evolution 2.12 - en to rw translation catalogue (573 entries)

en: Open
rw: Gufungura

en: Table Cell
rw: Akadirishya k'Imbonerahamwe

en: Certificates
rw: Impamyabushobozi

note: Create the contacts group
en: Contacts
rw: Aho kubariza

note: Create the default Person addressbook Create the default Person calendar Create the default Person task list orange
en: Personal
rw: Bwite

en: New Address Book
rw: Igitabo kya ma aderesi gishya

en: Base
rw: Shingiro

en: General
rw: Rusange

en: Server Information
rw: Amakuru ya seriveri

en: Details
rw: Birambuye

en: Searching
rw: Ishakisha

en: Address Book Properties
rw: Indangabintu y'Igitabo kya ma aderesi

en: Delete
rw: Gusiba

en: Properties...
rw: Indangakintu...

en: Always
rw: Buri gihe

en: Basic
rw: By'ibanze

en: Never
rw: Nta narimwe

en: minutes
rw: iminota

en: Contact
rw: Umuntu

en: Image
rw: Ishusho

en: Telephone
rw: terefoni

note: red
en: Work
rw: Akazi

en: Address
rw: Aderesi

en: United States
rw: Leta Zunze Ubumwe

en: Afghanistan
rw: Afuganisita

en: Albania
rw: Arubaniya

en: Algeria
rw: Arijeriya

en: American Samoa
rw: Samowa Nyamerika

en: Andorra
rw: Andora

en: Anguilla
rw: Angwiya

en: Antarctica
rw: Antarigitika

en: Argentina
rw: Arijantine

en: Armenia
rw: Arumeniya

en: Australia
rw: Ositarariya

en: Austria
rw: Otirishi

en: Azerbaijan
rw: Azeribayijani

en: Bahamas
rw: Ibirwa bya Bahama

en: Bahrain
rw: Bahirayini

en: Bangladesh
rw: Bangaladeshi

en: Barbados
rw: Barubado

en: Belarus
rw: Berarusi

en: Belgium
rw: Ububirigi

en: Benin
rw: Bene

en: Bermuda
rw: Berimuda

en: Bhutan
rw: Butani

en: Bolivia
rw: Boriviya

en: Bouvet Island
rw: Ikirwa cya Bouve

en: Brazil
rw: Bureziri

en: British Indian Ocean Territory
rw: Teritwari y'Inyanja y'Abahinde Nyongereza

en: Brunei Darussalam
rw: Buruneyi Darisalamu

en: Bulgaria
rw: Burugariya

en: Burkina Faso
rw: Burukina Faso

en: Burundi
rw: Uburundi

en: Cambodia
rw: Kambodiya

en: Cameroon
rw: Kameruni

en: Canada
rw: Kanada

en: Cape Verde
rw: Kapu Veri

en: Cayman Islands
rw: Ibirwa bya Kayima

en: Central African Republic
rw: Repuburika ya Santarafurika

en: Chad
rw: Cade

en: Chile
rw: Shiri

en: China
rw: Ubushinwa

en: Christmas Island
rw: Ikirwa cya Noheli

en: Cocos (Keeling) Islands
rw: Ibirwa bya Koko

en: Colombia
rw: Korombiya

en: Comoros
rw: Komore

en: Congo
rw: Kongo

en: Cook Islands
rw: Ibirwa bya Kuke

en: Costa Rica
rw: Kosita Rika

en: Cote d'Ivoire
rw: kotedivuwari

en: Croatia
rw: Korowasiya

en: Cuba
rw: Kiba

en: Cyprus
rw: Shipure

en: Czech Republic
rw: Repuburika ya Ceki

en: Denmark
rw: Danemarike

en: Djibouti
rw: Jibuti

en: Dominica
rw: Dominika

en: Dominican Republic
rw: Repuburika ya Dominikani

en: Ecuador
rw: Ekwateri

en: Egypt
rw: Misiri

en: Equatorial Guinea
rw: Gineya Ekwatoriyale

en: Eritrea
rw: Eritereya

en: Estonia
rw: Esitoniya

en: Ethiopia
rw: Etiyopiya

en: Faroe Islands
rw: Ibirwa bya Farowe

en: Finland
rw: Finirandi

en: France
rw: Ubufaransa

en: French Guiana
rw: Guyane Nyamfaransa

en: French Polynesia
rw: Polinesiya Nyamfaransa

en: French Southern Territories
rw: Ibihugu by'Amajyepfo Nyamfaransa

en: Gabon
rw: Gabo

en: Gambia
rw: Gambiya

en: Georgia
rw: Jeworujiya

en: Germany
rw: Ubudage

en: Ghana
rw: Gana

en: Gibraltar
rw: Giburalitari

en: Greece
rw: Ubugereki

en: Greenland
rw: Goronulande

en: Grenada
rw: Gerenada

en: Guadeloupe
rw: Gwaderupe

en: Guam
rw: Gwami

en: Guatemala
rw: Gwatemara

en: Guinea
rw: Gineya

en: Guyana
rw: Giyane

en: Haiti
rw: Hayiti

en: Honduras
rw: Hondurasi

en: Hong Kong
rw: Hong Kongo

en: Hungary
rw: Hongiriya

en: Iceland
rw: Isirandi

en: India
rw: Ubuhindi

en: Indonesia
rw: Indonesiya

en: Iraq
rw: Irake

en: Ireland
rw: Irirandi

en: Israel
rw: Isiraheri

en: Italy
rw: Ubutariyani

en: Jamaica
rw: Jamayika

en: Japan
rw: Ubuyapani

en: Jordan
rw: Yorudaniya

en: Kazakhstan
rw: Kazakisitani

en: Kuwait
rw: Koweti

en: Kyrgyzstan
rw: Kirigizasitani

en: Latvia
rw: Letoniya

en: Lebanon
rw: Libani

en: Lesotho
rw: Lesoto

en: Liberia
rw: Liberiya

en: Libya
rw: Libiya

en: Lithuania
rw: Lituwaniya

en: Luxembourg
rw: Lugusamburu

en: Macao
rw: Makawo

en: Macedonia
rw: Masedoniya

en: Madagascar
rw: Madagasikari

en: Malaysia
rw: Mareziya

en: Maldives
rw: Malidivezi

en: Malta
rw: Marita

en: Marshall Islands
rw: Ibirwa bya Marishali

en: Martinique
rw: Maritike

en: Mauritania
rw: Moritaniya

en: Mauritius
rw: Ibirwa bya Morisi

en: Mayotte
rw: Mayoti

en: Mexico
rw: Megizike

en: Monaco
rw: Monako

en: Mongolia
rw: Mongoliya

en: Montserrat
rw: Monserati

en: Morocco
rw: Maroke

en: Mozambique
rw: Mozambike

en: Namibia
rw: Namibiya

en: Nauru
rw: Ikinawuru

en: Nepal
rw: Nepari

en: Netherlands
rw: UBuhorandi

en: Netherlands Antilles
rw: Antiye za nederilande

en: New Caledonia
rw: Nuveli Kalidoniya

en: New Zealand
rw: Nouvelle Zelande

en: Nicaragua
rw: Nikaragwa

en: Niger
rw: Nigeri

en: Nigeria
rw: Nijeriya

en: Niue
rw: Niyuwe

en: Norfolk Island
rw: Ibirwa bya Norufoluki

en: Northern Mariana Islands
rw: Ibirwa bya Mariyana y'Amajyaruguru

en: Norway
rw: Noruveji

en: Oman
rw: Omani

en: Pakistan
rw: Pakisitani

en: Palau
rw: Palawu

en: Papua New Guinea
rw: Papouasie Nouvelle Guine

en: Paraguay
rw: Paragwe

en: Philippines
rw: Firipine

en: Pitcairn
rw: Piticayirine

en: Poland
rw: Poronye

en: Portugal
rw: Porutigari

en: Puerto Rico
rw: Puwerito Riko

en: Qatar
rw: Katari

en: Reunion
rw: Reyiniyo

en: Romania
rw: Rumaniya

en: Russian Federation
rw: UBurusiya

en: Saint Lucia
rw: Mutagatifu Lusiya

en: Samoa
rw: Samowa

en: San Marino
rw: Mutagatifu Marino

en: Saudi Arabia
rw: Arabiya Sawudite

en: Senegal
rw: Senegali

en: Seychelles
rw: Seyishele

en: Sierra Leone
rw: Siyera Lewone

en: Singapore
rw: Singapure

en: Slovakia
rw: Sorovakiya

en: Slovenia
rw: Soroveniya

en: Solomon Islands
rw: Ibirwa bya Solomoni

en: Somalia
rw: Somaliya

en: South Africa
rw: Afurika y'epfo

en: Spain
rw: Esipanye

en: Sri Lanka
rw: Siri Lanka

en: Sudan
rw: Sudani

en: Suriname
rw: Surinamu

en: Swaziland
rw: Suwazirandi

en: Sweden
rw: Suwedi

en: Switzerland
rw: UBusuwisi

en: Syria
rw: Ikinyasiriya

en: Taiwan
rw: Tayiwani

en: Tajikistan
rw: Tajikisitani

en: Thailand
rw: Tayirandi

en: Timor-Leste
rw: Timoro-Lesite

en: Tokelau
rw: Tokelawu

en: Tunisia
rw: Tuniziya

en: Turkey
rw: Turukiya

en: Turkmenistan
rw: Turukumenisitani

en: Uganda
rw: Yuganda

en: Ukraine
rw: Ukereni

en: United Arab Emirates
rw: Leta Zunze Ubumwe z'Abarabu

en: United Kingdom
rw: Ubwongereza

en: United States Minor Outlying Islands
rw: Ibirwa Bito Bikikije Leta Zunze Ubumwe

en: Uruguay
rw: Irigwe

en: Uzbekistan
rw: Uzubekisitani

en: Vanuatu
rw: Vanuwatu

en: Venezuela
rw: Venezuwera

en: Viet Nam
rw: Viyetinamu

en: Virgin Islands, British
rw: Ibirwa bya Virigini, Nyongereza

en: Virgin Islands, U.S.
rw: Ibirwa bya Virigini, Leta Zunze Ubumwe

en: Western Sahara
rw: Sahara y'Uburengerazuba

en: Yemen
rw: Yemeni

en: Zambia
rw: Zambiya

en: Name
rw: Izina

en: Service
rw: Imirimo

en: Location
rw: Ahantu

en: Username
rw: Izina ry'ukoresha

en: Other
rw: Ikindi

en: Changed
rw: Byahinduwe

en: Book
rw: Igitabo

en: Query
rw: Ikibazo

en: Model
rw: Urugero

en: Source
rw: Inkomoko

en: Type
rw: Ubwoko

en: Address Book
rw: Agatabo k'Aderesi

en: Print
rw: Gucapa

en: Cut
rw: Gukata

en: Copy
rw: Gukoporora

en: Paste
rw: Komeka

en: Categories
rw: Ibyiciro

en: Email
rw: imeli

en: Home Phone
rw: Telefoni yo mu rugo

en: Journal
rw: Ikinyamakuru

en: Manager
rw: umuyobozi

en: Mobile Phone
rw: Telefoni igendanwa

en: Nickname
rw: Irihimbano

en: Note
rw: Igisobanuro

en: Office
rw: Ofise

en: Organization
rw: Ishyirahamwe

en: Other Phone
rw: Izindi telefoni

en: Pager
rw: Peja

en: Role
rw: Inshingano

en: Telex
rw: Telegisi

en: Title
rw: Umutwe

en: Width
rw: Ubugari

en: Height
rw: Ubuhagarike

en: Field
rw: Umwanya

en: Field Name
rw: Izina ry'Umwanya

en: Column Width
rw: Ubugari bw'inkingi

en: Selected
rw: Byahiswemo

en: E-mail
rw: Imeli

en: Position
rw: Ibirindiro

en: Phone
rw: Telefone

en: Fax
rw: Fagisi

en: Job Title
rw: Izina ry'Akazi

note: E_BOOK_ERROR_OK
en: Success
rw: Ibyatunganye

note: E_BOOK_ERROR_CANCELLED
en: Cancelled
rw: Kureka

en: Overwrite
rw: Gusimbuza

note: * This is the code for the UI thingie that lets you manipulate the e-mail * addresses (and *only* the e-mail addresses) associated with an existing * contact.
en: (none)
rw: (ntacyo)

en: Body
rw: Umubiri

en: Bottom:
rw: Hasi:

en: Dimensions:
rw: Ingano:

en: Fonts
rw: Imyandikire

en: Format
rw: Imiterere

en: Header
rw: Umutwempangano

en: Headings
rw: Imitwe

en: Height:
rw: Ubuhagarike:

en: Landscape
rw: Urupapuro-ntambike

en: Left:
rw: Ibumoso:

en: Margins
rw: Marije

en: Options
rw: Amahitamo

en: Orientation
rw: Icyerekezo

en: Page
rw: Ipaji

en: Paper
rw: urupapuro

en: Portrait
rw: Urupapuro-mpagarike

en: Preview:
rw: Igaragazambere:

en: Right:
rw: Iburyo:

en: Shading
rw: Ubwijime

note: FIXME: Take care of i18n
en: Size:
rw: Ingano

en: Top:
rw: Hejuru:

en: Type:
rw: Ubwoko

en: Width:
rw: Ubugari:

en: Discard Changes
rw: Kureka impinduka

en: Send
rw: Kohereza

en: Enter password
rw: kwinjiza ijambobanga

en: Tasks
rw: Ibikorwa

note: Location
en: Location:
rw: Intaho:

en: Warning
rw: Iburira

en: Calendar
rw: Kalindari

en: days
rw: iminsi

en: Unknown error
rw: Ikosa itazwi

en: after
rw: nyuma

en: day(s)
rw: iminsi

en: hour(s)
rw: amasaha

en: minute(s)
rw: iminota

en: Description:
rw: Umwirondoro

en: File name:
rw: Izina ry'idosiye

note: g_object_set((GObject *)renderer, "activatable", TRUE, NULL);
en: Enabled
rw: Bikora

en: Remove
rw: Gukuraho

en: Enable
rw: Gushoboza

en: Days
rw: Iminsi

en: Display
rw: Kugaragaza

en: Hours
rw: amasaha

en: Minutes
rw: Iminota

en: Template:
rw: Inyandikorugero

en: Confidential
rw: Ibanga

en: Private
rw: By'umwihariko

en: Public
rw: Rusange

note: an empty string is the same as 'None' Put the "None" and "UTC" entries at the top of the combo's list. When "None" is selected we want the field to be cleared. Note that we don't show this here, since by default a 'None' date is not permitted.
en: None
rw: Nta na kimwe

en: Language
rw: Ururimi

en: Status
rw: Imimerere

en: Organizer
rw: Muteguzi

en: on
rw: ku

en: second
rw: isegonda

en: day
rw: umunsi

en: Date/Time
rw: Itariki/Igihe

en: Every
rw: Buri

en: for
rw: Cya

en: month(s)
rw: amezi

en: week(s)
rw: ibyumweru

en: Web Page
rw: Ipaji y'Urubuga

en: High
rw: kirekire

en: Low
rw: Byo hasi

en: Normal
rw: Bisanzwe

en: Not Started
rw: Itaratangira

en: Task
rw: Igikorwa

en: Assignment
rw: Igenera

en: Untitled
rw: Nta mutwe

en: Summary:
rw: Incamake:

note: write status Status
en: Status:
rw: Imimerere:

en: Priority:
rw: By'ibanze

en: Web Page:
rw: Ipaji rya webu:

en: Summary
rw: Inshamake

en: Free
rw: Kigenga

en: Busy
rw: Irahuze

en: Yes
rw: Yego

en: No
rw: Oya

note: This is the default filename used for temporary file creation
en: Unknown
rw: Kitazwi

en: Complete
rw: Byuzuye

en: Priority
rw: Icyihutirwa

en: Start date
rw: Itariki y'itangira

en: Accepted
rw: Byemewe

en: Update
rw: Kuvugurura

en: Accept
rw: Kwemera

en: Decline
rw: Kwanga

en: Cancel
rw: Kureka

en: Date:
rw: Itariki:

en: Group
rw: Itsinda

en: April
rw: Mata

en: August
rw: Kanama

en: December
rw: Ukuboza

en: February
rw: Gashyantare

en: January
rw: Mutarama

en: July
rw: Nyakanga

en: June
rw: Kamena

en: March
rw: Werurwe

en: May
rw: Gicurasi

en: November
rw: Ugushyingo

en: October
rw: Ukwakira

en: September
rw: Nzeri

en: Refresh
rw: Kugira gishya

en: We
rw: Twebwe

en: Print Preview
rw: Igaragazambere ryo Gucapa

en: New task
rw: Igikorwa gishya

note: NB: This function is never used anymore
en: Open File
rw: Gufungura Dosiye

en: Evolution
rw: Impinduka

en: Choose a file
rw: Hitamo idosiye

en: Important
rw: By'ingirakamaro

note: forest green
en: To Do
rw: Gukora

en: Test
rw: Igerageza

en: seconds
rw: amasogonda

en: Mail
rw: Ubutumwa

en: Identity
rw: Ikiranga

note: Security settings
en: Security
rw: Umutekano

en: Account name
rw: izina rya konti

en: Protocol
rw: Porotokole

en: Unnamed
rw: Ntazina

en: Attachments
rw: Imigereka

en: contains
rw: ifite

en: Deleted
rw: Byasibwe

en: ends with
rw: Irangira na

en: Expression
rw: imvugo

en: is
rw: ni

en: is after
rw: iri nyuma

en: is before
rw: iri mbere

en: is greater than
rw: binini ku

en: is less than
rw: irutwa Na

en: is not
rw: siyo

en: Junk
rw: Ibipfuye

en: Label
rw: Akarango

en: Read
rw: Soma

en: Sender
rw: Uwohereza

en: sounds like
rw: yumvikana nka

en: starts with
rw: Itangira na

en: Subject
rw: Ikivugwaho

en: Create
rw: Kurema

note: translators: standard local mailbox names
en: Inbox
rw: Ibyinjiye

en: Outbox
rw: Ibyasohotse

en: Sent
rw: Byoherejwe

en: Loading...
rw: Itangira...

en: Rename Folder
rw: Hindura izina ry'ububiko

note: default charset used in mail view
en: Default
rw: Mburabuzi

en: Unsigned
rw: Bitashizweho umukono

en: From
rw: Bivuye

en: To
rw: Kuri

en: Cc
rw: Kopi kuri

en: Bcc
rw: Ikopi ku bataboneka

note: pseudo-header
en: Mailer
rw: Uwanditse

en: Date
rw: Itariki

en: Newsgroups
rw: Imbuga z'amakuru

en: Save As...
rw: Bika nka...

en: Subscribed
rw: yanditswe/byemewe

en: Folder
rw: Ububiko

en: Filters
rw: Muyunguruzi

en: Importing...
rw: Kuvana hanze...

en: Please wait
rw: Ba wihanganye

en: Settings
rw: Amagenamiterere

en: Attachment
rw: umugereka

en: Baltic (ISO-8859-13)
rw: Balitiki (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
rw: Nyabaritiki (ISO-8859-4)

en: Colors
rw: Amabara

en: Done
rw: Byakozwe

en: HTML Mail
rw: Ibaruwa ya HTML

en: Headers
rw: Imitwe

en: description
rw: Isobanuramiterere

en: License Agreement
rw: Amasezerano y'Iyemererakoresha

en: Cancelling...
rw: Kureka...

en: Enter Password
rw: Kwandika Ijambobanga

en: Name:
rw: Izina:

en: Ignore
rw: Kureka

en: Lowest
rw: Byo hasi cyane

en: Lower
rw: Ntoya

en: Highest
rw: kirekire kurusha ibindi

en: Received
rw: Cyakiriwe

en: Size
rw: Ingano

en: Forward
rw: Imbere

en: Reply
rw: Subiza

en: Reply to All
rw: Gusubiza Bose

en: Review
rw: Isubiramo

en: Message
rw: Ubutumwa

en: Sharing
rw: Bisangiwe

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
rw: Uyumunsi

note: Comment
en: Comment:
rw: Icyo wongeraho

en: Author(s)
rw: Umwa(Aba)nditsi

en: Path
rw: Inzira

en: Description
rw: Isobanuramiterere

en: MIME Type
rw: Ubwoko bwa MIME

en: Save
rw: Kubika

en: Welcome
rw: Urakaza neza

en: (Untitled)
rw: (Nta mutwe)

en: Work Offline
rw: Korera hanze ya interneti

en: OK
rw: YEGO

en: New
rw: Gishya

en: Import File
rw: Kuzana Idosiye

en: Continue
rw: Gukomeza

en: Certificate Name
rw: Izina ry'Impamyabushobozi:

en: Purposes
rw: Impamvu

en: Serial Number
rw: Nimero iranga

en: Expires
rw: Brarenze igihe

en: E-Mail Address
rw: Aderesi ya Imeli

en: Authorities
rw: Abayobozi

en: Backup
rw: Inyibutsa

en: Backup All
rw: Inyibutsa ya byose

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
rw: Mbere yo kwizera uyu CA mubera impamvu iyariyo yose, ugomba kusuzuma impamyabushobozi bwayo n'amategeko n'ibikorwa (niba bihari).

en: Certificate
rw: Impamyabushobozi

en: Common Name (CN)
rw: Izina risanzwe (CN)

en: Edit
rw: Kwandika

en: Email Recipient Certificate
rw: Impamyabushobozi y'uwandikiwe imeli

en: Email Signer Certificate
rw: Impamyabushobozi y'ushyiraho umukono kuri imeli

en: Expires On
rw: Bizarenza igihe kwa:

en: Import
rw: Kuzana

en: Issued On
rw: Byasohowe kwa

en: MD5 Fingerprint
rw: Igikumwe kya MD5

en: Organization (O)
rw: Ikigo (O)

en: Organizational Unit (OU)
rw: Igice ky'ikigo (OU)

en: SHA1 Fingerprint
rw: Igikumwe kya SHA1

en: SSL Client Certificate
rw: Impamyabushobozi y'umukiriya ukoresha SSL

en: SSL Server Certificate
rw: Impamyabushobozi ya serveri ikoresha SSL

en: Trust this CA to identify email users.
rw: Izera uyu CA arange abakoresha imeli.

en: Trust this CA to identify software developers.
rw: Izera uyu CA arange abandika za porogaramu.

en: Trust this CA to identify web sites.
rw: Izera uyu CA arange za webu.

en: View
rw: Igaragaza

en: You have certificates from these organizations that identify you:
rw: Ufite impamyabushobozi zivuye muri ibi bigo bikuranga:

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
rw: Ufite impamyabushobozi muri dosiye ziranga aba bayobozi b'impamyabushobozi:

en: You have certificates on file that identify these people:
rw: Ufite impamyabushobozi muri dosiye ziranga aba bantu::

en: Your Certificates
rw: Impamyabushobozi zawe

note: x509 certificate usage types
en: Sign
rw: Shyiraho Umukono

en: Encrypt
rw: Shyiraho Umutekano

en: Version
rw: Verisiyo

en: Version 1
rw: Ikiciro kya 1

en: Version 2
rw: Ikiciro kya 2

en: Version 3
rw: Ikiciro kya 3

en: PKCS #1 MD2 With RSA Encryption
rw: PKCS #1 MD2 ifite umutekano w'ubwoko bwa RSA

en: PKCS #1 MD5 With RSA Encryption
rw: PKCS #1 MD5 ifite umutekano w'ubwoko bwa RSA

en: PKCS #1 SHA-1 With RSA Encryption
rw: PKCS #1 SHA-1 ifite umutekano w'ubwoko bwa RSA

en: PKCS #1 RSA Encryption
rw: PKCS #1 Umutekano w'ubwoko bwa RSA

en: Certificate Key Usage
rw: Ikoreshwa ry'ifunguzo ry'Impamyabushobozi

en: Netscape Certificate Type
rw: Ubwoko bw'impamyabushobozi bwa Netscape

en: Certificate Authority Key Identifier
rw: Iranga ifunguzo ry'ubuyobozi bw'impamyabushobozi

en: Algorithm Identifier
rw: Ikiranga Aligoritime

en: Algorithm Parameters
rw: Ibishingiweho kuri Aligoritime

en: Subject Public Key Info
rw: Ibigyanye n'urufunguzo rusange ry'ibivugwaho

en: Subject Public Key Algorithm
rw: Aligoritime y'urufunguzo rusange ry'ibivugwaho

en: Subject's Public Key
rw: Urufunguzo rusange rw'ibivugwaho

en: Error: Unable to process extension
rw: Ikosa: Ntibishobotse gukora iyongera

en: Object Signer
rw: Igikoresho ky'ushyiraho umukono

en: SSL Certificate Authority
rw: Ubuyobozi bw'impamyabushobozi bwa SSL

en: Email Certificate Authority
rw: Ubuyobozi bw'impamyabushobozi bwa imeli

en: Signing
rw: Ishirwaho umukono

en: Non-repudiation
rw: Kutirukana

en: Key Agreement
rw: ibyemejwe by'ifungunzo

en: Certificate Signer
rw: Uwashizeho umukono kw'impamyabushobozi

en: CRL Signer
rw: Uwashizeho umukono kuri CRL

en: Critical
rw: Ibyangombwa

en: Not Critical
rw: Ibitari byangombwa

en: Extensions
rw: Umigereka

en: Certificate Signature Algorithm
rw: Aligoritime y'umukono w'impamyabushobozi

en: Issuer
rw: Wasohoye

en: Issuer Unique ID
rw: Ikiranga nyakamwe ky'usohora

en: Subject Unique ID
rw: Ikiranga nyakamwe y'ibivugwaho

en: Certificate Signature Value
rw: Agaciro k'umukono w'impamyabushobozi

en: Imported Certificate
rw: Iyimura y'impamya bushobozi

en: Select All
rw: Guhitamo Byose

en: Stop
rw: Guhagarara

en: Stop Loading
rw: Guhagarika Gutangiza

en: Day
rw: Umunsi

en: List
rw: Urutonde

en: Month
rw: Ukwezi

en: Next
rw: Ikurikira

en: Previous
rw: Ibanjirije

en: Week
rw: Icyumweru

en: Move
rw: Kwimura

en: Not Junk
rw: Bidapfuye

note: <cmd name="FileSave" _label="Save" _tip="Save the current file" pixtype="stock" pixname="Save" accel="*Ctrl*s"/>
en: Close
rw: Gufunga

en: Attach
rw: gereka

en: Save As
rw: Kubika nka

en: Subscribe
rw: Kwiyandikisha

en: Table
rw: Imbonerahamwe

en: Fill color
rw: Ibara ryo kuzuza

en: Spacing
rw: Gutandukanya

en: Baltic
rw: Igibalitiki

en: Central European
rw: Uburayi bwo hagati

en: Chinese
rw: Igishinwa

en: Cyrillic
rw: Nyasilike

en: Greek
rw: Ikigereki

en: Hebrew
rw: Igiheburayo

en: Japanese
rw: Ikiyapani

en: Korean
rw: Ikinyakoreya

en: Turkish
rw: Igituruki

en: Unicode
rw: Inikode

en: Western European
rw: By'Uburayi bw'Uburengerazuba

en: Ukrainian
rw: Nyaukerene

en: Visual
rw: Iboneka

en: Character Encoding
rw: Imisobekere y'Inyuguti

en: Other...
rw: Ikindi...

en: Expanded
rw: Cyagutse

note: FIXME: get the toplevel window...
en: Save Search
rw: Bika ishakisha

en: Text
rw: Umwandiko

en: Selection Mode
rw: Uburyo bw'Ihitamo

en: Ascending
rw: Ubujyejuru

en: Descending
rw: Ubujyesi

en: State
rw: Leta

en: Sort Ascending
rw: Gushungura ubujyejuru

en: Sort Descending
rw: Gushungura ubujyesi

en: Alignment
rw: Itunganya

en: Bold
rw: Bitsindagiye

en: Anchor
rw: Agafashi

en: X Offset
rw: X-Vanaho

en: Y Offset
rw: Y-Vanaho
