evolution master - en to tg translation catalogue (164 entries)

en: _Add
tg: _Илова кардан

en: Other
tg: Дигар

en: _Save
tg: _Захира кардан

en: Old Contact:
tg: Тамоси кӯҳна:

en: %d contact | %d contacts
tg[0]: %d тамос
tg[1]: %d тамос

en: Other Phone
tg: Телефони дигар

en: Other Fax
tg: Факси дигар

en: Pager
tg: Пейҷер

en: Other Email
tg: Почтаи электронии дигар

en: Open
tg: Кушодан

en: Position
tg: Мавқеъ

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
tg: Саҳифаи %d

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d hours before start of appointment"
en: %d hour | %d hours
tg[0]: %d соат
tg[1]: %d соат

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d minutes before start of appointment"
en: %d minute | %d minutes
tg[0]: %d дақиқа
tg[1]: %d дақиқа

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third") Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d seconds before start of appointment"
en: %d second | %d seconds
tg[0]: %d сония
tg[1]: %d сония

en: _Save Changes
tg: _Захира кардани тағйирот

note: To Translators: This is task classification
en: Public
tg: Ҷамъиятӣ

en: Organizer
tg: Ташкилгар

en: Play a sound
tg: Пахш кардани садо

en: Options
tg: Имконот

en: A_dd
tg: _Илова кардан

en: Save current changes
tg: Захира кардани тағйироти ҷорӣ

en: _Options
tg: _Имконот

en: %d day before appointment | %d days before appointment
tg[0]: %d рӯз пеш аз вохӯрӣ
tg[1]: %d рӯз пеш аз вохӯрӣ

en: %d hour before appointment | %d hours before appointment
tg[0]: %d соат пез аз вохӯрӣ
tg[1]: %d соат пез аз вохӯрӣ

en: %d minute before appointment | %d minutes before appointment
tg[0]: %d дақиқа пеш аз вохӯрӣ
tg[1]: %d дақиқа пеш аз вохӯрӣ

[ctx: eventpage]
note: TRANSLATORS: Predefined reminder's description
en: 15 minutes before appointment
tg: 15 дақиқа пеш аз вохӯрӣ

[ctx: eventpage]
note: TRANSLATORS: Predefined reminder's description
en: 1 hour before appointment
tg: 1 соат пеш аз вохӯрӣ

[ctx: eventpage]
note: TRANSLATORS: Predefined reminder's description
en: 1 day before appointment
tg: 1 рӯз пеш аз вохӯрӣ

en: August
tg: Август

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
tg: Санаи дигар

note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
tg: аз 1-ум то 10-ум

note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
tg: аз 11-ум то 20-ум

note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
tg: аз 21-ум то 31-ум

en: Saturday
tg: Шанбе

en: Preview
tg: Пешнамоиш

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d days before start of appointment"
en: %d day | %d days
tg[0]: %d рӯз
tg[1]: %d рӯз

en: % Complete
tg: % ба анҷом расид

note: To Translators: It will display "Organiser: NameOfTheUser <email@ofuser.com>" To Translators: It will display * "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
tg: Ташкилгар: %s <%s>

note: With SunOne accouts, there may be no ':' in organiser.value With SunOne accounts, there may be no ':' in * organizer.value.
en: Organizer: %s
tg: Ташкилгар: %s

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
tg: %02i дақиқаи тақсим

en: Optional Participants
tg: Интирокчиёни интихобӣ

en: Out of Office
tg: Аз офис берун

en: O_ptions
tg: И_мконот

en: * No Summary *
tg: * Ягон хулоса нест *

en: 1st
tg: 1-ум

en: 2nd
tg: 2-юм

en: 3rd
tg: 3-юм

en: 4th
tg: 4-ум

en: 5th
tg: 5-ум

en: 6th
tg: 6-ум

en: 7th
tg: 7-ум

en: 8th
tg: 8-ум

en: 9th
tg: 9-ум

en: 10th
tg: 10-ум

en: 11th
tg: 11-ум

en: 12th
tg: 12-ум

en: 13th
tg: 13-ум

en: 14th
tg: 14-ум

en: 15th
tg: 15-ум

en: 16th
tg: 16-ум

en: 17th
tg: 17-ум

en: 18th
tg: 18-ум

en: 19th
tg: 19-ум

en: 20th
tg: 20-ум

en: 21st
tg: 21-ум

en: 22nd
tg: 22-ум

en: 23rd
tg: 23-ум

en: 24th
tg: 24-ум

en: 25th
tg: 25-ум

en: 26th
tg: 26-ум

en: 27th
tg: 27-ум

en: 28th
tg: 28-ум

en: 29th
tg: 29-ум

en: 30th
tg: 30-юм

en: 31st
tg: 31-ум

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
tg: Шб

note: Translators: This is part of "START to END" text, * where START and END are date/times.
en:  to
tg: то

en: % Completed
tg: % ба анҷом расид

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
tg: Ҷамъиятӣ

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
tg: Ташкилгар

en: Pacific/Apia
tg: Уқёнycи оpoм/Апиа

en: Pacific/Auckland
tg: Уқёнycи оpoм/Окленд

en: Pacific/Fiji
tg: Уқёнycи оpoм/Фиҷи

en: Save as...
tg: Захира кардан ҳамчун...

en: Save _As...
tg: _Захира кардан ҳамчун...

en: Saturday is a work day
tg: Шанбе рӯзи корӣ аст

en: Original message
tg: Паёми аслӣ

en: Audio Player
tg: Плеери аудиоӣ

en: (no subject)
tg: (ягон мавзӯъ нест)

en: Plain Text
tg: Матни оддӣ

en: Proprietary
tg: Патентдор

en: popup list
tg: рӯйхати пайдошаванда

en: Other...
tg: Дигар...

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
tg[0]: 1 сония пеш
tg[1]: %d сония пеш

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
tg[0]: 1 сония дар оянда
tg[1]: %d сония дар оянда

en: 1 minute ago | %d minutes ago
tg[0]: 1 дақиқа пеш
tg[1]: %d дақиқа пеш

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
tg[0]: 1 дақиқа дар оянда
tg[1]: %d дақиқа дар оянда

en: 1 hour ago | %d hours ago
tg[0]: 1 соат пеш
tg[1]: %d соат пеш

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
tg[0]: 1 соат дар оянда
tg[1]: %d соат дар оянда

en: 1 day ago | %d days ago
tg[0]: 1 рӯз пеш
tg[1]: %d рӯз пеш

en: 1 day in the future | %d days in the future
tg[0]: 1 рӯз дар оянда
tg[1]: %d рӯз дар оянда

en: 1 week ago | %d weeks ago
tg[0]: 1 ҳафта пеш
tg[1]: %d ҳафта пеш

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
tg[0]: 1 ҳафта дар оянда
tg[1]: %d ҳафта дар оянда

en: 1 month ago | %d months ago
tg[0]: 1 моҳ пеш
tg[1]: %d моҳ пеш

en: 1 month in the future | %d months in the future
tg[0]: 1 моҳ дар оянда
tg[1]: %d моҳ дар оянда

en: 1 year ago | %d years ago
tg[0]: 1 сол пеш
tg[1]: %d сол пеш

en: 1 year in the future | %d years in the future
tg[0]: 1 сол дар оянда
tg[1]: %d сол дар оянда

en: Address B_ook:
tg: Китоби _суроғаҳо:

en: Automatic
tg: Худкор

en: _Previous
tg: _Қаблӣ

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
tg: (Ягон пешниҳод нест)

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
tg: Илова кардани "%s" ба луғат

en: Add a Column
tg: Илова кардани сутун

en: Add a C_olumn...
tg: Илова кардани _сутун...

en: (No Subject)
tg: (Ягон мавзӯъ нест)

en: Page %d of %d
tg: Саҳифаи %d аз %d

en: Previous
tg: Қаблӣ

en: Play Sound
tg: Пахш кардани садо

en: Add
tg: Илова кардан

en:  Account
tg: Ҳисоб

en: _Overwrite
tg: _Рӯиҳамнависӣ

en: Please wait.
tg: Лутфан интизор шавед.

en: _Preview
tg: _Пешнамоиш

en: _Properties
tg: _Хусусиятҳо

en: Port:
tg: Порт:

en: Authentication
tg: Санҷиши ҳаққоният

en: One Level
tg: Як сатҳ

en: 60 minutes
tg: 60 дақиқа

en: 30 minutes
tg: 30 дақиқа

en: 15 minutes
tg: 15 дақиқа

en: 10 minutes
tg: 10 дақиқа

en: 05 minutes
tg: 05 дақиқа

en: _12 hour (AM/PM)
tg: _12 соат (AM/PM)

en: _24 hour
tg: _24 соат

note: Saturday
en: _Sat
tg: _Шнб

en: %d memo | %d memos
tg[0]: %d ёддошт
tg[1]: %d ёддошт

en: %d selected
tg: %d интихоб шудааст

en: Active Tasks
tg: Вазифаҳои фаъол

en: Save Calendar
tg: Захира кардани тақвим

en: _Port:
tg: _Порт:

en: %d attached message | %d attached messages
tg[0]: %d паёми замимашуда
tg[1]: %d паёми замимашуда

en: %d selected,  | %d selected,
tg[0]: %d интихоб шудааст,
tg[1]: %d интихоб шудаанд,

en: %d deleted | %d deleted
tg[0]: %d нест шудааст
tg[1]: %d нест шудаанд

en: %d junk | %d junk
tg[0]: %d номатлуб
tg[1]: %d номатлуб

en: %d draft | %d drafts
tg[0]: %d сиёҳнавис
tg[1]: %d сиёҳнавис

en: Author(s)
tg: Муаллиф(он)

en: Plugin Manager
tg: Мудири плагинҳо

en: Overview
tg: Хулоса

en: Plugin
tg: Плагин

en: _Plugins
tg: _Плагинҳо

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
tg: Ҳолати матни оддӣ

en: _Other languages
tg: Забонҳои _дигар

en: _Plain text
tg: _Матни оддӣ

en: Automatic Contacts
tg: Тамосҳои худкор

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
tg: Ҳифзшуда

en: Play _file:
tg: Пахш кардани _файл:

en: [No Summary]
tg: [Ягон хулоса нест]

en: _Address Book
tg: _Китоби суроғаҳо

en: Public FTP
tg: FTP-и ҷамъиятӣ

en: _Publish as:
tg: _Интишор додан ҳамчун:

en: P_ort:
tg: П_орт:

en: _Password:
tg: _Парол:

en: _Address Cards
tg: _Кортҳои суроғавӣ
