exaile - en to da translation catalogue (973 entries)

en: Tags
da: Mærker

en: Local file
da: Lokal fil

en: %d day,  | %d days,
da[0]: %d dag,
da[1]: %d dage,

en: %d hour,  | %d hours,
da[0]: %d time,
da[1]: %d timer,

en: %d minute,  | %d minutes,
da[0]: %d minut,
da[1]: %d minutter,

en: %d second | %d seconds
da[0]: %d sekund
da[1]: %d sekunder

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
da: %dt,

en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
da: Aldrig

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Local
da: Lokalt

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
da: Brug: exaile [TILVALG...] [PLACERING...]

en: Launch Exaile, optionally adding tracks specified by LOCATION to the active playlist. If Exaile is already running, this attempts to use the existing instance instead of creating a new one.
da: Start Exaile og tilføj valgfrit spor som angivet af PLACERING til den aktive afspilningsliste. Hvis Exaile allerede kører, så prøver det at bruge den eksisterende instans i stedet for at oprette en ny.

en: Playback Options
da: Indstillinger for afspilning

en: Play the next track
da: Afspil det næste spor

en: Play the previous track
da: Afspil det forrige spor

en: Stop playback
da: Stop afspilning

en: Play
da: Afspil

en: Pause or resume playback
da: Sæt afspilning på pause eller genoptag

en: Stop playback after current track
da: Stop afspilning efter nuværende spor

en: Collection Options
da: Indstillinger for samlinger

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
da: PLACERING

en: Add tracks from LOCATION to the collection
da: Tilføj spor fra PLACERING til samlingen

en: Playlist Options
da: Indstillinger for afspilningsliste

en: Export the current playlist to LOCATION
da: Eksportér den nuværende afspilningsliste til PLACERING

en: Track Options
da: Tilvalg for spor

en: Query player
da: Forespørg afspiller

en: Retrieve the current playback state and track information as FORMAT
da: Hent den nuværende afspilningstilstand og sporinformation som FORMAT

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
da: MÆRKER

en: Tags to retrieve from the current track; use with --format-query
da: Mærker som skal hentes fra det nuværende spor; brug med --format-query

en: Show a popup with data of the current track
da: Vis en pop op med data for det nuværende spor

en: Print the title of current track
da: Udskriv titlen på det nuværende spor

en: Print the album of current track
da: Udskriv albumtitlen på det nuværende spor

en: Print the artist of current track
da: Udskriv kunstnernavn for det nuværende spor

en: Print the length of current track
da: Udskriv længden af det nuværende spor

en: Set rating for current track to N%
da: Sæt vurderingen af det nuværende spor til N%

en: Get rating for current track
da: Hent bedømmelse af det nuværende spor

en: Print the current playback position as time
da: Udskriv den nuværende afspilningsposition som tidspunkt

en: Print the current playback progress as percentage
da: Udskriv den nuværende afspilningsposition i procent

en: Volume Options
da: Tilvalg for lydstyrke

en: Increase the volume by N%
da: Forøg lydstyrken med N%

en: Decrease the volume by N%
da: Formindsk lydstyrken med N%

en: Mute or unmute the volume
da: Lyd til/fra

en: Print the current volume percentage
da: Udskriv den nuværende procentvise lydstyrke

en: Other Options
da: Andre tilvalg

en: Start new instance
da: Start ny instans

en: Show this help message and exit
da: Vis denne hjælpebesked og afslut

en: Show program's version number and exit.
da: Vis programmets versionsnummer og afslut.

en: Start minimized (to tray, if possible)
da: Start minimeret (i statusfeltet hvis muligt)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
da: Slå synligheden af den grafiske brugerflade til eller fra (hvis muligt)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
da: Start i sikker tilstand - dette kan være nyttigt hvis du har problemer med programmet

en: Force import of old data from version 0.2.x (overwrites current data)
da: Tving import af gamle data fra version 0.2.x (overskriver uværende data)

en: Do not import old data from version 0.2.x
da: Importér ikke gamle data fra version 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
da: Få kontroltilvalg såsom --play til at starte Exaile, hvis det ikke kører

en: Development/Debug Options
da: Tilvalg for udvikling/fejlsøgning

en: DIRECTORY
da: MAPPE

en: Set data directory
da: Sæt datamappe

en: Set data and config directory
da: Sæt data og konfigurationsmappe

en: MODULE
da: MODUL

en: Limit log output to MODULE
da: Begræns logudskrift til MODUL

en: LEVEL
da: NIVEAU

en: Limit log output to LEVEL
da: Begræns logudskrift til NIVEAU

en: Show debugging output
da: Vis fejlsøgningsuddata

en: Enable debugging of xl.event. Generates lots of output
da: Aktivér fejlsøgning af xl.event. Genererer meget uddata

en: Enable full debugging of xl.event. Generates LOTS of output
da: Aktivér fuld fejlsøgning af xl.event. Genererer MEGET uddata

en: Add thread name to logging messages.
da: Tilføj trådnavn til logningsbeskeder.

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
da: Begræns xl.event-fejlsøgning til udskrift af TYPE

en: Reduce level of output
da: Reducér udskriftsniveauet

en: Disable D-Bus support
da: Deaktivér understøttelse af D-Bus

en: Disable HAL support.
da: Deaktivér understøttelse af HAL.

en: Entire Library
da: Hele biblioteket

en: Random %d
da: Tilfældig %d

en: Rating > %d
da: Bedømmelse > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
da: Exaile er ikke færdig med at indlæse. Måske bør du lytte efter signalet exaile_loaded?

en: Arranger
da: Arrangør

en: Artist
da: Kunstner

en: Album artist
da: Albumkunstner

en: Author
da: Forfatter

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Comment
da: Kommentar

en: Composer
da: Komponist

en: Conductor
da: Dirigent

en: Cover
da: Omslag

en: Date
da: Dato

en: Disc
da: Disk

en: Encoded by
da: Kodet af

en: Grouping
da: Gruppering

en: Language
da: Sprog

en: Lyrics
da: Sangtekster

en: Lyricist
da: Tekstforfatter

en: Organization
da: Organisation

en: Original album
da: Oprindeligt album

en: Original artist
da: Oprindelig kunstner

en: Original date
da: Oprindelig dato

en: Performer
da: Optræder

en: Title
da: Titel

en: Track
da: Spor

en: Website
da: Webside

en: Date added
da: Tilføjelsesdato

en: Last played
da: Sidst afspillet

en: Length
da: Længde

en: Location
da: Placering

en: Modified
da: Ændret

en: Play time
da: Spilletid

en: Times played
da: Afspilninger

en: Start offset
da: Startforskydning

en: Stop offset
da: Stopforskydning

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
da: : Mulig fejl ved lydenhed - er den sat i?

en: A GStreamer 1.x plugin for %s is missing. Without this software installed, Exaile will not be able to play the current file. Please install the required software on your computer. See %s for details.
da: Der mangler et GStreamer 1.x-udvidelsesmodul til %s. Når softwaren ikke er installeret, så kan Exaile ikke afspille den nuværende fil. Installer venligst det krævede software på din computer. Se %s for detaljer.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Could not create audiosink (device: %s, type: %s)
da: Kunne ikke oprette audiosink (enhed: %s, type: %s)

en: No custom pipeline specified!
da: Ingen tilpasset pipeline angivet!

en: Error creating custom audiosink '%s'
da: Fejl ved oprettelse af tilpasset audiosink '%s'

en: Invalid sink type '%s' specified
da: Ugyldig sinktype '%s' angivet

en: Could not create sink type '%s'
da: Kunne ikke oprette sinktypen '%s'

en: Invalid playlist type.
da: Ugyldig type af afspilningsliste.

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: M3U Playlist
da: M3U-afspilningsliste

en: PLS Playlist
da: PLS-afspilningsliste

en: Invalid format for %s.
da: Ugyldigt format for %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
da: Uunderstøttet version %(version)s af %(type)s

en: ASX Playlist
da: ASX-afspilningsliste

en: XSPF Playlist
da: XSPF-afspilningsliste

en: Shuffle _Off
da: Bland _fra

en: Shuffle _Tracks
da: Bland _spor

en: Shuffle _Albums
da: Bland _album

en: _Random
da: _Tilfældig

en: Repeat _Off
da: Gentagelse _fra

en: Repeat _All
da: Gentag _alle

en: Repeat O_ne
da: Gentag _en

en: Dynamic _Off
da: Dynamisk _fra

en: Dynamic by Similar _Artists
da: Dynamisk efter lignende _kunstnere

en: Plugin is already loaded or has a conflicting name.
da: Udvidelsesmodulet er allerede indlæst eller har et navn som er i konflikt.

en: Plugin archive is not in the correct format.
da: Udvidelsesmodularkivet er ikke i det rigtige format.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
da: Et udvidelsesmodul med navnet "%s" er allerede installeret.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
da: Udvidelsesmodularkivet indeholder en usikker sti.

en: Settings version is newer than current.
da: Indstillingsversionen er nyere end den nuværende.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
da: Vorbis er et open source, lossy lydcodec med høj lydkvalitet, som fylder mindre end MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
da: Free Lossless Audio Codec (FLAC) er et open source codec, der komprimerer uden at forringe lydkvaliteten.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
da: Apples proprietære lossy lydformat opnår en bedre lydkvalitet end MP3 ved lavere bitrater.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
da: Et proprietært og ældre, men også populært lossy lydformat. VBR giver højere kvalitet end CBR, men er måske ikke kompatibel med visse afspillere.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
da: Et proprietært og ældre, men også populært lossy lydformat. CBR giver lavere kvalitet end VBR, men er kompatibel med alle afspillere.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
da: Et meget hurtigt, frit og tabsfrit lydformat med god komprimering.

en: Various Artists
da: Diverse kunstnere

note: TRANSLATORS: Bitrate (k here is short for kbps).
en: %dk
da: %d k

en: You did not specify a location to load the db from
da: Du angav ikke en placering at indlæse db'en fra

en: You did not specify a location to save the db
da: Du angav ikke en placering at gemmes db'en til

en: Not playing.
da: Afspiller ikke.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
da: status: %(status)s, titel: %(title)s, kunstner: %(artist)s, album: %(album)s, længde: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
da: Søger i samling...

en: Scanning %s...
da: Skanner %s...

en: Add a Directory
da: Tilføj en mappe

en: Directory not added.
da: Mappe ikke tilføjet.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
da: Mappen er allerede tilføjet din samling eller ligger i en undermappe i samlingen.

en: {outstanding} covers left to fetch
da: {outstanding} omslag tilbage at hente

en: All covers fetched
da: Alle omslag er hentet

en: Collecting albums and covers...
da: Indsamler albums og omslag...

en: Show Cover
da: Vis omslag

en: Fetch Cover
da: Hent omslag

en: Remove Cover
da: Fjern omslag

en: Cover for %s
da: Omslag til %s

en: Save File
da: Gem fil

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
da: Omslagstilvalg for %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
da: Der blev ikke fundet nogle omslag.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
da: Ingen af de aktiverede kilder har et omslag til sporet, prøv at aktivere flere kilder.

en: $title (by $artist)
da: $title (af $artist)

en: Save currently selected playlist
da: Gem den valgte afspilningsliste

en: Save currently selected playlist under a custom name
da: Gem nuværende afspilningsliste under et tilpasset navn

en: Focus filter in currently focused panel
da: Fokuser filter i nuværende fokuseret panel

en: Focus playlist search
da: Fokuser på afspilningslistens søgning

en: Clear queue
da: Ryd kø

en: Start, pause or resume the playback
da: Start, stands eller genoptag afspilning

en: Seek to the right
da: Søg til højre

en: Seek to the left
da: Søg til venstre

en: Increase the volume
da: Forøg lydstyrken

en: Decrease the volume
da: Formindsk lydstyrken

en: Switch to previous tab
da: Skift til forrige faneblad

en: Switch to next tab
da: Skift til næste faneblad

en: Focus the playlist container
da: Fokuser på afspilningslistens beholder

en: Focus the files panel
da: Fokuser på filpanelet

en: Focus the radio panel
da: Fokuser på radiopanelet

en: Focus the playlists panel
da: Fokuser på afspilningslistepanelet

en: Focus the first tab
da: Fokuser på det første faneblad

en: Focus the second tab
da: Fokuser på det andet faneblad

en: Focus the third tab
da: Fokuser på det tredje faneblad

en: Focus the fourth tab
da: Fokuser på det fjerde faneblad

en: Focus the fifth tab
da: Fokuser på det femte faneblad

en: Focus the sixth tab
da: Fokuser på det sjette faneblad

en: Focus the seventh tab
da: Fokuser på det syvende faneblad

en: Focus the eighth tab
da: Fokuser på det ottende faneblad

en: Focus the ninth tab
da: Fokuser på det niende faneblad

en: Focus the tenth tab
da: Fokuser på det tiende faneblad

en: Toggle: Stop after Selected Track
da: Til/fra: Stop efter valgte spor

en: Playback error encountered!
da: Der opstod en afspilningsfejl!

en: Buffering: %d%%...
da: Bufrer: %d%%...

en: Continue Playback
da: Fortsæt afspilning

en: Pause Playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Playlist export failed!
da: Eksport af afspilningslisten mislykkedes!

en: Start Playback
da: Start afspilning

en: _New Playlist
da: _Ny afpilningsliste

en: _Open
da: _Åbn

en: Open _URL
da: Åbn _URL

en: Open _Directories
da: Åbn _mapper

en: _Import Playlist
da: _Importér afspilningsliste

en: E_xport Current Playlist
da: _Eksportér nuværende afspilningsliste

en: Close _Tab
da: _Luk faneblad

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Quit Exaile
da: _Afslut Exaile

en: _Collection
da: _Samling

en: _Queue
da: _Kø

en: C_overs
da: _Omslag

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Show Playing Track
da: _Vis spor, der afspilles

en: _Playlist Utilities Bar
da: Redskabslinje for _afspilningsliste

en: C_olumns
da: _Kolonner

en: _Clear playlist
da: _Ryd afspilningsliste

en: _Device Manager
da: _Enhedshåndtering

en: _Rescan Collection
da: _Genskan samling

en: Rescan Collection (_slow)
da: Genskan samling (_langsom)

en: User's Guide (website)
da: Brugervejledning (websted)

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Report an issue (GitHub)
da: Rapportér et issue (GitHub)

en: Open error logs
da: Åbn fejllogge

en: _About
da: _Om

en: Album Artist
da: Albumkunstner

en: Genre - Artist
da: Genre - Kunstner

en: Genre - Album Artist
da: Genre - Albumkunstner

en: Date - Artist
da: Dato - Kunstner

en: Date - Album Artist
da: Dato - Albumkunstner

en: Date - Album
da: Dato - Album

en: Artist - (Date - Album)
da: Kunstner - (Dato - Album)

en: Album Artist - (Date - Album)
da: Albumkunstner - (Dato - Album)

en: Collection
da: Samling

en: Rescan Collection
da: Genskan samling

en: Transferring to %s...
da: Overfører til %s...

en: Files
da: Filer

en: Filename
da: Filnavn

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
da: Størrelse

en: No lyrics found.
da: Ingen sangtekster fundet.

en: Source:
da: Kilde:

en: Any source
da: Enhver kilde

en: New _Smart Playlist
da: Ny _smart afspilningsliste

en: _New Station
da: _Ny station

en: Delete the playlist "%s"?
da: Slet afspilningslisten "%s"?

en: Enter the new name you want for your playlist
da: Indtast det ønskede navn for afspilningslisten

en: Rename Playlist
da: Omdøb afspilningsliste

en: The playlist name you entered is already in use.
da: Navnet du indtastede til afspilningslisten bruges allerede.

en: Error loading smart playlist: %s
da: Fejl ved indlæsning af smart afspilningsliste: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
da: %(first)s, %(second)s og andre

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
da: %(first)s og %(second)s

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Smart Playlists
da: Smarte afspilningslister

en: Custom Playlists
da: Tilpassede afspilningslister

en: Loading streams...
da: Indlæser streams...

en: Add Radio Station
da: Tilføj radiostation

en: Name:
da: Navn:

en: Saved Stations
da: Gemte stationer

en: Radio Streams
da: Radiostreams

en: Refresh
da: Opdater

en: Enter the name you want for your new playlist
da: Angiv navnet du ønsker på din nye afspilningsliste

en: New Playlist
da: Ny afspilningsliste

en: P_anels
da: _Paneler

en: Drop here to create a new playlist
da: Drop her for at oprette en ny afspilningsliste

en: _Clear Tab History
da: _Ryd fanebladets historik

en: Recently Closed _Tabs
da: Nyligt lukkede _faneblade

en: Restore closed tab
da: Gendan lukkede faneblad

en: Playlist %d
da: Afspilningsliste %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
da: {playlist_name} ({track_count} spor, lukket {minutes} min. siden)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
da: {playlist_name} ({track_count} spor, lukket {seconds} sek. siden)

en: _Move to Other View
da: _Flyt til anden visning

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Appearance
da: Udseende

en: Tray icons are not supported on your platform
da: Bakkeikoner understøttes ikke på din platform

note: TRANSLATORS: Grammatical articles that are ignored while sorting the collection panel. For example, in French locales this could be the space-separated list "l' la le les". If this practice is not common in your locale, simply translate this to string with single space.
en: the
da: den det en et

en: Reset to _Defaults
da: Nulstil til _standarder

en: Covers
da: Omslag

en: Lyrics Viewer
da: Sangtekstfremviser

en: Playback
da: Afspilning

en: Uncategorized
da: Ukategoriseret

en: Could not load plugin info!
da: Kunne ikke indlæse info for udvidelsesmodul!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
da[0]: Fejl for udvidelsesmodul: %s
da[1]: Fejl for udvidelsesmoduler: %s

en: Could not disable plugin!
da: Kunne ikke deaktivere udvidelsesmodul!

en: Could not enable plugin!
da: Kunne ikke aktivere udvidelsesmodul!

en: Choose a Plugin
da: Vælg et udvidelsesmodul

en: Plugin Archives
da: Udvidelsesmodul-arkiverne

en: All Files
da: Alle filer

en: Plugin file installation failed!
da: Installationen af udvidelsesmodulfil fejlede!

en: Restart Exaile?
da: Genstart Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
da: Der kræves en genstart for denne ændring træder i kraft.

en: Restart
da: Genstart

en: Action
da: Handling

en: Shortcut
da: Genvej

en: Writing of tags failed
da: Skrivning af mærker fejlede

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
da: Mærker kunne ikke skrives til følgende filer:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
da: Redigerer spor %(current)d af %(total)d

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
da: Er du sikker på du vil anvende ændringerne på alle spor?

en: Apply changes before closing?
da: Luk uden at anvende ændringer i mærker?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
da: Dine ændringer går tabt, hvis du ikke anvender dem nu.

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
da: Ryd

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
da: af:

en: JPEG image
da: JPEG-billede

en: PNG image
da: PNG-billede

en: Image
da: Billede

en: Linked image
da: Linket billede

en: Select image to set as cover
da: Vælg billede som skal indstilles som omslag

en: Supported image formats
da: Understøttede billedformater

en: Open Directory
da: Åbn mappe

en: Apply current value to all tracks
da: Anvend den nuværende værdi for alle spor

en: Saved %(count)s of %(total)s.
da: Gemte %(count)s ud af %(total)s.

en: Exaile Music Player
da: Exaile - Musikafspiller

en: Enter the URL to open
da: Indtast URL der skal åbnes

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Select File Type (by Extension)
da: Vælg filtype (efter filendelse)

en: Choose Media to Open
da: Vælg medie der skal åbnes

en: Supported Files
da: Understøttede filer

en: Music Files
da: Musikfiler

en: Playlist Files
da: Afspilningslistefiler

en: Choose Directory to Open
da: Vælg mappe der skal åbnes

en: Import Playlist
da: Importér afspilningsliste

en: Export Current Playlist
da: Eksportér den nuværende afspilningsliste

en: Use relative paths to tracks
da: Brug relative stier til spor

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
da: Afspilningsliste gemt som <b>%s</b>.

en: Close %s
da: Luk %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
da: <b>Gem ændringer til %s før lukning?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
da: Dine ændringer går tabt, hvis du ikke gemmer dem

en: Close Without Saving
da: Luk uden at gemme

en: Yes to all
da: Ja til alle

en: No to all
da: Nej til alle

en: Error occurred while copying %s: %s
da: Der opstod en fejl under kopieringen %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
da: Filen eksisterer, overskriv %s ?

en: Playlist name:
da: Afspilningslistenavn:

en: Add new playlist...
da: Tilføj ny afspilningsliste...

en: You did not enter a name for your playlist
da: Du angav ikke et navn til din afspilningsliste

en: Save As
da: Gem som

en: Exporting %s
da: Eksporterer %s

en: Choose directory to export files to
da: Vælg mappe som filer skal eksporteres til

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
da: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    af $artist
    fra $album

en: Not Playing
da: Afspiller ikke

en: %d in collection
da: %d i samling

en: En_queue
da: Sæt i _kø

en: _Replace Current
da: _Erstat nuværende

en: _Append to Current
da: _Tilføj til nuværende

en: _Track Properties
da: _Sporegenskaber

en: _Open Directory
da: _Åbn mappe

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
da: Filerne kan ikke flyttes til papirkurven. Slet dem fra disken permanent?

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Edit
da: _Redigér

en: E_xport Playlist
da: _Eksportér afspilningsliste

en: Export _Files
da: Eksportér _filer

en: _Delete Playlist
da: _Slet afspilningsliste

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Seeking: %s
da: Søger: %s

en: Move
da: Flyt

en: New Marker
da: Ny markør

en: _Jump to
da: _Hop til

en: _Remove Marker
da: _Fjern markør

en: Muted
da: Lydløs

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: P_lay
da: _Afspil

en: _Next Track
da: _Næste spor

en: _Previous Track
da: _Forrige spor

en: S_huffle
da: _Bland

en: R_epeat
da: _Gentag

en: _Dynamic
da: _Dynamisk

en: Remove _Current Track From Playlist
da: Fjern _nuværende spor fra afspilningsliste

en: R_andomize Playlist
da: _Tilfældiggør afspilningsliste

en: R_andomize Selection
da: _Tilfældiggør markering

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As
da: Gem _som

en: _Clear
da: _Ryd

en: _Stop Playback After This Track
da: _Stop afspilning efter dette spor

en: _Continue Playback After This Track
da: _Fortsæt afspilning efter dette spor

en: _Remove from Playlist
da: _Fjern fra afspilningsliste

en: Requires plugins providing dynamic playlists
da: Kræver udvidelsesmoduler, som muliggør dynamiske afspilningslister

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
da: Tilføj lignende spor til afspilningslisten dynamisk

en: Loading
da: Indlæser

en: Track Number
da: Spornummer

en: Disc Number
da: Disknummer

en: Rating
da: Vurdering

en: Year
da: År

en: Playcount
da: Afspilninger

en: Schedule
da: Tidsplan

en: Start Offset
da: Startforskydning

en: Stop Offset
da: Stopforskydning

en: _Resizable
da: _Størrelse kan tilpasses

en: _Autosize
da: _Automatisk størrelse

en: Queue
da: Kø

en: Queue (%d)
da: Kø (%d)

en: Rating:
da: Vurdering:

en: seconds
da: sekunder

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
da: og

en: days
da: dage

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: weeks
da: uger

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
da: er

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
da: er ikke

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
da: er indstillet

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
da: er ikke indstillet

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
da: indeholder

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
da: indeholder ikke

note: TRANSLATORS: True if haystack contains whole word
en: contains word
da: indeholder ord

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain whole word
en: does not contain word
da: indeholder ikke ord

note: TRANSLATORS: True if haystack matches regular expression
en: regex
da: regulært udtryk

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
da: ikke regulært udtryk

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
da: mindst

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
da: højst

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
da: før

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
da: efter

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
da: mellem

en: greater than
da: større end

en: less than
da: mindre end

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
da: i de sidste

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
da: ikke i de sidste

note: TRANSLATORS: True if a track is contained in the specified playlist
en: Track is in
da: Spor er i

note: TRANSLATORS: True if a track is not contained in the specified playlist
en: Track not in
da: Spor ikke i

en: Add Smart Playlist
da: Tilføj smart afspilningsliste

en: Edit Smart Playlist
da: Redigér smart afspilningsliste

en: Sort by:
da: Sortér efter:

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: About Exaile
da: Om Exaile

en: © 2009–2020 Various Contributors
da: © 2009–2020 diverse bidragydere

en: Collection Manager
da: Samlingshåndtering

en: Monitored
da: Overvåget

en: Scan At Startup
da: Skan ved opstart

en: Rescan _Collection
da: Genskan _samling

en: Cover Finder
da: Omslagssøgning

en: The origin of this cover
da: Omslagets oprindelse

en: _Set as Cover
da: _Brug som omslag

en: Cover Manager
da: Omslagshåndtering

note: Closes the preferences dialog
en: _Close
da: _Luk

en: _Fetch Covers
da: _Indhent omslag

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: _Original Size
da: _Oprindelig størrelse

en: _Best Fit
da: _Bedste tilpasning

en: Device Manager
da: Enhedshåndtering

en: Icon
da: Ikon

en: Device
da: Enhed

en: _File
da: _Fil

en: _View
da: _Vis

en: _Tools
da: Værk_tøjer

en: _Help
da: _Hjælp

en: Previous Track
da: Forrige spor

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
da: Stop afspilning
    
    Højreklik for at stoppe efter sporet

en: Next Track
da: Næste spor

en: 0:00 / 0:00
da: 0:00/0:00

en: _Add Music
da: _Tilføj musik

en: <b>Collection is empty.</b>
da: <b>Samlingen er tom.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
da: Opdater vinduet med samlingen
    (Hold Skift-tasten nede for at genskanne samlingen)

en: Clear search field
da: Ryd søgefelt

en: Search
da: Søgning

en: Previous visited directory
da: Forrige besøgte mappe

en: Next visited directory
da: Næste besøgte mappe

en: Up one directory
da: En mappe op

en: Refresh directory listing
da: Opdater mappevisning

en: Home directory
da: Hjemmemappe

en: Append All Tracks to Playlist
da: Føj alle spor til afspilningslisten

en: Import CD
da: Importér cd

en: Refresh Lyrics
da: Opdater sangtekster

en: _Add Station
da: _Tilføj station

en: Shuffle playback order
da: Bland afspilningsrækkefølge

en: Repeat playback
da: Gentag afspilning

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Top
da: Øverst

en: Bottom
da: Nederst

en: Show info area
da: Vis infoområde

en: The info area contains the cover art and track information
da: Infoområdet indeholder omslaget og sporinformation

en: Show cover art in info area
da: Vis omslag i infoområde

en: Always show tab bar
da: Vis altid fanebladslinje

en: Tab placement:
da: Placering af faneblad:

en: Playlist font:
da: Skrifttype for afspilningsliste:

en: Reset to the system font
da: Nusltil til systemets skrifttype

en: Display track counts in collection
da: Vis antal spor i samling

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
da: Brug alfa-gennemsigtighed:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
da: Advarsel: Tilvalget kan forårsage grafikfejl, hvis den bruges i en vindueshåndtering, som ikke understøtter komposition.

en: Alpha transparency
da: Alfa-gennemsigtighed

en: Show tray icon
da: Vis statusikon

en: Minimize to tray
da: Minimér til statusfelt

en: Close to tray
da: Luk til systembakke

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
da: Spring til den nuværende sang ved næste skift

en: Show splash screen on startup
da: Vis splashskærm ved opstart

en: Tray icons are not supported on some platforms, most notably on Wayland. On GNOME Shell 3.26+ on Xorg, tray icons only work if you have the <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">"TopIcons" extension</a> (or a similar one) installed.
da: Bakkeikoner understøttes ikke på nogen platforme, mest nævneværdigt i Wayland. I GNOME Shell 3.26+ i Xorg, virker bakkeikoner kun hvis du har <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">"TopIcons"-udvidelsen</a> installeret (eller en lignende).

en: Note:
da: Bemærk:

en: Prefer dark theme
da: Foretræk mørkt tema

note: TRANSLATORS: "Checked" here refers to checkbox state.
en: If not checked, will not specify a preference to GTK. May not work on some platforms.
da: Hvis den er fravalgt, så vil det ikke angive en præference til GTK. Virker måske ikke på nogle platforme.

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
da: Ord der skal fjernes fra begyndelsen af kunstnermærker ved sortering (adskilt af mellemrum):

en: (Right click to reset to defaults)
da: (Højreklik for at gendanne standarder)

en: Use file-based compilation detection
da: Brug filbaseret registrering af samlinger

en: Use covers from local files
da: Brug omslag fra lokale filer

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
da: Tilvalget søger efter omslagsbilledfiler i 
    den samme mappe som musikfilen.

en: Preferred file names:
da: Foretrukne filnavne:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
da: En kommasepareret liste over filnavne uden filendelser

en: Fetch covers automatically on playback start
da: Hent automatisk omslag når afspilning starter

en: Cover Search Order:
da: Rækkefølger for søgning i omslag:

en: (drag to reorder)
da: (træk for at ændre rækkefølge)

en: Use covers embedded in tags
da: Brug omslag, der er indlejret i mærker

en: Lyrics font:
da: Skrifttype for sangtekster:

en: Audio Sink:
da: Destination for lyduddata:

en: Audio Device:
da: Lydenhed:

en: Custom sink pipeline:
da: Brugertilpasset rørledning til uddata:

en: Resume playback on start
da: Genoptag afspilning ved start

en: Resume playback in paused state
da: Genoptag afspilning i pausetilstand

en: Adding an item to an empty queue begins playback
da: Tilføjelse af et punkt til en tom kø starter afspilning

en: Remove track from queue upon playback
da: Fjern spor fra kø når det afspilles

en: Disallow playing new tracks when another track is playing
da: Tillad ikke afspilning af nye spor når et andet spor afspilles

en: If a track is currently playing, do not allow new tracks to be started, except when clicking the playback controls
da: Hvis et spor afspilles, så tillad ikke start af nye spor, undtagen når der klikkes på afspilningsstyringer

en: Automatically advance to the next track
da: Skift automatisk til det næste spor

en: Delay between tracks (ms):
da: Forsinkelse mellem spor (ms):

en: Only works when crossfading not enabled
da: Virker kun når crossfading ikke er aktiveret

en: Crossfade duration (ms):
da: Varighed af crossfade (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
da: Brug crossfading (EKSPERIMENTEL)

en: Forces automatically advancing to the next track
da: Tvinger automatisk skift til det næste spor

en: Fade duration (ms):
da: Varighed af fade (ms):

en: Use fade transitions on user actions
da: Brug gradvise overgange ved brugerhandlinger

en: Playback engine:
da: Afspilningsmotor:

en: Enable gapless playback
da: Aktivér gabsfri afspilning

en: Gapless playback means to play tracks without inserting silence between them.
da: Gabsfri afspilning betyder afspilning af spor uden der indsættes stil mellem dem.

en: Open last playlists on startup
da: Åbn sidste afspilningslister ved opstart

en: Prompt for saving custom playlists on close
da: Spørg om at gemme brugertilpassede afspilningslister ved afslutning

en: Replace content on side pane double click
da: Erstat indhold ved dobbeltklik på siderude

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
da: Spor der tilføjes ved at dobbeltklikke i ruderne vil erstatte indholdet af den nuværende afspilningsliste, frem for at blive tilføjet.

en: Appending/replacing via menu item triggers playback
da: Tilføjelse/erstatning via menupunkt udløser afspilning

en: When using a menu item to add/replace tracks on the playlist, start playback if there is track currently playing. This option was the default behavior before Exaile 0.3.3
da: Når et menupunkt bruges til at tilføje/erstatte spor på afspilningslisten, så starter afspilning hvis et spor afspilles. Tilvalget blev standardopførsel inden Exaile 0.3.3

en: Queue tracks by default instead of playing them
da: Sæt spor i kø som standard i stedet for at afspille dem

en: When you double click or press enter to play a track in a playlist, queue the track instead of playing it
da: Hvis du dobbeltklikker eller trykker på enter for at afspille et spor i en afspilningsliste, så sæt sporet i kø i stedet for at afspille det

en: Plugin
da: Udvidelsesmodul

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Show incompatible plugins
da: Vis inkompatible udvidelsesmoduler

en: No Plugin Selected
da: Intet udvidelsesmodul valgt

en: Add _Plugin File
da: Tilføj _udvidelsesmodulfil

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Description
da: Beskrivelse

en: Track Properties
da: Egenskaber for spor

en: A_dd tag
da: _Tilføj mærke

en: _Remove tag
da: _Fjern mærke

en: Uppercase first letter of all tags
da: Skriv første bogstav i alle mærker med stort

en: File Properties
da: Filegenskaber

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: Other
da: Anden

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
da: 32x32 pixels 'filikon' (kun PNG)

en: Other file icon
da: Anden filikon

en: Cover (front)
da: Omslag (forside)

en: Cover (back)
da: Omslag (bagside)

en: Leaflet page
da: Pamfletside

en: Media (e.g. label side of CD)
da: Medie (f.eks. etiketside fra cd)

en: Lead artist/lead performer/soloist
da: Frontfigur/frontoptræder/solist

en: Artist/performer
da: Kunstner/optræder

en: Band/Orchestra
da: Band/orkestre

en: Lyricist/text writer
da: Sangtekstforfatter/tekstskriver

en: Recording Location
da: Optagelsessted

en: During recording
da: Under optagelse

en: During performance
da: Under optrædning

en: Movie/video screen capture
da: Film-/videoskærmoptagelse

en: A bright coloured fish
da: En farverig fisk

en: Band/artist logotype
da: Logotype for band/kunstner

en: Publisher/Studio logotype
da: Logotype for udgiver/studie

en: Click or drag files here to change the cover image
da: Klik eller træk filer her for at skifte omslagets billede

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Match any of the criteria
da: Match alle kriterierne

en: Randomize results
da: Bland resultater

en: Add
da: Tilføj

note: This is a check box in the Add Smart Playlist dialog. If checked, a numeric text entry becomes active and it specifies a limit on the number of tracks the resulting playlist contains.
en: Maximum number of tracks:
da: Maksimum antal spor:

en: Cancel
da: Afbryd

en: Toggle mute
da: Mute til/fra

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Repeat Segment
da: Gentag segment

en: Repeat Beginning
da: Gentag begyndelse

en: Repeat End
da: Gentag slutning

en: Alarm Clock
da: Vækkeur

en: Amazon Covers
da: Amazon-omslag

en: Toggle AudioScrobbler submit
da: AudioScrobbler-indsendelse til/fra

en: Enable audioscrobbling
da: Aktivér audioscrobbling

en: Verification successful
da: Verficifering lykkedes

en: Verification failed
da: Verficifering mislykkedes

en: Please make sure the entered data is correct.
da: Sørg venligst for at den indtastede data er korrekt.

en: _Bookmark This Track
da: _Bogmærk dette spor

en: _Delete Bookmark
da: _Slet bogmærke

en: _Clear Bookmarks
da: _Ryd bogmærker

en: _Bookmarks
da: _Bogmærker

en: Autodetect BPM
da: Automatisk registrering af BPM

en: Set BPM of %d on %s?
da: Indstil BPM af %d på %s?

en: BPM Counter
da: BPM-tæller

en: Update
da: Opdatering

en: Audio Disc
da: Lyddisk

en: Importing CD...
da: Importerer cd...

en: Error transcoding files from CD.
da: Fejl ved transkodning af filer fra cd.

en: CD
da: Cd

en: Track number
da: Spornummer

en: Disc number
da: Disknummer

en: Play count
da: Afspilninger

en: History
da: Historik

en: Manually...
da: Manuelt...

en: Enter IP address and port for share
da: Indtast IP-adresse og port til delingen

en: Enter IP address and port.
da: Indtast IP-adresse og port.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
da: Denne server understøtter ikke flere forbindelser.
    Du skal stoppe afspilning før du henter sange.

en: Refresh Server List
da: Opdater serverliste

en: Disconnect from Server
da: Afbryd forbindelse til server

en: Select a Location for Saving
da: Vælg en placering hvor der skal gemmes

en: Connect to DAAP...
da: Opret forbindelse til DAAP...

en: DAAP Client
da: DAAP-klient

en: DAAP Server
da: DAAP-server

en: Desktop Cover
da: Skrivebordsomslag

en: Developer Tools
da: Udviklerværktøjer

en: _Get all tags from collection
da: _Hent alle mærker fra samling

en: _Import tags from directory
da: _Importér mærker fra mappe

en: _Mass rename/delete tags
da: _Masseomdøb/-slet mærker

en: _GroupTagger
da: _Gruppemærkning

en: Show tracks with all tags
da: Vis spor med alle mærker

en: Show tracks with tags (custom)
da: Vis spor med mærker (tilpasset)

en: Add tags to all
da: Tilføj mærker til alle

en: Remove tags from all
da: Fjern mærker fra alle

en: GroupTagger
da: Gruppemærkning

en: No categorization tags found in selected tracks
da: Ingen kategoriseringsmærker fundet i valgte spor

en: Export tags to JSON
da: Eksportér mærker til JSON

en: Importing tracks
da: Importerer spor

en: Importing groups
da: Import af grupper

en: Updating groups
da: Opdaterer grupper

en: Select directory to import grouping tags from
da: Vælg mappe som der skal importeres grupperingsmærker fra

en: You should rescan your collection before using mass tag rename to ensure that all tags are up to date. Rescan now?
da: Du bør genskanne din samling inden masseomdøbning af mærker bruges, for at sikre at alle mærker er opdateret. Genskan nu?

en: Show tracks with selected
da: Vis spor med valgte

en: Show tracks tagged with "%s"
da: Vis spor mærket med "%s"

en: Show tracks with all selected
da: Vis spor med alle valgte

en: Tag
da: Mærke

en: Add new tag
da: Tilføj nyt mærke

en: Delete tag
da: Slet mærke

en: Add new category
da: Tilføj ny kategori

en: Remove category
da: Fjern kategori

en: Show tracks with selected (custom)
da: Vis spor med valgte (tilpasset)

en: New tag value?
da: Ny mærkeværdi?

en: Enter new tag value
da: Indtast ny mærkeværdi

en: New Category?
da: Ny kategori?

en: Enter new category name
da: Indtast nyt kategorinavn

en: Add Tag
da: Tilføj mærke

en: Group
da: Gruppe

en: Get all tags from collection
da: Hent alle mærker fra samling

en: Add selected to choices
da: Tilføj valgte til valg

en: Show tracks with groups
da: Vis spor med grupper

en: Must have this tag [AND]
da: Skal have mærket [OG]

en: May have this tag [OR]
da: Må gerne have mærket [ELLER]

en: Must not have this tag [NOT]
da: Må ikke have mærket [IKKE]

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Selected Tracks
da: Valgte spor

en: Playback history
da: Afspilningshistorik

en: Erase stored history?
da: Slet gemt historik?

en: Save History
da: Gem historik

en: _Clear History
da: _Ryd historik

en: Contacting Icecast server...
da: Kontakter Icecast-server...

en: Error connecting to Icecast server.
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse til Icecast-server.

en: Enter the search keywords
da: Indtast søgenøgleordene

en: Icecast Search
da: Icecast-søgning

en: No Stations Found
da: Ingen stationer fundet

en: Icecast Search Results
da: Icecast søgeresultater

en: Name
da: Navn

en: IPython Console - Exaile
da: IPython-konsol - Exaile

en: Show _IPython Console
da: Vis _IPython-konsol

en: IPython Console
da: IPython-konsol

en: Opacity cannot be set on Windows due to a bug in Gtk+
da: Opacity kan ikke indstilles på Windows pga. en fejl i Gtk+

en: Ready
da: Klar

en: Searching Jamendo catalogue...
da: Søger i Jamendo-katalog...

en: Retrieving song data...
da: Henter sangdata...

en: Append to Current
da: Tilføj til nuværende

en: Keybinder is not supported on this platform! It is only supported on X servers.
da: Tastebinding understøttes ikke på denne platform! Det understøttes kun på X-servere.

en: Last.fm Loved
da: Last.fm-loved

en: _Love This Track
da: _Love dette spor

en: Unlove This Track
da: Unlove sporet

en: Last.fm Loved Tracks
da: Last.fm-loved spor

en: The API key is invalid.
da: API-nøglen er ugyldig.

en: Could not start web browser
da: Kunne ikke starte webbrowser

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
da: Kopiér venligst følgende URL og åbn den med din webbrowser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: This plugin needs at least one visible panel
da: Udvidelsesmodulet skal have mindst ét synligt panel

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Mini Mode
da: Minitilstand

en: Previous
da: Forrige

en: Go to the previous track
da: Gå til forrige spor

en: Previous track
da: Forrige spor

en: Next
da: Næste

en: Go to the next track
da: Gå til næste spor

en: Next track
da: Næste spor

en: Play/Pause
da: Afspil/pause

en: Start playback
da: Start afspilning

en: Continue playback
da: Fortsæt afspilning

en: Pause playback
da: Pause

en: Stop the playback
da: Stop afspilningen

en: Continue playback after current track
da: Fortsæt afspilning efter nuværende spor

en: Change the volume
da: Ændr lydstyrken

en: Restore
da: Gendan

en: Restore the main window
da: Gendan hovedvindue

en: Restore main window
da: Gendan hovedvindue

en: Select rating of the current track
da: Vælg bedømmelse af nuværende spor

en: Track selector
da: Sporvælger

en: Simple track list selector
da: Simpel sporlistevælger

en: Playlist button
da: Knap til afspilningsliste

en: Access the current playlist
da: Tilgå den nuværende afspilningsliste

en: $title ($current_time / $total_time)
da: $title ($current_time/$total_time)

en: Progress button
da: Statusknap

en: Playback progress and access to the current playlist
da: Afspilningsposition og adgang til den nuværende afspilningsliste

en: Progress bar
da: Statuslinje

en: Playback progress and seeking
da: Afspilningsposition og søgning

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
da: $title af $artist

note: TRANSLATORS: Format for playback progress text
en: {current} / {remaining}
da: {current}/{remaining}

en: Moodbar
da: Stemningslinje

en: Multi-Alarm Clock
da: Multi-vækkeur

en: from {album} by {artist}
da: fra {album} af {artist}

en: by {artist}
da: af {artist}

en: Notify
da: Underret

en: No track played yet
da: Der er endnu ikke afspillet nogen spor

en: Move or resize OSD
da: Flyt eller tilpas størrelsen på skærmdisplay

en: On Screen Display
da: Skærmdisplay

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
da: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    af $artist
    fra $album

en: Analyze playlists
da: Analysér afspilningslister

en: Analyze playlist
da: Analysér afspilningsliste

en: Modulus this number
da: Modulus dette nummer

en: Tag %s
da: Mærke %s

en: Save analysis
da: Gem analyse

en: Refresh Podcast
da: Opdater podcast

en: Delete
da: Slet

en: Enter the URL of the podcast to add
da: Indtast URL på den podcast, der skal tilføjes

en: Open Podcast
da: Åbn Podcast

en: Loading %s...
da: Indlæser %s...

en: Error loading podcast.
da: Fejl ved indlæsning af Podcast.

en: Loading Podcasts...
da: Indlæser Podcast...

en: No configuration present yet
da: Der findes endnu ingen konfiguration

en: Could not save podcast file
da: Kunne ikke gemme podcast-fil

en: Preview Player
da: Forhåndsvis afspiller

en: Preview
da: Forhåndsvis

en: Pause Playback (double click to stop)
da: Sæt afspilning på pause (dobbeltklik for at stoppe)

en: Preview Device
da: Forhåndsvis enhed

en: Pause on Screensaver
da: Pause ved pauseskærm

en: Shutdown after Playback
da: Luk ned efter afspilning

en: Shutdown scheduled
da: Nedlukning planlagt

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
da: Computeren vil blive lukket ned når afspilningen er færdig.

en: Imminent Shutdown
da: Snarlig nedlukning

en: The computer will be shut down in %d seconds.
da: Computeren lukkes om %d sekunder.

en: Shutdown failed
da: Nedlukning mislykkedes

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
da: Computeren kunne ikke lukkes ned ved hjælp af D-Bus.

en: Contacting SomaFM server...
da: Kontakter SomaFM-server...

en: Error connecting to SomaFM server.
da: Fejl ved oprettelse af forbindelse til SomaFM-server.

en: Error importing playlist
da: Fejl ved import af smart afspilningsliste

en: Error executing streamripper
da: Fejl ved kørsel af streamripper

en: <b>Alarm Time</b>
da: <b>Alarmtidspunkt</b>

en: <b>Alarm Days</b>
da: <b>Alarmdage</b>

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Use Fading
da: Brug fading

en: <b>Audio Preferences</b>
da: <b>Lydindstillinger</b>

en: Minimum volume:
da: Minimum lydstyrke:

en: Maximum volume:
da: Maksimum lydstyrke:

en: Increment:
da: Forøgelse:

en: Time step:
da: Tidstrin:

en: API key:
da: API-nøgle:

en: Secret:
da: Hemmelighed:

en: <i>To sign up for an Amazon AWS account and get this information
    visit <a href="https://aws.amazon.com/">https://aws.amazon.com/</a>.
    
    You may also need to <a href="https://affiliate-program.amazon.com/gp/flex/advertising/api/sign-in.html">activate the Product Advertising API</a></i>.
da: <i>Tilmeld en Amazon AWS-konto og få denne information ved at
    besøge <a href="https://aws.amazon.com/"> https://aws.amazon.com/</a>.
    
    Du skal muligvis også <a href="https://affiliate-program.amazon.com/gp/flex/advertising/api/sign-in.html">aktivere produktets reklame-API</a></i>.

en: Submit tracks using Audioscrobbler
da: Indsend spor ved hjælp af Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
da: Vis menupunkt for at slå indsendelse til/fra

en: Submit streamed tracks (e.g. DAAP, Shoutcast radio etc.)
da: Indsend streamede spor (f.eks. DAAP, Shoutcast-radio osv.)

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: _Verify Login Data
da: _Bekræft logindata

en: Apply BPM
da: Anvend BPM

en: Set BPM?
da: Indstil BPM?

en: Set autodetected BPM on %s?
da: Indstil automatisk registreret BPM på %s?

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
da: Hvert mærke kan bruges med <b>$tag</b> eller <b>${tag}</b>. Interne mærker, såsom <b>$__length</b> skal foranstilles med to understregningstegn.

note: Window title
en: Simple Console
da: Simpel konsol

en: Show IPv6 servers
da: Vis IPv6-servere

en: Remember recent DAAP servers
da: Husk seneste DAAP-servere

en: Server name:
da: Servernavn:

en: Server host:
da: Servervært:

en: Server enabled
da: Server aktiveret

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Anchor:
da: Forankring:

en: X offset:
da: X-forskydning:

en: pixels
da: billedpunkter

en: Y offset:
da: Y-forskydning:

en: Override cover size
da: Tilsidesæt omslagsstørrelse

en: Size:
da: Størrelse:

en: Use fading
da: Benyt udtoning

en: Fading duration:
da: Udtoningsvarighed:

en: Exaile Developer Tools
da: Exaile-udviklerværktøjer

en: Count
da: Antal

en: Filter event types
da: Filtrér hændelsestyper

en: Events
da: Hændelser

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: pre
da: før

en: Import Tags
da: Importér tags

en: Import
da: Importér

en: Current Groups
da: Nuværende gruppe

en: New Groups
da: Nye grupper

en: Import Type:
da: Importtype:

en: Merge
da: Sammenføj

en: Replace
da: Erstat

en: Mass Rename/Delete Tags
da: Masseomdøb/-slet mærker

en: If empty, matches all tracks
da: Hvis den er tom, så matches alle spor

en: Search Tag
da: Søg efter mærke

en: Use the empty string to delete the tag
da: Brug den tomme streng til at slette mærket

en: Replace Tag
da: Erstat mærke

en: 0 tracks found
da: 0 spor fundet

en: Group/categories font:
da: Skrifttype for gruppe/kategorier:

en: Categorization tag name
da: Kategoriseringsmærkenavn

en: 'grouping' and 'comment' are probably the best supported choices. Other choices may only work with certain file formats.
da: 'gruppering' og 'kommentar' er nok de valg som er bedst understøttet. Andre valg virker måske kun med bestemte filformater.

en: Persist history after player exits
da: Vedhold historik efter afspiller afslutter

en: History length:
da: Historiklængde:

en: Terminal opacity:
da: Ugennemsigtighed af terminal:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Text Color:
da: Tekstfarve:

en: Background Color:
da: Baggrundsfarve:

en: Launch IPython console when Exaile starts
da: Start IPython konsollen, når Exaile starter

en: Release date
da: Udgivelsesdato

en: Rating this week
da: Bedømmelse denne uge

en: Rating this month
da: Bedømmelse denne måned

en: Number of playlist additions
da: Antal tilføjelser til afspilningsliste

en: Number of downloads
da: Antal hentninger

en: Number of listens
da: Antal lytninger

en: Starred
da: Stjernemarkeret

en: Date of starring
da: Dato for stjernemærkning

en: Genre/Tags
da: Genre/mærker

en: Order by:
da: Sortér efter:

en: Order direction:
da: Retning for ordning:

en: Results:
da: Resultater:

en: Advanced
da: Avanceret

en: _Request Access Permission
da: _Anmod om adgangstilladelse

note: TRANSLATORS: Get the link title from the Last.fm page title
en: Go to <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> page to get an <b>API key</b> and <b>secret</b> and enter them here. After you have entered these, <b>request access permission</b> and confirm to complete the setup.
da: Gå til <b><a href="http://www.last.fm/api/account">din API-konto</a></b>-side for at hente en <b>API-nøgle</b> og <b>hemmelighed</b> og indtast dem her. Når du har indtastet dem, så <b>anmod om adgangstilladelse</b> og bekræft, for at fuldføre opsætningen.

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
da: Fuld

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
da: Simpel

en: The order of controls can be changed by simply dragging them up or down. (Or press Alt+Up/Down.)
da: Rækkefølgen på styringer kan ændres ved at trække dem op eller ned (eller ved at trykke på Alt+op/ned).

en: Controls
da: Styringer

en: Track Title Format
da: Format for sportitel

en: Always on top
da: Altid øverst

en: Show in tasklist
da: Vis i procesliste

en: Show on all desktops
da: Vis på alle skriveborde

en: Display window decorations:
da: Vis vinduesdekorationer:

en: Show button in main window
da: Vis knap i hovedvindue

en: Options
da: Tilvalg

en: Waveform view (experimental)
da: Bølgeform-visning (eksperimentel)

en: Color tint (experimental)
da: Farvenuance (eksperimentel)

en: <b>Alarms</b>
da: <b>Alarmer</b>

en: <b>Playback</b>
da: <b>Afspilning</b>

en: Restart playlist
da: Begynd forfra på afspilningsliste

en: Enable volume fade-in
da: Aktivér optoning af lydstyrke

note: Audio settings for alarm
en: <b>Audio</b>
da: <b>Lyd</b>

en: Fade start volume:
da: Startlydstyrke for fade:

en: Fade stop volume:
da: Stoplydstyrke for fade:

en: Fade Increment:
da: Forøgelse for fade:

en: Fade Time:
da: Tid for fade:

en: Resize displayed covers
da: Ændr størrelse på viste omslag

en: Display
da: Visning

en: Icons
da: Ikoner

en: Use album covers as icons
da: Brug albumomslag som ikoner

en: Use media icons for pause, stop and resume
da: Brug medieikoner for pause, stop og genoptag

en: On playback pause, resume and stop
da: Ved pause, genoptag og stop af afspilning

en: On tray icon hover
da: Når musemarkøren holdes over statusfeltikonet

en: When main window is focused
da: Når hovedvinduet har fokus

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">Pango Text Attribute Markup</a> is supported.
da: Hvert mærke kan bruges med <b>$tag</b> eller <b>${tag}</b>. Interne mærker, såsom <b>$__length</b> skal foranstilles med to understregningstegn.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">Pango Text Attribute Markup</a> understøttes.

en: Display Format
da: Displayformat

en: Display duration:
da: Varighed for display:

en: Background:
da: Baggrund:

en: Border radius:
da: Kantradius:

en: Show progress bar
da: Vis forløbslinje

en: As long as this preferences page is open, you can move and resize the OSD.
da: Du kan flytte og tilpasse størrelsen på skærmdisplayet. så længde præferencer-siden er åben.

en: Presets
da: Forudindstilling

en: <none selected>
da: <ingen valgt>

en: Select analysis
da: Vælg analyse

en: Playlist(s) to analyze
da: Afspilningsliste(r) som skal analyseres

en: Output Title
da: Outputtitel

en: Defaults to the playlist name
da: Afspilningslistenavnet er standard

en: _Generate!
da: _Generer!

en: Generate
da: Generer

en: _Add Podcast
da: _Tilføj Podcast

en: Fade duration:
da: Varighed for udtoning:

en: Crossfade duration:
da: Varighed for crossfade:

en: Audio Device:
da: Lydenhed:

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
da: Foretræk albumvis korrektion

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
da: Foretræk albumvis ReplayGain-korrektion frem for sporvis korrektion.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
da: Beskyt ved afklipning

en: Protect against noise caused by over-amplification
da: Beskyt mod støj forårsaget af overforstærkning

note: This is an additional amplification applied to all files prior to correction.
en: Additional amplification:
da: Yderligere forstærkning:

note: This is the fallback correction for files that don't contain ReplayGain information.
en: Fallback correction level:
da: Niveau for reservekorrektion:

en: Unpause when screensaver ends
da: Fjern fra pause når pauseskærmen slutter

en: Save location:
da: Gemmeplacering:

en: Relay port:
da: Relay-port:

en: Rip to single file
da: Rip til en enkelt fil

en: Delete incomplete files
da: Slet ufuldstændige filer

en: Language:
da: Sprog:

en: Shortcode of the Wikipedia language version (en, de, fr, ...)
da: Kort kode til Wikipedias sprogversion (da, en, de, fr, ...)

en: Home
da: Hjem

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Fremad

en: A-B Repeat
da: A-B-gentagelse

en: Continuously repeats a segment of a track.
da: Gentager et segment af et spor flydende.

en: Effect
da: Effekt

en: Plays music at a specific time.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will play the songs in the queue.
da: Afspiller musik på et bestemt tidspunkt.
    
    Bemærk at når det angivne tidspunkt oprinder, vil Exaile afspille sangene i køen.

en: Utility
da: Redskab

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
da: Søger på Amazon efter omslag
    
    For at kunne bruge dette udvidelsesmodul, kræves en AWS-API-nøgle og en hemmelig nøgle.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
da: Indsender lytteinformation til Last.fm og tilsvarende tjenester, der understøtter AudioScrobbler

en: Notifications
da: Underretninger

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
da: Tillader at gemme og genoptage fra bogmærkepositioner i lydfiler.

en: Provides a manual BPM counter, and BPM autodetection when the bpmdetect plugin from gst-plugins-bad is installed
da: Giver en manuel BPM-tæller og BPM-automatisk registrering når bpmdetect-udvidelsesmodulet fra gst-plugins-bad er installeret

en: CD Playback
da: Cd-afspilning

en: Devices
da: Enheder

en: Simple console
da: Simpel konsol

en: Simple console to interact with the Exaile API
da: Simpel konsol til interaktion med Exaile-API'en

en: Development
da: Udvikling

en: Current Song in Pidgin
da: Nuværende sang i Pidgin

en: Enables access to DAAP music shares via the spydaap library. Share auto-discovery is optionally available via python-zeroconf.
    Requires: spydaap
    Optional: python-zeroconf
da: Aktivér adgang til DAAP-musikdelinger via spydaap-biblioteket. Automatisk opdagelse af delinger er, valgfrit, tilgængelige via python-zeroconf.
    Kræver: spydaap
    Valgfrit: python-zeroconf

en: Media Sources
da: Mediekilder

en: This plugin integrates Spydaap (%s) into Exaile, so that a collection can be shared over DAAP.
da: Udvidelsesmodulet integrerer spydaap (%s) i Exaile, så en samling kan deles over DAAP.

en: Displays the current album cover on the desktop
da: Viser det nuværende albumomslag på skrivebordet

en: GUI
da: Brugerflade

en: Developer
da: Udvikler

en: Provides diagnostic information for Exaile developers
da: Giver information om diagnostisk til Exaile-udviklere

en: A 10-band equalizer
da: En 10-bånds equalizer

en: Group Tagger
da: Gruppemærkning

en: Facilitates categorizing your music by managing the grouping/category tag in audio files
da: Hjælper med at kategorisere din musik ved at håndtere grupperings-/kategoriseringsmærket i lydfiler

en: Tagging
da: Mærkning

en: Hello World
da: Hej verden

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
da: Et simpelt udvidelesmodul som tester modulsystemet

en: Inhibit Suspend
da: Forhindr suspendering

en: Prevents User Session from suspending while music is playing
da: Forhindre suspendering af brugersessionen når der afspilles musik

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
da: Giver en IPython-konsol, der kan bruges til at manipulere Exaile.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
da: Aktiverer adgang til Jamendos-musikkataloget.

en: Removes voice from audio
da: Fjerner stemmer fra musikken

en: Keybinder-based multimedia keys
da: Tastebinder-baserede multimedietaster

en: Adds support for multimedia keys using libkeybinder3.
    
    Requires: libkeybinder3 and its typelib file
da: Tilføjer understøttelse af multimedietaster med libkeybinder3.
    
    Kræver: libkeybinder3 og dets typelib-fil

en: External Control
da: Ekstern styring

en: Last.fm Covers
da: Last.fm-omslag

en: Searches Last.fm for covers
da: Søg i Last.fm efter omslag

en: Last.fm Dynamic Playlists
da: Dynamiske Last.fm-afspilningslister

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
da: Last.fm-motoren for dynamiske afspilningslister

en: Dynamic Playlists
da: Dynamiske afspilningslister

en: Shows which tracks have been loved and allows for loving tracks.
    
    Make sure to enter a valid API key and secret in the plugin preferences.
    
    Depends on the plugin "AudioScrobbler" for username and password.
da: Viser hvilke spor som har været loved og tillader loving af spor.
    
    Sørg for at indtaste en gyldig API-nøgle og hemmelighed i udvidelsesmodulets præferencer.
    
    Afhænger af "AudioScrobbler"-udvidelsesmodulet for brugernavn og adgangskode.

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
da: Gennemse og lyt til lydbøger fra Librivox.org.

en: Plugin to fetch lyrics from lyricsmania.com
    Requires: lxml
da: Udvidelsesmodul som skal hentes fra lyricsmania.com
    Kræver: lxml

en: Main Menu Button
da: Hovedmenuknap

en: Moves the main menu into a button on top of the panels.
da: Flyttes hovedmenuen til en knap øverst i panelerne.

en: USB Mass Storage Media Player Support
da: Understøttelse af medieafspillere med USB-masselager

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
da: Understøttelse af bærbare medieafspillere med USB-masselager-protokollen

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
da: Kompakt tilstand for Exaile med en konfigurerbar grænseflade

en: Downmixes audio to one channel.
da: Nedmixer lyd til én kanal.

en: Show visual representation of the music timeline.
    
    Requires: moodbar
da: Vis visuel præsentation af musiktidslinjen.
    
    Kræver: moodbar

en: Partial support for MPRIS (Media Player Remote Interfacing Specification) 2.2, allowing you to control Exaile from supporting clients, for example GNOME Shell
da: Delvis understøttelse af MPRIS (Media Player Remote Interfacing Specification) 2.2, der giver dig mulighed for at styre Exaile fra understøttede klienter, f.eks. GNOME Shell

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
da: Afspiller musik på bestemte tidspunkter og dage.
    
    Bemærk at når det angivne tidspunkt oprinder, vil Exaile blot opføre sig som havde du trykket på afspil-knappen, sørg derfor, at den ønskede musik befinder sig i afspilningslisten

en: MusicBrainz Covers
da: MusicBrainz-omslag

en: Integrates MusicBrainz for cover search.
    
    Requires: musicbrainzngs
da: Integrerer MusicBrainz til søgning efter omslag.
    
    Kræver: musicbrainzngs

en: Pops up a notification when playback of a track starts or (optionally) if it is paused/resumed/stopped. Requires libnotify and its typelib file
da: Viser en pop op-underretning, når afspilningen af et spor starter eller (valgfrit) hvis det er pauset/stoppet. Kræver libnotify og dets typelib-fil

en: A popup window showing information of the currently playing track.
    This plugin is not available on Wayland.
da: Et pop op-vindue som viser information om det spor der afspilles.
    Udvidelsesmodulet er ikke tilgængeligt i Wayland.

en: Playlist Analyzer
da: Analyzer for afspilningsliste

en: Tool to help generate HTML5 visualizations of your playlists using d3.js. Optimized for Chrome.
da: Værktøj til at hjælpe med generering af HTML5-visualiseringer på din afspilningsliste med d3.js. Optimeret til Chrome.

en: Adds Simple Podcast Support
da: Tilføjer simpel understøttelse af Podcast

en: Allows playing audio over a secondary device (right click on playlist and select 'preview'). Useful for DJs.
da: Tillader afspilning af lyd over en sekundær enhed (højreklik på afspilningslisten og 'forhåndsvis'). Nyttig til DJ's.

en: Enables ReplayGain support
da: Aktiverer understøttelse af ReplayGain

en: Pauses (and optionally resumes) playback based on screensaver status.
    
    Requires: GNOME, MATE, Cinnamon, XFCE, or KDE Screensaver (does not support XScreenSaver nor XLockMore)
da: Pauser (og genoptager valgfrit) afspilning, baseret på pauseskærmens status.
    
    Kræver: GNOME-, MATE-, Cinnamon-, XFCE- eller KDE-pauseskærm (understøtter ikke XScreenSaver eller XLockMore)

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
da: Tillader lukning af computeren når afspilning stopper.

en: SomaFM Radio
da: SomaFM-radio

en: SomaFM Radio list%s%s
da: SomaFM-radioliste%s%s

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
da: Tillader dig at optage streams med streamripper.
    Afhænger af: streamripper

en: Provides Wikipedia information about the current artist.
    Requires: webkit2gtk and its typelib file
da: Giver Wikipedia-information om den nuværende kunstner.
    Kræver: webkit2gtk og dets typelib-fil

en: Multimedia keys for Windows
da: Multimedietaster til Windows
