evolution - en to tr translation catalogue (6023 entries)

en: Enable address formatting
tr: Adres biçimlendirmeyi etkinleştir

en: Whether addresses should be formatted according to standard in their destination country
tr: Adresler hedef ülkenin standartlarına göre biçimlensin mı

en: Autocomplete length
tr: Kendiliğinden tamamlama uzunluğu

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
tr: Evolution kendiliğinden tamamlama yapmadan önce yazılmış olması gereken karakter miktarı.

en: Show autocompleted name with an address
tr: Kendiliğinden tamamlanan adı adres ile göster

en: Whether force showing the mail address with the name of the autocompleted contact in the entry.
tr: Girişte kendiliğinden tamamlanmış bağlantının adını posta adresi ile birlikte gösterilmesi.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
tr: Ad seç penceresindeki son kullanılan klasör için URI

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
tr: Ad seç penceresindeki son kullanılan klasör için URI.

en: Contact layout style
tr: Bağlantı yerleşim biçemi

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the contact list. “0” (Classic View) places the preview pane below the contact list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the contact list.
tr: Yerleşim stili, ön izleme bölmesinin bağlantı listesine göre nerede duracağına karar verir. “0” (Klasik Görünüm) ön izleme bölmesini bağlantı listesinin altına koyar. “1” (Dikey Görünüm) ön izleme bölmesini bağlantı listesinin yanına koyar.

en: Contact preview pane position (horizontal)
tr: Bağlantı ön izleme penceresi konumu (yatay)

en: Position of the contact preview pane when oriented horizontally.
tr: Yatay doğrultulu olduğunda, bağlantı ön izleme penceresinin konumu.

en: Contact preview pane position (vertical)
tr: Bağlantı ön izleme penceresi konumu (dikey)

en: Position of the contact preview pane when oriented vertically.
tr: Dikey doğrultulu olduğunda, bağlantı ön izleme penceresinin konumu.

en: Show maps
tr: Haritaları göster

en: Whether to show maps in preview pane
tr: Haritaların ön izleme penceresinin neresinde olacağını göster

en: Primary address book
tr: Birincil adres defteri

en: The UID of the selected (or “primary”) address book in the sidebar of the “Contacts” view
tr: “Bağlantılar” görünümünün yan çubuğundaki seçili (ya da “birincil”) adres defterinin UID değeri

en: Show preview pane
tr: Ön izleme bölmesini göster

en: Whether to show the preview pane.
tr: Ön izleme bölmesinin nerede gösterileceği göster.

en: Show phone numbers
tr: Telefon numaralarını göster

en: Whether to show phone numbers in the editor
tr: Düzenleyicide telefon numaralarının gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show SIP addresses
tr: SIP adreslerini Göster

en: Whether to show SIP addresses in the editor
tr: Düzenleyicide SIP adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show IM addresses
tr: IM adreslerini göster

en: Whether to show IM addresses in the editor
tr: Düzenleyicide IM adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show mailing Home addresses
tr: Posta Ev adreslerini göster

en: Whether to show mailing Home addresses in the editor
tr: Düzenleyicide posta Ev adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show mailing Work addresses
tr: Posta İş adreslerini göster

en: Whether to show mailing addresses Work in the editor
tr: Düzenleyicide posta İş adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show mailing Other addresses
tr: Posta Diğer adresleri göster

en: Whether to show mailing addresses Other in the editor
tr: Düzenleyicide posta Diğer adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show web addresses
tr: Web adreslerini göster

en: Whether to show Web Addresses in the editor
tr: Düzenleyicide Web Adreslerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show job information
tr: İş bilgisini göster

en: Whether to show job information in the editor
tr: Düzenleyicide iş bilgisinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show Miscellaneous information
tr: Çeşitli bilgileri göster

en: Whether to show Miscellaneous information in the editor
tr: Düzenleyicide Çeşitli bilgilerin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show notes-tab
tr: Notlar sekmesini göster

en: Whether to show notes in the editor
tr: Düzenleyicide notların gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show Certificates tab
tr: Sertifikalar sekmesini göster

en: Whether to show Certificates tab in the editor
tr: Düzenleyicide Sertifikalar sekmesinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Where to open contact locations
tr: Bağlantı konumlarının nereye açılacağı

en: Currently supported values are “openstreetmap” and “google”; if unknown set, uses “openstreetmap”
tr: Hâlihazırda desteklenen değerler “openstreetmap” ve “google”; bilinmeyen ayarlıysa, “openstreetmap” kullanılır

en: Whether to prefer local application over opening map in a browser
tr: Haritayı tarayıcıda açmak yerine yerel uygulamanın yeğlenmesi

en: Open a contact location in a local application handling 'map:' URI, if available, instead of using a web browser
tr: Bağlantı konumunu, eğer varsa 'map:' URI’sini ele alan yerel uygulamada ya da web tarayıcıda açılması

en: Preview Personal before Work information
tr: Kişiseli, İş bilgisinden önce ön izle

en: Show the Personal information before the Work information in the contact preview
tr: Bağlantı ön izlemede Kişisel bilgiyi İş bilgisinden önce göster

en: Convert mail messages to Unicode
tr: Posta iletilerini Unikodʼa çevirir

en: Convert message text to Unicode UTF-8 to unify spam/ham tokens coming from different character sets.
tr: İleti metnini farklı karakter kümelerinden gelen spam/ham jetonlarını tekleştirmek için Unicode UTF-8ʼe çevirir.

en: Full path command to run Bogofilter
tr: Bogofilter çalıştırmak için komutun tam yolu

en: Full path to a Bogofilter command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/bogofilter. The command should not contain any other arguments.
tr: Bogofilter komutunun tam yolu. Ayarlanmazsa, derleme zamanı yolu kullanılır, genellikle /usr/bin/bogofilter. Komut başka bağımsız değişkenler içermemelidir.

en: Save directory for reminder audio
tr: Anımsatıcı sesi için dizin kaydet

en: Directory for saving reminder audio files
tr: Anımsatıcı ses dosyaları kaydetmek için dizin

en: Birthday and anniversary reminder value
tr: Doğum günü ve yıl dönümü hatırlatıcı değeri

en: Number of units for determining a birthday or anniversary reminder
tr: Doğum günü ve ya yıldönümü için birim sayısı

en: Birthday and anniversary reminder units
tr: Doğum günü ve yıl dönümü hatırlatıcı birimleri

en: Units for a birthday or anniversary reminder, “minutes”, “hours” or “days”
tr: Doğum günü veya yıldönümü için birimler; “minutes” (dakika), “hours” (saat), ya da “days” (gün)

en: Compress weekends in month view
tr: Ay görünümünde hafta sonlarını sıkıştır

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday
tr: Ay görünümünde haftasonlarının sıkıştırılması, Cumartesiʼyi ve Pazarʼı bir hafta günü boşluğunda alana koyar

en: Ask for confirmation when deleting items
tr: Ögeleri silmeden önce onay iste

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task
tr: Randevu ya da görev silinirken onay için sorulması

en: Confirm expunge
tr: Temizlerken onay sor

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks
tr: Randevular ve görevler temizlenirken onay için sorulması

en: Month view vertical pane position
tr: Ay görünümündeki dikey bölmenin konumu

en: Position of the vertical pane, between the calendar lists and the date navigator calendar
tr: Dikey bölmenin konumu, takvim listeleri ve tarih gezgini takvimi arasında

en: Workday end hour
tr: Çalışma gününün sona erdiği saat

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23
tr: Çalışma gününün bittiği saat, 24 saat biçiminde, 0ʼdan 23ʼe dek

en: Workday end minute
tr: Çalışma gününün sona erdiği dakika

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
tr: Çalışma gününün sona erdiği dakika, 0ʼdan 59ʼa dek.

en: Workday start hour
tr: Çalışma gününün başladığı saat

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
tr: Çalışma gününün başladığı saat, 24 saat biçiminde, 0ʼdan 23ʼe dek.

en: Workday start minute
tr: Çalışma gününün başladığı dakika

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
tr: Çalışma gününün başladığı dakika, 0ʼdan 59ʼa dek.

en: Workday start time for Monday
tr: Pazartesi için çalışma gününün başladığı saat

en: Time the workday starts on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
tr: İş gününün başladığı saat, yirmidört saatlik SSDD biçiminde, 0000 ile 2359 arasında ya da day-start-hour ve day-start-minute değerlerini kullanmak için -1

en: Workday end time for Monday
tr: Pazartesi için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-end-hour and day-end-minute
tr: HHMM, 0000ʼdan 2359ʼa yirmi dört saat biçiminde iş gününün bittiği saat, veya gün bitim saati ve gün bitim dakikasını kullanmak için -1

en: Workday start time for Tuesday
tr: Salı için çalışma gününün başladığı saat

en: Time the workday ends on, in twenty four hour format HHMM, 0000 to 2359, or -1 to use day-start-hour and day-start-minute
tr: HHMM, 0000ʼdan 2359ʼa yirmi dört saat biçiminde iş gününün bittiği saat, veya gün başlangıç saati ve gün başlangıç dakikasını kullanmak için -1

en: Workday end time for Tuesday
tr: Salı için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Workday start time for Wednesday
tr: Çarşamba için çalışma gününün başladığı saat

en: Workday end time for Wednesday
tr: Çarşamba için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Workday start time for Thursday
tr: Perşembe için çalışma gününün başladığı saat

en: Workday end time for Thursday
tr: Perşembe için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Workday start time for Friday
tr: Cuma için çalışma gününün başladığı saat

en: Workday end time for Friday
tr: Cuma için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Workday start time for Saturday
tr: Cumartesi için çalışma gününün başladığı saat

en: Workday end time for Saturday
tr: Cumartesi için çalışma gününün sona erdiği saat

en: Workday start time for Sunday
tr: Pazar için çalışma gününün başladığı saat

en: Workday end time for Sunday
tr: Pazar için çalışma gününün sona erdiği saat

en: The second timezone for a Day View
tr: Gün Görünümü için ikinci saat dilimi

en: Shows the second time zone in a Day View, if set. Value is similar to one used in a “timezone” key
tr: Eğer atanmışsa, Gün Görünümü içinde ikinci saat dilimini gösterir. Değer “timezone” anahtarı içerisinde kullanılanla benzerdir

en: Recently used second time zones in a Day View
tr: Gün Görünümünde son olarak kullanılan ikinci zaman dilimleri

en: List of recently used second time zones in a Day View
tr: Gün Görünümünde son olarak kullanılan ikinci zaman dilimlerinin listesi

en: Maximum number of recently used timezones to remember
tr: Hatırlanacak son kullanılan zaman dilimlerinin azami sayısı

en: Maximum number of recently used timezones to remember in a “day-second-zones” list
tr: “day-second-zones” listesinde tutulacak son kullanılan zaman dilimlerinin azami sayısı

en: Default reminder value
tr: Öntanımlı hatırlatıcı değeri

en: Number of units for determining a default reminder
tr: Öntanımlı hatırlatıcı belirlemek için gerekli birim sayısı

en: Default reminder units
tr: Öntanımlı hatırlatıcı birimleri

en: Units for a default reminder, “minutes”, “hours” or “days”
tr: Öntanımlı hatırlatıcı için birimler; “minutes” (dakika), “hours” (saat), ya da “days” (gün)

en: Show categories field in the event/meeting/task editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide kategoriler alanını göster

en: Whether to show categories field in the event/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide kategoriler alanının gösterilmesi

en: Show Role field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide Rol alanını göster

en: Whether to show role field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide rol alanının gösterilmesi

en: Show RSVP field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide LCV alanını göster

en: Whether to show RSVP field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide LCV alanının gösterilmesi

en: Show status field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide durum alanını göster

en: Whether to show status field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide durum alanının gösterilmesi

en: Show timezone field in the event/meeting editor
tr: Olay/toplantı düzenleyicide saat dilimi alanını göster

en: Whether to show timezone field in the event/meeting editor
tr: Olay/toplantı düzenleyicide saat dilimi alanının gösterilmesi

en: Show type field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide tür alanını göster

en: Whether to show type field in the event/task/meeting editor
tr: Olay/görev/toplantı düzenleyicide tür alanının gösterilmesi

en: Show toolbar in the event/task/memo editor
tr: Olay/görev/not düzenleyicide araç çubuğunu göster

en: Whether to show toolbar in the event/task/memo editor
tr: Olay/görev/not düzenleyicide araç çubuğunun gösterilmesi

en: Hide completed tasks
tr: Tamamlanan görevleri gizle

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view
tr: Görevler görünümünde tamamlanmış görevler gösterilsin mi gösterilmesin mi

en: Hide task units
tr: Görev birimlerini gizle

en: Units for determining when to hide tasks, “minutes”, “hours” or “days”
tr: Görevlerin ne zaman gizlenmesi gerektiğiyle ilgili birimler; “minutes” (dakika), “hours” (saat), ya da “days” (gün)

en: Hide task value
tr: Görev değerini gizle

en: Number of units for determining when to hide tasks
tr: Görevlerin ne zaman saklanması gerektiğiyle ilgili birimlerin sayısı

en: Hide cancelled events
tr: İptal edilmiş olayları gizle

en: Whether to hide cancelled events in the calendar view
tr: Takvim görünümünde iptal edilmiş olaylar gösterilsin mi

en: Hide cancelled tasks
tr: İptal edilmiş görevleri gizle

en: Whether to hide cancelled tasks in the tasks view
tr: Görevler görünümünde iptal edilmiş görevler gösterilsin mi gösterilmesin mi

en: Horizontal pane position
tr: Yatay bölme konumu

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels
tr: Yatay bölmenin, günlük gezinti takvimi ve görev listesi arasında, aylık görünüşte olmadığı durumdaki konumu, piksel olarak

en: Last reminder time
tr: Son hatırlatma zamanı

en: Time the last reminder ran, in time_t
tr: Son hatırlatıcının çalıştığı zaman, time_t olarak

en: Marcus Bains Line Color — Day View
tr: Marcus Bains Çizgisi Rengi — Gün Görünümü

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View
tr: Gün Görünümünde Marcus Bains çizgisi çizim rengi

en: Marcus Bains Line Color — Time bar
tr: Marcus Bains Çizgisi Rengi — Zaman çubuğu

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default)
tr: Zaman çubuğunda Marcus Bains çizgisi çizim rengi (öntanımlı olarak boş)

en: Marcus Bains Line
tr: Marcus Bains Çizgisi

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar
tr: Takvime Marcus Bains Çizgisi (geçerli zamanda çizgi) çizilmesi

en: Memo preview pane position (horizontal)
tr: Not ön izleme penceresi konumu (yatay)

en: Position of the task preview pane when oriented horizontally
tr: Yatay doğrultulu olduğunda, görev ön izleme penceresinin konumu

en: Memo layout style
tr: Not yerleşim biçemi

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the memo list. “0” (Classic View) places the preview pane below the memo list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the memo list
tr: Yerleşim stili, ön izleme bölmesinin bağlantı listesine göre nerede duracağına karar verir. “0” (Klasik Görünüm) ön izleme bölmesini bağlantı listesinin altına koyar. “1” (Dikey Görünüm) ön izleme bölmesini bağlantı listesinin yanına koyar

en: Memo preview pane position (vertical)
tr: Not ön izleme penceresi konumu (dikey)

en: Position of the memo preview pane when oriented vertically
tr: Dikey doğrultulu olduğunda, not ön izleme penceresinin konumu

en: Month view horizontal pane position
tr: Ay görünümündeki yatay bölmenin konumu

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels
tr: Aylık görünümde, görünüm ve tarih gezgini takvimi ve görev listesi arasındaki yatay bölmenin konumu

en: Scroll Month View by a week, not by a month
tr: Aylık görünümü ay ay değil hafta hafta kaydır

en: Whether to scroll a Month View by a week, not by a month
tr: Aylık Görünümü aylık aylık değil hafta hafta kaydır

en: Let the Month View start with the current week
tr: Ay Görünümünün geçerli haftayla başlamasını sağla

en: Whether the month view should show weeks starting with the current week instead of the first week of the month.
tr: Ay görünümünün, ayın ilk haftası yerine geçerli haftayla başlayarak haftaları gösterip göstermemesi.

en: Preferred New button item
tr: Yeğlenen Yeni düğme ögesi

en: Name of the preferred New toolbar button item
tr: Yeğlenen Yeni araç çubuğu düğme ögesinin adı

en: Primary calendar
tr: Birincil takvim

en: The UID of the selected (or “primary”) calendar in the sidebar of the “Calendar” view
tr: “Takvim” görünümünün kenar çubuğundaki seçili (ya da “birincil”) takvimin UID’i

en: Primary memo list
tr: Birincil not listesi

en: The UID of the selected (or “primary”) memo list in the sidebar of the “Memos” view
tr: “Notlar” görünümünün kenar çubuğundaki seçili (ya da “birincil”) notun UID’i

en: Primary task list
tr: Birincil görev listesi

en: The UID of the selected (or “primary”) task list in the sidebar of the “Tasks” view
tr: “Görevler” görünümünün kenar çubuğundaki seçili (ya da “birincil”) görevin UID’i

en: Free/busy template URL
tr: Müsait/meşgul tarlas URLʼsi

en: The URL template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain
tr: Meşgul/müsait verisi için başka seçenek olmadığında kullanılacak URL şablonu, %u posta adresinin kullanıcı bölümü ile, %d alan adı bölümü ile değiştirilir

en: Recurrent Events in Italic
tr: Yinelenen Olaylar İtalik

en: Show days with recurrent events in italic font in bottom left calendar
tr: Sol aşağıdaki takvimde yineleyen olayların olduğu günleri italik fontla göster

en: Search range for time-based searching in years
tr: Zaman tabanlı aramalar için arama aralığı, yıl olarak

en: How many years can the time-based search go forward or backward from currently selected day when searching for another occurrence; default is ten years
tr: Zaman tabanlı arama seçilmiş günün yinelemesini ararken bu günden kaç yıl ileri ya da geriye gitmeli; öntanımlı olarak on yıldır

en: Show appointment end times in week and month views
tr: Hafta ve ay görünümlerinde randevu bitiş zamanlarını göster

en: Whether to display the end time of events in the week and month views
tr: Hafta ve ay görünümlerinde olayların bitiş zamanı gösterilsin mi gösterilmesin mi

en: Show appointment icons in the month view
tr: Ay görünümünde randevu simgelerini göster

en: Whether to show icons of events in the month view
tr: Ay görünümünde olayların simgelerinin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Show the memo preview pane
tr: Not ön izleme bölmesini göster

en: If “true”, show the memo preview pane in the main window
tr: “true” seçilmişse not ön izleme bölmesini ana pencerede göster

en: Show the task preview pane
tr: Görev ön izleme bölmesini göster

en: If “true”, show the task preview pane in the main window
tr: “true” seçilmişse, görev ön izleme bölmesini ana pencerede göster

en: Show week numbers in Day View, Work Week View, Year view and Date Navigator
tr: Gün Görünümü, Çalışma Haftası Görünümü ve Tarih Gezgininde hafta numaralarını göster

en: Whether to show week numbers in various places in the Calendar
tr: Takvimde birçok yerde olan hafta numaralarının gösterim durumu

en: Vertical position for the tag pane
tr: Etiket bölmesi için dikey konum

en: Show Tasks and Memos pane in the Calendar view
tr: Takvim görünümünde Görevler ve Notlar bölmesini göster

en: Whether to show Tasks and Memos pane in the Calendar view
tr: Takvim görünümünde Görevler ve Notlar bölmesinin gösterilmesi

en: Highlight tasks due today
tr: Bugün son günü olan görevleri vurgula

en: Whether highlight tasks due today with a special color (task-due-today-color)
tr: Son günü bugün olan görevler vurgulansın mı (task-due-today-color)

en: Tasks due today color
tr: Bugün teslim edilmesi gereken işlerin rengi

en: Background color of tasks that are due today, in “#rrggbb” format. Used together with task-due-today-highlight
tr: Son tarihi bugün olan görevlerin “#rrggbb” biçiminde arkaplan rengi. task-due-today-highlight ile birlikte kullanılır

en: Task preview pane position (horizontal)
tr: Görev ön izleme bölmesi konumu (yatay)

en: Task layout style
tr: Görev yerleşim biçemi

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the task list. “0” (Classic View) places the preview pane below the task list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the task list
tr: Yerleşim biçemi ön izleme bölmesinin görev listesine göre nerede konumlanacağını belirler. “0” (Klasik Görünüm) ön izleme bölmesini görev listesinin altına yerleştirir. “1” (Dikey Görünüm) ön izleme bölmesini görev listesinin yanına yerleştirir

en: Task preview pane position (vertical)
tr: Görev ön izleme bölmesi konumu (dikey)

en: Position of the task preview pane when oriented vertically
tr: Görev ön izleme bölmesinin dikey hizalamadaki konumu

en: Highlight overdue tasks
tr: Zamanı geçen görevleri vurgula

en: Whether highlight overdue tasks with a special color (task-overdue-color)
tr: Zamanı geçmiş görevler özel bir renkle vurgulansın mı (task-overdue-color)

en: Overdue tasks color
tr: Teslimi geçen görevlerin rengi

en: Background color of tasks that are overdue, in “#rrggbb” format. Used together with task-overdue-highlight.
tr: Zamanı geçmiş görevlerin “#rrggbb” biçimindeki arka plan rengi. task-overdue-highlight ile birlikte kullanılır.

en: Time divisions
tr: Zaman dilimleri

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes
tr: Gün ve Çalışma Haftası görününlerinde gösterilen aralıklar, dakika olarak

en: Timezone
tr: Zaman dilimi

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olson timezone database location like “America/New York”
tr: Takvimde tarihler ve zamanlar için öntanımlı olarak kullanılacak saat dilimi, asıl haliyle Olson saat dilimi veri tabanı konumu, “America/New York” gibi

en: Twenty four hour time format
tr: Yirmi dört saat zaman biçimi

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm
tr: Zaman gösteriminde öğlen/sabah yerine yirmi dört saat biçiminin kullanılması

en: Birthday and anniversary reminder
tr: Doğum günü ve yıl dönümü hatırlatıcı

en: Whether to set a reminder for birthdays and anniversaries
tr: Doğum günleri ve yıl dönümleri için öntanımlı hatırlatıcı ayarlanması

en: Default appointment reminder
tr: Öntanımlı randevu hatırlatıcı

en: Whether to set a default reminder for appointments
tr: Randevular için öntanımlı hatırlatıcı ayarlanması

en: Use system timezone
tr: Sistem saat dilimini kullan

en: Use the system timezone instead of the timezone selected in Evolution
tr: Evolutionʼda seçilen saat dilimi yerine sistem saat dilimini kullan

en: First day of the week
tr: Haftanın ilk günü

en: Monday is a work day
tr: Pazartesi çalışma günü

en: Tuesday is a work day
tr: Salı çalışma günüdür

en: Wednesday is a work day
tr: Çarşamba çalışma günüdür

en: Thursday is a work day
tr: Perşembe çalışma günüdür

en: Friday is a work day
tr: Cuma çalışma günüdür

en: Saturday is a work day
tr: Cumartesi bir iş günüdür

en: Sunday is a work day
tr: Pazar bir iş günüdür

en: Create events, memos and tasks as Private by default
tr: Olay, not ve görevleri öntanımlı olarak gizli oluştur

en: Draw events as flat, not shaded.
tr: Olayları gölgeli değil düz çiz.

en: Whether to order days in the Week View from left to right, rather than from top to bottom.
tr: Hafta Görünümündeki günlerin, yukarıdan aşağı yerine soldan sağa sırala sıralanıp sıralanmayacağı.

en: Allow direct edit of event Summary when clicking on it in the Day, Work Week, Week or Month view.
tr: Olay özetine Gün, Çalışma Haftası, Hafta veya Ay görünümünde tıklandığında doğrudan düzenlemeye izin ver.

en: User-defined reminder times, in minutes
tr: Dakika cinsinden, kullanıcı tanımlı anımsatma süreleri

en: Whether to use markdown editor for the description in the component editor.
tr: Bileşen düzenleyicideki açıklama için markdown düzenleyicinin kullanılması.

en: Show week day names in the Year View
tr: Yıl Görünümünde gün adlarını göster

en: Show the preview pane in the Year View
tr: Yıl Görünümünde ön izleme bölmesini göster

en: If “true”, show the preview pane in the Year View
tr: “true” seçilmişse ön izleme bölmesini Yıl Görünümünde göster

en: Year view horizontal pane position
tr: Yıl görünümündeki yatay bölmenin konumu

en: Position of the horizontal pane, between the year calendar and the list of events for the selected day in the year view, in pixels
tr: Yatay bölmenin, yıl takvimi ve yıl görünümünde seçilen gün için olaylar listesi arasındaki konumu, piksel olarak

en: Layout style for the Year View
tr: Yıl Görünümü için yerleşim biçemi

en: The layout style determines where to place the preview pane. “0” (Horizontal View) places the preview pane below the calendar. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the calendar.
tr: Yerleşim biçemi ön izleme bölmesinin nerede konumlanacağını belirler. “0” (Yatay Görünüm) ön izleme bölmesini takvimin altına yerleştirir. “1” (Dikey Görünüm) ön izleme bölmesini takvimin yanına yerleştirir

en: Year view horizontal preview position
tr: Yıl görünümü yatay ön izleme konumu

en: Position of the horizontal event preview for the year view, in pixels
tr: Dikey olay ön izlemesinin yıl görünümündeki konumu, piksel olarak

en: Year view vertical preview position
tr: Yıl görünümü dikey ön izleme konumu

en: Position of the vertical event preview for the year view, in pixels
tr: Yatay olay ön izlemesinin yıl görünümündeki konumu, piksel olarak

en: Shorten event time by minutes
tr: Olayı dakika olarak kısalt

en: By how many minutes to shorted new event time. Whether event end or start is changed is determined by "shorten-time-end" setting
tr: Yeni olay saatinin kaç dakika kısaltılacağı. Olayın bitişinin veya başlangıcının değişmesi "shorten-time-end" ayarıyla belirlenir.

en: Whether to shorten event end time
tr: Olay bitiş saatinin kısaltılması

en: A pair option for "shorten-time" setting, to change the end time or the start time
tr: Bitiş veya başlangıç saatini değiştirmek için "shorten-time" çift seçeneği

en: Background color for the 'today' day
tr: 'Bugün' günü için arka plan rengi

en: Leave empty to use a yellow color derived from the current theme, otherwise use the color of form `#RRGGBB`
tr: Geçerli gövdeden türetilen sarı rengi kullanmak için boş bırakın, yoksa `#RRGGBB` biçimindeki rengi kullanın.

en: Allow drag-and-drop of events in the Calendar.
tr: Takvimde olayların sürüklenip bırakılmasına izin ver.

en: This influences the Day view, the Work Week view, the Week view and the Month view.
tr: Bu Gün görünümünü, Çalışma Haftası görünümünü, Hafta görünümünü ve Ay görünümünü etkiler.

en: Value to preselect when sending an event with attendees with reminders set.
tr: Katılımcılı olayı ayarlı anımsatıcılarla gönderirken önceden seçilecek değer.

en: This remembers the last value of "Send my reminders with this event" option and uses it the next time.
tr: Bu, "SAnımsatmalarımı bu olayla birlikte gönder" seçeneğinin son değerini anımsar ve bir sonrakinde kullanır.

en: (Deprecated) First day of the week, from Sunday (0) to Saturday (6)
tr: (Kullanılmıyor) Haftanın ilk günü, Pazarʼdan (0) Cumartesiʼye (6) dek

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “week-start-day-name” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde terk edilmiştir ve artık kullanılmamalıdır. Yerine “week-start-day-name” kullanın.

en: (Deprecated) Work days
tr: (Kullanımı önerilmiyor) İş günleri

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated. (This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use the “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, etc. keys instead.)
tr: Çalışma saatlerinin başlangıçları ve bitişlerinin belirtilmesi gereken günler. (Bu anahtar 3.10 sürümü itibariyle kaldırıldı ve artık kullanılmamalıdır. “work-day-monday”, “work-day-tuesday”, vs. anahtarlarını kullanın.)

en: Previous Evolution version
tr: Önceki Evolution sürümü

en: The most recently used version of Evolution, expressed as “major.minor.micro”. This is used for data and settings migration from older to newer versions.
tr: Evolutionʼun kullanılan son sürümü, “major.minor.micro” biçiminde. Veri ve ayarların eski sürümden yeniye geçişi yapılırken kullanılır.

en: List of disabled plugins
tr: Kapatılmış eklentilerin listesi

en: The list of disabled plugins in Evolution
tr: Evolutionʼdaki kapatılmış eklentilerin listesi

en: The window’s X coordinate
tr: Pencerenin X koordinatı

en: The window’s Y coordinate
tr: Pencerenin Y koordinatı

en: The window’s width in pixels
tr: Piksel türünden pencere genişliği

en: The window’s height in pixels
tr: Piksel türünden pencere yüksekliği

en: Whether the window is maximized
tr: Pencere tam ekran olduğunda

en: GNOME Calendar’s calendar import done
tr: GNOME Takvim’inden takvim içe aktarması yapıldı

en: Whether calendar from GNOME Calendar has been imported or not
tr: GNOME Takvim’indeki takvimin içe aktarılıp aktarılmadığı

en: GNOME Calendar’s tasks import done
tr: GNOME Takvim’inden görevlerin içe aktarması yapıldı

en: Whether tasks from GNOME Calendar have been imported or not
tr: GNOME Takvimʼindeki görevlerin içe aktarılıp aktarılmadığı

en: Check whether Evolution is the default mailer
tr: Evolutionʼun öntanımlı postacı olup olmadığını denetle

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
tr: Evolution her açıldığında, öntanımlı postacı olup olmadığını denetle.

en: Default charset in which to compose messages
tr: İletiler yazılırken kullanılacak öntanımlı karakter kümesi

en: Default charset in which to compose messages. Uses UTF-8, if not set.
tr: İletiler yazılırken kullanılacak öntanımlı karakter kümesi. Ayarlanmamışsa UTF-8 kullanır.

en: Comma-separated names of the editor to prefer in the message composer
tr: İleti düzenleyicide yeğlenecek virgülle ayrılmış düzenleyici adları

en: If the name doesn’t correspond to any known editor, then the built-in WebKit editor is used. The mode is optional, in which case the editor is used for all the modes it supports. Modes are “plain”, “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Example values: “webkit” (to use WebKit for plain and html), “plain:first-editor,html:second-editor” (to use “first-editor” for the “plain” and “second-editor” for “html”)
tr: Eğer ad herhangi bir bilinen düzenleyiciye karşılık gelmiyorsa gömülü WebKit düzenleyici kullanılır. Kip isteğe bağlıdır, belirtilmezse düzenleyici desteklediği tüm kiplerde kullanılır. Kipler şunlardır: “plain” (düz), “html”, "markdown-plain", "markdown-html" and "markdown". Örnek değerler: “webkit” (düz ve html için WebKit kullan), “plain:first-editor,html:second-editor” (“plain” [düz] için “first-editor” [ilk düzenleyici] kullan ve “html” için “second-editor” [ikinci düzenleyici] kullan)

en: Path where picture gallery should search for its content
tr: Resim galerisinin içeriği arayacağı yol

en: This value can be an empty string, which means it’ll use the system Picture folder, usually set to ~/Pictures. This folder will be also used when the set path is not pointing to the existent folder
tr: Bu değer boş bir karakter dizisi olabilir, bu, genellikle ~/Resimlerʼe ayarlı, sistem Resimler klasörü kullanılacak demektir. Bu klasör, verilen klasör yolu var olmadığında da kullanılacaktır

en: Spell check inline
tr: Metin içinde imla denetimi

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
tr: Yazarken imla hatası belitecini sözcükler üzerine çiz.

en: Automatic link recognition
tr: Kendiliğinden bağ algılama

en: Recognize links in text and replace them.
tr: Metinlerdeki bağları algıla ve bağ olarak değiştir.

en: Automatic emoticon recognition
tr: Kendiliğinden duygusimgesi hatırlaması

en: Recognize emoticons in text and replace them with images or Unicode characters.
tr: Metinlerdeki yüz ifades simgelerini tanı ve resim veya Evrensel karekterlerle değiştir.

en: Unicode emoticons
tr: Unicode gülen yüzleri

en: Use Unicode characters for emoticons.
tr: Gülen yüzler için Unicode karakterlerini kullan.

en: Attribute message
tr: Öznitelik iletisi

en: The text that is inserted when replying to a message, attributing the message to the original author
tr: Bir iletiyi yanıtlarken metni özgün yazarına mal etmek için eklenen metin

en: Forward message
tr: İletiyi yönlendir

en: The text that is inserted when forwarding a message, saying that the forwarded message follows
tr: Bir iletiyi iletirken iletilen iletinin takip ettiğini söyleyen metin

en: Original message
tr: Özgün ileti

en: The text that is inserted when replying to a message (top posting), saying that the original message follows
tr: Bir iletiyi yanıtlarken (üstten gönderi) özgün iletinin takip ettiğini söylemek için eklenen metin

en: Group Reply replies to list
tr: Küme Yanıtlama, listeye yanıtlar

en: Instead of the normal “Reply to All” behaviour, this option will make the “Group Reply” toolbar button try to reply only to the mailing list through which you happened to receive the copy of the message to which you’re replying.
tr: Sıradan “Herkese Yanıtla” davranışı yerine, bu seçenek “Kümeye Yanıtla” araç çubuğu düğmesinin yalnızca yanıtladığınız iletinin kopyasını aldığınız e-posta listesine yanıtlamaya çalışmasını sağlar.

en: Put the cursor at the bottom of replies
tr: İmleçi yanıtlananları en altına yerleştir

en: Users get all up in arms over where the cursor should go when replying to a message. This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom.
tr: Kullanıcılar ileti yanıtlarken imlecin nerede konumlanması gerektiği konusunda sürekli tartışırlar. Bu imlecin iletinin üstüne mi altına mı gideceğine karar verir.

en: Always request read receipt
tr: Her zaman okundu bildirimi iste

en: Whether a read receipt request gets added to every message by default.
tr: Her iletiye öntanımlı olarak bir okundu bildiriminin eklenmesi.

en: Always request Delivery Status Notification
tr: Her zaman Teslim Durum Bildirimi iste

en: Whether a Delivery Status Notification request gets added to every message by default.
tr: Her iletiye öntanımlı olarak Teslim Durum Bildirimi isteğinin eklenmesi.

en: What mode open the composer with
tr: Düzenleyicinin hangi kiple açılacağı

en: Spell checking languages
tr: İmla denetimi dilleri

en: List of dictionary language codes used for spell checking.
tr: İmla denetimi için kullanılacak sözlük dil kodlarını listesi.

en: List of recently used spell checking languages
tr: Son kullanılan imla denetimi dillerinin listesi

en: List of dictionary language codes used for spell checking, which had been used recently.
tr: İmla denetimi için kullanılan ve son zamanlarda kullanılan sözlük dil kodlarının listesi.

en: How many recently used spell checking languages to remember
tr: Kaç tane son kullanılan imla denetimi dillerinin anımsanacağı

en: Show “Bcc” field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderirken “Bcc” alanını göster

en: Show the “Bcc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi gönderirken “Bcc” alanını göster. Bu, posta hesabı seçildiğinde Görünüm menüsünden denetlenir.

en: Show “Cc” field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderirken “Cc” alanını göster

en: Show the “Cc” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi gönderirken “Cc” alanını göster. Bu, posta hesabı seçildiğinde Görünüm menüsünden denetlenir.

en: Show “From” override field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderirken “Gönderen” geçersiz kılma alanını göster

en: Show the “From” override field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi gönderirken “Gönderen” geçersiz kılma alanını göster. Bu, posta hesabı seçildiğinde Görünüm menüsünden denetlenir.

en: Show “Reply To” field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderilirken “Yanıtlama Adresi” alanını göster

en: Show the “Reply To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi yollarken “Yanıtlama Adresi” alanını göster. Bu ayar Görünüm menüsünden, e-posta hesabı seçiliyken denetlenebilir.

en: Show “Mail-Followup-To” field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderilirken “Mail-Followup-To” (Posta Takip) alanını göster

en: Show the “Mail-Followup-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi gönderirken “Mail-Followup-To” (Posta Takip) alanını göster. Bu ayar Görünüm menüsünden, e-posta hesabı seçiliyken denetlenebilir.

en: Show “Mail-Reply-To” field when sending a mail message
tr: Posta iletisi gönderilirken “Mail-Reply-To” (Posta Yanıtla) alanını göster

en: Show the “Mail-Reply-To” field when sending a mail message. This is controlled from the View menu when a mail account is chosen.
tr: Posta iletisi gönderirken “Mail-Reply-To” (Posta Yanıtla) alanını göster. Bu ayar Görünüm menüsünden, e-posta hesabı seçiliyken denetlenebilir.

en: Show “From” field when posting to a newsgroup
tr: Haber kümesine gönderim yaparken ”Gönderen” alanını göster

en: Show the “From” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Kimden” alanını göster. Bu ayar, haber hesabı seçiliyken Görünüm menüsünden denetlenir.

en: Show “Reply To” field when posting to a newsgroup
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Yanıtlama Adresi” alanını göster

en: Show the “Reply To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Yanıtlama Adresi” alanını göster. Bu ayar, haber hesabı seçiliyken Görünüm menüsünden denetlenebilir.

en: Show “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Mail-Followup-To” (Posta Takip) alanını göster

en: Show the “Mail-Followup-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Mail-Followup-To” (Posta Takip) alanını göster. Bu ayar, haber hesabı seçiliyken Görünüm menüsünden denetlenir.

en: Show “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Mail-Reply-To” (Posta Yanıtla) alanını göster

en: Show the “Mail-Reply-To” field when posting to a newsgroup. This is controlled from the View menu when a news account is chosen.
tr: Haber kümesine gönderim yaparken “Mail-Reply-To” (Posta Yanıtla) alanını göster. Bu ayar, haber hesabı seçiliyken Görünüm menüsünden denetlenebilir.

en: Digitally sign replies when the original message is signed
tr: Özgün ileti imzalıysa yanıtları sayısal imzala

en: Automatically enable PGP or S/MIME signatures when replying to a message which is also PGP or S/MIME signed.
tr: PGP veya S/MIME imzalı ileti yanıtlanırken kendiliğinden PGP veya S/MIME imzaları etkinleştir.

en: Encode filenames in an Outlook/GMail way
tr: Dosya adlarını Outlook/GMail yöntemiyle kodla

en: Encode filenames in the mail headers same as Outlook or GMail do, to let them display correctly filenames with UTF-8 letters sent by Evolution, because they do not follow the RFC 2231, but use the incorrect RFC 2047 standard.
tr: Dosya adlarını Outlook ve GMail gibi kodlayarak Evolution tarafından gönderilen UTF-8 harflerin ve dosya adlarının doğru görüntülenmesini sağlar, çünkü RFC 2231 kurallarını göre değil yanlış olan RFC 2047 standartını uyguluyorlar.

en: Send messages through Outbox folder
tr: Giden kutusundan iletileri gönder

en: Always save messages to Outbox folder when sending, to let a user choose when the messages should be sent.
tr: Kullanıcının ne zaman gönderileceklerini seçebilmesi için, iletileri gönderirken her zaman Giden kutusuna kaydet.

en: How long to delay Outbox flush when sending messages through Outbox folder
tr: İletileri Giden kutusundan gönderirken Giden kutusu boşaltımının ne kadar geciktirileceği.

en: A delay, in minutes, to wait for the Outbox folder flush. Less than 0 means never flush, 0 means immediately, the rest is the delay interval in minutes.
tr: Giden kutusu boşaltımı için beklenecek dakika türünde gecikme. 0’ın altı boşaltmaz, 0 hemen demektir, gerisiyse beklenecek dakikadır.

en: Include signature in new messages only
tr: İmzayı yalnızca yeni iletilerde içer

en: Include selected signature only for new messages, but have no signature added for Replies or Forwards.
tr: Seçili imzayı yalnızca yeni iletiler için dahil et, ama Yanıtlar ve Yönlendirmeler için imza ekleme.

en: Put personalized signatures at the top of replies
tr: Kişisel imzaları yanıtların üstüne koy

en: Users get all up in arms over where their signature should go when replying to a message. This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom.
tr: İletiyi yanıtlarken imzanın nereye konacağı konusunda kullanıcılar hep tartışır. İmzanın iletinin üstüne mi altına mı konacağı ayarını bu işlem belirler.

en: Do not add signature delimiter
tr: İmza ayracı ekleme

en: Set to TRUE in case you do not want to add signature delimiter before your signature when composing a mail.
tr: İleti yazarken imzanızdan önce imza sınırlandırıcısı eklemek istemiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

en: Keep original message signature in replies
tr: Yanıtlardaki özgün ileti imzalarını tut

en: When set to TRUE, keep original message signature in replies, otherwise strip the signature and everything below it when replying to the message.
tr: DOĞRU olarak belirlenirse yanıtlardaki özgün ileti imzalarını tut, diğer türlü iletiyi yanıtlarken imzayı ve altındaki her şeyi çıkar.

en: Ignore list Reply-To:
tr: Liste Yanıtlayı Göz Ardı Et:

en: Some mailing lists set a Reply-To: header to trick users into sending replies to the list, even when they ask Evolution to make a private reply. Setting this option to TRUE will attempt to ignore such Reply-To: headers, so that Evolution will do as you ask it. If you use the private reply action, it will reply privately, while if you use the “Reply to List” action it will do that. It works by comparing the Reply-To: header with a List-Post: header, if there is one.
tr: Bazı e-posta listeleri, kullanıcılar Evolution’dan özel yanıtlamayı seçmelerine rağmen listeye yanıtlamaları için Yanıtla: başlığı ayarlarlar. Bu seçeneği etkinleştirmek, bu gibi Yanıtla: başlıklarını göz ardı ederek Evolutionʼun istediğinizi yapmasını sağlar. Özel yanıtla eylemini kullanırsanız özel yanıtlar, “Listeye Yanıtla” derseniz de listeye yanıtlar. Bu işi, eğer varsa List-Post: başlığını Yanıtla: başlığıyla karşılaştırarak yapar.

en: List of localized “Re”
tr: Yerelleştirilmiş “Yanıt”lar

en: Comma-separated list of localized “Re” abbreviations to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “Re” prefix. An example is “SV,AV”.
tr: Standart ön ek olan “Re”nin yanında iletiler yanıtlanırken konu metninde göz ardı edilecek virgülle ayrılmış “Re” kısaltmaları listesi. Örneğin “Re,Ynt”.

en: List of localized “Re” separators
tr: Yerelleştirilmiş “Yanıt”lar

en: A list of localized “Re” separators, used to skip in a subject text when replying to a message, as an addition to the standard “:” and the Unicode “︰” separators.
tr: Standart ön ek olan “Re”nin yanında iletiler yanıtlanırken konu metninde göz ardı edilecek virgülle ayrılmış “Re” kısaltmaları listesi. Örneğin “Re,Ynt”.

en: Use localized “Fwd”/“Re” in message Subject
tr: İleti Konusunda yerelleştirilmiş “Fwd”/“Re” kullan

en: When set to true, uses localized “Fwd”/“Re” in message Subject on reply and forward as provided by current locale translation, otherwise uses unlocalized version.
tr: Doğru olarak belirlendiğinde, yönlendirme ve yanıtlama sırasında ileti Konusunda geçerli yerel çevirice sağlanan yerelleştirilmiş “Fwd”/“Re” kullanılır, diğer türlü yerelleştirilmemiş sürüm kullanılır.

en: Number of characters for wrapping
tr: Kaydırılacak karakter sayısı

en: Will autowrap lines after given number of characters.
tr: Verilen karakter sayısından sonra satırı kaydırır.

en: Number of To and CC recipients to ask “prompt-on-many-to-cc-recips” from
tr: “prompt-on-many-to-cc-recips” sorulacak Alıcı ve Bilgi alıcıları sayısı

en: When to ask, when the number of To and CC recipients reaches this value.
tr: Alıcı ve Bilgi alıcıları sayısı bu değere ulaştığında ne zaman sorulacağı.

en: Whether to always show main toolbar
tr: Ana araç çubuğunun her zaman gösterilip gösterilmeyeceği

en: If set to “true”, the main toolbar will be visible.
tr: “Evet”e ayarlanmışsa ana araç çubuğu görünür olacak.

en: Whether to always show edit toolbar
tr: Düzenleme araç çubuğunun her zaman gösterilip gösterilmeyeceği

en: If set to “true”, the edit toolbar will be visible.
tr: “Evet”e ayarlanmışsa düzenleme araç çubuğu görünür olacak.

en: Whether to always show Sign and Encrypt buttons on the toolbar
tr: Araç çubuğunda İmzala ve Şifrele düğmelerinin her zaman gösterilip gösterilmeyeceği

en: If set to “true”, the Sign and Encrypt buttons for either PGP or S/MIME are always shown in the composer’s toolbar. Otherwise they are shown only when being used.
tr: “Evet”e ayarlanmışsa, PGP veya S/MIME için İmzala ve Şifrele düğmeleri düzenleyicinin araç çubuğunda her zaman gösterilir. Değilse yalnızca kullanıldıkları zaman gösterilirler.

en: Wrap quoted text in replies
tr: Alıntılanmış metni yanıtlarda sar

en: If set to “true” quoted text in replies will be wrapped.
tr: “Evet”e ayarlanmışsa yanıtlardaki alıntı metinler sarılacak.

en: Paste plain text as preformatted
tr: Düz metni önceden biçimlendirilmiş yapıştır

en: When set, paste a plain text into the composer body as Preformatted paragraph. When not set, paste it as Normal paragraph.
tr: Seçildiğinde, düz metin düzenleyici gövdesine önceden biçimlendirilmiş paragraf olarak yapıştırılır. Seçilmediğinde, olağan paragraf olarak yapıştırılır.

en: Convert UTC time in reply credits to local time
tr: Yanıt tanıtımındaki UTC zamanı yerel zamana dönüştür

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time when it’s in UTC in the message.
tr: İletideki zaman UTC ise yanıt tanıtımındaki zamanın yerel zamana dönüştürülüp dönüştürülmeyeceği.

en: Convert time in reply credits to local time
tr: Yanıt tanıtımındaki zamanı yerel zamana dönüştür

en: Whether the time in reply credits should be converted to local time. This converts any time, not only UTC times, for which “composer-reply-credits-utc-to-localtime” can be used.
tr: Yanıt tanıtımındaki zamanın yerel zamana dönüştürülme durumu. Bu, yalnızca UTC zamanları değil, “composer-reply-credits-utc-to-localtime” kullanılabilen tüm zamanları dönüştürür.

en: Use user date format in reply credits
tr: Yanıt tanıtımında kullanıcı tarih biçimini kullan

en: Whether the date in reply credits should be shown in the user date format. If unset, shows the header value from the original message.
tr: Yanıt tanıtımında tarihin kullanıcı tarih biçiminde gösterilmesi. Belirlenmezse, başlık değerini özgün iletiden gösterir.

en: Mark replied to messages as read
tr: Yanıtlanan iletileri okundu olarak imle

en: When replying to a message and marking it as being replied to, then whether also mark it as read.
tr: İleti yanıtlanırken veya yanıtlandı olarak imlenirken aynı zamanda okundu olarak imle.

en: Whether start Plain Text composer with Preformatted paragraph mode
tr: Düz Metin düzenleyicinin Önceden Biçimlendirilmiş paragraf kipinde başlatılıp başlatılmayacağı

en: When set to true, new Plain Text messages will have preselected Preformatted paragraph mode. The Normal paragraph mode will be used when set to false.
tr: Doğru olarak belirlendiğinde yeni Düz Metin iletileri önceden seçilmiş Önceden Biçimlendirilmiş paragraf kipine sahip olacaktır. Yanlış olarak belirlendiğinde Olağan paragraf kipi kullanılacaktır.

en: Whether to obey Content-Disposition:inline message header hint
tr: Content-Disposition:inline ileti başlığı ipucuna uyulup uyulmayacağı

en: Set to “false” to block automatic display of attachments with Content-Disposition: inline.
tr: Content-Disposition: inlineʼla eklerin kendiliğinden gösterimini engellemek için “hayır”a ayarlayın.

en: Save file format for drag-and-drop operation
tr: Sürükle bırak işlemi için dosya biçimini kaydet

en: Can be either “mbox” or “pdf”.
tr: “mbox” ya da “pdf” olabilir.

en: Show image animations
tr: Resim canlandırmalarını göster

en: Enable animated images in HTML mail. Many users find animated images annoying and prefer to see a static image instead.
tr: HTML e-postalardaki canlandırmalı resimleri etkinleştir. Birçok kullanıcı canlandırma resimleri can sıkıcı bulur ve durgun resmi yeğler.

en: Enable or disable type ahead search feature
tr: Yazarken arama özelliğini etkinleştir ya da kapat

en: Enable the sidebar search feature to allow interactive searching of folder names.
tr: Klasör adlarının etkileşimli aranabilmesi için kenar çubuğu arama özelliğini etkinleştir.

en: Enable or disable magic space bar
tr: Sihirli boşluk tuşunu etkinleştir ya da kapat

en: Enable this to use Space bar key to scroll in message preview, message list and folders.
tr: Boşluk çubuğu tuşunun ileti ön izleme, ileti listesi ve klasörlerde kaydırmakta kullanılması için bunu etkinleştirin.

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders
tr: Tüm klasörler için benzer ileti listesi görünümü ayarı kullanmak için etkinleştir

en: Enable to use a similar message list view settings for all folders.
tr: Tüm klasörler için benzer ileti listesi görünümü ayarı kullanmak için etkinleştir.

en: Enable to use the same search settings for all folders
tr: Tüm klasörlerde aynı arama ayarlarını kullanmak için etkinleştir

en: This is considered only in combination with the 'global-view-setting'.
tr: Bu, yalnızca 'global-view-setting' ile birlikteyken dikkate alınır.

en: Mark citations in the message “Preview”
tr: İletilerdeki alıntıları “Ön İzle”de imle

en: Mark citations in the message “Preview”.
tr: İletilerdeki alıntıları “Ön İzle”de imle.

en: Citation highlight color
tr: Metin vurgulama rengi

en: Citation highlight color.
tr: Metin vurgulama rengi.

en: Enable/disable caret mode
tr: İmleç kipini etkinleştir/kapat

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
tr: İmleç kipini etkinleştir, bu sayede postalarınızı okurken imleci görebilirsiniz.

en: Default charset in which to display messages
tr: İletiler gösterilirken kullanılacak öntanımlı karakter kümesi

en: Default charset in which to display messages.
tr: İletiler yazılırken kullanılacak öntanımlı karakter kümesi.

en: Automatically load images for HTML messages over HTTP
tr: HTML iletileri için resimleri HTTP üzerinden kendiliğinden yükle

en: Show notification about missing remote content
tr: Eksik uzak içerik hakkında bildirim göster

en: When the message preview shows a message which requires to download remote content, while the download is not allowed for the user or the site, then show a notification about it on top of the preview panel.
tr: İleti ön izlemesi, indirme kullanıcı veya site için izinli değilken uzak içerik yüklemesi gerektiren içerik gösterdiğinde ön izleme bölmesinin üstünde bunula ilgili bildirim göster.

en: Show Animations
tr: Canlandırmaları Göster

en: Show animated images as animations.
tr: Hareketli resimleri canlandırma olarak göster.

en: Show all message headers
tr: Tüm ileti başlıklarını göster

en: Show all the headers when viewing a messages.
tr: İletiyi görüntülerken tüm başlıkları göster.

en: List of headers to show when viewing a message.
tr: İleti görüntülenirken gösterilecek başlık listesi.

en: Each header is represented as a pair: the header name, and a boolean indicating whether the header is enabled. Disabled headers are not shown when viewing a message, but are still listed in Preferences.
tr: Her başlık ikili olarak eşleşir: başlık adı, ve başlığın etkin olup olmadığını gösteren ikili. Etkin olmayan başlıklar ileti görüntülenirken gösterilmez ama Tercihlerde listelenirler.

en: Show photo of the sender
tr: Gönderenin resmini göster

en: Show the photo of the sender in the message reading pane.
tr: İleti listesinde iletilerin düzenleme sütununda gönderenin fotoğrafını göster.

en: Search libravatar.org for photo of the sender
tr: Gönderen resmi için libravatar.orgʼu ara

en: Allow searching also at libravatar.org for photo of the sender.
tr: Gönderen fotoğrafı için libravatar.orgʼda aramaya da izin ver.

en: Mark as Seen after specified timeout
tr: Belirtilen zaman sonrasında Okundu olarak imle

en: Mark as Seen after specified timeout.
tr: Belirtilen zaman sonrasında Okundu olarak imlemesi.

en: Mark as Seen always after specified timeout
tr: Her zaman belirtilen zaman aşımı sonrasında Okundu olarak imle

en: If set to true, the selected message will be set as unread after the timeout also after the folder change.
tr: Evete ayarlıysa seçili ileti klasör değişiminin ardından sonraki zaman aşımının ardından da okunmamış olarak ayarlanacak.

en: Timeout for marking messages as seen
tr: İletinin görüldü olarak imlenmesi için gereken zaman

en: Timeout in milliseconds for marking messages as seen.
tr: İletinin görüldü olarak imlenmesi için gereken zaman, milisaniye cinsinden.

en: Show Attachment Bar
tr: Ek Çubuğunu Göster

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments.
tr: İleti eklere sahip olduğunda ileti ön izleme bölmesinin altında Ek Çubuğunu göster.

en: Sender email-address column in the message list
tr: İleti listesinde gönderenin e-posta adresi sütunu

en: Show the email-address of the sender in a separate column in the message list.
tr: İleti listesinde gönderenin e-posta adresini ayrı sütunda göster.

en: Show deleted messages in the message-list
tr: İleti listesinde silinmiş iletileri göster

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
tr: Silinmiş iletileri (üzeri çizgili olarak) ileti listesinde göster.

en: Show junk messages in the message-list
tr: İleti listesinde gereksiz iletileri göster

en: Show junk messages (with a red strike-through) in the message-list.
tr: İleti listesinde gereksiz iletileri (üzeri kırmızı çizgili olarak) göster.

en: Enable Unmatched search folder
tr: Eşleşmeyenler arama klasörünü etkinleştir

en: Enable Unmatched search folder within Search Folders. It does nothing if Search Folders are disabled.
tr: Arama Klasörleri içindeki Eşleşmeyenler arama klasörünü etkinleştir. Arama Klasörleri kapalıysa hiçbir şey yapmaz.

en: Hides the per-folder preview and removes the selection
tr: Klasör başına ön izlemeyi gizler ve seçimi kaldırır

en: This key is read only once and reset to “false” after read. This unselects the mail in the list and removes the preview for that folder.
tr: Bu anahtar başta salt okunurdur ve okunduktan sonra “false” olarak sıfırlanır. Bu listede postanın seçimini kaldırır ve klasör için ön izlemeyi kaldırır.

en: Height of the message-list pane
tr: İleti-listesi bölmesinin boyu

en: Height of the message-list pane.
tr: İleti-listesi bölmesinin boyu.

en: Whether message headers are collapsed in the user interface
tr: İleti başlıkları kullanıcı arayüzünden toplu dursun mu

en: Width of the message-list pane
tr: İleti-listesi bölmesinin genişliği

en: Width of the message-list pane.
tr: İleti-listesi bölmesinin genişliği.

en: Layout style
tr: Yerleşim biçimi

en: The layout style determines where to place the preview pane in relation to the message list. “0” (Classic View) places the preview pane below the message list. “1” (Vertical View) places the preview pane next to the message list.
tr: Yerleşim biçimi ön izleme bölmesinin ileti listesine göre nerede bulunacağına karar verir. “0” (Klasik Görünüm) ön izleme bölmesini ileti listesinin altına yerleştirir. “1” (Dikey Görünüm) ön izleme bölmesini ileti litesinin yanına yerleştirir.

en: Variable width font
tr: Değişken genişlikli yazı tipi

en: The variable width font for mail display.
tr: Posta görünümü için değişken genişlikli yazı tipi.

en: Terminal font
tr: Uçbirim yazı tipi

en: The terminal font for mail display.
tr: Posta görünümü için uçbirim yazı tipi.

en: Use custom fonts
tr: Özel yazı tipleri kullan

en: Use custom fonts for displaying mail.
tr: Posta gösterilirken özel yazı tipleri kullan.

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC
tr: Kime/İlgi/Saklı İlgi alanlarındaki adresleri sıkıştır

en: Compress display of addresses in TO/CC/BCC to the number specified in address_count.
tr: Kime/İlgi/Saklı İlgi alanlarındaki adresleri address_count içide belirtilen sayıdaki adresin gösterileceği biçimde sıkıştır.

en: Number of addresses to display in TO/CC/BCC
tr: Kime/İlgi/Saklı İlgi içerisinde gösterilecek adreslerin sayısı

en: This sets the number of addresses to show in default message list view, beyond which a “...” is shown.
tr: Bu öntanımlı ileti listesi görünümünde gösterilecek olan adreslerin sayısını belirtir, bu sayıdan sonrakiler “...” olarak gösterilir.

en: Show mails in headers part of the message preview when name is available
tr: Ad olduğunda ileti ön izlemenin başlık bölümünde postaları göster

en: When set to false, the mail addresses which contain both the name and the email parts in headers like To/Cc/Bcc will be shown only with the name part, without the actual email, with the name made clickable.
tr: Yanlış olarak belirlenirse, To/Cc/Bcc gibi başlıklarda hem ad hem de e-posta bölümleri olan posta adresleri yalnızca ad bölümleriyle gösterilecek; e-posta aslen değil, adıyla tıklanabilir olarak gösterilecek.

en: Thread the message-list based on Subject
tr: İleti listesini Konu tabanlı olarak dallandır

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
tr: Eğer iletiler In-Reply-To ya da References başlığı içermiyorlarsa, dallandırmada konuların kullanılması.

en: Default value for thread expand state
tr: Dal açıklık durumu için öntanımlı değer

en: This setting specifies whether the threads should be in expanded or collapsed state by default. Evolution requires a restart.
tr: Bu ayar ileti dallarının öntanımlı olarak açık mı toplu mu duracağını belirtir. Evolutionʼın yeniden başlatılması gerekmektedir.

en: Whether sort threads based on latest message in that thread
tr: Dalların daldaki en son iletiye göre sıralanması

en: This setting specifies whether the threads should be sorted based on latest message in each thread, rather than by message’s date. Evolution requires a restart.
tr: Bu ayar dalların iletinin tarihi yerine son iletinin son dala göre sıralanmasını belirler. Evolution’un yeniden başlatılması gerekmektedir.

en: Whether sort thread children always ascending
tr: Dal çocuklarının her zaman artan biçimde sıralanıp sıralanmayacağı

en: This setting specifies whether the thread children should be sorted always ascending, rather than using the same sort order as in the thread root level.
tr: Bu ayar dalların çocuklarının dal kök düzeyiyle aynı sıralamayı kullanmak yerine her zaman artan biçimde sıralanıp sıralanmayacağını belirler.

en: Whether to compress thread level
tr: Konuşma düzeyinin sıkıştırılması

en: Set to true to compress thread levels for flat conversations, to make the level not so deep.
tr: Düz konuşmaların konuşma düzeylerini sıkıştırmak için doğru olarak belirle, düzeyi çok derin yapma.

en: Whether to generate flat threads
tr: Düz dalların oluşturulma durumu

en: Set to true to generate flat threads. That is, the thread will have only one level, with no sublevels.
tr: Düz dallar oluşturmak için true olarak ayarlayın. Yani, dalın alt düzeyleri olmadan yalnızca tek düzeyi olacaktır.

en: Sort accounts alphabetically in a folder tree
tr: Hesapları klasör ağacında alfabetik olarak sırala

en: Tells how to sort accounts in a folder tree used in a Mail view. When set to true accounts are sorted alphabetically, with an exception of On This Computer and Search folders, otherwise accounts are sorted based on an order given by a user
tr: E-posta görünümünde hesapların klasör ağacında nasıl sıralanacağını söyler. Etkinleştirildiğinde, Bu Bilgisayarda ve Arama dizinlerinde hariç alfabetik sıralanırlar, diğer durumda kullanıcının verdiği bir sırayla sıralanırlar

en: Log filter actions
tr: Süzme eylemlerini günlükle

en: Log filter actions to the specified log file.
tr: Belirtilen günlük dosyasına süzme eylemlerini günlükle.

en: Logfile to log filter actions
tr: Süzme eylemlerinin yazılacağı günlük dosyası

en: If not set, or being “stdout”, then the logging is done to stdout, instead to a file.
tr: Ayarlanmamışsa, veya “stdout”sa günlük yazımı dosyadansa stdout’a yapılır.

en: Flush Outbox after filtering
tr: Süzüldükten sonra Giden Kutusunu temizle

en: Whether to flush Outbox after filtering is done. Outbox flush will happen only when there was used any “Forward to” filter action and approximately one minute after the last action invocation.
tr: Süzüldüğünde Giden Kutusunun temizlenip temizlenmeyeceği. Giden Kutusunun temizliği yalnızca herhangi bir “İlet” süzme olayı olursa ve son çalışmanın yaklaşık bir dakika sonrasında olacaktır.

en: Default forward style
tr: Öntanımlı yönlendirme biçemi

en: Default reply style
tr: Öntanımlı yanıt biçemi

en: Forward and reply attribution language tag, like en_US. Empty string means to use the same language as the user interface.
tr: İlet ve yanıtla öznitelik dil etiketi, en_US gibi. Boş dizge kullanıcı arayüzüyle aynı dili kullan anlamına gelir.

en: Prompt on send when using key accelerator (Ctrl+Enter)
tr: Tuş hızlandırıcı kullanırken gönderimde sor (Ctrl+Enter)

en: Prompt the user when he or she tries to send a message with a key accelerator.
tr: Kullanıcı tuş hızlandırıcı ile gönderim yaparken doğrulama için sor.

en: Prompt on empty subject
tr: Boş konu için sor

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
tr: Kullanıcı Konu olmadan ileti göndermeye çalıştığında sor.

en: Prompt when emptying the trash
tr: Çöp boşaltılırken sor

en: Prompt the user when he or she tries to empty the trash.
tr: Klasör boşaltılmaya çalışıldığında kullanıcıya sor.

en: Prompt when user expunges
tr: Kullanıcı temizlediğinde sor

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
tr: Klasör temizlenmeye çalışıldığında kullanıcıya sor.

en: Prompt when user calls Empty Junk
tr: Kullanıcı Gereksiz Temizleme çağırdığında sor

en: Prompt the user when he or she tries to Empty a Junk folder.
tr: Gereksiz klasörünü temizlemeye çalıştığında kullanıcıya sor.

en: Prompt when user marks message as Junk
tr: Kullanıcı, iletiyi Gereksiz olarak imlediğinde sor

en: Prompt the user when he or she tries to mark a message as Junk.
tr: Kullanıcı, iletiyi Gereksiz olarak imlemeye çalıştığında sor.

en: Prompt before sending to recipients not entered as mail addresses
tr: Gönderilen, kaydedilmiş posta adreslerinde yoksa postayı göndermeden önce kullanıcıya sor

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying to send a message to recipients not entered as mail addresses
tr: E-posta adresleri olarak girilmemiş alıcılara ileti yollamak istediğinizde yeniden karşınıza çıkan soru pencerelerini kapatır/etkinleştirir

en: Prompt when user only fills Bcc
tr: Kullanıcı yalnızca Gizli Bilgi doldurduğunda sor

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
tr: Kullanıcı Alıcı ya da Bilgi kullanmadan ileti göndermeye çalıştığında sor.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
tr: Kullanıcı istenmeyen HTML göndermeye çalıştığında sor

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
tr: Kullanıcı HTML posta almak istemeyen alıcılara HTML posta göndermeye çalıştığında sor.

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
tr: Kullanıcı 10 ya da daha çok iletiyi aynı anda açmaya çalıştığında sor

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
tr: Eğer kullanıcı 10 ya da daha çok iletiyi bir kez açmayı denerse, kullanıcıya bunu gerçekten yapmak isteyip istemediğini sor.

en: Prompt while marking multiple messages
tr: Çoklu ileti imlerken uyar

en: Enable or disable the prompt whilst marking multiple messages.
tr: Birden çok iletiyi imlerken, çıkan soru penceresini etkinleştir ya da kapat.

en: Prompt when deleting messages in search folder
tr: Arama klasöründen iletiler silinirken sorulması

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that deleting messages from a search folder permanently deletes the message, not simply removing it from the search results.
tr: Yineleyen iletileri arama klasöründen silmenin iletiyi yalnızca arama sonuçlarından silmediği ama kalıcı olarak sildiğini uyaran soruları kapatır/etkinleştirir.

en: Asks whether to copy a folder by drag-and-drop in the folder tree
tr: Klasör ağacındaki klasörün sürükle ve bırak ile kopyalanıp kopyalanmayacağını sorar

en: Possible values are: “never” — do not allow copy with drag-and-drop of folders in folder tree, “always” — allow copy with drag-and-drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
tr: Geçerli değerler: “never” (asla) - klasör ağacında sürükle &amp; bırak ile kopyalamaya izin vermez, “always” (her zaman) - sormadan klasör ağacında sürükle ve bırak ile kopyalar, veya “ask” (sor) - (veya herhangi başka değer) kullanıcıya sorar.

en: Asks whether to move a folder by drag-and-drop in the folder tree
tr: Klasörün klasör ağacında sürükle ve bırak ile taşınıp taşınmayacağını sorar

en: Possible values are: “never” — do not allow move with drag-and-drop of folders in folder tree, “always” — allow move with drag-and-drop of folders in folder tree without asking, or “ask” — (or any other value) will ask user.
tr: Olabilecek değerler: “never” (asla) - klasör ağacında sürükle ve bırak ile taşımaya izin verme, “always” (her zaman) - klasör ağacında sürükle ve bıraka sormadan izin ver, veya “ask” (sor) - (ya da başka herhangi bir değer) kullanıcıya sor.

en: Prompt when replying privately to list messages
tr: Liste iletilerine gizli olarak yanıtlarken kullanıcıya sor

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a private reply to a message which arrived via a mailing list.
tr: E-posta listesinden gelen iletiye özel yanıt yazdığınızda sizi uyarmak için çıkan yinelenen ekranları kapatır/açar.

en: Prompt when mailing list hijacks private replies
tr: E-posta listesi özel yanıtları kendine yönlendirirse sor

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are trying sending a private reply to a message which arrived via a mailing list, but the list sets a Reply-To: header which redirects your reply back to the list
tr: E-posta listesinden gelen iletiye özel yanıt yazdığınızda sizi uyarmak için çıkan yinelenen ekranları kapatır/açar, ama liste bir Yanıtla: başlığı ayarladığından iletiniz listeye yönlendirilir

en: Prompt when replying to many recipients
tr: Birden çok alıcıyı yanıtlarken beni uyar

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are sending a reply to many people.
tr: Yanıtı birçok kişiye gönderirken gösterilen yineleyen uyarı ekranlarını kapatır/açar.

en: Prompt when switching composer format and the content needs to lose its formatting
tr: Düzenleyici biçimi değiştirildiğinde ve içeriğin biçimini yitirmesi gerektiğinde sor

en: It disables/enables the repeated prompts to warn that you are switching composer format and the content needs to lose its formatting.
tr: Düzenleyici biçimi değiştirildiğinde ve içeriğin biçimini yitirmesi gerektiğinde yeniden karşınıza çıkan soru pencerelerini kapatır/etkinleştirir.

en: Prompt when sending to many To and CC recipients
tr: Çok fazla Alıcı ve Bilgi alıcısına gönderildiğinde sor

en: Enable or disable the prompt when sending to many To and CC recipients. The “composer-many-to-cc-recips-num” defines the threshold.
tr: Çok fazla Alıcı ve Bilgi alıcısına gönderildiğinde karşınıza çıkan soru pencerelerini kapatır/etkinleştirir. “composer-many-to-cc-recips-num” eşiği tanımlar.

en: List of addresses, or even parts of addresses, which accept HTML
tr: HTML kabul eden adreslerin ve adres parçalarının listesi

en: It's a complementary option for “prompt-on-unwanted-html”, containing list of addresses, which accept HTML messages.
tr: HTML iletileri kabul eden adreslerin listesi, “prompt-on-unwanted-html” için tamamlayıcı bir seçenektir.

en: Policy for automatically closing the message browser window when forwarding or replying to the displayed message.
tr: Görüntülenen iletiyi yanıtlarken ya da ileti iletilirken ileti tarayıcısının kendiliğinden kapanması için plan.

en: Empty Trash folders on exit
tr: Çöp klasörlerini çıkışta boşalt

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
tr: Tüm Çöp klasörlerini Evolutionʼdan çıkarken boşalt.

en: Minimum days between emptying the trash on exit
tr: Çıkışta çöpün boşaltılması için asgari gün

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
tr: Çıkışta çöpün boşaltılması için asgari geçmesi gereken zaman, gün olarak.

en: Last time Empty Trash was run
tr: En son Çöp Boşaltma işlemi yapıldığı zaman

en: The last time Empty Trash was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
tr: Çöp Boşaltma işleminin en son ne zaman yapıldığı, gün olarak, 1 Ocak 1970ʼden beri (Tarih başlangıcı).

en: Amount of time in seconds the error should be shown on the status bar.
tr: Hatanın durum çubuğunda gösterileceği zamanın saniye cinsinden miktarı.

en: Level beyond which the message should be logged.
tr: İletinin günlüklenmesi için düzey.

en: This can have three possible values. “0” for errors. “1” for warnings. “2” for debug messages.
tr: Bu üç geçerli değere sahiptir. Hatalar için “0”. Uyarılar için “1”. Hata ayıklama iletileri için “2”.

en: Show original “Date” header value.
tr: Özgün “Tarih” başlığı değerini göster.

en: Show the original “Date” header (with a local time only if the time zone differs). Otherwise always show “Date” header value in a user preferred format and local time zone.
tr: Özgün “Tarih” başlığını göster (saat dilimi değişikse yerel zamanla). Aksi durumda “Tarih” başlığını her zaman kullanıcının yeğlediği biçimde ve yerel saat dilimiyle göster.

en: List of Labels and their associated colors
tr: Etiketlerin Listesi ve onların ilişkilendirilen renkleri

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
tr: Evolutionʼun posta bileşeninin bildiği etiketlerin listesi. Liste renklerin HTML hex kodlamasını kullandığı ad:renk dizgelerini içerir.

en: Check incoming mail being junk
tr: Gelen postaların gereksiz olup olmadığını denetle

en: Run junk test on incoming mail.
tr: Gelen postalarda gereksiz sınaması çalıştır.

en: Empty Junk folders on exit
tr: Gereksiz klasörlerini çıkışta boşalt

en: Empty all Junk folders when exiting Evolution.
tr: Evolutionʼdan çıkarken Gereksiz klasörlerini boşalt.

en: Minimum days between emptying the junk on exit
tr: Çıkışta çöpün boşaltılma aralığı için asgari gün

en: Minimum time between emptying the junk on exit, in days.
tr: Çıkışta çöpün boşaltılma aralığı için asgari geçmesi gereken zaman, gün olarak.

en: Last time Empty Junk was run
tr: Önemsizleri Boşaltʼın son çalıştığı zaman

en: The last time Empty Junk was run, in days since January 1st, 1970 (Epoch).
tr: Önemsiz iletilerin Boşaltıldığı son tarih, gün olarak 1 Ocak 1970ʼden beri (Tarih başlangıcı).

en: The default plugin for Junk hook
tr: Gereksiz bağı için öntanımlı eklentisi

en: This is the default junk plugin, even though there are multiple plugins enabled. If the default listed plugin is disabled, then it won’t fall back to the other available plugins.
tr: Bu öntanımlı gereksiz eklentisidir, birden çok etkin eklenti olsa bile. Eğer öntanımlı listelenen eklenti kapalı ise, diğer geçerli eklentileri yedek olarak kullanmaz.

en: Determines whether to lookup in address book for sender email
tr: Gönderen e-postasının adres defterinde aranmasına karar verir

en: Determines whether to lookup the sender email in address book. If found, it shouldn’t be a spam. It looks up in the books marked for autocompletion. It can be slow, if remote address books (like LDAP) are marked for autocompletion.
tr: Gönderen e-postasının adres defterinde aranmasına karar verir. Eğer bulunursa, spam olmamalı. Kendiliğinden tamamlama için imlenmiş defterler içinde arar. Eğer uzaktaki adres defterleri (LDAP gibi) kendiliğinden tamamlama için imlenmişse yavaş olabilir.

en: Determines whether to look up addresses for junk filtering in local address book only
tr: Gereksiz süzmesi için yalnızca yerel adres defterindeki adreslere bakılmasını belirler

en: This option is related to the key lookup_addressbook and is used to determine whether to look up addresses in local address book only to exclude mail sent by known contacts from junk filtering.
tr: Bu seçenek lookup_address anahtarı ile ilgilidir ve bilinen bağlantılardan gönderilen postaları gereksiz süzmesinde dışta tutmak için yerel adres defterine bakılmasını belirtmede kullanılır.

en: Determines whether to use custom headers to check for junk
tr: Gereksiz denetimi için özel başlıkların kullanılmasını belirler

en: Determines whether to use custom headers to check for junk. If this option is enabled and the headers are mentioned, it will be improve the junk checking speed.
tr: Gereksiz denetimi için özel başlıkların kullanılmasını belirler. Eğer bu seçenek etkin ise ve başlıklara değinilmişse, gereksiz denetim hızını arttıracaktır.

en: Custom headers to use while checking for junk.
tr: Gereksiz denetimi yapılırken kullanılacak özel başlıklar.

en: Custom headers to use while checking for junk. The list elements are string in the format “headername=value”.
tr: Gereksiz denetimi yapılırken kullanılacak özel başlıklar. Liste ögeleri “başlıkadı=değer” biçiminde dizgelerdir.

en: UID string of the default account.
tr: Öntanımlı hesabın UID satırı.

en: Save directory
tr: Kayıt dizini

en: Directory for saving mail component files.
tr: Posta bileşeni dosyalarını kaydetmek için dizin.

en: Save format
tr: Kayıt biçimi

en: Last used format when saving messages to file.
tr: İletileri dosyaya kaydederken son kullanılan biçim.

en: Composer load/attach directory
tr: Düzenleyici yükleme/ek dizini

en: Directory for loading/attaching files to composer.
tr: Düzenleyiciye dosyaları yükleme/ekleme için dizin.

en: Check for new messages on start
tr: Açılışta yeni iletileri denetle

en: Whether to check for new messages when Evolution is started. This includes also sending messages from Outbox.
tr: Evolution başlatıldığında yeni iletilerin denetlenip denetlenmeyeceği. Giden kutusundaki iletileri gönderme işlemini de içerir.

en: Check for new messages in all active accounts
tr: Tüm etkin hesaplardaki yeni iletileri denetle

en: Whether to check for new messages in all active accounts regardless of the account “Check for new messages every X minutes” option when Evolution is started. This option is used only together with “send_recv_on_start” option.
tr: Evolution başlatıldığında, “İletileri her X dakika denetle” seçeneğinden bağımsız olarak tüm etkin hesaplardaki iletilerin denetlenip denetlenmeyeceği. Bu seçenek yalnızca “send_recv_on_start” seçeneği ile birlikte kullanılır.

en: Server synchronization interval
tr: Sunucu eşzamanlandırma aralığı

en: Controls how frequently local changes are synchronized with the remote mail server. The interval must be at least 30 seconds.
tr: Uzaktaki posta sunucusu ile yerel değişikliklerin hangi sıklıkta eşzamanlandırılacağını denetler. Aralık en az 30 saniye olmalıdır.

en: Allow expunge in virtual folders
tr: Sanal dizinlerde temizlemeye izin ver

en: Enables Expunge in virtual folders, which means that the Folder→Expunge will be callable in virtual folders, while the expunge itself will be done in all folders for all deleted messages within the virtual folder, not only for deleted messages belonging to the virtual folder.
tr: Sanal dizinlerde Temizlemeye izin verir, yani Dizin→Temizle sanal dizinlerce de çağrılabilir olacaktır, temizleme sanal dizin içinde tüm dizinlerde ve tüm silinmiş iletilerde yapılır, yalnızca sanal dizine ait silinmiş iletilerde değil.

en: Inherit theme colors in HTML format
tr: Tema renklerini HTML biçiminde miras al

en: When enabled the theme colors for background, text and links are sent in resulting HTML formatted message.
tr: Etkinse arkaplan, metin ve bağlantı için tema renkleri sonuç HTML biçimli iletide gönderilir.

en: An Archive folder for On This Computer folders.
tr: Bu Bilgisayarda klasörleri için Arşiv dizini.

en: An Archive folder to use for Messages|Archive... feature when in an On This Computer folder.
tr: Bu Bilgisayarda dizinindeyken İletiler|Arşivler... özelliği için kullanılacak Arşiv dizini.

en: Whether the To Do bar is visible in the main window
tr: Yapılacaklar çubuğunun ana pencerede görünmesi

en: Stores whether the To Do bar is visible in the main window.
tr: Yapılacaklar çubuğunun ana pencerede görünüp görünmeyeceğini tutar.

en: Width of the To Do bar in the main window
tr: Yapılacaklar çubuğunun ana penceredeki genişliği

en: Holds the width of the To Do bar for the main window.
tr: Ana pencere için Yapılacaklar çubuğunun genişliğini tutar.

en: Whether the To Do bar is visible in a sub-window
tr: Yapılacaklar çubuğunun alt pencerede görünmesi

en: Stores whether the To Do bar is visible in a sub-window.
tr: Yapılacaklar çubuğunun alt pencerelerde görünüp görünmemesini tutar.

en: Width of the To Do bar in a sub-window
tr: Yapılacaklar çubuğunun alt pencerede genişliği

en: Holds the width of the To Do bar for a sub-window.
tr: Yapılacaklar çubuğunun alt pencereler için genişliğini tutar.

en: Whether the To Do bar should show also completed tasks
tr: Yapılacaklar çubuğunun ayrıca tamamlanan görevleri gösterip göstermeyeceği

en: Stores whether the To Do bar should show also completed tasks.
tr: Yapılacaklar çubuğunun tamamlanmış görevleri de gösterip göstermemesi gerektiğini saklar.

en: Whether the To Do bar should show also tasks without Due date
tr: Yapılacaklar çubuğunun Tamamlanma tarihi olmayan görevleri de gösterip göstermeyeceği

en: Stores whether the To Do bar should show also tasks without Due date.
tr: Yapılacaklar çubuğunun Tamamlanma tarihi olmayan görevleri de gösterip göstermemesi gerektiğini saklar.

en: How many days to show in the To Do bar
tr: Yapılacaklar çubuğunda kaç gün gösterileceği

en: Values out of range are clamped to the boundary.
tr: Aralığın dışındaki değerler sınıra indirgenir.

en: Use smaller font for time in the To Do bar
tr: Yapılacaklar çubuğundaki zaman için daha küçük yazı tipi kullan

en: Show start up wizard
tr: Başlangıç sihirbazını göster

en: Whether show start up wizard when there is no mail account configured.
tr: Yapılandırılmış posta hesabı olmadığında başlangıç sihirbazının gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Whether go to the previous message after message deletion
tr: İleti siliminin ardından önceki iletiye gidilip gidilmeyeceği

en: If set to true, goes to the previous message when the selected is deleted; or to the next message, when it’s set to false.
tr: Eğer doğru olarak belirlenirse seçilen silindiğinde önceki iletiye gider, yanlış olarak belirlenirse sonraki iletiye gider.

en: Show Subject above Sender in Messages column
tr: İletiler sütununda Konuyu Göndericinin üstünde göster

en: Whether to show Subject above Sender (From/To) in the Messages column, usually shown in the Vertical/Wide view of the message list. Change of this option requires restart of the Evolution.
tr: İletiler sütununda Konunun Göndericiden (Kimden/Kime) yukarıda gösterilip gösterilmeyeceği, genellikle Dikey/Geniş ileti listesi görünümünde gösterilir. Bu seçeneğin değiştirilmesi için Evolutionʼın yeniden başlatılması gerekir.

en: Visually wrap long lines in composer
tr: Düzenleyicideki uzun satırları görsel olarak sar

en: Whether to visually wrap long lines of text to avoid horizontal scrolling
tr: Yatay kaydırmayı önlemek için uzun metin satırlarının görsel olarak sarılıp sarılmayacağı

en: Alternative reply style
tr: Alternatif yanıt biçemi

en: Composer mode to use.
tr: Kullanılacak düzenleyici kipi.

en: Put the cursor at the bottom of alternative replies
tr: İmleçi alternatif yanıtların en altına yerleştir

en: This determines whether the cursor is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
tr: Bu, Alternatif Yanıt kullanılırken imlecin iletinin başında mı yoksa sonunda mı gösterileceğini saptar.

en: Put the signature at the top of the message
tr: İmzayı iletinin üstüne koy

en: This determines whether the signature is placed at the top of the message or the bottom when using Alternative Reply.
tr: Bu, Alternatif Yanıt kullanılırken imzanın iletinin üstüne mi yoksa altına mı konacağını saptar.

en: Apply chosen template when using Alternative Reply
tr: Alternatif Yanıt kullanırken seçilen şablonu uygula

en: Last chosen template’s folder URI for Alternative Reply
tr: Alternatif Yanıt için son seçilen şablonun klasör URI’si

en: Last chosen template’s message UID for Alternative Reply
tr: Alternatif Yanıt için son seçilen şablon ileti UIDʼi

en: Whether preserve original message subject when applying template for Alternative Reply
tr: Alternatif Yanıt için şablon uygulanırken özgün ileti konusunun korunup korunmayacağı

en: Whether set “body” in mailto: URI as Preformatted paragraph style. If set to “false”, then Normal paragraph style will be used.
tr: mailto: URIʼsindeki “body”nin Önbiçimlenmiş paragraf biçimi olarak belirlenmesi. Eğer “false” ise Olağan paragraf biçimi kullanılacak.

en: Close the message browser window when the selected message is deleted or marked as Junk.
tr: Seçili ileti silindiğinde veya Gereksiz olarak imlendiğinde ileti tarama penceresini kapat.

en: Collapse archive folders in Move/Copy message to Folder and Go to Folder selectors.
tr: “İletiyi Klasöre Taşı/Kopyala” ve “Klasöre Git” seçicilerinde arşiv klasörlerini kapat.

en: Where to lookup recipient S/MIME certificates or PGP keys when encrypting messages.
tr: İletiler şifrelenirken alıcı S/MIME sertifikalarına veya PGP anahtarlarına nerede bakılacağı.

en: The “off” value completely disables certificate lookup; the “autocompleted” value provides certificates only for auto-completed contacts; the “books” value uses certificates from auto-completed contacts and searches in books marked for auto-completion.
tr: “off” (kapalı) değeri sertifika göz atımını tümüyle devre dışı bırakır; “autocompleted” (kendiliğinden tamamlanmış) değeri yalnızca kendiliğinden tamamlanmış bağlantılar için sertifika sağlar; “books” (defterler) değeri kendiliğinden tamamlanmış bağlantılardan sertifikaları kullanır ve defterlerde kendiliğinden tamamlama için imlenmişleri arar.

en: Whether Send/Receive should also download of messages for offline.
tr: Gönder/Alʼın aynı zamanda iletileri çevrim dışı için indirip indirmeyeceği.

en: If enabled, whenever Send/Receive is run it also runs synchronization of messages for offline use. The option is disabled by default.
tr: Eğer etkinse, her Gönder/Al yapıldığında ayrıca çevrim dışı kullanım için iletiler eşzamanlanacaktır. Bu seçenek öntanımlı olarak devre dışıdır.

en: Whether display delivery notification parts inline.
tr: Teslim bildirim parçalarının satır içinde gösterilmesi.

en: If enabled, the message/delivery-status and message/disposition-notification parts are shown automatically inline.
tr: Etkinse, ileti/teslim-durumu ve ileti/tanzim-bildirim parçaları kendiliğinden satır içinde gösterilir.

en: Whether unset colors provided in HTML mails.
tr: HTML postalarda sağlanan renklerin kurulup kurulmaması.

en: If enabled, unset colors in HTML messages, forcing use of desktop theme colors instead.
tr: Etkinleştirilirse, HTML iletilerdeki renkler kurulmayacak, bunun yerine masaüstü tema renklerinin kullanımı zorlanacak.

en: Whether to preserve expand state of the folders when calling Copy/Move to Folder.
tr: Klasöre Kopyala/Taşı çağrılırken, klasörlerin genişletme durumlarının korunması.

en: If enabled, the Copy/Move to Folder dialog will preserve the expand state of the folders in the dialog, otherwise all the folders will be expanded.
tr: Eğer etkinse, Klasöre Kopyala/Taşı iletişim penceresi klasörlerin genişletme durumunu koruyacak; değilse, tüm klasörler genişletilecek.

en: Whether to print attachments.
tr: Ekler yazdırılsın mı.

en: If enabled, and possible, attachment content is printed with the message.
tr: Etkinse ve oluyorsa, ek içeriği iletiyle birlikte yazdırılır.

en: Size limit for text attachments to show
tr: Gösterilecek metin ekleri için boyut sınırı

en: Defines the size in KB, the limit to show text attachments in the message preview. Anything above this limit will not be possible to show inline.
tr: İleti ön izlemesinde gösterilecek metin eklerinin sınırını KB türünde tanımlar. Bu sınırı geçenler satır içinde gösterilmeyecek.

en: Show Preview Toolbar
tr: Ön İzleme Araç Çubuğunu Göster

en: Show toolbar above preview panel in the Mail view.
tr: Posta görünümünde ön izleme panelinin üzerinde araç çubuğunu göster.

en: Whether the markdown composer should sanitize input text also for the 'Markdown as Plain text' mode
tr: Markdown oluşturucunun girdi metnini 'Düz Metin Olarak Markdown' kipi için de temizleme durumu

en: Disabling the sanitization allows to use the Markdown editor as a very simple text editor without mangling the input text.
tr: Temizlemeyi devre dışı bırakmak, girdi metnini bozmadan Markdown düzenleyicisinin çok basit bir metin düzenleyici olarak kullanılmasını sağlar.

en: Show unread count in folder tree
tr: Klasör ağacında okunmamış sayısını göster

en: Show unread count beside the folder name in the folder tree.
tr: Klasör ağacında klasörler adının yanında okunmamış sayısını göster.

en: Show insecure parts by default
tr: Güvensiz bölümleri öntanımlı olarak göster

en: Set whether not signed/encrypted parts beside signed/encrypted parts should be shown after mail open. The default is to hide these possibly insecure parts.
tr: Posta açıldıktan sonra imzasız/şifreli bölümlerin yanında imzalı/şifreli bölümlerin gösterilme durumunu ayarla. Öntanımlı değer, olası güvensiz bölümleri gizlemektir.

en: How to convert links from HTML to plain text
tr: Bağlantılar HTMLʼden düz metine nasıl değiştirilsin

en: Possible values: 'none' - do not store href in the plain text; 'inline' - show href beside the text link, like: "label &lt;href&gt;"; 'reference' - show href as reference to the end of the text, like: "label [1] ...... [1] label href"; 'reference-without-label' - show href as reference to the end of the text without label, like: "label [1] ...... [1] href"
tr: Olası değerler: 'none' (hiçbiri) - href’i düz metinde depolama; 'inline' (satır içi) - href’i metin bağının yanında göster, örneğin: "etiket &lt;href&gt;"; 'reference' (atıf) - href’i metnin sonuna atıf olarak göster, örneğin: "etiket [1] ...... [1] etiket href"; 'reference-without-label' (etiketsiz atıf) - href’i metnin sonuna etiketsiz atıf olarak göster, örneğin: "etiket [1] ...... [1] href"

en: Whether click on a header in the message list can change sort order by the clicked column.
tr: İleti listesindeki başlığa tıklanması, tıklanan sütuna göre sıralama düzenini değiştirebilir.

en: Attach multiple messages as separate files
tr: Birden çok iletiyi ayrı dosyalar olarak ekle

en: When attaching multiple messages at once, attach them as separate files (when set to 'true'), instead of a single mbox file.
tr: Birden çok ileti eklerken, bunları tek mbox dosyası yerine ayrı dosyalar olarak ekle ('true' ayarlandığında).

en: (Deprecated) Default forward style
tr: (Kullanılması önerilmiyor) Öntanımlı yönlendirme biçemi

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “forward-style-name” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde kullanılması önerilmiyor ve artık kullanılmaması gerek. Yerine “forward-style-name” kullanın.

en: (Deprecated) Default reply style
tr: (Kullanılması önerilmiyor) Öntanımlı yanıtlama biçemi

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “reply-style-name” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde kullanılması önerilmiyor ve artık kullanılmaması gerek. Yerine “reply-style-name” kullanın.

en: (Deprecated) List of custom headers and whether they are enabled.
tr: (Kullanımı önerilmiyor) Özel başlıklar ve onların etkin olup olmadıklarının listesi.

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “show-headers” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde kullanılması önerilmiyor ve artık kullanılmaması gerek. Yerine “show-headers” kullanın.

en: (Deprecated) Load images for HTML messages over HTTP
tr: (Kullanımı önerilmiyor) HTML iletileri için resimlerin HTTP üzerinden yüklenmesi

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “image-loading-policy” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde kullanılması önerilmiyor ve artık kullanılmaması gerek. Yerine “image-loading-policy” kullanın.

en: (Deprecated) Asks whether to close the message window when the user forwards or replies to the message shown in the window
tr: (Terk edilmiş) Kullanıcı penceredeki iletiyi yanıtlarken ya da iletiyi iletirken ileti penceresinin kapatılıp kapatılmayacağını sorar

en: This key was deprecated in version 3.10 and should no longer be used. Use “browser-close-on-reply-policy” instead.
tr: Bu anahtar 3.10 sürümünde kullanılması önerilmiyor ve artık kullanılmaması gerek. Yerine “browser-close-on-reply-policy” kullanın.

en: Prompt before send when attachment changed on the disk
tr: Ek, diskte değiştirildiğinde göndermeden önce uyarı ver.

en: Ask whether can send a message with attachments which changed on the disk since they had been attached to the message.
tr: İletiye eklendikten sonra diskte değişen eklere sahip bir iletinin gönderilip gönderilemeyeceğini sor.

note: Translators: This is a list of words for the attach reminder plugin to look for in a message body. Please use any number of words here in your language that might indicate that an attachment should have been attached to the message.
en: ['attachment','attaching','attached','enclosed']
tr: ['ek','eklenti','ekleme','ilişik']

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body
tr: İleti metninde aramak için ek hatırlatıcı eklentisi ipucu listesi

en: List of clues for the attachment reminder plugin to look for in a message body.
tr: İleti metninde aramak için ek hatırlatıcı eklentisi ipucu listesi.

en: Address book source
tr: Adres defteri kaynağı

en: Address book to use for storing automatically synced contacts.
tr: Kendiliğinden eşleştirilien bağlantılar için kullanılan adres defteri.

en: Auto sync Pidgin contacts
tr: Kendiliğinden eşleştirilen Pidgin bağlantıları

en: Whether Pidgin contacts should be automatically synced.
tr: Pidgin bağlantıları kendiliğinden eşleştirilmeli mi.

en: Enable autocontacts
tr: Kendiliğinden bağlantıları etkinleştir

en: Whether contacts should be automatically added to the user’s address book.
tr: Bağlantılar kullanıcının adres defterine kendiliğinden eklenmeli mi.

en: Whether to set “File under” field as “First Last”
tr: “Altında dosyala” alanının “İlk Son” olarak belirlenmesi

en: Set File under as “First Last”, instead of “Last, First”.
tr: “Altında dosyala” alanını “Son, İlk” yerine “İlk Son” olarak belirle.

en: Pidgin address book source
tr: Pidgin adres defteri kaynağı

en: Address book to use for storing automatically synced contacts from Pidgin.
tr: Pidginʼden kendiliğinden eşlenen bağlantıların kaydedilmesi için kullanılacak adres defteri.

en: Pidgin check interval
tr: Pidgin denetim aralığı

en: Check interval for Pidgin syncing of contacts.
tr: Pidgin bağlantılarının eşleştirilmesi için denetim aralığı.

en: Pidgin last sync MD5
tr: Pidgin son eşleştirme MD5

en: Pidgin last sync MD5.
tr: Pidgin son eşleştirme MD5.

en: Pidgin last sync time
tr: Pidgin son eşleştirme zamanı

en: Pidgin last sync time.
tr: Pidgin son eşleştirme zamanı.

en: List of Custom Headers
tr: Özel Başlıkların Listesi

en: The key specifies the list of custom headers that you can add to an outgoing message. The format for specifying a Header and Header value is: Name of the custom header followed by “=” and the values separated by “;”
tr: Bu anatar giden iletilere eklenebilecek özel başlıkların listesini içerir. Başlık ve başlık değeri için biçim: Özel başlığın adı ile devam eden “=” ve “;” ile ayrı değerler

en: Default External Editor
tr: Öntanımlı Harici Düzenleyici

en: The default command that must be used as the editor.
tr: Düzenleyici olarak kullanılacak öntanımlı komut.

en: Automatically launch when a new mail is edited
tr: Yeni posta düzenlendiğinde kendiliğinden çalışsın

en: Automatically launch editor when key is pressed in the mail composer.
tr: Posta düzenleyicide tuşa basıldığı zaman kendiliğinden çalışsın.

en: Insert Face picture by default
tr: Yüz resmini öntanımlı olarak ekle

en: Whether insert Face picture to outgoing messages by default. The picture should be set before checking this, otherwise nothing happens.
tr: Dışarı giden iletilere öntanımlı olarak yüz resmi eklenmeli mi. İmlemeden önce resmin seçilmesi gereklidir, yoksa hiçbir şey olmaz.

en: Delete processed
tr: İşleneni sil

en: Whether to delete processed iTip objects
tr: İşlenen iTip nesneleri silinmeli mi

en: Preserve existing reminder by default
tr: Var olan hatırlatıcıyı öntanımlı olarak koru

en: Whether to preset option to preserve existing reminder by default
tr: Var olan hatırlatıcıyı öntanımlı olarak korumak için seçeneğin önceden ayarlanması

en: Show invitation description provided by the sender
tr: Gönderence sağlanan davet açıklamasını göster

en: Set to true to show invitation description as provided by the sender, if such is available
tr: Eğer varsa gönderence sağlanan davet açıklamasını göstermek için doğru olarak belirle

en: Whether to attach components in mail messages
tr: Posta iletilerine bileşenlerin eklenme durumu

en: Attach components in mail messages like meeting invitations or responses, instead of saving them as a body alternative
tr: Toplantı davetleri veya yanıtlar gibi bileşenleri gövde alternatifi olarak kaydetmek yerine posta iletilerine ekle

en: Notify new messages for Inbox only.
tr: Yalnızca Gelen Kutusu için yeni iletileri bildir.

en: Whether to notify new messages in Inbox folder only.
tr: Yalnızca Gelen Kutusu’ndaki yeni iletiler için uyarılması.

en: Enable D-Bus messages.
tr: D-Bus iletilerini etkinleştir.

en: Generates a D-Bus message when new mail messages arrive.
tr: Yeni posta geldiğinde D-Bus iletisi oluşturur.

en: Enable icon in notification area.
tr: Uyarı alanında simgeyi etkinleştir.

en: Show new mail icon in notification area when new messages arrive.
tr: Yeni iletiler ulaştığında uyarı alanında yeni posta simgesi göster.

en: Popup message together with the icon.
tr: Simge ile birlikte beliren ileti.

en: Whether show message over the icon when new messages arrive.
tr: İleti ulaştığında iletinin üzerinde simge gösterilmesi.

en: Enable audible notifications when new messages arrive.
tr: Yeni iletiler geldiğinde sesli uyarı vermeyi etkinleştir.

en: Whether to make a sound of any kind when new messages arrive. If “false”, the “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” and “notify-sound-use-theme” keys are disregarded.
tr: Yeni iletiler geldiğinde herhangi bir ses çıkarılacak mı. Pasifken, “notify-sound-beep”, “notify-sound-file”, “notify-sound-play-file” ve “notify-sound-use-theme” anahtarları göz ardı edilir.

en: Whether to emit a beep.
tr: Bip sesi çıkarılsın mı.

en: Whether to emit a beep when new messages arrive.
tr: Yeni iletiler geldiğinde bip sesi çıkarılsın mı.

en: Sound filename to be played.
tr: Çalınacak dosya adı.

en: Sound file to be played when new messages arrive, if “notify-sound-play-file” is “true”.
tr: Yeni iletiler geldiğinde çalınacak ses dosyası, “notify-sound-play-file” “etkin” ise.

en: Whether to play a sound file.
tr: Ses dosyası çalınsın mı.

en: Whether to play a sound file when new messages arrive. The name of the sound file is given by the “notify-sound-file” key.
tr: Yeni iletiler geldiğinde ses dosyası çalınmalı mı. Ses dosyasının adı “notify-sound-file” anahtarı ile verilebilir.

en: Use sound theme
tr: Ses teması kullan

en: Play themed sound when new messages arrive, if not in beep mode.
tr: Yeni iletiler ulaştığında, bip kipinde değilse çalınacak temalı ses dosyası.

en: Do not notify for these accounts
tr: Şu hesaplar için bildirme

en: Contains UIDs of accounts for which the notifications should be avoided.
tr: Bildirimleri engellenecek hesapların UIDʼlerini içerir.

en: Mode to use when displaying mails
tr: E-postalar gösterilirken kullanılacak kip

en: The mode to use for displaying mails. “normal” makes Evolution choose the best part to show, “prefer_plain” makes it use the text part, if present, “prefer_source” makes it use the text part, if present, otherwise shows HTML source, and “only_plain” forces Evolution to only show plain text
tr: E-postaları görüntülemek için kullanılacak kip. “normal” (olağan) Evolution’ın gösterilecek en iyi bölümü seçmesini sağlar, “prefer_plain” eğer varsa metin bölümünü kullanmasını sağlar, “prefer_source” eğer varsa metin bölümünü kullanmasını sağlar, değilse HTML kaynağını gösterir ve “only_plain” Evolution’ı yalnızca düz metin göstermeye zorlar

en: Whether to show suppressed HTML output
tr: Saklanmış HTML çıktısı gösterilmeli mi

en: List of Destinations for publishing
tr: Yayımlanacak Hedeflerin listesi

en: The key specifies the list of destinations to where publish calendars. Each values specifies an XML with setup for publishing to one destination.
tr: Bu anahtar takvimlerin hangi listelenen hedeflere yayımlanacağını belirtir. Her değer bir hedefe yayını ifade eden XML ayarlarını belirtir.

en: List of assignments for recipient and the address to be used with it
tr: Alıcı için atamalar listesi ve bununla birlikte kullanılacak adres

en: The list is of format 'recipient&lt;tab&gt;sender', where the recipient can be part of the address only and the sender is a full email address, which should match the From address precisely.
tr: Liste biçimi şudur: 'alıcı&lt;tab&gt;gönderici', burada alıcı yalnızca adresin parçası olabilir ve gönderici ise Kimden adresiyle tümüyle eşleşmesi gereken tam e-posta adresidir.

en: List of assignments for an account, which recipients it accepts
tr: Bir hesap için hangi alıcıları kabul ettiğine dair atamaların listesi

en: List of keyword/value pairs for the Templates plugin to substitute in a message body.
tr: İleti içerisinde Şablonlar eklentisinin yerine koyacağı anahtar sözcük/değer eşlerinin listesi.

en: Skip development warning dialog
tr: Geliştirme uyarı penceresini geç

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
tr: Evolution geliştirme sürümlerindeki uyarı penceresinin atlanması.

en: Initial attachment view
tr: İlk ek görünümü

en: Initial view for attachment bar widgets. “0” is Icon View, “1” is List View.
tr: Ek pencerelerinin ilk görünümleri. “0” Simge Görünümü, “1” Liste Görünümüdür.

en: Initial file chooser folder
tr: Başlangıç dosya seçim klasörü

en: Initial folder for GtkFileChooser dialogs.
tr: GtkFileChooser pencereleri için başlangıç klasörü.

en: Compression format used by autoar
tr: autoar tarafından kullanılan sıkıştırma biçimi

en: Compression format used when compressing attached directories with autoar.
tr: Eklenen dizinler autoar ile sıkıştırılırken kullanılan sıkıştırma biçimi.

en: Compression filter used by autoar
tr: autoar tarafından kullanılan sıkıştırma süzgeci

en: Compression filter used when compressing attached directories with autoar.
tr: Eklenen dizinler autoar ile sıkıştırılırken kullanılan sıkıştırma süzgeci.

en: Start in offline mode
tr: Çevrim dışı kipte başla

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
tr: Evolutionʼun çevrim içi kip yerine çevrim dışı kipte başlaması.

en: Offline folder paths
tr: Çevrim dışı klasör yolları

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage.
tr: Çevrim dışı kullanım için disk ile eşzamanlandırılacak klasörlerin yollarının listesi.

en: Enable express mode
tr: Express kipini etkinleştir

en: Flag that enables a much simplified user interface.
tr: Daha basit kullanıcı arayüzünü etkinleştiren im.

en: List of button names to hide in the window switcher
tr: Pencere değiştiricide saklanacak düğme adları listesi

en: Valid values are “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” and “memos”. Change of this requires restart of the application.
tr: Geçerli değerler “mail”, “addressbook”, “calendar”, “tasks” ve “memos”. Değişikliği uygulamanın yeniden başlatmasını gerektirir.

en: Window buttons are visible
tr: Pencere düğmeleri görünür

en: Whether the window buttons should be visible.
tr: Pencere düğmelerinin görünmesi.

en: Window button style
tr: Pencere düğmesi biçemi

en: The style of the window buttons. Can be “text”, “icons”, “both”, “toolbar”. If “toolbar” is set, the style of the buttons is determined by the GNOME toolbar setting.
tr: Pencere düğmelerinin biçemi. “text”, “icons”, “both”, “toolbar” olabilir. Eğer “toolbar” ayarlıysa, düğmelerin biçemi GNOME araç çubuğu ayarlarına göre belirlenir.

en: Menubar is visible
tr: Menü çubuğu görünür

en: Whether the menubar should be visible.
tr: Menü çubuğunun görünmesi.

en: Toolbar is visible
tr: Araç çubuğu görünür

en: Whether the toolbar should be visible.
tr: Araç çubuğunun görünmesi.

en: Sidebar is visible
tr: Kenar çubuğu görünür

en: Whether the sidebar should be visible.
tr: Kenar çubuğunun görünmesi.

en: Statusbar is visible
tr: Durum çubuğu görünür

en: Whether the status bar should be visible.
tr: Durum çubuğunun görünmesi.

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
tr: Açılışta öntanımlı olarak gösterilecek bileşenin IDʼsi ya da takma adı.

en: Default sidebar width
tr: Öntanımlı kenar çubuğu genişliği

en: The default width for the sidebar, in pixels.
tr: Kenar çubuğunun öntanımlı genişliği, piksel olarak.

en: Enable special WebKit developer features
tr: WebKit geliştirici özelliklerini etkinleştir

en: Any change of this option requires restart of Evolution.
tr: Bu seçenekteki herhangi bir değişiklik Evolution’ın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: The last extension being used when backing up Evolution data.
tr: Evolution verisi yedeklenirken kullanılan son eklenti.

en: It can be either “.gz” or “.xz” and it influences what extension will be preselected in the file chooser.
tr: “.gz” veya “.xz” olabilir, dosya seçicisinde hangi eklentinin önceden seçileceğini etkiler.

en: Prefix of the URI to use to search the web with selected text.
tr: Seçilen metni webʼde aramada kullanılacak URIʼnin öneki.

en: The prefix of a URL to be used for searches on the web. The actual text selection is escaped and appended to this string. The URI should start with https://.
tr: Webʼde arama için kullanılacak URLʼnin ön eki. Asıl metin seçimi alınacak ve bu dizgeye eklenecek. URI, https:// ile başlamalıdır.

en: Minimum font size to be used by WebKitGTK
tr: WebKitGTK tarafından kullanılacak en küçük yazı tipi boyutu

en: The minimum font size in pixels used to display text in WebKitGTK. This setting controls the absolute smallest size. Values other than 0 can potentially break page layouts. Negative values are treated as 0.
tr: WebKitGTK’de metin görüntülenirken kullanılacak piksel türünde en küçük yazı tipi boyutu. Bu ayar, mutlak en küçük boyutu denetler. 0’dan başka değer sayfa düzenini bozabilir. Negatif değerler 0 olarak işlem görür.

en: Set of additional illegal characters in the filename
tr: Dosya adında olmaması gereken ek karakterler takımı

en: When generating file names from custom strings some non-printable or reserved characters are replaced with an underscore. Here's a set of additional characters to be replaced.
tr: Özel dizgelerden dosya adları oluşururken bazı yazdırılamayan veya saklı karakterler alt çizgi ile değiştirilir. Bu da değiştirilecek ek karakterlerin takımıdır.

en: Override toolbar icon size
tr: Araç çubuğu simge boyutunun üzerine yaz

en: Controls the toolbar icon size. The 'default' value lets the system/code decide what is the best icon size for the toolbar. Changing the option requires application restart.
tr: Araç çubuğu simge boyutunu denetler. 'default' değeri, sistemin/kodun araç çubuğu için en iyi simge boyutunu belirlemesine izin verir. Seçeneğin değiştirilmesi, uygulamanın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: Whether to use header bar in the application
tr: Uygulamada başlık çubuğunun kullanılma durumu

en: When enabled, adds buttons to the header bar. This applies to dialogs as well. Changing the option requires application restart.
tr: Etkinleştirildiğinde, başlık çubuğuna düğmeler ekler. Bu iletişim kutuları için de geçerlidir. Seçeneğin değiştirilmesi, uygulamanın yeniden başlatılmasını gerektirir.

en: Whether to use icon-only buttons in the header bar
tr: Başlık çubuğunda yalnızca simge düğmelerin kullanılması

en: When enabled, uses icon-only buttons in the header bar. Otherwise some buttons can show also text when there's enough space.
tr: Etkinleştirildiğinde, başlık çubuğunda yalnızca simge düğmeleri kullanır. Yeterli alan varsa kimi düğmeler metin de gösterebilir.

en: Whether the markdown editor show have live preview
tr: Markdown düzenleyicinin canlı ön izlemesinin olup olmayacağı

en: When enabled, the markdown editor shows a preview beside the editing text and updates it as the user types.
tr: Etkinleştirildiğinde, markdown düzenleyici, düzenlenen metnin yanında ön izleme gösterir ve kullanıcı yazarken güncellenir.

en: Whether to prefer symbolic icons
tr: Sembolik simgelerin yeğlenme durumu

en: Controls whether the application should prefer symbolic icons or not. The 'auto' value detects whether the icon theme is using symbolic icons. Note the symbolic icons cannot be used when the icon theme does not provide them. Similarly the color icons cannot be used, when they are not available.
tr: Uygulamanın sembolik simgeleri yeğleme durumunu denetler. 'auto' değeri, simge temasının sembolik simgeler kullanma durumunu algılar. Simge teması bunları sağlamadığında sembolik simgeler kullanılmaz. Benzer biçimde renk simgeleri de yoksa kullanılamazlar.

en: Custom command to convert markdown into HTML
tr: Markdown’ı HTML’ye dönüştüren özel komut

en: When not empty, can contain a command, which will be used to convert markdown into HTML. It can contain also additional arguments, but not shell variables and the like. It's expected that the command reads the markdown from stdin and writes the HTML data into stdout. The command can be called very often, even as the user types, thus make sure it'll not be slow, because it can block the application.
tr: Boş olmadığında, markdown’ı HTML’ye çevirecek bir komut içerebilir. Ek argümanlar içerebilir ancak kabuk değişkenleri vb. içeremez. Komutun, markdown’ı stdin’den okunması ve HTML verisini stdout’a yazması beklenir. Komut, kullanıcı yazdıkça sık sık çağrılabilir, bu nedenle uygulamayı engelleyebileceğinden yavaşlamamalıdır.

en: Additional argument to use with markdown-to-html-command when want to get source position in the output HTML
tr: Çıktı HTML’sindeki kaynak konum alınmak istendiğinde markdown-to-html-command ile kullanılacak ek argüman

en: The markdown editor can ask to get also source position as additional `data-sourcepos` attributes, then this argument is added to the markdown-to-html-command command line to include them. It can be empty when not supported by that command.
tr: Markdown düzenleyici, kaynak konumu ek `data-sourcepos` özelliği olarak almak isteyebilir, bunları alabilmek için bu argüman markdown-to-html-command komut satırına eklenir. Komutça desteklenmiyorsa boş olabilir.

en: Use only local spam tests.
tr: Yalnızca yerel spam sınamalarını kullan.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
tr: Yalnızca yerel spam sınamalarını kullan (DNS yok).

en: Full path command to run spamassassin
tr: spamassassin çalıştırma komutunun tam yolu

en: Full path to a spamassassin command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/spamassassin. The command should not contain any other arguments.
tr: spamassassin komutunun tam yolu. Ayarlanmazsa, derleme zamanı yolu kullanılır, genellikle /usr/bin/spamassassin. Komut başka bağımsız değişken içermemelidir.

en: Full path command to run sa-learn
tr: sa-learn çalıştırma komutunun tam yolu

en: Full path to a sa-learn command. If not set, then a compile-time path is used, usually /usr/bin/sa-learn. The command should not contain any other arguments.
tr: sa-learn komutunun tam yolu. Ayarlanmazsa, derleme zamanı yolu kullanılır, genellikle /usr/bin/sa-learn. Komut başka bağımsız değişken içermemelidir.

en: Whether the text-highlight module is enabled
tr: Metin vurgulama modülünün etkin olup olmadığı

en: Theme name to use, defaults to “bclear”
tr: Kullanılacak tema adı, “bclear”a öntanımlanır

en: Use “highlight --list-scripts=themes” to get the list of installed themes and then the value to one of them. The change requires only re-format of the message part to take into effect, like using right-click→Format As→....
tr: Yüklü temaların listesini ve birine değeri almak için “highlight --list-scripts=themes”i kullanın. Değişiklik; etkili olması için, örneğin sağ tık→Şöyle Biçimlendir→.... kullanarak, yalnızca ileti bölümünün yeniden biçimlendirilmesini gerektirir.

en: Manage your email, contacts and schedule
tr: E-postalarını, bağlantılarınızı ve randevularınızı yönetin

en: Evolution is a personal information management application that provides integrated mail, calendaring and address book functionality.
tr: Evolution, tümleşik posta, takvim ve adres defteri işlevlerini sunan kişisel bilgi yönetimi uygulamasıdır.

en: Evolution supports a wide range of industry standard data formats and network protocols for information exchange, with an emphasis on standards compliance and security. Evolution can also integrate smoothly with Microsoft Exchange by way of the “Exchange Web Services” (EWS) extension.
tr: Evolution, bilgi alışverişi için standart veri biçimleri ve ağ iletişim kurallarının birçoğunu destekler. Bunu standartlarla uyum ve güvenli biçimde yapar. Evolution, “Exchange Web Services” (EWS) eklentisi kullanarak Microsoft Exchange ile de sorunsuzca tümleşebilir.

en: Mail – Classic View
tr: Posta - Klasik Görünüm

en: Mail – Vertical View
tr: Posta - Dikey Görünüm

en: Mail Composer
tr: Posta Düzenleyici

en: Calendar
tr: Takvim

en: Contacts
tr: Bağlantılar

en: The Evolution Team
tr: Evolution Takımı

en: Groupware Suite
tr: Groupware Takımı

en: Evolution Mail and Calendar
tr: Evolution Posta ve Takvimi

en: email;calendar;contact;addressbook;task;
tr: eposta;e-posta;takvim;bağlantı;adres;defter;görev;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Compose a Message
tr: İleti Yaz

en: Mail
tr: Posta

en: Memos
tr: Notlar

en: Tasks
tr: Görevler

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Select Mail component
tr: Posta bileşenini seç

[ctx: shortcut window]
en: Select Contacts component
tr: Bağlantılar bileşenini seç

[ctx: shortcut window]
en: Select Calendar component
tr: Takvim bileşenini seç

[ctx: shortcut window]
en: Select Tasks component
tr: Görevler bileşenini seç

[ctx: shortcut window]
en: Select Memos component
tr: Notlar bileşenini seç

[ctx: shortcut window]
en: Create a new item in current component
tr: Geçerli bileşende yeni öge oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Cycle focus between panes
tr: Odağı bölmeler arasında döndür

[ctx: shortcut window]
en: Open the Evolution user guide
tr: Evolution kullanıcı rehberini aç

[ctx: shortcut window]
en: Focus search bar
tr: Arama çubuğuna odaklan

[ctx: shortcut window]
en: Clear search bar
tr: Arama çubuğunu temizle

[ctx: shortcut window]
en: Move mails or contacts to folder
tr: Postaları veya bağlantıları klasöre taşı

[ctx: shortcut window]
en: Copy mails or contacts to folder
tr: Postaları veya bağlantıları klasöre kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Open new window
tr: Yeni pencere aç

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit Evolution
tr: Evolutionʼdan çık

[ctx: shortcut window]
en: Mail
tr: Posta

[ctx: shortcut window]
en: Create a new message
tr: Yeni ileti oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Send and receive messages
tr: İletileri gönder ve al

[ctx: shortcut window]
en: Apply filters to selection
tr: Süzgeçleri seçime uygula

[ctx: shortcut window]
en: Open selection in new window
tr: Seçimi yeni pencerede aç

[ctx: shortcut window]
en: Go to folder
tr: Klasöre git

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the next unread message
tr: Sonraki okunmamış iletiye atla

[ctx: shortcut window]
en: Jump to the previous unread message
tr: Önceki okunmamış iletiye atla

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
tr: Yukarı kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
tr: Aşağı kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Mail Message
tr: Posta İletisi

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected messages to folder
tr: Seçili iletileri klasöre kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Move selected messages to folder
tr: Seçili iletileri klasöre taşı

[ctx: shortcut window]
en: Archive selected messages
tr: Seçili iletileri arşivle

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as read
tr: Seçili iletileri okundu olarak imle

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as unread
tr: Seçili iletileri okunmadı olarak imle

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as junk
tr: Seçili iletileri gereksiz imle

[ctx: shortcut window]
en: Mark selected messages as not junk
tr: Seçili iletileri gereksiz değil imle

[ctx: shortcut window]
en: Flag selected messages for follow-up
tr: Seçili iletileri takip için imle

[ctx: shortcut window]
en: Forward selected messages
tr: Seçili iletileri yönlendir

[ctx: shortcut window]
en: Reply to sender
tr: Gönderene yanıtla

[ctx: shortcut window]
en: Reply to list
tr: Listeye yanıtla

[ctx: shortcut window]
en: Reply to all recipients
tr: Tüm alıcılara yanıtla

[ctx: shortcut window]
en: Alternative reply
tr: Alternatif yanıt

[ctx: shortcut window]
en: Delete mail
tr: Postayı sil

[ctx: shortcut window]
en: Undelete mail
tr: Posta silme

[ctx: shortcut window]
en: Calendar
tr: Takvim

[ctx: shortcut window]
en: Create a new appointment
tr: Yeni randevu oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new meeting
tr: Yeni toplantı oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new task
tr: Yeni görev oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new memo
tr: Yeni not oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Go to today
tr: Bugüne git

[ctx: shortcut window]
en: Go to date
tr: Tarihe git

[ctx: shortcut window]
en: Day View
tr: Gün Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Work Week View
tr: Çalışma Haftası Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Week View
tr: Hafta Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Month View
tr: Ay Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: List View
tr: Liste Görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Delete event
tr: Olayı sil

[ctx: shortcut window]
en: Contacts
tr: Bağlantılar

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact
tr: Yeni bağlantı oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Create a new contact list
tr: Yeni bağlantı listesi oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Delete contact
tr: Bağlantı sil

en: _Address Cards
tr: _Adres Kartları

en: _List View
tr: _Liste Görünümü

en: By _Company
tr: Ş_irkete Göre

en: _Day View
tr: _Gün Görünümü

en: _Work Week View
tr: _Çalışma Haftası Görünümü

en: W_eek View
tr: _Hafta Görünümü

en: _Month View
tr: _Ay Görünümü

en: _Year View
tr: _Yıl Görünümü

en: _Messages
tr: İ_letiler

en: As _Sent Folder
tr: _Gönderilen Klasörü Olarak

en: By Su_bject
tr: Konuy_a Göre

en: By Se_nder
tr: _Gönderene Göre

en: By S_tatus
tr: _Duruma Göre

en: By _Follow Up Flag
tr: Takip Bayrağına Gö_re

en: For _Wide View
tr: _Geniş Görünüm İçin

en: As Sent Folder for Wi_de View
tr: Geniş Görünümde _Gönderilen Klasörü Olarak

en: _Memos
tr: _Notlar

en: _Tasks
tr: _Görevler

en: With _Due Date
tr: _Tamamlanma Tarihi İle

en: With _Status
tr: _Durum İle

en: This address book could not be opened.
tr: Bu adres defteri açılamadı.

en: Failed to communicate with LDAP server.
tr: LDAP sunucusuyla iletişim kurulamadı.

en: This address book server does not have any suggested search bases.
tr: Bu adres defteri sunucusu önerilen hiçbir arama tabanına sahip değil.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
tr: Bu sunucu LDAPv3 şema bilgilerini desteklemiyor.

en: Could not get schema information for LDAP server.
tr: LDAP sunucusu için şema bilgisi alınamadı.

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
tr: LDAP sunucusu geçerli şema bilgisi ile yanıtlamadı.

en: Could not remove address book.
tr: Adres defteri kaldırılamadı.

en: Are you sure you want to delete address book “{0}”?
tr: “{0}” adres defterini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This address book will be removed permanently.
tr: Bu adres defteri tümüyle kaldırılacak.

en: Do _Not Delete
tr: _Silme

en: Delete remote address book “{0}”?
tr: Uzak adres defteri “{0}” silinsin mi?

en: This will permanently remove the address book “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
tr: Bu, “{0}” adres defterini sunucudan kalıcı olarak kaldırılacak. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: _Delete From Server
tr: _Sunucudan Sil

en: Category editor not available.
tr: Kategori düzenleyici kullanılamıyor.

en: Unable to open address book “{0}”
tr: Adres defteri “{0}” açılamıyor

en: Unable to perform search.
tr: Arama gerçekleştirilemedi.

en: Failed to refresh address book “{0}”
tr: “{0}” adres defteri yenilenemedi

en: Would you like to save your changes?
tr: Değişikliklerinizi kaydetmek istiyor musunuz?

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
tr: Bu bağlantıda değişiklikler yaptınız. Bu değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: _Discard
tr: _Gözden Çıkar

en: Cannot move contact.
tr: Bağlantı taşınamadı.

en: You are attempting to move a contact from one address book to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
tr: Bağlantıyı başka adres defterine taşımaya çalışıyorsunuz ama bağlantı kaynaktan kaldırılamıyor. Bunun yerine kopya kaydetmek ister misiniz?

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
tr: Seçtiğiniz resim büyük. Yeniden boyutlandırıp kaydetmek ister misiniz?

en: An expected image size is up to 1024 x 1024 pixels.
tr: Beklenen resim boyutu en çok 1024 x 1024 pikseldir.

en: _Resize
tr: _Boyutlandır

en: _Use as it is
tr: _Olduğu gibi kullan

en: _Do not save
tr: _Kaydetme

en: Unable to save {0}.
tr: {0} kaydedilemedi.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
tr: {0} bağlantısını {1} içine kaydederken hata: {2}

en: Address “{0}” already exists.
tr: “{0}” adresi zaten var.

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
tr: Bu adreste bağlantı zaten var. Yine de yeni kartı aynı adresle eklemek istiyor musunuz?

en: _Add
tr: _Ekle

en: Some addresses already exist in this contact list.
tr: Bazı adresler bu bağlantı listesinde zaten var.

en: You are trying to add addresses that are part of this list already. Would you like to add them anyway?
tr: Bir bölümü zaten önceden listede olan adresleri eklemek istiyorsunuz. Yine de eklemek iste misiniz?

en: Skip duplicates
tr: Yinelenenleri atla

en: Add with duplicates
tr: Yinelenenlerle birlikte ekle

en: List “{0}” is already in this contact list.
tr: “{0}” listesi bu bağlantı listesinde zaten var.

en: A contact list named “{0}” is already in this contact list. Would you like to add it anyway?
tr: Bu bağlantı listesinde, “{0}” adlı bağlantı listesi zaten var. Yine de eklemek ister misiniz?

en: Failed to delete contact
tr: Bağlantı silinemedi

en: You do not have permission to delete contacts in this address book.
tr: Bu adres defterindeki bağlantıları silmek için izniniz yok.

en: Cannot add new contact
tr: Yeni bağlantı oluşturulamıyor

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: “{0}” is a read-only address book and cannot be modified. Please select a different address book from the sidebar in the Contacts view.
tr: “{0}” salt-okunur adres defteridir ve değiştirilemez. Lütfen Bağlantılar görünümündeki kenar bölmesinden başka adres defteri seçin.

en: Cannot save a contact, address book is still opening
tr: Bağlantı kaydedilemiyor, adres defteri hala açılıyor

note: For Translators: {0} is the name of the address book source
en: Cannot save a contact to the address book “{0}”, because it is still opening. Either wait till it’s opened, or select a different address book.
tr: Bağlantı, “{0}” adres defterine kaydedilemiyor çünkü hâlâ açılıyor. Açılana dek bekleyin ya da başka adres defteri seçin.

en: Something has gone wrong when displaying the contact
tr: Bağlantı görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the contact. You can try again by moving to another contact and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: Bağlantı görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka kişiye giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Failed to refresh list of account address books
tr: Hesap adres defterlerinin listesi yenilenemedi

en: Do you want to unset contact image?
tr: Bağlantı resmini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do _Not Unset
tr: Kaldır_ma

en: _Unset
tr: _Kaldır

en: Contact already exists in the address book.
tr: Bağlantı, adres defterinde zaten var.

en: Contact “{0}” already exists in the address book “{1}”. Do you want to add a copy of it instead?
tr: “{0}” bağlantısı, “{1}” adres defterinde zaten var. Bunun yerine kopyası eklensin mi?

note: This is only shown if the EActivity has a GCancellable. no flags
en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Add Copy
tr: Kopya _Ekle

en: Show Telephone
tr: Telefonu Göster

en: Show SIP Address
tr: SIP Adresini Göster

en: Show Instant Messaging
tr: Anlık Mesajlaşmayı Göster

en: Show Web Addresses
tr: Web Adreslerini Göster

en: Show Job section
tr: İş bölümünü göster

en: Show Miscellaneous
tr: Çeşitli Alanını Göster

en: Show Home Mailing Address
tr: Ev Posta Adresini Göster

en: Show Work Mailing Address
tr: İş Posta Adresini Göster

en: Show Other Mailing Address
tr: Diğer Posta Adresini Göster

en: Show Notes
tr: Notları Göster

en: Show Certificates
tr: Sertifikaları Göster

en: Options
tr: Seçenekler

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Image
tr: Resim

en: Nic_kname:
tr: _Takma Ad:

en: _File under:
tr: _Altında dosyala:

en: _Where:
tr: _Konumu:

en: Ca_tegories...
tr: _Kategoriler...

en: Full _Name...
tr: _Tam Ad...

en: Email
tr: E-posta

en: _Wants to receive HTML mail
tr: _HTML postalar almak istiyor

en: Telephone
tr: Telefon

en: SIP Address
tr: SIP Adresi

en: Instant Messaging
tr: Anlık Mesajlaşma

en: Contact
tr: Bağlantı

en: _Home Page:
tr: _Ev Sayfası:

en: _Calendar:
tr: _Takvim:

en: _Free/Busy:
tr: _Müsait/Meşgul:

en: _Video Chat:
tr: _Görüntülü Sohbet:

en: Home Page:
tr: Ev Sayfası:

en: Calendar:
tr: Takvim:

en: Free/Busy:
tr: Müsait/Meşgul:

en: Video Chat:
tr: Görüntülü Sohbet:

note: tab title
en: Web Addresses
tr: Web Adresleri

en: _Profession:
tr: _Uzmanlık Alanı:

[ctx: Job]
en: _Title:
tr: _Ünvanı:

en: _Company:
tr: Şir_ket:

en: _Department:
tr: _Bölüm:

en: _Office:
tr: _Ofis:

en: _Manager:
tr: _Yönetici:

en: _Assistant:
tr: _Yardımcı:

en: Job
tr: İş

en: _Spouse:
tr: _Eş:

en: _Birthday:
tr: _Doğum Günü:

en: _Anniversary:
tr: _Yıldönümü:

en: Anniversary
tr: Yıldönümü

en: Birthday
tr: Doğum Günü

note: Other options
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Personal Information
tr: Kişisel Bilgi

en: _City:
tr: _Şehir:

en: _Zip/Postal Code:
tr: _Posta Kodu:

en: _State/Province:
tr: _Eyalet/Bölge:

en: _Country:
tr: _Ülke:

en: _PO Box:
tr: _Posta Kutusu:

en: _Address:
tr: _Adres:

note: tab title
en: Home
tr: Ev

en: Work
tr: İş

en: Other
tr: Diğer

en: Mailing Address
tr: E-posta Adresi

en: Notes
tr: Notlar

en: Add _PGP
tr: _PGP Ekle

en: Add _X.509
tr: _X.509 Ekle

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: Load P_GP
tr: P_GP Yükle

en: _Load X.509
tr: X.509 _Yükle

en: Certificates
tr: Sertifikalar

en: Error adding contact
tr: Bağlantı eklenirken hata oluştu

en: Error modifying contact
tr: Bağlantı düzenlenirken hata oluştu

en: Error removing contact
tr: Bağlantıyı silerken hata oluştu

en: Contact Editor
tr: Bağlantı Düzenleyici

en: Contact Editor — %s
tr: Bağlantı Düzenleyici — %s

en: X.509 certificates
tr: X.509 Sertifikaları

en: PGP keys
tr: PGP anahtarları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Open PGP key
tr: PGP anahtarını aç

en: Open X.509 certificate
tr: X.509 sertifikasını aç

en: _Open
tr: _Aç

en: Chosen file is not a local file.
tr: Seçilen dosya, yerel dosya değil.

en: Failed to load certificate: %s
tr: Sertifika yüklenemedi: %s

en: Save PGP key
tr: PGP anahtarını kaydet

en: Save X.509 certificate
tr: X.509 sertifikasını kaydet

en: Failed to save certificate: %s
tr: Sertifika kaydedilemedi: %s

en: Please select an image for this contact
tr: Lütfen bu bağlantı için resim seçin

en: _No image
tr: _Resim yok

en: The contact data is invalid:
tr: Bağlantı verisi geçersiz:

en: “%s” has an invalid format
tr: “%s” geçersiz biçime sahip

en: “%s” cannot be a future date
tr: “%s” gelecekteki tarih olamaz

en: %s“%s” has an invalid format
tr: %s“%s” geçersiz biçime sahip

en: %s“%s” is empty
tr: %s“%s” boş

en: Invalid contact.
tr: Geçersiz bağlantı.

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: Undo
tr: Geri Al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Redo
tr: Yinele

en: _OK
tr: _Tamam

en: Failed to find contact
tr: Bağlantı bulunamadı

en: Contact Quick-Add
tr: Bağlantıyı Hızlı Ekle

en: _Edit Full
tr: _Tümünü Düzenle

en: _Full name
tr: _Tam ad

en: E_mail
tr: _E-posta

en: _Select Address Book
tr: _Adres Defteri Seç

en: Failed to parse vCard data
tr: vCard verisi ayrıştırılamadı

en: Mr.
tr: Bay

en: Mrs.
tr: Bayan

en: Ms.
tr: Bn.

en: Miss
tr: Bayan

en: Full Name
tr: Tam Ad

en: _First:
tr: _İlk:

[ctx: FullName]
en: _Title:
tr: _Ünvanı:

en: _Middle:
tr: _Orta:

en: _Last:
tr: _Son:

en: _Suffix:
tr: S_onek:

en: Contact List Editor
tr: Bağlantı Listesi Düzenleyici

en: _List name:
tr: _Liste adı:

en: Members
tr: Üyeler

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
tr: _E-posta adresi girin ya da aşağıdaki listeye bağlantı taşıyın:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
tr: _Bu listeye posta gönderirken adresi gizle

en: Add an email to the List
tr: E-postayı listeye ekle

en: Remove an email address from the List
tr: E-postayı listeden kaldır

en: _Select...
tr: _Seç...

en: Insert email addresses from Address Book
tr: Adres defterinden e-posta adreslerini ekle

en: _Top
tr: _Üst

en: _Up
tr: _Yukarı

en: _Down
tr: _Aşağı

en: _Bottom
tr: _Alt

en: Contact List Members
tr: Bağlantı Listesi Üyeleri

en: _Members
tr: _Üyeler

en: Error adding list
tr: Liste eklenirken hata oluştu

en: Error modifying list
tr: Liste düzenlenirken hata oluştu

en: Error removing list
tr: Listeyi silerken hata oluştu

en: Name
tr: Ad

en: contains
tr: içerir

en: does not contain
tr: içermez

en: is
tr: ise

en: is not
tr: değilse

en: starts with
tr: başlayan

en: ends with
tr: biter

en: Phone
tr: Telefon

en: Category
tr: Kategori

en: Expression
tr: İfade

en: Name contains
tr: Ad içerir

en: Email begins with
tr: E-posta başlangıcı

en: Email contains
tr: E-posta içerir

en: Phone contains
tr: Telefon içerir

en: Any field contains
tr: Herhangi bir alanın içeriği

en: evolution address book
tr: evolution adres defteri

en: Copy _Email Address
tr: _E-posta Adresini Kopyala

en: Copy the email address to the clipboard
tr: E-posta adresini panoya kopyala

en: _Send New Message To…
tr: Şuna Yeni İleti _Gönder…

en: Send a mail message to this address
tr: Bu adrese posta iletisi gönder

en: Click to mail %s
tr: %s adresine posta göndermek için tıklayın

en: Click to open map for %s
tr: %s için haritayı aç

en: Open map
tr: Harita aç

en: List Members:
tr: Liste Üyeleri:

en: Fax
tr: Faks

en: Nickname
tr: Takma ad

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Company
tr: Şirket

en: Department
tr: Bölüm

en: Office
tr: Ofis

en: Profession
tr: Uzmanlık Alanı

en: Position
tr: Konum

en: Manager
tr: Yönetici

en: Assistant
tr: Yardımcı

en: Video Chat
tr: Görüntülü Sohbet

en: Free/Busy
tr: Müsait/Meşgul

en: Address
tr: Adres

en: Home Page
tr: Başlangıç Sayfası

en: Web Log
tr: Web Günlüğü

en: Spouse
tr: Eş

en: Personal
tr: Kişisel

en: Note
tr: Not

en: List Members
tr: Liste Üyeleri

en: Job Title
tr: İş Ünvanı

en: Home page
tr: Ev sayfası

en: Unnamed
tr: Adsız

en: Cancelled
tr: İptal Edilmiş

en: Merge Contact
tr: Bağlantı Birleştir

en: _Merge
tr: _Birleştir

en: Duplicate Contact Detected
tr: Yinelenen Bağlantı Bulundu

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to save the changes anyway?
tr: Bu klasörde bu bağlantının adı ya da e-posta adresi zaten var.
    Değişiklikleri yine de kaydetmek istiyor musunuz?

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder. Would you like to add it anyway?
tr: Bağlantının adı ya da e-posta adresi zaten bu klasörde
    var. Yine de eklemek istiyor musunuz?

en: Changed Contact:
tr: Değiştirilen Bağlantı:

en: New Contact:
tr: Yeni Bağlantı:

en: Conflicting Contact:
tr: Çakışan Bağlantı:

en: Old Contact:
tr: Eski Bağlantı:

en: This address book cannot be opened. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the address book once in online mode to download its contents.
tr: Bu adres defteri açılamıyor. Bu defterin ya çevrim dışı kullanım için imlenmediği ya da henüz çevrim dışı kullanım için indirilmediği anlamına gelir. Lütfen adres defterini bir kez içeriğini indirmek için çevrim içi kipte yükleyin.

en: This address book cannot be opened.  Please check that the path %s exists and that permissions are set to access it.
tr: Bu adres defteri açılamıyor. Lütfen yeterli izin haklarına sahip olup olmadığınızı ve %s yolunun bulunup bulunmadığını denetleyin.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  To use LDAP in Evolution an LDAP-enabled Evolution package must be installed.
tr: Evolutionʼın bu sürümü LDAP desteği ile derlenmemiş. Eğer LDAP desteğini Evolution ile kullanmak istiyorsanız, LDAP-eklenmiş Evolution paketi kurmalısınız.

en: This address book cannot be opened.  This either means that an incorrect URI was entered, or the server is unreachable.
tr: Bu adres defteri açılamıyor. Bu hatalı URI girdiğinizi ya da sunucunun ulaşılamaz olduğunu gösterir.

en: Detailed error message:
tr: Ayrıntılı hata iletisi:

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this address book.
tr: Bu sorgu için sunucunun yapılandırıldığından ya da Evolutionʼın
    göstermesi için ayarladığından daha çok kart eşleştirildi.
    Lütfen aramanızı daha da özelleştirin ya da dizin sunucusundaki
    tercihlerinizde bu adres defteri için sonuç sınırını arttırın.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    configured for this address book.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this address book.
tr: Bu sorgunun tamamlanmasına dek geçen süre, bu adres defteri için
     tanımlanmış zaman sınırını ya da sunucu sınırını aştı. Lütfen
     aramanızı daha da özelleştirin ya da dizin sunucusundaki
     tercihlerinizde bu adres defteri için zaman sınırını arttırın.

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book was unable to parse this query. %s
tr: Bu adres defteri için kullanılan arka uç, bu sorguyu ayrıştıramadı. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: The backend for this address book refused to perform this query. %s
tr: Bu adres defteri için kullanılan arka uç sorguyu işleme koymayı reddetti. %s

note: Translators: %s is replaced with a detailed error message, or an empty string, if not provided
en: This query did not complete successfully. %s
tr: Sorgu başarıyla tamamlanamadı. %s

note: This is a filename. Translators take note.
en: card.vcf
tr: kart.vcf

en: Select Address Book
tr: Adres Defteri Seç

en: list
tr: liste

en: Move contact to
tr: Bağlantıyı taşı

en: Copy contact to
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Move contacts to
tr: Bağlantıları taşı

en: Copy contacts to
tr: Bağlantıları kopyala

en: Error getting book view
tr: Kitap görünümü alınırken hata

en: Search Interrupted
tr: Arama Kesintiye Uğradı

en: Error modifying card
tr: Kartlar düzenlenirken hata oluştu

en: No contacts
tr: Bağlantı yok

en: %u contact | %u contacts
tr[0]: %u bağlantı

en: Cut selected contacts to the clipboard
tr: Seçilen bağlantıları kes ve panoya al

en: Copy selected contacts to the clipboard
tr: Seçilen bağlantıları panoya kopyala

en: Paste contacts from the clipboard
tr: Bağlantıları panodan yapıştır

en: Delete selected contacts
tr: Seçili bağlantıları sil

en: Select all visible contacts
tr: Tüm görünen bağlantıları seç

en: Searching for the Contacts…
tr: Bağlantılar aranıyor…

en: Failed to get contacts with unknown error
tr: Bilinmeyen hatayla bağlantılar alınamadı

en: Are you sure you want to delete these contact lists?
tr: Bu bağlantı listelerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this contact list?
tr: Bu bağlantı listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this contact list (%s)?
tr: Bu bağlantı listesini (%s) silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete these contacts?
tr: Bu bağlantıları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this contact?
tr: Bu bağlantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this contact (%s)?
tr: Bu bağlantıyı (%s) silmek istediğinizden emin misiniz?

en: _Delete
tr: _Sil

note: Translators: This is shown for > 5 contacts.
en: Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
tr[0]: %d bağlantı açmak aynı zamanda %d yeni pencere açacak.
    Gerçekten tüm bu bağlantıları görüntülemek istiyor musunuz?

en: _Don’t Display
tr: _Gösterme

en: Display _All Contacts
tr: Tüm Bağlantıları _Göster

en: File As
tr: Farklı Dosyala

en: Given Name
tr: Adı

en: Family Name
tr: Soyadı

en: Email 2
tr: E-posta Adresi 2

en: Email 3
tr: E-posta Adresi 3

en: Assistant Phone
tr: Sekreter Telefonu

en: Business Phone
tr: İş Telefonu

en: Business Phone 2
tr: İş Telefonu 2

en: Business Fax
tr: İşyeri Faksı

en: Callback Phone
tr: Geri Arama Telefonu

en: Car Phone
tr: Araç Telefonu

en: Company Phone
tr: Şirket Telefonu

en: Home Phone
tr: Ev Telefonu

en: Home Phone 2
tr: Ev Telefonu 2

en: Home Fax
tr: Ev Faksı

en: ISDN Phone
tr: ISDN Telefonu

en: Mobile Phone
tr: Cep Telefonu

en: Other Phone
tr: Başka Telefonu

en: Other Fax
tr: Başka Faksı

en: Pager
tr: Çağrı Aygıtı

en: Primary Phone
tr: İlk Telefon

en: Radio
tr: Radyo

en: Telex
tr: Teleks

en: Unit
tr: Birim

en: Title
tr: Ünvan

en: Role
tr: Görev

en: Web Site
tr: Web Sayfası

en: Journal
tr: Günlük

en: Home Address Street
tr: Ev Adresi Sokak

en: Home Address Extended
tr: Ev Adresi Uzatılmış

en: Home Address PO Box
tr: Ev Adresi Posta Kutusu

en: Home Address City
tr: Ev Adresi Şehir

en: Home Address Zip/Postal code
tr: Ev Adresi Posta Kodu

en: Home Address State/Province
tr: Ev Adresi Eyalet/Bölge

en: Home Address Country
tr: Ev Adresi Ülke

en: Work Address Street
tr: İş Adresi Sokak

en: Work Address Extended
tr: İş Adresi Uzatılmış

en: Work Address PO Box
tr: İş Adresi Posta Kutusu

en: Work Address City
tr: İş Adresi Şehir

en: Work Address Zip/Postal code
tr: İş Adresi Posta Kodu

en: Work Address State/Province
tr: İş Adresi Eyalet/Bölge

en: Work Address Country
tr: İş Adresi Ülke

en: Other Address Street
tr: Diğer Adres Sokak

en: Other Address Extended
tr: Diğer Adres Uzatılmış

en: Other Address PO Box
tr: Diğer Adres Posta Kutusu

en: Other Address City
tr: Diğer Adres Şehir

en: Other Address Zip/Postal code
tr: Diğer Adres Posta Kodu

en: Other Address State/Province
tr: Diğer Adres Eyalet/Bölge

en: Other Address Country
tr: Diğer Adres Ülke

en: Saving changes, please wait…
tr: Değişiklikler kaydediliyor, lütfen bekleyin…

en: Failed to save changes
tr: Değişiklikler kaydedilemedi

en: Co_untry:
tr: _Ülke:

en: Modify a contact | Modify %u contacts
tr[0]: %u bağlantıyı değiştir

en: Select values to be modified.
tr: Düzenlenecek değerleri seç.

en: _Title:
tr: _Ünvan:

en: Compa_ny:
tr: Şir_ket:

en: M_odify
tr: D_eğiştir

en: Ca_ncel
tr: İ_ptal

en: Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
tr: Bağlantı arayın
    
    ya da buraya çift tıklayarak Bağlantı oluşturun.

en: There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
tr: Bu görünümde gösterilecek öge yok.
    
    Yeni Bağlantı oluşturmak için buraya çift tıklayın.

en: Search for the Contact.
tr: Bağlantı ara.

en: There are no items to show in this view.
tr: Bu görünümde gösterilecek öge yok.

en: Contacts Map
tr: Bağlantı Haritası

note: Zoom-in button
en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

note: Zoom-out button
en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

note: Search button
en: _Find
tr: _Bul

en: Importing…
tr: İçe aktarılıyor…

en: Can’t open .csv file
tr: .csv dosyası açılamıyor

en: Outlook Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
tr: Outlook Bağlantıları CSV ya da Tab (.csv, .tab)

en: Outlook Contacts CSV and Tab Importer
tr: Outlook Bağlantıları CSV ve Tab İçe Aktarıcı

en: Mozilla Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
tr: Mozilla Bağlantıları CSV ya da Tab (.csv, .tab)

en: Mozilla Contacts CSV and Tab Importer
tr: Mozilla Bağlantıları CSV ve Tab İçe Aktarıcı

en: Evolution Contacts CSV or Tab (.csv, .tab)
tr: Evolution Bağlantıları CSV ya da Tab (.csv, .tab)

en: Evolution Contacts CSV and Tab Importer
tr: Evolution Bağlantıları CSV ve Tab İçe Aktarıcı

en: Can’t open .ldif file
tr: .ldif dosyası açılamıyor

en: LDAP Data Interchange Format (.ldif)
tr: LDAP Veri Değişim Biçimi (.ldif)

en: Evolution LDIF importer
tr: Evolution LDIF içe aktarıcı

en: Evolution vCard Importer
tr: Evolution vCard İçe Aktarıcı

note: Uncomment next if it is successful to get total number if pages in list view * g_object_get (operation, "n-pages", &n_pages, NULL)
en: Page %d
tr: Sayfa %d

[ctx: addressbook-label]
en: Work Email
tr: İş E-postası

[ctx: addressbook-label]
en: Home Email
tr: Ev E-postası

[ctx: addressbook-label]
en: Other Email
tr: Başka E-posta

[ctx: addressbook-label]
en: Work SIP
tr: İş SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Home SIP
tr: Ev SIP

[ctx: addressbook-label]
en: Other SIP
tr: Diğer SIP

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if an email address type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Email
tr: E-posta

[ctx: addressbook-label]
note: To Translators: * if a phone number type is not one of the predefined types, * this generic label is used instead of one of the predefined labels.
en: Phone
tr: Telefon

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
tr: Tüm katılımcılara iptal bildirimi göndermek ister misiniz?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
tr: Eğer iptal bildirimi göndermezseniz, diğer katılımcılar toplantının iptal olduğunu bilemeyebilirler.

en: Do _not Send
tr: Gö_nderme

en: _Send Notice
tr: Bildirim _Gönder

en: Would you like to send the organizer a deletion notice?
tr: Düzenleyene iptal bildirimi göndermek ister misiniz?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
tr: Eğer silinme bildirimi göndermezseniz, düzenleyen toplantının silindiğini bilemeyebilir.

en: Are you sure you want to delete this meeting?
tr: Bu toplantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
tr: Bu toplantı ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
tr: Bu toplantı üstündeki tüm bilgi silinecek ve kurtarılamayacak. Eğer iptal bildirimi göndermezseniz, diğer katılımcılar toplantının iptal edildiğini bilemeyebilir.

en: _Delete and Send Notice
tr: _Sil ve Bildirim Gönder

en: Delete _without Notice
tr: _Bildirimsiz Sil

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored. If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the meeting has been deleted.
tr: Bu toplantı üstündeki tüm bilgi silinecek ve kurtarılamayacak. Eğer silinme bildirimi göndermezseniz, düzenleyen toplantının silindiğini bilemeyebilir.

en: Are you sure you want to delete the meeting titled “{0}”?
tr: “{0}” olarak adlandırılmış toplantıyı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
tr: Eğer iptal bildirimi göndermezseniz, diğer katılımcılar görevin silindiğini bilemeyebilirler.

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the task has been deleted.
tr: Eğer iptal bildirimi göndermezseniz, düzenleyen görevin silindiğini bilemeyebilir.

en: Are you sure you want to delete this task?
tr: Bu görevi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
tr: Bu görev ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Would you like to send a cancellation notice for this memo?
tr: Bu not için iptal bildirimi göndermek ister misiniz?

en: If you do not send a cancellation notice, the other participants may not know the memo has been deleted.
tr: Eğer iptal bildirimi göndermezseniz, diğer katılımcılar notun silindiğini bilemeyebilirler.

en: Would you like to send a deletion notice for this memo?
tr: Bu not için silinme bildirimi göndermek ister misiniz?

en: If you do not send a deletion notice, the organizer may not know the memo has been deleted.
tr: Eğer silinme bildirimi göndermezseniz, düzenleyen notun silindiğini bilemeyebilir.

en: Are you sure you want to delete this memo?
tr: Bu notu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on this memo will be deleted and can not be restored.
tr: Bu not ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Are you sure you want to delete the appointment titled “{0}”?
tr: “{0}” olarak adlandırılmış randevuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
tr: Bu randevu ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Are you sure you want to delete this appointment?
tr: Bu randevuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the “{0}” task?
tr: “{0}” görevini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the memo “{0}”?
tr: “{0}” notunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information in this memo will be deleted and can not be restored.
tr: Bu not ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
tr: Bu {0} randevuyu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
tr: Bu randevular ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
tr: Bu {0} görevi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
tr: Bu görevler ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Are you sure you want to delete these {0} memos?
tr: Bu {0} notu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: All information in these memos will be deleted and can not be restored.
tr: Bu notlar ile ilgili tüm bilgiler silinecek ve bir daha geri yüklenemeyecek.

en: Would you like to save your changes to this meeting?
tr: Bu toplantı ile ilgili yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: You have changed this meeting, but not yet saved it.
tr: Bu toplantıda değişiklikler yaptınız, fakat henüz kaydetmediniz.

en: _Save Changes
tr: Değişiklikleri _Kaydet

en: _Discard Changes
tr: Değişiklikleri _Gözden Çıkar

en: Would you like to save your changes to this appointment?
tr: Bu randevuyla ilgili yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: You have changed this appointment, but not yet saved it.
tr: Bu randevu ile ilgili değişiklikler yaptınız, ancak henüz onları kaydetmediniz.

en: Would you like to save your changes to this task?
tr: Bu görevle ilgili yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: You have changed this task, but not yet saved it.
tr: Bu görev ile ilgili değişiklikler yaptınız, ancak henüz onları kaydetmediniz.

en: Would you like to save your changes to this memo?
tr: Bu notla ilgili yapılan değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: You have made changes to this memo, but not yet saved them.
tr: Bu not ile ilgili değişiklikler yaptınız, ancak henüz onları kaydetmediniz.

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
tr: Toplantı davetiyelerini katılımcılara göndermek ister misiniz?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to reply.
tr: E-posta davetiyler tüm katılımcılara gönderilecek ve katılımcıların yanıtlamasına olanak sağlayacak.

en: _Send
tr: _Gönder

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
tr: Katılımcılara güncellenmiş toplantı bilgilerini göndermek ister misiniz?

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
tr: Güncellenmiş toplantı bilgilerini göndermek katılımcıların takvimlerini güncel tutmalarına olanak sağlar.

en: Would you like to send this task to participants?
tr: Katılımcılara bu görevi göndermek ister misiniz?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
tr: E-posta davetiyeler tüm katılımcılara gönderilecek ve onların bu görevi kabul etmelerine olanak sağlanacak.

en: Download in progress. Do you want to save the task?
tr: İndiriliyor. Görevi kaydetmek istiyor musunuz?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the task would result in the loss of these attachments.
tr: İndirilen ekler var. Görevi kaydetmek bu eklerin yitimine neden olabilir.

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
tr: İndiriliyor. Randevuyu kaydetmek ister misiniz?

en: Some attachments are being downloaded. Saving the appointment would result in the loss of these attachments.
tr: İndirilen ekler var. Randevuyu kaydetmek bu eklerin kaybolmasına neden olabilir.

en: Would you like to send updated task information to participants?
tr: Katılımcılara güncellenmiş görev bilgilerini göndermek ister misiniz?

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
tr: Güncellenmiş görev bilgilerini göndermek katılımcıların görev listelerini güncel tutmalarına olanak sağlar.

en: Would you like to send this memo to participants?
tr: Bu hatırlatmayı katılımcılara göndermek ister misiniz?

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this memo.
tr: Tüm katılımcılara bu hatırlatmayı kabul etmelerine izin veren e-posta davetiyeleri gönderilecek.

en: Would you like to send updated memo information to participants?
tr: Katılımcılara güncellenmiş hatırlatma bilgilerini göndermek ister misiniz?

en: Sending updated information allows other participants to keep their memo lists up to date.
tr: Güncellenmiş bilgileri göndermek diğer katılımcıların hatırlatma listelerini güncel tutmalarına olanak tanır.

en: Editor could not be loaded.
tr: Düzenleyici yüklenemedi.

en: Are you sure you want to delete calendar “{0}”?
tr: “{0}” takvimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This calendar will be removed permanently.
tr: Bu takvim kalıcı olarak kaldırılacak.

en: Are you sure you want to delete task list “{0}”?
tr: “{0}” görevini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This task list will be removed permanently.
tr: Bu görev listesi kalıcı olarak kaldırılacak.

en: Are you sure you want to delete memo list “{0}”?
tr: “{0}” not listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This memo list will be removed permanently.
tr: Bu not listesi kalıcı olarak kaldırılacak.

en: Are you sure you want to delete remote calendar “{0}”?
tr: “{0}” uzak takvimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will permanently remove the calendar “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
tr: Bu, “{0}” takvimini sunucudan kalıcı olarak kaldırılacak. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete remote task list “{0}”?
tr: “{0}” uzak görev listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will permanently remove the task list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
tr: Bu, “{0}” görev listesini sunucudan kalıcı olarak kaldırılacak. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete remote memo list “{0}”?
tr: “{0}” uzak not listesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will permanently remove the memo list “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
tr: Bu, “{0}” not listesini sunucudan kalıcı olarak kaldırılacak. Sürdürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to save the appointment without a summary?
tr: Bu randevuyu özet olmaksızın kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: Adding a meaningful summary to your appointment will give you an idea of what your appointment is about.
tr: Randevularınıza anlamlı özet eklemek size o randevu hakkında fikir verecektir.

en: Are you sure you want to save the task without a summary?
tr: Görevi özet olmaksızın kaydetmek istediğinize emin misiniz?

en: Adding a meaningful summary to your task will give you an idea of what your task is about.
tr: Görevlerinize anlamlı özet eklemek size o görev hakkında fikir verecektir.

en: Are you sure you want to save the memo without a summary?
tr: Notu konu olmadan göndermek istediğinizden emin misiniz?

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error loading calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimi yüklenirken hata

en: The calendar is not marked for offline usage.
tr: Takvim çevrim dışı kullanım için imlenmemiş.

en: Cannot save event
tr: Eylem kaydedilemiyor

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” is a read-only calendar and cannot be modified. Please select a different calendar that can accept appointments.
tr: “{0}” salt-okunur takvimdir ve değiştirilemez. Lütfen randevuları kabul edebilen başka takvimi seçin.

en: Cannot save task
tr: Görev kaydedilemiyor

note: Translators: {0} is the name of the calendar source
en: “{0}” does not support assigned tasks, please select a different task list.
tr: “{0}” atanmış görevleri desteklemiyor, lütfen başka görev listesi seçin.

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error loading task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesi yüklenirken hata

en: The task list is not marked for offline usage.
tr: Görev listesi çevrim dışı kullanım için imlenmemiş.

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error loading memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesi yüklenirken hata

en: The memo list is not marked for offline usage.
tr: Not listesi çevrim dışı kullanım için imlenmemiş.

note: Translators: {0} is the name of the calendar/memo list/task list.
en: Failed to add timezone to “{0}”
tr: “{0}” ögesine saat dilimi eklenemedi

note: The {0} is a calendar/memo list/task list name, which is useless here
en: Failed to save attachments
tr: Ekler kaydedilemedi

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to open calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimi açılamadı

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to open memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesi açılamadı

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to open task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesi açılamadı

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to create an event in the calendar “{0}”
tr: “{0}” takviminde olay oluşturulamadı

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to create a memo in the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesinde not oluşturulamadı

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to create a task in the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesinde görev oluşturulamadı

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to modify an event in the calendar “{0}”
tr: “{0}” takviminde olay değiştirilemedi

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to modify a memo in the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesinde not değiştirilemedi

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to modify a task in the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesinde görev değiştirilemedi

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to delete an event in the calendar “{0}”
tr: “{0}” takviminde olay silinemedi

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to delete a memo in the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesinde not silinemedi

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to delete a task in the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesinde görev silinemedi

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to update an event in the calendar “{0}”
tr: “{0}” takviminde olayı güncellenemedi

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to update a memo in the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesindeki not güncellenemedi

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to update a task in the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesindeki görev güncellenemedi

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to send an event to the calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimine olay gönderilemedi

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to send a memo to the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesine not gönderilemedi

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to send a task to the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesine görev gönderilemedi

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Error creating view for the calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimi için görünüm oluşturma başarısız

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Error creating view for the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesi için görünüm oluşturma başarısız

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Error creating view for the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesi için görünüm oluşturma başarısız

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to copy an event into the calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimine olay kopyalanamadı

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to copy a task into the task list “{0}”
tr: Görev, “{0}” görev listesine kopyalanamadı

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to copy a memo into the memo list “{0}”
tr: Not, “{0}” not listesine kopyalanamadı

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to move an event into the calendar “{0}”
tr: Olay “{0}” takvimine taşınamadı

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to move a task into the task list “{0}”
tr: Görev, “{0}” görev listesine taşınamadı

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to move a memo into the memo list “{0}”
tr: Not, “{0}” not listesine taşınamadı

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to get an event from the calendar “{0}”
tr: “{0}” takviminden olay alınamadı

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to get a task from the task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesinden görev alınamadı

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to get a memo from the memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesinden not alınamadı

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Copying an event into the calendar “{0}”
tr: Olay, “{0}” takvimine kopyalanıyor

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Copying a task into the task list “{0}”
tr: Görev, “{0}” görev listesine kopyalanıyor

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Copying a memo into the memo list “{0}”
tr: Not, “{0}” not listesine kopyalanıyor

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Moving an event into the calendar “{0}”
tr: Olay “{0}” takvimine taşınıyor

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Moving a task into the task list “{0}”
tr: Görev, “{0}” görev listesine taşınıyor

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Moving a memo into the memo list “{0}”
tr: Not, “{0}” not listesine taşınıyor

note: Translators: {0} is the name of the calendar.
en: Failed to refresh calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimi yenilememedi

note: Translators: {0} is the name of the task list.
en: Failed to refresh task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesi yenilenemedi

note: Translators: {0} is the name of the memo list.
en: Failed to refresh memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesi yenilenemedi

en: Failed to make an occurrence movable
tr: Yineleme taşınabilir yapılamadı

en: Something has gone wrong when displaying the event
tr: Olay görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the event. You can try again by moving to another event and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: Olay görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka olaya giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Something has gone wrong when displaying the memo
tr: Not görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the memo. You can try again by moving to another memo and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: Not görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka nota giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Something has gone wrong when displaying the task
tr: Görev görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the task. You can try again by moving to another task and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: Görev görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka göreve giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Do you want to detach event from the series?
tr: Olayı diziden ayırmak istiyor musunuz?

en: The event “{0}” will be detached from its series and saved as a new standalone event.
tr: “{0}” olayı kendi dizisinden ayrılacak ve yeni bağımsız olay olarak kaydedilecek.

en: _Detach and Create Copy
tr: _Ayır ve Kopya Oluştur

en: Summary
tr: Özet

en: Description
tr: Açıklama

en: Any Field
tr: Herhangi Alan

en: Classification
tr: Sınıflandırma

en: Public
tr: Genel

en: Private
tr: Özel

en: Confidential
tr: Gizli

en: Organizer
tr: Organizatör

en: Attendee
tr: Katılımcı

en: Location
tr: Konum

en: Attachments
tr: Ekler

en: Exist
tr: Bulunur

en: Do Not Exist
tr: Bulunmaz

en: Recurrence
tr: Yineleme

en: Occurs
tr: Yer alır

en: Less Than
tr: Daha Küçük

en: Exactly
tr: Tam olarak

en: More Than
tr: Daha Çok

en: Summary Contains
tr: Özet İçerir

en: Description Contains
tr: Tanım İçerir

en: with one guest | with %d guests
tr[0]: %d misafirle

en: Comments: %s
tr: Yorumlar: %s

[ctx: iCalendarStatus]
en: None
tr: Yok

[ctx: iCalendarStatus]
en: Tentative
tr: Belirsiz

[ctx: iCalendarStatus]
en: Confirmed
tr: Onaylanmış

[ctx: iCalendarStatus]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: iCalendarStatus]
en: Final
tr: Son

[ctx: iCalendarStatus]
en: Not Started
tr: Başlamadı

[ctx: iCalendarStatus]
en: Needs Action
tr: Eylem Gerektiriyor

[ctx: iCalendarStatus]
en: In Progress
tr: Süreçte

[ctx: iCalendarStatus]
en: Completed
tr: Tamamlandı

[ctx: iCalendarStatus]
en: Cancelled
tr: İptal Edilmiş

en: Accepted
tr: Onaylandı

en: Declined
tr: Reddedildi

en: Tentative
tr: Belirsiz

en: Delegated
tr: Devredildi

en: Needs action
tr: Eylem gerekiyor

note: Translators: 'Status' here means the state of the attendees, the resulting string will be in a form: * Status: Accepted: X   Declined: Y   ...
en: Status
tr: Durum

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
tr: öö

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
tr: ös

en: No Summary
tr: Özet Yok

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser <email@ofuser.com>"
en: Organizer: %s <%s>
tr: Düzenleyen: %s <%s>

note: Translators: It will display "Organizer: NameOfTheUser"
en: Organizer: %s
tr: Düzenleyen: %s

note: Translators: It will display "Location: PlaceOfTheMeeting" Translators: It will display "Location: LocationOfTheAppointment"
en: Location: %s
tr: Konum: %s

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime (DurationOfTheMeeting)"
en: Start: %s (%s)
tr: Başlama: %s (%s)

note: Translators: It will display "Start: ActualStartDateAndTime" Translators: It will display "Start: StartDateAndTime"
en: Start: %s
tr: Başlama: %s

note: Translators: It's for a task due date, it will display "Due: DateAndTime" Translators: It will display "Due: DueDateAndTime"
en: Due: %s
tr: Teslim: %s

note: Translators: It's for a task completed date, it will display "Completed: DateAndTime" Translators: It will display "Completed: DateAndTimeWhenCompleted"
en: Completed: %s
tr: Tamamlanan: %s

note: Translators: Default attachment filename.
en: attachment.dat
tr: ek.dat

en: Untitled
tr: Adsız

en: Location:
tr: Konum:

en: GEO Location:
tr: Coğrafi Konum:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Start Date:
tr: Başlangıç Tarihi:

en: End Date:
tr: Bitiş Tarihi:

en: Recurs:
tr: Yineler:

en: Due Date:
tr: Tamamlanma Tarihi:

en: Estimated duration:
tr: Öngörülen süre:

en: Status:
tr: Durum:

en: Categories:
tr: Kategoriler:

en: High
tr: Yüksek

en: Normal
tr: Olağan

en: Low
tr: Düşük

en: Priority:
tr: Öncelik:

en: Classification:
tr: Sınıflandırma:

en: Organizer:
tr: Düzenleyici:

en: Attendees:
tr: Katılımcılar:

en: Web Page:
tr: Web Sayfası:

en: New Appointment
tr: Yeni Randevu

en: New All Day Event
tr: Yeni Tüm Gün Olayı

en: New Meeting
tr: Yeni Toplantı

en: Go to Today
tr: Bugüne Git

en: Go to Date
tr: Tarihe Git

en: It has reminders.
tr: Hatırlatmaları var.

en: It has recurrences.
tr: Yinelemeleri var.

en: It is a meeting.
tr: Toplantısı var.

en: Calendar Event: Summary is %s.
tr: Takvim Olayı: %s özetidir.

en: Calendar Event: It has no summary.
tr: Takvim Olayı: Özeti yok.

en: calendar view event
tr: takvim görüntüleme olayı

en: Grab Focus
tr: Odağı Yakala

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has %d event. | It has %d events.
tr[0]: %d olayı var.

note: To translators: Here, "It" is either like "Work Week View: July 10th - July 14th, 2006." or "Day View: Thursday July 13th, 2006."
en: It has no events.
tr: Hiçbir olayı yok.

note: To translators: First %s is the week, for example "July 10th - July 14th, 2006". Second %s is the number of events in this work week, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Work Week View: %s. %s
tr: Çalışma Haftası Görünümü: %s. %s

note: To translators: First %s is the day, for example "Thursday July 13th, 2006". Second %s is the number of events on this day, for example "It has %d event/events." or  "It has no events."
en: Day View: %s. %s
tr: Gün Görünümü: %s. %s

en: calendar view for a work week
tr: çalışma haftası için takvim görünümü

en: calendar view for one or more days
tr: bir ya da daha çok gün için takvim görünümü

en: a table to view and select the current time range
tr: geçerli zaman aralığını seçmek ve görüntülemek için tablo

en: Jump button
tr: Atlama düğmesi

en: Click here, you can find more events.
tr: Buraya tıklayın, daha çok olay bulabilirsiniz.

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Play a sound ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Play a sound
tr: Ses çal

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Pop up an alert
tr: Uyarı göster

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Send an email ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Send an email
tr: E-posta gönder

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Run a program ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: Run a program
tr: Program çalıştır

[ctx: cal-reminders]
en: Unknown action to be performed
tr: Yapılacak bilinmeyen eylem

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start
tr: Başlangıçtan %2$s önce %1$s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start
tr: Başlangıçtan %2$s sonra %1$s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start
tr: Başlangıçta %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the end
tr: Bitişten %2$s önce %1$s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the end
tr: Bitişten %2$s sonra %1$s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the end
tr: Bitişte %s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s is an absolute time, e.g. "10:00AM"
en: %s at %s
tr: %2$s’te %1$s

[ctx: cal-reminders]
note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound". "Trigger types" are absolute or relative dates
en: %s for an unknown trigger type
tr: Bilinmeyen tetik türü için %s

en: Month View: %s. %s
tr: Ay Görünümü: %s. %s

en: Week View: %s. %s
tr: Hafta Görünümü: %s. %s

en: calendar view for a month
tr: bir ay için takvim görünümü

en: calendar view for one or more weeks
tr: bir ya da daha çok hafta için takvim görünümü

en: Modify a task | Modify %u tasks
tr[0]: %u görevi değiştir

en: _General
tr: _Genel

[ctx: ECompEditor]
en: Sta_rt date:
tr: _Başlangıç tarihi:

en: _Categories
tr: _Kategoriler

en: Creating view for calendar “%s”
tr: “%s” takvimi için görünüm oluşturuluyor

en: Creating view for task list “%s”
tr: Görev listesi “%s” için görünüm oluşturuluyor

en: Creating view for memo list “%s”
tr: Not listesi “%s” için görünüm oluşturuluyor

en: Deletion _reason:
tr: Silme _nedeni:

en: Cancellation _reason:
tr: İptal _nedeni:

en: Destination is read only
tr: Hedef salt-okunur

en: Copying events to the calendar “%s”
tr: Olaylar “%s” takvimine kopyalanıyor

en: Copying memos to the memo list “%s”
tr: Notlar “%s” not listesine kopyalanıyor

en: Copying tasks to the task list “%s”
tr: Görevler “%s” görev listesine kopyalanıyor

en: _Delete this item from all other recipient’s mailboxes?
tr: _Bu öge diğer tüm alıcıların posta kutularından silinsin mi?

en: _Retract comment
tr: Yorumu ge_ri al

en: Select Date
tr: Tarihi Seç

en: Select _Today
tr: Bugünü _Seç

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: You are modifying a recurring event. What would you like to modify?
tr: Yinelenen olayı değiştiriyorsunuz. Yine de değiştirmek ister misiniz?

en: You are delegating a recurring event. What would you like to delegate?
tr: Yinelenen olayı temsil ediyorsunuz. Yine de temsil etmek ister misiniz?

en: You are modifying a recurring task. What would you like to modify?
tr: Yinelenen görevi değiştiriyorsunuz. Yine de değiştirmek ister misiniz?

en: You are modifying a recurring memo. What would you like to modify?
tr: Yinelenen notu değiştiriyorsunuz. Yine de değiştirmek ister misiniz?

en: This Instance Only
tr: Yalnızca Bu Kez

en: This and Prior Instances
tr: Bu ve Bundan Önceki Seferlerde

en: This and Future Instances
tr: Bu ve Bundan Sonraki Seferlerde

en: All Instances
tr: Tüm Seferlerde

en: Send my reminders with this event
tr: Anımsatmalarımı bu olayla birlikte gönder

en: Notify new attendees _only
tr: Yalnızca _yeni katılımcıları uyar

en: Cut selected events to the clipboard
tr: Seçili olayları panoya taşı

en: Copy selected events to the clipboard
tr: Seçili olayları panoya kopyala

en: Paste events from the clipboard
tr: Olayları panodan yapıştır

en: Delete selected events
tr: Seçilen olayları sil

en: Pasted text doesn’t contain valid iCalendar data
tr: Yapıştırılan metin geçerli iCalendar verisi içermiyor

en: Default calendar not found
tr: Öntanımlı takvim bulunamadı

en: Default memo list not found
tr: Öntanımlı not listesi bulunamadı

en: Default task list not found
tr: Öntanımlı görev listesi bulunamadı

en: No suitable component found
tr: Uygun bileşen bulunamadı

en: Pasting iCalendar data
tr: iCalendar verisi yapıştırılıyor

en: %A %d %b %Y
tr: %d %b %Y %A

note: strftime format %a = abbreviated weekday name, %d = day of month, * %b = abbreviated month name. Don't use any other specifiers. strftime format %a = abbreviated weekday name, * %d = day of month, %b = abbreviated month name. * You can change the order but don't change the * specifiers or add anythi
en: %a %d %b
tr: %d %b %a

en: %a %d %b %Y
tr: %d %b %Y %a

en: %d appointment | %d appointments
tr[0]: %d randevu

en: %d selected
tr: %d seçildi

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: Source
tr: Kaynak

en: Type
tr: Tür

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Source with UID “%s” not found
tr: “%s” UID’ine sahip kaynak bulunamadı

en: Creating an event
tr: Olay oluşturuluyor

en: Creating a memo
tr: Not oluşturuluyor

en: Creating a task
tr: Görev oluşturuluyor

en: Recurring
tr: Yineleme

en: Assigned
tr: Görevlendirildi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Free
tr: Müsait

en: Busy
tr: Meşgul

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
tr: Coğrafi konum aşağıdaki biçimde girilmelidir:
    
    45.436845,125.862501

en: In Progress
tr: İşlemde

en: Modifying an event
tr: Olay değiştiriliyor

en: Modifying a memo
tr: Not değiştiriliyor

en: Modifying a task
tr: Görev değiştiriliyor

en: Removing an event
tr: Olay kaldırılıyor

en: Removing a memo
tr: Not kaldırılıyor

en: Removing a task
tr: Görev kaldırılıyor

en: Deleting an event | Deleting %d events
tr[0]: %d olay siliniyor

en: Deleting a memo | Deleting %d memos
tr[0]: %d not siliniyor

en: Deleting a task | Deleting %d tasks
tr[0]: %d görev siliniyor

en: Pasting an event | Pasting %d events
tr[0]: %d olay yapıştırılıyor

en: Pasting a memo | Pasting %d memos
tr[0]: %d not yapıştırılıyor

en: Pasting a task | Pasting %d tasks
tr[0]: %d görev yapıştırılıyor

en: Updating an event
tr: Olay güncelleniyor

en: Updating a memo
tr: Not güncelleniyor

en: Updating a task
tr: Görev güncelleniyor

en: Getting events to purge in the calendar “%s”
tr: “%s” takviminden silinecek olaylar alınıyor

en: Getting memos to purge in the memo list “%s”
tr: “%s” not listesinden silinecek notlar alınıyor

en: Getting tasks to purge in the task list “%s”
tr: “%s” görev listesinden silinecek görevler alınıyor

en: Purging events in the calendar “%s”
tr: “%s” takvimindeki olaylar siliniyor

en: Purging memos in the memo list “%s”
tr: “%s” not listesindeki notlar siliniyor

en: Purging tasks in the task list “%s”
tr: “%s” görev listesindeki görevler siliniyor

en: Purging events
tr: Olaylar siliniyor

en: Purging memos
tr: Notlar siliniyor

en: Purging tasks
tr: Görevler siliniyor

en: Expunging completed tasks
tr: Bitirilen görevler siliniyor

en: Moving an event | Moving %d events
tr[0]: %d olay taşınıyor

en: Copying an event | Copying %d events
tr[0]: %d olay kopyalanıyor

en: Moving a memo | Moving %d memos
tr[0]: %d not taşınıyor

en: Copying a memo | Copying %d memos
tr[0]: %d not kopyalanıyor

en: Moving a task | Moving %d tasks
tr[0]: %d görev taşınıyor

en: Copying a task | Copying %d tasks
tr[0]: %d görev kopyalanıyor

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
tr: %d/%m/%Y %a %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
tr: %d/%m/%Y %a %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    %s
tr: Tarih aşağıdaki biçimde girilmelidir: 
    
    %s

en: Event’s time is in the past
tr: Olayın zamanı geçmişte kaldı

en: Event cannot be edited, because the selected calendar could not be opened
tr: Olay düzenlenemez, çünkü seçilen takvim açılamadı

en: Event cannot be edited, because the selected calendar is read only
tr: Olay düzenlenemiyor, çünkü seçilen takvim salt okunur

en: Changes made to the event will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
tr: Bu olaya yapılacak değişiklikler katılımcılara gönderilmeyecek çünkü düzenleyen değilsiniz

en: Start date is not a valid date
tr: Başlangıç tarihi geçerli tarih değil

en: Start time is not a valid time
tr: Başlangıç saati geçerli zaman değil

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: End date is not a valid date
tr: Bitiş tarihi geçerli tarih değil

en: End time is not a valid time
tr: Bitiş saati geçerli zaman değil

en: Toggles whether to display categories
tr: Kategorilerin görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: Time _Zone
tr: Zaman _Dilimi

en: Toggles whether the time zone is displayed
tr: Zaman dilimi alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: All _Day Event
tr: _Tüm Gün Olayı

en: Toggles whether to have All Day Event
tr: Tüm Gün Olaylarıʼna sahip olup olamayacağını seçer

en: Show Time as _Busy
tr: Zamanı _Meşgul Olarak Göster

en: Toggles whether to show time as busy
tr: Zamanın meşgul olarak gösterilip gösterilmeyeceğini seçer

en: Pu_blic
tr: _Genel

en: Classify as public
tr: Genel olarak sınıflandır

en: _Private
tr: Ö_zel

en: Classify as private
tr: Özel olarak sınıflandır

en: _Confidential
tr: _Gizli

en: Classify as confidential
tr: Gizli olarak sınıflandır

[ctx: ECompEditor]
en: _Start time:
tr: B_aşlangıç zamanı:

[ctx: ECompEditor]
en: _End time:
tr: B_itiş zamanı:

[ctx: ECompEditor]
en: All da_y event
tr: Tüm gü_n olayı

[ctx: ECompEditorPage]
en: General
tr: Genel

[ctx: ECompEditorPage]
en: Reminders
tr: Hatırlatıcılar

[ctx: ECompEditorPage]
en: Recurrence
tr: Yineleme

[ctx: ECompEditorPage]
en: Attachments
tr: Ekler

[ctx: ECompEditorPage]
en: Schedule
tr: Zamanla

en: Meeting — %s
tr: Toplantı — %s

en: Appointment — %s
tr: Randevu — %s

en: New note
tr: Yeni not

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list could not be opened
tr: Not düzenlenemez, çünkü seçilen not listesi açılamadı

en: Memo cannot be edited, because the selected memo list is read only
tr: Not düzenlenemez, çünkü seçilen not listesi salt okunur

en: Changes made to the memo will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
tr: Bu nota yapılacak değişiklikler katılımcılara gönderilmeyecek çünkü düzenleyici değilsiniz

en: _List:
tr: _Liste:

en: Assigned Memo — %s
tr: Atanmış Not — %s

en: Memo — %s
tr: Not — %s

en: Attachment | Attachments
tr[0]: Ek

en: Could not load “%s”
tr: “%s” yüklenemedi

en: Could not load the attachment
tr: Eklenti yüklenemedi

en: Some attachments are still being downloaded. Please wait until the download is finished.
tr: Bazı ekler hala indiriliyor. Lütfen indirme bitene dek bekleyin.

en: Attachment “%s” cannot be found, remove it from the list, please
tr: “%s” eki bulunamadı, lütfen listeden kaldırın

en: Attachment “%s” doesn’t have valid URI, remove it from the list, please
tr: “%s” ekinin geçerli URI’ı yok, lütfen listeden kaldırın

en: _Attachment…
tr: _Ekler…

en: Attach a file
tr: Dosya ekle

en: _Attachments
tr: _Ekler

en: Show attachments
tr: Ekleri göster

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: List View
tr: Liste Görünümü

en: Cannot find attendee “%s” in the list of attendees
tr: Katılımcılar listesinde katılımcı “%s” bulunamadı

en: Not enough rights to delete attendee “%s”
tr: Katılımcı “%s”i silmek için yeterince hak yok

en: Failed to delete selected attendee | Failed to delete selected attendees
tr[0]: Seçili katılımcı silinemedi

en: Organizer address is not a valid user mail address
tr: Düzenleyen kişi adresi geçerli kullanıcı posta adresi değil

en: A_ttendees
tr: _Katılımcılar

en: Toggles whether the Attendees are displayed
tr: Katılımcıların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirir

en: R_ole Field
tr: _Rol Alanı

en: Toggles whether the Role field is displayed
tr: Rol alanını görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _RSVP
tr: _LCV

en: Toggles whether the RSVP field is displayed
tr: LCV alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _Status Field
tr: _Durum Alanı

en: Toggles whether the Status field is displayed
tr: Durum alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _Type Field
tr: _Tür Alanı

en: Toggles whether the Attendee Type is displayed
tr: Katılımcı Türü alanını görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: An organizer is required.
tr: Düzenleyen kişi olmak zorunda.

en: At least one attendee is required.
tr: En az bir katılan olmak zorunda.

en: Or_ganizer:
tr: O_rganizatör:

en: Override color of the event. If not set, then color of the calendar is used.
tr: Olay renginin üstüne yaz. Eğer belirlenmezse takvimin rengi kullanılır.

en: Override color of the memo. If not set, then color of the memo list is used.
tr: Not renginin üstüne yaz. Eğer belirlenmezse not listesinin rengi kullanılır.

note: E_SOURCE_EXTENSION_TASK_LIST
en: Override color of the task. If not set, then color of the task list is used.
tr: Görev renginin üstüne yaz. Eğer belirlenmezse görev listesinin rengi kullanılır.

[ctx: ECompEditor]
en: Atte_ndees…
tr: Katılı_mcılar…

note: ** Menus **
en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: Add exception
tr: İstisna ekle

en: Modify exception
tr: İstisna değiştir

note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] week(s) on [Wednesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after the 'on', name of a week day always follows.
en: on
tr: tarih

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: first
tr: birinci

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: here, "second" is the ordinal number (like "third"), not the time division (like "minute") * Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'second', e
en: second
tr: ikinci

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [third] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'third', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: third
tr: üçüncü

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fourth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fourth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fourth
tr: dördüncü

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [fifth] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'fifth', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: fifth
tr: beşinci

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [last] [Monday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]). This means that after 'last', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always follow.
en: last
tr: sonuncu

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets]).
en: Other Date
tr: Başka Tarih

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [1st to 10th] [7th] [forever]' (dropd
en: 1st to 10th
tr: 1ʼinden 10ʼuna

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [11th to 20th] [17th] [forever]' (dro
en: 11th to 20th
tr: 11ʼinden 20ʼsine

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: This is a submenu option string to split the date range into three submenus to choose the exact day of * the month to setup an appointment recurrence. The entire string is for example: This appointment recurs/Every [x] month(s) * on the [Other date] [21th to 31th] [27th] [forever]' (dro
en: 21st to 31st
tr: 21ʼinden 31ʼine

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: For Translator : 'day' is part of the sentence of the form 'appointment recurs/Every [x] month(s) on the [first] [day] [forever]' * (dropdown menu options are in[square brackets]). This means that after 'first', either the string 'day' or * the name of a week day (like 'Monday' or 'Friday') always f
en: day
tr: gün

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Monday
tr: Pazartesi

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Tuesday
tr: Salı

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Wednesday
tr: Çarşamba

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Thursday
tr: Perşembe

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Friday
tr: Cuma

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Saturday
tr: Cumartesi

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: Sunday
tr: Pazar

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: TRANSLATORS: Entire string is for example: 'This appointment recurs/Every [x] month(s) on the [second] [Tuesday] [forever]' * (dropdown menu options are in [square brackets])."
en: on the
tr: gününde

[ctx: ECompEditorPageRecur]
en: occurrences
tr: yinelemeler

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This appointment rec_urs
tr: Bu toplantı _yinelenir

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This task recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This task rec_urs
tr: Bu görev _yinelenir

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This memo recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This memo rec_urs
tr: Bu not _yinelenir

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This component recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: This component rec_urs
tr: Bu bileşen _yinelenir

en: Recurrence exception date is invalid
tr: Yineleme istisna tarihi geçersiz

en: End time of the recurrence is before the start
tr: Yinelemenin bitiş saati başlangıçtan önce

en: R_ecurrence
tr: _Yinele

en: Set or unset recurrence
tr: Yinelemeyi ayarla veya ayarlama

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: Every
tr: Her

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: day(s)
tr: gün

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: week(s)
tr: hafta

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: month(s)
tr: ay

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: year(s)
tr: yıl

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: for
tr: için

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: until
tr: dek

[ctx: ECompEditorPageRecur]
note: Translators: Entire string is for example:     'This appointment recurs/Every[x][day(s)][for][1]occurrences' (combobox options are in [square brackets])
en: forever
tr: sonsuza dek

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
tr: Bu randevu Evolutionʼın düzenleyemeyeceği yinelemelere sahip.

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: A_dd
tr: _Ekle

en: Re_move
tr: _Kaldır

en: Preview
tr: Ön İzle

en: Send To
tr: Gönder

en: _Reminders
tr: _Hatırlatmalar

en: Set or unset reminders
tr: Hatırlatıcıları ayarla veya ayarlama

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "None" for "No reminder set"
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: This constructs predefined reminder's description, for example "15 minutes before", "1 hour before", "1 day before", but, if user has set, also more complicated strings like "2 days 13 hours 1 minute before".
en: %s before
tr: %s önce

[ctx: cal-reminders]
en: at the start
tr: başlangıçta

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: "Custom" for "Custom reminder set"
en: Custom
tr: Özel

en: Add predefined time…
tr: Öntanımlı zaman ekle…

en: Remove predefined times
tr: Öntanımlı zamanları kaldır

en: Set a custom predefined time to
tr: Özel öntanımlı zamanı şuna belirle

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: da_ys
tr: g_ün

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
tr: _saat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: this is part of: "Set a custom predefined time to [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
tr: _dakika

en: _Add time
tr: Zaman _ekle

en: Reminders
tr: Hatırlatıcılar

en: _Reminder
tr: _Hatırlatma

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: minute(s)
tr: dakika

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ hour(s) ] [ before ] [ start ]
en: hour(s)
tr: saat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ day(s) ] [ before ] [ start ]
en: day(s)
tr: gün

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: before
tr: önce

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ after ] [ start ]
en: after
tr: sonra

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ start ]
en: start
tr: başlangıç

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: [ Pop up an alert ] [ x ] [ minute(s) ] [ before ] [ end ]
en: end
tr: bitiş

note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: Re_peat the reminder
tr: Hatırlatıcıyı _yinele

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: extra times every
tr: ek sefer her

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ minutes ]
en: minutes
tr: dakika

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ hours ]
en: hours
tr: saat

[ctx: cal-reminders]
note: Translators: Part of: Repeat the reminder [ x ] extra times every [ y ] [ days ]
en: days
tr: gün

[ctx: cal-reminders]
note: page_reminders->priv->custom_email_entry is initialized on demand
en: Custom _message
tr: Özel _ileti

[ctx: cal-reminders]
en: Custom reminder _sound
tr: Özel hatırlatıcı _sesi

en: Select a sound file
tr: Ses dosyası seç

en: _Arguments:
tr: _Parametreler:

en: _Send To:
tr: _Şuna Gönder:

en: _Schedule
tr: _Zamanla

en: Query free / busy information for the attendees
tr: Katılımcılar için müsait/meşgul bilgisini sorgula

[ctx: ECompEditor]
en: _Summary:
tr: _Özet:

en: Click here to open the URL
tr: URLʼyi açmak için buraya tıklayın

en: Click here to open map
tr: Haritayı açmak için buraya tıklayın

[ctx: ECompEditor]
en: _Location:
tr: _Konum:

[ctx: ECompEditor]
en: _Categories…
tr: _Kategoriler…

en: Edit as text
tr: Metin olarak düzenle

en: View as text
tr: Metin olarak gör

en: View as HTML
tr: HTML olarak gör

[ctx: ECompEditor]
en: _Description:
tr: _Açıklama:

[ctx: ECompEditor]
en: _Web page:
tr: _Web sayfası:

[ctx: ECompEditor]
en: D_ue date:
tr: T_amamlanma tarihi:

[ctx: ECompEditor]
en: Date _completed:
tr: Ta_mamlanma tarihi:

[ctx: ECompEditor]
en: Public
tr: Herkese Açık

[ctx: ECompEditor]
en: Private
tr: Özel

[ctx: ECompEditor]
en: Confidential
tr: Kişiye Özel

[ctx: ECompEditor]
en: C_lassification:
tr: _Sınıflandırma:

[ctx: ECompEditor]
en: _Status:
tr: _Durum:

[ctx: ECompEditor]
en: Undefined
tr: Tanımsız

[ctx: ECompEditor]
en: High
tr: Yüksek

[ctx: ECompEditor]
en: Normal
tr: Olağan

[ctx: ECompEditor]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: ECompEditor]
en: Priorit_y:
tr: Önce_lik:

[ctx: ECompEditor]
en: Percent complete:
tr: Tamamlanma yüzdesi:

[ctx: ECompEditor]
en: Time _zone:
tr: Saat _dilimi:

[ctx: ECompEditor]
en: Show time as _busy
tr: Saati _meşgul olarak göster

[ctx: ECompEditor]
note: Translators: This 'None' is meant for 'Color' in calendar component editor, like 'None color'
en: None
tr: Hiçbiri

en: Esti_mated duration:
tr: Ö_ngörülen süre:

en: Task’s start date is in the past
tr: Görevin başlangıç tarihi geçmişte

en: Task’s due date is in the past
tr: Görevin tamamlanma tarihi geçmişte

en: Task cannot be edited, because the selected task list could not be opened
tr: Görev düzenlenemez, çünkü seçilen görev listesi açılamadı

en: Task cannot be edited, because the selected task list is read only
tr: Görev düzenlenemiyor, çünkü seçilen görev listesi salt okunur

en: Changes made to the task will not be sent to the attendees, because you are not the organizer
tr: Bu göreve yapılacak değişiklikler katılımcılara gönderilmeyecek çünkü düzenleyen değilsiniz

en: Due date is not a valid date
tr: Tamamlanma tarihi geçerli tarih değil

en: Completed date is not a valid date
tr: Tamamlanmış tarih geçerli tarih değildir

en: Completed date cannot be in the future
tr: Tamamlanma tarihi gelecekte olamaz

en: Due date cannot be the same as the Start date
tr: Tamamlanma tarihi Başlangıç tarihiyle aynı olamaz

en: Start date is required for recurring tasks
tr: Yineleyen görevler için başlangıç tarihi gereklidir

en: All _Day Task
tr: Tüm _Gün Olayı

en: Toggles whether to have All Day Task
tr: Tüm Gün Olaylarına sahip olup olamayacağını seçer

en: Assigned Task — %s
tr: Atanmış Görev — %s

en: Task — %s
tr: Görev — %s

en: attachment
tr: ek

en: Sending notifications to attendees…
tr: Katılımcılara bildirim gönderiliyor…

en: Saving changes…
tr: Değişiklikler kaydediliyor…

note: == Button box ==
en: _Close
tr: _Kapat

en: Close the current window
tr: Geçerli pencereyi kapat

note: copy menu item
en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Customize Toolbar…
tr: Araç Çubuğunu Ö_zelleştir…

en: Customize actions in the toolbar
tr: Araç çubuğundaki eylemleri özelleştir

note: cut menu item
en: Cu_t
tr: K_es

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: Delete the selection
tr: Seçimi sil

en: View help
tr: Yardımı görüntüle

note: paste menu item
en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: Pre_view…
tr: Ön İz_le…

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: Select all text
tr: Tüm metni seç

en: Show _toolbar
tr: Araç çubuğu_nu göster

en: _Classification
tr: _Sınıflandırma

note: ** Menus ** menus
en: _File
tr: _Dosya

en: _Insert
tr: _Ekle

en: Menu
tr: Menü

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _View
tr: _Görünüm

en: Save current changes
tr: Geçerli değişiklikleri kaydet

en: Save and Close
tr: Kaydet ve Kapat

en: Save current changes and close editor
tr: Değişiklikleri kaydet düzenleyiciyi kapat

note: strftime format %A = full weekday name, %d = day of month, * %B = full month name. Don't use any other specifiers. strftime format %A = full weekday name, %d = day of * month, %B = full month name. You can change the * order but don't change the specifiers or add * anything.
en: %A %d %B
tr: %d %B %A

note: To Translators: the %d stands for a week number, it's value between 1 and 52/53
en: Week %d
tr: Hafta %d

note: Translators: %02i is the number of minutes; * this is a context menu entry to change the * length of the time division in the calendar * day view, e.g. a day is displayed in * 24 "60 minute divisions" or * 48 "30 minute divisions".
en: %02i minute divisions
tr: %02i dakika bölmeleri

en: Show the second time zone
tr: İkinci saat dilimini göster

[ctx: cal-second-zone]
note: Translators: "None" indicates no second time zone set for a day view
en: None
tr: Hiç

en: Select…
tr: Seç…

[ctx: estimated-duration]
en: None
tr: Yok

en: Set an estimated duration for
tr: Öngörülen süreyi belirle

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _days
tr: _gün

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _hours
tr: _saat

[ctx: estimated-duration]
note: Translators: this is part of: "Set an estimated duration for [nnn] days [nnn] hours [nnn] minutes", where the text in "[]" means a separate widget
en: _minutes
tr: _dakika

en: _Set
tr: _Belirle

en: Chan_ge…
tr: _Değiştir…

en: Required Participants
tr: Gerekli Katılımcılar

en: Optional Participants
tr: Seçimlik Katılımcılar

en: Resources
tr: Kaynaklar

en: Chair Persons
tr: Toplantıyı Yönetenler

en: Attendees
tr: Katılımcılar

en: Individual
tr: Bireysel

en: Group
tr: Küme

en: Resource
tr: Kaynak

en: Room
tr: Oda

en: Chair
tr: Sandalye

en: Required Participant
tr: Gerekli Katılımcı

en: Optional Participant
tr: Seçimlik Katılımcı

en: Non-Participant
tr: Katılmayan

en: Needs Action
tr: İşlem Gerektiriyor

note: To translators: RSVP means "please reply"
en: RSVP
tr: LCV

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: In Process
tr: İşlemde

en: Enter password to access free/busy information on server %s as user %s
tr: %s sunucusunda %s kullanıcısı olarak serbest/meşgül bilgilerine erişmek için parola giriniz

en: Failure reason: %s
tr: Hata nedeni: %s

en: Enter password
tr: Parolayı girin

en: Out of Office
tr: Ofis Dışı

en: No Information
tr: Bilgi Yok

en: Atte_ndees…
tr: Katılı_mcılar…

en: O_ptions
tr: _Seçenekler

en: Show _only working hours
tr: _Yalnızca çalışma saatlerini göster

en: Show _zoomed out
tr: Uzaklaştırıp _göster

en: _Update free/busy
tr: _Müsait/meşgul güncelle

en: _Autopick
tr: _Kendiliğinden seç

en: _All people and resources
tr: _Tüm kişiler ve kaynaklar

en: All _people and one resource
tr: Tüm _kişiler ve bir kaynak

en: _Required people
tr: _Gerekli kişiler

en: Required people and _one resource
tr: Gerekli kişiler ve _bir kaynak

en: _Start time:
tr: B_aşlangıç zamanı:

en: _End time:
tr: B_itiş zamanı:

en: Summary: %s
    Location: %s
tr: Özet: %s
    Konum: %s

en: Summary: %s
tr: Özet: %s

en: Click here to add an attendee
tr: Katılımcı eklemek için tıklayın

en: Member
tr: Üye

en: Delegated To
tr: Temsil Eden

en: Delegated From
tr: Temsil Edilen

en: Common Name
tr: Ortak Ad

en: Language
tr: Dil

en: Cut selected memos to the clipboard
tr: Seçili notları panoya taşı

en: Copy selected memos to the clipboard
tr: Seçili notları panoya kopyala

en: Paste memos from the clipboard
tr: Notları panodan yapıştır

en: Delete selected memos
tr: Seçilen notları sil

en: Select all visible memos
tr: Tüm görünür notları seç

en: Click to add a memo
tr: Not eklemek için tıklayın

en: Undefined
tr: Tanımsız

note: Translators: "%d%%" is the percentage of a task done. * %d is the actual value, %% is replaced with a percent sign. * Result values will be 0%, 10%, 20%, ... 100%
en: %d%%
tr: %%%d

en: Cut selected tasks to the clipboard
tr: Seçili görevleri panoya taşı

en: Copy selected tasks to the clipboard
tr: Seçili görevleri panoya kopyala

en: Paste tasks from the clipboard
tr: Panodan görevleri yapıştır

en: Delete selected tasks
tr: Seçilen görevleri sil

en: Select all visible tasks
tr: Tüm görünür görevleri seç

en: Click to add a task
tr: Görev eklemek için tıklayın

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: Completion date
tr: Tamamlanma tarihi

en: Complete
tr: Tamamlandı

en: Due date
tr: Tamamlanma tarihi

en: % Complete
tr: % Bitti

en: Priority
tr: Öncelik

en: Estimated duration
tr: Öngörülen süre

[ctx: timezone]
note: Translators: 'None' for a time zone, like 'No time zone being set'
en: None
tr: Yok

en: Select Timezone
tr: Zaman Dilimi Seç

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime (Duration)"
en: Time: %s (%s)
tr: Zaman: %s (%s)

note: Translators: It will display "Time: StartDateAndTime"
en: Time: %s
tr: Zaman: %s

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
tr: Bugün

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
tr: Yarın

en: Tasks without Due date
tr: Tamamlanma tarihi olmayan görevler

note: It doesn't matter which data-model is picked, because it's used only for thread creation and manipulation, not for its content.
en: Marking a task as complete
tr: Görev tamamlandı imleniyor

en: New _Appointment…
tr: Yeni _Randevu…

en: New _Meeting…
tr: Yeni _Toplantı…

en: New _Task…
tr: Yeni _Görev…

en: _New Assigned Task…
tr: _Yeni Atanmış Görev…

en: _Open…
tr: _Aç…

en: Mark Task as _Complete
tr: Görevi _Tamamlandı İmle

en: _Delete This Instance…
tr: Bu Yinelemeyi _Sil…

en: Delete This and F_uture Occurrences…
tr: Bunu ve _Gelecek Yinelemeleri Sil…

en: D_elete All Instances…
tr: Tüm Yinelemeleri _Sil…

en: _Delete…
tr: _Sil…

en: _Show Tasks without Due date
tr: Tamamlanma tarihi olmayan Görevleri _göster

en: To Do
tr: Yapılacaklar

en: %u event | %u events
tr[0]: %u olay

en: An organizer must be set.
tr: Düzenleyen kişi atanmalı.

en: At least one attendee is necessary
tr: En az bir katılımcı olmak zorunda

en: Event information
tr: Olay bilgisi

en: Task information
tr: Görev bilgisi

en: Memo information
tr: Not bilgisi

en: Free/Busy information
tr: Müsait/Meşgul bilgisi

en: Calendar information
tr: Takvim bilgisi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Accepted: Meeting Name".
en: Accepted
tr: Onaylandı

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Tentatively Accepted: Meeting Name".
en: Tentatively Accepted
tr: Belirsiz Olarak Kabul Edildi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Declined: Meeting Name". Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Declined: Meeting Name".
en: Declined
tr: Reddedildi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject * line of a meeting request or update email. * The full subject line would be: * "Delegated: Meeting Name".
en: Delegated
tr: Devredildi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Updated: Meeting Name".
en: Updated
tr: Güncellendi

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Cancel: Meeting Name".
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Refresh: Meeting Name".
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: Meeting]
note: Translators: This is part of the subject line of a * meeting request or update email.  The full subject * line would be: "Counter-proposal: Meeting Name".
en: Counter-proposal
tr: Karşı-taslak

en: Free/Busy information (%s to %s)
tr: Müsait/Meşgul bilgisi (%s -> %s)

en: iCalendar information
tr: iCalendar bilgisi

en: Unable to book a resource, the new event collides with some other.
tr: Kaynak ayrımı yapılamadı, yeni olay diğeriyle çakışıyor.

en: Unable to book a resource, error:
tr: Kaynak ayırma başarısız, hata:

en: You must be an attendee of the event.
tr: Bu olayda katılımcı olmanız gerekiyor.

en: Sending an event
tr: Olay gönderiliyor

en: Sending a memo
tr: Not gönderiliyor

en: Sending a task
tr: Görev gönderiliyor

en: Original Appointment
tr: Özgün Randevu

note: G_DATE_BAD_WEEKDAY Translators: These are workday abbreviations, * e.g. Su=Sunday and Th=thursday G_DATE_MONDAY
en: Mo
tr: Pt

note: G_DATE_TUESDAY
en: Tu
tr: Sa

note: G_DATE_WEDNESDAY
en: We
tr: Ça

note: G_DATE_THURSDAY
en: Th
tr: Pe

note: G_DATE_FRIDAY
en: Fr
tr: Cu

note: G_DATE_SATURDAY
en: Sa
tr: Ct

note: G_DATE_SUNDAY
en: Su
tr: Pz

note: Translators: This is part of "START to END * (Completed COMPLETED)", where COMPLETED is a * completed date/time.
en:  (Completed
tr:  (Tamamlanan

note: Translators: This is part of "Completed COMPLETED", * where COMPLETED is a completed date/time.
en: Completed
tr: Tamamlanan

note: Translators: This is part of "START (Due DUE)", * where START and DUE are dates/times.
en:  (Due
tr:  (Teslimi

note: Translators: This is part of "Due DUE", * where DUE is a date/time due the event * should be finished.
en: Due
tr: Teslimi

en: Appointment
tr: Randevu

en: Task
tr: Görev

en: Memo
tr: Not

en: Attendees:
tr: Katılımcılar:

en: Estimated duration: %s
tr: Öngörülen süre: %s

en: Status: %s
tr: Durum: %s

en: Priority: %s
tr: Öncelik: %s

en: Percent Complete: %i
tr: Tamamlanma Yüzdesi: %i

en: Categories: %s
tr: Kategoriler: %s

en: Contacts:
tr: Bağlantılar:

en: Not Started
tr: Başlamadı

en: In progress
tr: İşlemde

en: % Completed
tr: % Bitti

en: is greater than
tr: büyükse

en: is less than
tr: küçükse

en: Current State
tr: Geçerli Durum

en: is Overdue
tr: Zamanı Geçmiş

en: is Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: is not Scheduled
tr: Zamanlanmamış

en: Due In
tr: Zamanı Var

en: Next Days
tr: Sonraki Günler

en: Previous Days
tr: Önceki Günler

en: Appointments and Meetings
tr: Randevular ve Toplantılar

en: New Calendar
tr: Yeni Takvim

en: New Task List
tr: Yeni Görev Listesi

en: Cre_ate new calendar
tr: Yeni takvim olu_ştur

en: Cre_ate new task list
tr: Yeni görev listesi olu_ştur

en: Opening calendar
tr: Talvim açılıyor

en: iCalendar files (.ics)
tr: iCalendar dosyaları (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
tr: Evolution iCalendar aktarıcı

en: vCalendar files (.vcs)
tr: vCalendar dosyaları (.vcs)

en: Evolution vCalendar importer
tr: Evolution vCalendar aktarıcı

en: Calendar Events
tr: Takvim Olayları

en: GNOME Calendar
tr: GNOME Takvim

en: Evolution Calendar intelligent importer
tr: Evolution Takvim akıllı aktarıcı

[ctx: iCalImp]
en: Meeting
tr: Toplantı

[ctx: iCalImp]
en: Event
tr: Olay

[ctx: iCalImp]
en: Task
tr: Görev

[ctx: iCalImp]
en: Memo
tr: Not

[ctx: iCalImp]
en: is an instance
tr: örneğidir

[ctx: iCalImp]
note: have ? NULL :
en: has recurrences
tr: yinelemeleri var

[ctx: iCalImp]
en: has reminders
tr: anımsatıcıları var

[ctx: iCalImp]
en: has attachments
tr: eklentileri var

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Public
tr: Herkese Açık

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Private
tr: Özel

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification
en: Confidential
tr: Gizli

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's classification section name
en: Classification
tr: Sınıflandırma

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's summary Translators: Column header for a component summary
en: Summary
tr: Özet

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's location
en: Location
tr: Konum

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's start time Translators: Column header for a component start date/time
en: Start
tr: Başlangıç

[ctx: iCalImp]
note: Translators: 'Due' like the time due a task should be finished
en: Due
tr: Tamamlanma

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's end time
en: End
tr: Bitiş

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's categories
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's complete value (either percentage, or a date/time of a completion)
en: Completed
tr: Tamamlandı

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's organizer
en: Organizer
tr: Düzenleyen

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Appointment's attendees
en: Attendees
tr: Katılımcılar

[ctx: iCalImp]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: iCalImp]
note: Translators: Column header for a component type; it can be Event, Task or Memo
en: Type
tr: Tür

note: * * This program is free software; you can redistribute it and/or modify it * under the terms of the GNU Lesser General Public License as published by * the Free Software Foundation. * This program is distributed in the hope that it will be useful, but * WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implie
en: Africa/Abidjan
tr: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
tr: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
tr: Afrika/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
tr: Afrika/Algiers

en: Africa/Asmera
tr: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
tr: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
tr: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
tr: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
tr: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
tr: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
tr: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
tr: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
tr: Afrika/Kahire

en: Africa/Casablanca
tr: Afrika/Kasablanka

en: Africa/Ceuta
tr: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
tr: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
tr: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
tr: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
tr: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
tr: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
tr: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
tr: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
tr: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
tr: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
tr: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
tr: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
tr: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
tr: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
tr: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
tr: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
tr: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
tr: Afrika/Lome

en: Africa/Luanda
tr: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
tr: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
tr: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
tr: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
tr: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
tr: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
tr: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
tr: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
tr: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
tr: Afrika/Nayrobi

en: Africa/Ndjamena
tr: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
tr: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
tr: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
tr: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
tr: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
tr: Afrika/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
tr: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
tr: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
tr: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
tr: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
tr: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
tr: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
tr: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
tr: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
tr: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
tr: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
tr: Amerika/Asuncion

en: America/Barbados
tr: Amerika/Barbados

en: America/Belem
tr: Amerika/Belem

en: America/Belize
tr: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
tr: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
tr: Amerika/Bogota

en: America/Boise
tr: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
tr: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
tr: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
tr: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
tr: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
tr: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
tr: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
tr: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
tr: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
tr: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
tr: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
tr: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
tr: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
tr: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
tr: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
tr: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
tr: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
tr: Amerika/Denver

en: America/Detroit
tr: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
tr: Amerika/Dominik

en: America/Edmonton
tr: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
tr: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
tr: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
tr: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
tr: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
tr: Amerika/Godthab

en: America/Goose_Bay
tr: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
tr: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
tr: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
tr: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
tr: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
tr: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
tr: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
tr: Amerika/Halifax

en: America/Havana
tr: Amerika/Havana

en: America/Hermosillo
tr: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
tr: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
tr: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
tr: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
tr: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
tr: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
tr: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
tr: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
tr: Amerika/Jamaika

en: America/Jujuy
tr: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
tr: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
tr: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
tr: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
tr: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
tr: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
tr: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
tr: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
tr: Amerika/Maceio

en: America/Managua
tr: Amerika/Managua

en: America/Manaus
tr: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
tr: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
tr: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
tr: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
tr: Amerika/Menominee

en: America/Merida
tr: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
tr: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
tr: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
tr: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
tr: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
tr: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
tr: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
tr: Amerika/Nassau

en: America/New_York
tr: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
tr: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
tr: Amerika/Nome

en: America/Noronha
tr: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
tr: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
tr: Amerika/Panama

en: America/Pangnirtung
tr: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
tr: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
tr: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
tr: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
tr: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
tr: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
tr: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
tr: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
tr: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
tr: Amerika/Recife

en: America/Regina
tr: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
tr: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
tr: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
tr: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
tr: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
tr: Amerika/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
tr: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
tr: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
tr: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
tr: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
tr: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
tr: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
tr: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
tr: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
tr: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
tr: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
tr: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
tr: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
tr: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
tr: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
tr: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
tr: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
tr: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
tr: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
tr: Antartika/Casey

en: Antarctica/Davis
tr: Antartika/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
tr: Antartika/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
tr: Antartika/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
tr: Antartika/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
tr: Antartika/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
tr: Antartika/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
tr: Antartika/Syowa

en: Antarctica/Vostok
tr: Antartika/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
tr: Artik/Longyearbyen

en: Asia/Aden
tr: Asya/Aden

en: Asia/Almaty
tr: Asya/Almaty

en: Asia/Amman
tr: Asya/Amman

en: Asia/Anadyr
tr: Asya/Anadyr

en: Asia/Aqtau
tr: Asya/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
tr: Asya/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
tr: Asya/Aşkabat

en: Asia/Baghdad
tr: Asya/Bağdat

en: Asia/Bahrain
tr: Asya/Bahreyn

en: Asia/Baku
tr: Asya/Bakü

en: Asia/Bangkok
tr: Asya/Bangkok

en: Asia/Beirut
tr: Asya/Beyrut

en: Asia/Bishkek
tr: Asya/Bişkek

en: Asia/Brunei
tr: Asya/Brunei

en: Asia/Calcutta
tr: Asya/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
tr: Asya/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
tr: Asya/Chongqing

en: Asia/Colombo
tr: Asya/Colombo

en: Asia/Damascus
tr: Asya/Damascus

en: Asia/Dhaka
tr: Asya/Daka

en: Asia/Dili
tr: Asya/Dili

en: Asia/Dubai
tr: Asya/Dubai

en: Asia/Dushanbe
tr: Asya/Duşanbe

en: Asia/Gaza
tr: Asya/Gaza

en: Asia/Harbin
tr: Asya/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
tr: Asya/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
tr: Asya/Hovd

en: Asia/Irkutsk
tr: Asya/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
tr: Asya/İstanbul

en: Asia/Jakarta
tr: Asya/Jakarta

en: Asia/Jayapura
tr: Asya/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
tr: Asya/Kudus

en: Asia/Kabul
tr: Asya/Kabul

en: Asia/Kamchatka
tr: Asya/Kamchatka

en: Asia/Karachi
tr: Asya/Karachi

en: Asia/Kashgar
tr: Asya/Kashgar

en: Asia/Kathmandu
tr: Asya/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
tr: Asya/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
tr: Asya/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
tr: Asya/Kuching

en: Asia/Kuwait
tr: Asya/Kuveyt

en: Asia/Macao
tr: Asya/Macao

en: Asia/Macau
tr: Asya/Macau

en: Asia/Magadan
tr: Asya/Magadan

en: Asia/Makassar
tr: Asya/Makassar

en: Asia/Manila
tr: Asya/Manila

en: Asia/Muscat
tr: Asya/Muscat

en: Asia/Nicosia
tr: Asya/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
tr: Asya/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
tr: Asya/Omsk

en: Asia/Oral
tr: Asya/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
tr: Asya/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
tr: Asya/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
tr: Asya/Pyongyang

en: Asia/Qatar
tr: Asya/Katar

en: Asia/Qyzylorda
tr: Asya/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
tr: Asya/Rangoon

en: Asia/Riyadh
tr: Asya/Riyad

en: Asia/Saigon
tr: Asya/Saigon

en: Asia/Sakhalin
tr: Asya/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
tr: Asya/Semerkand

en: Asia/Seoul
tr: Asya/Seul

en: Asia/Shanghai
tr: Asya/Shanghai

en: Asia/Singapore
tr: Asya/Singapore

en: Asia/Taipei
tr: Asya/Taipei

en: Asia/Tashkent
tr: Asya/Taşkent

en: Asia/Tbilisi
tr: Asya/Tiblis

en: Asia/Tehran
tr: Asya/Tahran

en: Asia/Thimphu
tr: Asya/Thimphu

en: Asia/Tokyo
tr: Asya/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
tr: Asya/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
tr: Asya/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
tr: Asya/Urumqi

en: Asia/Vientiane
tr: Asya/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
tr: Asya/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
tr: Asya/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
tr: Asya/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
tr: Asya/Yerevan

en: Atlantic/Azores
tr: Atlantik/Azores

en: Atlantic/Bermuda
tr: Atlantik/Bermuda

en: Atlantic/Canary
tr: Atlantik/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
tr: Atlantik/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
tr: Atlantik/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
tr: Atlantik/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
tr: Atlantik/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
tr: Atlantik/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
tr: Atlantik/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
tr: Atlantik/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
tr: Atlantik/Stanley

en: Australia/Adelaide
tr: Avustralya/Adelaide

en: Australia/Brisbane
tr: Avustralya/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
tr: Avustralya/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
tr: Avustralya/Darwin

en: Australia/Hobart
tr: Avustralya/Hobart

en: Australia/Lindeman
tr: Avustralya/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
tr: Avustralya/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
tr: Avustralya/Melbourne

en: Australia/Perth
tr: Avustralya/Perth

en: Australia/Sydney
tr: Avustralya/Sidney

en: Europe/Amsterdam
tr: Avrupa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
tr: Avrupa/Andorra

en: Europe/Athens
tr: Avrupa/Atina

en: Europe/Belfast
tr: Avrupa/Belfast

en: Europe/Belgrade
tr: Avrupa/Belgrad

en: Europe/Berlin
tr: Avrupa/Berlin

en: Europe/Bratislava
tr: Avrupa/Bratislava

en: Europe/Brussels
tr: Avrupa/Brüksel

en: Europe/Bucharest
tr: Avrupa/Bucharest

en: Europe/Budapest
tr: Avrupa/Budapeşte

en: Europe/Chisinau
tr: Avrupa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
tr: Avrupa/Kopenhag

en: Europe/Dublin
tr: Avrupa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
tr: Avrupa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
tr: Avrupa/Helsinki

en: Europe/Istanbul
tr: Avrupa/İstanbul

en: Europe/Kaliningrad
tr: Avrupa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
tr: Avrupa/Kiev

en: Europe/Lisbon
tr: Avrupa/Lisbon

en: Europe/Ljubljana
tr: Avrupa/Ljubljana

en: Europe/London
tr: Avrupa/Londra

en: Europe/Luxembourg
tr: Avrupa/Lüksemburg

en: Europe/Madrid
tr: Avrupa/Madrid

en: Europe/Malta
tr: Avrupa/Malta

en: Europe/Minsk
tr: Avrupa/Minsk

en: Europe/Monaco
tr: Avrupa/Monako

en: Europe/Moscow
tr: Avrupa/Moskova

en: Europe/Nicosia
tr: Avrupa/Nicosia

en: Europe/Oslo
tr: Avrupa/Oslo

en: Europe/Paris
tr: Avrupa/Paris

en: Europe/Prague
tr: Avrupa/Prag

en: Europe/Riga
tr: Avrupa/Riga

en: Europe/Rome
tr: Avrupa/Roma

en: Europe/Samara
tr: Avrupa/Samara

en: Europe/San_Marino
tr: Avrupa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
tr: Avrupa/Saray Bosna

en: Europe/Simferopol
tr: Avrupa/Simferopol

en: Europe/Skopje
tr: Avrupa/Skopje

en: Europe/Sofia
tr: Avrupa/Sofya

en: Europe/Stockholm
tr: Avrupa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
tr: Avrupa/Tallinn

en: Europe/Tirane
tr: Avrupa/Tiran

en: Europe/Uzhgorod
tr: Avrupa/Uzhgorod

en: Europe/Vaduz
tr: Avrupa/Vaduz

en: Europe/Vatican
tr: Avrupa/Vatikan

en: Europe/Vienna
tr: Avrupa/Viyana

en: Europe/Vilnius
tr: Avrupa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
tr: Avrupa/Varşova

en: Europe/Zagreb
tr: Avrupa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
tr: Avrupa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
tr: Avrupa/Zürih

en: Indian/Antananarivo
tr: Hindistan/Antananarivo

en: Indian/Chagos
tr: Hindistan/Chagos

en: Indian/Christmas
tr: Hindistan/Christmas

en: Indian/Cocos
tr: Hindistan/Cocos

en: Indian/Comoro
tr: Hindistan/Comoro

en: Indian/Kerguelen
tr: Hindistan/Kerguelen

en: Indian/Mahe
tr: Hindistan/Mahe

en: Indian/Maldives
tr: Hindistan/Maldives

en: Indian/Mauritius
tr: Hindistan/Mauritius

en: Indian/Mayotte
tr: Hindistan/Mayotte

en: Indian/Reunion
tr: Hindistan/Reunion

en: Pacific/Apia
tr: Pasifik/Apia

en: Pacific/Auckland
tr: Pasifik/Auckland

en: Pacific/Chatham
tr: Pasifik/Chatham

en: Pacific/Easter
tr: Pasifik/Easter

en: Pacific/Efate
tr: Pasifik/Efate

en: Pacific/Enderbury
tr: Pasifik/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
tr: Pasifik/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
tr: Pasifik/Fiji

en: Pacific/Funafuti
tr: Pasifik/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
tr: Pasifik/Galapagos

en: Pacific/Gambier
tr: Pasifik/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
tr: Pasifik/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
tr: Pasifik/Guam

en: Pacific/Honolulu
tr: Pasifik/Honolulu

en: Pacific/Johnston
tr: Pasifik/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
tr: Pasifik/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
tr: Pasifik/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
tr: PasifikKwajalein

en: Pacific/Majuro
tr: Pasifik/Majuro

en: Pacific/Marquesas
tr: Pasifik/Marquesas

en: Pacific/Midway
tr: Pasifik/Midway

en: Pacific/Nauru
tr: Pasifik/Nauru

en: Pacific/Niue
tr: Pasifik/Niue

en: Pacific/Norfolk
tr: Pasifik/Norfolk

en: Pacific/Noumea
tr: Pasifik/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
tr: Pasifik/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
tr: Pasifik/Palau

en: Pacific/Pitcairn
tr: Pasifik/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
tr: Pasifik/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
tr: Pasifik/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
tr: Pasifik/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
tr: Pasifik/Saipan

en: Pacific/Tahiti
tr: Pasifik/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
tr: Pasifik/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
tr: Pasifik/Tongatapu

en: Pacific/Truk
tr: Pasifik/Truk

en: Pacific/Wake
tr: Pasifik/Wake

en: Pacific/Wallis
tr: Pasifik/Wallis

en: Pacific/Yap
tr: Pasifik/Yap

en: Save as…
tr: Farklı kaydet…

en: Close the current file
tr: Güncel dosyayı kapat

en: New _Message
tr: Yeni İ_leti

en: Open New Message window
tr: Yeni İleti Penceresi aç

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Configure Evolution
tr: Evolutionʼı Yapılandır

en: Save the current file
tr: Geçerli dosyayı kaydet

en: Save _As…
tr: Farklı K_aydet…

en: Save the current file with a different name
tr: Geçerli dosyayı başka adla kaydet

en: Character _Encoding
tr: Karakter _Kodlaması

en: Option_s
tr: _Seçenekler

en: Print Pre_view
tr: Yazdırma Ö_n İzlemesi

en: Save as _Draft
tr: Taslak Olarak _Kaydet

en: Save as draft
tr: Taslak olarak kaydet

en: S_end
tr: _Gönder

en: Send this message
tr: Bu iletiyi gönder

en: _Main toolbar
tr: _Ana araç çubuğu

en: Main toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: Edit _toolbar
tr: Araç çubuğunu _düzenle

en: Edit toolbar
tr: Araç çubuğunu düzenle

en: PGP _Encrypt
tr: PGP Şi_freleme

en: Encrypt this message with PGP
tr: Bu iletiyi PGP ile şifrele

en: PGP _Sign
tr: PGP İ_mza

en: Sign this message with your PGP key
tr: PGP anahtarınızla bu iletiyi imzala

en: _Picture Gallery
tr: _Resim Galerisi

en: Show a collection of pictures that you can drag to your message
tr: İletinize ekleyebileceğiniz resim koleksiyonu gösterin

en: _Prioritize Message
tr: İletiyi Ö_nceliklendir

en: Set the message priority to high
tr: İleti önceliğini yüksek olarak imle

en: Re_quest Read Receipt
tr: _Okundu Bildirimi İste

en: Get delivery notification when your message is read
tr: İletiniz okunduğunda teslim bildirimi almak için imleyin

en: Request _Delivery Status Notification
tr: _Teslim Durumu Bildirimi İste

en: Get delivery status notification for the message
tr: İleti için teslim durum bildirimi al

en: S/MIME En_crypt
tr: S/MIME Şif_releme

en: Encrypt this message with S/MIME
tr: Bu iletiyi S/MIME ile şifrele

en: S/MIME Sig_n
tr: S/MIME İm_za

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
tr: S/MIME İmza Sertifikanız ile bu iletiyi imzalayın

en: _Bcc Field
tr: _Saklı Bilgi Alanı

en: Toggles whether the BCC field is displayed
tr: Saklı Bilgi alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _Cc Field
tr: _Bilgi Alanı

en: Toggles whether the CC field is displayed
tr: Bilgi alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _From Override Field
tr: _Göndereni Geçersiz Kılma Alanı

en: Toggles whether the From override field to change name or email address is displayed
tr: Ad ya da e-posta adresini değiştirmek için Gönderici geçersiz kılma alanının gösterilip gösterilmeyeceğini belirler

en: Mail-Follow_up-To Field
tr: Posta _Takip Alanı

en: Toggles whether the Mail-Followup-To field is displayed
tr: Posta Takip alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: Mail-R_eply-To Field
tr: Posta _Yanıtla Alanı

en: Toggles whether the Mail-Reply-To field is displayed
tr: Posta Yanıtla alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: _Reply-To Field
tr: _Yanıtla Alanı

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
tr: Yanıtla alanının görüntülenip görüntülenmemesini seçer

en: Visually _Wrap Long Lines
tr: Uzun Satırları Görsel Olarak _Kaydır

en: _Name:
tr: İ_sim:

en: Enter the recipients of the message
tr: İletinin alıcılarını girin

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
tr: İletinin kopyasını alacak olan adresleri girin

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message
tr: İletinin alıcılar listesinde görünmeden kopyalarını alacak adresleri girin

en: Fr_om:
tr: _Gönderen:

en: _Reply-To:
tr: _Yanıtla:

en: Mail-Followu_p-To:
tr: Posta _Takip:

en: Mail-Repl_y-To:
tr: Posta _Yanıtla:

en: _To:
tr: _Alıcı:

en: _Cc:
tr: _Bilgi:

en: _Bcc:
tr: _Saklı Bilgi:

en: _Post To:
tr: _Gönderilecek Yer:

en: S_ubject:
tr: _Konu:

en: Si_gnature:
tr: _İmza:

en: Click here for the address book
tr: Adres defteri için buraya tıklayın

en: Click here to select folders to post to
tr: Gönderilecek klasörleri seçmek için buraya tıklayın

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
tr: Gönderilecek iletiler imzalanamıyor: Bu hesap için imzalama sertifikası belirtilmemiş

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
tr: Gönderilecek iletiler şifrelenemiyor: Bu hesap için imzalama sertifikası belirtilmemiş

en: Failed to retrieve text/plain processed content
tr: Metin/düz işlenmiş içerik alınamadı

en: Failed to retrieve draft content
tr: Taslak içeriği alınamadı

en: Failed to retrieve HTML processed content
tr: HTML işlenmiş içerik alınamadı

en: Compose Message
tr: İleti Yaz

en: Reading text content…
tr: Metin içeriği okunuyor…

en: Send _without encryption
tr: Şifrelemeden _gönder

en: Review attachment before sending. | Review attachments before sending.
tr[0]: Ek(ler)i göndermeden gözden geçir.

en: %d attachment was added by an external application. Make sure it does not contain any sensitive information before sending the message. | %d attachments were added by an external application. Make sure they do not contain any sensitive information before sending the message.
tr[0]: %d ek dış uygulamaca eklendi. İletiyi göndermeden önce hassas bilgi barındırmadığından emin olun.

en: The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.
tr: Düzenleyicide metin olmayan ve düzenlenemeyen ileti gövdesi bulunmaktadır.

en: You cannot attach the file “{0}” to this message.
tr: “{0}” dosyasını bu iletiye ekleyemezsiniz.

en: The file “{0}” is not a regular file and cannot be sent in a message.
tr: “{0}”, olağan dosya değil ve ileti içinde gönderilemez.

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
tr: {0} üzerinden iletiler alınamadı.

en: Because “{1}”.
tr: Çünkü “{1}”.

en: Do you want to recover unfinished messages?
tr: Tamamlanmamış iletileri kurtarmak istiyor musunuz?

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
tr: Yeni iletiler hazırlanırken Evolution beklenmeyen biçimde sonlanmış. İletiyi kurtarmak bıraktığınız yerden sürdürmenizi sağlayacak.

en: _Do not Recover
tr: K_urtarma

en: _Recover
tr: _Kurtar

en: Do you want to recover last saved version of the message?
tr: İletinin son kaydedilen sürümünü kurtarmak istiyor musunuz?

en: Recovering the message will allow you to continue where it had been saved the last time.
tr: İletiyi kurtarmak kaydedilen son yerden sürdürmenize izin verir.

en: Could not save to autosave file “{0}”.
tr: “{0}” kendiliğinden kaydetme dosyasına kaydedilemedi.

en: Error saving to autosave because “{1}”.
tr: Kendiliğinden kaydedilemedi çünkü “{1}”.

en: Are you sure you want to discard the message, titled “{0}”, you are composing?
tr: Hazırlamakta olduğunuz “{0}” başlıklı iletiyi gözden çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
tr: Bu düzenleme penceresini kapatmanız, iletiyi Taslaklar klasörüne kaydetme seçeneğini seçmediyseniz iletinizin kalıcı olarak gözden çıkarılmasına neden olacaktır. Taslaklar klasörünü kullanmak ileti üzerinde çalışmaya ileriki tarihte sürdürmenizi sağlar.

note: Response codes were chosen somewhat arbitrarily.
en: _Continue Editing
tr: _Düzenlemeyi Sürdür

en: _Save Draft
tr: _Taslağı Kaydet

en: Are you sure you want to discard the message you are composing?
tr: Hazırlamakta olduğunuz iletiyi gözden çıkarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Could not create message.
tr: İleti oluşturulamadı.

en: You may need to select different mail options.
    
    Detailed error: {0}
tr: Başka posta seçeneği seçmek zorunda olabilirsiniz.
    
    Ayrıntılı hata: {0}

en: Could not read signature file “{0}”.
tr: “{0}” imza dosyası okunamadı.

en: All accounts have been removed.
tr: Tüm hesaplar kaldırıldı.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
tr: Posta yazmak için önce hesap oluşturmak zorundasınız.

en: An error occurred while saving to your Outbox folder.
tr: Giden Kutunuza kaydederken hata oluştu.

en: The reported error was “{0}”. The message has not been sent.
tr: Raporlamış hata “{0}”. İleti gönderilmedi.

en: An error occurred while saving to your Drafts folder.
tr: Taslaklar klasörünüze kaydederken hata oluştu.

en: The reported error was “{0}”. The message has most likely not been saved.
tr: Raporlamış hata “{0}”. İleti büyük olasılıkla kaydedilmedi.

en: An error occurred while sending. How do you want to proceed?
tr: Gönderirken hata oluştu. Nasıl sürdürmek istersiniz?

en: The reported error was “{0}”.
tr: Bildirilen hata, “{0}”.

en: _Save to Outbox
tr: Giden Kutusuna _Kaydet

en: _Try Again
tr: _Yeniden Dene

en: Your message was sent, but an error occurred during post-processing.
tr: İletiniz gönderildi, ancak işlem sırasında hata oluştu.

en: Saving message to Outbox.
tr: İleti, Giden Kutusuna kaydediliyor.

en: The message will be saved to your local Outbox folder, because the destination service is currently unavailable. You can send the message by clicking the Send/Receive button in Evolution’s toolbar.
tr: İleti yerel Giden Kutusu klasörünüze kaydedilecek, çünkü hedef hizmet an itibariyle kullanılabilir değil. Evolution araç kutusundaki Gönder/Al düğmesine basarak iletiyi gönderebilirsiniz.

en: Are you sure you want to send the message?
tr: İletiyi göndermek istediğinize emin misiniz?

en: A keyboard accelerator to send the message has been pressed. Either cancel sending the message, if it was done by an accident, or send the message.
tr: İleti göndermek için kullanılacak klavye hızlandırıcısı. Ya iletiyi göndermekten vazgeç, yanlışlıkla basıldıysa, ya da iletiyi gönder.

en: Are you sure you want to change the composer format?
tr: Düzenleyici biçimini değiştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: Switching to Plain Text format will cause the text to lose all the HTML formatting. Do you want to continue?
tr: Düz Metin biçimine geçmek metnin tüm HTML biçimlendirmesini yitirmesine neden olur. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: _Don’t lose formatting
tr: Biçimlemeyi _yitirme

en: Lose _formatting
tr: _Biçimlemeyi yitir

en: An error occurred while saving to your Templates folder.
tr: Şablonlar klasörünüze kaydederken hata oluştu.

en: Are you sure you want to convert the message into a meeting?
tr: İletiyi toplantıya dönüştürmek istediğinize emin misiniz?

en: By converting the message into the meeting the composed message will be closed and the changes being done discarded.
tr: İleti toplantıya dönüştürüldüğünde oluşturulan ileti kapatılacak ve yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: Convert to _Meeting
tr: _Toplantıya Dönüştür

en: Are you sure you want to convert the event into a message?
tr: Olayı iletiye dönüştürmek istediğinize emin misiniz?

en: By converting the event into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
tr: Olay iletiye dönüştürüldüğünde düzenleme penceresi kapatılacak ve yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: Convert to _Message
tr: _İletiye Dönüştür

en: Are you sure you want to convert the memo into a message?
tr: Notu iletiye dönüştürmek istediğinize emin misiniz?

en: By converting the memo into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
tr: Not iletiye dönüştürüldüğünde düzenleme penceresi kapatılacak ve yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: Are you sure you want to convert the task into a message?
tr: Görevi iletiye dönüştürmek istediğinize emin misiniz?

en: By converting the task into the message the editing window will be closed and the changes being done discarded.
tr: Görev iletiye dönüştürüldüğünde düzenleme penceresi kapatılacak ve yapılan değişiklikler gözden çıkarılacak.

en: Something has gone wrong when editing the message
tr: İleti düzenlenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when editing the message. You can try again by closing the composer window and opening a new one. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: İleti düzenlenirken WebKitWebProcess bozuldu. Düzenleme penceresini kapatarak ve yeni bir tane açarak yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: An error occurred while creating message composer.
tr: İleti düzenleyici oluşturulurken hata oluştu.

en: Message Redirection
tr: İleti Yönlendirme

en: This message is a redirection, which allows you to change the recipients, subject and other message attributes, but not the contents of the message.
tr: Bu ileti, alıcıları, konuyu ve diğer ileti özelliklerini değiştirmenize izin veren ancak iletinin içeriğini değiştirmenize izin vermeyen bir yönlendirmedir.

en: Not adding OpenPGP public key into the mail.
tr: OpenPGP genel anahtarı postaya eklenmiyor.

en: The OpenPGP public key for “{0}” is too large for the transfer.
tr:  “{0}” için OpenPGP genel anahtarı aktarılmak için çok büyük.

en: Toggle View Inline
tr: Metin İçi Görüntülemeyi Aç/Kapat

en: Open in default application
tr: Öntanımlı uygulamada aç

en: Display as attachment
tr: Eklenti olarak göster

en: Audio Player
tr: Müzik Çalar

en: Play the attachment in embedded audio player
tr: Eki gömülü müzik çalar içinde çal

en: From
tr: Gönderen

en: (no subject)
tr: (konu yok)

en: Remote content download had been blocked for this message.
tr: Bu ileti için uzaktan içerik indirmek engellenmiş.

en: Import OpenPGP key provided in this message
tr: Bu iletide sağlanan OpenPGP anahtarını içe aktar

note: Translators: This message suggests to the recipients * that the sender of the mail is different from the one * listed in From field.
en: This message was sent by %s on behalf of %s
tr: Bu ileti %s tarafından %s adına gönderilmiştir

en: Regular Image
tr: Düzgün Görüntü

en: Display part as an image
tr: Parçayı resim olarak göster

en: RFC822 message
tr: RFC822 iletisi

en: Format part as an RFC822 message
tr: Parçayı RFC822 iletisi olarak biçimlendir

en: Size
tr: Boyut

en: Subject
tr: Konu

note: pseudo-header
en: Mailer
tr: Postacı

en: Richtext
tr: Zengin Metin

en: Display part as enriched text
tr: Zengin metin olarak göster

en: Format part as HTML
tr: HTML olarak biçimlendir

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Format part as plain text
tr: Düz metin olarak biçimlendir

en: Unsigned
tr: İmzasız

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
tr: Bu ileti dijital olarak imzalanmamış. Bu, iletinin güvenilir olmadığı anlamına gelir.

en: Valid signature
tr: Geçerli imza

en: Valid signature, but sender address and signer address do not match
tr: Geçerli imza ama gönderen adresi ve imzacı adresi eşleşmiyor

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
tr: Bu ileti dijital olarak imzalanmış ve geçerli imzadır. Bu, iletinin büyük olasılıkla güvenilir olduğu anlamına gelir.

en: Invalid signature
tr: Geçersiz imza

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
tr: Bu iletinin imzası doğrulanamadı. Bu iletişim esnasında imzanın değiştiğianlamına gelebilir.

en: Valid signature, but cannot verify sender
tr: Geçerli imza, ancak gönderen doğrulanamadı

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
tr: Bu ileti geçerli imza ile imzalanmış, ancak iletinin göndereni doğrulanamadı.

en: This message is signed, but the public key is not in your keyring
tr: Bu ileti imzalanmıştır, fakat genel anahtarı sizin anahtarlığınızda yok

en: This message was digitally signed, but the corresponding public key is not present in your keyring. If you want to be able to verify the authenticity of messages from this person, you should obtain the public key through a trusted method and add it to your keyring. Until then, there is no guarantee that this message truly came from that person and that it arrived unaltered.
tr: Bu ileti sayısal olarak imzalanmış, ama karşılık gelen genel anahtar anahtarlığınızda yok. Bu kişiden gelen iletilerin doğruluğunu doğrulayabilmek istiyorsanız, genel anahtarı güvenilen yöntemden elde etmeli ve anahtarlığınıza eklemelisiniz. O zamana dek, bu iletinin gerçekten o kişiden geldiğine ve oynanmamış biçimde ulaştığına dair garanti yoktur.

en: Unencrypted
tr: Şifrelenmemiş

en: This message is not encrypted. Its content may be viewed in transit across the Internet.
tr: Bu ileti şifrelenmemiş. İçeriği İnternet üzerinden iletişim sırasında görüntülenebilir.

en: Encrypted, weak
tr: Şifrelenmiş, zayıf

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm. It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
tr: Bu ileti şifrelenmiş, fakat zayıf şifreleme algoritması kullanılmış. Başkasının iletinin içeriğini görmesi kolay olmasa bile belli zaman içinde mümkün olabilir.

en: Encrypted
tr: Şifrelenmiş

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
tr: İleti şifrelenmiş.  Başkasının bu iletinin içeriğini görüntülemeye çalışması çok zordur.

en: Encrypted, strong
tr: Şifrelenmiş, güçlü

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm. It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
tr: Bu ileti şifrelenmiş, ayrıca güçlü şifreleme algoritması kullanılmış. Başkasının iletinin içeriğini görmesi belli zaman içinde çok zordur.

en: View Certificate
tr: Sertifikayı Görüntüle

en: Import Certificate
tr: Sertifikayı İçe Aktar

note: image
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Digital Signature
tr: Sayısal İmza

en: Signer: | Signers:
tr[0]: İmzalayan:

en: Encryption
tr: Şifreleme

en: Encrypted by:
tr: Şifreleyen:

en: Display source of a MIME part
tr: MIME parçasının kaynağını göster

en: Markdown Text
tr: Markdown Metni

en: Format part as markdown text
tr: Markdown metni olarak biçimlendir

en: To
tr: Alıcı

en: Cc
tr: Bilgi

en: Bcc
tr: Saklı Bilgi

en: Security
tr: Güvenlik

en: GPG signed
tr: GPG imzalı

en: partially GPG signed
tr: kısmen GPG imzalı

en: GPG encrypted
tr: GPG şifrelenmiş

en: partially GPG encrypted
tr: kısmen GPG şifreli

en: S/MIME signed
tr: S/MIME imzalı

en: partially S/MIME signed
tr: kısmen S/MIME imzalı

en: S/MIME encrypted
tr: S/MIME şifrelenmiş

en: partially S/MIME encrypted
tr: kısmen S/MIME şifreli

en: Show parts not being secured
tr: Güvensiz kısımları göster

en: Hide parts not being secured
tr: Güvensiz kısımları gizle

en: Error parsing MBOX part: %s
tr: MBOX ayrıştırma hatası: %s

en: Could not parse S/MIME message: %s
tr: S/MIME iletisi ayrıştırılamadı: %s

en: Could not parse PGP message: %s
tr: PGP iletisi ayrıştırılamadı: %s

en: Error verifying signature: %s
tr: İmza doğrulanırken hata: %s

en: Malformed external-body part
tr: External-body bölümü kötü biçimlendirilmiş

en: Pointer to FTP site (%s)
tr: FTP adresine bağ (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site “%s”
tr: “%2$s” adresinde geçerli olan yerel dosya (%1$s) bağı

en: Pointer to local file (%s)
tr: Yerel dosya bağı (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
tr: Uzaktaki veri adresine bağ (%s)

en: Pointer to unknown external data (“%s” type)
tr: Bilinmeyen harici veriye bağ (“%s” türünde)

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
tr: S/MIME iletisi ayrıştırılamadı: Kaynak olarak gösteriliyor.

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
tr: multipart/encrypted için desteklenmeyen sıkıştırma türü

en: Could not parse PGP/MIME message: %s
tr: PGP/MIME iletisi ayrıştırılamadı: %s

en: Unsupported signature format
tr: Desteklenmeyen imza biçimi

en: Reply-To
tr: Yanıtla

en: Date
tr: Tarih

en: Newsgroups
tr: Haber kümeleri

en: Face
tr: Yüz

en: Failed to import certificate: %s
tr: Sertifika içe aktarılamadı: %s

en: %s attachment
tr: %s ek

en: Calendar: from %s to %s
tr: Takvim: %s tarihinden %s tarihine

en: evolution calendar item
tr: evolution takvim ögesi

en: Mail Accounts
tr: Posta Hesapları

en: Address Books
tr: Adres Defterleri

en: Calendars
tr: Takvimler

en: Memo Lists
tr: Not Listeleri

en: Task Lists
tr: Görev Listeleri

en: Enabled
tr: Etkin

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Collection _Account
tr: Koleksiyon _Hesabı

en: _Mail Account
tr: _Posta Hesabı

en: Address _Book
tr: Adres _Defteri

en: _Calendar
tr: _Takvim

en: M_emo List
tr: N_ot Listesi

en: _Task List
tr: _Görev Listesi

en: Evolution Accounts
tr: Evolution Hesapları

note: widget = gtk_button_new_with_mnemonic (_("_Permissions")); gtk_box_pack_start (GTK_BOX (container), widget, FALSE, FALSE, 0); webdav_browser->priv->permissions_button = widget;
en: _Refresh
tr: _Yenile

en: Initiates refresh of account sources
tr: Hesap kaynaklarının yenilenmesini başlatır

note: Translators: This is a cancelled activity.
en: %s (cancelled)
tr: %s (iptal edilmiş)

note: Translators: This is a completed activity.
en: %s (completed)
tr: %s (tamamlandı)

note: Translators: This is an activity waiting to run.
en: %s (waiting)
tr: %s (bekliyor)

note: Translators: This is a running activity which *              the user has requested to cancel.
en: %s (cancelling)
tr: %s (vaz geçiliyor)

note: Translators: This is a running activity whose *              percent complete is known. Translators: This is a running activity whose percent complete is known.
en: %s (%d%% complete)
tr: %s (%%%d tamamlandı)

en: Cancel
tr: İptal

note: Translators: Escape is a keyboard binding.
en: Close this message (Escape)
tr: Bu iletiyi kapat (Escape)

note: Translators: there are always at least two messages to be closed
en: Close a message | Close all %u messages
tr[0]: %u iletiyi kapat

en: _Dismiss
tr: İ_ptal Et

en: Failed to create a thread:
tr: İş ipliği oluşturulamadı:

en: _Show Inline Parts in Attachments
tr: Eklerdeki Satır İçi Parçaları _Göster

en: _Hide Inline Parts in Attachments
tr: Eklerdeki Satır İçi Parçaları _Gizle

note: To Translators: This text is set as a description of an attached * message when, for example, attaching it to a composer. When the * message to be attached has also filled Subject, then this text is * of form "Attached message - Subject", otherwise it's left as is.
en: Attached message
tr: Ekli ileti

en: Operation was cancelled
tr: İşlem iptal edildi

en: A load operation is already in progress
tr: Yükleme işlemi zaten sürüyor

en: A save operation is already in progress
tr: Kayıt işlemi zaten sürüyor

en: Could not open “%s”
tr: “%s” açılamadı

en: Could not open the attachment
tr: Ek dosyası açılamadı

en: Attachment contents not loaded
tr: Ek içeriği yüklenmedi

en: Could not save “%s”
tr: “%s” kaydedilemedi

en: Could not save the attachment
tr: Ek dosya kaydedilemedi

en: Could not set as background
tr: Arka plan olarak ayarlanamadı

en: Set as _Background
tr: _Arka Plan Olarak Ayarla

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Hide Attachment _Bar
tr: Ek Çubuğunu _Gizle

en: Show Attachment _Bar
tr: Ek Çubuğunu _Göster

en: Attachment Properties
tr: Ek Özellikleri

en: _Filename:
tr: _Dosya adı:

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _MIME Type:
tr: _MIME Türü:

en: Suggest _automatic display of attachment
tr: Eklerin _kendiliğinden gösterimini öner

en: Add Attachment
tr: Dosya Ekle

en: A_ttach
tr: _Ekle

en: _Suggest automatic display of attachment
tr: _Eklerin kendiliğinden gösterimini öner

en: Archive selected directories using this format:
tr: Seçili dizinleri şu biçimde arşivle:

en: Save Attachment | Save Attachments
tr[0]: Eklentiyi Kaydet

en: Do _not extract files from the attachment
tr: Dosyaları eklentiden _çıkarma

en: Save extracted files _only
tr: Yalnızca çıkarılan dosyaları _kaydet

en: Save extracted files and the original _archive
tr: Çıkarılan dosyaları ve asıl _arşivi kaydet

en: Open With “%s”
tr: “%s” İle Aç

en: Open With Default Application
tr: Öntanımlı Uygulamayla Aç

en: Open With Other Application…
tr: Başka Uygulamayla Aç…

en: S_ave All
tr: _Tümünü Kaydet

en: Sa_ve As
tr: Far_klı Kaydet

en: Save _As
tr: Farklı K_aydet

en: Open with…
tr: Birlikte Aç…

en: A_dd Attachment…
tr: _Dosya Ekle…

en: Add _URI…
tr: _URL Ekle…

en: Attach a URI
tr: URI ekle

en: _Properties
tr: Ö_zellikler

en: Re_load
tr: _Yeniden yükle

en: Reload attachment content
tr: Ek içeriğini yeniden yükle

en: Mark as default address book
tr: Öntanımlı adres defteri olarak imle

en: Autocomplete with this address book
tr: Kendiliğinden tamamlamalarda bu adres defterini kullan

en: Copy book content locally for offline operation
tr: Çevrim dışı işlem için defter içeriğini yerele kopyala

en: Previous month
tr: Geçen ay

en: Next month
tr: Sonraki ay

en: Previous year
tr: Önceki sene

en: Next year
tr: Gelecek sene

en: Month Calendar
tr: Ay Takvimi

en: Mark as default calendar
tr: Öntanımlı takvim olarak imle

en: Mark as default task list
tr: Öntanımlı görev listesi olarak imle

en: Mark as default memo list
tr: Öntanımlı not listesi olarak imle

en: Color:
tr: Renk:

en: Show reminder _before every event
tr: Her olaydan önce _anımsatıcı göster

en: Copy calendar contents locally for offline operation
tr: Çevrim dışı işlem için takvim içeriğini yerele kopyala

en: Copy task list contents locally for offline operation
tr: Çevrim dışı işlem için görev listesi içeriğini yerele kopyala

en: Copy memo list contents locally for offline operation
tr: Çevrim dışı işlem için not listesi içeriğini yerele kopyala

en: Currently _used categories:
tr: Şu anda k_ullanılan kategoriler:

en: _Available Categories:
tr: Kullanıl_abilir Kategoriler:

[ctx: category]
en: _New
tr: _Yeni

[ctx: category]
en: _Edit
tr: Dü_zenle

[ctx: category]
en: _Delete
tr: _Sil

en: Icon
tr: Simge

en: Create category “%s”
tr: “%s” kategorisini oluştur

en: Category Icon
tr: Kategori Simgesi

en: _No Image
tr: _Resim Yok

en: Category _Name
tr: Kategori _Adı

en: Category _Icon
tr: Kategori _Simgesi

en: _Unset icon
tr: _Simgeyi kaldır

en: Category Properties
tr: Kategori Özellikleri

en: There is already a category “%s” in the configuration. Please use another name
tr: Yapılandırmada “%s” kategorisi zaten var. Lütfen başka ad kullanın

en: popup list
tr: açılır liste

en: Now
tr: Şimdi

[ctx: table-date]
note: Translators: "None" as a label of a button to unset date in a * date table cell.
en: None
tr: Hiçbiri

en: OK
tr: Tamam

en: The time must be in the format: %s
tr: Zaman belirtilen biçimde olmalıdır: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
tr: Yüzde değeri sınırlar dahil 0 ile 100 arasında bulunmalıdır

en: Arabic
tr: Arapça

en: Baltic
tr: Baltık

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chinese
tr: Çince

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Thai
tr: Tay

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Unicode
tr: Unikod

en: Western European
tr: Batı Avrupa

en: Western European, New
tr: Batı Avrupa, Yeni

note: Translators: Character set "Chinese, Traditional"
en: Traditional
tr: Geleneksel

note: Translators: Character set "Chinese, Simplified"
en: Simplified
tr: Basitleştirilmiş

note: Translators: Character set "Cyrillic, Ukrainian"
en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

note: Translators: Character set "Hebrew, Visual"
en: Visual
tr: Görsel

en: Character Encoding
tr: Karakter Kodlaması

en: Enter the character set to use
tr: Kullanılacak karakter kümesini girin

en: Other…
tr: Diğer…

en: Cannot create a client object from extension name “%s”
tr: Eklenti adı “%s”den istemci nesnesi oluşturulamıyor

[ctx: Status]
en: Offline
tr: Çevrim dışı

[ctx: Status]
en: Online
tr: Çevrim içi

[ctx: Status]
en: Unreachable
tr: Ulaşılamaz

[ctx: Status]
en: Failed to connect
tr: Bağlanamadı

en: _Finish
tr: _Bitir

en: _Look Up
tr: _Takip Et

en: _Next
tr: _Sonraki

en: New Collection Account
tr: Yeni Koleksiyon Hesabı

en: _Previous
tr: Ö_nceki

en: Looking up details, please wait…
tr: Ayrıntılar aranıyor, lütfen bekleyin…

note: Translators: The %s is replaced with a clickable text "Enter password", thus it'll be "Requires password to continue. Enter password." at the end.
en: Requires password to continue. %s.
tr: Sürdürmek için parola gerekir. %s.

en: View certificate
tr: Sertifikayı görüntüle

en: Found no candidates. It can also mean that the server doesn’t provide any information about its configuration using the selected lookup methods. Enter the account manually instead or change above settings.
tr: Aday bulunamadı. Bu ayrıca seçilen bakma yöntemi kullanılarak sunucunun kendi yapılandırmasıyla ilgili bilgi sağlamadığı anlamına gelebilir. Bunun yerine elle girin veya yukarıdan ayarları değiştirin.

en: Found one candidate | Found %d candidates
tr[0]: %d aday bulundu

en: User name contains letters, which can prevent log in. Make sure the server accepts such written user name.
tr: Kullanıcı adı girişi engelleyebilecek harfler içerir. Sunucunun yazılan kullanıcı adını kabul ettiğinden emin olun.

en: _Username:
tr: _Kullanıcı adı:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Remember password
tr: _Parolayı hatırla

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Mail Receive
tr: Post Al

en: Mail Send
tr: Posta Gönder

en: Address Book
tr: Adres Defteri

en: Memo List
tr: Not Listesi

en: Task List
tr: Görev Listesi

en: Looking up LDAP server’s search base…
tr: LDAP sunucusunun arama veri tabanı aranıyor…

en: Failed to store password:
tr: Şifre depolanamadı:

en: Failed to create sources:
tr: Kaynak oluşturulamadı:

en: Saving account settings, please wait…
tr: Hesap ayarları kaydediliyor, lütfen bekleyin…

en: User details
tr: Kullanıcı ayrıntıları

en: _Email Address or User name:
tr: _E-posta Adresi ya da Kullanıcı adı:

en: _Advanced Options
tr: _Gelişmiş Seçenekler

en: _Server:
tr: _Sunucu:

en: Semicolon (“;”) separated list of servers to look up information for, in addition to the domain of the e-mail address.
tr: E-posta adresinin alan adına ek olarak bilgi için bakılacak sunucuların noktalı virgülle (“;”) ayrılmış listesi.

en: Select which parts should be configured:
tr: Hangi bölümlerin yapılandırılması gerektiğini seçin:

en: Account Information
tr: Hesap Bilgileri

en: Choose custom color
tr: Özel renk seç

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Running…
tr: Çalışıyor…

en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

en: Text entry to input date
tr: Giriş tarihi için metin girişi

en: Click this button to show a calendar
tr: Takvim göstermek için bu düğmeye tıklayın

en: Drop-down combination box to select time
tr: Zamanı seçmek için çoklu kombinasyon kutusu

en: Time
tr: Zaman

en: No_w
tr: Ş_imdi

en: _Today
tr: _Bugün

note: Note that we don't show this here, since by default a 'None' date * is not permitted.
en: _None
tr: _Yok

[ctx: date]
note: Translators: "None" for date field of a date edit, shown when * there is no date set.
en: None
tr: Hiçbiri

en: Invalid Date Value
tr: Geçersiz Tarih Değeri

en: Invalid Time Value
tr: Geçersiz Zaman Değeri

en: Yesterday
tr: Dün

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Mon
tr: Sonraki Ptesi

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Tue
tr: Sonraki Salı

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Wed
tr: Sonraki Çarş

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Thu
tr: Sonraki Perş

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Fri
tr: Gelecek Cuma

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sat
tr: Sonraki Ctesi

[ctx: DateFmt]
note: Translators: This is used for abbreviated days in the future. *         You can use strftime modifiers here too, like "Next %a", to avoid * repeated translation of the abbreviated day name.
en: Next Sun
tr: Sonraki Pazar

en: Use locale default
tr: Öntanımlı lokali kullan

en: Format:
tr: Biçim:

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: days
tr: gün

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ weeks ]"
en: weeks
tr: hafta

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ months ]"
en: months
tr: ay

[ctx: time-unit]
note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ years ]"
en: years
tr: yıl

note: Translators: This is part of: "Do not synchronize locally mails older than [ xxx ] [ days ]"
en: Do not synchronize locally mails older than
tr: Şundan eski e-postaları yerel olarak eşzamanlama:

note: Translators: The %s is replaced with a spin button; always keep it in the string at the right position
en: Mark messages as read after %s seconds
tr: İletileri %s saniye sonra okundu olarak imle

note: Translators: :-)
en: _Smile
tr: _Gülümse

note: Translators: :-(
en: S_ad
tr: Üz_gün

note: Translators: ;-)
en: _Wink
tr: _Göz kırp

note: Translators: :-P
en: Ton_gue
tr: D_il

note: Translators: :-))
en: Laug_h
tr: G_ül

note: Translators: :-|
en: _Plain
tr: _Düz

note: Translators: :-!
en: Smi_rk
tr: _Gülücük

note: Translators: :"-)
en: _Embarrassed
tr: _Utangaç

note: Translators: :-D
en: _Big Smile
tr: _Büyük Gülücük

note: Translators: :-/
en: Uncer_tain
tr: Emin _değil

note: Translators: :-O
en: S_urprise
tr: Süpri_z

note: Translators: :-S
en: W_orried
tr: End_işeli

note: Translators: :-*
en: _Kiss
tr: Ö_pücük

note: Translators: X-(
en: A_ngry
tr: Ö_fkeli

note: Translators: B-)
en: _Cool
tr: _Havalı

note: Translators: O:-)
en: Ange_l
tr: Me_lek

note: Translators: :'(
en: Cr_ying
tr: Ağla_yan

note: Translators: :-Q
en: S_ick
tr: _Hasta

note: Translators: |-)
en: Tire_d
tr: Yor_gun

note: Translators: >:-)
en: De_vilish
tr: Ş_eytani

note: Translators: :-(|)
en: _Monkey
tr: _Maymun

en: (Unknown Filename)
tr: (Bilinmeyen Dosya Adı)

note: Translators: The string value is the basename of a file.
en: Writing “%s”
tr: “%s” yazılıyor

note: Translators: The first string value is the basename of a * remote file, the second string value is the hostname.
en: Writing “%s” to %s
tr: “%s” %s’e yazılıyor

note: Don't delete this code, since it is needed so that xgettext can extract the translations. * Please, keep these strings in sync with the strings in the timespans array
en: 1 second ago | %d seconds ago
tr[0]: %d saniye önce

en: 1 second in the future | %d seconds in the future
tr[0]: gelecekte %d saniye

en: 1 minute ago | %d minutes ago
tr[0]: %d dakika önce

en: 1 minute in the future | %d minutes in the future
tr[0]: gelecekte %d dakika

en: 1 hour ago | %d hours ago
tr[0]: %d saat önce

en: 1 hour in the future | %d hours in the future
tr[0]: gelecekte %d saat

en: 1 day ago | %d days ago
tr[0]: %d gün önce

en: 1 day in the future | %d days in the future
tr[0]: gelecekte %d gün

en: 1 week ago | %d weeks ago
tr[0]: %d hafta önce

en: 1 week in the future | %d weeks in the future
tr[0]: gelecekte %d hafta

en: 1 month ago | %d months ago
tr[0]: %d ay önce

en: 1 month in the future | %d months in the future
tr[0]: gelecekte %d ay

en: 1 year ago | %d years ago
tr[0]: %d yıl önce

en: 1 year in the future | %d years in the future
tr[0]: gelecekte %d yıl

en: <click here to select a date>
tr: <tarih seçmek için tıkla>

en: now
tr: şimdi

en: Select a time to compare against
tr: Karşılaştırmak için saat seç

en: Choose a File
tr: Dosya Seç

en: R_ule name:
tr: _Kural adı:

en: all the following conditions
tr: aşağıdaki koşulların tümü

en: any of the following conditions
tr: aşağıdaki koşulların herhangi biri

en: _Find items which match:
tr: Eşleşen ögeleri _bul:

en: Find items that meet the following conditions
tr: Aşağıdaki koşullara uygun ögeleri bul

note: Translators: "None" for not including threads; * part of "Include threads: None" protocol: name:
en: None
tr: Yok

en: All related
tr: İlgili olanların tümü

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Replies and parents
tr: Yanıtlar ve ilk iletiler

en: No reply or parent
tr: Yanıt ya da üst yok

en: I_nclude threads:
tr: _Alt iletileri de içer:

en: A_dd Condition
tr: _Koşul Ekle

en: Incoming
tr: Gelen

en: Outgoing
tr: Giden

[ctx: EmojiChooser]
en: Recent
tr: Son

[ctx: EmojiChooser]
en: Smileys & People
tr: Yüz İfadeleri ve İnsanlar

[ctx: EmojiChooser]
en: Body & Clothing
tr: Vücut ve Giyim

[ctx: EmojiChooser]
en: Animals & Nature
tr: Hayvanlar ve Doğa

[ctx: EmojiChooser]
en: Food & Drink
tr: Yiyecek ve İçecek

[ctx: EmojiChooser]
en: Travel & Places
tr: Gezi ve Yerler

[ctx: EmojiChooser]
en: Activities
tr: Etkinlikler

[ctx: EmojiChooser]
en: Objects
tr: Nesneler

[ctx: EmojiChooser]
en: Symbols
tr: Simgeler

[ctx: EmojiChooser]
en: Flags
tr: İmler

[ctx: EmojiChooser]
en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

[ctx: EmojiChooser]
en: Try a different search
tr: Başka arama dene

en: Failed to insert HTML file.
tr: HTML dosyası eklenemedi.

en: Failed to insert text file.
tr: Metin dosyası eklenemedi.

en: Insert HTML File
tr: HTML Dosyası Ekle

en: HTML file
tr: HTML dosyası

[ctx: dialog-title]
en: Insert Image
tr: Resim Ekle

en: Image files
tr: Görüntü dosyaları

en: Insert text file
tr: Metin dosyası ekle

en: Text file
tr: Metin dosyası

en: Copy selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

en: Cut selected text to the clipboard
tr: Seçili metni panoya kes

en: Paste text from the clipboard
tr: Panodaki metni yapıştır

en: Redo the last undone action
tr: Geri alınmış son işlemi yinele

en: Undo the last action
tr: Son eylemi geri al

en: For_mat
tr: Biçi_m

en: _Paragraph Style
tr: _Paragraf Biçimi

en: _Alignment
tr: _Hizalama

en: Current _Languages
tr: Geçerli _Diller

en: Recent spell check languages
tr: Son imla denetimi dilleri

en: All spell check languages
tr: Tüm imla denetimi dilleri

en: Editing Mode
tr: Düzenleme Kipi

en: Paragraph Style
tr: Paragraf Biçimi

en: Font Name
tr: Yazı Tipi Adı

en: Font Size
tr: Yazı Tipi Boyutu

en: Font Color
tr: Yazı Tipi Rengi

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: _Increase Indent
tr: Girintiyi _Artır

en: Increase Indent
tr: Girintiyi Artır

en: Insert Emoji
tr: Emoji Ekle

en: _Emoticon
tr: _Duygu Simgesi

en: Insert Emoticon
tr: Duygu Simgesi Ekle

en: Insert E_moji
tr: E_moji Ekle

en: _HTML File…
tr: _HTML Dosyası…

en: Te_xt File…
tr: Met_in Dosyası…

en: Paste _Quotation
tr: _Alıntıyı Yapıştır

en: _Find…
tr: _Bul…

en: Search for text
tr: Metin ara

en: Find A_gain
tr: Yeniden _Bul

en: Re_place…
tr: De_ğiştir…

en: Search for and replace text
tr: Metin ara ve değiştir

en: Check _Spelling…
tr: Yazım _Denetle…

en: _Decrease Indent
tr: Girintiyi _Azalt

en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

en: _Wrap Lines
tr: _Satırları Kaydır

note: Center
en: _Center
tr: _Merkez

en: Center Alignment
tr: Ortaya Hizalama

note: Justified
en: _Justified
tr: _İki Yana Yaslı

en: Align Justified
tr: İki Yana Yaslandı

note: Left
en: _Left
tr: _Sol

en: Left Alignment
tr: Sol Hizalama

note: Right
en: _Right
tr: _Sağ

en: Right Alignment
tr: Sağa Hizalama

en: HTML editing mode
tr: HTML düzenleme kipi

en: Plain _Text
tr: Düz _Metin

en: Plain text editing mode
tr: Düz metin düzenleme kipi

en: Markdown editing mode
tr: Markdown düzenleme kipi

en: Ma_rkdown as Plain Text
tr: Düz Metin olarak Ma_rkdown

en: Markdown editing mode, exported as Plain Text
tr: Markdown düzenleme kipi, Düz Metin olarak dışa aktarıldı

en: Mar_kdown as HTML
tr: HTML olarak Mar_kdown

en: Markdown editing mode, exported as HTML
tr: Markdown düzenleme kipi, HTML olarak dışa aktarıldı

en: _Normal
tr: _Olağan

en: Heading _1
tr: Başlık _1

en: Heading _2
tr: Başlık _2

en: Heading _3
tr: Başlık _3

en: Heading _4
tr: Başlık _4

en: Heading _5
tr: Başlık _5

en: Heading _6
tr: Başlık _6

en: _Preformatted
tr: Ö_nbiçimlenmiş

en: A_ddress
tr: A_dres

en: _Bulleted List
tr: _İmli Liste

en: _Roman Numeral List
tr: _Roma Rakamlı Liste

en: Numbered _List
tr: Numaralı _Liste

en: _Alphabetical List
tr: _Alfabetik Liste

en: _Image…
tr: _Resim…

note: Translators: This is an action tooltip
en: Insert Image
tr: Resim Ekle

en: _Link…
tr: _Bağlantı…

en: Insert Link
tr: Bağlantı Ekle

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: _Rule…
tr: _Cetvel…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Insert Rule
tr: Cetvel Ekle

en: _Table…
tr: _Tablo…

en: Insert Table
tr: Tablo Ekle

en: _Cell…
tr: _Hücre…

en: Pa_ge…
tr: _Sayfa…

en: Font _Size
tr: Yazı Tipi _Boyutu

en: _Font Style
tr: _Yazı Tipi Biçemi

en: Paste As _Text
tr: _Metin Olarak Yapıştır

en: _Bold
tr: _Kalın

en: Bold
tr: Kalın

en: _Italic
tr: _Eğik

en: Italic
tr: Eğik

en: _Strikethrough
tr: _Üstü Çizili

en: Strikethrough
tr: Üstü Çizili

en: Subs_cript
tr: Alt Si_mge

en: Subscript
tr: Alt Simge

en: Su_perscript
tr: Üst Sim_ge

en: Superscript
tr: Üst Simge

en: _Underline
tr: _Altı Çizili

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Copy _Link Location
tr: Bağ Konumunu _Kopyala

en: Copy the link to the clipboard
tr: Bağlantıyı panoya kopyalayın

en: _Open Link in Browser
tr: _Bağlantıyı Tarayıcıda Aç

en: Open the link in a web browser
tr: Bağlantıyı tarayıcıda aç

en: Cell Contents
tr: Hücre İçeriği

en: Column
tr: Sütun

en: Row
tr: Satır

en: Table
tr: Tablo

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Delete options for a table
en: Table Delete
tr: Tablo Sil

note: Translators: Popup menu item caption, containing all the Insert options for a table
en: Table Insert
tr: Tablo Ekle

en: Properties
tr: Özellikler

en: Delete Rule
tr: Cetvel Sil

en: Delete Image
tr: Resim Sil

en: Column After
tr: Sonraki Sütun

en: Column Before
tr: Önceki Sütun

en: Insert _Link
tr: Bağ _Ekle

en: Row Above
tr: Üstteki Satır

en: Row Below
tr: Alttaki Satır

en: Cell…
tr: Hücre…

en: Image…
tr: Resim…

en: Link…
tr: Bağlantı…

en: Page…
tr: Sayfa…

en: Paragraph…
tr: Paragraf…

note: Translators: 'Rule' here means a horizontal line in an HTML text
en: Rule…
tr: Cetvel…

en: Table…
tr: Tablo…

en: Text…
tr: Metin…

en: Remove Link
tr: Bağlantıyı Kaldır

en: Add Word to Dictionary
tr: Sözcüğü Sözlüğe Ekle

en: Ignore Misspelled Word
tr: Yanlış Hecelenmiş Sözcüğü Yok Say

en: Add Word To
tr: Sözcüğü Ekle

en: Spell check suggestions
tr: Yazım denetimi önerileri

en: More Suggestions
tr: Daha Çok Öneri

note: Translators: %s will be replaced with the actual dictionary * name, where a user can add a word to. This is part of an * "Add Word To" submenu.
en: %s Dictionary
tr: %s Sözlüğü

en: Context Menu
tr: İçerik Menüsü

en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: Edit Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Düzenle

en: HTML Toolbar
tr: HTML Araç Çubuğu

en: Failed to obtain content of editor
tr: Düzenleyicinin içeriği alınamadı

en: <b>Scope</b>
tr: <b>Kapsam</b>

note: Scope: cell
en: C_ell
tr: H_ücre

en: _Row
tr: _Satır

en: _Table
tr: _Tablo

en: Col_umn
tr: Süt_un

en: <b>Alignment &amp; Behavior</b>
tr: <b>Hizalama &amp; Davranış</b>

en: Left
tr: Sol

en: Center
tr: Merkez

en: Right
tr: Sağ

en: _Horizontal:
tr: _Yatay:

en: Top
tr: Üst

en: Middle
tr: Orta

en: Bottom
tr: Alt

en: _Vertical:
tr: _Dikey:

note: Wrap Text
en: _Wrap Text
tr: Metni _Sar

note: Header Style
en: _Header Style
tr: Başlık _Biçimi

en: <b>Layout</b>
tr: <b>Düzen</b>

note: Width
en: _Width
tr: _Genişlik

en: Row S_pan:
tr: Satır Mes_afesi:

en: Co_lumn Span:
tr: Süt_un Mesafesi:

en: <b>Background</b>
tr: <b>Arka Plan</b>

en: Transparent
tr: Saydam

en: C_olor:
tr: R_enk:

en: Images
tr: Resimler

en: Choose Background Image
tr: Arka Plan Resmi Seç

en: _Image:
tr: _Resim:

en: _Remove image
tr: _Resmi kaldır

en: Cell Properties
tr: Hücre Özellikleri

en: No match found
tr: Eşleşme bulunamadı

en: Search _backwards
tr: Geriye doğru _ara

en: Case _Sensitive
tr: Küçük/Büyük _harfe duyarlı

en: _Wrap Search
tr: Aramayı _Kaydır

en: Find
tr: Bul

en: <b>Size</b>
tr: <b>Boyut</b>

note: Width
en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: _Size:
tr: _Boyut:

en: <b>Style</b>
tr: <b>Biçem</b>

en: _Alignment:
tr: _Hizalama:

note: Shaded
en: S_haded
tr: _Gölgeli

en: Rule properties
tr: Cetvel özellikleri

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: _Source:
tr: _Kaynak:

en: _Height:
tr: _Yükseklik:

en: Preserve aspect ratio
tr: En boy oranını koru

en: _X-Padding:
tr: _X-Doldurma:

en: _Y-Padding:
tr: _Y-Doldurma:

en: _Border:
tr: _Kenarlık:

en: <b>Link</b>
tr: <b>Bağ</b>

en: _Test URL…
tr: URL’i _Sına…

en: Image Properties
tr: Resim Özellikleri

en: Upd_ate
tr: _Güncelle

en: Link Properties
tr: Bağ Özellikleri

en: Perforated Paper
tr: Delikli Kağıt

en: Blue Ink
tr: Mavi Mürekkep

en: Paper
tr: Kağıt

en: Ribbon
tr: Kurdele

en: Midnight
tr: Gece Yarısı

en: Draft
tr: Taslak

en: Graph Paper
tr: Grafik Kağıdı

note: == Colors ==
en: Colors
tr: Renkler

en: _Text:
tr: _Metin:

en: _Link:
tr: _Bağlantı:

en: _Visited Link:
tr: _Ziyaret Edilmiş Bağlantı:

en: _Background:
tr: _Arka Plan:

note: == Text ==
en: Text
tr: Metin

en: _Font Name:
tr: _Yazı Tipi Adı:

note: == Background Image ==
en: Background Image
tr: Arka Plan Resmi

en: _Template:
tr: _Şablon:

en: Select a file
tr: Dosya seç

en: _Custom:
tr: _Özel:

en: Page Properties
tr: Sayfa Özellikleri

en: _Style:
tr: _Biçem:

en: <b>Alignment</b>
tr: <b>Hizalama</b>

en: Paragraph Properties
tr: Paragraf Özellikleri

en: %d occurrence replaced | %d occurrences replaced
tr[0]: %d yerde değiştirildi

en: R_eplace:
tr: D_eğiştir:

en: _With:
tr: _Birlikte Aç:

en: _Case sensitive
tr: Küçük/Büyük harfe _duyarlı

en: Wra_p search
tr: A_ramayı sar

en: _Skip
tr: _Atla

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

[ctx: dialog-title]
en: Replace
tr: Değiştir

en: <b>Suggestions for “%s”</b>
tr: <b>“%s” için öneriler</b>

en: <b>Suggestions</b>
tr: <b>Öneriler</b>

note: Replace
en: Replace
tr: Değiştir

note: Replace All
en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

note: Ignore
en: Ignore
tr: Yok Say

note: Skip
en: Skip
tr: Atla

note: Back
en: Back
tr: Geri

en: <b>Dictionary</b>
tr: <b>Sözlük</b>

note: Add Word button
en: Add word
tr: Sözcük ekle

en: Spell Checking
tr: İmla Denetimi

en: _Rows:
tr: _Satırlar:

en: C_olumns:
tr: Süt_unlar:

en: _Spacing:
tr: _Boşluk:

en: _Padding:
tr: _Doldurma:

en: _Color:
tr: _Renk:

en: Image:
tr: Resim:

en: Table Properties
tr: Tablo Özellikleri

en: Si_ze:
tr: Boy_ut:

en: Text Properties
tr: Metin Özellikleri

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
tr: Evolution’a aktarmak istediğiniz dosyayı seçin ve listeden bu dosyanın türünü belirleyin.

en: F_ilename:
tr: _Dosya adı:

en: File _type:
tr: Dosya _türü:

en: Pre_view:
tr: Ön _izle:

en: Choose the destination for this import
tr: Bu aktarım için hedef konum seç

en: Choose the type of importer to run:
tr: Çalıştırılacak olan aktarım programının türünü seç:

en: Import data and settings from _older programs
tr: Eski _programlardan veri ve ayarları aktar

en: Import a _single file
tr: _Yalnızca tek dosya aktar

en: Please select the information that you would like to import:
tr: Aktarmak istediğiniz bilgileri seçin:

en: Evolution checked for settings to import from the following applications: Pine, Netscape, Elm, iCalendar, KMail. No importable settings found. If you would like to try again, please click the “Back” button.
tr: Evolution bu uygulamaların ayarlarını aktarmaya çalıştı: Pine, Netscape, Elm, iCalendar. Ancak aktarılacak hiçbir ayar bulunamadı. Eğer yeniden denemek istiyorsanız, lütfen “Geri” düğmesine tıklayın.

en: From %s:
tr: %s konumundan:

note: Install a custom "Cancel Import" button.
en: _Cancel Import
tr: Aktarımdan _vaz geç

en: Preview data to be imported
tr: Aktarılacak veriye göz at

en: Import Data
tr: İçeriye Veri Aktar

en: Select what type of file you want to import from the list.
tr: Listeden ne tür dosya aktarmak istediğinizi seçin.

en: Evolution Import Assistant
tr: Evolution Aktarma Yardımcısı

en: Import Location
tr: Aktarma Konumu

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of importing external files into Evolution.
tr: Evolution Aktarma Yardımcısına hoşgeldiniz. 
    Bu yardımcı size Evolutionʼun harici dosyaları aktarması sürecinde yol gösterecektir.

en: Importer Type
tr: Aktarıcı Türü

en: Select Information to Import
tr: İçine Aktarılacak Bilgiyi Seç

en: Select a File
tr: Dosya Seç

en: Click “Apply” to begin importing the file into Evolution.
tr: “Uygula” düğmesine tıklayarak dosyaların Evolution’a aktarımını başlatın.

note: Translators: This is part of
en: minutes
tr: dakika

en: hours
tr: saat

note: Translators: This is the last part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: days
tr: gün

en: Autogenerated
tr: Kendiliğinden oluşturulmuş

en: Close
tr: Kapat

en: _Save and Close
tr: _Kaydet ve Kapat

en: Edit Signature
tr: İmzayi Düzenle

en: _Signature Name:
tr: İ_mza Adı:

en: Add _Script
tr: _Betik Ekle

en: Add Signature Script
tr: İmza Betiği Ekle

en: Edit Signature Script
tr: İmza Betiğini Düzenle

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
tr: Bu betiğin çıktısı imzanız olarak kullanılacak.
    Belirteceğiniz ad yalnızca görünteleme amaçlı
    kullanılacaktır.

en: Sc_ript:
tr: Beti_k:

en: Auto-detect
tr: Kendiliğinden algıla

en: Script file must be executable.
tr: Betik dosyası çalıştırılabilir olmalı.

en: World Map
tr: Dünya Haritası

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should instead select the timezone from the drop-down combination box below.
tr: Fare tabanlı saat dilimini seçmek için etkileşimli harita parçası. Klavye kullanıcıları bunun yerine aşağıdaki aşağı açılan çoklu kutudan saat dilimini seçebilirler.

en: _Write
tr: _Yaz

note: ** Menus **
en: _Preview
tr: Ö_n İzle

en: Add bold text
tr: Kalın metin ekle

en: Add italic text
tr: Eğik metin ekle

en: Insert a quote
tr: Alıntı ekle

en: Insert code
tr: Kod ekle

en: Add a link
tr: Bağlantı ekle

en: Add a bullet list
tr: Maddeli liste ekle

en: Add a numbered list
tr: Numaralı liste ekle

en: Add a header
tr: Başlık ekle

en: Open online common mark documentation
tr: Çevrim içi ortak im belgelendirmesini aç

en: Show preview beside text
tr: Metnin yanında ön izleme göster

en: Command “%s” returned error: %s
tr: “%s” komutu hata döndürdü: %s

en: Failed to read data from command “%s”: %s
tr: “%s” komutundan veri okunamadı: %s

en: Failed to run process from command line “%s”: %s
tr: “%s” komut satırından süreç çalıştırılamadı: %s

en: Failed to parse command line “%s”: %s
tr: “%s” komut satırı ayrıştırılamadı: %s

en: Could not open the link.
tr: Bağ açılamadı.

en: Could not display help for Evolution.
tr: Evolution için yardım görüntülenemiyor.

en: Opening calendar “%s”
tr: “%s” takvimi açılıyor

en: Opening memo list “%s”
tr: “%s” not listesi açılıyor

en: Opening task list “%s”
tr: “%s” görev listesi açılıyor

en: Opening address book “%s”
tr: “%s” adres defteri açılıyor

en: _Do not show this message again
tr: _Bu iletiyi yeniden gösterme

en: This address book server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
tr: Bu adres defteri sunucusu ulaşılamıyor olabilir ya da sunucu adı yanlış yazılmış veya ağ bağlantınız kesik.

en: Failed to set protocol version to LDAPv3 (%d): %s
tr: İletişim kuralı sürümü LDAPv3 (%d) olarak belirlenemedi: %s

en: Failed to set connection timeout option (%d): %s
tr: Bağlantı zaman aşımı seçeneği (%d) olarak belirlenemedi: %s

en: Failed to use STARTTLS (%d): %s
tr: STARTTLS (%d) kullanılamadı: %s

en: Failed to authenticate with LDAP server (%d): %s
tr: LDAP sunucuyla kimlik doğrulanamadı (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
    
    Detailed error (%d): %s
tr: Bu LDAP sunucusu; LDAPʼin bu işlemi desteklemeyen eski sürümünü kullanıyor ya da yanlış yapılandırılmış olabilir. Desteklenen arama veri tabanları için sistem yöneticinize danışın.
    
    Ayrıntılı hata (%d): %s

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
tr: Bu LDAP sunucusu bu işlemi desteklemeyen LDAPʼin eski sürümünü kullanıyor olabilir ya da yanlış yapılandırılmıştır. Desteklenen arama tabanları için sistem yöneticinize danışın.

en: Evolution had not been compiled with LDAP support
tr: Evolution, LDAP desteğiyle derlenmemiş

[ctx: language]
note: Translators: %s is the language ISO code.
en: Unknown (%s)
tr: Bilinmiyor (%s)

en: Click to call %s
tr: %s çağırmak için tıklayın

en: Click to hide/unhide addresses
tr: Adresi saklamak/göstermek için tıklayın

en: Go to the section %s of the message
tr: İletinin %s bölümüne git

en: Go to the beginning of the message
tr: İletinin başına git

en: Click to open %s
tr: %s açmak için tıklayın

en: Show Contacts
tr: Bağlantıları Göster

en: Address B_ook:
tr: Adres _Defteri:

en: Cat_egory:
tr: _Kategori:

en: _Search:
tr: A_ra:

en: Any Category
tr: Herhangi Kategori

en: Co_ntacts
tr: _Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Select Contacts from Address Book
tr: Bağlantıları Adres Defterinden Seç

note: To Translators: This would be similiar to "Expand MyList Inline" where MyList is a Contact List
en: E_xpand %s Inline
tr: Satır Arasında %s _Aç

note: Copy Contact Item
en: Cop_y %s
tr: _Kopyala %s

note: Cut Contact Item
en: C_ut %s
tr: _Kes %s

note: Edit Contact item
en: _Edit %s
tr: Dü_zenle %s

en: _Delete %s
tr: _Sil %s

en: Evolution is currently online.  Click this button to work offline.
tr: Evolution şu anda çevrim içi çalışıyor.  Çevrim dışı çalışmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Evolution is currently offline.  Click this button to work online.
tr: Evolution şu anda çevrim dışı çalışıyor.  Çevrim içi çalışmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Evolution is currently offline because the network is unavailable.
tr: Evolution şu anda çevrim dışı çünkü ağ kullanılabilir değil.

en: Keyring key is unusable: no user or host name
tr: Anahtarlık anahtarı kullanabilir değil: kullanıcı ya da makine adı yok

en: You have the Caps Lock key on.
tr: Caps Lock tuşunuz açık durumda.

en: _Remember this passphrase
tr: _Bu parola metnini hatırla

en: _Remember this passphrase for the remainder of this session
tr: _Bu parola metnini oturumun geri kalanında hatırla

en: _Remember this password
tr: Bu parolayı _hatırla

en: _Remember this password for the remainder of this session
tr: _Bu parolayı oturumun geri kalanında hatırla

en: Help
tr: Yardım

en: Evolution Preferences
tr: Evolution Tercihleri

en: An error occurred while printing
tr: Yazdırılırken hata oluştu

en: The printing system reported the following details about the error:
tr: Yazdırma sistemi hata hakkında aşağıdaki ayrıntıları bildirdi:

en: The printing system did not report any additional details about the error.
tr: Yazdırma sistemi hata hakkında hiçbir ek ayrıntı bildirmedi.

en: _Method:
tr: _Metod:

en: Defer to Desktop Settings
tr: Masaüstü Ayarlarına Bırak

en: _Open Desktop Settings
tr: Masaüstü Ayarlarını _Aç

en: Manual
tr: Kılavuz

en: _HTTP Proxy:
tr: _HTTP Vekili:

en: H_TTPS Proxy:
tr: H_TTPS Vekili:

en: _Socks Proxy:
tr: _Socks Vekili:

en: _Ignore Hosts:
tr: İstemcileri _Yok Say:

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Configuration _URL:
tr: Yapılandırma _URL:

en: No proxy
tr: Vekil sunucu yok

en: Use a direct connection, no proxying required.
tr: Doğrudan bağlantı kullan, vekile gerek yok.

en: Switch to Basic Proxy Preferences
tr: Temel Vekil Tercihlerine Geç

en: Switch to Advanced Proxy Preferences
tr: Gelişmiş Vekil Tercihlerine Geç

en: Apply custom proxy settings to these accounts:
tr: Bu hesaplara özel vekil ayarları uygula:

en: <b>Advanced Proxy Preferences</b> lets you define alternate network proxies and apply them to specific accounts
tr: <b>Gelişmiş Vekil Tercihleri</b> alternatif ağ vekilleri tanımlamanızı ve belirli hesaplara uygulamanızı sağlar

en: Custom Proxy
tr: Özel Vekil

en: Create a new proxy profile
tr: Yeni vekil profili oluştur

en: Delete the selected proxy profile
tr: Seçili vekil profilini sil

en: Add Rule
tr: Kural Ekle

en: Edit Rule
tr: Kural Düzenle

note: Translators: the '%s' is replaced with a rule name, making it for example "Copy of Subject contains work"; the text itself is provided by the user.
en: Copy of %s
tr: %s kopyası

en: No matches
tr: Eşleşme yok

note: Translators: The '%u' is the actual number of the matches found
en: %u match | %u matches
tr[0]: %u eşleşme

en: Close the find bar
tr: Arama çubuğunu kapat

en: Fin_d:
tr: _Bul:

en: Clear the search
tr: Aramayı temizle

en: Find the previous occurrence of the phrase
tr: Önceki eşleşmeyi bul

en: Find the next occurrence of the phrase
tr: Sonraki eşleşmeyi bul

en: Mat_ch case
tr: _Büyük küçük harf duyarlı

en: Reached bottom of page, continued from top
tr: Sayfanın altına gelindi, baştan aranıyor

en: Reached top of page, continued from bottom
tr: Sayfa başına gelindi, sondan sürdürülüyor

en: Type:
tr: Tür:

en: Name:
tr: Ad:

en: Name cannot be empty
tr: Ad boş olamaz

note: Translators: This is the first of a sequence of widgets: * "Refresh every [NUMERIC_ENTRY] [TIME_UNITS_COMBO]"
en: Refresh every
tr: Yenileme sıklığı

en: Refresh content on metered network
tr: Ölçülen ağda içeriği yenile

en: Use a secure connection
tr: Güvenli bağlantı kullan

en: Unset _trust for SSL/TLS certificate
tr: SSL/TLS sertifikasına _güvenme bilgisini kaldır

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Connection timeout (in seconds)
tr: Bağlantı zaman aşımı (saniye türünde)

en: Show
tr: Göster

en: Group name
tr: Küme adı

en: _Hide
tr: _Gizle

en: _Show
tr: _Göster

en: Manage Groups
tr: Kümeleri Yönet

en: Available Groups:
tr: Kullanılabilir Kümeler:

en: Select destination
tr: Hedef seç

note: no suggestions. Put something in the menu anyway...
en: (no suggestions)
tr: (öneri yok)

en: More…
tr: Fazlası…

note: + Add to Dictionary
en: Add “%s” to Dictionary
tr: “%s” Sözcüğünü Sözlüğe Ekle

note: - Ignore All
en: Ignore All
tr: Tümünü Yok Say

en: Spelling Suggestions
tr: İmla Önerileri

en: A file named “{0}” already exists. Do you want to replace it?
tr: “{0}” adlı dosya zaten var. Yerine koymak ister misiniz?

en: The file already exists in “{0}”. Replacing it will overwrite its contents.
tr: Dosya, “{0}” içinde zaten var. Yerini değiştirmek içeriğinin üstüne yazacak.

en: Cannot save file “{0}”.
tr: “{0}” dosyası kaydedilemiyor.

en: Cannot open file “{0}”.
tr: “{0}” dosyası açılamıyor.

en: Failed to remove data source “{0}”.
tr: Veri kaynağı “{0}” kaldırılamadı.

en: The reported error was “{1}”.
tr: Bildirilen hata, “{1}”.

en: Failed to update data source “{0}”.
tr: “{0}” veri kaynağı güncellenemedi.

en: Failed to delete resource “{0}”.
tr: “{0}” kaynağı silinemedi.

en: The address book backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
tr: “{0}”a hizmet veren adres defteri arka ucu beklenmedik biçimde kapandı.

en: Some of your contacts may not be available until Evolution is restarted.
tr: Evolution yeniden başlatılmadan bazı bağlantılarınız ulaşılabilir olmayacak.

en: The calendar backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
tr: “{0}”a hizmet veren takvim arka ucu beklenmedik biçimde kapandı.

en: Some of your appointments may not be available until Evolution is restarted.
tr: Evolution yeniden başlatılmadan bazı randevularınız ulaşılabilir olmayacak.

en: The memo list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
tr: “{0}”a hizmet veren not listesi arka ucu beklenmedik biçimde kapandı.

en: Some of your memos may not be available until Evolution is restarted.
tr: Evolution yeniden başlatılmadan bazı notlarınız ulaşılabilir olmayacak.

en: The task list backend servicing “{0}” has quit unexpectedly.
tr: “{0}”a hizmet veren görev listesi arka ucu beklenmedik biçimde kapandı.

en: Some of your tasks may not be available until Evolution is restarted.
tr: Evolution yeniden başlatılmadan bazı görevleriniz ulaşılabilir olmayacak.

en: The address book backend servicing “{0}” encountered an error.
tr: “{0}”a hizmet veren adres defteri arka ucu hatayla karşılaştı.

en: The calendar backend servicing “{0}” encountered an error.
tr: “{0}”a hizmet veren takvim arka ucu hatayla karşılaştı.

en: The memo list backend servicing “{0}” encountered an error.
tr: “{0}”a hizmet veren not listesi arka ucu hatayla karşılaştı.

en: The task list backend servicing “{0}” encountered an error.
tr: “{0}”a hizmet veren görev listesi arka ucu hatayla karşılaştı.

en: Something has gone wrong
tr: Bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the content. You can try again by reopening the window. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: İçerik görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Pencereyi yeniden açarak yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Are you sure you want to delete remote collection “{0}”?
tr: “{0}” uzak koleksiyonunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will permanently remove the collection “{0}” from the server. Are you sure you want to proceed?
tr: Bu, “{0}” koleksiyonunu sunucudan kalıcı olarak kaldıracak. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Failed to refresh list of account sources
tr: Hesap kaynaklarının listesi yenilenemedi

en: click to add
tr: eklemek için tıkla

en: Move selected column names to top
tr: Seçili sütun adlarını yukarı taşı

en: Move selected column names up one row
tr: Seçili sütun adlarını bir satır yukarı taşı

en: Move selected column names down one row
tr: Seçili sütun adlarını bir satır aşağı taşı

en: Move selected column names to bottom
tr: Seçili sütun adlarını aşağıya taşı

en: Select all column names
tr: Tüm sütun adlarını seç

en: (Ascending)
tr: (Artan)

en: (Descending)
tr: (Azalan)

en: Not sorted
tr: Sıralanmamış

en: No grouping
tr: Kümeleme yok

en: Show Fields
tr: Alanları Göster

en: Choose the order of information to appear in the message list.
tr: İleti listesinde gösterilecek bilgilerin sırasını seç.

en: Clear _All
tr: _Tümünü Temizle

en: _Show field in View
tr: _Alanı Görünümde Göster

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Group Items By
tr: Ögeleri Şuna Göre Kümele

en: Show _field in View
tr: _Alanı Görünümde Göster

en: Then By
tr: Sonraki Ölçüt

en: Show field i_n View
tr: _Alanı Görünümde Göster

en: Show field in _View
tr: Alanı _Görünümde Göster

en: Sort
tr: Sırala

en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

en: Sort Items By
tr: Ögeleri Şuna Göre Sırala

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Sort...
tr: _Sırala...

en: _Group By...
tr: _Kümele...

en: _Fields Shown...
tr: _Gösterilen Alanlar...

en: To add a column to your table, drag it into
    the location in which you want it to appear.
tr: Tabloya yeni sütun eklemek için
    sütunu görünmesini istediğiniz konuma taşıyın.

en: Add a Column
tr: Sütun Ekle

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which has set a title. * The first %s is replaced with a column title. * The second %s is replaced with an actual  group value. * Finally the %d is replaced with count of items in this group. * Examp
en: %s: %s (%d item) | %s: %s (%d items)
tr[0]: %s: %s (%d öge)

note: Translators: This text is used as a special row when an ETable * has turned on grouping on a column, which doesn't have set a title. * The %s is replaced with an actual group value. * The %d is replaced with count of items in this group. * Example: "Smith (13 items)"
en: %s (%d item) | %s (%d items)
tr[0]: %s (%d öge)

en: Customize Current View
tr: Geçerli Görünümü Özelleştir

en: Sort _Ascending
tr: Artan _Sıralama

en: Sort _Descending
tr: Azalan Sı_ralama

en: _Reset sort
tr: Sıralamayı _sıfırla

en: Group By This _Field
tr: Bu _Alana Göre Kümele

en: Group By _Box
tr: _Kutuya Göre Kümele

en: Remove This _Column
tr: _Bu Sütunu Kaldır

en: Add a C_olumn…
tr: S_ütun Ekle…

en: A_lignment
tr: _Hizalama

en: B_est Fit
tr: En _Uygun

en: Format Column_s…
tr: _Sütunları Biçimle…

en: Custo_mize Current View…
tr: Geçerli Görünümü Özelle_ştir…

en: _Sort By
tr: _Sıralama

note: Custom
en: _Custom
tr: Ö_zel

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Input Methods
tr: Giriş Yöntemleri

en: Select a Time Zone
tr: Zaman Dilimi Seç

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
tr: Zaman dilimini seçebilmek için farenin sol tuşu ile haritayı yaklaştırın.
    Haritadan uzaklaşmak için farenin sağ tuşunu kullanın.

en: Time Zones
tr: Zaman Dilimleri

en: _Selection
tr: _Seçim

en: Timezone drop-down combination box
tr: Zaman dilimi açılan kombinasyon kutusu

en: _Unset from other action | _Unset from other actions
tr[0]: _Diğer eylemlerden kaldır

en: Shortcut is used by other %u action | Shortcut is used by other %u actions
tr[0]: Kısayol diğer %u eylem tarafından kullanılıyor

en: Shortcut is used by action “%s”
tr: Kısayol “%s” eylemi tarafından kullanılıyor

en: Press the keys to be used as a shortcut.
tr: Kısayol olarak kullanılacak tuşlara basın.

en: Save
tr: Kaydet

en: No shortcut set
tr: Kısayol ayarlanmamış

en: No action selected
tr: Eylem seçilmedi

en: < separator >
tr: < ayırıcı >

en: Selected _Action
tr: Seçilen _Eylem

en: Selected _Actions
tr: Seçilen _Eylemler

en: _Separator
tr: _Ayırıcı

note: Translators: this is like "Part of the user interface"
en: _Part:
tr: _Parça:

en: Available _Actions
tr: Kullanılabilir _Eylemler

en: _Layout
tr: _Yerleşim

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Default"
en: _Default
tr: _Öntanımlı

en: _Shortcuts
tr: _Kısayollar

en: Add or remove shortcuts for the selected action.
tr: Seçilen eylem için kısayol ekle ya da kaldır.

en: Customize User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzünü Özelleştir

note: Translators: for RTL locales it should be "< right side >"
en: < left side >
tr: < sol bölüm >

note: Translators: for RTL locales it should be "< left side >"
en: < right side >
tr: < sağ bölüm >

en: Failed to save changes.
tr: Değişiklikler kaydedilemedi.

en: Headerbar
tr: Başlık Çubuğu

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Enter a URL here
tr: Buraya URL girin

en: Evolution Source Viewer
tr: Evolution Kaynak Görüntüleyici

note: Translators: The name that is displayed in the user interface
en: Display Name
tr: Görünüm Adı

en: Flags
tr: İmler

en: Identity
tr: Kimlik

en: Address book
tr: Adres defteri

en: Events
tr: Olaylar

en: Calendar handling meeting invitations
tr: Toplantı davetlerini işleyen sunucu

en: Scheduling Inbox
tr: Gelen Kutusu Zamanlama

en: Scheduling Outbox
tr: Giden Kutusun Zamanlama

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Searching collection children…
tr: Koleksiyon çocukları aranıyor…

en: Failed to search for collection children
tr: Koleksiyon çocukları aranamadı

en: Searching for user home, please wait…
tr: Kullanıcı evi aranıyor, lütfen bekleyin…

en: Failed to search for user home
tr: Kullanıcı evi aranamadı

en: At least one component type should be set
tr: En az bir bileşen türü ayarlanmış olmalı

en: Failed to get selected collection HREF
tr: Seçili koleksiyon HREF’i alınamadı

en: Creating new book…
tr: Yeni defter oluşturuluyor…

en: Failed to create new book
tr: Yeni defter oluşturulamadı

en: Creating new calendar…
tr: Yeni takvim oluşturuluyor…

en: Failed to create new calendar
tr: Yeni takvim oluşturulamadı

en: Creating new collection…
tr: Yeni koleksiyon oluşturuluyor…

en: Failed to create new collection
tr: Yeni koleksiyon oluşturulamadı

en: It is not allowed to create book under another book or calendar
tr: Başka kitabın veya takvimin altında kitap oluşturmaya izin verilmez

note: if (button == webdav_browser->priv->create_calendar_button)
en: It is not allowed to create calendar under another book or calendar
tr: Başka kitabın veya takvimin altında takvim oluşturmaya izin verilmez

en: Deleting book…
tr: Defter siliniyor…

en: Failed to delete book
tr: Defter silinemedi

en: Deleting calendar…
tr: Takvim siliniyor…

en: Failed to delete calendar
tr: Takvim silinemedi

en: Deleting collection…
tr: Koleksiyon siliniyor…

en: Failed to delete collection
tr: Koleksiyon silinemedi

note: Translators: It's 'order' as 'sorting order'
en: _Order:
tr: _Sıralama:

en: Use -1 to not set the sort order
tr: Sıralama düzeni belirlememek için -1 kullan

en: For Components:
tr: Bileşenler için:

en: _Events
tr: _Olaylar

en: WebDAV server:
tr: WebDAV sunucusu:

en: Create _Book
tr: _Defter Oluştur

en: Create _Calendar
tr: _Takvim Oluştur

en: Create Collectio_n
tr: Koleksiyon _oluştur

en: _Copy Link Location
tr: Bağ Konumunu _Kopyala

en: _Copy Name and Email Address
tr: Adı ve E-posta Adresini _Kopyala

en: Copy the email address with the name to the clipboard
tr: E-posta adresini adla birlikte panoya kopyala

en: Copy Only Email Add_ress
tr: _Yalnızca E-posta Adresini Kopyala

en: Copy only the email address without the name to the clipboard
tr: Ad olmadan yalnızca e-posta adresini panoya kopyala

en: _Copy Image
tr: _Resmi Kopyala

en: Copy the image to the clipboard
tr: Resmi panoya kopyala

en: Save _Image…
tr: _Resmi Kaydet…

en: Save the image to a file
tr: Görüntüyü dosyaya kaydet

en: Search _Web…
tr: _Webʼde Ara…

en: Search the Web with the selected text
tr: Seçilen metinle Web’de arama yapın

en: Select all text and images
tr: Tüm metin ve resimleri seç

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Save _as…
tr: F_arklı Kaydet…

en: Copying image to clipboard
tr: Resim panoya kopyalanıyor

en: Save Image
tr: Görüntüyü Kaydet

en: Saving image to “%s”
tr: Resim “%s” konumuna kaydediliyor

en: Cannot get URI “%s”, do not know how to download it.
tr: URI “%s” alınamıyor, nasıl indirileceği bilinmiyor.

en: Undo “Insert text”
tr: “Metin gir” işlemini geri al

en: Redo “Insert text”
tr: “Metin gir” işlemini yenile

en: Undo “Delete text”
tr: “Metni sil” işlemini geri al

en: Redo “Delete text”
tr: “Metni sil” işlemini yenile

en: Missing date.
tr: Eksik tarih.

en: You must choose a date.
tr: Tarih seçmelisiniz.

en: Missing filename.
tr: Dosya adı eksik.

en: You must specify a filename.
tr: Dosya adı belirtmelisiniz.

en: File “{0}” does not exist or is not a regular file.
tr: “{0}” dosyası yok veya sıradan dosya değil.

en: Bad regular expression “{0}”.
tr: “{0}” hatalı düzenli ifadedir.

en: Could not compile regular expression “{1}”.
tr: “{1}” düzenli ifadesi derlenemedi.

en: Missing name.
tr: Eksik ad.

en: You must name this filter.
tr: Bu süzgece ad vermelisiniz.

en: Name “{0}” already used.
tr: “{0}” adı zaten kullanılıyor.

en: Please choose another name.
tr: Lütfen başka ad seçin.

en: Missing condition.
tr: Eksik koşul.

en: Filter should have at least one condition.
tr: Süzgecin en az bir koşulu olmalı.

en: Missing value.
tr: Eksik değer.

en: One or more values cannot be empty.
tr: Bir ya da daha çok değer boş olamaz.

en: Are you sure you want to remove rule “{0}”?
tr: “{0}” kuralını kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: _Keep
tr: _Tut

en: the current time
tr: şimdiki zaman

en: the time you specify
tr: belirteceğiniz zaman

en: a time relative to the current time
tr: şimdiki zamana göre bir zaman

en: seconds
tr: saniye

en: weeks
tr: hafta

en: months
tr: ay

en: years
tr: yıl

en: ago
tr: önce

en: in the future
tr: gelecekte

en: Compare against
tr: Karşılaştır

en: The message’s date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
tr: İletinin tarihi süzmenin uygulandığı geçerli zamana göre
    karşılaştırılacak.

en: The message’s date will be compared against
    the beginning of the specified day.
tr: İletinin tarihi belirtilen günün başlangıcı
    ile karşılaştırılacak.

en: The message’s date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
tr: İletinin tarihi süzmenin uygulandığı zamana göre
    karşılaştırılacak.

en: Show filters for mail:
tr: Posta için süzgeçleri göster:

en: _Filter Rules
tr: _Süzgeç Kuralları

en: Rule Name
tr: Kural Adı

en: Du_plicate
tr: Ç_oğalt

en: Table Cell
tr: Tablo Hücresi

note: Translators: description of a "popup" action
en: popup a child
tr: bir çocuk aç

note: Translators: description of an "edit" action
en: begin editing this cell
tr: bu hücreyi düzenlemeye başla

note: Translators: description of a "toggle" action
en: toggle the cell
tr: hücreyi tersyüz et

note: Translators: description of an "expand" action
en: expands the row in the ETree containing this cell
tr: ETreeʼde bu hücreyi içeren satırı genişletir

note: Translators: description of a "collapse" action
en: collapses the row in the ETree containing this cell
tr: ETreeʼde bu hücreyi içeren satırı çökertir

en: click
tr: tıkla

en: sort
tr: sırala

en: Save Current View
tr: Şimdiki Görünümü Kaydet

en: _Create new view
tr: _Yeni görünüm oluştur

en: _Replace existing view
tr: _Varolan görünümün yerine koy

en: Do you wish to save your changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: This signature has been changed, but has not been saved.
tr: Bu imza değiştirildi, ancak kaydedilmedi.

en: _Discard changes
tr: Değişiklikleri _gözden çıkar

en: Blank Signature
tr: Boş İmza

en: Please provide a unique name to identify this signature.
tr: Lütfen bu imzayı ayırt eden eşsiz ad belirtin.

en: Unable to copy image to clipboard.
tr: Resim panoya kopyalanamadı.

en: Unable to save image.
tr: Resim kaydedilemedi.

en: Could not load signature.
tr: İmza yüklenemiyor.

en: Could not save signature.
tr: İmza kaydedilemedi.

en: Could not get selected text.
tr: Seçilen metin alınamadı.

en: Saving message to folder “%s”
tr: İletiler “%s” klasörüne kaydediliyor

en: Forwarded messages
tr: Yönlendirilmiş iletiler

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
tr[0]: %d ileti alınıyor

en: Scanning messages for duplicates
tr: Yinelenen iletiler taranıyor

en: Removing folder “%s”
tr: “%s” klasörü kaldırılıyor

en: File “%s” has been removed.
tr: “%s” dosyası kaldırıldı.

en: File has been removed.
tr: Dosya kaldırıldı.

en: Removing attachments
tr: Eklentiler kaldırıyor

en: Saving %d message | Saving %d messages
tr[0]: %d ileti kaydediliyor

en: Invalid folder URI “%s”
tr: Geçersiz klasör URI “%s”

note: Some local folders
en: Inbox
tr: Gelenler

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_INBOX
en: Drafts
tr: Taslaklar

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_DRAFTS
en: Outbox
tr: Giden Kutusu

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_OUTBOX
en: Sent
tr: Gönderilenler

note: E_MAIL_LOCAL_FOLDER_SENT
en: Templates
tr: Şablonlar

en: User cancelled operation
tr: Kullanıcı işlemi iptal etti

en: No destination address provided, forwarding of the message has been cancelled.
tr: Hiçbir hedef adres belirtilmedi, iletinin yönlendirilmesi iptal edildi.

en: No identity found to use, forwarding of the message has been cancelled.
tr: Kullanacak hiçbir hesap bulunamadı, iletinin yönlendirilmesi iptal edildi.

en: Corresponding source for service with UID “%s” not found
tr: “%s” UID’ine sahip hizmete ait kaynak bulunamadı

en: Looking up recipient S/MIME certificates in address books…
tr: Adres defterlerinde alıcı S/MIME sertifikalarına bakılıyor…

en: Looking up recipient PGP keys in address books…
tr: Adres defterlerinde alıcı PGP anahtarlarına bakılıyor…

en: Waiting for “%s”
tr: “%s” bekleniyor

en: No mail transport service available
tr: Hiçbir e-posta aktarım hizmeti uygun değil

en: Posting message to “%s”
tr: İleti “%s”e gönderiliyor

en: Failed to apply outgoing filters: %s
tr: Giden süzgeçleri uygulanamadı: %s

en: Storing sent message to “%s”
tr: Gönderilen iletiler “%s”e kaydediliyor

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local “Sent” folder instead.
tr: %s’e eklenemedi: %s
    Onun yerine yerel “Gönderilen” klasörüne ekleniyor.

en: Failed to append to local “Sent” folder: %s
tr: Yerel “Gönderilen” klasörüne eklenemedi: %s

note: This gets popped in async_context_free().
en: Sending message
tr: İleti gönderimi

en: Disconnecting from “%s”
tr: “%s” bağlantısı kesiliyor

en: Reconnecting to “%s”
tr: “%s”e yeniden bağlanılıyor

en: Preparing account “%s” for offline
tr: Çevrim dışı için “%s” hesabı hazırlanıyor

en: Filtering Selected Messages
tr: Seçili İletilerin Süzülmesi

en: Failed to filter selected messages. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
tr: Seçili iletiler süzülemedi. Nedenlerden biri, bir ya da birden çok süzgeçte klasör konumunun yanlış ayarlanmış olması olabilir. Lütfen Düzenle→İleti Süzgeçleri menüsünden süzgeçlerinizi denetleyin.
    Asıl hata şuydu: %s

en: Fetching mail from “%s”
tr: E-posta şuradan alınıyor “%s”

en: Failed to apply outgoing filters. One reason can be that folder location set in one or more filters is invalid. Please check your filters in Edit→Message Filters.
    Original error was: %s
tr: Giden süzgeçleri uygulanamadı. Bir ya da daha çok süzgeçte ayarlanan klasör konumları yanlış olabilir. Lütfen Düzenle→İleti Süzgeçleri menüsünden süzgeçlerinizi denetleyin.
    Asıl hata şuydu: %s

en: Sending message %d of %d
tr: %d / %d iletisi gönderiliyor

note: Translators: The string is distinguished by total * count of messages to be sent.  Failed messages is * always more than zero.
en: Failed to send a message | Failed to send %d of %d messages
tr[0]: %d / %d ileti gönderilemedi

en: Cancelled.
tr: İptal Edilmiş.

en: Complete.
tr: Tamamlandı.

en: Moving messages to “%s”
tr: İletiler “%s” konumuna taşınıyor

en: Copying messages to “%s”
tr: İletiler “%s” konumuna kopyalanıyor

en: Storing folder “%s”
tr: “%s” klasörü saklanıyor

en: Expunging and storing account “%s”
tr: “%s” hesabı temizleniyor ve saklanıyor

en: Storing account “%s”
tr: “%s” hesabı saklanıyor

en: Emptying trash in “%s”
tr: “%s” içindeki çöpler boşaltılıyor

en: Processing folder changes in “%s”
tr: “%s” içindeki dizin değişiklikleri işleniyor

en: Could not create spool directory “%s”: %s
tr: Kuyruk dizini “%s” oluşturulamadı: %s

en: Trying to movemail a non-mbox source “%s”
tr: Bir mbox kaynağı olmayan “%s” movemail ile kullanılmaya çalışılıyor

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages. The %s is replaced with subject of the original message.
en: Fwd: %s
tr: Yön: %s

note: Translators: This is a subject attribution for forwarded messages, used when there could not be used any subject. It results in "[Fwd: No Subject]" being used as a subject of the forwarded message.
en: No Subject
tr: Konu Yok

en: Forwarded message — %s
tr: Yönlendirilmiş ileti — %s

en: Forwarded message
tr: Yönlendirilmiş ileti

en: Setting up Search Folder: %s
tr: Arama Klasörü ayarlanıyor: %s

en: Updating Search Folders for “%s : %s”
tr: “%s : %s” için Arama Klasörleri güncelleniyor

note: Translators: The first %s is name of the affected * search folder(s), the second %s is the URI of the * removed folder. For more than one search folder is * each of them on a separate line, with four spaces * in front of its name, without quotes.
en: The Search Folder “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following Search Folders
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
tr[0]: “%s” Arama Klasörü silinmiş şu dizinden sorumlu olacak biçimde değiştirildi:
    “%s”.

en: Open _Online Accounts
tr: _Çevrim İçi Hesapları Aç

en: This account was created through the Online Accounts service.
tr: Bu hesap Çevrim İçi Hesaplar hizmeti ile oluşturulmuştur.

en: _Reset Order
tr: Düzeni Sıfı_rla

en: You can drag and drop account names to reorder them.
tr: Hesap adlarını sürükleyip bırakarak sıralarını değiştirebilirsiniz.

en: De_fault
tr: Ö_ntanımlı

en: Invalid URI: “%s”
tr: Geçersiz URI: “%s”

en: Host: %s:%d
tr: Makine: %s:%d

en: User: %s
tr: Kullanıcı: %s

en: Security method: %s
tr: Güvenlik yöntemi: %s

en: Authentication mechanism: %s
tr: Kimlik doğrulama düzeneği: %s

en: No email address provided
tr: Hiçbir e-posta adresi belirtilmedi

en: Missing domain in email address
tr: E-posta adresinde alan adı eksik

en: IMAP server
tr: IMAP sunucusu

en: POP3 server
tr: POP3 sunucusu

en: SMTP server
tr: SMTP sunucusu

en: (No Subject)
tr: (Konu Yok)

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

note: GtkAssistant's back button label.
en: _Back
tr: _Geri

note: GtkAssistant sinks the floating button reference.
en: _Skip Lookup
tr: Aramayı Ge_ç

en: Evolution Account Assistant
tr: Evolution Hesap Asistanı

en: _Revise Details
tr: Ayrıntıları gö_zden geçir

en: Querying authentication types…
tr: Kimlik doğrulama türleri sorgulanıyor…

en: Check for Supported Types
tr: Desteklenen Türleri Denetle

[ctx: ReplyForward]
en: Use global setting
tr: Genel ayarı kullan

[ctx: ReplyForward]
en: Attachment
tr: Eklenti

[ctx: ReplyForward]
en: Inline (Outlook style)
tr: Satır Arası (Outlook biçimi)

[ctx: ReplyForward]
en: Quoted
tr: Alıntılı

[ctx: ReplyForward]
en: Do Not Quote
tr: Alıntı Yapma

en: Use global setting
tr: Genel ayarı kullan

en: Composing Messages
tr: İleti Oluşturma

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
tr: _Her zaman bilgi gönder (cc):

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
tr: _Her zaman saklı bilgi gönder (bcc):

en: Re_ply style:
tr: _Yanıt biçemi:

en: Lang_uage:
tr: _Dil:

en: Language for Reply and Forward attribution text
tr: Yanıtla ve İlet öznitelik metni için dil

en: Start _typing at the bottom
tr: _Yazmaya aşağıdan başla

en: _Keep signature above the original message
tr: Yanıtlarken imzayı özgün iletinin üzerinde _tut

en: Message Receipts
tr: İleti Alındı Bildirimleri

en: S_end message receipts:
tr: Alındı bildirimi _gönder:

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: Always
tr: Her zaman

en: Ask for each message
tr: Her ileti için sor

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email using Evolution.
    
    Click “Apply” to save your settings.
tr: Tebrikler, posta ayarları başarıyla tamamlandı.
    
    Şimdi Evolution kullanarak iletilerinizi alabilir 
    ve gönderebilirsiniz.
    
    Ayarlarınızı kaydetmek için “Uygula” düğmesine tıklayın.

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Checking server settings…
tr: Sunucu ayarları denetleniyor…

en: Special Folders
tr: Özel Klasörler

en: Draft Messages _Folder:
tr: _Taslak İletiler Klasörü:

en: Choose a folder for saving draft messages.
tr: Taslak iletileri kaydetmek için klasör seç.

en: Sent _Messages Folder:
tr: _Gönderilen İletiler Klasörü:

en: Choose a folder for saving sent messages.
tr: Gönderilmiş iletileri kaydetmek için klasör seç.

en: Save s_ent messages into the Sent folder
tr: Gönderilen iletileri Gönderilenler klasörüne _kaydet

en: S_ave replies and forwards in the folder of the original message
tr: Yanıtları ve iletmeleri özgün iletinin klasörüne k_aydet

en: Archi_ve Folder:
tr: Arşi_v Dizini:

en: Choose a folder to archive messages to.
tr: İletilerin arşivleneceği dizin seç.

en: _Templates Folder:
tr: _Şablonlar Klasörü:

en: Choose a folder to use for template messages.
tr: Şablon iletiler için kullanılacak klasör seç.

en: _Restore Defaults
tr: Öntanımlıları Ge_ri Yükle

en: _Lookup Folders
tr: _Arama Klasörleri

en: Use a Real Folder for _Trash:
tr: _Çöp için Gerçek Klasör Kullan:

en: Choose a folder for deleted messages.
tr: Silinmiş iletiler için klasör seç.

en: Use a Real Folder for _Junk:
tr: _Önemsiz İletiler için Gerçek Klasör Kullan:

en: Choose a folder for junk messages.
tr: Gereksiz iletiler için klasör seç.

en: Restore _Not-Junk to Folder:
tr: _Önemsiz Olmayanları Klasöre Geri Yükle:

en: Choose a folder to restore not-junk messages from the Junk folder to.
tr: Önemsiz klasöründeki önemsiz olmayan iletileri geri yüklemek için klasör seç.

en: Defaults
tr: Öntanımlılar

en: Please enter your name and email address below. The “optional” fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
tr: Lütfen adınızı ve e-posta adresinizi aşağıdaki boşluğa yazın. Göndereceğiniz e-posta adresinizin içinde görünmesini istemiyorsanız “seçimlik” alanları doldurmanıza gerek yoktur.

en: The above name will be used to identify this account.
    Use for example, “Work” or “Personal”.
tr: Yukarıdaki ad bu hesabı tanımlamak için kullanılacaktır.
    Örneğin “İş” ya da “Kişisel” gibi ad kullanın.

en: Required Information
tr: Gerekli Bilgi

en: Full Nam_e:
tr: _Tam Ad:

en: Email _Address:
tr: _E-posta Adresi:

en: Optional Information
tr: Seçimlik Bilgi

en: Re_ply-To:
tr: _Yanıtla:

en: Or_ganization:
tr: _Kurum:

en: Add Ne_w Signature…
tr: Yeni İ_mza Ekle…

en: A_liases:
tr: Takma ad_lar:

en: Edi_t
tr: _Düzenle

en: _Look up mail server details based on the entered e-mail address
tr: _E-posta sunucusu ayrıntılarına girilen e-posta adresine dayanarak bak

note: This is only a warning, not a blocker complete = complete && correct;
en: Full Name should not be empty
tr: Tam Ad boş olmamalıdır

en: Email Address cannot be empty
tr: E-posta Adresi boş olamaz

en: Email Address is not a valid email
tr: E-posta Adresi, geçerli e-posta değil

en: Reply To is not a valid email
tr: Yanıtla, geçerli e-posta değil

en: Account Name cannot be empty
tr: Hesap Adı boş olamaz

en: Looking up account details…
tr: Hesap ayrıntılarına bakılıyor…

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Checking for New Mail
tr: Yeni Postalar Denetleniyor

en: Check for _new messages every
tr: _Yeni postaların denetlenme sıklığı

en: Receiving Options
tr: Alma Seçenekleri

en: Receiving Email
tr: E-posta Alımı

en: Use sender e-mail address
tr: Gönderen e-posta adresini kullan

en: General
tr: Genel

en: _Do not sign meeting requests (for Outlook compatibility)
tr: _Toplantı isteklerini imzalama (Outlook uyumluluğu için)

en: Pretty Good Privacy (OpenPGP)
tr: Oldukça İyi Gizlilik (OpenPGP)

en: OpenPGP _Key ID:
tr: OpenPGP _Anahtar ID:

en: Si_gning algorithm:
tr: İmzalama al_goritması:

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
tr: Bu _hesabı kullanırken her zaman giden iletileri imzala

en: Always enc_rypt outgoing messages when using this account
tr: Bu hesabı kullanırken her zaman giden iletileri şif_rele

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted messages
tr: Her zaman ş_ifreli ileti gönderirken kendime de şifrele

en: Ad_vanced Options
tr: G_elişmiş Seçenekler

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
tr: Şi_frelerken her zaman anahtarlığımdaki anahtarlara güven

en: Prefer _inline sign/encrypt for plain text messages
tr: Düz metin iletiler için metin _içi imzalamayı/şifrelemeyi yeğle

en: _Lookup keys for encryption in Web Key Directory (WKD)
tr: Şifreleme için Web _Anahtar Dizini’nde (WKD) anahtarlara bak

en: Send own _public key in outgoing mails
tr: Giden postalarda kendi _genel anahtarını gönder

en: Advertise encryption is pre_ferred
tr: Şefrelemenin _yeğlendiğini duyur

en: A_sk before sending mails with own public key
tr: Kendi genel anahtarıyla posta göndermeden önce _sor

en: Secure MIME (S/MIME)
tr: Güvenli MIME (S/MIME)

en: Sig_ning certificate:
tr: İ_mzalama sertifikası:

en: Select
tr: Seç

en: _Clear
tr: _Temizle

en: Signing _algorithm:
tr: İmzalama _algoritması:

en: Always sign outgoing messages when using this account
tr: Bu hesabı kullanırken her zaman giden iletileri imzala

en: Encryption certificate:
tr: Şifreleme sertifikası:

en: Always encrypt outgoing messages when using this account
tr: Bu hesabı kullanırken her zaman giden iletileri imzala

en: Always encrypt to myself when sending encrypted messages
tr: Şifreli ileti gönderirken her zaman kendime de şifrele

en: Sending Email
tr: E-posta Gönderimi

en: Server _Type:
tr: Sunucu _Türü:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: This is a summary of the settings which will be used to access your mail.
tr: E-postanıza erişirken kullanılacak ayarların özeti.

en: Personal Details
tr: Kişisel Ayrıntılar

en: Full Name:
tr: Tam Ad:

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: Receiving
tr: Alınıyor

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: Server Type:
tr: Sunucu Türü:

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Security:
tr: Güvenlik:

en: Cannot have both receiving and sending parts set to None
tr: Hem alan hem gönderen bölümler Hiçbiriye ayarlanamaz

en: Account Summary
tr: Hesap Özeti

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click “Next” to begin.
tr: Evolution E-posta Yapılandırma Yardımcısına Hoş Geldiniz.
    
    Başlamak için “Sonraki”ye tıklayın.

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Account Editor
tr: Hesap Düzenleyici

en: Hid_e All
tr: T_ümünü Gizle

en: _View Inline
tr: _Metin İçi Görüntüle

en: Vie_w All Inline
tr: Tümünü Satır arası _Görüntüle

en: _Zoom to 100%
tr: %100 _Yakınlaştır

en: Zoom the image to its natural size
tr: Resmi asıl boyutunda göster

en: _Zoom to window
tr: _Pencereye sığdır

en: Zoom large images to not be wider than the window width
tr: Büyük resimleri pencere genişliğini aşmayacak biçimde yakınlaştır/uzaklaştır

en: Load this image
tr: Bu resmi yükle

en: _Add to Address Book…
tr: Adres Defterine _Ekle…

en: _To This Address
tr: _Bu Adrese

en: _From This Address
tr: _Bu Adresten

en: Send _Reply To…
tr: _Yanıt Gönder…

en: Send a reply message to this address
tr: Bu adrese yanıt iletisi gönder

en: Create Search _Folder
tr: _Arama Klasörü Oluştur

en: Allow remote content from %s
tr: %sʼden gelen uzaktaki içeriğe izin ver

en: Load remote content from %s
tr: %sʼden gelen uzaktaki içeriği yükle

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Specify where to create the folder:
tr: Klasörün nerede oluşturulacağını belirtin:

en: C_reate
tr: _Oluştur

en: Folder _name:
tr: Klasör _adı:

en: Folder Sort Order
tr: Klasör Sıra Düzeni

en: Reset current level
tr: Geçerli düzeyi sıfırla

en: Reset sort order in the current level to the defaults
tr: Geçerli düzeydeki sıralama düzenini öntanımlılara sıfırla

en: Reset all levels
tr: Tüm düzeyleri sıfırla

en: Reset sort order in all levels to their defaults
tr: Tüm düzeylerdeki sıralama düzenini öntanımlılarına sıfırla

[ctx: ffe]
note: Translators: This is a name of a flag, the same as all strings in the 'ffe' context. The translated value should not contain spaces.
en: Answered
tr: Yanıtlanmış

[ctx: ffe]
en: Deleted
tr: Silinmiş

[ctx: ffe]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: ffe]
en: Flagged
tr: İmli

[ctx: ffe]
en: Seen
tr: Okunmuş

[ctx: ffe]
en: Attachment
tr: Eklenti

[ctx: ffe]
en: no
tr: hayır

[ctx: ffe]
en: not
tr: değil

[ctx: ffe]
en: false
tr: yanlış

en: Junk filtering software:
tr: Gereksiz posta süzme yazılımı:

en: _Label name:
tr: _Etiket adı:

en: I_mportant
tr: Ö_nemli

note: red
en: _Work
tr: _İş

note: orange
en: _Personal
tr: _Kişisel

note: green
en: _To Do
tr: _Yapılacaklar

note: blue
en: _Later
tr: _Sonra

en: Add Label
tr: Etiket Ekle

en: Edit Label
tr: Etiket Düzenle

en: Note: Underscore in the label name is used
    as mnemonic identifier in menu.
tr: Not: Etiket adlarındaki alt çizgiler
    menülerde anımsatıcı belirteç olarak kullanılır.

en: Color
tr: Renk

en: Message Note
tr: İleti Notu

en: Cannot find message in its folder summary
tr: İleti, klasör özetinde bulunamıyor

en: Failed to convert text to message
tr: Metin, iletiye çevrilemedi

en: Storing changes…
tr: Değişiklikler kaydediliyor…

en: Edit Message Note
tr: İleti Notunu Düzenle

en: Retrieving message…
tr: İleti alınıyor…

en: Move selected headers to top
tr: Seçili başlıkları yukarı taşı

en: Move selected headers up one row
tr: Seçili başlıkları bir satır yukarı taşı

en: Move selected headers down one row
tr: Seçili başlıkları bir satır aşağı taşı

en: Move selected headers to bottom
tr: Seçili başlıkları en alta taşı

en: Select all headers
tr: Tüm başlıkları seç

en: Header Name
tr: Başlık Adı

en: Header Value
tr: Başlık Değeri

en: Headers
tr: Başlıklar

en: Page %d of %d
tr: Sayfa: %d / %d

en: Deleting message note…
tr: İleti notu siliniyor…

en: Are you sure you want to mark %d message as Junk? | Are you sure you want to mark %d messages as Junk?
tr[0]: %d iletiyi Gereksiz olarak imlemek istediğinize emin misiniz?

en: The message will be shown in the Junk folder. | The messages will be shown in the Junk folder.
tr[0]: İleti(ler), Gereksiz klasöründe görünecektir.

en: _Do not ask me again.
tr: _Bana yeniden sorma.

en: _Always ignore Reply-To: for mailing lists.
tr: E-posta listelerindeki Yanıt-Adresi:ʼni her z_aman gözardı et.

en: Failed to retrieve message:
tr: İleti alınamadı:

en: Retrieving message “%s”
tr: “%s” iletisi alınıyor

en: A_dd Sender to Address Book
tr: Gö_ndereni Adres Defterine Ekle

en: Add sender to address book
tr: Göndereni adres defterine ekle

en: _Archive
tr: _Arşivle

en: Move selected messages to the Archive folder for the account
tr: Seçili iletileri hesabın Arşiv dizinine taşı

en: Check for _Junk
tr: _Gereksiz için Denetle

en: Filter the selected messages for junk status
tr: Seçili iletileri gereksiz olarak süz

en: Assign C_olor…
tr: _Renk Belirle…

en: Assign color for the selected messages
tr: Seçilen iletiler için renk belirle

en: Unse_t Color
tr: Rengi _Kaldır

en: Unset color for the selected messages
tr: Seçilen iletiler için rengi kaldır

en: _Copy to Folder…
tr: Klasöre _Kopyala…

en: Copy selected messages to another folder
tr: Seçili iletileri başka klasöre kopyala

en: _Delete Message
tr: İletiyi _Sil

en: Mark the selected messages for deletion
tr: Seçili iletileri silmek için imle

en: _Add note…
tr: Not _Ekle…

en: Add a note for the selected message
tr: Seçili iletiye not ekle

en: Delete no_te
tr: No_tu Sil

en: Delete the note for the selected message
tr: Seçili iletideki notu sil

en: _Edit note…
tr: Notu Düz_enle…

en: Edit a note for the selected message
tr: Seçili iletideki notu düzenle

en: Create a Filter Rule for Mailing _List…
tr: E-Posta _Listelesine Göre Süzgeç Oluştur…

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
tr: Bu posta listesine göre iletileri süzmek için kural oluştur

en: Create a Filter Rule for _Recipients…
tr: _Alıcılara Göre Süzgeç Oluştur…

en: Create a rule to filter messages to these recipients
tr: Bu alıcılara göre iletileri süzmek için kural oluştur

en: Create a Filter Rule for Se_nder…
tr: _Gönderene Göre Süzgeç Oluştur…

en: Create a rule to filter messages from this sender
tr: Bu gönderene göre iletileri süzmek için kural oluştur

en: Create a Filter Rule for _Subject…
tr: _Konuya Göre Süzgeç Oluştur…

en: Create a rule to filter messages with this subject
tr: Bu konuyla iletileri süzmek için kural oluştur

en: A_pply Filters
tr: _Süzgeçleri Uygula

en: Apply filter rules to the selected messages
tr: Seçilen iletilere süzgeç kurallarını uygula

en: _Find in Message…
tr: İleti İçinde _Bul…

en: Search for text in the body of the displayed message
tr: Görüntülenen ileti içinde metin ara

en: _Clear Flag
tr: İmleri _Temizle

en: Remove the follow-up flag from the selected messages
tr: Seçili iletilerden takip bayrağını kaldır

en: _Flag Completed
tr: _Tamamlandı Olarak İmle

en: Set the follow-up flag to completed on the selected messages
tr: Seçili iletilerdeki takip bayrağını bitti olarak imle

en: Follow _Up…
tr: Takip _Et…

en: Flag the selected messages for follow-up
tr: Seçili iletileri takip için imle

en: Mark for Follo_w Up…
tr: T_akip İçin İmle…

en: _Forward
tr: _Yönlendir

en: Forward the selected message to someone
tr: Seçilen iletiyi birisine yönlendir

en: _Attached
tr: _Eklenmiş

en: Forward the selected message to someone as an attachment
tr: Seçilen iletiyi birisine ek olarak yönlendir

en: Forward As _Attached
tr: _Eklenti Olarak İlet

en: _Inline
tr: _Metin İçinde

en: Forward the selected message in the body of a new message
tr: Seçilen iletiyi başka iletinin içeriğinde yönlendir

en: Forward As _Inline
tr: Satır_içi Olarak İlet

en: _Quoted
tr: _Alıntı

en: Forward the selected message quoted like a reply
tr: Seçilen iletiyi yanıttaki alıntıymış gibi yönlendir

en: Forward As _Quoted
tr: Alıntı Olarak _İlet

en: Change _More Labels…
tr: _Daha Çok Etiketi Değiştir…

en: _New Label
tr: _Yeni Etiket

note: Translators: "None" is used in the message label context menu. *              It removes all labels from the selected messages.
en: N_one
tr: _Hiçbiri

en: _Load Images
tr: Resimleri _Yükle

en: Force images in HTML mail to be loaded
tr: HTML iletinin içindeki resimlerin yüklenmesine izin ver

en: _Ignore Subthread
tr: Alt Diziyi _Yok Say

en: Mark new mails in a subthread as read automatically
tr: Alt dizilerdeki yeni e-postaları kendiliğinden okundu olarak imle

en: _Ignore Thread
tr: _Diziyi Yok Say

en: Mark new mails in this thread as read automatically
tr: Bu dizideki yeni e-postaları kendiliğinden okundu olarak imle

en: _Important
tr: Ön_emli

en: Mark the selected messages as important
tr: Seçili iletileri önemli olarak imle

en: Mark as _Important
tr: Ö_nemli Olarak İmle

en: _Junk
tr: _Gereksiz

en: Mark the selected messages as junk
tr: Seçili iletileri gereksiz olarak imle

en: Mark as _Junk
tr: _Gereksiz Olarak İmle

en: _Not Junk
tr: Gereksiz _Değil

en: Mark the selected messages as not being junk
tr: Seçili iletileri gereksiz değil olarak imle

en: Mark as _Not Junk
tr: _Gereksiz İmini Temizle

en: _Read
tr: _Oku

en: Mark the selected messages as having been read
tr: Seçili iletileri okunmuş olarak imle

en: Mar_k as Read
tr: _Okunmuş Olarak İmle

en: Do not _Ignore Subthread
tr: Alt diziyi _Göz ardı etme

en: Do not mark new mails in a subthread as read automatically
tr: Alt dizideki yeni e-postaları okundu olarak kendiliğinden imleme

en: Do not _Ignore Thread
tr: Diziyi _Yok Sayma

en: Do not mark new mails in this thread as read automatically
tr: Bu dizideki e-postaları okundu olarak kendiliğinden imleme

en: Uni_mportant
tr: Ö_nemsiz

en: Mark the selected messages as unimportant
tr: Seçili iletileri önemsiz olarak imle

en: Mark as Uni_mportant
tr: Önemsiz _Olarak İmle

en: _Unread
tr: _Okunmadı

en: Mark the selected messages as not having been read
tr: Seçili iletileri okunmamış olarak imle

en: Mark as _Unread
tr: Oku_nmamış Olarak İmle

en: _Edit as New Message…
tr: Yeni İleti Olarak _Düzenle…

en: Open the selected messages in the composer for editing
tr: Seçilen iletileri düzenleyicide düzenlemek için aç

en: Compose _New Message
tr: _Yeni İleti Düzenle

en: Open a window for composing a mail message
tr: Yeni ileti düzenlemek için pencere aç

en: _Open in New Window
tr: _Yeni Pencerede Aç

en: Open the selected messages in a new window
tr: Seçilen iletileri yeni pencerede aç

en: _Move to Folder…
tr: Klasöre _Taşı…

en: Move selected messages to another folder
tr: Seçili iletileri başka klasöre taşı

en: _Next Message
tr: _Sonraki İleti

en: Display the next message
tr: Sonraki iletiyi göster

en: Next _Important Message
tr: _Sonraki Önemli İleti

en: Display the next important message
tr: Sonraki önemli iletiyi göster

en: Next _Thread
tr: S_onraki Konum

en: Display the next thread
tr: Sonraki dalı göster

en: Next _Unread Message
tr: Sonraki O_kunmamış İleti

en: Display the next unread message
tr: Sonraki okunmamış iletiyi göster

en: _Previous Message
tr: Ö_nceki İleti

en: Display the previous message
tr: Önceki iletiyi göster

en: Pr_evious Important Message
tr: Ö_nceki Önemli İleti

en: Display the previous important message
tr: Önceki önemli iletiyi göster

en: Previous T_hread
tr: Önceki İş Par_çacığı

en: Display the previous thread
tr: Önceki iş parçacığını göster

en: P_revious Unread Message
tr: Ö_nceki Okunmamış İleti

en: Display the previous unread message
tr: Önceki okunmamış iletiyi göster

en: Print this message
tr: Bu iletiyi yazdır

en: Preview the message to be printed
tr: Yazdırılacak olan iletiyi ön izle

en: Re_direct
tr: _Yeniden Yönlendir

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
tr: Seçilen iletiyi birisine yeniden yönlendir

en: Remo_ve Attachments
tr: Eklentileri _Kaldır

en: Remove attachments
tr: Eklentileri kaldır

en: Remove Du_plicate Messages
tr: _Yinelenen İletileri Kaldır

en: Checks selected messages for duplicates
tr: Seçili iletilerin yinelenenlerini arar

en: Reply to _All
tr: _Tümüne Yanıtla

en: Compose a reply to all the recipients of the selected message
tr: Seçilen iletinin alıcısına yanıt düzenle

en: Al_ternative Reply…
tr: Al_ternatif Yanıt…

en: Choose reply options for the selected message
tr: Seçilen iletiye yanıt seçeneklerini seç

en: _Group Reply
tr: _Kümeye Yanıtla

en: Reply to the mailing list, or to all recipients
tr: E-posta listesine, ya da tüm alıcılara yanıtla

en: Reply to _List
tr: _Listeye Yanıtla

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
tr: Seçili iletideki posta listesine yanıt düzenle

en: _Reply to Sender
tr: _Gönderene Yanıtla

en: Compose a reply to the sender of the selected message
tr: Seçilen iletinin göndericisine yanıt düzenle

en: _Save to File…
tr: Dosyaya _Kaydet…

en: Save selected messages as an mbox file
tr: Seçilen iletileri mbox dosyası olarak kaydet

en: _Message Source
tr: İleti _Kaynağı

en: Show the raw email source of the message
tr: İletinin ham e-posta kaynağını göster

en: _Undelete Message
tr: İletiyi _Silme

en: Undelete the selected messages
tr: Seçilen iletileri geri sil

en: _Normal Size
tr: _Olağan Boyut

en: Reset the text to its original size
tr: Metni asıl boyuna sıfırla

en: _Zoom In
tr: _Yakınlaştır

en: Increase the text size
tr: Metin boyunu büyült

en: Decrease the text size
tr: Metin boyunu küçült

en: _Caret Mode
tr: İmleç _Kipi

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
tr: Görüntülenen iletiler içinde içinde yanıp sönen imleci göster

en: All Message _Headers
tr: Tüm İleti _Başlıkları

en: Show messages with all email headers
tr: İletileri tüm e-posta başlıklarıyla göster

note: ** Menus **
en: Cre_ate
tr: _Oluştur

en: F_orward As
tr: Farklı _İlet

en: _Label
tr: _Etiket

en: _Go To
tr: _Git

en: Mar_k As
tr: İm_le

en: _Message
tr: İl_eti

en: _Zoom
tr: _Yakınlaştır

en: Ch_aracter Encoding
tr: _Karakter Kodlaması

en: List of Labels
tr: Etiket Listesi

en: Create a Search Folder from Mailing _List…
tr: Posta _Listesinden Arama Klasörü Oluştur…

en: Create a search folder for this mailing list
tr: Bu posta listesi için arama klasörü oluştur

en: Create a Search Folder from Recipien_ts…
tr: _Alıcılardan Arama Klasörü Oluştur…

en: Create a search folder for these recipients
tr: Bu alıcılar için arama klasörü oluştur

en: Create a Search Folder from Sen_der…
tr: _Gönderene Göre Arama Klasörü Oluştur…

en: Create a search folder for this sender
tr: Bu gönderen için arama klasörü oluştur

en: Create a Search Folder from S_ubject…
tr: _Konudan Arama Klasörü Oluştur…

en: Create a search folder for this subject
tr: Bu konu için arama klasörü oluştur

en: Retrieving message
tr: İleti alınıyor

en: Modify labels for selected message | Modify labels for selected messages
tr[0]: Seçili iletilerdeki etiketleri düzenle

en: Set _Selected
tr: Seçildi _Ayarla

en: Set _None
tr: _Yok Ayarla

en: Do not warn me again
tr: Beni yeniden uyarma

en: Deleting messages in Junk folder “%s”…
tr: Gereksiz klasörü “%s”teki iletiler siliniyor…

en: Refreshing folder “%s”
tr: “%s” klasörü yenileniyor

en: Marking thread to be ignored
tr: Dizi yok sayıldı imleniyor

en: Unmarking thread from being ignored
tr: Dizinin yok sayma imi kaldırılıyor

en: Marking subthread to be ignored
tr: Alt dizi yok sayıldı imleniyor

en: Unmarking subthread from being ignored
tr: Alt diziden yok sayma imi kaldırılıyor

en: Printing
tr: Yazdırma

note: Translators: %s is replaced with a folder * name %u with count of duplicate messages.
en: Folder “%s” contains %u duplicate message. Are you sure you want to delete it? | Folder “%s” contains %u duplicate messages. Are you sure you want to delete them?
tr[0]: “%s” klasöründe %u yinelenen ileti var. Silmek istediğinize emin misiniz?

en: Save Message | Save Messages
tr[0]: İletileri Kaydet

note: Translators: This is part of a suggested file name * used when saving a message or multiple messages to * mbox format, when the first message doesn't have a * subject.  The extension ".mbox" is appended to the * string; for example "Message.mbox".
en: Message | Messages
tr[0]: İletiler

en: Parsing message
tr: İleti ayrıştırılıyor

en: Allow remote content for anyone from %s
tr: %sʼden gelen uzak içeriğe herkes için izin ver

en: Allow remote content for %s
tr: %s için uzaktaki içeriğe izin ver

en: Do not show this message again
tr: Bu iletiyi yeniden gösterme

en: Load remote content
tr: Uzaktaki içeriği yükle

en: You can download remote content manually, or set to remember to download remote content for this sender or used sites.
tr: Uzaktaki içeriği elle indirebilir ya da bu gönderici veya kullanılan siteler için uzaktaki içeriğin indirilmesinin anımsanmasını ayarlayabilirsiniz.

en: The message has no text content.
tr: İletinin metin içeriği yok.

en: Flag to Follow Up
tr: Takip için İmle

en: Cl_ear
tr: T_emizle

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Book '%s' not found
tr: '%s' kitabı bulunamadı

en: No data source found for UID “%s”
tr: UID “%s” için veri kaynağı bulunamadı

en: %s authentication failed
tr: %s kimlik doğrulaması başarısız

en: Failed to open file “%s”: %s
tr: “%s” dosyası açılamadı: %s

en: Failed to seek to offset in file
tr: Dosyadaki ofsete gidilemedi.

en: Import to Folder
tr: Klasöre İçe Aktar

en: _Import
tr: İ_çe Aktar

en: Could not import any message
tr: Hiçbir ileti içe aktarılmadı

en: Imported one message. | Imported %u messages.
tr[0]: %u ileti içe aktarıldı.

en: Failed to import message
tr: İleti içe aktarılamadı

en: Failed to print message: %s
tr: İleti yazdırılamadı: %s

en: Open Message File
tr: İleti Dosyasını Aç

en: Mail Messages
tr: Posta İletileri

en: All Files (*)
tr: Tüm dosyalar (*)

note: Intentionally the "Mail Viewer" first, because it's more important than the message subject
en: Mail Viewer — %s
tr: Posta Görüntüleyici — %s

en: Failed to load message
tr: İleti yüklenemedi

en: _Import…
tr: İçe _Aktar…

en: _Import All…
tr: Tümünü İçe _Aktar…

en: C_ut
tr: _Kes

en: _Select All
tr: _Tümünü Seç

en: Message _Source
tr: İleti _Kaynağı

en: _Edit as New Message
tr: Yeni İleti Olarak _Düzenle

en: Go to _Next Message
tr: _Sonraki İletiye Git

en: Go to _Previous Message
tr: Ö_nceki İletiye Git

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message subject
en: Subject
tr: Konu

[ctx: mboxImp]
note: Translators: Column header for a message From address
en: From
tr: Gönderen

en: File “%s” does not contain MIME message
tr: “%s” dosyası MIME iletisi içermiyor

en: Reading file…
tr: Dosya okunuyor…

en: Failed to read file content
tr: Dosya içeriği okunamadı

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients? | Are you sure you want to send a message with %d To and CC recipients?
tr[0]: İletiyi %d Alıcı ve Bilgi alıcısıyla göndermek isteğinize emin misiniz?

note: Translators: The %d is replaced with the actual count of recipients, which is always more than one.
en: You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead. | You are trying to send a message to %d recipients in To and CC fields. This would result in all recipients seeing the email addresses of each other. In some cases this behaviour is undesired, especially if they do not know each other or if privacy is a concern. Consider adding recipients to the BCC field instead.
tr[0]: İletiyi %d alıcıya Alıcı ve Bilgi alanlarında göndermeye çalışıyorsunuz. Bu, tüm alıcıların birbirlerinin e-posta adreslerini görmeleriyle sonuçlanır. Bazı durumlarda bu davranış istenmez, özellikle birbirlerini tanımıyorlarsa veya gizlilik önemliyse. Alıcıları Saklı Bilgi alanına eklemeyi değerlendirin.

en: Attachment changed | %d attachments changed
tr[0]: %d ek değişti

en: Attachment “%s” changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
tr: “%s” eki, iletiye eklendikten sonra değişti. Yine de iletiyi göndermek istiyor musunuz?

en: One attachment changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway? | %d attachments changed after being added to the message. Do you want to send the message anyway?
tr[0]: %d ek, iletiye eklendikten sonra değişti. Yine de iletiyi göndermek istiyor musunuz?

note: This message is never removed from the camel operation, otherwise the GtkInfoBar hides itself and the user sees no feedback.
en: Waiting for attachments to load…
tr: Eklerin yüklenmesi bekleniyor…

note: Note to translators: this is the attribution string used * when quoting messages.  Each ${Variable} gets replaced * with a value.  To see a full list of available variables, * see mail/em-composer-utils.c:attribvars array.
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
tr: ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} tarihinde ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone} saatinde, ${Sender} yazdı:

en: -------- Forwarded Message --------
tr: -------- Yönlendirilmiş İleti --------

en: -----Original Message-----
tr: -------- Özgün İleti --------

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. The %s is replaced with the subject of the original message. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string, the same as the ':' separator.
en: Re: %s
tr: Ynt: %s

en: an unknown sender
tr: bilinmeyen gönderici

en: Alternative Reply
tr: Alternatif Yanıt

en: _Reply
tr: _Yanıtla

en: Recipients:
tr: Alıcılar:

en: Reply to _Sender
tr: _Gönderene Yanıtla

en: Reply style:
tr: Yanıtlama biçemi:

en: Attach_ment
tr: _Ek

en: Inline (_Outlook style)
tr: Satır Arası (_Outlook biçimi)

en: _Quote
tr: _Alıntı

en: Do _Not Quote
tr: Alıntı Yap_ma

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like 'Plain Text', 'HTML' and so on
en: _Format message in
tr: İletiyi şununla _biçimle

en: Apply t_emplate
tr: Şabl_on uygula

en: Preserve original message S_ubject
tr: Özgün ileti Kon_usunu koru

en: one recipient | %d recipients
tr[0]: %d alıcı

note: FIXME GTK_WINDOW (composer)
en: Posting destination
tr: Gönderme konumu

en: Choose folders to post the message to.
tr: İletinin gönderileceği klasörleri seç.

en: Description of Filters
tr: Süzgeç Açıklaması

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word; the third '%s' is replaced with the account name
en: %s (%s, for account %s)
tr: %1$s (%3$s hesabı için %2$s)

en: enabled
tr: etkinleştirildi

en: disabled
tr: devre dışı bırakıldı

note: Translators: The first '%s' is replaced with the rule name; the second '%s' with 'enabled' or 'disabled' word
en: %s (%s, for any account)
tr: %s (herhangi bir hesap için %s)

en: If all the following conditions are met
tr: Aşağıdaki koşulların tümü ile eşleşirse

en: If any of the following conditions are met
tr: Aşağıdaki koşulların herhangi biri ile eşleşirse

note: and now for the action area
en: Then
tr: O Zaman

en: De_scribe Filters…
tr: _Süzgeçleri Açıkla…

en: Select Folder
tr: Klasör Seç

en: Default Account
tr: Öntanımlı Hesap

[ctx: mail-filter-rule]
note: Translators: This is in a Mail filter rule editor, part of "For account: [ Any   ]" section
en: Any
tr: Herhangi

en: Rul_e type:
tr: Kura_l türü:

en: _For Account:
tr: _Hesap için:

en: Add Ac_tion
tr: _Eylem Ekle

en: Select Custom Icon
tr: Özel Simge Seç

en: _Use custom icon
tr: Özel simge _kullan

en: Use te_xt color
tr: Me_tin rengi kullan

en: Path:
tr: Yol:

en: Unread messages: | Unread messages:
tr[0]: Okunmamış ileti:

en: Total messages: | Total messages:
tr[0]: Toplam ileti:

en: Quota usage (%s):
tr: Kota kullanımı (%s):

en: Quota usage
tr: Kota kullanımı

note: Translators: the string is related to a quota usage, constructing a text like "50% (500 KB of 1 MB lefts)"
en: %d%% (%s of %s lefts)
tr: %%%d (%s / %s kaldı)

note: Translators: Label of a combo with a list of configured accounts where a user can choose which account to use as the sender when composing a message in this folder
en: _Send Account Override:
tr: Gönderim Hesabını _Ez:

en: Archive this folder using these settings:
tr: Bu klasörü şu ayarları kullanarak arşivle:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: Auto-_cleanup messages older than
tr: Şundan daha eski iletileri kendiliğinden _temizle:

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: days
tr: gün

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: weeks
tr: hafta

[ctx: autoarchive]
note: Translators: This text is part of "Auto-cleanup messages older than [X] [days/weeks/months]"
en: months
tr: ay

en: Move messages to the default archive _folder
tr: İletileri öntanımlı arşiv _klasörüne taşı

en: _Move messages to:
tr: İletileri şuraya _taşı:

en: Archive folder
tr: Arşiv klasörü

en: Select folder to use for Archive
tr: Arşiv için kullanılacak klasörü seç

en: _Delete messages
tr: İletileri _sil

en: Server Tag
tr: Sunucu Etiketi

en: Label
tr: Etiket

en: Appearance
tr: Görünüm

note: Translators: "Archive" is a noun (This is a tab heading in the mail folder properties)
en: Archive
tr: Arşiv

en: Labels
tr: Etiketler

en: Folder Properties
tr: Klasör Özellikleri

en: Gathering folder properties
tr: Klasör özellikleri toplanıyor

en: <click here to select a folder>
tr: <klasör seçmek için tıkla>

en: Search for folder…
tr: Klasör ara…

en: Create a new folder
tr: Yeni dizin oluştur

en: Folder names cannot contain “/”
tr: Klasör adları “/” karakteri bulunduramaz

en: Mail Folder Tree
tr: Posta Klasör Ağacı

en: Moving folder %s
tr: %s klasörü taşınıyor

en: Copying folder %s
tr: %s klasörü kopyalanıyor

en: Moving messages into folder %s
tr: İletiler %s klasörüne taşınıyor

en: Copying messages into folder %s
tr: İletiler %s klasörüne kopyalanıyor

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
tr: İleti(ler) üst düzey konuma taşınamıyor

note: UNMATCHED is always last.
en: UNMATCHED
tr: EŞLEŞMEMİŞ

en: Trash
tr: Çöp

en: Junk
tr: Gereksiz

en: Moving folder “%s”
tr: “%s” klasörü taşınıyor

en: Copying folder “%s”
tr: “%s” klasörü kopyalanıyor

en: Moving folder “%s” (%d/%d)
tr: “%s” klasörü taşınıyor (%d/%d)

en: Copying folder “%s” (%d/%d)
tr: “%s” klasörü kopyalanıyor (%d/%d)

en: _Move
tr: _Taşı

en: C_opy
tr: _Kopyala

en: Move Folder To
tr: Klasörü Taşı

en: Copy Folder To
tr: Klasörü Kopyala

en: _Subscribe
tr: _Abone ol

en: Su_bscribe To Shown
tr: Gösterilene Abone _Ol

en: Subscribe To _All
tr: _Tümüne Abone Ol

en: _Unsubscribe
tr: Aboneliği _Kaldır

en: Unsu_bscribe From Hidden
tr: Gizli A_boneliğinden Çık

en: Unsubscribe From _All
tr: Tüm Aboneliklerden _Çık

en: %d unread,  | %d unread,
tr[0]: %d okunmamış,

en: %d total | %d total
tr[0]: toplam %d

en: Folder Subscriptions
tr: Klasör Abonelikleri

en: _Account:
tr: _Hesap:

en: Clear Search
tr: Aramayı Temizle

en: Sho_w items that contain:
tr: İçerenleri _göster:

en: Subscribe to the selected folder
tr: Seçili klasöre abone ol

en: Su_bscribe
tr: Abone _Ol

en: Unsubscribe from the selected folder
tr: Seçili klasöre aboneliği kaldır

en: Collapse all folders
tr: Tüm klasörleri topla

en: C_ollapse All
tr: Tümünü _Topla

en: Expand all folders
tr: Tüm klasörleri genişlet

en: E_xpand All
tr: Tümünü _Genişlet

en: Refresh the folder list
tr: Klasör listesini yenile

en: Stop the current operation
tr: Geçerli işlemi durdur

en: _Stop
tr: _Dur

note: Translators: This message is shown only for ten or more * messages to be opened.  The %d is replaced with the actual * count of messages. If you need a '%' in your text, then * write it doubled, like '%%'.
en: Are you sure you want to open %d message at once? | Are you sure you want to open %d messages at once?
tr[0]: %d iletiyi birden açmak istediğinize emin misiniz?

en: Message Filters
tr: İleti Süzgeçleri

en: Messages from %s
tr: %s konumundan iletiler

[ctx: reply-attribution]
note: Translators: This is a reply attribution in the message reply subject. Both 'Re'-s in the 'reply-attribution' translation context should translate into the same string.
en: Re
tr: Ynt

en: Deleting old messages
tr: Eski iletiler siliniyor

[ctx: trust]
en: _Unknown
tr: _Bilinmiyor

[ctx: trust]
en: _Never trust
tr: _Asla güvenme

[ctx: trust]
en: Trust _marginally
tr: _Aşırı güven

[ctx: trust]
en: Trust _fully
tr: _Tümüyle güven

[ctx: trust]
en: Trust _ultimately
tr: _Sınırsız güven

en: Key ID: %s
tr: Anahtar Kimliği: %s

en: Fingerprint: %s
tr: Parmak İzi: %s

en: Created: %s
tr: Oluşturuldu: %s

en: User ID: %s
tr: Kullanıcı Kimliği: %s

en: Set trust level for the key:
tr: Anahtar için güven düzeyini ayarla:

en: Move to Folder
tr: Klasöre Taşı

en: Copy to Folder
tr: Klasöre Kopyala

en: Search _Folders
tr: _Arama Klasörleri

en: Add Folder
tr: Klasör Ekle

en: Customize Appearance
tr: Görünümü Özelleştir

en: Search Folder Sources
tr: Arama Klasörü Kaynakları

en: Automatically update on any _source folder change
tr: Tüm _kaynak klasör değişikliklerinde kendiliğinden güncelle

en: All local folders
tr: Tüm yerel klasörler

en: All active remote folders
tr: Tüm etkin uzaktaki klasörler

en: All local and active remote folders
tr: Tüm yerel ve etkin uzaktaki klasörler

en: Specific folders
tr: Belirtilen klasörler

en: include subfolders
tr: alt klasörleri dahil et

en: Sender
tr: Gönderen

en: does not start with
tr: başlamaz

en: does not end with
tr: sonlanmaz

en: sounds like
tr: benzer

en: does not sound like
tr: benzemez

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Sender or Recipients
tr: Gönderen ya da Alıcılar

en: has words
tr: sözcükleri içerir

en: does not have words
tr: sözcükleri içermez

en: Specific header
tr: Belirli başlık

en: exists
tr: bulunur

en: does not exist
tr: bulunmaz

en: Message Body
tr: İleti İçeriği

en: Free Form Expression
tr: Serbest Biçim İfadesi

en: Date sent
tr: Gönderildiği tarih

en: is before
tr: önceyse

en: is after
tr: sonraysa

en: Date received
tr: Alındığı tarih

en: Score
tr: Puan

en: Size (kB)
tr: Boyut (Kb)

en: is greater than or equal to
tr: büyük eşittir

en: is less than or equal to
tr: küçük eşittir

en: Replied to
tr: Yanıtlanan

en: Important
tr: Önemli

note: Past tense, as in "has been read".
en: Read
tr: Oku

en: Follow Up
tr: Takip eden

en: is Flagged
tr: İmli

en: is not Flagged
tr: İmsiz

en: is Completed
tr: Tamamlandı

en: is not Completed
tr: Tamamlanmadı

en: Follow Up Due By
tr: Takip Süresi

en: Contain iCalendar Data
tr: iCalendar Verisi İçeriyor

en: Do Not Contain iCalendar Data
tr: iCalendar Verisi İçermiyor

en: Mailing list
tr: E-posta listesi

en: Regex Match
tr: Kurallı İfade Eşleşimi

en: Message Header
tr: İleti Başlığı

en: Source Account
tr: Kaynak Hesap

en: Pipe to Program
tr: Programa Gönder

en: returns
tr: dönerse

en: does not return
tr: dönmez

en: returns greater than
tr: daha büyük dönerse

en: returns less than
tr: daha küçük dönerse

en: Junk Test
tr: Gereksiz Sınaması

en: Message is Junk
tr: İleti Gereksiz

en: Message is not Junk
tr: İleti Gereksiz değil

en: Inconclusive whether Message is Junk
tr: İletinin Önemsiz olma durumu kesin değil

en: Message Location
tr: İleti Konumu

en: contains Sender
tr: Gönderen içerir

en: does not contain Sender
tr: Gönderen içermez

en: Match All
tr: Tümünü Eşleştir

en: Delete
tr: Sil

en: Stop Processing
tr: İşlemeyi Durdur

en: Set Label
tr: Etiket Ata

en: Unset Label
tr: Etiketi Kaldır

en: Assign Color
tr: Renk Belirle

en: Unset Color
tr: Seçilmemiş Renk

en: Assign Score
tr: Puan Belirt

en: Adjust Score
tr: Puan Ayarla

en: Set Status
tr: Durum Belirt

en: Deleted
tr: Silinmiş

en: Unset Status
tr: Durumu Kaldır

en: Learn as Junk
tr: Gereksiz Olarak Öğren

en: Beep
tr: Biple

en: Play Sound
tr: Ses Çal

en: Run Program
tr: Program Çalıştır

en: Forward to
tr: Yönlendir

en: with
tr: ile

en: Importing Elm data
tr: Elm verileri aktarılıyor

en: Evolution Elm importer
tr: Evolution Elm aktarıcı

en: Import mail from Elm.
tr: Elmʼden posta aktar.

en: _Destination folder:
tr: _Hedef klasör:

en: Select folder
tr: Klasör seç

en: Select folder to import into
tr: İçine aktarılacak klasörü seç

en: Showing only first few messages, more will be imported
tr: Yalnızca ilk birkaç ileti gösteriliyor, daha çoğu içe aktarılacak

en: Berkeley Mailbox (mbox)
tr: Berkeley Posta Kutusu (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
tr: Berkeley Posta Kutusu biçimindeki klasörleri aktarıcı

en: %d Address | %d Addresses
tr[0]: %d Adres

en: Evolution KMail importer
tr: Evolution KMail aktarıcı

en: Import mail and contacts from KMail.
tr: KMailʼden e-posta ve bağlantıları içe aktar.

en: Importing mailbox
tr: Posta kutusu aktarılıyor

en: Importing mail and contacts from KMail
tr: KMailʼden e-posta ve bağlantılar içe aktarılıyor

note: Destination folder, was set in our widget
en: Importing “%s”
tr: “%s” içe aktarılıyor

en: Scanning %s
tr: %s taranıyor

en: Importing Pine data
tr: Pine verilerini aktarılıyor

en: Evolution Pine importer
tr: Evolution Pine aktarıcı

en: Import mail from Pine.
tr: Pineʼdan posta aktar.

en: Mail to %s
tr: %s adresine postala

en: Mail from %s
tr: %s adresinden posta

en: Subject is %s
tr: Konu %s

en: %s mailing list
tr: %s posta listesi

en: Add Filter Rule
tr: Süzgeç Kuralı Ekle

note: Translators: The first %s is name of the affected * filter rule(s), the second %s is URI of the removed * folder. For more than one filter rule is each of * them on a separate line, with four spaces in front * of its name, without quotes.
en: The filter rule “%s” has been modified to account for the deleted folder
    “%s”. | The following filter rules
    %s have been modified to account for the deleted folder
    “%s”.
tr[0]: %s süzgeç kuralı şu silinmiş
    klasörden sorumlu olacak biçimde
    değiştirildi:
    “%s”.

en: Open Message Filters
tr: İleti Süzgeçlerini Aç

en: Set custom junk header
tr: Özel gereksiz başlığı ekle

en: All new emails with header that matches given content will be automatically filtered as junk
tr: Verilen içerikle eşleşen başlığı içeren tüm e-postalar kendiliğinden gereksiz olarak süzülecek

en: Header name
tr: Başlık adı

en: Header content
tr: Başlık içeriği

en: Default Behavior
tr: Öntanımlı Davranış

note: Translators: The text is followed by the format combo with values like
en: For_mat messages in
tr: İletileri şununla _biçimle

en: Automatically insert _emoticons
tr: Kendiliğinden _duygu simgeleri ekle

en: Use Un_icode characters for emoticons
tr: Gülen yüzler için Un_icode karakterleri kullan

en: Always request rea_d receipt
tr: Her zaman okundu _bildirimi iste

en: Always request Deli_very Status Notification
tr: Her zaman _Teslim Durum Bildirimi iste

en: Encode filenames in an _Outlook/GMail way
tr: Dosya adlarını _Outlook/GMail gibi kodla

en: Send messages through Outbo_x folder
tr: İletileri Gide_n kutusundan gönder

en: Number of characters for word w_rapping:
tr: Sözcük _kaydırma için karakter sayısı:

en: Ch_aracter encoding:
tr: K_arakter kodlaması:

en: Replies and Forwards
tr: Yanıtlar ve Yönlendirmeler

en: _Reply style:
tr: _Yanıtlama biçemi:

en: _Forward style:
tr: Yö_nlendirme biçemi:

en: _Language:
tr: _Dil:

en: Include si_gnature in new messages only
tr: _İmzayı yalnızca yeni iletilerde içer

en: Ig_nore Reply-To: for mailing lists
tr: E-posta listeleri için Yanıt-Adresi:ʼni g_özardı et

en: Gro_up Reply goes only to mailing list, if possible
tr: Eğer mümkünse, K_üme Yanıtlama yalnızca e-posta listesine gider

en: Digitally _sign messages when original message signed (PGP or S/MIME)
tr: Asıl ileti imzalıysa, iletileri _sayısal olarak imzala (PGP veya S/MIME)

en: _Wrap quoted text in replies
tr: Alıntılanmış metni yanıtlarda _sar

en: _Attach multiple messages as separate files
tr: Bird_en çok iletiyi ayrı dosyalar olarak ekle

[ctx: ReplyForward]
en: Inline
tr: Satır arası

en: Sig_natures
tr: İ_mzalar

en: Signatures
tr: İmzalar

en: _Languages
tr: _Diller

en: Languages Table
tr: Diller Tablosu

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
tr: Buradaki diller listesi, yalnızca sistemde kurulu bulunan sözlük dillerinin oluşturduğu listedir.

en: Check spelling while I _type
tr: _Yazarken imla denetimi yap

en: To help avoid email accidents and embarrassments, ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
tr: E-posta kazaları ve utançlarından kaçınmak için, aşağıdaki hareketleri yapmadan önce doğrulama için sor:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with an _empty subject line
tr: İletileri konusuz gönderirk_en

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with only _Bcc recipients defined
tr: Yalnızca _Bcc alıcıların tanımlandığı ileti gönderilirken

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message to many _To and CC recipients
tr: Birçok _Alıcı ve CC alıcılara bir ileti gönderiliyor

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a _private reply to a mailing list message
tr: E-_posta listesi iletisine özel bir yanıt yollarken

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a reply to a large _number of recipients
tr: Çok sayıda alıcıya yanıt gönderilmeden ö_nce

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Allowing a _mailing list to redirect a private reply to the list
tr: E-posta listesinin özel yanıtı listeye yönlendir_mesine izin verirken

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _recipients not entered as mail addresses
tr: Alıcıların e-posta adresleri olarak girilmediği ileti gönde_rilirken

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message using _key accelerator (Ctrl+Enter)
tr: İleti _tuş hızlandırıcı kullanarak gönderiliyor (Ctrl+Enter)

note: Translators:
en: Before composer _format changes from HTML to Plain Text
tr: Düzenleyici _biçimi HTMLʼden Düz Metine değişmeden önce

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sending a message with _attachments which changed since being attached
tr: Eklendikten sonra değişiklik yapılan _ekler içeren bir ileti gönderiliyor

en: Sending an _HTML mail to contacts that do not want them
tr: İstemeyen bağlantılara _HTML postası gönderiliyor

en: Addresses or domains which accept HTML messages:
tr: HTML iletilerini kabul eden adresler ya da alan adları:

en: Confirmations
tr: Onaylar

note: Translators: Label of a frame with a list of folders for which to use selected account in Send account overrides
en: Use for Folders
tr: Klasörler için Kullan

note: Translators: Label of a frame with a list of recipients for whom to use selected account in Send account overrides
en: Use for Recipients
tr: Alıcılar için Kullan

note: Translators: Label of a frame with a list of configured accounts in Send account overrides
en: Account
tr: Hesap

en: Send account overrides
tr: Gönderim hesabını ez

en: Assign which account should be used as a send account for respective folders or recipients, an override for usual send account detection. List of recipients can contain partial addresses or names. The name and the address parts are compared separately.
tr: Her klasör veya alıcı için gönderim hesabı olarak hangi hesabın kullanılması gerektiğini atayarak olağan gönderim hesabı keşfetme işlemini ezin. Alıcı listesi kısmi adresler veya adlar içerebilir. Ad ve adres kısımları ayrı ayrı karşılaştırılır.

en: _Folder override has precedence over Recipient override
tr: _Ezilen Klasörlerin ezilen Alıcılara üstünlüğü var

en: Send Account
tr: Gönderim Hesabı

en: Start up
tr: Başlangıç

en: Check for new _messages on start
tr: Başlangıçta yeni _iletileri denetle

en: Check for new messa_ges in all active accounts
tr: Tüm aktif hesaplardaki yeni _iletileri denetle

en: Message Display
tr: İleti Görüntüleme

en: _Use the same fonts as other applications
tr: _Diğer uygulamalarla aynı yazı tipini kullan

en: S_tandard Font:
tr: _Standart Yazı Tipi:

en: Select HTML fixed width font
tr: HTML eşaralıklı yazı tipini seç

en: Select HTML variable width font
tr: HTML değişken aralıklı yazı tipini seç

en: Fix_ed Width Font:
tr: S_abit Genişlikli Yazı Tipi:

en: Minimum Font _Size:
tr: En Küçük Yazı Tipi _Boyutu:

note: Translators: This is part of
en: (in pixels)
tr: (piksel türünde)

en: _Mark messages as read after
tr: _Belirtilen süre sonrası iletileri okundu olarak imle

en: Highlight _quotations with
tr: _Alıntılarda belirtirken

en: Pick a color
tr: Renk seç

en: color
tr: rengini kullan

en: Default character e_ncoding:
tr: Ö_ntanımlı karakter kodlaması:

en: Apply the same _view settings to all folders
tr: Aynı _görünüm ayarlarını tüm klasörlere uygula

en: F_all back to threading messages by subject
tr: En son olarak iletileri _konuya göre dallandır

en: Group messages to _flat threads
tr: İletileri _düz dallara kümele

en: Delete Mail
tr: Posta Sil

en: Empty _trash folders
tr: Çöp dizinlerini boşal_t

en: Confirm _when expunging a folder
tr: _Klasörü temizlemeden önce onay sor

en: Confirm when emptying a _Junk folder
tr: _Gereksiz klasörünü temizlemeden önce onay sor

en: Go to the previ_ous message after message deletion
tr: İletiyi sildikten sonra _önceki iletiye git

en: Archive Mail
tr: E-Posta Arşivle

en: Archive folder to use for On This Computer messages
tr: Bu Bilgisayarda iletileri için kullanılacak Arşiv dizini

en: On This Computer A_rchive folder:
tr: Bu Bilgisayarda A_rşiv dizini:

note: If enabled, show animation; if disabled, only display a static image without any animation
en: _Show animated images
tr: _Hareketli resimleri göster

en: Unset colors provided in HTML mails in message previe_w
tr: HTML postalarında sağlanan renkleri ileti ön _izlemede geçersiz kıl.

en: Loading Remote Content
tr: Uzaktaki İçerik Yükleniyor

en: _Never load remote content from the Internet
tr: Uzaktaki içeriği _hiçbir zaman İnternetʼten yükleme

en: _Load remote content only in messages from contacts
tr: Yalnızca kayıtlı bağlantılardan gelen iletilerdeki uzak içeriği _yükle

en: _Always load remote content from the Internet
tr: İnternetteki uzak içeriği her zaman y_ükle

en: Notify about _missing remote content in the message preview
tr: İleti ön izlemesinde _eksik uzak içerik hakkında beni uyar

en: Add
tr: Ekle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Allow for sites:
tr: Şu sitelere izin ver:

en: Allow for senders:
tr: Şu göndericilere izin ver:

en: HTML Messages
tr: HTML İletileri

en: Sender Photograph
tr: Gönderici Fotoğrafı

en: _Show the photograph of sender in the message preview
tr: İleti ön izlemesinde gönderenin fotoğrafını _göster

en: Search libra_vatar.org for the photograph of sender
tr: Gönderenin fotoğrafı için libra_vatar.org araması yap

en: Displayed Message Headers
tr: Gösterilen İleti Başlıkları

en: Show _full mail addresses in message preview
tr: İleti ön izlemesinde _tam posta adreslerini göster

en: Mail Headers Table
tr: Posta Başlıkları Tablosu

en: Re_set
tr: _Sıfırla

en: Message List User Headers
tr: İleti Listesi Kullanıcı Başlıkları

en: Message List User Headers Table
tr: İleti Listesi Kullanıcı Başlıkları Tablosu

en: Date/Time Format
tr: Tarih/Zaman Biçimi

en: Check incoming _messages for junk
tr: _Gereksiz için gelen iletileri denetle

en: _Delete junk messages
tr: Gereksiz i_letileri sil

en: _Prompt before marking message as junk
tr: İletiyi gereksiz olarak imlemeden önce _sor

en: Junk Test Options
tr: Gereksiz Posta Sınama İşlemleri

en: Do not mar_k messages as junk if sender is in my address book
tr: Eğer gönderen adres defterinde ise iletileri _gereksiz olarak imleme

en: _Lookup in local address book only
tr: _Yalnızca yerel adres defterinde ara

en: Check cu_stom headers for junk
tr: _Gereksiz için özel başlıkları denetle

en: Ask for confirmation before taking the following checkmarked actions:
tr: Aşağıda imli eylemleri yapmadan önce onay iste:

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Check whether Evolution is the _default mailer
tr: Evolutionʼun ö_ntanımlı postacı olup olmadığını denetle

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Emptying the _Trash
tr: Çöp _Boşaltılıyor

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Tries to _open 10 or more messages at once
tr: 10 ya da daha çok ileti aynı anda _açmayı dener

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Marking _all messages as read
tr: _Tüm iletiler okundu imleniyor

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Deleting messages in _search folder
tr: _Arama klasöründen iletiler siliniyor

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Copy _folder by drag-and-drop in folder tree
tr: Klasör ağacında sürükleyip bırakarak _klasör kopyala

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: _Move folder by drag-and-drop in folder tree
tr: Klasör ağacında sürükleyip bırakarak ile klasör _taşı

note: This is in the context of: Ask for confirmation before...
en: Sort message list on _header click
tr: _Başlığa tıklandığında ileti listesini sırala

en: No encryption
tr: Şifreleme yok

en: TLS encryption
tr: TLS şifreleme

en: SSL encryption
tr: SSL şifreleme

en: Call
tr: Çağrı

en: Do Not Forward
tr: Yönlendirme

en: Follow-Up
tr: Takip

en: For Your Information
tr: Bilginiz İçin

en: Forward
tr: Yönlendir

en: No Response Necessary
tr: Yanıta Gerek Yok

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Reply to All
tr: Tümüne Yanıtla

en: Review
tr: Gözden geçir

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the “Flag” menu.
tr: Takip için seçilen iletiler aşağıda listelenmiştir. 
    Lütfen “İm” menüsünden takip işlemi seçiniz.

en: _Flag:
tr: _İm:

en: _Due By:
tr: _Teslimi:

note: Translators: Flag Completed
en: Co_mpleted
tr: _Tamamlandı

en: License Agreement
tr: Lisans Sözleşmesi

en: _No
tr: _Hayır

en: _Accept License
tr: _Lisansı Kabul Et

en: _Tick this to accept the license agreement
tr: Lisans _sözleşmesini kabul etmek için burayı tıklayın

en: Invalid authentication
tr: Geçersiz kimlik doğrulaması

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
tr: Bu sunucu bu tür kimlik doğrulamaları desteklemiyor ve hiçbir kimlik doğrulamasını desteklemiyor olabilir.

en: Your login to your server “{0}” as “{0}” failed.
tr: “{0}” sunucunuza “{0}” olarak giriş yapılamadı.

en: Check to make sure your password is spelled correctly. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
tr: Parolanızın doğru yazıldığından emin olun. Unutmayın ki çoğu parola büyük küçük harf duyarlıdır ve Caps Lock tuşunuz açık olabilir.

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
tr: İletiyi HTML biçiminde göndermek isteğinizden emin misiniz?

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
tr: Lütfen aşağıdaki alıcıların HTML e-posta alabileceklerinden ve almak istediklerinden emin olun:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
tr: İletiyi konu olmadan göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
tr: İletilerinize anlamlı Konu satırı eklemek, alıcıların postanızın neyle ilgili olduğu konusunda fikir edinmelerini sağlar.

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
tr: İletinizi yalnızca Saklı Bilgi alıcılarla göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
tr: Gönderdiğiniz bağlantı listesi alıcıları saklamak üzere yapılandırılmış.
    
    Çoğu e-posta sistemi yalnızca saklı bilgi (BCC) içeren iletilere Apparently-To başlığını ekler. Bu başlık, eğer eklenirse, tüm alıcıları iletinizin içerisinde gösterir. Bundan kaçınmak için, en az bir tane Alıcı: ya da Bilgi: alıcısı eklemeniz gerekir.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
tr: Çoğu e-posta sistemi yalnızca saklı bilgi (BCC) içeren iletilere Apparently-To başlığını ekler. Bu başlık, eğer eklenirse, tüm alıcıları iletinizin içerisinde gösterir. Bundan kaçınmak için, en az bir tane Alıcı: ya da Bilgi: alıcısı eklemeniz gerekir.

en: Are you sure you want to send a message with invalid address?
tr: İletiyi geçersiz adresle göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: The following recipient was not recognized as a valid mail address:
    {0}
tr: Aşağıdaki alıcı geçerli e-posta adresi olarak tanımlanamadı:
    {0}

en: Are you sure you want to send a message with invalid addresses?
tr: İletiyi geçersiz adreslerle göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: The following recipients were not recognized as valid mail addresses:
    {0}
tr: Aşağıdaki alıcılar geçerli e-posta adresi olarak tanımlanamadı:
    {0}

en: Send private reply?
tr: Özel yanıt gönderilsin mi?

en: You are replying privately to a message which arrived via a mailing list, but the list is trying to redirect your reply to go back to the list. Are you sure you want to proceed?
tr: E-posta listesinden gelen iletiyi özel olarak yanıtlıyorsunuz, ama liste yanıtınızı yeniden listeye yönlendirmek istiyor. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Reply _Privately
tr: Ö_zel Yanıtla

en: You are replying to a message which arrived via a mailing list, but you are replying privately to the sender; not to the list. Are you sure you want to proceed?
tr: E-posta listesinden gelen iletiyi yanıtlıyorsunuz, ama listeye değil; göndericiyi özel olarak yanıtlıyorsunuz. Sürdürmek istediğinize emin misiniz?

en: Send reply to all recipients?
tr: Tüm alıcılara yanıt gönder?

en: You are replying to a message which was sent to many recipients. Are you sure you want to reply to ALL of them?
tr: Birçok alıcıya gönderilen iletiyi yanıtlıyorsunuz. TÜMÜNE birden yanıtlamak istediğinize emin misiniz?

en: This message cannot be sent because you have not specified any recipients
tr: Bu ileti gönderilemez çünkü alıcı belirtmediniz

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
tr: Lütfen Alıcı: alanına geçerli e-posta adresi ekleyin. E-posta adreslerini Alıcı: düğmesinin yanındaki giriş kutusuna tıklayarak arayabilirsiniz.

en: Use default drafts folder?
tr: Öntanımlı taslak klasörü kullanılsın mı?

en: Unable to open the drafts folder for this account. Use the system drafts folder instead?
    
    The reported error was “{0}”.
tr: Bu hesap için taslak klasörü açılamadı. Onun yerine sistem taslak klasörü kullanılsın mı?
    
    Rapor edilen hata “{0}” idi.

en: Use _Default
tr: Öntanımlı _Kullan

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder “{0}”?
tr: “{0}” klasöründeki silinmiş iletileri kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
tr: Eğer sürdürürseniz bu iletileri yeniden geri getiremeyeceksiniz.

en: _Expunge
tr: _Temizle

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
tr: Tüm klasörlerdeki silinmiş iletileri kalıcı olarak kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: _Empty Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Opening too many messages at once may take a long time.
tr: Aynı anda bir sürü iletiyi birden açmak uzun zaman alabilir.

en: _Open Messages
tr: _İletileri Aç

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
tr: Henüz gönderilmemiş iletileriniz var. Yine de çıkmak istiyor musunuz?

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
tr: Eğer çıkarsanız Evolution yeniden başlatılana dek bu iletileriniz gönderilmeyecek.

note: Translators: the {0} is replaced with an operation name, which failed. It can be basically anything run asynchronously, like "Fetching Mail", "Sending message" and others, mostly from mail-ops.c file.
en: Error while {0}.
tr: {0} sırasında hata.

en: Error while performing operation.
tr: İşlem sırasında hata.

en: Enter password.
tr: Parolayı girin.

en: Error loading filter definitions.
tr: Süzgeç tanımları yüklerken hata oluştu.

en: Cannot save to directory “{0}”.
tr: “{0}” dizinine kaydedilemiyor.

en: Cannot save to file “{0}”.
tr: “{0}” dosyasına kaydedilemiyor.

en: Cannot create the save directory, because “{1}”
tr: Kayıt dizini oluşturulamıyor, çünkü “{1}”

en: Cannot create temporary save directory.
tr: Geçici kayıt dizini oluşturulamıyor.

en: File exists but cannot overwrite it.
tr: Dosya var ancak üzerine yazılamıyor.

en: File exists but is not a regular file.
tr: Dosya var ama sıradan dosya değil.

en: Cannot delete folder “{0}”.
tr: “{0}” klasörü silinemiyor.

en: Cannot delete system folder “{0}”.
tr: “{0}” sistem klasörü silinemiyor.

en: System folders are required for Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
tr: Sistem klasörleri Evolutionʼun doğru biçimde çalışması için gereklidir ve yeniden adlandırılamaz, taşınamaz ya da silinemez.

en: Failed to expunge folder “{0}”.
tr: “{0}” klasörü temizlenemedi.

en: Failed to refresh folder “{0}”.
tr: “{0}” klasörü yenilenemedi.

en: Cannot rename or move system folder “{0}”.
tr: “{0}” sistem klasörü yeniden adlandırılamıyor ya da taşınamıyor.

en: Really delete folder “{0}” and all of its subfolders?
tr: Gerçekten “{0}” klasörü ve onun tüm alt klasörleri silinsin mi?

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders’ contents will be deleted permanently.
tr: Eğer klasörü silerseniz, tüm içeriği ve alt klasörlerinin içeriği kalıcı olarak silinecek.

en: Really unsubscribe folder “{0}”?
tr: “{0}” klasörünün aboneliği gerçekten kaldırılsın mı?

en: If you unsubscribe the folder, it might not be visible in the Evolution, while still being available on the server. You can re-subscribe in Folder→Subscriptions... menu.
tr: Klasör aboneliği kaldırılırsa, sunucuda hâlâ erişilebilirken Evolutionʼda görünmez olabilir. Klasör→Üyelikler… menüsünden yeniden abone olabilirsiniz.

en: Do _Not Unsubscribe
tr: _Aboneliği Kaldırma

en: Really delete folder “{0}”?
tr: “{0}” klasörü gerçekten silinsin mi?

en: If you delete the folder, all of its contents will be deleted permanently.
tr: Klasörü silerseniz, tüm içeriği kalıcı olarak silinecek.

en: These messages are not copies.
tr: Bu iletiler kopya değil.

en: Messages shown in Search Folders are not copies. Deleting them from a Search Folder will delete the actual messages from the folder or folders in which they physically reside. Do you really want to delete these messages?
tr: Arama Klasörlerinde gösterilen iletiler birbirlerinin kopyası değildirler. Arama Klasöründen bu iletileri silmek fiziksel olarak bulundukları klasör ya da klasörlerden de silinmelerine yol açar. Bu iletileri gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Cannot rename “{0}” to “{1}”.
tr: “{0}”, “{1}” olarak yeniden adlandırılamıyor.

en: A folder named “{1}” already exists. Please use a different name.
tr: “{1}” adında klasör zaten var. Lütfen başka ad kullanın.

en: Cannot move folder “{0}” to “{1}”.
tr: “{0}” klasörü “{1}” konumuna taşınamıyor.

en: Cannot open source folder. Error: {2}
tr: Kaynak klasör açılamıyor. Hata: {2}

en: Cannot open target folder. Error: {2}
tr: Hedef klasör açılamıyor. Hata: {2}

en: Cannot copy folder “{0}” to “{1}”.
tr: “{0}” klasörü “{1}” konumuna kopyalanamıyor.

en: Cannot create folder “{0}”.
tr: “{0}” klasörü oluşturulamıyor.

en: Cannot open folder. Error: {1}
tr: Klasör açılamıyor. Hata: {1}

en: Cannot save changes to account.
tr: Hesaptaki değişiklikler kaydedilemiyor.

en: You have not filled in all of the required information.
tr: Gerekli olan tüm bilgileri doldurmadınız.

en: You may not create two accounts with the same name.
tr: Aynı adla iki hesap oluşturamazsınız.

en: Are you sure you want to delete account “{0}”?
tr: Gerçekten “{0}” hesabını silmek istiyor musunuz?

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
tr: Eğer sürdürürseniz, hesap bilgileri kalıcı olarak silinecek.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
tr: Gerçekten bu hesabı ve onun tüm vekillerini silmek istiyor musunuz?

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
tr: Eğer sürdürürseniz, hesap bilgileri ve tüm vekil
    bilgileri kalıcı olarak silinecek.

en: Are you sure you want to disable this account and delete all its proxies?
tr: Gerçekten bu hesabı kapatmak ve onun tüm vekillerini silmek istiyor musunuz?

en: If you proceed, all proxy accounts will be deleted permanently.
tr: Eğer sürdürürseniz, tüm vekil hesapları kalıcı olarak silinecek.

en: Do _Not Disable
tr: De_vre Dışı Bırakma

en: _Disable
tr: _Devre Dışı Bırak

en: Cannot edit Search Folder “{0}” as it does not exist.
tr: “{0}” Arama Klasörü olmadığı için düzenlenemiyor.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
tr: Bu klasör dolaylı olarak eklenmiş olabilir, eğer gerekliyse 
    Arama Klasörü düzenleyicisine gidin ve onu doğrudan ekleyin.

en: Cannot add Search Folder “{0}”.
tr: Arama Klasörü “{0}” eklenemiyor.

en: A folder named “{0}” already exists. Please use a different name.
tr: “{0}” adında klasör zaten var. Lütfen başka ad kullanın.

en: Search Folders automatically updated.
tr: Arama Klasörleri kendiliğinden güncellendi.

en: Mail filters automatically updated.
tr: Posta süzgeçleri kendiliğinden güncellendi.

en: Missing folder.
tr: Eksik klasör.

en: You must specify a folder.
tr: Klasör belirtmelisiniz.

en: You must name this Search Folder.
tr: Bu Arama Klasörüne ad vermelisiniz.

en: No folder selected.
tr: Hiçbir klasör seçilmedi.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
tr: En az bir klasörü kaynak olarak belirtmelisiniz.
    Ya klasörleri ayrı ayrı seçerek ya da tüm yerel klasörleri, tüm uzaktaki klasörleri ya da her ikisini seçerek.

en: Problem migrating old mail folder “{0}”.
tr: Eski posta klasörü “{0}” aktarırken sorun oluştu.

en: A non-empty folder at “{1}” already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
tr: “{1}” konumunda boş olmayan klasör zaten var.
    
    Bu klasörü yok saymayı, üzerine yazmayı ya da içeriğine ekleme yapmayı seçebilirsiniz, veya çıkabilirsiniz.

en: _Overwrite
tr: Ü_zerine yaz

en: _Append
tr: _Ekleme yap

en: Evolution’s local mail format has changed.
tr: Evolution’ın yerel posta biçimi değişti.

en: Evolution’s local mail format has changed from mbox to Maildir. Your local mail must be migrated to the new format before Evolution can proceed. Do you want to migrate now?
    
    An mbox account will be created to preserve the old mbox folders. You can delete the account after ensuring the data is safely migrated. Please make sure there is enough disk space if you choose to migrate now.
tr: Evolution’un yerel e-posta biçimi mbox’tan Maildir’e geçti. Evolutionʼun sürmesi için yerel e-postalarınızın yeni biçime geçişi gerekiyor. Geçişi şimdi yapmak istiyor musunuz?
    
    Eski mbox klasörlerini korumak için mbox hesabı oluşturulacak. Verinin güvenli biçimde geçirildiğini doğruladıktan sonra hesabı silebilirsiniz. Geçişi şimdi başlatmak isterseniz yeterli disk alanınız olduğundan emin olun.

en: _Exit Evolution
tr: _Evolutionʼdan Çık

en: _Migrate Now
tr: _Şimdi Geçir

en: Unable to read license file.
tr: Lisans dosyası okunamadı.

en: Cannot read the license file “{0}”, due to an installation problem. You will not be able to use this provider until you can accept its license.
tr: Lisans dosyası “{0}” kurulum sorunu yüzünden okunamadı. Bu sağlayıcıyı lisansını kabul edene dek kullanamayacaksınız.

en: Please wait.
tr: Lütfen bekleyin.

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
tr: Desteklenen kimlik doğrulama mekanizmaları listesi için sunucu sorgulanıyor.

en: Failed to query server for a list of supported authentication mechanisms.
tr: Desteklenen kimlik doğrulama mekanizmaları listesi için sunucu sorgulanamadı.

en: Failed to get server setup.
tr: Sunucu kurulumu alınamadı.

en: Synchronize folders locally for offline usage?
tr: Çevrim dışı kullanım için klasörler yerelle eşzamanlandırılsın mı?

en: Do you want to locally synchronize the folders that are marked for offline usage?
tr: Çevrim dışı kullanım için imlenmiş klasörleri yerelle eşzamanlamak istiyor musunuz?

en: Do _Not Synchronize
tr: _Eşzamanlandırma

en: _Synchronize
tr: _Eşzamanlandır

en: Do you want to mark all messages as read?
tr: Tüm iletileri okunmuş olarak imlemek istiyor musunuz?

en: This will mark all messages as read in the selected folder.
tr: Bu seçili klasördeki ve onun alt klasörlerindeki tüm iletileri okunmuş olarak imleyecek.

en: Also mark messages in subfolders?
tr: Aynı zamanda alt klasörlerindeki iletiler de imlensin mi?

en: Do you want to mark messages as read in the current folder only, or in the current folder as well as all subfolders?
tr: Yalnızca geçerli klasördeki iletileri mi okundu olarak imlemek istersiniz, yoksa geçerli klasördekiler ve alt klasördekileri de mi?

en: In Current Folder and _Subfolders
tr: Geçerli Klasör ve _Alt Klasörlerde

en: In Current _Folder Only
tr: Yalnızca _Geçerli Klasörde

en: _Always In Current Folder Only
tr: Her Zaman Yalnızca _Geçerli Klasörde

en: Should Evolution close this window when replying or forwarding?
tr: Evolution yanıtlarken ya da iletirken bu pencereyi kapatmalı mı?

en: _Yes, Always
tr: _Evet, Her Zaman

en: _No, Never
tr: _Hayır, Hiçbir Zaman

en: Copy folder in folder tree.
tr: Klasörü klasör ağacına kopyala.

en: Are you sure you want to copy folder “{0}” to folder “{1}”?
tr: “{0}” klasörünü “{1}” klasörüne kopyalamak istediğinize emin misiniz?

en: Do _not copy
tr: Ko_pyalama

en: _Always copy
tr: _Her zaman kopyala

en: N_ever copy
tr: _Hiçbir zaman kopyalama

en: Move folder in folder tree.
tr: Klasörü klasör ağacına taşı.

en: Are you sure you want to to move folder “{0}” to folder “{1}”?
tr: “{0}” klasörünü “{1}” klasörüne taşımak istediğinize emin misiniz?

en: Do _not move
tr: Ta_şıma

en: _Always move
tr: _Her zaman taşı

en: N_ever move
tr: _Hiçbir zaman taşıma

en: This message cannot be sent because the account you chose to send with is not enabled
tr: Bu ileti gönderilemez çünkü göndermek için seçmiş olduğunuz hesap etkin değil

en: Please enable the account or send using another account.
tr: Lütfen hesabı etkinleştirin ya da başka hesap kullanarak gönderin.

en: This message cannot be sent because there is no mail account configured
tr: Bu ileti gönderilemez çünkü yapılandırılmış posta hesabı yok

en: There had not been found any active mail account to send the message. Create or enable one first, please.
tr: İletiyi göndermek için etkin e-posta hesabı bulunamadı. Lütfen önce bir tane oluşturun veya etkinleştirin.

en: Mail Deletion Failed
tr: Posta Silme Başarısız Oldu

en: You do not have sufficient permissions to delete this mail.
tr: Bu postayı silmek için yeterli izniniz yok.

en: “Check Junk” Failed
tr: “Gereksiz Denetimi” Başarısız

en: “Report Junk” Failed
tr: “Gereksiz Bildir” Başarısız

en: “Report Not Junk” Failed
tr: “Gereksiz Değil Raporlaması” Başarısız

en: Remove duplicate messages?
tr: Yinelenen iletiler kaldırılsın mı?

en: No duplicate messages found.
tr: Yinelenen ileti bulunamadı.

note: Translators: {0} is replaced with a folder name
en: Folder “{0}” doesn’t contain any duplicate message.
tr: “{0}” klasöründe yinelenen ileti yok.

en: Failed to connect account “{0}”.
tr: “{0}” hesabına bağlanamadı

en: Failed to disconnect account “{0}”.
tr: “{0}” hesabına bağlantıy kesilemedi.

en: Failed to unsubscribe from folder “{0}”.
tr: “{0}” klasöründen abonelik kaldırılamadı.

en: Unable to retrieve message.
tr: İleti alınamıyor.

en: Message is not available in offline mode.
tr: İleti çevrim dışı kipte kullanılabilir değil.

en: This can be due to the message not being downloaded yet. The folder, or the account, can be marked for offline synchronization. Then, once the account is online again, use File→Download Messages for Offline Usage, when this folder is selected, to make sure that all the messages in the folder will be available in offline mode.
tr: Bu, iletinin henüz indirilmemiş olmasından kaynaklı olabilir. Klasör veya hesap, çevrim dışı eşitleme için imlenebilir. Sonra, yeniden çevrim içi olduğunuzda, klasördeki tüm iletilerin çevrim dışı kipte kullanılabilir olduğundan emin olmak için, bu dizin seçiliyken Dosya→Çevrim Dışı Kullanım için İndir’i kullanın.

en: Failed to open folder.
tr: Klasör açılamadı.

en: Failed to find duplicate messages.
tr: Yinelenen iletiler bulunamadı.

en: Failed to retrieve messages.
tr: İletiler alınamadı.

en: Failed to mark messages as read.
tr: İletiler okundu olarak imlenemedi.

en: Failed to remove attachments from messages.
tr: İletilerden ekler kaldırılamadı.

en: Failed to download messages for offline viewing for account “{0}”.
tr: İletiler çevrim dışı görüntüleme için “{0}” hesabından indirilemedi.

en: Failed to save messages to disk.
tr: İletiler diske kaydedilemedi.

en: Hidden file is attached.
tr: Gizli dosya eklendi.

en: The attachment named {0} is a hidden file and may contain sensitive data. Please review it before sending.
tr: {0} adlı ek, gizli dosyadır ve özel içeriği olabilir. Lütfen göndermeden önce gözden geçirin.

en: Printing failed.
tr: Yazdırma başarısız.

en: The printer replied “{0}”.
tr: Yazıcı “{0}” yanıtı verdi.

en: Could not perform this operation on {0}.
tr: {0} üstünde bu işlem gerçekleştirilemedi.

en: You must be working online to complete this operation.
tr: Bu işlemi tamamlayabilmek için çevrim içi çalışmanız gerekiyor.

en: Message from “{0}” account:
tr: “{0}” hesabından ilet:

en: Failed to mark thread to be ignored in folder “{0}”
tr: Dizi, “{0}” dizininde göz ardı edilecek olarak imlenemedi

en: Failed to unmark thread from being ignored in folder “{0}”
tr: Dizi, “{0}” dizininde göz ardı edilmekten çıkarılamadı

en: Failed to mark subthread to be ignored in folder “{0}”
tr: Alt dizi, “{0}” dizininde göz ardı edilmek üzere imlenemedi

en: Failed to unmark subthread from being ignored in folder “{0}”
tr: Alt dizi, “{0}” dizininde göz ardı edilmekten çıkarılamadı

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up, Completed on Tuesday, January 13, 2009"
en: {0}, Completed on {1}
tr: {0}, {1}ʼde tamamlanmış

note: Translators: This constructs a string like "Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: {0} by {1}
tr: {1}ʼe dek {0}

note: Translators: This constructs a string like "Overdue: Follow-up by Tuesday, January 13, 2009"
en: Overdue: {0} by {1}
tr: Gecikmiş: {1}ʼe dek {0}

en: This message note has been changed, but has not been saved.
tr: Bu ileti notu değiştirildi fakat kaydedilmedi.

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Failed to delete message note in folder “{0}”
tr: “{0}” klasöründeki ileti notu silinemedi

note: Translators: {0} is the name of the folder where the store of the message note failed.
en: Failed to store message note in folder “{0}”
tr: İleti notu “{0}” klasörüne depolanamadı

en: Something has gone wrong when displaying the message
tr: İleti görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the message. You can try again by moving to another message and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: İleti görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka ileti giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Something has gone wrong when displaying the signature
tr: İmza görüntülenirken bir şey yanlış gitti

en: A WebKitWebProcess crashed when displaying the signature. You can try again by moving to another signature and back. If the issue persists, please file a bug report in GNOME GitLab.
tr: İmza görüntülenirken WebKitWebProcess bozuldu. Başka imzaya giderek ve geri dönerek yeniden deneyebilirsiniz. Eğer sorun kalıcıysa lütfen GNOME Gitlab’de hata bildirimi yapın.

en: Are you sure you want to delete all the messages in the Junk folder?
tr: Gereksiz klasöründeki tüm iletileri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: These messages will be shown in the Trash folder, where they can be permanently deleted later.
tr: Bu iletiler, daha sonra kalıcı olarak silinebilecekleri Çöp klasöründe gösterilecek.

en: _Empty Junk
tr: Gereksizi _Boşalt

en: Failed to empty Junk folder “{0}”
tr: “{0}” Gereksiz klasörü boşaltılamadı

en: Cannot archive messages
tr: İletiler arşivlenemez

en: No Archive folder is configured. Please configure one for the account in order to be able to archive messages.
tr: Arşiv klasörü yapılandırılmadı. İletileri arşivleyebilmek için hesap için bir tane yapılandırın.

en: Failed to generate message list
tr: İleti listesi oluşturulamadı

en: _Mark as Junk
tr: Gereksiz Olarak İ_mle

note: Translators: {0} is the name of the folder where the delete of the message note failed.
en: Label named “{0}” already exists
tr: “{0}” etiketi zaten var.

en: Choose a different name, please.
tr: Lütfen başka ad seçin.

en: Do you wish to import OpenPGP key?
tr: OpenPGP anahtarını içe aktarmak istiyor musunuz?

en: Failed to import OpenPGP key
tr: OpenPGP anahtarı içe aktarılamadı

en: Change sort order of the message list?
tr: İleti listesinin sıralama düzeni değiştirilsin mi?

en: Click in the list headers usually changes sort order. Choose what to do.
tr: Liste başlıklarına tıklamak genellikle sıralama düzenini değiştirir. Ne yapılacağını seçin.

en: _Sort
tr: _Sırala

en: _Don’t Sort
tr: _Sıralama

en: _Always Sort
tr: _Her Zaman Sırala

en: N_ever Sort
tr: _Asla Sıralama

en: Send mail with Pretty Good Privacy (PGP) public key?
tr: Posta, Pretty Good Privacy (PGP) genel anahtarıyla gönderilsin mi?

en: The message contains your public PGP key, which the recipients can use to encrypt messages sent to you or to verify signatures made with this PGP key.
    
    This option is set for each mail account separately. You can find it in the Security tab of the mail account Properties.
tr: İleti, alıcıların size gönderilen iletileri şifrelemek ya da bu PGP anahtarıyla atılan imzaları doğrulamak için kullanabileceği genel PGP anahtarınızı içeriyor.
    
    Bu seçenek her posta hesabı için ayrı ayrı ayarlanır. Bunu posta hesabının Özellikler > Güvenlik sekmesinde bulabilirsiniz.

en: _Send with Key
tr: Anahtar İle _Gönder

en: Send _without Key
tr: Anahtarsız _Gönder

en: _Always
tr: _Her Zaman

en: _Never
tr: Hiçbir _Zaman

en: Canceling…
tr: İptal Ediliyor…

en: Edit Message
tr: İletiyi Düzenle

en: Open Outbox Folder
tr: Giden Klasörünü Aç

en: Send & Receive Mail
tr: İletileri Al ve Gönder

en: Cancel _All
tr: Tümünü İptal _Et

en: Updating…
tr: Güncelleniyor…

en: Waiting…
tr: Bekleniyor…

en: Checking for new mail at “%s”
tr: “%s”deki yeni posta denetleniyor

en: Deleting junk and expunging trash at “%s”
tr: Gereksiz iletiler siliniyor ve “%s” çöpü boşaltılıyor

en: Deleting junk at “%s”
tr: “%s”deki gereksizler siliniyor

en: Expunging trash at “%s”
tr: “%s”deki çöp boşaltılıyor

en: Search Folders
tr: Arama Klasörleri

en: Edit Search Folder
tr: Arama Klasörünü Düzenle

en: New Search Folder
tr: Yeni Arama Klasörü

en: Unseen
tr: Okunmamış

en: Seen
tr: Okunmuş

en: Answered
tr: Yanıtlanmış

note: and unread
en: Forwarded
tr: Yönlendirildi

en: Lowest
tr: En Düşük

en: Lower
tr: Daha Düşük

en: Higher
tr: Daha Yüksek

en: Highest
tr: En Yüksek

en: Generating message list
tr: İleti listesi oluşturuluyor

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
tr: Bugün %l:%M %p

en: Yesterday %l:%M %p
tr: Dün %l:%M %p

en: %a %l:%M %p
tr: %a %l %M %p

en: %b %d %l:%M %p
tr: %d %b %l:%M %p

en: %b %d %Y
tr: %d %b %Y

en: User Header 1
tr: Kullanıcı Başlığı 1

en: User Header 2
tr: Kullanıcı Başlığı 2

en: User Header 3
tr: Kullanıcı Başlığı 3

en: Select all visible messages
tr: Tüm görünen iletileri seç

en: Messages
tr: İletiler

note: default follow-up flag name to use when clicked in the message list column
en: Follow-up
tr: Takip-eden

en: Generating message list…
tr: İleti listesi oluşturuluyor…

en: No message satisfies your search criteria. Change search criteria by selecting a new Show message filter from the drop down list above or by running a new search either by clearing it with Search→Clear menu item or by changing the query above.
tr: Arama ölçütlerinizi sağlayan ileti yok. Arama ölçütünü aşağıdaki listeden yeni Gösterim ileti süzgeci seçerek değiştirin veya Ara→Temizle menüsü yardımıyla silip yeni arama çalıştırın ya da aşağıdaki sorguyu değiştirin.

en: There are no messages in this folder.
tr: Bu klasörde hiçbir ileti yok.

en: Flagged
tr: İmli

en: Received
tr: Alınmış

en: Flag Status
tr: İm Durumu

en: Follow Up Flag
tr: Takip Bayrağı

en: Due By
tr: Teslimi

en: Messages To
tr: Alıcılar

en: Subject — Trimmed
tr: Konu — Kırpıldı

en: Sender Mail
tr: Gönderen

en: Recipients Mail
tr: Alıcılar

en: Body Preview
tr: Gövde Ön İzle

en: Correspondents
tr: Yazışanlar

en: Any header
tr: Herhangi bir başlık

en: Subject or Addresses contains
tr: Konu ya da Adres içerir

en: Recipients contain
tr: Alıcılar içerir

en: Message contains
tr: İleti içerir

en: Subject contains
tr: Konu içerir

en: Sender contains
tr: Gönderen içerir

en: Body contains
tr: Metni içerir

en: Free form expression
tr: Serbest biçim ifadesi

en: Edit Collection
tr: Koleksiyonu Düzenle

en: Use for
tr: Şunun için kullan

en: _Mail
tr: _Posta

en: C_alendar
tr: T_akvim

en: New Address Book
tr: Yeni Adres Defteri

en: New Memo List
tr: Yeni Görev Listesi

en: Address Book Properties
tr: Adres Defteri Özellikleri

en: Calendar Properties
tr: Takvim Özellikleri

en: Memo List Properties
tr: Not Listesi Özellikleri

en: Task List Properties
tr: Görev Listesi Özellikleri

en: _Browse
tr: _Gözat

en: Browse a WebDAV (CalDAV or CardDAV) server and create, edit or delete address books, calendars, memo lists or task lists there
tr: WebDAV (CalDAV veya CardDAV) sunucusuna göz at ve orada adres defterleri, takvimler, not listeleri ve görev listeleri oluştur, düzenle veya sil

en: Title Bar Mode
tr: Başlık Çubuğu Kipi

en: Use buttons with _icons only
tr: Düğmeleri yalnızca _simge olarak kullan

note: Translators: This belongs under "Title Bar Mode" setting, thus similar to "Title Bar Mode: Standard"
en: _Standard
tr: _Standart

en: Toolbar Icon Size
tr: Araç Çubuğu Simge Boyutu

note: Translators: this is in a sense of "Look & Feel of the icons"
en: Icons Look
tr: Simge Görünümü

note: Translators: This is for "Icons Look: Autodetect"
en: Aut_odetect
tr: _Kendiliğinden algıla

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Small"
en: Sm_all
tr: _Küçük

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer symbolic"
en: _Prefer symbolic
tr: Simgesel _yeğle

note: Translators: This is for "Toolbar Icon Size: Large"
en: _Large
tr: _Büyük

note: Translators: This is for "Icons Look: Prefer regular"
en: Prefer _regular
tr: _Olağanı yeğle

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Show M_enu Bar
tr: Menü Çubuğunu _Göster

en: Show _Tool Bar
tr: Araç Çubuğu_nu Göster

en: Show Side _Bar
tr: _Kenar Çubuğunu Göster

en: Show Stat_us Bar
tr: _Durum Çubuğunu Göster

en: Note: Some changes will not take effect until restart
tr: Not: Bazı değişiklikler yeniden başlatana dek etkin olmayacak

note: To Translators: 'Table column' is a label for configurable date/time format for table columns showing a date in message list
en: _Table column:
tr: _Tablo sütunu:

en: _Format address according to standard of its destination country
tr: Adresi hede_f ülkenin standartlarına göre biçimle

en: _Preview Personal information before Work information
tr: Kişisel bilgiyi İş bilgisinden önce _ön izle

[ctx: OpenMap]
note: Translators: This is part of a sentence "Open maps with OpenStreetMap" and "Open maps with Google"
en: Open _maps with
tr: _Haritaları şununla aç

en: Use system map _application, if available
tr: Varsa sistem harita _uygulamasını kullan

en: Autocompletion
tr: Kendiliğinden Tamamlama

en: Always _show address of the autocompleted contact
tr: Her zaman kendiliğinden tamamlanan bağlantıların _adresini göster

en: Multiple vCards
tr: Çoklu vCard

en: vCard for %s
tr: %s için vCard

en: Contact information
tr: Bağlantı bilgileri

en: Contact information for %s
tr: %s için bağlantı bilgileri

[ctx: New]
en: _Contact
tr: _Bağlantı

en: Create a new contact
tr: Yeni bağlantı oluştur

[ctx: New]
en: Contact _List
tr: Bağlantı _Listesi

en: Create a new contact list
tr: Yeni bağlantı listesi oluştur

[ctx: New]
en: Address _Book
tr: Adres _Defteri

en: Create a new address book
tr: Yeni adres defteri oluştur

note: Translators: This is a save dialog title
en: Save as vCard
tr: vCard olarak kaydet

en: Retrieving selected contacts…
tr: Seçili bağlantılar alınıyor…

en: Co_py All Contacts To…
tr: Tüm Bağlantıları _Kopyala…

en: Copy the contacts of the selected address book to another
tr: Seçili adres defterinin bağlantılarını başkasına kopyala

en: D_elete Address Book
tr: Adres Defterini _Sil

en: Delete the selected address book
tr: Seçilen adres defterini sil

en: _Manage Address Book groups…
tr: Adres Defteri Kümelerini _Yönet…

en: Manage addres book groups order and visibility
tr: Adres defteri kümelerinin düzenini ve görünürlüğünü yönet

en: _Manage groups…
tr: Kümeleri _yönet…

en: Mo_ve All Contacts To…
tr: Tüm Bağlantıları Ta_şı…

en: Move the contacts of the selected address book to another
tr: Seçili adres defterinin bağlantılarını başkasına taşı

en: _New Address Book
tr: _Yeni Adres Defteri

en: Address _Book Properties
tr: Adres _Defteri Özellikleri

en: Show properties of the selected address book
tr: Seçilen adres defterinin özelliklerini göster

en: Re_fresh
tr: _Yenile

en: Refresh the selected address book
tr: Seçilen adres defterini yenile

en: Re_fresh list of account address books
tr: Hesap adres defterlerinin listesini ye_nile

en: Address Book _Map
tr: Adres Defteri _Haritası

en: Show map with all contacts from selected address book
tr: Haritayı, seçili adres defterindeki tüm bağlantılarla göster

en: Address Book Map
tr: Adres Defteri Haritası

en: _Rename…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: Rename the selected address book
tr: Seçilen adres defterini yeniden adlandır

en: Stop loading
tr: Yüklemeyi durdur

en: _Bulk Edit…
tr: Toplu Düz_enle…

en: Edit selected contacts in a bulk
tr: Seçilen bağlantıları toplu düzenle

en: _Copy Contact To…
tr: Bağlantıyı Şuraya _Kopyala…

en: Copy selected contacts to another address book
tr: Seçilen bağlantıları başka klasöre kopyala

en: _Delete Contact
tr: Bağlantı _Sil

en: _Find in Contact…
tr: Bağlantı içinde _Bul…

en: Search for text in the displayed contact
tr: Görüntülenen bağlantı içinde metin ara

en: _Forward Contact…
tr: Bağlantıyı _Yönlendir…

en: Send selected contacts to another person
tr: Seçilen bağlantıları başkasına gönder

en: _Move Contact To…
tr: Bağlantıyı Şuraya _Taşı…

en: Move selected contacts to another address book
tr: Seçilen bağlantıları başka adres defterine taşı

en: _New Contact…
tr: _Yeni Bağlantı…

en: New Contact _List…
tr: Yeni Bağlantı _Listesi…

en: _Open Contact
tr: _Bağlantıyı Aç

en: View the current contact
tr: Güncel bağlantıyı göster

en: _Send Message to Contact…
tr: Bağlantıya İleti _Gönder…

en: Send a message to the selected contacts
tr: Seçilen bağlantılara ileti gönder

note: ** Menus **
en: _Actions
tr: _Eylemler

en: _Sort Cards By
tr: Kartları _Sırala

en: Contact _Preview
tr: Bağlantı Ö_n İzlemesi

en: Show contact preview window
tr: Bağlantı ön izleme penceresini göster

en: Show _Maps
tr: _Haritaları Göster

en: Show maps in contact preview window
tr: Haritaları bağlantı ön izleme penceresinde göster

en: _Classic View
tr: _Klasik Görünüm

en: Show contact preview below the contact list
tr: Bağlantı ön izlemesini bağlantı listesinin altında göster

en: _Vertical View
tr: _Dikey Görünüm

en: Show contact preview alongside the contact list
tr: Bağlantı ön izlemesini bağlantı listesinin yanında göster

en: Advanced Search
tr: Gelişmiş Arama

en: _File Under
tr: _Altında Dosyala

en: _Given Name
tr: _Takma Adı

en: Family _Name
tr: Aile _Adı

en: Print all shown contacts
tr: Görülen tüm bağlantıları yazdır

en: Preview the contacts to be printed
tr: Yazdırılacak olan bağlantıları ön izle

en: Print selected contacts
tr: Seçili bağlantıları yazdır

en: S_ave Address Book as vCard
tr: Adres Defterini vCard Olarak _Kaydet

en: Save the contacts of the selected address book as a vCard
tr: Seçili adres defterinin bağlantılarını vCard olarak kaydet

note: Translators: This is an action label
en: _Save as vCard…
tr: vCard olarak _kaydet…

en: Save selected contacts as a vCard
tr: Seçili bağlantıları VCard olarak kaydet

en: Unmatched
tr: Eşleme yok

en: Address Book Context Menu
tr: Adres Defteri Bağlam Menüsü

en: Contact Context Menu
tr: İletişim Bağlam Menüsü

en: _Forward Contacts
tr: Bağlantıları _Yönlendir

en: _Forward Contact
tr: Bağlantıyı _Yönlendir

en: _Send Message to Contacts
tr: Bağlantılara İleti _Gönder

en: _Send Message to List
tr: Listeye İleti _Gönder

en: _Send Message to Contact
tr: Bağlantıya İleti _Gönder

en: Failed to launch command “%s”:
tr: “%s” komutu başlatılamadı:

en: You can restore Evolution from a backup file.
    
    This will restore all your personal data, settings mail filters, etc.
tr: Evolutionʼı yedekten geri yükleyebilirsiniz.
    
    Bu işlem tüm kişisel verinizi, ayarlarınızı, posta süzgeçlerinizi vs. geri yükler.

en: _Restore from a backup file:
tr: _Yedek dosyasından geri yükle:

en: Choose a backup file to restore
tr: Geri yüklemek için yedek dosyası seç

en: Backup Files
tr: Dosyaları Yedekle

note: Keep the title identical to EMailConfigRestorePage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Restore from Backup
tr: Yedekten Geri Yükle

en: Program '%s' not found
tr: '%s' programı bulunamadı

en: Select name of the Evolution backup file
tr: Evolution arşiv dosyası adı seç

en: _Restart Evolution after backup
tr: _Yedeklemeden sonra Evolutionʼı yeniden başlat

en: Re_start Evolution after restore
tr: Geri yüklemenin ardından Evolutionʼı yeniden ba_şlat

en: Select name of the Evolution backup file to restore
tr: Geri yüklemek için Evolution yedek dosyasının adını seç

en: Checking content of backup file “%s”, please wait…
tr: “%s” yedek dosyasının içeriği denetleniyor, lütfen bekleyin…

en: _Back up Evolution Data…
tr: Evolution Verisini _Yedekle…

en: Back up Evolution data and settings to an archive file
tr: Evolution verilerini ve ayarlarını arşiv dosyasına yedekle

en: R_estore Evolution Data…
tr: Evolution Verilerini G_eri Yükle…

en: Restore Evolution data and settings from an archive file
tr: Evolution verilerini ve ayarlarını arşiv dosyasından geri yükle

en: Back up Evolution directory
tr: Evolution dizinini yedekle

en: Restore Evolution directory
tr: Evolution geri yükleme dizini

en: Check Evolution Back up
tr: Evolution Yedeğini Denetle

en: Restart Evolution
tr: Evolutionʼı yeniden başlat

en: With Graphical User Interface
tr: Grafiksel Kullanıcı Arabirimi İle

note: FIXME Will the versioned setting always work?
en: Shutting down Evolution
tr: Evolution Kapatılıyor

en: Backing Evolution accounts and settings
tr: Evolution heseapları ve ayarları yedekleniyor

en: Backing Evolution data (Mails, Contacts, Calendar, Tasks, Memos)
tr: Evolution verisi yedekleniyor (Postalar, Bağlantılar, Takvim, Görevler, Notlar)

en: Checking validity of the archive
tr: Arşivin geçerliliği denetleniyor

en: Back up complete
tr: Yedekleme tamamlandı

en: Restarting Evolution
tr: Evolution Yeniden Başlatılıyor

en: Back up current Evolution data
tr: Güncel Evolution verisini yedekle

en: Extracting files from back up
tr: Dosyalar yedekten çıkartılıyor

en: Loading Evolution settings
tr: Evolution ayarları yükleniyor

en: Removing temporary back up files
tr: Geçici yedek dosyaları siliniyor

en: Reloading registry service
tr: Kayıt hizmeti yeniden yükleniyor

en: Failed to verify the backup file “%s”, the archive is broken.
tr: “%s” yedek dosyası doğrulanamadı, arşiv bozuk.

en: Evolution Back Up
tr: Evolution Yedeği

en: Backing up to the file %s
tr: %s dosyasına yedekleniyor

en: Evolution Restore
tr: Evolution Geri Yükleme

en: Restoring from the file %s
tr: %s dosyasından geri yükleniyor

en: Backing up Evolution Data
tr: Evolution Verisini Yedekleniyor

en: Please wait while Evolution is backing up your data.
tr: Lütfen Evolution verilerinizi yedeklerken bekleyin.

en: Restoring Evolution Data
tr: Evolution Verileri Geri Yükleniyor

en: Please wait while Evolution is restoring your data.
tr: Lütfen Evolution verinizi geri alırken lütfen bekleyin.

en: This may take a while depending on the amount of data in your account.
tr: Bu hesabınızdaki verinin miktarına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

en: Invalid Evolution backup file
tr: Geçersiz Evolution yedek dosyası

en: File “{0}” is not a valid Evolution backup file.
tr: “{0}” dosyası, geçerli Evolution yedek dosyası değil.

en: Cannot restore from backup file
tr: Yedek dosyasından geri yüklenemedi

en: Cannot create backup file
tr: Yedek dosyası oluşturulamadı

en: Are you sure you want to close Evolution?
tr: Evolutionʼı kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: To back up your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding.
tr: Verilerinizi ve ayarlarınız yedeklemek için önce Evolutionʼu kapatmalısınız. Sürdürmeden önce tüm verinizi kaydettiğinizden emin olun.

en: Close and _Back up Evolution
tr: Kapat ve Evolutionʼu _Yedekle

en: Are you sure you want to restore Evolution from the selected backup file?
tr: Evolutionʼı seçili yedek dosyasından geri yüklemek istediğinize emin misiniz?

en: To restore your data and settings, you must first close Evolution. Please make sure that you save any unsaved data before proceeding. This will delete all your current Evolution data and settings and restore them from your backup.
tr: Veri ve ayarlarınızı geri yüklemek için önce Evolutionʼu kapatmalısınız. Sürdürmeden önce tüm verinizi kaydettiğinizden emin olun. Bu işlem tüm Evolution verinizi ve ayarlarınızı silecek ve yedeğinizden geri yükleyecek.

en: Close and _Restore Evolution
tr: Kapat ve Evolutionʼu _Geri Yükle

en: Insufficient Permissions
tr: Yetersiz İzinler

en: The selected folder is not writable.
tr: Seçili klasör yazılabilir değil.

en: Failed to spawn Bogofilter (%s):
tr: Bogofilter (%s) süreci başlatılamadı:

en: Failed to stream mail message content to Bogofilter:
tr: E-posta ileti içeriği Bogofilterʼa aktarılamadı:

en: Bogofilter either crashed or failed to process a mail message
tr: Bogofilter çöktü ya da e-posta iletisini işleyemedi

en: Bogofilter Options
tr: Bogofilter Seçenekleri

en: Convert message text to _Unicode
tr: İleti metnini _Unikodʼa çevir

en: Junk filter using Bogofilter
tr: Bogofilter kullanarak gereksiz iletileri süz

en: Choose an Address Book
tr: Adres Defteri Seç

en: Find Address Books
tr: Adres Defterleri Bul

en: Avoid IfMatch (needed on Apache < 2.2.8)
tr: IfMatch Kullanma (Apache < 2.2.8 gerek duyar)

en: URL is not a valid http:// nor https:// URL
tr: URL geçerli http:// veya https:// URL’si değil

en: Default User Address Book
tr: Öntanımlı Kullanıcı Adres Defteri

en: Address Book:
tr: Adres Defteri:

en: User name cannot be empty
tr: Kullanıcı adı boş olamaz

en: Looking up server search bases, please wait…
tr: Sunucu arama veri tabanları aranıyor, lütfen bekleyin…

en: Standard LDAP Port
tr: Standart LDAP Portu

en: LDAP over SSL/TLS (deprecated)
tr: SSL/TLS üstünden LDAP (artık kullanılmıyor)

en: Microsoft Global Catalog over SSL/TLS
tr: SSL/TLS üstünden Microsoft Global Catalog

note: Page 1
en: Connecting to LDAP
tr: LDAPʼa bağlanılıyor

en: Server Information
tr: Sunucu Bilgisi

en: Port number is not valid
tr: Bağlantı noktası numarası geçerli değil

en: StartTLS (recommended)
tr: StartTLS (önerilen)

en: Encryption:
tr: Şifreleme:

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Anonymous
tr: Anonim

en: Username can be left empty
tr: Kullanıcı adı boş bırakılabilir

en: Using email address
tr: E-posta adresi kullanılarak

en: requires anonymous access to your LDAP server
tr: LDAP sunucunuza anonim erişim gerektirir

en: Using distinguished name (DN)
tr: Ayırıcı ad (DN) kullanılarak

en: for example: uid=user,dc=example,dc=com
tr: örneğin: uid=kullanici,dc=ornek,dc=com

en: Method:
tr: Yöntem:

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.
tr: Bu, Evolutionʼın sizi kimlik doğrularken kullanacağı yöntemdir.

note: Page 2
en: Using LDAP
tr: LDAP kullarak

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Search Base:
tr: Arama Tabanı:

en: Find Possible Search Bases
tr: Olası Arama Tabanlarını Bul

en: One Level
tr: Tek Düzey

en: Subtree
tr: Alt ağaç

en: Search Scope:
tr: Arama Kapsamı:

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree.  A search scope of “Subtree” will include all entries below your search base.  A search scope of “One Level” will only include the entries one level beneath your search base.
tr: Arama kapsamı aramanızın dizin ağacında nereye dek derinleşeceğini belirtir.  “Alt ağaç” arama kapsamı, arama tabanınızın altındaki tüm girişleri içerir.  “Tek Düzey” arama kapsamı, tabanın yalnızca tek düzey altındaki girişleri içerecektir.

en: Search Filter:
tr: Arama Süzgeci:

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Limit:
tr: Sınır:

en: contacts
tr: bağlantılar

en: Browse until limit is reached
tr: Sınıra erişene dek göz at

en: Server address cannot be empty
tr: Sunucu adresi boş olamaz

en: Choose a Calendar
tr: Takvim Seç

en: Choose a Memo List
tr: Not Listesi Seç

en: Choose a Task List
tr: Görev Listesi Seç

en: Find Calendars
tr: Takvimleri Bul

en: Find Memo Lists
tr: Not Listeleri Bul

en: Find Task Lists
tr: Görev Listeleri Bul

en: Email:
tr: E-posta:

en: Server handles meeting invitations
tr: Toplantı davetlerini sunucu denetler

en: Choose which address books to use.
tr: Hangi adres defterlerinin kullanılacağını seç.

en: Use in Birthdays & Anniversaries calendar
tr: Doğum Günleri ve Yıl Dönümleri takviminde kullan

en: Enable Calendars to synchronize
tr: Eşzamanlamak için Takvimleri etkinleştir

en: Default User Calendar
tr: Öntanımlı Kullanıcı Takvimi

en: Use an existing iCalendar (ics) file
tr: Var olan iCalendar (ics) dosyası kullan

en: iCalendar File
tr: iCalendar Dosyası

en: Choose an iCalendar file
tr: iCalendar dosyası seç

en: File:
tr: Dosya:

en: Allow Evolution to update the file
tr: Evolutionʼın dosyayı güncellemesine izin ver

note: Translators: This is the temperature in degrees * Fahrenheit. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Fahrenheit (°F)
tr: Fahrenhayt (°F)

note: Translators: This is the temperature in degrees * Celsius. (\302\260 is U+00B0 DEGREE SIGN)
en: Centigrade (°C)
tr: Santigrat (°C)

en: Units:
tr: Birimler:

en: Location cannot be empty
tr: Konum boş olamaz

en: Choose Notes
tr: Notları Seç

en: Find Notes
tr: Notları Bul

en: File extension for new notes:
tr: Yeni notlar için dosya uzantısı:

en: I_mport
tr: İ_çe Aktar

en: Importing an event
tr: Olay içe aktarılıyor

en: Importing a memo
tr: Not içe aktarılıyor

en: Importing a task
tr: Görev içe aktarılıyor

en: Select a Calendar
tr: Takvim Seç

en: Select a Memo List
tr: Not Listesi Seç

en: Select a Task List
tr: Görev Listesi Seç

en: I_mport to Calendar
tr: Takvi_me Aktar

en: I_mport to Memo List
tr: Not Listesine İçe Akta_r

en: I_mport to Task List
tr: Görev Listesine İçe Akta_r

en: Copying an event into the calendar “%s”
tr: Olay, “%s” takvimine kopyalanıyor

en: Moving an event into the calendar “%s”
tr: Olay, “%s” takvimine taşınıyor

en: Copying a memo into the memo list “%s”
tr: Not, “%s” not listesine kopyalanıyor

en: Moving a memo into the memo list “%s”
tr: Not, “%s” not listesine taşınıyor

en: Copying a task into the task list “%s”
tr: Görev, “%s” görev listesine kopyalanıyor

en: Moving a task into the task list “%s”
tr: Görev, “%s” görev listesine taşınıyor

en: Calendar Selector
tr: Takvim Seçici

en: Memo List Selector
tr: Not Listesi Seçicisi

en: Task List Selector
tr: Görev Listesi Seçici

note: Translators: The '%s' is replaced with the time zone name, like "America/New York" or "UTC"
en: Use s_ystem time zone (%s)
tr: S_istem saat dilimini kullan (%s)

en: Selected Calendars for Notifications of Reminders
tr: Hatırlatıcı Bildirimleri İçin Seçilen Takvimler

en: Selected Task Lists for Notifications of Reminders
tr: Hatırlatıcı Bildirimleri İçin Seçilen Görev Listeleri

en: Meeting Invitations
tr: Toplantı Davetiyeleri

en: _Delete message after acting
tr: _Bakıldıktan sonra iletiyi sil

en: Delete _meeting from calendar on Decline
tr: Reddedildiğinde _toplantıyı takvimden sil

en: _Preserve existing reminder by default
tr: Var olan hatırlatıcıyı öntanımlı olarak _koru

en: _Show invitation description provided by the sender
tr: Gönderence sağlanan davet açıklamasını _göster

en: _Always attach components in mail messages
tr: _Posta iletilerine her zaman bileşenleri ekle

en: Conflict Search
tr: Çakışma Araması

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
tr: Toplantı çakışmaları için aranacak takvimleri seç

en: Ti_me and date:
tr: Za_man ve tarih:

en: _Date only:
tr: _Yalnızca tarih:

en: Minutes
tr: Dakika

en: Hours
tr: Saat

en: Days
tr: Gün

en: 60 minutes
tr: 60 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 10 minutes
tr: 10 dakika

en: 05 minutes
tr: 05 dakika

en: Se_cond zone:
tr: İ_kinci dilim:

en: (Shown in a Day View)
tr: (Gün Görünümünde Gösterilir)

en: Time _zone:
tr: Zaman _dilimi:

en: Time format:
tr: Zaman biçimi:

en: _12 hour (AM/PM)
tr: _12 saat (ÖÖ/ÖS)

en: _24 hour
tr: _24 saat

note: Translators: This is part of
en: Sh_orten event time by
tr: Olay saatini _kısalt

en: End events earlier
tr: Olayları erken bitir

en: Start events later
tr: Olayları sonra başlat

en: Work Week
tr: Çalışma Haftası

note: A weekday like "Monday" follows
en: Wee_k starts on:
tr: _Hafta başı:

en: Work days:
tr: Çalışma günleri:

en: _Day begins:
tr: _Gün başı:

note: Monday
en: _Mon
tr: P_zt

en: Monday
tr: Pazartesi

note: Tuesday
en: _Tue
tr: _Sal

en: Tuesday
tr: Salı

note: Wednesday
en: _Wed
tr: Ç_ar

en: Wednesday
tr: Çarşamba

note: Thursday
en: T_hu
tr: P_er

en: Thursday
tr: Perşembe

note: Friday
en: _Fri
tr: _Cum

en: Friday
tr: Cuma

note: Saturday
en: _Sat
tr: _Cmt

en: Saturday
tr: Cumartesi

note: Sunday
en: S_un
tr: _Paz

en: Sunday
tr: Pazar

en: Day _ends:
tr: Gün _bitimi:

en: Create events, memos and tasks as _Private by default
tr: Olayları, notları ve görevleri öntanımlı olarak _Özel olarak oluştur

en: Use ma_rkdown for Description in the component editor
tr: Bileşen düzenleyicideki Açıklama için ma_rkdown kullan

en: Allo_w direct edit of event Summary
tr: Olay özetinin doğrudan düzenlenmesine izin _ver

en: Allow dra_g-and-drop of events
tr: Olayların _sürüklenip bırakılmasına izin ver

en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: _Time divisions:
tr: _Zaman dilimleri:

en: _Show appointment end times in week and month view
tr: _Hafta ve ay görünümlerinde randevu bitiş zamanlarını göster

en: Show appointment _icons in the month view
tr: Ay görünümünde randevu _simgelerini göster

en: _Compress weekends in month view
tr: _Ay görünümünde hafta sonlarını sıkıştır

en: Show week _numbers
tr: Hafta _numaralarını göster

en: Show r_ecurring events in italic in bottom left calendar
tr: Yineleyen olayları sol alttaki takvimde italik olarak göst_er

en: Sc_roll Month View by a week
tr: Aylık Gö_rünümü bir hafta kaydır

en: Start Month View with the c_urrent week
tr: Ay Görünümünü _geçerli haftayla başlat

en: Order days in Week View from _left to right
tr: Hafta Görünümündeki günleri _soldan sağa sırala

en: Hi_de cancelled events
tr: İptal _edilmiş olayları gizle

en: Alerts
tr: Uyarılar

en: _Ask for confirmation when deleting items
tr: Öğ_eleri silmeden önce onay iste

en: Display
tr: Göster

en: Highlight t_asks due today
tr: Bugün _teslim edilecek görevleri vurgula

en: Highlight _overdue tasks
tr: _Teslimi geçen görevleri vurgula

en: _Hide completed tasks after
tr: _Tamamlanan görevleri bu süre sonunda gizle

en: Hid_e cancelled tasks
tr: İptal edilmiş görevleri gizl_e

en: To Do bar
tr: Yapılacaklar çubuğu

en: Show Tasks without _Due date
tr: _Tamamlanma tarihi olmayan Görevleri göster

en: Use smaller _font for time
tr: Zaman için daha küçük _yazı tipi kullan

[ctx: to-do-bar-n-days]
note: Translators: This constructs: Show [spinner] days
en: Show
tr: Şunca gün gör:

en: Display Reminders window with _notifications
tr: Hatırlatıcı penceresini _bildirimlerle göster

en: Keep reminder notification _window always on top
tr: Hatırlatıcı bildirim _penceresini her zaman yukarda tut

en: Enable de_sktop notifications
tr: _Masaüstü bildirimlerini etkinleştir

en: Enable _audio notifications
tr: _Sesli bildirimleri etkinleştir

en: Display reminders for completed _tasks
tr: Tamamlanan _görevlerin hatırlatıcılarını göster

en: Display reminders for _past events
tr: _Geçmiş olaylar için hatırlatıcıları göster

note: This is the first half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: Set _default reminder
tr: _Öntanımlı hatırlatıcıyı belirle

note: This is the last half of a user preference. "Set default reminder [time-period] before every new appointment"
en: before every new appointment
tr: her yeni randevudan önce

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: Show a _reminder
tr: _Hatırlatıcı göster

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every anniversary/birthday"
en: before every anniversary/birthday
tr: her yıl dönümü/doğum gününden önce

note: This is the first half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: Show a r_eminder
tr: _Hatırlatıcı göster

note: This is the last half of a user preference. "Show a reminder [time-period] before every event in chosen calendars"
en: before every event in chosen calendars
tr: seçilen takvimlerdeki her etkinlikten önce

en: Select the sources for reminder notification:
tr: Hatırlatıcı bildirimleri için kaynakları seç:

en: Default Free/Busy Server
tr: Öntanımlı Serbest/Meşgul Sunucu

en: %u and %d will be replaced by user and domain from the email address.
tr: %u ve %d e-posta adresindeki kullanıcı ve alan adı ile değiştirilecek.

en: Specify login user name as part of the URL in case the server requires authentication, like: https://USER@example.com/
tr: Sunucunun kimlik doğrulama gerektirdiği durumlar için kullanıcı adını URLʼnin parçası olarak belirtin, örneğin: https://KULLANICI@ornek.com/

en: Publishing Information
tr: Yayımlama Bilgisi

en: Calendar and Tasks
tr: Takvim ve Görevler

[ctx: New]
en: _Appointment
tr: _Randevu

en: Create a new appointment
tr: Yeni randevu oluştur

[ctx: New]
en: All Day A_ppointment
tr: _Tüm Gün Randevusu

en: Create a new all-day appointment
tr: Yeni tüm gün randevusu oluştur

[ctx: New]
en: M_eeting
tr: _Toplantı

en: Create a new meeting request
tr: Yeni toplantı istemi oluştur

[ctx: New]
en: Cale_ndar
tr: _Takvim

en: Create a new calendar
tr: Yeni takvim oluştur

en: Print
tr: Yazdır

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
tr: Bu işlem şeçilen zaman miktarından daha eski olayları kalıcı olarak silecektir. Eğer sürdürürseniz, bu olayları yeniden kullanmanız mümkün olmayacak.

note: Translators: This is the first part of the sentence: * "Purge events older than <<spin-button>> days"
en: Purge events older than
tr: Eski olan olayları sil

en: Making an occurrence movable
tr: Yineleme taşınabilir yapılıyor

note: Translators: Default filename part saving an event to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: event
tr: olay

en: Save as iCalendar
tr: iCalendar Olarak Kaydet

en: _Copy…
tr: _Kopyala…

en: D_elete Calendar…
tr: Takvimi _Sil…

en: Delete the selected calendar
tr: Seçili takvimi sil

en: Previous
tr: Geri

en: Go Back
tr: Geri Git

en: Next
tr: İleri

en: Go Forward
tr: İleriye Git

en: Select today
tr: Bugünü seç

en: Select _Date
tr: _Tarih Seç

en: Select a specific date
tr: Belirli tarihi seç

en: _Manage Calendar groups…
tr: Takvim Kümelerini _Yönet…

en: Manage Calendar groups order and visibility
tr: Takvim kümelerinin sıralamasını ya da görünürlüğünü yönet

en: _New Calendar
tr: _Yeni Takvim

en: Purg_e
tr: _Temizle

en: Purge old appointments and meetings
tr: Eski randevuları ve toplantıları temizle

en: Refresh the selected calendar
tr: Seçilen takvimi yenile

en: Re_fresh list of account calendars
tr: Hesap takvimlerinin listesini ye_nile

en: Rename the selected calendar
tr: Seçilen takvimi yeniden adlandır

en: Find _Next
tr: _Sonrakini Bul

en: Find next occurrence of the current search string
tr: Geçerli arama dizgesinin sonraki yerini bul

en: Find _Previous
tr: Ö_ncekini Bul

en: Find previous occurrence of the current search string
tr: Geçerli arama dizgesinin önceki yerini bul

en: Stop _Running Search
tr: Çalışan A_ramayı Durdur

en: Stop currently running search
tr: Şu an çalışan aramayı durdur

en: Sho_w All Calendars
tr: Tüm Takvimleri _Göster

en: Show _Only This Calendar
tr: _Yalnızca Bu Takvimi Göster

en: Cop_y to Calendar…
tr: Takvime _Kopyala…

en: _Delegate Meeting…
tr: _Toplantıya Temsilci Ol…

en: Delete This _Occurrence…
tr: Bu Yinelemeyi _Sil…

en: Delete this occurrence
tr: Bu yinelemeyi sil

en: Delete this and any future occurrences
tr: Bunu ve tüm gelecek yinelemeleri sil

en: Delete All Occ_urrences…
tr: _Tüm Yinelemeleri Sil…

en: Delete all occurrences
tr: Tüm yinelemeleri sil

en: Edit as Ne_w…
tr: _Yeni Olarak Düzenle…

en: Edit the selected event as new
tr: Seçilen görevi yeni olarak düzenle

en: New All Day _Event…
tr: Yeni Tüm Gün _Olayı…

en: Create a new all day event
tr: Yeni tüm gün olayı oluştur

en: _Forward as iCalendar…
tr: _iCalendar olarak Yönlendir…

en: Create a new meeting
tr: Yeni toplantı oluştur

en: _Accept
tr: _Onayla

en: Accept meeting request
tr: Toplantı istemini onayla

en: A_ccept this instance
tr: Bu örnekte _onayla

en: Accept meeting request for selected instance only
tr: Toplantı istemini yalnızca seçilen örnek için onayla

en: _Decline
tr: _Reddet

en: Decline meeting request
tr: Toplantı istemini geri çevir

en: D_ecline this instance
tr: Bu örnekte _geri çevir

en: Decline meeting request for selected instance only
tr: Toplantı istemini yalnızca seçilen örnek için geri çevir

en: _Tentatively accept
tr: _Belirsiz olarak onayla

en: Tentatively accept meeting request
tr: Toplantı istemini belirsiz olarak onayla

en: Te_ntatively accept this instance
tr: Bu örneği _belirsiz olarak onayla

en: Tentatively accept meeting request for selected instance only
tr: Toplantı istemini yalnızca seçilen örnek için belirsiz olarak onayla

en: Mo_ve to Calendar…
tr: Takvime _Taşı…

en: Make this Occurrence _Movable
tr: _Bu Yinelemeyi Taşınabilir Yap

en: Edit the selected event
tr: Seçilen olayları düzenle

en: _Schedule Meeting…
tr: Toplantı Tarihi _Ayarla…

en: Converts an appointment to a meeting
tr: Randevuyu toplantıya çevirir

en: Conv_ert to Appointment…
tr: Randevuya Ç_evir…

en: Converts a meeting to an appointment
tr: Toplantıyı randevuya çevirir

en: Quit
tr: Çık

en: Event _Preview
tr: Olay Ö_n İzlemesi

en: Show event preview pane
tr: Olay ön izleme bölmesini göster

en: Show T_asks and Memos pane
tr: _Görev ve Notlar bölmesini göster

en: Show Tasks and Memos pane
tr: Görev ve Notlar bölmesini göster

en: Send _RSVP
tr: _RSVP Gönder

en: Navigation buttons
tr: Gezinim düğmeleri

en: Day
tr: Gün

en: Show one day
tr: Bir gün göster

en: List
tr: Liste

en: Show as list
tr: Liste olarak göster

en: Month
tr: Ay

en: Show one month
tr: Bir ay göster

en: Week
tr: Hafta

en: Show one week
tr: Bir hafta göster

en: Show one work week
tr: Bir çalışma haftası göster

en: Year
tr: Yıl

en: Show as year
tr: Yıl olarak göster

en: Show event preview below the calendar
tr: Olay ön izlemesini takvimin altında göster

en: Show event preview alongside the calendar
tr: Olay ön izlemesini takvimin yanında göster

en: Description contains
tr: Tanım içeriği

en: Summary contains
tr: Özet içeriği

en: Print…
tr: Yazdır…

en: Print this calendar
tr: Bu takvimi yazdır

en: Preview the calendar to be printed
tr: Yazdırılacak olan takvimi ön izle

en: _Save as iCalendar…
tr: iCalendar Olarak _Kaydet…

en: Active Appointments
tr: Etkin Randevular

en: Next 7 Days’ Appointments
tr: Sonraki 7 Günün Randevuları

en: Occurs Less Than 5 Times
tr: 5 Kezden Az Bulunur

en: Without Category
tr: Kategorisiz

en: Show events with no category set
tr: Kategorisiz olayları göster

en: Calendar Context Menu
tr: Takvim Bağlam Menüsü

en: Event Context Menu
tr: Olay Bağlam Menüsü

en: Memo Context Menu
tr: Not Bağlam Menüsü

en: Task Context Menu
tr: Görev Bağlam Menüsü

note: Translators: It refers to a context menu shown when there is no event below the cursor nor selected; the opposite is the "Event Context Menu" text
en: No Event Context Menu
tr: Olay Bağlam Menüsü Yok

note: Translators: Default filename part saving a memo to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it.
en: memo
tr: not

en: New _Memo
tr: Yeni _Not

en: Create a new memo
tr: Yeni not oluştur

en: _Open Memo
tr: Not _Aç

en: View the selected memo
tr: Seçilen notu görüntüle

en: Open _Web Page
tr: W_eb Sayfasını Aç

en: Print the selected memo
tr: Seçili notu yazdır

en: Searching next matching event
tr: Eşleşen sonraki olay aranıyor

en: Searching previous matching event
tr: Eşleşen önceki olay aranıyor

en: Cannot find matching event in the next %d year | Cannot find matching event in the next %d years
tr[0]: Sonraki %d yılda eşleşen olay bulunamadı

en: Cannot find matching event in the previous %d year | Cannot find matching event in the previous %d years
tr[0]: Önceki %d yılda eşleşen olay bulunamadı

en: Cannot search with no active calendar
tr: Etkin takvim olmadan arama yapılamaz

note: Translators: Default filename part saving a task to a file when * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it. * no summary is filed, the '.ics' extension is concatenated to it
en: task
tr: görev

en: _Assign Task
tr: _Görev Ata

en: _Mark as Complete
tr: _Bitmiş Olarak İmle

en: Mark selected tasks as complete
tr: Seçilen görevleri tamamlanmış olarak imle

en: _Mark as Incomplete
tr: _Tamamlanmamış Olarak İmle

en: Mark selected tasks as incomplete
tr: Seçili görevleri tamamlanmamış olarak imle

en: New _Task
tr: Yeni _Görev

en: Create a new task
tr: Yeni görev oluştur

en: _Open Task
tr: _Görevi Aç

en: View the selected task
tr: Seçilen görevi görüntüle

en: Print the selected task
tr: Seçilen görevi yazdır

[ctx: New]
en: Mem_o
tr: _Not

[ctx: New]
en: _Shared Memo
tr: _Paylaşılan Not

en: Create a new shared memo
tr: Yeni paylaşılan not oluştur

[ctx: New]
en: Memo Li_st
tr: Not Li_stesi

en: Create a new memo list
tr: Yeni not listesi oluştur

en: Print Memos
tr: Notları Yazdır

en: _Delete Memo…
tr: Notu _Sil…

en: _Find in Memo…
tr: Not içinde _Bul…

en: Search for text in the displayed memo
tr: Görüntülenen not içinde metin ara

en: D_elete Memo List…
tr: Not Listesini _Sil…

en: Delete the selected memo list
tr: Seçili not listesini sil

en: _Manage Memo List groups…
tr: Not Listesi Kümelerini _Yönet…

en: Manage Memo List groups order and visibility
tr: Not Listesi kümeleri sıra ve görünürlüğünü yönet

en: _New Memo List
tr: Yeni _Not Listesi

en: Refresh the selected memo list
tr: Seçili not listesini yenile

en: Re_fresh list of account memo lists
tr: Hesap not listelerinin listesini ye_nile

en: Rename the selected memo list
tr: Seçili not listesini yeniden adlandır

en: Show _Only This Memo List
tr: Yalnızca Bu N_ot Listesini Göster

en: Sho_w All Memo Lists
tr: Tüm Not Listelerini _Göster

en: Memo _Preview
tr: Not _Ön İzlemesi

en: Show memo preview pane
tr: Not ön izleme bölmesini göster

en: Show memo preview below the memo list
tr: Not ön izlemesini not listesinin altında göster

en: Show memo preview alongside the memo list
tr: Not ön izlemesini not listesinin yanında göster

en: Print the list of memos
tr: Notların listesini yazdır

en: Preview the list of memos to be printed
tr: Yazılacak olan not listesini ön izle

en: Show memos with no category set
tr: Kategorisiz notları göster

en: Delete Memos
tr: Notları Sil

en: Delete Memo
tr: Notu Sil

en: Memo List Context Menu
tr: Not Listesi Bağlam Menüsü

en: %d memo | %d memos
tr[0]: %d not

[ctx: New]
en: _Task
tr: _Görev

[ctx: New]
en: Assigne_d Task
tr: _Atanmış Görev

en: Create a new assigned task
tr: Yeni atanmış görev oluştur

[ctx: New]
en: Tas_k List
tr: Göre_v Listesi

en: Create a new task list
tr: Yeni görev listesi oluştur

en: Print Tasks
tr: Görevleri Yazdır

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
tr: Bu işlem bitmiş olarak imlenen tüm görevleri kalıcı olarak silecektir. Eğer sürdürürseniz, bu görevler yeniden kurtarılamayacak.
    
    Bu görevleri silmek istiyor musunuz?

en: Do not ask me again
tr: Yeniden sorma

en: Edit selected tasks in a bulk
tr: Seçilen görevleri toplu düzenle

en: _Delete Task…
tr: _Görevi Sil…

en: _Find in Task…
tr: Görev içinde _Bul…

en: Search for text in the displayed task
tr: Görüntülenen görev içinde arama yap

en: D_elete Task List…
tr: Görev Listesini _Sil…

en: Delete the selected task list
tr: Seçili görev listesini seç

en: _Manage Task List groups…
tr: Görev Listesi Kümelerini _Yönet…

en: Manage task list groups order and visibility
tr: Görev listesi kümelerinin sıralamasını ya da görünürlüğünü yönet

en: _New Task List
tr: _Yeni Görev Listesi

en: Refresh the selected task list
tr: Seçili görev listesini yenile

en: Re_fresh list of account task lists
tr: Hesap görev listelerinin listesini ye_nile

en: Rename the selected task list
tr: Seçili görev listesini yeniden adlandır

en: Sho_w All Task Lists
tr: Tüm Görev Listeleri _Göster

en: Show _Only This Task List
tr: _Yalnızca Bu Görev Listesini Göster

en: Mar_k as Incomplete
tr: _Tamamlanmamış Olarak İmle

en: Delete completed tasks
tr: Tamamlanmış görevleri sil

en: Task _Preview
tr: Görev _Ön İzlemesi

en: Show task preview pane
tr: Görev ön izleme bölmesini göster

en: Show task preview below the task list
tr: Görev ön izlemesini görev listesi altında göster

en: Show task preview alongside the task list
tr: Görev ön izlemesini görev listesi yanında göster

en: Print the list of tasks
tr: Görevler listesini yazdır

en: Preview the list of tasks to be printed
tr: Yazdırılacak olan görevlere göz at

en: Active Tasks
tr: Etkin Görevler

en: Cancelled Tasks
tr: İptal Edilmiş Görevler

en: Completed Tasks
tr: Tamamlanmış Görevler

en: Uncompleted Tasks
tr: Tamamlanmamış Görevler

en: Scheduled Tasks
tr: Zamanlanan Görevler

en: Show scheduled tasks, aka those with a Due date
tr: Zamanlanan görevleri göster, yani Tamamlanma tarihi olan görevleri

en: Next 7 Days’ Tasks
tr: Sonraki 7 Günün Görevleri

en: Overdue Tasks
tr: Teslimi Geçmiş Görevler

en: Tasks with Attachments
tr: Eki olan Görevler

en: Show tasks with no category set
tr: Kategorisiz görevleri göster

en: Started Tasks
tr: Başlayan Görevler

en: Filters for tasks that either do not have a start date or the start date is earlier than the time the filter is selected at
tr: Başlangıç tarihi olmayan veya başlangıç tarihi süzgecin seçildiği tarihten önce olan görevleri süzer

en: Delete Tasks
tr: Görevleri Sil

en: Delete Task
tr: Görevi Sil

en: Task List Context Menu
tr: Görev Listesi Bağlam Menüsü

en: %d task | %d tasks
tr[0]: %d görev

en: Convert to M_eeting
tr: _Toplantıya Dönüştür

en: Convert the message to a meeting request
tr: İletiyi toplantı isteğine dönüştür

en: Convert to M_essage
tr: _İletiye Dönüştür

en: Convert to the mail message
tr: Posta iletisine dönüştür

en: Look up configuration with e-mail domain
tr: Yapılandırmaya e-posta alan adıyla bak

en: Looking up IMAP server…
tr: IMAP sunucusuna bakılıyor…

en: Looking up POP3 server…
tr: POP3 sunucusuna bakılıyor…

en: Looking up SMTP server…
tr: SMTP sunucusuna bakılıyor…

en: CalDAV server
tr: CalDAV sunucusu

en: Looking up CalDAV server…
tr: CalDAV sunucusuna bakılıyor…

en: CardDAV server
tr: CardDAV sunucusu

en: Looking up CardDAV server…
tr: CardDAV sunucusuna bakılıyor…

en: LDAP server
tr: LDAP sunucusu

en: Looking up LDAP server…
tr: LDAP sunucusuna bakılıyor…

en: Look up in SRV records
tr: SRV kayıtlarından bak

en: CalDAV and CardDAV server
tr: CalDAV ve CardDAV sunucusu

en: Requires password to continue.
tr: Sürdürmek için parola gerekir.

en: Look up for a CalDAV/CardDAV server
tr: CalDAV/CardDAV sunucusuna bak

en: Display part as an invitation
tr: Bölümü davetiye olarak göster

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
tr: Bugün %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
tr: Bugün %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
tr: Bugün %l:%M:%S %p

note: strftime format of a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
tr: Yarın %H:%M

note: strftime format of a time, * in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
tr: Yarın %H:%M:%S

note: strftime format of a time, * in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
tr: Yarın %l:%M %p

note: strftime format of a time, * in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
tr: Yarın %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date * without a year.
en: %A, %B %e
tr: %e %B %A

note: strftime format of a weekday, a date * without a year and a time, * in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
tr: %e %B %A %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
tr: %e %B %A %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
tr: %e %B %A %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date without a year * and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
tr: %e %B %A %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
tr: %e %B %Y %A

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M
tr: %e %B %Y %A %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
tr: %e %B %Y %A %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
tr: %e %B %Y %A %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date and a * time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
tr: %e %B %Y %A %l:%M:%S %p

en: An unknown person
tr: Bilinmeyen kişi

en: Please respond on behalf of %s
tr: Lütfen %s adına yanıtlayın

en: Received on behalf of %s
tr: %s adına alındı

en: %s through %s has published the following meeting information:
tr: %s %s aşağıdaki toplantı bilgisini yayımladı:

en: %s has published the following meeting information:
tr: %s aşağıdaki toplantı bilgisini yayımladı:

en: The following meeting information has been published:
tr: Şu toplantı bilgisi yayımlandı:

en: %s has delegated the following meeting to you:
tr: %s aşağıdaki toplantıya sizi temsilci olarak belirledi:

en: %s through %s requests your presence at the following meeting:
tr: %s %s aşağıdaki toplantıda sizin bulunmanızı istiyor:

en: %s requests your presence at the following meeting:
tr: %s aşağıdaki toplantıda sizin bulunmanızı istiyor:

en: %s through %s wishes to add to an existing meeting:
tr: %s %s üzerinden var olan toplantıya ekleme yapmak istiyor:

en: %s wishes to add to an existing meeting:
tr: %s var olan toplantıya ekleme yapmak istiyor:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
tr: %s %s aşağıdaki toplantı için son bilgileri almak istiyor:

en: %s wishes to receive the latest information for the following meeting:
tr: %s aşağıdaki toplantı için son bilgileri almak istiyor:

en: %s through %s has sent back the following meeting response:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki toplantı yanıtını geri yolladı:

en: %s has sent back the following meeting response:
tr: %s aşağıdaki toplantı yanıtını geri yolladı:

en: %s through %s has cancelled the following meeting:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki toplantıyı iptal etti:

en: %s has cancelled the following meeting:
tr: %s aşağıdaki toplantıyı iptal etti:

en: %s through %s has proposed the following meeting changes.
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki toplantı değişikliklerini önerdi.

en: %s has proposed the following meeting changes:
tr: %s aşağıdaki toplantı değişikliklerini önerdi:

en: %s through %s has declined the following meeting changes:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki toplantı değişikliklerini reddetti:

en: %s has declined the following meeting changes:
tr: %s aşağıdaki toplantı değişikliklerini reddetti:

en: %s through %s has published the following task:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki görevi yayımladı:

en: %s has published the following task:
tr: %s aşağıdaki görevi yayımladı:

en: The following task has been published:
tr: Şu görev yayımlandı:

en: %s requests the assignment of %s to the following task:
tr: %s aşağıdaki göreve %s atanmasını istiyor:

en: %s through %s has assigned you a task:
tr: %s %s aracılığıyla size görev atadı:

en: %s has assigned you a task:
tr: %s size görev atadı:

en: %s through %s wishes to add to an existing task:
tr: %s %s aracılığıyla var olan göreve eklenti yapmak istiyor:

en: %s wishes to add to an existing task:
tr: %s var olan göreve eklenti yapmak istiyor:

en: %s through %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki atanmış görevler için en son bilgileri almak istiyor:

en: %s wishes to receive the latest information for the following assigned task:
tr: %s aşağıdaki atanmış görevler için en son bilgileri almak istiyor:

en: %s through %s has sent back the following assigned task response:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki atanmış görev yanıtını geri gönderdi:

en: %s has sent back the following assigned task response:
tr: %s aşağıdaki atanmış görev yanıtını geri gönderdi:

en: %s through %s has cancelled the following assigned task:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki atanmış görevi iptal etti:

en: %s has cancelled the following assigned task:
tr: %s aşağıdaki atanmış görevi iptal etti:

en: %s through %s has proposed the following task assignment changes:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki görev atama değişikliklerini önerdi:

en: %s has proposed the following task assignment changes:
tr: %s aşağıdaki görev atama değişikliklerini önerdi:

en: %s through %s has declined the following assigned task:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki atanmış görevi reddetti:

en: %s has declined the following assigned task:
tr: %s aşağıdaki atanmış görevi reddetti:

en: %s through %s has published the following memo:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki notu yayımladı:

en: %s has published the following memo:
tr: %s aşağıdaki notu yayımladı:

en: The following memo has been published:
tr: Şu not yayımlandı:

en: %s through %s wishes to add to an existing memo:
tr: %s %s üzerinden var olan nota ekleme yapmak istiyor:

en: %s wishes to add to an existing memo:
tr: %s var olan nota ekleme yapmak istiyor:

en: %s through %s has cancelled the following shared memo:
tr: %s %s aracılığıyla aşağıdaki paylaşılmış notu iptal etti:

en: %s has cancelled the following shared memo:
tr: %s aşağıdaki paylaşılmış notu iptal etti:

en: All day:
tr: Tüm gün:

en: Start day:
tr: Başlangıç günü:

en: Start time:
tr: Başlangıç zamanı:

en: End day:
tr: Bitiş günü:

en: End time:
tr: Bitiş zamanı:

en: Imported event will have removed the organizer and all the attendees.
tr: İçe aktarılan etkinlik, düzenleyiciyi ve tüm katılımcıları kaldıracak.

en: Ope_n Calendar
tr: _Takvim Aç

en: _Decline all
tr: Tümünü _reddet

en: _Tentative all
tr: _Tümünü belirsizleştir

en: _Tentative
tr: _Belirsizleştir

en: Acce_pt all
tr: Tümünü _kabul et

en: Acce_pt
tr: Ka_bul Et

en: Send _Information
tr: _Bilgi Gönder

en: _Update Attendee Status
tr: _Katılımcı Durumunu Güncelle

en: _Update
tr: _Güncelle

en: Im_port
tr: İ_çe Aktar

en: Im_port as Event
tr: Olay Olarak İçe _Aktar

en: Due date:
tr: Tamamlanma tarihi:

en: Show description provided by the sender
tr: Gönderence sağlanan açıklamayı göster

en: Hide description provided by the sender
tr: Gönderence sağlanan açıklamayı gizle

note: RSVP area
en: Send reply to organizer
tr: Düzenleyene yanıt gönder

note: Updates
en: Send _updates to attendees
tr: Katılımcılara _güncellenemeleri yolla

note: The recurrence check button
en: _Apply to all instances
tr: Tüm oluşumlara _uygula

en: Show time as _free
tr: Zamanı _boş olarak göster

en: _Preserve my reminder
tr: Anımsatıcımı _sakla

en: _Inherit reminder
tr: _Anımsatıcıyı benzet

en: _Tasks:
tr: _Görevler:

en: _Memos:
tr: _Notlar:

en: Sa_ve
tr: Kay_det

en: Attendee status updated
tr: Katılımcı durumu güncellendi

en: An appointment “%s” in the calendar “%s” conflicts with this meeting
tr: “%2$s” takvimindeki “%1$s” randevusu bu toplantı ile çakışıyor

en: A task “%s” in the task list “%s” conflicts with this task
tr: “%2$s” görev listesindeki “%1$s” görevi bu görevle çakışıyor

en: A memo “%s” in the memo list “%s” conflicts with this memo
tr: “%2$s” not listesindeki “%1$s” notu bu notla çakışıyor

en: The calendar “%s” contains an appointment which conflicts with this meeting | The calendar “%s” contains %d appointments which conflict with this meeting
tr[0]: “%s” takvimindeki %d randevu bu toplantı ile çakışıyor

en: The task list “%s” contains a task which conflicts with this task | The task list “%s” contains %d tasks which conflict with this task
tr[0]: “%s” görev listesi, bu görev ile çakışan %d görev içeriyor

en: The memo list “%s” contains a memo which conflicts with this memo | The memo list “%s” contains %d memos which conflict with this memo
tr[0]: “%s” not listesi, bu not ile çakışan %d not içeriyor

en: Found the appointment in the calendar “%s” as accepted
tr: Randevu, “%s” takviminde kabul edildi olarak bulundu

en: Found the appointment in the calendar “%s” as declined
tr: Randevu, “%s” takviminde reddedildi olarak bulundu

en: Found the appointment in the calendar “%s” as tentatively accepted
tr: Randevu, “%s” takviminde belirsizce kabul edildi olarak bulundu

en: Found the appointment in the calendar “%s” as delegated
tr: Randevu, “%s” takviminde devredildi olarak bulundu

en: Found the appointment in the calendar “%s”
tr: Randevu, “%s” takviminde bulundu

en: Found the task in the task list “%s”
tr: Görev, “%s” görev listesinde bulundu

en: Found the memo in the memo list “%s”
tr: Not, “%s” not listesinde bulundu

en: This meeting invitation is obsolete. It had been updated.
tr: Bu toplantı daveti artık kullanılamaz. Güncellenmelidir.

en: Unable to find any calendars
tr: Hiçbir takvim bulunamadı

en: Unable to find this meeting in any calendar
tr: Bu toplantı hiçbir takvimde bulunamadı

en: Unable to find this task in any task list
tr: Bu görev hiçbir görev listesinde bulunamadı

en: Unable to find this memo in any memo list
tr: Bu not hiçbir not listesinde bulunamadı

en: Searching for an existing version of this appointment
tr: Bu randevunun var olan sürümü aranıyor

en: Searching for an existing version of this task
tr: Bu görevin var olan sürümü aranıyor

en: Searching for an existing version of this memo
tr: Bu notun var olan sürümü aranıyor

en: Opening the calendar. Please wait…
tr: Takvim açılıyor. Lütfen bekleyin…

en: Unable to send item to calendar “%s”. %s
tr: “%s” takvimine öge gönderilemedi. %s

en: Unable to send item to task list “%s”. %s
tr: “%s” görev listesine öge gönderilemedi. %s

en: Unable to send item to memo list “%s”. %s
tr: “%s” not listesine öge gönderilemedi. %s

en: Sent to calendar “%s” as accepted
tr: Onaylanmış olarak “%s” takvimine gönderildi

en: Sent to task list “%s” as accepted
tr: Onaylanmış olarak “%s” görev listesine gönderildi

en: Sent to memo list “%s” as accepted
tr: Onaylanmış olarak “%s” not listesine gönderildi

en: Sent to calendar “%s” as tentative
tr: Belirsiz olarak “%s” takvimine gönderildi

en: Sent to task list “%s” as tentative
tr: Belirsiz olarak “%s” görev listesine gönderildi

en: Sent to memo list “%s” as tentative
tr: Belirsiz olarak “%s” not listesine gönderildi

en: Sent to calendar “%s” as declined
tr: Reddedilmiş olarak “%s” takvimine gönderildi

en: Sent to task list “%s” as declined
tr: Reddedilmiş olarak “%s” görev listesine gönderildi

en: Sent to memo list “%s” as declined
tr: Reddedilmiş olarak “%s” not listesine gönderildi

en: Sent to calendar “%s” as cancelled
tr: İptal edilmiş olarak “%s” takvimine gönderildi

en: Sent to task list “%s” as cancelled
tr: İptal edilmiş olarak “%s” görev listesine gönderildi

en: Sent to memo list “%s” as cancelled
tr: İptal edilmiş olarak “%s” not listesine gönderildi

en: Imported to calendar “%s”
tr: “%s” takvimine içe aktarıldı

en: Imported to task list “%s”
tr: “%s” görev listesine içe aktarıldı

en: Imported to memo list “%s”
tr: “%s” not listesine içe aktarıldı

en: Saving changes to the calendar. Please wait…
tr: Değişiklikler takvime kaydediliyor. Lütfen bekleyin…

en: Saving changes to the task list. Please wait…
tr: Değişiklikler görev listesine kaydediliyor. Lütfen bekleyin…

en: Saving changes to the memo list. Please wait…
tr: Değişiklikler not listesine kaydediliyor. Lütfen bekleyin…

en: Unable to parse item
tr: Öge ayrıştırılamadı

en: Organizer has removed the delegate %s
tr: Düzenleyen, %s temsilcisini kaldırdı

en: Sent a cancellation notice to the delegate
tr: Temsilciye iptal bildirimi gönderildi

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
tr: Temsilciye iptal uyarısı gönderilemedi

en: Unable to update attendee. %s
tr: Katılımcı güncellenemedi. %s

en: The meeting is invalid and cannot be updated
tr: Toplantı geçersiz ve güncellenemez

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
tr: Durum geçersiz olduğu için katılımcı durumu güncellenmedi

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
tr: Bu öge yerinde bulunamadığı için katılımcı bilgileri güncellenemedi

en: Meeting information sent
tr: Toplantı bilgisi gönderildi

en: Task information sent
tr: Görev bilgisi gönderildi

en: Memo information sent
tr: Not bilgisi gönderildi

en: Unable to send meeting information, the meeting does not exist
tr: Toplantı bilgisi gönderilemedi, toplantı yok

en: Unable to send task information, the task does not exist
tr: Görev bilgisi gönderilemedi, görev yok

en: Unable to send memo information, the memo does not exist
tr: Not bilgisi gönderilemedi, not yok

note: Translators: This is a default filename for a calendar.
en: calendar.ics
tr: takvim.ics

en: Save Calendar
tr: Takvimi Kaydet

en: The calendar attached is not valid
tr: Eklenmiş takvim geçerli değil

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not a valid iCalendar.
tr: İleti takvim içerdiğini belirtiyor ama geçerli iCalendar değil.

en: The item in the calendar is not valid
tr: Takvimdeki öge geçerli değil

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
tr: İleti takvim içeriyor ama takvim olay, görev ya da meşgul/müsait bilgisi içermiyor

en: The calendar attached contains multiple items
tr: Eklenmiş takvim çoklu öge içeriyor

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
tr: Bu ögelerin tümünü işlemek için, dosya kaydedilmeli ve takvim içe aktarılmalı

[ctx: cal-itip]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Tentatively Accepted
tr: Belirsiz Olarak Kabul Edildi

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
tr: Bu yanıt güncel katılımcıdan gelmemiş. Gönderen katılımcı olarak eklensin mi?

en: This meeting has been delegated
tr: Bu toplantıya temsilci atandı

en: “{0}” has delegated the meeting. Do you want to add the delegate “{1}”?
tr: “{0}” toplantıyı devretti. “{1}” temsilcisini eklemek ister misiniz?

en: Google Features
tr: Google Özellikleri

en: Add Ca_lendar to this account
tr: _Takvimi bu hesaba ekle

en: Add Con_tacts to this account
tr: _Bağlantıları bu hesaba ekle

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: IMAP access
tr: IMAP erişimini

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: Calendars to synchronize
tr: Eşzamanlanacak Takvimler

[ctx: GoggleSummary]
note: Translators: This is part of a sentence "You may need to enable IMAP access and Calendars to synchronize", where the 'IMAP access' and 'Calendars to synchronize' are clickable.
en: You may need to enable %s and %s
tr: %s ve %s’i etkinleştirmeniz gerekebilir

en: Mail _Directory:
tr: E-posta _Klasörü:

en: Choose a MH mail directory
tr: MH E-posta klasörü seç

en: MH mail directory cannot be empty
tr: MH posta dizini boş olamaz

en: Local Delivery _File:
tr: Yerel Dağıtım _Dosyası:

en: Choose a local delivery file
tr: Yerel dağıtım dosyası seç

en: Local delivery file cannot be empty
tr: Yerel dağıtım dosyası boş olamaz

en: Choose a Maildir mail directory
tr: Maildir e-posta klasörü seç

en: Maildir mail directory cannot be empty
tr: Maildir posta dizini boş olamaz

en: Spool _File:
tr: _Sıra Dosyası:

en: Choose a mbox spool file
tr: mbox kuyruk dosyası seç

en: Mbox spool file cannot be empty
tr: Mbox kuyruk dosyası boş olamaz

en: Spool _Directory:
tr: Kuyruk _Dizini:

en: Choose a mbox spool directory
tr: mbox kuyruk klasörü seç

en: Mbox spool directory cannot be empty
tr: Mbox kuyruk dizini boş olamaz

en: Configuration
tr: Yapılandırma

note: do not reference
en: User_name:
tr: _Kullanıcı adı:

en: _Forget password
tr: Parolayı _unut

en: Encryption _method:
tr: Şifreleme yönte_mi:

en: STARTTLS after connecting
tr: Bağlandıktan sonra STARTTLS

en: TLS on a dedicated port
tr: Adanmış bağlantı noktası üzerinden TLS

en: _Use custom binary, instead of “sendmail”
tr: “sendmail” yerine özel ikili k_ullan

en: _Custom binary:
tr: _Özel ikili:

en: U_se custom arguments
tr: Özel argümanlar _kullan

en: Cus_tom arguments:
tr: _Özel argümanlar:

en: Default arguments are “-i -f %F -- %R”, where
       %F — stands for the From address
       %R — stands for the recipient addresses
tr: Öntanımlı argümanlar “-i -f %F -- %R” olmak üzere
       %F — gönderen adresi yerine geçer
       %R — alıcı adresi yerine geçer

en: Send mail also when in offline _mode
tr: E-postayı çevrim dışı _kipteyken de gönder

en: Custom binary cannot be empty
tr: Özel ikili boş olamaz

note: do not reference
en: Ser_ver requires authentication
tr: S_unucu kimlik doğrulaması istiyor

en: T_ype:
tr: _Tür:

en: Yahoo! Features
tr: Yahoo! Özellikleri

en: Add Ca_lendar and Tasks to this account
tr: T_akvim ve Görevleri bu hesaba ekle

en: Saving message…
tr: İleti kaydediliyor…

en: Failed to save message to folder.
tr: İletiler klasöre kaydedilemedi.

en: %d attached message | %d attached messages
tr[0]: %d eklentili ileti

en: Save Message to _Folder…
tr: İletiyi _Klasöre Kaydet…

en: Save the message attachment to a chosen folder
tr: İleti eklerini seçilen klasöre kaydet

en: Import OpenP_GP key…
tr: OpenP_GP anahtarını içe aktar…

en: Import Pretty Good Privacy (OpenPGP) key
tr: Oldukça İyi Gizlilik (OpenPGP) anahtarını içe aktar

[ctx: New]
en: _Mail Message
tr: _Posta İletisi

en: Compose a new mail message
tr: Yeni posta iletisi hazırla

[ctx: New]
en: Mail Acco_unt
tr: Posta _Hesabı

en: Create a new mail account
tr: Yeni e-posta hesabı oluştur

[ctx: New]
en: Mail _Folder
tr: Posta _Klasörü

en: Create a new mail folder
tr: Yeni posta klasörü oluştur

[ctx: NetworkMonitor]
en: Method to detect _online state:
tr: _Çevrim içi durumu saptama yöntemi:

[ctx: NetworkMonitor]
note: Translators: The '%s' is replaced with the actual name of the GNetworkMonitor implementation
en: Default (%s)
tr: Öntanımlı (%s)

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the first
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: NetworkMonitor]
note: Always as the last
en: Always Online
tr: Her Zaman Çevrim İçi

en: _Limit operations in Power Saver mode
tr: Güç Tutumu kipinde işlemleri _kısıtla

en: Mail Preferences
tr: Posta Tercihleri

en: Composer Preferences
tr: Düzenleyici Tercihleri

en: Network Preferences
tr: Ağ Tercihleri

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Label] [is/is-not] [None]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: label]
note: Translators: The first item in the list, to be able to set rule: [Unset Label] [All]
en: All
tr: Tümü

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook included in autocompletion" in the filter dialog
en: Included in Autocompletion
tr: Kendiliğinden Tamamlamada İçerilen

[ctx: addrbook]
note: Translators: Meaning "any configured addressbook" in the filter dialog
en: Any
tr: Herhangi

en: Marking messages as read…
tr: İletiler okundu imleniyor…

en: Go to Folder
tr: Klasöre Git

en: _Select
tr: _Seç

en: _Disable Account
tr: Hesabı _Devre Dışı Bırak

en: Disable this account
tr: Bu hesabı devre dışı bırak

en: Permanently remove all the deleted messages from all folders
tr: Tüm klasörlerdeki tüm silinmiş iletileri kalıcı olarak kaldır

en: Empty _Junk
tr: _Gereksizi Temizle

en: Delete all Junk messages from all folders
tr: Tüm klasörlerden tüm Gereksiz iletileri sil

en: Edit properties of this account
tr: Bu hesabın özelliklerini düzenle

en: Refresh list of folders of this account
tr: Bu hesabın klasör listesini yenile

en: _Download Messages for Offline Usage
tr: Çevrim _Dışı Kullanım için İndir

en: Download messages of accounts and folders marked for offline usage
tr: Hesapların iletilerini ve çevrim dışı olarak imlenmiş klasörleri indir

en: Fl_ush Outbox
tr: Çıktıyı _Temizle

en: _Copy Folder To…
tr: Klasörü Şuna _Kopyala…

en: Copy the selected folder into another folder
tr: Seçili klasörü başka klasör içine kopyala

en: Permanently remove this folder
tr: Bu klasörü kalıcı olarak kaldır

en: Edit Sort _Order…
tr: Sıralama _Düzenini Düzenle…

en: Change sort order of the folders in the folder tree
tr: Klasör ağacındaki klasörlerin sıra düzenini değiştir

en: E_xpunge
tr: _Temizle

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
tr: Bu klasörden silinmiş tüm iletileri kalıcı olarak kaldır

en: Mar_k All Messages as Read
tr: Tüm İletileri _Okunmuş Olarak İmle

en: Mark all messages in the folder as read
tr: Klasördeki tüm iletileri okunmuş olarak imle

en: _Move Folder To…
tr: Klasörü Şuna _Taşı…

en: Move the selected folder into another folder
tr: Seçili klasörü başka klasör içine taşı

note: Translators: An action caption to create a new mail folder
en: _New…
tr: _Yeni…

en: Create a new folder for storing mail
tr: Postaları saklamak için yeni klasör oluştur

en: _New Folder…
tr: _Yeni Klasör…

en: Change the properties of this folder
tr: Bu klasörün özelliklerini değiştir

en: Refresh the folder
tr: Klasörü yenile

en: Change the name of this folder
tr: Bu klasörün adını değiştir

en: Select Message _Thread
tr: İleti _Dalı Seç

en: Select all messages in the same thread as the selected message
tr: Seçilen ileti ile aynı konudaki tüm iletileri seç

en: Select Message S_ubthread
tr: İleti Alt _Dalı Seç

en: Select all replies to the currently selected message
tr: Geçerli seçilen iletiye yapılan tüm yanıtları seç

en: Empty _Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Permanently remove all the deleted messages from all accounts
tr: Tüm hesaplardan tüm silinmiş iletileri kalıcı olarak kaldır

en: Go to _Folder
tr: _Klasöre Git

en: Opens a dialog to select a folder to go to
tr: Gidilecek klasörü seçmeniz için iletişim penceresi açar

en: _Manage Subscriptions
tr: Abonelikleri _Yönet

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
tr: Uzaktaki sunuculardaki klasörlere abonelik işlemini gerçekleştir

en: Send / _Receive
tr: Gönder / _Al

en: Send queued items and retrieve new items
tr: Kuyruktaki ögeleri gönder ve yeni ögeler al

en: R_eceive All
tr: Tümünü _Al

en: Receive new items from all accounts
tr: Tüm hesaplardan yeni iletileri al

en: _Send All
tr: Tümünü _Gönder

en: Send queued items in all accounts
tr: Tüm hesaplarda kuyruktaki ögeleri gönder

en: Cancel the current mail operation
tr: Şimdiki posta işlemini iptal et

en: Collapse All _Threads
tr: _Tüm Dalları Kapat

en: Collapse all message threads
tr: Tüm ileti dallarını kapat

en: E_xpand All Threads
tr: Tüm Dalları _Aç

en: Expand all message threads
tr: Tüm ileti dallarını aç

en: _Message Filters
tr: İleti _Süzgeçleri

en: Create or edit rules for filtering new mail
tr: Yeni postaları süzmek için kural oluştur veya düzenle

en: _Subscriptions…
tr: _Abonelikler…

note: ** Menus **
en: F_older
tr: _Klasör

en: C_reate Search Folder From Search…
tr: Arama Sonucundan Arama Klasörü Oluştu_r…

en: Search F_olders
tr: _Klasörleri Ara

en: Create or edit search folder definitions
tr: Arama klasörü tanımlarını oluştur ya da düzenle

en: Show Message _Preview
tr: İleti Ön İzlemesini _Göster

en: Show message preview pane
tr: İleti ön izleme bölümünü göster

en: Show _Attachment Bar
tr: Ek Çubuğunu _Göster

en: Show Attachment Bar below the message preview pane when the message has attachments
tr: İleti eklere sahip olduğunda ileti ön izleme bölmesinin altında Ek Çubuğunu göster

en: Show _Deleted Messages
tr: _Silenen İletileri Göster

en: Show deleted messages with a line through them
tr: Silinmiş iletileri üzeri çizili olarak göster

en: Show _Junk Messages
tr: _Gereksiz İletileri Göster

en: Show junk messages with a red line through them
tr: Gereksiz iletileri üstlerinde kırmızı çizgiyle göster

en: Show _Preview Tool Bar
tr: Ön İzleme Araç Çubuğu_nu Göster

en: Show tool bar above the preview panel
tr: Araç çubuğunu ön izleme panelinin üzerinde göster

en: _Group By Threads
tr: _Dallara Göre Kümele

en: Threaded message list
tr: Dallanmış ileti listesi

en: Show To _Do Bar
tr: _Yapılacaklar Çubuğunu Göster

en: Show To Do bar with appointments and tasks
tr: Randevular ve görevlerle birlikte Yapılacaklar çubuğunu göster

en: _Unmatched Folder Enabled
tr: _Eşleşmeyen Klasörler Etkin

en: Toggles whether Unmatched search folder is enabled
tr: Eşleşmeyenler arama klasörünün etkin olup olmadığı ayarı

en: Show message preview below the message list
tr: İleti ön izlemesini ileti listesinin altında göster

en: Show message preview alongside the message list
tr: İleti ön izlemesini ileti listesinin yanında göster

en: Subject or Addresses contain
tr: Konu ya da Adres içerir

en: All Accounts
tr: Tüm Hesaplar

en: Current Account
tr: Şimdiki Hesap

en: Current Folder
tr: Şimdiki Klasör

en: Current Folder and Subfolders
tr: Geçerli Klasör ve Alt Klasörler

en: All Messages
tr: Tüm İletiler

en: Important Messages
tr: Önemli İletiler

en: Last 5 Days’ Messages
tr: Son 5 Günün İletileri

en: Messages Not Junk
tr: Gereksiz Olmayan İletiler

en: Messages with Attachments
tr: Ek İçeren İletiler

en: Messages with Notes
tr: Not İçeren İletiler

en: No Label
tr: Etiket Yok

en: Read Messages
tr: Okunmuş İletiler

en: Unread Messages
tr: Okunmamış İletiler

en: Message Thread
tr: İleti Dizisi

en: Preview Toolbar
tr: Ön İzleme Araç Çubuğu

en: Preview Context Menu
tr: Ön İzleme Bağlam Menüsü

en: Folder Context Menu
tr: Klasör Bağlam Menüsü

en: Message Context Menu
tr: İleti Bağlam Menüsü

en: Current Folder and Subfolders Search
tr: Geçerli Klasör ve Alt Klasörleri Ara

en: All Account Search
tr: Tüm Hesapları Ara

en: Account Search
tr: Hesap Arama

en: %d selected,  | %d selected,
tr[0]: %d seçili,

en: %d deleted | %d deleted
tr[0]: %d silinmiş

en: %d junk | %d junk
tr[0]: %d gereksiz

en: %d draft | %d drafts
tr[0]: %d taslak

en: %d unsent | %d unsent
tr[0]: %d gönderilmemiş

en: %d sent | %d sent
tr[0]: %d gönderilmiş

en: %d unread | %d unread
tr[0]: %d okunmamış

en: Select Folder to Add
tr: Eklemek için klasör seç

en: Folder
tr: Klasör

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Keep in Outbox
tr: Giden Kutusunda Tut

en: Send immediately
tr: Hemen gönder

en: Send after 1 minute
tr: 1 dakika sonra gönder

en: Send after 5 minutes
tr: 5 dakika sonra gönder

en: Language(s)
tr: Dil(ler)

en: Same as user interface
tr: Kullanıcı arayüzü ile aynı

en: On exit, every time
tr: Çıkışta, her zaman

en: Once per day
tr: Günde bir kez

en: Once per week
tr: Haftada bir kez

en: Once per month
tr: Ayda bir kez

en: Immediately, on folder leave
tr: Hemen, klasörü terk edince

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Contains Value
tr: Değer İçerir

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header name is shown. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Header
tr: Üstbilgi

[ctx: UserHeaders]
note: Translators: This is a column caption, in which a mail header title is shown; it's the text the header is presented in the GUI, aka a user friendly name of the header. Example: Header: "X-GitLab-Project" Title: "GitLab Project"
en: Title
tr: Başlık

note: To Translators: 'Date header' is a label for configurable date/time format for 'Date' header in mail message window/preview
en: _Date header:
tr: _Tarih başlığı:

en: Show _original header value
tr: Özgün _başlık değerini göster

en: Do _not change settings
tr: Ayarları değiştir_me

en: _Set as default email client
tr: Öntanımlı e-posta istemcisi olarak _belirle

en: Do you want to make Evolution your default email client?
tr: Evolutionʼu öntanımlı e-posta istemciniz yapmak istiyor musunuz?

note: Translators: First %s is an email address, second %s * is the subject of the email, third %s is the date.
en: Your message to %s about “%s” on %s has been displayed. This is no guarantee that the message has been read or understood.
tr: %sʼe yolladığınız “%s” ile ilgili iletiniz %s tarihinde görüntülendi. Bu, iletinin okunduğunu veya anlaşıldığını garanti etmez.

note: Translators: %s is the subject of the email message This text is used as a subject of a delivery notification email (basically a notification, that the user did read (or better displayed) the message).
en: Read: %s
tr: Oku: %s

en: Send a read receipt to “%s”
tr: “%s”e okundu teyidi gönder

en: _Notify Sender
tr: Göndericiye _Bildir

en: Sender wants to be notified when you have read this message.
tr: Gönderen, bu iletiyi okuduğunuzda bilgilendirilmek istiyor.

en: Sender has been notified that you have read this message.
tr: Gönderen, iletiyi okuduğunuz konusunda bilgilendirildi.

en: Evolution is currently offline.
tr: Evolution şu an çevrim dışı.

en: Click “Work Online” to return to online mode.
tr: “Çevrim İçi Çalış”a tıklayarak çevrim içi kipe dönebilirsiniz.

en: Evolution is currently offline due to a network outage.
tr: Evolution şu an ağ arızası nedeniyle çevrim dışı.

en: Evolution will return to online mode once a network connection is established.
tr: Evolution ağ bağlantısı sağlandığında çevrim içi kipe geçecek.

en: Author(s)
tr: Geliştiren(ler)

en: Overview
tr: Genel Görünüm

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Display plain text version
tr: Düz metin halini göster

en: Display plain text version of multipart/alternative message
tr: multipart/alternative iletilerin düz metin halini göster

en: Display HTML version
tr: HTML biçiminde göster

en: Display HTML version of multipart/alternative message
tr: Multipart/alternative iletinin HTML biçimini göster

en: Show HTML if present
tr: Eğer varsa HTML göster

en: Let Evolution choose the best part to show.
tr: Evolutionʼun gösterilecek en uygun bölümü seçmesine izin ver.

en: Show plain text if present
tr: Varsa düz metin göster

en: Show plain text part, if present, otherwise let Evolution choose the best part to show.
tr: Varsa düz metin bölümünü göster, değilse gösterilecek en iyi bölümü seçmesi için Evolutionʼa izin ver.

en: Show plain text if present, or HTML source
tr: Eğer varsa düz metni göster, veya HTML kaynağını

en: Show plain text part, if present, otherwise the HTML part source.
tr: Varsa düz metin bölümünü, değilse HTML bölümü kaynağını göster.

en: Only ever show plain text
tr: Yalnızca düz metin göster

en: Always show plain text part and make attachments from other parts, if requested.
tr: Her zaman düz metin bölümünü göster ve diğer bölümlerden eğer istenirse ek yap.

en: Show s_uppressed HTML parts as attachments
tr: K_apatılmış HTML bölümlerini eklenti olarak göster

en: HTML _Mode
tr: HTML _Kipi

en: Prefer Plain Text
tr: Düz Metin Tecih Et

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
tr: Düz Metin Kipi

en: Allows to view mail messages as plain text, even if they contain HTML. To modify the options switch to the Mail Preferences section → HTML Messages tab → Plain Text Mode group.
tr: HTML içeriyor olsalar bile posta iletilerini düz metin olarak görüntülemeyi sağlar. Seçenekleri değiştirmek için Posta Tercihleri bölümü → HTML İletileri sekmesi → Düz Metin Kipi grubuna geçin.

en: Cannot add message into News and Blogs folder
tr: İleti, Haberler ve Bloglar klasörüne eklenemiyor

en: Message is not available
tr: İleti kullanılabilir değil

en: Invalid Feed URL “%s”.
tr: Geçersiz Besleme URL’si: “%s”.

en: Failed to download feeds, error code %d (%s)
tr: Beslemeler indirilemedi, hata kodu %d (%s)

en: Invalid Feed URL.
tr: Geçersiz Besleme URL’si.

en: Apply message _filters to this folder
tr: İleti _süzgeçlerini bu klasöre uygula

en: _Download complete articles
tr: Makalelerin tümünü _indir

en: Download feed _enclosures
tr: Besleme _eklerini indir

en: Enclosures:
tr: Ekler:

en: News and Blogs
tr: Haberler ve Bloglar

en: This is a provider for reading RSS news and blogs.
tr: Bu, RSS haberleri ve blogları okuma sağlayıcısıdır.

en: Folder '%s' not found
tr: '%s' klasörü bulunamadı

en: Cannot create a folder in a News and Blogs store.
tr: Haberler ve Bloglar deposunda klasör oluşturulamaz.

en: Unknown author
tr: Bilinmeyen yazar

en: Failed to fetch feed icon: %s
tr: Besleme simgesi alınamadı: %s

en: Fetching feed icon…
tr: Besleme simgesi alınıyor…

en: Failed to read feed information.
tr: Besleme bilgisi okunamadı.

en: Failed to fetch feed information: %s
tr: Besleme bilgisi alınamadı: %s

en: Fetching feed information…
tr: Besleme bilgisi alınıyor…

en: Invalid Feed URL
tr: Geçersiz Besleme URL’si

en: Choose Feed Image
tr: Besleme Görüntüsü Seç

en: Feed _URL:
tr: Besleme _URL’si:

en: _Fetch
tr: _Al

en: C_ontent:
tr: İ_çerik:

en: Import RSS Feeds
tr: RSS Beslemelerini İçe Aktar

en: Export RSS Feeds
tr: RSS Beslemelerini Dışa Aktar

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: OPML files
tr: OPML dosyaları

note: Translators: This is a default file name for exported RSS feeds. Keep the extension (".opml") as is, translate only the "feeds" word, if needed.
en: feeds.opml
tr: beslemeler.opml

en: Failed to export RSS feeds:
tr: RSS beslemeleri dışa aktarılamadı:

en: Failed to read file content:
tr: Dosya içeriği okunamadı:

en: Failed to add feed:
tr: Besleme eklenemedi:

en: No RSS feeds found
tr: RSS beslemesi bulunamadı

en: No new RSS feeds imported
tr: Yeni RSS beslemesi içe aktarılmadı

en: Imported %d feed | Imported %d feeds
tr[0]: %d besleme içe aktarıldı

en: Failed to import data, the file does not contain valid OPML data.
tr: Veriler içe aktarılamadı, dosya geçerli OPML verisi içermiyor.

en: Failed to parse file content. Expected is an OPML file.
tr: Dosya içeriği ayrıştırılamadı. OPML dosyası bekleniyordu.

en: Download _feed enclosures
tr: _Besleme eklerini indir

note: Translators: This is part of "Do not download enclosures larger than [ nnn ] KB"
en: Do not download e_nclosures larger than
tr: Şundan büyük _ekleri indirme

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Content
tr: İçerik

en: E_xport
tr: D_ışarı Aktar

en: Re_load feed articles
tr: Besleme makalelerini yeniden _yükle

en: Reload all feed articles from the server, updating existing and adding any missing
tr: Sunucudan besleme makalelerini yeniden yükle, var olanlar güncellenir ve eksikler eklenir

en: Failed to spawn SpamAssassin (%s):
tr: SpamAssassin (%s) süreci başlatılamadı:

en: Failed to stream mail message content to SpamAssassin:
tr: E-posta iletisi içeriği SpamAssassinʼe aktarılamadı:

en: Failed to write “%s” to SpamAssassin:
tr: “%s” SpamAssassinʼe yazılamadı:

en: Failed to read output from SpamAssassin:
tr: SpamAssassin çıktısı okunamadı:

en: SpamAssassin either crashed or failed to process a mail message
tr: SpamAssassin ya çöktü, ya da e-posta iletisini işleyemedi

en: SpamAssassin Options
tr: SpamAssassin Seçenekleri

en: I_nclude remote tests
tr: Uzaktaki sınamaları da _kapsa

en: This will make SpamAssassin more reliable, but slower.
tr: Bu SpamAssasinʼi daha yavaş ancak daha güvenilir kılacak.

en: Junk filter using SpamAssassin
tr: SpamAssassin kullanarak önemsiz ileti süz

note: Keep the title identical to EMailConfigImportPage * so it's only shown once in the assistant sidebar.
en: Importing Files
tr: Dosyalar İçe Aktarılıyor

en: Import cancelled.
tr: İçe aktarma iptal edildi.

en: Import complete.
tr: İçe aktarma tamamlandı.

en: Welcome to Evolution.
    
    The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications.
tr: Evolutionʼa Hoş Geldiniz.
    
    Gelecek birkaç ekran Evolutionʼun e-posta hesaplarınıza bağlanmasına ve diğer uygulamalardan dosyaları aktarmasına olanak sağlayacak.

en: Do not _show this wizard again
tr: Bu sihirbazı yeniden göster_me

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: This is part of "Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead." sentence from the same translation context.
en: create a collection account
tr: koleksiyon hesabı oluştur

[ctx: wizard-ca-note]
note: Translators: The '%s' is replaced with "create a collection account" from the same translation context.
en: Alternatively, you can %s (email, contacts and calendaring) instead.
tr: Diğer seçenek olarak şunu yapabilirsiniz: %s (e-posta, bağlantılar ve takvim).

en: Loading accounts…
tr: Hesaplar yükleniyor…

en: _Format as…
tr: _Şöyle biçimlendir…

en: _Other languages
tr: _Diğer diller

en: Text Highlight
tr: Metin Vurgusu

en: Syntax highlighting of mail parts
tr: E-posta bölümlerinin söz dizim vurgulamaları

en: _Plain text
tr: _Düz metin

en: Show F_ull vCard
tr: Tam vCard _Göster

en: Show Com_pact vCard
tr: _Özet vCard Göster

en: Save _To Addressbook
tr: Adres defterine _kaydet

en: There is one other contact.
tr: Bir başka bağlantı var.

note: Translators: This will always be two or more.
en: There is %d other contact. | There are %d other contacts.
tr[0]: %d başka bağlantı var.

en: Addressbook Contact
tr: Adres Defteri Bağlantısı

en: Display the part as an addressbook contact
tr: Bölmeyi adres defteri bağlantısı olarak göster

en: Failed to retrieve message content
tr: İleti içeriği alınamadı

en: Ctrl-click to go to the section “%s” of the message
tr: Ctrl+tık ile iletinin “%s” bölümüne git

note: Translators: The "%s" is replaced with a link, constructing a text like: "Ctrl-click to open a link “http://www.example.com”"
en: Ctrl-click to open a link “%s”
tr: “%s” bağlantısını Ctrl+tık ile aç

en: _Do not show this message again.
tr: Bu iletiyi yeniden _gösterme.

en: Keywords
tr: Anahtar Sözcükler

en: Message has no attachments
tr: İletinin eki yok

en: Evolution has found some keywords that suggest that this message should contain an attachment, but cannot find one.
tr: Evolution bazı anahtar sözcüklerin bu iletide ek bulunması gerektiği belirttiğini buldu, ancak ek bulunamadı.

en: _Add Attachment...
tr: _Eklenti Ekle...

en: _Edit Message
tr: İ_letiyi Düzenle

en: Attachment Reminder
tr: Ek Hatırlatıcı

en: Reminds you when you forgot to add an attachment to a mail message.
tr: E-posta iletisinde eklentiyi eklemeyi unuttuğunuzda hatırlatma yapar.

en: Automatic Contacts
tr: Kendiliğinden Bağlantılar

note: Enable BBDB checkbox
en: Create _address book entries when sending mails
tr: E-posta gönderirken _adres defterine de ekle

note: File Under setting
en: Set File _under as “First Last”, instead of “Last, First”
tr: “Altında _dosyala” alanını “İlk Son” yerine “Son, İlk” olarak belirle.

en: Select Address book for Automatic Contacts
tr: Kendiliğinden Bağlantılar için Adres Defteri seç

en: Instant Messaging Contacts
tr: Anında İletişim Bağlantıları

note: Enable Gaim Checkbox
en: _Synchronize contact info and images from Pidgin buddy list
tr: Bağlantı bilgileri ve resimlerini Pidgin arkadaş listesinden e_şle

en: Select Address book for Pidgin buddy list
tr: Pidgin arkadaş listesi için Adres Defteri seç

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
tr: _Arkadaş listem ile şimdi eşzamanlandır

en: Takes the gruntwork out of managing your address book.
    
    Automatically fills your address book with names and email addresses as you reply to messages.  Also fills in IM contact information from your buddy lists.
tr: Adres defteri yönetme hammaliyesini üstünüzden alır.
    
    Siz iletileri yanıtladıkça adres defterini adlar ve e-posta adresleriyle doldurur.  Ayrıca arkadaş listenizden IM bağlantı bilgisini doldurur.

en: Importing Outlook Express data
tr: Outlook Express verileri içe aktarılıyor

en: Outlook DBX import
tr: Outlook DBX aktarımı

en: Outlook Express 5/6 personal folders (.dbx)
tr: Outlook Express 5/6 kişisel klasörler (.dbx)

en: Import Outlook Express messages from DBX file
tr: Outlook Express iletilerini DBX dosyasından içe aktar

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Security:
tr: Güvenlik:

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Personal
tr: Kişisel

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Unclassified
tr: Sınıflandırılmamış

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Protected
tr: Korumalı

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Confidential
tr: Hizmete Özel

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Secret
tr: Gizli

[ctx: email-custom-header-Security]
en: Top secret
tr: Çok gizli

[ctx: email-custom-header]
note: Translators: "None" as an email custom header option in a dialog invoked by Insert->Custom Header from Composer, * indicating the header will not be added to a mail message
en: None
tr: Hiçbiri

en: _Custom Header
tr: Özel _Başlık

note: To translators: This string is used while adding a new message header to configuration, to specifying the format of the key values
en: The format for specifying a Custom Header key value is:
    Name of the Custom Header key values separated by “;”.
tr: Özel Başlık anahtarını belirtmek için biçim:
    “;” ile ayrılmılş Özel Başlık anahtarı değerlerinin adları.

en: Key
tr: Anahtar

en: Values
tr: Değerler

en: Custom Header
tr: Özel Başlık

note: For Translators: 'custom header' string is used while adding a new message header to outgoing message, to specify what value for the message header would be added
en: Add custom headers to outgoing mail messages.
tr: Giden e-posta iletilerine özel başlıklar ekle.

en: Email Custom Header
tr: E-posta Özel Başlık

en: Command to be executed to launch the editor:
tr: Düzenleyiciyi başlatmak için çalıştırılacak komut:

en: For XEmacs use “xemacs”
    For Vim use “gvim -f”
tr: Emacs için “xemacs” kullan
    Vim için “gvim -f” kullan

en: _Automatically launch when a new mail is edited
tr: Yeni e-posta düzenlendiğinde _kendiliğinden başlat

en: Compose in External Editor
tr: Harici Düzenleyicide Düzenle

en: External Editor
tr: Harici Düzenleyici

en: Use an external editor to compose plain-text mail messages.
tr: Düz metin e-posta iletileri yazmak için dış düzenleyici kullan.

en: Editor not launchable
tr: Düzenleyici başlatılabilir değil

en: The external editor set in your plugin preferences cannot be launched. Try setting a different editor.
tr: Eklenti tercihlerinizde ayarlı olan harici düzenleyici başlatılamıyor. Başka düzenleyici atamayı deneyin.

en: Cannot create Temporary File
tr: Geçici Dosya oluşturulamıyor

en: Evolution is unable to create a temporary file to save your mail. Retry later.
tr: Evolution postanızı kaydetmek için geçici dosyayı oluşturamadı. Sonra yeniden deneyin.

en: External editor still running
tr: Harici düzenleyici hala çalışıyor

en: The external editor is still running. The mail composer window cannot be closed as long as the editor is active.
tr: Harici düzenleyici hala çalışıyor. Düzenleyici etkin olduğu sürece yazma penceresi kapatılamaz.

en: Select a Face Picture
tr: Portre Resmi Seç

en: _Insert Face picture by default
tr: Portre resmini öntanılı olarak _ekle

en: Load new _Face picture
tr: Yeni _Portre resmi ekle

en: Change Face Image
tr: Yüz Görüntüsünü Değiştir

en: Include _Face
tr: _Portre İçer

en: Attach a small picture of your face to outgoing messages.
tr: Giden iletilere küçük resminizi ekler.

en: Failed Read
tr: Okunamadı

en: The file cannot be read
tr: Dosya okunamıyor

en: Invalid Image Size
tr: Geçersiz Görüntü Boyutu

en: Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
tr: Lütfen 48 × 48 piksel boyutunda, 723 baytı aşmayan PNG resmi seçin.

en: Incorrect Face Image Byte Size
tr: Yanlış Yüz Resmi Bayt Boyutu

en: The Face image size is {0} bytes, while it should not be more than 723 bytes. Please select a PNG image of size 48 × 48 pixels, whose file size doesn’t exceed 723 bytes.
tr: 723 bayttan daha çok olmaması gerekirken Yüz resim boyutu {0} bayt. Lütfen 48 × 48 boyutlarında, dosya boyutu 723 baytı geçmeyen PNG resmi seçin.

en: Not an image
tr: Resim değil

en: The file you selected does not look like a valid PNG image. Error: {0}
tr: Seçtiğiniz dosya geçerli PNG resmine benzemiyor. Hata: {0}

en: Get List _Archive
tr: Liste _Arşivlerini Al

en: Get an archive of the list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu posta listesinin arşivlerini al

en: Copy _Message Archive URL
tr: _İleti Arşiv URL’sini Kopyala

en: Copy direct URL for the selected message in its archive
tr: Arşivinde seçili ileti için doğrudan URL kopyala

en: Get List _Usage Information
tr: Liste _Kullanım Bilgisini Al

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu liste hakkındaki kullanım bilgilerini al

en: Contact List _Owner
tr: Bağlantı Listesi _Sahibi

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu posta listesinin sahibinin bağlantısı

en: _Post Message to List
tr: Listeye İleti _Gönder

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu posta listesine ileti gönder

en: _Subscribe to List
tr: Listeye _Abone Ol

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu posta listesine abone ol

en: _Unsubscribe from List
tr: Listeden _Aboneliği Kaldır

en: Unsubscribe from the mailing list this message belongs to
tr: Bu iletinin ait olduğu posta listesinden aboneliği kaldır

en: Mailing _List
tr: Posta _Listesi

en: Mailing List Actions
tr: Posta Listesi Eylemleri

en: Perform common mailing list actions (subscribe, unsubscribe, etc.).
tr: Yaygın posta listesi komutları için eylemler sağlar (abonelik, abonelik kaldırma, vs.).

en: Action not available
tr: Eylem yok

en: This message does not contain the header information required for this action.
tr: Bu ileti bu eylem için geçerli olan başlık bilgisini içermiyor.

en: Posting not allowed
tr: Göndermeye izin verilmiyor

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
tr: Bu posta listesine posta göndermeye izin verilmiyor. Büyük olasılıkla bu salt okunur posta listesi. Ayrıntılar için liste yöneticisiyle bağlantıya geçin.

en: Send e-mail message to mailing list?
tr: Posta listesini e-posta iletisi gönderilsin mi?

en: An e-mail message will be sent to the URL “{0}”. You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
tr: “{0}” URLʼsine e-posta iletisi gönderilecek. İletiyi kendiliğinden ya da onu önce görüp değiştirerek yollayabilirsiniz.
    
    İletinin gönderilmesinden kısa süre sonra posta listesinden yanıt almalısınız.

en: _Send message
tr: _İletiyi gönder

en: _Edit message
tr: İ_letiyi düzenle

en: Malformed header
tr: Bozulmuş başlık

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
tr: Bu iletinin {0} başlığı yanlış biçimlenmiş ve işlenemedi.
    
    Başlık: {1}

en: No e-mail action
tr: E-posta eylemi yok

en: The action could not be performed. The header for this action did not contain any action that could be processed.
    
    Header: {0}
tr: Eylem gerçekleştirilemedi. Bu, eylem için olan başlığın işleyebileceğimiz eylem içermediğini gösterir.
    
    Başlık: {0}

note: Translators: '%d' is the count of mails received.
en: You have received %d new message. | You have received %d new messages.
tr[0]: Yeni %d ileti aldınız.

note: Translators: "From:" is preceding a new mail * sender address, like "From: user@example.com"
en: From: %s
tr: Kimden: %s

note: Translators: "Subject:" is preceding a new mail * subject, like "Subject: It happened again"
en: Subject: %s
tr: Konu: %s

note: Translators: The '%s' is replaced by the folder name, where a new * mail message arrived. Example: "Folder: On This Computer : Inbox"
en: Folder: %s
tr: Klasör: %s

note: Translators: %d is the count of mails received in addition * to the one displayed in this notification.
en: (and %d more) | (and %d more)
tr[0]: (ve %d tane daha)

en: New email in Evolution
tr: Evolutionʼda yeni e-posta

note: Translators: The '%s' is a mail * folder name.  (e.g. "Show Inbox")
en: Show %s
tr: %sʼi Göster

en: _Play sound when a new message arrives
tr: Yeni ileti geldiğinde _ses çal

en: _Beep
tr: _Biple

en: Use sound _theme
tr: Ses _teması kullan

en: Play _file:
tr: _Ses dosyası çal:

en: Select sound file
tr: Ses dosyası seç

en: Select _accounts for which enable notifications:
tr: Bildirimleri etkinleştirilecek _hesapları seç:

en: Mail Notification
tr: Posta Bildirimi

en: Notify new messages for _Inbox only
tr: Yalnızca _Gelen Kutusu için yeni iletileri bildir

en: Show _notification when a new message arrives
tr: Yeni ileti ulaştığında uyarı alanında _bildirim göster

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Notifies you when new mail messages arrive.
tr: Yeni e-posta iletileri geldiğinde sizi uyarır.

note: To Translators: The full sentence looks like: "Created from a mail by John Doe <john.doe@myco.example>"
en: Created from a mail by %s
tr: %s tarafından e-postadan oluşturuldu

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Cancel edit of an existing event/memo/task
en: _Cancel
tr: _İptal

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to Edit an existing event/memo/task
en: _Edit
tr: Dü_zenle

[ctx: mail-to-task]
note: Translators: Dialog button to create a New event/memo/task
en: _New
tr: _Yeni

en: Selected calendar contains event “%s” already. Would you like to edit the old event?
tr: Seçili takvim “%s” olayını zaten içeriyor. Eskisini düzenlemek ister misiniz?

en: Selected task list contains task “%s” already. Would you like to edit the old task?
tr: Seçili görev listesi “%s” görevini zaten içeriyor. Eskisini düzenlemek ister misiniz?

en: Selected memo list contains memo “%s” already. Would you like to edit the old memo?
tr: Seçili not listesi “%s” notunu zaten içeriyor. Eskisini düzenlemek ister misiniz?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to events. Do you really want to add them all?
tr[0]: %d iletiyi olaya dönüştürülmek üzere seçtiniz. Gerçekten tümünü eklemek istiyor musunuz?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to tasks. Do you really want to add them all?
tr[0]: %d iletiyi göreve dönüştürülmek üzere seçtiniz. Gerçekten tümünü eklemek istiyor musunuz?

note: Translators: Note there are always more than 10 mails selected
en: You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all? | You have selected %d mails to be converted to memos. Do you really want to add them all?
tr[0]: %d iletiyi notlara dönüştürülmek üzere seçtiniz. Gerçekten tümünü eklemek istiyor musunuz?

en: Do you wish to continue converting remaining mails?
tr: Geri kalan e-postaları çevirmeyi sürdürmek istiyor musunuz?

en: [No Summary]
tr: [Özet Yok]

en: Invalid object returned from a server
tr: Sunucudan geçersiz nesne döndü

en: An error occurred during processing: %s
tr: İşlenirken hata oluştu: %s

en: Cannot open calendar. %s
tr: Takvim açılamıyor. %s

en: Selected calendar is read only, thus cannot create event there. Select other calendar, please.
tr: Seçilen takvim yalnızca okunabilir, bu yüzden olay oluştuturulamıyor. Lütfen, başka takvim seçin.

en: Selected task list is read only, thus cannot create task there. Select other task list, please.
tr: Seçilen görev listesi yalnızca okunabilir, bu yüzden görev oluştuturulamıyor. Lütfen, başka görev listesi seçin.

en: Selected memo list is read only, thus cannot create memo there. Select other memo list, please.
tr: Seçilen not listesi yalnızca okunabilir, bu yüzden not oluştuturulamıyor. Lütfen, başka not listesi seçin.

en: Cannot create component: %s
tr: Bileşen oluşturulamadı: %s

en: Create an _Appointment
tr: Yeni Randevu _Oluştur

en: Create a new event from the selected message
tr: Seçili iletiyi kullanarak yeni olay oluştur

en: Create a Mem_o
tr: Yeni Not _oluştur

en: Create a new memo from the selected message
tr: Seçilen iletiden yeni not oluştur

en: Create a _Task
tr: Yeni _Görev Oluştur

en: Create a new task from the selected message
tr: Seçili iletiden yeni görev oluştur

en: Create a _Meeting
tr: Yeni _Toplantı Oluştur

en: Create a new meeting from the selected message
tr: Seçilen iletiden yeni toplantı oluştur

en: Mail-to-Task
tr: Postadan-Göreve

en: Convert a mail message to a task.
tr: E-posta iletisini göreve çevir.

en: Outlook PST import
tr: Outlook PST aktar

en: Import Outlook messages from PST file
tr: Outlook iletilerini PST dosyasından içe aktar

en: Outlook personal folders (.pst)
tr: Outlook kişisel klasörler (.pst)

en: Destination folder:
tr: Hedef klasör:

en: _Address Book
tr: _Adres Defteri

en: A_ppointments
tr: _Randevular

en: _Journal entries
tr: _Günlük girişleri

en: Importing Outlook data
tr: Outlook verileri içe aktarılıyor

en: Calendar Publishing
tr: Takvim Yayımlama

en: Locations
tr: Konumlar

en: Publish calendars to the web.
tr: Takvimleri web üzerinden yayımla.

en: Could not open %s:
tr: %s açılamadı:

en: There was an error while publishing to %s:
tr: %sʼe yayımlamada hata oluştu:

en: Publishing to %s finished successfully
tr: %sʼe yayımlama başarıyla bitti

en: Mount of %s failed:
tr: %s bağlanması başarısız oldu:

en: Are you sure you want to remove this location?
tr: Gerçekten bu konumu kaldırmak istiyor musunuz?

note: To Translators: This is shown to a user when creation of a new thread, * where the publishing should be done, fails. Basically, this shouldn't * ever happen, and if so, then something is really wrong.
en: Could not create publish thread.
tr: Yayım dalı oluşturulamadı.

en: _Publish Calendar Information
tr: Takvim Bilgisini _Yayımla

en: Free/Busy with Details
tr: Ayrıntılı Müsait/Meşgul

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Manual (via Actions menu)
tr: Elle (İşlem menüsü aracılığıyla)

en: Secure FTP (SFTP)
tr: Güvenli FTP (SFTP)

en: Public FTP
tr: Herkese Açık FTP

en: FTP (with login)
tr: FTP (giriş ile)

en: Windows share
tr: Windows paylaşımı

en: Secure WebDAV (HTTPS)
tr: Güvenli WebDAV (HTTPS)

en: Custom Location
tr: Özel Konum

en: _Publish as:
tr: _Farklı yayımla:

en: Publishing _Frequency:
tr: Yayımlama _Sıklığı:

en: Time _duration:
tr: _Süre:

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: Service _type:
tr: Su_nucu türü:

en: _File:
tr: _Dosya:

en: P_ort:
tr: _Port:

en: Publishing Location
tr: Yayımlama Konumu

en: Invalid source UID “%s”
tr: Geçersiz kaynak UIDʼi: “%s”

en: New Location
tr: Yeni Konum

en: Edit Location
tr: Konumu Düzenle

en: Description List
tr: Açıklama Listesi

en: Categories List
tr: Kategori Listesi

en: Comment List
tr: Açıklama Listesi

en: Contact List
tr: Bağlantı Listesi

en: Start
tr: Başlat

en: End
tr: Bitir

en: Due
tr: Teslim

en: percent Done
tr: yüzde Tamamlandı

en: Attendees List
tr: Katılımcı Listesi

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Prepend a _header
tr: Başına _başlık ekle

en: _Value delimiter:
tr: _Değer sınırlayıcı:

en: _Record delimiter:
tr: _Kayıt sınırlayıcı:

en: _Encapsulate values with:
tr: Değerleri şununla _kapla:

en: A_dvanced options for the CSV format
tr: CSV biçimi için gelişmi _seçenekler

en: Comma separated values (.csv)
tr: Virgülle ayrılmış değerler (.csv)

en: Save Selected
tr: Seçilenleri Kaydet

en: Save a calendar or task list to disk.
tr: Seçili takvimi ya da görev listesini diske kaydet.

en: _Format:
tr: _Biçim:

en: Select destination file
tr: Hedef dosya seç

en: _Save As
tr: _Farklı Kaydet

en: Save the selected calendar to disk
tr: Seçili takvimi diske kaydet

en: Save the selected memo list to disk
tr: Seçili not listesini diske kaydet

en: Save the selected task list to disk
tr: Seçili görev listesini diske kaydet

en: Sender Validation
tr: Gönderici Doğrulaması

en: Validates sender before sending an e-mail against a list of recipients and for them assigned expected send account.
tr: E-postayı göndermeden önce alıcıların listesine karşın göndericiyi ve atanmış umulan gönderici hesabı doğrular.

en: Confirm sender address
tr: Gönderici adresini onayla

en: The message contains recipient “{0}” for which it is set to use sender account “{1}”, but the account “{2}” is used instead.
tr: İleti, “{1}” gönderici hesabıyla kullanmaya ayarlanan “{0}” alıcısını içeriyor, ancak bunun yerine “{2}” hesabı kullanıldı.

en: _Send Anyway
tr: Yine De _Gönder

en: Confirm recipient address
tr: Alıcı adresini onayla

en: The message contains recipient “{0}”, which does not match recipient pattern “{1}” for the account “{2}”.
tr: İleti, “{2}” hesabı için “{1}” alıcı örüntüsüyle eşleşmeyen “{0}” alıcısını içeriyor.

en: Set which account should be used for certain recipient patterns.
    For example, setting recipient as “@company.org” for account “me@company.org” will warn when a recipient containing “@company.org” is not used with the “me@company.org” account.
tr: Belirli alıcı örüntüleri için hangi hesabın kullanılacağını ayarla.
    Örneğin, “ben@firma.org” hesabı için alıcıyı “@firma.org” olarak ayarlamak, “@firma.org” içeren bir alıcı “ben@firma.org” hesabıyla kullanılmadığında uyarır.

en: Recipient Contains
tr: Alıcı İçerir

en: Account to Use
tr: Kullanılacak Hesap

en: Set which recipient patterns can be used for certain account.
    For example, setting account “me@company.org” for recipients “@company.org” will warn when any of the recipients does not contain “@company.org” when sending with the “me@company.org” account.
tr: Belirli bir hesap için hangi alıcı örüntülerinin kullanılacağını ayarla.
    Örnegin, “@firma.org” alıcıları için “ben@firma.org” hesabının ayarlanması, “ben@firma.org” hesabıyla gönderim yaparken alıcılardan herhangi biri “@firma.org” içermediğinde uyarır.

en: Allow Recipients Which Contain
tr: Şunları İçeren Alıcılara İzin Ver

en: Drafts based template plugin. You can use variables like $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] or $ORIG[reply-credits], which will be replaced by values from an email you are replying to.
tr: Taslak temelli şablon eklentisi. Yanıtlıyor olduğunuz e-postadaki değerlerle doldurulacak olan $ORIG[subject], $ORIG[from], $ORIG[to], $ORIG[body], $ORIG[quoted-body] veya $ORIG[reply-credits],
    gibi değişkenleri kullanabilirsiniz.

en: Saving message template
tr: İleti şablonu kaydediliyor

en: Save _Template
tr: Ş_ablonu Kaydet

en: Replace opened Template message
tr: Açılan Şablon iletisini değiştir

en: Save as _New Template
tr: _Yeni Şablon Olarak Kaydet

en: Save as Template
tr: Şablon Olarak Kaydet

en: Repl_y with Template
tr: Şablonla _Yanıtla

en: Preparing to go offline…
tr: Çevrim dışı olmaya hazırlanılıyor…

en: Preparing to go online…
tr: Çevrim içi olmaya hazırlanılıyor…

en: Preparing to quit
tr: Çıkış için hazırlanılıyor

en: Preparing to quit…
tr: Çıkışa hazırlanılıyor…

en: Open _Settings
tr: _Ayarları Aç

en: Credentials are required to connect to the destination host.
tr: Hedef makineye bağlantı için kimlik bilgileri gerekiyor.

note: Translators: Do NOT translate the five component * names, they MUST remain in English!
en: Start Evolution showing the specified component. Available options are “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, and “memos”
tr: Evolutionʼu belirtilen bileşen ile başlat. Uygun seçenekler “mail”, “calendar”, “contacts”, “tasks”, ve “memos“

en: Apply the given geometry to the main window
tr: Verilen geometriyi ana pencereye uygula

en: Start in online mode
tr: Çevrim içi kipte başla

en: Ignore network availability
tr: Ağ uygunluğunu göz ardı et

en: Forcibly shut down Evolution and background Evolution-Data-Server processes
tr: Evolution ve arka plandaki Evolution-Data-Server süreçlerini kapanmaya zorla

en: Disable loading of any plugins.
tr: Hiçbir eklenti yüklenmesine izin verme.

en: Disable preview pane of Mail, Contacts and Tasks.
tr: Posta, Bağlantılar ve Görevler ön izleme bölmelerini kapat.

en: Import URIs or filenames given as rest of arguments.
tr: Argümanların geri kalanı olarak verilen dosya adları ya da URIʼleri içe aktar.

en: View URIs or filenames given as rest of arguments.
tr: Argümanların geri kalanı olarak verilen URIʼleri ya da dosya adlarını görüntüle.

en: Request a running Evolution process to quit
tr: Çalışan Evolution sürecinden çıkmasını iste

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
tr: %s: --online ve --offline aynı anda kullanılamaz.
      Daha çok bilgi için “%s --help” çalıştırın.

en: %s: --force-online and --offline cannot be used together.
      Run “%s --help” for more information.
tr: %s: --force-online ve --offline aynı anda kullanılamaz.
      Daha çok bilgi için “%s --help” çalıştırın.

en: Searches
tr: Aramalar

en: Save Search
tr: Aramayı Kaydet

note: Translators: The "Show:" label precedes a combo box that * allows the user to filter the current view.  Examples of * items that appear in the combo box are "Unread Messages", * "Important Messages", or "Active Appointments".
en: Sho_w:
tr: Göste_r:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: Sear_ch:
tr: _Ara:

note: Translators: This is part of the quick search interface. * example: Search: [_______________] in [ Current Folder ]
en: i_n
tr: _içinde

en: Mail Message (eml)
tr: Posta İletisi (eml)

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Saving user interface state
tr: Kullanıcı arayüzü durumu kaydediliyor

en: Execute these search parameters
tr: Bu arama parametrelerini çalıştır

en: _Advanced Search…
tr: _Gelişmiş Arama…

en: Construct a more advanced search
tr: Daha gelişmiş arama oluştur

en: Clear the current search parameters
tr: Geçerli arama parametrelerini temizle

en: _Edit Saved Searches…
tr: Kayıtlı Aramaları _Düzenle…

en: Manage your saved searches
tr: Kayıtlı aramalarınızı yönetin

en: Click here to change the search type
tr: Arama türünü değiştirmek için buraya tıklayın

en: _Find Now
tr: Ş_imdi Bul

en: Execute the current search parameters
tr: Geçerli arama parametrelerini çalıştır

en: _Save Search…
tr: Aramayı _Kaydet…

en: Save the current search parameters
tr: Geçerli arama parametrelerini kaydet

en: Show _Menu Bar
tr: _Menü Çubuğunu Göster

en: Show the menu bar
tr: Menü çubuğunu göster

en: Show Side_bar
tr: _Kenar Çubuğunu Göster

en: Show the sidebar
tr: Kenar çubuğunu göster

en: Show _Buttons
tr: Düğmeleri _Göster

en: Show the switcher buttons
tr: Değiştirici düğmeleri göster

en: Show _Status Bar
tr: _Durum Çubuğunu Göster

en: Show the status bar
tr: Durum çubuğunu göster

en: Show the tool bar
tr: Araç çubuğunu göster

en: Delete Current View
tr: Şimdiki Görünümü Sil

en: Save Custom View…
tr: Özel Görünümü Kaydet…

en: Save current custom view
tr: Geçerli özel görünümü kaydet

en: Custom View
tr: Özel Görünüm

en: Current view is a customized view
tr: Geçerli görünüm özel görünümdür

en: _New
tr: _Yeni

en: Customi_ze…
tr: Ö_zelleştir…

en: Customize user interface, like toolbar content and shortcuts
tr: Araç çubuğu içeriği ve kısayollar gibi kullanıcı arayüzünü özelleştir

note: ** Menus **
en: C_urrent View
tr: Şimdiki _Görünüm

en: Saved searches
tr: Kayıtlı aramalar

en: List of available views
tr: Kullanılabilir görünümlerin listesi

en: List of saved searches
tr: Kayıtlı aramaların listesi

en: List of views
tr: Görünümlerin listesi

en: _Icons Only
tr: Yalnızca _Simgeler

en: Display window buttons with icons only
tr: Pencere düğmelerini yalnızca simge olarak göster

en: _Text Only
tr: _Yalnızca Metin

en: Display window buttons with text only
tr: Pencere düğmelerini yalnızca metin olarak göster

en: Icons _and Text
tr: Simgeler _ve Metin

en: Display window buttons with icons and text
tr: Pencere düğmelerini simgelerle ve metinle göster

en: Tool_bar Style
tr: _Araç Çubuğu Biçemi

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
tr: Masaüstü araç çubuğu ayarlarını kullanarak pencere düğmelerini göster

[ctx: toolbar-button]
en: New
tr: Yeni

en: Select view: %s
tr: Görünümü seç: %s

en: Delete view: %s
tr: Görünümü sil: %s

en: Categories Editor
tr: Katagori Düzenleyici

en: Bug Buddy is not installed.
tr: Bug Buddy kurulu değil.

en: Bug Buddy could not be run.
tr: Bug Buddy çalıştırılamadı.

en: Collect_ion Account
tr: Koleksiyon _Hesabı

en: Create a new collection account
tr: Yeni koleksiyon hesabı oluştur

en: _About
tr: _Hakkında

en: Show information about Evolution
tr: Evolution hakkında bilgi göster

en: _Accounts
tr: _Hesaplar

en: Configure Evolution Accounts
tr: Evolution Hesaplarını Yapılandır

en: _Close Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: _Contents
tr: _İçindekiler

en: Open the Evolution User Guide
tr: Evolution Kullanıcı Rehberiʼni Aç

en: I_mport…
tr: İ_çe Aktar…

en: Import data from other programs
tr: Diğer programlardan veri aktar

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Create a new window displaying this view
tr: Bu görünümü görüntüleyecek yeni pencere oluştur

en: Available Cate_gories
tr: Kullanılabilir Kate_goriler

en: Manage available categories
tr: Kullanılabilir kategorileri yönet

en: _Quit
tr: _Çık

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: Show keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolarını göster

en: Show _WebKit GPU information
tr: _WebKit GPU bilgisini göster

en: Show WebKit GPU information page in the preview panel
tr: Ön izleme bölmesinde WebKit GPU bilgisini göster

en: Submit _Bug Report…
tr: _Hata Raporu Gönder…

en: Submit a bug report using Bug Buddy
tr: Bug Buddy kullanarak hata raporu gönder

en: _Work Offline
tr: Çe_vrimdışı Çalış

en: Put Evolution into offline mode
tr: Evolutionʼu çevrim dışı kipe sok

en: _Work Online
tr: Ç_evrim İçi Çalış

en: Put Evolution into online mode
tr: Evolutionʼu çevrim içi kipe sok

en: Lay_out
tr: _Düzen

en: _Search
tr: A_ra

en: _Switcher Appearance
tr: _Değiştirici Görünümü

en: _Window
tr: _Pencere

en: Page Set_up…
tr: Sayfa _Ayarı…

en: Change the page settings for your current printer
tr: Güncel yazıcı için sayfa ayarlarını değiştir

en: Switch to %s
tr: %s Konumuna Geç

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them at
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
tr: Merhaba. Evolution groupwise takımının öngörüm sürümünü 
    indirdiğiniz için teşekkür ederiz.
    
    Evolutionʼun bu sürümü henüz bitmiş değil. Giderek yaklaşıyor ancak
    kimi özellikler ya tamamlanmamıştır ya da doğru çalışmıyordur.
    
    Eğer Evoutionʼun kararlı sürümünü isterseniz, bu sürümü silmenizi
    ve onun yerine %s sürümünü yüklemenizi öneririz.
    
    Eğer hatalar bulursanız, lütfen 
    https://gitlab.gnome.org/GNOME/evolution/issues/
    adresinden bize bildirin. Bu ürün herhangi bir garantiyle gelmez
    ve zarar verme isteği içinde olan kişiler için değildir. 
    
    Umarız yoğun çalışmalarımız sonucundan memnun kalırsınız. Biz sizin
    katkılarınızı da memnuniyetle beklediğimizi belirtiriz!

en: Thanks
    The Evolution Team
tr: Teşekkürler. Evolution Takımı

en: Do not tell me again
tr: Bana yeniden söyleme

en: Cannot start Evolution.  Another Evolution instance may be unresponsive. System error: %s
tr: Evolution başlatılamıyor.  Yanıtlamayan başka Evolution süreci olabilir. Sistem hatası: %s

en: Importing...
tr: Aktarıyor...

en: Upgrade from previous version failed:
tr: Önceki sürümden yükseltilemedi:

en: {0}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
tr: {0}
    
    Eğer sürdürmeyi seçerseniz, eski verinizin bir bölümüne erişemeyebilirsiniz.

en: Continue Anyway
tr: Yine De Sürdür

en: Quit Now
tr: Hemen Çık

en: Cannot upgrade directly from version {0}
tr: {0} sürümünden doğrudan yükseltme yapılamıyor

en: Evolution no longer supports upgrading directly from version {0}. However as a workaround you might try first upgrading to Evolution 2, and then upgrading to Evolution 3.
tr: Evolution artık {0} sürümünden doğrudan güncellemeyi desteklemiyor. Önce Evolution 2ʼye, ardından Evolution 3ʼe güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.

en: Close Evolution with pending background operations?
tr: Evolution bekleyen arka plan işlemleriyle birlikte kapatılsın mı?

en: Evolution is taking a long time to shut down, possibly due to network connectivity issues. Would you like to cancel all pending operations and close immediately, or keep waiting?
tr: Evolution, muhtemelen ağ bağlantı sorunları yüzünden uzun süredir kapanamıyor. Tüm bekleyen işlemlerden vazgeçmek ve hemen kapatmak ister misiniz, yoksa beklensin mi?

en: _Close Immediately
tr: _Hemen Kapat

en: Keep _Waiting
tr: Beklemeyi _Sürdür

en: Failed to get values from “{0}”
tr: “{0}”den değerler alınamadı

en: Failed to invoke authenticate for “{0}”
tr: “{0}” için kimlik doğrulama çağrılamadı

en: Failed to connect “{0}”
tr: “{0}” bağlanamadı

en: _Reconnect
tr: _Yeniden Bağlan

en: Failed to connect address book “{0}”
tr: “{0}” adres defterine bağlanamadı

en: Failed to connect calendar “{0}”
tr: “{0}” takvimine bağlanamadı

en: Failed to connect mail account “{0}”
tr: “{0}” posta hesabına bağlanamadı

en: Failed to connect memo list “{0}”
tr: “{0}” not listesine bağlanamadı

en: Failed to connect task list “{0}”
tr: “{0}” görev listesine bağlanamadı

en: Failed to prompt for credentials for “{0}”
tr: “{0}” için kimlik bilgileri istenemedi

en: Failed to finish trust prompt for “{0}”
tr: “{0}” için güvenilirlik istemi bitirilemedi

en: SSL certificate for “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” için SSL sertifikası güvenilir değil.

en: Reason: {1}
tr: Neden: {1}

en: _View Certificate
tr: _Sertifikayı Görüntüle

en: SSL certificate for address book “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” adres defterinin SSL sertifikasına güvenilmiyor.

en: SSL certificate for calendar “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” takviminin SSL sertifikasına güvenilmiyor.

en: SSL certificate for mail account “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” posta hesabının SSL sertifikasına güvenilmiyor.

en: SSL certificate for memo list “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” not listesinin SSL sertifikasına güvenilmiyor.

en: SSL certificate for task list “{0}” is not trusted.
tr: “{0}” görev listesinin SSL sertifikasına güvenilmiyor.

en: Menu Bar is hidden
tr: Menü Çubuğu gizli

en: Press the “Alt” key to access the Menu Bar again.
tr: Menü Çubuğuna yeniden ulaşmak için “Alt” tuşuna basın.

en: _Show Menu Bar
tr: Menü Çubuğunu _Göster

en: Certificate “%s” is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
tr: “%s” sertifikası, CA sertifikasıdır.
    
    Güven ayarlarını düzenle:

en: Certificate Name
tr: Sertifika Adı

en: Issued To Organization
tr: Verilen Kurum

en: Issued To Organizational Unit
tr: Verilen Kurumsal Birimi

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Purposes
tr: Amaçlar

en: Issued By
tr: Düzenleyen

en: Issued By Organization
tr: Düzenleyen Kurum

en: Issued By Organizational Unit
tr: Düzenleyen Kurumsal Birim

en: Issued
tr: Düzenlenen

en: Expires
tr: Son Kullanım

en: SHA256 Fingerprint
tr: SHA256 Parmak İzi

en: SHA1 Fingerprint
tr: SHA1 Parmak İzi

en: MD5 Fingerprint
tr: MD5 Parmak İzi

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Select a file to backup your key and certificate…
tr: Anahtar ve sertifikanızı yedeklemek için dosya seçin…

note: To Translators: * %s-backup.p12 is the default file name suggested by the file selection dialog, * when a user wants to backup one of her/his private keys/certificates. * For example: gnomedev-backup.p12
en: %s-backup.p12
tr: %s -yedek.p12

en: Backup Certificate
tr: Sertifika Yedekle

note: filename selection
en: _File name:
tr: _Dosya adı:

note: FIXME when gtk_file_chooser_button allows GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_SAVE use it
en: Please select a file…
tr: Lütfen dosya seç…

en: _Include certificate chain in the backup
tr: Sertifika zincirini yedeğe _göm

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: The certificate backup password you set here protects the backup file that you are about to create.
    You must set this password to proceed with the backup.
tr: Burada ayarladığınız sertifika yedek parolası, oluşturacağınız yedeği korur.
    Yedeklemek için bu parolayı ayarlamalısınız.

en: _Repeat Password:
tr: Parolayı _Yinele:

en: Passwords do not match
tr: Parolalar uyuşmuyor

note: To Translators: this text was copied from Firefox
en: Important:
    If you forget your certificate backup password, you will not be able to restore this backup later.
    Please record it in a safe location.
tr: Önemli:
    Sertifika yedek parolanızı unutursanız, bu yedeği ilerde geri yükleyemezsiniz.
    Lütfen güvenli yerde saklayın.

en: No file name provided
tr: Dosya adı belirtilmedi

en: Failed to backup key and certificate
tr: Anahtar ve sertifika yedeklenemedi

en: Select a certificate to import…
tr: Aktarılacak sertifika seç…

en: Failed to import certificate
tr: Sertifika içe aktarılamadı

[ctx: CamelTrust]
en: Ask when used
tr: Kullanıldığında sor

[ctx: CamelTrust]
en: Never
tr: Hiçbir zaman

[ctx: CamelTrust]
en: Marginally
tr: Değişken

[ctx: CamelTrust]
en: Fully
tr: Tümüyle

[ctx: CamelTrust]
en: Ultimately
tr: Sınırsız

[ctx: CamelTrust]
en: Temporarily
tr: Geçici olarak

en: Change certificate trust
tr: Sertifika güvenilirliğini değiştir

en: Change trust for the host “%s”:
tr: “%s” makinesi için güveni değiştir:

[ctx: CamelTrust]
en: _Ask when used
tr: Kullanıldığında _sor

[ctx: CamelTrust]
en: _Never trust this certificate
tr: Bu sertifikaya _asla güvenme

[ctx: CamelTrust]
en: _Temporarily trusted (this session only)
tr: _Geçici olarak güvenilir (yalnızca bu oturum)

[ctx: CamelTrust]
en: _Marginally trusted
tr: _Değişken olarak güvenilir

[ctx: CamelTrust]
en: _Fully trusted
tr: _Tümüyle güvenilir

[ctx: CamelTrust]
en: _Ultimately trusted
tr: _Sınırsız güvenilir

en: Before trusting this site, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
tr: Bu siteye güvenmeden önce, sertifikasını ve ilke ve yöntemlerini incelemelisiniz (eğer varsa).

en: _Display certificate
tr: _Sertifikayı görüntüle

en: You have certificates on file that identify these mail servers:
tr: Dosyada bu e-posta sunucularını tanımlayan sertifikalarınız var:

en: Host name
tr: Makine adı

en: Issuer
tr: Düzenleyen

en: Fingerprint
tr: Parmak izi

en: Trust
tr: Güven

en: _Edit Trust
tr: _Güvenilirliği Düzenle

en: All PKCS12 files
tr: Tüm PKCS12 dosyaları

en: All email certificate files
tr: Tüm e-posta sertifika dosyaları

en: All CA certificate files
tr: Tüm CA sertifika dosyaları

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
tr: Bu sertifikayı düzenleyen sertifika otoritesine güvendiğiniz için, burada başka türlü belirtilmediği sürece bu sertifikanın doğruluğuna güveniyorsunuz demektir

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
tr: Bu sertifikayı düzenleyen sertifika otoritesine güvenmediğiniz için, burada başka türlü belirtilmediği sürece bu sertifikanın doğruluğuna güvenmiyorsunuz demektir

en: Enter the password for “%s”, token “%s”
tr: “%s” için parolayı gir, jeton “%s”

en: Enter the password for “%s”
tr: “%s” için parolayı gir

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
tr: Sertifika veri tabanı için yeni parolayı girin

en: Enter new password
tr: Yeni parolayı girin

en: Select certificate
tr: Sertifika seç

en: You have certificates from these organizations that identify you:
tr: Bu kurumlardan sizi tanımlayan sertifikalara sahipsiniz:

en: Certificates Table
tr: Sertifikalar Tablosu

note: This is a verb, as in "make a backup".
en: _Backup
tr: _Yedekle

en: Backup _All
tr: Tümünü Ye_dekle

en: Your Certificates
tr: Sertifikalarınız

en: You have certificates on file that identify these people:
tr: Bu kişileri tanımlayan sertifikalara dosya üzerinde sahipsiniz:

en: Contact Certificates
tr: Bağlantı Sertifikaları

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
tr: Bu sertifika otoritelerini tanımlayan sertifikalara dosya üzerinde sahipsiniz:

en: Authorities
tr: Otoriteler

en: Certificate Authority Trust
tr: Sertifika Otoritesi Güveni

en: Trust this CA to identify _websites.
tr: _Web sitelerini tanımlamak için bu CAʼya güven.

en: Trust this CA to identify _email users.
tr: E-posta kullanıcılarını tanımlamak için bu CAʼya güv_en.

en: Trust this CA to identify _software developers.
tr: Yazılım _geliştiricilerini tanımlamak için bu CAʼya güven.

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
tr: Bu CAʼya herhangi bir amaç için güvenmeden önce sertifikasını, kurallarını ve yöntemlerini (eğer varsa) denetleyin.

en: Email Certificate Trust Settings
tr: E-posta Sertifikası Güven Ayarları

en: _Edit CA Trust
tr: _CA Güveni Düzenle

en: Trust the authenticity of this certificate
tr: Bu sertifikanın doğruluğuna güven

en: Do not trust the authenticity of this certificate
tr: Bu sertifikanın doğruluğuna güvenme

en: C_ertificate:
tr: S_ertifika:

note: x509 certificate usage types
en: Sign
tr: İmzala

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Certificate already exists
tr: Bu sertifika zaten var

en: PKCS12 File Password
tr: PKCS12 Dosya Parolası

en: Enter password for PKCS12 file:
tr: PKC12 dosyası için parola girin:

en: Unable to create export context, err_code: %i
tr: Dışa aktarma içeriği oluşturma başarısız, hata_kodu: %i

en: Unable to setup password integrity, err_code: %i
tr: Parola doğruluğu kurma başarısız, hata_kodu: %i

en: Unable to create safe bag, err_code: %i
tr: Güvenli çanta oluşturma başarısız, hata_kodu: %i

en: Unable to add key/cert to the store, err_code: %i
tr: Anahtar/sertifikanın depoya eklenmesi başarısız, hata_kodu: %i

en: Unable to write store to disk, err_code: %i
tr: Deponun diske yazılması başarısız, hata_kodu: %i

en: Imported Certificate
tr: Aktarılmış Sertifika
