exaile - en to fo translation catalogue (33 entries)

en: %d day,  | %d days,
fo[0]: %d dagur,
fo[1]: %d dagar,

en: %d hour,  | %d hours,
fo[0]: %d tími,
fo[1]: %d tímar,

en: %d minute,  | %d minutes,
fo[0]: %d minuttur,
fo[1]: %d minuttir,

en: %d second | %d seconds
fo[0]: %d sekund
fo[1]: %d sekund

en: Unknown
fo: Ókent

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
fo: Ongantíð

en: Today
fo: Í dag

en: Yesterday
fo: Í gjár

en: Playback Options
fo: Avspælingarkostir

en: Play the next track
fo: Spæl næsta lagið

en: Play the previous track
fo: Spæl fyrra lagið

en: Stop playback
fo: Stoppa avspæling

en: Play
fo: Avspæl

en: Pause or resume playback
fo: Steðga ella halt á við avspæling

en: Stop playback after current track
fo: Stoppa avspæling aftaná núverandi lagið

en: Track Options
fo: Lag kostir

en: Query player
fo: Spyr avspælaran

en: Show a popup with data of the current track
fo: Vís eina støkkmynd við upplýsingum um núverandi lag

en: Print the title of current track
fo: Skriva heiti á núvernadi lagi

en: Print the album of current track
fo: Skriva albumsheiti á núverandi lagi

en: Print the artist of current track
fo: Skriva navn á listafólki fyri núverandi lag

en: Print the length of current track
fo: Skriva longd á núverandi lagi

en: Get rating for current track
fo: Fá metingar á núverandi lagi

en: Print the current playback position as time
fo: Skriva núverandi avspælingarstað sum tíð

en: Volume Options
fo: Ljóðstyrki kostir

en: Print the current volume percentage
fo: Skriva núverandi ljóðstyrkiprosent

en: Other Options
fo: Aðrir kostir

en: Set data directory
fo: Set dátuskjáttu

en: Show debugging output
fo: Vís kembingarúttak

en: Random %d
fo: Tilvildarligt %d

en: Automatic
fo: Sjálvvirki

en: Custom
fo: Serbygt

en: Various Artists
fo: Ymisk listarfólk
