exaile - en to sv translation catalogue (711 entries)

en: Tags
sv: Taggar

en: Local file
sv: Lokal fil

en: %d day,  | %d days,
sv[0]: %d dag,
sv[1]: %d dagar,

en: %d hour,  | %d hours,
sv[0]: %d timme,
sv[1]: %d timmar,

en: %d minute,  | %d minutes,
sv[0]: %d minut,
sv[1]: %d minuter,

en: %d second | %d seconds
sv[0]: %d sekund
sv[1]: %d sekunder

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
sv: %dt,

en: Unknown
sv: Okänd

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
sv: Aldrig

en: Today
sv: Idag

en: Yesterday
sv: Igår

en: Local
sv: Lokal

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
sv: Användning: exaile [ALTERNATIV]... [PLATS]

en: Launch Exaile, optionally adding tracks specified by LOCATION to the active playlist. If Exaile is already running, this attempts to use the existing instance instead of creating a new one.
sv: Starta Exaile, med möjlighet att lägga till spår från PLATS till den aktiva spellistan. Om Exaile redan körs, kommer detta att försöka använda den existerande instansen istället för att skapa en ny.

en: Playback Options
sv: Uppspelningsalternativ

en: Play the next track
sv: Spela upp nästa spår

en: Play the previous track
sv: Spela upp föregående spår

en: Stop playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Pause or resume playback
sv: Gör paus eller återuppta uppspelning

en: Stop playback after current track
sv: Stoppa uppspelning efter aktuellt spår

en: Collection Options
sv: Samlingsalternativ

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
sv: PLATS

en: Add tracks from LOCATION to the collection
sv: Lägg till spår från PLATS till samlingen

en: Playlist Options
sv: Spellistealternativ

en: Export the current playlist to LOCATION
sv: Exporterar aktuell spellista till PLATS

en: Track Options
sv: Spåralternativ

en: Query player
sv: Query spelare

en: Retrieve the current playback state and track information as FORMAT
sv: Hämta den nuvarande uppspelningsstatusen och låtinformationen som FORMAT

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
sv: TAGGAR

en: Tags to retrieve from the current track; use with --format-query
sv: Taggar att ta emot från det nuvarande spåret, använd med --format-

en: Show a popup with data of the current track
sv: Visa en popup-ruta med information för det aktuella spåret

en: Print the title of current track
sv: Visa titlen för det nuvarande spåret

en: Print the album of current track
sv: Visa albumet för det nuvarande spåret

en: Print the artist of current track
sv: Visa artist för nuvarande låt

en: Print the length of current track
sv: Visa längden på nuvarande låt

en: Set rating for current track to N%
sv: Ställ in betyg för aktuellt spår till N%

en: Get rating for current track
sv: Erhåll betyg för aktuellt spår

en: Print the current playback position as time
sv: Visa den aktuella uppspelningspositionen som tid

en: Print the current playback progress as percentage
sv: Visa det aktuella uppspelningsförloppet som procent

en: Volume Options
sv: Volymalternativ

en: Mute or unmute the volume
sv: Tysta eller aktivera ljudet

en: Print the current volume percentage
sv: Skriv ut procent för den aktuella volymen

en: Other Options
sv: Övriga alternativ

en: Start new instance
sv: Starta ny instans

en: Show this help message and exit
sv: Visa dett hjälpmeddelande och avsluta

en: Show program's version number and exit.
sv: Visa programmets versionsnummer och avsluta.

en: Start minimized (to tray, if possible)
sv: Starta minimerad (i aktivitetsfältet om möjligt)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
sv: Växla synligheten för gränssnittet (om möjligt)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
sv: Starta i säkert läge - ibland nyttigt om du stöter på problem

en: Do not import old data from version 0.2.x
sv: Importera inte gammal information från version 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
sv: Gör så att styralternativ som --play startar Exaile om det inte är igång

en: Development/Debug Options
sv: Utvecklings/felsöknings-alternativ

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Set data directory
sv: Ange datakatalog

en: Set data and config directory
sv: Ställ in data- och inställningskatalog

en: MODULE
sv: MODUL

en: Limit log output to MODULE
sv: Begränsa loggutdata till MODUL

en: LEVEL
sv: NIVÅ

en: Limit log output to LEVEL
sv: Begränsa loggutdata till NIVÅ

en: Show debugging output
sv: Visa felsökningsutdata

en: Enable debugging of xl.event. Generates lots of output
sv: Aktivera felsökning av xl.event. Skapar massor av utdata

en: Enable full debugging of xl.event. Generates LOTS of output
sv: Aktivera full felsökning av xl.event. Skapar MASSOR av utdata

en: Add thread name to logging messages.
sv: Lägg till trådnamn till loggmeddelanden.

en: TYPE
sv: TYP

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
sv: Begränsa felsökningsutdata av xl.event till TYP

en: Reduce level of output
sv: Minska mängden utdata

en: Disable D-Bus support
sv: Inaktivera D-Bus-stöd

en: Disable HAL support.
sv: Inaktivera HAL-stöd.

en: Entire Library
sv: Hela biblioteket

en: Random %d
sv: Slumpa %d

en: Rating > %d
sv: Betyg större än %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
sv: Exaile är inte klar med inläsningen än. Du kanske borde lyssna efter exile_loaded-signalen?

en: Arranger
sv: Arrangemang

en: Album artist
sv: Album-artist

en: Author
sv: Upphovsman

en: Comment
sv: Kommentar

en: Composer
sv: Kompositör

en: Conductor
sv: Dirigent

en: Cover
sv: Omslag

en: Date
sv: Datum

en: Disc
sv: Skiva

en: Encoded by
sv: Kodad av

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Language
sv: Språk

en: Lyrics
sv: Låttext

en: Lyricist
sv: Textförfattare

en: Organization
sv: Organisation

en: Original album
sv: Ursprungligt album

en: Original artist
sv: Ursprunglig artist

en: Original date
sv: Ursprungligt datum

en: Performer
sv: Artist

en: Title
sv: Titel

en: Track
sv: Spår

en: Website
sv: Webbplats

en: Bitrate
sv: Bithastighet

en: Date added
sv: Datum tillagd

en: Last played
sv: Senast spelad

en: Length
sv: Speltid

en: Location
sv: Plats

en: Modified
sv: Ändrad

en: Play time
sv: Speltid

en: Times played
sv: Antal uppspelningar

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Custom
sv: Anpassad

en: Invalid playlist type.
sv: Ogiltig typ av spellista.

en: Playlist
sv: Spellista

en: M3U Playlist
sv: M3U-spellista

en: PLS Playlist
sv: PLS-spellista

en: Invalid format for %s.
sv: Ogiltigt format för %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
sv: Ostödd version %(version)s för %(type)s

en: ASX Playlist
sv: ASX-spellista

en: XSPF Playlist
sv: XSPF-spellista

en: Shuffle _Off
sv: Blanda a_v

en: Shuffle _Tracks
sv: Blanda s_pår

en: Shuffle _Albums
sv: Blanda a_lbum

en: _Random
sv: _Slumpa

en: Repeat _Off
sv: Upprepning _av

en: Repeat _All
sv: Upprepa _alla

en: Repeat O_ne
sv: Upprepa _enstaka

en: Dynamic _Off
sv: Dynamik _av

en: Dynamic by Similar _Artists
sv: Dynamik av liknande _artister

en: Plugin archive is not in the correct format.
sv: Insticksarkivet är inte i rätt format.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
sv: En insticksmodul med namnet "%s" är redan installerat.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
sv: Insticksarkivet innehåller en osäker sökväg.

en: Settings version is newer than current.
sv: Inställningsversion är nyare än aktuell.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
sv: Vorbis är en ljudkodek för förluster och öppen källkod men högkvalitativ utmatning vid lägre filstorlek än MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
sv: Free Lossless Audio Codec (FLAC) är en kodek med öppen källkod som komprimerar utan att förlora ljudkvalitet.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
sv: Apples proprietära ljudformat med förluster som ger bättre ljudkvalitet än MP3 vid lägre bitfrekvenser.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
sv: Ett proprietärt och äldre, men också populärt, ljudformat med förluster. VBR ger högre kvalitet än CBR men kan vara inkompatibelt med vissa spelare.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
sv: Ett proprietärt och äldre, men också populärt, ljudformat med förluster. CBR ger mindre kvalitet än VBR men är kompatibelt med alla spelare.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
sv: Ett mycket snabbt fritt och förlustfritt ljudformat med bra komprimering.

en: Various Artists
sv: Diverse artister

en: You did not specify a location to load the db from
sv: Du angav inte en plats att läsa in databasen från

en: You did not specify a location to save the db
sv: Du specifierade ingen plats att spara databasen på

en: Not playing.
sv: Spelar inte.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
sv: status: %(status)s, titel: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, speltid: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
sv: Söker av samling...

en: Scanning %s...
sv: Söker igenom %s...

en: Add a Directory
sv: Lägg till en katalog

en: Directory not added.
sv: Katalog läggs inte till.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
sv: Katalogen finns redan i din samling eller är den en underkatalog till en annan katalog i din samling.

en: Show Cover
sv: Visa omslag

en: Fetch Cover
sv: Hämta omslag

en: Remove Cover
sv: Ta bort omslag

en: Cover for %s
sv: Omslag för %s

en: {width}x{height} pixels ({zoom}%)
sv: {width}x{height} pixlar ({zoom}%)

en: Save File
sv: Spara fil

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
sv: Omslagsalternativ för %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
sv: Inga omslagsbilder hittades.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
sv: {width}x{height} pixlar

en: $title (by $artist)
sv: $title (av $artist)

en: Start, pause or resume the playback
sv: Starta, pausa eller återuppta uppspelningen

en: Increase the volume
sv: Öka volym

en: Decrease the volume
sv: Sänk volym

en: Switch to previous tab
sv: Gå till föregående flik

en: Switch to next tab
sv: Byt till nästa flik

en: Toggle: Stop after Selected Track
sv: Stoppa efter valt spår

en: Playback error encountered!
sv: Uppspelningsfel har uppstått!

en: Buffering: %d%%...
sv: Buffrar: %d%%...

en: Continue Playback
sv: Fortsätt uppspelning

en: Pause Playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Playlist export failed!
sv: Exportering av spellista misslyckades!

en: Start Playback
sv: Starta uppspelning

en: _New Playlist
sv: _Ny spellista

en: _Open
sv: _Öppna

en: Open _URL
sv: Öppna _url

en: Open _Directories
sv: Öppna _Kataloger

en: _Import Playlist
sv: _Importera Spellista

en: E_xport Current Playlist
sv: E_xportera nuvarande spellista

en: Close _Tab
sv: Stäng _flik

en: _Restart
sv: _Starta om

en: _Quit Exaile
sv: _Avsluta Exaile

en: _Collection
sv: _Samling

en: _Queue
sv: _Kö

en: C_overs
sv: O_mslagsbilder

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Show Playing Track
sv: _Visa spelande spår

en: _Playlist Utilities Bar
sv: Verktygsrad för _spellista

en: C_olumns
sv: K_olumner

en: _Clear playlist
sv: _Rensa spellista

en: _Device Manager
sv: E_nhetshanterare

en: _Rescan Collection
sv: _Sök igenom samlingen igen

en: Rescan Collection (_slow)
sv: Sök igenom samlingen igen (_långsamt)

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Report an issue (GitHub)
sv: Rapportera ett fel (Github)

en: _About
sv: _Om

en: Date - Artist
sv: Datum - Artist

en: Date - Album Artist
sv: Datum - Album Artist

en: Date - Album
sv: Datum - Album

en: Artist - (Date - Album)
sv: Artist - (Datum - Album)

en: Album Artist - (Date - Album)
sv: Album Artist - (Datum - Album)

en: Collection
sv: Samling

en: Rescan Collection
sv: Sök igenom samlingen igen

en: Transferring to %s...
sv: Överför till %s...

en: Files
sv: Filer

en: Filename
sv: Filnamn

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
sv: Storlek

note: TRANSLATORS: Title of the track number column
en: #
sv: nr.

en: No lyrics found.
sv: Ingen låttext hittades.

en: Source:
sv: Källa:

en: New _Smart Playlist
sv: Ny _smart spellista

en: _New Station
sv: _Ny station

en: Delete the playlist "%s"?
sv: Ta bort spellista "%s"?

en: Enter the new name you want for your playlist
sv: Ange nya namnet för din spellista

en: Rename Playlist
sv: Byt namn på spellista

en: The playlist name you entered is already in use.
sv: Namnet på spellistan som du angav används redan.

en: Error loading smart playlist: %s
sv: Fel vid inläsning av smart spellista: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
sv: %(first)s, %(second)s och övriga

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
sv: %(first)s och %(second)s

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Smart Playlists
sv: Smarta spellistor

en: Custom Playlists
sv: Anpassade spellistor

en: Loading streams...
sv: Läser in strömmar...

en: Add Radio Station
sv: Lägg till radiostation

en: Name:
sv: Namn:

en: Saved Stations
sv: Sparade stationer

en: Radio Streams
sv: Radioströmmar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Enter the name you want for your new playlist
sv: Ange namnet på din nya spellista

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: Playlist %d
sv: Spellista %d

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Appearance
sv: Utseende

en: Reset to _Defaults
sv: Återställ till _standardvärden

en: Covers
sv: Omslagsbilder

en: Lyrics Viewer
sv: Låttextvisare

en: Playback
sv: Uppspelning

en: Could not load plugin info!
sv: Det gick inte att läsa in insticksinformation!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
sv[0]: Misslyckad insticksmodul: %s
sv[1]: Misslyckade insticksmoduler: %s

en: Could not disable plugin!
sv: Det gick inte att inaktivera insticksmodul!

en: Could not enable plugin!
sv: Det gick inte att aktivera insticksmodul!

en: Choose a Plugin
sv: Välj en insticksmodul

en: Plugin Archives
sv: Insticksarkiv

en: All Files
sv: Alla filer

en: Plugin file installation failed!
sv: Installation av insticksfil misslyckades!

en: Restart Exaile?
sv: Starta om Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
sv: En omstart krävs för den här ändringen ska få effekt.

en: Restart
sv: Starta om

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Writing of tags failed
sv: Skrivandet av taggar misslyckades

en: Editing track %(current)d of %(total)d
sv: Redigerar spår %(current)d av %(total)d

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
sv: av:

en: JPEG image
sv: JPEG bild

en: PNG image
sv: PNG bild

en: Image
sv: Bild

en: Linked image
sv: Länkad bild

note: TRANSLATORS: do not translate 'format', 'width', and 'height'
en: {format} ({width}x{height} pixels)
sv: {format} ({width}x{height} pixlar)

en: Open Directory
sv: Öppna katalog

en: Apply current value to all tracks
sv: Verkställ aktuellt värde till alla spår

en: Saved %(count)s of %(total)s.
sv: Sparat %(count)s av %(total)s.

en: Exaile Music Player
sv: Musikspelaren Exaile

en: Enter the URL to open
sv: Ange URL:en att öppna

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Select File Type (by Extension)
sv: Välj filtyp (av filändelse)

en: Choose Media to Open
sv: Välj media att öppna

en: Supported Files
sv: Filer som stöds

en: Music Files
sv: Musikfiler

en: Playlist Files
sv: Spellistefiler

en: Choose Directory to Open
sv: Välj katalog att öppna

en: Import Playlist
sv: Importera spellista

en: Export Current Playlist
sv: Exportera nuvarande spellista

en: Use relative paths to tracks
sv: Använd relativa sökvägar till spår

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
sv: Spelista sparad som <b>%s</b>.

en: Close %s
sv: Stäng %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
sv: <b>Spara ändringar till %s innan stängning?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
sv: Dina ändringar går förlorade om du inte sparar dem

en: Close Without Saving
sv: Stäng utan att spara

en: Yes to all
sv: Ja till alla

en: No to all
sv: Nej till alla

en: Error occurred while copying %s: %s
sv: Fel inträffade vid kopiering av %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
sv: Filen existerar, skriva över %s ?

en: Add new playlist...
sv: Lägg till ny spellista...

en: You did not enter a name for your playlist
sv: Du angav inte ett namn för din spellista

en: Save As
sv: Spara som

en: Exporting %s
sv: Exporterar %s

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
sv: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    av $artist
    från $album

en: Not Playing
sv: Ingen uppspelning

en: %d in collection
sv: %d i samlingen

en: En_queue
sv: Kö_lägg

en: _Replace Current
sv: _Ersätt nuvarande

en: _Append to Current
sv: _Lägg till i aktuell

en: _Track Properties
sv: _Spåregenskaper

en: _Open Directory
sv: _Öppna katalog

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
sv: Filerna kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort dem permanent från disken?

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Edit
sv: R_edigera

en: E_xport Playlist
sv: Ex_portera spellista

en: Export _Files
sv: Exportera _Filer

en: _Delete Playlist
sv: _Ta bort spellista

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Seeking: %s
sv: Söker: %s

en: Move
sv: Flytta

en: New Marker
sv: Ny markör

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: Muted
sv: Tyst

en: Full Volume
sv: Full volym

en: _Pause
sv: _Paus

en: P_lay
sv: S_pela

en: _Next Track
sv: _Nästa spår

en: _Previous Track
sv: _Föregående spår

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: S_huffle
sv: B_landa

en: R_epeat
sv: U_pprepa

en: _Dynamic
sv: _Dynamisk

en: Remove _Current Track From Playlist
sv: Ta bort _nuvarande spår från spellista

en: R_andomize Playlist
sv: B_landa spellistan

en: R_andomize Selection
sv: S_lumpad selektion

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As
sv: Spara _som

en: _Stop Playback After This Track
sv: _Stoppa uppspelning efter detta spår

en: _Continue Playback After This Track
sv: _Fortsätt uppspelning efter detta spår

en: _Remove from Playlist
sv: _Ta bort från spellista

en: Requires plugins providing dynamic playlists
sv: Erfodrar insticksmoduler som tillhandahåller dynamiska spellistor

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
sv: Lägg dynamiskt till liknande spår till spellistan

en: Loading
sv: Läser in

en: Track Number
sv: Spårnummer

en: Disc Number
sv: Skivnummer

en: Rating
sv: Betyg

en: Year
sv: År

en: Playcount
sv: Spelräknare

en: Schedule
sv: Schema

en: _Resizable
sv: _Storleksändringsbar

en: _Autosize
sv: _Automatisk storlek

en: Queue
sv: Kö

en: Queue (%d)
sv: Kölägg (%d)

en: Rating:
sv: Betyg:

en: seconds
sv: sekunder

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
sv: och

en: days
sv: dygn

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: weeks
sv: veckor

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
sv: är

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
sv: är inte

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
sv: innehåller

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
sv: innehåller inte

note: TRANSLATORS: True if haystack contains whole word
en: contains word
sv: innehåller ord

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain whole word
en: does not contain word
sv: innehåller inte ord

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
sv: minst

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
sv: som mest

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
sv: före

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
sv: efter

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
sv: mellan

en: greater than
sv: större än

en: less than
sv: mindre än

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
sv: de senaste

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
sv: inte de senaste

en: Add Smart Playlist
sv: Lägg till smart spellista

en: Edit Smart Playlist
sv: Redigera smart spellista

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: About Exaile
sv: Om Exaile

en: Collection Manager
sv: Samlingshanterare

en: Monitored
sv: Övervakad

en: Rescan _Collection
sv: Sök igenom _samlingen

en: Cover Finder
sv: Hitta omslagsbild

en: _Set as Cover
sv: Ang_e som omslagsbild

en: Cover Manager
sv: Omslagshanterare

note: Closes the preferences dialog
en: _Close
sv: _Stäng

en: Zoom _In
sv: Zooma _In

en: Zoom _Out
sv: Zooma _Ut

en: Device Manager
sv: Enhetshanterare

en: Icon
sv: Ikon

en: Device
sv: Enhet

en: Driver
sv: Drivrutin

en: _File
sv: _Arkiv

en: _View
sv: _Visa

en: _Tools
sv: Ver_ktyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
sv: Stoppa uppspelning
    
    Högerklicka för att stoppa efter spåret

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: _Add Music
sv: _Lägg till musik

en: <b>Collection is empty.</b>
sv: <b>Samlingen är tom.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
sv: Uppdatera samlingsvyn
    (Håll ner Skift-tangenten för att uppdatera samlingen)

en: Clear search field
sv: Rensa sökfält

en: Search
sv: Sök

en: Previous visited directory
sv: Föregående besökta katalog

en: Next visited directory
sv: Nästa besökta katalog

en: Up one directory
sv: Upp en katalog

en: Refresh directory listing
sv: Uppdatera kataloglistning

en: Home directory
sv: Hemkatalog

en: Append All Tracks to Playlist
sv: Lägg till alla spår till spellista

en: Import CD
sv: Importera CD

en: Refresh Lyrics
sv: Uppdatera låttext

en: _Add Station
sv: _Lägg till station

en: Shuffle playback order
sv: Blanda uppspelningsordningen

en: Repeat playback
sv: Upprepa uppspelning

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Show info area
sv: Visa infoyta

en: The info area contains the cover art and track information
sv: Infoytan innehåller skivomslag och spårinformation

en: Always show tab bar
sv: Visa alltid flikraden

en: Tab placement:
sv: Flikplacering:

en: Display track counts in collection
sv: Visa spårantal i samling

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
sv: Använd alfagenomskinlighet:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
sv: Varning: det här alternativet kan orsaka visningsfel om det används med en fönsterhanterare utan kompositeringsstöd.

en: Alpha transparency
sv: Allfagenomskinlighet

en: Show tray icon
sv: Visa ikon i systembrickan

en: Minimize to tray
sv: Minimera till aktivitetsfält

en: Close to tray
sv: Stäng till notifieringsyta

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
sv: Hoppa till aktuell låt vid spårbyte

en: Show splash screen on startup
sv: Visa uppstartsbild vid uppstart

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
sv: Ord att bortse från i början av artisttaggar vid sortering (mellanslag separerar):

en: (Right click to reset to defaults)
sv: (Högerklicka för att återställa)

en: Use file-based compilation detection
sv: Använd fil-baserad samlingsdetektering

en: Use covers from local files
sv: Använd omslagsbilder från lokala filer

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
sv: Det här alternativet kommer söka efter omslagsbilder i 
    samma mapp som musikfilen finns.

en: Fetch covers automatically on playback start
sv: Hämta automatiskt omslagsbilder vid uppspelning

en: Cover Search Order:
sv: Sökordning för omslag:

en: (drag to reorder)
sv: (dra för att sortera)

en: Use covers embedded in tags
sv: Använd omslagsbilder inbäddade i taggar

en: Audio Sink:
sv: Ljudsink:

en: Audio Device:
sv: Ljud enhet

en: Custom sink pipeline:
sv: Egen bakände:

en: Resume playback on start
sv: Återuppta uppspelning vid start

en: Resume playback in paused state
sv: Återuppta uppspelning i pausat tillstånd

en: Crossfade duration (ms):
sv: Korstoningslängd (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
sv: Använd korstoning (EXPERIMENTIELL)

en: Fade duration (ms):
sv: Toningslängd (ms):

en: Use fade transitions on user actions
sv: Använd toningsövergångar vid användaråtgärder

en: Playback engine:
sv: Uppspelningsmotor:

en: Open last playlists on startup
sv: Öppna senaste spellistorna vid uppstart

en: Prompt for saving custom playlists on close
sv: Fråga om att spara anpassade spellistor vid stängning

en: Replace content on side pane double click
sv: Ersätt innehåll vid dubbelklick i sidopanel

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
sv: Istället för att lägga till, kommer spår tillagda via dubbelklick att ersätta innehållet i den nuvarande spellistan.

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: No Plugin Selected
sv: Ingen insticksmodul vald

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Track Properties
sv: Spåregenskaper

en: A_dd tag
sv: Lä_gg till tagg

en: _Remove tag
sv: _Ta bort tagg

en: Uppercase first letter of all tags
sv: Gör första bokstaven till versal i alla taggar

en: File Properties
sv: Fil Egenskaper

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Next
sv: _Nästa

en: Band/Orchestra
sv: Band/Orkester

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Type:
sv: Typ:

en: Match any of the criteria
sv: Matchar något av kriterierna

en: Randomize results
sv: Slumpmässiga resultat

en: Add
sv: Lägg till

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Volume
sv: Volym

en: Repeat Segment
sv: Upprepningssegment

en: Repeat Beginning
sv: Upprepa början

en: Repeat End
sv: Upprepa slut

en: Alarm Clock
sv: Alarmklocka

en: Amazon Covers
sv: Omslag från Amazon

en: Enable audioscrobbling
sv: Aktivera audioscrobbling

en: Please make sure the entered data is correct.
sv: Var säker på att inmatad data är korrekt.

en: _Bookmark This Track
sv: _Bokmärk det här spåret

en: _Delete Bookmark
sv: _Ta bort bokmärke

en: _Clear Bookmarks
sv: _Rensa bokmärken

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: Update
sv: Uppdatering

en: Audio Disc
sv: Ljudskiva

en: Importing CD...
sv: Importerar CD...

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Disc number
sv: Skivnummer

en: Play count
sv: Spelräknare

en: History
sv: Historik

en: Manually...
sv: Manuellt...

en: Enter IP address and port for share
sv: Ange IP-adress och port för utdelning

en: Enter IP address and port.
sv: Ange IP-adress och port.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
sv: Denna server saknar stöd för flera anslutningar.
    Du måste stoppa uppspelningen innan låtar hämtas ner.

en: Refresh Server List
sv: Uppdatera serverlista

en: Disconnect from Server
sv: Koppla ifrån server

en: Select a Location for Saving
sv: Välj en plats för sparning

en: Connect to DAAP...
sv: Anslut till DAAP...

en: DAAP Client
sv: DAAP-klient

en: DAAP Server
sv: DAAP-server

en: Desktop Cover
sv: Skrivbordsomslag

en: Developer Tools
sv: Utvecklarverktyg

en: Importing tracks
sv: Importerar spår

en: Importing groups
sv: Importerar grupper

en: Updating groups
sv: Uppdaterar grupper

en: Add new tag
sv: Lägg till tagg

en: Delete tag
sv: Ta bort tagg

en: Add new category
sv: Lägg till ny kategori

en: Remove category
sv: Ta bort kategori

en: New Category?
sv: Ny kategori?

en: Enter new category name
sv: Ange nytt kategori namn

en: Group
sv: Grupp

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Selected Tracks
sv: Valda spår

en: Save History
sv: Spara Historik

en: _Clear History
sv: _Rensa Historik

en: Contacting Icecast server...
sv: Kontaktar Icecast-server...

en: Error connecting to Icecast server.
sv: Fel vid anslutning till Icecast-servern.

en: Enter the search keywords
sv: Ange sökordet

en: Icecast Search
sv: Icecast Sök

en: Icecast Search Results
sv: Icecast Sökresultat

en: Name
sv: Namn

en: IPython Console - Exaile
sv: IPython-konsoll - Exaile

en: Show _IPython Console
sv: Visa _IPython-konsoll

en: IPython Console
sv: IPython-konsoll

en: Ready
sv: Redo

en: Searching Jamendo catalogue...
sv: Söker i Jamendo-katalogen...

en: Retrieving song data...
sv: Hämtar låtdata...

en: Append to Current
sv: Lägg till i aktuell

en: Loved
sv: Älskad

en: _Love This Track
sv: _Älska denna sång

en: The API key is invalid.
sv: API-nyckeln är ogiltig.

en: Could not start web browser
sv: Kunde in starta webbläsare

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
sv: Kopiera följande URL och öppna den med din webbläsare:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Mini Mode
sv: Miniläge

en: Previous
sv: Föregående

en: Go to the previous track
sv: Gå till föregående spår

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Next
sv: Nästa

en: Go to the next track
sv: Gå till nästa spår

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Play/Pause
sv: Spela/Paus

en: Start playback
sv: Starta uppspelning

en: Continue playback
sv: Fortsätt uppspelning

en: Pause playback
sv: Gör paus i uppspelning

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop the playback
sv: Stoppa uppspelningen

en: Continue playback after current track
sv: Fortsätt uppspelning efter nuvarande spår

en: Change the volume
sv: Ändra volymen

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore the main window
sv: Återställ huvudfönstret

en: Restore main window
sv: Återställ huvudfönster

en: Select rating of the current track
sv: Välj betyg för nuvarande spår

en: Track selector
sv: Spårväljare

en: Simple track list selector
sv: Enkel spårlisteväljare

en: Playlist button
sv: Spellisteknapp

en: Access the current playlist
sv: Kom åt nuvarande spellista

en: Progress button
sv: Förloppknapp

en: Playback progress and access to the current playlist
sv: Uppspelningsförlopp och åtkomst till nuvarande spellista

en: Progress bar
sv: Förloppsmätare

en: Playback progress and seeking
sv: Uppspelningsförlopp och sökning

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
sv: $title av $artist

note: TRANSLATORS: Format for playback progress text
en: {current} / {remaining}
sv: {current}/{remaining}

en: Moodbar
sv: Stämningsrad

en: Multi-Alarm Clock
sv: Alarmklocka

en: from {album} by {artist}
sv: från {album} av {artist}

en: by {artist}
sv: av {artist}

en: Notify
sv: Notifiera

en: On Screen Display
sv: Skärmtext

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
sv: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    av $artist
    från $album

en: Analyze playlist
sv: Analysera spellista

en: Save analysis
sv: Spara analys

en: Podcasts
sv: Poddsändningar

en: Podcast
sv: Poddsändning

en: Refresh Podcast
sv: Uppdatera poddsändning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Enter the URL of the podcast to add
sv: Ange URL:en för poddsändningen att lägga till

en: Open Podcast
sv: Öppna poddsändning

en: Loading %s...
sv: Läser in %s...

en: Error loading podcast.
sv: Fel vid inläsning av poddsändning.

en: Loading Podcasts...
sv: Läser in poddsändningar...

en: Could not save podcast file
sv: Kunde inte spara poddsändningsfilen

en: Pause on Screensaver
sv: Paus vid skärmsläckare

en: Shutdown after Playback
sv: Stäng av efter uppspelning

en: Shutdown scheduled
sv: Avstängning planerad

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
sv: Datorn kommer att stängas av efter avslutad uppspelning.

en: Imminent Shutdown
sv: Omedelbar avstängning

en: The computer will be shut down in %d seconds.
sv: Datorn kommer att stängas av om %d sekunder.

en: Shutdown failed
sv: Avstängning misslyckades

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
sv: Det gick inte att stänga av datorn med hjälp av D-Bus.

en: Contacting SomaFM server...
sv: Kontaktar SomaFM-server...

en: Error connecting to SomaFM server.
sv: Fel vid anslutning till SomaFM-servern.

en: Error executing streamripper
sv: Fel verkställande streamripper

en: <b>Alarm Time</b>
sv: <b>AlarmTid</b>

en: <b>Alarm Days</b>
sv: <b>Alarmdagar</b>

en: Monday
sv: Måndag

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Friday
sv: Fredag

en: Saturday
sv: Lördag

en: Sunday
sv: Söndag

en: Use Fading
sv: Använd toning

en: <b>Audio Preferences</b>
sv: <b>Ljud Inställningar</b>

en: Increment:
sv: Ökning:

en: API key:
sv: API-nyckel:

en: Secret:
sv: Hemlighet:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
sv: Skicka in spår med Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
sv: Visa menypost för att växla inskickande

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

note: Window title
en: Simple Console
sv: Enkel Konsol

en: Show IPv6 servers
sv: Visa IPv6 servrar

en: Server name:
sv: Servernamn:

en: Server host:
sv: Servervärd:

en: Server enabled
sv: Server aktiverad

en: Top left
sv: Överst till vänster

en: Top right
sv: Överst till höger

en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom right
sv: Nederst till höger

en: Anchor:
sv: Ankare:

en: X offset:
sv: X-offset:

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Y offset:
sv: Y-offset:

en: Override cover size
sv: Åsidosätt omslagsstorlek

en: Size:
sv: Storlek:

en: Use fading
sv: Använd toning

en: Fading duration:
sv: Varaktighet för toning:

en: Exaile Developer Tools
sv: Exaile Utvecklarverktyg

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: pre
sv: för

en: 1.9K
sv: 1,9K

en: 3.8K
sv: 3,8K

en: 7.5K
sv: 7,5K

en: Import
sv: Importera

en: Import Type:
sv: Import typ:

en: Replace
sv: Ersätt

en: 0 tracks found
sv: 0 spår hittades

en: Terminal opacity:
sv: Terminalopacitet:

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Text Color:
sv: Textfärg:

en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Release date
sv: Utgivningsdatum

en: Rating this week
sv: Betyg denna vecka

en: Rating this month
sv: Betyg denna månad

en: Number of playlist additions
sv: Antal nya poster i spellistan

en: Number of downloads
sv: Antal hämtningar

en: Number of listens
sv: Antal lyssningar

en: Starred
sv: Stjärnmärkta

en: Date of starring
sv: Datum för betygsättning

en: Genre/Tags
sv: Genre/Taggar

en: Order by:
sv: Ordna efter:

en: Order direction:
sv: Sorteringsriktning:

en: Results:
sv: Resultat:

en: Advanced
sv: Avancerat

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
sv: Fullständig

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
sv: Enkel

en: Always on top
sv: Alltid överst

en: Show in tasklist
sv: Visa i uppgiftlista

en: Show on all desktops
sv: Visa på alla skrivbord

en: Display window decorations:
sv: Visa fönsterdekorationer:

en: Show button in main window
sv: Visa knapp i huvudfönstret

en: Options
sv: Alternativ

en: <b>Alarms</b>
sv: <b>Alarm</b>

en: Restart playlist
sv: Starta om spellista

note: Audio settings for alarm
en: <b>Audio</b>
sv: <b>Ljud</b>

en: Resize displayed covers
sv: Ändra storlek på visade omslag

en: Display
sv: Visa

en: Icons
sv: Ikoner

en: Use album covers as icons
sv: Använd omslagsbilder som ikoner

en: Use media icons for pause, stop and resume
sv: Använd mediaikoner för pause, stopp och återuppta

en: On tray icon hover
sv: Vid fokusering av notifieringsikon

en: When main window is focused
sv: När huvudfönstret är fokuserat

en: _Generate!
sv: _Generera!

en: Generate
sv: Generera

en: Audio Device:
sv: Ljud enhet:

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
sv: Föredra per-album-korrektion

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
sv: Föredra ReplayGains per-album-korrektion framför per-spår-korrektion.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
sv: Använd klippskydd

en: Protect against noise caused by over-amplification
sv: Skydda mot dåligt ljud orsakat av över-förstärkning

en: Save location:
sv: Plats att spara:

en: Relay port:
sv: Relä-port:

en: Rip to single file
sv: Rippa till enstaka fil

en: Delete incomplete files
sv: Ta bort ofullständiga filer

en: Language:
sv: Språk:

en: Home
sv: Hem

en: Back
sv: Tillbaka

en: Forward
sv: Framåt

en: A-B Repeat
sv: A-B upprepning

en: Continuously repeats a segment of a track.
sv: Upprepar kontinuerligt en del av ett spår.

en: Effect
sv: Effekt

en: Utility
sv: Verktyg

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
sv: Söker på Amazon efter omslag
    
    För att kunna använda denna insticksmodul krävs en nyckel till AWS API och ett lösenord.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
sv: Skickar in låtinformation  till Last.fm och liknande tjänster som har stöd för AudioScrobbler

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
sv: Möjliggör att spara och fortsätta från punkter i ljudfiler.

en: CD Playback
sv: Cd-uppspelning

en: Devices
sv: Enheter

en: Simple console
sv: Enkel konsol

en: Development
sv: Utveckling

en: Current Song in Pidgin
sv: Aktuell låt i Pidgin

en: Media Sources
sv: Mediakällor

en: Displays the current album cover on the desktop
sv: Visar den aktuella omslagsbilden för albumet på skrivbordet

en: Developer
sv: Utvecklare

en: A 10-band equalizer
sv: En 10-bands equalizer

en: Hello World
sv: Hej världen

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
sv: En enkel insticksmodul för att testa det grundläggande systemet för insticksmoduler

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
sv: Tillhandahåller en IPython-kommandotolk som kan användas för att styra Exaile.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
sv: Ger tillgång till Jamendos musikkatalog.

en: Removes voice from audio
sv: Tar bort röster från ljudet

en: Last.fm Covers
sv: Omslag från Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
sv: Söker på Last.fm efter omslagsbilder

en: Last.fm Dynamic Playlists
sv: Dynamiska Last.fm-spellistor

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
sv: Bakänden Last.fm för dynamiska spellistor

en: Dynamic Playlists
sv: Dynamiska Spellistor

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
sv: Bläddra i och lyssna till ljudböcker från Librivox.org.

en: Plugin to fetch lyrics from lyricsmania.com
    Requires: lxml
sv: Insticksmodul för att hämta låttexter från lyricsmania.com
    Kräver: lxml

en: USB Mass Storage Media Player Support
sv: USB-stöd för masslagrings-mediaspelare

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
sv: Stöd för tillgång till portabla mediaspelare som använder USB-protokollet för masslagring

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
sv: Kompakt läge för Exaile med ett konfigurerbart utseende

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
sv: Spelar musik på särskilda tidpunkter och dagar.
    
    Observera att när den angivna tiden kommer, kommer Exaile reagera precis som om du tryckte på Play-knappen, så se till att du har musiken du vill lyssna på i din spellista

en: Adds Simple Podcast Support
sv: Ger basalt stöd för Poddradio

en: Enables ReplayGain support
sv: Aktiverar stöd för ReplayGain

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
sv: Möjliggör att stänga av datorn när uppspelningen är färdig.

en: SomaFM Radio
sv: SomaFM-radio

en: SomaFM Radio list%s%s
sv: SomaFM Radio lista%s%s

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
sv: Låter dig spela in strömmar med streamripper.
    Beroende av: streamripper

en: Multimedia keys for Windows
sv: Multimediatangenter i Windows

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
sv: Spela, utforska och hantera din musiksamling
