preview the contacts to be printed
pt_BR: Visualiza os contatos a serem impressos

en: Print selected contacts
pt_BR: Imprime os contatos selecionados

en: S_ave Address Book as vCard
pt_BR: S_alvar o catálogo de endereços como vCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
pt_BR: Salva os contatos do catálogo de endereço selecionado como vCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
pt_BR: _Salvar como vCard…

en: Save selected contacts as a vCard
pt_BR: Salva os contatos selecionados como um vCard

en: _Forward Contacts
pt_BR: _Encaminhar contatos

en: _Forward Contact
pt_BR: _Encaminhar contato

en: _Send Message to Contacts
pt_BR: Enviar _mensagem aos contatos

en: _Send Message to List
pt_BR: Enviar _mensagem à lista

en: _Send Message to Contact
pt_BR: Enviar _mensagem ao contato

en: Failed to launch command “%s”:
pt_BR: Falha ao abrir a agenda “%s”:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
pt_BR: Você pode restaurar o Evolution a partir do seu backup.
    
    Serão restauradas todas as suas configurações pessoais, filtros de e-mail, etc.

en: _Restore from a backup file:
pt_BR: _Restaurar a partir de um arquivo de backup:

en: Choose a backup file to restore
pt_BR: Escolher um arquivo backup para restaurar

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
pt_BR: Restaurar a partir de backup

en: Select name of the Evolution backup file
pt_BR: Selecione o nome do arquivo de backup do Evolution

en: _Restart Evolution after backup
pt_BR: _Reiniciar o Evolution após o backup

en: Re_start Evolution after restore
pt_BR: _Reiniciar o Evolution após a restauração

en: Select name of the Evolution backup file to restore
pt_BR: Selecione o nome do arquivo de backup do Evolution para restaurar

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
pt_BR: Verificando o conteúdo do arquivo backup “%s”. Por favor, aguarde…

en: _Back up Evolution Data…
pt_BR: Fazer _backup dos dados do Evolution…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
pt_BR: Faz backup dos dados e configurações do Evolution para um arquivo

en: R_estore Evolution Data…
pt_BR: R_estaurar dados do Evolution…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
pt_BR: Restaura os dados configurações do Evolution de um arquivo

en: Back up Evolution directory
pt_BR: Diretório de backup do Evolution

en: Restore Evolution directory
pt_BR: Restaurar diretório do Evolution

en: Check Evolution Back up
pt_BR: Verificar o backup do Evolution

en: Restart Evolution
pt_BR: Reiniciar o Evolution

en: With Graphical User Interface
pt_BR: Com a interface gráfica

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
pt_BR: Desligando o Evolution

en: Backing Evolution accounts and settings
pt_BR: Fazendo backup das contas e configurações do Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
pt_BR: Fazendo backup dos dados do Evolution (Mensagens, Contatos, Agenda, Tarefas, Memorandos)

en: Back up complete
pt_BR: Backup concluído

en: Restarting Evolution
pt_BR: Reiniciando o Evolution

en: Back up current Evolution data
pt_BR: Fazer backup dos dados atuais do Evolution

en: Extracting files from back up
pt_BR: Extraindo arquivos a partir do backup

en: Loading Evolution settings
pt_BR: Carregando configurações do Evolution

en: Removing temporary back up files
pt_BR: Removendo arquivos de backup temporário

en: Reloading registry service
pt_BR: Recarregando serviço de registro

en: Evolution Back Up
pt_BR: Backup do Evolution

en: Backing up to the file %s
pt_BR: Fazendo backup do arquivo %s

en: Evolution Restore
pt_BR: Restaurador do Evolution

en: Restoring from the file %s
pt_BR: Restaurando a partir do arquivo %s

en: Backing up Evolution Data
pt_BR: Fazendo backup dos dados do Evolution

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
pt_BR: Por favor, aguarde enquanto o Evolution faz o backup dos seus dados.

en: Restoring Evolution Data
pt_BR: Recuperando dados do Evolution

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
pt_BR: Por favor, aguarde enquanto o Evolution restaura os seus dados.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
pt_BR: Isto pode levar algum tempo dependendo da quantidade de dados na sua conta.

en: Invalid Evolution backup file
pt_BR: Arquivo de backup do Evolution inválido

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
pt_BR: O arquivo “{0}” não é um arquivo backup do Evolution válido.

en: Are you sure you want to close Evolution?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja fechar o Evolution?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
pt_BR: Para fazer backup dos seus dados e configurações, você deve primeiro fechar o Evolution. Por favor, certifique-se de que você salvou todos os dados antes de continuar.

en: Close and _Back up Evolution
pt_BR: Fechar e fazer _backup do Evolution

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja restaurar o Evolution a partir do arquivo de backup selecionado?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
pt_BR: Para restaurar seus dados e configurações, você precisa primeiro fechar o Evolution. Por favor, certifique-se de que você salvou todos os dados antes de continuar. Isto irá apagar todos os dados e configurações atuais do Evolution e restaurá-las do seu backup.

en: Close and _Restore Evolution
pt_BR: Fechar e _restaurar o Evolution

en: Insufficient Permissions
pt_BR: Permissões insuficientes

en: The selected folder is not writable.
pt_BR: A pasta selecionada não permite escrita.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
pt_BR: Falha ao gerar Bogofilter (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
pt_BR: Falha ao transmitir conteúdo de correio para Bogofilter:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
pt_BR: Bogofilter parou ou não conseguiu processar uma mensagem de correio

en: Bogofilter Options
pt_BR: Opções do Bogofilter

en: Convert message text to _Unicode
pt_BR: Converter mensagem de texto para _Unicode

en: Junk filter using Bogofilter
pt_BR: Filtro de spam usando Bogofilter

en: Choose an Address Book
pt_BR: Escolha um catálogo de endereços

en: Find Address Books
pt_BR: Localizar Catálogo de endereços

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
pt_BR: Evitar IfMatch (necessário no apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
pt_BR: A URL não é uma URL http:// nem https:// válidas

en: Default User Address Book
pt_BR: Catálogo de endereços do usuário padrão

en: Address Book:
pt_BR: Catálogo de endereços:

en: User name cannot be empty
pt_BR: Nome de usuário não pode ser deixado vazio

en: Looking up server search bases, please wait…
pt_BR: Procurando bases de pesquisa do servidor. Por favor, aguarde…

en: Standard LDAP Port
pt_BR: Porta LDAP padrão

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
pt_BR: LDAP sobre SSL/TLS (obsoleto)

en: Microsoft Global Catalog
pt_BR: Catálogo global da Microsoft

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
pt_BR: Catálogo global da Microsoft sobre SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
pt_BR: Conectando ao LDAP

en: Server Information
pt_BR: Informações do servidor

en: Port:
pt_BR: Porta:

en: Port number is not valid
pt_BR: O número da porta não é válido

en: StartTLS (recommended)
pt_BR: StartTLS (recomendado)

en: Encryption:
pt_BR: Criptografia:

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Anonymous
pt_BR: Anônimo

en: Username can be left empty
pt_BR: Nome de usuário não pode estar vazio

en: Using email address
pt_BR: Usando endereço de e-mail

en: requires anonymous access to your LDAP server
pt_BR: requer acesso anônimo ao seu servidor LDAP

en: Using distinguished name (DN)
pt_BR: Usando nome distinto (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
pt_BR: por exemplo: uid=usuario,dc=exemplo,dc=com

en: Method:
pt_BR: Método:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
pt_BR: Esse é o método que o Evolution vai usar para autenticar você.

note: Page 2
en: Using LDAP
pt_BR: Usando LDAP

en: Searching
pt_BR: Pesquisando

en: Search Base:
pt_BR: Base de pesquisa:

en: Find Possible Search Bases
pt_BR: Localizar bases de pesquisa possíveis

en: One Level
pt_BR: Um nível

en: Subtree
pt_BR: Subárvore

en: Search Scope:
pt_BR: Escopo da pesquisa:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
pt_BR: O escopo de pesquisa define a profundidade até a qual você deseja que as pesquisas se estendam pela árvore do diretório. Um escopo de pesquisa de “subárvore” incluirá todas as entradas sob a sua base de pesquisa. Um escopo de pesquisa de “um nível” incluirá apenas as entradas que estão um nível abaixo da sua base.

en: Search Filter:
pt_BR: Filtro de pesquisa:

en: Downloading
pt_BR: Baixando

en: Limit:
pt_BR: Limite:

en: contacts
pt_BR: contatos

en: Browse until limit is reached
pt_BR: Navegar até alcançar o limite

en: Server address cannot be empty
pt_BR: Endereço de servidor não pode estar vazio

en: Choose a Calendar
pt_BR: Escolha uma agenda

en: Choose a Memo List
pt_BR: Escolha uma lista de memorandos

en: Choose a Task List
pt_BR: Escolha uma lista de tarefas

en: Find Calendars
pt_BR: Localizar agendas

en: Find Memo Lists
pt_BR: Localizar listas de memorandos

en: Find Task Lists
pt_BR: Localizar listas de tarefas

en: Email:
pt_BR: E-mail:

en: Server handles meeting invitations
pt_BR: Gerenciamento de convites de reuniões pelo servidor

en: Choose which address books to use.
pt_BR: Escolha quais catálogos de endereços usar.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
pt_BR: Usar na agenda de aniversários e bodas

en: Enable Calendars to synchronize
pt_BR: Habilitar agendas para sincronização

en: Default User Calendar
pt_BR: Agenda padrão do usuário

en: Use an existing iCalendar (ics) file
pt_BR: Usar um arquivo existente de iCalendar (ics)

en: iCalendar File
pt_BR: arquivo iCalendar

en: Choose an iCalendar file
pt_BR: Escolha um arquivo de iCalendar

en: File:
pt_BR: Arquivo:

en: Allow Evolution to update the file
pt_BR: Permitir ao Evolution atualizar o arquivo

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
pt_BR: Centígrado (°C)

en: Units:
pt_BR: Unidades:

en: Location cannot be empty
pt_BR: A localização não pode estar vazia

en: Choose Notes
pt_BR: Escolher notas

en: Find Notes
pt_BR: Localizar notas

en: File extension for new notes:
pt_BR: Extensão de arquivo para novas notas:

en: I_mport
pt_BR: I_mportar

en: Importing an event
pt_BR: Importando um evento

en: Importing a memo
pt_BR: Importando um memorando

en: Importing a task
pt_BR: Importando uma tarefa

en: Select a Calendar
pt_BR: Selecionar uma agenda

en: Select a Memo List
pt_BR: Selecionar uma lista de memorandos

en: Select a Task List
pt_BR: Selecionar uma lista de tarefas

en: I_mport to Calendar
pt_BR: I_mportar para a agenda

en: I_mport to Memo List
pt_BR: _Importar para lista de memorandos

en: I_mport to Task List
pt_BR: _Importar para a lista de tarefas

en: Copying an event into the calendar “%s”
pt_BR: Copiando um evento para a agenda “%s”

en: Moving an event into the calendar “%s”
pt_BR: Movendo um evento para a agenda “%s”

en: Copying a memo into the memo list “%s”
pt_BR: Copiando um memorando para a lista de memorandos “%s”

en: Moving a memo into the memo list “%s”
pt_BR: Movendo um memorando para a lista de memorandos “%s”

en: Copying a task into the task list “%s”
pt_BR: Copiando uma tarefa para a lista de tarefas “%s”

en: Moving a task into the task list “%s”
pt_BR: Movendo uma tarefa para a lista de tarefas “%s”

en: Calendar Selector
pt_BR: Seletor de agenda

en: Memo List Selector
pt_BR: Seletor de lista de memorandos

en: Task List Selector
pt_BR: Seletor de lista de tarefas

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
pt_BR: Selecione as agendas para notificação de lembrete

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
pt_BR: Selecione as listas de tarefas para notificação de lembrete

en: Meeting Invitations
pt_BR: Convites de reuniões

en: _Delete message after acting
pt_BR: E_xcluir mensagem depois da ação

en: _Preserve existing reminder by default
pt_BR: _Preservar lembrete existente por padrão

en: _Show invitation description provided by the sender
pt_BR: _Mostrar a descrição do convite fornecida pelo remetente

en: Conflict Search
pt_BR: Pesquisa de conflitos

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
pt_BR: Selecione a agenda para pesquisar por conflitos de reunião

en: Ti_me and date:
pt_BR: Ho_ra e data:

en: _Date only:
pt_BR: Somente _data:

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Days
pt_BR: Dias

en: 60 minutes
pt_BR: 60 minutos

en: 30 minutes
pt_BR: 30 minutos

en: 15 minutes
pt_BR: 15 minutos

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 05 minutes
pt_BR: 05 minutos

en: Se_cond zone:
pt_BR: Fuso se_cundário:

en: (Shown in a Day View)
pt_BR: (Mostrado na Visão de Dia)

en: Time _zone:
pt_BR: F_uso horário:

en: Use s_ystem time zone
pt_BR: Usar fuso horário do s_istema

en: Time format:
pt_BR: Formato de hora:

en: _12 hour (AM/PM)
pt_BR: _12 horas (AM/PM)

en: _24 hour
pt_BR: _24 horas

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
pt_BR: Encurtar o tempo do event_o por

en: End events earlier
pt_BR: Terminar eventos mais cedo

en: Start events later
pt_BR: Iniciar eventos mais tarde

en: Work Week
pt_BR: Semana útil

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
pt_BR: A sema_na começa na:

en: Work days:
pt_BR: Dias úteis:

en: _Day begins:
pt_BR: _O dia começa às:

note: Monday
en: _Mon
pt_BR: _Seg

en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

note: Tuesday
en: _Tue
pt_BR: _Ter

en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

note: Wednesday
en: _Wed
pt_BR: _Qua

en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

note: Thursday
en: T_hu
pt_BR: Qu_i

en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

note: Friday
en: _Fri
pt_BR: Se_x

en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

note: Saturday
en: _Sat
pt_BR: Sá_b

en: Saturday
pt_BR: Sábado

note: Sunday
en: S_un
pt_BR: _Dom

en: Sunday
pt_BR: Domingo

en: Day _ends:
pt_BR: O _dia termina às:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
pt_BR: Criar eventos, memorandos e tarefas como _Privado por padrão

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
pt_BR: Usar ma_rkdown para Descrição no editor de componentes

en: View Options
pt_BR: Opções de exibição

en: _Time divisions:
pt_BR: _Frações de tempo:

en: _Show appointment end times in week and month view
pt_BR: Mostrar _hora de término de compromissos nas visões de semana e mês

en: Show appointment _icons in the month view
pt_BR: Mostrar íc_ones de compromisso na visão de mês

en: _Compress weekends in month view
pt_BR: _Comprimir finais de semana na visão de mês

en: Show week _numbers
pt_BR: Mostrar _números da semana

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
pt_BR: Mostrar r_ecorrência de eventos em itálico na parte inferior direta da agenda

en: Sc_roll Month View by a week
pt_BR: Rola_r visão de mês por semana

en: Start Month View with the c_urrent week
pt_BR: Iniciar visão de mês com a semana at_ual

en: Order days in Week View from _left to right
pt_BR: Ordenar dias na visão de semana da e_squerda para direita

en: Allo_w direct edit of event Summary
pt_BR: Per_mitir edição direta de resumo de evento

en: Hi_de cancelled events
pt_BR: O_cultar eventos cancelados

en: Alerts
pt_BR: Alarmes

en: _Ask for confirmation when deleting items
pt_BR: Pedir confirm_ação ao excluir itens

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Highlight t_asks due today
pt_BR: Destacar t_arefas com prazo para hoje

en: Highlight _overdue tasks
pt_BR: Destacar tarefas at_rasadas

en: _Hide completed tasks after
pt_BR: _Ocultar tarefas concluídas após

en: Hid_e cancelled tasks
pt_BR: Oc_ultar tarefas concluídas

en: To Do bar
pt_BR: Barra de tarefas

en: Show Tasks without _Due date
pt_BR: Mostrar tarefas sem _data para conclusão

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
pt_BR: Mostrar

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
pt_BR: _dias

en: Display Reminders window with _notifications
pt_BR: Exibir janela de lembretes com _notificações

en: Keep reminder notification _window always on top
pt_BR: Manter a _janela de notificação de lembretes sempre no topo

en: Enable de_sktop notifications
pt_BR: Ativar notificaçõe_s na área de trabalho

en: Enable _audio notifications
pt_BR: Habilitar _notificações de áudio

en: Display reminders for completed _tasks
pt_BR: Exibir lembretes para as _tarefas concluídas

en: Display reminders for _past events
pt_BR: Exibir lembretes para as eventos _passados

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
pt_BR: Definir o lembrete pa_drão

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
pt_BR: antes de cada novo compromisso

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
pt_BR: Mostrar _um lembrete

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
pt_BR: antes de cada aniversário

en: Select the sources for reminder notification:
pt_BR: Selecione as fontes para notificação de lembrete:

en: Default Free/Busy Server
pt_BR: Servidor padrão de disponibilidade

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
pt_BR: %u e %d serão trocados pelo usuário e domínio do endereço de e-mail.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
pt_BR: Especifique o nome de usuário de início de sessão como parte do URL, caso o servidor exija autenticação, como: https://USUARIO@example.com/

en: Publishing Information
pt_BR: Informações de publicação

[ctx: New]
en: _Appointment
pt_BR: _Compromisso

en: Create a new appointment
pt_BR: Cria um novo compromisso

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
pt_BR: Compromisso de _dia inteiro

en: Create a new all-day appointment
pt_BR: Cria um novo compromisso de dia inteiro

[ctx: New]
en: M_eeting
pt_BR: _Reunião

en: Create a new meeting request
pt_BR: Cria um novo pedido de reunião

[ctx: New]
en: Cale_ndar
pt_BR: Age_nda

en: Create a new calendar
pt_BR: Cria uma nova agenda

en: Calendar and Tasks
pt_BR: Agenda e tarefas

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
pt_BR: Esta operação apagará permanentemente todos os eventos com tempo superior a quantidade selecionada. Se você continuar, você não será capaz de recuperar estes eventos.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
pt_BR: Excluir permanentemente eventos com tempo superior a

en: Making an occurrence movable
pt_BR: Tornando uma ocorrência móvel

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
pt_BR: evento

en: Save as iCalendar
pt_BR: Salvar como iCalendar

en: _Copy…
pt_BR: Cop_iar…

en: D_elete Calendar
pt_BR: _Excluir agenda

en: Delete the selected calendar
pt_BR: Exclui a agenda selecionada

en: Go Back
pt_BR: Volta

en: Go Forward
pt_BR: Avança

en: Select today
pt_BR: Seleciona o dia de hoje

en: Select _Date
pt_BR: Selecionar _data

en: Select a specific date
pt_BR: Seleciona uma data específica

en: _Manage Calendar groups…
pt_BR: _Gerenciar grupos de agenda…

en: Manage Calendar groups order and visibility
pt_BR: Gerencia ordem e visibilidade de grupos de agenda

en: _New Calendar
pt_BR: _Nova agenda

en: Purg_e
pt_BR: Excluir _permanentemente

en: Purge old appointments and meetings
pt_BR: Exclui permanentemente compromissos e reuniões antigas

en: Refresh the selected calendar
pt_BR: Atualiza a agenda selecionada

en: Re_fresh list of account calendars
pt_BR: Atuali_za a lista de agendas da conta

en: Rename the selected calendar
pt_BR: Renomeia a agenda selecionada

en: Find _Next
pt_BR: Localizar pró_xima

en: Find next occurrence of the current search string
pt_BR: Localizar a próxima ocorrência da pesquisa

en: Find _Previous
pt_BR: Localizar anterio_r

en: Find previous occurrence of the current search string
pt_BR: Localizar a ocorrência anterior da pesquisa

en: Stop _Running Search
pt_BR: Para pesquisa em _execução

en: Stop currently running search
pt_BR: Para a pesquisa em execução

en: Sho_w All Calendars
pt_BR: M_ostrar todas as agendas

en: Show _Only This Calendar
pt_BR: M_ostrar somente esta agenda

en: Cop_y to Calendar…
pt_BR: Copiar para a a_genda…

en: _Delegate Meeting…
pt_BR: _Delegar reunião…

en: _Delete Appointment
pt_BR: E_xcluir compromisso

en: Delete selected appointments
pt_BR: Exclui os compromissos selecionados

en: Delete This _Occurrence
pt_BR: Exc_luir esta ocorrência

en: Delete this occurrence
pt_BR: Exclui esta ocorrência

en: Delete This and F_uture Occurrences
pt_BR: Excluir esta e ocorrências f_uturas

en: Delete this and any future occurrences
pt_BR: Exclui esta e qualquer ocorrência futura

en: Delete All Occ_urrences
pt_BR: Excl_uir todas as ocorrências

en: Delete all occurrences
pt_BR: Exclui todas as ocorrências

en: Edit as Ne_w…
pt_BR: Editar como no_vo…

en: Edit the current appointment as new
pt_BR: Edita o compromisso atual como novo

en: New All Day _Event…
pt_BR: Novo evento de dia inteiro…

en: Create a new all day event
pt_BR: Cria um novo compromisso de dia inteiro

en: _Forward as iCalendar…
pt_BR: _Encaminhar como iCalendar…

en: Create a new meeting
pt_BR: Cria uma nova reunião

en: Send _RSVP
pt_BR: Enviar _RSVP

en: Send a meeting response
pt_BR: Enviar uma respostas sobre a reunião

en: _Accept
pt_BR: _Aceitar

en: Accept meeting request
pt_BR: Aceitar pedido de reunião

en: A_ccept this instance
pt_BR: A_ceitar esta instância

en: Accept meeting request for selected instance only
pt_BR: Aceitar pedido de reunião apenas para a instância selecionada

en: _Decline
pt_BR: _Recusar

en: Decline meeting request
pt_BR: Recusar pedido de reunião

en: D_ecline this instance
pt_BR: R_ecusar esta instância

en: Decline meeting request for selected instance only
pt_BR: Recusar pedido de reunião apenas para a instância selecionada

en: _Tentatively accept
pt_BR: Aceitar pro_visoriamente

en: Tentatively accept meeting request
pt_BR: Aceitar provisoriamente o pedido de reunião

en: Te_ntatively accept this instance
pt_BR: Aceitar provisoriame_nte esta instância

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
pt_BR: Aceitar provisoriamente o pedido de reunião apenas para a instância selecionada

en: Mo_ve to Calendar…
pt_BR: Mo_ver para a agenda…

en: Make this Occurrence _Movable
pt_BR: Tor_nar esta ocorrência móvel

en: _Open Appointment
pt_BR: _Abrir compromisso

en: View the current appointment
pt_BR: Ver o compromisso atual

en: _Schedule Meeting…
pt_BR: Programar _reunião…

en: Converts an appointment to a meeting
pt_BR: Converte um compromisso em reunião

en: Conv_ert to Appointment…
pt_BR: Conv_erter em compromisso…

en: Converts a meeting to an appointment
pt_BR: Converte uma reunião em um compromisso

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Show Event _Preview
pt_BR: Mostrar _visualização de evento

en: Show event preview pane
pt_BR: Mostrar painel de visualização do evento

en: Show T_asks and Memos pane
pt_BR: Mostrar o painel de t_arefas e memorandos

en: Show Tasks and Memos pane
pt_BR: Mostra o painel de tarefas e de memorandos

en: Day
pt_BR: Dia

en: Show one day
pt_BR: Mostra um dia

en: List
pt_BR: Lista

en: Show as list
pt_BR: Mostra como uma lista

en: Month
pt_BR: Mês

en: Show one month
pt_BR: Mostra um mês

en: Week
pt_BR: Semana

en: Show one week
pt_BR: Mostra uma semana

en: Show one work week
pt_BR: Mostra uma semana de trabalho

en: Year
pt_BR: Ano

en: Show as year
pt_BR: Mostrar como ano

en: _Horizontal View
pt_BR: _Visualização horizontal

en: Show event preview below the calendar
pt_BR: Mostrar a visualização do evento abaixo do calendário

en: Show event preview alongside the calendar
pt_BR: Mostrar visualização do evento ao lado do calendário

en: Active Appointments
pt_BR: Compromissos ativos

en: Next 7 Days’ Appointments
pt_BR: Compromissos dos próximos 7 dias

en: Occurs Less Than 5 Times
pt_BR: Ocorre menos de 5 vezes

en: Description contains
pt_BR: Descrição contém

en: Summary contains
pt_BR: Resumo contém

en: Print…
pt_BR: Imprimir…

en: Print this calendar
pt_BR: Imprime esta agenda

en: Preview the calendar to be printed
pt_BR: Visualiza a agenda a ser impressa

en: _Save as iCalendar…
pt_BR: _Salvar como iCalendar…

en: Go To
pt_BR: Ir para

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
pt_BR: Memorando

en: New _Memo
pt_BR: Novo _memorando

en: Create a new memo
pt_BR: Cria um novo memorando

en: _Open Memo
pt_BR: A_brir memorando

en: View the selected memo
pt_BR: Ver o memorando selecionado

en: Open _Web Page
pt_BR: Abrir página _Web

en: Print the selected memo
pt_BR: Imprime o memorando selecionado

en: Searching next matching event
pt_BR: Pesquisando próximo evento

en: Searching previous matching event
pt_BR: Pesquisando por evento anterior

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
pt_BR[0]: Não foi possível localizar evento correspondente no próximo %d ano
pt_BR[1]: Não foi possível localizar evento correspondente nos próximos %d anos

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
pt_BR[0]: Não foi possível localizar evento correspondente no %d ano anterior
pt_BR[1]: Não foi possível localizar evento correspondente nos %d anos anteriores

en: Cannot search with no active calendar
pt_BR: Não foi possível pesquisar com nenhuma agenda ativa

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
pt_BR: Tarefa

en: _Assign Task
pt_BR: _Atribuir tarefa

en: _Mark as Complete
pt_BR: _Marcar como concluída

en: Mark selected tasks as complete
pt_BR: Marca as tarefas selecionadas como concluídas

en: _Mark as Incomplete
pt_BR: _Marcar como Incompleto

en: Mark selected tasks as incomplete
pt_BR: Marca as tarefas selecionadas como incompleta

en: New _Task
pt_BR: Nova _tarefa

en: Create a new task
pt_BR: Cria uma nova tarefa

en: _Open Task
pt_BR: _Abrir tarefa

en: View the selected task
pt_BR: Vê a tarefa selecionada

en: Print the selected task
pt_BR: Imprime a tarefa selecionada

[ctx: New]
en: Mem_o
pt_BR: Mem_orando

[ctx: New]
en: _Shared Memo
pt_BR: _Memorando compartilhado

en: Create a new shared memo
pt_BR: Cria um novo memorando compartilhado

[ctx: New]
en: Memo Li_st
pt_BR: Li_sta de memorandos

en: Create a new memo list
pt_BR: Cria uma nova lista de memorandos

en: Print Memos
pt_BR: Imprimir memorandos

en: _Delete Memo
pt_BR: E_xcluir memorando

en: _Find in Memo…
pt_BR: _Localizar no memorando…

en: Search for text in the displayed memo
pt_BR: Pesquisa texto no memorando exibido

en: D_elete Memo List
pt_BR: _Excluir lista de memorandos

en: Delete the selected memo list
pt_BR: Exclui a lista de memorandos selecionada

en: _Manage Memo List groups…
pt_BR: _Gerenciar grupos de lista de memorandos…

en: Manage Memo List groups order and visibility
pt_BR: Gerencia ordem e visibilidade de grupos de lista de memorandos

en: _New Memo List
pt_BR: _Nova lista de memorandos

en: Refresh the selected memo list
pt_BR: Atualiza a lista de memorandos selecionada

en: Re_fresh list of account memo lists
pt_BR: Atuali_za a lista de memorandos da conta

en: Rename the selected memo list
pt_BR: Renomeia a lista de memorandos selecionada

en: Show _Only This Memo List
pt_BR: M_ostrar somente esta lista de memorandos

en: Sho_w All Memo Lists
pt_BR: M_ostrar todas as listas de memorandos

en: Memo _Preview
pt_BR: Visualização de memorando

en: Show memo preview pane
pt_BR: Exibe o painel de visualização de memorando

en: Show memo preview below the memo list
pt_BR: Exibe a visualização da lista de memorandos

en: Show memo preview alongside the memo list
pt_BR: Exibe a visualização de memorando ao lado da lista de memorandos

en: Print the list of memos
pt_BR: Imprime a lista de memorandos

en: Preview the list of memos to be printed
pt_BR: Visualiza a lista de memorandos a ser impressa

en: Delete Memos
pt_BR: Excluir memorandos

en: Delete Memo
pt_BR: Excluir memorando

en: %d memo | %d memos
pt_BR[0]: %d memorando
pt_BR[1]: %d memorandos

[ctx: New]
en: _Task
pt_BR: _Tarefa

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
pt_BR: Tarefa _atribuída

en: Create a new assigned task
pt_BR: Cria uma nova tarefa atribuída

[ctx: New]
en: Tas_k List
pt_BR: Lis_ta de tarefas

en: Create a new task list
pt_BR: Cria uma nova lista de tarefas

en: Print Tasks
pt_BR: Imprimir tarefas

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
pt_BR: Esta operação apagará permanentemente todas as tarefas marcadas como concluídas. Se você continuar, você não será capaz de recuperar estas tarefas.
    
    Apagar estas tarefas assim mesmo?

en: Do not ask me again
pt_BR: Não me pergunte novamente

en: _Delete Task
pt_BR: E_xcluir tarefa

en: _Find in Task…
pt_BR: _Localizar na tarefa…

en: Search for text in the displayed task
pt_BR: Pesquisa texto no corpo da tarefa exibida

en: D_elete Task List
pt_BR: _Excluir lista de tarefas

en: Delete the selected task list
pt_BR: Exclui a lista de tarefas selecionada

en: _Manage Task List groups…
pt_BR: _Gerenciar grupos de lista de tarefas…

en: _New Task List
pt_BR: _Nova lista de tarefas

en: Refresh the selected task list
pt_BR: Exclui a lista de tarefas selecionada

en: Re_fresh list of account task lists
pt_BR: Atuali_za a lista de tarefas da conta

en: Rename the selected task list
pt_BR: Renomeia a lista de tarefas selecionada

en: Sho_w All Task Lists
pt_BR: M_ostrar todas as listas de tarefas

en: Show _Only This Task List
pt_BR: M_ostrar somente esta lista de tarefas

en: Mar_k as Incomplete
pt_BR: _Marcar como incompleto

en: Delete completed tasks
pt_BR: Exclui as tarefas concluídas

en: Task _Preview
pt_BR: _Visualizar tarefa

en: Show task preview pane
pt_BR: Mostrar o painel de visualização de tarefas

en: Show task preview below the task list
pt_BR: Exibe a visualização de tarefa abaixo da lista de tarefas

en: Show task preview alongside the task list
pt_BR: Exibe a visualização de tarefa ao lado da lista de tarefas

en: Active Tasks
pt_BR: Tarefas ativas

en: Cancelled Tasks
pt_BR: Tarefas canceladas

en: Completed Tasks
pt_BR: Tarefas completadas

en: Uncompleted Tasks
pt_BR: Tarefas incompletas

en: Scheduled Tasks
pt_BR: Tarefas programadas

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
pt_BR: Mostrar tarefas programadas, ou seja, aquelas com data para conclusão

en: Next 7 Days’ Tasks
pt_BR: Tarefas dos próximos 7 dias

en: Overdue Tasks
pt_BR: Tarefas atrasadas

en: Tasks with Attachments
pt_BR: Tarefas com anexos

en: Started Tasks
pt_BR: Tarefas iniciadas

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
pt_BR: Filtros para tarefas que não têm uma data de início ou a data de início é anterior à hora em que o filtro está selecionado

en: Print the list of tasks
pt_BR: Imprimir a lista de tarefas

en: Preview the list of tasks to be printed
pt_BR: Visualiza a lista de tarefas a serem impressas

en: Delete Tasks
pt_BR: Tarefas apagadas

en: Delete Task
pt_BR: Apagar tarefa

en: %d task | %d tasks
pt_BR[0]: %d tarefa
pt_BR[1]: %d tarefas

en: Convert to M_eeting
pt_BR: Converter para r_eunião

en: Convert the message to a meeting request
pt_BR: Converte a mensagem para um pedido de reunião

en: Convert to M_essage
pt_BR: Converter para m_ensagem

en: Convert to the mail message
pt_BR: Converte para a mensagem de e-mail

en: Look up configuration with e-mail domain
pt_BR: Procurar configuração com domínio de e-mail

en: Looking up IMAP server…
pt_BR: Procurando servidor IMAP…

en: Looking up POP3 server…
pt_BR: Procurando servidor POP3…

en: Looking up SMTP server…
pt_BR: Procurando servidor SMTP…

en: CalDAV server
pt_BR: Servidor CalDAV

en: Looking up CalDAV server…
pt_BR: Procurando servidor CalDAV…

en: CardDAV server
pt_BR: Servidor CardDAV

en: Looking up CardDAV server…
pt_BR: Procurando servidor CardDAV…

en: LDAP server
pt_BR: Servidor LDAP

en: Looking up LDAP server…
pt_BR: Procurando servidor LDAP…

en: Look up in SRV records
pt_BR: Procurar nos registros SRV

en: CalDAV and CardDAV server
pt_BR: Servidor CalDAV e CardDAV

en: Requires password to continue.
pt_BR: Requer senha para continuar.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
pt_BR: Procurar por um servidor CalDAV/CardDAV

en: Display part as an invitation
pt_BR: Exibir parte como um convite

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
pt_BR: Hoje, %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
pt_BR: Hoje, %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
pt_BR: Hoje, %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
pt_BR: Amanhã, %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
pt_BR: Amanhã, %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
pt_BR: Amanhã, %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
pt_BR: Amanhã, %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A %H:%M
pt_BR: %A, %H:%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format.
en: %A %H:%M:%S
pt_BR: %A, %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
pt_BR: %A, %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
pt_BR: %A, %e de %B

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
pt_BR: %A, %e de %B, %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
pt_BR: %A, %e de %B, %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
pt_BR: %A, %e de %B, %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
pt_BR: %A, %e de %B, %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
pt_BR: %A, %e de %B de %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
pt_BR: %A, %e de %B de %Y, %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
pt_BR: %A, %e de %B de %Y, %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
pt_BR: %A, %e de %B de %Y, %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
pt_BR: %A, %e de %B de %Y, %l:%M:%S %p

en: An unknown person
pt_BR: Uma pessoa desconhecida

en: Please respond on behalf of %s
pt_BR: Por favor, responda em nome de %s

en: Received on behalf of %s
pt_BR: Recebido em nome de %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
pt_BR: %s publicou as seguintes informações de reunião através de %s:

en: %s has published the following meeting information:
pt_BR: %s publicou as seguintes informações de reunião:

en: %s has delegated the following meeting to you:
pt_BR: %s delegou a seguinte reunião para você:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
pt_BR: %s solicita a sua presença na seguinte reunião através de %s:

en: %s requests your presence at the following meeting:
pt_BR: %s solicita a sua presença na seguinte reunião:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
pt_BR: %s deseja adicionar a uma reunião existente através de %s:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
pt_BR: %s deseja adicionar a uma reunião existente:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
pt_BR: %s deseja receber as informações mais recentes sobre a seguinte reunião através de %s:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
pt_BR: %s deseja receber as informações mais recente sobre a seguinte reunião:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
pt_BR: %s enviou a seguinte resposta de reunião através de %s:

en: %s has sent back the following meeting response:
pt_BR: %s enviou a seguinte resposta de reunião:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
pt_BR: %s cancelou a seguinte reunião através de %s:

en: %s has cancelled the following meeting:
pt_BR: %s cancelou a seguinte reunião:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
pt_BR: %s propôs as seguintes mudanças na reunião através de %s.

en: %s has proposed the following meeting changes:
pt_BR: %s propôs as seguintes mudanças na reunião:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
pt_BR: %s recusou as seguintes mudanças na reunião através de %s:

en: %s has declined the following meeting changes:
pt_BR: %s recusou as seguintes mudanças na reunião:

en: %s through %s has published the following task:
pt_BR: %s publicou a seguinte tarefa através de %s:

en: %s has published the following task:
pt_BR: %s publicou a seguinte tarefa:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
pt_BR: %s solicita a atribuição de %s para a seguinte tarefa:

en: %s through %s has assigned you a task:
pt_BR: %s atribuiu-lhe uma tarefa através de %s:

en: %s has assigned you a task:
pt_BR: %s atribuiu-lhe uma tarefa:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
pt_BR: %s deseja adicionar a uma tarefa existente através de %s:

en: %s wishes to add to an existing task:
pt_BR: %s deseja adicionar a uma tarefa existente:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
pt_BR: %s deseja receber as informações mais recentes sobre a tarefa atribuída através de %s:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
pt_BR: %s deseja receber as informações mais recentes sobre a tarefa atribuída:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
pt_BR: %s através de %s enviou a seguinte resposta para tarefa atribuída:

en: %s has sent back the following assigned task response:
pt_BR: %s enviou a seguinte resposta para tarefa atribuída:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
pt_BR: %s cancelou a seguinte tarefa atribuída através de %s:

en: %s has cancelled the following assigned task:
pt_BR: %s cancelou a seguinte tarefa atribuída:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
pt_BR: %s propôs as seguintes mudanças de atribuições de tarefas através de %s:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
pt_BR: %s propôs as seguintes mudanças de atribuições de tarefas:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
pt_BR: %s recusou a seguinte tarefa atribuída através de %s:

en: %s has declined the following assigned task:
pt_BR: %s recusou a seguinte tarefa atribuída:

en: %s through %s has published the following memo:
pt_BR: %s publicou o seguinte memorando através de %s:

en: %s has published the following memo:
pt_BR: %s publicou o seguinte memorando:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
pt_BR: %s deseja adicionar a um memorando existente através de %s:

en: %s wishes to add to an existing memo:
pt_BR: %s deseja adicionar a um memorando existente:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
pt_BR: %s cancelou o seguinte memorando compartilhado através de %s:

en: %s has cancelled the following shared memo:
pt_BR: %s cancelou o seguinte memorando compartilhado:

en: All day:
pt_BR: Todo dia:

en: Start day:
pt_BR: Dia de início:

en: Start time:
pt_BR: Hora de início:

en: End day:
pt_BR: Dia de término:

en: End time:
pt_BR: Hora de término:

en: Ope_n Calendar
pt_BR: _Abrir agenda

en: _Decline all
pt_BR: _Recusar tudo

en: _Tentative all
pt_BR: Tudo _preliminar

en: _Tentative
pt_BR: _Preliminar

en: Acce_pt all
pt_BR: Acei_tar tudo

en: Acce_pt
pt_BR: Acei_tar

en: Send _Information
pt_BR: _Enviar informações

en: _Update Attendee Status
pt_BR: _Atualizar status do participante

en: _Update
pt_BR: _Atualizar

en: Due date:
pt_BR: Data de conclusão:

en: Comment:
pt_BR: Comentário:

en: Show description provided by the sender
pt_BR: Mostrar a descrição fornecida pelo remetente

en: Hide description provided by the sender
pt_BR: Ocultar a descrição fornecida pelo remetente

note: RSVP area
en: Send reply to sender
pt_BR: Responder ao remetente

note: Updates
en: Send _updates to attendees
pt_BR: Enviar atuali_zações aos participantes

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
pt_BR: _Aplicar a todas as instâncias

en: Show time as _free
pt_BR: Exi_bir hora como livre

en: _Preserve my reminder
pt_BR: _Preservar meu lembrete

en: _Inherit reminder
pt_BR: _Herdar lembretes

en: _Tasks:
pt_BR: _Tarefas:

en: _Memos:
pt_BR: _Memorandos:

en: Sa_ve
pt_BR: Sal_var

en: Attendee status updated
pt_BR: Status do participante atualizado

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
pt_BR: Um compromisso “%s” na agenda “%s” está em conflito com esta reunião

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
pt_BR: Uma tarefa “%s” na lista de tarefas “%s” está em conflito com esta tarefa

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
pt_BR: Um memorando “%s” na lista de memorandos “%s” está em conflito com este memorando

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
pt_BR[0]: A agenda “%s” contém um compromisso que conflita com esta reunião
pt_BR[1]: A agenda “%s” contém %d compromissos que conflitam com esta reunião

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
pt_BR[0]: A lista de tarefas “%s” contém uma tarefa que conflita com esta tarefa
pt_BR[1]: A lista de tarefas “%s” contém %d tarefas que conflitam com esta tarefa

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
pt_BR[0]: A lista de memorandos “%s” contém um memorando que conflita com este memorando
pt_BR[1]: A lista de memorandos “%s” contém %d memorandos que conflitam com este memorando

en: Found the appointment in the calendar “%s”
pt_BR: Localizado o compromisso na agenda “%s”

en: Found the task in the task list “%s”
pt_BR: Localizada a tarefa na lista de tarefas “%s”

en: Found the memo in the memo list “%s”
pt_BR: Localizado o memorando na lista de memorandos “%s”

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
pt_BR: Essa convite para reunião está obsoleto. Ela foi atualizada.

en: Unable to find any calendars
pt_BR: Não é possível localizar nenhuma agenda

en: Unable to find this meeting in any calendar
pt_BR: Não é possível encontrar esta reunião em nenhuma agenda

en: Unable to find this task in any task list
pt_BR: Não é possível localizar esta tarefa em nenhuma lista de tarefas

en: Unable to find this memo in any memo list
pt_BR: Não foi possível localizar este memorando em nenhuma lista de memorandos

en: Searching for an existing version of this appointment
pt_BR: Pesquisando por uma versão existente deste compromisso

en: Searching for an existing version of this task
pt_BR: Pesquisando por uma versão existente desta tarefa

en: Searching for an existing version of this memo
pt_BR: Pesquisando por uma versão existente deste memorando

en: Opening the calendar. Please wait…
pt_BR: Abrindo a agenda. Por favor, aguarde…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
pt_BR: Não foi possível enviar item para a agenda “%s”. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
pt_BR: Não foi possível enviar item para a lista de tarefas “%s”. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
pt_BR: Não foi possível enviar item para a lista de memorandos “%s”. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
pt_BR: Enviado para a agenda “%s” como aceito

en: Sent to task list “%s” as accepted
pt_BR: Enviado para a lista de tarefas “%s” como aceito

en: Sent to memo list “%s” as accepted
pt_BR: Enviado para a lista de memorandos “%s” como aceito

en: Sent to calendar “%s” as tentative
pt_BR: Enviado para a agenda “%s” como tentativa

en: Sent to task list “%s” as tentative
pt_BR: Enviado para a lista de tarefas “%s” como tentativa

en: Sent to memo list “%s” as tentative
pt_BR: Enviado para a lista de memorandos “%s” como tentativa

en: Sent to calendar “%s” as declined
pt_BR: Enviado para a agenda “%s” como recusado

en: Sent to task list “%s” as declined
pt_BR: Enviado para a lista de tarefas “%s” como recusado

en: Sent to memo list “%s” as declined
pt_BR: Enviado para a lista de memorandos “%s” como recusado

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
pt_BR: Enviado para a agenda “%s” como cancelado

en: Sent to task list “%s” as cancelled
pt_BR: Enviado para a lista de tarefas “%s” como cancelado

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
pt_BR: Enviado para a lista de memorandos “%s” como cancelado

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
pt_BR: Salvando as alterações à agenda. Por favor, aguarde…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
pt_BR: Salvando as alterações à lista de tarefas. Por favor, aguarde…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
pt_BR: Salvando as alterações à lista de memorandos. Por favor, aguarde…

en: Unable to parse item
pt_BR: Não foi possível analisar item

en: Organizer has removed the delegate %s
pt_BR: O organizador removeu o representante %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
pt_BR: Enviada uma notificação de cancelamento para o representante

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
pt_BR: Não foi possível enviar a notificação de cancelamento para o representante

en: Unable to update attendee. %s
pt_BR: Não é possível atualizar participante. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
pt_BR: A reunião é inválida e não pode ser atualizada

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
pt_BR: Não foi possível atualizar o status do participante porque o estado é inválido

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
pt_BR: Não foi possível atualizar o status do participante porque o item não existe mais

en: Meeting information sent
pt_BR: Informações de reunião enviadas

en: Task information sent
pt_BR: Informações de tarefa enviadas

en: Memo information sent
pt_BR: Informações do memorando enviadas

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
pt_BR: Não pode enviar a informação de reunião, essa reunião não existe

en: Unable to send task information, the task does not exist
pt_BR: Não foi possível enviar a informação de tarefa, a tarefa não existe

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
pt_BR: Não foi possível enviar a informação do memorando, esse memorando não existe

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
pt_BR: calendário.ics

en: Save Calendar
pt_BR: Salvar agenda

en: The calendar attached is not valid
pt_BR: A agenda anexada não é válida

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
pt_BR: A mensagem diz conter uma agenda, mas a agenda não é um iCalendar válido.

en: The item in the calendar is not valid
pt_BR: O item na agenda não é válido

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
pt_BR: A mensagem contém uma agenda, mas a agenda não contém eventos, tarefas ou informações de disponibilidade

en: The calendar attached contains multiple items
pt_BR: A agenda anexa contém múltiplos itens

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
pt_BR: Para processar todos estes itens, o arquivo deve ser salvo e a agenda importada

[ctx: cal-itip]
en: None
pt_BR: Nenhum

en: Tentatively Accepted
pt_BR: Aceito preliminarmente

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
pt_BR: Esta resposta não é de um participante atual. Adicioná-lo como participante?

en: This meeting has been delegated
pt_BR: Esta reunião foi delegada

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
pt_BR: “{0}” delegou o encontro. Você deseja adicionar o representante “{1}”?

en: Google Features
pt_BR: Recursos do Google

en: Add Ca_lendar to this account
pt_BR: Adicionar _agenda a esta conta

en: Add Con_tacts to this account
pt_BR: Adicionar c_ontatos a esta conta

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
pt_BR: Acesso IMAP

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
pt_BR: Agendas para sincronização

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
pt_BR: Você pode ter que habilitar %s e %s

en: Mail _Directory:
pt_BR: _Diretório de correios:

en: Choose a MH mail directory
pt_BR: Escolha um diretório de correio MH

en: MH mail directory cannot be empty
pt_BR: O diretório de correio MH não pode estar vazio

en: Local Delivery _File:
pt_BR: _Arquivo de entrega local:

en: Choose a local delivery file
pt_BR: Escolha um arquivo de entrega local

en: Local delivery file cannot be empty
pt_BR: O arquivo de entrega local não pode estar vazio

en: Choose a Maildir mail directory
pt_BR: Escolha um arquivo de correios Maildir

en: Maildir mail directory cannot be empty
pt_BR: O diretório de correios maildir não pode estar vazio

en: Spool _File:
pt_BR: _Arquivo de fila de correio:

en: Choose a mbox spool file
pt_BR: Escolher um arquivo de fila de mbox

en: Mbox spool file cannot be empty
pt_BR: O arquivo de file de mbox não pode estar vazio

en: Spool _Directory:
pt_BR: _Diretório de fila de correio:

en: Choose a mbox spool directory
pt_BR: Escolher um diretório de fila de correio mbox

en: Mbox spool directory cannot be empty
pt_BR: O diretório de fila de mbox não pode estar vazio

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: _Port:
pt_BR: _Porta:

note: do not reference
en: User_name:
pt_BR: _Nome do usuário:

en: _Forget password
pt_BR: _Esquecer a senha

en: Encryption _method:
pt_BR: _Método de criptografia:

en: STARTTLS after connecting
pt_BR: STARTTLS depois de conectar

en: TLS on a dedicated port
pt_BR: TLS em uma porta dedicada

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
pt_BR: _Usar binário personalizado, ao invés de “sendmail”

en: _Custom binary:
pt_BR: Binário _personalizado:

en: U_se custom arguments
pt_BR: U_sar argumentos personalizados

en: Cus_tom arguments:
pt_BR: Argumentos pe_rsonalizados:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
pt_BR: Os argumentos padrão são “-i -f %F -- %R”, onde
       %F — significa endereço de quem envia
       %R — significa endereços de destinatários

en: Send mail also when in offline _mode
pt_BR: Enviar mensagem inclusive no _modo desconectado

en: Custom binary cannot be empty
pt_BR: O executável personalizado não pode estar vazio

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
pt_BR: Servi_dor requer autenticação

en: T_ype:
pt_BR: Ti_po:

en: Yahoo! Features
pt_BR: Funcionalidade do Yahoo!

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
pt_BR: Adicionar a_genda e tarefas a esta conta

en: %d attached message | %d attached messages
pt_BR[0]: %d mensagem anexada
pt_BR[1]: %d mensagens anexadas

[ctx: New]
en: _Mail Message
pt_BR: _Mensagem de correio

en: Compose a new mail message
pt_BR: Redige uma nova mensagem

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
pt_BR: Con_tas de correio

en: Create a new mail account
pt_BR: Criar uma nova conta de e-mail

[ctx: New]
en: Mail _Folder
pt_BR: _Pasta de correio

en: Create a new mail folder
pt_BR: Cria uma nova pasta de correio

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
pt_BR: Método para detectar o estado c_onectado:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
pt_BR: Padrão (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
pt_BR: Padrão

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
pt_BR: Sempre conectado

en: _Limit operations in Power Saver mode
pt_BR: _Limitar operações no modo de economia de energia

en: Mail Preferences
pt_BR: Preferências de correio

en: Composer Preferences
pt_BR: Preferências do redator

en: Network Preferences
pt_BR: Preferências de rede

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
pt_BR: Incluído no preenchimento automático

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
pt_BR: Qualquer

en: Marking messages as read…
pt_BR: Marcando mensagens como lidas…

en: Go to Folder
pt_BR: Ir para a pasta

en: _Select
pt_BR: _Selecionar

en: _Disable Account
pt_BR: _Desabilitar conta

en: Disable this account
pt_BR: Desabilitar esta conta

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
pt_BR: Remove permanentemente todas as mensagens excluídas em todas as pastas

en: Empty _Junk
pt_BR: Esvaziar _spam

en: Delete all Junk messages from all folders
pt_BR: Exclui todas as mensagens de spam de todas as pastas

en: Edit properties of this account
pt_BR: Editar propriedades da conta

en: Refresh list of folders of this account
pt_BR: Atualiza a lista de pastas desta conta

en: _Download Messages for Offline Usage
pt_BR: Baixar mensagens para uso _desconectado

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
pt_BR: Baixa mensagens das contas e pastas marcadas como desconectadas

en: Fl_ush Outbox
pt_BR: Limpar cai_xa de saída

en: _Copy Folder To…
pt_BR: _Copiar pasta para…

en: Copy the selected folder into another folder
pt_BR: Copia a pasta selecionada em outra pasta

en: Permanently remove this folder
pt_BR: Remove permanentemente esta pasta

en: Edit Sort _Order…
pt_BR: Editar _ordem…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
pt_BR: Altera a ordem das pastas na árvore de pastas

en: E_xpunge
pt_BR: Exc_luir permanentemente

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
pt_BR: Remove permanentemente todas as mensagens excluídas nesta pasta

en: Mar_k All Messages as Read
pt_BR: Ma_rcar mensagens como lidas

en: Mark all messages in the folder as read
pt_BR: Marca todas as mensagens nesta pasta e como lidas

en: _Move Folder To…
pt_BR: _Mover pasta para…

en: Move the selected folder into another folder
pt_BR: Move a pasta selecionada para outra pasta

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
pt_BR: _Nova…

en: Create a new folder for storing mail
pt_BR: Cria uma nova pasta para armazenar mensagens

en: Change the properties of this folder
pt_BR: Altera as propriedades desta pasta

en: Refresh the folder
pt_BR: Atualiza a pasta

en: Change the name of this folder
pt_BR: Altera o nome desta pasta

en: Select Message _Thread
pt_BR: Selecionar d_iscussão da mensagem

en: Select all messages in the same thread as the selected message
pt_BR: Seleciona todas as mensagens na mesma discussão que a mensagem selecionada

en: Select Message S_ubthread
pt_BR: Selecionar _subdiscussão da mensagem

en: Select all replies to the currently selected message
pt_BR: Seleciona todas as respostas para a mensagem atualmente selecionada

en: Empty _Trash
pt_BR: Esvaziar _lixeira

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
pt_BR: Remove permanentemente todas as mensagens excluídas em todas as pastas

en: Go to _Folder
pt_BR: Ir para a _pasta

en: Opens a dialog to select a folder to go to
pt_BR: Abre uma caixa de diálogo para selecionar uma pasta para ir para

en: _Manage Subscriptions
pt_BR: Gerenciar i_nscrições

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
pt_BR: Inscreve em ou cancela a inscrição de pastas em servidores remotos

en: Send / _Receive
pt_BR: Enviar / re_ceber

en: Send queued items and retrieve new items
pt_BR: Envia itens na fila de saída e obtém novos itens

en: R_eceive All
pt_BR: R_eceber todas

en: Receive new items from all accounts
pt_BR: Recebe novos itens de todas as contas

en: _Send All
pt_BR: _Enviar todas

en: Send queued items in all accounts
pt_BR: Envia itens na fila de todas as contas

en: Cancel the current mail operation
pt_BR: Cancela a operação de correio atual

en: Collapse All _Threads
pt_BR: Recolher _todas as discussões

en: Collapse all message threads
pt_BR: Recolhe todas as mensagens de discussões

en: E_xpand All Threads
pt_BR: E_xpandir todas as discussões

en: Expand all message threads
pt_BR: Expande todas as mensagens de discussões

en: _Message Filters
pt_BR: F_iltros de mensagens

en: Create or edit rules for filtering new mail
pt_BR: Cria ou edita as regras para filtragem de correio

en: _Subscriptions…
pt_BR: In_scrições…

en: F_older
pt_BR: _Pasta

en: C_reate Search Folder From Search…
pt_BR: _Criar pasta de pesquisa a partir da pesquisa…

en: Search F_olders
pt_BR: P_astas de pesquisa

en: Create or edit search folder definitions
pt_BR: Cria ou editar as definições da pasta de pesquisa

en: _New Folder…
pt_BR: _Nova pasta…

en: Show Message _Preview
pt_BR: Visualizar _mensagem

en: Show message preview pane
pt_BR: Exibe o painel de visualização de mensagem

en: Show _Attachment Bar
pt_BR: Mostrar _barra de anexos

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
pt_BR: Mostra a barra de anexos abaixo do painel de visualização de mensagem quando a mensagem possui anexos

en: Show _Deleted Messages
pt_BR: Mostrar mensagens e_xcluídas

en: Show deleted messages with a line through them
pt_BR: Mostra as mensagens excluídas com um risco sobre elas

en: Show _Junk Messages
pt_BR: Mostrar mensagens _spam

en: Show junk messages with a red line through them
pt_BR: Mostra as mensagens spam com um risco vermelho sobre elas

en: _Group By Threads
pt_BR: Agrupar por di_scussões

en: Threaded message list
pt_BR: Lista de mensagens por discussões

en: Show To _Do Bar
pt_BR: Mostrar barra de _tarefas

en: Show To Do bar with appointments and tasks
pt_BR: Mostra a barra de tarefas com compromissos e tarefas

en: _Unmatched Folder Enabled
pt_BR: Habilitar pasta não _combinada

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
pt_BR: Determina se está habilitada a pasta de pesquisa não combinada

en: Show message preview below the message list
pt_BR: Mostra visualização de mensagem abaixo da lista de mensagens

en: Show message preview alongside the message list
pt_BR: Exibe a visualização de mensagem ao lado da lista de mensagens

en: All Messages
pt_BR: Todas as mensagens

en: Important Messages
pt_BR: Mensagens importantes

en: Last 5 Days’ Messages
pt_BR: Mensagens dos últimos 5 dias

en: Messages Not Junk
pt_BR: Mensagens que não spam

en: Messages with Attachments
pt_BR: Mensagens com anexo

en: Messages with Notes
pt_BR: Mensagens com notas

en: No Label
pt_BR: Sem rótulo

en: Read Messages
pt_BR: Mensagens lidas

en: Unread Messages
pt_BR: Mensagem não lidas

en: Message Thread
pt_BR: Discussão da mensagem

en: Subject or Addresses contain
pt_BR: Assunto ou endereços contém

en: All Accounts
pt_BR: Todas as contas

en: Current Account
pt_BR: Conta atual

en: Current Folder
pt_BR: Pasta atual

en: Current Folder and Subfolders
pt_BR: Pasta atual e subpastas

en: Current Folder and Subfolders Search
pt_BR: Pesquisa na pasta atual e subpastas

en: All Account Search
pt_BR: Pesquisa em todas as contas

en: Account Search
pt_BR: Pesquisa na conta

en: %d selected,  | %d selected,
pt_BR[0]: %d selecionada,
pt_BR[1]: %d selecionadas,

en: %d deleted | %d deleted
pt_BR[0]: %d excluída
pt_BR[1]: %d excluídas

en: %d junk | %d junk
pt_BR[0]: %d spam
pt_BR[1]: %d spams

en: %d draft | %d drafts
pt_BR[0]: %d rascunho
pt_BR[1]: %d rascunhos

en: %d unsent | %d unsent
pt_BR[0]: %d não enviada
pt_BR[1]: %d não enviadas

en: %d sent | %d sent
pt_BR[0]: %d enviada
pt_BR[1]: %d enviadas

en: %d unread | %d unread
pt_BR[0]: %d não lida
pt_BR[1]: %d não lidas

en: Send / Receive
pt_BR: Enviar / receber

en: Select Folder to Add
pt_BR: Selecione a pasta para adicionar

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Recipient
pt_BR: Destinatário

en: Keep in Outbox
pt_BR: Manter na caixa de saída

en: Send immediately
pt_BR: Enviar imediatamente

en: Send after 5 minutes
pt_BR: Enviar após 5 minutos

en: Language(s)
pt_BR: Idioma(s)

en: Same as user interface
pt_BR: Mesmo que a interface do usuário

en: On exit, every time
pt_BR: Ao sair, toda vez

en: Once per day
pt_BR: Uma vez por dia

en: Once per week
pt_BR: Uma vez por semana

en: Once per month
pt_BR: Uma vez por mês

en: Immediately, on folder leave
pt_BR: Imediatamente, ao deixar a pasta

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Contains Value
pt_BR: Contém valor

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
pt_BR: _Data do cabeçalho:

en: Show _original header value
pt_BR: Mostrar o valor _original do cabeçalho

en: Do _not change settings
pt_BR: _Não alterar configurações

en: _Set as default email client
pt_BR: _Definir como cliente de e-mail padrão

en: Do you want to make Evolution your default email client?
pt_BR: Você deseja tornar o Evolution seu cliente padrão de e-mail?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
pt_BR: Sua mensagem para %s sobre “%s” enviada em %s foi exibida. Não há garantia que a mensagem foi lida ou compreendida.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
pt_BR: Ler: %s

en: Send a read receipt to “%s”
pt_BR: Enviar uma confirmação de leitura para “%s”

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
pt_BR: _Notificar remetente

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
pt_BR: O remetente quer ser notificado quando você ler esta mensagem.

en: Sender has been notified that you have read this message.
pt_BR: O remetente foi notificado que você leu esta mensagem.

en: Evolution is currently offline.
pt_BR: O Evolution está atualmente desconectado.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
pt_BR: Clique em “Trabalhar conectado” para retornar ao modo online.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
pt_BR: O Evolution está atualmente desconectado pelo fato da rede não estar disponível.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
pt_BR: O Evolution irá retornar para o modo online assim que a conexão da rede estiver estabelecida.

en: Author(s)
pt_BR: Autor(es)

en: Note: Some changes will not take effect until restart
pt_BR: Nota: Algumas mudanças não terão efeito até reiniciar

en: Overview
pt_BR: Visão geral

en: Plugin
pt_BR: Plug-in

en: Plugins
pt_BR: Plug-ins

en: Display plain text version
pt_BR: Exibir versão de texto simples

en: Display plain text version of multipart/alternative message
pt_BR: Exibe a versão em texto simples de mensagem alternativa/várias partes

en: Display HTML version
pt_BR: Exibir versão HTML

en: Display HTML version of multipart/alternative message
pt_BR: Exibe a versão em HTML de mensagem alternativa/várias partes

en: Show HTML if present
pt_BR: Mostrar HTML, caso presente

en: Let Evolution choose the best part to show.
pt_BR: Deixar o Evolution escolher a melhor parte para exibir.

en: Show plain text if present
pt_BR: Mostrar texto simples, caso presente

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
pt_BR: Exibir parte em texto simples, se presente, caso contrário deixar o Evolution escolher qual a melhor parte para mostrar.

en: Show plain text if present, or HTML source
pt_BR: Mostrar texto simples, caso presente, ou fonte HTML

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
pt_BR: Mostra parte em texto simples, se presente, caso contrário a fonte da parte HTML.

en: Only ever show plain text
pt_BR: Somente mostrar texto simples

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
pt_BR: Sempre exibir parte em texto simples e preparar anexos de outras partes, se solicitado.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
pt_BR: Mostrar partes HTML s_uprimidas como anexos

en: HTML _Mode
pt_BR: _Modo HTML

en: Prefer Plain Text
pt_BR: Preferir texto simples

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
pt_BR: Modo de texto simples

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
pt_BR: Ver mensagens em texto simples, mesmo que elas contenham conteúdo em HTML.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
pt_BR: Não é possível adicionar a mensagem à pasta Notícias e Blogs

en: Message is not available
pt_BR: A mensagem não está disponível

en: Invalid Feed URL “%s”.
pt_BR: URL de feed inválido “%s”.

en: Invalid Feed URL.
pt_BR: URL de feed inválido.

en: Apply message _filters to this folder
pt_BR: Aplique _filtros de mensagem à esta pasta

en: _Download complete articles
pt_BR: _Download de artigos completos

en: Download feed _enclosures
pt_BR: Baixar fe_ed com os anexos

en: Enclosures:
pt_BR: Anexos:

en: News and Blogs
pt_BR: Notícias e Blogs

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
pt_BR: Este é um provedor para ler notícias e blogs RSS.

en: Folder '%s' not found
pt_BR: Pasta '%s' não encontrada

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
pt_BR: Não é possível criar uma pasta em um repositório de notícias e blogs.

en: Unknown author
pt_BR: Autor desconhecido

en: Failed to fetch feed icon: %s
pt_BR: Falha ao buscar o ícone do feed: %s

en: Fetching feed icon…
pt_BR: Obtendo ícone do feed…

en: Failed to read feed information.
pt_BR: Falha ao ler as informações do feed.

en: Failed to fetch feed information: %s
pt_BR: Falha ao buscar informações do feed: %s

en: Fetching feed information…
pt_BR: Buscando informações do feed…

en: Invalid Feed URL
pt_BR: URL de feed inválido

en: Choose Feed Image
pt_BR: Escolha a imagem do feed

en: Feed _URL:
pt_BR: _URL do feed:

en: _Fetch
pt_BR: _Buscar

en: C_ontent:
pt_BR: C_onteúdo:

en: _Download feed enclosures
pt_BR: _Download dos anexos do feed

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download enclosures larger than
pt_BR: Não baixe anexos maiores que

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Re_load feed articles
pt_BR: Re_carregar artigos do feed

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
pt_BR: Recarregar todos os artigos do feed do servidor, atualizando os existentes e adicionando os que estiverem faltando

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
pt_BR: Não foi possível gerar SpamAssassin (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
pt_BR: Falha ao transmitir conteúdo de mensagem de correio para SpamAssassin:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
pt_BR: Falha ao gravar “%s” para o SpamAssassin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
pt_BR: Falha ao ler a saída do SpamAssassin:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
pt_BR: SpamAssassin parou de funcionar ou não conseguiu processar uma mensagem de correio

en: SpamAssassin Options
pt_BR: Opções do SpamAssassin

en: I_nclude remote tests
pt_BR: I_ncluir testes remotos

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
pt_BR: Isto tornará o SpamAssassin mais confiável, porém mais lento.

en: Junk filter using SpamAssassin
pt_BR: Filtro de spam usando SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
pt_BR: Importando arquivos

en: Import cancelled.
pt_BR: Importação cancelada.

en: Import complete.
pt_BR: Importação concluída.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
pt_BR: Bem-vindo ao Evolution.
    
    As próximas telas permitirão que o Evolution conecte-se às suas contas de e-mail e importe arquivos de outros aplicativos.

en: Do not _show this wizard again
pt_BR: Não _mostrar esse assistente novamente

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
pt_BR: criar uma coleção de contas

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
pt_BR: Alternativamente, você pode %s (e-mail, contatos e agendas).

en: Loading accounts…
pt_BR: Carregando contas…

en: _Format as…
pt_BR: _Formatar como…

en: _Other languages
pt_BR: Outros idi_omas

en: Text Highlight
pt_BR: Realçar texto

en: Syntax highlighting of mail parts
pt_BR: Realce de sintaxe para partes de e-mails

en: _Plain text
pt_BR: _Texto simples

en: _Cascade Style Sheet
pt_BR: Folha de estilos em _cascata (CSS)

en: _DOS Batch
pt_BR: Arquivo em lotes do _DOS

en: Show F_ull vCard
pt_BR: Mostrar vCard c_ompleto

en: Show Com_pact vCard
pt_BR: Mostrar vCard com_pacto

en: Save _To Addressbook
pt_BR: Salvar no _catálogo de endereços

en: There is one other contact.
pt_BR: Existe um outro contato.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
pt_BR[0]: Existe %d outro contato.
pt_BR[1]: Existem %d outros contatos.

en: Addressbook Contact
pt_BR: Contato do catálogo de endereços

en: Display the part as an addressbook contact
pt_BR: Exibe a parte como um contato do catálogo de endereço

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
pt_BR: Ctrl-clique para abrir um link “%s”

en: _Do not show this message again.
pt_BR: _Não mostrar esta mensagem novamente.

en: Keywords
pt_BR: Palavras-chave

en: Message has no attachments
pt_BR: A mensagem não possui anexos

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
pt_BR: O Evolution localizou algumas palavras-chave que sugerem que a mensagem deve conter um anexo, mas ele não foi localizado.

en: _Add Attachment...
pt_BR: _Adicionar anexo…

en: _Edit Message
pt_BR: _Editar mensagem

en: Attachment Reminder
pt_BR: Lembrete de anexos

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
pt_BR: Notifica quando você esquece de adicionar um anexo a uma mensagem.

en: Automatic Contacts
pt_BR: Contatos automáticos

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
pt_BR: Cri_ar entradas no catálogo de endereços ao enviar mensagens

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
pt_BR: Define ”Arquivar _em” como “Nome Sobrenome”, em vez de “Sobrenome, Nome”

en: Select Address book for Automatic Contacts
pt_BR: Selecionar o catálogo de endereços para contatos automáticos

en: Instant Messaging Contacts
pt_BR: Contatos de mensagem instantânea

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
pt_BR: _Sincronizar as informações e as imagens dos contatos da lista de amigos do Pidgin

en: Select Address book for Pidgin buddy list
pt_BR: Selecionar catálogo de endereços da lista de amigos do Pidgin

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
pt_BR: Sincronizar com minha lista de ami_gos agora

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
pt_BR: Elimina o trabalho árduo de gerenciar seu catálogo de endereços.
    
    Preenche automaticamente seu catálogo de endereços com nomes e endereços de e-mail quando você responde mensagens. Também preenche informações de contato de mensageiros instantâneos a partir de suas listas de amigos.

en: Importing Outlook Express data
pt_BR: Importando dados do Outlook Express

en: Outlook DBX import
pt_BR: Importador de arquivos DBX do Outlook

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
pt_BR: Pasta pessoal do Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
pt_BR: Importar mensagens do Outlook Express a partir de um arquivo DBX

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
pt_BR: Segurança:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
pt_BR: Pessoal

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
pt_BR: Sem classificação

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
pt_BR: Protegido

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
pt_BR: Confidencial

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
pt_BR: Secreto

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
pt_BR: Altamente secreto

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
pt_BR: Nenhum

en: _Custom Header
pt_BR: _Cabeçalho personalizado

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
pt_BR: O formato para especificar o valor de uma chave de cabeçalho personalizado é:
    O nome dos valores de chave de cabeçalho personalizado separados por “;”.

en: Key
pt_BR: Chave

en: Values
pt_BR: Valores

en: Custom Header
pt_BR: Cabeçalho personalizado

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
pt_BR: Adicionar cabeçalhos personalizados às mensagens enviadas.

en: Email Custom Header
pt_BR: Cabeçalho personalizado de e-mail

en: Command to be executed to launch the editor:
pt_BR: Comando a ser executado para executar o editor:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
pt_BR: Para XEmacs use “xemacs”
    Para Vim use “gvim -f”

en: _Automatically launch when a new mail is edited
pt_BR: Iniciar _automaticamente quando uma nova mensagem for editada

en: Compose in External Editor
pt_BR: Compor no editor externo

en: External Editor
pt_BR: Editor externo

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
pt_BR: Usar um editor externo para compor mensagens de texto simples.

en: Editor not launchable
pt_BR: O editor não é executável

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
pt_BR: O editor externo definido nas preferências do seu plug-in não pode ser executado. Tente definir um editor diferente.

en: Cannot create Temporary File
pt_BR: Não foi possível criar arquivo temporário

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
pt_BR: O Evolution não é capaz de criar um arquivo temporário para salvar o seu correio. Tente novamente mais tarde.

en: External editor still running
pt_BR: O editor externo ainda está em execução

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
pt_BR: O editor externo ainda está em execução. A janela do redator de mensagens não pode ser fechada enquanto o editor estiver ativo.

en: Select a Face Picture
pt_BR: Selecionar uma imagem de rosto

en: _Insert Face picture by default
pt_BR: _Inserir imagem da rosto por padrão

en: Load new _Face picture
pt_BR: Carregar nova imagem da ro_sto

en: Change Face Image
pt_BR: Alterar imagem de rosto

en: Include _Face
pt_BR: Incluir _rosto

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
pt_BR: Anexa uma pequena imagem de seu rosto nas mensagens de saída.

en: Failed Read
pt_BR: Ocorreu falha na leitura

en: The file cannot be read
pt_BR: O arquivo não pôde ser lido

en: Invalid Image Size
pt_BR: Tamanho de imagem inválido

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
pt_BR: Por favor, selecione uma imagem PNG de tamanho 48 × 48 pixels, cujo tamanho de arquivo não exceda 723 bytes.

en: Incorrect Face Image Byte Size
pt_BR: Tamanho de byte de imagem de rosto incorreta

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
pt_BR: O tamanho da imagem de rosto possui {0} bytes, quando ela não deveria ter mais que 723 bytes. Por favor, selecione uma imagem PNG de tamanho 48 × 48 pixels, cujo tamanho de arquivo não exceda 723 bytes.

en: Not an image
pt_BR: Não é uma imagem

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
pt_BR: O arquivo selecionado não parece ser uma imagem PNG válida. Erro: {0}

en: Get List _Archive
pt_BR: Obter histórico da list_a

en: Get an archive of the list this message belongs to
pt_BR: Obtém um histórico da lista de discussão dessa mensagem

en: Copy _Message Archive URL
pt_BR: Copiar URL de _mensagem arquivada

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
pt_BR: Copia URL direta da mensagem selecionada em seu arquivamento

en: Get List _Usage Information
pt_BR: Obter informações sobre a _utilização da lista

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
pt_BR: Obtém informações sobre como usar a lista de discussão dessa mensagem

en: Contact List _Owner
pt_BR: Contatar o pr_oprietário da lista

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
pt_BR: Contata o proprietário da lista de mensagens dessa mensagem

en: _Post Message to List
pt_BR: Enviar mensagem _para a lista

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
pt_BR: Envia uma mensagem para a lista de discussão dessa mensagem

en: _Subscribe to List
pt_BR: In_screver-se na lista

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
pt_BR: Inscreve na lista de discussão dessa mensagem

en: _Unsubscribe from List
pt_BR: _Desinscrever-se da lista

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
pt_BR: Cancela a inscrição na lista de discussão dessa mensagem

en: Mailing _List
pt_BR: _Lista de discussão

en: Mailing List Actions
pt_BR: Ações da lista de discussão

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
pt_BR: Executar ações comuns de listas de mensagens (inscrição, cancelamento de inscrição, etc.).

en: Action not available
pt_BR: Ação não disponível

en: This message does not contain the header information required for this action.
pt_BR: Esta mensagem não contém as informações de cabeçalho necessárias para esta ação.

en: Posting not allowed
pt_BR: Publicação não permitida

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
pt_BR: A publicação para esta lista não é permitida. Possivelmente, esta é uma lista somente para leitura. Entre em contato com o dono da lista para detalhes.

en: Send e-mail message to mailing list?
pt_BR: Enviar mensagem para a lista de discussão?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
pt_BR: Um e-mail será enviada para o URL “{0}”. Você pode enviar a mensagem automaticamente ou visualizá-la e alterá-la primeiro.
    
    você deverá receber uma resposta da lista de discussão pouco depois da mensagem ter sido enviada.

en: _Send message
pt_BR: En_viar mensagem

en: _Edit message
pt_BR: _Editar mensagem

en: Malformed header
pt_BR: Cabeçalho mal formado

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
pt_BR: O cabeçalho {0} desta mensagem está mal formado e não pode ser processado.
    
    Cabeçalho: {1}

en: No e-mail action
pt_BR: Sem ação para e-mail

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
pt_BR: A ação não pôde ser executada. Isto significa que o cabeçalho para esta ação não possuía qualquer ação que pudesse ser tratada.
    
    Cabeçalho: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
pt_BR[0]: Você recebeu %d nova mensagem.
pt_BR[1]: Você recebeu %d novas mensagens.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
pt_BR: De: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
pt_BR: Assunto: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
pt_BR: Pasta: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
pt_BR[0]: (e %d mais)
pt_BR[1]: (e %d mais)

en: New email in Evolution
pt_BR: Novo e-mail no Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
pt_BR: Mostrar %s

en: _Play sound when a new message arrives
pt_BR: _Tocar som quando chegar uma nova mensagem

en: _Beep
pt_BR: _Bip

en: Use sound _theme
pt_BR: Usar _tema de som

en: Play _file:
pt_BR: Reproduzir ar_quivo:

en: Select sound file
pt_BR: Selecionar um arquivo de som

en: Select _accounts for which enable notifications:
pt_BR: Selecione as cont_as para habilitar notificações:

en: Mail Notification
pt_BR: Notificação de mensagem

en: Notify new messages for _Inbox only
pt_BR: Mensagem de notificação apenas na Ca_ixa de Entrada

en: Show _notification when a new message arrives
pt_BR: Mostrar _notificação quando chegar uma nova mensagem

en: Accounts
pt_BR: Contas

en: Notifies you when new mail messages arrive.
pt_BR: Notifica quando uma nova mensagem chega.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
pt_BR: Criado a partir de um e-mail de %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
pt_BR: _Editar

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
pt_BR: _Novo

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
pt_BR: A agenda selecionada já contém o evento “%s”. Você gostaria de editá-lo?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
pt_BR: A lista de tarefas selecionada já contém a tarefa “%s”. Você gostaria de editá-la?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
pt_BR: A lista de memorandos selecionada já contém o memorando “%s”. Você gostaria de editá-lo?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
pt_BR[0]: Você selecionou %d e-mail a ser convertido em eventos. Você realmente deseja adicioná-lo?
pt_BR[1]: Você selecionou %d e-mails a serem convertidos em eventos. Você realmente deseja adicioná-los todos?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
pt_BR[0]: Você selecionou %d e-mail a ser convertido em tarefas. Você realmente deseja adicioná-lo?
pt_BR[1]: Você selecionou %d e-mails a serem convertidos em tarefas. Você realmente deseja adicionar todos eles?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
pt_BR[0]: Você selecionou %d e-mail a ser convertido em memorandos. Você realmente deseja adicioná-lo?
pt_BR[1]: Você selecionou %d e-mails a serem convertidos em memorandos. Você realmente deseja adicionar todos eles?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
pt_BR: Você deseja continuar convertendo os e-mails restantes?

en: [No Summary]
pt_BR: [Sem resumo]

en: Invalid object returned from a server
pt_BR: Objeto inválido retornado pelo servidor

en: An error occurred during processing: %s
pt_BR: Ocorreu um erro durante o processamento: %s

en: Cannot open calendar. %s
pt_BR: Não foi possível abrir agenda. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
pt_BR: A agenda selecionada é apenas para leitura, deste modo não é possível criar eventos nela. Por favor, selecione outra agenda.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
pt_BR: A lista de tarefas selecionada é apenas para leitura, deste modo não é possível criar tarefas nela. Por favor, selecione outra lista de tarefas.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
pt_BR: A lista de memorandos selecionada é apenas para leitura, deste modo não é possível criar memorandos nela. Por favor, selecione outra lista de memorandos.

en: Cannot create component: %s
pt_BR: Não é possível criar o componente: %s

en: Create an _Appointment
pt_BR: Cria um novo _compromisso

en: Create a new event from the selected message
pt_BR: Criar um novo evento a partir da mensagem selecionada

en: Create a Mem_o
pt_BR: Criar um mem_orando

en: Create a new memo from the selected message
pt_BR: Criar um novo memorando a partir da mensagem selecionada

en: Create a _Task
pt_BR: Criar uma _tarefa

en: Create a new task from the selected message
pt_BR: Criar uma nova tarefa a partir da mensagem selecionada

en: Create a _Meeting
pt_BR: Criar u_ma reunião

en: Create a new meeting from the selected message
pt_BR: Criar uma nova reunião a partir da mensagem selecionada

en: Mail-to-Task
pt_BR: Correio para tarefa

en: Convert a mail message to a task.
pt_BR: Converter uma mensagem para uma tarefa.

en: Outlook PST import
pt_BR: Importador de arquivos PST do Outlook

en: Import Outlook messages from PST file
pt_BR: Importar mensagens do Outlook a partir de um arquivo PST

en: Outlook personal folders (.pst)
pt_BR: Pasta pessoal do Outlook (.pst)

en: Destination folder:
pt_BR: Pasta destino:

en: _Address Book
pt_BR: _Catálogo de endereços

en: A_ppointments
pt_BR: C_ompromissos

en: _Journal entries
pt_BR: _Diário

en: Importing Outlook data
pt_BR: Importando dados do Outlook

en: Calendar Publishing
pt_BR: Publicação de agendas

en: Locations
pt_BR: Locais

en: Publish calendars to the web.
pt_BR: Publicar agendas na web.

en: Could not open %s:
pt_BR: Não foi possível abrir %s:

en: There was an error while publishing to %s:
pt_BR: Houve um erro ao publicar para %s:

en: Publishing to %s finished successfully
pt_BR: Publicação para %s foi concluída com sucesso

en: Mount of %s failed:
pt_BR: Falha na montagem de %s:

en: Are you sure you want to remove this location?
pt_BR: Você tem certeza de que deseja excluir esta localização?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
pt_BR: Não foi possível criar o fluxo de publicação.

en: _Publish Calendar Information
pt_BR: _Publicar informações de agenda

en: Free/Busy with Details
pt_BR: Disponibilidade com detalhes

en: Daily
pt_BR: Diariamente

en: Weekly
pt_BR: Semana

en: Manual (via Actions menu)
pt_BR: Manualmente (pelo menu de Ações)

en: Secure FTP (SFTP)
pt_BR: FTP seguro (SFTP)

en: Public FTP
pt_BR: FTP público

en: FTP (with login)
pt_BR: FTP (com login)

en: Windows share
pt_BR: Compartilhamento Windows

en: Secure WebDAV (HTTPS)
pt_BR: WebDAV seguro (HTTPS)

en: Custom Location
pt_BR: Localização personalizada

en: _Publish as:
pt_BR: _Publicar como:

en: Publishing _Frequency:
pt_BR: _Frequência de publicação:

en: Time _duration:
pt_BR: _Duração:

en: Sources
pt_BR: Origens

en: Service _type:
pt_BR: _Tipo do serviço:

en: _File:
pt_BR: _Arquivo:

en: P_ort:
pt_BR: _Porta:

en: Publishing Location
pt_BR: Local de publicação

en: Invalid source UID “%s”
pt_BR: Fonte UID “%s” inválida

en: New Location
pt_BR: Nova localização

en: Edit Location
pt_BR: Editar localização

en: Description List
pt_BR: Lista de descrição

en: Categories List
pt_BR: Lista de categorias

en: Comment List
pt_BR: Lista de comentários

en: Contact List
pt_BR: Lista de contatos

en: Start
pt_BR: Início

en: End
pt_BR: Fim

en: Due
pt_BR: Prazo

en: percent Done
pt_BR: porcentagem Concluída

en: Attendees List
pt_BR: Lista de participantes

en: Modified
pt_BR: Modificado

en: A_dvanced options for the CSV format
pt_BR: Opções avança_das para o formato CSV

en: Prepend a _header
pt_BR: Adicionar um cabeçal_ho no início

en: _Value delimiter:
pt_BR: Delimitador de _valor:

en: _Record delimiter:
pt_BR: Delimitador de _registro:

en: _Encapsulate values with:
pt_BR: _Encapsular valores com:

en: Comma separated values (.csv)
pt_BR: Valores separados por vírgula (.csv)

en: Save Selected
pt_BR: Salvar selecionado

en: Save a calendar or task list to disk.
pt_BR: Salvar uma agenda ou lista de tarefas no disco.

en: _Format:
pt_BR: _Formato:

en: Select destination file
pt_BR: Selecionar arquivo de destino

en: _Save As
pt_BR: _Salvar como

en: Save the selected calendar to disk
pt_BR: Salvar a agenda selecionada no disco

en: Save the selected memo list to disk
pt_BR: Salvar a lista de memorandos selecionada no disco

en: Save the selected task list to disk
pt_BR: Salvar a lista de tarefas selecionada no disco

en: Sender Validation
pt_BR: Validação do remetente

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
pt_BR: Valida o remetente antes de enviar um e-mail em relação a uma lista de destinatários e conta de envio esperada atribuída a eles.

en: Confirm sender address
pt_BR: Confirmar endereço do remetente

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set up to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
pt_BR: A mensagem contém o destinatário “{0}” para o qual está configurada para usar a conta do remetente “{1}”, mas a conta “{2}” é usada em seu lugar.

en: _Send Anyway
pt_BR: _Enviar mesmo assim

en: Recipient Contains
pt_BR: Destinatário contém

en: Account to Use
pt_BR: Conta para usar

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
pt_BR: Rascunho baseado em plug-in de modelo. Você pode usar variáveis como $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] ou $ORIG[reply-credits], que será substituído por valores de um e-mail ao qual você está respondendo.

en: Saving message template
pt_BR: Salvando modelo de mensagem

en: Save as _Template
pt_BR: Salvar como _modelo

en: Save as Template
pt_BR: Salva como modelo

en: Preparing to go offline…
pt_BR: Preparando para desconectar…

en: Preparing to go online…
pt_BR: Preparando para conectar…

en: Preparing to quit
pt_BR: Preparando para sair

en: Preparing to quit…
pt_BR: Preparando para sair…

en: Open _Settings
pt_BR: _Abrir configurações

en: Credentials are required to connect to the destination host.
pt_BR: Credenciais são necessárias para conectar à máquina de destino.

en: Searches
pt_BR: Pesquisas

en: Save Search
pt_BR: Salvar pesquisa

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
pt_BR: M_ostrar:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
pt_BR: Pesquisa_r:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
pt_BR: e_m

en: All Files (*)
pt_BR: Todos os arquivos (*)

en: Website
pt_BR: Site

en: Saving user interface state
pt_BR: Salvando estado da interface do usuário

en: Categories Editor
pt_BR: Editor de categorias

en: Bug Buddy is not installed.
pt_BR: A ferramenta de relatório de erros não está instalada.

en: Bug Buddy could not be run.
pt_BR: Não foi possível executar a ferramenta de relatório de erros.

en: Collect_ion Account
pt_BR: Coleção de cont_as

en: Create a new collection account
pt_BR: Criar uma nova coleção de contas

en: _About
pt_BR: So_bre

en: Show information about Evolution
pt_BR: Mostra informações sobre o Evolution

en: _Accounts
pt_BR: Cont_a

en: Configure Evolution Accounts
pt_BR: Configurar contas do Evolution

en: _Close Window
pt_BR: _Fechar janela

en: _Contents
pt_BR: S_umário

en: Open the Evolution User Guide
pt_BR: Abre o guia do usuário do Evolution

en: I_mport…
pt_BR: I_mportar…

en: Import data from other programs
pt_BR: Importa dados de outros programas

en: New _Window
pt_BR: Nova _janela

en: Create a new window displaying this view
pt_BR: Cria uma nova janela exibindo esta visão

en: Available Cate_gories
pt_BR: Cate_gorias disponíveis

en: Manage available categories
pt_BR: Gerencia as categorias disponíveis

en: _Quit
pt_BR: Sai_r

en: Exit the program
pt_BR: Sair do programa

en: _Saved Searches
pt_BR: Pesquisas _salvas

en: _Advanced Search…
pt_BR: Pesquisa _avançada…

en: Construct a more advanced search
pt_BR: Construir uma pesquisa mais avançada

en: Clear the current search parameters
pt_BR: Limpar os parâmetros atuais de pesquisa

en: _Edit Saved Searches…
pt_BR: _Editar pesquisas salvas…

en: Manage your saved searches
pt_BR: Gerenciar suas pesquisas salvas

en: Click here to change the search type
pt_BR: Clique aqui para alterar o tipo de pesquisa

en: _Find Now
pt_BR: _Localizar agora

en: Execute the current search parameters
pt_BR: Executar os parâmetros atuais de pesquisa

en: _Save Search…
pt_BR: _Salvar pesquisa…

en: Save the current search parameters
pt_BR: Salvar os parâmetros atuais de pesquisa

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: Show keyboard shortcuts
pt_BR: Mostra os atalhos de teclado

en: Show _WebKit GPU information
pt_BR: Mostrar informações da GPU do _WebKit

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
pt_BR: Mostra a página de informações de GPU do WebKit no painel de visualização

en: Submit _Bug Report…
pt_BR: Enviar relatório de _erro…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
pt_BR: Enviar um relatório de erro usando a ferramenta de relatório de erros

en: _Work Offline
pt_BR: _Trabalhar desconectado

en: Put Evolution into offline mode
pt_BR: Colocar o Evolution no modo desconectado

en: _Work Online
pt_BR: _Trabalhar conectado

en: Put Evolution into online mode
pt_BR: Colocar o Evolution no modo conectado

en: Lay_out
pt_BR: Disp_osição

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
pt_BR: _Novo

en: _Search
pt_BR: _Pesquisar

en: _Switcher Appearance
pt_BR: _Aparência do alternador

en: _Window
pt_BR: _Janela

en: Show _Menu Bar
pt_BR: Mostrar barra de _menu

en: Show the menu bar
pt_BR: Mostra a barra de menu

en: Show Side _Bar
pt_BR: Mostrar _barra lateral

en: Show the side bar
pt_BR: Mostra a barra lateral

en: Show _Buttons
pt_BR: Mostrar _botões

en: Show the switcher buttons
pt_BR: Mostra os botões de alternância

en: Show _Status Bar
pt_BR: Mostrar barra de e_stado

en: Show the status bar
pt_BR: Mostra a barra de estados

en: Show _Tool Bar
pt_BR: Mostrar barra de _ferramentas

en: Show the tool bar
pt_BR: Mostra a barra de ferramentas

en: _Icons Only
pt_BR: _Somente ícones

en: Display window buttons with icons only
pt_BR: Exibe os botões de janela usando ícones

en: _Text Only
pt_BR: Somente _texto

en: Display window buttons with text only
pt_BR: Exibe os botões de janela usando texto

en: Icons _and Text
pt_BR: Ícones _e texto

en: Display window buttons with icons and text
pt_BR: Exibe os botões de janela usando ícones e texto

en: Tool_bar Style
pt_BR: Estilo da _barra de ferramentas

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
pt_BR: Exibe os botões de janela usando as configurações de barra de ferramentas do ambiente de trabalho

en: Delete Current View
pt_BR: Excluir a visão atual

en: Save Custom View…
pt_BR: Salvar visão personalizada…

en: Save current custom view
pt_BR: Salva a visão personalizada atual

en: C_urrent View
pt_BR: Visão a_tual

en: Custom View
pt_BR: Visão personalizada

en: Current view is a customized view
pt_BR: Visão atual é personalizada

en: Page Set_up…
pt_BR: Con_figuração de página…

en: Change the page settings for your current printer
pt_BR: Alterar as configurações de página para a sua impressora atual

en: Switch to %s
pt_BR: Alternar para %s

en: Select view: %s
pt_BR: Selecionar visão: %s

en: Delete view: %s
pt_BR: Excluir visão: %s

en: Execute these search parameters
pt_BR: Executar estes parâmetros de pesquisa

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
pt_BR: Novo

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
pt_BR: Olá. Obrigado por reservar um tempo para baixar esta versão
    de testes da suíte de groupware Evolution.
    
    Esta versão do Evolution ainda não está concluída. Está quase,
    mas alguns recursos estão inacabados ou ainda não estão
    totalmente funcionais.
    
    Se você deseja uma versão estável do Evolution, nós pedimos
    que você remova esta versão e instale a versão %s no lugar.
    
    Se você descobrir erros, por favor, relate-os em
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Este produto é distribuído sem garantia e não é aconselhável
    para indivíduos com tendência a acessos violentos de raiva.
    
    Nós esperamos que você aprecie os resultados do nosso trabalho
    árduo, e esperamos ansiosamente por suas contribuições!

en: Thanks
    The Evolution Team
pt_BR: Obrigado
    A Equipe do Evolution

en: Do not tell me again
pt_BR: Não me diga novamente

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
pt_BR: Iniciar o Evolution mostrando o componente especificado. Opções disponíveis são: “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks” e “memos”

en: Apply the given geometry to the main window
pt_BR: Aplica a geometria fornecida para a janela principal

en: Start in online mode
pt_BR: Inicia no modo conectado

en: Ignore network availability
pt_BR: Ignorar disponibilidade de rede

en: Forcibly shut down Evolution
pt_BR: Desliga à força o Evolution

en: Disable loading of any plugins.
pt_BR: Desabilita o carregamento de qualquer plug-ins.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
pt_BR: Desabilita o painel de visualização do Correio, Contatos e Tarefas.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
pt_BR: Importa URIs ou nomes de arquivos fornecidos como argumentos faltantes.

en: Request a running Evolution process to quit
pt_BR: Requisitar que o processo do Evolution seja fechado

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
pt_BR: Não foi possível iniciar o Evolution.  Outra instância do Evolution pode não estar respondendo. Erro de sistema: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
pt_BR: — Cliente de e-mail e gerenciador de informações pessoais (PIM)

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
pt_BR: %s: --online e --offline não podem ser usados juntos.
      Utilize “%s --help” para mais informações.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
pt_BR: %s: --force-online e --offline não podem ser usados juntos.
      Utilize “%s --help” para mais informações.

en: Importing...
pt_BR: Importando…

en: Upgrade from previous version failed:
pt_BR: Falha na atualização de versão anterior:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
pt_BR: {0}
    
    Se você decidir continuar, você pode não ter acesso a alguns dos seus dados antigos.

en: Continue Anyway
pt_BR: Continuar assim mesmo

en: Quit Now
pt_BR: Sair agora

en: Cannot upgrade directly from version {0}
pt_BR: Não foi possível atualizar diretamente da versão {0}

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
pt_BR: O Evolution não suporta mais atualizar diretamente da versão {0}. Assim, você deve tentar atualizar primeiro para o Evolution 2, e então atualizar para o Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
pt_BR: Fechar o Evolution com operações pendentes?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
pt_BR: O Evolution está demorando muito para fechar, possivelmente por problemas de rede. Você deseja cancelar todas as operações pendentes e fechá-lo imediatamente, ou continuar esperando?

en: _Close Immediately
pt_BR: _Fechar imediatamente

en: Keep _Waiting
pt_BR: Continuar e_sperando

en: Failed to get values from “{0}”
pt_BR: Falha ao obter valores de “{0}”

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
pt_BR: Falha ao invocar autenticação para “{0}”

en: Failed to connect “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar a “{0}”

en: _Reconnect
pt_BR: _Reconectar

en: Failed to connect address book “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar ao catálogo de endereços “{0}”

en: Failed to connect calendar “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar à agenda “{0}”

en: Failed to connect mail account “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar à conta de correio “{0}”

en: Failed to connect memo list “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar à lista de memorandos “{0}”

en: Failed to connect task list “{0}”
pt_BR: Falha ao conectar à lista de tarefas “{0}”

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
pt_BR: Falha ao solicitar credenciais para “{0}”

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
pt_BR: Falha ao finalizar solicitação de confiança para “{0}”

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
pt_BR: Certificado SSL para “{0}” não é confiável.

en: Reason: {1}
pt_BR: Motivo: {1}

en: _View Certificate
pt_BR: _Ver certificado

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
pt_BR: O certificado SSL para o catálogo de endereços “{0}” não é confiável.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
pt_BR: O certificado SSL para a agenda “{0}” não é confiável.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
pt_BR: O certificado SSL para a conta de correio “{0}” não é confiável.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
pt_BR: O certificado SSL para a lista de memorandos “{0}” não é confiável.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
pt_BR: O certificado SSL para a lista de tarefas “{0}” não é confiável.

en: Menu Bar is hidden
pt_BR: A barra de menu está oculta

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
pt_BR: Pressione a tecla “Alt” para acessar a barra de menu novamente.

en: _Show Menu Bar
pt_BR: Mo_strar a barra de menu

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
pt_BR: O certificado “%s” é um certificado de AC.
    
    Editar configurações de confiança:

en: Certificate Name
pt_BR: Nome do certificado

en: Issued To Organization
pt_BR: Emitido para organização

en: Issued To Organizational Unit
pt_BR: Emitido para unidade organizacional

en: Serial Number
pt_BR: Número de série

en: Purposes
pt_BR: Propósitos

en: Issued By
pt_BR: Emitido por

en: Issued By Organization
pt_BR: Emitido pela organização

en: Issued By Organizational Unit
pt_BR: Emitido pela unidade organizacional

en: Issued
pt_BR: Emitido

en: Expires
pt_BR: Válido até

en: SHA256 Fingerprint
pt_BR: Impressão digital SHA256

en: SHA1 Fingerprint
pt_BR: Impressão digital SHA1

en: MD5 Fingerprint
pt_BR: Impressão digital MD5

en: Email Address
pt_BR: Endereço de e-mail

en: Select a file to backup your key and certificate…
pt_BR: Selecione um arquivo para fazer backup da sua chave e certificado…

en: Backup Certificate
pt_BR: Fazer backup de certificado

note: filename selection
en: _File name:
pt_BR: _Nome do arquivo:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
pt_BR: Por favor, selecione um arquivo…

en: _Include certificate chain in the backup
pt_BR: _Incluir cadeia de certificados no backup

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
pt_BR: A senha do backup de certificado que você definiu aqui protege o arquivo backup que você vai criar.
    Você deve definir esta senha para prosseguir com o backup.

en: _Repeat Password:
pt_BR: _Repetir senha:

en: Passwords do not match
pt_BR: As senhas são diferentes

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
pt_BR: Importante:
    Se você se esquecer da senha do backup de certificado, você não será capaz de restaurar este backup posteriormente.
    Por favor, registre-a em um local seguro.

en: No file name provided
pt_BR: Nenhum nome de arquivo fornecido

en: Failed to backup key and certificate
pt_BR: Falha ao criar cópia de segurança da chave e do certificado

en: Select a certificate to import…
pt_BR: Selecionar um certificado para importar…

en: Failed to import certificate
pt_BR: Falha ao importar o certificado

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
pt_BR: Perguntar quando usado

[ctx: CamelTrust]
en: Never
pt_BR: Nunca

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
pt_BR: Marginalmente

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
pt_BR: Completamente

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
pt_BR: Definitivamente

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
pt_BR: Temporariamente

en: Change certificate trust
pt_BR: Mudar confiança de autoridade certificadora

en: Change trust for the host “%s”:
pt_BR: Alterar a confiança para a máquina “%s”:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
pt_BR: Pergunt_ar quando usado

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
pt_BR: _Nunca confiar neste certificado

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
pt_BR: _Temporariamente confiado (esta sessão apenas)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
pt_BR: _Marginalmente confiado

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
pt_BR: _Completamente confiado

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
pt_BR: _Definitivamente confiado

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
pt_BR: Antes de confiar neste site, você deve examinar o seu certificado e as suas políticas e procedimentos (se disponíveis).

en: _Display certificate
pt_BR: _Exibir certificado

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
pt_BR: Você possui certificados em arquivo que identificam estes servidores de e-mail:

en: Host name
pt_BR: Nome da máquina

en: Issuer
pt_BR: Emissor

en: Fingerprint
pt_BR: Impressão digital

en: Trust
pt_BR: Confiar

en: _Edit Trust
pt_BR: _Editar confiança

en: All PKCS12 files
pt_BR: Todos os arquivos PKCS12

en: All email certificate files
pt_BR: Todos os arquivos de certificados de e-mail

en: All CA certificate files
pt_BR: Todos os arquivos de certificados AC

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
pt_BR: Como você confia na autoridade certificadora que emitiu este certificado, então você confia na autenticidade deste certificado a não ser que aqui esteja indicado o contrário

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
pt_BR: Como você não confia na autoridade certificadora que emitiu este certificado, então você não confia na autenticidade deste certificado a não ser que aqui esteja indicado o contrário

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
pt_BR: Digite a senha para “%s”, token “%s”

en: Enter the password for “%s”
pt_BR: Digite a senha para “%s”

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
pt_BR: Digite a nova senha para o banco de dados de certificados

en: Enter new password
pt_BR: Digite a nova senha

en: Select certificate
pt_BR: Selecionar certificado

en: You have certificates from these organizations that identify you:
pt_BR: Você possui certificados dessas organizações que lhe identificam:

en: Certificates Table
pt_BR: Tabela de certificados

en: Backup _All
pt_BR: Fazer backup de _tudo

en: Your Certificates
pt_BR: Seus certificados

en: You have certificates on file that identify these people:
pt_BR: Você possui certificados em arquivo que identificam estas pessoas:

en: Contact Certificates
pt_BR: Certificados do contato

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
pt_BR: Você possui certificados em arquivo que identificam estas autoridades certificadoras:

en: Authorities
pt_BR: Autoridades

en: Certificate Authority Trust
pt_BR: Confiança da autoridade certificadora

en: Trust this CA to identify _websites.
pt_BR: Confiar nesta AC para identificar sites _web.

en: Trust this CA to identify _email users.
pt_BR: Confiar nesta AC para identificar usuários de _e-mail.

en: Trust this CA to identify _software developers.
pt_BR: Confiar nesta AC para identificar desenvolvedores de _software.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
pt_BR: Antes de confiar neste CA para qualquer propósito você deve examinar o seu certificado e as suas políticas e procedimentos (se disponíveis).

en: Email Certificate Trust Settings
pt_BR: Configurações de confiança do certificado do e-mail

en: _Edit CA Trust
pt_BR: _Editar confiança da AC

en: Trust the authenticity of this certificate
pt_BR: Confiar na autenticidade deste certificado

en: Do not trust the authenticity of this certificate
pt_BR: Não confiar na autenticidade deste certificado

en: C_ertificate:
pt_BR: C_ertificado:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
pt_BR: Assinar

en: Encrypt
pt_BR: Criptografar

en: Certificate already exists
pt_BR: O certificado já existe

en: PKCS12 File Password
pt_BR: Senha de arquivo PKCS12

en: Enter password for PKCS12 file:
pt_BR: Digite a senha para o arquivo PKCS12:

en: Unable to create export context, err_code: %i
pt_BR: Não foi possível criar contexto de exportação, código de erro: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
pt_BR: Não foi possível configurar integridade da senha, código de erro: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
pt_BR: Não foi possível criar a bolsa de segurança, código de erro: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
pt_BR: Não foi possível adicionar chave/certificado ao armazenamento, código de erro: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
pt_BR: Não foi possível agendar um recurso, código de erro: %i

en: Imported Certificate
pt_BR: Certificado importado
