exaile - en to uk translation catalogue (783 entries)

en: Tags
uk: Позначки

en: Local file
uk: Локальний файл

en: %d day,  | %d days,
uk[0]: %d день,
uk[1]: %d дні,
uk[2]: %d днів,

en: %d hour,  | %d hours,
uk[0]: %d година,
uk[1]: %d години,
uk[2]: %d годин,

en: %d minute,  | %d minutes,
uk[0]: %d хвилина,
uk[1]: %d хвилини,
uk[2]: %d хвилин,

en: %d second | %d seconds
uk[0]: %d секунда
uk[1]: %d секунди
uk[2]: %d секунд

en: Unknown
uk: Невідомо

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
uk: Ніколи

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Local
uk: Локальні

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
uk: Використання: exaile [ПАРАМЕТР...] [РОЗТАШУВАННЯ...]

en: Playback Options
uk: Параметри відтворення

en: Play the next track
uk: Відтворити наступну доріжку

en: Play the previous track
uk: Відтворити попередню доріжку

en: Stop playback
uk: Зупинити відтворення

en: Play
uk: Відтворити

en: Pause
uk: Пауза

en: Pause or resume playback
uk: Призупинити або відновити відтворення

en: Stop playback after current track
uk: Зупинити відтворення після поточної доріжки

en: Collection Options
uk: Параметри збірки

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
uk: АДРЕСА

en: Add tracks from LOCATION to the collection
uk: Додати доріжки до фонотеки з АДРЕСИ

en: Playlist Options
uk: Параметри списку композицій

en: Export the current playlist to LOCATION
uk: Експортувати поточний список композицій до РОЗМІЩЕННЯ

en: Track Options
uk: Параметри доріжки

en: Query player
uk: Опитати програвача

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
uk: ФОРМАТ

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
uk: Тєги

en: Show a popup with data of the current track
uk: Показувати повідомлення з даними про поточну композицію

en: Print the title of current track
uk: Показувати назву поточної композиції

en: Print the album of current track
uk: Показувати назву альбому поточної композиції

en: Print the artist of current track
uk: Показувати виконавця поточної композиції

en: Print the length of current track
uk: Показувати тривалість поточної композиції

en: Set rating for current track to N%
uk: Встановити рейтинг поточної композиції N%

en: Get rating for current track
uk: Отримати рейтинг поточної композиції

en: Print the current playback position as time
uk: Показувати позицію відтворення, як час

en: Print the current playback progress as percentage
uk: Показувати позицію відтворення у відсотках

en: Volume Options
uk: Параметри гучності

en: Print the current volume percentage
uk: Показувати поточний рівень гучності

en: Other Options
uk: Інші параметри

en: Start new instance
uk: Запускати новий екзкмпляр

en: Show this help message and exit
uk: Показати довідкове повідомлення і вийти

en: Show program's version number and exit.
uk: Показати номер версії програми і вийти.

en: Start minimized (to tray, if possible)
uk: Запускати згорнутим (у лоток, якщо можливо)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
uk: Змінити видимість ГІП (якщо можливо)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
uk: Запускати у безпечному режимі — іноді корисно, якщо виникають проблеми

en: Do not import old data from version 0.2.x
uk: Не імпортувати старі дані з версії 0.2.х

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
uk: Встановити параметри подібні до --play для запуску Exaile, якщо він не працює

en: Development/Debug Options
uk: Параметри розробки та налагодження

en: DIRECTORY
uk: КАТАЛОГ

en: Set data directory
uk: Встановити каталог з даними

en: Set data and config directory
uk: Набір даних і конфігурації каталогу

en: MODULE
uk: МОДУЛЬ

en: Limit log output to MODULE
uk: Обмежити виведення записів у МОДУЛЬ

en: LEVEL
uk: РІВЕНЬ

en: Limit log output to LEVEL
uk: Обмежити виведення записів у РІВЕНЬ

en: Show debugging output
uk: Показувати вивід налагодження

en: Add thread name to logging messages.
uk: Додавати назву потоку до повідомлень журналу.

en: TYPE
uk: ТИП

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
uk: Обмежити виведення xl.event налагоджування ТИПУ

en: Reduce level of output
uk: Понизити рівень сигналу

en: Disable D-Bus support
uk: Вимкнути підтримку D-Bus

en: Disable HAL support.
uk: Вимкнути підтримку HAL.

en: Entire Library
uk: Вся фонотека

en: Random %d
uk: Випадковий %d

en: Rating > %d
uk: Рейтинг > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
uk: Завантаження Exaile ще не завершилося. Можливо, варто дочекатись сигналу exaile_loaded?

en: Album
uk: Альбом

en: Arranger
uk: Аранжувальник

en: Artist
uk: Виконавець

en: Author
uk: Автор

en: BPM
uk: Бітів за хвилину

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Comment
uk: Коментар

en: Composer
uk: Композитор

en: Conductor
uk: Диригент

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Date
uk: Дата

en: Disc
uk: Диск

en: Encoded by
uk: Кодований

en: Genre
uk: Жанр

en: Grouping
uk: Групування

en: ISRC
uk: Код ISRC

en: Lyrics
uk: Тексти пісень

en: Lyricist
uk: Автор тексту

en: Organization
uk: Організація

en: Original album
uk: Оригінальний альбом

en: Original artist
uk: Початковий виконавець

en: Original date
uk: Початкова дата

en: Performer
uk: Виконавець

en: Title
uk: Назва

en: Track
uk: Доріжка

en: Version
uk: Версія

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Bitrate
uk: Бітова швидкість

en: Date added
uk: Дата додавання

en: Last played
uk: Останнє відтворення

en: Length
uk: Тривалість

en: Location
uk: Розташування

en: Modified
uk: Змінено

en: Play time
uk: Час відтворення

en: Times played
uk: Кількість відтворень

en: Start offset
uk: Початок зсуву

en: Stop offset
uk: Кінець зсуву

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
uk: : Можлива помилка аудіопристрою, він підключений?

en: Automatic
uk: Автоматично

en: Custom
uk: Довільно

en: Invalid playlist type.
uk: Недопустимий тип списку відтворення.

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: M3U Playlist
uk: Список відтворення M3U

en: PLS Playlist
uk: Список відтворення PLS

en: Invalid format for %s.
uk: Неправильний формат %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
uk: Непідтримувана версія %(version)s для %(type)s

en: ASX Playlist
uk: Список відтворення ASX

en: XSPF Playlist
uk: Список відтворення XSPF

en: Shuffle _Off
uk: Перемішування в_имкнене

en: Shuffle _Tracks
uk: Перемішувати ко_мпозиції

en: Shuffle _Albums
uk: Перемішувати _альбоми

en: Repeat _Off
uk: Вимкнут_и повтор

en: Repeat _All
uk: Повторювати _все

en: Repeat O_ne
uk: Повторювати о_дин

en: Dynamic _Off
uk: Динаміку в_имкнено

en: Dynamic by Similar _Artists
uk: Динаміка за схожим _виконавцем

en: Plugin archive is not in the correct format.
uk: Архів модуля має не коректний формат.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
uk: Модуль під назвою "%s" вже встановлений.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
uk: Архів модуля містить ненадійний шлях.

en: Settings version is newer than current.
uk: Версія параметрів новіша за чинну.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
uk: Vorbis — відкритий аудіо кодек для стиснення звуку зі втратами. Забезпечує високу якість та менший розмір файла порівняно з MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
uk: FLAC — відкритий аудіо кодек для стиснення звуку без втрат якості.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
uk: Закритий (власність Apple) формат стиснення звуку з втратами. Дає кращу, ніж MP3 якість, при меншій бітовій швидкості.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
uk: Закритий та застарілий, але все ще популярний аудіо формат з втратами. VBR дає кращу якість, ніж CBR, але не несумісний з деякими програвачами.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
uk: Закритий та застарілий, але все ще популярний аудіо формат з втратами. VBR дає гіршу якість, ніж CBR, але сумісний з усіма програвачами.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
uk: Вільний формат стиснення звуку без втрат з високою швидкістю.

en: Various Artists
uk: Різні виконавці

en: You did not specify a location to load the db from
uk: Ви не вказали розташування бази даних

en: You did not specify a location to save the db
uk: Ви не вказали місце для збереження бази даних

en: Not playing.
uk: Не відтворюється.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
uk: статус: %(status)s, назва: %(title)s, виконавець: %(artist)s, альбом: %(album)s, довжина: %(length)s, позиція: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
uk: Сканування фонотеки...

en: Scanning %s...
uk: Сканування %s...

en: Add a Directory
uk: Додати теку

en: Directory not added.
uk: Тека не додана.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
uk: Ця тека вже є у фонотеці або це під-тека в іншому каталозі фонотеки.

en: {outstanding} covers left to fetch
uk: залишилося отримати {outstanding} обкладинок

en: All covers fetched
uk: Всі обкладинки вибрані

en: Collecting albums and covers...
uk: Збір альбомів і обкладинок...

en: Show Cover
uk: Показати обкладинку

en: Fetch Cover
uk: Завантажити обкладинку

en: Remove Cover
uk: Вилучити обкладинку

en: Cover for %s
uk: Обкладинка для %s

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
uk: Варіанти обкладинок для %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
uk: Обкладинки не знайдені.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
uk: Жоден з включених джерел не має обкладинки для цього треку, спробуйте задіяти додаткові джерела.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
uk: {width}х{height} пікселів

en: $title (by $artist)
uk: $title (виконує $artist)

en: Start, pause or resume the playback
uk: Розпочати, призупинити або відновити відтворення

en: Toggle: Stop after Selected Track
uk: Перемкнути: зупинити після вибраної доріжки

en: Playback error encountered!
uk: Виникла помилка відтворення!

en: Buffering: %d%%...
uk: Буферизація: %d%%...

en: Continue Playback
uk: Продовжити вітворення

en: Pause Playback
uk: Призупинити відтворення

en: Playlist export failed!
uk: Не вдалось експортувати список відтворення!

en: Start Playback
uk: Почати відтворення

en: _New Playlist
uk: _Новий список відтворення

en: Open _URL
uk: Відкрити _URL

en: _Collection
uk: _Фонотека

en: _Queue
uk: _Черга

en: C_overs
uk: О_бкладинки

en: _Show Playing Track
uk: П_оказати відтворювану доріжку

en: _Playlist Utilities Bar
uk: Панель утиліт _списку відтворення

en: _Device Manager
uk: _Менеджер пристроїв

en: Genre - Artist
uk: Жанр - Виконавець

en: Genre - Album
uk: Жанр - Альбом

en: Date - Artist
uk: Дата - Артист

en: Date - Album
uk: Дата - Альбом

en: Artist - (Date - Album)
uk: Артист - (Дата - Альбом)

en: Collection
uk: Фонотека

en: Rescan Collection
uk: Пересканувати збірку

en: Transferring to %s...
uk: Передача до %s...

en: Files
uk: Файли

en: Filename
uk: Назва файла

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
uk: Розмір

note: TRANSLATORS: File size (1 kB = 1000 bytes)
en: %s kB
uk: %s КБ

note: TRANSLATORS: Title of the track number column
en: #
uk: №

en: No lyrics found.
uk: Текст пісні не знайдений.

en: Enter the new name you want for your playlist
uk: Введіть нову назву списку відтворення

en: Rename Playlist
uk: Перейменувати список відтворення

en: The playlist name you entered is already in use.
uk: Назва списку, яку ви ввели, вже використовується.

en: Error loading smart playlist: %s
uk: Помилка під час завантаження смарт-списка відтворення: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
uk: %(first)s, %(second)s та інші

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
uk: %(first)s та %(second)s

en: Playlists
uk: Списки відтворення

en: Smart Playlists
uk: «Розумні» списки відтворення

en: Custom Playlists
uk: Власні списки відтворення

en: Radio
uk: Радіо

en: Loading streams...
uk: Завантаження потоків...

en: Add Radio Station
uk: Додати радіостанцію

en: Name:
uk: Назва:

en: URL:
uk: Адреса URL:

en: Saved Stations
uk: Збережені станції

en: Radio Streams
uk: Потокове радіо

en: Refresh
uk: Оновити

en: Enter the name you want for your new playlist
uk: Введіть назву нового списку відтворення

en: New Playlist
uk: Новий список відтворення

en: Drop here to create a new playlist
uk: Перемістіть сюда, щоб створити новий список відтворення

en: Playlist %d
uk: Список відтворення %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
uk: {playlist_name} ({track_count} треків, закрито {minutes} хв тому)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
uk: {playlist_name} ({track_count} треків, закрито {seconds} сек тому)

en: Plugins
uk: Модулі

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд

en: Covers
uk: Обкладинки

en: Lyrics Viewer
uk: Оглядач текстів пісень

en: Playback
uk: Відтворення

en: Uncategorized
uk: Не класифіковані

en: Could not load plugin info!
uk: Не вдалось завантажити інфо про модуль!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
uk[0]: Помилка в модулі: %s
uk[1]: Помилки в модулі: %s
uk[2]: Помилок в модулі: %s

en: Could not disable plugin!
uk: Не вдалось вимкнути модуль!

en: Could not enable plugin!
uk: Не вдалось увімкнути модуль!

en: Choose a Plugin
uk: Виберіть модуль

en: Plugin Archives
uk: Архіви модулів

en: All Files
uk: Усі файли

en: Plugin file installation failed!
uk: Файл завантаження модуля пошкоджений!

en: Restart Exaile?
uk: Перезапустити Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
uk: Необхідний перезапуск, щоб зміни набрали чинності.

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Action
uk: Дія

en: Shortcut
uk: Комбінації клавіш

en: Writing of tags failed
uk: Помилка при написанні тегів

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
uk: Теги не можуть бути записані в наступні файли:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
uk: Редагування доріжки %(current)d з %(total)d

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
uk: Ви впевнені що хочете внести зміни для усіх треків?

en: Apply changes before closing?
uk: Застосувати зміни перед закриттям?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
uk: Ваші зміни будуть втрачені, якщо ви не застосуєте їх зараз.

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
uk: Очистити

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
uk: з:

en: JPEG image
uk: JPEG зображення

en: PNG image
uk: PNG зображення

en: Image
uk: Зображення

en: Linked image
uk: Зв'язане зображення

note: TRANSLATORS: do not translate 'format', 'width', and 'height'
en: {format} ({width}x{height} pixels)
uk: {format} ({width}х{height} пікселів)

en: Select image to set as cover
uk: Виберіть зображення, щоб встановити в якості обкладинки

en: Supported image formats
uk: Підтримувані формати зображень

en: Open Directory
uk: Відкрити каталог

en: Apply current value to all tracks
uk: Застосувати чинне значення до всіх доріжок

en: Saved %(count)s of %(total)s.
uk: Збережено %(count)s з %(total)s.

en: Exaile Music Player
uk: Музичний програвач Exaile

en: Enter the URL to open
uk: Введіть URL, яку потрібно відкрити

en: Open URL
uk: Вiдкрити URL

en: Select File Type (by Extension)
uk: Вибрати тип файла (за розширенням)

en: Choose Media to Open
uk: Вибрати носій для відкривання

en: Supported Files
uk: Підтримувані типи файлів

en: Music Files
uk: Музичні файли

en: Playlist Files
uk: Файли списків відтворення

en: Choose Directory to Open
uk: Вибрати каталог для відкривання

en: Import Playlist
uk: Імпорт списку вітворення

en: Export Current Playlist
uk: Експорт чинного списку відтворення

en: Use relative paths to tracks
uk: Використовувати відносні шляхи до треків

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
uk: Список відтворення збережено як <b>%s</b>.

en: Close %s
uk: Закрити %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
uk: <b>Зберегти зміни в %s перед закриттям?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
uk: Зміни будуть втрачені, якщо ви їх не збережете

en: Close Without Saving
uk: Закрити без збереження

en: Yes to all
uk: Так для всіх

en: No to all
uk: Ні для всіх

en: Error occurred while copying %s: %s
uk: Сталася помилка під час копіювання %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
uk: Файл існує, перезаписати %s ?

en: Playlist name:
uk: Ім'я списку відтворення:

en: Add new playlist...
uk: Додати новий список відтворення...

en: You did not enter a name for your playlist
uk: Ви не вказали назву списку відтворення

en: Save As
uk: Зберегти як

en: Exporting %s
uk: Експорт %s

en: Choose directory to export files to
uk: Оберіть каталог для експорту файлів до

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
uk: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    виконує $artist
    з альбому $album

en: Not Playing
uk: Нічого не відтворюється

en: %d in collection
uk: %d у фонотеці

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
uk: Не вдалось перемістити файли на смітник. Назавжди вилучити їх з диска?

en: _Edit
uk: _Правка

en: Close Tab
uk: Закрити вкладку

en: Seeking: %s
uk: Пошук: %s

en: Move
uk: Перемістити

en: New Marker
uk: Нова мітка

en: Muted
uk: Приглушено

en: Full Volume
uk: Повна гучність

en: Requires plugins providing dynamic playlists
uk: Потребує модулів для підтримки динамічних списків відтворення

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
uk: Додавати схожі композиції до списку відтворення

en: Track Number
uk: Номер доріжки

en: Disc Number
uk: Номер диска

en: Rating
uk: Рейтинг

en: Year
uk: Рік

en: Playcount
uk: Кількість відтворень

en: Schedule
uk: Планувати

en: Start Offset
uk: Почати зсув

en: Stop Offset
uk: Зупинити зсув

en: _Resizable
uk: _Змінюваний розмір

en: _Autosize
uk: _Автоматичний розмір

en: Queue
uk: Черга

en: Queue (%d)
uk: Черга (%d)

en: Rating:
uk: Рейтинг:

en: seconds
uk: секунд

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
uk: та

en: days
uk: днів

en: minutes
uk: хвилин

en: hours
uk: години

en: weeks
uk: тижнiв

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
uk: збігається з

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
uk: не збігається з

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
uk: встановлений

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
uk: не встановлено

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
uk: містить

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
uk: не містить

note: TRANSLATORS: True if haystack matches regular expression
en: regex
uk: регулярний вираз

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
uk: не регулярний вираз

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
uk: щонайменше

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
uk: щонайбільше

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
uk: до

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
uk: після

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
uk: між

en: greater than
uk: більше, ніж

en: less than
uk: менше, ніж

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
uk: за останні

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
uk: не за останні

note: TRANSLATORS: True if a track is contained in the specified playlist
en: Track is in
uk: Трек в

note: TRANSLATORS: True if a track is not contained in the specified playlist
en: Track not in
uk: Трек не в

en: Add Smart Playlist
uk: Додати «розумний» список відтворення

en: Edit Smart Playlist
uk: Редагувати «розумний» список відтворення

en: Ascending
uk: За зростанням

en: Descending
uk: За спаданням

en: About Exaile
uk: Про Exaile

en: Collection Manager
uk: Керування фонотекою

en: Monitored
uk: Перевірено

en: Scan At Startup
uk: Сканувати при запуску

en: Cover Finder
uk: Пошук обкладинок

en: The origin of this cover
uk: Походження обкладинки

en: _Set as Cover
uk: В_становити як обкладинку

en: Cover Manager
uk: Менеджер обкладинок

en: _Fetch Covers
uk: _Вибрати обкладинку

en: Device Manager
uk: Керування пристроями

en: Icon
uk: Значок

en: Device
uk: Пристрій

en: Driver
uk: Драйвер

en: _File
uk: _Файл

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Tools
uk: _Інструменти

en: _Help
uk: _Довідка

en: Previous Track
uk: Попередня доріжка

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
uk: Зупинити відтворення
    
    Натисніть праву кнопку миші для зупинки після відтворення

en: Next Track
uk: Наступна доріжка

en: <b>Collection is empty.</b>
uk: <b>Фонотека порожня.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
uk: Оновити вигляд фонотеки
    (Утримуйте клавішу Shift, щоб пересканувати фонотеку)

en: Clear search field
uk: Очистити поле пошуку

en: Search
uk: Пошук

en: Previous visited directory
uk: Попередня оглянута тека

en: Next visited directory
uk: Наступна оглянута тека

en: Up one directory
uk: Вверх на один каталог

en: Refresh directory listing
uk: Оновити вміст каталогу

en: Home directory
uk: Домашній каталог

en: Append All Tracks to Playlist
uk: Додати усі композиції до списку відтворення

en: Import CD
uk: Імпорт CD

en: Refresh Lyrics
uk: Оновити текст пісні

en: Shuffle playback order
uk: Відтворювати випадково

en: Repeat playback
uk: Повторити відтворення

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Top
uk: Вверху

en: Bottom
uk: Внизу

en: Show info area
uk: Показати інформаційну область

en: The info area contains the cover art and track information
uk: Інформаційна область містить інформацію про обкладинку та доріжку

en: Show cover art in info area
uk: Показати обкладинки в області інформації

en: Always show tab bar
uk: Завжди показувати рядок вкладок

en: Tab placement:
uk: Розташування вкладки:

en: Playlist font:
uk: Шрифт списку відтворення:

en: Reset to the system font
uk: Скидання на системний шрифт

en: Display track counts in collection
uk: Показувати номер доріжки в збірці

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
uk: Використовувати альфа-прозорість:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
uk: Попередження: цей параметр може викликати помилки, якщо використовується віконний менеджер без підтримки композиції.

en: Show tray icon
uk: Показувати значок в лотку

en: Minimize to tray
uk: Згорнути до лотка

en: Close to tray
uk: Згорнути в лоток

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
uk: Переходити до поточної композиції під час зміни доріжки

en: Show splash screen on startup
uk: Показувати заставку під час запуску

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
uk: Під час сортування брати початкові слова з позначок виконавця (через пробіл):

en: (Right click to reset to defaults)
uk: (Клацання правою кнопкою миші повертає типові параметри)

en: Use covers from local files
uk: Отримувати обкладинки з локальних файлів

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
uk: Пошук файлів із зображенням обкладинок 
    вестиметься в теці з музичними файлами.

en: Preferred file names:
uk: Бажані імена файлів:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
uk: Розділений комами список імен файлів без розширень

en: Fetch covers automatically on playback start
uk: Отримувати обкладинки автоматично після початку відтворення

en: Cover Search Order:
uk: Порядок пошуку обкладинок:

en: (drag to reorder)
uk: (перемістити для перевпорядкування)

en: Use covers embedded in tags
uk: Використовувати обкладинки вказані в позначках

en: Lyrics font:
uk: Шрифт текстів:

en: Audio Sink:
uk: Аудіопристрій:

en: Custom sink pipeline:
uk: Нетиповий конвеєр пристрою:

en: Resume playback on start
uk: Продовжити відтворення після запуску

en: Resume playback in paused state
uk: Відновити відтворення у призупиненому стані

en: Adding an item to an empty queue begins playback
uk: Додавання елемента до пустої черги розпочне його відтворення

en: Remove track from queue upon playback
uk: Видалити трек з черги при відтворенні

en: Disallow playing new tracks when another track is playing
uk: Заборонити відтворення нових треків, коли інший трек відтворюється

en: If a track is currently playing, do not allow new tracks to be started, except when clicking the playback controls
uk: Якщо в даний час відтворюється трек, не починати відтворення нових треків, за винятком при натисканні кнопок керування

en: Automatically advance to the next track
uk: Автоматично перейти до наступного треку

en: Crossfade duration (ms):
uk: Тривалість перехресного згасання (мс):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
uk: Використовувати перехресне згасання (ПРОБА)

en: Fade duration (ms):
uk: Тривалість плавного затухання (мс):

en: Use fade transitions on user actions
uk: Використовувати плавні переходи під час дій користувача

en: Playback engine:
uk: Система програвання

en: Open last playlists on startup
uk: Після запуску, відкривати останній список відтворення

en: Prompt for saving custom playlists on close
uk: Запитувати про збереження списку відтворювання під час закривання

en: Replace content on side pane double click
uk: Замінити вміст у бічній панелі подвійним клацанням

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
uk: Композиції, які додаються через подвійний клік в панелях, замість додавання, змінюють вміст чинного списку відтворення.

en: When using a menu item to add/replace tracks on the playlist, start playback if there is track currently playing. This option was the default behavior before Exaile 0.3.3
uk: При використанні пункту меню, щоб додати/замінити треки в списку відтворення, почати відтворення, якщо трек відтворюється в даний момент. Цей параметр був за замовчуванням в версії Exaile до 0.3.3

en: Queue tracks by default instead of playing them
uk: Поставити треки за замовчуванням в чергу не відтворюючи їх

en: When you double click or press enter to play a track in a playlist, queue the track instead of playing it
uk: При подвійному натисканні або натисканні клавіші введення, щоб відтворити трек з списку відтворення, додавати трек в чергу, а не відтворювати його

en: Plugin
uk: Модуль

en: Status
uk: Статус

en: Enabled
uk: Активний

en: Show incompatible plugins
uk: Показувати несумісні модулі

en: No Plugin Selected
uk: Модуль не вибраний

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Track Properties
uk: Властивості доріжки

en: A_dd tag
uk: _Додати позначку

en: _Remove tag
uk: _Вилучити позначку

en: Uppercase first letter of all tags
uk: Велика перша буква у всіх позначках

en: _Previous
uk: _Назад

en: _Next
uk: _Вперед

en: Other
uk: Інші

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
uk: 32x32 пікселів 'файл піктограми' (тільки для PNG)

en: Other file icon
uk: Інші піктограми файлів

en: Cover (front)
uk: Обкладинка (спереду)

en: Cover (back)
uk: Обкладинка (ззаду)

en: Leaflet page
uk: Буклет сторінки

en: Media (e.g. label side of CD)
uk: Медіа (наприклад етикетка компакт-дисків)

en: Lead artist/lead performer/soloist
uk: Ведучий артист / ведучий виконавець / соліст

en: Artist/performer
uk: Артист/виконавець

en: Band/Orchestra
uk: Група/Оркестр

en: Lyricist/text writer
uk: Текст/автор тексту

en: Recording Location
uk: Місце запису

en: During recording
uk: Під час запису

en: During performance
uk: Під час виступу

en: Movie/video screen capture
uk: Фільм/відео скріншот

en: A bright coloured fish
uk: Яскрава кольорова накладка

en: Illustration
uk: Ілюстрація

en: Band/artist logotype
uk: Група/артист логотип

en: Publisher/Studio logotype
uk: Видавець/студія логотип

en: Click or drag files here to change the cover image
uk: Написніть або перетягніть файли сюди, щоб змінити зображення обкладинки

en: Description:
uk: Опис:

en: Type:
uk: Тип:

en: Match any of the criteria
uk: Збіг за будь-якими критеріями

en: Randomize results
uk: Випадкові результати

en: Add
uk: Додати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Volume
uk: Гучність

en: Repeat Segment
uk: Повторити відрізок

en: Repeat Beginning
uk: Повторити початок

en: Repeat End
uk: Повторити кінець

en: Alarm Clock
uk: Будильник

en: Amazon Covers
uk: Обкладинки з Amazon

en: Enable audioscrobbling
uk: Увімкнути audioscrobbling

en: Verification successful
uk: Перевірка успішно завершена

en: Verification failed
uk: Не вдалося здійснити перевірку

en: Please make sure the entered data is correct.
uk: Будь-ласка, переконайтеся, що введені дані є вірними.

en: Set BPM of %d on %s?
uk: Встановити BPM з %d на %s?

en: BPM Counter
uk: BPM лічильник

en: Update
uk: Оновлення

en: Audio Disc
uk: Звуковий диск

en: Importing CD...
uk: Імпортування CD...

en: Track number
uk: Номер доріжки

en: Disc number
uk: Номер диска

en: Play count
uk: Кількість відтворень

en: History
uk: Історія

en: Manually...
uk: Вручну...

en: Enter IP address and port for share
uk: Введіть IP адресу та порт для спільних файлів

en: Enter IP address and port.
uk: Введіть IP адресу та порт.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
uk: Цей сервер не підтримує численні з'єднання.
    Зупиніть відтворення перед завантаженням пісень.

en: Refresh Server List
uk: Оновити список серверів

en: Disconnect from Server
uk: Від’єднатись від сервера

en: Select a Location for Saving
uk: Виберіть місце для збереження

en: Connect to DAAP...
uk: Під’єднатись до DAAP...

en: DAAP Client
uk: Клієнт DAAP

en: DAAP Server
uk: Сервер DAAP

en: Desktop Cover
uk: Обкладинка на стільницю

en: Show tracks with all tags
uk: Показати треки з усіма тегами

en: Show tracks with tags (custom)
uk: Показати треки з тегами (користувача)

en: GroupTagger
uk: Теги груп

en: No categorization tags found in selected tracks
uk: Немає класифікованих тег в вибраних треках

en: Importing tracks
uk: Імпорт треків

en: Importing groups
uk: Імпорт груп

en: Updating groups
uk: Оновлення груп

en: Select directory to import grouping tags from
uk: Виберіть каталог для імпорту групових тег з

en: You should rescan your collection before using mass tag rename to ensure that all tags are up to date. Rescan now?
uk: Ви повинні просканувати вашу колекцію перед груповим перейменуванням тег, щоб гарантувати, що всі теги в актуальному стані. Просканувати зараз?

en: Show tracks with selected
uk: Показати треки з вибраними

en: Show tracks tagged with "%s"
uk: Показати треки з тегом "%s"

en: Show tracks with all selected
uk: Показати треки з всіх обраних

en: Add new category
uk: Додати нову категорію

en: Remove category
uk: Видалити категорію

en: Show tracks with selected (custom)
uk: Показати треки з обраних (користувацькі)

en: New tag value?
uk: Нове значення тега?

en: Enter new tag value
uk: Введіть нове значення тега

en: New Category?
uk: Нова категорія?

en: Group
uk: Група

en: Get all tags from collection
uk: Отримати всі теги з колекції

en: Add selected to choices
uk: Додати вибрані в вибране

en: Show tracks with groups
uk: Показати треки з групами

en: Must have this tag [AND]
uk: Повинен мати цей тег [І]

en: May have this tag [OR]
uk: Може мати цей тег [ЧИ]

en: Must not have this tag [NOT]
uk: Не повинні мати цей тег [НІ]

en: Ignored
uk: Ігнорувати

en: Selected Tracks
uk: Вибрані треки

en: Playback history
uk: Історія відтворення

en: Erase stored history?
uk: Видалити збережену історію?

en: Save History
uk: Зберегти історію

en: Contacting Icecast server...
uk: Під’єднання до сервера Icecast…

en: Error connecting to Icecast server.
uk: Помилка під’єднання до сервера Icecast.

en: Enter the search keywords
uk: Введіть ключове слово для пошуку

en: Icecast Search
uk: Пошук радіостанцій Icecast

en: No Stations Found
uk: Станцій не знайдено

en: Icecast Search Results
uk: Результати пошуку Icecast

en: Name
uk: Назва

en: Format
uk: Формат

en: IPython Console - Exaile
uk: Консоль IPython - Exaile

en: IPython Console
uk: Консоль IPython

en: Ready
uk: Завершено

en: Searching Jamendo catalogue...
uk: Пошук в каталозі Jamendo...

en: Retrieving song data...
uk: Отримання даних пісні...

en: Append to Current
uk: Додати до поточного

en: Loved
uk: Улюблене

en: Last.fm Loved
uk: Улюблене Last.fm

en: Unlove This Track
uk: Не сподобалось

en: Last.fm Loved Tracks
uk: Улюблені доріжки Last.fm

en: The API key is invalid.
uk: Невірний ключ API.

en: Could not start web browser
uk: Неможливо запустити веб-браузер

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
uk: Будь-ласка, зкопіюйте дану URL та відкрийте її у веб=браузері:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Mini Mode
uk: Компактний режим

en: Previous
uk: Попередня

en: Go to the previous track
uk: До попередньої доріжки

en: Previous track
uk: Попередня доріжка

en: Next
uk: Наступна

en: Go to the next track
uk: До наступної доріжки

en: Next track
uk: Наступна доріжка

en: Play/Pause
uk: Відтворення/пауза

en: Start playback
uk: Почати відтворення

en: Continue playback
uk: Продовжити відтворення

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Stop
uk: Зупинити

en: Stop the playback
uk: Зупинити відтворення

en: Continue playback after current track
uk: Продовжити відтворення після чинної доріжки

en: Change the volume
uk: Змінити гучність

en: Restore
uk: Відновити

en: Restore the main window
uk: Відновити головне вікно

en: Restore main window
uk: Відновити основне вікно

en: Select rating of the current track
uk: Вибрати оцінку поточної доріжки

en: Track selector
uk: Вибір доріжок

en: Simple track list selector
uk: Простий список вибору доріжок

en: Playlist button
uk: Кнопка списку відтворення

en: Access the current playlist
uk: Доступ до поточного списку відтворення

en: Progress button
uk: Кнопка поступу

en: Playback progress and access to the current playlist
uk: Поступ відтворення та доступ до чинного списку відтворення

en: Progress bar
uk: Смужка поступу

en: Playback progress and seeking
uk: Поступ відтворення та пошук

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
uk: $title виконує $artist

en: Moodbar
uk: Смужка настрою

en: Multi-Alarm Clock
uk: Багатофункціональний будильник

en: Notify
uk: Повідомлення

en: On Screen Display
uk: Повідомлення на екрані

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
uk: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    $artist
    з $album

en: Analyze playlists
uk: Впорядкувати список відтворення

en: Analyze playlist
uk: Впорядкувати список відтворення

en: Modulus this number
uk: Модулювати цей номер

en: Tag %s
uk: Тег %s

en: Save analysis
uk: Зберегти аналіз

en: Podcasts
uk: Подкасти

en: Podcast
uk: Подкаст

en: Refresh Podcast
uk: Оновити подкаст

en: Delete
uk: Вилучити

en: Enter the URL of the podcast to add
uk: Введіть URL для додавання подкаста

en: Open Podcast
uk: Відкрити подкаст

en: Loading %s...
uk: Завантаження %s...

en: Error loading podcast.
uk: Помилка завантаження подкаста.

en: Loading Podcasts...
uk: Завантаження подкастів...

en: Could not save podcast file
uk: Не вдалося зберегти файл подкаста

en: Preview Player
uk: Перегляд програвача

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Pause Playback (double click to stop)
uk: Призупинити відтворення (подвійне натискання, щоб зупинити)

en: Preview Device
uk: Перегляд пристроїв

en: Equalizer
uk: Еквалайзер

en: ReplayGain
uk: Нормалізація гучності

en: Pause on Screensaver
uk: Пауза під час активації зберігача екрана

en: Shutdown after Playback
uk: Вимкнути після відтворення

en: Shutdown scheduled
uk: Завершення роюоти системи заплановано

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
uk: Комп’ютер вимкнеться після завершення відтворення.

en: Imminent Shutdown
uk: Неминуче вимкнення системи

en: The computer will be shut down in %d seconds.
uk: Комп’ютер буде вимкнено через %d секунд.

en: Shutdown failed
uk: Помилка вимкнення комп’ютера

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
uk: Комп'ютер не може бути вимкнений через D-Bus.

en: Contacting SomaFM server...
uk: Підключення до сервера SomaFM...

en: Error connecting to SomaFM server.
uk: Помилка підключення до сервера SomaFM.

en: Error executing streamripper
uk: Помилка виконання запису аудіопотоку

en: Streamripper
uk: Запис аудіопотоку

en: Wikipedia
uk: Вікіпедія

en: <b>Alarm Days</b>
uk: <b>Дні нагадування</b>

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Sunday
uk: Неділя

en: Use Fading
uk: Використовувати затухання

en: Minimum volume:
uk: Мінімальна гучність:

en: Maximum volume:
uk: Максимальна гучність:

en: Increment:
uk: Збільшення:

en: API key:
uk: API ключ:

en: Secret:
uk: Секретна фраза:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
uk: Передавати доріжки через Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
uk: Показати пункт меню для перемикання відправлення

en: Submit streamed tracks (e.g. DAAP, Shoutcast radio etc.)
uk: Додати треки в потоковому режимі (наприклад DAAP, Shoutcast радіопередач тощо.)

en: Username:
uk: Ім’я користувача:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Apply BPM
uk: Застосувати BPM

en: Every tag can be used with <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Internal tags like <b>$__length</b> need to be specified with two leading underscores.
uk: Кожна мітка може бути обрамлена у вигляді: <b>$tag</b> or <b>${tag}</b>. Внутрішні мітки подібно <b>$__length</b> мають бути вказані з двома знаками підкреслення попереду.

en: Remember recent DAAP servers
uk: Запамятовувати недавні сервери DAAP

en: Server name:
uk: Назва серверу:

en: Server host:
uk: Головний сервер:

en: Port:
uk: Порт:

en: Server enabled
uk: Сервер увімкнений

en: Top left
uk: Вгорі ліворуч

en: Top right
uk: Вгорі праворуч

en: Bottom left
uk: Внизу ліворуч

en: Bottom right
uk: Внизу праворуч

en: Anchor:
uk: Прив’язка:

en: X offset:
uk: Зміщення по осі X:

en: pixels
uk: пікселів

en: Y offset:
uk: Зміщення по осі Y:

en: Override cover size
uk: Розмір обкладинки для заміни

en: Size:
uk: Розмір:

en: Use fading
uk: Використовувати затухання

en: Fading duration:
uk: Тривалість затухання:

en: ms
uk: мс

en: _Add
uk: _Додати

en: pre
uk: до

en: Import Tags
uk: Імпорт тег

en: Import
uk: Імпорт

en: Current Groups
uk: Поточні групи

en: New Groups
uk: Нові групи

en: Import Type:
uk: Тип імпорта:

en: Merge
uk: Об'єднати

en: Replace
uk: Замінити

en: Mass Rename/Delete Tags
uk: Групове Перейменувати/Видалити теги

en: If empty, matches all tracks
uk: Якщо порожньо, відповідає всім трекам

en: Search Tag
uk: Пошук тега

en: Use the empty string to delete the tag
uk: Використовуйте порожній рядок, щоб видалити тег

en: Replace Tag
uk: Замінити тег

en: 0 tracks found
uk: треків не знайдено

en: Group/categories font:
uk: Група/категорії шрифт:

en: Categorization tag name
uk: Ім'я тегу категоризації

en: 'grouping' and 'comment' are probably the best supported choices. Other choices may only work with certain file formats.
uk: 'угруповання' і 'коментар', ймовірно, найкраще підтримувані варіанти. Інші варіанти можуть працювати тільки з певними форматами файлів.

en: Persist history after player exits
uk: Зберігається історія після виходу програвача

en: History length:
uk: Тривалість історії:

en: Terminal opacity:
uk: Прозорість терміналу:

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Text Color:
uk: Колір тексту:

en: Background Color:
uk: Колір фону:

en: Launch IPython console when Exaile starts
uk: Запуск консолі IPython під час запуску Exaile

en: Release date
uk: Дата випуску

en: Rating this week
uk: Рейтинг тижня

en: Rating this month
uk: Рейтинг місяця

en: Number of playlist additions
uk: Кількість додавань до списку відтворення

en: Number of downloads
uk: Кількість завантажень

en: Number of listens
uk: Кількість прослуховувань

en: Starred
uk: Оцінені

en: Date of starring
uk: Дата оцінки

en: Genre/Tags
uk: Жанр/позначки

en: Order by:
uk: Упорядкувати за:

en: Order direction:
uk: Напрямок упорядкування:

en: Results:
uk: Результати:

en: Advanced
uk: Додатково

note: TRANSLATORS: Get the link title from the Last.fm page title
en: Go to <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Your API Account</a></b> page to get an <b>API key</b> and <b>secret</b> and enter them here. After you have entered these, <b>request access permission</b> and confirm to complete the setup.
uk: Перейдіть на сторінку <b><a href="http://www.last.fm/api/account">Вашого облікового запису API</a></b> та отримайте <b>ключ API</b> та <b>секретну фразу</b> та введіть їх тут. Після цього <b>зробіть запит на доступ</b> та підтвердьте його для завершення процедури налаштування.

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
uk: Повністю

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
uk: Спрощено

en: The order of controls can be changed by simply dragging them up or down. (Or press Alt+Up/Down.)
uk: Порядок елементів керування може бути змінено їх перетягуванням вниз чи вгору. (Або натисканням Alt+Вгору/Вниз.)

en: Controls
uk: Елементи керування

en: Track Title Format
uk: Відстежувати формат заголовку

en: Always on top
uk: Завжди поверх інших вікон

en: Show in tasklist
uk: Показувати в списку завдань

en: Show on all desktops
uk: Показувати на всіх стільницях

en: Display window decorations:
uk: Показувати обрамлення вікна:

en: Show button in main window
uk: Показати кнопку у головному вікні

en: Options
uk: Параметри

en: <b>Alarms</b>
uk: <b>Нагадування</b>

en: <b>Playback</b>
uk: <b>Відтворення</b>

en: Restart playlist
uk: Перезапуск списку відтворення

en: Enable volume fade-in
uk: Увімкнути затухання

en: Fade start volume:
uk: Початкова гучність затухання:

en: Fade stop volume:
uk: Кінцева гічність затухання:

en: Fade Increment:
uk: Коефіцієнт затухання:

en: Resize displayed covers
uk: Змінити розмір обкладинок

en: Use album covers as icons
uk: Використовувати обкладинки альбомів як значки

en: Use media icons for pause, stop and resume
uk: Використовувати значки пристроїв для паузи, зупинки та відновлення

en: On tray icon hover
uk: Під час наведення на значок в лотку

en: When main window is focused
uk: Якщо головне вікно у фокусі

en: Display Format
uk: Формат відображення

en: Display duration:
uk: Тривалість відображення:

en: Background:
uk: Фон:

en: Border radius:
uk: Межа кордону:

en: Show progress bar
uk: Показати індикатор прогресу

en: Presets
uk: Предварительная установка

en: <none selected>
uk: <нічого не вибрано>

en: Select analysis
uk: Вибрати аналіз

en: Playlist(s) to analyze
uk: Список(и) відтворення для впорядкування

en: Output Title
uk: Вивід назви

en: Defaults to the playlist name
uk: За замовчуванням ім'я списку відтворення

en: Generate
uk: Генерувати

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
uk: Віддавати перевагу коригуванню за альбомами

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
uk: Коригувати ReplayGain за альбомами а не за доріжками.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
uk: Захист від обрізки звуку

en: Protect against noise caused by over-amplification
uk: Захист від шумів спричинених надмірною гучністю

en: Unpause when screensaver ends
uk: Відновити, коли закінчуються заставки

en: Save location:
uk: Зберегти адресу:

en: Relay port:
uk: Порт передачі:

en: Rip to single file
uk: Витягти в один файл

en: Delete incomplete files
uk: Вилучити неповні файли

en: Language:
uk: Мова:

en: Shortcode of the Wikipedia language version (en, de, fr, ...)
uk: Скорочений код мовної версії з Вікіпедії (en, de, fr, ...)

en: Home
uk: Головна

en: Back
uk: Назад

en: Forward
uk: Вперед

en: A-B Repeat
uk: Повторювати A-B

en: Continuously repeats a segment of a track.
uk: Безперервно повторювати відрізок доріжки.

en: Effect
uk: Ефект

en: Utility
uk: Сервіс

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
uk: Шукає обкладинки на Amazon
    
    Щоб користуватись цим модулем, потрібний AWS API-ключ та секретний ключ.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
uk: Надсилає інформацію про прослуховування на Last.fm та аналогічні служби, що підтримують Audioscrobbler

en: Notifications
uk: Оповіщення

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
uk: Дає змогу запам'ятовувати та відтворювати музику в аудіо файлі з певного місця.

en: CD Playback
uk: Відтворення CD

en: Devices
uk: Пристрої

en: Simple console
uk: Проста консоль

en: Simple console to interact with the Exaile API
uk: Проста консоль для взаємодії з API Exaile

en: Development
uk: Розробка

en: Media Sources
uk: Медіа джерела

en: Displays the current album cover on the desktop
uk: Показує обкладинку відтворюваного альбому на стільниці

en: GUI
uk: Графічний інтерфейс користувача

en: A 10-band equalizer
uk: 10-смуговий еквалайзер

en: Group Tagger
uk: Тегування груп

en: Facilitates categorizing your music by managing the grouping/category tag in audio files
uk: Полегшує категоризацію вашої музику, керуючи груповання/категорія тег в аудіофайлах

en: Tagging
uk: Тегування

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
uk: Простий модуль для тестування базової системи модулів

en: Inhibit Suspend
uk: Заборонити стан очікування

en: Prevents User Session from suspending while music is playing
uk: Запобігає призупиненню сесії користувача під час відтворення музики

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
uk: Надає консоль IPython, через яку можна керувати програвачем Exaile.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
uk: Надає доступ до музичного каталогу Jamendo.

en: Karaoke
uk: Караоке

en: Removes voice from audio
uk: Вилучає голос з аудіо запису

en: Last.fm Covers
uk: Обкладинки з Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
uk: Пошук обкладинок на Last.fm

en: Last.fm Dynamic Playlists
uk: Динамічні списки відтворення Last.fm

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
uk: Оболонка Last.fm для динамічних списків відтворення

en: Dynamic Playlists
uk: Динамічні списки відтворення

en: Shows which tracks have been loved and allows for loving tracks.
    
    Make sure to enter a valid API key and secret in the plugin preferences.
    
    Depends on the plugin "AudioScrobbler" for username and password.
uk: Показує, які доріжки були відмічені як улюблені та дозволяє встановлювати дані відмітки.
    
    Переконайтесь, що ключ API та секретна фраза введено у налаштуваннях плагіну.
    
    Залежить від плагіну "AudioScrobbler" для використання імені та паролю користувача.

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
uk: Перегляд та прослуховування аудіо-книг з Librivox.org.

en: Main Menu Button
uk: Кнопка головного меню

en: USB Mass Storage Media Player Support
uk: Підтримка USB Mass Storage Media програвача

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
uk: Підтримка доступу до портативних медіа-плеєрів через протокол USB Mass Storage

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
uk: Компактний режим Exaile з налаштовним інтерфейсом

en: Mono
uk: Моно

en: Downmixes audio to one channel.
uk: Мікшування аудіо на один канал.

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
uk: Відтворює музику у вказаний час та дні.
    
    Зауважимо, що коли настане вказаний час, Exaile почне діяти, якщо ви натиснете кнопку відтворення, переконайтесь, що музика, яку ви хочете почути є в списку відтворення

en: MusicBrainz Covers
uk: Обкладинки MusicBrainz

en: Playlist Analyzer
uk: Впорядкувальник списка відтворення

en: Tool to help generate HTML5 visualizations of your playlists using d3.js. Optimized for Chrome.
uk: Інструмент, який допоможе генерувати HTML5 візуалізації списків відтворення за допомогою d3.js. Оптимізовано для Chrome.

en: Information
uk: Інформація

en: Adds Simple Podcast Support
uk: Додає підтримку для простих подкастів

en: Allows playing audio over a secondary device (right click on playlist and select 'preview'). Useful for DJs.
uk: Дозволяє відтворення аудіо використовуючи додатковий пристрій (натисніть правою кнопкою миші по списку відтворення та виберіть «Попередній перегляд»). Корисно для DJs.

en: Output
uk: Вихід

en: Enables ReplayGain support
uk: Вмикає підтримку ReplayGain

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
uk: Дає змогу вимкнути комп’ютер після завершення відтворення.

en: SomaFM Radio
uk: Радіо SomaFM

en: SomaFM Radio list%s%s
uk: Список SomaFM Радіо%s%s

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
uk: Дає змогу записувати аудіопотоки через streamripper.
    Залежить від: streamripper

en: Multimedia keys for Windows
uk: Клавіші мультимедіа для Windows
