exaile - en to it translation catalogue (635 entries)

en: Tags
it: Etichetta

en: Local file
it: File locale

en: %d day,  | %d days,
it[0]: %d giorno,
it[1]: %d giorni,

en: %d hour,  | %d hours,
it[0]: %d ora,
it[1]: %d ore,

en: %d minute,  | %d minutes,
it[0]: %d minuto,
it[1]: %d minuti,

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
it: %dg,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
it: %do,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
it: %dg

en: Unknown
it: Sconosciuto

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
it: Mai

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Local
it: Locale

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
it: Uso: exaile [OPZIONE]... [POSIZIONE...]

en: Launch Exaile, optionally adding tracks specified by LOCATION to the active playlist. If Exaile is already running, this attempts to use the existing instance instead of creating a new one.
it: Avvia Exaile, aggiungendo facoltativamente le tracce specificate da POSIZIONE alla playlist attiva. Se Exaile è già in esecuzione, questo tenterà di utilizzare l'istanza esistente invece di crearne una nuova.

en: Playback Options
it: Opzioni di riproduzione

en: Play the next track
it: Riproduce la traccia successiva

en: Play the previous track
it: Riproduce la traccia precedente

en: Stop playback
it: Ferma la riproduzione

en: Play
it: Riproduci

en: Pause
it: Pausa

en: Pause or resume playback
it: Sospende o riprende la riproduzione

en: Stop playback after current track
it: Ferma la riproduzione al termine della traccia corrente

en: Collection Options
it: Opzioni per le collezioni

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
it: POSIZIONE

en: Add tracks from LOCATION to the collection
it: Aggiunge tracce da POSIZIONE alla collezione

en: Playlist Options
it: Opzioni della scaletta

en: Export the current playlist to LOCATION
it: Esporta la scaletta corrente nel PERCORSO

en: Track Options
it: Opzioni per le tracce

en: Query player
it: Interroga il lettore

en: Retrieve the current playback state and track information as FORMAT
it: Recupera le informazioni sullo stato di riproduzione attuale e sulla traccia come FORMAT

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
it: ETICHETTE

en: Tags to retrieve from the current track; use with --format-query
it: Etichette da recuperare dalla traccia corrente, usare con --format-query

en: Show a popup with data of the current track
it: Mostra una finestra a comparsa con informazioni sulla traccia corrente

en: Print the title of current track
it: Visualizza il titolo della traccia corrente

en: Print the album of current track
it: Visualizza l'album della traccia corrente

en: Print the artist of current track
it: Visualizza l'artista della traccia corrente

en: Print the length of current track
it: Visualizza la durata della traccia corrente

en: Set rating for current track to N%
it: Imposta la valutazione per la traccia corrente a N%

en: Get rating for current track
it: Ottiene la valutazione della traccia corrente

en: Print the current playback position as time
it: Visualizza la posizione della riproduzione corrente come tempo

en: Print the current playback progress as percentage
it: Visualizza l'avanzamento della riproduzione corrente come percentuale

en: Volume Options
it: Opzioni del volume

en: Increase the volume by N%
it: Aumenta il volume di N%

en: Decrease the volume by N%
it: Riduce il volume di N%

en: Mute or unmute the volume
it: Attiva o disattiva il volume

en: Print the current volume percentage
it: Visualizza il livello percentuale del volume

en: Other Options
it: Altre opzioni

en: Start new instance
it: Avvia nuova istanza

en: Show this help message and exit
it: Mostra questo messaggio d'aiuto ed esce

en: Show program's version number and exit.
it: Mostra il numero di versione del programma ed esci

en: Start minimized (to tray, if possible)
it: Avvia minimizzato (nell'area di notifica, se possibile)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
it: Commuta la visibilità dell'interfaccia grafica (se possibile)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
it: Avvia in modalità sicura - alcune volte è utile quando capitano dei problemi

en: Force import of old data from version 0.2.x (overwrites current data)
it: Forza l'importazione dei dati dalla versione 0.2.x (sovrascrive i dati attuali)

en: Do not import old data from version 0.2.x
it: Non importare i dati dalla versione 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
it: Fa in modo che le opzioni di controllo come --play avviino Exaile, se non è in esecuzione

en: Development/Debug Options
it: Opzioni di sviluppo/debug

en: Set data directory
it: Imposta la directory dei dati

en: Set data and config directory
it: Imposta la cartella dati e configurazioni

en: MODULE
it: MODULO

en: Limit log output to MODULE
it: Limita l'output del registro a MODULO

en: LEVEL
it: LIVELLO

en: Limit log output to LEVEL
it: Limita l'output del registro a LIVELLO

en: Show debugging output
it: Mostra l'output di debug

en: Enable debugging of xl.event. Generates lots of output
it: Abilita il debug di xl.event. Genera MOLTO output

en: Enable full debugging of xl.event. Generates LOTS of output
it: Abilita il debug completo di xl.event. Genera MOLTO output

en: Add thread name to logging messages.
it: Aggiungi il nome del thread ai messaggi di log.

en: TYPE
it: TIPO

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
it: Limita il debug di xl.event all'output di TIPO

en: Reduce level of output
it: Riduce il livello di output

en: Disable D-Bus support
it: Disabilita il supporto D-Bus

en: Disable HAL support.
it: Disabilita il supporto HAL.

en: Entire Library
it: Intera libreria

en: Random %d
it: %d casuale

en: Rating > %d
it: Valutazione > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
it: Caricamento non ancora completato. Potrebbe essere necessario attendere il segnale exaile_loaded?

en: Arranger
it: Arrangiatore

en: Artist
it: Artista

en: Album artist
it: Artista dell'album

en: Author
it: Autore

en: Comment
it: Commento

en: Composer
it: Compositore

en: Conductor
it: Direttore d'orchestra

en: Cover
it: Copertina

en: Date
it: Data

en: Disc
it: Disco

en: Encoded by
it: Codificata da

en: Genre
it: Genere

en: Grouping
it: Raggruppamento

en: Language
it: Lingua

en: Lyrics
it: Testi

en: Lyricist
it: Autore testi

en: Organization
it: Organizzazione

en: Original album
it: Album originale

en: Original artist
it: Artista originale

en: Original date
it: Data originale

en: Performer
it: Interprete

en: Title
it: Titolo

en: Track
it: Traccia

en: Version
it: Versione

en: Website
it: Sito web

en: Date added
it: Aggiunta il

en: Last played
it: Ultima riproduzione

en: Length
it: Durata

en: Location
it: Posizione

en: Modified
it: Modificata

en: Play time
it: Tempo di riproduzione

en: Times played
it: Numero di riproduzioni

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
it: : Possibile errore del dispositivo audio, è collegato?

en: A GStreamer 1.x plugin for %s is missing. Without this software installed, Exaile will not be able to play the current file. Please install the required software on your computer. See %s for details.
it: Manca un plug-in GStreamer 1.x per %s. Senza questo software installato, Exaile non sarà in grado di riprodurre il file corrente. Installa il software richiesto sul tuo computer. Vedi %s per i dettagli.

en: Automatic
it: Automatico

en: Custom
it: Personalizzato

en: Could not create audiosink (device: %s, type: %s)
it: Impossibile creare audiosink (dispositivo: %s, tipo: %s)

en: Invalid playlist type.
it: Tipo di scaletta non valido.

en: Playlist
it: Scaletta

en: M3U Playlist
it: Scaletta M3U

en: PLS Playlist
it: Scaletta PLS

en: Invalid format for %s.
it: Formato non valido per %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
it: Versione %(version)s non supportata per %(type)s

en: ASX Playlist
it: Scaletta ASX

en: XSPF Playlist
it: Scaletta XSPF

en: Shuffle _Off
it: Riproduzione casuale _off

en: Shuffle _Tracks
it: Riproduzione casuale delle _tracce

en: Shuffle _Albums
it: Riproduzione casuale degli _album

en: Repeat _Off
it: Ripeti spent_o

en: Repeat _All
it: Ripeti _tutto

en: Repeat O_ne
it: Ripeti u_no

en: Dynamic _Off
it: Modalità dinamica spenta

en: Dynamic by Similar _Artists
it: Dinamica per _artisti simili

en: Plugin archive is not in the correct format.
it: Il formato dell'archivio del plugin non è corretto.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
it: Un plugin di nome «%s» è già installato.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
it: L'archivio del plugin contiene un percorso non sicuro.

en: Settings version is newer than current.
it: La versione delle impostazioni è più recente di quella attuale.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
it: Vorbis è un codec audio open source che garantisce un output di alta qualità con file di dimensioni minori rispetto all'MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
it: Free Lossless Audio Codec (FLAC) è un codec audio open source che comprime l'audio senza alcuna perdita di qualità.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
it: Formato audio di proprietà di Apple con perdita della qualità audio, ma migliore dell'MP3 avendo un bitrate più basso.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
it: Un formato audio con perdita di qualità, proprietario e più datato, ma comunque diffuso. VBR offre una qualità superiore rispetto a CBR, ma può essere incompatibile con alcuni riproduttori audio.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
it: Un formato audio con perdita di qualità, proprietario e più datato, ma comunque diffuso. CBR offre meno qualità di VBR, ma è compatibile con qualunque riproduttore audio.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
it: Un formato audio senza perdita di qualità molto veloce e con una buona compressione.

en: Various Artists
it: Artisti vari

en: You did not specify a location to load the db from
it: Non è stata specificata una posizione da cui caricare il db

en: You did not specify a location to save the db
it: Non è stata specificata una posizione per salvare il db

en: Not playing.
it: Non in esecuzione.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
it: stato: %(status)s, titolo: %(title)s, artista: %(artist)s, album: %(album)s, durata: %(length)s, posizione: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
it: Scansione della collezione...

en: Scanning %s...
it: Analisi di %s...

en: Add a Directory
it: Aggiungi una directory

en: Directory not added.
it: Directory non aggiunta.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
it: La directory è già nella tua collezione o è una directory secondaria di un'altra presente nella tua collezione.

en: {outstanding} covers left to fetch
it: {outstanding} copertine da recuperare

en: All covers fetched
it: Tutte le copertine sono state recuperate

en: Collecting albums and covers...
it: Sto raccogliendo informazioni sugli album e sulle copertine...

en: Show Cover
it: Mostra copertina

en: Fetch Cover
it: Recupera copertina

en: Remove Cover
it: Rimuovi copertina

en: Cover for %s
it: Copertina per %s

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
it: Opzioni copertina per %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
it: Nessuna copertina trovata.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
it: Nessuna copertina trovata nelle sorgenti abilitate, prova ad abilitare altre sorgenti.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
it: {width}x{height} pixel

en: $title (by $artist)
it: $title (di $artist)

en: Start, pause or resume the playback
it: Avvia, ferma o riprende la riproduzione

en: Toggle: Stop after Selected Track
it: Commuta: interrompe dopo la traccia selezionata

en: Playback error encountered!
it: È stato riscontrato un errore di riproduzione!

en: Continue Playback
it: Riprendi riproduzione

en: Pause Playback
it: Sospendi riproduzione

en: Playlist export failed!
it: Esportazione della scaletta non riuscita!

en: Start Playback
it: Avvia riproduzione

en: _New Playlist
it: _Nuova scaletta

en: Open _URL
it: Apri _URL

en: _Collection
it: _Collezione

en: _Queue
it: _Coda di riproduzione

en: C_overs
it: C_opertine

en: _Show Playing Track
it: _Mostra traccia in riproduzione

en: _Playlist Utilities Bar
it: Barra Utilità della _scaletta

en: _Device Manager
it: Gestione _dispositivo

en: Genre - Artist
it: Genere - Artista

en: Genre - Album
it: Genere - Album

en: Date - Artist
it: Data - Artista

en: Date - Album
it: Data - Album

en: Artist - (Date - Album)
it: Artista (Data - Album)

en: Collection
it: Collezione

en: Rescan Collection
it: Nuova scansione della collezione

en: Transferring to %s...
it: Trasferimento a %s in corso...

en: Files
it: File

en: Filename
it: Nome file

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
it: Dimensione

note: TRANSLATORS: Title of the track number column
en: #
it: N.

en: No lyrics found.
it: Nessun testo trovato.

en: Enter the new name you want for your playlist
it: Inserisci il nuovo nome per la scaletta

en: Rename Playlist
it: Rinomina scaletta

en: The playlist name you entered is already in use.
it: Il nome inserito per la scaletta è già in uso.

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
it: %(first)s, %(second)s e successivi

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
it: %(first)s e %(second)s

en: Playlists
it: Scalette

en: Smart Playlists
it: Scalette automatiche

en: Custom Playlists
it: Scalette personalizzate

en: Loading streams...
it: Caricamento flussi...

en: Add Radio Station
it: Aggiungi stazione radio

en: Name:
it: Nome:

en: Saved Stations
it: Stazioni Salvate

en: Radio Streams
it: Flussi radio

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Enter the name you want for your new playlist
it: Inserire il nome per la nuova scaletta

en: New Playlist
it: Nuova scaletta

en: Drop here to create a new playlist
it: Trascinare qui per creare una nuova playlist

en: Playlist %d
it: Scaletta %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
it: {playlist_name} ({track_count} tracce, chiuse {minutes} min. fa)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
it: {playlist_name} ({track_count} traccie, chiuse {seconds} sec. fa)

en: Plugins
it: Plugin

en: Appearance
it: Aspetto

note: TRANSLATORS: Grammatical articles that are ignored while sorting the collection panel. For example, in French locales this could be the space-separated list "l' la le les". If this practice is not common in your locale, simply translate this to string with single space.
en: the
it: il lo la i gli le

en: Covers
it: Copertine

en: Lyrics Viewer
it: Visualizzatore testi

en: Playback
it: Riproduzione

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Could not load plugin info!
it: Impossibile caricare le informazioni sul plugin!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
it[0]: Plugin non funzionante: %s
it[1]: Plugin non funzionanti: %s

en: Could not disable plugin!
it: Impossibile disabilitare il plugin!

en: Could not enable plugin!
it: Impossibile abilitare il plugin!

en: Choose a Plugin
it: Scegli un plugin

en: Plugin Archives
it: Archivi Dei Plugin

en: All Files
it: Tutti i Files

en: Plugin file installation failed!
it: Installazione del plugin non riuscita!

en: Restart Exaile?
it: Riavviare Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
it: È richiesto un riavvio affinché questa modifica abbia effetto.

en: Restart
it: Riavvia

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Writing of tags failed
it: Scrittura delle etichette fallita

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
it: Impossibile scrivere le etichette dei seguenti files:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
it: Modifica della traccia %(current)d di %(total)d

en: Apply changes before closing?
it: Applicare le modifiche prima di chiudere?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
it: Le modifiche andranno perse se non vengono applicate adesso.

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
it: di:

en: JPEG image
it: Immagine JPEG

en: PNG image
it: Immagine PNG

en: Image
it: Immagine

en: Linked image
it: Immagine collegata

en: Select image to set as cover
it: Seleziona immagine da usare come copertina

en: Supported image formats
it: Tipi di immagine supportati

en: Open Directory
it: Apri directory

en: Apply current value to all tracks
it: Applica il valore corrente a tutte le tracce

en: Saved %(count)s of %(total)s.
it: Salvate %(count)s di %(total)s.

en: Exaile Music Player
it: Riproduttore musicale Exaile

en: Enter the URL to open
it: Inserisci l'URL da aprire

en: Open URL
it: Apri URL

en: Select File Type (by Extension)
it: Seleziona il tipo di file (per estensione)

en: Choose Media to Open
it: Seleziona il dispositivo da aprire

en: Supported Files
it: File supportati

en: Music Files
it: File musicali

en: Playlist Files
it: File della scaletta

en: Choose Directory to Open
it: Seleziona la directory da aprire

en: Import Playlist
it: Importa Playlist

en: Export Current Playlist
it: Esporta la scaletta corrente

en: Use relative paths to tracks
it: Usa i percorsi relativi per le tracce

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
it: Scaletta salvata come <b>%s</b>.

en: Close %s
it: Chiudi %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
it: <b>Salvare le modifiche a %s prima di chiudere?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
it: Le modifiche andranno perse se non vengono salvate

en: Close Without Saving
it: Chiudi senza salvare

en: Yes to all
it: Sì a tutti

en: No to all
it: No a tutti

en: Error occurred while copying %s: %s
it: Sì è verificato un errore durante la copia di %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
it: Il file esiste, sovrascrivere %s ?

en: Playlist name:
it: Nome playlist:

en: Add new playlist...
it: Aggiungi nuova playlist...

en: You did not enter a name for your playlist
it: Non è stato inserito alcun nome per la scaletta

en: Exporting %s
it: Esportazione %s in corso

en: Choose directory to export files to
it: Seleziona la cartella in cui esportare i file

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
it: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    di $artist
    da $album

en: Not Playing
it: Non in riproduzione

en: %d in collection
it: %d nella collezione

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
it: Impossibile spostare i file nel cestino. Eliminarli definitivamente dal disco?

en: _Edit
it: _Modifica

en: Close Tab
it: Chiudi scheda

en: Seeking: %s
it: Ricerca: %s

en: Move
it: Sposta

en: New Marker
it: Nuovo indicatore

en: _Remove Marker
it: _Rimuovi marcatore

en: Muted
it: Muto

en: Full Volume
it: Volume massimo

en: Requires plugins providing dynamic playlists
it: Richiede plugin per fornire scalette dinamiche

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
it: Aggiunge dinamicamente tracce simili alla scaletta

en: Track Number
it: Numero traccia

en: Disc Number
it: Numero disco

en: Rating
it: Valutazione

en: Year
it: Anno

en: Playcount
it: Contatore di riproduzione

en: Schedule
it: Pianificazione

en: _Resizable
it: _Ridimensionabili

en: _Autosize
it: _Dimensione automatica

en: Queue
it: Coda

en: Queue (%d)
it: Coda (%d)

en: Rating:
it: Giudizio:

en: seconds
it: secondi

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
it: e

en: days
it: giorni

en: minutes
it: minuti

en: hours
it: ore

en: weeks
it: settimane

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
it: è

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
it: non è

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
it: è impostato

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
it: non è impostato

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
it: contiene

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
it: non contiene

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
it: errore di sintassi

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
it: almeno

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
it: al massimo

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
it: prima

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
it: dopo

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
it: tra

en: greater than
it: maggiore di

en: less than
it: minore di

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
it: negli ultimi

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
it: non negli ultimi

en: Add Smart Playlist
it: Aggiungi scaletta automatica

en: Edit Smart Playlist
it: Modifica scaletta automatica

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: About Exaile
it: Informazioni su Exaile

en: Collection Manager
it: Gestore collezione

en: Monitored
it: Monitorato

en: Cover Finder
it: Trova copertine

en: The origin of this cover
it: L'origine di questa copertina

en: _Set as Cover
it: Impo_sta come copertina

en: Cover Manager
it: Gestore copertine

en: _Fetch Covers
it: _Recupera copertine

en: Device Manager
it: Gestore dei dispositivi

en: Icon
it: Icona

en: Device
it: Dispositivo

en: _View
it: _Visualizza

en: _Tools
it: _Strumenti

en: _Help
it: _Aiuto

en: Previous Track
it: Traccia precedente

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
it: Ferma la riproduzione
    
    Clic destro per fermare dopo aver evidenziato la traccia

en: Next Track
it: Traccia successiva

en: 0:00 / 0:00
it: 0.00 / 0.00

en: <b>Collection is empty.</b>
it: <b>La collezione è vuota.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
it: Aggiorna la visualizzazione della collezione
    (tenere premuto il tasto Maiusc per eseguire una nuova scansione della collezione)

en: Clear search field
it: Pulisci il campo di ricerca

en: Search
it: Cerca

en: Previous visited directory
it: Directory visitata precedente

en: Next visited directory
it: Prossima directory visitata

en: Up one directory
it: Directory superiore

en: Refresh directory listing
it: Aggiorna lista directory

en: Home directory
it: Cartella Home

en: Append All Tracks to Playlist
it: Aggiungi tutte le tracce alla scaletta

en: Import CD
it: Importa CD

en: Refresh Lyrics
it: Aggiorna testi

en: Shuffle playback order
it: Ordine casuale di riproduzione

en: Repeat playback
it: Ripeti la riproduzione

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Alto

en: Bottom
it: Basso

en: Show info area
it: Mostra area informazioni

en: The info area contains the cover art and track information
it: L'area informazioni contiene la copertina e informazioni sulla traccia

en: Always show tab bar
it: Mostrare sempre la barra delle schede

en: Tab placement:
it: Posizione schede:

en: Display track counts in collection
it: Visualizza il conteggio delle tracce nella collezione

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
it: Usa trasparenza alfa:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
it: Attenzione: questa opzione può causare errori di visualizzazione se usata con un gestore delle finestre senza supporto di composizione.

en: Show tray icon
it: Mostrare l'icona nell'area di notifica

en: Minimize to tray
it: Minimizzare nell'area di notifica

en: Close to tray
it: Minimizza nell'area di notifica

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
it: Passare al brano corrente quando cambia la traccia

en: Show splash screen on startup
it: Mostrare la schermata di avvio all'inizio

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
it: Parole da eliminare dall'inizio delle etichette artista durante l'ordinamento (separate da spazi)

en: (Right click to reset to defaults)
it: (Clic col pulsante destro per ripristinare i valori predefiniti)

en: Use covers from local files
it: Usare file locali come copertine

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
it: Questa opzione cercherà i file immagine delle copertine 
    nella stessa cartella dei file musicali.

en: Preferred file names:
it: Nome file preferito:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
it: Un elenco di nomi senza estensione separati da una virgola

en: Fetch covers automatically on playback start
it: Recuperare automaticamente le copertine quando si avvia la riproduzione

en: Cover Search Order:
it: Ordine Di Ricerca Delle Copertine:

en: (drag to reorder)
it: (trascina per riordinare)

en: Use covers embedded in tags
it: Usare copertine incorporate nelle etichette

en: Audio Sink:
it: Sink audio:

en: Custom sink pipeline:
it: Flusso sink personalizzato:

en: Resume playback on start
it: Riprendi esecuzione dall'inizio

en: Resume playback in paused state
it: Riprendi esecuzione in pausa

en: Crossfade duration (ms):
it: Durata della dissolvenza incrociata (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
it: Usare dissolvenza incrociata (sperimentale)

en: Fade duration (ms):
it: Durata dissolvenza (ms):

en: Use fade transitions on user actions
it: Usare transizioni in dissolvenza nelle azioni dell'utente

en: Playback engine:
it: Motore per la riproduzione:

en: Open last playlists on startup
it: Aprire le ultime scalette all'avvio

en: Prompt for saving custom playlists on close
it: Chiedere se salvare le scalette personalizzate alla chiusura

en: Replace content on side pane double click
it: Doppio clic sul riquadro laterale per sostituire il contenuto

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
it: Le tracce aggiunte tramite doppio clic non saranno aggiunte ma sostituiranno il contenuto della scaletta attuale.

en: Enabled
it: Attivato

en: No Plugin Selected
it: Nessun plugin selezionato

en: Preferences
it: Preferenze

en: Track Properties
it: Proprietà traccia

en: A_dd tag
it: A_ggiungi etichetta

en: _Remove tag
it: _Rimuovi etichetta

en: Uppercase first letter of all tags
it: La prima lettera di tutti le etichette in maiuscolo

en: _Previous
it: _Precedente

en: _Next
it: _Successivo

en: Other
it: Altro

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
it: 'File icona' 32x32 pixel (solo PNG)

en: Other file icon
it: Icona per altri file

en: Cover (front)
it: Copertina (fronte)

en: Cover (back)
it: Copertina (retro)

en: Leaflet page
it: Interno copertina

en: Media (e.g. label side of CD)
it: Media (es. lato etichetta del CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
it: Artista principale/esecutore principale/solista

en: Artist/performer
it: Artista/esecutore

en: Band/Orchestra
it: Gruppo/Orchestra

en: Lyricist/text writer
it: Testi di

en: Recording Location
it: Registrato a

en: During recording
it: Durante la registrazione

en: During performance
it: Durante l'esecuzione

en: Movie/video screen capture
it: Cattura lo schermo del video

en: A bright coloured fish
it: Un pesce dai colori vivaci

en: Illustration
it: Illustrazione

en: Band/artist logotype
it: Logo del gruppo/artista

en: Publisher/Studio logotype
it: Logo dello studio/produttore

en: Click or drag files here to change the cover image
it: Clicca o trasciona qui i file per cambiare l'immagine di copertina

en: Description:
it: Descrizione:

en: Type:
it: Tipo:

en: Match any of the criteria
it: Nessun criterio soddisfatto

en: Randomize results
it: Mischiare i risultati

en: Add
it: Aggiungi

en: Cancel
it: Annulla

en: Repeat Segment
it: Ripeti segmento

en: Repeat Beginning
it: Ripeti inizio

en: Repeat End
it: Ripeti fine

en: Alarm Clock
it: Sveglia

en: Amazon Covers
it: Copertine Amazon

en: Enable audioscrobbling
it: Abilitare l'audioscrobbling

en: Please make sure the entered data is correct.
it: Assicurarsi che i dati inseriti siano corretti.

en: Audio Disc
it: Disco audio

en: Importing CD...
it: Importazione CD...

en: Track number
it: Numero traccia

en: Disc number
it: Numero disco

en: Play count
it: Numero di riproduzioni

en: Manually...
it: Manualmente...

en: Enter IP address and port for share
it: Inserisci l'indirizzo IP e la porta per la condivisione

en: Enter IP address and port.
it: Inserisci indirizzo IP e porta.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
it: Questo server non supporta le connessioni multiple.
    Arrestare la riproduzione prima di scaricare i brani.

en: Refresh Server List
it: Aggiorna elenco dei server

en: Disconnect from Server
it: Disconnetti dal server

en: Select a Location for Saving
it: Seleziona una posizione per salvare i dati

en: Connect to DAAP...
it: Connetti a DAAP...

en: DAAP Client
it: Client DAAP

en: DAAP Server
it: Server DAAP

en: Remove tags from all
it: Rimuovi le etichette da tutti

en: Tag
it: Etichetta

en: Add new tag
it: Aggiungi una nuova etichetta

en: Group
it: Gruppo

en: Enter the search keywords
it: Inserire le parole da cercare

en: IPython Console - Exaile
it: Console IPython - Exaile

en: IPython Console
it: Console IPython

en: Ready
it: Pronto

en: Searching Jamendo catalogue...
it: Ricerca del catalogo Jamendo...

en: Retrieving song data...
it: Recupero dati del brano...

en: Append to Current
it: Aggiungi alla corrente

en: Loved
it: Preferiti

en: Last.fm Loved
it: Preferiti Last.fm

en: Unlove This Track
it: Rimuovi dai preferiti questa traccia

en: Last.fm Loved Tracks
it: Traccie preferite su Last.fm

en: The API key is invalid.
it: La chiave API non è valida.

en: Could not start web browser
it: Impossibile avviare il browser web

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
it: Copiare il seguente URL e aprirlo col browser web:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Mini Mode
it: Modalità minima

en: Previous
it: Precedente

en: Go to the previous track
it: Vai alla traccia precedente

en: Previous track
it: Traccia precedente

en: Next
it: Successiva

en: Go to the next track
it: Vai alla traccia successiva

en: Next track
it: Traccia successiva

en: Play/Pause
it: Riproduci/Pausa

en: Start playback
it: Avvia la riproduzione

en: Continue playback
it: Continua la riproduzione

en: Pause playback
it: Mette in pausa la riproduzione

en: Stop
it: Interrompi

en: Stop the playback
it: Ferma la riproduzione

en: Continue playback after current track
it: Continua la riproduzione dopo la traccia corrente

en: Change the volume
it: Cambia il volume

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore the main window
it: Ripristina la finestra principale

en: Restore main window
it: Ripristina finestra principale

en: Select rating of the current track
it: Seleziona la valutazione della traccia corrente

en: Track selector
it: Selettore traccia

en: Simple track list selector
it: Semplice selettore di elenchi tracce

en: Playlist button
it: Pulsante scaletta

en: Access the current playlist
it: Accede all'attuale scaletta

en: Progress button
it: Pulsante di avanzamento

en: Playback progress and access to the current playlist
it: Avanzamento della riproduzione e accesso alla scaletta corrente

en: Progress bar
it: Barra di avanzamento

en: Playback progress and seeking
it: Avanzamento di riproduzione e ricerca

en: Moodbar
it: Barra dell'atmosfera

en: Multi-Alarm Clock
it: Sveglia multipla

en: Notify
it: Notifica

en: On Screen Display
it: Vista a schermo

en: Podcasts
it: Podcast

en: Refresh Podcast
it: Aggiorna podcast

en: Delete
it: Elimina

en: Enter the URL of the podcast to add
it: Inserire l'URL del podcast da aggiungere

en: Open Podcast
it: Apri podcast

en: Loading %s...
it: Caricamento di %s...

en: Error loading podcast.
it: Errore nel caricare il podcast.

en: Loading Podcasts...
it: Caricamento podcast...

en: Could not save podcast file
it: Impossibile salvare il file del podcast

en: Equalizer
it: Equalizzatore

en: ReplayGain
it: Guadagno riproduzione

en: Pause on Screensaver
it: Pausa con salvaschermo

en: Shutdown after Playback
it: Spegni dopo la riproduzione

en: Shutdown scheduled
it: Arresto del computer programmato

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
it: Il computer verrà spento al termine della riproduzione.

en: Imminent Shutdown
it: Arresta del computer imminente

en: The computer will be shut down in %d seconds.
it: Il computer sarà arrestato tra %d secondi.

en: Shutdown failed
it: Spegnimento fallito

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
it: Il computer non può essere spento utilizzando D-Bus.

en: Error executing streamripper
it: Errore nell'eseguire streamripper

en: <b>Alarm Days</b>
it: <b>Giorni della sveglia</b>

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Use Fading
it: Usa dissolvenza

en: Increment:
it: Incremento:

en: API key:
it: Chiave API:

en: Secret:
it: Segreto:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
it: Invia le tracce utilizzando Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
it: Mostra elemento nel menu per attivare / disattivare l'invio

en: Username:
it: Nome utente:

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
it: Ogni etichetta può essere usata con <b>$tag</b> o <b>${tag}</b>. Etichette interne come <b>$__length</b> devono essere specificate con due trattini bassi.

en: Server name:
it: Nome del server:

en: Server host:
it: Host del server:

en: Port:
it: Porta:

en: Server enabled
it: Server abilitato

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Anchor:
it: Àncora:

en: X offset:
it: Scostamento X:

en: pixels
it: pixel

en: Y offset:
it: Scostamento Y:

en: Override cover size
it: Ignora dimensione copertina

en: Size:
it: Dimensione:

en: Use fading
it: Usa dissolvenza

en: Fading duration:
it: Durata dissolvenza:

en: Import
it: Importa

en: 0 tracks found
it: 0 traccia trovata

en: Terminal opacity:
it: Opacità del terminale:

en: Font:
it: Carattere:

en: Background Color:
it: Colore di sfondo:

en: Release date
it: Data di rilascio

en: Rating this week
it: Valutazione in questa settimana

en: Rating this month
it: Valutazione in questo mese

en: Number of playlist additions
it: Numero di aggiunte alla scaletta

en: Number of downloads
it: Numero di scaricamenti

en: Number of listens
it: Numero di ascolti

en: Starred
it: Votato

en: Date of starring
it: Data della votazione

en: Genre/Tags
it: Genere/Etichetta

en: Order by:
it: Ordina per:

en: Order direction:
it: Direzione ordinamento:

en: Results:
it: Risultati:

en: Advanced
it: Avanzate

note: TRANSLATORS: Get the link title from the Last.fm page title
en: Go to <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> page to get an <b>API key</b> and <b>secret</b> and enter them here. After you have entered these, <b>request access permission</b> and confirm to complete the setup.
it: Accedi al <b><a href="http://www.last.fm/api/account">account API personale</a></b> per ottenere una <b>chiave API</b> e <b>secret</b> e inseriscila qui. Dopo averla inserita si può <b>richiedi il permesso di accesso</b> e conferma per completare l'installazione.

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
it: Pieno

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
it: Semplice

en: The order of controls can be changed by simply dragging them up or down. (Or press Alt+Up/Down.)
it: L'ordine dei controlli può essere cambiato semplicemente trascinandoli in alto o in basso (pppure premendo Alt+Su/Giù).

en: Controls
it: Controlli

en: Track Title Format
it: Formato titolo della traccia

en: Always on top
it: Sempre in primo piano

en: Show in tasklist
it: Mostra nell'elenco delle operazioni

en: Show on all desktops
it: Mostra in tutti i desktop

en: Display window decorations:
it: Mostrare decorazioni finestra:

en: Show button in main window
it: Mostra il pulsante nella finestra principale

en: Options
it: Opzioni

en: <b>Alarms</b>
it: <b>Avvisi</b>

en: <b>Playback</b>
it: <b>Riproduzione</b>

en: Restart playlist
it: Riavvia la scaletta

en: Enable volume fade-in
it: Abilita dissolvenza in entrata del volume

en: Fade start volume:
it: Volume a inizio dissolvenza:

en: Fade stop volume:
it: Volume a fine dissolvenza:

en: Fade Increment:
it: Incremento dissolvenza:

en: Resize displayed covers
it: Ridimensionare le copertine visualizzate

en: Use album covers as icons
it: Usa le copertine album come icone

en: Use media icons for pause, stop and resume
it: Usa le icone multimediali per le azioni di pausa, arresto e ripresa

en: On tray icon hover
it: Al passaggio del mouse sull'icona nell'area di notifica

en: When main window is focused
it: Quando la finestra principale è selezionata

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">Pango Text Attribute Markup</a> is supported.
it: Ogni etichetta può essere utilizzata con <b>${tag}</b>o<b>${tag}</b>. Le etichette interne come <b>$ __ length</b> devono essere specificati con due trattini bassi iniziali.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">Pango Text Attribute Markup</a> è supportato.

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
it: Privilegiare correzione per album

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
it: Privilegia la correzione ReplayGain per album a quella per traccia.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
it: Usa protezione da clipping

en: Protect against noise caused by over-amplification
it: Proteggi dal rumore causato dalla sovra amplificazione

en: Save location:
it: Salva posizione:

en: Relay port:
it: Porta per la trasmissione:

en: Rip to single file
it: Estrai in un singolo file

en: Delete incomplete files
it: Elimina i file incompleti

en: A-B Repeat
it: Ripeti A-B

en: Continuously repeats a segment of a track.
it: Ripete continuamente il segmento di una traccia.

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
it: Cerca le copertine su Amazon.
    
    Per poter usare questa estensione è necessaria una chiave AWS API e una chiave segreta.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
it: Invia le informazioni di ascolto a Last.fm e a servizi simili che supportano AudioScrobbler

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
it: Consente di salvare/ripristinare le posizioni dei segnalibri nei file audio.

en: CD Playback
it: Riproduzione CD

en: Devices
it: Periferiche

en: Displays the current album cover on the desktop
it: Mostra la copertina dell'album corrente sul desktop

en: A 10-band equalizer
it: Equalizzatore a 10 bande

en: Hello World
it: Ciao mondo

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
it: Un semplice plugin per provare il sistema di base delle estensioni

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
it: Fornisce una console IPython che può essere usata per controllare il programma.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
it: Abilita l'accesso al catalogo musicale Jamendo.

en: Removes voice from audio
it: Rimuove la voce dall'audio

en: Last.fm Covers
it: Copertine Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
it: Cerca le copertine su Last.fm

en: Last.fm Dynamic Playlists
it: Scalette dinamiche di Last.fm

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
it: Strumento di Last.fm per scalette dinamiche

en: Shows which tracks have been loved and allows for loving tracks.
    
    Make sure to enter a valid API key and secret in the plugin preferences.
    
    Depends on the plugin "AudioScrobbler" for username and password.
it: Mostra quali tracce ti sono piaciute e abilita queste tracce
    
    Assicurati di inserire una chiave API valida e segreta nel plugin delle preferenze
    
    La username e password dipendono dal plugin "AudioScrobbler"

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
it: Scegliere e ascoltare audiolibri da Librivox.org.

en: USB Mass Storage Media Player Support
it: Supporto ai riproduttori multimediali con archivio di massa USB

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
it: Supporto per accedere ai riproduttori multimediali portatili usando il protocollo USB per archivi di massa.

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
it: Modalità compatta con un'interfaccia configurabile

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
it: Riproduce la musica in determinati giorni e ore.
    
    All'ora specificata Exaile agirà come se fosse stato premuto il pulsante di riproduzione, quindi assicurarsi che la musica che si desidera ascoltare sia in scaletta.

en: Information
it: Informazione

en: Adds Simple Podcast Support
it: Aggiunge un semplice supporto ai podcast

en: Enables ReplayGain support
it: Abilita il supporto a ReplayGain

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
it: Permette lo spegnimento del computer alla fine della riproduzione.

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
it: Permette di registrare flussi audio con streamripper.
    Dipendenze: streamripper

en: Multimedia keys for Windows
it: Tasti multimediali per Windows

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
it: Ascolta, sfoglia o modifica la tua raccolta musicale
