exaile - en to id translation catalogue (415 entries)

en: Tags
id: Tanda

en: %d day,  | %d days,
id[0]: %d hari,

en: %d hour,  | %d hours,
id[0]: %d jam

en: %d minute,  | %d minutes,
id[0]: %d menit

en: %d second | %d seconds
id[0]: %d detik

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
id: %dm

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of seconds
en: %ds
id: %ds,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
id: %dd,

en: Unknown
id: Tidak Dikenal

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
id: Tidak pernah

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Local
id: Lokal

en: Playback Options
id: Pilihan Playback

en: Play the next track
id: Mainkan trek selanjutnya

en: Play the previous track
id: Mainkan trek sebelumnya

en: Stop playback
id: Berhenti main

en: Play
id: Mainkan

en: Pause
id: Jeda

en: Pause or resume playback
id: Hentikan atau teruskan memutar

en: Stop playback after current track
id: Berhenti setelah trek ini

en: Collection Options
id: Pilihan Koleksi

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
id: LOKASI

en: Add tracks from LOCATION to the collection
id: Tambah trek dari LOKASI ke koleksi

en: Playlist Options
id: Pilihan Daftar Putar

en: Track Options
id: Pilihan Trek

en: Query player
id: Menanyakan Pemutar

en: Show a popup with data of the current track
id: Tampilkan pop up dengan data trek yang sedang dimainkan

en: Print the title of current track
id: Perlihatkan judul trek ini

en: Print the album of current track
id: Tampilkan album dari trek saat ini

en: Print the artist of current track
id: Tampilkan artis dari trek saat ini

en: Print the length of current track
id: Perlihatkan lama trek saat ini

en: Set rating for current track to N%
id: Beri peringkat untuk lagu ini pada

en: Get rating for current track
id: Dapatkan peringkat untuk lagu ini

en: Print the current playback position as time
id: Cetak posisi main saat ini dalam bentuk waktu

en: Print the current playback progress as percentage
id: Cetak posisi main saat ini dalam bentuk persen

en: Volume Options
id: Pilihan Volume

en: Print the current volume percentage
id: Perlihatkan tingkat persentase volume

en: Other Options
id: Pilihan Lain

en: Start new instance
id: Jalankan aplikasi baru

en: Show this help message and exit
id: Tampilkan pesan bantuan ini dan keluar

en: Show program's version number and exit.
id: Tampilkan nomor versi program dan keluar.

en: Start minimized (to tray, if possible)
id: Jalankan aplikasi dalam mode mini (jika memungkinkan)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
id: Ubah tampilan GUI (bila memungkinkan)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
id: Mulai dengan mode aman - kadang berguna saat Anda mendapatkan masalah

en: Do not import old data from version 0.2.x
id: Jangan impor data lama dari versi 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
id: Buatlah pilihan kontrol seperti --Mainkan mulai jika Exaile tidak berjalan

en: Development/Debug Options
id: Pilihan Pengembang/Debug

en: DIRECTORY
id: DIREKTORI

en: Set data directory
id: Set direktori data

en: MODULE
id: MODUL

en: Limit log output to MODULE
id: Batasi keluaran catatan ke MODUL

en: Limit log output to LEVEL
id: Batasi keluaran catatan ke LEVEL

en: Show debugging output
id: Tampilkan hasil debug

en: TYPE
id: TIPE

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
id: Batasi debug keluaran xl.event ke TIPE

en: Reduce level of output
id: Kurangi tingkat keluaran

en: Disable D-Bus support
id: Matikan dukungan D-Bus

en: Disable HAL support.
id: Matikan dukungan HAL.

en: Entire Library
id: Seluruh Pustaka

en: Random %d
id: Acak %d

en: Rating > %d
id: Peringkat > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
id: Exaile masih belum selesai memuat. Mungkin anda harus menantikan suara sinyal exaile_loaded?

en: Arranger
id: Penyusun

en: Artist
id: Artis

en: Author
id: Pencipta

en: Copyright
id: Hakcipta

en: Composer
id: Pengarang

en: Conductor
id: Konduktor

en: Cover
id: Sampul

en: Date
id: Tanggal

en: Disc
id: Disk

en: Encoded by
id: Dienkode oleh

en: Genre
id: Aliran

en: Lyrics
id: Lirik

en: Lyricist
id: Lirik

en: Organization
id: Organisasi

en: Original album
id: Album asli

en: Original artist
id: Artis asli

en: Original date
id: Tanggal asli

en: Performer
id: Pemain

en: Title
id: Judul

en: Track
id: Trek

en: Version
id: Versi

en: Website
id: Situs Web

en: Date added
id: Tanggal ditambahkan

en: Last played
id: Terakhir dimainkan

en: Length
id: Panjang

en: Location
id: Lokasi

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Times played
id: Waktu Dimainkan

en: Automatic
id: Otomatis

en: Custom
id: Penyesuaian

en: Invalid playlist type.
id: Tipe daftar main tidak benar.

en: Playlist
id: Daftar Main

en: M3U Playlist
id: Daftar lagu M3U

en: PLS Playlist
id: Daftar lagu PLS

en: Invalid format for %s.
id: Format tidak sah untuk %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
id: Versi %(version)s tidak didukung untuk %(type)s

en: ASX Playlist
id: Daftar lagu ASX

en: XSPF Playlist
id: Daftar Lagu XSPF

en: Shuffle _Off
id: Acak _Mati

en: Shuffle _Tracks
id: Acak _Trek

en: Shuffle _Albums
id: Acak _Album

en: Repeat _Off
id: Pengulangan _Dimatikan

en: Repeat _All
id: Pengulangan _Semua

en: Repeat O_ne
id: Pengulang S_ebuah

en: Dynamic _Off
id: Dinamis _Mati

en: Dynamic by Similar _Artists
id: Dinamis oleh Artis yang _Sama

en: Plugin archive is not in the correct format.
id: Arsip plugin tidak dalam format yang benar.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
id: Plugin dengan nama "%s" telah diinstal.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
id: Arsip plugin mengandung path yang tidak aman.

en: Settings version is newer than current.
id: Versi setingan lebih baru daripada yang ada saat ini.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
id: Vorbis adalah kodek audio tersaring dengan sumber terbuka, yang memiliki keluaran berkualitas tinggi dengan ukuran lebih kecil daripada MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
id: Free Lossless Audio Codec (FLAC) adalah kodek dengan sumber terbuka, yang menghasilkan audio terkompresi tanpa menurunkan kualitas suara.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
id: Apple's memiliki format suara rendah yang kualitas suaranya lebih bagus daripada MP3 pada getaran rendah.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
id: Yang dimiliki dan sebelumnya, tapi juga populer, format suara rendah. VBR memberikan kualitas tinggi daripada CBR, tapi mungkin tidak sesuai dengan beberapa pemutar.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
id: Yang dimiliki dan sebelumnya, tapi juga populer, format suara rendah. CBR memberikan kualitas rendah daripada VBR, tapi sesuai dengan semua pemutar.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
id: Format lossless yang gratis dengan kompresi baik.

en: Various Artists
id: Berbagai Artis

en: You did not specify a location to load the db from
id: Anda belum merinci lokasi asal basis data

en: You did not specify a location to save the db
id: Anda tidak menunjukkan lokasi menyimpan db

en: Not playing.
id: Berhenti.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
id: Status: %(status)s, Judul: %(title)s, Artis: %(artist)s, Album: %(album)s, Panjang: %(length)s, Posisi: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
id: Sedang memindai koleksi...

en: Scanning %s...
id: Memindai %s...

en: Add a Directory
id: Tambah Direktori

en: Directory not added.
id: Direktori tidak dapat ditambahkan.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
id: Direktori tersebut sudah ada di dalam koleksi Anda atau sebuah subdirektori dari direktori lain dalam koleksi Anda.

en: Show Cover
id: Tampilkan Sampul

en: Fetch Cover
id: Ambil Sampul

en: Remove Cover
id: Hapus Sampul

en: Cover for %s
id: Sampul untuk %s

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
id: Pilihan sampul untuk %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
id: Sampul tidak ditemukan.

en: $title (by $artist)
id: $title (oleh $artist)

en: Start, pause or resume the playback
id: Mulai, jeda atau lanjutkan pemutaran

en: Toggle: Stop after Selected Track
id: Ubah: Berhenti setelah Lagu Terpilih

en: Playback error encountered!
id: Terjadi galat ketika memainkan!

en: Buffering: %d%%...
id: Proses Buffer: %d%%...

en: Continue Playback
id: Melanjutkan Memutar

en: Pause Playback
id: Jeda Memutar

en: Playlist export failed!
id: Ekspor playlist gagal!

en: Start Playback
id: Memulai Memutar

en: _New Playlist
id: Daftar Main _Baru

en: Open _URL
id: Buka_URL

en: _Collection
id: _Koleksi

en: _Queue
id: _Antrian

en: C_overs
id: S_ampul

en: _Show Playing Track
id: Tampilkan Trek yang _Sedang Diputar

en: _Playlist Utilities Bar
id: Bilah Utilitas Daftar _Putar

en: _Device Manager
id: _Pengelola Perangkat

en: Genre - Artist
id: Aliran - Artis

en: Genre - Album
id: Aliran - Album

en: Collection
id: Koleksi

en: Rescan Collection
id: Memindai Ulang Koleksi

en: Transferring to %s...
id: Mengirim ke %s...

en: Files
id: Berkas

en: Filename
id: Nama Berkas

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
id: Ukuran

en: No lyrics found.
id: Lirik tidak ditemukan.

en: Enter the new name you want for your playlist
id: Masukkan nama baru untuk daftar lagu anda

en: Rename Playlist
id: Ganti Nama Daftar lagu

en: The playlist name you entered is already in use.
id: Nama daftar main yang anda masukkan telah digunakan.

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
id: %(first)s, %(second)s dan lainnya

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
id: %(first)s dan %(second)s

en: Playlists
id: Daftar Lagu

en: Smart Playlists
id: Daftar lagu Pintar

en: Custom Playlists
id: Daftar Buatan

en: Loading streams...
id: Memuat aliran...

en: Add Radio Station
id: Tambah Stasiun Radio

en: Name:
id: Nama:

en: Saved Stations
id: Stasiun yang Disimpan

en: Radio Streams
id: Stream Radio

en: Refresh
id: Segarkan

en: Enter the name you want for your new playlist
id: Masukkan nama yang anda inginkan untuk daftar putar yang baru

en: New Playlist
id: Daftar lagu Baru

en: Playlist %d
id: Daftar main %d

en: Plugins
id: Plugin

en: Appearance
id: Tampilan

en: Covers
id: Sampul

en: Playback
id: Putar

en: Could not load plugin info!
id: Tidak dapat memuat informasi plugin!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
id[0]: Plugin gagal: %s

en: Could not disable plugin!
id: Tidak dapat menonaktifkan plugin!

en: Could not enable plugin!
id: Tidak dapat mengaktifkan plugin!

en: Choose a Plugin
id: Pilih Plugin

en: Plugin Archives
id: Arsip plugin

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Plugin file installation failed!
id: Instalasi berkas plugin gagal!

en: Restart Exaile?
id: Muat ulang Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
id: Hidupkan ulang diperlukan agar perubahan ini berlaku.

en: Restart
id: Hidupkan Ulang

en: Action
id: Tindakan

en: Shortcut
id: Pintas

en: Editing track %(current)d of %(total)d
id: Track diubah %(current)d dari %(total)d

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
id: Bersihkan

en: Open Directory
id: Buka Direktori

en: Apply current value to all tracks
id: Terapkan hasil sekarang ke semua trek

en: Saved %(count)s of %(total)s.
id: Tersimpan %(count)s dari %(total)s.

en: Exaile Music Player
id: Pemutar Musik Exaile

en: Enter the URL to open
id: Masukkan URL untuk membuka

en: Open URL
id: Buka URL

en: Select File Type (by Extension)
id: Pilih Jenis Berkas (berdasarkan ekstensi)

en: Choose Media to Open
id: Pilih Media untuk Dibuka

en: Supported Files
id: Berkas Didukung

en: Music Files
id: Berkas Musik

en: Playlist Files
id: Berkas Daftar Main

en: Choose Directory to Open
id: Pilih Direktori untuk Dibuka

en: Export Current Playlist
id: Ekspor Daftar Saat Ini

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
id: Daftar putar disimpan sebagai <b>%s</b>.

en: Close %s
id: Tutup %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
id: <b>Simpan perubahan ke %s sebelum menutup?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
id: Perubahan akan hilanh jika anda tidak menyimpannya

en: Close Without Saving
id: Tutup Tanpa Menyimpan

en: You did not enter a name for your playlist
id: Anda belum memmasukkan nama untuk daftar lagu

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
id: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    oleh $artist
    dari $album

en: Not Playing
id: Tidak Dimainkan

en: %d in collection
id: %d di dalam koleksi

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
id: Berkas tidak dapat dipindahkan ke tempat sampah. Hapus berkas tersebut secara permanen dari disk?

en: _Edit
id: _Sunting

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: Seeking: %s
id: Mencari: %s

en: Move
id: Pindah

en: New Marker
id: Penanda Baru

en: Muted
id: Senyap

en: Full Volume
id: Volume Penuh

en: Requires plugins providing dynamic playlists
id: Memerlukan plugin untuk menyediakan daftar main yang dinamis

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
id: Menambah trek yang mirip kedalam daftar main yang dinamis

en: Track Number
id: Nomor Trek

en: Disc Number
id: Nomor Cakram

en: Year
id: Tahun

en: Playcount
id: Jumlah putar

en: _Resizable
id: Dapat diubah ukurannya

en: Queue (%d)
id: Antrian (%d)

en: Rating:
id: Penilaian:

en: seconds
id: detik

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
id: dan

en: days
id: hari

en: minutes
id: menit

en: hours
id: jam

en: weeks
id: minggu

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
id: adalah

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
id: bukan

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
id: mengandung

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
id: tidak mengandung

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
id: setidaknya

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
id: paling banyak

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
id: sebelum

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
id: sesudah

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
id: di antara

en: greater than
id: lebih besar dari

en: less than
id: kurang dari

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
id: dalam sisa waktu

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
id: di luar sisa waktu

en: Add Smart Playlist
id: Tambah Daftar lagu Pintar

en: Edit Smart Playlist
id: Sunting Daftar lagu Pintar

en: About Exaile
id: Tentang Exaile

en: Collection Manager
id: Pengelola Koleksi

en: Monitored
id: Dipantau

en: Cover Finder
id: pencari cover

en: _Set as Cover
id: _Gunakan sebagai Sampul

en: Cover Manager
id: Pengelolaan Sampul

en: Device Manager
id: Pengatur Perangkat

en: Icon
id: Ikon

en: Device
id: Perangkat

en: Driver
id: Penggerak

en: _File
id: _Berkas

en: _View
id: Tampi_lan

en: _Tools
id: _Perkakas

en: _Help
id: _Bantuan

en: Previous Track
id: Trek sebelumnya

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
id: Stop Mainkan
    
    Klik Kanan untuk Menghentikan Setelah Fitur Trek

en: Next Track
id: Lagu Berikutnya

en: <b>Collection is empty.</b>
id: <b>Koleksi kosong.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
id: Segarkan tampilan koleksi
    (Tahan tombol Shift untuk memindai ulang koleksi)

en: Clear search field
id: Bersihkan bidang pencarian

en: Previous visited directory
id: direktori sebelumnya

en: Next visited directory
id: direktori selanjutnya

en: Up one directory
id: naik satu level direktori

en: Refresh directory listing
id: refresh daftar direktori

en: Home directory
id: Direktori utama

en: Append All Tracks to Playlist
id: Tambahkan Semua Trek ke Daftar Main

en: Import CD
id: Impor CD

en: Shuffle playback order
id: Acak urutan putar

en: Repeat playback
id: Putar kembali

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Show info area
id: Tampilkan area informasi

en: The info area contains the cover art and track information
id: Area informasi ini berisi sampul dan informasi trek

en: Tab placement:
id: Penempatan tab:

en: Display track counts in collection
id: Tampilkan jumlah trek di koleksi ini

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
id: Gunakan transparansi alpha

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
id: Peringatan: pilihan ini dapat menyebabkan munculnya kesalahan jika digunakan dengan pengatur jendela tanpa dukungan komposit.

en: Show tray icon
id: Tampilkan ikon tray

en: Minimize to tray
id: Menyimpan ke nampan

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
id: Pindah ke lagu saat ini pada perubahan trek

en: Show splash screen on startup
id: Perlihatkan splash screen pada saat mulai

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
id: Kata yang dihilangkan dari awal penanda nama artis ketika menyortir (dipisahkan oleh spasi):

en: (Right click to reset to defaults)
id: (Klik kanan untuk mengembalikan ke bawaan)

en: Use covers from local files
id: Gunakan sampul dari berkas lokal

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
id: Pilihan ini akan mencari berkas sampul di 
    folder yang sama dengan berkas musik.

en: Fetch covers automatically on playback start
id: Ambil sampul secara otomatis pada awal pemutaran

en: Cover Search Order:
id: minta pencarian cover

en: (drag to reorder)
id: (tarik untuk menyusun kembali)

en: Use covers embedded in tags
id: Gunakan sampul yang tertanam dalam penanda

en: Resume playback on start
id: Melanjutkan putar saat memulai

en: Resume playback in paused state
id: Melanjutkan putar dari saat jeda

en: Crossfade duration (ms):
id: Durasi pemudaran silang (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
id: Menggunakan pemudaran silang (UJI COBA)

en: Fade duration (ms):
id: Durasi pemudaran (ms):

en: Use fade transitions on user actions
id: Menggunakan transisi pudar untuk aksi pengguna

en: Open last playlists on startup
id: Buka daftar lagu terakhir saat memulai

en: Prompt for saving custom playlists on close
id: Tawarkan penyimpanan modifikasi daftar main saat keluar

en: Replace content on side pane double click
id: Ganti isi saat panel sisi diklik ganda

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
id: Trek yang diklik ganda akan menggantikan isi daftar main.

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Preferences
id: Preferensi

en: Track Properties
id: Properti Trek

en: A_dd tag
id: Menam_bah tanda

en: _Remove tag
id: _Hapus tanda

en: Uppercase first letter of all tags
id: Ubah huruf pertama pada tanda menjadi kapital

en: _Previous
id: _Sebelumnya

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: Description:
id: Penjelasan:

en: Match any of the criteria
id: Cocok dengan kriteria apapun

en: Randomize results
id: Mengacak hasil

en: Add
id: Tambah

en: Cancel
id: Batal

en: Alarm Clock
id: Alarm Waktu

en: Amazon Covers
id: Sampul Amazon

en: Please make sure the entered data is correct.
id: Mohon pastikan data yang dimasukkan benar.

en: Audio Disc
id: Cakra Audio

en: Importing CD...
id: Mengimpor CD...

en: Track number
id: Nomor trek

en: Disc number
id: Nomor Cakram

en: Manually...
id: Secara manual...

en: Enter IP address and port for share
id: Masukkan alamat IP dan port untuk berbagi

en: Enter IP address and port.
id: Masukkan alamat IP dan port.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
id: Server ini tidak mendukung koneksi ganda.
    Anda harus menghentikan sebelum muaturun lagu.

en: Refresh Server List
id: Segarkan Kembali Daftar Server

en: Select a Location for Saving
id: Pilih Lokasi Penyimpanan

en: Connect to DAAP...
id: Terhubung ke DAAP...

en: Desktop Cover
id: Sampul Destop

en: Enter the search keywords
id: Masukkan kata kunci pencarian

en: IPython Console - Exaile
id: Konsul IPython - Exaile

en: IPython Console
id: Konsul IPython

en: Ready
id: Siap

en: Searching Jamendo catalogue...
id: Mencari katalog Jamendo...

en: Retrieving song data...
id: Proses menerima data lagu...

en: Append to Current
id: Tambahkan ke Saat ini

en: The API key is invalid.
id: Kunci API tidak valid.

en: Could not start web browser
id: Tidak dapat memulai perambah web

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
id: Mohon salin URL berikut dan buka dengan perambah web anda:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Mini Mode
id: Mode Mini

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Go to the previous track
id: Pergi ke trek sebelumnya

en: Next
id: Berikutnya

en: Go to the next track
id: Pergi ke trek berikutnya

en: Continue playback
id: Lanjutkan pemutaran

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop the playback
id: Hentikan pemutaran

en: Continue playback after current track
id: Lanjutkan pemutaran setelah trek ini

en: Restore the main window
id: Kembalikan jendela utama

en: Restore main window
id: Kembalikan jendela utama

en: Track selector
id: Pemilih Trek

en: Playlist button
id: Tombol daftar putar

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
id: $title urutan $artist

en: Multi-Alarm Clock
id: Jam Multi-Alarm

en: Notify
id: Memberitahu

en: On Screen Display
id: Pada Tampilan Layar

en: Delete
id: Hapus

en: Enter the URL of the podcast to add
id: Masukkan URL dari podcast untuk menambah

en: Open Podcast
id: Membuka Podcast

en: Loading %s...
id: Memuat %s...

en: Error loading podcast.
id: Kesalahan memuat podcast.

en: Loading Podcasts...
id: Memuat Podcasts...

en: Could not save podcast file
id: Tidak dapat menyimpan berkas podcast

en: Pause on Screensaver
id: Jeda saat Screensaver aktif

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Sunday
id: Minggu

en: Username:
id: Nama Pengguna:

en: Password:
id: Kata Sandi:

en: Top left
id: Kiri atas

en: Top right
id: Kanan atas

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Size:
id: Ukuran:

en: pre
id: pra

en: Font:
id: Huruf:

en: Background Color:
id: Warna Latar:

en: Release date
id: Tanggal diluncurkan

en: Rating this week
id: Penilaian minggu ini

en: Rating this month
id: Penilaian bulan ini

en: Number of downloads
id: Jumlah muaturun

en: Number of listens
id: Jumlah didengar

en: Date of starring
id: Tanggal dibintangi

en: Genre/Tags
id: Aliran/Tanda

en: Results:
id: Hasil:

en: Always on top
id: Selalu di atas

en: Show in tasklist
id: Tampilkan di daftar tugas

en: Show on all desktops
id: Tampilkan di semua destop

en: Options
id: Pilihan

en: Resize displayed covers
id: Sesuaikan ukuran tampilan sampul

en: CD Playback
id: Putar CD

en: Displays the current album cover on the desktop
id: Tampilkan sampul album saat ini ke destop

en: Searches Last.fm for covers
id: Mencari Last.fm untuk sampul

en: USB Mass Storage Media Player Support
id: Dukungan terhadap Media Pemutar dan Penyimpan USB

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
id: Dukungan untuk mengakses media pemutar portabel menggunakan protokol penyimpanan USB

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
id: Putar musik pada waktu dan hari tertentu.
