exaile - en to th translation catalogue (214 entries)

en: Tags
th: แท็ก

en: %d day,  | %d days,
th[0]: %d วัน

en: %d hour,  | %d hours,
th[0]: %d ชั่วโมง

en: %d minute,  | %d minutes,
th[0]: %d นาที

en: %d second | %d seconds
th[0]: %d วินาที

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
th: %dว

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
th: %dช

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
th: %dน

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of seconds
en: %ds
th: %dวิ

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
th: %dว

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
th: ไม่ต้องเลย

en: Today
th: วันนี้

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: Local
th: ภายในเครื่อง

en: Playback Options
th: ปรับตั้งค่าการเล่น

en: Play the next track
th: เล่นเพลงต่อไป

en: Play the previous track
th: เล่นเพลงก่อนหน้า

en: Stop playback
th: หยุดเล่นสื่อ

en: Play
th: เล่น

en: Pause
th: พัก

en: Pause or resume playback
th: หยุดหรือเล่นเพลง

en: Stop playback after current track
th: หยุดการเล่นหลังจากเพลงปัจจุบัน

en: Collection Options
th: ตัวเลือกแหล่งสะสม

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
th: ตำแหน่ง

en: Add tracks from LOCATION to the collection
th: เพิ่มเพลงจากตำแหน่งที่เลือกไปยังแหล่งรวบรวม

en: Track Options
th: ตัวเลือกแทร็ค

en: Query player
th: สอบถามตัวเล่น

en: Show a popup with data of the current track
th: แสดงป็อปอัพด้วยข้อมูลแทร็คปัจจุบัน

en: Print the title of current track
th: แสดงชื่อของเพลงที่เล่นอยู่

en: Print the album of current track
th: แสดงอัลบั้มของเพลงที่เล่นอยู่

en: Print the artist of current track
th: แสดงชื่อนักร้องของเพลงที่เล่นอยู่

en: Print the length of current track
th: แสดงความยาวของเพลงที่เล่นอยู่

en: Set rating for current track to N%
th: ให้คะแนนเพลงปัจจุบันเท่ากับ N%

en: Get rating for current track
th: รับข้อมูลการให้คะแนนสำหรับแทร็คปัจจุบัน

en: Print the current playback position as time
th: แสดงตำแหน่งของการเล่นเพลงปัจจุบันเป็นเวลา

en: Print the current playback progress as percentage
th: แสดงตำแหน่งของการเล่นเพลงปัจจุบันเป็นเปอร์เซ็นต์

en: Volume Options
th: ตั้งค่าระดับเสียง

en: Print the current volume percentage
th: แสดงค่าความดังเสียงเป็นเปอร์เซนต์

en: Other Options
th: ตัวเลือกอื่น ๆ

en: Start new instance
th: เริ่มอินสแตนซ์ใหม่

en: Show this help message and exit
th: แสดงข้อความช่วยเหลือนี้และออก

en: Show program's version number and exit.
th: แสดงรุ่นของโปรแกรมและออก

en: Start minimized (to tray, if possible)
th: ย่อขนาดโปรแกรมไปอยู่ที่กระบะของระบบ(ถ้าเป็นไปได้)

en: Do not import old data from version 0.2.x
th: ไม่นำเข้าข้อมูลเก่าจากเวอร์ชัน 0.2.x

en: Development/Debug Options
th: ตัวเลือกการพัฒนา/ดีบั๊ก

en: DIRECTORY
th: ไดเร็กทอรี

en: Set data directory
th: กำหนดไดเร็กทอรีของข้อมูล

en: MODULE
th: โมดูล

en: LEVEL
th: ระดับ

en: Show debugging output
th: แสดงเอาต์พุตการดีบั๊ก

en: TYPE
th: ชนิด

en: Reduce level of output
th: ลดระดับของเอาต์พุต

en: Disable D-Bus support
th: ปิดใช้งานการรองรับ D-Bus

en: Disable HAL support.
th: ปิดใช้งานการรองรับ HAL

en: Entire Library
th: ทั้งไลบรารี

en: Random %d
th: สุ่ม %d

en: Rating > %d
th: การให้คะแนน > %d

en: Album
th: อัลบั้ม

en: Arranger
th: ผู้เรียบเรียง

en: Author
th: ผู้แต่ง

en: BPM
th: จังหวะต่อนาที

en: Copyright
th: ลิขสิทธิ์

en: Composer
th: ผู้ประพันธ์

en: Cover
th: ปกอัลบั้ม

en: Date
th: วันที่

en: Disc
th: แผ่นที่

en: Genre
th: แนวเพลง

en: Organization
th: องค์กร

en: Original date
th: เวลาต้นฉบับ

en: Performer
th: ผู้แสดง

en: Title
th: ชื่อเรื่อง

en: Track
th: แทร็ค

en: Version
th: รุ่น

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Bitrate
th: อัตราบิต

en: Date added
th: วันที่ถูกเพิ่มเข้ามา

en: Last played
th: เล่นครั้งล่าสุด

en: Length
th: ความยาว

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Modified
th: ปรับเปลี่ยน

en: Automatic
th: อัตโนมัติ

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Playlist
th: รายการเล่น

en: M3U Playlist
th: รายการเล่น M3U

en: PLS Playlist
th: รายการเล่น PLS

en: Invalid format for %s.
th: ไม่สามารถอ่านชนิดของ %s

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
th: รุ่น%(version)s ไม่รองรับสำหรับ %(type)s

en: ASX Playlist
th: รายการเล่น ASX

en: XSPF Playlist
th: รายการเล่น XSPF

en: Shuffle _Off
th: สุ่ม _ปิด

en: Shuffle _Tracks
th: สุ่ม แ_ทร็ค

en: Shuffle _Albums
th: สุ่ม _อัลบั้ม

en: Repeat _Off
th: สุ่ม _ปิด

en: Repeat _All
th: สุ่ม _ทั้งหมด

en: Repeat O_ne
th: สุ่ม เ_พลงเดียว

en: Various Artists
th: หลายศิลปิน

en: Not playing.
th: ไม่ได้เล่นอยู่

en: Scanning %s...
th: กำลังค้นหา %s...

en: Show Cover
th: แสดงปกอัลบั้ม

en: Fetch Cover
th: ดึงข้อมูลปกอัลบั้ม

en: Remove Cover
th: เอาปกอัลบั้มออก

en: Cover for %s
th: ปกอัลบั้มสำหรับ %s

en: No covers found.
th: ไม่พบปกอัลบั้ม

en: Buffering: %d%%...
th: กำลังโหลด: %d%%...

en: Continue Playback
th: เล่นต่อ

en: Pause Playback
th: พักการเล่น

en: Start Playback
th: เริ่มเล่น

en: _New Playlist
th: รายการเล่นให_ม่

en: Open _URL
th: เปิด _URL

en: Collection
th: ชุดรวม

en: Rescan Collection
th: สแกนชุดรวมใหม่

en: Files
th: ไฟล์

en: Filename
th: ชื่อไฟล์

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
th: ขนาด

en: Enter the new name you want for your playlist
th: ใส่ชื่อที่คุณต้องการสำหรับรายการเล่นใหม่ของคุณ

en: Rename Playlist
th: เปลี่ยนชื่อรายการเล่น

en: Playlists
th: รายการเล่น

en: Smart Playlists
th: รายการเล่นอัจฉริยะ

en: Custom Playlists
th: รายการเล่นที่กำหนดเอง

en: Radio
th: วิทยุ

en: Loading streams...
th: กำลังโหลดสตรีม...

en: Name:
th: ชื่อ:

en: Saved Stations
th: สถานีที่บันทึกไว้

en: Radio Streams
th: สตรีมวิทยุ

en: Refresh
th: รีเฟรช

en: Enter the name you want for your new playlist
th: ใส่ชื่อที่คุณต้องการสำหรับรายการเล่นใหม่ของคุณ

en: New Playlist
th: รายการเล่นใหม่

en: Playlist %d
th: รายการเล่น %d

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Appearance
th: รูปโฉม

en: Covers
th: ปกอัลบั้ม

en: Playback
th: การเล่น

en: Choose a Plugin
th: เลือกปลั๊กอิน

en: All Files
th: ไฟล์ทั้งหมด

en: Restart Exaile?
th: เปิด Exaile ใหม่อีกครั้งหรือไม่?

en: Restart
th: เปิดใหม่อีกครั้ง

en: Shortcut
th: ทางลัด

en: Open Directory
th: เปิดไดเรกทอรี

en: Enter the URL to open
th: ใส่ URL ที่จะเปิด

en: Open URL
th: เปิด URL

en: Supported Files
th: ไฟล์ที่รองรับ

en: Music Files
th: ไฟล์เพลง

en: Playlist Files
th: ไฟล์รายการเล่น

en: Close %s
th: ปิด %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
th: <b>บันทึกการเปลี่ยนแปลงไปยัง %s ก่อนปิดหรือไม่</b>

en: Close Without Saving
th: ปิดโดยไม่บันทึก

en: Not Playing
th: ไม่ได้เล่นอยู่

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
th: ไฟล์ไม่สามารถย้ายลงถังขยะ ลบไฟล์นี้เลยหรือไม่?

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Move
th: ย้าย

en: Muted
th: ปิดเสียงอยู่

en: Track Number
th: หมายเลขแทร็ค

en: Disc Number
th: หมายเลขแผ่น

en: Rating
th: การให้คะแนน

en: Year
th: ปี

en: Playcount
th: จำนวนครั้งที่เล่น

en: Rating:
th: การให้คะแนน:

en: seconds
th: วินาที

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
th: และ

en: days
th: วัน

en: minutes
th: นาที

en: hours
th: ชั่วโมง

en: weeks
th: สัปดาห์

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
th: เป็น

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
th: ไม่ใช่

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
th: อย่างน้อย

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
th: อย่างมาก

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
th: ก่อน

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
th: หลัง

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
th: ระหว่าง

en: greater than
th: มากกว่า

en: less than
th: น้อยกว่า

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
th: อยู่ในรายการล่าสุด

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
th: ไม่อยู่ในรายการล่าสุด

en: Add Smart Playlist
th: เพิ่มรายการเล่นอัจฉริยะ

en: Edit Smart Playlist
th: แก้ไขรายการเล่นอัจฉริยะ

en: About Exaile
th: เกี่ยวกับ Exaile

en: Collection Manager
th: ตัวจัดการชุดรวม

en: Cover Finder
th: ตัวค้นหาปกอัลบั้ม

en: Device Manager
th: ตัวจัดการอุปกรณ์

en: Icon
th: ไอคอน

en: Device
th: อุปกรณ์

en: _File
th: ไ_ฟล์

en: _View
th: _มุมมอง

en: _Tools
th: เ_ครื่องมือ

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: Previous Track
th: แทร็คก่อนหน้า

en: Next Track
th: แทร็คถัดไป

en: Search
th: ค้นหา

en: Home directory
th: ไดเรกทอรีบ้าน

en: Left
th: ซ้าย

en: Right
th: ขวา

en: Top
th: บน

en: Bottom
th: ล่าง

en: Show tray icon
th: แสดงไอคอนถาด

en: Minimize to tray
th: ย่อเล็กสุดลงในถาด

en: Show splash screen on startup
th: แสดงหน้าจอสแปลชเมื่อเริ่มทำงาน

en: Plugin
th: ปลั๊กอิน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: No Plugin Selected
th: ไม่ได้เลือกปลั๊กอินใด

en: Preferences
th: ค่ากำหนด

en: _Previous
th: _ก่อนหน้า

en: _Next
th: _ถัดไป

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Match any of the criteria
th: ตรงกับผลลัพธ์ทุกอย่าง

en: Randomize results
th: แสดงผลลัพธ์แบบสุ่ม

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Alarm Clock
th: นาฬิกาปลุก

en: CD
th: ซีดี

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Information
th: ข้อมูล

en: Allows playing audio over a secondary device (right click on playlist and select 'preview'). Useful for DJs.
th: อนุญาต ทดสอบ
