exaile - en to fa translation catalogue (166 entries)

en: Unknown
fa: ناشناخته

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
fa: هرگز

en: Today
fa: امروز

en: Yesterday
fa: دیروز

en: Playback Options
fa: تنظیمات پخش

en: Play the next track
fa: قطعه بعدی را پخش کن

en: Play the previous track
fa: قطعه قبلی را پخش کن

en: Stop playback
fa: توقف بازنواخت

en: Play
fa: پخش

en: Pause
fa: مکث

en: Pause or resume playback
fa: توقف یا ادامه پخش

en: Stop playback after current track
fa: پخش را بعد از قطعه کنونی متوقف کن

en: Track Options
fa: مشخصات قطعه

en: Query player
fa: استفسار پخش‌کننده

en: Print the title of current track
fa: عنوان شيار جاري را چاپ كن

en: Print the album of current track
fa: آلبوم شيار جاري را چاپ كن

en: Print the artist of current track
fa: هنرمند شيار جاري راچاپ كن

en: Print the length of current track
fa: مدت شيار جاري را چاپ كن

en: Get rating for current track
fa: دریافت امتیاز برای قطعه‌ی جاری

en: Print the current playback position as time
fa: چاپ موقعیت پخش جاری به صورت زمان

en: Volume Options
fa: مشخصات حجم صدا

en: Print the current volume percentage
fa: درصد حجم صدای کنونی را نمایش بده

en: Other Options
fa: انتخاب‌های دیگر

en: Start new instance
fa: شروع نمونه‌ی جدید

en: Start minimized (to tray, if possible)
fa: شروع در حالت کمینه (

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
fa: تغییر پدیداری GUI (در صورت امکان)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
fa: شروع در حالت ساده - بعضی اوقات زمانی که مشکلاتی وجود دارد مفید است

en: DIRECTORY
fa: شاخه

en: Set data directory
fa: تنظیم فهرست راهنمای داده‌ها

en: Show debugging output
fa: نمایش خروجی اشکال‌زدایی

en: TYPE
fa: نوع

en: Reduce level of output
fa: از سطح خروجی بکاه

en: Entire Library
fa: تمام كتابخانه

en: Random %d
fa: %d تصادفي

en: Rating > %d
fa: امتیاز دادن > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
fa: Exaile هنوز بارگذاری را تمام نکرده است. شاید شما باید سیگنال exail_loaded را بشنوید؟

en: Album
fa: آلبوم

en: Arranger
fa: تنظیم‌کننده

en: Artist
fa: هنرمند

en: Copyright
fa: حق نشر

en: Composer
fa: مؤلف

en: Date
fa: تاریخ

en: Disc
fa: دیسک

en: Genre
fa: نوع

en: Lyrics
fa: متن آهنگ‌ها

en: Organization
fa: سازمان

en: Original album
fa: آلبوم اصلی

en: Original artist
fa: هنرمند اصلی

en: Original date
fa: تاریخ اصلی

en: Performer
fa: مجری

en: Title
fa: عنوان

en: Track
fa: قطعه

en: Version
fa: نسخه

en: Website
fa: سایت

en: Bitrate
fa: میزان ارسال بیت

en: Last played
fa: آخرین پخش

en: Length
fa: مدت

en: Location
fa: موقعیت

en: Automatic
fa: خودکار

en: Custom
fa: سفارشی

en: Playlist
fa: فهرست پخش

en: Various Artists
fa: هنرمند هاي محتلف

en: You did not specify a location to save the db
fa: شما جايی را براي ذخيره بانك اطلاعات تعیین نكرديد

en: Not playing.
fa: پخش نمی‌شود.

en: Scanning collection...
fa: درحال بررسی مجموعه...

en: Show Cover
fa: نمايش جلد

en: Fetch Cover
fa: واكشي جلد

en: Remove Cover
fa: حذف پوشش

en: Continue Playback
fa: ادامه پخش

en: Pause Playback
fa: توقف موقت پخش

en: Start Playback
fa: آغاز پخش

en: _New Playlist
fa: _فهرست جدید

en: Open _URL
fa: گشودن ـURL

en: Collection
fa: مجموعه

en: Files
fa: فایل ها

en: Filename
fa: نام پرونده

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
fa: اندازه‌

en: Enter the new name you want for your playlist
fa: نام جديد را كه براي لست باز پخش تان مي خواهيد وارد كنيد

en: Rename Playlist
fa: تغییر نام

en: Playlists
fa: فهرستهای پخش

en: Smart Playlists
fa: فهرستهای پخش هوشمند

en: Custom Playlists
fa: سفارشي سازي ليست پخش

en: Radio
fa: رادیو

en: Name:
fa: نام:

en: Refresh
fa: بازآوری‌

en: Enter the name you want for your new playlist
fa: نام را كه براي ليست پخش جديد ميخواهيد وارد كنيد

en: New Playlist
fa: فهرست پخش جدید

en: Plugins
fa: افزونه‌ها

en: All Files
fa: همه‌ی پرونده‌ها

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
fa: از:

en: Supported Files
fa: پرونده‌های پشتیبانی شده

en: Music Files
fa: پرونده‌های صوتی

en: Playlist Files
fa: پرونده‌ی فهرستِ پخش

en: Your changes will be lost if you don't save them
fa: تغيرات گم خواهد شد اگر شما آنها را ذخيره نكنيد

en: Close Without Saving
fa: بسته كن بدون ذخيره كردن

en: You did not enter a name for your playlist
fa: شما نامي براي ليست پخش وارد نكرديد

en: Not Playing
fa: در حال اجرا نیست

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: Track Number
fa: شماره‌ی شیار

en: Disc Number
fa: شمارۀ دیسک

en: Rating
fa: ارزیابی

en: Year
fa: سال

en: Playcount
fa: شمارش پخش

en: seconds
fa: ثانیه

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
fa: و

en: days
fa: روز

en: minutes
fa: دقیقه‌

en: hours
fa: ساعت

en: weeks
fa: هفته

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
fa: هست

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
fa: نیست‌

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
fa: شامل‌

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
fa: ندارد

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
fa: حداقل

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
fa: حداکثر

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
fa: پیش از

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
fa: پس از

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
fa: بین

en: Add Smart Playlist
fa: زياد كردن ليست پخش هوشمند

en: Edit Smart Playlist
fa: ويرايش كردن ليست پخش هوشمند

en: About Exaile
fa: Exaile در مورد

en: Cover Finder
fa: جستجوگر جلد

en: Device Manager
fa: مديريت قطعات

en: _File
fa: _پرونده

en: _View
fa: _نما

en: _Tools
fa: _ابزارها

en: _Help
fa: _راهنما

en: Previous Track
fa: شیار قبلی

en: Next Track
fa: شیار بعدی

en: Search
fa: جستجو

en: Previous visited directory
fa: دايركتوري بعدي ديده شده

en: Next visited directory
fa: دايركتوري بعدي ديده شده

en: Home directory
fa: دايركتوري شخصي

en: Show splash screen on startup
fa: نمايش پرده اسپلاش در هنگام شروع

en: Cover Search Order:
fa: ترتيب جستجوي جلد:

en: (drag to reorder)
fa: مرتب سازي) (درگ كنيد براي دوباره

en: Plugin
fa: افزونه

en: Enabled
fa: فعال

en: Preferences
fa: تنظیمات‌

en: Description:
fa: شرح:

en: Randomize results
fa: نتايج تصادفي

en: Add
fa: افزودن

en: Cancel
fa: انصراف

en: Importing tracks
fa: در حال وارد کردن ترک ها

en: Enter the search keywords
fa: كلمه كليدي جستجو را وارد كنيد

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: Play/Pause
fa: پخش/مکث

en: Stop
fa: توقف

en: Podcasts
fa: پادکست

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Use Fading
fa: استفاده از محوسازی

en: Increment:
fa: زياد شونده:

en: Username:
fa: نام کاربر:

en: Password:
fa: رمز عبور:

en: 0
fa: ۰

en: Background Color:
fa: رنگ پسزمینه:

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Options
fa: امکانات

en: Devices
fa: دستگاه‌ها
