exaile - en to fi translation catalogue (879 entries)

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Local file
fi: Paikallinen tiedosto

en: %d day,  | %d days,
fi[0]: %d päivä,
fi[1]: %d päivää,

en: %d hour,  | %d hours,
fi[0]: %d tunti,
fi[1]: %d tuntia,

en: %d minute,  | %d minutes,
fi[0]: %d minuutti,
fi[1]: %d minuuttia,

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATORS: Indicates that a track has never been played before
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Today
fi: Tänään

en: Yesterday
fi: Eilen

en: Local
fi: Paikallinen

en: Usage: exaile [OPTION...] [LOCATION...]
fi: Käyttö: exaile [VALINTA]... [SIJAINTI...]

en: Launch Exaile, optionally adding tracks specified by LOCATION to the active playlist. If Exaile is already running, this attempts to use the existing instance instead of creating a new one.
fi: Käynnistä Exaile, valinnaisesti lisäämällä kappaleita, jotka on määritelty sijaintipaikan mukaan aktiiviseen soittolistaan. Jos Exaile on jo käynnissä, tämä yrittää käyttää olemassa olevan instanssin sijaan luoda uuden.

en: Playback Options
fi: Toistoasetukset

en: Play the next track
fi: Soita seuraava kappale

en: Play the previous track
fi: Soita edellinen kappale

en: Stop playback
fi: Pysäytä soitto

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Tauota

en: Pause or resume playback
fi: Pysäytä tai jatka toistoa

en: Stop playback after current track
fi: Pysäytä toisto nykyisen kappaleen jälkeen

en: Collection Options
fi: Kokoelman valinnat

note: TRANSLATORS: Meta variable for --add and --export-playlist
en: LOCATION
fi: SIJAINTI

en: Add tracks from LOCATION to the collection
fi: Lisää raidat SIJAINNISTA kokoelmaan

en: Playlist Options
fi: Soittolistan asetukset

en: Export the current playlist to LOCATION
fi: Vie nykyinen soittolista sijaintiin

en: Track Options
fi: Kappaleen asetukset

en: Query player
fi: Jonosoitin

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query
en: FORMAT
fi: MUOTO

en: Retrieve the current playback state and track information as FORMAT
fi: Nouda nykyinen toistotila ja raidan tiedot FORMAT-muodossa

note: TRANSLATORS: Meta variable for --format-query-tags
en: TAGS
fi: TUNNISTEET

en: Tags to retrieve from the current track; use with --format-query
fi: Tunnisteet, jotka haetaan nykyisestä raidasta; käytä --format-query muotoa

en: Show a popup with data of the current track
fi: Näytä ponnahdusikkuna jossa on nykyisen raidan tiedot

en: Print the title of current track
fi: Näytä toistettavan kappaleen nimi

en: Print the album of current track
fi: Näytä albumi, johon soitettava kappale kuuluu

en: Print the artist of current track
fi: Näytä toistettavan kappaleen esittäjä

en: Print the length of current track
fi: Näytä toistettavan kappaleen kesto

en: Set rating for current track to N%
fi: Aseta arvostelu nykyiselle kappaleelle N%

en: Get rating for current track
fi: Hanki nykyisen kappaleen luokitus

en: Print the current playback position as time
fi: Tulostaa nykyisen toistokohdan ajan

en: Print the current playback progress as percentage
fi: Tulostaa nykyisen toiston etenemisen prosentteina

en: Volume Options
fi: Äänenvoimakkuuden asetukset

en: Increase the volume by N%
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta N%

en: Decrease the volume by N%
fi: Laske äänenvoimakkuutta N%

en: Mute or unmute the volume
fi: Äänenvoimakkuuden mykistäminen tai mykistyksen poistaminen

en: Print the current volume percentage
fi: Näytä nykyinen äänenvoimakkuustaso prosentteina

en: Other Options
fi: Muut asetukset

en: Start new instance
fi: Aloita uusi instanssi

en: Show this help message and exit
fi: Näytä tämä ohje ja poistu

en: Show program's version number and exit.
fi: Näytä ohjelman versionumero ja poistu.

en: Start minimized (to tray, if possible)
fi: Aloita minimoituna (ilmoitusalueelle, jos mahdollista)

en: Toggle visibility of the GUI (if possible)
fi: Aseta graafisen käyttöliittymän näkyvyys (jos mahdollista)

en: Start in safe mode - sometimes useful when you're running into problems
fi: Aloita turvallisessa tilassa - hyödyllistä jos sinulla on ongelmia ohjelman kanssa

en: Force import of old data from version 0.2.x (overwrites current data)
fi: Pakota vanhojen tietojen tuonti versiosta 0.2.x (korvaa nykyiset tiedot)

en: Do not import old data from version 0.2.x
fi: Älä tuo vanhoja tietoja versiosta 0.2.x

en: Make control options like --play start Exaile if it is not running
fi: Tee ohjausvaihtoehtoja, kuten --play start Exaile, jos se ei ole käynnissä

en: Development/Debug Options
fi: Kehitys- ja virheenjäljitysasetukset

en: DIRECTORY
fi: Hakemisto

en: Set data directory
fi: Aseta hakemisto

en: Set data and config directory
fi: Määritä tiedot ja konfigurointihakemisto

en: MODULE
fi: MODUULI

en: Limit log output to MODULE
fi: Rajoita lokin tuloste moduuliin

en: LEVEL
fi: TASO

en: Limit log output to LEVEL
fi: Rajoita lokin tuloste tasolle

en: Show debugging output
fi: Näytä vianjäljitystuloste

en: Enable debugging of xl.event. Generates lots of output
fi: Ota käyttöön xl.event-vianjäljitys. Saa aikaan PALJON tulostetta

en: Enable full debugging of xl.event. Generates LOTS of output
fi: Ota käyttöön koko xl.event-vianjäljitys. Saa aikaan PALJON tulostetta

en: Add thread name to logging messages.
fi: Lisää säikeen nimi lokiviesteihin.

en: TYPE
fi: TYYPPI

en: Limit xl.event debug to output of TYPE
fi: Rajoita xl.event-virheenkorjaus tyypin TYPE tulokseen

en: Reduce level of output
fi: Vähennä ulostulon määrää

en: Disable D-Bus support
fi: Poista käytöstä D-Bus -tuki

en: Disable HAL support.
fi: Poista HAL-tuki käytöstä.

en: Entire Library
fi: Koko kirjasto

en: Random %d
fi: Satunnaiset %d

en: Rating > %d
fi: Arvostelu > %d

en: Exaile is not yet finished loading. Perhaps you should listen for the exaile_loaded signal?
fi: Exaile ei ole lopettanut lataamista. Ehkä sinun pitäisi kuunnella exaile_loaded signaalia?

en: Album
fi: Albumi

en: Arranger
fi: Sovittaja

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Album artist
fi: Albumi esittäjä

en: Author
fi: Tekijä

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Comment
fi: Kommentti

en: Composer
fi: Säveltäjä

en: Conductor
fi: Kapellimestari

en: Cover
fi: Kansikuvat

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Disc
fi: Levy

en: Encoded by
fi: Koodaaja

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Language
fi: Kieli

en: Lyrics
fi: Sanoitus

en: Lyricist
fi: Sanoittaja

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Original album
fi: Alkuperäinen albumi

en: Original artist
fi: Alkuperäinen esittäjä

en: Original date
fi: Alkuperäinen päivämäärä

en: Performer
fi: Esittäjä

en: Title
fi: Nimi

en: Track
fi: Kappale

en: Version
fi: Versio

en: Website
fi: Verkkosivu

en: Bitrate
fi: Näytteenottotaajuus

en: Date added
fi: Päivä lisätty

en: Last played
fi: Viimeksi soitettu

en: Length
fi: Kesto

en: Location
fi: Sijainti

en: Modified
fi: Muutettu

en: Play time
fi: Soittokertoja

en: Times played
fi: Toistomäärä

en: Start offset
fi: Aloitussiirtymä

en: Stop offset
fi: Lopetussiirtymä

en: : Possible audio device error, is it plugged in?
fi: : Mahdollinen äänilaitevirhe, onko se kytketty?

en: A GStreamer 1.x plugin for %s is missing. Without this software installed, Exaile will not be able to play the current file. Please install the required software on your computer. See %s for details.
fi: GStreamer 1.x- liitännäinen %s puuttuu. Ilman tätä ohjelmistoa Exaile ei pysty soittamaan nykyistä tiedostoa. Ole hyvä ja asenna tarvittava ohjelmisto tietokoneellesi. Katso kohdasta %s lisätietoja.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Could not create audiosink (device: %s, type: %s)
fi: Ääninielua ei voitu luoda (laite: %s, tyyppi: %s)

en: No custom pipeline specified!
fi: Mukautettua putkistoa ei ole määritetty!

en: Error creating custom audiosink '%s'
fi: Virhe luotaessa mukautettua ääninielua '%s'

en: Invalid sink type '%s' specified
fi: Virheellinen nielutyyppi %s määritetty

en: Could not create sink type '%s'
fi: Ei voitu luoda nielutyyppiä '%s'

en: Invalid playlist type.
fi: Virheellinen soittolista tyyppi.

en: Playlist
fi: Soittolista

en: M3U Playlist
fi: M3U-soittolista

en: PLS Playlist
fi: PLS-soittolista

en: Invalid format for %s.
fi: Virheellinen tyyppi %s.

en: Unsupported version %(version)s for %(type)s
fi: Ei-tuettu versio %(version)s tyypille %(type)s

en: ASX Playlist
fi: ASX-soittolista

en: XSPF Playlist
fi: XSPF-soittolista

en: Shuffle _Off
fi: _Poista sekoitus

en: Shuffle _Tracks
fi: Sekoita _kappaleet

en: Shuffle _Albums
fi: Sekoita _albumit

en: _Random
fi: _Satunnainen

en: Repeat _Off
fi: Älä _kertaa

en: Repeat _All
fi: Kertaa k_aikki

en: Repeat O_ne
fi: Kertaa _yksi

en: Dynamic _Off
fi: Dynaaminen pois päältä

en: Dynamic by Similar _Artists
fi: Dynaamisesti Samankaltaiset _Artistit

en: Plugin is already loaded or has a conflicting name.
fi: Laajennus on jo ladattu tai sen nimi on ristiriitainen.

en: Plugin archive is not in the correct format.
fi: Laajennos arkisto ei ole oikeassa muodossa.

en: A plugin with the name "%s" is already installed.
fi: Laajennus, jonka nimi on "%s", on jo asennettu.

en: Plugin archive contains an unsafe path.
fi: Liitännäisarkisto sisältää turvattoman polun.

en: Settings version is newer than current.
fi: Asetuksien versio on uudempi kuin nykyinen.

en: Vorbis is an open source, lossy audio codec with high quality output at a lower file size than MP3.
fi: Vorbis on avoimen lähdekoodin häviöllinen äänikoodekki korkealaatuisella ulostulolla jonka tuottama tiedostokoko on pienempi kuin MP3 -koodekin.

en: Free Lossless Audio Codec (FLAC) is an open source codec that compresses but does not degrade audio quality.
fi: Free Lossless Audio Codec (FLAC) on avoimen lähdekoodin koodekki joka pakkaa mutta ei huononna äänenlaatua.

en: Apple's proprietary lossy audio format that achieves better sound quality than MP3 at lower bitrates.
fi: Applen omistama häviöllinen ääniformaatti joka saavuttaa paremman äänenlaadun kuin MP3 alhaisella bittinopeudella.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. VBR gives higher quality than CBR, but may be incompatible with some players.
fi: Patentoitu ja vanhempi, mutta myös suosittu häviöllinen ääniformaatti. VBR antaa korkeamman laadun kuin CBR, mutta saattaa olla yhteensopimaton joidenkin soittimien kanssa.

en: A proprietary and older, but also popular, lossy audio format. CBR gives less quality than VBR, but is compatible with any player.
fi: Patentoitu ja vanhempi, mutta myös suosittu häviöllinen ääniformaatti. CBR antaa heikomman laadun kuin VBR, mutta on yhteensopiva kaikkien soittimien kanssa.

en: A very fast Free lossless audio format with good compression.
fi: Todella nopea vapaa ääniformaatti hyvällä pakkauksella.

en: Various Artists
fi: Useita esittäjiä

en: You did not specify a location to load the db from
fi: Et antanut sijantia, mistä tietokanta ladataan

en: You did not specify a location to save the db
fi: Et asettanut tietokannan tallennussijaintia

en: Not playing.
fi: Ei toisteta.

en: status: %(status)s, title: %(title)s, artist: %(artist)s, album: %(album)s, length: %(length)s, position: %(progress)s%% [%(position)s]
fi: tila: %(status)s, raita: %(title)s, esittäjä: %(artist)s, albumi: %(album)s, pituus: %(length)s, sijainti: %(progress)s %% [%(position)s]

en: Scanning collection...
fi: Tutkitaan kokoelmaa...

en: Scanning %s...
fi: Tutkitaan %s...

en: Add a Directory
fi: Lisää kansio

en: Directory not added.
fi: Hakemistoa ei lisätty.

en: The directory is already in your collection or is a subdirectory of another directory in your collection.
fi: Hakemisto on jo kokoelmassasi tai jossain sen alihakemistossa.

en: {outstanding} covers left to fetch
fi: {outstanding} kannet jotka noudetaan

en: All covers fetched
fi: Kaikki kannet haettu

en: Collecting albums and covers...
fi: Kerätään albumeja ja kansia...

en: Show Cover
fi: Näytä kansikuva

en: Fetch Cover
fi: Nouda kansikuva

en: Remove Cover
fi: Poista kansikuva

en: Cover for %s
fi: Kansi %s

en: {width}x{height} pixels ({zoom}%)
fi: {width}x{height} pikseliä ({zoom}%)

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Cover options for %(artist)s - %(album)s
fi: Kansivalinnat esittäjälle %(artist)s - albumille %(album)s

en: No covers found.
fi: Kansikuvia ei löytynyt.

en: None of the enabled sources has a cover for this track, try enabling more sources.
fi: Missään käytössä olevista lähteistä ei ole tämän raidan kantta, kokeile ottaa käyttöön lisää lähteitä.

note: TRANSLATORS: do not translate 'width' and 'height'
en: {width}x{height} pixels
fi: {width}x{height} pikseliä

en: $title (by $artist)
fi: $title ($artist)

en: Save currently selected playlist
fi: Tallenna valittu soittolista

en: Save currently selected playlist under a custom name
fi: Tallenna valittuna oleva soittolista mukautetulla nimellä

en: Focus filter in currently focused panel
fi: Kohdista suodatin tällä hetkellä kohdistettuun paneeliin

en: Focus playlist search
fi: Kohdista soittolistan hakuun

en: Clear queue
fi: Tyhjennä jono

en: Start, pause or resume the playback
fi: Aloita, tauota ja jatka toistamista

en: Seek to the right
fi: Etsi oikealta puolelta

en: Seek to the left
fi: Etsi vasemmalta puolelta

en: Increase the volume
fi: Kasvata äänenvoimakkuutta

en: Decrease the volume
fi: Laske äänenvoimakkuutta

en: Switch to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to next tab
fi: Vaihda seuraavalle välilehdelle

en: Focus the playlist container
fi: Kohdista soittolistan säiliöön

en: Focus the files panel
fi: Kohdista tiedostopaneeliin

en: Focus the radio panel
fi: Kohdista radiopaneeliin

en: Focus the playlists panel
fi: Kohdista soittolistapaneeliin

en: Focus the first tab
fi: Kohdista ensimmäiseen välilehteen

en: Focus the second tab
fi: Kohdista toiseen välilehteen

en: Focus the third tab
fi: Kohdista kolmanteen välilehteen

en: Focus the fourth tab
fi: Kohdista neljänteen välilehteen

en: Focus the fifth tab
fi: Kohdista viidenteen välilehteen

en: Focus the sixth tab
fi: Kohdista kuudenteen välilehteen

en: Focus the seventh tab
fi: Kohdista seitsemänteen välilehteen

en: Focus the eighth tab
fi: Kohdista kahdeksanteen välilehteen

en: Focus the ninth tab
fi: Kohdista yhdeksänteen välilehteen

en: Focus the tenth tab
fi: Kohdista kymmenenteen välilehteen

en: Toggle: Stop after Selected Track
fi: Vaihda: Lopeta valitun raidan jälkeen

en: Playback error encountered!
fi: Tapahtui toistovirhe!

en: Buffering: %d%%...
fi: Puskuroidaan: %d %%...

en: Continue Playback
fi: Jatka toistoa

en: Pause Playback
fi: Keskeytä toisto

en: Playlist export failed!
fi: Soittolistan vienti epäonnistui!

en: Start Playback
fi: Aloita toisto

en: _New Playlist
fi: _Uusi soittolista

en: _Open
fi: _Avaa

en: Open _URL
fi: Avaa _osoite

en: Open _Directories
fi: Avaa _Hakemisto

en: _Import Playlist
fi: _Tuo soittolista

en: E_xport Current Playlist
fi: Vie nykyinen soittolista

en: Close _Tab
fi: _Sulje välilehti

en: _Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: _Quit Exaile
fi: _Lopeta Exaile

en: _Collection
fi: _Kokoelma

en: _Queue
fi: _Jono

en: C_overs
fi: _Levyjen kannet

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Show Playing Track
fi: _Näytä soitattava kappale

en: _Playlist Utilities Bar
fi: _Soittolista apuohjelmapalkki

en: C_olumns
fi: S_arakkeet

en: _Clear playlist
fi: _Tyhjennä soittolista

en: _Device Manager
fi: _Laitehallinta

en: _Rescan Collection
fi: _Skannaa kokoelma uudelleen

en: Rescan Collection (_slow)
fi: Skannaa kokoelma uudelleen (hidas)

en: User's Guide (website)
fi: Käyttöopas (verkkosivusto)

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Report an issue (GitHub)
fi: Ilmoita ongelmasta (GitHub)

en: Open error logs
fi: Avaa virhelokit

en: _About
fi: _Tietoja

en: Album Artist
fi: Albumi Esittäjä

en: Genre - Artist
fi: Tyylilaji - esittäjä

en: Genre - Album Artist
fi: Tyylilaji - Albumi Esittäjä

en: Genre - Album
fi: Tyylilaji - albumi

en: Date - Artist
fi: Päiväys - Esittäjä

en: Date - Album Artist
fi: Päivämäärä - Albumi Esittäjä

en: Date - Album
fi: Päiväys - Albumi

en: Artist - (Date - Album)
fi: Esittäjä - (Päiväys - Albumi)

en: Album Artist - (Date - Album)
fi: Albumin esittäjä - (Päiväys - Albumi)

en: Collection
fi: Kokoelma

en: Rescan Collection
fi: Tarkista kokoelma uudelleen

en: Transferring to %s...
fi: Siirretään kohteeseen %s...

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filename
fi: Tiedostonimi

note: TRANSLATORS: File size column in the file browser
en: Size
fi: Koko

note: TRANSLATORS: File size (1 kB = 1000 bytes)
en: %s kB
fi: %s kt

en: No lyrics found.
fi: Lyriikoita ei löytynyt.

en: Source:
fi: Lähde:

en: Any source
fi: Mikä tahansa lähde

en: New _Smart Playlist
fi: Uusi ä_lykäs soittolista

en: _New Station
fi: _Uusi asema

en: Delete the playlist "%s"?
fi: Poista soittolista "%s"?

en: Enter the new name you want for your playlist
fi: Kirjoita soittolistan uusi nimi

en: Rename Playlist
fi: Nimeä soittolista uudelleen

en: The playlist name you entered is already in use.
fi: Antamasi soittolistan nimi on jo käytössä.

en: Error loading smart playlist: %s
fi: Virhe ladattaessa älykästä soittolistaa: %s

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with more than two values
en: %(first)s, %(second)s and others
fi: %(first)s, %(second)s ja toiset

note: TRANSLATORS: Playlist title suggestion with two values
en: %(first)s and %(second)s
fi: %(first)s ja %(second)s

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Smart Playlists
fi: Älykkäät soittolistat

en: Custom Playlists
fi: Mukautetut soittolistat

en: Loading streams...
fi: Ladataan virtaa...

en: Add Radio Station
fi: Lisää radiokanava

en: Name:
fi: Nimi:

en: Saved Stations
fi: Tallennetut asemat

en: Radio Streams
fi: Radiovirrat

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Enter the name you want for your new playlist
fi: Anna uudelle soittolistallesi haluamasi nimi

en: New Playlist
fi: Uusi soittolista

en: P_anels
fi: P_aneelit

en: Drop here to create a new playlist
fi: Pudota tähän luodaksesi uuden soittolistan

en: _Clear Tab History
fi: _Tyhjennä välilehtihistoria

en: Recently Closed _Tabs
fi: Äskettäin suljetut välilehdet

en: Restore closed tab
fi: Palauta suljettu välilehti

en: Playlist %d
fi: Soittolista %d

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {minutes} min ago)
fi: {playlist_name} ({track_count} kappaletta, suljettu {minutes} min sitten)

en: {playlist_name} ({track_count} tracks, closed {seconds} sec ago)
fi: {playlist_name} ({track_count} kappaletta, suljettu {seconds} sek sitten)

en: _Move to Other View
fi: _Siirrä toiseen näkymään

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Tray icons are not supported on your platform
fi: Kuvakkeita ei tueta alustallasi

en: Reset to _Defaults
fi: Palauta oletukset

en: Covers
fi: Kansikuvat

en: Lyrics Viewer
fi: Sanoitukset

en: Playback
fi: Toisto

en: Uncategorized
fi: Luokittelematon

en: Could not load plugin info!
fi: Liäosan informaatiota ei voida lukea!

en: Failed plugin: %s | Failed plugins: %s
fi[0]: Epäonnistunut lisäosa: %s
fi[1]: Epäonnistuneet lisäosat: %s

en: Could not disable plugin!
fi: Liitännäistä ei voitu poistaa käytöstä!

en: Could not enable plugin!
fi: Liitännäistä ei voitu ottaa käyttöön!

en: Choose a Plugin
fi: Valitse liitännäinen

en: Plugin Archives
fi: Liitännäisarkisto

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Plugin file installation failed!
fi: Lisäosan asennus epäonnistui!

en: Restart Exaile?
fi: Käynnistetäänkö Exaile uudelleen?

en: A restart is required for this change to take effect.
fi: Uudelleenkäynnistys vaaditaan, jotta muutos tulee voimaan.

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Action
fi: Toiminto

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Writing of tags failed
fi: Tunnisteiden kirjoittaminen epäonnistui

en: Tags could not be written to the following files:
    {files}
fi: Tunnisteita ei voitu kirjoittaa seuraaviin tiedostoihin:
    {files}

en: Editing track %(current)d of %(total)d
fi: Muokataan kappaletta %(current)d / %(total)d

en: Are you sure you want to apply the changes to all tracks?
fi: Haluatko varmasti kohdistaa muutokset kaikkiin kappaleisiin?

en: Apply changes before closing?
fi: Otatko muutokset käyttöön ennen sulkemista?

en: Your changes will be lost if you do not apply them now.
fi: Muutoksesi menetetään, jos et ota niitä käyttöön nyt.

note: TRANSLATORS: Remove tag value
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: TRANSLATORS: This is the 'of' between numbers in fields like tracknumber, discnumber, etc. in the tagger.
en: of:
fi: ja:

en: JPEG image
fi: JPEG-kuva

en: PNG image
fi: PNG-kuva

en: Image
fi: Kuva

en: Linked image
fi: Linkitetty kuva

note: TRANSLATORS: do not translate 'format', 'width', and 'height'
en: {format} ({width}x{height} pixels)
fi: {format} ({width}x{height} pikseliä)

en: Select image to set as cover
fi: Valitse kuva, joka asetetaan kansi kuvaksi

en: Supported image formats
fi: Tuetut kuvamuodot

en: Open Directory
fi: Avaa kansio

en: Apply current value to all tracks
fi: Aseta nykyinen arvo kaikille kappaleille

en: Saved %(count)s of %(total)s.
fi: Tallennettu lukumäärä %(count)s yhteensä %(total)s.

en: Exaile Music Player
fi: Musiikkisoitin Exaile

en: Enter the URL to open
fi: Kirjoita avattava verkko-osoite

en: Open URL
fi: Avaa verkko-osoite

en: Select File Type (by Extension)
fi: Valitse tiedostotyyppi (Lisäosa)

en: Choose Media to Open
fi: Valitse avattava media

en: Supported Files
fi: Tuetut tiedostot

en: Music Files
fi: Musiikkitiedostot

en: Playlist Files
fi: Soittolistatiedostot

en: Choose Directory to Open
fi: Valitse avattava kansio

en: Import Playlist
fi: Tuo soittolista

en: Export Current Playlist
fi: Vie nykyinen soittolista

en: Use relative paths to tracks
fi: Käytä suhteellisia polkuja kappaleisiin

en: Playlist saved as <b>%s</b>.
fi: Soittolista tallennettiin nimellä <b>%s</b>.

en: Close %s
fi: Sulje %s

en: <b>Save changes to %s before closing?</b>
fi: <b>Tallenna %s muutokset ennen sulkemista?</b>

en: Your changes will be lost if you don't save them
fi: Tekemäsi muutokset häviävät jos et tallenna niitä

en: Close Without Saving
fi: Sulje tallentamatta

en: Yes to all
fi: Kyllä kaikille

en: No to all
fi: Ei kaikille

en: Error occurred while copying %s: %s
fi: Virhe kopioitaessa %s: %s

en: File exists, overwrite %s ?
fi: Tiedosto on olemassa, korvataanko %s ?

en: Playlist name:
fi: Soittolistan nimi:

en: Add new playlist...
fi: Lisää uusi soittolista...

en: You did not enter a name for your playlist
fi: Et antanut soittolistallesi nimeä

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Exporting %s
fi: Vie %s

en: Choose directory to export files to
fi: Valitse hakemisto, johon tiedostot viedään

en: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    by $artist
    from $album
fi: <span size="x-large" weight="bold">$title</span>
    $artist
    $album

en: Not Playing
fi: Soitto pysäytetty

en: %d in collection
fi: kokoelmassa %d

en: En_queue
fi: Aseta jonoon

en: _Replace Current
fi: Korvaa nykyinen

en: _Append to Current
fi: Lisää nykyiseen

en: _Track Properties
fi: Kappaleen tiedot

en: _Open Directory
fi: Avaa hakemisto

en: The files cannot be moved to the Trash. Delete them permanently from the disk?
fi: Tiedostoja ei voi siirtää roskakoriin. Poista ne pysyvästi kiintolevyltä?

en: _Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

en: _Rename
fi: _Uudelleennimeä

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: E_xport Playlist
fi: V_ie soittolista

en: Export _Files
fi: Vie t_iedostot

en: _Delete Playlist
fi: _Poista soittolista

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Seeking: %s
fi: Etsii: %s

en: Move
fi: Siirrä

en: New Marker
fi: Uusi merkintä

en: _Jump to
fi: _Hyppää

en: _Remove Marker
fi: _Poista merkki

en: Muted
fi: Vaimennettu

note: TRANSLATORS: Volume percentage
en: %d%%
fi: %d %%

en: Full Volume
fi: Täysi äänenvoimakkuus

en: _Pause
fi: _Tauko

en: P_lay
fi: S_oita

en: _Next Track
fi: _Seuraava kappale

en: _Previous Track
fi: _Edellinen kappale

en: _Stop
fi: _Pysäytä

en: S_huffle
fi: Sek_oita

en: R_epeat
fi: Toisinto

en: _Dynamic
fi: _Dynaaminen

en: Remove _Current Track From Playlist
fi: Poista nykyinen kappale soittolistalta

en: R_andomize Playlist
fi: Satunnaista soittolista

en: R_andomize Selection
fi: Satunnaista valinta

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save _As
fi: Tallenna nimellä

en: _Clear
fi: _Tyhjennä

en: _Stop Playback After This Track
fi: Pysäytä soitto tämän kappaleen jälkeen

en: _Continue Playback After This Track
fi: Jatka toistoa tämän raidan jälkeen

en: _Remove from Playlist
fi: _Poista soittolistasta

en: Requires plugins providing dynamic playlists
fi: Vaatii liitännäisiä jotka tarjoavat dynaamisen soittolistan

en: Dynamically add similar tracks to the playlist
fi: Lisää dynaamisesti samankaltaisia kappaleita soittolistalle

en: Loading
fi: Ladataan

en: Track Number
fi: Kappaleen numero

en: Disc Number
fi: Levyn numero

en: Rating
fi: Arvostelu

en: Year
fi: Vuosi

en: Playcount
fi: Soittokerrat

en: Schedule
fi: Ajasta

en: Start Offset
fi: Aloita siirto

en: Stop Offset
fi: Lopeta siirtymä

en: _Resizable
fi: _Koko muutettavissa

en: _Autosize
fi: _Automaattinen koko

en: Queue
fi: Jono

en: Queue (%d)
fi: Jono (%d)

en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: seconds
fi: sekuntia

note: TRANSLATORS: Logical AND used for smart playlists
en: and
fi: ja

en: days
fi: päivää

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: weeks
fi: viikkoja

note: TRANSLATORS: True if haystack is equal to needle
en: is
fi: on

note: TRANSLATORS: True if haystack is not equal to needle
en: is not
fi: ei ole

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is set
fi: on asetettu

note: TRANSLATORS: True if the specified tag is not present (uses the NullField to compare to __null__)
en: is not set
fi: ei ole asetettu

note: TRANSLATORS: True if haystack contains needle
en: contains
fi: sisältää

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain needle
en: does not contain
fi: ei sisällä

note: TRANSLATORS: True if haystack contains whole word
en: contains word
fi: sisältää sanan

note: TRANSLATORS: True if haystack does not contain whole word
en: does not contain word
fi: ei sisällä sanaa

note: TRANSLATORS: True if haystack matches regular expression
en: regex
fi: säännöllinen lauseke

note: TRANSLATORS: True if haystack does not match regular expression
en: not regex
fi: ei ole säännöllinen lauseke

note: TRANSLATORS: Example: rating >= 5
en: at least
fi: vähintään

note: TRANSLATORS: Example: rating <= 3
en: at most
fi: enintään

note: TRANSLATORS: Example: year < 1999
en: before
fi: ennen

note: TRANSLATORS: Example: year > 2002
en: after
fi: jälkeen

note: TRANSLATORS: Example: 1980 <= year <= 1987
en: between
fi: välillä

en: greater than
fi: on suurempi kuin

en: less than
fi: on pienempi kuin

note: TRANSLATORS: Example: track has been added in the last 2 days
en: in the last
fi: viimeisenä

note: TRANSLATORS: Example: track has not been added in the last 5 hours
en: not in the last
fi: ei viimeisenä

note: TRANSLATORS: True if a track is contained in the specified playlist
en: Track is in
fi: Kappale on

note: TRANSLATORS: True if a track is not contained in the specified playlist
en: Track not in
fi: Kappale ei ole

en: Add Smart Playlist
fi: Lisää älykäs soittolista

en: Edit Smart Playlist
fi: Muokkaa älykästä soittolistaa

en: Sort by:
fi: Lajittele:

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: About Exaile
fi: Tietoja Exailesta

en: © 2009–2020 Various Contributors
fi: © 2009–2020 Eri avustajat

en: Collection Manager
fi: Kokoelman hallinta

en: Monitored
fi: Seurataan

en: Scan At Startup
fi: Skannaa käynnistyksen yhteydessä

en: Rescan _Collection
fi: Tarkista kokoelma uudelleen

en: Cover Finder
fi: Kansikuvien etsijä

en: The origin of this cover
fi: Tämän kannen alkuperä

en: _Set as Cover
fi: _Aseta kansi kuvaksi

en: Cover Manager
fi: Kansikuvien hallinta

note: Closes the preferences dialog
en: _Close
fi: _Sulje

en: _Fetch Covers
fi: _Hae kansikuvat

en: Zoom _In
fi: Lähennä

en: Zoom _Out
fi: Loitonna

en: _Original Size
fi: _Alkuperäinen koko

en: _Best Fit
fi: Paras sovitus

en: Device Manager
fi: Laitehallinta

en: Icon
fi: Kuvake

en: Device
fi: Laite

en: Driver
fi: Ajuri

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _View
fi: _Näytä

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Help
fi: _Ohje

en: Previous Track
fi: Edellinen kappale

en: Stop Playback
    
    Right Click for Stop After Track Feature
fi: Lopeta toisto
    
    Klikkaa oikealla hiirennäppäimellä lopettaaksesi heti kappaleen jälkeen

en: Next Track
fi: Seuraava kappale

en: _Add Music
fi: _Lisää musiikkia

en: <b>Collection is empty.</b>
fi: <b>Kokoelma on tyhjä.</b>

en: Refresh collection view
    (Hold Shift key to rescan the collection)
fi: Päivitä kokoelman näkymä
    (Pidä Shift-näppäin pohjassa skannataksesi kokoelman uudelleen)

en: Clear search field
fi: Tyhjennä hakukenttä

en: Search
fi: Etsi

en: Previous visited directory
fi: Aiempi vierailuhakemisto

en: Next visited directory
fi: Seuraava vierailuhakemisto

en: Up one directory
fi: Yksi kansio ylemmäs

en: Refresh directory listing
fi: Päivitä kansiolistaus

en: Home directory
fi: Kotikansio

en: Append All Tracks to Playlist
fi: Lisää kaikki kappaleet soittolistalle

en: Import CD
fi: Tuo CD

en: Refresh Lyrics
fi: Päivitä sanoitukset

en: _Add Station
fi: Lisää _asema

en: Shuffle playback order
fi: Sekoita toistojärjestys

en: Repeat playback
fi: Toista toisto

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Show info area
fi: Näytä tietoalueella

en: The info area contains the cover art and track information
fi: Tietoalue sisältää kansikuvan ja kappaleen tiedot

en: Show cover art in info area
fi: Näytä kansilehti tietoalueella

en: Always show tab bar
fi: Näytä aina välilehtipalkki

en: Tab placement:
fi: Välilehtien sijoitus:

en: Playlist font:
fi: Soittolistan kirjasin:

en: Reset to the system font
fi: Palauta järjestelmän kirjasin

en: Display track counts in collection
fi: Näytä raitalaskuri kokoelmassa

note: TRANSLATORS: Remark at the alpha transparency option
en: Use alpha transparency:
fi: Käytä alpha läpinäkyvyyttä:

en: Warning: this option can cause display errors if used with a window manager without compositing support.
fi: Varoitus: tämä vaihtoehto voi aiheuttaa näyttö virheitä, jos sitä käytetään window managerissa ilman visuaalisten tehosteiden tukea.

en: Alpha transparency
fi: Alpha-läpinäkyvyys

en: Show tray icon
fi: Näytä ilmoitusalueen kuvake

en: Minimize to tray
fi: Pienennä ilmoitusalueelle

en: Close to tray
fi: Sulje kaukalo

note: TRANSLATORS: Keep the current track visible in playlist
en: Jump to current song on track change
fi: Siirry seuraavaan kappaleeseen raidan vaihtuessa

en: Show splash screen on startup
fi: Näytä käynnistysruutu ohjelman käynnistyessä

en: Tray icons are not supported on some platforms, most notably on Wayland. On GNOME Shell 3.26+ on Xorg, tray icons only work if you have the <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">"TopIcons" extension</a> (or a similar one) installed.
fi: Lokerokuvakkeita ei tueta joillakin alustoilla, etenkin Waylandissa. Xorg-palvelun GNOME Shell 3.26+ -käyttöjärjestelmässä lokerokuvake toimii vain, jos sinulla on <a href="https://extensions.gnome.org/extension/495/topicons/">"TopIcons"-laajennus</a> (tai samanlainen) asennettu.

en: Note:
fi: Huomautus:

en: Prefer dark theme
fi: Suosi tummaa teemaa

note: TRANSLATORS: "Checked" here refers to checkbox state.
en: If not checked, will not specify a preference to GTK. May not work on some platforms.
fi: Jos tätä ei ole valittu, se ei määritä etusijaa GTK: lle. Ei välttämättä toimi joillakin alustoilla.

en: Words to strip from the beginning of artist tags when sorting (space separated):
fi: Sanat, jotka poistetaan artisti tunnisteiden lajittelun alussa (välilyönnillä erotetut):

en: (Right click to reset to defaults)
fi: (Napsauta oikealla hiiren painikkeella palauttaaksesi oletusasetukset)

en: Use file-based compilation detection
fi: Käytä tiedostopohjaista kokoelman tunnistusta

en: Use covers from local files
fi: Käytä kansikuvia paikallisista tiedostoista

en: This option will search for cover image files in 
    the same folder as the music file.
fi: Tämä asetus hakee albumikuvitustiedostoja
    musiikkikansiosta.

en: Preferred file names:
fi: Halutut tiedostonimet:

en: A comma-separated list of file names without file extensions
fi: Pilkuilla erotettu tiedostonimien luettelo ilman tiedostotunnisteita

en: Fetch covers automatically on playback start
fi: Hae albumikuvitukset automaattisesti kun soitto alkaa

en: Cover Search Order:
fi: Kansien hakujärjestys:

en: (drag to reorder)
fi: (uudelleenjärjestä raahaamalla)

en: Use covers embedded in tags
fi: Käytä tunnisteisiin upotettuja kansia

en: Lyrics font:
fi: Sanoituksen kirjaisin:

en: Audio Sink:
fi: Ääninielu:

en: Audio Device:
fi: Äänilaite:

en: Custom sink pipeline:
fi: Mukautettu nielunputki:

en: Resume playback on start
fi: Jatka toistoa heti Exailen käynnistyttyä

en: Resume playback in paused state
fi: Jatka toistoa pysähtyneessä tilassa

en: Adding an item to an empty queue begins playback
fi: Kohteen lisääminen tyhjään jonoon aloittaa musiikin toistamisen

en: Remove track from queue upon playback
fi: Raidan poistaminen jonosta toiston yhteydessä

en: Disallow playing new tracks when another track is playing
fi: Estä uusien kappaleiden toistaminen, kun toista kappaletta toistetaan

en: If a track is currently playing, do not allow new tracks to be started, except when clicking the playback controls
fi: Jos kappaletta toistetaan parhaillaan, älä salli uusien raitojen käynnistämistä, paitsi kun toistosäätimiä napsautetaan

en: Automatically advance to the next track
fi: Siirry automaattisesti seuraavaan kappaleeseen

en: Delay between tracks (ms):
fi: Viive kappaleiden välillä (ms):

en: Only works when crossfading not enabled
fi: Toimii vain, kun ristihäivytys ei käytössä

en: Crossfade duration (ms):
fi: Ristiinhäivytyksen aika (ms):

en: Use crossfading (EXPERIMENTAL)
fi: Käytä ristiinhäivytystä (KOKEELLINEN)

en: Forces automatically advancing to the next track
fi: Pakottaa automaattisesti seuraavaan raitaan

en: Fade duration (ms):
fi: Häivytyksen kesto (ms):

en: Use fade transitions on user actions
fi: Käytä häivytys-siirtymää käyttäjän toiminnoille

en: Playback engine:
fi: Toistomoottori

en: Enable gapless playback
fi: Ota tauoton toisto käyttöön

en: Gapless playback means to play tracks without inserting silence between them.
fi: Tauoton toisto tarkoittaa raitojen toistamista lisäämättä hiljaisuutta niiden väliin.

en: Open last playlists on startup
fi: Avaa viime kerran soittolistat alussa

en: Prompt for saving custom playlists on close
fi: Pyydä tallentamaan mukautetut soittolistat sulkemisen yhteydessä

en: Replace content on side pane double click
fi: Korvaa sivupaneelin sisältö kaksoisnapsauttamalla

en: Instead of appending, tracks added via double click in the panes will replace the content of the current playlist.
fi: Liittämisen sijasta ruutuihin kaksoisnapsautuksella lisätyt kappaleet korvaavat nykyisen soittolistan sisällön.

en: Appending/replacing via menu item triggers playback
fi: Lisäys/korvaus valikkokohteessa käynnistää toiston

en: When using a menu item to add/replace tracks on the playlist, start playback if there is track currently playing. This option was the default behavior before Exaile 0.3.3
fi: Kun käytät valikossa soittolistan raitojen lisäämiseen tai korvaamiseen, aloita toisto, jos toistoa toistetaan parhaillaan. Tämä asetus oli oletustoiminto Exaile 0.3.3

en: Queue tracks by default instead of playing them
fi: Jonoraidat oletusarvoisesti niiden toistamisen sijaan

en: When you double click or press enter to play a track in a playlist, queue the track instead of playing it
fi: Kun kaksoisnapsautat tai painat enter-painiketta toistaaksesi kappaleen soittolistassa, aseta raita jonoon toiston sijasta

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Status
fi: Tila

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Show incompatible plugins
fi: Näytä yhteensopimattomat laajennukset

en: No Plugin Selected
fi: Lisäosaa ei valittuna

en: Add _Plugin File
fi: Lisää _laajennustiedosto

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Description
fi: Kuvaus

en: Track Properties
fi: Kappaleen tiedot

en: A_dd tag
fi: _Lisää tunniste

en: _Remove tag
fi: _Poista tunniste

en: Uppercase first letter of all tags
fi: Muuta kaikkien merkintöjen etukirjaimet isoiksi

en: File Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: _Previous
fi: _Edellinen

en: _Next
fi: Se_uraava

en: Other
fi: Muut

en: 32x32 pixels 'file icon' (PNG only)
fi: 32x32 pikselin tiedostokuvake (vain PNG)

en: Other file icon
fi: Muu tiedostokuvake

en: Cover (front)
fi: Kansi (edessä)

en: Cover (back)
fi: Kansi (takaa)

en: Leaflet page
fi: Seloste sivu

en: Media (e.g. label side of CD)
fi: Media (esim. CD-levyn etiketti puoli)

en: Lead artist/lead performer/soloist
fi: Johtava taiteilija/johtava esiintyjä/solisti

en: Artist/performer
fi: Taiteilija/esiintyjä

en: Band/Orchestra
fi: Yhtye/Orkesteri

en: Lyricist/text writer
fi: Sanoittaja/tekstikirjoittaja

en: Recording Location
fi: Tallennuspaikka

en: During recording
fi: Nauhoituksen aikana

en: During performance
fi: Esityksen aikana

en: Movie/video screen capture
fi: Elokuva/video kuvakaappaus

en: A bright coloured fish
fi: Kirkkaanväriset kalat

en: Illustration
fi: Kuva

en: Band/artist logotype
fi: Bändi/artisti logotyyppi

en: Publisher/Studio logotype
fi: Julkaisija/Studio-logo

en: Click or drag files here to change the cover image
fi: Napsauta tai vedä tiedostoja tähän, jos haluat vaihtaa kansi kuvan

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Match any of the criteria
fi: Vastaa joillain perusteilla

en: Randomize results
fi: Sekoita kappaleet

en: Add
fi: Lisää

note: This is a check box in the Add Smart Playlist dialog. If checked, a numeric text entry becomes active and it specifies a limit on the number of tracks the resulting playlist contains.
en: Maximum number of tracks:
fi: Enimmäismäärä kappaleita:

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Toggle mute
fi: Mykistä

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Repeat Segment
fi: Toista segmentti

en: Repeat Beginning
fi: Toista Alusta

en: Repeat End
fi: Toista loppu

en: Alarm Clock
fi: Herätyskello

en: Amazon Covers
fi: Amazon-kansikuvat

en: Toggle AudioScrobbler submit
fi: Vaihda AudioScrobbler lähetys

en: Enable audioscrobbling
fi: Ota käyttöön audioscrobbling

en: Verification successful
fi: Todentaminen onnistui

en: Verification failed
fi: Todentaminen epäonnistui

en: Please make sure the entered data is correct.
fi: Ota huomioon että lisätty tieto on oikein.

en: _Bookmark This Track
fi: Lisää kappale kirjanmerkkeihin

en: _Delete Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: _Clear Bookmarks
fi: Tyhjennä kirjanmerkit

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: Autodetect BPM
fi: Tunnista BPM automaattisesti

en: Set BPM of %d on %s?
fi: Aseta %d BPM %s?

en: BPM Counter
fi: BPM-laskuri

en: Update
fi: Päivitä

en: Audio Disc
fi: Äänilevy

en: Importing CD...
fi: Tuodaan CD-levyä...

en: Error transcoding files from CD.
fi: Virhe tiedostojen muuntamisessa CD:ltä.

en: Track number
fi: Kappaleen numero

en: Disc number
fi: Levynumero

en: Play count
fi: Soittokertoja

en: History
fi: Historia

en: Manually...
fi: Manuaalinen...

en: Enter IP address and port for share
fi: Kirjoita jaettava IP-osoite ja portti

en: Enter IP address and port.
fi: Anna IP-osoite ja portti.

en: This server does not support multiple connections.
    You must stop playback before downloading songs.
fi: Tämä palvelin ei tue useita yhteyksiä.
    Toisto on lopetettava ennen kappaleiden lataamista.

en: Refresh Server List
fi: Päivitä palvelinluettelo

en: Disconnect from Server
fi: Katkaistu palvelimelta

en: Select a Location for Saving
fi: Valitse tallennettava sijainti

en: Connect to DAAP...
fi: Yhdistetty DAAP...

en: DAAP Client
fi: DAAP-asiakas

en: DAAP Server
fi: DAAP palvelin

en: Desktop Cover
fi: Työpöytäkansi

en: Developer Tools
fi: Kehittäjän työkalut

en: _Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: _Get all tags from collection
fi: _Hae kaikki tunnisteet kokoelmasta

en: _Import tags from directory
fi: Tuo tunnisteet hakemistosta

en: _Mass rename/delete tags
fi: _Tunnisteiden massa uudelleen nimeäminen/poistaminen

en: _GroupTagger
fi: _Ryhmämerkki

en: Show tracks with all tags
fi: Näytä kappaleet kaikilla tunnisteilla

en: Show tracks with tags (custom)
fi: Näytä kappaleet tunnisteilla (mukautettu)

en: Add tags to all
fi: Lisää tunnisteet kaikkiin

en: Remove tags from all
fi: Poista tunnisteet kaikista

en: GroupTagger
fi: Ryhmämerkki

en: No categorization tags found in selected tracks
fi: Valituista kappaleista ei löytynyt luokittelutunnisteita

en: Export tags to JSON
fi: Vie tunnisteet JSON:iin

en: Importing tracks
fi: Tuodaan kappaleita

en: Importing groups
fi: Tuodaan ryhmiä

en: Updating groups
fi: Päivitetään ryhmiä

en: Select directory to import grouping tags from
fi: Valitse hakemisto, josta haluat tuoda ryhmittelytunnisteet

en: {amount} track found | {amount} tracks found
fi[0]: Löytyi {amount} raita
fi[1]: Löytyi {amount} raitaa

en: Replace '{old_tag}' with '{new_tag}' on {amount} track? | Replace '{old_tag}' with '{new_tag}' on {amount} tracks?
fi[0]: Korvataanko ”{old_tag}” luokituksella ”{new_tag}” {amount} raidassa?
fi[1]: Korvataanko ”{old_tag}” luokituksella ”{new_tag}” {amount} raidassa?

en: Delete '{tag}' from {amount} track? | Delete '{tag}' from {amount} tracks?
fi[0]: Poistetaanko ”{tag}” {amount} raidasta?
fi[1]: Poistetaanko ”{tag}” {amount} raidasta?

en: You should rescan your collection before using mass tag rename to ensure that all tags are up to date. Rescan now?
fi: Kokoelma tulisi tarkistaa uudelleen ennen luokitusnimien muuttamista, jotta kaikki luokitukset ovat ajan tasalla. Tehdäänkö se nyt?

en: Show tracks with selected
fi: Näytä valitut kappaleet

en: Show tracks tagged with "%s"
fi: Näytä kappaleet, joihin on merkitty "%s"

en: Show tracks with all selected
fi: Näytä raidat, joilta kaikki valittu

en: Tag
fi: Tunniste

en: Add new tag
fi: _Lisää uusi tunniste

en: Delete tag
fi: Poista tunniste

en: Add new category
fi: Lisää uusi luokka

en: Remove category
fi: Poista luokka

en: New tag value?
fi: Uusi tunnistearvo?

en: Enter new tag value
fi: Kirjoita uusi tunniste-arvo

en: New Category?
fi: Uusi luokka?

en: Enter new category name
fi: Kirjoita uuden luokan nimi

en: Add Tag
fi: Lisää tunniste

en: Group
fi: Ryhmä

en: Get all tags from collection
fi: Hae kaikki tunnisteet kokoelmasta

en: Add selected to choices
fi: Lisää valittu valintoihin

en: Ignored
fi: Älä huomioi

en: Selected Tracks
fi: Valitut kappaleet

en: Playback history
fi: Toistohistoria

en: Erase stored history?
fi: Poistetaanko tallennettu historia?

en: Save History
fi: Tallenna historia

en: _Clear History
fi: _Tyhjennä historia

en: Contacting Icecast server...
fi: Yhdistetään Icecast-palvelimelle...

en: Error connecting to Icecast server.
fi: Virhe yhdistäessä Icecast-palvelimelle.

en: Enter the search keywords
fi: Kirjoita hakusanat

en: Icecast Search
fi: Icecast-haku

en: No Stations Found
fi: Asemia ei löytynyt

en: Icecast Search Results
fi: Icecast-haun tulokset

en: Name
fi: Nimi

en: Format
fi: Muoto

en: IPython Console - Exaile
fi: IPython-konsoli - Exaile

en: Show _IPython Console
fi: Näytä _IPython-konsoli

en: IPython Console
fi: IPython-konsoli

en: Loved
fi: Tykätty

en: Last.fm Loved
fi: Lastfm Tykätty

en: _Love This Track
fi: _Tykkää tästä kappaleesta

en: Unlove This Track
fi: Älä tykkää tästä kappaleesta

en: Last.fm Loved Tracks
fi: Last.fm Tykkää kappaleesta

en: The API key is invalid.
fi: API-avain on väärä.

en: Could not start web browser
fi: Www-selainta ei voida avata

en: Please copy the following URL and open it with your web browser:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>
fi: Ole hyvä ja kopioi seuraava URL-osoite ja avaa se www-selaimeen:
    <b><a href="{url}">{url}</a></b>

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Mini Mode
fi: Pienennystila

en: Previous
fi: Edellinen

en: Go to the previous track
fi: Mene edelliseen kappaleeseen

en: Previous track
fi: Edellinen kappale

en: Next
fi: Seuraava

en: Go to the next track
fi: Mene seuraavaan kappaleeseen

en: Next track
fi: Seuraava kappale

en: Play/Pause
fi: Toista/Tauko

en: Start playback
fi: Aloita toisto

en: Continue playback
fi: Jatka toistamista

en: Pause playback
fi: Tauota toisto

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop the playback
fi: Pysäytä toisto

en: Change the volume
fi: Säädä äänenvoimakkuutta

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore the main window
fi: Palauta pääikkuna

en: Restore main window
fi: Palauta pääikkuna

en: Select rating of the current track
fi: Arvio nykyinen kappale

en: Track selector
fi: Kappalevalitsin

en: Simple track list selector
fi: Yksinkertainen kappalelista valitsin

en: Playlist button
fi: Soittolistapainike

en: Access the current playlist
fi: Käytä nykyistä soittolistaa

en: Progress button
fi: Edistymispainike

en: Progress bar
fi: Edistymispalkki

note: TRANSLATORS: Mini mode track selector title preset
en: $title by $artist
fi: $title, esittäjä $artist

en: Multi-Alarm Clock
fi: Herätyskello

en: from {album} by {artist}
fi: {album} / {artist}

en: by {artist}
fi: {artist}

en: from {album}
fi: {album}:sta

en: Notify
fi: Ilmoitus

en: No track played yet
fi: Kappaleita ei ole vielä soitettu

en: On Screen Display
fi: Kuvaruutunäyttö

en: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    by $artist
    from $album
fi: <span font_desc="Sans 11" foreground="#fff">$title</span>
    $artist
    $album

en: Analyze playlists
fi: Analysoi soittolistat

en: Analyze playlist
fi: Analysoi soittolista

en: Modulus this number
fi: Moduloi tämä numero

en: Tag %s
fi: Tunniste %s

en: Save analysis
fi: Tallenna analyysi

en: Podcasts
fi: Podcastit

en: Refresh Podcast
fi: Päivitä Podcast

en: Delete
fi: Poista

en: Enter the URL of the podcast to add
fi: Anna lisättävän podcastin URL

en: Open Podcast
fi: Avaa Podcast

en: Loading %s...
fi: Ladataan %s...

en: Error loading podcast.
fi: Podcastia ladatessa tapahtui virhe.

en: Loading Podcasts...
fi: Ladataan Podcasteja...

en: No configuration present yet
fi: Konfiguraatiota ei ole vielä olemassa

en: Could not save podcast file
fi: Podcastin tallennus ei onnistunut

en: Preview Player
fi: Esikuuntelu

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Pause Playback (double click to stop)
fi: Toiston keskeyttäminen (kaksoisnapsauta lopettaaksesi)

en: Preview Device
fi: Esikatsele laitetta

en: Equalizer
fi: Taajuuskorjain

en: ReplayGain
fi: Toistonvahvistus

en: Pause on Screensaver
fi: Keskeytä toisto näytönsäästäjän ilmestyessä

en: Shutdown after Playback
fi: Sammuta toiston jälkeen

en: Shutdown scheduled
fi: Ajoitettu sammutus

en: Computer will be shutdown at the end of playback.
fi: Tietokone sammutetaan toiston päätyttyä.

en: Imminent Shutdown
fi: Välitön sammutus

en: The computer will be shut down in %d seconds.
fi: Tietokone tulee sammuttaa %d sekunnin kuluttua.

en: Shutdown failed
fi: Sammutus epäonnistui

en: Computer could not be shutdown using D-Bus.
fi: Tietokonetta ei voitu sammuttaa D-Bus-toiminnolla.

en: Contacting SomaFM server...
fi: Yhdistetään SomaFM-palvelimelle...

en: Error connecting to SomaFM server.
fi: Virhe yhdistäessä SomaFM-palvelimelle.

en: Error importing playlist
fi: Virhe soittolistan tuonnissa

en: Error executing streamripper
fi: Virhe suoritettaessa Streamripper

en: <b>Alarm Time</b>
fi: <b>Hälytysaika</b>

en: <b>Alarm Days</b>
fi: <b>Hälytyspäivät</b>

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Use Fading
fi: Käytä häivytystä

en: <b>Audio Preferences</b>
fi: <b>Ääniasetukset</b>

en: Minimum volume:
fi: Pienin voimakkuus:

en: Maximum volume:
fi: Suurin voimakkuus:

en: Increment:
fi: Kasvata:

en: API key:
fi: API-avain:

en: Secret:
fi: Salainen:

en: Submit tracks using Audioscrobbler
fi: Lähetä kappaleita käyttäen Audioscrobbleria

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Apply BPM
fi: Ota BPM käyttöön

en: Set BPM?
fi: Aseta BPM?

en: Set autodetected BPM on %s?
fi: Määrittää automaattisesti BPM %s?

en: MP3 (VBR)
fi: MP3 (VBR, vaihtuva bittivirta)

en: MP3 (CBR)
fi: MP3 (CBR, yhtäjaksoinen bittivirta)

en: WavPack
fi: Wav-paketti

note: Window title
en: Simple Console
fi: Yksinkertainen konsoli

en: Remember recent DAAP servers
fi: Muista viimeaikaiset DAAP-palvelimet

en: Server name:
fi: Palvelimen nimi:

en: Server host:
fi: Palvelimen isäntä:

en: Port:
fi: Portti:

en: Server enabled
fi: Palvelin käytössä

en: Top left
fi: Ylös vasemmalle

en: Top right
fi: Ylös oikealle

en: Bottom left
fi: Alas vasemmalle

en: Bottom right
fi: Alas oikealle

en: Anchor:
fi: Ankkuroi:

en: X offset:
fi: X-siirtymä:

en: pixels
fi: pikseliä

en: Y offset:
fi: Y-siirtymä:

en: Override cover size
fi: Ohita kannen koko

en: Size:
fi: Koko:

en: Use fading
fi: Käytä häivytystä

en: Fading duration:
fi: Häivytyksen kesto:

en: Exaile Developer Tools
fi: Exaile-kehittäjätyökalut

en: Count
fi: Laske

en: Filter event types
fi: Suodata tapahtumatyypit

en: Events
fi: Tapahtumat

en: _Remove
fi: _Poista

en: pre
fi: esi

en: Import Tags
fi: Tuo tunnisteet

en: Import
fi: Tuo

en: Current Groups
fi: Nykyiset ryhmät

en: New Groups
fi: Uudet ryhmät

en: Import Type:
fi: Tuonnin tyyppi:

en: Merge
fi: Yhdistä

en: Replace
fi: Korvaa

en: Search Tag
fi: Etsi tunniste

en: Replace Tag
fi: Korvaa tunniste

en: 0 tracks found
fi: 0 kappaletta löytynyt

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Text Color:
fi: Tekstin väri:

en: Background Color:
fi: Taustaväri:

en: Launch IPython console when Exaile starts
fi: Käynnistä IPython-konsoli, kun Exaile käynnistyy

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Full
fi: Täysi

note: TRANSLATORS: Minimode window decoration option
en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Controls
fi: Ohjaimet

en: Always on top
fi: Aina päällimmäisenä

en: Show in tasklist
fi: Näytä tehtäväluettelossa

en: Show on all desktops
fi: Näytä kaikilla työpöydillä

en: Options
fi: Asetukset

en: <b>Alarms</b>
fi: <b>Hälytykset</b>

en: <b>Playback</b>
fi: <b>Toisto</b>

note: Audio settings for alarm
en: <b>Audio</b>
fi: <b>Ääni</b>

en: Resize displayed covers
fi: Muuta näytettävän kansitaiteen kokoa

en: Display
fi: Näyttö

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: Use album covers as icons
fi: Käytä albumin kansiakuvia kuvakkeina

en: Use media icons for pause, stop and resume
fi: Käytä media ikoneita tauottaaksesi, pysäyttääksesi ja jatkaaksesi

en: On tray icon hover
fi: Häivytä tarjotinkuvake

en: When main window is focused
fi: Kun pääikkuna on keskitetty

en: Show progress bar
fi: Näytä edistymispalkki

en: <none selected>
fi: <ei valintaa>

en: Playlist(s) to analyze
fi: Analysoitavat soittolistat

en: _Add Podcast
fi: Lisää Podcast

en: Fade duration:
fi: Häivytyksen kesto:

en: Crossfade duration:
fi: Ristiinhäivytyksen kesto:

en: Audio Device:
fi: Äänilaite:

en: Delay between tracks (in seconds)
fi: Viive kappaleiden välillä (sekunneissa)

note: This is an additional amplification applied to all files prior to correction.
en: Additional amplification:
fi: Lisävahvistus:

en: Save location:
fi: Tallennuspaikka:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Home
fi: Koti

en: Back
fi: Takaisin

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: A-B Repeat
fi: A-B Toistuvasti

en: Effect
fi: Efekti

en: Plays music at a specific time.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will play the songs in the queue.
fi: Soittaa musiikkia annettuna aikana.
    
    Huomaa, että kun määritetty aika tulee, Exaile toistaa jonossa olevat kappaleet.

en: Utility
fi: Apuohjelma

en: Searches Amazon for covers
    
    To be able to use this plugin, an AWS API key and secret key are required.
fi: Etsii kansikuvia Amazonista
    
    Jotta voisit käyttää tätä lisäosaa, sinulla täytyy olla AWS API -avain ja salainen avain.

en: Submits listening information to Last.fm and similar services supporting AudioScrobbler
fi: Lähettää kuunteluinformaation Last.fm:ään ja muihin samankaltaisiin Audioscrobbleria tukeviin palveluihin

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: CD Playback
fi: CD-toisto

en: Devices
fi: Laitteet

en: Simple console
fi: Yksinkertainen konsoli

en: Development
fi: Kehitys

en: Current Song in Pidgin
fi: Nykyinen kappale Pidginissä

en: GUI
fi: Käyttöliittymä

en: Displays the current album cover on the desktop
fi: Näyttää soitettavan levyn kansikuvan työpöydällä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: A 10-band equalizer
fi: 10-kanavainen taajuuskorjain

en: Hello World
fi: Hei maailma

en: Last.fm Covers
fi: Last.fm-kansikuvat

en: Searches Last.fm for covers
fi: Etsii kansikuvia Last.fm-palvelusta

en: The Last.fm backend for dynamic playlists
fi: Last.fm taustaosa dynaamisille soittolistoille

en: Browse and listen to audiobooks from Librivox.org.
fi: Selaa ja kuuntele äänikirjoja Librivox.org-palvelusta.

en: Plugin to fetch lyrics from lyricsmania.com
    Requires: lxml
fi: Laajennos, joka hakee sanoituksia lyricsmania.com palvelusta
    Vaatii: lxml

en: USB Mass Storage Media Player Support
fi: USB-massamuistilaitetuki

en: Support for accessing portable media players using the USB Mass Storage protocol
fi: Tuki kannettavilla soittimille, jotka tunnistautuvat USB-massamuisteina

en: Compact mode for Exaile with a configurable interface
fi: Tiivis tila Exailelle sisältäen konfiguroitavan käyttöliittymän

en: Plays music at specific times and days.
    
    Note that when the specified time arrives, Exaile will just act like you pressed the play button, so be sure you have the music you want to hear in your playlist
fi: Soittaa musiikkia annettuna aikana ja päivänä.
    
    Huomaa että kun annettu aika koittaa, Exaile käyttäytyy aivan kuin painaisit nappia "toista", joten varmista että sinulla on musiikki jonka haluat kuulla soittolistallasi

en: Pops up a notification when playback of a track starts or (optionally) if it is paused/resumed/stopped. Requires libnotify and its typelib file
fi: Ponnahtaa ilmoitus, kun toistettava kappale alkaa tai (valinnainen) jos se on keskeytetty/jatkettu/pysäytetty. Vaatii libnotify ja typelib-tiedoston

en: Playlist Analyzer
fi: Soittolistan analysaattori

en: Adds Simple Podcast Support
fi: Lisää yksinkertaisen tuen Podcasteille

en: Enables ReplayGain support
fi: Ottaa käyttöön ReplayGain -tuen

en: Allows you to record streams with streamripper.
    Depends: streamripper
fi: Antaa sinun nauhoittaa virtauksia Streamripperillä.
    Riippuvainen: streamripper

en: Listen to, explore, or manage your audio collection
fi: Kuuntele, selaa, tai hallitse musiikkikokoelmaasi
