evolution master - en to kab translation catalogue (169 entries)

en: _Help
kab: Tallelt (_H)

en: _OK
kab: Ih (_O)

en: E_mail
kab: I_mayl

en: Mr.
kab: Mass

en: Mrs.
kab: Massa

en: Name
kab: Isem

en: Phone
kab: Tiliɣri

en: Category
kab: Taggayt

en: Fax
kab: Faks

en: Categories
kab: Taggayin

en: Company
kab: Takebbanit

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
kab: Imayl

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
kab: Tiliɣri

en: Description
kab: Aglam

en: Public
kab: Azayez

en: Location
kab: Adig

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
kab: Ula yiwen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
kab: Arewway

en: January
kab: Yennayer

en: February
kab: Fuṛar

en: March
kab: Meɣres

en: April
kab: Yebrir

en: May
kab: Mayyu

en: June
kab: Yunyu

en: July
kab: Yulyu

en: August
kab: Ɣuct

en: September
kab: Ctamber

en: October
kab: Tuber

en: November
kab: Wamber

en: December
kab: Duǧember

en: Yes
kab: Ih

en: No
kab: Uhu

en: Busy
kab: Yecɣel

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
kab: ass

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
kab: Arim

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
kab: Aram

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
kab: Ahad

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
kab: Amhad

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
kab: Sem

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
kab: Sed

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
kab: Acer

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
kab: Yal

note: copy menu item
en: _Copy
kab: Nɣel (_C)

note: paste menu item
en: _Paste
kab: Senteḍ (_P)

en: _Print…
kab: Siggez (_P)

en: _File
kab: A_faylu

en: Select…
kab: Fren…

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
kab: Ass-a

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
kab: Azekka

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
kab: Ar

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
kab: Ar

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
kab: Ah

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
kab: Amh

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
kab: Sm

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
kab: Sd

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
kab: Ac

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
kab: Tafriqt/Abiǧan

en: Africa/Accra
kab: Tafriqt/Akṛa

en: Africa/Addis_Ababa
kab: Tafriqt/Addis Ababa

en: Africa/Algiers
kab: Tafriqt/Lezzayer

en: Africa/Asmera
kab: Tafriqt/Asmara

en: Africa/Bamako
kab: Tafriqt/Bamaku

en: Africa/Bangui
kab: Tafriqt/Bangi

en: Africa/Banjul
kab: Tafriqt/Banjul

en: Africa/Bissau
kab: Tafriqt/Bisaw

en: Africa/Blantyre
kab: Tafriqt/Blantir

en: Africa/Brazzaville
kab: Tafriqt/Brazavil

en: Africa/Bujumbura
kab: Tafriqt/Bujumbura

en: Africa/Cairo
kab: Africa/Qahiṛa

en: Africa/Casablanca
kab: Tafriqt/Kazablanka

en: Africa/Ceuta
kab: Tafriqt/Sebta

en: Africa/Conakry
kab: Tafriqt/Kunakri

en: Africa/Dakar
kab: Tafriqt/Dakaṛ

en: Africa/Dar_es_Salaam
kab: Tafriqt/Daṛ_Salam

en: Africa/Djibouti
kab: Tafriqt/Ǧibuti

en: Africa/Douala
kab: Tafriqt/Dwala

en: Africa/El_Aaiun
kab: Tafriqt/Leɛyun

en: Africa/Freetown
kab: Tafriqt/Friṭawn

en: Africa/Gaborone
kab: Tafriqt/Gaṛabun

en: Africa/Harare
kab: Tafriqt/Haṛari

en: Africa/Johannesburg
kab: Tafriqt/Juhanisburg

en: Africa/Kampala
kab: Tafriqt/Kampala

en: Africa/Khartoum
kab: Tafriqt/Xaṛtum

en: Africa/Kigali
kab: Tafriqt/Kigali

en: Africa/Kinshasa
kab: Tafriqt/Kincaṣa

en: Africa/Lagos
kab: Tafriqt/Lagus

en: Africa/Libreville
kab: Tafriqt/Librvil

en: Africa/Lome
kab: Tafriqt/Lum

en: Africa/Luanda
kab: Tafriqt/Luwanda

en: Africa/Lubumbashi
kab: Tafriqt/Lubumbaci

en: Africa/Lusaka
kab: Tafriqt/Lusaka

en: Africa/Malabo
kab: Tafriqt/Malabu

en: Africa/Maputo
kab: Tafriqt/Maputu

en: Africa/Maseru
kab: Tafriqt/Maseru

en: Africa/Mbabane
kab: Tafriqt/Mbaban

en: Africa/Mogadishu
kab: Tafriqt/Mugadicu

en: Africa/Monrovia
kab: Tafriqt/Munruvya

en: Africa/Nairobi
kab: Tafriqt/Nayrubi

en: Africa/Ndjamena
kab: Tafriqt/Nǧamena

en: Africa/Niamey
kab: Tafriqt/Niyami

en: Africa/Nouakchott
kab: Tafriqt/Nwaqcuṭ

en: Africa/Ouagadougou
kab: Tafriqt/Wagadudu

en: Africa/Porto-Novo
kab: Tafriqt/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
kab: Tafriqt/Saw Tomi

en: Africa/Timbuktu
kab: Tafriqt/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
kab: Tafriqt/Trablus

en: Africa/Tunis
kab: Tafriqt/Tunes

en: Africa/Windhoek
kab: Tafriqt/Windhoek

en: America/Adak
kab: Tamrikt/Adak

en: Europe/Madrid
kab: Turuft/Madrid

en: Europe/Moscow
kab: Turuft/Musku

en: Europe/Paris
kab: Turuft/Pari

en: Europe/Sofia
kab: Turuft/Sofya

en: Europe/Zagreb
kab: Turuft/Zagreb

en: Europe/Zurich
kab: Turuft/Zurix

en: Save _As…
kab: Sekles_am…

en: Send
kab: Azen

en: From
kab: Sɣur

en: Size
kab: Teɣzi

en: Subject
kab: Asentel

en: To
kab: I

en: Security
kab: Taɣellist

en: Date
kab: Azemz

en: Loading
kab: Yessalay-d…

en: S_ave All
kab: Sekles-iten _akk

en: Previous month
kab: Ayyur yezrin

en: Next month
kab: Ayyur d-iteddun

en: Previous year
kab: Aseggas yezrin

en: Next year
kab: Aseggas d-iteddun

en: Color:
kab: Ini:

en: Icon
kab: Tignit

en: Now
kab: Tura

en: OK
kab: Ih

en: Arabic
kab: Taɛrabt

en: Baltic
kab: Abaltik

en: Central European
kab: Turuft talemmast

en: Chinese
kab: Tacinwat

en: Cyrillic
kab: Tasirilikt

en: Greek
kab: Tagrigit

en: Hebrew
kab: Taɛebrit

en: Turkish
kab: Taṭurkit

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
kab: Tukranit

en: _Username:
kab: Isem n _useqdac:

en: _Password:
kab: Awal n uɛeddi (_P):

en: Yesterday
kab: Iḍelli

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
kab: ussan

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
kab: ayyuren

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
kab: iseggasen

en: now
kab: tura

en: Image…
kab: Tugna…

en: Page…
kab: Asebter…

en: Paragraph…
kab: Taseddart…

en: Text…
kab: Aḍris…

en: Help
kab: Tallelt

en: Add Rule
kab: Rnu alugen

en: Name:
kab: Isem:

en: User:
kab: Aseqdac:

en: Show
kab: Sken

en: Group name
kab: Isem n ugraw

en: Copying image to clipboard
kab: Nɣel tugna ɣer tecfawit

en: Save Image
kab: Sekles Tugna

en: ago
kab: aya

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
kab: Irewwayen

en: STARTTLS
kab: TLS

en: IMAP server
kab: Aqeddac IMAP

en: POP3 server
kab: Aqeddac POP3

en: SMTP server
kab: Aqeddac SMTP

en: Select
kab: Fren

[ctx: ffe]
en: Draft
kab: Arewway
