exaile - en to ja translation catalogue (436 entries)

en: Tags
ja: タグ

en: Local file
ja: ローカルファイル

en: %d day,  | %d days,
ja[0]: %d 日,

en: %d hour,  | %d hours,
ja[0]: %d 時間,

en: %d minute,  | %d minutes,
ja[0]: %d 分,

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
ja: %d日,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
ja: %d時間,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
ja: %d分,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of seconds
en: %ds
ja: %d秒

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
ja: %d日

en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
ja: なし

en: Today
ja: 今日

en: Yesterday
ja: 昨日

en: Local
ja: ローカル

en: Playback Options
ja: 再生オプション

en: Play the next track
ja: 次の曲の演奏を開始します

en: Play the previous track
ja: 前の曲の演奏を開始します

en: Stop playback
ja: 再生を停止します

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pause or resume playback
ja: 再生/一時停止

en: Stop playback after current track
ja: 現在の曲の演奏終了後に停止します

en: Collection Options
ja: コレクションの設定

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
ja: ロケーション

en: Add tracks from LOCATION to the collection
ja: ロケーションからコレクションにトラックを追加

en: Playlist Options
ja: プレイリストのオプション

en: Track Options
ja: トラックの設定

en: Query player
ja: プレイヤーを調査

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
ja: フォーマット

en: Show a popup with data of the current track
ja: 現在演奏中のトラックのデータをポップアップで表示する

en: Print the title of current track
ja: 現在のトラックのタイトルを表示

en: Print the album of current track
ja: 現在のトラックのアルバムを表示

en: Print the artist of current track
ja: 現在のトラックのアーティストを表示

en: Print the length of current track
ja: 現在のトラックの長さを表示

en: Set rating for current track to N%
ja: 現在のトラックの評価を N% に設定

en: Get rating for current track
ja: 現在演奏中のトラックのレーティングを取得する

en: Print the current playback position as time
ja: 現在の再生位置を時間で表示

en: Print the current playback progress as percentage
ja: 現在の再生位置をパーセンテージ表示

en: Volume Options
ja: 音量の設定

en: Print the current volume percentage
ja: 現在の音量を表示する

en: Other Options
ja: その他の設定

en: Start new instance
ja: 新しいインスタンスを開始

en: Show this help message and exit
ja: このヘルプを表示して終了する

en: Show program's version number and exit.
ja: プログラムのバージョンを表示して終了する。

en: Start minimized (to tray, if possible)
ja: 最小化して開始する (可能ならトレイに)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
ja: GUI表示/非表示を切り替え

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
ja: セーフモードで起動します（通常起動で問題がある場合に効果があることがあります）

en: Do not import old data from version 0.2.x
ja: バージョン 0.2.x から古いデータをインポートしない

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
ja: Exaileが実行されていない場合、--playのようなコントロールオプションを作成する

en: Development/Debug Options
ja: 開発/デバッグの設定

en: DIRECTORY
ja: ディレクトリ

en: Set data directory
ja: データディレクトリをセット

en: Set data and config directory
ja: データと設定のディレクトリをセット

en: MODULE
ja: モジュール

en: Limit log output to MODULE
ja: ログ出力を MODULE に制限

en: LEVEL
ja: れべる

en: Limit log output to LEVEL
ja: ログ出力を LEVEL に制限

en: Show debugging output
ja: デバッグ出力を表示する

en: Add thread name to logging messages.
ja: スレッド名をログメッセージに追加。

en: TYPE
ja: タイプ

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
ja: xl.event デバッグを TYPE の出力に制限

en: Reduce level of output
ja: 出力レベルを下げる

en: Disable D-Bus support
ja: D-Bus サポートを無効にする

en: Disable HAL support.
ja: HAL サポートを無効にする。

en: Entire Library
ja: ライブラリ全体

en: Random %d
ja: ランダム %d

en: Rating > %d
ja: レーティング > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
ja: Exaile は読み込みを完了していません. exaile_loaded シグナルを受信待機中ですか?

en: Album
ja: アルバム

en: Arranger
ja: 編曲者

en: Artist
ja: アーティスト

en: Author
ja: 作者

en: BPM
ja: 拍/分

en: Copyright
ja: 著作権

en: Comment
ja: コメント

en: Composer
ja: 作曲者

en: Conductor
ja: 指揮者

en: Cover
ja: カバー

en: Date
ja: 日付

en: Disc
ja: ディスク

en: Encoded by
ja: ~エンコード

en: Genre
ja: ジャンル

en: Grouping
ja: グルーピング

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: Lyricist
ja: 作詞家

en: Organization
ja: 組織

en: Original album
ja: オリジナルのアルバム

en: Original artist
ja: オリジナルのアーティスト

en: Original date
ja: オリジナルの日付

en: Performer
ja: 演奏者

en: Title
ja: タイトル

en: Track
ja: トラック

en: Version
ja: バージョン

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Date added
ja: 追加した日

en: Last played
ja: 前回再生

en: Length
ja: 長さ

en: Location
ja: ロケーション

en: Modified
ja: 変更済み

en: Play time
ja: 演奏回数

en: Times played
ja: 再生時間

en: Start offset
ja: スタートオフセット

en: Stop offset
ja: ストップオフセット

en: Automatic
ja: 自動

en: Custom
ja: カスタム

en: Invalid playlist type.
ja: 無効なプレイリストです。

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: M3U Playlist
ja: M3U プレイリスト

en: PLS Playlist
ja: PLS プレイリスト

en: Invalid format for %s.
ja: %s は無効なフォーマットです。

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
ja: バージョン %(version)s は %(type)s をサポートしていません

en: ASX Playlist
ja: ASX プレイリスト

en: XSPF Playlist
ja: XSPF プレイリスト

en: Shuffle _Off
ja: シャッフルオフ(_O)

en: Shuffle _Tracks
ja: シャッフル-トラック(_T)

en: Shuffle _Albums
ja: シャッフル-アルバム(_A)

en: Repeat _Off
ja: リピート-オフ(_O)

en: Repeat _All
ja: リピート-ALL(_A)

en: Repeat O_ne
ja: 1トラックをリピート(_N)

en: Dynamic _Off
ja: ダイナミックオフ(_O)

en: Dynamic by Similar _Artists
ja: 似たアーティストによるダイナミック(_A)

en: Plugin archive is not in the correct format.
ja: プラグインアーカイブは正しいフォーマットではありません.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
ja: "%s"という名前のプラグインはインストール済みです.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
ja: プラグインアーカイブは安全でないパスを含んでいます.

en: Settings version is newer than current.
ja: 現在より新しい設定バージョンです.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
ja: Vorbis はオープンソースの非可逆音声コーデックで、ファイルサイズが小さいときの音質が MP3 より優れています。

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
ja: Free Lossless Audio Codec (FLAC) はオープンソースの可逆圧縮コーデックで、音質の劣化がありません。

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
ja: アップルのプロプライエタリ非可逆音声フォーマットで、低ビットレート時の音質が MP3 より優れています。

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
ja: プロプライエタリで旧式ですが、また一般的でもある非可逆音声フォーマットです。VBR は CBR より音質に優れますが、一部のプレイヤで互換性がないかもしれません。

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
ja: プロプライエタリで旧式ですが、また一般的でもある非可逆音声フォーマットです。CBR は VBR より音質は劣りますが、いずれのプレイヤとも互換性があります。

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
ja: 非常に高速でフリーな可逆音声フォーマットで、圧縮率も優れています。

en: Various Artists
ja: 複数のアーティスト

en: You did not specify a location to load the db from
ja: データベースをロードする場所が設定されていません

en: You did not specify a location to save the db
ja: データベースを保存する場所が設定されていません

en: Not playing.
ja: 再生していません。

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
ja: 状態: %(status)s, タイトル: %(title)s, アーティスト: %(artist)s, アルバム: %(album)s, 長さ: %(length)s, 位置: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
ja: コレクションを取り込んでいます...

en: Scanning %s...
ja: %sを取り込んでいます...

en: Add a Directory
ja: ディレクトリの追加

en: Directory not added.
ja: ディレクトリは追加されませんでした。

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
ja: そのディレクトリはすでにコレクションの中に入っているか 他のディレクトリのサブディレクトリの中に入っています。

en: Show Cover
ja: ジャケットを表示する

en: Fetch Cover
ja: ジャケットを取得する

en: Remove Cover
ja: ジャケットを削除

en: Cover for %s
ja: %s のカバー

en: No covers found.
ja: ジャケットが見つかりませんでした。

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
ja: {width}x{height} ピクセル

en: Toggle: Stop after Selected Track
ja: トグル:選択したトラックの後で停止

en: Playback error encountered!
ja: 再生エラー!

en: Buffering: %d%%...
ja: バッファリング: %d%%...

en: Continue Playback
ja: 再生を続ける

en: Pause Playback
ja: 一時停止する

en: Playlist export failed!
ja: プレイリストのエクスポートに失敗しました!

en: Start Playback
ja: 再生を開始します

en: _New Playlist
ja: 新規プレイリスト(_N)

en: Open _URL
ja: URLを開く（_U）

en: _Collection
ja: コレクション(_C)

en: _Queue
ja: キュー(_Q)

en: C_overs
ja: カバー(_O)

en: _Show Playing Track
ja: 再生中のトラックを表示(_S)

en: _Playlist Utilities Bar
ja: プレイリストユーティリティバー(_P)

en: _Device Manager
ja: デバイスマネージャ(_D)

en: Genre - Artist
ja: ジャンル-アーティスト

en: Genre - Album
ja: ジャンル-アルバム

en: Date - Artist
ja: 日付-アーティスト

en: Date - Album
ja: 日付-アルバム

en: Artist - (Date - Album)
ja: アーティスト-(日付-アルバム)

en: Collection
ja: コレクション

en: Rescan Collection
ja: コレクションを再スキャン

en: Transferring to %s...
ja: %s に転送...

en: Files
ja: ファイル

en: Filename
ja: ファイル名

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
ja: サイズ

en: No lyrics found.
ja: 歌詞が見つかりません。

en: Enter the new name you want for your playlist
ja: プレイリストの名前を入力してください

en: Rename Playlist
ja: プレイリスト名の変更

en: The playlist name you entered is already in use.
ja: 入力されたプレイリストの名前は既に使用されています。

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Smart Playlists
ja: スマートプレイリスト

en: Custom Playlists
ja: カスタムプレイリスト

en: Radio
ja: ラジオ

en: Loading streams...
ja: ストリーミングをロードしています...

en: Add Radio Station
ja: ラジオ局を追加する

en: Name:
ja: 名前:

en: Saved Stations
ja: 保存されたステーション

en: Radio Streams
ja: ストリーミングラジオ

en: Refresh
ja: 更新

en: Enter the name you want for your new playlist
ja: 新しいプレイリスト名を入力してください

en: New Playlist
ja: 新規プレイリスト

en: Drop here to create a new playlist
ja: 新しいプレイリストを作成するにはここにドロップ

en: Playlist %d
ja: プレイリスト %d

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Appearance
ja: 外観

en: Covers
ja: カバー

en: Playback
ja: 再生

en: Could not load plugin info!
ja: プラグインの情報が読み込めません!

en: Could not disable plugin!
ja: プラグインを無効にできません!

en: Could not enable plugin!
ja: プラグインを有効にできません!

en: Choose a Plugin
ja: プラグインを選択して下さい

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Plugin file installation failed!
ja: プラグインファイルのインストールに失敗しました!

en: Restart Exaile?
ja: Exaileを再起動しますか？

en: A restart is required for this change to take effect.
ja: 変更を適用するためには再起動する必要があります。

en: Restart
ja: 再開

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Writing of tags failed
ja: タグの書き込みに失敗

en: Editing track %(current)d of %(total)d
ja: トラックの編集中 %(total)d 中 %(current)d

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
ja: 本当に変更をすべてのトラックに適用しますか?

en: Apply changes before closing?
ja: 閉じる前に変更を適用しますか?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
ja: 適用しない場合あなたの変更は失なわれます。

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
ja: 消去

en: JPEG image
ja: JPEG画像

en: PNG image
ja: PNG画像

en: Image
ja: 画像

note: TRANSLATORS: do not translate 'format', 'width', and 'height'
en: {format} ({width}x{height} pixels)
ja: {format} ({width}x{height} ピクセル)

en: Select image to set as cover
ja: カバー画像を選択

en: Supported image formats
ja: サポートされた画像形式

en: Open Directory
ja: ディレクトリを開く

en: Apply current value to all tracks
ja: 現在の音量をすべてのトラックに適用する

en: Saved %(count)s of %(total)s.
ja: %(count)s 中 %(total)s を保存完了。

en: Exaile Music Player
ja: Exaile ミュージックプレイヤ

en: Enter the URL to open
ja: URLを入力してください

en: Open URL
ja: URLを指定して開く

en: Select File Type (by Extension)
ja: ファイルタイプを選択(拡張子から)

en: Choose Media to Open
ja: 開くメディアを指定してください

en: Supported Files
ja: サポートされているファイル

en: Music Files
ja: 音楽ファイル

en: Playlist Files
ja: プレイリストファイル

en: Choose Directory to Open
ja: 開くディレクトリを指定してください

en: Import Playlist
ja: プレイリストのインポート

en: Export Current Playlist
ja: 現在のプレイリストをエクスポート

en: Use relative paths to tracks
ja: トラックに相対パスを使用

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
ja: プレイリストを <b>%s</b> に保存完了。

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
ja: <b>%s は変更されています。閉じる前に保存しますか?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
ja: これらを保存しないと変更は失われます

en: Close Without Saving
ja: 保存せずに閉じる

en: Yes to all
ja: すべてYES

en: No to all
ja: すべてNO

en: Error occurred while copying %s: %s
ja: %s: %s をコピー中にエラー発生

en: File exists, overwrite %s ?
ja: ファイルが存在します。%s を上書きしますか?

en: Playlist name:
ja: プレイリスト名:

en: Add new playlist...
ja: 新しいプレイリストを追加...

en: You did not enter a name for your playlist
ja: プレイリスト名が入力されていません

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Exporting %s
ja: "%s をエクスポート

en: Choose directory to export files to
ja: ファイルをエクスポートするディレクトリを選択

en: Not Playing
ja: 再生していません

en: %d in collection
ja: %d トラックがコレクションされています

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
ja: ファイルをゴミ箱に移動できませんでした。これらのファイルを完全にディスクから消去しますか？

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Seeking: %s
ja: シーク: %s

en: Move
ja: 移動

en: New Marker
ja: 新しいマーカー

en: Muted
ja: ミュート中

en: Full Volume
ja: 最大音量

en: Requires plugins providing dynamic playlists
ja: ダイナミックプレイリストにはプラグインが必要です

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
ja: 似たトラックをプレイリストに自動的に追加(ダイナミック)

en: Track Number
ja: トラックナンバー

en: Disc Number
ja: ディスクナンバー

en: Rating
ja: 評価

en: Year
ja: 年

en: Playcount
ja: 再生数

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Start Offset
ja: 開始オフセット

en: Stop Offset
ja: ストップオフセット

en: _Resizable
ja: サイズ変更可(_R)

en: _Autosize
ja: 自動サイズ(_A)

en: Queue
ja: キュー

en: Queue (%d)
ja: キュー (%d)

en: Rating:
ja: 評価:

en: seconds
ja: 秒

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
ja: かつ

en: days
ja: 日

en: minutes
ja: 分

en: hours
ja: 時間

en: weeks
ja: 週

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
ja: 一致

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
ja: 除く

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
ja: 含む

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
ja: 含まない

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
ja: 最小

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
ja: 最大

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
ja: 前

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
ja: 後

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
ja: 間

en: greater than
ja: より大きい

en: less than
ja: より小さい

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
ja: 以前

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
ja: 以後

en: Add Smart Playlist
ja: スマートプレイリストの追加

en: Edit Smart Playlist
ja: スマートプレイリストの編集

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: About Exaile
ja: Exaile について

en: Collection Manager
ja: コレクションマネージャ

en: Cover Finder
ja: ジャケットファインダ

en: _Set as Cover
ja: カバーにセット(_S)

en: Cover Manager
ja: カバー マネージャー

en: _Fetch Covers
ja: カバーの取り込み(_F)

en: Device Manager
ja: デバイスマネージャ

en: Icon
ja: アイコン

en: Device
ja: デバイス

en: Driver
ja: ドライバー

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
ja: 停止
    
    右クリックでトラック再生後停止機能

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: <b>Collection is empty.</b>
ja: <b>コレクションは空です.</b>

en: Clear search field
ja: 検索フィールドをクリア

en: Search
ja: 検索

en: Home directory
ja: ホームディレクトリ

en: Import CD
ja: CD のインポート

en: Shuffle playback order
ja: 再生順をシャッフル

en: Repeat playback
ja: リピート再生

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Show tray icon
ja: トレイアイコンを表示する

en: Minimize to tray
ja: トレイに最小化

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
ja: 現在の曲が終了後このトラックを再生する

en: Show splash screen on startup
ja: 起動時にスプラッシュスクリーンを表示する

en: (Right click to reset to defaults)
ja: (右クリックでデフォルトに戻る)

en: Cover Search Order:
ja: ジャケット検索順:

en: (drag to reorder)
ja: (ドラッグで順序を変更します)

en: Crossfade duration (ms):
ja: クロスフェード期間(ミリ秒):

en: Fade duration (ms):
ja: フェード期間(ミリ秒):

en: Open last playlists on startup
ja: 起動時に最後のプレイリストを開く

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Enabled
ja: 有効

en: No Plugin Selected
ja: プラグインが選択されていません

en: Preferences
ja: 設定

en: Track Properties
ja: トラックのプロパティ

en: A_dd tag
ja: タグの追加(_D)

en: _Remove tag
ja: タグの削除(_R)

en: _Previous
ja: 前(_P)

en: _Next
ja: 次(_N)

en: Other file icon
ja: その他のファイルアイコン

en: Description:
ja: 説明:

en: Match any of the criteria
ja: すべての条件にマッチする

en: Randomize results
ja: 結果をランダムにする

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Volume
ja: 音量

en: Alarm Clock
ja: アラーム時計

en: Audio Disc
ja: オーディオ CD

en: Track number
ja: トラック番号

en: Disc number
ja: ディスク番号

en: Play count
ja: 演奏回数

en: Manually...
ja: 手動で...

en: Enter IP address and port for share
ja: 共有している IP アドレスとポート番号を入力してください

en: Enter IP address and port.
ja: IP アドレスとポートを入力してください。

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
ja: このサーバは複数接続をサポートしていません。
    楽曲をダウンロードする前に再生を止めなければなりません。

en: Connect to DAAP...
ja: DAAPに接続する...

en: Desktop Cover
ja: デスクトップカバー

en: Importing tracks
ja: トラックをエクスポート

en: Group
ja: グループ

en: Name
ja: 名前

en: Append to Current
ja: 現在のプレイリストに追加

en: Mini Mode
ja: ミニモード

en: Previous
ja: 前

en: Previous track
ja: 前のトラック

en: Next
ja: 次

en: Next track
ja: 次のトラック

en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Stop
ja: 停止

en: Track selector
ja: 曲の演奏の選択

en: Playlist button
ja: プレイリスト ボタン

en: Progress bar
ja: プログレスバー

en: Multi-Alarm Clock
ja: マルチ-アラーム時計

en: On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ (OSD)

en: Podcasts
ja: ポッドキャスト

en: Podcast
ja: ポッドキャスト

en: Refresh Podcast
ja: ポッドキャストをリフレッシュする

en: Delete
ja: 削除

en: Loading %s...
ja: %s をロード中…

en: Equalizer
ja: イコライザー

en: ReplayGain
ja: リプレイゲイン

en: Shutdown after Playback
ja: 再生後シャットダウンする

en: Monday
ja: 月

en: Tuesday
ja: 火

en: Wednesday
ja: 水

en: Thursday
ja: 木

en: Friday
ja: 金

en: Saturday
ja: 土

en: Sunday
ja: 日

en: Use Fading
ja: フェードする

en: Increment:
ja: 増加:

en: API key:
ja: API キー:

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Port:
ja: ポート:

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom left
ja: 左下

en: Bottom right
ja: 右下

en: Anchor:
ja: アンカー:

en: X offset:
ja: X オフセット:

en: Y offset:
ja: Y オフセット:

en: Size:
ja: サイズ：

en: Import
ja: インポート

en: Background Color:
ja: 背景色:

en: Release date
ja: 公開日

en: Number of downloads
ja: ダウンロードの数

en: Number of listens
ja: 聞いていることの数

en: Starred
ja: スター付き

en: Genre/Tags
ja: ジャンル/タグ

en: Order by:
ja: ソート基準:

en: Results:
ja: 結果:

en: Advanced
ja: 詳細

en: Always on top
ja: 常に前面に配置

en: Options
ja: 設定

en: Restart playlist
ja: プレイリストを 再スタートする

en: Language:
ja: 言語:

en: A-B Repeat
ja: A-B リピート

en: Effect
ja: エフェクト

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: CD Playback
ja: CD再生

en: Devices
ja: デバイス

en: Displays the current album cover on the desktop
ja: 再生中のアルバムのジャケットをデスクトップに表示します

en: A 10-band equalizer
ja: A 10-バンド イコライザー

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
ja: 基本的なプラグインをテストするためのシンプルなプラグイン

en: Karaoke
ja: カラオケ

en: Removes voice from audio
ja: 音楽から声を消去

en: Last.fm Dynamic Playlists
ja: Last.fm ダイナミックプレイリスト

en: Dynamic Playlists
ja: ダイナミックプレイリスト

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
ja: 指定した日時に音楽を再生します。 
     
    指定した日時になるとExaileは再生ボタンを押したのと同じ動作をします。プレイリストに聞きたい音楽が入っていることを確認してください

en: Information
ja: 情報

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
ja: 再生終了後コンピュータをシャットダウンする。
