exaile - en to ro translation catalogue (442 entries)

en: Tags
ro: Etichete

en: %d day,  | %d days,
ro[0]: %d zi,
ro[1]: %d zile,
ro[2]: %d de zile,

en: %d hour,  | %d hours,
ro[0]: o oră,
ro[1]: %d ore,
ro[2]: %d de ore,

en: %d minute,  | %d minutes,
ro[0]: un minut,
ro[1]: %d minute,
ro[2]: %d de minute,

en: %d second | %d seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: %d secunde
ro[2]: %d de secunde

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd,
ro: %dz,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of hours
en: %dh,
ro: %do,

note: TRANSLATORS: Short form of an amount of days
en: %dd
ro: %dz

en: Unknown
ro: Necunoscut

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
ro: Niciodată

en: Today
ro: Astăzi

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Playback Options
ro: Opțiuni de redare

en: Play the next track
ro: Redă următoarea piesă

en: Play the previous track
ro: Redă piesa precedentă

en: Stop playback
ro: Oprește redarea

en: Play
ro: Redă

en: Pause
ro: Pauză

en: Pause or resume playback
ro: Suspendă sau reia redarea

en: Stop playback after current track
ro: Opreşte redarea după piesa curentă

en: Collection Options
ro: Opțiuni colecție

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
ro: LOCAȚIE

en: Add tracks from LOCATION to the collection
ro: Adaugă piese din LOCAȚIE la colecție

en: Track Options
ro: Opțiuni piesă

en: Query player
ro: Interoghează player

en: Show a popup with data of the current track
ro: Arată o fereastră popup cu date despre piesa curentă

en: Print the title of current track
ro: Afișează piesa curentă

en: Print the album of current track
ro: Afișează albumul piesei curente

en: Print the artist of current track
ro: Afișează artistul piesei curente

en: Print the length of current track
ro: Afișează lungimea piesei curente

en: Set rating for current track to N%
ro: Stabilește aprecierea piesei curente la N%

en: Get rating for current track
ro: Obține aprecierea piesei curente

en: Print the current playback position as time
ro: Afișează poziția curentă a redării ca timp

en: Print the current playback progress as percentage
ro: Afișează progresul curent al redării ca procentaj

en: Volume Options
ro: Opțiuni de volum

en: Print the current volume percentage
ro: Afișează procentul volumului curent

en: Other Options
ro: Alte opțiuni

en: Start new instance
ro: Porneşte o nouă instanţă

en: Show this help message and exit
ro: Arată acest mesaj de ajutor și ieși

en: Show program's version number and exit.
ro: Arată versiunea programului și ieși.

en: Start minimized (to tray, if possible)
ro: Pornește minimizat (în zona de notificare, dacă este posibil)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
ro: Comută vizibilitatea interfeței grafice pentru utilizator (dacă este posibil)

en: Do not import old data from version 0.2.x
ro: Nu importa datele vechi din versiunea 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
ro: Opțiuni de control de tip make ca --play pornesc Exaile dacă nu rulează

en: Development/Debug Options
ro: Opțiuni de dezvoltare/depanare

en: DIRECTORY
ro: DOSAR

en: Set data directory
ro: Stabilește directorul de date

en: MODULE
ro: MODUL

en: Limit log output to MODULE
ro: Limitează jurnalul de ieşire la MODUL

en: LEVEL
ro: NIVEL

en: Limit log output to LEVEL
ro: Limitează jurnalul de ieşire la NIVEL

en: Show debugging output
ro: Arată rezultatele depanării

en: TYPE
ro: TIP

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
ro: Limitează depanarea xl.event la date de ieșire de TIP

en: Reduce level of output
ro: Redu nivelul de ieșire

en: Disable D-Bus support
ro: Dezactivează suportul pentru D-Bus

en: Disable HAL support.
ro: Dezactivează suportul pentru HAL.

en: Entire Library
ro: Toată colecţia

en: Random %d
ro: %d aleator

en: Rating > %d
ro: Apreciere > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
ro: Exaile nu a terminat încă de încărcat. Poate ar trebui să ascultați semnalul exaile_loaded?

en: Arranger
ro: Aranjator

en: Author
ro: Autor

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Composer
ro: Compozitor

en: Cover
ro: Copertă

en: Date
ro: Data

en: Encoded by
ro: Codificat de

en: Genre
ro: Gen muzical

en: Lyrics
ro: Versuri

en: Lyricist
ro: Versier

en: Organization
ro: Organizația

en: Original album
ro: Album original

en: Original artist
ro: Artist original

en: Original date
ro: Data originală

en: Performer
ro: Interpret

en: Title
ro: Titlu

en: Track
ro: Piesă

en: Version
ro: Versiune

en: Website
ro: Pagină web

en: Bitrate
ro: Viteză bit

en: Date added
ro: Data adăugării

en: Last played
ro: Ultima redată

en: Length
ro: Durată

en: Location
ro: Locație

en: Modified
ro: Modificat

en: Times played
ro: Repetări

en: Automatic
ro: Automat

en: Custom
ro: Personalizat

en: Invalid playlist type.
ro: Tipul listei de redare este invalid.

en: Playlist
ro: Listă de redare

en: M3U Playlist
ro: Listă redare M3U

en: PLS Playlist
ro: Listă redare PLS

en: Invalid format for %s.
ro: Formatul nu este valid pentru %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
ro: Versiunea %(version)s nu este admisă pentru %(type)s

en: ASX Playlist
ro: Listă redare ASX

en: XSPF Playlist
ro: Listă redare XSPF

en: Shuffle _Off
ro: Amestecare _oprită

en: Shuffle _Tracks
ro: Ames_tecă melodiile

en: Shuffle _Albums
ro: Amestecă _albumele

en: Repeat _Off
ro: _Oprește repetare

en: Repeat _All
ro: Repetă to_ate

en: Repeat O_ne
ro: Repetă u_na

en: Dynamic _Off
ro: Dinamic _oprit

en: Dynamic by Similar _Artists
ro: Dinamic după _artiști asemănători

en: Plugin archive is not in the correct format.
ro: Arhiva modulelor nu este în formatul corect.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
ro: Un modul cu numele „%s” este deja instalat.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
ro: Arhiva modulelor conține o cale nesigură.

en: Settings version is newer than current.
ro: Versiunea configurărilor este mai nouă decât cea curentă.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
ro: Vorbis este o decodare  Open Source, cu pierdere audio dar calitate mai bună, fişierul fiind mai compact decât formatul MP3.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
ro: Free Lossless Audio Codec (FLAC) e o decodare liberă, cu compresie de sunet, dar fără a altera calitatea.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
ro: Format proprietate Apple cu calitate mai bună decât MP3 iar viteză bit mai mică.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
ro: Format proprietar mai vechi, dar popular, cu pierdere audio. VBR oferă calitate mai bună decât CBR, dar poate fi mai puţin suportat.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
ro: Format proprietar mai vechi, dar popular, cu pierdere audio. CBR oferă calitate minoră decât VBR, dar este cel mai bine suportat.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
ro: Format de sunet  Free cu comprimare bună, rapid şi fără pierdere audio.

en: Various Artists
ro: Artişti diverşi

en: You did not specify a location to load the db from
ro: Nu ați specificat o locație din care să se încarce baza de date

en: You did not specify a location to save the db
ro: Nu ați specificat o locație în care să se salveze baza de date

en: Not playing.
ro: Nu se redă.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
ro: stare: %(status)s, titlu: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, durată: %(length)s, poziție: %(progress)s%% [%(position)s]

en: Scanning collection...
ro: Scanez colecția...

en: Scanning %s...
ro: Se scanează %s...

en: Add a Directory
ro: Adaugă un director

en: Directory not added.
ro: Directorul nu a fost adăugat

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
ro: Directorul este deja în colecția dumneavoastră sau este un subdirector al altui director din colecția dumneavoastră.

en: Show Cover
ro: Arată coperta

en: Fetch Cover
ro: Preia coperta

en: Remove Cover
ro: Elimină coperta

en: Cover for %s
ro: Copertă pentru %s

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
ro: Opțiuni pentru coperțile %(artist)s - %(album)s

en: No covers found.
ro: Nu s-au găsit coperți.

en: $title (by $artist)
ro: $title (de $artist)

en: Start, pause or resume the playback
ro: Începe, întrerupe sau continuă redarea

en: Toggle: Stop after Selected Track
ro: Comută: Oprește după piesa selectată

en: Playback error encountered!
ro: S-a întâmpinat o eroare de redare!

en: Buffering: %d%%...
ro: Se creează memoria tampon: %d%%...

en: Continue Playback
ro: Continuă redarea

en: Pause Playback
ro: Întrerupe redarea

en: Playlist export failed!
ro: Exportarea listei de redare a eșuat!

en: Start Playback
ro: Pornește redarea

en: _New Playlist
ro: Listă de redare _nouă

en: Open _URL
ro: Deschide _URL

en: _Collection
ro: _Colecție

en: _Queue
ro: Coa_dă

en: C_overs
ro: C_operți

en: _Show Playing Track
ro: Arată piesa care se redă

en: _Playlist Utilities Bar
ro: Bara de utilități pentru _lista de redare

en: Collection
ro: Colecție

en: Rescan Collection
ro: Reexaminează colecția

en: Transferring to %s...
ro: Se transferă la %s...

en: Files
ro: Fișiere

en: Filename
ro: Nume

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
ro: Dimensiune

en: No lyrics found.
ro: Nu s-au găsit versuri.

en: Enter the new name you want for your playlist
ro: Introdu un nume nou pentru lista de redare

en: Rename Playlist
ro: Redenumește lista de redare

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
ro: %(first)s și %(second)s

en: Playlists
ro: Liste de redare

en: Smart Playlists
ro: Liste inteligente de redare

en: Custom Playlists
ro: Liste personalizate de redare

en: Loading streams...
ro: Încarc fluxuri...

en: Add Radio Station
ro: Adaugă stație radio

en: Name:
ro: Nume:

en: URL:
ro: Adresă URL:

en: Saved Stations
ro: Posturi salvate

en: Radio Streams
ro: Fluxuri Radio

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Enter the name you want for your new playlist
ro: Introduceţi un nume care doriţi pentru noua listă de redare

en: New Playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Plugins
ro: Module

en: Appearance
ro: Aspect

en: Covers
ro: Coperți

en: Lyrics Viewer
ro: Vizualizator versuri

en: Playback
ro: Redare

en: Could not load plugin info!
ro: Nu s-au putut încărca informațiile despre modulele de extensie!

en: Could not disable plugin!
ro: Nu s-a putut dezactiva modulul de extensie!

en: Could not enable plugin!
ro: Nu s-a putut activa modulului de extensii!

en: Choose a Plugin
ro: Alegeți un modul de extensie

en: Plugin Archives
ro: Arhivele modulelor de extensie

en: All Files
ro: Toate fişierele

en: Plugin file installation failed!
ro: Instalarea fișierului cu modulele de extensie a eșuat!

en: Restart Exaile?
ro: Reporniți Exaile?

en: A restart is required for this change to take effect.
ro: Pentru ca schimbările să ia efect este necesară o repornire

en: Restart
ro: Repornește

en: Action
ro: Acțiune

en: Shortcut
ro: Comandă rapidă

en: Editing track %(current)d of %(total)d
ro: Se modifică piesa %(current)d din %(total)d

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
ro: din:

en: Open Directory
ro: Deschide dosarul

en: Apply current value to all tracks
ro: Aplică valoarea curentă pentru toate piesele

en: Saved %(count)s of %(total)s.
ro: S-au salvat %(count)s din %(total)s.

en: Exaile Music Player
ro: Program de ascultat muzică Exaile

en: Enter the URL to open
ro: Introduceți URL-ul de deschis

en: Open URL
ro: Deschide URL

en: Select File Type (by Extension)
ro: Alegeți tipul fișierului (după extensie)

en: Choose Media to Open
ro: Alegeți mediul de deschis

en: Supported Files
ro: Fişiere suportate

en: Music Files
ro: Fişiere muzicale

en: Playlist Files
ro: Fişiere din lista de redare

en: Choose Directory to Open
ro: Alegeți directorul de deschis

en: Export Current Playlist
ro: Exportă lista de redare curentă

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
ro: Listă de redare salvată ca <b>%s</b>

en: Close %s
ro: Închide %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
ro: <b>Salvați modificările la %s înainte de închidere?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
ro: Modificările vor fi pierdute dacă nu salvaţi

en: Close Without Saving
ro: Închide fără a salva

en: You did not enter a name for your playlist
ro: Nu ați introdus un nume pentru lista de redare

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
ro: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    de $artist
    din $album

en: Not Playing
ro: Nu se redă nimic

en: %d in collection
ro: %d în colecție

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
ro: Fișierele nu pot fi mutate la gunoi. Le ștergeți permanent de pe disc?

en: _Edit
ro: _Editare

en: Close Tab
ro: Închide Tab

en: Seeking: %s
ro: Se parcurge: %s

en: Move
ro: Mută

en: Muted
ro: Amuțit

en: Full Volume
ro: Volum maxim

en: Requires plugins providing dynamic playlists
ro: Necesită module de extensie ce furnizează liste de redare dinamice

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
ro: Adaugă dinamic piese similare în lista de redare

en: Track Number
ro: Numărul piesei

en: Disc Number
ro: Număr disc

en: Rating
ro: Evaluare

en: Year
ro: An

en: Playcount
ro: Număr redări

en: _Resizable
ro: _Redimensionabilă

en: _Autosize
ro: _Autodimensionează

en: Queue (%d)
ro: Coadă (%d)

en: Rating:
ro: Apreciere:

en: seconds
ro: secunde

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
ro: și

en: days
ro: zile

en: minutes
ro: minute

en: hours
ro: ore

en: weeks
ro: săptămâni

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
ro: este

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
ro: nu este

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
ro: conține

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
ro: nu conține

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
ro: cel puțin

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
ro: cel mult

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
ro: înainte

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
ro: după

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
ro: între

en: Add Smart Playlist
ro: Adaugă listă de redare inteligentă

en: Edit Smart Playlist
ro: Editează Lista Inteligentă

en: Ascending
ro: Ascendent

en: Descending
ro: Descendent

en: About Exaile
ro: Despre Exaile

en: Collection Manager
ro: Administrator de colecții

en: Monitored
ro: Monitorizat

en: Cover Finder
ro: Căutător de coperți

en: _Set as Cover
ro: _Stabilește ca copertă

en: Device Manager
ro: Administrator dispozitive

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Device
ro: Dispozitiv

en: _File
ro: _Fișier

en: _View
ro: _Vedere

en: _Tools
ro: Unel_te

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Previous Track
ro: Melodia precedentă

en: Next Track
ro: Melodia următoare

en: Search
ro: Caută

en: Previous visited directory
ro: Precedentul director vizitat

en: Next visited directory
ro: Următorul director vizitat

en: Up one directory
ro: Mai sus cu un director

en: Refresh directory listing
ro: Reîmprospătează listarea directoarelor

en: Home directory
ro: Dosar personal

en: Refresh Lyrics
ro: Reîmprospătează versuri

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Bază

en: Always show tab bar
ro: Arată bara de file întotdeauna

en: Tab placement:
ro: Plasarea taburilor

en: Display track counts in collection
ro: Afișează numărul de piese în colecție

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
ro: Folosește transparența alfa

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
ro: Avertisment: această opțiune poate cauza erori de afișare dacă este folosită cu un administrator de ferestre fără suport de compunere.

en: Show tray icon
ro: Arată iconiţă în zona de notificare

en: Minimize to tray
ro: Minimizare în zona de notificare

en: Close to tray
ro: Închide la zona de notificare

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
ro: Sari la melodia curentă la schimbarea piesei

en: Show splash screen on startup
ro: Arată imaginea de pornire

en: (Right click to reset to defaults)
ro: (Apăsați clic dreapta pentru a restabili valorile implicite)

en: Use covers from local files
ro: Folosește coperte de la fișierele locale

en: Cover Search Order:
ro: Ordinea de căutare a coperţilor:

en: Use covers embedded in tags
ro: Folosește copertele încorporate în etichete

en: Audio Sink:
ro: Chiuvetă audio:

en: Crossfade duration (ms):
ro: Durata trecerii(ms):

en: Open last playlists on startup
ro: La pornire, deschide ultima listă de redare

en: Enabled
ro: Activat

en: No Plugin Selected
ro: Niciun modul de extensie selectat

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Track Properties
ro: Proprietăți piesă

en: A_dd tag
ro: A_daugă etichetă

en: _Remove tag
ro: _Elimină etichetă

en: Uppercase first letter of all tags
ro: Transformă prima literă a tuturor etichetelor în literă mare

en: _Previous
ro: _Precedentul

en: _Next
ro: Ur_mătorul

en: Description:
ro: Descriere:

en: Match any of the criteria
ro: Corespunde cu oricare criteriu

en: Randomize results
ro: Aleatorizează rezultatele

en: Add
ro: Adaugă

en: Cancel
ro: Anulează

en: Volume
ro: Volum

en: Repeat Segment
ro: Repetă segment

en: Repeat Beginning
ro: Repetă începutul

en: Repeat End
ro: Repetă sfârșitul

en: Alarm Clock
ro: Ceas cu alarmă

en: Amazon Covers
ro: Coperte de la Amazon

en: DAAP Client
ro: Client DAAP

en: DAAP Server
ro: Server DAAP

en: Desktop Cover
ro: Copertă desktop

en: Enter the search keywords
ro: Introduceți cuvintele cheie de căutare

en: IPython Console - Exaile
ro: Consolă IPython - Exaile

en: IPython Console
ro: Consola IPython

en: Ready
ro: Gata

en: Searching Jamendo catalogue...
ro: Se caută în catalogul Jamendo

en: Retrieving song data...
ro: Se obțin datele melodiei...

en: Append to Current
ro: Adaugă la cea curentă

en: Mini Mode
ro: Modul mini

en: Previous
ro: Precedentă

en: Go to the previous track
ro: Navighează la piesa precedentă

en: Previous track
ro: Piesa precedentă

en: Next
ro: Următoarea

en: Go to the next track
ro: Navighează la piesa următoare

en: Next track
ro: Piesa următoare

en: Play/Pause
ro: Redă/Întrerupe

en: Start playback
ro: Pornește redarea

en: Continue playback
ro: Continuă redarea

en: Pause playback
ro: Întrerupe redarea

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop the playback
ro: Oprește redarea

en: Continue playback after current track
ro: Continuă redarea după piesa curentă

en: Change the volume
ro: Modifică volumul

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore the main window
ro: Restaurează fereastra principală

en: Restore main window
ro: Restaurează fereastra principală

en: Select rating of the current track
ro: Alege aprecierea piesei curente

en: Track selector
ro: Selector de piese

en: Simple track list selector
ro: Selector de listă piese simplu

en: Playlist button
ro: Butonul listei de redare

en: Access the current playlist
ro: Accesează lista de redare curentă

en: Progress button
ro: Butonul de progres

en: Playback progress and access to the current playlist
ro: Progresul de redare și acces a listei de redare curente

en: Progress bar
ro: Bară de progres

en: Playback progress and seeking
ro: Progresul redării și parcurgerea

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
ro: $title de $artist

en: Moodbar
ro: Bară de mood

en: Notify
ro: Notifică

en: On Screen Display
ro: Afișare pe ecran

en: Podcasts
ro: Podcast-uri

en: Refresh Podcast
ro: Reîmprospătează podcast

en: Delete
ro: Șterge

en: Enter the URL of the podcast to add
ro: Introduceți adresa URL a podcastului de adăugat

en: Open Podcast
ro: Deschide podcast

en: Loading %s...
ro: Se încarcă %s...

en: Error loading podcast.
ro: Eroare la încărcarea podcastului.

en: Loading Podcasts...
ro: Se încarcă podcasturile...

en: Could not save podcast file
ro: Nu s-a putut salva fișierul de podcast

en: Pause on Screensaver
ro: Pauză pe protector de ecran

en: Shutdown after Playback
ro: Oprește după redare

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
ro: Computerul se va opri la sfârșitul redării.

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
ro: Computerul nu a putut fi oprit folosind D-Bus.

en: Error executing streamripper
ro: Eroare la executarea ripperului de flux

en: Streamripper
ro: Ripper de flux

en: <b>Alarm Days</b>
ro: <b>Zile de alarmă</b>

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Sunday
ro: Duminică

en: Use Fading
ro: Atenuare

en: Increment:
ro: Incrementare:

en: API key:
ro: Cheie API:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
ro: Trimite piesele folosind Audioscrobbler

en: Show menuitem to toggle submission
ro: Arată elementul din meniu pentru a comuta trimiterea

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Password:
ro: Parolă:

en: Server host:
ro: Gazdă server:

en: Server enabled
ro: Server activat

en: Anchor:
ro: Ancoră:

en: Override cover size
ro: Dimensiune copertă depașită

en: Terminal opacity:
ro: Opacitate terminal:

en: Background Color:
ro: Culoare fundal:

en: Release date
ro: Data lansării

en: Rating this week
ro: Aprecierea din această săptămână

en: Rating this month
ro: Aprecierea din această lună

en: Number of playlist additions
ro: Număr de adiționări la lista de redare

en: Number of downloads
ro: Număr de descărcări

en: Number of listens
ro: Număr de ascultări

en: Starred
ro: Cu stea

en: Date of starring
ro: Data aprecierii

en: Genre/Tags
ro: Gen/etichete

en: Order by:
ro: Ordonează după:

en: Order direction:
ro: Direcția ordonării:

en: Results:
ro: Rezultate:

en: Advanced
ro: Avansat

en: Show in tasklist
ro: Arată în tasklist

en: Show on all desktops
ro: Arată pe toate fundalele

en: Display window decorations:
ro: Afișează decorațiuni fereastră:

en: Options
ro: Opțiuni

en: Restart playlist
ro: Repornește lista de redare

en: Use album covers as icons
ro: Folosește copertele de albume ca pictograme

en: Use media icons for pause, stop and resume
ro: Folosește iconițe media pentru întrerupere, oprire și continuare

en: On tray icon hover
ro: La trecerea peste pictograma din zona de notificare

en: When main window is focused
ro: Când fereastra principală este activă

note: Prefer to use ReplayGain's album correction instead of track correction if possible. If unchecked, track correction will be preferred instead.
en: Prefer per-album correction
ro: Preferă corecție per-album

en: Prefer ReplayGain's per-album correction over per-track correction.
ro: Preferă corecție ReplayGain pe album peste corecţie per-track.

note: Prevents clipping of audio due to amplification.
en: Use clipping protection
ro: Utilizaţi protecție de tăiere

en: Protect against noise caused by over-amplification
ro: Protecţie împotriva zgomotului cauzat de supra-amplificare

en: Relay port:
ro: Port releu:

en: Rip to single file
ro: Extrage la un singur fişier

en: Delete incomplete files
ro: Șterge fișierele incomplete

en: A-B Repeat
ro: Repetă A-B

en: Continuously repeats a segment of a track.
ro: Repetă continuu un segment al unei piese.

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
ro: Caută pe Amazon pentru coperți
    
    Pentru a putea folosi acest modul, o cheie AWS API şi cheia secretă sunt necesare.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
ro: Trimite informaţii privind ascultarea la Last.fm şi servicii similare de sprijin AudioScrobbler

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Allows saving/resuming bookmark positions in audio files.
ro: Permite salvarea/reluarea poziției marcajului în fișierele audio.

en: CD Playback
ro: CD-ul de redare

en: Displays the current album cover on the desktop
ro: Afișează coperta albumului curent pe fundal

en: A 10-band equalizer
ro: Un egalizator pe 10 benzi

en: A simple plugin for testing the basic plugin system
ro: Un simplu modul pentru testarea sistemului de modul de bază

en: Provides an IPython console that can be used to manipulate Exaile.
ro: Oferă o consolă IPython care poate fi utilizată pentru a manipula Exaile.

en: Enables access to the Jamendo music catalogue.
ro: Activează accesul la catalogul muzical Jamendo.

en: Removes voice from audio
ro: Elimină voce din audio

en: Last.fm Covers
ro: Coperți Last.fm

en: Searches Last.fm for covers
ro: Caută Last.fm pentru coperți

en: Last.fm Dynamic Playlists
ro: Liste dinamice de redare Last.fm

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
ro: Suportul Last.fm pentru liste dinamice de redare

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
ro: Caută și ascultă cărțile audio de la Librivox.org.

en: USB Mass Storage Media Player Support
ro: Suport media player de stocare pe USB

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
ro: Suport pentru accesarea media playerelor portabile cu ajutorul protocolului de stocare USB

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
ro: Modul compact pentru Exaile cu o interfaţă configurabilă

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
ro: Redă muzica la anumite ore şi zile.
    
    Reţineţi că atunci când timpul specificat ajunge, Exaile va acţiona ca și cum ați apăsat butonul de redare, astfel încât să fie sigur că aveţi muzica pe care doriţi să o auziți în lista dumneavoastră de redare

en: Adds Simple Podcast Support
ro: Adaugă suport pentru simplu podcast

en: Enables ReplayGain support
ro: Activează suport ReplayGain

en: Allows for shutdown of the computer at the end of playback.
ro: Permite închiderea calculatorului la sfârşitul redării.

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
ro: Vă permite să înregistraţi fluxuri cu Streamripper.
    Depinde: Streamripper

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
ro: Ascultați, răsfoiți sau editați-vă colecția de muzică
