exaile - en to nl translation catalogue (746 entries)

en: Tags
nl: Labels

en: Local file
nl: Lokaal bestand

en: %d day,  | %d days,
nl[0]: %d dag,
nl[1]: %d dagen,

en: %d hour,  | %d hours,
nl[0]: %d uur,
nl[1]: %d uren,

en: %d minute,  | %d minutes,
nl[0]: %d minuut,
nl[1]: %d minuten,

en: %d second | %d seconds
nl[0]: %d seconde
nl[1]: %d seconden

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
nl: %du,

en: Unknown
nl: Onbekend

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
nl: Nooit

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Local
nl: Lokaal

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
nl: Gebruik: exaile [OPTIE...] [LOCATIE...]

en: Playback Options
nl: Afspeelopties

en: Play the next track
nl: Het volgende nummer afspelen

en: Play the previous track
nl: Het vorige nummer afspelen

en: Stop playback
nl: Afspelen stoppen

en: Play
nl: Afspelen

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause or resume playback
nl: Afspelen pauzeren of hervatten

en: Stop playback after current track
nl: Stoppen met afspelen na dit nummer

en: Collection Options
nl: Collectie-opties

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
nl: LOCATIE

en: Add tracks from LOCATION to the collection
nl: Nummers vanaf LOCATIE toevoegen aan de collectie

en: Playlist Options
nl: Afspeellijstopties

en: Track Options
nl: Nummeropties

en: Query player
nl: Queryspeler

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
nl: FORMAAT

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
nl: LABELS

en: Show a popup with data of the current track
nl: Pop-up van het huidige nummer tonen

en: Print the title of current track
nl: Titel van het huidige nummer weergeven

en: Print the album of current track
nl: Album van het huidige nummer weergeven

en: Print the artist of current track
nl: Artiest van het huidige nummer weergeven

en: Print the length of current track
nl: Tijdsduur van het huidige nummer weergeven

en: Set rating for current track to N%
nl: Waardering van het huidige nummer instellen op N%

en: Get rating for current track
nl: Waardering voor het huidige nummer ophalen

en: Print the current playback position as time
nl: Afspeelpositie weergeven als tijd

en: Print the current playback progress as percentage
nl: Vooruitgang van het huidige nummer weergeven als percentage

en: Volume Options
nl: Volume-opties

en: Print the current volume percentage
nl: Volumepercentage van het huidige nummer weergeven

en: Other Options
nl: Andere opties

en: Start new instance
nl: Start een nieuwe instantie

en: Show this help message and exit
nl: Dit hulpbericht tonen en daarna afsluiten

en: Show program's version number and exit.
nl: Versienummer toepassing tonen en daarna afsluiten.

en: Start minimized (to tray, if possible)
nl: Geminimaliseerd starten (naar het systeemvak, indien mogelijk)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
nl: Zichtbaarheid van de GUI wisselen (indien mogelijk)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
nl: Starten in veilige modus - soms nuttig wanneer u problemen heeft

en: Do not import old data from version 0.2.x
nl: Geen oude data importeren van versie 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
nl: Laat besturingsopties zoals --play Exaile starten indien nog niet gestart

en: Development/Debug Options
nl: Ontwikkeling/Debug Opties

en: DIRECTORY
nl: MAP

en: Set data directory
nl: Stel de datamap in

en: Set data and config directory
nl: Data en configuratiemap instellen

en: Limit log output to MODULE
nl: Logresultaten beperken tot MODULE

en: LEVEL
nl: NIVEAU

en: Limit log output to LEVEL
nl: Logresultaten beperken tot NIVEAU

en: Show debugging output
nl: Debug uitvoer tonen

en: Add thread name to logging messages.
nl: Thread-naam aan logberichten toeveoegen.

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
nl: Xl.event debug-resultaten beperken tot TYPE

en: Reduce level of output
nl: Verminder hoeveelheid uitvoer

en: Disable D-Bus support
nl: D-Bus-ondersteuning uitschakelen

en: Disable HAL support.
nl: HAL-ondersteuning uitschakelen.

en: Entire Library
nl: Hele bibliotheek

en: Random %d
nl: Willekeurig %d

en: Rating > %d
nl: Waardering > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
nl: Exaile is nog niet klaar met laden. Misschien moet u even wachten op het signaal wanneer exaile ge_laden is ?

en: Arranger
nl: Samensteller

en: Artist
nl: Artiest

en: Author
nl: Auteur

en: Copyright
nl: Auteursrecht

en: Comment
nl: Commentaar

en: Composer
nl: Componist

en: Conductor
nl: Dirigent

en: Cover
nl: Albumhoes

en: Date
nl: Datum

en: Disc
nl: Schijf

en: Encoded by
nl: Gecodeerd door

en: Grouping
nl: Groepering

en: Language
nl: Taal

en: Lyrics
nl: Songteksten

en: Lyricist
nl: Tekstschrijver

en: Organization
nl: Organisatie

en: Original album
nl: Originele album

en: Original artist
nl: Originele artiest

en: Original date
nl: Originele datum

en: Performer
nl: Uitvoerend artiest

en: Title
nl: Titel

en: Track
nl: Nummer

en: Version
nl: Versie

en: Date added
nl: Toegevoegd op

en: Last played
nl: Laatst afgespeeld

en: Length
nl: Tijd

en: Location
nl: Locatie

en: Modified
nl: Gewijzigd

en: Play time
nl: Gespeelde tijd

en: Times played
nl: Keren gespeeld

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Custom
nl: Aangepast

en: Invalid playlist type.
nl: Ongeldige afspeellijsttype.

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: M3U Playlist
nl: M3U-afspeellijst

en: PLS Playlist
nl: PLS-afspeellijst

en: Invalid format for %s.
nl: Ongeldig formaat voor %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
nl: Niet ondersteunde versie %(version)s voor %(type)s

en: ASX Playlist
nl: ASX-afspeellijst

en: XSPF Playlist
nl: XSPF-afspeellijst

en: Shuffle _Off
nl: Willekeurig afspelen _uitschakelen

en: Shuffle _Tracks
nl: _Nummers in willekeurige volgorde afspelen

en: Shuffle _Albums
nl: _Albums in willekeurige volgorde afspelen

en: Repeat _Off
nl: Herhalen _van

en: Repeat _All
nl: _Alles herhalen

en: Repeat O_ne
nl: Eé_n herhalen

en: Dynamic _Off
nl: Dynamisch _uitzetten

en: Dynamic by Similar _Artists
nl: Dynamisch met soortgelijke _artiesten

en: Plugin archive is not in the correct format.
nl: Plug-inarchief is niet in het goede formaat.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
nl: Een plug-in met de naam "%s" is al geïnstalleerd.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
nl: Plug-inarchief bevat een onveilig pad.

en: Settings version is newer than current.
nl: De instellingenversie is nieuwer dan de huidige.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
nl: Vorbis is een open bron, audioformaat (met verlies) met hoge kwaliteit uitvoer bij een kleinere bestandsgrootte dan MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
nl: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is een open bron codec die wel comprimeert maar niet de geluidskwaliteit vermindert.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
nl: Apple's eigen, niet-vrije audioformaat (met verlies) dat betere geluidskwaliteit bereikt bij lagere bitrates dan MP3.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
nl: Een niet-vrij, oud, maar populair audioformaat (met verlies). VBR geeft een hogere kwaliteit dan CBR, maar kan niet goed werken met sommige spelers.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
nl: Een niet-vrij, oud, maar populair audioformaat (met verlies). CBR geeft een lagere kwaliteit dan VBR, maar werkt met alle spelers.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
nl: Een erg snel vrij audioformaat (zonder verlies) met goede compressie.

en: Various Artists
nl: Diverse artiesten

en: You did not specify a location to load the db from
nl: U heeft geen locatie opgegeven om de databank van te laden

en: You did not specify a location to save the db
nl: U heeft geen locatie opgegeven om de databank op te slaan

en: Not playing.
nl: Niet aan het afspelen.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
nl: status: %(status)s, titel: %(title)s, artiest: %(artist)s, album: %(album)s, tijd: %(length)s, positie: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
nl: Collectie herladen...

en: Scanning %s...
nl: %s herladen...

en: Add a Directory
nl: Een map toevoegen

en: Directory not added.
nl: Map niet toevoegd.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
nl: Map is al opgenomen in uw collectie, of is een submap van een een andere map in uw collectie.

en: {outstanding} covers left to fetch
nl: nog {outstanding} albumhoezen op te halen

en: All covers fetched
nl: Alle albumhoezen opgehaald

en: Collecting albums and covers...
nl: Albums en albumhoezen ophalen…

en: Show Cover
nl: Albumhoes tonen

en: Fetch Cover
nl: Albumhoes ophalen

en: Remove Cover
nl: Albumhoes verwijderen

en: Cover for %s
nl: Albumhoes voor %s

en: Save File
nl: Bestand Opslaan

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
nl: Albumhoesopties voor %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
nl: Geen albumhoezen gevonden.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
nl: Geen van de ingeschakelde bronnen heeft een albumhoes voor dit nummer, probeer om meer bronnen in te schakelen.

en: $title (by $artist)
nl: $title (door $artist)

en: Start, pause or resume the playback
nl: Afspelen starten, pauzeren of hervatten

en: Toggle: Stop after Selected Track
nl: Stoppen na geselecteerde nummer

en: Playback error encountered!
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het afspelen!

en: Buffering: %d%%...
nl: Bufferen: %d%%...

en: Continue Playback
nl: Doorgaan met afspelen

en: Pause Playback
nl: Afspelen pauzeren

en: Playlist export failed!
nl: Exporteren afspeellijst mislukt!

en: Start Playback
nl: Afspelen starten

en: _New Playlist
nl: _Nieuwe afspeellijst

en: _Open
nl: _Openen

en: Open _URL
nl: _URL openen

en: _Restart
nl: _Herstarten

en: _Collection
nl: _Collectie

en: _Queue
nl: _Wachtrij

en: C_overs
nl: Albumh_oezen

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Show Playing Track
nl: Afspelend nummer _tonen

en: _Playlist Utilities Bar
nl: Afs_peellijstoptiesbalk

en: C_olumns
nl: _Kolommen

en: _Device Manager
nl: _Apparaatbeheer

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: _About
nl: _Over

en: Genre - Artist
nl: Genre - Artiest

en: Date - Artist
nl: Datum - Artiest

en: Date - Album
nl: Datum - Album

en: Artist - (Date - Album)
nl: Artiest - (Datum - Album)

en: Collection
nl: Collectie

en: Rescan Collection
nl: Collectie opnieuw laden

en: Transferring to %s...
nl: Overzetten naar %s...

en: Files
nl: Bestanden

en: Filename
nl: Bestandsnaam

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
nl: Grootte

en: No lyrics found.
nl: Geen songtekst gevonden.

en: Source:
nl: Bron:

en: Enter the new name you want for your playlist
nl: Voer een nieuwe naam in voor de afspeellijst

en: Rename Playlist
nl: Afspeellijst hernoemen

en: The playlist name you entered is already in use.
nl: De ingevoerde naam van de afspeellijst wordt al gebruikt.

en: Error loading smart playlist: %s
nl: Fout tijdens het laden van slimme afspeellijst: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
nl: %(first)s, %(second)s en andere

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
nl: %(first)s en %(second)s

en: Playlists
nl: Afspeellijsten

en: Smart Playlists
nl: Intelligente afspeellijsten

en: Custom Playlists
nl: Aangepaste afspeellijsten

en: Loading streams...
nl: Streams laden...

en: Add Radio Station
nl: Radiostation toevoegen

en: Name:
nl: Naam:

en: Saved Stations
nl: Opgeslagen stations

en: Radio Streams
nl: Radio-streams

en: Refresh
nl: Verversen

en: Enter the name you want for your new playlist
nl: Voer een naam in voor uw nieuwe afspeellijst

en: New Playlist
nl: Nieuwe afspeellijst

en: P_anels
nl: _Panelen

en: Drop here to create a new playlist
nl: Versleep hiernaartoe om een nieuwe afspeellijst aan te maken

en: Playlist %d
nl: Afspeellijst %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
nl: {playlist_name} ({track_count} nummers, {minutes} min geleden afgesloten)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
nl: {playlist_name} ({track_count} nummers, {seconds} sec geleden afgesloten)

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Appearance
nl: Weergave

note: TRANSLATORS: Grammatical articles that are ignored while sorting the collection panel. For example, in French locales this could be the space-separated list "l' la le les". If this practice is not common in your locale, simply translate this to string with single space.
en: the
nl: de

en: Covers
nl: Albumhoezen

en: Lyrics Viewer
nl: Songtekstviewer

en: Playback
nl: Afspelen

en: Uncategorized
nl: Niet gecategoriseerd

en: Could not load plugin info!
nl: Kon plug-ininfo niet laden!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
nl[0]: Missende plug-in: %s
nl[1]: Missende plug-ins: %s

en: Could not disable plugin!
nl: Kon plug-in niet uitschakelen!

en: Could not enable plugin!
nl: Kon plug-in niet inschakelen!

en: Choose a Plugin
nl: Selecteer een plug-in

en: Plugin Archives
nl: Plug-inarchieven

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Plugin file installation failed!
nl: Installatie plug-inbestand mislukt!

en: Restart Exaile?
nl: Exaile herstarten?

en: A restart is required for this change to take effect.
nl: Een herstart is vereist voordat deze wijziging effect heeft.

en: Restart
nl: Herstarten

en: Action
nl: Actie

en: Shortcut
nl: Sneltoets

en: Writing of tags failed
nl: Aanmaken labels mislukt

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
nl: Er konden geen labels aangemaakt worden voor:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
nl: Nummer %(current)d van de %(total)d aan het bewerken

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
nl: Weet u zeker dat u de wijzigingen wilt toepassen op alle nummers?

en: Apply changes before closing?
nl: Wijzigingen toepassen voordat u afsluit?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
nl: Uw wijzigingen zullen verloren gaan wanneer u deze niet toepast.

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
nl: Wissen

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
nl: van:

en: JPEG image
nl: JPEG-afbeelding

en: PNG image
nl: PNG-afbeelding

en: Image
nl: Afbeelding

en: Linked image
nl: Gekoppelde afbeelding

en: Select image to set as cover
nl: Selecteer afbeelding om in te stellen als albumhoes

en: Supported image formats
nl: Ondersteunde afbeeldingsformaten

en: Open Directory
nl: Map openen

en: Apply current value to all tracks
nl: Huidige waarde op alle nummers toepassen

en: Saved %(count)s of %(total)s.
nl: %(count)s opgeslagen van %(total)s.

en: Exaile Music Player
nl: Exaile muziekspeler

en: Enter the URL to open
nl: Voer de te openen URL in

en: Open URL
nl: URL openen

en: Select File Type (by Extension)
nl: Selecteer bestandstype (op extensie)

en: Choose Media to Open
nl: Selecteer media om te openen

en: Supported Files
nl: Ondersteunde bestanden

en: Music Files
nl: Muziekbestanden

en: Playlist Files
nl: Afspeellijstbestanden

en: Choose Directory to Open
nl: Selecteer map om te openen

en: Import Playlist
nl: Afspeellijst importeren

en: Export Current Playlist
nl: Huidige afspeellijst exporteren

en: Use relative paths to tracks
nl: Relatieve paden naar nummers gebruiken

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
nl: Afspeellijst opgeslagen als <b>%s</b>.

en: Close %s
nl: Sluit %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
nl: <b>Wijzigingen aan %s opslaan alvorens te sluiten?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
nl: De wijzigingen zullen verloren gaan als u ze niet opslaat

en: Close Without Saving
nl: Sluiten zonder opslaan

en: Yes to all
nl: Ja op alles

en: No to all
nl: Nee op alles

en: Error occurred while copying %s: %s
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het kopiëren van %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
nl: Bestand bestaat al, %s overschrijven?

en: Playlist name:
nl: Afspeellijstnaam:

en: Add new playlist...
nl: Nieuwe afspeellijst toevoegen…

en: You did not enter a name for your playlist
nl: U heeft geen naam ingevoerd voor uw afspeellijst

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Exporting %s
nl: %s exporteren

en: Choose directory to export files to
nl: Selecteer map om bestanden naar te exporteren

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
nl: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    van $artist
    van $album

en: Not Playing
nl: Niet aan het afspelen

en: %d in collection
nl: %d in collectie

en: En_queue
nl: Toevoegen aan _wachtrij

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
nl: Deze bestanden kunnen niet verplaatst worden naar de prullenbak. Wilt u ze definitief verwijderen van uw schijf?

en: _Rename
nl: _Hernoemen

en: _Edit
nl: B_ewerken

en: Close Tab
nl: Tabblad sluiten

en: Seeking: %s
nl: Zoeken: %s

en: Move
nl: Verplaatsen

en: New Marker
nl: Nieuwe markering

en: Muted
nl: Gedempt

en: Full Volume
nl: Maximum volume

en: _Pause
nl: _Pauzeren

en: P_lay
nl: _Afspelen

en: _Stop
nl: _Stoppen

en: S_huffle
nl: S_hufflen

en: R_epeat
nl: _Herhalen

en: _Dynamic
nl: _Dynamisch

en: _Save
nl: _Opslaan

en: _Clear
nl: _Wissen

en: Requires plugins providing dynamic playlists
nl: Vereist plug-ins voor dynamische afspeellijsten

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
nl: Soortgelijke nummers dynamisch aan afspeellijst toevoegen

en: Loading
nl: Laden

en: Track Number
nl: Tracknummer

en: Disc Number
nl: Schijfnummer

en: Rating
nl: Waardering

en: Year
nl: Jaar

en: Playcount
nl: Aantal keren afgespeeld

en: Schedule
nl: Planning

en: _Resizable
nl: Herschaalbaar

en: _Autosize
nl: Automatisch inschalen

en: Queue
nl: Wachtrij

en: Queue (%d)
nl: Wachtrij (%d)

en: Rating:
nl: Waardering:

en: seconds
nl: seconden

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
nl: en

en: days
nl: dagen

en: minutes
nl: minuten

en: hours
nl: uren

en: weeks
nl: weken

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
nl: is niet

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
nl: is ingesteld

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
nl: is niet ingesteld

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
nl: bevat

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
nl: bevat niet

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
nl: geen regex

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
nl: minstens

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
nl: hoogstens

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
nl: voor

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
nl: na

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
nl: tussen

en: greater than
nl: groter dan

en: less than
nl: kleiner dan

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
nl: in de laatste

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
nl: niet in de laatste

en: Add Smart Playlist
nl: Intelligente afspeellijst toevoegen

en: Edit Smart Playlist
nl: Intelligente afspeellijst bewerken

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: About Exaile
nl: Over Exaile

en: Collection Manager
nl: Collectiebeheer

en: Monitored
nl: Geobserveerd

en: Cover Finder
nl: Albumhoeszoeker

en: The origin of this cover
nl: De origine van deze albumhoes

en: _Set as Cover
nl: In_stellen als albumhoes

en: Cover Manager
nl: Albumhoesbeheer

note: Closes the preferences dialog
en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Fetch Covers
nl: Albumhoezen _ophalen

en: Device Manager
nl: Apparaatbeheer

en: Icon
nl: Icoon

en: Device
nl: Apparaat

en: Driver
nl: Stuurprogramma

en: _File
nl: _Bestand

en: _View
nl: Beel_d

en: _Tools
nl: E_xtra

en: _Help
nl: _Hulp

en: Previous Track
nl: Vorige nummer

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
nl: Afspelen stoppen
    
    Rechtsklikken om te stoppen na het huidig nummer

en: Next Track
nl: Volgende nummer

en: <b>Collection is empty.</b>
nl: <b>Collectie is leeg.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
nl: Getoonde collectie verversen
    (Houdt Shift ingedrukt om de collectie opnieuw te laden)

en: Clear search field
nl: Zoekveld wissen

en: Search
nl: Zoeken

en: Previous visited directory
nl: Vorige bezochte map

en: Next visited directory
nl: Volgende bezochte map

en: Up one directory
nl: Eén map omhoog

en: Refresh directory listing
nl: Mappenlijst verversen

en: Home directory
nl: Persoonlijke map

en: Append All Tracks to Playlist
nl: Alle nummers toevoegen aan afspeellijst

en: Import CD
nl: Cd importeren

en: Refresh Lyrics
nl: Songteksten verversen

en: Shuffle playback order
nl: In willekeurige volgorde afspelen

en: Repeat playback
nl: Afspelen herhalen

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Top
nl: Bovenkant

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Show info area
nl: Infoschermvenster tonen

en: The info area contains the cover art and track information
nl: Het Infoschermvenster bevat de albumhoes en nummerinformatie

en: Show cover art in info area
nl: Albumhoes tonen in infogebied

en: Always show tab bar
nl: Tabbladbalk altijd tonen

en: Tab placement:
nl: Tabbladpositie:

en: Playlist font:
nl: Lettertype afspeellijst:

en: Reset to the system font
nl: Herstellen naar systeemlettertype

en: Display track counts in collection
nl: Afspeelteller weergeven in collectie

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
nl: Alfa-transparantie gebruiken:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
nl: Waarschuwing: deze optie kan beeldfouten veroorzaken, indien gebruikt met een vensterbeheerder zonder compositie-ondersteuning.

en: Alpha transparency
nl: Alfa transparantie gebruiken

en: Show tray icon
nl: Systeemvakpictogram tonen

en: Minimize to tray
nl: Minimaliseren naar systeemvak

en: Close to tray
nl: Sluiten naar systeemvak

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
nl: Naar huidige nummer gaan bij nummerverandering

en: Show splash screen on startup
nl: Openingsscherm tonen bij starten

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
nl: Woorden om weg te laten aan het begin van artiestenlabels bij het sorteren (gescheiden door een spatie):

en: (Right click to reset to defaults)
nl: Rechtsklik om terug te gaan naar de standaardwaarden

en: Use covers from local files
nl: Albumhoezen gebruiken uit lokale bestanden

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
nl: Deze optie zal naar albumhoesbestanden zoeken in
    dezelfde map als het muziekbestand.

en: Preferred file names:
nl: Gewenste bestandsnamen:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
nl: Een door komma's gescheiden lijst met bestandsnamen zonder de bestandsextenties

en: Fetch covers automatically on playback start
nl: Albumhoezen automatisch ophalen bij het starten met afspelen

en: Cover Search Order:
nl: Volgorde albumhoes zoeken:

en: (drag to reorder)
nl: (slepen om opnieuw te ordenen)

en: Use covers embedded in tags
nl: Albumhoezen gebruiken die geïntegreerd zijn in de labels

en: Lyrics font:
nl: Lettertype songteksten:

en: Audio Sink:
nl: Audiosysteem:

en: Custom sink pipeline:
nl: Aangepaste sink pipeline:

en: Resume playback on start
nl: Hervat het afspelen bij het opstarten

en: Resume playback in paused state
nl: Hervat het afspelen indien gepauzeerd

en: Adding an item to an empty queue begins playback
nl: Afspelen starten wanneer een item aan een lege wachtrij wordt toegevoegd

en: Remove track from queue upon playback
nl: Nummer verwijderen uit wachtrij wanneer nummer wordt afgespeeld

en: Automatically advance to the next track
nl: Automatisch naar het volgende nummer gaan

en: Crossfade duration (ms):
nl: Duur overvloeien (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
nl: Gebruik overvloeien (EXPERIMENTEEL)

en: Fade duration (ms):
nl: Duur vervagen (ms):

en: Use fade transitions on user actions
nl: Gebruik vervagingsovergangen bij acties van gebruiker

en: Playback engine:
nl: Afspeel-engine:

en: Open last playlists on startup
nl: Open de laatste afspeellijsten bij het opstarten

en: Prompt for saving custom playlists on close
nl: Vragen om aangepaste afspeellijsten op te slaan bij het sluiten

en: Replace content on side pane double click
nl: Inhoud afspeellijst vervangen door dubbelklikken in paneel

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
nl: In plaats van toevoegen met rechtermuisklik, zullen nummers toegevoegd door dubbelklikken in de panelen de inhoud van de huidige afspeellijst vervangen.

en: When using a menu item to add/replace tracks on the playlist, start playback if there is track currently playing. This option was the default behavior before Exaile 0.3.3
nl: Wanneer u een menu-item gebruikt om nummers toe te voegen of te vervangen op de afspeellijst, start het afspelen dan als er momenteel een nummer wordt afgespeeld. Dit was de standaardinstelling op versies voor Exaile 0.3.3

en: Queue tracks by default instead of playing them
nl: Nummers standaard in wachtrij plaatsen in plaats van ze af te spelen

en: When you double click or press enter to play a track in a playlist, queue the track instead of playing it
nl: Wanneer u dubbelklikt of op Enter drukt om een nummer in een afspeellijst af te spelen, plaats het nummer dan in de wachtrij in plaats van deze af te spelen

en: Plugin
nl: Plug-in

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Show incompatible plugins
nl: geef niet-ondersteunde plugins weer

en: No Plugin Selected
nl: Geen plugin geselecteerd

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Description
nl: Omschrijving

en: Track Properties
nl: Nummereigenschappen

en: A_dd tag
nl: Label _toevoegen

en: _Remove tag
nl: Label _verwijderen

en: Uppercase first letter of all tags
nl: Hoofdletter maken van eerste letter van alle labels

en: _Previous
nl: V_orige

en: _Next
nl: V_olgende

en: Other
nl: Anders

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
nl: 'Bestandspictogram' 32x32 pixels  (alleen PNG)

en: Other file icon
nl: Ander bestandspictogram

en: Cover (front)
nl: Albumhoes (voorkant)

en: Cover (back)
nl: Albumhoes (achterkant)

en: Leaflet page
nl: Brochurepagina

en: Media (e.g. label side of CD)
nl: Media (b.v. labelzijde van cd)

en: Lead artist/lead performer/soloist
nl: Hoofdartiest

en: Artist/performer
nl: Artiest

en: Band/Orchestra
nl: Band/Orkest

en: Lyricist/text writer
nl: Tekstschrijver

en: Recording Location
nl: Opnamelocatie

en: During recording
nl: Tijdens opname

en: During performance
nl: Tijdens uitvoering

en: Movie/video screen capture
nl: Opname film-/videoscherm

en: A bright coloured fish
nl: Een fel gekleurde vis

en: Illustration
nl: Illustratie

en: Band/artist logotype
nl: Logotype band/artiest

en: Publisher/Studio logotype
nl: Logotype uitgever/studio

en: Click or drag files here to change the cover image
nl: Klik hier of versleep bestanden hiernaartoe om de albumhoes te wijzigen

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Match any of the criteria
nl: Een of meer overeenkomende criteria

en: Randomize results
nl: Resultaten in willekeurige volgorde

en: Add
nl: Toevoegen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Repeat Segment
nl: Segment herhalen

en: Repeat Beginning
nl: Begin herhalen

en: Repeat End
nl: Einde herhalen

en: Alarm Clock
nl: Alarmklok

en: Amazon Covers
nl: Amazon-albumhoezen

en: Enable audioscrobbling
nl: Audioscrobbling inschakelen

en: Verification successful
nl: Verificatie is gelukt

en: Verification failed
nl: Verificatie is mislukt

en: Please make sure the entered data is correct.
nl: Controleer of de ingevoerde data juist is.

en: _Bookmarks
nl: _Bladwijzers

en: Set BPM of %d on %s?
nl: BPM instellen van %d naar %s?

en: BPM Counter
nl: BPM-teller

en: Audio Disc
nl: Audio-cd

en: Importing CD...
nl: Cd importeren...

en: Track number
nl: Tracknummer

en: Disc number
nl: Schijfnummer

en: Play count
nl: Aantal keren afgespeeld

en: History
nl: Geschiedenis

en: Manually...
nl: Handmatig...

en: Enter IP address and port for share
nl: Voer IP-adres en poort in voor delen

en: Enter IP address and port.
nl: Voer IP-adres en poort in.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
nl: Deze server geeft geen ondersteuning voor meerdere verbindingen.
    Stop het afspelen voordat u nummers gaat downloaden.

en: Refresh Server List
nl: Serverlijst verversen

en: Disconnect from Server
nl: Verbinding met server verbreken

en: Select a Location for Saving
nl: Selecteer een locatie voor opslaan

en: Connect to DAAP...
nl: Verbinden met DAAP...

en: DAAP Client
nl: DAAP-client

en: DAAP Server
nl: DAAP-server

en: Desktop Cover
nl: Desktopalbumhoes

en: _GroupTagger
nl: _Groepslabelaar

en: Show tracks with all tags
nl: Nummers tonen met alle labels

en: Show tracks with tags (custom)
nl: Nummers tonen met labels (aangepast)

en: GroupTagger
nl: Groepslabelaar

en: Importing tracks
nl: Nummers importeren

en: Importing groups
nl: groepen importeren

en: Show tracks with selected
nl: Nummers tonen met geselecteerde

en: Show tracks tagged with "%s"
nl: Nummers tonen met label "%s"

en: Show tracks with all selected
nl: Nummers tonen met alle geselecteerde

en: Tag
nl: Label

en: Add new category
nl: Nieuwe categorie toevoegen

en: Remove category
nl: Categorie verwijderen

en: Show tracks with selected (custom)
nl: Nummers tonen met het geselecteerde (aangepast)

en: New tag value?
nl: Nieuwe labelwaarde?

en: Enter new tag value
nl: Nieuwe labelwaarde invoeren

en: New Category?
nl: Nieuwe categorie?

en: Group
nl: Groep

en: Get all tags from collection
nl: Alle labels uit collectie halen

en: Add selected to choices
nl: Geselecteerde aan keuzes toevoegen

en: Show tracks with groups
nl: Nummers tonen met groepen

en: Must have this tag [AND]
nl: Moet dit label hebben [EN]

en: May have this tag [OR]
nl: Mag dit label hebben [OF]

en: Must not have this tag [NOT]
nl: Moet dit label niet hebben [NIET]

en: Ignored
nl: Genegeerd

en: Selected Tracks
nl: Geselecteerde nummers

en: Playback history
nl: Afspeelgeschiedenis

en: Erase stored history?
nl: Opgeslagen geschiedenis wissen?

en: Save History
nl: Geschiedenis opslaan

en: Contacting Icecast server...
nl: Verbinden met de Icecast-server...

en: Error connecting to Icecast server.
nl: Fout tijdens het verbinden met de Icecast-server.

en: Enter the search keywords
nl: Voer de zoekwoorden in

en: Icecast Search
nl: Icecast zoeken

en: No Stations Found
nl: Geen stations gevonden

en: Icecast Search Results
nl: Zoekresultaten

en: Name
nl: Naam

en: Format
nl: Formaat

en: IPython Console - Exaile
nl: IPython-console - Exaile

en: IPython Console
nl: IPython-console

en: Ready
nl: Gereed

en: Searching Jamendo catalogue...
nl: Jamendo catalogus zoeken...

en: Retrieving song data...
nl: Ophalen nummerinformatie...

en: Append to Current
nl: Toevoegen aan huidige afspeellijst

en: Loved
nl: Goed

en: Last.fm Loved
nl: Last.fm-goed

en: Unlove This Track
nl: Bij goede nummers weghalen

en: Last.fm Loved Tracks
nl: Last.fm-goede nummers

en: The API key is invalid.
nl: API-sleutel is ongeldig.

en: Could not start web browser
nl: Kon webbrowser niet starten

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
nl: Kopieer de volgende URL en open deze met uw webbrowser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Mini Mode
nl: Mini-modus

en: Previous
nl: Vorige

en: Go to the previous track
nl: Naar het vorige nummer gaan

en: Previous track
nl: Vorige nummer

en: Next
nl: Volgende

en: Go to the next track
nl: Naar het volgende nummer gaan

en: Next track
nl: Volgende nummer

en: Play/Pause
nl: Afspelen/pauzeren

en: Start playback
nl: Afspelen starten

en: Continue playback
nl: Doorgaan met afspelen

en: Pause playback
nl: Afspelen pauzeren

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop the playback
nl: Afspelen stoppen

en: Continue playback after current track
nl: Doorgaan met afspelen na huidig nummer

en: Change the volume
nl: Volume wijzigen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Restore the main window
nl: Hoofdvenster herstellen

en: Restore main window
nl: Hoofdvenster herstellen

en: Select rating of the current track
nl: Waardering van het huidige nummer selecteren

en: Track selector
nl: Nummerkeuze

en: Simple track list selector
nl: Simpele nummerlijstkeuze

en: Playlist button
nl: Knop afspeellijst

en: Access the current playlist
nl: Toegang tot de huidige afspeellijst

en: Progress button
nl: Voortgangsknop

en: Playback progress and access to the current playlist
nl: Voortgang van het afspelen en toegang tot de huidige afspeellijst

en: Progress bar
nl: Voortgangsbalk

en: Playback progress and seeking
nl: Voortgang afspelen en zoeken

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
nl: $title door $artist

en: Moodbar
nl: Gemoedsbalk

en: Multi-Alarm Clock
nl: Multi-alarmklok

en: Notify
nl: Notificatie

en: On Screen Display
nl: Infoschermvenster

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
nl: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    door $artist
    van $album

en: Analyze playlists
nl: Analyseer afspeellijsten

en: Analyze playlist
nl: analyseer afspeellijst

en: Refresh Podcast
nl: Podcast verversen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Enter the URL of the podcast to add
nl: Voer de URL van de toe te voegen podcast in

en: Open Podcast
nl: Open podcast

en: Loading %s...
nl: %s laden...

en: Error loading podcast.
nl: Fout tijdens het laden van de podcast.

en: Loading Podcasts...
nl: Podcasts laden...

en: Could not save podcast file
nl: Kon de podcast niet opslaan

en: Preview Player
nl: Speler-voorbeeld

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Preview Device
nl: Apparaat-voorbeeld

en: Pause on Screensaver
nl: Pauzeren bij schermbeveiliging

en: Shutdown after Playback
nl: Afsluiten na het afspelen

en: Shutdown scheduled
nl: Afsluitplanning

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
nl: Computer zal afgesloten worden na het afspelen.

en: Imminent Shutdown
nl: Geplande afsluiting

en: The computer will be shut down in %d seconds.
nl: De computer zal afgesloten worden na %d seconden.

en: Shutdown failed
nl: Afsluiten mislukt

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
nl: Computer kon niet afgesloten worden door middel van D-Bus.

en: Contacting SomaFM server...
nl: Verbinden met de SomaFM-server...

en: Error connecting to SomaFM server.
nl: Fout tijdens het verbinden met de SomaFM-server.

en: Error executing streamripper
nl: Fout tijdens het uitvoeren van Streamripper

en: <b>Alarm Days</b>
nl: <b>Alarmdagen</b>

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: Sunday
nl: Zondag

en: Use Fading
nl: Fading gebruiken

en: Minimum volume:
nl: Minimumvolume:

en: Maximum volume:
nl: Maximumvolume:

en: Increment:
nl: Verhogen :

en: API key:
nl: API-sleutel:

en: Secret:
nl: Geheim:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
nl: Nummers toevoegen met Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
nl: Menu-item tonen om Submission aan/uit te zetten

en: Username:
nl: Gebruikersnaam:

en: Password:
nl: Wachtwoord:

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
nl: Elk label kan gebruikt worden met<b>$tag</b> of <b>${tag}</b>. Interne labels zoals <b>$__length</b> dienen te worden aangegeven met twee onderstreepjes aan het begin.

en: Remember recent DAAP servers
nl: Recente DAAP-servers onthouden

en: Server name:
nl: Servernaam:

en: Server host:
nl: Host-server:

en: Port:
nl: Poort:

en: Server enabled
nl: Server ingeschakeld

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Anchor:
nl: Anker:

en: X offset:
nl: Verplaatsing X:

en: Y offset:
nl: Verplaatsing Y:

en: Override cover size
nl: Grootte albumhoes negeren

en: Size:
nl: Grootte:

en: Use fading
nl: Overvloeien gebruiken

en: Fading duration:
nl: Duur vervagen:

en: Count
nl: Aantal

en: Events
nl: Gebeurtenissen

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: _Remove
nl: _Verwijderen

en: pre
nl: voorkeuze

en: Import Tags
nl: labels importeren

en: Import
nl: Importeren

en: Current Groups
nl: Huidige groepen

en: New Groups
nl: Nieuwe groep

en: Import Type:
nl: Import type:

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Replace
nl: Vervangen

en: Search Tag
nl: Zoek label

en: Replace Tag
nl: Label vervangen

en: 0 tracks found
nl: 0 nummers gevonden

en: Group/categories font:
nl: Lettertype groepen/categorieën:

en: Persist history after player exits
nl: Geschiedenis bewaren nadat de speler is afgesloten

en: History length:
nl: Lengte geschiedenis:

en: Terminal opacity:
nl: Doorzichtigheid terminal:

en: Font:
nl: Lettertype:

en: Text Color:
nl: Tekstkleur:

en: Background Color:
nl: Achtergrondkleur:

en: Launch IPython console when Exaile starts
nl: start IPython Console als Exaile opstart

en: Release date
nl: Uitgiftedatum

en: Rating this week
nl: Waardering deze week

en: Rating this month
nl: Waardering deze maand

en: Number of playlist additions
nl: Aantal keren toegevoegd aan afspeellijst

en: Number of downloads
nl: Aantal downloads

en: Number of listens
nl: Aantal keren beluisterd

en: Starred
nl: Met ster

en: Date of starring
nl: Datum van waardering

en: Genre/Tags
nl: Genre/labels

en: Order by:
nl: Sorteren op:

en: Order direction:
nl: Volgorde:

en: Results:
nl: Resultaten:

en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: TRANSLATORS: Get the link title from the Last.fm page title
en: Go to <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> page to get an <b>API key</b> and <b>secret</b> and enter them here. After you have entered these, <b>request access permission</b> and confirm to complete the setup.
nl: Ga naar de website <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> om een <b>API-sleutel</b> en <b>geheim</b> te verkrijgen en voer ze hier in. Nadat u deze heeft ingevoerd, kies dan <b>Toegangstoestemming vragen</b> om de instelling te voltooien.

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
nl: Volledig

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
nl: Eenvoudig

en: The order of controls can be changed by simply dragging them up or down. (Or press Alt+Up/Down.)
nl: De volgorde van de besturing kan gewijzigd worden door deze omhoog of omlaag te slepen. (Of door op Alt+Up/Down te drukken.)

en: Controls
nl: Besturing

en: Track Title Format
nl: Nummertitelformaat

en: Always on top
nl: Altijd op voorgrond

en: Show in tasklist
nl: Tonen in takenlijst

en: Show on all desktops
nl: Op alle bureaubladen tonen

en: Display window decorations:
nl: Vensterdecoraties tonen:

en: Show button in main window
nl: Knop tonen in hoofdvenster

en: Options
nl: Voorkeuren

en: <b>Alarms</b>
nl: <b>Alarmen</b>

en: <b>Playback</b>
nl: <b>Afspelen</b>

en: Restart playlist
nl: Afspeellijst herstarten

en: Enable volume fade-in
nl: Volumeverhoging inschakelen

en: Fade start volume:
nl: Startvolume verhoging:

en: Fade stop volume:
nl: Eindvolume verhoging:

en: Fade Increment:
nl: Verhogingstoename:

en: Resize displayed covers
nl: Weergegeven albumhoezen herschalen

en: Use album covers as icons
nl: Gebruik albumhoezen als iconen

en: Use media icons for pause, stop and resume
nl: Gebruik media-iconen voor pauzeren, stoppen en hervatten

en: On tray icon hover
nl: Wanneer u met de muis op het systeemvakpictogram staat

en: When main window is focused
nl: Als het hoofdvenster is gefocust

en: Display Format
nl: Weergaveformaat

en: Display duration:
nl: Weergaveduur:

en: Background:
nl: Achtergrond:

en: Border radius:
nl: Ronding van rand:

en: Show progress bar
nl: Voortgangsbalk tonen

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: <none selected>
nl: <niks geselecteerd>

en: Generate
nl: Genereren

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
nl: Per-album correctie prefereren

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
nl: ReplayGain's per-album correctie prefereren boven de per-nummer correctie.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
nl: Gebruik clipping bescherming

en: Protect against noise caused by over-amplification
nl: Bescherm tegen ruis, ontstaan door overversterking

en: Unpause when screensaver ends
nl: Afspelen hervatten wanneer schermbeveiliging beëindigd wordt

en: Save location:
nl: Locatie opslaan:

en: Relay port:
nl: Poort verleggen:

en: Rip to single file
nl: Rippen naar één enkel bestand

en: Delete incomplete files
nl: Incomplete bestanden verwijderen

en: Language:
nl: Taal:

en: Shortcode of the Wikipedia language version (en, de, fr, ...)
nl: Landcode van de gewenste Wikipedia-taalversie (nl, en, de, fr, ...)

en: Home
nl: Startpagina

en: Back
nl: Vorige

en: Forward
nl: Volgende

en: A-B Repeat
nl: A-B herhalen

en: Continuously repeats a segment of a track.
nl: Segment van nummer voortdurend herhalen.

en: Utility
nl: Hulpmiddel

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
nl: Zoekt bij Amazon naar albumhoezen
    
    Om deze plug-in te kunnen gebruiken is een AWS API-sleutel en een geheime sleutel nodig.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
nl: Stuurt luisterinformatie naar Last.fm en soortgelijke services die AudioScrobbler ondersteunen

en: Notifications
nl: Notificaties

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
nl: Staat opslaan/verdergaan van bladwijzer-posities in audiobestanden toe.

en: CD Playback
nl: CD afspelen

en: Devices
nl: Apparaten

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Media Sources
nl: Mediabronnen

en: Displays the current album cover on the desktop
nl: Toont huidige albumhoes op het bureaublad

en: A 10-band equalizer
nl: Een 10-band equalizer

en: Group Tagger
nl: Groepslabelaar

en: Facilitates categorizing your music by managing the grouping/category tag in audio files
nl: Categoriseert uw muziek door het beheren van de groeps-/categorielabels in audiobestanden

en: Tagging
nl: Labelen

en: Hello World
nl: Hallo Wereld

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
nl: Een simpele plug-in om het plug-insysteem te testen

en: Inhibit Suspend
nl: Pauzestand niet toestaan

en: Prevents User Session from suspending while music is playing
nl: Voorkomt dat de gebruikerssessie wordt gestopt terwijl er nog muziek wordt afgespeeld

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
nl: Voorziet een IPython console die gebruikt kan worden om Exaile te manipuleren.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
nl: Schakelt toegang in tot de Jamendo muziekcatalogus.

en: Removes voice from audio
nl: Stem verwijderen uit audio

en: Last.fm Covers
nl: Last.fm-albumhoezen

en: Searches Last.fm for covers
nl: Zoekt albumhoezen op Last.fm

en: Last.fm Dynamic Playlists
nl: Last.fm dynamische afspeellijsten

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
nl: De Last.fm backend voor dynamische afspeellijsten

en: Dynamic Playlists
nl: Dynamische afspeellijsten

en: Shows which tracks have been loved and allows for loving tracks.
    
    Make sure to enter a valid API key and secret in the plugin preferences.
    
    Depends on the plugin "AudioScrobbler" for username and password.
nl: Kan nummers als goed indelen en toont de nummers die als goed ingedeeld zijn.
    
    Voer een geldige API-sleutel en geheime sleutel  in in de plug-invoorkeuren.
    
    Vereist de plug-in "AudioScrobbler" voor gebruikersnaam en wachtwoord.

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
nl: Zoek en luister naar audioboeken van Librivox.org.

en: Main Menu Button
nl: Hoofdmenuknop

en: USB Mass Storage Media Player Support
nl: USB-massa-opslag mediaspelerondersteuning

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
nl: Ondersteuning om toegang te verkrijgen tot draagbare mediaspelers die het USB-massa-opslagprotocol gebruiken

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
nl: Compacte modus voor Exaile met een configureerbare interface

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
nl: Speel muziek af op gespecificeerde momenten en dagen.
    
    Merk op dat als dat moment aanbreekt, Exaile net zal doen alsof u op de Afspelen-knop heeft gedrukt, dus zorg ervoor dat de muziek die u wilt horen in uw afspeellijst staat

en: MusicBrainz Covers
nl: MusicBrainz-albumhoezen

en: Information
nl: Informatie

en: Adds Simple Podcast Support
nl: Voegt simpele podcast-ondersteuning toe

en: Allows playing audio over a secondary device (right click on playlist and select 'preview'). Useful for DJs.
nl: Geeft de mogelijkheid om audio op een tweede apparaat af te spelen (klik met rechts op afspeellijst en selecteer 'Voorbeeld'). Handig voor DJ's.

en: Output
nl: Uitvoer

en: Enables ReplayGain support
nl: Schakelt ReplayGain-ondersteuning in

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
nl: Laat toe dat computer na het afspelen afgesloten wordt.

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
nl: Maakt het mogelijk om streams op te slaan met streamripper.
    Vereisten: streamripper

en: Multimedia keys for Windows
nl: Multimediatoetsen voor Windows
