evolution - en to sv translation catalogue (5840 entries)

en: Enable address formatting
sv: Aktivera adressformatering

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
sv: Huruvida adresser ska formateras enligt standarden i deras länder

en: Autocomplete length
sv: Fyll i längd automatiskt

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
sv: Antalet tecken som måste skrivas innan Evolution automatiskt kommer att försöka fylla i.

en: Show autocompleted name with an address
sv: Visa automatiskt kompletterat namn med en adress

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
sv: Huruvida visning ska tvingas av e-postadressen med namnet för den automatiskt kompletterade kontakten i inmatningsfältet.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
sv: URI för den mapp som senast användes i namnväljardialogen

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
sv: URI för den mapp som senast användes i namnväljardialogen.

en: Contact layout style
sv: Layoutstil för kontakt

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
sv: Layoutstilen bestämmer var förhandsgranskningspanelen ska placeras i relation till kontaktlistan. ”0” (Klassisk vy) placerar förhandsgranskningspanelen nedanför kontaktlistan. ”1” (Vertikal vy) placerar förhandsgranskningspanelen bredvid kontaktlistan.

en: Contact preview pane position (horizontal)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av kontakt (horisontell)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
sv: Position för förhandsgranskningspanelen för kontakt vid horisontell orientering.

en: Contact preview pane position (vertical)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av kontakt (vertikal)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
sv: Position för förhandsgranskningspanelen för kontakt vid vertikal orientering.

en: Show maps
sv: Visa kartor

en: Whether to show maps in preview pane
sv: Huruvida kartor i förhandsgranskningspanelen ska visas

en: Primary address book
sv: Primär adressbok

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
sv: UID för den valda (eller ”primära”) adressboken i sidopanelen för ”Kontakter”-vyn

en: Show preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanelen

en: Whether to show the preview pane.
sv: Huruvida förhandsgranskningspanelen ska visas.

en: Show phone numbers
sv: Visa telefonnummer

en: Whether to show phone numbers in the editor
sv: Huruvida telefonnummer ska visas i redigeraren

en: Show SIP addresses
sv: Visa SIP-adresser

en: Whether to show SIP addresses in the editor
sv: Huruvida SIP-adresser ska visas i redigeraren

en: Show IM addresses
sv: Visa snabbmeddelandeadresser

en: Whether to show IM addresses in the editor
sv: Huruvida snabbmeddelandeadresser ska visas i redigeraren

en: Show mailing Home addresses
sv: Visa postadresser hem

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
sv: Huruvida postadresser hem ska visas i redigeraren

en: Show mailing Work addresses
sv: Visa postadresser till arbete

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
sv: Huruvida postadresser till arbete ska visas i redigeraren

en: Show mailing Other addresses
sv: Visa andra postadresser

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
sv: Huruvida andra postadresser ska visas i redigeraren

en: Show web addresses
sv: Visa webbadresser

en: Whether to show Web Addresses in the editor
sv: Huruvida webbadresser ska visas i redigeraren

en: Show job information
sv: Visa jobbinformation

en: Whether to show job information in the editor
sv: Huruvida jobbinformation ska visas i redigeraren

en: Show Miscellaneous information
sv: Visa diverseinformation

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
sv: Huruvida diverseinformation ska visas i redigeraren

en: Show notes-tab
sv: Visa anteckningsflik

en: Whether to show notes in the editor
sv: Huruvida anteckningar ska visas i redigeraren

en: Show Certificates tab
sv: Visa certifikatflik

en: Whether to show Certificates tab in the editor
sv: Huruvida fliken Certifikat ska visas i redigeraren

en: Where to open contact locations
sv: Var kontakters platser ska öppnas

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
sv: Värden som för tillfället stöds är ”openstreetmap” och ”google”; om ett okänt värde anges används ”openstreetmap”

en: Preview Personal before Work information
sv: Förhandsgranska personlig information före arbetsinformation

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
sv: Visa personlig information före arbetsinformation i förhandsgranskning av kontakt

en: Convert mail messages to Unicode
sv: Konvertera e-postmeddelanden till Unicode

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
sv: Konvertera meddelandetexten till Unicode UTF-8 för att förenkla kontroll av skräppost/icke-skräppost när flera teckenuppsättningar används.

en: Full path command to run Bogofilter
sv: Fullständig sökväg till kommando för att köra Bogofilter

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
sv: Fullständig sökväg till ett Bogofilter-kommando. Om ej inställt kommer en sökväg från kompileringen att användas, vanligen /usr/bin/bogofilter. Kommandot får inte innehålla några andra argument.

en: Save directory for reminder audio
sv: Katalog för sparade påminnelseljud

en: Directory for saving reminder audio files
sv: Katalog för sparade ljudfiler för påminnelser

en: Birthday and anniversary reminder value
sv: Påminnelsevärde för födelsedagar och jubileum

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
sv: Antal enheter för att bestämma påminnelse för en födelsedag eller jubileum

en: Birthday and anniversary reminder units
sv: Enheter för påminnelse för födelsedagar och jubileum

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
sv: Enheter för en påminnelse av födelsedag eller jubileum, ”minutes” (minuter), ”hours” (timmar) eller ”days” (dagar)

en: Compress weekends in month view
sv: Tryck ihop helger i månadsvyn

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
sv: Huruvida veckoslut ska komprimeras i månadsvyn, vilket placerar lördag och söndag i utrymmet för en veckodag

en: Ask for confirmation when deleting items
sv: Fråga efter bekräftelse vid borttagning av objekt

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse vid borttagning av ett möte eller en uppgift

en: Confirm expunge
sv: Bekräfta tömning

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
sv: Huruvida det ska frågas efter bekräftelse vid tömning av möten och uppgifter

en: Month view vertical pane position
sv: Vertikal panelposition för månadsvyn

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
sv: Position för den vertikala panelen, mellan kalenderlistorna och kalendern för datumnavigering

en: Workday end hour
sv: Timme som arbetsdagen slutar

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
sv: Timme som arbetsdagen slutar på, i tjugofyratimmarsformat, 0 till 23

en: Workday end minute
sv: Minut som arbetsdagen slutar

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
sv: Minut som arbetsdagen slutar, 0 till 59.

en: Workday start hour
sv: Timme som arbetsdagen börjar

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
sv: Timme som arbetsdagen börjar, i tjugofyratimmarsformat, 0 till 23.

en: Workday start minute
sv: Minut som arbetsdagen börjar

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
sv: Minut som arbetsdagen börjar, 0 till 59.

en: Workday start time for Monday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på måndag

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
sv: Tid som arbetsdagen börjar på, i tjugofyratimmarsformatet HHMM, 0000 till 2359, eller -1 för att använda day-start-hour och day-start-minute

en: Workday end time for Monday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på måndag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
sv: Tid som arbetsdagen slutar på, i tjugofyratimmarsformatet HHMM, 0000 till 2359, eller -1 för att använda day-end-hour och day-end-minute

en: Workday start time for Tuesday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på tisdag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
sv: Tid som arbetsdagen slutar på, i tjugofyratimmarsformatet HHMM, 0000 till 2359, eller -1 för att använda day-start-hour och day-start-minute

en: Workday end time for Tuesday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på tisdag

en: Workday start time for Wednesday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på onsdag

en: Workday end time for Wednesday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på onsdag

en: Workday start time for Thursday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på torsdag

en: Workday end time for Thursday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på torsdag

en: Workday start time for Friday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på fredag

en: Workday end time for Friday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på fredag

en: Workday start time for Saturday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på lördag

en: Workday end time for Saturday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på lördag

en: Workday start time for Sunday
sv: Tid som arbetsdagen börjar på söndag

en: Workday end time for Sunday
sv: Tid som arbetsdagen slutar på söndag

en: The second timezone for a Day View
sv: Den sekundära tidszonen för en dagsvy

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
sv: Visar den sekundära tidszonen i en dagsvy, om inställd. Värdet är liknande det som används i ”timezone”-nyckeln

en: Recently used second time zones in a Day View
sv: Tidigare använda sekundära tidszoner i en dagsvy

en: List of recently used second time zones in a Day View
sv: Lista över tidigare använda sekundära tidszoner i en dagsvy

en: Maximum number of recently used timezones to remember
sv: Maximalt antal tidigare använda tidszoner att komma ihåg

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
sv: Maximalt antal tidigare använda tidszoner att komma ihåg i en ”day-second-zones”-lista

en: Default reminder value
sv: Standardpåminnelsevärde

en: Number of units for determining a default reminder
sv: Antal enheter för att bestämma en standardpåminnelse

en: Default reminder units
sv: Standardpåminnelseenheter

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
sv: Enheter för en standardpåminnelse, ”minutes” (minuter), ”hours” (timmar) eller ”days” (dagar)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
sv: Visa kategorierfältet i evenemang/sammanträde/uppgiftsredigeraren

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
sv: Huruvida kategorierfältet ska visas i evenemang/sammanträdesredigeraren

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
sv: Visa rollfältet i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
sv: Huruvida rollfältet ska visas i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
sv: Visa OSA-fältet i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
sv: Huruvida OSA-fältet ska visas i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Show status field in the event/task/meeting editor
sv: Visa statusfältet i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
sv: Huruvida statusfältet ska visas i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Show timezone field in the event/meeting editor
sv: Visa tidszonfältet i evenemang/sammanträdesredigeraren

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
sv: Huruvida tidszonfältet ska visas i evenemang/sammanträdesredigeraren

en: Show type field in the event/task/meeting editor
sv: Visa typfältet i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
sv: Huruvida typfältet ska visas i evenemang/uppgift/sammanträdesredigeraren

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
sv: Visa verktygsfältet i evenemang/uppgift/memoredigeraren

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
sv: Huruvida verktygsfältet ska visas i evenemang/uppgift/memoredigeraren

en: Hide completed tasks
sv: Dölj färdiga uppgifter

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
sv: Huruvida färdiga uppgifter i uppgiftsvyn ska döljas

en: Hide task units
sv: Dölj uppgiftsenheter

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
sv: Enheter för avgörande av när uppgifter ska döljas, ”minutes” (minuter), ”hours” (timmar) eller ”days” (dagar)

en: Hide task value
sv: Dölj uppgiftsvärde

en: Number of units for determining when to hide tasks
sv: Antal enheter för avgörande av när uppgifter ska döljas

en: Hide cancelled events
sv: Dölj avbrutna evenemang

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
sv: Huruvida avbrutna evenemang ska döljas i kalendervyn

en: Hide cancelled tasks
sv: Dölj avbrutna uppgifter

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
sv: Huruvida avbrutna uppgifter ska döljas i uppgiftsvyn

en: Horizontal pane position
sv: Horisontell panelposition

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
sv: Position för den horisontella panelen, mellan datumnavigeringskalendern och uppgiftslistan när månadsvyn inte används, i bildpunkter

en: Last reminder time
sv: Senaste påminnelsetid

en: Time the last reminder ran, in time_t
sv: Tid som senaste påminnelsen kördes, i time_t

en: Marcus Bains Line Color — Day View
sv: Färg på Marcus Bains-linje — Dagsvy

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
sv: Färg att rita Marcus Bains-linjen med i dagsvyn

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
sv: Färg på Marcus Bains-linje — Tidsrad

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
sv: Färg att rita Marcus Bains-linjen med i tidsraden (tomt för standardalternativet)

en: Marcus Bains Line
sv: Marcus Bains-linje

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
sv: Huruvida Marcus Bains-linjen (linjen vid aktuell tid) ska ritas i kalendern

en: Memo preview pane position (horizontal)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av memon (horisontellt)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
sv: Panelposition för förhandsgranskning för uppgifter när horisontellt orienterad

en: Memo layout style
sv: Layoutstil för memo

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
sv: Layoutstilen bestämmer var förhandsgranskningspanelen ska placeras i relation till memolistan. ”0” (Klassisk vy) placerar förhandsgranskningspanelen nedanför memolistan. ”1” (Vertikal vy) placerar förhandsgranskningspanelen bredvid memolistan

en: Memo preview pane position (vertical)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av memon (vertikalt)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
sv: Panelposition för förhandsgranskning av memon när vertikalt orienterad

en: Month view horizontal pane position
sv: Horisontell panelposition för månadsvyn

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
sv: Position för den horisontella panelen, mellan vyn och kalendern för datumnavigering och uppgiftslistan i månadsvyn, i bildpunkter

en: Scroll Month View by a week, not by a month
sv: Rulla månadsvyn med en vecka, inte med en månad

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
sv: Huruvida månadsvyn ska rulla med en vecka, inte med en månad

en: Let the Month View start with the current week
sv: Låt månadsvyn starta med aktuell vecka

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
sv: Huruvida månadsvyn ska visa veckor med start på aktuell vecka snarare än månadens första vecka.

en: Preferred New button item
sv: Föredraget objekt för Nytt-knapp

en: Name of the preferred New toolbar button item
sv: Namnet på föredraget verktygsobjekt för Nytt-knapp

en: Primary calendar
sv: Primär kalender

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
sv: UID för den valda (eller ”primära”) kalendern i sidopanelen för ”Kalender”-vyn

en: Primary memo list
sv: Primär memolista

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
sv: UID för den valda (eller ”primära”) memolistan i sidopanelen för ”Memon”-vyn

en: Primary task list
sv: Primär uppgiftslista

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
sv: UID för den valda (eller ”primära”) uppgiftslistan i sidopanelen för ”Uppgifter”-vyn

en: Free/busy template URL
sv: URL för ledig-/upptagenmall

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
sv: URL-mallen att använda som en reserv för ledig/upptagen-data, %u ersätts av användardelen av e-postadressen, och %d ersätts av domänen

en: Recurrent Events in Italic
sv: Återkommande evenemang i kursivt

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
sv: Visa dagar med återkommande evenemang i kursiv text i nedre vänstra kalendern

en: Search range for time-based searching in years
sv: Sökområde för tidsbaserad sökning i år

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
sv: Hur många år kan tidsbaserad sökning gå framåt eller bakåt från nuvarande vald dag vid sökning efter ytterligare en förekomst; standard är tio år

en: Show appointment end times in week and month views
sv: Visa sluttiderna på möten i vecko- och månadsvyerna

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
sv: Huruvida sluttider för möten i vecko- och månadsvyerna ska visas

en: Show appointment icons in the month view
sv: Visa mötesikoner i månadsvyn

en: Whether to show icons of events in the month view
sv: Huruvida ikoner för evenemang ska visas i månadsvyn

en: Show the memo preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanelen för memon

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
sv: Om ”true” (sant) så kommer förhandsgranskningspanelen för memon att visas i huvudfönstret

en: Show the task preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanelen för uppgifter

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
sv: Om ”true” (sant) så kommer förhandsgranskningspanelen för uppgifter att visas i huvudfönstret

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
sv: Visa veckonummer i dagsvy, arbetsveckovy, årsvy och datumnavigator

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
sv: Huruvida veckonummer ska visas på olika platser i kalendern

en: Vertical position for the tag pane
sv: Vertikal position för taggpanelen

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
sv: Visa uppgifts- och memopanel i kalendervyn

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
sv: Huruvida uppgifts- och memopanelen ska visas i kalendervyn

en: Highlight tasks due today
sv: Informera om uppgifter som ska genomföras i dag

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
sv: Huruvida uppgifter som ska genomföras i dag ska visas med en speciell färg (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
sv: Färg på uppgifter som ska genomföras i dag

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
sv: Bakgrundsfärg på uppgifter som ska genomföras i dag, i ”#rrggbb”-format. Används tillsammans med task-due-today-highlight

en: Task preview pane position (horizontal)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av uppgift (horisontell)

en: Task layout style
sv: Stil för uppgiftslayout

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
sv: Layoutstilen bestämmer var förhandsgranskningspanelen ska placeras i relation till uppgiftslistan. ”0” (Klassisk vy) placerar förhandsgranskningspanelen nedanför uppgiftslistan. ”1” (Vertikal vy) placerar förhandsgranskningspanelen bredvid uppgiftslistan

en: Task preview pane position (vertical)
sv: Panelposition för förhandsgranskning av uppgift (vertikal)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
sv: Position för förhandsgranskningspanelen för uppgifter när vertikalt orienterad

en: Highlight overdue tasks
sv: Informera om uppgifter som skulle ha genomförts

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
sv: Huruvida uppgifter som skulle ha genomförts ska visas med en speciell färg (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
sv: Färg på uppgifter som skulle ha genomförts

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
sv: Bakgrundsfärg på uppgifter som skulle ha genomförts, i ”#rrggbb”-format. Används tillsammans med task-overdue-highlight.

en: Time divisions
sv: Tidsuppdelningar

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
sv: Intervall som visas i dags- och arbetsveckovyerna, i minuter

en: Timezone
sv: Tidszon

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
sv: Standardstidszonen att använda för datum och tider i kalendern, som en oöversatt Olsen-tidszonsdatabasplats som till exempel ”America/New York”

en: Twenty four hour time format
sv: Tjugofyratimmarstidsformat

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
sv: Huruvida tider ska visas i 24-timmarsformat i stället för fm/em

en: Birthday and anniversary reminder
sv: Påminnelse för födelsedagar och jubileum

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
sv: Huruvida en påminnelse för födelsedagar och jubileum ska ställas in

en: Default appointment reminder
sv: Standardmötespåminnelse

en: Whether to set a default reminder for appointments
sv: Huruvida en standardpåminnelse för möten ska ställas in

en: Use system timezone
sv: Använd systemets tidszon

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
sv: Använd systemets tidszon i stället för tidszonen som ställts in i Evolution

en: First day of the week
sv: Första dag i veckan

en: Monday is a work day
sv: Måndag är en arbetsdag

en: Tuesday is a work day
sv: Tisdag är en arbetsdag

en: Wednesday is a work day
sv: Onsdag är en arbetsdag

en: Thursday is a work day
sv: Torsdag är en arbetsdag

en: Friday is a work day
sv: Fredag är en arbetsdag

en: Saturday is a work day
sv: Lördag är en arbetsdag

en: Sunday is a work day
sv: Söndag är en arbetsdag

en: Create events, memos and tasks as Private by default
sv: Skapa som standard evenemang, memon och uppgifter som privata

en: Draw events as flat, not shaded.
sv: Rita evenemang platta, inte skuggade.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
sv: Huruvida dagar i veckovyn ska ordnas från vänster till höger snarare än uppifrån och ner.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
sv: Tillåt direkt redigering av evenemangssammanfattning då den klickas på i dags-, arbetsvecko- eller månadsvy.

en: User-defined reminder times, in minutes
sv: Användardefinierade påminnelsetider, i minuter

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
sv: Huruvida markdown-redigerare ska användas för beskrivningen i komponentens redigerare.

en: Show week day names in the Year View
sv: Visa veckodagsnamn i årsvyn

en: Show the preview pane in the Year View
sv: Visa förhandsgranskningspanelen i årsvyn

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
sv: Om ”true” (sant) så kommer förhandsgranskningspanelen att visas i årsvyn

en: Year view horizontal pane position
sv: Horisontell panelposition för årsvyn

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
sv: Position för den horisontella panelen, mellan årskalendern och evenemangslistan för vald dag i årsvyn, i bildpunkter

en: Layout style for the Year View
sv: Layoutstil för årsvyn

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
sv: Layoutstilen bestämmer var förhandsgranskningspanelen ska placeras. ”0” (Horisontell vy) placerar förhandsgranskningspanelen nedanför kalendern. ”1” (Vertikal vy) placerar förhandsgranskningspanelen bredvid kalendern.

en: Year view horizontal preview position
sv: Horisontell förhandsgranskningsposition för årsvy

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
sv: Position för den horisontella evenemangsförhandsgranskningen för årsvyn, i bildpunkter

en: Year view vertical preview position
sv: Vertikal förhandsgranskningsposition för årsvy

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
sv: Position för den vertikala evenemangsförhandsgranskningen för årsvyn, i bildpunkter

en: Shorten event time by minutes
sv: Korta evenemangstid med minuter

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
sv: Med hur många minuter tiden för nya evenemang ska förkortas. Huruvida evenemangets start eller slut ändras avgörs av inställningen ”shorten-time-end”

en: Whether to shorten event end time
sv: Huruvida evenemangets sluttid ska kortas

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
sv: Ett paralternativ för inställningen ”shorten-time”, för att ändra slut- eller starttiden

en: Background color for the 'today' day
sv: Bakgrundsfärg för dagen ”i dag”

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
sv: Lämna tom för att använda en gulfärg härledd från det aktuella temat, använd annars färgen på form ”#RRGGBB”

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
sv: (Föråldrad) Veckodag som veckan börjar på, från söndag (0) till lördag (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och ska inte längre användas. Använd ”week-start-day-name” i stället.

en: (Deprecated) Work days
sv: (Föråldrad) Arbetsdagar

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
sv: Dag på vilka början och slut för arbetsdag ska visas. (Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och ska inte längre användas. Använd nycklarna ”work-day-monday”, ”work-day-tuesday” o.s.v. i stället.)

en: Previous Evolution version
sv: Tidigare Evolution-version

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
sv: Den senast använda versionen av Evolution, uttryckt som ”major.minor.micro”. Detta används för data- och inställningsmigrering från äldre till nyare versioner.

en: List of disabled plugins
sv: Lista över inaktiverade insticksmoduler

en: The list of disabled plugins in Evolution
sv: Listan över inaktiverade insticksmoduler i Evolution

en: The window’s X coordinate
sv: Fönstrets X-koordinat

en: The window’s Y coordinate
sv: Fönstrets Y-koordinat

en: The window’s width in pixels
sv: Fönstrets bredd i bildpunkter

en: The window’s height in pixels
sv: Fönstrets höjd i bildpunkter

en: Whether the window is maximized
sv: Huruvida fönstret är maximerat

en: GNOME Calendar’s calendar import done
sv: Kalenderimporten i GNOME Kalender är färdig

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
sv: Huruvida kalender från GNOME Kalender har importerats eller inte

en: GNOME Calendar’s tasks import done
sv: Uppgiftsimporten i GNOME Kalender är färdig

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
sv: Huruvida uppgifter från GNOME Kalender har importerats eller inte

en: Check whether Evolution is the default mailer
sv: Kontrollera huruvida Evolution är standardprogrammet för e-post

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
sv: Kontrollera huruvida Evolution är standardprogrammet för e-post varje gång det startar.

en: Default charset in which to compose messages
sv: Standardteckentabell som ska användas vid skapande av meddelanden

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
sv: Standardteckentabell som ska användas vid skapande av meddelanden. Använder UTF-8 om inte inställd.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
sv: Kommaseparerade namn på redigerare att föredra för meddelanderedigeraren

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
sv: Om namnet inte motsvarar någon känd redigerare används den inbyggda WebKit-redigeraren. Läget är valfritt, i vilket fall redigeraren används för alla lägen den stöder. Lägena är ”plain”, ”html”, ”markdown-plain”, ”markdown-html” och ”markdown”. Exempelvärden: ”webkit” (för att använda WebKit för vanlig och html), ”plain:första-redigerare,html:andra-redigerare” (för att använda ”första-redigerare” för ”plain” och ”andra-redigerare” för ”html”)

en: Path where picture gallery should search for its content
sv: Sökväg där bildgalleriet ska leta efter dess innehåll

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
sv: Detta värde kan vara en tom sträng, vilket betyder att det kommer att använda systemets bildmapp , oftast inställd till ~/Bilder (Pictures). Denna mapp kommer även att användas när den inställda sökvägen inte pekar på den befintliga mappen

en: Spell check inline
sv: Stavningskontrollera inuti

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
sv: Rita stavfelsindikatorer på ord efterhand som du skriver.

en: Automatic link recognition
sv: Automatisk detektering av länkar

en: Recognize links in text and replace them.
sv: Känn igen länkar i text och ersätt dem.

en: Automatic emoticon recognition
sv: Automatisk detektering av humörsymboler

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
sv: Känn igen humörsymboler i text och ersätt dem med bilder eller Unicode-tecken.

en: Unicode emoticons
sv: Unicode-humörsymboler

en: Use Unicode characters for emoticons.
sv: Använd Unicode-tecken för humörsymboler.

en: Attribute message
sv: Tillskriv meddelande

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
sv: Texten som infogas när ett meddelande besvaras som tillskriver meddelandet till den ursprungliga upphovsmannen

en: Forward message
sv: Vidarebefordra meddelande

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
sv: Texten som infogas när ett meddelande vidarebefordras som säger att meddelandet har vidarebefordrats

en: Original message
sv: Ursprungligt meddelande

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
sv: Texten som infogas när ett meddelande besvaras (top posting) som säger att det ursprungliga meddelandet finns nedanför

en: Group Reply replies to list
sv: Gruppsvar svarar till listan

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
sv: I stället för vanliga beteendet vid ”Svara till alla” kommer detta alternativ att göra att verktygsfältsknappen ”Gruppsvar” försöker att svara endast till sändlistan genom vilken du fick kopian av meddelandet som du svarar på.

en: Put the cursor at the bottom of replies
sv: Placera markören längst ner vid svar

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
sv: Användare blir väldigt irriterade över placeringen av markören när de ska svara på ett meddelande. Detta bestämmer huruvida markören placeras längst upp eller längst ner i meddelandet.

en: Always request read receipt
sv: Begär alltid läskvitto

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
sv: Huruvida en begäran om läskvitto ska läggas till i varje meddelande som standard.

en: Always request Delivery Status Notification
sv: Begär alltid leveransstatusavisering

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
sv: Huruvida en begäran om leveransstatusavisering ska läggas till i varje meddelande som standard.

en: What mode open the composer with
sv: Vilket läge redigeraren ska öppnas i

en: Spell checking languages
sv: Språk för stavningskontroll

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
sv: Lista över ordboksspråkkoder som används för stavningskontroll.

en: List of recently used spell checking languages
sv: Lista över senast använda språk för stavningskontroll

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
sv: Lista över ordboksspråkkoder som används för stavningskontroll, vilka har använts nyligen.

en: How many recently used spell checking languages to remember
sv: Hur många av de senast använda stavningskontrollspråken som ska kommas ihåg

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
sv: Visa ”Blindkopia”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
sv: Visa ”Blindkopia”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas. Detta styrs från Visa-menyn när ett e-postkonto väljs.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
sv: Visa ”Kopia”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
sv: Visa ”Kopia”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas. Detta styrs från Visa-menyn när ett e-postkonto väljs.

en: Show “From” override field when sending a mail message
sv: Visa åsidosättningsfält för ”Från” när ett e-postmeddelande ska skickas

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
sv: Visa åsidosättningsfält för ”Från” när ett e-postmeddelande ska skickas. Detta styrs från Visa-menyn när ett e-postkonto väljs.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
sv: Visa ”Svara till”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
sv: Visa ”Svara till”-fält när ett e-postmeddelande ska skickas. Detta styrs från Visa-menyn när ett e-postkonto väljs.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
sv: Visa ”Från”-fält vid postning till en diskussionsgrupp

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
sv: Visa ”Från”-fält vid postning till en diskussionsgrupp. Detta styrs från Visa-menyn när ett konto för diskussionsgrupper väljs.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
sv: Visa ”Svara till”-fält vid postning till en diskussionsgrupp

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
sv: Visa ”Svara till”-fält vid postning till en diskussionsgrupp. Detta styrs från Visa-menyn när ett konto för diskussionsgrupper väljs.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
sv: Signera svar digitalt när det ursprungliga meddelandet är signerat

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
sv: Aktivera automatiska PGP eller S/MIME-signaturer vid svar på ett meddelande som också var signerat med PGP eller S/MIME.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
sv: Koda filnamn liknande Outlook/GMail

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
sv: Koda filnamn i e-postrubriker på samma sätt som Outlook eller GMail gör, för att låta dem visa korrekta filnamn med UTF-8-bokstäver skickade av Evolution, därför att de inte följer RFC 2231 utan använder den felaktiga standarden RFC 2047.

en: Send messages through Outbox folder
sv: Skicka meddelanden via utkorgmapp

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
sv: Spara alltid meddelanden till mappen utkorg då de skickas, för att låta en användare bestämma när meddelandena ska skickas.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
sv: Hur länge tömmande av utkorg ska fördröjas vid sändning av meddelanden genom utkorgsmapp

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
sv: En fördröjning i minuter att vänta på tömmande av utkorg. Mindre än 0 betyder aldrig, 0 betyder omedelbart, resten är fördröjningsintervallet i minuter.

en: Include signature in new messages only
sv: Inkludera signatur endast i nya meddelanden

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
sv: Inkludera vald signatur endast för nya meddelanden, men lägg inte till någon signatur för svar och vidarebefordringar.

en: Put personalized signatures at the top of replies
sv: Lägg personliga signaturer längst upp i svar

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
sv: Användare blir väldigt irriterade över placeringen av sin signatur när de ska svara på ett meddelande. Detta bestämmer huruvida signaturen placeras längst upp eller längst ner i meddelandet.

en: Do not add signature delimiter
sv: Lägg inte till signaturavgränsare

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
sv: Ställ in till TRUE (sant) om du inte vill lägga till en signaturavgränsare före din signatur när du skriver ett meddelande.

en: Keep original message signature in replies
sv: Behåll den ursprungliga meddelandesignaturen i svar

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
sv: När inställd till TRUE (sant) behålls ursprungliga meddelandesignaturer i svar, annars tas signaturen och allt under den bort då meddelandet besvaras.

en: Ignore list Reply-To:
sv: Ignorera listans Svara-till:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
sv: Vissa sändlistor ställer in en Reply-To:-rubrik för att lura användare att skicka svar till listan, även när de frågar Evolution att göra ett privat svar. Ställ in detta alternativ till TRUE (sant) kommer att försöka att ignorera sådana Reply-To:-rubriker, så att Evolution kommer att göra som du vill. Om du vill använda åtgärden för privata svar så kommer den att svara privat, men om du använder åtgärden ”Svara till lista” så kommer den att göra det. Den fungerar så att den jämför rubriken Reply-To: med rubriken List-Post:, om det finns någon.

en: List of localized “Re”
sv: Lista över lokalanpassade ”Re”

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
sv: Kommaseparerad lista över lokalanpassade ”Re”-förkortningar att hoppa över i en ämnestext vid svar på ett meddelande, som ett tillägg till standardprefixet ”Re”. Ett exempel är ”SV,AV”.

en: List of localized “Re” separators
sv: Lista över lokalanpassade ”Re”-avskiljare

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
sv: Lista över lokalanpassade ”Re”-avskiljare, används för att hoppa över i en ämnestext vid svar på ett meddelande, som ett tillägg till standardavskiljarna ”:” och Unicodes ”︰”.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
sv: Använd lokalanpassade ”Fwd”/”Re” i meddelandeämne

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
sv: När inställd till true (sant) används lokalanpassade ”Fwd”/”Re” i meddelandeämnet vid svar och vidarebefordran i enlighet med översättning för aktuell lokal, i annat fall används den ej lokalanpassade versionen.

en: Number of characters for wrapping
sv: Antal tecken för radbrytning

en: Will autowrap lines after given number of characters.
sv: Kommer automatiskt radbryta text efter det angivna antalet tecken.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
sv: Antal Till- och Kopia-mottagare från vilket ”prompt-on-many-to-cc-recips” frågas

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
sv: När en fråga ska ställas när antalet Till- och Kopia-mottagare når detta värde.

en: Whether to always show main toolbar
sv: Huruvida huvudverktygsfältet alltid ska visas

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
sv: Om satt till ”true” (sant) kommer huvudverktygsfältet vara synligt.

en: Whether to always show edit toolbar
sv: Huruvida redigeringsverktygsfältet alltid ska visas

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
sv: Om satt till ”true” (sant) kommer redigeringsverktygsfältet vara synligt.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
sv: Huruvida knapparna Signera och Kryptera alltid ska visas i verktygsfältet

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
sv: Om satt till ”true” (sant) visas knapparna Signera och Kryptera för PGP eller S/MIME alltid i redigerarens verktygsfält. Annars visas de bara då de används.

en: Wrap quoted text in replies
sv: Radbryt citerad text i svar

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
sv: Om satt till ”true” (sant) kommer citerad text i svar att radbrytas.

en: Paste plain text as preformatted
sv: Klistra in vanlig text som förformaterad

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
sv: När inställd klistras vanlig text in i redigerarens text som ett förformaterat stycke. När inte inställd klistras den in som ett normalt stycke.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
sv: Konvertera UTC-tid i svarsrubriker till lokal tid

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
sv: Huruvida tiden i svarsrubriker ska konverteras till lokal tid då den är i UTC i meddelandet.

en: Use user date format in reply credits
sv: Använd användarens datumformat i svarsrubriker

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
sv: Huruvida datumet i svarsrubriker ska visas i användarens datumformat. Om inte satt visas rubrikvärdet från det ursprungliga meddelandet.

en: Mark replied to messages as read
sv: Markera besvarade meddelanden som lästa

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
sv: Då ett meddelande besvaras och markeras som besvarat, huruvida det då också ska markeras som läst.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
sv: Huruvida redigerare för vanlig text ska startas med förformaterat styckeläge

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
sv: När inställd till true (sant), kommer nya vanliga textmeddelanden att använda förformaterat styckeläge. Styckeläget Normal kommer att användas vid false (falskt).

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
sv: Huruvida meddelanderubriktipset Content-Disposition:inline ska lydas

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
sv: Ställ in till ”false” (falskt) för att blockera automatisk visning av bilagor med Content-Disposition: inline.

en: Save file format for drag-and-drop operation
sv: Filformat att spara i vid dra-och-släpp-operationer

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
sv: Kan antingen vara ”mbox” eller ”pdf”.

en: Show image animations
sv: Visa bildanimeringar

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
sv: Aktivera animerade bilder i HTML-meddelanden. Många användare tycker att animerade bilder är störande och föredrar att se en statisk bild i stället.

en: Enable or disable type ahead search feature
sv: Aktivera eller inaktivera sökfunktion för förhandsinmatning

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
sv: Aktivera sidopanelens sökfunktion för att tillåta interaktiv sökning efter mappnamn.

en: Enable or disable magic space bar
sv: Aktivera eller inaktivera magiskt blanksteg

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
sv: Aktivera denna för att använda Magiskt blanksteg för att rulla i förhandsgranskning av meddelanden, meddelandelistor och mappar.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
sv: Aktivera för att använda liknande visningsinställningar för meddelandelistor för alla mappar

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
sv: Aktivera för att använda liknande listvisningsinställningar för alla mappar.

en: Enable to use the same search settings for all folders
sv: Aktivera för att använda samma sökinställningar för alla mappar

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
sv: Detta övervägs endast i kombination med ”global-view-setting”.

en: Mark citations in the message “Preview”
sv: Markera citat i meddelandets ”förhandsgranskning”

en: Mark citations in the message “Preview”.
sv: Markera citat i förhandsgranskningen av meddelande.

en: Citation highlight color
sv: Färgmarkeringsfärg för citat

en: Citation highlight color.
sv: Färgmarkeringsfärg för citat.

en: Enable/disable caret mode
sv: Aktivera/inaktivera markörläge

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
sv: Aktivera markörläge, så att du ser en markör när du läser e-post.

en: Default charset in which to display messages
sv: Standardteckentabell som ska användas vid visning av meddelanden

en: Default charset in which to display messages.
sv: Standardteckentabell som ska användas vid visning av meddelanden.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
sv: Läs in bilder automatiskt för HTML-meddelanden över HTTP

en: Show notification about missing remote content
sv: Visa avisering om saknat fjärrinnehåll

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
sv: När förhandsgranskning av meddelanden visar ett meddelande som kräver att få hämta fjärrinnehåll medan hämtning inte är tillåten för användaren eller platsen, visa då en avisering om det längst upp i förhandsgranskningspanelen.

en: Show Animations
sv: Visa animationer

en: Show animated images as animations.
sv: Visa animerade bilder som animationer.

en: Show all message headers
sv: Visa alla meddelanderubriker

en: Show all the headers when viewing a messages.
sv: Visa alla rubriker när meddelanden visas.

en: List of headers to show when viewing a message.
sv: Lista över rubriker att visa när ett meddelande visas.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
sv: Varje rubrik är representerad som ett par: rubrikens namn, och ett booleskt värde som indikerar huruvida rubriken är påslagen. Avslagna rubriker visas inte när ett meddelande visas, men är fortfarande listade i Inställningar.

en: Show photo of the sender
sv: Visa fotot av avsändaren

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
sv: Visa avsändarens foto i meddelandets läsningspanel.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
sv: Sök på libravatar.org efter foto av avsändaren

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
sv: Tillåt även sökning på libravatar.org efter foto av avsändaren.

en: Mark as Seen after specified timeout
sv: Markera som läst efter angiven tidsgräns

en: Mark as Seen after specified timeout.
sv: Markera som läst efter angiven tidsgräns.

en: Mark as Seen always after specified timeout
sv: Markera alltid som läst efter angiven tidsgräns

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
sv: Om satt till true (sant) kommer markerat meddelande sättas som oläst efter att tidsgränsen uppnåtts även efter mappbyte.

en: Timeout for marking messages as seen
sv: Tidsgräns för markering av meddelanden som lästa

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
sv: Tidsgräns, i millisekunder, för markering av meddelanden som lästa.

en: Show Attachment Bar
sv: Visa bilageraden

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
sv: Visa bilageraden under förhandsgranskningspanelen då meddelandet har bilagor.

en: Sender email-address column in the message list
sv: Kolumn för avsändarens e-postadress i meddelandelistan

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
sv: Visa avsändarens e-postadress i en separat kolumn i meddelandelistan.

en: Show deleted messages in the message-list
sv: Visa borttagna meddelanden i meddelandelistan

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
sv: Visa borttagna meddelanden (med en genomstrykning) i meddelandelistan.

en: Show junk messages in the message-list
sv: Visa skräppost i meddelandelistan

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
sv: Visa skräppost (med en röd genomstrykning) i meddelandelistan.

en: Enable Unmatched search folder
sv: Aktivera Omatchad sökmapp

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
sv: Slå på Omatchad sökmapp inom Sökmappar. Detta gör ingenting om Sökmappar är avslagna.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
sv: Döljer förhandsgranskningen per mapp och tar bort markeringen

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
sv: Den här nyckeln läses bara en gång och återställs till ”false” (falskt) efter läsning. Det här avmarkerar meddelandet i listan och tar bort förhandsgranskningen för den mappen.

en: Height of the message-list pane
sv: Höjd för meddelandelistpanelen

en: Height of the message-list pane.
sv: Höjd för meddelandelistpanelen.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
sv: Huruvida meddelanderubriker är ihopfällda i användargränssnittet

en: Width of the message-list pane
sv: Bredd på meddelandelistpanelen

en: Width of the message-list pane.
sv: Bredd på meddelandelistpanelen.

en: Layout style
sv: Layoutstil

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
sv: Layoutstilen bestämmer var förhandsgranskningspanelen ska placeras i relation till meddelandelistan. ”0” (Klassisk vy) placerar förhandsgranskningspanelen nedanför meddelandelistan. ”1” (Vertikal vy) placerar förhandsgranskningspanelen bredvid meddelandelistan.

en: Variable width font
sv: Typsnitt med variabelt breddsteg

en: The variable width font for mail display.
sv: Det typsnitt med variabelt breddsteg som ska användas för e-postvisning.

en: Terminal font
sv: Terminaltypsnitt

en: The terminal font for mail display.
sv: Terminaltypsnittet för e-postvisning.

en: Use custom fonts
sv: Använd anpassade typsnitt

en: Use custom fonts for displaying mail.
sv: Använd anpassade typsnitt för visning av e-post.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
sv: Minska visning av adresser i Till/Kopia/Blindkopia

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
sv: Minska visning av adresser i Till/Kopia/Blindkopia till det antal som angivits i address_count.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
sv: Antal adresser att visa i Till/Kopia/Blindkopia

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
sv: Detta anger antalet adresser som skall visas i standardmeddelandelistan, utanför gränsen visas en ”…”.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
sv: Visa e-post i rubrikdelen av meddelandeförhandsgranskningen då namnet är tillgängligt

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
sv: När inställd till false (falskt) kommer e-postadresserna som innehåller både namnet och e-postdelarna i rubriker som To/Cc/Bcc att visas endast med namndelen, utan det faktiska e-postmeddelandet, med namnet klickbart.

en: Thread the message-list based on Subject
sv: Tråda meddelandelistan baserat på ämnet

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
sv: Huruvida Evolution ska falla tillbaka på att tråda efter ämne när meddelandena inte innehåller ”In-Reply-To”- eller ”References”-rubriker.

en: Default value for thread expand state
sv: Standardvärde för trådexpandering

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
sv: Denna inställning anger huruvida trådarna ska vara expanderade eller ihopfällda som standard. Evolution kräver en omstart vid ändring.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
sv: Huruvida trådar sorteras baserat på senaste meddelandet i tråden

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
sv: Den här inställningen anger huruvida trådarna ska sorteras baserat på senaste meddelandet i varje tråd, i stället för meddelandets datum. En omstart av Evolution krävs.

en: Whether sort thread children always ascending
sv: Huruvida trådars undernivåer alltid sorteras stigande

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
sv: Den här inställningen anger huruvida undernivåer i trådar alltid ska sorteras stigande, i stället för att använda samma sorteringsordning som på trådens rotnivå.

en: Whether to compress thread level
sv: Huruvida trådnivå ska komprimeras

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
sv: Ställ in till true (sant) för att komprimera trådnivåer för platta konversationer så att nivån inte blir så djup.

en: Whether to generate flat threads
sv: Huruvida platta trådar ska genereras

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
sv: Ställ in till true (sant) för att generera platta trådar. Det vill säga att tråden bara kommer ha en nivå utan undernivåer.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
sv: Sortera konton i alfabetisk ordning i ett mappträd

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
sv: Talar om hur konton ska sorteras i ett mappträd som används i en e-postvy. När inställd till sant kommer konton att sorteras i alfabetisk ordning, med undantaget av På denna dator och sökmappar, annars sorteras konton baserat på en ordning angiven av användaren

en: Log filter actions
sv: Logga filteråtgärder

en: Log filter actions to the specified log file.
sv: Logga filteråtgärder i den angivna loggfilen.

en: Logfile to log filter actions
sv: Loggfil att logga filteråtgärder i

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
sv: Om inte inställd, eller satt till ”stdout”, så görs loggning till standard ut i stället för till en fil.

en: Flush Outbox after filtering
sv: Töm utkorgen efter filtrering

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
sv: Huruvida utkorgen ska tömmas efter att filtreringen är färdig. Tömning av utkorgen kommer endast att inträffa när användes någon ”Vidarebefordra till”-filteråtgärd och ungefär en minut efter senaste åtgärdskörning.

en: Default forward style
sv: Standardstil för vidarebefordran

en: Default reply style
sv: Standardstil för svar

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
sv: Språktagg för vidarebefordrings- och svarsattribution, som en_US. En tom sträng betyder att använda samma språk som användargränssnittet.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
sv: Fråga vid skickande med snabbtangent (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker att skicka ett meddelande med en snabbtangent.

en: Prompt on empty subject
sv: Fråga vid tom ämnesrad

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker att skicka ett meddelande utan en ämnesrad.

en: Prompt when emptying the trash
sv: Fråga vid tömning av papperskorgen

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker att tömma papperskorgen.

en: Prompt when user expunges
sv: Fråga när användaren tömmer

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker att tömma en mapp.

en: Prompt when user calls Empty Junk
sv: Fråga när användaren anropar Töm skräppost

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker att tömma en skräppostmapp.

en: Prompt when user marks message as Junk
sv: Fråga när användaren markerar meddelanden som skräppost

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
sv: Fråga användaren när han eller hon försöker markera ett meddelande som skräppost.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
sv: Fråga före sändning till mottagare som inte matats in som e-postadresser

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar om att du försöker skicka ett meddelande till mottagare som inte angivits som e-postadresser

en: Prompt when user only fills Bcc
sv: Fråga när användaren endast fyller i blindkopia

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
sv: Fråga när användaren försöker skicka ett meddelande utan till- eller kopiemottagare.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
sv: Fråga när användaren försöker skicka oönskad HTML

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
sv: Fråga när användaren försöker skicka HTML-brev till mottagare som kanske inte vill ha HTML-brev.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
sv: Fråga när användaren försöker att öppna tio eller fler meddelanden på samma gång

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
sv: Om en användare försöker att öppna 10 eller fler meddelanden på samma gång, fråga om användaren verkligen vill göra det.

en: Prompt while marking multiple messages
sv: Fråga vid markering av flera meddelanden

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
sv: Aktivera eller inaktivera frågan vid markering av flera meddelanden.

en: Prompt when deleting messages in search folder
sv: Fråga när meddelanden tas bort från sökmappar

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar om att borttagning av meddelanden från en sökmapp permanent tar bort meddelandet, inte att den helt enkelt tar bort det från sökresultaten.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
sv: Frågar huruvida en mapp får kopieras genom dra &amp; släpp i mappträdet

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
sv: Möjliga värden är: ”never” — tillåt inte kopiering genom dra &amp; släpp i mappträdet, ”always” — tillåt kopiering genom dra &amp; släpp av mappar i mappträdet utan att fråga, eller ”ask” — (eller något annat värde) kommer att fråga användare.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
sv: Frågar huruvida en folder får flyttas genom dra &amp; släpp i mappträdet

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
sv: Möjliga värden är: ”never” — tillåt inte flytt genom dra &amp; släpp i mappträdet, ”always” — tillåt kopiering genom dra &amp; släpp av mappar i mappträdet utan att fråga, eller ”ask” — (eller något annat värde) kommer att fråga användare.

en: Prompt when replying privately to list messages
sv: Fråga vid privat svar till sändlistmeddelanden

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar om att du skickar ett privat svar på ett meddelande från en sändlista.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
sv: Fråga när sändlista kapar privata svar

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar om att du skickar ett privat svar på ett meddelande från en sändlista, men listan ställer in en Reply-To:-rubrik som omdirigerar ditt svar tillbaka till listan

en: Prompt when replying to many recipients
sv: Fråga vid svar till många mottagare

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar att du skickar ett svar till många personer.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
sv: Fråga då redigerarformat byts och innehållet kommer att förlora sin formatering

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
sv: Den inaktiverar/aktiverar funktionen för upprepade varningar om att du växlar redigerarformat och att innehållet kommer att förlora sin formatering.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
sv: Fråga då e-post skickas till många Till- och Kopia-mottagare

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
sv: Aktivera eller inaktivera frågan då e-post skickas till många Till- och Kopia-mottagare. ”composer-many-to-cc-recips-num” definierar gränsvärdet.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
sv: Policy för att automatiskt stänga meddelandebläddringsfönstret vid vidarebefordring eller vid svar på det visade meddelandet.

en: Empty Trash folders on exit
sv: Töm papperskorgsmappar vid avslut

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
sv: Töm alla papperskorgsmappar vid avslutande av Evolution.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
sv: Minsta antalet dagar mellan tömning av papperskorgen vid avslut

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
sv: Minsta tiden mellan tömning av papperskorgen vid avslut, i dagar.

en: Last time Empty Trash was run
sv: Senaste gången som Tömning av papperskorgen kördes

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
sv: Den senaste gången som tömning av papperskorgen gjordes, i dagar sedan 1:a januari 1970.

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
sv: Den tidsperiod i sekunder som felet ska visas i statusraden.

en: Level beyond which the message should be logged.
sv: Nivå bortom vilken meddelandet ska loggas.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
sv: Denna kan ha tre möjliga värden. ”0” för fel. ”1” för varningar. ”2” för felsökningsmeddelanden.

en: Show original “Date” header value.
sv: Visa ursprungligt ”Date”-rubrikvärde.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
sv: Visa ursprunglig ”Date”-rubrik (med en lokal tid endast om tidszonen skiljer sig). Visa annars alltid rubrikvärdet för ”Date” i ett föredraget format och lokal tidszon.

en: List of Labels and their associated colors
sv: Lista med etiketter och deras associerade färger

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
sv: Lista med etiketter som är kända för Evolutions e-postkomponent. Listan innehåller strängar som innehåller namn:färg där färg använder den hexadecimala kodningen i HTML.

en: Check incoming mail being junk
sv: Kontrollera om inkommande e-post är skräppost

en: Run junk test on incoming mail.
sv: Kör skräptest på inkommande e-post.

en: Empty Junk folders on exit
sv: Töm skräppostmappar vid avslut

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
sv: Töm alla skräppostmappar vid avslutande av Evolution.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
sv: Minsta antalet dagar mellan tömning av skräppost vid avslut

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
sv: Minsta tiden mellan tömning av skräppost vid avslut, i dagar.

en: Last time Empty Junk was run
sv: Senaste gången som tömning av skräppost gjordes

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
sv: Den senaste gången som tömning av skräppost gjordes, i dagar sedan 1:a januari 1970.

en: The default plugin for Junk hook
sv: Standardinsticksmodul för skräpkrok

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
sv: Det här är standardinsticksmodulen för skräppost, även om det finns flera aktiverade insticksmoduler. Om listad standardinsticksmodul är inaktiverad kommer den inte att falla tillbaka på andra tillgängliga insticksmoduler.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
sv: Bestämmer huruvida en uppslagning i adressboken efter avsändarens e-postadress ska göras

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
sv: Bestämmer huruvida en uppslagning i adressboken efter avsändarens e-postadress ska göras. Om den hittas ska meddelandet inte vara skräppost. Den slår upp i adressböckerna markerade för automatisk komplettering. Uppslagningen kan vara långsam om fjärradressböcker (som LDAP) är markerade för automatisk komplettering.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
sv: Bestämmer huruvida endast adresser för skräppostfiltrering i lokal adressbok ska slås upp

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
sv: Detta alternativ är relaterat till nyckeln lookup_addressbook och används för att bestämma huruvida adresser endast ska slås upp i lokala adressböcker för att exkludera e-post skickad av kända kontakter från skräppostfiltrering.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
sv: Bestämmer huruvida anpassade rubriker ska kontrolleras efter skräppost

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
sv: Bestämmer huruvida anpassade rubriker ska kontrolleras efter skräppost. Om detta alternativ är aktiverat och rubrikerna finns, kommer det att öka hastigheten för skräpkontrollen.

en: Custom headers to use while checking for junk.
sv: Anpassade rubriker att använda vid kontroll av skräppost.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
sv: Anpassade rubriker att använda vid kontroll av skräppost. Listelementen är strängar i formatet ”rubriknamn=värde”.

en: UID string of the default account.
sv: UID-sträng för standardkontot.

en: Save directory
sv: Spara katalog

en: Directory for saving mail component files.
sv: Katalog för sparning av postkomponentfiler.

en: Save format
sv: Format för sparning

en: Last used format when saving messages to file.
sv: Senast använt format vid sparande av meddelanden till fil.

en: Composer load/attach directory
sv: Katalog för inläsning/bifogning

en: Directory for loading/attaching files to composer.
sv: Katalog för inläsning/bifogning av filer till redigeraren.

en: Check for new messages on start
sv: Leta efter nya meddelanden vid uppstart

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
sv: Huruvida nya meddelanden ska letas efter när Evolution startas. Detta inkluderar även att skicka meddelanden från utkorgen.

en: Check for new messages in all active accounts
sv: Leta efter nya meddelanden i alla aktiva konton

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
sv: Huruvida nya meddelanden ska letas efter i alla aktiva konton oavsett kontoalternativet ”Leta efter nya meddelanden var X minut” när Evolution startas. Detta alternativ används endast tillsammans med alternativet ”send_recv_on_start”.

en: Server synchronization interval
sv: Intervall för serversynkronisering

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
sv: Bestämmer hur frekvent lokala ändringar synkroniseras med fjärrpostservern. Intervallet måste vara minimum 30 sekunder.

en: Allow expunge in virtual folders
sv: Tillåt tömning i virtuella mappar

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
sv: Aktiverar tömning i virtuella mappar, vilket betyder att Mapp→Töm kommer vara anropbar i virtuella mappar, medan tömningen själv kommer att göras i alla mappar för alla borttagna meddelanden i den virtuella mappen, inte enbart för borttagna meddelanden som hör till den virtuella mappen.

en: Inherit theme colors in HTML format
sv: Ärv temafärger i HTML-format

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
sv: När aktiverat sänds temafärgerna för bakgrund, text och länkar i det resulterande HTML-formaterade meddelandet.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
sv: En arkiveringsmapp för På denna dator-mappar.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
sv: En arkiveringsmapp att använda för funktionen Meddelanden|Arkivera… då aktuell mapp är en På denna dator-mapp.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
sv: Huruvida Att göra-fältet är synligt i huvudfönstret

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
sv: Lagrar huruvida Att göra-fältet är synligt i huvudfönstret.

en: Width of the To Do bar in the main window
sv: Bredd på Att göra-fältet i huvudfönstret

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
sv: Innehåller bredden på Att göra-fältet för huvudfönstret.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
sv: Huruvida Att göra-fältet är synligt i ett underfönster

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
sv: Lagrar huruvida Att göra-fältet är synligt i ett underfönster.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
sv: Bredd på Att göra-fältet i ett underfönster

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
sv: Innehåller bredden på Att göra-fältet för ett underfönster.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
sv: Huruvida Att göra-fältet även ska visa färdiga uppgifter

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
sv: Lagrar huruvida Att göra-fältet även ska visa färdiga uppgifter.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
sv: Huruvida Att göra-fältet även ska visa uppgifter utan förfallodatum

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
sv: Lagrar huruvida Att göra-fältet även ska visa uppgifter utan förfallodatum.

en: How many days to show in the To Do bar
sv: Hur många dagar som ska visas i Att göra-fältet

en: Values out of range are clamped to the boundary.
sv: Värden utanför intervallet sätts till gränsvärdet.

en: Show start up wizard
sv: Visa uppstartsguide

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
sv: Huruvida uppstartsguiden ska visas då inget e-postkonto har konfigurerats.

en: Whether go to the previous message after message deletion
sv: Huruvida vi ska gå till föregående meddelande då ett meddelande tas bort

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
sv: Om inställd till true (sant) går vi till föregående meddelande då det markerade tas bort, eller till nästa meddelande om inställd till false (falskt).

en: Show Subject above Sender in Messages column
sv: Visa ämne ovanför avsändare i meddelandekolumn

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
sv: Huruvida ämne ska visas ovanför avsändare (från/till) i meddelandekolumnen, vanligen visat i den vertikala/breda vyn för meddelandelistan

en: Visually wrap long lines in composer
sv: Radbryt långa rader visuellt i redigeraren

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
sv: Huruvida långa textrader ska radbrytas visuellt för att undvika horisontell rullning

en: Alternative reply style
sv: Stil för alternativt svar

en: Composer mode to use.
sv: Redigerarläge att använda.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
sv: Placera markören längst ner vid alternativa svar

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
sv: Detta avgör huruvida markören placeras högst upp i meddelandet eller längst ner vid Alternativt svar.

en: Put the signature at the top of the message
sv: Lägg signaturen längst upp i meddelandet

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
sv: Detta avgör huruvida signaturen placeras högst upp i meddelandet eller längst ner vid Alternativt svar.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
sv: Tillämpa vald mall då Alternativt svar används

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
sv: Mapp-URI för senast vald mall för Alternativt svar

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
sv: Meddelande-UID för senast vald mall för Alternativt svar

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
sv: Huruvida det ursprungliga meddelandeämnet ska bevaras då mall för Alternativt svar tillämpas

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
sv: Huruvida ”body” ska ställas in i mailto:-URI som förformaterad styckestil. Om inställd till ”false” kommer styckestilen Normal att användas.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
sv: Stäng meddelandebläddrarfönstret när det valda meddelandet tas bort eller markeras som skräp.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
sv: Fäll ihop arkiveringsmappar i väljarna Flytta/Kopiera meddelande till mapp och Gå till mapp.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
sv: Huruvida mottagares S/MIME-certifikat eller PGP-nycklar ska slås upp då meddelanden krypteras.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
sv: Värdet ”off” inaktiverar fullständigt uppslagning av certifikat; värdet ”autocompleted” tillhandahåller endast certifikat för automatiskt kompletterade kontakter; värdet ”books” använder certifikat från automatiskt kompletterade kontakter och söker i böcker som markerats för automatisk komplettering.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
sv: Huruvida Skicka/Ta emot också ska hämta meddelanden för frånkopplat läge.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
sv: Om aktiverat körs synkronisering av meddelanden för frånkopplad användning varje gång som Skicka/Ta emot körs. Alternativet är inaktiverat som standard.

en: Whether display delivery notification parts inline.
sv: Huruvida leveransaviseringar ska visas infogade.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
sv: Om aktiverad visas delarna message/delivery-status och message/disposition-notification automatiskt infogade.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
sv: Huruvida undvika använda färger tillhandahållna i HTML-meddelanden.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
sv: Om aktiverad, använd inte färger i HTML-meddelanden, tvinga användning av skrivbordets temafärger i stället.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
sv: Huruvida mapparnas expansionstillstånd ska bevaras vid anrop till Kopiera/Flytta till mapp.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
sv: Om aktiverad kommer dialogrutan Kopiera/Flytta till mapp bevara expansionstillståndet för mapparna i dialogrutan, annars kommer alla mapparna expanderas.

en: Whether to print attachments.
sv: Huruvida bilagor ska skrivas ut.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
sv: Om aktiverat och möjligt skrivs bilagors innehåll ut tillsammans med meddelandet.

en: Size limit for text attachments to show
sv: Storleksgräns för textbilagor att visa

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
sv: Definierar gränsen i KB för att visa textbilagor i meddelandets förhandsgranskning. Allt som är över denna gräns kommer inte kunna visas infogat i meddelandet.

en: Show Preview Toolbar
sv: Visa förhandsgranskningsfält

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
sv: Visa verktygsfält ovanför förhandsgranskningspanel i e-postvyn.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
sv: Huruvida markdown-redigeraren ska sanera inmatad text även för läget ”Markdown som vanlig text”

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
sv: Att inaktivera saneringen låter markdown-redigeraren användas som en väldigt enkel textredigerare utan att mixtra med den inmatade texten.

en: Show unread count in folder tree
sv: Visa antal olästa i mappträd

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
sv: Visa antal olästa bredvid mappnamnet i mappträdet.

en: Show insecure parts by default
sv: Visa osäkra delar som standard

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
sv: Ställ in huruvida osignerade/okrypterade delar bredvid signerade/krypterade delar ska visas efter e-post öppnas. Standard är att dölja dessa möjligen osäkra delar.

en: (Deprecated) Default forward style
sv: (Föråldrad) Standardstil för vidarebefordran

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och bör inte längre användas. Använd ”forward-style-name” i stället.

en: (Deprecated) Default reply style
sv: (Föråldrad) Standardstil för svar

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och bör inte längre användas. Använd ”reply-style-name” i stället.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
sv: (Föråldrad) Lista med anpassade rubriker och huruvida de är aktiverade.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och bör inte längre användas. Använd ”show-headers” i stället.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
sv: (Föråldrad) Läs in bilder för HTML-meddelanden över HTTP

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och bör inte längre användas. Använd ”image-loading-policy” i stället.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
sv: (Föråldrad) Frågar huruvida meddelandefönstret ska stängas när användaren vidarebefordrar eller svarar på meddelandet som visas i fönstret

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
sv: Denna nyckel blev föråldrad i version 3.10 och bör inte längre användas. Använd ”browser-close-on-reply-policy” i stället.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
sv: Fråga före sändning om bilagan ändrats på disken

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
sv: Fråga huruvida ett meddelande kan sändas med bilagor som ändrats på disk sedan de bifogades till meddelandet.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
sv: ['bilaga','bifogar','bifogat','attachment', 'bifogade']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
sv: Lista över ledtrådar som insticksmodulen för bilagepåminnelse letar efter i en meddelandetext

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
sv: Lista över ledtrådar som insticksmodulen för bilagepåminnelse letar efter i meddelandetexten.

en: Address book source
sv: Adressbokskälla

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
sv: Adressbok att använda för att lagra automatiskt synkroniserade kontakter.

en: Auto sync Pidgin contacts
sv: Synkronisera automatiskt Pidgin-kontakter

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
sv: Huruvida Pidgin-kontakter ska synkroniseras automatiskt.

en: Enable autocontacts
sv: Aktivera automatiska kontakter

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
sv: Huruvida kontakter ska automatiskt läggas till i användarens adressbok.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
sv: Huruvida fältet ”Arkivera under” ska ställas in som ”Först Sist”

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
sv: Ställ in ”Arkivera under” som ”Först Sist” i stället för ”Sist, Först”.

en: Pidgin address book source
sv: Källa för Pidgin-adressbok

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
sv: Adressbok att använda för att lagra automatiskt synkroniserade kontakter från Pidgin.

en: Pidgin check interval
sv: Kontrollintervall för Pidgin

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
sv: Kontrollintervall för synkronisering av Pidgin-kontakter.

en: Pidgin last sync MD5
sv: MD5 för senaste Pidgin-synkronisering

en: Pidgin last sync MD5.
sv: MD5 för senaste Pidgin-synkronisering.

en: Pidgin last sync time
sv: Tid för senaste Pidgin-synkronisering

en: Pidgin last sync time.
sv: Tid för senaste Pidgin-synkronisering.

en: List of Custom Headers
sv: Lista över anpassade rubriker

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
sv: Denna nyckel anger listan över anpassade rubriker som du kan lägga till i ett utgående meddelande. Formatet är att ange en rubrik och rubrikvärde är: Namn på anpassad rubrik följt av ”=” och dess värden separerade med ”;”

en: Default External Editor
sv: Extern standardredigerare

en: The default command that must be used as the editor.
sv: Standardkommandot som måste användas som redigeraren.

en: Automatically launch when a new mail is edited
sv: Starta automatiskt när ett nytt e-postmeddelande redigeras

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
sv: Starta automatiskt redigeraren när tangenten trycks ner i e-postredigeraren.

en: Insert Face picture by default
sv: Infoga ansiktsbild som standard

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
sv: Huruvida ansiktsbilder ska infogas i utgående meddelanden som standard. Bilden bör ställas in innan detta alternativ aktiveras, annars händer ingenting.

en: Delete processed
sv: Ta bort behandlade

en: Whether to delete processed iTip objects
sv: Huruvida behandlade iTip-objekt ska tas bort

en: Preserve existing reminder by default
sv: Behåll befintlig påminnelse som standard

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
sv: Huruvida alternativet för att behålla befintlig påminnelse ska vara förinställt som standard

en: Show invitation description provided by the sender
sv: Visa inbjudningsbeskrivning tillhandahållen av avsändaren

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
sv: Ställ in till true (sant) för att visa inbjudningsbeskrivning som den tillhandahållits av avsändaren, om sådan finns tillgänglig

en: Whether to attach components in mail messages
sv: Huruvida komponenter ska bifogas i e-postmeddelanden

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
sv: Bifoga komponenter i e-postmeddelanden som sammanträdesinbjudan eller svar, i stället för att spara dem som ett alternativ till meddelandetexten

en: Notify new messages for Inbox only.
sv: Avisera om nya meddelanden endast för inkorgen.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
sv: Huruvida avisering av nya meddelanden endast ska göras för Inkorgen.

en: Enable D-Bus messages.
sv: Aktivera D-Bus-meddelanden.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
sv: Genererar ett D-Bus-meddelande när nya meddelanden anländer.

en: Enable icon in notification area.
sv: Aktivera ikon i aviseringsyta.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
sv: Visa ikon för ny e-post i aviseringsytan när nya meddelanden anländer.

en: Popup message together with the icon.
sv: Visa popupmeddelande tillsammans med ikonen.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
sv: Huruvida meddelande ska visas över ikonen när nya meddelanden anländer.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
sv: Aktivera ljudaviseringar när nya meddelanden anländer.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
sv: Huruvida ett ljud av någon form ska spelas upp när nya meddelanden anländer. Om ”false” (falskt), kommer nycklarna ”notify-sound-beep”, ”notify-sound-file”, ”notify-sound-play-file” och ”notify-sound-use-theme” att inte användas.

en: Whether to emit a beep.
sv: Huruvida ett pip ska spelas upp.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
sv: Huruvida ett pip ska spelas upp när nya meddelanden anländer.

en: Sound filename to be played.
sv: Filnamn för ljudfil att spela upp.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
sv: Ljudfil att spela upp när nya meddelanden anländer, om ”notify-sound-play-file” är ”true” (sant).

en: Whether to play a sound file.
sv: Huruvida en ljudfil ska spelas upp.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
sv: Huruvida en ljudfil ska spelas upp när nya meddelanden anländer. Namnet på ljudfilen anges av nyckeln ”notify-sound-file”.

en: Use sound theme
sv: Använd ljudtema

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
sv: Spela upp temaljud när nya meddelanden anländer, om inte i pipläge.

en: Do not notify for these accounts
sv: Avisera inte för dessa konton

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
sv: Innehåller UID:n för konton för vilka aviseringarna ska undvikas.

en: Mode to use when displaying mails
sv: Läge att använda för visning av e-post

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
sv: Läget att använda för att visa e-post. ”normal” gör att Evolution väljer den bästa delen att visa, ”prefer_plain” gör att textdelen används om den finns, ”prefer_source” gör att textdelen används om den finns, annars visas HTML-källkoden, samt ”only_plain” tvingar Evolution att endast visa vanlig text

en: Whether to show suppressed HTML output
sv: Huruvida undertryckt HTML-utmatning ska visas

en: List of Destinations for publishing
sv: Lista av mål för publicering

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
sv: Denna nyckel specificerar listan med destinationer där kalendrar skall publiceras. Varje värde specificerar en XML med konfiguration för att publicera till en destination.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
sv: Lista över tilldelningar för mottagare och adressen som ska användas med den

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
sv: Listan är på formatet 'mottagare&lt;tabb&gt;avsändare', där mottagaren kan vara bara en del av adressen, och avsändaren är en fullständig e-postadress, vilken exakt ska matcha Från-adressen.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
sv: Lista över tilldelningar för ett konto, vilka mottagare det accepterar

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
sv: Lista över nyckelord/värdepar för insticksmodulen Mallar att ersätta i meddelandetexten.

en: Skip development warning dialog
sv: Hoppa över varningsdialogen för utveckling

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
sv: Huruvida varningsdialogen i utvecklingsversioner av Evolution hoppas över.

en: Initial attachment view
sv: Initial bilagevy

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
sv: Initial vy för bilageradswidgetar. ”0” är ikonvy, ”1” är listvy.

en: Initial file chooser folder
sv: Initial mapp för filväljare

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
sv: Initial mapp för GtkFileChooser-dialoger.

en: Compression format used by autoar
sv: Komprimeringsformat som används av autoar

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
sv: Komprimeringsformat som används när bifogade kataloger komprimeras med autoar.

en: Compression filter used by autoar
sv: Komprimeringsfilter som används av autoar

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
sv: Komprimeringsfilter som används när bifogade kataloger komprimeras med autoar.

en: Start in offline mode
sv: Starta i frånkopplat läge

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
sv: Huruvida Evolution kommer att starta i frånkopplat läge i stället för anslutet läge.

en: Offline folder paths
sv: Sökvägar för frånkopplade mappar

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
sv: Lista med sökvägar till de mappar som ska synkroniseras till disk för frånkopplad användning.

en: Enable express mode
sv: Aktivera expressläge

en: Flag that enables a much simplified user interface.
sv: Flagga som aktiverar ett mycket enklare användargränssnitt.

en: List of button names to hide in the window switcher
sv: Lista över knappnamn som ska gömmas i fönsterväxlaren

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
sv: Giltiga värden är ”mail”, ”addressbook”, ”calendar”, ”tasks” och ”memos”. Att ändra detta kräver en omstart av programmet.

en: Window buttons are visible
sv: Fönsterknapparna är synliga

en: Whether the window buttons should be visible.
sv: Huruvida fönsterknapparna ska vara synliga.

en: Window button style
sv: Stil på fönsterknappar

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
sv: Stilen på fönsterknapparna. Kan vara ”text”, ”icons” (ikoner), ”both” (både och), ”toolbar” (verktygsfält). Om ”toolbar” är angivet kommer stilen på knapparna att avgöras utifrån verktygsfältsinställningen i GNOME.

en: Menubar is visible
sv: Menyraden är synlig

en: Whether the menubar should be visible.
sv: Huruvida menyraden ska vara synlig.

en: Toolbar is visible
sv: Verktygsfältet är synligt

en: Whether the toolbar should be visible.
sv: Huruvida verktygsfältet ska vara synligt.

en: Sidebar is visible
sv: Sidopanelen är synlig

en: Whether the sidebar should be visible.
sv: Huruvida sidopanelen ska vara synlig.

en: Statusbar is visible
sv: Statusraden är synlig

en: Whether the status bar should be visible.
sv: Huruvida statusraden ska vara synlig.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
sv: Id eller alias för den komponent som ska visas som standard vid uppstart.

en: Default sidebar width
sv: Standardbredd på sidopanel

en: The default width for the sidebar, in pixels.
sv: Standardbredd för sidopanelen, i bildpunkter.

en: Enable special WebKit developer features
sv: Aktivera speciella utvecklingsfunktioner för WebKit

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
sv: Ändringar av detta alternativ kräver att Evolution startas om.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
sv: Den sista filändelsen som användes vid säkerhetskopiering av Evolution-data.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
sv: Den kan vara antingen ”.gz” eller ”.xz” och påverkar vilken filändelse som kommer att vara förvald i filväljaren.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
sv: Prefix för den URI som ska användas för att söka på webben med markerad text.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
sv: Prefixet för en URL att använda för sökningar på webben. Den faktiska textmarkeringen förses med kontrollsekvenser och läggs till denna sträng. URI:n måste börja med https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
sv: Minsta typsnittsstorlek att användas av WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
sv: Den minimala typsnittsstorleken i bildpunkter för att visa text i WebKitGTK. Denna inställning styr den absolut minsta storleken. Andra värden än 0 kan potentiellt förstöra sidlayouter. Negativa värden behandlas som 0.

en: Set of additional illegal characters in the filename
sv: Uppsättning av ytterligare otillåtna tecken i filnamnet

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
sv: När filnamn genereras från anpassade strängar ersätts vissa ej utskrivbara eller reserverade tecken med understreck. Här är en uppsättning av ytterligare tecken att ersätta.

en: Override toolbar icon size
sv: Åsidosätt ikonstorlek för verktygsfält

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
sv: Styr ikonstorleken för verktygsfält. Värdet ”default” låter systemet/koden avgöra vad som är den bästa ikonstorleken för verktygsfältet. Att ändra alternativet kräver en omstart av programmet.

en: Whether to use header bar in the application
sv: Huruvida en rubrikrad ska användas i programmet

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
sv: Lägger när aktiverat till knappar till rubrikraden. Detta gäller även dialogrutor. Att ändra alternativet kräver en omstart av programmet.

en: Whether the markdown editor show have live preview
sv: Huruvida markdown-redigeraren visar en direkt förhandsgranskning

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
sv: När aktiverad visar markdown-redigeraren en förhandsgranskning bredvid redigeringstexten och uppdaterar den medan användaren skriver.

en: Whether to prefer symbolic icons
sv: Huruvida symboliska ikoner ska föredras

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
sv: Styr huruvida programmet ska föredra symboliska ikoner eller inte. Värdet ”auto” upptäcker huruvida ikontemat använder symboliska ikoner. Observera att de symboliska ikonerna inte kan användas när ikontemat inte tillhandahåller dem. På samma sätt kan färgikonerna inte användas om de inte är tillgängliga.

en: Use only local spam tests.
sv: Använd endast lokala skräpposttest.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
sv: Använd endast de lokala skräpposttesten (ingen DNS).

en: Full path command to run spamassassin
sv: Fullständig sökväg till kommando för att köra spamassassin

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
sv: Fullständig sökväg till ett spamassassin-kommando. Om ej inställt kommer en sökväg från kompileringen att användas, vanligen /usr/bin/spamassassin. Kommandot får inte innehålla några andra argument.

en: Full path command to run sa-learn
sv: Fullständig sökväg till kommando för att köra sa-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
sv: Fullständig sökväg till ett sa-learn-kommando. Om ej inställt kommer en sökväg från kompileringen att användas, vanligen /usr/bin/sa-learn. Kommandot får inte innehålla några andra argument.

en: Whether the text-highlight module is enabled
sv: Huruvida modulen för textmarkering är aktiverad

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
sv: Temanamn att använda, standardvärde är ”bclear”

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
sv: Använd ”highlight --list-scripts=themes” för att erhålla listan över installerade teman och sedan värdet till ett av dem. Ändringen kräver endast omformatering av meddelandedelen för att börja gälla, som med högerklick→Formatera som→…

en: Manage your email, contacts and schedule
sv: Hantera din e-post, kontakter och schema

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
sv: Evolution är ett program som hanterar personlig information, med funktionalitet såsom E-post, Kalender och Adressbok.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
sv: Evolution stöder ett stort antal dataformat av industristandard och nätverksprotokoll för informationsutbyte, med en tonvikt på att uppfylla standarder och säkerhet. Evolution kan också enkelt användas med Microsoft Exchange genom användning av tillägget ”Exchange Web Services” (EWS).

en: Mail – Classic View
sv: E-post – Klassisk vy

en: Mail – Vertical View
sv: E-post – Vertikal vy

en: Mail Composer
sv: E-postredigerare

en: Calendar
sv: Kalender

en: Contacts
sv: Kontakter

en: The Evolution Team
sv: Evolution-teamet

en: Groupware Suite
sv: Grupprogramvarusvit

en: Evolution Mail and Calendar
sv: Evolutions e-post och kalender

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
sv: epost;e-post;kalender;kontakt;adressbok;uppgifter;mail;email;todo;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Compose a Message
sv: Skriv ett meddelande

en: Mail
sv: E-post

en: Memos
sv: Memon

en: Tasks
sv: Uppgifter

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
sv: Välj e-postkomponent

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
sv: Välj kontaktkomponent

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
sv: Välj kalenderkomponent

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
sv: Välj uppgiftskomponent

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
sv: Välj memokomponent

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
sv: Skapa ett nytt objekt i aktuell komponent

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
sv: Växla fokus mellan paneler

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
sv: Öppna användarguiden för Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
sv: Töm sökfält

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
sv: Flytta e-postmeddelanden eller kontakter till mapp

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
sv: Kopiera e-postmeddelanden eller kontakter till mapp

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
sv: Öppna nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Close window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
sv: Avsluta Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
sv: E-post

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
sv: Skapa ett nytt meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
sv: Skicka och ta emot meddelanden

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
sv: Tillämpa filter på markering

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
sv: Öppna markering i nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
sv: Gå till mapp

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
sv: Markera markerade meddelanden som lästa

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
sv: Markera markerade meddelanden som olästa

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
sv: Hoppa till nästa olästa meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
sv: Hoppa till föregående olästa meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
sv: Vidarebefordra markerade meddelanden

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
sv: Svara till avsändare

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
sv: Svara till lista

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
sv: Svara alla mottagare

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
sv: Rulla uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
sv: Rulla nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
sv: Kalender

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
sv: Skapa ett nytt möte

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
sv: Skapa ett nytt sammanträde

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
sv: Skapa ett nytt memo

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
sv: Gå till i dag

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
sv: Gå till datum

[ctx: shortcut window]
en: Day View
sv: Dagsvy

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
sv: Arbetsveckovy

[ctx: shortcut window]
en: Week View
sv: Veckovy

[ctx: shortcut window]
en: Month View
sv: Månadsvy

[ctx: shortcut window]
en: List View
sv: Listvy

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
sv: Kontakter

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
sv: Skapa en ny kontakt

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
sv: Skapa en ny kontaktlista

en: _Address Cards
sv: _Adresskort

en: _List View
sv: _Listvy

en: By _Company
sv: Efter företa_g

en: _Day View
sv: _Dagsvy

en: _Work Week View
sv: _Arbetsveckovy

en: W_eek View
sv: V_eckovy

en: _Month View
sv: _Månadsvy

en: _Year View
sv: Å_rsvy

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: As _Sent Folder
sv: Som _skickatmapp

en: By Su_bject
sv: Efter _ämne

en: By Se_nder
sv: Efter a_vsändare

en: By S_tatus
sv: Efter s_tatus

en: By _Follow Up Flag
sv: Efter _uppföljningsflagga

en: For _Wide View
sv: Efter _bred vy

en: As Sent Folder for Wi_de View
sv: Som skickatmapp för bre_d vy

en: _Memos
sv: _Memon

en: _Tasks
sv: _Uppgifter

en: With _Due Date
sv: Med _förfallodatum

en: With _Status
sv: Med _status

en: This address book could not be opened.
sv: Denna adressbok kunde inte öppnas.

en: Failed to communicate with LDAP server.
sv: Misslyckades med att kommunicera med LDAP-server.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
sv: Denna adressboksserver har inga föreslagna sökbaser.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
sv: Denna server stöder inte LDAPv3-schemainformation.

en: Could not get schema information for LDAP server.
sv: Kunde inte hämta schemainformation för LDAP-servern.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
sv: LDAP-servern svarade inte med giltig schemainformation.

en: Could not remove address book.
sv: Kunde inte ta bort adressboken.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort adressboken ”{0}”?

en: This address book will be removed permanently.
sv: Denna adressbok kommer att tas bort permanent.

en: Do _Not Delete
sv: Ta inte _bort

en: Delete remote address book “{0}”?
sv: Ta bort fjärradressboken ”{0}”?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att ta bort din adressbok ”{0}” permanent från servern. Är du säker att du vill fortsätta?

en: _Delete From Server
sv: _Ta bort från server

en: Category editor not available.
sv: Kategoriredigeraren är inte tillgänglig.

en: Unable to open address book “{0}”
sv: Kan inte öppna adressbok ”{0}”

en: Unable to perform search.
sv: Kan inte genomföra sökning.

en: Failed to refresh address book “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera adressboken ”{0}”

en: Would you like to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
sv: Du har ändrat denna kontakt. Vill du spara dessa ändringar?

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: Cannot move contact.
sv: Kan inte flytta kontakt.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
sv: Du försöker flytta en kontakt från en adressbok till en annan men den kan inte flyttas från källan. Vill du spara en kopia i stället?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
sv: Den bild som du har valt är stor. Vill du ändra storleken på den och lagra den?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
sv: Förväntad bildstorlek är upp till 96 x 96 bildpunkter.

en: _Resize
sv: _Ändra storlek

en: _Use as it is
sv: _Använd som det är

en: _Do not save
sv: _Spara inte

en: Unable to save {0}.
sv: Kan inte spara {0}.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
sv: Fel vid sparande av {0} till {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
sv: Adressen ”{0}” finns redan.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
sv: Det finns redan en kontakt med denna adress. Vill du ändå lägga till ett nytt kort med samma adress?

en: _Add
sv: _Lägg till

en: Some addresses already exist in this contact list.
sv: Några adresser finns redan i denna kontaktlista.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
sv: Du försöker att lägga till adresser som redan är en del av denna lista. Vill du lägga till dem ändå?

en: Skip duplicates
sv: Hoppa över dubbletter

en: Add with duplicates
sv: Lägg till med dubbletter

en: List “{0}” is already in this contact list.
sv: Listan ”{0}” finns redan i denna kontaktlista.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
sv: En kontaktlista med namnet ”{0}” finns redan i denna kontaktlista. Vill du lägga till den ändå?

en: Failed to delete contact
sv: Misslyckades med att ta bort kontakt

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
sv: Du har inte behörighet att ta bort kontakter i den här adressboken.

en: Cannot add new contact
sv: Kan inte lägga till ny kontakt

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
sv: ”{0}” är en skrivskyddad adressbok och kan inte ändras. Välj en annan adressbok från sidopanelen i Kontakter-vyn.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
sv: Kan inte spara en kontakt, adressboken håller fortfarande på att öppnas

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
sv: Kan inte spara en kontakt till adressboken ”{0}”, då den fortfarande håller på att öppnas. Vänta antingen tills den har öppnats, eller välj en annan adressbok.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
sv: Något gick gått fel då kontakten visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då kontakten visades. Du kan försöka igen genom att växla till en annan kontakt och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Failed to refresh list of account address books
sv: Misslyckades med att uppdatera listan över adressböcker för konto

en: Do you want to unset contact image?
sv: Vill du sluta använda kontaktbilden?

en: Do _Not Unset
sv: Sluta i_nte använda

en: _Unset
sv: Sl_uta använda

en: Contact already exists in the address book.
sv: Kontakten finns redan i adressboken.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
sv: Kontakten ”{0}” finns redan i adressboken ”{1}”. Vill du lägga till en kopia av den i stället?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Add Copy
sv: _Lägg till kopia

en: Show Telephone
sv: Visa telefon

en: Show SIP Address
sv: Visa SIP-adress

en: Show Instant Messaging
sv: Visa snabbmeddelanden

en: Show Web Addresses
sv: Visa webbadresser

en: Show Job section
sv: Visa jobbdel

en: Show Miscellaneous
sv: Visa diverse

en: Show Home Mailing Address
sv: Visa postadress hem

en: Show Work Mailing Address
sv: Visa postadress arbete

en: Show Other Mailing Address
sv: Visa annan postadress

en: Show Notes
sv: Visa anteckningar

en: Show Certificates
sv: Visa certifikat

en: Options
sv: Alternativ

en: _Save
sv: _Spara

en: Image
sv: Bild

en: Nic_kname:
sv: Sme_knamn:

en: _File under:
sv: _Arkivera under:

en: _Where:
sv: _Var:

en: Ca_tegories...
sv: Ka_tegorier…

en: Full _Name...
sv: Fullständigt _namn…

en: Email
sv: E-post

en: _Wants to receive HTML mail
sv: _Vill få HTML-post

en: Telephone
sv: Telefon

en: SIP Address
sv: SIP-adress

en: Instant Messaging
sv: Snabbmeddelanden

en: Contact
sv: Kontakt

en: _Home Page:
sv: _Webbsida:

en: _Calendar:
sv: _Kalender:

en: _Free/Busy:
sv: _Ledig/Upptagen:

en: _Video Chat:
sv: _Videochatt:

en: Home Page:
sv: Webbsida:

en: Calendar:
sv: Kalender:

en: Free/Busy:
sv: Ledig/Upptagen:

en: Video Chat:
sv: Videochatt:

en: _Blog:
sv: _Blogg:

note: Translators: an accessibility name
en: Blog:
sv: Blogg:

en: Web Addresses
sv: Webbadresser

en: _Profession:
sv: _Yrke:

[ctx: Job]
en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Company:
sv: _Företag:

en: _Department:
sv: _Avdelning:

en: _Office:
sv: _Kontor:

en: _Assistant:
sv: _Assistent:

en: Job
sv: Jobb

en: _Spouse:
sv: _Partner:

en: _Birthday:
sv: _Födelsedag:

en: _Anniversary:
sv: _Jubileum:

en: Anniversary
sv: Jubileum

en: Birthday
sv: Födelsedag

note: Other options
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: _City:
sv: Sta_d:

en: _Zip/Postal Code:
sv: _Postnummer:

en: _State/Province:
sv: Del_stat/Län:

en: _Country:
sv: _Land:

en: _PO Box:
sv: _Postbox:

en: _Address:
sv: _Adress:

en: Home
sv: Hem

en: Work
sv: Arbete

en: Other
sv: Annat

en: Mailing Address
sv: Postadress

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Add _PGP
sv: Lägg till _PGP

en: Add _X.509
sv: Lägg till _X.509

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Load P_GP
sv: Läs in P_GP

en: _Load X.509
sv: _Läs in X.509

en: Certificates
sv: Certifikat

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo
sv: Ångra

en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo
sv: Gör om

en: Error adding contact
sv: Fel vid tillägg av kontakt

en: Error modifying contact
sv: Fel vid ändring av kontakt

en: Error removing contact
sv: Fel vid borttagning av kontakt

en: Contact Editor
sv: Kontaktredigerare

en: Contact Editor — %s
sv: Kontaktredigerare — %s

en: X.509 certificates
sv: X.509-certifikat

en: PGP keys
sv: PGP-nycklar

en: All files
sv: Alla filer

en: Open PGP key
sv: Öppna PGP-nyckel

en: Open X.509 certificate
sv: Öppna X.509-certifikat

en: _Open
sv: _Öppna

en: Chosen file is not a local file.
sv: Den valda filen är inte en lokal fil.

en: Failed to load certificate: %s
sv: Misslyckades med att läsa in certifikatet: %s

en: Save PGP key
sv: Spara PGP-nyckel

en: Save X.509 certificate
sv: Spara X.509-certifikat

en: Failed to save certificate: %s
sv: Misslyckades med att spara certifikatet: %s

en: Please select an image for this contact
sv: Välj en bild för denna kontakt

en: _No image
sv: _Ingen bild

en: The contact data is invalid:
sv: Data för kontakten är ogiltiga:

en: “%s” has an invalid format
sv: ”%s” har ett ogiltigt format

en: “%s” cannot be a future date
sv: ”%s” får inte vara ett datum i framtiden

en: %s“%s” has an invalid format
sv: %s”%s” har ett ogiltigt format

en: %s“%s” is empty
sv: %s”%s” är tom

en: Invalid contact.
sv: Ogiltig kontakt.

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Failed to find contact
sv: Misslyckades med att hitta kontakt

en: Contact Quick-Add
sv: Snabbinläggning av kontakt

en: _Edit Full
sv: F_ullständig redigering

en: _Full name
sv: _Fullständigt namn

en: E_mail
sv: E-_post

en: _Select Address Book
sv: _Välj adressbok

en: Failed to parse vCard data
sv: Misslyckades med att tolka vCard-data

en: Mr.
sv: Herr

en: Mrs.
sv: Fru

en: Ms.
sv: Fröken

en: Miss
sv: Fröken

en: Esq.
sv: Herr

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: _First:
sv: _Förnamn:

[ctx: FullName]
en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Middle:
sv: _Andranamn:

en: _Last:
sv: _Efternamn:

en: Contact List Editor
sv: Kontaktlisteredigerare

en: _List name:
sv: _Listnamn:

en: Members
sv: Medlemmar

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
sv: _Ange en e-postadress eller dra en kontakt till listan nedan:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
sv: _Dölj adresser när e-post skickas till denna lista

en: Add an email to the List
sv: Lägg till e-post till listan

en: Remove an email address from the List
sv: Ta bort e-postadresser från listan

en: _Select...
sv: _Välj…

en: Insert email addresses from Address Book
sv: Infoga e-postadresser från adressboken

en: _Top
sv: _Överst

en: _Up
sv: _Upp

en: _Down
sv: _Ner

en: _Bottom
sv: _Underst

en: Contact List Members
sv: Medlemmar i kontaktlista

en: _Members
sv: _Medlemmar

en: Error adding list
sv: Fel vid tillägg av lista

en: Error modifying list
sv: Fel vid ändring av lista

en: Error removing list
sv: Fel vid borttagning av lista

en: Name
sv: Namn

en: contains
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: Phone
sv: Telefon

en: Category
sv: Kategori

en: Expression
sv: Uttryck

en: Name contains
sv: Namn innehåller

en: Email begins with
sv: E-postadress börjar med

en: Email contains
sv: E-post innehåller

en: Phone contains
sv: Telefon innehåller

en: Any field contains
sv: Något fält innehåller

en: evolution address book
sv: evolution-adressbok

en: Copy _Email Address
sv: Kopiera _e-postadress

en: Copy the email address to the clipboard
sv: Kopiera e-postadressen till urklipp

en: _Send New Message To…
sv: _Skicka nytt meddelande till…

en: Send a mail message to this address
sv: Skicka ett e-postmeddelande till denna adress

en: Click to mail %s
sv: Klicka för att skicka e-post till %s

en: Click to open map for %s
sv: Klicka för att öppna karta för %s

en: Open map
sv: Öppna karta

en: List Members:
sv: Listmedlemmar:

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Categories
sv: Kategorier

en: Company
sv: Företag

en: Department
sv: Avdelning

en: Office
sv: Kontor

en: Profession
sv: Yrke

en: Assistant
sv: Sekreterare

en: Video Chat
sv: Videochatt

en: Free/Busy
sv: Ledig/Upptagen

en: Address
sv: Adress

en: Home Page
sv: Webbsida

en: Web Log
sv: Webblogg

en: Spouse
sv: Partner

en: Personal
sv: Personligt

en: Note
sv: Notering

en: List Members
sv: Listmedlemmar

en: Job Title
sv: Jobbtitel

en: Home page
sv: Webbsida

en: Blog
sv: Webblogg

en: Unnamed
sv: Namnlös

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Merge Contact
sv: Sammanfoga kontakt

en: _Merge
sv: Samman_foga

en: Duplicate Contact Detected
sv: Dubblett av kontakten upptäckt

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
sv: Namnet eller e-postadressen för den här kontakten finns redan
    i mappen. Vill du spara ändringarna ändå?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
sv: Denna kontakts namn eller e-postadress finns redan i den
    här mappen. Vill du lägga till den ändå?

en: Changed Contact:
sv: Ändrad kontakt:

en: New Contact:
sv: Ny kontakt:

en: Conflicting Contact:
sv: Kontakt i konflikt:

en: Old Contact:
sv: Gammal kontakt:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
sv: Adressboken kunde inte öppnas. Detta betyder antingen att denna bok inte är markerad för frånkopplad användning eller att den ännu inte är hämtad för frånkopplad användning. Läs in adressboken en gång i anslutet läge för att hämta dess innehåll.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
sv: Adressboken kunde inte öppnas. Kontrollera att sökvägen %s finns och att behörighet att komma åt den finns.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
sv: Denna version av Evolution har inte LDAP-stöd inkompilerat. För att använda LDAP i Evolution måste ett Evolution-paket installeras som har LDAP-stöd aktiverat.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
sv: Adressboken kunde inte öppnas. Detta betyder antingen att du har angett en felaktig URI eller att servern inte går att komma åt.

en: Detailed error message:
sv: Detaljerat felmeddelande:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
sv: Fler kort matchade denna fråga än vad servern är konfigurerad
    att returnera eller att Evolution är konfigurerat till att visa.
    Gör din sökning mer specifik eller öka resultatgränsen i
    katalogserverinställningarna för denna adressbok.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
sv: Tiden för att köra denna fråga överskred servergränsen eller den gräns
    som konfigurerats för denna adressbok. Gör din sökning mer
    specifik eller öka resultatgränsen i katalogserverinställningarna
    för denna adressbok.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
sv: Bakänden för denna adressbok kunde inte tolka denna fråga. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
sv: Bakänden för denna adressbok vägrade att genomföra denna fråga. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
sv: Denna fråga färdigställdes inte korrekt. %s

note: This is a filename. Translators take note.
en: card.vcf
sv: kort.vcf

en: Select Address Book
sv: Välj adressbok

en: list
sv: lista

en: Move contact to
sv: Flytta kontakt till

en: Copy contact to
sv: Kopiera kontakt till

en: Move contacts to
sv: Flytta kontakter till

en: Copy contacts to
sv: Kopiera kontakter till

en: Error getting book view
sv: Fel vid hämtande av bokvy

en: Search Interrupted
sv: Sökning avbröts

en: Error modifying card
sv: Fel vid ändring av kort

en: No contacts
sv: Inga kontakter

en: %u contact | %u contacts
sv[0]: %u kontakt
sv[1]: %u kontakter

en: Cut selected contacts to the clipboard
sv: Klipp ut markerade kontakter till urklipp

en: Copy selected contacts to the clipboard
sv: Kopiera markerade kontakter till urklipp

en: Paste contacts from the clipboard
sv: Klistra in kontakter från urklipp

en: Delete selected contacts
sv: Ta bort markerade kontakter

en: Select all visible contacts
sv: Markera alla synliga kontakter

en: Searching for the Contacts…
sv: Söker efter kontakterna…

en: Failed to get contacts with unknown error
sv: Misslyckades med att hämta kontakter med okänt fel

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa kontaktlistor?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna kontaktlista?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna kontaktlista (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa kontakter?

en: Are you sure you want to delete this contact?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna kontakt?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontakten (%s)?

en: _Delete
sv: _Ta bort

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
sv[0]: Öppna %d kontakter kommer även att öppna %d nya fönster.
    Vill du verkligen visa alla dessa kontakter?
sv[1]: Öppna %d kontakter kommer även att öppna %d nya fönster.
    Vill du verkligen visa alla dessa kontakter?

en: _Don’t Display
sv: Visa _inte

en: Display _All Contacts
sv: Visa _alla kontakter

en: File As
sv: Arkivera som

en: Given Name
sv: Förnamn

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Email 2
sv: E-post 2

en: Email 3
sv: E-post 3

en: Assistant Phone
sv: Sekreterartelefon

en: Business Phone
sv: Företagstelefon

en: Business Phone 2
sv: Företagstelefon 2

en: Business Fax
sv: Företagsfax

en: Callback Phone
sv: Tillbakaringningstelefon

en: Car Phone
sv: Biltelefon

en: Company Phone
sv: Företagets telefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Home Phone 2
sv: Hemtelefon 2

en: Home Fax
sv: Fax hem

en: ISDN Phone
sv: ISDN-telefon

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Other Phone
sv: Annan telefon

en: Other Fax
sv: Annan fax

en: Pager
sv: Personsökare

en: Primary Phone
sv: Primär telefon

en: Unit
sv: Enhet

en: Title
sv: Titel

en: Role
sv: Roll

en: Web Site
sv: Webbplats

en: Journal
sv: Dagbok

en: Home Address Street
sv: Gata för hemadress

en: Home Address Extended
sv: Utökad hemadress

en: Home Address PO Box
sv: Postbox för hemadress

en: Home Address City
sv: Stad för hemadress

en: Home Address Zip/Postal code
sv: Postnummer för hemadress

en: Home Address State/Province
sv: Delstat/Län för hemadress

en: Home Address Country
sv: Land för hemadress

en: Work Address Street
sv: Gata för jobbadress

en: Work Address Extended
sv: Utökad jobadress

en: Work Address PO Box
sv: Postbox för jobbadress

en: Work Address City
sv: Stad för jobbadress

en: Work Address Zip/Postal code
sv: Postnummer för jobbadress

en: Work Address State/Province
sv: Delstat/Län för jobbadress

en: Work Address Country
sv: Land för jobbadress

en: Other Address Street
sv: Gata för annan adress

en: Other Address Extended
sv: Utökad annan adress

en: Other Address PO Box
sv: Postbox för annan adress

en: Other Address City
sv: Stad för annan adress

en: Other Address Zip/Postal code
sv: Postnummer för annan adress

en: Other Address State/Province
sv: Delstat/län för annan adress

en: Other Address Country
sv: Land för annan adress

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
sv: Sök efter kontakten
    
    eller dubbelklicka här för att skapa en ny kontakt.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
sv: Det finns inga objekt att visa i denna vy.
    
    Dubbelklicka här för att skapa en ny kontakt.

en: Search for the Contact.
sv: Sök efter kontakten.

en: There are no items to show in this view.
sv: Det finns inga objekt att visa i denna vy.

en: Contacts Map
sv: Kontaktkarta

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
sv: Zooma _in

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

note: Search button
en: _Find
sv: _Sök

en: Importing…
sv: Importerar…

en: Can’t open .csv file
sv: Kan inte öppna .csv-fil

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
sv: Outlook-kontakter CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
sv: Outlook-kontakter CSV och Tab-importör

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
sv: Mozilla-kontakter CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
sv: Mozilla-kontakter CSV och Tab-importör

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
sv: Evolution-kontakter CSV eller Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
sv: Evolution-kontakter CSV och Tab-importör

en: Can’t open .ldif file
sv: Kan inte öppna .ldif-fil

en: Evolution LDIF importer
sv: Evolutions LDIF-importör

en: Evolution vCard Importer
sv: Evolutions vCard-importör

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
sv: Sida %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
sv: E-post arbete

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
sv: E-post hem

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
sv: Annan e-post

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
sv: SIP arbete

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
sv: SIP hem

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
sv: Annan SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
sv: E-post

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an IM address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels. * IM=Instant Messaging
en: IM
sv: Snabbmeddelande

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
sv: Telefon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
sv: Vill du skicka ett avbokningsmeddelande till alla deltagare?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
sv: Om du inte skickar ett avbokningsmeddelande kan det hända att de andra deltagarna inte vet om att sammanträdet är avbokat.

en: Do _not Send
sv: Skicka i_nte

en: _Send Notice
sv: _Skicka meddelande

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
sv: Vill du skicka ett borttagningsmeddelande till organisatören?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
sv: Om du inte skickar ett borttagningsmeddelande kanske inte organisatören vet om att sammanträdet är borttaget.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta sammanträde?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
sv: All information om detta sammanträde kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
sv: Om du inte skickar ett avbokningsmeddelande kan det hända att de andra deltagarna inte vet om att uppgiften är borttagen.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
sv: Om du inte skickar ett borttagningsmeddelande kanske inte organisatören vet om att uppgiften är borttagen.

en: Are you sure you want to delete this task?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna uppgift?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
sv: All information om denna uppgift kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
sv: Vill du skicka ett avbokningsmeddelande för detta memo?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
sv: Om du inte skickar ett avbokningsmeddelande kan det hända att de andra deltagarna inte vet om att memot är borttaget.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
sv: Vill du skicka ett borttagningsmeddelande för detta memo?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
sv: Om du inte skickar ett borttagningsmeddelande kanske inte organisatören vet om att memot är borttaget.

en: Are you sure you want to delete this memo?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta memo?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
sv: All information om detta memo kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort sammanträdet med namnet ”{0}”?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort mötet med namnet ”{0}”?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
sv: All information om detta möte kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta möte?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
sv: Är du säker på att du vill ta bort uppgiften ”{0}”?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort memot ”{0}”?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
sv: All information i detta memo kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa {0} möten?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
sv: All information om dessa möten kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa {0} uppgifter?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
sv: All information om dessa uppgifter kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dessa {0} memon?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
sv: All information i dessa memon kommer att tas bort och kan inte återställas.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
sv: Vill du spara dina ändringar i detta sammanträde?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
sv: Du har ändrat detta sammanträde men inte sparat det än.

en: _Save Changes
sv: _Spara ändringar

en: _Discard Changes
sv: Förkasta _ändringar

en: Would you like to save your changes to this appointment?
sv: Vill du spara dina ändringar i detta möte?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
sv: Du har gjort ändringar i detta möte, men inte sparat dem än.

en: Would you like to save your changes to this task?
sv: Vill du spara dina ändringar i denna uppgift?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
sv: Du har gjort ändringar i denna uppgift, men inte sparat dem än.

en: Would you like to save your changes to this memo?
sv: Vill du spara dina ändringar i detta memo?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
sv: Du har gjort ändringar i detta memo, men inte sparat dem än.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
sv: Vill du skicka ut sammanträdesinbjudningar till deltagarna?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
sv: E-postinbjudningar kommer att skickas ut till alla deltagare och möjliggöra för dem att svara.

en: _Send
sv: _Skicka

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
sv: Vill du skicka uppdaterad sammanträdesinformation till deltagarna?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
sv: Att skicka uppdaterad information möjliggör för andra deltagare att hålla sina kalendrar uppdaterade.

en: Would you like to send this task to participants?
sv: Vill du skicka denna uppgift till deltagarna?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
sv: E-posta inbjudningar till alla deltagare och låt dem acceptera denna uppgift.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
sv: Hämtning pågår. Vill du spara uppgiften?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
sv: Det finns några bilagor som hämtas. Att spara uppgiften kommer att göra att uppgiften sparas utan dessa kvarvarande bilagor.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
sv: Hämtning pågår. Vill du spara mötet?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
sv: Det finns några bilagor som hämtas. Att spara mötet kommer att göra att mötet sparas utan dessa kvarvarande bilagor.

en: Would you like to send updated task information to participants?
sv: Vill du skicka uppdaterad uppgiftsinformation till deltagarna?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
sv: Att skicka uppdaterad information möjliggör för andra deltagare att hålla sina uppgiftslistor uppdaterade.

en: Would you like to send this memo to participants?
sv: Vill du skicka detta memo till deltagarna?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
sv: E-posta inbjudningar till alla deltagare och låt dem acceptera detta memo.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
sv: Vill du skicka uppdaterad memoinformation till deltagarna?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
sv: Att skicka uppdaterad information möjliggör för andra deltagare att hålla sina memolistor uppdaterade.

en: Editor could not be loaded.
sv: Redigerare kunde inte läsas in.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kalendern ”{0}”?

en: This calendar will be removed permanently.
sv: Denna kalender kommer att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort uppgiftslistan ”{0}”?

en: This task list will be removed permanently.
sv: Denna uppgiftslista kommer att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort memolistan ”{0}”?

en: This memo list will be removed permanently.
sv: Denna memolista kommer att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fjärrkalendern ”{0}”?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att permanent ta bort kalendern ”{0}” från servern. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fjärruppgiftslistan ”{0}”?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att permanent ta bort uppgiftslistan ”{0}” från servern. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fjärrmemolistan ”{0}”?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att permanent ta bort memolistan ”{0}” från servern. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
sv: Är du säker på att du vill spara mötet utan en sammanfattning?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
sv: Lägg till en meningsfull sammanfattning till ditt möte gör att dina mottagare får en ledtråd om vad ditt möte handlar om.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
sv: Är du säker på att du vill spara uppgiften utan en sammanfattning?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
sv: Lägg till en meningsfull sammanfattning till din uppgift gör att du förstår vad uppgiften handlar om.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
sv: Är du säker på att du vill spara memot utan en sammanfattning?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
sv: Fel vid inläsning av kalendern ”{0}”

en: The calendar is not marked for offline usage.
sv: Kalendern är inte markerad för frånkopplad användning.

en: Cannot save event
sv: Kan inte spara evenemang

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
sv: ”{0}” är en skrivskyddad kalender och kan inte ändras. Välj en annan kalender som kan ta emot möten.

en: Cannot save task
sv: Kan inte spara uppgift

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
sv: ”{0}” saknar stöd för tilldelade uppgifter. Välj en annan uppgiftslista.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
sv: Fel vid inläsning av uppgiftslista ”{0}”

en: The task list is not marked for offline usage.
sv: Uppgiftslistan är inte markerad för frånkopplad användning.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
sv: Fel vid inläsning av memolista ”{0}”

en: The memo list is not marked for offline usage.
sv: Memolistan är inte markerad för frånkopplad användning.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
sv: Misslyckades med att lägga till tidszon till ”{0}”

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
sv: Misslyckades med att spara bilagor

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att öppna kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att öppna memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
sv: Misslyckades med att öppna uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att skapa ett evenemang i kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att skapa ett memo i memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att skapa en uppgift i uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att ändra ett evenemang i kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att ändra ett memo i memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att ändra en uppgift i uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att ta bort ett evenemang ur kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att ta bort ett memo ur memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att ta bort en uppgift ur uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera ett evenemang i kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera ett memo i memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera en uppgift i uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att skicka ett evenemang till kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att skicka ett memo till memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att skicka en uppgift till uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
sv: Fel då vy skapades för kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
sv: Fel då vy skapades för uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
sv: Fel då vy skapades för memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att kopiera ett evenemang till kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att kopiera en uppgift till uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att kopiera ett memo till memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att flytta ett evenemang till kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
sv: Misslyckades att flytta en uppgift till uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
sv: Misslyckades att flytta ett memo till memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att hämta ett evenemang från kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
sv: Misslyckades med att hämta en uppgift från uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att hämta ett memo från memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
sv: Kopierar ett evenemang till kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
sv: Kopierar en uppgift till uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
sv: Kopierar ett memo till memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
sv: Flyttar ett evenemang till kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
sv: Flyttar en uppgift till uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
sv: Flyttar ett memo till memolistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera kalendern ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera uppgiftslistan ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att uppdatera memolistan ”{0}”

en: Failed to make an occurrence movable
sv: Kunde inte göra en förekomst flyttbar

en: Something has gone wrong when displaying the event
sv: Något gick gått fel då evenemanget visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då evenemanget visades. Du kan försöka igen genom att växla till ett annat evenemang och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
sv: Något gick gått fel då memot visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då memot visades. Du kan försöka igen genom att växla till ett annat memo och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Something has gone wrong when displaying the task
sv: Något gick gått fel då uppgiften visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då uppgiften visades. Du kan försöka igen genom att växla till en annan uppgift och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Do you want to detach event from the series?
sv: Vill du koppla loss evenemanget från serien?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
sv: Evenemanget ”{0}” kommer kopplas loss från sin serie och sparas som ett nytt fristående evenemang.

en: _Detach and Create Copy
sv: _Koppla loss och skapa kopia

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Description
sv: Beskrivning

en: Any Field
sv: Alla fält

en: Classification
sv: Klassificering

en: Public
sv: Publikt

en: Private
sv: Privat

en: Confidential
sv: Konfidentiellt

en: Organizer
sv: Organisatör

en: Attendee
sv: Deltagare

en: Location
sv: Plats

en: Attachments
sv: Bilagor

en: Exist
sv: finns

en: Do Not Exist
sv: finns inte

en: Recurrence
sv: Upprepning

en: Occurs
sv: Inträffar

en: Less Than
sv: Mindre än

en: Exactly
sv: Exakt

en: More Than
sv: Fler än

en: Summary Contains
sv: Sammanfattningen innehåller

en: Description Contains
sv: Beskrivningen innehåller

en: with one guest | with %d guests
sv[0]: med en gäst
sv[1]: med %d gäster

en: Comments: %s
sv: Kommentarer: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
sv: Ingen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
sv: Preliminärt

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
sv: Bekräftat

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
sv: Slutgiltig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
sv: Inte påbörjad

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
sv: Behöver åtgärd

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
sv: Pågår

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
sv: Färdig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Accepted
sv: Accepterat

en: Declined
sv: Avslaget

en: Tentative
sv: Preliminärt

en: Delegated
sv: Delegerat

en: Needs action
sv: Behöver åtgärd

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
sv: fm

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
sv: em

en: No Summary
sv: Ingen sammanfattning

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
sv: Organisatör: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
sv: Organisatör: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
sv: Plats: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
sv: Ska genomföras: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
sv: Färdigt: %s

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Location:
sv: Plats:

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: End Date:
sv: Slutdatum:

en: Recurs:
sv: Upprepas:

en: Due Date:
sv: Förfallodatum:

en: Estimated duration:
sv: Beräknad tidslängd:

en: Categories:
sv: Kategorier:

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Classification:
sv: Klassificering:

en: Organizer:
sv: Organisatör:

en: Attendees:
sv: Deltagare:

en: Web Page:
sv: Webbsida:

en: New Appointment
sv: Nytt möte

en: New All Day Event
sv: Nytt heldagsevenemang

en: New Meeting
sv: Nytt sammanträde

en: Go to Today
sv: Gå till i dag

en: Go to Date
sv: Gå till datum

en: It has reminders.
sv: Den innehåller påminnelser.

en: It has recurrences.
sv: Det har upprepningar.

en: It is a meeting.
sv: Det är ett sammanträde.

en: Calendar Event: Summary is %s.
sv: Kalenderevenemang: Sammanfattningen är %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
sv: Kalenderevenemang: Det har ingen sammanfattning.

en: calendar view event
sv: kalendervysevenemang

en: Grab Focus
sv: Fånga fokus

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
sv[0]: Det har %d evenemang.
sv[1]: Det har %d evenemang.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
sv: Det har inga evenemang.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
sv: Arbetsveckovy: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
sv: Dagsvy: %s. %s

en: calendar view for a work week
sv: kalendervy för en arbetsvecka

en: calendar view for one or more days
sv: kalendervy för en eller flera dagar

en: a table to view and select the current time range
sv: en tabell för att visa och välja den aktuella tidsperioden

en: Jump button
sv: Hoppaknapp

en: Click here, you can find more events.
sv: Klicka här, du kan hitta fler evenemang.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
sv: Spela ett ljud

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
sv: Visa en varning

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
sv: Skicka e-post

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
sv: Kör ett program

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
sv: Okänd åtgärd att genomföra

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
sv: %s %s innan början

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
sv: %s %s efter början

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
sv: %s vid början

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
sv: %s %s innan slutet

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
sv: %s %s efter slutet

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
sv: %s vid slutet

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
sv: %s klockan %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
sv: %s för en okänd utlösartyp

en: Month View: %s. %s
sv: Månadsvy: %s. %s

en: Week View: %s. %s
sv: Veckovy: %s. %s

en: calendar view for a month
sv: kalendervy för en månad

en: calendar view for one or more weeks
sv: kalendervy för en eller flera veckor

en: Creating view for calendar “%s”
sv: Skapar vy för kalendern ”%s”

en: Creating view for task list “%s”
sv: Skapar vy för uppgiftslistan ”%s”

en: Creating view for memo list “%s”
sv: Skapar vy för memolistan ”%s”

en: Destination is read only
sv: Målet är skrivskyddat

en: Copying events to the calendar “%s”
sv: Kopierar evenemang till kalendern ”%s”

en: Copying memos to the memo list “%s”
sv: Kopierar memon till memolistan ”%s”

en: Copying tasks to the task list “%s”
sv: Kopierar uppgifter till uppgiftslistan ”%s”

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
sv: _Ta bort detta objekt från alla andra mottagares brevlådor?

en: _Retract comment
sv: _Dra tillbaka kommentar

en: Select Date
sv: Välj datum

en: Select _Today
sv: Markera _i dag

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
sv: Du ändrar ett återkommande evenemang. Vad vill du ändra?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
sv: Du delegerar ett återkommande evenemang. Vad vill du delegera?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
sv: Du ändrar en återkommande uppgift. Vad vill du ändra?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
sv: Du ändrar ett återkommande memo. Vad vill du ändra?

en: This Instance Only
sv: Endast denna instans

en: This and Prior Instances
sv: Denna och tidigare instanser

en: This and Future Instances
sv: Denna och framtida instanser

en: All Instances
sv: Alla instanser

en: Send my reminders with this event
sv: Skicka mina påminnelser med detta evenemang

en: Notify new attendees _only
sv: Avisera endast _nya deltagare

en: Cut selected events to the clipboard
sv: Klipp ut markerade evenemang till urklipp

en: Copy selected events to the clipboard
sv: Kopiera markerade evenemang till urklipp

en: Paste events from the clipboard
sv: Klistra in evenemang från urklipp

en: Delete selected events
sv: Ta bort markerade evenemang

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
sv: Inklistrad text innehåller inte giltiga iCalendar-data

en: Default calendar not found
sv: Standardkalender hittades inte

en: Default memo list not found
sv: Standardmemolista hittades inte

en: Default task list not found
sv: Standarduppgiftslista hittades inte

en: No suitable component found
sv: Ingen lämplig komponent hittades

en: Pasting iCalendar data
sv: Klistrar in iCalendar-data

en: %d appointment | %d appointments
sv[0]: %d möte
sv[1]: %d möten

en: %d selected
sv: %d markerad

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Created
sv: Skapat

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Source
sv: Källkod

en: Type
sv: Typ

en: Unknown
sv: Okänd

en: Source with UID “%s” not found
sv: Källa med UID ”%s” hittades inte

en: Creating an event
sv: Skapar ett evenemang

en: Creating a memo
sv: Skapar ett memo

en: Creating a task
sv: Skapar en uppgift

en: Recurring
sv: Återkommande

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Free
sv: Ledig

en: Busy
sv: Upptagen

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
sv: Den geografiska positionen måste anges i formatet: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
sv: Pågår

en: Modifying an event
sv: Ändrar ett evenemang

en: Modifying a memo
sv: Ändrar ett memo

en: Modifying a task
sv: Ändrar en uppgift

en: Removing an event
sv: Tar bort ett evenemang

en: Removing a memo
sv: Tar bort ett memo

en: Removing a task
sv: Tar bort en uppgift

en: Deleting an event | Deleting %d events
sv[0]: Tar bort ett evenemang
sv[1]: Tar bort %d evenemang

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
sv[0]: Tar bort ett memo
sv[1]: Tar bort %d memon

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
sv[0]: Tar bort en uppgift
sv[1]: Tar bort %d uppgifter

en: Pasting an event | Pasting %d events
sv[0]: Klistrar in ett evenemang
sv[1]: Klistrar in %d evenemang

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
sv[0]: Klistrar in ett memo
sv[1]: Klistrar in %d memon

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
sv[0]: Klistrar in en uppgift
sv[1]: Klistrar in %d uppgifter

en: Updating an event
sv: Uppdaterar ett evenemang

en: Updating a memo
sv: Uppdaterar ett memo

en: Updating a task
sv: Uppdaterar en uppgift

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
sv: Hämtar evenemang att tömma i kalendern ”%s”

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
sv: Hämtar memon att tömma i memolistan ”%s”

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
sv: Hämtar uppgifter att tömma i uppgiftslistan ”%s”

en: Purging events in the calendar “%s”
sv: Tömmer evenemang i kalendern ”%s”

en: Purging memos in the memo list “%s”
sv: Tömmer memon i memolistan ”%s”

en: Purging tasks in the task list “%s”
sv: Tömmer uppgifter i uppgiftslistan ”%s”

en: Purging events
sv: Tömmer evenemang

en: Purging memos
sv: Tömmer memon

en: Purging tasks
sv: Tömmer uppgifter

en: Expunging completed tasks
sv: Tömmer färdiga uppgifter

en: Moving an event | Moving %d events
sv[0]: Flyttar ett evenemang
sv[1]: Flyttar %d evenemang

en: Copying an event | Copying %d events
sv[0]: Kopierar ett evenemang
sv[1]: Kopierar %d evenemang

en: Moving a memo | Moving %d memos
sv[0]: Flyttar ett memo
sv[1]: Flyttar %d memon

en: Copying a memo | Copying %d memos
sv[0]: Kopierar ett memo
sv[1]: Kopierar %d memon

en: Moving a task | Moving %d tasks
sv[0]: Flyttar en uppgift
sv[1]: Flyttar %d uppgifter

en: Copying a task | Copying %d tasks
sv[0]: Kopierar en uppgift
sv[1]: Kopierar %d uppgifter

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %a %Y-%m-%d %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %a %Y-%m-%d %H∶%M∶%S

en: The date must be entered in the format: 
    %s
sv: Datumet måste anges i formatet: 
    %s

en: Event’s time is in the past
sv: Tiden för evenemanget har redan inträffat

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
sv: Evenemanget kan inte redigeras därför att den markerade kalendern inte kan öppnas

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
sv: Evenemanget kan inte redigeras därför att den markerade kalendern är skrivskyddad

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
sv: Ändringar gjorda till evenemanget kommer inte skickas till deltagarna eftersom du inte är organisatören

en: Start date is not a valid date
sv: Startdatumet är inte ett giltigt datum

en: Start time is not a valid time
sv: Starttid är inte en giltig tid

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: End date is not a valid date
sv: Slutdatum är inte ett giltigt datum

en: End time is not a valid time
sv: Sluttid är inte en giltig tid

en: _Categories
sv: _Kategorier

en: Toggles whether to display categories
sv: Växlar huruvida kategorier ska visas

en: Time _Zone
sv: Tids_zon

en: Toggles whether the time zone is displayed
sv: Växlar huruvida tidszonen ska visas

en: All _Day Event
sv: Hel_dagsevenemang

en: Toggles whether to have All Day Event
sv: Växlar huruvida heldagsevenemang ska användas

en: Show Time as _Busy
sv: Visa tid som _upptagen

en: Toggles whether to show time as busy
sv: Växlar huruvida tid ska visas som upptagen

en: Pu_blic
sv: Pu_blikt

en: Classify as public
sv: Klassificera som publik

en: _Private
sv: _Privat

en: Classify as private
sv: Klassificera som privat

en: _Confidential
sv: _Konfidentiellt

en: Classify as confidential
sv: Klassificera som konfidentiell

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
sv: _Starttid:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
sv: Slutti_d:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
sv: Hel_dagsevenemang

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
sv: Påminnelser

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
sv: Upprepning

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
sv: Bilagor

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
sv: Schema

en: Meeting — %s
sv: Sammanträde — %s

en: Appointment — %s
sv: Möte — %s

en: New note
sv: Ny anteckning

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
sv: Memot kan inte redigeras därför att den markerade memolistan kan inte öppnas

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
sv: Memot kan inte redigeras därför att den markerade memolistan är skrivskyddad

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
sv: Ändringar gjorda till memot kommer inte skickas till deltagarna eftersom du inte är organisatören

en: _List:
sv: _Lista:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
sv: Sta_rtdatum:

en: Assigned Memo — %s
sv: Tilldelat memo — %s

en: Attachment | Attachments
sv[0]: Bilaga
sv[1]: Bilagor

en: Could not load “%s”
sv: Kunde inte läsa in ”%s”

en: Could not load the attachment
sv: Kunde inte läsa in bilagan

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
sv: Det finns några bilagor som fortfarande hämtas. Vänta tills hämtningen är avslutad.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
sv: Bilaga ”%s” kan inte hittas, ta bort den från listan

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
sv: Bilaga ”%s” har inte en giltig URI, ta bort den från listan

en: _Attachment…
sv: Bil_aga…

en: Attach a file
sv: Bifoga en fil

en: _Attachments
sv: Bil_agor

en: Show attachments
sv: Visa bilagor

en: Icon View
sv: Ikonvy

en: List View
sv: Listvy

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
sv: Kan inte hitta deltagare ”%s” i listan över deltagare

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
sv: Otillräckliga rättigheter för att ta bort deltagare ”%s”

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
sv[0]: Misslyckades med att ta bort markerad deltagare
sv[1]: Misslyckades med att ta bort markerade deltagare

en: Organizer address is not a valid user mail address
sv: Organisatörens adress är inte en giltig e-postadress

en: A_ttendees
sv: Del_tagare

en: Toggles whether the Attendees are displayed
sv: Växlar huruvida Deltagare ska visas

en: R_ole Field
sv: _Rollfältet

en: Toggles whether the Role field is displayed
sv: Växlar huruvida rollfältet ska visas

en: _RSVP
sv: _OSA

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
sv: Växlar huruvida OSA-fältet ska visas

en: _Status Field
sv: _Statusfält

en: Toggles whether the Status field is displayed
sv: Växlar huruvida statusfältet ska visas

en: _Type Field
sv: _Typfält

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
sv: Växlar huruvida Deltagartyp ska visas

en: An organizer is required.
sv: En organisatör krävs.

en: At least one attendee is required.
sv: Det måste finnas åtminstone en deltagare.

en: Or_ganizer:
sv: Or_ganisatör:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
sv: Åsidosätt färgen för evenemanget. Om inte inställt används kalenderns färg.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
sv: Åsidosätt färgen för memot. Om inte inställt används memolistans färg.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
sv: Åsidosätt färgen för uppgiften. Om inte inställt används uppgiftslistans färg.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
sv: Delta_gare…

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Modify exception
sv: Ändra undantag

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
sv: på

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
sv: första

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
sv: andra

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
sv: tredje

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
sv: fjärde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
sv: femte

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
sv: sista

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
sv: Annat datum

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
sv: första till tionde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
sv: elfte till tjugonde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
sv: tjugoförsta till trettioförsta

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
sv: dagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
sv: måndagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
sv: tisdagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
sv: onsdagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
sv: torsdagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
sv: fredagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
sv: lördagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
sv: söndagen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
sv: den

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
sv: förekomster

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
sv: Detta möte _upprepas

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
sv: Denna uppgift _upprepas

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
sv: Detta memo _upprepas

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
sv: Denna komponent _upprepas

en: Recurrence exception date is invalid
sv: Upprepningens undantagsdatum är ogiltigt

en: End time of the recurrence is before the start
sv: Sluttiden för upprepningen är före starttiden

en: R_ecurrence
sv: Uppr_epning

en: Set or unset recurrence
sv: Ange eller ta bort upprepningar

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
sv: Var

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
sv: dag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
sv: vecka

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
sv: månad

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
sv: år

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
sv: i

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
sv: tills

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
sv: för alltid

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
sv: Detta möte har upprepningsregler som inte kan redigeras med Evolution.

en: Exceptions
sv: Undantag

en: A_dd
sv: L_ägg till

en: Re_move
sv: _Ta bort

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Send To
sv: Skicka till

en: _Reminders
sv: _Påminnelser

en: Set or unset reminders
sv: Ange eller ta bort påminnelser

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
sv: Ingen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
sv: %s innan

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
sv: vid början

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
sv: Anpassad

en: Add predefined time…
sv: Lägg till fördefinierad tid…

en: Remove predefined times
sv: Ta bort fördefinierade tider

en: Set a custom predefined time to
sv: Ställ in en anpassad fördefinierad tid till

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
sv: da_gar

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
sv: _timmar

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
sv: _minuter

en: _Add time
sv: _Lägg till tid

en: Reminders
sv: Påminnelser

en: _Reminder
sv: _Påminnelse

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
sv: minut(er)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
sv: timme/timmar

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
sv: dag(ar)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
sv: före

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
sv: efter

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
sv: början

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
sv: slut

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
sv: U_pprepa påminnelsen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
sv: extra gånger var

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
sv: minut

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
sv: timme

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
sv: dag

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
sv: Anpassat _meddelande

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
sv: Anpassat påminnel_seljud

en: Select a sound file
sv: Välj en ljudfil

en: _Arguments:
sv: _Argument:

en: _Send To:
sv: _Skicka till:

en: _Schedule
sv: _Boka

en: Query free / busy information for the attendees
sv: Fråga efter ledig-/upptageninformation för deltagarna

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
sv: _Sammanfattning:

en: Click here to open the URL
sv: Klicka här för att öppna URL:en

en: Click here to open map
sv: Klicka här för att öppna karta

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
sv: _Plats:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
sv: _Kategorier…

en: Edit as text
sv: Redigera som text

en: View as text
sv: Visa som text

en: View as HTML
sv: Visa som HTML

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
sv: _Beskrivning:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
sv: _Webbsida:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
sv: _Förfallodatum:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
sv: Datum för f_ärdigställande:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
sv: Publikt

[ctx: ECompEditor]
en: Private
sv: Privat

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
sv: Konfidentiellt

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
sv: _Klassificering:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: ECompEditor]
en: High
sv: Hög

[ctx: ECompEditor]
en: Low
sv: Låg

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
sv: Priorit_et:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
sv: Procent klar:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
sv: Tids_zon:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
sv: Visa tid som _upptagen

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
sv: Ingen

en: Esti_mated duration:
sv: Berä_knad tidslängd:

en: Task’s start date is in the past
sv: Starttiden för uppgiften har redan inträffat

en: Task’s due date is in the past
sv: Sluttiden för uppgiften har redan inträffat

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
sv: Uppgiften kan inte redigeras därför att den markerade uppgiftslistan inte kan öppnas

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
sv: Uppgiften kan inte redigeras därför att den markerade uppgiftslistan är skrivskyddad

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
sv: Ändringar gjorda till uppgiften kommer inte skickas till deltagarna eftersom du inte är organisatören

en: Due date is not a valid date
sv: Förfallodatumet är inte ett giltigt datum

en: Completed date is not a valid date
sv: Datumet för genomförande är inte ett giltigt datum

en: Completed date cannot be in the future
sv: Datum för genomförande kan inte vara i framtiden

en: Due date cannot be the same as the Start date
sv: Förfallodatum kan inte vara detsamma som startdatum

en: Start date is required for recurring tasks
sv: Startdatum krävs för återkommande uppgifter

en: All _Day Task
sv: Hel_dagsuppgift

en: Toggles whether to have All Day Task
sv: Växlar huruvida heldagsuppgift ska användas

en: Assigned Task — %s
sv: Tilldelad uppgift — %s

en: Task — %s
sv: Uppgift — %s

en: attachment
sv: bilaga

en: Sending notifications to attendees…
sv: Skickar aviseringar till deltagarna…

en: Saving changes…
sv: Sparar ändringar…

en: Save and Close
sv: Spara och stäng

note: == Button box ==
en: _Close
sv: S_täng

en: Close the current window
sv: Stäng aktuellt fönster

note: copy menu item
en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

note: cut menu item
en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Delete the selection
sv: Ta bort markeringen

en: View help
sv: Visa hjälp

note: paste menu item
en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: _Print…
sv: Skriv _ut…

en: Pre_view…
sv: Förhands_granskning…

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select all text
sv: Markera all text

en: _Classification
sv: _Klassificering

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Options
sv: A_lternativ

en: _View
sv: _Visa

en: Save current changes
sv: Spara aktuella ändringar

en: Save current changes and close editor
sv: Spara aktuella förändringar och stäng redigerare

en: Show _toolbar
sv: Visa _verktygsfält

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
sv: Vecka %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
sv: %02i minutdivisioner

en: Show the second time zone
sv: Visa den sekundära tidszonen

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
sv: Ingen

en: Select…
sv: Välj…

[ctx: estimated-duration]
en: None
sv: Ingen

en: Set an estimated duration for
sv: Ställ in en beräknad tidslängd på

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
sv: _dagar

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
sv: _timmar

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
sv: _minuter

en: _Set
sv: _Ställ in

en: Chan_ge…
sv: Ändr_a…

en: Required Participants
sv: Nödvändiga deltagare

en: Optional Participants
sv: Valfria deltagare

en: Resources
sv: Resurser

en: Chair Persons
sv: Ordförandepersoner

en: Attendees
sv: Deltagare

en: Individual
sv: Person

en: Group
sv: Grupp

en: Resource
sv: Resurs

en: Room
sv: Rum

en: Chair
sv: Mötesordförande

en: Required Participant
sv: Nödvändig deltagare

en: Optional Participant
sv: Valfri deltagare

en: Non-Participant
sv: Icke-deltagare

en: Needs Action
sv: Behöver åtgärd

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
sv: OSA

en: Completed
sv: Färdigt

en: In Process
sv: Pågår

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
sv: Ange lösenordet för att komma åt information om ledig/upptagen på servern %s som användaren %s

en: Failure reason: %s
sv: Anledning till felet: %s

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: Out of Office
sv: Inte inne

en: No Information
sv: Ingen information

en: Atte_ndees…
sv: Delta_gare…

en: O_ptions
sv: A_lternativ

en: Show _only working hours
sv: Visa _endast arbetstimmar

en: Show _zoomed out
sv: Visa ut_zoomade

en: _Update free/busy
sv: _Uppdatera ledig/upptagen

en: _Autopick
sv: _Autovälj

en: _All people and resources
sv: _Allt folk och resurser

en: All _people and one resource
sv: Allt _folk och en resurs

en: _Required people
sv: Folk som k_rävs

en: Required people and _one resource
sv: Folk som krävs _och en resurs

en: _Start time:
sv: _Starttid:

en: _End time:
sv: Slutti_d:

en: Summary: %s
    Location: %s
sv: Sammanfattning: %s
    Plats: %s

en: Summary: %s
sv: Sammanfattning: %s

en: Click here to add an attendee
sv: Klicka här för att lägga till en deltagare

en: Member
sv: Medlem

en: Delegated To
sv: Delegerad till

en: Delegated From
sv: Delegerad från

en: Common Name
sv: Vanligt namn

en: Language
sv: Språk

en: Cut selected memos to the clipboard
sv: Klipp ut markerade memon till urklipp

en: Copy selected memos to the clipboard
sv: Kopiera markerade memon till urklipp

en: Paste memos from the clipboard
sv: Klistra in memon från urklipp

en: Delete selected memos
sv: Ta bort markerade memon

en: Select all visible memos
sv: Markera alla synliga memon

en: Click to add a memo
sv: Klicka för att lägga till ett memo

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Cut selected tasks to the clipboard
sv: Klipp ut markerade uppgifter till urklipp

en: Copy selected tasks to the clipboard
sv: Kopiera markerade uppgifter till urklipp

en: Paste tasks from the clipboard
sv: Klistra in uppgifter från urklipp

en: Delete selected tasks
sv: Ta bort markerade uppgifter

en: Select all visible tasks
sv: Markera alla synliga uppgifter

en: Click to add a task
sv: Klicka för att lägga till en uppgift

en: Start date
sv: Startdatum

en: Completion date
sv: Färdigdatum

en: Complete
sv: Färdigt

en: Due date
sv: Förfallodatum

en: % Complete
sv: % färdigt

en: Priority
sv: Prioritet

en: Estimated duration
sv: Beräknad tidslängd

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
sv: Ingen

en: Select Timezone
sv: Välj tidszon

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
sv: Tid: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
sv: I dag

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Tasks without Due date
sv: Uppgifter utan förfallodatum

en: New _Appointment…
sv: Nytt _möte…

en: New _Meeting…
sv: Nytt _sammanträde…

en: New _Task…
sv: Ny _uppgift…

en: _New Assigned Task…
sv: _Ny tilldelad uppgift…

en: _Open…
sv: _Öppna…

en: _Delete This Instance…
sv: _Ta bort denna instans…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
sv: Ta bort denna och _framtida förekomster…

en: D_elete All Instances…
sv: Ta b_ort alla instanser…

en: _Delete…
sv: _Ta bort…

en: _Show Tasks without Due date
sv: _Visa uppgifter utan förfallodatum

en: To Do
sv: Att göra

en: %u event | %u events
sv[0]: %u evenemang
sv[1]: %u evenemang

en: An organizer must be set.
sv: En organisatör måste vara angiven.

en: At least one attendee is necessary
sv: Åtminstone en deltagare krävs

en: Event information
sv: Evenemangsinformation

en: Task information
sv: Uppgiftsinformation

en: Memo information
sv: Memoinformation

en: Free/Busy information
sv: Ledig-/upptageninformation

en: Calendar information
sv: Kalenderinformation

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
sv: Accepterat

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
sv: Preliminärt accepterat

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
sv: Avslaget

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
sv: Delegerat

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
sv: Uppdaterat

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
sv: Motförslag

en: Free/Busy information (%s to %s)
sv: Ledig-/upptageninformation (%s till %s)

en: iCalendar information
sv: iCalendar-information

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
sv: Kunde inte boka en resurs, det nya evenemanget kolliderar med något annat.

en: Unable to book a resource, error:
sv: Kunde inte boka en resurs, fel:

en: You must be an attendee of the event.
sv: Du måste delta i evenemanget.

en: Sending an event
sv: Skickar ett evenemang

en: Sending a memo
sv: Skickar ett memo

en: Sending a task
sv: Skickar en uppgift

en: Original Appointment
sv: Ursprungligt möte

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dag
sv[1]: %d dagar

en: %d hour | %d hours
sv[0]: %d timme
sv[1]: %d timmar

en: %d minute | %d minutes
sv[0]: %d minut
sv[1]: %d minuter

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
sv: Må

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
sv: Ti

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
sv: On

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
sv: To

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
sv: Lö

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
sv: Sö

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
sv:  till

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
sv:  (Färdigt

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
sv: Färdigt

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
sv:  (Ska genomföras

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
sv: Ska genomföras

en: Appointment
sv: Möte

en: Task
sv: Uppgift

en: Attendees:
sv: Deltagare:

en: Estimated duration: %s
sv: Beräknad tidslängd: %s

en: Priority: %s
sv: Prioritet: %s

en: Percent Complete: %i
sv: Procent klar: %i

en: Categories: %s
sv: Kategorier: %s

en: Contacts:
sv: Kontakter:

en: Not Started
sv: Inte påbörjad

en: In progress
sv: Pågår

en: % Completed
sv: % färdigt

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: Current State
sv: Aktuell status

en: is Overdue
sv: är försenad

en: is Scheduled
sv: är schemalagd

en: is not Scheduled
sv: är inte schemalagd

en: Due In
sv: Ska genomföras

en: Next Days
sv: Kommande dagar

en: Previous Days
sv: Tidigare dagar

en: Appointments and Meetings
sv: Möten och sammanträden

en: New Calendar
sv: Ny kalender

en: New Task List
sv: Ny uppgiftslista

en: Cre_ate new calendar
sv: Ska_pa en ny kalender

en: Cre_ate new task list
sv: Ska_pa en ny uppgiftslista

en: Opening calendar
sv: Öppnar kalender

en: iCalendar files (.ics)
sv: iCalendar-filer (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
sv: Evolutions iCalendar-importör

en: vCalendar files (.vcs)
sv: vCalendar-filer (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
sv: Evolutions vCalendar-importör

en: Calendar Events
sv: Kalenderevenemang

en: GNOME Calendar
sv: GNOME Kalender

en: Evolution Calendar intelligent importer
sv: Evolutionkalenderns intelligenta importör

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
sv: Sammanträde

[ctx: iCalImp]
en: Event
sv: Evenemang

[ctx: iCalImp]
en: Task
sv: Uppgift

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
sv: är en instans

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
sv: har upprepningar

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
sv: har påminnelser

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
sv: har bilagor

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
sv: Publikt

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
sv: Privat

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
sv: Konfidentiellt

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
sv: Klassificering

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
sv: Sammanfattning

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
sv: Plats

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
sv: Ska genomföras

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
sv: Slut

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
sv: Färdigt

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
sv: Organisatör

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
sv: Deltagare

[ctx: iCalImp]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
sv: Typ

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Alger

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lomé

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
sv: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
sv: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
sv: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
sv: Amerika/Panamá

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Alma-ata

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
sv: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
sv: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Macau
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
sv: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
sv: Asien/Ural

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
sv: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
sv: Asien/Kzyl-Orda

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
sv: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Söul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Tehran

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürumqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlanten/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska_Oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska_Oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska_Oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska_Oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska_Oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska_Oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska_Oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska_Oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska_Oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska_Oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska_Oceanen/Réunion

en: Pacific/Apia
sv: Stilla_Havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla_Havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla_Havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stilla_Havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla_Havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla_Havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla_Havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla_Havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla_Havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla_Havet/Galápagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla_Havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla_Havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla_Havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla_Havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla_Havet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla_Havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla_Havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla_Havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla_Havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla_Havet/Marquesas

en: Pacific/Midway
sv: Stilla_Havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla_Havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla_Havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla_Havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla_Havet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla_Havet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla_Havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla_Havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla_Havet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla_Havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla_Havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla_Havet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla_Havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla_Havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla_Havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla_Havet/Truk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla_Havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla_Havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla_Havet/Yap

en: Save as…
sv: Spara som…

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: New _Message
sv: Nytt _meddelande

en: Open New Message window
sv: Öppna Nytt meddelande-fönster

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: Configure Evolution
sv: Konfigurera Evolution

en: Save the current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As…
sv: Spara so_m…

en: Save the current file with a different name
sv: Spara aktuell fil med ett annat namn

en: Character _Encoding
sv: Tecken_kodning

en: Print Pre_view
sv: Förhands_granska

en: Save as _Draft
sv: Spara som ut_kast

en: Save as draft
sv: Spara som utkast

en: S_end
sv: S_kicka

en: Send this message
sv: Skicka detta meddelande

en: _Main toolbar
sv: _Huvudverktygsfält

en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsfält

en: Edit _toolbar
sv: Redigerings_verktygsfält

en: Edit toolbar
sv: Redigeringsverktygsfält

en: PGP _Encrypt
sv: PGP-_kryptera

en: Encrypt this message with PGP
sv: Kryptera detta meddelande med PGP

en: PGP _Sign
sv: PGP-_signera

en: Sign this message with your PGP key
sv: Signera detta meddelande med din PGP-nyckel

en: _Picture Gallery
sv: _Bildgalleri

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
sv: Visa en samling bilder som du kan dra till ditt meddelande

en: _Prioritize Message
sv: _Prioritera meddelande

en: Set the message priority to high
sv: Ställ in meddelandeprioritet till hög

en: Re_quest Read Receipt
sv: Be_gär läskvitto

en: Get delivery notification when your message is read
sv: Få ett leveranskvitto när ditt meddelande läses

en: Request _Delivery Status Notification
sv: _Begär leveransstatusavisering

en: Get delivery status notification for the message
sv: Få en leveransstatusavisering för meddelandet

en: S/MIME En_crypt
sv: S/MIME-k_ryptera

en: Encrypt this message with S/MIME
sv: Kryptera detta meddelande med S/MIME

en: S/MIME Sig_n
sv: S/MIME-sig_nera

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
sv: Signera detta meddelande med ditt S/MIME-signaturcertifikat

en: _Bcc Field
sv: _Blindkopia-fält

en: Toggles whether the BCC field is displayed
sv: Växlar huruvida blindkopiefältet ska visas

en: _Cc Field
sv: _Kopia-fält

en: Toggles whether the CC field is displayed
sv: Växlar huruvida kopiefältet ska visas

en: _From Override Field
sv: _Åsidosättningsfält för Från

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
sv: Växlar huruvida åsidosättningsfältet för Från för att ändra namn eller e-postadress ska visas

en: _Reply-To Field
sv: _Svara till-fält

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
sv: Växlar huruvida svara till-fältet ska visas

en: Visually _Wrap Long Lines
sv: _Radbryt långa rader visuellt

en: Attach
sv: Bifoga

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Enter the recipients of the message
sv: Ange meddelandets mottagare

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
sv: Ange adresserna som ska få en kopia av meddelandet

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
sv: Ange adresserna till de som ska ta emot en kopia av meddelandet utan att visas i mottagarlistan för meddelandet

en: Fr_om:
sv: _Från:

en: _Reply-To:
sv: _Svara till:

en: _To:
sv: _Till:

en: _Cc:
sv: _Kopia:

en: _Bcc:
sv: _Blindkopia:

en: _Post To:
sv: _Posta till:

en: S_ubject:
sv: _Ämne:

en: Si_gnature:
sv: Si_gnatur:

en: Click here for the address book
sv: Klicka här för att ta fram adressboken

en: Click here to select folders to post to
sv: Klicka här för att välja mappar att posta till

en: Send
sv: Skicka

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
sv: Kan inte signera utgående meddelande: Inget signeringscertifikat angivet för detta konto

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
sv: Kan inte kryptera utgående meddelande: Inget krypteringscertifikat angivet för detta konto

en: Compose Message
sv: Skriv meddelande

en: Reading text content…
sv: Läser textinnehåll…

en: Send _without encryption
sv: Skicka _utan kryptering

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
sv[0]: Granska bilaga innan den skickas.
sv[1]: Granska bilagor innan de skickas.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
sv[0]: %d bilaga har lagts till av ett externt program. Säkerställ att den inte innehåller någon känslig information innan meddelandet skickas.
sv[1]: %d bilagor har lagts till av ett externt program. Säkerställ att de inte innehåller någon känslig information innan meddelandet skickas.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
sv: Redigeraren innehåller en meddelandetext som inte är text och som inte kan redigeras.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
sv: Du kan inte bifoga filen ”{0}” till detta meddelande.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
sv: Filen ”{0}” är ingen vanlig fil och kan inte skickas i ett meddelande.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
sv: Kunde inte hämta meddelanden att bifoga från {0}.

en: Because “{1}”.
sv: Eftersom ”{1}”.

en: Do you want to recover unfinished messages?
sv: Vill du återställa ofärdiga meddelanden?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
sv: Evolution avslutades oväntat under tiden du höll på att skapa ett nytt meddelande. Att återställa meddelandet kommer att låta dig fortsätta där du slutade.

en: _Do not Recover
sv: Återställ _inte

en: _Recover
sv: _Återställ

en: Do you want to recover last saved version of the message?
sv: Vill du återställa den senast sparade versionen av meddelandet?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
sv: Att återhämta meddelandet låter dig fortsätta där det sparades senast.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
sv: Kunde inte spara till automatsparandefilen ”{0}”.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
sv: Fel vid sparande till automatsparande eftersom ”{1}”.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
sv: Är du säker på att du vill kasta bort det meddelande med namnet ”{0}” som du håller på att skapa?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
sv: Att stänga detta fönster för meddelanderedigering kommer att permanent kasta bort meddelandet, såvida du inte väljer att spara meddelandet i din utkastmapp. Detta kommer att tillåta dig att fortsätta med meddelandet vid en senare tidpunkt.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
sv: Fortsätt _redigera

en: _Save Draft
sv: _Spara utkast

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
sv: Är du säker på att du vill kasta bort meddelandet som du håller på att skapa?

en: Could not create message.
sv: Kunde inte skapa meddelande.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
sv: Du kan behöva välja andra e-postalternativ.
    
    Detaljerat fel: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
sv: Kunde inte läsa signaturfilen ”{0}”.

en: All accounts have been removed.
sv: Alla konton har tagits bort.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
sv: Du måste konfigurera ett konto innan du kan skriva meddelanden.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
sv: Ett fel inträffade vid sparning till din utkorgmapp.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
sv: Det rapporterade felet var ”{0}”. Meddelandet har inte skickats.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
sv: Ett fel inträffade vid sparning till din utkastmapp.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
sv: Det rapporterade felet var ”{0}”. Meddelandet har antagligen inte sparats.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
sv: Ett fel inträffade vid sändning. Hur vill du fortsätta?

en: The reported error was “{0}”.
sv: Det rapporterade felet var ”{0}”.

en: _Save to Outbox
sv: _Spara till utkorgen

en: _Try Again
sv: Försök _igen

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
sv: Ditt meddelande skickades men ett fel inträffade vid efterbehandling av det.

en: Saving message to Outbox.
sv: Sparar meddelande till utkorgen.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
sv: Meddelandet kommer att sparas till din lokala utkorgmapp, då mottagartjänsten inte är tillgänglig för närvarande. Du kan skicka meddelandet genom att klicka på knappen Skicka/Ta emot i Evolutions verktygsfält.

en: Are you sure you want to send the message?
sv: Är du säker på att du vill skicka meddelandet?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
sv: En snabbtangent för att skicka meddelandet har tryckts ned. Stoppa antingen meddelandet från att skickas om det gjordes av misstag, eller skicka meddelandet.

en: Are you sure you want to change the composer format?
sv: Är du säker på att du vill ändra redigerarformatet?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
sv: Att växla till vanlig text kommer få texten att förlora all HTML-formatering. Vill du fortsätta?

en: _Don’t lose formatting
sv: Förlora _inte formatering

en: Lose _formatting
sv: _Förlora formatering

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
sv: Ett fel inträffade vid sparning till din mallmapp.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
sv: Är du säker på att du vill konvertera meddelandet till ett sammanträde?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
sv: Genom att konvertera meddelandet till ett sammanträde kommer det redigerade meddelandet att stängas och ändringarna som gjorts att förkastas.

en: Convert to _Meeting
sv: Konvertera till sa_mmanträde

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
sv: Är du säker på att du vill konvertera evenemanget till ett meddelande?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
sv: Genom att konvertera evenemanget till ett meddelande kommer redigeringsfönstret att stängas och ändringarna som gjorts att förkastas.

en: Convert to _Message
sv: Konvertera till _meddelande

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
sv: Är du säker på att du vill konvertera memot till ett meddelande?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
sv: Genom att konvertera memot till ett meddelande kommer redigeringsfönstret att stängas och ändringarna som gjorts att förkastas.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
sv: Är du säker på att du vill konvertera uppgiften till ett meddelande?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
sv: Genom att konvertera uppgiften till ett meddelande kommer redigeringsfönstret att stängas och ändringarna som gjorts att förkastas.

en: Something has gone wrong when editing the message
sv: Något gick gått fel då meddelandet redigerades

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då meddelandet redigerades. Du kan försöka igen genom att stänga redigerarfönstret och öppna ett nytt. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: An error occurred while creating message composer.
sv: Ett fel inträffade då meddelanderedigerare skapades.

en: Message Redirection
sv: Meddelandeomdirigering

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
sv: Detta meddelande är en omdirigering, vilket låter dig ändra mottagarna, ämnet och andra meddelandeattribut, men inte meddelandets innehåll.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
sv: Lägger inte till öppen OpenPGP-nyckel i meddelandet.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
sv: Den öppna OpenPGP-nyckeln för ”{0}” är för stor för överföringen.

en: Toggle View Inline
sv: Växla ”Visa inuti”

en: Open in default application
sv: Öppna i standardprogram

en: Display as attachment
sv: Visa som bilaga

en: Audio Player
sv: Ljudspelare

en: Play the attachment in embedded audio player
sv: Spela bilagan i inbäddad ljudspelare

en: From
sv: Från

en: (no subject)
sv: (inget ämne)

en: Remote content download had been blocked for this message.
sv: Hämtning av fjärrinnehåll har blockerats för detta meddelande.

en: Import OpenPGP key provided in this message
sv: Importera OpenPGP-nyckel tillhandahållen i detta meddelande

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
sv: Det här meddelandet skickades av %s på uppdrag av %s

en: Regular Image
sv: Vanlig bild

en: Display part as an image
sv: Visa del som en bild

en: RFC822 message
sv: RFC822-meddelande

en: Format part as an RFC822 message
sv: Formatera del som ett RFC822-meddelande

en: Size
sv: Storlek

en: Subject
sv: Ämne

note: pseudo-header
en: Mailer
sv: E-postprogram

en: Display part as enriched text
sv: Visa del som berikad text (richtext)

en: Format part as HTML
sv: Formatera del som HTML

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Format part as plain text
sv: Formatera del som vanlig text

en: Unsigned
sv: Osignerat

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
sv: Detta meddelande är inte signerat. Det finns ingen garanti att detta meddelande är autentiskt.

en: Valid signature
sv: Giltig signatur

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
sv: Giltig signatur, men avsändarens adress och undertecknarens adress överensstämmer inte

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
sv: Detta meddelande är signerat och giltigt, vilket betyder att det är mycket sannolikt att meddelandet är autentiskt.

en: Invalid signature
sv: Ogiltig signatur

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
sv: Signaturen för detta meddelande kan inte verifieras. Den kan ha ändrats under överföringen.

en: Valid signature, but cannot verify sender
sv: Giltig signatur men kan inte verifiera avsändaren

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
sv: Detta meddelande är signerat med en giltig signatur, men meddelandets avsändare kan inte verifieras.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
sv: Detta meddelande är signerat, men den öppna nyckeln finns inte i din nyckelring

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
sv: Detta meddelande signerades digitalt, men den motsvarande öppna nyckeln finns inte i din nyckelring. Om du vill kunna bekräfta autenticiteten hos meddelanden från denna person bör du erhålla den öppna nyckeln genom en betrodd metod och lägga till den i din nyckelring. Till dess finns det ingen garanti att detta meddelande verkligen kom från den personen och att det kommit fram utan att ha ändrats.

en: Unencrypted
sv: Okrypterat

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
sv: Detta meddelande är inte krypterat. Dess innehåll kan ses i överföringen på Internet.

en: Encrypted, weak
sv: Krypterat, svagt

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
sv: Detta meddelande är krypterat, men med en svag krypteringsalgoritm. Det skulle vara svårt men inte omöjligt för en utomstående att se innehållet i detta meddelande inom en rimlig tid.

en: Encrypted
sv: Krypterat

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
sv: Detta meddelande är krypterat. Det skulle vara svårt för en utomstående att se innehållet i detta meddelande.

en: Encrypted, strong
sv: Krypterat, starkt

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
sv: Detta meddelande är krypterat med en stark krypteringsalgoritm. Det skulle vara mycket svårt för en utomstående att se innehållet i detta meddelande inom en rimlig tid.

en: View Certificate
sv: Visa certifikat

en: Import Certificate
sv: Importera certifikat

note: image
en: Details
sv: Detaljer

en: Digital Signature
sv: Digital signatur

en: Signer: | Signers:
sv[0]: Signerare:
sv[1]: Signerare:

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encrypted by:
sv: Krypterat av:

en: Display source of a MIME part
sv: Visa källa för en MIME-del

en: Markdown Text
sv: Markdown-text

en: Format part as markdown text
sv: Formatera del som markdown-text

en: To
sv: Till

en: Cc
sv: Kopia

en: Bcc
sv: Blindkopia

en: Security
sv: Säkerhet

en: GPG signed
sv: GPG-signerad

en: partially GPG signed
sv: delvis GPG-signerad

en: GPG encrypted
sv: GPG-krypterad

en: partially GPG encrypted
sv: delvis GPG-krypterad

en: S/MIME signed
sv: S/MIME-signerad

en: partially S/MIME signed
sv: delvis S/MIME-signerad

en: S/MIME encrypted
sv: S/MIME-krypterad

en: partially S/MIME encrypted
sv: delvis S/MIME-krypterad

en: Show parts not being secured
sv: Visa delar som inte är säkrade

en: Hide parts not being secured
sv: Dölj delar som inte är säkrade

en: Error parsing MBOX part: %s
sv: Fel vid tolkning av MBOX-del: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
sv: Kunde inte tolka S/MIME-meddelande: %s

en: Could not parse PGP message: %s
sv: Kunde inte tolka PGP-meddelande: %s

en: Error verifying signature: %s
sv: Fel vid verifiering av signatur: %s

en: Malformed external-body part
sv: Felaktigt formaterad ”external-body”-del

en: Pointer to FTP site (%s)
sv: Pekare till FTP-plats (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
sv: Pekare till lokal fil (%s) giltig på platsen ”%s”

en: Pointer to local file (%s)
sv: Pekare till lokal fil (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
sv: Pekare till fjärrdata (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
sv: Pekare till okända externa data (typen ”%s”)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
sv: Kunde inte tolka MIME-meddelande. Visar som källkod.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
sv: Krypteringstypen stöds inte för multipart/encrypted

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
sv: Kunde inte tolka PGP/MIME-meddelande: %s

en: Unsupported signature format
sv: Signaturformatet stöds inte

en: Reply-To
sv: Svara till

en: Date
sv: Datum

en: Newsgroups
sv: Diskussionsgrupper

en: Face
sv: Ansikte

en: Failed to import certificate: %s
sv: Misslyckades med att importera certifikat: %s

en: %s attachment
sv: %s-bilaga

en: Calendar: from %s to %s
sv: Kalender: från %s till %s

en: evolution calendar item
sv: evolutionkalenderobjekt

en: Mail Accounts
sv: E-postkonton

en: Address Books
sv: Adressböcker

en: Calendars
sv: Kalendrar

en: Memo Lists
sv: Memolistor

en: Task Lists
sv: Uppgiftslistor

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Collection _Account
sv: Sam_lingskonto

en: _Mail Account
sv: _E-postkonto

en: Address _Book
sv: Adress_bok

en: _Calendar
sv: _Kalender

en: M_emo List
sv: M_emolista

en: _Task List
sv: Uppgif_tslista

en: Evolution Accounts
sv: Evolution-konton

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: Initiates refresh of account sources
sv: Initierar uppdatering av kontokällor

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
sv: %s (avbruten)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
sv: %s (färdigställd)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
sv: %s (väntar)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
sv: %s (avbryter)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
sv: %s (%d%% färdigt)

en: Cancel
sv: Avbryt

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
sv: Stäng detta meddelande (Escape)

en: _Dismiss
sv: S_täng

en: Failed to create a thread:
sv: Misslyckades med att skapa en tråd:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
sv: Bifogat meddelande

en: Operation was cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: A load operation is already in progress
sv: En inläsningsåtgärd pågår

en: A save operation is already in progress
sv: En sparningsåtgärd pågår

en: Could not open “%s”
sv: Kunde inte öppna ”%s”

en: Could not open the attachment
sv: Kunde inte öppna bilagan

en: Attachment contents not loaded
sv: Bilagornas innehåll har inte lästs in

en: Could not save “%s”
sv: Kunde inte spara ”%s”

en: Could not save the attachment
sv: Kunde inte spara bilagan

en: Attachment Properties
sv: Egenskaper hos bilagan

en: F_ilename:
sv: F_ilnamn:

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: MIME Type:
sv: MIME-typ:

en: _Suggest automatic display of attachment
sv: _Föreslå automatisk visning av bilaga

en: Could not set as background
sv: Kunde inte ställa in som bakgrund

en: Set as _Background
sv: Spara som _bakgrund

en: Loading
sv: Läser in

en: Saving
sv: Sparar

en: Hide Attachment _Bar
sv: Dölj _bilageraden

en: Show Attachment _Bar
sv: Visa _bilageraden

en: Add Attachment
sv: Lägg till bilaga

en: A_ttach
sv: _Bifoga

en: Archive selected directories using this format:
sv: Arkivera markerade kataloger med detta format:

en: Save Attachment | Save Attachments
sv[0]: Spara bilaga
sv[1]: Spara bilagor

en: Do _not extract files from the attachment
sv: Extrahera i_nte filer från bilagan

en: Save extracted files _only
sv: Spara endast e_xtraherade filer

en: Save extracted files and the original _archive
sv: Spara extraherade filer och det ursprungliga _arkivet

en: Open With Other Application…
sv: Öppna med annat program…

en: S_ave All
sv: Spara _alla

en: Sa_ve As
sv: S_para som

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: A_dd Attachment…
sv: Lä_gg till bilaga…

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Re_load
sv: _Läs in igen

en: Reload attachment content
sv: Läs in bilagans innehåll igen

en: Open With “%s”
sv: Öppna med ”%s”

en: Open this attachment in %s
sv: Öppna denna bilaga i %s

en: Open With Default Application
sv: Öppna med standardprogram

en: Open this attachment in default application
sv: Öppna denna bilaga med standardprogrammet

en: Mark as default address book
sv: Markera som standardadressbok

en: Autocomplete with this address book
sv: Komplettera automatiskt med denna adressbok

en: Copy book content locally for offline operation
sv: Kopiera bokinnehåll lokalt för frånkopplad användning

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Previous year
sv: Föregående år

en: Next year
sv: Nästa år

en: Month Calendar
sv: Månadskalender

en: Mark as default calendar
sv: Markera som standardkalender

en: Mark as default task list
sv: Markera som standarduppgiftslista

en: Mark as default memo list
sv: Markera som standardmemolista

en: Color:
sv: Färg:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
sv: Kopiera kalenderinnehåll lokalt för frånkopplad användning

en: Copy task list contents locally for offline operation
sv: Kopiera innehåll i uppgiftslista lokalt för frånkopplad användning

en: Copy memo list contents locally for offline operation
sv: Kopiera innehåll i memolista lokalt för frånkopplad användning

en: Currently _used categories:
sv: N_uvarande använda kategorier:

en: _Available Categories:
sv: Tillgängliga kate_gorier:

[ctx: category]
en: _New
sv: _Nytt

[ctx: category]
en: _Edit
sv: _Redigera

[ctx: category]
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Icon
sv: Ikon

en: Create category “%s”
sv: Skapa kategori ”%s”

en: Category Icon
sv: Kategoriikon

en: _No Image
sv: I_ngen bild

en: Category _Name
sv: Kategori_namn

en: Category _Icon
sv: Kategori_ikon

en: _Unset icon
sv: Sl_uta använda ikon

en: Category Properties
sv: Egenskaper för kategori

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
sv: Det finns redan en kategori ”%s” i konfigurationen. Välj ett annat namn

en: popup list
sv: popuplista

en: Now
sv: Nu

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
sv: Inget

en: The time must be in the format: %s
sv: Tiden måste anges i formatet: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
sv: Procentvärdet måste vara mellan 0 och 100

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Western European
sv: Västeuropeisk

en: Western European, New
sv: Västeuropeisk, ny

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
sv: Traditionell

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
sv: Förenklad

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
sv: Visuell

en: Character Encoding
sv: Teckenkodning

en: Enter the character set to use
sv: Ange teckentabellen att använda

en: Other…
sv: Annat…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
sv: Kan inte skapa ett klientobjekt från tillägget ”%s”

[ctx: Status]
en: Offline
sv: Frånkopplad

[ctx: Status]
en: Online
sv: Ansluten

[ctx: Status]
en: Unreachable
sv: Oåtkomlig

[ctx: Status]
en: Failed to connect
sv: Misslyckades med att ansluta

en: _Finish
sv: Slut_för

en: _Look Up
sv: S_lå upp

en: _Next
sv: _Nästa

en: New Collection Account
sv: Nytt samlingskonto

en: _Previous
sv: _Föregående

en: Looking up details, please wait…
sv: Slår upp detaljer, vänta…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
sv: Kräver lösenord för att fortsätta. %s.

en: View certificate
sv: Visa certifikat

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
sv: Hittade inga kandidater. Det kan också betyda att servern inte tillhandahåller någon information om dess konfiguration med de valda uppslagsmetoderna. Ange i stället kontot manuellt eller ändra ovanstående inställningar.

en: Found one candidate | Found %d candidates
sv[0]: Hittade en kandidat
sv[1]: Hittade %d kandidater

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
sv: Användarnamn innehåller bokstäver som kan förhindra inloggning. Säkerställ att servern accepterar ett sådant användarnamn.

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Remember password
sv: _Kom ihåg lösenord

en: Collection
sv: Samling

en: Mail Receive
sv: E-postmottagning

en: Mail Send
sv: E-postsändning

en: Address Book
sv: Adressbok

en: Memo List
sv: Memolista

en: Task List
sv: Uppgiftslista

en: Looking up LDAP server’s search base…
sv: Slår upp LDAP-serverns sökbas…

en: Failed to store password:
sv: Misslyckades med att lagra lösenord:

en: Failed to create sources:
sv: Misslyckades med att skapa källor:

en: Saving account settings, please wait…
sv: Sparar kontoinställningar, vänta…

en: User details
sv: Användardetaljer

en: _Email Address or User name:
sv: _E-postadress eller användarnamn:

en: _Advanced Options
sv: _Avancerade alternativ

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
sv: Semikolonseparerad lista (”;”) av servrar att slå upp information för, utöver domänen för e-postadressen.

en: Select which parts should be configured:
sv: Välj vilka delar som ska konfigureras:

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Choose custom color
sv: Välj anpassad färg

en: Default
sv: Standard

en: black
sv: svart

en: light brown
sv: ljusbrun

en: brown gold
sv: guldbrun

en: dark green #2
sv: mörkgrön 2

en: navy
sv: marinblå

en: dark blue
sv: mörkblå

en: purple #2
sv: lila 2

en: very dark gray
sv: mycket mörkt grå

en: dark red
sv: mörkröd

en: red-orange
sv: rödorange

en: gold
sv: guld

en: dark green
sv: mörkgrön

en: dull blue
sv: mattblå

en: blue
sv: blå

en: dull purple
sv: mattlila

en: dark grey
sv: mörkgrå

en: red
sv: röd

en: lime
sv: limegrön

en: dull green
sv: mattgrön

en: dull blue #2
sv: mattblå 2

en: sky blue #2
sv: himmelsblå 2

en: purple
sv: lila

en: gray
sv: grå

en: bright orange
sv: klarorange

en: yellow
sv: gul

en: green
sv: grön

en: bright blue
sv: klarblå

en: red purple
sv: rödlila

en: light grey
sv: ljusgrå

en: pink
sv: rosa

en: light orange
sv: ljusorange

en: light yellow
sv: ljusgul

en: light green
sv: ljusgrön

en: light cyan
sv: ljuscyan

en: light blue
sv: ljusblå

en: light purple
sv: ljuslila

en: white
sv: vit

en: Running…
sv: Kör…

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: Text entry to input date
sv: Textfält för att ange datum

en: Click this button to show a calendar
sv: Klicka på denna knapp för att visa en kalender

en: Drop-down combination box to select time
sv: Kombinationsruta för att välja tid

en: Time
sv: Tid

en: No_w
sv: N_u

en: _Today
sv: _I dag

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
sv: _Ingen

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
sv: Inget

en: Invalid Date Value
sv: Ogiltigt datumvärde

en: Invalid Time Value
sv: Ogiltigt tidsvärde

en: Yesterday
sv: I går

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
sv: Nästa mån

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
sv: Nästa tis

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
sv: Nästa ons

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
sv: Nästa tors

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
sv: Nästa fre

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
sv: Nästa lör

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
sv: Nästa sön

en: Use locale default
sv: Använd standard för lokal

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
sv: dagar

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
sv: veckor

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
sv: månader

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
sv: år

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
sv: Synkronisera inte e-postmeddelanden lokalt om äldre än

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
sv: Markera meddelanden som lästa efter %s sekunder

note: Translators: :-)
en: _Smile
sv: _Le

note: Translators: :-(
en: S_ad
sv: Leds_en

note: Translators: ;-)
en: _Wink
sv: _Blinka

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
sv: Tun_ga

note: Translators: :-))
en: Laug_h
sv: _Skratta

note: Translators: :-|
en: _Plain
sv: _Likgiltig

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
sv: Fli_na

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
sv: _Generad

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
sv: Stort leen_de

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
sv: Osä_ker

note: Translators: :-O
en: S_urprise
sv: Öve_rraskad

note: Translators: :-S
en: W_orried
sv: Osä_ker

note: Translators: :-*
en: _Kiss
sv: _Kyss

note: Translators: X-(
en: A_ngry
sv: _Arg

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
sv: _Ängel

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
sv: _Gråtande

note: Translators: :-Q
en: S_ick
sv: S_juk

note: Translators: |-)
en: Tire_d
sv: Tr_ött

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
sv: _Djävulsk

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
sv: A_pa

en: (Unknown Filename)
sv: (Okänt filnamn)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
sv: Skriver ”%s”

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
sv: Skriver ”%s” till %s

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
sv[0]: 1 sekund sedan
sv[1]: %d sekunder sedan

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
sv[0]: 1 sekund in i framtiden
sv[1]: %d sekunder in i framtiden

en: 1 minute ago | %d minutes ago
sv[0]: 1 minut sedan
sv[1]: %d minuter sedan

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
sv[0]: 1 minut in i framtiden
sv[1]: %d minuter in i framtiden

en: 1 hour ago | %d hours ago
sv[0]: 1 timme sedan
sv[1]: %d timmar sedan

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
sv[0]: 1 timme in i framtiden
sv[1]: %d timmar in i framtiden

en: 1 day ago | %d days ago
sv[0]: 1 dag sedan
sv[1]: %d dagar sedan

en: 1 day in the future | %d days in the future
sv[0]: 1 dag in i framtiden
sv[1]: %d dagar in i framtiden

en: 1 week ago | %d weeks ago
sv[0]: 1 vecka sedan
sv[1]: %d veckor sedan

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
sv[0]: 1 vecka in i framtiden
sv[1]: %d veckor in i framtiden

en: 1 month ago | %d months ago
sv[0]: 1 månad sedan
sv[1]: %d månader sedan

en: 1 month in the future | %d months in the future
sv[0]: 1 månad in i framtiden
sv[1]: %d månader in i framtiden

en: 1 year ago | %d years ago
sv[0]: 1 år sedan
sv[1]: %d år sedan

en: 1 year in the future | %d years in the future
sv[0]: 1 år in i framtiden
sv[1]: %d år in i framtiden

en: <click here to select a date>
sv: <klicka här för att välja ett datum>

en: now
sv: nu

note: strftime for date filter display, only needs to show a day date (i.e. no time)
en: %d-%b-%Y
sv: %d %b %Y

en: Select a time to compare against
sv: Välj en tid att jämföra med

en: Choose a File
sv: Välj en fil

en: R_ule name:
sv: Re_gelnamn:

en: all the following conditions
sv: alla följande villkor

en: any of the following conditions
sv: något av följande villkor

en: _Find items which match:
sv: _Sök objekt som matchar:

en: Find items that meet the following conditions
sv: Hitta objekt som matchar följande villkor

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
sv: Ingen

en: All related
sv: Alla relaterade

en: Replies
sv: Svar

en: Replies and parents
sv: Svar och föräldrar

en: No reply or parent
sv: Inget svar eller förälder

en: I_nclude threads:
sv: I_nkludera trådar:

en: A_dd Condition
sv: Lägg till v_illkor

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Outgoing
sv: Utgående

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
sv: Senaste

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
sv: Humörsymboler och personer

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
sv: Kropp och kläder

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
sv: Djur och natur

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
sv: Mat och dryck

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
sv: Resande och platser

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
sv: Föremål

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
sv: Flaggor

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Failed to insert HTML file.
sv: Misslyckades med att infoga HTML-fil.

en: Failed to insert text file.
sv: Misslyckades med att infoga textfil.

en: Insert HTML File
sv: Infoga HTML-fil

en: HTML file
sv: HTML-fil

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Insert text file
sv: Infoga textfil

en: Text file
sv: Textfil

en: Copy selected text to the clipboard
sv: Kopiera markerad text till urklipp

en: Cut selected text to the clipboard
sv: Klipp ut markerad text till urklipp

en: Paste text from the clipboard
sv: Klistra in text från urklipp

en: Redo the last undone action
sv: Gör om senaste ångrade åtgärden

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: For_mat
sv: _Format

en: _Paragraph Style
sv: St_yckestil

en: _Alignment
sv: _Justering

en: Current _Languages
sv: Aktuella _språk

en: _Increase Indent
sv: Öka _indrag

en: Increase Indent
sv: Öka indrag

en: Insert Emoji
sv: Infoga emoji

en: Insert E_moji
sv: Infoga e_moji

en: _HTML File…
sv: _HTML-fil…

en: Te_xt File…
sv: Te_xtfil…

en: Paste _Quotation
sv: Klistra in _citat

en: _Find…
sv: _Sök…

en: Search for text
sv: Sök efter text

en: Find A_gain
sv: Sök ige_n

en: Re_place…
sv: E_rsätt…

en: Search for and replace text
sv: Sök efter och ersätt text

en: Check _Spelling…
sv: Kontrollera _stavning…

en: _Decrease Indent
sv: _Minska indrag

en: Decrease Indent
sv: Minska indrag

en: _Wrap Lines
sv: _Radbryt rader

note: Center
en: _Center
sv: _Centrera

en: Center Alignment
sv: Centerjustering

note: Justified
en: _Justified
sv: _Marginaljustera

en: Align Justified
sv: Marginaljustering

note: Left
en: _Left
sv: _Vänster

en: Left Alignment
sv: Vänsterjustering

note: Right
en: _Right
sv: _Höger

en: Right Alignment
sv: Högerjustering

en: HTML editing mode
sv: HTML-redigeringsläge

en: Plain _Text
sv: Vanlig _text

en: Plain text editing mode
sv: Redigeringsläge för vanlig text

en: Markdown editing mode
sv: Markdown-redigeringsläge

en: Ma_rkdown as Plain Text
sv: Ma_rkdown som vanlig text

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
sv: Markdown-redigeringsläge, exporterad som vanlig text

en: Mar_kdown as HTML
sv: Mar_kdown som HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
sv: Markdown-redigeringsläge, exporterad som HTML

en: Heading _1
sv: Rubrik _1

en: Heading _2
sv: Rubrik _2

en: Heading _3
sv: Rubrik _3

en: Heading _4
sv: Rubrik _4

en: Heading _5
sv: Rubrik _5

en: Heading _6
sv: Rubrik _6

en: _Preformatted
sv: _Förformaterad

en: A_ddress
sv: A_dress

en: _Bulleted List
sv: _Punktlista

en: _Roman Numeral List
sv: _Romerskt numrerad lista

en: Numbered _List
sv: Numrerad _lista

en: _Alphabetical List
sv: _Alfabetisk lista

en: _Image…
sv: _Bild…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
sv: Infoga bild

en: _Link…
sv: _Länk…

en: Insert Link
sv: Infoga länk

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
sv: _Linje…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
sv: Infoga linje

en: _Table…
sv: _Tabell…

en: Insert Table
sv: Infoga tabell

en: Pa_ge…
sv: Si_da…

en: Font _Size
sv: Typsnitts_storlek

en: _Font Style
sv: _Typsnittsstil

en: Paste As _Text
sv: Klistra in som _text

en: _Bold
sv: _Fet

en: Bold
sv: Fet

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: Italic
sv: Kursiv

en: _Strikethrough
sv: _Genomstruken

en: Strikethrough
sv: Genomstruken

en: Subs_cript
sv: In_dexläge

en: Subscript
sv: Indexläge

en: Su_perscript
sv: Ex_ponentläge

en: Superscript
sv: Exponentläge

en: _Underline
sv: _Understruken

en: Underline
sv: Understruken

en: Copy _Link Location
sv: Kopiera _länkadress

en: Copy the link to the clipboard
sv: Kopiera länken till urklipp

en: _Open Link in Browser
sv: _Öppna länk i webbläsare

en: Open the link in a web browser
sv: Öppna länken i en webbläsare

en: Cell Contents
sv: Cellinnehåll

en: Column
sv: Kolumn

en: Row
sv: Rad

en: Table
sv: Tabell

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
sv: Tabellborttagning

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
sv: Tabellinfogning

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Delete Rule
sv: Ta bort linje

en: Delete Image
sv: Ta bort bild

en: Column After
sv: Kolumn efter

en: Column Before
sv: Kolumn före

en: Insert _Link
sv: Infoga _länk

en: Row Above
sv: Rad över

en: Row Below
sv: Rad under

en: Image…
sv: Bild…

en: Link…
sv: Länk…

en: Page…
sv: Sida…

en: Paragraph…
sv: Stycke…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
sv: Linje…

en: Table…
sv: Tabell…

en: Remove Link
sv: Ta bort länk

en: Add Word to Dictionary
sv: Lägg till ord i ordbok

en: Ignore Misspelled Word
sv: Ignorera felstavat ord

en: Add Word To
sv: Lägg till ord i

en: More Suggestions
sv: Fler förslag

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
sv: Ordboken %s

en: _Emoticon
sv: Humörsymb_ol

en: Insert Emoticon
sv: Infoga humörsymbol

en: Re_place
sv: E_rsätt

en: _Image
sv: _Bild

en: _Link
sv: _Länk

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
sv: _Linje

en: _Table
sv: _Tabell

en: Editing Mode
sv: Redigeringsläge

en: Paragraph Style
sv: Stil på stycke

en: Font Color
sv: Typsnittsfärg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Font Size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: Failed to obtain content of editor
sv: Misslyckades med att erhålla redigerarens innehåll

en: <b>Scope</b>
sv: <b>Räckvidd</b>

en: _Row
sv: _Rad

en: Col_umn
sv: Kol_umn

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
sv: <b>Justering &amp; beteende</b>

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrera

en: Right
sv: Höger

en: _Horizontal:
sv: _Horisontell:

en: Top
sv: Överkant

en: Middle
sv: Mitten

en: Bottom
sv: Underkant

en: _Vertical:
sv: _Vertikal:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
sv: _Radbryt text

note: Header Style
en: _Header Style
sv: Ru_brikstil

note: Width
en: _Width
sv: _Bredd

en: Row S_pan:
sv: Radut_sträckning:

en: Co_lumn Span:
sv: Ko_lumnutsträckning:

en: <b>Background</b>
sv: <b>Bakgrund</b>

en: C_olor:
sv: F_ärg:

en: Images
sv: Bilder

en: Choose Background Image
sv: Välj bakgrundsbild

en: _Image:
sv: B_ild:

en: _Remove image
sv: Ta bo_rt bild

en: Cell Properties
sv: Cellegenskaper

en: No match found
sv: Ingen sökträff hittades

en: Search _backwards
sv: Sök _baklänges

en: Case _Sensitive
sv: _Skiftlägeskänslig

en: _Wrap Search
sv: _Fortsätt sökning i början

en: Find
sv: Sök

en: <b>Size</b>
sv: <b>Storlek</b>

note: Width
en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: <b>Style</b>
sv: <b>Stil</b>

en: _Alignment:
sv: _Justering:

note: Shaded
en: S_haded
sv: S_kuggad

en: Rule properties
sv: Linjeegenskaper

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: _Source:
sv: _Källa:

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: Preserve aspect ratio
sv: Bevara bildförhållande

en: _X-Padding:
sv: _X-utfyllnad:

en: _Y-Padding:
sv: _Y-utfyllnad:

en: _Border:
sv: _Kant:

en: <b>Link</b>
sv: <b>Länk</b>

en: _Test URL…
sv: _Test-URL…

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: _Remove Link
sv: Ta bo_rt länk

en: Link Properties
sv: Länkegenskaper

en: Perforated Paper
sv: Hålat papper

en: Blue Ink
sv: Blått bläck

en: Paper
sv: Papper

en: Ribbon
sv: Band

en: Midnight
sv: Midnatt

en: Draft
sv: Utkast

en: Graph Paper
sv: Grafpapper

note: == Colors ==
en: Colors
sv: Färger

en: _Link:
sv: _Länk:

en: _Visited Link:
sv: Be_sökt länk:

en: _Background:
sv: _Bakgrund:

en: _Font Name:
sv: _Typsnittsnamn:

note: == Background Image ==
en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: _Template:
sv: _Mall:

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: _Custom:
sv: An_passad:

en: Page Properties
sv: Sidegenskaper

en: _Style:
sv: _Stil:

en: <b>Alignment</b>
sv: <b>Justering</b>

en: Paragraph Properties
sv: Egenskaper för stycke

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
sv[0]: %d förekomst ersatt
sv[1]: %d förekomster ersatta

en: R_eplace:
sv: _Ersätt:

en: _With:
sv: _Med:

en: _Case sensitive
sv: _Skiftlägeskänslig

en: Wra_p search
sv: _Fortsätt sökning i början

en: _Skip
sv: _Hoppa över

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

[ctx: dialog-title]
en: Replace
sv: Ersätt

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
sv: <b>Förslag för ”%s”</b>

en: <b>Suggestions</b>
sv: <b>Förslag</b>

note: Replace
en: Replace
sv: Ersätt

note: Replace All
en: Replace All
sv: Ersätt alla

note: Ignore
en: Ignore
sv: Ignorera

note: Skip
en: Skip
sv: Hoppa över

note: Back
en: Back
sv: Bakåt

en: <b>Dictionary</b>
sv: <b>Ordbok</b>

note: Add Word button
en: Add word
sv: Lägg till ord

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: _Rows:
sv: _Rader:

en: C_olumns:
sv: K_olumner:

en: _Spacing:
sv: _Mellanrum:

en: _Padding:
sv: _Utfyllnad:

en: _Color:
sv: _Färg:

en: Image:
sv: Bild:

en: Table Properties
sv: Tabellegenskaper

en: Si_ze:
sv: _Storlek:

en: Text Properties
sv: Textegenskaper

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
sv: Välj den fil som du vill importera till Evolution och välj vilken typ av fil det är från listan.

en: File _type:
sv: Fil_typ:

en: Pre_view:
sv: För_handsgranskning:

en: Choose the destination for this import
sv: Välj målet för denna import

en: Choose the type of importer to run:
sv: Välj den typ av importör som ska köras:

en: Import data and settings from _older programs
sv: Importera data och inställningar från _äldre program

en: Import a _single file
sv: Importera en _enda fil

en: Please select the information that you would like to import:
sv: Välj den information som du vill importera:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
sv: Evolution letade efter inställningar att importera från följande program: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. Inga inställningar hittades som kunde importeras. Om du vill försöka igen bör du klicka på knappen ”Bakåt”.

en: From %s:
sv: Från %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
sv: _Avbryt import

en: Preview data to be imported
sv: Förhandsgranska data att importera

en: Import Data
sv: Importera data

en: Select what type of file you want to import from the list.
sv: Välj vilken typ av fil från listan som du vill importera.

en: Evolution Import Assistant
sv: Evolutions importeringsguide

en: Import Location
sv: Importera plats

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
sv: Välkommen till Evolutions importeringsguide.
    Denna guide kommer att hjälpa dig med att importera externa filer till Evolution.

en: Importer Type
sv: Importörstyp

en: Select Information to Import
sv: Välj information att importera

en: Select a File
sv: Välj en fil

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
sv: Klicka på ”Verkställ” för att börja importera filen till Evolution.

note: Translators: This is part of
en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
sv: dagar

en: Autogenerated
sv: Automatiskt genererad

en: Close
sv: Stäng

en: _Save and Close
sv: _Spara och stäng

en: Edit Signature
sv: Redigera signatur

en: Save
sv: Spara

en: _Signature Name:
sv: _Signaturnamn:

en: Add _Script
sv: Lägg till _skript

en: Add Signature Script
sv: Lägg till signaturskript

en: Edit Signature Script
sv: Redigera signaturskript

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
sv: Utdata från detta skript kommer att användas
    som din signatur. Namnet du anger kommer
    endast att användas för visning.

en: S_cript:
sv: S_kript:

en: Script file must be executable.
sv: Skriptfilen måste vara körbar.

en: World Map
sv: Världskarta

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
sv: Musbaserad interaktiv kartwidget för val av tidszon. Tangentbordsanvändare bör i stället välja tidszon ur den nedanstående kombinationsrutan.

en: _Write
sv: _Skriv

en: _Preview
sv: F_örhandsgranskning

en: Add bold text
sv: Lägg till fet text

en: Add italic text
sv: Lägg till kursiv text

en: Insert a quote
sv: Infoga ett citat

en: Insert code
sv: Infoga kod

en: Add a link
sv: Lägg till en länk

en: Add a bullet list
sv: Lägg till en punktlista

en: Add a numbered list
sv: Lägg till en numrerad lista

en: Add a header
sv: Lägg till en rubrik

en: Open online common mark documentation
sv: Öppna CommonMark-dokumentation på nätet

en: Show preview beside text
sv: Visa förhandsgranskning bredvid text

en: Could not open the link.
sv: Kunde inte öppna länken.

en: Could not display help for Evolution.
sv: Kunde inte visa hjälp för Evolution.

en: Opening calendar “%s”
sv: Öppnar kalendern ”%s”

en: Opening memo list “%s”
sv: Öppnar memolistan ”%s”

en: Opening task list “%s”
sv: Öppnar uppgiftslistan ”%s”

en: Opening address book “%s”
sv: Öppnar adressboken ”%s”

en: _Do not show this message again
sv: Visa _inte detta meddelande igen

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
sv: Denna adressboksserver kan vara onåbar, servernamnet kan vara felstavat eller så kan din nätverksanslutning vara nere.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
sv: Misslyckades med att ställa in protokollversion till LDAPv3 (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
sv: Misslyckades med att ställa in tidsgränsalternativ för anslutning (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
sv: Misslyckades med att använda STARTTLS (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
sv: Misslyckades med att autentisera med LDAP-server (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
sv: Denna LDAP-server kanske använder en äldre version av LDAP som inte stöder denna funktionalitet, eller så kan den vara felkonfigurerad. Fråga din administratör om de sökbaser som stöds.
    
    Utförligt fel (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
sv: Denna LDAP-server kanske använder en äldre version av LDAP som inte stöder denna funktionalitet, eller så kan den vara felkonfigurerad. Fråga din administratör om de sökbaser som stöds.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
sv: Evolution hade inte kompilerats med LDAP-stöd

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
sv: Okänt (%s)

en: Click to call %s
sv: Klicka för att ringa till %s

en: Click to hide/unhide addresses
sv: Klicka för att dölja/visa adresser

en: Go to the section %s of the message
sv: Gå till avsnittet %s av meddelandet

en: Go to the beginning of the message
sv: Gå till meddelandets början

en: Click to open %s
sv: Klicka för att öppna %s

en: Show Contacts
sv: Visa kontakter

en: Address B_ook:
sv: Adressb_ok:

en: Cat_egory:
sv: Kat_egori:

en: _Search:
sv: _Sök:

en: Any Category
sv: Alla kategorier

en: Co_ntacts
sv: Ko_ntakter

en: Search
sv: Sök

en: Select Contacts from Address Book
sv: Välj kontakt från adressbok

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
sv: E_xpandera %s inbäddat

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
sv: Ko_piera %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
sv: Klipp _ut %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
sv: _Redigera %s

en: _Delete %s
sv: _Ta bort %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
sv: Evolution är just nu i anslutet läge. Klicka på denna knapp för att arbeta frånkopplad.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
sv: Evolution är just nu i frånkopplat läge. Klicka på denna knapp för att arbeta ansluten.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
sv: Evolution är just nu i frånkopplat läge därför att nätverket inte är tillgängligt.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
sv: Nyckelringsnyckel är oanvändbar: ingen användare eller värdnamn

en: You have the Caps Lock key on.
sv: Du har tangenten Caps Lock på.

en: _Remember this passphrase
sv: _Kom ihåg denna lösenfras

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
sv: _Kom ihåg denna lösenfras för resten av tiden för denna session

en: _Remember this password
sv: _Kom ihåg detta lösenord

en: _Remember this password for the remainder of this session
sv: _Kom ihåg detta lösenord för resten av tiden för denna session

en: Help
sv: Hjälp

en: Evolution Preferences
sv: Inställningar för Evolution

en: An error occurred while printing
sv: Ett fel inträffade vid utskrift

en: The printing system reported the following details about the error:
sv: Utskriftssystemet rapporterade följande detaljer om felet:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
sv: Utskriftssystemet rapporterade inte några ytterligare detaljer om felet.

en: _Method:
sv: _Metod:

en: Defer to Desktop Settings
sv: Använd skrivbordsmiljöns inställningar

en: _Open Desktop Settings
sv: _Öppna skrivbordsinställningar

en: Manual
sv: Manuell

en: _HTTP Proxy:
sv: _HTTP-proxy:

en: H_TTPS Proxy:
sv: H_TTPS-proxy:

en: _Socks Proxy:
sv: _Socks-proxy:

en: _Ignore Hosts:
sv: _Ignorera värd:

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Configuration _URL:
sv: Konfigurations-_URL:

en: No proxy
sv: Ingen proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
sv: Använd en direktförbindelse, ingen proxy krävs.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
sv: Byt till grundläggande proxyinställningar

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
sv: Byt till avancerade proxyinställningar

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
sv: Tillämpa anpassade proxyinställningar för dessa konton:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
sv: <b>Avancerade proxyinställningar</b> gör det möjligt för dig att definiera alternativa nätverksproxyservrar och tillämpa dem för specifika konton

en: Custom Proxy
sv: Anpassad proxy

en: Create a new proxy profile
sv: Skapa en ny proxy-profil

en: Delete the selected proxy profile
sv: Ta bort markerad proxy-profil

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Matches: %u
sv: Träffar: %u

en: Close the find bar
sv: Stäng sökraden

en: Fin_d:
sv: Sö_k:

en: Clear the search
sv: Töm sökfältet

en: Find the previous occurrence of the phrase
sv: Sök efter föregående förekomst av frasen

en: Find the next occurrence of the phrase
sv: Sök efter nästa förekomst av frasen

en: Mat_ch case
sv: Mat_cha versaler/gemener

en: Reached bottom of page, continued from top
sv: Nådde slutet av sidan, fortsätter från början

en: Reached top of page, continued from bottom
sv: Nådde början av sidan, fortsätter från slutet

en: When de_leted:
sv: När _borttagen:

en: Proprietary
sv: Proprietär

en: Secret
sv: Hemlig

en: Top Secret
sv: Topphemlig

en: For Your Eyes Only
sv: Personlig

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
sv: Ingen

en: Mail Receipt
sv: E-postkvitto

en: Send Options
sv: Alternativ för sändning

en: R_eply requested
sv: _Svar begärt

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
sv: _Inom

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
sv: dagar

en: _When convenient
sv: _När lämpligt

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
sv: _Fördröj meddelandeleverans

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
sv: _Efter

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
sv: dagar

en: _Set expiration date
sv: _Ställ in utgångdatum

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
sv: _Till

en: Delivery Options
sv: Leveransalternativ

en: _Priority:
sv: _Prioritet:

en: _Classification:
sv: _Klassificering:

en: Gene_ral Options
sv: Allm_änna alternativ

en: Creat_e a sent item to track information
sv: Ska_pa ett skickatobjekt för att spåra information

en: _Delivered
sv: _Levererad

en: Deli_vered and opened
sv: Le_vererat och öppnat

en: A_uto-delete sent item
sv: Ta a_utomatiskt bort skickat objekt

en: Status Tracking
sv: Statusspårning

en: _When opened:
sv: _När öppnat:

en: When decli_ned:
sv: När a_vslaget:

en: When co_mpleted:
sv: När f_ärdigställd:

en: When acce_pted:
sv: När acce_pterad:

en: Return Notification
sv: Returavisering

en: Sta_tus Tracking
sv: Sta_tusspårning

en: Type:
sv: Typ:

en: Name:
sv: Namn:

en: Name cannot be empty
sv: Namn kan inte vara tomt

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
sv: Uppdatera varje

en: Refresh content on metered network
sv: Uppdatera innehåll på nätverk med datakvot

en: Use a secure connection
sv: Använd en säker anslutning

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
sv: Återställ påli_tlighet för SSL-/TLS-certifikat

en: User:
sv: Användare:

en: Show
sv: Visa

en: Group name
sv: Gruppnamn

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _Show
sv: _Visa

en: Manage Groups
sv: Hantera grupper

en: Available Groups:
sv: Tillgängliga grupper:

en: Select destination
sv: Välj mål

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
sv: (inga förslag)

en: More…
sv: Mer…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
sv: Lägg till ”%s” i ordbok

note: - Ignore All
en: Ignore All
sv: Ignorera alla

en: Spelling Suggestions
sv: Stavningsförslag

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”{0}” finns redan. Vill du ersätta den?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i ”{0}”. Ersätter du den kommer dess innehåll att skrivas över.

en: Cannot save file “{0}”.
sv: Kan inte spara filen ”{0}”.

en: Cannot open file “{0}”.
sv: Kan inte öppna filen ”{0}”.

en: Failed to remove data source “{0}”.
sv: Misslyckades med att ta bort datakälla ”{0}”.

en: The reported error was “{1}”.
sv: Det rapporterade felet var ”{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
sv: Misslyckades med att uppdatera datakälla ”{0}”.

en: Failed to delete resource “{0}”.
sv: Misslyckades med att ta bort resurs ”{0}”.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
sv: Adressbokens bakändeservice ”{0}” har oväntat avslutats.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
sv: Vissa av dina kontakter är inte nödvändigtvis tillgängliga tills Evolution har startats om.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
sv: Kalenderns bakändeservice ”{0}” har oväntat avslutats.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
sv: Vissa av dina möten är inte nödvändigtvis tillgängliga förrän Evolution har startats om.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
sv: Memolistans bakändeservice ”{0}” har oväntat avslutats.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
sv: Vissa av dina memon är inte nödvändigtvis tillgängliga förrän Evolution har startats om.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
sv: Uppgiftslistans bakändeservice ”{0}” har oväntat avslutats.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
sv: Vissa av dina uppgifter är inte nödvändigtvis tillgängliga förrän Evolution har startats om.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
sv: Ett fel påträffades i adressbokens bakändeservice ”{0}”.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
sv: Ett fel påträffades i kalenderns bakändeservice ”{0}”.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
sv: Ett fel påträffades i memolistans bakändeservice ”{0}”.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
sv: Ett fel påträffades i uppgiftslistans bakändeservice ”{0}”.

en: Something has gone wrong
sv: Något har gått fel

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då innehållet visades. Du kan försöka igen genom att öppna fönstret på nytt. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fjärrsamlingen ”{0}”?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
sv: Detta kommer att permanent ta bort samlingen ”{0}” från servern. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Failed to refresh list of account sources
sv: Misslyckades med att uppdatera listan över kontokällor

en: click to add
sv: klicka för att lägga till

en: Move selected column names to top
sv: Flytta markerade kolumnnamn överst

en: Move selected column names up one row
sv: Flytta markerade kolumnnamn en rad upp

en: Move selected column names down one row
sv: Flytta markerade kolumnnamn en rad ner

en: Move selected column names to bottom
sv: Flytta markerade kolumnnamn underst

en: Select all column names
sv: Markera alla kolumnnamn

en: (Ascending)
sv: (Stigande)

en: (Descending)
sv: (Fallande)

en: Not sorted
sv: Inte sorterad

en: No grouping
sv: Ingen gruppering

en: Show Fields
sv: Visa fält

en: Choose the order of information to appear in the message list.
sv: Välj den ordning som information ska visas i meddelandelistan.

en: Clear _All
sv: Töm _alla

en: _Show field in View
sv: _Visa fält i vy

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Group Items By
sv: Gruppera objekt efter

en: Show _field in View
sv: Visa _fält i vy

en: Then By
sv: Sedan efter

en: Show field i_n View
sv: Visa fält _i vy

en: Show field in _View
sv: Visa fält _i vy

en: Sort
sv: Sortera

en: Clear All
sv: Töm alla

en: Sort Items By
sv: Sortera objekt efter

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Sort...
sv: _Sortera…

en: _Group By...
sv: _Gruppera efter…

en: _Fields Shown...
sv: _Fält som visas…

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
sv: För att lägga till en kolumn i din tabell drar
    du den till platsen där du vill att den ska visas.

en: Add a Column
sv: Lägg till en kolumn

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
sv[0]: %s: %s (%d objekt)
sv[1]: %s: %s (%d objekt)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
sv[0]: %s (%d objekt)
sv[1]: %s (%d objekt)

en: Customize Current View
sv: Anpassa aktuell vy

en: Sort _Ascending
sv: Sortera _stigande

en: Sort _Descending
sv: Sortera _fallande

en: _Reset sort
sv: Åte_rställ sortering

en: Group By This _Field
sv: Gruppera efter detta _fält

en: Group By _Box
sv: Gruppera efter _låda

en: Remove This _Column
sv: Ta bort denna _kolumn

en: Add a C_olumn…
sv: Lägg till en k_olumn…

en: A_lignment
sv: J_ustering

en: B_est Fit
sv: Bästa an_passning

en: Format Column_s…
sv: Formatera kolum_ner…

en: Custo_mize Current View…
sv: _Anpassa aktuell vy…

en: _Sort By
sv: _Sortera efter

note: Custom
en: _Custom
sv: A_npassad

en: Select All
sv: Markera allt

en: Input Methods
sv: Inmatningsmetoder

en: Select a Time Zone
sv: Välj en tidszon

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
sv: Använd vänster musknapp för att zooma in på ett intressant område på kartan och välja en tidszon.
    Använd höger musknapp för att zooma ut.

en: Time Zones
sv: Tidszoner

en: _Selection
sv: _Markering

en: Timezone drop-down combination box
sv: Kombinationsruta för tidszon

en: Enter a URL here
sv: Ange en URL här

en: Evolution Source Viewer
sv: Evolutions källvisare

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Flags
sv: Flaggor

en: Identity
sv: Identitet

en: Address book
sv: Adressbok

en: Events
sv: Evenemang

en: Loading…
sv: Läser in…

en: Searching collection children…
sv: Söker barn till samling…

en: Failed to search for collection children
sv: Misslyckades med sökning efter barn till samling

en: Searching for user home, please wait…
sv: Söker efter användarens hemmapp, vänta…

en: Failed to search for user home
sv: Misslyckades med att söka efter användarens hemmapp

en: At least one component type should be set
sv: Minst en komponenttyp bör ha ställts in

en: Failed to get selected collection HREF
sv: Misslyckades med att erhålla HREF för vald samling

en: Failed to save changes
sv: Misslyckades med att spara ändringar

en: Creating new book…
sv: Skapar ny bok…

en: Failed to create new book
sv: Misslyckades med att skapa ny bok

en: Creating new calendar…
sv: Skapar ny kalender…

en: Failed to create new calendar
sv: Misslyckades med att skapa ny kalender

en: Creating new collection…
sv: Skapar ny samling…

en: Failed to create new collection
sv: Misslyckades med att skapa ny samling

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
sv: Det är inte tillåtet att skapa en bok under en annan bok eller kalender

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
sv: Det är inte tillåtet att skapa en kalender under en annan bok eller kalender

en: Deleting book…
sv: Tar bort bok…

en: Failed to delete book
sv: Misslyckades med att ta bort bok

en: Deleting calendar…
sv: Tar bort kalender…

en: Failed to delete calendar
sv: Misslyckades med att ta bort kalender

en: Deleting collection…
sv: Tar bort samling…

en: Failed to delete collection
sv: Misslyckades med att ta bort samling

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
sv: _Ordning:

en: Use -1 to not set the sort order
sv: Använd -1 för att inte ställa in sorteringsordningen

en: For Components:
sv: För komponenter:

en: _Events
sv: _Evenemang

en: WebDAV server:
sv: WebDAV-server:

en: Create _Book
sv: Skapa _bok

en: Create _Calendar
sv: Skapa _kalender

en: Create Collectio_n
sv: Skapa sa_mling

en: _Copy Link Location
sv: _Kopiera länkadress

en: _Copy Email Address
sv: Kopiera _e-postadress

en: Copy _Raw Email Address
sv: Kopiera _rå e-postadress

en: Copy the raw email address to the clipboard
sv: Kopiera den råa e-postadressen till urklipp

en: _Copy Image
sv: _Kopiera bild

en: Copy the image to the clipboard
sv: Kopiera bilden till urklipp

en: Save _Image…
sv: Spara _bild…

en: Save the image to a file
sv: Spara bilden till en fil

en: Search _Web…
sv: Sök på _webben…

en: Search the Web with the selected text
sv: Sök på webben med markerad text

en: Select all text and images
sv: Markera all text och bilder

en: Copying image to clipboard
sv: Kopierar bild till urklipp

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Saving image to “%s”
sv: Sparar bild till ”%s”

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
sv: Kan inte erhålla URI ”%s”, vet inte hur den ska hämtas.

en: Undo “Insert text”
sv: Ångra ”Infoga text”

en: Redo “Insert text”
sv: Gör om ”Infoga text”

en: Undo “Delete text”
sv: Ångra ”Ta bort text”

en: Redo “Delete text”
sv: Gör om ”Ta bort text”

en: Missing date.
sv: Datum saknas.

en: You must choose a date.
sv: Du måste välja ett datum.

en: Missing filename.
sv: Filnamn saknas.

en: You must specify a filename.
sv: Du måste ange ett filnamn.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
sv: Filen ”{0}” finns inte eller är ingen vanlig fil.

en: Bad regular expression “{0}”.
sv: Fel i reguljära uttrycket ”{0}”.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
sv: Kunde inte kompilera reguljära uttrycket ”{1}”.

en: Missing name.
sv: Namn saknas.

en: You must name this filter.
sv: Du måste ge detta filter ett namn.

en: Name “{0}” already used.
sv: Namnet ”{0}” används redan.

en: Please choose another name.
sv: Välj ett annat namn.

en: Missing condition.
sv: Villkor saknas.

en: Filter should have at least one condition.
sv: Filter ska ha åtminstone ett villkor.

en: Missing value.
sv: Värde saknas.

en: One or more values cannot be empty.
sv: Ett eller fler värden kan inte vara tomma.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort regeln ”{0}”?

en: _Keep
sv: _Behåll

en: the current time
sv: aktuell tid

en: the time you specify
sv: den tid du anger

en: a time relative to the current time
sv: en tid relativ till aktuell tid

en: seconds
sv: sekunder

en: weeks
sv: veckor

en: months
sv: månader

en: years
sv: år

en: ago
sv: sedan

en: in the future
sv: i framtiden

en: Compare against
sv: Jämför med

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    den aktuella tiden när filtreringen körs.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    början på den angivna dagen.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    en tid som är relativ till den när filtret körs.

en: Show filters for mail:
sv: Visa filter för e-post:

en: _Filter Rules
sv: _Filterregler

en: Rule Name
sv: Regelnamn

en: Table Cell
sv: Tabellcell

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
sv: poppa upp ett barn

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
sv: börja redigera denna cell

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
sv: växla cellen

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
sv: expanderar raden i det ETree som innehåller denna cell

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
sv: fäller ihop den rad i det ETree som innehåller denna cell

en: click
sv: klicka

en: sort
sv: sortera

en: Save Current View
sv: Spara aktuell vy

en: _Create new view
sv: S_kapa ny vy

en: _Replace existing view
sv: _Ersätt befintlig vy

en: Do you wish to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
sv: Denna signatur har ändrats, men har inte sparats.

en: _Discard changes
sv: Förkasta _ändringar

en: Blank Signature
sv: Blank signatur

en: Please provide a unique name to identify this signature.
sv: Ange ett unikt namn för att identifiera denna signatur.

en: Unable to copy image to clipboard.
sv: Kunde inte kopiera bild till urklipp.

en: Unable to save image.
sv: Kunde inte spara bild.

en: Could not load signature.
sv: Kunde inte läsa in signatur.

en: Could not save signature.
sv: Kunde inte spara signatur.

en: Could not get selected text.
sv: Kunde inte erhålla markerad text.

en: Saving message to folder “%s”
sv: Sparar meddelande till mappen ”%s”

en: Forwarded messages
sv: Vidarebefordrade meddelanden

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
sv[0]: Hämtar %d meddelande
sv[1]: Hämtar %d meddelanden

en: Scanning messages for duplicates
sv: Letar efter dubbletter i meddelanden

en: Removing folder “%s”
sv: Tar bort mappen ”%s”

en: File “%s” has been removed.
sv: Filen ”%s” har tagits bort.

en: File has been removed.
sv: Filen har tagits bort.

en: Removing attachments
sv: Tar bort bilagor

en: Saving %d message | Saving %d messages
sv[0]: Sparar %d meddelande
sv[1]: Sparar %d meddelanden

en: Invalid folder URI “%s”
sv: Ogiltig mapp-URI ”%s”

note: Some local folders
en: Inbox
sv: Inkorg

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
sv: Utkast

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
sv: Utkorg

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
sv: Skickat

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
sv: Mallar

en: User cancelled operation
sv: Användaren avbröt åtgärden

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
sv: Ingen måladress angavs, vidarebefordring av meddelandet har avbrutits.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
sv: Ingen identitet hittades att använda, vidarebefordring av meddelandet har avbrutits.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
sv: Motsvarande källa för tjänst med UID ”%s” hittades inte

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
sv: Slår upp S/MIME-certifikat för mottagare i adressböcker…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
sv: Slår upp PGP-nycklar för mottagare i adressböcker…

en: Waiting for “%s”
sv: Väntar på ”%s”

en: No mail transport service available
sv: Ingen transportservice för e-post tillgänglig

en: Posting message to “%s”
sv: Postar meddelande till ”%s”

en: Failed to apply outgoing filters: %s
sv: Misslyckades med att tillämpa utgående filter: %s

en: Storing sent message to “%s”
sv: Lagrar skickat meddelande till ”%s”

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
sv: Misslyckades med att lägga till i %s: %s
    Lägger till i lokala ”skickat”-mappen i stället.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
sv: Misslyckades med att lägga till i lokala ”skickat”-mappen: %s

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: Disconnecting from “%s”
sv: Kopplar från ”%s”

en: Reconnecting to “%s”
sv: Ansluter igen till ”%s”

en: Preparing account “%s” for offline
sv: Förbereder kontot ”%s” för frånkopplat

en: Filtering Selected Messages
sv: Filtrerar markerade meddelanden

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
sv: Misslyckades med att filtrera valda meddelanden. En anledning kan vara att mappens plats är ogiltig i ett eller flera filter. Kontrollera dina filter i Redigera→Meddelandefilter.
    Ursprungligt fel var: %s

en: Fetching mail from “%s”
sv: Hämtar post från ”%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
sv: Misslyckades med att tillämpa utgående filter. En anledning kan vara att mappens plats är ogiltig i ett eller flera filter. Kontrollera dina filter i Redigera→Meddelandefilter.
    Ursprungligt fel var: %s

en: Sending message %d of %d
sv: Skickar meddelande %d av %d

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
sv[0]: Misslyckades med att skicka ett meddelande
sv[1]: Misslyckades med att skicka %d av %d meddelanden

en: Cancelled.
sv: Avbruten.

en: Complete.
sv: Färdig.

en: Moving messages to “%s”
sv: Flyttar meddelanden till ”%s”

en: Copying messages to “%s”
sv: Kopierar meddelanden till ”%s”

en: Storing folder “%s”
sv: Lagrar mappen ”%s”

en: Expunging and storing account “%s”
sv: Tömmer och lagrar kontot ”%s”

en: Storing account “%s”
sv: Lagrar kontot ”%s”

en: Emptying trash in “%s”
sv: Tömmer papperskorgen i ”%s”

en: Processing folder changes in “%s”
sv: Behandlar mappförändringar i ”%s”

en: Could not create spool directory “%s”: %s
sv: Kunde inte skapa kökatalogen ”%s”: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
sv: Försöker att använda movemail på en källa ”%s” som inte är en mbox

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
sv: Vb: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
sv: Inget ämne

en: Forwarded message — %s
sv: Vidarebefordrat meddelande — %s

en: Forwarded message
sv: Vidarebefordrat meddelande

en: Setting up Search Folder: %s
sv: Konfigurerar sökmapp: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
sv: Uppdaterar sökmappar för ”%s : %s”

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
sv[0]: Sökmappen ”%s” har ändrats på grund av den borttagna mappen
    ”%s”.
sv[1]: Följande sökmappar
    %s har ändrats på grund av den borttagna mappen
    ”%s”.

en: Open _Online Accounts
sv: Öppna Nätk_onton

en: This account was created through the Online Accounts service.
sv: Detta konto skapades via Nätkonto-tjänsten.

en: _Reset Order
sv: Åte_rställ ordning

en: You can drag and drop account names to reorder them.
sv: Du kan dra och släppa kontonamn för att sortera dem.

en: De_fault
sv: _Standard

en: Invalid URI: “%s”
sv: Ogiltig URI: ”%s”

en: Host: %s:%d
sv: Värd: %s:%d

en: User: %s
sv: Användare: %s

en: Security method: %s
sv: Säkerhetsmetod: %s

en: Authentication mechanism: %s
sv: Autentiseringsmekanism: %s

en: No email address provided
sv: Ingen e-postadress tillhandahölls

en: Missing domain in email address
sv: Domän saknas i e-postadress

en: IMAP server
sv: IMAP-server

en: POP3 server
sv: POP3-server

en: SMTP server
sv: SMTP-server

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: (No Subject)
sv: (Inget ämne)

en: Forward
sv: Vidarebefordra

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
sv: Gruppsvar

en: Reply
sv: Svara

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
sv: _Bakåt

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
sv: _Hoppa över uppslagning

en: Evolution Account Assistant
sv: Evolutions kontoguide

en: _Revise Details
sv: _Revidera detaljer

en: Querying authentication types…
sv: Frågar om autentiseringstyper…

en: Check for Supported Types
sv: Kontrollera vilka typer som stöds

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
sv: Använd global inställning

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
sv: Bilaga

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
sv: Inuti (Outlook-stil)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
sv: Citerad

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
sv: Citera inte

en: Use global setting
sv: Använd global inställning

en: Composing Messages
sv: Skriva meddelanden

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
sv: Skicka allti_d kopia (Cc) till:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
sv: Skicka alltid _blindkopia (Bcc) till:

en: Re_ply style:
sv: _Svarsstil:

en: Lang_uage:
sv: S_pråk:

en: Language for Reply and Forward attribution text
sv: Språk för texten i svars- och vidarebefordringsattribution

en: Start _typing at the bottom
sv: Börja s_kriva längst ner

en: _Keep signature above the original message
sv: _Behåll signaturen ovanför det ursprungliga meddelandet

en: Message Receipts
sv: Meddelandekvitton

en: S_end message receipts:
sv: Skicka m_eddelandekvitton:

en: Never
sv: Aldrig

en: Always
sv: Alltid

en: Ask for each message
sv: Fråga för varje meddelande

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
sv: Gratulerar! Din e-postkonfiguration är nu färdig.
    
    Du kan nu skicka och ta emot e-post med Evolution.
    
    Klicka på ”Verkställ” för att spara dina inställningar.

en: Done
sv: Klar

en: Checking server settings…
sv: Kontrollerar serverinställningar…

en: Special Folders
sv: Speciella mappar

en: Draft Messages _Folder:
sv: Mapp för _utkast:

en: Choose a folder for saving draft messages.
sv: Välj en mapp för att spara utkast.

en: Sent _Messages Folder:
sv: Mapp för skickade _meddelanden:

en: Choose a folder for saving sent messages.
sv: Välj en mapp för att spara skickade meddelanden.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
sv: Spara s_kickade meddelanden till skickatmappen

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
sv: Sp_ara svar och vidarebefordringar i mappen för det ursprungliga meddelandet

en: Archi_ve Folder:
sv: Arki_veringsmapp:

en: Choose a folder to archive messages to.
sv: Välj en mapp att arkivera meddelanden i.

en: _Templates Folder:
sv: _Mallmapp:

en: Choose a folder to use for template messages.
sv: Välj en mapp att använda för meddelandemallar.

en: _Restore Defaults
sv: Återställ till standa_rdvärden

en: _Lookup Folders
sv: S_lå upp mappar

en: Use a Real Folder for _Trash:
sv: Använd en riktig mapp för _papperskorg:

en: Choose a folder for deleted messages.
sv: Välj en mapp för borttagna meddelanden.

en: Use a Real Folder for _Junk:
sv: Använd en riktig mapp för s_kräppost:

en: Choose a folder for junk messages.
sv: Välj en mapp för skräppost.

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
sv: Ange ditt namn och din e-postadress nedan. De ”valfria” fälten nedan behöver du inte fylla i, såvida du inte vill inkludera denna information i den e-post du skickar.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
sv: Namnet ovan kommer användas för att identifiera detta konto.
    Använd exempelvis ”Jobb” eller ”Personligt”.

en: Required Information
sv: Nödvändig information

en: Full Nam_e:
sv: _Fullständigt namn:

en: Email _Address:
sv: E-post_adress:

en: Optional Information
sv: Valfri information

en: Re_ply-To:
sv: Sva_ra till:

en: Or_ganization:
sv: Or_ganisation:

en: Add Ne_w Signature…
sv: Lägg till n_y signatur…

en: A_liases:
sv: A_lias:

en: Edi_t
sv: Re_digera

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
sv: S_lå upp detaljer för e-postserver baserade på den angivna e-postadressen

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
sv: Fullständigt namn bör inte vara tomt

en: Email Address cannot be empty
sv: E-postadress kan inte vara tom

en: Email Address is not a valid email
sv: E-postadress är inte en giltig e-postadress

en: Reply To is not a valid email
sv: Svara till är inte en giltig e-postadress

en: Account Name cannot be empty
sv: Kontonamn kan inte vara tomt

en: Looking up account details…
sv: Slår upp kontodetaljer…

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Checking for New Mail
sv: Kontrollerar ny e-post

en: Check for _new messages every
sv: Leta efter _nya meddelanden var

en: Receiving Options
sv: Alternativ för mottagning

en: Receiving Email
sv: Mottagande av e-post

en: Use sender e-mail address
sv: Använd avsändarens e-postadress

en: General
sv: Allmänt

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
sv: _Signera inte sammanträdesbegäran (för kompatibilitet med Outlook)

en: OpenPGP _Key ID:
sv: OpenPGP-_nyckel-ID:

en: Si_gning algorithm:
sv: Algoritm för sign_ering:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
sv: Signera all_tid utgående meddelanden när detta konto används

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
sv: K_ryptera alltid utgående meddelanden när detta konto används

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
sv: Kryptera alltid till _mig själv när krypterade meddelanden skickas

en: Ad_vanced Options
sv: A_vancerade alternativ

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
sv: _Lita alltid på nycklar i min nyckelring vid kryptering

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
sv: Föredra _infogad signering/kryptering för vanliga textmeddelanden

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
sv: S_lå upp krypteringsnycklar i Web Key Directory (WKD)

en: Send own _public key in outgoing mails
sv: Skicka egen ö_ppen nyckel i utgående e-post

en: Advertise encryption is pre_ferred
sv: Annonsera att kryptering _föredras

en: Sig_ning certificate:
sv: Certifikat för sig_nering:

en: Select
sv: Välj

en: _Clear
sv: _Töm

en: Signing _algorithm:
sv: Algoritm för sign_ering:

en: Always sign outgoing messages when using this account
sv: Signera alltid utgående meddelanden när detta konto används

en: Encryption certificate:
sv: Krypteringscertifikat:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
sv: Kryptera alltid utgående meddelanden när detta konto används

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
sv: Kryptera alltid till mig själv när krypterade meddelanden skickas

en: Sending Email
sv: Sändning av e-post

en: Server _Type:
sv: Server_typ:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
sv: Detta är ett sammandrag av de inställningar som kommer att användas för att komma åt din e-post.

en: Personal Details
sv: Personliga uppgifter

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Receiving
sv: Mottagning

en: Sending
sv: Sändning

en: Server Type:
sv: Servertyp:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Security:
sv: Säkerhet:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
sv: Delarna för mottagande och sändning kan inte båda ställas till None

en: Account Summary
sv: Kontosammandrag

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
sv: Välkommen till Evolutions guide för e-postkonfiguration.
    
    Klicka på ”Nästa” för att börja.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Account Editor
sv: Kontoredigerare

en: _Add to Address Book…
sv: _Lägg till i adressbok…

en: _To This Address
sv: _Till denna adress

en: _From This Address
sv: _Från denna adress

en: Send _Reply To…
sv: Skicka s_var till…

en: Send a reply message to this address
sv: Skicka ett svarsmeddelande till denna adress

en: Create Search _Folder
sv: Skapa s_ökmapp

en: Hid_e All
sv: Döl_j alla

en: _View Inline
sv: _Visa inuti

en: Vie_w All Inline
sv: Visa alla in_uti

en: _Zoom to 100%
sv: _Zooma till 100%

en: Zoom the image to its natural size
sv: Zooma bilden till dess naturliga storlek

en: _Zoom to window
sv: _Zooma till fönster

en: Zoom large images to not be wider than the window width
sv: Zooma stora bilder så att de inte är bredare än fönsterbredden

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Specify where to create the folder:
sv: Ange var mappen ska skapas:

en: C_reate
sv: S_kapa

en: Folder _name:
sv: Mapp_namn:

en: Folder Sort Order
sv: Sorteringsordning för mappar

en: Reset current level
sv: Återställ aktuell nivå

en: Reset sort order in the current level to the defaults
sv: Återställ sorteringsordningen på aktuell nivå till standardvärdena

en: Reset all levels
sv: Återställ alla nivåer

en: Reset sort order in all levels to their defaults
sv: Återställ sorteringsordning på alla nivåer till deras standardvärden

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
sv: Besvarat

[ctx: ffe]
en: Deleted
sv: Borttaget

[ctx: ffe]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: ffe]
en: Flagged
sv: Flaggat

[ctx: ffe]
en: Seen
sv: Läst

[ctx: ffe]
en: Attachment
sv: Bilaga

[ctx: ffe]
en: no
sv: nej

[ctx: ffe]
en: not
sv: inte

[ctx: ffe]
en: false
sv: falskt

en: Junk filtering software:
sv: Filterprogram för skräppost:

en: _Label name:
sv: Etikett_namn:

en: I_mportant
sv: V_iktigt

note: red
en: _Work
sv: _Jobb

note: orange
en: _Personal
sv: _Personligt

note: green
en: _To Do
sv: A_tt-göra

note: blue
en: _Later
sv: Se_nare

en: Add Label
sv: Lägg till etikett

en: Edit Label
sv: Redigera etikett

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
sv: Observera: Understreck i etikettnamnet
    används som snabbtangent i menyn.

en: Color
sv: Färg

en: Message Note
sv: Meddelandeanteckning

en: Cannot find message in its folder summary
sv: Kan inte hitta meddelande i dess mappsammanfattning

en: Failed to convert text to message
sv: Misslyckades med att konvertera text till meddelande

en: Storing changes…
sv: Lagrar ändringar…

en: Edit Message Note
sv: Redigera meddelandeanteckning

en: Retrieving message…
sv: Hämtar meddelande…

en: Move selected headers to top
sv: Flytta markerade rubriker överst

en: Move selected headers up one row
sv: Flytta markerade rubriker en rad upp

en: Move selected headers down one row
sv: Flytta markerade rubriker en rad ner

en: Move selected headers to bottom
sv: Flytta markerade rubriker underst

en: Select all headers
sv: Markera alla rubriker

en: Header Name
sv: Rubriknamn

en: Header Value
sv: Rubrikvärde

en: Headers
sv: Rubriker

en: Page %d of %d
sv: Sida %d av %d

en: Move to Folder
sv: Flytta till mapp

en: Copy to Folder
sv: Kopiera till mapp

en: _Move
sv: _Flytta

en: C_opy
sv: _Kopiera

en: Deleting message note…
sv: Tar bort meddelandeanteckning…

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
sv[0]: Är du säker på att du vill markera %d meddelande som skräppost?
sv[1]: Är du säker på att du vill markera %d meddelanden som skräppost?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
sv[0]: Meddelandet kommer visas i mappen Skräppost.
sv[1]: Meddelandena kommer visas i mappen Skräppost.

en: _Do not ask me again.
sv: _Fråga mig inte igen.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
sv: Ignorera _alltid Svara till: för sändlistor.

en: Failed to retrieve message:
sv: Misslyckades med att hämta meddelande:

en: Retrieving message “%s”
sv: Hämtar meddelandet ”%s”

en: A_dd Sender to Address Book
sv: L_ägg till avsändaren i adressboken

en: Add sender to address book
sv: Lägg till avsändaren i adressboken

en: _Archive
sv: _Arkivera

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
sv: Flytta markerade meddelanden till kontots arkiveringsmapp

en: Check for _Junk
sv: Leta efter _skräppost

en: Filter the selected messages for junk status
sv: Filtrera de markerade meddelandena med avseende på skräpstatus

en: Assign C_olor…
sv: Tilldela _färg…

en: Assign color for the selected messages
sv: Tilldela färg för de markerade meddelandena

en: Unse_t Color
sv: _Ta bort färg

en: Unset color for the selected messages
sv: Ta bort tilldelning av färg för de markerade meddelandena

en: _Copy to Folder…
sv: _Kopiera till mapp…

en: Copy selected messages to another folder
sv: Kopiera markerade meddelanden till en annan mapp

en: _Delete Message
sv: _Ta bort meddelande

en: Mark the selected messages for deletion
sv: Markera de markerade meddelandena för borttagning

en: _Add note…
sv: Lä_gg till anteckning…

en: Add a note for the selected message
sv: Lägg till en anteckning för markerat meddelande

en: Delete no_te
sv: Ta bort _anteckning

en: Delete the note for the selected message
sv: Ta bort anteckningen från markerat meddelande

en: _Edit note…
sv: _Redigera anteckning…

en: Edit a note for the selected message
sv: Redigera en anteckning för markerat meddelande

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
sv: Skapa en filterregel för sänd_lista…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden till denna sändlista

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
sv: Skapa en filterregel för _mottagare…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden till dessa mottagare

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
sv: Skapa en filterregel för _avsändare…

en: Create a rule to filter messages from this sender
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden från denna avsändare

en: Create a Filter Rule for _Subject…
sv: Skapa en filterregel för _ämne…

en: Create a rule to filter messages with this subject
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden med detta ämne

en: A_pply Filters
sv: Tillä_mpa filter

en: Apply filter rules to the selected messages
sv: Tillämpa filterregler för de markerade meddelandena

en: _Find in Message…
sv: S_ök i meddelande…

en: Search for text in the body of the displayed message
sv: Sök efter text i meddelandetexten på det visade meddelandet

en: _Clear Flag
sv: _Ta bort flagga

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
sv: Ta bort uppföljningsflaggan från de markerade meddelandena

en: _Flag Completed
sv: _Flagga som färdig

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
sv: Ställ in uppföljningsflaggan till färdig på alla markerade meddelanden

en: Follow _Up…
sv: Följ _upp…

en: Flag the selected messages for follow-up
sv: Flagga de markerade meddelandena för uppföljning

en: _Forward
sv: Vidare_befordra

en: Forward the selected message to someone
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet till någon

en: _Attached
sv: _Bifogad

en: Forward the selected message to someone as an attachment
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet till någon som en bilaga

en: Forward As _Attached
sv: Vidarebefordra som _bilaga

en: _Inline
sv: _Inuti

en: Forward the selected message in the body of a new message
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet i texten på ett nytt meddelande

en: Forward As _Inline
sv: Vidarebefordra som _infogad

en: _Quoted
sv: _Citerad

en: Forward the selected message quoted like a reply
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet citerat som ett svar

en: Forward As _Quoted
sv: Vidarebefordra som _citerad

en: _New Label
sv: _Ny etikett

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
sv: I_ngen

en: _Load Images
sv: L_äs in bilder

en: Force images in HTML mail to be loaded
sv: Tvinga att bilder i HTML-epost läses in

en: _Ignore Subthread
sv: _Ignorera undertråd

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
sv: Markera automatiskt ny e-post i en undertråd som läst

en: _Ignore Thread
sv: _Ignorera tråd

en: Mark new mails in this thread as read automatically
sv: Markera automatiskt ny e-post i denna tråd som läst

en: _Important
sv: _Viktigt

en: Mark the selected messages as important
sv: Markera de markerade meddelandena som viktiga

en: _Junk
sv: S_kräppost

en: Mark the selected messages as junk
sv: Markera de markerade meddelandena som skräppost

en: _Not Junk
sv: I_nte skräppost

en: Mark the selected messages as not being junk
sv: Markera de markerade meddelandena som inte skräppost

en: _Read
sv: _Läst

en: Mark the selected messages as having been read
sv: Markera de markerade meddelandena som lästa

en: Do not _Ignore Subthread
sv: _Ignorera inte undertråd

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
sv: Markera inte automatiskt ny e-post i en undertråd som läst

en: Do not _Ignore Thread
sv: _Ignorera inte tråd

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
sv: Markera inte automatiskt ny e-post i denna tråd som läst

en: Uni_mportant
sv: Ovikti_gt

en: Mark the selected messages as unimportant
sv: Markera de markerade meddelandena som oviktiga

en: _Unread
sv: _Oläst

en: Mark the selected messages as not having been read
sv: Markera de markerade meddelandena som olästa

en: _Edit as New Message…
sv: _Redigera som nytt meddelande…

en: Open the selected messages in the composer for editing
sv: Öppna de markerade meddelandena i redigeraren för redigering

en: Compose _New Message
sv: Skriv ett _nytt meddelande

en: Open a window for composing a mail message
sv: Öppna ett fönster för skrivning av ett e-postmeddelande

en: _Open in New Window
sv: _Öppna i nytt fönster

en: Open the selected messages in a new window
sv: Öppna de markerade meddelandena i ett nytt fönster

en: _Move to Folder…
sv: Flytta till _mapp…

en: Move selected messages to another folder
sv: Flytta markerade meddelanden till en annan mapp

en: _Next Message
sv: _Nästa meddelande

en: Display the next message
sv: Visa nästa meddelande

en: Next _Important Message
sv: Nästa _viktiga meddelande

en: Display the next important message
sv: Visa nästa viktiga meddelande

en: Next _Thread
sv: Nästa _tråd

en: Display the next thread
sv: Visa nästa tråd

en: Next _Unread Message
sv: Nästa _olästa meddelande

en: Display the next unread message
sv: Visa nästa olästa meddelande

en: _Previous Message
sv: _Föregående meddelande

en: Display the previous message
sv: Visa föregående meddelande

en: Pr_evious Important Message
sv: Fö_regående viktiga meddelande

en: Display the previous important message
sv: Visa föregående viktiga meddelande

en: Previous T_hread
sv: Föregående trå_d

en: Display the previous thread
sv: Visa föregående tråd

en: P_revious Unread Message
sv: F_öregående olästa meddelande

en: Display the previous unread message
sv: Visa föregående olästa meddelande

en: Print this message
sv: Skriv ut detta meddelande

en: Preview the message to be printed
sv: Förhandsgranska meddelandet som ska skrivas ut

en: Re_direct
sv: _Dirigera om

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
sv: Dirigera om (studsa) det markerade meddelandet till någon

en: Remo_ve Attachments
sv: Ta b_ort bilagor

en: Remove attachments
sv: Ta bort bilagor

en: Remove Du_plicate Messages
sv: Ta bort dub_blerade meddelanden

en: Checks selected messages for duplicates
sv: Letar efter dubbletter i markerade meddelanden

en: Reply to _All
sv: Svara till _alla

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
sv: Skriv ett svar till alla mottagare i det markerade meddelandet

en: Al_ternative Reply…
sv: Al_ternativt svar…

en: Choose reply options for the selected message
sv: Välj svarsalternativ för det markerade meddelandet

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
sv: Svara till sändlistan eller till alla mottagare

en: Reply to _List
sv: Svara till _lista

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
sv: Skriv ett svar till sändlistan till det markerade meddelandet

en: _Reply to Sender
sv: Svara till avsän_dare

en: Compose a reply to the sender of the selected message
sv: Skriv ett svar till avsändaren av det markerade meddelandet

en: Repl_y with Template
sv: Sv_ara med mall

en: _Save to File…
sv: _Spara till fil…

en: Save selected messages as an mbox file
sv: Spara markerade meddelanden som en mbox-fil

en: _Message Source
sv: Me_ddelandekälla

en: Show the raw email source of the message
sv: Visa den råa e-postkällkoden till meddelandet

en: _Undelete Message
sv: _Ångra borttagning av meddelande

en: Undelete the selected messages
sv: Ångra borttagning av de markerade meddelandena

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: Reset the text to its original size
sv: Återställ texten till dess originalstorlek

en: _Zoom In
sv: _Zooma in

en: Increase the text size
sv: Öka textstorleken

en: Decrease the text size
sv: Minska textstorleken

en: Cre_ate
sv: S_kapa

en: Ch_aracter Encoding
sv: Tecken_kodning

en: F_orward As
sv: _Vidarebefordra som

en: _Label
sv: E_tikett

en: _Group Reply
sv: _Gruppsvar

en: _Go To
sv: _Gå till

en: Mar_k As
sv: Mark_era som

en: _Message
sv: _Meddelande

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
sv: Skapa en sökmapp från sänd_lista…

en: Create a search folder for this mailing list
sv: Skapa en sökmapp för denna sändlista

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
sv: Skapa en sökmapp från mot_tagare…

en: Create a search folder for these recipients
sv: Skapa en sökmapp för dessa mottagare

en: Create a Search Folder from Sen_der…
sv: Skapa en sökmapp från a_vsändare…

en: Create a search folder for this sender
sv: Skapa en sökmapp för denna avsändare

en: Create a Search Folder from S_ubject…
sv: Skapa en sökmapp från _ämne…

en: Create a search folder for this subject
sv: Skapa en sökmapp för detta ämne

en: Mark for Follo_w Up…
sv: Markera för uppf_öljning…

en: Mark as _Important
sv: Markera som _viktigt

en: Mark as _Junk
sv: Markera som _skräppost

en: Mark as _Not Junk
sv: Markera som _inte skräppost

en: Mar_k as Read
sv: _Markera som läst

en: Mark as Uni_mportant
sv: Markera som ovikt_igt

en: Mark as _Unread
sv: Markera som _oläst

en: _Caret Mode
sv: _Markörläge

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
sv: Visa en blinkande markör i meddelandetexten på de visade meddelandena

en: All Message _Headers
sv: Alla meddelande_rubriker

en: Show messages with all email headers
sv: Visa meddelanden med alla e-postrubriker

en: Retrieving message
sv: Hämtar meddelande

en: Delete
sv: Ta bort

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Do not warn me again
sv: Varna mig inte igen

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
sv: Tar bort meddelanden i skräppostmappen ”%s”…

en: Refreshing folder “%s”
sv: Uppdaterar mappen ”%s”

en: Marking thread to be ignored
sv: Markerar tråd att ignorera

en: Unmarking thread from being ignored
sv: Avmarkerar tråd från att ignoreras

en: Marking subthread to be ignored
sv: Markerar undertråd att ignorera

en: Unmarking subthread from being ignored
sv: Avmarkerar undertråd från att ignoreras

en: Printing
sv: Skriver ut

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
sv[0]: Mappen ”%s” innehåller %u dubblerat meddelande. Är du säker på att du vill ta bort det?
sv[1]: Mappen ”%s” innehåller %u dubblerade meddelanden. Är du säker på att du vill ta bort dessa?

en: Save Message | Save Messages
sv[0]: Spara meddelande
sv[1]: Spara meddelanden

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
sv[0]: Meddelande
sv[1]: Meddelanden

en: Parsing message
sv: Tolkar meddelande

en: Allow remote content for anyone from %s
sv: Tillåt fjärrinnehåll för alla från %s

en: Allow remote content for %s
sv: Tillåt fjärrinnehåll för %s

en: Allow remote content from %s
sv: Tillåt fjärrinnehåll från %s

en: Do not show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Load remote content
sv: Läs in fjärrinnehåll

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
sv: Du kan hämta fjärrinnehåll manuellt, eller ställa in att komma ihåg att hämta fjärrinnehåll för denna användare eller använda webbplatser.

en: The message has no text content.
sv: Dessa meddelanden har inget textinnehåll.

en: Flag to Follow Up
sv: Flagga för uppföljning

en: Cl_ear
sv: T_öm

en: No Title
sv: Ingen titel

en: Book '%s' not found
sv: Boken ”%s” hittades inte

en: No data source found for UID “%s”
sv: Hittade ingen datakälla för UID ”%s”

en: %s authentication failed
sv: %s-autentisering misslyckades

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
sv[0]: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande med %d Till- och Kopia-mottagare?
sv[1]: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande med %d Till- och Kopia-mottagare?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
sv[0]: Du försöker skicka ett meddelande till %d mottagare i Till- och Kopia-fälten. Detta skulle leda till att alla mottagare ser varandras e-postadresser. I vissa fall är detta beteende oönskat, särskilt om de inte känner varandra eller om värnande av integriteten är angelägen. Överväg att lägga till mottagare till Blindkopia-fältet i stället.
sv[1]: Du försöker skicka ett meddelande till %d mottagare i Till- och Kopia-fälten. Detta skulle leda till att alla mottagare ser varandras e-postadresser. I vissa fall är detta beteende oönskat, särskilt om de inte känner varandra eller om värnande av integriteten är angelägen. Överväg att lägga till mottagare till Blindkopia-fältet i stället.

en: Attachment changed | %d attachments changed
sv[0]: Bilaga ändrad
sv[1]: %d bilagor ändrade

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
sv: Bilagan ”%s” ändrades efter att den lagts till i meddelandet. Vill du skicka meddelandet i alla fall?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
sv[0]: En bilaga ändrades efter att den lagts till i meddelandet. Vill du skicka meddelandet i alla fall?
sv[1]: %d bilagor ändrades efter att de lagts till i meddelandet. Vill du skicka meddelandet i alla fall?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
sv: Väntar på att bilagor ska läsas in…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
sv: ${AbbrevWeekdayName} ${Year}-${Month}-${Day} klockan ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone} skrev ${Sender}:

en: -------- Forwarded Message --------
sv: -------- Vidarebefordrat meddelande --------

en: -----Original Message-----
sv: -----Ursprungligt meddelande-----

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
sv: Sv: %s

en: an unknown sender
sv: en okänd avsändare

en: Alternative Reply
sv: Alternativt svar

en: _Reply
sv: _Svara

en: Recipients:
sv: Mottagare:

en: Reply to _Sender
sv: Svara till _avsändare

en: Reply style:
sv: Svarsstil:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
sv: Stan_dard

en: Attach_ment
sv: _Bilaga

en: Inline (_Outlook style)
sv: Inuti (_Outlook-stil)

en: _Quote
sv: _Citera

en: Do _Not Quote
sv: Citera _inte

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
sv: _Formatera meddelande i

en: Apply t_emplate
sv: Tillämpa _mall

en: Preserve original message S_ubject
sv: Bevara _ursprungligt meddelandeämne

en: one recipient | %d recipients
sv[0]: en mottagare
sv[1]: %d mottagare

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
sv: Postdestination

en: Choose folders to post the message to.
sv: Välj mappar att posta meddelandet till.

en: Description of Filters
sv: Beskrivning av filter

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
sv: %s (%s, för kontot %s)

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
sv: %s (%s, för alla konton)

en: If all the following conditions are met
sv: Om alla följande villkor uppfylls

en: If any of the following conditions are met
sv: Om något av följande villkor uppfylls

note: and now for the action area
en: Then
sv: Sedan

en: De_scribe Filters…
sv: Be_skriv filter…

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Default Account
sv: Standardkonto

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
sv: Vilket som helst

en: Rul_e type:
sv: R_egeltyp:

en: _For Account:
sv: _För konto:

en: Add Ac_tion
sv: Lägg till åt_gärd

en: Select Custom Icon
sv: Välj anpassad ikon

en: _Use custom icon
sv: _Använd anpassad ikon

en: Use te_xt color
sv: Använd te_xtfärg

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Unread messages: | Unread messages:
sv[0]: Olästa meddelanden:
sv[1]: Olästa meddelanden:

en: Total messages: | Total messages:
sv[0]: Totalt antal meddelanden:
sv[1]: Totalt antal meddelanden:

en: Quota usage (%s):
sv: Kvotanvändning (%s):

en: Quota usage
sv: Kvotanvändning

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
sv: Åsidosätt av_sändarkonto:

en: Archive this folder using these settings:
sv: Arkivera denna mapp med dessa inställningar:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
sv: _Rensa automatiskt upp meddelanden äldre än

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
sv: dagar

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
sv: veckor

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
sv: månader

en: Move messages to the default archive _folder
sv: _Flytta meddelanden till standardarkiveringsmappen

en: _Move messages to:
sv: Flytta _meddelanden till:

en: Archive folder
sv: Arkiveringsmapp

en: Select folder to use for Archive
sv: Välj mapp att använda för arkiv

en: _Delete messages
sv: _Ta bort meddelanden

en: Server Tag
sv: Servertagg

en: Label
sv: Etikett

en: Appearance
sv: Utseende

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
sv: Arkiv

en: Labels
sv: Etiketter

en: Folder Properties
sv: Mappegenskaper

en: Gathering folder properties
sv: Samlar in mappegenskaper

en: <click here to select a folder>
sv: <klicka här för att välja en mapp>

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Folder names cannot contain “/”
sv: Mappnamn kan inte innehålla ”/”

en: Mail Folder Tree
sv: E-postmappträd

en: Moving folder %s
sv: Flyttar mappen %s

en: Copying folder %s
sv: Kopierar mappen %s

en: Moving messages into folder %s
sv: Flyttar meddelanden till mappen %s

en: Copying messages into folder %s
sv: Kopierar meddelanden till mappen %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
sv: Kan inte släppa meddelanden i ett lager på översta nivån

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
sv: OMATCHADE

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Junk
sv: Skräppost

en: Moving folder “%s”
sv: Flyttar mappen ”%s”

en: Copying folder “%s”
sv: Kopierar mappen ”%s”

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
sv: Flyttar mappen ”%s” (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
sv: Kopierar mappen ”%s” (%d/%d)

en: Move Folder To
sv: Flytta mapp till

en: Copy Folder To
sv: Kopiera mapp till

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: Su_bscribe To Shown
sv: Pren_umerera på visade

en: Subscribe To _All
sv: Prenumerera på _alla

en: _Unsubscribe
sv: _Säg upp prenumeration

en: Unsu_bscribe From Hidden
sv: Sä_g upp prenumeration på dolda

en: Unsubscribe From _All
sv: Säg upp prenumerationen på _dolda

en: %d unread,  | %d unread,
sv[0]: %d oläst,
sv[1]: %d olästa,

en: %d total | %d total
sv[0]: %d totalt
sv[1]: %d totalt

en: Folder Subscriptions
sv: Mapprenumerationer

en: _Account:
sv: _Konto:

en: Clear Search
sv: Töm sökfältet

en: Sho_w items that contain:
sv: Visa objekt som inn_ehåller:

en: Subscribe to the selected folder
sv: Prenumerera på markerad mapp

en: Su_bscribe
sv: Pren_umerera

en: Unsubscribe from the selected folder
sv: Säg upp prenumeration på vald mapp

en: Collapse all folders
sv: Fäll ihop alla mappar

en: C_ollapse All
sv: Fäll i_hop alla

en: Expand all folders
sv: Expandera alla mappar

en: E_xpand All
sv: E_xpandera alla

en: Refresh the folder list
sv: Uppdatera mapplistan

en: Stop the current operation
sv: Stoppa aktuell åtgärd

en: _Stop
sv: _Stopp

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
sv[0]: Är du säker på att du vill öppna %d meddelande på en gång?
sv[1]: Är du säker på att du vill öppna %d meddelanden på en gång?

en: Message Filters
sv: Meddelandefilter

en: Messages from %s
sv: Meddelanden från %s

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
sv: Sv

en: Deleting old messages
sv: Tar bort gamla meddelanden

[ctx: trust]
en: _Unknown
sv: _Okänd

[ctx: trust]
en: _Never
sv: _Aldrig

[ctx: trust]
en: _Marginal
sv: _Marginell

[ctx: trust]
en: _Full
sv: F_ullständig

[ctx: trust]
en: _Ultimate
sv: _Förbehållslös

en: Key ID: %s
sv: Nyckel-ID: %s

en: Fingerprint: %s
sv: Fingeravtryck: %s

en: Created: %s
sv: Skapat: %s

en: User ID: %s
sv: Användar-ID: %s

en: Set trust level for the key:
sv: Ställ in tillitsnivå för nyckeln:

en: Search _Folders
sv: Sökma_ppar

en: Add Folder
sv: Lägg till mapp

en: Search Folder Sources
sv: Sökmappskällor

en: Automatically update on any _source folder change
sv: Uppdatera automatiskt på alla förändringar i _källmapp

en: All local folders
sv: Alla lokala mappar

en: All active remote folders
sv: Alla aktiva fjärrmappar

en: All local and active remote folders
sv: Alla lokala och aktiva fjärrmappar

en: Specific folders
sv: Specifika mappar

en: include subfolders
sv: inkludera undermappar

en: Sender
sv: Avsändare

en: does not start with
sv: börjar inte med

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: sounds like
sv: låter som

en: does not sound like
sv: låter inte som

en: Recipients
sv: Mottagare

en: CC
sv: Kopia

en: BCC
sv: Blindkopia

en: Sender or Recipients
sv: Avsändare eller mottagare

en: has words
sv: innehåller orden

en: does not have words
sv: innehåller inte orden

en: Specific header
sv: Specifik rubrik

en: exists
sv: finns

en: does not exist
sv: finns inte

en: Message Body
sv: Meddelandetext

en: Free Form Expression
sv: Friformsuttryck

en: Date sent
sv: Avsändningsdatum

en: is before
sv: är innan

en: is after
sv: är efter

en: Date received
sv: Ankomstdatum

en: Score
sv: Poäng

en: Size (kB)
sv: Storlek (kB)

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: Replied to
sv: Besvarad

en: Important
sv: Viktigt

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
sv: Läst

en: Follow Up
sv: Följ upp

en: is Flagged
sv: är flaggad

en: is not Flagged
sv: är inte flaggad

en: is Completed
sv: är färdigt

en: is not Completed
sv: är inte färdigt

en: Follow Up Due By
sv: Uppföljning ska genomföras

en: Contain iCalendar Data
sv: Innehåller iCalendar-data

en: Do Not Contain iCalendar Data
sv: Innehåller inte iCalendar-data

en: Mailing list
sv: Sändlista

en: Regex Match
sv: Reguljärt uttryck matchar

en: Message Header
sv: Meddelanderubrik

en: Source Account
sv: Källkonto

en: Pipe to Program
sv: Skicka till program

en: returns
sv: returnerar

en: does not return
sv: returnerar inte

en: returns greater than
sv: returnerar större än

en: returns less than
sv: returnerar mindre än

en: Junk Test
sv: Skräptest

en: Message is Junk
sv: Meddelandet är skräppost

en: Message is not Junk
sv: Meddelandet är inte skräppost

en: Message Location
sv: Meddelandets plats

en: contains Sender
sv: innehåller avsändare

en: does not contain Sender
sv: innehåller inte avsändare

en: Match All
sv: Matcha alla

en: Stop Processing
sv: Stoppa behandling

en: Set Label
sv: Ställ in etikett

en: Assign Color
sv: Tilldela färg

en: Unset Color
sv: Ta bort färg

en: Assign Score
sv: Tilldela poäng

en: Adjust Score
sv: Justera poäng

en: Set Status
sv: Ställ in status

en: Deleted
sv: Borttagen

en: Unset Status
sv: Töm status

en: Learn as Junk
sv: Lär in som skräppost

en: Beep
sv: Pip

en: Play Sound
sv: Spela ljud

en: Run Program
sv: Kör program

en: Forward to
sv: Vidarebefordra till

en: with
sv: med

en: Importing Elm data
sv: Importerar Elm-data

en: Evolution Elm importer
sv: Evolutions Elm-importör

en: Import mail from Elm.
sv: Importera e-post från Elm.

en: _Destination folder:
sv: _Målmapp:

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Select folder to import into
sv: Välj mapp att importera till

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
sv: Ämne

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
sv: Från

en: Showing only first few messages, more will be imported
sv: Visar endast de första meddelandena, fler kommer importeras

en: Berkeley Mailbox (mbox)
sv: Berkeley-brevlåda (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
sv: Importera mappar i Berkeley-brevlådeformat

en: %d Address | %d Addresses
sv[0]: %d adress
sv[1]: %d adresser

en: Evolution KMail importer
sv: Evolutions KMail-importör

en: Import mail and contacts from KMail.
sv: Importera e-post och kontakter från KMail.

en: Importing mailbox
sv: Importerar brevlåda

en: Importing mail and contacts from KMail
sv: Importerar e-post och kontakter från KMail

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
sv: Importerar ”%s”

en: Scanning %s
sv: Söker igenom %s

en: Importing Pine data
sv: Importerar Pine-data

en: Evolution Pine importer
sv: Evolutions Pine-importör

en: Import mail from Pine.
sv: Importera e-post från Pine.

en: Mail to %s
sv: E-post till %s

en: Mail from %s
sv: E-post från %s

en: Subject is %s
sv: Ämnet är %s

en: %s mailing list
sv: Sändlistan %s

en: Add Filter Rule
sv: Lägg till filterregel

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
sv[0]: Filterregeln ”%s” har ändrats på grund av den borttagna mappen
    ”%s”.
sv[1]: Följande filterregler
    %s har ändrats på grund av den borttagna mappen
    ”%s”.

en: Open Message Filters
sv: Öppna meddelandefilter

en: Set custom junk header
sv: Ställ in anpassad skräprubrik

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
sv: Alla nya meddelanden med en rubrik som matchar angivet innehåll kommer automatiskt att filtreras som skräppost

en: Header name
sv: Rubriknamn

en: Header content
sv: Rubrikinnehåll

en: Default Behavior
sv: Standardbeteende

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
sv: For_matera meddelanden i

en: Automatically insert _emoticons
sv: Infoga automatiskt _humörsymboler

en: Use Un_icode characters for emoticons
sv: Använd Un_icode-tecken för humörsymboler

en: Always request rea_d receipt
sv: Begär allti_d läskvitto

en: Always request Deli_very Status Notification
sv: Begär alltid le_veransstatusavisering

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
sv: Koda filnamn liknande _Outlook/GMail

en: Send messages through Outbo_x folder
sv: Skicka meddelanden via _utkorgmapp

en: Number of characters for word w_rapping:
sv: Antal tecken för _radbrytning mellan ord:

en: Ch_aracter encoding:
sv: Tecken_kodning:

en: Replies and Forwards
sv: Svar och vidarebefordringar

en: _Reply style:
sv: _Svarsstil:

en: _Forward style:
sv: Stil för _vidarebefordran:

en: _Language:
sv: S_pråk:

en: Include si_gnature in new messages only
sv: Inkludera si_gnatur endast i nya meddelanden

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
sv: Ig_norera Svara-till: för sändlistor

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
sv: Gr_uppsvar går endast till sändlistan, om möjligt

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
sv: _Signera meddelanden digital när ursprungsmeddelandet är signerat (PGP eller S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
sv: _Radbryt citerad text i svar

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
sv: Inuti

en: Sig_natures
sv: Sig_naturer

en: Signatures
sv: Signaturer

en: _Languages
sv: S_pråk

en: Languages Table
sv: Språktabell

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
sv: Listan med språk här återspeglar endast de språk för vilka en ordbok är installerad.

en: Check spelling while I _type
sv: Kontrollera stavning när jag skri_ver

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
sv: För att hjälpa till att undvika pinsamheter och misstag, fråga därför efter bekräftelse innan följande kryssmarkerade åtgärder genomförs:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
sv: Skickar ett meddelande med en _tom ämnesrad

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
sv: Skickar ett meddelande med endast _blindkopiemottagare definierade

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
sv: Skickar ett meddelande till många _Till- och Kopia-mottagare

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
sv: Skickar ett _privat svar på ett meddelande från en sändlista

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
sv: Skickar ett svar till ett stort a_ntal mottagare

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
sv: Låter en sän_dlista omdirigera ett privat svar till listan

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
sv: Skickar ett meddelande med _mottagare som inte matats in som e-postadresser

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
sv: Ett meddelande skickas med snabb_tangent (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
sv: Före redigerar_format ändras från HTML till vanlig text

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
sv: Sändning av ett meddelande med _bilagor som har ändrats sedan de bifogades

en: Confirmations
sv: Bekräftelser

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
sv: Använd för mappar

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
sv: Använd för mottagare

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
sv: Konto

en: Send account overrides
sv: Åsidosättningar för avsändarkonto

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
sv: Ange vilket konto som ska användas som avsändarkonto för respektive mappar eller mottagare, en åsidosättning av den vanliga avkänningen för val av avsändarkonto. Lista av mottagare kan innehålla delar av adresser eller namn. Namn- och adressdel jämförs separat.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
sv: Åsidosättning av _mapp har företräde över åsidosättning av mottagare

en: Send Account
sv: Avsändarkonto

en: Start up
sv: Uppstart

en: Check for new _messages on start
sv: Leta efter nya _meddelanden vid uppstart

en: Check for new messa_ges in all active accounts
sv: Leta efter n_ya meddelanden i alla aktiva konton

en: Message Display
sv: Meddelandevisning

en: _Use the same fonts as other applications
sv: _Använd samma typsnitt som andra program

en: S_tandard Font:
sv: _Standardtypsnitt:

en: Select HTML fixed width font
sv: Välj HTML-typsnitt med fast breddsteg

en: Select HTML variable width font
sv: Välj HTML-typsnitt med variabelt breddsteg

en: Fix_ed Width Font:
sv: Typsnitt med fast b_reddsteg:

en: Minimum Font _Size:
sv: Minsta typsnitts_storlek:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
sv: (i bildpunkter)

en: _Mark messages as read after
sv: _Markera meddelanden som lästa efter

en: Highlight _quotations with
sv: Markera _citat med

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: color
sv: färg

en: Default character e_ncoding:
sv: Standardteckenko_dning:

en: Apply the same _view settings to all folders
sv: Tillämpa samma _visningsinställningar för alla mappar

en: F_all back to threading messages by subject
sv: Fall tillbaka på trådning av meddelanden efter _ämne

en: Group messages to _flat threads
sv: Gruppera meddelanden i _platta trådar

en: Delete Mail
sv: Ta bort e-post

en: Empty _trash folders
sv: _Töm papperskorgsmappar

en: Confirm _when expunging a folder
sv: Bekräfta _vid tömning av en mapp

en: Confirm when emptying a _Junk folder
sv: Bekräfta vid tömning av en s_kräppostmapp

en: Go to the previ_ous message after message deletion
sv: Gå t_ill föregående meddelande då meddelande tas bort

en: Archive Mail
sv: Arkivera e-post

en: Archive folder to use for On This Computer messages
sv: Arkiveringsmapp att använda för På denna dator-meddelanden

en: On This Computer A_rchive folder:
sv: På denna dator-a_rkiveringsmapp:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
sv: _Visa animerade bilder

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
sv: Använd _inte färger tillhandahållna i HTML-meddelanden i förhandsgranskning för meddelande

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
sv: I_nformera när HTML-meddelanden skickas till kontakter som inte vill ha dem

en: Loading Remote Content
sv: Inläsning av fjärrinnehåll

en: _Never load remote content from the Internet
sv: Läs al_drig in fjärrinnehåll från nätet

en: _Load remote content only in messages from contacts
sv: _Läs in fjärrinnehåll endast i meddelanden från kontakter

en: _Always load remote content from the Internet
sv: Läs _alltid in fjärrinnehåll från nätet

en: Notify about _missing remote content in the message preview
sv: Informera om _saknat fjärrinnehåll i förhandsgranskningen av meddelandet

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Allow for sites:
sv: Tillåt för webbplatser:

en: Allow for senders:
sv: Tillåt för avsändare:

en: HTML Messages
sv: HTML-meddelanden

en: Sender Photograph
sv: Avsändarens fotografi

en: _Show the photograph of sender in the message preview
sv: _Visa fotografiet av avsändaren i förhandsgranskningen av meddelandet

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
sv: Sök på libra_vatar.org efter avsändarens foto

en: Displayed Message Headers
sv: Visade meddelanderubriker

en: Show _full mail addresses in message preview
sv: Visa _fullständiga e-postadresser i förhandsgranskningen av meddelandet

en: Mail Headers Table
sv: Tabell över e-postrubriker

en: Re_set
sv: Åter_ställ

en: Message List User Headers
sv: Användarrubriker för meddelandelista

en: Message List User Headers Table
sv: Tabell över användarrubriker för meddelandelista

en: Date/Time Format
sv: Format för datum/tid

en: Check incoming _messages for junk
sv: Kontrollera om inkommande _meddelanden är skräppost

en: _Delete junk messages
sv: Ta _bort skräppost

en: _Prompt before marking message as junk
sv: _Fråga före markerande av meddelande som skräppost

en: Junk Test Options
sv: Skräptestalternativ

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
sv: Markera _inte meddelanden som skräppost om avsändaren finns i min adressbok

en: _Lookup in local address book only
sv: Sl_å endast upp i lokal adressbok

en: Check cu_stom headers for junk
sv: L_eta i anpassade rubriker efter skräppost

en: No encryption
sv: Ingen kryptering

en: TLS encryption
sv: TLS-kryptering

en: SSL encryption
sv: SSL-kryptering

en: Call
sv: Ring

en: Do Not Forward
sv: Vidarebefordra inte

en: Follow-Up
sv: Följ upp

en: For Your Information
sv: För information

en: No Response Necessary
sv: Inget svar krävs

en: Reply to All
sv: Svara till alla

en: Review
sv: Granska

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
sv: De meddelanden du har valt för uppföljning listas nedan.
    Välj en uppföljningsåtgärd från menyn ”Flagga”.

en: _Flag:
sv: _Flagga:

en: _Due By:
sv: _Ska genomföras den:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
sv: Fä_rdigt

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: _No
sv: _Nej

en: _Accept License
sv: _Acceptera licens

en: _Tick this to accept the license agreement
sv: _Kryssa för detta för att acceptera licensavtalet

en: Invalid authentication
sv: Ogiltig autentisering

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
sv: Denna server stöder inte denna typ av autentisering och kanske inte alls stöder autentisering.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
sv: Din inloggning till servern ”{0}” som ”{0}” misslyckades.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
sv: Kontrollera att ditt lösenord är rättstavat. Kom ihåg att många lösenord är känsliga för skillnader i gemener och versaler; din CapsLock kan vara aktiverad.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande i HTML-format?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
sv: Försäkra dig om att följande mottagare vill ha och kan ta emot HTML-post:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande utan en ämnesrad?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
sv: Om du lägger till meningsfulla ämnesrader till dina meddelanden kommer dina mottagare att kunna få en aning om vad ditt brev handlar om.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande med endast blindkopiemottagare?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
sv: Kontaktlistan som du skickar till är konfigurerad att dölja listmottagare.
    
    Många e-postsystem lägger till en ”Apparently-To”-rubrik till meddelanden som endast har blindkopiemottagare. Denna rubrik kommer, om det läggs till, att lista alla dina mottagare i ditt brev. För att undvika detta bör du lägga till åtminstone en Till:- eller Kopia:-mottagare.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
sv: Många e-postsystem lägger till en ”Apparently-To”-rubrik till meddelanden som endast har blindkopiemottagare. Denna rubrik kommer, om det läggs till, att ändå lista alla dina mottagare i ditt brev. För att undvika detta bör du lägga till åtminstone en Till:- eller Kopia:-mottagare.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande med ogiltig adress?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
sv: Följande mottagare kunde inte identifieras som en giltig e-postadress:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett meddelande med ogiltiga adresser?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
sv: Följande mottagare kunde inte identifieras som giltiga e-postadresser:
    {0}

en: Send private reply?
sv: Skicka privat svar?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
sv: Du svarar privat på ett meddelande som kom via en sändlista, men listan försöker att dirigera om ditt svar till att gå tillbaka till listan. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Reply _Privately
sv: Svara _privat

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
sv: Du svarar på ett meddelande som kom via en sändlista, men du svarar privat till avsändaren och inte till listan. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Send reply to all recipients?
sv: Skicka svar till alla mottagare?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
sv: Du svarar på ett meddelande som skickades till många mottagare. Är du säker på att du vill svara till ALLA dem?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
sv: Detta meddelande kan inte skickas eftersom du inte har angivit några mottagare

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
sv: Ange en giltig e-postadress i Till:-fältet. Du kan söka efter en e-postadress genom att klicka på Till:-knappen bredvid inmatningsfältet.

en: Use default drafts folder?
sv: Använda standardutkastmappen?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
sv: Kunde inte öppna utkastmappen för detta konto. Vill du använda standardmappen för utkast i stället?
    
    Det rapporterade felet var ”{0}”.

en: Use _Default
sv: Använd _standard

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort alla borttagna meddelanden i mappen ”{0}”?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
sv: Om du fortsätter kommer du inte att kunna återställa dessa meddelanden.

en: _Expunge
sv: _Töm

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
sv: Är du säker på att du vill permanent ta bort alla borttagna meddelanden i alla mappar?

en: _Empty Trash
sv: Töm papperskor_gen

en: Opening too many messages at once may take a long time.
sv: Att öppna för många meddelanden på en gång kan ta lång tid.

en: _Open Messages
sv: _Öppna meddelanden

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
sv: Du har oskickade meddelanden, vill du ändå avsluta?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
sv: Om du avslutar kommer dessa meddelanden inte att skickas förrän Evolution startas på nytt.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
sv: Fel vid {0}.

en: Error while performing operation.
sv: Fel vid genomförande av åtgärd.

en: Enter password.
sv: Ange lösenord.

en: Error loading filter definitions.
sv: Fel vid inläsning av filterdefinitioner.

en: Cannot save to directory “{0}”.
sv: Kan inte spara till katalogen ”{0}”.

en: Cannot save to file “{0}”.
sv: Kan inte spara till filen ”{0}”.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
sv: Kan inte skapa sparkatalogen, eftersom ”{1}”

en: Cannot create temporary save directory.
sv: Kan inte skapa temporär sparandekatalog.

en: File exists but cannot overwrite it.
sv: Filen finns men kan inte skriva över den.

en: File exists but is not a regular file.
sv: Filen finns men är ingen vanlig fil.

en: Cannot delete folder “{0}”.
sv: Kan inte ta bort mappen ”{0}”.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
sv: Kan inte ta bort systemmappen ”{0}”.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
sv: Systemmappar krävs för att Evolution ska fungera korrekt och de kan inte flyttas, tas bort eller bytas namn på.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
sv: Misslyckades med att tömma mappen ”{0}”.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
sv: Misslyckades med att uppdatera mappen ”{0}”.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
sv: Kan inte byta namn på eller flytta systemmappen ”{0}”.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
sv: Vill du verkligen ta bort mappen ”{0}” och alla dess undermappar?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
sv: Om du tar bort denna mapp så kommer allt dess innehåll och innehållet i alla dess undermappar att tas bort permanent.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
sv: Säg verkligen upp prenumeration på mappen ”{0}”?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
sv: Om du säger upp prenumerationen på mappen kommer den kanske inte vara synlig i Evolution, medan den fortfarande är tillgänglig på servern. Du kan prenumerera på nytt i menyn Mapp→Prenumerationer…

en: Do _Not Unsubscribe
sv: Säg _inte upp prenumeration

en: Really delete folder “{0}”?
sv: Verkligen ta bort mappen ”{0}”?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
sv: Om du tar bort mappen så kommer allt dess innehåll att tas bort permanent.

en: These messages are not copies.
sv: Dessa meddelanden är inte kopior.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
sv: Meddelanden som visas i sökmappar är inte kopior. Borttagning av dem från en sökmapp kommer att ta bort de faktiska meddelandena från den mapp eller mappar som de fysiskt ligger i. Vill du ta bort dessa meddelanden?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
sv: Kan inte byta namn på ”{0}” till ”{1}”.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
sv: En mapp med namnet ”{1}” finns redan. Använd ett annat namn.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
sv: Kan inte flytta mappen ”{0}” till ”{1}”.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
sv: Kan inte öppna källmapp. Fel: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
sv: Kan inte öppna målmapp. Fel: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
sv: Kan inte kopiera mappen ”{0}” till ”{1}”.

en: Cannot create folder “{0}”.
sv: Kan inte skapa mappen ”{0}”.

en: Cannot open folder. Error: {1}
sv: Kan inte öppna mappen. Fel: {1}

en: Cannot save changes to account.
sv: Kan inte spara ändringar i kontot.

en: You have not filled in all of the required information.
sv: Du har inte fyllt i all nödvändig information.

en: You may not create two accounts with the same name.
sv: Du kan inte skapa två konton med samma namn.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot ”{0}”?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
sv: Om du fortsätter kommer kontoinformationen att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta konto och alla dess proxyservrar?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
sv: Om du fortsätter kommer kontoinformationen
    och all proxyinformation att tas bort permanent.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera detta konto och ta bort alla dess proxyservrar?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
sv: Om du fortsätter kommer alla proxykonton att tas bort permanent.

en: Do _Not Disable
sv: Inaktivera _inte

en: _Disable
sv: _Inaktivera

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
sv: Kan inte redigera sökmappen ”{0}” eftersom den inte finns.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
sv: Denna mapp kan ha lagts till automatiskt.
    Gå till redigeraren för sökmappar och lägg till den uttryckligen, om så krävs.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
sv: Kan inte lägga till sökmappen ”{0}”.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
sv: En mapp med namnet ”{0}” finns redan. Använd ett annat namn.

en: Search Folders automatically updated.
sv: Sökmappar har automatiskt blivit uppdaterade.

en: Mail filters automatically updated.
sv: E-postfilter har automatiskt blivit uppdaterade.

en: Missing folder.
sv: Mapp saknas.

en: You must specify a folder.
sv: Du måste ange en mapp.

en: You must name this Search Folder.
sv: Du måste ge denna sökmapp ett namn.

en: No folder selected.
sv: Ingen mapp har valts.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
sv: Du måste ange minst en mapp som en källa.
    Antingen genom att markera mapparna individuellt, och/eller genom att markera alla lokala mappar, alla fjärrmappar, eller bådadera.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
sv: Problem vid migrering av den gamla e-postmappen ”{0}”.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
sv: En icke-tom mapp, ”{1}”, finns redan.
    
    Du kan välja att ignorera denna mapp, skriva över eller lägga till dess innehåll, eller avsluta.

en: _Overwrite
sv: Skriv _över

en: _Append
sv: _Lägg till

en: Evolution’s local mail format has changed.
sv: Evolutions lokala e-postformat har ändrats.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
sv: Evolutions lokala e-postformat har ändrats från mbox till Maildir. Din lokala e-post måste migreras till det nya formatet innan Evolution kan fortsätta. Vill du migrera nu?
    
    Ett mbox-konto kommer att skapas för att behålla de gamla mbox-mapparna. Du kan ta bort detta konto efter att du försäkrat dig om att dina data har migrerats. Försäkra dig om att det finns tillräckligt mycket diskutrymme om du väljer att migrera nu.

en: _Exit Evolution
sv: A_vsluta Evolution

en: _Migrate Now
sv: _Migrera nu

en: Unable to read license file.
sv: Kan inte läsa licensfilen.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
sv: Kan inte läsa licensfilen ”{0}” på grund av ett problem med installationen. Du kommer inte att kunna använda denna leverantör innan du accepterar dess licens.

en: Please wait.
sv: Var god vänta.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
sv: Rådfrågar servern om en lista över de autentiseringsmekanismer som stöds.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
sv: Misslyckades med att fråga servern om en lista över vilka autentiseringsmekanismer som stöds.

en: Failed to get server setup.
sv: Misslyckades med att hämta serverinställning.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
sv: Synkronisera mappar lokalt för frånkopplad användning?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
sv: Vill du synkronisera mapparna lokalt som är markerade för frånkopplad användning?

en: Do _Not Synchronize
sv: Synkronisera i_nte

en: _Synchronize
sv: _Synkronisera

en: Do you want to mark all messages as read?
sv: Vill du markera alla meddelanden som lästa?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
sv: Detta kommer att markera alla meddelanden som lästa i den markerade mappen.

en: Also mark messages in subfolders?
sv: Markera även meddelanden i undermappar?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
sv: Vill du markera meddelanden som lästa i endast den markerade mappen eller i den aktuella mappen såväl som alla dess undermappar?

en: In Current Folder and _Subfolders
sv: I aktuell mapp och _undermappar

en: In Current _Folder Only
sv: Endast i aktuell _mapp

en: _Always In Current Folder Only
sv: _Alltid endast i aktuell mapp

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
sv: Ska Evolution stänga detta fönster vid svar eller vidarebefordran?

en: _Yes, Always
sv: _Ja, alltid

en: _No, Never
sv: _Nej, aldrig

en: Copy folder in folder tree.
sv: Kopiera mapp i mappträd.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
sv: Är du säker på att du vill kopiera mapp ”{0}” till mapp ”{1}”?

en: Do _not copy
sv: Kopiera i_nte

en: _Always copy
sv: Kopiera _alltid

en: N_ever copy
sv: Kopiera al_drig

en: Move folder in folder tree.
sv: Flytta mapp i mappträd.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
sv: Är du säker på att du vill flytta mapp ”{0}” till mapp ”{1}”?

en: Do _not move
sv: Flytta i_nte

en: _Always move
sv: Flytta _alltid

en: N_ever move
sv: Flytta al_drig

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
sv: Detta meddelande kan inte skickas eftersom kontot du valde att skicka det med inte är aktiverat

en: Please enable the account or send using another account.
sv: Aktivera kontot eller skicka med ett annat konto.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
sv: Detta meddelande kan inte skickas eftersom det inte finns något konfigurerat e-postkonto

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
sv: Inget aktivt e-postkonto hittades för att sända meddelandet. Skapa eller aktivera först ett konto.

en: Mail Deletion Failed
sv: Misslyckades att ta bort post

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
sv: Du har inte tillräckliga rättigheter för att ta bort den här posten.

en: “Check Junk” Failed
sv: ”Kontroll av skräppost” misslyckades

en: “Report Junk” Failed
sv: ”Rapportering av skräppost” misslyckades

en: “Report Not Junk” Failed
sv: ”Rapportera som inte skräppost” misslyckades

en: Remove duplicate messages?
sv: Ta bort dubblerade meddelanden?

en: No duplicate messages found.
sv: Inga dubblerade meddelanden hittades.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
sv: Mappen ”{0}” innehåller inget dubblerat meddelande.

en: Failed to connect account “{0}”.
sv: Misslyckades med att ansluta kontot ”{0}”.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
sv: Misslyckades med att koppla från konto ”{0}”.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
sv: Misslyckades med att säga upp prenumeration på mapp ”{0}”.

en: Unable to retrieve message.
sv: Kunde inte hämta meddelandet.

en: Message is not available in offline mode.
sv: Meddelande är inte tillgängligt i frånkopplat läge.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
sv: Detta kan bero på att meddelandet inte hämtats ännu. Mappen eller kontot kan markeras för frånkopplad synkronisering. När kontot sedan är anslutet igen kan du använda Arkiv→Hämta ner meddelanden för frånkopplad användning då denna mapp är vald för att säkerställa att alla meddelanden i mappen kommer att vara tillgängliga i frånkopplat läge.

en: Failed to open folder.
sv: Misslyckades med att öppna mapp.

en: Failed to find duplicate messages.
sv: Misslyckades med att hitta dubblerade meddelanden.

en: Failed to retrieve messages.
sv: Misslyckades med att hämta meddelanden.

en: Failed to mark messages as read.
sv: Misslyckades med att markera meddelanden som lästa.

en: Failed to remove attachments from messages.
sv: Misslyckades med att ta bort bilagor från meddelanden.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
sv: Misslyckades med att hämta meddelanden för frånkopplat läge för kontot ”{0}”.

en: Failed to save messages to disk.
sv: Misslyckades med att spara meddelanden till disk.

en: Hidden file is attached.
sv: Dold fil är bifogad.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
sv: Bilagan med namnet {0} är en dold fil och kan innehålla känsliga data. Granska den innan du skickar iväg den.

en: Printing failed.
sv: Utskriften misslyckades.

en: The printer replied “{0}”.
sv: Skrivaren svarade ”{0}”.

en: Could not perform this operation on {0}.
sv: Kunde inte genomföra denna åtgärd på {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
sv: Du måste arbeta i anslutet läge för att färdigställa denna åtgärd.

en: Message from “{0}” account:
sv: Meddelande från konto ”{0}”:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att markera tråd för ignorering i mappen ”{0}”

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att avmarkera tråd från att ignoreras i mappen ”{0}”

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att markera undertråd för ignorering i mappen ”{0}”

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att avmarkera undertråd från att ignoreras i mappen ”{0}”

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
sv: {0}, färdigt {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
sv: {0} innan {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
sv: Skulle ha genomförts: {0} innan {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
sv: Denna meddelandeanteckning har ändrats, men har inte sparats.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att ta bort meddelandeanteckning i mappen ”{0}”

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
sv: Misslyckades med att spara meddelandeanteckning i mappen ”{0}”

en: Something has gone wrong when displaying the message
sv: Något gick gått fel då meddelandet visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då meddelandet visades. Du kan försöka igen genom att växla till ett annat meddelande och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
sv: Något gick gått fel då signaturen visades

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
sv: En WebKitWebProcess kraschade då signaturen visades. Du kan försöka igen genom att växla till en annan signatur och tillbaka igen. Skicka gärna in en felrapport i GNOMEs GitLab om problemet kvarstår.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla meddelanden i skräppostmappen?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
sv: Dessa meddelanden kommer att visas i papperskorgsmappen, där de senare kan tas bort permanent.

en: _Empty Junk
sv: _Töm skräppost

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
sv: Misslyckades med att tömma skräppostmappen ”{0}”

en: Cannot archive messages
sv: Kan inte arkivera meddelanden

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
sv: Ingen arkiveringsmapp är konfigurerad. Konfigurera en för kontot för att kunna arkivera meddelanden.

en: Failed to generate message list
sv: Misslyckades med att generera meddelandelista

en: _Mark as Junk
sv: _Markera som skräppost

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
sv: En etikett med namnet ”{0}” finns redan

en: Choose a different name, please.
sv: Välj ett annat namn.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
sv: Vill du importera OpenPGP-nyckeln?

en: _Import
sv: _Importera

en: Failed to import OpenPGP key
sv: Misslyckades med att importera OpenPGP-nyckeln

en: Canceling…
sv: Avbryter…

en: Edit Message
sv: Redigera meddelande

en: Open Outbox Folder
sv: Öppna utkorgmapp

en: Send & Receive Mail
sv: Skicka och ta emot e-post

en: Cancel _All
sv: Avbryt a_llt

en: Updating…
sv: Uppdaterar…

en: Waiting…
sv: Väntar…

en: Checking for new mail at “%s”
sv: Kontrollerar ny e-post på ”%s”

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
sv: Tar bort skräppost och tömmer papperskorgen på ”%s”

en: Deleting junk at “%s”
sv: Tar bort skräppost på ”%s”

en: Expunging trash at “%s”
sv: Tömmer papperskorgen på ”%s”

en: Search Folders
sv: Sökmappar

en: Edit Search Folder
sv: Redigera sökmapp

en: New Search Folder
sv: Ny sökmapp

en: Unseen
sv: Oläst

en: Seen
sv: Läst

en: Answered
sv: Besvarad

note: and unread
en: Forwarded
sv: Vidarebefordrat

en: Lowest
sv: Lägsta

en: Lower
sv: Lägre

en: Higher
sv: Högre

en: Highest
sv: Högsta

en: Generating message list
sv: Genererar meddelandelista

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
sv: I dag %H∶%M

en: Yesterday %l:%M %p
sv: I går %H∶%M

en: %a %l:%M %p
sv: %a %H∶%M

en: %b %d %l:%M %p
sv: %d %b %H∶%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: User Header 1
sv: Användarrubrik 1

en: User Header 2
sv: Användarrubrik 2

en: User Header 3
sv: Användarrubrik 3

en: Select all visible messages
sv: Markera alla synliga meddelanden

en: Messages
sv: Meddelanden

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
sv: Följ upp

en: Generating message list…
sv: Genererar meddelandelista…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
sv: Inget meddelande tillfredsställer ditt sökkriterium. Ändra sökkriterium genom att välja ett nytt Visa meddelandefilter från rullgardinslistan ovan eller genom att göra en ny sökning antingen genom att rensa med menyalternativet Sök→Töm eller genom att ändra sökfrasen ovan.

en: There are no messages in this folder.
sv: Det finns inga meddelanden i denna mapp.

en: Flagged
sv: Flaggad

en: Received
sv: Mottaget

en: Flag Status
sv: Flaggstatus

en: Follow Up Flag
sv: Uppföljningsflagga

en: Due By
sv: Ska genomföras den

en: Messages To
sv: Meddelanden till

en: Subject — Trimmed
sv: Ämne — Nedkortat

en: Sender Mail
sv: Avsändares e-post

en: Recipients Mail
sv: Mottagares e-post

en: Any header
sv: Någon rubrik

en: Subject or Addresses contains
sv: Ämne eller Adresser innehåller

en: Recipients contain
sv: Mottagare innehåller

en: Message contains
sv: Meddelandet innehåller

en: Subject contains
sv: Ämne innehåller

en: Sender contains
sv: Avsändare innehåller

en: Body contains
sv: Meddelandetexten innehåller

en: Free form expression
sv: Friformsuttryck

en: Edit Collection
sv: Redigera samling

en: Use for
sv: Använd för

en: _Mail
sv: _E-post

en: C_alendar
sv: K_alender

en: New Address Book
sv: Ny adressbok

en: New Memo List
sv: Ny memolista

en: Address Book Properties
sv: Egenskaper för adressboken

en: Calendar Properties
sv: Egenskaper för kalendern

en: Memo List Properties
sv: Egenskaper för uppgiftslista

en: Task List Properties
sv: Egenskaper för uppgiftslistan

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
sv: Bläddra genom en WebDAV-, CalDAV- eller CardDAV-server och skapa, redigera eller ta bort adressböcker, kalendrar, memolistor eller uppgiftslistor där

en: Title Bar Mode
sv: Namnlistläge

en: Toolbar Icon Size
sv: Ikonstorlek för verktygsfält

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
sv: Ikonutseende

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
sv: Upptäck aut_omatiskt

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
sv: _Liten

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
sv: _Föredra symboliska

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
sv: S_tor

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
sv: Föredra _vanliga

en: Show M_enu Bar
sv: Visa m_enyrad

en: Show _Tool Bar
sv: Visa _verktygsfält

en: Show Side _Bar
sv: Visa sido_panel

en: Show Stat_us Bar
sv: Visa stat_usrad

en: Note: Some changes will not take effect until restart
sv: Obs: En del ändringar kommer inte att börja gälla förrän omstart sker

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
sv: _Tabellkolumn:

en: _Format address according to standard of its destination country
sv: _Formatera adress enligt standarden i dess land

en: _Preview Personal information before Work information
sv: Förhands_granska personlig information före arbetsinformation

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
sv: Öppna _kartor med

en: Autocompletion
sv: Automatisk komplettering

en: Always _show address of the autocompleted contact
sv: Visa allti_d adressen för automatiskt kompletterad kontakt

en: Multiple vCards
sv: Flera vCard

en: vCard for %s
sv: vCard för %s

en: Contact information
sv: Kontaktinformation

en: Contact information for %s
sv: Kontaktinformation för %s

[ctx: New]
en: _Contact
sv: _Kontakt

en: Create a new contact
sv: Skapa en ny kontakt

[ctx: New]
en: Contact _List
sv: Kontakt_lista

en: Create a new contact list
sv: Skapa en ny kontaktlista

[ctx: New]
en: Address _Book
sv: Adress_bok

en: Create a new address book
sv: Skapa en ny adressbok

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
sv: Spara som vCard

en: Retrieving selected contacts…
sv: Hämtar markerade kontakter…

en: Co_py All Contacts To…
sv: Ko_piera alla kontakter till…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
sv: Kopiera kontakterna i den markerade adressboken till en annan

en: D_elete Address Book
sv: Ta _bort adressbok

en: Delete the selected address book
sv: Ta bort den markerade adressboken

en: _Manage Address Book groups…
sv: _Hantera adressboksgrupper…

en: Manage task list groups order and visibility
sv: Hantera ordning och synlighet av grupper av uppgiftslistor

en: Mo_ve All Contacts To…
sv: Flyt_ta alla kontakter till…

en: Move the contacts of the selected address book to another
sv: Flytta kontakterna i den markerade adressboken till en annan

en: _New Address Book
sv: _Ny adressbok

en: Address _Book Properties
sv: Egenskaper för adress_boken

en: Show properties of the selected address book
sv: Visa egenskaper för den markerade adressboken

en: Re_fresh
sv: Upp_datera

en: Refresh the selected address book
sv: Uppdatera markerad adressbok

en: Re_fresh list of account address books
sv: _Uppdatera lista över adressböcker för konto

en: Address Book _Map
sv: Adressbokska_rta

en: Show map with all contacts from selected address book
sv: Visa karta över alla kontakter i markerad adressbok

en: _Rename…
sv: _Byt namn…

en: Rename the selected address book
sv: Byt namn på markerad adressbok

en: Stop loading
sv: Stoppa inläsning

en: _Copy Contact To…
sv: _Kopiera kontakt till…

en: Copy selected contacts to another address book
sv: Kopiera markerade kontakter till en annan adressbok

en: _Delete Contact
sv: _Ta bort kontakt

en: _Find in Contact…
sv: _Sök i kontakt…

en: Search for text in the displayed contact
sv: Sök efter text i den visade kontakten

en: _Forward Contact…
sv: _Vidarebefordra kontakt…

en: Send selected contacts to another person
sv: Skicka markerade kontakter till en annan person

en: _Move Contact To…
sv: _Flytta kontakt till…

en: Move selected contacts to another address book
sv: Flytta markerade kontakter till en annan adressbok

en: _New Contact…
sv: _Ny kontakt…

en: New Contact _List…
sv: Ny kontakt_lista…

en: _Open Contact
sv: _Öppna kontakt

en: View the current contact
sv: Visa den aktuella kontakten

en: _Send Message to Contact…
sv: Skicka _meddelande till kontakt…

en: Send a message to the selected contacts
sv: Skicka ett meddelande till de markerade kontakterna

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Sort Cards By
sv: _Sortera kort efter

en: _Manage groups…
sv: _Hantera grupper…

en: Address Book Map
sv: Adressbokskarta

en: Contact _Preview
sv: Förhandsgranskning av _kontakt

en: Show contact preview window
sv: Visa förhandsgranskningsfönster för kontakter

en: Show _Maps
sv: Visa _kartor

en: Show maps in contact preview window
sv: Visa kartor i förhandsgranskningsfönstret för kontakter

en: _Classic View
sv: _Klassisk vy

en: Show contact preview below the contact list
sv: Visa förhandsgranskning av kontakter nedanför kontaktlistan

en: _Vertical View
sv: _Vertikal vy

en: Show contact preview alongside the contact list
sv: Visa förhandsgranskning av kontakter bredvid kontaktlistan

en: Unmatched
sv: Omatchade

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: _File Under
sv: _Arkivera under

en: _Given Name
sv: _Förnamn

en: Family _Name
sv: _Efternamn

en: Print all shown contacts
sv: Skriv ut alla visade kontakter

en: Preview the contacts to be printed
sv: Förhandsgranska kontakterna som ska skrivas ut

en: Print selected contacts
sv: Skriv ut markerade kontakter

en: S_ave Address Book as vCard
sv: S_para adressbok som vCard

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
sv: Spara kontakterna i den markerade adressboken som ett vCard

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
sv: _Spara som vCard…

en: Save selected contacts as a vCard
sv: Spara markerade kontakter som ett vCard

en: _Forward Contacts
sv: _Vidarebefordra kontakter

en: _Forward Contact
sv: _Vidarebefordra kontakt

en: _Send Message to Contacts
sv: Skicka _meddelande till kontakter

en: _Send Message to List
sv: Skicka _meddelande till lista

en: _Send Message to Contact
sv: Skicka _meddelande till kontakt

en: Failed to launch command “%s”:
sv: Misslyckades med att köra kommandot ”%s”:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
sv: Du kan återställa Evolution från en fil med din säkerhetskopia.
    
    Detta kommer att återskapa all din personliga information, inställningar, e-postfilter osv.

en: _Restore from a backup file:
sv: Åte_rställ från en säkerhetskopia:

en: Choose a backup file to restore
sv: Välj en säkerhetskopia att återställa från

en: Backup Files
sv: Säkerhetskopiera filer

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
sv: Återställ från säkerhetskopia

en: Select name of the Evolution backup file
sv: Välj namnet på Evolution-säkerhetskopian

en: _Restart Evolution after backup
sv: Starta _om Evolution efter säkerhetskopiering

en: Re_start Evolution after restore
sv: Starta _om Evolution efter återställning

en: Select name of the Evolution backup file to restore
sv: Välj namnet på Evolution-säkerhetskopian att återställa

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
sv: Kontrollerar innehåll i säkerhetskopian ”%s”, vänta…

en: _Back up Evolution Data…
sv: Sä_kerhetskopiera Evolution-data…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
sv: Säkerhetskopiera data och inställningar i Evolution till en arkivfil

en: R_estore Evolution Data…
sv: Återskapa Ev_olution-data…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
sv: Återställ data och inställningar i Evolution från en arkivfil

en: Back up Evolution directory
sv: Säkerhetskopiera Evolution-katalog

en: Restore Evolution directory
sv: Återställ Evolution-katalogen

en: Check Evolution Back up
sv: Kontrollera Evolution-säkerhetskopia

en: Restart Evolution
sv: Starta om Evolution

en: With Graphical User Interface
sv: Med grafiskt användargränssnitt

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
sv: Stänger ner Evolution

en: Backing Evolution accounts and settings
sv: Säkerhetskopierar konton och inställningar i Evolution

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
sv: Säkerhetskopierar Evolution-data (e-post, kontakter, kalender, uppgifter, memon)

en: Checking validity of the archive
sv: Kontrollerar giltigheten för arkivet

en: Back up complete
sv: Säkerhetskopieringen är färdig

en: Restarting Evolution
sv: Startar om Evolution

en: Back up current Evolution data
sv: Säkerhetskopiera aktuella Evolution-data

en: Extracting files from back up
sv: Extraherar filer från säkerhetskopia

en: Loading Evolution settings
sv: Läser in Evolutions inställningar

en: Removing temporary back up files
sv: Tar bort temporära säkerhetskopior

en: Reloading registry service
sv: Laddar om registreringsservice

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
sv: Misslyckades med att verifiera säkerhetskopieringsfilen ”%s”, arkivet är trasigt.

en: Evolution Back Up
sv: Säkerhetskopiera Evolution

en: Backing up to the file %s
sv: Säkerhetskopierar till filen %s

en: Evolution Restore
sv: Återställning av Evolution

en: Restoring from the file %s
sv: Återställer från filen %s

en: Backing up Evolution Data
sv: Säkerhetskopierar Evolution-data

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
sv: Vänta under tiden Evolution säkerhetskopierar dina data.

en: Restoring Evolution Data
sv: Återställer Evolution-data

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
sv: Vänta under tiden Evolution återställer dina data.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
sv: Det kan ta lite tid beroende på mängden data som finns i ditt konto.

en: Invalid Evolution backup file
sv: Ogiltig Evolution-säkerhetskopia

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
sv: Filen ”{0}” är inte en giltig Evolution-säkerhetskopia.

en: Are you sure you want to close Evolution?
sv: Är du säker på att du vill stänga Evolution?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
sv: Du måste först stänga Evolution för att säkerhetskopiera dina data och inställningar. Försäkra dig om att du har sparat allt data innan du fortsätter.

en: Close and _Back up Evolution
sv: Stäng och sä_kerhetskopiera Evolution

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
sv: Är du säker på att du vill återskapa Evolution från den valda säkerhetskopian?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
sv: Du måste först stänga Evolution för att återskapa dina data och inställningar. Försäkra dig om att du har sparat allt data innan du fortsätter. Detta kommer att ta bort allt ditt nuvarande data och inställningar i Evolution samt återskapa dem från din säkerhetskopia.

en: Close and _Restore Evolution
sv: Stäng och åte_rställ Evolution

en: Insufficient Permissions
sv: Otillräckliga rättigheter

en: The selected folder is not writable.
sv: Den valda mappen är inte skrivbar.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
sv: Misslyckades med att starta Bogofilter (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
sv: Misslyckades med att strömma meddelandets innehåll till Bogofilter:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
sv: Bogofilter antingen kraschade eller misslyckades med att behandla ett meddelande

en: Bogofilter Options
sv: Alternativ för Bogofilter

en: Convert message text to _Unicode
sv: Konvertera meddelandetext till _Unicode

en: Junk filter using Bogofilter
sv: Skräppostfilter som använder Bogofilter

en: Choose an Address Book
sv: Välj en adressbok

en: Find Address Books
sv: Hitta adressböcker

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
sv: Undvik IfMatch (behövs för Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
sv: URL är inte en giltig http://- eller https://-URL

en: Default User Address Book
sv: Standardadressbok för användare

en: Address Book:
sv: Adressbok:

en: User name cannot be empty
sv: Användarnamn kan inte vara tomt

en: Looking up server search bases, please wait…
sv: Slår upp sökbaser för server, vänta…

en: Standard LDAP Port
sv: Standard LDAP-port

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
sv: LDAP över SSL/TLS (föråldrad)

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
sv: Microsoft Global Catalog över SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
sv: Ansluter till LDAP

en: Server Information
sv: Serverinformation

en: Port number is not valid
sv: Portnummer är inte giltigt

en: StartTLS (recommended)
sv: StartTLS (rekommenderad)

en: Encryption:
sv: Kryptering:

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Username can be left empty
sv: Användarnamn kan lämnas tomt

en: Using email address
sv: Använder e-postadress

en: requires anonymous access to your LDAP server
sv: kräver anonym åtkomst till din LDAP-server

en: Using distinguished name (DN)
sv: Använder distinguished name (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
sv: till exempel: uid=user,dc=example,dc=com

en: Method:
sv: Metod:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
sv: Detta är den metod som Evolution kommer att använda för att autentisera dig.

note: Page 2
en: Using LDAP
sv: Använder LDAP

en: Searching
sv: Söker

en: Search Base:
sv: Sökbas:

en: Find Possible Search Bases
sv: Sök möjliga sökbaser

en: One Level
sv: En nivå

en: Subtree
sv: Underträd

en: Search Scope:
sv: Sökomfattning:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
sv: Sökomfattningen anger hur djupt du vill att sökningen ska gå ner i katalogträdet. En sökomfattning som är ”Underträd” kommer att inkludera alla poster under din sökbas. En sökomfattning som är ”En nivå” kommer endast att inkludera de poster som är en nivå under din sökbas.

en: Search Filter:
sv: Sökfilter:

en: Downloading
sv: Hämtning

en: Limit:
sv: Gräns:

en: contacts
sv: kontakter

en: Browse until limit is reached
sv: Bläddra tills gränsen nås

en: Server address cannot be empty
sv: Serveradress kan inte vara tom

en: Choose a Calendar
sv: Välj en kalender

en: Choose a Memo List
sv: Välj en memolista

en: Choose a Task List
sv: Välj en uppgiftslista

en: Find Calendars
sv: Sök kalendrar

en: Find Memo Lists
sv: Sök memolistor

en: Find Task Lists
sv: Sök uppgiftslistor

en: Email:
sv: E-post:

en: Server handles meeting invitations
sv: Servern hanterar sammanträdesinbjudningar

en: Choose which address books to use.
sv: Välj vilka adressböcker som ska användas.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
sv: Använd i kalender för födelsedagar och jubileum

en: Enable Calendars to synchronize
sv: Aktivera kalendrar att synkronisera

en: Default User Calendar
sv: Standardkalender

en: Use an existing iCalendar (ics) file
sv: Använd en existerande iCalendar-fil (ics)

en: iCalendar File
sv: iCalendar-fil

en: Choose an iCalendar file
sv: Välj en iCalendar-fil

en: File:
sv: Fil:

en: Allow Evolution to update the file
sv: Tillåt att Evolution uppdaterar filen

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
sv: Celsius (°C)

en: Units:
sv: Enheter:

en: Location cannot be empty
sv: Plats kan inte vara tom

en: Choose Notes
sv: Välj anteckningar

en: Find Notes
sv: Sök anteckningar

en: File extension for new notes:
sv: Filändelse för nya anteckningar:

en: I_mport
sv: I_mportera

en: Importing an event
sv: Importerar ett evenemang

en: Importing a memo
sv: Importerar ett memo

en: Importing a task
sv: Importerar en uppgift

en: Select a Calendar
sv: Välj en kalender

en: Select a Memo List
sv: Välj en memolista

en: Select a Task List
sv: Välj en uppgiftslista

en: I_mport to Calendar
sv: _Importera till kalender

en: I_mport to Memo List
sv: I_mportera till memolista

en: I_mport to Task List
sv: I_mportera till uppgiftslista

en: Copying an event into the calendar “%s”
sv: Kopierar ett evenemang till kalendern ”%s”

en: Moving an event into the calendar “%s”
sv: Flyttar ett evenemang till kalendern ”%s”

en: Copying a memo into the memo list “%s”
sv: Kopierar ett memo till memolistan ”%s”

en: Moving a memo into the memo list “%s”
sv: Flyttar ett memo till memolistan ”%s”

en: Copying a task into the task list “%s”
sv: Kopierar en uppgift till uppgiftslistan ”%s”

en: Moving a task into the task list “%s”
sv: Flyttar en uppgift till uppgiftslistan ”%s”

en: Calendar Selector
sv: Kalenderväljare

en: Memo List Selector
sv: Väljare för memolista

en: Task List Selector
sv: Väljare för uppgiftslistor

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
sv: Använd s_ystemets tidszon (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
sv: Valda kalendrar för påminnelseavisering

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
sv: Valda uppgiftslistor för påminnelseavisering

en: Meeting Invitations
sv: Sammanträdesinbjudningar

en: _Delete message after acting
sv: _Ta bort meddelande efter åtgärd

en: Delete _meeting from calendar on Decline
sv: Ta bort _sammanträde från kalender vid avslag

en: _Preserve existing reminder by default
sv: _Behåll befintlig påminnelse som standard

en: _Show invitation description provided by the sender
sv: _Visa inbjudningsbeskrivning tillhandahållen av avsändaren

en: _Always attach components in mail messages
sv: Bifoga _alltid komponenter i e-postmeddelanden

en: Conflict Search
sv: Konfliktsökning

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
sv: Välj de kalendrar som ska genomsökas efter sammanträdeskonflikter

en: Ti_me and date:
sv: _Tid och datum:

en: _Date only:
sv: Endast _datum:

en: Minutes
sv: minuter

en: Hours
sv: timmar

en: Days
sv: dagar

en: 60 minutes
sv: 60 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 05 minutes
sv: 05 minuter

en: Se_cond zone:
sv: Se_kundär tidszon:

en: (Shown in a Day View)
sv: (Visad i en dagsvy)

en: Time _zone:
sv: Tids_zon:

en: Time format:
sv: Tidsformat:

en: _12 hour (AM/PM)
sv: _12-timmars (FM/EM)

en: _24 hour
sv: _24-timmars

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
sv: Förk_orta tiden för evenemang med

en: End events earlier
sv: Avsluta evenemang tidigare

en: Start events later
sv: Starta evenemang senare

en: Work Week
sv: Arbetsvecka

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
sv: Vec_kan börjar på:

en: Work days:
sv: Arbetsdagar:

en: _Day begins:
sv: _Dagen börjar:

note: Monday
en: _Mon
sv: _mån

en: Monday
sv: måndag

note: Tuesday
en: _Tue
sv: t_is

en: Tuesday
sv: tisdag

note: Wednesday
en: _Wed
sv: _ons

en: Wednesday
sv: onsdag

note: Thursday
en: T_hu
sv: to_r

en: Thursday
sv: torsdag

note: Friday
en: _Fri
sv: _fre

en: Friday
sv: fredag

note: Saturday
en: _Sat
sv: _lör

en: Saturday
sv: lördag

note: Sunday
en: S_un
sv: _sön

en: Sunday
sv: söndag

en: Day _ends:
sv: Dagen _slutar:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
sv: Skapa som standard evenemang, memon och uppgifter som _privata

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
sv: Använd ma_rkdown för beskrivning i komponentens redigerare

en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: _Time divisions:
sv: _Tidsuppdelningar:

en: _Show appointment end times in week and month view
sv: _Visa sluttiderna på möten i vecko- och månadsvyerna

en: Show appointment _icons in the month view
sv: Visa mötes_ikoner i månadsvyn

en: _Compress weekends in month view
sv: T_ryck ihop helger i månadsvyn

en: Show week _numbers
sv: Visa v_eckonummer

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
sv: Visa åter_kommande evenemang i kursiv text i nedre vänstra kalendern

en: Sc_roll Month View by a week
sv: R_ulla månadsvy med en vecka

en: Start Month View with the c_urrent week
sv: Starta månadsvy med akt_uell vecka

en: Order days in Week View from _left to right
sv: Lista dagar i veckovy från _vänster till höger

en: Allo_w direct edit of event Summary
sv: Tillå_t direkt redigering av evenemangssammanfattning

en: Hi_de cancelled events
sv: Döl_j avbrutna evenemang

en: Alerts
sv: Alarm

en: _Ask for confirmation when deleting items
sv: _Fråga efter bekräftelse vid borttagning av objekt

en: Display
sv: Visning

en: Highlight t_asks due today
sv: Färgmarkera u_ppgifter som ska genomföras i dag

en: Highlight _overdue tasks
sv: Färgmarkera uppgi_fter som skulle ha genomförts

en: _Hide completed tasks after
sv: _Dölj färdiga uppgifter efter

en: Hid_e cancelled tasks
sv: Döl_j avbrutna uppgifter

en: To Do bar
sv: Att göra-fält

en: Show Tasks without _Due date
sv: Visa uppgifter utan förfallo_datum

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
sv: Visa

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
sv: da_gar

en: Display Reminders window with _notifications
sv: Visa påminnelsefönster med _aviseringar

en: Keep reminder notification _window always on top
sv: Behåll alltid aviserings_fönster för påminnelser överst

en: Enable de_sktop notifications
sv: Aktivera _skrivbordsaviseringar

en: Enable _audio notifications
sv: Aktivera _ljudaviseringar

en: Display reminders for completed _tasks
sv: Visa på_minnelser för färdiga uppgifter

en: Display reminders for _past events
sv: Visa _påminnelser för evenemang som redan inträffat

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
sv: Ställ in stan_dardpåminnelse

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
sv: före varje nytt möte

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
sv: Visa en p_åminnelse

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
sv: innan varje jubileum/födelsedag

en: Select the sources for reminder notification:
sv: Välj källorna för påminnelseavisering:

en: Default Free/Busy Server
sv: Standardserver för ledig/upptagen

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
sv: %u och %d kommer att ersättas med användaren och domänen från e-postadressen.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
sv: Ange användarnamnet för inloggning som en del av URL:en om servern kräver autentisering, så här: https://ANVÄNDARE@example.com/

en: Publishing Information
sv: Publiceringsinformation

[ctx: New]
en: _Appointment
sv: _Möte

en: Create a new appointment
sv: Skapa ett nytt möte

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
sv: Hel_dagsmöte

en: Create a new all-day appointment
sv: Skapa ett nytt heldagsmöte

[ctx: New]
en: M_eeting
sv: _Sammanträde

en: Create a new meeting request
sv: Skapa en ny sammanträdesbegäran

[ctx: New]
en: Cale_ndar
sv: Kale_nder

en: Create a new calendar
sv: Skapa en ny kalender

en: Calendar and Tasks
sv: Kalender och uppgifter

en: Print
sv: Skriv ut

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
sv: Denna åtgärd kommer att permanent ta bort alla evenemang äldre än den valda mängden tid. Om du fortsätter kommer du inte att kunna återställa dessa evenemang.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
sv: Töm evenemang äldre än

en: Making an occurrence movable
sv: Gör en förekomst flyttbar

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
sv: evenemang

en: Save as iCalendar
sv: Spara som iCalendar

en: _Copy…
sv: _Kopiera…

en: D_elete Calendar
sv: Ta _bort kalender

en: Delete the selected calendar
sv: Ta bort den markerade kalendern

en: Go Back
sv: Gå bakåt

en: Go Forward
sv: Gå framåt

en: Select today
sv: Välj i dag

en: Select _Date
sv: Välj _datum

en: Select a specific date
sv: Välj ett specifikt datum

en: _Manage Calendar groups…
sv: _Hantera kalendergrupper…

en: Manage Calendar groups order and visibility
sv: Hantera ordning och synlighet av kalendergrupper

en: _New Calendar
sv: _Ny kalender

en: Purg_e
sv: Tö_m

en: Purge old appointments and meetings
sv: Töm gamla möten och sammanträden

en: Refresh the selected calendar
sv: Uppdatera markerad kalender

en: Re_fresh list of account calendars
sv: _Uppdatera lista över kalendrar för konto

en: Rename the selected calendar
sv: Byt namn på markerad kalender

en: Find _Next
sv: Sök efter _nästa

en: Find next occurrence of the current search string
sv: Sök efter nästa förekomst av aktuell söksträng

en: Find _Previous
sv: Sök efter _föregående

en: Find previous occurrence of the current search string
sv: Sök efter föregående förekomst av aktuell söksträng

en: Stop _Running Search
sv: Stoppa kö_rande sökning

en: Stop currently running search
sv: Stoppa nuvarande körande sökning

en: Sho_w All Calendars
sv: Visa _alla kalendrar

en: Show _Only This Calendar
sv: Visa _endast denna kalender

en: Cop_y to Calendar…
sv: Kopi_era till kalender…

en: _Delegate Meeting…
sv: _Delegera sammanträde…

en: _Delete Appointment
sv: Ta _bort möte

en: Delete selected appointments
sv: Ta bort markerade möten

en: Delete This _Occurrence
sv: Ta bort denna f_örekomst

en: Delete this occurrence
sv: Ta bort denna förekomst

en: Delete This and F_uture Occurrences
sv: Ta bort denna och _framtida förekomster

en: Delete this and any future occurrences
sv: Ta bort denna och alla framtida förekomster

en: Delete All Occ_urrences
sv: Ta bort a_lla förekomster

en: Delete all occurrences
sv: Ta bort alla förekomster

en: Edit as Ne_w…
sv: Redigera som n_ytt…

en: Edit the current appointment as new
sv: Redigera det aktuella mötet som nytt

en: New All Day _Event…
sv: Nytt heldags_evenemang…

en: Create a new all day event
sv: Skapa ett nytt heldagsevenemang

en: _Forward as iCalendar…
sv: _Vidarebefordra som iCalendar…

en: Create a new meeting
sv: Skapa ett nytt sammanträde

en: Send _RSVP
sv: Skicka _OSA

en: Send a meeting response
sv: Skicka ett sammanträdessvar

en: _Accept
sv: _Acceptera

en: Accept meeting request
sv: Acceptera sammanträdesbegäran

en: A_ccept this instance
sv: A_cceptera denna instans

en: Accept meeting request for selected instance only
sv: Acceptera sammanträdesbegäran endast för vald instans

en: _Decline
sv: A_vböj

en: Decline meeting request
sv: Avslå sammanträdesbegäran

en: D_ecline this instance
sv: A_vslå denna instans

en: Decline meeting request for selected instance only
sv: Avslå sammanträdesbegäran endast för vald instans

en: _Tentatively accept
sv: Acceptera _preliminärt

en: Tentatively accept meeting request
sv: Acceptera preliminärt sammanträdesbegäran

en: Te_ntatively accept this instance
sv: Acceptera preliminärt denna instans

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
sv: Acceptera preliminärt sammanträdesbegäran endast för vald instans

en: Mo_ve to Calendar…
sv: Fl_ytta till kalender…

en: Make this Occurrence _Movable
sv: Gör denna förekomst _flyttbar

en: _Open Appointment
sv: _Öppna möte

en: View the current appointment
sv: Visa det aktuella mötet

en: _Schedule Meeting…
sv: _Boka sammanträde…

en: Converts an appointment to a meeting
sv: Konverterar ett möte till ett sammanträde

en: Conv_ert to Appointment…
sv: Konv_ertera till möte…

en: Converts a meeting to an appointment
sv: Konverterar ett sammanträde till ett möte

en: Quit
sv: Avsluta

en: Show Event _Preview
sv: Visa _förhandsgranskning av evenemang

en: Show event preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanelen för evenemang

en: Show T_asks and Memos pane
sv: Visa _uppgifts- och memopanel

en: Show Tasks and Memos pane
sv: Visa uppgifts- och memopanel

en: Day
sv: Dag

en: Show one day
sv: Visa en dag

en: List
sv: Lista

en: Show as list
sv: Visa som lista

en: Month
sv: Månad

en: Show one month
sv: Visa en månad

en: Week
sv: Vecka

en: Show one week
sv: Visa en vecka

en: Show one work week
sv: Visa en arbetsvecka

en: Year
sv: År

en: Show as year
sv: Visa som år

en: _Horizontal View
sv: _Horisontell vy

en: Show event preview below the calendar
sv: Visa förhandsgranskning av evenemang nedanför kalendern

en: Show event preview alongside the calendar
sv: Visa förhandsgranskning av evenemang bredvid kalendern

en: Active Appointments
sv: Aktiva möten

en: Next 7 Days’ Appointments
sv: Möten de närmaste 7 dagarna

en: Occurs Less Than 5 Times
sv: Förekommer mindre än 5 gånger

en: Without Category
sv: Utan kategori

en: Show events with no category set
sv: Visa evenemang som ingen kategori ställts in för

en: Description contains
sv: Beskrivningen innehåller

en: Summary contains
sv: Sammanfattningen innehåller

en: Print…
sv: Skriv ut…

en: Print this calendar
sv: Skriv ut denna kalender

en: Preview the calendar to be printed
sv: Förhandsgranska kalendern som ska skrivas ut

en: _Save as iCalendar…
sv: _Spara som iCalendar…

en: Go To
sv: Gå till

en: New _Memo
sv: Nytt _memo

en: Create a new memo
sv: Skapa ett nytt memo

en: _Open Memo
sv: _Öppna memo

en: View the selected memo
sv: Visa markerat memo

en: Open _Web Page
sv: Öppna _webbsida

en: Print the selected memo
sv: Skriv ut markerat memo

en: Searching next matching event
sv: Söker efter nästa matchande evenemang

en: Searching previous matching event
sv: Söker föregående matchande evenemang

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
sv[0]: Kan inte hitta matchande evenemang i kommande %d år
sv[1]: Kan inte hitta matchande evenemang i kommande %d år

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
sv[0]: Kan inte hitta matchande evenemang i föregående %d år
sv[1]: Kan inte hitta matchande evenemang i föregående %d år

en: Cannot search with no active calendar
sv: Kan inte söka utan aktiva kalendrar

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
sv: uppgift

en: _Assign Task
sv: _Tilldela uppgift

en: _Mark as Complete
sv: _Markera som färdig

en: Mark selected tasks as complete
sv: Markera markerade uppgifter som färdiga

en: _Mark as Incomplete
sv: _Markera som ej färdig

en: Mark selected tasks as incomplete
sv: Markera markerade uppgifter som ofärdiga

en: New _Task
sv: Ny _uppgift

en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

en: _Open Task
sv: _Öppna uppgift

en: View the selected task
sv: Visa den markerade uppgiften

en: Print the selected task
sv: Skriv ut markerad uppgift

[ctx: New]
en: _Shared Memo
sv: _Delat memo

en: Create a new shared memo
sv: Skapa ett nytt delat memo

[ctx: New]
en: Memo Li_st
sv: Memol_ista

en: Create a new memo list
sv: Skapa en ny memolista

en: Print Memos
sv: Skriv ut memon

en: _Delete Memo
sv: _Ta bort memo

en: _Find in Memo…
sv: _Sök i memo…

en: Search for text in the displayed memo
sv: Sök efter text i det visade memot

en: D_elete Memo List
sv: Ta _bort memolista

en: Delete the selected memo list
sv: Ta bort markerad memolista

en: _Manage Memo List groups…
sv: _Hantera grupper av memolistor…

en: Manage Memo List groups order and visibility
sv: Hantera ordning och synlighet av grupper av memolistor

en: _New Memo List
sv: _Ny memolista

en: Refresh the selected memo list
sv: Uppdatera markerad memolista

en: Re_fresh list of account memo lists
sv: _Uppdatera lista över memolistor för konto

en: Rename the selected memo list
sv: Byt namn på markerad memolista

en: Show _Only This Memo List
sv: Visa _endast denna memolista

en: Sho_w All Memo Lists
sv: Visa _alla memolistor

en: Memo _Preview
sv: F_örhandsgranska memo

en: Show memo preview pane
sv: Visa förgranskningspanel för memon

en: Show memo preview below the memo list
sv: Visa förhandsgranskning av memon nedanför memolistan

en: Show memo preview alongside the memo list
sv: Visa förhandsgranskning av memon bredvid memolistan

en: Show memos with no category set
sv: Visa memon som ingen kategori ställts in för

en: Print the list of memos
sv: Skriv ut memolistan

en: Preview the list of memos to be printed
sv: Förhandsgranska memolistan som ska skrivas ut

en: Delete Memos
sv: Ta bort memon

en: Delete Memo
sv: Ta bort memo

[ctx: New]
en: _Task
sv: _Uppgift

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
sv: Tilldela_d uppgift

en: Create a new assigned task
sv: Skapa en ny tilldelad uppgift

[ctx: New]
en: Tas_k List
sv: Upp_giftslista

en: Create a new task list
sv: Skapa en ny uppgiftslista

en: Print Tasks
sv: Skriv ut uppgifter

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
sv: Denna åtgärd kommer att permanent ta bort alla uppgifter som har markerats som färdigställda. Om du fortsätter kommer du inte att kunna återställa dessa uppgifter.
    
    Vill du verkligen ta bort dessa uppgifter?

en: Do not ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: _Delete Task
sv: _Ta bort uppgift

en: _Find in Task…
sv: _Sök i uppgift…

en: Search for text in the displayed task
sv: Sök efter text i den visade uppgiften

en: D_elete Task List
sv: Ta b_ort uppgiftslista

en: Delete the selected task list
sv: Ta bort markerad uppgiftslista

en: _Manage Task List groups…
sv: _Hantera grupper av uppgiftslistor…

en: _New Task List
sv: _Ny uppgiftslista

en: Refresh the selected task list
sv: Uppdatera markerad uppgiftslista

en: Re_fresh list of account task lists
sv: _Uppdatera lista över uppgiftslistor för konto

en: Rename the selected task list
sv: Byt namn på markerad uppgiftslista

en: Sho_w All Task Lists
sv: Visa _alla uppgiftslistor

en: Show _Only This Task List
sv: Visa _endast denna uppgiftslista

en: Mar_k as Incomplete
sv: Mar_kera som ofärdig

en: Delete completed tasks
sv: Ta bort färdiga uppgifter

en: Task _Preview
sv: Förhands_granska uppgift

en: Show task preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanel för uppgifter

en: Show task preview below the task list
sv: Visa förhandsgranskning av uppgifter nedanför uppgiftslistan

en: Show task preview alongside the task list
sv: Visa förhandsgranskning av uppgifter bredvid uppgiftslistan

en: Active Tasks
sv: Aktiva uppgifter

en: Cancelled Tasks
sv: Avbrutna uppgifter

en: Completed Tasks
sv: Färdiga uppgifter

en: Uncompleted Tasks
sv: Ej färdiga uppgifter

en: Scheduled Tasks
sv: Schemalagda uppgifter

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
sv: Visa schemalagda uppgifter, d.v.s. de med förfallodatum

en: Next 7 Days’ Tasks
sv: Uppgifter de närmaste 7 dagarna

en: Overdue Tasks
sv: Uppgifter som skulle ha genomförts

en: Tasks with Attachments
sv: Uppgifter med bilagor

en: Show tasks with no category set
sv: Visa uppgifter som ingen kategori ställts in för

en: Started Tasks
sv: Startade uppgifter

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
sv: Filter för uppgifter som antingen inte har ett startdatum eller startdatumet är tidigare än tiden som filtret valts vid

en: Print the list of tasks
sv: Skriv ut listan med uppgifter

en: Preview the list of tasks to be printed
sv: Förhandsgranska listan med uppgifter som ska skrivas ut

en: Delete Tasks
sv: Ta bort uppgifter

en: Delete Task
sv: Ta bort uppgift

en: %d task | %d tasks
sv[0]: %d uppgift
sv[1]: %d uppgifter

en: Convert to M_eeting
sv: Konv_ertera till sammanträde

en: Convert the message to a meeting request
sv: Konvertera meddelandet till en sammanträdesbegäran

en: Convert to M_essage
sv: Konv_ertera till meddelande

en: Convert to the mail message
sv: Konvertera till e-postmeddelandet

en: Look up configuration with e-mail domain
sv: Slå upp konfiguration med e-postdomän

en: Looking up IMAP server…
sv: Slår upp IMAP-server…

en: Looking up POP3 server…
sv: Slår upp POP3-server…

en: Looking up SMTP server…
sv: Slår upp SMTP-server…

en: CalDAV server
sv: CalDAV-server

en: Looking up CalDAV server…
sv: Slår upp CalDAV-server…

en: CardDAV server
sv: CardDAV-server

en: Looking up CardDAV server…
sv: Slår upp CardDAV-server…

en: LDAP server
sv: LDAP-server

en: Looking up LDAP server…
sv: Slår upp LDAP-server…

en: Look up in SRV records
sv: Slå upp i SRV-poster

en: CalDAV and CardDAV server
sv: CalDAV- och CardDAV-server

en: Requires password to continue.
sv: Kräver lösenord för att fortsätta.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
sv: Slå upp en CalDAV/CardDAV-server

en: Display part as an invitation
sv: Visa del som en inbjudan

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
sv: I dag %H∶%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
sv: I dag %H∶%M∶%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
sv: I dag %H∶%M∶%S

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
sv: I morgon %H∶%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
sv: I morgon %H∶%M∶%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
sv: I morgon %H∶%M

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
sv: I morgon %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A %H:%M
sv: %A %H∶%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format.
en: %A %H:%M:%S
sv: %A %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A %l:%M %p
sv: %a %H∶%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
sv: %A %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
sv: %A %e %B

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
sv: %A %e %B %H∶%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
sv: %A %e %B %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
sv: %A %e %B %H∶%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
sv: %A %e %B %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
sv: %A %e %B %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
sv: %A %e %B %Y %H∶%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
sv: %A %e %B %Y %H∶%M∶%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
sv: %A %e %B %Y %H∶%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
sv: %A %e %B %Y %H∶%M∶%S

en: An unknown person
sv: En okänd person

en: Please respond on behalf of %s
sv: Svara på uppdrag av %s

en: Received on behalf of %s
sv: Mottaget på uppdrag av %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
sv: %s på uppdrag av %s har publicerat följande sammanträdesinformation:

en: %s has published the following meeting information:
sv: %s har publicerat följande sammanträdesinformation:

en: The following meeting information has been published:
sv: Följande sammanträdesinformation har publicerats:

en: %s has delegated the following meeting to you:
sv: %s har delegerat följande sammanträde till dig:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
sv: %s på uppdrag av %s begär din närvaro vid följande sammanträde:

en: %s requests your presence at the following meeting:
sv: %s begär din närvaro vid följande sammanträde:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
sv: %s på uppdrag av %s önskar lägga till i ett befintligt sammanträde:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
sv: %s önskar lägga till i ett befintligt sammanträde:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
sv: %s på uppdrag av %s önskar få den senaste informationen för följande sammanträde:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
sv: %s önskar få den senaste informationen för följande sammanträde:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
sv: %s på uppdrag av %s har skickat tillbaka följande sammanträdessvar:

en: %s has sent back the following meeting response:
sv: %s har skickat tillbaka följande sammanträdessvar:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
sv: %s på uppdrag av %s har avbokat följande sammanträde:

en: %s has cancelled the following meeting:
sv: %s har avbokat följande sammanträde:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
sv: %s på uppdrag av %s har föreslagit följande sammanträdesändringar.

en: %s has proposed the following meeting changes:
sv: %s har föreslagit följande sammanträdesändringar:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
sv: %s på uppdrag av %s har avslagit följande sammanträdesändringar:

en: %s has declined the following meeting changes:
sv: %s har avslagit följande sammanträdesändringar:

en: %s through %s has published the following task:
sv: %s på uppdrag av %s har publicerat följande uppgift:

en: %s has published the following task:
sv: %s har publicerat följande uppgift:

en: The following task has been published:
sv: Följande uppgift har publicerats:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
sv: %s begär att %s tilldelas följande uppgift:

en: %s through %s has assigned you a task:
sv: %s på uppdrag av %s har tilldelat dig en uppgift:

en: %s has assigned you a task:
sv: %s har tilldelat dig en uppgift:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
sv: %s på uppdrag av %s önskar att lägga till i en befintlig uppgift:

en: %s wishes to add to an existing task:
sv: %s önskar lägga till i en befintlig uppgift:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
sv: %s på uppdrag av %s önskar få den senaste informationen för följande tilldelade uppgift:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
sv: %s önskar få den senaste informationen för följande tilldelade uppgift:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
sv: %s på uppdrag av %s har skickat tillbaka följande svar på en tilldelad uppgift:

en: %s has sent back the following assigned task response:
sv: %s har skickat tillbaka följande svar på en tilldelad uppgift:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
sv: %s på uppdrag av %s har avbokat följande tilldelade uppgift:

en: %s has cancelled the following assigned task:
sv: %s har avbokat följande tilldelade uppgift:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
sv: %s på uppdrag av %s har föreslagit följande ändringar i uppgiftstilldelningen:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
sv: %s har föreslagit följande ändringar i uppgiftstilldelningen:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
sv: %s på uppdrag av %s har avslagit följande tilldelade uppgift:

en: %s has declined the following assigned task:
sv: %s har avslagit följande tilldelade uppgift:

en: %s through %s has published the following memo:
sv: %s på uppdrag av %s har publicerat följande memo:

en: %s has published the following memo:
sv: %s har publicerat följande memo:

en: The following memo has been published:
sv: Följande memo har publicerats:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
sv: %s på uppdrag av %s önskar lägga till i ett befintligt memo:

en: %s wishes to add to an existing memo:
sv: %s önskar lägga till i ett befintligt memo:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
sv: %s på uppdrag av %s har avbrutit följande delat memo:

en: %s has cancelled the following shared memo:
sv: %s har avbrutit följande delat memo:

en: All day:
sv: Hela dagen:

en: Start day:
sv: Startdag:

en: Start time:
sv: Starttid:

en: End day:
sv: Slutdag:

en: End time:
sv: Sluttid:

en: Ope_n Calendar
sv: Öpp_na kalender

en: _Decline all
sv: A_vböj alla

en: _Tentative all
sv: Preliminär_t alla

en: _Tentative
sv: _Preliminärt

en: Acce_pt all
sv: Acce_ptera alla

en: Acce_pt
sv: Acce_ptera

en: Send _Information
sv: Skicka _information

en: _Update Attendee Status
sv: _Uppdatera deltagandestatus

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: Im_port
sv: Im_portera

en: Due date:
sv: Förfallodatum:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Show description provided by the sender
sv: Visa beskrivning tillhandahållen av avsändaren

en: Hide description provided by the sender
sv: Dölj beskrivning tillhandahållen av avsändaren

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
sv: Skicka svar till organisatör

note: Updates
en: Send _updates to attendees
sv: Skicka _uppdateringar till deltagarna

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
sv: Tillämp_a för alla instanser

en: Show time as _free
sv: Visa tid som le_dig

en: _Preserve my reminder
sv: Behåll min _påminnelse

en: _Inherit reminder
sv: Ärv påm_innelse

en: _Tasks:
sv: _Uppgifter:

en: _Memos:
sv: _Memon:

en: Sa_ve
sv: S_para

en: Attendee status updated
sv: Deltagarstatusen är uppdaterad

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
sv: Ett möte ”%s” i kalendern ”%s” är i konflikt med detta sammanträde

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
sv: En uppgift ”%s” i uppgiftslistan ”%s” är i konflikt med denna uppgift

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
sv: Ett memo ”%s” i memolistan ”%s” är i konflikt med detta memo

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
sv[0]: Kalendern ”%s” innehåller ett möte som är i konflikt med detta sammanträde
sv[1]: Kalendern ”%s” innehåller %d möten som är i konflikt med detta sammanträde

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
sv[0]: Uppgiftslistan ”%s” innehåller en uppgift som är i konflikt med denna uppgift
sv[1]: Uppgiftslistan ”%s” innehåller %d uppgifter som är i konflikt med denna uppgift

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
sv[0]: Memolistan ”%s” innehåller ett memo som är i konflikt med detta memo
sv[1]: Memolistan ”%s” innehåller %d memon som är i konflikt med detta memo

en: Found the appointment in the calendar “%s”
sv: Hittade mötet i kalendern ”%s”

en: Found the task in the task list “%s”
sv: Hittade uppgiften i uppgiftslistan ”%s”

en: Found the memo in the memo list “%s”
sv: Hittade memot i memolistan ”%s”

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
sv: Denna sammanträdesinbjudan är föråldrad. Den har uppdaterats.

en: Unable to find any calendars
sv: Kunde inte hitta några kalendrar

en: Unable to find this meeting in any calendar
sv: Kunde inte hitta detta sammanträde i någon kalender

en: Unable to find this task in any task list
sv: Kunde inte hitta denna uppgift i någon uppgiftslista

en: Unable to find this memo in any memo list
sv: Kunde inte hitta detta memo i någon memolista

en: Searching for an existing version of this appointment
sv: Söker efter en befintlig version av detta möte

en: Searching for an existing version of this task
sv: Söker efter en befintlig version av denna uppgift

en: Searching for an existing version of this memo
sv: Söker efter en befintlig version av detta memo

en: Opening the calendar. Please wait…
sv: Öppnar kalendern. Vänta…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
sv: Kan inte skicka objekt till kalendern ”%s”. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
sv: Kan inte skicka objekt till uppgiftslistan ”%s”. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
sv: Kan inte skicka objekt till memolistan ”%s”. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
sv: Skickade till kalendern ”%s” som accepterat

en: Sent to task list “%s” as accepted
sv: Skickade till uppgiftslistan ”%s” som accepterat

en: Sent to memo list “%s” as accepted
sv: Skickade till memolistan ”%s” som accepterat

en: Sent to calendar “%s” as tentative
sv: Skickade till kalendern ”%s” som preliminärt

en: Sent to task list “%s” as tentative
sv: Skickade till uppgiftslistan ”%s” som preliminärt

en: Sent to memo list “%s” as tentative
sv: Skickade till memolistan ”%s” som preliminärt

en: Sent to calendar “%s” as declined
sv: Skickade till kalendern ”%s” som avslaget

en: Sent to task list “%s” as declined
sv: Skickade till uppgiftslistan ”%s” som avslaget

en: Sent to memo list “%s” as declined
sv: Skickade till memolistan ”%s” som avslaget

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
sv: Skickade till kalendern ”%s” som avbrutet

en: Sent to task list “%s” as cancelled
sv: Skickade till uppgiftslistan ”%s” som avbrutet

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
sv: Skickade till memolistan ”%s” som avbrutet

en: Imported to calendar “%s”
sv: Importerade till kalendern ”%s”

en: Imported to task list “%s”
sv: Importerade till uppgiftslistan ”%s”

en: Imported to memo list “%s”
sv: Importerade till memolistan ”%s”

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
sv: Sparar ändringar i kalendern. Vänta…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
sv: Sparar ändringar i uppgiftslistan. Vänta…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
sv: Sparar ändringar i memolistan. Vänta…

en: Unable to parse item
sv: Kan inte tolka objekt

en: Organizer has removed the delegate %s
sv: Organisatören har tagit bort delegaten %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
sv: Skickade ett avbokningsmeddelande till delegaten

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
sv: Kunde inte skicka ett avbokningsmeddelande till delegaten

en: Unable to update attendee. %s
sv: Kan inte uppdatera deltagare. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
sv: Sammanträdet är ogiltigt och kan inte uppdateras

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
sv: Deltagarstatus kunde inte uppdateras eftersom statusen är ogiltig

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
sv: Deltagarstatusen kan inte uppdateras eftersom objektet inte längre finns

en: Meeting information sent
sv: Sammanträdesinformation skickad

en: Task information sent
sv: Uppgiftsinformation skickad

en: Memo information sent
sv: Memoinformation skickad

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
sv: Kunde inte skicka sammanträdesinformation, sammanträdet finns inte

en: Unable to send task information, the task does not exist
sv: Kunde inte skicka uppgiftsinformation, uppgiften finns inte

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
sv: Kunde inte skicka memoinformation, memot finns inte

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
sv: kalender.ics

en: Save Calendar
sv: Spara kalender

en: The calendar attached is not valid
sv: Den bifogade kalendern är inte giltig

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
sv: Meddelandet påstår sig innehålla en kalender, men kalendern är inte en giltig iCalendar.

en: The item in the calendar is not valid
sv: Objektet i kalendern är inte giltigt

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
sv: Meddelandet innehåller en kalender, men kalendern innehåller inga evenemang, uppgifter eller ledig-/upptageninformation

en: The calendar attached contains multiple items
sv: Den bifogade kalendern innehåller flera objekt

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
sv: För att kunna behandla alla dessa objekt bör filen sparas och kalendern importeras

[ctx: cal-itip]
en: None
sv: Ingen

en: Tentatively Accepted
sv: Preliminärt accepterat

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
sv: Detta svar är inte från en nuvarande deltagare. Lägg till avsändaren som deltagare?

en: This meeting has been delegated
sv: Detta sammanträde har delegerats

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
sv: ”{0}” har delegerat sammanträdet. Vill du lägga till delegaten ”{1}”?

en: Google Features
sv: Google-funktioner

en: Add Ca_lendar to this account
sv: Lägg till ka_lender till detta konto

en: Add Con_tacts to this account
sv: Lägg till kon_takter till detta konto

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
sv: IMAP-åtkomst

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
sv: Kalendrar att synkronisera

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
sv: Du kan behöva att aktivera %s och %s

en: Mail _Directory:
sv: E-_postkatalog:

en: Choose a MH mail directory
sv: Välj en MH e-postkatalog

en: MH mail directory cannot be empty
sv: MH-epostkatalog kan inte vara tom

en: Local Delivery _File:
sv: _Fil för lokal leverans:

en: Choose a local delivery file
sv: Välj en fil för lokalleverans

en: Local delivery file cannot be empty
sv: Fil för lokalleverans kan inte vara tom

en: Choose a Maildir mail directory
sv: Välj en Maildir-epostkatalog

en: Maildir mail directory cannot be empty
sv: Maildir-epostkatalog kan inte vara tom

en: Spool _File:
sv: Kö_fil:

en: Choose a mbox spool file
sv: Välj en mbox-köfil

en: Mbox spool file cannot be empty
sv: Mbox-köfil kan inte vara tom

en: Spool _Directory:
sv: Kö_katalog:

en: Choose a mbox spool directory
sv: Välj en mbox-kökatalog

en: Mbox spool directory cannot be empty
sv: Mbox-kökatalog kan inte vara tom

en: Configuration
sv: Konfiguration

note: do not reference
en: User_name:
sv: Användar_namn:

en: _Forget password
sv: _Glöm lösenord

en: Encryption _method:
sv: Krypterings_metod:

en: STARTTLS after connecting
sv: STARTTLS efter anslutning

en: TLS on a dedicated port
sv: TLS på en specifik port

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
sv: A_nvänd anpassad binär, i stället för ”sendmail”

en: _Custom binary:
sv: A_npassad binär:

en: U_se custom arguments
sv: Använd anpa_ssade argument

en: Cus_tom arguments:
sv: Anpassade argumen_t:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
sv: Standardargument är ”-i -f %F -- %R”, där
       %F — står för Från-adress
       %R — står för Mottagar-adress

en: Send mail also when in offline _mode
sv: Skicka e-post _även i frånkopplat läge

en: Custom binary cannot be empty
sv: Anpassad binär kan inte vara tom

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
sv: Ser_vern kräver autentisering

en: T_ype:
sv: T_yp:

en: Yahoo! Features
sv: Yahoo!-funktioner

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
sv: Lägg till ka_lender och uppgifter till detta konto

en: Import OpenP_GP key…
sv: Importera OpenP_GP-nyckel…

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
sv: Importera Pretty Good Privacy-nyckel (OpenPGP)

en: %d attached message | %d attached messages
sv[0]: %d bifogat meddelande
sv[1]: %d bifogade meddelanden

[ctx: New]
en: _Mail Message
sv: _E-postmeddelande

en: Compose a new mail message
sv: Skriv ett nytt e-postmeddelande

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
sv: E-p_ostkonto

en: Create a new mail account
sv: Skapa ett nytt e-postkonto

[ctx: New]
en: Mail _Folder
sv: E-post_mapp

en: Create a new mail folder
sv: Skapa en ny e-postmapp

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: base
sv: bas

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: netlink
sv: nätlänk

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: networkmanager
sv: nätverkshanterare

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
sv: Metod för att identifiera _uppkopplingstillstånd:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
sv: Standard (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
sv: Standard

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
sv: Alltid ansluten

en: _Limit operations in Power Saver mode
sv: _Begränsa åtgärder i strömsparläge

en: Mail Preferences
sv: E-postinställningar

en: Composer Preferences
sv: Redigerarinställningar

en: Network Preferences
sv: Nätverksinställningar

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
sv: Ingen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
sv: Inkluderad i automatisk komplettering

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
sv: Vilken som helst

en: Marking messages as read…
sv: Markerar meddelanden som lästa…

en: Go to Folder
sv: Gå till mapp

en: _Select
sv: _Välj

en: _Disable Account
sv: _Inaktivera konto

en: Disable this account
sv: Inaktivera detta konto

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
sv: Ta bort alla borttagna meddelanden från alla mappar permanent

en: Empty _Junk
sv: Töm s_kräppost

en: Delete all Junk messages from all folders
sv: Ta bort alla skräppostmeddelanden från alla mappar

en: Edit properties of this account
sv: Redigera egenskaper för detta konto

en: Refresh list of folders of this account
sv: Uppdatera listan med mappar för detta konto

en: _Download Messages for Offline Usage
sv: _Hämta ner meddelanden för frånkopplad användning

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
sv: Hämta meddelanden för konton och mappar markerade för frånkopplad användning

en: Fl_ush Outbox
sv: Tö_m utkorg

en: _Copy Folder To…
sv: _Kopiera mapp till…

en: Copy the selected folder into another folder
sv: Kopiera den markerade mappen till en annan mapp

en: Permanently remove this folder
sv: Ta bort denna mapp permanent

en: Edit Sort _Order…
sv: Redigera sorterings_ordning…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
sv: Ändra sorteringsordningen för mapparna i mappträdet

en: E_xpunge
sv: T_öm

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
sv: Ta bort alla borttagna meddelanden från denna mapp permanent

en: Mar_k All Messages as Read
sv: Markera a_lla meddelanden som lästa

en: Mark all messages in the folder as read
sv: Markera alla meddelanden i den här mappen som lästa

en: _Move Folder To…
sv: _Flytta mapp till…

en: Move the selected folder into another folder
sv: Flytta den markerade mappen till en annan mapp

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
sv: _Ny…

en: Create a new folder for storing mail
sv: Skapa en ny mapp för lagring av post

en: Change the properties of this folder
sv: Ändra egenskaperna för denna mapp

en: Refresh the folder
sv: Uppdatera mappen

en: Change the name of this folder
sv: Ändra namnet på denna mapp

en: Select Message _Thread
sv: Markera meddelandetr_åd

en: Select all messages in the same thread as the selected message
sv: Markera alla meddelanden i samma tråd som det markerade meddelandet

en: Select Message S_ubthread
sv: Välj meddelandets _undertråd

en: Select all replies to the currently selected message
sv: Markera alla svar för det markerade meddelandet

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
sv: Ta bort alla borttagna meddelanden från alla konton permanent

en: Go to _Folder
sv: Gå _till mapp

en: Opens a dialog to select a folder to go to
sv: Öppnar en dialog för att välja en mapp att gå till

en: _Manage Subscriptions
sv: _Hantera prenumerationer

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
sv: Prenumerera eller säg upp prenumeration på mappar på fjärrservrar

en: Send / _Receive
sv: Ski_cka / Ta emot

en: Send queued items and retrieve new items
sv: Skicka kölagda objekt och hämta nya objekt

en: R_eceive All
sv: Ta _emot alla

en: Receive new items from all accounts
sv: Ta emot nya objekt från alla konton

en: _Send All
sv: _Skicka alla

en: Send queued items in all accounts
sv: Skicka kölagda objekt i alla konton

en: Cancel the current mail operation
sv: Avbryt aktuell e-poståtgärd

en: Collapse All _Threads
sv: Fäll ihop alla _trådar

en: Collapse all message threads
sv: Fäll ihop alla meddelandetrådar

en: E_xpand All Threads
sv: Expandera alla tr_ådar

en: Expand all message threads
sv: Expandera alla meddelandetrådar

en: _Message Filters
sv: _Meddelandefilter

en: Create or edit rules for filtering new mail
sv: Skapa eller redigera regler för filtrering av ny post

en: _Subscriptions…
sv: _Prenumerationer…

en: F_older
sv: Ma_pp

en: C_reate Search Folder From Search…
sv: S_kapa sökmapp från sökning…

en: Search F_olders
sv: Sök_mappar

en: Create or edit search folder definitions
sv: Skapa eller redigera definitioner för sökmappar

en: _New Folder…
sv: _Ny mapp…

en: Show Message _Preview
sv: Visa _förhandsgranskning av meddelande

en: Show message preview pane
sv: Visa förhandsgranskningspanel för meddelanden

en: Show _Attachment Bar
sv: Visa _bilageraden

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
sv: Visa bilageraden under förhandsgranskningspanelen då meddelandet har bilagor

en: Show _Deleted Messages
sv: Visa _borttagna meddelanden

en: Show deleted messages with a line through them
sv: Visa borttagna meddelanden som genomstrukna

en: Show _Junk Messages
sv: Visa _skräppost

en: Show junk messages with a red line through them
sv: Visa skräppostmeddelanden genomstrukna av en röd linje

en: Show _Preview Tool Bar
sv: Visa _förhandsgranskningsfält

en: Show tool bar above the preview panel
sv: Visa verktygsfält ovanför förhandsgranskningspanelen

en: _Group By Threads
sv: _Gruppera efter trådar

en: Threaded message list
sv: Trådad meddelandelista

en: Show To _Do Bar
sv: Visa _Att göra-fält

en: Show To Do bar with appointments and tasks
sv: Visa ett Att göra-fält med möten och uppgifter

en: _Unmatched Folder Enabled
sv: _Omatchadmapp påslagen

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
sv: Växlar huruvida Omatchade sökmappen är aktiverad

en: Show message preview below the message list
sv: Visa förhandsgranskning av meddelanden nedan i meddelandelistan

en: Show message preview alongside the message list
sv: Visa förhandsgranskning av meddelanden bredvid meddelandelistan

en: All Messages
sv: Alla meddelanden

en: Important Messages
sv: Viktiga meddelanden

en: Last 5 Days’ Messages
sv: Meddelanden de senaste 5 dagarna

en: Messages Not Junk
sv: Meddelandet är inte skräppost

en: Messages with Attachments
sv: Meddelanden med bilagor

en: Messages with Notes
sv: Meddelanden med anteckningar

en: No Label
sv: Ingen etikett

en: Read Messages
sv: Lästa meddelanden

en: Unread Messages
sv: Olästa meddelanden

en: Message Thread
sv: Meddelandetråd

en: Subject or Addresses contain
sv: Ämne eller Adresser innehåller

en: All Accounts
sv: Alla konton

en: Current Account
sv: Aktuellt konto

en: Current Folder
sv: Aktuell mapp

en: Current Folder and Subfolders
sv: Aktuell mapp och undermappar

en: Current Folder and Subfolders Search
sv: Sökning i aktuell mapp och undermappar

en: All Account Search
sv: Sökning i alla konton

en: Account Search
sv: Kontosökning

en: %d selected,  | %d selected,
sv[0]: %d markerad,
sv[1]: %d markerade,

en: %d deleted | %d deleted
sv[0]: %d borttaget
sv[1]: %d borttagna

en: %d junk | %d junk
sv[0]: %d skräppost
sv[1]: %d skräppost

en: %d draft | %d drafts
sv[0]: %d utkast
sv[1]: %d utkast

en: %d unsent | %d unsent
sv[0]: %d oskickat
sv[1]: %d oskickade

en: %d sent | %d sent
sv[0]: %d skickat
sv[1]: %d skickade

en: %d unread | %d unread
sv[0]: %d oläst
sv[1]: %d olästa

en: Send / Receive
sv: Skicka / Ta emot

en: Select Folder to Add
sv: Välj mapp att lägga till

en: Folder
sv: Mapp

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Keep in Outbox
sv: Behåll i utkorgen

en: Send immediately
sv: Skicka omedelbart

en: Send after 1 minute
sv: Skicka efter 1 minut

en: Send after 5 minutes
sv: Skicka efter 5 minuter

en: Language(s)
sv: Språk

en: Same as user interface
sv: Samma som användargränssnitt

en: On exit, every time
sv: Vid avslut, varje gång

en: Once per day
sv: En gång per dag

en: Once per week
sv: En gång per vecka

en: Once per month
sv: En gång per månad

en: Immediately, on folder leave
sv: Omedelbart, när mappen lämnas

en: Header
sv: Rubrik

en: Contains Value
sv: Innehåller värde

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
sv: Rubrik

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
sv: Titel

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
sv: _Datumrubrik:

en: Show _original header value
sv: Visa _ursprungligt rubrikvärde

en: Do _not change settings
sv: Ändra i_nte inställningar

en: _Set as default email client
sv: _Ställ in som standard-e-postklient

en: Do you want to make Evolution your default email client?
sv: Vill du göra Evolution till din standardklient för e-post?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
sv: Ditt meddelande till %s om ”%s” den %s har visats. Detta är ingen garanti för att meddelandet har lästs eller blivit förstått.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
sv: Läst: %s

en: Send a read receipt to “%s”
sv: Skicka ett läskvitto till ”%s”

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
sv: _Informera avsändaren

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
sv: Avsändaren vill bli informerad när du har läst detta meddelande.

en: Sender has been notified that you have read this message.
sv: Avsändaren har blivit informerad om att du har läst meddelandet.

en: Evolution is currently offline.
sv: Evolution är för närvarande i frånkopplat läge.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
sv: Klicka på ”Arbeta ansluten” för att återgå till anslutet läge.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
sv: Evolution är just nu i frånkopplat läge på grund av ett nätverksproblem.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
sv: Evolution kommer att återgå till anslutet läge när nätverksanslutningen har etablerats.

en: Author(s)
sv: Författare

en: Overview
sv: Översikt

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Display plain text version
sv: Visa textversion

en: Display plain text version of multipart/alternative message
sv: Visa textversionen för flerdelat eller alternativt meddelande

en: Display HTML version
sv: Visa HTML-version

en: Display HTML version of multipart/alternative message
sv: Visa HTML-versionen för flerdelat eller alternativt meddelande

en: Show HTML if present
sv: Visa HTML om sådan finns

en: Let Evolution choose the best part to show.
sv: Låt Evolution välja den bästa delen att visa.

en: Show plain text if present
sv: Visa vanlig text om sådan finns

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
sv: Visa vanlig textdel, om den finns, låt annars Evolution välja att visa den bästa delen.

en: Show plain text if present, or HTML source
sv: Visa vanlig text om sådan finns, eller HTML-källkod

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
sv: Visa vanlig text om sådan finns, annars HTML-källkoden.

en: Only ever show plain text
sv: Visa alltid bara vanlig text

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
sv: Visa alltid vanliga textdelar och gör bilagor från andra delar, om begärt.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
sv: Visa _dolda HTML-delar som bilagor

en: HTML _Mode
sv: HTML-lä_ge

en: Prefer Plain Text
sv: Föredra klartext

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
sv: Klartextläge

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
sv: Visa e-postmeddelande som vanlig text, även om de innehåller HTML.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
sv: Kan inte lägga till meddelande i mapp för nyheter och bloggar

en: Message is not available
sv: Meddelande är inte tillgängligt

en: Invalid Feed URL “%s”.
sv: Ogiltig flödes-URL ”%s”.

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
sv: Misslyckades med att hämta flöden, felkod %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
sv: Ogiltig flödes-URL.

en: Apply message _filters to this folder
sv: Tillämpa meddelande_filter på denna mapp

en: _Download complete articles
sv: _Hämta fullständiga artiklar

en: Download feed _enclosures
sv: Hämta flödes_inkapslingar

en: Enclosures:
sv: Inkapslingar:

en: News and Blogs
sv: Nyheter och bloggar

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
sv: Detta är en leverantör för att läsa RSS-nyheter och bloggar.

en: Folder '%s' not found
sv: Mappen ”%s” hittades inte

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
sv: Kan inte skapa en mapp i en lagring för nyheter och bloggar.

en: Unknown author
sv: Okänd skribent

en: Failed to fetch feed icon: %s
sv: Misslyckades med att hämta flödesikon: %s

en: Fetching feed icon…
sv: Hämtar flödesikon…

en: Failed to read feed information.
sv: Misslyckades med att läsa flödesinformation.

en: Failed to fetch feed information: %s
sv: Misslyckades med att hämta flödesinformation: %s

en: Fetching feed information…
sv: Hämtar flödesinformation…

en: Invalid Feed URL
sv: Ogiltig flödes-URL

en: Choose Feed Image
sv: Välj flödesbild

en: Feed _URL:
sv: Flödes-_URL:

en: _Fetch
sv: _Hämta

en: C_ontent:
sv: I_nnehåll:

en: Import RSS Feeds
sv: Importera RSS-flöden

en: Export RSS Feeds
sv: Exportera RSS-flöden

en: Export
sv: Exportera

en: OPML files
sv: OPML-filer

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
sv: flöden.opml

en: Failed to export RSS feeds:
sv: Misslyckades med att exportera RSS-flöden:

en: Failed to read file content:
sv: Misslyckades med att läsa filinnehåll:

en: Failed to add feed:
sv: Misslyckades med att lägga till flöde:

en: No RSS feeds found
sv: Inga RSS-flöden hittades

en: No new RSS feeds imported
sv: Inga nya RSS-flöden importerade

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
sv[0]: Importerade %d flöde
sv[1]: Importerade %d flöden

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
sv: Misslyckades med att importera data, filen innehåller inte giltiga OPML-data.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
sv: Misslyckades med att tolka filinnehåll. En OPML-fil förväntades.

en: Download _feed enclosures
sv: Hämta _flödesinkapslingar

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
sv: Hämta inte i_nkapslingar större än

en: Feeds
sv: Flöden

en: Content
sv: Innehåll

en: E_xport
sv: E_xportera

en: Re_load feed articles
sv: _Läs in flödesartiklar igen

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
sv: Läs in alla flödesartiklar från servern igen, uppdatera de som finns och lägg till de som saknas

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
sv: Misslyckades med att starta SpamAssassin (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
sv: Misslyckades med att strömma meddelandets innehåll till SpamAssassin:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
sv: Misslyckades med att skriva ”%s” till SpamAssassin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
sv: Misslyckades med att läsa utdata från SpamAssassin:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
sv: SpamAssassin har antingen kraschat eller misslyckats att behandla ett meddelande

en: SpamAssassin Options
sv: Alternativ för SpamAssassin

en: I_nclude remote tests
sv: _Inkludera fjärrtester

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
sv: Detta kommer att göra SpamAssassin mer pålitligt, men långsammare.

en: Junk filter using SpamAssassin
sv: Skräppostfilter som använder SpamAssassin

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
sv: Importera filer

en: Import cancelled.
sv: Importen avbröts.

en: Import complete.
sv: Importen är färdig.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
sv: Välkommen till Evolution.
    
    De följande skärmarna kommer att låta Evolution ansluta till dina e-postkonton samt importera filer från andra program.

en: Do not _show this wizard again
sv: _Visa inte denna guide igen

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
sv: skapa ett samlingskonto

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
sv: Alternativt kan du %s (e-post, kontakter och kalender) i stället.

en: Loading accounts…
sv: Läser in konton…

en: _Format as…
sv: _Formatera som…

en: _Other languages
sv: An_dra språk

en: Text Highlight
sv: Textmarkering

en: Syntax highlighting of mail parts
sv: Syntaxmarkering av e-postdelar

en: _Plain text
sv: _Vanlig text

en: _Go
sv: _Gå

en: _Object Script
sv: _Objektskript

en: Show F_ull vCard
sv: Visa _fullständigt vCard

en: Show Com_pact vCard
sv: Visa kom_pakt vCard

en: Save _To Addressbook
sv: Spara _i adressbok

en: There is one other contact.
sv: Det finns en annan kontakt.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
sv[0]: Det finns %d annan kontakt.
sv[1]: Det finns %d andra kontakter.

en: Addressbook Contact
sv: Adressbokskontakt

en: Display the part as an addressbook contact
sv: Visa delen som en adressbokskontakt

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
sv: Ctrl-klicka för att öppna länken ”%s”

en: _Do not show this message again.
sv: Visa _inte detta meddelande igen.

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Message has no attachments
sv: Meddelandet saknar bilagor

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
sv: Evolution har hittat några nyckelord som säger att det här meddelandet ska innehålla en bilaga, men kunde inte hitta en.

en: _Add Attachment...
sv: Lä_gg till bilaga…

en: _Edit Message
sv: _Redigera meddelande

en: Attachment Reminder
sv: Bilagepåminnelse

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
sv: Påminner dig när du glömmer att lägga till en bilaga till ett e-postmeddelande.

en: Automatic Contacts
sv: Automatiska kontakter

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
sv: Skapa poster i _adressboken när meddelanden skickas

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
sv: Ställ in ”Arkivera _under” som ”Först Sist” i stället för ”Sist, Först”

en: Select Address book for Automatic Contacts
sv: Välj adressbok för automatiska kontakter

en: Instant Messaging Contacts
sv: Kontakter för snabbmeddelanden

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
sv: S_ynkronisera kontaktinformation och bilder från Pidgins kompislista

en: Select Address book for Pidgin buddy list
sv: Välj adressbok för Pidgins kompislista

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
sv: Synkronisera med _kompislistan nu

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
sv: Tar hand om arbetet med att hantera din adressbok.
    
    Fyller automatiskt din adressbok med namn och e-postadresser när du svarar på meddelanden. Den fyller också i kontaktinformation från snabbmeddelanden från dina kompislistor.

en: Importing Outlook Express data
sv: Importerar Outlook Express-data

en: Outlook DBX import
sv: Outlook DBX-importör

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
sv: Personliga Outlook Express 5/6-mappar (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
sv: Importera Outlook Express-meddelanden från DBX-fil

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
sv: Säkerhet:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
sv: Personligt

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
sv: Ej klassificerad

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
sv: Intern

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
sv: Konfidentiell

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
sv: Hemlig

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
sv: Topphemlig

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
sv: Ingen

en: _Custom Header
sv: _Anpassad rubrik

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
sv: Formatet för att ange ett Anpassad rubrik-nyckelvärde är:
    Namnen på Anpassad rubrik-nyckelvärden separerade med ”;”.

en: Key
sv: Nyckel

en: Values
sv: Värden

en: Custom Header
sv: Anpassad rubrik

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
sv: Lägg till anpassade rubriker till utgående meddelanden.

en: Email Custom Header
sv: Anpassad e-postrubrik

en: Command to be executed to launch the editor:
sv: Kommando att köras för att starta redigeraren:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
sv: För XEmacs, använd ”xemacs”
    För Vim, använd ”gvim -f”

en: _Automatically launch when a new mail is edited
sv: Starta _automatiskt när ett nytt e-postmeddelande redigeras

en: Compose in External Editor
sv: Skriv i extern redigerare

en: External Editor
sv: Extern redigerare

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
sv: Använd en extern redigerare att skriva e-postmeddelanden med vanlig text.

en: Editor not launchable
sv: Inte möjligt att köra redigeraren

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
sv: Den externa redigeraren som angivits i dina insticksmodulsinställningar kan inte startas. Prova att välja en annan redigerare.

en: Cannot create Temporary File
sv: Kan inte skapa temporär fil

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
sv: Evolution kan inte skapa en temporärfil för att spara din e-post. Försök igen senare.

en: External editor still running
sv: Extern redigerare körs fortfarande

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
sv: Den externa redigeraren kör fortfarande. E-postfönstret kan inte stängas så länge som redigeraren är aktiv.

en: Select a Face Picture
sv: Välj en ansiktsbild

en: _Insert Face picture by default
sv: _Infoga ansiktsbild som standard

en: Load new _Face picture
sv: Läs in ny ans_iktsbild

en: Change Face Image
sv: Ändra ansiktsbild

en: Include _Face
sv: Inkludera a_nsikte

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
sv: Bifoga en liten bild av ditt ansikte till utgående meddelanden.

en: Failed Read
sv: Misslyckades med att läsa

en: The file cannot be read
sv: Filen kan inte läsas

en: Invalid Image Size
sv: Ogiltig bildstorlek

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
sv: Välj en PNG-bild med storleken 48 × 48 bildpunkter och en filstorlek som inte överskrider 723 byte.

en: Incorrect Face Image Byte Size
sv: Felaktig bytestorlek på ansiktsbild

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
sv: Storleken på ansiktsbilden är {0} byte, men den får inte vara mer än 723 byte. Välj en PNG-bild med storleken 48 × 48 bildpunkter och en filstorlek som inte överskrider 723 byte.

en: Not an image
sv: Inte en bild

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
sv: Filen som du valde verkar inte vara en giltig PNG-bild. Fel: {0}

en: Get List _Archive
sv: Hämta list_arkiv

en: Get an archive of the list this message belongs to
sv: Få ett arkiv av den lista som detta meddelande tillhör

en: Copy _Message Archive URL
sv: Kopiera URL för _meddelandearkiv

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
sv: Kopiera direkt-URL för det valda meddelandet i dess arkiv

en: Get List _Usage Information
sv: Hämta listan_vändningsinformation

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
sv: Få information om användningen av den lista som detta meddelande tillhör

en: Contact List _Owner
sv: Kontakta list_ägaren

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
sv: Kontakta ägaren av den sändlista som detta meddelande tillhör

en: _Post Message to List
sv: _Posta meddelande till listan

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
sv: Posta ett meddelande till sändlistan som detta meddelande tillhör

en: _Subscribe to List
sv: Prenumerera på _listan

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
sv: Prenumerera på sändlistan som detta meddelande tillhör

en: _Unsubscribe from List
sv: Av_sluta prenumerationen på listan

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
sv: Säg upp prenumerationen på sändlistan som detta meddelande tillhör

en: Mailing _List
sv: Sänd_lista

en: Mailing List Actions
sv: Sändlisteåtgärder

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
sv: Genomför vanliga åtgärder för sändlistor (prenumerera, säg upp prenumeration, etc.).

en: Action not available
sv: Åtgärden är inte tillgänglig

en: This message does not contain the header information required for this action.
sv: Detta meddelande innehåller inte den rubrikinformation som krävs för denna åtgärd.

en: Posting not allowed
sv: Postning är inte tillåtet

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
sv: Postning till denna sändlista är inte tillåtet. Detta kan möjligtvis vara en skrivskyddad sändlista. Kontakta listans ägare för mer information.

en: Send e-mail message to mailing list?
sv: Skicka e-postmeddelande till sändlista?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
sv: Ett e-postmeddelande kommer att skickas till URL:en ”{0}”. Du kan antingen skicka meddelandet automatiskt eller titta på det och ändra i det först.
    
    Du bör få ett svar från sändlistan kort efter det att meddelandet skickats.

en: _Send message
sv: _Skicka meddelande

en: _Edit message
sv: _Redigera meddelande

en: Malformed header
sv: Felaktig rubrik

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
sv: Rubriken {0} i detta meddelande är felaktigt och kunde inte behandlas.
    
    Rubrik: {1}

en: No e-mail action
sv: Ingen e-poståtgärd

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
sv: Åtgärden kunde inte genomföras. Rubriken för denna åtgärd innehöll inte någon åtgärd som kunde behandlas.
    
    Rubrik: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
sv[0]: Du har fått %d nytt meddelande.
sv[1]: Du har fått %d nya meddelanden.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
sv: Från: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
sv: Ämne: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
sv: Mapp: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
sv[0]: (och %d till)
sv[1]: (och %d till)

en: New email in Evolution
sv: Ny e-post i Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
sv: Visa %s

en: _Play sound when a new message arrives
sv: Spela _upp ljud när nytt meddelande anländer

en: _Beep
sv: _Pip

en: Use sound _theme
sv: Använd ljud_tema

en: Play _file:
sv: Spela upp _ljudfil:

en: Select sound file
sv: Välj ljudfil

en: Select _accounts for which enable notifications:
sv: Välj _konton för vilka avisering ska aktiveras:

en: Mail Notification
sv: E-postavisering

en: Notify new messages for _Inbox only
sv: Avisera om nya meddelanden endast för _inkorgen

en: Show _notification when a new message arrives
sv: Visa _avisering när ett nytt meddelande anländer

en: Accounts
sv: Konton

en: Notifies you when new mail messages arrive.
sv: Informerar dig när nya meddelanden anländer.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
sv: Skapad från ett e-postmeddelande från %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
sv: _Avbryt

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
sv: _Redigera

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
sv: _Nytt

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
sv: Markerad kalender innehåller redan evenemanget ”%s”. Vill du redigera det gamla evenemanget?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
sv: Markerad uppgiftslista innehåller redan uppgiften ”%s”. Vill du redigera den gamla uppgiften?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
sv: Markerad memolista innehåller redan memot ”%s”. Vill du redigera det gamla memot?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
sv[0]: Du har valt att konvertera %d meddelande till evenemang. Vill du verkligen lägga till dem alla?
sv[1]: Du har valt att konvertera %d meddelanden till evenemang. Vill du verkligen lägga till dem alla?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
sv[0]: Du har valt att konvertera %d meddelande till uppgifter. Vill du verkligen lägga till dem alla?
sv[1]: Du har valt att konvertera %d meddelanden till uppgifter. Vill du verkligen lägga till dem alla?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
sv[0]: Du har valt att konvertera %d meddelande till memon. Vill du verkligen lägga till dem alla?
sv[1]: Du har valt att konvertera %d meddelanden till memon. Vill du verkligen lägga till dem alla?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
sv: Vill du fortsätta att konvertera återstående meddelanden?

en: [No Summary]
sv: [Ingen sammanfattning]

en: Invalid object returned from a server
sv: Ogiltigt objekt returnerat från en server

en: An error occurred during processing: %s
sv: Ett fel inträffade vid behandling: %s

en: Cannot open calendar. %s
sv: Kan inte öppna kalender. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
sv: Vald kalender är skrivskyddad och därmed kan inte ett evenemang skapas där. Välj en annan kalender.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
sv: Vald uppgiftslista är skrivskyddad och därmed kan inte en uppgift skapas där. Välj en annan uppgiftslista.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
sv: Vald memolista är skrivskyddad och därmed kan inte ett memo skapas där. Välj en annan memolista.

en: Cannot create component: %s
sv: Kan inte skapa komponent: %s

en: Create an _Appointment
sv: Sk_apa ett nytt möte

en: Create a new event from the selected message
sv: Skapa ett nytt evenemang från markerat meddelande

en: Create a Mem_o
sv: Skapa _ett memo

en: Create a new memo from the selected message
sv: Skapa ett nytt memo från markerat meddelande

en: Create a _Task
sv: Skapa en upp_gift

en: Create a new task from the selected message
sv: Skapa en ny uppgift från markerat meddelande

en: Create a _Meeting
sv: Skapa ett sammantr_äde

en: Create a new meeting from the selected message
sv: Skapa ett nytt sammanträde från markerat meddelande

en: Mail-to-Task
sv: E-postmeddelande till uppgift

en: Convert a mail message to a task.
sv: Konvertera ett e-postmeddelande till en uppgift.

en: Outlook PST import
sv: Outlooks PST-importör

en: Import Outlook messages from PST file
sv: Importera Outlook-meddelanden från PST-fil

en: Outlook personal folders (.pst)
sv: Personliga Outlook-mappar (.pst)

en: Destination folder:
sv: Målmapp:

en: _Address Book
sv: _Adressbok

en: A_ppointments
sv: M_öten

en: _Journal entries
sv: _Dagboksposter

en: Importing Outlook data
sv: Importerar Outlook-data

en: Calendar Publishing
sv: Kalenderpublicering

en: Locations
sv: Platser

en: Publish calendars to the web.
sv: Publicera kalendrar på webben.

en: Could not open %s:
sv: Kunde inte öppna %s:

en: There was an error while publishing to %s:
sv: Det inträffade ett fel vid publicering till %s:

en: Publishing to %s finished successfully
sv: Publicering till %s lyckades

en: Mount of %s failed:
sv: Montering av %s misslyckades:

en: Are you sure you want to remove this location?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna plats?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
sv: Kunde inte skapa publiceringstråd.

en: _Publish Calendar Information
sv: _Publicera kalenderinformation

en: Free/Busy with Details
sv: Ledig/Upptagen med detaljer

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Per vecka

en: Manual (via Actions menu)
sv: Manuellt (via Åtgärds-menyn)

en: Public FTP
sv: Publik FTP

en: FTP (with login)
sv: FTP (med inloggning)

en: Windows share
sv: Windows-utdelning

en: Custom Location
sv: Anpassad plats

en: _Publish as:
sv: _Publicera som:

en: Publishing _Frequency:
sv: Publicerings_frekvens:

en: Time _duration:
sv: Tids_längd:

en: Sources
sv: Källor

en: Service _type:
sv: _Tjänstetyp:

en: _File:
sv: _Fil:

en: Publishing Location
sv: Publiceringsplats

en: Invalid source UID “%s”
sv: Ogiltigt käll-UID ”%s”

en: New Location
sv: Ny plats

en: Edit Location
sv: Redigera plats

en: Description List
sv: Beskrivningslista

en: Categories List
sv: Kategorilista

en: Comment List
sv: Kommentarlista

en: Contact List
sv: Kontaktlista

en: End
sv: Slut

en: Due
sv: Ska genomföras

en: percent Done
sv: procent klart

en: Attendees List
sv: Deltagarlista

en: Modified
sv: Ändrad

en: A_dvanced options for the CSV format
sv: Avan_cerade alternativ för CSV-formatet

en: Prepend a _header
sv: Lägg till en _rubrik före

en: _Value delimiter:
sv: _Värdeavskiljare:

en: _Record delimiter:
sv: _Postavskiljare:

en: _Encapsulate values with:
sv: Kapsla in vär_den med:

en: Comma separated values (.csv)
sv: Kommaseparerade värden (.csv)

en: iCalendar (.ics)
sv: iCalendar-filer (.ics)

en: Save Selected
sv: Spara markerade

en: Save a calendar or task list to disk.
sv: Spara en kalender eller uppgiftslista till disk.

en: Select destination file
sv: Välj målfil

en: _Save As
sv: _Spara som

en: Save the selected calendar to disk
sv: Spara den markerade kalendern till disk

en: Save the selected memo list to disk
sv: Spara den markerade memolistan till disk

en: Save the selected task list to disk
sv: Spara den markerade uppgiftslistan till disk

en: Sender Validation
sv: Avsändarvalidering

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
sv: Validerar avsändaren innan ett e-postmeddelande skickas mot en lista med mottagare och för dem tilldelade förväntade avsändarkonton.

en: Confirm sender address
sv: Bekräfta avsändaradress

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
sv: Meddelandet innehåller mottagaren ”{0}” för vilken avsändarkontot ”{1}” är konfigurerat, men kontot ”{2}” används i stället.

en: _Send Anyway
sv: _Skicka ändå

en: Confirm recipient address
sv: Bekräfta mottagaradress

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
sv: Meddelandet innehåller mottagaren ”{0}” vilken inte matchar mottagarmönstret ”{1}” för kontot ”{2}”.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
sv: Ställ in vilket konto som ska användas för specifika mottagarmönster.
    Att exempelvis ställa in mottagare som ”@company.org” för kontot ”me@company.org” kommer varna då en mottagare som innehåller ”@company.org” inte används vid sändning med kontot ”me@company.org”.

en: Recipient Contains
sv: Mottagare innehåller

en: Account to Use
sv: Konto att använda

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
sv: Ställ in vilka mottagarmönster som kan användas för ett specifikt konto.
    Att exempelvis ställa in kontot ”me@company.org” för mottagare ”@company.org” kommer varna då någon av mottagarna inte innehåller ”@company.org” vid sändning med kontot ”me@company.org”.

en: Allow Recipients Which Contain
sv: Tillåt mottagare som innehåller

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
sv: Insticksmodul för utkastbaserade mallar. Du kan använda variabler som $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] eller $ORIG[reply-credits], som kommer att ersättas av värden från ett meddelande som du svarar på.

en: Saving message template
sv: Sparar meddelandemall

en: Save _Template
sv: Spara _mall

en: Replace opened Template message
sv: Ersätt öppnat mallmeddelande

en: Save as _New Template
sv: Spara som _ny mall

en: Save as Template
sv: Spara som mall

en: Preparing to go offline…
sv: Förbereder för frånkopplat läge…

en: Preparing to go online…
sv: Förbereder för anslutet läge…

en: Preparing to quit
sv: Förbereder att avsluta

en: Preparing to quit…
sv: Förbereder att avsluta…

en: Open _Settings
sv: Öppna _inställningar

en: Credentials are required to connect to the destination host.
sv: Inloggningsuppgifter krävs för att ansluta till målvärden.

en: Searches
sv: Sökningar

en: Save Search
sv: Spara sökning

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
sv: Nytt

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
sv: Vi_sa:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
sv: Sö_k:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
sv: _i

en: Mail Message (eml)
sv: E-postmeddelande (eml)

en: vCard (.vcf)
sv: vCard-filer (.vcf)

en: Website
sv: Webbplats

en: Saving user interface state
sv: Sparar tillstånd för användargränssnitt

en: Categories Editor
sv: Kategoriredigerare

en: Bug Buddy is not installed.
sv: Bug Buddy är inte installerat.

en: Bug Buddy could not be run.
sv: Bug Buddy kunde inte köras.

en: Collect_ion Account
sv: Saml_ingskonto

en: Create a new collection account
sv: Skapa ett nytt samlingskonto

en: _About
sv: _Om

en: Show information about Evolution
sv: Visa information om Evolution

en: _Accounts
sv: _Konton

en: Configure Evolution Accounts
sv: Konfigurera Evolution-konton

en: _Close Window
sv: S_täng fönster

en: _Contents
sv: I_nnehåll

en: Open the Evolution User Guide
sv: Öppna användarguiden för Evolution

en: I_mport…
sv: I_mportera…

en: Import data from other programs
sv: Importera data från andra program

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Create a new window displaying this view
sv: Skapa ett nytt fönster som visar denna vy

en: Available Cate_gories
sv: Tillgängliga kate_gorier

en: Manage available categories
sv: Hantera tillgängliga kategorier

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: _Saved Searches
sv: _Sparade sökningar

en: _Advanced Search…
sv: _Avancerad sökning…

en: Construct a more advanced search
sv: Skapa en mer avancerad sökning

en: Clear the current search parameters
sv: Töm de aktuella sökparametrarna

en: _Edit Saved Searches…
sv: _Redigera sparade sökningar…

en: Manage your saved searches
sv: Hantera dina sparade sökningar

en: Click here to change the search type
sv: Klicka här för att ändra söktypen

en: _Find Now
sv: _Sök nu

en: Execute the current search parameters
sv: Kör de aktuella sökparametrarna

en: _Save Search…
sv: _Spara sökning…

en: Save the current search parameters
sv: Spara de aktuella sökparametrarna

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

en: Show _WebKit GPU information
sv: Visa _WebKit-GPU-information

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
sv: Visa WebKit-GPU-informationssida i förhandsgranskningspanelen

en: Submit _Bug Report…
sv: Skicka in f_elrapport…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
sv: Skicka en felrapport med Bug-Buddy

en: _Work Offline
sv: A_rbeta frånkopplad

en: Put Evolution into offline mode
sv: Försätt Evolution i frånkopplat läge

en: _Work Online
sv: A_rbeta ansluten

en: Put Evolution into online mode
sv: Försätt Evolution i anslutet läge

en: Lay_out
sv: La_yout

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
sv: _Nytt

en: _Search
sv: _Sök

en: _Switcher Appearance
sv: _Utseende för växlaren

en: _Window
sv: _Fönster

en: Show _Menu Bar
sv: Visa _menyrad

en: Show the menu bar
sv: Visa menyraden

en: Show the side bar
sv: Visa sidopanelen

en: Show _Buttons
sv: Visa _knappar

en: Show the switcher buttons
sv: Visa växlarknapparna

en: Show _Status Bar
sv: Visa _statusrad

en: Show the status bar
sv: Visa statusraden

en: Show the tool bar
sv: Visa verktygsfältet

en: _Icons Only
sv: Endast _ikoner

en: Display window buttons with icons only
sv: Visa fönsterknappar med endast ikoner

en: _Text Only
sv: Endast _text

en: Display window buttons with text only
sv: Visa fönsterknappar med endast text

en: Icons _and Text
sv: Ikoner _och text

en: Display window buttons with icons and text
sv: Visa fönsterknappar med ikoner och text

en: Tool_bar Style
sv: Stil på verktygs_fält

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
sv: Visa fönsterknappar med skrivbordets verktygsfältsinställning

en: Delete Current View
sv: Ta bort aktuell vy

en: Save Custom View…
sv: Spara anpassad vy…

en: Save current custom view
sv: Spara aktuell anpassad vy

en: C_urrent View
sv: Aktu_ell vy

en: Custom View
sv: Anpassad vy

en: Current view is a customized view
sv: Aktuell vy är en anpassad vy

en: Page Set_up…
sv: Sidinstäl_lningar…

en: Change the page settings for your current printer
sv: Ändra sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: Switch to %s
sv: Växla till %s

en: Select view: %s
sv: Välj vy: %s

en: Delete view: %s
sv: Ta bort vy: %s

en: Execute these search parameters
sv: Kör dessa sökparametrar

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
sv: Hej. Tack för att du tog dig tid att hämta denna förhandsversion
    av grupprogramsviten Evolution.
    
    Denna version av Evolution är inte färdig än. Det börjar närma sig,
    men det finns platser där funktioner antingen saknas eller endast
    fungerar delvis.
    
    Om du vill ha en stabil version av Evolution rekommenderar vi dig att
    avinstallera denna version och installera version %s i stället.
    
    Om du hittar fel i programmet ber vi att du rapporterar dem på
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    Denna produkt kommer utan garanti och är inte lämpad för
    våldsbenägna personer.
    
    Vi hoppas att du gläds åt resultatet av vårt hårda arbete, och vi
    inväntar med spänning dina bidrag!

en: Thanks
    The Evolution Team
sv: Tack
    Evolution-teamet

en: Do not tell me again
sv: Tala inte om för mig igen

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
sv: Starta Evolution och visa den angivna komponenten. Tillgängliga flaggor är ”mail”, ”calendar”, ”contacts”, ”tasks” och ”memos”

en: Apply the given geometry to the main window
sv: Tillämpa angiven geometri för huvudfönstret

en: Start in online mode
sv: Starta i anslutet läge

en: Ignore network availability
sv: Ignorera nätverkets tillgänglighet

en: Forcibly shut down Evolution
sv: Tvinga avstängning av Evolution

en: Disable loading of any plugins.
sv: Inaktivera inläsning av alla insticksmoduler.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
sv: Inaktivera förhandsgranskningspanelen för e-post, kontakter och uppgifter.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
sv: Importera URI:er eller filnamn som anges som resten av argumenten.

en: Request a running Evolution process to quit
sv: Begär en körande Evolution-process att avsluta

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
sv: Kan inte starta Evolution. En annan instans av Evolution kan vara icke-responsiv. Systemfel: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
sv: — Den personliga informationshanteraren och e-postklienten Evolution

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
sv: %s: --online och --offline kan inte användas tillsammans.
      Kör ”%s --help” för mer information.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
sv: %s: --force-online och --offline kan inte användas tillsammans.
      Kör ”%s --help” för mer information.

en: Importing...
sv: Importerar…

en: Upgrade from previous version failed:
sv: Uppgradering från tidigare version misslyckades:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
sv: {0}
    
    Om du väljer att fortsätta har du kanske inte åtkomst till en del av dina gamla data.

en: Continue Anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Quit Now
sv: Avsluta nu

en: Cannot upgrade directly from version {0}
sv: Kan inte uppgradera direkt från version {0}

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
sv: Evolution har inte längre stöd för att uppgradera direkt från version {0}. Dock kan du som en temporär lösning prova att första uppgradera till Evolution 2 och sedan uppgradera till Evolution 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
sv: Stäng evolution med kvarvarande bakgrundsåtgärder?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
sv: Evolution tar lång tid på sig att stängas, möjligen på grund av anslutningsproblem till nätverket. Vill du avbryta alla kvarvarande åtgärder och stänga omedelbart, eller fortsätta vänta?

en: _Close Immediately
sv: _Stäng omedelbart

en: Keep _Waiting
sv: Fortsätt _vänta

en: Failed to get values from “{0}”
sv: Misslyckades med att hämta värden från ”{0}”

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
sv: Misslyckades med att anropa autentisering för ”{0}”

en: Failed to connect “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta ”{0}”

en: _Reconnect
sv: Åte_ranslut

en: Failed to connect address book “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta adressboken ”{0}”

en: Failed to connect calendar “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta kalendern ”{0}”

en: Failed to connect mail account “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta e-postkontot ”{0}”

en: Failed to connect memo list “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta memolistan ”{0}”

en: Failed to connect task list “{0}”
sv: Misslyckades med att ansluta uppgiftslistan ”{0}”

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
sv: Misslyckades med att fråga efter inloggningsuppgifter för ”{0}”

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
sv: Misslyckades med att slutföra pålitlighetsfråga för ”{0}”

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för ”{0}” är ej betrott.

en: Reason: {1}
sv: Orsak: {1}

en: _View Certificate
sv: _Visa certifikat

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för adressboken ”{0}” är ej betrott.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för kalendern ”{0}” är ej betrott.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för e-postkontot ”{0}” är ej betrott.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för memolistan ”{0}” är ej betrott.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
sv: SSL-certifikat för uppgiftslistan ”{0}” är ej betrott.

en: Menu Bar is hidden
sv: Menyraden är dold

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
sv: Tryck ner ”Alt”-tangenten för att komma åt menyraden igen.

en: _Show Menu Bar
sv: _Visa menyrad

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
sv: Certifikatet ”%s” är ett CA-certifikat.
    
    Redigera pålitlighetsinställningar:

en: Certificate Name
sv: Certifikatnamn

en: Issued To Organization
sv: Utfärdat till organisation

en: Issued To Organizational Unit
sv: Utfärdat till organisationsenhet

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Purposes
sv: Ändamål

en: Issued By
sv: Utfärdat av

en: Issued By Organization
sv: Utfärdat av organisation

en: Issued By Organizational Unit
sv: Utfärdat av organisationsenhet

en: Issued
sv: Utfärdat

en: Expires
sv: Utgångsdatum

en: SHA256 Fingerprint
sv: SHA256-fingeravtryck

en: SHA1 Fingerprint
sv: SHA1-fingeravtryck

en: MD5 Fingerprint
sv: MD5-fingeravtryck

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Select a file to backup your key and certificate…
sv: Välj en fil för att säkerhetskopiera din nyckel och ditt certifikat…

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
sv: %s-säkerhetskopia.p12

en: Backup Certificate
sv: Säkerhetskopiera certifikat

note: filename selection
en: _File name:
sv: _Filnamn:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
sv: Välj en fil…

en: _Include certificate chain in the backup
sv: _Inkludera certifikatkedja i säkerhetskopian

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
sv: Det lösenord för certifikatets säkerhetskopia som du anger här skyddar säkerhetskopian som du håller på att skapa.
    Du måste ange detta lösenord för att kunna fortsätta med säkerhetskopieringen.

en: _Repeat Password:
sv: Upp_repa lösenord:

en: Passwords do not match
sv: Lösenord stämmer inte överens

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
sv: Viktigt:
    Om du glömmer detta lösenord kommer du inte att kunna återställa denna säkerhetskopia senare.
    Förvara det på en säker plats.

en: No file name provided
sv: Inget filnamn tillhandahölls

en: Failed to backup key and certificate
sv: Misslyckades med att säkerhetskopiera nyckel och certifikat

en: Select a certificate to import…
sv: Välj ett certifikat att importera…

en: Failed to import certificate
sv: Misslyckades med att importera certifikatet

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
sv: Fråga vid användning

[ctx: CamelTrust]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
sv: Marginellt

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
sv: Fullständigt

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
sv: Förbehållslöst

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
sv: Tillfälligt

en: Change certificate trust
sv: Ändra tillit för certifikat

en: Change trust for the host “%s”:
sv: Ändra tillit för värden ”%s”:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
sv: Fråga vid _användning

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
sv: Lita al_drig på detta certifikat

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
sv: _Tillfälligt betrott (endast denna session)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
sv: _Marginellt betrott

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
sv: _Fullständigt betrott

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
sv: För_behållslöst betrott

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
sv: Innan du litar på denna plats bör du granska dess certifikat och dess policy och procedurer (om de är tillgängliga).

en: _Display certificate
sv: _Visa certifikat

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
sv: Du har certifikat lagrade som identifierar dessa e-postservrar:

en: Host name
sv: Värdnamn

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: Trust
sv: Pålitlighet

en: _Edit Trust
sv: _Redigera pålitlighet

en: All PKCS12 files
sv: Alla PKCS12-filer

en: All email certificate files
sv: Alla e-postcertifikatfiler

en: All CA certificate files
sv: Alla certifikatutfärdarfiler

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
sv: Eftersom du litar på den certifikatutfärdare som utfärdade detta certifikat litar du också på autenticiteten för detta certifikat, såvida inte annat indikeras här

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
sv: Eftersom du inte litar på den certifikatutfärdare som utfärdade detta certifikat litar du inte heller på autenticiteten för detta certifikat, såvida inte annat indikeras här

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
sv: Ange lösenordet för ”%s”, element ”%s”

en: Enter the password for “%s”
sv: Ange lösenordet för ”%s”

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
sv: Ange nytt lösenord för certifikatdatabasen

en: Enter new password
sv: Ange nytt lösenord

en: Select certificate
sv: Välj certifikat

en: You have certificates from these organizations that identify you:
sv: Du har certifikat från dessa organisationer som identifierar dig:

en: Certificates Table
sv: Certifikattabell

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
sv: Sä_kerhetskopiera

en: Backup _All
sv: Säkerhetskopiera _alla

en: Your Certificates
sv: Dina certifikat

en: You have certificates on file that identify these people:
sv: Du har certifikat lagrade som identifierar dessa personer:

en: Contact Certificates
sv: Kontaktcertifikat

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
sv: Du har certifikat lagrade som identifierar dessa certifikatutfärdare:

en: Authorities
sv: Utfärdare

en: Certificate Authority Trust
sv: Pålitlighet för certifikatutfärdare

en: Trust this CA to identify _websites.
sv: Lita på när denna certifikatutfärdare identifierar _webbplatser.

en: Trust this CA to identify _email users.
sv: Lita på när denna certifikatutfärdare identifierar _e-postanvändare.

en: Trust this CA to identify _software developers.
sv: Lita på när denna certifikatutfärdare identifierar _programutvecklare.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
sv: Innan du litar på denna certifikatutfärdare för något ändamål, bör du granska dess certifikat och dess policy och procedurer (om de är tillgängliga).

en: Email Certificate Trust Settings
sv: Inställningar för pålitlighet för e-postcertifikat

en: _Edit CA Trust
sv: _Redigera pålitlighet för certifikatutfärdare

en: Trust the authenticity of this certificate
sv: Lita på autenticiteten för detta certifikat

en: Do not trust the authenticity of this certificate
sv: Lita inte på autenticiteten för detta certifikat

en: C_ertificate:
sv: C_ertifikat:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
sv: Signera

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Certificate already exists
sv: Certifikatet finns redan

en: PKCS12 File Password
sv: PKCS12-fillösenord

en: Enter password for PKCS12 file:
sv: Ange lösenord för PKCS12-fil:

en: Unable to create export context, err_code: %i
sv: Kan inte skapa exportkontext, felkod: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
sv: Kan inte ställa in lösenordsintegritet, felkod: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
sv: Kan inte skapa säkerhetsväska, felkod: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
sv: Kan inte lägga till nyckel/cert till lagret, felkod: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
sv: Kan inte skriva lager till disk, felkod: %i

en: Imported Certificate
sv: Importerat certifikat
