exaile - en to csb translation catalogue (330 entries)

en: Tags
csb: Znakòwniczi

en: Unknown
csb: Nieznóny

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
csb: Nigdë

en: Today
csb: Dzysô

en: Yesterday
csb: Wczora

en: Playback Options
csb: Òptacëjô graniô

en: Play the next track
csb: Grôj nôslédny titel

en: Play the previous track
csb: Grôj pòprzédny titel

en: Stop playback
csb: Zakùńczë granié

en: Play
csb: Grôj

en: Pause or resume playback
csb: Pauza abò zrëszënié graniô znowa

en: Stop playback after current track
csb: Zatrzëmôj granie na biéżnym titlu

en: Track Options
csb: Òptacëjô titla

en: Query player
csb: Lësta graniô

en: Print the title of current track
csb: Wëskrzëni miono aktualnégò  titla

en: Print the album of current track
csb: Wëskrzëni albùm aktualnegò titla

en: Print the artist of current track
csb: Wëskrzëni artistã aktualnegò titla

en: Print the length of current track
csb: Wëskrzëni długòtã aktualnegò titla

en: Volume Options
csb: Òptacëjô głosnotë

en: Print the current volume percentage
csb: Wëskrzëni aktualną głosnotã procentowò

en: Other Options
csb: Jinsze òptacëje

en: Start new instance
csb: Zrëszë nową instancëjã

en: Show this help message and exit
csb: Wëskrzëni no wiadło pòmòcë ë wińdze

en: Show program's version number and exit.
csb: Wëskrzëni wersëjã programë ë wińdze

en: Start minimized (to tray, if possible)
csb: Zrëszë zminimalizowóno (do zabiérnika, jeżlë mòżlëwé)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
csb: Nastôwi widzawnotã GUI (jeżlë mòżlëwé)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
csb: Zrëszë w bezpiecznym tribie - brëkòwané jak dô problemë z programą

en: Do not import old data from version 0.2.x
csb: Nie impòrtëjë stôrich pòdôwków z wersëji 0.2.x

en: Set data directory
csb: Nastôwi katalog pòdôwków

en: Show debugging output
csb: Wëskrzëni wińdzenia debùgòwaniô

en: Reduce level of output
csb: Redukùjë równiã wińdzenia

en: Disable D-Bus support
csb: Włączë wspiarcé D-Bus

en: Disable HAL support.
csb: Włączë wspiarcé HAL

en: Entire Library
csb: Całownô bibloteka

en: Random %d
csb: Przëtrôfkòwé %d

en: Rating > %d
csb: Òbsąd > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
csb: Exaile jesz ni zakùńczëł sã ladowac. Mòże nót je ce pòżdac na sygnał exaile_loaded?

en: Album
csb: Albùm

en: Arranger
csb: Aranżacëjô

en: Artist
csb: Artista

en: Author
csb: Ùsôdzca

en: Copyright
csb: Ùsôdzkòwé prawa

en: Composer
csb: Kòmpòzytor

en: Conductor
csb: Dirigent

en: Cover
csb: Óbkłôdka

en: Date
csb: Datum

en: Disc
csb: Disk

en: Genre
csb: Zort

en: Lyrics
csb: Tekstë

en: Lyricist
csb: Ùsôdzca tekstów

en: Organization
csb: Òrganizacëjô

en: Performer
csb: Wëkònôwôcz

en: Title
csb: Titel

en: Track
csb: Titel

en: Version
csb: Wersëjô

en: Website
csb: Internetowô starna

en: Bitrate
csb: Chùtkòsc transmisëji

en: Last played
csb: Slédno gróné

en: Length
csb: Długòta

en: Location
csb: Lokalizacëjô

en: Modified
csb: Zmòdifikòwóny

en: Automatic
csb: Aùtomatno

en: Custom
csb: Swòjé

en: Playlist
csb: Lësta graniô

en: M3U Playlist
csb: Lësta graniô M3U

en: PLS Playlist
csb: Lësta graniô PLS

en: ASX Playlist
csb: Lësta graniô ASX

en: XSPF Playlist
csb: Lësta graniô XSPF

en: Settings version is newer than current.
csb: Wersëjô nastôwów je nowszô jakno aktualnô.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
csb: Vorbis je stratnym kòdekã audio na licencëji open source ò wësoczim kwalitece zwãkù przë mniszi wiôlgòscë jakno lopk MP3

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
csb: Free Lossless Audio Codec (FLAC) je kòdekã na licencëji open source, chtëren przë kòmpresëji ni òbniżô kwalitetu zwãkù.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
csb: Swój stratny fòrmat audio firmë Apple, chtëren dobiwô wikszy kwalitet zwãkù jakno MP3 przë niższim próbkòwaniu.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
csb: Swój ë stôrszi, równak dali pòpùlarny, fòrmat audio. VBR dôwô wëszi kwalitet jakno CBR, mòże ni bëc równak kòmpatibilny z niejednyma grôczama.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
csb: Swój ë stôrszi, równak dali pòpùlarny, fòrmat audio. CBR dôwô mniszi kwalitet jakno VBR, je równak kòmpatibilny z kòżdim grôczã.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
csb: Baro chùtczi, wòlno rozprowôdzóny ë bezstratny fòrmat audio z dobrą kòmpresëja.

en: Various Artists
csb: Rozmajiti artisce

en: You did not specify a location to load the db from
csb: Ni môsz pòdóny lokalizacëji zladowaniô bazë pòdôwków

en: You did not specify a location to save the db
csb: Ni môsz pòdónegò placu bazë pòdôwków

en: Not playing.
csb: Nie grô.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
csb: status: %(status)s, titel %(title)s, artista: %(artist)s, albùm: %(album)s, długòta: %(length)s, pòłożenié: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
csb: Skanowanié kòlekcëji...

en: Scanning %s...
csb: Skanowanié %s...

en: Add a Directory
csb: Dodôj katalog

en: Show Cover
csb: Wëskrzëni òbkłôdkã

en: Fetch Cover
csb: Zladëjë òbkłôdkã

en: Remove Cover
csb: Rëmôj òbkłôdkã

en: Buffering: %d%%...
csb: Bùfòrowanié: %d%%...

en: Continue Playback
csb: Biéj dali z graniém

en: Pause Playback
csb: Wstrzëmôj granié

en: Start Playback
csb: Naczni granié

en: _New Playlist
csb: _Nowô lësta graniô

en: Open _URL
csb: Òtemkni _URL

en: _Collection
csb: _Kòlekcëjô

en: _Queue
csb: _Pòsobnica

en: C_overs
csb: Ò_bkłôdczi

en: _Device Manager
csb: _Menedżera urządzeniów

en: Genre - Artist
csb: Zort - Artista

en: Genre - Album
csb: Zort - Albùm

en: Collection
csb: Kòlekcëjô

en: Rescan Collection
csb: Przeskanëjë kòlekcëjã znowa

en: Transferring to %s...
csb: Sélanié do %s...

en: Files
csb: Lopczi

en: Filename
csb: Miono lopka

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
csb: Miara

en: Enter the new name you want for your playlist
csb: Wpiszë nowé miono lëstë graniô

en: Rename Playlist
csb: Zmieni miono lëstë graniô

en: The playlist name you entered is already in use.
csb: To miono lëstë graniô ju je w brëkùnkù.

en: Playlists
csb: Lësta graniô

en: Smart Playlists
csb: Inteligentnô lësta graniô

en: Custom Playlists
csb: Swòjé lëstë graniô

en: Loading streams...
csb: Ladëjë strëdżi...

en: Add Radio Station
csb: Dodôj radiową stacëjã

en: Name:
csb: Miono:

en: URL:
csb: Adresa URL:

en: Saved Stations
csb: Zapisóné stacëje

en: Radio Streams
csb: Radiowé strëdżi

en: Refresh
csb: Zladëjë znowa

en: Enter the name you want for your new playlist
csb: Wpiszë miono nowi lëstë graniô

en: New Playlist
csb: Nowô lësta graniô

en: Playlist %d
csb: Lësta graniô %d

en: Plugins
csb: Wtëkôcze

en: Appearance
csb: Wëzdrzatk

en: Covers
csb: Òbkłôdczi

en: Playback
csb: Granié

en: Choose a Plugin
csb: Wëbierzë wtëkôcza

en: Plugin Archives
csb: Archiwa wtëkôczów

en: All Files
csb: Wszëtczé lopczi

en: Action
csb: Dzejanié

en: Shortcut
csb: Skrodzëna

en: Editing track %(current)d of %(total)d
csb: Editëjë titel %(current)d z %(total)d

en: Exaile Music Player
csb: Grôcz mùzyczi Exaile

en: Enter the URL to open
csb: Wpiszë URL do graniô

en: Open URL
csb: Òtemkni URL

en: Supported Files
csb: Wspieróné lopczi

en: Music Files
csb: Mùzyczné lopczi.

en: Playlist Files
csb: Lopczi lëstë graniô

en: Close %s
csb: Zamkni %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
csb: <b>Zapisac zjinaczi w %s przed zamkniãcem?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
csb: Pòcësniesz swòjé zjinaczi jeżlë jich nie zapiszesz

en: Close Without Saving
csb: Zamkni bez zapisëwaniô

en: You did not enter a name for your playlist
csb: Ni môsz wpisóné nowégò miona lëstë graniô.

en: Not Playing
csb: Nie grô

en: _Edit
csb: _Edicëjô

en: Muted
csb: Wëcëszony

en: Full Volume
csb: Fùl głosnota

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
csb: Dodôj dinamiczno zblëżoné title do lëstë graniô

en: Track Number
csb: Numer sztëczka

en: Disc Number
csb: Numer diskù

en: Rating
csb: Òbsąd

en: Year
csb: Rok

en: Playcount
csb: Rechòwnik graniô

en: _Resizable
csb: _Skalowalny

en: _Autosize
csb: _Aùtomatnô miara

en: Rating:
csb: Òbsąd:

en: seconds
csb: sek.

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
csb: ë

en: days
csb: dni

en: minutes
csb: min.

en: hours
csb: gòdz.

en: weeks
csb: tidz.

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
csb: je

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
csb: nie je

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
csb: zamëkô w se

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
csb: nie zamëkô w se

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
csb: przënômni

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
csb: nôwëżi

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
csb: przed

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
csb: pò

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
csb: midzy

en: greater than
csb: wkiszy jak

en: less than
csb: mniszi jak

en: Add Smart Playlist
csb: Dodôj inteligentną lëstã graniô

en: Edit Smart Playlist
csb: Editëjë inteligentną lëstã graniô

en: Ascending
csb: Roscąco

en: Descending
csb: Malejąco

en: About Exaile
csb: Ò Exaile

en: Collection Manager
csb: Menadżera kòlekcëji

en: Cover Finder
csb: Szëkba òbkłôdków

en: Cover Manager
csb: Menadżera òbkłôdków

en: Device Manager
csb: Menedżera urządzeniów

en: Icon
csb: Ikòna

en: Device
csb: Ùrządzenié

en: Driver
csb: Czérownik

en: _File
csb: _Lopk

en: _View
csb: _Wëzdrzatk

en: _Tools
csb: _Nôrzãdza

en: _Help
csb: _Pòmòc

en: Previous Track
csb: Pòprzédny titel

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
csb: Zatrzëmôj granié
    
    Klëkni prawą knąpą abë zatrzëmac pò kùńcu titla

en: Next Track
csb: Pòstãpny titel

en: <b>Collection is empty.</b>
csb: <b>Kòlekcëjô je pùstô</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
csb: Zladëjë wëzdrzatk kòlekcëji znowa
    (trzëmôj klawisz shift, abë przeskanowac znowa kòlejkcëjã)

en: Search
csb: Szëkba

en: Previous visited directory
csb: Pòprzédny òdwiedzóny katalog

en: Next visited directory
csb: Nôslédny òdwiedzóny katalog

en: Up one directory
csb: Jeden katalog wëżi

en: Refresh directory listing
csb: Zladëjë lëstã kataloga znowa

en: Home directory
csb: Domôcy katalog

en: Append All Tracks to Playlist
csb: Dodôj wszëtczé title do lëstë graniô

en: Import CD
csb: Impòrtëjë CD

en: Shuffle playback order
csb: Tasëjë pòsobnicã graniô

en: Left
csb: Lewò

en: Right
csb: Prawò

en: Top
csb: Góra

en: Bottom
csb: Dół

en: Always show tab bar
csb: Wiedno wëskrzëniôj listwã kôrtów

en: Tab placement:
csb: Pòłożenié kôrtów:

en: Show tray icon
csb: Wëskrzëni ikònã w zabiérnikù

en: Minimize to tray
csb: Minimalizëjë do systemòwegò zabiérnika

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
csb: Biéj do aktualnegò titla pò zmianie stegnë

en: Show splash screen on startup
csb: Wëskrzëni przë zrëszeniu przëwitólny ekran

en: Cover Search Order:
csb: Pòsobnica szëkbë òbkłôdków:

en: (drag to reorder)
csb: (przecygni abë zmienic pòsobnicą)

en: Audio Sink:
csb: Wińdzenié Audio:

en: Resume playback on start
csb: Naczni granié òd zôczątkù

en: Resume playback in paused state
csb: Znowi granié w stónie pùzë

en: Crossfade duration (ms):
csb: Czas przenkaniô (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
csb: Brëkùjë przenikaniô (EKSPERIMENTNÉ)

en: Fade duration (ms):
csb: Czas wëcëszaniô (ms)

en: Use fade transitions on user actions
csb: Brëkùjë przenikaniô/wëcëszaniô w dzejaniach brëkòwnika

en: Open last playlists on startup
csb: Grôj slédné lëstë graniô przë zrëszaniô

en: Prompt for saving custom playlists on close
csb: Pëtôj ò zapisëwanié swòji lëstë graniô przë zamkniãcô

en: Plugin
csb: Wtëkôcz

en: Enabled
csb: Włączoné

en: Preferences
csb: Preferencëje

en: Track Properties
csb: Swòjizna titla

en: A_dd tag
csb: _Dodôj znakòwnik

en: _Remove tag
csb: _Remôj znakòwnik

en: _Previous
csb: _Poprzédny

en: _Next
csb: _Nôslédny

en: Description:
csb: Òpisënk:

en: Match any of the criteria
csb: Dopasëjë do jednegò z kriterëjów

en: Randomize results
csb: Przëtrôfòwé skùtczi

en: Volume
csb: Głosnota

en: Alarm Clock
csb: Bùdzëk

en: Amazon Covers
csb: Òbkłôdczi z Amazon

en: Enable audioscrobbling
csb: Włączë audioscrobbling

en: Audio Disc
csb: Platka aùdio

en: Importing CD...
csb: Impòrtowanié CD...

en: Track number
csb: Numer titla

en: Disc number
csb: Numer diskù

en: Play count
csb: Rechòwnik graniô

en: Enter IP address and port for share
csb: Wpiszë adresã IP ë pòrt ùprzëstãpnianiô

en: Enter IP address and port.
csb: Wpiszë adresã IP ë pòrt.

en: Connect to DAAP...
csb: Sparłãczë z DAAP...

en: DAAP Client
csb: Klient DAAP

en: Desktop Cover
csb: Òbkłôdka na pùlce

en: Enter the search keywords
csb: Wpiszë szëkóné kluczowé słowò

en: IPython Console - Exaile
csb: Kònsola IPython - Exaile

en: IPython Console
csb: Kònsola IPython

en: Ready
csb: Parôt

en: Searching Jamendo catalogue...
csb: Szëkba w katalogù Jamendo...

en: Append to Current
csb: Dodôj do aktualny

en: Mini Mode
csb: Trib Mini

en: Previous
csb: Pòprzédny

en: Next
csb: Nôslédny

en: Play/Pause
csb: Granié/Paùza

en: Stop
csb: Zatrzëmôj

en: Restore
csb: Doprowôdzë nazôd

en: Track selector
csb: Wëbierôcz titla

en: Playlist button
csb: Knąpa lëstë graniô

en: Progress bar
csb: Listew pòkrokù

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
csb: $title grô $artist

en: Moodbar
csb: Listwa czëców

en: Multi-Alarm Clock
csb: Zédżer czilu alarmów

en: Notify
csb: Dôwanié wiédzë

en: On Screen Display
csb: Wëskrzëniwanié na ekranie (OSD)

en: Podcasts
csb: Podcastë

en: Refresh Podcast
csb: Zladëjë podcastë znowa

en: Delete
csb: Rëmôj

en: Enter the URL of the podcast to add
csb: Wpiszë URL podcastu do dodaniô

en: Open Podcast
csb: Òtemkni podcast

en: Loading %s...
csb: Ladowanié %s...

en: Error loading podcast.
csb: Fela czëtaniô podcasta

en: Loading Podcasts...
csb: Ladowanié podcastów

en: Could not save podcast file
csb: Ni mòże zapisac lopka podcasta

en: Equalizer
csb: Kòrektora

en: Pause on Screensaver
csb: Pùza zrëszanô przez wëgaszôcz ekranu

en: Error executing streamripper
csb: Fela zrëszaniô zgrëwôcza strëgów

en: Streamripper
csb: Zgrëwanié strëgów

en: Monday
csb: Pòniedzôłk

en: Tuesday
csb: Wtórk

en: Wednesday
csb: Strzoda

en: Thursday
csb: Czwiôrtk

en: Friday
csb: Piątk

en: Saturday
csb: Sobòta

en: Sunday
csb: Niedzela

en: Use Fading
csb: Brëkùjë przenikaniô

en: Increment:
csb: Zwikszenié

en: Submit tracks using Audioscrobbler
csb: Dodôj title z pòmòcą Audioscrobblera

en: Username:
csb: Miono brëkòwnika:

en: Password:
csb: Parola:

en: Top left
csb: Góra z lewi

en: Top right
csb: Góra z prawi

en: Bottom left
csb: Knąpa z lewi

en: Bottom right
csb: Knąpa z prawi

en: X offset:
csb: Przesëniãcé X:

en: pixels
csb: pikslów

en: Y offset:
csb: Przesëniãcé Y:

en: Size:
csb: Miara:

en: Font:
csb: Fònt:

en: Background Color:
csb: Farwa spòdlégò:

en: Release date
csb: Datum wëdôwka

en: Number of downloads
csb: Wielëna zladënków

en: Results:
csb: Skùtczi:

en: Advanced
csb: Awansowóné

en: Always on top
csb: Wiedno na wiérzkù

en: Show in tasklist
csb: Wëskrzëni w lësce dzejaniów

en: Show on all desktops
csb: Wëskrzëni na wszëtczich pùltach

en: Resize displayed covers
csb: Zmieni miarã òbkłôdków

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
csb: Preferëjë kòrekcjã albùmù

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
csb: Brëkùjë zabezpieczenia przed sprzãżeniama

en: Protect against noise caused by over-amplification
csb: Zabezpieczenié przed szumã sparłãczonym za wiôldżim wzmòcnieniém

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
csb: Szëkba za òbkłôdką na Amazon

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
csb: Sélô wëdowiédzã ò słëchóny mùzyce do Last.fm ë jinszëch serwisów brëkùjących AudioScrobblera.

en: Bookmarks
csb: Załóżczi

en: CD Playback
csb: Granié CD

en: Displays the current album cover on the desktop
csb: Wëskrzëniô òbkłôdkã grónegò albùmù na pùlce.

en: Hello World
csb: Witôj swiece

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
csb: Prosti wtëkôcz do testowaniô spòdlowi systemë wtëkôczów

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
csb: Dôwô kònsolã IPython chtërną mòże brëkòwac do manipùlacëji Exaile.

en: Last.fm Covers
csb: Òbkłôdczi Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
csb: Szëkba w Last.fm za òbkłôdkama

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
csb: Mòtór z Last.fm do dinamicznych lëstów graniô

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
csb: Przezérôj ë słëchôj gôdónych knéżków z Librivox.org.

en: USB Mass Storage Media Player Support
csb: Wspiarcé mùltimedialnych grôczów USB

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
csb: Kòmpaktowi trib dlô Exaile z kònfigùrowólnym interfejsã

en: Adds Simple Podcast Support
csb: Dodôj prosté wspiatcé Podcastów

en: Enables ReplayGain support
csb: Włączoné wspiarcé dlô ReplayGain

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
csb: Zezwôlô na nagrëwanié strëgòwi transmisëji brëkùjąc stremripper.
    Nót je: streamripper
