exaile - en to hu translation catalogue (528 entries)

en: Tags
hu: Címkék

en: %d day,  | %d days,
hu[0]: %d nap,
hu[1]: %d nap,

en: %d hour,  | %d hours,
hu[0]: %d óra,
hu[1]: %d óra,

en: %d minute,  | %d minutes,
hu[0]: %d perc,
hu[1]: %d perc,

en: %d second | %d seconds
hu[0]: %d másodperc
hu[1]: %d másodperc

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
hu: %dd.

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
hu: %dh:

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
hu: %dm:

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
hu: %ddd

en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
hu: Soha

en: Today
hu: Ma

en: Yesterday
hu: Tegnap

en: Local
hu: Helyi

en: Playback Options
hu: Visszajátszás opciók

en: Play the next track
hu: Következő szám lejátszása

en: Play the previous track
hu: Előző szám lejátszása

en: Stop playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Play
hu: Lejátszás

en: Pause
hu: Szünet

en: Pause or resume playback
hu: Lejátszás szüneteltetése, elindítása

en: Stop playback after current track
hu: Lejátszás megállítása az aktuális dal után

en: Collection Options
hu: Gyűjtemény beállításai

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
hu: HELY

en: Add tracks from LOCATION to the collection
hu: Számok hozzáadása adott HELYRŐL a gyűjteménybe

en: Playlist Options
hu: Lejátszólista-beállítások

en: Track Options
hu: Szám beállítások

en: Query player
hu: Lekérdezéses lejátszó

en: Show a popup with data of the current track
hu: Mutassa felbukkanó ablakban az aktuális szám adatait

en: Print the title of current track
hu: A jelenlegi szám címének kiírása

en: Print the album of current track
hu: A jelenlegi szám albumának kiírása

en: Print the artist of current track
hu: A jelenlegi szám előadójának kiírása

en: Print the length of current track
hu: A jelenlegi szám hosszának kiírása

en: Set rating for current track to N%
hu: Értékelés hozzáadása az aktuális számhoz N%

en: Get rating for current track
hu: A szám értékelésének megtekintése

en: Print the current playback position as time
hu: A lejátszási sáv idő szerinti beosztása

en: Print the current playback progress as percentage
hu: A lejátszási sáv százalék szerinti beosztása

en: Volume Options
hu: Hangerő beállítások

en: Print the current volume percentage
hu: Aktuális hangerő kiírása százalékban

en: Other Options
hu: Egyéb beállítások

en: Start new instance
hu: Új lejátszó indítása

en: Show this help message and exit
hu: Mutatja az alábbi segítséget és kilép

en: Show program's version number and exit.
hu: Program verziószámának mutatása és kilép.

en: Start minimized (to tray, if possible)
hu: Indítás minimalizálva(tálcaikonként, ha lehet)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
hu: GUI átlátszóság bekapcsolása (ha lehetséges)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
hu: Indítás csökkentett módban - néha hasznos, amikor problémákba ütközik

en: Do not import old data from version 0.2.x
hu: Nincs importálás a régebbi 0.2.x verzióból

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
hu: A vezérlőgombok, mint például a --lejátszás el fogják indítani az Exaile, ha az még nem fut

en: Development/Debug Options
hu: Fejlesztő/Hibakereső opciók

en: DIRECTORY
hu: KÖNYVTÁR

en: Set data directory
hu: Adattár beállítása

en: MODULE
hu: MODUL

en: Limit log output to MODULE
hu: Korlátozza a naplót a MODULRA

en: LEVEL
hu: SZINT

en: Limit log output to LEVEL
hu: Korlátozza a naplót a SZINTRE

en: Show debugging output
hu: Hibakeresési kimenet megjelenítése

en: TYPE
hu: TÍPUS

en: Reduce level of output
hu: Kimeneti szint csökkentése

en: Disable D-Bus support
hu: D-Bus támogatás tiltása

en: Disable HAL support.
hu: HAL támogatás tiltása.

en: Entire Library
hu: Teljes gyűjtemény

en: Random %d
hu: Véletlenszerű %d

en: Rating > %d
hu: Értékelés > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
hu: Exaile még nem fejezte be a töltést.  Talán szeretné meghallgatni sz eddig letöltött adatot?

en: Arranger
hu: Kiadó

en: Artist
hu: Előadó

en: Author
hu: Szerző

en: Copyright
hu: Szerzői jog

en: Composer
hu: Szerző

en: Conductor
hu: Karmester

en: Cover
hu: Borító

en: Date
hu: Dátum

en: Disc
hu: Lemez

en: Encoded by
hu: Kódolás

en: Genre
hu: Műfaj

en: Lyrics
hu: Dalszövegek

en: Lyricist
hu: Dalszövegek

en: Organization
hu: Szervezet

en: Original album
hu: Eredeti album

en: Original artist
hu: Eredeti előadó

en: Original date
hu: Eredeti dátum

en: Performer
hu: Előadó

en: Title
hu: Cím

en: Track
hu: Szám

en: Version
hu: Verziószám

en: Website
hu: Weboldal

en: Bitrate
hu: Bitráta

en: Date added
hu: Dátum hozzáadva

en: Last played
hu: Legutóbb lejátszva

en: Length
hu: Hossz

en: Location
hu: Hely

en: Modified
hu: Módosítva

en: Times played
hu: Eltelt idő

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Custom
hu: Egyedi

en: Invalid playlist type.
hu: A lejátszólista típusa érvénytelen.

en: Playlist
hu: Lejátszólista

en: M3U Playlist
hu: M3U Lejátszólista

en: PLS Playlist
hu: PLS Lejátszólista

en: Invalid format for %s.
hu: Érvénytelen formátum ehhez: %s.

en: ASX Playlist
hu: ASX Lejátszólista

en: XSPF Playlist
hu: XSPF Lejátszólista

en: Shuffle _Off
hu: Keverés_ki

en: Shuffle _Tracks
hu: Keverés_Számok

en: Shuffle _Albums
hu: Keverés_Albumok

en: Repeat _Off
hu: Ismétlés kikapcs_olva

en: Repeat _All
hu: Összes_Ismétlése

en: Repeat O_ne
hu: _Egy ismétlése

en: Dynamic _Off
hu: Dinamika _ki

en: Dynamic by Similar _Artists
hu: Dinamika azonos _előadók szerint

en: Plugin archive is not in the correct format.
hu: A kiegészítő mentései nincsenek jó formátumban

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
hu: A(z)  %s nevű kiegészítés telepítve

en: Plugin archive contains an unsafe path.
hu: A kiegészítés archívuma egy nem biztonságos útvonalat tartalmaz

en: Settings version is newer than current.
hu: Beállítás verziója újabb a jelenleginél

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
hu: A Vorbis egy nyílt forráskódú, veszteséges hangkodek, jobb hangminőséggel és kissebb fájlmérettel, mint az MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
hu: A Szabad Veszteségmentes Hangkodek (FLAC) egy nyílt forráskódú kodek, ami úgy tömörít, hogy a hangminőséget nem rontja.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
hu: Apple, szabadalmaztatott hangformátum, ami jobb hangminőséget eredményez MP3 fájlok esetén.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
hu: Egy szabadalmaztatott és régi, ugyanakkor szintén népszerű hangformátum a VBR, ami jobb minőséggel bír a CBR-nél, de néhány lejátszó nem támogatja.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
hu: Egy szabadalmaztatott és régi, ugyanakkor szintén népszerű hangformátum a CBR, ami rosszabb minőséggel bír a VBR-nél, de bármilyen lejátszóval kompatibilis.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
hu: Egy gyors és szabad, veszteségmentes audióformátum jó tömörítéssel.

en: Various Artists
hu: Különböző előadók

en: You did not specify a location to load the db from
hu: Nem adtad meg az adatbázis betöltési helyét

en: You did not specify a location to save the db
hu: Nem adtál meg helyet a db mentéséhez

en: Not playing.
hu: Nincs lejátszás

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
hu: Állapot: %(status)s,cím: %(title)s, előadó: %(artist)s, album: %(album)s, hossz: %(length)s, pozíció: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
hu: Gyűjtemény átvizsgálása

en: Scanning %s...
hu: %s átnézése

en: Add a Directory
hu: Könyvtár hozzáadása

en: Directory not added.
hu: Könyvtár nincs hozzáadva.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
hu: A mappa már része a gyűjteménynek, vagy egy gyűjteményben lévő mappa almappája.

en: Show Cover
hu: Borító megjelenítése

en: Fetch Cover
hu: Borító beszerzése

en: Remove Cover
hu: Borító eltávolítása

en: Cover for %s
hu: A(z) %s borítója

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
hu: A borítók beállításai %(artist)s - %(album)sa

en: No covers found.
hu: Borító nem található.

en: $title (by $artist)
hu: $artist - $title

en: Start, pause or resume the playback
hu: Elindítás, megállítás vagy újra elindítás

en: Toggle: Stop after Selected Track
hu: Kapcsoló: A szám után megállás

en: Playback error encountered!
hu: Hiba történt lejátszáskor!

en: Buffering: %d%%...
hu: Pufferelés: %d%%...

en: Continue Playback
hu: Lejátszás folytatása

en: Pause Playback
hu: Lejátszás megállítása

en: Playlist export failed!
hu: A lejátszólista exportálása sikertelen!

en: Start Playback
hu: Lejátszás

en: _New Playlist
hu: _Új lejátszólista

en: Open _URL
hu: _URL megnyitása

en: _Collection
hu: _Gyűjtemény

en: _Queue
hu: _Várólista

en: C_overs
hu: B_orítók

en: _Show Playing Track
hu: Most _játszott megjelenítése

en: _Device Manager
hu: _Eszköz Kezelő

en: Genre - Artist
hu: Műfaj - Előadó

en: Genre - Album
hu: Műfaj - Album

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Rescan Collection
hu: A gyűjtemény átvizsgálása

en: Transferring to %s...
hu: Másolás a %s...

en: Files
hu: Fájlok

en: Filename
hu: Fájlnév

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
hu: Méret

en: No lyrics found.
hu: Nem található dalszöveg

en: Enter the new name you want for your playlist
hu: Írja be a lejátszólista új nevét

en: Rename Playlist
hu: Lejátszólista átnevezése

en: The playlist name you entered is already in use.
hu: Lejátszólista név amit megadtál már létezik

en: Playlists
hu: Lejátszólisták

en: Smart Playlists
hu: Okos lejátszólisták

en: Custom Playlists
hu: Saját lejátszólisták

en: Radio
hu: Rádió

en: Loading streams...
hu: Folyamok betöltése...

en: Add Radio Station
hu: Rádióállomás Hozzáadása

en: Name:
hu: Név:

en: Saved Stations
hu: Mentett Állomások

en: Radio Streams
hu: Rádióállomások

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Enter the name you want for your new playlist
hu: Írja be az új lejátszólista nevét.

en: New Playlist
hu: Új lejátszólista

en: Playlist %d
hu: Lejátszólista %d

en: Plugins
hu: Bővítmények

en: Appearance
hu: Megjelenés

note: TRANSLATORS: Grammatical articles that are ignored while sorting the collection panel. For example, in French locales this could be the space-separated list "l' la le les". If this practice is not common in your locale, simply translate this to string with single space.
en: the
hu: a

en: Covers
hu: Borítók

en: Lyrics Viewer
hu: Lyrics Néző

en: Playback
hu: Lejátszás

en: Could not load plugin info!
hu: A bővítmény információját nem lehet betölteni!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
hu[0]: Az alábbi kiegészítő összeomlott: %s
hu[1]: Az alábbi kiegészítők összeomlottak: %s

en: Could not disable plugin!
hu: Kiegészítő nem kikapcsolható!

en: Could not enable plugin!
hu: Kiegészítő nem engedélyezhető!

en: Choose a Plugin
hu: Válassz egy bővítményt

en: Plugin Archives
hu: Beépülő arhívum

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Plugin file installation failed!
hu: A kiegészítő fájljainak telepítése sikertelen!

en: Restart Exaile?
hu: Exaile ujraindítása?

en: A restart is required for this change to take effect.
hu: Újraindítás szükséges a változtatások életbeléptetéséhez.

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Action
hu: Művelet

en: Shortcut
hu: Gyorsbillentyű

en: Editing track %(current)d of %(total)d
hu: szám szerkesztése %(current)d of %(total)d

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
hu: ,

en: Open Directory
hu: Könyvtár megnyitása

en: Apply current value to all tracks
hu: Alkalmazza a jelenlegi értéket az összes számra

en: Saved %(count)s of %(total)s.
hu: %(count)s mentése sikerült a(z) %(total)s darabból

en: Exaile Music Player
hu: Exaile zenelejátszó

en: Enter the URL to open
hu: Írd be a megnyitni kívánt URL-t

en: Open URL
hu: URL megnyitása

en: Select File Type (by Extension)
hu: Fájltípus választása (kiterjesztés szerint)

en: Choose Media to Open
hu: Válasszon médiát megnyitásra

en: Supported Files
hu: Támogatott fájlok

en: Music Files
hu: Zene fájlok

en: Playlist Files
hu: Lejátszólista fájlok

en: Choose Directory to Open
hu: Válasszon mappát megnyitásra

en: Export Current Playlist
hu: Aktuális Lejátszási Lista Exportálása

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
hu: Lejátszólista mentve ezen a néven: <b>%s</b>

en: Close %s
hu: %s bezárása

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
hu: <b>Elmenti %s változásait, mielőtt kilép?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
hu: A változtatások elvesznek, ha nem menti őket

en: Close Without Saving
hu: Kilépés mentés nélkül

en: You did not enter a name for your playlist
hu: Nem adta meg a lejátszólista nevét.

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
hu: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    $artist előadó
    $album albumáról

en: Not Playing
hu: Nincs lejátszás

en: %d in collection
hu: %d a gyűjteményből

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
hu: A fájlokat nem lehet a kukába áthelyezni. Szeretné törölni azokat a merevlemezről?

en: _Edit
hu: S_zerkesztés

en: Close Tab
hu: Fül bezárása

en: Seeking: %s
hu: Keresés: %s

en: Move
hu: Áthelyezés

en: New Marker
hu: Új jelölő

en: Muted
hu: Elnémítva

en: Full Volume
hu: Teljes hangerő

en: Requires plugins providing dynamic playlists
hu: Szükséges beépülőmodulok a dinamikus lejátszólistához

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
hu: Dinamikusan adja hozzá a hasonló számokat a lejátszólistához

en: Track Number
hu: Szám sorszáma

en: Disc Number
hu: Lemezszám

en: Rating
hu: Értékelés

en: Year
hu: Év

en: Playcount
hu: Lejátszva

en: _Resizable
hu: Méretezhető

en: _Autosize
hu: _Automatikus méret

en: Queue (%d)
hu: Várakozik (%d)

en: Rating:
hu: Értékelés:

en: seconds
hu: másodperc

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
hu: és

en: days
hu: nap

en: minutes
hu: perc

en: hours
hu: óra

en: weeks
hu: hét

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
hu: azonos

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
hu: nem azonos

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
hu: tartalmazza ezt:

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
hu: nem tartalmazza ezt:

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
hu: legalább

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
hu: legfeljebb

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
hu: előtt

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
hu: után

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
hu: között

en: greater than
hu: nagyobb, mint

en: less than
hu: kisebb, mint

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
hu: az utóbbi

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
hu: nem az utóbbi

en: Add Smart Playlist
hu: Hozzáadás okos lejátszólistához

en: Edit Smart Playlist
hu: Okos lejátszólisták szerkesztése

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: About Exaile
hu: Névjegy

en: Collection Manager
hu: Gyűjteménykezelő

en: Monitored
hu: Felügyelt

en: Cover Finder
hu: Borító kereső

en: _Set as Cover
hu: _Beállítás Borítónak

en: Cover Manager
hu: Borítókezelő

en: Device Manager
hu: Eszközkezelő

en: Icon
hu: Ikon

en: Device
hu: Eszköz

en: Driver
hu: Meghajtó

en: _File
hu: _Fájl

en: _View
hu: _Nézet

en: _Tools
hu: _Eszközök

en: _Help
hu: _Súgó

en: Previous Track
hu: Előző szám

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
hu: Lejátszás megállítása
    
    Jobb klikk a szám lejátszása utáni megállításhoz

en: Next Track
hu: Következő szám

en: <b>Collection is empty.</b>
hu: <b>A gyűjtemény üres</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
hu: Gyűjtemény nézet frissítése
    (Shift billentyűre a gyűjtemény újbóli beolvasása)

en: Clear search field
hu: Keresőmező törlése

en: Search
hu: Keresés

en: Previous visited directory
hu: Előző látogatott könyvtár

en: Next visited directory
hu: Következő látogatott könyvtár

en: Up one directory
hu: Egy könyvtárral feljebb

en: Refresh directory listing
hu: Könyvtár lista frissítése

en: Home directory
hu: Saját mappa

en: Append All Tracks to Playlist
hu: Minden szám hozzáfűzese a lejátszólistához

en: Import CD
hu: CD importálása

en: Refresh Lyrics
hu: Dalszöveg frissítése

en: Shuffle playback order
hu: Véletlenszerű lejátszás

en: Repeat playback
hu: Visszajátszás ismétlése

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Top
hu: Felül

en: Bottom
hu: Alul

en: Show info area
hu: Információs terület megjelenítése

en: The info area contains the cover art and track information
hu: Ez az információs terület megjeleníti a lemezborítót és a szám információit

en: Always show tab bar
hu: Fülsor mindig látszik

en: Tab placement:
hu: fül elhelyezkedése

en: Display track counts in collection
hu: Mutasd a zenék számát a gyűjteményben

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
hu: Alfa átlátszóság használata:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
hu: Figyelem: ezzel a lehetőséggel kiíródik a képernyőre a hiba ha nem használsz kompozit támogatást az ablakkezelőben.

en: Show tray icon
hu: Tálcaikon megjelenítése

en: Minimize to tray
hu: Kicsinyítés a tálcára

en: Close to tray
hu: Lecsukás a tálcára

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
hu: Ugrás a jelenlegi dalhoz számváltásnál

en: Show splash screen on startup
hu: Nyitóképernyő mutatása indításkor

en: (Right click to reset to defaults)
hu: (Jobb klikk visszatérés az alapbeállításokhoz)

en: Use covers from local files
hu: A helyi fájloknál használja a borítókat

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
hu: Ezzel a lehetőséggel megkeresheti a borító képeket 
    más mappában mint a zenefájl.

en: Fetch covers automatically on playback start
hu: Automatikusan töltse le a borítót a lejátszás indításakor

en: Cover Search Order:
hu: Borító keresési sorrend

en: (drag to reorder)
hu: (húzza az újrarendezéshez)

en: Use covers embedded in tags
hu: Ágyazza be a borítókat a címkékbe

en: Audio Sink:
hu: Hangkimenet:

en: Custom sink pipeline:
hu: Általános kinézet helye:

en: Resume playback on start
hu: Lejátszás folytatása indításkor

en: Resume playback in paused state
hu: Lejátszás folytatása szüneteltetett álapotban

en: Crossfade duration (ms):
hu: Átvezetés hossza (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
hu: Áttűnés használata (KÍSÉRLETI)

en: Fade duration (ms):
hu: Átvezetés hossza (ms):

en: Use fade transitions on user actions
hu: Áttűnés felhasználói műveleteknél

en: Open last playlists on startup
hu: A legutóbbi lejátszólisták megnyitása programinduláskor

en: Prompt for saving custom playlists on close
hu: Kérdés testreszabott lejátszólista bezárásakor

en: Replace content on side pane double click
hu: Lecseréli a tartalmat az oldalsó mezőben dupla kattintásra

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
hu: Hozzáadás helyett ha kétszer kattintasz a mezőkbe, akkor lecseréli az aktuális lejátszási listát

en: Plugin
hu: Bővítmény

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: No Plugin Selected
hu: Nincs kiválasztva kiegészítő

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Track Properties
hu: Zeneszám Tulajdonságai

en: A_dd tag
hu: _Tag hozzáadása

en: _Remove tag
hu: _Tag törlése

en: Uppercase first letter of all tags
hu: Nagybetűs az összes első betű az összes tagban

en: _Previous
hu: _Előző

en: _Next
hu: _Következő

en: Description:
hu: Leírás:

en: Match any of the criteria
hu: Bármely feltétel esetén

en: Randomize results
hu: Eredmények összekeverése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Volume
hu: Hangerő

en: Alarm Clock
hu: Ébresztőóra

en: Amazon Covers
hu: Amazon borítók

en: Enable audioscrobbling
hu: Számkövetés bekapcsolva

en: Please make sure the entered data is correct.
hu: Bizonyosodjon meg róla, hogy a megadott adat hibátlan.

en: Audio Disc
hu: Audio lemez

en: Importing CD...
hu: CD Impotrálása...

en: Track number
hu: Dal sorszáma

en: Disc number
hu: Lemez-sorszám

en: Play count
hu: Lejátszások száma

en: Manually...
hu: Kézi...

en: Enter IP address and port for share
hu: Megosztáshoz IP cím és port megadása

en: Enter IP address and port.
hu: IP cím és port megadása

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
hu: A kiszolgáló nem támogat többszörös kapcsolatot.
    Számok letöltése előtt meg kell állítani a lejátszást.

en: Refresh Server List
hu: Szerverlista Frissítése

en: Disconnect from Server
hu: Kapcsolat Bontása

en: Select a Location for Saving
hu: Mentés Helyének Kiválasztása

en: Connect to DAAP...
hu: Csatalkozás DAAP-hoz

en: DAAP Client
hu: DAAP kliens

en: DAAP Server
hu: DAAP Szerver

en: Desktop Cover
hu: Borító az asztalon

en: Enter the search keywords
hu: Keresési feltétel megadása

en: IPython Console - Exaile
hu: IPython konzol - Exaile

en: IPython Console
hu: IPython konzol

en: Ready
hu: Kész

en: Searching Jamendo catalogue...
hu: Keresés a Jamendo katalógusban

en: Retrieving song data...
hu: Száminformációk lekérése...

en: Append to Current
hu: Hozzáadás a jelenlegihez

en: Loved
hu: Kedvelt

en: Last.fm Loved
hu: Last.fm Kedvelt

en: Unlove This Track
hu: "Kedvelt" megjelölés eltávolítása

en: Last.fm Loved Tracks
hu: Last.fm Kedvelt számok

en: The API key is invalid.
hu: Az API kulcs érvénytelen.

en: Could not start web browser
hu: Nem sikerült megnyitni a webböngészőt.

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
hu: Kérjük, másolja be az alábbi URL-t webböngészőjébe:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Mini Mode
hu: Mini Mód

en: Previous
hu: Előző

en: Go to the previous track
hu: Előző szám lejátszása

en: Previous track
hu: Előző szám

en: Next
hu: Következő

en: Go to the next track
hu: Ugrás a következő számra

en: Next track
hu: Következő szám

en: Play/Pause
hu: Lejátszás/Szünet

en: Start playback
hu: Lejátszás indítása

en: Continue playback
hu: Lejátszás folytatása

en: Pause playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Stop
hu: Megállítás

en: Stop the playback
hu: Leállítás vagy lejátszás

en: Continue playback after current track
hu: Lejátszás folytatása a jelenlegi szám után.

en: Change the volume
hu: Hangerő váltorztatása

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Restore the main window
hu: Főablak visszaállítása az eredetire

en: Restore main window
hu: Főablak visszaállítása

en: Select rating of the current track
hu: Aktuális szám értékelésének kiválasztása

en: Track selector
hu: Számválasztó

en: Simple track list selector
hu: Egyszerű lejátszási lista

en: Playlist button
hu: Lejátszólistagomb

en: Access the current playlist
hu: Hozzáférés az aktuális lejátszási listához

en: Progress button
hu: Előre gomb

en: Progress bar
hu: Folyamatjelző

en: Playback progress and seeking
hu: Lejátszási folyamat, és keresés

en: Moodbar
hu: Hangulatjelző

en: Multi-Alarm Clock
hu: Többszörös ébresztőóra

en: Notify
hu: Figyelmeztetés

en: On Screen Display
hu: OSD

en: Podcasts
hu: Podcastok

en: Refresh Podcast
hu: Podcast Frissítése

en: Delete
hu: Törlés

en: Enter the URL of the podcast to add
hu: Hozzáadandó podcast URL-jének megadása

en: Open Podcast
hu: Podcast megnyitása

en: Loading %s...
hu: A(z) %s betöltése...

en: Error loading podcast.
hu: Hiba a podcast betöltésekor

en: Loading Podcasts...
hu: Podcastok betöltése...

en: Could not save podcast file
hu: A podcast fájlt nem sikerült elmenteni

en: Equalizer
hu: Hanszínszabályzó

en: ReplayGain
hu: Automatikus hangerőszabályozás

en: Pause on Screensaver
hu: Képernykímélő esetén szünet

en: Shutdown after Playback
hu: Lejátszás végén kikapcsolás

en: Shutdown scheduled
hu: Ütemezett leállítás

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
hu: A lejátszási lista végén a számítógép kikapcsol

en: The computer will be shut down in %d seconds.
hu: A számítógép %d másodperc múlva leáll.

en: Shutdown failed
hu: Leállítás sikertelen

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
hu: A számítógép a D-Bus miatt nem áll le.

en: Error executing streamripper
hu: Hiba a futtatott folyam feldolgozása közben

en: Streamripper
hu: Felvevő

en: <b>Alarm Days</b>
hu: <b>Riasztási napok</b>

en: Monday
hu: Hétfő

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Friday
hu: Péntek

en: Saturday
hu: Szombat

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Use Fading
hu: Elhalványodás használata

en: Increment:
hu: Növelés:

en: API key:
hu: API kulcs:

en: Secret:
hu: Titok:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
hu: Számok küldése a számkövetés használatával

en: Show menuitem to toggle submission
hu: Menüelem mutatása gombnyomásra

en: Username:
hu: Felhasználónév:

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Server name:
hu: Kiszolgáló neve:

en: Server host:
hu: Kiszolgáló címe:

en: Server enabled
hu: Kiszolgáló engedélyezve

en: Top left
hu: Bal felső

en: Top right
hu: Jobb felső

en: Bottom left
hu: Bal alsó

en: Bottom right
hu: Jobb alsó

en: Anchor:
hu: Horgony:

en: X offset:
hu: X távolság:

en: pixels
hu: képpont

en: Y offset:
hu: Y távolság:

en: Override cover size
hu: Borító méretének felülírása

en: Size:
hu: Méret:

en: Use fading
hu: Elhalkulás használata

en: Fading duration:
hu: Elhalkulás hossza:

en: pre
hu: Beállítások

en: Terminal opacity:
hu: Terminál átlátszósága:

en: Font:
hu: Betűtípus:

en: Background Color:
hu: Háttérszín:

en: Release date
hu: Kiadás dátuma

en: Rating this week
hu: Heti értékelés

en: Rating this month
hu: Havi értékelés

en: Number of playlist additions
hu: Lejátszólista hozzáfűzések száma

en: Number of downloads
hu: Letöltések száma

en: Number of listens
hu: Hallgatások száma

en: Starred
hu: Kedvenc

en: Date of starring
hu: Kedvencekhez sorolás ideje

en: Genre/Tags
hu: Műfaj/Címkék

en: Order by:
hu: Rendezés ezek alapján:

en: Order direction:
hu: Rendezés sorrendben:

en: Results:
hu: Találatok:

en: Advanced
hu: Haladó

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
hu: Teljes

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
hu: Egyszerű

en: Controls
hu: Vezérlőelemek

en: Track Title Format
hu: Számcím formátuma

en: Always on top
hu: Mindig legfelül

en: Show in tasklist
hu: Feladatlistában megjelenik

en: Show on all desktops
hu: Minden asztalon látszik

en: Display window decorations:
hu: Főablak dekorálása:

en: Show button in main window
hu: Gomb megjelenítése a fő ablakban

en: Options
hu: Opciók

en: <b>Alarms</b>
hu: <b>Figyelmeztetések</b>

en: <b>Playback</b>
hu: <b>Lejátszás</b>

en: Restart playlist
hu: Lejátszási lista újrakezdése

en: Resize displayed covers
hu: Megjelenített borító átméretezése

en: Use album covers as icons
hu: Album borítók használata ikonként

en: Use media icons for pause, stop and resume
hu: Használd a média ikonokat szüneteltetésre, megállításra, és folytatásra

en: On tray icon hover
hu: A tálca ikonja felett lebeg

en: When main window is focused
hu: Főablakra való fókuszáláskor

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
hu: Albumszintű hangerőszabályozás

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
hu: Albumszintű hangerőszabályozás számonkénti helyett

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
hu: Pattogás elkerülése

en: Protect against noise caused by over-amplification
hu: Túlszabályozás okozta zajjal szembeni védelem

en: Save location:
hu: Mentési hely:

en: Relay port:
hu: Port továbbítás:

en: Rip to single file
hu: Beolvasás egyszerű fájlba

en: Delete incomplete files
hu: A befejezettlen fájlok törlése

en: A-B Repeat
hu: A-B ismétlés

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
hu: Borítók keresése az Amazon-on

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
hu: Zenehallgatási információkat elküldi a Last.fm-nek és hasonló számkövetést támogató szolgáltatóknak

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
hu: Hangfájlokban lehetővé teszi könyvjelzők mentését/folytatását

en: CD Playback
hu: CD lejátszás

en: Displays the current album cover on the desktop
hu: Megjeleníti a jelenlegi album borítóját az asztalon

en: A 10-band equalizer
hu: 10 sávos hangkiegyenlítő

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
hu: Egyszerű bővítmény az alapvető bővítményrendszer teszteléséhez

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
hu: Ipython konzolt biztosít az Exaile működésének befolyásolására.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
hu: Hozzáférés engedélyezése a Jamendo zenei katalógusához

en: Removes voice from audio
hu: Hang törlése a zenéről

en: Last.fm Covers
hu: Last.fm Borítók

en: Searches Last.fm for covers
hu: Borítók keresése Last.fm-en

en: Last.fm Dynamic Playlists
hu: Last.fm dinamikus lejátszólista

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
hu: Last.fm forrás a dinamikus lejátszólistához

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
hu: Hangoskönyvek böngészése és hallgatása a Librivox.org-ról.

en: USB Mass Storage Media Player Support
hu: USB meghajtós médialejátszók támogatása

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
hu: Hordozható médialejátszók hozzáférésének támogatása az USB Mass Storage protokol támogatásával

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
hu: Az Exaile kompakt nézete beállítható felülettel.

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
hu: Zenelejátszás adott napokon és időben.
    
    Amikor az idő elérkezik, az Exaile pusztán annyit tesz mintha megnyomta volna a lejátszás gombot, ezért gondoskodni kell róla, hogy a lejátszandó zene a lejátszólistában van

en: Adds Simple Podcast Support
hu: Egyszerű podcast támogatás hozzáadása

en: Enables ReplayGain support
hu: Automatikus hangerőszabályozás engedélyezése

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
hu: Engedélyezem a számítógép leállítását a lejátszási lista végén.

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
hu: Felvétel készítése streamripper-rel.
    Függőségek: streamripper

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
hu: Zene-, és stream lejátszás, és tag módosítás
