exaile - en to mk translation catalogue (116 entries)

en: %d day,  | %d days,
mk[0]: %d ден,
mk[1]: %d денови,

en: %d hour,  | %d hours,
mk[0]: %d час,
mk[1]: %d часови,

en: %d minute,  | %d minutes,
mk[0]: %d минута,
mk[1]: %d минути,

en: %d second | %d seconds
mk[0]: %d секунда
mk[1]: %d секунди

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
mk: %dд,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
mk: %dч,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
mk: %dм,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of seconds
en: %ds
mk: %dс

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
mk: %dд

en: Unknown
mk: Непозната

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
mk: Никогаш

en: Today
mk: Денес

en: Yesterday
mk: Вчера

en: Playback Options
mk: Плејбек Опции

en: Play the next track
mk: Пушти ја следната песна

en: Play the previous track
mk: Пушти ја претходната песна

en: Stop playback
mk: Стопирај плејбек

en: Play
mk: Пушти

en: Pause
mk: Пауза

en: Pause or resume playback
mk: Паузирај или продолжи плејбек

en: Stop playback after current track
mk: Сопри плејбек после тековната песна

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
mk: ЛОКАЦИЈА

en: Add tracks from LOCATION to the collection
mk: Додади песни од ЛОКАЦИЈА во колекцијата

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
mk: ФОРМАТ

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
mk: ОЗНАКИ

en: Print the title of current track
mk: Испечати го името на моменталната песна

en: Print the album of current track
mk: Испечати го албумот на моменталната песна

en: Print the artist of current track
mk: Испечати го изведувачот на моменталната песна

en: Print the length of current track
mk: Испечати ја должината на моменталната песна

en: Other Options
mk: Други опции

en: Entire Library
mk: Цела библиотека

en: Random %d
mk: Случаен %d

en: Rating > %d
mk: Рејтинг > %d

en: Album
mk: Албум

en: Artist
mk: Изведувач

en: Date
mk: Датум

en: Disc
mk: Диск

en: Genre
mk: Жанр

en: Title
mk: Наслов

en: Bitrate
mk: Брзина на битови

en: Length
mk: Должина

en: Location
mk: Локација

en: Automatic
mk: Автоматски

en: Custom
mk: Сопствено

en: M3U Playlist
mk: M3U Плејлиста

en: PLS Playlist
mk: PLS Плејлиста

en: ASX Playlist
mk: ASX Плејлиста

en: XSPF Playlist
mk: XSPF Плејлиста

en: Various Artists
mk: Разни изведувачи

en: Scanning collection...
mk: Колекцијата се скенира...

en: Show Cover
mk: Прикажи обвивка

en: Fetch Cover
mk: Најди обвивка

en: Remove Cover
mk: Отстрани обвивка

en: Open _URL
mk: Отвори _URL

en: Collection
mk: Колекција

en: Files
mk: Датотеки

en: Filename
mk: Име на датотека

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
mk: Големина

en: Enter the new name you want for your playlist
mk: Внесете го новото име за вашата плејлиста

en: Rename Playlist
mk: Преименувај плејлиста

en: Playlists
mk: Плејлисти

en: Radio
mk: Радио

en: Name:
mk: Име:

en: Refresh
mk: Освежи

en: New Playlist
mk: Нова плејлиста

en: Plugins
mk: Додатоци

en: You did not enter a name for your playlist
mk: Не внесовте име на вашата плејлиста

en: Not Playing
mk: Не свири

en: _Edit
mk: _Уреди

en: Close Tab
mk: Затвори јазиче

en: Track Number
mk: Број на песна

en: Disc Number
mk: Број на диск

en: Rating
mk: Рејтинг

en: Year
mk: Година

en: Playcount
mk: Бројач

en: seconds
mk: секунди

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
mk: и

en: days
mk: денови

en: minutes
mk: минути

en: hours
mk: часови

en: weeks
mk: недели

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
mk: е

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
mk: не е

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
mk: содржи

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
mk: не содржи

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
mk: најмалку

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
mk: највеќе

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
mk: пред

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
mk: по

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
mk: помеѓу

en: Cover Finder
mk: Пребарувач на обвивки

en: _File
mk: _Датотека

en: _View
mk: _Поглед

en: _Tools
mk: _Алатки

en: _Help
mk: _Помош

en: Previous Track
mk: Претходна песна

en: Next Track
mk: Следна песна

en: Show tray icon
mk: Икона во системската лента

en: Open last playlists on startup
mk: Отвори ја последната плејлиста на старт

en: Preferences
mk: Преференции

en: Description:
mk: Опис:

en: Add
mk: Додади

en: Previous
mk: Претходна

en: Next
mk: Следна

en: Stop
mk: Стоп

en: Monday
mk: Понеделник

en: Tuesday
mk: Вторник

en: Wednesday
mk: Среда

en: Thursday
mk: Четврток

en: Friday
mk: Петок

en: Saturday
mk: Сабота

en: Sunday
mk: Недела

en: Username:
mk: Корисничко име:

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Background Color:
mk: Боја на позадина

en: Options
mk: Опции
