exaile - en to hi translation catalogue (112 entries)

en: %d day,  | %d days,
hi[0]: %d दिन
hi[1]: %d दिन

en: %d hour,  | %d hours,
hi[0]: %d घंटा,
hi[1]: %d घंटे,

en: %d minute,  | %d minutes,
hi[0]: %d मिनट,
hi[1]: %d कार्यवृत्त,

en: %d second | %d seconds
hi[0]: %d सेकंड
hi[1]: %d सेकंड्‌स

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
hi: %d दि,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
hi: %d घं,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
hi: %d मि,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of seconds
en: %ds
hi: %dसे

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
hi: %dदि

en: Unknown
hi: आज्ञात

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
hi: कभी नही

en: Today
hi: आज

en: Yesterday
hi: बीता कल

en: Local
hi: स्थानीय

en: Playback Options
hi: प्लेबैक विकल्प

en: Play the next track
hi: अगला गीत बजाओ

en: Play the previous track
hi: पिछला गीत बजाओ

en: Stop playback
hi: बजाना बंद करो

en: Play
hi: बजाओ

en: Pause
hi: पॉज़

en: Pause or resume playback
hi: रोकें या प्लेबैक फिर से शुरू

en: Stop playback after current track
hi: वर्तमान ट्रैक के बाद प्लेबैक बंद करें

en: Collection Options
hi: संग्रह विकल्प

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
hi: स्थान

en: Add tracks from LOCATION to the collection
hi: LOCATION से संग्रह तक ट्रैक जोड़ें

en: Playlist Options
hi: प्लेलिस्ट विकल्प

en: Track Options
hi: ट्रैक विकल्प

en: Query player
hi: क्वेरी प्लेयर

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
hi: स्वरूप

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
hi: टैग

en: Show a popup with data of the current track
hi: वर्तमान ट्रैक के डेटा के साथ पॉपअप दिखाएं

en: Print the title of current track
hi: इस गाने का नाम दिखाओ

en: Print the album of current track
hi: इस गाने का एल्बम दिखाओ

en: Print the artist of current track
hi: इस गाने के गायक को दिखाओ

en: Print the length of current track
hi: वर्तमान ट्रैक की लंबाई प्रिंट करें

note: TRANSLATORS: Variable for command line options with arguments TRANSLATORS: Meta variable for --increase-vol and--decrease-vol
en: N
hi: सं

en: Set rating for current track to N%
hi: वर्तमान ट्रैक को सं% पर रेटिंग दें

en: Get rating for current track
hi: वर्तमान ट्रैक के लिए रेटिंग प्राप्त करें

en: Print the current playback position as time
hi: समय के रूप में वर्तमान प्लेबैक स्थिति को प्रिंट करें

en: Print the current playback progress as percentage
hi: प्रतिशत के रूप में वर्तमान प्लेबैक प्रगति को प्रिंट करें

en: Volume Options
hi: वॉल्यूम विकल्प

en: Print the current volume percentage
hi: वर्तमान मात्रा प्रतिशत प्रिंट करें

en: Other Options
hi: अन्य विकल्प

en: Start new instance
hi: नया उदाहरण प्रारंभ करें

en: Show this help message and exit
hi: यह सहायता संदेश दिखाएं और बाहर निकलें

en: Show program's version number and exit.
hi: प्रोग्राम का संस्करण संख्या दिखाएं और बाहर निकलें।

en: Start minimized (to tray, if possible)
hi: प्रारंभ करके मिनिमाइज करे (तश्तरी में, यदि संभव हो तो)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
hi: जीयूआई की दृश्यता टॉगल करें (यदि संभव हो तो)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
hi: सुरक्षित मोड में शुरू करें - कभी-कभी उपयोगी होते हैं जब आप समस्याओं में चलते हैं

en: Do not import old data from version 0.2.x
hi: संस्करण 0.2.x से पुराने डेटा आयात न करें

en: DIRECTORY
hi: निर्देशिका

en: Set data directory
hi: डेटा निर्देशिका सेट करें

en: Set data and config directory
hi: डेटा और कॉन्फ़िगर निर्देशिका सेट करें

en: MODULE
hi: मॉड्यूल

en: Limit log output to MODULE
hi: मॉड्यूल में लॉग आउटपुट को सीमित करें

en: LEVEL
hi: स्तर

en: TYPE
hi: प्रकार

en: Album
hi: एल्बम

en: Artist
hi: गायक

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Cover
hi: कवर

en: Date
hi: दिनांक

en: Disc
hi: डिस्क

en: Genre
hi: शैली

en: Organization
hi: संस्था

en: Title
hi: शीर्षक

en: Track
hi: ट्रैक

en: Version
hi: संस्करण

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Bitrate
hi: बिटरेट

en: Length
hi: लंबाई

en: Location
hi: स्थान

en: Automatic
hi: स्वचालित

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Playlist
hi: गीत-सूची

en: Various Artists
hi: विविध कलाकार

en: Remove Cover
hi: कवर हटाएं

en: Start Playback
hi: प्लेबैक शुरु करें

en: Open _URL
hi: _वेबसाइट बजाए

en: Collection
hi: संकलन

en: Files
hi: फ़ाइलें

en: Filename
hi: फाइल नाम

en: Playlists
hi: गीत-सूचियाँ

en: Radio
hi: रेडियो

en: Name:
hi: नाम:

en: All Files
hi: सभी फ़ाइलें

en: Restart
hi: पुन: प्रारंभ करें

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
hi: साफ

en: Open URL
hi: यूआरएल खोलें

en: Not Playing
hi: गीत बंद है

en: Close Tab
hi: टैब बंद करें

en: Move
hi: स्थानान्तर

en: Muted
hi: मौन

en: Full Volume
hi: अधिकतम आवाज

en: Track Number
hi: ट्रैक संख्या

en: Disc Number
hi: डिस्क संख्या

en: Rating
hi: रेटिंग

en: days
hi: दिन

en: minutes
hi: मिनट्स

en: hours
hi: घंटे

en: weeks
hi: हफ्ते

en: Previous Track
hi: पिछला गीत

en: Next Track
hi: अगला गीत

en: Show tray icon
hi: ट्रे आइकान दिखाए

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
hi: गीत के ख़त्म होने पर प्रत्यक्ष गीत बजाए

en: Preferences
hi: वरीयताएं

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Username:
hi: उपयोक्ता नाम:

en: Password:
hi: कूटशब्द:

en: Background Color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः:

en: Options
hi: विकल्प
