exaile - en to el translation catalogue (328 entries)

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Local file
el: Τοπικό αρχείο

en: %d day,  | %d days,
el[0]: %d ημέρα,
el[1]: %d ημέρες,

en: %d hour,  | %d hours,
el[0]: %d ώρα,
el[1]: %d ώρες,

en: %d minute,  | %d minutes,
el[0]: %d λεπτό,
el[1]: %d λεπτά,

en: %d second | %d seconds
el[0]: %d δευτερόλεπτο
el[1]: %d δευτερόλεπτα

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
el: Ποτέ

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Εχθές

en: Local
el: Τοπικό

en: Playback Options
el: Επιλογές αναπαραγωγής

en: Play the next track
el: Αναπαραγωγή επόμενου κομματιού

en: Play the previous track
el: Αναπαραγωγή προηγούμενου κομματιού

en: Stop playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Pause or resume playback
el: Παύση ή συνέχιση αναπαραγωγής

en: Stop playback after current track
el: Τερματισμός αναπαραγωγής μετά το τρέχον κομμάτι

en: Collection Options
el: Επιλογές συλλογής

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
el: Τοποθεσία

en: Add tracks from LOCATION to the collection
el: Προσθήκη κομματιών από την ΤΟΠΟΘΕΣΙΑ στη συλλογή

en: Playlist Options
el: Επιλογές της λίστας αναπαραγωγής

en: Track Options
el: Επιλογές κομματιού

en: Query player
el: Αναπαραγωγέας Query

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
el: ΜΟΡΦΗ

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
el: ΕΤΙΚΕΤΤΕΣ

en: Show a popup with data of the current track
el: Εμφάνιση ενός αναδυόμενου παραθύρου με τα στοιχεία του τρέχοντος κομματιού

en: Print the title of current track
el: Προβολή του τίτλου του τρέχοντος κομματιού

en: Print the album of current track
el: Προβολή του άλμπουμ του τρέχοντος κομματιού

en: Print the artist of current track
el: Προβολή του καλλιτέχνη του τρέχοντος κομματιού

en: Print the length of current track
el: Προβολή της διάρκειας του τρέχοντος κομματιού

en: Set rating for current track to N%
el: Ορισμός βαθμολογία για τρέχον κομμάτι N%

en: Get rating for current track
el: Πάρε τη βαθμολογία για τρέχοντος κομματιού

en: Print the current playback position as time
el: Εκτύπωσε την τρέχουσα θέση αναπαραγωγής ως χρόνο

en: Print the current playback progress as percentage
el: Εκτυπώστε την πρόοδο της τρέχουσας αναπαραγωγής ως ποσοστό

en: Volume Options
el: Επιλογές έντασης

en: Print the current volume percentage
el: Εκτύπωση του τρέχοντος ήχου ως ποσοστό

en: Other Options
el: Άλλες επιλογές

en: Start new instance
el: Εκκίνηση νέου παραθύρου

en: Show this help message and exit
el: Εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας και κάνε έξοδο

en: Show program's version number and exit.
el: Εμφάνισε την έκδοση του προγράμματος και κάνε έξοδο

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
el: Εκκίνηση σε ασφαλή κατάσταση - χρήσιμη επιλογή αν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα

en: Do not import old data from version 0.2.x
el: Μην εισάγετε παλιά δεδομένα από την έκδοση 0.2.x

en: Development/Debug Options
el: Επιλογές Ανάπτυξης/Αποσφαλμάτωσης

en: DIRECTORY
el: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

en: Set data directory
el: Ορισμός καταλόγου δεδομένων

en: Set data and config directory
el: Ορίστε τα στοιχεία και τον κατάλογο ρυθμίσεων

en: MODULE
el: ΕΝΟΤΗΤΑ

en: LEVEL
el: ΕΠΙΠΕΔΟ

en: Show debugging output
el: Προβολή επιλογών αποσφαλμάτωσης

en: TYPE
el: ΤΥΠΟΣ

en: Reduce level of output
el: Μειώστε το επίπεδο της εξόδου

en: Disable D-Bus support
el: Απενεργοποίηση υποστήριξης D-BUS

en: Disable HAL support.
el: Απενεργοποίηση υποστήριξης HAL

en: Entire Library
el: Ολόκληρη η Βιβλιοθήκη

en: Random %d
el: Τυχαία %d

en: Rating > %d
el: Βαθμολογία > %d

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Arranger
el: Ενορχηστρωτής

en: Artist
el: Καλλιτέχνης:

en: Author
el: Δημιουργός

en: Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα

en: Composer
el: Συνθέτης

en: Cover
el: Εξώφυλλο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Disc
el: Δίσκος

en: Encoded by
el: Σύνθεση από

en: Genre
el: Είδος μουσικής

en: Lyricist
el: Στιχουργός

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Original album
el: Γνήσιο άλμπουμ

en: Original artist
el: Αρχικός καλλιτέχνης

en: Original date
el: Αρχική ημερομηνία

en: Performer
el: Καλλιτέχνης

en: Title
el: Τίτλος

en: Track
el: Κομμάτι

en: Version
el: Έκδοση

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Bitrate
el: Ρυθμός bit

en: Last played
el: Τελευταία αναπαραγωγή

en: Length
el: Διάρκεια

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: M3U Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής M3U

en: PLS Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής PLS

en: ASX Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής ASX

en: XSPF Playlist
el: Λίστα Αναπαραγωγής XSPF

en: Shuffle _Off
el: _Απενεργοποίηση τυχαίας σειράς

en: Shuffle _Tracks
el: Τυχαία αναπαραγωγή _Τραγουδιών

en: Shuffle _Albums
el: Τυχαία αναπαραγωγή _Άλμπουμ

en: Repeat _Off
el: Απενεργοποίηση _επανάληψης

en: Repeat _All
el: Επανάληψη _όλων

en: Repeat O_ne
el: Επανάληψη _ενός

en: Dynamic _Off
el: _Απενεργοποίηση δυναμικής λίστας

en: Dynamic by Similar _Artists
el: Δυναμική λίστα από παρόμοιους _καλλιτέχνες

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
el: Η μορφή Vorbis είναι ανοικτό πρότυπο για κωδικοποίηση ήχου με απώλειες, υψηλό ρυθμό εξόδου και μικρότερο μέγεθος από το MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
el: Η μορφή Free Lossless Audio Codec (FLAC) είναι ένα ανοικτό πρότυπο για κωδικοποίηση ήχου, το οποίο συμπιέζει χωρίς όμως να χάνει σε ποιότητα ήχου.

en: Various Artists
el: Διάφοροι Καλλιτέχνες

en: You did not specify a location to save the db
el: Δεν έχετε ορίσει τοποθεσία αποθήκευσης της βάσης πληροφοριών μουσικής

en: Not playing.
el: Δεν παίζει.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
el: κατάσταση: %(status)s, τίτλος: %(title)s, καλλιτέχνης: %(artist)s, άλμπουμ: %(album)s, διάρκεια: %(length)s, θέση: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
el: Σάρωση συλλογής...

en: Scanning %s...
el: Ανίχνευση %s...

en: Add a Directory
el: Προσθήκη ενός καταλόγου

en: Directory not added.
el: Ο κατάλογος δεν προστέθηκε.

en: Show Cover
el: Προβολή Εξώφυλλου

en: Fetch Cover
el: Λήψη Εξώφυλλου

en: Remove Cover
el: Αφαίρεση Εξώφυλλου

en: Cover for %s
el: Εξώφυλλο για %s

en: No covers found.
el: Δεν βρέθηκαν εξώφυλλα.

en: Start, pause or resume the playback
el: Έναρξη, παύση ή συνέχιση της αναπαραγωγής

en: Buffering: %d%%...
el: προφόρτωση: %d%%...

en: Continue Playback
el: Συνέχεια αναπαραγωγής

en: Pause Playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Start Playback
el: Έναρξη αναπαραγωγής

en: _New Playlist
el: _Νέα λίστα κομματιών

en: Open _URL
el: Άνοιγμα _URL

en: _Collection
el: _Συλλογή

en: _Queue
el: _Σειρά αναπαραγωγής

en: C_overs
el: _Εξώφυλλα

en: Genre - Artist
el: Είδος - Καλλιτέχνης

en: Genre - Album
el: Είδος - Άλμπουμ

en: Collection
el: Συλλογή

en: Rescan Collection
el: Επανασάρωση συλλογής

en: Files
el: Αρχεία

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
el: Μέγεθος

en: Enter the new name you want for your playlist
el: Εισάγετε το νέο όνομα της λίστας αναπαραγωγής

en: Rename Playlist
el: Μετονομασία Λίστας Αναπαραγωγής

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
el: %(first)s και %(second)s

en: Playlists
el: Λίστες αναπαραγωγής

en: Smart Playlists
el: Έξυπνες Λίστες

en: Custom Playlists
el: Προσαρμοσμένες Λίστες Κομματιών

en: Radio
el: Ράδιο

en: Add Radio Station
el: Προσθήκη ραδιοφωνικού σταθμού

en: Name:
el: Όνομα:

en: URL:
el: Διεύθυνση URL:

en: Saved Stations
el: Αποθηκευμένοι Σταθμοί

en: Radio Streams
el: Ροές Ραδιοφώνου

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Enter the name you want for your new playlist
el: Εισάγετε το όνομα της νέας λίστας αναπαραγωγής

en: New Playlist
el: Νέα λίστα αναπαραγωγής

en: Playlist %d
el: Λίστα αναπαραγωγής %d

en: Plugins
el: Επεκτάσεις

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Covers
el: Εξώφυλλα

en: Playback
el: Αναπαραγωγή

en: Could not load plugin info!
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση πληροφορίας για το πρόσθετο!

en: Could not disable plugin!
el: Δεν μπορείτε να απενεργοποιήσετε το πρόσθετο!

en: Could not enable plugin!
el: Δεν μπορείτε να ενεργοποιήσετε το πρόσθετο!

en: Choose a Plugin
el: Επιλέξτε μία πρόσθετη λειτουργία

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: Plugin file installation failed!
el: Η εγκατάσταση της πρόσθετης λειτουργίας απέτυχε!

en: Restart Exaile?
el: Επανεκκίνηση του Exaile;

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Open Directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

en: Exaile Music Player
el: Αναπαραγωγή Μουσικής Exaile

en: Enter the URL to open
el: Εισάγετε μια διεύθυνση URL για άνοιγμα

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Supported Files
el: Υποστηριζόμενοι Τύποι Αρχείων

en: Music Files
el: Αρχεία Μουσικής

en: Playlist Files
el: Αρχεία Λίστας Αναπαραγωγής

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
el: <b>Να αποθηκευθούν οι αλλαγές στο %s πριν κλείσει;</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
el: Οι αλλαγές σας θα χαθούν αν δεν τις αποθηκεύσετε

en: Close Without Saving
el: Κλείσιμο Χωρίς Αποθήκευση

en: You did not enter a name for your playlist
el: Δε δώσατε όνομα για τη λίστα αναπαραγωγής

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
el: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    του $artist
    από $album

en: Not Playing
el: Δεν αναπαράγεται

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Move
el: Μετακίνηση

en: New Marker
el: Νέος δείκτης

en: _Jump to
el: _Μετάβαση σε

en: _Remove Marker
el: _Αφαίρεση του δείκτη

en: Muted
el: Σίγαση

en: Full Volume
el: Μέγιστη ένταση

en: Track Number
el: Αριθμός κομματιού

en: Disc Number
el: Αριθμός δίσκου

en: Rating
el: Βαθμολογία

en: Year
el: Χρονιά

en: Playcount
el: Μετρητής εκτελέσεων

en: Rating:
el: Βαθμολογία:

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: days
el: ημέρες

en: minutes
el: λεπτά

en: hours
el: ώρες

en: weeks
el: εβδομάδες

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
el: είναι

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
el: δεν είναι

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
el: περιέχει

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
el: δεν περιέχει

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
el: τουλάχιστον

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
el: το πολύ

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
el: πριν από

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
el: μετά από

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
el: μεταξύ

en: Add Smart Playlist
el: Προσθήκη Έξυπνης Λίστας

en: Edit Smart Playlist
el: Επεξεργασία Έξυπνης Λίστας

en: About Exaile
el: Σχετικά με το Exaile

en: Collection Manager
el: Διαχειριστής Συλλογής

en: Cover Finder
el: Εύρεση Εξώφυλλων

en: Device Manager
el: Διαχειριστής Συσκευών

en: Icon
el: Εικόνα

en: Device
el: Συσκευή

en: Driver
el: Οδηγός υλικού

en: _File
el: _Αρχείο

en: _View
el: _Προβολή

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Previous Track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Next Track
el: Επόμενο κομμάτι

en: <b>Collection is empty.</b>
el: <b>Η συλλογή είναι άδεια.</b>

en: Clear search field
el: Καθαρισμός πεδίου αναζήτησης

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Refresh directory listing
el: Ανανέωση περιεχομένων καταλόγου

en: Home directory
el: Αρχικός κατάλογος

en: Import CD
el: Εισαγωγή CD

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Top
el: Επάνω

en: Bottom
el: Κάτω

en: Show tray icon
el: Εμφάνιση εικονιδίου συστήματος

en: Minimize to tray
el: Ελαχιστοποίηση στη μπάρα εργασιών

en: Show splash screen on startup
el: Εμφάνισε την αρχική οθόνη κατα το ξεκίνημα

en: Use covers from local files
el: Χρήση εξώφυλλων από τα τοπικά αρχεία

en: (drag to reorder)
el: (σύρετε με το ποντίκι για αναδιάταξη)

en: Plugin
el: Επέκταση

en: Enabled
el: Ενεργό

en: No Plugin Selected
el: Δεν έχει επιλεγεί πρόσθετο

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: _Previous
el: _Προηγούμενο

en: _Next
el: _Επόμενο

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Randomize results
el: Τυχαία διάταξη αποτελεσμάτων

en: Add
el: Προσθήκη

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Toggle mute
el: Εναλλαγή σίγασης

en: Volume
el: Ένταση

en: Alarm Clock
el: Ξυπνητήρι

en: Audio Disc
el: Δίσκος ήχου

en: Importing CD...
el: Εισαγωγή CD...

en: Track number
el: Αριθμός κομματιού

en: Disc number
el: Αριθμός δίσκου

en: Play count
el: Μετρητής εκτελέσεων

en: Manually...
el: Χειροκίνητα...

en: Enter IP address and port for share
el: Εισάγετε την διεύθυνση IP και τη θύρα για τον διαμοιρασμό

en: Enter IP address and port.
el: Εισάγετε την διεύθυνση IP και τη θύρα.

en: DAAP Server
el: Διακομιστής DAAP

en: Group
el: Ομάδα

en: IPython Console - Exaile
el: Κονσόλα IPython - Exaile

en: IPython Console
el: Κονσόλα IPython

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Mini Mode
el: Μικροσκοπική κατάσταση λειτουργίας

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Go to the previous track
el: Μετάβαση στο προηγούμενο κομμάτι

en: Previous track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Next
el: Επόμενο

en: Go to the next track
el: Μετάβαση στο επόμενο κομμάτι

en: Next track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/Παύση

en: Start playback
el: Έναρξη αναπαραγωγής

en: Continue playback
el: Συνέχιση αναπαραγωγής

en: Pause playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop the playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Continue playback after current track
el: Συνέχιση της αναπαραγωγής μετά το τρέχον κομμάτι

en: Change the volume
el: Αλλαγή έντασης

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore the main window
el: Επαναφορά του κύριου παραθύρου

en: Restore main window
el: Επαναφορά κύριου παραθύρου

en: Progress button
el: Κουμπί προόδου

en: Progress bar
el: Γραμμή προόδου

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
el: $title από $artist

en: Notify
el: Ειδοποίηση

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση στην οθόνη

en: Podcast
el: Φορητή εκπομπή (Podcast)

en: Refresh Podcast
el: Ανανέωση φορητής εκπομπής (Podcast)

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Loading %s...
el: Γίνεται φόρτωση %s...

en: Equalizer
el: Ισοσταθμιστής ήχου

en: Shutdown after Playback
el: Τερματισμός μετά την αναπαραγωγή

en: Shutdown scheduled
el: Προγραμματισμένος τερματισμός

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
el: Υπολογιστής θα κλείσει στο τέλος της αναπαραγωγής.

en: Imminent Shutdown
el: Άμεσος  τερματισμός λειτουργίας

en: The computer will be shut down in %d seconds.
el: Ο υπολογιστής θα κλείσει σε %d δευτερόλεπτα.

en: Shutdown failed
el: Ο τερματισμός απέτυχε

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Use Fading
el: Χρήση Σβησίματος

en: Increment:
el: Αύξηση:

en: API key:
el: Κλειδί API:

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Server name:
el: Όνομα εξυπηρετητή:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Top left
el: Επάνω αριστερά

en: Top right
el: Επάνω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: pixels
el: Εικονοστοιχεία

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Background Color:
el: Χρώμα Φόντου:

en: Results:
el: Αποτελέσματα:

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: _Request Access Permission
el: _Αίτηση άδειας πρόσβασης

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
el: Πλήρης

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
el: Απλή

en: Controls
el: Στοιχεία ελέγχου

en: Always on top
el: Πάντα στην κορυφή

en: Options
el: Επιλογές

en: <b>Playback</b>
el: <b>Αναπαραγωγή</b>

en: Save location:
el: Τοποθεσία αποθήκευσης:

en: A-B Repeat
el: A-B Επανάληψη

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτης

en: CD Playback
el: Αναπαραγωγή CD

en: Devices
el: Συσκευές

en: Karaoke
el: Καραόκε
