exaile - en to pt translation catalogue (1058 entries)

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Local file
pt: Ficheiro local

en: %d day,  | %d days,
pt[0]: %d dia,
pt[1]: %d dias,

en: %d hour,  | %d hours,
pt[0]: %d hora,
pt[1]: %d horas,

en: %d minute,  | %d minutes,
pt[0]: %d minuto,
pt[1]: %d minutos,

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: Unknown
pt: Desconhecido

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
pt: Nunca

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
pt: Uso: exaile [OPÇÃO...] [LOCALIZAÇÃO...]

en: Launch Exaile, optionally adding tracks specified by LOCATION to the active playlist. If Exaile is already running, this attempts to use the existing instance instead of creating a new one.
pt: Inicie o Exaile, opcionalmente adicionando faixas especificadas por LOCATION à lista de reprodução ativa. Se Exaile já está em execução, isso tenta usar a instância existente em vez de criar um novo.

en: Playback Options
pt: Opções de reprodução

en: Play the next track
pt: Reproduzir a próxima faixa

en: Play the previous track
pt: Reproduzir a faixa anterior

en: Stop playback
pt: Parar reprodução

en: Play
pt: Reproduzir

en: Pause
pt: Pausa

en: Pause or resume playback
pt: Pausa ou continuar reprodução

en: Stop playback after current track
pt: Parar reprodução após a faixa atual

en: Collection Options
pt: Opções da coleção

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
pt: Localização

en: Add tracks from LOCATION to the collection
pt: Adicionar faixas de Localização à coleção

en: Playlist Options
pt: Opções da lista de reprodução

en: Export the current playlist to LOCATION
pt: Exportar a lista de reprodução atual para LOCALIZAÇÂO

en: Track Options
pt: Opções da faixa

en: Query player
pt: Consulta ao reprodutor

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
pt: Formato

en: Retrieve the current playback state and track information as FORMAT
pt: Obter o atual estado de reprodução e as informações da faixa no FORMATO

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
pt: ETIQUETAS

en: Tags to retrieve from the current track; use with --format-query
pt: Etiquetas da faixa atual a obter, utilize com --format-query

en: Show a popup with data of the current track
pt: Mostrar janela com dados da faixa atual

en: Print the title of current track
pt: Imprimir o título da faixa atual

en: Print the album of current track
pt: Imprimir o álbum da faixa atual

en: Print the artist of current track
pt: Imprimir o artista da faixa atual

en: Print the length of current track
pt: Imprimir a duração da faixa atual

en: Set rating for current track to N%
pt: Definir avaliação da faixa atual para N%

en: Get rating for current track
pt: Obter avaliação da faixa atual

en: Print the current playback position as time
pt: Imprimir a posição temporal de reprodução

en: Print the current playback progress as percentage
pt: Imprimir evolução da lista de reprodução em percentagem

en: Volume Options
pt: Opções de volume

en: Increase the volume by N%
pt: Aumenta o volume em N%

en: Decrease the volume by N%
pt: Diminui o volume em N%

en: Mute or unmute the volume
pt: Ativa ou desativa o volume

en: Print the current volume percentage
pt: Imprime a percentagem de volume atual

en: Other Options
pt: Outras opções

en: Start new instance
pt: Inicia uma nova instância

en: Show this help message and exit
pt: Mostra esta mensagem de ajuda e sai

en: Show program's version number and exit.
pt: Mostra o número da versão do programa e sai.

en: Start minimized (to tray, if possible)
pt: Iniciar minimizado (na área de notificação, se possível)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
pt: Alterar visibilidade da interface (se possível)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
pt: Iniciar em modo seguro - útil para quando estiver com problemas

en: Force import of old data from version 0.2.x (overwrites current data)
pt: Forçar importação de dados antigos da versão 0.2.x (substitui dados atuais)

en: Do not import old data from version 0.2.x
pt: Não importar dados da versão 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
pt: Forçar que opções tais como --play iniciem o Exaile se não estiver a ser executado

en: Locale to use for Exaile
pt: Idioma a usar no Exaile

en: Development/Debug Options
pt: Opções de desenvolvimento/depuração

en: DIRECTORY
pt: Diretório

en: Set data directory
pt: Definir diretório de dados

en: Set data and config directory
pt: Definir diretório de dados e configuração

en: MODULE
pt: Módulo

en: Limit log output to MODULE
pt: Limitar registos a Módulo

en: LEVEL
pt: Nível

en: Limit log output to LEVEL
pt: Limitar registos a Nível

en: Show debugging output
pt: Mostrar resultado da depuração

en: Enable debugging of xl.event. Generates lots of output
pt: Ativar depuração de xl.event. Gerará imensos resultados

en: Enable full debugging of xl.event. Generates LOTS of output
pt: Ativar depuração completa de xl.event. Gerará IMENSOS resultados

en: Add thread name to logging messages.
pt: Adicionar nome do processo às mensagens de registo.

en: TYPE
pt: Tipo

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
pt: Limitar depuração xl.event para Tipo

en: Reduce level of output
pt: Reduzir nível de resultados

en: Disable D-Bus support
pt: Desativar suporte D-Bus

en: Disable HAL support.
pt: Desativar suporte HAL.

en: Entire Library
pt: Coleção completa

en: Random %d
pt: Aleatório %d

en: Rating > %d
pt: Avaliação > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
pt: O Exaile ainda não está carregado. Talvez deva esperar pelo sinal exaile_loaded?

en: Album
pt: Álbum

en: Arranger
pt: Arranjador

en: Artist
pt: Artista

en: Album artist
pt: Artista do álbum

en: Author
pt: Autor

en: Comment
pt: Comentário

en: Composer
pt: Compositor

en: Conductor
pt: Maestro

en: Cover
pt: Capa

en: Date
pt: Data

en: Disc
pt: Disco

en: Encoded by
pt: Codificado por

en: Genre
pt: Género

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: ISRC
pt: Código ISRC

en: Language
pt: Idioma

en: Lyrics
pt: Letras

en: Lyricist
pt: Compositor

en: Organization
pt: Organização

en: Original album
pt: Álbum original

en: Original artist
pt: Artista original

en: Original date
pt: Data original

en: Performer
pt: Executante

en: Title
pt: Título

en: Track
pt: Faixa

en: Version
pt: Versão

en: Website
pt: Sítio web

en: Bitrate
pt: Taxa de dados

en: Date added
pt: Data de adição

en: Last played
pt: Última reprodução

en: Length
pt: Duração

en: Location
pt: Localização

en: Modified
pt: Modificado

en: Play time
pt: Tempo de reprodução

en: Times played
pt: Número de reproduções

en: Start offset
pt: Desvio inicial

en: Stop offset
pt: Desvio final

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
pt: : Erro potencial do aparelho áudio. O aparelho está ligado?

en: A GStreamer 1.x plugin for %s is missing. Without this software installed, Exaile will not be able to play the current file. Please install the required software on your computer. See %s for details.
pt: Um GStreamer 1.x plugin para %s está faltando. Sem este software instalado, Exaile não será capaz de reproduzir o ficheiro atual. Por favor, instale o software necessário no seu computador. Consulte %s para obter detalhes.

en: Automatic
pt: Automático

en: Custom
pt: Personalizado

en: Could not create audiosink (device: %s, type: %s)
pt: Não foi possível criar destino para audio (aparelho: %s, tipo: %s)

en: No custom pipeline specified!
pt: Nehuma pipeline personalizada especificada!

en: Error creating custom audiosink '%s'
pt: Erro ao criar audiosink personalizado '%s'

en: Invalid sink type '%s' specified
pt: Inválido tipo de sink '%s' especificado

en: Could not create sink type '%s'
pt: Não foi possivel criar sink do tipo '%s'

en: Invalid playlist type.
pt: Tipo de lista inválido.

en: Playlist
pt: Lista de reprodução

en: M3U Playlist
pt: Lista de reprodução M3U

en: PLS Playlist
pt: Lista de reprodução PLS

en: Invalid format for %s.
pt: Formato inválido para %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
pt: Versão %(version)s não suportada por %(type)s

en: ASX Playlist
pt: Lista de reprodução ASX

en: XSPF Playlist
pt: Lista de reprodução XSPF

en: Shuffle _Off
pt: Modo aleatório desligad_o

en: Shuffle _Tracks
pt: Faixas alea_tórias

en: Shuffle _Albums
pt: Álbuns _aleatórios

en: _Random
pt: Aleató_rio

en: Repeat _Off
pt: Repetição desliga_da

en: Repeat _All
pt: Repetir tod_as

en: Repeat O_ne
pt: Repetir _uma

en: Dynamic _Off
pt: Dinâmico desligado

en: Dynamic by Similar _Artists
pt: Dinâmico por artistas similares

en: Plugin is already loaded or has a conflicting name.
pt: O plugin já está carregado ou tem um nome conflituoso.

en: Plugin archive is not in the correct format.
pt: O arquivo não está no formato correto.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
pt: Já está instalado um plugin com o nome "%s".

en: Plugin archive contains an unsafe path.
pt: O arquivo contém um caminho inseguro.

en: Settings version is newer than current.
pt: A versão de definições é mais recente do que a atual.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
pt: O formato Vorbis é um formato com perdas mas de alta qualidade e com um tamanho de ficheiro inferior ao MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
pt: O formato Free Lossless Audio Codec (FLAC) é um formato sem perdas e que comprime o ficheiro sem perda de qualidade.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
pt: O formato proprietário Apple é um formato áudio com perdas mas que tem melhor qualidade que o MP3 para taxas de dados mais baixas.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
pt: Um formato proprietário e antigo, mas bastante popular. O formato VBR produz ficheiros de melhor qualidade que o formato CBR, mas pode ser incompatível com alguns reprodutores.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
pt: Um formato proprietário e antigo, mas bastante popular. O formato CBR produz ficheiros de pior qualidade que o formato VBR, mas é compatível com todos os reprodutores.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
pt: Um formato áudio sem perdas e com boa compressão.

en: Various Artists
pt: Vários artistas

en: You did not specify a location to load the db from
pt: Não especificou a localização para carregar a base de dados

en: You did not specify a location to save the db
pt: Não especificou a localização para gravar a base de dados

en: Not playing.
pt: Não está a reproduzir.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
pt: estado: %(status)s, título: %(title)s, artista: %(artist)s, álbum: %(album)s, duração: %(length)s, posição: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
pt: A analisar a coleção...

en: Scanning %s...
pt: A analisar %s...

en: Add a Directory
pt: Adicionar diretório

en: Directory not added.
pt: Diretório não adicionado.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
pt: Este diretório já faz parte da coleção ou então é um subdiretório de um diretório da coleção.

en: {outstanding} covers left to fetch
pt: Ainda faltam obter {outstanding} capas

en: All covers fetched
pt: Todas as capas foram obtidas

en: Collecting albums and covers...
pt: A obter álbuns e imagens...

en: Show Cover
pt: Mostrar capa

en: Fetch Cover
pt: Obter capa

en: Remove Cover
pt: Remover capa

en: Cover for %s
pt: Capa de álbum para %s

en: {width}x{height} pixels ({zoom}%)
pt: {width}x{height} pixeis ({zoom}%)

en: Save File
pt: Guardar ficheiro

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
pt: Opções de capa de álbum para %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
pt: Não foram encontradas imagens.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
pt: Nenhuma das fontes ativadas tem uma capa para esta faixa. Tente ativar mais fontes.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
pt: {width}x{height} pixeis

en: $title (by $artist)
pt: $title (de $artist)

en: Save currently selected playlist
pt: Gravar a lista de reprodução atual

en: Save currently selected playlist under a custom name
pt: Gravar a lista de reprodução atualmente selecionada sob um nome personalizado

en: Focus filter in currently focused panel
pt: Filtro de foco no painel atualmente focado

en: Focus playlist search
pt: Pesquisa de listas de foco

en: Clear queue
pt: Limpar a fila

en: Start, pause or resume the playback
pt: Começar, pausar ou continuar a reprodução

en: Seek to the right
pt: Procurar para a direita

en: Seek to the left
pt: Procurar para a esquerda

en: Increase the volume
pt: Aumenta o volume

en: Decrease the volume
pt: Diminui o volume

en: Switch to previous tab
pt: Ir para a faixa anterior

en: Switch to next tab
pt: Mudar para o separador seguinte

en: Focus the playlist container
pt: Focar o contentor da lista de reprodução

en: Focus the files panel
pt: Focar o painel de ficheiros

en: Focus the radio panel
pt: Focar o painel de rádio

en: Focus the playlists panel
pt: Focar o painel listas de reprodução

en: Focus the first tab
pt: Focar o primeiro separador

en: Focus the second tab
pt: Focar o segundo separador

en: Focus the third tab
pt: Focar o terceiro separador

en: Focus the fourth tab
pt: Focar o quarto separador

en: Focus the fifth tab
pt: Focar o quinto separador

en: Focus the sixth tab
pt: Focar o sexto separador

en: Focus the seventh tab
pt: Focar o sétimo separador

en: Focus the eighth tab
pt: Focar o oitavo separador

en: Focus the ninth tab
pt: Focar o nono separador

en: Focus the tenth tab
pt: Focar o décimo separador

en: Toggle: Stop after Selected Track
pt: Alternar: Parar após a faixa selecionada

en: Playback error encountered!
pt: Ocorreu um erro de reprodução!

en: Buffering: %d%%...
pt: A carregar: %d%%...

en: Continue Playback
pt: Continuar reprodução

en: Pause Playback
pt: Pausa na reprodução

en: Playlist export failed!
pt: Falha ao exportar a lista de reprodução!

en: Start Playback
pt: Iniciar reprodução

en: _New Playlist
pt: _Nova lista de reprodução

en: _Open
pt: _Abrir

en: Open _URL
pt: Abrir _URL

en: Open _Directories
pt: Abrir _diretórios

en: _Import Playlist
pt: _Importar lista de reprodução

en: E_xport Current Playlist
pt: E_xportar lista de reprodução atual

en: Close _Tab
pt: Fechar _separador

en: _Restart
pt: _Reiniciar

en: _Quit Exaile
pt: _Fechar o Exaile

en: _Collection
pt: _Coleção

en: _Queue
pt: _Fila

en: C_overs
pt: C_apas

en: _Preferences
pt: _Preferências

en: _Show Playing Track
pt: Mo_strar faixa em reprodução

en: _Playlist Utilities Bar
pt: Barra utilitária da lista de e_produção

en: C_olumns
pt: _Colunas

en: _Clear playlist
pt: _Limpar lista de reprodução

en: _Device Manager
pt: Gestor de _aparelhos

en: _Rescan Collection
pt: _Reanalisar coleção

en: Rescan Collection (_slow)
pt: Reanalisar coleção (_lento)

en: User's Guide (website)
pt: Guia do Utilizador (website)

en: Shortcuts
pt: Atalhos

en: Report an issue (GitHub)
pt: Reportar um problema (GitHub)

en: Open error logs
pt: Abrir os logs de erro

en: _About
pt: S_obre

en: Album Artist
pt: Artista do Álbum

en: Genre - Artist
pt: Género - Artista

en: Genre - Album Artist
pt: Género - Artista do Álbum

en: Genre - Album
pt: Género - Álbum

en: Date - Artist
pt: Data - Artista

en: Date - Album Artist
pt: Data - Artista do Álbum

en: Date - Album
pt: Data - Álbum

en: Artist - (Date - Album)
pt: Artista - (Data - Álbum)

en: Album Artist - (Date - Album)
pt: Artista do Álbum - (Data - Álbum)

en: Collection
pt: Coleção

en: Rescan Collection
pt: Reanalisar coleção

en: Transferring to %s...
pt: A transferir para %s...

en: Files
pt: Ficheiros

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
pt: Tamanho

en: No lyrics found.
pt: Nenhuma letra encontrada.

en: Source:
pt: Fonte:

en: Any source
pt: Qualquer fonte

en: New _Smart Playlist
pt: Nova li_sta de reprodução inteligente

en: _New Station
pt: _Nova estação

en: Delete the playlist "%s"?
pt: Apagar lista de reprodução "%s"?

en: Enter the new name you want for your playlist
pt: Insira o novo nome para a sua lista de reprodução

en: Rename Playlist
pt: Renomear lista de reprodução

en: The playlist name you entered is already in use.
pt: Já existe uma lista de reprodução com este nome.

en: Error loading smart playlist: %s
pt: Erro ao carregar lista de reprodução: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
pt: %(first)s, %(second)s e outros

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
pt: %(first)s e %(second)s

en: Playlists
pt: Listas de reprodução

en: Smart Playlists
pt: Listas de reprodução inteligentes

en: Custom Playlists
pt: Listas de reprodução personalizadas

en: Radio
pt: Rádio

en: Loading streams...
pt: A carregar emissões...

en: Add Radio Station
pt: Adicionar estação de rádio

en: Name:
pt: Nome:

en: Saved Stations
pt: Estações guardadas

en: Radio Streams
pt: Emissões de rádio

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Enter the name you want for your new playlist
pt: Insira o nome para a nova lista de reprodução

en: New Playlist
pt: Nova lista de reprodução

en: P_anels
pt: P_aineis

en: Drop here to create a new playlist
pt: Largar aqui para criar uma nova lista de reprodução

en: _Clear Tab History
pt: _Limpar histórico de abas

en: Recently Closed _Tabs
pt: Abas fechadas recentemente

en: Restore closed tab
pt: Restaurar a aba fechada

en: Playlist %d
pt: Lista de reprodução %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
pt: {playlist_name} ({track_count} faixas, terminado há {minutes} minutos)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
pt: {playlist_name} ({track_count} faixas, fechado há {seconds} segundos)

en: _Move to Other View
pt: _Mover para outra vista

en: Appearance
pt: Aparência

en: Tray icons are not supported on your platform
pt: Os ícones da bandeja não são suportados na sua plataforma

note: TRANSLATORS: Grammatical articles that are ignored while sorting the collection panel. For example, in French locales this could be the space-separated list "l' la le les". If this practice is not common in your locale, simply translate this to string with single space.
en: the
pt: o/a(s)

en: Reset to _Defaults
pt: Repor pre_definições

en: Migrating ratings to audio file metadata
pt: A migrar as classificações para os metadados dos ficheiros de áudio

en: Migrating metadata
pt: A migrar metadados

en: Covers
pt: Capas

en: Lyrics Viewer
pt: Visualizar letra

en: Playback
pt: Reprodução

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Could not load plugin info!
pt: Não foi possível carregar informação do plugin!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
pt[0]: Plugin que falhou: %s
pt[1]: Plugins que falharam: %s

en: Do you really want to remove this plugin?
pt: Você realmente deseja remover este plug-in?

en: Could not remove plugin!
pt: Não foi possível remover o plug-in!

en: Could not disable plugin!
pt: Não foi possível desativar o plugin!

en: Could not enable plugin!
pt: Não foi possível ativar o plugin!

en: Choose a Plugin
pt: Escolha um Plugin

en: Plugin Archives
pt: Arquivos de plugin

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Plugin already exists!
pt: O plug-in já existe!

en: Do you want to override it?
pt: Deseja substituí-lo?

en: Plugin file installation failed!
pt: A instalação do plugin falhou!

en: Restart Exaile?
pt: Reiniciar o Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
pt: Tem que reiniciar a aplicação para aplicar as alterações.

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Action
pt: Ação

en: Shortcut
pt: Atalho

en: Writing of tags failed
pt: Falha ao guardar as etiquetas

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
pt: Não foi possível gravar as etiquetas nos seguintes ficheiros:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
pt: A editar faixa %(current)d de %(total)d

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
pt: Tem a certeza de que deseja aplicar as alterações a todas as faixas?

en: Apply changes before closing?
pt: Aplicar alterações antes de fechar?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
pt: Se não aplicar as alterações, estas serão perdidas.

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
pt: Limpar

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
pt: de:

en: JPEG image
pt: Imagem JPEG

en: PNG image
pt: Imagem PNG

en: Image
pt: Imagem

en: Linked image
pt: Imagem vinculada

note: TRANSLATORS: do not translate 'format', 'width', and 'height'
en: {format} ({width}x{height} pixels)
pt: {format} ({width}x{height} pixeis)

en: Select image to set as cover
pt: Escolha a imagem a utilizar

en: Supported image formats
pt: Formatos de imagem suportados

en: Open Directory
pt: Abrir diretório

en: Apply current value to all tracks
pt: Aplicar valor atual a todas as faixas

en: Saved %(count)s of %(total)s.
pt: Guardadas %(count)s de %(total)s.

en: Exaile Music Player
pt: Reprodutor de Música Exaile

en: Enter the URL to open
pt: Digite o URL a abrir

en: Open URL
pt: Abrir URL

en: Select File Type (by Extension)
pt: Selecionar tipo de ficheiro (por extensão)

en: Choose Media to Open
pt: Escolha o ficheiro a abrir

en: Supported Files
pt: Ficheiros suportados

en: Music Files
pt: Ficheiros de música

en: Playlist Files
pt: Ficheiros de listas de reprodução

en: Choose Directory to Open
pt: Escolha o diretório a abrir

en: Import Playlist
pt: Importar lista de reprodução

en: Export Current Playlist
pt: Exportar lista de reprodução

en: Use relative paths to tracks
pt: Utilizar caminho relativo das faixas

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
pt: Lista de reprodução gravada como <b>%s</b>.

en: Close %s
pt: Fechar %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
pt: <b>Guardar alterações a %s antes de fechar?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
pt: As suas alterações serão perdidas se não as guardar

en: Close Without Saving
pt: Fechar sem guardar

en: Yes to all
pt: Sim a tudo

en: No to all
pt: Não a tudo

en: Error occurred while copying %s: %s
pt: Ocorreu um erro ao copiar %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
pt: Ficheiro existente, substituir %s?

en: Playlist name:
pt: Nome da lista de reprodução:

en: Add new playlist...
pt: Adicionar nova lista de reprodução...

en: You did not enter a name for your playlist
pt: Não inseriu um nome para a sua lista de reprodução

en: Save As
pt: Guardar como

en: Exporting %s
pt: A exportar %s

en: Choose directory to export files to
pt: Escolha o diretório para guardar os ficheiros

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
pt: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    de $artist
    em $album

en: Not Playing
pt: Não está a reproduzir

en: %d in collection
pt: %d na coleção

en: %d showing | %d showing
pt[0]: A mostrar %d
pt[1]: A mostrar %d

en: %d selected | %d selected
pt[0]: %d selecionada
pt[1]: %d selecionadas

en: En_queue
pt: Enfileirar

en: _Replace Current
pt: Substitui_r atual

en: _Append to Current
pt: _Adicionar à atual

en: _Track Properties
pt: _Propriedades da faixa

en: _Open Directory
pt: Abrir diretóri_o

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
pt: Os ficheiros não podem ser movidos para o lixo. Deseja eliminar os ficheiros permanentemente?

en: _Move to Trash
pt: _Mover para o lixo

en: _Rename
pt: _Renomear

en: _Edit
pt: _Editar

en: E_xport Playlist
pt: E_xportar lista de reprodução

en: Export _Files
pt: Exportar _ficheiros

en: _Delete Playlist
pt: Apagar lista de repro_dução

en: Close Tab
pt: Fechar separador

en: Seeking: %s
pt: A procurar: %s

en: Move
pt: Mover

en: New Marker
pt: Nova marca

en: _Jump to
pt: Saltar _para

en: _Remove Marker
pt: _Remover etiqueta

en: Muted
pt: Sem som

en: Full Volume
pt: Volume total

en: _Pause
pt: _Pausa

en: P_lay
pt: Repr_oduzir

en: _Next Track
pt: _Próxima Faixa

en: _Previous Track
pt: F_aixa anterior

en: _Stop
pt: Pa_rar

en: S_huffle
pt: Reprodução Aleatória

en: R_epeat
pt: R_epetição

en: _Dynamic
pt: _Dinâmica

en: Remove _Current Track From Playlist
pt: Remover a Faixa Atual da Lista de Reprodução

en: R_andomize Playlist
pt: Randomizar Lista de Reprodução

en: R_andomize Selection
pt: Seleção aleató_ria

en: _Save
pt: G_ravar

en: Save _As
pt: Gr_avar como

en: _Clear
pt: Li_mpar

en: _Stop Playback After This Track
pt: Parar reprodução apó_s esta faixa

en: _Continue Playback After This Track
pt: _Continuar reprodução após esta faixa

en: _Remove from Playlist
pt: _Renomear Lista de Reprodução

en: Requires plugins providing dynamic playlists
pt: Requer plugins para usar as listas de reprodução dinâmicas

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
pt: Adicionar faixas similares à lista de reprodução

en: Loading
pt: A carregar

en: Track Number
pt: Número da faixa

en: Disc Number
pt: Número do disco

en: Rating
pt: Avaliação

en: Year
pt: Ano

en: Playcount
pt: Número de reproduções

en: Schedule
pt: Agendar

en: Start Offset
pt: Desvio inicial

en: Stop Offset
pt: Desvio final

en: _Resizable
pt: _Redimensionável

en: _Autosize
pt: T_amanho automático

en: Queue
pt: Fila

en: Queue (%d)
pt: Fila (%d)

en: Rating:
pt: Avaliação:

en: seconds
pt: segundos

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
pt: e

en: days
pt: dias

en: minutes
pt: minutos

en: hours
pt: horas

en: weeks
pt: semanas

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
pt: é

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
pt: não é

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
pt: definida

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
pt: não definida

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
pt: contém

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
pt: não contém

note: TRANSLATORS: True if haystack contains whole word
en: contains word
pt: contém a palavra

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain whole word
en: does not contain word
pt: não contém a palavra

note: TRANSLATORS: True if haystack matches regular expression
en: regex
pt: expressão regular

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
pt: não regex

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
pt: pelo menos

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
pt: no máximo

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
pt: anterior a

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
pt: posterior a

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
pt: entre

en: greater than
pt: maior que

en: less than
pt: menor que

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
pt: nos últimos

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
pt: não nos últimos

note: TRANSLATORS: True if a track is contained in the specified playlist
en: Track is in
pt: Faixa está em

note: TRANSLATORS: True if a track is not contained in the specified playlist
en: Track not in
pt: Faixa não em

en: Add Smart Playlist
pt: Adicionar lista de reprodução inteligente

en: Edit Smart Playlist
pt: Editar lista de reprodução inteligente

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: About Exaile
pt: Sobre o Exaile

en: © 2009–2020 Various Contributors
pt: © 2009–2020 Varios Contribuintes

en: Collection Manager
pt: Gestor da coleção

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Apply
pt: _Aplicar

en: Monitored
pt: Monitorado

en: Scan At Startup
pt: Analisar ao iniciar

en: Add _Folder
pt: Adicionar _pasta

en: _Remove Folder
pt: _Remover pasta

en: Rescan _Collection
pt: Reanalisar _Coleção

en: Cover Finder
pt: Localizador de capas

en: The origin of this cover
pt: A origem desta capa

en: _Abort
pt: _Abortar

en: _Set as Cover
pt: _Definir como capa

en: Cover Manager
pt: Gestor de capas

note: Closes the preferences dialog
en: _Close
pt: Fe_char

en: _Fetch Covers
pt: _Obter capa de álbum

en: Zoom _In
pt: Zoom adentro

en: Zoom _Out
pt: Zoom afora

en: _Original Size
pt: Tamanho _original

en: _Best Fit
pt: Melhor ajuste

en: Device Manager
pt: Gestor de aparelhos

en: Icon
pt: Ícone

en: Device
pt: Aparelho

en: Driver
pt: Controlador

en: _Connect
pt: _Ligar

en: _Disconnect
pt: _Desligar

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _View
pt: _Ver

en: _Tools
pt: Ferramen_tas

en: _Help
pt: Aj_uda

en: Previous Track
pt: Faixa anterior

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
pt: Parar reprodução
    
    Clique com o botão direito para parar após esta faixa

en: Next Track
pt: Faixa seguinte

en: _Add Music
pt: _Adicionar música

en: <b>Collection is empty.</b>
pt: <b>A colecção está vazia.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
pt: Atualizar vista da coleção
    (Prima a tecla Shift para reanalisar a coleção)

en: Clear search field
pt: Limpar campo de pesquisa

en: Search
pt: Pesquisar

en: Previous visited directory
pt: Diretório anteriormente acedido

en: Next visited directory
pt: Diretório acedido posteriormente

en: Up one directory
pt: Subir um directório

en: Refresh directory listing
pt: Atualizar lista de diretórios

en: Home directory
pt: Pasta pessoal

en: Append All Tracks to Playlist
pt: Adicionar todas as faixas à lista de reprodução

en: Import CD
pt: Importar CD

en: Refresh Lyrics
pt: Atualizar Letras

en: _Add Station
pt: Adicionar _Estação

en: Shuffle playback order
pt: Baralhar ordem de reprodução

en: Repeat playback
pt: Repetir reprodução

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Top
pt: Topo

en: Bottom
pt: Fundo

en: Show info area
pt: Mostrar área de informações

en: The info area contains the cover art and track information
pt: A área de informações contém a capa do álbum e informações sobre a faixa

en: Show cover art in info area
pt: Mostrar arte da capa na área de informação

en: Always show tab bar
pt: Mostrar sempre barra de separadores

en: Tab placement:
pt: Posição dos separadores:

en: Playlist font:
pt: Fonte da lista de reprodução:

en: _Revert
pt: _Reverter

en: Reset to the system font
pt: Redefinir para a fonte do sistema

en: Display track counts in collection
pt: Mostrar contagens de faixa na coleção

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
pt: Usar transparência alfa:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
pt: Atenção: esta opção pode causar erros de exibição se usada com um gestor de janelas sem suporte a composição.

en: Alpha transparency
pt: Transparência alfa

en: Show tray icon
pt: Mostrar ícone na bandeja do sistema

en: Minimize to tray
pt: Minimizar para a área de notificação

en: Close to tray
pt: Fechar para a bandeja

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
pt: Ir para a faixa atual ao alterar de faixa

en: Show splash screen on startup
pt: Mostrar imagem de arranque

en: Tray icons are not supported on some platforms, most notably on Wayland. On GNOME Shell 3.26+ on Xorg, tray icons only work if you have the <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">"TopIcons" extension</a> (or a similar one) installed.
pt: Os ícones da bandeja não são suportados em algumas plataformas, mais notavelmente em Wayland. No GNOME Shell >=3.26 no Xorg, os ícones da bandeja funcionam somente se você tiver a <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">extensão "TopIcons"</a> (ou uma semelhante) instalada.

en: Note:
pt: Anotação:

en: Prefer dark theme
pt: Preferir o tema escuro

note: TRANSLATORS: "Checked" here refers to checkbox state.
en: If not checked, will not specify a preference to GTK. May not work on some platforms.
pt: Se não estiver ativado, não especificará uma preferência ao GTK. Pode não funcionar em algumas plataformas.

en: Show Status Bar
pt: Mostrar barra de estado

en: Show or hide the status bar. The status bar will always be shown if a plugin requests it.
pt: Mostrar ou ocultar barra de estado. A barra de estado será sempre mostrada se um plugin o solicitar.

en: Show playlist track count
pt: Mostrar contagem de faixas da lista de reprodução

en: Show playlist duration
pt: Mostrar a duração da lista de reprodução

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
pt: Palavras para tirar do começo das tags dos artistas quando classificados (separado por espaço):

en: (Right click to reset to defaults)
pt: (Clique com o botão direito para voltar ao predefinição)

en: Use file-based compilation detection
pt: Usar detecção de compilação baseado em ficheiro

en: Read and write ratings additionally in audio file metadata
pt: Leia e escreva as avaliações adicionalmente nos metadados dos arquivos de áudio

en: Use this experimental feature to read and write ratings in audio file metadata additionally to database, if possible.
    This feature should work for MP3, MP4, FLAC and OGG.
pt: Utilize esta funcionalidade experimental para ler e escrever classificações em metadados de ficheiros de áudio adicionalmente à base de dados, se possível.
    Esta funcionalidade deve funcionar para MP3, MP4, FLAC e OGG.

en: Use e-mail for Popularimeter (MP3 only):
pt: Use o e-mail para o Popularimeter (apenas MP3):

en: Write existing ratings to track files now
pt: Escreva as classificações já existentes para rastrear os ficheiros agora

en: Use legacy tag mapping
pt: Utilizar mapeamento de etiquetas antigo

en: Use legacy tag mapping for Ogg Vorbis and FLAC files for comment and bpm tags. From Exaile 4.1.3 the mapping is equivalent to MusicBrainz.
    Your can start migration here. After migration this feature will be disabled.
pt: Utilizar o mapeamento de etiquetas antigo para ficheiros Ogg Vorbis e FLAC para etiquetas de comentário e bpm. A partir do Exaile 4.1.3, o mapeamento é equivalente ao MusicBrainz.
    Pode iniciar a migração aqui. Após a migração, esta funcionalidade será desativada.

en: Migrate existing tempo and comment tags now
pt: Migrar as etiquetas de tempo e comentário existentes agora

en: Use covers from local files
pt: Usar capas de ficheiros locais

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
pt: Esta opção irá procurar imagens para a capa no 
    mesmo diretório do ficheiro de música.

en: Preferred file names:
pt: Nome dos ficheiros preferidos:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
pt: Uma lista separada por vírgulas de nomes de ficheiros sem extensão

en: Fetch covers automatically on playback start
pt: Buscar capas automaticamente ao iniciar a lista de reprodução

en: Cover Search Order:
pt: Ordem para a pesquisa de capas:

en: (drag to reorder)
pt: (arraste para reordenar)

en: Use covers embedded in tags
pt: Usar capas integrados nas etiquetas

en: Lyrics font:
pt: Fonte da letra da música:

en: Audio Sink:
pt: Contentor áudio:

en: Audio Device:
pt: Aparelho de áudio:

en: Custom sink pipeline:
pt: Pipeline sink personalizado:

en: Resume playback on start
pt: Continuar reprodução ao iniciar

en: Resume playback in paused state
pt: Continuar reprodução se em pausa

en: Adding an item to an empty queue begins playback
pt: Ao adicionar um item a uma lista vazia, a reprodução iniciará automaticamente

en: Remove track from queue upon playback
pt: Remover faixa da fila após a reprodução

en: Remove after playback
pt: Remover após a reprodução

en: Disallow playing new tracks when another track is playing
pt: Não permitir a reprodução de novas faixas, quando outra faixa está a ser reproduzida

en: If a track is currently playing, do not allow new tracks to be started, except when clicking the playback controls
pt: Se uma faixa estiver a ser reproduzida, não permitir que novas faixas sejam iniciadas, exceto ao clicar nos controles de reprodução

en: Automatically advance to the next track
pt: Avançar automaticamente para a próxima faixa

en: Delay between tracks (ms):
pt: Demora entre faixas (ms):

en: Only works when crossfading not enabled
pt: Só funciona sem sobreposição ativado

en: Crossfade duration (ms):
pt: Duração da sobreposição (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
pt: Utilizar sobreposição (Experimental)

en: Forces automatically advancing to the next track
pt: Força avançar automaticamente para a próxima faixa

en: Fade duration (ms):
pt: Duração do desvanecimento (ms):

en: Use fade transitions on user actions
pt: Utilizar desvanecimento nas ações do utilizador

en: Playback engine:
pt: Motor de reprodução:

en: Enable gapless playback
pt: Ativar reprodução ininterrupta

en: Gapless playback means to play tracks without inserting silence between them.
pt: Reprodução ininterrupta significa reproduzir faixas sem inserir silêncio entre eles.

en: Open last playlists on startup
pt: Ao iniciar, abrir a última lista de reprodução

en: Prompt for saving custom playlists on close
pt: Ao sair, pedir para guardar as listas de reprodução

en: Replace content on side pane double click
pt: Substituir o conteúdo do painel lateral com clique duplo

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
pt: Ao invés de acrescentar, as faixas adicionadas via clique duplo nos painéis irão substituir o conteúdo da lista atual.

en: Appending/replacing via menu item triggers playback
pt: Acrescentar/substituir através do item de menu dispara a reprodução

en: When using a menu item to add/replace tracks on the playlist, start playback if there is track currently playing. This option was the default behavior before Exaile 0.3.3
pt: Ao usar um item de menu para adicionar/substituir faixas na lista de reprodução, iniciar a reprodução se uma faixa estiver a ser reproduzida. Esta opção foi o comportamento predefinido antes de Exaile 0.3.3

en: Queue tracks by default instead of playing them
pt: Filar faixas por predefinição em vez de as reproduzir

en: When you double click or press enter to play a track in a playlist, queue the track instead of playing it
pt: Quando você der um clique duplo ou carregar em enter para reproduzir uma faixa da lista de reprodução, enfileire-a a faixa em vez de reproduzi-la

en: Status
pt: Estado

en: Enabled
pt: Ativo

en: Show incompatible plugins
pt: Exibir plugins incompatíveis

en: No Plugin Selected
pt: Nenhum Plugin Selecionado

en: Add _Plugin File
pt: Adicionar um ficheiro _plugin

en: Preferences
pt: Preferências

en: Description
pt: Descrição

en: Track Properties
pt: Propriedades da faixa

en: A_dd tag
pt: A_dicionar etiqueta

en: _Remove tag
pt: _Remover etiqueta

en: Uppercase first letter of all tags
pt: Primeira letra maiúscula para todas as etiquetas

en: File Properties
pt: Propriedades do ficheiro

en: _Previous
pt: _Anterior

en: _Next
pt: Segui_nte

en: Other
pt: Outro

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
pt: 32x32 pixels 'ficheiro de ícone' (somente PNG)

en: Other file icon
pt: Outro ficheiro de ícone

en: Cover (front)
pt: Imagem (frente)

en: Cover (back)
pt: Imagem (verso)

en: Leaflet page
pt: Folheto

en: Media (e.g. label side of CD)
pt: Mídia (por exemplo lado da etiqueta do CD)

en: Lead artist/lead performer/soloist
pt: Artista principal/intérprete principal/solista

en: Artist/performer
pt: Artista/intérprete

en: Band/Orchestra
pt: Banda/Orquestra

en: Lyricist/text writer
pt: Liricista/escritor

en: Recording Location
pt: Local da gravação

en: During recording
pt: Durante a gravação

en: During performance
pt: Duração da performance

en: Movie/video screen capture
pt: Captura de ecrã de filme/video

en: A bright coloured fish
pt: Um peixe brilhantemente colorido

en: Illustration
pt: Ilustração

en: Band/artist logotype
pt: Logótipo do artista/banda

en: Publisher/Studio logotype
pt: Logótipo da editora/estúdio

en: Click or drag files here to change the cover image
pt: Clique ou arraste os ficheiros aqui para alterar a imagem da capa

en: Description:
pt: Descrição:

en: Type:
pt: Tipo:

en: Match any of the criteria
pt: Coincidente com qualquer critério

en: Randomize results
pt: Resultados aleatórios

en: Add
pt: Adicionar

note: This is a check box in the Add Smart Playlist dialog. If checked, a numeric text entry becomes active and it specifies a limit on the number of tracks the resulting playlist contains.
en: Maximum number of tracks:
pt: Quantidade máxima de faixas:

en: Don't show this message again
pt: Não voltar a mostrar esta mensagem

en: <span font-size="x-large" font-weight="bold">Welcome to Exaile 4.1.3</span>
    
    In this version there are two important changes in handling tags of media files.
    
    <b>Store Track Ratings in media files</b>
    With this experimental feature it is now possible to store the star ratings in the media files itself!
    If you want to test please go to Settings > Library and activate "Read and write ratings additionally in audio file metadata".
    There is also a tool to migrate all allready stored ratings to the media files.
    
    <b>Updated tagging for flac and ogg files</b>
    With this version Exaile can use the tags bpm for bpm countings and comment for comments on flac and ogg media files to be compatible with MusicBrainz.
    If you want to use please go to Settings > Library and uncheck "Use legacy tag mapping". If you use Exaile the first time this option is allready unchecked.
    There is also a tool to migrate legacy tags to the modern one.
pt: <span font-size="x-large" font-weight="bold">Bem-vindo ao Exaile 4.1.3</span>
    
    Nesta versão há duas alterações importantes na gestão das etiquetas dos ficheiros multimédia.
    
    <b>Armazenar classificações de faixas em ficheiros multimédia</b>
    Com esta funcionalidade experimental, é agora possível armazenar as classificações de estrelas nos próprios ficheiros multimédia!
    Se quiser testar, vá a Definições > Biblioteca e ativar "Ler e gravar classificações adicionalmente nos metadados dos ficheiros de áudio".
    Existe também uma ferramenta para migrar todas as classificações já armazenadas para os ficheiros multimédia.
    
    <b>Etiquetagem atualizada para ficheiros flac e ogg</b>
    Com esta versão, o Exaile pode utilizar as etiquetas bpm para contagens de bpm e comment para comentários em ficheiros multimédia flac e ogg para ser compatível com o MusicBrainz.
    Se pretender utilizar, vá a Definições > Biblioteca e desmarque a opção "Utilizar mapeamento de etiquetas antigo". Se usares o Exaile pela primeira vez, esta opção já está desmarcada.
    Há também uma ferramenta para migrar as etiquetas antigas para as modernas.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Toggle mute
pt: Alternar mudo

en: Repeat Segment
pt: Repetir Segmento

en: Repeat Beginning
pt: Repetir o Início

en: Repeat End
pt: Repetir o Final

en: Alarm Clock
pt: Despertador

en: Amazon Covers
pt: Capas Amazon

en: Toggle AudioScrobbler submit
pt: Alternar enviar ao AudioScrobbler

en: Enable audioscrobbling
pt: Ativar audioscrobbling

en: Verification successful
pt: Verificação realizada com sucesso

en: Verification failed
pt: Falha na verificação

en: Please make sure the entered data is correct.
pt: Por favor, verifique se os dados estão corretos.

en: _Bookmark This Track
pt: Marcar esta faixa como favorita

en: _Delete Bookmark
pt: Apagar Favorito

en: _Clear Bookmarks
pt: Limpar Favoritos

en: _Bookmarks
pt: Favoritos

en: Autodetect BPM
pt: Detecção automática de BPM

en: Set BPM of %d on %s?
pt: Definir BPM de %d em %s?

en: BPM Counter
pt: Contador de batidas por minuto

en: Update
pt: Atualização

en: Audio Disc
pt: Disco de áudio

en: Unknown disc
pt: Disco desconhecido

en: Importing CD...
pt: A importar CD...

en: Finished transcoding files
pt: Transcodificação de ficheiros terminada

en: Error transcoding files from CD.
pt: Erro transcodificando ficheiros da CD.

en: Track number
pt: Número da faixa

en: Disc number
pt: Número do disco

en: Play count
pt: Número de reproduções

en: History
pt: Histórico

en: Manually...
pt: Manualmente...

en: Enter IP address and port for share
pt: Digite o endereço IP e a porta da partilha

en: Enter IP address and port.
pt: Digite o endereço IP e a porta.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
pt: Este servidor não tem suporte a várias ligações.
    Deve parar a reprodução antes de descarregar as músicas.

en: Refresh Server List
pt: Atualizar a Lista de Servidores

en: Disconnect from Server
pt: Desconectar do Servidor

en: Select a Location for Saving
pt: Selecione um Local para Gravar

en: Connect to DAAP...
pt: Conectar ao DAAP...

en: DAAP Client
pt: Cliente DAAP

en: DAAP Server
pt: Servidor DAAP

en: Desktop Cover
pt: Capa na área de trabalho

en: Developer Tools
pt: Ferramentas de desenvolvimento

en: _Equalizer
pt: _Equalizador

en: _Get all tags from collection
pt: Buscar todas as etiquetas da coleção

en: _Import tags from directory
pt: Importar etiquetas do diretório

en: _Mass rename/delete tags
pt: Renomear/apagar etiquetas em _massa

en: E_xport collection tags to JSON
pt: E_xportar a coleção das tags para JSON

en: _GroupTagger
pt: Etiquetor de _grupos

en: Show tracks with all tags
pt: Exibir faixas com todos os etiquetas

en: Show tracks with tags (custom)
pt: Exibir faixas com etiquetas (personalizado)

en: Add tags to all
pt: Adicionar etiquetas para todos

en: Remove tags from all
pt: _Remover etiquetas de todos

en: No categorization tags found in selected tracks
pt: Nenhuma categorização de marcas encontradas em faixas selecionadas

en: Export tags to JSON
pt: Exportar tags para JSON

en: Importing tracks
pt: A importar faixas

en: Importing groups
pt: A importar grupos

en: Updating groups
pt: Atualizando grupos

en: Select directory to import grouping tags from
pt: Escolha um diretório de onde importar as etiquetas de grupos

en: {amount} track found | {amount} tracks found
pt[0]: {amount} faixa encontrada
pt[1]: {amount} faixas encontradas

en: Replace '{old_tag}' with '{new_tag}' on {amount} track? | Replace '{old_tag}' with '{new_tag}' on {amount} tracks?
pt[0]: Substituir '{old_tag}' com '{new_tag}' em {amount} faixa?
pt[1]: Substituir '{old_tag}' com '{new_tag}' em {amount} faixas?

en: Delete '{tag}' from {amount} track? | Delete '{tag}' from {amount} tracks?
pt[0]: Apagar '{tag}' em {amount} faixa?
pt[1]: Apagar '{tag}' em {amount} faixas?

en: You should rescan your collection before using mass tag rename to ensure that all tags are up to date. Rescan now?
pt: Você deve re-analisar a sua coleção antes de utilizar a função de renomear etiquetas em massa para garantir que todas as etiquetas estão atualizadas. Re-analizar agora?

en: Show tracks with selected
pt: Mostrar faixas com seleção

en: Show tracks tagged with "%s"
pt: Exibir faixas etiquetadas com "%s"

en: Show tracks with all selected
pt: Mostrar faixas com tudo seleccionado

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Add new tag
pt: Adicionar etiqueta nova

en: Delete tag
pt: Apagar etiqueta

en: Add new category
pt: Adicionar categoria nova

en: Remove category
pt: Remover categoria

en: Show tracks with selected (custom)
pt: Mostrar faixas com seleção (personalizado)

en: New tag value?
pt: Novo valor de etiqueta?

en: Enter new tag value
pt: Introduza o novo valor de etiqueta

en: New Category?
pt: Categoria Nova?

en: Enter new category name
pt: Adicionar nome da categoria nova

en: Add Tag
pt: Adicionar etiqueta

en: Group
pt: Grupo

en: Get all tags from collection
pt: Buscar todas as etiquetas da coleção

en: Add selected to choices
pt: Adicionar selecionados às escolhas

en: Show tracks with groups
pt: Exibir faixas com grupos

en: Must have this tag [AND]
pt: Deve ter esta etiqueta [E]

en: May have this tag [OR]
pt: Pode ter esta etiqueta [OU]

en: Must not have this tag [NOT]
pt: Não deve ter essa etiqueta [NÃO]

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Selected Tracks
pt: Faixas Selecionadas

en: Playback history
pt: Histórico de reprodução

en: Erase stored history?
pt: Apagar o histórico armazenado?

en: Save History
pt: Gravar História

en: _Clear History
pt: _Limpar lista de reprodução

en: Contacting Icecast server...
pt: A contactar o servidor Icecast...

en: Error connecting to Icecast server.
pt: Erro na ligação ao servidor Icecast.

en: Parsing stations XML...
pt: Analisando estações XML...

en: Retrieving stations...
pt: Recuperando as estações...

en: Enter the search keywords
pt: Digite as palavras-chave de pesquisa

en: Icecast Search
pt: Pesquisar no Icecast

en: No Stations Found
pt: Nenhuma estação encontrada

en: Icecast Search Results
pt: Resultados da pesquisa Icecast

en: Parsing genre list...
pt: Analisando a lista de gêneros...

en: Name
pt: Nome

en: Format
pt: Formato

en: IPython Console - Exaile
pt: Consola IPython - Exaile

en: Show _IPython Console
pt: Mostrar consola _IPython

en: IPython Console
pt: Consola IPython

en: Opacity cannot be set on Windows due to a bug in Gtk+
pt: A opacidade não pode ser definida no Windows devido a um bug no Gtk+

en: Ready
pt: Pronto

en: Searching Jamendo catalogue...
pt: Procurando catálogo do Jamendo...

en: Retrieving song data...
pt: Recebendo dados da canção...

en: Append to Current
pt: Adicionar à atual

en: Keybinder is not supported on this platform! It is only supported on X servers.
pt: Keybinder não é suportado nesta plataforma! Só é suportado em servidores X.

en: Loved
pt: Preferido

en: Last.fm Loved
pt: Faixas preferidas Last.fm

en: _Love This Track
pt: Adoro esta Faixa

en: Unlove This Track
pt: Retirar favorita

en: Last.fm Loved Tracks
pt: Faixas preferidas Last.fm

en: The API key is invalid.
pt: A chave da API é inválida.

en: Could not start web browser
pt: Não foi possível iniciar o navegador

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
pt: Por favor, copie o seguinte URL e abra com o seu navegador:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: This plugin needs at least one visible panel
pt: Este plugin precisa de pelo menos um painel visível

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Mini Mode
pt: Modo minimal

en: Previous
pt: Anterior

en: Go to the previous track
pt: Voltar para a ultima música

en: Previous track
pt: Faixa anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: Go to the next track
pt: Ir para a próxima faixa

en: Next track
pt: Próxima faixa

en: Play/Pause
pt: Reproduzir/Pausa

en: Start playback
pt: Iniciar reprodução

en: Continue playback
pt: Continuar reprodução

en: Pause playback
pt: Pausar reprodução

en: Stop
pt: Parar

en: Stop the playback
pt: Parar a reprodução

en: Continue playback after current track
pt: Continuar reprodução após faixa atual

en: Change the volume
pt: Alterar o volume

en: Restore
pt: Restaurar

en: Restore the main window
pt: Restaurar a janela principal

en: Restore main window
pt: Restaurar janela principal

en: Select rating of the current track
pt: Selecione a taxa de popularidade da faixa atual

en: Track selector
pt: Seletor de faixas

en: Simple track list selector
pt: Selecionador de faixa simples

en: Playlist button
pt: Botão da lista de reprodução

en: Access the current playlist
pt: Acessar a lista de reprodução atual

en: $title ($current_time / $total_time)
pt: $título ($current_time / $total_time)

en: Progress button
pt: Botão de Progresso

en: Playback progress and access to the current playlist
pt: Progresso da reprodução e acesso à lista de reprodução atual

en: Progress bar
pt: Barra de evolução

en: Playback progress and seeking
pt: Progresso e busca na reprodução

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
pt: $title por $artist

en: Multi-Alarm Clock
pt: Relógio multi-alarme

en: from {album} by {artist}
pt: de {album} por {artist}

en: by {artist}
pt: por {artist}

en: from {album}
pt: de {album}

en: Notify
pt: Notificação

en: No track played yet
pt: Ainda nenhum track reproduczido

en: Move or resize OSD
pt: Mover ou redimensionar OSD

en: On Screen Display
pt: Visualização no ecrã

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
pt: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    por $artist
    do $album

en: Analyze playlists
pt: Analisar listas de reprodução

en: Analyze playlist
pt: Analisar lista de reprodução

en: Modulus this number
pt: Módulo este número

en: Tag %s
pt: Etiqueta %s

en: Save analysis
pt: Gravar análise

en: Refresh Podcast
pt: Atualizar podcast

en: Delete
pt: Apagar

en: Enter the URL of the podcast to add
pt: Digite o URL do podcast a adicionar

en: Open Podcast
pt: Abrir podcast

en: Loading %s...
pt: A carregar %s...

en: Error loading podcast.
pt: Erro ao carregar o podcast.

en: Loading Podcasts...
pt: A carregar podcasts...

en: No configuration present yet
pt: Nenhuma configuração presente

en: Could not save podcast file
pt: Não foi possível guardar o ficheiro podcast

en: Preview Player
pt: Visualização Player

en: Preview
pt: Visualizar

en: Pause Playback (double click to stop)
pt: Interromper a Reprodução (clique duas vezes para parar)

en: Preview Device
pt: Pré-visualizar aparelho

en: Enqueue
pt: Colocar na fila

en: Keep playing
pt: Continuar a reproduzir

en: Auto-Remove
pt: Remover automaticamente

en: Auto-Advance
pt: Avançar automaticamente

en: Delay between tracks (in seconds):
pt: Demora entre faixas (em segundos):

en: Equalizer
pt: Equalizador

en: Main Device
pt: Dispositivo principal

en: Select main audio device
pt: Selecionar dispositivo áudio principal

en: Select preview audio device
pt: Selecionar dispositivo áudio de pré-visualização

en: Quickbuttons
pt: Botões rápidos

en: Pause on Screensaver
pt: Pausa ao ativar a proteção de ecrã

en: Shutdown after Playback
pt: Desligar após a reprodução

en: Shutdown scheduled
pt: Desligamento programado

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
pt: O computador será desligado após o fim da reprodução.

en: Imminent Shutdown
pt: Desligamento eminente

en: The computer will be shut down in %d seconds.
pt: O computador será desligado em %d segundos.

en: Shutdown failed
pt: Falha ao desligar

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
pt: O computador não pode ser desligado utilizando D-Bus.

en: Contacting SomaFM server...
pt: A contactar o servidor SomaFM...

en: Error connecting to SomaFM server.
pt: Erro na ligação ao servidor SomaFM.

en: Error importing playlist
pt: Erro ao importar a lista de reprodução

en: Error executing streamripper
pt: Erro ao executar streamripper

en: Streamripper
pt: Gravador de fluxo

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: <b>Alarm Time</b>
pt: <b>Hora do alarme</b>

en: <b>Alarm Days</b>
pt: <b>Dias do alarme</b>

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Saturday
pt: Sábado

en: Sunday
pt: Domingo

en: Use Fading
pt: Usar desvanecimento

en: <b>Audio Preferences</b>
pt: <b>Preferências de Áudio</b>

en: Minimum volume:
pt: Volume mínimo:

en: Maximum volume:
pt: Volume máximo:

en: Increment:
pt: Incremento:

en: Time step:
pt: Passo de tempo:

en: API key:
pt: Chave API:

en: Secret:
pt: Segredo:

en: <i>To sign up for an Amazon AWS account and get this information
    visit <a href="https://aws.amazon.com/">https://aws.amazon.com/</a>.
    
    You may also need to <a href="https://affiliate-program.amazon.com/gp/flex/advertising/api/sign-in.html">activate the Product Advertising API</a></i>.
pt: <i>Para se inscrever numa conta da Amazon AWS e obter essas informações
    visite <a href="https://aws.amazon.com/">https://aws.amazon.com/</a>.
    
    Também pode precisar de <a href="https://affiliate-program.amazon.com/gp/flex/advertising/api/sign-in.html"> ativar o produto API de publicidade</a></i>.

en: Submit tracks using Audioscrobbler
pt: Submeter faixas usando o Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
pt: Mostrar o item do menu para alternar a apresentação

en: Submit streamed tracks (e.g. DAAP, Shoutcast radio etc.)
pt: Enviar faixas transmitidas (por exemplo DAAP, rádio Shoutcast, etc.)

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: _Verify Login Data
pt: _Verificar dados de autenticação

en: Apply BPM
pt: Aplicar BPM

en: Enable confirmation dialog after manually setting bpm
pt: Ativar o diálogo de confirmação após a definição manual de bpm

en: Set BPM?
pt: Definir BPM?

en: Set autodetected BPM on %s?
pt: Definir BPM autodetectado em %s?

en: Fetch metadata from internet servers
pt: Obter os metadados a partir dos servidores da internet

en: Disc metadata
pt: Metadados do disco

en: Format:
pt: Formato:

en: Quality:
pt: Qualidade:

en: Path:
pt: Caminho:

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
pt: Cada tag pode ser usada com <b>$tag</b> ou <b>${tag}</b>. Tags internas como <b>$__length</b> precisam ser especificadas com dois underlines no início.

en: Import tracks to disk
pt: A importar faixas para o disco

note: Window title
en: Simple Console
pt: Console simples

en: Show IPv6 servers
pt: Mostrar servidores IPv6

en: Remember recent DAAP servers
pt: Lembrar de servidores DAAP recentes

en: Server name:
pt: Nome do Servidor:

en: Server host:
pt: Servidor:

en: Port:
pt: Porta:

en: Server enabled
pt: Servidor ativado

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Anchor:
pt: Âncora:

en: X offset:
pt: Deslocamento no eixo X:

en: Y offset:
pt: Deslocamento no eixo Y:

en: Override cover size
pt: Substituir tamanho da capa

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Use fading
pt: Usar desvanecimento

en: Fading duration:
pt: Duração do desaparecimento gradual:

en: Exaile Developer Tools
pt: Ferramentas Do Desenvolvedor Exaile

en: Count
pt: Contagem

en: Filter event types
pt: Filtrar tipos de eventos

en: Events
pt: Eventos

en: _Add
pt: _Adicionar

en: _Remove
pt: _Remover

en: Import Tags
pt: Importar etiquetas

en: Import
pt: Importar

en: Current Groups
pt: Grupos Atuais

en: New Groups
pt: Grupos Novos

en: Import Type:
pt: Tipo de importação:

en: Merge
pt: Unir

en: Replace
pt: Substituir

en: Mass Rename/Delete Tags
pt: Renomear/apagar etiquetas em massa

en: If empty, matches all tracks
pt: Se estiver vazio, corresponde a todas as faixas

en: Search Tag
pt: Pesquisar etiquetas

en: Use the empty string to delete the tag
pt: Use a cadeia de caracteres vazia para apagar a etiqueta

en: Replace Tag
pt: Substituir Etiqueta

en: 0 tracks found
pt: 0 faixas encontradas

en: Group/categories font:
pt: Fontes para grupo/categorias:

en: Categorization tag name
pt: Categorização de nome de etiqueta

en: 'grouping' and 'comment' are probably the best supported choices. Other choices may only work with certain file formats.
pt: 'agrupamento' e 'comentar' são provavelmente as melhores escolhas suportadas. Outras opções podem funcionar apenas com determinados formatos de ficheiro.

en: Persist history after player exits
pt: Manter história depois do player terminar

en: History length:
pt: Tamanho do Histórico:

en: Terminal opacity:
pt: Opacidade do terminal:

en: Font:
pt: Tipo de letra:

en: Text Color:
pt: Cor Do Texto:

en: Background Color:
pt: Cor de fundo:

en: Launch IPython console when Exaile starts
pt: Executar consola IPython ao iniciar o Exaile

en: Release date
pt: Data de lançamento

en: Rating this week
pt: Avaliação nesta semana

en: Rating this month
pt: Avaliação neste mês

en: Number of playlist additions
pt: Número de listas de reproduções adicionadas

en: Number of downloads
pt: Número de descargas

en: Number of listens
pt: Número de ouvintes

en: Starred
pt: Marcados com estrela

en: Date of starring
pt: Data de estréia

en: Genre/Tags
pt: Género/Etiquetas

en: Order by:
pt: Ordenar por:

en: Order direction:
pt: Direção de ordem:

en: Results:
pt: Resultados:

en: Advanced
pt: Avançado

en: _Request Access Permission
pt: Solicitar pe_rmissão de acesso

note: TRANSLATORS: Get the link title from the Last.fm page title
en: Go to <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> page to get an <b>API key</b> and <b>secret</b> and enter them here. After you have entered these, <b>request access permission</b> and confirm to complete the setup.
pt: Vá para a <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Sua conta API</a></b> para obter uma <b>chave API</b> e um <b>segredo</b> e coloque-as aqui. Depois de colocá-las, <b>solicite permissão de acesso</b> e confirme para completar a configuração.

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
pt: Completo

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
pt: Simples

en: The order of controls can be changed by simply dragging them up or down. (Or press Alt+Up/Down.)
pt: A ordem dos controles podem ser alteradas simplesmente arrastando-as para cima ou para baixo. (Ou pressione Alt + Up / Down.)

en: Controls
pt: Controles

en: Track Title Format
pt: Formato do título da faixa

en: Always on top
pt: Sempre na frente

en: Show in tasklist
pt: Mostrar na lista de tarefas

en: Show on all desktops
pt: Mostrar em todas as áreas de trabalho

en: Display window decorations:
pt: Exibir decorações da janela:

en: Show button in main window
pt: Mostrar botão na janela principal

en: Options
pt: Opções

en: Waveform view (experimental)
pt: Visualização em forma de onda (experimental)

en: Color tint (experimental)
pt: Matiz da cor (experimental)

en: <b>Alarms</b>
pt: <b>Alarmes</b>

en: <b>Playback</b>
pt: <b>Reprodução</b>

en: Restart playlist
pt: Reiniciar a Lista de Reprodução

en: Enable volume fade-in
pt: Ativar desvanecimento de volume

note: Audio settings for alarm
en: <b>Audio</b>
pt: <b>Áudio</b>

en: Fade start volume:
pt: Volume do desvanecimento inicial:

en: Fade stop volume:
pt: Volume do desvanecimento final:

en: Fade Increment:
pt: Incrementar desvaneciento:

en: Fade Time:
pt: Tempo de Desvanecimento:

en: Resize displayed covers
pt: Redimensionar capas exibidas

en: Display
pt: Exibição

en: Icons
pt: Ícones

en: Use album covers as icons
pt: Usar as capas do álbuns como ícones

en: Use media icons for pause, stop and resume
pt: Usar ícones de mídia para pausar, parar e retomar

en: On playback pause, resume and stop
pt: Ao pausar a reprodução, retomar e parar

en: On tray icon hover
pt: No ícone da bandeja flutuante

en: When main window is focused
pt: Quando a janela principal está focalizada

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">Pango Text Attribute Markup</a> is supported.
pt: Todas etiquetas podem ser usadas com <b>$tag</b> ou <b>${tag}</b>. Etiquetas internas como <b>$__length</b> precisam ser especificados com duas linhas sublinhadas antes do seu nome.
    <a href="https://developer.gnome.org/pango/stable/PangoMarkupFormat.html">O Atributo de remarcação Pango </a> é suportado.

en: Display Format
pt: Exibir Formato

en: Display duration:
pt: Duração da exibição:

en: Background:
pt: Plano de fundo:

en: Border radius:
pt: Raio da borda:

en: Show progress bar
pt: Exibir barra de progresso

en: As long as this preferences page is open, you can move and resize the OSD.
pt: Enquanto esta página de preferências estiver aberta, você pode mover e redimensionar o OSD.

en: Presets
pt: Predefinições

en: <none selected>
pt: <nada selecionado>

en: Select analysis
pt: Seleccionar a análise

en: Playlist(s) to analyze
pt: Lista(s) de reprodução a analisar

en: Output Title
pt: Título de saída

en: Defaults to the playlist name
pt: Predefinição para o nome de lista de reprodução

en: _Generate!
pt: _Gerar!

en: Generate
pt: Gerar

en: _Add Podcast
pt: _Adicionar Podcast

en: Fade duration:
pt: Duração do desvanecimento:

en: Crossfade duration:
pt: Duração da atenuação cruzada:

en: Audio Device:
pt: Aparelho de Áudio:

en: Delay between tracks (in seconds)
pt: Demora entre faixas (em segundos)

en: Equalizer (depends on Equalizer Plugin)
pt: Equalizador (depende do Equalizer Plugin)

en: Select preview audio device (depends on previewdevice plugin)
pt: Selecionar dispositivo de áudio de pré-visualização (depende do previewdevice plugin)

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
pt: Preferir correção por álbum

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
pt: Preferir a correção do ReplayGain por album ao invés de por faixa.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
pt: Utilizar proteção contra distorção

en: Protect against noise caused by over-amplification
pt: Proteger contra ruídos causados por sobre amplificação

note: This is an additional amplification applied to all files prior to correction.
en: Additional amplification:
pt: Amplificação adicional:

note: This is the fallback correction for files that don't contain ReplayGain information.
en: Fallback correction level:
pt: Nível de correção de recurso:

en: Unpause when screensaver ends
pt: Retomar quando sair do ecrã de descanso

en: Save location:
pt: Local salvo:

en: Relay port:
pt: Porta relé:

en: Rip to single file
pt: Extrair para um único ficheiro

en: Delete incomplete files
pt: Deletar ficheiros incompletos

en: Language:
pt: Idioma:

en: Shortcode of the Wikipedia language version (en, de, fr, ...)
pt: Código curto da versão de idioma da Wikipedia (en, de, fr,...)

en: Home
pt: Início

en: Back
pt: Voltar

en: Forward
pt: Avançar

en: A-B Repeat
pt: Repetir A-B

en: Continuously repeats a segment of a track.
pt: Repetir continuamente um segmento de uma faixa.

en: Effect
pt: Efeito

en: Plays music at a specific time.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will play the songs in the queue.
pt: Reproduz música num momento específico.
    
    Observe que, quando o tempo especificado chega, Exaile irá reproduzir as músicas na fila.

en: Utility
pt: Utilidade

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
pt: Pesquisa as capas na Amazon
    
    Para utilizar este plugin, necessita de uma chave AWS API e uma chave secreta.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
pt: Enviar informações de reprodução para a Last.fm e serviços similares com suporte a AudioScrobbler

en: Notifications
pt: Notificações

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
pt: Permite salvar/continuar nas posições dos marcadores nos ficheiros de áudio.

en: Provides a manual BPM counter, and BPM autodetection when the bpmdetect plugin from gst-plugins-bad is installed
pt: Fornece um contador de BPM manual e a deteção automática de BPM quando o plugin bpmdetect do gst-plugins-bad está instalado

en: CD Playback
pt: Reprodução de CD

en: Adds support for playing audio CDs.
    
    Requires UDisks2 to autodetect CDs
    Requires python-libdiscid (%s) and python-musicbrainzngs (%s) to look up tags.
pt: Adiciona suporte para reprodução de CDs de áudio.
    
    Requer que o UDisks2 detecte automaticamente os CDs
    Requer o python-libdiscid (%s) e o python-musicbrainzngs (%s) para localizar tags.

en: Devices
pt: Aparellhos

en: Simple console
pt: Console simples

en: Simple console to interact with the Exaile API
pt: Console simples para interagir com o API do Exaile

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Current Song in Pidgin
pt: Canção atual em Pidgin

en: Sets the currently playing status in Pidgin. Check the Pidgin FAQ to find out the supported services.
pt: Define o estado atual da reprodução no Pidgin. Verifique a FAQ do Pidgin para encontrar os serviços suportados.

en: Enables access to DAAP music shares via the spydaap library. Share auto-discovery is optionally available via python-zeroconf.
    Requires: spydaap
    Optional: python-zeroconf
pt: Permite o acesso à partilha de música do DAAP através da biblioteca de spydaap. Compartilhar auto-descoberta está disponível opcionalmente via python-zeroconf.
    Requer: spydaap
    Opcional: python-zeroconf

en: Media Sources
pt: Fontes De Mídia

en: This plugin integrates Spydaap (%s) into Exaile, so that a collection can be shared over DAAP.
pt: Este de plugin integra o Spydaap (%s) no Exaile assim que numa coleção pode ser compartilhado sobre DAAP.

en: Displays the current album cover on the desktop
pt: Mostra a capa do album atual na área de trabalho

en: Developer
pt: Programador

en: Provides diagnostic information for Exaile developers
pt: Fornece informações de diagnóstico para os programadores do Exaile

en: A 10-band equalizer
pt: Um equalizador de 10 canais

en: Group Tagger
pt: Etiquetor de grupos

en: Facilitates categorizing your music by managing the grouping/category tag in audio files
pt: Facilita a categorização de sua música pela gestão do agrupamento/categoria de etiquetas nos ficheiros de áudio

en: Tagging
pt: Etiquetagem

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
pt: Um plugin simples para testar o sistema de plugins básico

en: Inhibit Suspend
pt: Inibir suspensão

en: Prevents User Session from suspending while music is playing
pt: Impede o utilizador de suspender a sessão enquanto uma música estiver em execução

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
pt: Fornece um console IPython que pode ser utilizado para manipular o Exaile.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
pt: Permite o acesso ao catálogo de música do Jamendo.

en: Karaoke
pt: Karaokê

en: Removes voice from audio
pt: Remover vozes do áudio

en: Keybinder-based multimedia keys
pt: Chaves mulitmídia baseados no Keybinder

en: Adds support for multimedia keys using libkeybinder3.
    
    Requires: libkeybinder3 and its typelib file
pt: Adiciona o suporte a teclas multimídia usando libkeybinder3.
    
    Requer: libkeybinder3 e seu ficheiro typelib

en: External Control
pt: Controle Externo

en: Last.fm Covers
pt: Capas Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
pt: Pesquisa as capas na Last.fm

en: Last.fm Dynamic Playlists
pt: Listas de reprodução dinâmicas Last.fm

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
pt: O mecanismo Last.fm para listas de reprodução dinâmicas

en: Dynamic Playlists
pt: Listas De Reprodução Dinâmicas

en: Shows which tracks have been loved and allows for loving tracks.
    
    Make sure to enter a valid API key and secret in the plugin preferences.
    
    Depends on the plugin "AudioScrobbler" for username and password.
pt: Mostra quais faixas foram marcadas como favoritas e permite que marque faixas como favoritas.
    
    Tenha certeza que colocou uma chave API e segredo válidas nas preferências do plug-in.
    
    Depende do plugin "AudioScrobbler" para utilizador e palavra-passe.

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
pt: Navegar e ouvir audiobooks do Librivox.org.

en: Plugin to fetch lyrics from lyricsmania.com
    Requires: lxml
pt: Plugin para obter letras do lyricsmania.com
    Requer: lxml

en: Main Menu Button
pt: Botão do Menu Principal

en: Moves the main menu into a button on top of the panels.
pt: Move o menu principal para um botão no topo dos painéis.

en: USB Mass Storage Media Player Support
pt: Suporte aos dispositivos USB Mass Storage

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
pt: Suporte para aceder aos leitores multimédia portáteis, através do protocolo USB Mass Storage

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
pt: Modo compacto para Exaile com uma interface configurável

en: Downmixes audio to one channel.
pt: Mistura de áudio para um canal.

en: Show visual representation of the music timeline.
    
    Requires: moodbar
pt: Mostrar a representação visual na linha do tempo de música.
    
    Requer: moodbar

en: Partial support for MPRIS (Media Player Remote Interfacing Specification) 2.2, allowing you to control Exaile from supporting clients, for example GNOME Shell
pt: Suporte parcial para MPRIS (Media Player Remote Interface Specification) 2.2, permitindo que você controle Exaile de clientes suportados, por exemplo, o GNOME Shell

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
pt: Reproduz a música a horários pré-definidos.
    
    Ao atingir a hora em questão, o Exaile comporta-se como se você tivesse carregado no botão 'Reproduzir', por isso tenha a certeza de que colocou a música que quer ouvir na sua lista de reprodução

en: MusicBrainz Covers
pt: Capas de álbuns do MusicBrainz

en: Integrates MusicBrainz for cover search.
    
    Requires: musicbrainzngs
pt: Integra o MusicBrainz para pesquisar por capas de álbuns.
    
    Requer: musicbrainzngs

en: Pops up a notification when playback of a track starts or (optionally) if it is paused/resumed/stopped. Requires libnotify and its typelib file
pt: Exibe uma notificação quando a reprodução de uma faixa é iniciada ou (opcionalmente) se ela estiver pausada/retomada/interrompida. Requer libnotify e seu ficheiro typelib

en: A popup window showing information of the currently playing track.
    This plugin is not available on Wayland.
pt: Uma janela pop-up com informações da faixa actualmente em reprodução.
    Este plugin não está disponível no Wayland.

en: Playlist Analyzer
pt: Analisador de listas de reprodução

en: Tool to help generate HTML5 visualizations of your playlists using d3.js. Optimized for Chrome.
pt: Ferramenta para ajudar a gerar visualizações em HTML5 das suas listas de reprodução usando d3.js. Otimizado para o Chrome.

en: Information
pt: Informações

en: Adds Simple Podcast Support
pt: Adiciona o suporte a podcasts

en: Allows playing audio over a secondary device (right click on playlist and select 'preview'). Useful for DJs.
pt: Permite a reprodução de áudio num aparelho secundário (clique direito na lista de reprodução e selecione 'pré-visualização'). Útil para DJs.

en: Output
pt: Saída

en: Quick Settings Buttons
pt: Botões de definições rápidas

en: Provides buttons on bottom of the playlist to quickly change some settings
pt: Disponibiliza botões debaixo da lista de reprodução para alterar rapidamente algumas definições

en: Enables ReplayGain support
pt: Permite o suporte a ReplayGain

en: Pauses (and optionally resumes) playback based on screensaver status.
    
    Requires: GNOME, MATE, Cinnamon, XFCE, or KDE Screensaver (does not support XScreenSaver nor XLockMore)
pt: Pausa (e opcionalmente resume) a reprodução com base no protetor de ecrã de estado.
    
    Requer: GNOME, MATE, Cinnamon, XFCE ou protetor de ecrã do KDE (não suporta o XScreenSaver nem XLockMore)

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
pt: Permite ao computador desligar-se ao terminar a reprodução.

en: SomaFM Radio
pt: Rádio SomaFM

en: SomaFM Radio list%s%s
pt: Lista de rádio SomaFM %s%s

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
pt: Permite gravar emissões com o streamripper.
    Depende: streamripper

en: Provides Wikipedia information about the current artist.
    Requires: webkit2gtk and its typelib file
pt: Fornece informações da Wikipédia sobre o artista atual.
    Requer: webkit2gtk e seu ficheiro typelib

en: Multimedia keys for Windows
pt: Teclas multimídia para Windows

en: Adds support for keyboard multimedia keys on Windows.
    
    Requires: pynput (%s) (included in the Exaile installer)
    
    Warning: When this plugin is enabled, Exaile will process every key event in the Windows session, which may cause some security software to detect Exaile as a keylogger.
pt: Adiciona suporte para as teclas multimídia do teclado no Windows.
    
    Requer: pynput (%s) (incluído no instalador do Exaile)
    
    Aviso: quando este plug-in está ativado, o Exaile processará todos os eventos importantes na sessão do Windows, o que pode fazer com que algum software de segurança detecte o Exaile como se fosse um keylogger.

en: Music Player
pt: Reprodutor de Música

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
pt: Ouça, explore, ou faça a gestão da sua coleção de áudio

en: Music;Player;Library;Collection;MP3;OGG;FLAC;MP4
pt: Música;Reprodutor;Biblioteca;Coleção;MP3;OGG;FLAC;MP4

en: Exaile is a music player with a simple interface and powerful music management capabilities. Features include automatic fetching of album art, lyrics fetching, streaming internet radio, tabbed playlists, smart playlists with extensive filtering/search capabilities, and much more.
pt: O Exaile é um reprodutor de música com uma interface simples e com uma enorme capacidade de gestão musical. As funcionalidades incluem a busca automática de grafismos do álbum, busca de letras de música, streaming de rádio na Internet, listas de reprodução com separadores, listas de reprodução inteligentes com extensas capacidades de filtragem/pesquisa, e muito mais.

en: Exaile is written using python and GTK+ and is easily extensible via plugins. There are over 50 plugins distributed with Exaile that include advanced track tagging, last.fm scrobbling, support for portable media players, podcasts, internet radio such as icecast and Soma.FM, ReplayGain, output via a secondary output device (great for DJs!), and much more.
pt: O Exaile é escrito usando python e GTK+ e é facilmente extensível através de plugins. Existem mais de 50 plugins distribuídos com o Exaile que incluem rotulagem de faixa avançada, last.fm scrobbling, suporte para leitores de media portáteis, podcasts, rádio de internet como icecast e Soma.FM, ReplayGain, saída através de um dispositivo de saída secundária (óptimo para DJs!), e muito mais.
