exaile - en to tr translation catalogue (646 entries)

en: Tags
tr: Etiketler

en: Local file
tr: Yerel dosya

en: %d day,  | %d days,
tr[0]: %d gün,
tr[1]: %d gün,

en: %d hour,  | %d hours,
tr[0]: %d saat,
tr[1]: %d saat,

en: %d minute,  | %d minutes,
tr[0]: %d dakika,
tr[1]: %d dakika,

en: %d second | %d seconds
tr[0]: %d saniye
tr[1]: %d saniye

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of minutes
en: %dm,
tr: %dd,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
tr: %dg

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
tr: Asla

en: Today
tr: Bugün

en: Yesterday
tr: Dün

en: Local
tr: Yerel

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
tr: Kullanım: exaile [SEÇENEK...] [KONUM...]

en: Playback Options
tr: Oynatma Seçenekleri

en: Play the next track
tr: Sonraki parçayı oynat

en: Play the previous track
tr: Önceki parçayı oynat

en: Stop playback
tr: Oynatmayı durdur

en: Play
tr: Oynat

en: Pause
tr: Duraklat

en: Pause or resume playback
tr: Oynatmayı durdur veya devam et

en: Stop playback after current track
tr: Bu parçadan sonra yürütmeyi durdur

en: Collection Options
tr: Koleksiyon Seçenekleri

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
tr: KONUM

en: Add tracks from LOCATION to the collection
tr: KONUM dan koleksiyona parçaları ekle

en: Playlist Options
tr: Çalma Listesi Seçenekleri

en: Export the current playlist to LOCATION
tr: Geçerli çalma listesini KONUMa dışa aktar

en: Track Options
tr: Parça Ayarları

en: Query player
tr: Oynatıcıyı sorgula

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
tr: BİÇİM

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
tr: ETİKETLER

en: Show a popup with data of the current track
tr: Güncel parça bilgisini açılır pencerede göster

en: Print the title of current track
tr: Çalan parçanın başlığını görüntüle

en: Print the album of current track
tr: Çalan parçanın albümünü görüntüle

en: Print the artist of current track
tr: Çalan parçanın sanatçısını görüntüle

en: Print the length of current track
tr: Çalan parçanın uzunluğunu görüntüle

en: Set rating for current track to N%
tr: Güncel parçanın beğenisini N% olarak belirle

en: Get rating for current track
tr: Şu anki parça için derecelendirmeyi al

en: Print the current playback position as time
tr: Şu an geçerli çalma pozisyonunu yazdır

en: Print the current playback progress as percentage
tr: Güncel çalma listesini yüzdesel olarak yayınla

en: Volume Options
tr: Ses Ayarları

en: Increase the volume by N%
tr: Sesi %N artır

en: Decrease the volume by N%
tr: Sesi %N azalt

en: Mute or unmute the volume
tr: Sesi kapat veya aç

en: Print the current volume percentage
tr: Şu anki ses yüzdesini yazdır

en: Other Options
tr: Diğer Seçenekler

en: Start new instance
tr: Yeni örnek başlat

en: Show this help message and exit
tr: Bu yardım mesajını göster ve çık

en: Show program's version number and exit.
tr: Programın sürüm numarasını göster ve çık.

en: Start minimized (to tray, if possible)
tr: Küçültülmüş olarak başlat (sistem tepsisinde, eğer mümkünse)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
tr: Görsel arayüzün görünürlüğünü değiştir (eğer mümkünse)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
tr: Güvenli kipte başlat - sorunlarla karşılaştığınızda bazen kullanışlı olabilir

en: Do not import old data from version 0.2.x
tr: 0.2.x sürümünden önceki verileri içe aktarma

en: Development/Debug Options
tr: Geliştirme/Hata Ayıklama Seçenekleri

en: DIRECTORY
tr: DİZİN

en: Set data directory
tr: Veri dizinini ayarla

en: Set data and config directory
tr: Veri ayar ve yapılandırma kılavuzu

en: MODULE
tr: MODÜL

en: Limit log output to MODULE
tr: Kütük çıktısını MODULE ile sınırla

en: LEVEL
tr: SEVİYE

en: Limit log output to LEVEL
tr: Kütük çıktısını LEVEL ile sınırla

en: Show debugging output
tr: Hata ayıklama çıktısını göster

en: Add thread name to logging messages.
tr: Günlük mesajlarına konu adı ekle.

en: TYPE
tr: TÜR

en: Reduce level of output
tr: Çıktı seviyesini azalt

en: Disable D-Bus support
tr: D-Bus desteğini etkisizleştir

en: Disable HAL support.
tr: HAL desteğini devre dışı bırak.

en: Entire Library
tr: Tüm Kütüphane

en: Random %d
tr: Rasgele %d

en: Rating > %d
tr: Derecelendirme > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
tr: Exaile henüz yüklemeyi bitiremedi. exaile_loaded sinyalini dinliyor olabilir misin?

en: Album
tr: Albüm

en: Arranger
tr: Düzenleyen

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Album artist
tr: Albüm sanatçısı

en: Author
tr: Yazar

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: Comment
tr: Yorum

en: Composer
tr: Besteci

en: Conductor
tr: Orkestra Şefi

en: Cover
tr: Kapak

en: Date
tr: Tarih

en: Disc
tr: Disk

en: Encoded by
tr: Kodlayan

en: Genre
tr: Tür

en: Grouping
tr: Gruplandırma

en: Language
tr: Dil

en: Lyrics
tr: Şarkı Sözleri

en: Lyricist
tr: Söz Yazarı

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Original album
tr: Orijinal albüm

en: Original artist
tr: Orijinal sanatçı

en: Original date
tr: Orijinal tarih

en: Performer
tr: İcracı

en: Title
tr: Başlık

en: Track
tr: Parça

en: Version
tr: Sürüm

en: Website
tr: Web sayfası

en: Bitrate
tr: Bit oranı

en: Date added
tr: Eklendiği tarih

en: Last played
tr: Son çalınan

en: Length
tr: Uzunluk

en: Location
tr: Konum

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: Times played
tr: Çalma sayısı

en: Start offset
tr: Başlama konumu

en: Stop offset
tr: Durma konumu

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
tr: : Olası ses aygıtı hatası, aygıt takılı mı?

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Custom
tr: Özel

en: Invalid playlist type.
tr: Geçersiz çalma listesi türü.

en: Playlist
tr: Çalma Listesi

en: M3U Playlist
tr: M3U Çalma Listesi

en: PLS Playlist
tr: PLS Çalma Listesi

en: Invalid format for %s.
tr: %s için geçersiz biçim.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
tr: %(type)s için %(version)s versiyonu desteklenmiyor

en: ASX Playlist
tr: ASX Çalma Listesi

en: XSPF Playlist
tr: XSPF Çalma Listesi

en: Shuffle _Off
tr: Karışık _Kapalı

en: Shuffle _Tracks
tr: Karışık _Parçalar

en: Shuffle _Albums
tr: Karışık _Albümler

en: _Random
tr: _Rastgele

en: Repeat _Off
tr: Tekrar _Kapalı

en: Repeat _All
tr: _Hepsini Tekrarla

en: Repeat O_ne
tr: _Birini Tekrarla

en: Dynamic _Off
tr: Dinamik_Kapalı

en: Dynamic by Similar _Artists
tr: Benzer _Sanatçılara göre Dinamik

en: Plugin archive is not in the correct format.
tr: Eklenti arşivi uygun biçimde değil.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
tr: Zaten "%s" isimli bir eklenti kurulu.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
tr: Eklenti arşivi güvensiz bir konum içerir.

en: Settings version is newer than current.
tr: Ayarlar versiyonu mevcut versiyondan daha yeni.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
tr: Vorbis açık kaynak kodlu, MP3' den daha yüksek kalitede çıkışı daha küçük dosya boyutunda veren, kayıplı bir ses verisi kodlayıcı - kod çözücüdür.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
tr: Free Lossless Audio Codec (FLAC) açık kaynak kodlu, ses kalitesini düşürmeden sıkıştıran, kayıpsız bir kodlayıcı - kod çözücüdür.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
tr: Düşük bit oranlarında MP3'ten daha iyi ses kalitesi sağlayan Apple'ın tescilli kayıplı ses biçimi.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
tr: tescilli, eski fakat popüler, kayıplı ses biçimi. VBR CBR'den daha yüksek kaliteye sahip olmakla birlikte bazı oynatıcılarla uyumsuz olabilir.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
tr: tescilli, eski fakat popüler, kayıplı ses biçimi. CBR VBR'den daha düşük kaliteye sahip olmakla birlikte her oynatıcıyla uyumludur.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
tr: Çok hızlı ve kayıpsız iyi sıkıştırmaya sahip bir Özgür ses biçimi.

en: Various Artists
tr: Çeşitli Sanatçılar

en: You did not specify a location to load the db from
tr: db dosyasını yüklemek için bir konum belirtmediniz

en: You did not specify a location to save the db
tr: Veritabanına aktarım yapmak için bir yer belirtilmediniz

en: Not playing.
tr: Bir şey çalmıyor.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
tr: durum: %(status)s, başlık: %(title)s, sanatçı: %(artist)s, albüm: %(album)s, uzunluk: %(length)s, :dinlenilen %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
tr: Kolleksiyon taranıyor...

en: Scanning %s...
tr: %s taranıyor...

en: Add a Directory
tr: Dizin Ekle

en: Directory not added.
tr: Dizin eklenmedi.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
tr: Dizin zaten koleksiyonunuzda mevcut ya da koleksiyonunuzdaki bir dizinin alt dizini.

en: All covers fetched
tr: Tüm albüm kapakları yüklendi

en: Collecting albums and covers...
tr: Albümler ve albüm kapakları toplanıyor...

en: Show Cover
tr: Kapağı Göster

en: Fetch Cover
tr: Kapağı Getir

en: Remove Cover
tr: Kapağı Kaldır

en: Cover for %s
tr: %s için albüm kapağı

en: {width}x{height} pixels ({zoom}%)
tr: {width}x{height} piksel (%{zoom})

en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
tr: %(artist)s - %(album)s için albüm kapağı seçenekleri

en: No covers found.
tr: Albüm kapağı bulunamadı.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
tr: {width}x{height} piksel

en: $title (by $artist)
tr: $title ($artist tarafından)

en: Start, pause or resume the playback
tr: Parçayı başlat, duraklat veya devam ettir

en: Seek to the left
tr: Sola doğru ara

en: Toggle: Stop after Selected Track
tr: Geçiş yap: Seçili Parçadan sonra Dur

en: Playback error encountered!
tr: Çalma hatasıyla karşılaşıldı!

en: Buffering: %d%%...
tr: Arabelleğe alınıyor: %d%%...

en: Continue Playback
tr: Çalmaya Devam Et

en: Pause Playback
tr: Çalmayı Duraklat

en: Playlist export failed!
tr: Liste dışarı aktarılamadı!

en: Start Playback
tr: Çalmayı Başlat

en: _New Playlist
tr: _Yeni Çalma Listesi

en: _Open
tr: _Aç

en: Open _URL
tr: Adresi _Aç

en: Open _Directories
tr: _Dizinleri Aç

en: _Import Playlist
tr: Çalma _Listesini İçe Aktar

en: _Collection
tr: _Koleksiyon

en: _Queue
tr: _Kuyruk

en: C_overs
tr: A_lbüm kapakları

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Show Playing Track
tr: Çalan Parçayı _Göster

en: _Playlist Utilities Bar
tr: Çal_ma Listesi Araç Çubuğu

en: C_olumns
tr: _Sütunlar

en: _Clear playlist
tr: Çalma li_stesini temizle

en: _Device Manager
tr: _Aygıt Yöneticisi

en: User's Guide (website)
tr: Kullanıcı Kılavuzu (web sitesi)

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Report an issue (GitHub)
tr: Sorun bildir (GitHub)

en: Open error logs
tr: Hata günlüklerini aç

en: _About
tr: _Hakkında

en: Album Artist
tr: Albüm Sanatçısı

en: Genre - Artist
tr: Tür - Sanatçı

en: Genre - Album Artist
tr: Tür - Albüm Sanatçısı

en: Genre - Album
tr: Tür - Albüm

en: Date - Artist
tr: Tarih - Sanatçı

en: Date - Album Artist
tr: Tarih - Albüm Sanatçısı

en: Date - Album
tr: Tarih - Albüm

en: Artist - (Date - Album)
tr: Sanatçı - (Tarih - Albüm)

en: Album Artist - (Date - Album)
tr: Albüm Sanatçısı - (Tarih - Albüm)

en: Collection
tr: Koleksiyon

en: Rescan Collection
tr: Koleksiyonu Yeniden Tara

en: Transferring to %s...
tr: Transfer ediliyor %s...

en: Files
tr: Dosyalar

en: Filename
tr: Dosya Adı

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
tr: Boyut

en: No lyrics found.
tr: Hiçbir şarkı sözü bulunamadı.

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Any source
tr: Herhangi bir kaynak

en: Delete the playlist "%s"?
tr: "%s" çalma listesi silinsin mi?

en: Enter the new name you want for your playlist
tr: Çalma listeniz için istediğiniz yeni ismi giriniz

en: Rename Playlist
tr: Çalma Listesini Yeniden Adlandır

en: The playlist name you entered is already in use.
tr: Girilen çalma listesi ismi şuan kullanımda.

en: Error loading smart playlist: %s
tr: Akıllı çalma listesi yüklenirken hata oluştu: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
tr: %(first)s, %(second)s ve diğerleri

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
tr: %(first)s ve %(second)s

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: Smart Playlists
tr: Akıllı Çalma Listeleri

en: Custom Playlists
tr: Özel Çalma Listeleri

en: Radio
tr: Radyo

en: Loading streams...
tr: Yayınlar yükleniyor...

en: Add Radio Station
tr: Radyo istasyonu ekle

en: Name:
tr: İsim:

en: Saved Stations
tr: Kayıtlı İstasyonlar

en: Radio Streams
tr: Radyo Yayınları

en: Refresh
tr: Tazele

en: Enter the name you want for your new playlist
tr: Yeni müzik listeniz için istediğiniz bir isim giriniz

en: New Playlist
tr: Yeni Çalma Listesi

en: Drop here to create a new playlist
tr: Yeni bir çalma listesi oluşturmak için buraya sürükleyin

en: Playlist %d
tr: Çalma listesi %d

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Covers
tr: Albüm Kapakları

en: Lyrics Viewer
tr: Şarkı Sözü Görüntüleyici

en: Playback
tr: Çalma

en: Uncategorized
tr: Kategorilenmemiş

en: Could not load plugin info!
tr: Eklenti bilgisi yüklenemedi!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
tr[0]: Eklenti başarısız oldu: %s
tr[1]: Eklentiler başarısız oldu:%s

en: Could not disable plugin!
tr: Eklenti devre dışı bırakılamadı!

en: Could not enable plugin!
tr: Eklenti etkinleştirilemedi!

en: Choose a Plugin
tr: Eklenti Seç

en: Plugin Archives
tr: Eklenti Arşivleri

en: All Files
tr: Bütün Dosyalar

en: Plugin file installation failed!
tr: Eklenti dosyası kurulumu başarısız oldu!

en: Restart Exaile?
tr: Exaile yeniden başlatılsın mı?

en: A restart is required for this change to take effect.
tr: Değişikliğin uygulanabilmesi için yeniden başlatma gerekir.

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Action
tr: Eylem

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Editing track %(current)d of %(total)d
tr: %(total)d parça içinden %(current)d parçası düzenleniyor

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
tr: Seçilen çalma listesini kalıcı olarak değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Apply changes before closing?
tr: Kapanırken değişiklikler uygulansın mı?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
tr: Eğer değişiklikleri şimdi onaylamazsanız onları kaybedeceksiniz.

en: JPEG image
tr: JPEG görüntüsü

en: PNG image
tr: PNG görüntüsü

en: Image
tr: Görüntü

en: Linked image
tr: Bağlı görüntü

en: Select image to set as cover
tr: Görüntüyü kapak resmi olarak ata

en: Supported image formats
tr: Desteklenen görüntü biçimleri

en: Open Directory
tr: Dizini Aç

en: Apply current value to all tracks
tr: Bütün parçalara bu değeri uygula

en: Saved %(count)s of %(total)s.
tr: %(total)s ın %(count)s kadarı kaydedildi.

en: Exaile Music Player
tr: Exaile Müzik Çalıcı

en: Enter the URL to open
tr: Açmak için bir URL girin

en: Open URL
tr: Adres Aç

en: Select File Type (by Extension)
tr: Dosya Tipi Seç (Uzantıya göre)

en: Choose Media to Open
tr: Açmak için Ortam Seç

en: Supported Files
tr: Desteklenen Dosyalar

en: Music Files
tr: Müzik Dosyaları

en: Playlist Files
tr: Çalma Listesi Dosyaları

en: Choose Directory to Open
tr: Açmak için Dizin Seç

en: Import Playlist
tr: Çalma Listesini İçe Aktar

en: Export Current Playlist
tr: Şu anki çalma listesini dışa aktar

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
tr: Çalma listesi <b>%s</b> olarak kaydedildi.

en: Close %s
tr: '%s' Dosyasını Kapat

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
tr: <b>Kapatmadan önce değişikllikler %s için kaydedilsin mi?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
tr: Eğer kaydetmezseniz değişiklikler kaybedilecek

en: Close Without Saving
tr: Kaydetmeden Kapat

en: Yes to all
tr: Tümüne evet

en: No to all
tr: Tümüne hayır

en: Error occurred while copying %s: %s
tr: %s: %s kopyalanırken hata meydana geldi

en: File exists, overwrite %s ?
tr: Dosya mevcut, %s üzerine yazılsın mı?

en: Playlist name:
tr: Çalma listesi adı:

en: Add new playlist...
tr: Yeni çalma listesi ekle...

en: You did not enter a name for your playlist
tr: Çalma listeniz için bir isim girmediniz

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Exporting %s
tr: Dışa aktarılıyor %s

en: Choose directory to export files to
tr: Dosyaları dışa aktarmak için bir dizin seçin

en: Not Playing
tr: Çalmıyor

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
tr: Dosyalar çöp kutusuna taşınamadı. Dosyalar diskten tamamen silinsin mi?

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Seeking: %s
tr: Aranıyor: %s

en: Move
tr: Taşı

en: New Marker
tr: Yeni İşaretleyici

en: Muted
tr: Sessiz

en: Full Volume
tr: Son Ses

en: Requires plugins providing dynamic playlists
tr: Dinamik oynatma listelerini sağlayan eklentiler gerektirir

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
tr: Çalma listesine benzer parça ekle

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Track Number
tr: Parça Numarası

en: Disc Number
tr: Disk Numarası

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Year
tr: Yıl

en: Playcount
tr: Çalma Sayısı

en: Schedule
tr: Planlama

en: Stop Offset
tr: Durma Konumu

en: _Resizable
tr: _Boyutlandırılabilir

en: _Autosize
tr: _Otomatik Boyutlandırma

en: Queue
tr: Kuyruk

en: Queue (%d)
tr: Sıra (%d)

en: Rating:
tr: Derecelendirme:

en: seconds
tr: saniye

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
tr: ve

en: days
tr: gün

en: minutes
tr: dakika

en: hours
tr: saat

en: weeks
tr: hafta

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
tr: ayarlanmış

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
tr: ayarlanmamış

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
tr: içeren

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
tr: içermeyen

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
tr: en az

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
tr: en fazla

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
tr: önce

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
tr: sonra

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
tr: arasında

en: greater than
tr: daha büyük

en: less than
tr: daha küçük

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
tr: son

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
tr: süreden beri değil

en: Add Smart Playlist
tr: Akıllı Çalma Listesi Ekle

en: Edit Smart Playlist
tr: Akıllı Çalma Listesi Düzenle

en: Sort by:
tr: Sıralama ölçütü:

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: About Exaile
tr: Exaile Hakkında

en: Collection Manager
tr: Kolleksiyon Yöneticisi

en: Monitored
tr: İzlenen

en: Cover Finder
tr: Albüm Kapağı Bulucu

en: _Set as Cover
tr: Kapak olarak _Belirle

en: Cover Manager
tr: Kapak Yöneticisi

en: Device Manager
tr: Aygıt Yöneticisi

en: Icon
tr: Simge

en: Device
tr: Aygıt

en: Driver
tr: Sürücü

en: _File
tr: _Dosya

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _Help
tr: _Yardım

en: Previous Track
tr: Önceki Parça

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
tr: Çalmayı Durdur
    
    Parça özellikleri için durduktan sonra sağ tuş tıklayın

en: Next Track
tr: Sonraki Parça

en: <b>Collection is empty.</b>
tr: <b>Koleksiyon boş.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
tr: Koleksiyon görüntüsünü yenile
    (Koleksiyonu tekrar taramak için shift tuşuna basılı tutun)

en: Clear search field
tr: Arama alanını temizle

en: Search
tr: Arama

en: Previous visited directory
tr: Önceki dizini ziyaret

en: Next visited directory
tr: Sonraki dizini ziyaret

en: Up one directory
tr: Bir üst dizine geç

en: Refresh directory listing
tr: Listelenen dizini tazele

en: Home directory
tr: Başlangıç dizini

en: Append All Tracks to Playlist
tr: Tüm Parçaları Çalma Listesine Ekle

en: Import CD
tr: CD Ekle

en: Refresh Lyrics
tr: Şarkı Sözlerini Yenile

en: Shuffle playback order
tr: Karışık çal

en: Repeat playback
tr: Çalmayı tekrarla

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üstte

en: Bottom
tr: Altta

en: Show info area
tr: Bilgi alanını göster

en: The info area contains the cover art and track information
tr: Bilgi alanı kapak resmi ve parça bilgisini içerir

en: Always show tab bar
tr: Sekme çubuğunu her zaman göster

en: Tab placement:
tr: Sekme yerleşimi:

en: Playlist font:
tr: Çalma listesi yazı tipi:

en: Reset to the system font
tr: Sistem yazı tipine dön

en: Display track counts in collection
tr: Derlemede bulunan parça sayısını göster

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
tr: Alfa şeffaflığını kullan:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
tr: Uyarı: Bu seçenek kompozisyon desteği olmayan bir pencere yöneticisi ile kullanılırsa görüntüleme hatalarına neden olabilir.

en: Alpha transparency
tr: Alfa şeffaflığı

en: Show tray icon
tr: Sistem çekmecesi simgesini göster

en: Minimize to tray
tr: Sistem alanına küçült

en: Close to tray
tr: Sistem çekmecesine küçült

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
tr: Şarkı değiştiğinde geçerli şarkıya atla

en: Show splash screen on startup
tr: Açılışta hoşgeldin ekranı göster

en: Note:
tr: Not:

en: Prefer dark theme
tr: Koyu temayı tercih et

note: TRANSLATORS: "Checked" here refers to checkbox state.
en: If not checked, will not specify a preference to GTK. May not work on some platforms.
tr: İşaretlenmezse, GTK için bir tercih belirtilmeyecek. Bazı platformlarda çalışmayabilir.

en: Show Status Bar
tr: Durum Çubuğunu Göster

en: Show or hide the status bar. The status bar will always be shown if a plugin requests it.
tr: Durum çubuğunu göster veya gizle. Bir eklenti isterse durum çubuğu her zaman gösterilecektir.

en: (Right click to reset to defaults)
tr: (Ön tanımlıları silmek için sağ tık yapınız)

en: Use covers from local files
tr: Kapakları yerel dosyalardan kullan

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
tr: Bu seçenek, müzik dosyanızın bulunduğu klasörde 
    albüm kapağı arayacak.

en: Preferred file names:
tr: Önerilen dosya isimleri:

en: Cover Search Order:
tr: Albüm Kapağı Arama Sırası:

en: (drag to reorder)
tr: (yeniden sıralamak için sürükleyiniz)

en: Use covers embedded in tags
tr: Etiketlerde gömülü kapakları kullan

en: Lyrics font:
tr: Şarkı sözü yazı tipi:

en: Audio Sink:
tr: Ses Alıcı:

en: Audio Device:
tr: Ses Aygıtı:

en: Resume playback on start
tr: Çalmaya başla

en: Resume playback in paused state
tr: Durdurulanı çalmaya devam et

en: Crossfade duration (ms):
tr: Şarkı geçişi süresi (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
tr: Şarkı geçişi kullan (DENEYSEL)

en: Fade duration (ms):
tr: Azalma süresi (ms):

en: Playback engine:
tr: Çalma motoru:

en: Open last playlists on startup
tr: Başlangıçta son çalma listesini aç

en: Prompt for saving custom playlists on close
tr: Çıkışta karışık çalma listelerini kaydetmek için bir komut

en: Replace content on side pane double click
tr: Yan panelde çift tıklayarak içeriği değiştir

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Status
tr: Durum

en: Enabled
tr: Aktif

en: Show incompatible plugins
tr: Uyumsuz eklentileri göster

en: No Plugin Selected
tr: Hiçbir Eklenti Seçilmedi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Track Properties
tr: Parça Özellikleri

en: A_dd tag
tr: Etiket ekle

en: _Remove tag
tr: _Etiketi kaldır

en: Uppercase first letter of all tags
tr: Tüm etiketlerin ilk harfini büyük yap

en: File Properties
tr: Dosya Özellikleri

en: _Previous
tr: _Önceki

en: _Next
tr: _Sonraki

en: Other
tr: Diğer

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
tr: 32x32 piksel 'dosya simgesi' (sadece PNG)

en: Other file icon
tr: Diğer dosya simgesi

en: Cover (front)
tr: Kapak Resmi (ön)

en: Cover (back)
tr: Kapak Resmi (arka)

en: Leaflet page
tr: Kitapçık sayfası

en: Artist/performer
tr: Artist/sanatçı

en: Band/Orchestra
tr: Grup/Orkestra

en: Lyricist/text writer
tr: Söz yazarı/yazar

en: Recording Location
tr: Kayıt Konumu

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Type:
tr: Tür:

en: Match any of the criteria
tr: Ölçütlerin herhangi birine eşleştir

en: Randomize results
tr: Rastgele dağılımlı sonuçlar

en: Add
tr: Ekle

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Repeat Segment
tr: Bölümü Tekrarla

en: Repeat Beginning
tr: Tekrar Başlangıcı

en: Repeat End
tr: Tekrar Bitimi

en: Alarm Clock
tr: Çalar Saat

en: Amazon Covers
tr: Amazon Albüm Kapakları

en: Enable audioscrobbling
tr: Audioscrobblingi etkinleştir

en: Verification successful
tr: Doğrulama başarılı

en: Verification failed
tr: Doğrulama başarısız

en: Please make sure the entered data is correct.
tr: Lütfen girilen verinin doğruluğundan emin olun.

en: Audio Disc
tr: Ses Diski

en: Importing CD...
tr: CD alınıyor...

en: Track number
tr: Parça numarası

en: Disc number
tr: Disk numarası

en: Play count
tr: Çalınma sayısı

en: Manually...
tr: El ile...

en: Enter IP address and port for share
tr: Paylaşım için IP adresini ve bağlantı noktasını girin

en: Enter IP address and port.
tr: IP adresini ve port numarasını giriniz.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
tr: Bu sunucu çoklu bağlantıyı desteklemiyor.
    Şarkıları indirmeden önce oynatmayı durdurmalısınız.

en: Refresh Server List
tr: Sunucu Listesini Tazele

en: Disconnect from Server
tr: Sunucuyla Bağlantınız Kesildi

en: Select a Location for Saving
tr: Kaydetme Yerini Seç

en: Connect to DAAP...
tr: DAAP 'ye bağlan...

en: DAAP Client
tr: DAAP İstemcisi

en: DAAP Server
tr: DAAP Sunucusu

en: Desktop Cover
tr: Masaüstü Albüm Kapakları

en: Developer Tools
tr: Geliştirici Araçları

en: _Equalizer
tr: _Ekolayzer

en: Show tracks with tags (custom)
tr: Etiketli parçaları göster (özel)

en: Importing tracks
tr: Parçalar içe aktarılıyor

en: Importing groups
tr: Gruplar içe aktarılıyor

en: Show tracks tagged with "%s"
tr: "%s" olarak etiketlenmiş parçaları göster

en: Add new category
tr: Yeni kategori ekle

en: Remove category
tr: Kategoriyi kaldır

en: New Category?
tr: Yeni Kategori?

en: Group
tr: Grubu

en: Get all tags from collection
tr: Koleksiyondaki tüm etiketleri al

en: Selected Tracks
tr: Seçili Parçalar

en: Playback history
tr: Çalma geçmişi

en: Save History
tr: Geçmişi Kaydet

en: Enter the search keywords
tr: Arama için bir kelime girin

en: Name
tr: İsim

en: IPython Console - Exaile
tr: IPython Konsolu - Exaile

en: IPython Console
tr: IPython Konsolu

en: Ready
tr: Hazır

en: Searching Jamendo catalogue...
tr: Jamendo kataloğu aranıyor...

en: Retrieving song data...
tr: Şarkı verisine erişiliyor...

en: Append to Current
tr: Geçerli Listeye Ekle

en: Loved
tr: Sevilen

en: Last.fm Loved
tr: Last.fm Sevilen

en: Unlove This Track
tr: Bu Parçayı Sevmedim

en: Last.fm Loved Tracks
tr: Last.fm Sevilen Parçalar

en: The API key is invalid.
tr: API anahtarı geçersiz.

en: Could not start web browser
tr: Web tarayıcı başlatılamadı

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
tr: Aşağıdaki URL'yi kopyalayın ve web tarayıcınızla açın:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Mini Mode
tr: Mini Mod

en: Previous
tr: Önceki

en: Go to the previous track
tr: Önceki parçaya git

en: Previous track
tr: Önceki parça

en: Next
tr: Sonraki

en: Go to the next track
tr: Sonraki parçaya git

en: Next track
tr: Sonraki parça

en: Play/Pause
tr: Çal/Duraklat

en: Start playback
tr: Oynatmaya başla

en: Continue playback
tr: Çalmaya devam et

en: Pause playback
tr: Oynatmayı duraklat

en: Stop
tr: Dur

en: Stop the playback
tr: Oynatmayı durdur

en: Continue playback after current track
tr: Güncel parçadan sonra çalmaya devam et

en: Change the volume
tr: Ses şiddetini değiştir

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restore the main window
tr: Ana pencereyi geri yükle

en: Restore main window
tr: Ana pencereyi geri yükle

en: Select rating of the current track
tr: Güncel parçanın derecesini seç

en: Track selector
tr: Parça Seçici

en: Simple track list selector
tr: Basit parça listesi seçici

en: Playlist button
tr: Çalma Listesi butonu

en: Access the current playlist
tr: Güncel listeye geç

en: $title ($current_time / $total_time)
tr: $isim ($geçerli_süre / $toplam_süre)

en: Progress button
tr: İlerleme düğmesi

en: Progress bar
tr: İlerleme çubuğu

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
tr: $sanatçıya göre $başlık

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title ($__length)
tr: $isim ($__süre)

en: Multi-Alarm Clock
tr: Çoklu Alarm Saat

en: by {artist}
tr: {artist} tarafından

en: Notify
tr: Bildirim

en: On Screen Display
tr: Bilgilendirme Ekranı

en: Analyze playlists
tr: Çalma listelerini çözümle

en: Analyze playlist
tr: Çalma listesini çözümle

en: Podcasts
tr: Podcastlar

en: Refresh Podcast
tr: Podcast tazele

en: Delete
tr: Sil

en: Enter the URL of the podcast to add
tr: Podcast eklemek için bir URL girin

en: Open Podcast
tr: Podcast Aç

en: Loading %s...
tr: Yükleniyor %s...

en: Error loading podcast.
tr: Podcast yüklenirken hata oluştu.

en: Loading Podcasts...
tr: Podcast yükleniyor...

en: Could not save podcast file
tr: Cepyayın dosyası kaydedilemedi

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview Device
tr: Aygıt Önizleme

en: Equalizer
tr: Ekolayzer

en: ReplayGain
tr: Ses Gücü Sabitleme

en: Pause on Screensaver
tr: Ekran koruyucu başladığında duraklat

en: Shutdown after Playback
tr: Çalma işlemi sonunda kapat

en: Shutdown scheduled
tr: Kapatma planlandı

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
tr: Çalma işlemi bittiğinde bilgisayar kapatılacak.

en: Imminent Shutdown
tr: Acil Kapatma

en: The computer will be shut down in %d seconds.
tr: Bilgisayar %d saniye içinde kapatılacak.

en: Shutdown failed
tr: Kapatma başarısız

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
tr: Bilgisayar D-bus kullanılarak kapatılamıyor.

en: Error importing playlist
tr: Çalma listesi içe aktarılırken hata oluştu

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: <b>Alarm Days</b>
tr: <b>Alarm Günleri</b>

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Sunday
tr: Pazar

en: Use Fading
tr: Sesi Alçaltarak Geç

en: <b>Audio Preferences</b>
tr: <b>Ses Tercihleri</b>

en: Minimum volume:
tr: En düşük ses seviyesi:

en: Maximum volume:
tr: En yüksek ses seviyesi:

en: Increment:
tr: Artış:

en: API key:
tr: API anahtarı:

en: Secret:
tr: Gizli:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
tr: Parçaları Audioscrobbler kullanarak gönder

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Server name:
tr: Sunucu Adı:

en: Server host:
tr: Sunucu:

en: Server enabled
tr: Sunucu etkin

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Anchor:
tr: Çapa:

en: X offset:
tr: X yerleşimi:

en: pixels
tr: benekler

en: Y offset:
tr: Y yerleşimi:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Fading duration:
tr: Belirme/kaybolma süresi:

en: pre
tr: ön

en: Import Type:
tr: İçe Aktarma Türü:

en: Search Tag
tr: Etiket Ara

en: 0 tracks found
tr: 0 parça bulundu

en: Font:
tr: Yazıtipi:

en: Background Color:
tr: Arka Plan Rengi:

en: Release date
tr: Yayınlanma tarihi

en: Rating this week
tr: Bu haftanın derecelendirmesi

en: Rating this month
tr: Bu ayın derecelendirmesi

en: Number of playlist additions
tr: Çalma listesi ekleri sayısı

en: Number of downloads
tr: İndirme sayısı

en: Number of listens
tr: Dinlenme sayısı

en: Starred
tr: Yıldızlı

en: Genre/Tags
tr: Tarz/Etiket

en: Order by:
tr: Sırala:

en: Results:
tr: Sonuçlar:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
tr: Tam

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
tr: Basit

en: Controls
tr: Denetimler

en: Track Title Format
tr: Parça Başlık Biçimi

en: Always on top
tr: Her zaman üstte

en: Show in tasklist
tr: Görev listesinde göster

en: Show on all desktops
tr: Tüm masaüstlerinde göster

en: Display window decorations:
tr: Pencere dekorasyonlarını göster:

en: Show button in main window
tr: Ana pencerede düğmeyi göster

en: Options
tr: Seçenekler

en: <b>Alarms</b>
tr: <b>Alarmlar</b>

en: <b>Playback</b>
tr: <b>Kayıttan Yürütme</b>

en: Restart playlist
tr: Çalma listesini yeniden başlat

en: Resize displayed covers
tr: Görüntülenen kapakları yeniden boyutlandır

en: Use album covers as icons
tr: Albüm kapaklarını simge olarak kullan

en: Use media icons for pause, stop and resume
tr: Duraklat, Dur, Devam için medya simgelerini kullan

en: When main window is focused
tr: Ana pencere odaklandığında

en: Playlist(s) to analyze
tr: Çözümlenecek çalma liste(ler)i

en: Audio Device:
tr: Ses Aygıtı:

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
tr: Kesim koruması kullan

en: Save location:
tr: Konumu kaydet:

en: Relay port:
tr: Aktarım portu:

en: Delete incomplete files
tr: Tamamlanmamış dosyaları sil

en: A-B Repeat
tr: A-B Tekrarla

en: Continuously repeats a segment of a track.
tr: Bir parçanın bir bölümünü sürekli olarak tekrar eder.

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
tr: Albüm kapağı için Amazon da arama yapar
    
    Bu eklentiyi kullanabilmek için, bir AWS API ve gizli anahtarına ihtiyacınız olacak.

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: CD Playback
tr: CD Oynatımı

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Displays the current album cover on the desktop
tr: Albüm kapağını masaüstünde göster

en: A 10-band equalizer
tr: 10-bantlı bir dengeleyici

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
tr: Temel eklenti sistemini test etmek için basit bir eklenti

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
tr: Exaile'i işlemek için kullanılabilen bir IPython konsolu sağlar.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
tr: Jamendo müzik kataloğuna erişimi etkinleştirir.

en: Removes voice from audio
tr: Müzikten sesi kaldırır

en: Last.fm Covers
tr: Last.fm Albüm Kapakları

en: Searches Last.fm for covers
tr: Albüm kapağı için Last.fm de arama yapar

en: Last.fm Dynamic Playlists
tr: Last.fm Dinamik Şarkı Listesi

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
tr: Dinamik şarkı listeleri için Last.dm arka ucu

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
tr: Librivox.org adresinden sesli kitapları listele ve dinle.

en: Plugin to fetch lyrics from lyricsmania.com
    Requires: lxml
tr: lyricsmania.com adresinden şarkı sözleri almak için eklenti
    Gereklilikler: lxml

en: USB Mass Storage Media Player Support
tr: USB Yığın Bellek Medya Oynatıcı Desteği

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
tr: Exaile için ayarlanabilen arayüzlü kompakt mod

en: Playlist Analyzer
tr: Çalma Listesi Çözümleyici

en: Adds Simple Podcast Support
tr: Basit Podcast Desteği Ekler

en: Enables ReplayGain support
tr: Ses dengeleme desteğini etkinleştirir

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
tr: Çalma işlemi bittiğinde bilgisayarınızın kapatılmasını sağlar.

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
tr: Kayıt yapabilmeniz için streamripper eklentisini kurmanız gereklidir.
    Gerekenler: streamripper

en: Multimedia keys for Windows
tr: Windows için multimedya tuşları
