evolution master - en to de translation catalogue (5964 entries)

en: Enable address formatting
de: Adressformatierung aktivieren

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
de: Legt fest, ob Adressen nach den im Zielland geltenden Standards formatiert werden sollen

en: Autocomplete length
de: Auto-Vervollständigungslänge

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
de: Die Anzahl der Zeichen, die eingegeben werden müssen, bevor Evolution die Auto-Vervollständigung versucht.

en: Show autocompleted name with an address
de: Legt fest, ob der automatisch vervollständigte Name mit Adresse angezeigt wird

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
de: Legt fest, ob die E-Mail-Adresse zusammen mit dem Namen des automatisch vervollständigten Kontakts im Eintrag angezeigt wird.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
de: Adresse des zuletzt im Namenswähler verwendeten Ordners

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
de: Adresse des zuletzt im Namenswähler verwendeten Ordners.

en: Contact layout style
de: Anordnung für Kontakte

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
de: Die Anordnung legt fest, wo die Vorschauleiste in Bezug auf die Kontaktliste angezeigt wird. »0« (klassische Ansicht) setzt die Vorschauleiste unter die Kontaktliste. »1« (vertikale Ansicht) setzt die Vorschauleiste neben die Kontaktliste.

en: Contact preview pane position (horizontal)
de: Position des Vorschaufensters der Kontaktliste (horizontal)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
de: Position des Vorschaufeldes der Kontaktliste bei horizontaler Anordnung.

en: Contact preview pane position (vertical)
de: Position des Vorschaufensters der Kontaktliste (vertikal)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
de: Position des Vorschaufeldes der Kontaktliste bei vertikaler Anordnung.

en: Show maps
de: Karten anzeigen

en: Whether to show maps in preview pane
de: Legt fest, ob Karten im Vorschaufeld angezeigt werden sollen

en: Primary address book
de: Primäres Adressbuch

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
de: Die UID des gewählten (oder »primären«) Adressbuchs in der Seitenleiste der »Kontakte«-Ansicht

en: Show preview pane
de: Vorschaufeld anzeigen

en: Whether to show the preview pane.
de: Legt fest, ob das Vorschaufeld angezeigt werden soll.

en: Show phone numbers
de: Telefonnummern anzeigen

en: Whether to show phone numbers in the editor
de: Legt fest, ob Telefonnummern im Editor angezeigt werden

en: Show SIP addresses
de: SIP-Adressen anzeigen

en: Whether to show SIP addresses in the editor
de: Legt fest, ob SIP-Adressen im Editor angezeigt werden

en: Show IM addresses
de: Adressen von Sofortnachrichtendiensten anzeigen

en: Whether to show IM addresses in the editor
de: Legt fest, ob Adressen von Sofortnachrichtendiensten im Editor angezeigt werden

en: Show mailing Home addresses
de: Private Postadresse anzeigen

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
de: Legt fest, ob Privatadressen im Editor angezeigt werden

en: Show mailing Work addresses
de: Geschäftliche Postadressen anzeigen

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
de: Legt fest, ob Geschäftsadressen im Editor angezeigt werden

en: Show mailing Other addresses
de: Andere Adressen anzeigen

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
de: Legt fest, ob andere Adressen im Editor angezeigt werden

en: Show web addresses
de: Internetadressen anzeigen

en: Whether to show Web Addresses in the editor
de: Legt fest, ob Internetadressen im Editor angezeigt werden

en: Show job information
de: Berufsinformationen anzeigen

en: Whether to show job information in the editor
de: Legt fest, ob Berufsinformationen im Editor angezeigt werden

en: Show Miscellaneous information
de: Sonstige Informationen anzeigen

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
de: Legt fest, ob sonstige Informationen angezeigt werden

en: Show notes-tab
de: Reiter mit Notizen anzeigen

en: Whether to show notes in the editor
de: Legt fest, ob Notizen im Editor angezeigt werden

en: Show Certificates tab
de: Reiter mit Zertifikaten zeigen

en: Whether to show Certificates tab in the editor
de: Legt fest, ob der Reiter mit Zertifikaten im Editor angezeigt wird

en: Where to open contact locations
de: Umgang mit Orten in Kontakten

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
de: Gegenwärtig unterstützte Werte sind »openstreetmap« und »google«; falls nicht gesetzt, wird »openstreetmap« verwendet

en: Whether to prefer local application over opening map in a browser
de: Legt fest, ob eine lokale Anwendung gegenüber einem Browser zum Öffnen der Karte bevorzugt werden soll

en: Open a contact location in a local application handling 'map:' URI, if available, instead of using a web browser
de: Falls möglich, den Ort eines Kontaktes in einer lokalen Anwendung statt einem Webbrowser öffnen, die »map:«-Adressen unterstützt

en: Preview Personal before Work information
de: Persönliche Informationen vor dienstlichen Informationen in der Vorschau anzeigen

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
de: Persönliche Informationen vor dienstlichen Informationen in der Kontaktvorschau anzeigen

en: Convert mail messages to Unicode
de: E-Mails nach Unicode konvertieren

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
de: E-Mail-Text in Unicode/UTF-8 umwandeln, um die unerwünschten Elemente aus verschiedenen Zeichenkodierungen einheitlich zu erkennen.

en: Full path command to run Bogofilter
de: Befehl mit vollem Pfad zum Ausführen von Bogofilter

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
de: Befehl mit vollem Pfad für Bogofilter. Falls nicht festgelegt, so wird ein bei Übersetzung festgelegter Pfad verwendet, normalerweise /usr/bin/bogofilter. Der Befehl sollte keine Argumente enthalten.

en: Save directory for reminder audio
de: Speicherordner für die Erinnerungs-Klangdateien

en: Directory for saving reminder audio files
de: Ordner für das Speichern der Erinnerungs-Klangdateien

en: Birthday and anniversary reminder value
de: Wert der Erinnerung an Geburts- und Hochzeitstage

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
de: Anzahl der Einheiten zur Festlegung einer Erinnerung an einen Geburtstag oder Hochzeitstag

en: Birthday and anniversary reminder units
de: Einheiten der Erinnerung an Geburts- und Hochzeitstage

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
de: Einheit für Erinnerungen an Geburtstage oder Hochzeitstage (»minutes«, »hours« oder »days«).

en: Compress weekends in month view
de: Wochenenden in Monatsansicht komprimieren

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
de: Legt fest, ob Wochenenden in der Monatsansicht komprimiert werden sollen, wobei Samstag und Sonntag im Raum eines einzelnen Wochentages enthalten sind

en: Ask for confirmation when deleting items
de: Beim Löschen von Objekten nachfragen

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
de: Legt fest, ob beim Löschen von Terminen oder Aufgaben nachgefragt werden soll

en: Confirm expunge
de: Beim Säubern nachfragen

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
de: Legt fest, ob beim Säubern von Terminen oder Aufgaben nachgefragt werden soll

en: Month view vertical pane position
de: Position der vertikalen Schiebeleiste in der Monatsansicht

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
de: Die Position der vertikalen Leiste zwischen der Kalenderliste und dem Datumsauswahl-Kalender

en: Workday end hour
de: Stunde, zu der der Arbeitstag endet

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
de: Die Stunde im 24-Stunden-Format von 0 bis 23, an der ein Arbeitstag endet

en: Workday end minute
de: Minute, zu der der Arbeitstag endet

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
de: Die Minute von 0 bis 59, zu der der Arbeitstag endet.

en: Workday start hour
de: Stunde, zu der der Arbeitstag beginnt

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
de: Die Stunde im 24-Stunden-Format von 0 bis 23, an der ein Arbeitstag beginnt.

en: Workday start minute
de: Minute, zu der der Arbeitstag beginnt

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
de: Die Minute von 0 bis 59, zu der der Arbeitstag beginnt.

en: Workday start time for Monday
de: Werktag-Startzeit für Montag

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
de: Die Stunde, zu der ein Arbeitstag beginnt, im 24-Stunden-Format (SSMM) von 0000 bis 2359. »-1« legt fest, dass die Uhrzeit zum Tagesanfang verwendet wird

en: Workday end time for Monday
de: Werktag-Endzeit für Montag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
de: Die Stunde, zu der ein Arbeitstag endet, im 24-Stunden-Format (SSMM) von 0000 bis 2359. »-1« legt fest, dass die Uhrzeit zum Tagesende verwendet wird

en: Workday start time for Tuesday
de: Werktag-Startzeit für Dienstag

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
de: Die Stunde, zu der ein Arbeitstag endet, im 24-Stunden-Format (SSMM) von 0000 bis 2359. »-1« legt fest, dass die Uhrzeit zum Tagesanfang verwendet wird

en: Workday end time for Tuesday
de: Werktag-Endzeit für Dienstag

en: Workday start time for Wednesday
de: Werktag-Startzeit für Mittwoch

en: Workday end time for Wednesday
de: Werktag-Endzeit für Mittwoch

en: Workday start time for Thursday
de: Werktag-Startzeit für Donnerstag

en: Workday end time for Thursday
de: Werktag-Endzeit für Donnerstag

en: Workday start time for Friday
de: Werktag-Startzeit für Freitag

en: Workday end time for Friday
de: Werktag-Endzeit für Freitag

en: Workday start time for Saturday
de: Werktag-Startzeit für Samstag

en: Workday end time for Saturday
de: Werktag-Endzeit für Samstag

en: Workday start time for Sunday
de: Werktag-Startzeit für Sonntag

en: Workday end time for Sunday
de: Werktag-Endzeit für Sonntag

en: The second timezone for a Day View
de: Die zweite Zeitzone für die Tagesansicht

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
de: Legt fest, ob die zweite Zeitzone in der Tagesansicht angezeigt wird, falls diese definiert ist. Der Schlüsselwert hat das gleiche Format wie der Schlüssel »timezone«

en: Recently used second time zones in a Day View
de: Zuletzt genutzte zweite Zeitzonen in der Tagesansicht

en: List of recently used second time zones in a Day View
de: Liste der zuletzt genutzten zweiten Zeitzonen in der Tagesansicht

en: Maximum number of recently used timezones to remember
de: Höchstzahl der zuletzt genutzten gespeicherten Zeitzonen

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
de: Höchstzahl der zuletzt genutzten gespeicherten Zeitzonen in der Liste »day-second-zones«

en: Default reminder value
de: Wert der voreingestellten Erinnerung

en: Number of units for determining a default reminder
de: Anzahl der Einheiten zur Festlegung einer voreingestellten Erinnerung

en: Default reminder units
de: Einheit der voreingestellten Erinnerung

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
de: Einheit für eine voreingestellte Erinnerung (»minutes«, »hours« oder »days«)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
de: Kategoriefeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
de: Legt fest, ob das Kategoriefeld im Termin-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
de: Positionsfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
de: Legt fest, ob das Positionsfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
de: UAwg-Feld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
de: Legt fest, ob das UAwg-Feld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show status field in the event/task/meeting editor
de: Statusfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
de: Legt fest, ob das Statusfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show timezone field in the event/meeting editor
de: Zeitzonenfeld im Termin-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
de: Legt fest, ob das Zeitzonenfeld im Termin-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show type field in the event/task/meeting editor
de: Artenfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
de: Legt fest, ob das Artenfeld im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
de: Die Werkzeugleiste im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor anzeigen

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
de: Legt fest, ob die Werkzeugleiste im Termin-/Aufgaben-/Besprechungseditor angezeigt werden soll

en: Hide completed tasks
de: Erledigte Aufgaben verbergen

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
de: Legt fest, ob abgeschlossene Aufgaben in der Aufgabenansicht verborgen werden sollen

en: Hide task units
de: Einheit für das Verbergen von Aufgaben

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
de: Einheit zur Festlegung, wann Aufgaben verborgen werden sollen (»minutes«, »hours« oder »days«)

en: Hide task value
de: Wert für das Verbergen von Aufgaben

en: Number of units for determining when to hide tasks
de: Anzahl der Einheiten zur Festlegung, wann Aufgaben verborgen werden sollen

en: Hide cancelled events
de: Abgesagte Termine verbergen

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
de: Legt fest, ob abgesagte Termine in der Kalenderansicht verborgen werden sollen

en: Hide cancelled tasks
de: Abgebrochene Aufgaben verbergen

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
de: Legt fest, ob abgebrochene Aufgaben in der Aufgabenansicht verborgen werden sollen

en: Horizontal pane position
de: Position der horizontalen Schiebeleiste

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
de: Die Position der horizontalen Leiste zwischen dem Datumsnavigator-Kalender und der Aufgabenliste in Pixel, wenn keine Monatsansicht eingestellt ist

en: Last reminder time
de: Letzte Erinnerungszeit

en: Time the last reminder ran, in time_t
de: Zeit der letzten Erinnerungsauslösung im »time_t«-Format

en: Marcus Bains Line Color — Day View
de: Farbe der Marcus-Bains-Linie — Tagesansicht

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
de: Farbe der Marcus-Bains-Linie in der Tagesansicht

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
de: Farbe der Marcus-Bains-Linie — Zeitleiste

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
de: Farbe der Marcus-Bains-Linie in der Zeitleiste (Voreinstellung ist leer)

en: Marcus Bains Line
de: Marcus-Bains-Linie

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
de: Legt fest, ob eine Marcus-Bains-Linie (Linie auf der aktuellen Zeit) im Kalender angezeigt werden soll

en: Memo preview pane position (horizontal)
de: Position der horizontalen Notizvorschau

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
de: Position des Aufgaben-Vorschaufeldes in horizontaler Anordnung

en: Memo layout style
de: Stil der Notiz

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
de: Die Anordnung legt fest, wo die Vorschauleiste in Bezug auf die Notizliste angezeigt wird. »0« (klassische Ansicht) setzt die Vorschauleiste unter die Notizliste. »1« (vertikale Ansicht) setzt die Vorschauleiste neben die Notizliste

en: Memo preview pane position (vertical)
de: Position der vertikalen Notizvorschau

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
de: Position des Notiz-Vorschaufeldes in vertikaler Anordnung

en: Month view horizontal pane position
de: Position der horizontalen Schiebeleiste in der Monatsansicht

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
de: Die Position der horizontalen Leiste zwischen der Ansicht, dem Datumsnavigator-Kalender und der Aufgabenliste in Pixel, wenn die Monatsansicht eingestellt ist

en: Scroll Month View by a week, not by a month
de: Legt fest, ob in der Monatsansicht wochenweise statt monatsweise geblättert werden soll

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
de: Legt fest, ob in der Monatsansicht wochenweise statt monatsweise geblättert werden soll

en: Let the Month View start with the current week
de: Die Monatsübersicht beginnt mit der aktuellen Woche

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
de: Legt fest, ob die Monatsansicht mit der aktuellen Wochestatt mit der ersten Woche des Monats beginnen soll.

en: Preferred New button item
de: Bevorzugtes Objekt für neuen Knopf

en: Name of the preferred New toolbar button item
de: Name des bevorzugten neuen Knopf-Objekts in der Werkzeugleiste

en: Primary calendar
de: Primärer Kalender

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
de: Die UID des gewählten (oder »primären«) Kalenders in der Seitenleiste der »Kalender«-Ansicht

en: Primary memo list
de: Primäre Notizliste

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
de: Die UID der gewählten (oder »primären«) Notizliste in der Seitenleiste der »Notizen«-Ansicht

en: Primary task list
de: Primäre Aufgabenliste

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
de: Die UID der gewählten (oder »primären«) Aufgabenliste in der Seitenleiste der »Aufgaben«-Ansicht

en: Free/busy template URL
de: Vorlage-Adresse für Verfügbarkeitsdaten

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
de: Die Adress-Vorlage zur Verwendung als Rückgriff auf Verfügbarkeitsdaten. »%u« wird durch den Benutzerteil der E-Mail-Adresse und »%d« durch die Domain ersetzt

en: Recurrent Events in Italic
de: Wiederkehrende Termine kursiv

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
de: Tage mit wiederkehrenden Terminen im Kalender unten links kursiv anzeigen

en: Search range for time-based searching in years
de: Suchbereich für zeitbasierte Suche in Jahren

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
de: Legt fest, wie viele Jahre die zeitbasierte Suche vor und nach dem derzeit ausgewählten Tag sucht, während nach einer anderen Wiederholung gesucht wird. Voreinstellung beträgt zehn Jahre

en: Show appointment end times in week and month views
de: Endzeiten von Terminen in Wochen- und Monatsansichten anzeigen

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
de: Legt fest, ob die Endzeiten von Terminen in den Wochen- und Monatsansichten angezeigt werden sollen

en: Show appointment icons in the month view
de: Terminsymbole in Monatsansichten anzeigen

en: Whether to show icons of events in the month view
de: Legt fest, ob die Symbole von Terminen in den Monatsansichten angezeigt werden sollen

en: Show the memo preview pane
de: Das Notiz-Vorschaufeld anzeigen

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
de: Falls auf »wahr« gesetzt, wird die Notizvorschau im Hauptfenster angezeigt

en: Show the task preview pane
de: Das Aufgaben-Vorschaufeld anzeigen

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
de: Falls auf »wahr« gesetzt, wird die Aufgabenvorschau im Hauptfenster angezeigt

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
de: Wochennummern in Tagesansicht, Arbeitswochenansicht, Jahresansicht und Datumsnavigator anzeigen

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
de: Legt fest, ob die Wochennummern im Kalender an verschiedenen Stellen angezeigt werden sollen

en: Vertical position for the tag pane
de: Vertikale Position der Markierungsleiste

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
de: Aufgaben- und Notizen-Fenster in der Kalenderansicht anzeigen

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
de: Legt fest, ob das Aufgaben- und Notizen-Fenster in der Kalenderansicht angezeigt werden soll

en: Highlight tasks due today
de: Heute fällige Aufgaben hervorheben

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
de: Legt fest, ob heute fällige Aufgaben mit einer bestimmten Farbe hervorgehoben werden sollen (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
de: Farbe heute fälliger Aufgaben

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
de: Hintergrundfarbe für heute fällige Aufgaben im Format »#rrggbb«. Gemeinsam verwendet mit task-due-today-highlight

en: Task preview pane position (horizontal)
de: Position der horizontalen Aufgabenvorschau

en: Task layout style
de: Anordnung für Aufgaben

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
de: Die Anordnung legt fest, wo die Vorschauleiste in Bezug auf die Aufgabenliste angezeigt wird. »0« (klassische Ansicht) setzt die Vorschauleiste unter die Aufgabenliste. »1« (vertikale Ansicht) setzt die Vorschauleiste neben die Aufgabenliste

en: Task preview pane position (vertical)
de: Position der vertikalen Aufgabenvorschau

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
de: Position des Aufgaben-Vorschaufeldes in vertikaler Anordnung

en: Highlight overdue tasks
de: Überfällige Aufgaben hervorheben

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
de: Legt fest, ob überfällige Aufgaben mit einer bestimmten Farbe hervorgehoben werden sollen (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
de: Farbe überfälliger Aufgaben

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
de: Hintergrundfarbe für überfällige Aufgaben im Format »#rrggbb«. Gemeinsam verwendet mit task-overdue-highlight.

en: Time divisions
de: Zeiteinteilungen

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
de: In der Tages- und Wochentagsansicht anzuzeigende Intervalle in Minuten

en: Timezone
de: Zeitzone

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
de: Die voreingestellte Zeitzone für Datum und Zeit im Kalender als nicht übersetzter Ort der Olson-Zeitzonendatenbank, wie z.B. »Europe/Berlin«.

en: Twenty four hour time format
de: 24-Stunden-Zeitformat

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
de: Legt fest, ob Zeiten im 24-Stunden- statt im 12-Stunden-Format angezeigt werden sollen

en: Birthday and anniversary reminder
de: Erinnerung an Geburts- und Hochzeitstage

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
de: Legt fest, ob eine Erinnerung für Geburtstage und Jahrestage festgelegt werden soll

en: Default appointment reminder
de: Voreingestellte Erinnerung für Termine

en: Whether to set a default reminder for appointments
de: Legt fest, ob eine voreingestellte Erinnerung für Termine festgelegt werden soll

en: Use system timezone
de: Zeitzone des Systems verwenden

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
de: Die Zeitzone des Systems anstatt der in Evolution gewählten Zeitzone verwenden

en: First day of the week
de: Erster Tag der Woche

en: Monday is a work day
de: Montag ist ein Arbeitstag

en: Tuesday is a work day
de: Dienstag ist ein Arbeitstag

en: Wednesday is a work day
de: Mittwoch ist ein Arbeitstag

en: Thursday is a work day
de: Donnerstag ist ein Arbeitstag

en: Friday is a work day
de: Freitag ist ein Arbeitstag

en: Saturday is a work day
de: Samstag ist ein Arbeitstag

en: Sunday is a work day
de: Sonntag ist ein Arbeitstag

en: Create events, memos and tasks as Private by default
de: Termine, Notizen und Aufgaben per Vorgabe als privat erstellen

en: Draw events as flat, not shaded.
de: Ereignisse flach und nicht schattiert darstellen.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
de: Legt fest, ob die Tage in der Wochenansicht von links nach rechts anstelle von oben nach unten angeordnet werden sollen.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
de: Direkte Bearbeitung der Ereigniszusammenfassung erlauben, wenn in der Tages-, Arbeitswochen-, Wochen- oder Monatsansicht darauf geklickt wird.

en: User-defined reminder times, in minutes
de: Benutzerdefinierte Erinnerungszeiten, in Minuten

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
de: Legt fest, ob ein Markdown-Editor für das Beschreibungsfeld im Komponenteneditor verwendet werden soll.

en: Show week day names in the Year View
de: Wochentagnamen in der Jahresansicht anzeigen

en: Show the preview pane in the Year View
de: Die Vorschauleiste in der Jahresansicht anzeigen

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
de: Falls auf »wahr« gesetzt, wird die Vorschauleiste in der Jahresansicht angezeigt

en: Year view horizontal pane position
de: Position der horizontalen Leiste in der Jahresansicht

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
de: Die Position der horizontalen Leiste zwischen dem Jahreskalender und der Aufgabenliste für den gewählten Tag in der Jahresansicht, in Pixel

en: Layout style for the Year View
de: Anordnungsstil der Jahresansicht

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
de: Der Anordnungsstil legt fest, wo die Vorschauleiste angezeigt wird. »0« (horizontale Ansicht) setzt die Vorschauleiste unter den Kalender. »1« (vertikale Ansicht) setzt die Vorschauleiste neben den Kalender.

en: Year view horizontal preview position
de: Position der horizontalen Leiste in der Jahresansicht

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
de: Die Position der horizontalen Ereignisvorschau in der Jahresansicht, in Pixel

en: Year view vertical preview position
de: Position der vertikalen Vorschau in der Jahresansicht

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
de: Position des vertikalen Ereignisvorschau in der Jahresansicht, in Pixel

en: Shorten event time by minutes
de: Die Dauer des Termins um Minuten verkürzen

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
de: Um wie viele Minuten die neue Termindauer verkürzt wird. Die Einstellung »shorten-time-end« legt fest, ob der Terminstart oder das Ende angepasst wird.

en: Whether to shorten event end time
de: Gibt an, ob das Terminende gekürzt werden soll

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
de: Eine Paar-Option für die Einstellung »shorten-time« zur Angabe, ob die Startzeit oder Endzeit geändert werden soll.

en: Background color for the 'today' day
de: Hintergrundfarbe für den aktuellen Tag

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
de: Im Format »#RRGGBB«. Wenn nicht festgelegt, wird eine gelbe Farbe aus dem aktuellen Farbthema verwendet

en: Allow drag and drop of events in the Calendar.
de: Ziehen und Ablegen von Terminen im Kalender zulassen

en: This influences the Day view, the Work Week view, the Week view and the Month view.
de: Das hat Auswirkungen auf die Tagesansicht, Arbeitswochenansicht, Wochenansicht und Monatsansicht.

en: Value to preselect when sending an event with attendees with reminders set.
de: Vorauswahl beim Versenden eines Termins mit Teilnehmern, für die eine Erinnerung eingestellt ist.

en: This remembers the last value of "Send my reminders with this event" option and uses it the next time.
de: Dies merkt sich den zuletzt verwendeten Wert der Option »Meine Erinnerungen zusammen mit diesem Termin verschicken« und verwendet ihn beim nächsten Mal.

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
de: (Veraltet) Wochentag von Sonntag (»0«) bis Samstag (»6«), mit dem die Woche beginnt

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »week-start-day-name«.

en: (Deprecated) Work days
de: (Veraltet) Arbeitstage

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
de: Tage, an denen Beginn und Ende der Arbeitszeiten angezeigt werden sollen. (Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen die Schlüssel »work-day-monday«, »work-day-tuesday«, usw.)

en: Previous Evolution version
de: Vorherige Version von Evolution

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
de: Die letzte genutzte Version von Evolution, ausgedrückt als »major.minor.micro«. Dies wird für die Migration von Daten und Einstellungen von älteren auf neuere Versionen verwendet.

en: List of disabled plugins
de: Liste der deaktivierten Erweiterungen

en: The list of disabled plugins in Evolution
de: Liste der in Evolution deaktivierten Erweiterungen

en: The window’s X coordinate
de: Die X-Koordinate des Fensters

en: The window’s Y coordinate
de: Die Y-Koordinate des Fensters

en: The window’s width in pixels
de: Fensterbreite in Pixel

en: The window’s height in pixels
de: Die Fensterhöhe in Pixel

en: Whether the window is maximized
de: Legt fest, ob das Fenster maximiert werden soll

en: GNOME Calendar’s calendar import done
de: Import des GNOME-Kalenders ist abgeschlossen

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
de: Gibt an, ob der GNOME-Kalender importiert wurde oder nicht

en: GNOME Calendar’s tasks import done
de: Import der Aufgaben des GNOME-Kalenders ist abgeschlossen

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
de: Gibt an, ob die Aufgaben des GNOME-Kalender importiert wurden oder nicht

en: Check whether Evolution is the default mailer
de: Überprüfen, ob Evolution die Vorgabeanwendung zur E-Mail-Verwaltung ist

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
de: Bei jedem Start überprüfen, ob Evolution die Vorgabeanwendung zur E-Mail-Verwaltung ist.

en: Default charset in which to compose messages
de: Vorgabe-Zeichensatz beim Verfassen von Nachrichten

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
de: Vorgabe-Zeichensatz beim Verfassen von Nachrichten. Voreinstellung ist UTF-8.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
de: Durch Kommata getrennte Liste mit den Namen der Editoren, die beim Verfassen von Nachrichten bevorzugt werden sollen

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
de: Wenn der Name mit keinem bekannten Editor übereinstimmt, wird der integrierte WebKit-Editor verwendet. Zusätzlich kann der Modus angegeben werden, für den ein bestimmter Editor verwendet werden soll. Erlaubte Werte für den Modus sind »plain« (Reiner Text), »html«, »markdown-plain«, »markdown-html« und »markdown«. Beispiele: »webkit« (wodurch WebKit für einfachen und HTML-Text verwendet wird), »plain:erster-editor,html:zweiter-editor« (für einfachen Text wird »erster-editor« verwendet, für HTML-Text wird »zweiter-editor« verwendet)

en: Path where picture gallery should search for its content
de: Pfad, den die Bildergalerie nach Inhalten durchsuchen soll

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
de: Dieser Wert kann eine leere Zeichenkette sein. In diesem Fall wird der Systemordner für Bilder (üblicherweise ~/Bilder) verwendet. Dieser Ordner wird ebenfalls verwendet, wenn ein nicht existierender Ordner angegeben wird

en: Spell check inline
de: Rechtschreibprüfung an Ort und Stelle

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
de: Indikatoren für Rechtschreibfehler bei der Eingabe zeichnen.

en: Automatic link recognition
de: Automatische Verweis-Erkennung

en: Recognize links in text and replace them.
de: Links im Text erkennen und ersetzen.

en: Automatic emoticon recognition
de: Automatische Emoticon-Erkennung

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
de: Emoticons im Text erkennen und durch Bilder oder Unicode-Zeichen ersetzen.

en: Unicode emoticons
de: Unicode-Emoticons

en: Use Unicode characters for emoticons.
de: Unicode-Zeichen als Emoticons verwenden.

en: Attribute message
de: Nachricht zuordnen

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
de: Text, der beim Antworten auf eine Nachricht eingefügt wird, der die Nachricht dem ursprünglichen Autor zuordnet

en: Forward message
de: Nachricht weiterleiten

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
de: Text, der beim Weiterleiten einer E-Mail eingefügt wird, der darauf hinweist, dass die weitergeleitete E-Mail folgt

en: Original message
de: Ursprüngliche Nachricht

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
de: Text, der beim Antworten auf eine Nachricht eingefügt wird, der darauf hinweist, dass die ursprüngliche Nachricht folgt

en: Group Reply replies to list
de: Gruppenantwort wird an Mailingliste geleitet

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
de: Anstelle des normalen »Antwort an alle«-Verhaltens löst mit dieser Option der Werkzeugleistenknopf »Antwort an Gruppe« eine Antwort nur an die Mailingliste aus, über die Sie die Nachricht erhalten haben, auf die Sie antworten wollen.

en: Put the cursor at the bottom of replies
de: Beim Antworten auf Mails unten mit dem Schreiben beginnen

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
de: Benutzer streiten sich, wo die Eingabemarke beim Verfassen einer Antwort platziert werden soll. Dies legt fest, ob die Marke zu Beginn oder am Ende der Nachricht platziert wird.

en: Always request read receipt
de: Lesebestätigung immer anfordern

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
de: Legt fest, ob die Anforderung einer Lesebestätigung standardmäßig zu jeder Nachricht hinzugefügt wird.

en: Always request Delivery Status Notification
de: Zustellungsbestätigung immer anfordern

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
de: Legt fest, ob die Anforderung einer Zustellungsbestätigung standardmäßig zu jeder Nachricht hinzugefügt wird.

en: What mode open the composer with
de: In welchem Modus der Nachrichtenverfasser geöffnet werden soll

en: Spell checking languages
de: Sprachen für Rechtschreibprüfung

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
de: Liste der Sprach-Codes der Wörterbücher, die für die Rechtschreibprüfung verwendet werden.

en: List of recently used spell checking languages
de: Liste der zuletzt verwendeten Sprachen für die Rechtschreibprüfung

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
de: Liste der Sprach-Codes der Wörterbücher, die zuletzt für die Rechtschreibprüfung verwendet wurden.

en: How many recently used spell checking languages to remember
de: Legt fest, wie viele der zuletzt verwendeten Sprachen für die Rechtschreibprüfung gemerkt werden sollen

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
de: Das Feld »Blindkopie an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Blindkopie an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
de: Das Feld »Kopie an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Kopie an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “From” override field when sending a mail message
de: Das Feld »Absender« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Absender« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
de: Das Feld »Antwort an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Antwort an« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “Mail-Followup-To” field when sending a mail message
de: Das Feld »Mail-Fortsetzen-An« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “Mail-Followup-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Mail-Fortsetzen-An« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« bei der Auswahl eines E-Mail-Kontos angepasst werden.

en: Show “Mail-Reply-To” field when sending a mail message
de: Das Feld »Mail-Antwort-An« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen

en: Show the “Mail-Reply-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
de: Das Feld »Mail-Antwort-An« beim Verfassen einer Nachricht anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« bei der Auswahl eines E-Mail-Kontos angepasst werden.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
de: Das Feld »Von« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
de: Das Feld »Von« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
de: Das Feld »Antwort an« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
de: Das Feld »Antwort an« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Verfassen angepasst werden.

en: Show “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup
de: Das Feld »Mail-Fortsetzen-An« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen

en: Show the “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
de: Das Feld »Mail-Fortsetzen-An« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« beim Auswählen eines News-Konto angepasst werden.

en: Show “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup
de: Das Feld »Mail-Antwort-An« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen

en: Show the “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
de: Das Feld »Mail-Antwort-An« beim Verfassen einer Nachricht an eine Newsgroup anzeigen. Die Einstellung kann im Menü »Ansicht« bei der Auswahl des News-Kontos angepasst werden.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
de: Antworten digital signieren, wenn die Originalnachricht signiert ist

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
de: PGP- oder S/MIME-Signaturen automatisch hinzufügen, wenn auf eine Nachricht geantwortet wird, die ebenfalls mit PGP oder S/MIME signiert ist.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
de: Dateinamen wie Outlook/GMail kodieren

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
de: Dateinamen in E-Mail-Kopfzeilen wie Outlook und GMail kodieren, damit sie Dateinamen mit UTF-8-Buchstaben, die von Evolution verschickt wurden, korrekt darstellen. Beide ignorieren den Standard RFC 2231 und benutzen den inkorrekten Standard RFC 2047.

en: Send messages through Outbox folder
de: Nachrichten durch den Nachrichtenausgang verschicken

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
de: Nachrichten beim Versand immer im Nachrichtenausgang speichern, damit der Nutzer entscheiden kann, wann die Nachrichten verschickt werden sollen.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
de: Legt fest, wie lange das Leeren des Postausgangs verzögert wird beim Versenden von Nachrichten durch den Nachrichtenausgang

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
de: Die Verzögerung in Minuten beim Leeren des Postausgangs. Kleiner 0 bedeutet niemals leeren, 0 bedeutet sofort leeren, und größer 0 ist die Festlegung der Verzögerung.

en: Include signature in new messages only
de: Signatur nur in neue Nachrichten einschließen

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
de: Signatur nur in neue Nachrichten einschließen, aber nicht in Antworten und Weiterleitungen.

en: Put personalized signatures at the top of replies
de: Beim Antworten eigene Signaturen an den Anfang stellen

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
de: Benutzer streiten sich, wo die Signatur beim Verfassen einer Antwort platziert werden soll. Dies legt fest, ob die Signatur zu Beginn oder am Ende der Nachricht platziert wird.

en: Do not add signature delimiter
de: Kein Signaturtrennzeichen hinzufügen

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
de: Setzen Sie dies auf »wahr«, wenn Sie kein beim Verfassen von Nachrichten kein Signaturtrennzeichen vor Ihre Signatur setzen wollen.

en: Keep original message signature in replies
de: Signatur der Original-Nachricht in Antworten behalten

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
de: Legt fest, ob Signaturen der Original-Nachrichten in Antworten behalten werden sollen, anderenfalls wird die Signatur und alles nachfolgende beim Antworten auf eine Nachricht entfernt.

en: Ignore list Reply-To:
de: »Antwort an« der Mailingliste ignorieren

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
de: Einige Mailinglisten legen eine »Antwort an«-Kopfzeile fest, damit Benutzer ihre Antworten an die Liste senden, auch wenn Sie Evolution anweisen, eine private Antwort zu senden. Wenn Sie diese Option auf »wahr« setzen, dann werden diese »Antwort an«-Kopfzeilen ignoriert, so dass Evolution genau das Gewünschte tut: Wenn Sie eine private Antwort senden wollen, wird privat geantwortet, wenn Sie »Antwort an Liste« wünschen, wird dies ausgeführt. Geregelt wird dieses Verhalten durch Vergleichen der Kopfzeilenfelder »Antwort an« und »Antwort an Liste«, sofern Letzteres vorhanden ist.

en: List of localized “Re”
de: Liste der lokalisierten »AW«

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
de: Durch Kommata getrennte Liste von übersetzten »AW«-Abkürzungen, die beim Antworten im Betreff übergangen werden sollen. Zusätzlich zum üblichen Präfix »AW«. Ein Beispiel lautet »SV,AV«.

en: List of localized “Re” separators
de: Liste der lokalisierten »AW«-Trenner

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
de: Durch Kommata getrennte Liste von übersetzten »AW«-Trennern, die beim Antworten im Betreff übergangen werden sollen. Zusätzlich zum üblichen Präfix »AW«. Ein Beispiel lautet »SV,AV«.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
de: Übersetztes »Fwd«/»Re« im Betreff der Nachricht verwenden

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
de: Legt fest, ob die übersetzten Versionen von »Fwd«/»Re« im Betreff der Nachricht verwendet werden sollen, so wie sie durch die aktuelle Spracheinstellung bereitgestellt werden. Anderenfalls wird die nicht übersetzte Version verwendet.

en: Number of characters for wrapping
de: Anzahl von Zeichen bis zum Zeilenumbruch

en: Will autowrap lines after given number of characters.
de: Automatischer Zeilenumbruch nach angegebener Anzahl von Zeichen.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
de: Anzahl der Empfänger und Blindkopie-Empfänger, ab der »prompt-on-many-to-cc-recips« abgefragt wird

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
de: Nachfragen, sobald die Anzahl der Empfänger und Kopie-Empfänger diesen Schwellwert überschreitet.

en: Whether to always show main toolbar
de: Legt fest, ob die Hauptwerkzeugleiste immer angezeigt wird

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
de: Legt fest, ob die Hauptwerkzeugleiste sichtbar sein soll.

en: Whether to always show edit toolbar
de: Legt fest, ob immer die Bearbeitungswerkzeugleiste angezeigt wird

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
de: Legt fest, ob die Bearbeitungswerkzeugleiste sichtbar sein soll.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
de: Legt fest, ob immer die Knöpfe für Signieren und Verschlüsseln in der Werkzeugleiste angezeigt werden

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
de: Falls gesetzt, werden die Knöpfe für Signieren und Verschlüsseln für PGP oder S/MIME immer in der Werkzeugleiste angezeigt. Andernfalls werden sie nur angezeigt, wenn sie verwendet werden.

en: Wrap quoted text in replies
de: Zitierten Text in Antworten umbrechen

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
de: Legt fest, ob zitierter Text in Antworten eingefasst werden soll.

en: Paste plain text as preformatted
de: Einfachen Text vorformatiert einfügen

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
de: Falls gesetzt, wird ein einfacher Text als vorformatierter Absatz in den Nachrichteneditor eingefügt. Andernfalls wird er als normaler Absatz eingefügt.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
de: Weltzeit in Antworten in lokale Zeit umwandeln

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
de: Legt fest, ob die Zeit in Antworten in lokale Zeit umgewandelt werden soll, wenn sie in Weltzeit dargestellt wird.

en: Convert time in reply credits to local time
de: Die Uhrzeit in Antworten in lokale Zeit umwandeln

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time. This converts any time, not only UTC times, for which “composer-reply-credits-utc-to-localtime” can be used.
de: Legt fest, ob die Zeit in Antworten in lokale Zeit umgewandelt werden soll. Dies wandelt jede Zeit um, für die »composer-reply-credits-utc-to-localtime« verwendet werden kann, nicht nur UTC-Zeiten.

en: Use user date format in reply credits
de: Benutzerdefiniertes Datumsformat in Antworten verwenden

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
de: Legt fest, ob das Datum in Antworten im benutzerdefinierten Format angezeigt werden soll. Wenn nicht gesetzt, wird der Kopfzeilenwert der ursprünglichen Nachricht angezeigt.

en: Mark replied to messages as read
de: Beantwortete Nachrichten als gelesen markieren

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
de: Legt fest, ob beim Beantworten einer Nachricht und Markieren dieser als »Beantwortet«, die Nachricht auch als »Gelesen« markiert werden soll.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
de: Legt fest, ob der einfache Text-Nachrichteneditor im vorformatierten Absatzmodus starten soll

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
de: Wenn aktiviert, haben einfache Textnachrichten den vorformatierten Absatzmodus vorausgewählt. Wenn deaktiviert, wird der herkömmliche Absatzstil verwendet.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
de: Legt fest, ob der Hinweis Content-Disposition:inline im Nachrichtenkopf beachtet werden soll

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
de: Deaktivieren Sie dies, um die automatische eingebettete Anzeige von Anhängen mit »Content-Disposition:« zu unterbinden.

en: Save file format for drag-and-drop operation
de: Dateiformat für den Vorgang des Ziehen-und-Ablegens speichern

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
de: Kann entweder »mbox« oder »pdf« sein.

en: Show image animations
de: Bildanimationen anzeigen

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
de: Bewegte Bilder in HTML-Nachrichten einschalten. Viele Benutzer empfinden animierte Bilder als störend und bevorzugen, ein statisches Bild zu sehen.

en: Enable or disable type ahead search feature
de: Schnellsuche an- oder abschalten

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
de: Die Suchfunktion in der Seitenleiste einschalten für die interaktive Suche nach Ordnernamen.

en: Enable or disable magic space bar
de: Magische Leertaste ein-/ausschalten

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
de: Legt fest, ob die Leertaste zum Blättern in der Nachrichtenvorschau, der Nachrichtenliste und den Ordnern benutzt werden soll.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
de: Ähnliche Ansichten der Nachrichtenliste für alle Ordner aktivieren

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
de: Ähnliche Ansichten der Nachrichtenliste für alle Ordner aktivieren.

en: Enable to use the same search settings for all folders
de: Aktivieren, um die gleichen Sucheinstellungen für alle Ordner zu nutzen

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
de: Gilt nur in Kombination mit »global-view-setting«.

en: Mark citations in the message “Preview”
de: Zitate in der Nachrichtenvorschau kennzeichnen

en: Mark citations in the message “Preview”.
de: Zitate in der Nachrichtenvorschau kennzeichnen.

en: Citation highlight color
de: Hervorhebungsfarbe für Zitate

en: Citation highlight color.
de: Hervorhebungsfarbe für Zitate.

en: Enable/disable caret mode
de: Eingabezeiger aktivieren/deaktivieren

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
de: Eingabezeiger aktivieren, so dass beim Lesen von E-Mails ein Cursor angezeigt wird.

en: Default charset in which to display messages
de: Vorgabe-Zeichensatz beim Anzeigen von Nachrichten

en: Default charset in which to display messages.
de: Vorgabe-Zeichensatz beim Anzeigen von Nachrichten.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
de: Bilder für HTML-Nachrichten per HTTP automatisch herunterladen

en: Show notification about missing remote content
de: Benachrichtigung anzeigen, wenn entfernter Inhalt fehlt

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
de: Wenn die Nachrichtenvorschau anzeigt, dass entfernter Inhalt heruntergeladen werden soll, dieser aber nicht geholt werden kann (weil es dem Benutzer nicht gestattet ist oder die Seite es nicht erlaubt), wird darüber eine Benachrichtigung oben im Vorschaubereich angezeigt.

en: Show Animations
de: Animationen anzeigen

en: Show animated images as animations.
de: Animierte Bilder als Animationen anzeigen.

en: Show all message headers
de: Alle Nachrichtenköpfe anzeigen

en: Show all the headers when viewing a messages.
de: Beim Anzeigen von Nachrichten alle Nachrichtenköpfe anzeigen.

en: List of headers to show when viewing a message.
de: Anzuzeigende Nachrichtenköpfe beim Ansehen von Nachrichten.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
de: Jede Kopfzeile wird durch ein Paar dargestellt: Der Kopfzeilenname und ein Boolesch, welcher angibt, ob die Kopfzeile eingeschaltet ist. Ausgeschaltete Kopfzeilen werden beim Anschauen einer Nachricht nicht angezeigt, aber immer in den Einstellungen aufgeführt.

en: Show photo of the sender
de: Foto des Absenders anzeigen

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
de: Fotos des Absenders in der Nachrichtenvorschau anzeigen.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
de: Auf libravatar.org nach Fotos des Absenders suchen

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
de: Zulassen, dass auch auf libravatar.org nach dem Foto des Absenders gesucht werden soll.

en: Mark as Seen after specified timeout
de: Nach angegebenem Intervall als gelesen markieren

en: Mark as Seen after specified timeout.
de: Nach angegebenem Intervall als gelesen markieren.

en: Mark as Seen always after specified timeout
de: Immer als gelesen markieren nach festgelegter Zeitspanne

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
de: Falls auf »wahr« eingestellt, so wird die gewählte Nachricht nach einer Zeitspanne als ungelesen markiert und ebenfalls nach einem Ordnerwechsel.

en: Timeout for marking messages as seen
de: Zeitintervall bis zum Markieren von Nachrichten als gelesen

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
de: Zeitintervall in Millisekunden zum Markieren von Nachrichten als gelesen.

en: Show Attachment Bar
de: Anlagenleiste anzeigen

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
de: Eine Anlagenleiste unterhalb des Nachrichtenvorschaufensters anzeigen, sofern die Nachricht Anhänge enthält.

en: Sender email-address column in the message list
de: Spalte mit der E-Mail-Adresse des Absenders in der Nachrichtenliste

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
de: Zeigt die E-Mail-Adresse des Absenders in einer eigenen Spalte in der Nachrichtenliste an.

en: Show deleted messages in the message-list
de: Gelöschte Nachrichten in der Nachrichtenliste anzeigen

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
de: Gelöschte Nachrichten (durchgestrichen) in der Nachrichtenliste anzeigen.

en: Show junk messages in the message-list
de: Unerwünschte Nachrichten in der Nachrichtenliste anzeigen

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
de: Unerwünschte Nachrichten (durchgestrichen) in der Nachrichtenliste anzeigen.

en: Enable Unmatched search folder
de: Trefferlosen Suchordner aktivieren

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
de: Trefferlosen Suchordner in den Suchordnern aktivieren. Hat keine Wirkung, wenn Suchordner ausgeschaltet sind.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
de: Deaktiviert das Vorschaufenster und entfernt die Auswahl

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
de: Dieser Wert wird einmalig beim Aufruf von Evolution eingelesen und danach wieder auf den Vorgabewert »FALSCH« zurückgesetzt. Falls WAHR, so wird das Vorschaufenster für diesen Ordner nicht angezeigt und keine Auswahl in der Nachrichtenliste gesetzt.

en: Height of the message-list pane
de: Höhe des Nachrichtenlistenfelds

en: Height of the message-list pane.
de: Höhe des Nachrichtenlistenfelds.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
de: Ob Nachrichtenkopfzeilen in der Benutzeroberfläche angezeigt werden sollen

en: Width of the message-list pane
de: Breite der Nachrichtenliste

en: Width of the message-list pane.
de: Breite der Nachrichtenliste.

en: Layout style
de: Anordnung

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
de: Die Anordnung legt fest, wo die Vorschauleiste in Bezug auf die Nachrichtenliste angezeigt wird. »0« (klassische Ansicht) setzt die Vorschauleiste unter die Nachrichtenliste. »1« (vertikale Ansicht) setzt die Vorschauleiste neben die Nachrichtenliste.

en: Variable width font
de: Schrift variabler Breite

en: The variable width font for mail display.
de: Die zum Anzeigen von E-Mails verwendete Schrift variabler Breite.

en: Terminal font
de: Terminal-Schrift

en: The terminal font for mail display.
de: Die zum Anzeigen von E-Mails verwendete Terminal-Schrift.

en: Use custom fonts
de: Benutzerdefinierte Schriften verwenden

en: Use custom fonts for displaying mail.
de: Benutzerdefinierte Schriften zum Anzeigen von E-Mails verwenden.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
de: Kürzen der Adressanzeige in den Empfängerfeldern (An/Kopie/Blindkopie)

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
de: Die Anzeige der Adressen in den Empfängerfeldern (An/Kopie/Blindkopie) auf die im Schlüssel »address_count« angegebene Anzahl reduzieren.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
de: Anzahl der Adressen, die in den Empfängerfeldern (An/Kopie/Blindkopie) angezeigt werden

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
de: Die Anzahl der Adressen, die in der Standardansicht angezeigt werden, bevor »…« angezeigt wird.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
de: Nachrichten im Kopfzeilenteil der Nachrichtenvorschau anzeigen, sofern der Name verfügbar ist

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
de: Wenn deaktiviert, werden die E-Mail-Adressen, die sowohl Name als auch E-Mail-Teil in Kopfzeilen wie An/Kopie/Blindkopie enthalten, nur mit dem Namensteil angezeigt, ohne die tatsächliche Nachricht, wobei der Name anklickbar ist.

en: Thread the message-list based on Subject
de: Die Nachrichtenliste themenbasiert als Konversation anzeigen

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
de: Legt fest, ob die Konversationen auf Basis der Betreffe erstellt werden, falls die Kopfzeilen einer Nachricht auf keine Referenznachricht verweisen.

en: Default value for thread expand state
de: Vorgabewert, ob Konversationen ausgeklappt angezeigt werden sollen

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
de: Legt fest, ob Konversationen per Vorgabe ausgeklappt oder eingeklappt dargestellt werden sollen. Evolution muss zur Umsetzung der Änderung neu gestartet werden.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
de: Legt fest, ob Konversationen nach der letzten Nachricht der jeweiligen Konversation sortiert werden

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
de: Legt fest, ob Konversationen nach der letzten Nachricht einer Konversation sortiert werden sollen anstatt nach dem Datum der Nachricht. Evolution muss nach Ändern des Wertes neu gestartet werden.

en: Whether sort thread children always ascending
de: Legt fest, ob eine Konversation immer in aufsteigender Reihenfolge sortiert wird

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
de: Diese Einstellung legt fest, ob Unterkonversationen immer in aufsteigender Reihenfolge sortiert werden und sich nicht nach der Konversationsreihenfolge selbst orientieren.

en: Whether to compress thread level
de: Legt fest, ob Konversationsebenen komprimiert werden sollen

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
de: Falls gesetzt, werden die Ebenen von flachen Konversationen komprimiert, um die Tiefe zu begrenzen.

en: Whether to generate flat threads
de: Legt fest, ob flache Konversationen erstellt werden sollen

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
de: Falls gesetzt, werden flache Konversationen erstellt. Dadurch hat die Konversation nur eine Ebene ohne Unterebenen.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
de: Konten alphabetisch in einem Ordnerbaum sortieren

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
de: Legt fest, wie Konten in der Nachrichtenansicht in einem Ordnerbaum angezeigt werden. Wenn aktiviert, werden Konten alphabetisch sortiert, mit Ausnahme von »Auf diesem Rechner« und »Suchordner«, anderenfalls werden Konten nach einer vom Benutzer angegebenen Reihenfolge sortiert

en: Log filter actions
de: Filteraktionen protokollieren

en: Log filter actions to the specified log file.
de: Filteraktionen in der angegebenen Protokolldatei protokollieren.

en: Logfile to log filter actions
de: Protokolldatei für Filteraktionen

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
de: Falls nicht gesetzt oder auf »stdout«, erfolgt die Protokollierung in die Standardausgabe anstelle einer Datei.

en: Flush Outbox after filtering
de: Nachrichtenausgang nach dem Filtern leeren

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
de: Legt fest, ob der Nachrichtenausgang nach dem Filtern geleert werden soll. Das geschieht nur, wenn ein »Weiterleiten an«-Filtervorgang angewendet wurde, etwa eine Minute nach der letzten Aktion.

en: Default forward style
de: Vorgabe-Weiterleitungsstil

en: Default reply style
de: Standard-Antwortstil

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
de: Zugeordneter Sprach-Code zum Weiterleiten und Beantworten, z.B. de_DE. Eine leere Zeichenkette bedeutet, dass die gleiche Sprache wie für die Benutzeroberfläche verwendet wird.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
de: Legt fest, ob eine Bestätigung eingeholt werden soll, falls eine Nachricht durch Tastenkürzel (Strg+Eingabe) verschickt wird

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
de: Legt fest, ob eine Bestätigung eingeholt werden soll, falls ein Benutzer versucht, eine Nachricht durch Tastenkürzel zu verschicken.

en: Prompt on empty subject
de: Bei leerem Betreff nachfragen

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
de: Rückfragen, falls ein Benutzer versucht, eine Nachricht ohne Betreff zu verschicken.

en: Prompt when emptying the trash
de: Beim Leeren des Papierkorbs nachfragen

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
de: Rückfragen, falls ein Benutzer versucht, einen Ordner zu säubern.

en: Prompt when user expunges
de: Beim Säubern nachfragen

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
de: Rückfragen, falls ein Benutzer versucht, einen Ordner zu säubern.

en: Prompt when user calls Empty Junk
de: Beim Leeren des Unerwünscht-Ordners nachfragen

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
de: Rückfragen, falls ein Benutzer versucht, einen Unerwünscht-Ordner zu säubern.

en: Prompt when user marks message as Junk
de: Beim Markieren einer Nachricht als unerwünscht nachfragen

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
de: Nachfragen, falls ein Benutzer versucht, eine Nachricht als unerwünscht zu markieren.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
de: Nachfragen, wenn Empfänger nicht als E-Mail-Adresse angegeben wurden

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
de: Legt fest, ob der Benutzer wiederholt gewarnt werden soll, dass er eine Nachricht an Empfänger versendet, deren Adresse nicht als E-Mail-Adresse angegeben wurde

en: Prompt when user only fills Bcc
de: Rückfragen, falls der Benutzer nur das Blindkopie-Feld ausfüllt

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
de: Beim Verschicken von Nachrichten ohne An- und Blindkopie-Feld nachfragen.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
de: Rückfragen, falls der Benutzer versucht, nicht erwünschtes HTML zu verschicken

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
de: Beim Verschicken von HTML-Nachrichten an Kontakte, die keine wollen, nachfragen.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
de: Vor gleichzeitigem Öffnen von 10 oder mehr Nachrichten einen Hinweis anzeigen

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
de: Wenn ein Benutzer versucht, 10 oder mehr Nachrichten auf einmal zu öffnen, wird er gefragt, ob er es wirklich tun will.

en: Prompt while marking multiple messages
de: Beim Markieren mehrerer Nachrichten nachfragen

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
de: Die Anzeige beim Markieren mehrerer Nachrichten ein-/ausschalten.

en: Prompt when deleting messages in search folder
de: Nachfrage beim Löschen von Nachrichten in Suchordner

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
de: Legt fest, ob der Benutzer gewarnt werden soll, dass das Löschen einer Nachricht in einem Suchordner die Nachricht wirklich löscht und nicht nur aus den Suchergebnissen entfernt.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
de: Anfragen, ob ein Ordner durch Ziehen und Ablegen in den Ordnerbaum kopiert werden soll

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
de: Mögliche Werte sind: »never«, um das Kopieren per Ziehen-und-Ablegen von Ordnern in den Ordnerbaum zu verbieten, »always«, um ohne Nachfrage das Kopieren per Ziehen-und-Ablegen von Ordnern in den Ordnerbaum zu erlauben und »ask« (bzw. jeder andere Wert) führt dazu, dass der Benutzer stets gefragt wird.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
de: Anfragen, ob ein Ordner durch Ziehen und Ablegen in den Ordnerbaum verschoben werden soll

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
de: Mögliche Werte sind: »never«, um das Verschieben per Ziehen-und-Ablegen von Ordnern in den Ordnerbaum zu verbieten, »always«, um ohne Nachfrage das Verschieben per Ziehen-und-Ablegen von Ordnern in den Ordnerbaum zu erlauben und »ask« (bzw. jeder andere Wert) führt dazu, dass der Benutzer stets gefragt wird.

en: Prompt when replying privately to list messages
de: Bei privater Antwort auf Listennachrichten nachfragen

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
de: Legt fest, ob der Benutzer wiederholt gewarnt werden soll, dass er eine private Antwort auf eine Nachricht versendet, die über eine Mailingliste eingegangen ist.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
de: Nachfragen, wenn Mailinglisten versuchen private Antworten an die Liste umzuleiten

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
de: Dadurch werden die wiederholten Warnhinweise aktiviert oder deaktiviert, welche erscheinen, wenn Sie auf eine über eine Mailingliste erhaltene Nachricht an den privaten Absender antworten wollen, aber die »Antwort an«-Kopfzeile die Antwort normalerweise an die Mailingliste leiten würde

en: Prompt when replying to many recipients
de: Beim Antworten an viele Empfänger nachfragen

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
de: Legt fest, ob der Benutzer wiederholt gewarnt werden soll, dass er eine Antwort an viele Personen versendet.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
de: Nachfragen, wenn der Formatierungsmodus umgeschaltet wird und der Inhalt dabei seine Formatierung verliert

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
de: Schaltet das wiederholte Nachfragen mit einer Warnung ein oder aus, wenn der Formatierungsmodus umgeschaltet wird und der Inhalt dabei seine Formatierung verliert.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
de: Beim Antworten an sehr viele Kopie- und Blindkopie-Empfänger nachfragen

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
de: Nachfrage ein- oder ausschalten, wenn zu viele Kopien und Blindkopien eingetragen sind. »composer-many-to-cc-recips-num« legt den Schwellwert fest.

en: List of addresses, or even parts of addresses, which accept HTML
de: Liste der Adressen, oder Adressteile, die HTML-Nachrichten akzeptieren

en: It's a complementary option for “prompt-on-unwanted-html”, containing list of addresses, which accept HTML messages.
de: Es handelt sich um eine ergänzende Einstellung für »prompt-on-unwanted-html«, die eine Liste von Adressen enthält, die HTML-Nachrichten akzeptieren.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
de: Richtlinie zum automatischen Schließen des Nachrichtenfensters beim Weiterleiten oder Antworten auf die dargestellte Nachricht.

en: Empty Trash folders on exit
de: Papierkorb-Ordner beim Beenden leeren

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
de: Alle Papierkorb-Ordner beim Beenden von Evolution leeren.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
de: Minimale Anzahl der Tage zwischen dem Leeren des Papierkorbs beim Beenden

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
de: Minimale Anzahl der Tage zwischen dem Leeren des Papierkorbs beim Beenden.

en: Last time Empty Trash was run
de: Letzte Papierkorbleerung

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
de: Die Zeit seit der letzten Papierkorbleerung in Tagen seit dem 01.01.1970.

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
de: Anzahl der Sekunden, die eine Fehlermeldung in der Statusleiste angezeigt wird.

en: Level beyond which the message should be logged.
de: Protokolltyp, ab welchem die Nachricht protokolliert werden soll.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
de: Hier sind drei verschiedene Werte möglich: »0« für Fehler, »1« für Warnungen, »2« für Diagnosemeldungen.

en: Show original “Date” header value.
de: Den originalen Wert der Kopfzeile »Datum« anzeigen.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
de: Den originalen Wert der Kopfzeile »Datum« anzeigen, mit einer lokalen Zeit, falls sich die Zeitzonen unterscheiden. Anderenfalls wird der Wert der Kopfzeile »Datum« in einem benutzerdefinierten Format und der lokalen Zeitzone dargestellt.

en: List of Labels and their associated colors
de: Liste mit Beschriftungen und damit assoziierter Farben

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
de: Liste der Beschriftungen, die Evolutions E-Mail-Komponente bekannt sind. Die Liste enthält Zeichenketten der Form Name:Farbe, wobei die Farbe als HTML-Hextriplet anzugeben ist.

en: Check incoming mail being junk
de: Eingehende E-Mails daraufhin überprüfen, ob sie unerwünscht sind

en: Run junk test on incoming mail.
de: Unerwünscht-Test auf eingehende E-Mails anwenden.

en: Empty Junk folders on exit
de: Unerwünscht-Ordner beim Beenden leeren

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
de: Alle Unerwünscht-Ordner beim Beenden von Evolution leeren.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
de: Minimale Anzahl der Tage zwischen dem Leeren des Unerwünscht-Ordners beim Beenden

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
de: Minimale Anzahl der Tage zwischen dem Leeren des Unerwünscht-Ordners beim Beenden.

en: Last time Empty Junk was run
de: Letzte Leerung des Unerwünscht-Ordners

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
de: Die Zeit seit der letzten Unerwünscht-Ordner-Leerung in Tagen seit dem 01.01.1970.

en: The default plugin for Junk hook
de: Vorgabe-Erweiterung für die Unerwünscht-Erkennung

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
de: Dies ist die Vorgabe-Erweiterung für den Umgang mit unerwünschten Nachrichten, auch falls mehrere Erweiterungen aktiviert sind. Falls die als Vorgabe aufgelistete Erweiterung deaktiviert ist, wird nicht auf eine der anderen Erweiterungen zurückgegriffen.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
de: Legt fest, ob im Adressbuch nach der E-Mail-Adresse des Absenders gesucht wird

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
de: Legt fest, ob im Adressbuch nach der E-Mail-Adresse des Absenders gesucht wird. Falls die Adresse gefunden wird, so ist die E-Mail nicht unerwünscht. Es wird nur in Adressbüchern gesucht, die für Auto-Vervollständigung markiert sind. Diese Funktion kann langsam sein, falls entfernte Adressbücher (wie LDAP) für die Auto-Vervollständigung aktiviert sind.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
de: Legt fest, ob nur in lokalen Adressbüchern nach der E-Mail-Adresse des Absenders für das Filtern unerwünschter Nachrichten gesucht wird

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
de: Diese Option bezieht sich auf den Schlüssel »lookup_addressbook« und legt fest, ob Adressen im lokalen Adressbuch gesucht werden um sicherzustellen, dass E-Mails von Bekannten nicht als unerwünscht markiert werden.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
de: Legt fest, ob benutzerdefinierte Kopfzeilen für die Unerwünscht-Prüfung benutzt werden sollen

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
de: Legt fest, ob benutzerdefinierte Kopfzeilen für die Prüfung auf Unerwünschtheit benutzt werden sollen. Wenn diese Option aktiviert ist und eine angegebene Kopfzeile auftritt, so wird hierdurch die Prüfung auf Unerwünschtheit beschleunigt.

en: Custom headers to use while checking for junk.
de: Benutzerdefinierte Kopfzeilen, die für die Prüfung auf Unerwünschtheit genutzt werden.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
de: Benutzerdefinierte Kopfzeilen, die für die Prüfung auf Unerwünschtheit genutzt werden. Die Listenelemente sind Zeichenketten im Format »Kopfzeilenname=Wert«.

en: UID string of the default account.
de: UID-Zeichenkette für das Vorgabekonto.

en: Save directory
de: Speicherordner

en: Directory for saving mail component files.
de: Ordner zum Speichern der E-Mailkomponenten-Dateien.

en: Save format
de: Speicherformat

en: Last used format when saving messages to file.
de: Das zuletzt benutzte Format zum Speichern von Nachrichten in eine Datei.

en: Composer load/attach directory
de: Vorgabeordner für Anlagen im Nachrichteneditor

en: Directory for loading/attaching files to composer.
de: Vorgabeordner für Anlagen im Nachrichteneditor.

en: Check for new messages on start
de: Beim Start nach neuen Nachrichten suchen

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
de: Legt fest, ob nach neuen E-Mails geschaut werden soll, sobald Evolution gestartet wurde. Dies schließt das Versenden von E-Mails aus dem Nachrichtenausgang mit ein.

en: Check for new messages in all active accounts
de: Nach neuen Nachrichten in allen aktiven Konten schauen

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
de: Legt fest, ob beim Start von Evolution in allen aktiven Konten nach neuen Nachrichten geschaut werden soll, unabhängig von der Einstellung »Automatisch nach neuen E-Mails sehen alle X Minuten«. Diese Option wird nur in Verbindung mit der Option »send_recv_on_start« verwendet.

en: Server synchronization interval
de: Intervall für Datenabgleich mit Servern

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
de: Legt fest, wie oft lokale Änderungen mit dem entfernen Mail-Server abgeglichen werden. Das Intervall muss mindestens 30 Sekunden betragen.

en: Allow expunge in virtual folders
de: Löschen in virtuellen Ordnern erlauben

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
de: Säubern in virtuellen Ordnern einschalten. Dies bedeutet, dass Ordner→Säubern unter virtuellen Ordnern möglich ist, wobei das Säubern selbst in allen unter dem virtuellen Ordner vertretenen Ordnern mit allen darin enthaltenen Nachrichten angewendet wird.

en: Inherit theme colors in HTML format
de: Themen-Farben im HTML-Format übernehmen

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
de: Wenn die Themenfarben für den Hintergrund eingeschaltet sind, so werden Text und Verweise in einer resultierenden HTML-formatierten Nachricht verschickt.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
de: Ein Archiv-Ordner für »Auf diesem Rechner«-Ordner.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
de: Ein Archiv-Ordner zur Benutzung für Nachrichten -&gt; Archivieren unter »Auf diesem Rechner«-Ordnern.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
de: Anzeige der To-Do-Leiste im Hauptfenster

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
de: Legt fest, ob die To-Do-Leiste im Hauptfenster sichtbar sein soll.

en: Width of the To Do bar in the main window
de: Breite der To-Do-Leiste im Hauptfenster

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
de: Legt die Breite der To-Do-Leiste im Hauptfenster fest.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
de: Anzeige der To-Do-Leiste in einem Unterfenster

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
de: Legt fest, ob die To-Do-Leiste in einem Unterfenster sichtbar sein soll.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
de: Breite der To-Do-Leiste für ein Unterfenster

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
de: Legt die Breite der To-Do-Leiste für ein Unterfenster fest.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
de: Anzeige bereits abgeschlossener Aufgaben in der To-Do-Leiste

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
de: Legt fest, ob in der To-Do-Leiste auch bereits abgeschlossene Aufgaben angezeigt werden sollen.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
de: Legt fest, ob Aufgaben ohne Fälligkeitsdatum in der To-Do-Leiste angezeigt werden sollen

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
de: Legt fest, ob in der To-Do-Leiste auch Aufgaben ohne Fälligkeitsdatum angezeigt werden sollen.

en: How many days to show in the To Do bar
de: Legt fest, wie viele Tage in der To-Do-Leiste angezeigt werden sollen

en: Values out of range are clamped to the boundary.
de: Werte außerhalb des erlaubten Bereichs werden an die Bereichsgrenzen gebunden.

en: Show start up wizard
de: Den Startassistenten anzeigen

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
de: Legt fest, ob der Startassistent angezeigt werden soll, wenn kein E-
    ail-Konto eingerichtet ist.

en: Whether go to the previous message after message deletion
de: Legt fest, ob nach dem Löschen der Nachricht die vorherige Nachricht angezeigt werden soll

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
de: Legt fest, ob nach dem Löschen einer ausgewählten Nachricht die vorherige Nachricht angezeigt werden soll. Wenn nicht aktiviert, wird die nächste Nachricht angezeigt.

en: Show Subject above Sender in Messages column
de: Betreff in der Nachrichtenspalte oberhalb des Absenders anzeigen

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list. Change of this option requires restart of the Evolution.
de: Legt fest, ob die Betreffzeile oberhalb des Absenders in der Nachrichtenspalte angezeigt werden soll. Dies geschieht üblicherweise in der vertikalen bzw. breiten Ansicht der Nachrichtenliste. Eine Änderung der Option erfordert einen Neustart von Evolution.

en: Visually wrap long lines in composer
de: Lange Zeilen im Nachrichteneditor umbrechen

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
de: Legt fest, ob lange Zeilen umgebrochen werden sollen, um den horizontalen Bildlauf zu vermeiden

en: Alternative reply style
de: Alternativer Antwortstil

en: Composer mode to use.
de: Zu verwendender Modus des Nachrichteneditors.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
de: Bei alternativen Antworten die Eingabemarke ans Ende setzen

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
de: Legt fest, ob die Eingabemarke bei alternativen Antworten am Anfang oder am Ende der Nachricht platziert wird.

en: Put the signature at the top of the message
de: Die Signaturen an den Anfang der Nachricht stellen

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
de: Legt fest, ob die Signatur beim alternativen Antworten an den Anfang oder das Ende der Nachricht platziert wird.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
de: Gewählte Vorlage anwenden, wenn eine alternative Antwort verwendet wird

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
de: Adresse des zuletzt verwendeten Vorlagenordners für alternative Antworten

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
de: Nachrichten-UID der zuletzt verwendeten Vorlage für alternative Antworten

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
de: Legt fest, ob der ursprüngliche Nachrichtenbetreff beibehalten werden soll, wenn eine Vorlage für alternative Antworten angewendet wird

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
de: Legt fest, ob »body« in »mailto:«-Adressen im vorformatierten Absatzstil gesetzt wird. Wenn deaktiviert, wird der herkömmliche Absatzstil verwendet.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
de: Das Nachrichtenlistenfenster schließen, wenn die gewählte Nachricht gelöscht oder als unerwünscht markiert wird.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
de: Archivordner beim Verschieben oder Kopieren von Nachrichten in den Ordner- und Gehe-zu-Ordner-Auswahlen einklappen.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
de: Legt fest, wo beim Verschlüsseln von Nachrichten nach S/MIME-Zertifikaten des Empfängers gesucht werden soll.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
de: Der Wert »off« deaktiviert die Suche nach Zertifikaten generell; »autocompleted« stellt Zertifikate nur für automatisch vervollständigte Kontakte bereit; »books« verwendet Zertifikate aus automatisch vervollständigten Kontakten und sucht in den Adressbüchern, die für die automatische Vervollständigung markiert sind.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
de: Legt fest, ob bei »Verschicken/Abrufen« auch Nachrichten für Offline-Benutzung heruntergeladen werden sollen.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
de: Wenn aktiviert, startet »Verschicken/Abrufen« auch die Synchronisation von Nachrichten für die Offline-Benutzung. Diese Einstellung ist standardmäßig deaktiviert.

en: Whether display delivery notification parts inline.
de: Legt fest, ob Empfangsbestätigungen eingebettet angezeigt werden.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
de: Wenn aktiviert, werden Empfangsbestätigungen (»message/delivery-status« und »message/disposition-notification«) automatisch eingebettet angezeigt.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
de: Legt fest, ob Farben in HTML-Nachrichten entfernt werden sollen.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
de: Legt fest, ob Farben in HTML-Nachrichten entfernt werden. Es wird somit die Verwendung des Umgebungsthemas erzwungen.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
de: Legt fest, ob der Ausklappen-Zustand der Ordner erhalten werden soll, wenn der Befehl »In Ordner kopieren/verschieben« ausgeführt wird.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
de: Wenn aktiviert, bleiben nach Ausführung des Befehls »In Ordner kopieren/verschieben« die Ordner so ein-/ausgeklappt wie bisher. Andernfalls sind alle Ordner ausgeklappt.

en: Whether to print attachments.
de: Legt fest, ob Anhänge gedruckt werden.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
de: Wenn eingeschaltet und möglich, so wird der Inhalt von Anhängen gemeinsam mit der Nachricht gedruckt.

en: Size limit for text attachments to show
de: Größenlimit zur Darstellung von Text-Anhängen

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
de: Definiert die Grenze, bis zu der Text-Anhänge in der Nachrichtenvorschau angezeigt werden (in KB). Alles über dieser Grenze wird nicht eingebettet dargestellt werden können.

en: Show Preview Toolbar
de: Vorschauwerkzeugleiste anzeigen

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
de: Die Werkzeugleiste über der Vorschauleiste in der Nachrichtenansicht anzeigen.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
de: Festlegen, ob der Markdown-Editor Eingabetext auch im »Markdown als einfacher Text«-Modus bereinigen soll

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
de: Das Deaktivieren der Bereinigung ermöglicht es, den Markdown-Editor als sehr einfachen Texteditor zu verwenden, ohne dass der Eingabetext verunstaltet wird.

en: Show unread count in folder tree
de: Anzahl ungelesener Nachrichten im Ordnerbaum anzeigen

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
de: Die Anzahl ungelesener Nachrichten neben dem Ordnernamen im Ordnerbaum anzeigen.

en: Show insecure parts by default
de: Unsichere Teile standardmäßig anzeigen

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
de: Legt fest, ob nicht-signierte/unverschlüsselte Teile neben signierten/verschlüsselten Teilen nach dem Öffnen der Mail angezeigt werden sollen. Die Voreinstellung ist, diese möglicherweise unsicheren Teile auszublenden.

en: How to convert links from HTML to plain text
de: So wandeln Sie Verweise von HTML in einfachen Text um

en: Possible values: 'none' - do not store href in the plain text; 'inline' - show href beside the text link, like: "label &lt;href&gt;"; 'reference' - show href as reference to the end of the text, like: "label [1] ...... [1] label href"; 'reference-without-label' - show href as reference to the end of the text without label, like: "label [1] ...... [1] href"
de: Mögliche Werte: »none« - href nicht im einfachen Text speichern; »inline« - href neben dem Textverweis anzeigen, wie: »Beschriftung &lt;href&gt;«; »reference« - zeigt href als Verweis auf das Ende des Textes, z.B.: »Beschriftung [1] ...... [1] Beschriftung href«; »reference-without-label« - zeigt href als Verweis auf das Ende des Textes ohne Beschriftung, wie: "Beschriftung [1] ...... [1] href"

en: Whether click on a header in the message list can change sort order by the clicked column.
de: Legt fest, ob ein Mausklick auf die Kopfzeile in der Nachrichtenliste die Sortierreihenfolge der betroffenen Spalte ändert.

en: Attach multiple messages as separate files
de: Mehrere Nachrichten als separate Dateien anhängen

en: When attaching multiple messages at once, attach them as separate files (when set to 'true'), instead of a single mbox file.
de: Wenn mehrere Nachrichten auf einmal angehängt werden, werden sie als separate Dateien angehängt (wenn auf »true« gesetzt), statt als eine einzige mbox-Datei.

en: (Deprecated) Default forward style
de: (Veraltet) Standard-Weiterleitungsstil

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »forward-style-name«.

en: (Deprecated) Default reply style
de: (Veraltet) Standard-Antwortmethode

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »reply-style-name«.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
de: (Veraltet) Liste der benutzerdefinierten Kopfzeilen und ihres Aktivierungszustands.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »show-headers«.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
de: (Veraltet) Bilder für HTML-Nachrichten per HTTP laden

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »image-loading-policy«.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
de: (Veraltet) Nachfragen, ob das Nachrichtenfenster geschlossen werden soll, wenn die Nachricht im Nachrichtenfenster weitergeleitet oder beantwortet wird

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
de: Dieser Schlüssel ist seit Version 3.10 veraltet und sollte nicht mehr verwendet werden. Verwenden Sie stattdessen »browser-close-on-reply-policy«.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
de: Vor dem Senden nachfragen, wenn die Anlage auf der Festplatte geändert wurde

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
de: Fragen, ob eine Nachricht mit Anlagen gesendet werden soll, wenn diese seit dem Anhängen an die Nachricht auf der Festplatte geändert wurden.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
de: ['Anhang','Anlage','Beilage','angehängt','anhängen','beigelegt','beigefügt']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
de: Liste der Begriffe, nach denen die Anlagenerinnerung im Text der Nachricht sucht

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
de: Liste der Begriffe, nach denen die Anlagenerinnerung im Text der Nachricht sucht.

en: Address book source
de: Adressbuchquelle

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
de: Adressbuch für automatisch abgeglichene Kontakte auswählen.

en: Auto sync Pidgin contacts
de: Pidgin-Kontakte automatisch abgleichen

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
de: Legt fest, ob Pidgin-Kontakte automatisch abgeglichen werden sollen.

en: Enable autocontacts
de: Automatische Kontakte aktivieren

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
de: Legt fest, ob Kontakte automatisch zum Benutzer-Adressbuch hinzugefügt werden sollen.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
de: Legt fest, ob das Feld »Einsortieren als« als »Vorname Nachname« festgelegt sein soll

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
de: »Einsortieren als« festlegen als »Vorname Nachname« anstelle von »Nachname, Vorname«.

en: Pidgin address book source
de: Pidgin-Adressbuchquelle

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
de: Für die Speicherung von automatisch abgeglichenen Pidgin-Kontakten zu verwendendes Adressbuch.

en: Pidgin check interval
de: Pidgin-Abgleichintervall

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
de: Überprüfungsintervall für den Abgleich von Pidgin-Kontakten.

en: Pidgin last sync MD5
de: MD5 des letzten Abgleichs mit Pidgin

en: Pidgin last sync MD5.
de: MD5 des letzten Abgleichs mit Pidgin.

en: Pidgin last sync time
de: Letzter Abgleichzeitpunkt mit Pidgin

en: Pidgin last sync time.
de: Letzter Abgleichzeitpunkt mit Pidgin.

en: List of Custom Headers
de: Liste der benutzerdefinierten Kopfzeilen

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
de: Diese Liste legt die benutzerdefinierten Kopfzeilen fest, die ausgehenden Nachrichten hinzugefügt werden können. Das Format für eine Kopfzeile und ihren Wert ist: Name der Kopfzeile gefolgt von »=« und die Werte, die durch ein Semikolon (»;«) getrennt werden

en: Default External Editor
de: Vorgabe für externen Editor

en: The default command that must be used as the editor.
de: Der Befehl, der als Editor verwendet werden muss.

en: Automatically launch when a new mail is edited
de: Automatisch beim Bearbeiten einer neuen E-Mail starten

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
de: Automatisch den Editor bei Tastendruck beim Verfassen einer Nachricht starten.

en: Insert Face picture by default
de: Porträtfoto standardmäßig einfügen

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
de: Legt fest, ob ein Porträtfoto in ausgehende Nachrichten eingefügt wird. Das Bild sollte eingerichtet werden, bevor diese Funktion aktiviert wird, ansonsten passiert nichts.

en: Delete processed
de: Löschen wurde ausgeführt

en: Whether to delete processed iTip objects
de: Legt fest, ob verarbeitete iTip-Objekte gelöscht werden sollen

en: Preserve existing reminder by default
de: Vorhandene Erinnerungen standardmäßig aufbewahren

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
de: Legt fest, ob vorhandene Erinnerungen standardmäßig aufbewahrt werden sollen

en: Show invitation description provided by the sender
de: Vom Absender gelieferte Einladungsbeschreibung anzeigen

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
de: Auf wahr festlegen, damit die vom Absender gelieferte Einladungsbeschreibung angezeigt wird, sofern verfügbar

en: Whether to attach components in mail messages
de: Komponenten als Anlage zu E-Mail-Nachrichten hinzufügen

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
de: Komponenten an E-Mail-Nachrichten anhängen, wie z.B. Einladungen zu Besprechungen oder Antworten, anstatt sie als Rumpf-Alternative zu speichern

en: Notify new messages for Inbox only.
de: Nur über neue Nachrichten im Eingangsordner benachrichtigen.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
de: Legt fest, ob nur über Nachrichten im Eingangsordner benachrichtigt werden soll.

en: Enable D-Bus messages.
de: Aktiviert D-Bus-Nachrichten.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
de: Erzeugung einer D-Bus-Nachricht, wenn eine neue E-Mail eintrifft.

en: Enable icon in notification area.
de: Symbol im Benachrichtigungsfeld aktivieren.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
de: Symbol im Benachrichtigungsfeld beim Eintreffen neuer E-Mails anzeigen.

en: Popup message together with the icon.
de: Einblendfenster zusammen mit dem Symbol anzeigen.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
de: Legt fest, ob eine Nachricht zusammen mit dem Symbol angezeigt werden soll, wenn neue Nachrichten eintreffen.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
de: Klänge beim Eintreffen neuer Nachrichten aktivieren.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
de: Legt fest, ob ein beliebiger Ton bei Eingang einer neuen Nachricht wiedergegeben wird. Falls »false«, so werden die Schlüssel »notify-sound-beep«, »notify-sound-file«, »notify-sound-play-file« und »notify-sound-use-theme« nicht berücksichtigt.

en: Whether to emit a beep.
de: Legt fest, ob ein Signalton ausgegeben wird.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
de: Legt fest, ob ein Signalton ausgegeben wird, wenn neue Nachrichten eintreffen.

en: Sound filename to be played.
de: Dateiname des wiederzugebenden Klangs.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
de: Die beim Eintreffen neuer Nachrichten abzuspielende Klangdatei, falls »notify-sound-play-file« aktiviert ist.

en: Whether to play a sound file.
de: Gibt an, ob eine Klangdatei abgespielt werden soll.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
de: Gibt an, ob eine Klangdatei beim Eintreffen neuer Nachrichten abgespielt werden soll. Der Name der Klangdatei wird im Schlüssel »notify-sound-file« angegeben.

en: Use sound theme
de: Klangthema verwenden

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
de: Das beim Eintreffen neuer Nachrichten zum Abspielen verwendete Klangthema, falls nicht im Signalton-Modus.

en: Do not notify for these accounts
de: Für diese Konten nicht benachrichtigen

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
de: Enthält die UIDs von Konten, für die keine Benachrichtigungen angezeigt werden sollen.

en: Mode to use when displaying mails
de: Zum Anzeigen von E-Mails zu verwendender Modus

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
de: Der für die Anzeige von Nachrichten zu verwendende Modus. »normal« lässt Evolution den besten Teil zur Anzeige auswählen, »prefer_plain« stellt den Textteil dar (falls vorhanden), »prefer_source« verwendet den Textteil (oder zeigt den HTML-Quellcode an, wenn kein Textteil vorhanden ist), und »only_plain« zwingt Evolution zur ausschließlichen Anzeige des Textteils

en: Whether to show suppressed HTML output
de: Legt fest, ob die HTML-Ausgabe unterdrückt werden soll

en: List of Destinations for publishing
de: Liste mit Zielen für die Veröffentlichung

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
de: Der Schlüssel gibt eine Liste mit Zielen an, in denen Kalender veröffentlicht werden sollen. Jeder Wert ist eine XML-Sequenz, die für die Veröffentlichung in einem Ziel konfiguriert ist.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
de: Liste an Zuweisungen für Empfänger und den Adressen, mit denen sie verknüpft sein sollen

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
de: Die Liste besitzt das Format »Empfänger&lt;Tabulator&gt;Absender«, wobei die Empfänger-Angabe ein Teil einer Adresse sein kann, während der Absender eine vollständige Email-Adresse ist, die genau mit der tatsächlichen Absender-Adresse übereinstimmen muss.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
de: Liste an Zuweisungen für ein Konto, welche Empfänger es akzeptiert

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
de: Liste der Schlüsselwort/Wert-Paare, die die Vorlagen-Erweiterung im Nachrichtentext ersetzen soll.

en: Skip development warning dialog
de: Entwicklungs-Warndialog nicht anzeigen

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
de: Legt fest, ob der Warndialog in Evolution-Entwicklerversionen nicht angezeigt werden soll.

en: Initial attachment view
de: Erstmalige Anlagenansicht

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
de: Initiale Ansicht der Widgets in der Anlagenleiste. »0« bedeutet Symbolansicht, »1« Listenansicht.

en: Initial file chooser folder
de: Ausgangsordner des Dateiwählers

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
de: Ausgangsordner des GtkFileChooser-Dialogs.

en: Compression format used by autoar
de: Von Autoar verwendetes Kompressionsformat

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
de: Das Format, das beim Komprimieren von angehängten Ordnern mit Autoar verwendet wird.

en: Compression filter used by autoar
de: Von Autoar verwendeter Kompressionsfilter

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
de: Der Filter, der beim Komprimieren von angehängten Ordnern mit Autoar verwendet wird.

en: Start in offline mode
de: Im Offline-Modus starten

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
de: Legt fest, ob Evolution im Offline- statt im Online-Modus gestartet werden soll.

en: Offline folder paths
de: Pfade zu Offline-Ordnern

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
de: Liste der Pfade für Ordner, die für eine Offline-Benutzung auf der Platte abgeglichen werden sollen.

en: Enable express mode
de: Express-Modus aktivieren

en: Flag that enables a much simplified user interface.
de: Markierung, die eine deutlich vereinfachte Benutzerschnittstelle aktiviert.

en: List of button names to hide in the window switcher
de: Liste der Knopfnamen, die im Fensterwechsler verborgen werden sollen

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
de: Gültige Werte sind »mail«, »addressbook«, »calendar«, »tasks« und »memos«. Wenn Sie hier Änderungen vornehmen, muss die Anwendung neu gestartet werden.

en: Window buttons are visible
de: Fensterknöpfe sind sichtbar

en: Whether the window buttons should be visible.
de: Legt fest, ob die Fensterknöpfe angezeigt werden sollen.

en: Window button style
de: Fensterknopfstil

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
de: Der Stil der Fensterknöpfe. Mögliche Einstellungen sind »text«, »icons«, »both« und »toolbar«. Wenn »toolbar« gesetzt wurde, wird der Stil anhand der GNOME-Einstellungen festgelegt.

en: Menubar is visible
de: Menüleiste anzeigen

en: Whether the menubar should be visible.
de: Legt fest, ob die Menüleiste angezeigt werden soll.

en: Toolbar is visible
de: Werkzeugleiste anzeigen

en: Whether the toolbar should be visible.
de: Legt fest, ob die Werkzeugleiste angezeigt werden soll.

en: Sidebar is visible
de: Seitenleiste anzeigen

en: Whether the sidebar should be visible.
de: Legt fest, ob die Seitenleiste angezeigt werden soll.

en: Statusbar is visible
de: Statusleiste ist sichtbar

en: Whether the status bar should be visible.
de: Legt fest, ob die Statusleiste angezeigt werden soll.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
de: Kennung oder Alias der Komponente, die per Vorgabe beim Start angezeigt werden soll.

en: Default sidebar width
de: Voreingestellte Seitenleistenbreite

en: The default width for the sidebar, in pixels.
de: Die voreingestellte Breite der Seitenleiste in Pixel.

en: Enable special WebKit developer features
de: WebKit-Entwicklerwerkzeuge aktivieren

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
de: Jede Änderung dieser Option erfordert einen Neustart von Evolution.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
de: Die zuletzt bei der Sicherung von Evolution-Daten verwendete Dateierweiterung.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
de: Sie kann entweder ».gz« oder ».xz« sein und legt fest, welche Erweiterung im Dateiauswahldialog vorgewählt ist.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
de: Präfix der verwendeten Adresse zum Durchsuchen des Internets mit ausgewähltem Text.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
de: Das Präfix der Adresse, die für Internetsuchen verwendet wird. Die tatsächliche Textauswahl wird kopiert und an diese Zeichenkette angehängt. Die Adresse sollte mit »https://« starten.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
de: Die kleinste Schriftgröße für WebKitGTK

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
de: Die kleinste Schriftgröße in Pixeln, mit der WebKitGTK Text darstellt. Diese Einstellung legt die absolut kleinste Größe fest. Werte ungleich Null können möglicherweise das Seiten-Layout ruinieren. Negative Werte werden als Null gezählt.

en: Set of additional illegal characters in the filename
de: Menge der zusätzlichen illegalen Zeichen im Dateinamen

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
de: Wenn Dateinamen automatisch aus benutzerdefinierten Zeichenketten erstellt werden, werden einige nicht darstellbare oder reservierte Zeichen durch einen Unterstrich ersetzt. Im Folgenden wird eine Liste der zusätzlich zu ersetzenden Zeichen angegeben.

en: Override toolbar icon size
de: Symbolgröße der Werkzeugleiste überschreiben

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
de: Steuert die Symbolgröße der Werkzeugleiste. Der »Vorgabe«-Wert lässt das System/das Programm über die beste Symbolgröße für die Werkzeugleiste entscheiden. Das Ändern dieser Option erfordert einen Neustart der Anwendung.

en: Whether to use header bar in the application
de: Legt fest, ob die Kopfleiste in der Anwendung verwendet wird

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
de: Wenn eingeschaltet, werden Knöpfe zur Kopfleiste hinzugefügt. Dies gilt auch für Dialoge. Das Ändern dieser Option erfordert einen Neustart der Anwendung.

en: Whether to use icon-only buttons in the header bar
de: Legt fest, ob die Knöpfe in der Kopfleiste nur Symbole enthalten sollen

en: When enabled, uses icon-only buttons in the header bar. Otherwise some buttons can show also text when there's enough space.
de: Wenn aktiv, enthalten die Knöpfe in der Kopfleiste nur Symbole. Andernfalls können einige Knöpfe zusätzlich Text anzeigen, sofern genug Platz vorhanden ist.

en: Whether the markdown editor show have live preview
de: Legt fest, ob die Markdown-Editor-Ansicht eine aktuelle Vorschau anzeigen soll

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
de: Wenn aktiviert, zeigt der Markdown-Editor eine Vorschau neben dem Bearbeitungstext an und aktualisiert diesen, während der Benutzer tippt.

en: Whether to prefer symbolic icons
de: Stilisierte Symbole bevorzugen

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
de: Legt fest, ob die Anwendung stilisierte Symbole bevorzugen soll. Der Wert »auto« erkennt, ob das Symbolthema stilisierte Symbole verwendet. Beachten Sie, dass stilisierte Symbole nicht verwendet werden können, wenn sie nicht durch das Symbolthema bereitgestellt werden. Ebenso können die Farbsymbole nicht verwendet werden, wenn sie nicht verfügbar sind.

en: Custom command to convert markdown into HTML
de: Benutzerdefinierter Befehl zum Umwandeln von Markdown nach HTML

en: When not empty, can contain a command, which will be used to convert markdown into HTML. It can contain also additional arguments, but not shell variables and the like. It's expected that the command reads the markdown from stdin and writes the HTML data into stdout. The command can be called very often, even as the user types, thus make sure it'll not be slow, because it can block the application.
de: Kann einen Befehl enthalten, der für die Umwandlung von Markdown in HTML verwendet wird. Er kann auch zusätzliche Argumente enthalten, aber keine Shell-Variablen oder Ähnliches. Es wird erwartet, dass der Befehl das Markdown aus der Standardeingabe (stdin) liest und die HTML-Daten in die Standardausgabe (stdout) schreibt. Der Befehl kann sehr oft aufgerufen werden, auch während der Benutzer tippt; achten Sie daher auf eine schnelle Verarbeitung, um die Anwendung nicht zu blockieren.

en: Additional argument to use with markdown-to-html-command when want to get source position in the output HTML
de: Zusätzliches Argument für den Markdown-zu-HTML-Befehl, wenn die ursprüngliche Position in der HTML-Ausgabe ermittelt werden soll

en: The markdown editor can ask to get also source position as additional `data-sourcepos` attributes, then this argument is added to the markdown-to-html-command command line to include them. It can be empty when not supported by that command.
de: Der Markdown-Editor kann auch die ursprüngliche Position als zusätzliche »data-sourcepos«-Attribute abfragen, dann wird dieses Argument der Markdown-zu-HTML-Befehlszeile hinzugefügt, um sie einzuschließen. Es kann leer bleiben, wenn es von diesem Befehl nicht unterstützt wird.

en: Use only local spam tests.
de: Ausschließlich lokale Spam-Tests verwenden.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
de: Ausschließlich lokale Spam-Tests verwenden (kein DNS).

en: Full path command to run spamassassin
de: Befehl mit vollem Pfad zum Ausführen von spamassassin

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
de: Befehl mit vollem Pfad für spamassassin. Falls nicht festgelegt, so wird ein bei Übersetzung festgelegter Pfad verwendet, normalerweise /usr/bin/spamassassin. Der Befehl sollte keine Argumente enthalten.

en: Full path command to run sa-learn
de: Befehl mit vollem Pfad zum Ausführen von sa-learn

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
de: Befehl mit vollem Pfad für sa-learn. Falls nicht festgelegt, so wird ein bei Übersetzung festgelegter Pfad verwendet, normalerweise /usr/bin/sa-learn. Der Befehl sollte keine Argumente enthalten.

en: Whether the text-highlight module is enabled
de: Legt fest, ob das Texthervorhebungsmodul aktiviert werden soll

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
de: Name des zu verwendenden Themas, Voreinstellung ist »bclear«

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
de: Mit »highlight --list-scripts=themes« erhalten Sie eine Liste der installierten Themen und den Wert. Damit die Änderung wirksam wird, muss der Nachrichtenteil neu formatiert werden, wie mit Rechtsklick→Formatieren als→...

en: Manage your email, contacts and schedule
de: Ihre E-Mails, Kontakte und Terminplanung verwalten

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
de: Evolution ist eine Anwendung zur Verwaltung persönlicher Informationen, die ein E-Mail-Programm, einen Kalender und ein Adressbuch enthält.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
de: Evolution unterstützt eine Vielzahl von industriellen Standard-Formaten und Netzwerk-Protokollen zum Informationsaustausch, mit einem Schwerpunkt auf Standard-Konformität und Sicherheit. Evolution arbeitet außerdem problemlos mit Microsoft Exchange mittels der Erweiterung »Exchange Web Services« (EWS) zusammen.

en: Mail – Classic View
de: E-Mail – Klassische Ansicht

en: Mail – Vertical View
de: E-Mail – Vertikale Ansicht

en: Mail Composer
de: Nachrichteneditor

en: Calendar
de: Kalender

en: Contacts
de: Kontakte

en: The Evolution Team
de: Das Evolution-Team

en: Groupware Suite
de: Groupware-Suite

en: Evolution Mail and Calendar
de: Evolution-E-Mail und -Kalender

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
de: Mail;E-Mail;Nachricht;Kalender;Kontakt;Adressbuch;Aufgabe;

en: New Window
de: Neues Fenster

en: Compose a Message
de: Eine Nachricht verfassen

en: Mail
de: E-Mail

en: Memos
de: Notizen

en: Tasks
de: Aufgaben

en: Go to _Previous Message
de: Zur _vorherigen Nachricht gehen

en: Go to _Next Message
de: Zur _nächsten Nachricht gehen

en: _File
de: _Datei

en: _Open…
de: Ö_ffnen …

en: _Print
de: _Drucken

note: == Button box ==
en: _Close
de: S_chließen

en: _Edit
de: _Bearbeiten

en: C_ut
de: _Ausschneiden

note: copy menu item
en: _Copy
de: _Kopieren

note: paste menu item
en: _Paste
de: _Einfügen

en: _Select All
de: Alles au_swählen

en: _Find in Message…
de: In Nachricht _suchen …

en: _View
de: _Ansicht

en: _Load Images
de: _Bilder laden

en: All Message _Headers
de: Alle Nachrichtenk_öpfe

en: Message _Source
de: _Nachrichten-Quelltext

en: _Caret Mode
de: Cursor-_Modus

en: _Zoom
de: Ansicht ver_größern

en: _Zoom In
de: Ansicht ver_größern

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
de: Ansicht ver_kleinern

en: _Normal Size
de: _Normale Größe

en: Ch_aracter Encoding
de: Zeichenko_dierung

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
de: _Vorgabe

en: _Message
de: _Nachricht

en: _Import…
de: Im_portieren …

en: _Edit as New Message
de: Als neue _Nachricht bearbeiten

en: A_dd Sender to Address Book
de: A_bsender zum Adressbuch hinzufügen

en: _Reply to Sender
de: _Antwort an Absender

en: Reply to _List
de: Antwort an Lis_te

en: Reply to _All
de: Antw_ort an alle

en: Al_ternative Reply…
de: Al_ternative Antwort …

en: _Forward
de: _Weiterleiten

en: F_orward As
de: _Weiterleiten als

en: _Attached
de: _Anlage

en: _Inline
de: _Eingebettet

en: _Quoted
de: _Zitiert

en: Re_direct
de: _Umleiten

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
de: Tastaturkürzel

[ctx: shortcut window]
en: General
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
de: E-Mail-Komponente auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
de: Kontakte-Komponente auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
de: Kalender-Komponente auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
de: Aufgaben-Komponente auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
de: Notizen-Komponente auswählen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
de: Einen neuen Eintrag in der aktuellen Komponente anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
de: Zwischen Teilfenstern wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
de: Das Benutzerhandbuch von Evolution öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Focus search bar
de: Suchleiste fokussieren

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
de: Suchfeld leeren

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
de: E-Mails oder Kontakte in einen Ordner verschieben

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
de: E-Mails oder Kontakte in einen Ordner kopieren

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
de: Einstellungen

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
de: Neues Fenster öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Close window
de: Fenster schließen

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
de: Evolution beenden

[ctx: shortcut window]
en: Mail
de: E-Mail

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
de: Eine neue Nachricht verfassen

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
de: Nachrichten senden und abrufen

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
de: Filter auf die Auswahl anwenden

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
de: Auswahl in einem neuen Fenster öffnen

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
de: In Ordner wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
de: Zur nächsten ungelesenen Nachricht wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
de: Zur vorhergehenden ungelesenen Nachricht wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
de: Hochrollen

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
de: Runterrollen

[ctx: shortcut window]
en: Mail Message
de: E-Mail-Nachricht

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected messages to folder
de: Die gewählten Nachrichten in den Ordner kopieren

[ctx: shortcut window]
en: Move selected messages to folder
de: Die gewählten Nachrichten in den Ordner verschieben

[ctx: shortcut window]
en: Archive selected messages
de: Ausgewählte Nachrichten archivieren

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
de: Ausgewählte Nachrichten als gelesen markieren

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
de: Ausgewählte Nachrichten als ungelesen markieren

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as junk
de: Die gewählten Nachrichten als unerwünscht markieren

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as not junk
de: Die gewählten Nachrichten als erwünscht markieren

[ctx: shortcut window]
en: Flag selected messages for follow-up
de: Die gewählten Nachrichten zur Nachverfolgung markieren

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
de: Ausgewählte Nachrichten weiterleiten

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
de: Antwort an Absender

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
de: Antwort an Liste

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
de: Antwort an alle Empfänger

[ctx: shortcut window]
en: Alternative reply
de: Alternative Antwort

[ctx: shortcut window]
en: Delete mail
de: E-Mail löschen

[ctx: shortcut window]
en: Undelete mail
de: E-Mail wiederherstellen

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
de: Kalender

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
de: Einen neuen Termin anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
de: Eine neue Besprechung anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
de: Eine neue Aufgabe anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
de: Eine neue Notiz anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
de: Zu heutigem Tag wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
de: Zu Datum wechseln

[ctx: shortcut window]
en: Day View
de: Tagesansicht

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
de: Arbeitswochenansicht

[ctx: shortcut window]
en: Week View
de: Wochenansicht

[ctx: shortcut window]
en: Month View
de: Monatsansicht

[ctx: shortcut window]
en: List View
de: Listenansicht

[ctx: shortcut window]
en: Delete event
de: Termin löschen

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
de: Kontakte

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
de: Einen neuen Kontakt anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
de: Eine neue Kontaktliste anlegen

[ctx: shortcut window]
en: Delete contact
de: Kontakt löschen

en: _Address Cards
de: _Adresskarten

en: _List View
de: _Listenansicht

en: By _Company
de: Nach _Firma

en: _Day View
de: _Tagesansicht

en: _Work Week View
de: _Arbeitswochenansicht

en: W_eek View
de: W_ochenansicht

en: _Month View
de: _Monatsansicht

en: _Year View
de: _Jahresansicht

en: _Messages
de: _Nachrichten

en: As _Sent Folder
de: Als _Verschickt-Ordner

en: By Su_bject
de: Nach _Betreff

en: By Se_nder
de: Nach _Absender

en: By S_tatus
de: Nach _Status

en: By _Follow Up Flag
de: Nach _Folgenachricht-Markierung

en: For _Wide View
de: Für _breite Ansicht

en: As Sent Folder for Wi_de View
de: Als Verschickt-Ordner für _breite Ansicht

en: _Memos
de: _Notizen

en: _Tasks
de: _Aufgaben

en: With _Due Date
de: Mit _Fälligkeitsdatum

en: With _Status
de: Mit _Status

en: This address book could not be opened.
de: Dieses Adressbuch konnte nicht geöffnet werden.

en: Failed to communicate with LDAP server.
de: Kommunikation mit dem LDAP-Server ist gescheitert.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
de: Dieser Adressbuch-Server verfügt über keine der unterstützten Suchbasen.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
de: Dieser Server unterstützt keine LDAPv3-Schemainformationen.

en: Could not get schema information for LDAP server.
de: Schemainformationen für LDAP-Server konnten nicht abgerufen werden.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
de: Server antwortete nicht mit gültigen Schemainformationen.

en: Could not remove address book.
de: Adressbuch konnte nicht entfernt werden.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das Adressbuch »{0}« löschen wollen?

en: This address book will be removed permanently.
de: Dieses Adressbuch wird unwiderruflich gelöscht.

en: Do _Not Delete
de: _Nicht löschen

en: Delete remote address book “{0}”?
de: Entferntes Adressbuch »{0}« löschen?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
de: Dies wird das entfernte Adressbuch »{0}« dauerhaft vom Server entfernen. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: _Delete From Server
de: Vom Server _löschen

en: Category editor not available.
de: Der Kategorieeditor ist nicht verfügbar.

en: Unable to open address book “{0}”
de: Adressbuch »{0}« kann nicht geöffnet werden

en: Unable to perform search.
de: Suche konnte nicht durchgeführt werden.

en: Failed to refresh address book “{0}”
de: Adressbuch »{0}« kann nicht aktualisiert werden

en: Would you like to save your changes?
de: Wollen Sie die vorgenommenen Änderungen speichern?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
de: Sie haben Änderungen an diesem Kontakt vorgenommen. Wollen Sie diese speichern?

en: _Discard
de: _Verwerfen

en: Cannot move contact.
de: Kontakt konnte nicht verschoben werden.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
de: Beim Versuch, einen Kontakt zwischen Adressbüchern zu verschieben, konnte dieser nicht aus dem Quelladressbuch entfernt werden. Wollen Sie stattdessen eine Kopie speichern?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
de: Das ausgewählte Bild ist groß. Möchten Sie die Größe des Bildes ändern und es speichern?

en: An expected image size is up to 1024 x 1024 pixels.
de: Eine erwartete Bildgröße liegt bei bis zu 1024x1024 Pixel.

en: _Resize
de: _Größe verändern

en: _Use as it is
de: _Wie es ist benutzen

en: _Do not save
de: _Nicht speichern

en: Unable to save {0}.
de: {0} kann nicht gespeichert werden.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
de: Fehler beim Speichern von {0} in {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
de: Adresse »{0}« existiert bereits.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
de: Ein Kontakt mit dieser Adresse existiert bereits. Soll trotzdem eine neue Karte mit der gleichen Adresse hinzugefügt werden?

en: _Add
de: _Hinzufügen

en: Some addresses already exist in this contact list.
de: Einige Adressen existieren bereits in dieser Kontaktliste.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
de: Sie versuchen Adressen hinzuzufügen, die bereits in dieser Liste enthalten sind. Sollen sie dennoch hinzugefügt werden?

en: Skip duplicates
de: Duplikate überspringen

en: Add with duplicates
de: Mit Duplikaten hinzufügen

en: List “{0}” is already in this contact list.
de: Liste »{0}« existiert bereits in dieser Kontaktliste.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
de: Eine Kontaktliste namens »{0}« existiert bereits in diesem Ordner. Soll sie dennoch hinzugefügt werden?

en: Failed to delete contact
de: Kontakt konnte nicht gelöscht werden

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
de: Sie haben keine ausreichenden Rechte um Kontakte in diesem Adressbuch zu löschen.

en: Cannot add new contact
de: Neuer Kontakt kann nicht hinzugefügt werden

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
de: »{0}« ist ein schreibgeschütztes Adressbuch. Wechseln Sie zur Kontakte-Ansicht und wählen Sie ein anderes Adressbuch aus.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
de: Kontakt kann nicht gespeichert werden. Das Adressbuch wird noch immer geöffnet

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
de: Der Kontakt kann nicht im Adressbuch »{0}« gespeichert werden. Das Adressbuch wird noch immer geöffnet. Warten Sie, bis es entweder geöffnet ist, oder wählen Sie ein anderes Adressbuch.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
de: Bei der Anzeige des Kontakts ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige des Kontakts abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einem anderen Kontakt und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME Gitlab.

en: Failed to refresh list of account address books
de: Liste der Adressbücher des Kontos konnte nicht aktualisiert werden

en: Do you want to unset contact image?
de: Möchten Sie das Kontaktbild zurücksetzen?

en: Do _Not Unset
de: _Nicht zurücksetzen

en: _Unset
de: _Zurücksetzen

en: Contact already exists in the address book.
de: Der Kontakt befindet sich bereits im Adressbuch.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
de: Der Kontakt »{0}« befindet sich bereits im Adressbuch »{1}«. Wollen Sie stattdessen eine Kopie hinzufügen?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
de: A_bbrechen

en: _Add Copy
de: Kopie _hinzufügen

en: Show Telephone
de: Telefon anzeigen

en: Show SIP Address
de: SIP-Adresse anzeigen

en: Show Instant Messaging
de: Sofortnachrichten anzeigen

en: Show Web Addresses
de: Internetadressen anzeigen

en: Show Job section
de: Arbeitsbereich anzeigen

en: Show Miscellaneous
de: Sonstige Informationen anzeigen

en: Show Home Mailing Address
de: Private Postadresse anzeigen

en: Show Work Mailing Address
de: Geschäftliche Postadresse anzeigen

en: Show Other Mailing Address
de: Andere Postadresse anzeigen

en: Show Notes
de: Notizen anzeigen

en: Show Certificates
de: Zertifikate zeigen

en: Options
de: Optionen

en: _Save
de: _Speichern

en: Image
de: Grafik

en: Nic_kname:
de: _Spitzname:

en: _File under:
de: _Einsortieren als:

en: _Where:
de: _In:

en: Ca_tegories...
de: Ka_tegorien …

en: Full _Name...
de: _Voller Name …

en: Email
de: E-Mail

en: _Wants to receive HTML mail
de: Wünscht _HTML-E-Mails

en: Telephone
de: Telefon

en: SIP Address
de: SIP-Adresse

en: Instant Messaging
de: Sofortnachrichten

en: Contact
de: Kontakt

en: _Home Page:
de: _Homepage:

en: _Calendar:
de: _Kalender:

en: _Free/Busy:
de: _Verfügbarkeit:

en: _Video Chat:
de: _Video-Chat:

en: Home Page:
de: Homepage:

en: Calendar:
de: Kalender:

en: Free/Busy:
de: Verfügbarkeit:

en: Video Chat:
de: Video-Chat:

note: tab title
en: Web Addresses
de: Internetadressen

en: _Profession:
de: Ber_uf:

[ctx: Job]
en: _Title:
de: _Titel:

en: _Company:
de: _Firma:

en: _Department:
de: A_bteilung:

en: _Office:
de: Bü_ro:

en: _Manager:
de: V_orgesetzter:

en: _Assistant:
de: _Assistent:

en: Job
de: Beruf

en: _Spouse:
de: E_hepartner:

en: _Birthday:
de: _Geburtstag:

en: _Anniversary:
de: _Hochzeitstag:

en: Anniversary
de: Hochzeitstag

en: Birthday
de: Geburtstag

note: Other options
en: Miscellaneous
de: Sonstige Informationen

en: Personal Information
de: Persönliche Informationen

en: _City:
de: S_tadt:

en: _Zip/Postal Code:
de: Postleit_zahl:

en: _State/Province:
de: _Bundesstaat/Provinz:

en: _Country:
de: _Land:

en: _PO Box:
de: _Postfach:

en: _Address:
de: _Adresse:

note: tab title
en: Home
de: Privat

en: Work
de: Geschäftlich

en: Other
de: Weitere

en: Mailing Address
de: Postadresse

en: Notes
de: Notizen

en: Add _PGP
de: _PGP hinzufügen

en: Add _X.509
de: _X.509 hinzufügen

en: _Remove
de: _Entfernen

en: Load P_GP
de: P_GP laden

en: _Load X.509
de: X.509 _laden

en: Certificates
de: Zertifikate

en: _Undo
de: _Rückgängig

en: Undo
de: Rückgängig

en: _Redo
de: _Wiederholen

en: Redo
de: Wiederherstellen

en: Error adding contact
de: Fehler beim Hinzufügen eines Kontakts

en: Error modifying contact
de: Fehler beim Ändern eines Kontakts

en: Error removing contact
de: Fehler beim Entfernen eines Kontakts

en: Contact Editor
de: Kontakteditor

en: Contact Editor — %s
de: Kontakteditor — %s

en: X.509 certificates
de: X.509-Zertifikate

en: PGP keys
de: PGP-Schlüssel

en: All files
de: Alle Dateien

en: Open PGP key
de: OpenPGP-Schlüssel

en: Open X.509 certificate
de: X.509-Zertifikat öffnen

en: _Open
de: Ö_ffnen

en: Chosen file is not a local file.
de: Gewählte Datei ist keine lokale Datei.

en: Failed to load certificate: %s
de: Laden des Zertifikats schlug fehl: %s

en: Save PGP key
de: PGP-Schlüssel speichern

en: Save X.509 certificate
de: X.509-Zertifikat speichern

en: Failed to save certificate: %s
de: Speichern des Zertifikats schlug fehl: %s

en: Please select an image for this contact
de: Bitte wählen Sie ein Bild für diesen Kontakt

en: _No image
de: _Kein Bild

en: The contact data is invalid:
de: Die Kontaktdaten sind ungültig:

en: “%s” has an invalid format
de: »%s« hat ein ungültiges Format

en: “%s” cannot be a future date
de: »%s« darf kein zukünftiges Datum sein

en: %s“%s” has an invalid format
de: %s»%s« hat ein ungültiges Format

en: %s“%s” is empty
de: %s»%s« ist leer

en: Invalid contact.
de: Kontakt ungültig.

en: _Help
de: _Hilfe

en: Failed to find contact
de: Kontakt konnte nicht gefunden werden

en: Contact Quick-Add
de: Kontakt schnell hinzufügen

en: _Edit Full
de: Voll _bearbeiten

en: _Full name
de: _Voller Name

en: E_mail
de: E-_Mail

en: _Select Address Book
de: Adressbuch aus_wählen

en: Failed to parse vCard data
de: vCard-Daten konnten nicht verarbeitet werden

en: Mr.
de: Herr

en: Mrs.
de: Fr.

en: Ms.
de: Frl.

en: Miss
de: Frau

en: Full Name
de: Voller Name

en: _First:
de: _Vorname:

[ctx: FullName]
en: _Title:
de: _Titel:

en: _Middle:
de: _Zwischenname:

en: _Last:
de: _Nachname:

en: Contact List Editor
de: Kontaktlisteneditor

en: _List name:
de: _Listenname:

en: Members
de: Mitglieder

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
de: _Geben Sie eine E-Mail-Adresse ein oder ziehen Sie einen Kontakt auf die unten stehende Liste:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
de: Adressen _verbergen, wenn E-Mails an diese Liste verschickt werden

en: Add an email to the List
de: Eine E-Mail zur Liste hinzufügen

en: Remove an email address from the List
de: Eine E-Mail von der Liste entfernen

en: _Select...
de: A_uswählen …

en: Insert email addresses from Address Book
de: Eine E-Mail-Adresse aus dem Adressbuch einfügen

en: _Top
de: _Oben

en: _Up
de: _Hoch

en: _Down
de: _Runter

en: _Bottom
de: _Unten

en: Contact List Members
de: Kontaktlistenmitglieder

en: _Members
de: _Mitglieder

en: Error adding list
de: Fehler beim Hinzufügen einer Liste

en: Error modifying list
de: Fehler beim Ändern einer Liste

en: Error removing list
de: Fehler beim Entfernen einer Liste

en: contains
de: enthält

en: does not contain
de: enthält nicht

en: is
de: ist

en: is not
de: ist nicht

en: starts with
de: beginnt mit

en: ends with
de: endet auf

en: Phone
de: Telefon

en: Category
de: Kategorie

en: Expression
de: Ausdruck

en: Name contains
de: Name enthält

en: Email begins with
de: E-Mail beginnt mit

en: Email contains
de: E-Mail enthält

en: Phone contains
de: Telefon enthält

en: Any field contains
de: Ein beliebiges Feld enthält

en: evolution address book
de: Evolution-Adressbuch

en: Copy _Email Address
de: _E-Mail-Adresse kopieren

en: Copy the email address to the clipboard
de: E-Mail-Adresse in die Zwischenablage kopieren

en: _Send New Message To…
de: Neue Nachricht _schicken an …

en: Send a mail message to this address
de: Eine Nachricht an diese Adresse senden

en: Click to mail %s
de: Klicken Sie hier, um eine E-Mail an %s zu verfassen

en: Click to open map for %s
de: Klicken Sie hier, um die Karte für %s zu öffnen

en: Open map
de: Karte öffnen

en: List Members:
de: Listenmitglieder:

en: Nickname
de: Spitzname

en: Categories
de: Kategorien

en: Company
de: Firma

en: Department
de: Abteilung

en: Office
de: Büro

en: Profession
de: Beruf

en: Manager
de: Vorgesetzter

en: Assistant
de: Assistent

en: Video Chat
de: Video-Chat

en: Free/Busy
de: Verfügbarkeit

en: Address
de: Adresse

en: Home Page
de: Homepage

en: Web Log
de: Weblog

en: Spouse
de: Ehepartner

en: Personal
de: Persönlich

en: Note
de: Notiz

en: List Members
de: Listenmitglieder

en: Job Title
de: Tätigkeit

en: Home page
de: Homepage

en: Unnamed
de: Namenlose

en: Cancelled
de: Abgebrochen

en: Merge Contact
de: Kontakte zusammenführen

en: _Merge
de: _Zusammenführen

en: Duplicate Contact Detected
de: Mehrfach existierender Kontakt entdeckt

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
de: Der Name oder die E-Mail-Adresse dieses Kontakts existiert bereits in diesem Ordner. Wollen Sie die Änderungen dennoch speichern?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
de: Der Namen oder die E-Mail-Adresse dieses Kontakts existiert
    bereits in diesem Ordner. Soll er dennoch hinzugefügt werden?

en: Changed Contact:
de: Geänderter Kontakt:

en: New Contact:
de: Neuer Kontakt:

en: Conflicting Contact:
de: Kontakt in Konflikt:

en: Old Contact:
de: Alter Kontakt:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
de: Dieses Adressbuch konnte nicht geöffnet werden. Dies bedeutet entweder, dass dieses Adressbuch nicht für die Offline-Benutzung markiert wurde oder bis jetzt noch nicht für die Offline-Benutzung heruntergeladen wurde. Bitte laden Sie das Adressbuch einmal im Online-Modus, um dessen Inhalte herunterzuladen.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
de: Dieses Adressbuch konnte nicht geöffnet werden. Bitte überprüfen Sie, ob der Pfad %s existiert und Sie darauf zugreifen dürfen.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
de: In diese Evolution-Version wurde keine LDAP-Unterstützung einkompiliert. Falls Sie LDAP in Evolution verwenden wollen, müssen Sie eine LDAP-mächtige Evolution-Version installieren.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
de: Dieses Adressbuch konnte nicht geöffnet werden. Dies bedeutet entweder, dass Sie eine falsche Adresse eingegeben haben, oder dass der Server nicht erreichbar ist.

en: Detailed error message:
de: Ausführliche Fehlernachricht:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
de: Ihre Abfrage führte zu mehr Treffern als dieser Server übertragen
    oder Evolution anzeigen soll. Bitte präzisieren Sie Ihre Suche
    oder erhöhen Sie das Zeitlimit in den Einstellungen des
    Verzeichnis-Servers für dieses Adressbuch.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
de: Die für das Ausführen der Abfrage erforderliche Zeit hat das Zeitlimit des
    Servers oder das von Ihnen für dieses Adressbuch festgelegte überschritten.
    Bitte präzisieren Sie Ihre Suche oder erhöhen Sie das Zeitlimit in den
    Einstellungen des Verzeichnis-Servers für dieses Adressbuch.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
de: Die Hintergrundkomponente für dieses Adressbuch konnte die Syntax dieser Abfrage nicht analysieren. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
de: Die Hintergrundkomponente für dieses Adressbuch konnte diese Abfrage nicht ausführen. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
de: Diese Abfrage konnte nicht erfolgreich ausgeführt werden. %s

en: Select Address Book
de: Adressbuch auswählen

en: list
de: Liste

en: Move contact to
de: Kontakt verschieben nach

en: Copy contact to
de: Kontakt kopieren nach

en: Move contacts to
de: Kontakt verschieben nach

en: Copy contacts to
de: Kontakte kopieren nach

en: Error getting book view
de: Fehler beim Abrufen der Buchansicht

en: Search Interrupted
de: Suche wurde unterbrochen

en: Error modifying card
de: Fehler beim Ändern einer Karte

en: No contacts
de: Keine Kontakte

en: %u contact | %u contacts
de[0]: %u Kontakte
de[1]: %u Kontakte

en: Cut selected contacts to the clipboard
de: Ausgewählte Kontakte in die Zwischenablage ausschneiden

en: Copy selected contacts to the clipboard
de: Ausgewählte Kontakte in die Zwischenablage kopieren

en: Paste contacts from the clipboard
de: Kontakte aus der Zwischenablage einfügen

en: Delete selected contacts
de: Die gewählten Kontakte löschen

en: Select all visible contacts
de: Alle sichtbaren Kontakte auswählen

en: Searching for the Contacts…
de: Suchen nach Kontakten …

en: Failed to get contacts with unknown error
de: Erhalten der Kontakte ist mit unbekanntem Fehler gescheitert

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Kontaktlisten löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Kontaktliste löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Kontaktliste löschen wollen (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Kontakte löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this contact?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Kontakt löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Kontakt löschen wollen (%s)?

en: _Delete
de: _Löschen

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
de[0]: Das Öffnen von %d Kontakten würde dazu führen, dass %d zusätzliche Fenster geöffnet werden.
    Wollen Sie wirklich alle Kontakte anzeigen?
de[1]: Das Öffnen von %d Kontakten würde dazu führen, dass %d zusätzliche Fenster geöffnet werden.
    Wollen Sie wirklich alle Kontakte anzeigen?

en: _Don’t Display
de: _Nicht anzeigen

en: Display _All Contacts
de: _Alle Kontakte anzeigen

en: File As
de: Einsortieren unter

en: Given Name
de: Vorname

en: Family Name
de: Familienname

en: Email 2
de: E-Mail 2

en: Email 3
de: E-Mail 3

en: Assistant Phone
de: Telefon des Assistenten

en: Business Phone
de: Telefon, geschäftlich

en: Business Phone 2
de: Telefon 2, geschäftlich

en: Business Fax
de: Fax, geschäftlich

en: Callback Phone
de: Rückruf-Telefon

en: Car Phone
de: Autotelefon

en: Company Phone
de: Firmentelefon

en: Home Phone
de: Telefon, privat

en: Home Phone 2
de: Telefon 2, privat

en: Home Fax
de: Fax, privat

en: ISDN Phone
de: ISDN-Telefon

en: Mobile Phone
de: Mobiltelefon

en: Other Phone
de: Weiteres Telefon

en: Other Fax
de: Weiteres Fax

en: Primary Phone
de: Telefon, primär

en: Radio
de: Funk

en: Unit
de: Einheit

en: Title
de: Anrede

en: Role
de: Position

en: Web Site
de: Internet-Seite

en: Home Address Street
de: Privatadresse Straße

en: Home Address Extended
de: Privatadresse erweitert

en: Home Address PO Box
de: Privatadresse Postfach

en: Home Address City
de: Privatadresse Stadt

en: Home Address Zip/Postal code
de: Privatadresse Postleitzahl

en: Home Address State/Province
de: Privatadresse Bundesstaat/Provinz

en: Home Address Country
de: Privatadresse Land

en: Work Address Street
de: Geschäftsadresse Straße

en: Work Address Extended
de: Geschäftsadresse erweitert

en: Work Address PO Box
de: Geschäftsadresse Postfach

en: Work Address City
de: Geschäftsadresse Stadt

en: Work Address Zip/Postal code
de: Geschäftsadresse Postleitzahl

en: Work Address State/Province
de: Geschäftsadresse Bundesstaat/Provinz

en: Work Address Country
de: Geschäftsadresse Land

en: Other Address Street
de: Weitere Adresse Straße

en: Other Address Extended
de: Weitere Adresse erweitert

en: Other Address PO Box
de: Weitere Adresse Postfach

en: Other Address City
de: Weitere Adresse Stadt

en: Other Address Zip/Postal code
de: Weitere Adresse Postleitzahl

en: Other Address State/Province
de: Weitere Adresse Bundesstaat/Provinz

en: Other Address Country
de: Weitere Adresse Land

en: Saving changes, please wait…
de: Änderungen werden gespeichert. Bitte warten …

en: Failed to save changes
de: Speichern der Änderungen fehlgeschlagen

en: Co_untry:
de: La_nd:

en: Modify a contact | Modify %u contacts
de[0]: Einen Kontakt bearbeiten
de[1]: %u Kontakte bearbeiten

en: Select values to be modified.
de: Wählen Sie die Eigenschaften zum Ändern aus.

en: _Title:
de: _Titel:

en: Compa_ny:
de: _Firma:

en: M_odify
de: _Bearbeiten

en: Ca_ncel
de: _Abbrechen

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
de: Nach dem Kontakt suchen
    
    oder klicken Sie hier zweimal, um einen neuen Kontakt anzulegen.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
de: In dieser Ansicht existieren keine anzuzeigenden Einträge.
    
    Klicken Sie hier zweimal, um einen neuen Kontakt anzulegen.

en: Search for the Contact.
de: Nach dem Kontakt suchen.

en: There are no items to show in this view.
de: In dieser Ansicht existieren keine anzuzeigenden Einträge.

en: Contacts Map
de: Kontaktkarte

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
de: Ver_größern

note: Search button
en: _Find
de: _Suchen

en: Importing…
de: Importieren …

en: Can’t open .csv file
de: csv-Datei kann nicht geöffnet werden

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
de: Outlook-Kontakte CSV oder Tab (.csv, .tab):

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
de: Outlook-Kontakte CSV- und Tab-Importeur

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
de: Mozilla-Kontakte CSV oder Tab (.csv, .tab):

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
de: Mozilla-Kontakte CSV- und Tab-Importeur

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
de: Evolution-Kontakte CSV oder Tab (.csv, .tab):

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
de: Evolution-Kontakte CSV- und Tab-Importeur

en: Can’t open .ldif file
de: ldif-Datei kann nicht geöffnet werden

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
de: LDAP-Datenaustauschformat (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
de: Evolution-LDIF-Importeur

en: vCard (.vcf, .gcrd)
de: VCard (.vcf, .gcrd)

en: Evolution vCard Importer
de: Evolution-VCard-Importeur

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
de: Seite %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
de: E-Mail (geschäftlich)

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
de: E-Mail, privat

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
de: Weitere E-Mail-Adresse

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
de: SIP-Telefon (geschäftlich)

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
de: SIP-Telefon (privat)

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
de: Weiteres SIP-Telefon

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
de: E-Mail

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an IM address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels. * IM=Instant Messaging
en: IM
de: Sofortnachricht

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
de: Telefon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
de: Wollen Sie allen Teilnehmern eine Absagebenachrichtigung schicken?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
de: Falls Sie keine Absagebenachrichtigung verschicken, wissen die anderen Teilnehmer möglicherweise nicht, dass die Besprechung abgesagt wurde.

en: Do _not Send
de: _Nicht benachrichtigen

en: _Send Notice
de: _Benachrichtigen

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
de: Wollen Sie dem Organisator eine Löschbenachrichtigung schicken?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
de: Falls Sie keine Löschbenachrichtigung verschicken, weiß der Organisator möglicherweise nicht, dass die Besprechung gelöscht wurde.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Besprechung löschen wollen?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Besprechung werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Besprechung werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden. Falls Sie keine Absagebenachrichtigung verschicken, wissen die anderen Teilnehmer möglicherweise nicht, dass die Besprechung abgesagt wurde.

en: _Delete and Send Notice
de: _Löschen und benachrichtigen

en: Delete _without Notice
de: _Ohne Benachrichtigung löschen

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Besprechung werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden. Falls Sie keine Löschbenachrichtigung verschicken, weiß der Organisator möglicherweise nicht, dass die Besprechung gelöscht wurde.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Besprechung »{0}« löschen wollen?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
de: Falls Sie keine Absagebenachrichtigung verschicken, wissen die anderen Teilnehmer möglicherweise nicht, dass die Aufgabe gelöscht wurde.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
de: Falls Sie keine Löschbenachrichtigung verschicken, weiß der Organisator möglicherweise nicht, dass die Aufgabe gelöscht wurde.

en: Are you sure you want to delete this task?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Aufgabe löschen wollen?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Aufgabe werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
de: Wollen Sie eine Absagebenachrichtigung für diese Notiz verschicken?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
de: Falls Sie keine Absagebenachrichtigung verschicken, wissen die anderen Teilnehmer möglicherweise nicht, dass die Notiz gelöscht wurde.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
de: Wollen Sie dem Organisator eine Löschbenachrichtigung für diese Notiz schicken?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
de: Falls Sie keine Löschbenachrichtigung verschicken, weiß der Organisator möglicherweise nicht, dass die Notiz gelöscht wurde.

en: Are you sure you want to delete this memo?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese Notiz löschen wollen?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Notiz werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Termin »{0}« löschen wollen?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu diesem Termin werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Termin löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Aufgabe »{0}« löschen wollen?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Notiz »{0}« löschen wollen?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu dieser Notiz werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese {0} Termine löschen wollen?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu diesen Terminen werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese {0} Aufgaben löschen wollen?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu diesen Aufgaben werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diese {0} Notizen löschen wollen?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
de: Die gesamten Informationen zu diesen Notizen werden gelöscht und können nicht wiederhergestellt werden.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
de: Wollen Sie die an dieser Besprechung vorgenommenen Änderungen speichern?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
de: Sie haben Änderungen an dieser Besprechung vorgenommen, diese jedoch noch nicht gespeichert.

en: _Save Changes
de: Änderungen _speichern

en: _Discard Changes
de: Änderungen _verwerfen

en: Would you like to save your changes to this appointment?
de: Wollen Sie die an diesem Termin vorgenommenen Änderungen speichern?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
de: Sie haben Änderungen an diesem Termin vorgenommen, diese jedoch noch nicht gespeichert.

en: Would you like to save your changes to this task?
de: Wollen Sie die an dieser Aufgabe vorgenommenen Änderungen speichern?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
de: Sie haben Änderungen an dieser Aufgabe vorgenommen, diese jedoch noch nicht gespeichert.

en: Would you like to save your changes to this memo?
de: Wollen Sie die an dieser Notiz vorgenommenen Änderungen speichern?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
de: Sie haben Änderungen an dieser Notiz vorgenommen, diese jedoch noch nicht gespeichert.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
de: Wollen Sie Einladungen zur Besprechung an die Teilnehmer verschicken?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
de: Es werden E-Mail-Einladungen an alle Teilnehmer verschickt, damit diese die Einladungen akzeptieren können.

en: _Send
de: Ab_schicken

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
de: Wollen Sie aktuelle Besprechungsinformationen an die Teilnehmer verschicken?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
de: Es werden aktualisierte Informationen an andere Teilnehmer verschickt, um ihnen so zu ermöglichen, ihre Kalender auf dem neuesten Stand zu halten.

en: Would you like to send this task to participants?
de: Wollen Sie diese Aufgabe an die Teilnehmer verschicken?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
de: Es werden E-Mail-Einladungen an alle Teilnehmer verschickt, damit diese die Aufgabe übernehmen können.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
de: Das Herunterladen ist noch nicht beendet. Möchten Sie die Aufgabe speichern?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
de: Einige Anlagen werden zurzeit noch heruntergeladen. Das Speichern dieser Aufgabe würde den Verlust dieser Anlagen zur Folge haben.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
de: Das Herunterladen ist noch nicht beendet. Möchten Sie den Termin speichern?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
de: Einige Anlagen werden zurzeit noch heruntergeladen. Das Speichern dieses Termins würde den Verlust dieser Anlagen zur Folge haben.

en: Would you like to send updated task information to participants?
de: Wollen Sie aktuelle Aufgabeninformationen an die Teilnehmer verschicken?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
de: Es werden aktualisierte Informationen an andere Teilnehmer verschickt, um ihnen so zu ermöglichen, ihre Aufgabenlisten auf dem neuesten Stand zu halten.

en: Would you like to send this memo to participants?
de: Wollen Sie diese Notiz an die Teilnehmer verschicken?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
de: Es werden E-Mail-Einladungen an alle Teilnehmer verschickt, damit diese die Notiz übernehmen können.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
de: Wollen Sie aktualisierte Notizinformationen an die Teilnehmer verschicken?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
de: Es werden aktualisierte Informationen an andere Teilnehmer verschickt, um ihnen so zu ermöglichen, ihre Notizlisten auf dem neuesten Stand zu halten.

en: Editor could not be loaded.
de: Editor konnte nicht geladen werden.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Kalender »{0}« löschen wollen?

en: This calendar will be removed permanently.
de: Dieser Kalender wird unwiderruflich gelöscht.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Aufgabenliste »{0}« löschen wollen?

en: This task list will be removed permanently.
de: Diese Aufgabenliste wird unwiderruflich gelöscht.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Notizliste »{0}« löschen wollen?

en: This memo list will be removed permanently.
de: Diese Notizliste wird unwiderruflich gelöscht.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den entfernten Kalender »{0}« löschen wollen?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
de: Dies wird den entfernten Kalender »{0}« dauerhaft vom Server entfernen. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die entfernte Aufgabenliste »{0}« löschen wollen?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
de: Dies wird die entfernte Aufgabenliste »{0}« dauerhaft vom Server entfernen. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die entfernte Notizliste »{0}« löschen wollen?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
de: Dies wird die entfernte Notizliste »{0}« dauerhaft vom Server entfernen. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Termin ohne eine Zusammenfassung speichern wollen?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
de: Das Hinzufügen einer aussagekräftigen Zusammenfassung zu Ihrem Termin verschafft Ihnen eine Vorstellung, worum es bei diesem Termin geht.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Aufgabe ohne eine Zusammenfassung speichern wollen?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
de: Das Hinzufügen einer aussagekräftigen Zusammenfassung zu Ihrer Aufgabe verschafft Ihnen eine Vorstellung, worum es sich bei dieser Aufgabe handelt.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Notiz ohne eine Zusammenfassung speichern wollen?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
de: Fehler beim Laden des Kalenders »{0}«

en: The calendar is not marked for offline usage.
de: Der Kalender ist nicht für eine Offline-Benutzung markiert.

en: Cannot save event
de: Termin kann nicht gespeichert werden

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
de: »{0}« ist ein schreibgeschützter Kalender. Wechseln Sie zur Kalenderansicht und wählen Sie einen Kalender aus, der Termine akzeptieren kann.

en: Cannot save task
de: Aufgabe kann nicht gespeichert werden

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
de: »{0}« unterstützt keine zugewiesenen Aufgaben, bitte wählen Sie eine andere Aufgabenliste.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
de: Fehler beim Laden der Aufgabenliste »{0}«

en: The task list is not marked for offline usage.
de: Die Aufgabenliste ist nicht für eine Offline-Benutzung markiert.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
de: Fehler beim Laden der Notizliste »{0}«

en: The memo list is not marked for offline usage.
de: Die Notizliste ist nicht für eine Offline-Benutzung markiert.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
de: Hinzufügen der Zeitzone zu »{0}« fehlgeschlagen

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
de: Speichern der Anlagen fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
de: Der Kalender »{0}« konnte nicht geöffnet werden

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
de: Notizliste »{0}« konnte nicht geöffnet werden

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
de: Aufgabenliste »{0}« konnte nicht geöffnet werden

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
de: Erstellen eines Termins im Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
de: Anlegen einer Notiz in der Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
de: Anlegen einer Aufgabe in der Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
de: Bearbeiten eines Termins im Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
de: Verändern einer Notiz in der Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
de: Verändern einer Aufgabe in der Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
de: Löschen eines Termins im Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
de: Löschen einer Notiz in der Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
de: Löschen einer Aufgabe in der Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
de: Aktualisieren eines Termins im Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
de: Aktualisieren einer Notiz in der Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
de: Aktualisieren einer Aufgabe in der Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
de: Senden eines Termins an den Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
de: Senden einer Notiz an die Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
de: Senden einer Aufgabe an die Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
de: Fehler beim Erstellen einer Ansicht für Kalender »{0}«

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
de: Fehler beim Erstellen einer Ansicht für die Aufgabenliste »{0}«

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
de: Fehler beim Erstellen einer Ansicht für die Notizliste »{0}«

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
de: Kopieren eines Termins in den Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
de: Kopieren einer Aufgabe in die Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
de: Kopieren einer Notiz in die Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
de: Verschieben eines Termins in den Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
de: Verschieben einer Aufgabe in die Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
de: Verschieben einer Notiz in die Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
de: Holen eines Termins aus dem Kalender »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
de: Holen einer Aufgabe aus der Aufgabenliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
de: Holen einer Notiz aus der Notizliste »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
de: Ein Termin wird in den Kalender »{0}« kopiert

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
de: Eine Aufgabe wird in die Aufgabenliste »{0}« kopiert

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
de: Eine Notiz wird in die Notizliste »{0}« kopiert

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
de: Ein Termin wird in den Kalender »{0}« verschoben

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
de: Eine Aufgabe wird in die Aufgabenliste »{0}« verschoben

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
de: Eine Notiz wird in die Notizliste »{0}« verschoben

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
de: Der Kalender »{0}« konnte nicht neu geladen werden

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
de: Aufgabenliste »{0}« konnte nicht neu geladen werden

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
de: Notizliste »{0}« konnte nicht neu geladen werden

en: Failed to make an occurrence movable
de: Wiederholung verschiebbar machen ist fehlgeschlagen

en: Something has gone wrong when displaying the event
de: Bei der Anzeige des Termins ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige des Termins abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einem anderen Termin und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME Gitlab.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
de: Bei der Anzeige der Notiz ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige der Notiz abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einer anderen Notiz und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME Gitlab.

en: Something has gone wrong when displaying the task
de: Bei der Anzeige der Aufgabe ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige der Aufgabe abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einer anderen Aufgabe und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME Gitlab.

en: Do you want to detach event from the series?
de: Wollen Sie den Termin von der Serie loslösen?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
de: Der Termin »{0}« wird von der zugehörigen Serie losgelöst und als eigenständiger Termin gespeichert.

en: _Detach and Create Copy
de: _Loslösen und Kopie erstellen

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Description
de: Beschreibung

en: Any Field
de: Beliebiges Feld

en: Classification
de: Einstufung

en: Public
de: Öffentlich

en: Private
de: Privat

en: Confidential
de: Vertraulich

en: Organizer
de: Organisator

en: Attendee
de: Teilnehmer

en: Location
de: Ort

en: Attachments
de: Anlagen

en: Exist
de: Existieren

en: Do Not Exist
de: Existieren nicht

en: Recurrence
de: Wiederholung

en: Occurs
de: Vorkommen

en: Less Than
de: Kleiner als

en: Exactly
de: Exakt

en: More Than
de: Mehr als

en: Summary Contains
de: Zusammenfassung enthält

en: Description Contains
de: Beschreibung enthält

en: with one guest | with %d guests
de[0]: mit einem Gast
de[1]: mit %d Gästen

en: Comments: %s
de: Kommentare: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
de: Keine

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
de: Vorläufig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
de: Bestätigt

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
de: Entwurf

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
de: Endgültig

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
de: Nicht begonnen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
de: Erfordert Maßnahme

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
de: In Bearbeitung

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
de: Abgeschlossen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
de: Abgebrochen

en: Accepted
de: Angenommen

en: Declined
de: Abgelehnt

en: Tentative
de: Vorläufig

en: Delegated
de: Delegiert

en: Needs action
de: Erfordert Maßnahme

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
de: AM

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
de: PM

en: No Summary
de: Keine Zusammenfassung

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
de: Organisator: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
de: Organisator: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
de: Ort: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
de: Beginn: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
de: Beginn: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
de: Fälligkeit: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
de: Abgeschlossen: %s

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
de: Anlage.dat

en: Untitled
de: Namenlos

en: Location:
de: Ort:

en: GEO Location:
de: GEO-Adresse:

en: Comment:
de: Kommentar:

en: Start Date:
de: Anfangsdatum:

en: End Date:
de: Enddatum:

en: Recurs:
de: Wiederkehrend:

en: Due Date:
de: Fällig am:

en: Estimated duration:
de: Geschätzte Dauer:

en: Categories:
de: Kategorien:

en: High
de: Hoch

en: Low
de: Niedrig

en: Priority:
de: Priorität:

en: Classification:
de: Einstufung:

en: Organizer:
de: Organisator:

en: Attendees:
de: Teilnehmer:

en: Web Page:
de: Internetseite:

en: New Appointment
de: Neuer Termin

en: New All Day Event
de: Neuer ganztägiger Termin

en: New Meeting
de: Neue Besprechung

en: Go to Today
de: Zum heutigen Tag

en: Go to Date
de: Gehe zu Datum

en: It has reminders.
de: Es enthält Erinnerungen.

en: It has recurrences.
de: Es enthält Wiederholungen.

en: It is a meeting.
de: Es ist eine Besprechung.

en: Calendar Event: Summary is %s.
de: Kalender-Termin: Die Zusammenfassung lautet %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
de: Kalender-Termin: Keine Zusammenfassung verfügbar.

en: calendar view event
de: Kalenderansicht Termin

en: Grab Focus
de: Erhält Fokus

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
de[0]: Sie enthält %d Termin.
de[1]: Sie enthält %d Termine.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
de: Sie enthält keine Termine.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
de: Arbeitswochenansicht: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
de: Tagesansicht: %s. %s

en: calendar view for a work week
de: Kalenderansicht für eine Arbeitswoche

en: calendar view for one or more days
de: Kalenderansicht für einen oder mehrere Tage

en: a table to view and select the current time range
de: Eine Tabelle zur Ansicht und Auswahl der momentanen Zeitspanne

en: Jump button
de: Sprungknopf

en: Click here, you can find more events.
de: Klicken Sie hier, um weitere Termine zu sehen.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
de: Klang wiedergeben

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
de: Alarmeinblendung anzeigen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
de: E-Mail versenden

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
de: Programm ausführen

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
de: Auszuführende Aktion unbekannt

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
de: %s %s vor dem Terminbeginn

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
de: %s %s nach dem Terminbeginn

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
de: %s zum Terminbeginn

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
de: %s %s vor dem Terminende

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
de: %s %s nach dem Terminende

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
de: %s zum Terminende

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
de: %s um %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
de: %s für einen unbekannten Auslösetyp

en: Month View: %s. %s
de: Monatsansicht: %s. %s

en: Week View: %s. %s
de: Wochenansicht: %s. %s

en: calendar view for a month
de: Kalenderansicht für einen Monat

en: calendar view for one or more weeks
de: Kalenderansicht für eine oder mehrere Wochen

en: Modify a task | Modify %u tasks
de[0]: Eine Aufgabe bearbeiten
de[1]: %u Aufgaben bearbeiten

en: _General
de: All_gemein

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
de: _Anfangsdatum:

en: _Categories
de: _Kategorien

en: Creating view for calendar “%s”
de: Ansicht für Kalender »%s« wird erstellt

en: Creating view for task list “%s”
de: Ansicht für Aufgabenliste »%s« wird erstellt

en: Creating view for memo list “%s”
de: Ansicht für Notizliste »%s« wird erstellt

en: Deletion _reason:
de: Löschungs_grund:

en: Cancellation _reason:
de: Absage_grund:

en: Destination is read only
de: Ziel ist nur lesbar

en: Copying events to the calendar “%s”
de: Termine werden in den Kalender »%s« kopiert

en: Copying memos to the memo list “%s”
de: Notizen werden in die Notizliste »%s« kopiert

en: Copying tasks to the task list “%s”
de: Aufgaben werden in die Aufgabenliste »%s« kopiert

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
de: Soll dieses Objekt von allen anderen Postfächern der Empfänger ge_löscht werden?

en: _Retract comment
de: Kommentar zur_ückziehen

en: Select Date
de: Datum wählen

en: Select _Today
de: _Heute wählen

en: January
de: Januar

en: February
de: Februar

en: March
de: März

en: May
de: Mai

en: June
de: Juni

en: July
de: Juli

en: October
de: Oktober

en: December
de: Dezember

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
de: Sie nehmen Änderungen an einem wiederkehrenden Termin vor. Was möchten Sie verändern?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
de: Sie delegieren einen wiederkehrenden Termin. Was möchten Sie delegieren?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
de: Sie nehmen Änderungen an einer wiederkehrenden Aufgabe vor. Was möchten Sie verändern?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
de: Sie nehmen Änderungen an einer wiederkehrenden Notiz vor. Was möchten Sie verändern?

en: This Instance Only
de: Nur diese Instanz

en: This and Prior Instances
de: Diese und frühere Instanzen

en: This and Future Instances
de: Diese und zukünftige Instanzen

en: All Instances
de: Alle Instanzen

en: Send my reminders with this event
de: Meine Erinnerungen zusammen mit diesem Termin verschicken

en: Notify new attendees _only
de: _Nur neue Teilnehmer benachrichtigen

en: Cut selected events to the clipboard
de: Die gewählten Termine in die Zwischenablage ausschneiden

en: Copy selected events to the clipboard
de: Die gewählten Termine in die Zwischenablage kopieren

en: Paste events from the clipboard
de: Die in der Zwischenablage befindlichen Termine einfügen

en: Delete selected events
de: Die gewählten Termine löschen

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
de: Eingefügter Text enthält keine gültigen iCalendar-Daten

en: Default calendar not found
de: Vorgegebener Benutzerkalender wurde nicht gefunden

en: Default memo list not found
de: Vorgabenotizliste wurde nicht gefunden

en: Default task list not found
de: Vorgabeaufgabenliste wurde nicht gefunden

en: No suitable component found
de: Keine passende Komponente gefunden

en: Pasting iCalendar data
de: iCalendar-Daten einfügen

en: %d %b %Y
de: %d. %B %Y

note: strftime format %d = day of month, %b = abbreviated month name. * Don't use any other specifiers. strftime format %d = day of month, %b = abbreviated * month name. You can change the order but don't * change the specifiers or add anything.
en: %d %b
de: %d. %b

en: %A %d %b %Y
de: %A, %d. %B %Y

note: strftime format %a = abbreviated weekday name, %d = day of month, * %b = abbreviated month name. Don't use any other specifiers. strftime format %a = abbreviated weekday name, * %d = day of month, %b = abbreviated month name. * You can change the order but don't change the * specifiers or add anythi
en: %a %d %b
de: %a, %d. %b

en: %a %d %b %Y
de: %a, %d. %Y

en: %d appointment | %d appointments
de[0]: %d Termin
de[1]: %d Termine

en: %d selected
de: %d gewählt

en: Start Date
de: Anfangsdatum

en: End Date
de: Enddatum

en: Created
de: Angelegt

en: Last modified
de: Zuletzt geändert

en: Source
de: Quelle

en: Type
de: Art

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Source with UID “%s” not found
de: Quelle mit UID »%s« wurde nicht gefunden

en: Creating an event
de: Termin anlegen

en: Creating a memo
de: Notiz anlegen

en: Creating a task
de: Aufgabe anlegen

en: Recurring
de: Wiederkehrend

en: Assigned
de: Zugewiesen

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Free
de: Frei

en: Busy
de: Beschäftigt

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
de: Die geographische Position muss in diesem Format eingegeben werden: 
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
de: In Bearbeitung

en: Modifying an event
de: Einen Termin verändern

en: Modifying a memo
de: Eine Notiz verändern

en: Modifying a task
de: Eine Aufgabe verändern

en: Removing an event
de: Einen Termin entfernen

en: Removing a memo
de: Eine Notiz entfernen

en: Removing a task
de: Eine Aufgabe entfernen

en: Deleting an event | Deleting %d events
de[0]: Ein Termin wird gelöscht
de[1]: %d Termine werden gelöscht

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
de[0]: Eine Notiz löschen
de[1]: %d Notizen löschen

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
de[0]: Eine Aufgabe löschen
de[1]: %d Aufgaben löschen

en: Pasting an event | Pasting %d events
de[0]: Ein Termin wird eingefügt
de[1]: %d Termine werden eingefügt

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
de[0]: Eine Notiz einfügen
de[1]: %d Notizen einfügen

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
de[0]: Eine Aufgabe einfügen
de[1]: %d Aufgaben einfügen

en: Updating an event
de: Ein Termin wird aktualisiert

en: Updating a memo
de: Eine Notiz aktualisieren

en: Updating a task
de: Eine Aufgabe aktualisieren

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
de: Termine werden gesammelt, um sie aus dem Kalender »%s« zu entfernen

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
de: Notizen werden gesammelt, um sie aus der Notizliste »%s« zu entfernen

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
de: Aufgaben werden gesammelt, um sie aus der Aufgabenliste »%s« zu entfernen

en: Purging events in the calendar “%s”
de: Termine werden aus dem Kalender »%s« entfernt

en: Purging memos in the memo list “%s”
de: Notizen werden aus der Notizliste »%s« entfernt

en: Purging tasks in the task list “%s”
de: Aufgaben werden aus der Aufgabenliste »%s« entfernt

en: Purging events
de: Termine werden entfernt

en: Purging memos
de: Notizen entfernen

en: Purging tasks
de: Aufgaben entfernen

en: Expunging completed tasks
de: Erledigte Aufgaben entfernen

en: Moving an event | Moving %d events
de[0]: Ein Termin wird verschoben
de[1]: %d Termine werden verschoben

en: Copying an event | Copying %d events
de[0]: Ein Termin wird kopiert
de[1]: %d Termine werden kopiert

en: Moving a memo | Moving %d memos
de[0]: Eine Notiz wird verschoben
de[1]: %d Notizen werden verschoben

en: Copying a memo | Copying %d memos
de[0]: Eine Notiz wird kopiert
de[1]: %d Notizen werden kopieren

en: Moving a task | Moving %d tasks
de[0]: Eine Aufgabe wird verschoben
de[1]: %d Aufgaben werden verschoben

en: Copying a task | Copying %d tasks
de[0]: Eine Aufgabe wird kopiert
de[1]: %d Aufgaben werden kopieren

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
de: %a, %d. %m %Y %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
de: %a, %d.%m.%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
de: Das Datum muss in folgendem Format angegeben werden: 
    %s

en: Event’s time is in the past
de: Zeitpunkt des Termins liegt in der Vergangenheit

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
de: Der Termin kann nicht bearbeitet werden, weil der gewählte Kalender nicht geöffnet werden konnte

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
de: Der Termin kann nicht bearbeitet werden, weil der gewählte Kalender nur gelesen werden darf

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
de: Änderungen an diesem Termin werden nicht an die Teilnehmer weitergeleitet, weil Sie nicht der Organisator sind

en: Start date is not a valid date
de: Das Anfangsdatum ist ungültig

en: Start time is not a valid time
de: Die Anfangszeit ist ungültig

en: Unknown error
de: Unbekannter Fehler

en: End date is not a valid date
de: Das Enddatum ist ungültig

en: End time is not a valid time
de: Die Endzeit ist ungültig

en: Toggles whether to display categories
de: Kategorien anzeigen/verbergen

en: Time _Zone
de: Zeit_zone

en: Toggles whether the time zone is displayed
de: Zeitzone anzeigen/verbergen

en: All _Day Event
de: _Ganztägiger Termin

en: Toggles whether to have All Day Event
de: Festlegen, ob es ein ganztägiger Termin ist

en: Show Time as _Busy
de: Zeit als b_eschäftigt anzeigen

en: Toggles whether to show time as busy
de: Festlegen, ob die Zeit als beschäftigt angezeigt wird

en: Pu_blic
de: Ö_ffentlich

en: Classify as public
de: Als öffentlich einstufen

en: _Private
de: _Privat

en: Classify as private
de: Als privat einstufen

en: _Confidential
de: Ver_traulich

en: Classify as confidential
de: Als vertraulich einstufen

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
de: _Anfangszeit:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
de: _Endzeit:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
de: _Ganztägiger Termin

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
de: Allgemein

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
de: Erinnerungen

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
de: Wiederholung

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
de: Anlagen

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
de: Terminplanung

en: Meeting — %s
de: Besprechung — %s

en: Appointment — %s
de: Termin — %s

en: New note
de: Neue Notiz

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
de: Die Notiz kann nicht bearbeitet werden, weil die gewählte Notizliste nicht geöffnet werden kann

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
de: Die Notiz kann nicht bearbeitet werden, weil die gewählte Notizliste nur gelesen werden darf

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
de: Änderungen an dieser Notiz werden nicht an die Beteiligten weitergeleitet, weil Sie nicht der Organisator sind

en: _List:
de: _Liste:

en: Assigned Memo — %s
de: Zugewiesene Notiz — %s

en: Memo — %s
de: Notiz — %s

en: Attachment | Attachments
de[0]: Anlage
de[1]: Anlagen

en: Could not load “%s”
de: »%s« konnte nicht geladen werden

en: Could not load the attachment
de: Die Anlage konnte nicht geladen werden

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
de: Einige Anlagen werden zurzeit noch heruntergeladen. Bitte warten Sie, bis der Download beendet ist.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
de: Die Anlage »%s« kann nicht gefunden werden, bitte entfernen Sie sie aus der Liste

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
de: Die Anlage »%s« hat keine gültige Adresse, bitte entfernen Sie sie aus der Liste

en: _Attachment…
de: _Anlage …

en: Attach a file
de: Eine Datei beilegen

en: _Attachments
de: _Anlagen

en: Show attachments
de: Anlagen anzeigen

en: Icon View
de: Symbolansicht

en: List View
de: Listenansicht

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
de: Teilnehmer »%s« konnte in der Teilnehmerliste nicht gefunden werden

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
de: Nicht genügend Rechte, um Teilnehmer »%s« zu entfernen

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
de[0]: Ausgewählter Teilnehmer konnte nicht gelöscht werden
de[1]: Ausgewählte Teilnehmer konnten nicht gelöscht werden

en: Organizer address is not a valid user mail address
de: E-Mail-Adresse des Veranstalters ist ungültig

en: A_ttendees
de: _Teilnehmer

en: Toggles whether the Attendees are displayed
de: Feld für die Teilnehmer anzeigen/verbergen

en: R_ole Field
de: _Positions-Feld

en: Toggles whether the Role field is displayed
de: Feld für die Position anzeigen/verbergen

en: _RSVP
de: _UAwg

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
de: UAwg-Feld anzeigen/verbergen

en: _Status Field
de: _Statusfeld

en: Toggles whether the Status field is displayed
de: Statusfeld anzeigen/verbergen

en: _Type Field
de: A_rt-Feld

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
de: Feld für die Teilnehmerart anzeigen/verbergen

en: An organizer is required.
de: Es ist ein Organisator erforderlich.

en: At least one attendee is required.
de: Es ist mindestens ein Teilnehmer erforderlich.

en: Or_ganizer:
de: Or_ganisator:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
de: Farbe des Ereignisses überschreiben. Wenn nichts festgelegt wird, dann wird die Farbe des Kalenders verwendet.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
de: Farbe der Notiz überschreiben. Wenn nichts festgelegt wird, dann wird die Farbe der Notizliste verwendet.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
de: Farbe der Aufgabe überschreiben. Wenn nichts festgelegt wird, dann wird die Farbe der Aufgabenliste verwendet.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
de: Teil_nehmer …

en: Add exception
de: Ausnahme hinzufügen

en: Modify exception
de: Ausnahme verändern

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
de: am

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
de: ersten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
de: zweiten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
de: dritten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
de: vierten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
de: fünften

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
de: letzten

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
de: Anderes Datum

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
de: 1. bis 10.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
de: 11. bis 20.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
de: 21. bis 31.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
de: Tag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
de: Montag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
de: Dienstag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
de: Mittwoch

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
de: Donnerstag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
de: Freitag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
de: Samstag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
de: Sonntag

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
de: am

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
de: Wiederholungen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
de: Termin_wiederholung

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
de: Aufgaben_wiederholung

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
de: Notiz_wiederholung

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
de: Dieser Termin _wiederholt sich

en: Recurrence exception date is invalid
de: Das Datum für Wiederholungsausnahmen ist ungültig

en: End time of the recurrence is before the start
de: Die Zeit der letzten Wiederholung liegt vor dem Start des Termins

en: R_ecurrence
de: _Wiederholung

en: Set or unset recurrence
de: Wiederholungen aktivieren oder deaktivieren

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
de: alle

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
de: Tag(e)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
de: Woche(n)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
de: Monat(e)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
de: Jahr(e)

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
de: für

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
de: bis

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
de: immer

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
de: Dieser Termin enthält Wiederholungen, die Evolution nicht bearbeiten kann.

en: Exceptions
de: Ausnahmen

en: A_dd
de: _Hinzufügen

en: Re_move
de: _Entfernen

en: Preview
de: Vorschau

en: Send To
de: Schicken an

en: _Reminders
de: E_rinnerungen

en: Set or unset reminders
de: Erinnerungen festlegen oder löschen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
de: Keine

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
de: %s vorher

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
de: zum Terminbeginn

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
de: Angepasst

en: Add predefined time…
de: Eine benutzerdefinierte Zeit hinzufügen …

en: Remove predefined times
de: Benutzerdefinierte Zeiten entfernen

en: Set a custom predefined time to
de: Eine benutzerdefinierte Zeit festlegen auf

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
de: _Tage

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
de: _Stunden

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
de: _Minuten

en: _Add time
de: Zeit _hinzufügen

en: Reminders
de: Erinnerungen

en: _Reminder
de: E_rinnerung

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
de: Minute(n)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
de: Stunde(n)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
de: Tag(e)

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
de: vor

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
de: nach

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
de: Anfang

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
de: Ende

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
de: Die Erinnerung _wiederholen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
de: weitere Male alle

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
de: Minuten

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
de: Stunden

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
de: Tage

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
de: _Benutzerdefinierte Nachricht

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
de: Benutzerdefinierter Erinnerung_sklang

en: Select a sound file
de: Klangdatei auswählen

en: _Program:
de: _Programm:

en: _Arguments:
de: _Argumente:

en: _Send To:
de: _Schicken an:

en: _Schedule
de: _Terminplanung

en: Query free / busy information for the attendees
de: Verfügbarkeitsinformationen der Teilnehmer abfragen

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
de: Zu_sammenfassung:

en: Click here to open the URL
de: Klicken Sie hier, um die Adresse zu öffnen

en: Click here to open map
de: Klicken Sie hier, um die Karte zu öffnen

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
de: O_rt:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
de: _Kategorien …

en: Edit as text
de: Als Text bearbeiten

en: View as text
de: Als Text anzeigen

en: View as HTML
de: Als HTML anzeigen

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
de: _Beschreibung:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
de: _Internetseite:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
de: _Fällig am:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
de: _Abgeschlossen am:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
de: Öffentlich

[ctx: ECompEditor]
en: Private
de: Privat

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
de: Vertraulich

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
de: E_instufung:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
de: Nicht festgelegt

[ctx: ECompEditor]
en: High
de: Hoch

[ctx: ECompEditor]
en: Low
de: Niedrig

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
de: _Priorität:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
de: Prozent abgeschlossen:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
de: Zeit_zone:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
de: Zeit als b_eschäftigt anzeigen

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
de: Keine

en: Esti_mated duration:
de: Geschätzte _Dauer:

en: Task’s start date is in the past
de: Beginn der Aufgabe liegt in der Vergangenheit

en: Task’s due date is in the past
de: Fälligkeit der Aufgabe liegt in der Vergangenheit

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
de: Die Aufgabe kann nicht bearbeitet werden, weil die gewählte Aufgabenliste nicht geöffnet werden kann

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
de: Die Aufgabe kann nicht bearbeitet werden, weil die gewählte Aufgabenliste nur gelesen werden darf

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
de: Änderungen an dieser Aufgabe werden nicht an die Beteiligten weitergeleitet, weil Sie nicht der Organisator sind

en: Due date is not a valid date
de: Das Fälligkeitsdatum ist ungültig

en: Completed date is not a valid date
de: Das Fertigstellungsdatum ist ungültig

en: Completed date cannot be in the future
de: Das Fertigstellungsdatum kann nicht in der Zukunft liegen

en: Due date cannot be the same as the Start date
de: Das Fälligkeitsdatum darf nicht dem Startdatum entsprechen

en: Start date is required for recurring tasks
de: Für wiederkehrende Aufgaben ist ein Startdatum erforderlich

en: All _Day Task
de: _Ganztägige Aufgabe

en: Toggles whether to have All Day Task
de: Festlegen, ob es eine ganztägige Aufgabe ist

en: Assigned Task — %s
de: Zugewiesene Aufgabe — %s

en: Task — %s
de: Aufgabe — %s

en: attachment
de: Anlage

en: Sending notifications to attendees…
de: Benachrichtigungen werden an die Teilnehmer verschickt …

en: Saving changes…
de: Änderungen werden gespeichert …

en: Save and Close
de: Speichern und schließen

en: Close the current window
de: Das aktuelle Fenster schließen

en: Copy the selection
de: Die Auswahl kopieren

note: cut menu item
en: Cu_t
de: _Ausschneiden

en: Cut the selection
de: Die Auswahl ausschneiden

en: Delete the selection
de: Die Auswahl löschen

en: View help
de: Hilfe anzeigen

en: Paste the clipboard
de: Den Inhalt der Zwischenablage einfügen

en: _Print…
de: _Drucken …

en: Pre_view…
de: _Vorschau …

en: Select _All
de: _Alle auswählen

en: Select all text
de: Den gesamten Text markieren

en: _Classification
de: E_instufung

en: _Insert
de: Ein_fügen

en: _Options
de: _Optionen

en: Save current changes
de: Aktuelle Änderungen speichern

en: Save current changes and close editor
de: Aktuelle Änderungen speichern und den Editor schließen

en: Show _toolbar
de: _Werkzeugleiste anzeigen

note: strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, * %B = full month name. Don't use any other specifiers. strftime format %A = full weekday name, %d = day of * month, %B = full month name. You can change the * order but don't change the specifiers or add * anything.
en: %A %d %B
de: %A, %d. %B

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
de: Woche %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
de: %02i Minuten-Unterteilungen

en: Show the second time zone
de: Zweite Zeitzone anzeigen

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
de: Keine

en: Select…
de: Auswählen …

[ctx: estimated-duration]
en: None
de: Keine

en: Set an estimated duration for
de: Die geschätzte Dauer festlegen für

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
de: _Tage

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
de: _Stunden

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
de: _Minuten

en: _Set
de: _Festlegen

en: Chan_ge…
de: Ä_ndern …

en: Required Participants
de: Benötigte Teilnehmer

en: Optional Participants
de: Optionale Teilnehmer

en: Resources
de: Ressourcen

en: Chair Persons
de: Vorsitzende

en: Attendees
de: Teilnehmer

en: Individual
de: Individuell

en: Group
de: Gruppe

en: Resource
de: Ressource

en: Room
de: Raum

en: Chair
de: Vorsitzender

en: Required Participant
de: Benötigter Teilnehmer

en: Optional Participant
de: Optionaler Teilnehmer

en: Non-Participant
de: Nicht-Teilnehmer

en: Needs Action
de: Erfordert Maßnahme

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
de: UAwg

en: Completed
de: Abgeschlossen

en: In Process
de: In Bearbeitung

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
de: Geben Sie das Passwort für Benutzer %2$s auf dem Server %1$s ein, um auf Verfügbarkeitsinformationen zuzugreifen

en: Failure reason: %s
de: Fehlergrund: %s

en: Enter password
de: Passwort eingeben

en: Out of Office
de: Nicht im Büro

en: No Information
de: Keine Informationen

en: Atte_ndees…
de: Teil_nehmer …

en: O_ptions
de: _Einstellungen

en: Show _only working hours
de: Nur _Arbeitszeit anzeigen

en: Show _zoomed out
de: Ver_kleinert anzeigen

en: _Update free/busy
de: Verfügbarkeit _aktualisieren

en: _Autopick
de: _Auto-Auswählen

en: _All people and resources
de: _Alle Personen und Ressourcen

en: All _people and one resource
de: Alle _Personen und eine Ressource

en: _Required people
de: _Benötigte Personen

en: Required people and _one resource
de: Benötigte Personen und _eine Ressource

en: _Start time:
de: _Anfangszeit:

en: _End time:
de: _Endzeit:

en: Summary: %s
    Location: %s
de: Zusammenfassung: %s
    Ort: %s

en: Summary: %s
de: Zusammenfassung: %s

en: Click here to add an attendee
de: Klicken Sie hier, um einen Teilnehmer hinzuzufügen

en: Member
de: Mitglied

en: Delegated To
de: Delegiert an

en: Delegated From
de: Delegiert durch

en: Common Name
de: Allgemeiner Name

en: Language
de: Sprache

en: Cut selected memos to the clipboard
de: Die gewählten Notizen in die Zwischenablage ausschneiden

en: Copy selected memos to the clipboard
de: Die gewählten Notizen in die Zwischenablage kopieren

en: Paste memos from the clipboard
de: Notiz aus der Zwischenablage einfügen

en: Delete selected memos
de: Die gewählten Notizen löschen

en: Select all visible memos
de: Alle sichtbaren Notizen wählen

en: Click to add a memo
de: Klicken Sie hier, um eine Notiz hinzuzufügen

en: Undefined
de: Nicht festgelegt

en: Cut selected tasks to the clipboard
de: Die gewählten Aufgaben in die Zwischenablage ausschneiden

en: Copy selected tasks to the clipboard
de: Die gewählten Aufgaben in die Zwischenablage kopieren

en: Paste tasks from the clipboard
de: Aufgaben aus der Zwischenablage einfügen

en: Delete selected tasks
de: Die gewählten Aufgaben löschen

en: Select all visible tasks
de: Alle sichtbaren Aufgaben wählen

en: Click to add a task
de: Klicken Sie hier, um eine Aufgabe hinzuzufügen

en: Start date
de: Anfangsdatum

en: Completion date
de: Abschlussdatum

en: Complete
de: Abgeschlossen

en: Due date
de: Fällig am

en: % Complete
de: % abgeschlossen

en: Priority
de: Priorität

en: Estimated duration
de: Geschätzte Dauer

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
de: Keine

en: Select Timezone
de: Zeitzone auswählen

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
de: Zeit: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
de: Heute

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
de: Morgen

en: Tasks without Due date
de: Aufgaben ohne Fälligkeitsdatum

note: It doesn't matter which data-model is picked, because it's used only for thread creation and manipulation, not for its content.
en: Marking a task as complete
de: Eine Aufgabe als abgeschlossen markieren

en: New _Appointment…
de: Neuer _Termin …

en: New _Meeting…
de: Neue Bes_prechung …

en: New _Task…
de: Neue _Aufgabe …

en: _New Assigned Task…
de: Neue _zugewiesene Aufgabe …

en: Mark Task as _Complete
de: Aufgabe als _abgeschlossen markieren

en: _Delete This Instance…
de: Diese Wiederholung _löschen …

en: Delete This and F_uture Occurrences…
de: Dieses und alle _zukünftigen Vorkommen löschen …

en: D_elete All Instances…
de: All_e Wiederholungen löschen …

en: _Delete…
de: _Löschen …

en: _Show Tasks without Due date
de: Aufgaben ohne Fälligkeit_sdatum anzeigen

note: strftime format %d = day of month, %B = full * month name. You can change the order but don't * change the specifiers or add anything.
en: %d %B
de: %d. %B

en: %u event | %u events
de[0]: %u Termin
de[1]: %u Termine

en: An organizer must be set.
de: Es muss ein Organisator festgelegt werden.

en: At least one attendee is necessary
de: Es ist mindestens ein Teilnehmer erforderlich

en: Event information
de: Termininformationen

en: Task information
de: Aufgabeninformationen

en: Memo information
de: Notiz-Informationen

en: Free/Busy information
de: Verfügbarkeitsinformationen

en: Calendar information
de: Kalenderinformationen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
de: Angenommen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
de: Vorläufig angenommen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
de: Abgelehnt

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
de: Delegiert

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
de: Aktualisiert

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
de: Abgesagt

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
de: Aktualisieren

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
de: Gegenvorschlag

en: Free/Busy information (%s to %s)
de: Verfügbarkeitsinformationen (%s bis %s)

en: iCalendar information
de: iCalendar-Informationen

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
de: Eine Ressource kann nicht belegt werden, der neue Termin überschneidet sich mit anderen.

en: Unable to book a resource, error:
de: Eine Ressource kann nicht gebucht werden, Fehler:

en: You must be an attendee of the event.
de: Sie müssen ein Teilnehmer des Termins sein.

en: Sending an event
de: Einen Termin verschicken

en: Sending a memo
de: Eine Notiz verschicken

en: Sending a task
de: Eine Aufgabe verschicken

en: Original Appointment
de: Ursprünglicher Termin

en: %d day | %d days
de[0]: %d Tag
de[1]: %d Tage

en: %d hour | %d hours
de[0]: %d Stunde
de[1]: %d Stunden

en: %d minute | %d minutes
de[0]: %d Minute
de[1]: %d Minuten

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
de[0]: %d Sekunde
de[1]: %d Sekunden

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
de: Di

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
de: Mi

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
de: Do

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
de: So

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
de:  bis

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
de:  (Abgeschlossen

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
de: Abgeschlossen

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
de:  (Fällig am

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
de: Fällig am

en: Appointment
de: Termin

en: Task
de: Aufgabe

en: Memo
de: Notiz

en: Attendees:
de: Teilnehmer:

en: Estimated duration: %s
de: Geschätzte Dauer: %s

en: Priority: %s
de: Priorität: %s

en: Percent Complete: %i
de: Prozent abgeschlossen: %i

en: URL: %s
de: Adresse: %s

en: Categories: %s
de: Kategorien: %s

en: Contacts:
de: Kontakte:

en: Not Started
de: Nicht begonnen

en: In progress
de: In Bearbeitung

en: % Completed
de: % abgeschlossen

en: is greater than
de: ist größer als

en: is less than
de: ist kleiner als

en: Current State
de: Aktueller Status

en: is Overdue
de: ist überfällig

en: is Scheduled
de: ist geplant

en: is not Scheduled
de: ist nicht geplant

en: Due In
de: Fällig in

en: Next Days
de: Nächste Tage

en: Previous Days
de: Vorherige Tage

en: Appointments and Meetings
de: Termine und Besprechungen

en: New Calendar
de: Neuer Kalender

en: New Task List
de: Neue Aufgabenliste

en: Cre_ate new calendar
de: Neuen Kalender _anlegen

en: Cre_ate new task list
de: Neue Aufgabenliste _anlegen

en: Opening calendar
de: Kalender wird geöffnet

en: iCalendar files (.ics)
de: iCalendar-Dateien (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
de: Evolution-iCalendar-Importeur

en: vCalendar files (.vcs)
de: vCalendar-Dateien (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
de: Evolution-vCalendar-Importeur

en: Calendar Events
de: Kalender-Termine

en: GNOME Calendar
de: GNOME Kalender

en: Evolution Calendar intelligent importer
de: Intelligenter Evolution-Kalender-Importeur

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
de: Besprechung

[ctx: iCalImp]
en: Event
de: Termin

[ctx: iCalImp]
en: Task
de: Aufgabe

[ctx: iCalImp]
en: Memo
de: Notiz

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
de: ist eine Instanz

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
de: enthält Wiederholungen

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
de: enthält Erinnerungen

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
de: enthält Anlagen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
de: Öffentlich

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
de: Privat

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
de: Vertraulich

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
de: Einstufung

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
de: Zusammenfassung

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
de: Ort

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
de: Anfang

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
de: Fällig

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
de: Ende

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
de: Kategorien

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
de: Abgeschlossen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's URL
en: URL
de: Adresse

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
de: Organisator

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
de: Teilnehmer

[ctx: iCalImp]
en: Description
de: Beschreibung

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
de: Art

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
de: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
de: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
de: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
de: Afrika/Algier

en: Africa/Asmera
de: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
de: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
de: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
de: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
de: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
de: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
de: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
de: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
de: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
de: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
de: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
de: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
de: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
de: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
de: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
de: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
de: Afrika/El_Aaium

en: Africa/Freetown
de: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
de: Afrika/Gaboron

en: Africa/Harare
de: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
de: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
de: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
de: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
de: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
de: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
de: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
de: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
de: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
de: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
de: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
de: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
de: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
de: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
de: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
de: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
de: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
de: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
de: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
de: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
de: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
de: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
de: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
de: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
de: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
de: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
de: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
de: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
de: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
de: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
de: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
de: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
de: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
de: Amerika/Araguania

en: America/Aruba
de: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
de: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
de: Amerika/Barbados

en: America/Belem
de: Amerika/Belem

en: America/Belize
de: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
de: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
de: Amerika/Bogota

en: America/Boise
de: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
de: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
de: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
de: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
de: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
de: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
de: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
de: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
de: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
de: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
de: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
de: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
de: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
de: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
de: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
de: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
de: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
de: Amerika/Denver

en: America/Detroit
de: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
de: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
de: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
de: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
de: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
de: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
de: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
de: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
de: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
de: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
de: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
de: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
de: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
de: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
de: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
de: Amerika/Halifax

en: America/Havana
de: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
de: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
de: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
de: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
de: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
de: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
de: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
de: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
de: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
de: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
de: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
de: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
de: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
de: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
de: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
de: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
de: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
de: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
de: Amerika/Maceio

en: America/Managua
de: Amerika/Managua

en: America/Manaus
de: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
de: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
de: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
de: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
de: Amerika/Menominee

en: America/Merida
de: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
de: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
de: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
de: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
de: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
de: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
de: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
de: Amerika/Nassau

en: America/New_York
de: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
de: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
de: Amerika/Nome

en: America/Noronha
de: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
de: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
de: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
de: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
de: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
de: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
de: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
de: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
de: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
de: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
de: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
de: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
de: Amerika/Recife

en: America/Regina
de: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
de: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
de: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
de: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
de: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
de: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
de: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
de: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
de: Amerika/St._Johns

en: America/St_Kitts
de: Amerika/St._Kitts

en: America/St_Lucia
de: Amerika/St._Lucia

en: America/St_Thomas
de: Amerika/St._Thomas

en: America/St_Vincent
de: Amerika/St._Vincent

en: America/Swift_Current
de: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
de: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
de: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
de: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
de: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
de: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
de: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
de: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
de: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
de: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
de: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
de: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
de: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
de: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
de: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
de: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
de: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
de: Antarktis/Südpol

en: Antarctica/Syowa
de: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
de: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
de: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
de: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
de: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
de: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
de: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
de: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
de: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
de: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
de: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
de: Asien/Bahrein

en: Asia/Baku
de: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
de: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
de: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
de: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
de: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
de: Asien/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
de: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
de: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
de: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
de: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
de: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
de: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
de: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
de: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
de: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
de: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
de: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
de: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
de: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
de: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
de: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
de: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
de: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
de: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
de: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
de: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
de: Asien/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
de: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
de: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
de: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
de: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
de: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
de: Asien/Macao

en: Asia/Macau
de: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
de: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
de: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
de: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
de: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
de: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
de: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
de: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
de: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
de: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
de: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
de: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
de: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
de: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
de: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
de: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
de: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
de: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
de: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
de: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
de: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
de: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
de: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
de: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
de: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
de: Asien/Tehran

en: Asia/Thimphu
de: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
de: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
de: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
de: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
de: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
de: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
de: Asien/Wladiwostok

en: Asia/Yakutsk
de: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
de: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
de: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
de: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
de: Atlantik/Bermudas

en: Atlantic/Canary
de: Atlantik/Kanaren

en: Atlantic/Cape_Verde
de: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
de: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
de: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
de: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
de: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
de: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
de: Atlantik/St._Helena

en: Atlantic/Stanley
de: Atlantik/Stanley

en: Australia/Adelaide
de: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
de: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
de: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
de: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
de: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
de: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
de: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
de: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
de: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
de: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
de: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
de: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
de: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
de: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
de: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
de: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
de: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
de: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
de: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
de: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
de: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
de: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
de: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
de: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
de: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
de: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
de: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
de: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
de: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
de: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
de: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
de: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
de: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
de: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
de: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
de: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
de: Europa/Moskau

en: Europe/Nicosia
de: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
de: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
de: Europa/Paris

en: Europe/Prague
de: Europa/Prag

en: Europe/Riga
de: Europa/Riga

en: Europe/Rome
de: Europa/Rom

en: Europe/Samara
de: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
de: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
de: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
de: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
de: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
de: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
de: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
de: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
de: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
de: Europa/Ushgorod

en: Europe/Vaduz
de: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
de: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
de: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
de: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
de: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
de: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
de: Europa/Saporoshje

en: Europe/Zurich
de: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
de: Indisch/Antananarivo

en: Indian/Chagos
de: Indisch/Chagos

en: Indian/Christmas
de: Indisch/Christmas

en: Indian/Cocos
de: Indisch/Cocos

en: Indian/Comoro
de: Indisch/Komoren

en: Indian/Kerguelen
de: Indisch/Kerguelen

en: Indian/Mahe
de: Indisch/Mahe

en: Indian/Maldives
de: Indisch/Malediven

en: Indian/Mauritius
de: Indisch/Mauritius

en: Indian/Mayotte
de: Indisch/Mayotte

en: Indian/Reunion
de: Indisch/Reunion

en: Pacific/Apia
de: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
de: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
de: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Easter
de: Pazifik/Easter

en: Pacific/Efate
de: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
de: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
de: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
de: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
de: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
de: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
de: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
de: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
de: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
de: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
de: Pazifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
de: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
de: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
de: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
de: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
de: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
de: Pazifik/Midway

en: Pacific/Nauru
de: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
de: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
de: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
de: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
de: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
de: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
de: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
de: Pazifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
de: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
de: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
de: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
de: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
de: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
de: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
de: Pazifik/Truk

en: Pacific/Wake
de: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
de: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
de: Pazifik/Yap

en: Save as…
de: Speichern unter …

en: Close the current file
de: Die momentan geöffnete Datei schließen

en: New _Message
de: Neue _Nachricht

en: Open New Message window
de: Neues Nachrichtenfenster öffnen

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: Configure Evolution
de: Evolution konfigurieren

en: Save the current file
de: Die momentan geöffnete Datei speichern

en: Save _As…
de: Speichern _unter …

en: Save the current file with a different name
de: Die momentan geöffnete Datei unter einem anderem Namen speichern

en: Character _Encoding
de: Zeichen_kodierung

en: Option_s
de: _Optionen

en: Print Pre_view
de: Druck_vorschau

en: Save as _Draft
de: Als _Entwurf speichern

en: Save as draft
de: Als Entwurf speichern

en: S_end
de: A_bschicken

en: Send this message
de: Diese Nachricht verschicken

en: _Main toolbar
de: _Hauptwerkzeugleiste

en: Main toolbar
de: Hauptwerkzeugleiste

en: Edit _toolbar
de: _Bearbeitungswerkzeugleiste

en: Edit toolbar
de: Bearbeitungswerkzeugleiste

en: PGP _Encrypt
de: Mit P_GP verschlüsseln

en: Encrypt this message with PGP
de: Diese Nachricht mit PGP verschlüsseln

en: PGP _Sign
de: Mit _PGP signieren

en: Sign this message with your PGP key
de: Diese Nachricht mit PGP signieren

en: _Picture Gallery
de: _Bildersammlung

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
de: Eine Bildersammlung anzeigen, die in Ihrer Nachricht abgelegt werden kann

en: _Prioritize Message
de: Nachricht _priorisieren

en: Set the message priority to high
de: Die Priorität der Nachricht auf hoch setzen

en: Re_quest Read Receipt
de: _Lesebestätigung anfordern

en: Get delivery notification when your message is read
de: Eine Empfangsbestätigung erhalten, sobald Ihre Nachricht gelesen wurde

en: Request _Delivery Status Notification
de: _Zustellungsbestätigung anfordern

en: Get delivery status notification for the message
de: Eine Zustellungsbestätigung für diese Nachricht erhalten

en: S/MIME En_crypt
de: Mit S/_MIME verschlüsseln

en: Encrypt this message with S/MIME
de: Diese Nachricht mit S/MIME verschlüsseln

en: S/MIME Sig_n
de: Mit _S/MIME signieren

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
de: Diese Nachricht mit Ihrem S/MIME-Signaturzertifikat signieren

en: _Bcc Field
de: _Blindkopie-Feld

en: Toggles whether the BCC field is displayed
de: Blindkopie-Feld anzeigen/verbergen

en: _Cc Field
de: _Kopie-Feld

en: Toggles whether the CC field is displayed
de: Kopie-Feld anzeigen/verbergen

en: _From Override Field
de: _Absender-Feld bearbeiten

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
de: Umschalten des Absenderfeldes zur Anzeige des Namens oder der E-Mail-Adresse

en: Mail-Follow_up-To Field
de: Mail-Fortsetzen-An-Feld

en: Toggles whether the Mail-Followup-To field is displayed
de: Das Mail-Fortsetzen-An-Feld anzeigen/verbergen

en: Mail-R_eply-To Field
de: Mail-An_twort-an-Feld

en: Toggles whether the Mail-Reply-To field is displayed
de: Mail-Antwort-an-Feld anzeigen/verbergen

en: _Reply-To Field
de: An_twort-an-Feld

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
de: Antwort-an-Feld anzeigen/verbergen

en: Visually _Wrap Long Lines
de: Lange Zeilen _umbrechen

en: Attach
de: Beilegen

en: Save Draft
de: Entwurf speichern

en: Enter the recipients of the message
de: Geben Sie die Empfänger der Nachricht ein

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
de: Geben Sie die Adressen ein, die eine Kopie der Nachricht erhalten sollen

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
de: Geben Sie die Adressen ein, die eine Kopie erhalten, jedoch nicht in der Empfängerliste auftauchen sollen

en: Fr_om:
de: V_on:

en: _Reply-To:
de: Antwo_rt an:

en: Mail-Followu_p-To:
de: Mail-_Fortsetzen-An:

en: Mail-Repl_y-To:
de: Mail-Antwo_rt an:

en: _To:
de: A_n:

en: _Cc:
de: _Kopie an:

en: _Bcc:
de: Blindko_pie an:

en: _Post To:
de: _Veröffentlichen in:

en: S_ubject:
de: Be_treff:

en: Si_gnature:
de: Si_gnatur:

en: Click here for the address book
de: Klicken Sie hier, um das Adressbuch zu öffnen

en: Click here to select folders to post to
de: Klicken Sie hier, um die Veröffentlichungsordner zu wählen

en: Send
de: Abschicken

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
de: Ausgehende Nachricht konnte nicht signiert werden: Kein Signaturzertifikat für dieses Konto festgelegt

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
de: Ausgehende Nachricht konnte nicht verschlüsselt werden: Kein Verschlüsselungszertifikat für dieses Konto festgelegt

en: Failed to retrieve text/plain processed content
de: Abrufen von als »text/plain« verarbeitetem Inhalt schlug fehl

en: Failed to retrieve draft content
de: Inhalt des Entwurfs konnte nicht abgerufen werden

en: Failed to retrieve HTML processed content
de: Abrufen von als HTML verarbeitetem Inhalt schlug fehl

en: Compose Message
de: Nachricht verfassen

en: Reading text content…
de: Textinhalt wird geladen …

en: Send _without encryption
de: _Ohne Verschlüsselung senden

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
de[0]: Prüfen Sie die Anlage vor dem Verschicken.
de[1]: Prüfen Sie die Anlagen vor dem Verschicken.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
de[0]: %d Anlage wurde durch eine externe Anwendung hinzugefügt. Stellen Sie sicher, dass diese keine geheimen Informationen enthält, bevor Sie die Nachricht verschicken.
de[1]: %d Anlagen wurden durch eine externe Anwendung hinzugefügt. Stellen Sie sicher, dass diese keine geheimen Informationen enthalten, bevor Sie die Nachricht verschicken.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
de: Der Editor enthält einen nicht-Text-Nachrichtenrumpf, der nicht bearbeitet werden kann.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
de: Sie können die Datei »{0}« dieser Nachricht nicht beilegen.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
de: Die Datei »{0}« ist keine gewöhnliche Datei und kann daher nicht in einer Nachricht verschickt werden.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
de: Von »{0}« beizulegende Nachrichten konnten nicht abgerufen werden.

en: Because “{1}”.
de: Grund: »{1}«.

en: Do you want to recover unfinished messages?
de: Wollen Sie diese unfertigen Nachrichten wiederherstellen?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
de: Evolution wurde unerwartet beendet, während Sie eine neue Nachricht verfasst haben. Wenn Sie sich dafür entscheiden, die Nachricht wiederherzustellen, können Sie dort mit dem Verfassen fortfahren, wo Sie zuletzt aufgehört haben.

en: _Do not Recover
de: _Verwerfen

en: _Recover
de: _Wiederherstellen

en: Do you want to recover last saved version of the message?
de: Wollen Sie die zuletzt gespeicherte Version der Nachricht wiederherstellen?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
de: Das Wiederherstellen der Nachricht ermöglicht es Ihnen, vom letzten Speicherzeitpunkt fortzufahren.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
de: Automatisches Speichern in Datei »{0}« gescheitert.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
de: Fehler beim automatischen Speichern. Grund: »{1}«.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die soeben verfasste Nachricht namens »{0}« verwerfen wollen?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
de: Wenn Sie dieses Editorfenster schließen, wird die Nachricht dauerhaft verworfen, falls Sie sich nicht dafür entscheiden, sie in Ihrem Entwurfsordner zu speichern. Dies erlaubt es Ihnen, das Verfassen der Nachricht später fortzusetzen.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
de: Nachricht _bearbeiten

en: _Save Draft
de: Entwurf _speichern

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die soeben verfasste Nachricht verwerfen wollen?

en: Could not create message.
de: Verfassen der Nachricht gescheitert.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
de: Möglicherweise müssen Sie Ihre E-Mail-Einstellungen ändern.
    
    Detaillierte Fehlermeldung: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
de: Signaturdatei »{0}« konnte nicht gelesen werden.

en: All accounts have been removed.
de: Es wurden alle Konten entfernt.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
de: Sie müssen ein Konto einrichten, bevor Sie E-Mails verfassen können.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
de: Während des Speicherns in den Nachrichtenausgang ist ein Fehler aufgetreten.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
de: Der Fehler »{0}« wurde gemeldet. Die Nachricht ist nicht gesendet worden.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
de: Während des Speicherns in den Entwurfsordner ist ein Fehler aufgetreten.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
de: Der Fehler »{0}« wurde gemeldet. Die Nachricht ist höchstwahrscheinlich nicht gespeichert worden.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
de: Während des Verschickens ist ein Fehler aufgetreten. Wie möchten Sie fortfahren?

en: The reported error was “{0}”.
de: Die Fehlermeldung war »{0}«.

en: _Save to Outbox
de: Im Nachrichtenausgang _speichern

en: _Try Again
de: Erneut _versuchen

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
de: Ihre Nachricht wurde gesendet, aber ein Fehler ist während der Nachverarbeitung aufgetreten.

en: Saving message to Outbox.
de: Nachricht wird im Nachrichtenausgang gespeichert.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
de: Weil der Zielserver gerade nicht erreichbar ist, wird die Nachricht im Nachrichtenausgang gespeichert. Sie können die Nachricht mit dem Knopf »Verschicken/Abrufen« in der Werkzeugleiste verschicken.

en: Are you sure you want to send the message?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Nachricht senden wollen?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
de: Ein Tastenkürzel zum Versenden der Nachricht wurde gedrückt. Falls dies irrtümlich geschehen ist, brechen Sie den Sendevorgang ab, ansonsten senden Sie die Nachricht.

en: Are you sure you want to change the composer format?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Verfassungsmodus ändern wollen?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
de: Durch den Wechsel zum einfachen Format verliert der Text sämtliche HTML-Formatierungen. Möchten Sie fortsetzen?

en: _Don’t lose formatting
de: Formatierung _beibehalten

en: Lose _formatting
de: Formatierung _entfernen

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
de: Beim Speichern in den Ordner Entwürfe ist ein Fehler aufgetreten.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Nachricht in eine Besprechung umwandeln wollen?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
de: Beim Umwandeln der Nachricht in eine Besprechung wird die verfasste Nachricht geschlossen und die vorgenommenen Änderungen verworfen.

en: Convert to _Meeting
de: In eine _Besprechung umwandeln

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Termin in eine Besprechung umwandeln wollen?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
de: Beim Umwandeln des Termins in eine Nachricht wird das Bearbeitungsfenster geschlossen und die vorgenommenen Änderungen verworfen.

en: Convert to _Message
de: In eine _Nachricht umwandeln

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Notiz in eine Nachricht umwandeln wollen?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
de: Beim Umwandeln der Notiz in eine Nachricht wird das Bearbeitungsfenster geschlossen und die vorgenommenen Änderungen verworfen.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Aufgabe in eine Nachricht umwandeln wollen?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
de: Beim Umwandeln der Aufgabe in eine Nachricht wird das Bearbeitungsfenster geschlossen und die vorgenommenen Änderungen verworfen.

en: Something has gone wrong when editing the message
de: Bei der Erstellung der Nachricht ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Bearbeitung der Nachricht abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie das Fenster schließen und ein neues öffnen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME GitLab.

en: An error occurred while creating message composer.
de: Bei der Erstellung des Nachrichteneditors ist ein Fehler aufgetreten.

en: Message Redirection
de: Nachrichtenumleitung

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
de: Diese Nachricht ist eine Umleitung, was Ihnen erlaubt, die Empfänger, den Betreff und andere Nachrichteneigenschaften zu ändern, jedoch nicht den Inhalt der Nachricht.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
de: Der öffentliche OpenPGP-Schlüssel wird nicht zur E-Mail hinzugefügt.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
de: Der öffentliche OpenPGP-Schlüssel für »{0}« ist zu groß für die Übertragung.

en: Toggle View Inline
de: Eingebettet anzeigen

en: Open in default application
de: Mit Standardanwendung öffnen

en: Display as attachment
de: Als Anlage anzeigen

en: Audio Player
de: Audio-Wiedergabe

en: Play the attachment in embedded audio player
de: Anlage in der eingebetteten Audio-Wiedergabe abspielen

en: From
de: Von

en: (no subject)
de: (Kein Betreff)

en: Remote content download had been blocked for this message.
de: Das Laden entfernter Inhalte wurde für diese Nachricht blockiert.

en: Import OpenPGP key provided in this message
de: Den in der Nachricht angegebenen OpenPGP-Schlüssel importieren.

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
de: Diese Nachricht wurde von %s im Namen von %s gesendet

en: Regular Image
de: Normales Bild

en: Display part as an image
de: Teil als Bild anzeigen

en: RFC822 message
de: RFC822-Nachricht

en: Format part as an RFC822 message
de: Teil als RFC822-Nachricht formatieren

en: Size
de: Größe

en: Subject
de: Betreff

en: Display part as enriched text
de: Teil als »enriched text« formatieren

en: Format part as HTML
de: Teil als HTML formatieren

en: Plain Text
de: Einfacher Text

en: Format part as plain text
de: Teil als einfachen Text formatieren

en: Unsigned
de: Nicht signiert

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
de: Diese Nachricht ist nicht signiert. Die Echtheit des Absenders ist deshalb nicht sichergestellt.

en: Valid signature
de: Gültige Signatur

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
de: Gültige Signatur, aber Adressen des Absenders und des Signierenden stimmen nicht überein

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
de: Diese Nachricht ist signiert und gültig. Es ist daher sehr wahrscheinlich, dass der Absender der ist, der er vorgibt zu sein.

en: Invalid signature
de: Ungültige Signatur

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
de: Die Signatur dieser Nachricht konnte nicht verifiziert werden. Möglicherweise wurde sie bei der Übertragung verändert.

en: Valid signature, but cannot verify sender
de: Gültige Signatur, Absender konnte jedoch nicht verifiziert werden

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
de: Diese Nachricht wurde mit einer gültigen Signatur signiert, der Absender der Nachricht konnte jedoch nicht verifiziert werden.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
de: Diese Nachricht wurde signiert, jedoch ist kein passender öffentlicher Schlüssel in Ihrem Schlüsselbund vorhanden

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
de: Diese Nachricht wurde digital signiert, jedoch ist der entsprechende öffentliche Schlüssel in Ihrem Schlüsselbund nicht vorhanden. Falls Sie die Echtheit von Nachrichten von dieser Person prüfen wollen, sollten Sie sich den öffentlichen Schlüssel mittels einer vertrauenswürdigen Methode beschaffen und ihn zu Ihrem Schlüsselbund hinzufügen. Bis dahin besteht keine Garantie, dass diese Nachricht tatsächlich von dieser Person stammt und ohne Änderungen übertragen wurde.

en: Unencrypted
de: Nicht verschlüsselt

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
de: Diese Nachricht ist nicht verschlüsselt. Daher kann ihr Inhalt bei der Übertragung über das Internet möglicherweise ausgespäht werden.

en: Encrypted, weak
de: Schwach verschlüsselt

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
de: Diese Nachricht ist verschlüsselt, der Verschlüsselungsalgorithmus ist jedoch schwach. Daher können Dritte ihren Inhalt zwar nur schwerlich, jedoch nicht unmöglich innerhalb eines praktikablen Zeitraums ausspähen.

en: Encrypted
de: Verschlüsselt

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
de: Diese Nachricht ist verschlüsselt. Daher können Dritte ihren Inhalt nur schwerlich ausspähen.

en: Encrypted, strong
de: Stark verschlüsselt

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
de: Diese Nachricht ist mit einem starken Verschlüsselungsalgorithmus verschlüsselt. Daher können Dritte ihren Inhalt nur sehr schwerlich innerhalb eines praktikablen Zeitraums ausspähen.

en: View Certificate
de: Zertifikat anzeigen

en: Import Certificate
de: Zertifikat importieren

en: Digital Signature
de: Digitale Signatur

en: Signer: | Signers:
de[0]: _Signierer:
de[1]: _Signierer:

en: Encryption
de: Verschlüsselung

en: Encrypted by:
de: Verschlüsselt von:

en: Display source of a MIME part
de: Quelle als MIME-Teil anzeigen

en: Markdown Text
de: Markdown-Text

en: Format part as markdown text
de: Teil als Markdown-Text formatieren

en: To
de: An

en: Cc
de: Kopie

en: Bcc
de: Blindkopie

en: Security
de: Sicherheit

en: GPG signed
de: Mit GPG signiert

en: partially GPG signed
de: teilweise mit GPG signiert

en: GPG encrypted
de: Mit GPG verschlüsselt

en: partially GPG encrypted
de: teilweise mit GPG verschlüsselt

en: S/MIME signed
de: Mit S/MIME signiert

en: partially S/MIME signed
de: teilweise mit S/MIME signiert

en: S/MIME encrypted
de: Mit S/MIME verschlüsselt

en: partially S/MIME encrypted
de: teilweise mit S/MIME verschlüsselt

en: Show parts not being secured
de: Ungesicherte Teile anzeigen

en: Hide parts not being secured
de: Ungesicherte Teile verbergen

en: Error parsing MBOX part: %s
de: Fehler beim Einlesen des MBOX-Teils: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
de: S/MIME-Nachricht konnte nicht analysiert werden: %s

en: Could not parse PGP message: %s
de: PGP-Nachricht konnte nicht analysiert werden: %s

en: Error verifying signature: %s
de: Fehler beim Überprüfen der Signatur: %s

en: Malformed external-body part
de: Fehlerhaft formatierter external-body-Teil

en: Pointer to FTP site (%s)
de: Zeiger auf FTP-Site (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
de: Zeiger auf lokale Datei (%s) gültig auf Seite »%s«

en: Pointer to local file (%s)
de: Zeiger auf lokale Datei (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
de: Zeiger auf ferne Daten (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
de: Zeiger auf unbekannte externe Daten (Typ »%s«)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
de: Die Syntax der MIME-Nachricht konnte nicht analysiert werden und wird daher als Quelltext angezeigt.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
de: Nicht unterstützter Verschlüsselungstyp für multipart/encrypted

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
de: PGP/MIME-Nachricht konnte nicht analysiert werden: %s

en: Unsupported signature format
de: Nicht unterstütztes Signaturformat

en: Reply-To
de: Antwort an

en: Date
de: Datum

en: Face
de: Gesicht

en: Failed to import certificate: %s
de: Zertifikat konnte nicht importiert werden: %s

en: %s attachment
de: %s-Anlage

en: %d %B %Y
de: %d. %B %Y

en: Calendar: from %s to %s
de: Kalender: von %s bis %s

en: evolution calendar item
de: Evolution Kalenderelement

en: Mail Accounts
de: E-Mail-Konten

en: Address Books
de: Adressbücher

en: Calendars
de: Kalender

en: Memo Lists
de: Notizlisten

en: Task Lists
de: Aufgabenlisten

en: Enabled
de: Aktiv

en: Account Name
de: Kontoname

en: Collection _Account
de: Sammel_konto

en: _Mail Account
de: E-_Mail-Konto

en: Address _Book
de: Adressb_uch

en: _Calendar
de: _Kalender

en: M_emo List
de: Notizlist_e

en: _Task List
de: Aufgabenlis_te

en: Evolution Accounts
de: Evolution-Konten

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
de: _Aktualisieren

en: Initiates refresh of account sources
de: Beginnt eine Aktualisierung der Kontenquellen

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
de: %s (abgebrochen)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
de: %s (abgeschlossen)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
de: %s (wartend)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
de: %s (wird abgebrochen)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
de: %s (zu %d%% abgeschlossen)

en: Cancel
de: Abbrechen

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
de: Diese Nachricht schließen (Escape)

note: Translators: there are always at least two messages to be closed
en: Close a message | Close all %u messages
de[0]: Eine Nachricht schließen
de[1]: Alle %u Nachrichten schließen

en: _Dismiss
de: _Verwerfen

en: Failed to create a thread:
de: Konversation konnte nicht angelegt werden:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
de: Beigelegte Nachricht

en: Operation was cancelled
de: Vorgang wurde abgebrochen

en: A load operation is already in progress
de: Ein Ladevorgang läuft bereits

en: A save operation is already in progress
de: Ein Speichervorgang läuft bereits

en: Could not open “%s”
de: »%s« konnte nicht geöffnet werden

en: Could not open the attachment
de: Die Anlage konnte nicht geöffnet werden

en: Attachment contents not loaded
de: Anlagen wurden nicht geladen

en: Could not save “%s”
de: »%s« konnte nicht gespeichert werden

en: Could not save the attachment
de: Die Anlage konnte nicht gespeichert werden

en: Could not set as background
de: Konnte nicht als Hintergrund gesetzt werden

en: Set as _Background
de: Zum _Hintergrund machen

en: Loading
de: Wird geladen

en: Saving
de: Wird gespeichert

en: Hide Attachment _Bar
de: Anla_genleiste verbergen

en: Show Attachment _Bar
de: Anla_genleiste anzeigen

en: Attachment Properties
de: Eigenschaften der Anlage

en: _URI:
de: _ADRESSE:

en: _Filename:
de: _Dateiname:

en: _Description:
de: _Beschreibung:

en: _MIME Type:
de: _MIME-Typ:

en: Suggest _automatic display of attachment
de: Automatische Anzeige von Anlagen _vorschlagen

en: Add Attachment
de: Anlage hinzufügen

en: A_ttach
de: Bei_legen

en: _Suggest automatic display of attachment
de: Automatische Anzeige der Anlage _vorschlagen

en: Archive selected directories using this format:
de: Archivieren der ausgewählten Ordner mit diesem Format:

en: Save Attachment | Save Attachments
de[0]: Anlage speichern
de[1]: Anlagen speichern

en: Do _not extract files from the attachment
de: Dateien _nicht aus der Anlage auslesen

en: Save extracted files _only
de: _Nur extrahierte Dateien speichern

en: Save extracted files and the original _archive
de: Speichern der extrahierten Dateien und das Original-_Archiv

en: Open With Other Application…
de: Mit anderer Anwendung öffnen …

en: S_ave All
de: _Alle speichern

en: Sa_ve As
de: Speichern _unter

en: Save _As
de: Speichern _unter

en: A_dd Attachment…
de: Anlage _hinzufügen …

en: Add _URI…
de: Adresse _hinzufügen …

en: Attach a URI
de: Eine Adresse beilegen

en: _Properties
de: Ei_genschaften

en: Re_load
de: Neu _laden

en: Reload attachment content
de: Anlageninhalt neu laden

en: Open With “%s”
de: Mit »%s« öffnen

en: Open this attachment in %s
de: Diese Anlage mit »%s« öffnen

en: Open With Default Application
de: Mit Standardanwendung öffnen

en: Open this attachment in default application
de: Diese Anlage mit der Standardanwendung öffnen

en: Mark as default address book
de: Als Vorgabeadressbuch markieren

en: Autocomplete with this address book
de: Aus diesem Adressbuch automatisch vervollständigen

en: Copy book content locally for offline operation
de: Den Adressbuchinhalt lokal zum Arbeiten im Offline-Modus kopieren

en: Previous month
de: Vorheriger Monat

en: Next month
de: Nächster Monat

en: Previous year
de: Vorheriges Jahr

en: Next year
de: Nächstes Jahr

en: Month Calendar
de: Monatskalender

en: Mark as default calendar
de: Als Vorgabekalender markieren

en: Mark as default task list
de: Als Vorgabeaufgabenliste markieren

en: Mark as default memo list
de: Als Vorgabenotizliste markieren

en: Color:
de: Farbe:

en: Show reminder _before every event
de: Erinnerung _vor jedem Termin anzeigen

en: Copy calendar contents locally for offline operation
de: Den Kalenderinhalt lokal zur Arbeit im Offline-Modus kopieren

en: Copy task list contents locally for offline operation
de: Den Inhalt der Aufgabenliste lokal zur Arbeit im Offline-Modus kopieren

en: Copy memo list contents locally for offline operation
de: Den Inhalt der Notizliste lokal zur Arbeit im Offline-Modus kopieren

en: Currently _used categories:
de: Gegenwärtig gen_utzte Kategorien:

en: _Available Categories:
de: Verfügbare Kate_gorien:

[ctx: category]
en: _New
de: _Neu

[ctx: category]
en: _Edit
de: _Bearbeiten

[ctx: category]
en: _Delete
de: _Löschen

en: Icon
de: Symbol

en: Create category “%s”
de: Kategorie »%s« erstellen

en: Category Icon
de: Kategoriesymbol

en: _No Image
de: _Kein Bild

en: Category _Name
de: Kategorie_name

en: Category _Icon
de: Kategories_ymbol

en: _Unset icon
de: Symbol _zurücksetzen

en: Category Properties
de: Kategorieeigenschaften

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
de: Es gibt bereits eine Kategorie »%s« in dieser Konfiguration. Bitte einen anderen Namen verwenden

en: popup list
de: Popup-Liste

en: Now
de: Jetzt

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
de: Keine

en: The time must be in the format: %s
de: Die Zeit muss folgendes Format haben: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
de: Der Prozentwert muss zwischen 0 und 100 (einschließlich) sein

en: Arabic
de: Arabisch

en: Baltic
de: Baltisch

en: Central European
de: Mitteleuropäisch

en: Chinese
de: Chinesisch

en: Cyrillic
de: Kyrillisch

en: Greek
de: Griechisch

en: Hebrew
de: Hebräisch

en: Japanese
de: Japanisch

en: Korean
de: Koreanisch

en: Turkish
de: Türkisch

en: Western European
de: Westeuropäisch

en: Western European, New
de: Westeuropäisch, neu

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
de: Traditionell

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
de: Vereinfacht

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
de: Ukrainisch

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
de: Visuell

en: Character Encoding
de: Zeichenkodierung

en: Enter the character set to use
de: Geben Sie den zu verwendenden Zeichensatz ein

en: Other…
de: Weitere …

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
de: Es kann kein Client-Objekt für den Erweiterungsnamen »%s« erstellt werden

[ctx: Status]
en: Unreachable
de: Nicht erreichbar

[ctx: Status]
en: Failed to connect
de: Verbindung fehlgeschlagen

en: _Finish
de: _Fertigstellen

en: _Look Up
de: Nach_schlagen

en: _Next
de: _Weitersuchen

en: New Collection Account
de: Neues Sammelkonto

en: _Previous
de: _Rückwärts suchen

en: Looking up details, please wait…
de: Nach Details wird gesucht, bitte warten …

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
de: Passwort wird zum Fortfahren benötigt. %s.

en: View certificate
de: Zertifikat anzeigen

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
de: Keine Treffer gefunden. Das bedeutet möglicherweise, dass der Server keine Konfigurationsinformationen über die gewählten Suchmethoden bereitstellt. Geben Sie stattdessen das Konto manuell ein, oder ändern Sie die obigen Einstellungen.

en: Found one candidate | Found %d candidates
de[0]: Ein Treffer gefunden
de[1]: %d Treffer gefunden

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
de: Der Benutzername enthält Buchstaben, die eine Anmeldung verhindern können. Vergewissern Sie sich, dass der Server so geschriebene Benutzernamen tatsächlich akzeptiert.

en: _Username:
de: _Benutzername:

en: _Password:
de: _Passwort:

en: _Remember password
de: Passwort _merken

en: Collection
de: Sammlung

en: Mail Receive
de: E-Mail empfangen

en: Mail Send
de: E-Mail versenden

en: Address Book
de: Adressbuch

en: Memo List
de: Notizliste

en: Task List
de: Aufgabenliste

en: Looking up LDAP server’s search base…
de: Die Suchbasis des LDAP-Servers wird ermittelt …

en: Failed to store password:
de: Speichern des Passworts ist fehlgeschlagen:

en: Failed to create sources:
de: Anlegen der Quellen ist fehlgeschlagen:

en: Saving account settings, please wait…
de: Kontoeinstellungen werden gespeichert, bitte warten …

en: User details
de: Benutzerdetails

en: _Email Address or User name:
de: E-Mail-Adresse oder Benutzername:

en: _Advanced Options
de: _Erweiterte Einstellungen

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
de: Durch Semikola (»;«) getrennte Liste von Servern, um Informationen zusätzlich zur Domäne der E-Mail-Adresse abzurufen.

en: Select which parts should be configured:
de: Wählen Sie, welche Teile eingerichtet werden sollen:

en: Account Information
de: Konteninformation

en: Choose custom color
de: Benutzerdefinierte Farbe auswählen

en: Default
de: Vorgabe

en: Running…
de: Wird ausgeführt …

en: Date and Time
de: Datum und Uhrzeit

en: Text entry to input date
de: Eingabefeld für das Datum

en: Click this button to show a calendar
de: Diesen Knopf drücken, um den Kalender anzuzeigen

en: Drop-down combination box to select time
de: Auswahlliste für die Zeit

en: Time
de: Uhrzeit

en: No_w
de: _Jetzt

en: _Today
de: _Heute

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
de: _Keine

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
de: Keine

en: Invalid Date Value
de: Ungültiges Datum

en: Invalid Time Value
de: Ungültige Zeitangabe

en: Yesterday
de: Gestern

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
de: Nächster %a

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
de: Nächster %a

en: Use locale default
de: Format der Region benutzen

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
de: Tage

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
de: Wochen

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
de: Monate

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
de: Jahre

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
de: Keine lokalen Nachrichten abgleichen, die älter sind als

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
de: Nachrichten als gelesen markieren nach %s Sekunden

note: Translators: :-)
en: _Smile
de: _Freundlich

note: Translators: :-(
en: S_ad
de: T_raurig

note: Translators: ;-)
en: _Wink
de: Z_winkernd

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
de: _Zunge

note: Translators: :-))
en: Laug_h
de: _Lachend

note: Translators: :-|
en: _Plain
de: _Gleichgültig

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
de: Grin_sen

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
de: _Verlegen

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
de: L_achend

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
de: _Unentschlossen

note: Translators: :-O
en: S_urprise
de: Überrasc_ht

note: Translators: :-S
en: W_orried
de: Bes_orgt

note: Translators: :-*
en: _Kiss
de: _Kuss

note: Translators: X-(
en: A_ngry
de: Ä_ngstlich

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
de: _Engel

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
de: _Weinend

note: Translators: :-Q
en: S_ick
de: Ü_bel

note: Translators: |-)
en: Tire_d
de: Mü_de

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
de: _Teuflisch

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
de: A_ffe

en: (Unknown Filename)
de: (Unbekannter Dateiname)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
de: »%s« wird geschrieben

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
de: »%s« wird nach »%s« geschrieben

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
de[0]: Vor 1 Sekunde
de[1]: Vor %d Sekunden

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
de[0]: In 1 Sekunde
de[1]: In %d Sekunden

en: 1 minute ago | %d minutes ago
de[0]: Vor 1 Minute
de[1]: Vor %d Minuten

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
de[0]: In 1 Minute
de[1]: In %d Minuten

en: 1 hour ago | %d hours ago
de[0]: Vor 1 Stunde
de[1]: Vor %d Stunden

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
de[0]: In 1 Stunde
de[1]: In %d Stunden

en: 1 day ago | %d days ago
de[0]: Vor 1 Tag
de[1]: Vor %d Tagen

en: 1 day in the future | %d days in the future
de[0]: In 1 Tag
de[1]: In %d Tagen

en: 1 week ago | %d weeks ago
de[0]: Vor 1 Woche
de[1]: Vor %d Wochen

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
de[0]: In 1 Woche
de[1]: In %d Wochen

en: 1 month ago | %d months ago
de[0]: Vor 1 Monat
de[1]: Vor %d Monaten

en: 1 month in the future | %d months in the future
de[0]: In 1 Monat
de[1]: In %d Monaten

en: 1 year ago | %d years ago
de[0]: Vor 1 Jahr
de[1]: Vor %d Jahren

en: 1 year in the future | %d years in the future
de[0]: In 1 Jahr
de[1]: In %d Jahren

en: <click here to select a date>
de: <Klicken Sie hier, um ein Datum zu wählen>

en: now
de: jetzt

note: strftime for date filter display, only needs to show a day date (i.e. no time)
en: %d-%b-%Y
de: %d.%m.%Y

en: Select a time to compare against
de: Wählen Sie eine Vergleichszeit

en: Choose a File
de: Eine Datei wählen

en: R_ule name:
de: Regel_name:

en: all the following conditions
de: alle folgenden Bedingungen

en: any of the following conditions
de: eine der folgenden Bedingungen

en: _Find items which match:
de: Objekte _suchen, die entsprechen:

en: Find items that meet the following conditions
de: Objekte suchen, die folgenden Bedingungen entsprechen

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
de: Keine

en: All related
de: Alle mit Bezug

en: Replies
de: Antworten

en: Replies and parents
de: Antworten und Vorgänger

en: No reply or parent
de: Ohne Antwort oder Vorgänger

en: I_nclude threads:
de: _Konversationen einschließen:

en: A_dd Condition
de: Bedingung hin_zufügen

en: Incoming
de: Eingang

en: Outgoing
de: Ausgehend

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
de: Zuletzt verwendet

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
de: Smileys und Menschen

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
de: Körper und Bekleidung

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
de: Natur und Tiere

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
de: Essen und Trinken

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
de: Reise und Orte

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
de: Aktivitäten

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
de: Objekte

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
de: Symbole

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
de: Flaggen

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
de: Keine Ergebnisse gefunden

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
de: Versuchen Sie eine andere Suchanfrage

en: Failed to insert HTML file.
de: Einfügen der HTML-Datei ist fehlgeschlagen.

en: Failed to insert text file.
de: Einfügen der Textdatei ist fehlgeschlagen.

en: Insert HTML File
de: HTML-Datei einfügen

en: HTML file
de: HTML-Datei

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
de: Bild einfügen

en: Image files
de: Bilddateien

en: Insert text file
de: Textdatei einfügen

en: Text file
de: Textdatei

en: Copy selected text to the clipboard
de: Den markierten Text in die Zwischenablage kopieren

en: Cut selected text to the clipboard
de: Den markierten Text in die Zwischenablage verschieben

en: Paste text from the clipboard
de: Text aus der Zwischenablage einfügen

en: Redo the last undone action
de: Die letzte rückgängig gemachte Änderung wiederholen

en: Undo the last action
de: Die letzte Aktion zurücknehmen

en: For_mat
de: _Format

en: _Paragraph Style
de: _Absatzstil

en: _Alignment
de: Aus_richtung

en: Current _Languages
de: Momentan verwendete _Sprachen

en: _Increase Indent
de: Einzug _erhöhen

en: Increase Indent
de: Einzug erhöhen

en: Insert Emoji
de: Emoji einfügen

en: Insert E_moji
de: E_moji einfügen

en: _HTML File…
de: _HTML-Datei …

en: Te_xt File…
de: Te_xtdatei …

en: Paste _Quotation
de: _Zitat einfügen

en: _Find…
de: _Suchen …

en: Search for text
de: Nach Text suchen

en: Find A_gain
de: Wei_tersuchen

en: Re_place…
de: Erset_zen …

en: Search for and replace text
de: Nach Text suchen und diesen ersetzen

en: Check _Spelling…
de: _Rechtschreibprüfung …

en: _Decrease Indent
de: Einzug _vermindern

en: Decrease Indent
de: Einzug vermindern

en: _Wrap Lines
de: _Zeilenumbruch

note: Center
en: _Center
de: _Zentrieren

en: Center Alignment
de: Zentriert

note: Justified
en: _Justified
de: _Ausgerichtet

en: Align Justified
de: Bündig ausrichten

note: Left
en: _Left
de: _Links

en: Left Alignment
de: Linksbündig

note: Right
en: _Right
de: _Rechts

en: Right Alignment
de: Rechtsbündig

en: HTML editing mode
de: HTML-Bearbeitungsmodus

en: Plain _Text
de: _Einfacher Text

en: Plain text editing mode
de: Einfacher Textbearbeitungsmodus

en: Markdown editing mode
de: Markdown-Bearbeitungsmodus

en: Ma_rkdown as Plain Text
de: Ma_rkdown als einfacher Text

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
de: Markdown-Bearbeitungsmodus, wird als einfacher Text exportiert

en: Mar_kdown as HTML
de: Mar_kdown als HTML

en: Markdown editing mode, exported as HTML
de: Markdown-Bearbeitungsmodus, wird als HTML-Text exportiert

en: Heading _1
de: Überschrift _1

en: Heading _2
de: Überschrift _2

en: Heading _3
de: Überschrift _3

en: Heading _4
de: Überschrift _4

en: Heading _5
de: Überschrift _5

en: Heading _6
de: Überschrift _6

en: _Preformatted
de: _Vorformatiert

en: A_ddress
de: A_dresse

en: _Bulleted List
de: _Ungeordnete Liste

en: _Roman Numeral List
de: _Römisch nummerierte Liste

en: Numbered _List
de: Nummerierte _Liste

en: _Alphabetical List
de: _Alphabetische Liste

en: _Image…
de: _Bild …

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
de: Bild einfügen

en: _Link…
de: _Verweis …

en: Insert Link
de: Verweis einfügen

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
de: T_rennlinie …

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
de: Trennlinie einfügen

en: _Table…
de: _Tabelle …

en: Insert Table
de: Tabelle einfügen

en: _Cell…
de: _Zelle …

en: Pa_ge…
de: _Seite …

en: Font _Size
de: Schrift_größe

en: _Font Style
de: Schrift_stil

en: Paste As _Text
de: Als normaler _Text einfügen

en: _Bold
de: _Fett

en: Bold
de: Fett

en: _Italic
de: _Kursiv

en: Italic
de: Kursiv

en: _Strikethrough
de: _Durchstreichen

en: Strikethrough
de: Durchgestrichen

en: Subs_cript
de: _Tiefgestellt

en: Subscript
de: Tiefgestellt

en: Su_perscript
de: _Hochgestellt

en: Superscript
de: Hochgestellt

en: _Underline
de: _Unterstrichen

en: Underline
de: Unterstrich

en: Copy _Link Location
de: Verweis-Ziel _kopieren

en: Copy the link to the clipboard
de: Den Verweis in die Zwischenablage kopieren

en: _Open Link in Browser
de: Verweis im Browser ö_ffnen

en: Open the link in a web browser
de: Verweis im Browser ö_ffnen

en: Cell Contents
de: Zelleninhalt

en: Column
de: Spalte

en: Row
de: Zeile

en: Table
de: Tabelle

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
de: Tabelle löschen

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
de: Tabelle einfügen

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Delete Rule
de: Regel löschen

en: Delete Image
de: Bild löschen

en: Column After
de: Spalte danach

en: Column Before
de: Spalte davor

en: Insert _Link
de: _Verweis einfügen

en: Row Above
de: Zeile darüber

en: Row Below
de: Zeile darunter

en: Cell…
de: Zelle …

en: Image…
de: Bild …

en: Link…
de: Verweis …

en: Page…
de: Seite …

en: Paragraph…
de: Absatz …

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
de: T_rennlinie …

en: Table…
de: Tabelle …

en: Text…
de: Text …

en: Remove Link
de: Verweis entfernen

en: Add Word to Dictionary
de: Wort zu Wörterbuch hinzufügen

en: Ignore Misspelled Word
de: Falsch geschriebenes Wort ignorieren

en: Add Word To
de: Wort hinzufügen zu

en: More Suggestions
de: Weitere Vorschläge

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
de: %s-Wörterbuch

en: Insert Emoticon
de: Emoticon einfügen

en: Re_place
de: Erset_zen

en: _Image
de: _Bild

en: _Link
de: _Verweis

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
de: T_rennlinie

en: _Table
de: _Tabelle

en: Editing Mode
de: Bearbeitungsmodus

en: Paragraph Style
de: Absatzstil

en: Font Color
de: Schriftfarbe

en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

en: Font Size
de: Schriftgröße

en: Font Name
de: Schriftname

en: Failed to obtain content of editor
de: Die Ermittlung des Inhalts des Editors ist fehlgeschlagen

en: <b>Scope</b>
de: <b>Geltungsbereich</b>

note: Scope: cell
en: C_ell
de: _Zelle

en: _Row
de: _Zeile

en: Col_umn
de: _Spalte

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
de: <b>Ausrichtung und Verhalten</b>

en: Left
de: Links

en: Center
de: Mitte

en: Right
de: Rechts

en: Top
de: Oben

en: Middle
de: Mitte

en: Bottom
de: Unten

en: _Vertical:
de: _Vertikal:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
de: _Zeilenumbruch

note: Header Style
en: _Header Style
de: _Kopfstil

en: <b>Layout</b>
de: <b>Aufbau</b>

note: Width
en: _Width
de: _Breite

en: Row S_pan:
de: Verbundene Zei_len:

en: Co_lumn Span:
de: Spa_ltenbreite:

en: <b>Background</b>
de: <b>Hintergrund</b>

en: C_olor:
de: _Farbe:

en: Images
de: Bilder

en: Choose Background Image
de: Wählen Sie das Hintergrundbild

en: _Image:
de: _Bild:

en: _Remove image
de: Bild _entfernen

en: Cell Properties
de: Zelleneigenschaften

en: No match found
de: Keine Übereinstimmung gefunden

en: Search _backwards
de: _Rückwärts suchen

en: Case _Sensitive
de: Groß/klein _unterscheiden

en: _Wrap Search
de: Suche am Anfang fortsetzen

en: Find
de: Suchen

en: <b>Size</b>
de: <b>Größe</b>

note: Width
en: _Width:
de: _Breite:

en: _Size:
de: _Größe:

en: <b>Style</b>
de: <b>Stil</b>

en: _Alignment:
de: _Ausrichtung:

note: Shaded
en: S_haded
de: _Schattiert

en: Rule properties
de: Trennlinien-Eigenschaften

en: <b>General</b>
de: <b>Allgemein</b>

en: _Source:
de: _Quelle:

en: _Height:
de: _Höhe:

en: Preserve aspect ratio
de: Seitenverhältnis beibehalten

en: _X-Padding:
de: _X-Polster:

en: _Y-Padding:
de: _Y-Polster:

en: _Border:
de: _Rand:

en: <b>Link</b>
de: <b>Verweis</b>

en: _URL:
de: _Adresse:

en: _Test URL…
de: Adresse über_prüfen …

en: Image Properties
de: Bildeigenschaften

en: _Update
de: A_ktualisieren

en: Link Properties
de: Verweis-Eigenschaften

en: Perforated Paper
de: Perforiertes Papier

en: Blue Ink
de: Blaue Tinte

en: Paper
de: Papier

en: Ribbon
de: Band

en: Midnight
de: Mitternacht

en: Draft
de: Entwurf

en: Graph Paper
de: Millimeterpapier

note: == Colors ==
en: Colors
de: Farben

en: _Link:
de: _Verweis:

en: _Visited Link:
de: _Besuchter Verweis:

en: _Background:
de: _Hintergrund:

en: _Font Name:
de: _Schriftname:

note: == Background Image ==
en: Background Image
de: Hintergrundbild

en: _Template:
de: _Vorlage:

en: Select a file
de: Eine Datei wählen

en: _Custom:
de: _Angepasst:

en: Page Properties
de: Seiteneigenschaften

en: _Style:
de: _Stil:

en: <b>Alignment</b>
de: <b>Ausrichtung</b>

en: Paragraph Properties
de: Absatzeigenschaften

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
de[0]: %d Vorkommnis wurden ersetzt
de[1]: %d Vorkommnisse wurden ersetzt

en: R_eplace:
de: _Ersetzen:

en: _With:
de: _Durch:

en: _Case sensitive
de: Groß-/Kleinschreibung _berücksichtigen

en: Wra_p search
de: Suche umbrechen

en: _Skip
de: Ü_berspringen

en: _Replace
de: _Ersetzen

en: Replace _All
de: _Alle ersetzen

[ctx: dialog-title]
en: Replace
de: Ersetzen

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
de: <b>Vorschläge für »%s«</b>

en: <b>Suggestions</b>
de: <b>Vorschläge</b>

note: Replace
en: Replace
de: Ersetzen

note: Replace All
en: Replace All
de: Alle ersetzen

note: Ignore
en: Ignore
de: Ignorieren

note: Skip
en: Skip
de: Überspringen

note: Back
en: Back
de: Zurück

en: <b>Dictionary</b>
de: <b>Wörterbuch</b>

note: Add Word button
en: Add word
de: Wort hin_zufügen

en: Spell Checking
de: Rechtschreibprüfung

en: _Rows:
de: _Zeilen:

en: C_olumns:
de: _Spalten:

en: _Spacing:
de: A_bstand:

en: _Padding:
de: _Füllung:

en: _Color:
de: _Farbe:

en: Image:
de: Bild:

en: Table Properties
de: Tabelleneigenschaften

en: Si_ze:
de: _Größe:

en: Text Properties
de: Texteigenschaften

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
de: Wählen Sie die Datei, die Sie in Evolution importieren wollen und legen Sie den Dateityp anhand der Auswahlliste fest.

en: F_ilename:
de: Datei_name:

en: File _type:
de: Datei_typ:

en: Pre_view:
de: _Vorschau:

en: Choose the destination for this import
de: Wählen Sie das Ziel dieses Imports

en: Choose the type of importer to run:
de: Wählen Sie den auszuführenden Importeur:

en: Import data and settings from _older programs
de: Daten und Einstellungen aus ä_lteren Programmen importieren

en: Import a _single file
de: Eine _einzelne Datei importieren

en: Please select the information that you would like to import:
de: Bitte wählen Sie die Informationen, die Sie importieren wollen:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
de: Evolution hat nach zu importierenden Einstellungen folgender Anwendungen gesucht: Pine, Netscape, Elm, iCalendar und KMail. Es wurden keine importierbaren Einstellungen gefunden. Klicken Sie bitte auf den Knopf »Zurück«, falls Sie es noch einmal versuchen wollen.

en: From %s:
de: Von %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
de: Import abbre_chen

en: Preview data to be imported
de: Vorschau der zu importierenden Daten

en: Import Data
de: Daten importieren

en: Select what type of file you want to import from the list.
de: Wählen Sie den aus der Liste zu importierenden Dateityp.

en: Evolution Import Assistant
de: Evolution-Importassistent

en: Import Location
de: Ort importieren

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
de: Willkommen zum Evolution-Importassistenten.
    Dieser Assistent führt Sie durch das Importieren externer Dateien in Evolution.

en: Importer Type
de: Importeurtyp

en: Select Information to Import
de: Zu importierende Informationen auswählen

en: Select a File
de: Wählen Sie eine Datei

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
de: Klicken Sie auf »Anwenden«, um den Import der Datei in Evolution zu beginnen.

note: Translators: This is part of
en: minutes
de: Minuten

en: hours
de: Stunden

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
de: Tage

en: Autogenerated
de: Automatisch erzeugt

en: Close
de: Schließen

en: _Save and Close
de: _Speichern und schließen

en: Edit Signature
de: Signatur bearbeiten

en: Save
de: Speichern

en: _Signature Name:
de: _Signaturname:

en: Add _Script
de: _Skript hinzufügen

en: Add Signature Script
de: Signaturskript hinzufügen

en: Edit Signature Script
de: Signatur bearbeiten

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
de: Die Ausgabe dieses Skriptes wird als Signatur
    verwendet. Der von Ihnen angegebene Name
    wird lediglich zur Anzeige verwendet.

en: Sc_ript:
de: _Skript:

en: Auto-detect
de: Automatisch erkennen

en: Script file must be executable.
de: Die Skriptdatei muss ausführbar sein.

en: World Map
de: Weltkarte

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
de: Mausbasiertes interaktives Kartenobjekt zur Auswahl der Zeitzone. Tastaturbenutzer sollten die Zeitzone stattdessen mit der Auswahlliste im unteren Bereich festlegen.

en: _Write
de: _Schreiben

en: _Preview
de: _Vorschau

en: Add bold text
de: Fett gedruckten Text hinzufügen

en: Add italic text
de: Kursiven Text hinzufügen

en: Insert a quote
de: Ein Zitat einfügen

en: Insert code
de: Code einfügen

en: Add a link
de: Einen Verweis hinzufügen

en: Add a bullet list
de: Eine ungeordnete Liste hinzufügen

en: Add a numbered list
de: Eine nummerierte Liste hinzufügen

en: Add a header
de: Eine Kopfzeile hinzufügen

en: Open online common mark documentation
de: Online-Dokumentation zu Markdown öffnen

en: Show preview beside text
de: Vorschau neben Text anzeigen

en: Command “%s” returned error: %s
de: Befehl »%s« gab Fehler zurück: %s

en: Failed to read data from command “%s”: %s
de: Daten aus dem Befehl »%s« konnten nicht gelesen werden: %s

en: Failed to run process from command line “%s”: %s
de: Prozess von der Befehlszeile »%s« konnte nicht ausgeführt werden: %s

en: Failed to parse command line “%s”: %s
de: Befehlszeile »%s« konnte nicht verarbeitet werden: %s

en: Could not open the link.
de: Verknüpfung konnte nicht geöffnet werden.

en: Could not display help for Evolution.
de: Hilfe für Evolution konnte nicht angezeigt werden.

en: Opening calendar “%s”
de: Kalender »%s« wird geöffnet

en: Opening memo list “%s”
de: Notizliste »%s« wird geöffnet

en: Opening task list “%s”
de: Aufgabenliste »%s« wird geöffnet

en: Opening address book “%s”
de: Adressbuch »%s« wird geöffnet

en: _Do not show this message again
de: Diese _Meldung nicht mehr anzeigen

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
de: Möglicherweise ist dieser Adressbuch-Server nicht erreichbar, Sie haben den Server-Namen falsch angegeben oder Ihre Netzwerkverbindung ist inaktiv.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
de: Protokollversion konnte nicht auf LDAPv3 gesetzt werden (%d): %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
de: Einstellung für Verbindungs-Zeitüberschreitung konnte nicht festgelegt werden (%d): %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
de: Verwendung von STARTTLS ist fehlgeschlagen (%d): %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
de: Legitimation am LDAP-Server gescheitert (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
de: Möglicherweise verwendet dieser Server eine ältere LDAP-Version, die diese Funktionen nicht unterstützt, oder er ist fehlerhaft konfiguriert. Fragen Sie Ihren Systemadministrator nach unterstützten Suchbasen.
    
    Ausführliche Fehlermeldung (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
de: Möglicherweise verwendet dieser Server eine ältere LDAP-Version, die diese Funktionen nicht unterstützt, oder er ist fehlerhaft konfiguriert. Fragen Sie Ihren Systemadministrator nach unterstützten Suchbasen.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
de: Evolution wurde ohne LDAP-Unterstützung erstellt

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
de: Unbekannt (%s)

en: Click to call %s
de: Klicken Sie hier, um %s anzurufen

en: Click to hide/unhide addresses
de: Adressen anzeigen/verbergen

en: Go to the section %s of the message
de: Zu Abschnitt »%s« in der Nachricht springen

en: Go to the beginning of the message
de: Zum Anfang der aktuellen Zeile springen

en: Click to open %s
de: Klicken Sie hier, um %s zu öffnen

en: Show Contacts
de: Kontakte anzeigen

en: Address B_ook:
de: Adress_buch:

en: Cat_egory:
de: _Kategorie:

en: _Search:
de: _Suchen:

en: Any Category
de: Beliebige Kategorie

en: Co_ntacts
de: Ko_ntakte

en: Search
de: Suchen

en: Select Contacts from Address Book
de: Kontakte aus dem Adressbuch wählen

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
de: %s aus_klappen

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
de: %s _kopieren

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
de: %s ausschnei_den

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
de: %s _bearbeiten

en: _Delete %s
de: %s _löschen

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
de: Evolution ist im Augenblick online. Klicken Sie auf diesen Knopf, um offline zu arbeiten.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
de: Evolution ist im Augenblick offline. Klicken Sie auf diesen Knopf, um online zu arbeiten.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
de: Evolution ist im Augenblick im Offline-Modus, weil das Netzwerk nicht verfügbar ist.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
de: Schlüssel des Schlüsselbundes kann nicht genutzt werden: Kein Benutzer- oder Servername

en: You have the Caps Lock key on.
de: Die Feststelltaste ist aktiviert.

en: _Remember this passphrase
de: Diese Passphrase _merken

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
de: Für den Rest dieser Sitzung an dieses Kennwort _erinnern

en: _Remember this password
de: Dieses Passwort _merken

en: _Remember this password for the remainder of this session
de: Für den Rest dieser Sitzung an dieses Passwort _erinnern

en: Help
de: Hilfe

en: Evolution Preferences
de: Evolution-Einstellungen

en: An error occurred while printing
de: Während des Druckens ist ein Fehler aufgetreten

en: The printing system reported the following details about the error:
de: Das Drucksystem hat folgende Details zum Fehler berichtet:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
de: Das Drucksystem hat keine weiteren Details über den aufgetretenen Fehler berichtet.

en: _Method:
de: _Methode:

en: Defer to Desktop Settings
de: Einstellungen der Arbeitsumgebung verwenden

en: _Open Desktop Settings
de: Einstellungen der Arbeitsumgebung ö_ffnen

en: Manual
de: Manuell

en: _Ignore Hosts:
de: Rechner _ignorieren:

en: Automatic
de: Automatisch

en: Configuration _URL:
de: _Konfigurationsadresse:

en: No proxy
de: Kein Proxy

en: Use a direct connection, no proxying required.
de: Eine direkte Verbindung verwenden. Kein Proxy erforderlich.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
de: Auf einfache Proxy-Einstellungen umschalten

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
de: Auf erweiterte Proxy-Einstellungen umschalten

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
de: Angepasste Proxy-Einstellungen für diese Konten verwenden:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
de: <b>Erweiterte Proxy-Einstellungen</b> ermöglichen es Ihnen, alternative Netzwerk-Proxys festzulegen und diese für ausgewählte Konten einzustellen

en: Custom Proxy
de: Eigener Proxy

en: Create a new proxy profile
de: Ein neues Proxy-Profil anlegen

en: Delete the selected proxy profile
de: Das gewählte Proxy-Profil löschen

en: Add Rule
de: Regel hinzufügen

en: Edit Rule
de: Regel bearbeiten

note: Translators: the '%s' is replaced with a rule name, making it for example "Copy of Subject contains work"; the text itself is provided by the user.
en: Copy of %s
de: Kopie von %s

en: Matches: %u
de: Stimmt überein mit: %u

en: Close the find bar
de: Die Suchleiste schließen

en: Fin_d:
de: _Suchen:

en: Clear the search
de: Das Suchfeld leeren

en: Find the previous occurrence of the phrase
de: Den letzten Suchtreffer finden

en: Find the next occurrence of the phrase
de: Den nächsten Suchtreffer finden

en: Mat_ch case
de: _Groß-/Kleinschreibung berücksichtigen

en: Reached bottom of page, continued from top
de: Seitenende erreicht, ab Anfang wird fortgesetzt

en: Reached top of page, continued from bottom
de: Seitenanfang erreicht, ab Ende wird fortgesetzt

en: When de_leted:
de: Wenn ge_löscht:

en: Proprietary
de: Proprietär

en: Secret
de: Geheim

en: Top Secret
de: Streng geheim

en: For Your Eyes Only
de: Streng geheim

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
de: Keine

en: Mail Receipt
de: Empfangsbestätigung

en: Send Options
de: Versandoptionen

en: R_eply requested
de: Rüc_kmeldung gewünscht

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
de: B_innen

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
de: Tage

en: _When convenient
de: _Wenn passend

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
de: Nachrichtenzustellung ver_zögern

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
de: D_anach

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
de: Tage

en: _Set expiration date
de: _Verfallsdatum angeben

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
de: _Bis

en: Delivery Options
de: Zustellungsoptionen

en: _Priority:
de: _Priorität:

en: _Classification:
de: E_instufung:

en: Gene_ral Options
de: Allge_meine Optionen

en: Creat_e a sent item to track information
de: Ein gesendetes _Element erstellen, um Informationen zu verfolgen

en: _Delivered
de: Zuge_stellt

en: Deli_vered and opened
de: _Zugestellt und geöffnet

en: _All information
de: _Alle Informationen

en: A_uto-delete sent item
de: Gesendetes Element a_utomatisch löschen

en: Status Tracking
de: Statusverfolgung

en: _When opened:
de: _Wenn geöffnet:

en: When decli_ned:
de: Wenn abge_lehnt:

en: When co_mpleted:
de: Wenn a_bgeschlossen:

en: When acce_pted:
de: Wenn a_ngenommen:

en: Return Notification
de: Rücksendemitteilung

en: Sta_tus Tracking
de: Sta_tusverfolgung

en: Type:
de: Art:

en: Name cannot be empty
de: Name darf nicht leer sein

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
de: Aktualisieren alle

en: Refresh content on metered network
de: Inhalt in getakteten Netzwerken aktualisieren

en: Use a secure connection
de: Eine sichere Verbindung verwenden

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
de: _Vertrauenswürdigkeit des SSL/TLS-Zertifikats zurücknehmen

en: User:
de: Benutzer:

en: Connection timeout (in seconds)
de: Verbindungsablauf (in Sekunden)

en: Show
de: Anzeigen

en: Group name
de: Gruppenname

en: _Hide
de: _Verbergen

en: _Show
de: _Anzeigen

en: Manage Groups
de: Gruppen verwalten

en: Available Groups:
de: Verfügbare Gruppen:

en: Select destination
de: Wählen Sie das Ziel

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
de: (Keine Vorschläge)

en: More…
de: Weitere …

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
de: »%s« zum Wörterbuch hinzufügen

note: - Ignore All
en: Ignore All
de: Alle ignorieren

en: Spelling Suggestions
de: Rechtschreibvorschläge

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
de: Es existiert bereits eine Datei namens »{0}«. Wollen Sie diese wirklich ersetzen?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
de: Die Datei existiert bereits in »{0}«. Beim Ersetzen wird ihr Inhalt überschrieben.

en: Cannot save file “{0}”.
de: Die Datei »{0}« konnte nicht gespeichert werden.

en: Cannot open file “{0}”.
de: Die Datei »{0}« konnte nicht geöffnet werden.

en: Failed to remove data source “{0}”.
de: Datenquelle »{0}« konnte nicht entfernt werden.

en: The reported error was “{1}”.
de: Die Fehlermeldung war »{1}«.

en: Failed to update data source “{0}”.
de: Datenquelle »{0}« konnte nicht aktualisiert werden.

en: Failed to delete resource “{0}”.
de: Ressource »{0}« konnte nicht gelöscht werden.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
de: Das Adressbuch-Backend für »{0}« wurde unerwartet beendet.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
de: Einige Ihrer Kontakte sind möglicherweise nicht verfügbar, solange Evolution nicht neu gestartet wurde.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
de: Das Kalender-Backend für »{0}« wurde unerwartet beendet.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
de: Einige Ihrer Notizen sind möglicherweise nicht verfügbar, solange Evolution nicht neu gestartet wurde.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
de: Das Notizlisten-Backend für »{0}« wurde unerwartet beendet.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
de: Einige Ihrer Notizen sind möglicherweise nicht verfügbar, solange Evolution nicht neu gestartet wurde.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
de: Das Aufgabenlisten-Backend für »{0}« wurde unerwartet beendet.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
de: Einige Ihrer Aufgaben sind möglicherweise nicht verfügbar, solange Evolution nicht neu gestartet wurde.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
de: Ein Fehler trat im Adressbuch-Backend für »{0}« auf.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
de: Ein Fehler trat im Kalender-Backend für »{0}« auf.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
de: Ein Fehler trat im Notizlisten-Backend für »{0}« auf.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
de: Ein Fehler trat im Aufgabenlisten-Backend für »{0}« auf.

en: Something has gone wrong
de: Ein Fehler ist aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige des Inhalts abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie das Fenster schließen und erneut öffnen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die entfernte Sammlung »{0}« löschen wollen?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
de: Dies wird die entfernten Sammlung »{0}« dauerhaft vom Server entfernen. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Failed to refresh list of account sources
de: Liste der Kontenquellen konnte nicht aktualisiert werden

en: click to add
de: Klicken zum Hinzufügen

en: Move selected column names to top
de: Ausgewählte Spaltennamen nach oben verschieben

en: Move selected column names up one row
de: Ausgewählte Spaltennamen eine Zeile nach oben verschieben

en: Move selected column names down one row
de: Ausgewählte Spaltennamen eine Zeile nach unten verschieben

en: Move selected column names to bottom
de: Ausgewählte Spaltennamen nach unten verschieben

en: Select all column names
de: Alle Spaltennamen auswählen

en: (Ascending)
de: (Aufsteigend)

en: (Descending)
de: (Absteigend)

en: Not sorted
de: Nicht sortiert

en: No grouping
de: Nicht gruppieren

en: Show Fields
de: Felder anzeigen

en: Choose the order of information to appear in the message list.
de: Wählen Sie die Reihenfolge der Informationen, die in der Nachrichtenliste erscheinen sollen.

en: Clear _All
de: Alles _entfernen

en: _Show field in View
de: Fel_d in Ansicht anzeigen

en: Ascending
de: Aufsteigend

en: Descending
de: Absteigend

en: Group Items By
de: Objekte gruppieren nach

en: Show _field in View
de: _Feld in Ansicht anzeigen

en: Then By
de: Dann nach

en: Show field i_n View
de: Feld in A_nsicht anzeigen

en: Show field in _View
de: Feld in Ansicht an_zeigen

en: Sort
de: Sortieren

en: Clear All
de: Alles entfernen

en: Sort Items By
de: Objekte sortieren nach

en: _Apply
de: An_wenden

en: _Sort...
de: _Sortieren …

en: _Group By...
de: _Gruppieren nach …

en: _Fields Shown...
de: An_gezeigte Felder …

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
de: Um eine Spalte zur Tabelle hinzuzufügen, ziehen Sie
    sie an die Stelle, an der die Spalte erscheinen soll.

en: Add a Column
de: Spalte hinzufügen

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
de[0]: %s: %s (%d Objekt)
de[1]: %s: %s (%d Objekte)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
de[0]: %s (%d Objekt)
de[1]: %s (%d Objekte)

en: Customize Current View
de: Aktuelle Ansicht anpassen

en: Sort _Ascending
de: A_ufsteigend sortieren

en: Sort _Descending
de: A_bsteigend sortieren

en: _Reset sort
de: Sortierung _zurücksetzen

en: Group By This _Field
de: Nach diesem _Feld gruppieren

en: Group By _Box
de: Nach Fäc_hern gruppieren

en: Remove This _Column
de: _Diese Spalte entfernen

en: Add a C_olumn…
de: Spalte _hinzufügen …

en: A_lignment
de: Aus_richtung

en: B_est Fit
de: _Optimal

en: Format Column_s…
de: Spalten for_matieren …

en: Custo_mize Current View…
de: Aktuelle Ansicht an_passen …

en: _Sort By
de: _Sortieren nach

note: Custom
en: _Custom
de: _Benutzerdefiniert

en: Select All
de: Alle auswählen

en: Input Methods
de: Eingabemethoden

en: Select a Time Zone
de: Eine Zeitzone wählen

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
de: Benutzen Sie die linke Maustaste, um einen Kartenausschnitt zu vergrößern und wählen Sie eine Zeitzone.
    Mit der rechten Maustaste können Sie die Ansicht verkleinern.

en: Time Zones
de: Zeitzonen

en: _Selection
de: Au_swahl

en: Timezone drop-down combination box
de: Auswahlliste für die Zeitzone

en: Enter a URL here
de: Geben Sie hier eine Adresse ein

en: Evolution Source Viewer
de: Evolution Quellansicht

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
de: Angezeigter Name

en: Flags
de: Markierungen

en: Identity
de: Identität

en: Address book
de: Adressbuch

en: Events
de: Termine

en: Scheduling Inbox
de: Nachrichteneingang planen

en: Scheduling Outbox
de: Nachrichtenausgang planen

en: Loading…
de: Wird geladen …

en: Searching collection children…
de: Elemente der Sammlung werden gesucht …

en: Failed to search for collection children
de: Suche nach Elementen der Sammlung ist fehlgeschlagen

en: Searching for user home, please wait…
de: Nach persönlichem Ordner des Benutzers wird gesucht, bitte warten …

en: Failed to search for user home
de: Suche nach persönlichem Ordner des Benutzers ist fehlgeschlagen

en: At least one component type should be set
de: Es sollte mindestens ein Komponententyp festgelegt werden

en: Failed to get selected collection HREF
de: HREF der ausgewählten Sammlung konnte nicht ermittelt werden

en: Creating new book…
de: Neues Buch wird angelegt …

en: Failed to create new book
de: Neues Buch konnte nicht angelegt werden

en: Creating new calendar…
de: Neuer Kalender wird angelegt …

en: Failed to create new calendar
de: Neuer Kalender konnte nicht angelegt werden

en: Creating new collection…
de: Neue Sammlung wird angelegt …

en: Failed to create new collection
de: Neue Sammlung konnte nicht angelegt werden

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
de: Es ist nicht zulässig, ein Buch unter einem anderen Buch oder Kalender anzulegen

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
de: Es ist nicht zulässig, einen Kalender unter einem anderen Buch oder Kalender anzulegen

en: Deleting book…
de: Buch wird gelöscht …

en: Failed to delete book
de: Buch konnte nicht gelöscht werden

en: Deleting calendar…
de: Kalender wird gelöscht …

en: Failed to delete calendar
de: Kalender konnte nicht gelöscht werden

en: Deleting collection…
de: Sammlung wird gelöscht …

en: Failed to delete collection
de: Sammlung konnte nicht gelöscht werden

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
de: _Reihenfolge:

en: Use -1 to not set the sort order
de: Verwenden sie -1, um keine Suchreihenfolge festzulegen

en: For Components:
de: Für Komponenten:

en: _Events
de: T_ermine

en: WebDAV server:
de: WebDAV-Server:

en: Create _Book
de: _Buch anlegen

en: Create _Calendar
de: Kalender _anlegen

en: Create Collectio_n
de: Sammlu_ng anlegen

en: _Copy Link Location
de: Verweis-Ziel _kopieren

en: _Copy Name and Email Address
de: _Name und E-Mail-Adresse kopieren

en: Copy the email address with the name to the clipboard
de: E-Mail-Adresse mitsamt dem Namen in die Zwischenablage kopieren

en: Copy Only Email Add_ress
de: Nur die _E-Mail-Adresse kopieren

en: Copy only the email address without the name to the clipboard
de: Nur die E-Mail-Adresse ohne den Namen in die Zwischenablage kopieren

en: _Copy Image
de: Bild _kopieren

en: Copy the image to the clipboard
de: Das Bild in die Zwischenablage kopieren

en: Save _Image…
de: Bild _speichern …

en: Save the image to a file
de: Das Bild in einer Datei speichern

en: Search _Web…
de: _Internet durchsuchen …

en: Search the Web with the selected text
de: Das Internet nach dem ausgewählten Text durchsuchen

en: Select all text and images
de: Den gesamten Text und Bilder in einer Nachricht markieren

en: Copying image to clipboard
de: Das Bild wird in die Zwischenablage kopiert

en: Save Image
de: Bild speichern

en: Saving image to “%s”
de: Bild wird als »%s« gespeichert

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
de: Adresse »%s« kann nicht erhalten werden, es ist nicht bekannt, wie diese heruntergeladen werden kann.

en: Undo “Insert text”
de: »Text einfügen« rückgängig machen

en: Redo “Insert text”
de: »Text einfügen« wiederholen

en: Undo “Delete text”
de: »Text löschen« rückgängig machen

en: Redo “Delete text”
de: »Text löschen« wiederholen

en: Missing date.
de: Datum fehlt.

en: You must choose a date.
de: Sie müssen ein Datum wählen.

en: Missing filename.
de: Dateiname fehlt.

en: You must specify a filename.
de: Sie müssen einen Dateinamen angeben.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
de: Die Datei »{0}« existiert nicht oder ist keine gewöhnliche Datei.

en: Bad regular expression “{0}”.
de: Regulärer Ausdruck »{0}« fehlerhaft.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
de: Der reguläre Ausdruck »{1}« konnte nicht kompiliert werden.

en: Missing name.
de: Name fehlt.

en: You must name this filter.
de: Der Filter muss benannt werden.

en: Name “{0}” already used.
de: Der Name »{0}« wird bereits verwendet.

en: Please choose another name.
de: Bitte wählen Sie einen anderen Namen.

en: Missing condition.
de: Bedingung fehlt.

en: Filter should have at least one condition.
de: Der Filter sollte zumindest eine Bedingung enthalten.

en: Missing value.
de: Wert fehlt.

en: One or more values cannot be empty.
de: Einer oder mehrere Werte dürfen nicht leer sein.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie die Regel »{0}« löschen wollen?

en: _Keep
de: Be_halten

en: the current time
de: Die aktuelle Zeit

en: the time you specify
de: die von Ihnen angegebene Zeit

en: a time relative to the current time
de: Eine zur aktuellen Zeit relative Zeit

en: seconds
de: Sekunden

en: weeks
de: Wochen

en: months
de: Monaten

en: years
de: Jahren

en: ago
de: vor

en: in the future
de: in der Zukunft

en: Compare against
de: Vergleichen mit

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
de: Das Datum der Nachricht wird mit dem Datum
    verglichen, an dem der Filter angewendet wird.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
de: Das Datum der Nachricht wird mit dem Anfang
    des angegebenen Tages verglichen.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
de: Das Datum der Nachricht wird mit einer Zeit
    relativ zu der verglichen, an der der Filter
    angewendet wird.

en: Show filters for mail:
de: Anzeigen der Filter für E-Mail:

en: _Filter Rules
de: _Filterregeln

en: Rule Name
de: Regelname

en: Du_plicate
de: Du_plizieren

en: Table Cell
de: Zelle

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
de: Kind aufklappen

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
de: beginnen Sie die Bearbeitung dieser Zelle

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
de: Zelle umschalten

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
de: Die Zeile des ETrees ausklappen, die diese Zelle enthält

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
de: Die Zeile des ETrees einrollen, die diese Zelle enthält

en: click
de: Klicken

en: sort
de: Sortieren

en: Save Current View
de: Aktuelle Ansicht speichern

en: _Create new view
de: Neue Ansicht er_stellen

en: _Replace existing view
de: Vorhandene Ansicht erset_zen

en: Do you wish to save your changes?
de: Sollen die vorgenommenen Änderungen gespeichert werden?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
de: Diese Signatur wurde geändert, aber nicht gespeichert.

en: _Discard changes
de: Änderungen _verwerfen

en: Blank Signature
de: Leere Signatur

en: Please provide a unique name to identify this signature.
de: Geben Sie bitte einen eindeutigen Namen für diese Signatur ein.

en: Unable to copy image to clipboard.
de: Das Bild kann nicht in die Zwischenablage kopiert werden.

en: Unable to save image.
de: Bild kann nicht gespeichert werden.

en: Could not load signature.
de: Die Signatur konnte nicht geladen werden.

en: Could not save signature.
de: Die Signatur konnte nicht gespeichert werden.

en: Could not get selected text.
de: Ausgewählter Text konnte nicht erhalten werden.

en: Saving message to folder “%s”
de: Nachricht wird in Ordner »%s« gespeichert

en: Forwarded messages
de: Weitergeleitete Nachrichten

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
de[0]: %d Nachricht wird abgerufen
de[1]: %d Nachrichten werden abgerufen

en: Scanning messages for duplicates
de: Nachrichten werden auf Duplikate überprüft

en: Removing folder “%s”
de: Ordner »%s« wird entfernt

en: File “%s” has been removed.
de: Die Datei »%s« wurde gelöscht.

en: File has been removed.
de: Datei wurde gelöscht.

en: Removing attachments
de: Anlagen werden gelöscht

en: Saving %d message | Saving %d messages
de[0]: %d Nachricht wird gespeichert
de[1]: %d Nachrichten werden gespeichert

en: Invalid folder URI “%s”
de: Ungültiger Ordneradresse »%s«

note: Some local folders
en: Inbox
de: Eingang

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
de: Entwürfe

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
de: Ausgang

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
de: Verschickt

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
de: Vorlagen

en: User cancelled operation
de: Vorgang wurde vom Benutzer abgebrochen

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
de: Das Weiterleiten der Nachricht wurde abgebrochen, da keine Zieladresse angegeben wurde.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
de: Das Weiterleiten der Nachricht wurde abgebrochen, da keine nutzbare Identität gefunden wurde.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
de: Die dem Dienst mit der UID »%s« zugehörige Quelle wurde nicht gefunden

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
de: Nach S/MIME-Zertifikaten des Empfängers wird in den Adressbüchern gesucht …

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
de: Nach PGP-Schlüsseln des Empfängers wird in den Adressbüchern gesucht …

en: Waiting for “%s”
de: Warten auf »%s«

en: No mail transport service available
de: Keine E-Mail-Dienste verfügbar

en: Posting message to “%s”
de: Nachricht wird an »%s« verschickt

en: Failed to apply outgoing filters: %s
de: Ausgangsfilter konnten nicht angewandt werden: %s

en: Storing sent message to “%s”
de: An »%s« verschickte Nachricht wird abgelegt

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
de: Anhängen an %s gescheitert: %s
    Stattdessen wird versucht, an den lokalen »Verschickt«-Ordner anzuhängen.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
de: Anhängen an lokalen »Verschickt«-Ordner gescheitert: %s

en: Sending message
de: Nachricht wird verschickt

en: Disconnecting from “%s”
de: Verbindung mit »%s« wird getrennt

en: Reconnecting to “%s”
de: Verbindung mit »%s« wird erneut hergestellt

en: Preparing account “%s” for offline
de: Konto »%s« wird für Offline-Betrieb vorbereitet

en: Filtering Selected Messages
de: Gewählte Nachrichten filtern

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
de: Filtern der gewählten Nachrichten schlug fehl. Ein Grund könnte sein, dass der angegebene Ort des Ordners in einem oder mehreren Filtern ungültig ist. Bitte prüfen Sie Ihre Filter unter Bearbeiten→Nachrichtenfilter.
    Ursprüngliche Fehlermeldung ist: %s

en: Fetching mail from “%s”
de: E-Mail wird von »%s« abgerufen

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
de: Anwenden der Ausgangsfilter schlug fehl. Ein Grund könnte sein, dass der angegebene Ort des Ordners in einem oder mehreren Filtern ungültig ist. Bitte prüfen Sie Ihre Filter unter Bearbeiten→Nachrichtenfilter.
    Ursprüngliche Fehlermeldung ist: %s

en: Sending message %d of %d
de: Nachricht %d von %d wird verschickt

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
de[0]: Eine Nachricht konnte nicht verschickt werden
de[1]: %d von %d Nachrichten konnten nicht verschickt werden

en: Cancelled.
de: Abgebrochen.

en: Complete.
de: Abgeschlossen.

en: Moving messages to “%s”
de: Nachrichten werden nach »%s« verschoben

en: Copying messages to “%s”
de: Nachrichten werden nach »%s« kopiert

en: Storing folder “%s”
de: Ordner »%s« wird gespeichert

en: Expunging and storing account “%s”
de: Konto »%s« wird gesäubert und gespeichert

en: Storing account “%s”
de: Konto »%s« wird gespeichert

en: Emptying trash in “%s”
de: Papierkorb in »%s« wird geleert

en: Processing folder changes in “%s”
de: Veränderungen an Ordner »%s« werden verarbeitet

en: Could not create spool directory “%s”: %s
de: Spool-Ordner »%s« konnte nicht angelegt werden: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
de: Es wurde versucht, movemail auf einer nicht-mbox-Quelle »%s« auszuführen

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
de: Kein Betreff

en: Forwarded message — %s
de: Weitergeleitete Nachricht — %s

en: Forwarded message
de: Weitergeleitete Nachricht

en: Setting up Search Folder: %s
de: Suchordner wird eingerichtet: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
de: Suchordner für »%s : %s« werden aktualisiert

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
de[0]: Der Suchordner »%s« wurde aktualisiert, weil er folgenden gerade entfernten Ordner verwendet:
    »%s«.
de[1]: Die folgenden Suchordner »%s« wurde aktualisiert, weil sie folgenden gerade entfernten Ordner verwenden:
    »%s«.

en: Open _Online Accounts
de: _Online-Konten öffnen

en: This account was created through the Online Accounts service.
de: Dieses Benutzerkonto wurde durch den »Online-Konten«-Dienst erstellt.

en: _Reset Order
de: _Reihenfolge zurücksetzen

en: You can drag and drop account names to reorder them.
de: Sie können Kontonamen durch Ziehen-und-Ablegen neu anordnen.

en: De_fault
de: _Vorgabe

en: Invalid URI: “%s”
de: Ungültige Adresse: »%s«

en: Host: %s:%d
de: Rechner: %s:%d

en: User: %s
de: Benutzer: %s

en: Security method: %s
de: Sicherheitsmethode: %s

en: Authentication mechanism: %s
de: Legitimierungsmechanismus: %s

en: No email address provided
de: Keine E-Mail-Adresse angegeben

en: Missing domain in email address
de: Domain in E-Mail-Adresse fehlt

en: IMAP server
de: IMAP-Server

en: POP3 server
de: POP3-Server

en: SMTP server
de: SMTP-Server

en: Close this window
de: Dieses Fenster schließen

en: (No Subject)
de: (Kein Betreff)

en: Forward
de: Weiterleiten

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
de: Antwort an Gruppe

en: Reply
de: Antworten

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
de: _Zurück

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
de: Nachschlagen _überspringen

en: Evolution Account Assistant
de: Evolution-Kontoassistent

en: _Revise Details
de: Details ü_berarbeiten

en: Querying authentication types…
de: Legitimationstypen werden abgefragt …

en: Check for Supported Types
de: Prüfen, welche Arten unterstützt werden

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
de: Globale Vorgabe benutzen

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
de: Anlage

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
de: Eingebettet (Im Stil von Outlook)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
de: Zitiert

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
de: Nicht zitieren

en: Use global setting
de: Globale Vorgabe benutzen

en: Composing Messages
de: Verfassen von Nachrichten

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
de: Immer _Kopie schicken an:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
de: Immer _Blindkopie schicken an:

en: Re_ply style:
de: _Antwortstil:

en: Lang_uage:
de: _Sprache:

en: Language for Reply and Forward attribution text
de: Sprache für die Textvorlage zum Beantworten und Weiterleiten

en: Start _typing at the bottom
de: _Unten mit dem Schreiben beginnen

en: _Keep signature above the original message
de: Signat_ur über der Original-Nachricht behalten

en: Message Receipts
de: Lesebestätigungen

en: S_end message receipts:
de: Lese_bestätigungen verschicken:

en: Never
de: Nie

en: Always
de: Immer

en: Ask for each message
de: Bei jeder Nachricht nachfragen

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
de: Herzlichen Glückwunsch!
    Ihre E-Mail-Konfiguration ist abgeschlossen.
    
    Sie können jetzt mit Evolution E-Mails verschicken und
    abrufen.
    
    Klicken Sie auf »Anwenden«, um Ihre Einstellungen zu
    speichern.

en: Done
de: Fertig

en: Checking server settings…
de: Servereinstellungen werden überprüft …

en: Special Folders
de: Spezielle Ordner

en: Draft Messages _Folder:
de: _Ordner für Nachrichtenentwürfe:

en: Choose a folder for saving draft messages.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem Nachrichtenentwürfe abgelegt werden sollen.

en: Sent _Messages Folder:
de: Ordner für _verschickte Nachrichten:

en: Choose a folder for saving sent messages.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem verschickte Nachrichten abgelegt werden sollen.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
de: Verschickte Nachrichten im »Verschickt«-Ordner speichern

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
de: Antworten und Weiterleitungen im Ordner der ursprünglichen Nachricht _speichern

en: Archi_ve Folder:
de: Archi_vordner:

en: Choose a folder to archive messages to.
de: Wählen Sie einen Ordner, in denen Nachrichten archiviert werden sollen.

en: _Templates Folder:
de: Ordner für _Vorlagen:

en: Choose a folder to use for template messages.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem Entwürfe abgelegt werden sollen.

en: _Restore Defaults
de: Voreinstellung _wiederherstellen

en: _Lookup Folders
de: Ordner nachsch_lagen

en: Use a Real Folder for _Trash:
de: Realen Ordner für den _Papierkorb verwenden:

en: Choose a folder for deleted messages.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem gelöschte Nachrichten abgelegt werden sollen.

en: Use a Real Folder for _Junk:
de: Realen Ordner für _unerwünschte Nachrichten verwenden:

en: Choose a folder for junk messages.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem unerwünschte Nachrichten abgelegt werden sollen.

en: Restore _Not-Junk to Folder:
de: _Erwünscht in Ordner wiederherstellen:

en: Choose a folder to restore not-junk messages from the Junk folder to.
de: Wählen Sie einen Ordner, in dem Nachrichten aus dem Unerwünscht-Ordner wiederhergestellt werden sollen, die doch erwünscht sind.

en: Defaults
de: Vorgaben

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
de: Bitte geben Sie unten Ihren Namen und Ihre E-Mail-Adresse an. Die Felder unter »Optional« müssen nicht
    ausgefüllt werden, es sei denn, Sie wollen diese Informationen in von Ihnen verschickten E-Mails einschließen.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
de: Mit obigem Namen wird dieses Konto bezeichnet.
    Verwenden Sie zum Beispiel »Geschäftlich« oder »Privat«.

en: Required Information
de: Benötigte Informationen

en: Full Nam_e:
de: _Voller Name:

en: Email _Address:
de: _E-Mail-Adresse:

en: Optional Information
de: Zusätzliche Informationen

en: Re_ply-To:
de: _Antwort an:

en: Or_ganization:
de: _Organisation:

en: Add Ne_w Signature…
de: N_eue Signatur …

en: A_liases:
de: A_liase:

en: Edi_t
de: Bearbei_ten

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
de: _Eigenschaften des E-Mail-Servers anhand der eingegebenen E-Mail-Adresse abrufen

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
de: Das Feld »Vollständiger Name« sollte nicht leer sein

en: Email Address cannot be empty
de: E-Mail-Adresse darf nicht leer sein

en: Email Address is not a valid email
de: E-Mail-Adresse ist ungültig

en: Reply To is not a valid email
de: Antwortadresse ist ungültig

en: Account Name cannot be empty
de: Kontoname darf nicht leer sein

en: Looking up account details…
de: Kontendetails nachschlagen …

en: Advanced Options
de: Erweiterte Einstellungen

en: Checking for New Mail
de: Nach neuen E-Mails sehen

en: Check for _new messages every
de: _Automatisch nach neuen E-Mails sehen alle

en: Receiving Options
de: Empfangsoptionen

en: Receiving Email
de: Abrufen von E-Mails

en: Use sender e-mail address
de: E-Mail-Adresse des Absenders verwenden

en: General
de: Allgemein

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
de: _Besprechungsanfragen nicht signieren (zur Kompatibilität mit Outlook)

en: OpenPGP _Key ID:
de: OpenPGP-_Schlüsselkennung:

en: Si_gning algorithm:
de: Si_gnaturalgorithmus:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
de: Aus diesem Konto ausgehende Nachrichten _immer signieren

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
de: Aus diesem Konto ausgehende Nachrichten immer _verschlüsseln

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
de: Beim Verschicken verschlüsselter E-Mails _immer für mich selbst verschlüsseln

en: Ad_vanced Options
de: Er_weiterte Einstellungen

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
de: Schlüsseln des eigenen Schlüsselbunds beim Verschlüsseln _immer vertrauen

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
de: E_ingebettetes Signieren / Verschlüsseln für Klartextnachrichten bevorzugen

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
de: Schlüssel für die Verschlüsselung im Web Key Directory (Web-Schlüsselverzeichnis) _nachschlagen

en: Send own _public key in outgoing mails
de: Eigenen ö_ffentlichen Schlüssel in ausgehenden E-Mails schicken

en: Advertise encryption is pre_ferred
de: Darauf hinweisen, dass Verschlüsselung _bevorzugt wird

en: A_sk before sending mails with own public key
de: _Nachfragen vor dem Abschicken von Mails mit dem eigenen öffentlichen Schlüssel

en: Secure MIME (S/MIME)
de: Sicheres MIME (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
de: Signatur_zertifikat:

en: Select
de: Auswählen

en: _Clear
de: _Leeren

en: Signing _algorithm:
de: Signatur_algorithmus:

en: Always sign outgoing messages when using this account
de: Aus diesem Konto ausgehende Nachrichten immer signieren

en: Encryption certificate:
de: Verschlüsselungszertifikat:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
de: Aus diesem Konto ausgehende Nachrichten immer verschlüsseln

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
de: Beim Verschicken verschlüsselter E-Mails immer für mich selbst verschlüsseln

en: Sending Email
de: Verschicken von E-Mails

en: Server _Type:
de: _Server-Art:

en: Description:
de: Beschreibung:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
de: Dies ist eine Zusammenfassung der Einstellungen, die zum Zugriff auf Ihre Nachrichten verwendet werden.

en: Personal Details
de: Persönliche Angaben

en: Full Name:
de: Voller Name:

en: Email Address:
de: E-Mail-Adresse:

en: Receiving
de: Abrufen läuft

en: Sending
de: Verschicken läuft

en: Server Type:
de: Server-Art:

en: Username:
de: Benutzername:

en: Security:
de: Sicherheit:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
de: Empfangen und Senden kann nicht gleichzeitig auf Nichts gesetzt werden

en: Account Summary
de: Konto-Zusammenfassung

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
de: Willkommen zum Konfigurationsassistenten von Evolution E-Mail.
    
    Klicken Sie auf »Vor«, um die Konfiguration zu beginnen.

en: Welcome
de: Willkommen

en: Account Editor
de: Konteneditor

en: _Add to Address Book…
de: Zum Adressbuch _hinzufügen …

en: _To This Address
de: _Zu dieser Adresse

en: _From This Address
de: _Von dieser Adresse

en: Send _Reply To…
de: Antwo_rt senden an …

en: Send a reply message to this address
de: Eine Antwort an diese Adresse senden

en: Create Search _Folder
de: _Suchordner anlegen

en: Hid_e All
de: _Alle verbergen

en: _View Inline
de: _Eingebettet anzeigen

en: Vie_w All Inline
de: _Alle eingebetteten anzeigen

en: _Zoom to 100%
de: Auf 100% _vergrößern

en: Zoom the image to its natural size
de: Das Bild in Originalgröße anzeigen

en: _Zoom to window
de: Vergrößerungsstufe an _Fenstergröße anpassen

en: Zoom large images to not be wider than the window width
de: Große Bilder so darstellen, dass diese nicht breiter als das Fenster sind

en: Load this image
de: Dieses Bild laden

en: Allow remote content from %s
de: Entfernten Inhalt von %s zulassen

en: Load remote content from %s
de: Entfernten Inhalt von %s laden

en: Create Folder
de: Ordner anlegen

en: Specify where to create the folder:
de: Angeben, wo der Ordner angelegt werden soll:

en: C_reate
de: _Anlegen

en: Folder _name:
de: Ordner_name:

en: Folder Sort Order
de: Sortierreihenfolge des Ordners

en: Reset current level
de: Aktuelle Ebene zurücksetzen

en: Reset sort order in the current level to the defaults
de: Sortierreihenfolge auf der aktuellen Ebene auf die Voreinstellungen zurücksetzen

en: Reset all levels
de: Alle Ebenen zurücksetzen

en: Reset sort order in all levels to their defaults
de: Sortierreihenfolge auf allen Ebenen auf die Voreinstellungen zurücksetzen

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
de: Beantwortet

[ctx: ffe]
en: Deleted
de: Gelöscht

[ctx: ffe]
en: Draft
de: Entwurf

[ctx: ffe]
en: Flagged
de: Markiert

[ctx: ffe]
en: Seen
de: Gelesen

[ctx: ffe]
en: Attachment
de: Anlage

[ctx: ffe]
en: no
de: nein

[ctx: ffe]
en: not
de: nicht

[ctx: ffe]
en: false
de: falsch

en: Junk filtering software:
de: Software-Filter für unerwünschte Nachrichten:

en: _Label name:
de: _Beschriftungsname:

en: I_mportant
de: _Wichtig

note: red
en: _Work
de: _Geschäftlich

note: orange
en: _Personal
de: _Persönlich

note: green
en: _To Do
de: Zu er_ledigen

note: blue
en: _Later
de: S_päter

en: Add Label
de: Beschriftung hinzufügen

en: Edit Label
de: Beschriftung bearbeiten

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
de: Hinweis: Ein Unterstrich im Beschriftungsnamen
    wird als Zugriffstaste im Menü genutzt.

en: Color
de: Farbe

en: Message Note
de: Nachrichtennotiz

en: Cannot find message in its folder summary
de: Nachrichten konnte in Ordnerzusammenfassung nicht gefunden werden

en: Failed to convert text to message
de: Die Umwandlung von Text in eine Nachricht ist fehlgeschlagen

en: Storing changes…
de: Änderungen werden gespeichert …

en: Edit Message Note
de: Nachrichtennotiz bearbeiten

en: Retrieving message…
de: Nachricht wird abgerufen …

en: Move selected headers to top
de: Ausgewählte Kopfzeilen nach oben verschieben

en: Move selected headers up one row
de: Ausgewählte Kopfzeilen eine Zeile nach oben verschieben

en: Move selected headers down one row
de: Ausgewählte Kopfzeilen eine Zeile nach unten verschieben

en: Move selected headers to bottom
de: Ausgewählte Kopfzeilen nach unten verschieben

en: Select all headers
de: Alle Kopfzeilen auswählen

en: Header Name
de: Name der Kopfzeile

en: Header Value
de: Kopfzeilenwert

en: Headers
de: Kopfzeilen

en: Page %d of %d
de: Seite %d von %d

en: Move to Folder
de: In Ordner verschieben

en: Copy to Folder
de: In Ordner kopieren

en: _Move
de: _Verschieben

en: C_opy
de: K_opieren

en: Deleting message note…
de: Nachrichtennotiz wird gelöscht …

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
de[0]: Sind Sie sicher, dass Sie %d Nachricht als unerwünscht markieren wollen?
de[1]: Sind Sie sicher, dass Sie %d Nachrichten als unerwünscht markieren wollen?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
de[0]: Die Nachricht wird im Unerwünscht-Ordner angezeigt.
de[1]: Die Nachrichten werden im Unerwünscht-Ordner angezeigt.

en: _Do not ask me again.
de: _Nicht mehr nachfragen.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
de: »_Antwort an« bei Mailinglisten immer ignorieren.

en: Failed to retrieve message:
de: Abrufen der Nachricht schlug fehl:

en: Retrieving message “%s”
de: Nachricht »%s« wird abgerufen

en: Add sender to address book
de: Absender zum Adressbuch hinzufügen

en: _Archive
de: _Archivieren

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
de: Gewählte Nachrichten in den Archivordner verschieben

en: Check for _Junk
de: Auf unerwünschte Nachrichten über_prüfen

en: Filter the selected messages for junk status
de: Die gewählten Nachrichten auf den Status »Unerwünscht« filtern

en: Assign C_olor…
de: _Farbe zuweisen …

en: Assign color for the selected messages
de: Den gewählten Nachrichten eine Farbe zuweisen

en: Unse_t Color
de: Farbe zurückse_tzen

en: Unset color for the selected messages
de: Farbe der gewählten Nachrichten zurücksetzen

en: _Copy to Folder…
de: In Ordner _kopieren …

en: Copy selected messages to another folder
de: Die gewählten Nachrichten in einen anderen Ordner kopieren

en: _Delete Message
de: Nachricht _löschen

en: Mark the selected messages for deletion
de: Die gewählten Nachrichten zum Löschen markieren

en: _Add note…
de: Notiz _hinzufügen …

en: Add a note for the selected message
de: Der gewählten Nachricht eine Notiz hinzufügen

en: Delete no_te
de: No_tiz löschen

en: Delete the note for the selected message
de: Die Notiz für die gewählte Nachricht löschen

en: _Edit note…
de: _Notiz bearbeiten …

en: Edit a note for the selected message
de: Eine Notiz für die gewählte Nachricht anlegen

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
de: Filterregel über Mailing_liste erstellen …

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
de: Eine Regel anlegen, um Nachrichten an diese Mailingliste zu filtern

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
de: Filterregel über _Empfänger erstellen …

en: Create a rule to filter messages to these recipients
de: Eine Regel anlegen, um Nachrichten an diese Empfänger zu filtern

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
de: Filterregel über _Absender erstellen …

en: Create a rule to filter messages from this sender
de: Eine Regel anlegen, um Nachrichten von diesem Absender zu filtern

en: Create a Filter Rule for _Subject…
de: Filterregel über _Betreff erstellen …

en: Create a rule to filter messages with this subject
de: Eine Regel anlegen, um Nachrichten mit diesem Betreff zu filtern

en: A_pply Filters
de: Filter an_wenden

en: Apply filter rules to the selected messages
de: Filterregeln auf die gewählten Nachrichten anwenden

en: Search for text in the body of the displayed message
de: Im Rumpf der angezeigten Nachricht nach Text suchen

en: _Clear Flag
de: Markierung _löschen

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
de: Die Folgemarkierung aus den gewählten Nachrichten entfernen

en: _Flag Completed
de: Als abgeschlossen _markieren

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
de: Für die gewählten Nachrichten die Folgenachricht-Markierung auf »vollständig« setzen

en: Follow _Up…
de: _Folgenachricht …

en: Flag the selected messages for follow-up
de: Die gewählten Nachrichten zur Nachverfolgung markieren

en: Forward the selected message to someone
de: Die gewählte Nachricht an jemanden weiterleiten

en: Forward the selected message to someone as an attachment
de: Die gewählte Nachricht an jemanden als Anlage weiterleiten

en: Forward As _Attached
de: Als _Anlage weiterleiten

en: Forward the selected message in the body of a new message
de: Die gewählte Nachricht im Rumpf einer neuen Nachricht weiterleiten

en: Forward As _Inline
de: _Eingebettet weiterleiten

en: Forward the selected message quoted like a reply
de: Die gewählte Nachricht als Zitat wie in einer Antwort weiterleiten

en: Forward As _Quoted
de: _Zitiert weiterleiten

en: Change _More Labels…
de: _Weitere Beschriftungen ändern …

en: _New Label
de: _Neue Beschriftung

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
de: _Keine

en: Force images in HTML mail to be loaded
de: Laden von Bildern in HTML-E-Mails erzwingen

en: _Ignore Subthread
de: Unterkonversation _ignorieren

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
de: Neue E-Mails in Unterkonversationen automatisch als gelesen markieren

en: _Ignore Thread
de: Konversation _ignorieren

en: Mark new mails in this thread as read automatically
de: Neue E-Mails in dieser Konversation automatisch als gelesen markieren

en: _Important
de: _Wichtig

en: Mark the selected messages as important
de: Die gewählten Nachrichten als wichtig markieren

en: _Junk
de: Unerwü_nscht

en: Mark the selected messages as junk
de: Die gewählten Nachrichten als unerwünscht markieren

en: _Not Junk
de: E_rwünscht

en: Mark the selected messages as not being junk
de: Die gewählten Nachrichten als erwünscht markieren

en: _Read
de: Ge_lesen

en: Mark the selected messages as having been read
de: Die gewählten Nachrichten als gelesen markieren

en: Do not _Ignore Subthread
de: Unterkonversation nicht _ignorieren

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
de: Neue E-Mails in Unterkonversationen nicht automatisch als gelesen markieren

en: Do not _Ignore Thread
de: Konversation nicht _ignorieren

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
de: Neue E-Mails in dieser Konversation nicht automatisch als gelesen markieren

en: Uni_mportant
de: _Unwichtig

en: Mark the selected messages as unimportant
de: Die gewählten Nachrichten als unwichtig markieren

en: _Unread
de: _Ungelesen

en: Mark the selected messages as not having been read
de: Die gewählten Nachrichten als ungelesen markieren

en: _Edit as New Message…
de: Als neue _Nachricht bearbeiten …

en: Open the selected messages in the composer for editing
de: Die gewählten Nachrichten zum Bearbeiten im Editor öffnen

en: Compose _New Message
de: _Nachricht verfassen

en: Open a window for composing a mail message
de: Ein Fenster zum Verfassen einer E-Mail-Nachricht öffnen

en: _Open in New Window
de: In neuem _Fenster öffnen

en: Open the selected messages in a new window
de: Die gewählten Nachrichten in einem neuen Fenster öffnen

en: _Move to Folder…
de: In Ordner _verschieben …

en: Move selected messages to another folder
de: Die gewählten Nachrichten in einen anderen Ordner verschieben

en: _Next Message
de: _Nächste Nachricht

en: Display the next message
de: Die nächste Nachricht anzeigen

en: Next _Important Message
de: Nächste _wichtige Nachricht

en: Display the next important message
de: Die nächste wichtige Nachricht anzeigen

en: Next _Thread
de: Nächste _Konversation

en: Display the next thread
de: Nächste Konversation anzeigen

en: Next _Unread Message
de: Nächste _ungelesene Nachricht

en: Display the next unread message
de: Die nächste ungelesene Nachricht anzeigen

en: _Previous Message
de: _Vorherige Nachricht

en: Display the previous message
de: Die vorhergehende Nachricht anzeigen

en: Pr_evious Important Message
de: V_orherige wichtige Nachricht

en: Display the previous important message
de: Die vorhergehende wichtige Nachricht anzeigen

en: Previous T_hread
de: Vo_rherige Konversation

en: Display the previous thread
de: Die vorhergehende Konversation anzeigen

en: P_revious Unread Message
de: _Vorherige ungelesene Nachricht

en: Display the previous unread message
de: Die vorhergehende ungelesene Nachricht anzeigen

en: Print this message
de: Diese Nachricht drucken

en: Preview the message to be printed
de: Eine Vorschau auf die zu druckende Nachricht anzeigen

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
de: Die gewählte Nachricht an jemanden umleiten

en: Remo_ve Attachments
de: Anlagen _löschen

en: Remove attachments
de: Anlagen löschen

en: Remove Du_plicate Messages
de: Do_ppelte Nachrichten löschen

en: Checks selected messages for duplicates
de: Die gewählten Nachrichten auf Duplikate überprüfen

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
de: Eine Antwort an alle Empfänger der gewählten Nachricht verfassen

en: Choose reply options for the selected message
de: Antwortoptionen für die gewählte Nachricht wählen

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
de: Eine Antwort an die Mailingliste oder an alle Empfänger der gewählten Nachricht verfassen

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
de: Eine Antwort an die Mailingliste der gewählten Nachricht verfassen

en: Compose a reply to the sender of the selected message
de: Eine Antwort an den Absender der gewählten Nachricht verfassen

en: Repl_y with Template
de: Mit _Vorlage antworten

en: _Save to File…
de: Als Datei _speichern …

en: Save selected messages as an mbox file
de: Die gewählten Nachrichten als mbox-Datei speichern

en: _Message Source
de: Nachrichten-_Quelltext

en: Show the raw email source of the message
de: Den zugrunde liegenden E-Mail-Quelltext dieser Nachricht anzeigen

en: _Undelete Message
de: Löschen der Nachricht _rückgängig

en: Undelete the selected messages
de: Löschen der gewählten Nachrichten rückgängig machen

en: Reset the text to its original size
de: Den Text auf seine Originalgröße zurücksetzen

en: Increase the text size
de: Die Textgröße heraufsetzen

en: Decrease the text size
de: Die Textgröße heruntersetzen

en: Cre_ate
de: _Erstellen

en: _Label
de: Bes_chriftung

en: _Group Reply
de: Antwort an _Gruppe

en: _Go To
de: _Gehe zu

en: Mar_k As
de: Mar_kieren als

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
de: Einen Suchordner für diese Mailing_liste anlegen …

en: Create a search folder for this mailing list
de: Einen Suchordner für diese Mailingliste anlegen

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
de: Einen Suchordner über _Empfänger anlegen …

en: Create a search folder for these recipients
de: Einen Suchordner für diese Empfänger anlegen

en: Create a Search Folder from Sen_der…
de: Einen Suchordner über _Absender anlegen …

en: Create a search folder for this sender
de: Einen Suchordner für diesen Absender anlegen

en: Create a Search Folder from S_ubject…
de: Einen Suchordner über _Betreff anlegen …

en: Create a search folder for this subject
de: Einen Suchordner für diesen Betreff anlegen

en: Mark for Follo_w Up…
de: Als _Folgenachricht markieren …

en: Mark as _Important
de: Als w_ichtig markieren

en: Mark as _Junk
de: Als un_erwünscht markieren

en: Mark as _Not Junk
de: Als erwü_nscht markieren

en: Mar_k as Read
de: Als _gelesen markieren

en: Mark as Uni_mportant
de: Als un_wichtig markieren

en: Mark as _Unread
de: Als _ungelesen markieren

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
de: Im Rumpf der angezeigten Nachricht einen blinkenden Cursor anzeigen

en: Show messages with all email headers
de: Nachrichten mit allen E-Mail-Kopfzeilen anzeigen

en: Retrieving message
de: Nachricht wird abgerufen

en: Modify labels for selected message | Modify labels for selected messages
de[0]: Beschriftungen für die gewählte Nachricht bearbeiten
de[1]: Beschriftungen für die gewählten Nachrichten bearbeiten

en: Set _Selected
de: _Auswahl festlegen

en: Set _None
de: _Keine festlegen

en: Delete
de: Löschen

en: Next
de: Weiter

en: Previous
de: Vorherige

en: Do not warn me again
de: Nicht mehr nachfragen

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
de: Nachrichten im Unerwünscht-Ordner »%s« werden entfernt …

en: Refreshing folder “%s”
de: Ordner »%s« wird aktualisiert

en: Marking thread to be ignored
de: Die Konversation zum Ignorieren markieren

en: Unmarking thread from being ignored
de: Markierung zum Ignorieren der Konversation entfernen

en: Marking subthread to be ignored
de: Unterkonversation als »zu ignorieren« markieren

en: Unmarking subthread from being ignored
de: Markierung zum Ignorieren der Unterkonversation entfernen

en: Printing
de: Drucken

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
de[0]: Der Ordner »%s« enthält %u doppelte Nachricht. Soll diese wirklich gelöscht werden?
de[1]: Der Ordner »%s« enthält %u doppelte Nachrichten. Sollen diese wirklich gelöscht werden?

en: Save Message | Save Messages
de[0]: Nachricht speichern
de[1]: Nachrichten speichern

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
de[0]: Nachricht
de[1]: Nachrichten

en: Parsing message
de: Nachricht wird verarbeitet

en: Allow remote content for anyone from %s
de: Entfernten Inhalt für jeden von %s zulassen

en: Allow remote content for %s
de: Entfernten Inhalt für %s zulassen

en: Do not show this message again
de: Diese Meldung nicht mehr anzeigen

en: Load remote content
de: Entfernten Inhalt laden

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
de: Sie können entfernte Inhalte manuell laden oder festlegen, dass stets entfernter Inhalt für diesen Absender oder die verwendete Seite geladen wird.

en: The message has no text content.
de: Diese Nachricht hat keinen inhaltlichen Text.

en: Flag to Follow Up
de: Als Folgenachricht markieren

en: Cl_ear
de: _Leeren

en: No Title
de: Kein Titel

en: Book '%s' not found
de: Buch »%s« wurde nicht gefunden

en: No data source found for UID “%s”
de: Keine Datenquelle gefunden für UID »%s«

en: %s authentication failed
de: %s-Legitimation ist fehlgeschlagen

en: Failed to open file “%s”: %s
de: Datei »%s« konnte nicht geöffnet werden: %s

en: Failed to seek to offset in file
de: Versatz in der Datei konnte nicht ermittelt werden

en: Import to Folder
de: In Ordner importieren

en: _Import
de: _Importieren

en: Could not import any message
de: Es konnte keine Nachricht importiert werden

en: Imported one message. | Imported %u messages.
de[0]: Eine Nachricht wurde importiert.
de[1]: %u Nachrichten wurden importiert.

en: Failed to import message
de: Importieren der Nachricht schlug fehl

en: Failed to print message: %s
de: Drucken der Nachricht schlug fehl: %s

en: Open Message File
de: Nachrichtendatei öffnen

en: Mail Messages
de: E-Mail-Nachrichten

en: All Files (*)
de: Alle Dateien (*)

note: Intentionally the "Mail Viewer" first, because it's more important than the message subject
en: Mail Viewer — %s
de: E-Mail-Ansicht — %s

en: Failed to load message
de: Die Nachricht konnte nicht geladen werden

en: Import…
de: Importieren …

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
de: Betreff

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
de: Von

en: _Import All…
de: Alle _importieren …

en: File “%s” does not contain MIME message
de: Der Ordner »%s« enthält keine MIME-Nachricht

en: Reading file…
de: Datei wird gelesen …

en: Failed to read file content
de: Inhalt der Datei konnte nicht gelesen werden

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
de[0]: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht verschicken wollen, die an %d Empfänger und Kopie-Empfänger gerichtet ist?
de[1]: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht verschicken wollen, die an %d Empfänger und Kopie-Empfänger gerichtet ist?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
de[0]: Sie versuchen, eine Nachricht an %d Empfänger im An- und Kopie-Feld zu verschicken. Alle Empfänger werden dann die Adressen aller anderen Empfänger sehen können. Dieses Verhalten ist nicht immer gewünscht, vor allem wenn Privatsphäre wichtig ist. Überlegen Sie, stattdessen alle Empfänger in das Blindkopie-Feld einzutragen.
de[1]: Sie versuchen, eine Nachricht an %d Empfänger im An- und Kopie-Feld zu verschicken. Alle Empfänger werden dann die Adressen aller anderen Empfänger sehen können. Dieses Verhalten ist nicht immer gewünscht, vor allem wenn Privatsphäre wichtig ist. Überlegen Sie, stattdessen alle Empfänger in das Blindkopie-Feld einzutragen.

en: Attachment changed | %d attachments changed
de[0]: Anlage geändert
de[1]: %d Anlagen geändert

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
de: Anlage »%s« wurde verändert, nachdem sie der Nachricht hinzugefügt wurde. Möchten Sie die Nachricht dennoch senden?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
de[0]: Eine Anlage wurde verändert, nachdem sie der Nachricht hinzugefügt wurde. Möchten Sie die Nachricht dennoch senden?
de[1]: %d Anlagen wurden verändert, nachdem sie der Nachricht hinzugefügt wurde. Möchten Sie die Nachricht dennoch senden?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
de: Anhänge werden geladen …

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
de: Am ${WeekdayName}, dem ${Day}.${Month}.${Year} um ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone} schrieb ${Sender}:

en: -------- Forwarded Message --------
de: -------- Weitergeleitete Nachricht --------

en: -----Original Message-----
de: -------- Ursprüngliche Nachricht --------

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
de: AW: %s

en: an unknown sender
de: ein unbekannter Absender

en: Alternative Reply
de: Alternative Antwort

en: _Reply
de: _Antworten

en: Recipients:
de: Empfänger:

en: Reply to _Sender
de: _Antwort an Absender

en: Reply style:
de: Antwortstil:

en: Attach_ment
de: An_lage

en: Inline (_Outlook style)
de: Eingebettet (Im Stil von _Outlook)

en: _Quote
de: _Zitiert

en: Do _Not Quote
de: _Nicht zitieren

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
de: Nachricht _formatieren als

en: Apply t_emplate
de: Vorlage verw_enden

en: Preserve original message S_ubject
de: _Ursprünglichen Betreff der Nachricht beibehalten

en: one recipient | %d recipients
de[0]: ein Empfänger
de[1]: %d Empfänger

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
de: Zielordner

en: Choose folders to post the message to.
de: Wählen Sie Ordner, in denen die Nachricht abgelegt werden soll.

en: Description of Filters
de: Filterbeschreibungen

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
de: %s (%s für Konto %s)

en: enabled
de: Aktiviert

en: disabled
de: Deaktiviert

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
de: %s (%s für alle Konten)

en: If all the following conditions are met
de: Falls alle folgenden Bedingungen zutreffen

en: If any of the following conditions are met
de: Falls eine der folgenden Bedingungen zutrifft

note: and now for the action area
en: Then
de: Dann

en: De_scribe Filters…
de: Filter _beschreiben …

en: Select Folder
de: Ordner wählen

en: Default Account
de: Standard-Konto

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
de: Jede

en: Rul_e type:
de: R_egeltyp:

en: _For Account:
de: Für das _Konto:

en: Add Ac_tion
de: Aktion hin_zufügen

en: Select Custom Icon
de: Benutzerdefiniertes Symbol wählen

en: _Use custom icon
de: Benutzerdefiniertes Symbol _verwenden

en: Use te_xt color
de: Text_farbe verwenden

en: Path:
de: Pfad:

en: Unread messages: | Unread messages:
de[0]: Ungelesene Nachrichten:
de[1]: Ungelesene Nachrichten:

en: Total messages: | Total messages:
de[0]: Nachrichten insgesamt:
de[1]: Nachrichten insgesamt:

en: Quota usage (%s):
de: Speicherverbrauch (%s):

en: Quota usage
de: Speicherverbrauch

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
de: _Sendekonto überschreiben:

en: Archive this folder using these settings:
de: Diesen Ordner mit diesen Einstellungen archivieren:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
de: Nachrichten automatisch _aufräumen, die älter sind als

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
de: Tage

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
de: Wochen

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
de: Monate

en: Move messages to the default archive _folder
de: Nachrichten in den Standard-_Archivordner verschieben

en: _Move messages to:
de: Nachrichten _verschieben nach:

en: Archive folder
de: Archivordner

en: Select folder to use for Archive
de: Wählen Sie den Ordner für die Archivierung

en: _Delete messages
de: Nachrichten _löschen

en: Server Tag
de: Server-Beschriftung

en: Label
de: Beschriftung

en: Appearance
de: Erscheinungsbild

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
de: Archivieren

en: Labels
de: Beschriftungen

en: Folder Properties
de: Ordnereigenschaften

en: Gathering folder properties
de: Ordnereigenschaften werden abgerufen

en: <click here to select a folder>
de: <Klicken Sie hier, um einen Ordner auszuwählen>

en: Search for folder…
de: Nach Ordner suchen …

en: Create a new folder
de: Einen neuen Ordner anlegen

en: Folder names cannot contain “/”
de: Ordnernamen dürfen das Slash-Zeichen »/« nicht enthalten

en: Mail Folder Tree
de: E-Mail-Ordnerbaum

en: Moving folder %s
de: Ordner %s wird verschoben

en: Copying folder %s
de: Ordner %s wird kopiert

en: Moving messages into folder %s
de: Nachrichten werden in den Ordner %s verschoben

en: Copying messages into folder %s
de: Nachrichten werden in den Ordner %s kopiert

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
de: Sie können Nachrichten nicht im Speicher auf der obersten Ebene abgelegen

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
de: OHNE TREFFER

en: Trash
de: Papierkorb

en: Junk
de: Unerwünscht

en: Moving folder “%s”
de: Ordner »%s« wird verschoben

en: Copying folder “%s”
de: Ordner »%s« wird kopiert

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
de: Ordner »%s« wird verschoben (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
de: Ordner »%s« wird kopiert (%d/%d)

en: Move Folder To
de: Ordner verschieben nach

en: Copy Folder To
de: Ordner kopieren nach

en: _Subscribe
de: A_bonnieren

en: Su_bscribe To Shown
de: _Gezeigte abonnieren

en: Subscribe To _All
de: _Alle abonnieren

en: _Unsubscribe
de: Ab_bestellen

en: Unsu_bscribe From Hidden
de: _Versteckte abbestellen

en: Unsubscribe From _All
de: _Alle abbestellen

en: %d unread,  | %d unread,
de[0]: %d ungelesen,
de[1]: %d ungelesen,

en: %d total | %d total
de[0]: %d insgesamt
de[1]: %d insgesamt

en: Folder Subscriptions
de: Ordnerabonnements

en: _Account:
de: _Konto:

en: Clear Search
de: Suchfeld leeren

en: Sho_w items that contain:
de: Nur Einträge anzeigen, die Folgendes ent_halten:

en: Subscribe to the selected folder
de: Den gewählten Ordner abonnieren

en: Su_bscribe
de: A_bonnieren

en: Unsubscribe from the selected folder
de: Den gewählten Ordner abbestellen

en: Collapse all folders
de: Alle Ordner einklappen

en: C_ollapse All
de: Alle _einklappen

en: Expand all folders
de: Alle Ordner aufklappen

en: E_xpand All
de: Alle _aufklappen

en: Refresh the folder list
de: Die Ordnerliste auffrischen

en: Stop the current operation
de: Den momentan ausgeführten Vorgang abbrechen

en: _Stop
de: _Anhalten

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
de[0]: Sind Sie sicher, dass Sie %d Nachricht auf einmal öffnen wollen?
de[1]: Sind Sie sicher, dass Sie %d Nachrichten auf einmal öffnen wollen?

en: Message Filters
de: Nachrichtenfilter

en: Messages from %s
de: Nachrichten von %s

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
de: AW

en: Deleting old messages
de: Alte Nachrichten werden gelöscht

[ctx: trust]
en: _Unknown
de: _Unbekannt

[ctx: trust]
en: _Never trust
de: _Niemals vertrauen

[ctx: trust]
en: Trust _marginally
de: _Geringfügig vertrauen

[ctx: trust]
en: Trust _fully
de: _Voll vertrauen

[ctx: trust]
en: Trust _ultimately
de: _Uneingeschränkt vertrauen

en: Key ID: %s
de: Schlüsselkennung: %s

en: Fingerprint: %s
de: Fingerabdruck: %s

en: Created: %s
de: Erstellt: %s

en: User ID: %s
de: Benutzerkennung: %s

en: Set trust level for the key:
de: Vertrauensstufe für den Schlüssel festlegen:

en: Search _Folders
de: Such_ordner

en: Add Folder
de: Ordner hinzufügen

en: Customize Appearance
de: Erscheinungsbild anpassen

en: Search Folder Sources
de: Ordnerquellen durchsuchen

en: Automatically update on any _source folder change
de: Bei jeder Änderung des _Quellordners automatisch aktualisieren

en: All local folders
de: Alle lokalen Ordner

en: All active remote folders
de: Alle aktiven fernen Ordner

en: All local and active remote folders
de: Alle lokalen und aktiven, fernen Ordner

en: Specific folders
de: Bestimmte Ordner

en: include subfolders
de: Unterordner einschließen

en: Sender
de: Absender

en: does not start with
de: beginnt nicht mit

en: does not end with
de: endet nicht auf

en: sounds like
de: klingt wie

en: does not sound like
de: klingt nicht wie

en: Recipients
de: Empfänger

en: Sender or Recipients
de: Absender oder Empfänger

en: has words
de: enthält Worte

en: does not have words
de: enthält keine Worte

en: Specific header
de: Bestimmte Kopfzeile

en: exists
de: existiert

en: does not exist
de: existiert nicht

en: Message Body
de: Nachrichtenrumpf

en: Free Form Expression
de: Freies Eingabefeld

en: Date sent
de: Verschickt-Datum

en: is before
de: ist vor

en: is after
de: ist nach

en: Date received
de: Empfangsdatum

en: Score
de: Bewertung

en: Size (kB)
de: Größe (kB)

en: is greater than or equal to
de: ist größer als oder gleich

en: is less than or equal to
de: ist kleiner als oder gleich

en: Replied to
de: Beantwortet

en: Important
de: Wichtig

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
de: Gelesen

en: Follow Up
de: Folgenachricht

en: is Flagged
de: ist markiert

en: is not Flagged
de: ist nicht markiert

en: is Completed
de: ist abgeschlossen

en: is not Completed
de: ist nicht abgeschlossen

en: Follow Up Due By
de: Folgenachricht fällig bis

en: Contain iCalendar Data
de: Enthält iCalendar-Daten

en: Do Not Contain iCalendar Data
de: Enthält keine iCalendar-Daten

en: Mailing list
de: Mailingliste

en: Regex Match
de: Regex-Treffer

en: Message Header
de: Nachrichtenkopf

en: Source Account
de: Quellkonto

en: Pipe to Program
de: An Programm weiterleiten

en: returns
de: liefert

en: does not return
de: liefert nicht

en: returns greater than
de: liefert größer als

en: returns less than
de: liefert kleiner als

en: Junk Test
de: Unerwünscht-Test

en: Message is Junk
de: Nachricht ist unerwünscht

en: Message is not Junk
de: Nachricht ist erwünscht

en: Inconclusive whether Message is Junk
de: Unklar, ob die Nachricht erwünscht ist

en: Message Location
de: Nachrichtenort

en: contains Sender
de: enthält Absender

en: does not contain Sender
de: enthält nicht Absender

en: Match All
de: Auf alles zutreffen

en: Stop Processing
de: Verarbeitung stoppen

en: Set Label
de: Beschriftung setzen

en: Unset Label
de: Beschriftung entfernen

en: Assign Color
de: Farbe zuweisen

en: Unset Color
de: Farbe zurücksetzen

en: Assign Score
de: Bewertung zuweisen

en: Adjust Score
de: Bewertung anpassen

en: Set Status
de: Status setzen

en: Deleted
de: Gelöscht

en: Unset Status
de: Status nicht setzen

en: Learn as Junk
de: Als unerwünscht lernen

en: Beep
de: Signalton

en: Play Sound
de: Klang abspielen

en: Run Program
de: Programm ausführen

en: Forward to
de: Weiterleiten an

en: with
de: mit

en: Importing Elm data
de: Elm-Daten werden importiert

en: Evolution Elm importer
de: Evolution-Elm-Importeur

en: Import mail from Elm.
de: E-Mail von Elm importieren.

en: _Destination folder:
de: Zielor_dner:

en: Select folder
de: Ordner wählen

en: Select folder to import into
de: Wählen Sie den Ordner, in den importiert werden soll

en: Showing only first few messages, more will be imported
de: Es werden nur die ersten paar Nachrichten angezeigt, weitere werden importiert

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
de: Importeur für Ordner im Berkeley-Mailbox-Format

en: %d Address | %d Addresses
de[0]: %d Adresse
de[1]: %d Adressen

en: Evolution KMail importer
de: Evolution KMail-Importeur

en: Import mail and contacts from KMail.
de: E-Mail und Kontakte aus KMail importieren.

en: Importing mailbox
de: E-Mail-Postfach wird importiert

en: Importing mail and contacts from KMail
de: E-Mail und Kontakte werden aus KMail importiert

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
de: »%s« wird importiert

en: Scanning %s
de: %s wird eingelesen

en: Importing Pine data
de: Pine-Daten werden importiert

en: Evolution Pine importer
de: Evolution-Pine-Importeur

en: Import mail from Pine.
de: E-Mail von Pine importieren.

en: Mail to %s
de: E-Mail an %s

en: Mail from %s
de: E-Mail von %s

en: Subject is %s
de: Betreff ist %s

en: %s mailing list
de: Mailingliste %s

en: Add Filter Rule
de: Filterregel hinzufügen

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
de[0]: Die Filterregel »%s« wurde aktualisiert, weil sie folgenden gerade entfernten Ordner verwendet:
    »%s«.
de[1]: Die folgenden Filterregeln »%s« wurden aktualisiert, weil sie folgenden gerade entfernten Ordner verwenden:
    »%s«.

en: Open Message Filters
de: Nachrichtenfilter öffnen

en: Set custom junk header
de: Benutzerdefinierte Unerwünscht-Kopfzeile hinzufügen

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
de: Alle neuen E-Mails mit einem Nachrichtenkopf, der mit dem angegebenen Inhalt übereinstimmt, werden automatisch als unerwünscht markiert

en: Header name
de: Name der Kopfzeile

en: Header content
de: Inhalt der Kopfzeile

en: Default Behavior
de: Vorgabeverhalten

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
de: Nachrichten f_ormatieren als

en: Automatically insert _emoticons
de: Grafische _Emoticons automatisch einfügen

en: Use Un_icode characters for emoticons
de: Un_icode-Zeichen als Emoticons verwenden

en: Always request rea_d receipt
de: _Lesebestätigung immer anfordern

en: Always request Deli_very Status Notification
de: _Zustellungsbestätigung immer anfordern

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
de: Dateinamen wie _Outlook/GMail kodieren

en: Send messages through Outbo_x folder
de: Nachrichten über den Nachrichten_ausgang verschicken

en: Number of characters for word w_rapping:
de: Anzahl der Zeichen für Zeilenumbruch:

en: Ch_aracter encoding:
de: Zeichenko_dierung:

en: Replies and Forwards
de: Antworten und Weiterleitungen

en: _Reply style:
de: _Antwortstil:

en: _Forward style:
de: _Weiterleitungsstil:

en: _Language:
de: _Sprache:

en: Include si_gnature in new messages only
de: S_ignatur nur in neue Nachrichten einschließen

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
de: »Antwort an« bei Mailinglisten immer _ignorieren

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
de: _Gruppenantwort nur an Mailingliste, wenn möglich

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
de: Nachrichten digital _signieren, wenn die Originalnachricht signiert ist (PGP oder S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
de: Zitierten Text in Antworten _umbrechen

en: _Attach multiple messages as separate files
de: Mehrere Nachrichten als separate Dateien _anhängen

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
de: Eingebettet

en: Sig_natures
de: Sig_naturen

en: Signatures
de: Signaturen

en: _Languages
de: _Sprachen

en: Languages Table
de: Sprachtabelle

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
de: Diese Sprachliste enthält ausschließlich die Sprachen, für die ein Wörterbuch installiert ist.

en: Check spelling while I _type
de: Rechtschreibprüfung während der Ein_gabe durchführen

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
de: Um Ärgernisse und ungewollte Ergebnisse zu vermeiden, bei folgenden markierten Aktionen um Bestätigung nachfragen:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
de: Nachrichten mit _leerem Betreff senden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
de: Nachricht mit ausschließlich _Blindkopie-Empfängern senden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
de: Nachricht wird an sehr viele Kopie- und Blindkopie-Empfänger gesendet

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
de: _Private Antwort auf eine Listennachricht senden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
de: Antwort an zahlreiche Empfänger se_nden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
de: _Mailinglisten erlauben, private Antworten an die Liste zu leiten

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
de: Nachricht mit Empfängern senden, die nicht als E-Mail-Ad_resse angegeben wurden

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
de: Nachrichten mit Tasten_kürzel (Strg+Eingabe) senden

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
de: Bevor das Editor_format von HTML zu einfachem Text wechselt

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
de: Nachricht mit _Anlagen senden, die seit dem Anhängen geändert wurden

en: Sending an _HTML mail to contacts that do not want them
de: Dem Versand von _HTML-Nachrichten an Kontakte, die dies nicht wünschen

en: Addresses or domains which accept HTML messages:
de: Adressen oder Domänen, die HTML-Nachrichten akzeptieren:

en: Confirmations
de: Bestätigungen

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
de: Als Ordner verwenden

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
de: Als Empfänger verwenden

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
de: Konto

en: Send account overrides
de: Sendekonto überschreiben

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
de: Weisen Sie das Konto zu, welches als Sendekonto für die entsprechenden Ordner oder Empfänger dienen soll. Damit wird die Erkennung für das übliche Konto zum Versenden überschrieben. Die Liste der Empfänger kann Teiladressen oder Namen enthalten. Die Teile der Namen und Adressen werden getrennt verglichen.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
de: _Ordner hat Vorrang vor Empfänger

en: Send Account
de: Sendekonto

en: Start up
de: Startvorgang

en: Check for new _messages on start
de: Beim Start nach neuen _Nachrichten suchen

en: Check for new messa_ges in all active accounts
de: Nach neuen Nachrichten in allen a_ktiven Konten suchen

en: Message Display
de: Nachrichtenanzeige

en: _Use the same fonts as other applications
de: Dieselben Schriften wie andere Anwendungen _verwenden

en: S_tandard Font:
de: _Standard-Schrift:

en: Select HTML fixed width font
de: Dicktengleiche HTML-Schrift wählen

en: Select HTML variable width font
de: HTML-Proportionalschrift wählen

en: Fix_ed Width Font:
de: _Dicktengleiche Schrift:

en: Minimum Font _Size:
de: Minimale Schrift_größe:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
de: (in Pixel)

en: _Mark messages as read after
de: Nachrichten als gelesen markieren nach

en: Highlight _quotations with
de: Zitate _hervorheben mit

en: Pick a color
de: Eine Farbe auswählen

en: color
de: Farbe

en: Default character e_ncoding:
de: Voreingestellte _Zeichenkodierung:

en: Apply the same _view settings to all folders
de: Ansichts_einstellungen auf alle Ordner anwenden

en: F_all back to threading messages by subject
de: Auf Anzeige der Konversationen nach Be_treff zurückgreifen

en: Group messages to _flat threads
de: Nachrichten in _flache Konversationen gruppieren

en: Delete Mail
de: Nachricht löschen

en: Empty _trash folders
de: _Papierkorbordner beim Beenden leeren

en: Confirm _when expunging a folder
de: Beim _Säubern eines Ordners nachfragen

en: Confirm when emptying a _Junk folder
de: Beim _Leeren eines Unerwünscht-Ordners nachfragen

en: Go to the previ_ous message after message deletion
de: Nach dem Löschen der Nachricht zur v_orherigen Nachricht springen

en: Archive Mail
de: E-Mail archivieren

en: Archive folder to use for On This Computer messages
de: Archiv-Ordner zur Benutzung für Nachrichten unter »Auf diesem Rechner«

en: On This Computer A_rchive folder:
de: Archiv-Ordner unter »Auf diesem Rechner«:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
de: _Animierte Bilder anzeigen

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
de: Farben in HTML-Nachrichten aus der Nachrichten_vorschau entfernen

en: Loading Remote Content
de: Entfernte Inhalte laden

en: _Never load remote content from the Internet
de: Entfernte Inhalte _nie aus dem Internet laden

en: _Load remote content only in messages from contacts
de: Entfernte Inhalte nur in Nachrichten von Kontakten _laden

en: _Always load remote content from the Internet
de: Entfernte Inhalte _immer aus dem Internet laden

en: Notify about _missing remote content in the message preview
de: Benachrichtigung über _fehlende entfernte Inhalte in der Nachrichtenvorschau anzeigen

en: Add
de: Hinzufügen

en: Remove
de: Entfernen

en: Allow for sites:
de: Zulassen für folgende Adressen:

en: Allow for senders:
de: Zulassen für Sender:

en: HTML Messages
de: HTML-Nachrichten

en: Sender Photograph
de: Foto des Absenders

en: _Show the photograph of sender in the message preview
de: _Foto des Absenders in der Nachrichtenvorschau anzeigen

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
de: libra_vatar.org nach einem Bild des Absenders durchsuchen

en: Displayed Message Headers
de: Angezeigte Nachrichtenköpfe

en: Show _full mail addresses in message preview
de: _Vollständige E-Mail-Adressen in der Nachrichtenvorschau anzeigen

en: Mail Headers Table
de: E-Mail-Kopf-Tabelle

en: Re_set
de: Zurück_setzen

en: Message List User Headers
de: Benutzerdefinierte Köpfe in der Nachrichtenliste

en: Message List User Headers Table
de: Tabelle der benutzerdefinierten Köpfe in der Nachrichtenliste

en: Date/Time Format
de: Format von Datum/Zeit

en: Check incoming _messages for junk
de: _Eingehende E-Mail auf Unerwünschtheit prüfen

en: _Delete junk messages
de: Unerwünschte Nachrichten beim Beenden _löschen

en: _Prompt before marking message as junk
de: Vor dem Markieren einer Nachricht als unerwünscht _nachfragen

en: Junk Test Options
de: Optionen für Unerwünscht-Test

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
de: _Nachrichten nicht als Unerwünscht markieren, wenn Absender im Adressbuch

en: _Lookup in local address book only
de: Nur in _lokalen Adressbüchern suchen

en: Check cu_stom headers for junk
de: _Benutzerdefinierte Kopfzeilen auf Unerwünschtheit prüfen

en: Ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
de: Bei folgenden markierten Aktionen um Bestätigung nachfragen, bevor sie ausgeführt werden:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Check whether Evolution is the _default mailer
de: Überprüfen, ob Evolution die _Vorgabeanwendung zur E-Mail-Verwaltung ist

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Emptying the _Trash
de: Der _Papierkorb wird geleert

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Tries to _open 10 or more messages at once
de: Dem Versuch 10 oder mehr Nachrichten gleichzeitig zu ö_ffnen

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Marking _all messages as read
de: _Alle Nachrichten als gelesen markieren

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Deleting messages in _search folder
de: Löschen von Nachrichten im _Suchordner

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Copy _folder by Drag & Drop in folder tree
de: _Ordner durch Ziehen-und-Ablegen in den Ordnerbaum kopieren

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: _Move folder by Drag & Drop in folder tree
de: Ordner durch Ziehen-und-Ablegen in den Ordnerbaum _verschieben

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sort message list on _header click
de: Nachrichtenliste bei Mausklick auf eine _Kopfzeile sortieren

en: No encryption
de: Keine Verschlüsselung

en: TLS encryption
de: TLS-Verschlüsselung

en: SSL encryption
de: SSL-Verschlüsselung

en: Call
de: Anrufen

en: Do Not Forward
de: Nicht weiterleiten

en: Follow-Up
de: Folgenachricht

en: For Your Information
de: Zu Ihrer Information

en: No Response Necessary
de: Keine Antwort erforderlich

en: Reply to All
de: Antwort an alle

en: Review
de: Überprüfen

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
de: Dies ist eine Liste der von Ihnen als Folgenachricht markierten Nachrichten.
    Bitte wählen Sie eine Aktion für die Folgenachricht aus dem Menü »Markierung«.

en: _Flag:
de: _Markierung:

en: _Due By:
de: _Fällig am:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
de: Abges_chlossen

en: License Agreement
de: Lizenzvereinbarung

en: _No
de: _Nein

en: _Accept License
de: Lizenz _akzeptieren

en: _Tick this to accept the license agreement
de: Ha_ken Sie dies ab, um die Lizenzvereinbarung zu akzeptieren

en: Invalid authentication
de: Legitimation ungültig

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
de: Dieser Server unterstützt diese Art der Legitimation nicht. Möglicherweise unterstützt er keinerlei Legitimation.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
de: Anmeldung am Server »{0}« als »{0}« ist gescheitert.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
de: Stellen Sie sicher, dass Sie Ihr Passwort korrekt eingegeben haben. Zur Erinnerung: Bei Passwörtern wird zwischen Groß- und Kleinschreibung unterschieden. Möglicherweise ist Ihre Dauerumschalttaste aktiv.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
de: Sind Sie sicher, dass Sie eine HTML-Nachricht verschicken wollen?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
de: Bitte stellen Sie sicher, dass die folgenden Empfänger HTML-E-Mails abrufen können und wollen:
    {0}
    Dennoch abschicken?

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
de: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht ohne Betreff verschicken wollen?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
de: Das Hinzufügen einer aussagekräftigen Betreffzeile zu Ihren Nachrichten verschafft den Empfängern eine Vorstellung, wovon Ihre E-Mail handelt.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
de: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht verschicken wollen, die nur an Blindkopie-Empfänger gerichtet ist?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
de: Die zu verschickende Kontaktliste ist so konfiguriert, dass Listenempfänger verborgen werden.
    
    Viele E-Mail-Systeme fügen eine »Apparently-To«-Kopfzeile zu Nachrichten hinzu, die ausschließlich Blindkopie-Empfänger angeben. Diese Kopfzeile enthält – falls sie hinzugefügt wird – sämtliche Empfänger Ihrer Nachricht. Um dies zu umgehen, sollten Sie mindestens einen »An:«- oder »Kopie an:«-Empfänger hinzufügen.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
de: Viele E-Mail-Systeme fügen eine »Apparently-To«-Kopfzeile zu Nachrichten hinzu, die ausschließlich Blindkopie-Empfänger angeben. Diese Kopfzeile enthält – falls sie hinzugefügt wird – sämtliche Empfänger Ihrer Nachricht. Um dies zu umgehen, sollten Sie mindestens einen »An:«- oder »Kopie an:«-Empfänger hinzufügen.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
de: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht mit einer ungültigen Adresse verschicken wollen?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
de: Der folgende Empfänger wurden als ungültige E-Mail-Adresse erkannt:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
de: Sind Sie sicher, dass Sie eine Nachricht mit ungültigen Adressen verschicken wollen?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
de: Die folgenden Empfänger wurden als ungültige E-Mail-Adressen erkannt:
    {0}

en: Send private reply?
de: Private Antwort senden?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
de: Sie antworten privat auf eine Nachricht, die Sie über eine Mailingliste erhalten haben. Die Liste versucht jedoch, Ihre Antwort direkt an die Liste zu leiten. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Reply _Privately
de: _Privat antworten

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
de: Sie antworten auf eine Nachricht, die über eine Mailingliste gesendet wurde, aber Sie antworten an den privaten Absender, nicht an die Liste. Wollen Sie wirklich fortsetzen?

en: Send reply to all recipients?
de: Antwort an alle Empfänger senden?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
de: Sie antworten auf eine Nachricht, die an viele Empfänger versendet wurde. Sind Sie sicher, dass Sie an ALLE antworten wollen?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
de: Diese Nachricht konnte nicht verschickt werden, da Sie keine Empfänger angegeben haben

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
de: Bitte geben Sie eine gültige E-Mail-Adresse im An-Feld ein. Sie können nach E-Mail-Adressen suchen, indem Sie den An-Knopf neben dem Eingabefeld anklicken.

en: Use default drafts folder?
de: Soll der vorgegebene Entwurfsordner benutzt werden?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
de: Der Entwurfsordner für dieses Konto konnte nicht geöffnet werden. Soll stattdessen der System-Entwurfsordner verwendet werden?
    
    Der gemeldete Fehler war »{0}«.

en: Use _Default
de: _Vorgabe benutzen

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie endgültig alle gelöschten Nachrichten aus dem Ordner »{0}« entfernen wollen?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
de: Falls Sie fortfahren, können Sie diese Nachrichten nicht mehr wiederherstellen.

en: _Expunge
de: _Säubern

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
de: Sind Sie sicher, dass Sie endgültig alle gelöschten Nachrichten aus allen Ordnern entfernen wollen?

en: _Empty Trash
de: _Papierkorb leeren

en: Opening too many messages at once may take a long time.
de: Zu viele Nachrichten auf einmal zu öffnen, könnte eine längere Zeit in Anspruch nehmen.

en: _Open Messages
de: Nachrichten ö_ffnen

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
de: Es existieren unverschickte Nachrichten. Wollen Sie Evolution dennoch beenden?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
de: Falls Sie Evolution beenden, werden diese Nachrichten nicht verschickt, solange Evolution nicht neu gestartet wurde.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
de: Fehler bei »{0}«.

en: Error while performing operation.
de: Fehler beim Ausführen eines Vorgangs.

en: Enter password.
de: Passwort eingeben.

en: Error loading filter definitions.
de: Fehler beim Laden der Filterdefinitionen.

en: Cannot save to directory “{0}”.
de: Speichern in den Ordner »{0}« gescheitert.

en: Cannot save to file “{0}”.
de: Speichern in die Datei »{0}« gescheitert.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
de: Der Speicherordner konnte nicht angelegt werden. Grund: »{1}«.

en: Cannot create temporary save directory.
de: Temporärer Speicherordner konnte nicht angelegt werden.

en: File exists but cannot overwrite it.
de: Die Datei existiert, das Überschreiben ist jedoch nicht möglich.

en: File exists but is not a regular file.
de: Die Datei existiert, ist jedoch keine gewöhnliche Datei.

en: Cannot delete folder “{0}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht gelöscht werden.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
de: Systemordner »{0}« konnte nicht gelöscht werden.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
de: Evolution benötigt Systemordner, um korrekt zu funktionieren. Diese können weder umbenannt, noch verschoben oder gelöscht werden.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht gesäubert werden.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht aktualisiert werden.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
de: Systemordner »{0}« konnte nicht umbenannt oder verschoben werden.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
de: Ordner »{0}« und alle seine Unterordner wirklich löschen?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
de: Falls Sie einen Ordner löschen, geht sein gesamter Inhalt sowie der Inhalt seiner Unterordner dauerhaft verloren.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
de: Soll der Ordner »{0}« wirklich abbestellt werden?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
de: Wenn Sie den Ordner abbestellen, würde er in Evolution nicht mehr sichtbar, jedoch auf dem Server noch verfügbar sein. Sie können ihn im Menü Ordner→Ordnerabonnements … erneut abonnieren.

en: Do _Not Unsubscribe
de: _Nicht abbestellen

en: Really delete folder “{0}”?
de: Soll der Ordner »{0}« wirklich gelöscht werden?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
de: Falls Sie einen Ordner löschen, geht sein gesamter Inhalt dauerhaft verloren.

en: These messages are not copies.
de: Diese Nachrichten sind keine Kopien.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
de: Die in Suchordnern angezeigten Nachrichten sind keine Kopien. Das Löschen von Nachrichten in Suchordnern löscht diese in den jeweiligen Nachrichtenordnern, in denen sich diese Nachrichten physikalisch befinden. Möchten Sie wirklich löschen?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
de: »{0}« konnte nicht in »{1}« umbenannt werden.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
de: Es existiert bereits ein Ordner namens »{1}«. Bitte verwenden Sie einen anderen Namen.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht nach »{1}« verschoben werden.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
de: Quellordner kann nicht geöffnet werden. Fehler: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
de: Zielordner kann nicht geöffnet werden. Fehler: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht nach »{1}« kopiert werden.

en: Cannot create folder “{0}”.
de: Ordner »{0}« konnte nicht angelegt werden.

en: Cannot open folder. Error: {1}
de: Ordner kann nicht geöffnet werden. Fehler: {1}

en: Cannot save changes to account.
de: Änderungen am Konto konnten nicht gespeichert werden.

en: You have not filled in all of the required information.
de: Sie haben nicht alle erforderlichen Felder ausgefüllt.

en: You may not create two accounts with the same name.
de: Sie können keine zwei Konten mit demselben Namen anlegen.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie das Konto »{0}« löschen wollen?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
de: Falls Sie fortfahren, werden die Konteninformationen dauerhaft gelöscht.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
de: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Konto und alle seine Vertretungen löschen wollen?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
de: Falls Sie fortfahren, werden die Konten- und
    Vertretungsinformationen dauerhaft gelöscht.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
de: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Konto deaktivieren und alle seine Vertretungen löschen wollen?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
de: Falls Sie fortfahren, werden alle Vertretungskonten dauerhaft gelöscht.

en: Do _Not Disable
de: _Nicht deaktivieren

en: _Disable
de: _Deaktivieren

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
de: Suchordner »{0}« konnte nicht bearbeitet werden, da er nicht vorhanden ist.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
de: Möglicherweise wurde dieser Ordner implizit hinzugefügt. Falls erforderlich, können Sie zum Editor für Suchordner gehen, um ihn explizit hinzuzufügen.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
de: Suchordner »{0}« konnte nicht hinzugefügt werden.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
de: Es existiert bereits ein Ordner namens »{0}«. Bitte verwenden Sie einen anderen Namen.

en: Search Folders automatically updated.
de: Suchordner automatisch aktualisiert.

en: Mail filters automatically updated.
de: E-Mail-Filter automatisch aktualisiert.

en: Missing folder.
de: Ordner fehlt.

en: You must specify a folder.
de: Sie müssen einen Ordner angeben.

en: You must name this Search Folder.
de: Sie müssen einen Namen für diesen Suchordner vergeben.

en: No folder selected.
de: Kein Ordner gewählt.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
de: Sie müssen mindestens einen Ordner als Quelle angeben.
    Dies geschieht entweder durch individuelle Auswahl der Ordner und/oder durch das Wählen aller lokalen, aller fernen Ordner oder beider.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
de: Probleme beim Migrieren des alten E-Mail-Ordners »{0}«.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
de: Es existiert bereits ein nicht leerer Ordner unter »{1}«.
    
    Sie können diesen Ordner ignorieren, seinen Inhalt überschreiben oder anhängen oder den Vorgang abbrechen.

en: _Overwrite
de: Ü_berschreiben

en: _Append
de: An_hängen

en: Evolution’s local mail format has changed.
de: Das lokale Nachrichtenformat von Evolution wurde geändert.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
de: Der Standard für den lokalen Speicher wurde vom mbox- ins maildir-Format geändert. Ihre lokalen Nachrichten müssen migriert werden, bevor Evolution fortgesetzt werden kann. Soll jetzt migriert werden?
    
    Ein mbox-Konto wird erstellt, um die alten mbox-Ordner zu speichern. Diese können gelöscht werden, nachdem Sie sichergestellt haben, dass die Daten erfolgreich migriert wurden. Stellen Sie bitte sicher, dass genug freier Speicherplatz zur Verfügung steht, wenn Sie die Migration durchführen.

en: _Exit Evolution
de: Evolution b_eenden

en: _Migrate Now
de: Jetzt _migrieren

en: Unable to read license file.
de: Die Lizenzdatei konnte nicht gelesen werden.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
de: Die Lizenzdatei »{0}« konnte wegen eines Installationsproblems nicht gelesen werden. Die Nutzung dieses Dienstanbieters ist nicht möglich, solange Sie dessen Lizenz nicht akzeptiert haben.

en: Please wait.
de: Bitte warten.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
de: Abfrage des Servers nach einer Liste der unterstützten Legitimationsmechanismen.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
de: Abfragen des Servers nach einer Liste der unterstützten Legitimationsmechanismen schlug fehl.

en: Failed to get server setup.
de: Servereinstellungen konnten nicht abgerufen werden.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
de: Ordner lokal für Offline-Benutzung abgleichen?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
de: Sollen die für die Benutzung im Offline-Modus markierten Ordner lokal abgeglichen werden?

en: Do _Not Synchronize
de: _Nicht abgleichen

en: _Synchronize
de: _Abgleichen

en: Do you want to mark all messages as read?
de: Sollen alle Nachrichten als gelesen markiert werden?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
de: Dies wird alle Nachrichten im gewählten Ordner als gelesen markieren.

en: Also mark messages in subfolders?
de: Auch auf Unterordner anwenden?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
de: Sollen nur Nachrichten im gewählten Ordner als gelesen markiert werden, oder auch in seinen Unterordnern?

en: In Current Folder and _Subfolders
de: Im derzeitigen Ordner und in _Unterordnern

en: In Current _Folder Only
de: Nur im _derzeitigen Ordner

en: _Always In Current Folder Only
de: _Immer nur im derzeitigen Ordner

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
de: Soll Evolution dieses Fenster beim Antworten oder Weiterleiten schließen?

en: _Yes, Always
de: _Ja, Immer

en: _No, Never
de: _Nein, Nie

en: Copy folder in folder tree.
de: Ordner in den Ordnerbaum kopieren.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Ordner »{0}« nach »{1}« kopieren wollen?

en: Do _not copy
de: _Nicht kopieren

en: _Always copy
de: _Immer kopieren

en: N_ever copy
de: Ni_e kopieren

en: Move folder in folder tree.
de: Ordner in Ordnerbaum verschieben.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
de: Sind Sie sicher, dass Sie den Ordner »{0}« nach »{1}« verschieben wollen?

en: Do _not move
de: _Nicht verschieben

en: _Always move
de: _Immer verschieben

en: N_ever move
de: Ni_e verschieben

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
de: Diese Nachricht konnte nicht verschickt werden, da das zum Verschicken gewählte Konto nicht aktiviert ist

en: Please enable the account or send using another account.
de: Aktivieren Sie bitte das Konto oder verwenden Sie ein anderes Konto zum Senden.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
de: Diese Nachricht konnte nicht verschickt werden, da Sie kein Konto eingerichtet haben

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
de: Es wurde kein aktives E-Mail-Konto gefunden werden, über das die Nachricht gesendet werden könnte. Bitte erstellen oder aktivieren Sie zuerst eines.

en: Mail Deletion Failed
de: Löschen der E-Mail gescheitert

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
de: Sie haben keine ausreichenden Rechte, um diese E-Mail zu löschen.

en: “Check Junk” Failed
de: Überprüfung auf Unerwünschtheit gescheitert

en: “Report Junk” Failed
de: Bericht über Unerwünschtheit gescheitert

en: “Report Not Junk” Failed
de: Bericht über Erwünschtheit gescheitert

en: Remove duplicate messages?
de: Sollen die doppelten Nachrichten entfernt werden?

en: No duplicate messages found.
de: Keine doppelten Nachrichten gefunden.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
de: Der Ordner »{0}« enthält keine doppelten Nachrichten.

en: Failed to connect account “{0}”.
de: Verbindung zu E-Mail-Konto »{0}« fehlgeschlagen.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
de: Verbindung zu Konto »{0}« konnte nicht getrennt werden.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
de: Abbestellen des Ordners »{0}« schlug fehl.

en: Unable to retrieve message.
de: Nachricht konnte nicht abgerufen werden.

en: Message is not available in offline mode.
de: Nachricht ist nicht im Offline-Modus verfügbar.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
de: Möglicherweise ist die Nachricht noch nicht heruntergeladen worden. Der Ordner oder das Konto kann für den Offline-Abgleich eingerichtet werden. Sobald das Konto wieder mit dem Internet verbunden ist, verwenden Sie bei ausgewähltem Ordner Datei→Nachrichten für Offline-Benutzung herunterladen. So stellen Sie sicher, dass die Nachrichten nun auch im Offline-Modus zur Verfügung gestellt werden.

en: Failed to open folder.
de: Ordner konnte nicht geöffnet werden.

en: Failed to find duplicate messages.
de: Doppelte Nachrichten konnten nicht gefunden werden.

en: Failed to retrieve messages.
de: Nachrichten konnten nicht abgerufen werden.

en: Failed to mark messages as read.
de: Nachrichten konnten nicht als gelesen markiert werden.

en: Failed to remove attachments from messages.
de: Anhänge konnten nicht von Nachrichten entfernt werden.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
de: Nachrichten konnten nicht für Offline-Benutzung von Konto »{0}« heruntergeladen werden.

en: Failed to save messages to disk.
de: Nachrichten konnten nicht auf Festplatte gespeichert werden.

en: Hidden file is attached.
de: Eine verborgene Datei wurde beigelegt.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
de: Die Anlage namens {0} ist eine verborgene Datei und könnte sensible Daten enthalten. Bitte überprüfen Sie sie vor dem Abschicken.

en: Printing failed.
de: Drucken ist fehlgeschlagen.

en: The printer replied “{0}”.
de: Die Meldung des Druckers war »{0}«.

en: Could not perform this operation on {0}.
de: Dieser Vorgang konnte auf {0} nicht ausgeführt werden.

en: You must be working online to complete this operation.
de: Sie müssen online sein, damit dieser Vorgang abgeschlossen wird.

en: Message from “{0}” account:
de: Nachricht von Konto »{0}«:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
de: Die Konversation in Ordner »{0}« konnte nicht zum Ignorieren markiert werden

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
de: Das Entfernen der Markierung zum Ignorieren der Konversation im Ordner »{0}« ist fehlgeschlagen

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
de: Markieren der Unterkonversation als »zu ignorieren« im Ordner »{0}« ist fehlgeschlagen

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
de: Entfernen der Markierung zum Ignorieren der Unterkonversation im Ordner »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
de: {0}, Abgeschlossen am {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
de: {0} am {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
de: Überfällig: {0} am {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
de: Diese Nachrichtennotiz wurde geändert, aber nicht gespeichert.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
de: Löschen einer Nachrichtennotiz im Ordner »{0}« ist fehlgeschlagen

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
de: Die Nachrichtennotiz konnte nicht im Ordner »{0}« gespeichert werden

en: Something has gone wrong when displaying the message
de: Bei der Anzeige der Nachricht ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige der Nachricht abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einer anderen Nachricht und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
de: Bei der Anzeige der Signatur ist ein Fehler aufgetreten

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
de: Ein WebKitWebProcess ist während der Anzeige der Signatur abgestürzt. Sie können es erneut versuchen, indem Sie zu einer anderen Signatur und wieder zurück springen. Falls das Problem weiterhin besteht, erstellen Sie bitte einen Fehlerbericht im GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
de: Sind Sie sicher, dass Sie endgültig alle Nachrichten aus dem Unerwünscht-Ordner entfernen wollen?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
de: Diese Nachrichten werden im Papierkorb-Ordner angezeigt, wo sie später endgültig gelöscht werden können.

en: _Empty Junk
de: Un_erwünscht-Ordner leeren

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
de: Unerwünscht-Ordner »{0}« konnte nicht gesäubert werden.

en: Cannot archive messages
de: Nachrichten können nicht archiviert werden

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
de: Es ist kein Archivordner eingerichtet. Bitte richten Sie einen für das Konto ein, um Nachrichten archivieren zu können.

en: Failed to generate message list
de: Nachrichtenliste konnte nicht erstellt werden

en: _Mark as Junk
de: Als unerwünscht _markieren

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
de: Beschriftung namens »{0}« existiert bereits

en: Choose a different name, please.
de: Bitte wählen Sie einen anderen Namen.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
de: Möchten Sie den OpenPGP-Schlüssel importieren?

en: Failed to import OpenPGP key
de: OpenPGP-Schlüssel konnte nicht importiert werden

en: Change sort order of the message list?
de: Soll die Sortierreihenfolge der Nachrichtenliste geändert werden?

en: Click in the list headers usually changes sort order. Choose what to do.
de: Ein Mausklick auf die Listenkopfzeilen ändert normalerweise die Sortierreihenfolge. Wählen Sie, was getan werden soll.

en: _Sort
de: _Sortieren

en: _Don’t Sort
de: _Nicht sortieren

en: _Always Sort
de: _Immer sortieren

en: N_ever Sort
de: Ni_e sortieren

en: Send mail with Pretty Good Privacy (PGP) public key?
de: Mail mit öffentlichem »Pretty Good Privacy« (OpenPGP)-Schlüssel abschicken?

en: The message contains your public PGP key, which the recipients can use to encrypt messages sent to you or to verify signatures made with this PGP key.
    
    This option is set for each mail account separately. You can find it in the Security tab of the mail account Properties.
de: Diese Nachricht enthält Ihren öffentlichen PGP-Schlüssel, den die Empfänger verwenden können, um an Sie adressierte Nachrichten zu verschlüsseln, oder um Signaturen zu prüfen, die mit diesem Schlüssel erstellt wurden.
    
    Diese Option ist für jedes E-Mail-Konto gesondert festgelegt. Sie finden sie im Reiter »Sicherheit« der E-Mail-Konto-Eigenschaften.

en: _Send with Key
de: Mit Schlüssel ab_schicken

en: Send _without Key
de: Ohne Schlüssel ab_schicken

en: _Always
de: _Immer

en: _Never
de: _Nie

en: Canceling…
de: Abbrechen …

en: Edit Message
de: Nachricht bearbeiten

en: Open Outbox Folder
de: Postausgangsordner öffnen

en: Send & Receive Mail
de: E-Mails verschicken und abrufen

en: Cancel _All
de: A_lles abbrechen

en: Updating…
de: Aktualisieren …

en: Waiting…
de: Warten …

en: Checking for new mail at “%s”
de: Nach neuen E-Mails auf »%s« sehen

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
de: Löschen unerwünschter Nachrichten und Leeren des Papierkorbs unter »%s«

en: Deleting junk at “%s”
de: Löschen von Unerwünscht unter »%s«

en: Expunging trash at “%s”
de: Papierkorb in »%s« wird geleert

en: Search Folders
de: Suchordner

en: Edit Search Folder
de: Suchordner bearbeiten

en: New Search Folder
de: Neuer Suchordner

en: Unseen
de: Ungelesen

en: Seen
de: Gelesen

en: Answered
de: Beantwortet

note: and unread
en: Forwarded
de: Weitergeleitet

en: Lowest
de: Am niedrigsten

en: Lower
de: Niedriger

en: Higher
de: Höher

en: Highest
de: Am höchsten

en: Generating message list
de: Nachrichtenliste wird erzeugt

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
de: Heute %I:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
de: Gestern %l:%M %p

en: %a %l:%M %p
de: %a %I:%M %p

en: %b %d %l:%M %p
de: %d. %b, %k:%M

en: User Header 1
de: Benutzerdefinierter Kopf 1

en: User Header 2
de: Benutzerdefinierter Kopf 2

en: User Header 3
de: Benutzerdefinierter Kopf 3

en: Select all visible messages
de: Alle sichtbaren Nachrichten wählen

en: Messages
de: Nachrichten

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
de: Folgenachricht

en: Generating message list…
de: Nachrichtenliste wird erzeugt …

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
de: Keine Nachricht entspricht Ihren Suchkriterien. Ändern Sie die Suchkriterien, indem Sie einen neuen Nachrichtenfilter in der Auswahlliste oben wählen, oder indem Sie eine neue Suche ausführen, entweder durch Löschen mit dem Menüeintrag Suche→Löschen oder durch Ändern der Anfrage oben.

en: There are no messages in this folder.
de: Es existieren keine Nachrichten in diesem Ordner.

en: Flagged
de: Markiert

en: Received
de: Erhalten

en: Flag Status
de: Markierungsstatus

en: Follow Up Flag
de: Folgenachricht-Markierung

en: Due By
de: Fällig am

en: Messages To
de: Nachrichten an

en: Subject — Trimmed
de: Betreff — Gekürzt

en: Sender Mail
de: E-Mail des Absenders

en: Recipients Mail
de: E-Mail der Empfänger

en: Body Preview
de: Nachrichtenvorschau

en: Any header
de: Beliebige Kopfzeile

en: Subject or Addresses contains
de: Betreff oder Adresse enthält

en: Recipients contain
de: Empfänger enthalten

en: Message contains
de: Nachricht enthält

en: Subject contains
de: Betreff enthält

en: Sender contains
de: Absender enthält

en: Body contains
de: Rumpf enthält

en: Free form expression
de: Freies Eingabefeld

en: Edit Collection
de: Sammlung bearbeiten

en: Use for
de: Verwenden für

en: _Mail
de: _E-Mail

en: C_alendar
de: K_alender

en: New Address Book
de: Neues Adressbuch

en: New Memo List
de: Neue Notizliste

en: Address Book Properties
de: Adressbucheigenschaften

en: Calendar Properties
de: Kalendereigenschaften

en: Memo List Properties
de: Notizlisteneigenschaften

en: Task List Properties
de: Aufgabenlisteneigenschaften

en: _Browse
de: _Durchsuchen

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
de: Einen WebDAV- (auch CalDAV- oder CardDAV-) Server durchsuchen und dort Adressbücher, Kalender, Notiz- oder Aufgabenlisten anlegen, bearbeiten oder löschen

en: Title Bar Mode
de: Titelleisten-Modus

en: Use buttons with _icons only
de: Nur Knöpfe mit _Symbolen anzeigen

en: Toolbar Icon Size
de: Symbolgröße in Werkzeugleiste

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
de: Darstellung von Symbolen

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
de: _Automatisch erkennen

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
de: _Klein

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
de: _Stilisiert bevorzugen

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
de: _Groß

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
de: _Regulär bevorzugen

en: Layout
de: Anordnung

en: Show M_enu Bar
de: _Menüleiste anzeigen

en: Show _Tool Bar
de: _Werkzeugleiste anzeigen

en: Show Side _Bar
de: Sei_tenleiste anzeigen

en: Show Stat_us Bar
de: Stat_usleiste anzeigen

en: Note: Some changes will not take effect until restart
de: Hinweis: Einige Änderungen werden erst nach einem Neustart wirksam

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
de: _Tabellenspalte:

en: _Format address according to standard of its destination country
de: Adresse anhand der Vorgaben des Ziellandes _formatieren

en: _Preview Personal information before Work information
de: Persönliche Informationen vor dienstlichen Informationen in der Kontakt_vorschau anzeigen

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
de: Karte öffnen _mit

en: Use system map _application, if available
de: System-_Kartenanwendung verwenden, falls möglich

en: Autocompletion
de: Auto-Vervollständigung

en: Always _show address of the autocompleted contact
de: Immer Adresse des automatisch vervollständigten Kontakts an_zeigen

en: Multiple vCards
de: Mehrere VCards

en: vCard for %s
de: VCard für %s

en: Contact information
de: Kontaktinformationen

en: Contact information for %s
de: Kontaktinformationen für %s

[ctx: New]
en: _Contact
de: _Kontakt

en: Create a new contact
de: Einen neuen Kontakt anlegen

[ctx: New]
en: Contact _List
de: Kontakt_liste

en: Create a new contact list
de: Eine neue Kontaktliste anlegen

[ctx: New]
en: Address _Book
de: Adressb_uch

en: Create a new address book
de: Ein neues Adressbuch anlegen

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
de: Als VCard speichern

en: Retrieving selected contacts…
de: Ausgewählte Kontakte abrufen …

en: Co_py All Contacts To…
de: Alle Kontakte _kopieren nach …

en: Copy the contacts of the selected address book to another
de: Die Kontakte des gewählten Adressbuchs in ein anderes Adressbuch kopieren

en: D_elete Address Book
de: Adressbuch _löschen

en: Delete the selected address book
de: Das gewählte Adressbuch löschen

en: _Manage Address Book groups…
de: Adressbuchgruppen _verwalten …

en: Manage task list groups order and visibility
de: Gruppenreihenfolge in Aufgabenliste und deren Sichtbarkeit verwalten

en: Mo_ve All Contacts To…
de: Alle Kontakte _verschieben nach …

en: Move the contacts of the selected address book to another
de: Die Kontakte des gewählten Adressbuchs in ein anderes Adressbuch verschieben

en: _New Address Book
de: _Neues Adressbuch

en: Address _Book Properties
de: Adress_bucheigenschaften

en: Show properties of the selected address book
de: Die Eigenschaften des gewählten Adressbuchs anzeigen

en: Re_fresh
de: Auf_frischen

en: Refresh the selected address book
de: Das gewählte Adressbuch auffrischen

en: Re_fresh list of account address books
de: Liste der Adressbücher des Kontos _aktualisieren

en: Address Book _Map
de: Adressbuch_karte

en: Show map with all contacts from selected address book
de: Karte mit allen Kontakten des gewählten Adressbuchs anzeigen

en: _Rename…
de: _Umbenennen …

en: Rename the selected address book
de: Das gewählte Adressbuch umbenennen

en: Stop loading
de: Laden stoppen

en: _Bulk Edit…
de: _Massen-Bearbeiten …

en: Edit selected contacts in a bulk
de: Die gewählten Kontakte en Masse bearbeiten

en: _Copy Contact To…
de: Kontakt _kopieren nach …

en: Copy selected contacts to another address book
de: Gewählte Kontakte in ein anderes Adressbuch kopieren

en: _Delete Contact
de: Kontakt _löschen

en: _Find in Contact…
de: In Kontakt _suchen …

en: Search for text in the displayed contact
de: Im angezeigten Kontakt einen Text suchen

en: _Forward Contact…
de: Kontakt weiter_leiten …

en: Send selected contacts to another person
de: Gewählte Kontakte an jemanden verschicken

en: _Move Contact To…
de: Kontakt _verschieben nach …

en: Move selected contacts to another address book
de: Gewählte Kontakte in ein anderes Adressbuch verschieben

en: _New Contact…
de: _Neuer Kontakt …

en: New Contact _List…
de: Neue Kontakt_liste …

en: _Open Contact
de: Kontakt ö_ffnen

en: View the current contact
de: Den aktuellen Kontakt anzeigen

en: _Send Message to Contact…
de: _Nachricht an Kontakt schicken …

en: Send a message to the selected contacts
de: Eine Nachricht an die gewählten Kontakte schicken

en: _Actions
de: A_ktionen

en: _Sort Cards By
de: Karten _sortieren nach

en: _Manage groups…
de: _Gruppen verwalten …

en: Address Book Map
de: Adressbuchkarte

en: Contact _Preview
de: Kontakt_vorschau

en: Show contact preview window
de: Kontakt-Vorschaufenster anzeigen

en: Show _Maps
de: _Karten anzeigen

en: Show maps in contact preview window
de: Karten im Kontakt-Vorschaufenster anzeigen

en: _Classic View
de: _Klassische Ansicht

en: Show contact preview below the contact list
de: Kontakt-Vorschaufenster unter der Kontaktliste anzeigen

en: _Vertical View
de: _Vertikale Ansicht

en: Show contact preview alongside the contact list
de: Kontakt-Vorschaufenster neben der Kontaktliste anzeigen

en: Unmatched
de: Nicht einsortiert

en: Advanced Search
de: Erweiterte Suche

en: _File Under
de: _Einsortieren als

en: _Given Name
de: _Vorname

en: Family _Name
de: _Familienname

en: Print all shown contacts
de: Alle angezeigten Kontakte drucken

en: Preview the contacts to be printed
de: Eine Vorschau auf die zu druckenden Kontakte anzeigen

en: Print selected contacts
de: Die gewählten Kontakte drucken

en: S_ave Address Book as vCard
de: Adressbuch als v_Card speichern

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
de: Die Kontakte des gewählten Adressbuchs als vCard speichern

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
de: Als vCard _speichern …

en: Save selected contacts as a vCard
de: Gewählte Kontakte als vCard speichern

en: _Forward Contacts
de: Kontakte weiter_leiten

en: _Forward Contact
de: Kontakt weiter_leiten

en: _Send Message to Contacts
de: _Nachricht an Kontakte schicken

en: _Send Message to List
de: _Nachricht an Liste schicken

en: _Send Message to Contact
de: _Nachricht an Kontakt schicken

en: Failed to launch command “%s”:
de: Befehl »%s« konnte nicht ausgeführt werden:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
de: Evolution kann aus Ihrer Sicherungsdatei wiederhergestellt werden.
    
    Alle E-Mails, Kalender, Aufgaben, Notizen und Adressbücher sowie alle
    persönlichen Einstellungen, Filter etc. können wiederhergestellt werden.

en: _Restore from a backup file:
de: Aus Siche_rungsdatei wiederherstellen:

en: Choose a backup file to restore
de: Eine Datei zum Wiederherstellen wählen

en: Backup Files
de: Dateien sichern

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
de: Aus Sicherungsdatei wiederherstellen

en: Program '%s' not found
de: Programm »%s« wurde nicht gefunden

en: Select name of the Evolution backup file
de: Name des Evolution-Sicherungsarchivs auswählen

en: _Restart Evolution after backup
de: Evolution nach Sicherung neu sta_rten

en: Re_start Evolution after restore
de: Evolution nach Wiederherstellung neu _starten

en: Select name of the Evolution backup file to restore
de: Name des Evolution-Sicherungsarchivs zur Wiederherstellung wählen

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
de: Inhalt von Sicherungskopie-Datei »%s« wird geprüft, bitte warten …

en: _Back up Evolution Data…
de: Evolution-Daten _sichern …

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
de: Sichern und Wiederherstellen von Evolution-Daten und Einstellungen in einer Archivdatei

en: R_estore Evolution Data…
de: Evolution-Daten wi_ederherstellen …

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
de: Sichern und Wiederherstellen von Evolution-Daten und Einstellungen aus einer Archivdatei

en: Back up Evolution directory
de: Evolution-Sicherungsordner

en: Restore Evolution directory
de: Evolution-Wiederherstellungsordner

en: Check Evolution Back up
de: Evolution-Datensicherung überprüfen

en: Restart Evolution
de: Evolution neu starten

en: With Graphical User Interface
de: Mit grafischer Oberfläche

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
de: Evolution wird heruntergefahren

en: Backing Evolution accounts and settings
de: Sichern der Evolution-Konten und -Einstellungen

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
de: Sichern der Evolution-Daten (E-Mails, Kontakte, Kalender, Aufgaben, Notizen)

en: Checking validity of the archive
de: Gültigkeit des Archivs wird überprüft

en: Back up complete
de: Sicherung komplett

en: Restarting Evolution
de: Evolution wird neu gestartet

en: Back up current Evolution data
de: Aktuelle Evolution-Daten sichern

en: Extracting files from back up
de: Dateien werden aus dem Sicherungsarchiv entpackt

en: Loading Evolution settings
de: Evolution-Einstellungen laden

en: Removing temporary back up files
de: Temporäre Sicherungsdateien werden entfernt

en: Reloading registry service
de: Registrierungsdienst wird neu geladen

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
de: Die Sicherungsdatei »%s« konnte nicht verifiziert werden, das Archiv ist beschädigt.

en: Evolution Back Up
de: Evolution-Datensicherung

en: Backing up to the file %s
de: Sichern nach %s

en: Evolution Restore
de: Evolution-Wiederherstellung

en: Restoring from the file %s
de: Wiederherstellen von %s

en: Backing up Evolution Data
de: Sichern der Evolution-Daten

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
de: Bitte warten Sie, während Evolution Ihre Daten sichert.

en: Restoring Evolution Data
de: Wiederherstellen der Evolution-Daten

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
de: Bitte warten Sie, während Evolution Ihre Daten wiederherstellt.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
de: Dies kann abhängig von den Daten in Ihrem Konto einige Zeit dauern.

en: Invalid Evolution backup file
de: Ungültiges Evolution-Sicherungsarchiv

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
de: Die Datei »{0}« ist kein gültiges Evolution-Sicherungsarchiv.

en: Cannot restore from backup file
de: Wiederherstellen aus Sicherungsdatei schlug fehl

en: Cannot create backup file
de: Sicherungsdatei konnte nicht angelegt werden

en: Are you sure you want to close Evolution?
de: Sind Sie sicher, dass Sie Evolution beenden wollen?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
de: Um Ihre Daten und Einstellungen zu sichern, müssen Sie zuerst Evolution beenden. Stellen Sie bitte sicher, dass Sie ungesicherte Änderungen speichern, bevor Sie fortfahren.

en: Close and _Back up Evolution
de: Evolution schließen und _sichern

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
de: Sind Sie sicher, dass Evolution aus dem ausgewählten Archiv wiederhergestellt werden soll?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
de: Um Ihre Daten und Einstellungen wiederherzustellen, müssen Sie zuerst Evolution beenden. Stellen Sie bitte sicher, dass Sie ungesicherte Änderungen speichern, bevor Sie fortfahren. Es werden alle derzeitigen Evolution-Daten und -Einstellungen unwiderruflich gelöscht und aus der Sicherungskopie wiederhergestellt.

en: Close and _Restore Evolution
de: Evolution schließen und _wiederherstellen

en: Insufficient Permissions
de: Unzureichende Berechtigungen

en: The selected folder is not writable.
de: Der gewählte Ordner ist schreibgeschützt.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
de: Weiterleitung an Bogofilter gescheitert (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
de: Nachrichteninhalt konnte nicht an Bogofilter weitergeleitet werden:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
de: Bogofilter ist entweder abgestürzt oder kann eine Nachricht nicht verarbeiten

en: Bogofilter Options
de: Bogofilter-Optionen

en: Convert message text to _Unicode
de: Nachrichtentext nach _Unicode konvertieren

en: Junk filter using Bogofilter
de: Filter für unerwünschte Nachrichten, der den Bogofilter verwendet

en: Choose an Address Book
de: Wählen Sie ein Adressbuch

en: URL:
de: Adresse:

en: Find Address Books
de: Adressbücher suchen

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
de: IfMatch vermeiden (benötigt von Apache < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
de: Adresse entspricht nicht dem Format http:// oder https://

en: Default User Address Book
de: Standard-Benutzer-Adressbuch

en: Address Book:
de: Adressbuch:

en: User name cannot be empty
de: Benutzername darf nicht leer sein

en: Looking up server search bases, please wait…
de: Nach Server-Suchbasen wird gesucht, bitte warten …

en: Standard LDAP Port
de: Standard-LDAP-Port

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
de: LDAP über SSL/TLS (veraltet)

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
de: Microsoft Global Catalog über SSL/TLS

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
de: Verbindung mit LDAP

en: Server Information
de: Server-Informationen

en: Port number is not valid
de: Portnummer ist ungültig

en: StartTLS (recommended)
de: StartTLS (empfohlen)

en: Encryption:
de: Verschlüsselung:

en: Authentication
de: Legitimation

en: Anonymous
de: Anonym

en: Username can be left empty
de: Benutzername darf nicht leer sein

en: Using email address
de: E-Mail-Adresse verwenden

en: requires anonymous access to your LDAP server
de: erfordert anonymen Zugriff auf Ihren LDAP-Server

en: Using distinguished name (DN)
de: Eindeutiger Name (DN) wird verwendet

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
de: Beispiel: uid=Benutzer,dc=example,dc=com

en: Method:
de: Methode:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
de: Diese Methode verwendet Evolution, um Sie zu legitimieren.

note: Page 2
en: Using LDAP
de: LDAP wird verwendet

en: Searching
de: Suchen

en: Search Base:
de: Suchbasis:

en: Find Possible Search Bases
de: Mögliche Suchbasen suchen

en: One Level
de: Eine Ebene

en: Subtree
de: Unterbaum

en: Search Scope:
de: Suchbereich:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
de: Der Suchbereich legt fest, wie tief Sie bei der Suche im Ordnerbaum absteigen wollen. Der Suchbereich »Unterbaum« schließt alle Einträge unterhalb des Suchbereichs ein. Der Suchbereich »Eine Ebene« hingegen schließt lediglich die Ebene unterhalb des Ausgangspunktes der Suche ein.

en: Search Filter:
de: Suchfilter:

en: Downloading
de: Herunterladen

en: Limit:
de: Begrenzung:

en: contacts
de: Kontakte

en: Browse until limit is reached
de: Durchsuchen, bis Begrenzung erreicht ist

en: Server address cannot be empty
de: Serveradresse darf nicht leer sein

en: Choose a Calendar
de: Wählen Sie einen Kalender

en: Choose a Memo List
de: Wählen Sie eine Notizliste

en: Choose a Task List
de: Wählen Sie eine Aufgabenliste

en: Find Calendars
de: Kalender suchen

en: Find Memo Lists
de: Notizlisten suchen

en: Find Task Lists
de: Aufgabenlisten suchen

en: Email:
de: E-Mail:

en: Server handles meeting invitations
de: Server unterstützt Einladungen zu Besprechungen

en: Choose which address books to use.
de: Wählen Sie die zu verwendenden Adressbücher.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
de: Im Geburts- und Jahrestagskalender verwenden

en: Enable Calendars to synchronize
de: Abgleich für Kalender einschalten

en: Default User Calendar
de: Vorgegebener Benutzerkalender

en: Use an existing iCalendar (ics) file
de: Eine vorhandene iCalendar-Datei (*.ics) verwenden

en: iCalendar File
de: iCalendar-Datei

en: Choose an iCalendar file
de: Wählen Sie eine iCalendar-Datei

en: File:
de: Datei:

en: Allow Evolution to update the file
de: Evolution erlauben, die Datei zu aktualisieren

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
de: Celsius (°C)

en: Units:
de: Einheiten:

en: Location cannot be empty
de: Ort darf nicht leer sein

en: Choose Notes
de: Notizen wählen

en: Find Notes
de: Notizen suchen

en: File extension for new notes:
de: Dateierweiterung für neue Notizen:

en: I_mport
de: I_mportieren

en: Importing an event
de: Termin wird importiert

en: Importing a memo
de: Notiz wird importiert

en: Importing a task
de: Aufgabe wird importiert

en: Select a Calendar
de: Einen Kalender auswählen

en: Select a Memo List
de: Notizliste auswählen

en: Select a Task List
de: Eine Aufgabenliste auswählen

en: I_mport to Calendar
de: In _Kalender importieren

en: I_mport to Memo List
de: In _Notizliste importieren

en: I_mport to Task List
de: In _Aufgabenliste importieren

en: Copying an event into the calendar “%s”
de: Ein Termin wird in den Kalender »%s« kopiert

en: Moving an event into the calendar “%s”
de: Ein Termin wird in den Kalender »%s« verschoben

en: Copying a memo into the memo list “%s”
de: Eine Notiz wird in die Notizliste »%s« kopiert

en: Moving a memo into the memo list “%s”
de: Eine Notiz wird in die Notizliste »%s« verschoben

en: Copying a task into the task list “%s”
de: Eine Aufgabe wird in die Aufgabenliste »%s« kopiert

en: Moving a task into the task list “%s”
de: Eine Aufgabe wird in die Aufgabenliste »%s« verschoben

en: Calendar Selector
de: Kalenderquellenauswahl

en: Memo List Selector
de: Notizquellenauswahl

en: Task List Selector
de: Aufgabenlistenauswahl

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
de: Zeitzone des S_ystems verwenden (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
de: Ausgewählte Kalender für Erinnerungsmeldungen

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
de: Ausgewählte Aufgabenlisten für Erinnerungsmeldungen

en: Meeting Invitations
de: Besprechungseinladungen

en: _Delete message after acting
de: _Löschen der Nachricht nach Abarbeitung

en: Delete _meeting from calendar on Decline
de: _Besprechung bei Ablehnung aus dem Kalender löschen

en: _Preserve existing reminder by default
de: _Vorhandene Erinnerungen standardmäßig aufbewahren

en: _Show invitation description provided by the sender
de: Vom Absender gelieferte Einladungsbeschreibung _anzeigen

en: _Always attach components in mail messages
de: Komponenten _immer als Anlage zu E-Mail-Nachrichten hinzufügen

en: Conflict Search
de: Konfliktsuche

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
de: Kalender zur Suche nach Besprechungskonflikten auswählen

en: Ti_me and date:
de: _Zeit und Datum:

en: _Date only:
de: Nur das _Datum:

en: Minutes
de: Minuten

en: Hours
de: Stunden

en: Days
de: Tage

en: 60 minutes
de: 60 Minuten

en: 30 minutes
de: 30 Minuten

en: 15 minutes
de: 15 Minuten

en: 10 minutes
de: 10 Minuten

en: 05 minutes
de: 05 Minuten

en: Se_cond zone:
de: Z_weite Zone:

en: (Shown in a Day View)
de: (in der Tagesansicht angezeigt)

en: Time _zone:
de: Zeit_zone:

en: Time format:
de: Zeitformat:

en: _12 hour (AM/PM)
de: _12 Stunden

en: _24 hour
de: _24 Stunden

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
de: Die Termindauer _verkürzen um

en: End events earlier
de: Termine enden früher

en: Start events later
de: Termine beginnen später

en: Work Week
de: Arbeitswoche

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
de: W_oche beginnt am:

en: Work days:
de: Arbeitstage:

en: _Day begins:
de: _Tag beginnt:

note: Monday
en: _Mon
de: _Mo

en: Monday
de: Montag

note: Tuesday
en: _Tue
de: _Di

en: Tuesday
de: Dienstag

note: Wednesday
en: _Wed
de: M_i

en: Wednesday
de: Mittwoch

note: Thursday
en: T_hu
de: D_o

en: Thursday
de: Donnerstag

note: Friday
en: _Fri
de: _Fr

en: Friday
de: Freitag

note: Saturday
en: _Sat
de: S_a

en: Saturday
de: Samstag

note: Sunday
en: S_un
de: _So

en: Sunday
de: Sonntag

en: Day _ends:
de: Tag _endet:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
de: Termine, Notizen und Aufgaben per Vorgabe als _privat erstellen

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
de: Ma_rkdown für das Beschreibungsfeld im Komponenteneditor verwenden

en: Allo_w direct edit of event Summary
de: _Direktes Bearbeiten der Ereigniszusammenfassung erlauben

en: Allow dra_g and drop of events
de: _Ziehen und Ablegen von Terminen erlauben

en: View Options
de: Ansichtsoptionen

en: _Time divisions:
de: Zeit_unterteilungen:

en: _Show appointment end times in week and month view
de: _Endzeiten von Terminen in Wochen- und Monatsansicht anzeigen

en: Show appointment _icons in the month view
de: Termins_ymbole in Monatsansichten anzeigen

en: _Compress weekends in month view
de: Wochenenden in Monatsansicht _komprimieren

en: Show week _numbers
de: _Wochennummern anzeigen

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
de: Wi_ederkehrende Termine im Kalender unten links kursiv anzeigen

en: Sc_roll Month View by a week
de: Monatsansicht _wochenweise blättern

en: Start Month View with the c_urrent week
de: Die Monatsübersicht beginnt mit der _aktuellen Woche

en: Order days in Week View from _left to right
de: Tage in der Wochenansicht von _links nach rechts anordnen

en: Hi_de cancelled events
de: Abgebrochene Aufgaben ver_bergen

en: Alerts
de: Alarme

en: _Ask for confirmation when deleting items
de: Beim _Löschen von Objekten nachfragen

en: Display
de: Anzeigen

en: Highlight t_asks due today
de: _Heute fällige Aufgaben hervorheben

en: Highlight _overdue tasks
de: Ü_berfällige Aufgaben hervorheben

en: _Hide completed tasks after
de: Erledigte Aufgaben _verbergen nach

en: Hid_e cancelled tasks
de: Abgebrochene Aufgaben ver_bergen

en: To Do bar
de: To-Do-Leiste

en: Show Tasks without _Due date
de: Aufgaben ohne Fälligkeits_datum anzeigen

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
de: Zeige

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
de: _Tage

en: Display Reminders window with _notifications
de: Erinnerungsdialog mit Be_nachrichtigungen anzeigen

en: Keep reminder notification _window always on top
de: _Erinnerungsdialog immer im Vordergrund halten

en: Enable de_sktop notifications
de: _Arbeitsumgebung-Benachrichtigungen aktivieren

en: Enable _audio notifications
de: _Klang-Benachrichtigungen aktivieren

en: Display reminders for completed _tasks
de: Erinnerungen für abgeschlossene _Aufgaben anzeigen

en: Display reminders for _past events
de: Erinnerungen für abgeschlossene _Ereignisse anzeigen

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
de: _Voreingestellte Erinnerung festlegen

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
de: vor jedem neuen Termin

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
de: Eine _Erinnerung anzeigen

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
de: vor jedem Hochzeitstag/Geburtstag

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: Show a r_eminder
de: Eine _Erinnerung anzeigen

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: before every event in chosen calendars
de: vor jedem Termin in den gewählten Kalendern

en: Select the sources for reminder notification:
de: Quellen für Erinnerungsmeldungen auswählen:

en: Default Free/Busy Server
de: Vorgegebener Verfügbarkeits-Server

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
de: %u und %d werden durch Benutzername und Domain der E-Mail-Adresse ersetzt.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
de: Anmelde-Benutzername als Teil der Adresse angeben, falls der Server eine Authentifizierung erfordert, z.B.: https://NUTZER@beispiel.de/

en: Publishing Information
de: Information zur Veröffentlichung

[ctx: New]
en: _Appointment
de: _Termin

en: Create a new appointment
de: Einen neuen Termin anlegen

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
de: _Ganztagstermin

en: Create a new all-day appointment
de: Einen neuen ganztägigen Termin anlegen

[ctx: New]
en: M_eeting
de: _Besprechung

en: Create a new meeting request
de: Eine neue Besprechungsanfrage anlegen

[ctx: New]
en: Cale_ndar
de: Kalen_der

en: Create a new calendar
de: Einen neuen Kalender anlegen

en: Calendar and Tasks
de: Kalender und Aufgaben

en: Print
de: Drucken

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
de: Dieser Vorgang löscht alle Termine, die älter als der angegebene Zeitraum sind. Falls Sie fortfahren, können Sie diese Termine nicht wiederherstellen.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
de: Termine löschen älter als

en: Making an occurrence movable
de: Eine Wiederholung verschiebbar machen

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
de: Termin

en: Save as iCalendar
de: Als iCalendar speichern

en: _Copy…
de: _Kopieren …

en: D_elete Calendar
de: Kalender _löschen

en: Delete the selected calendar
de: Den gewählten Kalender löschen

en: Go Back
de: Zurückgehen

en: Go Forward
de: Vorgehen

en: Select today
de: Heute wählen

en: Select _Date
de: _Datum wählen

en: Select a specific date
de: Ein bestimmtes Datum wählen

en: _Manage Calendar groups…
de: Kalendergruppen _verwalten …

en: Manage Calendar groups order and visibility
de: Kalendergruppen und deren Sichtbarkeit verwalten

en: _New Calendar
de: _Neuer Kalender

en: Purg_e
de: _Säubern

en: Purge old appointments and meetings
de: Alte Termine und Besprechungen löschen

en: Refresh the selected calendar
de: Den gewählten Kalender aktualisieren

en: Re_fresh list of account calendars
de: Liste der Kalender des Kontos _aktualisieren

en: Rename the selected calendar
de: Den gewählten Kalender umbenennen

en: Find _Next
de: _Nächster Treffer

en: Find next occurrence of the current search string
de: Das nächste Vorkommen des aktuellen Suchbegriffs finden

en: Find _Previous
de: _Vorheriger Treffer

en: Find previous occurrence of the current search string
de: Das vorherige Vorkommen des aktuellen Suchbegriffs finden

en: Stop _Running Search
de: Suchvorgang _anhalten

en: Stop currently running search
de: Derzeit laufende Suche stoppen

en: Sho_w All Calendars
de: _Alle Kalender anzeigen

en: Show _Only This Calendar
de: Nur diesen _Kalender anzeigen

en: Cop_y to Calendar…
de: In Kalender k_opieren …

en: _Delegate Meeting…
de: Besprechung dele_gieren …

en: Delete This _Occurrence
de: Diese _Wiederholung löschen

en: Delete this occurrence
de: Diese Wiederholung löschen

en: Delete This and F_uture Occurrences
de: Dieses und alle _zukünftigen Vorkommen löschen

en: Delete this and any future occurrences
de: Dieses und alle zukünftigen Vorkommen löschen

en: Delete All Occ_urrences
de: Alle Wie_derholungen löschen

en: Delete all occurrences
de: Alle Wiederholungen löschen

en: Edit as Ne_w…
de: Als _neu bearbeiten …

en: Edit the selected event as new
de: Den gewählten Termin als neu bearbeiten

en: New All Day _Event…
de: Neuer _ganztägiger Termin …

en: Create a new all day event
de: Einen neuen ganztägigen Termin anlegen

en: _Forward as iCalendar…
de: Als i_Calendar weiterleiten …

en: Create a new meeting
de: Eine neue Besprechung anlegen

en: Send _RSVP
de: _UAwg senden

en: Send a meeting response
de: Besprechungsanfrage beantworten

en: _Accept
de: _Annehmen

en: Accept meeting request
de: Besprechungsanfrage annehmen

en: A_ccept this instance
de: Diesen Termin a_nnehmen

en: Accept meeting request for selected instance only
de: Besprechungsanfrage nur für den ausgewählten Termin annehmen

en: _Decline
de: Ab_lehnen

en: Decline meeting request
de: Besprechungsanfrage ablehnen

en: D_ecline this instance
de: Diesen Termin a_blehnen

en: Decline meeting request for selected instance only
de: Besprechungsanfrage nur für den ausgewählten Termin ablehnen

en: _Tentatively accept
de: _Vorläufig annehmen

en: Tentatively accept meeting request
de: Besprechungsanfrage vorläufig annehmen

en: Te_ntatively accept this instance
de: Diesen Termin vorläu_fig annehmen

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
de: Besprechungsanfrage nur für diesen Termin vorläufig annehmen

en: Mo_ve to Calendar…
de: In Kalender _verschieben …

en: Make this Occurrence _Movable
de: Diese Wiederholung v_erschiebbar machen

en: Edit the selected event
de: Den gewählten Termin bearbeiten

en: _Schedule Meeting…
de: Besprechung _ansetzen …

en: Converts an appointment to a meeting
de: Wandelt einen Termin in eine Besprechung um

en: Conv_ert to Appointment…
de: In T_ermin umwandeln …

en: Converts a meeting to an appointment
de: Wandelt eine Besprechung in einen Termin um

en: Quit
de: Beenden

en: Show Event _Preview
de: Termin_vorschau anzeigen

en: Show event preview pane
de: Termin-Vorschaufeld anzeigen

en: Show T_asks and Memos pane
de: Au_fgaben- und Notizen-Fenster anzeigen

en: Show Tasks and Memos pane
de: Aufgaben- und Notizen-Fenster anzeigen

en: Day
de: Tag

en: Show one day
de: Tagesansicht

en: List
de: Liste

en: Show as list
de: Listenansicht

en: Month
de: Monat

en: Show one month
de: Monatsansicht

en: Week
de: Woche

en: Show one week
de: Wochenansicht

en: Show one work week
de: Eine Arbeitswoche anzeigen

en: Year
de: Jahr

en: Show as year
de: Als Jahr anzeigen

en: _Horizontal View
de: _Horizontale Ansicht

en: Show event preview below the calendar
de: Terminvorschau unter dem Kalender anzeigen

en: Show event preview alongside the calendar
de: Terminvorschau neben dem Kalender anzeigen

en: Active Appointments
de: Aktuelle Termine

en: Next 7 Days’ Appointments
de: Termine der nächsten 7 Tage

en: Occurs Less Than 5 Times
de: Kommt weniger als fünf Mal vor

en: Without Category
de: Ohne Kategorie

en: Show events with no category set
de: Termine ohne Kategorie anzeigen

en: Description contains
de: Beschreibung enthält

en: Summary contains
de: Zusammenfassung enthält

en: Print…
de: Drucken …

en: Print this calendar
de: Diesen Kalender drucken

en: Preview the calendar to be printed
de: Vorschau auf den zu druckenden Kalender

en: _Save as iCalendar…
de: Als i_Calendar speichern …

en: Go To
de: Gehe zu

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
de: Notiz

en: New _Memo
de: Neue _Notiz

en: Create a new memo
de: Eine neue Notiz anlegen

en: _Open Memo
de: Notiz ö_ffnen

en: View the selected memo
de: Die gewählte Notiz anzeigen

en: Open _Web Page
de: _Internetseite öffnen

en: Print the selected memo
de: Die gewählte Notiz drucken

en: Searching next matching event
de: Nächsten zutreffenden Termin suchen

en: Searching previous matching event
de: Vorherigen zutreffenden Termin suchen

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
de[0]: Passender Termin konnte im nächsten Jahr nicht gefunden werden
de[1]: Passender Termin konnte in den nächsten %d Jahren nicht gefunden werden

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
de[0]: Passender Termin konnte im letzten Jahr nicht gefunden werden
de[1]: Passender Termin konnte in den letzten %d Jahren nicht gefunden werden

en: Cannot search with no active calendar
de: Suche kann ohne aktiven Kalender nicht ausgeführt werden

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
de: Aufgabe

en: _Assign Task
de: Aufgabe _zuweisen

en: _Mark as Complete
de: Als abgeschlossen _markieren

en: Mark selected tasks as complete
de: Die gewählten Aufgaben als abgeschlossen markieren

en: _Mark as Incomplete
de: Als _offen markieren

en: Mark selected tasks as incomplete
de: Die gewählten Aufgaben als unvollständig markieren

en: New _Task
de: _Neue Aufgabe

en: Create a new task
de: Eine neue Aufgabe anlegen

en: _Open Task
de: Aufgabe ö_ffnen

en: View the selected task
de: Die gewählte Aufgabe anzeigen

en: Print the selected task
de: Die gewählte Aufgabe drucken

[ctx: New]
en: Mem_o
de: _Notiz

[ctx: New]
en: _Shared Memo
de: Ge_meinsame Notiz

en: Create a new shared memo
de: Eine neue gemeinsame Notiz anlegen

[ctx: New]
en: Memo Li_st
de: Notizli_ste

en: Create a new memo list
de: Eine neue Notizliste anlegen

en: Print Memos
de: Notizen drucken

en: _Delete Memo
de: Notiz _löschen

en: _Find in Memo…
de: In Notiz _suchen …

en: Search for text in the displayed memo
de: In der angezeigten Notiz einen Text suchen

en: D_elete Memo List
de: Notizlist_e löschen

en: Delete the selected memo list
de: Die gewählte Notizliste löschen

en: _Manage Memo List groups…
de: Notizlistengruppen _verwalten …

en: Manage Memo List groups order and visibility
de: Gruppenreihenfolge in Notizlisten und deren Sichtbarkeit verwalten

en: _New Memo List
de: _Neue Notizliste

en: Refresh the selected memo list
de: Die ausgewählte Notizliste aktualisieren

en: Re_fresh list of account memo lists
de: Liste der Notizlisten des Kontos _aktualisieren

en: Rename the selected memo list
de: Die ausgewählte Notizliste umbenennen

en: Show _Only This Memo List
de: Nur diese N_otizliste anzeigen

en: Sho_w All Memo Lists
de: _Alle Notizlisten anzeigen

en: Memo _Preview
de: Notiz_vorschau

en: Show memo preview pane
de: Vorschaufeld für Notizen anzeigen

en: Show memo preview below the memo list
de: Notizvorschau unter der Notizliste anzeigen

en: Show memo preview alongside the memo list
de: Notizvorschau neben der Notizliste anzeigen

en: Show memos with no category set
de: Notizen ohne Kategorie anzeigen

en: Print the list of memos
de: Die Liste von Notizen drucken

en: Preview the list of memos to be printed
de: Vorschau auf die zu druckende Liste von Notizen anzeigen

en: Delete Memos
de: Notizen löschen

en: Delete Memo
de: Notiz löschen

en: %d memo | %d memos
de[0]: %d Notiz
de[1]: %d Notizen

[ctx: New]
en: _Task
de: _Aufgabe

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
de: Zuge_wiesene Aufgabe

en: Create a new assigned task
de: Eine neue zugewiesene Aufgabe anlegen

[ctx: New]
en: Tas_k List
de: _Aufgabenliste

en: Create a new task list
de: Eine neue Aufgabenliste anlegen

en: Print Tasks
de: Aufgaben drucken

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
de: Dieser Vorgang wird alle als abgeschlossen markierte Aufgaben auf Dauer entfernen. Falls Sie fortfahren, werden Sie diese Aufgaben nicht wiederherstellen können.
    
    Sollen die Aufgaben wirklich entfernt werden?

en: Do not ask me again
de: Nicht mehr nachfragen

en: Edit selected tasks in a bulk
de: Die gewählten Aufgaben en Masse bearbeiten

en: _Delete Task
de: Aufgabe _löschen

en: _Find in Task…
de: In Aufgabe _suchen …

en: Search for text in the displayed task
de: In der angezeigten Aufgabe nach Text suchen

en: D_elete Task List
de: Aufgabenlist_e löschen

en: Delete the selected task list
de: Die gewählte Aufgabenliste löschen

en: _Manage Task List groups…
de: Aufgabenlistengruppen _verwalten …

en: _New Task List
de: _Neue Aufgabenliste

en: Refresh the selected task list
de: Die gewählte Aufgabenliste aktualisieren

en: Re_fresh list of account task lists
de: Liste der Aufgabenlisten des Kontos _aktualisieren

en: Rename the selected task list
de: Die gewählte Aufgabenliste umbenennen

en: Sho_w All Task Lists
de: _Alle Aufgabenlisten anzeigen

en: Show _Only This Task List
de: Nur diese Auf_gabenliste anzeigen

en: Mar_k as Incomplete
de: Als unvollständig mar_kieren

en: Delete completed tasks
de: Die abgeschlossenen Aufgaben löschen

en: Task _Preview
de: Aufgaben_vorschau

en: Show task preview pane
de: Aufgabenvorschaufeld anzeigen

en: Show task preview below the task list
de: Aufgabenvorschau unter der Aufgabenliste anzeigen

en: Show task preview alongside the task list
de: Aufgabenvorschau neben der Aufgabenliste anzeigen

en: Active Tasks
de: Aktuelle Aufgaben

en: Cancelled Tasks
de: Abgebrochene Aufgaben

en: Completed Tasks
de: Abgeschlossene Aufgaben

en: Uncompleted Tasks
de: Unvollständige Aufgaben

en: Scheduled Tasks
de: Geplante Aufgaben

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
de: Geplante Aufgaben anzeigen (mit Fälligkeitsdatum)

en: Next 7 Days’ Tasks
de: Aufgaben der nächsten 7 Tage

en: Overdue Tasks
de: Überfällige Aufgaben

en: Tasks with Attachments
de: Aufgaben mit Anlagen

en: Show tasks with no category set
de: Aufgaben ohne Kategorie anzeigen

en: Started Tasks
de: Begonnene Aufgaben

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
de: Filtert nach Aufgaben, die entweder kein Startdatum besitzen oder deren Startdatum früher stattfindet als die im Filter eingestellte Zeit

en: Print the list of tasks
de: Die Aufgabenliste drucken

en: Preview the list of tasks to be printed
de: Vorschau auf die zu druckende Aufgabenliste

en: Delete Tasks
de: Aufgaben löschen

en: Delete Task
de: Aufgabe löschen

en: %d task | %d tasks
de[0]: %d Aufgabe
de[1]: %d Aufgaben

en: Convert to M_eeting
de: In eine B_esprechung umwandeln

en: Convert the message to a meeting request
de: Die Nachricht in eine Besprechungsanfrage umwandeln

en: Convert to M_essage
de: In eine N_achricht umwandeln

en: Convert to the mail message
de: In eine E-Mail-Nachricht umwandeln

en: Look up configuration with e-mail domain
de: Konfiguration anhand der E-Mail-Domain suchen

en: Looking up IMAP server…
de: IMAP-Server wird gesucht …

en: Looking up POP3 server…
de: POP3-Server wird gesucht …

en: Looking up SMTP server…
de: SMTP-Server wird gesucht …

en: CalDAV server
de: CalDAV-Server

en: Looking up CalDAV server…
de: CalDAV-Server wird gesucht …

en: CardDAV server
de: CardDAV-Server

en: Looking up CardDAV server…
de: CardDAV-Server wird gesucht …

en: LDAP server
de: LDAP-Server

en: Looking up LDAP server…
de: LDAP-Server wird gesucht …

en: Look up in SRV records
de: In SRV-Einträgen suchen

en: CalDAV and CardDAV server
de: CalDAV und CardDAV-Server

en: Requires password to continue.
de: Passwort wird zum Fortfahren benötigt.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
de: CalDAV/CardDAV-Server wird gesucht

en: Display part as an invitation
de: Teil als Einladung anzeigen

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
de: Heute %k:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
de: Heute %k:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
de: Heute %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
de: Morgen %k:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
de: Morgen %k:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
de: Morgen %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
de: Morgen %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A %H:%M
de: %A %k:%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format.
en: %A %H:%M:%S
de: %A %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
de: %A, %e. %B

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
de: %A, %e. %B %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
de: %A, %e. %B %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
de: %A, %e. %B %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
de: %A, %e. %B %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
de: %A, %e. %B %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
de: %A, %e. %B %Y %k:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
de: %A, %e. %B %Y %k:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
de: %A, %e. %B %Y %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
de: %A, %e. %B %Y %l:%M:%S %p

en: An unknown person
de: Eine unbekannte Person

en: Please respond on behalf of %s
de: Bitte antworten Sie im Namen von %s

en: Received on behalf of %s
de: Erhalten im Namen von %s

en: %s through %s has published the following meeting information:
de: %s hat durch %s folgende Besprechungsinformationen veröffentlicht:

en: %s has published the following meeting information:
de: %s hat folgende Besprechungsinformationen veröffentlicht:

en: The following meeting information has been published:
de: Die folgenden Besprechungsinformationen wurden veröffentlicht:

en: %s has delegated the following meeting to you:
de: %s hat folgende Besprechung an Sie delegiert:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
de: %s wünscht durch %s Ihre Teilnahme an folgender Besprechung:

en: %s requests your presence at the following meeting:
de: %s wünscht Ihre Teilnahme an folgender Besprechung:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
de: %s wünscht durch %s zu einer existierenden Besprechung hinzuzufügen:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
de: %s wünscht zu einer existierenden Besprechung hinzuzufügen:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
de: %s durch %s wünscht, aktuelle Informationen zu folgender Besprechung zu erhalten:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
de: %s wünscht, aktuelle Informationen zu folgender Besprechung zu erhalten:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
de: %s durch %s hat folgende Besprechungsrückmeldung geschickt:

en: %s has sent back the following meeting response:
de: %s hat folgende Besprechungsrückmeldung geschickt:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
de: %s hat durch %s folgende Besprechung abgesagt:

en: %s has cancelled the following meeting:
de: %s hat folgende Besprechung abgesagt:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
de: %s durch %s hat folgende Besprechungsänderungen vorgeschlagen.

en: %s has proposed the following meeting changes:
de: %s hat folgende Besprechungsänderungen vorgeschlagen:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
de: %s hat durch %s folgende Besprechungsänderungen abgelehnt:

en: %s has declined the following meeting changes:
de: %s hat folgende Besprechungsänderungen abgelehnt:

en: %s through %s has published the following task:
de: %s hat durch %s folgende Aufgabe veröffentlicht:

en: %s has published the following task:
de: %s hat folgende Aufgabe veröffentlicht:

en: The following task has been published:
de: Die folgende Aufgabe wurde veröffentlicht:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
de: %s wünscht die Zuweisung folgender Aufgabe an %s:

en: %s through %s has assigned you a task:
de: %s hat Ihnen durch %s eine Aufgabe zugewiesen:

en: %s has assigned you a task:
de: %s hat Ihnen eine Aufgabe zugewiesen:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
de: %s wünscht durch %s zu einer bestehenden Aufgabe hinzuzufügen:

en: %s wishes to add to an existing task:
de: %s wünscht zu einer bestehenden Aufgabe hinzuzufügen:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
de: %s durch %s wünscht aktuelle Informationen zu folgender zugewiesener Aufgabe zu erhalten:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
de: %s wünscht aktuelle Informationen zu folgender zugewiesener Aufgabe zu erhalten:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
de: %s durch %s hat folgende Rückmeldung zu einer zugewiesenen Aufgabe geschickt:

en: %s has sent back the following assigned task response:
de: %s hat folgende Rückmeldung zu einer zugewiesenen Aufgabe geschickt:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
de: %s hat durch %s folgende zugewiesene Aufgabe zurückgezogen:

en: %s has cancelled the following assigned task:
de: %s hat folgende zugewiesene Aufgabe zurückgezogen:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
de: %s durch %s hat folgende Änderungen an der Aufgabenzuweisung vorgeschlagen:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
de: %s hat folgende Änderungen an der Aufgabenzuweisung vorgeschlagen:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
de: %s hat durch %s folgende zugewiesene Aufgabe abgelehnt:

en: %s has declined the following assigned task:
de: %s hat die folgende zugewiesene Aufgabe abgelehnt:

en: %s through %s has published the following memo:
de: %s hat durch %s folgende Notiz veröffentlicht:

en: %s has published the following memo:
de: %s hat folgende Notiz veröffentlicht:

en: The following memo has been published:
de: Die folgende Notiz wurde veröffentlicht:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
de: %s wünscht durch %s zu einer existierenden Notiz hinzuzufügen:

en: %s wishes to add to an existing memo:
de: %s wünscht zu einer existierenden Notiz hinzuzufügen:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
de: %s hat durch %s folgende gemeinsame Notiz gelöscht:

en: %s has cancelled the following shared memo:
de: %s hat folgende gemeinsame Notiz gelöscht:

en: All day:
de: Ganztägig:

en: Start day:
de: Anfangsdatum:

en: Start time:
de: Anfangszeit:

en: End day:
de: Enddatum:

en: End time:
de: Endzeit:

en: Ope_n Calendar
de: Kalender ö_ffnen

en: _Decline all
de: Alles a_blehnen

en: _Tentative all
de: Alles vorläu_fig

en: _Tentative
de: _Vorläufig

en: Acce_pt all
de: Alles anneh_men

en: Acce_pt
de: Annehmen

en: Send _Information
de: Informationen über_mitteln

en: _Update Attendee Status
de: Teilnehmerstatus a_ktualisieren

en: Im_port
de: I_mportieren

en: Due date:
de: Fällig am:

en: Show description provided by the sender
de: Vom Absender gelieferte Beschreibung anzeigen

en: Hide description provided by the sender
de: Vom Absender gelieferte Beschreibung verbergen

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
de: Antwort an Organisator verschicken

note: Updates
en: Send _updates to attendees
de: Akt_ualisierungen an die Teilnehmer verschicken

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
de: Auf alle _Instanzen anwenden

en: Show time as _free
de: Zeit als _frei anzeigen

en: _Preserve my reminder
de: _Erinnerung aufbewahren

en: _Inherit reminder
de: Erinnerung ü_bernehmen

en: _Tasks:
de: Auf_gaben:

en: _Memos:
de: _Notizen:

en: Sa_ve
de: _Speichern

en: Attendee status updated
de: Teilnehmerstatus aktualisiert

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
de: Ein Termin »%s« im Kalender »%s« überschneidet sich mit dieser Besprechung

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
de: Eine Aufgabe »%s« in der Aufgabenliste »%s« kollidiert mit dieser Aufgabe

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
de: Eine Notiz »%s« in der Notizliste »%s« kollidiert mit dieser Notiz

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
de[0]: Der Kalender »%s« enthält einen Termin, der sich mit diesem Termin überschneidet
de[1]: Der Kalender »%s« enthält %d Termine, die sich mit diesem Termin überschneiden

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
de[0]: Die Aufgabenliste »%s« enthält eine Aufgabe, die mit dieser Aufgabe kollidiert
de[1]: Die Aufgabenliste »%s« enthält %d Aufgaben, die mit dieser Aufgabe kollidieren

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
de[0]: Die Notizliste »%s« enthält eine Notiz, die mit dieser Notiz kollidiert
de[1]: Die Notizliste »%s« enthält %d Notizen, die mit dieser Notiz kollidieren

en: Found the appointment in the calendar “%s”
de: Der Termin wurde im Kalender »%s« gefunden

en: Found the task in the task list “%s”
de: Die Aufgabe wurde in der Aufgabenliste »%s« gefunden

en: Found the memo in the memo list “%s”
de: Die Notiz wurde in der Notizliste »%s« gefunden

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
de: Die Besprechungsanfrage ist obsolet. Sie hätte aktualisiert werden müssen.

en: Unable to find any calendars
de: Es wurden keine Kalender gefunden

en: Unable to find this meeting in any calendar
de: Diese Besprechung wurde in keinem Kalender gefunden

en: Unable to find this task in any task list
de: Diese Aufgabe wurde in keiner Aufgabenliste gefunden

en: Unable to find this memo in any memo list
de: Diese Notiz wurde in keiner Notizliste gefunden

en: Searching for an existing version of this appointment
de: Eine bestehende Version dieses Termins wird gesucht

en: Searching for an existing version of this task
de: Eine bestehende Version dieser Aufgabe wird gesucht

en: Searching for an existing version of this memo
de: Eine bestehende Version dieser Notiz wird gesucht

en: Opening the calendar. Please wait…
de: Kalender wird geöffnet. Bitte warten …

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
de: Element kann nicht zu Kalender »%s« gesendet werden. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
de: Element kann nicht zu Aufgabenliste »%s« gesendet werden. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
de: Element kann nicht zu Notizliste »%s« gesendet werden. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
de: In Kalender »%s« als »Angenommen« eingetragen

en: Sent to task list “%s” as accepted
de: In Aufgabenliste »%s« als »Angenommen« eingetragen

en: Sent to memo list “%s” as accepted
de: In Notizliste »%s« als »Angenommen« eingetragen

en: Sent to calendar “%s” as tentative
de: In Kalender »%s« als »Vorläufig angenommen« eingetragen

en: Sent to task list “%s” as tentative
de: In Aufgabenliste »%s« als »Vorläufig angenommen« eingetragen

en: Sent to memo list “%s” as tentative
de: In Notizliste »%s« als »Vorläufig angenommen« eingetragen

en: Sent to calendar “%s” as declined
de: In Kalender »%s« als »Abgelehnt« eingetragen

en: Sent to task list “%s” as declined
de: In Aufgabenliste »%s« als »Abgelehnt« eingetragen

en: Sent to memo list “%s” as declined
de: In Notizliste »%s« als »Abgelehnt« eingetragen

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
de: In Kalender »%s« als »Abgesagt« eingetragen

en: Sent to task list “%s” as cancelled
de: In Aufgabenliste »%s« als »Abgesagt« eingetragen

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
de: In Notizliste »%s« als »Abgesagt« eingetragen

en: Imported to calendar “%s”
de: In Kalender »%s« importiert

en: Imported to task list “%s”
de: In Aufgabenliste »%s« importiert

en: Imported to memo list “%s”
de: In Notizliste »%s« importiert

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
de: Änderungen im Kalender werden gespeichert. Bitte warten …

en: Saving changes to the task list. Please wait…
de: Änderungen in der Aufgabenliste werden gespeichert. Bitte warten …

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
de: Änderungen in der Notizliste werden gespeichert. Bitte warten …

en: Unable to parse item
de: Element kann nicht analysiert werden

en: Organizer has removed the delegate %s
de: Der Organisator hat den Vertreter %s entfernt

en: Sent a cancellation notice to the delegate
de: Eine Absagenachricht an den Vertreter senden

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
de: Die Absagenachricht konnte nicht an den Vertreter geschickt werden

en: Unable to update attendee. %s
de: Teilnehmer konnte nicht aktualisiert werden. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
de: Die Besprechung ist ungültig und kann nicht aktualisiert werden

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
de: Teilnehmerstatus konnte auf Grund eines ungültigen Zustands nicht aktualisiert werden

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
de: Teilnahmestatus konnte nicht aktualisiert werden, weil der Eintrag nicht mehr existiert

en: Meeting information sent
de: Besprechungsinformationen wurden verschickt

en: Task information sent
de: Aufgabeninformationen wurden verschickt

en: Memo information sent
de: Notizinformationen wurden verschickt

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
de: Verschicken der Besprechungsinformationen nicht möglich, die Besprechung existiert nicht

en: Unable to send task information, the task does not exist
de: Verschicken der Aufgabeninformationen nicht möglich, die Aufgabe existiert nicht

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
de: Verschicken der Notizinformationen nicht möglich, die Notiz existiert nicht

en: Save Calendar
de: Kalender speichern

en: The calendar attached is not valid
de: Der beigelegte Kalender ist ungültig

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
de: Die Nachricht gibt an, einen Kalender zu enthalten. Dieser Kalender ist jedoch kein gültiger iCalendar.

en: The item in the calendar is not valid
de: Das Element im Kalender ist ungültig

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
de: Die Nachricht enthält einen Kalender. Dieser beinhaltet allerdings keine Termine, Aufgaben oder Verfügbarkeitsinformationen

en: The calendar attached contains multiple items
de: Der beigelegte Kalender enthält mehrere Elemente

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
de: Um alle diese Elemente weiterzuverarbeiten, sollte die Datei gespeichert und der Kalender importiert werden

[ctx: cal-itip]
en: None
de: Keine

en: Tentatively Accepted
de: Vorläufig angenommen

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
de: Diese Antwort stammt nicht von einem der aktuellen Teilnehmer. Soll der Absender als Teilnehmer hinzugefügt werden?

en: This meeting has been delegated
de: Die Besprechung wurde delegiert

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
de: »{0}« hat die Besprechung delegiert. Möchten Sie den Vertreter »{1}« hinzufügen?

en: Google Features
de: Google-Funktionen

en: Add Ca_lendar to this account
de: K_alender zu diesem Konto hinzufügen

en: Add Con_tacts to this account
de: Kon_takte zu diesem Konto hinzufügen

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
de: IMAP-Zugriff

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
de: Abzugleichende Kalender

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
de: Es könnte notwendig sein, »%s« und »%s« zu aktivieren

en: Mail _Directory:
de: Nachrichten_ordner:

en: Choose a MH mail directory
de: MH-Mailordner wählen

en: MH mail directory cannot be empty
de: MH-Mailordner darf nicht leer sein

en: Local Delivery _File:
de: Lokale Auslieferungs_datei:

en: Choose a local delivery file
de: Wählen Sie eine lokale Auslieferungsdatei

en: Local delivery file cannot be empty
de: Lokale Auslieferungsdatei darf nicht leer sein

en: Choose a Maildir mail directory
de: Maildir-Mailordner wählen

en: Maildir mail directory cannot be empty
de: Maildir-Mailordner darf nicht leer sein

en: Spool _File:
de: Warteschlangen_datei:

en: Choose a mbox spool file
de: Eine mbox-Spooldatei wählen

en: Mbox spool file cannot be empty
de: Mbox-Spool-Datei darf nicht leer sein

en: Spool _Directory:
de: Warteschlangenor_dner:

en: Choose a mbox spool directory
de: Einen mbox-Spoolordner wählen

en: Mbox spool directory cannot be empty
de: Mbox-Spool-Ordner darf nicht leer sein

en: Configuration
de: Konfiguration

note: do not reference
en: User_name:
de: _Benutzername:

en: _Forget password
de: Passwort _vergessen

en: Encryption _method:
de: Verschlüsselungs_methode:

en: STARTTLS after connecting
de: STARTTLS nach Verbinden

en: TLS on a dedicated port
de: TLS auf einem dedizierten Port

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
de: Benutzerdefinierte Binärdatei an Stelle von »sendmail« _verwenden

en: _Custom binary:
de: _Benutzerdefinierte Binärdatei:

en: U_se custom arguments
de: _Eigene Argumente verwenden

en: Cus_tom arguments:
de: _Eigene Argumente:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
de: Voreingestellte Argumente sind »-i -f %F -- %R«, wobei
       %F — die »Von:«-Adresse repräsentiert
       %R — die Adresse des Empfängers repräsentiert

en: Send mail also when in offline _mode
de: E-Mails auch im Offline-_Modus senden

en: Custom binary cannot be empty
de: Benutzerdefinierte Binärdatei darf nicht leer sein

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
de: Server erfordert _Legitimation

en: T_ype:
de: T_yp:

en: Yahoo! Features
de: Yahoo!-Funktionen

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
de: Ka_lender und Aufgabenlisten zu diesem Konto hinzufügen

en: Import OpenP_GP key…
de: OpenP_GP-Schlüssel importieren …

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
de: »Pretty Good Privacy« (OpenPGP)-Schlüssel importieren

en: %d attached message | %d attached messages
de[0]: %d beigelegte Nachricht
de[1]: %d beigelegte Nachrichten

[ctx: New]
en: _Mail Message
de: _E-Mail-Nachricht

en: Compose a new mail message
de: Eine neue E-Mail-Nachricht verfassen

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
de: E-Mail-Konto

en: Create a new mail account
de: Ein neues E-Mail-Konto erstellen

[ctx: New]
en: Mail _Folder
de: E-Mail-_Ordner

en: Create a new mail folder
de: Einen neuen E-Mail-Ordner anlegen

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
de: Methode zur Erkennung des _Online-Status:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
de: Voreinstellung (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
de: Vorgabe

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
de: Immer online

en: _Limit operations in Power Saver mode
de: Aktivitäten im Energiesparmodus _einschränken

en: Mail Preferences
de: E-Mail-Einstellungen

en: Composer Preferences
de: Editoreinstellungen

en: Network Preferences
de: Netzwerkeinstellungen

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
de: Keine

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Unset Label] [All]
en: All
de: Alle

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
de: Enthalten in Auto-Vervollständigung

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
de: Jedes

en: Marking messages as read…
de: Nachrichten werden als gelesen markiert …

en: Go to Folder
de: In Ordner wechseln

en: _Select
de: A_uswählen

en: _Disable Account
de: Konto _deaktivieren

en: Disable this account
de: Dieses Konto deaktivieren

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
de: Alle gelöschten Nachrichten auf Dauer aus allen Ordnern entfernen

en: Empty _Junk
de: Uner_wünscht-Ordner leeren

en: Delete all Junk messages from all folders
de: Alle unerwünschten Nachrichten aus allen Ordnern entfernen

en: Edit properties of this account
de: Die Eigenschaften dieses Kontos bearbeiten

en: Refresh list of folders of this account
de: Die Ordnerliste dieses Kontos neu einlesen

en: _Download Messages for Offline Usage
de: _Nachrichten für Offline-Benutzung herunterladen

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
de: Nachrichten von Konten/Ordnern herunterladen, die für den Offline-Modus markiert sind

en: Fl_ush Outbox
de: E-Mails aus A_usgang verschicken

en: _Copy Folder To…
de: Ordner _kopieren nach …

en: Copy the selected folder into another folder
de: Den gewählten Ordner in einen anderen Ordner kopieren

en: Permanently remove this folder
de: Diesen Ordner dauerhaft entfernen

en: Edit Sort _Order…
de: Sortier_reihenfolge bearbeiten …

en: Change sort order of the folders in the folder tree
de: Sortierreihenfolge der Ordner im Ordnerbaum ändern

en: E_xpunge
de: _Säubern

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
de: Alle gelöschten Nachrichten auf Dauer aus diesem Ordner entfernen

en: Mar_k All Messages as Read
de: Alle Nachrichten als gelesen _markieren

en: Mark all messages in the folder as read
de: Alle Nachrichten im Ordner als gelesen markieren

en: _Move Folder To…
de: Ordner verschie_ben nach …

en: Move the selected folder into another folder
de: Den gewählten Ordner in einen anderen Ordner verschieben

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
de: _Neu …

en: Create a new folder for storing mail
de: Einen neuen Ordner zum Ablegen von Nachrichten anlegen

en: Change the properties of this folder
de: Die Eigenschaften dieses Ordners ändern

en: Refresh the folder
de: Den Ordner auffrischen

en: Change the name of this folder
de: Den Namen dieses Ordners ändern

en: Select Message _Thread
de: Nachrichten-_Konversation auswählen

en: Select all messages in the same thread as the selected message
de: Alle Nachrichten in derselben Konversation markieren

en: Select Message S_ubthread
de: Nachrichten-_Unterkonversation auswählen

en: Select all replies to the currently selected message
de: Alle Antworten auf die momentan ausgewählten Nachricht auswählen

en: Empty _Trash
de: _Papierkorb leeren

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
de: Alle gelöschten Nachrichten auf Dauer aus allen Konten entfernen

en: Go to _Folder
de: In Ordner _wechseln

en: Opens a dialog to select a folder to go to
de: Öffnet einen Dialog, um einen Zielordner anzuzeigen

en: _Manage Subscriptions
de: Abonnements _verwalten

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
de: Ordner auf fernen Servern abonnieren oder abbestellen

en: Send / _Receive
de: Verschicken/Ab_rufen

en: Send queued items and retrieve new items
de: Objekte in der Warteschlange verschicken und neue Objekte abrufen

en: R_eceive All
de: Alle _abrufen

en: Receive new items from all accounts
de: Neue Objekte in von allen Konten empfangen

en: _Send All
de: Alle _verschicken

en: Send queued items in all accounts
de: Objekte in den Warteschlangen aller Konten verschicken

en: Cancel the current mail operation
de: Den momentan ausgeführten E-Mail-Vorgang abbrechen

en: Collapse All _Threads
de: Alle _Konversationen einklappen

en: Collapse all message threads
de: Alle Nachrichtenkonversationen einklappen

en: E_xpand All Threads
de: Alle Konversationen a_usklappen

en: Expand all message threads
de: Alle Nachrichtenkonversationen ausklappen

en: _Message Filters
de: Nachrichtenf_ilter

en: Create or edit rules for filtering new mail
de: Regeln zum Filtern neuer E-Mails anlegen/bearbeiten

en: _Subscriptions…
de: A_bonnements …

en: F_older
de: _Ordner

en: C_reate Search Folder From Search…
de: Sucho_rdner aus Suche anlegen …

en: Search F_olders
de: S_uchordner

en: Create or edit search folder definitions
de: Suchordner-Definitionen anlegen oder bearbeiten

en: _New Folder…
de: Ordner a_nlegen …

en: Show Message _Preview
de: Nachrichten_vorschau anzeigen

en: Show message preview pane
de: Nachrichten-Vorschaufenster anzeigen

en: Show _Attachment Bar
de: Anla_genleiste anzeigen

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
de: Eine Anlagenleiste unterhalb des Nachrichtenvorschaufensters anzeigen, sofern die Nachricht Anhänge enthält

en: Show _Deleted Messages
de: Gel_öschte Nachrichten anzeigen

en: Show deleted messages with a line through them
de: Gelöschte Nachrichten (durchgestrichen) anzeigen

en: Show _Junk Messages
de: _Unerwünschte Nachrichten anzeigen

en: Show junk messages with a red line through them
de: Unerwünschte Nachrichten rot durchgestrichen anzeigen

en: Show _Preview Tool Bar
de: Vorschau_werkzeugleiste anzeigen

en: Show tool bar above the preview panel
de: Werkzeugleiste über dem Vorschaufeld anzeigen

en: _Group By Threads
de: Nach Konversationen _gruppieren

en: Threaded message list
de: Nachrichtenliste nach Konversationen sortieren

en: Show To _Do Bar
de: To-_Do-Leiste anzeigen

en: Show To Do bar with appointments and tasks
de: To-Do-Leiste mit Terminen und Aufgaben anzeigen

en: _Unmatched Folder Enabled
de: Trefferlosen Suchordner _aktiviert

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
de: Legt fest, ob trefferlose Suchordner aktiviert sind

en: Show message preview below the message list
de: Nachrichtenvorschau unter der Nachrichtenliste anzeigen

en: Show message preview alongside the message list
de: Nachrichtenvorschau neben der Nachrichtenliste anzeigen

en: All Messages
de: Alle Nachrichten

en: Important Messages
de: Wichtige Nachrichten

en: Last 5 Days’ Messages
de: Nachrichten der letzten fünf Tage

en: Messages Not Junk
de: Nachrichten sind nicht unerwünscht

en: Messages with Attachments
de: Nachrichten mit Anlagen

en: Messages with Notes
de: Nachrichten mit Notizen

en: No Label
de: Keine Beschriftung

en: Read Messages
de: Gelesene Nachrichten

en: Unread Messages
de: Ungelesene Nachrichten

en: Message Thread
de: Nachrichten-Konversation

en: Subject or Addresses contain
de: Betreff oder Adresse enthält

en: All Accounts
de: Alle Konten

en: Current Account
de: Derzeitiges Konto

en: Current Folder
de: Derzeitiger Ordner

en: Current Folder and Subfolders
de: Derzeitiger Ordner und Unterordner

en: Current Folder and Subfolders Search
de: Suche im derzeitigen Ordner und in Unterordnern

en: All Account Search
de: Alle Konten durchsuchen

en: Account Search
de: Konto durchsuchen

en: %d selected,  | %d selected,
de[0]: %d gewählt,
de[1]: %d gewählt,

en: %d deleted | %d deleted
de[0]: %d gelöscht
de[1]: %d gelöscht

en: %d junk | %d junk
de[0]: %d unerwünscht
de[1]: %d unerwünscht

en: %d draft | %d drafts
de[0]: %d Entwurf
de[1]: %d Entwürfe

en: %d unsent | %d unsent
de[0]: %d nicht verschickt
de[1]: %d nicht verschickt

en: %d sent | %d sent
de[0]: %d verschickt
de[1]: %d verschickt

en: %d unread | %d unread
de[0]: %d ungelesen
de[1]: %d ungelesene

en: Send / Receive
de: Verschicken/Abrufen

en: Select Folder to Add
de: Wählen Sie einen Ordner zum Hinzufügen

en: Folder
de: Ordner

en: Recipient
de: Empfänger

en: Keep in Outbox
de: Im Nachrichtenausgang behalten

en: Send immediately
de: Sofort versenden

en: Send after 1 minute
de: Nach 1 Minute verschicken

en: Send after 5 minutes
de: Nach 5 Minuten verschicken

en: Language(s)
de: Sprache(n)

en: Same as user interface
de: So wie Benutzerschnittstelle

en: On exit, every time
de: Jedes Mal beim Beenden

en: Once per day
de: Einmal pro Tag

en: Once per week
de: Einmal pro Woche

en: Once per month
de: Einmal pro Monat

en: Immediately, on folder leave
de: Sofort beim Verlassen des Ordners

en: Header
de: Kopfzeile

en: Contains Value
de: Enthält Wert

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
de: Kopfzeile

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
de: Anrede

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
de: _Datum in der Kopfzeile:

en: Show _original header value
de: _Originalwert der Kopfzeile anzeigen

en: Do _not change settings
de: Ei_nstellungen nicht ändern

en: _Set as default email client
de: Als _Standard-E-Mail-Programm einrichten

en: Do you want to make Evolution your default email client?
de: Möchten Sie Evolution zu Ihrer bevorzugten E-Mail-Anwendung machen?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
de: Ihre Nachricht an %s mit dem Betreff »%s« am %s wurde aufgerufen. Dies ist kein verlässlicher Nachweis, dass die Nachricht tatsächlich gelesen und verstanden wurde.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
de: Gelesen: %s

en: Send a read receipt to “%s”
de: Eine Lesebestätigung an »%s« verschicken

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
de: Abse_nder benachrichtigen

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
de: Der Absender möchte benachrichtigt werden, wenn Sie diese Nachricht gelesen haben.

en: Sender has been notified that you have read this message.
de: Der Absender wurde benachrichtigt, dass Sie diese Nachricht gelesen haben.

en: Evolution is currently offline.
de: Evolution ist im Offline-Modus.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
de: Klicken Sie auf »Online arbeiten«, um in den Online-Modus zurückzukehren.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
de: Evolution ist im Augenblick offline, weil das Netzwerk momentan nicht verfügbar ist.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
de: Evolution wird in den Online-Modus zurückkehren, sobald eine Netzwerkverbindung hergestellt ist.

en: Author(s)
de: Autor(en)

en: Overview
de: Überblick

en: Plugin
de: Erweiterung

en: Plugins
de: Erweiterungen

en: Display plain text version
de: Klartextversion anzeigen

en: Display plain text version of multipart/alternative message
de: Multipart/alternative Nachrichten als Klartext anzeigen

en: Display HTML version
de: HTML-Version anzeigen

en: Display HTML version of multipart/alternative message
de: Multipart/alternative Nachrichten als HTML anzeigen

en: Show HTML if present
de: HTML anzeigen, wenn vorhanden

en: Let Evolution choose the best part to show.
de: Evolution den besten Teil zur Anzeige auswählen lassen.

en: Show plain text if present
de: Klartext anzeigen, wenn vorhanden

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
de: Klartext-Teil anzeigen, wenn verfügbar, ansonsten Evolution den besten Teil zur Anzeige auswählen lassen.

en: Show plain text if present, or HTML source
de: Klartext anzeigen, wenn vorhanden, oder HTML-Quellcode

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
de: Klartext-Teil anzeigen, wenn verfügbar, ansonsten den HTML-Quellcode.

en: Only ever show plain text
de: Immer als einfachen Text anzeigen

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
de: Immer den Klartext-Teil anzeigen und aus anderen Teilen Anhänge erstellen, wenn erforderlich.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
de: _Unterdrückte HTML-Teile als Anhänge anzeigen

en: HTML _Mode
de: HTML-_Modus

en: Prefer Plain Text
de: Einfachen Text bevorzugen

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
de: Einfacher Textmodus

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
de: Nachrichten als einfachen Text anzeigen, auch wenn sie HTML sind.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
de: Nachrichten konnten nicht in den Nachrichten-und-Blogs-Ordner hinzugefügt werden

en: Message is not available
de: Nachricht ist nicht verfügbar

en: Invalid Feed URL “%s”.
de: Ungültige Feed-Adresse »%s«.

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
de: Feeds konnten nicht heruntergeladen werden, Fehlercode %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
de: Ungültige Feed-Adresse.

en: Apply message _filters to this folder
de: Nachrichten_filter auf diesen Ordner anwenden

en: _Download complete articles
de: Artikel vollständig _herunterladen

en: Download feed _enclosures
de: Feed-_Beilagen herunterladen

en: Enclosures:
de: Beilagen:

en: News and Blogs
de: Nachrichten und Blogs

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
de: Dies ist ein Anbieter zum Lesen von RSS-Nachrichten und Blogs.

en: Folder '%s' not found
de: Ordner »%s« wurde nicht gefunden

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
de: Es darf kein Ordner im Verkauf? für Neuigkeiten und Blogs angelegt werden.

en: Unknown author
de: Unbekannter Autor

en: Failed to fetch feed icon: %s
de: Feed-Symbol konnte nicht abgerufen werden: %s

en: Fetching feed icon…
de: Feed-Symbol wird abgerufen …

en: Failed to read feed information.
de: Feed-Information konnte nicht gelesen werden.

en: Failed to fetch feed information: %s
de: Feed-Information konnte nicht abgerufen werden: %s

en: Fetching feed information…
de: Feed-Information wird abgerufen …

en: Invalid Feed URL
de: Ungültige Feed-Adresse

en: Choose Feed Image
de: Feed-Bild auswählen

en: Feed _URL:
de: Feed-_Adresse:

en: _Fetch
de: _Holen

en: C_ontent:
de: _Inhalt:

en: Import RSS Feeds
de: RSS-Feeds importieren

en: Export RSS Feeds
de: RSS-Feeds exportieren

en: Export
de: Exportieren

en: OPML files
de: OPML-Dateien

en: Failed to export RSS feeds:
de: RSS-Feeds konnten nicht exportiert werden:

en: Failed to read file content:
de: Inhalt der Datei konnte nicht gelesen werden:

en: Failed to add feed:
de: Feed konnte nicht hinzugefügt werden:

en: No RSS feeds found
de: Keine RSS-Feeds gefunden

en: No new RSS feeds imported
de: Keine neuen RSS-Feeds importiert

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
de[0]: %d Feed importiert
de[1]: %d Feeds importiert

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
de: Daten konnten nicht importiert werden, die Datei enthält keine gültigen OPML-Daten.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
de: Datei-Inhalt konnte nicht verarbeitet werden. Es wird eine OPML-Datei erwartet.

en: Download _feed enclosures
de: Feed-_Beilagen herunterladen

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
de: Keine _Beilagen herunterladen, die größer sind als

en: Content
de: Inhalt

en: E_xport
de: E_xportieren

en: Re_load feed articles
de: Feed-Artikel _neu laden

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
de: Alle Feed-Artikel vom Server neu laden. Vorhandene Artikel werden aktualisiert und fehlende hinzugefügt

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
de: Weiterleitung an SpamAssassin gescheitert (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
de: Nachrichteninhalt konnte nicht an SpamAssassin weitergeleitet werden:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
de: Weiterleitung von »%s« an SpamAssassin gescheitert:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
de: Ausgabe von SpamAssassin konnte nicht gelesen werden:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
de: SpamAssassin ist entweder abgestürzt oder kann eine Nachricht nicht verarbeiten

en: SpamAssassin Options
de: SpamAssassin-Optionen

en: I_nclude remote tests
de: Zusätzliche _Ferntests durchführen

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
de: Dies erhöht die Zuverlässigkeit von SpamAssassin, verlangsamt ihn jedoch.

en: Junk filter using SpamAssassin
de: Filter für unerwünschte Nachrichten, der den SpamAssassin-Filter verwendet

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
de: Dateien werden importiert

en: Import cancelled.
de: Import wurde abgebrochen.

en: Import complete.
de: Import wurde abgeschlossen.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
de: Willkommen bei Evolution. 
    
    Die folgenden Dialoge werden Ihnen helfen, Ihre E-Mail-Konten einzurichten und Dateien aus anderen Anwendungen zu importieren.

en: Do not _show this wizard again
de: Diesen _Startassistenten nicht mehr anzeigen

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
de: ein Sammelkonto anlegen

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
de: Alternativ können Sie %s (E-Mail, Kontakte und Kalender).

en: Loading accounts…
de: Konten werden geladen …

en: _Format as…
de: _Formatieren als …

en: _Other languages
de: _Andere Sprachen

en: Text Highlight
de: Texthervorhebung

en: Syntax highlighting of mail parts
de: Syntaxhervorhebung der Nachrichtenteile

en: _Plain text
de: Einfacher _Text

en: _RPM Spec
de: _RPM Spezifikation

en: Show F_ull vCard
de: _Gesamte VCard anzeigen

en: Show Com_pact vCard
de: _Kompakte vCard anzeigen

en: Save _To Addressbook
de: _In Adressbuch speichern

en: There is one other contact.
de: Es gibt einen weiteren Kontakt.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
de[0]: Es gibt %d weiteren Kontakt.
de[1]: Es gibt %d weitere Kontakte.

en: Addressbook Contact
de: Adressbuchkontakt

en: Display the part as an addressbook contact
de: Teil als Adressbuchkontakt anzeigen

en: Failed to retrieve message content
de: Abrufen des Nachrichteninhalts schlug fehl

en: Ctrl-click to go to the section “%s” of the message
de: Drücken Sie die Strg-Taste und klicken Sie mit der Maus, um zum Abschnitt »%s« in der Nachricht zu springen

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
de: Drücken Sie die Strg-Taste und klicken Sie mit der Maus, um einen Verweis zu öffnen »%s«

en: _Do not show this message again.
de: Diese _Meldung nicht mehr anzeigen.

en: Keywords
de: Schlüsselwörter

en: Message has no attachments
de: Nachricht besitzt keine Anlagen

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
de: Evolution hat Schlüsselwörter gefunden, die darauf hinweisen, dass diese Nachricht eine Dateianlage besitzen sollte, allerdings konnte keine Anlage gefunden werden.

en: _Add Attachment...
de: Anlage _hinzufügen …

en: _Edit Message
de: Nachricht _bearbeiten

en: Attachment Reminder
de: Anlagenerinnerung

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
de: Sie werden bei vergessener Anlage zur Nachricht erinnert.

en: Automatic Contacts
de: Automatische Kontakte

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
de: _Automatische Erstellung von Adressbucheinträgen bei Versendung von E-Mails

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
de: »_Einsortieren als« festlegen als »Vorname Nachname« anstelle von »Nachname, Vorname«

en: Select Address book for Automatic Contacts
de: Adressbuch für automatische Kontakte auswählen

en: Instant Messaging Contacts
de: Instant-Messaging-Kontakte

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
de: Kontaktinformationen und -bilder regelmäßig mit der Pidgin-Kontaktliste _abgleichen

en: Select Address book for Pidgin buddy list
de: Adressbuch für die Pidgin-Kontaktliste auswählen

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
de: Jetzt mit der _Buddy-Liste abgleichen

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
de: Die Routinearbeit der Adressbuchverwaltung wird abgenommen.
    
    Füllt das Adressbuch automatisch mit Namen und E-Mail-Adressen, sobald auf Nachrichten geantwortet wird und fügt auch Instant-Messaging-Kontaktinformationen aus Ihren Buddy-Listen hinzu.

en: Importing Outlook Express data
de: Daten aus Outlook Express werden importiert

en: Outlook DBX import
de: Outlook DBX-Importeur

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
de: Persönliche Ordner aus Outlook Express 5/6 (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
de: Outlook-Express-Nachrichten aus einer DBX-Datei importieren

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
de: Sicherheit:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
de: Persönlich

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
de: Unklassifiziert

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
de: Geschützt

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
de: Vertraulich

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
de: Geheim

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
de: Streng geheim

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
de: Keine

en: _Custom Header
de: Benutzerdefinierte _Kopfzeile

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
de: Das Format zum Festlegen einer eigenen Kopfzeile lautet:
    Name der eigenen Kopfzeile;Wert«.

en: Key
de: Schlüssel

en: Values
de: Werte

en: Custom Header
de: Benutzerdefinierte Kopfzeile

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
de: Ausgehenden Nachrichten eine angepasste Kopfzeile hinzufügen.

en: Email Custom Header
de: Benutzerdefinierte E-Mail-Kopfzeile

en: Command to be executed to launch the editor:
de: Auszuführender Befehl, um den Editor zu starten:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
de: Verwenden Sie »xemacs« für XEmacs
    Verwenden Sie »gvim -f« für Vim

en: _Automatically launch when a new mail is edited
de: _Automatisch beim Bearbeiten einer neuen E-Mail starten

en: Compose in External Editor
de: Im externen Editor verfassen

en: External Editor
de: Externer Editor

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
de: Einen externen Editor zum Verfassen von Nur-Text-Nachrichten verwenden.

en: Editor not launchable
de: Editor kann nicht gestartet werden

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
de: Der in den Plugin-Einstellungen gesetzte externe Editor konnte nicht gestartet werden. Bitte benutzen Sie einen anderen Editor.

en: Cannot create Temporary File
de: Temporäre Datei konnte nicht angelegt werden

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
de: Es konnte keine temporäre Datei zum Speichern der E-Mails angelegt werden. Bitte versuchen Sie es später erneut.

en: External editor still running
de: Der externe Editor läuft immer noch

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
de: Der externe Editor läuft immer noch. Das Fenster zum Verfassen einer Nachricht kann nicht geschlossen werden, solange der Editor läuft.

en: Select a Face Picture
de: Wählen Sie ein Porträtfoto

en: _Insert Face picture by default
de: Porträtfoto standardmäßig e_infügen

en: Load new _Face picture
de: Neues _Porträtfoto laden

en: Change Face Image
de: Das Porträtfoto ändern

en: Include _Face
de: _Porträtfoto einschließen

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
de: Ein kleines Bild von Ihnen an ausgehende Nachrichten anhängen.

en: Failed Read
de: Lesen ist gescheitert

en: The file cannot be read
de: Die Datei kann nicht gelesen werden

en: Invalid Image Size
de: Ungültige Bildgröße

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
de: Bitte wählen Sie ein PNG-Bild der Größe 48 × 48 Bildpunkte, dessen Dateigröße 723 Byte nicht überschreitet.

en: Incorrect Face Image Byte Size
de: Falsche Byte-Größe des Porträtfotos

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
de: Das Porträtfoto hat eine Größe von {0} Bytes, es darf aber maximal 723 Bytes haben. Bitten wählen Sie ein PNG-Bild der Größe 48 x 48 Pixel und einer Dateigröße, die 723 Byte nicht überschreitet.

en: Not an image
de: Kein Bild

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
de: Die von Ihnen ausgewählte Datei scheint keine gültige PNG-Datei zu sein. Fehler: {0}

en: Get List _Archive
de: Listen_archiv abrufen

en: Get an archive of the list this message belongs to
de: Ein Archiv der Mailingliste dieser Nachricht abrufen

en: Copy _Message Archive URL
de: Nachrichten-_Archivadresse kopieren

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
de: Direkte Adresse der gewählten Nachricht in deren Archiv kopieren

en: Get List _Usage Information
de: Ben_utzungsinformationen der Liste abrufen

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
de: Informationen über die Nutzung der Mailingliste dieser Nachricht abrufen

en: Contact List _Owner
de: Kontaktlisten_besitzer

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
de: Kontakt zum Eigner der Mailingliste dieser Nachricht aufnehmen

en: _Post Message to List
de: _Nachricht an Liste schicken

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
de: Eine Nachricht an die Mailingliste der gewählten Nachricht verfassen

en: _Subscribe to List
de: Liste _abonnieren

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
de: Die Mailingliste der gewählten Nachricht abonnieren

en: _Unsubscribe from List
de: Liste _abbestellen

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
de: Die Mailingliste der gewählten Nachricht abbestellen

en: Mailing _List
de: Mailing_liste

en: Mailing List Actions
de: Mailinglisten-Aktionen

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
de: Übliche Aktionen für Mailinglisten ausführen (abonnieren, abbestellen, usw.).

en: Action not available
de: Aktion nicht verfügbar

en: This message does not contain the header information required for this action.
de: Diese Nachricht enthält nicht die benötigten Kopfdaten, die zur Ausführung dieser Aktion notwendig sind.

en: Posting not allowed
de: Veröffentlichung nicht erlaubt

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
de: Veröffentlichungen auf dieser Mailingliste sind nicht erlaubt. Möglicherweise ist diese Liste nur zum Lesen gedacht. Um Einzelheiten darüber zu erfahren, nehmen Sie bitte Kontakt zum Eigner dieser Liste auf.

en: Send e-mail message to mailing list?
de: Die Nachricht an die Mailingliste schicken?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
de: Eine Nachricht wird zur Adresse »{0}« gesendet. Sie können diese Nachricht entweder automatisch versenden oder sie vorher ansehen und bearbeiten.
    
    Sie sollten kurz nach dem Abschicken der Nachricht eine Antwort der Mailingliste erhalten.

en: _Send message
de: Nachricht ver_schicken

en: _Edit message
de: Nachricht _bearbeiten

en: Malformed header
de: Kopf fehlerhaft formatiert

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
de: Der {0}-Kopf dieser Nachricht ist nicht korrekt formatiert und konnte nicht weiterverarbeitet werden.
    
    Kopf: {1}

en: No e-mail action
de: Keine E-Mail-Aktion

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
de: Die Aktion konnte nicht ausgeführt werden. Das bedeutet, dass die Kopfzeile der E-Mail keine Informationen für diese Aktion bereitstellt.
    
    Kopfzeile: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
de[0]: Sie haben %d neue Nachricht.
de[1]: Sie haben %d neue Nachrichten.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
de: Von: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
de: Betreff: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
de: Ordner: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
de[0]: (und %d weitere)
de[1]: (und %d weitere)

en: New email in Evolution
de: Neue E-Mail in Evolution

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
de: %s anzeigen

en: _Play sound when a new message arrives
de: Beim Eintreffen neuer E-Mails _Klang abspielen

en: _Beep
de: _Signalton ausgeben

en: Use sound _theme
de: Klang_thema verwenden

en: Play _file:
de: Klang_datei abspielen:

en: Select sound file
de: Klangdatei auswählen

en: Select _accounts for which enable notifications:
de: Konten für Ben_achrichtigungen auswählen:

en: Mail Notification
de: Benachrichtigung bei neuen E-Mails

en: Notify new messages for _Inbox only
de: Nur über neue Nachrichten im _Eingangsordner benachrichtigen

en: Show _notification when a new message arrives
de: Symbol im Be_nachrichtigungsfeld beim Eintreffen neuer E-Mails anzeigen

en: Accounts
de: Konten

en: Notifies you when new mail messages arrive.
de: Beim Eintreffen neuer E-Mails benachrichtigen.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
de: Erstellt aus einer Nachricht von %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
de: A_bbrechen

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
de: _Bearbeiten

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
de: _Neu

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
de: Der ausgewählte Kalender enthält bereits den Termin »%s«. Möchten Sie den alten Termin bearbeiten?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
de: Die ausgewählte Aufgabenliste enthält bereits die Aufgabe »%s«. Möchten Sie die alte Aufgabe bearbeiten?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
de: Die ausgewählte Notizliste enthält bereits die Notiz »%s«. Möchten Sie die alte Notiz bearbeiten?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
de[0]: Sie haben %d Nachricht ausgewählt, die in Termine umgewandelt werden soll. Wollen Sie diese wirklich hinzufügen?
de[1]: Sie haben %d Nachrichten ausgewählt, die in Termine umgewandelt werden sollen. Wollen Sie diese wirklich alle hinzufügen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
de[0]: Sie haben %d Nachricht ausgewählt, die in Aufgaben umgewandelt werden soll. Wollen Sie diese wirklich hinzufügen?
de[1]: Sie haben %d Nachrichten ausgewählt, die in Aufgaben umgewandelt werden sollen. Wollen Sie diese wirklich alle hinzufügen?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
de[0]: Sie haben %d Nachricht ausgewählt, die in Notizen umgewandelt werden soll. Wollen Sie diese wirklich hinzufügen?
de[1]: Sie haben %d Nachrichten ausgewählt, die in Notizen umgewandelt werden sollen. Wollen Sie diese wirklich alle hinzufügen?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
de: Soll die Umwandlung der verbleibenden Nachrichten fortgesetzt werden?

en: [No Summary]
de: [Keine Zusammenfassung]

en: Invalid object returned from a server
de: Ein ungültiges Objekt wurde vom Server zurückgegeben

en: An error occurred during processing: %s
de: Ein Fehler ist während der Verarbeitung aufgetreten: %s

en: Cannot open calendar. %s
de: Kalender konnte nicht geöffnet werden. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
de: Der gewählte Kalender ist schreibgeschützt, deshalb kann dort kein neuer Termin erstellt werden. Bitte wählen Sie einen anderen Ordner aus.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
de: Die gewählte Aufgabenliste ist schreibgeschützt, deshalb kann keine neue Aufgabe erstellt werden. Bitte wählen Sie eine andere Aufgabenliste aus.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
de: Die gewählte Notizliste ist schreibgeschützt, deshalb kann keine neue Notiz erstellt werden. Bitte wählen Sie eine andere Notizliste aus.

en: Cannot create component: %s
de: Komponente konnte nicht angelegt werden: %s

en: Create an _Appointment
de: Einen neuen _Termin anlegen

en: Create a new event from the selected message
de: Einen neuen Termin mit Hilfe der gewählten Nachricht anlegen

en: Create a Mem_o
de: Eine _Notiz anlegen

en: Create a new memo from the selected message
de: Eine neue Notiz mit Hilfe der gewählten Nachricht anlegen

en: Create a _Task
de: Eine _Aufgabe anlegen

en: Create a new task from the selected message
de: Eine neue Aufgabe mit Hilfe der gewählten Nachricht anlegen

en: Create a _Meeting
de: Eine _Besprechung anlegen

en: Create a new meeting from the selected message
de: Eine neue Besprechung mit Hilfe der gewählten Nachricht anlegen

en: Mail-to-Task
de: Nachricht-zu-Aufgabe

en: Convert a mail message to a task.
de: Eine Nachricht in eine neue Aufgabe umwandeln.

en: Outlook PST import
de: Outlook PST-Importeur

en: Import Outlook messages from PST file
de: Outlook-Nachrichten aus einer PST-Datei importieren

en: Outlook personal folders (.pst)
de: Persönliche Outlook-Ordner (.pst)

en: Destination folder:
de: Zielordner:

en: _Address Book
de: _Adressbuch

en: A_ppointments
de: _Termine

en: _Journal entries
de: _Journal-Einträge

en: Importing Outlook data
de: Outlook-Daten werden importiert

en: Calendar Publishing
de: Kalenderveröffentlichung

en: Locations
de: Orte

en: Publish calendars to the web.
de: Kalender im Internet veröffentlichen.

en: Could not open %s:
de: »%s« konnte nicht geöffnet werden:

en: There was an error while publishing to %s:
de: Bei der Veröffentlichung nach »%s« ist ein Fehler aufgetreten:

en: Publishing to %s finished successfully
de: Die Veröffentlichung nach »%s« ist erfolgreich abgeschlossen worden

en: Mount of %s failed:
de: Einhängen von »%s« ist fehlgeschlagen:

en: Are you sure you want to remove this location?
de: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Ort entfernen wollen?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
de: Konversation zum Veröffentlichen der Nachricht konnte nicht erstellt werden.

en: _Publish Calendar Information
de: Kalenderinformationen verö_ffentlichen

en: Free/Busy with Details
de: Detaillierte Verfügbarkeitsinformationen

en: Daily
de: Täglich

en: Weekly
de: Wöchentlich

en: Manual (via Actions menu)
de: Manuell (über Aktionen-Menü)

en: Secure FTP (SFTP)
de: Sicheres FTP (SFTP)

en: Public FTP
de: Öffentlicher FTP

en: FTP (with login)
de: FTP (mit Anmeldung)

en: Windows share
de: Windows-Freigabe

en: Secure WebDAV (HTTPS)
de: Sicheres WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
de: Benutzerdefinierter Ort

en: _Publish as:
de: Verö_ffentlichen als:

en: Publishing _Frequency:
de: Veröffentlichungsin_tervall:

en: Time _duration:
de: Zeit_dauer:

en: Sources
de: Quellen

en: Service _type:
de: Dienst-A_rt:

en: _File:
de: _Datei:

en: P_ort:
de: _Port:

en: Publishing Location
de: Ort der Veröffentlichung

en: Invalid source UID “%s”
de: Ungültige Quellen-Benutzerkennung »%s«

en: New Location
de: Neuer Ort

en: Edit Location
de: Ort bearbeiten

note: Translators: the %F %T is the third argument for a * strftime function.  It lets you define the formatting * of the date in the csv-file.
en: %F %T
de: %d.%m.%Y %T

en: Description List
de: Beschreibungsliste

en: Categories List
de: Kategorienliste

en: Comment List
de: Kommentarliste

en: Contact List
de: Kontaktliste

en: Start
de: Anfang

en: End
de: Ende

en: Due
de: Fällig

en: percent Done
de: Prozent abgeschlossen

en: URL
de: Adresse

en: Attendees List
de: Teilnehmerliste

en: Modified
de: Geändert

en: A_dvanced options for the CSV format
de: Er_weiterte Einstellungen für das CSV-Format

en: Prepend a _header
de: Einen _Kopf voranstellen

en: _Value delimiter:
de: _Variablentrennzeichen:

en: _Record delimiter:
de: _Eintragstrennzeichen:

en: _Encapsulate values with:
de: Variablen _einschließen in:

en: Comma separated values (.csv)
de: Mit Kommata getrennte Werte (.csv)

en: Save Selected
de: Auswahl speichern

en: Save a calendar or task list to disk.
de: Einen Kalender oder eine Aufgabenliste auf einem Datenträger speichern.

note: * Translator: the %FT%T is the thirth argument for a strftime function. * It lets you define the formatting of the date in the rdf-file. * Also check out http://www.w3.org/2002/12/cal/tzd *
en: %FT%T
de: %d.%m.%YT%T

en: RDF (.rdf)
de: RDF-Format (.rdf)

en: Select destination file
de: Zieldatei wählen

en: _Save As
de: Speichern _unter

en: Save the selected calendar to disk
de: Den gewählten Kalender auf einem Datenträger speichern

en: Save the selected memo list to disk
de: Die gewählte Notizliste auf einem Datenträger speichern

en: Save the selected task list to disk
de: Die gewählte Aufgabenliste auf einen Datenträger speichern

en: Sender Validation
de: Überprüfung des Absenders

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
de: Überprüft vor dem Senden einer E-Mail, ob der Absender dem Sendekonto entspricht, der den Empfängern als erwarteter Absender zugeordnet wurde.

en: Confirm sender address
de: Absender bestätigen

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
de: Die Nachricht enthält den Empfänger »{0}«, welcher normalerweise das Senderkonto »{1}« verwendet. Stattdessen wird das Konto »{2}« verwendet.

en: _Send Anyway
de: Trotzdem _verschicken

en: Confirm recipient address
de: Empfängeradresse bestätigen

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
de: Die Nachricht enthält den Empfänger »{0}«, welcher nicht mit dem Empfängermuster »{1}« für das Konto »{2}« übereinstimmt.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
de: Festlegen, welches Konto für gewisse Empfängermuster verwendet werden soll.
    Wird zum Beispiel »@firma.org« als Empfänger für das Konto »ich@firma.org« zugeordnet, erscheint eine Warnung, wenn eine Nachricht an »@firma.org« von einem anderen Konto als »ich@firma.org« gesendet werden soll.

en: Recipient Contains
de: Empfänger enthält

en: Account to Use
de: Zu nutzendes Konto

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
de: Festlegen, welche Empfängermuster für ein bestimmtes Konto verwendet werden können.
    Wird zum Beispiel dem Konto »ich@firma.org« der Empfänger »@firma.org« zugeordnet, erscheint eine Warnung, wenn beim Verschicken mit »ich@firma.org« irgendeiner der Empfänger nicht »@firma.org« enthält.

en: Allow Recipients Which Contain
de: Empfänger zulassen, die enthalten

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
de: Auf Entwürfen basierende Vorlagen-Erweiterung. Sie können Variablen wie $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] oder $ORIG[reply-credits] verwenden. Diese werden durch die entsprechenden Werte aus einer Nachricht ersetzt, auf die Sie antworten.

en: Saving message template
de: Nachrichtenvorlage wird gespeichert

en: Save _Template
de: V_orlage speichern

en: Replace opened Template message
de: Geöffnete Nachrichtenvorlage ersetzen

en: Save as _New Template
de: Als _neue Vorlage speichern

en: Save as Template
de: Als Vorlage speichern

en: Preparing to go offline…
de: Offline-Betrieb wird vorbereitet …

en: Preparing to go online…
de: Online-Betrieb wird vorbereitet …

en: Preparing to quit
de: Beenden wird vorbereitet

en: Preparing to quit…
de: Beenden wird vorbereitet …

en: Open _Settings
de: _Einstellungen öffnen

en: Credentials are required to connect to the destination host.
de: Anmeldedaten sind für eine Verbindung mit dem Zielrechner erforderlich.

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
de: Evolution mit einer bestimmten Komponente starten. Mögliche Optionen sind »mail«, »calendar«, »contacts«, »tasks« und »memos«

en: Apply the given geometry to the main window
de: Die angegebene Geometrie auf das Hauptfenster anwenden

en: Start in online mode
de: Im Online-Modus starten

en: Ignore network availability
de: Verfügbarkeit des Netzwerks ignorieren

en: Forcibly shut down Evolution and background Evolution-Data-Server processes
de: Herunterfahren von Evolution und Evolution-Data-Server-Prozessen im Hintergrund erzwingen

en: Disable loading of any plugins.
de: Das Laden von allen Erweiterungen deaktivieren.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
de: Die Vorschau von E-Mails, Kontakten und Aufgaben deaktivieren.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
de: Adressen oder Dateinamen importieren, die als restliche Argumente angegeben wurden.

en: View URIs or filenames given as rest of arguments.
de: Adressen oder Dateinamen anzeigen, die als restliche Argumente angegeben wurden.

en: Request a running Evolution process to quit
de: Einen laufenden Evolution-Prozess zum Beenden auffordern

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
de: %s: »--online« und »--offline« können nicht gemeinsam verwendet werden.
      Rufen Sie »%s --help« auf, um weitere Informationen zu erhalten.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
de: %s: »--force-online« und »--offline« können nicht gemeinsam verwendet werden.
      Rufen Sie »%s --help« auf, um weitere Informationen zu erhalten.

en: Searches
de: Suchen

en: Save Search
de: Suche speichern

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
de: Neu

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
de: An_zeigen:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
de: S_uchen:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
de: _in

en: Mail Message (eml)
de: E-Mail-Nachricht (eml)

en: Website
de: Internetseite

en: Saving user interface state
de: Zustand der Benutzerschnittstelle wird gespeichert

en: Categories Editor
de: Kategorien-Editor

en: Bug Buddy is not installed.
de: Bug-Buddy ist nicht installiert.

en: Bug Buddy could not be run.
de: Bug-Buddy konnte nicht gestartet werden.

en: Collect_ion Account
de: Sammel_konto

en: Create a new collection account
de: Ein neues Sammelkonto erstellen

en: _About
de: _Info

en: Show information about Evolution
de: Informationen zu Evolution anzeigen

en: _Accounts
de: _Konten

en: Configure Evolution Accounts
de: Evolution-Konten konfigurieren

en: _Close Window
de: Fenster s_chließen

en: _Contents
de: _Inhalte

en: Open the Evolution User Guide
de: Das Benutzerhandbuch von Evolution öffnen

en: I_mport…
de: I_mportieren …

en: Import data from other programs
de: Daten aus anderen Programmen importieren

en: New _Window
de: Neues F_enster

en: Create a new window displaying this view
de: Ein neues Fenster öffnen, das diese Ansicht anzeigt

en: Available Cate_gories
de: Verfügbare Kate_gorien

en: Manage available categories
de: Verfügbare Kategorien verwalten

en: _Quit
de: _Beenden

en: Exit the program
de: Das Programm beenden

en: _Saved Searches
de: _Gespeicherte Suchen

en: _Advanced Search…
de: Er_weiterte Suche …

en: Construct a more advanced search
de: Erweiterte Suche ausführen

en: Clear the current search parameters
de: Die aktuellen Suchparameter leeren

en: _Edit Saved Searches…
de: Gespeicherte Suchen _bearbeiten …

en: Manage your saved searches
de: Ihre gespeicherten Suchvorgänge verwalten

en: Click here to change the search type
de: Klicken Sie hier, um den Suchtypen zu ändern

en: _Find Now
de: _Jetzt suchen

en: Execute the current search parameters
de: Die aktuellen Suchparameter anwenden

en: _Save Search…
de: Suche _speichern …

en: Save the current search parameters
de: Die aktuellen Suchparameter speichern

en: _Keyboard Shortcuts
de: _Tastenkürzel

en: Show keyboard shortcuts
de: Tastenkürzel anzeigen

en: Show _WebKit GPU information
de: _WebKit-GPU-Informationen anzeigen

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
de: WebKit-GPU-Informationen im Vorschaubereich anzeigen

en: Submit _Bug Report…
de: Fehler_bericht einschicken …

en: Submit a bug report using Bug Buddy
de: Einen Fehlerbericht mit Bug Buddy einschicken

en: _Work Offline
de: _Offline arbeiten

en: Put Evolution into offline mode
de: Evolution in den Offline-Modus versetzen

en: _Work Online
de: _Online arbeiten

en: Put Evolution into online mode
de: Evolution in den Online-Modus versetzen

en: Lay_out
de: _Anordnung

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
de: _Neu

en: _Search
de: _Suchen

en: _Switcher Appearance
de: Erscheinungsbild der Knö_pfe

en: _Window
de: _Fenster

en: Show _Menu Bar
de: _Menüleiste anzeigen

en: Show the menu bar
de: Die Menüleiste anzeigen

en: Show the side bar
de: Seitenleiste anzeigen

en: Show _Buttons
de: _Knöpfe anzeigen

en: Show the switcher buttons
de: Umschaltknöpfe anzeigen

en: Show _Status Bar
de: Stat_usleiste anzeigen

en: Show the status bar
de: Die Statusleiste anzeigen

en: Show the tool bar
de: Die Werkzeugleiste anzeigen

en: _Icons Only
de: Nur S_ymbole

en: Display window buttons with icons only
de: Fensterknöpfe nur als Symbole anzeigen

en: _Text Only
de: Nur _Text

en: Display window buttons with text only
de: Fensterknöpfe nur als Text anzeigen

en: Icons _and Text
de: Symbole _und Text

en: Display window buttons with icons and text
de: Fensterknöpfe mit Symbolen und Text anzeigen

en: Tool_bar Style
de: _Werkzeugleistenstil

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
de: Fensterknöpfe mit der Systemeinstellung für Werkzeugleisten anzeigen

en: Delete Current View
de: Aktuelle Ansicht löschen

en: Save Custom View…
de: Benutzerdefinierte Ansicht speichern …

en: Save current custom view
de: Aktuelle benutzerdefinierte Ansicht speichern

en: C_urrent View
de: A_ktuelle Ansicht

en: Custom View
de: Benutzerdefinierte Ansicht

en: Current view is a customized view
de: Aktuelle Ansicht ist eine benutzerdefinierte Ansicht

en: Page Set_up…
de: Seite _einrichten …

en: Change the page settings for your current printer
de: Die Seiteneinstellungen für Ihren aktuellen Drucker ändern

en: Switch to %s
de: Zu %s wechseln

en: Select view: %s
de: Ansicht wählen: %s

en: Delete view: %s
de: Ansicht löschen: %s

en: Execute these search parameters
de: Diese Suchparameter ausführen

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
de: Herzlich willkommen!
    Vielen Dank, dass Sie sich die Zeit genommen haben, diese
    Vorabversion der Groupware-Suite Evolution herunterzuladen.
    
    Diese Evolution-Version ist noch nicht vollständig. Zwar ist sie
    nicht weit davon entfernt, einige Funktionen sind jedoch noch
    nicht fertiggestellt oder funktionieren nicht ordnungsgemäß.
    
    Falls Sie eine stabile Evolution-Version benötigen, empfehlen
    wir Ihnen dringend, diese Version zu deinstallieren und sich
    stattdessen für Version %s zu entscheiden.
    
    Falls Sie Fehler finden, so berichten Sie uns bitte unter
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/ über diese.
    Dieses Produkt wird ohne jegliche Garantie ausgeliefert und
    wurde nicht zu eigens dem Zweck entwickelt, Wutausbrüche
    zu provozieren.
    
    Wir hoffen, dass Ihnen das Ergebnis unserer harten Arbeit
    gefällt und freuen uns auf Ihren Beitrag zu diesem Projekt!

en: Thanks
    The Evolution Team
de: Vielen Dank
    Das Evolution-Team

en: Do not tell me again
de: Nicht mehr anzeigen

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
de: Evolution kann nicht gestartet werden. Eine andere Instanz von Evolution könnte nicht reagieren. Systemfehler: %s

en: Importing...
de: Importieren …

en: Upgrade from previous version failed:
de: Aktualisieren von vorheriger Version gescheitert:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
de: {0}
    
    Falls Sie sich dafür entscheiden fortzufahren, können Sie möglicherweise auf einen Teil Ihrer alten Daten nicht mehr zugreifen.

en: Continue Anyway
de: Trotzdem fortsetzen

en: Quit Now
de: Jetzt beenden

en: Cannot upgrade directly from version {0}
de: Versionsaktualisierung direkt von Version {0} ist nicht möglich

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
de: Evolution unterstützt die Aktualisierung direkt von Version {0} nicht mehr. Es ist allerdings möglich, zunächst auf Version 2 und dann auf Version 3 zu aktualisieren.

en: Close Evolution with pending background operations?
de: Evolution trotz ausstehender Hintergrundaufgaben beenden?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
de: Evolution braucht sehr lange zum Beenden; möglicherweise auf Grund von Verbindungsproblemen. Möchten Sie alle ausstehenden Aktivitäten beenden und sofort beenden oder möchten Sie warten?

en: _Close Immediately
de: Sofort _schließen

en: Keep _Waiting
de: _Warten

en: Failed to get values from “{0}”
de: Erhalten der Werte von »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
de: Starten der Legitimation für »{0}« ist fehlgeschlagen

en: Failed to connect “{0}”
de: Verbindung zu »{0}« fehlgeschlagen

en: _Reconnect
de: _Erneut verbinden

en: Failed to connect address book “{0}”
de: Verbindung zu Adressbuch »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to connect calendar “{0}”
de: Verbindung zu Kalender »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to connect mail account “{0}”
de: Verbindung zu E-Mail-Konto »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to connect memo list “{0}”
de: Verbindung zu Notizliste »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to connect task list “{0}”
de: Verbindung zu Aufgabenliste »{0}« fehlgeschlagen

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
de: Abfragen der Anmeldedaten für »{0}« schlug fehl

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
de: Eingabe der Vertrauenswürdigkeit für »{0}« fehlgeschlagen

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
de: Das Zertifikat für »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: Reason: {1}
de: Grund: {1}

en: _View Certificate
de: _Zertifikat anzeigen

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
de: Das SSL-Zertifikat für das Adressbuch »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
de: Das SSL-Zertifikat für den Kalender »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
de: Das SSL-Zertifikat für das E-Mail-Konto »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
de: Das SSL-Zertifikat für die Notizliste »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
de: Das SSL-Zertifikat für die Aufgabenliste »{0}« ist nicht vertrauenswürdig.

en: Menu Bar is hidden
de: Menüleiste ist verborgen

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
de: Drücken Sie die Alt-Taste, um wieder auf die Menüleiste zugreifen zu können.

en: _Show Menu Bar
de: _Menüleiste anzeigen

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
de: Zertifikat »%s« ist ein CA-Zertifikat.
    
    Einstellungen zur Vertrauenswürdigkeit bearbeiten:

en: Certificate Name
de: Zertifikatname

en: Issued To Organization
de: Einer Organisation ausgestellt

en: Issued To Organizational Unit
de: Einer Organisationseinheit (OU) ausgestellt

en: Serial Number
de: Seriennummer

en: Purposes
de: Verwendungszwecke

en: Issued By
de: Ausgestellt von

en: Issued By Organization
de: Von einer Organisation ausgestellt

en: Issued By Organizational Unit
de: Von einer Organisationseinheit (OU) ausgestellt

en: Issued
de: Aussteller

en: Expires
de: Läuft aus

en: SHA256 Fingerprint
de: SHA256-Fingerabdruck

en: SHA1 Fingerprint
de: SHA1-Fingerabdruck

en: MD5 Fingerprint
de: MD5-Fingerabdruck

en: Email Address
de: E-Mail-Adresse

en: Select a file to backup your key and certificate…
de: Wählen Sie eine Datei zum Sichern ihres Schlüssels und Zertifikats …

en: Backup Certificate
de: Zertifikat sichern

note: filename selection
en: _File name:
de: _Dateiname:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
de: Bitte eine Datei wählen …

en: _Include certificate chain in the backup
de: Die Zertifikatskette in der Sicherung mit _einschließen

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
de: Das Passwort schützt die Sicherheitskopie ihres Zertifikats, das Sie gerade erstellen.
    Sie müssen ein Passwort angeben, um mit der Sicherheitskopie fortsetzen zu können.

en: _Repeat Password:
de: Passwort _wiederholen:

en: Passwords do not match
de: Passwörter stimmen nicht überein

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
de: Wichtig:
    Falls Sie das Passwort Ihrer Zertifikatssicherheitskopie vergessen, können Sie die Sicherheitskopie später nicht wiederherstellen.
    Bewahren Sie das Passwort an einem sicheren Ort auf.

en: No file name provided
de: Kein Dateiname angegeben

en: Failed to backup key and certificate
de: Zertifikat und Notfallschlüssel konnten nicht gesichert werden

en: Select a certificate to import…
de: Wählen Sie ein zu importierendes Zertifikat …

en: Failed to import certificate
de: Zertifikat konnte nicht importiert werden

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
de: Beim Verwenden nachfragen

[ctx: CamelTrust]
en: Never
de: Nie

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
de: Geringfügig

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
de: Vollkommen

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
de: Uneingeschränkt

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
de: Vorübergehend

en: Change certificate trust
de: Vertrauenswürdigkeit eines Zertifikats ändern

en: Change trust for the host “%s”:
de: Vertrauenswürdigkeit für Rechner »%s« ändern:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
de: Beim _Verwenden nachfragen

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
de: _Niemals diesem Zertifikat vertrauen

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
de: _Vorübergehend vertrauenswürdig (nur für diese Sitzung)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
de: _Geringfügig vertrauenswürdig

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
de: _Vollständig vertrauenswürdig

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
de: _Uneingeschränkt vertrauenswürdig

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
de: Bevor Sie dieser Zertifizierungsstelle vertrauen, sollten Sie deren Zertifikat und seine Verfahrensweisen genau kontrollieren (falls möglich).

en: _Display certificate
de: _Zertifikat anzeigen

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
de: Sie besitzen Zertifikate, die folgende E-Mail-Server identifizieren:

en: Host name
de: Rechnername

en: Issuer
de: Aussteller

en: Fingerprint
de: Fingerabdruck

en: Trust
de: Vertrauenswürdigkeit

en: _Edit Trust
de: Vertrauenswürdigkeit _bearbeiten

en: All PKCS12 files
de: Alle PKCS12-Dateien

en: All email certificate files
de: Alle E-Mail-Zertifikatsdateien

en: All CA certificate files
de: Alle CA-Zertifikatsdateien

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
de: Sie vertrauen der Zertifizierungsstelle, die dieses Zertifikat ausgestellt hat. Daher vertrauen Sie der Echtheit dieses Zertifikats, falls Sie es hier nicht anders angeben

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
de: Sie vertrauen der Zertifizierungsstelle nicht, die dieses Zertifikat ausgestellt hat. Daher vertrauen Sie der Echtheit dieses Zertifikats nicht, falls Sie es hier nicht anders angeben

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
de: Geben Sie das Passwort für »%s« ein, Token »%s«

en: Enter the password for “%s”
de: Geben Sie das Passwort für »%s« ein

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
de: Geben Sie ein neues Passwort für die Zertifikatsdatenbank ein

en: Enter new password
de: Neues Passwort eingeben

en: Select certificate
de: Zertifikat wählen

en: You have certificates from these organizations that identify you:
de: Sie haben Zertifikate folgender Organisationen, die Sie identifizieren:

en: Certificates Table
de: Zertifikattabelle

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
de: _Sichern

en: Backup _All
de: _Alle sichern

en: Your Certificates
de: Ihre Zertifikate

en: You have certificates on file that identify these people:
de: Sie haben Zertifikate, die folgende Personen identifizieren:

en: Contact Certificates
de: Kontaktzertifikate

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
de: Sie haben Zertifikate, die folgende Zertifizierungsstellen identifizieren:

en: Authorities
de: Zertifizierungsstellen

en: Certificate Authority Trust
de: Vertrauenswürdigkeit einer Zertifizierungsstelle

en: Trust this CA to identify _websites.
de: Dieser Zertifizierungsstelle für die Identifikation von Internetseiten vertrauen.

en: Trust this CA to identify _email users.
de: Dieser CA bei der Identifikation von _E-Mail-Benutzern vertrauen.

en: Trust this CA to identify _software developers.
de: Dieser CA bei der Identifikation von _Software-Entwicklern vertrauen.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
de: Bevor Sie dieser Zertifizierungsstelle uneingeschränkt vertrauen, sollten Sie sein Zertifikat und seine Verfahrensweisen unter die Lupe nehmen (falls möglich).

en: Email Certificate Trust Settings
de: Einstellungen zur Vertrauenswürdigkeit von E-Mail-Zertifizierungen

en: _Edit CA Trust
de: CA-Vertrauenswürdigkeit _bearbeiten

en: Trust the authenticity of this certificate
de: Der Echtheit dieses Zertifikats vertrauen

en: Do not trust the authenticity of this certificate
de: Nicht der Echtheit dieses Zertifikats vertrauen

en: C_ertificate:
de: _Zertifikat:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
de: Signieren

en: Encrypt
de: Verschlüsseln

en: Certificate already exists
de: Zertifikat ist bereits vorhanden

en: PKCS12 File Password
de: Passwort für PKCS12-Datei

en: Enter password for PKCS12 file:
de: Geben Sie das Passwort für die PKCS12-Datei ein:

en: Unable to create export context, err_code: %i
de: Export-Kontext konnte nicht erstellt werden. Fehlernummer: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
de: Passwortsicherheit konnte nicht eingerichtet werden. Fehlernummer: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
de: Ein Safe-Bag konnte nicht erstellt werden. Fehlernummer: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
de: Schlüssel/Zertifikat konnte nicht zum Speicher hinzugefügt werden. Fehlernummer: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
de: Speicher konnte nicht auf den Datenträger geschrieben werden. Fehlernummer: %i

en: Imported Certificate
de: Importiertes Zertifikat
