evolution - en to fi translation catalogue (5765 entries)

en: Enable address formatting
fi: Käytä osoitteen muotoilua

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
fi: Onko osoitteet muotoiltava kohdemaan standardin mukaan

en: Autocomplete length
fi: Automaattisen täydennyksen pituus

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
fi: Kuinka monta merkkiä tulee kirjoittaa ennen kuin Evolution yrittää automaattista täydennystä.

en: Show autocompleted name with an address
fi: Näytä automaattitäydennetyt nimet osoitteen kanssa

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
fi: Pakotetaanko sähköpostiosoitteen näyttäminen nimen lisäksi automaattisesti täydennetyn yhteystiedon kohdalla kentässä.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
fi: Viimeksi nimien valinta -ikkunassa valitun kansion URI

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
fi: Viimeksi nimien valinta -ikkunassa valitun kansion URI.

en: Contact layout style
fi: Yhteystiedon asettelutyyli

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
fi: Asettelutyyli määrittää, mihin esikatselu sijoitetaan suhteessa yhteystietoihin. "0" (perinteinen näkymä) sijoittaa esikatselun yhteystietojen alle. "1" (pystynäkymä) asettaa esikatselun yhteystietojen viereen.

en: Contact preview pane position (horizontal)
fi: Yhteystietojen esikatselun paikka (vaaka)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
fi: Yhteystietojen esikatselun paikka vaakasuunnassa.

en: Contact preview pane position (vertical)
fi: Yhteystietojen esikatselun paikka (pysty)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
fi: Yhteystietojen esikatselun paikka pystysuunnassa.

en: Show maps
fi: Näytä kartat

en: Whether to show maps in preview pane
fi: Näytetäänkö kartat paneelissa

en: Primary address book
fi: Ensisijainen osoitekirja

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
fi: Valitun (tai "ensisijaisen") osoitekirjan UID "Yhteystiedot"-näkymä sivupalkissa

en: Show preview pane
fi: Näytä esikatselupaneeli

en: Whether to show the preview pane.
fi: Näytetäänkö esikatselupaneeli.

en: Show phone numbers
fi: Näytä puhelinnumerot

en: Whether to show phone numbers in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa puhelinnumerot

en: Show SIP addresses
fi: Näytä SIP-osoitteet

en: Whether to show SIP addresses in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa SIP-osoitteet

en: Show IM addresses
fi: Näytä pikaviestiosoitteet

en: Whether to show IM addresses in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa pikaviestiosoitteet

en: Show mailing Home addresses
fi: Näytä postiosoitteet

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa postituksen kotiosoitteet

en: Show mailing Work addresses
fi: Näytä postiosoitteet työpaikalle

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa postituksen osoitteet työpaikalle

en: Show mailing Other addresses
fi: Näytä muut postiosoitteet

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa postituksen muut osoitteet

en: Show web addresses
fi: Näytä kotisivun osoite

en: Whether to show Web Addresses in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa osoite kotisivuille

en: Show job information
fi: Näytä työpaikan tiedot

en: Whether to show job information in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa työpaikan tiedot

en: Show Miscellaneous information
fi: Sekalaiset tiedot

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa sekalaisia tietoja

en: Show notes-tab
fi: Näytä muistio välilehti

en: Whether to show notes in the editor
fi: Näytetäänkö muistiot muokkaimessa

en: Show Certificates tab
fi: Näytä varmenteet välilehti

en: Whether to show Certificates tab in the editor
fi: Näytetäänkö muokkaimessa varmenteet välilehti

en: Where to open contact locations
fi: Mistä haluat avata yhteystiedot

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
fi: Tällä hetkellä tuettuna ovat "openstreetmap" ja "google"; jos tuntematon, käytä "openstreetmap"

en: Preview Personal before Work information
fi: Näytä henkilökohtainen tieto ennen työtietoja

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
fi: Näyttää esikatselussa ensin henkilökohtaiset tiedot ennen työtietoja

en: Convert mail messages to Unicode
fi: Muunna sähköpostiviestit Unicode-muotoon

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
fi: Muunna viestin teksti Unicode UTF-8-muotoon, jotta roskapostin tunnistavat merkinnät eivät eroa merkistöjen välillä.

en: Full path command to run Bogofilter
fi: Täydellinen polku Bogofilterin suorittamiseksi

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
fi: Täydellinen polku Bogofilterin suorittamiseksi. Jos sitä ei ole annettu, käytetään yleensä polkua /usr/bin/bogofilter. Komento ei saa sisältää muita argumentteja.

en: Save directory for reminder audio
fi: Tallennuskansio muistutusäänelle

en: Directory for saving reminder audio files
fi: Kansio muistutusten äänitiedostoille

en: Birthday and anniversary reminder value
fi: Syntymäpäivän ja vuosipäivän muistutus

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
fi: Muistutuksen määrittämiseen tarvittavien yksiköiden määrä

en: Birthday and anniversary reminder units
fi: Syntymä- ja vuosipäivien yksiköt muistutukselle

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
fi: Syntymä- tai vuosipäivän muistutuksen yksiköt ovat, "minuuttia", "tuntia" tai "päivää"

en: Compress weekends in month view
fi: Tiivistä viikonloput kuukausinäkymässä

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
fi: Pakataanko viikonloput kuukausinäkymässä, mikä asettaa lauantain ja sunnuntain arkipäiväksi

en: Ask for confirmation when deleting items
fi: Pyydä vahvistusta poistettaessa

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
fi: Pyydetäänkö vahvistusta tapaamisen tai tehtävän poistamisessa

en: Confirm expunge
fi: Vahvista poistaminen

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
fi: Pyydetäänkö vahvistusta tapaamisia ja tehtäviä poistettaessa

en: Month view vertical pane position
fi: Kuukausinäkymän pystypaneelin paikka

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
fi: Pystypaneelin paikka kalenterin ja päiväkalenterin välissä

en: Workday end hour
fi: Työpäivän päättymisaika

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
fi: Työpäivän päättymisaika, 24 tunnin muodossa, 0-23

en: Workday end minute
fi: Työpäivän päättävä minuutti

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
fi: Minuutti, jona työpäivä päättyy, väliltä 0-59.

en: Workday start hour
fi: Työpäivän aloitusaika

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
fi: Tunti jona työpäivä alkaa 24-tunnin muodossa, väliltä 0-23.

en: Workday start minute
fi: Työpäivän aloittava minuutti

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
fi: Minuutti, jona työpäivä alkaa, väliltä 0-59.

en: Workday start time for Monday
fi: Työpäivä alkaa maanantaina

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
fi: Aika, jolloin työpäivä alkaa 24 tunnin muodossa HHMM, 0000 - 2359 tai -1 päivän aloituksen tunti tai minuutti

en: Workday end time for Monday
fi: Työpäivä päättyy maanantaina

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
fi: Aika, jolloin työpäivä päättyy 24 tunnin muodossa HHMM, 0000 - 2359 tai -1 päivän päättymisen tunti tai minuutti

en: Workday start time for Tuesday
fi: Työpäivä alkaa tiistaina

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
fi: Aika, jolloin työpäivä päättyy 24 tunnin muodossa HHMM, 0000 - 2359 tai -1 päivän aloituksen tunti tai minuutti

en: Workday end time for Tuesday
fi: Työpäivä päättyy tiistaina

en: Workday start time for Wednesday
fi: Työpäivä alkaa keskiviikkona

en: Workday end time for Wednesday
fi: Työpäivä päättyy keskiviikkona

en: Workday start time for Thursday
fi: Työpäivä alkaa torstaina

en: Workday end time for Thursday
fi: Työpäivä päättyy torstaina

en: Workday start time for Friday
fi: Työpäivä alkaa perjantaina

en: Workday end time for Friday
fi: Työpäivä päättyy perjantaina

en: Workday start time for Saturday
fi: Työpäivä alkaa lauantaina

en: Workday end time for Saturday
fi: Työpäivä päättyy lauantaina

en: Workday start time for Sunday
fi: Työpäivä alkaa sunnuntaina

en: Workday end time for Sunday
fi: Työpäivä päättyy sunnuntaina

en: The second timezone for a Day View
fi: Päivänäkymän toinen aikavyöhyke

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
fi: Näyttää toisen aikavyöhykkeen päivänäkymässä, jos se on asetettu. Arvo on sama kuin "aikavyöhyke"

en: Recently used second time zones in a Day View
fi: Päivänäkymässä äskettäin käytetyt toiset aikavyöhykkeet

en: List of recently used second time zones in a Day View
fi: Luettelo käytetyistä toisista aikavyöhykkeistä päivänäkymässä

en: Maximum number of recently used timezones to remember
fi: Kuinka monta käytettyä aikavyöhykettä muistetaan

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
fi: Enimmäismäärä muistettavia toisia aikavyöhykkeitä

en: Default reminder value
fi: Muistutuksen oletusarvo

en: Number of units for determining a default reminder
fi: Määrä oletusmuistutuksen määrittämiseksi

en: Default reminder units
fi: Muistutusten oletusyksikkö

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
fi: Muistutuksen oletukset ovat, "minuuttia", "tuntia" tai "päivää"

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
fi: Näytä luokkakenttä tapahtuma/kokous/tehtävämuokkaimessa

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
fi: Näytetäänkö luokkakenttä tapahtuman tai kokouksen muokkaimessa

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
fi: Näytä roolikenttä tapahtuman/tehtävän/kokousmuokkaimessa

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
fi: Näytetäänkö roolikenttä tapahtuman, tehtävän tai kokouksen muokkaimessa

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
fi: Näytä kuittauspyynnön kenttä tapahtumat/tehtävät/kokoukset

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
fi: Näytetäänkö kuittauspyyntö kenttä tapahtuman, tehtävän tai kokouksen muokkaimessa

en: Show status field in the event/task/meeting editor
fi: Näytä tilakenttä tapahtuma/tehtävä/kokousmuokkaimessa

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
fi: Näytetäänkö tilakenttä tapahtuman, tehtävät tai kokouksen muokkaimessa

en: Show timezone field in the event/meeting editor
fi: Näytä aikavyöhyke tapahtuman tai kokouksen muokkaimessa

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
fi: Näytetäänkö aikavyöhykekenttä tapahtuman tai kokouksen muokkaimessa

en: Show type field in the event/task/meeting editor
fi: Näytä työkalupalkki tapahtuma/tehtävä/kokousmuokkaimessa

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
fi: Näytetäänkö työkalupalkki tapahtuman, tehtävän tai kokouksen muokkaimessa

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
fi: Näytä työkalupalkki tapahtuma/tehtävän/muistionmuokkaimessa

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
fi: Näytetäänkö työkalupalkki tapahtuman, tehtävän ja muistion muokkaimessa

en: Hide completed tasks
fi: Piilota valmiit tehtävät

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
fi: Piilotetaanko valmiit tehtävät tehtävänäkymässä

en: Hide task units
fi: Piilota tehtävän yksiköt

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
fi: Yksiköt, milloin tehtävät piilotetaan "minuutit", "tunnit" tai "päivät"

en: Hide task value
fi: Piilota tehtävän arvo

en: Number of units for determining when to hide tasks
fi: Yksiköt määrittää, milloin tehtävät on piilotettava

en: Hide cancelled events
fi: Piilota peruutetut tapahtumat

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
fi: Piilotetaanko peruutetut tapahtumat kalenterinäkymässä

en: Hide cancelled tasks
fi: Piilota peruutetut tehtävät

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
fi: Piilotetaanko peruutetut tehtävät tehtänäkymässä

en: Horizontal pane position
fi: Vaakapaneelin paikka

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
fi: Vaakapaneelin paikka pikseleinä, kalenterin ja tehtävien välissä jos ei olla kuukausinäkymässä

en: Last reminder time
fi: Viimeinen muistutusaika

en: Time the last reminder ran, in time_t
fi: Aika, jolloin viimeinen muistutus suoritettiin

en: Marcus Bains Line Color — Day View
fi: Marcus Bains — viivan väri päivänäkymässä

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
fi: Väri, jolla Marcus Bains viiva väritetään päivänäkymässä

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
fi: Marcus Bains — viivan väri aikajanassa

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
fi: Väri, jolla Marcus Bains viiva piirretään aikajanassa (oletuksena tyhjä)

en: Marcus Bains Line
fi: Marcus Bains viiva

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
fi: Piirretäänkö kalenteriin Marcus Bains viiva (viiva nykyhetkessä)

en: Memo preview pane position (horizontal)
fi: Muistion esikatselun paikka (vaaka)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
fi: Tehtävien esikatselun paikka vaakasuunnassa

en: Memo layout style
fi: Muistion asettelu

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
fi: Asettelu määrittää, mihin esikatseluruutu sijoitetaan suhteessa muistioon. "0" (perinteinen näkymä) sijoittaa esikatselun muistion alle. "1" (pystynäkymä) asettaa esikatseluruudun muistion viereen

en: Memo preview pane position (vertical)
fi: Muistion esikatselun paikka (pysty)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
fi: Muistion esikatselun paikka pystyasennossa

en: Month view horizontal pane position
fi: Kuukausinäkymän vaakapaneelin paikka

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
fi: Vaakapaneelin paikka pikseleinä, kalenterin ja tehtävien välissä käytettäessä kuukausinäkymää

en: Scroll Month View by a week, not by a month
fi: Vieritä kuukausinäkymää viikon, eikä kuukauden mukaan

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
fi: Siirrytäänkö kuukausinäkymässä viikoittain, eikä kuukausittain

en: Let the Month View start with the current week
fi: Aloita kuukausinäkymä kuluvasta viikosta

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
fi: Näytetäänkö kuukausinäkymässä viikot nykyisestä viikosta kuukauden ensimmäisen viikon sijaan.

en: Preferred New button item
fi: Uusi painike

en: Name of the preferred New toolbar button item
fi: Uuden työkalurivin painikkeen nimi

en: Primary calendar
fi: Ensisijainen kalenteri

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
fi: Valitun (tai "ensisijaisen") kalenterin UID "Kalenteri"-näkymän sivupalkissa

en: Primary memo list
fi: Ensisijainen muistiolista

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
fi: Valitun (tai "ensisijaisen") muistiolistan UID "Muistiot"-näkymän sivupalkissa

en: Primary task list
fi: Ensisijainen tehtävälista

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
fi: Valitun (tai "ensisijaisen") tehtävälistan UID "Tehtävät"-näkymän sivupalkissa

en: Free/busy template URL
fi: Vapaa/varattu-mallin URL

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
fi: Vara/varattu-tietojen varana käytettävä URL-malli, %u korvataan sähköpostiosoitteen käyttäjäosalla ja %d korvataan verkkotunnuksella

en: Recurrent Events in Italic
fi: Toistuvat tapahtumat kursivoituna

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
fi: Näytä kursiivifontilla päivät joissa on toistuvia tapahtumia (kalenteri vasemmassa alakulmassa)

en: Search range for time-based searching in years
fi: Hakualue aikaan perustuen vuosina

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
fi: Kuinka monta vuotta aikaan perustuva haku voi siirtyä eteen tai taakse valitusta päivästä, etsiessä toista esiintymää; oletus on kymmenen vuotta

en: Show appointment end times in week and month views
fi: Näytä tapaamisen päättymisajat viikko- ja kuukausinäkymissä

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
fi: Näytetäänkö tapahtumien päättymisajat viikko- ja kuukausinäkymissä

en: Show appointment icons in the month view
fi: Näytä tapaaminen kuvakkeena kuukausinäkymässä

en: Whether to show icons of events in the month view
fi: Näytetäänkö kuukausinäkymässä tapahtumien kuvakkeet

en: Show the memo preview pane
fi: Näytä muistion esikatselu

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
fi: Jos "tosi", näytetään muistioiden esikatselu pääikkunassa

en: Show the task preview pane
fi: Näytä tehtävän esikatselu

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
fi: Jos "tosi", näytetään tehtävän esikatselu pääikkunassa

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
fi: Näytä viikkonumerot näkymissä päivä, työviikko, vuosi ja päivämääräselaimessa

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
fi: Näytetäänkö viikkonumerot eri paikoissa kalenterissa

en: Vertical position for the tag pane
fi: Tunnistepaneelin pystysuuntainen paikka

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
fi: Näytä tehtävät ja muistiot kalenterinäkymässä

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
fi: Näytetäänkö tehtävät ja muistiot kalenterinäkymässä

en: Highlight tasks due today
fi: Korosta tänään päättyvät tehtävät

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
fi: Korostako tänään päättyvät tehtävät erikoisvärillä

en: Tasks due today color
fi: Tänään päättyvien tehtävien väri

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
fi: Tänään päättyvien tehtävien taustaväri #rrggbb RGB-muodossa

en: Task preview pane position (horizontal)
fi: Tehtävien esikatselun paikka (vaaka)

en: Task layout style
fi: Tehtävien asettelutapa

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
fi: Asettelutapa määrittää, mihin esikatselu sijoitetaan suhteessa tehtävälistaan. "0" (perinteinen näkymä) sijoittaa esikatselun tehtävälistan alle. "1" (pystynäkymä) asettaa esikatselun tehtävälistan viereen

en: Task preview pane position (vertical)
fi: Tehtävien esikatselun paikka (pysty)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
fi: Tehtävien esikatselun paikka pystyasennossa

en: Highlight overdue tasks
fi: Korosta myöhässä olevat tehtävät

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
fi: Korostako myöhässä olevat tehtävät erikoisvärillä

en: Overdue tasks color
fi: Myöhässä olevien tehtävien väri

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
fi: Myöhässä olevien tehtävien taustaväri "#rrggbb" RGB-muodossa.

en: Time divisions
fi: Aikajaot

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
fi: Päivä- ja työviikkonäkymässä näkyvä aika minuutteina

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
fi: Aikavyöhykettä käytetään kalenteriin päivämäärään ja aikaan, muuttamatta esim. Olson sijaintia, kuten "Finland/Helsinki"

en: Twenty four hour time format
fi: 24 tunnin kello

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
fi: Näytetäänkö kello 24h vai muodossa am/pm

en: Birthday and anniversary reminder
fi: Syntymä- ja vuosipäivämuistutus

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
fi: Asetetaanko muistutus syntymäpäiville ja vuosipäiville

en: Default appointment reminder
fi: Tapaamisen oletusmuistutus

en: Whether to set a default reminder for appointments
fi: Asetetaanko tapaamisille oletusmuistutus

en: Use system timezone
fi: Käytä järjestelmän aikavyöhykettä

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
fi: Käytä järjestelmän aikavyöhykettä Evolutionissa valitun aikavyöhykkeen asemesta

en: First day of the week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Monday is a work day
fi: Maanantai on työpäivä

en: Tuesday is a work day
fi: Tiistai on työpäivä

en: Wednesday is a work day
fi: Keskiviikko on työpäivä

en: Thursday is a work day
fi: Torstai on työpäivä

en: Friday is a work day
fi: Perjantai on työpäivä

en: Saturday is a work day
fi: Lauantai on työpäivä

en: Sunday is a work day
fi: Sunnuntai on työpäivä

en: Create events, memos and tasks as Private by default
fi: Luo tapahtumat, muistiot ja tehtävät oletuksena yksityisenä

en: Draw events as flat, not shaded.
fi: Piirrä tapahtumat ilman varjostusta.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
fi: Näytetäänkö viikkonäkymässä päivät vasemmalta oikealle eikä ylhäältä alas.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
fi: Salli tapahtuman suora muokkaus, kun napsautat sitä (päivä, viikko, työviikko tai kuukausi) näkymässä.

en: User-defined reminder times, in minutes
fi: Käyttäjän määrittämät muistutusajat minuuteissa

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
fi: Käytetäänkö muokkausta tekstistä html-muotoon markdown-editorilla.

en: Show week day names in the Year View
fi: Näytä viikonpäivien nimet vuosinäkymässä

en: Show the preview pane in the Year View
fi: Näytä esikatselu vuosinäkymässä

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
fi: Jos "tosi", esikatseluruutu näytetään vuosinäkymässä

en: Year view horizontal pane position
fi: Vuosinäkymän vaakapaneelin paikka

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
fi: Vaakapaneelin paikka vuosikalenterin ja valitun päivän tapahtumien välissä vuosinäkymässä, pikseleinä

en: Layout style for the Year View
fi: Vuosinäkymän asettelu

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
fi: Asettelun tyyli määrittää, mihin esikatselu sijoitetaan. "0" (vaakanäkymä) sijoittaa esikatselun kalenterin alle. "1" (pystynäkymä) asettaa esikatselun kalenterin viereen.

en: Year view horizontal preview position
fi: Vuosinäkymän vaakasuuntainen esikatselun paikka

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
fi: Tapahtumien vaakasuuntainen esikatselun paikka vuosinäkymässä pikseleinä

en: Year view vertical preview position
fi: Vuosinäkymän pystysuora esikatselun paikka

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
fi: Tapahtumien pystysuuntainen esikatselun paikka vuosinäkymässä pikseleinä

en: Shorten event time by minutes
fi: Lyhennä tapahtuman kestoa minuuteissa

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
fi: Kuinka monta minuuttia lyhentyy tapahtuman uusi aika. Muutetaanko loppua tai alkua, asetus "lyhennetty-aika-loppu"

en: Whether to shorten event end time
fi: Lyhennetäänkö tapahtuman päättymisaikaa

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
fi: Pari vaihtoehtoa lopetusajan tai alkamisajan muuttamiseen

en: Background color for the 'today' day
fi: Taustaväri "tänään" päivän väri

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
fi: Jätä tyhjäksi, jos haluat käyttää teemasta johdettua keltaista väriä, mutta voit määrittää värin #RRGGBB RGB-muodossa

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
fi: (Deprecated) Viikonpäivä josta viikko alkaa, sunnuntaista (0) lauantaihin (6)

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "viikko-aloituspäivä-nimi".

en: (Deprecated) Work days
fi: (Deprecated) Työpäivät

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
fi: Päivät, joina työajan alkaminen ja loppu tulee ilmoittaa (tämä poistettiin käytöstä versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "työpäivä-maanantai", "työpäivä-tiistai" jne.)

en: Previous Evolution version
fi: Evolution edellinen versio

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
fi: Evolution viimeksi käytetty versio, joka ilmaistaan muodossa "major.minor.micro". Tätä käytetään tietojen ja asetusten siirtämiseen vanhemmista versioista uudempiin.

en: List of disabled plugins
fi: Luettelo käytöstä poistetuista lisäosista

en: The list of disabled plugins in Evolution
fi: Luettelo Evolutionin käytöstä poistetuista lisäosista

en: The window’s X coordinate
fi: Ikkunan X-koordinaatti

en: The window’s Y coordinate
fi: Ikkunan Y-koordinaatti

en: The window’s width in pixels
fi: Ikkunan leveys pikseleissä

en: The window’s height in pixels
fi: Ikkunan korkeus pikseleissä

en: Whether the window is maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu

en: GNOME Calendar’s calendar import done
fi: Gnome-kalenterin kalenterituonti valmis

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
fi: Onko GNOME-kalenteri tuotu vai ei

en: GNOME Calendar’s tasks import done
fi: Gnome-kalenterin tehtävien tuonti valmis

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
fi: Onko tehtävät tuotu GNOME-kalenterista vai ei

en: Check whether Evolution is the default mailer
fi: Tarkista onko Evolution sähköpostin oletusohjelma

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
fi: Tarkista käynnistäessä aina onko Evolution sähköpostin oletusohjelma.

en: Default charset in which to compose messages
fi: Viestien kirjoittamisessa oletuksena käytetty merkistö

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
fi: Oletusmerkkistö, jossa viestejä kirjoitetaan. Käyttää oletuksena UTF-8, ellei toisin asetettu.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
fi: Pilkuilla erotetut nimet, jotka ovat etusijalla viesti-ikkunassa

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
fi: Jos nimi ei vastaa mitään tunnettua editoria, käytetään sisäänrakennettua WebKit-editoria. Tila on valinnainen, jolloin editoria käytetään kaikissa sen tukemissa tiloissa. Tilat ovat "plain", "html", "markdown-plain", "markdown-html" ja "markdown". Esimerkit: "webkit" (WebKitin käyttäminen tavalliselle tekstille ja html:lle), "plain:first-editor,html:second-editor" (käyttö "first-editor" "tekstille" ja "second-editor" html:lle”)

en: Path where picture gallery should search for its content
fi: Polku, josta kuvagallerian tulisi etsiä sisältöä

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
fi: Tämä voi olla tyhjä merkkijono, mikä tarkoittaa sen käyttävän järjestelmän Kuvat-kansiota, joka on yleensä asetettu arvoon ~/Pictures. Tätä kansiota käytetään myös silloin, kun asetettu polku ei osoita olemassa olevaan kansioon

en: Spell check inline
fi: Oikolue kirjoitettaessa

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
fi: Näytä oikoluvun kirjoitusvirhemerkit sanoissa kirjoituksen aikana.

en: Automatic link recognition
fi: Havaitse linkit automaattisesti

en: Recognize links in text and replace them.
fi: Tunnista linkit tekstissä ja korvaa ne linkillä.

en: Automatic emoticon recognition
fi: Tunnista hymiöt automaattisesti

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
fi: Tunnista hymiöt tekstistä ja vaihda ne kuviin tai Unicode-merkkeihin.

en: Unicode emoticons
fi: Unicode-hymiöt

en: Use Unicode characters for emoticons.
fi: Käytä hymiöitä varten Unicode-merkkejä.

en: Attribute message
fi: Liitetty viesti

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
fi: Teksti, joka lisätään viestiin vastaamisen yhteydessä ja liittää viestin alkuperäiseen kirjoittajaan

en: Forward message
fi: Välitetty viesti

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
fi: Teksti, joka lisätään viestiin välittämisen yhteydessä ja liittää viestin alkuperäiseen kirjoittajaan

en: Original message
fi: Alkuperäinen viesti

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
fi: Teksti, joka lisätään viestiin vastaamisen yhteydessä, jossa kerrotaan, että alkuperäinen viesti seuraa mukana

en: Group Reply replies to list
fi: Ryhmävastaus postituslistan mukaan

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
fi: Normaalin "Vastaa kaikille" -toiminnon sijaan "Ryhmävastaus"-painikkeella vastataan vain sille postituslistalle, jonka kautta olet saanut kopion viestistä, johon vastaat.

en: Put the cursor at the bottom of replies
fi: Aseta osoitin viestin loppuun vastattaessa

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
fi: Käyttäjät ovat välillä hyvin tarkkoja siitä, mihin kohdistimen tulisi mennä vastattaessa viestiin. Tämä asetus määrittää, viedäänkö kursori viestin alkuun vai loppuun.

en: Always request read receipt
fi: Pyydä aina lukukuittaus

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
fi: Lisätäänkö kaikkiin viesteihin oletuksena lukukuittaus.

en: What mode open the composer with
fi: Missä tilassa viesti-ikkuna avataan

en: Spell checking languages
fi: Oikoluvun kielet

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
fi: Luettelo oikoluvun käyttämistä sanaston kielikoodeista.

en: List of recently used spell checking languages
fi: Luettelo oikoluvun aikaisemmin käyttämistä sanastoista

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
fi: Luettelo aikaisemmin oikoluvun käyttämistä kielikoodeista.

en: How many recently used spell checking languages to remember
fi: Kuinka monta aikaisemmin käytettyä oikoluvun tarkistuskieltä muistetaan

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
fi: Näytä "Piilokopio"-kenttä, kun lähetät sähköpostia

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
fi: Näytä "Piilokopio"-kenttä lähetettäessä sähköpostia. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun sähköpostitili on valittu.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
fi: Näytä "Kopio"-kenttä, kun lähetät sähköpostia

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
fi: Näytä "Kopio"-kenttä lähetettäessä sähköpostia. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun sähköpostitili on valittu.

en: Show “From” override field when sending a mail message
fi: Näytä "Lähettäjä"-kenttä, kun lähetät sähköpostia

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
fi: Näytä "Lähettäjä"-kenttä lähetettäessä sähköpostia. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun sähköpostitili on valittu.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
fi: Näytä "Vastaa"-kenttä, kun lähetät sähköpostia

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
fi: Näytä "Vastaa"-kenttä lähetettäessä sähköpostia. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun sähköpostitili on valittu.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
fi: Näytä "Lähettäjä"-kenttä, kun julkaiset uutisryhmään

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
fi: Näytä "Lähettäjä"-kenttä kun julkaiset uutisryhmään. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun uutisryhmä on valittu.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
fi: Näytä "Vastaa"-kenttä, kun julkaiset uutisryhmään

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
fi: Näytä "Vastaa"-kenttä kun julkaiset uutisryhmään. Tätä asetusta ohjataan Näytä-valikosta, kun uutisryhmä on valittu.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
fi: Allekirjoita vastaukset digitaalisesti, kun alkuperäinen viesti on allekirjoitettu

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
fi: Ota automaattisesti käyttöön PGP- tai S/MIME-allekirjoitukset, kun vastaat viestiin, joka on myös PGP- tai S/MIME-allekirjoitettu.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
fi: Muunna tiedostonimet Outlook/Gmail tavalla

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
fi: Koodaa tiedostonimet postiotsikoihin samalla tavalla kuin Outlook tai GMail, jotta ne näkevät Evolutionin lähettämät UTF-8-kirjaimet oikein. Outlook ja Gmail eivät noudata RFC 2231 -standardia, vaan käyttävät väärää RFC 2047 -standardia.

en: Send messages through Outbox folder
fi: Lähetä viestit Lähtevät-kansion kautta

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
fi: Tallentaa viestit aina ensin Lähtevät-kansioon, jotta käyttäjä voi valita milloin viestit lähetetään.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
fi: Kuinka kauan viivettä Lähtevät-kansioon, ennen kun viestejä lähetetään Lähtevät-kansion kautta

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
fi: Viive minuuteissa Lähtevät-kansion tyhjennyksen odottamisessa. Alle 0 tarkoittaa, että ei koskaan tyhjennetä, 0 tarkoittaa välittömästi, loput ovat viiveaikaa minuutteina.

en: Include signature in new messages only
fi: Sisällytä allekirjoitus vain uusiin viesteihin

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
fi: Sisällytä valittu allekirjoitus vain uusille viesteille, mutta älä lisää sitä vastattuun tai välitettyyn viestiin.

en: Put personalized signatures at the top of replies
fi: Lisää oma allekirjoitus vastauksen alkuun

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
fi: Käyttäjät ovat välillä hyvin tarkkoja siitä, mihin allekirjoitus tulisi lisätä vastattaessa viestiin. Tämä asetus määrittää, lisätäänkö se viestin alkuun vai loppuun.

en: Do not add signature delimiter
fi: Älä lisää allekirjoitukselle erotinta

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
fi: Aseta TOSI, jos et halua lisätä allekirjoitukselle erottavaa aluetta ennen allekirjoitusta (sähköpostin kirjoittamisen yhteydessä).

en: Keep original message signature in replies
fi: Säilytä vastatessa alkuperäisen viestin allekirjoitus

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
fi: Kun asetus on TOSI, säilytä alkuperäisen viestin allekirjoitus vastauksissa, muussa tapauksessa allekirjoitus poistetaan ja kaikki sen alapuolelta, kun vastaat viestiin.

en: Ignore list Reply-To:
fi: Ohita vastaa listalle:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
fi: Jotkut postituslistat asettavat aiheen "Vastaa"-otsikkoon (Reply-To) huijataksella käyttäjiä lähettämään vastauksia listalle, vaikka pyytävät antamaan yksityisen vastauksen. Tämän asetuksen asettaminen arvoon TOSI Evolution pyrkii ohittamaan tällaiset otsikot. Jos käytät yksityistä vastausta, se vastaa yksityisesti, kun käytät "Vastaa luetteloon" -toimintoa, se tekee sen. Tämä toimii vertaamalla "Vastaa" viestin aihe otsikkoa postilistan aiheen otsikkoon, jos sellainen on.

en: List of localized “Re”
fi: Lista lokalisoiduista "VS"

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
fi: Pilkuilla eroteltu lista lokalisoiduista "VS"-lyhenteistä, jotka ohitetaan aihetekstissä, kun vastataan viestiin, lisäyksenä tavalliseen "VS"-etuliitteeseen on esim. "SV,AV".

en: List of localized “Re” separators
fi: Lista lokalisoiduista "VS"-erottimista

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
fi: Lista lokalisoiduista "VS"-erottimista, joita käytetään ohittamaan aihetekstissä, kun vastataan viestiin, lisäyksenä standardi ":" ja Unicode "︰" erotin.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
fi: Käytä lokalisoitua "VL"/"VS" aihekentässä

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
fi: Kun arvo on tosi, käytetään viestien vastauksissa lokalisoitua "VL"/"VS" Aihe-kentässä ja nykyisen kielikäännöksen mukaisesti, muuten käyttää lokalisoimatonta versiota.

en: Number of characters for wrapping
fi: Rivitettävien merkkien määrä

en: Will autowrap lines after given number of characters.
fi: Rivittää rivit automaattisesti tietyn merkkimäärän jälkeen.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
fi: Vastaanottajien määrä kopiona

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
fi: Milloin kysytään, milloin Vastaanottaja ja Kopiona-vastaanottajat saavuttavat tämän arvon.

en: Whether to always show main toolbar
fi: Näytetäänkö päätyökalurivi aina

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
fi: Jos asetuksena on "tosi", päätyökalurivi tulee näkyviin.

en: Whether to always show edit toolbar
fi: Näytetäänkö muokkauksen työkalurivi aina

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
fi: Jos asetuksena on "tosi", muokkauksen työkalurivi tulee näkyviin.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
fi: Näytetäänkö allekirjoitus- ja salauspainikkeet aina työkalurivissä

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
fi: Jos asetuksena on "tosi", joko PGP tai S/MIME salauspainikkeet näkyvät aina viesti-ikkunan työkalurivissä. Muuten ne näkyvät vain käytettäessä.

en: Wrap quoted text in replies
fi: Rivitä lainattu teksti vastauksissa

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
fi: Jos arvoksi asetetaan "tosi", vastausten lainausteksti rivitetään.

en: Paste plain text as preformatted
fi: Liitä pelkkä teksti esimuotoiltuna

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
fi: Kun asetettu, liittää pelkän tekstin viesti-ikkunaan esimuotoiltuna kappaleena. Kun ei ole asetettu, liitetään normaaliksi kappaleeksi.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
fi: Muunna vastauksen UTC-aika paikalliseksi ajaksi

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
fi: Muunnetaanko aika paikalliseksi ajaksi, kun se on UTC vastatussa viestissä.

en: Use user date format in reply credits
fi: Käytä käyttäjän päivämäärän muotoa vastaustekstitissä

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
fi: Pitäisikö vastaustekstien päivämäärä näyttää käyttäjän päivämäärän mukaan. Jos ei ole asetettu, näyttää otsikon alkuperäisen arvon mukaan.

en: Mark replied to messages as read
fi: Merkitse vastatut viestit luetuiksi

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
fi: Kun vastaat viestiin ja merkitset sen vastatuksi, merkitäänkö se myös luetuksi.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
fi: Aloitetaanko muotoiltu teksti viesti-ikkunassa tekstinä

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
fi: Kun asetus on tosi, uusissa viesteissä on valmiiksi valittu esimuotoiltu kappaletila tekstinä. Normaalia kappaletilaa käytetään, kun se on epätosi.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
fi: Käytetäänkö sisällön järjestelyä, viestin aiheen mukaan

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
fi: Aseta arvoksi "epätosi", jos haluat estää liitteiden automaattisen näytön sisällössä.

en: Save file format for drag-and-drop operation
fi: Tallenna tiedostomuoto "vedä ja pudota" -toimintoon

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
fi: Voi olla joko “mbox” tai “pdf”.

en: Show image animations
fi: Näytä kuvien animaatiot

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
fi: Näytä animoidut kuvat HTML-viesteissä. Monista käyttäjistä animoidut kuvat ovat ärsyttäviä ja he haluavat nähdä kuvat ilman animaatioita.

en: Enable or disable type ahead search feature
fi: Käytetäänkö kirjoituksenaikaista hakua

en: Enable the side bar search feature to allow interactive searching of folder names.
fi: Ota sivupalkin hakutoiminto käyttöön etsiäksesi kansionimiä interaktiivisesti.

en: Enable or disable magic space bar
fi: Käytetäänkö maagista välilyöntinäppäintä

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
fi: Käytä tätä, jos kaluat käyttää välilyöntinäppäintä siirtyäksesi viestin esikatselussa, viestilistassa ja kansioissa.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
fi: Ota käyttöön, jos haluat käyttää samanlaisia viestinäkymän asetuksia kaikissa kansioissa

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
fi: Ota käyttöön, jos haluat käyttää samanlaisia viestinäkymän asetuksia kaikissa kansioissa.

en: Enable to use the same search settings for all folders
fi: Ota käyttöön, jos haluat käyttää samoja asetuksia hakemiseen kaikissa kansioissa

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
fi: Tämä otetaan huomioon vain yhdessä "yleiset-näkymä-asetukset" kanssa.

en: Mark citations in the message “Preview”
fi: Merkitse lainausmerkit viestin "esikatselussa"

en: Mark citations in the message “Preview”.
fi: Merkitse lainausmerkit viestin "esikatselussa".

en: Citation highlight color
fi: Lainauksen korostusväri

en: Citation highlight color.
fi: Lainauksen korostukseen käytetty väri.

en: Enable/disable caret mode
fi: Kohdistin käyttöön tai pois käytöstä

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
fi: Käyttämällä kohdistinta niin näet kohdistimen, kun luet sähköpostia.

en: Default charset in which to display messages
fi: Viestejä näytettäessä oletuksena käytetty merkistö

en: Default charset in which to display messages.
fi: Viestejä näytettäessä oletuksena käytetty merkistö.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
fi: Lataa HTML-viestien kuvat HTTP:n yli

en: Show notification about missing remote content
fi: Näytä ilmoitus ladattavasta sisällöstä

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
fi: Kun viestin esikatselu näyttää viestin, että se vaatii sisällön lataamista. Vaikka lataus ei olisi sallittu sivustolle, näytä silti siitä ilmoitus katselupaneelin yläosassa.

en: Show Animations
fi: Näytä animaatiot

en: Show animated images as animations.
fi: Näytä animoidut kuvat animaatioina.

en: Show all message headers
fi: Näytä kaikki otsakkeet

en: Show all the headers when viewing a messages.
fi: Näytä kaikki viestin otsakkeet näytettäessä viestiä.

en: List of headers to show when viewing a message.
fi: Lista otsakkeista, jotka näytetään viestiä katsellessa.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
fi: Jokainen otsikko esitetään parina: otsikon nimi ja looginen arvo, joka osoittaa, onko otsikko käytössä. Käytöstä poistettuja otsikoita ei näytetä viestiä katseltaessa, mutta ne luetellaan silti asetuksissa.

en: Show photo of the sender
fi: Näytä lähettäjän valokuva

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
fi: Näytä lähettäjän kuva viesti-ikkunan lukupaneelissa.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
fi: Etsi lähettäjän kuvaa libravatar.orgista

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
fi: Salli lähettäjän kuvan etsiminen myös palvelusta gravatar.com.

en: Mark as Seen after specified timeout
fi: Merkitse nähdyksi määritellyn viiveen jälkeen

en: Mark as Seen after specified timeout.
fi: Merkitse nähdyksi määritellyn viiveen jälkeen.

en: Mark as Seen always after specified timeout
fi: Merkitse nähdyksi aina määritellyn viiveen jälkeen

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
fi: Jos asetus on tosi, valittu viesti asetetaan lukemattomaksi viiveen jälkeen myös kansion vaihdon jälkeen.

en: Timeout for marking messages as seen
fi: Viive merkittäessä viestejä nähdyiksi

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
fi: Viive merkittäessä viestejä nähdyiksi millisekunteina.

en: Show Attachment Bar
fi: Näytä liitepalkki

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
fi: Näytä liitepalkki viestin katseluruudun alla, kun viestissä on liitteitä.

en: Sender email-address column in the message list
fi: Näytä lähettäjän sähköpostiosoite viestilistassa

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
fi: Näytä lähettäjän sähköpostiosoite viestilistassa erillisessä sarakkeessa.

en: Show deleted messages in the message-list
fi: Näytä poistetut viestit viestilistassa

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
fi: Näytä poistetut viestit yliviivattuna viestilistassa.

en: Show junk messages in the message-list
fi: Näytä roskapostiksi katsotut viestit viestilistassa

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
fi: Näytä roskapostiksi arvioidut viestit yliviivattuna viestilistassa.

en: Enable Unmatched search folder
fi: Käytä kohdistamatonta hakukansiota

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
fi: Käytä "Kohdistamaton" kansiota hakukansiossa. Tämä ei tee mitään, jos hakukansio on poistettu käytöstä.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
fi: Piilottaa esikatselun kansiokohtaisesti ja poistaa valinnan

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
fi: Tämä avain luetaan vain kerran ja palautetaan "epätosi"-tilaan lukemisen jälkeen. Tämä poistaa sähköpostin valinnan listasta ja poistaa kansion esikatselun.

en: Height of the message-list pane
fi: Viestilistan korkeus

en: Height of the message-list pane.
fi: Viestilistan paneelin korkeus.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
fi: Onko viestien otsikot tiivistetty käyttöliittymässä

en: Width of the message-list pane
fi: Viestilistan leveys

en: Width of the message-list pane.
fi: Viestilistan paneelin leveys.

en: Layout style
fi: Asettelu

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
fi: Asettelu määrittää, mihin esikatseluruutu sijoitetaan suhteessa viestiluetteloon. "0" (perinteinen näkymä) sijoittaa katseluruudun viestiluettelon alle. "1" (pystynäkymä) asettaa katseluruudun viestiluettelon viereen.

en: Variable width font
fi: Vaihtuvanlevyinen fontti

en: The variable width font for mail display.
fi: Vaihtelevan levyinen fontti viestejä näytettäessä.

en: Terminal font
fi: Päätteen fontti

en: The terminal font for mail display.
fi: Päätefontti viestejä näytettäessä.

en: Use custom fonts
fi: Käytä omia fontteja

en: Use custom fonts for displaying mail.
fi: Käytä omia fontteja näytettäessä viestejä.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
fi: Rajaa osoitteiden näyttö TO/CC/BCC-muodoissa

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
fi: Rajaa osoitteiden näyttäminen TO/CC/BCC osoitteiden tiettyyn määrään numerona.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
fi: Kohdassa TO/CC/BCC näkyvien osoitteiden määrä

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
fi: Tämä asettaa viestiluettelon näkymässä näytettävien viestien määrän, jonka jälkeen näytetään '...'.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
fi: Näytä sähköpostiviestien aiheet katselussa, kun nimi on saatavilla

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
fi: Kun arvo on epätosi, sähköpostiosoitteet, jotka sisältävät nimen sekä sähköpostiosat aiheessa (Vastaanottaja/Kopio/Piilokopio), näytetään vain nimiosan kanssa, ilman varsinaista sähköpostiosoitetta ja nimi on napsautettavissa.

en: Thread the message-list based on Subject
fi: Säikeistä viestiluettelo aiheen perusteella

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
fi: Palataanko viestien säikeistämiseen otsikon perusteella, jos otsakkeet eivät sisällä In-Reply-To tai References-otsakkeita.

en: Default value for thread expand state
fi: Säikeen laajennuksen tilan oletusarvo

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
fi: Tämä asetus määrittää, laajennetaanko vai supistetaanko säikeet oletuksena. Muutos vaatii Evolutionin uudelleenkäynnistyksen.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
fi: Järjestetäänkö säikeet säikeen viimeisen viestin mukaan

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
fi: Tämä asetus määrittää, järjestetäänkö kunkin säikeen viimeisimmän viestin perusteella, päivämäärän sijaan. Evolution vaatii käynnistämisen uudelleen.

en: Whether sort thread children always ascending
fi: Onko säikeiden lajittelu aina nouseva

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
fi: Tämä asetus määrittää, lajitellaanko säikeet aina nousevaan järjestykseen sen sijaan, että käytettäisiin samaa lajittelua kuin säikeen juuritasolla.

en: Whether to compress thread level
fi: Tiivistetäänkö säietaso

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
fi: Aseta arvoksi tosi, jos haluat tiivistää kokoon säikeen tasoja keskusteluissa, jotta ne eivät ole niin syvällä.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
fi: Lajittele tilit aakkosjärjestykseen kansiopuussa

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
fi: Kertoo, kuinka tilit lajitellaan kansiopuussa, joita näytetään sähköpostina. Asetuksen ollessa tosi, lajitellaan tilit aakkosjärjestyksessä, paitsi "Tämä tietokone" ja "Hakukansiot", muuten lajitellaan käyttäjän antaman järjestyksen mukaan

en: Log filter actions
fi: Kirjaa suodatintoiminnot lokiin

en: Log filter actions to the specified log file.
fi: Kirjaa suodattimien tekemät toimet lokiin määritetyssä tiedostossa.

en: Logfile to log filter actions
fi: Lokitiedosto suodattimien tekemille toimille

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
fi: Jos tätä ei ole asetettu tai se on "stdout", kirjaus tehdään stdout-tiedostoon.

en: Flush Outbox after filtering
fi: Tyhjennä kansio "Lähtevät" suodatuksen jälkeen

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
fi: Tyhjeneekö kansio "Lähtevät" suodatuksen jälkeen. Kansion tyhjennys tapahtuu vain, kun suodattimen "Eteenpäin"-toimintoa on käytetty ja noin minuutin kuluttua viimeisestä.

en: Default forward style
fi: Välityksen oletustyyli

en: Default reply style
fi: Vastauksen oletustyyli

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
fi: Välitä ja vastaa kielitunnisteella, kuten en_US. Tyhjä tarkoittaa samaa kieltä kuin käyttöliittymällä.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
fi: Ilmoitus kun lähetät viestin, käyttäen (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
fi: Kysy, jos viestiä lähetetään näppäinyhdistelmän käskystä.

en: Prompt on empty subject
fi: Kysy, jos viestin aihe on tyhjä

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
fi: Ilmoittaa käyttäjälle, kun hän yrittää lähettää viestin ilman aihetta.

en: Prompt when emptying the trash
fi: Kysy vahvistus roskakoria tyhjennettäessä

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
fi: Kysy vahvistus käyttäjältä, kun roskakoria ollaan tyhjentämässä.

en: Prompt when user expunges
fi: Kysy, kun käyttäjä siivoaa

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
fi: Kysy vahvistus, kun käyttäjä tyhjentää kansion.

en: Prompt when user calls Empty Junk
fi: Kysy, kun käyttäjä tyhjentää roskapostin

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
fi: Kysy vahvistus, kun käyttäjä tyhjentää roskapostikansion.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
fi: Kysy, ennen lähettämistä, jos sähköpostiosoitetta ei ole annettu

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
fi: Poista/ota käyttöön toistuvat ilmoitukset, jotka varoittavat että yrität lähettää viestin vastaanottajille, joille ei ole annettu sähköpostiosoitetta

en: Prompt when user only fills Bcc
fi: Kysy, jos käyttäjä syöttää ainoastaan "Piilokopio"-kenttään

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
fi: Kysy, kun käyttäjä yrittää lähettää viestin ilman "Vastaanottaja" tai "Kopio"-kenttää.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
fi: Kysy, kun käyttäjä yrittää lähettää kielletyssä HTML-muodossa

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
fi: Kysy, kun käyttäjä yrittää lähettää HTML-sähköpostia vastaanottajille, jotka eivät ehkä halua vastaanottaa sitä.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
fi: Kysy, kun käyttäjä yrittää kerralla avata kymmenen tai useamman

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
fi: Jos yrität avata 10 tai useampia viestejä kerralla, kysytään haluatko todella tehdä sen.

en: Prompt while marking multiple messages
fi: Kysy vahvistus merkittäessä useita viestejä

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
fi: Käytä tai poista se käytöstä ilmoitus, jos merkitset useita viestejä.

en: Prompt when deleting messages in search folder
fi: Kysy, kun viestejä poistetaan hakukansiosta

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia viestien poistosta hakunäkymistä ja siitä, että viesti poistetaan pysyvästi, ei vain hakutuloksista.

en: Asks whether to copy a folder by drag &amp; drop in the folder tree
fi: Kysyy, kopioidaanko kansio vetämällä ja &amp; pudottamalla kansiopuuhun

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
fi: Mahdolliset arvot ovat: "ei koskaan" — älä salli kopiointia vedä ja &amp; pudota kansiopuuhun, "aina" — salli kopiointi vetämällä ja &amp; pudota kansiopuuhun kysymättä, tai "kysy" - (tai mikä tahansa muu arvo) kysyy käyttäjältä.

en: Asks whether to move a folder by drag &amp; drop in the folder tree
fi: Kysyy, siirretäänkö kansio vetämällä ja &amp; pudottamalla kansiopuuhun

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag &amp; drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
fi: Mahdolliset arvot ovat: "ei koskaan" — älä salli siirtää vedä ja &amp; pudota kansiopuuhun, "aina" — salli siirtää vetämällä ja &amp; pudota kansiopuuhun kysymättä, tai "kysy" - (tai mikä tahansa muu arvo) kysyy käyttäjältä.

en: Prompt when replying privately to list messages
fi: Kysy, kun vastaat yksityisesti postituslistan viesteihin

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia, että lähetät yksityisen vastauksen viestiin, joka on saapunut postituslistan kautta.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
fi: Kysy, kun postituslista kaappaa yksityiset vastaukset

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia, että yrität lähettää yksityistä vastausta postituslistan kautta saapuneeseen viestiin, mutta lista asettaa "Vastaa"-aiheotsikon, joka ohjaa vastauksesi takaisin luetteloon

en: Prompt when replying to many recipients
fi: Kysy, kun vastaat useille vastaanottajille

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia, että lähetät vastauksen monille ihmisille.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
fi: Kysy, kun vaihdat tekstin muotoa viesti-ikkunassa ja sisältö menetettää muotoilunsa

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia, että olet vaihtamassa viesti-ikkunassa teksti tai html muotoa ja sisällön on menetettävä muotoilunsa.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
fi: Kysy, kun lähetät useille vastaanottajan ja kopion saajille

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
fi: Määrittää annetaanko toistuvia varoituksia, että lähetät vastauksen useille vastaanottajille ja tai kopiona. Määritä kynnyksen määrä.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
fi: Käytäntö, joka sulkee viestin ikkunan automaattisesti, kun välität tai vastaat viestiin.

en: Empty Trash folders on exit
fi: Tyhjennä roskakorit poistuessasi

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
fi: Tyhjennä kaikki roskakorit kun Evolution suljetaan.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
fi: Lyhin aika päivinä, jonka kuluttua roskakori tyhjennetään suljettaessa

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
fi: Vähimmäisaika roskakorin tyhjennysten välillä (päiviä).

en: Last time Empty Trash was run
fi: Roskakori tyhjennettiin viimeksi

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
fi: Roskakori tyhjennettiin viimeksi tammikuun 1. päivä 1970 aikana.

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
fi: Aika sekunteina, kuinka pitkään virheet näytetään tilarivillä.

en: Level beyond which the message should be logged.
fi: Taso, jonka jälkeen viesti kirjoitetaan lokiin.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
fi: Tällä asetuksella voi olla kolme arvoa: "0" (ei virheitä), "1" (varoitukset) tai "2" (vianetsintä).

en: Show original “Date” header value.
fi: Näytä alkuperäinen "Päivämäärä"-otsakearvo.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
fi: Näytä alkuperäinen "Päivämäärä" (paikallinen aika, jos aikavyöhyke eroaa). Muussa tapauksessa näytetään aina "Päivämäärä"-otsakearvo käyttäjän valitsemassa muodossa ja paikallisella aikavyöhykkeellä.

en: List of Labels and their associated colors
fi: Merkinnät ja niihin liittyvät värit

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
fi: Evolutionin sähköpostiosan tuntemat etiketit. Luettelo sisältää nimi:väri pareja, joissa väri on määritelty HTML-värien heksadesimaalisessa muodossa.

en: Check incoming mail being junk
fi: Etsi roskapostia saapuvista sähköposteista

en: Run junk test on incoming mail.
fi: Suorita roskapostitarkistus saapuvalle postille.

en: Empty Junk folders on exit
fi: Tyhjennä roskapostikansiot lopetettaessa

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
fi: Tyhjennä kaikki roskapostikansiot kun Evolution suljetaan.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
fi: Lyhin aika päivinä, jonka kuluttua roskapostit poistetaan suljettaessa

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
fi: Lyhin aika jonka kuluttua roskapostit poistetaan suljettaessa, arvo päivinä.

en: Last time Empty Junk was run
fi: Viimeisin kerta, kun roskaposti tyhjennettiin

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
fi: Roskaposti tyhjennettiin viimeksi tammikuun 1. päivä 1970 aikana.

en: The default plugin for Junk hook
fi: Roskapostin oletuslaajennus

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
fi: Tämä on roskapostin oletuslaajennus, vaikka useita muita olisi käytössä. Jos oletus ei ole käytössä, se ei palaa muihin saatavilla oleviin laajennuksiin.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
fi: Määrittää, etsitäänkö osoitekirjasta lähettäjän sähköpostiosoite

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
fi: Määrittää etsitäänkö lähettäjän osoitetta osoitekirjasta. Jos lähettäjä löytyy, ei viestiä tulkita roskapostiksi. Lähettäjää etsitään osoitekirjoista, jotka on valittu automaattista täydennystä varten. Tämä haku voi olla hidas, jos osoitteita täydennetään palvelimelta kuten LDAP-osoitekirjat.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
fi: Määrittää, etsitäänkö lähettäjän sähköpostiosoitetta roskapostin suodatusta varten vain paikallisista osoitekirjoista

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
fi: Tämä valinta liittyy avaimeen "hae osoitekirjasta" ja sitä käytetään määrittämään, etsitäänkö paikallisesta osoitekirjasta tunnettuja osoitteita, joille ei tehdä roskapostisuodatusta.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
fi: Määrittää käytetäänkö omia roskapostiotsakkeita roskapostin tunnistamiseen

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
fi: Määrittää käytetäänkö omia roskapostiotsakkeita. Jos tämä valinta on käytössä ja otsakkeet on annettu, voidaan tällä nopeuttaa roskapostin tunnistamista.

en: Custom headers to use while checking for junk.
fi: Omat otsakkeet, joiden perusteella roskaposti tunnistetaan.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
fi: Määrittää oman otsakkeen, josta roskapostia tunnistetaan. Luettelon kohdat ovat muodossa "otsakkeen nimi=arvo".

en: UID string of the default account.
fi: Oletustilin UID-merkkijono.

en: Save directory
fi: Tallenna kansio

en: Directory for saving mail component files.
fi: Kansio, johon sähköpostin tiedostot tallennetaan.

en: Composer load/attach directory
fi: Viesti-ikkunan lataus- ja liitekansio

en: Directory for loading/attaching files to composer.
fi: Kansio, josta sähköpostin liitteitä etsitään.

en: Check for new messages on start
fi: Tarkista uudet viestit käynnistyksen yhteydessä

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
fi: Tarkistaako uudet viestit, kun Evolution käynnistetään. Tämä tekee myös viestien lähettämisen Lähtevät-kansiosta.

en: Check for new messages in all active accounts
fi: Tarkista uudet viestit kaikilta tileiltä

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
fi: Tarkistetaanko uudet viestit kun Evolution käynnistetään kaikilla aktiivisilla tileiltä riippumatta määrityksestä"Tarkista uudet viestit X minuutin välein".

en: Server synchronization interval
fi: Palvelimen synkronoinnin aikaväli

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
fi: Määrittää kuinka usein synkronoidaan postipalvelimelle. Aikavälin täytyy olla vähintään 30 sekuntia.

en: Allow expunge in virtual folders
fi: Salli tyhjennys virtuaalisissa kansioissa

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
fi: Ottaa käyttöön Expunge-toiminnon virtuaalisissa kansioissa, mikä tarkoittaa, että Kansio→Poista on kutsuttavissa kansioista, kun taas itse tyhjennys tehdään kaikissa kansioissa kaikille virtuaalisen kansion poistetuille viesteille, ei vain virtuaaliseen kansioon kuuluville poistetuille viesteille.

en: Inherit theme colors in HTML format
fi: Peri teeman värit HTML-muodossa

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
fi: Kun tämä on käytössä, taustan, tekstin ja linkkien teemavärit lähetetään tuloksena olevaan HTML-muotoiseen viestiin.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
fi: Arkistokansio tämän tietokoneen kansioille.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
fi: Arkistokansio, jota käytetään Viestit|Arkisto... ominaisuutta varten, kun se on tämän tietokoneen kansiossa.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
fi: Onko "Tehtävät" -palkki näkyvissä pääikkunassa

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
fi: Tallentaa, onko tehtäväpalkki näkyvissä pääikkunassa.

en: Width of the To Do bar in the main window
fi: Tehtäväpalkin leveys pääikkunassa

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
fi: Säilyttää pääikkunan tehtäväpalkin leveyden.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
fi: Onko "Tehtävät"-palkki näkyvissä alaikkunassa

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
fi: Tallentaa, onko tehtäväpalkki näkyvissä alaikkunassa.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
fi: Tehtäväpalkin leveys alaikkunassa

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
fi: Säilyttää tehtäväpalkin leveyden alaikkunassa.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
fi: Näytetäänkö tehtäväpalkissa myös suoritetut tehtävät

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
fi: Tallentaa, tuleeko tehtäväpalkissa näyttää myös suoritetut tehtävät.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
fi: Näytetäänkö tehtäväpalkissa myös tehtäviä ilman päättymispäivää

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
fi: Tallentaa, tuleeko tehtäväpalkissa näyttää myös tehtäviä ilman päättymispäivää.

en: How many days to show in the To Do bar
fi: Kuinka monta päivää näytetään tehtäväpalkissa

en: Values out of range are clamped to the boundary.
fi: Alueen ulkopuoliset arvot kiinnitetään rajaviivaan.

en: Show start up wizard
fi: Näytä ohjattu aloitus

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
fi: Näytetäänkö ohjattu aloitus, kun sähköpostitiliä ei ole määritetty.

en: Whether go to the previous message after message deletion
fi: Siirrytäänkö edelliseen viestiin viestin poistamisen jälkeen

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
fi: Jos arvo on tosi, siirrytään edelliseen viestiin, kun valittu viesti poistetaan; tai seuraavaan viestiin, kun sen arvo on epätosi.

en: Show Subject above Sender in Messages column
fi: Näytä aihe lähettäjän yläpuolella "Viestit"-sarakkeessa

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list
fi: Näytetäänkö aihe lähettäjän (Lähettäjä/Vastaanottaja) yläpuolella viestisarakkeessa, yleensä viestien pysty- tai laajanäkymässä

en: Visually wrap long lines in composer
fi: Rivitä visuaalisesti pitkät rivit viesti-ikkunassa

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
fi: Hyppääkö pitkät tekstirivit visuaalisesti vaakasuuntaisen vierityksen välttämiseksi

en: Alternative reply style
fi: Vaihtoehtoinen vastaustyyli

en: Composer mode to use.
fi: Viesti-ikkunan käyttötila.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
fi: Aseta osoitin viestin loppuun vastattaessa

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
fi: Tämä määrittää, sijoitetaanko kohdistin viestin yläosaan vai alaosaan käytettäessä vaihtoehtoista vastausta.

en: Put the signature at the top of the message
fi: Laita allekirjoitus viestin alkuun

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
fi: Tämä määrittää, sijoitetaanko allekirjoitus viestin alkuun vai alas vaihtoehtoista vastausta käytettäessä.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
fi: Käytä valittua mallia, kun käytät vaihtoehtoista vastausta

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
fi: Viimeksi valitun mallin kansion URI, vaihtoehtoista vastausta varten

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
fi: Viimeksi valitun mallin viestin UID, vaihtoehtoista vastausta varten

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
fi: Säilytetäänkö viestin alkuperäinen aihe, kun käytät mallia vaihtoehtoiselle vastaukselle

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
fi: Asetetaanko "runko" mailto: URI valmiiksi kappaletyyliksi. Jos asetus on "epätosi", käytetään normaalia kappaletyyliä.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
fi: Sulje ikkuna, kun valittu viesti poistetaan tai se merkitään roskapostiksi.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
fi: Kutista arkistokansiot Siirrä/Kopioi kansioon ja siirry kansion valitsimiin.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
fi: Mistä etsitään vastaanottajan varmenteita S/MIME tai PGP-salausavaimia viestejä salattaessa.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
fi: Arvo "Pois" poistaa varmenteen haun kokonaan käytöstä. Arvo "automaattisesti täydennetty" tarjoaa varmenteita vain yhteystiedoille joille ne on määritetty; Arvo "kirjoista" käyttää automaattisesti yhteystiedoista saatuja varmenteita ja hakuja kirjoista, jotka on merkitty automaattisesti täydennettäväksi.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
fi: Ladataanko lähetyksen/vastaanoton viestit myös offline-tilassa.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
fi: Jos käytössä, kun "Lähetä/Vastaanota" suoritetaan, se suorittaa myös viestien synkronoinnin offline-käyttöä varten. Asetus on oletuksena pois käytöstä.

en: Whether display delivery notification parts inline.
fi: Näytetäänkö toimitettu ilmoitus osana rivissä.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
fi: Jos käytössä, viestin/toimituksen tila ja viesti/toimitus ilmoitus näkyy automaattisesti rivissä.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
fi: Poistetaanko HTML-sähköposteista värit.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
fi: Jos käytössä, poistetaan värit HTML-viesteistä, pakottaen näin käyttämään työpöydän teeman värejä.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
fi: Säilytetäänkö kansioiden laajennustila kutsuttaessa Kopioi/Siirrä kansioon.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
fi: Jos käytössä, Kopioi/Siirrä kansioon valinta säilyttää ikkunassa olevien kansioiden tilan, muuten kaikki kansiot laajennetaan.

en: Whether to print attachments.
fi: Tulostetaanko liitteet.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
fi: Jos tämä on käytössä, liitteen sisältö tulostetaan viestin mukana.

en: Size limit for text attachments to show
fi: Näytettävien tekstiliitteiden kokorajoitus

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
fi: Määrittää koon kilotavuina, rajan tekstiliitteiden näyttämiselle viestin esikatselussa. Tämän rajan ylittävää sisältöä ei voida näyttää upotettuna.

en: Show Preview Toolbar
fi: Näytä esikatselupaneeli

en: (Deprecated) Default forward style
fi: (Deprecated) Eteenpäin oletustyyli

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "eteenpäin-tyyli-nimi".

en: (Deprecated) Default reply style
fi: (Deprecated) Vastauksen oletustyyli

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "vastaa-tyyli-nimi".

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
fi: (Deprecated) Luettelo mukautetuista otsikoista ja siitä, ovatko ne käytössä.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "näytä-otsikot".

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
fi: (Deprecated) Lataa HTML-viesteille kuvat HTTP:n kautta

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "kuva-lataus-säännöt".

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
fi: (Deprecated) Kysyy, suljetaanko viesti-ikkuna, kun käyttäjä lähettää viestin edelleen tai vastaa siihen

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
fi: Tämä on vanhentunut versiossa 3.10, eikä sitä pitäisi enää käyttää. Käytä sen sijaan "browser-close-on-reply-policy".

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
fi: ['attachment','attaching','attached','enclosed,'liite','liitteenä','liitän']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
fi: Luettelo vihjeistä, joita liitemuistuttaja etsii viestin sisällöstä

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
fi: Luettelo vihjeistä, joita liitemuistuttaja etsii viestin sisällöstä.

en: Address book source
fi: Osoitekirjan lähde

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
fi: Osoitekirja, jota käytetään automaattisille yhteystiedoille.

en: Auto sync Pidgin contacts
fi: Synkronoi Pidgin-yhteystiedot automaattisesti

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
fi: Synkronoidaanko Pidgin-yhteystiedot automaattisesti.

en: Enable autocontacts
fi: Automaattiset yhteystiedot käyttöön

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
fi: Lisätäänkö yhteystiedot automaattisesti käyttäjän osoitekirjaan.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
fi: Määritetäänkö "Tiedosto" -kenttään "Alku Loppu"

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
fi: Aseta tiedosto kohtaan "Alku Loppu" "Loppu, Alku".

en: Pidgin address book source
fi: Pidgin-osoitekirjan lähde

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
fi: Osoitekirja, jota käytetään automaattisesti synkronoitujen yhteystietojen tallentamiseen Pidginistä.

en: Pidgin check interval
fi: Pidgin-tarkistusväli

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
fi: Yhteystietojen Pidgin-synkronoinnin tarkistusväli.

en: Pidgin last sync MD5
fi: Pidgin viimeinen synkronointi MD5

en: Pidgin last sync MD5.
fi: Pidgin viimeinen synkronointi MD5.

en: Pidgin last sync time
fi: Pidgin viimeinen synkronointiaika

en: Pidgin last sync time.
fi: Pidgin viimeinen synkronointiaika.

en: List of Custom Headers
fi: Luettelo mukautetuista otsikoista

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
fi: Avain määrittää luettelon omista otsakkeita, joita voit lisätä lähteviin viesteihin. Muoto otsakkeissa on seuraava: otsikon nimi, jota seuraa "=" ja arvot erotettuna ";"-merkillä.

en: Default External Editor
fi: Ulkoinen oletuseditori

en: The default command that must be used as the editor.
fi: Oletuskomento, jota käytetään ulkoisena muokkaimena.

en: Automatically launch when a new mail is edited
fi: Käynnistä automaattisesti uutta viestiä muokattaessa

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
fi: Käynnistä muokkain automaattisesti, kun nappia painetaan viesti-ikkunassa.

en: Insert Face picture by default
fi: Lisää kasvokuva oletuksena

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
fi: Lisätäänkö kasvokuva lähteviin viestiin automaattisesti. Kuva on asetettava ennen tämän valintaa, muuten mitään ei tapahdu.

en: Delete processed
fi: Poista käsitellyt

en: Whether to delete processed iTip objects
fi: Poistetaanko käsitellyt iTip-objektit

en: Preserve existing reminder by default
fi: Säilytä olemassa oleva muistutus oletuksena

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
fi: Asetetaanko olemassa olevan muistutuksen säilyttäminen

en: Show invitation description provided by the sender
fi: Näytä lähettäjän antama kutsun kuvaus

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
fi: Aseta arvooni tosi, jos haluat näyttää lähettäjän antaman kutsun kuvauksen, jos sellainen on saatavilla

en: Notify new messages for Inbox only.
fi: Huomauta uusista viesteistä vain saapuvien kansiossa.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
fi: Huomautetaanko uusista viesteistä vain saapuvien kansiossa.

en: Enable D-Bus messages.
fi: Käytä rajapinnan (d-bus) viestejä.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
fi: Luo viestin (d-bus), kun uusia sähköpostiviestejä saapuu.

en: Enable icon in notification area.
fi: Ota käyttöön kuvake ilmoitusalueella.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
fi: Näytä sähköpostikuvake ilmoitusalueella, kun uusia viestejä saapuu.

en: Popup message together with the icon.
fi: Ponnahdusikkuna kuvakkeen kanssa.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
fi: Näytetäänkö viesti kuvakkeen päällä, kun uusia sähköposteja saapuu.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
fi: Käytä äänimerkkiä, kun uusia viestejä saapuu.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
fi: Äänimerkki, kun uusia viestejä saapuu. Jos "epätosi", "notify-sound-beep", "notify-sound-file", "notify-sound-play-file" ja "notify-sound-use-theme" ei oteta huomioon.

en: Whether to emit a beep.
fi: Antaako piippaavan äänimerkin.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
fi: Soitetaanko äänitiedosto vai piipataanko uuden sähköpostin saapuessa.

en: Sound filename to be played.
fi: Soitettavan äänitiedoston nimi.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
fi: Soitettava äänitiedosto, kun uusia viestejä saapuu (jos ei piippaustilassa).

en: Whether to play a sound file.
fi: Soitetaanko äänitiedosto.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
fi: Soitetaanko äänitiedosto, kun uudet viestit saapuvat? Äänitiedoston nimi "notify-sound-file" annetaan avaimeksi.

en: Use sound theme
fi: Käytä teeman ääniä

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
fi: Soita ääni teemasta, kun uusia viestejä saapuu, jos ei ole piippaustilassa.

en: Do not notify for these accounts
fi: Älä ilmoita näistä tileistä

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
fi: Sisältää uid-tunnisteita tileistä, joiden osalta ilmoituksia olisi vältettävä.

en: Mode to use when displaying mails
fi: Tila jota käytetään sähköpostien näyttämiseen

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
fi: Tilaa käytetään sähköpostien näyttämiseen. Evolution valitsee parhaalta näyttävän "normaali", "suosi tavallista" mieluiten käyttää tekstiosaa, "suosi lähdettä" mieluiten käyttää tekstiosaa muuten HTML ja "vain tavallinen" pakottaa käyttämään pelkkää tekstiä

en: Whether to show suppressed HTML output
fi: Näytetäänkö estetty HTML

en: List of Destinations for publishing
fi: Luettelo julkaisukohteista

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
fi: Avain määrittää luettelon kohteista, joihin kalenterit julkaistaan. Jokainen arvo määrittää XML:n, jossa on asetukset julkaisua varten yhteen kohteeseen.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
fi: Luettelo vastaanottajan tehtävistä ja sen kanssa käytettävä osoite

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
fi: Luettelo on muotoa "vastaanottaja&lt;välilehti&gt;lähettäjä", jossa vastaanottaja voi olla vain osa osoitetta ja lähettäjä on täydellinen sähköpostiosoite, jonka tulee vastata tarkasti Lähettäjän osoitetta.

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
fi: Luettelo avainsanoista/arvoista, jotka mallipohjien liitännäinen korvaa viestin tekstiosassa.

en: Skip development warning dialog
fi: Ohita varoitus kehitysversiosta

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
fi: Piilotetaanko varoitusikkuna Evolutionin kehitysversion käytöstä vai ei.

en: Initial attachment view
fi: Alustava liitenäkymä

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
fi: Liitepalkin elementtien alustava näkymä, "0" on kuvake, "1" luettelo.

en: Initial file chooser folder
fi: Tiedostovalitsimen oletuskansio

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
fi: Alustava oletuskansio GtkFileChooser-ikkunoille.

en: Compression format used by autoar
fi: Automaattisen arkiston käyttämä pakkausmuoto

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
fi: Pakkausmuoto, jota käytetään pakattaessa liitettyjä hakemistoja automaattisen arkiston avulla.

en: Compression filter used by autoar
fi: Automaattisen arkiston käyttämä pakkaussuodatin

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
fi: Pakkaussuodatin, jota käytetään pakattaessa liitettyjä hakemistoja automaattisen arkiston avulla.

en: Start in offline mode
fi: Aloita offline-tilassa

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
fi: Käynnistyykö Evolution offline-tilassa online-tilan sijaan.

en: Offline folder paths
fi: Offline-kansioiden polut

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
fi: Luettelo levylle synkronoitavien kansioiden poluista offline-käyttöä varten.

en: Enable express mode
fi: Ota pikatila käyttöön

en: Flag that enables a much simplified user interface.
fi: Merkki, joka mahdollistaa paljon yksinkertaistetun käyttöliittymän.

en: List of button names to hide in the window switcher
fi: Luettelo painikkeiden nimistä, jotka piilotetaan ikkunanvaihtajassa

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
fi: Kelvollisia arvoja ovat “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” ja “memos”. Muuttaminen vaatii sovelluksen käynnistämisen uudelleen.

en: Window buttons are visible
fi: Ikkunan painikkeet näytetään

en: Whether the window buttons should be visible.
fi: Näytetäänkö ikkunan painikkeet.

en: Window button style
fi: Ikkunan painikkeiden tyyli

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
fi: Näytettävien painikkeiden tyyli voi olla "text", "icons", "both" tai "toolbar". Jos "toolbar" on valittu, käytetään työkalupalkissa Gnome asetuksia.

en: Menubar is visible
fi: Valikkopalkki on näkyvissä

en: Whether the menubar should be visible.
fi: Näytetäänkö valikkopalkki vai ei.

en: Toolbar is visible
fi: Työkalupalkki on näkyvissä

en: Whether the toolbar should be visible.
fi: Näytetäänkö työkalupalkki.

en: Sidebar is visible
fi: Sivupaneeli on näkyvissä

en: Whether the sidebar should be visible.
fi: Näytetäänkö sivupaneeli.

en: Statusbar is visible
fi: Tilarivi on näkyvissä

en: Whether the status bar should be visible.
fi: Näytetäänkö tilarivi.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
fi: ID tai alias käynnistyksessä oletuksena näytettävälle komponentille.

en: Default sidebar width
fi: Sivupaneelin oletusleveys

en: The default width for the sidebar, in pixels.
fi: Sivupaneelin oletusleveys pikseleinä.

en: Enable special WebKit developer features
fi: Käytä WebKit kehittäjien ominaisuuksia

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
fi: Tämän muuttaminen vaatii Evolutionin käynnistyksen uudelleen.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
fi: Viimeinen laajennus, jota käytetään Evolution-tietojen varmuuskopiointiin.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
fi: Se voi olla joko ".gz" tai ".xz", vaikuttaa siihen, mikä tiedostopääte esivalitaan tiedostolle.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
fi: Sen URI-tunnuksen etuliite, jota käytetään haettaessa verkosta valitulla tekstillä.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
fi: Verkossa tehtävissä hauissa käytetään URL-osoitteen etuliitettä. Varsinainen tekstivalinta ohitetaan ja liitetään tähän merkkijonoon. Pitäisi alkaa https://.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
fi: Pienin fonttikoko mitä WebKitGTK käyttää

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
fi: Pienin fonttikoko pikseleinä, jota käytetään tekstin näyttämiseen WebKitGTK:ssa. Asetus ohjaa ehdottomasti pienintä kokoa. Muut arvot kuten 0 voivat mahdollisesti rikkoa sivun asettelua. Negatiivisia arvoja käsitellään myös nollana.

en: Set of additional illegal characters in the filename
fi: Lisää muut laittomat merkit tiedostonimessä

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
fi: Luotaessa tiedostonimiä merkkijonoista, jotkin epäsopivat tai varatut merkit korvataan alaviivalla. Tässä joukko merkkejä, jotka on vaihdettava.

en: Override toolbar icon size
fi: Ohita työkalupalkin kuvakkeen koko

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
fi: Säädä työkalupalkin kuvakkeen kokoa. Oletuksena annetaan järjestelmän/koodin päättää, mikä on työkaluriville paras kuvakkeen koko. Muutos vaatii sovelluksen käynnistyksen uudelleen.

en: Whether to use header bar in the application
fi: Käytetäänkö sovelluksessa otsikkopalkkia

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
fi: Kun tämä on käytössä, se lisää painikkeita otsikkopalkkiin ja koskee myös dialogeja. Muutos vaatii sovelluksen käynnistyksen uudelleen.

en: Whether to prefer symbolic icons
fi: Suositaanko symbolisia kuvakkeita

en: Use only local spam tests.
fi: Käytä ainoastaan paikallista roskapostin tarkistusta.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
fi: Käyttää ainoastaan paikallista roskapostin tarkistusta ilman dns:ää.

en: Full path command to run spamassassin
fi: Täydellinen polku spamassassin suorittamiseksi

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
fi: Täydellinen polku komentoon spamassassin. Jos sitä ei ole asetettu, käytetään ohjelman yleistä polkua, /usr/bin/spamassassin. Komento ei saa sisältää muita argumentteja.

en: Full path command to run sa-learn
fi: Täydellinen polku sa-learn suorittamiseksi

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
fi: Täydellinen polku komentoon sa-learn. Jos sitä ei ole asetettu, käytetään ohjelman yleistä polkua, /usr/bin/sa-learn. Komento ei saa sisältää muita argumentteja.

en: Whether the text-highlight module is enabled
fi: Onko tekstin korostus käytössä

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
fi: Käytettävän teeman nimi, oletuksena “bclear”

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
fi: Käytä "highlight --list-scripts=themes" saadaksesi luettelon asennetuista teemoista ja voit käyttää niistä yhden. Muutos vaatii viestiosan muokkauksen napsauttamalla hiiren oikea → Muotoile →....

en: Manage your email, contacts and schedule
fi: Hallitse sähköposteja, yhteystietoja, tehtäviä ja kalenteria

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
fi: Evolution on ohjelma, joka tarjoaa integroidun sähköpostin, kalenterin ja osoitekirjan toiminnot.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
fi: Evolution tukee lukuisia tiedostomuotoja ja verkkoprotokollaa tietoliikennettä varten, painottaen standardien noudattamista ja turvallisuutta. Evolution myös yhdistyy Microsoft Exchange -palvelimeen laajennuksen Exchange Web Services (EWS) avulla.

en: Mail – Classic View
fi: Sähköposti – Perinteinen näkymä

en: Mail – Vertical View
fi: Sähköposti – Pystysuuntainen näkymä

en: Mail Composer
fi: Sähköpostin kirjoitus

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: The Evolution Team
fi: Evolution Team

en: Groupware Suite
fi: Ryhmätyöohjelmisto

en: Evolution Mail and Calendar
fi: Evolution sähköposti ja kalenteri

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
fi: email;calendar;contact;addressbook;task;sähköposti;kalenteri;yhteystiedot;osoitekirja;tehtävä;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Compose a Message
fi: Uusi viesti

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Memos
fi: Muistiot

en: Tasks
fi: Tehtävät

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
fi: Valitse sähköposti

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
fi: Valitse yhteystiedot

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
fi: Valitse kalenteri

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
fi: Valitse tehtävät

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
fi: Valitse muistiot

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
fi: Luo uusi tietue nykyisessä näkymässä

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
fi: Vaihda eri paneelien välillä

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
fi: Avaa Evolution käyttöohje

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
fi: Tyhjennä haku

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
fi: Siirrä sähköpostit tai yhteystiedot kansioon

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
fi: Kopioi sähköpostit tai yhteystiedot kansioon

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
fi: Avaa uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
fi: Lopeta Evolution

[ctx: shortcut window]
en: Mail
fi: Sähköposti

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
fi: Luo uusi viesti

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
fi: Lähetä ja vastaanota viestejä

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
fi: Toteuta suodattimet valinnalle

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
fi: Avaa valinta uudessa ikkunassa

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
fi: Siirry kansioon

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
fi: Merkitse valitut viestit luetuksi

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
fi: Merkitse valitut viestit lukemattomiksi

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
fi: Siirry seuraavaan lukemattomaan viestiin

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
fi: Siirry edelliseen lukemattomaan viestiin

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
fi: Välitä valitut viestit

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
fi: Vastaa lähettäjälle

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
fi: Vastaa listalle

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
fi: Vastaa kaikille vastaanottajille

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
fi: Vieritä ylös

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
fi: Vieritä alas

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
fi: Kalenteri

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
fi: Luo uusi tapaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
fi: Luo uusi kokous

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
fi: Luo uusi tehtävä

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
fi: Luo uusi muistio

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
fi: Siirry tähän päivään

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
fi: Siirry päivään

[ctx: shortcut window]
en: Day View
fi: Päivänäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
fi: Työviikkonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Week View
fi: Viikkonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Month View
fi: Kuukausinäkymä

[ctx: shortcut window]
en: List View
fi: Luettelonäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
fi: Yhteystiedot

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
fi: Luo uusi yhteystieto

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
fi: Luo uusi yhteystietoluettelo

en: _Address Cards
fi: _Osoitekortit

en: _List View
fi: _Luettelonäkymä

en: By _Company
fi: _Yrityksen mukaan

en: _Day View
fi: _Päivänäkymä

en: _Work Week View
fi: Työviikk_onäkymä

en: W_eek View
fi: _Viikkonäkymä

en: _Month View
fi: _Kuukausinäkymä

en: _Year View
fi: _Vuosinäkymä

en: _Messages
fi: _Viestit

en: As _Sent Folder
fi: _Lähetetyt mukaan

en: By Su_bject
fi: _Aiheen mukaan

en: By Se_nder
fi: _Lähettäjän mukaan

en: By S_tatus
fi: _Tilan mukaan

en: By _Follow Up Flag
fi: _Seurantamerkin mukaan

en: For _Wide View
fi: Le_veälle näkymälle

en: As Sent Folder for Wi_de View
fi: Lähetetyt mukaan _leveässä näkymässä

en: _Memos
fi: _Muistiot

en: _Tasks
fi: _Tehtävät

en: With _Due Date
fi: _Päättymispäivän kanssa

en: With _Status
fi: _Tilan kanssa

en: This address book could not be opened.
fi: Tätä osoitekirjaa ei voi avata.

en: Failed to communicate with LDAP server.
fi: Kommunikointi LDAP-palvelimen kanssa epäonnistui.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
fi: Tällä osoitekirjapalvelimella ei ole tuettuja hakupohjia.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
fi: Tämä palvelin ei tue LDAPv3-skeematietoja.

en: Could not get schema information for LDAP server.
fi: Skeematietoja ei voi hakea LDAP-palvelimelta.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
fi: LDAP-palvelin ei vastannut kelvollisella skeematiedolla.

en: Could not remove address book.
fi: Osoitekirjaa ei voitu poistaa.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa osoitekirjan “{0}”?

en: This address book will be removed permanently.
fi: Tämä osoitekirja poistetaan pysyvästi.

en: Do _Not Delete
fi: _Älä poista

en: Delete remote address book “{0}”?
fi: Poistetaanko etäosoitekirja “{0}”?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
fi: Osoitekirja “{0}” poistetaan palvelimelta pysyvästi. Haluatko jatkaa?

en: _Delete From Server
fi: _Poista palvelimelta

en: Category editor not available.
fi: Luokkien muokkain ei ole käytettävissä.

en: Unable to open address book “{0}”
fi: Osoitekirjan “{0}” avaaminen epäonnistui

en: Unable to perform search.
fi: Hakua ei voi suorittaa.

en: Failed to refresh address book “{0}”
fi: Osoitekirjan “{0}” päivittäminen epäonnistui

en: Would you like to save your changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
fi: Olet tehnyt muutoksia tähän yhteystietoon. Haluatko tallentaa muutoksesi?

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: Cannot move contact.
fi: Yhteystietoa ei voi siirtää.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
fi: Yrität siirtää yhteystietoa osoitekirjasta toiseen, mutta sitä ei voi poistaa lähteestä. Haluatko sen sijaan tallentaa kopion?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
fi: Valitsemasi kuva on suuri. Haluatko muuttaa kuvan kokoa ja tallentaa sen?

en: An expected image size is up to 96 x 96 pixels.
fi: Odotettu kuvan koko on enintään 96 x 96 pikseliä.

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: _Use as it is
fi: Käytä _sellaisenaan

en: _Do not save
fi: Ä_lä tallenna

en: Unable to save {0}.
fi: {0} ei voi tallentaa.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
fi: Virhe tallennettaessa {0} kohteeseen {1}: {2}

en: Address “{0}” already exists.
fi: Osoite “{0}” on jo olemassa.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
fi: Tälle osoitteelle on jo yhteystieto. Haluatko lisätä uuden yhteystiedon samalla osoitteella?

en: _Add
fi: _Lisää

en: Some addresses already exist in this contact list.
fi: Jotkin osoitteet ovat jo olemassa tässä yhteystietoluettelossa.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
fi: Olet lisäämässä osoitteita, jotka ovat jo tässä luettelossa. Haluatko lisätä ne silti?

en: Skip duplicates
fi: Ohita kaksoiskappaleet

en: Add with duplicates
fi: Lisää kaksoiskappaleineen

en: List “{0}” is already in this contact list.
fi: Luettelo “{0}” on jo tässä yhteystietoluettelossa.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
fi: Yhteystieto nimellä “{0}” on jo tässä yhteystietoluettelossa. Haluatko lisätä sen silti?

en: Failed to delete contact
fi: Yhteystiedon poisto epäonnistui

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
fi: Oikeutesi eivät riitä yhteystietojen poistamiseen tästä osoitekirjasta.

en: Cannot add new contact
fi: Uutta yhteystietoa ei voi lisätä

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the side bar in the Contacts view.
fi: “{0}” on vain luettavissa oleva osoitekirja eikä sitä voi muokata. Valitse yhteystietonäkymän sivupalkista toinen osoitekirja.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
fi: Yhteystiedon tallennus ei onnistu, osoitekirja avautuu edelleen

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
fi: Yhteystiedon tallennus osoitekirjaan “{0}” ei onnistu, koska osoitekirja avautuu edelleen. Odota sen avautumista, tai valitse toinen osoitekirja.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
fi: Jokin meni pieleen yhteystietoa näyttäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui, kun yhteystietoa näytettiin. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen yhteystietoon ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Failed to refresh list of account address books
fi: Tilin osoitekirjan päivittäminen epäonnistui

en: Do you want to unset contact image?
fi: Haluatko poistaa yhteystiedon kuvan?

en: Do _Not Unset
fi: _Älä poista asetusta

en: _Unset
fi: _Ei asetettu

en: Contact already exists in the address book.
fi: Yhteystieto on jo osoitekirjassa.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
fi: Yhteystieto "{0}" on jo osoitekirjassa "{1}". Haluatko sen sijaan lisätä kopion siitä?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Add Copy
fi: _Lisää kopio

en: Show Telephone
fi: Näytä puhelin

en: Show SIP Address
fi: Näytä SIP

en: Show Instant Messaging
fi: Näytä pikaviestit

en: Show Web Addresses
fi: Näytä verkko-osoitteet

en: Show Job section
fi: Näytä työpaikan tiedot

en: Show Miscellaneous
fi: Näytä sekalaiset tiedot

en: Show Home Mailing Address
fi: Näytä postiosoite kotiin

en: Show Work Mailing Address
fi: Näytä postiosoite työpaikalle

en: Show Other Mailing Address
fi: Näytä muut postiosoitteet

en: Show Notes
fi: Näytä muistiot

en: Show Certificates
fi: Näytä varmenteet

en: Options
fi: Asetukset

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Image
fi: Kuva

en: Nic_kname:
fi: _Lempinimi:

en: _File under:
fi: _Näytä nimellä:

en: _Where:
fi: _Missä:

en: Ca_tegories...
fi: Ry_hmät...

en: Full _Name...
fi: _Koko nimi...

en: Email
fi: Sähköposti

en: _Wants to receive HTML mail
fi: Haluaa sähköpostit _HTML-muodossa

en: Telephone
fi: Puhelin

en: SIP Address
fi: SIP

en: Instant Messaging
fi: Pikaviestit

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: _Home Page:
fi: K_otisivu:

en: _Calendar:
fi: _Kalenteri:

en: _Free/Busy:
fi: _Vapaa/varattu:

en: _Video Chat:
fi: _Videokeskustelu:

en: Home Page:
fi: Kotisivu:

en: Calendar:
fi: Kalenteri:

en: Free/Busy:
fi: Vapaa/Varattu:

en: Video Chat:
fi: Videokeskustelu:

en: _Blog:
fi: _Blogi:

note: Translators: an accessibility name
en: Blog:
fi: Blogi:

en: Web Addresses
fi: Web-osoitteet

en: _Profession:
fi: _Ammatti:

[ctx: Job]
en: _Title:
fi: _Titteli:

en: _Company:
fi: _Yritys:

en: _Department:
fi: _Osasto:

en: _Office:
fi: _Toimisto:

en: _Manager:
fi: _Esimies:

en: _Assistant:
fi: _Apulainen:

en: Job
fi: Työ

en: _Spouse:
fi: _Puoliso:

en: _Birthday:
fi: _Syntymäpäivä:

en: _Anniversary:
fi: _Vuosipäivä:

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

note: Other options
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Personal Information
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: _City:
fi: _Kaupunki:

en: _Zip/Postal Code:
fi: _Postinumero:

en: _State/Province:
fi: _Osavaltio/lääni:

en: _Country:
fi: _Maa:

en: _PO Box:
fi: _Postilokero:

en: _Address:
fi: _Osoite:

en: Home
fi: Koti

en: Work
fi: Työ

en: Other
fi: Muut

en: Mailing Address
fi: Postiosoite

en: Notes
fi: Muistio

en: Add _PGP
fi: Lisää _PGP

en: Add _X.509
fi: Lisää _X.509

en: _Remove
fi: _Poista

en: Load P_GP
fi: Lataa P_GP

en: _Load X.509
fi: _Lataa X.509

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Undo
fi: Kumoa

en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Error adding contact
fi: Virhe lisättäessä yhteystietoa

en: Error modifying contact
fi: Virhe muokattaessa yhteystietoa

en: Error removing contact
fi: Virhe poistettaessa yhteystietoa

en: Contact Editor
fi: Yhteystiedon muokkaus

en: Contact Editor — %s
fi: Yhteystiedon muokkaus — %s

en: X.509 certificates
fi: X.509-varmenteet

en: PGP keys
fi: PGP-avaimet

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Open PGP key
fi: Avaa PGP-avain

en: Open X.509 certificate
fi: Avaa X.509-varmenne

en: _Open
fi: _Avaa

en: Chosen file is not a local file.
fi: Valittu tiedosto ei ole paikallinen tiedosto.

en: Failed to load certificate: %s
fi: Varmenteen lataaminen epäonnistui: %s

en: Save PGP key
fi: Tallenna PGP-avain

en: Save X.509 certificate
fi: Tallenna X.509-varmenne

en: Failed to save certificate: %s
fi: Varmenteen tallentaminen epäonnistui: %s

en: Please select an image for this contact
fi: Valitse kuva tälle henkilölle

en: _No image
fi: _Ei kuvaa

en: The contact data is invalid:
fi: Yhteystieto on virheellinen:

en: “%s” has an invalid format
fi: “%s” sisältää virheellisen muotoilun

en: “%s” cannot be a future date
fi: “%s” ei voi olla tuleva päivä

en: %s“%s” has an invalid format
fi: %s“%s” sisältää virheellisen muotoilun

en: %s“%s” is empty
fi: %s“%s” on tyhjä

en: Invalid contact.
fi: Virheellinen yhteystieto.

en: _Help
fi: O_hje

en: Contact Quick-Add
fi: Yhteystiedon pikalisäys

en: _Edit Full
fi: Muokkaa _kaikkia tietoja

en: _Full name
fi: _Koko nimi

en: E_mail
fi: Sähkö_posti

en: _Select Address Book
fi: _Valitse osoitekirja

en: Mr.
fi: Hra.

en: Mrs.
fi: Rva.

en: Ms.
fi: Nti.

en: Miss
fi: Neiti

en: Dr.
fi: Tr.

en: Sr.
fi: Hr.

en: Full Name
fi: Koko nimi

en: _First:
fi: _Etunimi:

[ctx: FullName]
en: _Title:
fi: _Titteli:

en: _Middle:
fi: _Toinen nimi:

en: _Last:
fi: _Sukunimi:

en: _Suffix:
fi: _Pääte:

en: Contact List Editor
fi: Yhteystietolistojen muokkain

en: _List name:
fi: _Listan nimi:

en: Members
fi: Jäsenet

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
fi: _Syötä sähköpostiosoite tai raahaa yhteystieto alla olevaa listaan:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
fi: _Piilota osoitteet lähetettäessä sähköpostia tälle listalle

en: Add an email to the List
fi: Lisää sähköpostiosoite luetteloon

en: Remove an email address from the List
fi: Poista sähköpostiosoite luettelosta

en: _Select...
fi: _Valitse...

en: Insert email addresses from Address Book
fi: Lisää sähköpostiosoitteita osoitekirjasta

en: _Top
fi: Ylimm_äiseksi

en: _Up
fi: _Ylös

en: _Down
fi: _Alas

en: _Bottom
fi: Ali_mmaiseksi

en: Contact List Members
fi: Ota yhteyttä listan jäseniin

en: _Members
fi: _Jäsenet

en: Error adding list
fi: Virhe lisättäessä listalle

en: Error modifying list
fi: Virhe muokattaessa listaa

en: Error removing list
fi: Virhe poistettaessa listaa

en: Name
fi: Nimi

en: contains
fi: sisältää

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: is
fi: on

en: is not
fi: ei ole

en: starts with
fi: alkaa

en: ends with
fi: päättyy

en: Phone
fi: Puhelin

en: Category
fi: Luokka

en: Expression
fi: Lauseke

en: Name contains
fi: Nimi sisältää

en: Email begins with
fi: Sähköposti alkaa

en: Email contains
fi: Sähköposti sisältää

en: Phone contains
fi: Puhelinnumero sisältää

en: Any field contains
fi: Mikä tahansa kenttä sisältää

en: evolution address book
fi: evolutionin osoitekirja

en: Copy _Email Address
fi: Kopioi _sähköpostiosoite

en: Copy the email address to the clipboard
fi: Kopioi sähköpostiosoite leikepöydälle

en: _Send New Message To…
fi: Lähetä uusi _viesti…

en: Send a mail message to this address
fi: Lähetä sähköpostiviesti tähän osoitteeseen

en: Click to mail %s
fi: Napsauta lähettääksesi %s

en: Click to open map for %s
fi: Napsauta ja avaa kartta %s

en: Open map
fi: Avaa kartta

en: List Members:
fi: Luettelon jäsenet:

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Categories
fi: Ryhmät

en: Company
fi: Yritys

en: Department
fi: Osasto

en: Office
fi: Asema

en: Profession
fi: Ammatti

en: Position
fi: Asema

en: Manager
fi: Johtaja

en: Assistant
fi: Apulainen

en: Video Chat
fi: Videokeskustelu

en: Free/Busy
fi: Vapaa/Varattu

en: Address
fi: Osoite

en: Home Page
fi: Kotisivu

en: Web Log
fi: Web-loki

en: Spouse
fi: Puoliso

en: Personal
fi: Henkilökohtainen

en: Note
fi: Huomautus

en: List Members
fi: Listan jäsenet

en: Job Title
fi: Tehtävänimike

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Blog
fi: Blogi

en: Unnamed
fi: Nimeämätön

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Merge Contact
fi: Yhdistä yhteystieto

en: _Merge
fi: _Yhdistä

en: Duplicate Contact Detected
fi: Päällekkäisiä yhteystietoja havaittu

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
fi: Yhteystiedon nimi tai sähköpostiosoite on ja tässä kansioissa.
    Haluatko tallentaa muutokset joka tapauksessa?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
fi: Yhteystiedon nimi tai sähköpostiosoite on ja tässä kansioissa.
    Haluatko lisätä joka tapauksessa?

en: Changed Contact:
fi: Muutettu yhteystieto:

en: New Contact:
fi: Uusi yhteystieto:

en: Conflicting Contact:
fi: Ristiriitainen yhteystieto:

en: Old Contact:
fi: Vanha yhteystieto:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
fi: Tätä osoitekirjaa ei voitu avata. Joko tämä osoitekirja ei ole merkitty verkottomaan käyttöön tai sitä ei ole vielä ladattu yhteydettömään tilaan. Nouda osoitekirjan sisältö ollessasi verkottomassa tilassa.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
fi: Tätä osoitekirjaa ei voitu avata. Tarkista että polku %s on olemassa ja että sinulla on oikeudet käyttää sitä.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
fi: Tässä Evolutionin versiossa ei ole LDAP-tukea käytettävissä. Jos haluat LDAP-tuen evolutioniin, asenna versio joka on käännetty LDAP-tuen kanssa.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
fi: Tätä osoitekirjaa ei voitu avata. Osoitekirjan URI voi olla virheellinen tai palvelinta ei voi tavoittaa.

en: Detailed error message:
fi: Yksityiskohtainen virheviesti:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
fi: Useampi kortti vastasi tätä kyselyä kuin joko palvelin on
    määritelty palauttamaan tai Evolution näyttämään.
    Tarkenna hakuasi tai muuta tulosten määrän rajaa tämän
    osoitekirjan hakemistopalvelimen asetuksissa.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
fi: Tämän kyselyn suorittaminen kesti pidempään kuin palvelimen asetuksissa
    annettu aikaraja. Tarkenna hakuasi, tai pidennä palvelimen aikarajaa tämän
    osoitekirjan hakemistopalvelimen asetuksissa.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
fi: Tämän osoitekirjan taustajärjestelmä ei ymmärtänyt tätä kyselyä. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
fi: Tämän osoitekirjan taustajärjestelmä ei suostunut suorittamaan tätä kyselyä. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
fi: Kyselyä ei voitu suorittaa onnistuneesti. %s

note: This is a filename. Translators take note.
en: card.vcf
fi: kortti.vcf

en: Select Address Book
fi: Valitse osoitekirja

en: list
fi: lista

en: Move contact to
fi: Siirrä yhteystieto

en: Copy contact to
fi: Kopioi yhteystieto

en: Move contacts to
fi: Siirrä yhteystiedot

en: Copy contacts to
fi: Kopioi yhteystiedot

en: Error getting book view
fi: Virhe ladattaessa kirjanäkymää

en: Search Interrupted
fi: Haku keskeytettiin

en: Error modifying card
fi: Virhe muutettaessa korttia

en: No contacts
fi: Ei yhteystietoja

en: %u contact | %u contacts
fi[0]: %u yhteystieto
fi[1]: %u yhteystietoa

en: Cut selected contacts to the clipboard
fi: Leikkaa valitut yhteystiedot leikepöydälle

en: Copy selected contacts to the clipboard
fi: Kopioi valitut yhteystiedot leikepöydälle

en: Paste contacts from the clipboard
fi: Liitä yhteystietoja leikepöydältä

en: Delete selected contacts
fi: Poista valitut yhteystiedot

en: Select all visible contacts
fi: Valitse kaikki näkyvät yhteystiedot

en: Searching for the Contacts…
fi: Etsitään yhteystietoja…

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä yhteystietolistat?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän yhteystietolistan?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän yhteystietolistan (%s)?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä yhteystiedot?

en: Are you sure you want to delete this contact?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän yhteystiedon?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän yhteystiedon (%s)?

en: _Delete
fi: _Poista

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
fi[0]: %d yhteystiedon avaaminen avaa myös %d uutta ikkunaa.
    Haluatko varmasti näyttää nämä kaikki yhteystiedot?
fi[1]: %d yhteystiedon avaaminen avaa myös %d uutta ikkunaa.
    Haluatko varmasti näyttää nämä kaikki yhteystiedot?

en: _Don’t Display
fi: Ä_lä näytä

en: Display _All Contacts
fi: Näytä k_aikki yhteystiedot

en: File As
fi: Kirjaa nimellä

en: Given Name
fi: Etunimi

en: Family Name
fi: Sukunimi

en: Email 2
fi: Sähköposti 2

en: Email 3
fi: Sähköposti 3

en: Assistant Phone
fi: Apulaisen puhelinnumero

en: Business Phone
fi: Työpuhelin

en: Business Phone 2
fi: Työpuhelin 2

en: Business Fax
fi: Faksi työhön

en: Callback Phone
fi: Takaisinsoiton puhelinnumero

en: Car Phone
fi: Autopuhelin

en: Company Phone
fi: Yrityksen puhelin

en: Home Phone
fi: Kotipuhelin

en: Home Phone 2
fi: Kotipuhelin 2

en: Home Fax
fi: Faksi kotiin

en: ISDN Phone
fi: ISDN-numero

en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

en: Other Phone
fi: Muu puhelin

en: Other Fax
fi: Muu faksi

en: Pager
fi: Hakulaite

en: Primary Phone
fi: Ensisijainen puhelin

note: Translators: This is a vcard standard and stands for the type of phone used by the hearing impaired. TTY stands for "teletype" (familiar from Unix device names), and TDD is "Telecommunications Device for Deaf". However, you probably want to leave this abbreviation unchanged unless you know that ther
en: TTYTDD
fi: TTYTTD

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Title
fi: Titteli

en: Role
fi: Rooli

en: Web Site
fi: Kotisivu

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: Home Address Extended
fi: Kotiosoite, laajennettu

en: Work Address Extended
fi: Työosoite, laajennettu

en: Other Address Extended
fi: Muu osoite, laajennettu

en: Search for the Contact.
fi: Etsi yhteystietoa.

en: Contacts Map
fi: Yhteystietokartta

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
fi: Lä_hennä

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
fi: L_oitonna

note: Search button
en: _Find
fi: _Etsi

en: Importing…
fi: Tuodaan…

en: Can’t open .csv file
fi: .csv-tiedostoa ei voi avata

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
fi: Outlookin CSV tai Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
fi: Outlookin CSV ja Tab tuonti

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
fi: Mozillan CVS tai Tab (.cvs, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
fi: Mozillan CVS ja Tab tuonti

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
fi: Evolutionin CSV tai Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
fi: Evolutionin CSV  ja Tab tuonti

en: Can’t open .ldif file
fi: .ldif-tiedostoa ei voi avata

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
fi: LDAP-tiedostonvaihtomuoto (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
fi: Evolutionin LDIF tuonti

en: Evolution vCard Importer
fi: Evolutionin vCard-tuoja

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
fi: Sivu %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
fi: Työ

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
fi: Koti

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
fi: Muu

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
fi: Työ SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
fi: Koti SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
fi: Muu SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an IM address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels. * IM=Instant Messaging
en: IM
fi: Pikaviestin

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
fi: Puhelin

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
fi: Haluatko lähettää peruutusilmoituksen kaikille osanottajille?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
fi: Jos et lähetä peruutusilmoitusta, muut osallistujat eivät välttämättä tiedä kokouksen perumisesta.

en: Do _not Send
fi: Älä läh_etä

en: _Send Notice
fi: _Lähetä huomautus

en: Are you sure you want to delete this meeting?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapaamisen?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot tästä kokouksesta poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
fi: Jos et lähetä peruutusilmoitusta, muut osallistujat eivät välttämättä tiedä, että tehtävä on poistettu.

en: Are you sure you want to delete this task?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tehtävän?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot tästä tehtävästä poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
fi: Haluatko lähettää peruutusilmoituksen tälle muistiolle?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
fi: Jos et lähetä peruutusilmoitusta, eivät muut osanottajat ehkä tiedä että muistio on poistettu.

en: Are you sure you want to delete this memo?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän muistion?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tämän muistion tiedot poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tapaamisen “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tapaamisen nimeltään “{0}”?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot tästä tapaamisesta poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tapaamisen?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
fi: Haluatko varmasti poistaa tehtävän “{0}”?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa muistion “{0}”?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot tässä muistiossa poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä {0} tapaamista?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot näistä tapaamisista poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä {0} tehtävää?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot näistä tehtävistä poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä {0} muistiota?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
fi: Kaikki tiedot näissä muistioissa poistetaan eikä niitä voi palauttaa.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
fi: Haluatko tallentaa muutokset tähän tapaamiseen?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
fi: Olet tehnyt tallentamattomia muutoksia tähän tapaamiseen.

en: _Save Changes
fi: _Tallenna muutokset

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: Would you like to save your changes to this appointment?
fi: Haluatko tallentaa muutokset tähän tapaamiseen?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
fi: Olet muuttanut tätä tapaamista, mutta et ole vielä tallentanut sitä.

en: Would you like to save your changes to this task?
fi: Haluatko tallentaa muutoksesi tähän tehtävään?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
fi: Olet muuttanut tätä tehtävää, mutta et ole vielä tallentanut sitä.

en: Would you like to save your changes to this memo?
fi: Haluatko tallentaa muutoksesi tähän muistioon?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
fi: Olet muuttanut tätä muistiota, mutta et ole vielä tallentanut sitä.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
fi: Haluatko lähettää kokouskutsuja osallistujille?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
fi: Kutsu lähetetään kaikille osanottajille ja he voivat kuitata osanottonsa.

en: _Send
fi: _Lähetä

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
fi: Haluatko lähettää päivitetyt kokouksen tiedot osanottajille?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
fi: Päivitettyjen tietojen lähettäminen antaa muille mahdollisuuden pitää kalenterinsa ajan tasalla.

en: Would you like to send this task to participants?
fi: Haluatko lähettää tämän tehtävän osanottajille?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
fi: Kutsu lähetetään kaikille osanottajille ja he voivat hyväksyä tämän tehtävän.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
fi: Lataus käynnissä. Haluatko tallentaa tehtävän?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
fi: Joidenkin liitteiden lataus on vielä kesken. Tehtävän tallentaminen nyt aiheuttaa tehtävän tallentamisen ilman näitä hakemattomia liitteitä.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
fi: Tietojen haku kesken. Haluatko varmasti tallentaa tämän tapaamisen?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
fi: Joidenkin liitteiden lataus on vielä kesken. Tapaamisen tallentaminen nyt aiheuttaa tapaamisen tallentamisen ilman näitä hakemattomia liitteitä.

en: Would you like to send updated task information to participants?
fi: Halutako lähettää päivitetyn tehtävätiedon osanottajille?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
fi: Päivitettyjen tehtävätietojen lähettäminen antaa muille mahdollisuuden pitää tehtävälistansa ajan tasalla.

en: Would you like to send this memo to participants?
fi: Haluatko lähettää tämän muistion osanottajille?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
fi: Kutsu lähetetään kaikille osanottajille ja he voivat hyväksyä tämän muistion.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
fi: Haluatko lähettää päivitetyt muistion tiedot osanottajille?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
fi: Päivitettyjen tietojen lähettäminen antaa muille mahdollisuuden pitää muistiolistansa ajan tasalla.

en: Editor could not be loaded.
fi: Muokkainta ei voi avata.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kalenterin “{0}”?

en: This calendar will be removed permanently.
fi: Tämä kalenteri poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tehtäväluettelon “{0}”?

en: This task list will be removed permanently.
fi: Tämä tehtävälista poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa muistiolistan “{0}”?

en: This memo list will be removed permanently.
fi: Tämä muistiolista poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa palvelimen kalenterin “{0}”?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
fi: Tämä poistaa pysyvästi kalenterin “{0}” palvelimelta. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tehtävälistan palvelimelta “{0}”?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
fi: Tämä poistaa pysyvästi tehtävälistan “{0}” palvelimelta. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa muistiolistan palvelimelta "{0}"?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
fi: Tämä poistaa pysyvästi muistiolistan "{0}" palvelimelta. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
fi: Haluatko varmasti tallentaa tapaamisen ilman yhteenvetoa?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
fi: Merkityksellisen yhteenvedon lisääminen helpottaa ymmärtämään, mistä tapaamisessa on kyse.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
fi: Haluatko varmasti tallentaa tehtävän ilman kuvausta?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
fi: Kuvauksen lisääminen tehtävään helpottaa ymmärtämään, mistä tehtävässä on kyse.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
fi: Haluatko varmasti tallentaa muistion ilman yhteenvetoa?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
fi: Virhe ladatessa kalenteria “{0}”

en: The calendar is not marked for offline usage.
fi: Kalenteria ei ole merkitty offline-käyttöön.

en: Cannot save event
fi: Tapahtumaa ei voi tallentaa

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
fi: “{0}” on vain luettavissa oleva kalenteri eikä sitä voi muokata. Valitse toinen kalenteri, johon tapaamisia voidaan lisätä.

en: Cannot save task
fi: Tehtävää ei voi tallentaa

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
fi: "{0} " ei tue annettuja tehtäviä. valitse toinen tehtävälista.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
fi: Virhe ladattaessa tehtävälistaa "{0}"

en: The task list is not marked for offline usage.
fi: Tehtävälistaa ei ole merkitty offline-käyttöön.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
fi: Virhe ladattaessa muistiolistaa "{0}"

en: The memo list is not marked for offline usage.
fi: Muistiolistaa ei ole merkitty käytettäväksi offline tilassa.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
fi: Aikavyöhyke “{0}” lisääminen epäonnistui

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
fi: Liitteiden tallentaminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
fi: Kalenterin “{0}” avaus epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
fi: Muistiolistan "{0}" avaaminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
fi: Tehtävälistan "{0}" avaaminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman luominen kalenteriin “{0}” epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
fi: Muistion luominen muistiolistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
fi: Tehtävän luominen tehtävälistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman muokkaaminen kalenterissa “{0}” epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
fi: Muistiolistalla "{0}" olevan muistion muokkaaminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
fi: Tehtävän muokkaaminen tehtävälistalla "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman poistaminen kalenterista “{0}” epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
fi: Muistion poistaminen muistiolistalta "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
fi: Tehtävän poistaminen tehtävälistalta "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman päivittäminen kalenterissa “{0}” epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
fi: Muistiolistalla "{0}" olevan muistion päivittäminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
fi: Tehtävän päivittäminen tehtävälistalla "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman lähettäminen kalenteriin “{0}” epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
fi: Muistion lähettäminen muistiolistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
fi: Tehtävän lähettäminen tehtävälistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
fi: Virhe luotaessa näkymää kalenterille "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
fi: Virhe luotaessa näkymää tehtävälistalle "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
fi: Virhe luotaessa näkymää muistiolistalle "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman kopioiminen kalenteriin "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
fi: Tehtävän kopioiminen tehtävälistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
fi: Muistion kopioiminen muistiolistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman siirtäminen kalenteriin "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
fi: Tehtävän siirtäminen tehtävälistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
fi: Muistion siirtäminen muistiolistaan "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
fi: Tapahtuman hakeminen kalenterista "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
fi: Tehtävän hakeminen tehtävälistalta "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
fi: Muistion hakeminen muistiolistasta "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
fi: Kopioidaan tapahtumaa kalenteriin '{0}'

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
fi: Kopioidaan tehtävää tehtävälistaan "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
fi: Kopioidaan muistio muistiolistaan "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
fi: Siirretään tapahtumaa kalenteriin '{0}'

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
fi: Siirretään tehtävää tehtävälistaan "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
fi: Siirretään muistio muistiolistaan "{0}"

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
fi: Kalenterin "{0}" päivittäminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
fi: Tehtävälistan "{0}" päivittäminen epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
fi: Muistiolistan "{0}" päivittäminen epäonnistui

en: Failed to make an occurrence movable
fi: Tapahtuman tekeminen siirrettäväksi epäonnistui

en: Something has gone wrong when displaying the event
fi: Jokin meni vikaan tapahtumaa näyttäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui, kun tapahtumaa näytettiin. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen tapahtumaan ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
fi: Jokin meni pieleen muistiota näytettäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui muistiota näytettäessä. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen muistioon ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the task
fi: Jokin meni vikaan tehtävää näyttäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui tehtävää näytettäessä. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen tehtävään ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Do you want to detach event from the series?
fi: Haluatko erottaa tapahtuman sarjasta?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
fi: Tapahtuma "{0}" erotetaan sarjasta ja tallennetaan uutena erillisenä tapahtumana.

en: _Detach and Create Copy
fi: _Erota ja luo kopio

en: Summary
fi: Kuvaus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Any Field
fi: Mikä tahansa kenttä

en: Classification
fi: Luokittelu

en: Public
fi: Julkinen

en: Private
fi: Henkilökohtainen

en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

en: Organizer
fi: Järjestäjä

en: Attendee
fi: Osallistuja

en: Location
fi: Sijainti

en: Attachments
fi: Liitteet

en: Exist
fi: On olemassa

en: Do Not Exist
fi: Ei ole olemassa

en: Recurrence
fi: Toistuvuus

en: Occurs
fi: Ilmenee

en: Less Than
fi: Vähemmän kuin

en: Exactly
fi: Tasan

en: More Than
fi: Enemmän kuin

en: Summary Contains
fi: Otsake sisältää

en: Description Contains
fi: Kuvaus sisältää

en: with one guest | with %d guests
fi[0]: yhden vieraan kanssa
fi[1]: ja %d vierasta

en: Comments: %s
fi: Kommentit: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
fi: Alustava

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
fi: Vahvistettu

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
fi: Luonnos

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
fi: Lopullinen

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
fi: Ei aloitettu

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
fi: Vaatii toimenpiteitä

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
fi: Työn alla

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
fi: Valmis

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Accepted
fi: Hyväksytty

en: Declined
fi: Hylätty

en: Tentative
fi: Alustava

en: Delegated
fi: Valtuutettu

en: Needs action
fi: Vaatii toimenpiteitä

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
fi: Tila

en: No Summary
fi: Ei yhteenvetoa

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
fi: Järjestäjä: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
fi: Järjestäjä: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
fi: Sijainti: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
fi: Alkaa: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
fi: Alkaa: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
fi: Päättyy: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
fi: Valmis: %s

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Start Date:
fi: Alkamispäivä:

en: End Date:
fi: Päättymispäivä:

en: Recurs:
fi: Toistuu:

en: Due Date:
fi: Päättymispäivä:

en: Estimated duration:
fi: Arvioitu kesto:

en: Status:
fi: Tila:

en: Categories:
fi: Luokat:

en: High
fi: Korkea

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Low
fi: Matala

en: Priority:
fi: Prioriteetti:

en: Classification:
fi: Luokittelu:

en: Organizer:
fi: Järjestäjä:

en: Attendees:
fi: Osallistujat:

en: Web Page:
fi: Web-sivu:

en: New Appointment
fi: Uusi tapaaminen

en: New All Day Event
fi: Uusi koko päivän tapahtuma

en: New Meeting
fi: Uusi kokous

en: Go to Today
fi: Siirry tähän päivään

en: Go to Date
fi: Siirry päivään

en: It has reminders.
fi: Sisältää muistutuksia.

en: It has recurrences.
fi: Sisältää toistuvuuksia.

en: It is a meeting.
fi: Sisältää kokouksen.

en: Calendar Event: Summary is %s.
fi: Kalenteritapahtuma: Yhteenveto on %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
fi: Kalenteritapahtuma: Ei ole yhteenvetoa.

en: calendar view event
fi: kalenterinäkymän tapahtuma

en: Grab Focus
fi: Ota tarkennus

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
fi[0]: %d tapahtuma.
fi[1]: %d tapahtumaa.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
fi: Ei tapahtumia.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
fi: Työviikon näkymä: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
fi: Päivänäkymä: %s. %s

en: calendar view for a work week
fi: kalenterinäkymä työviikolle

en: calendar view for one or more days
fi: kalenteri yhdelle tai useammalle päivälle

en: a table to view and select the current time range
fi: taulukko, josta voi nähdä ja valita nykyisen aika-alueen

en: Jump button
fi: Hyppäyspainike

en: Click here, you can find more events.
fi: Napsauta tästä, voit löytää lisää tapahtumia.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
fi: Toista ääni

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
fi: Ponnahdusikkuna hälytykselle

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
fi: Lähetä sähköposti

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
fi: Suorita ohjelma

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
fi: Tuntematon suoritettava tehtävä

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
fi: %s %s ennen alkua

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
fi: %s %s alun jälkeen

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
fi: %s alkuun

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
fi: %s %s ennen loppumista

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
fi: %s %s päättymisen jälkeen

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
fi: %s loppun

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
fi: %s klo %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
fi: %s tuntemattomalle käynnistintyyppille

en: Month View: %s. %s
fi: Kuukausinäkymä: %s. %s

en: Week View: %s. %s
fi: Työviikko: %s. %s

en: calendar view for a month
fi: kalenterin kuukausinäkymä

en: calendar view for one or more weeks
fi: kalenterinäkymä yhdelle tai useammalle viikolle

en: Creating view for calendar “%s”
fi: Luodaan näkymää kalenterille “%s”

en: Creating view for task list “%s”
fi: Luodaan näkymää tehtävälistalle "%s"

en: Creating view for memo list “%s”
fi: Luodaan näkymää muistiolistalle "%s"

en: Destination is read only
fi: Kohde on vain luettavissa

en: Copying events to the calendar “%s”
fi: Kopioidaan tapahtumia kalenteriin “%s”

en: Copying memos to the memo list “%s”
fi: Kopioidaan muistioita muistiolistaan "%s"

en: Copying tasks to the task list “%s”
fi: Kopioidaan tehtäviä tehtävälistaan "%s"

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
fi: _Poistetaanko tämä tietue kaikkien muiden vastaanottajien kansioista?

en: _Retract comment
fi: _Poista kommentti

en: Select Date
fi: Valitse päivämäärä

en: Select _Today
fi: Valitse _tämä päivä

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: July
fi: Heinäkuu

en: August
fi: Elokuu

en: September
fi: Syyskuu

en: October
fi: Lokakuu

en: November
fi: Marraskuu

en: December
fi: Joulukuu

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
fi: Olet muokkaamassa toistuvaa tapahtumaa. Mitä haluat muokata?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
fi: Olet antamassa tehtäväksi toistuvaa tapahtumaa. Mitä haluat delegoida?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
fi: Olet muokkaamassa toistuvaa tehtävää. Mitä haluat muokata?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
fi: Olet muokkaamassa toistuvaa muistiota. Mitä haluat muokata?

en: This Instance Only
fi: Vain tämä esiintymä

en: This and Prior Instances
fi: Tämä ja aikaisemmat esiintymät

en: This and Future Instances
fi: Tämä ja tulevat esiintymät

en: All Instances
fi: Kaikki esiintymät

en: Send my reminders with this event
fi: Lähetä muistutukseni tässä tapahtumassa

en: Notify new attendees _only
fi: Muistuta _vain uusia osallistujia

en: Cut selected events to the clipboard
fi: Leikkaa valitut tapahtumat leikepöydälle

en: Copy selected events to the clipboard
fi: Kopioi valitut tapahtumat leikepöydälle

en: Paste events from the clipboard
fi: Liitä tapahtumat leikepöydältä

en: Delete selected events
fi: Poista valitut tapahtumat

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
fi: Liitetty teksti ei sisällä kelvollista iCalendar-tietoa

en: Default calendar not found
fi: Kalenterin oletusta ei löytynyt

en: Default memo list not found
fi: Muistiolistan oletusta ei löytynyt

en: Default task list not found
fi: Tehtävälistan oletusta ei löytynyt

en: No suitable component found
fi: Soveltuvaa komponenttia ei löytynyt

en: Pasting iCalendar data
fi: Liitetään iCalendar-tietoja

en: %d %b %Y
fi: %e. %Bta %Y

note: strftime format %d = day of month, %b = abbreviated month name. * Don't use any other specifiers. strftime format %d = day of month, %b = abbreviated * month name. You can change the order but don't * change the specifiers or add anything.
en: %d %b
fi: %e. %b

en: %A %d %b %Y
fi: %A %e. %Bta %Y

note: strftime format %a = abbreviated weekday name, %d = day of month, * %b = abbreviated month name. Don't use any other specifiers. strftime format %a = abbreviated weekday name, * %d = day of month, %b = abbreviated month name. * You can change the order but don't change the * specifiers or add anythi
en: %a %d %b
fi: %a %e. %bta

en: %a %d %b %Y
fi: %a %e. %b %Y

en: %d appointment | %d appointments
fi[0]: %d tapaaminen
fi[1]: %d tapaamista

en: %d selected
fi: , %d valittu

en: Start Date
fi: Aloituspäivä

en: End Date
fi: Päättymispäivä

en: Created
fi: Luotu

en: Last modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Source
fi: Lähde

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Source with UID “%s” not found
fi: Lähdettä, jonka UID on “%s”, ei löydy

en: Creating an event
fi: Luodaan tapahtuma

en: Creating a memo
fi: Luodaan muistiota

en: Creating a task
fi: Luodaan tehtävä

en: Recurring
fi: Toistuva

en: Assigned
fi: Annettu tehtäväksi

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Free
fi: Vapaa

en: Busy
fi: Varattu

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
fi: Maantieteellinen sijainti tulee syöttää muodossa:
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
fi: Työn alla

en: Modifying an event
fi: Muokataan tapahtumaa

en: Modifying a memo
fi: Muistion muokkaaminen

en: Modifying a task
fi: Tehtävän muokkaaminen

en: Removing an event
fi: Poistetaan tapahtuma

en: Removing a memo
fi: Poistetaan muistio

en: Removing a task
fi: Poistetaan tehtävä

en: Deleting an event | Deleting %d events
fi[0]: Poistetaan tapahtuma
fi[1]: Poistetaan %d tapahtumaa

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
fi[0]: Poistetaan muistio
fi[1]: Poistetaan %d muistiota

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
fi[0]: Poistetaan tehtävä
fi[1]: Poistetaan %d tehtävää

en: Pasting an event | Pasting %d events
fi[0]: Liitetään tapahtuma
fi[1]: Liitetään %d tapahtumaa

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
fi[0]: Liitetään muistio
fi[1]: Liitetään %d muistiota

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
fi[0]: Liitetään tehtävä
fi[1]: Liitetään %d tehtävää

en: Updating an event
fi: Päivitetään tapahtuma

en: Updating a memo
fi: Päivitetään muistiota

en: Updating a task
fi: Päivitetään tehtävää

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
fi: Haetaan tapahtumia poistettavaksi kalenterista "%s"

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
fi: Haetaan muistioita poistettavaksi muistiolistalta "%s"

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
fi: Haetaan tehtäviä poistettavaksi tehtävälistalta "%s"

en: Purging events in the calendar “%s”
fi: Kalenterin "%s" tapahtumien tyhjentäminen

en: Purging memos in the memo list “%s”
fi: Muistioiden tyhjentäminen muistiolistalta "%s"

en: Purging tasks in the task list “%s”
fi: Tehtävien tyhjentäminen tehtävälistalta "%s"

en: Purging events
fi: Poistetaan tapahtumat

en: Purging memos
fi: Poistetaan muistiot

en: Purging tasks
fi: Poistetaan tehtävät

en: Expunging completed tasks
fi: Valmiiden tehtävien poistaminen

en: Moving an event | Moving %d events
fi[0]: Siirretään tapahtuma
fi[1]: Siirretään %d tapahtumaa

en: Copying an event | Copying %d events
fi[0]: Kopioidaan tapahtuma
fi[1]: Kopioidaan %d tapahtumaa

en: Moving a memo | Moving %d memos
fi[0]: Siirretään muistio
fi[1]: Siirretään %d muistiota

en: Copying a memo | Copying %d memos
fi[0]: Kopioidaan muistio
fi[1]: Kopioidaan %d muistiota

en: Moving a task | Moving %d tasks
fi[0]: Siirretään tehtävä
fi[1]: Siirretään %d tehtävää

en: Copying a task | Copying %d tasks
fi[0]: Kopioidaan tehtävä
fi[1]: Kopioidaan %d tehtävää

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
fi: %a %d/%m/%Y %H.%M.%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fi: %a %d/%m/%Y %I.%M.%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
fi: Päiväys täytyy antaa seuraavassa muodossa: 
    %s

en: Event’s time is in the past
fi: Tapahtuman ajankohta on mennyt

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
fi: Tapahtumaa ei voi muokata, koska valittua kalenteria ei voida avata

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
fi: Tapahtumaa ei voi muokata, koska valittu kalenteri on vain lukutilassa

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
fi: Tapahtumaan tehtyjä muutoksia ei lähetetä osallistujille, koska et ole sen järjestäjä

en: Start date is not a valid date
fi: Aloituspäivä on virheellinen

en: Start time is not a valid time
fi: Aloitusaika on virheellinen

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: End date is not a valid date
fi: Päättymispäivä ei ole kelvollinen päivä

en: End time is not a valid time
fi: Päättymisaika ei ole kelvollinen aika

en: _Categories
fi: _Luokat

en: Toggles whether to display categories
fi: Määrittää näytetäänkö luokat

en: Time _Zone
fi: _Aikavyöhyke

en: Toggles whether the time zone is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö aikavyöhykekenttä

en: All _Day Event
fi: Koko _päivän tapahtuma

en: Toggles whether to have All Day Event
fi: Määrittää onko tämä koko päivän tapahtuma

en: Show Time as _Busy
fi: Näytä aika _varattuna

en: Toggles whether to show time as busy
fi: Määrittää näytetäänkö aika varattuna

en: Pu_blic
fi: J_ulkinen

en: Classify as public
fi: Luokittele julkiseksi

en: _Private
fi: _Yksityinen

en: Classify as private
fi: Luokittele yksityiseksi

en: _Confidential
fi: _Luottamuksellinen

en: Classify as confidential
fi: Luokittele luottamukselliseksi

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
fi: _Alkaa:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
fi: _Päättyy:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
fi: Koko _päivän tapahtuma

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
fi: Muistutukset

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
fi: Toistuvuus

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
fi: Liitteet

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Meeting — %s
fi: Kokous — %s

en: Appointment — %s
fi: Tapaaminen — %s

en: New note
fi: Uusi huomautus

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
fi: Muistiota ei voi muokata, koska valittua muistiolistaa ei voitu avata

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
fi: Muistiota ei voi muokata, koska valittu muistiolista on vain lukutilassa

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
fi: Muistioon tehtyjä muutoksia ei lähetetä osallistujille, koska et ole sen järjestäjä

en: _List:
fi: _Luettelo:

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
fi: _Alkamispäivä:

en: Assigned Memo — %s
fi: Osoitettu muistio — %s

en: Memo — %s
fi: Muistio — %s

en: Attachment | Attachments
fi[0]: Liite
fi[1]: Liitteet

en: Could not load “%s”
fi: Ei voitu ladata “%s”

en: Could not load the attachment
fi: Liitettä ei voitu avata

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
fi: Joidenkin liitteiden lataus on vielä kesken. Odota kunnes lataus valmistuu.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
fi: Liitettä "%s" ei löydy, poista se listalta

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
fi: Liitteellä "%s" URI ei ole kelvollinen osoite, poista se listalta

en: _Attachment…
fi: _Liite…

en: Attach a file
fi: Liitä tiedosto viestiin

en: _Attachments
fi: _Liitteet

en: Show attachments
fi: Näytä liitteet

en: Icon View
fi: Kuvakenäkymä

en: List View
fi: Listanäkymä

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
fi: Osanottajaa "%s" ei löydy osallistujien listalta

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
fi: Oikeudet eivät riitä osallistujan "%s" poistamiseen

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
fi[0]: Valitun osallistujan poisto epäonnistui
fi[1]: Valittujen osallistujien poisto epäonnistui

en: Organizer address is not a valid user mail address
fi: Järjestäjän osoite ei ole kelvollinen sähköpostiosoite

en: A_ttendees
fi: _Osallistujat

en: Toggles whether the Attendees are displayed
fi: Määrittää, näytetäänkö osallistujat

en: R_ole Field
fi: R_oolikenttä

en: Toggles whether the Role field is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö roolikenttä

en: _RSVP
fi: _Kuittaus

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö kuittauspyyntö

en: _Status Field
fi: _Tilakenttä

en: Toggles whether the Status field is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö tilakenttä

en: _Type Field
fi: T_yyppikenttä

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö osallistujan tyyppi

en: An organizer is required.
fi: Järjestäjä vaaditaan.

en: At least one attendee is required.
fi: Vähintään yksi osallistuja vaaditaan.

en: Or_ganizer:
fi: _Järjestäjä:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
fi: Ohita tehtävän väri. Jos sitä ei ole asetettu, käytetään kalenterin väriä.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
fi: Ohita muistion väri. Jos sitä ei ole asetettu, käytetään muistiolistan väriä.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
fi: Ohita tehtävän väri. Jos sitä ei ole asetettu, käytetään tehtävälistan väriä.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
fi: _Osallistujat…

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: Add exception
fi: Lisää poikkeus

en: Modify exception
fi: Muokkaa poikkeusta

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
fi: Käytössä

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
fi: ensimmäinen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
fi: toinen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
fi: kolmas

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
fi: neljäs

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
fi: viides

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
fi: viimeinen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
fi: Toinen päivä

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
fi: 1. - 10.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
fi: 11. - 20.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
fi: 21. - 31.

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
fi: päivä

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
fi: Maanantai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
fi: Tiistai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
fi: Torstai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
fi: Perjantai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
fi: Lauantai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
fi: Sunnuntai

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
fi: aika

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
fi: toistuminen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
fi: Tämä tapaaminen _toistuu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
fi: Tämä tehtävä _toistuu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
fi: Tämä muistio _toistuu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
fi: Tämä osa _toistuu

en: Recurrence exception date is invalid
fi: Toistuvan poikkeuksen päivämäärä on virheellinen

en: End time of the recurrence is before the start
fi: Toistumisen lopetusaika on ennen alkua

en: R_ecurrence
fi: Toistu_minen

en: Set or unset recurrence
fi: Aseta tai poista toistuminen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
fi: Joka

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
fi: päivä

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
fi: viikko

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
fi: kuukausi

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
fi: vuosi

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
fi: kesto

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
fi: päättyen

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
fi: ikuisesti

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
fi: Tämä tapaaminen sisältää toistoja, joita Evolution ei voi muokata.

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: A_dd
fi: _Lisää

en: Re_move
fi: _Poista

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Send To
fi: Lähetä

en: _Reminders
fi: _Muistutukset

en: Set or unset reminders
fi: Aseta tai poista muistutukset

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
fi: %s ennen

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
fi: alkaen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Add predefined time…
fi: Lisää ennalta määritetty aika…

en: Remove predefined times
fi: Poista ennalta määritetyt ajat

en: Set a custom predefined time to
fi: Aseta mukautettu ennalta määritetty aika

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
fi: _päivää

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
fi: _tuntia

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
fi: _minuuttia

en: _Add time
fi: _Lisää aika

en: Reminders
fi: Muistutukset

en: _Reminder
fi: _Muistutus

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
fi: minuuttia

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
fi: tuntia

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
fi: päivää

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
fi: ennen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
fi: jälkeen

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
fi: alkaa

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
fi: loppuu

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
fi: Toista _muistutus

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
fi: lisäkertoja joka

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
fi: minuuttia

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
fi: tuntia

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
fi: päivää

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
fi: Oma _viesti

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
fi: Oma muistutuksen _hälytysääni

en: Select a sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: _Program:
fi: _Ohjelma:

en: _Arguments:
fi: _Argumentit:

en: _Send To:
fi: _Lähetä:

en: _Schedule
fi: _Aikataulu

en: Query free / busy information for the attendees
fi: Pyydä osallistujilta vapaata/varattua tietoa

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
fi: _Yhteenveto:

en: Click here to open the URL
fi: Napsauta tästä avataksesi verkko-osoitteen

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
fi: _Sijainti:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
fi: _Luokat…

en: Edit as text
fi: Muokkaa tekstinä

en: View as text
fi: Näytä teksti-muodossa

en: View as HTML
fi: Näytä HTML-muodossa

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
fi: K_uvaus:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
fi: _Verkkosivu:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
fi: _Päättymispäivä:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
fi: _Valmistumispäivä:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: ECompEditor]
en: Private
fi: Yksityinen

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
fi: Lu_okittelu:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
fi: _Tila:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
fi: Määrittämätön

[ctx: ECompEditor]
en: High
fi: Korkea

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
fi: Normaali

[ctx: ECompEditor]
en: Low
fi: Matala

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
fi: _Prioriteetti:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
fi: Prosenttia valmiina:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
fi: Aika_vyöhyke:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
fi: Näytä _varatut ajat

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
fi: Ei mitään

en: Esti_mated duration:
fi: Arvi_oitu kesto:

en: Task’s start date is in the past
fi: Tehtävän aloitusaika on mennyt

en: Task’s due date is in the past
fi: Tehtävän päättymispäivä on mennyt

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
fi: Tehtävää ei voi muokata, koska valittua tehtävälistaa ei voitu avata

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
fi: Tehtävää ei voi muokata, koska valittu tehtävälista on vain luettavissa

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
fi: Tehtävään tehtyjä muutoksia ei lähettää osallistujille, koska et ole sen järjestäjä

en: Due date is not a valid date
fi: Päättymispäivä ei ole kelvollinen päivämäärä

en: Completed date is not a valid date
fi: Valmispäivä ei ole kelvollinen päivämäärä

en: Completed date cannot be in the future
fi: Valmispäivä ei voi olla tulevaisuudessa

en: Due date cannot be the same as the Start date
fi: Päättymispäivä ei voi olla sama kuin aloituspäivä

en: Start date is required for recurring tasks
fi: Aloituspäivä vaaditaan toistuviin tehtäviin

en: All _Day Task
fi: Koko _päivän tehtävä

en: Toggles whether to have All Day Task
fi: Vaihda koko päivän tehtävään

en: Assigned Task — %s
fi: Osoitettu tehtävä — %s

en: Task — %s
fi: Tehtävä — %s

en: attachment
fi: liite

en: Sending notifications to attendees…
fi: Lähetetään ilmoitukset osallistujille…

en: Saving changes…
fi: Tallennetaan muutoksia…

en: Save and Close
fi: Tallenna ja sulje

note: == Button box ==
en: _Close
fi: _Sulje

en: Close the current window
fi: Sulje nykyinen ikkuna

note: copy menu item
en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta

note: cut menu item
en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta

en: Delete the selection
fi: Poista valinta

en: View help
fi: Näytä ohje

note: paste menu item
en: _Paste
fi: _Liitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöytä

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: Pre_view…
fi: _Esikatselu…

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: Select all text
fi: Valitse kaikki teksti

en: _Classification
fi: Lu_okittelu

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Insert
fi: L_isää

en: _Options
fi: _Asetukset

en: _View
fi: _Näytä

en: Save current changes
fi: Tallenna nykyiset muutokset

en: Save current changes and close editor
fi: Tallenna nykyiset muutokset ja sulje muokkain

en: Show _toolbar
fi: Näytä _työkalupalkki

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
fi: Viikko %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
fi: %02i minuutin välein

en: Show the second time zone
fi: Näytä toinen aikavyöhyke

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
fi: Ei mitään

en: Select…
fi: Valitse…

[ctx: estimated-duration]
en: None
fi: Ei mitään

en: Set an estimated duration for
fi: Aseta arvioitu kesto

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
fi: päivää

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
fi: _tuntia

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
fi: _minuuttia

en: _Set
fi: _Aseta

en: Chan_ge…
fi: M_uuta…

en: Required Participants
fi: Vaaditut osanottajat

en: Optional Participants
fi: Vapaaehtoiset osanottajat

en: Resources
fi: Resurssit

en: Chair Persons
fi: Toimi puheenjohtajana

en: Attendees
fi: Osallistujat

en: Individual
fi: Henkilö

en: Group
fi: Ryhmä

en: Resource
fi: Resurssi

en: Room
fi: Huone

en: Chair
fi: Puheenjohtaja

en: Required Participant
fi: Vaadittu läsnäolija

en: Optional Participant
fi: Vapaaehtoinen osanottaja

en: Non-Participant
fi: Ei läsnä

en: Needs Action
fi: Vaatii toimenpiteitä

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
fi: Kuittauspyyntö

en: Completed
fi: Valmis

en: In Process
fi: Työn alla

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
fi: Kirjoita salasana päästäksesi palvelimen %s vapaa/varattu-tietoihin käyttäjänä %s

en: Failure reason: %s
fi: Vian syy: %s

en: Enter password
fi: Syötä salasana

en: Out of Office
fi: Poissa toimistolta

en: No Information
fi: Ei tietoa

en: Atte_ndees…
fi: _Osallistujat…

en: O_ptions
fi: _Asetukset

en: Show _only working hours
fi: Näytä vain _työtunnit

en: Show _zoomed out
fi: Näytä _suurennettuna

en: _Update free/busy
fi: _Päivitä vapaa/varattu

en: _Autopick
fi: _Automaattinen valinta

en: _All people and resources
fi: _Kaikki henkilöt ja resurssit

en: All _people and one resource
fi: Kaikki _henkilöt ja yksi resurssi

en: _Required people
fi: _Vaaditut henkilöt

en: Required people and _one resource
fi: Vaaditut henkilöt ja _yksi resurssi

en: _Start time:
fi: _Alkaa:

en: _End time:
fi: _Päättyy:

en: Summary: %s
    Location: %s
fi: Yhteenveto: %s
    Sijainti: %s

en: Summary: %s
fi: Yhteenveto: %s

en: Click here to add an attendee
fi: Lisää osallistuja tästä

en: Member
fi: Jäsen

en: Delegated To
fi: Valtuutettu

en: Delegated From
fi: Valtuuttaja

en: Common Name
fi: Yhteinen nimi

en: Language
fi: Kieli

en: Cut selected memos to the clipboard
fi: Leikkaa valitut muistiot leikepöydälle

en: Copy selected memos to the clipboard
fi: Kopioi valitut muistiot leikepöydälle

en: Paste memos from the clipboard
fi: Liitä muistiot leikepöydältä

en: Delete selected memos
fi: Poista valitut muistiot

en: Select all visible memos
fi: Valitse kaikki näkyvät muistiot

en: Click to add a memo
fi: Lisää muistio tästä

en: Undefined
fi: Määrittämätön

note: Translators: "%d%%" is the percentage of a task done. * %d is the actual value, %% is replaced with a percent sign. * Result values will be 0%, 10%, 20%, ... 100%
en: %d%%
fi: %d %%

en: Cut selected tasks to the clipboard
fi: Leikkaa valitut tehtävät leikepöydälle

en: Copy selected tasks to the clipboard
fi: Kopioi valitut tehtävät leikepöydälle

en: Paste tasks from the clipboard
fi: Liitä tehtävät leikepöydältä

en: Delete selected tasks
fi: Poista valitut tehtävät

en: Select all visible tasks
fi: Valitse kaikki näkyvät tehtävät

en: Click to add a task
fi: Lisää tehtävä tästä

en: Start date
fi: Aloituspäivä

en: Completion date
fi: Valmistumispäivä

en: Complete
fi: Valmis

en: Due date
fi: Päättymispäivä

en: % Complete
fi: % valmiina

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Estimated duration
fi: Arvioitu kesto

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
fi: Ei mitään

en: Select Timezone
fi: Valitse aikavyöhyke

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s %s
fi: Aika: %s %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
fi: Tänään

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Tasks without Due date
fi: Tehtävät ilman päättymispäivää

en: New _Appointment…
fi: Uusi t_apaaminen…

en: New _Meeting…
fi: Uusi _kokous…

en: New _Task…
fi: Uusi _tehtävä…

en: _New Assigned Task…
fi: _Uusi osoitettu tehtävä…

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Delete This Instance…
fi: _Poista tämä esiintymä…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
fi: Poista tämä ja t_ulevat tapahtumat…

en: D_elete All Instances…
fi: Poista kaikki _esiintymät…

en: _Delete…
fi: _Poista…

en: _Show Tasks without Due date
fi: _Näytä tehtävät ilman päättymispäivää

en: To Do
fi: Tehtävä

en: %u event | %u events
fi[0]: %u tapahtuma
fi[1]: %u tapahtumaa

en: An organizer must be set.
fi: Järjestäjä on asetettava.

en: At least one attendee is necessary
fi: Vähintään yksi osallistuja on välttämätön

en: Event information
fi: Tapahtuman tiedot

en: Task information
fi: Tehtävän tiedot

en: Memo information
fi: Muistilapun tiedot

en: Free/Busy information
fi: Vapaa/varattu-tiedot

en: Calendar information
fi: Kalenteritiedot

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
fi: Hyväksytty

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
fi: Alustavasti hyväksytty

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
fi: Hylätty

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
fi: Valtuutettu

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
fi: Päivitetty

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
fi: Päivitä

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
fi: Vastaehdotus

en: Free/Busy information (%s to %s)
fi: Vapaa/varattu-tiedot (%s - %s)

en: iCalendar information
fi: iCalendarin tiedot

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
fi: Resurssia ei voida varata, uusi tehtävä on ristiriidassa aiemman kanssa.

en: Unable to book a resource, error:
fi: Resurssin varaaminen ei onnistu, virhe:

en: You must be an attendee of the event.
fi: Sinun täytyy osallistua tapahtumaan.

en: Sending an event
fi: Lähetetään tapahtuma

en: Sending a memo
fi: Lähetetään miustio

en: Sending a task
fi: Lähetetään tehtävä

en: %d day | %d days
fi[0]: %d päivä
fi[1]: %d päivää

en: %d hour | %d hours
fi[0]: %d tunti
fi[1]: %d tuntia

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third")
en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
fi: Ma

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
fi: Ti

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
fi: Ke

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
fi: To

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
fi: Pe

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
fi: La

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
fi:  -

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
fi:  (Valmis

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
fi: Valmis

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
fi:  (päättyy

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
fi: Päättyy

en: Appointment
fi: Tapaaminen

en: Task
fi: Tehtävä

en: Memo
fi: Muistio

en: Attendees:
fi: Osallistujat:

en: Estimated duration: %s
fi: Arvioitu kesto: %s

en: Status: %s
fi: Tila: %s

en: Priority: %s
fi: Prioriteetti: %s

en: Percent Complete: %i
fi: Valmis (%%): %i

en: Categories: %s
fi: Ryhmät: %s

en: Contacts:
fi: Yhteystiedot:

en: Not Started
fi: Ei aloitettu

en: In progress
fi: Kesken

en: % Completed
fi: % valmiina

en: is greater than
fi: on suurempi kuin

en: is less than
fi: on vähemmän kuin

en: Current State
fi: Nykyinen tila

en: is Overdue
fi: on päättynyt

en: is Scheduled
fi: on ajoitettu

en: is not Scheduled
fi: ei ole ajoitettu

en: Due In
fi: Päättyy

en: Next Days
fi: Seuraava päivä

en: Previous Days
fi: Edellinen päivä

en: Appointments and Meetings
fi: Tapaamiset ja kokoukset

en: New Calendar
fi: Uusi kalenteri

en: New Task List
fi: Uusi tehtävälista

en: Cre_ate new calendar
fi: _Luo uusi kalenteri

en: Cre_ate new task list
fi: Luo _uusi tehtävälista

en: Opening calendar
fi: Avataan kalenteria

en: iCalendar files (.ics)
fi: iCalendar tiedostot (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
fi: Evolutionin iCalendar tuonti

en: Reminder!
fi: Muistutus!

en: vCalendar files (.vcs)
fi: vCalendar-tiedostot (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
fi: Evolutionin vCalendar tuonti

en: Calendar Events
fi: Kalenteritapahtumat

en: Evolution Calendar intelligent importer
fi: Evolution-kalenterin älykäs tuonti

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
fi: Kokous

[ctx: iCalImp]
en: Event
fi: Tapahtuma

[ctx: iCalImp]
en: Task
fi: Tehtävä

[ctx: iCalImp]
en: Memo
fi: Muistio

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
fi: on esiintymä

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
fi: sisältää toistuvuuksia

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
fi: sisältää muistutuksia

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
fi: sisältää liitteitä

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
fi: Julkinen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
fi: Henkilökohtainen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
fi: Luokittelu

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
fi: Yhteenveto

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
fi: Alkaa

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
fi: Päättyy

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
fi: Loppu

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
fi: Ryhmät

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
fi: Valmiina

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
fi: Järjestäjä

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
fi: Osallistujat

[ctx: iCalImp]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
fi: Tyyppi

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
fi: Afrikka/Abidjan

en: Africa/Accra
fi: Afrikka/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fi: Afrikka/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
fi: Afrikka/Algeria

en: Africa/Asmera
fi: Afrikka/Asmera

en: Africa/Bamako
fi: Afrikka/Bamako

en: Africa/Bangui
fi: Afrikka/Bangui

en: Africa/Banjul
fi: Afrikka/Benjul

en: Africa/Bissau
fi: Afrikka/Bissau

en: Africa/Blantyre
fi: Afrikka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fi: Afrikka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fi: Afrikka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fi: Afrikka/Kairo

en: Africa/Casablanca
fi: Afrikka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fi: Afrikka/Ceuta

en: Africa/Conakry
fi: Afrikka/Conakry

en: Africa/Dakar
fi: Afrikka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fi: Afrikka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fi: Afrikka/Djibouti

en: Africa/Douala
fi: Afrikka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fi: Afrikka/El_Aaium

en: Africa/Freetown
fi: Afrikka/Freetown

en: Africa/Gaborone
fi: Afrikka/Gaborne

en: Africa/Harare
fi: Afrikka/Harare

en: Africa/Johannesburg
fi: Afrikka/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fi: Afrikka/Kampala

en: Africa/Khartoum
fi: Afrikka/Khartum

en: Africa/Kigali
fi: Afrikka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fi: Afrikka/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fi: Afrikka/Lagos

en: Africa/Libreville
fi: Afrikka/Libreville

en: Africa/Lome
fi: Afrikka/Lome

en: Africa/Luanda
fi: Afrikka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fi: Afrikka/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fi: Afrikka/Lusaka

en: Africa/Malabo
fi: Afrikka/Malabo

en: Africa/Maputo
fi: Afrikka/Maputo

en: Africa/Maseru
fi: Afrikka/Maseru

en: Africa/Mbabane
fi: Afrikka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fi: Afrikka/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
fi: Afrikka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fi: Afrikka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fi: Afrikka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fi: Afrikka/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fi: Afrikka/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fi: Afrikka/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fi: Afrikka/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
fi: Afrikka/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
fi: Afrikka/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
fi: Afrikka/Tripoli

en: Africa/Tunis
fi: Afrikka/Tunis

en: Africa/Windhoek
fi: Afrikka/Windhoek

en: America/Adak
fi: Amerikka/Adak

en: America/Anchorage
fi: Amerikka/Anchorage

en: America/Anguilla
fi: Amerikka/Anguilla

en: America/Antigua
fi: Amerikka/Antigua

en: America/Araguaina
fi: Amerikka/Nicaragua

en: America/Aruba
fi: Amerikka/Aruba

en: America/Asuncion
fi: Amerikka/Asuncion

en: America/Barbados
fi: Amerikka/Barbados

en: America/Belem
fi: Amerikka/Belem

en: America/Belize
fi: Amerikka/Belize

en: America/Boa_Vista
fi: Amerikka/Boa_Vista

en: America/Bogota
fi: Amerikka/Bogota

en: America/Boise
fi: Amerikka/Boise

en: America/Buenos_Aires
fi: Amerikka/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fi: Amerikka/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
fi: Amerikka/Cancun

en: America/Caracas
fi: Amerikka/Caracas

en: America/Catamarca
fi: Amerikka/Catamarca

en: America/Cayenne
fi: Amerikka/Cayenne

en: America/Cayman
fi: Amerikka/Cayman

en: America/Chicago
fi: Amerikka/Chicago

en: America/Chihuahua
fi: Amerikka/Chihuahua

en: America/Cordoba
fi: Amerikka/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fi: Amerikka/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fi: Amerikka/Cuiaba

en: America/Curacao
fi: Amerikka/Curacao

en: America/Danmarkshavn
fi: Amerikka/Danmarkshavn

en: America/Dawson
fi: Amerikka/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fi: Amerikka/Dawson_Creek

en: America/Denver
fi: Amerikka/Denver

en: America/Detroit
fi: Amerikka/Detroit

en: America/Dominica
fi: Amerikka/Dominica

en: America/Edmonton
fi: Amerikka/Edmonton

en: America/Eirunepe
fi: Amerikka/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fi: Amerikka/El_Salvador

en: America/Fortaleza
fi: Amerikka/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fi: Amerikka/Glace_Bay

en: America/Godthab
fi: Amerikka/Godthab

en: America/Goose_Bay
fi: Amerikka/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fi: Amerikka/Grand_Turk

en: America/Grenada
fi: Amerikka/Grenada

en: America/Guadeloupe
fi: Amerikka/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fi: Amerikka/Guatemala

en: America/Guayaquil
fi: Amerikka/Guayaquil

en: America/Guyana
fi: Amerikka/Guyana

en: America/Halifax
fi: Amerikka/Halifax

en: America/Havana
fi: Amerikka/Havana

en: America/Hermosillo
fi: Amerikka/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fi: Amerikka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fi: Amerikka/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fi: Amerikka/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fi: Amerikka/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fi: Amerikka/Indianapolis

en: America/Inuvik
fi: Amerikka/Inuvik

en: America/Iqaluit
fi: Amerikka/Iqaluit

en: America/Jamaica
fi: Amerikka/Jamaika

en: America/Jujuy
fi: Amerikka/Jujuy

en: America/Juneau
fi: Amerikka/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fi: Amerikka/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fi: Amerikka/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
fi: Amerikka/La_Paz

en: America/Lima
fi: Amerikka/Lima

en: America/Los_Angeles
fi: Amerikka/Los_Angeles

en: America/Louisville
fi: Amerikka/Louisville

en: America/Maceio
fi: Amerikka/Maceio

en: America/Managua
fi: Amerikka/Managua

en: America/Manaus
fi: Amerikka/Manaus

en: America/Martinique
fi: Amerikka/Martinique

en: America/Mazatlan
fi: Amerikka/Mazatlan

en: America/Mendoza
fi: Amerikka/Mendoza

en: America/Menominee
fi: Amerikka/Menominee

en: America/Merida
fi: Amerikka/Merida

en: America/Mexico_City
fi: Amerikka/Mexico_City

en: America/Miquelon
fi: Amerikka/Miquelon

en: America/Monterrey
fi: Amerikka/Monterrey

en: America/Montevideo
fi: Amerikka/Montevideo

en: America/Montreal
fi: Amerikka/Montreal

en: America/Montserrat
fi: Amerikka/Montserrat

en: America/Nassau
fi: Amerikka/Nassau

en: America/New_York
fi: Amerikka/New_York

en: America/Nipigon
fi: Amerikka/Nipigon

en: America/Nome
fi: Amerikka/Nome

en: America/Noronha
fi: Amerikka/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
fi: Amerikka/North_Dakota/Center

en: America/Panama
fi: Amerikka/Panama

en: America/Pangnirtung
fi: Amerikka/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fi: Amerikka/Paramaribo

en: America/Phoenix
fi: Amerikka/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fi: Amerikka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fi: Amerikka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
fi: Amerikka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fi: Amerikka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fi: Amerikka/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fi: Amerikka/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fi: Amerikka/Recife

en: America/Regina
fi: Amerikka/Regina

en: America/Rio_Branco
fi: Amerikka/Rio_Branco

en: America/Rosario
fi: Amerikka/Rosario

en: America/Santiago
fi: Amerikka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fi: Amerikka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fi: Amerikka/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fi: Amerikka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fi: Amerikka/Shiprock

en: America/St_Johns
fi: Amerikka/St_Johns

en: America/St_Kitts
fi: Amerikka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fi: Amerikka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fi: Amerikka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fi: Amerikka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fi: Amerikka/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fi: Amerikka/Tegucigalpa

en: America/Thule
fi: Amerikka/Thule

en: America/Thunder_Bay
fi: Amerikka/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fi: Amerikka/Tijuana

en: America/Tortola
fi: Amerikka/Tortola

en: America/Vancouver
fi: Amerikka/Vancouver

en: America/Whitehorse
fi: Amerikka/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fi: Amerikka/Winnipeg

en: America/Yakutat
fi: Amerikka/Yakutat

en: America/Yellowknife
fi: Amerikka/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fi: Etelämanner/Casey

en: Antarctica/Davis
fi: Etelämanner/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fi: Etelämanner/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
fi: Etelämanner/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fi: Etelämanner/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fi: Etelämanner/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fi: Etelämanner/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
fi: Etelämanner/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fi: Etelämanner/Vostok

en: Asia/Aden
fi: Aasia/Aden

en: Asia/Almaty
fi: Aasia/Almaty

en: Asia/Amman
fi: Aasia/Amman

en: Asia/Anadyr
fi: Aasia/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fi: Aasia/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fi: Aasia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fi: Aasia/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
fi: Aasia/Bagdad

en: Asia/Bahrain
fi: Aasia/Bahrain

en: Asia/Baku
fi: Aasia/Baku

en: Asia/Bangkok
fi: Aasia/Bangkok

en: Asia/Beirut
fi: Aasia/Beirut

en: Asia/Bishkek
fi: Aasia/Bishkek

en: Asia/Brunei
fi: Aasia/Brunei

en: Asia/Calcutta
fi: Aasia/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
fi: Aasia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
fi: Aasia/Chongqing

en: Asia/Colombo
fi: Aasia/Colombo

en: Asia/Damascus
fi: Aasia/Damaskos

en: Asia/Dhaka
fi: Aasia/Dhaka

en: Asia/Dili
fi: Aasia/Dili

en: Asia/Dubai
fi: Aasia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fi: Aasia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fi: Aasia/Gaza

en: Asia/Harbin
fi: Aasia/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fi: Aasia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fi: Aasia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fi: Aasia/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fi: Aasia/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fi: Aasia/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fi: Aasia/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fi: Aasia/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fi: Aasia/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fi: Aasia/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fi: Aasia/Karachi

en: Asia/Kashgar
fi: Aasia/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
fi: Aasia/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
fi: Aasia/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fi: Aasia/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fi: Aasia/Kuching

en: Asia/Kuwait
fi: Aasia/Kuwait

en: Asia/Macao
fi: Aasia/Macao

en: Asia/Macau
fi: Aasia/Macau

en: Asia/Magadan
fi: Aasia/Magadan

en: Asia/Makassar
fi: Aasia/Makassar

en: Asia/Manila
fi: Aasia/Manila

en: Asia/Muscat
fi: Aasia/Muscat

en: Asia/Nicosia
fi: Aasia/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
fi: Aasia/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fi: Aasia/Omsk

en: Asia/Oral
fi: Aasia/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
fi: Aasia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
fi: Aasia/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
fi: Aasia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fi: Aasia/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
fi: Aasia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
fi: Aasia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fi: Aasia/Riyadh

en: Asia/Saigon
fi: Aasia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
fi: Aasia/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
fi: Aasia/Samarkand

en: Asia/Seoul
fi: Aasia/Seoul

en: Asia/Shanghai
fi: Aasia/Shanghai

en: Asia/Singapore
fi: Aasia/Singapore

en: Asia/Taipei
fi: Aasia/Taipei

en: Asia/Tashkent
fi: Aasia/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fi: Aasia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fi: Aasia/Teheran

en: Asia/Thimphu
fi: Aasia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fi: Aasia/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
fi: Aasia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fi: Aasia/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
fi: Aasia/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fi: Aasia/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fi: Aasia/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fi: Aasia/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fi: Aasia/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fi: Aasia/Jerevan

en: Atlantic/Azores
fi: Atlantin_Valtameri/Azores

en: Atlantic/Bermuda
fi: Atlantin_Valtameri/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fi: Atlantin_Valtameri/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
fi: Atlantin_Valtameri/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fi: Atlantin_Valtameri/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fi: Atlantin_Valtameri/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fi: Atlantin_Valtameri/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
fi: Atlantin_Valtameri/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fi: Atlantin_Valtameri/Etelä-Georgia

en: Atlantic/St_Helena
fi: Atlantin_Valtameri/Saint_Helena

en: Atlantic/Stanley
fi: Atlantin_Valtameri/Stanley

en: Europe/Amsterdam
fi: Eurooppa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
fi: Eurooppa/Andorra

en: Europe/Athens
fi: Eurooppa/Ateena

en: Europe/Belfast
fi: Eurooppa/Belfast

en: Europe/Belgrade
fi: Eurooppa/Belgrad

en: Europe/Berlin
fi: Eurooppa/Berliini

en: Europe/Bratislava
fi: Eurooppa/Bratislava

en: Europe/Brussels
fi: Eurooppa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
fi: Eurooppa/Bukarest

en: Europe/Budapest
fi: Eurooppa/Budapest

en: Europe/Chisinau
fi: Eurooppa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
fi: Eurooppa/Kööpenhamina

en: Europe/Dublin
fi: Eurooppa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
fi: Eurooppa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
fi: Eurooppa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
fi: Eurooppa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
fi: Eurooppa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
fi: Eurooppa/Kiev

en: Europe/Lisbon
fi: Eurooppa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
fi: Eurooppa/Ljubljana

en: Europe/London
fi: Eurooppa/London

en: Europe/Luxembourg
fi: Eurooppa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
fi: Eurooppa/Madrid

en: Europe/Malta
fi: Eurooppa/Malta

en: Europe/Minsk
fi: Eurooppa/Minsk

en: Europe/Monaco
fi: Eurooppa/Monaco

en: Europe/Moscow
fi: Eurooppa/Moskova

en: Europe/Nicosia
fi: Eurooppa/Nicosia

en: Europe/Oslo
fi: Eurooppa/Oslo

en: Europe/Paris
fi: Eurooppa/Pariisi

en: Europe/Prague
fi: Eurooppa/Praha

en: Europe/Riga
fi: Eurooppa/Riika

en: Europe/Rome
fi: Eurooppa/Rooma

en: Europe/Samara
fi: Eurooppa/Samara

en: Europe/San_Marino
fi: Eurooppa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
fi: Eurooppa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
fi: Eurooppa/Simferopol

en: Europe/Skopje
fi: Eurooppa/Skopje

en: Europe/Sofia
fi: Eurooppa/Sofia

en: Europe/Stockholm
fi: Eurooppa/Tukholma

en: Europe/Tallinn
fi: Eurooppa/Tallinna

en: Europe/Tirane
fi: Eurooppa/Tirane

en: Europe/Uzhgorod
fi: Eurooppa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
fi: Eurooppa/Vaduz

en: Europe/Vatican
fi: Eurooppa/Vatikaani

en: Europe/Vienna
fi: Eurooppa/Wien

en: Europe/Vilnius
fi: Eurooppa/Vilna

en: Europe/Warsaw
fi: Eurooppa/Varsova

en: Europe/Zagreb
fi: Eurooppa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
fi: Eurooppa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
fi: Eurooppa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
fi: Intian_Valtameri/Antananarivo

en: Indian/Chagos
fi: Intian_Valtameri/Chagos

en: Indian/Christmas
fi: Intian_Valtameri/Joulusaaret

en: Indian/Cocos
fi: Intian_Valtameri/Kookossaraet

en: Indian/Comoro
fi: Intian_Valtameri/Comoro

en: Indian/Kerguelen
fi: Intian_Valtameri/Kerguelen

en: Indian/Mahe
fi: Intian_Valtameri/Mahe

en: Indian/Maldives
fi: Intian_Valtameri/Malediivit

en: Indian/Mauritius
fi: Intian_Valtameri/Mauritius

en: Indian/Mayotte
fi: Intian_Valtameri/Mayotte

en: Indian/Reunion
fi: Intian_Valtameri/Reunion

en: Pacific/Apia
fi: Tyyni_Valtameri/Apia

en: Pacific/Auckland
fi: Tyyni_Valtameri/Auckland

en: Pacific/Chatham
fi: Tyyni_Valtameri/Chatham

en: Pacific/Easter
fi: Tyyni_Valtameri/Easter

en: Pacific/Efate
fi: Tyyni_Valtameri/Efate

en: Pacific/Enderbury
fi: Tyyni_Valtameri/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fi: Tyyni_Valtameri/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fi: Tyyni_Valtameri/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fi: Tyyni_Valtameri/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fi: Tyyni_Valtameri/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fi: Tyyni_Valtameri/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fi: Tyyni_Valtameri/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fi: Tyyni_Valtameri/Guam

en: Pacific/Honolulu
fi: Tyyni_Valtameri/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fi: Tyyni_Valtameri/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fi: Tyyni_Valtameri/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fi: Tyyni_Valtameri/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fi: Tyyni_Valtameri/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fi: Tyyni_Valtameri/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fi: Tyyni_Valtameri/Marquesas

en: Pacific/Midway
fi: Tyyni_Valtameri/Midway

en: Pacific/Nauru
fi: Tyyni_Valtameri/Nauru

en: Pacific/Niue
fi: Tyyni_Valtameri/Niue

en: Pacific/Norfolk
fi: Tyyni_Valtameri/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fi: Tyyni_Valtameri/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fi: Tyyni_Valtameri/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fi: Tyyni_Valtameri/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fi: Tyyni_Valtameri/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fi: Tyyni_Valtameri/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fi: Tyyni_Valtameri/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fi: Tyyni_Valtameri/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fi: Tyyni_Valtameri/Saipan

en: Pacific/Tahiti
fi: Tyyni_Valtameri/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fi: Tyyni_Valtameri/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fi: Tyyni_Valtameri/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fi: Tyyni_Valtameri/Truk

en: Pacific/Wake
fi: Tyyni_Valtameri/Wake

en: Pacific/Wallis
fi: Tyyni_Valtameri/Wallis

en: Pacific/Yap
fi: Tyyni_Valtameri/Yap

en: Save as…
fi: Tallenna nimellä…

en: Close the current file
fi: Sulje nykyinen tiedosto

en: New _Message
fi: Uusi _viesti

en: Open New Message window
fi: Avaa uuden viestin luonti-ikkuna

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: Configure Evolution
fi: Evolutionin asetukset

en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna tiedosto uudella nimellä

en: Character _Encoding
fi: M_erkistön koodaus

en: Print Pre_view
fi: Tulostuksen _esikatselu

en: Save as _Draft
fi: Tallenna _luonnoksena

en: Save as draft
fi: Tallenna luonnoksena

en: S_end
fi: _Lähetä

en: Send this message
fi: Lähetä viesti heti

en: _Main toolbar
fi: _Päätyökalurivi

en: Main toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Edit _toolbar
fi: Muokkaa _työkaluriviä

en: Edit toolbar
fi: Muokkaa työkaluriviä

en: PGP _Encrypt
fi: PGP-_salaus

en: Encrypt this message with PGP
fi: Salaa tämä viesti PGP:llä

en: PGP _Sign
fi: PGP-_allekirjoitus

en: Sign this message with your PGP key
fi: Allekirjoita viesti PGP-avaimellasi

en: _Picture Gallery
fi: _Kuvagalleria

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
fi: Näytä kokoelma kuvia, joita voi raahata viesteihin

en: _Prioritize Message
fi: _Aseta prioriteetti

en: Set the message priority to high
fi: Aseta viestille korkea prioriteetti

en: Re_quest Read Receipt
fi: Pyydä luku_kuittaus

en: Get delivery notification when your message is read
fi: Pyydä lähettämään kuittaus, kun viestisi on luettu

en: S/MIME En_crypt
fi: S/_MIME-salaus

en: Encrypt this message with S/MIME
fi: Salaa tämä viesti S/MIME:llä

en: S/MIME Sig_n
fi: S/MIME-a_llekirjoitus

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
fi: Allekirjoita tämä viesti S/MIME-allekirjoitusvarmenteellasi

en: _Bcc Field
fi: _Piilokopiona

en: Toggles whether the BCC field is displayed
fi: Vaihtaa, näytetäänkö "Piilokopiona"-kenttä

en: _Cc Field
fi: _Kopiona

en: Toggles whether the CC field is displayed
fi: Vaihtaa, näytetäänkö "Kopiona"-kenttä

en: _From Override Field
fi: _Lähettäjän ohitus

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
fi: Vaihtaa, näytetäänkö Lähettäjän-ohituskenttä nimen tai sähköpostiosoitteen muuttamiseksi

en: _Reply-To Field
fi: _Vastausosoite

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
fi: Määrittää näytetäänkö Vastausosoite-kenttä

en: Visually _Wrap Long Lines
fi: _Rivitä visuaalisesti pitkät rivit

en: Attach
fi: Liitä tiedosto

en: Save Draft
fi: Tallenna luonnos

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Enter the recipients of the message
fi: Syötä viestin vastaanottajat

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
fi: Anna osoitteet joihin lähetetään kopio viestistä (Cc)

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
fi: Anna osoitteet, joihin lähetetään kopiot viestistä ilman että muut vastaanottajat näkevät vastaanottajia

en: Fr_om:
fi: _Lähettäjä:

en: _Reply-To:
fi: _Vastausosoite:

en: _To:
fi: Vastaan_ottaja:

en: _Cc:
fi: _Kopio:

en: _Bcc:
fi: _Piilokopio:

en: _Post To:
fi: _Lähetä:

en: S_ubject:
fi: _Aihe:

en: Si_gnature:
fi: _Allekirjoitus:

en: Click here for the address book
fi: Avaa osoitekirja tästä

en: Click here to select folders to post to
fi: Valitse tästä kansiot, joihin postituksia lähetetään

en: Send
fi: Lähetä

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
fi: Lähtevää viestiä ei voi allekirjoittaa: allekirjoitusvarmennetta ei ole asetettu tälle tilille

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
fi: Lähtevää viestiä ei voi salata: Salausvarmennetta ei ole asetettu tälle tilille

en: Compose Message
fi: Uusi viesti

en: Reading text content…
fi: Luetaan tekstin sisältöä…

en: Send _without encryption
fi: Lähetä _ilman salausta

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
fi[0]: Tarkista liite ennen lähettämistä.
fi[1]: Tarkista liitteet ennen lähettämistä.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
fi: Viesti-ikkuna sisältää muutakin kuin tekstisisältöä, jota ei voi muokata.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
fi: Et voi lisätä tiedostoa “{0}” tähän viestiin.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
fi: Tiedosto “{0}” ei ole tavallinen tiedosto, eikä sitä voi lähettää viestissä.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
fi: Viestejä ei voi hakea liitettäväksi kohteesta {0}.

en: Because “{1}”.
fi: Syy: “{1}”.

en: Do you want to recover unfinished messages?
fi: Haluatko palauttaa viimeistelemättömät viestit?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
fi: Evolution suljettiin odottamatta, kun olit muokkaamassa uutta viestiä. Viestin palautuksen avulla voit jatkaa siitä, mihin jäit.

en: _Do not Recover
fi: Ä_lä palauta

en: _Recover
fi: _Palauta

en: Do you want to recover last saved version of the message?
fi: Haluatko palauttaa viimeisimmän tallennetun version viestistä?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
fi: Viestin palauttaminen antaa sinun jatkaa siitä, mihin se oli viimeksi tallennettu.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
fi: Ei voitu tallentaa automaattisesti tiedostoa “{0}”.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
fi: Virhe automaattisessa tallennuksessa, koska "{1}".

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
fi: Haluatko varmasti hylätä viestin, jonka aihe on "{0}", jota olet kirjoittamassa?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
fi: Tämän viesti-ikkunan sulkeminen hävittää viestin pysyvästi, ellet tallenna viestiä luonnoksiin. Luonnoskansioon tallennettujen viestien kirjoitusta voi jatkaa myöhemmin.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
fi: _Jatka muokkausta

en: _Save Draft
fi: Tallenna _luonnos

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
fi: Haluatko varmasti hylätä kirjoittamasi viestin?

en: Could not create message.
fi: Viestiä ei voi luoda.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
fi: Sinun täytynee valita eri sähköpostiasetukset.
    
    Tarkka virhe: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
fi: Allekirjoitustiedostoa “{0}” ei voi lukea.

en: All accounts have been removed.
fi: Kaikki tilit on poistettu.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
fi: Käyttäjätili täytyy määritellä ennen kuin sähköpostia voidaan lähettää.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
fi: Virhe tallennettaessa viestiä lähtevien viestien kansioon.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
fi: Ilmoitettu virhe oli “{0}”. Viestiä ei lähetetty.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
fi: Virhe tallennettaessa viestiä luonnokset kansioon.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
fi: Ilmoitettu virhe oli “{0}”. Viestiä ei mitä luultavimmin ole tallennettu.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
fi: Lähettäessä tapahtui virhe. Kuinka haluat jatkaa?

en: The reported error was “{0}”.
fi: Ilmoitettu virhe oli “{0}”.

en: _Save to Outbox
fi: _Tallenna lähteviin

en: _Try Again
fi: _Yritä uudelleen

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
fi: Viestisi lähetettiin, mutta jälkikäsittelyn yhteydessä tapahtui virhe.

en: Saving message to Outbox.
fi: Tallennetaan viesti Lähtevät-kansioon.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
fi: Viesti tallennetaanLähtevät-kansioon, koska palvelin ei ole tällä hetkellä käytettävissä. Voit lähettää viestin napsauttamalla painiketta Lähetä/Vastaanota työkalupalkissa.

en: Are you sure you want to send the message?
fi: Haluatko varmasti lähettää tämän viestin?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
fi: Pikanäppäintä viestin lähettämiseksi on painettu. Jos se johtui vahingosta, peruuta lähetys tai lähetä viesti.

en: Are you sure you want to change the composer format?
fi: Haluatko varmasti muuttaa viesti-ikkunan formaattia?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
fi: Vaihtaminen tekstimuotoon aiheuttaa sen, että teksti menettää kaiken HTML-muotoilun. Haluatko jatkaa?

en: _Don’t lose formatting
fi: _Älä menetä muotoilua

en: Lose _formatting
fi: Me_netä muotoilu

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
fi: Tapahtui virhe tallennettaessa "Mallit"-kansioon.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
fi: Haluatko varmasti muuntaa viestin tapaamiseksi?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
fi: Muuntamalla viestin kokoukseksi, muokkausikkuna sulkeutuu ja tehdyt muutokset hylätään.

en: Convert to _Meeting
fi: Muunna _kokoukseksi

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
fi: Haluatko varmasti muuntaa tapahtuman viestiksi?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
fi: Muuntamalla tapahtuma vietiksi, muokkausikkuna sulkeutuu ja tehdyt muutokset hylätään.

en: Convert to _Message
fi: Muunna _viestiksi

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
fi: Haluatko varmasti muuntaa muistion viestiksi?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
fi: Muuntamalla muistio viestiksi, muokkausikkuna sulkeutuu ja tehdyt muutokset hylätään.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
fi: Haluatko varmasti muuntaa tehtävän viestiksi?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
fi: Muuntamalla tehtävä viestiksi, muokkausikkuna sulkeutuu ja tehdyt muutokset hylätään.

en: Something has gone wrong when editing the message
fi: Jokin meni pieleen viestiä muokatessa

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui viestiä muokatessa. Voit yrittää uudelleen sulkemalla viesti-ikkunan ja avaamalla uuden. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: An error occurred while creating message composer.
fi: Virhe avatessa viesti-ikkunaa.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
fi: Ei lisätä julkista OpenPGP-avainta viestiin.

en: Toggle View Inline
fi: Vaihda näkymä päälle

en: Open in default application
fi: Avaa oletussovelluksella

en: Display as attachment
fi: Näytä liitteenä

en: Audio Player
fi: Äänisoitin

en: Play the attachment in embedded audio player
fi: Toista liite sulautetussa soittimessa

en: From
fi: Lähettäjä

en: (no subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Remote content download had been blocked for this message.
fi: Sisällön lataaminen on estetty tämän viestin kohdalla.

en: Import OpenPGP key provided in this message
fi: Tuo tässä viestissä oleva OpenPGP-avain

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
fi: Tämä viesti lähetettiin %s käyttäjän %s puolesta

en: Regular Image
fi: Tavallinen kuva

en: Display part as an image
fi: Näytä kuvana

en: RFC822 message
fi: RFC822-viesti

en: Format part as an RFC822 message
fi: Muotoile RFC822-viestiksi

en: Size
fi: Koko

en: Subject
fi: Aihe

note: pseudo-header
en: Mailer
fi: Postittaja

en: Richtext
fi: Richtext (RTF)

en: Display part as enriched text
fi: Näytä lisätty teksti

en: Format part as HTML
fi: Muotoile HTML-tekstiksi

en: Plain Text
fi: Tavallinen teksti

en: Format part as plain text
fi: Muotoile tavalliseksi tekstiksi

en: Unsigned
fi: Allekirjoittamaton

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
fi: Viesti ei ole allekirjoitettu. Ei ole varmaa, että viestin lähettäjä on varmasti se, jolta viesti näyttää olevan.

en: Valid signature
fi: Hyväksytty allekirjoitus

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
fi: Kelvollinen allekirjoitus, mutta lähettäjän osoite ja allekirjoittajan osoite eivät täsmää

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
fi: Tämä viesti on allekirjoitettu ja varmennettu. Viesti on hyvin todennäköisesti aito.

en: Invalid signature
fi: Hylätty allekirjoitus

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
fi: Tämän viestin allekirjoitusta ei voi tarkistaa, se on ehkä muuttunut siirron aikana.

en: Valid signature, but cannot verify sender
fi: Allekirjoitus on kelvollinen, mutta lähettäjää ei voi varmistaa

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
fi: Tämä viesti on allekirjoitettu kelvollisella allekirjoituksella, mutta viestin lähettäjää ei voi varmistaa.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
fi: Tämä viesti on allekirjoitettu, mutta julkinen avain ei ole avainnipussa

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
fi: Viesti on digitaalisesti allekirjoitettu, mutta vastaavaa julkista avainta ei ole sinun avaimissa. Jos haluat varmistaa tämän henkilön viestien aitouden, hanki julkinen avain luotettavalla menetelmällä ja lisää se avaimiisi. Siihen asti ei ole takeita siitä, että tämä viesti todella tuli kyseiseltä henkilöltä ja että se saapui muuttumattomana.

en: Unencrypted
fi: Salaamaton

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
fi: Viesti ei ole salattu. Viestin sisältöä voidaan tutkia sen kulkiessa Internetin läpi.

en: Encrypted, weak
fi: Heikosti salattu

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
fi: Viesti on salattu heikolla salausalgoritmilla. On vaikeaa, mutta ei mahdotonta, että ulkopuolinen pystyy purkamaan ja katsomaan viestin sisällön melko lyhyessä ajassa.

en: Encrypted
fi: Salattu

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
fi: Viesti on salattu. Ulkopuolisen on vaikea avata viestin sisältö luettavakseen.

en: Encrypted, strong
fi: Salattu vahvalla algoritmilla

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
fi: Tämä viesti on salattu hyvällä salausalgoritmilla. Ulkopuolisen on hyvin vaikea purkaa salausta ja nähdä tämän viestin sisältöä missään käytännöllisessä ajassa.

en: View Certificate
fi: Näytä varmenne

en: Import Certificate
fi: Tuo varmenne

note: image
en: Details
fi: Tiedot

en: Digital Signature
fi: Digitaalinen allekirjoitus

en: Signer: | Signers:
fi[0]: Allekirjoittaja:
fi[1]: Allekirjoittajat:

en: Encryption
fi: Salaus

en: Encrypted by:
fi: Salannut:

en: Display source of a MIME part
fi: Näytä MIME-lähde

en: Markdown Text
fi: Tavallinen teksti

en: Format part as markdown text
fi: Näytä aina tekstinä

en: To
fi: Vastaanottaja

en: Cc
fi: Kopiot

en: Bcc
fi: Piilokopiot

en: Security
fi: Turvallisuus

en: GPG signed
fi: GPG-allekirjoitettu

en: partially GPG signed
fi: osittain GPG-allekirjoitettu

en: GPG encrypted
fi: GPG-salattu

en: partially GPG encrypted
fi: osittain GPG-salattu

en: S/MIME signed
fi: S/MIME-allekirjoitettu

en: partially S/MIME signed
fi: osittain S/MIME-allekirjoitettu

en: S/MIME encrypted
fi: S/MIME-salattu

en: partially S/MIME encrypted
fi: osittain S/MIME-salattu

en: Error parsing MBOX part: %s
fi: Virhe jäsennettäessä MBOX: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
fi: S/MIME-viestin jäsennys epäonnistui: %s

en: Could not parse PGP message: %s
fi: PGP-viestin jäsennys epäonnistui: %s

en: Error verifying signature: %s
fi: Virhe vahvistaessa allekirjoitusta: %s

en: Malformed external-body part
fi: Virheellinen ulkoinen osa

en: Pointer to FTP site (%s)
fi: Osoitin FTP-palvelimelle (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
fi: Osoittaa paikalliseen tiedostoon (%s) palvelimella "%s"

en: Pointer to local file (%s)
fi: Osoittaa paikalliseen tiedostoon (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
fi: Osoittaa muulla palvelimella olevaan tietoon (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
fi: Osoittaa tuntemattomaan muulla palvelimella olevaan tietoon (tyyppiä "%s")

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
fi: MIME-viestin tulkitseminen epäonnistui, näytetään lähdekoodi.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
fi: Tuntematon salausmuoto muodolle multipart/encrypted

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
fi: PGP/MIME-viestin jäsennys epäonnistui: %s

en: Unsupported signature format
fi: Allekirjoituksen muoto ei ole tuettu

en: Reply-To
fi: Vastausosoite

en: Date
fi: Päiväys

en: Newsgroups
fi: Uutisryhmät

en: Face
fi: Kasvokuva

en: Failed to import certificate: %s
fi: Varmenteen tuonti epäonnistui: %s

en: %s attachment
fi: Liite: %s

en: %d %B %Y
fi: %e. %Bta %Y

en: Calendar: from %s to %s
fi: Kalenteri väliltä %s - %s

en: evolution calendar item
fi: evolutionin kalenterin kohta

en: Mail Accounts
fi: Sähköpostitilit

en: Address Books
fi: Osoitekirjat

en: Calendars
fi: Kalenterit

en: Memo Lists
fi: Muistiolistat

en: Task Lists
fi: Tehtävälistat

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Account Name
fi: Tilin nimi

en: Collection _Account
fi: _Kokoelmatili

en: _Mail Account
fi: S_ähköpostitili

en: Address _Book
fi: _Osoitekirja

en: _Calendar
fi: _Kalenteri

en: M_emo List
fi: M_uistiot

en: _Task List
fi: _Tehtävälista

en: Evolution Accounts
fi: Evolution-tilit

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
fi: _Päivitä

en: Initiates refresh of account sources
fi: Aloittaa tililähteiden päivittämisen

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
fi: %s (peruttu)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
fi: %s (valmis)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
fi: %s (odottaa)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
fi: %s (perutaan)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
fi: %s (%d %% valmiina)

en: Cancel
fi: Peru

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
fi: Sulje tämä viesti (Escape)

en: _Dismiss
fi: _Ohita

en: Failed to create a thread:
fi: Ketjun luominen epäonnistui:

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
fi: Liitteenä viesti

en: Operation was cancelled
fi: Toiminto peruttiin

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
fi: liite.dat

en: A load operation is already in progress
fi: Lataus on jo käynnissä

en: A save operation is already in progress
fi: Tallennus on jo käynnissä

en: Could not open “%s”
fi: Ei voitu avata “%s”

en: Could not open the attachment
fi: Liitettä ei voitu avata

en: Attachment contents not loaded
fi: Liitteen sisältöä ei ladattu

en: Could not save “%s”
fi: Ei voitu tallentaa “%s”

en: Could not save the attachment
fi: Liitettä ei voitu tallentaa

en: Attachment Properties
fi: Liitteen ominaisuudet

en: F_ilename:
fi: _Tiedostonimi:

en: _Description:
fi: K_uvaus:

en: MIME Type:
fi: MIME-tyyppi:

en: _Suggest automatic display of attachment
fi: _Ehdota liitteen automaattista näyttämistä

en: Could not set as background
fi: Ei voitu asettaa taustakuvaksi

en: Set as _Background
fi: Aseta _taustakuvaksi

en: Loading
fi: Ladataan

en: Saving
fi: Tallennetaan

en: Hide Attachment _Bar
fi: Piilota _liitepalkki

en: Show Attachment _Bar
fi: Näytä _liitepalkki

en: Add Attachment
fi: Lisää liite

en: A_ttach
fi: Lii_tä

en: Archive selected directories using this format:
fi: Arkistoi valitut kansiot käyttäen tätä muotoa:

en: Save Attachment | Save Attachments
fi[0]: Tallenna liite
fi[1]: Tallenna liitteet

en: Do _not extract files from the attachment
fi: _Älä pura tiedostoja liitteestä

en: Save extracted files _only
fi: Tallenna vain _puretut tiedostot

en: Save extracted files and the original _archive
fi: Tallenna puretut tiedostot ja a_lkuperäinen pakattu arkistotiedosto

en: Open With Other Application…
fi: Avaa toisella sovelluksella…

en: S_ave All
fi: Tallenna _kaikki

en: Sa_ve As
fi: _Tallenna nimellä

en: Save _As
fi: Tallenna _nimellä

en: A_dd Attachment…
fi: _Lisää liite…

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Re_load
fi: _Lataa uudelleen

en: Open With “%s”
fi: Avaa sovelluksella “%s”

en: Open this attachment in %s
fi: Avaa tämä liite ohjelmalla %s

en: Open With Default Application
fi: Avaa oletussovelluksella

en: Open this attachment in default application
fi: Avaa tämä liite oletussovelluksella

en: Mark as default address book
fi: Merkitse osoitekirja oletukseksi

en: Autocomplete with this address book
fi: Täydennä automaattisesti tähän osoitekirjaan

en: Copy book content locally for offline operation
fi: Kopioi kirjan sisältö paikallisesti yhteydettömään käyttöön

en: Previous month
fi: Edellinen kuukausi

en: Next month
fi: Seuraava kuukausi

en: Previous year
fi: Edellinen vuosi

en: Next year
fi: Seuraava vuosi

en: Month Calendar
fi: Kuukausikalenteri

en: Mark as default calendar
fi: Merkitse kalenteri oletukseksi

en: Mark as default task list
fi: Merkitse tehtävälista oletukseksi

en: Mark as default memo list
fi: Merkitse muistiolista oletukseksi

en: Color:
fi: Väri:

en: Copy calendar contents locally for offline operation
fi: Kopioi kalenterin sisältö paikallisesti offline-käyttöä varten

en: Copy task list contents locally for offline operation
fi: Kopioi tehtävälistan sisältö paikallisesti offline-käyttöä varten

en: Copy memo list contents locally for offline operation
fi: Kopioi muistiolistan sisältö paikallisesti offline-käyttöä varten

en: Currently _used categories:
fi: Käytössä _olevat luokat:

en: _Available Categories:
fi: _Käytettävissä olevat luokat:

[ctx: category]
en: _New
fi: _Uusi

[ctx: category]
en: _Edit
fi: _Muokkaa

[ctx: category]
en: _Delete
fi: _Poista

en: Icon
fi: Kuvake

en: Create category “%s”
fi: Luo luokka “%s”

en: Category Icon
fi: Luokan kuvake

en: _No Image
fi: _Ei kuvaa

en: Category _Name
fi: Luokan _nimi

en: Category _Icon
fi: Luokan _kuvake

en: _Unset icon
fi: _Kuvaketta ei asetettu

en: Category Properties
fi: Luokan ominaisuudet

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
fi: Asetuksista löytyy jo luokka nimeltä "%s". Valitse toinen nimi

en: popup list
fi: ponnahduslista

en: Now
fi: Nyt

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
fi: Ei mitään

en: The time must be in the format: %s
fi: Ajan tulee olla muodossa: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
fi: Prosenttiarvon tulee olla välillä 0 - 100

en: Arabic
fi: Arabia

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Chinese
fi: Kiinalainen

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Western European
fi: Länsieurooppalainen

en: Western European, New
fi: Länsieurooppalainen, uusi

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
fi: Perinteinen

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
fi: Yksinkertaistettu

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
fi: Ukrainalainen

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
fi: Visuaali

en: Character Encoding
fi: Merkistön koodaus

en: Enter the character set to use
fi: Syötä käytettävä merkistö

en: Other…
fi: Muu…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
fi: Ei voi luoda asiakasobjektia laajennuksen nimellä "%s"

[ctx: Status]
en: Offline
fi: Offline-tilassa

[ctx: Status]
en: Online
fi: Verkossa

[ctx: Status]
en: Unreachable
fi: Tavoittamaton

[ctx: Status]
en: Failed to connect
fi: Yhdistäminen epäonnistui

en: _Finish
fi: _Valmis

en: _Look Up
fi: _Katso ylös

en: _Next
fi: _Seuraava

en: New Collection Account
fi: Uusi kokoelmatili

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: Looking up details, please wait…
fi: Etsitään tietoja, odota hetki…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
fi: Salasana vaaditaan jatkamiseksi. %s.

en: View certificate
fi: Näytä varmenne

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
fi: Ehdotuksia ei löytynyt. Se voi myös tarkoittaa, että palvelin ei anna mitään tietoja määrityksistä valituilla haulla. Tee tili manuaalisesti tai muuta yllä olevia asetuksia.

en: Found one candidate | Found %d candidates
fi[0]: Löydettiin yksi sopiva
fi[1]: Löydettiin %d sopivaa

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
fi: Käyttäjätunnus sisältää kirjaimia, jotka voivat estää sisäänkirjautumisen. Varmista, että palvelin hyväksyy näin kirjoitetun käyttäjänimen.

en: _Username:
fi: Käyttäjät_unnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Remember password
fi: _Muista salasana

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Mail Receive
fi: Tuleva sähköposti

en: Mail Send
fi: Lähtevä sähköposti

en: Address Book
fi: Osoitekirja

en: Memo List
fi: Muistiolista

en: Task List
fi: Tehtävälista

en: Looking up LDAP server’s search base…
fi: Haetaan LDAP-palvelimen hakukantaa…

en: Failed to store password:
fi: Salasanan tallettaminen epäonnistui:

en: Failed to create sources:
fi: Lähteiden luominen epäonnistui:

en: Saving account settings, please wait…
fi: Tallennetaan tilin asetuksia, odota hetki…

en: User details
fi: Käyttäjän tiedot

en: _Email Address or User name:
fi: S_ähköpostiosoite tai käyttäjätunnus:

en: _Advanced Options
fi: _Lähetysasetukset

en: _Server:
fi: _Palvelin:

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
fi: Puolipisteellä (";") erotettu lista palvelimista, joista haetaan tietoja sähköpostiosoitteen toimialueen lisäksi.

en: Select which parts should be configured:
fi: Valitse määritettävät osat:

en: Account Information
fi: Tilitiedot

en: Choose custom color
fi: Valitse mukautettu väri

en: Default
fi: Oletus

en: black
fi: musta

en: light brown
fi: vaaleanruskea

en: brown gold
fi: ruskea kulta

en: dark green #2
fi: tummanvihreä #2

en: navy
fi: sininen

en: dark blue
fi: tummansininen

en: purple #2
fi: violetti #2

en: very dark gray
fi: hyvin tummanharmaa

en: dark red
fi: tummanpunainen

en: red-orange
fi: puna-oranssi

en: gold
fi: kulta

en: dark green
fi: tummanvihreä

en: dull blue
fi: himmeänsininen

en: blue
fi: sininen

en: dull purple
fi: himmeänvioletti

en: dark grey
fi: tummanharmaa

en: red
fi: punainen

en: orange
fi: oranssi

en: dull green
fi: himmeä vihreä

en: dull blue #2
fi: himmeä sininen #2

en: sky blue #2
fi: taivaansininen

en: purple
fi: violetti

en: gray
fi: harmaa

en: bright orange
fi: kirkkaanoranssi

en: yellow
fi: keltainen

en: green
fi: vihreä

en: cyan
fi: syaani

en: bright blue
fi: kirkkaansininen

en: red purple
fi: punainen violetti

en: light grey
fi: vaaleanharmaa

en: pink
fi: vaaleanpunainen

en: light orange
fi: vaaleanoranssi

en: light yellow
fi: vaaleankeltainen

en: light green
fi: vaaleanvihreä

en: light cyan
fi: vaalea syaani

en: light blue
fi: vaaleansininen

en: light purple
fi: vaaleanvioletti

en: white
fi: valkoinen

en: Running…
fi: Suoritetaan…

en: Date and Time
fi: Päiväys ja aika

en: Text entry to input date
fi: Tekstikenttä päiväyksen syöttöön

en: Click this button to show a calendar
fi: Paina näyttääksesi kalenterin

en: Drop-down combination box to select time
fi: Pudotusvalikko ajan valitsemiseen

en: Time
fi: Aika

en: No_w
fi: N_yt

en: _Today
fi: _Tänään

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
fi: _Ei mitään

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
fi: Ei mitään

en: Invalid Date Value
fi: Virheellinen päivämäärä

en: Invalid Time Value
fi: Virheellinen ajan kuvaus

en: Yesterday
fi: Eilen

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
fi: Seuraava ma

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
fi: Seuraava ti

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
fi: Seuraava ke

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
fi: Seuraava to

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
fi: Seuraava pe

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
fi: Seuraava la

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
fi: Seuraava su

en: Use locale default
fi: Käytä oletusaikavyöhykettä

en: Format:
fi: Muoto:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
fi: päivää

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
fi: viikkoa

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
fi: kuukautta

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
fi: vuotta

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
fi: Älä synkronoi viestejä, jotka ovat vanhempia kuin

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
fi: Merkitse viestit luetuksi %s sekunnin jälkeen

note: Translators: :-)
en: _Smile
fi: _Hymy

note: Translators: :-(
en: S_ad
fi: Su_rullinen

note: Translators: ;-)
en: _Wink
fi: Silm_änisku

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
fi: _Kieli

note: Translators: :-))
en: Laug_h
fi: Nau_rua

note: Translators: :-|
en: _Plain
fi: _Tavallinen

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
fi: _Virnistävä

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
fi: _Nolostunut

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
fi: _Suuri hymy

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
fi: _Epävarma

note: Translators: :-O
en: S_urprise
fi: _Yllättynyt

note: Translators: :-S
en: W_orried
fi: _Huolestunut

note: Translators: :-*
en: _Kiss
fi: _Suukko

note: Translators: X-(
en: A_ngry
fi: _Vihainen

note: Translators: B-)
en: _Cool
fi: _Viileä

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
fi: _Enkeli

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
fi: Itke_vä

note: Translators: :-Q
en: S_ick
fi: S_airas

note: Translators: |-)
en: Tire_d
fi: Väs_ynyt

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
fi: _Pirullinen

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
fi: _Apina

en: (Unknown Filename)
fi: (Tuntematon tiedostonimi)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
fi: Kirjoitetaan ”%s”

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
fi: Kirjoitetaan ”%s” palvelimelle ”%s”

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
fi[0]: 1 sekunti sitten
fi[1]: %d sekuntia sitten

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
fi[0]: 1 sekunti tulevaisuudessa
fi[1]: %d sekuntia tulevaisuudessa

en: 1 minute ago | %d minutes ago
fi[0]: 1 minuutti sitten
fi[1]: %d minuuttia sitten

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
fi[0]: yhden minuutin päässä
fi[1]: %d minuutin päässä

en: 1 hour ago | %d hours ago
fi[0]: 1 tunti sitten
fi[1]: %d tuntia sitten

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
fi[0]: 1 tunti tulevaisuudessa
fi[1]: %d tuntia tulevaisuudessa

en: 1 day ago | %d days ago
fi[0]: 1 päivä sitten
fi[1]: %d päivää sitten

en: 1 day in the future | %d days in the future
fi[0]: yhden päivän päässä
fi[1]: %d päivän päässä

en: 1 week ago | %d weeks ago
fi[0]: 1 viikko sitten
fi[1]: %d viikkoa sitten

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
fi[0]: 1 viikko tulevaisuudessa
fi[1]: %d viikkoa tulevaisuudessa

en: 1 month ago | %d months ago
fi[0]: 1 kuukausi sitten
fi[1]: %d kuukautta sitten

en: 1 month in the future | %d months in the future
fi[0]: yhden kuukauden päässä
fi[1]: %d kuukauden päässä

en: 1 year ago | %d years ago
fi[0]: 1 vuosi sitten
fi[1]: %d vuotta sitten

en: 1 year in the future | %d years in the future
fi[0]: yhden vuoden päässä
fi[1]: %d vuoden päässä

en: <click here to select a date>
fi: <napsauta valitaksesi päiväys>

en: now
fi: nyt

en: Select a time to compare against
fi: Valitse aika johon verrataan

en: Choose a File
fi: Valitse tiedosto

en: R_ule name:
fi: _Säännön nimi:

en: all the following conditions
fi: kaikkia seuraavia ehtoja

en: any of the following conditions
fi: mitä tahansa seuraavista ehdoista

en: _Find items which match:
fi: _Etsi kohteet, jotka vastaavat:

en: Find items that meet the following conditions
fi: Etsi kohdat, jotka vastaavat seuraavia ehtoja

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
fi: Määrittelemätön

en: All related
fi: Kaikki tähän liittyvät

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Replies and parents
fi: Vastaukset ja vanhemmat

en: No reply or parent
fi: Ei vastasta tai vanhempaa

en: I_nclude threads:
fi: S_isällytä säikeet:

en: A_dd Condition
fi: Lisää _ehto

en: Incoming
fi: Tulevat

en: Outgoing
fi: Lähtevät

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
fi: Viimeisimmät

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
fi: Hymiöt ja ihmiset

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
fi: Keho ja vaatetus

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
fi: Eläimet ja luonto

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
fi: Ruoka ja juoma

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
fi: Matkustaminen ja sijainnit

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
fi: Aktiviteetit

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
fi: Objektit

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
fi: Symbolit

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
fi: Merkit

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
fi: Kokeile eri hakuehtoja

en: Failed to insert HTML file.
fi: HTML-tiedoston lisääminen epäonnistui.

en: Failed to insert text file.
fi: Tekstitiedoston lisääminen epäonnistui.

en: Insert HTML File
fi: Lisää HTML-tiedosto

en: HTML file
fi: HTML-tiedosto

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Insert text file
fi: Lisää tekstitiedosto

en: Text file
fi: Tekstitiedosto

en: Copy selected text to the clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

en: Cut selected text to the clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

en: Paste text from the clipboard
fi: Liitä teksti leikepöydältä

en: Redo the last undone action
fi: Tee uudelleen viimeisin kumottu toiminto

en: Undo the last action
fi: Kumoa viimeisin toiminto

en: For_mat
fi: _Muotoilu

en: _Paragraph Style
fi: _Kappaleen tyyli

en: _Alignment
fi: _Tasaus

en: Current _Languages
fi: _Nykyiset kielet

en: _Increase Indent
fi: _Lisää sisennys

en: Increase Indent
fi: Lisää sisennys

en: E_moji
fi: Hy_miö

en: Insert Emoji
fi: Lisää hymiö

en: Insert E_moji
fi: Lisää hy_miö

en: _HTML File…
fi: _HTML-tiedosto…

en: Te_xt File…
fi: Te_kstitiedosto…

en: Paste _Quotation
fi: _Liitä lainaus

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: Search for text
fi: Etsi tekstiä

en: Find A_gain
fi: Etsi _uudelleen

en: Re_place…
fi: _Korvaa…

en: Search for and replace text
fi: Etsi ja korvaa tekstiä

en: Check _Spelling…
fi: _Oikolue…

en: _Decrease Indent
fi: _Vähennä sisennystä

en: Decrease Indent
fi: Vähennä sisennystä

en: _Wrap Lines
fi: _Rivitä teksti

note: Center
en: _Center
fi: _Keskelle

en: Center Alignment
fi: Keskitys

note: Justified
en: _Justified
fi: _Tasattu

en: Align Justified
fi: Tasattu

note: Left
en: _Left
fi: _Vasemmalle

en: Left Alignment
fi: Tasaus vasemmalle

note: Right
en: _Right
fi: _Oikealle

en: Right Alignment
fi: Tasaus oikealle

en: HTML editing mode
fi: HTML-muokkaustila

en: Plain _Text
fi: Tavallinen _teksti

en: Plain text editing mode
fi: Tekstin muokkaustila

en: _Markdown
fi: _Tekstitila

en: Markdown editing mode
fi: Tekstin muokkaustila

en: Ma_rkdown as Plain Text
fi: Te_kstitila tavalliselle tekstille

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
fi: Tekstitilan muokkaustila, viedään pelkkänä tekstinä

en: Mar_kdown as HTML
fi: Tekstitila HTML-tekstille

en: Markdown editing mode, exported as HTML
fi: Tekstitilan muokkaustila, viedään HTML-tekstinä

en: _Normal
fi: _Tavallinen

en: Heading _1
fi: Otsake _1

en: Heading _2
fi: Otsake _2

en: Heading _3
fi: Otsake _3

en: Heading _4
fi: Otsake _4

en: Heading _5
fi: Otsake _5

en: Heading _6
fi: Otsake _6

en: _Preformatted
fi: _Esimuotoiltu

en: A_ddress
fi: _Osoite

en: _Bulleted List
fi: _Luettelomerkit

en: _Roman Numeral List
fi: _Roomalaiset numerot

en: Numbered _List
fi: _Numeroitu

en: _Alphabetical List
fi: _Aakkoset

en: _Image…
fi: _Kuva…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: _Link…
fi: _Linkki…

en: Insert Link
fi: Lisää linkki

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
fi: _Viiva…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
fi: Lisää viiva

en: _Table…
fi: _Taulukko…

en: Insert Table
fi: Lisää taulukko

en: _Cell…
fi: _Solu…

en: Pa_ge…
fi: Si_vu…

en: Font _Size
fi: Fontin _koko

en: _Font Style
fi: _Fontin tyyli

en: Paste As _Text
fi: Liitä _tekstinä

en: _Bold
fi: _Lihavoitu

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: _Italic
fi: _Kursivoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: _Strikethrough
fi: _Yliviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

en: Subs_cript
fi: Ala_indeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Su_perscript
fi: Yläi_ndeksi

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: _Underline
fi: _Alleviivattu

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Copy _Link Location
fi: Kopioi _linkin sijainti

en: Copy the link to the clipboard
fi: Kopioi linkki leikepöydälle

en: _Open Link in Browser
fi: _Avaa linkki selaimessa

en: Open the link in a web browser
fi: Avaa linkki selaimessa

en: Cell Contents
fi: Solun sisältö

en: Column
fi: Sarake

en: Row
fi: Rivi

en: Table
fi: Taulukko

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
fi: Taulukon poisto

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
fi: Taulukon lisäys

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Delete Rule
fi: Poista sääntö

en: Delete Image
fi: Poista kuva

en: Column After
fi: Sarake ennen

en: Column Before
fi: Sarake jälkeen

en: Insert _Link
fi: L_isää linkki

en: Row Above
fi: Rivi ylös

en: Row Below
fi: Rivi alas

en: Cell…
fi: Solu…

en: Image…
fi: Kuva…

en: Link…
fi: Linkki…

en: Page…
fi: Sivu…

en: Paragraph…
fi: Kappale…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
fi: Viiva…

en: Table…
fi: Taulukko…

en: Text…
fi: Teksti…

en: Remove Link
fi: Poista linkki

en: Add Word to Dictionary
fi: Lisää sana sanastoon

en: Ignore Misspelled Word
fi: Ohita väärinkirjoitettu sana

en: Add Word To
fi: Lisää sana

en: More Suggestions
fi: Lisää ehdotuksia

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
fi: Sanastoon "%s"

en: _Emoticon
fi: _Hymiö

en: Insert Emoticon
fi: Lisää hymiö

en: Re_place
fi: _Korvaa

en: _Image
fi: _Kuva

en: _Link
fi: _Linkki

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule
fi: _Viiva

en: _Table
fi: _Taulukko

en: Editing Mode
fi: Muokkaustila

en: Paragraph Style
fi: Kappaleen tyyli

en: Font Color
fi: Fontin väri

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Font Size
fi: Fontin koko

en: Font Name
fi: Fontin nimi

en: Failed to obtain content of editor
fi: Muokkaimen sisällön hakeminen epäonnistui

en: <b>Scope</b>
fi: <b>Vaikutusalue</b>

en: C_ell
fi: _Solu

en: _Row
fi: _Rivi

en: Col_umn
fi: S_arake

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
fi: <b>Tasaus &amp; Toiminta</b>

en: Left
fi: Vasen

en: Center
fi: Keskitä

en: Right
fi: Oikea

en: _Horizontal:
fi: _Vaakasuuntainen:

en: Top
fi: Ylös

en: Middle
fi: Keskellä

en: Bottom
fi: Alas

en: _Vertical:
fi: _Pystysuuntainen:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
fi: _Rivitä teksti

note: Header Style
en: _Header Style
fi: _Otsaketyyli

en: <b>Layout</b>
fi: <b>Asettelu</b>

note: Width
en: _Width
fi: _Leveys

en: Row S_pan:
fi: Rivi_väli:

en: Co_lumn Span:
fi: Sa_rake väli:

en: <b>Background</b>
fi: <b>Tausta</b>

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: C_olor:
fi: V_äri:

en: Images
fi: Kuvat

en: Choose Background Image
fi: Valitse taustakuva

en: _Image:
fi: _Kuva:

en: _Remove image
fi: _Poista kuva

en: Cell Properties
fi: Solun ominaisuudet

en: No match found
fi: Vastinetta ei löytynyt

en: Search _backwards
fi: Etsi _taaksepäin

en: Case _Sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: _Wrap Search
fi: _Rivitys haku

en: Find
fi: Haku

en: <b>Size</b>
fi: <b>Koko</b>

note: Width
en: _Width:
fi: _Leveys:

en: _Size:
fi: _Koko:

en: <b>Style</b>
fi: <b>Tyyli</b>

en: _Alignment:
fi: _Tasaus:

note: Shaded
en: S_haded
fi: V_arjostettu

en: Rule properties
fi: Viivan ominaisuudet

en: <b>General</b>
fi: <b>Yleiset</b>

en: _Source:
fi: _Lähde:

en: _Height:
fi: _Korkeus:

en: Preserve aspect ratio
fi: Säilytä kuvasuhde

en: _X-Padding:
fi: _X-Täyttö:

en: _Y-Padding:
fi: _Y-Täyttö:

en: _Border:
fi: _Reunus:

en: <b>Link</b>
fi: <b>Linkki</b>

en: _URL:
fi: _Osoite:

en: _Test URL…
fi: _Testaa osoite…

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: _Remove Link
fi: _Poista linkki

en: Link Properties
fi: Linkin ominaisuudet

en: Perforated Paper
fi: Rei'itetty paperi

en: Blue Ink
fi: Sininen muste

en: Paper
fi: Paperi

en: Ribbon
fi: Valintanauha

en: Midnight
fi: Keskiyö

en: Draft
fi: Luonnos

en: Graph Paper
fi: Millimetripaperi

note: == Colors ==
en: Colors
fi: Värit

en: _Text:
fi: _Teksti:

en: _Link:
fi: _Linkki:

en: _Visited Link:
fi: _Vierailtu linkki:

en: _Background:
fi: _Tausta:

note: == Text ==
en: Text
fi: Teksti

en: _Font Name:
fi: _Fontin nimi:

note: == Background Image ==
en: Background Image
fi: Taustakuva

en: _Template:
fi: _Malli:

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: _Custom:
fi: _Oma:

en: Page Properties
fi: Sivun ominaisuudet

en: _Style:
fi: _Tyyli:

en: <b>Alignment</b>
fi: <b>Tasaus</b>

en: Paragraph Properties
fi: Kappaleen ominaisuudet

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
fi[0]: %d ilmentymä korvattu
fi[1]: %d ilmentymää korvattu

en: R_eplace:
fi: _Korvaa:

en: _With:
fi: _Jolla on:

en: _Case sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Wra_p search
fi: Et_si

en: _Skip
fi: _Ohita

en: _Replace
fi: _Korvaa

en: Replace _All
fi: Ko_rvaa kaikki

[ctx: dialog-title]
en: Replace
fi: Korvaa

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
fi: <b>Ehdotuksia kohteelle "%s"</b>

en: <b>Suggestions</b>
fi: <b>Ehdotukset</b>

note: Replace
en: Replace
fi: Korvaa

note: Replace All
en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

note: Ignore
en: Ignore
fi: Älä välitä

note: Skip
en: Skip
fi: Ohita

note: Back
en: Back
fi: Takaisin

en: <b>Dictionary</b>
fi: <b>Sanasto</b>

note: Add Word button
en: Add word
fi: Lisää sana

en: Spell Checking
fi: Oikoluku

en: _Rows:
fi: _Rivejä:

en: C_olumns:
fi: _Sarakkeita:

en: _Spacing:
fi: _Välistys:

en: _Padding:
fi: _Täyttö:

en: _Color:
fi: _Väri:

en: Image:
fi: Kuva:

en: Table Properties
fi: Taulukon ominaisuudet

en: Si_ze:
fi: _Koko:

en: Text Properties
fi: Tekstin ominaisuudet

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
fi: Valitse Evolutioniin tuotava tiedosto ja valitse listasta tiedoston tyyppi.

en: File _type:
fi: Tiedoston _tyyppi:

en: Pre_view:
fi: _Esikatselu:

en: Choose the destination for this import
fi: Valitse tämän tuonnin kohde

en: Choose the type of importer to run:
fi: Valitse suoritettava tuontitapa:

en: Import data and settings from _older programs
fi: Tuo tietoja ja asetuksia _vanhemmista ohjelmista

en: Import a _single file
fi: Tuo _yksi tiedosto

en: Please select the information that you would like to import:
fi: Valitse tieto jonka haluat tuoda:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
fi: Evolution etsi, mutta ei löytänyt tuotavia asetuksia ohjelmista: Pine, Netscape, Elm, iCalendar ja KMail. Jos haluat kokeilla uudestaan, napsauta ”Takaisin”-painiketta.

en: From %s:
fi: Ohjelmasta %s:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
fi: _Peru tuonti

en: Preview data to be imported
fi: Esikatsele tuotavia tietoja

en: Import Data
fi: Tuo tiedot

en: Select what type of file you want to import from the list.
fi: Valitse luettelosta minkä tyyppisen tiedoston haluat tuoda.

en: Evolution Import Assistant
fi: Evolutionin tuontiapulainen

en: Import Location
fi: Tuo sijainti

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
fi: Tervetuloa Evolutionin tuontiapulaiseen.
    Tällä apulaisella voit tuoda ulkopuolisia tiedostoja muista ohjelmista.

en: Importer Type
fi: Tuontitapa

en: Select Information to Import
fi: Valitse tuotavat tiedot

en: Select a File
fi: Valitse tiedosto

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
fi: Aloita tiedoston tuominen Evolutioniin napsauttamalla "Käytä".

note: Translators: This is part of
en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
fi: päivä

en: Autogenerated
fi: Automaattisesti luotu

en: Close
fi: Sulje

en: _Save and Close
fi: _Tallenna ja sulje

en: Edit Signature
fi: Muokkaa allekirjoitusta

en: Save
fi: Tallenna

en: _Signature Name:
fi: Allekirjoituk_sen nimi:

en: Add _Script
fi: Lisää _skripti

en: Add Signature Script
fi: Lisää allekirjoitus-skripti

en: Edit Signature Script
fi: Muokkaa allekirjoitus-skriptiä

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
fi: Tämän komennon tulostetta käytetään allekirjoituksenasi. 
    Valitsemasi nimi on käytössä ainoastaan tässä listassa
    näytettäessä.

en: S_cript:
fi: _Skripti:

en: Script file must be executable.
fi: Skriptitiedoston tulee olla suoritettavissa.

en: World Map
fi: Maailmankartta

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
fi: Hiirikäyttöinen maailmankartta aikavyöhykkeen valintaa varten. Näppäimistön käyttäjät voivat valita aikavyöhykkeen alla olevasta pudotusvalikosta.

en: _Write
fi: _Kirjoita

en: _Preview
fi: _Esikatselu

en: Add bold text
fi: Lisää lihavoitu teksti

en: Add italic text
fi: Lisää kursivoitu teksti

en: Insert a quote
fi: Lisää lainaus

en: Insert code
fi: Lisää koodi

en: Add a link
fi: Lisää linkki

en: Add a bullet list
fi: Lisää luettelomerkki

en: Add a numbered list
fi: Lisää numeroitu lista

en: Add a header
fi: Lisää otsake

en: Open online common mark documentation
fi: Avaa yleismerkin online-dokumentaatio

en: Show preview beside text
fi: Näytä esikatselu tekstin vieressä

en: Could not open the link.
fi: Linkkiä ei voitu avata.

en: Could not display help for Evolution.
fi: Evolutionin ohjetta ei voitu näyttää.

en: Opening calendar “%s”
fi: Avataan kalenteria “%s”

en: Opening memo list “%s”
fi: Avataan muistiolistaa “%s”

en: Opening task list “%s”
fi: Avataan tehtävälistaa “%s”

en: Opening address book “%s”
fi: Avataan osoitekirja “%s”

en: _Do not show this message again
fi: Älä _näytä viestiä uudestaan

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
fi: Tämä osoitekirjapalvelin voi olla saavuttamattomissa, palvelimen nimi väärin kirjoitettu tai verkkoyhteytesi ei ehkä ole käytettävissä.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
fi: Yhteyskäytännön asettaminen versioon LDAPv3 (%d) epäonnistui: %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
fi: STARTTLS (%d) käyttö epäonnistui: %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
fi: LDAP-palvelimelle (%d) tunnistautuminen epäonnistui: %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
fi: Tämä LDAP-palvelin saattaa käyttää vanhempaa versiota LDAP:ista, joka ei tue tätä toimintoa, tai palvelin voi olla väärin konfiguroitu. Kysy ylläpidoltasi mitkä ovat tuetut hakupohjat.
    
    Yksityiskohtainen virhe (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
fi: Tämä LDAP-palvelin saattaa käyttää vanhempaa versiota LDAP:ista, joka ei tue tätä toimintoa, tai palvelin voi olla väärin konfiguroitu. Kysy ylläpidoltasi mitkä ovat tuetut hakupohjat.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
fi: Evolutionia ei ole koostettu LDAP-tuen kera

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
fi: Tuntematon (%s)

en: Click to call %s
fi: Soita numeroon %s napsauttamalla

en: Click to hide/unhide addresses
fi: Napsauta piilottaaksesi tai näyttääksesi osoitteet

en: Go to the section %s of the message
fi: Siirry viestissä valintaan %s

en: Go to the beginning of the message
fi: Siirry viestin alkuun

en: Click to open %s
fi: Napsauta avataksesi %s

en: Show Contacts
fi: Näytä yhteystiedot

en: Address B_ook:
fi: _Osoitekirja:

en: Cat_egory:
fi: _Luokka:

en: _Search:
fi: Et_si:

en: Any Category
fi: Kaikki luokat

en: Co_ntacts
fi: _Yhteystiedot

en: Search
fi: Etsi

en: Select Contacts from Address Book
fi: Valitse yhteystiedot osoitekirjasta

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
fi: _Laajenna sidottu %s

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
fi: _Kopioi %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
fi: _Leikkaa %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
fi: _Muokkaa %s

en: _Delete %s
fi: _Poista %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
fi: Evolution on verkossa. Katkaise verkkoyhteydet napsauttamalla.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
fi: Evolution ei ole verkossa. Avaa verkkoyhteydet napsauttamalla napista.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
fi: Evolution ei ole verkossa, koska verkko ei ole käytettävissä.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
fi: Avainnippu on käyttökelvoton: ei käyttäjän tai palvelimen nimeä

en: You have the Caps Lock key on.
fi: Caps Lock on päällä.

en: _Remember this passphrase
fi: _Muista salalause

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
fi: _Muista tämä salalause tämän istunnon ajan

en: _Remember this password
fi: _Muista salasana

en: _Remember this password for the remainder of this session
fi: _Muista tämä salasana tämän istunnon ajan

en: Help
fi: Ohje

en: Evolution Preferences
fi: Evolution asetukset

en: An error occurred while printing
fi: Tapahtui virhe tulostettaessa

en: The printing system reported the following details about the error:
fi: Tulostusjärjestelmä kertoi seuraavat yksityiskohdat virheestä:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
fi: Tulostusjärjestelmä ei kertonut tarkempia tietoja virheestä.

en: _Method:
fi: _Menetelmä:

en: Defer to Desktop Settings
fi: Käytä työpöydän asetuksia

en: _Open Desktop Settings
fi: _Avaa työpöydän asetukset

en: Manual
fi: Manuaalisesti

en: _HTTP Proxy:
fi: _HTTP-välityspalvelin:

en: H_TTPS Proxy:
fi: H_TTPS-välityspalvelin:

en: _Socks Proxy:
fi: So_cks-välityspalvelin:

en: _Ignore Hosts:
fi: _Ohita isännät:

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Configuration _URL:
fi: _Määritysosoite:

en: No proxy
fi: Ei välityspalvelinta

en: Use a direct connection, no proxying required.
fi: Käytä suoraa yhteyttä, välityspalvelinta ei tarvita.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
fi: Siirry välityspalvelimen perusasetuksiin

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
fi: Siirry välityspalvelimen edistyneisiin asetuksiin

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
fi: Sovella omavalintaisia välityspalvelimen asetuksia näille tileille:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
fi: <b>Välityspalvelimen lisäasetukset</b> avulla voit määrittää vaihtoehtoisia välityspalvelimia ja käyttää niitä tietyissä tileissä

en: Custom Proxy
fi: Mukautettu välityspalvelin

en: Create a new proxy profile
fi: Luo uusi välityspalvelimen profiili

en: Delete the selected proxy profile
fi: Poista valittu välityspalvelimen profiili

en: Add Rule
fi: Lisää sääntö

en: Edit Rule
fi: Muokkaa sääntöä

en: Matches: %u
fi: Osumia: %u

en: Close the find bar
fi: Sulje hakupalkki

en: Fin_d:
fi: Et_si:

en: Clear the search
fi: Tyhjennä hakukenttä

en: Find the previous occurrence of the phrase
fi: Etsi lauseen edellinen esiintymä

en: Find the next occurrence of the phrase
fi: Etsi lauseen seuraava esiintymä

en: Mat_ch case
fi: Huomioi _kirjainkoko

en: Reached bottom of page, continued from top
fi: Saavutettiin sivun loppu, jatketaan alusta

en: Reached top of page, continued from bottom
fi: Saavutettiin sivun alku, jatketaan lopusta

en: When de_leted:
fi: Milloin _poistettu:

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Proprietary
fi: Omistusoikeus

en: Secret
fi: Salainen

en: Top Secret
fi: Erittäin salainen

en: For Your Eyes Only
fi: Vain sinulle

[ctx: send-options]
note: Translators: Used in send options dialog
en: None
fi: Ei mitään

en: Mail Receipt
fi: Sähköpostin vastaanotto

en: Send Options
fi: Lähetysasetukset

en: R_eply requested
fi: V_astausta pyydetty

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: Wi_thin
fi: S_isällä

[ctx: ESendOptionsWithin]
note: Translators: This is part of
en: days
fi: päivää

en: _When convenient
fi: Milloin _sopii

note: To translators: This means Delay the message delivery for some time
en: _Delay message delivery
fi: _Viivästä viestin toimitusta

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: _After
fi: _Jälkeen

[ctx: ESendOptionsAfter]
note: Translators: This is part of
en: days
fi: päivää

en: _Set expiration date
fi: Aseta _eräpäivä

[ctx: ESendOptions]
note: Translators: This is part of
en: _Until
fi: _Kunnes

en: Delivery Options
fi: Toimitusvalinnat

en: _Priority:
fi: _Prioriteetti:

en: _Classification:
fi: Lu_okittelu:

en: Gene_ral Options
fi: _Yleisasetukset

en: Creat_e a sent item to track information
fi: _Luo lähetyskohde, jonka tietoja seurataan

en: _Delivered
fi: _Toimitettu

en: Deli_vered and opened
fi: _Toimitettu ja avattu

en: _All information
fi: _Kaikki tiedot

en: A_uto-delete sent item
fi: Poista lähetetty _automaattisesti

en: Status Tracking
fi: Tilan seuranta

en: _When opened:
fi: _Milloin avattu:

en: When decli_ned:
fi: Milloin h_ylätty:

en: When co_mpleted:
fi: Milloin val_mistuu:

en: When acce_pted:
fi: Milloin hy_väksytty:

en: Return Notification
fi: Paluuilmoitus

en: Sta_tus Tracking
fi: _Tilan seuranta

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Name cannot be empty
fi: Nimi ei voi olla tyhjä

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
fi: Päivitysväli

en: Use a secure connection
fi: Käytä salattua yhteyttä

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
fi: Poista SSL/TLS-varmenteen _luottamus

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Show
fi: Näytä

en: Group name
fi: Ryhmän nimi

en: _Hide
fi: _Piilota

en: _Show
fi: _Näytä

en: Manage Groups
fi: Hallitse ryhmiä

en: Available Groups:
fi: Käytettävissä olevat ryhmät:

en: Select destination
fi: Valitse kohde

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
fi: (ei ehdotuksia)

en: More…
fi: Lisää…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
fi: Lisää “%s” sanastoon

note: - Ignore All
en: Ignore All
fi: Sivuuta kaikki

en: Spelling Suggestions
fi: Kirjoitusehdotukset

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
fi: Tiedosto “{0}” on jo olemassa. Korvataanko se?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
fi: Tiedosto on jo olemassa kohteessa “{0}”. Uusi tiedosto korvaa vanhan sisällön.

en: Cannot save file “{0}”.
fi: Tiedostoa “{0}” ei voi tallentaa.

en: Cannot open file “{0}”.
fi: Tiedostoa “{0}” ei voi avata.

en: Failed to remove data source “{0}”.
fi: Tietolähteen "{0}" poistaminen epäonnistui.

en: The reported error was “{1}”.
fi: Ilmoitettu virhe oli “{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
fi: Tietolähteen "{0}" päivittäminen epäonnistui.

en: Failed to delete resource “{0}”.
fi: Resurssin "{0}" poistaminen epäonnistui.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
fi: Osoitekirjan taustapalvelu "{0}" on sulkeutunut odottamatta.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
fi: Joitain yhteystietoja ei välttämättä voi käyttää, ennen kuin Evolution käynnistetään uudelleen.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
fi: Kalenterin taustapalvelu "{0}" on sulkeutunut odottamatta.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
fi: Jotkut tapaamiset eivät ehkä ole käytettävissä ennen kuin Evolution käynnistetään uudelleen.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
fi: Muistion taustapalvelu "{0}" on sulkeutunut odottamatta.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
fi: Jotkut muistiot eivät ehkä ole saatavilla ennen kuin Evolution käynnistetään uudelleen.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
fi: Tehtävävien taustapalvelu "{0}" on sulkeutunut odottamatta.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
fi: Jotkut tehtävät eivät ehkä ole käytettävissä ennen kuin Evolution käynnistetään uudelleen.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
fi: Osoitekirjan taustapalvelu "{0}" havaitsi virheen.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
fi: Kalenterin taustapalvelu "{0}" havaitsi virheen.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
fi: Muistion taustapalvelu "{0}" havaitsi virheen.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
fi: Tehtävävien taustapalvelu "{0}" havaitsi virheen.

en: Something has gone wrong
fi: Jokin meni pieleen

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui sisällön näyttämisen yhteydessä. Voit yrittää uudelleen avaamalla ikkunan uudelleen. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa etäkokoelman “{0}”?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
fi: Tämä poistaa pysyvästi kokoelman "{0}" palvelimelta. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Failed to refresh list of account sources
fi: Tilien päivittäminen epäonnistui

en: click to add
fi: lisää napsauttamalla

en: Move selected column names to top
fi: Siirrä valittujen sarakkeiden nimet ylös

en: Move selected column names up one row
fi: Siirrä valittujen sarakkeiden nimet yksi rivi ylöspäin

en: Move selected column names down one row
fi: Siirrä valittujen sarakkeiden nimet yhden rivin alaspäin

en: Move selected column names to bottom
fi: Siirrä valittujen sarakkeiden nimet alas

en: Select all column names
fi: Valitse kaikki sarakkeet

en: (Ascending)
fi: (nouseva)

en: (Descending)
fi: (laskeva)

en: Not sorted
fi: Ei järjestetty

en: No grouping
fi: Ei ryhmitystä

en: Show Fields
fi: Näytä kentät

en: Choose the order of information to appear in the message list.
fi: Valitse luettelossa viestitietojen järjestys.

en: Clear _All
fi: Tyhjennä k_aikki

en: _Show field in View
fi: _Näytä kenttä näkymässä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Group Items By
fi: Ryhmittele kentän mukaan

en: Show _field in View
fi: Näytä _kenttä näkymässä

en: Then By
fi: Sen jälkeen

en: Show field i_n View
fi: Näytä k_enttä näkymässä

en: Show field in _View
fi: Näytä kenttä _näkymässä

en: Sort
fi: Järjestä

en: Clear All
fi: Tyhjennä merkki

en: Sort Items By
fi: Järjestä kentän mukaan

en: _Apply
fi: _Toteuta

en: _Sort...
fi: _Järjestä...

en: _Group By...
fi: _Ryhmittele...

en: _Fields Shown...
fi: _Näytettävät kentät...

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
fi: Lisää sarake taulukkoon raahaamalla se kohtaan,
    johon haluat sen.

en: Add a Column
fi: Lisää sarake

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
fi[0]: %s: %s (%d kohta)
fi[1]: %s: %s (%d kohtaa)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
fi[0]: %s (%d kohta)
fi[1]: %s (%d kohtaa)

en: Customize Current View
fi: Muokkaa nykyistä näkymää

en: Sort _Ascending
fi: Järjestä _nousevasti

en: Sort _Descending
fi: Järjestä _laskevasti

en: _Reset sort
fi: _Palauta järjestys

en: Group By This _Field
fi: Ryhmittele tämän _kentän mukaan

en: Group By _Box
fi: Ryhmittele _laatikoittain

en: Remove This _Column
fi: Poista tämä sa_rake

en: Add a C_olumn…
fi: Lisää _sarake…

en: A_lignment
fi: _Tasaus

en: B_est Fit
fi: _Paras sovitus

en: Format Column_s…
fi: Muotoile _sarakkeet…

en: Custo_mize Current View…
fi: _Muokkaa nykyistä näkymää…

en: _Sort By
fi: _Järjestystapa

note: Custom
en: _Custom
fi: _Mukautettu

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Input Methods
fi: Kirjoitustavat

en: Select a Time Zone
fi: Valitse aikavyöhyke

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
fi: Lähennä kartalla vasemmalla hiiren napilla haluamallesi alueelle ja valitse aikavyöhyke.
    Loitonna kartalla oikealla hiiren napilla.

en: Time Zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: _Selection
fi: _Valinta

en: Timezone drop-down combination box
fi: Aikavyöhykkeen valinnan pudotusvalikko

en: Enter a URL here
fi: Kirjoita verkko-osoite tähän

en: Evolution Source Viewer
fi: Evolutionin lähdekatselin

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
fi: Näyttönimi

en: Flags
fi: Merkit

en: Identity
fi: Omat tiedot

en: Address book
fi: Osoitekirja

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Searching collection children…
fi: Haetaan kokoelmaa…

en: Failed to search for collection children
fi: Kokoelman haku epäonnistui

en: Searching for user home, please wait…
fi: Etsitään käyttäjän kotikansiota, odota hetki…

en: Failed to search for user home
fi: Käyttäjän kotikansion haku epäonnistui

en: At least one component type should be set
fi: Vähintään yksi tyyppi tulee asettaa komponentille

en: Failed to get selected collection HREF
fi: Valitun kokoelman HREF nouto epäonnistui

en: Failed to save changes
fi: Muutoksia ei voitu tallentaa

en: Creating new book…
fi: Luodaan uutta kirjaa…

en: Failed to create new book
fi: Uuden kirjan luominen epäonnistui

en: Creating new calendar…
fi: Luodaan uutta kalenteria…

en: Failed to create new calendar
fi: Uuden kalenterin luominen epäonnistui

en: Creating new collection…
fi: Luodaan uutta kokoelmaa…

en: Failed to create new collection
fi: Uuden kokoelman luominen epäonnistui

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
fi: Ei ole sallittua luoda toisen kirjan tai kalenterin alle

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
fi: Ei ole sallittua luoda kalenteria toisen kirjan tai kalenterin alle

en: Deleting book…
fi: Poistetaan kirjaa…

en: Failed to delete book
fi: Kirjan poistaminen epäonnistui

en: Deleting calendar…
fi: Poistetaan kalenteri…

en: Failed to delete calendar
fi: Kalenterin poisto epäonnistui

en: Deleting collection…
fi: Poistetaan kokoelmaa…

en: Failed to delete collection
fi: Kokoelman poistaminen epäonnistui

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
fi: _Järjestys:

en: Use -1 to not set the sort order
fi: Käytä -1, jos et aseta lajittelujärjestystä

en: For Components:
fi: Komponenteille:

en: _Events
fi: _Tapahtumat

en: WebDAV server:
fi: WebDAV-palvelin:

en: Create _Book
fi: Luo ki_rja

en: Create _Calendar
fi: _Luo kalenteri

en: Create Collectio_n
fi: Luo _kokoelma

en: _Copy Link Location
fi: _Kopioi linkin sijainti

en: _Copy Email Address
fi: _Kopioi sähköpostiosoite

en: Copy _Raw Email Address
fi: Kopioi _sähköpostiosoite raakakoodista

en: Copy the raw email address to the clipboard
fi: Kopioi sähköpostiosoite leikepöydälle viestin lähteestä "täydellinen raakavedos"

en: _Copy Image
fi: K_opioi kuva

en: Copy the image to the clipboard
fi: Kopioi kuva leikepöydälle

en: Save _Image…
fi: Tallenna _kuva…

en: Save the image to a file
fi: Tallenna kuva tiedostoon

en: Search _Web…
fi: Etsi _verkosta…

en: Search the Web with the selected text
fi: Hae verkosta valitulla tekstillä

en: Select all text and images
fi: Valitse kaikki teksti ja kuvat

en: Copying image to clipboard
fi: Kopioidaan kuva leikepöydälle

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Saving image to “%s”
fi: Tallennetaan kuva kohteeseen “%s”

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
fi: Ei voi päästä URI ”%s”, mites nyt? En tiedä kuinka lataisi sen.

en: Undo “Insert text”
fi: Kumoa "Lisää teksti"

en: Redo “Insert text”
fi: Toista "Lisää teksti"

en: Undo “Delete text”
fi: Kumoa "Poista teksti"

en: Redo “Delete text”
fi: Toista "Poista teksti"

en: Missing date.
fi: Päiväys puuttuu.

en: You must choose a date.
fi: Unohdit valita päivän.

en: Missing filename.
fi: Tiedostonimi puuttuu.

en: You must specify a filename.
fi: Tiedostonimi täytyy antaa.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
fi: Tiedostoa “{0}” ei ole olemassa tai se ei ole tavallinen tiedosto.

en: Bad regular expression “{0}”.
fi: Virhe säännöllisessä lausekkeessa “{0}”.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
fi: Säännöllistä lauseketta "{1}" ei voitu kääntää.

en: Missing name.
fi: Nimi puuttuu.

en: You must name this filter.
fi: Suodattimella täytyy olla nimi.

en: Name “{0}” already used.
fi: Nimi “{0}” on jo käytössä.

en: Please choose another name.
fi: Valitse toinen nimi.

en: Missing condition.
fi: Ehto puuttuu.

en: Filter should have at least one condition.
fi: Suodattimella tulee olla vähintään yksi ehto.

en: Missing value.
fi: Arvo puuttuu.

en: One or more values cannot be empty.
fi: Yksi tai useampi arvo ei voi olla tyhjä.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa säännön “{0}”?

en: _Keep
fi: _Säilytä

en: the current time
fi: tämänhetkinen aika

en: the time you specify
fi: määrittelemäsi aika

en: a time relative to the current time
fi: aika suhteessa nykyiseen aikaan

en: seconds
fi: sekuntia

en: weeks
fi: viikkoa

en: months
fi: kuukautta

en: years
fi: vuotta

en: ago
fi: sitten

en: in the future
fi: tulevaisuudessa

en: Compare against
fi: Vertaa arvoon

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
fi: Viestiä verrataan kellonaikaan,
    päivämäärä suodatetaan.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
fi: Viestin päiväystä verrataan määritellyn päivän
     keskipäivään (klo 12:00).

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
fi: Viestin päiväystä verrataan suhteessa aikaan
    jolloin suodatus tapahtui.

en: Show filters for mail:
fi: Näytä sähköpostin suodattimet:

en: _Filter Rules
fi: _Suodattimen säännöt

en: Rule Name
fi: Säännön nimi

en: Table Cell
fi: Taulukon solu

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
fi: ponnahtaa esiin

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
fi: alkaa muokata tätä solua

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
fi: vaihtaa solua

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
fi: laajentaa tämän solun sisältävän rivin ETreessä

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
fi: piilota tämän solun sisältävä ETreen rivi

en: click
fi: napsauta

en: sort
fi: järjestä

en: Save Current View
fi: Tallenna nykyinen näkymä

en: _Create new view
fi: Luo uusi _näkymä

en: _Replace existing view
fi: _Korvaa olemassaoleva näkymä

en: Do you wish to save your changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
fi: Tämä allekirjoitus on muuttunut, mutta sitä ei ole tallennettu.

en: _Discard changes
fi: _Hylkää muutokset

en: Blank Signature
fi: Tyhjä allekirjoitus

en: Please provide a unique name to identify this signature.
fi: Anna nimi tämän allekirjoituksen tunnistamiseksi.

en: Unable to copy image to clipboard.
fi: Kuvan kopioiminen leikepödälle ei onnistu.

en: Unable to save image.
fi: Kuvan tallennus ei onnistu.

en: Could not load signature.
fi: Allekirjoitusta ei voi ladata.

en: Could not save signature.
fi: Allekirjoitusta ei voi tallentaa.

en: Could not get selected text.
fi: Valittua tekstiä ei saatu.

en: Saving message to folder “%s”
fi: Tallennetaan viesti kansioon “%s”

en: Forwarded messages
fi: Välitetyt viestit

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
fi[0]: Noudetaan %d viesti
fi[1]: Noudetaan %d viestiä

en: Scanning messages for duplicates
fi: Etsitään kaksoiskappaleita viesteistä

en: Removing folder “%s”
fi: Poistetaan kansiota “%s”

en: File “%s” has been removed.
fi: Tiedosto “%s” on poistettu.

en: File has been removed.
fi: Tiedosto on poistettu.

en: Removing attachments
fi: Poistetaan liitteitä

en: Saving %d message | Saving %d messages
fi[0]: Tallennetaan %d viesti
fi[1]: Tallennetaan %d viestiä

en: Invalid folder URI “%s”
fi: Virheellinen kansion URI "%s"

note: Some local folders
en: Inbox
fi: Saapuneet

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
fi: Luonnokset

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
fi: Lähtevät

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
fi: Lähetetyt

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
fi: Pohjat

en: User cancelled operation
fi: Käyttäjä perui toimenpiteen

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
fi: Osoitetta ei ole annettu, viestin välittäminen on peruutettu.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
fi: Henkilöllisyyttä ei löytynyt, viestin välittäminen on peruutettu.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
fi: Vastaavaa lähdettä palvelulle, jonka UID on “%s”, ei löydy

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
fi: Haetaan vastaanottajan S/MIME-varmenteita osoitekirjoista…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
fi: Etsitään vastaanottajan PGP-avaimia osoitekirjoissa…

en: Waiting for “%s”
fi: Odotetaan "%s"

en: No mail transport service available
fi: Sähköpostin palvelu ei ole saatavilla

en: Posting message to “%s”
fi: Lähetetään viestiä "%s"

en: Failed to apply outgoing filters: %s
fi: Virhe käytettäessä lähtevän postin suodattimia: %s

en: Storing sent message to “%s”
fi: Tallennetaan lähetetty viesti "%s"

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
fi: Liittäminen kohteeseen %s epäonnistui: %s
    Liitetään sen sijaan "Lähetetyt"-kansioon.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
fi: Liittäminen "Lähetetyt"-kansioon epäonnistui: %s

en: Sending message
fi: Lähetetään viestiä

en: Disconnecting from “%s”
fi: Katkaistaan yhteys kohteeseen “%s”

en: Reconnecting to “%s”
fi: Yhdistetään uudelleen kohteeseen “%s”

en: Preparing account “%s” for offline
fi: Valmistellaan tiliä “%s” yhteydettömään tilaan

en: Filtering Selected Messages
fi: Suodatetaan valittuja viestejä

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
fi: Valittujen viestien suodattaminen epäonnistui. Syy voi olla, että suodattimessa asetettu kansion sijainti on virheellinen. Tarkista suodattimet kohdasta Muokkaa → Viestisuodattimet.
    Alkuperäinen virhe oli: %s

en: Fetching mail from “%s”
fi: Noudetaan viestejä kohteesta “%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
fi: Lähtevien suodatin epäonnistui. Syy voi olla, että suodattimessa asetettu kansion sijainti on virheellinen. Tarkista suodattimet kohdasta Muokkaa → Viestisuodattimet.
    Alkuperäinen virhe oli: %s

en: Sending message %d of %d
fi: Lähetetään viestiä %d / %d

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
fi[0]: Viestin lähetys epäonnistui
fi[1]: %d viestin %d:stä lähetys epäonnistui

en: Cancelled.
fi: Peruttu.

en: Complete.
fi: Valmis.

en: Moving messages to “%s”
fi: Siirretään viestejä kansioon “%s”

en: Copying messages to “%s”
fi: Kopioidaan viestejä kansioon “%s”

en: Storing folder “%s”
fi: Tallennetaan kansiota “%s”

en: Expunging and storing account “%s”
fi: Siivotaan ja tallennetaan tiliä ”%s"

en: Storing account “%s”
fi: Tallennetaan tiliä “%s”

en: Emptying trash in “%s”
fi: Tyhjennetään roskakoria ”%s”

en: Processing folder changes in “%s”
fi: Käsitellään kansion muutoksia kohteessa "%s"

en: Could not create spool directory “%s”: %s
fi: Taustatulostuksen hakemistoa "%s" ei voitu luoda: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
fi: Yritetään siirtää sähköpostia muusta kuin mbox-lähteestä "%s"

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
fi: Välitä: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
fi: Ei aihetta

en: Forwarded message — %s
fi: Välitetty viesti — %s

en: Forwarded message
fi: Välitetty viesti

en: Setting up Search Folder: %s
fi: Määritellään hakunäkymää: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
fi: Päivitetään hakukansioita "%s : %s"

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
fi[0]: Hakukansio "%s" on muokattu
    vastaamaan poistettua kansiota
    "%s".
fi[1]: Hakukansiot "%s" on muokattu
    vastaamaan poistettua kansiota
    "%s".

en: Open _Online Accounts
fi: Avaa _verkkotilit

en: This account was created through the Online Accounts service.
fi: Tämä tili luotiin verkkotilipalvelun kautta.

en: _Reset Order
fi: _Palauta järjestys

en: You can drag and drop account names to reorder them.
fi: Voit vetää ja tippuuttaa tilinimiä määrittääksesi niiden järjestyksen uudelleen.

en: De_fault
fi: _Oletustili

en: Invalid URI: “%s”
fi: Virheellinen URI: “%s”

en: Host: %s:%d
fi: Isäntä: %s:%d

en: User: %s
fi: Käyttäjä: %s

en: Security method: %s
fi: Salaustapa: %s

en: Authentication mechanism: %s
fi: Tunnistautumisen tapa: %s

en: No email address provided
fi: Sähköpostin osoitetta ei ole annettu

en: Missing domain in email address
fi: Verkkonimi puuttuu sähköpostin osoitteesta

en: IMAP server
fi: IMAP-palvelin

en: POP3 server
fi: POP3-palvelin

en: SMTP server
fi: SMTP-palvelin

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: (No Subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Forward
fi: Välitä

note: Translators: "Group Reply" will reply either to a mailing list * (if possible and if that configuration option is enabled), or else * it will reply to all. The word "Group" was chosen because it covers * either of those, without too strongly implying one or the other.
en: Group Reply
fi: Vastaa ryhmälle

en: Reply
fi: Vastaa

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
fi: _Takaisin

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
fi: _Ohita haku

en: Evolution Account Assistant
fi: Evolutionin sähköpostitilien apulainen

en: _Revise Details
fi: _Tarkista tiedot

en: Querying authentication types…
fi: Kysellään tunnistautumistyyppejä…

en: Check for Supported Types
fi: Tarkista tuetut tyypit

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
fi: Käytä yleisiä asetuksia

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
fi: Liite

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
fi: Sisennetty (Outlookin tapaan)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
fi: Lainattu

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
fi: Älä lainaa

en: Use global setting
fi: Käytä yleisiä asetuksia

en: Composing Messages
fi: Viestien kirjoittaminen

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
fi: _Lähetä aina kopio (Cc) osoitteeseen:

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
fi: Lähetä aina _piilokopio (Bcc) osoitteeseen:

en: Re_ply style:
fi: _Vastaustyyli:

en: Lang_uage:
fi: Kiel_i:

en: Language for Reply and Forward attribution text
fi: Vastauksen ja välityksen kieli

en: Start _typing at the bottom
fi: Aloita _kirjoittaminen lopusta

en: _Keep signature above the original message
fi: _Pidä allekirjoitus alkuperäisen viestin yllä

en: Message Receipts
fi: Viestin kuittaukset

en: S_end message receipts:
fi: Läh_etä viestin kuittaus:

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Always
fi: Aina

en: Ask for each message
fi: Kysy jokaisen viestin osalta

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
fi: Onnittelut, sähköpostiasetukset ovat valmiit.
    
    Voit nyt lähettää ja vastaanottaa sähköpostia.
    
    Tallenna asetuksesi napsauttamalla painiketta “Toteuta”.

en: Done
fi: Valmis

en: Checking server settings…
fi: Tarkistetaan palvelimen asetuksia…

en: Special Folders
fi: Erikoiskansiot

en: Draft Messages _Folder:
fi: Luonnosviestin _kansio:

en: Choose a folder for saving draft messages.
fi: Valitse tallennuskansio luonnosviesteille.

en: Sent _Messages Folder:
fi: Lähetettyjen _viestien kansio:

en: Choose a folder for saving sent messages.
fi: Valitse tallennuskansio lähetetyille viesteille.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
fi: Tallenna _lähetetetyt viestit Lähetetyt-kansioon

en: Archi_ve Folder:
fi: A_rkistokansio:

en: Choose a folder to archive messages to.
fi: Valitse kansio johon viesti arkistoidaan.

en: _Templates Folder:
fi: _Mallipohjan kansio:

en: Choose a folder to use for template messages.
fi: Valitse kansio, jota haluat käyttää malliviesteille.

en: _Restore Defaults
fi: _Palauta oletukset

en: _Lookup Folders
fi: _Haku kansiot

en: Use a Real Folder for _Trash:
fi: Käytä oikeaa kansiota roskakorille:

en: Choose a folder for deleted messages.
fi: Valitse kansio poistetuille viesteille.

en: Use a Real Folder for _Junk:
fi: Käytä oikeaa kansiota roskapostille:

en: Choose a folder for junk messages.
fi: Valitse kansio roskaposteille.

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
fi: Syötä nimesi ja sähköpostiosoitteesi alla oleviin kenttiin. Valinnaiset tiedot eivät ole pakollisia, mutta kentät täydentää tiedot lähettämiisi sähköposteihin.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
fi: Nimeä käytetään tämän tilin tunnistamiseen.
    Esimerkiksi "Työ" tai "Henkilökohtainen".

en: Required Information
fi: Pakolliset tiedot

en: Full Nam_e:
fi: _Koko nimi:

en: Email _Address:
fi: Sähköposti_osoite:

en: Optional Information
fi: Valinnaiset tiedot

en: Re_ply-To:
fi: _Vastausosoite:

en: Or_ganization:
fi: Organi_saatio:

en: Add Ne_w Signature…
fi: Lisää uusi _allekirjoitus…

en: A_liases:
fi: _Aliakset:

en: Edi_t
fi: _Muokkaa

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
fi: _Etsi postipalvelimen tiedot pohjautuen sähköpostiosoitteeseen

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
fi: Koko nimi ei voi olla tyhjä

en: Email Address cannot be empty
fi: Sähköpostiosoite ei voi olla tyhjä

en: Email Address is not a valid email
fi: Sähköpostiosoite ei ole kelvollinen osoite

en: Reply To is not a valid email
fi: Vastausosoite ei ole kelvollinen osoite

en: Account Name cannot be empty
fi: Tilin nimi ei voi olla tyhjä

en: Looking up account details…
fi: Etsitään tilin tietoja…

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Checking for New Mail
fi: Tarkistetaan uusia viestejä

en: Check for _new messages every
fi: T_arkista uudet viestit joka

en: Receiving Options
fi: Vastaanottoasetukset

en: Receiving Email
fi: Vastaanotto

en: Use sender e-mail address
fi: Käytä lähettäjän sähköpostiosoitetta

en: General
fi: Yleiset

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
fi: _Älä allekirjoita kokouspyyntöjä (Outlook-yhteensopivuus)

en: Pretty Good Privacy (OpenPGP)
fi: Pretty Good Privacy (OpenPGP) salaus

en: OpenPGP _Key ID:
fi: _Avain OpenPGP ID:

en: Si_gning algorithm:
fi: _Allekirjoitusalgoritmi:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
fi: Allekirjoita _aina lähtevät viestit käytettäessä tätä sähköpostitiliä

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
fi: Salaa aina lä_htevät viestit käytettäessä tätä tiliä

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
fi: Salaa _aina myös itselle lähetettäessä salattu viesti

en: Ad_vanced Options
fi: _Lisäasetukset

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
fi: _Luota salattaessa aina avaimiin avainrenkaassani

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
fi: Suosi pelkkää tekstiä käyttävissä viesteissä _upotettua allekirjoitusta/salausta

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
fi: _Hakuavaimet salausta varten Web Key Directory (WKD)

en: Send own _public key in outgoing mails
fi: Lähetä oma _julkinen avain lähetettävissä viesteissä

en: Secure MIME (S/MIME)
fi: Suojattu MIME (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
fi: Varmentee_n allekirjoitus:

en: Select
fi: Valitse

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: Signing _algorithm:
fi: Allekirjoitus_algoritmi:

en: Always sign outgoing messages when using this account
fi: Allekirjoita aina lähtevät viestit käytettäessä tätä tiliä

en: Encryption certificate:
fi: Salausvarmenne:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
fi: Salaa aina lähtevät viestit käytettäessä tätä tiliä

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
fi: Salaa aina myös itselle lähetettäessä salattu viesti

en: Sending Email
fi: Lähetys

en: Server _Type:
fi: _Palvelintyyppi:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
fi: Alla yhteenveto asetuksista, joiden avulla otetaan yhteys sähköpostitiliisi.

en: Personal Details
fi: Henkilökohtaiset tiedot

en: Full Name:
fi: Koko nimi:

en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Receiving
fi: Vastaanotto

en: Sending
fi: Lähetys

en: Server Type:
fi: Palvelintyyppi:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Security:
fi: Salaus:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
fi: Sekä vastaanottavien että lähettävien arvoksi ei voi asettaa "Ei mitään"

en: Account Summary
fi: Tilin yhteenveto

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
fi: Tervetuloa Evolutionin sähköpostitilin asetusapulaiseen.
    
    Aloita napsauttamalla “Jatka”.

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Account Editor
fi: Tilimuokkain

en: _Add to Address Book…
fi: _Lisää osoitekirjaan…

en: _To This Address
fi: _Tähän osoitteeseen

en: _From This Address
fi: _Tästä osoitteesta

en: Send _Reply To…
fi: Lähetä _vastaus osoitteeseen…

en: Send a reply message to this address
fi: Lähetä vastausviesti tähän osoitteeseen

en: Create Search _Folder
fi: Luo _hakunäkymä

en: Hid_e All
fi: _Piilota kaikki

en: _View Inline
fi: Näytä _sisäkkäisesti

en: Vie_w All Inline
fi: _Näytä kaikki sisäkkäisesti

en: _Zoom to 100%
fi: _Zoomaa kokoon 100 %

en: Zoom the image to its natural size
fi: Palauta kuva alkuperäiseen kokoon

en: _Zoom to window
fi: _Suurenna ikkunaan

en: Zoom large images to not be wider than the window width
fi: Suurenna suuret kuvat niin, että ne eivät ole ikkunan leveyttä leveämpiä

en: Create Folder
fi: Luo kansio

en: Specify where to create the folder:
fi: Määrittele mihin kansio luodaan:

en: C_reate
fi: _Luo

en: Folder _name:
fi: Kansion _nimi:

en: Folder Sort Order
fi: Kansion lajittelujärjestys

en: Reset current level
fi: Palauta nykyinen taso

en: Reset sort order in the current level to the defaults
fi: Palauta lajittelujärjestys nykyisellä tasolla oletuksiin

en: Reset all levels
fi: Palauta kaikki tasot

en: Reset sort order in all levels to their defaults
fi: Palauta lajittelujärjestys kaikilla tasoilla oletuksiin

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
fi: Vastattu

[ctx: ffe]
en: Deleted
fi: Poistettu

[ctx: ffe]
en: Draft
fi: Luonnos

[ctx: ffe]
en: Flagged
fi: Merkitty

[ctx: ffe]
en: Seen
fi: Nähty

[ctx: ffe]
en: Attachment
fi: Liite

[ctx: ffe]
en: no
fi: ei

[ctx: ffe]
en: not
fi: älä

[ctx: ffe]
en: false
fi: väärä

en: Junk filtering software:
fi: Roskapostin suodatusohjelmisto:

en: _Label name:
fi: _Otsakkeen nimi:

en: I_mportant
fi: Tärkeä

note: red
en: _Work
fi: Työpaikka

note: orange
en: _Personal
fi: Henkilökohtainen

note: green
en: _To Do
fi: Tehtävä

note: blue
en: _Later
fi: Myöhemmin

en: Add Label
fi: Lisää merkintä

en: Edit Label
fi: Muokkaa merkintää

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
fi: Huomaa: nimen alaviivaa käytetään,
    valikossa pikavalintana.

en: Color
fi: Väri

en: Message Note
fi: Viesti huomautus

en: Cannot find message in its folder summary
fi: Viestiä ei löydy kansion yhteenvedosta

en: Failed to convert text to message
fi: Tekstin muuntaminen viestiksi epäonnistui

en: Storing changes…
fi: Tallennetaan muutoksia…

en: Edit Message Note
fi: Muokkaa viestin huomautusta

en: Retrieving message…
fi: Noudetaan viestiä…

en: Move selected headers to top
fi: Siirrä valitut otsikot ylös

en: Move selected headers up one row
fi: Siirrä valitut otsikot yhden rivin ylöspäin

en: Move selected headers down one row
fi: Siirrä valitut otsikot yhden rivin alaspäin

en: Move selected headers to bottom
fi: Siirrä valitut otsikot alas

en: Select all headers
fi: Valitse kaikki otsikot

en: Header Name
fi: Otsikon nimi

en: Header Value
fi: Otsikon arvo

en: Headers
fi: Otsikot

en: Page %d of %d
fi: Sivu  %d / %d

en: Move to Folder
fi: Siirrä kansioon

en: Copy to Folder
fi: Kopioi kansioon

en: _Move
fi: _Siirrä

en: C_opy
fi: _Kopioi

en: Deleting message note…
fi: Poistetaan viestin huomautus…

en: _Do not ask me again.
fi: _Älä kysy uudestaan.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
fi: _Älä koskaan huomioi postituslistojen Reply-To-otsaketta.

en: Failed to retrieve message:
fi: Viestin nouto epäonnistui:

en: Retrieving message “%s”
fi: Noudetaan viestiä “%s”

en: A_dd Sender to Address Book
fi: _Lisää lähettäjä osoitekirjaan

en: Add sender to address book
fi: Lisää lähettäjä osoitekirjaan

en: _Archive
fi: _Arkistoi

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
fi: Siirrä valitut viestit tilin arkistokansioon

en: Check for _Junk
fi: Etsi _roskapostia

en: Filter the selected messages for junk status
fi: Suodata valitut viestit roskapostiksi

en: Assign C_olor…
fi: Aseta _väri…

en: Assign color for the selected messages
fi: Aseta väri valituille viesteille

en: Unse_t Color
fi: Väriä ei ase_tettu

en: Unset color for the selected messages
fi: Poista valittujen viestien väriasetukset

en: _Copy to Folder…
fi: K_opioi kansioon…

en: Copy selected messages to another folder
fi: Kopioi valitut viestit uuteen kansioon

en: _Delete Message
fi: Poista _viesti

en: Mark the selected messages for deletion
fi: Merkitse valitut viestit poistettaviksi

en: _Add note…
fi: _Lisää huomautus…

en: Add a note for the selected message
fi: Lisää huomautus valittuun viestiin

en: Delete no_te
fi: Poista _huomautus

en: Delete the note for the selected message
fi: Poista huomautus valitusta viestistä

en: _Edit note…
fi: _Muokkaa huomautusta…

en: Edit a note for the selected message
fi: Muokkaa valitun viestin huomautusta

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
fi: Luo sääntö posti_listan mukaan…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
fi: Luo sääntö, jolla suodatetaan viestejä tälle postilistalle

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
fi: Luo sääntö vastaanottajille…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
fi: Luo sääntö, jolla suodatetaan viestejä näille vastaanottajille

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
fi: Luo sääntö _lähettäjälle…

en: Create a rule to filter messages from this sender
fi: Luo sääntö, jolla suodatetaan viestejä tältä lähettäjältä

en: Create a Filter Rule for _Subject…
fi: Luo sääntö _aiheen mukaan…

en: Create a rule to filter messages with this subject
fi: Luo sääntö, jolla suodatetaan viestejä tämän otsikon perusteella

en: A_pply Filters
fi: _Toteuta suodattimet

en: Apply filter rules to the selected messages
fi: Suodata valitut viestit suodatinsäännöillä

en: _Find in Message…
fi: _Etsi viestistä…

en: Search for text in the body of the displayed message
fi: Etsiä tekstiä näytetyn viestin rungosta

en: _Clear Flag
fi: _Poista merkki

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
fi: Poista seurantamerkki valituista viesteistä

en: _Flag Completed
fi: _Merkitse valmiiksi

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
fi: Aseta seurantamerkki valmiiksi valituille viesteille

en: Follow _Up…
fi: Se_uranta…

en: Flag the selected messages for follow-up
fi: Merkitse valitut viestit seurantaan

en: _Forward
fi: _Välitä

en: Forward the selected message to someone
fi: Välitä edelleen valitut viestit jollekulle

en: _Attached
fi: _Liitetty

en: Forward the selected message to someone as an attachment
fi: Välitä edelleen valittu viesti sähköpostin liitteenä

en: Forward As _Attached
fi: Välitä _liitteenä

en: _Inline
fi: _Upotettu

en: Forward the selected message in the body of a new message
fi: Välitä edelleen upotettuna uuden sähköpostin yhteydessä alkuperäisen muotoilun mukaan

en: Forward As _Inline
fi: Välitä _tekstillä

en: _Quoted
fi: _Lainattuna

en: Forward the selected message quoted like a reply
fi: Välitä edelleen merkittynä tekstissä lainattuna vastauksen tapaan

en: Forward As _Quoted
fi: Välitä _lainattuna

en: _New Label
fi: _uusi merkintä

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
fi: Ei _mitään

en: _Load Images
fi: _Lataa kuvat

en: Force images in HTML mail to be loaded
fi: Pakota HTML-viestissä olevien kuvien lataus

en: _Ignore Subthread
fi: _Jätä huomiotta alaketju

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
fi: Merkitse alaketjussa uudet viestit automaattisesti luetuiksi

en: _Ignore Thread
fi: _Jätä huomiotta ketju

en: Mark new mails in this thread as read automatically
fi: Merkitse uudet viestit tässä ketjussa luetuiksi automaattisesti

en: _Important
fi: _Tärkeä

en: Mark the selected messages as important
fi: Merkitse valitut viestit tärkeiksi

en: _Junk
fi: _Roskapostia

en: Mark the selected messages as junk
fi: Merkitse valitut viestit roskapostiksi

en: _Not Junk
fi: _Ei roskapostia

en: Mark the selected messages as not being junk
fi: Merkitse valitut viestit ei-roskapostiksi

en: _Read
fi: _Luettu

en: Mark the selected messages as having been read
fi: Merkitse valitut viestit luetuiksi

en: Do not _Ignore Subthread
fi: Älä oh_ita alaketjua

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
fi: Älä merkitse alaketjussa olevia uusia sähköposteja automaattisesti luetuiksi

en: Do not _Ignore Thread
fi: Älä oh_ita ketjua

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
fi: Älä merkitse uusia viestejä tässä ketjussa luetuiksi automaattisesti

en: Uni_mportant
fi: Sa_mantekevä

en: Mark the selected messages as unimportant
fi: Merkitse valitut viestit samantekeviksi

en: _Unread
fi: L_ukematon

en: Mark the selected messages as not having been read
fi: Merkitse valitut viestit lukemattomiksi

en: _Edit as New Message…
fi: _Muokkaa uutena viestinä…

en: Open the selected messages in the composer for editing
fi: Avaa valitut viesti-ikkunassa

en: Compose _New Message
fi: Kirjoita _uusi viesti

en: Open a window for composing a mail message
fi: Luo uusi ikkuna sähköpostin kirjoitusikkuna

en: _Open in New Window
fi: Avaa _uudessa ikkunassa

en: Open the selected messages in a new window
fi: Avaa valitut viestit uudessa ikkunassa

en: _Move to Folder…
fi: _Siirrä kansioon…

en: Move selected messages to another folder
fi: Siirrä valitut viestit toiseen kansioon

en: _Next Message
fi: _Seuraava viesti

en: Display the next message
fi: Näytä seuraava viesti

en: Next _Important Message
fi: Seuraava _tärkeä viesti

en: Display the next important message
fi: Näytä seuraava tärkeä viesti

en: Next _Thread
fi: Seuraava _säie

en: Display the next thread
fi: Näytä seuraava säie

en: Next _Unread Message
fi: Seuraava _lukematon viesti

en: Display the next unread message
fi: Näytä seuraava lukematon viesti

en: _Previous Message
fi: _Edellinen viesti

en: Display the previous message
fi: Näytä edellinen viesti

en: Pr_evious Important Message
fi: E_dellinen tärkeä viesti

en: Display the previous important message
fi: Näytä edellinen tärkeä viesti

en: Previous T_hread
fi: _Edellinen säie

en: Display the previous thread
fi: Näytä edellinen säie

en: P_revious Unread Message
fi: _Edellinen lukematon viesti

en: Display the previous unread message
fi: Näytä edellinen lukematon viesti

en: Print this message
fi: Tulosta tämä viesti

en: Preview the message to be printed
fi: Esikatsele tulostettavaa viestiä

en: Re_direct
fi: Ohjaa _uudelleen

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
fi: Ohjaa uudelleen (siirtää) viestin jollekulle toiselle alkuperäisenä

en: Remo_ve Attachments
fi: Poista liittee_t

en: Remove attachments
fi: Poista liitteet

en: Remove Du_plicate Messages
fi: Poista viestin _kaksoiskappaleet

en: Checks selected messages for duplicates
fi: Etsii valituista viesteistä kaksoiskappaleita

en: Reply to _All
fi: Vastaa k_aikille

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
fi: Kirjoita vastaus kaikille valitun viestin vastaanottajille

en: Al_ternative Reply…
fi: _Vaihtoehtoinen vastaus…

en: Choose reply options for the selected message
fi: Valitse valitun viestin vastausvaihtoehdot

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
fi: Vastaa sähköpostilistalle tai kaikille vastaanottajille

en: Reply to _List
fi: Vastaa _listalle

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
fi: Kirjoita vastaus valitussa viestissä olevalle sähköpostilistalle

en: _Reply to Sender
fi: _Vastaa lähettäjälle

en: Compose a reply to the sender of the selected message
fi: Vastaa valitun viestin lähettäjälle

en: Repl_y with Template
fi: _Vastaa mallilla

en: _Save to File…
fi: _Tallenna tiedostoon…

en: Save selected messages as an mbox file
fi: Tallenna valitut viestit mbox-tiedostona

en: _Message Source
fi: _Viestin lähdekoodi

en: Show the raw email source of the message
fi: Näytä viestin raakatekstimuotoinen lähdekoodi

en: _Undelete Message
fi: _Palauta viesti

en: Undelete the selected messages
fi: Palauta valitut viestit

en: _Normal Size
fi: _Normaali koko

en: Reset the text to its original size
fi: Palauta teksti alkuperäisen kokoiseksi

en: _Zoom In
fi: Lä_hennä

en: Increase the text size
fi: Kasvata tekstin kokoa

en: Decrease the text size
fi: Pienennä tekstin kokoa

en: Cre_ate
fi: _Luo

en: Ch_aracter Encoding
fi: Merkistön _koodaus

en: F_orward As
fi: _Välitä muodossa

en: _Label
fi: _Merkintä

en: _Group Reply
fi: _Vastaa ryhmälle

en: _Go To
fi: _Siirry

en: Mar_k As
fi: Mer_kitse

en: _Message
fi: _Viesti

en: _Zoom
fi: _Suurenna

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
fi: Luo hakukansio _postilistasta…

en: Create a search folder for this mailing list
fi: Luo hakunäkymä tästä postilistasta

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
fi: Luo hakukansio _vastaanottajista…

en: Create a search folder for these recipients
fi: Luo hakunäkymä näistä vastaanottajista

en: Create a Search Folder from Sen_der…
fi: Luo hakukansio _lähettäjästä…

en: Create a search folder for this sender
fi: Luo hakunäkymä tästä lähettäjästä

en: Create a Search Folder from S_ubject…
fi: Luo hakukansio _aiheesta…

en: Create a search folder for this subject
fi: Luo hakunäkymä tästä aiheesta

en: Mark for Follo_w Up…
fi: Merkitse seur_antaan…

en: Mark as _Important
fi: Merkitse _tärkeäksi

en: Mark as _Junk
fi: Merkitse _roskapostiksi

en: Mark as _Not Junk
fi: Tämä _ei ole roskaposti

en: Mar_k as Read
fi: Merkitse _luetuksi

en: Mark as Uni_mportant
fi: Poista _tärkeys

en: Mark as _Unread
fi: Merkitse _lukemattomaksi

en: _Caret Mode
fi: _Kohdistin

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
fi: Näyttää välkkyvän kursori viestissä. Voit selata viestiä näppäimistöllä

en: All Message _Headers
fi: Kaikki _lähetystiedot

en: Show messages with all email headers
fi: Näytä viesti kaikilla otsakkeillaan

en: Retrieving message
fi: Noudetaan viesti

en: Delete
fi: Poista

en: Next
fi: Seuraava

en: Previous
fi: Edellinen

en: Do not warn me again
fi: Älä varoita uudelleen

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
fi: Poistetaan viestejä roskapostikansiosta "%s"…

en: Refreshing folder “%s”
fi: Päivitetään kansiota “%s”

en: Marking thread to be ignored
fi: Merkitään ketju ohitettavaksi

en: Unmarking thread from being ignored
fi: Poistetaan ketjun ohitus merkintä

en: Marking subthread to be ignored
fi: Merkitään alaketju ohitettavaksi

en: Unmarking subthread from being ignored
fi: Poistetaan alaketjun ohitus merkintä

en: Printing
fi: Tulostetaan

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
fi[0]: Kansio "%s" sisältää %u viestin kaksoiskappaleen. Haluatko varmasti poistaa sen?
fi[1]: Kansio "%s" sisältää %u viestin kaksoiskappaleet. Haluatko varmasti poistaa ne?

en: Save Message | Save Messages
fi[0]: Tallenna viesti
fi[1]: Tallenna viestit

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
fi[0]: Viesti
fi[1]: Viestit

en: Parsing message
fi: Jäsennetään viestiä

en: Allow remote content for anyone from %s
fi: Salli sisällön lataaminen kaikille osoitteesta %s

en: Allow remote content for %s
fi: Salli sisällön lataaminen: %s

en: Allow remote content from %s
fi: Salli sisällön lataaminen lähettäjältä %s

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä viestiä uudestaan

en: Load remote content
fi: Lataa sisältö verkosta

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
fi: Voit ladata sisällön itse, tai asettaa sisällön latautumisen automaattiseksi tämän lähettäjän tai sivuston perusteella.

en: The message has no text content.
fi: Viestissä ei ole tekstisisältöä.

en: Flag to Follow Up
fi: Merkitse seurantaan

en: Cl_ear
fi: _Tyhjennä

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Book '%s' not found
fi: Kirjaa "%s" ei löydy

en: No data source found for UID “%s”
fi: Tietolähdettä ei löytynyt UID:lle ”%s”

en: %s authentication failed
fi: %s-tunnistautuminen epäonnistui

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
fi[0]: Haluatko varmasti lähettää viestin %d ja kopiona vastaanottajalle?
fi[1]: Haluatko varmasti lähettää viestin %d ja kopiona vastaanottajille?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
fi[0]: Yrität lähettää viestin %d "Vastaanttaja" sekä "Kopio"-kentissä. Tämä johtaisi siihen, että kaikki vastaanottajat näkevät toistensa sähköpostiosoitteet. Joissakin tapauksissa tämä toiminta ei ole toivottua, varsinkin jos he eivät tunne toisiaan tai yksityisyys on huolenaihe. Harkitse lisäämistä kenttään "Piilokopio".
fi[1]: Yrität lähettää viestin %d "Vastaanttaja" sekä "Kopio"-kentissä. Tämä johtaisi siihen, että kaikki vastaanottajat näkevät toistensa sähköpostiosoitteet. Joissakin tapauksissa tämä toiminta ei ole toivottua, varsinkin jos he eivät tunne toisiaan tai yksityisyys on huolenaihe. Harkitse lisäämistä kenttään "Piilokopio".

en: Attachment changed | %d attachments changed
fi[0]: Liite muuttui
fi[1]: %d liitettä muuttui

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
fi: Odotetaan liitteiden latautumista…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
fi: ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} kello ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} kirjoitti:

en: -------- Forwarded Message --------
fi: ------- välitetty viesti ---------

en: -----Original Message-----
fi: -----alkuperäinen viesti-----

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
fi: VS: %s

en: an unknown sender
fi: tuntematon lähettäjä

en: Alternative Reply
fi: Vaihtoehtoinen vastaus

en: _Reply
fi: _Vastaa

en: Recipients:
fi: Vastaanottajat:

en: Reply to _Sender
fi: _Vastaa lähettäjälle

en: Reply style:
fi: Vastaustyyli:

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
fi: Oletu_s

en: Attach_ment
fi: Liit_e

en: Inline (_Outlook style)
fi: Sisennetty (_Outlookin tapaan)

en: _Quote
fi: _Lainaa

en: Do _Not Quote
fi: _Älä lainaa

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
fi: _Muotoile viesti

en: Apply t_emplate
fi: Käytä m_allia

en: Preserve original message S_ubject
fi: Säilytä alkuperäinen viesti _aihe

en: one recipient | %d recipients
fi[0]: yksi vastaanottaja
fi[1]: %d vastaanottajaa

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
fi: Postituksen kohde

en: Choose folders to post the message to.
fi: Valitse kansiot, joihin viesti lähetetään.

en: Description of Filters
fi: Suodattimien kuvaus

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
fi: %s (%s, tilille %s)

en: enabled
fi: käytössä

en: disabled
fi: ei käytössä

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
fi: %s (%s, mille tahansa tilille)

en: If all the following conditions are met
fi: Jos kaikki seuraavat ehdot täyttyvät

en: If any of the following conditions are met
fi: Jos jokin seuraavista ehdoista täyttyy

note: and now for the action area
en: Then
fi: Sitten

en: De_scribe Filters…
fi: _Kuvaile suodattimet…

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Default Account
fi: Oletustili

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
fi: Kaikki

en: Rul_e type:
fi: Säänn_ön tyyppi:

en: _For Account:
fi: _Tili:

en: Add Ac_tion
fi: Lisää _toiminto

en: Select Custom Icon
fi: Valitse mukautettu kuvake

en: _Use custom icon
fi: _Käytä mukautettua kuivaketta

en: Use te_xt color
fi: Käytä te_kstille väriä

en: Path:
fi: Polku:

en: Unread messages: | Unread messages:
fi[0]: Lukemattomia viestejä:
fi[1]: Lukemattomia viestejä:

en: Total messages: | Total messages:
fi[0]: Viestejä kaikkiaan:
fi[1]: Viestejä kaikkiaan:

en: Quota usage (%s):
fi: Levytilan käyttö (%s):

en: Quota usage
fi: Levytilan käyttö

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
fi: _Lähetystilin ohitus:

en: Archive this folder using these settings:
fi: Arkistoi tämä kansio käyttäen seuraavia asetuksia:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
fi: _Siivoa vanhemmat viestit kuin

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
fi: päivää

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
fi: viikkoa

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
fi: kuukautta

en: Move messages to the default archive _folder
fi: Siirrä viestit arkiston _oletuskansioon

en: _Move messages to:
fi: _Siirrä viestit kansioon:

en: Archive folder
fi: Arkiston kansio

en: Select folder to use for Archive
fi: Valitse arkistointiin käytettävä kansio

en: _Delete messages
fi: Poista _viestit

en: Server Tag
fi: Palvelimen tunniste

en: Label
fi: Merkintä

en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
fi: Arkisto

en: Labels
fi: Merkinnät

en: Folder Properties
fi: Kansion ominaisuudet

en: Gathering folder properties
fi: Kerätään kansion ominaisuuksia

en: <click here to select a folder>
fi: <Valitse kansio tästä>

en: Create a new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Folder names cannot contain “/”
fi: Kansion nimi ei voi sisältää merkkiä “/”

en: Mail Folder Tree
fi: Sähköpostikansioiden puu

en: Moving folder %s
fi: Siirretään kansiota %s

en: Copying folder %s
fi: Kopioidaan kansiota %s

en: Moving messages into folder %s
fi: Siirretään viestejä kansioon %s

en: Copying messages into folder %s
fi: Kopioidaan viestejä kansioon %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
fi: Viestiä ei voi tiputtaa ylätason taltioon

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
fi: KOHDISTAMATON

en: Trash
fi: Roskakori

en: Junk
fi: Roskaposti

en: Moving folder “%s”
fi: Siirretään kansio “%s”

en: Copying folder “%s”
fi: Kopioidaan kansio “%s”

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
fi: Siirretään kansio “%s” (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
fi: Kopioidaan kansio “%s” (%d/%d)

en: Move Folder To
fi: Siirrä kansio kohteeseen

en: Copy Folder To
fi: Kopioi kansio kohteeseen

en: _Subscribe
fi: _Tilaa

en: Su_bscribe To Shown
fi: _Tilaa näytetyt

en: Subscribe To _All
fi: Tilaa kaikk_i

en: _Unsubscribe
fi: _Peru tilaus

en: Unsu_bscribe From Hidden
fi: Peru_uta piilotetut tilaus

en: Unsubscribe From _All
fi: Peru tilaus kaikista

en: %d unread,  | %d unread,
fi[0]: %d lukematon,
fi[1]: %d lukematonta,

en: %d total | %d total
fi[0]: %d viesti
fi[1]: %d viestiä

en: Folder Subscriptions
fi: Tilatut kansiot

en: _Account:
fi: _Tili:

en: Clear Search
fi: Tyhjennä haku

en: Sho_w items that contain:
fi: _Näytä kohteet, jotka sisältävät:

en: Subscribe to the selected folder
fi: Tilaa valittu kansio

en: Su_bscribe
fi: Tila_a

en: Unsubscribe from the selected folder
fi: Peru tämän kansion tilaus

en: Collapse all folders
fi: Pienennä kaikki kansiot

en: C_ollapse All
fi: Pienennä kaikki

en: Expand all folders
fi: Laajenna kaikki kansiot

en: E_xpand All
fi: _Laajenna kaikki

en: Refresh the folder list
fi: Päivitä kansioluettelo

en: Stop the current operation
fi: Keskeytä nykyinen operaatio

en: _Stop
fi: _Pysäytä

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
fi[0]: Haluatko varmasti avata %d viestin kerralla?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %d viestiä kerralla?

en: Message Filters
fi: Viestisuodattimet

en: Messages from %s
fi: Viestit %s:ltä

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
fi: VS

en: Deleting old messages
fi: Poistetaan vanhoja viestejä

[ctx: trust]
en: _Unknown
fi: _Tuntematon

[ctx: trust]
en: _Never
fi: _Ei koskaan

en: Key ID: %s
fi: Avaimen ID-tunniste: %s

en: Fingerprint: %s
fi: Sormenjälki: %s

en: Created: %s
fi: Luotu: %s

en: User ID: %s
fi: Käyttäjätunniste: %s

en: Search _Folders
fi: _Hakukansiot

en: Add Folder
fi: Lisää kansio

en: Search Folder Sources
fi: Hakukansioiden lähteet

en: Automatically update on any _source folder change
fi: Päivitä automaattisesti _lähteen kaikki kansion muutokset

en: All local folders
fi: Kaikki paikalliset kansiot

en: All active remote folders
fi: Kaikki aktiiviset etäkansiot

en: All local and active remote folders
fi: Kaikki paikalliset kansiot ja aktiiviset etäkansiot

en: Specific folders
fi: Tietyt kansiot

en: include subfolders
fi: sisällytä alikansiot

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: does not start with
fi: ei ala

en: does not end with
fi: ei pääty

en: sounds like
fi: kuulostaa samalta kuin

en: does not sound like
fi: ei kuulosta samalta kuin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: CC
fi: Kopiona

en: BCC
fi: Piilokopio

en: Sender or Recipients
fi: Lähettäjä tai vastaanottajat

en: has words
fi: sisältää sanat

en: does not have words
fi: ei sisällä sanoja

en: Specific header
fi: Annettu otsake

en: exists
fi: on olemassa

en: does not exist
fi: ei ole olemassa

en: Message Body
fi: Viestin sisältö

en: Free Form Expression
fi: Ilmaisu vapaassa muodossa

en: Date sent
fi: Lähetetty

en: is before
fi: on ennen

en: is after
fi: on jälkeen

en: Date received
fi: Otettu vastaan

en: Score
fi: Pistemäärä

en: Size (kB)
fi: Koko (kt)

en: is greater than or equal to
fi: on yhtä suuri tai suurempi kuin

en: is less than or equal to
fi: on yhtä suuri tai vähemmän kuin

en: Replied to
fi: Vastaus viestiin

en: Important
fi: Tärkeä

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
fi: Luettu

en: Follow Up
fi: Lähetä edelleen

en: is Flagged
fi: on merkitty

en: is not Flagged
fi: ei ole merkitty

en: is Completed
fi: on valmis

en: is not Completed
fi: ei ole valmis

en: Mailing list
fi: Postituslista

en: Regex Match
fi: Regex-osuma

en: Message Header
fi: Viestin otsakkeet

en: Source Account
fi: Lähteen yhteystieto

en: Pipe to Program
fi: Välitä putkessa ohjelmalle

en: returns
fi: palauttaa

en: does not return
fi: ei palauta

en: returns greater than
fi: palauttaa enemmän kuin

en: returns less than
fi: palauttaa vähemmän kuin

en: Junk Test
fi: Roskapostitesti

en: Message is Junk
fi: Viesti on roskapostia

en: Message is not Junk
fi: Viesti ei ole roskapostia

en: Message Location
fi: Viestin sijainti

en: contains Sender
fi: sisältää lähettäjän

en: does not contain Sender
fi: ei sisällä lähettäjää

en: Match All
fi: Kaikki käyvät

en: Stop Processing
fi: Pysäytä käsittely

en: Set Label
fi: Aseta merkintä

en: Assign Color
fi: Aseta väri

en: Unset Color
fi: Poista värin asetus

en: Assign Score
fi: Aseta pistemäärä

en: Adjust Score
fi: Muuta pisteytystä

en: Set Status
fi: Aseta tila

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Unset Status
fi: Poista tilan asetus

en: Beep
fi: Piippaa

en: Play Sound
fi: Soita ääni

en: Run Program
fi: Suorita ohjelma

en: Forward to
fi: Välitä

en: with
fi: kanssa

en: Importing Elm data
fi: Elm tietojen tuonti

en: Evolution Elm importer
fi: Evolution Elm-tuoja

en: Import mail from Elm.
fi: Tuodaan Elm sähköpostit.

en: _Destination folder:
fi: _Kohdekansio:

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Select folder to import into
fi: Valitse kansio, johon tuodaan

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
fi: Aihe

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
fi: Lähettäjä

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
fi: Berkeley Mailbox kansioiden tuoja

en: %d Address | %d Addresses
fi[0]: %d osoite
fi[1]: %d osoitetta

en: Evolution KMail importer
fi: Evolution KMail-tuoja

en: Import mail and contacts from KMail.
fi: Tuo KMail sähköpostit ja yhteystiedot.

en: Importing mailbox
fi: Tuodaan kansiota

en: Importing mail and contacts from KMail
fi: Kmail viestien ja yhteystietojen tuonti

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
fi: Tuodaan “%s”

en: Scanning %s
fi: Tutkitaan %s

en: Importing Pine data
fi: Tuodaan tietoja Pinestä

en: Evolution Pine importer
fi: Evolutionin Pine-tuoja

en: Import mail from Pine.
fi: Tuo sähköpostit Pinestä.

en: Mail to %s
fi: Viesti %s:lle

en: Mail from %s
fi: Viesti %s:ltä

en: Subject is %s
fi: Aihe on %s

en: %s mailing list
fi: %s postilista

en: Add Filter Rule
fi: Lisää sääntö

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
fi[0]: Sääntöä ”%s” on muutettu huomioimaan poistettu kansio 
    ”%s”.
fi[1]: Seuraavat säännöt ”%s” on muuettu huomioimaan poistettu kansio 
    ”%s”.

en: Open Message Filters
fi: Avaa viestisuodattimet

en: Set custom junk header
fi: Aseta oma roskapostiotsake

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
fi: Kaikki uudet sähköpostit, joiden otsake (aihe) vastaa tiettyä sisältöä, suodatetaan automaattisesti roskapostiksi

en: Header name
fi: Otsakkeen nimi

en: Header content
fi: Otsakkeen sisältö

en: Default Behavior
fi: Oletustoiminta

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
fi: _Muotoile viestit

en: Automatically insert _emoticons
fi: Lisää _hymiöt automaattisesti

en: Use Un_icode characters for emoticons
fi: Käytä _Unicode-merkkejä hymiöitä varten

en: Always request rea_d receipt
fi: Pyydä aina vastaanoton _kuittausta

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
fi: Muotoile tiedostonimet Outlookin ja _GMailin tapaan

en: Send messages through Outbo_x folder
fi: Lähetä viestit Outbo_x-kansion kautta

en: Number of characters for word w_rapping:
fi: Merkkien määrä ennen _sanarivitystä:

en: Ch_aracter encoding:
fi: _Merkistökoodaus:

en: Replies and Forwards
fi: Vastaukset ja välitykset

en: _Reply style:
fi: _Vastaustyyli:

en: _Forward style:
fi: _Välitystyyli:

en: _Language:
fi: _Kieli:

en: Include si_gnature in new messages only
fi: _Sisällytä allekirjoitus vain uusiin viesteihin

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
fi: _Ohita vastaus: postituslistoille

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
fi: Ryhmävasta_us menee vain postituslistalle, jos mahdollista

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
fi: Allekirjoita viestit _digitaalisesti, jos alkuperäinen viestin on allekirjoitettu (PGP tai S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
fi: _Rivitä lainattu teksti vastauksissa

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
fi: Sisennettynä

en: Sig_natures
fi: A_llekirjoitukset

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: _Languages
fi: _Kielet

en: Languages Table
fi: Kielitaulukko

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
fi: Luettelo käytettävissä olevista kielistä riippuu ainoastaan siitä, mille kielille sinulla on sanastoja asennettuna.

en: Check spelling while I _type
fi: Tarkista _oikeinkirjoitus kirjoitettaessa

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
fi: Välttääksesi vahinkoja ja noloja tilanteita, kysy vahvistus ennen seuraavia tilanteita:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
fi: Viestin lähettäminen, jonka aiherivi on _tyhjä

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
fi: Viestin lähettäminen, jossa on määritetty vain piilokopion saajat

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
fi: Viestin lähettäminen useille _vastaanottajille ja kopion saajille

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
fi: Viestin lähettäminen yksityisenä vastauksena _sähköpostilistalle

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
fi: Viestin lähettäminen vastauksena suurelle määrälle _vastaanottajia

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
fi: Sallitaan _postituslistan ohjata yksityinen vastaus listaan

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
fi: Viestin lähettäminen, jossa _vastaanottalle ei ole merkitty sähköpostiosoitetta

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
fi: Viestin lähettäminen näppäinyhdistelmällä (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
fi: Ennen kuin viesti-ikkunan _formaatti muuttuu HTML-muodosta pelkäksi tekstiksi

en: Confirmations
fi: Vahvistukset

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
fi: Käytä kansioille

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
fi: Käytä vastaanottajille

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
fi: Tili

en: Send account overrides
fi: Lähetystilin ohitukset

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
fi: Määritä, mitä tiliä käytetään lähettämiseen tiettyjen kansioiden tai vastaanottajien suhteen. Tämä asetus ohittaa tavallisen lähetystilin. Vastaanottajalista voi sisältää vaillinaisia osoitteita tai nimiä. Nimi- ja osoitekohtia vertaillaan erikseen.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
fi: _Kansiotason ohitus ylittää vastaanottajatason ohituksen

en: Send Account
fi: Lähetystili

en: Start up
fi: Aloita

en: Check for new _messages on start
fi: T_arkista uudet viestit käynnistyksen yhteydessä

en: Check for new messa_ges in all active accounts
fi: _Tarkista uudet viestit kaikilta aktiivisilta tileiltä

en: Message Display
fi: Viestin näyttäminen

en: _Use the same fonts as other applications
fi: Käytä samoja _fontteja kuin muut ohjelmat

en: S_tandard Font:
fi: _Oletusfontti:

en: Select HTML fixed width font
fi: Valitse HTML-viestin tasalevyinen fontti

en: Select HTML variable width font
fi: Valitse HTML-viestin vaihtuvalevyinen fontti

en: Fix_ed Width Font:
fi: _Tasalevyinen fontti:

en: Minimum Font _Size:
fi: Fontin vähimmäis_koko:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
fi: (pikseleissä)

en: _Mark messages as read after
fi: Merkitse vie_stit luetuiksi viiveellä

en: Highlight _quotations with
fi: _Lainausten korostukseen käytetty väri

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: color
fi: väri

en: Default character e_ncoding:
fi: Merkistön _oletuskoodaus:

en: Apply the same _view settings to all folders
fi: Käytä samaa _näkymän asetusta kaikille kansioille

en: F_all back to threading messages by subject
fi: Palaa viestien ketjutukseen _aiheen perusteella

en: Delete Mail
fi: Sähköpostien poistaminen

en: Empty _trash folders
fi: Tyhj_ennä roskakorikansiot

en: Confirm _when expunging a folder
fi: _Vahvista, kun poistat kansion

en: Confirm when emptying a _Junk folder
fi: _Vahvista, kun tyhjennät roskapostikansion

en: Go to the previ_ous message after message deletion
fi: Siirry edellis_een viestiin poistamisen jälkeen

en: Archive Mail
fi: Arkistoi viestit

en: Archive folder to use for On This Computer messages
fi: Arkisto, jota käytetään tietokoneessa oleville viesteille

en: On This Computer A_rchive folder:
fi: Arkisto t_ällä tietokoneella:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
fi: N_äytä animoidut kuvat

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
fi: Poista HTML-sähköpostien värit viestien esikatselussa

en: _Prompt on sending HTML mail to contacts that do not want them
fi: _Kysy vahvistus HTML-viesteistä henkilöille, jotka eivät niitä halua

en: Loading Remote Content
fi: Sisällön lataaminen verkosta

en: _Never load remote content from the Internet
fi: _Älä koskaan lataa sisältöä verkosta

en: _Load remote content only in messages from contacts
fi: _Lataa viestin sisältö vain henkilöltä joka on yhteystiedoissa

en: _Always load remote content from the Internet
fi: Lataa _aina sisältö verkosta

en: Notify about _missing remote content in the message preview
fi: _Huomauta ladattavasta sisällöstä viestin esikatselussa

en: Add
fi: Lisää

en: Remove
fi: Poista

en: Allow for sites:
fi: Salli sivustoille:

en: Allow for senders:
fi: Salli lähettäjille:

en: HTML Messages
fi: HTML-viestit

en: Sender Photograph
fi: Lähettäjän valokuva

en: _Show the photograph of sender in the message preview
fi: _Näytä lähettäjän valokuva sähköpostin esikatselussa

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
fi: Etsi lähettäjän kuvaa _libra_vatar.orgista

en: Displayed Message Headers
fi: Näytettävät otsikot viestissä

en: Show _full mail addresses in message preview
fi: Näytä viestin esikatselussa kokonaiset sähköpostiosoitteet

en: Mail Headers Table
fi: Sähköposti otsikkotaulu

en: Re_set
fi: Pa_lauta

en: Message List User Headers
fi: Viestilistan käyttäjien otsikot

en: Message List User Headers Table
fi: Viestilistan käyttäjien otsikoiden taulukko

en: Date/Time Format
fi: Muoto päiväys/aika

en: Check incoming _messages for junk
fi: Etsi roskapostia _saapuvista viesteistä

en: _Delete junk messages
fi: Poista roskapostivi_estit

en: Junk Test Options
fi: Roskapostin testaus

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
fi: Älä merkitse viestejä _roskapostiksi, jos lähettäjä on osoitekirjassa

en: _Lookup in local address book only
fi: _Etsi vain paikallisesta osoitekirjasta

en: Check cu_stom headers for junk
fi: Käytä _omia roskapostiotsakkeita

en: No encryption
fi: Ei salausta

en: TLS encryption
fi: TLS-salattu

en: SSL encryption
fi: SSL-salattu

en: Call
fi: Soita

en: Do Not Forward
fi: Älä välitä

en: Follow-Up
fi: Lähetä edelleen

en: For Your Information
fi: Tiedoksesi

en: No Response Necessary
fi: Vastaus ei välttämätön

en: Reply to All
fi: Vastaa kaikille

en: Review
fi: Arvio

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
fi: Viestit, jotka olet valinnut seurantaan, ovat lueteltu alla.
    Valitse jatkotoiminto "Merkki"-valikosta.

en: _Flag:
fi: _Merkki:

en: _Due By:
fi: _Päättyy:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
fi: _Valmis

en: License Agreement
fi: Lisenssisopimus

en: _No
fi: _Ei

en: _Accept License
fi: _Hyväksy lisenssi

en: _Tick this to accept the license agreement
fi: _Laita tähän rasti, jos hyväksyt lisenssiehdot

en: Invalid authentication
fi: Virheellinen tunnistautuminen

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
fi: Palvelin ei tue tämän tyyppistä tunnistautumista eikä välttämättä tue lainkaan tunnistautumista.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
fi: Kirjautuminen palvelimelle “{0}” käyttäjänä “{0}” epäonnistui.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
fi: Tarkista, että salasanasi on kirjoitettu oikein. Muista että monissa salasanoissa isot ja pienet kirjaimet ovat eri asia. Tarkista myös ettei CapsLock ole päällä.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
fi: Haluatko varmasti lähettää viestin HTML-muodossa?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
fi: Varmista, että seuraavat vastaanottajat haluavat vastaanottaa HTML-muotoista sähköpostia:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
fi: Haluatko varmasti lähettää ilman aihetta?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
fi: Merkityksellisen aihe-kentän lisääminen viesteihisi helpottaa vastaanottajaa ymmärtämään, mistä viestissä on kyse.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
fi: Haluatko varmasti lähettää viestin, jossa on vain piilokopion vastaanottajia (Bcc)?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
fi: Yhteystiedot, jolle lähetät on määritetty piilottamaan luettelon vastaanottajat.
    
    Monet sähköpostijärjestelmän lisäävät viesteihin "Ilmeisesti" otsikon, joissa on vain vastaanottajia piilokopiona. Jos otsake lisätään, se paljastaa kaikki viestisi vastaanottajat. Välttääksesi tämän tulee viestiin määritellä ainakin yksi tavallinen vastaanottaja tai sähköpostiosoite kopiona.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
fi: Monet sähköpostijärjestelmän lisäävät viesteihin "Apparently-To" otsakkeen viesteihin, joissa on vain vastaanottajia piilokopiona. Jos tämä otsake lisätään, se paljastaa kaikki viestisi vastaanottajat. Välttääksesi tämän tulee viestiin määritellä ainakin yksi tavallinen vastaanottaja tai kopio-osoite.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
fi: Haluatko varmasti lähettää viestin, jossa on virheellinen osoite?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
fi: Seuraavaa vastaanottajaa ei tunnistettu kelvolliseksi sähköpostiosoitteeksi:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
fi: Haluatko varmasti lähettää viestin, jossa on virheellisiä osoitteita?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
fi: Seuraavia vastaanottajia ei tunnistettu kelvollisiksi sähköpostiosoitteiksi:
    {0}

en: Send private reply?
fi: Lähetetäänkö yksityinen vastaus?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
fi: Olet vastaamassa yksityisesti viestiin, joka saapui sähköpostilistalta. Sähköpostilista yrittää ohjata vastaustasi takaisin listalle. Haluatko jatkaa?

en: Reply _Privately
fi: Vastaa _yksityisesti

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
fi: Olet vastaamassa viestiin, joka saapui sähköpostilistalta, mutta olet vastaamassa yksityisesti lähettäjälle etkä sähköpostilistalle. Haluatko jatkaa?

en: Send reply to all recipients?
fi: Lähetetäänkö vastaus kaikille vastaanottajille?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
fi: Olet vastaamassa viestiin, joka lähetettiin useille vastaanottajille. Haluatko vastata kaikille heille?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
fi: Viestiä ei voi lähettää, koska et ole määritellyt vastaanottajia

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
fi: Syötä kelvollinen sähköpostiosoite Vastaanottaja: kenttään. Voit etsiä sähköpostiosoitteita napsauttamalla Vastaanottaja: -painiketta kentän vieressä.

en: Use default drafts folder?
fi: Käytä oletuskansiota luonnoksille?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
fi: Tämän tilin kansiota luonnokset ei voi avata. Käytetäänkö sen sijaan järjestelmän omaa kansiota?
    
    Ilmoitettu virhe oli "{0}".

en: Use _Default
fi: Käytä _oletuksia

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki poistetut viestit kansiosta “{0}”?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
fi: Jos jatkat, et voi palauttaa näitä viestejä.

en: _Expunge
fi: _Poista pysyvästi

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki poistetut viestit?

en: _Empty Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: Opening too many messages at once may take a long time.
fi: Liian monen viestin avaus kerralla voi viedä pitkän ajan.

en: _Open Messages
fi: _Avaa viestit

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
fi: Sinulla on lähettämättömiä viestejä, haluatko poistua siitä huolimatta?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
fi: Jos suljet, näitä viestejä ei lähetetä ennen kuin Evolution on käynnistetty uudestaan.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
fi: Virhe suoritettaessa komentoa "{0}".

en: Error while performing operation.
fi: Virhe suoritettaessa toimenpidettä.

en: Enter password.
fi: Syötä salasana.

en: Error loading filter definitions.
fi: Virhe ladattaessa suodatinten määrittelyjä.

en: Cannot save to directory “{0}”.
fi: Hakemistoon “{0}” ei voi tallentaa.

en: Cannot save to file “{0}”.
fi: Tiedostoon “{0}” ei voi tallentaa.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
fi: Tallennushakemistoa ei voi luoda, syy: “{1}”

en: Cannot create temporary save directory.
fi: Väliaikaista hakemistoa ei voi luoda.

en: File exists but cannot overwrite it.
fi: Tiedosto on jo olemassa, mutta sitä ei voi ylikirjoittaa.

en: File exists but is not a regular file.
fi: Tiedosto on olemassa mutta ei ole tavallinen tiedosto.

en: Cannot delete folder “{0}”.
fi: Kansiota “{0}” ei voi poistaa.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
fi: Järjestelmäkansiota “{0}” ei voi poistaa.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
fi: Järjestelmäkansioita tarvitaan, jotta Evolution toimii oikein, eikä niitä voi nimetä uudestaan, siirtää tai poistaa.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
fi: Kansion "{0}" poistaminen epäonnistui.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
fi: Kansion “{0}” päivittäminen epäonnistui.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
fi: Järjestelmäkansiota “{0}” ei voi siirtää tai nimetä uudestaan.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
fi: Poistetaanko todella kansio “{0}” ja kaikki sen alikansiot?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
fi: Jos poistat kansion, kaikki sen sisältö ja alikansiot sisältöineen poistuvat pysyvästi.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa kansion ”{0}” tilauksen?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
fi: Jos peruutat kansion tilauksen, se ei näy välttämättä Evolutionissa, vaikka se on edelleen käytettävissä palvelimella. Voit tilata sen uudelleen valikosta Kansio→Tilaukset....

en: Do _Not Unsubscribe
fi: _Älä peru tilausta

en: Really delete folder “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa “{0}” kansion?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
fi: Jos poistat kansion, kaikki sen sisältö menetetään pysyvästi.

en: These messages are not copies.
fi: Nämä viestit eivät ole kopioita.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
fi: Viestit hakukansioissa eivät ole kopioita. Niiden poistaminen poistaa varsinaiset viestit kansioista, joissa ne fyysisesti sijaitsevat. Haluatko todella poistaa nämä viestit?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
fi: Kohdetta “{0}” ei voi nimetä muotoon “{1}”.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
fi: Kansio “{1}” on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
fi: Kansiota "{0}" ei voi siirtää kansioon "{1}".

en: Cannot open source folder. Error: {2}
fi: Lähdekansiota ei voi avata. Virhe: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
fi: Kohdekansiota ei voi avata. Virhe: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
fi: Kansiota "{0}" ei voi kopioida kohteeseen "{1}".

en: Cannot create folder “{0}”.
fi: Kansiota “{0}” ei voi luoda.

en: Cannot open folder. Error: {1}
fi: Kansiota ei voi avata. Virhe: {1}

en: Cannot save changes to account.
fi: Muutoksia tiliin ei voi tallentaa.

en: You have not filled in all of the required information.
fi: Et ole täyttänyt kaikkia tarvittavia kohtia.

en: You may not create two accounts with the same name.
fi: Et voi luoda kahta tiliä samalla nimellä.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
fi: Haluatko varmasti poistaa tilin “{0}”?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
fi: Jos jatkat, tilin tiedot poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tilin ja kaikki sen välimuistit?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
fi: Jos jatkat, tilin tiedot ja kaikki siihen liittyvä välimuistitieto poistetaan pysyvästi.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tilin käytöstä ja poistaa kaikki sen välimuistit?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
fi: Jos jatkat, kaikki välimuistitilit poistetaan pysyvästi.

en: Do _Not Disable
fi: _Älä poista käytöstä

en: _Disable
fi: Älä _käytä

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
fi: Hakukansiota “{0}” ei voi muokata, koska sitä ei ole olemassa.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
fi: Kansio on ehkä lisätty järjestelmän puolesta.
    Siirry hakunäkymien muokkaukseen ja lisää se erikseen, jos tarpeen.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
fi: Hakukansiota “{0}” ei voi lisätä.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
fi: Kansio “{0}” on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: Search Folders automatically updated.
fi: Hakunäkymät päivitetty automaattisesti.

en: Mail filters automatically updated.
fi: Sähköpostin suodattimet päivitetty automaattisesti.

en: Missing folder.
fi: Kansio puuttuu.

en: You must specify a folder.
fi: Kansio täytyy valita.

en: You must name this Search Folder.
fi: Hakunäkymälle täytyy antaa nimi.

en: No folder selected.
fi: Kansiota ei ole valittu.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
fi: Ainakin yksi lähdekansio täytyy olla valittuna.
    Valitse joko kansiot yksitellen, kaikki paikalliset tai etäkansiot, tai kaikki etä- ja paikalliset kansiot.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
fi: Virhe muunnettaessa vanhaa sähköpostikansiota “{0}”.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
fi: Kansio "{1}" on jo olemassa ja sisältää tietoja.
    
    Voit ohittaa tämän kansion, kirjoittaa sen yli, lisätä kansioon tai poistua.

en: _Overwrite
fi: _Ylikirjoita

en: _Append
fi: _Lisää

en: Evolution’s local mail format has changed.
fi: Evolutionin paikallisen postin muoto on muuttunut.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
fi: Evolution paikallinen sähköposti mbox on muuttunut maildir-formaattiin. Sähköpostisi on siirrettävä uuteen formaattiin, ennen kuin Evolution voi jatkaa. Haluatko tehdä sen nyt?
    
    Säilytetään mbox-tilin vanhat mbox-kansiot. Voit poistaa tilin vasta kun varmistat, että tiedot on siirretty turvallisesti. Varmista, että levytilaa on tarpeeksi, jos teet sen nyt.

en: _Exit Evolution
fi: _Poistu Evolutionista

en: _Migrate Now
fi: _Siirrä nyt

en: Unable to read license file.
fi: Lisenssitiedostoa ei voi avata.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
fi: Lisenssitiedostoa "{0}" ei voi lukea asennusongelman takia. Et voi käyttää tätä palveluntarjoajaa ennen kuin hyväksyt lisenssin.

en: Please wait.
fi: Odota, ole hyvä.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
fi: Kysytään palvelimelta tuettuja tunnistautumismenetelmiä.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
fi: Tuettujen tunnistautumistapojen kysely palvelimelta epäonnistui.

en: Failed to get server setup.
fi: Palvelimen asetusten nouto epäonnistui.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
fi: Synkronoidaanko kansiot levylle verkkoyhteydetöntä käyttöä varten?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
fi: Haluatko synkronoida paikallisesti kansiot, jotka on merkitty yhteydettömään käyttöön?

en: Do _Not Synchronize
fi: Ä_lä synkronoi

en: _Synchronize
fi: _Synkronoi

en: Do you want to mark all messages as read?
fi: Haluatko merkitä kaikki viestit luetuiksi?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
fi: Tämä toiminto merkitsee kaikki viestit luetuiksi valitussa kansiossa.

en: Also mark messages in subfolders?
fi: Merkitse viestit myös alikansioissa?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
fi: Haluatko merkitä viestit luetuksi vain nykyisessä kansiossa vai myös kaikissa sen alikansioissa?

en: In Current Folder and _Subfolders
fi: Nykyisessä kansiossa ja alikan_sioissa

en: In Current _Folder Only
fi: Vain nykyisessä _kansiossa

en: _Always In Current Folder Only
fi: _Aina vain nykyisessä kansiossa

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
fi: Pitäisikö Evolution sulkea tämä ikkunan vastatessa tai lähettäessä edelleen?

en: _Yes, Always
fi: _Kyllä, aina

en: _No, Never
fi: Ei, ei koskaan

en: Copy folder in folder tree.
fi: Kopioi kansio kansiopuuhun.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
fi: Haluatko varmasti kopioida kansion “{0}” kansioon “{1}”?

en: Do _not copy
fi: Älä ko_pioi

en: _Always copy
fi: _Kopioi aina

en: N_ever copy
fi: Ä_lä kopioi koskaan

en: Move folder in folder tree.
fi: Siirrä kansiota kansiopuussa.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
fi: Haluatko varmasti siirtää kansion “{0}” kansioon “{1}”?

en: Do _not move
fi: Ä_lä siirrä

en: _Always move
fi: _Siirrä aina

en: N_ever move
fi: _Älä siirrä koskaan

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
fi: Viestiä ei voi lähettää, koska viestin lähetykseen valitsemasi tili ei ole käytössä

en: Please enable the account or send using another account.
fi: Ota tili käyttöön tai lähetä käyttäen toista tiliä.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
fi: Tätä viestiä ei voi lähettää, koska et ole määritellyt sähköpostitiliä

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
fi: Ei löytynyt yhtään sähköpostitiliä viestin lähettämiseen. Luo tai ota sellainen ensin käyttöön.

en: Mail Deletion Failed
fi: Sähköpostin poisto epäonnistui

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
fi: Oikeutesi eivät riitä tämän sähköpostin poistamiseen.

en: “Check Junk” Failed
fi: ”Tarkista roskaposti” epäonnistui

en: “Report Junk” Failed
fi: ”Ilmoitus roskapostiksi” epäonnistui

en: “Report Not Junk” Failed
fi: ”Ilmoitus ei ole roskaposti” epäonnistui

en: Remove duplicate messages?
fi: Poistetaanko viestien kaksoiskappaleet?

en: No duplicate messages found.
fi: Kaksoiskappaleita ei löytynyt.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
fi: Kansio “{0}” ei sisällä viestien kaksoiskappaleita.

en: Failed to connect account “{0}”.
fi: Yhteys tiliin “{0}” epäonnistui.

en: Failed to disconnect account “{0}”.
fi: Tilin "{0}" katkaiseminen epäonnistui.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
fi: Kansion "{0}" tilauksen peruuttaminen epäonnistui.

en: Unable to retrieve message.
fi: Viestin nouto ei onnistunut.

en: Message is not available in offline mode.
fi: Viesti ei ole saatavilla yhteydettömässä tilassa.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
fi: Tämä voi johtua siitä, että viestiä ei ole vielä ladattu. Kansio tai tili voidaan merkitä offline-synkronointia varten. Kun tili on online-tilassa, käytä Tiedosto→Lataa viestit offline-käyttöä varten, kun kansio on valittuna, varmistaaksesi, että kaikki kansion viestit ovat käytettävissä offline-tilassa.

en: Failed to open folder.
fi: Kansion avaus epäonnistui.

en: Failed to find duplicate messages.
fi: VIestin kaksoiskappaleiden etsiminen epäonnistui.

en: Failed to retrieve messages.
fi: Viestien nouto epäonnistui.

en: Failed to mark messages as read.
fi: Viestien merkitseminen luetuiksi epäonnistui.

en: Failed to remove attachments from messages.
fi: Liitteiden poisto viesteistä epäonnistui.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
fi: Viestien lataaminen offline-katseluun tilille "{0}" epäonnistui.

en: Failed to save messages to disk.
fi: Viestien tallennus levylle epäonnistui.

en: Hidden file is attached.
fi: Piilotiedosto on liitetty.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
fi: Liite nimeltä {0} on piilotiedosto, ja se saattaa sisältää arkaluontoista tietoa. Varmista tiedoston sisältö ennen lähettämistä.

en: Printing failed.
fi: Tulostus epäonnistui.

en: The printer replied “{0}”.
fi: Tulostimen vastaus: “{0}”.

en: Could not perform this operation on {0}.
fi: Tätä toimintoa ei voitu suorittaa {0}.

en: You must be working online to complete this operation.
fi: Verkkoyhteyden tulee olla muodostettu, jotta toimenpide on mahdollista suorittaa.

en: Message from “{0}” account:
fi: Viesti tililtä “{0}”:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
fi: Ketjun merkitseminen ohitettavaksi kansiossa "{0}" epäonnistui

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
fi: Ketjun ohitusmerkinnän poistaminen kansiosta "{0}" epäonnistui

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
fi: Alaketjun merkitseminen ohitettavaksi kansiossa "{0}" epäonnistui

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
fi: Alaketjun ohitusmerkinnän poistaminen kansiosta "{0}" epäonnistui

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
fi: {0}, valmistui {1}

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
fi: {0} / {1}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
fi: Myöhässä: {0}, {1}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
fi: Huomautusta on muutettu, mutta sitä ei ole tallennettu.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
fi: Huomautuksen poistaminen kansiosta "{0}" epäonnistui

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
fi: Huomautuksen tallennus kansioon "{0}" epäonnistui

en: Something has gone wrong when displaying the message
fi: Jokin meni pieleen viestiä näytettäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui, kun viestiä näytettiin. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen viestiin ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
fi: Jotain meni pieleen allekirjoitusta näytettäessä

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
fi: WebKitWebProcess kaatui allekirjoitusta näytettäessä. Voit yrittää uudelleen siirtymällä toiseen allekirjoitukseen ja takaisin. Jos ongelma jatkuu, tee virheraportti GNOME GitLab.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki roskapostikansion viestit?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
fi: Nämä viestit näkyvät kansiossa Roskakori, josta ne voidaan poistaa pysyvästi myöhemmin.

en: _Empty Junk
fi: _Tyhjennä roskaposti

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
fi: Roskapostikansion "{0}" tyhjentäminen epäonnistui

en: Cannot archive messages
fi: Viestejä ei voi arkistoida

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
fi: Arkistoa ei ole määritetty. Määritä tilille sellainen, jotta voit arkistoida viestejä.

en: Failed to generate message list
fi: Viestilistan luominen epäonnistui

en: Choose a different name, please.
fi: Valitse eri nimi.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
fi: Haluatko tuoda OpenPGP-avaimen?

en: _Import
fi: _Tuo

en: Failed to import OpenPGP key
fi: OpenPGP-avaimen tuominen epäonnistui

en: Canceling…
fi: Perutaan…

en: Edit Message
fi: Muokkaa viestiä

en: Open Outbox Folder
fi: Avaa "Lähtevät"-kansio

en: Send & Receive Mail
fi: Lähetä ja vastaanota

en: Cancel _All
fi: _Peruuta kaikki

en: Updating…
fi: Päivitetään…

en: Waiting…
fi: Odotetaan…

en: Checking for new mail at “%s”
fi: Tarkistetaan uusia viestejä palvelusta "%s"

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
fi: Roskapostin poistaminen ja roskakorin tyhjentäminen "%s"

en: Deleting junk at “%s”
fi: Poistetaan roskapostia "%s"

en: Expunging trash at “%s”
fi: Tyhjennetään roskakori ”%s”

en: Search Folders
fi: Hakunäkymät

en: Edit Search Folder
fi: Muokkaa hakunäkymää

en: New Search Folder
fi: Uusi hakunäkymä

en: Unseen
fi: Nähty

en: Seen
fi: Näkemättä

en: Answered
fi: Vastattu

note: and unread
en: Forwarded
fi: Välitetty

en: Lowest
fi: Matalin

en: Lower
fi: Matalampi

en: Higher
fi: Korkeampi

en: Highest
fi: Korkein

en: Generating message list
fi: Luodaan viestilistaa

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
fi: Tänään %l.%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
fi: Eilen %l.%M %p

en: %a %l:%M %p
fi: %a %l.%M %p

en: %b %d %l:%M %p
fi: %b %d %l.%M %p

en: User Header 1
fi: Käyttäjän otsikko 1

en: User Header 2
fi: Käyttäjän otsikko 2

en: User Header 3
fi: Käyttäjän otsikko 3

en: Select all visible messages
fi: Valitse kaikki näkyvät viestit

en: Messages
fi: Viestit

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
fi: Seuranta

en: Generating message list…
fi: Luodaan viestilistaa…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
fi: Mikään viesti ei täytä hakuehtojasi. Muuta hakuehtoa valitsemalla uusi "Näytä viestisuodatin" pudotusvalikosta tai tekemällä uusi haku (joko tyhjentämällä) tai valitsemalla Haku→Tyhjennä valikkokohta tai muuttamalla kyselyä.

en: There are no messages in this folder.
fi: Tässä kansiossa ei ole viestejä.

en: Flagged
fi: Merkitty

en: Received
fi: Otettu vastaan

en: Flag Status
fi: Merkin tila

en: Follow Up Flag
fi: Seuraa merkki

en: Due By
fi: Päättyy

en: Messages To
fi: Viestit vastaanottaja

en: Subject — Trimmed
fi: Aihe — Rajattu

en: Sender Mail
fi: Lähettäjän sähköposti

en: Recipients Mail
fi: Vastaanottajan sähköposti

en: Any header
fi: Mikä tahansa otsake

en: Subject or Addresses contains
fi: Aihe tai lähettäjät sisältävät

en: Recipients contain
fi: Vastaanottajat sisältää

en: Message contains
fi: Viesti sisältää

en: Subject contains
fi: Otsikko sisältää

en: Sender contains
fi: Lähettäjä sisältää

en: Body contains
fi: Runko sisältää

en: Free form expression
fi: Lauseke

en: Edit Collection
fi: Muokkaa kokoelmaa

en: Use for
fi: Käytä

en: _Mail
fi: _Sähköposti

en: C_alendar
fi: K_alenteri

en: New Address Book
fi: Uusi osoitekirja

en: New Memo List
fi: Uusi muistiolista

en: Address Book Properties
fi: Osoitekirjan ominaisuudet

en: Calendar Properties
fi: Kalenterin ominaisuudet

en: Memo List Properties
fi: Muistiolistan ominaisuudet

en: Task List Properties
fi: Tehtävälistan ominaisuudet

en: _Browse
fi: _Selaa

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
fi: Selaa WebDAV-palvelinta (CalDAV tai CardDAV) ja luo, muokkaa tai poista siellä osoitekirjoja, kalentereita, muistioita tai tehtäviä

note: Translators: This is the GNOME project name; you probably do not want to translate it, apart of changing the mnemonic
en: _GNOME
fi: _Gnome

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
fi: _Tavallinen

en: Toolbar Icon Size
fi: Työkalupalkin kuvakkeiden koko

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
fi: Kuvakkeiden ulkoasu

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
fi: _Havaitse automaattisesti

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
fi: _Pieni

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
fi: _Suosi symbolisia

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
fi: _Suuri

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
fi: Suosi _tavallista

en: Layout
fi: Asettelu

en: Show M_enu Bar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show _Tool Bar
fi: Näytä työ_kalupalkki

en: Show Side _Bar
fi: Näytä sivu_palkki

en: Show Stat_us Bar
fi: Näytä _tilarivi

en: Note: Some changes will not take effect until restart
fi: Huomio: jotkut muutokset eivät astu voimaan ennen käynnistystä uudelleen

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
fi: _Taulukon sarake:

en: _Format address according to standard of its destination country
fi: _Muotoile osoite sen kohdemaan standardin mukaisesti

en: _Preview Personal information before Work information
fi: Katsele henkilökohtaiset ennen työtietoja

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
fi: Avaa _kartat palvelulla

en: Autocompletion
fi: Automaattinen täydennys

en: Always _show address of the autocompleted contact
fi: Näytä _aina automaattisesti täydennetty yhteystieto

en: Multiple vCards
fi: Useita vCard-tiedostoja

en: vCard for %s
fi: vCard %s

en: Contact information
fi: Yhteystiedot

en: Contact information for %s
fi: %s yhteystiedot

[ctx: New]
en: _Contact
fi: _Yhteystieto

en: Create a new contact
fi: Luo uusi yhteystieto

[ctx: New]
en: Contact _List
fi: Yhteystieto_luettelo

en: Create a new contact list
fi: Luo uusi yhteystietolista

[ctx: New]
en: Address _Book
fi: _Osoitekirja

en: Create a new address book
fi: Luo uusi osoitekirja

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
fi: Tallenna vCard-muodossa

en: Co_py All Contacts To…
fi: Ko_pioi kaikki yhteystiedot…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
fi: Kopioi valitun osoitekirjan sisältö toiseen osoitekirjaan

en: D_elete Address Book
fi: _Poista osoitekirja

en: Delete the selected address book
fi: Poista valittu osoitekirja

en: _Manage Address Book groups…
fi: _Hallitse osoitekirjan ryhmiä…

en: Manage task list groups order and visibility
fi: Hallitse tehtäväryhmien järjestystä ja näkyvyyttä

en: Mo_ve All Contacts To…
fi: Sii_rrä kaikki yhteystiedot…

en: Move the contacts of the selected address book to another
fi: Siirrä valitun osoitekirjan sisältö toiseen osoitekirjaan

en: _New Address Book
fi: _Uusi osoitekirja

en: Address _Book Properties
fi: Osoite_kirjan ominaisuudet

en: Show properties of the selected address book
fi: Näytä valitun osoitekirjan ominaisuudet

en: Re_fresh
fi: Vi_rkistä

en: Refresh the selected address book
fi: Päivitä valittu osoitekirja

en: Re_fresh list of account address books
fi: Päivitä tilien osoitekirjojen luettelo

en: Address Book _Map
fi: Osoitekirjan kartta

en: Show map with all contacts from selected address book
fi: Näytä kartta, jossa on kaikki yhteystiedot valitusta osoitekirjasta

en: _Rename…
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Rename the selected address book
fi: Nimeä valittu osoitekirja uudestaan

en: Stop loading
fi: Keskeytä lataaminen

en: _Copy Contact To…
fi: _Kopioi yhteystieto…

en: Copy selected contacts to another address book
fi: Kopioi valitut yhteystiedot toiseen osoitekirjaan

en: _Delete Contact
fi: _Poista yhteystieto

en: _Find in Contact…
fi: _Etsi yhteystiedosta…

en: Search for text in the displayed contact
fi: Etsi tekstiä näytettävästä yhteystiedosta

en: _Forward Contact…
fi: _Välitä yhteystieto…

en: Send selected contacts to another person
fi: Lähetä valitut yhteystiedot toiselle henkilölle

en: _Move Contact To…
fi: _Siirrä yhteystieto…

en: Move selected contacts to another address book
fi: Siirrä valitut yhteystiedot toiseen osoitekirjaan

en: _New Contact…
fi: _Uusi yhteystieto…

en: New Contact _List…
fi: Uu_si yhteystietolista…

en: _Open Contact
fi: _Avaa yhteystieto

en: View the current contact
fi: Katsele nykyistä yhteystietoa

en: _Send Message to Contact…
fi: Lähetä _viesti yhteystiedolle…

en: Send a message to the selected contacts
fi: Lähetä viesti valituille henkilöille

en: _Actions
fi: T_oiminnot

en: _Manage groups…
fi: _Hallitse ryhmiä…

en: Address Book Map
fi: Osoitekirjakartta

en: Contact _Preview
fi: Yhteystiedon _esikatselu

en: Show contact preview window
fi: Näytä yhteystiedon esikatseluruutu

en: Show _Maps
fi: Näytä _kartat

en: Show maps in contact preview window
fi: Näytä kartat yhteystiedon esikatseluikkunassa

en: _Classic View
fi: _Perinteinen näkymä

en: Show contact preview below the contact list
fi: Näytä yhteystiedon katselu yhteystietolistan alla

en: _Vertical View
fi: _Pystysuuntainen näkymä

en: Show contact preview alongside the contact list
fi: Näytä yhteystiedon katselu yhteystietolistan vieressä

en: Unmatched
fi: Kohdistamaton

en: Advanced Search
fi: Oma haku

en: Print all shown contacts
fi: Tulosta kaikki näytettävät yhteystiedot

en: Preview the contacts to be printed
fi: Esikatsele tulostettavia yhteystietoja

en: Print selected contacts
fi: Tulosta valitut yhteystiedot

en: S_ave Address Book as vCard
fi: T_allenna osoitekirja VCardina

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
fi: Tallenna yhteystiedot valitussa osoitekirjassa VCardina

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
fi: _Tallenna vCard-muodossa…

en: Save selected contacts as a vCard
fi: Tallenna valitut yhteystiedot VCardina

en: _Forward Contacts
fi: _Välitä yhteystiedot

en: _Forward Contact
fi: _Välitä yhteystieto

en: _Send Message to Contacts
fi: Lähetä _viesti henkilöille

en: _Send Message to List
fi: Lähetä _viesti listalle

en: _Send Message to Contact
fi: Lähetä _viesti henkilölle

en: Failed to launch command “%s”:
fi: Ei voitu suorittaa komentoa “%s”:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
fi: Voit palauttaa tiedot Evolutioniin varmuuskopiosta.
    
    Palautus palauttaa kaikki henkilökohtaiset tiedot, asetukset, sähköpostisuodattimet jne.

en: _Restore from a backup file:
fi: _Palauta varmuuskopiosta:

en: Choose a backup file to restore
fi: Valitse palautettava varmuuskopion tiedosto

en: Backup Files
fi: Varmuuskopioi tiedostot

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
fi: Palauta varmuuskopiosta

en: Select name of the Evolution backup file
fi: Valitse Evolution varmuuskopion nimi

en: _Restart Evolution after backup
fi: Käynnistä Evolution _uudestaan varmuuskopioinnin jälkeen

en: Re_start Evolution after restore
fi: Käynnistä Evolution _uudestaan palautuksen jälkeen

en: Select name of the Evolution backup file to restore
fi: Valitse palautettavan Evolutionin varmuuskopion nimi

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
fi: Tarkistetaan varmuuskopiotiedoston “%s” sisältöä, odota hetki…

en: _Back up Evolution Data…
fi: _Varmuuskopioi tiedot…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
fi: Varmuuskopioi (Evolution) tiedot ja asetukset pakattuun tiedostoon

en: R_estore Evolution Data…
fi: _Palauta tiedot…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
fi: Palauta (Evolution) tiedot ja asetukset pakatusta tiedostosta

en: Back up Evolution directory
fi: Varmuuskopioi Evolutionin hakemisto

en: Restore Evolution directory
fi: Palauta Evolutionin hakemisto

en: Check Evolution Back up
fi: Tarkista Evolutionin varmuuskopio

en: Restart Evolution
fi: Käynnistä Evolution uudestaan

en: With Graphical User Interface
fi: Graafisen käyttöliittymän kanssa

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
fi: Sammutetaan Evolutionia

en: Backing Evolution accounts and settings
fi: Varmuuskopioidaan Evolutionin tilejä ja asetuksia

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
fi: Varmuuskopioidaan Evolutionin tietoja (viestejä, yhteystietoja, kalentereita, tehtäviä ja muistioita)

en: Back up complete
fi: Varmuuskopiointi valmistui

en: Restarting Evolution
fi: Käynnistetään Evolution uudestaan

en: Back up current Evolution data
fi: Varmuuskopioi tämänhetkiset Evolutionin tiedot

en: Extracting files from back up
fi: Puretaan tiedostoja varmuuskopiosta

en: Loading Evolution settings
fi: Ladataan Evolutionin asetuksia

en: Removing temporary back up files
fi: Poistetaan varmuuskopioinnin väliaikaistiedostoja

en: Reloading registry service
fi: Ladataan uudelleen rekisteripalvelua

en: Evolution Back Up
fi: Evolutionin varmuuskopiointi

en: Backing up to the file %s
fi: Varmuuskopioidaan tiedostoon %s

en: Evolution Restore
fi: Evolutionin palautus

en: Restoring from the file %s
fi: Palautetaan tiedostosta %s

en: Backing up Evolution Data
fi: Varmuuskopioidaan Evolutionin tietoja

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
fi: Odota, että Evolution ottaa varmuuskopion tiedoistasi.

en: Restoring Evolution Data
fi: Palautetaan Evolutionin tietoja

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
fi: Odota, että Evolution palauttaa tietosi.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
fi: Tämä saattaa kestää hetken, riippuen tililläsi olevien tietojen määrästä.

en: Invalid Evolution backup file
fi: Virheellinen Evolutionin varmuuskopiotiedosto

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
fi: Tiedosto “{0}” ei ole kelvollinen Evolution-varmuuskopiotiedosto.

en: Are you sure you want to close Evolution?
fi: Haluatko varmasti sulkea Evolutionin?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
fi: Tietojen ja asetusten varmuuskopioimiseksi Evolution on suljettava. Tallenna kaikki tallentamattomat tiedot ennen jatkamista.

en: Close and _Back up Evolution
fi: Sulje ja _varmuuskopioi Evolution

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
fi: Haluatko varmasti palauttaa Evolutionin valitusta varmuuskopiosta?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
fi: Tietojen ja asetusten palauttamiseksi Evolution on suljettava. Tallenna kaikki tallentamattomat tiedot ennen jatkamista. Tämä poistaa kaikki nykyiset Evolutionin tiedot ja asetukset ja palauttaa varmuuskopion.

en: Close and _Restore Evolution
fi: Sulje ja _palauta Evolutionin varmuuskopio

en: Insufficient Permissions
fi: Oikeudet eivät riitä

en: The selected folder is not writable.
fi: Valittuun kansioon ei voi kirjoittaa.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
fi: Bogofilter luominen epäonnistui (%s):

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
fi: Sähköpostien sisältö Bogofilteriin epäonnistui:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
fi: Bogofilter joko kaatui tai ei pystynyt käsittelemään sähköposteja

en: Bogofilter Options
fi: Bogofilter-asetukset

en: Convert message text to _Unicode
fi: Muunna viestin teksti _Unicode-muotoon

en: Junk filter using Bogofilter
fi: Roskapostisuodatin Bogofilterin avulla

en: Choose an Address Book
fi: Valitse osoitekirja

en: Find Address Books
fi: Etsi osoitekirjoja

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
fi: Vältä IfMatch-komentoa (vaaditaan Apache-versiolle < 2.2.8)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
fi: Osoite ei ole kelvollinen http://- tai https://-osoite

en: Default User Address Book
fi: Käyttäjän osoitekirjan oletus

en: Address Book:
fi: Osoitekirja:

en: User name cannot be empty
fi: Käyttäjätunnus ei voi olla tyhjä

en: Looking up server search bases, please wait…
fi: Etsitään tietokantaa palvelimelta, odota…

en: Standard LDAP Port
fi: Standardi LDAP_portti

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
fi: LDAP SSL/TLS:n yli (vanhennettu)

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
fi: Microsoft Global Catalog SSL/TLS:n yli

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
fi: LDAP:iin yhdistäminen

en: Server Information
fi: Palvelimen tiedot

en: Port:
fi: Portti:

en: Port number is not valid
fi: Portin numero ei ole kelvollinen

en: StartTLS (recommended)
fi: StartTLS (suositeltu)

en: Encryption:
fi: Salaus:

en: Authentication
fi: Kirjautuminen

en: Anonymous
fi: Anonyymisti

en: Username can be left empty
fi: Käyttäjätunnus voi olla tyhjä

en: Using email address
fi: Käytetään sähköpostiosoitetta

en: requires anonymous access to your LDAP server
fi: vaatii anonyymin pääsyn LDAP-palvelimellesi

en: Using distinguished name (DN)
fi: Käytetään yksilöllistä nimeä (DN)

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
fi: esimerkki: uid=user,dc=example,dc=com

en: Method:
fi: Menetelmä:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
fi: Tämä on menetelmä, jota Evolution käyttää todentaakseen sinut.

note: Page 2
en: Using LDAP
fi: LDAP:in käyttäminen

en: Searching
fi: Etsitään

en: Search Base:
fi: Hakupohja:

en: Find Possible Search Bases
fi: Etsi mahdollisia tietokantoja

en: One Level
fi: Yksi taso

en: Subtree
fi: Alipuu

en: Search Scope:
fi: Hakualue:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
fi: Haun kattavuus määrittelee, kuinka syvälle hakemistopuuhun haluat hakusi menevän. Kattavuus "Ali" kattaa kaikki kentät hakusi alla ja sen alipuissa, kun taas kattavuus "Yksi" kattaa kentät yhden tason hakuusi alaspäin.

en: Search Filter:
fi: Hakusuodatin:

en: Downloading
fi: Noudetaan

en: Limit:
fi: Raja:

en: contacts
fi: yhteystietoa

en: Browse until limit is reached
fi: Selaa kunnes raja tulee vastaan

en: Server address cannot be empty
fi: Palvelimen osoite ei voi olla tyhjä

en: Choose a Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: Choose a Memo List
fi: Valitse muistiolista

en: Choose a Task List
fi: Valitse tehtävälista

en: Find Calendars
fi: Etsi kalentereja

en: Find Memo Lists
fi: Etsi muistiot

en: Find Task Lists
fi: Etsi tehtävälistat

en: Email:
fi: Sähköposti:

en: Server handles meeting invitations
fi: Palvelin hallitsee tapaamiskutsuja

en: Choose which address books to use.
fi: Valitse käytettävät osoitekirjat.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
fi: Käytä syntymä- ja vuosipäiväkalenterissa

en: Enable Calendars to synchronize
fi: Ota synkronointi kalentereille käyttöön

en: Default User Calendar
fi: Käyttäjän oletuskalenteri

en: Use an existing iCalendar (ics) file
fi: Käytä olemassa olevaa iCalendar (ics) -tiedostoa

en: iCalendar File
fi: iCalendar-tiedosto

en: Choose an iCalendar file
fi: Valitse iCalendar-tiedosto

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Allow Evolution to update the file
fi: Salli Evolutionin päivittää tiedosto

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
fi: Celsius (°C)

en: Units:
fi: Yksiköt:

en: Location cannot be empty
fi: Sijainti ei voi olla tyhjä

en: Choose Notes
fi: Valitse muistiot

en: Find Notes
fi: Etsi muistiot

en: File extension for new notes:
fi: Uusien muistioiden tiedostopääte:

en: I_mport
fi: _Tuo

en: Importing an event
fi: Tuodaan tapahtumat

en: Importing a memo
fi: Tuodaan muistiot

en: Importing a task
fi: Tuodaan tehtävät

en: Select a Calendar
fi: Valitse kalenteri

en: Select a Memo List
fi: Valitse muistiot

en: Select a Task List
fi: Valitse tehtävät

en: I_mport to Calendar
fi: Tuo _kalenteriin

en: I_mport to Memo List
fi: _Tuo muistioon

en: I_mport to Task List
fi: _Tuo tehtäviin

en: Copying an event into the calendar “%s”
fi: Kopioidaan tapahtumaa kalenteriin "%s"

en: Moving an event into the calendar “%s”
fi: Siirretään tapahtumaa kalenteriin "%s"

en: Copying a memo into the memo list “%s”
fi: Kopioidaan muistiota muistiolistalle "%s"

en: Moving a memo into the memo list “%s”
fi: Siirretään tapahtumaa tapahtumalistaan "%s"

en: Copying a task into the task list “%s”
fi: Kopioidaan tehtävää tehtävälistalle "%s"

en: Moving a task into the task list “%s”
fi: Siirretään tehtävää tehtävälistaan "%s"

en: Calendar Selector
fi: Kalenterin valinta

en: Memo List Selector
fi: Muistiolistan valinta

en: Task List Selector
fi: Tehtävälistan valinta

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
fi: Käytä _järjestelmän aikavyöhykettä (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
fi: Kalenterit, joiden muistutuksista ilmoitetaan

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
fi: Tehtävät, joiden muistutuksista ilmoitetaan

en: Meeting Invitations
fi: Kokouskutsut

en: _Delete message after acting
fi: _Poista viesti, kun toimenpide on suoritettu

en: Delete _meeting from calendar on Decline
fi: Poista tapaaminen kalenterista _kieltäytymisen yhteydessä

en: _Preserve existing reminder by default
fi: _Säilytä muistutus oletuksena

en: _Show invitation description provided by the sender
fi: _Näytä lähettäjän antama kutsun kuvaus

en: Conflict Search
fi: Ristiriitaisuuksien haku

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
fi: Valitse kalenterit, joista etsitään päällekkäisiä kokouksia

en: Ti_me and date:
fi: _Aika ja päivämäärä:

en: _Date only:
fi: _Vain päivämäärä:

en: Minutes
fi: Minuuttia

en: Hours
fi: Tuntia

en: Days
fi: Päivää

en: 60 minutes
fi: 60 minuuttia

en: 30 minutes
fi: 30 minuuttia

en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

en: 05 minutes
fi: 5 minuuttia

en: Se_cond zone:
fi: _Toinen aikavyöhyke:

en: (Shown in a Day View)
fi: (näytetään päivänäkymässä)

en: Time _zone:
fi: Aika_vyöhyke:

en: Time format:
fi: Kellonajan muoto:

en: _12 hour (AM/PM)
fi: _12 tuntia (am/pm)

en: _24 hour
fi: _24 tuntia

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
fi: _Lyhennä tapahtumaa

en: End events earlier
fi: Päätä tapahtumat aiemmin

en: Start events later
fi: Aloita tapahtumat myöhemmin

en: Work Week
fi: Työviikko

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
fi: Työviik_ko alkaa:

en: Work days:
fi: Työpäivät:

en: _Day begins:
fi: _Päivä alkaa:

note: Monday
en: _Mon
fi: _Ma

en: Monday
fi: Maanantai

note: Tuesday
en: _Tue
fi: _Ti

en: Tuesday
fi: Tiistai

note: Wednesday
en: _Wed
fi: _Ke

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

note: Thursday
en: T_hu
fi: _To

en: Thursday
fi: Torstai

note: Friday
en: _Fri
fi: _Pe

en: Friday
fi: Perjantai

note: Saturday
en: _Sat
fi: _La

en: Saturday
fi: Lauantai

note: Sunday
en: S_un
fi: _Su

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Day _ends:
fi: Päivä _päättyy:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
fi: Luo tapahtumat, muistiot ja tehtävät oletuksena _yksityisenä

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
fi: Käytä merkintää komponenttieditorin kuvauksessa

en: View Options
fi: Näkymän valinnat

en: _Time divisions:
fi: _Jakautuminen:

en: _Show appointment end times in week and month view
fi: _Näytä tapaamisten päättyminen viikko- ja kuukausinäkymissä

en: Show appointment _icons in the month view
fi: Näytä tapaamiset _kuvakkeena kuukausinäkymässä

en: _Compress weekends in month view
fi: _Tiivistä viikonloput kuukausinäkymässä

en: Show week _numbers
fi: Näytä viikko_numerot

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
fi: N_äytä toistuvat tapahtumat kursivoituna vasemman alareunan kalenterissa

en: Sc_roll Month View by a week
fi: Vie_ritä kuukausinäkymää viikoittain

en: Start Month View with the c_urrent week
fi: Aloita kuukausinäkymä _kuluvalla viikolla

en: Order days in Week View from _left to right
fi: Järjestä päivät viikkonäkymässä _vasemmalta oikealle

en: Allo_w direct edit of event Summary
fi: _Salli tapahtuman suora muokkaus

en: Hi_de cancelled events
fi: _Piilota peruutetut tapahtumat

en: Alerts
fi: Hälytykset

en: _Ask for confirmation when deleting items
fi: Pyydä _vahvistusta poistettaessa

en: Display
fi: Näytä

en: Highlight t_asks due today
fi: Korosta _tänään päättyvät tehtävät

en: Highlight _overdue tasks
fi: Korosta _päättymisen ylittäneet tehtävät

en: _Hide completed tasks after
fi: Piilota _poistetut tehtävät kun on kulunut

en: Hid_e cancelled tasks
fi: Piilota _perutut tehtävät

en: To Do bar
fi: Tehtäväpalkki

en: Show Tasks without _Due date
fi: _Näytä tehtävät ilman päättymispäivää

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
fi: Näytä

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: da_ys
fi: _päivää

en: Display Reminders window with _notifications
fi: Näytä muistutukset _ilmoitusalueella

en: Keep reminder notification _window always on top
fi: Pidä muistutuksen _ikkuna aina ylhäällä

en: Enable de_sktop notifications
fi: Ota käyttöön ilmoitukset työpöydällä

en: Enable _audio notifications
fi: Ota käyttöön ilmoitukset äänimerkillä

en: Display reminders for completed _tasks
fi: Poista muistutukset _valmistuneista tehtävistä

en: Display reminders for _past events
fi: Näytä _muistutukset menneistä tapahtumista

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
fi: _Aseta oletusmuistutus

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
fi: ennen jokaista uutta tapaamista

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
fi: Näytä _muistutus

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
fi: ennen joka vuosipäivää ja syntymäpäivää

en: Select the sources for reminder notification:
fi: Valitse lähteet muistutuksiin:

en: Default Free/Busy Server
fi: Oletuspalvelin vapaa/varattu

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
fi: %u ja %d korvataan sähköpostiosoitteen käyttäjällä ja aluenimellä.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
fi: Määritä kirjautumisen nimi osaksi url-osoitetta siltä varalta, että palvelin vaatii todennusta. Esim: https://USER@example.com/

en: Publishing Information
fi: Julkaisutiedot

[ctx: New]
en: _Appointment
fi: _Tapaaminen

en: Create a new appointment
fi: Luo uusi tapaaminen

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
fi: _Koko päivän tapaaminen

en: Create a new all-day appointment
fi: Luo uusi koko päivän tapaaminen

[ctx: New]
en: M_eeting
fi: _Kokous

en: Create a new meeting request
fi: Luo uusi kokouspyyntö

[ctx: New]
en: Cale_ndar
fi: _Kalenteri

en: Create a new calendar
fi: Luo uusi kalenteri

en: Calendar and Tasks
fi: Kalenteri ja tehtävät

en: Print
fi: Tulosta

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
fi: Tämä toimenpide poistaa kaikki tapahtumat, jotka ovat vanhempia kuin valittu aika. Jos jatkat, et voi palauttaa näitä tapahtumia.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
fi: Poista vanhemmat tapahtumat kuin

en: Making an occurrence movable
fi: Tapahtuman tekeminen siirrettäväksi

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
fi: tapahtuma

en: Save as iCalendar
fi: Tallenna iCalendar-muodossa

en: _Copy…
fi: _Kopioi…

en: D_elete Calendar
fi: _Poista kalenteri

en: Delete the selected calendar
fi: Poista valittu kalenteri

en: Go Back
fi: Siirry takaisin

en: Go Forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Select today
fi: Valitse tämä päivä

en: Select _Date
fi: Valitse _päivä

en: Select a specific date
fi: Valitse tietty päivä

en: _Manage Calendar groups…
fi: _Hallitse kalenteriryhmiä…

en: Manage Calendar groups order and visibility
fi: Hallitse kalenteriryhmien järjestystä ja näkyvyyttä

en: _New Calendar
fi: _Uusi kalenteri

en: Purg_e
fi: _Tyhjennä

en: Purge old appointments and meetings
fi: Poista vanhat tapaamiset ja kokoukset

en: Refresh the selected calendar
fi: Päivitä valittu kalenteri

en: Re_fresh list of account calendars
fi: _Päivitä kalenterien luettelo

en: Rename the selected calendar
fi: Nimeä valittu kalenteri uudestaan

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find next occurrence of the current search string
fi: Etsi hakuehdon seuraava esiintymä

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: Find previous occurrence of the current search string
fi: Etsi hakuehdon edellinen esiintymä

en: Stop _Running Search
fi: Pysäytä _meneillään oleva haku

en: Stop currently running search
fi: Pysäytä meneillään oleva haku

en: Sho_w All Calendars
fi: Näytä _kaikki kalenterit

en: Show _Only This Calendar
fi: Näytä _vain tämä kalenteri

en: Cop_y to Calendar…
fi: _Kopioi kalenteriin…

en: _Delegate Meeting…
fi: _Delegoi tapaaminen…

en: _Delete Appointment
fi: _Poista tapaaminen

en: Delete selected appointments
fi: Poista valitut tapaamiset

en: Delete This _Occurrence
fi: Poista tämä _tapahtumakerta

en: Delete this occurrence
fi: Poista tapahtumiskerta

en: Delete This and F_uture Occurrences
fi: Poista tämä ja t_ulevat tapahtumat

en: Delete this and any future occurrences
fi: Poista tämä ja kaikki tulevat tapahtumat

en: Delete All Occ_urrences
fi: Poista kaikki _esiintymät

en: Delete all occurrences
fi: Poista kaikki esiintymät

en: Edit as Ne_w…
fi: _Muokkaa uutena…

en: Edit the current appointment as new
fi: Muokkaa valittua tapaamista uutena

en: New All Day _Event…
fi: Uusi koko _päivän tapahtuma…

en: Create a new all day event
fi: Luo uusi koko päivän tapaaminen

en: _Forward as iCalendar…
fi: _Välitä iCalendar-muodossa…

en: Create a new meeting
fi: Luo uusi kokous

en: Send _RSVP
fi: Lähetä _kuittaus

en: Send a meeting response
fi: Lähetä vastaus kokoukseen

en: _Accept
fi: H_yväksy

en: Accept meeting request
fi: Hyväksy kokouspyyntö

en: A_ccept this instance
fi: _Hyväksy tämä

en: Accept meeting request for selected instance only
fi: Hyväksy kokouspyyntö vain valitulle esiintymille

en: _Decline
fi: _Hylkää

en: Decline meeting request
fi: Kieltäydy kokouspyynnöstä

en: D_ecline this instance
fi: H_ylkää tämä

en: Decline meeting request for selected instance only
fi: Hylkää kokouspyyntö vain valitulle esiintymälle

en: _Tentatively accept
fi: _Hyväksy alustavasti

en: Tentatively accept meeting request
fi: Hyväksy kokouspyyntö alustavasti

en: Te_ntatively accept this instance
fi: H_yväksy tämä lopullisesti

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
fi: Hyväksy kokouspyyntö vain valitulle esiintymälle

en: Mo_ve to Calendar…
fi: _Siirrä kalenteriin…

en: Make this Occurrence _Movable
fi: Muuta tämä kerta _siirrettäväksi

en: _Open Appointment
fi: _Avaa tapaaminen

en: View the current appointment
fi: Näytä valittu tapaaminen

en: _Schedule Meeting…
fi: _Järjestä kokous…

en: Converts an appointment to a meeting
fi: Muuntaa tapaamisen kokoukseksi

en: Conv_ert to Appointment…
fi: _Muunna tapaamiseksi…

en: Converts a meeting to an appointment
fi: Muuntaa kokouksen tapaamiseksi

en: Quit
fi: Lopeta

en: Show Event _Preview
fi: Näytä tapahtuman _esikatselu

en: Show event preview pane
fi: Näytä tapahtuman esikatseluruutu

en: Show T_asks and Memos pane
fi: Näytä t_ehtävät ja muistiot

en: Show Tasks and Memos pane
fi: Näytä tehtävät ja muistiot paneeli

en: Day
fi: Päivä

en: Show one day
fi: Näytä yksi päivä

en: List
fi: Luettelo

en: Show as list
fi: Näytä luettelona

en: Month
fi: Kuukausi

en: Show one month
fi: Näytä yksi kuukausi

en: Week
fi: Viikko

en: Show one week
fi: Näytä yksi viikko

en: Show one work week
fi: Näytä yksi työviikko

en: Year
fi: Vuosi

en: Show as year
fi: Näytä vuosilukuna

en: _Horizontal View
fi: _Vaakanäkymä

en: Show event preview below the calendar
fi: Näytä tapahtuma kalenterin allapuolella

en: Show event preview alongside the calendar
fi: Näytä tapahtuma kalenterin vieressä

en: Active Appointments
fi: Aktiiviset tapaamiset

en: Next 7 Days’ Appointments
fi: Seuraavien 7 päivän tapaamiset

en: Occurs Less Than 5 Times
fi: Ilmenee vähemmän kuin viisi kertaa

en: Description contains
fi: Kuvaus sisältää

en: Summary contains
fi: Otsake sisältää

en: Print…
fi: Tulosta…

en: Print this calendar
fi: Tulosta tämä kalenteri

en: Preview the calendar to be printed
fi: Esikatsele tulostettavaa kalenteria

en: _Save as iCalendar…
fi: _Tallenna iCalendar-muodossa…

en: Go To
fi: Siirry

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
fi: muistio

en: New _Memo
fi: _Uusi muistio

en: Create a new memo
fi: Luo uusi muistio

en: _Open Memo
fi: _Avaa muistio

en: View the selected memo
fi: Näytä valittu muistio

en: Open _Web Page
fi: _Avaa www-sivu

en: Print the selected memo
fi: Tulosta valittu muistio

en: Searching next matching event
fi: Etsitään seuraavaa vastaavaa tapahtumaa

en: Searching previous matching event
fi: Etsitään edellistä vastaavaa tapahtumaa

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
fi[0]: Vastaavaa tapahtumaa ei löydy %d vuoden aikana
fi[1]: Vastaavaa tapahtumaa ei löydy %d vuoden aikana

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
fi[0]: Vastaavaa tapahtumaa ei löydy edellisen %d vuoden ajalta
fi[1]: Vastaavaa tapahtumaa ei löydy edellisen %d vuoden ajalta

en: Cannot search with no active calendar
fi: Etsiminen ei onnistu ilman aktiivista kalenteria

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
fi: tehtävä

en: _Assign Task
fi: _Anna tehtäväksi

en: _Mark as Complete
fi: _Merkitse valmiiksi

en: Mark selected tasks as complete
fi: Merkitse valitut tehtävät valmistuneiksi

en: _Mark as Incomplete
fi: _Merkitse keskeneräiseksi

en: Mark selected tasks as incomplete
fi: Merkitse valitut tehtävät keskeneräisiksi

en: New _Task
fi: Uusi _tehtävä

en: Create a new task
fi: Luo uusi tehtävä

en: _Open Task
fi: Avaa _tehtävä

en: View the selected task
fi: Näytä valitut tehtävät

en: Print the selected task
fi: Tulosta valittu tehtävä

[ctx: New]
en: Mem_o
fi: _Muistio

[ctx: New]
en: _Shared Memo
fi: _Jaettu muistio

en: Create a new shared memo
fi: Luo uusi jaettu muistio

[ctx: New]
en: Memo Li_st
fi: Mui_stio lista

en: Create a new memo list
fi: Luo uusi muistiolista

en: Print Memos
fi: Tulosta muistiot

en: _Delete Memo
fi: _Poista muistio

en: _Find in Memo…
fi: _Etsi muistiosta…

en: Search for text in the displayed memo
fi: Etsi tekstiä näytettävästä muistiosta

en: D_elete Memo List
fi: _Poista muistiolista

en: Delete the selected memo list
fi: Poista valittu muistiolista

en: _Manage Memo List groups…
fi: _Hallinnoi muistiolistan ryhmiä…

en: Manage Memo List groups order and visibility
fi: Hallitse muistio ryhmän järjestystä ja näkyvyyttä

en: _New Memo List
fi: _Uusi muistiolista

en: Refresh the selected memo list
fi: Päivitä valittu muistiolista

en: Re_fresh list of account memo lists
fi: _Päivitä muistiolistat tileissä

en: Rename the selected memo list
fi: Nimeä valittu muistiolista uudestaan

en: Show _Only This Memo List
fi: Näytä _vain tämä muistiolista

en: Sho_w All Memo Lists
fi: Näytä _kaikki muistiolistat

en: Memo _Preview
fi: Muistiolistan _esikatselu

en: Show memo preview pane
fi: Näytä muistion esikatselun paneeli

en: Show memo preview below the memo list
fi: Näytä muistion esikatselu muistiolistan alla

en: Show memo preview alongside the memo list
fi: Näytä muistion esikatselu muistiolistan vieressä

en: Print the list of memos
fi: Tulosta lista muistioista

en: Preview the list of memos to be printed
fi: Esikatsele listaa tulostettavista muistioista

en: Delete Memos
fi: Poista muistiot

en: Delete Memo
fi: Poista muistio

en: %d memo | %d memos
fi[0]: %d muistio
fi[1]: %d muistiota

[ctx: New]
en: _Task
fi: _Tehtävä

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
fi: Tehtäväksi_anto

en: Create a new assigned task
fi: Luo uusi tehtäväksianto

[ctx: New]
en: Tas_k List
fi: Te_htävälista

en: Create a new task list
fi: Luo uusi tehtävälista

en: Print Tasks
fi: Tulosta tehtävät

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
fi: Tämä toimenpide poistaa kaikki tehtävät, jotka on merkitty tehdyiksi. Jos jatkat, et voi myöhemmin palauttaa näitä tehtäviä.
    
    Valmis poistaa nämä tehtävät?

en: Do not ask me again
fi: Älä kysy uudestaan

en: _Delete Task
fi: _Poista tehtävä

en: _Find in Task…
fi: _Etsi tehtävästä…

en: Search for text in the displayed task
fi: Etsi tekstiä näytettävästä tehtävästä

en: D_elete Task List
fi: _Poista tehtävälista

en: Delete the selected task list
fi: Poista valitut tehtävälistat

en: _Manage Task List groups…
fi: _Hallitse tehtälistan ryhmiä…

en: _New Task List
fi: _Uusi tehtävälista

en: Refresh the selected task list
fi: Päivitä valittu tehtävälista

en: Re_fresh list of account task lists
fi: _Päivitä tilien tehtävälistat

en: Rename the selected task list
fi: Nimeä valittu tehtävälista uudestaan

en: Sho_w All Task Lists
fi: Näytä _kaikki tehtävälistat

en: Show _Only This Task List
fi: Näytä _vain tämä tehtävälista

en: Mar_k as Incomplete
fi: _Merkitse keskeneräiseksi

en: Delete completed tasks
fi: Poista valmistuneet tehtävät

en: Task _Preview
fi: Tehtävien _esikatselu

en: Show task preview pane
fi: Näytä tehtävien esikatselun paneeli

en: Show task preview below the task list
fi: Näytä tehtävien esikatselu tehtävälistan alla

en: Show task preview alongside the task list
fi: Näytä tehtävien esikatselu tehtävälistan vieressä

en: Active Tasks
fi: Aktiiviset tehtävät

en: Cancelled Tasks
fi: Perutut tehtävät

en: Completed Tasks
fi: Valmistuneet tehtävät

en: Uncompleted Tasks
fi: Keskeneräiset tehtävät

en: Scheduled Tasks
fi: Ajoitetut tehtävät

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
fi: Näytä ajoitetut tehtävät, eli ne joilla on päättymispäivä

en: Next 7 Days’ Tasks
fi: Seuraavien 7 päivän tehtävät

en: Overdue Tasks
fi: Vanhentuneet tehtävät

en: Tasks with Attachments
fi: Tehtävät, joissa on liitteitä

en: Started Tasks
fi: Aloitetut tehtävät

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
fi: Suodattimet tehtäville, joilla ei ole aloituspäivää tai aloituspäivä on aikaisempi kuin suodattimen ajankohta

en: Print the list of tasks
fi: Tulosta tehtävälista

en: Preview the list of tasks to be printed
fi: Esikatsele listaa tulostettavista tehtävistä

en: Delete Tasks
fi: Poista tehtäviä

en: Delete Task
fi: Poista tehtävä

en: %d task | %d tasks
fi[0]: %d tehtävä
fi[1]: %d tehtävää

en: Convert to M_eeting
fi: Muunna _kokoukseksi

en: Convert the message to a meeting request
fi: Muunna viesti kokouspyynnöksi

en: Convert to M_essage
fi: Muunna _viestiksi

en: Convert to the mail message
fi: Muunna sähköpostiksi

en: Look up configuration with e-mail domain
fi: Etsi määritys sähköpostin palvelimelta

en: Looking up IMAP server…
fi: Etsitään IMAP-palvelinta…

en: Looking up POP3 server…
fi: Etsitään POP3-palvelinta…

en: Looking up SMTP server…
fi: Etsitään SMTP-palvelinta…

en: CalDAV server
fi: CalDAV-palvelin

en: Looking up CalDAV server…
fi: Etsitään CalDAV-palvelinta…

en: CardDAV server
fi: CardDAV-palvelin

en: Looking up CardDAV server…
fi: Etsitään CardDAV-palvelinta…

en: LDAP server
fi: LDAP-palvelin

en: Looking up LDAP server…
fi: Etsitään LDAP-palvelinta…

en: Look up in SRV records
fi: Etsitään SRV-tietueita

en: CalDAV and CardDAV server
fi: CalDAV- ja CardDAV-palvelin

en: Requires password to continue.
fi: Jatkaminen vaatii salasanan.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
fi: Etsi CalDAV-/CardDAV-palvelinta

en: Display part as an invitation
fi: Näytä osa kutsuna

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
fi: Tänään %H.%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
fi: Tänään %H.%M.%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
fi: Tänään %l.%M.%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
fi: Huomenna %H.%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
fi: Huomenna %H.%M.%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
fi: Huomenna %l.%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
fi: Huomenna %l.%M.%S %p

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A %H:%M
fi: %Ana klo %H.%M

note: strftime format of a weekday and a * time, in 24-hour format.
en: %A %H:%M:%S
fi: %Ana klo %H.%M.%S

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A %l:%M %p
fi: %Ana klo %l.%M %p

note: strftime format of a weekday and a * time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
fi: %Ana klo %l.%M.%S %p

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
fi: +%Ana %e. %Bn %Y

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
fi: +%Ana %e. %Bn klo %H.%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
fi: +%Ana %e. %Bn klo %H.%M.%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
fi: +%Ana %e. %Bn klo %l.%M %p

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
fi: +%Ana %e. %Bn klo %l.%M.%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
fi: %Ana %e. %Bta %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
fi: %Ana %e. %Bta %Y klo %H.%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
fi: %Ana %e. %Bta %Y klo %H.%M.%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
fi: %Ana %e. %Bta %Y klo %l.%M %p

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
fi: %Ana %e. %Bta %Y klo %l.%M.%S %p

en: An unknown person
fi: Tuntematon henkilö

en: Please respond on behalf of %s
fi: Vastaa henkilön %s puolesta

en: Received on behalf of %s
fi: Vastaanotettu henkilön %s puolesta

en: %s through %s has published the following meeting information:
fi: %s on julkaissut seuraavat kokoustiedot %s kautta:

en: %s has published the following meeting information:
fi: %s on julkaissut seuraavat kokoustiedot:

en: %s has delegated the following meeting to you:
fi: %s delegoi seuraavan kokouksen sinulle:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
fi: %s pyytää läsnäoloasi seuraavassa kokouksessa %s:n kautta:

en: %s requests your presence at the following meeting:
fi: %s pyytää läsnäoloasi seuraavassa kokouksessa:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
fi: %s toivoo lisäystänsä olemassa olevaan kokoukseen %s kautta:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
fi: %s toivoo lisäystään olemassa olevaan kokoukseen:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
fi: %s %s kautta pyytää viimeisimpiä tietoja seuraavasta kokouksesta:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
fi: %s toivoo saavansa viimeisimmät tiedot seuraavasta kokouksesta:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
fi: %s %s kautta lähetti takaisin seuraavan kokousvastauksen:

en: %s has sent back the following meeting response:
fi: %s lähetti takaisin seuraavan kokousvastauksen:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
fi: %s - %s on peruuttanut seuraavan kokouksen:

en: %s has cancelled the following meeting:
fi: %s on peruuttanut seuraavan kokouksen:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
fi: %s %s ehdottaa seuraavia muutoksia kokoukseen.

en: %s has proposed the following meeting changes:
fi: %s ehdottaa seuraavia muutoksia kokoukseen:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
fi: %s %s kieltäytyi seuraavista muutoksista kokoukseen:

en: %s has declined the following meeting changes:
fi: %s kieltäytyi seuraavista muutoksista kokoukseen:

en: %s through %s has published the following task:
fi: %s %s julkaisi seuraavat tehtävät:

en: %s has published the following task:
fi: %s julkaisi seuraavat tehtävät:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
fi: %s %s pyytää suorittamaan seuraavat tehtävät:

en: %s through %s has assigned you a task:
fi: %s %s antoi sinulle tehtävän:

en: %s has assigned you a task:
fi: %s antoi sinulle tehtävän:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
fi: %s %s haluaa lisätä olemassa olevaan tehtävään:

en: %s wishes to add to an existing task:
fi: %s haluaa lisätä olemassa olevaan tehtävään:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
fi: %s %s toivoo saavansa viimeisimmät tiedot seuraavista työtehtävistä:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
fi: %s toivoo saavansa viimeisimmät tiedot seuraavista työtehtävistä:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
fi: %s %s vastasi seuraavan annetun tehtävän vastauksen:

en: %s has sent back the following assigned task response:
fi: %s vastasi seuraavan annetun tehtävän vastauksen:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
fi: %s %s on peruuttanut seuraavan annetun tehtävän:

en: %s has cancelled the following assigned task:
fi: %s on peruuttanut seuraavan annetun tehtävän:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
fi: %s %s ehdottaa seuraavia muutoksia annettuun tehtävään:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
fi: %s ehdottaa seuraavia muutoksia annettuun tehtävään:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
fi: %s %s kieltäytyi seuraavasta tehtävästä:

en: %s has declined the following assigned task:
fi: %s on kieltäytynyt seuraavasta annetusta tehtävästä:

en: %s through %s has published the following memo:
fi: %s %s julkaisi seuraavan muistion:

en: %s has published the following memo:
fi: %s julkaisi seuraavan muistion:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
fi: %s %s haluaa lisätä olemassa olevaan muistioon:

en: %s wishes to add to an existing memo:
fi: %s haluaa lisätä olemassa olevaan muistioon:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
fi: %s %s on peruuttanut seuraavan jaetun muistion:

en: %s has cancelled the following shared memo:
fi: %s on peruuttanut seuraavan jaetun muistion:

en: All day:
fi: Koko päivä:

en: Start day:
fi: Aloituspäivä:

en: Start time:
fi: Alkaa:

en: End day:
fi: Päättymispäivä:

en: End time:
fi: Päättyy:

en: Ope_n Calendar
fi: _Avaa kalenteri

en: _Decline all
fi: _Hylkää kaikki

en: _Tentative all
fi: Kaikki _alustavasti

en: _Tentative
fi: _Alustavasti

en: Acce_pt all
fi: _Hyväksy kaikki

en: Acce_pt
fi: H_yväksy

en: Send _Information
fi: _Lähetä tiedot

en: _Update Attendee Status
fi: _Päivitä osallistujan tila

en: _Update
fi: _Päivitä

en: Im_port
fi: _Tuo

en: Due date:
fi: _Päättymispäivä:

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Show description provided by the sender
fi: Näytä lähettäjän antama kuvaus

en: Hide description provided by the sender
fi: Piilota lähettäjän antama kuvaus

note: Updates
en: Send _updates to attendees
fi: Lähetä _päivitykset osallistujille

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
fi: Toteuta _kaikkiin tapahtumakertoihin

en: Show time as _free
fi: Näytä aika _vapaana

en: _Preserve my reminder
fi: _Säilytä oma muistutus

en: _Inherit reminder
fi: _Peri muistutus

en: _Tasks:
fi: _Tehtävät:

en: _Memos:
fi: _Muistiot:

en: Sa_ve
fi: _Tallenna

en: Attendee status updated
fi: Osallistumisen tila päivitetty

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
fi: Tapaaminen “%s” kalenterissa “%s” on ristiriidassa tämän kokouksen kanssa

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
fi: Tehtävä "%s" tehtävälistassa "%s" on ristiriidassa tämän tehtävän kanssa

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
fi: Muistio “%s” muistiolistassa “%s” on ristiriidassa tämän muistion kanssa

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
fi[0]: Kalenteri "%s" sisältää tapaamisen, joka on ristiriidassa tämän kokouksen kanssa
fi[1]: Kalenteri "%s" sisältää %d tapaamisia, jotka ovat ristiriidassa tämän kokouksen kanssa

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
fi[0]: Tehtävälista “%s” sisältää tehtävän, joka on ristiriidassa tämän tehtävän kanssa
fi[1]: Tehtävälista “%s” sisältää %d tehtävää, jotka ovat ristiriidassa tämän tehtävän kanssa

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
fi[0]: Muistiolista “%s” sisältää muistion, joka on ristiriidassa tämän muistion kanssa
fi[1]: Muistiolista “%s” sisältää %d muistiota, joka ovat ristiriidassa tämän muistion kanssa

en: Found the appointment in the calendar “%s”
fi: Tapaaminen löytyi kalenterista "%s"

en: Found the task in the task list “%s”
fi: Tehtävä löytyi tehtävälistalta "%s"

en: Found the memo in the memo list “%s”
fi: Muistio löytyi muistiolistalta "%s"

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
fi: Tämä kokouskutsu on vanhentunut. Se oli päivitetty.

en: Unable to find any calendars
fi: Kalentereista ei löytynyt

en: Unable to find this meeting in any calendar
fi: Tätä kokousta ei löydy mistään kalenterista

en: Unable to find this task in any task list
fi: Tätä tehtävää ei löydy mistään tehtävälistasta

en: Unable to find this memo in any memo list
fi: Tätä muistiota ei löydy mistään muistiosta

en: Searching for an existing version of this appointment
fi: Etsitään olemassa olevia versioita tapaamisesta

en: Searching for an existing version of this task
fi: Etsitään olemassa olevaa versiota tehtävästä

en: Searching for an existing version of this memo
fi: Etsitään olemassa olevaa versiota muistiosta

en: Opening the calendar. Please wait…
fi: Avataan kalenteria, odota hetki…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
fi: Kohtaa ei voi lähettää kalenteriin "%s". %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
fi: Kohtaa ei voi lähettää tehtäviin "%s". %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
fi: Kohtaa ei voi lähettää muistioon "%s". %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
fi: Lähetetty kalenteriin “%s” hyväksyttynä

en: Sent to task list “%s” as accepted
fi: Lähetetty tehtäviin “%s” hyväksyttynä

en: Sent to memo list “%s” as accepted
fi: Lähetetty muistioon “%s” on hyväksyttynä

en: Sent to calendar “%s” as tentative
fi: Lähetetty kalenteriin “%s”alustavana

en: Sent to task list “%s” as tentative
fi: Lähetetty tehtäviin “%s”alustavana

en: Sent to memo list “%s” as tentative
fi: Lähetetty muistioon “%s”on alustavana

en: Sent to calendar “%s” as declined
fi: Lähetetty kalenteriin “%s” hylättynä

en: Sent to task list “%s” as declined
fi: Lähetetty tehtäviin “%s” hylättynä

en: Sent to memo list “%s” as declined
fi: Lähetetty muistioon “%s” on hylättynä

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
fi: Lähetetty kalenteriin “%s” peruutettuna

en: Sent to task list “%s” as cancelled
fi: Lähetetty tehtäviin "%s" peruutettuna

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
fi: Lähetetty muistioon “%s” on peruutettuna

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
fi: Tallennetaan muutoksia kalenteriin, odota hetki…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
fi: Tallennetaan muutoksia tehtävälistaan, odota hetki…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
fi: Tallennetaan muutoksia muistioon, odota hetki…

en: Unable to parse item
fi: Kohdetta ei voi tulkita

en: Organizer has removed the delegate %s
fi: Järjestäjä on poistanut valtuutuksen %s

en: Sent a cancellation notice to the delegate
fi: Lähetettiin perumisilmoitus valtuutetulle

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
fi: Perumisilmoitusta ei voitu lähettää valtuutetulle

en: Unable to update attendee. %s
fi: Osallistujaa ei voi päivittää. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
fi: Tapaaminen on virheellinen, eikä sitä voi päivittää

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
fi: Osallistumisen tilaa ei voi päivittää virheellisen tilan takia

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
fi: Osallistumisen tilaa ei voi päivittää, koska kohdetta ei enää ole olemassa

en: Meeting information sent
fi: Kokouksen tiedot lähetetty

en: Task information sent
fi: Tehtävän tiedot lähetetty

en: Memo information sent
fi: Muistion tiedot lähetetty

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
fi: Kokouksen tietoja ei voitu lähettää, koska kokousta ei löydy

en: Unable to send task information, the task does not exist
fi: Tehtävän tietoja ei voitu lähettää, koska tehtävää ei löydy

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
fi: Muistion tietoja ei voitu lähettää, koska muistiota ei löydy

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
fi: kalenteri.ics

en: Save Calendar
fi: Tallenna kalenteri

en: The calendar attached is not valid
fi: Liitetty kalenteri ei ole kelvollinen

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
fi: Viesti väittää sisältävänsä kalenterin, mutta kalenteri ei ole kelvollinen iCalendar-tiedosto.

en: The item in the calendar is not valid
fi: Kalenterin sisältö ei ole kelvollinen

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
fi: Viesti sisältää kalenterin, mutta kalenterissa ei ole tapahtumia, tehtäviä, tietoja vapaa tai varattu

en: The calendar attached contains multiple items
fi: Liitetyssä kalenterissa on useita kohtia

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
fi: Jos haluat käsitellä kaikki nämä kohdat, tiedosto täytyy tallentaa ja avata tuomalla tiedosto kalenteriin

[ctx: cal-itip]
en: None
fi: Ei mitään

en: Tentatively Accepted
fi: Alustavasti hyväksytty

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
fi: Vastaus ei ole nykyiseltä osallistujalta. Lisätäänkö lähettäjä osallistujaksi?

en: This meeting has been delegated
fi: Kokous on valtuutettu

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
fi: "{0}" on valtuuttanut kokouksen. Haluatko lisätä valtuutetun "{1}"?

en: Google Features
fi: Google-ominaisuudet

en: Add Ca_lendar to this account
fi: Lisää _kalenteri tähän tiliin

en: Add Con_tacts to this account
fi: Lisää _yhteystiedot tähän tiliin

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
fi: IMAP-käyttö

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
fi: Synkronoitavat kalenterit

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
fi: Sinun on ehkä otettava käyttöön %s ja %s

en: Mail _Directory:
fi: Sähköpostin _hakemisto:

en: Choose a MH mail directory
fi: Valitse MH-sähköpostin hakemisto

en: MH mail directory cannot be empty
fi: MH-sähköpostin hakemisto ei voi olla tyhjä

en: Local Delivery _File:
fi: Paikallinen jakelutiedosto:

en: Choose a local delivery file
fi: Valitse paikallinen jakelutiedosto

en: Local delivery file cannot be empty
fi: Paikallinen jakelutiedosto ei voi olla tyhjä

en: Choose a Maildir mail directory
fi: Valitse Maildir sähköpostin hakemisto

en: Maildir mail directory cannot be empty
fi: Maildir sähköpostin hakemisto ei voi olla tyhjä

en: Spool _File:
fi: Taustapalvelun _tiedosto:

en: Choose a mbox spool file
fi: Valitse mbox taustapalvelun tiedosto

en: Mbox spool file cannot be empty
fi: Taustapalvelun Mbox-tiedosto ei voi olla tyhjä

en: Spool _Directory:
fi: Taustapalvelun _hakemisto:

en: Choose a mbox spool directory
fi: Valitse mbox taustapalvelun hakemisto

en: Mbox spool directory cannot be empty
fi: Taustapalvelun Mbox-hakemisto ei voi olla tyhjä

en: Configuration
fi: Asetukset

en: _Port:
fi: _Portti:

note: do not reference
en: User_name:
fi: Käyttäjät_unnus:

en: _Forget password
fi: _Unohda salasana

en: Encryption _method:
fi: Salaus_tapa:

en: STARTTLS after connecting
fi: STARTTLS yhteyden muodostamisen jälkeen

en: TLS on a dedicated port
fi: TLS omassa portissa

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
fi: _Käytä mukautettua binäärimuotoa "sendmail" sijasta

en: _Custom binary:
fi: _Mukautettu binääri:

en: U_se custom arguments
fi: _Käytä mukautettuja argumentteja

en: Cus_tom arguments:
fi: Mukau_tetut argumentit:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
fi: Oletuksena argumentit ovat “-i -f %F -- %R”, missä
       %F — tarkoittaa lähettäjän osoitetta
       %R — tarkoittaa vastaanottajan osoitetta

en: Send mail also when in offline _mode
fi: Lähetä sähköpostia myös offline _tilassa

en: Custom binary cannot be empty
fi: Mukautettu binääri ei voi olla tyhjä

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
fi: P_alvelin vaati todennuksen

en: T_ype:
fi: _Tyyppi:

en: Yahoo! Features
fi: Yahoo!-ominaisuudet

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
fi: Lisää ka_lenteri ja tehtävät tälle tilille

en: Import OpenP_GP key…
fi: Tuo OpenP_GP-avain…

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
fi: Tuo Pretty Good Privacy (OpenPGP) -avain

en: %d attached message | %d attached messages
fi[0]: %d liitetty viesti
fi[1]: %d liitettyä viestiä

[ctx: New]
en: _Mail Message
fi: _Sähköpostiviesti

en: Compose a new mail message
fi: Kirjoita uusi viesti

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
fi: _Sähköpostitili

en: Create a new mail account
fi: Luo uusi sähköpostitili

[ctx: New]
en: Mail _Folder
fi: Sähköposti_kansio

en: Create a new mail folder
fi: Luo uusi sähköpostikansio

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: One of the known implementation names of the GNetworkMonitor. Either translate it to some user-friendly form, or keep it as is.
en: base
fi: tietokanta

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
fi: Menetelmä _online-tilan havaitsemiseen:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
fi: Oletus (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
fi: Oletus

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
fi: Aina yhteydessä

en: _Limit operations in Power Saver mode
fi: _Rajoita virransäästön toimintaa

en: Mail Preferences
fi: Sähköpostin asetukset

en: Composer Preferences
fi: Viesti-ikkunan asetukset

en: Network Preferences
fi: Verkon asetukset

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be * able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
fi: Sisältyy automaattiseen täydennykseen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
fi: Kaikki

en: Marking messages as read…
fi: Merkitään viestejä luetuiksi…

en: Go to Folder
fi: Siirry kansioon

en: _Select
fi: _Valitse

en: _Disable Account
fi: _Poista tili käytöstä

en: Disable this account
fi: Poista tämä tili käytöstä

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
fi: Poista kaikki pyyhityt viesti pysyvästi kaikista kansioista

en: Empty _Junk
fi: _Tyhjennä roskaposti

en: Delete all Junk messages from all folders
fi: Poista kaikki roskapostiviestit kaikista kansioista

en: Edit properties of this account
fi: Muokkaa tilin ominaisuuksia

en: Refresh list of folders of this account
fi: Päivitä tämän tilin kansioiden luettelo

en: _Download Messages for Offline Usage
fi: _Nouda viestit offline käyttöön

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
fi: Lataa merkittyjen tilien ja kansioiden viestit offline käyttöön

en: Fl_ush Outbox
fi: T_yhjennä lähtevien kansio

en: _Copy Folder To…
fi: Kopioi kansio kohteeseen…

en: Copy the selected folder into another folder
fi: Kopioi valittu kansio toiseen kansioon

en: Permanently remove this folder
fi: Poista tämä kansio pysyvästi

en: Edit Sort _Order…
fi: Muuta _lajittelujärjestystä…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
fi: Muuta kansioiden järjestystä kansiopuussa

en: E_xpunge
fi: _Poista poistetut

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
fi: Poista pysyvästi kaikki poistetut viestit tästä kansiosta

en: Mar_k All Messages as Read
fi: Mer_kitse kaikki viestit luetuksi

en: Mark all messages in the folder as read
fi: Merkitse kaikki kansion viestit luetuksi

en: _Move Folder To…
fi: Siirrä kansio kohteeseen…

en: Move the selected folder into another folder
fi: Siirrä valittu kansio toiseen kansioon

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
fi: _Uusi…

en: Create a new folder for storing mail
fi: Luo uusi kansio viestien tallentamiseen

en: Change the properties of this folder
fi: Vaihda tämän kansion ominaisuuksia

en: Refresh the folder
fi: Virkistä kansio

en: Change the name of this folder
fi: Muuta tämän kansion nimeä

en: Select Message _Thread
fi: Valitse viesti_ketju

en: Select all messages in the same thread as the selected message
fi: Valitse kaikki viestit, jotka ovat samassa ketjussa kuin nyt valittu viesti

en: Select Message S_ubthread
fi: Valitse viestin _alaketju

en: Select all replies to the currently selected message
fi: Valitse kaikki vastaukset nyt valittuun viestiin

en: Empty _Trash
fi: _Tyhjennä roskakori

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
fi: Poista pysyvästi kaikki poistetut viestit kaikilta tileiltä

en: Go to _Folder
fi: Siirry ka_nsioon

en: Opens a dialog to select a folder to go to
fi: Avaa valintaikkunan, jossa voit valita mihin kansioon haluat siirtyä

en: _Manage Subscriptions
fi: _Hallitse tilauksia

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
fi: Tilaa tai peru kansioiden tilauksia muilta palvelimilta

en: Send / _Receive
fi: Lähetä ja _vastaanota

en: Send queued items and retrieve new items
fi: Lähetä jonossa olevat viestit ja nouda uudet viestit

en: R_eceive All
fi: _Vastaanota kaikki

en: Receive new items from all accounts
fi: Vastaanota kohteita kaikilta tileiltä

en: _Send All
fi: _Lähetä kaikki

en: Send queued items in all accounts
fi: Lähetä jonossa olevat kohteet kaikilta tileiltä

en: Cancel the current mail operation
fi: Peru nykyinen postioperaatio

en: Collapse All _Threads
fi: Sulje kaikki _ketjut

en: Collapse all message threads
fi: Sulje kaikki viestiketjut

en: E_xpand All Threads
fi: _Laajenna kaikki ketjut

en: Expand all message threads
fi: Laajenna kaikki viestiketjut

en: _Message Filters
fi: Viesti_suodattimet

en: Create or edit rules for filtering new mail
fi: Luo tai muokkaa sääntöjä uuden sähköpostin suodatukseen

en: _Subscriptions…
fi: _Tilaukset…

en: F_older
fi: _Kansio

en: C_reate Search Folder From Search…
fi: Luo _hakunäkymä haun perusteella…

en: Search F_olders
fi: Etsi _kansioita

en: Create or edit search folder definitions
fi: Luo tai muokkaa hakunäkymien määrittelyjä

en: _New Folder…
fi: _Uusi kansio…

en: Show Message _Preview
fi: Näytä viestin _esikatselu

en: Show message preview pane
fi: Näytä viestin esikatseluikkuna

en: Show _Attachment Bar
fi: Näytä _liitepalkki

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
fi: Näytä liitepalkki viestin alla, kun viestissä on liitteitä

en: Show _Deleted Messages
fi: Näytä _poistetut viestit

en: Show deleted messages with a line through them
fi: Näytä poistetut viestit yliviivattuna

en: Show _Junk Messages
fi: Näytä _roskapostit

en: Show junk messages with a red line through them
fi: Näytä roskapostit punaisella yliviivattuna

en: _Group By Threads
fi: Ryhmittele _ketjuttain

en: Threaded message list
fi: Ketjutettu viestilista

en: Show To _Do Bar
fi: Näytä tehtä_väpalkki

en: Show To Do bar with appointments and tasks
fi: Näytä tehtävät palkki, jossa on tapaamisia ja tehtäviä

en: _Unmatched Folder Enabled
fi: _Kohdistamaton kansio käytössä

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
fi: Vaihtaa, onko "Kohdistamaton" hakukansio käytössä

en: Show message preview below the message list
fi: Näytä viestin esikatselu viestilistan alla

en: Show message preview alongside the message list
fi: Näytä viestin esikatselu viestilistan vieressä

en: All Messages
fi: Kaikki viestit

en: Important Messages
fi: Tärkeät viestit

en: Last 5 Days’ Messages
fi: Viestit, viisi päivää

en: Messages Not Junk
fi: Viestit, jotka eivät ole roskapostia

en: Messages with Attachments
fi: Viestit, joissa on liitteitä

en: Messages with Notes
fi: Viestit, joissa on muistio

en: No Label
fi: Ei merkintää

en: Read Messages
fi: Luetut viestit

en: Unread Messages
fi: Lukemattomat viestit

en: Message Thread
fi: Viestiketju

en: Subject or Addresses contain
fi: Aihe tai osoite sisältää

en: All Accounts
fi: Kaikki tilit

en: Current Account
fi: Valittu tili

en: Current Folder
fi: Valittu kansio

en: Current Folder and Subfolders
fi: Nykyinen kansio ja alakansiot

en: Current Folder and Subfolders Search
fi: Nykyisen kansion ja alikansioiden haku

en: All Account Search
fi: Etsi kaikilta tileiltä

en: Account Search
fi: Haku tileiltä

en: %d selected,  | %d selected,
fi[0]: %d valittu,
fi[1]: %d valittua,

en: %d deleted | %d deleted
fi[0]: %d poistettu
fi[1]: %d poistettua

en: %d junk | %d junk
fi[0]: %d roskaposti
fi[1]: %d roskapostia

en: %d draft | %d drafts
fi[0]: %d luonnos
fi[1]: %d luonnosta

en: %d unsent | %d unsent
fi[0]: %d lähettämätön
fi[1]: %d lähettämätöntä

en: %d sent | %d sent
fi[0]: %d lähetetty
fi[1]: %d lähetettyä

en: %d unread | %d unread
fi[0]: %d lukematon
fi[1]: %d lukematonta

en: Send / Receive
fi: Lähetä / Vastaanota

en: Select Folder to Add
fi: Valitse lisättävä kansio

en: Folder
fi: Kansio

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Keep in Outbox
fi: Pidä lähtevissä

en: Send immediately
fi: Lähetä välittömästi

en: Send after 5 minutes
fi: Lähetä 5 minuutin jälkeen

en: Language(s)
fi: Kielet

en: Same as user interface
fi: Sama kuin käyttöliittymä

en: On exit, every time
fi: Poistuessa, joka kerta

en: Once per day
fi: Kerran päivässä

en: Once per week
fi: Kerran viikossa

en: Once per month
fi: Kerran kuussa

en: Immediately, on folder leave
fi: Heti, poistuessa kansiosta

en: Header
fi: Otsake

en: Contains Value
fi: Sisältää arvon

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
fi: _Päiväys:

en: Show _original header value
fi: Näytä _alkuperäinen otsikon arvo

en: Do _not change settings
fi: _Älä muuta asetuksia

en: _Set as default email client
fi: _Aseta sähköpostin oletukseksi

en: Do you want to make Evolution your default email client?
fi: Haluatko, että Evolution on sähköpostin oletusohjelma?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
fi: Sinun viestisi %s:lle "%s":sta %s on nähty. Tämä ei takaa sitä, että viesti on luettu tai ymmärretty.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
fi: Luettu: %s

en: Send a read receipt to “%s”
fi: Lähetä lukukuittaus henkilölle “%s”

note: name doesn't matter
en: _Notify Sender
fi: _Ilmoita lähettäjälle

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
fi: Lähettäjä haluaa tiedon, kun olet lukenut viestin.

en: Sender has been notified that you have read this message.
fi: Lähettäjälle on ilmoitettu, että luit hänen viestinsä.

en: Evolution is currently offline.
fi: Evolution on parhaillaan yhteydettömässä tilassa.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
fi: Napsauta "Työskentele online-tilassa" palataksesi online-tilaan.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
fi: Evolution on offline-tilassa, koska verkko ei ole käytettävissä.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
fi: Evolution palaa online-tilaan, kun verkko on taas käytettävissä.

en: Author(s)
fi: Tekijät

en: Overview
fi: Yhteenveto

en: Plugin
fi: Lisäosa

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Display plain text version
fi: Näytä tekstinä

en: Display plain text version of multipart/alternative message
fi: Näytä viestistä moniosainen/vaihtoehtoinen raakatekstiversio

en: Display HTML version
fi: Näytä html

en: Display HTML version of multipart/alternative message
fi: Näytä viestin moniosainen/vaihtoehtoinen html-versio

en: Show HTML if present
fi: Näytä html, jos mahdollista

en: Let Evolution choose the best part to show.
fi: Evolution päättää valinnan.

en: Show plain text if present
fi: Näytä tekstinä, jos mahdollista

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
fi: Näytä tekstinä, jos se on saatavilla, muussa tapauksessa anna Evolutionin päättää.

en: Show plain text if present, or HTML source
fi: Näytä tekstinä jos saatavilla, tai html-lähdekoodi

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
fi: Näytä tekstinä, jos se on saatavilla, muuten html-lähdekoodi.

en: Only ever show plain text
fi: Näytä aina vain tekstinä

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
fi: Näytä aina tekstinä ja tee liitteitä muista osista, jos pyydetään.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
fi: Näytä p_iilotetut html-osat liitteinä

en: HTML _Mode
fi: HTML _tilassa

en: Prefer Plain Text
fi: Suosi tekstiä

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
fi: Suosi tekstiä

en: View mail messages as plain text, even if they contain HTML content.
fi: Tarkastele sähköpostiviestejä pelkkänä tekstinä, vaikka ne sisältävät html-sisältöä.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
fi: Viestiä ei voi lisätä kansioon Uutiset ja blogit

en: Message is not available
fi: Viesti ei ole saatavilla

en: Invalid Feed URL “%s”.
fi: Virheellinen syötteen URL "%s".

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
fi: Syötteiden lataaminen epäonnistui, virhekoodi %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
fi: Virheellinen syötteen osoite.

en: Apply message _filters to this folder
fi: Käytä _viestisuodattimia tähän kansioon

en: _Download complete articles
fi: _Lataa kokonaisia artikkeleita

en: Download feed _enclosures
fi: Lataa syötteen _liitteet

en: Enclosures:
fi: Liitteet:

en: News and Blogs
fi: Uutiset ja blogit

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
fi: Tämä on RSS-uutisten ja -blogien palveluntarjoaja.

en: Folder '%s' not found
fi: Kansiota "%s" ei löydy

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
fi: Kansiota ei voi luoda uutisiin ja blogeihin.

en: Unknown author
fi: Tuntematon tekijä

en: Failed to fetch feed icon: %s
fi: Syötteen kuvakkeen noutaminen epäonnistui: %s

en: Fetching feed icon…
fi: Noudetaan syötteen kuvaketta…

en: Failed to read feed information.
fi: Syötteen tietojen lukeminen epäonnistui.

en: Failed to fetch feed information: %s
fi: Syötteen tietojen noutaminen epäonnistui: %s

en: Fetching feed information…
fi: Haetaan syötteen tietoja…

en: Invalid Feed URL
fi: Virheellinen syötteen URL

en: Choose Feed Image
fi: Valitse syöteen kuvake

en: Feed _URL:
fi: Syötteen _URL:

en: _Fetch
fi: _Nouda

en: C_ontent:
fi: _Sisältö:

en: Import RSS Feeds
fi: Tuo RSS-syötteet

en: Export RSS Feeds
fi: Vie RSS-syötteet

en: Export
fi: Vie

en: OPML files
fi: OPML-tiedostot

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
fi: syötteet.opml

en: Failed to export RSS feeds:
fi: RSS-syötteiden vieminen epäonnistui:

en: Failed to read file content:
fi: Tiedoston sisällön lukeminen epäonnistui:

en: Failed to add feed:
fi: Syötteen lisääminen epäonnistui:

en: No RSS feeds found
fi: RSS-syötteitä ei löytynyt

en: No new RSS feeds imported
fi: Uusia RSS-syötteitä ei tuotu

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
fi[0]: Tuotu %d syöte
fi[1]: Tuotu %d syötettä

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
fi: Tietojen tuominen epäonnistui, tiedosto ei sisällä kelvollista OPML-dataa.

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: KB
fi: Kt

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Content
fi: Sisältö

en: E_xport
fi: _Vie

en: Re_load feed articles
fi: _Lataa syöteartikkelit uudelleen

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
fi: Lataa uudelleen kaikki syöteartikkelit palvelimelta, päivitä olemassa olevat ja lisää puuttuvat

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
fi: SpamAssassin luominen epäonnistui (%s):

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
fi: Sähköpostien sisältö SpamAssassiniin epäonnistui:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
fi: Kirjoittaminen epäonnistui "%s" SpamAssassiniin:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
fi: SpamAssassinin tuloksen lukeminen epäonnistui:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
fi: SpamAssassin joko kaatui tai ei pystynyt käsittelemään sähköpostiviestiä

en: SpamAssassin Options
fi: Spamassassin asetukset

en: I_nclude remote tests
fi: _Sisällytä palvelimen testit

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
fi: Tämä tekee SpamAssassinista luotettavamman, mutta hitaamman.

en: Junk filter using SpamAssassin
fi: Roskapostisuodatus SpamAssassinia käyttäen

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
fi: Tiedostojen tuominen

en: Import cancelled.
fi: Tuonti peruttiin.

en: Import complete.
fi: Tuonti valmistui.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
fi: Tervetuloa käyttämään Evolution ohjelmaa.
    
    Seuraavien tietojen avulla Evolution yhdistyy sähköpostitileihisi ja tuo tarvittavia tietoja muista sovelluksista.

en: Do not _show this wizard again
fi: Älä näytä tätä avustajaa uu_destaan

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
fi: luoda uuden kokoelmatilin

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
fi: Vaihtoehtoisesti voit  %s (sähköposti, yhteystiedot ja kalenteri).

en: Loading accounts…
fi: Ladataan tilejä…

en: _Format as…
fi: _Muotoile…

en: _Other languages
fi: _Muut kielet

en: Text Highlight
fi: Tekstin korostus

en: Syntax highlighting of mail parts
fi: Sähköpostin syntaksin korostus

en: _Plain text
fi: _Teksti

en: _Cascade Style Sheet
fi: _Cascade Style Sheet (CSS)

en: Show F_ull vCard
fi: Näytä koko _vCard

en: Show Com_pact vCard
fi: Näytä tiivistetty vCar_d

en: Save _To Addressbook
fi: Tallenna _osoitekirjaan

en: There is one other contact.
fi: Löytyi yksi muu yhteystieto.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
fi[0]: Löytyi %d muu yhteystieto.
fi[1]: Löytyi %d muuta yhteystietoa.

en: Addressbook Contact
fi: Osoitekirjan yhteystieto

en: Display the part as an addressbook contact
fi: Näytä osoitekirjan yhteystietona

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
fi: Ctrl ja napsautus avaa linkin "%s"

en: _Do not show this message again.
fi: Älä _näytä viestiä uudestaan.

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Message has no attachments
fi: Viestissä ei ole liitteitä

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
fi: Evolution löysi joitain avainsanoja, joista ohjelma päätteli että tämän viestin pitäisi sisältää liitetiedosto, mutta liitettä ei ole lisätty.

en: _Add Attachment...
fi: _Lisää liite...

en: _Edit Message
fi: _Muokkaa viestiä

en: Attachment Reminder
fi: Muistutus liitteestä

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
fi: Muistuttaa, jos unohdit lisätä liitteen viestiin.

en: Automatic Contacts
fi: Automaattiset yhteystiedot

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
fi: Lisää lähettäjä _osoitekirjaan lähetettäessä viestejä

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
fi: Aseta tiedosto _kohtaan "Alku Loppu" "Loppu, Alku".

en: Select Address book for Automatic Contacts
fi: Valitse osoitekirja automaattisille yhteystiedoille

en: Instant Messaging Contacts
fi: Pikaviestinnän yhteystiedot

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
fi: _Yhdistä yhteystiedot ja kuvat Pidginin tuttavalistasta

en: Select Address book for Pidgin buddy list
fi: Valitse osoitekirja Pigdinin tuttavalistalle

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
fi: Yhdistä tiedot _tuttavalistasta

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
fi: Huolehtii tylsistä osoitekirjan hallintatehtävistä.
    
    Lisää nimet ja sähköpostiosoitteet automaattisesti osoitekirjaan, kun vastaat viesteihin. Liittää myös IM-yhteystiedot tuttavalistoiltasi.

en: Importing Outlook Express data
fi: Tuodaan Outlook Expressin tietoja

en: Outlook DBX import
fi: Outlookin DBX tuonti

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
fi: Outlook Express 5/6 -henkilökohtaiset kansiot (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
fi: Tuodaan Outlook Express -viestejä DBX-tiedostosta

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
fi: Turvallisuus:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
fi: Henkilökohtainen

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
fi: Luokittelematon

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
fi: Suojattu

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
fi: Salainen

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
fi: Erittäin salainen

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
fi: Ei mitään

en: _Custom Header
fi: _Omat otsakkeet

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
fi: Omissa mukautetuissa otsakkeissa käytetty avaimen muoto on:
    Mukautetut otsakkeen nimet erotetaan merkillä ";".

en: Key
fi: Avaimet

en: Values
fi: Arvot

en: Custom Header
fi: Omat otsakkeet

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
fi: Lisää oma otsake lähteviin viesteihin.

en: Email Custom Header
fi: Omat sähköpostiotsakkeet

en: Command to be executed to launch the editor:
fi: Ulkoisen muokkaimen käynnistyskomento:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
fi: Emacsia varten käytä arvoa “xemacs”
    Vimiä varten käytä arvoa “gvim -f”

en: _Automatically launch when a new mail is edited
fi: Käynnistä _automaattisesti, kun uutta viestiä on muokattu

en: Compose in External Editor
fi: Kirjoita viestit ulkoisessa muokkaimessa

en: External Editor
fi: Ulkoinen muokkain

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
fi: Kirjoita tekstimuotoiset viestit ulkoisessa muokkaimessa.

en: Editor not launchable
fi: Muokkainta ei voi käynnistää

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
fi: Lisäosien asetuksissa määriteltyä ulkoista muokkainta ei voi käynnistää. Yritä käyttää muuta komentoa.

en: Cannot create Temporary File
fi: Väliaikaista tiedostoa ei voi luoda

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
fi: Evolution ei voinut luoda väliaikaistiedostoa viestin tallentamiseksi. Yritä myöhemmin uudestaan.

en: External editor still running
fi: Ulkoinen muokkain on edelleen käynnissä

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
fi: Ulkoinen muokkain on vielä käynnissä. Viesti-ikkunaa ei voi sulkea ennen kuin ulkoinen muokkain on käynnissä.

en: Select a Face Picture
fi: Valitse kasvokuva

en: _Insert Face picture by default
fi: _Lisää kasvokuva oletuksena

en: Load new _Face picture
fi: Lataa uusi _kasvokuva

en: Change Face Image
fi: Muuta kasvokuvaa

en: Include _Face
fi: _Kasvokuva

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
fi: Lisää lähteviin viesteihin pieni kuva kasvoistasi.

en: Failed Read
fi: Luku epäonnistui

en: The file cannot be read
fi: Tiedostoa ei voi lukea

en: Invalid Image Size
fi: Virheellinen kuvakoko

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
fi: Valitse PNG-kuva kokoa 48 × 48 pikseliä, jonka tiedostokoko ei ylitä 723 tavua.

en: Incorrect Face Image Byte Size
fi: Väärä tavukoko kasvokuvalle

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
fi: Kasvokuvan koko on {0} tavua, mutta se ei saa olla suurempi kuin 723 tavua. Valitse PNG-kuva, jonka koko on 48 × 48 pikseliä ja jonka koko on enintään 723 tavua.

en: Not an image
fi: Tiedosto ei ole kuvatiedosto

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
fi: Valittu tiedosto ei näytä kelvolliselta png-kuvalta. Virhe: {0}

en: Get List _Archive
fi: Nouda listan _arkisto

en: Get an archive of the list this message belongs to
fi: Nouda arkisto viestin sisältämästä postituslistasta

en: Copy _Message Archive URL
fi: Kopioi _viestiarkiston URL

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
fi: Kopioi valitun viestin suora URL-osoite arkistoon

en: Get List _Usage Information
fi: Näytä tietoja listan _käytöstä

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
fi: Nouda tietoja viestin sisältämän postituslistan käytöstä

en: Contact List _Owner
fi: Ota yhteyttä listan _omistajaan

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
fi: Ota yhteyttä viestin sisältämän sähköpostilistan omistajaan

en: _Post Message to List
fi: _Lähetä viesti listalle

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
fi: Kirjoita vastaus viestin sisältämälle sähköpostilistalle

en: _Subscribe to List
fi: _Tilaa lista

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
fi: Tilaa viestin sisältämä postituslista

en: _Unsubscribe from List
fi: Per_u listan tilaus

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
fi: Peru viestin sisältämän postituslistan tilaus

en: Mailing _List
fi: Postitus_lista

en: Mailing List Actions
fi: Postituslistan toiminnot

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
fi: Suorita yleisimpiä postituslistan komentoja (tilaa, peru tilaus...).

en: Action not available
fi: Toiminto ei käytettävissä

en: This message does not contain the header information required for this action.
fi: Tämä viesti ei sisällä otsaketietoja, jotka vaaditaan tähän toimenpiteeseen.

en: Posting not allowed
fi: Postitus ei ole sallittu

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
fi: Tälle sähköpostilistalle lähetys ei ole sallittu. Voi olla että tämä on vain luettavissa oleva sähköpostilista. Kysy lisätietoja listan omistajalta.

en: Send e-mail message to mailing list?
fi: Lähetä sähköpostiviesti listalle?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
fi: Sähköpostiviesti lähetetään osoitteeseen "{0}". Voit joko lähettää viestin automaattisesti tai katsoa ja muuttaa sitä ensin.
    
    Saat vastauksen sähköpostilistalta vähän sen jälkeen kun viestisi on lähetetty.

en: _Send message
fi: _Lähetä viesti

en: _Edit message
fi: _Muokkaa viestiä

en: Malformed header
fi: Virhe otsakkeen muotoilussa

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
fi: Otsake {0} tässä viestissä on virheellinen eikä sitä voi käsitellä.
    
    Otsake: {1}

en: No e-mail action
fi: Ei sähköpostitoimintoa

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
fi: Tätä toimintoa ei voitu suorittaa. Otsake toimenpiteelle ei sisältänyt mitään toimintoa, joka voidaan käsitellä.
    
    Otsake: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
fi[0]: %d uusi viesti vastaanotettu.
fi[1]: %d uutta viestiä vastaanotettu.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
fi: Lähettäjä: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
fi: Aihe: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
fi: Kansio: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
fi[0]: (ja %d lisää)
fi[1]: (ja %d lisää)

en: New email in Evolution
fi: Uusia sähköposteja vastaanotettu

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
fi: Näytä %s

en: _Play sound when a new message arrives
fi: _Soita ääni uuden sähköpostin saapuessa

en: _Beep
fi: _Piippaa

en: Use sound _theme
fi: Käytä ääni_teemaa

en: Play _file:
fi: So_ita tiedosto:

en: Select sound file
fi: Valitse äänitiedosto

en: Select _accounts for which enable notifications:
fi: Valitse _tilit, joiden kohdalla käytetään ilmoituksia:

en: Mail Notification
fi: Sähköposti-ilmoitus

en: Notify new messages for _Inbox only
fi: Huomauta uusista viesteistä _vain saapuvat kansiossa

en: Show _notification when a new message arrives
fi: Näytä ilmoitus uusien _viestien saapuessa

en: Accounts
fi: Tilit

en: Notifies you when new mail messages arrive.
fi: Huomauttaa uusien viestien saapumisesta.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
fi: Luotu sähköpostiviestistä, jonka lähetti %s

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
fi: _Peru

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
fi: _Muokkaa

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
fi: _Uusi

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
fi: Valittu kalenteri sisältää jo tapahtuman "%s". Haluatko muokata aiemmin lisättyä tapahtumaa?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
fi: Valittu tehtävälista sisältää jo tehtävän "%s". Haluatko muokata aiemmin lisättyä tehtävää?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
fi: Valittu muistiolista sisältää jo muistion "%s". Haluatko muokata aiemmin lisättyä muistiota?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
fi[0]: Olet valinnut %d viestin muunnettavaksi tapahtumaksi. Haluatko todella lisätä?
fi[1]: Olet valinnut %d viestiä muunnettaviksi tapahtumiksi. Haluatko todella lisätä ne kaikki?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
fi[0]: Olet valinnut %d viestin muunnettavaksi tehtäväksi. Haluatko todella lisätä?
fi[1]: Olet valinnut %d viestiä muunnettaviksi tehtäviksi. Haluatko todella lisätä ne kaikki?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
fi[0]: Olet valinnut %d viestin muunnettavaksi muistioiksi. Haluatko todella lisätä?
fi[1]: Olet valinnut %d viestiä muunnettavaksi muistioiksi. Haluatko todella lisätä ne kaikki?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
fi: Haluatko jatkaa jäljellä olevien sähköpostien muuntamista?

en: [No Summary]
fi: [Ei yhteenvetoa]

en: Invalid object returned from a server
fi: Palvelin palautti virheellisen olion

en: An error occurred during processing: %s
fi: Tapahtui virhe käsiteltäessä: %s

en: Cannot open calendar. %s
fi: Kalenteria ei voi avata: %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
fi: Valittu kalenteri on vain luettavissa, joten et voi luoda siihen tapahtumia. Valitse jokin toinen kalenteri.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
fi: Valittu tehtävälista on vain lukumuodossa, joten siihen ei voi luoda tehtävää. Valitse toinen tehtävälista, kiitos.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
fi: Valittu muistiolista on lukumuodossa, joten siihen ei voi luoda muistiota. Valitse toinen lista, kiitos.

en: Cannot create component: %s
fi: Komponenttia ei voi luoda: %s

en: Create an _Appointment
fi: Luo _tapaaminen

en: Create a new event from the selected message
fi: Luo uusi tapahtuma valitusta viestistä

en: Create a Mem_o
fi: Luo _muistio

en: Create a new memo from the selected message
fi: Luo uusi muistio valitusta viestistä

en: Create a _Task
fi: Luo _tehtävä

en: Create a new task from the selected message
fi: Luo uusi tehtävä valitusta viestistä

en: Create a _Meeting
fi: Luo _kokous

en: Create a new meeting from the selected message
fi: Luo uusi kokous valitusta viestistä

en: Mail-to-Task
fi: Lähetä tehtävään

en: Convert a mail message to a task.
fi: Muunna valittu viesti tehtäväksi.

en: Outlook PST import
fi: Outlookin PST-tuoja

en: Import Outlook messages from PST file
fi: Tuo Outlook-viestejä PST-tiedostosta

en: Outlook personal folders (.pst)
fi: Outlookin omat kansiot (.pst)

en: Destination folder:
fi: Kohdekansio:

en: _Address Book
fi: _Osoitekirja

en: A_ppointments
fi: _Tapaamiset

en: _Journal entries
fi: _Päiväkirjamerkinnät

en: Importing Outlook data
fi: Tuodaan tietoja Outlookista

en: Calendar Publishing
fi: Kalenterien julkaisu

en: Locations
fi: Sijainnit

en: Publish calendars to the web.
fi: Julkaise kalenterit verkossa.

en: Could not open %s:
fi: Ei voitu avata %s:

en: There was an error while publishing to %s:
fi: Virhe julkaistaessa kohteeseen %s:

en: Publishing to %s finished successfully
fi: Julkaisu kohteeseen %s onnistui

en: Mount of %s failed:
fi: Kohteen %s liittäminen epäonnistui:

en: Are you sure you want to remove this location?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sijainnin?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
fi: Julkaisusäiettä ei voitu luoda.

en: _Publish Calendar Information
fi: _Julkaise kalenteritietoja

en: Free/Busy with Details
fi: Vapaa/varattu tiedoilla

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Manual (via Actions menu)
fi: Käsin (Toiminnot-valikon kautta)

en: Secure FTP (SFTP)
fi: Salattu FTP (SFTP)

en: Public FTP
fi: Julkinen FTP

en: FTP (with login)
fi: FTP (kirjautumalla)

en: Windows share
fi: Windows-jako

en: Secure WebDAV (HTTPS)
fi: Salattu WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
fi: Mukautettu sijainti

en: _Publish as:
fi: _Julkaise muodossa:

en: Publishing _Frequency:
fi: Julkaisu_tiheys:

en: Time _duration:
fi: _Kesto:

en: Sources
fi: Lähteet

en: Service _type:
fi: Palvelun _tyyppi:

en: _File:
fi: _Tiedosto:

en: P_ort:
fi: P_ortti:

en: Publishing Location
fi: Julkaisupaikka

en: Invalid source UID “%s”
fi: Virheellinen lähteen UID "%s"

en: New Location
fi: Uusi sijainti

en: Edit Location
fi: Muokkaa sijaintia

en: Description List
fi: Kuvauslista

en: Categories List
fi: Luokkalista

en: Comment List
fi: Kommenttilista

en: Contact List
fi: Yhteystietolista

en: Start
fi: Alkaa

en: End
fi: Päättyy

en: Due
fi: Päättyy

en: percent Done
fi: prosenttia valmiina

en: Attendees List
fi: Osallistujalista

en: Modified
fi: Muokattu

en: A_dvanced options for the CSV format
fi: CSV-muodon _lisäasetukset

en: Prepend a _header
fi: Lisää otsake _ennen

en: _Value delimiter:
fi: _Arvojen erotin:

en: _Record delimiter:
fi: _Kenttien erotin:

en: _Encapsulate values with:
fi: _Kapsuloi arvot käyttäen:

en: Comma separated values (.csv)
fi: Pilkuin erotetut arvot (.csv)

en: Save Selected
fi: Tallenna valittu

en: Save a calendar or task list to disk.
fi: Tallenna kalenteri tai tehtävälista levylle.

en: RDF (.rdf)
fi: RDF-tiedostot (.rdf)

en: _Format:
fi: _Muoto:

en: Select destination file
fi: Valitse kohdetiedosto

en: _Save As
fi: _Tallenna nimellä

en: Save the selected calendar to disk
fi: Tallenna valittu kalenteri levylle

en: Save the selected memo list to disk
fi: Tallenna valittu muistiolista levylle

en: Save the selected task list to disk
fi: Tallenna valittu tehtävälista levylle

en: Sender Validation
fi: Lähettäjän vahvistaminen

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
fi: Vahvistaa lähettäjän ennen sähköpostin lähettämistä vastaanottajalistaan ja heille määritettyyn odotettuun lähetystiliin.

en: Confirm sender address
fi: Vahvista lähettäjän osoite

en: _Send Anyway
fi: Lähetä _silti

en: Confirm recipient address
fi: Vahvista vastaanottajan osoite

en: Recipient Contains
fi: Vastaanottaja sisältää

en: Account to Use
fi: Käytettävä tili

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
fi: Luonnoksiin perustuva mallilaajennus. Voit käyttää muuttujia, kuten $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] tai $ORIG[reply-credits], jotka korvaa arvot sähköpostistaan, johon vastaat.

en: Saving message template
fi: Tallennetaan viestipohjaa

en: Save _Template
fi: Tallenna _pohjana

en: Save as _New Template
fi: Tallenna uutena _pohjana

en: Save as Template
fi: Tallenna pohjana

en: Preparing to go offline…
fi: Valmistellaan siirtymistä offline-tilaan…

en: Preparing to go online…
fi: Valmistellaan siirtymistä verkkoon…

en: Preparing to quit
fi: Valmistellaan sulkemista

en: Preparing to quit…
fi: Valmistellaan sulkemista…

en: Open _Settings
fi: _Avaa asetukset

en: Credentials are required to connect to the destination host.
fi: Tilitiedot vaaditaan etäpalvelimeen yhdistämiseksi.

en: Searches
fi: Haut

en: Save Search
fi: Tallenna haku

[ctx: toolbar-button]
note: Translators: a 'New' toolbar button caption which is context sensitive and runs one of the actions under File->New menu
en: New
fi: Uusi

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
fi: Nä_ytä:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
fi: _Etsi:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
fi: lä_hteestä

en: Mail Message (eml)
fi: Sähköpostiviesti (eml)

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Saving user interface state
fi: Tallennetaan käyttöliittymän tilaa

en: Categories Editor
fi: Luokkamuokkain

en: Bug Buddy is not installed.
fi: Bug buddya ei ole asennettu.

en: Bug Buddy could not be run.
fi: Bug buddya ei voitu suorittaa.

en: Collect_ion Account
fi: _Kokoelmatili

en: Create a new collection account
fi: Luo uusi kokoelmatili

en: _About
fi: _Tietoja

en: Show information about Evolution
fi: Näytä tietoja Evolutionista

en: _Accounts
fi: _Tilit

en: Configure Evolution Accounts
fi: Määritä Evolution-tilit

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Open the Evolution User Guide
fi: Avaa Evolution käyttöohje

en: I_mport…
fi: _Tuo…

en: Import data from other programs
fi: Tuo tietoja muista ohjelmista

en: New _Window
fi: Uusi _Ikkuna

en: Create a new window displaying this view
fi: Luo uusi ikkuna tälle näkymälle

en: Available Cate_gories
fi: Käytettävissä olevat _luokat

en: Manage available categories
fi: Hallitse käytettävissä olevia luokkia

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Exit the program
fi: Poistu ohjelmasta

en: _Saved Searches
fi: _Tallennetut haut

en: _Advanced Search…
fi: _Edistynyt haku…

en: Construct a more advanced search
fi: Luo monimutkaisempi haku

en: Clear the current search parameters
fi: Tyhjennä nykyiset hakuehdot

en: _Edit Saved Searches…
fi: _Muokkaa tallennettuja hakuja…

en: Manage your saved searches
fi: Hallitse tallennettuja hakuja

en: Click here to change the search type
fi: Muuta hakutyyppiä napsauttamalla tästä

en: _Find Now
fi: _Etsi nyt

en: Execute the current search parameters
fi: Suorita tämänhetkiset hakuehdot

en: _Save Search…
fi: Tallenna _haku…

en: Save the current search parameters
fi: Tallenna tämänhetkiset hakuehdot

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: Show keyboard shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

en: Show _WebKit GPU information
fi: Näytä _WebKit GPU:n tieto

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
fi: Näytä paneelissa WebKitin GPU:n kuormitus

en: Submit _Bug Report…
fi: Lähetä _vikailmoitus…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
fi: Lähetä vikailmoitus käyttäen Bug Buddyä

en: _Work Offline
fi: _Katkaise verkkoyhteydet

en: Put Evolution into offline mode
fi: Katkaise verkkoyhteydet

en: _Work Online
fi: A_vaa verkkoyhteydet

en: Put Evolution into online mode
fi: Avaa verkkoyhteydet

en: Lay_out
fi: _Asettelu

note: Translators: This is a New menu item caption, under File->New
en: _New
fi: _Uusi

en: _Search
fi: Et_si

en: _Switcher Appearance
fi: Valit_simen tyyli

en: _Window
fi: _Ikkuna

en: Show _Menu Bar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Show the menu bar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Show the side bar
fi: Näytä sivupalkki

en: Show _Buttons
fi: Näytä _painikkeet

en: Show the switcher buttons
fi: Näytä vaihtimen painikkeet

en: Show _Status Bar
fi: Näytä _tilarivi

en: Show the status bar
fi: Näytä tilarivi

en: Show the tool bar
fi: Näytä työkalurivi

en: _Icons Only
fi: Vain _kuvakkeet

en: Display window buttons with icons only
fi: Näytä ikkunan painikkeet ainoastaan kuvakkeina

en: _Text Only
fi: Vain _teksti

en: Display window buttons with text only
fi: Näytä ikkunan painikkeet ainoastaan tekstinä

en: Icons _and Text
fi: Kuvakkeet _ja teksti

en: Display window buttons with icons and text
fi: Näytä ikkunan painikkeet kuvakkeina ja tekstinä

en: Tool_bar Style
fi: _Työkalupalkin tyyli

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
fi: Näytä ikkunan painikkeet työpöydän työkalupalkin asetuksen mukaisesti

en: Delete Current View
fi: Poista nykyinen näkymä

en: Save Custom View…
fi: Tallenna oma näkymä…

en: Save current custom view
fi: Tallenna nykyinen muokattu näkymä

en: C_urrent View
fi: N_ykyinen näkymä

en: Custom View
fi: Oma näkymä

en: Current view is a customized view
fi: Nykyinen näkymä tai muokattu näkymä

en: Page Set_up…
fi: _Sivun asetukset…

en: Change the page settings for your current printer
fi: Muuta nykyisen tulostimen sivuasetuksia

en: Switch to %s
fi: Avaa %s

en: Select view: %s
fi: Valitse näkymä: %s

en: Delete view: %s
fi: Poista näkymä: %s

en: Execute these search parameters
fi: Suorita nämä hakuehdot

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
fi: Hei, kiitos että olet ottanut käyttöön tämän Evolution-sovelluksen
    esiversion.
    
    Tämä versio ei ole vielä valmis. Valmistuminen alkaa olla lähellä, 
    mutta jotkut ominaisuudet ovat joko keskeneräisiä tai eivät toimi 
    kunnolla.
    
    Jos haluat vakaan version Evolutionista, ehdotamme että poistat
    tämän version ja asennat tilalle version %s.
    
    Jos löydät tästä versiosta vikoja, ole hyvä ja raportoi ne osoitteessa
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/. Tällä tuotteella ei ole minkäänlaisia takuita eikä
    sitä ole tarkoitettu henkilöille, jotka ovat taipuvaisia väkivaltaan.
    
    Toivomme että nautit kovan työmme tuloksista, ja odotamme innolla
    osallistumistasi kehitystyöhön!

en: Thanks
    The Evolution Team
fi: Kiitos
    Evolution-tiimi

en: Do not tell me again
fi: Älä kerro tätä uudestaan

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
fi: Aloita Evolution näyttäen tiettyä näkymää. Käytettävissä olevat valinnat ovat "mail", "calendar", "contacts", "tasks" ja "memos"

en: Apply the given geometry to the main window
fi: Käytä annettua muotoa pääikkunalle

en: Start in online mode
fi: Käynnistä verkkoyhteydet auki

en: Ignore network availability
fi: Älä kiinnitä huomiota, onko verkko käytettävissä vai ei

en: Forcibly shut down Evolution
fi: Sammuta Evolution väkisin

en: Disable loading of any plugins.
fi: Älä lataa mitään lisäosia.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
fi: Poista sähköpostien, yhteystietojen ja tehtävien esikatselu käytöstä.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
fi: Tuo URI:t tai tiedostonimet, jotka on annettu argumenteista.

en: Request a running Evolution process to quit
fi: Pyydä käynnissä olevaa Evolution-prosessia lopettamaan

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
fi: Evolutionin käynnistäminen epäonnistui. Toinen Evolution-istunto saattaa olla reagoimaton. Järjestelmävirhe: %s

en: — The Evolution PIM and Email Client
fi: — Evolution PIM ja sähköpostiohjelma

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
fi: %s: --online ja --offline eivät voi olla käytössä samaan aikaan.
     Suorita %s "--help" saadaksesi lisätietoja.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
fi: %s: --force-online ja --offline eivät voi olla käytössä samaan aikaan.
     Suorita %s "--help" saadaksesi lisätietoja.

en: Importing...
fi: Tuodaan...

en: Upgrade from previous version failed:
fi: Päivitys edellisestä versiosta epäonnistui:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
fi: {0}
    
    Jos päätät jatkaa, et ehkä pääse käsiksi joihinkin vanhoista tiedoistasi.

en: Continue Anyway
fi: Jatka silti

en: Quit Now
fi: Lopeta nyt

en: Cannot upgrade directly from version {0}
fi: Versiosta {0} ei voi päivittää suoraan

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
fi: Evolution ei enää tue päivittämistä suoraan versiosta {0}. Kiertokeinona voit kokeilla päivittää ensin Evolutionin versioon 2 ja sitten versioon 3.

en: Close Evolution with pending background operations?
fi: Suljetaanko Evolution odottavien taustatoimintojen kanssa?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
fi: Evolutionin sulkeminen kestää kauan, syynä on mitä luultavimmin verkkoyhteyden ongelmat. Haluatko perua kaikki odottavat toimenpiteet ja sulkea välittömästi, vai jatkaa odottamista?

en: _Close Immediately
fi: _Sulje välittömästi

en: Keep _Waiting
fi: Jatka _odottamista

en: Failed to get values from “{0}”
fi: Arvojen hakeminen "{0}" epäonnistui

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
fi: Todennusta ei voitu käyttää kohteelle {0}

en: Failed to connect “{0}”
fi: Yhteys "{0}" epäonnistui

en: _Reconnect
fi: _Yhdistä uudelleen

en: Failed to connect address book “{0}”
fi: Yhteys osoitekirjaan “{0}” epäonnistui

en: Failed to connect calendar “{0}”
fi: Yhteys kalenteriin “{0}” epäonnistui

en: Failed to connect mail account “{0}”
fi: Yhteys sähköpostitiliin “{0}” epäonnistui

en: Failed to connect memo list “{0}”
fi: Yhteys muistioon "{0}" epäonnistui

en: Failed to connect task list “{0}”
fi: Yhteys tehtäväviin "{0}" epäonnistui

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
fi: Tunnusten pyytäminen {0} epäonnistui

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
fi: Luottamuksen viimeistely "{0}" epäonnistui

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
fi: SSL-varmenne palvelulle “{0}” ei ole luotettu.

en: Reason: {1}
fi: Syy: {1}

en: _View Certificate
fi: _Näytä varmenne

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
fi: Osoitekirjan “{0}” SSL-varmenne ei ole luotettu.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
fi: Kalenterin “{0}” SSL-varmenne ei ole luotettu.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
fi: Sähköpostitilin “{0}” SSL-varmenne ei ole luotettu.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
fi: SSL-varmenne muistiolistalle "{0}" ei ole luotettu.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
fi: SSL-varmenne tehtävälistalle "{0}" ei ole luotettu.

en: Menu Bar is hidden
fi: Valikkopalkki on piilotettu

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
fi: Paina “Alt”-näppäintä tuodaksesi valikkopalkin jälleen esiin.

en: _Show Menu Bar
fi: Näytä _valikkopalkki

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
fi: Varmenne “%s” on varmentajan varmenne (CA).
    
    Muokkaa luotettavuusasetuksia:

en: Certificate Name
fi: Varmenteen nimi

en: Issued To Organization
fi: Myönnetty organisaatiolle

en: Issued To Organizational Unit
fi: Myönnetty organisaatioyksikölle

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: Purposes
fi: Käyttötarkoitus

en: Issued By
fi: Myöntäjä

en: Issued By Organization
fi: Myöntäjäorganisaatio

en: Issued By Organizational Unit
fi: Myöntäjä organisaatioyksikkö

en: Issued
fi: Myönnetty

en: Expires
fi: Vanhenemispäivä

en: SHA256 Fingerprint
fi: SHA256-sormenjälki

en: SHA1 Fingerprint
fi: SHA1-sormenjälki

en: MD5 Fingerprint
fi: MD5-sormenjälki

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Select a file to backup your key and certificate…
fi: Valitse tiedosto varmuuskopioidaksesi avaimesi ja varmenteen…

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
fi: %s-varmuuskopio.p12

en: Backup Certificate
fi: Varmuuskopioi varmenne

note: filename selection
en: _File name:
fi: _Tiedostonimi:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
fi: Valitse tiedosto…

en: _Include certificate chain in the backup
fi: _Sisällytä varmenneketju varmuuskopioon

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
fi: Tässä asetettu varmenteen varasalasana suojaa varmuuskopiotiedostoa, jonka olet luomassa.
    Sinun on asetettava tämä salasana jatkaaksesi varmuuskopiointia.

en: _Repeat Password:
fi: _Toista salasana:

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät täsmää

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
fi: Tärkeä:
    Jos unohdat varmenteen varmuuskopion salasanan, et voi palauttaa tätä varmuuskopiota myöhemmin.
    Tallenna se turvalliseen paikkaan.

en: No file name provided
fi: Tiedoston nimeä ei annettu

en: Failed to backup key and certificate
fi: Avaimen ja varmenteen varmuuskopiointi epäonnistui

en: Select a certificate to import…
fi: Valitse tuotava varmenne…

en: Failed to import certificate
fi: Varmenteen tuonti epäonnistui

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
fi: Kysy käytettäessä

[ctx: CamelTrust]
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
fi: Vähän

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
fi: Täysin

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
fi: Lopulta

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
fi: Väliaikaisesti

en: Change certificate trust
fi: Muuta varmenteen luotettavuutta

en: Change trust for the host “%s”:
fi: Muuta palvelimen "%s" luottamusta:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
fi: _Kysy käytettäessä

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
fi: _Älä koskaan luota tähän varmenteeseen

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
fi: _Luota väliaikaisesti (tämän käyttökerran ajan)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
fi: _Vähän luotettu

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
fi: _Täysin luotettu

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
fi: _Lopulta luotettu

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
fi: Ennen kuin luotat tähän sivustoon, sinun tulee tutkia sen varmenne sekä sen käytäntö ja menettelyt (jos saatavilla).

en: _Display certificate
fi: _Näytä varmenne

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
fi: Sinulla on varmenteita, jotka tunnistavat nämä sähköpostipalvelimet:

en: Host name
fi: Palvelimen nimi

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

en: Trust
fi: Luottamus

en: _Edit Trust
fi: _Muokkaa luottamusta

en: All PKCS12 files
fi: Kaikki PKCS12-tiedostot

en: All email certificate files
fi: Kaikki sähköpostivarmennetiedostot

en: All CA certificate files
fi: Kaikki CA-varmenteiden tiedostot

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
fi: Koska luotat varmentajaan, joka myönsi tämän varmenteen, luotat myös tämän varmenteen oikeellisuuteen, jollei tässä muuten mainita

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
fi: Koska et luota varmentajaan, joka myönsi tämän varmenteen, et automaattisesti luota tähän varmenteeseen, jollei tässä muuten mainita

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
fi: Anna salasana tilille “%s”, poletti “%s”

en: Enter the password for “%s”
fi: Anna salasana tilille “%s”

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
fi: Syötä uusi salasana varmennetietokannalle

en: Enter new password
fi: Syötä uusi salasana

en: Select certificate
fi: Valitse varmenne

en: You have certificates from these organizations that identify you:
fi: Seuraavien organisaatioiden varmenteet varmentavat identiteettisi:

en: Certificates Table
fi: Varmennetaulu

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
fi: _Varmuuskopioi

en: Backup _All
fi: Varmuuskopioi _kaikki

en: Your Certificates
fi: Varmenteet omat

en: You have certificates on file that identify these people:
fi: Seuraavat henkilöt voidaan tunnistaa tallentamistasi varmenteista:

en: Contact Certificates
fi: Varmenteet yhteystieto

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
fi: Seuraavat varmentajat voidaan tunnistaa tallentamistasi varmenteista:

en: Authorities
fi: Varmentajat

en: Certificate Authority Trust
fi: Varmentajan luottamus

en: Trust this CA to identify _websites.
fi: Luota tähän CA:han _www-sivustojen tunnistamisessa.

en: Trust this CA to identify _email users.
fi: Luota tähän CA:han _sähköpostikäyttäjien tunnistamisessa.

en: Trust this CA to identify _software developers.
fi: Luota tähän CA:han _ohjelmistokehittäjien tunnistamisessa.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
fi: Ennen kuin luotat tähän CA:han missään tarkoituksessa, tulisi sinun tutkia varmenne tarkasti.

en: Email Certificate Trust Settings
fi: Varmenteen luottamuksen asetukset

en: _Edit CA Trust
fi: _Muokkaa CA:n luottamusta

en: Trust the authenticity of this certificate
fi: Luota tämän varmenteen oikeellisuuteen

en: Do not trust the authenticity of this certificate
fi: Älä luota tämän varmenteen oikeellisuuteen

en: C_ertificate:
fi: _Varmenne:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
fi: Allekirjoita

en: Encrypt
fi: Salaa

en: Certificate already exists
fi: Varmenne on jo olemassa

en: PKCS12 File Password
fi: PKCS12-tiedoston salasana

en: Enter password for PKCS12 file:
fi: Syötä salasana PKCS12-tiedostolle:

en: Unable to create export context, err_code: %i
fi: Vientikontekstia ei voi luoda, virhe _koodi: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
fi: Salasanan eheyttä ei voi määrittää, virhe _koodi: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
fi: Kassakaappia ei voi luoda, virhe _koodi: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
fi: Avainta/sertifikaattia ei voi lisätä varastoon, virhe _koodi: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
fi: Varaston kirjoittaminen levylle ei onnistu, virhe _koodi: %i

en: Imported Certificate
fi: Tuotu varmenne
