evolution master - en to nds translation catalogue (1325 entries)

en: Cannot add new contact
nds: Künn nejen Kontakt nich hentofögen

en: Cannot move contact.
nds: Künn Kontakt nich verschuven.

en: Delete address book '{0}'?
nds: Anskrivtenbook '{0}' löschen?

note: Unknown error
en: Failed to delete contact
nds: Künn düssen Kontakt nich löschen

en: Unable to open address book
nds: Nich möglich, Anskrivtenbook optomaken

en: _Add
nds: _Hentofögen

en: _Discard
nds: _Avbreken

en: _Do not save
nds: _Nich spiekern

en: _Resize
nds: _Gröte ännern

en: _Use as it is
nds: _Bruken as dat is

en: Anniversary
nds: Jahresdag

en: Calendar:
nds: Kalenner:

en: Contact
nds: Kontakt

en: Contact Editor
nds: Kontaktbewarker

en: Email
nds: E-Post

en: Full _Name...
nds: _Full Naam...

en: Home
nds: Hem

en: Home Page:
nds: Hemsiet:

en: Image
nds: Bill

en: Instant Messaging
nds: Fortsnahrichten

en: Job
nds: Orbiet

en: Mailing Address
nds: E-Postanskrivt

en: Miscellaneous
nds: Jichtenswat anners

en: Notes
nds: Notizen

en: Other
nds: Annere

en: Telephone
nds: Klönkassen

en: Web Addresses
nds: Netanskrivten

en: Web Log:
nds: Netdagebook:

note: red
en: Work
nds: Orbiet

en: _Address:
nds: _Anskrivt:

en: _Anniversary:
nds: _Jahresdag:

en: _Calendar:
nds: _Kalenner:

en: _City:
nds: _Stadt:

en: _Company:
nds: _Kompanie:

en: _Country:
nds: _Land:

en: _Department:
nds: _Kontor:

en: _Home Page:
nds: _Hemsiet:

en: _Manager:
nds: _Oppasser:

en: _Office:
nds: _Kontor:

en: _PO Box:
nds: _Postfach:

en: _Profession:
nds: _Beroop:

en: _State/Province:
nds: _Land/Region:

en: _Title:
nds: _Titel:

en: _Web Log:
nds: Netdagebook

en: _Where:
nds: _Wo:

en: _Zip/Postal Code:
nds: Zip/_Postleittaal:

en: Name
nds: Naam

en: Editable
nds: Bewarkbar

en: GroupWise
nds: Groupwise

en: Source Book
nds: Wellbook

en: Target Book
nds: Täälbook

en: Is New Contact
nds: Is nejer Kontakt

en: Changed
nds: Ännert

en: _No image
nds: _Keen Bill

en: _Edit Full
nds: _Full bewarken

en: _Full name
nds: _Full Naam

en: E_mail
nds: E_-Post

en: Full Name
nds: Vor- un Tonaam

en: Miss
nds: Fru

en: Mr.
nds: Herr

en: Mrs.
nds: Frulien

en: Ms.
nds: Fru

en: Sr.
nds: Sir

en: _First:
nds: _Toerst

en: _Last:
nds: _Leste:

en: _Middle:
nds: _Middel:

en: Members
nds: Liddmaats

en: _List name:
nds: _Listnaam:

en: _Select...
nds: _Wählen...

en: _Members
nds: _Liddmaats

en: Is New List
nds: Is neje List

en: New Contact:
nds: Nejer Kontakt:

en: Original Contact:
nds: Originalkontakt:

en: _Merge
nds: _Vermengen

en: Merge Contact
nds: Kontakt vermengen

en: Name contains
nds: Naam hett in

en: No contacts
nds: Keene Lüüt

en: %d contact | %d contacts
nds[0]: %d Kontakt
nds[1]: %d Kontakte

en: Query
nds: Avfrage

en: Search Interrupted
nds: Sök unnerbroken

en: Model
nds: Modell

en: Source
nds: Wellen

en: Are you sure you want to delete this contact?
nds: Wullt je düssen Kontakt seker löschen?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
nds: Wullt je düssen Kontakt (%s) seker löschen?

en: _Don't Display
nds: _Nich opwiesen

en: Display _All Contacts
nds: _All Lüüt opwiesen

en: Assistant
nds: Assistent

en: Assistant Phone
nds: Assistent Telefon

en: Business Fax
nds: Kontor Fax

en: Business Phone
nds: Kontor Telefon

en: Business Phone 2
nds: Kontor Telefon 2

en: Car Phone
nds: Autoklönkassen

en: Categories
nds: Kategorien

en: Company
nds: Kompanie

en: Company Phone
nds: Kompanieklönkassen

en: Email 2
nds: E-Post 2

en: Email 3
nds: E-Post 3

en: Family Name
nds: Familiennaam

en: File As
nds: Datei as

en: Given Name
nds: Geven Naam

en: Home Fax
nds: Too Huus Fax

en: Home Phone
nds: To Huus Klönkassen

en: Home Phone 2
nds: To Huus Klönkassen 2

en: ISDN Phone
nds: ISDN Klönkassen

en: Manager
nds: Oppasser

en: Mobile Phone
nds: Mobiler Klönkassen

en: Nickname
nds: Spitznaam

en: Note
nds: Notiz

en: Office
nds: Kontor

en: Other Fax
nds: Annere Fax

en: Other Phone
nds: Annere Klönkassen

en: Role
nds: Roll

en: Title
nds: Titel

en: Unit
nds: Eenheet

en: Web Site
nds: Netsiet

en: Width
nds: Brede

en: Height
nds: Höhe

en: Has Focus
nds: Het Fokus

en: Field
nds: feld

en: Field Name
nds: Feldnaam

en: Text Model
nds: Textmodell

en: Work Email
nds: Orbiet E-Post

en: Home Email
nds: To Huus E-Post

en: Other Email
nds: Annere E-Post

en: Selected
nds: Utwählt

en: New Contact
nds: Nejer Kontakt

en: New Contact List
nds: Neje Kontaktlist

en: Open
nds: opmaken

en: Contact List:
nds: Kontaktlist:

en: Contact:
nds: Kontakt:

en: map
nds: Koort

en: Department
nds: Kontor

en: Profession
nds: Beroop

en: Position
nds: Positschoon

en: Calendar
nds: Kalenner

en: Phone
nds: Klönkassen

en: Address
nds: Anskrivt

en: Home Page
nds: Hemsiet

en: Web Log
nds: Netdagebook

note: orange Create the default Person addressbook Create the default Person calendar Create the default Person memo list Create the default Person task list
en: Personal
nds: Eegen

en: Home page
nds: Hemsiet

en: Blog
nds: Netdagebook

note: E_BOOK_ERROR_OK
en: Success
nds: Erfolg

note: E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_BOOK
en: Address Book does not exist
nds: Düsses Anskrivtenbook givt dat nich

note: E_BOOK_ERROR_CANCELLED To Translators: This is task status
en: Canceled
nds: Avbroken

note: E_BOOK_ERROR_COULD_NOT_CANCEL
en: Could not cancel
nds: Künn nich avbreken

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_FAILED
en: Authentication Failed
nds: Authentifikatschoon fehlslagen

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_REQUIRED
en: Authentication Required
nds: Authentifikatschoon nödig

note: E_BOOK_ERROR_TLS_NOT_AVAILABLE
en: TLS not Available
nds: TLS is nich verfögbar

note: E_BOOK_ERROR_CORBA_EXCEPTION E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_SOURCE
en: No such source
nds: Keene Well

note: E_BOOK_ERROR_OTHER_ERROR
en: Other error
nds: Annerer Fehler

en: Select Address Book
nds: Anskrivtenbook wählen

en: list
nds: List

en: Move contact to
nds: Kontakt verschuven nah

en: Copy contact to
nds: Kontakt koperen nah

en: Move contacts to
nds: Kontakte verschuven nah

en: Copy contacts to
nds: Kontakte koperen nah

en: Card View
nds: Koortansicht

en: Importing...
nds: Importere...

en: Enter password
nds: Passwoord ingeven

en: Cannot save event
nds: Künn Ereegnis nich spiekern

en: Do _not Send
nds: _Nich sennen

en: Error loading calendar
nds: Fehler bi'm Laden vum Kalenner

en: _Save
nds: _Spiekern

en: _Save Changes
nds: _Ännerns spiekern

en: _Send
nds: _Sennen

en: _Send Notice
nds: _Notiz sennen

en: minute | minutes
nds[0]: Minuut

en: hour | hours
nds[0]: Stunn
nds[1]: Stunnen

en: Start time
nds: Starttied

note: Location
en: Location:
nds: Ort:

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: hours
nds: Stunnen

en: minutes
nds: Minuuten

en: No summary available.
nds: Keene Tosammenfaten verfögbar.

en: Warning
nds: Oppassen!

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d hours before start of appointment"
en: %d hour | %d hours
nds[0]: %d Stunn
nds[1]: %d Stunnen

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d minutes before start of appointment"
en: %d minute | %d minutes
nds[0]: %d Minuut
nds[1]: %d Minuuten

note: TRANSLATORS: here, "second" is the time division (like "minute"), not the ordinal number (like "third") Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d seconds before start of appointment"
en: %d second | %d seconds
nds[0]: %d Sekunn
nds[1]: %d Sekunnen

en: Event Gradient
nds: Ereegnisverlööp

en: Timezone
nds: Tiedrebeet

en: Week start
nds: Weekenstart

en: Day View
nds: Dagansicht

en: Week View
nds: Weekenansicht

en: Month View
nds: Monatsansicht

en: Any Field
nds: Jichtenseen Feld

en: Attachments
nds: Anhangen

en: Category
nds: Rebeet

en: Description
nds: Beschrieven

en: Description Contains
nds: Beschrieven het in

en: Location
nds: Ort

en: Private
nds: Privat

en: Summary
nds: Tosammenfaten

en: contains
nds: hett in

en: does not contain
nds: het nich in

en: is not
nds: is nich

en: Play a sound
nds: Ton speelen

en: Mes_sage:
nds: Nah_richt:

en: Options
nds: Optschoonen

en: Repeat
nds: Wedderholen

en: Select A File
nds: Datei utwählen

en: Send To:
nds: Sennen an:

en: _Program:
nds: _Programm:

en: _Sound:
nds: _Ton:

en: after
nds: achter

en: before
nds: vor

en: day(s)
nds: Dag(e)

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
nds: Dage

en: hour(s)
nds: Stunn(en)

en: minute(s)
nds: Minuut(en)

en: A_dd
nds: H_entofögen

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
nds: Keen

en: Select...
nds: Wählen...

en: Time and date:
nds: Dag un Tied:

en: Date only:
nds: Jüst Dag:

en: 05 minutes
nds: 05 Minuuten

en: 10 minutes
nds: 10 Minuuten

en: 15 minutes
nds: 15 Minuuten

en: 30 minutes
nds: 30 Minuuten

en: 60 minutes
nds: 60 Minuuten

en: Alerts
nds: Alarm

en: Date/Time Format
nds: Dag/Tied-Format

en: Day _ends:
nds: Dag _ennet:

en: Days
nds: Dage

en: Display
nds: Anteeg

en: Friday
nds: Friedag

en: General
nds: Allgemeen

en: Hours
nds: Stunnen

en: Minutes
nds: Minuuten

en: Monday
nds: Mondag

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" Translators: Used in send options dialog
en: None
nds: Keen

en: Pick a color
nds: Klöör utwählen

en: S_un
nds: S_ün

en: Saturday
nds: Sünnavend

en: Sunday
nds: Sünndag

en: Thursday
nds: Donnersdag

en: Time
nds: Tied

en: Time _zone:
nds: Tied_zone:

en: Tuesday
nds: Deensdag

en: Wednesday
nds: Middeweeken

en: _12 hour (AM/PM)
nds: _12 Stunnen (AM/PM)

en: _24 hour
nds: _23 Stunnen

en: _Sat
nds: _Sün

en: _Tue
nds: _Dee

en: _Wed
nds: _Mid

en: Type:
nds: Typ:

en: _Type:
nds: _Typ:

en: _Name:
nds: _Naam:

en: Colo_r:
nds: K_löör:

en: Calendar Properties
nds: Kalennereegenschapten

en: New Calendar
nds: Nejer Kalenner

en: New Task List
nds: Neje Opgavenlist

en:  to
nds: an

en:  (Completed
nds:  (Fertig

en: Completed
nds: Fertig

en:  (Due
nds:  (Bit

en: Due
nds: Bit

en: Task - %s
nds: Opgav - %s

en: No Summary
nds: Keene Tosammenfaten

en: Copy the selection
nds: Utwahl koperen

en: Cut the selection
nds: Utwahl utsnieden

en: Delete the selection
nds: Utwahl löschen

en: Paste the clipboard
nds: In Twüschenavlaag koperen

en: Select all text
nds: All Text markeren

en: _File
nds: _Datei

en: _Help
nds: _Hölp

en: _Insert
nds: _Infögen

en: _Options
nds: _Optschoonen

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Attachment...
nds: _Anhangen...

en: _Categories
nds: _Kategorien

en: _Private
nds: _Privat

en: Recent _Documents
nds: Leste _Dokumente

en: Attach
nds: Anhangen

en: Save
nds: Spiekern

en: attachment
nds: Anhangen

en: Contacts...
nds: Lüüt...

en: Send Options
nds: Sennenoptschoonen

[ctx: cal-alarms]
note: Translators: "None" for "No alarm set"
en: None
nds: Keen

en: Su_mmary:
nds: Tosa_mmenfaten:

en: _Description:
nds: _Beschrieven:

en: _Location:
nds: _Ort:

en: _Time:
nds: _Tied:

en: for
nds: för

en: until
nds: bit

en: To
nds: Nah

en: T_o:
nds: N_ah:

en: _Group:
nds: _Grupp:

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
nds: an

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
nds: toerst

note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
nds: Sekunn

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
nds: leste

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
nds: Annerer Dag

note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always foll
en: day
nds: Dag

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
nds: op de

en: Add exception
nds: Utnahm hentofögen

en: Modify exception
nds: Utnahm ännern

en: Date/Time
nds: Dag/Tied

en: Every
nds: Elken

en: Exceptions
nds: Utnahmen

en: Preview
nds: Utblick

en: forever
nds: jümmers in Tokunft

en: month(s)
nds: Monat(e)

en: week(s)
nds: Week(en)

en: year(s)
nds: Johr(e)

en: Web Page
nds: Netsiet

note: To Translators: This is task status
en: Completed
nds: Fertig

note: To Translators: This is task priority
en: High
nds: Hoch

note: To Translators: This is task status
en: In Progress
nds: Lööpt

note: To Translators: This is task priority
en: Low
nds: Gering

note: To Translators: This is task status
en: Not Started
nds: Nich startet

en: P_ercent complete:
nds: P_erzent fertig:

en: Stat_us:
nds: To_stand:

note: To Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
nds: Tostand

en: _Priority:
nds: _Priorität:

en: _Web Page:
nds: _Netsiet:

en: _Send Options
nds: _Sennenoptschoonen

en: _Task
nds: _Opgav

en: Task Details
nds: Opgavendetails

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d days before start of appointment"
en: %d day | %d days
nds[0]: %d Dag
nds[1]: %d Dage

note: Translator: Entire string is like "Pop up an alert %d weeks before start of appointment"
en: %d week | %d weeks
nds[0]: %d Week
nds[1]: %d Weeken

note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
nds: %s bi %s

en: Untitled
nds: Ohn Titel

en: Categories:
nds: Kategorien:

en: Summary:
nds: Tosammenfaten:

en: Start Date:
nds: Startdag:

en: Due Date:
nds: Bit Dag:

note: Status
en: Status:
nds: Tostand:

en: Priority:
nds: Priorität:

en: Description:
nds: Beschrieven:

en: Web Page:
nds: Netsiet:

en: Created
nds: Erstellt

en: End Date
nds: Endag

en: Last modified
nds: Tolest ännert

en: Start Date
nds: Startdag

en: Free
nds: Frie

en: Busy
nds: Wat to doon

[ctx: cal-task-status]
note: Translators: "None" for task's status
en: None
nds: Keen

en: Yes
nds: Ja

en: No
nds: Nee

note: This is the default filename used for temporary file creation
en: Unknown
nds: Unbekannt

en: Opening %s
nds: Mak op %s

en: % Complete
nds: % Komplett

en: Complete
nds: Komplett

en: Due date
nds: Bit dag

en: Priority
nds: Priorität

en: Start date
nds: Startdag

en: Type
nds: Typ

en: Accepted
nds: Tolaten

en: Declined
nds: Nich tolaten

note: To Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting"
en: Location: %s
nds: Ort: %s

note: To Translators: It will display "Time: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Time: %s %s
nds: Tied: %s %s

en: Every day | Every %d days
nds[0]: Elken dag
nds[1]: Elke %d Dage

en: Every week | Every %d weeks
nds[0]: Elke Week
nds[1]: Elke %d Weeken

note: For Translators : 'and' is part of the sentence 'event recurring every week on (dayname) and (dayname)'
en:  and
nds: un

en: The %s day of
nds: De %s Dag vun

note: For Translators : 'Starts' is part of "Starts: date", showing when the event starts
en: Starts
nds: Startet

note: For Translators : 'Ends' is part of "Ends: date", showing when the event ends
en: Ends
nds: Ennet

en: Due
nds: Bit

[ctx: cal-itip]
note: Translators: "None" used as a default value for events without Summary received by mail
en: None
nds: Keen

en: Update
nds: Opfrischen

en: Accept
nds: Tostimmen

en: Decline
nds: Nich tolaten

en: Cancel
nds: Avbreken

en: --to--
nds: --an--

en: Calendar Message
nds: kalennernahricht

en: Date:
nds: Dag:

en: Group
nds: Grupp

en: Chair
nds: Stohl

en: O_ptions
nds: O_ptschoonen

en: _Start time:
nds: _Starttied::

en: _End time:
nds: _Enntied:

en: Language
nds: Sprak

en: Member
nds: Liddmaat

en: Memos
nds: Notizen

en: * No Summary *
nds: * Keene Tosammenfaten *

en: Due:
nds: Bit:

en: Tasks
nds: Opgaven

en: Select Timezone
nds: Tiedrebeet wählen

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
nds: Dagansicht: %s. %s

en: Month View: %s. %s
nds: Monatsansicht: %s. %s

en: Week View: %s. %s
nds: Weekenansicht: %s. %s

en: December
nds: Dezember

en: February
nds: Februar

en: January
nds: Januar

en: July
nds: Juli

en: June
nds: Juni

en: March
nds: März

en: May
nds: Mai

en: October
nds: Oktober

en: Select Date
nds: Dag wählen

en: _Select Today
nds: _Vandag wählen

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
nds: Tolaten

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
nds: Nich tolaten

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
nds: Opfrischt

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
nds: Avbreken

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
nds: opfrischen

en: Su
nds: Sü

en: Tu
nds: De

en: We
nds: Mi

en: Th
nds: Dü

en: Sa
nds: Sü

en: Task
nds: Opgav

en: Summary: %s
nds: Tosammenfaten: %s

en: Status: %s
nds: Tostand: %s

en: Priority: %s
nds: Priorität: %s

en: Categories: %s
nds: Kategorien: %s

en: Contacts:
nds: Lüüt:

en: % Completed
nds: % fertig

en: Cancelled
nds: Avbreken

en: Opening calendar
nds: Make de Kalenner op

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or * modify it under the terms of the GNU Lesser General Public * License as published by the Free Software Foundation; either * version 2 of the License, or (at your option) version 3. * This program is distributed in the hope that it w
en: Africa/Abidjan
nds: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
nds: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
nds: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
nds: Afrika/Algier

en: Africa/Asmera
nds: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
nds: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
nds: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
nds: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
nds: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
nds: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
nds: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
nds: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
nds: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
nds: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
nds: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
nds: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
nds: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
nds: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
nds: Afrika/Dschibuti

en: Africa/Douala
nds: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
nds: Afrika/El_Aaium

en: Africa/Freetown
nds: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
nds: Afrika/Gaboron

en: Africa/Harare
nds: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
nds: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
nds: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
nds: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
nds: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
nds: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
nds: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
nds: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
nds: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
nds: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
nds: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
nds: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
nds: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
nds: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
nds: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
nds: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
nds: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
nds: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
nds: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
nds: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
nds: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
nds: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
nds: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
nds: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
nds: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
nds: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
nds: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
nds: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
nds: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
nds: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
nds: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
nds: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
nds: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
nds: Amerika/Araguania

en: America/Aruba
nds: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
nds: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
nds: Amerika/Barbados

en: America/Belem
nds: Amerika/Belem

en: America/Belize
nds: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
nds: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
nds: Amerika/Bogota

en: America/Boise
nds: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
nds: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
nds: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
nds: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
nds: Amerika/Karakas

en: America/Catamarca
nds: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
nds: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
nds: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
nds: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
nds: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
nds: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
nds: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
nds: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
nds: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
nds: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
nds: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
nds: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
nds: Amerika/Denver

en: America/Detroit
nds: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
nds: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
nds: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
nds: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
nds: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
nds: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
nds: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
nds: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
nds: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
nds: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
nds: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
nds: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
nds: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
nds: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
nds: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
nds: Amerika/Halifax

en: America/Havana
nds: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
nds: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
nds: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
nds: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
nds: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
nds: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
nds: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
nds: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
nds: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
nds: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
nds: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
nds: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
nds: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
nds: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
nds: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
nds: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
nds: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
nds: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
nds: Amerika/Maceio

en: America/Managua
nds: Amerika/Managua

en: America/Manaus
nds: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
nds: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
nds: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
nds: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
nds: Amerika/Menominee

en: America/Merida
nds: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
nds: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
nds: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
nds: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
nds: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
nds: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
nds: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
nds: Amerika/Nassau

en: America/New_York
nds: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
nds: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
nds: Amerika/Nome

en: America/Noronha
nds: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
nds: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
nds: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
nds: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
nds: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
nds: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
nds: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
nds: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
nds: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
nds: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
nds: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
nds: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
nds: Amerika/Recife

en: America/Regina
nds: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
nds: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
nds: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
nds: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
nds: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
nds: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
nds: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
nds: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
nds: Amerika/St._Johns

en: America/St_Kitts
nds: Amerika/St._Kitts

en: America/St_Lucia
nds: Amerika/St._Lucia

en: America/St_Thomas
nds: Amerika/St._Thomas

en: America/St_Vincent
nds: Amerika/St._Vincent

en: America/Swift_Current
nds: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
nds: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
nds: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
nds: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
nds: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
nds: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
nds: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
nds: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
nds: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
nds: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
nds: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
nds: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
nds: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
nds: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
nds: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
nds: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
nds: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
nds: Antarktis/Südpol

en: Antarctica/Syowa
nds: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
nds: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
nds: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
nds: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
nds: Asien/Almaty

en: Asia/Amman
nds: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
nds: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
nds: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
nds: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
nds: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
nds: Asien/Baghdad

en: Asia/Bahrain
nds: Asien/Bahrein

en: Asia/Baku
nds: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
nds: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
nds: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
nds: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
nds: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
nds: Asien/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
nds: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
nds: Asien/Chongqing

en: Asia/Colombo
nds: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
nds: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
nds: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
nds: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
nds: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
nds: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
nds: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
nds: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
nds: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
nds: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
nds: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
nds: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
nds: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
nds: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
nds: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
nds: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
nds: Asien/Kamtschatka

en: Asia/Karachi
nds: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
nds: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
nds: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
nds: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
nds: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
nds: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
nds: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
nds: Asien/Macao

en: Asia/Macau
nds: Asien/Macau

en: Asia/Magadan
nds: Asien/Magadan

en: Asia/Makassar
nds: Asien/Makassar

en: Asia/Manila
nds: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
nds: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
nds: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
nds: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
nds: Asien/Omsk

en: Asia/Oral
nds: Asien/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
nds: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
nds: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
nds: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
nds: Asien/Katar

en: Asia/Qyzylorda
nds: Asien/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
nds: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
nds: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
nds: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
nds: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
nds: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
nds: Asien/Seoul

en: Asia/Shanghai
nds: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
nds: Asien/Singapur

en: Asia/Taipei
nds: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
nds: Asien/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
nds: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
nds: Asien/Tehran

en: Asia/Thimphu
nds: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
nds: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
nds: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
nds: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
nds: Asien/Urumqi

en: Asia/Vientiane
nds: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
nds: Asien/Wladiwostok

en: Asia/Yakutsk
nds: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
nds: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
nds: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
nds: Atlantik/Azoren

en: Atlantic/Bermuda
nds: Atlantik/Bermudas

en: Atlantic/Canary
nds: Atlantik/Kanaren

en: Atlantic/Cape_Verde
nds: Atlantik/Kap_Verde

en: Atlantic/Faeroe
nds: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
nds: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
nds: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
nds: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
nds: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
nds: Atlantik/St._Helena

en: Atlantic/Stanley
nds: Atlantik/Stanley

en: Australia/Adelaide
nds: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
nds: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
nds: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
nds: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
nds: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
nds: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
nds: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
nds: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
nds: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
nds: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
nds: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
nds: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
nds: Europa/Athen

en: Europe/Belfast
nds: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
nds: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
nds: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
nds: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
nds: Europa/Brüssel

en: Europe/Bucharest
nds: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
nds: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
nds: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
nds: Europa/Kopenhagen

en: Europe/Dublin
nds: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
nds: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
nds: Europa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
nds: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
nds: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
nds: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
nds: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
nds: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
nds: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
nds: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
nds: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
nds: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
nds: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
nds: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
nds: Europa/Moskau

en: Europe/Nicosia
nds: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
nds: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
nds: Europa/Paris

en: Europe/Prague
nds: Europa/Prag

en: Europe/Riga
nds: Europa/Riga

en: Europe/Rome
nds: Europa/Rom

en: Europe/Samara
nds: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
nds: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
nds: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
nds: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
nds: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
nds: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
nds: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
nds: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
nds: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
nds: Europa/Ushgorod

en: Europe/Vaduz
nds: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
nds: Europa/Vatikan

en: Europe/Vienna
nds: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
nds: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
nds: Europa/Warschau

en: Europe/Zagreb
nds: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
nds: Europa/Saporoshje

en: Europe/Zurich
nds: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
nds: Indisch/Antananarivo

en: Indian/Chagos
nds: Indisch/Chagos

en: Indian/Christmas
nds: Indisch/Christmas

en: Indian/Cocos
nds: Indisch/Cocos

en: Indian/Comoro
nds: Indisch/Komoren

en: Indian/Kerguelen
nds: Indisch/Kerguelen

en: Indian/Mahe
nds: Indisch/Mahe

en: Indian/Maldives
nds: Indisch/Malediven

en: Indian/Mauritius
nds: Indisch/Mauritius

en: Indian/Mayotte
nds: Indisch/Mayotte

en: Indian/Reunion
nds: Indisch/Reunion

en: Pacific/Apia
nds: Pazifik/Apia

en: Pacific/Auckland
nds: Pazifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
nds: Pazifik/Chatham

en: Pacific/Easter
nds: Pazifik/Easter

en: Pacific/Efate
nds: Pazifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
nds: Pazifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
nds: Pazifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
nds: Pazifik/Fidschi

en: Pacific/Funafuti
nds: Pazifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
nds: Pazifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
nds: Pazifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
nds: Pazifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
nds: Pazifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
nds: Pazifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
nds: Pazifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
nds: Pazifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
nds: Pazifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
nds: Pazifik/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
nds: Pazifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
nds: Pazifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
nds: Pazifik/Midway

en: Pacific/Nauru
nds: Pazifik/Nauru

en: Pacific/Niue
nds: Pazifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
nds: Pazifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
nds: Pazifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
nds: Pazifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
nds: Pazifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
nds: Pazifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
nds: Pazifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
nds: Pazifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
nds: Pazifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
nds: Pazifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
nds: Pazifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
nds: Pazifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
nds: Pazifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
nds: Pazifik/Truk

en: Pacific/Wake
nds: Pazifik/Wake

en: Pacific/Wallis
nds: Pazifik/Wallis

en: Pacific/Yap
nds: Pazifik/Yap

en: Untitled Message
nds: Nahricht ohn Titel

en: Save as...
nds: Spiekern as...

en: Attach a file
nds: Datei anhangen

en: _Close
nds: _Sluten

en: Close the current file
nds: Aktuelle Datei sluten

en: _Print...
nds: _Drucken...

en: Print Pre_view
nds: Ut_blick drucken

en: Save the current file
nds: Düsse Datei spiekern

en: Save _As...
nds: Spiekern _as...

en: Save the current file with a different name
nds: Düsse Datei mit ee'm annern Naam spiekern

en: S_end
nds: S_ennen

en: Send this message
nds: Düsse Nahricht sennen

en: New _Message
nds: Neje _Nahricht

en: PGP _Encrypt
nds: PGP _Entslöteln

en: Show
nds: Opwiesen

en: Hide
nds: Verbargen

en: Fr_om:
nds: V_un:

en: From
nds: Vun:

en: _To:
nds: _An:

en: S_ubject:
nds: I_nholl:

en: Compose Message
nds: Nahricht schrieven

en: _Recover
nds: _Wedderherstellen

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
nds: %s (avbroken)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
nds: %s (fertig)

en: %s (%d%% complete)
nds: %s (%d%% komplett)

en: Arabic
nds: Arabisch

en: Central European
nds: Zentraleuropäisch

en: Cyrillic
nds: Kyrillisch

en: Greek
nds: Griechsch

en: Hebrew
nds: Hebräisch

en: Japanese
nds: Japansch

en: Korean
nds: Koreansch

en: Turkish
nds: Türksch

en: Ukrainian
nds: Ukrainsch

en: Visual
nds: Visuell

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
nds: Vandag

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
nds: Morgen

en: Yesterday
nds: Güstern

en: %d days ago
nds: %d Dage her

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing "%s"
nds: Schrieve "%s"

en: Filename
nds: Dateinaam

note: Translators: This is the second part of the sentence * "Show _errors in the status bar for" - XXX - "second(s)."
en: second(s).
nds: Sekunn(en).

en: Messages
nds: Nahrichten

en: Close this window
nds: Düsses Finster sluten

en: Error
nds: Fehler

en: Enabled
nds: Aktivert

en: weeks
nds: Weeken

en: Cannot open file "{0}".
nds: Künn de Datei  "{0}" nich opmaken.

en: _Overwrite
nds: _Överschrieven

en: Could not open the link.
nds: Künn de Verknüppen nich opmaken.

en: GConf error: %s
nds: GConf-Fehler: %s

en: Subject
nds: Inholl

en: Date
nds: Dag

en: %s attachment
nds: %s Anhangen

en: now
nds: nu

en: Choose a File
nds: Datei utwählen

en: months
nds: Monate

en: seconds
nds: Sekunnen

en: the current time
nds: de aktuelle Tied

en: Attachment | Attachments
nds[0]: _Anhangen...

en: Icon View
nds: Ansicht mit lüttje Billers

en: List View
nds: Listansicht

note: red
en: _Work
nds: _Orbiet

note: orange
en: _Personal
nds: _Persönlich

en: Color
nds: Klöör

en: Important
nds: Wichtig

en: Move to Folder
nds: In Verteeknis verschuven

en: _Move
nds: _Verschuven

note: Translators: This is a part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to an * mbox format, when the first message doesn't have a * Subject. The extension ".mbox" is appended to this * string, thus it will be something like "Message.mbox" * at the end.
en: Message | Messages
nds[0]: Nahricht

en: _Important
nds: _Wichtig

en: _Read
nds: _Lesen

en: _Open in New Window
nds: In nejem _Finster opmaken

en: _Move to Folder...
nds: _In Verteeknis verschuven...

en: _Normal Size
nds: _Normale Gröte

en: _Zoom In
nds: _Gröter maken

en: Zoom _Out
nds: _Lütter maken

en: _Go To
nds: _Denn man to

en: _Message
nds: _Nahricht

en: _Zoom
nds: _Gröte

note: we changed user, thus reset the chosen calendar combo too, because other user means other calendars subscribed
en: Default
nds: Standard

en: _Forward
nds: _Vor

en: Delete
nds: Löschen

en: Next
nds: Een' vor

en: Previous
nds: Een' torügg

en: Never
nds: Nümmers

en: Always
nds: Jümmers

en: Done
nds: Doon

en: Defaults
nds: Standard

en: Security
nds: Sekerheit

en: Select Folder
nds: Verteeknis wählen

en: Deleted
nds: Gelöscht

en: ends with
nds: heurt op mit

en: Label
nds: Beschriften

en: Mailing list
nds: Mailinglist

en: Play Sound
nds: Ton speelen

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
nds: Lesen

en: Score
nds: Rutkamen

en: starts with
nds: startet mit

note: to be on the safe side, ngettext is used here, see e.g. comment #3 at bug 272567
en: Unread messages: | Unread messages:
nds[0]: Ungelesene Nahricht
nds[1]: Ungelesene Nahrichten

en: C_reate
nds: E_rstellen

en: Folder _name:
nds: _Verteeknisnaam:

en: Loading...
nds: Lade...

en: Move Folder To
nds: Verteeknis verschuven nah

en: Create Folder
nds: Verteeknis erstellen

en: Overdue:
nds: Överfällig:

note: To Translators: the "by" is part of the string, like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: by
nds: vun

en: Page %d of %d
nds: Siet %d vun %d

en: Folder
nds: Verteeknis

en: Message Filters
nds: Nahrichtenfilter

en: Add Folder
nds: Verteeknis hentofögen

en: Mail
nds: E-Post

en: Destination folder:
nds: Täälverteeknis:

en: Select folder
nds: Verteeknis utwählen

en: Address Book
nds: _Anskrivtenbook

en: Mail to %s
nds: E-Post an %s

en: %s mailing list
nds: %s Mailinglist

en: Account Information
nds: Toganginformatschoon

en: Configuration
nds: Instellens

en: Loading Images
nds: Lade Billers

en: Optional Information
nds: Optschoonale Informatschoon

en: Remember _password
nds: Passwoord _merken

en: User_name:
nds: Bruker_naam:

en: _Languages
nds: _Spraken

en: _Path:
nds: _Pad:

en: _Script:
nds: _Skript:

en: _Secure HTTP Proxy:
nds: _Seker HTTP Proxy:

en: color
nds: Klöör

en: description
nds: Beschrieven

en: Forward
nds: Vor

en: Review
nds: Utblick

en: Complete.
nds: Komplett.

en: Waiting...
nds: Töven...

en: Enter Password
nds: Passwoord ingeven

en: Enter password.
nds: Passwoord ingeven.

en: Ignore
nds: Nich dröver nahdenken

en: Please wait.
nds: Bidde töven.

en: _Empty Trash
nds: Papierkörv _leeren

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
nds: Vandag %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
nds: Güstern %l:%M %p

en: Size
nds: Gröte

en: Searching
nds: Söken

[ctx: New]
en: _Contact
nds: _Kontakt::

[ctx: New]
en: Contact _List
nds: Kontakt_list:

[ctx: New]
en: Address _Book
nds: Anskrivten_book

note: Create the contacts group
en: Contacts
nds: Kontakte

en: _Rename...
nds: _Annern Naam geven...

en: _New Contact...
nds: _Nejer Kontakt...

en: New Contact _List...
nds: Neje Kontakt_list...

en: _Actions
nds: _Aktschoonen

en: _Preview
nds: _Utblick

en: _Delete
nds: _Löschen

en: _Properties
nds: _Eegenschapten

note: To Translators: This string is part of the search scope configuration, search for text with 'sub' in this file for more detailed explanation.
en: One
nds: Een

en: I_mport
nds: I_mporteren

en: Select a Calendar
nds: Kalenner wählen

en: Weather
nds: Wetter

[ctx: New]
en: Cale_ndar
nds: Kale_nner

en: Print
nds: Drucken

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
nds: Ereegnis

en: _Copy...
nds: _Koperen...

en: Select _Today
nds: Vandag wählen

en: Select today
nds: Vandag wählen

en: Select _Date
nds: _Dag wählen

en: _New Calendar
nds: _Nejer Kalenner

en: Re_fresh
nds: _Opfrischen

en: Day
nds: Dag

en: Month
nds: Monat

en: Description contains
nds: Beschrieven het in

en: Go To
nds: Denn man to

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
nds: Opgav

en: New _Task
nds: Neje _Opgav

en: %d selected
nds: %d utwählt

[ctx: New]
en: _Task
nds: _Opgav

[ctx: New]
en: Tas_k List
nds: O_pgavenlist

en: Loading tasks
nds: Lade Opgaven

en: _Delete Task
nds: _Opgav löschen

en: Copy...
nds: Koperen...

en: _New Task List
nds: _Neje Opgavenlist

en: %d task | %d tasks
nds[0]: %d Opgav
nds[1]: %d Opgaven

en: Delete Tasks
nds: Opgaven löschen

en: Delete Task
nds: Opgav löschen

note: Translators: This is only for multiple messages.
en: %d attached messages
nds: %d anhangen Nahrichten

[ctx: mail-junk-hook]
note: Translators: "None" for a junk hook name, * when the junk plugin is not enabled.
en: None
nds: Keen

[ctx: New]
en: _Mail Message
nds: _E-Post Nahricht

en: Mail Accounts
nds: E-Post Togänge

en: Mail Preferences
nds: E-Post Instellens

en: Network Preferences
nds: Netwark Instellens

en: _Move Folder To...
nds: _Verteeknis verschuven nah...

en: _New...
nds: _Nej...

en: Empty _Trash
nds: _Papierkörv leeren

en: _New Label
nds: _Nejes Label

en: N_one
nds: K_een

en: _Message Filters
nds: _Nahrichtenfilter

en: Search F_olders
nds: V_erteeknisse döörsöken

en: F_older
nds: V_erteeknis

en: _New Folder...
nds: _Nejes Verteeknis...

en: Hide _Deleted Messages
nds: _Gelöschte Nahrichten verbargen

en: All Messages
nds: All Nahrichten

en: Messages with Attachments
nds: Nahrichten mit Anhangen

en: No Label
nds: Keen Label

en: Read Messages
nds: Gelesene Nahrichten

en: Recent Messages
nds: Leste Nahrichten

en: Unread Messages
nds: Ungelesene Nahrichten

en: All Accounts
nds: All Togänge

en: Current Account
nds: Aktueller Togang

en: Current Folder
nds: Aktuelles Verteeknis

en: %d selected,  | %d selected,
nds[0]: %d utwählt,
nds[1]: %d utwählt,

en: %d deleted | %d deleted
nds[0]: %d gelöscht
nds[1]: %d gelöscht

en: %d total | %d total
nds[0]: %d all tosammen
nds[1]: %d all tosammen

en: Account Search
nds: Togangsök

en: Proxy _Logout
nds: Proxy A_vmellen

en: Language(s)
nds: Sprak(en)

en: Keywords
nds: Slötelwöör

en: _Add attachment...
nds: _Anhangen hentofögen...

en: _Edit Message
nds: _Nahricht bewarken

en: Unknown error
nds: Unbekannter Fehler

en: Events
nds: Ereegnisse

en: Supports
nds: Unnerstütten

en: Use _SSL
nds: _SSL bruken

en: Re_fresh:
nds: Op_frischen:

en: File _name:
nds: Datei_naam:

en: Web Calendars
nds: Netkalenners

en: Select a location
nds: Ort wählen

[ctx: weather-cal-location]
note: Translators: "None" location for a weather calendar
en: None
nds: Keen

en: _Units:
nds: _Eenheeten:

en: Default Sources
nds: Standardwellen

en: Security:
nds: Sekerheit:

en: Unclassified
nds: Ohne Klasse

en: Protected
nds: Sekert

en: Secret
nds: Geheim

en: Top secret
nds: Streng geheim

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, indicating the header will not be added to a mail message
en: None
nds: Keen

en: Key
nds: Slötel

en: Values
nds: Werte

en: Image files
nds: Avbilldateien

en: Unknown error.
nds: Unbekannter Fehler.

en: _Proxy Login...
nds: _Proxy Anmellen...

en: Create folder
nds: Verteeknis erstellen

en: Email:
nds: E-Post:

en: _Remove
nds: _Löschen

en: Invalid user
nds: Nich akerater Bruker

en: <b>Users:</b>
nds: <b>Brukers</b>

en: Con_tacts...
nds: L_üüt...

en: _Not Shared
nds: _Nich deelt

en: _Shared With...
nds: _Deelt mit...

en: _Sharing
nds: _Deelen

en: Access Rights
nds: Togangsrechte

en: Add/Edit
nds: Hentofögen/Bewarken

en: Con_tacts
nds: L_üüt

en: _Write
nds: _Schrieven

en: <b>Account Name</b>
nds: <b>Togangnaam</b>

en: Proxy Login
nds: Proxy Anmellen

en: Add User
nds: Bruker hentofögen

en: Users
nds: Brukers

en: Sharing
nds: Deelen

en: Custom Notification
nds: Eegen Henwies

en: Add
nds: Hentofögen

en: Modify
nds: Ännern

en: Message Status
nds: nahrichtentostand

note: Subject
en: Subject:
nds: Inholl:

en: From:
nds: Vun:

en: Creation date:
nds: Erstellensdag:

en: Recipient:
nds: Empfänger:

en: Delivered:
nds: Utliefert:

en: Opened:
nds: Opmakt:

en: Accepted:
nds: Tolaten:

en: Deleted:
nds: Löscht:

en: Declined:
nds: Nich tolaten:

en: Completed:
nds: Fertig:

en: Save Calendar
nds: Kalenner spiekern

en: Conflict Search
nds: Konfliktsök

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
nds: Vandag %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
nds: Vandag %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
nds: Vandag %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
nds: Morgen %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
nds: Morgen %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
nds: Morgen %l:%M %p

en: All day:
nds: Elken Dag:

en: Start day:
nds: Startdag:

note: Start time
en: Start time:
nds: Starttied:

en: End day:
nds: Enndag:

note: End time
en: End time:
nds: Enntied:

note: Everything gets the open button
en: _Open Calendar
nds: Kalenner _opmaken

en: _Decline
nds: _Nich tolaten

en: _Accept
nds: _Tolaten

en: _Accept all
nds: _Allens tolaten

note: FIXME Is this really the right button?
en: _Send Information
nds: _Informatschoon sennen

en: _Update
nds: _Opfrischen

note: Comment
en: Comment:
nds: Kommentar:

en: _Tasks:
nds: _Opgaven:

en: _Memos:
nds: _Notizen:

en: Use sound theme
nds: Tonthema bruken

note: To Translators: "From:" is preceding a new mail sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
nds: Vun: %s

note: To Translators: "Subject:" is preceding a new mail subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
nds: Inholl: %s

en: New email
nds: Neje E-Post

en: Use sound _theme
nds: Ton_thema bruken

en: Play _file:
nds: _Datei avspeelen:

en: Select sound file
nds: Tondatei wählen

en: [No Summary]
nds: [Keene Tosammenfaten]

en: Mailing _List
nds: Mailing_list

en: _Edit message
nds: Nahricht _bewarken

en: _Send message
nds: Nahricht _sennen

en: Author(s)
nds: Schriever(s)

en: Overview
nds: Överblick

en: HTML _Mode
nds: HTML _Modus

en: _Mail
nds: _E-Post

note: Address book
en: _Address Book
nds: _Anskrivtenbook

note: Tasks
en: _Tasks
nds: _Opgaven

note: Journal
en: _Journal entries
nds: _Journalindräge

en: Locations
nds: Orte

en: Could not open %s:
nds: Kunn %s nich opmaken:

en: Custom Location
nds: Eegener Ort

en: Daily
nds: Elken Dag

en: FTP (with login)
nds: FTP (mit Anmellen)

en: P_ort:
nds: P-ort:

en: Secure FTP (SSH)
nds: Seker FTP (SSH)

en: Secure WebDAV (HTTPS)
nds: Seker WebDAV (HTTPS)

en: Service _type:
nds: Deenst_typ:

en: Sources
nds: Wellen

en: Time _duration:
nds: Tied_düer:

en: Weekly
nds: Elke Week

en: Windows share
nds: Windows deelen

en: _File:
nds: _Datei:

en: _Password:
nds: _Passwoord:

en: _Remember password
nds: Passwoord _merken

en: _Username:
nds: _Brukernaam:

en: New Location
nds: Nejer Ort

en: Edit Location
nds: Ort bewarken

en: Comment List
nds: Kommentarlist

en: Contact List
nds: Kontaktlist

en: End
nds: Enn

en: percent Done
nds: Perzent fertig

en: Modified
nds: Ännert

en: iCalendar format (.ics)
nds: iCalender Format (.ics)

en: Save Selected
nds: Utwählte spiekern

en: RDF format (.rdf)
nds: RDF Format (.rdf)

en: Welcome
nds: Willkommen

en: From %s:
nds: Vun %s:

en: Importing files
nds: Importere Dateien

en: Importing data.
nds: Importere Daten.

en: Please wait
nds: Bidde töven

en: No Title
nds: Keen Titel

en: Statusbar is visible
nds: Tostandsbalken is sichtbar

en: Toolbar is visible
nds: Warktüügbalken is sichtbar

en: Use HTTP proxy
nds: (HTTP Proxy bruken

en: Window button style
nds: Finsterknopputsehn

en: Window buttons are visible
nds: Finsterknöppe sünd sichtbar

en: Searches
nds: Söken

en: Save Search
nds: Sök spiekern

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
nds: A_nsicht:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
nds: S_ök:

en: Toolbar Style
nds: Warktüügbalkenart

en: All Files (*)
nds: All Dateien (*)

en: Search Rule
nds: Sökregel

en: Shell Window
nds: Shell Finster

en: Current View ID
nds: Aktuelle Ansicht ID

en: Evolution Website
nds: Evolution Netsiet

en: _Close Window
nds: Finster _sluten

en: _Contents
nds: _Inholls

en: I_mport...
nds: I_mporteren...

en: New _Window
nds: Nejes _Finster

en: Exit the program
nds: Programm sluten

en: _Find Now
nds: _Nu finnen

en: _Save Search...
nds: _Sök spiekern...

en: _Work Offline
nds: Offline or_bieten

en: _Work Online
nds: _Online orbieten

en: Lay_out
nds: U_tsehn

en: _New
nds: _Nej

en: _Search
nds: _Sök

en: _Switcher Appearance
nds: _SUtsehnwessler

en: _Window
nds: _Finster

en: Show Side _Bar
nds: Sieten_balken opwiesen

en: Show the side bar
nds: Sietenbalken opwiesen

en: Show _Buttons
nds: _Knöppe opwiesen

en: Show the switcher buttons
nds: Wesselknöppe opwiesen

en: Show _Status Bar
nds: _Tostandsbalken opwiesen

en: Show the status bar
nds: Tostandsbalken opwiesen

en: Show _Tool Bar
nds: _Warktüügbalken opwiesen

en: Show the tool bar
nds: De Warktüügbalken opwiesen

en: _Icons Only
nds: _Jüst lütte Billers

en: _Text Only
nds: _Jüst Text

en: Icons _and Text
nds: Lütte Billers _un text

en: Tool_bar Style
nds: Warktüüg_balkenutsehn

en: C_urrent View
nds: A_ktuelle Ansicht

en: New
nds: Nej

en: Geometry
nds: Geometrie

en: Safe Mode
nds: Seker Modus

en: Taskbar Visible
nds: Warktüügbalken sichtbar

en: UI Manager
nds: UI Oppasser

en: Continue
nds: Wietermaken

en: _Forget
nds: _Vergeten

en: _Keep Data
nds: Daten _behollen

en: _Remind Me Later
nds: Later an _denken

[ctx: New]
en: _Test Item
nds: _Testelement

en: Create a new test item
nds: Nejes Testelement erstellen

[ctx: New]
en: Test _Source
nds: Test_welle

en: Create a new test source
nds: Neje Testwelle erstellen

en: File is not a valid .desktop file
nds: datei is keene akerate .desktop Datei

en: Starting %s
nds: Starte %s

en: Not a launchable item
nds: Keen startbares Element

en: Specify session management ID
nds: Törnoppassens ID ingeven

en: Session management options:
nds: Törnoppassensoptschoonen

en: Show session management options
nds: Törnoppassensoptschoonen opwiesen

en: All files
nds: All dateien

en: Serial Number
nds: Serientaal

en: Expires
nds: lööpt av

en: E-Mail Address
nds: E-Post Anskrivt

en: Enter new password
nds: Nejes Passwoord ingeven

en: Edit
nds: Bewarken

en: Expires On
nds: Lööpt av an

en: Field Value
nds: Feldwert

en: Fingerprints
nds: Fingeravdruck

en: Import
nds: importeren

en: Organization (O)
nds: Organisatschoon (O):

en: View
nds: Ansicht

note: x509 certificate usage types
en: Sign
nds: Unnerschrieven

en: Encrypt
nds: Entslöteln

en: Version
nds: Verschoon

en: Version 1
nds: Verschoon 1

en: Version 2
nds: Verschoon 2

en: Version 3
nds: Verschoon 3

en: By _Company
nds: Nah _Kompanie

en: _Address Cards
nds: _Anskrivtkoorten

en: _List View
nds: _Listansicht

en: W_eek View
nds: W_eekenansicht

en: _Day View
nds: _Dagansicht

en: _Month View
nds: _Monatsansicht

en: By S_tatus
nds: Nah _Tostand

en: By Se_nder
nds: Nah _Senner

en: _Messages
nds: _Nahrichten

en: _Memos
nds: _Notizen

en: With _Status
nds: Mit _Tostand

en: Time Zones
nds: Tiedrebeeten

en: _Selection
nds: _Utwahl

en: _Create new view
nds: _Neje Ansicht erstellen

en: _Replace existing view
nds: All _existerende Ansicht överschrieven

en: Define New View
nds: Neje Ansicht setten

en: Name of new view:
nds: Naam vun nejer Ansicht:

en: Type of View
nds: Ansichtentyp

en: Type of view:
nds: Ansichtentyp:

en: De_fault
nds: S_tandard

en: Account Name
nds: Togangnaam

en: Protocol
nds: Prootokoll

en: Action
nds: Aktschoon

en: Attachment Properties
nds: Anhangeneegenschapten

en: _Filename:
nds: _Dateinaam:

en: MIME Type:
nds: MIME Typ:

en: Could not set as background
nds: Künn nich as Achtergrund setten

en: Set as _Background
nds: As Achtergrund _setten

en: _Send To...
nds: _Sennen an...

en: Send the selected attachments somewhere
nds: De utwählten Anhangen jiechtenswo hen sennen

en: Loading
nds: Lade

en: Saving
nds: Spieker

en: Show Attachment _Bar
nds: _Anhangenbalken opwiesen

en: Show _Attachment Bar
nds: _Anhangenbalken opwiesen

en: Add Attachment
nds: Anhangen hentofögen

en: A_ttach
nds: A_nhangen

en: Save Attachment | Save Attachments
nds[0]: Anhang spiekern

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
nds: Anhangen.dat

en: S_ave All
nds: Allens s_piekern

en: A_dd Attachment...
nds: A_nhangen hentofögen...

en: _Hide
nds: _Verbargen

en: Open with "%s"
nds: Opmaken mit "%s"

en: Could not open '%s'
nds: Kunn '%s' nich opmaken

en: Could not save '%s'
nds: Künn '%s' nich spiekern

en: Month Calendar
nds: Monatskalenner

en: Fill color
nds: Füllklöör

en: GDK fill color
nds: GDK Füllklöör

en: Other...
nds: Annere...

en: Date and Time
nds: Dag un Tied

en: No_w
nds: N_u

en: _Today
nds: _Vandag

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date is not permitted.
en: _None
nds: _Keen

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
nds: Keen

en: F_ilename:
nds: D_ateinaam:

en: Select a file
nds: Datei wählen

en: File _type:
nds: Datei_typ:

en: Select a File
nds: Datei wählen

en: World Map
nds: Weltkoort

en: Evolution Preferences
nds: Evolution Instellens

en: Matches: %d
nds: Rutkamen: %d

en: Close the find bar
nds: Finnenbalken sluten

en: Fin_d:
nds: F_innen:

en: Clear the search
nds: Sök opklaren

en: _Previous
nds: _Vor

en: _Next
nds: _Nähster

en: Sorter
nds: Grupperer

en: Selection Mode
nds: Markerensmodus

en: For Your Eyes Only
nds: Jüst för dien Ougen

en: Proprietary
nds: Proprietär

en: Top Secret
nds: Streng geheim

en: _After:
nds: _Achter:

en: _Delivered
nds: Utliefert:

en: _Until:
nds: _Bit:_

en: Unnamed
nds: Ohn Naam

en: evolution calendar item
nds: Evolution Kalennerelement

en: Now
nds: Nu

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a date table cell
en: None
nds: Keen

en: click to add
nds: klicken, um hentotofögen

en: State
nds: Tostand

en: Not sorted
nds: Nich gruppert

en: No grouping
nds: Keene Gruppen

en: Show Fields
nds: Felder opwiesen

en: Available Fields
nds: Verfögbare Felder

en: A_vailable Fields:
nds: _Verfögbare Felder:

en: Clear All
nds: Allens opklaren

en: Clear _All
nds: Allens _opklaren

en: Group Items By
nds: Gruppelemente nah

en: Move _Down
nds: Nah _unnen verschuven

en: Move _Up
nds: Nah _boven verschuven

en: Sort
nds: Grupp

en: Sort Items By
nds: Elemente grupperen nah

en: _Group By...
nds: _Grupp nah...

en: _Sort...
nds: _Grupperen...

en: %s : %s (%d item) | %s : %s (%d items)
nds[0]: %s : %s (%d Element)
nds[1]: %s : %s (%d Elemente)

en: %s (%d item) | %s (%d items)
nds[0]: %s (%d Element)
nds[1]: %s (%d Elemente)

en: _Unsort
nds: _Ungruppert

en: _Sort By
nds: _Grupperen nah

note: Custom
en: _Custom
nds: _Eegen

en: Always search
nds: Jümmers söken

en: Use click to add
nds: Klicken, um hentotofögen bruken

en: edit
nds: bewarken

en: click
nds: klicken

en: sort
nds: grupperen

en: Select All
nds: Allens wählen

en: Input Methods
nds: Ingavmethoden

en: Bold
nds: Dick

en: Justification
nds: Utrichten

en: Text width
nds: Textbrede

en: Text height
nds: Texthöhe

en: Ellipsis
nds: Ellipse

en: Line wrap
nds: Linientosammenfaten

en: Cursor position
nds: Wieserpositschoon
